Commerce Point of Sale (POS) (3.0.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (70 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Operations
fr: Actions

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Closed
fr: Fermé

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Currency
fr: Devise

en: Quantity
fr: Quantité

en: register
fr: s'inscrire

en: Login
fr: Identifiant

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Password
fr: Mot de passe

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Open
fr: Ouvert

en: Add
fr: Ajouter

en: Display Settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Status:
fr: Statut :

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Email
fr: Courriel

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Price
fr: Prix

en: Customer
fr: Client

en: Amount
fr: Montant

en: Store
fr: Boutique

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Both
fr: Les deux

en: Close
fr: Fermer

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Change
fr: Modifier

en: Delay
fr: Délai

en: Getting Started
fr: Bien débuter

en: Coupons
fr: Bons de réduction

en: Product
fr: Produit

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Credit
fr: Crédit

en: Return
fr: Retour

en: Order ID
fr: Identifiant de la commande

en: Currency Code
fr: Code de la devise

en: Server
fr: Serveur

en: Print
fr: Imprimer

en: Cash
fr: Encaisser

en: Receipt
fr: Accusé de réception

en: About
fr: À propos

en: Reports
fr: Rapports

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Step
fr: Étape

en: Currency code
fr: Code de la devise

en: Calculate
fr: Calculer

en: Adjustments
fr: Ajustements

en: Header text
fr: Texte de l'entête

en: Unit price
fr: Prix unitaire

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Allow decimal quantities
fr: Autoriser les quantités en décimales

en: New Order
fr: Nouvelle commande

en: Point of Sale
fr: Point de vente

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: Tax settings
fr: Configuration des taxes

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size

en: The currency code must consist of three uppercase letters.
fr: Le code de la devise doit être composé de trois lettres majuscules.

en: The store name.
fr: Le nom de la boutique.

en: Declared:
fr: Déclaré :
