Data field (2.0.4) - en to el translation catalogue (208 entries)

en: list
el: λίστα

en: weight
el: βάρος

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Suffix
el: Επίθεμα

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Value
el: Αξία

en: Type
el: Τύπος

en: yes
el: ναι

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: On
el: Ανοικτό

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: File
el: Αρχείο

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Search
el: Αναζήτηση

en: None
el: Κανένα

en: This action cannot be undone.
el: Η ενέργεια αυτή δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Number
el: Αριθμός

en: Password
el: Συνθηματικό

en: - None -
el: - Κανένα -

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Image
el: Εικόνα

en: Required
el: Υποχρεωτικό

en: Name
el: Όνομα

en: Label
el: Ετικέτα

en: Save
el: Αποθήκευση

en: True
el: Αληθής

en: False
el: Ψευδής

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Open
el: Ανοιχτά

en: Small
el: Μικρό

en: Time
el: Ώρα

en: Add
el: Προσθήκη

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: never
el: ποτέ

en: Text
el: Κείμενο

en: Timestamp
el: Χρονική σήμανση

en: Total
el: Συνολικό κόστος

en: Attachment
el: Συνημμένο

en: no
el: όχι

en: Separator
el: Διαχωριστής

en: Horizontal
el: Οριζόντιο

en: Vertical
el: Κάθετο

en: Year
el: Έτος

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Url
el: Διεύθυνση (URL)

en: Off
el: Κλειστό

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Inline
el: Ενσωματωμένο

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: URL alias
el: Ψευδώνυμο URL

en: Widget type
el: Τύπος γραφικού συστατικού

en: Original image
el: Αρχική εικόνα

en: Mode
el: Τρόπος

en: Normal
el: Κανονικό

en: N/A
el: Μ/Δ

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: Textfield
el: Πεδίο κειμένου

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Line
el: Γραμμή

en: Scale
el: Κλιμάκωση

en: Medium
el: Μέσο

en: Plain text
el: Απλό κείμενο

en: Month
el: Μήνας

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Serial
el: Σειριακός αριθμός

en: Week
el: Εβδομάδα

en: Table
el: Πίνακας

en: List type
el: Τύπος λίστας

en: String
el: Φράση

en: Maximum length
el: Μέγιστο μήκος

en: Rows
el: Γραμμές

en: Clone
el: Αντιγραφή

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Key
el: Κλειδί

en: Allowed values list
el: Λίστα επιτρεπόμενων τιμών

en: Limit
el: Όριο

en: Select list
el: Λίστα επιλογής

en: Granularity
el: Διακριτότητα

en: Caption
el: Λεζάντα

en: characters
el: χαρακτήρες

en: Reference
el: Αναφορά

en: Duplicate
el: Αντίγραφο

en: Reverse
el: Αντιστροφή

en: Unformatted
el: Μη μορφοποιημένο

en: Allowed file extensions
el: Επιτρεπόμενες επεκτάσεις αρχείων

en: Ok
el: Eντάξει

en: Output format
el: Μορφή εξόδου

en: Default value
el: Προεπιλεγμένη τιμή

en: Select
el: Επιλογή

en: Above
el: Από πάνω

en: Trimmed
el: Περικομμένο

en: Float
el: Αριθμός κινητής υποδιαστολής

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Precision
el: Ακρίβεια

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
el: Ο συνολικός αριθμός ψηφίων που θα αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων, συμπεριλαμβανομένων εκείνων στα δεξιά της υποδιαστολής.

en: The number of digits to the right of the decimal.
el: Ο αριθμός των ψηφίων στα δεξιά της υποδιαστολής.

en: Decimal marker
el: Χαρακτήρας υποδιαστολής

en: Check boxes/radio buttons
el: Κουτιά επιλογής/Κουμπιά επιλογής

en: Single on/off checkbox
el: Απλό κουτάκι επιλογής Ενεργό/Ανενεργό

en: Text area (multiple rows)
el: Πλαίσιο κειμένου (πολλές γραμμές)

en: Space
el: Διάστημα

en: Field settings
el: Ρυθμίσεις πεδίου

en: Search content
el: Αναζήτηση ύλης

en: File directory
el: Κατάλογος αρχείων

en: Column
el: Στήλη

en: - Select -
el: - Επιλέξτε -

en: Time ago
el: Πριν από

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: No link
el: Χωρίς σύνδεσμο

en: Autocomplete
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Boolean
el: Δυαδική τιμή

en: Decimal point
el: Υποδιαστολή

en: Custom date format
el: Προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας

en: Comma
el: Κόμμα

en: Current date
el: Τρέχουσα ημερομηνία

en: Placeholder
el: Σύμβολο υποκατάστασης

en: Machine-readable name
el: Μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα

en: Pagination
el: Σελιδοποίηση

en: Date and time
el: Ημερομηνία και ώρα

en: URL to file
el: URL προς το αρχείο

en: Number field
el: Πεδίο αριθμού

en: Text format
el: Μορφότυπος κειμένου

en: - Select a field type -
el: - Επιλέξτε έναν τύπο πεδίου -

en: Unsigned
el: Χωρίς πρόσημο

en: Field types
el: Τύποι πεδίων

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει έναν αριθμό στη βάση δεδομένων ως ένα δεκαδικό αριθμό με σταθερό αριθμό δεκαδικών ψηφίων.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει έναν αριθμό στη βάση δεδομένων στη μορφή κινητής υποδιαστολής.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
el: Η ελάχιστη τιμή που θα επιτρέπεται για αυτό το πεδίο. Αφήστε το κενό για να μην υπάρχει ελάχιστο.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
el: Η μέγιστη τιμή που θα επιτρέπεται για αυτό το πεδίο. Αφήστε το κενό για να μην υπάρχει μέγιστο.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
el: Καθορίστε μια συμβολοσειρά που θα τίθεται ως πρόθεμα πριν από την τιμή, όπως '$ ' ή '&euro; '. Αφήστε το κενό για να μην υπάρχει πρόθεμα. Ξεχωρίστε τις τιμές για τον ενικό και τον πληθυντικό με τον χαρακτήρα "|", π.χ. ('λίρα|λίρες').

en: Upload destination
el: Προορισμός αποστολής

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
el: Προαιρετικός υποκατάλογος μέσα στον κατάλογο προορισμού όπου θα αποθηκεύονται τα αρχεία. Μην συμπεριλαμβάνετε καθέτους που προηγούνται ή έπονται.

en: Generic file
el: Γενικό αρχείο

en: Table of files
el: Πίνακας αρχείων

en: Preview image style
el: Στυλ εικόνας στην προεπισκόπιση

en: no preview
el: χωρίς προεπισκόπηση

en: The preview image will be shown while editing the content.
el: Η εικόνα προεπισκόπισης θα φαίνεται κατά την επεξεργασία του περιεχομένου.

en: Date type
el: Τύπος ημερομηνίας

en: Entity ID
el: ID οντότητας

en: Image style
el: Στυλ εικόνας

en: None (original image)
el: Κανένα (αρχική εικόνα)

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
el: Ορίστε μία συμβολοσειρά η οποία θα χρησιμοποιηθεί σαν επίθεμα στην τιμή, όπως 'μ', 'kb/s'. Αφήστε το κενό για κανένα επίθεμα. Ξεχωρίστε τον ενικό και τον πληθυντικό με έναν χαρακτήρα καθέτου ('λίρα|λίρες').

en: Thousand marker
el: Διαχωριστής χιλιάδας

en: - Select a value -
el: - Επιλέξτε μία τιμή -

en: Trim length
el: Μήκος αποκοπής

en: Link image to
el: Σύνδεσμος εικόνας στο

en: Image style: @style
el: Στυλ εικόνας: @style

en: Linked to content
el: Σύνδεσμος στο περιεχόμενο

en: Linked to file
el: Σύνδεσμος στο αρχείο

en: View mode
el: Τρόπος προβολής

en: Nothing
el: Τίποτα

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
el: Οι δυνατές τιμές που θα περιέχει το πεδίο. Εισάγετε μία τιμή σε κάθε γραμμή, στη μορφή κλειδί|ετικέτα.

en: An autocomplete text field.
el: Ένα αυτοσυμπληρούμενο πεδίο κειμένου.

en: Display the label of the referenced entities.
el: Εμφανίζει την ετικέτα των αναφερόμενων οντοτήτων.

en: Rendered entity
el: Απεικονιζόμενη οντότητα

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
el: Εμφάνιση των αναφερόμενων οντοτήτων που απεικονίζονται από την entity_view().

en: Link label to the referenced entity
el: Σύνδεση ετικέτας με την αναφερόμενη οντότητα

en: Link to the referenced entity
el: Σύνδεση με την αναφερόμενη οντότητα

en: Rendered as @mode
el: Απεικονίζεται ως @mode

en: Default date
el: Προκαθορισμένη ημερομηνία

en: Entity reference
el: Αναφορά οντότητας

en: Apostrophe
el: Απόστροφος

en: Thin space
el: Λεπτό κενό

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
el: Όλων των ειδών οι οντότητες, π.χ. κόμβοι, σχόλια ή χρήστες.

en: An entity field containing a boolean value.
el: Ένα πεδίο οντότητας που περιέχει μια boolean τιμή.

en: An entity field containing an entity reference.
el: Ένα πεδίο οντότητας που περιέχει μια αναφορά οντότητας.

en: Choose the type of date to create.
el: Επιλέξτε τον τύπο ημερομηνίας που θα δημιουργηθεί.

en: Set a default value for this date.
el: Ορίστε μια προκαθορισμένη τιμή για αυτή την ημερομηνία.

en: Display the ID of the referenced entities.
el: Εμφάνιση των ID των αναφερόμενων οντοτήτων.

en: An entity field containing a URI.
el: Ένα πεδίο οντότητας που περιέχει ένα URI.

en: Number (decimal)
el: Νούμερο (δεκαδικό)

en: Number (float)
el: Αριθμός (κινητής υποδιαστολής)

en: Number (integer)
el: Αριθμός (ακέραιος)

en: An entity field containing an email value.
el: Ένα πεδίο οντότητας που περιέχει μια τιμή τύπου email.

en: "On" label
el: Ετικέτα "on"

en: "Off" label
el: Ετικέτα "ανενεργό"

en: @label referenced from @field_name
el: @label αναφερόμενο από @field_name

en: On label
el: Ετικέτα On

en: Off label
el: Ετικέτα Off

en: Datetime Timestamp
el: Χρονική σήμανση ημερομηνίας και ώρας

en: Display prefix and suffix
el: Εμφάνιση προθέματος και επιθέματος

en: Text (plain)
el: Κείμενο (απλό)

en: A field containing a plain string value.
el: Ένα πεδίο που περιέχει μια τιμή απλής συμβολοσειράς.

en: Text (plain, long)
el: Κείμενο (απλό, μακρύ)

en: A field containing a long string value.
el: Ένα πεδίο που περιέχει μια τιμή μακράς συμβολοσειράς.

en: Link to URI
el: Σύνδεσμος σε URI

en: Field settings (@on_label / @off_label)
el: Ρυθμίσεις πεδίου (@on_label / @off_label)

en: @entity using @field_name
el: @entity που χρησιμοποιεί @field_name

en: Trimmed limit
el: Όριο περικοπής

en: Trimmed limit: @trim_length characters
el: Όριο περικοπής: @trim_length χαρακτήρες

en: Future format
el: Μελλοντική μορφή

en: Past format
el: Παρελθοντική μορφή

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
el: Χρησιμοποιήστε <em>@interval</em> όπου θέλετε να εμφανίζεται το κείμενο του μορφοποιημένου διαστήματος.

en: Future date: %display
el: Μελλοντική ημερομηνία: %display

en: Past date: %display
el: Παρελθοντική ημερομηνία: %display

en: Date format: @date_format
el: Μορφοποίηση ημερομηνίας: @date_format

en: Custom date format: @custom_date_format
el: Προσαρμοσμένη μορφοποίηση ημερομηνίας: @custom_date_format

en: Time zone: @timezone
el: Ζώνη ώρας: @timezone

[ctx: decimal places]
en: Scale
el: Κλίμακα
    στο πλαίσιο: δεκαδικά ψηφία

en: Display: @true_label / @false_label
el: Εμφάνιση: @true_label / @false_label
