Commerce Core (3.3.1) - en to cs translation catalogue (356 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Next
cs: Další

en: delete
cs: smazat

en: Status
cs: Stav

en: Forgot password?
cs: Zapomněli jste heslo?

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Attribute
cs: Atribut

en: Value
cs: Hodnota

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Email address
cs: E-mail

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: List
cs: Seznam

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Remove
cs: Odstranit

en: Description
cs: Popis

en: Enable
cs: Zapnout

en: Disable
cs: Vypnout

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Comments
cs: Komentáře

en: Currency
cs: Měna

en: Default currency
cs: Výchozí měna

en: Quantity
cs: Množství

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Categories
cs: Kategorie

en: Version
cs: Verze

en: Edit
cs: Upravit

en: Search
cs: Hledat

en: None
cs: Žádné

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Number
cs: Číslo

en: Message
cs: Zpráva

en: Password
cs: Heslo

en: Country
cs: Země

en: Weight
cs: Váha

en: Container
cs: Kontejner

en: Category
cs: Kategorie

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Label
cs: Popisek

en: Save
cs: Uložit

en: Default
cs: Výchozí

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Time
cs: Čas

en: Add
cs: Přidat

en: View
cs: Zobrazit

en: Length
cs: Délka

en: Format
cs: Formát

en: hidden
cs: skryto

en: Refresh
cs: Obnovení

en: Updated
cs: Aktualizováno

en: Timestamp
cs: Časové razítko

en: Total
cs: Celkem

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Add another
cs: Přidat další

en: User
cs: Uživatel

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Email
cs: E-mail

en: Error
cs: Chyba

en: Options
cs: Možnosti

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Create
cs: Vytvořit

en: Separator
cs: Oddělovač

en: Year
cs: Rok

en: Date format
cs: Formát data

en: Never
cs: Nikdy

en: Inbox
cs: Doručené zprávy

en: Custom
cs: Vlastní

en: Roles
cs: Role

en: Comment
cs: Komentář

en: Published
cs: Zveřejněno

en: User role
cs: Uživatelská role

en: Conditions
cs: Podmínky

en: Mode
cs: Režim

en: Success
cs: Úspěšně dokončeno

en: Sort order
cs: Pořadí

en: Month
cs: Měsíc

en: Price
cs: Cena

en: Customers
cs: Zákazníci

en: Customer
cs: Zákazník

en: Amount
cs: Částka

en: Unlimited
cs: Neomezené

en: Add to cart
cs: Vložit do košíku

en: Address
cs: Adresa

en: State
cs: Stav

en: Code
cs: Kód

en: Owner
cs: Vlastník

en: Payment
cs: Platba

en: Payments
cs: Platby

en: Store
cs: Obchod

en: Company
cs: Společnost

en: Example
cs: Příklad

en: Poland
cs: Polsko

en: Portugal
cs: Portugalsko

en: Day
cs: Den

en: Events
cs: Události

en: Start date
cs: Datum začátku

en: End date
cs: Datum konce

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Other
cs: Jiné

en: SKU
cs: Kód zboží

en: Attributes
cs: Atributy

en: Log in
cs: Přihlásit se

en: Checkout
cs: Objednat

en: Provider
cs: Poskytovatel

en: Operator
cs: Operátor

en: Equals
cs: Je rovno

en: Plain
cs: Obyčejný

en: Send to
cs: Poslat komu

en: Expires
cs: Expiruje

en: Visibility settings
cs: Nastavení viditelnosti

en: Collapsible
cs: Sbalitelné

en: Germany
cs: Německo

en: Condition
cs: Podmínka

en: Austria
cs: Rakousko

en: Belgium
cs: Belgie

en: Bulgaria
cs: Bulharsko

en: Cyprus
cs: Kypr

en: Denmark
cs: Dánsko

en: Estonia
cs: Estonsko

en: Finland
cs: Finsko

en: France
cs: Francie

en: Greece
cs: Řecko

en: Hungary
cs: Maďarsko

en: Ireland
cs: Irsko

en: Italy
cs: Itálie

en: Latvia
cs: Lotyšsko

en: Lithuania
cs: Litva

en: Luxembourg
cs: Lucembursko

en: Netherlands
cs: Nizozemsko

en: Norway
cs: Norsko

en: Romania
cs: Rumunsko

en: Slovakia
cs: Slovensko

en: Slovenia
cs: Slovinsko

en: Spain
cs: Španělsko

en: Sweden
cs: Švédsko

en: Switzerland
cs: Švýcarsko

en: United Kingdom
cs: Spojené království

en: Authoring information
cs: Informace o autorovi

en: Paid
cs: Zaplaceno

en: Create account
cs: Vytvořit účet

en: seconds
cs: sekund

en: List price
cs: Katalogová cena

en: message
cs: zpráva

en: Countries
cs: Země

en: Expired
cs: Ukončena platnost

en: Display name
cs: Název zobrazení

en: Today
cs: Dnes

en: Hour
cs: Hodina

en: Minute
cs: Minuta

en: Select list
cs: Seznam

en: Workflow
cs: Postup práce

en: Are you sure you want to delete %label?
cs: Opravdu chcete smazat %label?

en: Greater than
cs: Větší než

en: Less than
cs: Menší než

en: Unit
cs: Jednotka

en: Included
cs: Zahrnuto

en: Tax rate
cs: Daňová sazba

en: Product type
cs: Typ produktu

en: Duplicate
cs: Duplikovat

en: Shopping cart
cs: Nákupní košík

en: Cart
cs: Nákupní košík

en: Coupon
cs: Kupón

en: Coupons
cs: Kupóny

en: Discount
cs: Sleva

en: Display label
cs: Zobrazit popisek

en: Product
cs: Produkt

en: Subtotal
cs: Mezisoučet

en: Billing address
cs: Fakturační adresa

en: Shipping address
cs: Doručovací adresa

en: Payment method
cs: Způsob platby

en: Balance
cs: Saldo

en: Changed
cs: Změněno

en: Completed
cs: Dokončené

en: Payment details
cs: Podrobnosti platby

en: Refund
cs: Refundace

en: Products
cs: Produkty

en: Product types
cs: Typy produktů

en: Orders
cs: Objednávky

en: Unpaid
cs: Nezaplaceno

en: Not published
cs: Skryto

en: Percentage
cs: Procenta

en: The username %name has not been activated or is blocked.
cs: Uživatelské jméno %name není aktivováno nebo je blokované.

en: Unpublished
cs: Skryto

en: Review
cs: Revize

en: Complete
cs: Dokončit

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: Timezone
cs: Časové pásmo

en: Croatia
cs: Chorvatsko

en: Adjustment
cs: Přizpůsobení

en: Decimal marker
cs: Oddělovač desetinných míst

en: Order ID
cs: ID objednávky

en: URL path settings
cs: Nastavení URL

en: Services
cs: Služby

en: Unavailable
cs: Nedostupné

en: Usage
cs: Použití

en: product
cs: produkt

en: Add address
cs: Přidat adresu

en: Add comment
cs: Přidat komentář

en: Locked
cs: Uzamčeno

en: Account information
cs: Informace o účtu

en: Emails
cs: Emaily

en: Billing information
cs: Fakturační údaje

en: Transaction mode
cs: Transakční režim

en: Transaction type
cs: Typ transakce

en: Go back
cs: Krok zpět

en: Zone
cs: Časová zóna

en: - Select -
cs: - Vyberte -

en: Set as default
cs: Nastavit jako výchozí

en: Regions
cs: Regiony

en: Translate
cs: Přeložit

en: Average order
cs: Průměrná objednávka

en: Currency code
cs: Kód měny

en: Entity type
cs: Typ entity

en: VAT
cs: DPH

en: Total paid
cs: Celkem zaplaceno

en: Payment methods
cs: Způsoby platby

en: This week
cs: Tento týden

en: This month
cs: Tento měsíc

en: This year
cs: Tento rok

en: Capture
cs: Zachytit

en: Credit card
cs: Platební karta

en: Dates
cs: Data

en: Address book
cs: Adresář

en: Generate
cs: Generovat

en: Variations
cs: Varianty

en: Product variations
cs: Varianty produktu

en: Add variation
cs: Přidat variantu

en: Attribute name
cs: Jméno atributu

en: Tax
cs: Daň

en: Void
cs: Neplatný

en: You have entered an invalid credit card number.
cs: Bylo zadáno neplatné čislo kreditní karty.

en: Card type
cs: Typ karty

en: Card number
cs: Číslo karty

en: Payment gateways
cs: Platební brány

en: All the address information matched.
cs: Všechny informace o adrese se shodují.

en: Part of the address information matched.
cs: Část adresy odpovídá.

en: The merchant did not provide AVS information. Not processed.
cs: Obchodník neposkytl AVS informace. Není zpracováno.

en: Address not checked, or acquirer had no response. Service not available.
cs: Adresa není ověřena, nebo vlastník neodpověděl. Služba není k dispozici.

en: Password field is required.
cs: Heslo je vyžadováno.

en: Adjustments
cs: Přizpůsobení

en: Radio buttons
cs: Přepínací tlačítka

en: Cart block
cs: Blok košíku

en: Checkout settings
cs: Nastavení pokladny

en: Customer information
cs: Informace o zákazníkovi

en: Update cart
cs: Aktualizovat košík

en: No category
cs: Žádná kategorie

en: Add product
cs: Přidat produkt

en: Order settings
cs: Nastavení objednávek

en: Select an address
cs: Vybrat adresu

en: Order number:
cs: Objednávka číslo:

en: products
cs: produkty

en: IP address
cs: IP adresa

en: Billing Information
cs: Fakturační údaje

en: Notify user of new account
cs: Upozornění uživatele na nový účet

en: Form mode
cs: Režim formuláře

en: Current user
cs: Aktuální uživatel

en: Order total
cs: Objednávka celkem

en: Registration successful. You are now logged in.
cs: Registrace proběhla úspěšně. Nyní jste přihlášeni.

en: Add to cart form
cs: Formulář "Přidat do košíku"

en: The product title.
cs: Název produktu.

en: Total price
cs: Celková cena

en: Numeric
cs: Číselné

en: Payment information
cs: Platba

en: Placeholder
cs: Zástupný řetězec

en: Language settings
cs: Nastavení jazyka

en: Fieldset
cs: Sada polí

en: Machine-readable name
cs: Strojově čitelný název

en: Payment Method
cs: Způsob platby

en: Reset to alphabetical
cs: Vrátit do abecedního řazení

en: Remote ID
cs: Vzdálené ID

en: Authorized
cs: Autorizován

en: Coupon code
cs: Kód kupónu

en: Apply coupon
cs: Použít kupón

en: Entities
cs: Entity

en: Not restricted
cs: Není omezeno

en: Shipping Information
cs: Doručovací údaje

en: @count item | @count items
cs[0]: @count položka
cs[1]: @count položky
cs[2]: @count položek

en: Unlock
cs: Odemknout

en: Payment instructions
cs: Instrukce pro platbu

en: Order type
cs: Typ objednávky

en: View own orders
cs: Zobrazit vlastní objednávky

en: Pane
cs: Panel

en: Your shopping cart is empty.
cs: Váš košík je prázdný.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
cs: Implementuje systém nákupního košíku a funkci přidat do košíku.

en: Add some items to your cart and then try checking out.
cs: Přidejte některé položky do košíku a poté si zkuste objednat.

en: Your shopping cart has been updated.
cs: Váš nákupní košík byl aktualizován.

en: Access checkout
cs: Přístup k pokladně

en: Complete a purchase through the checkout form.
cs: Kompletní nákup prostřednictvím formuláře pokladny.

en: Completion message
cs: Zpráva o dokončení

en: Customer profile
cs: Profil zákazníka

en: Unit price
cs: Jednotková cena

en: Order number
cs: Číslo objednávky

en: The order number displayed to the customer.
cs: Číslo objednávky zobrazené zákazníkovi.

en: Order saved.
cs: Objednávka uložena.

en: Administer product types
cs: Spravovat typy produktů

en: Add product type
cs: Přidat typ zboží

en: Thousand marker
cs: Oddělovač tisíců

en: Display prefix and suffix.
cs: Zobrazit předponu a příponu.

en: View mode
cs: Režim zobrazení

en: Administer payments
cs: Spravovat platby

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
cs: Platba selhala na platebním serveru. Zkontrolujte prosím Vaše údaje a zkuste to znovu.

en: Add payment
cs: Přidat platbu

en: Order balance
cs: Platební bilance objednávky

en: Numeric code
cs: Číselný kód

en: Weight for @title
cs: Váha pro @title

en: Default quantity
cs: Výchozí množství

en: You have entered an expired credit card.
cs: Zadali jste platební kartu, která je po datu expirace.

en: Delete order
cs: Smazat objednávku

en: The URL of the order.
cs: URL adresa objednávky.

en: Tax rates
cs: Daňové sazby

en: Tax types
cs: Typy daní

en: @group (historical data)
cs: @group (historická data)

en: Add coupon
cs: Přidat kupón

en: Label display
cs: Zobrazení popisku

en: Element type
cs: Typ elementu

en: Shipping information
cs: Doručovací údaje

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
cs: Vyplnili jste číslo kreditní karty v nepodporovaném formátu.

en: Link label to the referenced entity
cs: Zobrazit popisek jako odkaz na entitu

en: Entity types
cs: Typy entit

en: Product attribute
cs: Atribut produktu

en: Empty cart
cs: Vyprázdnit košík

en: variations
cs: varianty

en: Reduce
cs: Omezit

en: Product category
cs: Kategorie produktů

en: - No value -
cs: - Žádná hodnota -

en: Add product variation type
cs: Přidat typ varianty produktu

en: Edit %label
cs: Upravit %label

en: Last saved
cs: Naposledy uloženo

en: Not saved yet
cs: Zatím neuloženo

en: Add @language translation for %label
cs: Přidat překlad pro %label v jazyce @language

en: %name: may not be longer than @max characters.
cs: %name: nesmí být delší než @max znaků.

en: (this translation)
cs: (tento překlad)

en: Plugin ID
cs: ID pluginu

en: @entity using @field_name
cs: @entity používající @field_name

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
cs: Povolené speciální znaky: mezera, tečka (.), pomlčka (-), apostrof ('), podtržítko (_), zavináč (@).

en: Delete %label
cs: Smazat: %label.

en: Configuration for the Publish product action
cs: Nastavení pro akci "Zveřejnit produkt"

en: Configuration for the Unpublish product action
cs: Nastavení pro akci "Skrýt produkt"

en: The variation author.
cs: Autor varianty.

en: Publish new products of this type by default.
cs: Zveřejnit nové produkty tohoto typu jako výchozí nastavení.

en: Publish selected product
cs: Zveřejnit vybraný produkt

en: Unpublish selected product
cs: Skrýt vybraný produkt

en: Publish product
cs: Zveřejnit produkt

en: Unpublish product
cs: Skrýt produkt

en: Order information
cs: Shrnutí objednávky

en: product variations
cs: varianty produktu

en: Czechia
cs: Česko

en: @entity added to <a href=":url">your cart</a>.
cs: Produkt @entity byl přidán do <a href=":url">vašeho košíku</a>.

en: %product variations
cs: %product varianty

en: Save and add variations
cs: Uložit a přidat varianty

en: The product variations.
cs: Varianty produktu.
