Custom Field (3.0.1) - en to fi translation catalogue (251 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Type
fi: Tyyppi

en: Remove
fi: Poista

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: On
fi: Käytössä

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: File
fi: Tiedosto

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: None
fi: Ei mitään

en: Number
fi: Numero

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Required
fi: Pakollinen

en: Settings
fi: Asetukset

en: Name
fi: Nimi

en: Field
fi: Kenttä

en: Label
fi: Tunnus

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Default
fi: Oletus

en: Small
fi: Pieni

en: Display
fi: Näyttö

en: Add item
fi: Lisää kohta

en: Text
fi: Teksti

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Separator
fi: Erotin

en: Open link in new window
fi: Avaa linkki uudessa ikkunassa

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: View arguments
fi: Näytön argumentit

en: Url
fi: Osoite

en: Off
fi: Pois päältä

en: Inline
fi: Avoin

en: Custom
fi: Oma

en: Filter
fi: Suodatus

en: Widget settings
fi: Widgettien asetukset

en: Contains
fi: Sisältää

en: Normal
fi: Normaali

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Maximum
fi: Suurin

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Medium
fi: Keskiverto

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Table
fi: Taulukko

en: Timezone handling
fi: Aikavyöhykkeiden käsittely

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Color
fi: Väri

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Ignore
fi: Ohita

en: String
fi: Merkkijono

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: Rows
fi: Rivejä

en: Empty text
fi: Tyhjä teksti

en: Handler
fi: Käsittelijä

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Key
fi: Avain

en: Tokens
fi: Merkit

en: Replace
fi: Korvaa

en: Allowed values list
fi: Lista sallituista arvoista

en: Lists
fi: Luettelot

en: Minimum height
fi: Vähimmäiskorkeus

en: Minimum width
fi: Vähimmäisleveys

en: Site default
fi: Sivuston oletus

en: Select list
fi: Valintalista

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Map
fi: Kartta

en: characters
fi: merkit

en: Reference
fi: Viittaus

en: Unformatted
fi: Muokkaamaton

en: Allowed file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Select
fi: Valitse

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.
fi: Näytä nämä ohjeet käyttäjille tämän kentän alla heidän syöttäessään tietoa.

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Float
fi: Liukuluku

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fi: Tietokantaan tallennettavien numeroiden kokonaismäärä, sisältäen desimaalipilkun oikealla puolella olevat numerot.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fi: Numeroiden määrä desimaalin oikealla puolella.

en: Decimal marker
fi: Desimaalimerkki

en: Text area (multiple rows)
fi: Tekstialue (useita rivejä)

en: 1 minute
fi: 1 minuutti

en: Maximum upload size
fi: Suurin siirtokoko

en: Space
fi: Välilyönti

en: Telephone
fi: Puhelin

en: Sort
fi: Järjestä

en: Columns
fi: Palstat

en: Field settings
fi: Kentän asetukset

en: Default format
fi: Oletusmuoto

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: About
fi: Tietoja

en: File directory
fi: Tiedostokansio

en: Column
fi: Palsta

en: - Select -
fi: - Valitse -

en: Number of results
fi: Hakutulosten määrä

en: Time ago
fi: Aikaa sitten

en: Sort direction
fi: Lajittelusuunta

en: Radios
fi: Radionapit

en: pixels
fi: pikseliä

en: Custom template
fi: Mukautettu malline

en: Column settings
fi: Palstan asetukset

en: Maximum height
fi: Maksimikorkeus

en: Maximum width
fi: Maksimileveys

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Maximum image resolution
fi: Suurin kuvaresoluutio

en: Bundle
fi: Paketti

en: Decimal point
fi: Desimaalipiste

en: Comma
fi: Pilkku

en: @label title
fi: @label otsikko

en: Feed item
fi: Syöteartikkeli

en: Numbered list
fi: Numeroitu lista

en: Placeholder
fi: Paikkamerkki

en: Fieldset
fi: Kenttäryhmä

en: The maximum length of the field in characters.
fi: Kentän maksimipituus merkkeinä.

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: External links only
fi: Vain ulkoiset linkit

en: Date and time
fi: Aika ja päiväys

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fi: Otsikko on työkaluvihjeenä näytettävä teksti hiiren ollessa kuvan päällä.

en: Progress indicator
fi: Edistymisentunnistin

en: Bar with progress meter
fi: Palkki edistymisentunnistimella

en: URL to file
fi: Tiedoston osoite

en: Unsigned
fi: Merkitsemätön

en: Item GUID
fi: Artikkelin GUID

en: Alternative text
fi: Vaihtoehtoinen teksti

en: This field stores a number in the database as an integer.
fi: Kenttä tallentaa numeron tietokantaan kokonaislukuna.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
fi: Kenttä tallentaa numeron tietokantaan kiinteässä desimaalimuodossa.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
fi: Kenttä tallentaa numeron tietokantaan reaalilukuna.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fi: Syötä pienin sallittu arvo kentässä. Jätä tyhjäksi jos et halua asettaa pienintä arvoa.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fi: Syötä suurin sallittu arvo kentässä. Jätä tyhjäksi jos et halua asettaa suurinta arvoa.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fi: Määrittele merkkijono joka liitetään etuliitteeksi arvoon, esimerkiksi '$' tai '&euro;'. Jätä tyhjäksi jos et halua käyttää etuliittettä. Erottele yksikkö- ja monikkomuodot putkimerkillä ('pauna|paunaa').

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
fi: Kenttä tallentaa tiedoston ID:n kokonaislukuna.

en: Upload destination
fi: Tallennuskohde

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fi: Valitse mihin lopulliset tiedostot tallennetaan. Yksityinen tiedostojen tallentaminen on huomattavasti raskaampaa mutta tarjoaa mahdollisuuden rajata pääsyä tässä kentässä oleviin tiedostoihin.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fi: Vaihtoehtoinen alakansio latauskohteessa johon tiedostot tallennetaan. Älä sisällytä edeltävää tai seuraavaa "/" merkkiä.

en: Generic file
fi: Geneerinen tiedosto

en: Minimum image resolution
fi: Kuvan pienin resoluutio

en: Enable <em>Alt</em> field
fi: Ota käyttöön <em>alt</em>-kenttä

en: Enable <em>Title</em> field
fi: Ota käyttöön <em>Otsikko</em>-kenttä

en: Preview image style
fi: Esikatsele kuvan tyyliä

en: no preview
fi: ei esikatselua

en: The preview image will be shown while editing the content.
fi: Esikatselukuva näytetään sisältöä muokattaessa.

en: Date type
fi: Tietotyyppi

en: Entity ID
fi: Entiteetin tunnus

en: Image style
fi: Kuvan tyyli

en: Stacked
fi: Pinottu

en: Add media
fi: Lisää mediatiedosto

en: %name: the value may be no less than %min.
fi: %name: arvo eri voi olla pienempi kuin %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
fi: %name: arvo eri voi olla suurempi kuin %max.

en: None (original image)
fi: Ei mitään (alkuperäinen kuva)

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fi: Määrittele merkkijono, jota käytetään arvon päätteenä; esimerkiksi 'm' tai 'kb/s'. Voit jättää myös tyhjäksi. Erota yksikkö- ja monikkomuodot putkimerkillä ('metri|metriä'.)

en: Thousand marker
fi: Tuhat-merkki

en: Link image to
fi: Linkitä kuva

en: View mode
fi: Näyttötila

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: Weight for @title
fi: Paino kentälle @title

en: Defuse e-mail addresses
fi: Pura sähköpostiosoitteet

en: This appends _test to all imported e-mail addresses to ensure they cannot be used as recipients.
fi: Tämä lisää merkkijonon "_test" kaikkiin tuotuihin sähköpostiosoitteisiin varmistamaan että niitä ei voida käyttää vastaanottajina.

en: URL to image
fi: Kuvan URL-osoite

en: HTML list
fi: HTML lista

en: Label display
fi: Otsikon näyttö

en: Rendered entity
fi: Renderöity entiteetti

en: Link label to the referenced entity
fi: Linkitä etiketti viitattuun entiteettiin

en: @type field.
fi: @type kenttä.

en: Time increments
fi: Aikamäärän kasvu

en: Entity reference
fi: Entiteettiviittaus

en: @name field is required.
fi: @name kenttä on pakollinen.

en: Change handler
fi: Vaihda käsittelijää

en: Target bundles
fi: Kohdepaketit

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
fi: Throbber-näkymä ei näytä tiedostojen latauksen tilaa mutta vie vähemmän tilaa ruudulla. Latauspalkki on hyödyllinen seurattaessa suurien tiedostolatauksien etenemistä.

en: <em>Alt</em> field required
fi: <em>Alt</em> kenttä pakollinen

en: <em>Title</em> field required
fi: <em>Otsikko</em> kenttä pakollinen

en: Apostrophe
fi: Heittomerkki

en: Remove media
fi: Poista tiedosto

en: Date/time format
fi: Aikamuoto

en: List of @type values
fi: Lista @type tyyppisistä arvoista

en: Tokens for lists of @type values.
fi: Korvauskuviot @type arvojen listoille.

en: View used to select the entities
fi: Näkymä jota käytetään entiteettien valitsemiseen

en: The referenced entity
fi: Viitattu entiteetti

en: Trim link text length
fi: Lyhennä linkkitekstin pituutta

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
fi: Jätä tyhjäksi salliaksesi kaikenpituiset linkkitekstit.

en: Show URL as plain text
fi: Näytä URL pelkkänä tekstinä

en: Add rel="nofollow" to links
fi: Lisää rel="nofollow" linkkeihin

en: Thin space
fi: Ohut väli

en: Reference type
fi: Viittaustyyppi

en: Custom output for TRUE
fi: Muokattu tuloste arvolle TRUE

en: Custom output for FALSE
fi: Kustomoitu tuloste arvolle FALSE

en: Choose the type of date to create.
fi: Valitse luotavan päivämäärän tyyppi.

en: Date only
fi: Vain päivämäärä

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
fi: Valitse päivämäärän esitysmuoto. Varmista että asetat oikean muodon kentälle, esimerkiksi älä syötä kellonaikaa kentälle joka sallii ainoastaan päivämäärän.

en: Date part order
fi: Päivämäärän osien järjestys

en: Month/Day/Year
fi: Kuukausi/Päivä/Vuosi

en: Day/Month/Year
fi: Päivä/Kuukausi/Vuosi

en: Year/Month/Day
fi: Vuosi/Kuukausi/Päivä

en: Time type
fi: Ajan tyyppi

en: 24 hour time
fi: 24 tunnin aika

en: 12 hour time
fi: 12 tunnin aika

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fi: Teksti joka näytetään kentän sisällä kunnes arvo on syötetty. Tämä vihje on usein esimerkkiarvo tai lyhyt kuvaus oletetusta muodosta.

en: Type of item to reference
fi: Viitattavan kohteen tyyppi

en: Reference method
fi: Viittaustapa

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
fi: Valitse automaattiseen täydennykseen käytettävää automaattisen täydennyksen tapaa. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa suorituskykyongelmia jos sivustollasi on tuhansia entiteettejä.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
fi: Vaihtoehtoinen kuvateksti kuvan 'alt' määrelle.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
fi: Kuvan otsikkoteksti kuvan 'title' määrelle.

en: The width of the image in pixels.
fi: Kuvan leveys pikseleinä.

en: The height of the image in pixels.
fi: Kuvan korkeus pikseleinä.

en: Create referenced entities if they don't already exist
fi: Luo viitatut entiteetit jos niitä ei ole jo olemassa

en: Telephone number
fi: Puhelinnumero

en: This field stores a telephone number in the database.
fi: Tämä kenttä tallentaa puhelinnumeron tietokantaan.

en: Telephone link
fi: Puhelinnumerolinkki

en: Number (decimal)
fi: Numero (desimaali)

en: Number (float)
fi: Numero (liukuluku)

en: Number (integer)
fi: Numero (luku)

en: %name: may not be longer than @max characters.
fi: %name: ei voi olla pidempi kuin @max merkkiä.

en: Allowed link type
fi: Sallittu linkkityyppi

en: Internal links only
fi: Vain sisäiset linkit

en: Both internal and external links
fi: Sekä sisäiset että ulkoiset linkit

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
fi: %name: sähköpostiosoite ei voi olla pidempi kuin @max merkkiä.

en: Allowed value with label
fi: Sallittu arvo etiketillä

en: Display prefix and suffix
fi: Näytä etu- ja loppuliite

en: Text (plain)
fi: Teksti (pelkkä)

en: A field containing a plain string value.
fi: Kenttä sisältäen puhtaan merkkijonoarvon.

en: A field containing a long string value.
fi: Kenttä sisältäen pitkän merkkijonoarvon.

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
fi: Kuvan minimikoko muodossa LEVEYSxKORKEUS (esim. 640x480). Jätä kenttä tyhjäksi, jos et halua rajoitusta. Pienempien kuvien lataukset hylätään.

en: Making this field required is recommended.
fi: Tämän kentän pakolliseksi asettaminen on suositeltavaa.

en: This must be an external URL such as %url.
fi: Tämän on oltava ulkoinen URL-osoite, kuten %url.

en: Future format
fi: Tuleva muoto

en: Past format
fi: Mennyt muoto

en: This must be an internal path such as %add-node. You can also start typing the title of a piece of content to select it. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only. Enter %button to display keyboard-accessible link text only.
fi: Tämän on oltava sisäinen polku, kuten %add-node. Voit myös kirjoittaa osan sisällön otsikosta valitaksesi sen. Kirjoita %front linkittääksesi etusivulle, %nolink näyttääksesi vain linkin tekstin tai %button näyttääksesi vain näppäimistöllä käytettävän linkkitekstin.

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only. Enter %button to display keyboard-accessible link text only.
fi: Kirjoita osa sisällön otsikosta valitaksesi haluamasi sisällön. Voit myös kirjoittaa sisäisen polun, kuten %add-node, tai ulkoisen URL-osoitteen, kuten %url.
    Kirjoita %front linkittääksesi etusivulle, %nolink näyttääksesi vain linkin tekstin tai %button näyttääksesi vain näppäimistöllä käytettävän linkkitekstin.
