Drupal Commerce (8.x-2.19) - en to da translation catalogue (339 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Forgot password?
da: Glemt password?

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Attribute
da: Attribut

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Item
da: Element

en: Author
da: Forfatter

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Currency
da: Valuta

en: Default currency
da: Standardvaluta

en: Quantity
da: Mængde

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Categories
da: Kategorier

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Update
da: Opdatér

en: Time
da: Tid

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: hidden
da: skjult

en: Updated
da: Opdateret

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Total
da: I alt

en: Unknown
da: Ukendt

en: User
da: Bruger

en: Continue
da: Fortsæt

en: Email
da: E-mail

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Created
da: Oprettet

en: Create
da: Opret

en: All
da: Alle

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Never
da: Aldrig

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Published
da: Udgivet

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Conditions
da: Vilkår

en: Mode
da: Tilstand

en: Success
da: Succes

en: Month
da: Måned

en: Price
da: Pris

en: Customer
da: Kunde

en: Amount
da: Beløb

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Add to cart
da: Tilføj til indkøbskurv

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Code
da: Kode

en: Owner
da: Ejer

en: Payment
da: Betaling

en: payment
da: betaling

en: Payments
da: Betalinger

en: Store
da: Butik

en: Poland
da: Polen

en: Day
da: Dag

en: Events
da: Begivenheder

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Other
da: Anden

en: Attributes
da: Attributter

en: Role
da: Rolle

en: Log in
da: Log ind

en: Checkout
da: Til kassen

en: Provider
da: Udbyder

en: Expose
da: Blotlæg

en: Operator
da: Operand

en: Order
da: Rækkefølge

en: Equals
da: Lig med

en: Plain
da: Enkel

en: Pattern
da: Mønster

en: Expires
da: Udløber

en: Visibility settings
da: Indstillinger for synlighed

en: Germany
da: Tyskland

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Condition
da: Betingelse

en: Austria
da: Østrig

en: Belgium
da: Belgien

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Cyprus
da: Cypern

en: Denmark
da: Danmark

en: Estonia
da: Estland

en: France
da: Frankrig

en: Greece
da: Grækenland

en: Hungary
da: Ungarn

en: Ireland
da: Irland

en: Italy
da: Italien

en: Latvia
da: Letland

en: Lithuania
da: Litauen

en: Netherlands
da: Nederlandene

en: Norway
da: Norge

en: Romania
da: Rumænien

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Spain
da: Spanien

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Schweiz

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Create account
da: Opret konto

en: seconds
da: sekunder

en: List price
da: Listepris

en: Countries
da: Lande

en: API key
da: API-nøgle

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Manual
da: Manuel

en: Expired
da: Udløbet

en: Display name
da: Display

en: Activity
da: Aktivitet

en: Hour
da: Time

en: Select list
da: Valgliste

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: Greater than
da: Større end

en: Less than
da: Mindre end

en: Unit
da: Enhed

en: Contact information
da: Kontaktinformation

en: Tax rate
da: Afgift

en: Product type
da: Produkttype

en: Promotions
da: Promoveringer

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Shopping cart
da: Indkøbskurv

en: Cart
da: Indkøbskurv

en: Coupon
da: Kupon

en: Coupons
da: Rabatkuponer

en: Discount
da: Rabat

en: Display label
da: Vis etiket

en: Product
da: Produkt

en: Order Summary
da: Ordreoversigt

en: Billing address
da: Betalingsadresse

en: Payment method
da: Betalingsmetode

en: Changed
da: Ændret

en: Completed
da: Gennemført

en: Refund
da: Refusion

en: Products
da: Produkter

en: Product types
da: Produkttyper

en: Orders
da: Ordrer

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: Percentage
da: Procent

en: The username %name has not been activated or is blocked.
da: Brugernavnet %name er blokeret eller ikke aktiveret.

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Live
da: Eksisterende

en: Review
da: Gennemgå

en: Complete
da: Komplet

en: Default value
da: Standardværdi

en: Timezone
da: Tidszone

en: Apply
da: Udfør

en: Croatia
da: Kroatien

en: Adjustment
da: Justering

en: Order ID
da: Ordre ID

en: URL path settings
da: Alternativ URL

en: Usage
da: Brug

en: product
da: vare

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Add address
da: Tilføj adresse

en: Offset
da: Forskydning

en: Machine name
da: Internt navn

en: Locked
da: Låst

en: Account information
da: Konto

en: Emails
da: E-mails

en: Billing information
da: Betalingsoplysninger

en: Transaction mode
da: Transaktionsmåde

en: Transaction type
da: Transaktionstype

en: Go back
da: Gå tilbage

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Set as default
da: Angiv som standard

en: Product information
da: Produktinformation

en: Regions
da: Regioner

en: Step
da: Trin

en: Currency code
da: Valutakode

en: Entity type
da: Entity-type

en: Total paid
da: Betalt i alt

en: Payment methods
da: Betalingsmetoder

en: Capture
da: Hævning

en: Credit card
da: Kreditkort

en: Dates
da: Datoer

en: Address book
da: Adressebog

en: Generate
da: Opret

en: Add variation
da: Tilføj variation

en: Tax
da: Skat

en: Void
da: Annuller

en: You have entered an invalid credit card number.
da: Du har indtastet et ugyldigt kreditkortnummer.

en: CVV
da: Kontrolcifre

en: Card type
da: Korttype

en: Card number
da: Kortnummer

en: Payment gateways
da: Betalingsgateway

en: Password field is required.
da: Adgangskoden er obligatorisk.

en: Adjustments
da: Justeringer

en: Radio buttons
da: Radioknapper

en: Cart block
da: Indkøbskurvblok

en: Checkout settings
da: Indstillinger for checkout

en: Customer information
da: Kundeoplysninger

en: Update cart
da: Opdatér kurv

en: Add product
da: Tilføj vare

en: Select an address
da: Vælg en adresse

en: products
da: produkter

en: Admin
da: Administration

en: IP address
da: IP-adresse

en: No products available.
da: Ingen tilgængelige produkter.

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: Order total
da: Ordretotal

en: Registration successful. You are now logged in.
da: Registrering lykkedes. Du er nu logget ind.

en: Add to cart form
da: Tilføj til indkøbskurv-formular

en: The product title.
da: Produktitlen.

en: Total price
da: Pris i alt

en: Numeric
da: Numerisk

en: Alphanumeric
da: Alfanumerisk

en: Provide a password for the new account in both fields.
da: Vælg en adgangskode til den nye konto.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Language settings
da: Sprogindstillinger

en: - All -
da: - Alle -

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Payment Method
da: Betalingsmetode

en: Billing
da: Fakturering

en: Reset to alphabetical
da: Nulstil til alfabetisk

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Greater than or equal to
da: Større end eller lig med

en: Less than or equal to
da: Mindre end eller lig med

en: Coupon code
da: Kuponkode

en: Apply coupon
da: Anvend kupon

en: No orders available.
da: Ingen tilgængelige ordrer

en: Allowed roles
da: Tilladte roller

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: @count item | @count items
da[0]: @count element
da[1]: @count elementer

en: Unlock
da: Lås op

en: Payment instructions
da: Betalingsoplysninger

en: Order type
da: Sorteringstype

en: View own orders
da: Se egne ordrer

en: visible
da: synlig

en: Reusable
da: Genanvendelig

en: Your shopping cart is empty.
da: Din indkøbskurv er tom.

en: Implements the shopping cart system and add to cart features.
da: Implementerer indkøbskurven og "tilføj til kurv"-funktionaliteten.

en: Your shopping cart has been updated.
da: Din indkøbskurv er blevet opdateret.

en: Access checkout
da: Tilgå checkout

en: Complete a purchase through the checkout form.
da: Færdiggør et køb via checkout-formularen.

en: Completion message
da: Besked ved færdiggørelse

en: Customer profile
da: Kundeprofil

en: Unit price
da: Enhedspris

en: Order number
da: Ordrenummer

en: The order number displayed to the customer.
da: Ordrenummeret som vises til kunden.

en: Defines the Order entity and associated features.
da: Definerer en ordre-entity med tilhørende features.

en: Commerce Order
da: Commerce Ordre

en: Administer product types
da: Administrér produkttyper

en: Add product type
da: Tilføj produkttype

en: Defines the Product entity and associated features.
da: Definerer en produt-entity med tilhørende features.

en: Administer payments
da: Administrér betalinger

en: Failure
da: Fejl

en: Payment failed at the payment server. Please review your information and try again.
da: Betaling mislykkedes på betalingsserveren. Gennemse venligst de indtastede informationer og forsøg igen.

en: Add payment
da: Tilføj betaling

en: Numeric code
da: Numerisk kode

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Default quantity
da: Standard mængde

en: You have entered an expired credit card.
da: Du har indtastet et udløbet kreditkort.

en: Asc
da: Stigende

en: Quantity text field
da: Mængde tekstfelt

en: Tax type
da: Afgiftstype

en: You have not placed any orders with us yet.
da: Du har ikke handlet hos os endnu.

en: Tax rates
da: Afgiftssatser

en: Tax types
da: Afgiftstype

en: Display taxes of this type inclusive in product prices.
da: Vis afgifter af denne type som den del af produktprisen.

en: Payment captured.
da: Betaling captured.

en: @group (historical data)
da: @group (historiske data)

en: Add coupon
da: Tilføj kupon

en: Label display
da: Visning af label

en: Administer payment methods
da: Administrér betalingsmetoder

en: Please wait while you are redirected to the payment server. If nothing happens within 10 seconds, please click on the button below.
da: Vent venligst mens du bliver omdirigeret til betalingsserveren. Hvis du ikke bliver sendt videre indenfor 10 sekunder kan du klikke på knappen nedenfor.

en: Shipping information
da: Forsendelsesoplysninger

en: You have entered a credit card number of an unsupported card type.
da: Du har indtastet et kreditkortnummer fra en korttype som ikke er understøttet.

en: Entity types
da: Enheds typer

en: Empty cart
da: Tøm kurv

en: Email field is required.
da: E-mail-feltet er påkrævet.

en: Add payment method
da: Tilføj betalingsmetode

en: Add order type
da: Tilføj ordretype

en: Reduce
da: Reducér

en: @entity types
da: @entity-typer

en: - No value -
da: - Ingen værdi -

en: Edit %label
da: Redigér %label

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
da: Vælg et format til visning af datoen. Husk at vælge et format som svarer til feltet, lad f.eks. være med at vise tiden for et felt som kun indeholder en dato.

en: With selection
da: Handling

en: Last saved
da: Sidst gemt

en: Not saved yet
da: Ikke gemt endnu

en: %name: may not be longer than @max characters.
da: %name: må ikke være længere end @max tegn.

en: (this translation)
da: (denne oversættelse)

en: A date in a custom format. See <a href="http://php.net/manual/function.date.php">the PHP documentation</a> for details.
da: En dato i et brugerdefineret format. Se <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP-dokumentationen</a> for detaljer.

[ctx: Plural]
en: Disabled
da: Deaktiverede

en: @entity using @field_name
da: @entity som bruger @field_name

en: Link to @entity_type_label
da: Link til @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
da: Tilføjer et link til at vise @entity_type_label.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
da: Adskillige specialtegn er tilladt, herunder mellemrum, punktum (.), bindestreg (-), apostrof ('), lav bindestreg (_) samt snabel-a (@).

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
da: Der har været for mange mislykkede login-forsøg fra din IP-adresse. Denne adresse er midlertidigt blokeret. Prøv igen senere eller <a href=":url">bestil en ny adgangskode</a>.

en: Delete %label
da: Slet %label

en: Product variation
da: Produktvariant

en: Publish product
da: Publicér produkt

en: Unpublish product
da: Afpublicér produkt

en: Delete product
da: Slet produkt

en: product variation
da: produktvariant

en: product variations
da: produktvarianter

en: Add store
da: Tilføj butik

en: You have canceled checkout at @gateway but may resume the checkout process here when you are ready.
da: Du har annulleret betalingen ved @gateway men kan genoptage betalingsproceduren her når du er klar.

en: There are no @label yet.
da: Der er endnu ingen @label.

en: Czechia
da: Tjekkiet
