Custom Field (3.0.0-beta3) - en to da translation catalogue (243 entries)

en: Title
da: Titel

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Remove
da: Fjern

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: File
da: Fil

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Number
da: Antal

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Required
da: Obligatorisk

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Default
da: Standard

en: Small
da: Lille

en: Add item
da: Tilføj menupunkt

en: Text
da: Tekst

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Date format
da: Datoformat

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Url
da: URL

en: Off
da: Afbrudt

en: Inline
da: Integreret

en: Custom
da: Tilpasset

en: Widget settings
da: Indstillinger for CAPTCHA

en: Contains
da: Indeholder

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Maximum
da: Maksimum

en: Scale
da: Skalér

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Details
da: Detaljer

en: General
da: Generelt

en: Table
da: Tabel

en: Timezone handling
da: Tidszonehåndtering

en: Color
da: Farve

en: List type
da: Listetype

en: Ignore
da: Ignorér

en: String
da: Tekst

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Rows
da: Rækker

en: Handler
da: Håndtering

en: Integer
da: Heltal

en: Template
da: Skabelon

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Hidden
da: Skjult

en: Key
da: Nøgle

en: Replace
da: Erstat

en: Allowed values list
da: Liste af tilladte værdier

en: Lists
da: Lister

en: Minimum height
da: Minimumhøjde

en: Minimum width
da: Minimumbredde

en: Site default
da: Standardindstilling

en: Select list
da: Valgliste

en: Granularity
da: Granularitet

en: Map
da: Knyt

en: characters
da: tegn

en: Unformatted
da: Uformatteret

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: Output format
da: Output-format

en: Default value
da: Standardværdi

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: Above
da: Ovenover

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
da: Instruktioner til brugeren vises under feltet på indholdsformularen.

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Float
da: Kommatal

en: Precision
da: Præcision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
da: Det samlede antal cifre som skal gemmes i databasen, inklusive dem til højre for kommaet.

en: The number of digits to the right of the decimal.
da: Antal cifre til højre for kommaet.

en: Decimal marker
da: Decimalmarkør

en: Text area (multiple rows)
da: Tekstområde (flere rækker)

en: 1 minute
da: 1 minut

en: Maximum upload size
da: Maksimal størrelse af overførsel

en: Space
da: Mellemrum

en: Telephone
da: Telefon

en: Sort
da: Sortér

en: Columns
da: Kolonner

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Default format
da: Standardformat

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: About
da: Om

en: File directory
da: Filmappe

en: Column
da: Kolonne

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Form element
da: Formular elementer

en: Number of results
da: Antal resultatet

en: Time ago
da: Tid siden

en: Sort direction
da: Sorteringsretning

en: Radios
da: Radioknapper

en: pixels
da: pixel

en: Custom template
da: Tilpasset skabelon

en: Format settings
da: Indstillinger for formater

en: Uri
da: URI

en: Column settings
da: Indstillinger for kolonne

en: Maximum height
da: Maksimumhøjde

en: Maximum width
da: Maksimumbredde

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Boolean
da: Boolsk

en: Maximum image resolution
da: Maksimal billedopløsning

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Comma
da: Komma

en: Feed item
da: Feed-element

en: Numbered list
da: Nummereret liste

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: The maximum length of the field in characters.
da: Feltets maksimale længde i tegn.

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: External links only
da: Kun eksterne links

en: Date and time
da: Dato og tid

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: Progress indicator
da: Fremdriftsindikator

en: Bar with progress meter
da: Bjælke med fremdriftsmåler

en: URL to file
da: URL til fil

en: Unsigned
da: Usigneret

en: Alternative text
da: Alternativ tekst

en: Formatter settings
da: Indstillinger for formatering

en: This field stores a number in the database as an integer.
da: Dette felt gemmer et tal i databasen som et heltal.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
da: Dette felt gemer et tal i databasen i et fast kommaformat.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
da: Dette felt gemmer et tal i databasen i et flydende kommaformat.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
da: Den mindste tilladte værdi af dette felt. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
da: Den højeste tilladte værdi af dette felt. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et maksimum.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
da: Angiv en tekststreng som skal vises før værdien, som f.eks. '$' eller '&euro;'. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at vise en tekststreng før værdien. Adskil ental og flertal med en lodret streg ('krone|kroner').

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
da: Dette felt gemmer IDet på en fil som et heltal.

en: Upload destination
da: Uploadmappe

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
da: Vælg hvor filerne skal gemmes. Privat lagring har højere omkostninger end offentlige filer, men gør det muligt at begrænse adgangen til filer i dette felt.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
da: Valgfri undermappe hvor uploadede filer gemmes. Medtag ikke indledende og afsluttende skråstreger.

en: Generic file
da: Generisk fil

en: Minimum image resolution
da: Minimum billedopløsning

en: Enable <em>Alt</em> field
da: Aktivér <em>Alt</em>-felt

en: Enable <em>Title</em> field
da: Aktivér <em>Titel</em>-feltet

en: Preview image style
da: Vis eksempel på format

en: no preview
da: intet eksempel

en: The preview image will be shown while editing the content.
da: Eksempelbilledet vises ved redigering af indholdet.

en: Date type
da: Datotype

en: Image style
da: Billedformat

en: %name: the value may be no less than %min.
da: %name: værdien må ikke være mindre en %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
da: %name: værdien må ikke være større end %max.

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
da: Indtast en tekststreng som skal vises efter værdien, f.eks. 'm' eller 'kb/s'. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at vise en enhed eller endelse. Adskil entals- og flertalsværdier med en lodret streg ('byte|bytes').

en: Thousand marker
da: Tusindadskiller

en: Link image to
da: Link billede til

en: Nothing
da: Intet

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: URL to image
da: URL til billede

en: HTML list
da: HTML-liste

en: Label display
da: Visning af label

en: Rendered entity
da: Renderet entity

en: Link label to the referenced entity
da: Link label til den refererede entity

en: Time increments
da: Tidsintervaller

en: Entity reference
da: Entityreference

en: Change handler
da: Skift handler

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
da: Throbber-visningen viser ikke status for uploads, men bruger mindre plads. Statuslinjen er nyttig til at overvåge store uploads.

en: <em>Alt</em> field required
da: <em>Alt</em>-feltet er påkrævet

en: <em>Title</em> field required
da: <em>Title</em>-feltet er påkrævet

en: Linkit profile
da: Linkit-profil

en: Apostrophe
da: Apostrof

en: Date/time format
da: Dato-/tidsformat

en: View used to select the entities
da: View som bruges til at udvælge entiteter

en: Trim link text length
da: Beskær link-tekstens længde

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
da: Lad feltet stå tomt for at tillade link-tekster med ubegrænset længde.

en: Show URL as plain text
da: Vis URL som ren tekst

en: Add rel="nofollow" to links
da: Tilføj rel="nofollow" til links

en: Thin space
da: Tyndt mellemrum

en: Reference type
da: Referencetype

en: Custom output for TRUE
da: Brugerdefineret output for TRUE

en: Custom output for FALSE
da: Brugerdefineret output for FALSE

en: Choose the type of date to create.
da: Vælg typen af dato der skal oprettes.

en: Date only
da: Kun dato

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
da: Vælg et format til visning af datoen. Husk at vælge et format som svarer til feltet, lad f.eks. være med at vise tiden for et felt som kun indeholder en dato.

en: Date part order
da: Rækkefølge af datoelementer

en: Month/Day/Year
da: Måned/Dag/År

en: Day/Month/Year
da: Dag/Måned/År

en: Year/Month/Day
da: År/Måned/Dag

en: Time type
da: Tidstype

en: 24 hour time
da: 24 timer

en: 12 hour time
da: 12 timer

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
da: Teksten som vises inden i feltet indtil der indtastes en værdi. Det kan være en eksempelværdi eller en kort beskrivelse af det forventede format.

en: Type of item to reference
da: Typen af element der skal refereres til

en: Reference method
da: Referencemetode

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
da: Vælg metoden der skal bruges til at hente autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusindvis af entities.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
da: Billedets alternativtekst, til brug i billedets 'alt'-attribut.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
da: Billedets titeltekst, til brug i billedets 'title'-attribut.

en: The width of the image in pixels.
da: Billedets bredde i pixels.

en: The height of the image in pixels.
da: Billedets højde i pixels.

en: Create referenced entities if they don't already exist
da: Opretter refererede entities hvis de ikke allerede eksisterer

en: Telephone number
da: Telefonnummer

en: This field stores a telephone number in the database.
da: Feltet gemmer et telefonnummer i databasen.

en: Telephone link
da: Telefon-link

en: Number (decimal)
da: Tal (decimal)

en: Number (float)
da: Tal (float)

en: Number (integer)
da: Tal (heltal)

en: %name: may not be longer than @max characters.
da: %name: må ikke være længere end @max tegn.

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
da: "@name"-valget skal indeholde en gyldig værdi. Du kan enten lade tekstfeltet stå tomt eller indtaste en tekststreng som f.eks. "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) eller "50 MB" (megabytes).

en: Allowed link type
da: Tilladt link-type

en: Internal links only
da: Kun interne links

en: Both internal and external links
da: Både interne og eksterne links

en: Enable Alt field
da: Aktivér Alt-felt

en: Alt field required
da: Alt-feltet er påkrævet

en: Enable Title field
da: Aktivér Titel-feltet

en: Title field required
da: Title-feltet er påkrævet

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
da: %name: e-mail-adressen kan ikke være længere end @max tegn.

en: @label referenced from @field_name
da: @label refereret fra @field_name

en: Allowed value with label
da: Tilladt værdi med etiket

en: Display prefix and suffix
da: Vis præfiks og suffiks

en: Text (plain)
da: Tekst (ren)

en: A field containing a plain string value.
da: Et felt som indeholder en tekststreng.

en: A field containing a long string value.
da: Et felt som indeholder en lang tekststreng.

en: Title to replace basic numeric telephone number display
da: Titel til erstatning for den basale telefonnummervisning

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
da: Den mindste tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDE×HØJDE (f.eks. 640×480). Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker nogen begrænsning. Hvis der uploades et mindre billede, bliver det afvist.

en: Making this field required is recommended.
da: Det anbefales at gøre dette felt påkrævet.

en: Configure Image Styles
da: Tilpas Image Styles

en: Field settings (@on_label / @off_label)
da: Feltindstillinger (@on_label / @off_label)

en: This must be an external URL such as %url.
da: Skal være en ekstern URL som f.eks. %url.

en: @entity using @field_name
da: @entity som bruger @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
da: Knyt hver @entity hvor @field_name er sat til @label.

en: Future format
da: Fremtidigt format

en: Past format
da: Fortidigt format

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
da: Brug <em>@interval</em> dér hvor du ønsker at den formatterede intervaltekst skal optræde.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
da: Hvor mange tidsintervalenheder der skal vises i det formatterede output.

en: Time zone override
da: Tilsidesæt tidszone

en: The time zone selected here will always be used
da: Tidszonen som vælges her bruges altid

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
da: Der skal angives både en højde og en bredde i @name-feltet.

[ctx: decimal places]
en: Scale
da: Skalér

en: Store new items in
da: Gem nye enheder i

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
da: Antallet af forslag der vises. Brug <em>0</em> for at fjerne grænsen.
