Data field (2.0.12) - en to pt translation catalogue (273 entries)

en: list
pt: lista

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: weight
pt: peso

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Delete
pt: Apagar

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: yes
pt: sim

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Number
pt: Número

en: Password
pt: Senha

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Image
pt: Imagem

en: Required
pt: Obrigatório

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Default
pt: Padrão

en: Open
pt: Aberto

en: Small
pt: Pequeno

en: Time
pt: Hora

en: Add
pt: Adicionar

en: Refresh
pt: Atualizar

en: never
pt: nunca

en: Text
pt: Texto

en: Attachment
pt: Anexo

en: Add another
pt: Adicionar outro

en: no
pt: não

en: Separator
pt: Separador

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: Area
pt: Local

en: View arguments
pt: Argumentos da view

en: Url
pt: URL

en: Off
pt: Desligado

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Custom
pt: Personalizado

en: URL alias
pt: Apelido de URL

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Widget settings
pt: Configurações do widget

en: Original image
pt: Imagem original

en: Mode
pt: Modo

en: N/A
pt: N/D

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Maximum
pt: Máximo

en: Line
pt: Linha

en: Scale
pt: Escala

en: Medium
pt: Médio

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Month
pt: Mês

en: Details
pt: Detalhes

en: Week
pt: Semana

en: Table
pt: Tabela

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Last
pt: Último

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Rows
pt: Linhas

en: Clone
pt: Clonar

en: Template
pt: Modelo

en: Hidden
pt: Oculto

en: Show
pt: Exibir

en: Key
pt: Chave

en: to
pt: para

en: Allowed values list
pt: Lista dos valores permitidos

en: First
pt: Primeiro

en: Limit
pt: Limite

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Target type
pt: Tipo destino

en: Caption
pt: Legenda

en: characters
pt: caracteres

en: Show field
pt: Mostrar campo

en: Max
pt: Máx

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: Reverse
pt: Reverter

en: Unformatted
pt: Não formatado

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: Charts
pt: Gráficos

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Select
pt: Selecionar

en: Toggle
pt: Alterar

en: Above
pt: Acima

en: Trimmed
pt: Cortado

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pt: Forneça uma lista de argumentos a serem passados à view, separando-os por vírgulas.

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: A quantidade total de dígitos armazenados no banco de dados, incluindo aqueles à direita da casa decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos à direita da casa decimal.

en: Decimal marker
pt: Separador decimal

en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de seleção/botões de opção

en: Single on/off checkbox
pt: Checkbox simples de liga/desliga

en: Text area (multiple rows)
pt: Caixa de texto (várias linhas)

en: Space
pt: Espaço

en: Telephone
pt: Telefone

en: Columns
pt: Colunas

en: Field settings
pt: Configurações do campo

en: Search content
pt: Buscar conteúdo

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: Add row
pt: Adicionar linha

en: entries
pt: mensagens

en: File directory
pt: Diretório de arquivos

en: Column
pt: Coluna

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Column width
pt: Largura da coluna

en: Step
pt: Passo

en: Time ago
pt: Tempo decorrido

en: Direction
pt: Direção

en: Radio buttons
pt: Botões de opções

en: of
pt: de

en: No link
pt: Sem link

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Boolean
pt: Booleano

en: Decimal point
pt: Ponto

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Comma
pt: Virgula

en: Current date
pt: Data atual

en: Min
pt: Mínimo

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Pagination
pt: Paginação

en: Date and time
pt: Data e hora

en: URL to file
pt: URL do arquivo

en: Number field
pt: Campo numérico

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Reference field
pt: Campo de referência

en: Remove column
pt: Remover coluna

en: Remove row
pt: Remover linha

en: Add column
pt: Adicionar coluna

en: - Select a field type -
pt: - Selecione um tipo de campo -

en: Unsigned
pt: Não assinado

en: Relative date
pt: Data relativa

en: Formatter settings
pt: Configurações do formatador

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
pt: Esse campo armazena um número decimal no banco de dados.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
pt: Este campo armazena no banco de dados um número no formato ponto flutuante.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
pt: O valor mínimo permitido para esse campo. Deixe em branco para não limitar.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
pt: O valor máximo permitido para esse campo. Deixe em branco para não limitar.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
pt: Defina uma string que deverá prefixar o valor, tal como '$' ou '&euro;'. Deixe em branco para não utilizar nada. Separe singulares e plurais usando o pipe ('libra|libras').

en: Upload destination
pt: Destino do upload

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
pt: Subpasta opcional dentro do destino de upload onde os arquivos serão armazenados. Não incluir barras anterior ou posterior.

en: Generic file
pt: Arquivo genérico

en: Table of files
pt: Tabela de arquivos

en: Preview image style
pt: Visualizar estilo da imagem

en: no preview
pt: sem pré-visualização

en: The preview image will be shown while editing the content.
pt: Uma prévia da imagem será apresentada ao editar o conteúdo.

en: Date type
pt: Tipo de data

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Big
pt: Grande

en: None (original image)
pt: Nenhum (imagem original)

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
pt: Define uma string que deverá sufixar o valor, tal como 'm' ou 'kb/s'. Deixe em branco para não utilizar nada. Separe singulares e plurais usando o pipe ('libra|libras').

en: Thousand marker
pt: Limitador de milhar

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: Trim length
pt: Tamanho do corte

en: Link image to
pt: Linkar imagem para

en: Image style: @style
pt: Estilo da imagem: @style

en: Linked to content
pt: Linkado ao conteúdo

en: Linked to file
pt: Linkado ao arquivo

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: Nothing
pt: Nada

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
pt: Os valores possíveis que esse campo pode conter. Digite um valor por linha, no formato chave|rótulo.

en: The entity type.
pt: O tipo de entidade.

en: Unformatted list
pt: Lista sem formatação

en: Relative default value
pt: Valor relativo padrão

en: Field display
pt: Exibição do campo

en: Label display
pt: visualização de rótulos

en: Display as inline element
pt: Exibir como elemento em linha

en: Showing
pt: Exibindo

en: An autocomplete text field.
pt: Um campo de texto de preenchimento automático.

en: Display the label of the referenced entities.
pt: Mostra o rótulo das entidades referenciadas.

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
pt: Apresenta as entidades referenciadas renderizadas por entity_view().

en: Link label to the referenced entity
pt: Linkar rótulo para a entidade referenciada

en: Link to the referenced entity
pt: Link para a entidade referenciada

en: Rendered as @mode
pt: Renderizado como @mode

en: Default date
pt: Data padrão

en: Entity reference
pt: Referência de entidade

en: Apostrophe
pt: Apóstrofo

en: Enable row number column
pt: Ativar número da linha da coluna

en: The URL of the entity.
pt: A URL da entidade.

en: Thin space
pt: Espaço fino

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
pt: Todo o tipo de entidades, como por exemplo, nodes, comentários ou usuários.

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
pt: O campo %field-name foi atualizado por meio de edição no local.

en: Choose the type of date to create.
pt: Escolha o tipo de data a ser criado.

en: Set a default value for this date.
pt: Defina um valor padrão para esta data.

en: Telephone number
pt: Número de telefone

en: This field stores a telephone number in the database.
pt: Este campo armazena um número de telefone no banco de dados.

en: Link using text: @title
pt: Link usando texto: @title

en: Link using provided telephone number.
pt: Link usando o número de telefone fornecido.

en: Display the ID of the referenced entities.
pt: Mostrar o ID das entidades referenciadas.

en: Telephone link
pt: Link de telefone

en: An entity field containing a URI.
pt: Um campo de entidade contendo uma URI.

en: Number (decimal)
pt: Número (decimal)

en: Number (float)
pt: Número (ponto flutuante)

en: Number (integer)
pt: Número (inteiro)

en: An entity field containing a UNIX timestamp value.
pt: Um campo de entidade contendo um valor de timestamp UNIX.

en: File URI
pt: URI do arquivo

en: "On" label
pt: Rótulo para "Ligado"

en: "Off" label
pt: Rótulo para "Desligado"

en: @label referenced from @field_name
pt: @label referido a partir de @field_name

en: On label
pt: Rótulo para Ligado

en: Off label
pt: Rótulo para Desligado

en: Datetime Timestamp
pt: Timestamp Datetime

en: Display prefix and suffix
pt: Exibir prefixo e sufixo

en: Text (plain)
pt: Texto (simples)

en: A field containing a plain string value.
pt: Um campo contendo um valor de string simples.

en: Text (plain, long)
pt: Texto (simples, longo)

en: A field containing a long string value.
pt: Um campo contendo um valor de string longo.

en: Title to replace basic numeric telephone number display
pt: Título para substituir a exibição básica do número de telefone

en: Link to URI
pt: Link para URI

en: Configure Image Styles
pt: Configurar Estilos de Imagens

en: Field settings (@on_label / @off_label)
pt: Configurações do campo (@on_label / @off_label)

en: This must be an external URL such as %url.
pt: Esta deve ser uma URL externa, como %url.

en: @entity using @field_name
pt: @entity usando @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
pt: Relacionar cada @entity com um @field_name configurado para o @label.

en: Display the file download URI
pt: Exibir a URI de download do arquivo

en: Trimmed limit
pt: Limite cortado

en: If the summary is not set, the trimmed %label field will end at the last full sentence before this character limit.
pt: Se o resumo não estiver configurado, o campo %label cortado terminará na última sentença integral antes deste limite de caractere.

en: Trimmed limit: @trim_length characters
pt: Limite cortado: @trim_length caracteres

en: Future format
pt: Formato Futuro

en: Past format
pt: Formato passado

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
pt: Use <em>@interval</em> onde deseja que o intervalo de texto formatado apareça.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
pt: Quantas unidades de intervalo de tempo devem ser exibidas na saída formatada.

en: Future date: %display
pt: Data futura: %display

en: Past date: %display
pt: Data passada: %display

en: Date format: @date_format
pt: Formato de data: @date_format

en: Custom date format: @custom_date_format
pt: Formato de data personalizado: @custom_date_format

en: Time zone: @timezone
pt: Fuso horário: @timezone

en: Media library
pt: Biblioteca de mídia

en: Entity browser
pt: Navegador de entidade

[ctx: decimal places]
en: Scale
pt: Escala

en: Display: @true_label / @false_label
pt: Exibição: @true_label / @false_label

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See <a href="http://php.net/manual/function.strtotime.php">strtotime</a> for more details.
pt: Descreva um horário referente ao dia atual, como '+90 dias, (90 dias a partir do dia em que o campo é criado) ou '+1 sábado' (o próximo sábado). Consulte <a href="http://php.net/manual/function.strtotime.php">strtotime</a> para obter mais detalhes.

en: Sticky header
pt: Cabeçalho fixo

en: Replace the file name by its description when available
pt: Substitui o nome do arquivo por sua descrição quando disponível

en: Use description as link text
pt: Usar descrição como texto do link

en: Allows you to select items from the media library.
pt: Permite selecionar itens da biblioteca de mídia.

en: See <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
pt: Veja <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">a documentação de formatos de data em PHP</a>.

en: Separate extensions with a comma or space. Each extension can contain alphanumeric characters, '.', and '_', and should start and end with an alphanumeric character.
pt: Separe extensões com vírgula ou espaço. Cada extensão pode conter caracteres alfanuméricos, '.', e '_', e deve começar e terminar com um caractere alfanumérico.

en: Image loading
pt: Carregamento de imagem

en: Lazy render images with native image loading attribute (<em>loading="lazy"</em>). This improves performance by allowing browsers to lazily load images.
pt: Imagens de renderização preguiçosas com atributo de carregamento de imagem nativo (<em>loading="lazy"</em>). Isso melhora o desempenho, permitindo que os navegadores carreguem imagens com preguiça.

en: Image loading attribute
pt: Atributo de carregamento de imagem

en: Select the loading attribute for images. <a href=":link">Learn more about the loading attribute for images.</a>
pt: Selecione o atributo de carregamento para imagens. <a href=":link">Saiba mais sobre o atributo de carregamento de imagens.</a>

en: Delays loading the image until that section of the page is visible in the browser. When in doubt, lazy loading is recommended.
pt: Atrasa o carregamento da imagem até que essa seção da página fique visível no navegador. Em caso de dúvida, recomenda-se o carregamento preguiçoso.

en: Force browsers to download an image as soon as possible. This is the browser default for legacy reasons. Only use this option when the image is always expected to render.
pt: Forçar os navegadores a baixar uma imagem o mais rápido possível. Este é o padrão do navegador por motivos de legado. Use essa opção somente quando a imagem for sempre esperada para renderizar.

en: Image loading: @attribute
pt: Carregamento de imagem: @attribute
