Contact (1.0.0) - en to ar translation catalogue (110 entries)

en: Delete
ar: حذف

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Subject
ar: الموضوع

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Edit
ar: تحرير

en: Message
ar: الرسالة

en: Weight
ar: الوزن

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Core
ar: النواة

en: View
ar: عرض

en: Form ID
ar: الرقم التعريفي بالنموذج

en: Text
ar: نص

en: ID
ar: المعرف ID

en: User
ar: مستخدم

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Contact
ar: تواصل

en: Recipients
ar: المستلمون

en: Selected
ar: محدد

en: Your name
ar: اسمك

en: To
ar: إلى

en: Goal
ar: هدف

en: Option
ar: خيار

en: contact form
ar: نموذج الاتصال

en: Link label
ar: ربط العنوان

en: Your message has been sent.
ar: أُرسلت رسالتك.

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Contact settings
ar: إعدادات الاتصال

en: Copy
ar: نسخ

en: Form
ar: نموذج

en: Contact link
ar: رابط الاتصال

en: Account settings
ar: إعدادات الحساب

en: Send message
ar: إرسال رسالة

en: About
ar: حول

en: Auto-reply
ar: رد آلي

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
ar: رد آلي اختياري. اتركه فارغا إذا لم تكن ترغب في إرسال ردود آلية للمستخدمين.

en: Steps
ar: خطوات

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Your email address
ar: عنوان بريدك الإلكتروني

en: Provide a simple link to the user contact page.
ar: توفير رابط بسيط إلى صفحة الاتصال بالمستخدم.

en: contact
ar: اتصال

en: Contact %user
ar: جهة الإتصال %user

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
ar: مثلا: 'آراء عن الموقع' أو 'معلومات حول المنتج'.

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: Sender name
ar: اسم المرسل

en: Sender email
ar: بريد المرسل

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
ar: لا يمكنك إرسال أكثر من %limit من الرسائل في @interval. حاول مرة أخرى لاحقا.

en: Contact @username
ar: الاتصال بـ @username

en: Administer contact forms and contact form settings
ar: إدارة وإعدادات استمارة الاتصال

en: Use the site-wide contact form
ar: استخدام استمارة اتصال الموقع

en: Use users' personal contact forms
ar: استخدام استمارة الاتصال الشخصية للأعضاء

en: Changing this setting will not affect existing users.
ar: تغيير هذا الإعداد لا يؤثر على الأعضاء المسجلين.

en: Contact forms
ar: إستمارات التواصل

en: Flood control
ar: التحكم في التدفق

en: Redirect path
ar: إعادة توجيه المسار

en: Recipient ID
ar: مُعرّف المستقبل

en: Text of the auto-reply message.
ar: نص رسالة الرد التلقائي.

en: Send copy to sender
ar: ارسال نسخة للمرسل

en: Contact module form element.
ar: وحدة نموذج عنصر الاتصال

en: Selected user
ar: المستخدم المختار

en: The sender's name
ar: اسم المرسل

en: The name of the person that is sending the contact message.
ar: اسم الشخص الذي يرسل رسالة الاتصال.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
ar: ما إذا كنت تريد إرسال نسخة من الرسالة إلى المرسل.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
ar: معرف المستخدم المستلم لرسائل الاتصال الشخصية.

en: Contact message
ar: رسالة جهة الإتصال

en: The email of the person that is sending the contact message.
ar: البريد الإلكتروني للشخص الذي يرسل رسالة الاتصال.

en: Contact messages
ar: رسائل جهة الإتصال

en: Primary Key: Unique category ID.
ar: المفتاح الأساسي: معرف فئة فريد.

en: Category name.
ar: اسم التصنيف.

en: The category's weight.
ar: وزن الفئة.

en: Flag to indicate whether or not category is selected by default. (1 = Yes, 0 = No)
ar: علم للإشارة إلى ما إذا كانت الفئة محددة أم لا. (1 = نعم ، 0 = لا)

en: Personal contact form enabled by default
ar: تفعيل إستمارة التواصل الشخصي افتراضيًا

en: Link to user contact page
ar: رابط صفحة التواصل مع المستخدم

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
ar: السماح للمستخدمين بالتواصل معك من خلال إستمارة التواصل الشخصي والذي سيخفي بريدك الإلكتروني. لدى بعض المستخدمين مزايا تمكنهم من التواصل معك مثل مشرفين الموقع حتى لو أخترت تعطيل هذه الخاصية.

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
ar: قائمة مقسمة بفواصل لعناوين البريد الإلكتروني للمستلم

en: Enable the personal contact form by default for new users
ar: تفعيل إستمارة التواصل الشخصي افتراضيًا للمستخدمين الجدد

en: Add contact form
ar: إضافة إستمارة تواصل

en: Create and manage contact forms.
ar: إنشاء وتسيير استمارات الاتصال.

en: Edit contact form
ar: تحرير إستمارة التواصل

en: When listing forms, those with lighter (smaller) weights get listed before forms with heavier (larger) weights. Forms with equal weights are sorted alphabetically.
ar: عند عرض النماذج، تظهر النماذج ذات الأوزان الأخف (الأصغر) قبل النماذج ذات الأوزان الأثقل (الأكبر). أما النماذج المتساوية في الوزن، فيتم ترتيبها أبجدياً.

en: Contact form %label has been updated.
ar: تم تحديث نموذج الاتصال %label.

en: Contact form %label has been added.
ar: تمت إضافة نموذج الاتصال %label.

en: Send yourself a copy
ar: إرسال نسخة إلى نفسك

en: The ID of the associated form.
ar: معرّف النموذج المرتبط.

en: Recipient username
ar: معرف المستلم

en: The message language code.
ar: رمز لغة الرسالة.

en: Using the personal contact form
ar: استخدام نموذج الاتصال الشخصي

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a site visitor is viewing a user profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form. The personal contact link is not shown when you are viewing your own profile, and users must have both <em>View user information</em> (to see user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> permission to see the link. The user whose profile is being viewed must also have their personal contact form enabled (this is a user account setting); viewers with <em>Administer users</em> permission can bypass this setting.
ar: يمكن لزوار الموقع إرسال بريد إلكتروني إلى المستخدمين المسجلين باستخدام نموذج الاتصال الشخصي، دون الحاجة لمعرفة عنوان البريد الإلكتروني للمستلم. عند عرض ملف مستخدم، سيشاهد الزائر تبويب أو رابط <em>اتصال</em> يقوده إلى نموذج الاتصال الشخصي. لا يُعرض رابط الاتصال عند عرض ملفك الشخصي، ويجب أن يمتلك المستخدم صلاحيتَي <em>عرض معلومات المستخدم</em> و<em>استخدام نماذج الاتصال الشخصية للمستخدمين</em> لرؤية الرابط. كما يجب أن يكون لدى المستخدم المعرَض ملفه نموذج الاتصال الشخصي مفعّل (إعداد في الحساب). يمكن للمستخدمين الذين لديهم صلاحية <em>إدارة المستخدمين</em> تجاوز هذا الإعداد.

en: Configuring contact forms
ar: تهيئة نماذج الاتصال

en: Linking to contact forms
ar: ربط نماذج الاتصال

en: The Contact module allows visitors to contact registered users on your site, using the personal contact form, and also allows you to set up site-wide contact forms. For more information, see the <a href=":contact">online documentation for the Contact module</a>.
ar: تسمح وحدة الاتصال للزائرين بالاتصال بالمستخدمين المسجلين على موقعك باستخدام نموذج الاتصال الشخصي، كما تسمح لك بإعداد نماذج اتصال على مستوى الموقع. لمزيد من المعلومات، انظر <a href=":contact">التوثيق على الإنترنت لوحدة الاتصال</a>.

en: On the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields and display of the personal contact form, and you can set up one or more site-wide contact forms. Each site-wide contact form has a machine name, a label, and one or more defined recipients; when a site visitor submits the form, the field values are sent to those recipients.
ar: في صفحة <a href=":contact_admin">نماذج الاتصال</a>، يمكنك تكوين الحقول وطريقة العرض في نموذج الاتصال الشخصي، كما يمكنك إعداد نموذج واحد أو أكثر على مستوى الموقع. لكل نموذج اسم آلي، تسمية، ومستلمون محدَّدون؛ عند إرسال زائر للنموذج، تُرسل القيم إلى هؤلاء المستلمين.

en: One site-wide contact form can be designated as the default contact form. If you choose to designate a default form, the <em>Contact</em> menu link in the <em>Footer</em> menu will link to it. You can modify this link from the <a href=":menu-settings">Menus page</a> if you have the Menu UI module installed. You can also create links to other contact forms; the URL for each form you have set up has format <em>contact/machine_name_of_form</em>.
ar: يمكن تعيين نموذج اتصال واحد على مستوى الموقع كالنموذج الافتراضي. إذا اخترت ذلك، فسيشير رابط <em>اتصال</em> في قائمة <em>التذييل</em> إليه. يمكنك تعديل هذا الرابط من صفحة <a href=":menu-settings">القوائم</a> إذا كانت وحدة واجهة القوائم مثبّتة. يمكنك أيضًا إنشاء روابط لنماذج اتصال أخرى؛ صيغة عنوان URL لكل نموذج هي <em>contact/machine_name_of_form</em>.

en: From the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields to be shown on contact forms, including their labels and help text. If you would like other content (such as text or images) to appear on a contact form, use a block. You can create and edit blocks on the <a href=":blocks">Block layout page</a>, if the Block module is installed.
ar: من صفحة <a href=":contact_admin">نماذج الاتصال</a>، يمكنك تكوين الحقول التي ستُعرض في نماذج الاتصال، بما في ذلك تسمياتها ونصوص المساعدة. إذا أردت ظهور محتوى آخر (مثل نص أو صورة) في نموذج الاتصال، فاستخدم صندوقًا. يمكنك إنشاء وتحرير الصناديق من صفحة <a href=":blocks">تخطيط الصناديق</a> إذا كانت وحدة الصناديق مثبّتة.

en: Hello @recipient-name,
ar: مرحبًا @recipient-name ،

en: The contact form has not been configured. <a href=":add">Add one or more forms</a> .
ar: لم يتم ضبط نموذج الاتصال. <a href=":add">إضافة نموذج واحد أو أكثر</a>.

en: Message displayed to user on submission
ar: إظهار الرسالة للمستخدم عند إرسالها

en: Preview sender message
ar: مراجعة رسالة المرسل

en: contact forms
ar: نماذج الاتصال

en: contact messages
ar: رسائل الاتصال

en: Provides site-wide contact forms and forms to contact individual users.
ar: توفير إستمارات تواصل على نطاق الموقع وإستمارات للتواصل مع المستخدمين الأفراد.

en: Verify that permissions are correct for your site's roles, including the generic <em>Anonymous user</em> and <em>Authenticated user</em>. In order to use personal contact forms, users need both <em>View user information</em> (in the <em>User</em> section, which enables them to view user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> (in the <em>Contact</em> section, which enables them to use contact forms if they can view user profiles).
ar: تحقق من صحة الصلاحيات المخصصة لأدوار موقعك، بما في ذلك <em>المستخدم المجهول</em> و<em>المستخدم الموثَّق</em>. لاستخدام نماذج التواصل الشخصية، يحتاج المستخدمون إلى كلتا الصلاحيتين: <em>عرض معلومات المستخدم</em> (في قسم <em>المستخدم</em>، مما يتيح لهم عرض ملفات المستخدمين الشخصية) و<em>استخدام نماذج التواصل الشخصية للمستخدمين</em> (في قسم <em>التواصل</em>، مما يتيح لهم استخدام نماذج التواصل إن كانوا يملكون صلاحية عرض ملفات المستخدمين).

en: Fill in the <em>Label</em> (title) for the form, <em>Recipients</em>, and optionally the other settings.
ar: أدخلوا <em>التسمية</em> (العنوان) للنموذج، و<em>المستلمين</em>، وبقية الإعدادات بشكل اختياري.

en: the form displayed on the default contact page
ar: النموذج المعروض في صفحة الاتصال الافتراضية

en: Error sending auto-reply, missing sender email address in %contact_form
ar: خطأ في إرسال الرد التلقائي، عنوان بريد المرسل مفقود في %contact_form

en: If you don't want to receive such messages, you can change your settings at @recipient-edit-url.
ar: إذا كنت لا ترغب في تلقي مثل هذه الرسائل، يمكنك تغيير إعداداتك عبر الرابط التالي: @recipient-edit-url

en: Limit (messages per interval)
ar: الحد الأقصى (عدد الرسائل لكل فترة زمنية)

en: Interval (seconds)
ar: الفترة الزمنية (بالثواني)
