Drupal core (10.3.10) - en to sv translation catalogue (6246 entries)

en: Forms
sv: Formulär

en: Home
sv: Hem

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: delete
sv: radera

en: Register
sv: Registrera

en: Create a new user account.
sv: Skapa ett nytt användarkonto

en: Markup
sv: Uppmärkning

en: Approve
sv: Godkänn

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Moderated content
sv: Modererat innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email address
sv: E-postadress

en: Development
sv: Utveckling

en: Groups
sv: Grupper

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Replies
sv: Svar

en: Closed
sv: Stängd

en: yes
sv: ja

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Send email
sv: Skicka e-post

en: closed
sv: stängd

en: Actions
sv: Åtgärder

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Last comment
sv: Sista kommentar

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: RSS feed
sv: RSS-flöde

en: more
sv: mer

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Explanation or submission guidelines
sv: Förklaring eller riktlinjer för inlägg

en: Email settings
sv: Inställningar för e-post

en: Article
sv: Artikel

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Articles
sv: Artiklar

en: footer
sv: sidfot

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: not verified
sv: ej verifierad

en: Action
sv: Åtgärd

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

en: On
sv: På

en: For
sv: För

en: new
sv: nytt

en: Tags
sv: Etiketter

en: Block title
sv: Blocktitel

en: The title of the block as shown to the user.
sv: Titeln på ett block såsom det visas för användaren.

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Logging
sv: Loggning

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Blue Lagoon (Default)
sv: Blå lagun (förvald)

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Home page
sv: Hemsida

en: Download
sv: Ladda ned

en: view
sv: visa

en: unpublished
sv: ej publicerad

en: updated
sv: uppdaterad

en: Overview
sv: Översikt

en: File information
sv: Filinformation

en: File
sv: Fil

en: Tag
sv: Etikett

en: File path
sv: Filsökväg

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Release notes
sv: Anteckningar om utgåvan

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: None
sv: Ingen

en: Scheme
sv: Schemaläggning

en: Use count
sv: Antal använd

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: taxonomy terms
sv: taxonomitermer

en: Error Message
sv: Felmeddelande

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Account Name
sv: Namn på konto

en: Password
sv: Lösenord

en: Block settings
sv: Blockinställningar

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Variable
sv: Variabel

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: Container
sv: Grupp

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Types
sv: Typer

en: Multiple
sv: Flerval

en: Free tagging
sv: Fri märkning

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: root
sv: rot

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
sv: Sidor på en given nivå ordnas i första hand efter vikt och sedan efter titel.

en: Depth
sv: Djup

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Add container
sv: Lägg till forumgrupp

en: Settings
sv: Inställningar

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit container
sv: redigera gruppering

en: edit
sv: redigera

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Go to parent page
sv: Gå till ovanliggande sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Description field
sv: Beskrivningsfält

en: settings
sv: inställningar

en: Back
sv: Tillbaka

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Field
sv: Fält

en: Outline
sv: Disposition

en: header
sv: sidhuvud

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Session opened for %name.
sv: Session startad för %name.

en: Help
sv: Hjälp

en: Image settings
sv: Bildinställningar

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Preset Name
sv: Namn på förhandsinställning

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Move
sv: Flytta

en: Update
sv: Uppdatera

en: Open
sv: Öppen

en: Blank
sv: Tomt

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Core
sv: Kärna

en: High
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

en: Archive
sv: Arkiv

en: Icon
sv: Ikon

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Time
sv: Tid

en: Views
sv: Vyer

en: Access
sv: Åtkomst

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Length
sv: Längd

en: Audio
sv: Ljud

en: History
sv: Historik

en: tag
sv: tagg

en: hidden
sv: dold

en: Path
sv: Sökväg

en: Filename
sv: Filnamn

en: File extensions
sv: Filändelse

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Modules
sv: Moduler

en: Form ID
sv: ID för formulär

en: Clear index
sv: Rensa index

en: General discussion
sv: Allmän diskussion

en: edit forum
sv: redigera forum

en: Forum name
sv: Namn på forum

en: Manage
sv: Hantera

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: link
sv: länk

en: Anchor
sv: Ankare

en: Display
sv: Visa

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Menu
sv: Meny

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: Teaser
sv: Ingress

en: never
sv: aldrig

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: actions
sv: åtgärder

en: Theme
sv: Tema

en: Select a layout
sv: Välj en layout

en: Add forum
sv: Lägg till forum

en: Add term
sv: Lägg till term

en: Search keywords
sv: Nyckelord för sökning

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Search Keywords
sv: Nyckelord för sökning

en: Preview comment
sv: Förhandsgranska kommentar

en: Component
sv: Komponent

en: Components
sv: Komponenter

en: Statistics
sv: Statistik

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: You are not authorized to access this page.
sv: Du har inte behörighet till denna sida.

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attachment
sv: Bilaga

en: States
sv: Lägen

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Picture
sv: Bild

en: Upload image
sv: Ladda upp bild

en: Taxonomy settings
sv: Inställningar för taxonomi

en: content types
sv: innehållstyper

en: content type
sv: innehållstyp

en: Mail
sv: E-post

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: Database type
sv: Typ av databas

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: action
sv: åtgärd

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: file
sv: fil

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: no
sv: nej

en: New user: %name %email.
sv: Ny användare: %name %email.

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: Sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: The subject of the message.
sv: Meddelandets ämnesrad.

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Create
sv: Skapa

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Include
sv: Inkludera

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Revert to defaults
sv: Återgå till standardinställningarna

en: Open link in new window
sv: Öppna länk i ett nytt fönster

en: vocabularies
sv: vokabulär

en: Expanded
sv: Utfällt

en: Parent item
sv: Ovanliggande val

en: Add child page
sv: Lägg till underliggande sida

en: Printer-friendly version
sv: Utskriftsvänlig version

en: Content type for child pages
sv: Innehållstyp för underliggande sidor

en: Update options
sv: Alternativ för uppdatering

en: Remove from outline
sv: Radera från bokdispositionen

en: Unknown export format.
sv: Okänt exporteringsformat.

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Last post
sv: Senaste inlägg

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Area
sv: Område

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Add block
sv: Lägg till block

en: Override title
sv: Åsidosätt titel

en: CSS class
sv: CSS-klass

en: Add view
sv: Lägg till vy

en: Page
sv: Sida

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Bottom
sv: Längst ned

en: 1 minute | @count minutes
sv[0]: 1 minut
sv[1]: @count minuter

en: 1 hour | @count hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: @count timmar

en: 1 day | @count days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: @count dagar

en: Configuration saved.
sv: Inställningarna sparades.

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Logo
sv: Logotyp

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: Good
sv: Bra

en: User settings
sv: Användarinställningar

en: Site
sv: Webbplats

en: Web Server
sv: Webbserver

en: Database
sv: Databas

en: Module
sv: Modul

en: Off
sv: Av

en: Host
sv: Värd

en: Available updates
sv: Tillgängliga uppdateringar

en: Manual update check
sv: Sök efter uppdateringar manuellt

en: Never
sv: Aldrig

en: Check manually
sv: Kontrollera manuellt

en: Up to date
sv: Aktuell

en: Update available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Drupal core update status
sv: Uppdateringsstatus för Drupals kärna

en: Out of date
sv: Föråldrad

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Left sidebar
sv: Vänster sidospalt

en: Right sidebar
sv: Höger sidospalt

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inline
sv: Löpande

en: Recipients
sv: Mottagare

en: Selected
sv: Vald

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Menu link
sv: Menylänk

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Refresh interval
sv: Uppdateringsintervall

en: Custom
sv: Anpassad

en: Throttle
sv: Lastbegränsning

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Role ID
sv: ID för roll

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment ID
sv: Kommentarens ID

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Score
sv: Poäng

en: Published
sv: Publicerad

en: Signature
sv: Signatur

en: Cacheable
sv: Cachbar

en: Filter
sv: Filtrera

en: Source string ID
sv: ID för källsträng

en: Location
sv: Plats

en: Source string
sv: Källsträng

en: Locale
sv: Språkanpassning

en: System path
sv: Systemsökväg

en: Title field label
sv: Etikett på titelfält

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: Revisions
sv: Versioner

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: URL alias
sv: URL-alias

en: File ID
sv: Filens ID

en: File name
sv: Filnamn

en: File MIME type
sv: Typ av MIME för filen

en: File size
sv: Filstorlek

en: Node revision ID
sv: Versions-ID för nod

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Vocabulary ID
sv: Vokabulärets ID

en: Vocabulary name
sv: Vokabulärnamn

en: Term ID
sv: Termens ID

en: User role
sv: Användarroll

en: Role name
sv: Rollnamn

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: Time zone
sv: Tidszon

en: Severity
sv: Grad

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Field type
sv: Fälttyp

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Multiple values
sv: Flera värden

en: Fields
sv: Fält

en: Widget type
sv: Typ av widget

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Add action
sv: Lägg till åtgärd

en: Set name
sv: Uppsättningens namn

en: Original image
sv: Originalbild

en: Heading
sv: Rubrik

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Search settings
sv: Inställningar för sökning

en: Mode
sv: Läge

en: Warning
sv: Varning

en: blocked
sv: spärrad

en: active
sv: aktiv

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Items
sv: Poster

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: %time ago
sv: %time sedan

en: Nodes
sv: Noder

en: Authored by
sv: Författad av

en: Advanced
sv: Utökad

en: Disclaimer
sv: Ansvarsfriskrivning

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Up
sv: Upp

en: Performance
sv: Prestanda

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Textfield
sv: Textfält

en: Display options
sv: Alternativ för visning

en: Maximum
sv: Största

en: Scale
sv: Skala

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Medium
sv: Mellan

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: Plain text
sv: Ren text

en: Caching
sv: Cachning

en: Month
sv: Månad

en: Details
sv: Detaljer

en: Last reply
sv: Senaste svar

en: Domain
sv: Domän

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Current
sv: Nuvarande

en: State
sv: Läge

en: Desc
sv: Fallande

en: Filter by
sv: Filtrera på

en: Enter a valid username.
sv: Ange ett giltigt användarnamn.

en: Owner
sv: Ägare

en: Recipient
sv: Mottagare

en: By
sv: Av

en: OR
sv: ELLER

en: Add a role to the selected users
sv: Lägg till en roll för de markerade användarna

en: Remove a role from the selected users
sv: Radera en roll för de markerade användarna

en: node
sv: nod

en: Administer content
sv: Administrera innehåll

en: General
sv: Allmän

en: Directory
sv: Katalog

en: Egypt
sv: Egypten

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Cuba
sv: Kuba

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Libya
sv: Libyen

en: Poland
sv: Polen

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: Mon
sv: mån

en: Tue
sv: tis

en: Wed
sv: ons

en: Thu
sv: tors

en: Fri
sv: fre

en: Sat
sv: lör

en: Sun
sv: sön

en: May
sv: maj

en: am
sv: fm

en: pm
sv: em

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Security
sv: Säkerhet

en: Other
sv: Övriga

en: Align
sv: Justera

en: Display title
sv: Titel för visning

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Navigation
sv: Navigering

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Color
sv: Färg

en: Appearance
sv: Utseende

en: Link URL
sv: URL för länk

en: List type
sv: Typ av lista

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: Allow
sv: Tillåt

en: Ignore
sv: Ignorera

en: User data
sv: Användardata

en: Goal
sv: Mål

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Log in
sv: Logga in

en: Link text
sv: Länktext

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: No terms available.
sv: Inga termer tillgängliga.

en: Counter
sv: Räknare

en: String
sv: Sträng

en: Case
sv: Skiftläge

en: External
sv: Extern

en: Users
sv: Användare

en: Not installed
sv: Inte installerad.

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Default front page
sv: Förvald startsida

en: Button
sv: Knapp

en: Square
sv: Ruta

en: Both
sv: Båda

en: Last
sv: Sista

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Rows
sv: Rader

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Provider
sv: Leverantör

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Install
sv: Installera

en: Save and edit
sv: Spara och redigera

en: Tools
sv: Verktyg

en: Edit view
sv: Redigera vy

en: Administer views
sv: Administrera vyer

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Expose
sv: Exponera

en: Option
sv: Val

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters
sv: Filter

en: Optional
sv: Valfritt

en: Exposed Filters
sv: Exponerade filter

en: Sort Criteria
sv: Sortera kriterium

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Random
sv: Slumpvis

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Plain
sv: Enkel

en: Integer
sv: Heltal

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Pattern
sv: Mönster

en: The comment and all its replies have been deleted.
sv: Kommentaren inklusive alla dess svar har raderats.

en: Cron settings
sv: Inställningar för schemalagd aktiviteter

en: Preformatted
sv: Förformaterat

en: Anonymous users
sv: Anonyma användare

en: Clear cache
sv: Töm cache

en: Close
sv: Stäng

en: Page Title
sv: Sidtitel

en: fields
sv: fält

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Multiplier
sv: Multiplikator

en: Session closed for %name.
sv: Sessionen avslutad för %name.

en: Tracker
sv: Spårare

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Your search yielded no results.
sv: Din sökning gav inget resultat.

en: Germany
sv: Tyskland

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: comments
sv: kommentarer

en: Full
sv: Fullständig

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Condition
sv: Villkor

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Armenia
sv: Armenien

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Denmark
sv: Danmark

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: France
sv: Frankrike

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: Georgia
sv: Georgien

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Micronesia
sv: Mikronesien

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

en: North Korea
sv: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Norway
sv: Norge

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Pitcairn Islands
sv: Pitcairnöarna

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russia
sv: Ryssland

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: Spain
sv: Spanien

en: St. Helena
sv: Sankt Helena

en: St. Lucia
sv: Saint Lucia

en: Suriname
sv: Surinam

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syria
sv: Syrien

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tokelau
sv: Tokelauöarna

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States
sv: Förenta Staterna

en: Vatican City
sv: Vatikanstaten

en: Yemen
sv: Jemen

en: Identity
sv: Identitet

en: Database username
sv: Användarnamn för databasen

en: Database password
sv: Lösenord för databasen

en: Database name
sv: Databasens namn

en: Add user
sv: Lägg till användare

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Authored on
sv: Författad

en: Leave blank for %anonymous.
sv: Lämna detta tomt för %anonymous.

en: Hidden
sv: Dold

en: Display Name
sv: Visningsnamn

en: Are you sure you want to delete %name?
sv: Är du säker på att du vill radera %name?

en: Undefined
sv: Ej definierad

en: contact form
sv: kontaktformulär

en: Default configuration
sv: Standardkonfiguration

en: Show
sv: Visa

en: Other queries
sv: Andra frågor

en: Key
sv: Nyckel

en: Link to node
sv: Länka till nod

en: File Upload
sv: Filuppladdning

en: Site language
sv: Språk för webbplats

en: Change
sv: Ändra

en: English
sv: Engelska

en: Spanish
sv: Spanska

en: message
sv: meddelande

en: in
sv: i

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Edit term
sv: Redigera term

en: Switch
sv: Byt

en: Allowed HTML tags
sv: Tillåtna HTML-taggar

en: Feed items
sv: Objekt i innehållsflöde

en: Add menu
sv: Lägg till meny

en: menu
sv: meny

en: ‹ previous
sv: ‹ föregående

en: next ›
sv: nästa ›

en: No items selected.
sv: Inga inlägg valda.

en: The update has been performed.
sv: Uppdateringen har genomförts.

en: Node title
sv: Titel för nod

en: Result
sv: Resultat

en: Browser
sv: Webbläsare

en: View user profile.
sv: Visa användarprofil.

en: Titles only
sv: Endast titlar

en: Full text
sv: Fulltext

en: Feed settings
sv: Inställningar för flöde

en: Source
sv: Källa

en: published
sv: publicerad

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Member for
sv: Medlem i

en: @time ago
sv: @time sedan

en: No users selected.
sv: Inga användare valda.

en: Select all rows in this table
sv: Markera alla rader i tabellen

en: Deselect all rows in this table
sv: Avmarkera alla rader i tabellen

en: User search
sv: Användarsökning

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Front page
sv: Startsida

en: Role settings
sv: Inställningar för roller

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Successful
sv: Lyckades

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Languages
sv: Språk

en: Topics
sv: Ämnen

en: Topic
sv: Ämne

en: Related topics
sv: Relaterade ämnen

en: Allowed values list
sv: Lista med tillåtna värden

en: Textfield size
sv: Storlek på textfält

en: Activity
sv: Aktivitet

en: Edit menu
sv: Redigera meny

en: Delete menu
sv: Radera meny

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: First
sv: Första

en: Limit
sv: Begränsning

en: Minimum height
sv: Minsta höjd

en: Minimum width
sv: Minsta bredd

en: Query
sv: Databasfråga

en: Locale settings
sv: Platsinställningar

en: Search fields
sv: Sökfält

en: Configure block
sv: Konfigurera block

en: Block name
sv: Blocknamn

en: How many content items to display in "day" list.
sv: Antalet innehållsposter som skall visas under "I dag".

en: Jan
sv: jan

en: Feb
sv: feb

en: Mar
sv: mar

en: Apr
sv: apr

en: Jun
sv: jun

en: Jul
sv: jul

en: Aug
sv: aug

en: Sep
sv: sep

en: Oct
sv: okt

en: Nov
sv: nov

en: Dec
sv: dec

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Posts
sv: Inlägg

en: Map
sv: Karta

en: Node settings
sv: Inställningar för noder

en: Alignment
sv: Placering

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: Randomize
sv: Slumpa

en: Link label
sv: Länkens etikett

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: AND
sv: OCH

en: Fixed
sv: Fast

en: Revert
sv: Återställ

en: Negate
sv: Negera

en: Empty
sv: Töm

en: Path alias
sv: Sökvägsalias

en: Greater than
sv: Större än

en: Less than
sv: Mindre än

en: Notice
sv: Notering

en: Caption
sv: Bildtext

en: Selector
sv: Väljare

en: Choice
sv: Alternativ

en: Content Bottom
sv: Innehåll Nederst

en: Sidebar
sv: Sidospalt

en: Log out
sv: Logga ut

en: Number of day's top views to display
sv: Antalet rader som skall visas under "I dag"

en: Number of all time views to display
sv: Antalet rader som skall visas under "Någonsin"

en: Number of most recent views to display
sv: Hur många av de senaste sidvisningarna som skall visas

en: Extend
sv: Utöka

en: characters
sv: tecken

en: First day of week
sv: Första dagen i veckan

en: Add workflow
sv: Lägg till ett arbetsflöde

en: Add state
sv: Lägga till läge

en: Transition
sv: Övergång

en: workflow
sv: arbetsflöde

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Your message has been sent.
sv: Ditt meddelande har skickats.

en: Create new account
sv: Skapa nytt konto

en: Seconds
sv: Sekunder

en: role
sv: roll

en: User registration
sv: Användarregistrering

en: Info
sv: Information

en: White
sv: Vit

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: People
sv: Personer

en: Add section
sv: Lägg till sektion

en: Created new term %term.
sv: Skapade ny term: %term.

en: Deleted term %name.
sv: Raderade termen %name.

en: Site information
sv: Information om webbplatsen

en: Notify user when account is activated
sv: Meddela användare när konto är aktiverat

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Notify user when account is blocked
sv: Meddela användare när konto är spärrat

en: Author Name
sv: Författarnamn

en: Reference
sv: Referens

en: Enabled filters
sv: Aktiverade filter

en: Updating
sv: Uppdaterar

en: or
sv: eller

en: Getting Started
sv: Komma igång

en: Aggregate JavaScript files
sv: Samla ihop filer av typ JavaScript

en: Convert
sv: Konvertera

en: Binary
sv: Binär

en: Delete term
sv: Radera term

en: List terms
sv: Lista termer

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
sv: När en term raderas raderas även alla befintliga undertermer. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Parent term
sv: Ovanliggande term

en: Parent terms
sv: Ovanliggande termer

en: Syndicate
sv: Dela ut nyhetsflöde

en: Books
sv: Böcker

en: Customize
sv: Anpassa

en: Style
sv: Stil

en: Forums
sv: Forum

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: Revision
sv: Version

en: Diff
sv: Skillnad

en: The specified passwords do not match.
sv: De angivna lösenorden stämmer inte överens.

en: No forums defined
sv: Inga forum är angivna

en: This topic has been moved
sv: Detta diskussionsämne har flyttats

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: roles
sv: roller

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: Cron
sv: Schemalagda aktiviteter

en: Installed
sv: Installerad

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: Display label
sv: Etikett för visning

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Changed
sv: Ändrad

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Testing
sv: Test

en: Unauthorized
sv: Ej auktoriserad

en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

en: South Korea
sv: Sydkorea

en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

en: British Virgin Islands
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: U.S. Virgin Islands
sv: Amerikanska Jungfruöarna

en: User name
sv: Användarnamn

en: Theme settings
sv: Inställningar för tema

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: File settings
sv: Inställningar för filer

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: Gray
sv: Grå

en: width
sv: bredd

en: height
sv: höjd

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: Document
sv: Dokument

en: Formats
sv: Format

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: RSS Feed
sv: RSS-flöde

en: Allowed file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: New comments
sv: Nya kommentarer

en: New
sv: Ny

en: Redirect to URL
sv: Omdirigera till URL

en: Top left
sv: Längst upp till vänster

en: Top right
sv: Längst upp till höger

en: Bottom right
sv: Längst ned till höger

en: Bottom left
sv: Längst ned till vänster

en: Relationships
sv: Relationer

en: Relationship
sv: Relation

en: relationships
sv: relationer

en: Migrate
sv: Migrera

en: The username %name has not been activated or is blocked.
sv: Användarnamnet %name har inte aktiverats eller är spärrat.

en: Login attempt failed for %user.
sv: Inloggning misslyckades för %user.

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Oldest first
sv: Äldsta först

en: Sort criteria
sv: Sorteringskriterier

en: Base path
sv: Grundsökväg

en: Revision of %title from %date
sv: Version av %title från %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
sv: Användarnamnet för den användare som du vill tilldela ägarskapet till.

en: Delete action
sv: Radera åtgärd

en: The action has been successfully saved.
sv: Åtgärden har sparats.

en: Themes
sv: Teman

en: Multilingual
sv: Flerspråkighet

en: JPEG quality
sv: Kvalitet för JPEG

en: Workspace
sv: Arbetsyta

en: comment
sv: kommentar

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Content options
sv: Alternativ för innehåll

en: Last changed
sv: Senast ändrad

en: not published
sv: ej publicerad

en: Published comments
sv: Publicerade kommentarer

en: Protected
sv: Skyddad

en: Comment settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Default options
sv: Standardval

en: Contact settings
sv: Kontaktinställningar

en: Ban
sv: Spärra

en: users
sv: användare

en: Tabs
sv: Flikar

en: Reset password
sv: Återställ lösenord

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Temporary directory
sv: Tillfällig katalog

en: File upload error. Could not move uploaded file.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen.

en: User status
sv: Status för användare

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Password strength:
sv: Lösenordsstyrka:

en: Passwords match:
sv: Lösenorden stämmer överens:

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: The name used to indicate anonymous users.
sv: Beteckningen på anonyma användare.

en: Alternate text
sv: Alternativ text

en: Image crop
sv: Bildbeskärning

en: Apply
sv: Applicera

en: Enabled modules
sv: Aktiverade moduler

en: Translation language
sv: Översättningsspråk

en: Not translated
sv: Ej översatt

en: Select
sv: Välj

en: Translatable
sv: Översättningsbar

en: Location of comment submission form
sv: Placering av kommentarsformuläret

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: Underlined
sv: Understruket

en: Copy
sv: Kopiera

en: Base URL
sv: Bas URL

en: Variables
sv: Variabler

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Delete role
sv: Radera roll

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: Recipe
sv: Recept

en: Preparation time
sv: Tillagningstid

en: Ingredients
sv: Ingredienser

en: Recipes
sv: Recept

en: No caching
sv: Ingen caching

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: Language switcher
sv: Språkväljare

en: Block description
sv: Blockbeskrivning

en: Source field
sv: Källfält

en: Translation
sv: Översättning

en: Translation status
sv: Status för översättning

en: Blocks
sv: Block

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
sv: Ställ in vilka block som visas i webbplatsens sidospalter och andra regioner.

en: Save blocks
sv: Spara block

en: The block settings have been updated.
sv: Blockinställningarna har uppdaterats.

en: Save block
sv: Spara block

en: The block configuration has been saved.
sv: Blockinställningarna har sparats.

en: Menus
sv: Menyer

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
sv: Alla anpassningar kommer att gå förlorade. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: taxonomy term
sv: taxonomiterm

en: Add vocabulary
sv: Lägg till vokabulär

en: Edit vocabulary
sv: Redigera vokabulär

en: Created new vocabulary %name.
sv: Skapade vokabulären %name.

en: Updated vocabulary %name.
sv: Uppdaterade vokabulären %name.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
sv: Är du säker på att du vill radera vokabulären %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
sv: När en vokabulär raderas raderas även alla dess termer. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Deleted vocabulary %name.
sv: Raderade vokabulären %name.

en: Above
sv: Ovanför

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Default time zone
sv: Förvald tidszon

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: Trimmed
sv: Nedkortad

en: Text area
sv: Textfält

en: Used in
sv: Används i

en: The update has encountered an error.
sv: Uppdateringen stötte på ett fel.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
sv[0]: 1 inlägg behandlades utan problem:
sv[1]: @count inlägg behandlades utan problem:

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av argument att skicka till vyn.

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Float
sv: Flyttal

en: Minimum
sv: Lägsta

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
sv: Det totala antalet siffror att lagra i databasen, inklusive de till höger om decimalen.

en: The number of digits to the right of the decimal.
sv: Antalet siffror till höger om decimalen.

en: Decimal marker
sv: Decimaltecken

en: Allowed values
sv: Tillåtna värden

en: Check boxes/radio buttons
sv: Kryssrutor/envalsknappar

en: Single on/off checkbox
sv: Ensam kryssruta för av/på

en: Text area (multiple rows)
sv: Textfält (flera rader)

en: Index
sv: Förteckning

en: Permalink
sv: Permanent länk

en: Theme-engine-specific settings
sv: Inställningar specifika för temamotorer

en: Form
sv: Formulär

en: Debug
sv: Felsök

en: Exceptions
sv: Undantag

en: Publish
sv: Publicera

en: Unpublish
sv: Avpublicera

en: The parent comment
sv: Den ovanliggande kommentaren

en: 1 second
sv: 1 sekund

en: @count seconds
sv: @count sekunder

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: @count minutes
sv: @count minuter

en: Permission
sv: Behörighet

en: @module module
sv: Modulen @module

en: More information
sv: Mer information

en: Grid
sv: Rutnät

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: Editor
sv: Redaktör

en: Date range
sv: Intervall för datum

en: Anonymous commenting
sv: Kommentering för gäster

en: Anonymous posters may not enter their contact information
sv: Gäster som skriver kan inte ange sina kontaktuppgifter

en: Anonymous posters may leave their contact information
sv: Gäster som skriver kan ange sina kontaktuppgifter

en: Anonymous posters must leave their contact information
sv: Gäster som skriver måste ange sin kontaktinformation

en: Default comment setting
sv: Förvald inställning för kommentarer

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
sv: Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas offentligt.

en: parent
sv: ovanliggande

en: Date - newest first
sv: Datum - nyaste först

en: Date - oldest first
sv: Datum - äldsta först

en: 1 comment | @count comments
sv[0]: 1 kommentar
sv[1]: @count kommentarer

en: Global
sv: Globalt

en: Show descriptions
sv: Visa beskrivningar

en: Subtitle
sv: Underrubrik

en: Audio file
sv: Ljudfil

en: Language code
sv: Språkkod

en: Not present
sv: Finns ej

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Convert to
sv: Konvertera till

en: Contact link
sv: Kontaktlänk

en: Menu link title
sv: Titel på menylänken

en: Menu name
sv: Menynamn

en: 1 second | @count seconds
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: @count sekunder

en: Edit profile
sv: Redigera profil

en: Edit container
sv: Redigera forumgrupp

en: Plugin settings
sv: Inställningar för insticksprogram

en: Thread
sv: Tråd

en: Reply
sv: Besvara

en: Hot topic threshold
sv: Tröskelvärde för hett ämne

en: Topics per page
sv: Ämnen per sida

en: Posts - most active first
sv: Inlägg - mest aktiva först

en: Posts - least active first
sv: Inlägg - minst aktiva först

en: URL path settings
sv: Inställningar för URL-alias

en: Title text
sv: Text för titel

en: Mapping
sv: Mappning

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill återställa till versionen från %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill radera versionen från %revision-date?

en: Distinct
sv: Distinkt

en: Maximum upload size
sv: Största uppladdningsstorlek

en: Extension
sv: Filändelse

en: Space
sv: Blanksteg

en: New forum topics
sv: Nya diskussionsämnen

en: @type: deleted %title revision %revision.
sv: @type: raderade version %revision av %title.

en: Page not found
sv: Sidan hittades inte

en: More help
sv: Mer hjälp

en: Account blocked
sv: Konto spärrat

en: Administrator
sv: Administratör

en: Change layout
sv: Ändra layout

en: Provided by
sv: Tillhandahålls av

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Aggregate
sv: Gruppera

en: Node access
sv: Nodåtkomst

en: Sizes
sv: Storlekar

en: Add terms
sv: Lägg till termer

en: « first
sv: « första

en: last »
sv: sista »

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: Zip
sv: Postnummer

en: The directory %directory does not exist.
sv: Katalogen %directory finns inte.

en: No comments available.
sv: Inga kommentarer tillgängliga.

en: Activate
sv: Aktivera

en: Backtrace
sv: Bakåtspårning

en: empty
sv: tom

en: Rebuild permissions
sv: Bygg om behörigheter

en: @type: updated %title.
sv: @type: uppdaterade %title.

en: @type: added %title.
sv: @type: lade till %title.

en: Telephone
sv: Telefon

en: Add role
sv: Lägg till roll

en: Path to custom logo
sv: Sökväg för egen logotyp

en: Supported formats
sv: Stödda format

en: Updated term %term.
sv: Uppdaterade termen %term.

en: - None selected -
sv: - Ingen vald -

en: Values
sv: Värden

en: Account settings
sv: Kontoinställningar

en: Enter your keywords
sv: Ange dina nyckelord

en: Clean URLs
sv: Rena URL:er

en: My account
sv: Mitt konto

en: Number of topics
sv: Antal ämnen

en: Active forum topics
sv: Aktiva diskussionsämnen

en: Read the latest forum topics.
sv: Läs de senaste diskussionsämnena.

en: Field Type
sv: Fälttyp

en: GD library
sv: GD-biblioteket

en: Attach to
sv: Bifoga till

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Context
sv: Sammanhang

en: Book navigation
sv: Boknavigering

en: Pager
sv: Paginerare

en: Identifier
sv: Identifierare

en: Taxonomy vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: Remove this item
sv: Ta bort detta alternativ

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: 1 year | @count years
sv[0]: 1 år
sv[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
sv[0]: 1 vecka
sv[1]: @count veckor

en: 1 min | @count min
sv[0]: 1 min
sv[1]: @count minuter

en: 1 sec | @count sec
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: @count sekunder

en: Columns
sv: Kolumner

en: Module name
sv: Modulnamn

en: Layout settings
sv: Inställningar för layout

en: Page settings
sv: Inställningar för sida

en: Use pager
sv: Använd paginering

en: Items to display
sv: Inlägg att visa

en: Offset
sv: Kompensera

en: More link
sv: Länk "mer"

en: More link text
sv: Text för länk "mer"

en: Top level book
sv: Bok på översta nivån

en: German
sv: Tyska

en: Link to file
sv: Länk till fil

en: contains
sv: innehåller

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Allow Upscaling
sv: Tillåt uppskalning

en: Rotation angle
sv: Rotationsvinkel

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
sv: Det antal grader som bilden skall roteras. Positiva tal är medsols, negativa tal är motsols.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
sv: Slumpa rotationsvinkeln för varje bild. Vinkeln angiven ovan används som högsta gräns.

en: Flush
sv: Töm

en: Print
sv: Utskrift

en: Field mapping
sv: Mappning av fält

en: Locked
sv: Låst

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
sv: Instruktioner för att återställa lösenord skickat till %name (%email).

en: types
sv: typer

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: All newer versions
sv: Alla nyare versioner

en: Only security updates
sv: Endast säkerhetsuppdateringar

en: No update data available
sv: Ingen information om uppdatering tillgänglig

en: Not secure!
sv: Ej säker!

en: Revoked!
sv: Återkallad!

en: Unsupported release
sv: Utgåva utan stöd

en: Can not determine status
sv: Kan inte fastställa status

en: (version @version available)
sv: (version @version tillgänglig)

en: See the available updates page for more information:
sv: Se sidan med tillgängliga uppdateringar för mer information.

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
sv: Det finns en säkerhetsuppdatering tillgänglig för din version av Drupal. För att försäkra dig om din servers säkerhet bör du omedelbart uppdatera!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
sv: Din version av Drupal har återkallats och finns inte längre tillgänglig för nedladdning. Uppgradering rekommenderas starkt!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
sv: Din version av Drupal stöds inte längre. Uppgradering rekommenderas starkt!

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
sv: Det finns uppdateringar för din version av Drupal. För att försäkra dig om att din webbplats fungerar ordentligt bör du uppdatera så snart som möjligt.

en: Project not secure
sv: Projektet inte säkert

en: Project revoked
sv: Projektet återkallat

en: Project not supported
sv: Projektet saknar stöd

en: No available releases found
sv: Ingen tillgänglig utgåva hittades

en: Release revoked
sv: Utgåvan återkallad

en: Release not supported
sv: Utgåvan saknar stöd

en: Invalid info
sv: Ogiltig information

en: Security update required!
sv: Säkerhetsuppdatering krävs!

en: Not supported!
sv: Saknar stöd!

en: Recommended version:
sv: Rekommenderad version:

en: Security update:
sv: Säkerhetsuppdatering:

en: Latest version:
sv: Senaste version:

en: Development version:
sv: Utvecklingsversion:

en: Also available:
sv: Också tillgänglig:

en: No name
sv: Inget namn

en: Node count
sv: Antal noder

en: File MIME
sv: MIME för fil

en: User Role
sv: Roll för användare

en: Search help
sv: Sökhjälp

en: Field settings
sv: Inställningar för fält

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Edit forum
sv: Redigera forum

en: Default order
sv: Förvald ordning

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
sv: Detta är den speciella vokabulären för forum. Några av de vanliga alternativen för vokabulärer har tagits bort.

en: Leave shadow copy
sv: Lämna kvar skuggkopia

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
sv: Om du flyttar detta ämne kan du lämna en länk i det gamla forumet till det nya.

en: Container name
sv: Namn på forumgrupp

en: forum container
sv: forumgrupp

en: Created new @type %term.
sv: Skapade ny(tt) @type: %term.

en: The @type %term has been updated.
sv: @type %term har uppdaterats.

en: Emails
sv: E-post

en: Favicon
sv: Bokmärkesikon

en: Containing any of the words
sv: Innehåller något av orden

en: Containing the phrase
sv: Innehåller frasen

en: Containing none of the words
sv: Innehåller inget av orden

en: Only of the type(s)
sv: Endast av typen/typerna

en: Content ranking
sv: Rangordning av innehåll

en: Keyword relevance
sv: Sökordsrelevans

en: Number of comments
sv: Antal kommentarer

en: Number of views
sv: Antal visningar

en: Factor
sv: Faktor

en: Content search
sv: Sökning på innehåll

en: Expand layout to include descriptions.
sv: Utöka utformningen så den innehåller beskrivningar.

en: Hide descriptions
sv: Dölj beskrivningar

en: Compress layout by hiding descriptions.
sv: Komprimera utformning genom att dölja beskrivningar.

en: Or
sv: Eller

en: Content ID
sv: ID-nummer för innehåll

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: About
sv: Om

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Maximum link text length
sv: Största längd för länktext

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
sv: URL:er som är längre än detta antal tecken kommer att kortas av för att förhindra att långa strängar stör formateringen. Själva länken påverkas inte, det är bara texten som kortas av.

en: Reports
sv: Rapporter

en: Setting
sv: Inställning

en: Logo options
sv: Alternativ för logga

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
sv: Använd detta fält för att ladda upp din logotyp om du inte har direkt tillgång till filerna på servern.

en: Link class
sv: Klass för länk

en: Install profile
sv: Installationsprofil

en: %percentage of the site has been indexed.
sv: %percentage av webbplatsen har indexerats.

en: File directory
sv: Filkatalog

en: Default theme
sv: Standardtema

en: Teaser length
sv: Längd på ingress

en: not set
sv: ej satt

en: Web server
sv: Webbserver

en: Memory limit
sv: Minnesgräns

en: regex
sv: reguljärt uttryck

en: Indexes
sv: Index

en: Cardinality
sv: Huvudsaklig

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
sv[0]: Det finns 1 post kvar att indexera.
sv[1]: Det finns @count poster kvar att indexera.

en: The content access permissions have been rebuilt.
sv: Behörigheterna för innehåll har byggts om.

en: Configure Block
sv: Konfigurera block

en: Column
sv: Kolumn

en: Default sort
sv: Förvald sortering

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: Publish content
sv: Publicera innehåll

en: and
sv: och

en: Manage actions
sv: Hantera åtgärder

en: Action type
sv: Typ av åtgärd

en: Display a message to the user
sv: Visa ett meddelande för användaren

en: Unpublish comment
sv: Avpublicera kommentaren

en: Unpublish comment containing keyword(s)
sv: Avpublicera kommentarer som innehåller nyckelord(en)

en: Page path
sv: Sökväg till sida

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Content language
sv: Språk för innehåll

en: Enables the categorization of content.
sv: Möjliggör kategorisering av innehåll.

en: Path prefix
sv: Sökvägsprefix

en: Search Form
sv: Sökformulär

en: Auto-reply
sv: Automatiskt svar

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
sv: Valfritt automatiskt svar. Lämna detta tomt om du inte vill skicka ett automatiskt svarsmeddelande.

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: Synchronize
sv: Synkronisera

en: Number of results
sv: Antal resultat

en: Set as default
sv: Ställ in som förvalt

en: Not promoted
sv: Visas inte på startsidan

en: Not sticky
sv: Ej klistrad

en: Errors
sv: Fel

en: Parent comment
sv: Ovanliggande kommentar

en: Author's website
sv: Författarens hemsida

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
sv: Visa djupet på kommentaren om den är trådad.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
sv: Sortera efter den trådade ordningen. På så sätt hålls underliggande kommentarer ihop med sina ovanliggande.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att besvara kommentaren.

en: Text to display
sv: Text att visa

en: UI settings
sv: Inställningar för användargränssnitt

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: field
sv: fält

en: Update settings
sv: Uppdatera inställningar

en: nodes
sv: noder

en: Formatter
sv: Formaterare

en: New posts
sv: Nya inlägg

en: View settings
sv: Inställningar för vy

en: Week @week
sv: Vecka @week

en: Delete view
sv: Ta bort vy

en: Accessibility features
sv: Funktioner för tillgänglighet

en: Translate
sv: Översätt

en: Translation file
sv: Översättningsfil

en: File to import not found.
sv: Fil att importera hittades inte.

en: Save translations
sv: Spara översättningar

en: Cache options
sv: Alternativ för cache

en: Target
sv: Mål

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Admin menu
sv: Administratörsmeny

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: Crop
sv: Beskär

en: Not enabled
sv: Ej aktiverat

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
sv: Instruktioner att visa för användaren nedanför detta fält i redigeringsformuläret.<br />Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: Sort direction
sv: Riktning för sortering

en: Steps
sv: Steg

en: Radios
sv: Envalsknappar

en: Block type
sv: Typ av block

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
sv: @module (<span class="admin-disabled">inaktiverad</span>)

en: Web services
sv: Webbtjänster

en: Field options
sv: Alternativ för fält

en: Save permissions
sv: Spara behörigheter

en: Effect
sv: Effekt

en: Route
sv: Rutt

en: Sequence
sv: Sekvens

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: Embed
sv: Bädda in

en: Error message
sv: Felmeddelande

en: Menu block
sv: Menyblock

en: Quick edit
sv: Snabb redigering

en: Change book (update list of parents)
sv: Byt bok (uppdatera lista med ovanliggande)

en: Manage your site's book outlines.
sv: Hantera webbplatsens bokdispositioner.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
sv: Din uppladdade fil har döpts om till %filename av säkerhetsskäl.

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: vocabulary
sv: vokabulär

en: Recommended version
sv: Rekommenderad version

en: User roles
sv: Användarroller

en: User account
sv: Användarkonto

en: Acronym
sv: Akronym

en: More link path
sv: Sökväg för "mer"-länk

en: No vocabularies available.
sv: Inga vokabulärer tillgängliga.

en: original
sv: ursprunglig

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Starting level
sv: Startnivå

en: Title only
sv: Enbart titel

en: Notification settings
sv: Inställningar för meddelanden

en: Dates
sv: Datum

en: Not defined
sv: Ej angiven

en: Validator
sv: Validerare

en: Debugging
sv: Felsökning

en: Inherit
sv: Ärv

en: No preview
sv: Ingen förhandsgranskning

en: Save as
sv: Spara som

en: Preview image
sv: Förhandsgranska bilden

en: pixels
sv: pixlar

en: Use default
sv: Använd standard

en: 1 month | @count months
sv[0]: 1 månad
sv[1]: @count månader

en: done
sv: färdig

en: Image uploads
sv: Bilduppladdningar

en: Display format
sv: Visningsformat

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: Current state
sv: Nuvarande tillstånd

en: The date the node was last updated.
sv: Datum då noden senast uppdaterades.

en: Direction
sv: Riktning

en: Drupal core
sv: Drupals kärna

en: Book navigation block display
sv: Visning av blocket för boknavigering

en: The settings have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Relations
sv: Relationer

en: Invalid display id @display
sv: Ogiltig ID för visningen @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
sv: Fel: hanteraren för @table > @field existerar inte!

en: Do not use a relationship
sv: Använd inte en relation

en: Password field is required.
sv: Lösenordsfältet är obligatoriskt.

en: Display type
sv: Typ av visning

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: Not applicable
sv: Ej tillämpligt

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Administration theme
sv: Administrationstema

en: The cache has been cleared.
sv: Cachen har tömts.

en: Serbia
sv: Serbien

en: Uri
sv: URI

en: Role ID.
sv: ID-nummer för roll.

en: Run cron
sv: Kör schemalagda aktiviteter

en: Run updates
sv: Kör uppdateringar

en: Warning message
sv: Varningsmeddelande

en: Combine
sv: Kombinera

en: of
sv: av

en: Tour
sv: Rundtur

en: Title field
sv: Titelfält

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
sv: Filen %fil kunde inte sparas. Ett okänt fel inträffade.

en: The specified file %name could not be uploaded.
sv: Den angivna filen %name kunde inte laddas upp.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sv: Endast filer med följande filändelser tillåts: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sv: Filen är %filesize och överstiger den maximala filstorleken %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
sv: Filen är %filesize vilket skulle överstiga din diskkvot på %quota.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen %file till destinationen %destination.

en: Add to book outline
sv: Lägg till i bokdispositionen

en: New set
sv: Ny uppsättning

en: No link
sv: Ingen länk

en: outdated
sv: föråldrad

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
sv: Hantera etikettering, kategorisering och klassificering av ditt innehåll.

en: Re-index site
sv: Indexera om webbplatsen

en: Log searches
sv: Logga sökningar

en: Are you sure you want to re-index the site?
sv: Är du säker på att du vill indexera om webbplatsen?

en: Save and continue
sv: Spara och gå vidare

en: Row
sv: Rad

en: Date settings
sv: Inställningar för datum

en: Table name prefix
sv: Prefix för tabellnamn

en: Migration
sv: Migrering

en: IP address
sv: IP-adress

en: Maximum height
sv: Största höjd

en: Maximum width
sv: Största bredd

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Link options
sv: Länkalternativ

en: Timor-Leste
sv: Östtimor

en: Åland Islands
sv: Åland

en: Primary tabs
sv: Primära flikar

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Cached
sv: Cachad

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Difficulty
sv: Svårighet

en: Boolean
sv: Boolesk

en: First sidebar
sv: Första sidospalten

en: Bundles
sv: Paket

en: Status report
sv: Statusrapport

en: Not writable
sv: Ej skrivbar

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Temporary
sv: Temporär

en: Directions
sv: Instruktioner

en: Configuration name
sv: Namn på konfiguration

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: Book outline
sv: Bokdisposition

en: This will be the top-level page in this book.
sv: Denna sida kommer att bli huvudsidan på den översta nivån i boken.

en: Revision information
sv: Information om versionshantering

en: Notify user of new account
sv: Skicka meddelande om det nya kontot till användaren

en: Created timestamp
sv: Skapade tidsstämpel

en: Is one of
sv: Är en av

en: Form mode
sv: Formulärläge

en: View comment
sv: Visa kommentar

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare som har den behörighet som anges i textsträngen.

en: Decimal value
sv: Decimalvärde

en: Comma
sv: Komma

en: Show All
sv: Visa allt

en: Uses
sv: Använder

en: Path to custom icon
sv: Sökväg till egen ikon

en: Your email address
sv: Din e-postadress

en: Frontpage
sv: Startsida

en: Users who have created accounts on your site.
sv: Användare som har skapat konton på din webbplats.

en: Edit action
sv: Redigera åtgärd

en: Current user
sv: Nuvarande användare

en: Delete comment
sv: Radera kommentar

en: Default display mode
sv: Förvalt visningsläge

en: Default comments per page
sv: Förvalt antal kommentarer per sida

en: Comment subject field
sv: Ämnesfält för kommentarer

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
sv: Alla svar på denna kommentar kommer att förloras. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Publish the selected comments
sv: Publicera de valda kommentarerna

en: Unpublish the selected comments
sv: Avpublicera de valda kommentarerna

en: (No subject)
sv: (Inget ämne)

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (INNEHÅLLSLÖS)

en: not empty
sv: inte tom

en: Access type
sv: Behörighetsttyp

en: Default image
sv: Standardbild

en: List links
sv: Visa länkar

en: Text settings
sv: Textinställningar

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: File system
sv: Filsystem

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Posted in
sv: Inlagt i

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
sv: Kommentar: obehörig kommentar skickad eller kommentar skickad till stängt inlägg %subject.

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Link this field to its user
sv: Länka detta fält till dess användare

en: Display link
sv: Visa länk

en: Parent ID
sv: Ovanliggande ID

en: Default style
sv: Standardstil

en: The node ID of the node.
sv: Nodens ID.

en: Tab weight
sv: Vikt på flik

en: Delete all revisions
sv: Radera alla versioner

en: No role
sv: Ingen roll

en: Block title.
sv: Titel för block.

en: Search index
sv: Sökindex

en: Video file
sv: Videofil

en: 1 view | @count views
sv[0]: 1 visning
sv[1]: @count visningar

en: The file's MIME type.
sv: Typ av MIME för filen.

en: File upload
sv: Uppladdning av fil

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: The MIME type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: @type %title has been created.
sv: %title (@type) har skapats.

en: @type %title has been updated.
sv: %title (@type) har uppdaterats.

en: The post could not be saved.
sv: Inlägget kunde inte sparas.

en: Menu link ID
sv: ID för menylänk

en: Filter settings
sv: Filterinställningar

en: You do not have any administrative items.
sv: Du har inga administrativa alternativ.

en: No help is available for module %module.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig för modulen %module.

en: @module administration pages
sv: Administrationssidor för modulen @module

en: Thumbnail width
sv: Miniatyrbildens bredd

en: Thumbnail height
sv: Miniatyrbildens höjd

en: Filter the view to the currently logged in user.
sv: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Save translation
sv: Spara översättning

en: Add language
sv: Lägg till språk

en: AM
sv: FM

en: PM
sv: EM

en: Login failed
sv: Inloggning misslyckades

en: PHP extensions
sv: PHP-tillägg

en: Comments per page
sv: Kommentarer per sida

en: Publish comment
sv: Publicera kommentarer

en: The file could not be uploaded.
sv: Filen kunde inte laddas upp.

en: Export configuration
sv: Exportera konfiguration

en: Collaboration
sv: Samarbete

en: Administration pages
sv: Administrationssidor

en: Capitalize first letter
sv: Omvandla första bokstaven till stor

en: Content Above
sv: Innehåll Över

en: Content Below
sv: Innehåll Under

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
sv: Användaren %name använde en engångslänk för inloggning vid %timestamp.

en: Registration successful. You are now logged in.
sv: Registreringen lyckades. Du är nu inloggad.

en: Custom text
sv: Anpassad text

en: Announcements
sv: Meddelanden

en: View all announcements
sv: Se alla meddelanden

en: Sum
sv: Summa

en: The comment body.
sv: Kommentarens brödtext.

en: Default argument
sv: Förvalt argument

en: sorted by
sv: sorterade efter

en: Feed display options
sv: Alternativ för visning av innehållsflöde

en: Available actions
sv: Tillgängliga åtgärder

en: The comment ID.
sv: Kommentarens ID.

en: Add link
sv: Lägg till länk

en: Link settings
sv: Inställningar för länk

en: View comments
sv: Visa kommentarer

en: Not set
sv: Ej inställd

en: Set password
sv: Ange lösenord

en: Workflow Settings
sv: Arbetsflödesinställningar

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
sv: %name: detta fält får inte innehålla fler än @count värden.

en: No fields available.
sv: Inga fält tillgängliga.

en: No items selected
sv: Inga objekt har valts

en: Vertical Tabs
sv: Vertikala flikar

en: Not in book
sv: Ej i bok

en: New book
sv: Ny bok

en: By @name on @date
sv: Av @name @date

en: By @name
sv: Av @name

en: Not in menu
sv: Ej i meny

en: No alias
sv: Inga alias

en: Source language
sv: Källspråk

en: Initializing.
sv: Initierar.

en: An error has occurred.
sv: Ett fel har uppstått.

en: Your page will be a part of the selected book.
sv: Din sida kommer att vara en del av den valda boken.

en: Numeric
sv: Numerisk

en: mobile
sv: mobil

en: Media settings
sv: Inställningar för media

en: Custom URL
sv: Anpassad URL

en: Notify user
sv: Meddela användare

en: 0 sec
sv: 0 sek

en: Submit button text
sv: Text på skicka-knapp

en: Card
sv: Kort

en: Is published
sv: Är publicerad

en: Configure @block
sv: Konfigurera @block

en: Filter log messages
sv: Filtrera logg efter meddelandetyp

en: You must select something to filter by.
sv: Du måste välja något att filtrera på.

en: New revision
sv: Ny version

en: Callback
sv: Återanrop

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
sv: För att byta nuvarande användarlösenord, ange det nya lösenordet i båda fälten.

en: This login can be used only once.
sv: Denna inloggning kan bara användas en gång.

en: Add comment link
sv: Länk för "Lägg till kommentar"

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Inserted
sv: Infogat

en: Experimental
sv: Experimentell

en: Provide a password for the new account in both fields.
sv: Ange ett lösenord för det nya kontot i båda fälten.

en: @interval ago
sv: @interval sedan

en: Changes cannot be made to a locked view.
sv: Ändringar kan inte göras till en låst vy.

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Current node's creation time
sv: Tid då aktuell nod skapades

en: Current node's update time
sv: Tid då aktuell nod uppdaterades

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte alternativ utan innehåll i sammanfattningen

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Fail basic validation if any argument is given
sv: Underkänn grundläggande validering om ett argument är givet.

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
sv: Genom att kryssa för det här fältet kan du använda det för att försäkra dig om att valideringen av vyer med fler argument än nödvändigt underkänns.

en: Glossary mode
sv: Läge för ordlista

en: Character limit
sv: Teckenbegränsning

en: No transform
sv: Ingen förändring

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Capitalize each word
sv: Omvandla varje ord till stora bokstäver

en: Case in path
sv: Skiftläge i sökväg

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Ändra mellanslag till bindestreck i URL:er

en: Exclude from display
sv: Undanta från visning.

en: Link path
sv: Sökväg för länk

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Drupals sökväg eller fullständig URL för denna länk. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: The CSS class to apply to the link.
sv: CSS-klassen att lägga till på länken.

en: Prefix text
sv: Text för prefix

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
sv: En text att visas före denna länk. Du kan använda HTML.

en: Suffix text
sv: Text för suffix

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
sv: En text att visas efter denna länk. Du kan använda HTML.

en: Trim only on a word boundary
sv: Bryt endast texten mellan två ord

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
sv: Om valt, kommer fältet endast att kortas ned genom att bryta mellan två ord. Resultatet blir aldrig längre än det längsta antal tecken. Om det inte finns några ordmellanrum kan detta göra att ett fält blir tomt.

en: Strip HTML tags
sv: Ta bort HTML-taggar

en: Field can contain HTML
sv: Fält får innehålla HTML

en: File size display
sv: Visningsläge för filstorlek

en: Formatted (in KB or MB)
sv: Formaterad (i KB eller MB)

en: Raw bytes
sv: Obearbetade bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
sv: Om ikryssad, kommer sant att visas som falskt.

en: Time ago (with "ago" appended)
sv: Tid sedan (med "sedan" tillagt)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
sv: Tidsintervall (med "sedan/från nu" tillagt)

en: Round
sv: Avrundning

en: If checked, the number will be rounded.
sv: Om ikryssad, kommer talet att avrundas.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
sv: Ange hur många siffror som skall skrivas ut efter decimalkommat.

en: What single character to use as a decimal point.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som decimalkomma.

en: What single character to use as the thousands separator.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som avskiljare för tusental.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta framför numret, såsom en valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta efter numret, såsom en valutasymbol.

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: Display as link
sv: Visa som länk

en: Operator identifier
sv: Identifierare för operator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
sv: Detta kommer att synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera denna operand.

en: Filter identifier
sv: Identifierare för filter

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
sv: Detta exponerade filter är ej obligatoriskt, och kommer ha tillagda alternativ som tillåter att det inte behöver anges.

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: Remember the last setting the user gave this filter.
sv: Kom ihåg den senaste inställningen användaren gjorde för detta filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
sv: Identifieraren krävs om filtret är exponerat.

en: This identifier is not allowed.
sv: Denna identifierare är inte tillåten.

en: - Any -
sv: - Alla -

en: exposed
sv: exponerad

en: Value type
sv: Typ av värde

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i ett maskinläsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS är att föredra.

en: Invalid date format.
sv: Ej godkänt datumformat.

en: Limit list to selected items
sv: Begränsa listan till valda alternativ

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
sv: Om valt, kommer endast de valda alternativen att visas för användaren.

en: not in
sv: inte i

en: Is all of
sv: Är alla av

en: Is none of
sv: Är ingen av

en: not
sv: inte

en: Is between
sv: Är mellan

en: between
sv: mellan

en: Is not between
sv: Är inte mellan

en: not between
sv: inte mellan

en: Min
sv: minsta

en: And max
sv: och maximalt

en: And
sv: och

en: Contains any word
sv: Innehåller vilket ord som helst

en: has word
sv: har ord

en: Contains all words
sv: Innehåller alla ord

en: has all
sv: har alla

en: begins
sv: börjar

en: ends
sv: slutar

en: Require this relationship
sv: Kräv denna relation

en: asc
sv: stigande

en: desc
sv: fallande

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
sv: Noggrannheten är den minsta enheten att använda när man ska avgöra om två datum är samma. Exempelvis om noggrannheten är "År" kommer alla datum för 1999, oavsett när de uppträder under 1999, att anses vara samma datum.

en: Broken
sv: Trasig

en: Displays
sv: Visningar

en: These queries were run during view rendering:
sv: Dessa frågor kördes under vyns rendering:

en: This display has no path.
sv: Denna visning har ingen sökväg.

en: Query build time
sv: Tid för att bygga databasfrågan

en: Query execute time
sv: Tid för att köra databasfrågan

en: View render time
sv: Genereringstid för vyn

en: No query was run
sv: Ingen databasfråga kördes

en: Unable to preview due to validation errors.
sv: Kan inte förhandsgranska på grund av valideringsfel.

en: View name
sv: Namn på vyn

en: Break lock
sv: Öppna lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
sv: Låsningen har öppnats och du kan nu redigera den här vyn.

en: Go to the real page for this display
sv: Gå till den riktiga sidan för denna visning

en: Missing style plugin
sv: Stilplugin saknas

en: Change settings for this style
sv: Ändra inställningar för denna stil

en: View analysis
sv: Analys av vy

en: Rearrange @type
sv: Arrangera om @type

en: Broken field @id
sv: Trasigt fält @id

en: There are no @types available to add.
sv: Det finns inga @types tillgängliga att lägga till.

en: Configure extra settings for @type %item
sv: Konfigurera extra inställningar för @type %item

en: Clear Views' cache
sv: Töm Views cache

en: Add Views signature to all SQL queries
sv: Lägg till Views signatur till alla SQL-frågor

en: Show other queries run during render during live preview
sv: Visa andra databasfrågor som körs under generering i förhandsgranskning

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
sv: Drupal har möjligheten att köra många databasfrågor medan en vy renderas. Om du kryssar i denna ruta kommer varje databasfråga som körs under genereringen av vyn att visas som en del av förhandsgranskningen.

en: View analysis can find nothing to report.
sv: Analysen hittade inte något att rapportera.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
sv: Denna vy har enbart en förvald visning och kommer därför inte att placeras någonstans på din webbplats. Kanske vill du lägga till en visning av typen sida eller block.

en: Reduce duplicates
sv: Reducera dubletter

en: Default settings for this view.
sv: Förvalda inställningar för denna vy.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
sv: Visa vyn som en sida, med en URL och menyval.

en: Display the view as a block.
sv: Visa vyn som ett block.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
sv: Bilagor tillagda till andra visningar för att erhålla flera visningar i samma vy.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
sv: Visa vyn som ett flöde, t.ex. ett RSS-flöde.

en: Displays rows one after another.
sv: Visar rader efter varandra.

en: HTML List
sv: HTML-lista

en: Displays rows in a grid.
sv: Visa rader i ett rutnät.

en: Displays rows in a table.
sv: Visa rader i en tabell.

en: Displays the default summary as a list.
sv: Visar den förvalda summeringen som en lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
sv: Visar summeringen oformaterad, med alternativ för över varandra eller på samma rad.

en: Generates an RSS feed from a view.
sv: Genererar ett RSS-flöde från en vy.

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visar fältet med en valfri mall.

en: Will be available to all users.
sv: Kommer att vara tillgänglig för alla användare.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare med någon av de specificerade rollerna.

en: No caching of Views data.
sv: Spara inte data för Views i cache.

en: Time-based
sv: Tidsbaserad

en: Simple time-based caching of data.
sv: Enkel tidsbaserad cachning av data.

en: sort criteria
sv: sorteringskriterier

en: Sort criterion
sv: Sorteringskriterium

en: sort criterion
sv: sorteringskriterium

en: The book the node is in.
sv: Boken denna nod tillhör.

en: The weight of the book page.
sv: Vikten på boksidan.

en: The parent book node.
sv: Ovanliggande nod för boken.

en: The title of the comment.
sv: Kommentarens titel.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
sv: Namnet på kommentarens författare. Kan genereras som en länk till författarens hemsida.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
sv: Webbadress för kommentarens författare. Kan genereras som en länk. Kommer att vara tom om författaren är en registrerad användare.

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Node link
sv: Nodlänk

en: The User ID of the comment's author.
sv: Användar-ID för kommentarens författare.

en: Parent CID
sv: Ovanliggande CID

en: Last comment time
sv: Tid för senaste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
sv: Datum och tid för när den senaste kommentaren lades in.

en: Last comment author
sv: Senaste kommentarens författare

en: The name of the author of the last posted comment.
sv: Namnet på författaren för den senast inlagda kommentaren.

en: Comment count
sv: Antal kommentarer

en: The number of comments a node has.
sv: Antal kommentarer en nod har.

en: Updated/commented date
sv: Datum för senaste uppdatering/kommentar

en: The number of new comments on the node.
sv: Antalet nya kommentarer till noden.

en: Comment status
sv: Status för kommenterar

en: User posted or commented
sv: Användare skrev eller kommenterade

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
sv: Visar noder enbart om en användare lagt in en nod eller kommenterat på den.

en: Display the comment as RSS.
sv: Visa kommentarer som RSS.

en: Provide a simple link to the user contact page.
sv: Tillhandahåll en länk till användarens kontaktsida.

en: Whether or not the node is published.
sv: Huruvida noden är publicerad eller ej.

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: Created year
sv: Skapad år

en: Created month
sv: Skapad månad

en: Created day
sv: Skapad dag

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: Updated year + month
sv: År + månad för uppdatering

en: Updated year
sv: År för uppdatering

en: Updated month
sv: Månad för uppdatering

en: Updated day
sv: Dag för uppdatering

en: Updated week
sv: Vecka för uppdatering

en: Provide a simple link to revert to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att återställa till versionen.

en: Filter by access.
sv: Filtrera efter åtkomst.

en: Has new content
sv: Har nytt innehåll

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
sv: Visningen %display har inte någon åtkomstkontroll, men innehåller inte något filter för publicerade noder.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
sv: Poängen för sökalternativet. Detta kommer inte att användas om inte sökfiltret används.

en: Total views
sv: Totalt antal visningar

en: The total number of times the node has been viewed.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats.

en: Views today
sv: Visningar idag

en: The total number of times the node has been viewed today.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats idag.

en: Most recent view
sv: Den senaste visningen

en: The most recent time the node has been viewed.
sv: Den senaste tiden som noden har visats.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
sv: Filer som hanteras av Drupal och diverse moduler.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
sv: Taxonomitermer bifogas till noder.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
sv: Filtrera resultatet för "Taxonomi: Term" till ett speciellt vokabulär.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
sv: Visa alla taxonomitermer som associerats med en nod från valda vokabulärer.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
sv: Den ovanliggande termen för termen. Detta kan skapa dubbla inlägg om du använder ett vokabulär som tillåter flera ovanliggande relationer.

en: The user ID
sv: Användarens ID

en: The user or author name.
sv: Användar- eller författarnamnet.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
sv: E-postadress för en given användare. Detta fält visas normalt inte för användare, så var försiktig när du använder det.

en: User ID from URL
sv: ID för användaren från URL

en: User ID from logged in user
sv: Den inloggade användarens ID

en: Randomize the display order.
sv: Slumpa ordningen för visning.

en: Null
sv: Innehållslös

en: Provide custom text or link.
sv: Tillhandahåll en anpassad text eller länk.

en: View result counter
sv: Visa resultaträknare

en: Displays the actual position of the view result
sv: Visar den faktiska positionen för vyresultatet

en: No user
sv: Ingen användare

en: Show teaser-style link
sv: Visa ingresslänk

en: Link this field to new comments
sv: Länka detta fält till nya kommentarer

en: contact
sv: kontakt

en: Contact %user
sv: Kontakta %user

en: Unknown language
sv: Okänt språk

en: Check for new comments as well
sv: Kontrollera även för nya kommentarer

en: Alternative sort
sv: Alternativ sorteringsordning

en: Alternate sort order
sv: Byt sorteringsordning

en: On empty input
sv: Vid tom inmatning

en: Show None
sv: Visa inget

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
sv: Sök efter vilket som av de två angivna orden med hjälp av <strong>OR</strong> med stora bokstäver. Exempel: <strong>katter OR hundar</strong>.

en: Display score
sv: Visa poäng

en: Link this field to download the file
sv: Länka detta fält för att ladda ned filen

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att passa ihop noder märkta med termer i hierarkin. Till exempel: Du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre). Filtrerar man då efter termen "frukt" kommer man att få noder som är märkta med "äpple" såväl som "frukt". Är djupet negativt så gäller det omvända. Söker man efter "äpple" får man även upp noder märkta med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: Link this field to its term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen

en: Limit terms by vocabulary
sv: Begränsa termer genom vokabulär

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
sv: Välj vilket vokabulär som termer skall visas i, under de allmäna alternativen.

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmeny

en: Select terms from vocabulary @voc
sv: Välj termer från vokabulär @voc

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Is the logged in user
sv: Är den inloggade användaren

en: Usernames
sv: Användarnamn

en: Enter a comma separated list of user names.
sv: Ange en kommaseparerad lista med användarnamn.

en: Also look for a node and use the node author
sv: Leta även efter en nod och använd nodens författare

en: Restrict user based on role
sv: Begränsa användare baserat på roll

en: Restrict to the selected roles
sv: Begränsa till valda roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
sv: Om ingen roll är vald kommer användare från vilken roll som helst att tillåtas.

en: Unrestricted
sv: Inga restriktioner

en: No role(s) selected
sv: Inga roller valda

en: Multiple roles
sv: Flera roller

en: You must select at least one role if type is "by role"
sv: Du måste välja åtminstone en roll om typen är "per roll"

en: PHP validate code
sv: PHP-kod för validering

en: Never cache
sv: Lagra aldrig i cache

en: Query results
sv: Databasfrågans resultat

en: The length of time raw query results should be cached.
sv: Tidslängden som obearbetade databasresultat skall cachas.

en: Rendered output
sv: Renderad utdata

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
sv: Tiden som renderad HTML skall sparas i cache.

en: Broken field
sv: Trasigt fält

en: Change the title that this display will use.
sv: Ändra titeln som denna visning kommer att använda.

en: Use AJAX
sv: Använd AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
sv: Ändra huruvida denna visning kommer att använda AJAX.

en: Change this display's pager setting.
sv: Ändra denna vys inställning för paginerare.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
sv: Ange om denna visning skall innehålla en länk "mer".

en: Specify access control type for this display.
sv: Ange typ av behörighet för denna visning.

en: Change settings for this access type.
sv: Ändra inställningar för denna behörighetstyp.

en: Specify caching type for this display.
sv: Ange cachetyp för denna visning.

en: Change settings for this caching type.
sv: Ändra inställningarna för denna cachetyp.

en: Link display
sv: Visningslänk

en: Exposed form in block
sv: Exponerat formulär i block

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
sv: Låter ett exponerat formulär visas i ett block istället för i vyn.

en: The title of this view
sv: Titeln på denna vy

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
sv: Denna titel visas tillsammans med vyn där titlar normalt visas, t.ex. som sid- och blocktitel etc.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
sv: Så länge du inte upplever problem med paginerare relaterade till denna vy bör du lämna detta som 0. Om flera pagineringar används på en sida kan du behöva ange ett högre värde så det inte uppstår en konflikt i ?page= array. Höga värden kommer lägga till många kommatecken till dina URL:er, så undvik detta om möjligt.

en: Add a more link to the bottom of the display.
sv: Lägg till en länk "mer" längst ned i visningen.

en: Create more link
sv: Skapa en länk "mer"

en: The text to display for the more link.
sv: Texten att visa för länken "mer".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
sv: Detta kommer göra att vyn endast visar distinkta poster. Om det finns flera identiska poster kommer var och en enbart att visas en gång. Du kan använda detta för att försöka ta bort dubletter från en vy, däremot fungerar det inte alltid. Observera att detta kan slöa ned databasfrågor så använd det med försiktighet.

en: Access restrictions
sv: Begränsningar av åtkomst

en: Access options
sv: Alternativ för åtkomst

en: Caching options
sv: Alternativ för cachning

en: Display even if view has no result
sv: Visa även om vyn inte har något resultat

en: How should this view be styled
sv: Hur skall denna vy utformas.

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
sv: Om stilen du väljer har inställningar, se till att klicka på inställningsknappen som kommer att visas bredvid den i vyns summering.

en: Style options
sv: Alternativ för stil

en: Row style options
sv: Alternativ för radutformning

en: How should each row in this view be styled
sv: Hur skall varje rad i denna vy vara utformad

en: Which display to use for path
sv: Vilken visning att använda för sökvägen

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
sv: Vilken visning att använda för denna visnings sökväg för saker såsom länk för summering, RSS, mer, etc.

en: Put the exposed form in a block
sv: Visa det exponerade formuläret i ett block

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
sv: Om angett så kommer inga exponerade gränssnittskomponenter att visas med denna vy. Istället kommer ett block att göras tillgängligt till Drupals system för administration av block, och exponerade formulär kommer att visas där. Observera att detta block måste aktiveras manuellt. Views kommer inte aktivera det åt dig.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
sv: Visning "@display" använder fält, men det finns inga angivna för den, eller så är alla uteslutna.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
sv: Visning "@display" använder en sökväg, men den är inte angiven.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
sv: Visning "@display" har ett ogiltigt stilplugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
sv: Exponerat formulär: @view-@display_id

en: Attachment settings
sv: Inställningar för bilaga

en: Inherit exposed filters
sv: Ärv exponerade filter

en: Multiple displays
sv: Flera visningar

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina exponerade filtervärden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Attach before or after the parent display?
sv: Bifoga före eller efter den ovanliggande visningen?

en: Select which display or displays this should attach to.
sv: Välj vilken eller vilka visningar denna skall bifogas till.

en: Block admin description
sv: Beskrivning för administrering av block

en: Using the site name
sv: Använder webbplatsens namn

en: Use the site name for the title
sv: Använd webbplatsens namn som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
sv: Ikonen för nyhetsflöde kommer enbart att vara tillgänglig för valda visningar.

en: No menu
sv: Ingen meny

en: Tab: @title
sv: Flik: @title

en: Change settings for the parent menu
sv: Ändra inställningar för det ovanliggande menyvalet

en: The menu path or URL of this view
sv: Menyns sökväg eller URL för denna vy

en: No menu entry
sv: Inget inlägg i meny

en: Normal menu entry
sv: Vanligt inlägg i meny

en: Menu tab
sv: Menyflik

en: Default menu tab
sv: Förvald menyflik

en: Default tab options
sv: Inställningar för standardflik

en: Already exists
sv: Existerar redan

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
sv: "%" får inte användas som det första segmentet för en sökväg.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
sv: En visning vars sökväg slutar med % kan inte vara en flik.

en: Title is required for this menu type.
sv: Titel krävs för denna typ av meny.

en: Inline fields
sv: Radvisa fält

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
sv: Avskiljaren kan placeras mellan fält av typen inline för att hindra dem från att klämmas ihop bredvid varandra. Du får använda HTML i detta fält.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
sv: Du kan ange ett fält att gruppera raderna med. Lämna tomt för att inte gruppera.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
sv: Stilen @style kräver en radstil, men radpluginet är inte giltigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
sv: Horisontell justering kommer att placera poster med början längst uppe till vänster och sen röra sig åt höger. Vertikal justering kommer att placera poster med början längst upp till vänster och sen röra sig nedåt.

en: RSS description
sv: RSS-beskrivning

en: This will appear in the RSS feed itself.
sv: Detta kommer synas i RSS-flödet.

en: Display record count with link
sv: Visa antal poster med länken

en: Override number of items to display
sv: Åsidosätt antalet inlägg att visa

en: Display items inline
sv: Visa objekt på samma rad

en: You need at least one field before you can configure your table settings
sv: Du behöver åtminstone ett fält innan du kan konfigurera dina inställningar för tabellen

en: Override normal sorting if click sorting is used
sv: Åsidosätt normal sortering om klickvis sortering används

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
sv: (Effekten för klistrade rubriker kommer inte att vara aktiverat för förhandsgranskningen nedan, endast på den riktiga utmatningen.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
sv: Placera fält i kolumner. Du kan kombinera flera fält till en och samma kolumn. Om du gör det kommer avskiljaren i den angivna kolumnen att användas för att separera fälten. Kryssa för sorterbar för att göra kolumnen sorterbar genom klick på rubriken, och välj radioknappen för den kolumn som skall sorteras som standard (om så ska ske). Du kan styra ordningen på kolumner och fältnamn i fältsektionen.

en: Next Steps
sv: Nästa steg

en: Parent link ID
sv: Ovanliggande ID för länk

en: Administration menu
sv: Administrationsmeny

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
sv: Försök att köra schemalagda aktiviteter när körningen redan är igång.

en: Cron run completed.
sv: Körning av schemalagda aktiviteter färdig.

en: - All -
sv: - Alla -

en: Visitors
sv: Besökare

en: Compact
sv: Kompakt

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: The maximum length of the field in characters.
sv: Det största antalet tecken i fältet.

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Module dependencies
sv: Modulberoenden

en: Update translations
sv: Uppdatera översättningar

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
sv: En boolesk som indikerar huruvida denna översättning behöver uppdateras eller ej.

en: Publishing status
sv: Status för publicering

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Language name
sv: Namn på språk

en: Edit language
sv: Redigera språk

en: External links only
sv: Enbart externa länkar

en: Filter criteria
sv: Filterkriterier

en: The content type %name has been updated.
sv: Innehållstypen %name har uppdaterats.

en: The content type %name has been added.
sv: Innehållstypen %name har lagts till.

en: Contact form
sv: Kontaktformulär

en: Pagination
sv: Paginering

en: Block Content
sv: Innehåll i block

en: The requested page could not be found.
sv: Den valda sidan kunde inte hittas.

en: Standard deviation
sv: Förvald avvikelse

en: The user account %id does not exist.
sv: Användarkontot %id finns inte.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
sv: Försökte ta bort användarkonto som inte existerar: %id.

en: Requirements problem
sv: Systemkravsproblem

en: Database configuration
sv: Databasinställningar

en: Select an installation profile
sv: Välj en installationsprofil

en: Choose language
sv: Välj språk

en: Select language
sv: Välj språk

en: No profiles available
sv: Inga profiler tillgängliga

en: Drupal already installed
sv: Drupal är redan installerat

en: Installing @drupal
sv: Installerar @drupal

en: The installation has encountered an error.
sv: Ett fel har inträffat under installationen.

en: Configure site
sv: Konfigurera webbplats

en: Installed %module module.
sv: Installerade modul %module.

en: Choose profile
sv: Välj profil

en: Verify requirements
sv: Verifiera systemkrav

en: Set up database
sv: Ställ in databas

en: Set up translations
sv: Installera översättningar

en: Install site
sv: Installera webbplats

en: Finish translations
sv: Slutför översättningar

en: Update notifications
sv: Meddelanden om uppdateringar

en: Check for updates automatically
sv: Sök efter uppdateringar automatiskt

en: 1 byte | @count bytes
sv[0]: 1 byte
sv[1]: @count byte

en: GD2 image manipulation toolkit
sv: Bildhanteringsverktyget GD2

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
sv: Ange bildkvaliteten för JPEG-manipulationer. Kvaliteten anges som ett värde mellan 0 och 100. Högre värden betyder bättre bildkvalitet men större filer.

en: Right to left
sv: Höger till vänster

en: Left to right
sv: Vänster till höger

en: Add custom language
sv: Lägg till anpassat språk

en: Save language
sv: Spara språk

en: Direction that text in this language is presented.
sv: Skrivriktning som text på detta språk presenteras i.

en: String contains
sv: Textsträng innehåller

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
sv: Lämna tomt för att visa alla textsträngar. Sökningen skiljer på stora och små bokstäver.

en: Search in
sv: Sök i

en: Both translated and untranslated strings
sv: Både översatta och ej översatta textsträngar

en: Only translated strings
sv: Endast översatta textsträngar

en: Only untranslated strings
sv: Endast ej översatta textsträngar

en: Languages not yet added
sv: Språken är ännu inte tillagda.

en: The language %language has been created.
sv: Språket %language har skapats.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
sv: Den skickade textsträngen innehåller otillåten HTML: %string

en: Importing interface translations
sv: Importerar gränssnittsöversättningar

en: Error importing interface translations
sv: Ett fel uppstod under importen av gränssnittsöversättningar

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
sv: Försökte spara en textsträng med otillåten HTML: %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
sv: Uppdaterade översättningsfil för JavaScript åt språket %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
sv: Skapade översättningsfil för JavaScript åt språket %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
sv: Ett fel uppstod när översättningsfilen för JavaScript åt språket %language skapades.

en: Standard PHP
sv: Standard-PHP

en: PHP Mbstring Extension
sv: PHP:s komponent Mbstring

en: Unicode library
sv: Unicode-bibliotek

en: No blocks in this region
sv: Inga block i denna region

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
sv: Blocket %info var tilldelat till den ogiltiga regionen %region och har blivit inaktiverat.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
sv: Innehållstypen för länken %add-child måste vara en av de som valts som tillåtna typer för bokdisposition.

en: Save book pages
sv: Spara boksidor

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
sv: Denna bok har ändrats av en annan användare, ändringarna kunde inte sparas.

en: Title changed from %original to %current.
sv: Titeln ändrades från %original till %current.

en: Updated book %title.
sv: Uppdaterade boken %title.

en: book: updated %title.
sv: bok: uppdaterade %title.

en: Update book outline
sv: Uppdatera bokdispositionen

en: Remove from book outline
sv: Radera från bokdispositionen

en: No changes were made
sv: Inga ändringar gjordes

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
sv: Inlägget har lagts till den valda boken. Du kan nu placera det relativt till andra sidor.

en: The book outline has been updated.
sv: Bokdispositionen har uppdaterats.

en: There was an error adding the post to the book.
sv: Ett fel uppstod när inlägget lades till i boken.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
sv: %title har associerade underliggande sidor som automatiskt kommer att flyttas för att behålla sitt samband med boken. För att återskapa hierarkin (som den var innan denna sida flyttades), kan %title läggas till igen med hjälp av Dispositionsfliken. Var och en av dess tidigare underliggande sidor måste då flyttas manuellt.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
sv: %title kan läggas till hierarkin igen med Dispositionsfliken.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %title från bokhierarkin?

en: The post has been removed from the book.
sv: Inlägget har raderats från boken.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
sv: Visa en utskriftsvänligt version av denna boksida och dess undersidor.

en: Show block on all pages
sv: Visa block på alla sidor

en: Show block only on book pages
sv: Visa block endast på boksidor

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
sv: Om <em>Visa block på alla sidor</em> är valt kommer blocket att innehålla automatiskt skapade menyer för alla webbplatsens böcker. Om <em>Visa block endast på boksidor</em> är vald kommer blocket att endast innehålla en meny som motsvarar den aktuella sidans bok. Ifall den aktuella sidan inte hör till någon bok kommer inget block att visas. <em>Sidspecifik synlighetsinställning</em> eller annan synlighetsinställning kan dessutom användas förutom att selektivt visa detta block.

en: This is the top-level page in this book.
sv: Detta är huvudsidan på den översta nivån i boken.

en: No book selected.
sv: Ingen bok vald.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
sv: %title är en del av en bokdisposition och har associerade undersidor. Om du fortsätter med borttagningen kommer undersidorna att flyttas automatiskt.

en: Re-order book pages and change titles
sv: Omorganisera boksidor och ändra titlar

en: Book page
sv: Boksida

en: Delete the selected comments
sv: Radera de valda kommentarerna

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
sv: Exempel: "feedback" eller "produktinformation".

en: Personal contact form
sv: Personligt kontaktformulär

en: View events that have recently been logged.
sv: Visa händelser som nyligen har loggats.

en: Top 'page not found' errors
sv: Vanligaste felmeddelanden: "sidan hittades inte"

en: View 'page not found' errors (404s).
sv: Visa felmeddelanden: "sidan hittades inte" (404).

en: Top 'access denied' errors
sv: Vanligaste felmeddelanden: "åtkomst nekad"

en: View 'access denied' errors (403s).
sv: Visa felmeddelanden: "åtkomst nekad" (403).

en: No roles may use this format
sv: Inga roller får använda detta format

en: Allowed HTML tags: @tags
sv: Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
sv: Ankare används för att skapa länkar till andra sidor.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
sv: Som standard läggs radbrytningstaggar till automatiskt, så använd denna tagg för att lägga till flera. Den här taggen används lite annorlunda i och med att den inte har en start- och sluttagg som övriga taggar. Använd ett extra "/" inuti taggen för att behålla kompatibiliteten med XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
sv: Text med <br />radbrytning

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
sv: Som standard läggs stycketaggar till automatiskt. Använd denna tagg för att lägga till flera.

en: Paragraph one.
sv: Första stycket.

en: Paragraph two.
sv: Andra stycket.

en: Strong
sv: Stark

en: Emphasized
sv: Betonat/kursivt

en: Cited
sv: Citerat

en: Coded text used to show programming source code
sv: Kodad text som används för att visa programkällkod.

en: Coded
sv: Kodat

en: Bolded
sv: Fet

en: Italicized
sv: Kursiverat

en: Superscripted
sv: Upphöjt

en: <sup>Super</sup>scripted
sv: <sup>Upp</sup>höjt

en: Subscripted
sv: Nedsänkt

en: <sub>Sub</sub>scripted
sv: <sub>Ned</sub>sänkt

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
sv: <abbr title="Förkortning">Förkortn.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
sv: <acronym title="Trebokstävers-akronym">TLA</acronym>

en: Block quoted
sv: Blockciterat

en: Quoted inline
sv: Citat i löpande text

en: Table header
sv: Tabellhuvud

en: Table cell
sv: Tabellcell

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
sv: Numrerad lista - använd &lt;li&gt; för att påbörja varje ny post i listan

en: First item
sv: Första posten

en: Second item
sv: Andra posten

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
sv: Punktlista - använd &lt;li&gt; för att påbörja varje ny post i listan

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
sv: Definitionslistor liknar andra listor i HTML. &lt;dl&gt; inleder listan, &lt;dt&gt; inleder definitionstermen och &lt;dd&gt; inleder definitionsbeskrivningen.

en: First term
sv: Första termen

en: First definition
sv: Första definitionen

en: Second term
sv: Andra termen

en: Second definition
sv: Andra definitionen

en: Subtitle three
sv: Tredje rubrik

en: Subtitle four
sv: Fjärde rubrik

en: Subtitle five
sv: Femte rubrik

en: Subtitle six
sv: Sjätte rubrik

en: Tag Description
sv: Taggbeskrivning

en: You Type
sv: Du skriver

en: You Get
sv: Du får

en: No help provided for tag %tag.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig för taggen %tag.

en: Ampersand
sv: Tecknet &

en: Quotation mark
sv: Citationstecken

en: Character Description
sv: Teckenbeskrivning

en: Lines and paragraphs break automatically.
sv: Rader och stycken bryts automatiskt.

en: Compose tips
sv: Skrivtips

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
sv: Kort men meningsfullt namn för den här samlingen av trådade diskussioner.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
sv: Beskrivning och riktlinjer för diskussioner inom det här forumet.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
sv: Kort men meningsfullt namn för den här samlingen av relaterade forum.

en: Default number of forum topics displayed per page.
sv: Förvalt antal av diskussionsämnen som visas per sida.

en: Default display order for topics.
sv: Förvald visningsordning för ämnen.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
sv: Forumgrupper placeras vanligtvis på översta nivån (rotnivån), men kan också placeras inuti en annan forumgrupp eller forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
sv: Forum kan placeras på översta nivån (roten), eller inuti en annan gruppering eller forum.

en: Forum topic
sv: Diskussionsämne

en: You are not allowed to post new content in the forum.
sv: Du har inte tillåtelse att lägga till nytt innehåll i forumet.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
sv: Denna sida exporterar översatta strängar som används på din webbplats. En exporterad fil kan vara i formatet Gettext Portable Object (<em>.po</em>), vilken inkluderar både originalsträngen och den översatta (används för att dela översättningar med andra), eller i formatet Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) vilket bara innehåller originalsträngarna (används för att skapa nya översättningar med ett Gettext-översättningsprogram).

en: Submission form settings
sv: Inställningar för inskrivningsformulär

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehållasmå bokstäver, siffror och understreck.

en: Added content type %name.
sv: Innehållstyp %name lades till.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
sv[0]: Ändrade innehållstypen hos ett inlägg från %old-type till %type.
sv[1]: Ändrade innehållstypen hos @count inlägg från %old-type till %type.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
sv: Är du säker på att du vill bygga om behörigheterna på webbplatsen?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd bygger om alla behörigheter för webbplatsens innehåll, och detta kan ta lång tid. Du kan inte ångra åtgärden.

en: language
sv: språk

en: An error occurred and processing did not complete.
sv: Ett fel inträffade och behandlingen fullföljdes inte.

en: Copy of the revision from %date.
sv: Kopia av versionen från %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
sv: Versionen från %revision-date av %title (@type) har raderats.

en: @type: reverted %title revision %revision.
sv: @type: återställde version %revision av %title.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
sv: Åtkomstreglerna för innehåll måste byggas om.

en: Rebuilding content access permissions
sv: Bygger om behörigheter för innehåll

en: Content permissions have been rebuilt.
sv: Behörigheter för innehåll har byggts om.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
sv: Behörigheterna för innehåll har inte byggts om på rätt sätt.

en: Add content type
sv: Lägg till innehållstyp

en: Revert to earlier revision
sv: Återgå till tidigare version

en: Delete earlier revision
sv: Radera tidigare version

en: The alias %alias is already in use in this language.
sv: Aliaset %alias används redan för detta språk.

en: The alias has been saved.
sv: Aliaset har sparats.

en: Filter aliases
sv: Filtrera alias

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
sv: Skriv in den sökväg som du vill skapa ett alias för, följt av namnet på det nya aliaset.

en: URL aliases
sv: URL-alias

en: Add alias
sv: Lägg till alias

en: Indexing throttle
sv: Indexeringsbegränsning

en: Number of items to index per cron run
sv: Antalet poster som skall indexeras per schemalagd körning

en: Indexing settings
sv: Inställningar för indexering

en: Minimum word length to index
sv: Minsta ordlängd att indexera

en: Simple CJK handling
sv: Enkel CJK-hantering

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
sv: Huruvida en enkel kinesisk/japansk/koreansk teckenhanterare som baseras på överlappande sekvenser skall användas eller ej. Stäng av detta om du vill använda en extern hanterare för detta istället. Påverkar inte övriga språk.

en: Search form
sv: Sökformulär

en: Top search phrases
sv: Topplista sökord

en: View most popular search phrases.
sv: Visa de populäraste sökorden

en: Content viewing counter settings
sv: Inställningar för visningsräknaren

en: Count content views
sv: Räkna antal gånger innehåll visas

en: Increment a counter each time content is viewed.
sv: Räkna varje gång någon tittar på ett innehåll.

en: Popular content
sv: Populärt innehåll

en: How many content items to display in "all time" list.
sv: Antalet innehållsposter som skall visas under "Någonsin".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
sv: Hur många innehållsposter som skall visas under "Senast visade".

en: Today's:
sv: I dag:

en: All time:
sv: Någonsin:

en: Last viewed:
sv: Senast visade:

en: User pictures in posts
sv: Användarbilder i inlägg

en: User pictures in comments
sv: Användarbilder i kommentarer

en: Shortcut icon
sv: Bokmärkesikon

en: Upload logo image
sv: Ladda upp logotypbild

en: Shortcut icon settings
sv: Inställningar för bokmärkesikon

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
sv: Använd detta fält för att ladda upp din bokmärkesikon om du inte har direkt tillgång till filerna på servern.

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
sv: Följande moduler kommer att avinstalleras helt och hållet från webbplatsen, och <em>all data från dessa moduler kommer att försvinna</em>!

en: Confirm uninstall
sv: Bekräfta avinstallation

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
sv: Vill du fortsätta och avinstallera ovanstående?

en: No modules selected.
sv: Inga moduler valda.

en: The selected modules have been uninstalled.
sv: De valda modulerna har avinstallerats.

en: Default 403 (access denied) page
sv: Standardsida för 403 (åtkomst nekad)

en: Default 404 (not found) page
sv: Standardsida för 404 (hittades inte)

en: Caches cleared.
sv: Cacheutrymmen rensade.

en: Select an image processing toolkit
sv: Välj ett bildhanteringsverktyg

en: Feed content
sv: Innehåll i nyhetsflöde

en: Titles plus teaser
sv: Titlar och ingresser

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
sv: Global inställning för standardvisningen av inlägg i varje nyhetsflöde.

en: Cron ran successfully.
sv: Schemalagda aktiviteter kördes utan problem.

en: Cron run failed.
sv: Körning av schemalagda aktiviteter misslyckades.

en: No modules are available to uninstall.
sv: Inga moduler är tillgängliga för avinstallation.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
sv: Den här sidan visar alla administrativa uppgifter för varje modul.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
sv: Blocket <em>Drivs av Drupal</em> är en valfri länk till hemsidan för Drupal-projektet. Det är absolut inget krav att webbplatsen visar den här länken, men den kan användas för att visa sitt stöd för Drupal.

en: Powered by Drupal
sv: Drivs av Drupal

en: Compact mode
sv: Komprimerat läge

en: Image toolkit
sv: Bildhanteringsverktyg

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
sv: Välj vilket bildbehandlingsverktyg som skall användas om du har flera installerade.

en: RSS publishing
sv: RSS-publicering

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: -1 (Unlimited)
sv: -1 (Obegränsad)

en: PHP memory limit
sv: Minnesgräns för PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
sv: Överväg att öka minnesgränsen för PHP (memory limit) till %memory_minimum_limit för att undvika fel i installationsprocessen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
sv: Överväg att öka minnegränsen för PHP (memory limit) till %memory_minimum_limit för att undvika fel i uppdateringsprocessen.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
sv: Beroende på din konfiguration kan Drupal köras med %memory_limit som minnesgräns för PHP. Dock rekommenderas en minnesgräns för PHP på minst %memory_minimum_limit eller mer, speciellt om din webbplats använder flera tilläggsmoduler.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
sv: Höj minnesgränsen genom att redigera parametern memory_limit i filen %configuration-file och starta sedan om webbservern (eller be din systemadministratör eller webbleverantör om hjälp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
sv: Be din systemadministratör eller webbleverantör om hjälp med att höja minnesgränsen för PHP.

en: Not protected
sv: Ej skyddad

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
sv: Filen %file är inte skyddad för modifieringar och utgör en säkerhetsrisk. Du måste ändra filens behörigheter så att den inte är skrivbar.

en: Cron has not run recently.
sv: Schemalaga aktiviteter har inte körts nyligen.

en: Cron maintenance tasks
sv: Underhållsuppgifter för schemalagda aktiviter

en: The directory %directory is not writable.
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad.

en: Writable (<em>public</em> download method)
sv: Skrivbar (<em>offentlig</em> nedladdningsmetod)

en: Writable (<em>private</em> download method)
sv: Skrivbar (<em>privat</em> nedladdningsmetod)

en: Database updates
sv: Databasuppdateringar

en: Access to update.php
sv: Åtkomst till update.php

en: Reset to alphabetical
sv: Återställ till alfabetisk

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
sv: Termer visas i stigande ordning baserat på vikt.

en: Weight value must be numeric.
sv: Värdet för vikt måste vara ett heltal.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
sv: Är du säker på att du vill återställa vokabulären %title till alfabetisk ordning?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
sv: Genom att återställa en vokabulär tas alla anpassade ordningar bort och inläggen sorteras därefter alfabetiskt.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
sv: Återställ vokabulär %name till alfabetisk ordning.

en: Translation settings
sv: Inställningar för översättning

en: This translation needs to be updated
sv: Översättningen behöver uppdateras

en: Unknown release date
sv: Okänt utgivningsdatum

en: Last checked: @time ago
sv: Senast kontrollerad: för @time sedan

en: Last checked: never
sv: Senast kontrollerad: aldrig

en: Includes: %includes
sv: Innehåller: %includes

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
sv: Välj hur ofta du vill att automatiska sökningar efter nya utgåvor av dina installerade moduler och teman skall ske.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
sv: Här kan du hitta information om tillgängliga uppdateringar för dina installerade moduler och teman. Observera att varje modul eller tema är en del av ett "projekt", vilket oftast, men inte nödvändigtvis, har samma namn. Projektet kan också innehålla flera moduler eller teman.

en: Module and theme update status
sv: Modulers och temans uppdateringsstatus

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
sv: Det finns säkerhetsuppdateringar tillgängliga för en eller flera av dina tilläggsmoduler eller teman. För att försäkra dig om din servers säkerhet bör du omedelbart uppdatera!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
sv: Det finns uppdateringar för en eller flera av dina moduler eller teman. För att försäkra dig om att din webbplats fungerar ordentligt bör du uppdatera så snart som möjligt.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
sv: Visa en statusrapport över tillgängliga uppdateringar för dina installerade moduler och teman.

en: You must enter a username.
sv: Du måste ange ett användarnamn.

en: The username cannot begin with a space.
sv: Användarnamnet får inte börja med ett mellanslag.

en: The username cannot end with a space.
sv: Användarnamnet får inte sluta med mellanslag.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
sv: Användarnamnet får inte innehålla flera mellanslag i rad.

en: The username contains an illegal character.
sv: Användarnamnet innehåller ett otillåtet tecken.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
sv: Användarnamnet %name är för långt. Det får inte innehålla mer än %max tecken.

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: Unblock the selected users
sv: Återaktivera de markerade användarna

en: Block the selected users
sv: Spärra de markerade användarna

en: Deleted user: %name %email.
sv: Raderade användare: %name %email.

en: Edit role
sv: Redigera roll

en: Language list
sv: Språklista

en: Transliterate
sv: Omskriv

en: File extension
sv: Filändelse

en: wide
sv: bred

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
sv: Titeln syns i en ruta när användaren för musen över bilden.

en: Progress indicator
sv: Förloppsindikator

en: Bar with progress meter
sv: Stapel med förloppsindikator

en: Throbber
sv: Laddningsindikator

en: Path settings
sv: Sökvägsinställningar

en: The file upload failed. %upload
sv: Filuppladdningen misslyckades. %upload

en: URL to file
sv: URL till fil

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Den uppladdade filen överskred troligen den maximala filstorleken (@size) som denna server har stöd för.

en: Starting upload...
sv: Påbörjar uppladdning...

en: Uploading... (@current of @total)
sv: Laddar upp... (@current av @total)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
sv: Aktiverade (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL:s uppladdningsförlopp</a>)

en: Upload progress
sv: Uppladdningsförlopp

en: Preferred language
sv: Föredraget språk

en: Number field
sv: Nummerfält

en: Styles
sv: Stilmallar

en: Apply filters
sv: Applicera filter

en: Page count
sv: Sidräkning

en: The size of the file in bytes.
sv: Storleken på filen i byte.

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Thresholds
sv: Tröskelvärden

en: All messages
sv: Alla meddelanden

en: Serialized
sv: Seriell

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Discard changes
sv: Ignorera ändringar

en: Text format
sv: Textformat

en: No new posts
sv: Inga nya inlägg

en: Sticky topic
sv: Klistrat ämne

en: Emergency
sv: Nödsituation

en: Sort descending
sv: Sortera fallande

en: Sort ascending
sv: Sortera stigande

en: Your virtual face or picture.
sv: Ditt virtuella ansikte eller bild.

en: The name of the site.
sv: Namnet på webbplatsen.

en: The name of the term.
sv: Namnet på termen.

en: Footer Bottom
sv: Sidfot Nederst

en: Optional features
sv: Valfria funktioner

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: Administrative description
sv: Administrativ beskrivning

en: Allow settings
sv: Tillåt inställningar

en: Title override
sv: Åsidosättande av titel

en: Style settings
sv: Inställningar för stil

en: Edit block
sv: Redigera block

en: Views Block
sv: Block för vy

en: Show description
sv: Visa beskrivning

en: Alert
sv: Larm

en: Critical
sv: Kritisk

en: Top center
sv: Längst upp i mitten

en: Bottom center
sv: Nederst - centrerad

en: Content Translation
sv: Översättning av innehåll

en: Translation needs update
sv: Översättningen behöver uppdateras

en: Warnings
sv: Varningar

en: Format string
sv: Formatera sträng

en: Add format
sv: Lägg till format

en: Delete date format
sv: Radera datumformat

en: Content type name
sv: Namn för innehållstyp

en: Taxonomy Term
sv: Taxonomiterm

en: Slate
sv: Skiffer

en: Author name
sv: Författarnamn

en: Check settings
sv: Kontrollera inställningar

en: @field_name (Locked)
sv: @field_name (Låst)

en: Add new field: you need to provide a label.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange en etikett.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
sv: Fältet %field är låst och kan inte redigeras.

en: %name must be a number.
sv: %name måste vara ett tal.

en: Field formatter
sv: Fältformaterare

en: (first item is 0)
sv: (första alternativet är 0)

en: (start from last values)
sv: (börja från sista värdena)

en: Regional settings
sv: Lokala inställningar

en: Content moderation
sv: Moderering av innehåll

en: Unsigned
sv: Ej signerad

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: The weight of this term in relation to other terms.
sv: Vikten på den här termen i relation till andra.

en: Help text to display for the vocabulary.
sv: Hjälptext att visa för vokabulären.

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
sv: Huruvida relaterade termer är aktiverade i vokabulären eller ej. (0 = inaktiverad, 1 = aktiverad)

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
sv: Den typ av hierarki som är tillåten inom vokabulären. (0 = inaktiverad, 1 = singel, 2 = flera)

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
sv: Huruvida flera termer från denna vokabulär kan tilldelas till en nod eller ej. (0 = inaktiverad, 1 = aktiverad)

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
sv: Huruvida termer krävs för noder eller ej med hjälp av denna vokabulär. (0 = inaktiverad, 1 = aktiverad)

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
sv: Huruvida fri märkning är aktiverad för vokabulären eller ej. (0 = inaktiverad, 1 = aktiverad)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
sv: Vikten av vokabulären i förhållande till andra vokabulärer.

en: Views settings
sv: Inställningar för vyer

en: Rotate
sv: Rotera

en: Relative date
sv: Relativt datum

en: Remove selected
sv: Tag bort valda

en: Facility
sv: Resurshantering

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Edit display
sv: Redigera visning

en: Show links
sv: Visa länkar

en: Processing...
sv: Bearbetar...

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Block Region
sv: Blockregion

en: Delete content
sv: Radera innehåll

en: Limited
sv: Begränsad

en: Current revision
sv: Nuvarande version

en:  minutes
sv:  minuter

en: Definitions
sv: Definitioner

en: URL of the origin of the event.
sv: URL för källan till händelsen.

en: Referer
sv: Refererare

en: Hostname of the user who triggered the event.
sv: Värdnamn för användaren som utlöste händelsen.

en: Database is encoded in UTF-8
sv: Databasen är kodad i UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
sv: Drupal kunde inte avgöra om kodningen för databasen angavs till UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
sv: PostgreSQL har initialiserat sig självt.

en: Structure
sv: Struktur

en: Workflows
sv: Arbetsflöden

en: Default values
sv: Förvalda värden

en: Search block
sv: Sökblock

en: Node status
sv: Nodstatus

en: Edit style
sv: Redigera stil

en: All content
sv: Allt innehåll

en: Provider name
sv: Leverantörsnamn

en: Moderation state
sv: Modereringsstatus

en: Allow resize
sv: Tillåt storleksändring

en: Maximum file size
sv: Största filstorlek

en: Machine name:
sv: Maskinläsbart namn:

en: Content statistics
sv: Statistik för innehåll

en: Translation files
sv: Översättningsfiler

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Alternative text
sv: Alternativ text

en: Filter format
sv: Format för filter

en: Pager type
sv: Typ av paginerare

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
sv: Länkens mål, t.ex. _blank, _parent eller en iframe:s namn. Detta fält används sällan.

en: @argument title
sv: Titel för @argument

en: @argument input
sv: Inmatning för @argument

en: Count the number 0 as empty
sv: Räkna nummer 0 som tom

en: Hide if empty
sv: Dölj om tomt

en: Starting value
sv: Startvärde

en: Specify the number the counter should start at.
sv: Ange vilket nummer räknaren skall börja på.

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: The view %name has been saved.
sv: Vyn %name har sparats.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
sv: Om det här filtret har flera val markerade i listan kan det resultera i duplicerade resultat. Den här kryssrutan kan reducera dessa dubbletter. Observera att om du har många termer markerade kan sökningen bli prestandakrävande, så använd detta val aktsamt. Kryssrutan bör inte vara ikryssad på fält med endast ett värde eftersom värdet då kan försvinna.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
sv: E-postadress för användaren som lade in kommentaren. Kommer att vara tomt om författaren är en registrerad användare.

en: The taxonomy term ID for the term.
sv: Taxonomitermens ID

en: The taxonomy term name for the term.
sv: Taxonomitermens namn

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Namnet för vokabuläret som termen tillhör.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
sv: Välj vilka vokabulär som du vill relatera. Kom ihåg att varje term som hittas kommer att skapa en ny post, så denna relation är bäst lämpat för just ett vokabulär som enbart har en term per nod.

en: The name of the role.
sv: Namnet på rollen.

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
sv: Visa inte fält, etiketter eller uppmärkning för fält som är tomma.

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Language select
sv: Språkval

en: Site email address
sv: Webbplatsens e-postadress

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
sv: Avsändaradress <em>Från</em> som används för automatisk e-post som skickas vid registrering, begäran om nytt lösenord och vid andra aviseringar. (Använd en adress som slutar med din webbplats domän för att minska risken för att e-posten flaggas som spam.)

en: Administer forums
sv: Administrera forum

en: This identifier is used by another handler.
sv: Den här identifieraren används av en annan hanterare.

en: Length is shorter than
sv: Längden är kortare än

en: shorter than
sv: kortare än

en: Length is longer than
sv: Längden är längre än

en: longer than
sv: längre än

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
sv: Databasfråga kommer att genereras och köras genom att använda Drupals databas API.

en: Exposed form
sv: Exponerat formulär

en: Cancel account
sv: Ta bort konto

en: Secondary menu
sv: Sekundär meny

en: Maximum number of characters
sv: Största antal tecken

en: Current Theme
sv: Nuvarande tema

en: Dependencies
sv: Beroenden

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
sv: Ett fel uppstod när %error_operation utfördes med argumenten: @arguments

en: Base table
sv: Bastabell

en: Administrator role
sv: Administratörsroll

en: Filter messages
sv: Filtrera meddelanden

en: Inherit pager
sv: Ärv paginering

en: Render pager
sv: Generera paginerare

en: Render
sv: Generera

en: Image scale
sv: Bildskala

en: languages
sv: språk

en: No revision
sv: Inga versioner

en: Requires a title
sv: Kräver en titel

en: Filter value
sv: Filtervärde

en: Entities
sv: Objekt

en: Private files
sv: Privata filer

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: Operations links
sv: Länkar till funktioner

en: Choose a block
sv: Välj ett block

en: entity type
sv: objektstyp

en: attribute
sv: attribut

en: Book ID
sv: ID-nummer för bok

en: The unique ID of the comment.
sv: Det unika ID-numret för kommentaren.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
sv: IP-adressen för datorn som kommentaren lades in ifrån.

en: The email address left by the comment author.
sv: Den e-postadress som kommentarens författare lämnade.

en: The home page URL left by the comment author.
sv: Hemside-URL som kommentarens författare angav.

en: The formatted content of the comment itself.
sv: Det formatterade innehållet för själva kommentaren.

en: The URL of the comment.
sv: URL:en för kommentaren.

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: The URL of the comment's edit page.
sv: URL:en för kommentarens redigeringssida.

en: The date the comment was posted.
sv: Datumet som kommentaren lades in.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
sv: Kommentarens ovanliggande kommentar, om trådning är aktiverat.

en: New comment count
sv: Antal nya kommentarer

en: The unique ID of the node's latest revision.
sv: Det unika ID-numret för nodens senaste version.

en: The human-readable name of the node type.
sv: Det synliga namnet för nodtypen.

en: The URL of the node.
sv: URL:en för noden.

en: The URL of the node's edit page.
sv: URL:en för nodens redigeringssida.

en: Date changed
sv: Ändrad datum

en: The date the node was most recently updated.
sv: Datumet som noden senast uppdaterades.

en: The number of visitors who have read the node.
sv: Antalet besökare som har läst noden.

en: The number of visitors who have read the node today.
sv: Antalet besökare som har läst noden idag.

en: Last view
sv: Senast visad

en: The date on which a visitor last read the node.
sv: Datumet som en besökare senast läste noden.

en: The slogan of the site.
sv: Slogan för webbplatsen.

en: The administrative email address for the site.
sv: Den administrativa e-postadressen för webbplatsen.

en: Login page
sv: Inloggningssida

en: The URL of the site's login page.
sv: URL:en för webbplatsens inloggningssida.

en: The unique ID of the uploaded file.
sv: Det unika ID-numret för den uppladdade filen.

en: The name of the file on disk.
sv: Namnet på filen på hårddisken.

en: The web-accessible URL for the file.
sv: Den åtkomliga URL:en för filen.

en: The date the file was most recently changed.
sv: Datumet som filen senast ändrades.

en: The user who originally uploaded the file.
sv: Användaren som ursprungligen laddade upp filen.

en: The unique ID of the taxonomy term.
sv: Det unika ID-numret för taxonomitermen.

en: The name of the taxonomy term.
sv: Namnet på taxonomintermen.

en: The optional description of the taxonomy term.
sv: Den valfria beskrivningen för taxonomitermen.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
sv: Det antal noder som märkts med taxonomitermen.

en: The URL of the taxonomy term.
sv: URL:en för taxonomitermen.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
sv: Vokabulären som taxonomitermen hör till.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
sv: Den ovanliggande termen för taxonomitermen, om det finns någon.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
sv: Det unika ID-numret för taxonomivokabulären.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
sv: Namnet på taxonomivokabulären.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
sv: Den valfria beskrivningen av taxonomins vokabulär.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
sv: Det antal noder som märkts med termer som hör till taxonomivokabulären.

en: Term count
sv: Antal termer

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
sv: Det antal termer som hör till taxonomivokabulären.

en: The unique ID of the user account.
sv: Det unika ID-numret för användarkontot.

en: The login name of the user account.
sv: Inloggningsnamnet för användarkontot.

en: The email address of the user account.
sv: E-postadressen för användarkontot.

en: The URL of the account profile page.
sv: URL för kontots profilsida.

en: The date the user last logged in to the site.
sv: Datumet då användaren senast loggade in på webbplatsen.

en: The date the user account was created.
sv: Datumet som användarkontot skapades.

en: Review log
sv: Granska logg

en: Sender name
sv: Avsändarens namn

en: Sender email
sv: Avsändarens e-post

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Field types
sv: Fälttyper

en: Time zone settings
sv: Inställningar för tidszon

en: Total rows
sv: Totalt antal rader

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Content Moderation
sv: Moderering av innehåll

en: You are not allowed to access this page.
sv: Du har inte behörighet att se denna sida.

en: Authorize file system changes
sv: Godkänn ändringar i filsystemet

en: It appears you have reached this page in error.
sv: Det verkar som om du har kommit till denna sida av misstag.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
sv: Schemalagda aktiviteter kunde inte köras eftersom en ogiltig nyckel användes.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
sv: Schemalagda aktiviteter kunde inte köras eftersom webbplatsen är i underhållsläge.

en: Default country
sv: Förvalt land

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
sv: I din fil %settings_file har du ställt in att @drupal skall använda en server av typen %driver, men din installation av PHP stöder för närvarande inte denna typ av databas.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
sv: Vi kunde inte hitta några installationprofiler. Installationprofiler talar om för oss vilka moduler som skall aktiveras och vilket schema som skall installeras i databasen. En profil är nödvändig för att kunna fortsätta med installationsprocessen.

en: Congratulations, you installed @drupal!
sv: Grattis, du har installerat @drupal!

en: Settings file
sv: Inställningsfil

en: Site maintenance account
sv: Konto för underhåll av webbplats

en: No pending updates.
sv: Inga väntande uppdateringar.

en: 1 pending update | @count pending updates
sv[0]: 1 väntande uppdatering
sv[1]: @count väntande uppdateringar

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
sv: Kunde inte fortsätta, inga filöverföringsmetoder tillgängliga.

en: To continue, provide your server connection details
sv: Ange detaljerna för din servers anslutning för att fortsätta

en: Connection method
sv: Anslutningsmetod

en: Enter connection settings
sv: Ange inställningar för anslutning

en: @backend connection settings
sv: Anslutningsinställningar för @backend

en: Change connection type
sv: Ändra typ av anslutning

en: No active batch.
sv: Ingen aktiv batch.

en: Site under maintenance
sv: Webbplatsen underhålls

en: Completed @current of @total.
sv: Slutförde @current av @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
sv: Misslyckades med att köra uppgifter mot servern för databasen. Uppgiften %task hittades inte.

en: Required modules
sv: Obligatoriska moduler

en: Required modules not found.
sv: Obligatoriska moduler hittades ej.

en: %module module uninstalled.
sv: Modulen %module avinstallerades.

en: No strings available.
sv: Inga strängar tillgängliga.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
sv: Översättningsfil för JavaScript %file.js förlorades.

en: Operating in maintenance mode.
sv: Webbplatsen är i underhållsläge.

en: Status message
sv: Statusmeddelande

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
sv: Kunde inte skapa %directory på grund av följande: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
sv: Ett AJAX HTTP-fel inträffade

en: HTTP Result Code: !status
sv: Resultatkod för HTTP: !status

en: StatusText: !statusText
sv: Statustext: !statusText

en: ResponseText: !responseText
sv: Svarstext: !responseText

en: ReadyState: !readyState
sv: Tillstånd: !readyState

en: Configuring cron
sv: Konfigurera schemalagda aktiviteter

en: Controlling visibility
sv: Synlighet

en: Demonstrate block regions (@theme)
sv: Visa blockregioner (@theme)

en: Administer blocks
sv: Administrera block

en: Restricted to certain pages
sv: Begränsad till vissa sidor

en: The block cannot be placed in this region.
sv: Blocket kan inte placeras i denna region.

en: No books available.
sv: Inga böcker tillgängliga.

en: Content types allowed in book outlines
sv: Tillåtna innehållstyper i bokdisposition

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
sv: Användare med behörigheten %outline-perm kan lägga till alla innehållstyper.

en: Administer book outlines
sv: Administrera disposition för böcker

en: Adding and managing book content
sv: Lägga till och hantera bokinnehåll

en: Printing books
sv: Skriva ut böcker

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
sv: Användare med behörigheten <em>visa utskriftsvänliga böcker</em> kan följa länken <em>utskriftsvänlig version</em> längst ner på boksidor, för att visa en utskriftsvänlig version av sidan och alla dess underavdelningar.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
sv: Modulen Book ger möjlighet att organisera en samling besläktade innehållssidor, sammantaget kallat en bok. När de visas har detta innehåll automatiskt länkar till närliggande boksidor och ger ett enkelt navigeringssystem för att skapa och hitta strukturerat innehåll.

en: Create new books
sv: Skapa nya böcker

en: View printer-friendly books
sv: Visa utskriftsvänliga böcker

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
sv: Visa en boksida och alla dess underliggande sidor som ett samlat dokument för enklare utskrift. Kan vara prestandakrävande.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
sv: <em>Böcker</em> har en inbyggd hierarkisk navigering. Använd för handböcker eller handledningar.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
sv: Låter användare skapa och organisera tillhörande innehåll i en översikt.

en: Select one or more comments to perform the update on.
sv: Markera en eller flera kommentarer att utföra uppdateringen på.

en: Deleted comment @cid and its replies.
sv: Raderade kommentaren @cid och dess svar.

en: Comment approved.
sv: Kommentar godkänd.

en: Tokens for comments posted on the site.
sv: Ersättningstecken för kommentarer inlagda på webbplatsen.

en: Full comment
sv: Fullständig kommentar

en: Unapproved comments (@count)
sv: Ej godkända kommentarer (@count)

en: Administer comments and comment settings
sv: Administrera kommentarer och kommentarinställningar

en: Edit own comments
sv: Redigera egna kommentarer

en: Threading
sv: Trådning

en: Show comment replies in a threaded list.
sv: Visa svar på kommentarerer i en trådad visning.

en: Allow comment title
sv: Tillåt titel för kommentar

en: Show reply form on the same page as comments
sv: Visa svarsformuläret på samma sida som kommentarer

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
sv: Användare med behörigheten "Skriva kommentarer" kan skriva kommentarer.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
sv: Användare kan inte lägga in kommentarer, men existerande kommentarer kommer att visas.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
sv: Din kommentar har lagts i kö för granskning av webbplatsens administratörer och kommer att publiceras efter godkännande.

en: Your comment has been posted.
sv: Din kommentar har lagts in.

en: Save comment
sv: Spara kommentar

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
sv: Kommentaren kommer att avpubliceras om den innehåller någon av ovanstående fraser. Använd en kommaseparerad lista med fraser. Exempel: rolig, hoppa fallskärm, "Företag, AB". ".

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
sv: Visa och redigera webbplatsen kommentarer och godkännandekön för kommentarer.

en: Unapproved comments
sv: Ej godkända kommentarer

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
sv: Du kan inte skicka mer än %limit meddelanden inom @interval. Försök igen senare.

en: Contact @username
sv: Kontakta @username

en: Administer contact forms and contact form settings
sv: Administrera kontaktformulär och inställningar för kontaktformulär.

en: Use the site-wide contact form
sv: Använda webbplatsens kontaktformulär

en: Use users' personal contact forms
sv: Använd användarnas personliga kontaktformulär

en: Changing this setting will not affect existing users.
sv: Ändringar i denna inställning kommer inte att påverka befintliga användare.

en: Displaying contextual links
sv: Visar kontextuella länkar

en: Use contextual links
sv: Använda kontextuella länkar

en: Database log cleared.
sv: Logg för databasen rensad.

en: Monitoring your site
sv: Bevaka din webbplats

en: Debugging site problems
sv: Felsöker webbplatsens problem

en: List (text)
sv: Lista (text)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
sv: Tillåtna HTML-taggar i etiketter: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
sv: Värdet för detta fält bestäms av funktionen %function och kan inte ändras.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
sv: Lista för tillåtna värden: varje nyckel måste vara ett giltigt heltal eller decimaltal.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
sv: Lista för tillåtna värden: varje nyckel måste vara en sträng på som mest 255 tecken.

en: Allowed values list: keys must be integers.
sv: Lista för tillåtna värden: nycklar måste vara heltal.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
sv: Det minsta värdet som skall tillåtas i detta fält. Lämna tomt för inget minsta värde.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
sv: Det största värdet som skall tillåtas i detta fält. Lämna tomt för inget största värde.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
sv: Ange en sträng som skall sättas in före värdet, till exempel "$" eller  "&euro;". Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flerfaldiga värden med ett stående streck ("krona|kronor").

en: Summary input
sv: Inmatning av sammanfattning

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
sv: Detta låter författare mata in en tydlig sammanfattning som skall visas istället för den automatiskt nedkortade texten vid användning av "Sammanfattning eller nedkortad" visningstyp.

en: Summary or trimmed
sv: Sammanfattning eller nedkortad

en: Text area with a summary
sv: Textfält med en sammanfattning

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
sv: Lämna tomt för att använda nedkortat värde för fullständig text som sammanfattning.

en: Hide summary
sv: Dölj sammanfattning

en: Edit summary
sv: Redigera sammanfattning

en: Edit field settings.
sv: Inställningar för redigering av fält.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
sv: Försök att uppdatera fält %label misslyckades: %message.

en: Required field
sv: Obligatoriskt fält

en: The default value for this field, used when creating new content.
sv: Standardvärdet för detta fält som används vid skapande av nytt innehåll.

en: Saved %label configuration.
sv: Sparade inställningar för %label.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
sv: Denna lista visar alla fält som för närvarande används för enkel referens.

en: Field list
sv: Fältlista

en: Manage display
sv: Hantera visning

en: Enable <em>Display</em> field
sv: Aktivera fält <em>Visa</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
sv: Visningsalternativet tillåter en användare att välja om en fil skall visas när innehållet visas.

en: Files displayed by default
sv: Visa filer som standard

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
sv: Den här inställningen påverkar endast om visningsalternativet är aktiverat.

en: Upload destination
sv: Destination för uppladdning

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
sv: Välj var slutgiltiga filer skall lagras. Privat fillagring är avsevärt mer prestandakrävande än offentliga filer, men ger möjlighet till begränsad åtkomst till filer i detta fält.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
sv: Valbar underkatalog för den plats där filen kommer att lagras. Inkludera ej snedstreck i början eller slutet av katalognamnet.

en: Enable <em>Description</em> field
sv: Aktivera <em>Beskrivningsfält</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
sv: Fältet beskrivning ger användaren möjlighet att ange en beskrivning av den uppladdade filen.

en: Generic file
sv: Allmän fil

en: Table of files
sv: Tabell av filer

en: Add a new file
sv: Lägg till ny fil

en: Include file in display
sv: Inkludera filen i visningen

en: The description may be used as the label of the link to the file.
sv: Beskrivningen kan användas som etikett för länken till filen.

en: All roles may use this format
sv: Alla roller får använda detta format

en: The text format ordering has been saved.
sv: Ordningen för textformat har sparats.

en: Add text format
sv: Lägg till textformat

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
sv: Alla roller för detta textformat måste vara aktiverade och kan inte ändras.

en: Filter processing order
sv: Ordning för filterbehandling

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
sv: Namn på textformat måste vara unika. Ett format med namnet %name finns redan.

en: Added text format %format.
sv: Lade till textformat %format.

en: The text format %format has been updated.
sv: Textformatet %format har uppdaterats.

en: Text formats
sv: Textformat

en: Choosing a text format
sv: Att välja ett text format

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
sv: Varning: Denna behörighet kan ha säkerhetskonsekvenser beroende på hur textformatet är konfigurerat.

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
sv: Konvertera radbrytningar till HTML (t.ex. <code>&lt;br&gt;</code> och <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
sv: Konvertera URL:er till länkar

en: Correct faulty and chopped off HTML
sv: Rätta till felaktig och avhuggen HTML

en: Display any HTML as plain text
sv: Visa all HTML som ren text

en: Display basic HTML help in long filter tips
sv: Visa grundläggande HTML-hjälp i de omfattande filtreringstipsen

en: Add rel="nofollow" to all links
sv: Lägg till rel="nofollow" på alla länkar

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
sv: Denna webbplats tillåter innehåll med HTML. Att lära sig HTML kan kännas som en övermäktig uppgift, men att lära sig de enklaste HTML-taggarna är mycket enkelt. Denna tabell ger exempel för varje tagg som är aktiverad på denna webbplats.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
sv: De flesta ovanliga tecken kan skrivas in direkt utan problem.

en: No HTML tags allowed.
sv: Inga HTML-taggar tillåtna.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
sv: Antalet svar ett ämne måste ha för att anses vara "hett".

en: Starting a discussion
sv: Påbörja en diskussion

en: Moving forum topics
sv: Flyttar diskussionsämnen

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
sv: Ett diskussionsämne (och alla dess kommentarer) kan flyttas mellan forum genom att välja ett nytt forum när du redigerar ett diskussionsämne. När du flyttar ett diskussionsämne mellan forum så kommer alternativet <em>Lämna skuggkopia</em> att skapa en länk till originalforumet som pekar till den nya platsen.

en: Locking and disabling comments
sv: Låser och inaktiverar kommentarer

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
sv: Genom att välja <em>Stängd</em> i <em>Inställningar för kommentarer</em> då ett diskussionsämne redigeras låser du tråden (och förhindrar att nya kommentarer postas). Genom att välja <em>Dold</em> i <em>Inställningar för kommentarer</em> då ett diskussionsämne redigeras kommer alla befintliga kommentarer i tråden att döljas och förhindra att nya postas.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
sv: Forum innehåller diskussionsämnen. Använd forumgrupper för att gruppera relaterade forum.

en: Use containers to group related forums.
sv: Använd forumgrupper för att gruppera relaterade forum.

en: A forum holds related forum topics.
sv: Ett forum innehåller relaterade diskussionsämnen.

en: Add new @node_type
sv: Skapa ny @node_type

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
sv: Alternativet %forum är en forumgrupp. Välj ett av forumen nedan istället.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
sv: Ett <em>diskussionsämne</em> påbörjar en ny trådad diskussion inom ett forum.

en: Control forum hierarchy settings.
sv: Kontrollera inställningar för forumhierarkier.

en: Forum navigation vocabulary
sv: Vokabulär för forumnavigation

en: Provides discussion forums.
sv: Tillhandahåller diskussionsforum.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
sv: Följ dessa steg för att ställa in och börja använda din webbplats:

en: Providing a help reference
sv: Tillhandahålla en referens för hjälp

en: Image style name
sv: Namn på bildstil

en: Select a new effect
sv: Välj en ny effekt

en: Select an effect to add.
sv: Välj en effekt att lägga till.

en: The image effect was successfully applied.
sv: Bildeffekten lades till utan problem.

en: Style name
sv: Namn på stil

en: Create new style
sv: Skapa ny stil

en: Style %name was created.
sv: Stilen %name skapades.

en: Replacement style
sv: Stil för ersättning

en: Optionally select a style before deleting %style
sv: Du kan valfritt välja en stil innan radering av %style

en: Update effect
sv: Uppdatera effekt

en: Add effect
sv: Lägg till effekt

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
sv: Är du säker på att du vill radera effekten @effect från stilen %style?

en: The image effect %name has been deleted.
sv: Bildeffekten %name har raderats.

en: Width and height can not both be blank.
sv: Bredd och höjd kan inte båda vara tomma.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
sv: Den del av bilden som kommer att bibehållas under beskärningen.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
sv: Bakgrundsfärg att använda för exponerat tomrum. Använd hexfärger för HTML (#FFFFFF för vitt, #000000 för svart). Lämna tomt för genomskinlighet på bildtyper som stöder det.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
sv: Det finns för närvarande inga effekter i denna stil. Lägg till en genom att välja ett alternativ nedan.

en: view actual size
sv: visa verklig storlek

en: Sample original image
sv: Prov på ursprunglig bild

en: Sample modified image
sv: Prov på förändrad bild

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
sv: Ändring av storlek skapar bilder med exakta mått. Detta kan orsaka att bilder tänjs ut eller trycks ihop oproportionerligt.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
sv: Skalning kommer att bibehålla proportionerna i den ursprungliga bilden. Om enbart ett mått anges kommer det andra måttet att räknas ut.

en: Scale and crop
sv: Skala och beskär

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
sv: Skala och beskär kommer att bibehålla proportionerna i den ursprungliga bilden, därefter beskära det större måttet. Detta är mest användbart för att skapa perfekta kvadratiska miniatyrbilder utan att tänja ut bilden.

en: Desaturate
sv: Färgreduktion

en: Desaturate converts an image to grayscale.
sv: Färgreduktion konverterar en bild till gråskala.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
sv: Rotering av en bild kan orsaka att måtten för en bild ökas för att passa diagonalen.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Förändring av bildstorlek misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Skalning av bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Beskärning av bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Skalning och beskärning av bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Färgreduktion i bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
sv: Rotering av bild misslyckades vid användande av verktyget %toolkit på %path (%mimetype, %dimensions)

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
sv: Om ingen bild laddas upp så kommer denna att visas.

en: Enable <em>Alt</em> field
sv: Aktivera fält <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
sv: Aktivera fält <em>Title</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
sv: Attributet "title" används som verktygstips när musmarkören placeras över bilden.

en: Preview image style
sv: Förhandsgranska bildstil

en: no preview
sv: ingen förhandsgranskning

en: The preview image will be shown while editing the content.
sv: Bilden för förhandsvisning kommer att visas under tiden som du redigerar innehållet.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
sv: Bildstilar tillhandahåller vanligtvis miniatyrstorlekar genom skalning och beskärning av bilder, men kan också vara olika effekter innan en bild visas. När en bild visas med en stil så kommer en ny fil att skapas och den ursprungliga filen lämnas kvar orörd.

en: Administer image styles
sv: Administrera bildstilar

en: No defined styles
sv: Inga definierade stilar

en: Error generating image.
sv: Fel vid generering av bild.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
sv: Kunde inte generera den härledda bilden som finns på %path.

en: Failed to create style directory: %directory
sv: Misslyckades med att skapa stilkatalogen: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
sv: Cachad bildfil %destination finns redan. Det kan finnas ett fel i din inställning för omskrivning.

en: Image styles
sv: Bildstilar

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
sv: Konfigurera stilar som kan användas för att ändra storlek eller anpassa bilder vid visning.

en: Edit image effect
sv: Redigera bildeffekt

en: Delete image effect
sv: Radera bildeffekt

en: Add image effect
sv: Lägg till bildeffekt

en: Detection method
sv: Avkänningsmetod

en: Part of the URL that determines language
sv: Del av URL som bestämmer språk

en: Request/session parameter
sv: Begäran/sessionsparameter

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
sv: Namn på begäran/sessionsparametern som används för att bestämma det önskade språket.

en: Filter translatable strings
sv: Filtrera översättningsbara strängar

en: Date type
sv: Datumtyp

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
sv: Bestäm språket från en begäran/sessionsparameter. Exempel: "http://exempel.se?language=en" anger språket till engelska baserat på användandet av "en" inom "språk"-parametern.

en: Administer languages
sv: Administrera språk

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
sv: Ordning på metoder för språkidentifiering för innehåll. Om en version i det identifierade språket finns tillgänglig så kommer den att visas.

en: Follow the user's language preference.
sv: Följ användarens språkinställning.

en: Language switcher (@type)
sv: Språkbytare (@type)

en: Detection and selection
sv: Avkänning och val

en: URL language detection configuration
sv: Inställningar för språkidentifiering via URL

en: Session language detection configuration
sv: Inställningar för språkidentifiering via session

[ctx: Long month name]
en: January
sv: januari

[ctx: Long month name]
en: February
sv: februari

[ctx: Long month name]
en: March
sv: mars

[ctx: Long month name]
en: April
sv: april

[ctx: Long month name]
en: May
sv: maj

[ctx: Long month name]
en: June
sv: juni

[ctx: Long month name]
en: July
sv: juli

[ctx: Long month name]
en: August
sv: augusti

[ctx: Long month name]
en: September
sv: september

[ctx: Long month name]
en: October
sv: oktober

[ctx: Long month name]
en: November
sv: november

[ctx: Long month name]
en: December
sv: december

en: The text to be used for this link in the menu.
sv: Texten som skall användas för denna länken i menyn.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
sv: Menylänkar som inte är aktiverade kommer inte att visas i någon meny.

en: Show as expanded
sv: Visa som utfälld

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
sv: Om detta väljs och det finns underliggande menylänkar kommer det alltid att vara utfällt.

en: Parent link
sv: Ovanliggande länk

en: The menu link %title has been deleted.
sv: Den anpassade menylänken %title har raderats.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
sv: Är du säker på att du vill återställa länken %item till dess standardvärde?

en: The menu link was reset to its default settings.
sv: Menylänken återställdes till dess standardinställningar.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
sv: Raderade anpassad meny %title och alla dess menylänkar.

en: Managing menus
sv: Hantering av menyer

en: Displaying menus
sv: Visning av menyer

en: Provide a menu link
sv: Ange en menylänk

en: Available menus
sv: Tillgängliga menyer

en: Edit menu link
sv: Redigera menylänk

en: Reset menu link
sv: Återställ menylänk

en: Delete menu link
sv: Radera menylänk

en: Preview before submitting
sv: Förhandsgranska innan skickande

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
sv: Denna text kommer att visas överst på sidan vid skapande eller redigerande av innehåll av denna typ.

en: Author username and publish date will be displayed.
sv: Författarens användarnamn och publiceringsdatum kommer att visas.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
sv: Det maskinläsbara namnet är ogiltigt. Ange ett annat namn än %invalid.

en: Promote selected content to front page
sv: Visa valt innehåll på startsidan

en: Demote selected content from front page
sv: Ta bort valt innehåll från startsidan

en: Make selected content sticky
sv: Visa valt innehåll överst i listor

en: Make selected content not sticky
sv: Visa inte valt innehåll överst i listor

en: <em>Edit @type</em> @title
sv: <em>Redigera @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
sv: Du har inte skapat någon innehållstyp ännu. Gå till sidan <a href="@create-content">skapa innehållstyp</a> för att lägga till en ny innehållstyp.

en: Revision log message
sv: Loggmeddelande för versionshantering

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
sv: Ersättningstecken relaterade till individuella innehållsposter, eller "noder".

en: The unique ID of the content item, or "node".
sv: Det unika ID-numret för innehållsposten, eller "noden".

en: The main body text of the node.
sv: Den huvudsakliga brödtexten av noden.

en: The summary of the node's main body text.
sv: Sammanfattningen för nodens huvudsakliga brödtext.

en: Creating content
sv: Skapande av innehåll

en: Creating custom content types
sv: Skapande av anpassade innehållstyper

en: Administering content
sv: Administrerande av innehåll

en: Creating revisions
sv: Skapande av versioner

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
sv: Modulen Node möjliggör också att du kan skapa flera versioner av ett innehåll, och återgå till en äldre version genom att använda inställningarna <em>Information om versionshantering</em>.

en: User permissions
sv: Behörigheter för användare

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
sv: Individuella innehållstyper kan ha olika fält, funktioner och behörigheter tilldelade till dem.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
sv: Innehållsposter kan visas genom att visa olika typer av visning: Ingress, Fullständigt innehåll, Utskrift, RSS, etcetera. <em>Förhandstitt</em> är ett kort format som vanligtvis används i listor av flera innehållsposter. <em>Fullständigt innehåll</em> används vanligtvis när innehållet visas på dess egna sida.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
sv: Här kan du definiera vilka fält som visas och döljs när innehåll av typen %type visas i varje visningsläge, och definiera hur fältet visas i varje visningsläge.

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Administer content types
sv: Administrera innehållstyper

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
sv: Varning: Ge enbart till betrodda användare. Denna behörighet har konsekvenser för säkerheten.

en: View published content
sv: Visa publicerat innehåll

en: Bypass content access control
sv: Kringgå kontroll av åtkomst till innehåll

en: View own unpublished content
sv: Visa eget avpublicerat innehåll

en: Content is sticky at top of lists
sv: Innehåll är klistrat överst i listor

en: Content is promoted to the front page
sv: Innehåll visas på startsidan

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: No front page content has been created yet.
sv: Inget innehåll för startsidan har skapats ännu.

en: Unpublish content
sv: Avpublicera inlägg

en: Make content sticky
sv: Visa inlägg överst i listor

en: Make content unsticky
sv: Ta bort visning överst i listor

en: Promote content to front page
sv: Visa innehåll på startsidan

en: Remove content from front page
sv: Ta bort inlägg från startsidan

en: Change the author of content
sv: Ändra författare för inlägg

en: Save content
sv: Spara innehåll

en: Unpublish content containing keyword(s)
sv: Avpublicera inlägg innehållande nyckelord(en)

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
sv: Inlägget kommer att avpubliceras om det innehåller någon av ovanstående teckenserier. Skilj på gemener och versaler och använd en kommaseparerad lista med teckenserier. Exempel: rolig, hoppa fallskärm, "Företag, AB".

en: Node Access Permissions
sv: Behörigheter för nodåtkomst

en: One permission in use | @count permissions in use
sv[0]: En behörighet används
sv[1]: @count behörigheter används

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Don't display post information
sv: Visa inte information om inlägg

en: Creating aliases
sv: Skapa alias

en: Managing aliases
sv: Hantera alias

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
sv: Ett alias definierar ett annat namn för en existerande URL-sökväg, till exempel aliaset "info" för sökvägen "node/1". En sökväg kan ha flera alias.

en: Administer URL aliases
sv: Administrera URL-alias

en: Create and edit URL aliases
sv: Skapa och redigera URL-alias

en: Searched %type for %keys.
sv: Sökte genom %type efter %keys.

en: Administer search
sv: Administrera sökfunktionen

en: Use search
sv: Använda sökning

en: Use advanced search
sv: Använda avancerad sökning

en: Choose a set of shortcuts to use
sv: Välj en uppsättning genvägar att använda

en: Choose a set of shortcuts for this user
sv: Välj en uppsättning genvägar för denna användare

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
sv: %user använder nu genvägäsgrupperingen kallad %set_name. Du kan ändra på grupperingen på denna sida.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
sv: Du använder nu genvägsuppsättningen %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
sv: %user använder nu genvägsuppsättningen %set_name.

en: Change set
sv: Ändra uppsättning

en: The shortcut set has been updated.
sv: Genvägsuppsättningen har uppdaterats.

en: The name of the shortcut.
sv: Namnet på genvägen.

en: The shortcut %link has been updated.
sv: Genvägen %link har uppdaterats.

en: Added a shortcut for %title.
sv: Lade till en genväg för %title.

en: The shortcut %title has been deleted.
sv: Genvägen %title har raderats.

en: Unable to add a shortcut for %title.
sv: Kunde inte lägga till en genväg för %title.

en: Adding and removing shortcuts
sv: Lägga till och ta bort genvägar

en: Displaying shortcuts
sv: Visar genvägar

en: Administer shortcuts
sv: Administrera genvägar

en: Add to %shortcut_set shortcuts
sv: Bifoga till genvägar i %shortcut_set

en: Add to shortcuts
sv: Lägg till genvägar

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
sv: Ta bort från genvägar i %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
sv: Ta bort från genvägar

en: Edit shortcuts
sv: Redigera genvägar

en: Add shortcut
sv: Lägg till genväg

en: Displaying popular content
sv: Visar populärt innehåll

en: Page view counter
sv: Räkning av sidvisning

en: Administer statistics
sv: Administrera statistik

en: View content hits
sv: Visa innehållsträffar

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
sv: Loggning för UNIX, Linux och Mac OS X.

en: Logging for Microsoft Windows
sv: Loggning för Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
sv: I Microsoft Windows, skickas alltid meddelande till Händelseloggen med koden <code>LOG_USER</code>-

en: Syslog facility
sv: Resurshantering i Syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
sv: Beroende på systemkonfigurationen så kan Syslog och andra loggningsverktyg använda denna kod för att identifiera eller filtrera meddelanden från hela systemloggen.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
sv: Bilden %file kunde inte roteras eftersom funktionen imagerotate() inte är tillgänglig i denna installation av PHP.

en: default theme
sv: standardtema

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
sv: Välj "Standardtema" för att alltid använda samma tema som resten av webbplatsen.

en: Use the administration theme when editing or creating content
sv: Använd adminstrationstemat när du redigerar eller skapar innehåll.

en: The %theme theme was not found.
sv: Temat %theme kunde inte hittas.

en: %theme is now the default theme.
sv: %theme är nu standardtemat.

en: User verification status in comments
sv: Status för användarbekräftelse i kommentarer

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
sv: Dessa inställningar finns bara för temat som baseras på temamotorn %engine.

en: The custom logo path is invalid.
sv: Sökvägen för egen logotyp är ogiltig.

en: The custom favicon path is invalid.
sv: Sökvägen för egen bokmärkesikon är ogiltig.

en: Would you like to continue with the above?
sv: Vill du fortsätta med ovanstående?

en: Enter a valid IP address.
sv: Ange en giltig IP-adress.

en: The IP address %ip was deleted.
sv: IP-adressen %ip raderades.

en: How this is used depends on your site's theme.
sv: Hur detta används beror på din webbplats tema.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
sv: Denna sida visas när den aktuella användaren inte har rätt att se det begärda dokumentet. Lämna tomt för att visa en allmän "åtkomst nekad till sidan".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
sv: Denna sida visas när inget innehåll matchar det begärda dokumentet. Lämna tomt för att visa en allmän "sidan hittades inte".

en: Errors and warnings
sv: Felmeddelanden och varningar

en: Clear all caches
sv: Töm all cache

en: Bandwidth optimization
sv: Bandbreddsoptimering

en: Public file system path
sv: Systemsökväg för offentliga filer

en: Private file system path
sv: Systemsökväg för privata filer

en: Default download method
sv: Förvald nedladdningsmetod

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
sv: Denna inställning används som den föredragna nedladdningsmetoden. Användande av offentliga filer är mer effektivt, men tillhandahåller ingen åtkomstkontroll.

en: Time zones
sv: Tidszoner

en: Only applied if users may set their own time zone.
sv: Gäller enbart om användare får ange sina egna tidszoner.

en: Time zone for new users
sv: Tidszon för nya användare

en: Put site into maintenance mode
sv: Sätt webbplatsen i underhållsläge

en: Displayed as %date
sv: Visas som %date

en: Save format
sv: Spara format

en: Custom date format updated.
sv: Anpassat datumformat uppdaterades.

en: Custom date format added.
sv: Anpassat datumformat lades till.

en: Available actions:
sv: Tillgängliga åtgärder:

en: Create an advanced action
sv: Skapa en avancerad åtgärd

en: Deleted %ip
sv: Raderade %ip

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
sv: Ersättningstecken för webbplatsens inställningar och annan övergripande information.

en: Tokens related to times and dates.
sv: Ersättningstecken relaterade till tider och datum.

en: Tokens related to uploaded files.
sv: Ersättningstecken relaterade till uppladdade filer.

en: URL (brief)
sv: URL (kort)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
sv: URL:en för webbplatsens startsida utan protokollet.

en: Short format
sv: Kort format

en: Medium format
sv: Mellanlångt format

en: Long format
sv: Långt format

en: Time-since
sv: Tid sedan

en: Raw timestamp
sv: Obearbetad tidsstämpel

en: Managing modules
sv: Hantering av moduler

en: Managing themes
sv: Hantering av teman

en: Configuring basic site settings
sv: Konfigurering av grundläggande inställningar för webbplats

en: Configuring actions
sv: Konfigurerar åtgärder

en: Administer modules
sv: Administrera moduler

en: Administer site configuration
sv: administrera konfiguration av webbplats

en: Administer themes
sv: Administrera teman

en: Administer actions
sv: Administrera åtgärder

en: Use the site in maintenance mode
sv: Använd webbplatsen i underhållsläge

en: View site reports
sv: Visa rapporter för webbplatsen

en: Public files
sv: Offentliga filer

en: Public local files served by the webserver.
sv: Lokala offentliga filer som hanteras av webbservern.

en: Private local files served by Drupal.
sv: Privata lokala filer hanterade av Drupal.

en: Temporary files
sv: Temporära filer

en: Temporary local files for upload and previews.
sv: Lokala temporära filer för uppladdning och förhandsgranskningar.

en: Update modules
sv: Uppdatera moduler

en: Update themes
sv: Uppdatera teman

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
sv: Ditt lösenord sparas inte i databasen och används enbart för att upprätta en anslutning.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
sv: Anslutningen kommer att skapas mellan din webbserver och maskinen som är värd för webbserverns filer. För det mesta är detta samma maskin och "localhost" är korrekt.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
sv: Välj den önskade lokala tiden och tidszonen. Datum och tid kommer att visas i denna tidszon på hela webbplatsen.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
sv: Katalogen %directory finns inte och kunde inte skapas.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
sv: Katalogen %directory finns, men är skrivskyddad och kunde inte göras skrivbar.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
sv: Administrera block, innehållstyper, menyer, etcetera.

en: Delete IP address
sv: Radera IP-adress

en: Maintenance mode
sv: Underhållsläge

en: Logging and errors
sv: Loggar och felmeddelanden

en: Edit date format
sv: Redigera datumformat

en: Search and metadata
sv: Sök- och metadata

en: Content authoring
sv: Författande av innehåll

en: more information
sv: mer information

en: Tokens related to taxonomy terms.
sv: Ersättningstecken relaterade till taxonomitermer.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
sv: Ersättningstecken relaterade till taxonomier för vokabulärer.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
sv: Taxonomi används för att kategorisera innehåll. Termer grupperas i vokabulärer. Till exempel kan en vokabulär kallad "Frukter" innehålla termerna "Äpple" och "Banan".

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
sv: Du kan organisera om termerna i %capital_name genom att använda deras drag-och-släpphandtag och gruppera termer under en ovanliggande term genom att dra dem till höger och under den ovanliggande.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
sv: %capital_name innehåller termer som är grupperade under ovanliggande termer. Du kan omorganisera dem genom att använda drag-och-släpphandtagen.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
sv: %capital_name innehåller termer med flera ovanliggande termer. Drag-och-släpp av termer med flera ovanliggande termer stöds inte, men du kan återaktivera drag-och-släpp genom att redigera varje term så att den bara har en ovanliggande term.

en: Administer vocabularies and terms
sv: Administrera vokabulärer och termer

en: Taxonomy term page
sv: Sida för taxonomitermer

en: Tracking new and updated site content
sv: Spårar nytt och uppdaterat innehåll på webbplatsen

en: Tracking user-specific content
sv: Spårar användarspecifikt innehåll

en: My recent content
sv: Mitt senaste innehåll

en: Translating content
sv: Översätta innehåll

en: Preparing to update your site
sv: Förbereder för uppdatering av din webbplats

en: Preparing to install
sv: Förbereder för installation

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
sv: Uppdatering genomfördes utan problem. Din webbplats har tagits bort från underhållsläge.

en: Update was completed successfully.
sv: Uppdatering genomfördes utan problem.

en: Update failed! See the log below for more information.
sv: Uppdatering misslyckades! Se loggen nedan för mer information.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
sv: Uppdatering misslyckades! Se loggen nedan för mer information. Din webbplats är fortfarande i underhållsläge.

en: Failed to get available update data.
sv: Kunde inte hämta information om tillgängliga uppdateringar.

en: No available update data
sv: Ingen tillgänglig information om uppdateringar

en: Checking available update data
sv: Undersöker tillgänglig information om uppdateringar

en: Trying to check available update data ...
sv: Försöker hitta tillgänglig information om uppdateringar...

en: Error checking available update data.
sv: Fel vid försök att hitta information om tillgängliga uppdateringar.

en: Checking available update data ...
sv: Söker efter tillgänglig information om uppdatering ...

en: Checked available update data for %title.
sv: Sökte efter tillgänglig information om uppdatering för %title.

en: Failed to check available update data for %title.
sv: Kunde inte undersöka tillgänglig information om uppdatering för %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
sv: Ett fel uppstod vid försök att hitta tillgänglig information om uppdatering.

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
sv[0]: Letade efter tillgängliga uppdateringar för ett projekt.
sv[1]: Letade efter tillgängliga uppdateringar för @count projekt.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
sv[0]: Kunde inte hämta tillgänglig information om uppdatering för ett projekt.
sv[1]: Kunde inte hämta tillgänglig information om uppdatering för @count projekt.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
sv: Det uppstod ett problem att få information om uppdatering. Var vänlig försök igen senare.

en: (Theme)
sv: (Tema)

en: (Security update)
sv: (Säkerhetsuppdatering)

en: (Unsupported)
sv: (Stöds ej)

en: All of your projects are up to date.
sv: Alla dina projekt är aktuella.

en: Download these updates
sv: Ladda ned dessa uppdateringar

en: Manual updates required
sv: Manuella uppdateringar krävs

en: You must select at least one project to update.
sv: Du måste välja åtminstone ett projekt att uppdatera.

en: Downloading updates
sv: Laddar ned uppdateringar

en: Preparing to download selected updates
sv: Förbereder för att ladda ned valda uppdateringar

en: Downloading updates failed:
sv: Nedladdning av uppdateringar misslyckades:

en: Updates downloaded successfully.
sv: Uppdateringarna laddades ner utan problem.

en: Fatal error trying to download.
sv: Kritiskt fel vid försök att ladda ned.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
sv: Genomför uppdateringar med webbplatsen satt i underhållsläge (starkt rekommenderat)

en: For example: %url
sv: Till exempel: %url

en: For example: %filename from your local computer
sv: Till exempel: %filename på din dator

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
sv: Kunde inte hämta Drupalprojekt Drupal från %url.

en: Provided archive contains no files.
sv: Tillhandahållet arkiv innehåller inga filer.

en: Unable to determine %project name.
sv: Kunde inte fastställa namnet %project.

en: Downloading %project
sv: Laddar ned %project

en: Failed to download %project from %url
sv: Misslyckades med att ladda ned %project från %url

en: Includes:
sv: Innehåller:

en: Enabled: %includes
sv: Aktiverade: %includes

en: Disabled: %disabled
sv: Inaktiverade: %disabled

en: Checking for available updates
sv: Undersöker tillgänglig information om uppdateringar

en: Ready to update
sv: Klar för uppdatering

en: Update manager
sv: Uppdateringshanteraren

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: Registration and cancellation
sv: Registrering och borttagning

en: Who can register accounts?
sv: Vem kan registrera konton?

en: Administrators only
sv: Enbart administratörer

en: Visitors, but administrator approval is required
sv: Besökare, men godkännande från administratör krävs.

en: When cancelling a user account
sv: Vid borttagning av ett användarkonto

en: Select method for cancelling account
sv: Välj metod för att ta bort konto

en: Administer users
sv: Administrera användare

en: Welcome (new user created by administrator)
sv: Välkomstmeddelande (ny användare skapad av administratör)

en: Welcome (awaiting approval)
sv: Välkomstmeddelande (väntar på godkännande)

en: Welcome (no approval required)
sv: Välkomstmeddelande (inget godkännande krävs)

en: Password recovery
sv: Återställ lösenord

en: Account activation
sv: Aktivering av konto

en: Account cancellation confirmation
sv: Bekräftelse för borttagning av konto

en: Account canceled
sv: Konto borttaget

en: The one-time login link you clicked is invalid.
sv: Engångslänken för inloggning som du klickade på är ogiltig.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
sv: <p>Detta är en engångsinloggning för %user_name som upphör att gälla %expiration_date.</p><p>Klicka på denna knapp för att logga in på webbplatsen och byta lösenord.</p>

en: When cancelling your account
sv: Vid borttagning av ditt konto

en: Are you sure you want to cancel your account?
sv: Är du säker på att du vill ta bort ditt konto?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kontot %name?

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
sv: Ditt konto kommer att spärras och du kommer inte längre att kunna logga in. Allt ditt innehåll kommer att döljas för alla utom administratörer.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
sv: Ditt konto kommer att tas bort och all information om kontot raderas. Allt ditt innehåll kommer att tilldelas användaren %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
sv: Ditt konto kommer att tas bort och all information om kontot raderas. Allt ditt innehåll kommer också att tas bort.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
sv: Skickade begäran om borttagning av konto till %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
sv: Ersättningstecken relaterade till individuella användarkonton.

en: Tokens related to the currently logged in user.
sv: Ersättningstecken relaterade till den nuvarande inloggade användaren.

en: Creating and managing users
sv: Skapande och hanterande av användare

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
sv: Detta formulär låter administratörer konfigurera hur fält skall visas vid återgivning av en användares profilsida.

en: Change own username
sv: Ändra eget användarnamn

en: Cancel own user account
sv: Ta bort eget användarkonto

en: Cancelling account
sv: Borttagning av konto

en: Cancelling user account
sv: Borttagning av användarkonto

en: An administrator created an account for you at [site:name]
sv: En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]

en: Cancel the selected user accounts
sv: Radera valda användarkonton

en: When cancelling these accounts
sv: Vid borttagning av dessa konton

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa användarkonton?

en: Add lowercase letters
sv: Lägg till små bokstäver

en: Add uppercase letters
sv: Lägg till versaler

en: Add numbers
sv: Lägg till siffror

en: Add punctuation
sv: Lägg till skiljetecken

en: Make it different from your username
sv: Ha inte samma som ditt användarnamn

en: Weak
sv: Svag

en: Fair
sv: Tillräcklig

en: Blocked user: %name %email.
sv: Spärrad användare: %name %email.

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Confirm account cancellation
sv: Bekräfta borttagning av konto

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Install with commonly used features pre-configured.
sv: Installera med vanligt använda funktioner förinställda.

en: Contact forms
sv: Kontaktformulär

en: Flood control
sv: Kontroll av översvämmelse

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: Exposed
sv: Exponerad

en: Remove this display
sv: Tag bort denna visning

en: Operator to use on all groups
sv: Operand att använda på alla grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
sv: Antingen "grupp 0 AND grupp 1 AND gupp 2" eller "grupp 0 OR grupp 1 OR gupp 2", etc

en: Remove group @group
sv: Tag bort grupp @group

en: Default group
sv: Förvald grupp

en: Group @group
sv: Grupp @group

en: Ungroupable filters
sv: Ej grupperingsbara filter

en: Basic exposed form
sv: Vanligt exponerat formulär

en: Input required
sv: Inmatning krävs

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
sv: Ett exponerat formulär som enbart genererar en vy om formuläret innehåller användarinmatning.

en: Display all items
sv: Visa alla objekt

en: Display a specified number of items
sv: Visa ett angivet antal objekt

en: Display a limited number items that this view might find.
sv: Visa ett begränsat antal objekt som denna vy kan hitta.

en: Paged output, full pager
sv: Paginerad utmatning, fullständig paginerare

en: Paged output, full Drupal style
sv: Paginerad utmatning, fullständig stil för Drupal

en: Paged output, mini pager
sv: Paginerad utmatning, minipaginerare

en: Name (raw)
sv: Namn (obearbetat)

en: Machine Name
sv: Maskinläsbart namn

en: Change the machine name of this display.
sv: Ändra det maskinläsbara namnet för denna visning.

en: Change settings for this pager type.
sv: Ändra inställningar för denna typ av paginerare.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
sv: Tillåt gruppering och insamling (beräkning) av fält

en: Exposed form style
sv: Stil på exponerat formulär

en: Select the kind of exposed filter to use.
sv: Välj vilken typ av exponerat filter att använda.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
sv: Inställningar för denna stil på exponerat formulär.

en: The machine name of this display
sv: Det maskinläsbara namnet på denna visning

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
sv: Om aktiverad, kan vissa fält bli otillgängliga. Alla fält som markerats för gruppering kommer att fällas ihop till en post per enskilt värde. Andra fält som väljs ut för hopsamling kommer att få funktionen körd på sig. Till exempel kan du gruppera noder på titel och räkna antalet NID för att få en lista med dubbletter av titlar.

en: Exposed Form
sv: Exponerat formulär

en: Exposed form options
sv: Alternativ för exponerat formulär

en: Pager options
sv: Alternativ för paginerare

en: Display id should be unique.
sv: ID för visning skall vara unikt.

en: Include reset button
sv: Inkludera återställningsknapp

en: Reset button label
sv: Etikett för återställningsknapp

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
sv: Text att visa i återställningsknappen till det exponerade formuläret.

en: Exposed sorts label
sv: Exponerad sorteringsetikett

en: Select any filter and click on Apply to see results
sv: Välj valfritt filter och klicka på applicera för att se resultaten.

en: Text on demand
sv: Text på begäran

en: Exposed options
sv: Exponerade alternativ

en: Items per page label
sv: Etikett för inlägg per sida

en: Exposed items per page options
sv: Alternativ för exponerade inlägg per sida

en: Expose Offset
sv: Exponera motvikt

en: Offset label
sv: Etikett för motvikt

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
sv[0]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
sv[0]: Minipaginerare, @count inlägg
sv[1]: Minipaginerare, @count inlägg

en: All items, skip @skip
sv: Alla inlägg, hoppa över @skip

en: All items
sv: Alla inlägg

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
sv[0]: @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: @count inlägg, hoppa över @skip

en: @count item | @count items
sv[0]: @count inlägg
sv[1]: @count inlägg

en: Group results together
sv: Gruppera resultat tillsammans

en: Are you sure you want to revert the revision?
sv: Är du säker på att du vill återställa versionen?

en: Are you sure you want to delete the revision?
sv: Är du säker på att du vill ta bort versionen?

en: Bundle ID
sv: Paket ID

en: Edit account
sv: Redigera konto

en: Alt
sv: Alternativ

en: Administrative label
sv: Administrativ etikett

en: Default logo
sv: Standard logo

en: Custom logo
sv: Anpassad logo

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
sv[0]: 1 förestående uppdatering (@number_applied att genomföra, @number_incompatible överhoppade)
sv[1]: @count förestående uppdateringar (@number_applied att genomföra, @number_incompatible överhoppade)

en: Author textfield
sv: Textfält för författare

en: Overview of fields on all entity types.
sv: Fältöversikt för alla objektstyper.

en: Collapse
sv: Fäll in

en: Error messages to display
sv: Felmeddelanden att visa

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
sv: Det är rekommenderat att webbplatser som körs i skarpt läge inte visar några felmeddelanden.

en: Current password
sv: Nuvarande lösenord

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
sv: Ditt nuvarande lösenord saknas eller är felaktigt. Det krävs för att ändra %name.

en: Configure user accounts.
sv: Konfigurera användarkonton.

en: Terminology
sv: Terminologi

en: Inline Form Errors
sv: Felmeddelanden inuti formulär

en: Read-only
sv: Skrivskyddad

en: Last access timestamp
sv: Tidsstämpel för senare åtkomst

en: Last login timestamp
sv: Tidsstämpel för senare inloggning

en: Severity level
sv: Säkerhetsnivåer

en: Forum settings
sv: Inställningar för forum

en: Update preview
sv: Uppdatera förhandsgranskning

en: No media available.
sv: Ingen media tillgänglig.

en: Administer media
sv: Administrera media

en: View media
sv: Visa media

en: Edit media
sv: Redigera media

en: Remove block
sv: Ta bort block

en: all languages
sv: alla språk

en: %module module installed.
sv: Modulen %module installerades.

en: Administer text formats and filters
sv: Administrera textformat och filter

en: @type language detection
sv: Språkidentifiering för @type

en: Use the detected interface language.
sv: Använd det upptäckta gränssnittsspråket.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
sv: Du använder för närvarande genvägsuppsättningen %set-name.

en: Create new set
sv: Skapa ny uppsättning

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
sv: Genvägsuppsättningen %set_name har skapats. Du kan redigera den på denna sida.

en: Updated set name to %set-name.
sv: Uppdaterade namnet på uppsättning till %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
sv: Om du har valt denna genvägsuppsättning som förvald för alla användare, kan de också komma att bli påverkade av borttagning av den.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
sv[0]: En användare har valt eller tilldelats till denna genvägsuppsättning.
sv[1]: @count användare har valt eller tilldelats till denna genvägsuppsättning.

en: Administering shortcuts
sv: Administrera genvägar

en: Choosing shortcut sets
sv: Välja genvägsuppsättning

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
sv: Användare med behörighet att ändra genvägsuppsättningar kan välja en genvägsuppsättning att använda i fliken Genvägar på deras användarsida.

en: Edit current shortcut set
sv: Redigera den nuvarande genvägsuppsättningen.

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
sv: Redigering av aktuell genvägsuppsättning kommer att påverka andra användare om den uppsättningen har tilldelats till eller valts av andra användare. Beviljande av behörigheten "Välj genvägsuppsättning" tillsammans med denna behörighet kommer att ge behörighet att redigera alla genvägsuppsättningar.

en: Select any shortcut set
sv: Välj valfri genvägsuppsättning

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
sv: Från alla genvägsuppsättningar, ange en som ska bli den egna aktiva uppsättningen. Utan denna behörighet är det en administratör som anger genvägsuppsättningar för användare.

en: Add and modify shortcut sets.
sv: Lägg till och modifiera genvägsuppsättningar.

en: Add shortcut set
sv: Lägg till genvägsuppsättning

en: Edit set name
sv: Redigera uppsättningsnamn

en: Delete shortcut set
sv: Radera genvägsuppsättning

en: @remote could not be saved to @path.
sv: @remote kunde inte sparas till @path.

en: Database support
sv: Stöd för databas

en: Get Started
sv: Kom igång

en: Cache type
sv: Typ av cache

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (INTE INNEHÅLLSLÖST)

en: Use absolute link (begins with "http://")
sv: Använd absolut länk (börjar med "http://")

en: Output machine name
sv: Mata ut maskinläsbart namn

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
sv: Ändra namn för CSS-klass som kommer att läggas till denna visning.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
sv: CSS-klasser får endast bestå av alfanumeriska tecken eller streck.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
sv: Ange mellan vilka värden som användaren kan välja vid fastställandet av poster per sida. Åtskilda med kommatecken.

en: Update @name
sv: Uppdatera @name

en: Convert to lowercase
sv: Konvertera till gemener

en: Add a new recipe to the site.
sv: Lägg till ett nytt recept på webbplatsen.

en: Video URL
sv: URL för video

en: Link field
sv: Länkfält

en: Attachment before
sv: Bilaga innan

en: Attachment after
sv: Bilaga efter

en: visible
sv: synlig

en: Password settings
sv: Inställningar för lösenord

en: Content moderation states
sv: Lägen för innehållsmoderering

en: Transitions
sv: Övergångar

en: Cache configuration
sv: Konfiguration av cache

en: Editing
sv: Redigerar

en: The date the comment was most recently updated.
sv: Datumet då kommentaren senast uppdaterades.

en: Comment posted: %subject.
sv: Kommentar inlagd: %subject

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
sv: Det här fältet har inaktiverats för att du inte har nödvändiga behörigheter för att redigera det.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
sv: Visa, redigera och radera allt innehåll oberoende av begränsning av behörighet.

en: Syslog format
sv: Format på Syslog

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
sv: Externa resurser kan optimeras automatiskt, vilket kan minska både storlek och antal förfrågningar till din webbplats.

en: The location of the file relative to Drupal root.
sv: Filens plats relativ till Drupals rot.

en: Your modules have been downloaded and updated.
sv: Dina moduler har laddats ned och uppdaterats.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: Translation update status
sv: Status för uppdatering av översättningar

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
sv: Den valda filen %filename kan inte laddas upp. Endast filer med följande ändelser är tillåtna: %extensions.

en: Filter modules
sv: Filtreringsmoduler

en: Vocabulary machine name
sv: Maskinläsbart namn för vokabulär

en: Current page
sv: Nuvarande sida

en: Highlighted
sv: Framhävd

en: Plum
sv: Plommon

en: Site logo
sv: Webbplatsens logotyp

en: %field cannot contain any markup.
sv: %field får inte innehålla någon uppmärkning.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
sv: De här alternativen styr visningsinställningarna för temat %name. När din webbplats visas med detta tema, kommer dessa inställningar att användas.

en: Administer software updates
sv: Administrera uppdateringar för programvara

en: @required_name (Missing)
sv: @required_name (Saknas)

en: @required_name (Version @compatibility required)
sv: @required_name (version @compatibility krävs)

en: Unresolved dependency
sv: Ej löst beroende

en: @name requires this module.
sv: @name kräver denna modul.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
sv: @name kräver denna modul och version. För närvarande används @required_name version @version

en: Media Library
sv: Mediabibliotek

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Require email confirmation
sv: Kräv bekräftelse via e-post

en: Footer Top
sv: Sidfot Topp

en: Fetch settings
sv: Inställningar för hämtning

en: Site details
sv: Detaljer för webbplats

en: Subscribe to @title
sv: Prenumerera på @title

en: Add media
sv: Lägg till media

en: Interfaces
sv: Gränssnitt

en: Firehouse
sv: Brandstation

en: Ice
sv: Is

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
sv: Prefixet till databasen som du angivit, %prefix, är ogiltigt. Tabellens prefix får endast innehålla alfanumeriska tecken, punkter eller understreck.

en: Default settings file
sv: Filen med förvalda inställningar

en: The default settings file does not exist.
sv: Filen med förvalda inställningar finns inte

en: Show row weights
sv: Visa radernas vikt

en: Hide row weights
sv: Dölj radernas vikt

en: %name: the value may be no less than %min.
sv: %name: värdet får inte vara mindre än %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
sv: %name: värdet får inte vara större än %max.

en: Custom display settings
sv: Inställningar för anpassad visning

en: Node module element
sv: Element för modulen Node

en: not yet assigned
sv: inte tilldelad ännu

en: not yet created
sv: inte skapad ännu

en: Comment type
sv: Typ av kommentar

en: Edit permissions
sv: Redigera behörigheter

en: None (original image)
sv: Ingen (ursprunglig bild)

en: Reusable
sv: Återanvändbar

en: Configuration files
sv: Konfigurationsfiler

en: Row class
sv: Klass för rad

en: Latest version
sv: Senaste version

en: The URL of the account edit page.
sv: URL-en för kontots redigeringssidan.

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Edit translations
sv: Redigera översättningar

en: - Use default -
sv: - Använd förvalt -

en: Query type
sv: Typ av databasfråga

en: Search page
sv: Söksida

en: Search pages
sv: Söksidor

en: Add search page
sv: Lägg till söksida

en: Redirect path
sv: Sökväg för omdirigering

en: Unknown content type
sv: Okänd innehållstyp

en: Drupal Upgrade
sv: Uppgradera Drupal

en: Summary options
sv: Alternativ för sammandrag

en: Back to site
sv: Tillbaka till webbplats

en: Never (manually)
sv: Aldrig (manuell)

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
sv: Kunde inte ansluta till din databasserver. Servern rapporterar följande meddelande: %error.<ul><li>Körs databasservern?</li><li>Finns databasen, och har du angett rätt namn på databasen?</li><li>Har du angett rätt användarnamn och lösenord?</li><li>Har du angett rätt värdnamn för databasen?</li></ul>

en: Exit block region demonstration
sv: Avsluta visning av blockregioner

en: Database log messages to keep
sv: Loggmeddelanden som skall sparas

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
sv: Ange en sträng som skall sättas in efter värdet, såsom "m" eller "kb/s". Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flervärdiga värden med ett stående streck ("krona|kronor").

en: Thousand marker
sv: Tusentalsavgränsare

en: Display prefix and suffix.
sv: Visa prefix och suffix.

en: Display with prefix and suffix.
sv: Visa med prefix och suffix.

en: - Select a value -
sv: - Välj ett värde -

en: Trim length
sv: Korta ned längd

en: No field is displayed.
sv: Inga fält visas.

en: No field is hidden.
sv: Inga fält är dolda.

en: Format settings:
sv: Inställningar för format:

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
sv: Textformat visas på redigeringssidor i den ordning som definieras på denna sida. Det första formatet som är tillgängligt för en användare kommer att användas som standard.

en: Link image to
sv: Länka bild till

en: Image style: @style
sv: Bildstil: @style

en: Linked to content
sv: Länkat till innehåll

en: Linked to file
sv: Länkat till fil

en: Shown when hovering over the menu link.
sv: Visas när man för musmarkören över menylänken.

en: Syslog identity
sv: Identitet för systemlogg

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
sv: En sträng som kommer att läggs till i början av varje meddelande som loggas i Syslog. Om du har flera webbplatser som loggar till samma loggfil för Syslog, gör en unik identitet per plats det lätt att hålla isär logginläggen.

en: Error pages
sv: Sidor för felmeddelanden

en: Run cron every
sv: Kör schemalagda aktiviteter varje

en: Manage automatic site maintenance tasks.
sv: Hantera automatiska underhållsuppgifter för webbplatsen.

en: Weight for added term
sv: Vikt för tillagd term

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
sv: Minimal profil för att köra tester. Inkluderar enbart de moduler som krävs.

en: View mode
sv: Visningsläge

en: Preset ID
sv: ID-nummer för förhandsinställning

en: Administrative name
sv: Administrativt namn

en: Weight for @block block
sv: Vikt för block @block

en: Region for @block block
sv: Region för blocket @block

en: Post comments
sv: Kommentera

en: Skip comment approval
sv: Hoppa över godkännande av kommentar

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera textformatet %format?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
sv: Inaktiverade textformat tas bort helt och hållet från gränssnittet för administration, och eventuellt innehåll lagrat med detta format kommer inte att visas. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Disabled text format %format.
sv: Inaktiverade textformat %format.

en: Text Formats
sv: Textformat

en: Disable text format
sv: Inaktivera textformat

en: Hot topic, new comments
sv: Hett ämne, nya kommentarer

en: Hot topic
sv: Hett ämne

en: Normal topic
sv: Vanligt ämne

en: Closed topic
sv: Stängt ämne

en: Reference for usage, configuration, and modules.
sv: Referens för användande, inställningar och moduler.

en: Configure @module permissions
sv: Konfigurera behörigheter för @module

en: Administer settings.
sv: Administrera inställningar.

en: View reports, updates, and errors.
sv: Visa rapporter, uppdateringar och felmeddelanden.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Nothing
sv: Inget

en: Update @title
sv: Uppdatera @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn. Får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
sv: Det maskinläsbara namnet måste innehålla unika tecken.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
sv: Det maskinläsbara namnet används redan. Det måste vara unikt.

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: Weight for row @number
sv: Vikt för rad @number

en: Label display for @title
sv: Visningsetikett för @title

en: Formatter for @title
sv: Formaterare för @title

en: Parents for @title
sv: Ovanliggande för @title

en: Weight for new file
sv: Vikt för ny fil

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Weight for new effect
sv: Vikt för ny effekt

en: Enable @title menu link
sv: Aktivera menylänk @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
sv: Ett unikt namn för att konstruera URL:en för menyn. Det får bara innehålla små bokstäver, siffror och bindestreck.

en: Schema version
sv: Version av databasschema

en: Number of servings
sv: Antal portioner

en: Theme name
sv: Namn på tema

en: URL fallback
sv: URL i reserv

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
sv: Använd ett redan identifierat språk för URL om ingen hittats.

en: %type_name: Create new content
sv: %type_name: Skapa nytt innehåll

en: %type_name: Edit own content
sv: %type_name: Redigera eget innehåll

en: %type_name: Edit any content
sv: %type_name: Redigera innehåll

en: %type_name: Delete own content
sv: %type_name: Radera eget innehåll

en: %type_name: Delete any content
sv: %type_name: Radera innehåll

en: New object was not saved, no error provided
sv: Nya objekt sparades inte, inga felmeddelande tillhandahölls

en: The author's host name.
sv: Värdnamnet för författaren.

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
sv: Den publicerade statusen för en kommentar. (0 = Publicerad, 1 = Ej publicerad)

en: The comment author's name.
sv: Namnet på kommentarens författare.

en: Next steps
sv: Nästa steg

en: @driver_name settings
sv: Inställningar för @driver_name

en: Database file
sv: Databasfil

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
sv: Den absoluta sökvägen till filen där data för @drupal kommer att lagras. Den måste vara skrivbar av webbservern och bör finnas utanför webbplatsens rot.

en: No fields are present yet.
sv: Inga fält finns ännu.

[ctx: Font weight]
en: Strong
sv: Fet

en: Uninstall @module module
sv: Avinstallera modul @module

en: View the administration theme
sv: Visa administrationstemat

en: Database system
sv: Databassystem

en: Database system version
sv: Version av databassystem

en: Indexed %count content items for tracking.
sv: Indexerade %count innehållsinlägg för spårning.

en: Release notes for @project_title
sv: Anteckningar om utgåvan för @project_title

en: The role settings have been updated.
sv: Inställningarna för rollen har uppdaterats.

en: Disable the account and keep its content.
sv: Inaktivera kontot och behåll dess innehåll.

en: Disable the account and unpublish its content.
sv: Inaktivera kontot och avpublicera dess innehåll.

en: Drupal system listing compatible test
sv: Kompatibelt test av Drupals systemvisning

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
sv: Stödmodul för testning av funktionen drupal_system_listing.

en: Fixed value
sv: Låst värde

en: No refresh
sv: Ingen uppdatering

en: String settings
sv: Inställningar för sträng

en: Use field label instead of the "On value" as label
sv: Använd fältetikett istället för "Värde för på" som etikett

en: List (integer)
sv: Lista (heltal)

en: List (float)
sv: Lista (flyttal)

en: Allowed values list: invalid input.
sv: Lista på tillåtna värden: ogiltig inmatning.

en: Object ID
sv: ID-nummer för objekt

en: The entity type.
sv: Objektstypen.

en: Center left
sv: Vänster - centrerad

en: Center right
sv: Höger - centrerad

en: Asc
sv: Stigande

en: - Basic validation -
sv: - Grundläggande validering -

en: HTML element
sv: HTML-element

en: Label HTML element
sv: Etikett för HTML-element

en: Place a colon after the label
sv: Sätt ett kolon efter etiketten

en: Wrapper HTML element
sv: Omslutande HTML-element

en: Wrapper class
sv: Omslutande klass

en: Add default classes
sv: Lägg till förvalda klasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
sv: Använd förvalda klasser för Views för att identifiera fältet, fältetiketten och fältinnehåll.

en: Use absolute path
sv: Använd absolut sökväg

en: Rel Text
sv: Text för relaterat attribut

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
sv: Innefatta relaterat attribut för användning i Lightbox2 eller andra JavaScriptverktyg.

en: Preserve certain tags
sv: Bevara vissa taggar

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
sv: Lista taggarna som behöver bevaras under avkortningsprocessen. Exempel: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; vilket kommer att bevara alla p- och br-element

en: Format plural
sv: Pluralsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
sv: Om markerad kommer särskild hantering användas för pluralsform.

en: Singular form
sv: Singularform

en: Plural form
sv: Pluralform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
sv: Text som används för pluralformen, @count kommer ersättas med värdet.

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn för denna vy. Det får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: Weight for @display
sv: Vikt för @display

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
sv: Den här titel kommer att visas på visningens redigeringssida istället för den förvalda. Det här kan vara användbart om du har samma alternativ flera gånger.

en: Date and time of when the comment was created.
sv: Datum och tid då kommentaren skapades.

en: Date and time of when the comment was last updated.
sv: Datum och tid då kommentaren senast uppdaterades.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
sv: Huruvida kommentaren är godkänd (eller fortfarande är i modereringskön).

en: Last comment CID
sv: CID för senaste kommentar

en: Last Comment
sv: Senaste kommentar

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
sv: Några roller saknar behörighet för att komma åt innehåll, men visning %display har ingen åtkomstkontroll.

en: The extension of the file.
sv: Filändelse för filen.

en: File Usage
sv: Filanvändning

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
sv: En fil som är associerad med denna nod, vanligtvis eftersom den är i ett fält på noden.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
sv: En användare som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på användaren.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
sv: En fil som är associerad med denna användare, vanligtvis eftersom den är i ett fält på användaren.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
sv: En kommentar som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på kommentaren.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
sv: En fil som är associerad med denna kommentar, vanligtvis eftersom den är i ett fält på kommentaren.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
sv: En taxonomiterm som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på taxonomitermen.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
sv: En fil som är associerad med denna taxonomiterm, vanligtvis eftersom den är i ett fält på taxonomitermen.

en: The module managing this file relationship.
sv: Modulen som hanterar den här filens relation.

en: The type of entity that is related to the file.
sv: Typen av objekt som är relaterad till filen.

en: The number of times the file is used by this entity.
sv: Antalet gånger filen används av det här objektet.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
sv: Används av stil: Tabell för att bestämma den aktuella kolumnen att klickvis sortera fältet på. Det förvalda fungerar oftast bra.

en: Group column
sv: Grupperingskolumn

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
sv: Markera kolumnen för detta fält att tillämpa den grupperande funktionen som valts ovan.

en: Group columns (additional)
sv: Gruppkolumner (ytterligare)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
sv: Välj ytterligare kolumner för detta fält att inkludera i databasfrågan och för att gruppera på.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Det maskinläsbara namnet för vokabulären som termen hör till.

en: Display error message
sv: Visa felmeddelande

en: Comment or document this display.
sv: Kommentera eller dokumentera denna visning.

en: Query settings
sv: Inställningar för databasfråga

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
sv: Tillåt att ställa in några utökade inställningar för insticksprogrammet att köra databasfråga

en: The name and the description of this display
sv: Namnet och beskrivningen för denna visning

en: Query options
sv: Alternativ för databasfråga

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina paginerade värden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
sv: Skall denna visning generera de paginerade värdena? Detta är enbart meningsfullt om en paginerare ärvs.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
sv: Detta kommer att synas som namnet för detta block under administrera >> uppbyggnad >> block.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
sv: Text att visa istället för resultat tills användaren väljer och tillämpar ett exponerat filter.

en: Include all items option
sv: Inkludera alla valalternativ

en: All items label
sv: Etikett för alla poster

en: Disable SQL rewriting
sv: Inaktivera omskrivning av SQL

en: The class to provide on each row.
sv: Klassen att tillhandahålla på varje rad.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
sv: Klassen att tillhandahålla för omsvepningen, utanför listan.

en: List class
sv: Klass för lista

en: The class to provide on the list element itself.
sv: Klassen att tillhandahålla för själva listelementet.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
sv: Ange bassökvägen för länkar i denna sammanfattande vy, till exempel http://exempel.se/<strong>sökväg_till_din_vy/arkiv</strong>. Ta inte med inledande och avslutande snedstreck. Om detta värde är tomt kommer Views att använda den första funna sökvägen som grundsökväg i sidvisningar, eller / om ingen sökväg kan hittas.

en: files
sv: filer

en: Not specified
sv: Ej angivet

en: Underscore (_)
sv: Understreck (_)

en: Content access
sv: Åtkomst till innehåll

[ctx: ampm]
en: am
sv: förmiddag

[ctx: ampm]
en: pm
sv: eftermiddag

en: Convert line breaks into HTML
sv: Konvertera radbrytningar till HTML

en: Uninstalled
sv: Avinstallerad

en: Sticky status
sv: Status för klistrad

en: RSS category
sv: Kategori för RSS

en: RSS enclosure
sv: Kapsling för RSS

en: Paste your configuration here
sv: Klistra in din konfiguration här

en: Import configuration
sv: Konfiguration på importering

en: Default view mode
sv: Standardläge för visning

en: URL to image
sv: URL till bild

en: Content revisions
sv: Versioner av innehåll

en: Recipient ID
sv: ID-nummer för mottagare

en: %time hence
sv: %time från nu

en: Language selection
sv: Språkval

en: Delete all translations
sv: Radera alla översättningar

en: No Access
sv: Ingen åtkomst

en: Manage layout
sv: Hantera layout

en: text formats
sv: textformat

en: Default moderation state
sv: Förvald modereringsstatus

en: Search page path
sv: Sökväg till söksida

en: Many to one
sv: Många till en

en: Save layout
sv: Spara layout

en: All Day
sv: Hela dagen

en: Upscale
sv: Skala upp

en: Entity bundle
sv: Entitetspaket

en: Logo settings
sv: Inställningar för logotyp

en: Delete field.
sv: Radera fält.

en: No results behavior
sv: Beteende vid inget resultat

en: Edit @section
sv: Redigera @section

en: View to insert
sv: Vy att infoga

en: The view to insert into this area.
sv: Vyn att infoga i detta område.

en: Inherit contextual filters
sv: Ärv kontextuella filter

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
sv: Om detta väljs kommer denna vy att ärva samma kontextuella filter som dess ovanliggande .

en: Recursion detected in view @view display @display.
sv: Rekursion upptäckt i vy @view @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
sv: När filtervärdet <em>INTE FINNS</em> i URL:en

en: Exception value
sv: Undantagsvärde

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
sv: Om detta värde tas emot, kommer filtret att ignoreras. Det vill säga "alla värden"

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
sv: När filtervärdet <em>FINNS</em> i URL:en eller en förvald tillhandahålls

en: Provide title
sv: Tillhandahåll titel

en: Specify validation criteria
sv: Ange kriterier för validering

en: Action to take if filter value does not validate
sv: Åtgärd att vidta om filtervärde inte validerar

en: Display all results for the specified field
sv: Visa alla resultat för det angivna fältet

en: Provide default value
sv: Tillhandahåll förvalt värde

en: Show "Page not found"
sv: Visa "Sida hittades inte"

en: Display a summary
sv: Visa en sammanfattning

en: Display contents of "No results found"
sv: Visa innehåll för "Inget resultat hittades"

en: Number of records
sv: Antal poster

[ctx: Sort order]
en: Default sort
sv: Förvald sortering

[ctx: Sort order]
en: Date
sv: Datum

[ctx: Sort order]
en: Numerical
sv: Numerisk

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3 (för OR) eller 1,2,3 (för AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om vald, kan flera instanser av det här filtret fungera tillsammans, som om flera värden har levererats till samma filter. Denna inställning är inte förenlig med inställningen "Minska dubbletter".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
sv: Om vald, kommer de inmatade siffrorna för filtret att uteslutas stället för att begränsa vyn.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
sv: Ordlisteläge tillfogar en begränsning för hur många tecken som används i filtervärdet, vilket gör att vyn för sammanfattningen fungerar som en ordlista.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
sv: Hur många tecken på filtervärdet att filtrera mot. Om satt till 1, kommer alla fält som börjar med första bokstaven i filtervärdet att matchas.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet skall ske, vid utskrift av titeln och sammanfattningen.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
sv: Alfabetisk

en: Create a label
sv: Skapa en etikett

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
sv: Aktivera för att ladda detta fält som dolt. Används ofta för att gruppera fält, eller för att använda som ersättningstecken i ett annat fält.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
sv: Välj HTML-elementet att bädda in runt detta fält. Till exempel: H1, H2, etc.

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
sv: Välj HTML-element att bädda in runt denna etikett. Till exempel H1, H2, etc.

en: Rewrite results
sv: Skriv om resultat

en: Replace spaces with dashes
sv: Ersätt mellanslag med streck

en: External server URL
sv: URL för extern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
sv: Länkar till en extern server genom att använda en fullständig URL. Till exempel: "http://www.exempel.se" eller "www.exempel.se".

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
sv: Konvertera radbrytningstecken till HTML-taggar av typ &lt;br&gt;

en: No results text
sv: Text vid inget resultat

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
sv: Aktivera för att visa "text vid inget resultat" om detta fält innehåller siffran 0.

en: Time hence
sv: Tid från nu

en: Time hence (with "hence" appended)
sv: Tid från nu (med "från nu" tillagt efter)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (framtida datum har "-" tillagt före)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (tidigare datum har "-" tillagt före)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
sv: Hur skall den seriella datainformationen visas. Du kan välja en anpassad nyckel för array/object eller en print_r på den fullständiga utmatningen.

en: Full data (unserialized)
sv: Fullständig data (ej seriell)

en: Full data (serialized)
sv: Fullständig data (seriell)

en: A certain key
sv: En viss nyckel

en: Which key should be displayed
sv: Vilken nyckel skall visas

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
sv: Du måste ange en nyckel om du vill visa en nyckel från datainformationen.

en: How many different units to display in the string.
sv: Hur många olika enheter som skall visas i strängen.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Detta filter visas inte. Visa det för att låta användare ändra det.

en: Expose filter
sv: Visa filter

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Detta filter visas

en: Hide filter
sv: Dölj filter

en: Expose operator
sv: Visa operand

en: Allow the user to choose the operator.
sv: Tillåt användare att välja operanden.

en: Allow multiple selections
sv: Tillåt flerval

en: Enable to allow users to select multiple items.
sv: Aktivera för att låta användare välja flera alternativ.

en: Remember the last selection
sv: Kom ihåg det senaste valet

en: Enable to remember the last selection made by the user.
sv: Aktivera för att komma ihåg det senaste valet som gjordes av användaren.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
sv: Du måste välja ett värde såvida detta inte är ett valfritt visat filter.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
sv: Aktivera för att dölja poster som inte innehåller denna relation

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Denna sortering visas inte. Visa den för att låta användare kunna ändra det.

en: Expose sort
sv: Visa sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Denna sortering visas. Om du döljer den kommer inte användare kunna ändra det.

en: Hide sort
sv: Dölj sortering

en: Provide description
sv: Tillhandahåll beskrivning

en: Update "@title" choice
sv: Uppdatera alternativ "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
sv: Uppdatera alternativ (@number) "@title"

en: Auto preview
sv: Automatiskt förhandsgranskning

en: Preview with contextual filters:
sv: Förhandsgranska med kontextuella filter:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
sv: Separera sammanhängande filtervärden med ett "/". Till exempel: %example.

en: Apply and continue
sv: Lägg till och fortsätt

en: All displays (except overridden)
sv: Alla visningar (förutom åsidosatta)

en: All displays
sv: Alla visningar

en: This @display_type (override)
sv: Denna @display_type (åsidosatt)

en: Create new filter group
sv: Skapa ny filtergrupp

en: No filters have been added.
sv: Inga filter har lagts till.

en: Drag to add filters.
sv: Drag-och-släpp för att lägga till filter.

en: Add and configure @types
sv: Lägg till och konfigurera @types

en: Configure @type: @item
sv: Konfigurera @type: @item

en: Always show advanced display settings
sv: Visa alltid inställningar för utökad visning

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
sv: Etikett för värdet "Alla" på synliga filter med valfria enkelvalsalternativ

en: Live preview settings
sv: Inställningar för direkt förhandsgranskning

en: Automatically update preview on changes
sv: Uppdatera förhandsgranskning automatiskt vid ändringar

en: Show information and statistics about the view during live preview
sv: Visa information och statistik om vyn under direkt förhandsgranskning

en: Above the preview
sv: Ovanför förhandstitten

en: Below the preview
sv: Nedanför förhandstitten

en: Show the SQL query
sv: Visa databasfrågan för SQL

en: Show performance statistics
sv: Visa statistik för prestanda

en: Display | Displays
sv[0]: Visning
sv[1]: Visningar

en: Unformatted list
sv: Oformaterad lista

en: Contextual filters
sv: Kontextuella filter

en: contextual filters
sv: kontextuella filter

en: Contextual filter
sv: Kontextuellt filter

en: contextual filter
sv: kontextuellt filter

en: filter criteria
sv: filterkriterier

en: Filter criterion
sv: Filterkriterium

en: filter criterion
sv: filterkriterium

en: no results behavior
sv: beteende vid inget resultat

en: The node ID.
sv: ID för noden.

en: The content title.
sv: Innehållets titel.

en: The date the content was posted.
sv: Datumet som innehållet lades in.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
sv: Filtrerar ut ej publicerat innehåll om den aktuella användaren inte kan visa det.

en: Whether or not the content is sticky.
sv: Huruvida innehållet är klistrat eller ej.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
sv: Huruvida innehållet är klistrat eller ej. För att lista klistrat innehåll först, sätt detta till ökande.

en: User has a revision
sv: Användare har en version

en: All nodes where a certain user has a revision
sv: Alla noder där en viss användare har en version

en: Content revision is a history of changes to content.
sv: Version av innehåll är en historik av ändringar till innehåll.

en: Get the actual content from a content revision.
sv: Erhåll det nuvarande innehållet från en versions innehåll.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera versionens innehåll.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
sv: Filter för innehåll genom vyåtkomst. <strong>Ej nödvändigt om du använder nod som din bastabell.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
sv: Visa en markering om innehållet är nytt eller uppdaterat.

en: Show only content that is new or updated.
sv: Visa enbart innehåll som är nytt eller uppdaterat.

en: Display the content with standard node view.
sv: Visa innehållet med förvald nodvy.

en: Content ID from URL
sv: ID för innehåll från URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
sv: Innehåll som är associerat med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är ett fält på ett innehåll.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
sv: Ger möjlighet att ändra "djupet" för Taxonomi: ID för Term (med djup) med ett ytterligare sammanhängande filtervärde.

en: Content authored
sv: Författade innehåll

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
sv: Relatera innehåll till användaren som skapade det. Denna relation kommer att skapa en lagring för varje innehållspost skapad av användaren.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
sv: Ger möjlighet att ignorera ett sammanhängande filtervärde. Databasfrågan kommer då inte att påverkas av detta sammanhängande filtervärde. Detta kan användas när sammanhängande filtervärden hämtas från URL:en och en del av den måste ignoreras.

en: View area
sv: Vyområde

en: Insert a view inside an area.
sv: Infoga en vy inuti ett område

en: Enable to override this field's links.
sv: Aktivera för att åsidosätta detta fälts länkar.

en: Use field template
sv: Använd fältmall

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
sv: Markeras det här alternativet kommer det att orsaka att värden för gruppen Visningstyp och Avskiljare ignoreras.

en: Multiple field settings
sv: Inställningar för flera fält

en: Display all values in the same row
sv: Visa alla värden på samma rad

en: Display @count value(s)
sv: Visar @count värde(n)

en: Raw @column
sv: Obearbetad @column

en: Link this field to the original piece of content
sv: Länka detta fält till den ursprungliga delen av innehållet

en: Access operation to check
sv: Åtkomstfunktion att kontrollera

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3. På grund av det antal JOINS det skulle kräva, kommer AND att behandlas som OR med detta filter.

en: Load default filter from term page
sv: Ladda förvalt filter från termsida

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
sv: Förvandla tankestreck i URL till mellanslag i filtreringsvärden för namn på term

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
sv: Observera: du inte har behörighet att ändra detta. Om du ändrar den förvalda filtertypen, kommer denna inställning att gå förlorade och du kommer INTE kunna få tillbaka den.

en: Change the way content is formatted.
sv: Ändra hur innehåll är formaterat.

en: Change settings for this format
sv: Ändra inställningar för detta format

en: Change the way each row in the view is styled.
sv: Ändra hur varje rad i vyn är formaterad.

en: Hide attachments in summary
sv: Dölj bilagor i sammanfattning

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
sv: Ändra huruvida bilagor skall visas eller inte vid visning av en sammanhängande filtrerad sammanfattning.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
sv: Dölj bilagor vid visning av en sammanhängande filtrerad sammanfattning

en: Attachment position
sv: Position av bilaga

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva dess sammanhängande filtreringsvärden från dess ovanliggande visning som den är bifogad till?

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
sv: Denna vy kommer att visas när den här sökvägen besöks på din webbplats. Sökvägen bör vara något i stil med "sökväg/%/%/feed" eller "sökväg/%/%/rss.xml" där varje kontextuellt filter som du angivit i vyn motsvaras av %.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
sv: Visning @display är inställd på att använda en meny, men texten till menylänken är inte inställd.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
sv: Visning @display är inställd på att använda en ovanliggande meny, men texten till den ovanliggande menylänken är inte inställd.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
sv[0]: @count post, hoppa över @skip
sv[1]: Paginerad, @count poster, hoppa över @skip

en: @count item | Paged, @count items
sv[0]: @count post
sv[1]: Paginerad, @count poster

en: Create a page
sv: Skapa en sida

en: Create a menu link
sv: Skapa en menylänk

en: Include an RSS feed
sv: Inkludera ett RSS-flöde

en: Feed path
sv: Sökväg för innehållsflöde

en: Feed row style
sv: Radstil för innehållsflöde

en: Create a block
sv: Skapa ett block

en: of fields
sv: av fält

en: of type
sv: av typ

en: tagged with
sv: märkta med

en: teasers
sv: ingresser

en: full posts
sv: fullständiga inlägg

en: titles
sv: titlar

en: titles (linked)
sv: titlar (länkade)

en: Sorts
sv: Sorteringar

en: HTTP method
sv: Metod för HTTP

en: Hide view
sv: Dölj vy

en: @group (historical data)
sv: @group (historisk data)

en: User limit
sv: Användargräns

en: Use path alias
sv: Använd sökvägsalias

en: Cooking time
sv: Tillagningstid

en: View any unpublished content
sv: Visa ej publicerat innehåll

en: Relative default value
sv: Relativt förvalt värde

en: Headings
sv: Rubriker

en: The comment UUID.
sv: UUID för kommentaren.

en: The file UUID.
sv: UUID för filen.

en: The term UUID.
sv: UUID för termen.

en: The user UUID.
sv: UUID för användaren.

en: Field item
sv: Fältobjekt

en: Edit shortcut set
sv: Redigera uppsättning av genväg

en: Appearance settings
sv: Inställningar för utseende

en: Close message
sv: Stäng meddelande

en: Administer block types
sv: Administrera blocktyper

en: Add block type
sv: Lägg till blocktyp

en: Delete translation
sv: Radera översättning

en: Unsorted
sv: Ej sorterad

en: Changes to the style have been saved.
sv: Ändringar till stilen har sparats.

en: Media query
sv: Databasfråga för media

en: Aggregation type
sv: Typ av hopsamling

en: Create media
sv: Skapa media

en: Use replacement tokens from the first row
sv: Använd ersättningstecken från den första raden

en: Allow multiple filter values to work together
sv: Tillåt flera filtervärden att fungera tillsammans

en: Customize field HTML
sv: Anpassa HTML-fält

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
sv: Du kan använda teckenersättningar från utmatningssektionen i den här klassen.

en: Customize label HTML
sv: Anpassa HTML-etikett

en: Customize field and label wrapper HTML
sv: Anpassa omslutande HTML för fält och etikett

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
sv: Välj HTML-elementet som skall omsluta detta fält och etikett, till exempel H1, H2, etcetera. Detta kan inte användas om fältet och etiketten inte genereras tillsammans, såsom med en tabell.

en: Remove whitespace
sv: Tag bort blanksteg

en: Hide rewriting if empty
sv: Dölj utmatning om tomt

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
sv: Visa inte omskrivet innehåll om detta fält är tomt.

en: Thousands marker
sv: Tusentalsmarkör

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
sv: Visa detta filter för besökare för att låta dem ändra det

en: Representative sort order
sv: Representativ sorteringsordning

en: Subquery namespace
sv: Namnutrymme för inbäddad databasfråga

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
sv: Utökat. Ange ett namnutrymme för den inbäddade databasfrågan som används av denna relation.

en: Representative view
sv: Representativ vy

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
sv: Utökat. Använd en annan vy för att generera den relaterade inbäddade databasfrågan. Detta låter dig använda filtrering och mer än en sortering. Om du väljer en vy här kommer sorteringsalternativen ovan att ignoreras. Din vy måste ha ID-numret för sin huvudvy som dess enda fält, och bör ha någon slags sortering.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
sv: Kommer att generera den inbäddade databasfrågan igen för denna relation varje gång som vyn körs istället för enbart när dessa alternativ sparas. Använd detta för testning om du gör ändringar någon annanstans. VARNING: påverkar prestandan väldigt mycket.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
sv: Visa denna sortering för besökare för att låta dem ändra det

en: This display is disabled.
sv: Denna visning är inaktiverad.

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
sv: Felmeddelande: Visning @display hänvisar till ett insticksprogram som kallas "@plugin", men det finns inte tillgängligt.

en: Aggregation settings
sv: Inställningar för hopsamling

en: Display extenders
sv: Visningsändelser

en: Select extensions of the views interface.
sv: Välj ändelser för vyns gränssnitt.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
sv: Du har konfigurerat visning %display med en sökväg som också är ett sökvägsalias. Detta kan leda till oönskade effekter så det är bättre att använda en intern sökväg.

en: Configure aggregation settings for @type %item
sv: Konfigurera inställningar för hopsamling för @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
sv: Välj funktionen för hopsamling att använda på detta fält.

en: Empty display extender
sv: Tom visningsändelse

en: Raw value from URL
sv: Obehandlat värde från URL

en: Apply (all displays)
sv: Tillämpa (alla visningar)

en: Apply (this display)
sv: Tillämpa (denna visning)

en: Appears in: @bundles.
sv: Förekommer i: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
sv: Detta är ett alias för @group: @field.

en: @group (historical data): @field
sv: @group (historisk data): @field

en: Delta - Appears in: @bundles.
sv: Delta - Förekommer i: @bundles.

en: User who uploaded
sv: Användare som laddade upp

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
sv: Taxonomitermen vald från gränssnittskomponent för automatisk komplettering eller val.

en: Representative node
sv: Representativ nod

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
sv: Erhåller en enstaka representativ nod för varje term, enligt ett valt sorteringskriterium.

en: Content with term
sv: Innehåll med term

en: Relate all content tagged with a term.
sv: Relatera allt innehåll märkt med en term.

en: Has taxonomy term ID
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna.

en: Has taxonomy term
sv: Har taxonomiterm

en: Taxonomy terms on node
sv: Taxonomitermer på nod

en: All taxonomy terms
sv: Alla taxonomitermer

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna, eller underliggande av de valda termerna. På grund av ytterligare komplexitet har detta färre alternativ än versionerna utan djup.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm (med djup)

en: Has taxonomy terms (with depth)
sv: Har taxonomitermer (med djup)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
sv: Har modifierare för djup av ID-nummer för taxonomiterm

en: @entity using @field
sv: @entity som använder @field

en: Taxonomy term ID from URL
sv: ID-nummer för taxonomiterm från URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
sv: Erhåller en enstaka representativ nod för varje användare, enligt ett givet sorteringskriterium.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
sv: Ladda förvalt filter från nodsida, detta duger för relaterade taxonomiblock

en: Path component
sv: Sökvägskomponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
sv: Numreringen startar från 1, till exempel på sidan admin/structure/types, är den tredje sökvägskomponenten "types".

en: Use aggregation
sv: Använd gruppering

en: Display title may not be empty.
sv: Visningstitel får inte vara tomt.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
sv: När filtreringsvärdet <em>INTE</em> finns tillgängligt

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
sv: När filtreringsvärdet <em>FINNS</em> tillgängligt eller ett förvalt tillhandahålls

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
sv: Denna visning har ingen källa för kontextuella filter, så inget filtervärde kommer att finnas tillgängligt om du inte väljer "Tillhandahåll förvalt".

en: Query Comment
sv: Kommentar för databasfråga

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
sv: Om satt, kommer denna kommentar att bäddas in i databasfrågan och skickas med till SQL-servern. Detta kan vara hjälpsamt för loggning och felsökning.

en: Count DISTINCT
sv: Räkna ÅTSKILDA

en: Provide default field wrapper elements
sv: Tillhandahåll förvalt element för fältinbäddning

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
sv: Radvisa fält kommer att visas bredvid varandra istället för en i taget. Observera att några fält kommer att ignorera detta om de är blockelement, särskilt blockfält och annan formaterad HTML.

en: Show the empty text in the table
sv: Visa den tomma texten i tabellen

en: The block could not be saved.
sv: Blocket kunde inte sparas.

en: Datetime
sv: Tidsdatum

en: Language (fr, en, ...)
sv: Språk (fr, en, ...)

en: Link attributes
sv: Länkattribut

en: Max age
sv: Äldsta ålder

en: Last Cron Run
sv: Senaste körningen av schemalagda aktiviteter

en: The user ID.
sv: ID-numret för användaren.

en: Latest revision
sv: Senaste version

en: Responsive image
sv: Responsiv bild

en: Site account
sv: Webbplatskonto

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektstitel för varje rad.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektsbeskrivning för varje rad.

en: Creator field
sv: Fält för skapare

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektsskapare för varje rad.

en: Publication date field
sv: Datumfält för publicering

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
sv: Insticksprogram för radstil kräver att du specificerar vilka vyfält som skall användas för RSS-objekt.

en: Change order
sv: Ändra ordning

en: Unique watchdog event ID.
sv: Unikt ID-nummer för övervakningshändelse.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
sv: Säkerhetsnivån för händelsen. Sträcker sig från 0 (Nödläge) till 7 (Felsök).

en: Logo image
sv: Bild för logga

en: Manage view modes
sv: Hantera vylägen

en: The layout has been saved.
sv: Layouten har sparats.

en: JavaScript settings
sv: Inställningar för JavaScript

en: Entity Reference
sv: Objektsreferens

en: An autocomplete text field.
sv: Ett automatiskt kompletterande textfält.

en: Display the label of the referenced entities.
sv: Visa etiketten för de refererade objekten.

en: Rendered entity
sv: Genererat objekt

en: Link label to the referenced entity
sv: Länketikett till det refererade objektet

en: Link to the referenced entity
sv: Länk för det refererade objektet

en: Rendered as @mode
sv: Genererad som @mode

en: Language types
sv: Typ av språk

en: Add view mode
sv: Lägg till vyläge

en: Edit view mode
sv: Redigera visningsläge

en: Filter HTML
sv: Filtrerad HTML

en: Configuration Manager
sv: Konfigurationshanterare

en: The text of the link.
sv: Länkens text.

en: Revision log
sv: Versionslogg

en: Default date
sv: Förvalt datum

en: Default end date
sv: Förvalt slutdatum

en: Time increments
sv: Tidssteg

en: Date value
sv: Datumvärde

en: Text of the auto-reply message.
sv: Text för automatiskt svarsmeddelande

en: Entity reference
sv: Objektsreferens

en: @name field is required.
sv: Fält @name är obligatoriskt.

en: Fields pending deletion
sv: Fält som väntar på radering

en: Section @section
sv: Sektion @section

en: No translatable fields
sv: Inga översättningsbara fält

en: Translations of %label
sv: Översättningar av %label

en: This translation is published
sv: Denna översättning är publicerad

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
sv: Är du säker på att du vill radera den @language översättningen för %label?

en: Shown
sv: Visade

en: Translate any entity
sv: Översätta ett objekt

en: Hide empty columns
sv: Dölj tomma kolumner

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
sv: Nodens ID-nummer för noden en användare skapat eller kommenterat. Du måste använda ett argument eller filtrera på UID annars kommer du få missvisande resultat med hjälp av detta fält.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
sv: Användarens ID-nummer för en användare som rörde noden (antingen skapade eller kommenterade den).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
sv: Datumet noden senast uppdaterades eller kommenterades. Du måste använda ett argument eller filtrera på UID annars kommer du få missvisande resultat om du använder det här fältet.

en: Database settings
sv: Inställningar för databas

en: Entity types
sv: Entitetstyp

en: Change handler
sv: Byt hanterare

en: Autocomplete (Tags style)
sv: Automatisk komplettering (etiketter)

en: Mail system
sv: E-postsystem

en: Add child
sv: Lägg till barn

en: Hide empty column
sv: Dölj tom kolumn

en: Restrict images to this site
sv: Begränsa bilder till denna webbplats

en: Disallows usage of &lt;img&gt; tag sources that are not hosted on this site by replacing them with a placeholder image.
sv: Tillåter inte användning av taggarna &lt;img&gt; som inte hanteras på denna webbplats genom att ersätta dem med en platshållarbild.

en: Maximum dimensions
sv: Största mått

en: Fallback image style
sv: Bildstil i reserv

en: Wide
sv: Bred

en: The operator is invalid on filter: @filter.
sv: Operanden är ogiltig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
sv: Inga giltiga värden funna på filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
sv: Värdet @value är inte en array för @operator på filter: @filter

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Om ej markerat kommer fält som inte är konfigurerade för att anpassa sina HTML-element inte att få några inbäddningar över huvud taget för sitt fält, etikett och fält + etikett. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn tillhandahåller som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: banned IP addresses
sv: spärrade IP-adresser

en: The IP address %ip has been banned.
sv: IP-adrresen %ip har spärrats.

en: The field name.
sv: Fältets namn.

en: Validate options
sv: Alternativ för validering

en: Whether the user is active or blocked.
sv: Huruvida användaren är aktiv eller spärrad.

en: Views query
sv: Databasfråga för vy

en: Language direction
sv: Riktning på språk

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
sv: Laddningsindikatorn visar inte statusen för uppladdningen men tar upp mindre plats. Förloppsindikatorn är till hjälp för att se hur långt man kommit med stora uppladdningar.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
sv: Schemalagda aktiviteter tar hand om att köra återkommande uppgifter som att söka efter uppdateringar och indexering av innehåll för sökningen.

en: User name and password
sv: Användarnamn och lösenord

en: User module account form elements.
sv: Användarmodulens formulärelement för kontofält

en: Manage form display
sv: Hantera formulärsvisning

en: View modes
sv: Visningsläge

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
sv: En sökväg i Drupal eller extern URL som länken "mer" kommer att peka mot. Observera att detta kommer åsidosätta inställningen för visningslänk ovan.

en: Resource type
sv: Typ av resurs

en: <em>Alt</em> field required
sv: Fält <em>Alt</em> är obligatoriskt

en: <em>Title</em> field required
sv: Fält <em>Titel</em> är obligatoriskt

en: Link to entity
sv: Länk för objekt

en: Bypass access checks
sv: Kringgå åtkomstkontroller

en: Media type
sv: Mediatyp

en: View: @view - Display: @display
sv: Vy: @view - Visning: @display

en: Transform the case
sv: Omvandla värdet

en: Representative sort criteria
sv: Representativt sorteringskriterium

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
sv: Sorteringskriteriet läggs till på datan som förts in genom relationen för att avgöra hur ett ett representativt objekt erhålls för varje rad. Till exempel, för att visa den senaste noden för varje användare, välj "Innehåll: Uppdaterad datum".

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
sv: Ordningen att använda för sorteringskriteriet valt ovan.

en: Revert to default
sv: Återgår till förvalt

en: No fields have been used in views yet.
sv: Inga fält har används i vyer ännu.

en: Provide a simple link to approve the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att godkänna kommentaren.

en: Author uid
sv: UID för författare

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
sv: Relatera varje @entity med ett @field satt till filen.

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
sv: Relatera varje @entity med ett @field satt till bilden.

en: The tid of a taxonomy term.
sv: TID för en taxonomiterm.

en: The user permissions.
sv: Behörigheterna för användare.

en: First and last only
sv: Enbart första och sista

en: Multiple-value handling
sv: Hantering av flera värden

en: Filter to items that share all terms
sv: Filter till objekt som delar alla termer

en: Filter to items that share any term
sv: Filter till objekt som delar en term

en: Use a pager
sv: Använd en paginerare

en: Logo path
sv: Sökväg till logotyp

en: Responsive
sv: Följsam

en: View own unpublished media
sv: Visa egen opublicerad media

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Tokens related to views.
sv: Ersättningstecken relaterade till vyer.

en: The description of the view.
sv: Beskrivningen för vyn.

en: The title of current display of the view.
sv: Titeln för den aktuella visningen av vyn.

en: The URL of the view.
sv: URL:en för vyn.

en: -Select-
sv: -Välj-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
sv: Text att sätta in som "titel" som de flesta webbläsare visar som en hjälptext när man för musmarkören över länken.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
sv: Aktivera för att dölja detta fält om det är tomt. Observera att fältetikettet eller omskriven utmatning fortfarande kan visas. Kontrollera inställningarna för stil eller radstil för att dölja etiketter för tomma fält. Kryssa för Dölj utmatning om tomt för att dölja omskrivet innehåll.

en: Apostrophe
sv: Apostrof

en: Date in the form of CCYYMMDD.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMM.

en: Date in the form of YYYY.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
sv: Datum på formen MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
sv: Datum på formen DD (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
sv: Datum på formen WW (01-53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
sv: Om du behöver fler fält än UID, lägg till kommentar: relation till författare

en: Last comment uid
sv: UID för senaste kommentar

en: Convert spaces in term names to hyphens
sv: Konvertera mellanslag i termnamn till bindestreck

en: Use rendered output to group rows
sv: Används genererad utmatning för att gruppera rader

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
sv: Om aktiverad, kommer den genererade utmatningen för grupperingsfältet användas för att gruppera rader.

en: @label has been removed.
sv: @label har tagits bort.

en: Block count
sv: Antal block

en: Limit to vocabulary
sv: Begränsa till vokabulär

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
sv: Du kan använda HTML-kod i detta fält. Följande ersättningstecken stöds:

en: Result summary
sv: Sammanfattning av resultat

en: Shows result summary, for example the items per page.
sv: Visar sammanfattning av resultat, till exempel artiklar per sida.

en: Use site default RSS settings
sv: Använd webbplatsens förvalda RSS-inställningar

en: Display list value as human readable
sv: Visa listvärde läsvänligt

en: Displays the link in contextual links
sv: Visar länken i sammanhängande länkar

en: Grouping field Nr.@number
sv: Grupperande fält nummer @number

en: Original language
sv: Ursprungsspråk

en: Response status code
sv: Svarskod

en: @count hour | @count hours
sv[0]: @count timme
sv[1]: @count timmar

en: @count minute | @count minutes
sv[0]: @count minut
sv[1]: @count minuter

en: @count day | @count days
sv[0]: @count dag
sv[1]: @count dagar

en: Callback function
sv: Funktion för återanrop

en: Navigation Settings
sv: Inställningar för navigering

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
sv: Din sökning använde för många AND/OR-uttryck. Endast de första @count termerna togs med i denna sökning.

en: Other…
sv: Annat...

en: The selected selection handler is broken.
sv: Den valda urvalshanteraren är trasig.

en: Use the administration pages
sv: Använd administrationssidorna

en: Performance settings
sv: Inställningar för prestanda

en: Hide description
sv: Dölj beskrivning

en: Display field as machine name.
sv: Visa fält som maskinläsbart namn.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
sv: Tillhandahåll en visning som kan bäddas in genom att använda Views API.

en: Only has the 'authenticated user' role
sv: Enbart har rollen "verifierad användare"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
sv: Har roller utöver "verifierad användare"

en: Remove tags from rendered output
sv: Tag bort taggar från genererad utmatning

en: Fields to be included as contextual links.
sv: Fält som skall inkluderas som sammanhängande länkar.

en: Include destination
sv: Inkludera mål

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
sv: Inkludera en "mål"-parameter i länken för att vidarebefordra användaren till den ursprungliga vyn efter att den sammanhängande åtgärden genomförts.

en: Contextual Links
sv: Sammanhängande länkar

en: Display fields in a contextual links menu.
sv: Visa fält i en sammanhängande länkmeny.

en: Upload directory
sv: Uppladdningskatalog

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
sv: Filen %file kunde inte sparas eftersom uppladdningen inte slutfördes.

en: Last page
sv: Sista sidan

en: Authentication provider
sv: Autentiseringsleverantör

en: Maximum attempts
sv: Maximalt antal försök

en: Allowed values function
sv: Funktion för tillåtna värden

en: Select media
sv: Välj media

en: Remove media
sv: Ta bort media

en: Third party settings
sv: Tredjepartsinställningar

en: Date/time format
sv: Datum-/tidsformat

en: Enable translation
sv: Aktivera översättning

en: Drupal Version
sv: Version av Drupal

en: Default translation
sv: Förvald översättning

en: Learn More
sv: Läs mer

en: Powered by
sv: Drivs av

en: This field supports tokens.
sv: Detta fält stöder ersättningstecken.

en: Search score
sv: Sökpoäng

en: Formatted text
sv: Formaterad text

en: Add transition
sv: Lägga till övergång

en: Export options
sv: Alternativ för export

en: There was a problem creating field %label: @message
sv: Det gick inte att skapa fält %label: @message

en: No content selected.
sv: Inget innehåll valt.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn som innehåller bokstäver, siffror och understreck.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
sv: Om ingen bild laddas upp, kommer denna att visas och åsidosätta fältets förvalda bild.

en: No blocked IP addresses available.
sv: Inga spärrade IP-adresser tillgängliga.

en: Provider URL
sv: URL till leverantör

en: Filter permissions
sv: Behörigheter för filter

en: The menu name. Primary key.
sv: Menynamnet. Primärnyckel.

en: The human-readable name of the menu.
sv: Det mänskligt läsbara namnet på menyn.

en: A description of the menu
sv: En beskrivning av menyn

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
sv: Menynamnet. Alla länkar med samma menynamn (till exempel 'navigation') tillhör samma meny.

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
sv: Menylänkens ID (mlid) är den primära heltalsnyckeln.

en: The parent link ID (plid) is the mlid of the link above in the hierarchy, or zero if the link is at the top level in its menu.
sv: Föräldralänkens ID (plid) är mlid för länken ovan i hierarkin, eller noll om länken är på toppnivån i sin meny.

en: The Drupal path or external path this link points to.
sv: Den Drupal-sökväg eller externa sökväg som denna länk pekar till.

en: For links corresponding to a Drupal path (external = 0), this connects the link to a {menu_router}.path for joins.
sv: För länkar som motsvarar en Drupal-sökväg (extern = 0) kopplar detta länken till en {menu_router}.path för länkningar.

en: The text displayed for the link, which may be modified by a title callback stored in {menu_router}.
sv: Texten som visas för länken, vilken kan ändras av en title callback sparad i {menu_router}.

en: The name of the module that generated this link.
sv: Namnet på den modul som skapat denna länk.

en: A flag to indicate if the link points to a full URL starting with a protocol, like http:// (1 = external, 0 = internal).
sv: En flagga som indikerar om länken pekar på en fullständig webbadress som börjar med ett protokoll, som http:// (1 = extern, 0 = intern).

en: Flag indicating whether any links have this link as a parent (1 = children exist, 0 = no children).
sv: Flagga som indikerar om det finns några länkar med denna länk som förälder (1 = det finns underordnade, 0 = inga underordnade).

en: Flag for whether this link should be rendered as expanded in menus - expanded links always have their child links displayed, instead of only when the link is in the active trail (1 = expanded, 0 = not expanded)
sv: Flagga som indikerar om denna länk ska visas som utökad i menyer - utökade länkar visar alltid sina underordnade länkar direkt, istället för bara när länken är i den aktiva stigen (1 = utökad, 0 = inte utökad).

en: Link weight among links in the same menu at the same depth.
sv: Vikten för länken bland länkar i samma meny på samma nivå.

en: The depth relative to the top level. A link with plid == 0 will have depth == 1.
sv: Djupet i förhållande till toppnivån. En länk med plid == 0 kommer att ha djup == 1.

en: A flag to indicate that the user has manually created or edited the link (1 = customized, 0 = not customized).
sv: En flagga som indikerar att användaren har skapat eller redigerat länken manuellt (1 = anpassad, 0 = inte anpassad).

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the plid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
sv: Den första mlid i den materialiserade sökvägen. Om N = djup, då måste pN vara lika med mlid. Om djup > 1 då måste p(N-1) vara lika med plid. Alla pX där X > djup måste vara lika med noll. Kolumnerna p1 ... p9 kallas också ovanliggande.

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den andra mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den tredje mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den fjärde mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den femte mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den sjätte mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den sjunde mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den åttonde mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
sv: Den nionde mlid i den materialiserade sökvägen. Se p1.

en: Flag that indicates that this link was generated during the update from Drupal 5.
sv: Flagga som indikerar att denna länk genererades under uppdateringen från Drupal 5.

en: Primary menu
sv: Primär meny

en: blocks
sv: block

en: Bulk operation
sv: Hopsamlad funktion

en: View used to select the entities
sv: Vy som används för att välja objekten

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
sv: Välj vyn och visning som väljer de objekt som kan refereras.<br />Endast vyer med en visning av typ "Objektsreferens" kan väljas.

en: Views: Filter by an entity reference view
sv: Vyer: Filtrera på en vy av objektsreferens

en: Entity Reference Source
sv: Källa för Objektsreferens

en: Entity Reference list
sv: Lista för Objektsreferens

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
sv: Visning "@display" behöver ett valt sökfält som fungerar på rätt sätt. Se inställningarna för listformatet Objektsreferens.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
sv: Visning "@display" använder fält %field som sökfält men fältet finns inte längre. Se inställningarna för listformatet Objektsreferens.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
sv: <strong>Observera:</strong> I visningar för "Objektsreferens" kommer alla fält visas på samma rad såvida inte ett uttryckligt val av radfält görs här.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
sv: Välj fältet/fälten som skall sökas igenom vid användning av den automatiskt kompletterande gränssnittskomponenten.

en: Comment Statistics
sv: Statistik för kommentarer

en: Manage permissions
sv: Hantera behörigheter

en: Loading…
sv: Laddar...

en: Resource title
sv: Resurstitel

en: Translation for @language
sv: Översättning för @language

en: Use site name
sv: Använd webbplatsens namn

en: Use site slogan
sv: Använd webbplatsens slogan

en: File status
sv: Filstatus

en: Reduce
sv: Reducera

en: Easy
sv: Lätt

en: Breakpoint
sv: Brytpunkt

en: Displaying @start - @end of @total
sv: Visar @start - @end av @total

en: Needs to be updated
sv: Behöver uppdateras

en: Does not need to be updated
sv: Behöver inte uppdateras

en: Edit comment @subject
sv: Redigera kommentar @subject

en: Only this translation is published. You must publish at least one more translation to unpublish this one.
sv: Enbart denna översättning är publicerad. Du måste publicera minst en till översättning för att avpublicera denna.

en: Time interval
sv: Tidsintervall

en: Used in views
sv: Används i vyer

en: Views plugins
sv: Insticksprogram i Views

en: Overview of plugins used in all views.
sv: Översikt av insticksprogram som används i alla vyer.

en: Display "Access Denied"
sv: Visa "Åtkomst nekad"

en: Timezone to be used for date output.
sv: Tidszon som skall användas för utskrift av datum.

en: - Default site/user timezone -
sv: - Förvald tidszon för webbplats/användare -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
sv: Grupperade filter tillåter ett val mellan fördefinierad par av operand|värde.

en: Filter type to expose
sv: Filtertyp att exponera

en: Single filter
sv: Enstaka filter

en: Grouped filters
sv: Grupperade filter

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
sv: Kom ihåg exponerat urval endast för den valda användarrollen/rollerna. Om du inte väljer någon roll kommer exponerad data aldrig lagras.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
sv: Välj vilken typ av gränssnittskomponent som kommer att användas för att generera gruppen av filter

en: grouped
sv: grupperad

en: Choose fields to combine for filtering
sv: Välj fält att kombinera för filtrering

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
sv: Detta filter fungerar inte för mycket speciella fälthanterare.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
sv: Du måste lägga till några fält för att kunna använda det här filtret.

en: @entity types
sv: Typer för @entity

en: There is no lock on view %name to break.
sv: Det finns inget lås på vy %name att låsa upp.

en: &lt;Any&gt;
sv: &lt;Vilken som helst&gt;

en: There are no enabled views.
sv: Det finns inga aktiverade vyer.

en: Display fields as RSS items.
sv: Visa fält som RSS-objekt.

en: - No value -
sv: - Inget värde -

en: Provide a simple link to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk till versionen.

en: The ID of the entity that is related to the file.
sv: ID-numret för objektet som är relaterat till filen.

en: The raw numeric user ID.
sv: Det obearbetade numeriska ID-numret för användare.

en: Unfiltered text
sv: Ofiltrerad text

en: Combine fields filter
sv: Kombinera filterfält

en: Column used for click sorting
sv: Kolumn som används för klickbar sortering

en: Use path alias instead of internal path.
sv: Använd sökvägsalias istället för intern sökväg.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder obearbetade databasfrågeresultat skall cachas.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder genererad HTML-utmatning skall cachas.

en: Custom time values must be numeric.
sv: Anpassade tidsvärden måste vara numeriska.

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
sv: Ändra huruvida sammanhängande länkar skall visas eller ej för den här vyn.

en: Display 'more' link only if there is more content
sv: Visa länk "mer" enbart om det finns mer innehåll

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
sv: Synliga filter i blockvisningar kräver "Använd AJAX" att vara inställt för att fungera på rätt sätt.

en: Number of pager links visible
sv: Antal synliga pagineringslänkar

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
sv: Ange antalet länkar att visa i pagineraren.

en: Query Tags
sv: Taggar för databasfråga

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
sv: Om inställt kommer dessa taggar läggas till databasfrågan och kan användas för att identifiera frågan i en modul. Detta kan vara användbart för byte mellan frågor.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
sv: Etiketterna för databasfrågorna får bara innehålla gemena bokstäver och understreck.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektet pubDate för varje rad. Det måste vara i formatet RFC 2822.

en: GUID settings
sv: Inställningar för GUID

en: GUID field
sv: Fält för GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
sv: Den globalt unika identifieraren för RSS-objektet

en: GUID is permalink
sv: GUID är permanent länk

en: The RSS item GUID is a permalink.
sv: RSS-objektet GUID är en permanent länk.

en: Add views row classes
sv: Lägg till radklasser för vyer

en: Force using fields
sv: Tvinga användning av fält

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
sv: Om varken insticksprogrammet för rad eller stil stöder fält tillåter detta fält att du aktiverar dem, så att du till exempel kan använda gruppera på.

en: File storage
sv: Fillagring

en: Enter 0 for no limit.
sv: Ange 0 för ingen begränsning.

en: Entity label
sv: Etikett för objekt

en: The @type %title has been deleted.
sv: @type %title har raderats.

en: The URL %url is not valid.
sv: URL:en %url är inte giltig.

en: Maximum image dimensions
sv: Maximala bilddimensioner

en: Layout options
sv: Layoutval

en: All messages, with backtrace information
sv: Alla meddelanden, med information om spårning

en: The views entity selection mode requires a view.
sv: Vyns objektsväljarläge kräver en vy.

en: Revision user
sv: Användare för version

en: Development settings
sv: Utvecklarinställningar

en: Unknown (@langcode)
sv: Okänd (@langcode)

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
sv: Filen %file kunde inte sparas eftersom den överskrider %maxsize vilket är den största tillåtna storleken för uppladdningar.

en: %name field is not in the right format.
sv: Fält %name är inte i rätt format.

en: %name is not a valid number.
sv: %name är inte ett giltigt nummer.

en: %name must be a valid color.
sv: %name måste vara en giltig färg.

en: Theme hook %hook not found.
sv: Temahook %hook hittades inte.

en: …
sv: ...

en: Boolean value
sv: Booleskt värde

en: The referenced entity
sv: Det refererade objektet

en: Integer value
sv: Värde för heltal

en: Language object
sv: Språkobjekt

en: Text value
sv: Textvärde

en: Show all columns
sv: Visa alla kolumner

en: List additional actions
sv: Visa fler åtgärder

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions.
sv: En unik etikett för denna avancerade åtgärd. Denna etikett kommer att visas i gränssnittet av moduler som kan integreras med åtgärder.

en: This IP address is already banned.
sv: Denna IP-adress är redan spärrad.

en: You may not ban your own IP address.
sv: Du kan inte spärra din egen IP-adress.

en: Banning IP addresses
sv: Spärrar IP-adresser

en: IP addresses listed here are banned from your site. Banned addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
sv: IP-adresser som visas här är spärrade från din webbplats. Spärrade adresser är helt förbjudna från att komma åt webbplatsen och kommer istället se ett kort meddelande som förklarar situationen.

en: Ban IP addresses
sv: Spärra IP-adresser

en: IP address bans
sv: Spärr av IP-adresser

en: Language type
sv: Språktyp

en: No book content available.
sv: Inget bokinnehåll tillgängligt.

en: Database Logging
sv: Loggning av databas

en: Trim link text length
sv: Korta ned längd på länktext

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
sv: Lämna tomt för att tillåta oändliga längder på länktext.

en: URL only
sv: Enbart URL

en: Show URL as plain text
sv: Visa URL som ren text

en: Add rel="nofollow" to links
sv: Lägg till rel="nofollow" till länkar

en: Link text trimmed to @limit characters
sv: Länktexten avkortad till @limit tecken

en: Link text not trimmed
sv: Länktext ej avkortad

en: Show URL only as plain-text
sv: Visa enbart URL som ren text

en: Show URL only
sv: Visa enbart URL

en: Add rel="@rel"
sv: Lägg till rel="@rel"

en: Thin space
sv: Tunt utrymme

en: Processed text
sv: Behandlad text

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection because it is in use by the following modules: %modules.
sv: Tog inte bort den temporära filen "%path" under sophantering eftersom den används av följande moduler: %modules.

en: Are you sure you want to delete the forum %label?
sv: Är du säker på att du vill radera forumet %label?

en: Edit style %name
sv: Redigera stil %name

en: Error generating image, missing source file.
sv: Fel vid generering av bild, källfilen saknas.

en: Set @title as default
sv: Ställ in @title som förvalt

en: Custom language...
sv: Anpassat språk...

en: Fill in the language details and save the language with <em>Add custom language</em>.
sv: Fyll i språkdetaljerna och spara språket med <em>Lägg till anpassat språk</em>.

en: The language %language (%langcode) already exists.
sv: Språket %language (%langcode) finns redan.

en: Use the <em>Add language</em> button to save a predefined language.
sv: Använd knappen <em>Lägg till språk</em> för att spara ett fördefinierat språk.

en: The language %language has been created and can now be used.
sv: Språket %language har skapats och kan nu användas.

en: The %language (%langcode) language has been removed.
sv: Språket %language (%langcode) har tagits bort.

en: Path prefix configuration
sv: Konfiguration av sökvägsprefix

en: Domain configuration
sv: Konfiguration av domän

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
sv: Sökvägsprefix för %language (%langcode) (förvalt språk)

en: %language (%langcode) path prefix
sv: Sökvägsprefix för %language (%langcode)

en: %language (%langcode) domain
sv: Domän för %language (%langcode)

en: The prefix may not contain a slash.
sv: Prefixet får inte innehålla ett snedstreck.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
sv: Prefixet för %language, %value, är inte unikt.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
sv: Domänen för %language, %value, är inte unik.

en: Existing languages
sv: Befintliga språk

en: Add a new mapping
sv: Lägg till en ny mappning

en: Browser language code
sv: Språkkod för webbläsare

en: Browser language codes must be unique.
sv: Språkkoder för webbläsare måste vara unika.

en: Browser language codes can only contain lowercase letters and a hyphen(-).
sv: Språkkoder för webbläsare kan endast innehålla små bokstäver och ett bindestreck (-).

en: Are you sure you want to delete %browser_langcode?
sv: Är du säker på att du vill radera  %browser_langcode?

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available, pick <em>Custom language...</em> at the end and provide a language code and other details manually.
sv: Lägg till ett språk som stöds av din webbplats. Om ditt önskade språk inte är tillgängligt välj då <em>Anpassat språk...</em> i slutet och mata in en språkkod och andra detaljer manuellt.

en: Language from the URL (Path prefix or domain).
sv: Språk från webbadressen (sökvägsprefix eller domän).

en: Language from a request/session parameter.
sv: Språk från en förfrågnings-/sessionsparameter.

en: Language from the browser's language settings.
sv: Språk från webbläsarens språkinställningar.

en: Account administration pages
sv: Administrationssidor för konto

en: Account administration pages language setting.
sv: Språkinställning för administrationssidor för konto.

en: The %language (%langcode) language has been created.
sv: Språket %language (%langcode) har skapats.

en: The %language (%langcode) language has been updated.
sv: Språket %language (%langcode) har uppdaterats.

en: Browser language detection configuration
sv: Konfiguration av språkidentifiering för webbläsare

en: A Gettext Portable Object file.
sv: En fil av typ Gettext Portable Object.

en: Treat imported strings as custom translations
sv: Behandla importerade strängar som anpassade översättningar

en: Overwrite non-customized translations
sv: Skriv över ej anpassade översättningar

en: Overwrite existing customized translations
sv: Skriv över existerande anpassade översättningar

en: No language available. The export will only contain source strings.
sv: Inget språk tillgängligt. Exporten kommer endast innehålla källsträngar.

en: Source text only, no translations
sv: Enbart källtext, inga översättningar

en: Include non-customized translations
sv: Inkludera ej anpassade översättningar

en: Include customized translations
sv: Inkludera anpassade översättningar

en: Include untranslated text
sv: Inkludera ej översatt text

en: @count disallowed HTML string(s) in files: @files.
sv: @count otillåtna HTML-sträng(ar) i filer: @files.

en: Translation type
sv: Typ av översättning

en: Non-customized translation
sv: Icke-anpassad översättning

en: Customized translation
sv: Skräddarsydd översättning

en: The strings have been saved.
sv: Strängarna har sparats.

en: In Context
sv: I sammanhang

en: First plural form | @count. plural form
sv[0]: Första pluralformen
sv[1]: @count. pluralform

en: Interface translation
sv: Översättning av gränssnitt

en: not applicable
sv: ej tillämpligt

en: Enable interface translation to English
sv: Aktivera översättning av gränssnitt till engelska

en: Interface translations directory
sv: Katalog för översättning av gränssnitt

en: Removed JavaScript translation file for the language %language because no translations currently exist for that language.
sv: Tog bort JavaScript-översättningsfilen för språket %language eftersom det för närvarande inte finns några översättningar för det språket.

en: User interface translation
sv: Översättning av användargränssnitt

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
sv: Import av sträng "%string" hoppades över på grund av otillåten eller felaktig HTML.

en: logged in users only
sv: endast inloggade användare

en: Author's preferred language
sv: Författares förvalda språk

en: %type is used by 1 piece of content on your site. You can not remove this content type until you have removed all of the %type content. | %type is used by @count pieces of content on your site. You may not remove %type until you have removed all of the %type content.
sv[0]: %type används av 1 del av innehåll på din webbplats. Du kan inte ta bort %type förrän du har tagit bort allt innehåll av typ %type.
sv[1]: %type används av @count delar av innehåll på din webbplats. Du får inte ta bort %type förrän du har tagit bort allt innehåll av typ %type.

en: The language code of the language the node is written in.
sv: Språkkoden för det språk som noden är skriven på.

en: Briefly describe the changes you have made.
sv: Beskriv kortfattat de ändringar du har gjort.

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
sv: Använd den förvalda genvägsikonen från temat

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
sv: Exampel: <code>@implicit-public-file</code> (för en fil i det publika filsystemet), <code>@explicit-file</code>, eller <code>@local-file</code>.

en: Message to display when in maintenance mode
sv: Meddelande att visa vid underhållsläge

en: This theme requires the base theme @base_theme to operate correctly.
sv: Detta tema kräver bastemat @base_theme för att fungera korrekt.

en: This theme requires the theme engine @theme_engine to operate correctly.
sv: Detta tema kräver temamotorn @theme_engine för att fungera korrekt.

en: Use maintenance mode when making major updates, particularly if the updates could disrupt visitors or the update process. Examples include upgrading, importing or exporting content, modifying a theme, modifying content types, and making backups.
sv: Använd underhållsläget när du gör större uppdateringar, speciellt om uppdateringarna kan störa webbplatsens besökare eller uppdateringsprocessen. Exempel på detta inkluderar upgraderingar, import eller export av viktigt innehåll, ändringar av tema, ändringar av innehållstyper samt när du gör en backup.

en: A language object.
sv: Ett språkobjekt.

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
sv: Alla typer av objekt, till exempel noder, kommentarer eller användare.

en: An entity field referencing a language.
sv: Ett objektsfält som refererar ett språk.

en: An entity field containing an entity reference.
sv: Ett fältobjekt som innehåller en objektsreferens.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
sv: Katalogen %file är inte skyddad från ändringar och utgör en säkerhetsrisk. Du måste ändra katalogens behörigheter så att den inte blir skrivbar.

en: Apply pending updates
sv: Tillämpa väntande uppdateringar

en: Translation is not supported if language is always one of: @locked_languages
sv: Översättning stöds inte om språk alltid är en av: @locked_languages

en: HTTP request to @url failed with error: @error.
sv: HTTP-anrop till @url misslyckades med felet: @error.

en: The name for this role. Example: "Moderator", "Editorial board", "Site architect".
sv: Namnet för denna roll. Exempel: "Moderator", "Redaktion", "Webbarkitekt".

en: User module 'member for' view element.
sv: Visningselement "medlem i" för användarmodul.

en: This is also assumed to be the primary language of this account's profile information.
sv: Det här förutsätt också vara det primära språket för detta kontots profilinformation.

en: Administration pages language
sv: Administrering av språksidor

en: Build a custom site without pre-configured functionality. Suitable for advanced users.
sv: Bygg en anpassad webbplats utan förkonfigurerad funktionalitet. Passar avancerade användare.

en: Site's default language (@lang_name)
sv: Webbplatsens förvalda språk (@lang_name)

en: Installation profile
sv: Installationsprofil

en: Selected language
sv: Valt språk

en: Expose sort order
sv: Exponera sorteringsordning

en: Use a custom %field_name
sv: Använd ett anpassat %field_name

en: Validation settings
sv: Inställningar för validering

en: Language Code
sv: Språkkod

en: Breakpoints can be organized into groups. Modules and themes should use groups to separate out breakpoints that are meant to be used for different purposes, such as breakpoints for layouts or breakpoints for image sizing.
sv: Brytpunkter kan organiseras i grupper. Moduler och teman bör använda grupper för att skilja ut brytpunkter som är avsedda att användas för olika ändamål, t.ex. brytpunkter för layouter eller brytpunkter för bildstorlekar.

en: Parent permalink
sv: Ovanliggande permanent länk

en: Save and manage fields
sv: Spara och hantera fält

en: Image removed.
sv: Bild borttagen.

en: This image has been removed. For security reasons, only images from the local domain are allowed.
sv: Den här bilden har tagits bort. Av säkerhetsskäl tillåts endast bilder från den lokala domänen.

en: Only images hosted on this site may be used in &lt;img&gt; tags.
sv: Enbart filer som finns på den här webbplatsen får användas i taggar av typ &lt;img&gt;.

en: An error occurred trying to check available interface translation updates.
sv: Ett fel inträffade vid försök att kontrollera tillgängliga uppdateringar för gränssnittsöversättning.

en: Checked available interface translation updates for one project. | Checked available interface translation updates for @count projects.
sv[0]: Kontrollerade tillgängliga uppdateringar för gränssnittsöversättning för ett projekt.
sv[1]: Kontrollerade tillgängliga uppdateringar för gränssnittsöversättning för @count projekt.

en: Available translation updates
sv: Tillgängliga uppdateringar för översättning

en: Get a status report about available interface translations for your installed modules and themes.
sv: Få en statusrapport om tillgängliga gränssnittsöversättningar för dina installerade moduler och teman.

en: Vocabulary language
sv: Språk för term

en: View profile
sv: Visa profil

en: User account actions
sv: Åtgärder för användarkonto

en: The role machine-name of the role.
sv: Det maskinläsbara rollnamnet

en: The base table used for this view.
sv: Bastabellen som används för den här vyn.

en: Base field
sv: Basfält

en: The base field used for this view.
sv: Basfältet som används för den här vyn.

en: The total amount of results returned from the view. The current display will be used.
sv: Det totala antalet resultat som återges från vyn. Den aktuella visningen kommer användas.

en: The number of items per page.
sv: Antal poster per sida.

en: The current page of results the view is on.
sv: Den aktuella resultatsidan som vyn är på.

en: The total page count.
sv: Det totala antalet sidräkningar.

en: Override the default view title for this view. This is useful to display an alternative title when a view is empty.
sv: Åsidosätt den förvalda vytiteln för den här vyn. Det här är användbart för att visa en alternativ titel när en vy är tom.

en: Overridden title
sv: Åsidosatt titel

en: Manage customized lists of content.
sv: Hantera anpassade listor av innehåll.

en: Tracker - User
sv: Spårare - Användare

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
sv: Huruvida noden är publicerad eller ej. Du måste använda ett argument eller filtrera på UID annars kommer du få missvisande resultat med hjälp av detta fält.

en: Delete own files
sv: Radera egna filer

en: Additional resources
sv: Ytterligare resurser

en: The translation authoring username %name does not exist.
sv: Användarnamnet för översättare %name finns inte.

en: You have to specify a valid translation authoring date.
sv: Du måste ange ett giltigt datum för översättningens skapande.

en: Database %database not found. The server reports the following message when attempting to create the database: %error.
sv: Databas %database hittades inte. Servern rapporterar följande meddelande vid försök att skapa databasen: %error.

en: Are you sure you want to unblock %ip?
sv: Är du säker på att du vill ta bort spärr av %ip?

en: Import all
sv: Importera alla

en: Another request may be synchronizing configuration already.
sv: En annan begäran kanske synkroniserar konfiguration redan.

en: The configuration was imported successfully.
sv: Konfigurationen importerades utan problem.

en: @count new | @count new
sv[0]: @count nytt
sv[1]: @count nya

en: @count changed | @count changed
sv[0]: @count ändrad
sv[1]: @count ändrade

en: @count removed | @count removed
sv[0]: @count borttaget
sv[1]: @count borttagna

en: Synchronize configuration
sv: Synkronisera konfiguration

en: Flag other translations as outdated
sv: Märk andra översättningar som föråldrade

en: Do not flag other translations as outdated
sv: Märk inte andra översättningar som föråldrade

en: Example: 'Hero image' or 'Author image'.
sv: Exempel: "Hjältebild" eller "Författarbild".

en: Breakpoint group
sv: Brytpunktsgrupp

en: Select an image style for this breakpoint.
sv: Välj en bildstil för denna brytpunkt.

en: Access @method on %label resource
sv: Åtkomst till @method på resurs %label

en: User-defined shortcuts
sv: Användardefinierade genvägar

en: Displayed as %date_format
sv: Visad som %date_format

en: opened
sv: öppnad

en: Enabling translation
sv: Aktiverar översättning

en: Create %language translation of %title
sv: Skapa %language översättning för %title

en: Source language: @language
sv: Källspråk: @language

en: If you made a significant change, which means the other translations should be updated, you can flag all translations of this content as outdated. This will not change any other property of them, like whether they are published or not.
sv: Om du har gjort en betydande ändring som innebär att de andra översättningarna bör uppdateras kan du flagga alla översättningar av det här innehållet som föråldrade. Detta ändrar inga andra egenskaper hos dem, som om de är publicerade eller inte.

en: When this option is checked, this translation needs to be updated. Uncheck when the translation is up to date again.
sv: När det här alternativet är markerat behöver översättningen uppdateras. Avmarkera när översättningen är aktuell igen.

en: Source language set to: %language
sv: Källspråk satt till: %language

en: This will delete all the translations of %label.
sv: Detta kommer radera alla översättningarna för %label.

en: No path is set
sv: Ingen sökväg är inställd

en: Hero
sv: Herobild

en: View differences
sv: Visa skillnader

en: Menu language
sv: Språk för meny

en: Block types
sv: Blocktyper

en: media item
sv: mediaobjekt

en: media items
sv: mediaobjekt

en: Replacement character
sv: Ersättningstecken

en: Client error
sv: Fel på klienten

en: No item selected.
sv: Inga post vald.

en: Modified timestamp
sv: Anpassad tidsstämpel

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
sv: Är du säker på att du vill radera @entity-type %label?

en: The @entity-type %label has been deleted.
sv: @entity-type %label har tagits bort.

en: Edit %label
sv: Redigera %label

en: Add @bundle
sv: Lägg till @bundle

en: Reference type
sv: Typ av referens

en: Delete state
sv: Radera läge

en: Navigation settings
sv: Inställningar för navigering

en: Horizontal orientation
sv: Horisontell orientering

en: Vertical orientation
sv: Vertikal orientering

en: Tray orientation changed to @orientation.
sv: Fackorienteringen ändrad till @orientation.

en: Publish taxonomy term
sv: Publicera taxonomiterm

en: Unpublish taxonomy term
sv: Avpublicera taxonomiterm

en: South Sudan
sv: Sydsudan

en: Custom output for TRUE
sv: Anpassad utmatning för SANT

en: Custom output for FALSE
sv: Anpassad utmatning för FALSKT

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your email address.
sv: Tack för din ansökan om ett konto. Ditt konto väntar för närvarande på godkännande av webbplatsens administratör.<br />Under tiden har ett välkomstmeddelande med vidare instruktioner skickats till din e-postadress.

en: An unrecoverable error has occurred. You can find the error message below. It is advised to copy it to the clipboard for reference.
sv: Ett fel som inte kan återställas har inträffat. Du kan hitta felmeddelandet nedan. Vi rekommenderar att du kopierar det till urklipp för referens.

en: Place block
sv: Placera block

en: Port number
sv: Portnummer

en: Revision timestamp
sv: Tidsstämpel för versionen

en: Administer account settings
sv: Administrera kontoinställningar

en: Entity language
sv: Entitetsspråk

en: search page
sv: söksida

en: Hide empty
sv: Dölj tomma

en: Revision Log message
sv: Versionsloggmeddelande

en: The translation set id for this node
sv: Översättningens uppsättnings-id för denna nod

en: Registered timestamp
sv: Registrerad tidsstämpel

en: Signature format
sv: Format på signatur

en: Init
sv: Initialisera

en: Media Image
sv: Mediabild

en: Update form
sv: Uppdatera formulär

en: File added
sv: Fil tillagd

en: File removed
sv: Fil borttagen

en: Translate configuration
sv: Konfiguration av översättning

en: Translations directory
sv: Översättningskatalog

en: The translations directory does not exist.
sv: Översättningskatalogen finns inte.

en: The translations directory is not readable.
sv: Översättningskatalogen är inte läsbar.

en: The translations directory is not writable.
sv: Översättningskatalogen är inte skrivbar.

en: The translations directory is writable.
sv: Översättningskatalogen är skrivbar.

en: The translation server is offline.
sv: Översättningsservern är nedkopplad.

en: The translation server is online.
sv: Översättningsservern är tillgänglig.

en: The %language translation is not available.
sv: Översättning för %language är inte tillgänglig.

en: The %language translation is available.
sv: Översättning för %language är tillgänglig.

en: The %language translation could not be downloaded.
sv: Översättningen för %language kunde inte laddas ned.

en: Not blank
sv: Inte tom

en: You have unsaved changes.
sv: Du har ändringar som inte sparats.

en: Allows users to apply an action to one or more items.
sv: Gör det möjligt för användare att tillämpa en åtgärd för ett eller flera objekt.

en: A unique name for this action. It must only contain lowercase letters, numbers and underscores.
sv: Ett unikt namn för denna åtgärd. Det får endast innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: All actions, except selected
sv: Alla åtgärder förutom valda

en: Only selected actions
sv: Enbart valda åtgärder

en: Selected actions
sv: Valda åtgärder

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
sv[0]: %action genomfördes på @count post.
sv[1]: %action genomfördes på @count poster.

en: @type %info has been created.
sv: @type %info har skapats.

en: @type %info has been updated.
sv: @type %info har uppdaterats.

en: @type: added %info.
sv: @type: lades till %info.

en: @type: updated %info.
sv: @type: uppdaterades %info.

en: The revision ID.
sv: ID-nummer för versionen.

en: The comment language code.
sv: Språkkod för kommentaren

en: The block type.
sv: Blocktypen.

en: Create a new revision by default for this block type.
sv: Skapa en ny version som förvalt för denna blocktyp.

en: Output the block in this view mode.
sv: Mata ut block i detta visningsläge.

en: Select the region where this block should be displayed.
sv: Välj regionen där detta block skall visas.

en: - Create a new book -
sv: - Skapa en ny bok -

en: Edit order and titles
sv: Redigera ordning och titlar

en: Toolbar configuration
sv: Verktygskonfiguration

en: No styles configured
sv: Inga stilar konfigurerade

en: You must configure the selected text editor.
sv: Du måste konfigurera den valda textredigeraren.

en: Approved status
sv: Status för godkänd

en: Approved comment status
sv: Status för godkänd kommentar

en: Link to approve comment
sv: Länk för att godkänna kommentar

en: Link to reply-to comment
sv: Länk för att svara på kommentar

en: The parent comment ID if this is a reply to a comment.
sv: Ovanliggande ID för kommentar om detta är ett svar till en kommentar.

en: The user ID of the comment author.
sv: Författarens användar-ID för kommentaren.

en: The comment author's home page address.
sv: Författarens hemsidesadress för kommentaren.

en: The comment author's hostname.
sv: Författarens värdnamn för kommentaren.

en: The time that the comment was created.
sv: Tidpunkten som kommentaren skapades.

en: The time that the comment was last edited.
sv: Tidpunkten då kommentaren senast redigerades.

en: Thread place
sv: Placering av tråd

en: The alphadecimal representation of the comment's place in a thread, consisting of a base 36 string prefixed by an integer indicating its length.
sv: Den alfa-decimala representationen av kommentarens plats i en tråd, bestående av en bas 36-sträng som föregås av ett heltal som anger dess längd.

en: View changes of @config_file
sv: Visa ändringar för @config_file

en: Send copy to sender
sv: Skicka kopia till avsändare

en: Contact module form element.
sv: Formulärselement för kontaktmodul.

en: Selected user
sv: Vald användare

en: The sender's name
sv: Avsändarens namn

en: The name of the person that is sending the contact message.
sv: Namn på den person som skickar meddelande genom kontaktformuläret.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
sv: Huruvida en kopia ska skickas till avsändaren.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
sv: ID för den mottagande användaren för personliga kontaktmeddelanden.

en: @action @title configuration options
sv: Konfigureringsalternativ @action @title

en: Press the esc key to exit.
sv: Tryck på tangenten Esc för att avsluta.

en: Choose the type of date to create.
sv: Välj typ av datum att skapa.

en: Date only
sv: Enbart datum

en: Set a default value for this date.
sv: Ställ in ett förvalt värde för detta datum.

en: AM/PM
sv: f.m/e.m

en: The %field date is required.
sv: Datumet %field är obligatoriskt.

en: The %field date is invalid.
sv: Datumet %field är ogiltigt.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
sv: Välj ett format för visning av datumet. Se till att ställa in ett lämpligt format för fältet. Det vill säga utelämna tid för ett fält som bara har ett datum.

en: Date part order
sv: Ordningsdel för datum

en: Month/Day/Year
sv: månad/dag/år

en: Day/Month/Year
sv: dag/månad/år

en: Year/Month/Day
sv: år/månad/dag

en: Time type
sv: Typ av tid

en: 24 hour time
sv: 24-timmarstid

en: 12 hour time
sv: 12-timmarstid

en: Text editor
sv: Textredigerare

en: This option is disabled because no modules that provide a text editor are currently enabled.
sv: Det här alternativet är inaktiverat eftersom inga moduler som innehåller en textredigerare är aktiverade för närvarande.

en: Text formats and editors
sv: Textformat och redigerare

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
sv: Text som visas inuti fältet tills ett värde anges. Detta tips är oftast ett exempelvärde eller en kort beskrivning av det förväntade formatet.

en: Type of item to reference
sv: Typ av objekt att referera

en: Reference method
sv: Metod för referens

en: @entity_type selection
sv: Urval för @entity_type

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
sv: Välj den metod som används för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem på webbplatser med tusentals objekt.

en: %entity_label: Administer fields
sv: %entity_label: Administrera fält

en: %entity_label: Administer display
sv: %entity_label: Administrera visning

en: Allowed number of values
sv: Tillåtna antal värden

en: Number of values is required.
sv: Antal värden är obligatoriskt.

en: Field %field can only hold @max values but there were @count uploaded. The following files have been omitted as a result: %list.
sv: Fältet %field kan bara innehålla @max värden men det fanns @count uppladdade. Därför har följande filer utelämnats: %list.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
sv: Oändligt antal filer kan laddas upp till detta fält.

en: The file ID.
sv: Filens ID-nummer.

en: The file language code.
sv: Filens språkkod.

en: The user ID of the file.
sv: Användar-ID till filen.

en: Name of the file with no path components.
sv: Filens namn utan sökvägskomponenter.

en: The URI to access the file (either local or remote).
sv: URI för att få åtkomst till filen (antingen lokalt eller fjärranslutet).

en: This format is shown when no other formats are available
sv: Detta format visas när inga andra format är tillgängliga

en: Forum content
sv: Innehåll i forum

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in forum %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in forum %title</span>
sv[0]: 1 nytt inlägg<span class="visually-hidden"> i forum %title</span>
sv[1]: @count nya inlägg<span class="visually-hidden"> i forum %title</span>

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in topic %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in topic %title</span>
sv[0]: 1 nytt inlägg<span class="visually-hidden"> i tråd %title</span>
sv[1]: @count nya inlägg<span class="visually-hidden"> i tråd %title</span>

en: forum: deleted %label and all its sub-forums.
sv: forum: raderade %label och alla dess underliggande forum.

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
sv: Källbild på %source_image_path hittades inte vid försök att generera härledd bild på %derivative_path.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
sv: Alternativ bildtext för bildens attribut "alt".

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
sv: Titeltext för bildens attribut "title".

en: The width of the image in pixels.
sv: Bredden på bilden i pixlar.

en: The height of the image in pixels.
sv: Bildens höjd i pixlar.

en: Custom language settings
sv: Inställningar för anpassat språk

en: Settings successfully updated.
sv: Inställningar uppdaterades utan problem.

en: Change language settings for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>user profiles</em>, or any other supported element on your site. By default, language settings hide the language selector and the language is the site's default language.
sv: Ändra språkinställningar för <em>innehållstyper</em>, <em>taxonomiordförråd</em>, <em>användarprofiler</em> eller något annat element som stöds på din webbplats. Som standard döljer språkinställningarna språkväljaren och språket är webbplatsens standardspråk.

en: Show language selector on create and edit pages
sv: Visa språkväljaren på sidor för skapande och redigering

en: Content language settings
sv: Språkinställningar för innehåll

en: Select languages to enforce. If none are selected, all languages will be allowed.
sv: Välj språk att upprätthålla. Om ingen väljs kommer alla språk att tillåtas.

en: The language is not @languages.
sv: Språket är inte @languages.

en: The language is @languages.
sv: Språket är @languages.

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
sv: Lagrar en URL-sträng, valfri varchar-länktext och valfri blobb med attribut för att sätta ihop en länk.

en: Allow link text
sv: Tillåt länktext

en: Placeholder for URL
sv: Platshållare för URL

en: Placeholder for link text
sv: Platshållare för länktext

en: Nothing to check.
sv: Inget att kontrollera.

en: Translation file not found: @uri.
sv: Översättningsfil hittades inte: @uri.

en: Unable to download translation file @uri.
sv: Kunde inte ladda ned översättningsfil @uri.

en: One translation files could not be checked. See the log for details. | @count translation files could not be checked. See the log for details.
sv[0]: En översättningsfil kunde inte kontrolleras. Se loggen för mer information.
sv[1]: @count översättningsfiler kunde inte kontrolleras. Se loggen för mer information.

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
sv: Importerar översättningsfil: %filename (@percent%).

en: Translations imported.
sv: Översättning importerad

en: Updating configuration translations
sv: Uppdaterar översättningar för konfiguration

en: Starting configuration update
sv: Startar uppdatering av konfiguration

en: Error updating configuration translations
sv: Fel vid uppdatering av översättningar för konfiguration

en: The configuration was successfully updated. There are %number configuration objects updated.
sv: Konfigurationen uppdaterades utan problem. Det finns %number uppdaterade konfigurationsobjekt.

en: No configuration objects have been updated.
sv: Inga konfigurationsobjekt har uppdaterats.

en: Unable to import translations file: @file
sv: Kunde inte importera översättningsfil: @file

en: Translations imported: %number added, %update updated, %delete removed.
sv: Översättningar importerade: %number lades till, %update uppdaterades, %delete togs bort.

en: The configuration was successfully updated. %number configuration objects updated.
sv: Konfigurationen uppdaterades utan problem. %number konfigurationsobjekt uppdaterades.

en: One translation file imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed. | @count translation files imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed.
sv[0]: En översättningsfil importerades. %number översättningar lades till, %update översättningar uppdaterades och %delete översättningar togs bort.
sv[1]: @count översättningsfiler importerades. %number översättningar lades till, %update översättningar uppdaterades och %delete översättningar togs bort.

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details.
sv[0]: En översättningssträng hoppades över på grund av ej tillåten eller felaktig HTML. Se loggen för mer information.
sv[1]: @count översättningssträngar hoppades över på grund av ej tillåten eller felaktig HTML. Se loggen för mer information.

en: Checking translations
sv: Kontrollerar översättningar

en: Error checking translation updates.
sv: Fel vid kontroll av uppdateringar för översättning.

en: Updating translations
sv: Uppdaterar översättningar

en: Error importing translation files
sv: Fel vid import av översättningsfiler

en: Updating translations.
sv: Uppdaterar översättningar.

en: Source string (@language)
sv: Källsträng (@language)

en: Built-in English
sv: Inbyggd engelsk

en: Translated string (@language)
sv: Översatt sträng (@language)

en: All translations up to date.
sv: Alla översättningar uppdaterade.

en: Select a language to update.
sv: Välj ett språk att uppdatera.

en: File not found at %remote_path nor at %local_path
sv: Fil hittades inte på %remote_path och inte heller på %local_path

en: File not found at %local_path
sv: Fil hittades inte på %local_path

en: Translation file location could not be determined.
sv: Plats för översättningsfil kunde inte fastställas.

en: no version
sv: ingen version

en: Missing translations for:
sv: Saknar översättningar för:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
sv[0]: Saknar översättningar för ett projekt
sv[1]: Saknar översättningar för @count projekt

en: A local file system path where interface translation files will be stored.
sv: En lokal filsystemsökväg där filer för gränssnittsöversättning kommer lagras.

en: Updates available
sv: Uppdateringar tillgängliga

en: Missing translations
sv: Saknar översättningar

en: Translation source
sv: Källa för översättning

en: Drupal translation server and local files
sv: Drupals översättningsserver och lokala filer

en: Local files only
sv: Enbart lokala filer

en: The source of translation files for automatic interface translation.
sv: Källan av översättningsfiler för automatisk översättning av gränssnitt.

en: Don't overwrite existing translations.
sv: Skriv inte över befintliga översättningar.

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
sv: Skriv endast över importerade översättningar. Anpassade översättningar behålls.

en: Overwrite existing translations.
sv: Skriv över befintliga översättningar.

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
sv: Hur befintliga översättningar skall behandlas vid automatisk uppdatering av gränssnittsöversättningar.

en: Edit menu %label
sv: Redigera meny %label

en: Add menu link
sv: Lägg till menylänk

en: Administrative summary
sv: Administrativ sammanfattning

en: Menu %label has been updated.
sv: Meny %label har uppdaterats.

en: Menu %label has been added.
sv: Meny %label har lagts till.

en: The menu link has been saved.
sv: Menylänken har sparats.

en: Published status or admin user
sv: Publicerad status eller administratörsanvändare

en: Promoted to front page status
sv: Status för visas på startsidan

en: Add a form element that lets you run operations on multiple nodes.
sv: Lägg till ett formulärselement som låter dig köra funktioner på flera noder.

en: Empty Node Frontpage behavior
sv: Beteende för tom nod på startsida

en: Provides a link to the node add overview page.
sv: Ger en länk till översiktssidan för lägg till nod.

en: Link to revision
sv: Länk till version

en: Link to revert revision
sv: Länk för att återställa version

en: Link to delete revision
sv: Länk för att radera version

en: Access the Content overview page
sv: Åtkomst till översiktssidan för innehåll

en: View all revisions
sv: Visa alla versioner

en: Revert all revisions
sv: Återställ alla versioner

en: %type_name: View revisions
sv: %type_name: Visa versioner

en: %type_name: Revert revisions
sv: %type_name: Återställ versioner

en: %type_name: Delete revisions
sv: %type_name: Radera versioner

en: Promotion options
sv: Alternativ för lansering

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
sv: Läs mer<span class="visually-hidden"> om @title</span>

en: The node revision ID.
sv: ID-numret för nodens version.

en: The time that the node was last edited.
sv: Tidpunkten för när noden senast redigerades.

en: The time that the current revision was created.
sv: Tidpunkten då den aktuella versionen skapades.

en: The user ID of the author of the current revision.
sv: Användar-ID till författaren av den aktuella versionen.

en: Float value
sv: Flyttalsvärde

en: An entity field containing a path alias and related data.
sv: Ett objektsfält som innehåller ett sökvägsalias och relaterad data.

en: Path id
sv: ID-nummer för sökväg

en: Created entity %type with ID %id.
sv: Skapade objekt %type med ID %id.

en: Updated entity %type with ID %id.
sv: Uppdaterade objekt %type med ID %id.

en: Deleted entity %type with ID %id.
sv: Raderade objekt %type med ID %id.

en: Raw output
sv: Ren utdata

en: You have no fields. Add some to your view.
sv: Du har inga fält. Lägg till några i din vy.

en: The machine-readable name must contain only letters, numbers, dashes and underscores.
sv: Det maskinläsbara namnet får endast innehålla bokstäver, siffror, bindestreck och understreck.

en: All field aliases must be unique
sv: Alla fältalias måste vara unika

en: Accepted request formats
sv: Godkända format för begäran

en: Request formats that will be allowed in responses. If none are selected all formats will be allowed.
sv: Förfrågningsformat som kommer att tillåtas i svar. Om ingen är vald kommer alla format att tillåtas.

en: Any data
sv: All data

en: An entity field containing a UUID.
sv: Ett objektsfält som innehåller en UUID.

en: Failed to fetch file due to error "%error"
sv: Misslyckades med att hämta filen på grund av felet ”%error”

en: Date and time formats
sv: Format för datum och tid

en: Name of the date format
sv: Namn på datumformatet

en: @toolkit settings
sv: Inställningar för @toolkit

en: Update this item
sv: Uppdatera detta objekt

en: This value should not be null.
sv: Detta värde skall inte vara innehållslöst.

en: The term ID.
sv: ID-numret för termen.

en: The term language code.
sv: Språkkoden för termen.

en: Term Parents
sv: Överliggande termer

en: The parents of this term.
sv: Ovanliggande termer för termen.

en: Create referenced entities if they don't already exist
sv: Skapa refererade objekt om de inte redan finns

en: Telephone number
sv: Telefonnummer

en: Link using text: @title
sv: Länk som använder text: @title

en: Link using provided telephone number.
sv: Länk som använder tillhandahållet telefonnummer.

en: Toolbar items
sv: Objekt på verktygsrad

en: !tour_item of !total
sv: !tour_item av !total

en: End tour
sv: Avsluta rundtur

en: Translatable elements
sv: Översättningsbara element

en: At least one field needs to be translatable to enable %bundle for translation.
sv: Åtminstone ett fält måste vara översättningsbart för att aktivera %bundle för översättning.

en: <strong>@language_name (Original language)</strong>
sv: <strong>@language_name (Ursprungligt språk)</strong>

en: Administer translation settings
sv: Administrera översättningsinställningar

en: Create translations
sv: Skapa översättningar

en: Delete translations
sv: Radera översättningar

en: Translate %bundle_label @entity_label
sv: Översätt %bundle_label @entity_label

en: Translate @entity_label
sv: Översätt @entity_label

en: "Show language selector" is not compatible with translating content that has default language: %choice. Either do not hide the language selector or pick a specific language.
sv: "Visa språkval" är inte kompatibel med att översätta innehåll som har standardspråk: %choice. Antingen får du inte dölja språkvalet eller välja ett specifikt språk.

en: An unpublished translation will not be visible without translation permissions.
sv: En ej publicerad översättning kommer inte att vara synlig utan behörigheter för översättning.

en: %archive_file does not contain any .info.yml files.
sv: %archive_file innehåller inga filer av typ .info.yml.

en: <p>This is a one-time login for %user_name.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
sv: <p>Detta är en engångsinloggning för %user_name.</p><p>Klicka på denna knapp för att logga in på webbplatsen och byta lösenord.</p>

en: Provides access to the user data service.
sv: Tillhandahåll åtkomst till tjänsten för användardata.

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
sv: Lägg till ett formulärselement som låter dig köra funktioner på flera användare.

en: System module form element.
sv: Formulärselement för systemmodul.

en: Edit user account
sv: Redigera användarkonto

en: Login attempt failed from %ip.
sv: Inloggningsförsök misslyckades från %ip.

en: Cancel user
sv: Avregistrera användare

en: Enable password strength indicator
sv: Aktivera indikator på lösenordsstyrka

en: Admin (user awaiting approval)
sv: Administratör (användare väntar på godkännande)

en: Role %label has been updated.
sv: Roll %label har uppdaterats.

en: Role %label has been added.
sv: Roll %label har lagts till.

en: The user language code.
sv: Språkkod för användaren.

en: The time that the user last accessed the site.
sv: Tidpunkten som användaren senast använde webbplatsen.

en: The time that the user last logged in.
sv: Tidpunkten som användaren senast loggade in.

en: The email address used for initial account creation.
sv: E-postadressen som användes för att skapa konto.

en: The roles the user has.
sv: Rollerna som användaren innehar.

en: Update the user %name
sv: Uppdatera användaren %name

en: The module which sets this user data.
sv: Modulen som ställer in denna användardata.

en: The name of the data key.
sv: Namnet på datanyckeln.

en: The label of the view.
sv: Etiketten för vyn.

en: The machine-readable ID of the view.
sv: Det maskinläsbara ID-numret för vyn.

en: Dropbutton
sv: Snabbvalsknapp

en: Display fields in a dropbutton.
sv: Visa fält i en snabbvalsknapp.

en: Rendered entity - @label
sv: Genererat objekt - @label

en: Displays a rendered @label entity in an area.
sv: Visar ett genererat objekt @label i ett område.

en: Display the @label
sv: Visa @label

en: Available global token replacements
sv: Tillgängliga globala ersättningstecken

en: Override the title of this view when it is empty. The available global tokens below can be used here.
sv: Åsidosätt titeln på denna vy när den är tom. De tillgängliga globala ersättningstecknen nedan kan användas här.

en: Administrative comment
sv: Administrativ kommentar

en: Machine name of the display
sv: Maskinläsbart namn för visningen

en: This description will only be seen within the administrative interface and can be used to document this display.
sv: Denna beskrivning kommer endast ses i det administrativa gränssnittet och kan användas för att dokumentera denna visning.

en: CSS class name(s)
sv: CSS-klassnamn

en: Show contextual links on this view.
sv: Visa sammanhängande länkar på den här vyn.

en: Show contextual links
sv: Visa sammanhängande länkar

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
sv: I menyn kommer de tyngre länkarna sjunka och de lättare kommer att placeras närmare toppen.

en: Allow people to choose the sort order
sv: Tillåt personer att välja sorteringsordning

en: If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
sv: Om sorteringsordningen inte visas kommer inställningarna för sorteringskriteriet åt varje sort avgöra dess ordning.

en: Label for ascending sort
sv: Etikett för ökande sortering

en: Label for descending sort
sv: Etikett för fallande sortering

en: Override the output of this field with custom text
sv: Åsidosätt utmatningen för det här fältet med anpassad text

en: Output this field as a custom link
sv: Mata ut det här fältet som en anpassad länk

en: Trim this field to a maximum number of characters
sv: Korta ned detta fält till ett största antal tecken

en: More link label
sv: Etikett för länk "Mer"

en: You may use the "Replacement patterns" above.
sv: Du kan använda "Ersättningsmönstren" ovan.

en: An HTML corrector will be run to ensure HTML tags are properly closed after trimming.
sv: En HTML-korrigerare kommer köras för att se till att HTML-taggar är stängda på rätt sätt efter nedkortning.

en: Fields to be included as links.
sv: Fält som skall inkluderas som länkar.

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
sv: Inkludera en "mål"-parameter i länken för att vidarebefordra användaren till den ursprungliga vyn efter att länkåtgärden genomförts.

en: First page link text
sv: Länktext till startsida

en: Last page link text
sv: Länktext till senaste sida

en: Offset (number of items to skip)
sv: Kompensation (antal poster att hoppa över)

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
sv: Till exempel, ställ in detta till 3 och de 3 första posterna kommer inte att visas.

en: Pager link labels
sv: Etikett för pagineringslänkar

en: Previous page link text
sv: Textlänk för föregående sida

en: Next page link text
sv: Textlänk för nästa sida

en: Insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
sv: Sätt in en lista med numeriska heltalsvärden separerade med kommatecken. Till exempel: 10, 20, 50, 100

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Use this option only if you understand and accept this security risk.
sv: VARNING: Inaktivering av omskrivning av SQL innebär att säkerhet för nodåtkomst är inaktiverad. Detta kan tillåta använda att se data som de inte skulle kunna se om din vy är felaktigt konfigurerad. Använd detta alternativ enbart om du förstår och godtar denna säkerhetsrisk.

en: No view mode selected
sv: Inget vyläge valt

en: Caption for the table
sv: Överskrift för tabellen

en: Table details
sv: Detaljer för tabell

en: Summary title
sv: Titel för sammanfattning

en: Table description
sv: Beskrivning av tabell

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
sv: Tillhandahåll ytterligare detaljer om tabellen för att öka tillgängligheten.

en: Enable @display_title
sv: Aktivera @display_title

en: Delete @display_title
sv: Radera @display_title

en: Undo delete of @display_title
sv: Ångra radering av @display_title

en: Disable @display_title
sv: Inaktivera @display_title

en: Edit view name/description
sv: Redigera vynamn/beskrivning

en: Analyze view
sv: Analysera vy

en: Reorder displays
sv: Omorganisera visningar

en: Revert view
sv: Återställ vy

en: Add <span class="visually-hidden">@type</span>
sv: Lägg till <span class="visually-hidden">@type</span>

en: And/Or Rearrange <span class="visually-hidden">filter criteria</span>
sv: Och/eller ändra om <span class="visually-hidden">filterkriterium</span>

en: Rearrange <span class="visually-hidden">@type</span>
sv: Ändra om <span class="visually-hidden">@type</span>

en: This display has one or more validation errors.
sv: Denna visning har ett eller flera valideringsfel.

en: There are no disabled views.
sv: Det finns inga inaktiverade vyer.

en: Do you want to break the lock on view %name?
sv: Vill du bryta upp låset på vy %name?

en: View language
sv: Språk för vy

en: Language of labels and other textual elements in this view.
sv: Språk på etiketter och andra textelement i denna vy.

en: No displays available.
sv: Inga visningar tillgängliga.

en: Last saved
sv: Senast sparad

en: Not saved yet
sv: Inte sparad ännu

en: Hard
sv: Svår

en: Book Page
sv: Boksida

en: Comment selection
sv: Urval för kommentar

en: Contact message
sv: Kontaktmeddelande

en: Entity display
sv: Visning av objekt

en: Entity form display
sv: Formulärsvisning av objekt

en: Display the ID of the referenced entities.
sv: Visa ID-numren för de refererade objekten.

en: Selects referenceable entities for an entity reference field.
sv: Väljer refererbara objekt för ett fältobjektsreferens.

en: Entity Reference inline fields
sv: Radvisa fält för objektsreferens

en: Separate link text and URL
sv: Avskilj länktext och URL

en: Shortcut set
sv: Genväg inställd

en: Handles .tar files.
sv: Hanterar .tar-filer.

en: Handles zip files.
sv: Hanterar .zip-filer.

en: Display reference to taxonomy term in RSS.
sv: Visa referens till taxonomiterm i RSS.

en: Telephone link
sv: Telefonlänk

en: User selection
sv: Urval av användare

en: Views Exposed Filter Block
sv: Views synliga blockfilter

en: A simple pager containing previous and next links.
sv: En enkel paginerare som innehåller länkar för föregående och nästa.

en: Display all items that this view might find.
sv: Visa alla poster som denna vy kan hitta.

en: Displays rows as HTML list.
sv: Visar rader som HTML-lista.

en: Language detection and selection
sv: Språkdetektering och språkval

en: menus
sv: menyer

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site.
sv: Inställningar för den statistik som Drupal lagrar om webbplatsen.

en: Display of multiple files
sv: Visning av flera filer

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: Configuration Translation
sv: Översättning av konfiguration

en: - empty image -
sv: - tom bild -

en: Field formatters
sv: Fältformaterare

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
sv: Om aktiverad kommer inte åtkomstbehörigheter för generering av objekt kontrolleras.

en: Save and select
sv: Spara och välj

en: Editorial
sv: Redaktionell

en: Protocol version
sv: Protokollversion

en: The directory %translations_directory exists.
sv: Katalogen %translations_directory finns redan.

en: MySQL, MariaDB, Percona Server, or equivalent
sv: MySQL, MariaDB, Percona Server, eller motsvarande

en: The referenced language
sv: Det refererade språket

en: Language reference
sv: Referens till språk

en: URI value
sv: Värde för URI

en: An entity field containing a URI.
sv: Ett objektsfält som innehåller en URI.

en: Caribbean Netherlands
sv: Karibiska Nederländerna

en: Congo - Kinshasa
sv: Kongo - Kinshasa

en: Congo - Brazzaville
sv: Kongo - Brazzaville

en: Côte d’Ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Clipperton Island
sv: Clippertonön

en: Hong Kong SAR China
sv: Hongkong, särskild administrativ region i Kina

en: Canary Islands
sv: Kanarieöarna

en: Palestinian Territories
sv: Palestinska Territorierna

en: Outlying Oceania
sv: Mindre öar i Oceanien

en: U.S. Outlying Islands
sv: Tristan da Cunha

en: Time span in seconds
sv: Tidsintervall i sekunder

en: Using simple actions
sv: Användande av enkla åtgärder

en: Creating and configuring advanced actions
sv: Skapande och och konfigurerande av utökade åtgärder

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
sv: Ett unikt namn för denna blockinstans. Måste vara alfanumeriskt och åtskiljas av understreck.

en: Filter by block name
sv: Filtrera på blocknamn

en: Enter a part of the block name to filter by.
sv: Ange en del av blocknamnet att filtrera på.

en: Allow settings in the block configuration
sv: Tillåt inställningar i blockkonfigurationen

en: Items per block
sv: Poster per block

en: @count (default setting)
sv: @count (förvald inställning)

en: Configuring the toolbar
sv: Konfigurerar verktygsraden

en: Toggling between formatted text and HTML source
sv: Växlar mellan formaterad text och HTML-källa

en: Enable image uploads
sv: Aktivera bilduppladdningar

en: Storage: @name
sv: Lager: @name

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
sv: En katalog i förhållande till Drupals filkatalog där uppladdade bilder kommer lagras.

en: Installing text editors
sv: Installerar textredigerare

en: Enabling a text editor for a text format
sv: Aktiverar en textredigerare för textformat

en: Configuring a text editor
sv: Konfigurerar en textredigerare

en: Placeholder: @placeholder
sv: Platshållare: @placeholder

en: No placeholder
sv: Ingen platshållare

en: Add, edit, and delete custom display modes.
sv: Lägg till, redigera och radera anpassade visningslägen.

en: Display modes
sv: Visningslägen

en: Configure what displays are available for your content and forms.
sv: Konfigurera vilka visningar som finns tillgängliga för ditt innehåll och formulär.

en: Manage custom view modes.
sv: Hantera anpassade vylägen.

en: Form modes
sv: Formulärslägen

en: Manage custom form modes.
sv: Hantera anpassade formulärslägen.

en: Add form mode
sv: Lägg till formulärsläge

en: Edit form mode
sv: Redigera formulärsläge

en: Choose view mode entity type
sv: Välj objektsläge för vyläge

en: Choose form mode entity type
sv: Välj objektstyp för formulärsläge

en: Saved the %label @entity-type.
sv: Sparade @entity-type %label.

en: Autocomplete matching: @match_operator
sv: Automatisk komplettering överensstämmer: @match_operator

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
sv: Det refererade objektet (%type: %id) finns inte.

[ctx: Sort order]
en: Order
sv: Ordning

en: %entity_label: Administer form display
sv: %entity_label: Administrera formulärvisning

en: Plugin for @title
sv: Insticksprogram för @title

en: @type (module: @module)
sv: @type (modul: @module)

en: Access the Files overview page
sv: Åtkomst till sidan för filöversikt

en: Progress indicator: @progress_indicator
sv: Förloppsindikator: @progress_indicator

en: The %filter filter is missing, and will be removed once this format is saved.
sv: Filtret %filter saknas och kommer att tas bort när formatet sparas.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple of blank lines.
sv: Rader och stycken hanteras automatiskt. Radbrytningar (&lt;br /&gt;) och taggar för stycken (&lt;p&gt; och &lt;/p&gt;) sätts in automatiskt. Om stycken inte fungerar är det bara att lägga till ett par tomrader.

en: Missing filter. All text is removed
sv: Saknar filter. All text är borttagen

en: Missing filter plugin: %filter.
sv: Saknar insticksprogram för filter: %filter.

en: Provides a fallback for missing filters. Do not use.
sv: Tillhandahåller en reserv för saknat filter. Använd inte.

en: Updated @type %term.
sv: Uppdaterade @type %term.

en: Add image style
sv: Lägg till bildstil

en: Preview image style: @style
sv: Förhandsgranska bildstil: @style

en: No placeholders
sv: Inga platshållare

en: Title placeholder: @placeholder_title
sv: Platshållare för titel: @placeholder_title

en: Edit %label content type
sv: Redigera innehållstyp %label

en: The content has either been modified by another user, or you have already submitted modifications. As a result, your changes cannot be saved.
sv: Innehållet har antingen ändrats av en annan användare, eller så har du redan skickat in ändringar. Därför kan inte dina ändringarna sparas.

en: Use field label: @display_label
sv: Använd fältetikett: @display_label

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. This must be changed in settings.php
sv: En lokal systemsökväg där publika filer kommer lagras. Denna katalog måste existera och vara skrivbar av Drupal. Denna katalog måste vara relativ till Drupals installationskatalog och vara åtkomlig via webben. Detta måste ändras i settings.php

en: %name: the telephone number may not be longer than @max characters.
sv: %name: telefonnumret får inte vara längre än @max tecken.

en: %name: the text may not be longer than @max characters.
sv: %name: texten får inte vara längre än @max tecken.

en: Summary rows
sv: Rader för sammanfattning

en: This form lets administrators add and edit fields for storing user data.
sv: Detta formulär låter administratörer lägga till och redigera fält för att lagra användarinformation.

en: This form lets administrators configure how form fields should be displayed when editing a user profile.
sv: Detta formulär låter administratörer konfigurera hur fält i ett formulär ska visas vid redigering av en användarprofil.

en: Alter the HTTP response status code used by this view, mostly helpful for empty results.
sv: Ändra svarskoden för HTTP som används av denna vy. Mest användbart för tomma resultat.

en: HTTP status code
sv: Statuskod för HTTP

en: Always display the more link
sv: Visa alltid länken för mer

en: Check this to display the more link even if there are no more items to display.
sv: Kryssa för här för att visa länken "mer" även om det inte finns fler objekt att visa.

en: Make entity label a link to entity page.
sv: Gör etikettsobjekt till en länk till sidobjekt.

en: You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
sv: Du måste lägga till några ytterligare fält till denna visning innan du kan använda fältet. Dessa fält kan markeras som <em>Undanta från visning</em> om du föredrar det. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som ligger efter detta fält. Om du behöver ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.

en: Automatic width
sv: Automatisk bredd

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
sv: Bredden på varje kolumn kommer att beräknas automatiskt baserat på antalet kolumner som tillhandahålls. Att inaktivera det här alternativet kan vara till nytta om ytterligare klasser är angivna eller om ett tema injicerar klasser baserade på ett rutnät.

en: Default column classes
sv: Förvalda kolumnklasser

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Lägg förvalda kolumnklasserna för visningar som views-col, col-1 och clearfix till utmatningen. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn ger som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Custom column class
sv: Anpassad kolumnklass

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
sv: Ytterligare klasser att tillhandahålla på varje kolumn. Avskilda med ett mellanslag.

en: Default row classes
sv: Förvalda radklasser

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Lägger till de förvalda radklasserna för visningar som views-row, row-1 och clearfix till utmatningen. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn ger som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Custom row class
sv: Anpassad radklass

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
sv: Ytterligare klasser att tillhandahålla på varje rad. Avskilda med ett mellanslag.

en: Default wizard
sv: Förvald guide

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
sv: Alla Viewsgenererade databasfrågor kommer innehålla namnet på vyn och visa: 'vynamn:visningsnamn' som en sträng i slutet av SELECT-satsen. Detta gör det enklare att identifiera databasfrågor från Views i loggar för databasservern, men bör endast användas vid felsökning.

en: Selected:
sv: Vald:

[ctx: Validation]
en: Allowed values
sv: Tillåtna värden

[ctx: Validation]
en: Bundle
sv: Paket

en: The entity must be of bundle %bundle.
sv: Objektet måste vara av pakettypen %bundle

[ctx: Validation]
en: Complex data
sv: Komplex data

[ctx: Validation]
en: Count
sv: Summa

[ctx: Validation]
en: Entity type
sv: Typ av objekt

en: The entity must be of type %type.
sv: Objektet måste vara av typ %type.

[ctx: Validation]
en: Length
sv: Längd

[ctx: Validation]
en: Primitive type
sv: Primitiv typ

en: This value should be of the correct primitive type.
sv: Detta värde bör vara av den korrekta primitiva typen.

[ctx: Validation]
en: Range
sv: Serie

[ctx: Validation]
en: Entity Reference valid reference
sv: Giltig referens för objektsreferens

[ctx: Validation]
en: User name
sv: Användarnamn

[ctx: Validation]
en: User name unique
sv: Unikt användarnamn

en: %name must be higher than or equal to %min.
sv: %name måste vara högre än eller lika med %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
sv: %name måste vara lägre än eller lika med %max.

[ctx: Validation]
en: Entity changed
sv: Ändrat objekt

en: Block layout
sv: Blocklayout

en: Block category
sv: Blockkategori

en: Hide block if the view output is empty
sv: Dölj block om vyutmatningen är tom

en: Block empty settings
sv: Inställningar för tomt block

en: Hide block if no result/empty text
sv: Dölj block om inget resultat/tom text

en: Hide the block if there is no result and no empty text and no header/footer which is shown on empty result
sv: Dölj blocket om det inte finns något resultat och ingen tom text och inget sidhuvud/sidfot som visas vid tomt resultat

en: The number of comments posted on an entity.
sv: Antalet kommentarer som lagts in på ett objekt.

en: The number of comments posted on an entity since the reader last viewed it.
sv: Antalet kommentarer som lagts in på ett objekt sedan läsaren senast visade det.

en: The entity the comment was posted to.
sv: Objektet som kommentaren lades in på.

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
sv: @entity_type som kommentaren är ett svar på.

en: The number of comments an entity has.
sv: Antalet kommentarer ett objekt har.

en: The most recent of last comment posted or entity updated time.
sv: Den senast inlagda kommentaren eller uppdateringstid för objekt.

en: Display the last comment of an entity
sv: Visa den sista kommentaren för ett objekt

en: The last comment of an entity.
sv: Den sista kommentaren för ett objekt.

en: The User ID of the author of the last comment of an entity.
sv: Användar-ID till författaren för den sista kommentaren på ett objekt.

en: The entity type to which the comment is a reply to.
sv: Objektstypen till vilken kommentaren är ett svar till.

en: Comments of the @entity_type using field: @field_name
sv: Kommentarer för @entity_type som använder fält: @field_name

en: Edit comment %title
sv: Redigera kommentar %title

en: Comment field name
sv: Namn på kommentarsfält

en: Last comment ID
sv: ID-nummer för senaste kommentar

en: Last comment timestamp
sv: Tidsstämpel för senaste kommentar

en: Last comment name
sv: Namn för senaste kommentar

en: Last comment user ID
sv: ID-nummer för användare för senaste kommentar

en: Comment list
sv: Kommentarslista

en: Content language and translation
sv: Innehållsspråk och översättning

en: Configure language and translation support for content.
sv: Konfigurera språk- och översättningsstöd för innehåll.

en: Select source language
sv: Välj källspråk

en: Computed date
sv: Uträknat datum

en: Log entries
sv: Logga inlägg

en: Contains a list of log entries.
sv: Innehåller en lista av logginlägg.

en: The user on which the log entry as written.
sv: Användaren för vilken logginlägget skrevs för.

en: The actual message of the log entry.
sv: Det faktiska meddelandet för logginlägget.

en: Operation links for the event.
sv: Funktionslänkar för händelsen.

en: Date when the event occurred.
sv: Datum då händelsen inträffade.

en: One file only. | Maximum @count files.
sv[0]: Enbart en fil.
sv[1]: Som mest @count filer.

en: Delete forum
sv: Radera forum

en: Configure language support for content.
sv: Konfigurera språkstöd för innehåll.

en: Managing and displaying link fields
sv: Hantering och visning av länkfält

en: Adding link text
sv: Lägger till länktext

en: Displaying link text
sv: Visar länktext

en: Adding attributes to links
sv: Lägger til attribut till länkar

en: Number (decimal)
sv: Nummer (decimal)

en: Number (float)
sv: Nummer (flyttal)

en: Number (integer)
sv: Nummer (heltal)

en: Alias for @id
sv: Alias för @id

en: Raw output for @id
sv: Obearbetad utmatning för @id

en: The uninstall process removes all data related to a module.
sv: Processen som körs för avinstallation tar bort all data relaterad till en modul.

en: The date the term was last updated.
sv: Datumet då termen senast uppdaterades.

en: The time that the term was last edited.
sv: Tiden då termen senast redigerades.

en: Managing and displaying telephone fields
sv: Hantering och visning av telefonfält

en: Displaying telephone numbers as links
sv: Visar telefonnummer som länkar

en: The user account %name cannot be canceled.
sv: Användarkontot %name kan inte tas bort.

en: The handler for this item is broken or missing. The following details are available:
sv: Hanteraren för det här objektet är felaktig eller saknas. Följande uppgifter finns tillgängliga:

en: Default actions
sv: Förvald åtgärd

en: Grouping @id
sv: Grupperande @id

en: Columns for @field
sv: Kolumner för @field

en: Sortable for @field
sv: Sorteringsbar för @field

en: Default sort order for @field
sv: Förvald sorteringsordning för @field

en: Default sort for @field
sv: Förvald sortering för @field

en: Alignment for @field
sv: Justering för @field

en: Separator for @field
sv: Avskiljare för @field

en: Hide empty column for @field
sv: Dölj dolda kolumner för @field

en: Responsive setting for @field
sv: Följsam inställning för @field

en: No default sort
sv: Ingen förvald sortering

en: Page display settings
sv: Inställningar för sidvisning

en: Block display settings
sv: Inställningar för blockvisning

en: View basic information
sv: Visa grundläggande information

en: Allow embedded displays
sv: Tillåt inbäddade visningar

en: Embedded displays can be used in code via views_embed_view().
sv: Inbäddade visningar kan användas i kod via views_embed_view().

en: Show SQL query
sv: Visa SQL-fråga

en: Remove @title
sv: Tag bort @title

en: Weight for @id
sv: Vikt för @id

en: Group for @id
sv: Grupp för @id

en: Remove @id
sv: Tag bort @id

en: PHP date format
sv: Datumformat för PHP

en: 1 place | @count places
sv[0]: 1 plats
sv[1]: @count platser

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: Media types
sv: Typer av media

en: Not fully protected
sv: Inte helt skyddad

en: Reset your password
sv: Återställ ditt lösenord

en: Simple configuration
sv: Enkel konfiguration

en: Configuration type
sv: Typ av konfiguration

en: Here is your configuration:
sv: Här är din konfiguration:

en: Are you sure you want to update the %name @type?
sv: Är du säker på att du vill uppdatera %name av typ @type?

en: An entity with this machine name already exists but the import did not specify a UUID.
sv: Ett objekt med detta maskinläsbara namn finns redan men importen specificerade inget UUID.

en: An entity with this machine name already exists but the UUID does not match.
sv: Ett objekt med detta maskinläsbara namn finns redan men UUID stämmer inte överens.

en: An entity with this UUID already exists but the machine name does not match.
sv: Ett objekt med detta UUID finns redan men det maskinläsbara namnet stämmer inte överens.

en: Fallback date format
sv: Datumformat i reserv

en: Configuration translation
sv: Översättning på konfiguration

en: Translate the configuration.
sv: Översätta konfigurationen.

en: @label fields
sv: Fält @label

en: Enter block, theme or category
sv: Ange block, tema eller kategori

en: Enter a part of the block, theme or category to filter by.
sv: Ange en del av blocket, tema eller katagori att filtrera på.

en: Translations for %label
sv: Översättningar för %label

en: @language (original)
sv: @language (ursprungligt)

en: Enter label
sv: Ange etikett

en: Enter a part of the label or description to filter by.
sv: Ange en del av etiketten eller beskrivning att filtrera på.

en: Enter field or @bundle
sv: Ange fält eller @bundle

en: Enter a part of the field or @bundle to filter by.
sv: Ange en del av fältet eller @bundle att filtrera på.

en: Add @language translation for %label
sv: Lägg till @language översättning för %label

en: Successfully saved @language translation.
sv: Översättning för @language sparades.

en: @language translation of %label was deleted
sv: @language översättning för %label raderades

en: Edit @language translation for %label
sv: Redigera @language översättning för %label

en: Successfully updated @language translation.
sv: Översättning för @language uppdaterades.

en: (Empty)
sv: (Tom)

en: About text formats
sv: Om textformat

en: Are you sure you want to apply the updated %name image effect to all images?
sv: Är du säker på att du vill tillämpa den uppdaterade bildeffekten %name på alla bilder?

en: The image style %name has been flushed.
sv: Bildstilen %name har tömts.

en: Image to be shown if no image is uploaded.
sv: Bild som skall visas om ingen bild är uppladdad.

en: Action title
sv: Titel för åtgärd

en: - Restricted access -
sv: - Begränsad åtkomst -

en: Workflow type
sv: Typ av arbetsflöde

en: List of items
sv: Lista av objekt

en: Placing and moving blocks
sv: Placering och flyttning av block

en: Demonstrating block regions for a theme
sv: Demonstrera blockregioner för ett tema

en: Toggling between different themes
sv: Växlar mellan olika teman

en: Configuring block settings
sv: Konfigurerar blockinställningar

en: You can control the visibility of a block by restricting it to specific pages, content types, and/or roles by setting the appropriate options under <em>Visibility settings</em> of the block configuration.
sv: Du kan kontrollera synligheten för ett block genom att begränsa det till specifika sidor, innehållstyper och/eller roller genom att ställa in lämpliga alternativ under <em>Inställningar för synlighet</em> i blockkonfigurationen.

en: Enter the name of the configuration file without the <em>.yml</em> extension. (e.g. <em>system.site</em>)
sv: Skriv namnet på konfigurationsfilen utan filändelsen <em>.yml</em> (t.ex. <em>system.site</em>)

en: The sender's email
sv: Avsändarens e-postadress

en: The email of the person that is sending the contact message.
sv: E-postadress till den person som skickar meddelande genom kontaktformuläret.

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Allowing file extensions
sv: Tillåter filändelser

en: Displaying files and descriptions
sv: Visar filer och beskrivningar

en: At least one format must be defined for resource @id
sv: Åtminstone ett format måste vara definierat för källa @id

en: The UUID of the shortcut.
sv: UUID för genvägen.

en: Route name
sv: Namn på rutt

en: Shortcut link
sv: Genvägslänk

en: The rebuild_access setting is enabled in settings.php. It is recommended to have this setting disabled unless you are performing a rebuild.
sv: Inställningen rebuild_access är aktiverat i settings.php. Det rekommenderas att inaktivera den här inställningen om du inte bygger om behörigheterna.

en: Taxonomy term ID
sv: ID-nummer för taxonomiterm

en: Taxonomy term name
sv: Namn på taxonomiterm

en: Return to site content
sv: Återgå till webbplatsens innehåll

en: Preferred admin language code
sv: Föredragen språkkod för administration

en: The user's preferred language code for receiving emails and viewing the site.
sv: Användarens föredragna språkkod för mottagning av e-post och visning av webbplatsen.

en: Preferred language code
sv: Föredragen språkkod

en: The user's preferred language code for viewing administration pages.
sv: Användarens föredragna språkkod för visning av administrationssidor.

en: The name of this user.
sv: Namnet för den här användaren.

en: The password of this user (hashed).
sv: Lösenordet för den här användaren (hashad)

en: The email of this user.
sv: E-postadressen för den här användaren.

en: The timezone of this user.
sv: Tidszonen för den här användaren.

en: The time that the user was created.
sv: Tiden då denna användare skapades.

en: Initial email
sv: Första e-postadress

en: Adding functionality to administrative pages
sv: Lägger till funktionalitet till administrativa sidor

en: Changing the title here means it cannot be dynamically altered anymore.
sv: Genom att ändra på den här titeln innebär det att den inte kan ändras dynamiskt längre.

en: Validate @label
sv: Validera @label

en: Validate user has access to the %name
sv: Bekräfta att användare har åtkomst till %name

en: Multiple arguments
sv: Flera argument

en: Single ID
sv: Enstaka ID

en: One or more IDs separated by , or +
sv: Ett eller flera ID-nummer separerade med , eller +

en: Tag based
sv: Taggbaserad

en: Tag based caching of data. Caches will persist until any related cache tags are invalidated.
sv: Taggbaserad cachning av data. Cachar kommer finnas kvar tills relaterade cachetaggar ogiltigförklaras.

en: Name and description
sv: Namn och beskrivning

en: Administrative tags
sv: Administrativa etiketter

en: Enter a comma-separated list of words to describe your view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av ord för att beskriva din vy.

en: Click <em>Save</em>.
sv: Klicka på <em>Spara</em>.

en: Defines a field type for telephone numbers.
sv: Anger en fälttyp för telefonnummer.

en: simple configuration
sv: enkel konfiguration

en: The timestamp that the file was created.
sv: Tidsstämpeln för när filen skapades.

en: Language based on a selected language.
sv: Språk baserat på ett valt språk.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
sv: Menylänkar med lägre vikt visas före länkar med högre vikt.

en: Influence
sv: Inflytande

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
sv: Inflytande är en numerisk multiplikator som används vid sortering av sökresultat. Ett högre värde innebär att motsvarande faktor har mer inflytande över sökresultat. Noll betyder att faktorn ignoreras. Att ändra dessa siffror kräver inte att sökindex skall byggas om. Ändringarna börjar gälla omedelbart.

en: Search page type
sv: Typ av söksida

en: - Choose page type -
sv: - Välj sidtyp -

en: No search pages have been configured.
sv: Inga söksidor har konfigurerats.

en: Edit %label search page
sv: Redigera söksida för %label

en: Save search page
sv: Spara söksida

en: Managing and displaying text fields
sv: Hantering och visning av textfält

en: Creating short text fields
sv: Skapande av korta textfält

en: Trimming the text length
sv: Kortar ned textlängden

en: Displaying summaries instead of trimmed text
sv: Visar sammanfattningar istället för nedkortad text

[ctx: Text alignment]
en: Left
sv: Vänsterjustera

[ctx: Text alignment]
en: Center
sv: Centrera

[ctx: Text alignment]
en: Right
sv: Högerjustera

en: State label
sv: Etikett för läge

en: %name: may not be longer than @max characters.
sv: %name: får inte vara längre än @max tecken.

en: Entity view display
sv: Visning av vyobjekt

en: Import behavior
sv: Importbeteende

en: The keywords to search for.
sv: Nyckelorden som ska sökas efter.

en: Dependency of required module @module
sv: Beroende på önskad modul @module

en: Some of the pending updates cannot be applied because their dependencies were not met.
sv: Några av de väntande uppdateringar kan inte genomföras eftersom deras beroenden inte var uppfyllda.

en: The vocabulary to which the term is assigned.
sv: Vokabulären till vilken termen är tilldelad.

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been last updated.
sv: Ett objektsfält som innehåller en UNIX-tidsstämpel för när objektet senast uppdaterades.

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been created.
sv: Ett objektsfält som innehåller en UNIX-tidsstämpel för när objektet skapades.

en: An entity field for storing a serialized array of values.
sv: Ett objektsfält för att lagra en seriell lista (array) av värden.

en: Timestamp value
sv: Värde för tidsstämpel

en: Sends the message as plain text, using PHP's native mail() function.
sv: Skickar meddelandet som vanlig text, med hjälp av PHP:s inbyggda mail()-funktion.

en: Does not send the message, but stores it in Drupal within the state system. Used for testing.
sv: Skickar inte meddelandet men lagrar det i Drupal inom systemet. Används för testning.

en: Starting configuration synchronization.
sv: Startar synkronisering av konfiguration.

en: Configuration synchronization has encountered an error.
sv: Det har uppstått ett fel med synkronisering av konfiguration.

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
sv: Build-id för formulär stämmer inte överens vid försök att lagra ett formulär i cachen.

en: Synchronizing configuration: @op @name.
sv: Synkroniserar konfiguration: @op @name.

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
sv: Oväntat fel under import med funktion @op för @name: @message

en: Deleted and replaced configuration "@name"
sv: Raderade och ersatte konfiguration "@name"

en: Update target "@name" is missing.
sv: Mål för uppdatering "@name" saknas.

en: The config name @config_name is invalid.
sv: Konfigurationsnamnet @config_name är ogiltigt.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
sv: %name: Heltalet måste vara större än eller lika med %min.

en: Size of URI field
sv: Storlek på URI-fält

en: URI field
sv: URI-fält

en: A brief description of your block.
sv: En kort beskrivning av ditt block.

en: no caching
sv: ingen cachning

en: Completed @current step of @total.
sv: Slutfört steg @current av @total.

en: The configuration synchronization failed validation.
sv: Kontrollen av konfigurationssynkroniseringen misslyckades.

en: The configuration was imported with errors.
sv: Konfigurationen importerades, men med fel.

en: Configuration deletions
sv: Raderingar av konfiguration

en: The listed configuration will be deleted.
sv: Den listade konfigurationen kommer raderas.

en: User's roles
sv: Användarens roller

en: If none are selected, all are allowed.
sv: Om ingen är vald tillåts alla.

en: Missing row plugin
sv: Saknar insticksprogram för rad

en: Tab options
sv: Alternativ för flikar

en: Enable menu link
sv: Aktivera menylänk

en: Allowed HTML
sv: Tillåten HTML

en: Contact messages
sv: Kontaktmeddelanden

en: @label entities
sv: @label objekt

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
sv: Synkroniserar konfiguration: @op @name i @collection.

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
sv: Raderade och ersatte objektskonfiguration "@name"

[ctx: Entity type group]
en: Content
sv: Innehåll

[ctx: Entity type group]
en: Other
sv: Annat

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Action configuration
sv: Konfiguration av åtgärd

en: Region the block is placed in.
sv: Region som blocket är placerat i.

en: Visibility expression.
sv: Visningsuttryck.

en: Cache rule.
sv: Cacheregel.

en: The primary identifier for this version.
sv: Den primära identifieraren för den här versionen.

en: Primary Key: Unique category ID.
sv: Primär nyckel: Unikt ID för kategori.

en: Category name.
sv: Namn för kategori.

en: The machine name of field.
sv: Fältets maskinläsbara namn.

en: The published status of a file.
sv: Filens publicerade status.

en: The time that the file was added.
sv: Tidpunkten då filen lades till.

en: Machine name of the node type.
sv: Maskinläsbart namn för nodtypen.

en: Help text for the node type.
sv: Hjälptext för nodtypen.

en: Title label.
sv: Etikett för titel.

en: Primary Key: Unique profile field ID.
sv: Primär nyckel: Unikt ID för profilfält.

en: Title of the field shown to the end user.
sv: Titel på fältet som visas för slutanvändaren .

en: The name of the vocabulary.
sv: Vokabulärets namn.

en: The description of the vocabulary.
sv: Vokabulärets beskrivning.

en: Route Name
sv: Ruttnamn

en: Route Params
sv: Ruttparametrar

en: Param
sv: Parameter

en: Configuration dependencies
sv: Konfigurationsberoenden

en: Theme dependencies
sv: Temaberoenden

en: Extension settings
sv: Inställningar för tillägg

en: Redirect to URL configuration
sv: Omdirigera till URL-konfiguration

en: Display a message to the user configuration
sv: Visa ett meddelande på användarkonfigurationen

en: Admin info
sv: Administratörsinfo

en: Block display options
sv: Alternativ för blockvisning

en: Book settings
sv: Inställningar för bok

en: Entity options
sv: Alternativ för objekt

en: Translate @type_name
sv: Översätt @type_name

en: Personal contact form enabled by default
sv: Personligt kontaktformulär aktiverat som standard

en: Entity view mode settings
sv: Inställningar för visningsläge åt objekt

en: The human-readable name of the view mode
sv: Det läsbara namnet på visningsläget

en: Target entity type
sv: Mål för objektstyp

en: Entity form mode settings
sv: Inställningar för objektsformulärsläge

en: View or form mode machine name
sv: Maskinläsbart namn för vy eller formulärsläge

en: Field display setting
sv: Inställning för visning av fält

en: Text field display format settings
sv: Formatinställningar för visning av textfält

en: Sort settings
sv: Inställningar för sortering

en: Entity reference rendered entity display format settings
sv: Inställningar för visningsformat åt genererad objektsreferens

en: Entity reference entity ID display format settings
sv: Inställningar för visningsformat på ID-nummer för objektsreferens

en: Entity reference label display format settings
sv: Inställningar för visningsformat åt visning av etikett på objektsreferens

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
sv: Inställningar av visningsformat för automatisk komplettering av objektsreferens (etiketter)

en: Entity reference autocomplete display format settings
sv: Inställningar för visningsformat åt automatiskt kompletterande objektsreferens

en: Search field
sv: Sökfält

en: - Hidden - format settings
sv: - Dold - inställningar för formatering

en: Integer settings
sv: Inställningar för heltal

en: Decimal settings
sv: Inställning för decimal

en: Float settings
sv: Inställning för flyttal

en: Number decimal display format settings
sv: Inställningar för visningsformat åt antal decimaler

en: Number unformatted display format settings
sv: Inställningar för visningsformat åt oformaterat nummer

en: Number default display format settings
sv: Inställningar för visning av numeriskt standardvärde

en: HTML help
sv: HTML-hjälp

en: Title field required
sv: Titelfält är obligatoriskt

en: Updates for: @module_list
sv: Uppdateringar för: @module_list

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
sv: Du har inte skapat någon innehållstyp ännu. Gå till sidan <a href="@create_content">skapa innehållstyp</a> för att lägga till en ny innehållstyp.

en: Single on/off checkbox format settings
sv: Inställningar för kryssformat på ensam kryssruta för av/på

en: Configure search pages and search indexing options.
sv: Konfigurera alternativ för söksidor och sökindex.

en: Add new search page
sv: Lägg till ny söksida

[ctx: With components]
en: Extend
sv: Utöka

en: Users may set their own time zone
sv: Användare kan ställa in sin egen tidszon

en: Remind users at login if their time zone is not set
sv: Påminn användare när de loggar in om de inte har ställt in sin tidszon

en: Default summary length
sv: Förvald längd på sammanfattning

en: Number of summary rows
sv: Antal rader för sammanfattning

en: Notify user when password reset
sv: Skicka meddelande till användare när lösenord återställs

en: Tag based caching
sv: Taggbaserad cachning

en: Time based caching
sv: Tidsbaserad cachning

en: Row type
sv: Typ av rad

en: Plugin ID
sv: ID-nummer för plugin

en: SQL pager
sv: SQL-paginerare

en: Grouping field number %i
sv: Grupperande fältnummer %i

en: Group items
sv: Gruppobjekt

en: Group item
sv: Gruppobjekt

en: Default display options
sv: Alternativ för förvald visning

en: Page display options
sv: Alternativ för sidvisning

en: Embed display options
sv: Alternativ för inbäddad visning

en: Attachment display options
sv: Alternativ för visning av bilaga

en: Default field
sv: Förvalt fält

en: Default filter
sv: Standardfilter

en: Boolean string
sv: Boolesk sträng

en: RSS field options
sv: Alternativ för RSS-fält

en: Guid settings
sv: Inställningar för Guid

en: Display extender
sv: Utökning av visning

en: Field rewrite elements
sv: Element för omskrivning av fält

en: Display plugin
sv: Insticksprogram för visning

en: Boolean sort
sv: Boolesk sortering

en: Date sort
sv: Sortering på datum

en: Boolean sort expose settings
sv: Inställningar för exponerad boolesk sortering

en: Date sort expose settings
sv: Exponerade inställningar för datumsortering

en: Standard sort expose settings
sv: Exponerade inställningar för standardsortering

en: Random sort expose settings
sv: Exponerade inställningar för slumpvis sortering

en: Custom row classes
sv: Anpassade radklasser

en: Default views row classes
sv: Förvalda radklasser för vyer

en: Custom column classes
sv: Anpassade kolumnklasser

en: Default views column classes
sv: Förvalda kolumnklasser för vyer

en: Columns name
sv: Namn på kolumn

en: Columns info
sv: Information om kolumner

en: Column info
sv: Information om kolumn

en: Preview view
sv: Förhandsgranska vy

en: Stark settings
sv: Inställningar för Stark

en: Visibility Conditions
sv: Visningsvillkor

en: Visibility Condition
sv: Visningsvillkor

en: Context assignments
sv: Tilldelning av sammanhang

en: Display variant
sv: Visa variant

en: Requirements review
sv: Kravgranskning

en: Unable to send email. Contact the site administrator if the problem persists.
sv: Kunde inte skicka e-post. Kontakta webbplatsens administratör om problemet kvarstår.

en: Error sending email (from %from to %to with reply-to %reply).
sv: Fel vid skickande av e-post (från %from till %to med svar-till %reply).

en: The label for this display variant.
sv: Etiketten för denna visningsvariant.

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
sv: %name: e-postadressen kan inte vara längre än @max tecken.

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
sv: Automatiska e-postmeddelanden såsom registreringsinformation kommer att skickas från denna adress. Använd en adress som använder din webbplats domän för att förhindra att dessa e-postmeddelanden blir flaggade som spam.

en: Receive email notifications
sv: Ta emot meddelanden via e-post

en: Send email configuration
sv: Skicka e-postkonfiguration

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
sv: Ange en giltig e-postadress eller använd en ersatt e-postadress som till exempel %author.

en: Show for the listed pages
sv: Visa för de angivna sidorna

en: Hide for the listed pages
sv: Dölj för de angivna sidorna

en: Duplicate @display_title
sv: Dubblett @display_title

en: Book traversal links for
sv: Genomkorsande boklänkar för

en: This page provides a list of all comment types on the site and allows you to manage the fields, form and display settings for each.
sv: Denna sida tillhandahåller en lista av alla kommentarstyper på webbplatsen och låter dig hantera fälten, formulären och visningsinställningarna för vart och ett.

en: Administer comment types and settings
sv: Administrera kommentarstyper och inställningar

en: Comment types
sv: Kommentarstyper

en: Translating configuration text
sv: Översätter konfigurationstext

en: Translating date formats
sv: Översätter datumformat

en: This page lists all configuration items on your site that have translatable text, like your site name, role names, etc.
sv: Den här sidan listar alla konfigurationsobjekt på din webbplats som har översättbar text, som ditt webbplatsnamn, rollnamn, etc.

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
sv: Tillåter andra användare att kontakta dig via ett personligt kontaktformulär som döljer din e-postadress. Observera att vissa privilegierade användare som administratörer kan fortfarande kontakta dig även om du väljer att stänga av denna funktion.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an email.
sv: %sender-name (@sender-from) skickade ett e-postmeddelande till %recipient-name.

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
sv: jan

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
sv: feb

[ctx: Abbreviated month name]
en: Mar
sv: mars

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
sv: apr

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
sv: maj

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
sv: juni

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
sv: juli

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
sv: aug

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
sv: sept

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
sv: okt

[ctx: Abbreviated month name]
en: Nov
sv: nov

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
sv: dec

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
sv: sön

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
sv: mån

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
sv: tis

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
sv: ons

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
sv: tor

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
sv: fre

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
sv: lör

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
sv: sö

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
sv: må

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
sv: ti

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
sv: on

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
sv: to

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
sv: fr

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
sv: lö

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
sv: O

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
sv: L

en: Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
sv: Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt om till länkar.

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
sv: Kommaseparerad lista på mottagarnas e-postadresser.

en: Use shortcuts
sv: Använd genvägar

en: Username or email address
sv: Användarnamn eller e-postadress

en: Email addresses to notify when updates are available
sv: E-postadresser att meddela när uppdateringar finns tillgängliga

en: Email notification threshold
sv: Tröskelvärde för e-postmeddelande

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via email. Put each address on a separate line. If blank, no emails will be sent.
sv: När din webbplats söker efter tillgängliga uppdateringar och finner nya utgåvor, kan den meddela en lista av användare via e-post. Skriv varje adress på en separat rad. Om det är tomt, skickas inga e-postmeddelanden.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' email addresses and usernames must be unique.
sv: På denna sida kan administratörer registrera nya användare. Användares e-postadresser och användarnamn måste vara unika.

en: This account's preferred language for emails and site presentation.
sv: Det här kontots föredragna språk för e-post och presentation av webbplatsen.

en: This account's preferred language for emails.
sv: Det här kontots föredragna språk för e-post.

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
sv: Nya användare måste bekräfta sin e-postadress innan de kan logga in på webbplatsen och kommer att tilldelas ett systemgenererat lösenord. Med denna inställning avaktiverad loggas användare in direkt efter registrering och de ges också möjlighet att välja sina egna lösenord i samband med detta.

en: Notification email address
sv: E-postadress för meddelanden

en: The email address to be used as the 'from' address for all account notifications listed below. If <em>'Visitors, but administrator approval is required'</em> is selected above, a notification email will also be sent to this address for any new registrations. Leave empty to use the default system email address <em>(%site-email).</em>
sv: E-postadressen som ska användas som adress "från" för alla meddelanden om konton som listas nedan. Om <em>Besökare, men godkännande från administratör krävs.</em> har valts ovan, kommer ett meddelande också att skickas till denna adress när det kommer in nya registreringar. Lämna tomt för att använda systemets förvalda e-postadress <em>(%site-email)</em>.

en: Edit the email notifying the site administrator that there are new members awaiting administrative approval.
sv: Redigera det e-post som meddelar sidans administratör om att det finns nya medlemmar som väntar på administratörens godkännande.

en: Edit the email messages sent to users who request a new password.
sv: Redigera e-postmeddelanden som skickas till användare som begär ett nytt lösenord.

en: Enable and edit email messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
sv: Aktivera och redigera e-postmeddelanden som skickas till användare när ett konto aktiveras (när en administratör aktiverar en användares konto som redan registrerat sig, på en webbplats där det behövs godkännande av en administratör).

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are blocked.
sv: Aktivera och redigera e-postmeddelanden som skickas till användare när deras konton spärrats.

en: Edit the email messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
sv: Redigera e-postmeddelanden som skickas till användare när de försöker avsluta sitt konto.

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are canceled.
sv: Aktivera och redigera e-postmeddelanden som skickas till användare när deras konton avslutas.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your email address.
sv: Ett välkomstmeddelande med vidare instruktioner har skickats till din e-postadress.

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the email.
sv: Instruktioner för återställning av lösenord kommer att skickas till %email. Du måste logga ut för att kunna använda länken för återställning som finns i e-postmeddelandet.

en: Query parameter
sv: Parameter för databasfråga

en: Fallback value
sv: Värde i reserv

en: The fallback value to use when the above query parameter is not present.
sv: Värdet för reserv att använda när ovanstående parameter för databasfråga inte finns.

en: Conjunction to use when handling multiple values. E.g. "?value[0]=a&value[1]=b".
sv: Förbindelse att använda vid hantering flera värden. Till exempel "?value[0]=a&value[1]=b".

en: Type attribute
sv: Attribut för typ

en: Text attribute
sv: Attribut för text

en: Created attribute
sv: Attribut för skapad

en: Description attribute
sv: Attribut för beskrivning

en: HTML URL attribute
sv: Attribut för HTML URL

en: Language attribute
sv: Attribut för språk

en: XML URL attribute
sv: Attribut för XML URL

en: URL attribute
sv: Attribut för URL

en: OPML fields
sv: OPML-fält

en: OPML Feed
sv: OPML-flöde

en: Generates an OPML feed from a view.
sv: Genererar ett OPML-flöde från en vy.

en: Duplicate view
sv: Kopiera vy

en: Duplicate of @label
sv: Dubblett av @label

en: Toolbar item
sv: Verktygsfältsknapp

en: "On" label
sv: Etikett för "På"

en: "Off" label
sv: Etikett för "Av"

en: The selected image handling toolkit '@toolkit' can not process operation '@operation'.
sv: Det valda verktyget för bildhantering "@toolkit" kan inte bearbeta funktionen "@operation".

en: Edit menu link %title
sv: Redigera menylänk %title

en: This link is provided by the @name module. The title and path cannot be edited.
sv: Denna länk tillhandahålls av modulen @name. Titeln och sökvägen kan inte redigeras.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
sv: Det maximala djupet för en länk och alla dess underordnade är fast. Vissa menylänkar kanske inte är tillgängliga som ovanliggande val om valet av dem skulle överskrida denna gräns.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
sv: Länkvikt mellan länkar i samma meny på samma djup. I menyn kommer länkarna med hög vikt att sjunka och länkar med låg vikt kommer att placeras närmare toppen.

en: Add comment type
sv: Lägg till kommentarstyp

en: Manage form and displays settings of comments.
sv: Hantera formulär och visar inställningar för kommentarer.

en: The message UUID.
sv: Meddelandets UUID.

en: Format type machine name
sv: Maskinläsbart namn för formattyp

en: Label setting machine name
sv: Inställningsetikett för maskinläsbart namn

en: Boolean settings
sv: Inställningar för boolesk

en: On label
sv: Etikett för på

en: Off label
sv: Etikett för av

en: Visually Hidden
sv: Visuellt dold

en: Custom Menu Links
sv: Anpassade menylänkar

en: Custom menu link
sv: Anpassad menylänk

en: Default comments
sv: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
sv: Tillåter kommentering på innehåll

en: Allowed value with label
sv: Tillåtet värde med etikett

en: Search index progress
sv: Sökindex framsteg

en: If checked, all searches will be logged. Uncheck to skip logging. Logging may affect performance.
sv: Om markerat kommer alla sökningar att loggas. Avmarkera för att hoppa över loggning. Loggning kan påverka prestandan.

en: Site administration toolbar
sv: Verktygsfält för webbplatsadministration

en: View user information
sv: Visa användarinformation

en: This link is provided by the Views module from view %label.
sv: Denna länk tillhandahålls av modulen Views från vy %label.

en: Change to
sv: Ändra till

en: - Not specified -
sv: - Ej angivet -

en: Region for @title
sv: Region för @title

en: Alignments
sv: Justeringar

en: First page
sv: Första sidan

en: Base field bundle override
sv: Åsidosättande av hopsamlade basfält

en: Datetime timestamp display format settings
sv: Inställningar för visningsformat åt tidsstämpel

en: Boolean checkbox display format settings
sv: Inställningar för visningsformat åt boolesk kryssruta

en: Installed themes
sv: Installerade teman

en: The %file does not exist.
sv: %file finns inte.

en: The %file exists.
sv: %file finns redan.

en: The %file is not readable.
sv: %file är inte läsbar.

en: The %file is not writable.
sv: %file är inte skrivbar.

en: The @file is writable.
sv: @file är skrivbar.

en: The @file is owned by the web server.
sv: @file ägs av webbservern.

en: Negate the condition
sv: Negera villkoret

en: Finalizing configuration synchronization.
sv: Avslutar synkronisering av konfiguration.

en: Datetime Timestamp
sv: Tidsstämpel för tidsdatum

en: %theme theme installed.
sv: Tema %theme installerat.

en: Base field override
sv: Åsidosätt basfält

en: Display prefix and suffix
sv: Visa prefix och suffix

en: Text (plain)
sv: Text (ren)

en: Text (plain, long)
sv: Text (ren, lång)

en: This path does not exist or you do not have permission to link to %path.
sv: Denna sökväg finns inte eller så har du inte behörighet att länka till %path.

en: Install newly added themes
sv: Installera nyligen tillagda teman

en: Blocks are placed and configured specifically for each theme. The Block layout page opens with the default theme, but you can toggle to other installed themes.
sv: Block placeras och konfigureras specifikt för varje tema. Layoutsidan för block öppnas med standardtemat men du kan skifta till andra installerade teman.

en: Enable the personal contact form by default for new users
sv: Aktivera det personliga kontaktformuläret som standard för nya användare

en: Add contact form
sv: Lägg till kontaktformulär

en: Create and manage contact forms.
sv: Skapa och hantera kontaktformulär.

en: Edit contact form
sv: Redigera kontaktformulär

en: Contact form %label has been added.
sv: Kontaktformulär %label har lagts till.

en: Send yourself a copy
sv: Skicka en kopia till dig själv

en: Users may translate this field
sv: Användare kan översätta detta fält

en: Add new field: you need to provide a machine name for the field.
sv: Lägg till nytt fält: du måste tillhandahålla ett maskinläsbart namn för fältet.

en: Allowed types: @extensions.
sv: Tillåtna filtyper: @extensions.

en: Back to content editing
sv: Tillbaka till redigering av innehåll

en: 
            <p>You can align images, videos, blockquotes and so on to the left, right or center. Examples:</p>
            <ul>
              <li>Align an image to the left: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the center: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the right: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>… and you can apply this to other elements as well: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>
sv: 
            <p>Du kan justera bilder, videor, blockcitat och så vidare åt vänster, höger eller till mitten. Exempel:</p>
            <ul>
              <li>Justera en bild till vänster: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>Justera en bild till mitten: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>Justera en bild till höger: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>… och du kan också använda detta med andra element: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>

en: 
            <p>You can caption images, videos, blockquotes, and so on. Examples:</p>
            <ul>
                <li><code>&lt;img src="" data-caption="This is a caption" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;video src="" data-caption="The Drupal Dance" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;blockquote data-caption="Dries Buytaert"&gt;Drupal is awesome!&lt;/blockquote&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;code data-caption="Hello world in JavaScript."&gt;alert("Hello world!");&lt;/code&gt;</code></li>
            </ul>
sv: 
            <p>Du kan lägga till text till bilder, videos, blockcitat och så vidare. Exempel:</p>
            <ul>
                <li><code>&lt;img src="" data-caption="Det här är en bildtext" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;video src="" data-caption="Drupals dans" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;blockquote data-caption="Dries Buytaert"&gt;Drupal är häftigt!&lt;/blockquote&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;code data-caption="Hello world i JavaScript."&gt;alert("Hello world!");&lt;/code&gt;</code></li>
            </ul>

en: One translation file could not be imported. See the log for details. | @count translation files could not be imported. See the log for details.
sv[0]: En översättningsfil kunde inte importeras. Se loggen för detaljer.
sv[1]: @count översättningsfiler kunde inte importeras. Se loggen för detaljer.

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
sv: En flagga för om länken ska vara aktiverad i menyer eller dold.

en: Display author and date information
sv: Visa information om författare och datum

en: Drupal database update
sv: Databasuppdatering för Drupal

en: <strong>Back up your code</strong>. Hint: when backing up module code, do not leave that backup in the 'modules' or 'sites/*/modules' directories as this may confuse Drupal's auto-discovery mechanism.
sv: <strong>Säkerhetskopiera din kod</strong>. Tips: när du säkerhetskopierar modulkod, lämna inte säkerhetskopian i filkatalogerna "modules" eller "sites/*/modules" eftersom detta kan förvirra Drupals mekanism för automatisk upptäckt.

en: <strong>Back up your database</strong>. This process will change your database values and in case of emergency you may need to revert to a backup.
sv: <strong>Säkerhetskopiera din databas</strong>. Denna process kommer att ändra innehållet i databasen och i nödfall kan du behöva återgå till en säkerhetskopia.

en: When you have performed the steps above, you may proceed.
sv: När du har utfört stegen ovan, kan du fortsätta.

en: All errors have been logged.
sv: Alla fel har loggats.

en: Review updates
sv: Granska uppdateringar

en: Install and set as default
sv: Installera och ställ in som förvalt

en: Installed theme | Installed themes
sv[0]: Installerat tema
sv[1]: Installerade teman

en: Uninstalled theme | Uninstalled themes
sv[0]: Avinstallerat tema
sv[1]: Avinstallerade teman

en: The %theme theme has been installed.
sv: Temat %theme har installerats.

en: Empty time zone
sv: Tom tidszon

en: Users may set their own time zone at registration
sv: Användare kan ställa in sin egen tidszon när de registrerar sig

en: Text (formatted) settings
sv: Inställningar för text (formaterad)

en: Text (formatted, long) settings
sv: Inställningar för text (formaterad, lång)

en: Text (formatted, long, with summary) settings
sv: Inställningar för text (formaterad, lång, med sammanfattning)

en: Formatted text default display format settings
sv: Inställningar för förvalt visningsformat åt formaterad text

en: Summary or trimmed formatted text display format settings
sv: Inställningar för visningsformat åt sammanfattad eller nedkortad text

en: Text (formatted)
sv: Text (formaterad)

en: Text (formatted, long)
sv: Text (formaterad, lång)

en: Text (formatted, long, with summary)
sv: Text (formaterad, lång, med sammanfattning)

en: Require email verification when a visitor creates an account
sv: Kräv e-postverifiering när en besökare skapar ett konto

en: Notify user when account is canceled
sv: Skicka meddelande till användare när konto avslutas

en: @entity_type revision
sv: Version av typ @entity_type

en: @entity_type revisions
sv: Versioner av typ @entity_type

en: REST export settings
sv: Inställningar för REST export

en: Provide a REST export
sv: Tillhandahåll REST export

en: REST export path
sv: Sökväg för export av REST

en: Default value callback
sv: Förvalt värde för återanrop

en: URI as link display format settings
sv: Inställningar för visningsformat åt URI som länk

en: Timestamp ago display format settings
sv: Inställningar för visningsformat åt tid sedan

en: Link to URI
sv: Länk till URI

en: %field settings for %bundle
sv: %field inställningar för %bundle

en: OPML field options
sv: Alternativ för OPML-fält

en: Testing multilingual
sv: Testa flerspråkighet

en: Minimal profile for running tests with a multilingual installer.
sv: Minimal profil för att köra tester med en flerspråkig installation.

en: Broken/Missing
sv: Trasig/Saknas

[ctx: Validation]
en: Entity Reference reference access
sv: Åtkomst till refererat objekt

en: You do not have access to the referenced entity (%type: %id).
sv: Du har inte åtkomst till det refererade objektet (%type: %id).

en: @label ID
sv: @label id

[ctx: Validation]
en: Email
sv: E-post

en: Filename: %name
sv: Filnamn: %name

en: Recipient username
sv: Mottagarens användarnamn

en: You can caption images (<code>data-caption="Text"</code>), but also videos, blockquotes, and so on.
sv: Du kan lägga till text till bilder (<code>data-caption="Text"</code>), men också videos, blockcitat och så vidare.

en: Leave preview?
sv: Lämna förhandsgranskning?

en: Leave preview
sv: Lämna förhandsgranskning

en: Search for @keywords
sv: Sök efter @keywords

en: Preferred admin language
sv: Föredraget admin språk

en: Preferred administrative language of the user
sv: Användarens föredragna administrativa språk

en: Cache metadata
sv: Metadata för cache

en: Cache contexts
sv: Sammanhang för cache

en: Path is empty.
sv: Sökväg är tom.

en: No query allowed.
sv: Ingen databasfråga tillåten.

en: Select a @context value:
sv: Välj ett värde för @context:

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning

en: Configuration entity dependencies
sv: Konfigurerar objektsberoenden

en: Content entity dependencies
sv: Beroenden för objektsinnehåll

en: Enforced configuration dependencies
sv: Påtvingade konfigurationsberoenden

en: String (long) settings
sv: Inställningar av sträng (lång text)

en: URI settings
sv: Inställningar för URI

en: If more than one application will be sharing this database, a unique table name prefix – such as %prefix – will prevent collisions.
sv: Om fler än en applikation kommer dela denna databas kan ett unikt prefix på tabellnamn, som till exempel %prefix, göra att du undviker konflikter.

en: The author name of the comment.
sv: Kommentarens författarnamn.

en: Page @items.current
sv: Sida @items.current

en: The selected style or row format does not use fields.
sv: Den valda stilen eller radformatet använder inte fält.

en: The selected display type does not use @type plugins
sv: Den valda visningstypen använder inte insticksprogram av typ @type

en: The entity type
sv: Typ av objekt

en: Drupal Logo
sv: Drupal logotyp

en: Configure Image Styles
sv: Konfigurera bildstilar

en: Database storage size
sv: Lagringsstorlek för databas

en: Text with text format
sv: Text med textformat

en: Field widgets
sv: Gränssnittskomponenter för fält

en: Field widget
sv: Gränssnittskomponent för fält

en: Widget type machine name
sv: Maskinläsbart namn för gränssnittskomponent

en: Textarea display format settings
sv: Formatinställningar för visning av textfält

en: Email field display format settings
sv: Inställningar för e-postfälts visningsformat

en: Link to the entity
sv: Länk till objektet

en: Synchronizing extensions: @op @name.
sv: Synkroniserar tillägg: @op @name.

en: Link to the @entity_label
sv: Länka till @entity_label

en: Linked to the @entity_label
sv: Länkad till @entity_label

en: Simple page
sv: Enkel sida

en: Page with blocks
sv: Sida med block

en: Share your thoughts and opinions.
sv: Dela med dig av dina tankar och åsikter.

en: Default date type
sv: Förvald datumtyp

en: Default date value
sv: Förvalt datumvärde

en: Group by column
sv: Gruppera baserat på kolumn

en: Group by columns
sv: Gruppera baserat på kolumner

en: Log in to post new content in the forum.
sv: Logga in för att lägga in nytt innehåll i forumet.

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. This must be changed in settings.php
sv: En existerande lokal filsystemsökväg för att lagra privata filer. Den ska vara skrivbar av Drupal och inte tillgänglig över webben. Detta måste ändras i settings.php

en: Tray "@tray" @action.
sv: Låda "@tray" @action.

en: Tray @action.
sv: Låda @action.

en: The formatted text of the area
sv: Den formaterade texten för fältet

en: The plugin ID
sv: Id-numret för plugin

en: Row options
sv: Radalternativ

en: Display extender settings
sv: Inställningar för utökning av visning

en: View block
sv: Visa block

en: Number integer display format settings
sv: Inställningar för visningsformat åt heltalsnummer

en: Static menu link overrides
sv: Statisk menylänk åsidosätter

en: Entities exist of type %entity_type and %bundle_label %bundle. These entities need to be deleted before importing.
sv: Objekt existerar av typ %entity_type och %bundle_label %bundle. Dessa objekt måste raderas innan import.

[ctx: Plural]
en: Disabled
sv: Ej aktiverade

en: The message language code.
sv: Meddelandets språkkod.

en: Translation outdated
sv: Översättnign utdaterad

en: Translation author
sv: Översättnignsförfattare

en: The author of this translation.
sv: Författaren till denna översättning.

en: A boolean indicating whether the translation is visible to non-translators.
sv: En boolesk som indikerar huruvida en översättning är synlig eller ej för icke översättare.

en: Translation created time
sv: Översättning skapade tid

en: Translation changed time
sv: Översättningen ändrades tid

en: Fields and field types
sv: Fält och fälttyper

en: Enabling field types, widgets, and formatters
sv: Aktiverar fälttyper, gränssnittskomponenter och formateringsfunktioner

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
sv: Bilder som är större än <strong>@max</strong> pixlar kommer skalas ned.

en: Trusted Host Settings
sv: Inställningar för Trusted Host

en: Change site name, email address, slogan, default front page, and error pages.
sv: Ändra webbplatsens namn, e-postadress, slogan, förvald startsida  samt sidor för felmeddelanden.

en: Link to any page
sv: Länk till valfri sida

en: narrow
sv: smal

en: The reference view %view_name cannot be found.
sv: Den refererade vyn %view_name kan inte hittas.

[ctx: Plural]
en: Enabled
sv: Aktiverade

en: Active menu trail
sv: Aktiv menylänkstig

en: Configuration updates
sv: Uppdateringar av konfiguration

en: The listed configuration will be updated.
sv: Den listade konfigurationen kommer uppdateras.

en: An entity field containing a password value.
sv: Ett objektsfält som innehåller ett lösenordsvärde.

en: An autocomplete text field with tagging support.
sv: Ett automatiskt kompletterande textfält med stöd för etiketter.

en: Responsive image style %label saved.
sv: Responsiv bildstil %label har sparats.

en: You can also configure a default image that will be used if no image is uploaded in an image field. This default can be defined for all instances of the field in the field storage settings when you create a field, and the setting can be overridden for each entity sub-type that uses the field.
sv: Du kan också konfigurera en förvald bild som ska användas om ingen bild laddas upp i ett bildfält. Denna förvalda bild kan definieras för alla instanser av fältet i fältlagringsinställningarna när du skapar ett fält, och inställningen kan åsidosättas för varje deltyp av objektet som använder fältet.

en: Selected default language no longer exists.
sv: Det valda standardspråket finns inte längre.

en: Language detection configuration saved.
sv: Konfigurationen för språkdetektering har sparats.

en: The location this menu link points to.
sv: Platsen som denna menylänk pekar på.

en: @title [%language translation]
sv: @title [%language översättning]

en: The username of the content author.
sv: Användarnamnet för innehållets författare.

en: Responsive image style @label saved.
sv: Responsiv bildstil @label har sparats.

en: Managing vocabularies
sv: Hantering av vokabulär

en: Managing terms
sv: Hantera termer

en: Provides links to perform entity operations.
sv: Tillhandahåller länkar för att genomföra funktioner på objekt.

en: Content language of view row
sv: Språk för innehåll på vyrad

en: Original language of content in view row
sv: Ursprungligt språk för innehåll på vyrad

en: @entity_type_label ID
sv: @entity_type_label id

en: Entity reference field storage settings
sv: Inställningar för lagring av objektsreferensfält

en: Entity reference field settings
sv: Inställningar för objektsreferensfält

en: Entity reference selection plugin settings
sv: Inställningar för insticksprogram åt objektsreferens

en: Display in native language
sv: Visa i ursprungsspråket

en: HTTP cookies
sv: HTTP-kakor

en: HTTP headers
sv: HTTP-sidhuvuden

en: Is super user
sv: Är systemadministratör

en: Query arguments
sv: Argument för databasfråga

en: Request format
sv: Format på begäran

en: A flag indicating whether this is the default translation.
sv: En flagga som indikerar huruvida detta är den förvalda översättningen eller ej.

en: Field settings (@on_label / @off_label)
sv: Fältinställningar (@on_label / @off_label)

en: Displayed in native language
sv: Visas på modersmål

en: Hide lower priority columns
sv: Dölj lägre prioriterade kolumner

en: Submitted by @username on @datetime
sv: Inlagt av @username @datetime

en: By @author @time ago
sv: Av @author @time sedan

en: Submitted by @author_name on @date
sv: Inlagt av @author_name @date

en: Search looks for exact, case-insensitive keywords; keywords shorter than a minimum length are ignored.
sv: Sökning letar efter exakta, ej skiftlägeskänsliga nyckelord. Nyckelord ignoreras om de är kortare än en minsta längd.

en: Use upper-case OR to get more results. Example: cat OR dog (content contains either "cat" or "dog").
sv: Använd versalt OR för att få fler resultat. Exempel: katt OR hund (innehåller antingen "katt" eller "hund").

en: You can use upper-case AND to require all words, but this is the same as the default behavior. Example: cat AND dog (same as cat dog, content must contain both "cat" and "dog").
sv: Du kan använda versalt AND för att kräva alla ord, men det är samma som standardbeteende. Exempel: katt AND hund (samma som katt hund, måste innehåll både "katt" och "hund").

en: Use quotes to search for a phrase. Example: "the cat eats mice".
sv: Använd citationstecken för att söka efter en fras. Exempel: "katten äter möss".

en: You can precede keywords by - to exclude them; you must still have at least one "positive" keyword. Example: cat -dog (content must contain cat and cannot contain dog).
sv: Du kan inleda sökord med - för att utesluta dem. Du måste fortfarande ha minst ett "positivt" sökord. Exempel: katt -hund (innehållet måste innehålla katt och kan inte innehålla hund).

en: No eligible views were found.
sv: Ingen valbara vyer hittades.

en: Testing config overrides
sv: Testar konfigurationsåsidosättanden

en: Minimal profile for running tests with config overrides in a profile.
sv: Minimal profil för att köra tester med konfigurationsåsidosättande i en profil.

en: Account's permissions
sv: Kontots behörighet

en: The hashed password
sv: Det hashade lösenordet

en: Existing password
sv: Befintligt lösenord

en: Are you sure you want to create a new %name @type?
sv: Är du säker på att du vill skapa en ny %name @type?

en: @label (Translation is not supported).
sv: @label (Har inte stöd för översättning).

en: @entity using @field_name
sv: @entity använder @field_name

en: The <em>Autocomplete (Tags style)</em> widget displays a multi-text field in which users can type in a comma-separated list of entity labels.
sv: Gränssnittskomponenten <em>automatisk komplettering (etiketter)</em> visar ett fält med flera rader där användare kan skriva in en kommaseparerad lista av objektsetiketter.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
sv: Med versioner kan du spåra skillnader mellan flera versioner av ditt innehåll och återgå till äldre versioner.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
sv: @type %title har återställts till versionen från %revision-date.

en: Page caching
sv: Sidcachning

en: Display the user or author name.
sv: Visa användarens eller författarens namn

en: Testing multilingual with English
sv: Testar flerspråkighet med engelska.

en: Contains US ASCII characters only
sv: Innehåller endast US ASCII-tecken

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
sv: Beställning slutförd! Tack för ert köp.

en: Resolving missing content
sv: Löser saknat innehåll

en: The following @entity-type translations will be deleted:
sv: Följande översättningar för @entity-type kommer raderas:

en: Delete @language translation
sv: Radera översättningen @language

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
sv: Översättningen för @entity-type %label @language har raderats.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
sv: Är du säker på att du vill radera den @language översättningen av @entity-type %label?

en: The core.extension configuration does not exist.
sv: Konfigurationen core.extension finns inte.

en: Unable to install the %module module since it does not exist.
sv: Kunde inte installera modulen %module då den inte finns.

en: Unable to uninstall the %module module since the %dependent_module module is installed.
sv: Kunde inte avinstallera modulen %module eftersom modulen %dependent_module är installerad.

en: Unable to install the %theme theme since it does not exist.
sv: Kunde inte installera temat %theme eftersom det inte existerar.

en: Unable to install the %theme theme since it requires the %required_theme theme.
sv: Kunde inte installera temat %theme eftersom det kräver temat %required_theme.

en: Unable to uninstall the %theme theme since the %dependent_theme theme is installed.
sv: Kunde inte avinstallera temat %theme eftersom temat %dependent_theme är installerat.

en: Configuration %name depends on the %owner module that will not be installed after import.
sv: Konfiguration %name behöver modulen %owner som inte kommer installeras efter import.

en: Configuration %name depends on the %owner theme that will not be installed after import.
sv: Konfiguration %name behöver temat %owner som inte kommer installeras efter import.

en: Configuration %name depends on the %owner extension that will not be installed after import.
sv: Konfiguration %name behöver tillägget %owner som inte kommer installeras efter import.

en: Unable to install the %module module since it requires the %required_module module. | Unable to install the %module module since it requires the %required_module modules.
sv[0]: Kunde inte installera modulen %module eftersom den kräver modulen %required_module.
sv[1]: Kunde inte installera modulen %module eftersom den kräver modulerna %required_module.

en: Configuration %name depends on the %module module that will not be installed after import. | Configuration %name depends on modules (%module) that will not be installed after import.
sv[0]: Konfiguration %name behöver modulen %module som inte kommer installeras efter import.
sv[1]: Konfiguration %name behöver modulerna %module som inte kommer installeras efter import.

en: Configuration %name depends on the %theme theme that will not be installed after import. | Configuration %name depends on themes (%theme) that will not be installed after import.
sv[0]: Konfiguration %name behöver temat %theme som inte kommer installeras efter import.
sv[1]: Konfiguration %name behöver teman %theme som inte kommer installeras efter import.

en: Configuration %name depends on the %config configuration that will not exist after import. | Configuration %name depends on configuration (%config) that will not exist after import.
sv[0]: Konfiguration %name behöver konfigurationen %configuration som inte kommer existera efter import.
sv[1]: Konfiguration %name behöver konfigurationerna %configuration som inte kommer existera efter import.

en: Interface text
sv: Gränssnittstext

en: Order of language detection methods for interface text. If a translation of interface text is available in the detected language, it will be displayed.
sv: Rangordning av metoder för att upptäcka språk för gränssnittstexter. Om det finns en översättning av gränssnittstexten på det upptäckta språket visas den.

en: Inaccessible
sv: Otillgänglig

[ctx: Validation]
en: NotNull
sv: Ej innehållslöst

[ctx: Validation]
en: Null
sv: Innehållslöst

en: Provides a link to add a new block.
sv: Ger en länk för att lägga till ett nytt block.

en: The configuration cannot be imported because it failed validation for the following reasons:
sv: Konfigurationen kan inte importeras eftersom valideringen misslyckades av följande anledningar:

en: Link to translate @entity_type_label
sv: Länk för att översätta @entity_type_label

en: Interface text language selected for page
sv: Gränssnittets textspråk har valts för sidan

en: For more detailed information, see the <a href="https://www.drupal.org/upgrade">upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
sv: För mer detaljerad information, se <a href="https://www.drupal.org/upgrade">uppgraderingshandboken</a>. Om du är osäker på vad dessa termer betyder bör du förmodligen kontakta ditt webbhotell.

en: Trimmed limit
sv: Beskuren gräns

en: Trimmed limit: @trim_length characters
sv: Beskuren gräns: @trim_length tecken

en: Entity link
sv: Länk till objekt

en: Entity delete link
sv: Länk för att radera objekt

en: Entity edit link
sv: Länk för att redigera objekt

en: Link to @entity_type_label
sv: Länka till @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
sv: Tillhandahåll en vylänk till @entity_type_label.

en: Link to edit @entity_type_label
sv: Länk för att redigera @entity_type_label

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
sv: Tillhandahåll en redigeringslänk till @entity_type_label.

en: Link to delete @entity_type_label
sv: Länk för att radera @entity_type_label

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
sv: Tillhandahåll en länk för att radera @entity_type_label.

[ctx: View entity type]
en: View
sv: Visa

en: Cache tags
sv: Etiketter för cache

en: Timestamp display format settings
sv: Inställningar för visningsformat åt tidsstämpel

en: Future format
sv: Framtida format

en: Past format
sv: Tidigare format

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
sv: @requirements_message (Använder för närvarande @item version @version)

en: The MyISAM storage engine is not supported.
sv: Lagringsmotorn MyISAM stöds inte.

en: 0 seconds
sv: 0 sekunder

en: The validation failed because the value conflicts with the value in %field_name, which you cannot access.
sv: Valideringen misslyckades eftersom värdet krockar med värdet i %field_name som du inte kan komma åt.

en: The @module module is required
sv: Modulen @module krävs

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
sv: Använd <em>@interval</em> där du vill att det formaterade textintervallet skall visas.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
sv: Hur många tidsintervallsenheter skall visas i den formaterade utmatningen.

en: Future date: %display
sv: Framtida datum: %display

en: Past date: %display
sv: Tidigare datum: %display

en: - Default site/user time zone -
sv: - Förvald tidszon för webbplats/användare -

en: Date format: @date_format
sv: Datumformat: @date_format

en: Time zone: @timezone
sv: Tidzon: @timezone

en: Revision translation affected
sv: Översatt version berörd

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
sv: Indikerar om den senaste redigeringen av en översättning hör till nuvarande version.

en: Your configuration files were successfully uploaded and are ready for import.
sv: Dina konfigurationsfiler laddades upp och är redo att importeras.

en: Translate any configuration including those shipped with modules and themes.
sv: Översätt alla konfigurationer inklusive de som levereras med moduler och teman.

en: Translate interface text
sv: Översätt gränssnittstext

en: Configuring the internal page cache
sv: Konfigurera den interna sidcachen

en: Internal Page Cache
sv: Intern sidcache

en: Testing config import
sv: Testar konfigurationsimport

en: Tests install profiles in the config importer.
sv: Testar installationsprofiler i konfigurationsimporteraren.

en: Media library
sv: Mediabibliotek

en: Plural variants
sv: Pluralformer

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
sv: Placera block <span class="visually-hidden">i regionen %region</span>

en: No blocks available.
sv: Inga block tillgängliga.

en: Configuration synchronization
sv: Synkronisering av konfiguration

en: Import and export your configuration.
sv: Importera och exportera din konfigurering.

en: @date by @username
sv: @date av @username

en: Filter by name or description
sv: Filtrera på namn eller beskrivning

en: Enter a part of the module name or description
sv: Ange en del av modulnamnet eller beskrivning

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
sv: URL för återanrop är inte lokalt och ej betrott: !url

en: CustomMessage: !customMessage
sv: Anpassat meddelande: !customMessage

en: Container cannot be saved to cache.
sv: Forumgrupp kan inte sparas till cache.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database due to the following error: @error.
sv: Drupal kunde inte installeras korrekt med den befintliga databasen på grund av följande fel: @error.

en: The database server version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
sv: Databasens serverversion %version är lägre än den minst tillåtna versionen %minimum_version.

en: A value must be selected for %part.
sv: Ett värde måste väljas för %part.

en: @title (value @number)
sv: @title (värde @number)

en: 1 error has been found:  | @count errors have been found:
sv[0]: 1 fel har upptäckts:
sv[1]: @count fel har upptäckts:

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Shown tabs
sv: Synliga flikar

en: Select tabs being shown in the block
sv: Välj flikar som skall synas i blocket

en: Show primary tabs
sv: Visa primära flikar

en: Show secondary tabs
sv: Visa sekundära flikar

en: The blocked IP address.
sv: Den spärrade IP-adressen.

en: Core (Experimental)
sv: Kärnan (Experimentell)

en: Entity/field definitions
sv: Entitets-/fältdefinitioner

en: Whether primary tabs are shown
sv: Om primära flikar visas

en: Default comment field
sv: Förvalt kommentarsfält

en: Large (480×480)
sv: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
sv: Mellan (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: HTML Date
sv: HTML datum

en: HTML Datetime
sv: HTML tidsdatum

en: HTML Month
sv: HTML månad

en: HTML Time
sv: HTML tid

en: HTML Week
sv: HTML vecka

en: HTML Year
sv: HTML år

en: HTML Yearless date
sv: HTML datum utan år

en: Default long date
sv: Förvalt långt datum

en: Default medium date
sv: Förvalt mellanlångt datum

en: Default short date
sv: Förvalt kort datum

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: Block the selected user(s)
sv: Spärra vald(a) användare

en: Cancel the selected user account(s)
sv: Radera de valda användarkontona

en: Unblock the selected user(s)
sv: Återaktivera vald(a) användare

en: Basic block
sv: Grundläggande block

en: A basic block contains a title and a body.
sv: Ett enkelt block innehåller en titel och en brödtext.

en: Website feedback
sv: Återkoppling till webbplats

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
sv: Ange en kommaseparerad lista. Till exempel: Stockholm, Lilla Edet, "Linköping, Östergötland"

en: Basic HTML
sv: Grundläggande HTML

en: Restricted HTML
sv: Begränsad HTML

en: Overridden block the selected user(s)
sv: Åsidosatta block för vald(a) användare

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
sv: Som del av installationsprocessen krävs det att du skapar en översättningskatalog. Skapa katalogen %translations_directory. Fler detaljer kring installationen av Drupal finns tillgängligt i <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
sv: Installationen kräver alltid läsbehörigheter till %translations_directory. Handbokens dokumentation om <a href=":handbook_url">frågor om webbhotell</a> erbjuder hjälp om detta och andra ämnen.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
sv: Installationen kräver skrivbehörigheter till %translations_directory under installationen. Handbokens dokumentation om <a href=":handbook_url">frågor om webbhotell</a> erbjuder hjälp om detta och andra ämnen.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
sv: Installationen behöver kontakta översättningsservern för att hämta en översättningsfil. Kontrollera din internetanslutning och bekräfta att din webbplats kan nå översättningsservern på <a href=":server_url">@server_url</a>.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
sv: Översättningsfilen för %language är inte tillgänglig på översättningsservern. <a href=":url">Välj ett annat språk</a> eller välj engelska och översätt din webbplats senare.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
sv: Översättningsfilen för %language kunde inte laddas ned. <a href=":url">Välj ett annat språk</a> eller välj engelska och översätt din webbplats senare.

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
sv: @drupal kräver att du skapar en %file som del av installationsprocessen. Kopiera filen %default_file till %file. Fler detaljer kring installationen av Drupal finns tillgängligt i <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
sv: @drupal kräver alltid läsbehörigheter till %file. Handbokens dokumentation om <a href=":handbook_url">frågor om webbhotell</a> erbjuder hjälp om detta och andra ämnen.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
sv: Installationen för @drupal kräver skrivbehörigheter till %file under installationen. Handbokens dokumentation om <a href=":handbook_url">frågor om webbhotell</a> erbjuder hjälp om detta och andra ämnen.

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
sv: Installeraren för @drupal kunde inte skapa en fil %file med rätt filägarskap. Logga in på din webbserver och radera den nuvarande filen %file, och skapa en ny genom att kopiera filen %default_file till %file. Mer information om att installera Drupal finns tillgänglig i <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. Handbokens dokumentation om <a href=":handbook_url">frågor om webbhotell</a> erbjuder hjälp om detta och andra ämnen.

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
sv: Kontrollera meddelandena och <a href=":retry">försök igen</a>, eller så kan du välja att <a href=":cont">fortsätta ändå</a>.

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
sv: Kontrollera alla meddelanden och <a href=":url">försök igen</a>

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
sv: Följande moduler krävs, men hittades inte. Flytta dem till den tillämpliga underkatalogen, såsom <em>/modules</em>. Saknade moduler: @modules

en: Updating @module
sv: Uppdaterar @module

en: Entity type mismatch on rename. @old_type not equal to @new_type for existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
sv: Objektstyp stämde inte överens vid namnbyte. @old_type är inte lika med @new_type för aktuell konfiguration @old_name och iscensatt konfiguration @new_name.

en: Rename operation for simple configuration. Existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
sv: Byt namn på funktion för enkel konfiguration. Aktuell konfiguration @old_name och iscensatt konfiguration @new_name.

en: The %driver database must use %encoding encoding to work with Drupal. Recreate the database with %encoding encoding. See <a href="INSTALL.pgsql.txt">INSTALL.pgsql.txt</a> for more details.
sv: Drivrutinen %driver för databas måste använda kodning %encoding för att fungera med Drupal. Återskapa databasen med kodning %encoding. Se <a href="INSTALL.pgsql.txt">INSTALL.pgsql.txt</a> för mer information.

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: <code>@query</code>
sv: Inställningen %setting är för närvarande satt till "%current_value", men behöver vara "%needed_value". Ändra detta genom att köra följande databasfråga: <code>@query</code>

en: Operating in maintenance mode. <a href=":url">Go online.</a>
sv: Arbetar i underhållsläge. <a href=":url">Koppla upp.</a>

en: Textfield size: @size
sv: Storlek på textfält: @size

en: Number of rows: @rows
sv: Antal rader: @rows

en: URI field size: @size
sv: Fältstorlek på URI: @size

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href=":https-link">Learn more</a>.
sv: VARNING: Du använder inte en krypterad anslutning, så ditt lösenord kommer att skickas i klartext. <a href=":https-link">Lär mer</a>

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
sv: @name kan inte vara längre än %max tecken, men är för närvarande %length tecken lång.

en: <ul>
    <li>To start over, you must empty your existing database and copy <em>default.settings.php</em> over <em>settings.php</em>.</li>
    <li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href=":update-url">update script</a>.</li>
    <li>View your <a href=":base-url">existing site</a>.</li>
    </ul>
sv: <ul>
    <li>För att börja om måste du tömma din befintliga databas, radera din aktuella konfiguration och kopiera <em>default.settings.php</em> över <em>settings.php</em>.</li>
    <li>Gå vidare till <a href=":update-url">uppdateringsskriptet</a> för att uppgradera en befintlig installation.</li>
    <li>Visa din <a href=":base-url">befintliga webbplats</a>.</li>
    </ul>

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
sv: Alla nödvändiga ändringar av %dir och %file har gjorts, så du bör ta bort skrivbehörigheter till dem nu för att undvika säkerhetsrisker. Om du är osäker på hur du gör det, se <a href=":handbook_url">onlinehandboken</a>.

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
sv: Begränsning av unikt fält

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
sv: Ett @entity_type med @field_name %value finns redan.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
sv: Meddelandet som skall skickas. Du kan inkludera platshållare som [node:title], [user:account-name], [user:display-name] och [comment:body] för att representera data som kommer att vara olika varje gång meddelandet skickas. Inte alla platshållare kommer att vara tillgängliga i alla sammanhang.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
sv: Meddelandet som skall visas för den aktuella användaren. Du kan inkludera platshållare som [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] för att representera data som kommer att vara olika varje gång meddelandet skickas. Inte alla platshållare kommer att vara tillgängliga i alla sammanhang.

en: The Ban module allows administrators to ban visits to their site from individual IP addresses. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the Ban module</a>.
sv: Modulen Ban tillåter administratörer att förbjuda besök på sin webbplats från individuella IP-adresser. För mer information, se <a href=":url">onlinedokumentationen för modulen Ban</a>.

en: You can see where the regions are for the current theme by clicking the <em>Demonstrate block regions</em> link on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. Regions are specific to each theme.
sv: Du kan se var regionerna är för det aktuella temat genom att klicka på länken <em>Demonstrera blockregioner</em> på <a href=":blocks">Blocklayoutsidan</a>. Regioner är specifika för varje tema.

en: To change the settings of an individual block click on the <em>Configure</em> link on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. The available options vary depending on the module that provides the block. For all blocks you can change the block title and toggle whether to display it.
sv: För att ändra inställningarna för ett enskilt block klicka på länken <em>Konfigurera</em> på <a href=":blocks">Blocklayoutsidan</a>. De tillgängliga alternativen varierar beroende på modulen som tillhandahåller blocket. För alla block kan du ändra blocktiteln och växla om du vill visa den.

en: You have not created any block types yet. Go to the <a href=":url">block type creation page</a> to add a new block type.
sv: Du har inte skapat några blocktyper än. Gå till <a href=":url">sidan för att skapa blocktyp</a> för att lägga till en ny blocktyp.

en: In reply to @parent_title by @parent_username
sv: Som svar på @parent_title av @parent_username

en: Name for @anonymous
sv: Namn för @anonymous

en: <a href=":login">Log in</a> or <a href=":register">register</a> to post comments
sv: <a href=":login">Logga in</a> eller <a href=":register">registrera dig</a> för att kunna kommentera

en: @source_name to @target_name
sv: @source_name till @target_name

en: In order to translate configuration, the website must have at least two <a href=":url">languages</a>.
sv: För att översätta konfiguration måste webbplatsen ha minst två <a href=":url">språk</a>.

en: @sender-name (@sender-url) sent a message using the contact form at @form-url.
sv: @sender-name (@sender-url) har skickat ett meddelande genom kontaktformuläret på @form-url.

en: Hello @recipient-name,
sv: Hej @recipient-name,

en: @sender-name (@sender-url) has sent you a message via your contact form at @site-name.
sv: @sender-name (@sender-url) har skickat ett meddelande till dig genom ditt kontaktformulär på @site-name.

en: @name (not verified)
sv: @name (ej verifierad)

en: The contact form has not been configured. <a href=":add">Add one or more forms</a> .
sv: Kontaktformuläret har inte konfigurerats. <a href=":add">Lägg till en eller flera formulär</a>.

en: <a href=":settings_url">Enable translation</a> for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>accounts</em>, or any other element you wish to translate.
sv: <a href=":settings_url">Aktivera översättning</a> för <em>innehållstyper</em>, <em>taxonomiordförråd</em>, <em>konton</em> eller något annat element som du vill översätta.

en: No eligible views were found. <a href=":create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href=":existing">existing view</a>.
sv: Inga valbara vyer hittades. <a href=":create">Skapa en vy</a> med en visning av typ <em>Objetsreferens</em>, eller lägg till en sådan visning till en <a href=":existing">befintlig vy</a>.

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href=":link">Manage fields</a> page.
sv: Inga fält har lagts till ännu. Du kan lägga till nya fält på sidan <a href=":link">Hantera fält</a>.

en: The %display_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href=":url">configure them</a>.
sv: Läget %display_mode använder nu anpassade visningsinställningar. Du kanske vill <a href=":url">konfigurera dem</a>.

en: @size limit.
sv: Begränsning @size.

en: Use the <a href=":url">@label</a> text format
sv: Använd textformatet <a href=":url">@label</a>

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href=":html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
sv: Försök använda HTML-teckenenheter om du råkar ut för problem. Ett vanligt exempel är &amp;amp; för ett &amp;-tecken. En komplett lista över teckenenheter finns på sidan <a href=":html-entities">HTML entities</a> . Några av de tillgängliga tecknen är:

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href=":admin">Administration page</a>, where you may <a href=":config">customize and configure</a> all aspects of your website.
sv: <strong>Konfigurera din webbplats</strong> När du väl har loggat in, besök <a href=":admin">Administrationssidan</a> där du kan <a href=":config">anpassa och konfigurera</a> din webbplats i alla avseenden.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href=":themes">Appearance page</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href=":download_themes">Drupal.org themes page</a>.
sv: <strong>Anpassa din webbplats utseende</strong> För att ändra hur din webbplats ser ut, besök <a href=":themes">sidan Utseende</a>. Du kan välja ett av de teman som följer med Drupal eller ladda ned ytterligare teman på <a href=":download_themes">temasidan på Drupal.org</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you may <a href=":content">add new content</a> to your website.
sv: <strong>Börja posta innehåll</strong> Slutligen kan du <a href=":content">lägga till nytt innehåll</a> till din webbplats.

en: image from @field_name
sv: bild från @field_name

en: The primary identifier for an image style.
sv: Den primära identifieraren för en bildstil.

en: The style machine name.
sv: Stilens maskinläsbara namn.

en: Reorder the configured languages to set their order in the language switcher block and, when editing content, in the list of selectable languages. This ordering does not impact <a href=":detection">detection and selection</a>.
sv: Ändra ordning på de konfigurerade språken för att ställa in deras ordning i språkväxlingsblocket och, när du redigerar innehåll, i listan över valbara språk. Denna ordning påverkar inte <a href=":detection">identifiering och urval</a>.

en: The site default language can also be set. It is not recommended to change the default language on a working site. <a href=":language-detection">Configure the Selected language</a> setting on the detection and selection page to change the fallback language for language selection.
sv: Webbplatsens standardspråk kan också ställas in. Det rekommenderas inte att ändra standardspråket på en fungerande webbplats. <a href=":language-detection">Konfigurera inställningen Valt språk</a> på sidan för upptäckt och val för att ändra reservspråket för språkval.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Be aware that some language detection methods are unreliable under certain conditions, such as browser detection when page-caching is enabled and a user is not currently logged in. Define the order of evaluation of language detection methods on this page. The default language can be changed in the <a href=":admin-change-language">list of languages</a>.
sv: Ange hur det skall bestämmas vilket språk som används för att visa sidelement (främst text som tillhandahålls av moduler såsom fältetiketter och hjälptext). Beslutet tas genom att utvärdera en rad metoder för upptäckt av språk, den första identifieringsmetod som får ett resultat kommer att avgöra vilket språk som används för den typen av text. Var medveten om att vissa metoder får upptäckt av språk är opålitliga under vissa förhållanden, såsom webbläsaridentifiering när sidcachning är aktiverad och en användare för närvarande inte är inloggad. Ange ordningen av utvärderingsmetoder för språkidentifiering på denna sida. Det förvalda språket kan ändras i <a href=":admin-change-language">listan av språk</a>.

en: Explanation of the language options is found on the <a href=":languages_list_page">languages list page</a>.
sv: Förklaring av språkalternativen finns på <a href=":languages_list_page">sidan som listar språk</a>.

en: Site's default language (@language)
sv: Webbplatsens förvalda språk (@language)

en: One translation file could not be imported. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be imported. <a href=":url">See the log</a> for details.
sv[0]: En översättningsfil kunde inte importeras. <a href=":url">Se loggen</a> för detaljer.
sv[1]: @count översättningsfiler kunde inte importeras. <a href=":url">Se loggen</a> för detaljer.

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. <a href=":url">See the log</a> for details.
sv[0]: En översättningssträng hoppades över på grund av ej tillåten eller felaktig HTML. <a href=":url">Se loggen</a> för mer information.
sv[1]: @count översättningssträngar hoppades över på grund av ej tillåten eller felaktig HTML. <a href=":url">Se loggen</a> för mer information.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: Because translation tasks involve many strings, it may be more convenient to <a title="User interface translation export" href=":export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings in a specific language.
sv: Den här sidan låter en översättare söka efter specifika översatta och oöversatta strängar och används när man skapar eller redigerar översättningar. (Obs! Eftersom översättning involverar många strängar kan det vara bekvämare att <a title="Export av översättning av användargränssnitt" href=":export">exportera</a> strängar för offlineredigering i en skrivbordsapp som Gettext översättningsredigerare.) Sökningar kan begränsas till strängar på ett specifikt språk.

en: Missing translations for: @languages. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
sv: Saknar översättningar för: @languages. Se sidan <a href=":updates">Tillgängliga uppdateringar för översättning</a> för mer information.

en: Interface translation settings
sv: Inställningar för gränssnittsöversättning

en: Interface translation export
sv: Export av gränssnittsöversättning

en: Select how frequently you want to check for new interface translations for your currently installed modules and themes. <a href=":url">Check updates now</a>.
sv: Välj hur ofta du vill söka efter nya gränssnittsöversättningar för dina för närvarande installerade moduler och teman. <a href=":url">Kontrollera uppdateringar nu</a>.

en: Translation files are stored locally in the  %path directory. You can change this directory on the <a href=":url">File system</a> configuration page.
sv: Översättningsfiler lagras lokalt i katalogen %path. Du kan ändra den här katalogen på konfigurationssidan <a href=":url">Filsystem</a>.

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
sv: Varje meny har ett motsvarande block som hanteras på <a href=":blocks">Blocklayoutsidan</a>.

en: The Node module gives users with the <em>Administer content types</em> permission the ability to <a href=":content-new">create new content types</a> in addition to the default ones already configured. Creating custom content types gives you the flexibility to add <a href=":field">fields</a> and configure default settings that suit the differing needs of various site content.
sv: Modulen Node ger användare med behörigheten <em>Administrera innehållstyper</em> möjligheten att <a href=":content-new">skapa nya innehållstyper</a> jämte de förvalda som redan är konfigurerade. Vid skapande av anpassade innehållstyper ger det dig flexibiliteten att lägga till <a href=":field">fält</a> och konfigurera standardinställningar som passar de olika behoven för olika innehåll på webbplatsen.

en: The <a href=":content">Content</a> page lists your content, allowing you add new content, filter, edit or delete existing content, or perform bulk operations on existing content.
sv: Sidan <a href=":content">Innehåll</a> listar ditt innehåll, låter dig lägga till nytt innehåll, filtrera, redigera eller radera befintligt innehåll, eller utföra massåtgärder på befintligt innehåll.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions. <a href=":rebuild">Rebuild permissions</a>
sv: Om webbplatsen har problem med behörigheterna till innehåll kan du behöva bygga om behörighetscachen. Vid en ombyggnad tas alla gamla behörigheter bort och ersätts med nya baserade på nuvarande moduler och inställningar. Ombyggnaden kan ta lång tid om det finns mycket innehåll eller om behörigheterna är komplexa. När det är klart kommer inläggen automatiskt att använda de nya behörigheterna. <a href=":rebuild">Bygg om behörigheterna</a>

en: No content types available. <a href=":link">Add content type</a>.
sv: Det finns inga innehållstyper. <a href=":link">Lägg till innehållstyp</a>.

en: The internal system path.
sv: Den interna systemsökvägen.

en: Configure Responsive Image Styles
sv: Konfigurera responsiva bildstilar

en: Requires: @module-list
sv: Kräver: @module-list

en: Required by: @module-list
sv: Krävs av: @module-list

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href=":themes">themes</a> are available.
sv: Ange och konfigurera standardtemat för din webbplats. Alternativa <a href=":themes">teman</a> finns tillgängliga.

en: You can place blocks for each theme on the <a href=":blocks">block layout</a> page.
sv: Du kan placera block för varje tema på sidan <a href=":blocks">blocklayout</a>.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on Drupal.org's support forums and project issue queues. Before filing a support request, ensure that your web server meets the <a href=":system-requirements">system requirements.</a>
sv: Här kan du hitta en kortfattad sammanfattning av din webbplats parametrar samt om några fel upptäckts med din installation. Det kan vara användbart att kopiera och klistra in denna information i supportförfrågningar som görs i supportforumet och olika projekts ärendeköer på drupal.org. Innan du skickar en supportförfrågan, försäkra dig om att din webbserver uppfyller <a href=":system-requirements">systemkraven.</a>

en: PHP OPcode caching
sv: Cachning av PHP OPcode

en: For more information, see the online handbook entry for <a href=":memory-limit">increasing the PHP memory limit</a>.
sv: Läs mer om att <a href=":memory-limit">öka PHP:s minnesgräns</a> i onlinehandboken.

en: Last run @time ago
sv: Kördes senast för @time sedan

en: For more information, see the online handbook entry for <a href=":cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
sv: Läs mer om att ställa in <a href=":cron-handbook">schemalagda aktiviteter</a> i onlinehandboken.

en: The trusted_host_patterns setting is not configured in settings.php. This can lead to security vulnerabilities. It is <strong>highly recommended</strong> that you configure this. See <a href=":url">Protecting against HTTP HOST Header attacks</a> for more information.
sv: Inställningen trusted_host_patterns är inte konfigurerad i settings.php. Det kan leda till säkerhetshål. Det <strong>rekommenderas starkt</strong> att du konfigurerar detta. För mer information, se <a href=":url">Skydd mot attacker av typ HTTP HOST Header</a>.

en: Put your site into <a href=":url">maintenance mode</a>.
sv: Sätt din webbplats i <a href=":url">underhållsläge</a>.

en: All errors have been <a href=":url">logged</a>.
sv: Alla fel har <a href=":url">loggats</a>.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href=":status">status report</a> for more information.
sv: Ett eller flera problem upptäcktes i din installation av Drupal. Titta på <a href=":status">statusrapporten</a> för mer information.

en: Screenshot for @theme theme
sv: Skärmdump för temat @theme

en: Settings for @theme theme
sv: Inställningar för temat @theme

en: Uninstall @theme theme
sv: Avinstallera temat @theme

en: Set @theme as default theme
sv: Ställ in @theme som förvalt tema

en: Install @theme theme
sv: Installera temat @theme

en: Install @theme as default theme
sv: Installera @theme som förvalt tema

en: Powered by <a href=":poweredby">Drupal</a>
sv: Drivs av <a href=":poweredby">Drupal</a>

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
sv: Inga termer tillgängliga.  <a href=":link">Lägg till term</a>.

en: Number of summary rows: @rows
sv: Antal rader för sammanfattning: @rows

en: @tour_item of @total
sv: @tour_item av @total

en: Boolean indicating whether the node is published.
sv: Boolesk som indikerar huruvida en nod är publicerad eller ej.

en: Uninstalled modules
sv: Avinstallerade moduler

en: Uninstalled themes
sv: Avinstallerade teman

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, @url.
sv: Din webbplats är för närvarande konfigurerad att skicka dessa e-postmeddelanden när en uppdatering finns tillgänglig. För att enbart få meddelanden om säkerhetsuppdateringar, var vänlig besök @url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, @url.
sv: Din webbplats är för närvarande konfigurerad att skicka dessa e-postmeddelanden enbart när säkerhetsuppdateringar finns tillgängliga. För att få meddelanden om alla tillgängliga uppdateringar, var vänlig besök @url.

en: See the <a href=":available_updates">available updates</a> page for more information.
sv: Se sidan <a href=":available_updates">tillgängliga uppdateringar</a> för mer information.

en: Check for updates of uninstalled modules and themes
sv: Sök efter uppdateringar av avinstallerade moduler och teman

en: You can find <a href=":module_url">modules</a> and <a href=":theme_url">themes</a> on <a href=":drupal_org_url">drupal.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
sv: Du kan hitta <a href=":module_url">moduler</a> och <a href=":theme_url">teman</a> på <a href=":drupal_org_url">drupal.org</a>. Det finns stöd för följande filändelser: %extensions.

en: Back up your database and site before you continue. <a href=":backup_url">Learn how</a>.
sv: Säkerhetskopiera din databas och webbplats innan du fortsätter. <a href=":backup_url">Lär dig hur</a>.

en: Deprecated: User Name
sv: Utfasad: Användarnamn

en: A role defines a group of users that have certain privileges. These privileges are defined on the <a href=":permissions">Permissions page</a>. Here, you can define the names and the display sort order of the roles on your site. It is recommended to order roles from least permissive (for example, Anonymous user) to most permissive (for example, Administrator user). Users who are not logged in have the Anonymous user role. Users who are logged in have the Authenticated user role, plus any other roles granted to their user account.
sv: En roll definierar en grupp användare som har vissa privilegier. Dessa privilegier definieras på sidan <a href=":permissions">Behörigheter</a>. Här kan du definiera namnen och sorteringsordningen för rollerna på din webbplats. Det rekommenderas att rangordna roller från minst tillåtande (till exempel anonym användare) till mest tillåtande (till exempel Administratör). Användare som inte är inloggade har rollen Anonym användare. Användare som är inloggade har rollen Inloggad användare, plus ytterligare roller som eventuellt tilldelats deras användarkonto.

en: Make it at least 12 characters
sv: Behöver vara minst 12 tecken

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. <a href=":request_new_url" title="Send password reset instructions via email.">Reset your password</a>.
sv: Krävs om du vill ändra %mail eller %pass nedan. <a href=":request_new_url" title="Skicka instruktioner om lösenordsåterställning via e-post.">Återställ ditt lösenord</a>.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
sv: Tillgängliga variabler är: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: A welcome message with further instructions has been emailed to the new user <a href=":url">%name</a>.
sv: Ett välkomstmeddelande med vidare instruktioner har skickats via e-post till den nya användaren <a href=":url">%name</a>.

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
sv: Instruktioner om hur du återställer ditt lösenord kommer skickas till din registrerade e-postadress.

en: Send password reset instructions via email.
sv: Skicka instruktioner för att återställa lösenord via e-post.

en: Also known as:
sv: Även känd som:

en: This link is provided by the Views module. The path can be changed by editing the view <a href=":url">@label</a>
sv: Denna länk tillhandahålls av modulen Views. Sökvägen kan ändras genom att redigera vyn <a href=":url">@label</a>

en: @type language selected for page
sv: Språk @type valt för sida

en: Will not be accessible.
sv: Kommer inte vara tillgänglig.

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
sv: Följande ersättningstecken är tillgängliga. Du kan använda syntax av typ Twig i detta fält.

en: Override the view and other argument titles. You may use Twig syntax in this field as well as the "arguments" and "raw_arguments" arrays.
sv: Åsidosätt vyn och andra argumenttitlar. Du kan använda syntax av typ Twig i detta fält såväl som array "arguments" och "raw_arguments"

en: Override the view and other argument titles. You may use Twig syntax in this field.
sv: Åsidosätt vyn och andra argumenttitlar. Du kan använda syntax av typ Twig i detta fält.

en: The following replacement tokens are available for this argument.
sv: Följande ersättningstecken är tillgängliga för detta argument.

en: The category this block will appear under on the <a href=":href">blocks placement page</a>.
sv: Kategorin detta block kommer visas under på <a href=":href">sidan placering av block</a>.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected access restriction.
sv: Du kan också ändra @settings för den valda åtkomstrestriktionen.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected cache mechanism.
sv: Du kan också ändra @settings för den valda cache-metoden.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected style.
sv: Du kan också ändra @settings för den valda stilen.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected row style.
sv: Du kan också ändra @settings för den valda radutformningen.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected pager.
sv: Du kan också ändra @settings för den valda pagineraren.

en: The Views UI module provides an interface for managing views for the <a href=":views">Views module</a>. For more information, see the <a href=":handbook">online documentation for the Views UI module</a>.
sv: Modulen Views UI tillhandahåller ett gränssnitt för att hantera vyer för modulen <a href=":views">Views</a>. Läs <a href=":handbook">dokumentationen online om modulen Views UI</a> för mer information.

en: Views can be enabled or disabled from the <a href=":list">Views list page</a>. To enable a view, find the view within the "Disabled" list and select the "Enable" operation. To disable a view find the view within the "Enabled" list and select the "Disable" operation.
sv: Vyer kan aktiveras eller inaktiveras från <a href=":list">Views listsida</a>. För att aktivera en vy, hitta vyn i listan "Ej aktiverad" och välj funktionen "Aktivera". För att inaktivera en vy, hitta vyn i listan "Aktiverad" och välj funktionen "Inaktivera".

en: Views can be exported and imported as configuration files by using the <a href=":config">Configuration Manager module</a>.
sv: Vyer kan exporteras och importeras som konfigurationsfiler genom att använda modulen <a href=":config">Konfigurationshanterare</a>.

en: Advanced Views settings
sv: Inställningar för utökade vyer

en: View @display_title
sv: Visa @display_title

en: Duplicate as @type
sv: Kopiera som @type

en: Add @display
sv: Lägg till @display

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
sv: Genom att bryta detta lås kommer ej sparade ändringar gjorda av @user försvinna.

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
sv: Begäran om avslutande av konto för [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
sv: Ersättande inloggningsuppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (väntar på godkännande av administratör)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
sv: [user:display-name] har ansökt om ett konto.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:name] har aktiverats.
    
    Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller genom att kopiera den till din webbläsare:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan enbart användas en gång och kommer att leda dig till en sida där du kan ange ditt lösenord.
    
    Efter att du angett ett lösenord kommer du i framtiden att kunna logga in på [site:login-url] genom att använda:
    
    användarnamn: [user:account-name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    -- Administratörerna på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (godkänd)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (spärrad)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:name] har tagits bort.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (borttagen)

en: @display '@id': Component '@name' was disabled because its settings depend on removed dependencies.
sv: @display "@id": Komponent "@name" inaktiverades eftersom dess inställningar beror på borttagna beroenden.

en: No widget available for: %type.
sv: Ingen gränssnittskomponent tillgänglig för: %type.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
sv: Flera specialtecken är tillåtna, inklusive mellanslag, punkt (.), bindestreck (-), apostrof ('), understreck (_) och @-tecknet.

en: Create tasks that the system can execute.
sv: Skapa uppgifter som systemet kan utföra.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
sv: URL:en som användaren skall omdirigeras till. Detta kan vara en intern URL som /node/1234 eller en extern URL som @url.

en: Provides an automated way to run cron jobs, by executing them at the end of a server response.
sv: Tillhandahåller ett automatiserat sätt att köra schemalagda aktiviteter genom att köra dem i slutet av ett serversvar.

en: Ban visits from specific IP addresses.
sv: Förbjud besök från specifika IP-adresser.

en: Block placement is specific to each theme on your site. Changes will not be saved until you click <em>Save blocks</em> at the bottom of the page.
sv: Blockplacering är specifikt för varje tema på din webbplats. Ändringar sparas inte förrän du klickar på <em>Spara block</em> längst ned på sidan.

en: Adding comment types
sv: Lägga till kommentarstyper

en: The Database Logging module logs system events in the Drupal database. Monitor your site or debug site problems on this page.
sv: Modulen Database Logging loggar systemhändelser i Drupals databas. Övervaka din webbplats eller felsök problem på den här sidan.

en: Text formats define how text is filtered for output and how HTML tags and other text is displayed, replaced, or removed. <strong>Improper text format configuration is a security risk.</strong> Learn more on the <a href=":filter_help">Filter module help page</a>.
sv: Textformat definierar hur text filtreras för utdata och hur HTML-taggar och annan text visas, ersätts eller tas bort. <strong>Felaktig konfiguration av textformat är en säkerhetsrisk.</strong> Läs mer på <a href=":filter_help">hjälpsidan för filtermodulen</a>.

en: Configure how content is filtered when displayed, including which HTML tags are rendered, and enable module-provided filters.
sv: Konfigurera hur innehåll filtreras vid visning inklusive vilka HTML-taggar som ska genereras, och aktivera filter tillhandahållna av moduler.

en: Configure languages for content, interface, and configuration.
sv: Ställ in språk för innehåll, användargränssnitt och konfiguration.

en: Configure the import of translation files, and add or customize interface translations.
sv: Konfigurera importen av översättningsfiler och lägga till eller anpassa översättningar för gränssnitt.

en: Manage menus and menu links.
sv: Hantera menyer och menylänkar.

en: Revert to earlier revision of a translation
sv: Återgå till tidigare version av en översättning

en: Add custom URLs to existing paths.
sv: Lägg till anpassade URL:er till befintliga sökvägar.

en: - None (original image) -
sv: - Ingen (originalbild) -

en: Configure the logging of content statistics.
sv: Konfigurera loggning av statistik för innehåll.

en: Checking site status
sv: Kontrollerar webbplatsens status

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
sv: Maskinläsbart namn: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
sv[0]: @module.module_name kan inte avinstalleras på grund av följande anledning:
sv[1]: @module.module_name kan inte avinstalleras på grund av följande anledningar:

en: Configure default user account settings, including fields, registration requirements, and email messages.
sv: Konfigurera inställningar för förvalt konto, inklusive fält, krav vid registrering och e-postmeddelanden.

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
sv: För många försök att logga in från din IP-adress har misslyckats. Denna IP-adress är tillfälligt spärrad. Försök igen senare eller <a href=":url">begär ett nytt lösenord</a>.

en: There has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>. | There have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
sv[0]: Det har gjorts mer än ett misslyckat inloggningsförsök för detta konto. Kontot är tillfälligt spärrat. Försök igen senare eller <a href=":url"> begär ett nytt lösenord </a>.
sv[1]: Det har gjorts mer än @count misslyckade inloggningsförsök för detta konto. Kontot är tillfälligt spärrat. Försök igen senare eller <a href=":url"> begär ett nytt lösenord </a>.

en: Cache maximum age
sv: Äldsta ålder på cache

en: Creating and managing views
sv: Skapa och hantera vyer

en: Enabling and disabling views
sv: Aktivera och inaktivera vyer

en: Exporting and importing views
sv: Export och import av vyer

en: Links related to the active user account
sv: Länkar relaterade till det aktiva användarkontot

en: Administrative task links
sv: Länkar för administrativa uppgifter

en: Site information links
sv: Länkar för information om webbplats

en: Site section links
sv: Länkar för sektion i webbplats

en: User tool links, often added by modules
sv: Länkar för användare som ofta läggs till av moduler

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    En begäran om att återställa lösenordet för ditt kontot har gjorts på [site:name].
    
    Du kan nu logga in genom att klicka på länken eller kopiera och klistra in den i din webbläsare.
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan bara användas en gång och kommer ta dig till en sida där du kan ange ditt lösenord. Denna länk upphör efter en dag och inget kommer hända om du inte använder den.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    En administratör på [site:name] har skapat ett konto åt dig. Du kan nu logga in genom att klicka på länken eller kopiera och klistra in den i din webbläsare.
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan bara användas en gång och kommer ta dig till en sida där du kan ange ditt lösenord.
    
    Efter att du angivit ditt lösenord kan du i framtiden logga in på [site:login-url] genom att använda:
    
    användarnamn: [user:name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Tack för att du har registrerat dig på [site:name]. Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång och kommer att leda dig till en sida där du kan välja ett eget lösenord.
    
    Efter detta kommer du kunna logga in på [site:login-url] med följande uppgifter:
    
    användarnamn: [user:name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: The language code.
sv: Språkkoden.

en: Delete %label
sv: Radera %label

en: Select and configure text editors, and how content is filtered when displayed.
sv: Välj och konfigurera textredigerare och hur innehåll filtreras när det visas.

en: Recent comments.
sv: Senaste kommentarer.

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: Editing languages
sv: Redigerar språk

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
sv: Innehåll som hör till en viss taxonomiterm.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
sv: Visar en lista över de senast användarkontona på webbplatsen.

en: Who's online block
sv: Block för vilka som är inloggade

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
sv: Visar de användarnamnen för de senast aktiva användarna samt de totalt antal aktiva användare.

en: View edit page
sv: Visa redigeringssida

en: Max 1300x1300
sv: Maximalt 1300x1300

en: Max 2600x2600
sv: Maximalt 2600x2600

en: Max 325x325
sv: Maximalt 325x325

en: Max 650x650
sv: Maximalt 650x650

en: Narrow
sv: Smal

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
sv: <p>Den här sidan ger möjligheten att lägga till vanliga språk på din webbplats.</p><p>Om det önskade språket inte är tillgängligt kan du lägga till ett anpassat språk.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
sv: <p>Välj ett språk från listan, eller välj "Anpassat språk..." i slutet av listan.</p><p>Klicka på knappen "Lägg till språk" när du har valt ditt språk.</p><p>När du lägger till ett anpassat språk får du ytterligare ett formulär där du kan ange namn, kod och riktning för språket.</p>

en: Continuing on
sv: Fortsätter på

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
sv: <p>Denna sida tillhandahåller möjligheten att redigera språk på din webbplats, inklusive anpassade språk.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
sv: <p>Du kan inte ändra koden för ett språk på webbplatsen eftersom det används av systemet för att hålla reda på språket.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
sv: <p>Språknamnet används på hela webbplatsen för alla användare och är skrivet på engelska. Namn på inbyggda språk kan översättas med hjälp av modulen Interface Translation och namnen på både inbyggda och anpassade språk kan översättas med hjälp av modulen Configuration Translation.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
sv: <p>Välj om språket är ett språk som läses "Vänster till höger" eller "Höger till vänster".</p><p>Observera att inte alla teman stöder layouter för "Höger till vänster" så testa ditt tema om du använder "Höger till vänster".</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
sv: <p>Sidan "Språk" låter dig lägga till, redigera, ta bort och ändra ordningen på språk för webbplatsen.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
sv: <p>Klicka på knappen "Lägg till språk" för att lägga till fler språk på din webbplats.</p><p>Tillagda språk kommer att visas i språklistan och kan sedan redigeras eller tas bort.</p>

en: Reordering languages
sv: Ändrar ordningen på språk

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
sv: <p>Använd dragikoner bredvid varje språk för att ändra om ordningen på språken för webbplatsen.</p><p>Ordning som visas här är visningsordningen för språklistor på webbplatsen såsom i de språkbytarblock som tillhandahålls av modulerna Översättning av gränssnitt och Översättning av innehåll.</p><p>Klicka på knappen "Spara konfiguration" för att ändringarna ska träda i kraft när du är klar med att ändra ordningen på språken.</p>

en: Set a language as default
sv: Ställ in ett språk som förvalt

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
sv: <p>Du kan ändra standardspråket på webbplatsen genom att välja ett av dina konfigurerade språk som förvalt. Webbplatsen kommer använda standardspråket i situationer där inget val görs men ett språk bör ställas in, till exempel som språket för det visade gränssnittet.</p>

en: Modifying languages
sv: Ändrar språk

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
sv: <p>Funktioner tillhandahålls för redigering och borttagning av dina språk.</p><p>Du kan redigera namnet och riktningen av språket.</p><p>Borttagna språk kan läggas tillbaka vid ett senare tillfälle. Borttagning av ett språk kommer att ta bort alla gränssnittsöversättningar i samband med det, och innehåll i detta språk kommer att sättas till att vara språkneutralt. Observera att du inte kan ta bort standardspråket på webbplatsen.</p>

en: Choose the language you want to translate.
sv: Välj det språk du vill översätta.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
sv: Ange specifikt ord eller en mening som du vill översätta. Du kan också skriva bara en del av ett ord.

en: Filter the search
sv: Filtrera sökningen

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
sv: Du kan söka efter ej översatta strängar om du vill översätta något som inte är översatt ännu. Om du vill ändra en befintlig översättning kanske du enbart vill söka efter översatta strängar.

en: Apply your search criteria
sv: Tillämpa dina sökkriterier

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
sv: Klicka på knappen <em>Filter</em> för att tillämpa dina sökkriterier.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
sv: Du kan skriva din egen översättning i textfälten i den högra kolumnen. Försök att räkna ut i vilket sammanhang texten kommer att användas för att översätta det på lämpligt sätt.

en: Validate the translation
sv: Bekräfta översättningen

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
sv: Klicka på knappen <em>Spara översättningar</em> när du är klar med dina översättningar. Du måste spara dina översättningar innan du byter sida eller gör en ny sökning.

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Welcome to [site:name]
sv: Välkommen till [site:name]

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: A list of new users
sv: En lista på nya användare

en: There are currently @total users online.
sv: För närvarande är @total användare inloggade.

en: There are currently 0 users online.
sv: För närvarande är 0 användare inloggade.

en: A list of users that are currently logged in.
sv: En lista på användare som för närvarande är inloggade.

en: Manage view settings
sv: Hantera vyinställningar

en: View or edit the configuration.
sv: Visa eller redigera konfigurationen.

en: Displays in this view
sv: Visas i denna vy

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
sv: En visning är ett sätt att mata ut resultaten, till exempel som en sida eller ett block. En vy kan innehålla flera visningar som visas här. Den aktiva visningen markeras.

en: View administration
sv: Visa administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
sv: Utföra administrativa uppgifter, inklusive att lägga till en beskrivning och skapa en klon. Klicka på listrutan för att se tillgängliga alternativ.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
sv: Välj hur du vill mata ut resultaten. Välj exempelvis <em>Innehåll</em> för att mata ut varje punkt helt med hjälp av dina konfigurerade visningsinställningar. Eller välj <em>Fält</em> som gör det möjligt att mata ut enbart särskilda fält för varje resultat. Ytterligare format kan läggas till genom att installera moduler för att <em>utöka</em> Drupals grundfunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
sv: Om denna vy använder fält visas de här. Du kan klicka på ett fält för att konfigurera det.

en: Filter your view
sv: Filtrera din vy

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
sv: Lägg till filter för att begränsa resultaten i utmatningen. Till exempel för att enbart visa innehåll som är <em>publicerat</em> lägger du till ett filter för <em>Publicerat</em> och välj <em>Ja</em>.

en: Filter actions
sv: Filtrera åtgärder

en: Add, rearrange or remove filters.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort filter.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
sv: Styr ordningen för hur resultaten skall matas ut. Klicka på en aktiv sorteringsregel för att konfigurera den.

en: Sort actions
sv: Sortera åtgärder

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
sv: Lägg till, ordna om eller ta bort sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
sv: Visa en förhandsgranskning från vyns utmatning.

en: Fallback sort expose settings
sv: Exponerade inställningar för resersortering

en: width @data.width
sv: bredd @data.width

en: height @data.height
sv: höjd @data.height

en: Administer workflows
sv: Administrera arbetsflöden

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
sv: Detta objekt (%type: %label) kan inte refereras.

en: This entity (%type: %id) cannot be referenced.
sv: Detta objekt (%type: %id) kan inte refereras.

en: The alias %alias could not be added because it is already in use in this language with different capitalization: %stored_alias.
sv: Aliaset %alias kunde inte läggas till eftersom det redan används på detta språk med andra versaler: %stored_alias.

en: There are no changes to import.
sv: Det finns inga ändringar att importera.

en: Another request may be importing configuration already.
sv: Det kan redan finnas en annan förfrågan som importerar konfiguration.

en: Importing configuration
sv: Importerar konfiguration

en: Starting configuration import.
sv: Påbörjar konfigurationsimport.

en: Configuration import has encountered an error.
sv: Konfigurationsimporten har stött på ett fel.

en: The configuration import failed for the following reasons:
sv: Import av konfiguration misslyckades av följande anledningar:

en: Current workspace
sv: Nuvarande arbetsyta

en: Workspace switcher
sv: Omkopplare för arbetsyta

en: Delete transition
sv: Radera övergång

en: Delete media
sv: Radera media

en: Media name
sv: Medianamn

en: Install configuration
sv: Installera konfiguration

en: Session exists
sv: Session existerar

en: Add workspace
sv: Lägg till arbetsyta

en: Workspaces
sv: Arbetsytor

en: Create and manage workspaces.
sv: Skapa och hantera arbetsytor

en: Administer workspaces
sv: Administrera arbetsytor

en: Edit workspace %label
sv: Redigera arbetsyta %label

en: Workspace ID
sv: ID-nummer för arbetsyta.

en: Workspace %info has been created.
sv: Arbetsyta %info har skapats.

en: Workspace %info has been updated.
sv: Arbetsyta %info har uppdaterats.

en: The workspace could not be saved.
sv: Arbetsytan kunde inte sparas.

en: The workspace ID.
sv: ID-numret för arbetsyta.

en: @bundle_type is @bundles or @last
sv: @bundle_type är @bundles eller @last

en: @bundle_type is @bundle
sv: @bundle_type är @bundle

en: Default configuration hash
sv: Förvald konfigurationshash

en: Field %field set in %filter is not usable for this filter type. Combined field filter only works for simple fields.
sv: Fält %field som är inställt i %filter är inte användbar för denna filtreringstyp. Kombinerade filterfält fungerar enbart för enkla fält.

en: Renders an entity in a view mode.
sv: Genererar ett objekt i ett vyläge.

en: Add @entity-type
sv: Lägg till @entity-type

en: Revision create time
sv: Tid för skapande av version

en: Revisions are required.
sv: Versioner är obligatoriska.

en: Default revision
sv: Förvald version

[ctx: decimal places]
en: Scale
sv: Skala

en: Antigua & Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Size of email field
sv: Storlek på e-postfält

en: Did not save to map table due to NULL value for key field @field
sv: Sparade inte till karttabell på grund av INNEHÅLLSLÖST värde för nyckelfält @field

en: A boolean indicating whether the node is visible on the front page.
sv: En boolesk som indikerar huruvida noden är synlig på startsidan eller ej.

en: A boolean indicating whether the node should sort to the top of content lists.
sv: En boolesk som indikerar huruvida noden skall sorteras överst i innehållslistor eller ej.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
sv: Operationer på strängar av typen Unicode emuleras efter bästa förmåga. Installera <a href="http://php.net/mbstring">PHP:s tillägg mbstring</a> för att få bättre stöd för Unicode.

en: The %entity_type entity type needs to be installed.
sv: Objektet av typ %entity_type måste installeras.

en: The %entity_type entity type needs to be updated.
sv: Objektet av typ %entity_type måste uppdateras.

en: The %field_name field needs to be installed.
sv: Fältet %field_name måste installeras.

en: The %field_name field needs to be updated.
sv: Fältet %field_name måste uppdateras.

en: The %field_name field needs to be uninstalled.
sv: Fältet %field_name måste avinstalleras.

en: Custom text: @true_label / @false_label
sv: Anpassad text: @true_label / @false_label

en: Display: @true_label / @false_label
sv: Visning: @true_label / @false_label

en: See <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
sv: Se <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank">dokumentationen om datumformat för PHP</a>.

en: Language list ID
sv: ID-nummer för språklista

en: Completed step @current of @total.
sv: Genomförde steg @current av @total.

en: This site has only a single language enabled. <a href=":language_url">Add at least one more language</a> in order to translate content.
sv: Den här webbplatsen har bara ett enda språk aktiverat. <a href=":language_url">Lägg till minst ett språk till</a> för att översätta innehåll.

en: The %field_type_label field type is used in the following field: @fields | The %field_type_label field type is used in the following fields: @fields
sv[0]: Fälttypen %field_type_label används i följande fält: @fields
sv[1]: Fälttypen %field_type_label används i följande fält: @fields

en: Currently upgrading @migration (@current of @max total tasks)
sv: Uppgraderar nu @migration (@current av @max totalt antal uppgifter)

en: Congratulations, you upgraded Drupal!
sv: Grattis, du uppgraderade Drupal!

en: Completed 1 upgrade task successfully | Completed @count upgrade tasks successfully
sv[0]: 1 uppgraderingsaktivitet slutfördes
sv[1]: @count uppgraderingsaktiviteter slutfördes

en: Running upgrade
sv: Kör uppgradering

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
sv: Styr vilka roller som kan "Visa administrationstemat" på <a href=":permissions">inställningssidan för behörigheter</a>.

en: Create and manage fields, forms, and display settings for your content.
sv: Skapa och hantera fält, formulär och visa inställningar för ditt innehåll.

en: PHP OPcode caching can improve your site's performance considerably. It is <strong>highly recommended</strong> to have <a href="http://php.net/manual/opcache.installation.php" target="_blank">OPcache</a> installed on your server.
sv: Cachning av PHP OPcode kan förbättra webbplatsens resultat avsevärt. Det <strong>rekommenderas starkt</strong> att ha <a href="http://php.net/manual/opcache.installation.php" target="_blank">OPcache</a> installerad på din server.

en: This identifier has illegal characters.
sv: Denna identifierare har ogiltiga tecken.

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:name] har spärrats.
    
    --  Administratörerna  på [site:name]

en: workspace
sv: arbetsyta

en: Activate Workspace
sv: Aktivera arbetsyta

en: Would you like to activate the %workspace workspace?
sv: Vill du aktivera arbetsytan %workspace?

en: The workspace name.
sv: Namnet för arbetsyta.

en: The workspace owner.
sv: Ägaren till arbetsytan.

en: The time that the workspace was last edited.
sv: Tidpunkten då arbetsytan senast redigerades.

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
sv: Hopsamling som är tilldelad till de automatiskt skapade objekten.

en: Add a new @entity_type.
sv: Lägg till en ny @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
sv: Det finns ingen @entity_type än. @add_link

en: Store new items in
sv: Lagra nya objekt i

en: For more information, refer to the help listed on this page or to the <a href=":docs">online documentation</a> and <a href=":support">support</a> pages at <a href=":drupal">drupal.org</a>.
sv: För mer information, se hjälpen som finns på denna sida eller <a href=":docs">onlinedokumentationen</a> eller <a href=":support">supportsidorna</a> på <a href=":drupal">drupal.org</a>.

en: Module overviews
sv: Korta beskrivningar av moduler

en: Module overviews are provided by modules. Overviews available for your installed modules:
sv: Korta beskrivningar av moduler tillhandahålls av modulerna själva. Tillgängliga beskrivningar för dina installerade moduler:

en: Basic site settings
sv: Grundläggande inställningar för webbplats

en: Select and configure themes.
sv: Välj och konfigurera teman.

en: Configure the location of uploaded files and how they are accessed.
sv: Konfigurera platsen för uppladdade filer och åtkomsten till dem.

en: Configure the site description, the number of items per feed, and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
sv: Ställ in beskrivning av webbplatsen, antal poster per nyhetsflöde och huruvida flöden skall vara titlar/ingresser/fullständiga texter.

en: Configure and use development tools.
sv: Konfigurera och använd utvecklingsverktyg.

en: Take the site offline for updates and other maintenance tasks.
sv: Koppla ned webbplatsen för uppdateringar och annat underhåll.

en: Configure caching and bandwidth optimization.
sv: Konfigurera cachning och bandbreddsoptimering.

en: Configure the display of error messages and database logging.
sv: Konfigurera visningen av felmeddelanden och loggning av databasen.

en: Configure regional settings, localization, and translation.
sv: Konfigurera regionala inställningar, lokalisering och översättning.

en: Configure the locale and timezone settings.
sv: Konfigurera inställningarna för plats och tidszon.

en: Configure how dates and times are displayed.
sv: Konfigurera hur datum och tider visas.

en: Configure site search, metadata, and search engine optimization.
sv: Konfigurera webbplatssökning, metadata och sökmotoroptimering.

en: Configure basic site settings, actions, and cron.
sv: Konfigurera grundläggande inställningar för webbplats, åtgärder och schemalagda aktiviteter.

en: Configure the administrative user interface.
sv: Konfigurera det administrativa användargränssnittet.

en: Manage the content workflow.
sv: Hantera innehållsarbetsflödet.

en: Configure content formatting and authoring.
sv: Konfigurera innehållsformatering och författarskap.

en: Get a status report about your site's operation.
sv: Visa en statusrapport om din webbplats funktion.

en: Delete @entity_type
sv: Radera @entity_type

en: View the latest version
sv: Visa den senaste versionen

en: Allowed Tags
sv: Tillåtna taggar

[ctx: Entity type label]
en: @count @label | @count @label entities
sv[0]: @count @label
sv[1]: @count @label objekt

en: content item
sv: innehållsobjekt

en: content items
sv: innehållsobjekt

en: Create a new workspace
sv: Skapa ny arbetsyta

en: View own workspace
sv: Visa egen arbetsyta

en: View any workspace
sv: Visa en arbetsyta

en: Edit own workspace
sv: Redigera egen arbetsyta

en: Edit any workspace
sv: Redigera en arbetsyta

en: Delete own workspace
sv: Radera egen arbetsyta

en: Delete any workspace
sv: Radera en arbetsyta

en: Bypass content entity access in own workspace
sv: Kringgå åtkomst till innehållsobjekt i egen arbetsyta

en: Allow all Edit/Update/Delete permissions for all content entities in a workspace owned by the user.
sv: Tillåt alla behörigheter för att Redigera/Uppdatera/Radera för alla innehållsobjekt i en arbetsyta som ägs av användaren.

en: Sends pages using the BigPipe technique that allows browsers to show them much faster.
sv: Skickar sidor med hjälp av BigPipe-tekniken som gör att webbläsare kan visa dem mycket snabbare.

en: Provides a user interface for migrating from older Drupal versions.
sv: Tillhandahåller ett användargränssnitt för att migrera från äldre Drupal-versioner.

en: Save media
sv: Spara media

en: Parent path
sv: Ovanliggande sökväg

en: Selected combination of day and month is not valid.
sv: Vald kombination av dag och månad är inte giltig.

en: The import failed with the following message: %message
sv: Importen misslyckades med följande meddelande: %message

en: Parent menu link
sv: Länk till överliggande meny

en: Publish media
sv: Publicera media

en: Unpublish media
sv: Avpublicera media

en: Determines if a password needs hashing
sv: Avgör om ett lösenord behöver hashning

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
sv: %type: @message i %function (rad %line av %file) @backtrace_string.

en: Starting execution of @module_cron().
sv: Påbörjar körning av @module_cron().

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
sv: Påbörjar körning av @module_cron(), körning av @module_previous_cron() tog @time.

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
sv: Körning av @module_previous_cron() tog @time.

en: There is content for the entity type: @entity_type. <a href=":url">Remove @entity_type_plural</a>.
sv: Det finns innehåll för objektstypen: @entity_type. <a href=":url">Ta bort @entity_type_plural</a>.

en: Place Blocks
sv: Placera block

en: View display '@id': Comment field formatter '@name' was disabled because it is using the comment view display '@display' (@mode) that was just disabled.
sv: Visning av vy "@id": Fältformaterare för kommentar "@name" inaktiverades eftersom den använder vyvisningen för kommentar "@display" (@mode) som precis inaktiverades.

en: The configuration objects have different language codes so they cannot be translated:
sv: Konfigurationsobjekten har olika språkkoder och kan därför inte översättas:

en: Use custom display settings for the following @display_context modes
sv: Använd anpassade visningsinställningar för följande @display_context lägen

en: Manage form modes
sv: Hantera formulärslägen

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "/about" when writing an about page.
sv: Ange en alternativ sökväg där dessa data kan nås. Skriv till exempel "/om" när du skriver en sida "om webbplatsen".

en: Administer REST resource configuration
sv: Administrera REST-resurskonfiguration

en: Control default display settings for your site, across all themes. Use theme-specific settings to override these defaults.
sv: Hanterar standardinställningarna för visning på din webbplats i alla teman. Använd temaspecifika inställningar för att åsidosätta dessa standardinställningar.

en: administration theme
sv: administrationstema

en: All @entity_type_plural have been deleted.
sv: Alla @entity_type_plural har raderats.

en: Page element display
sv: Visning av sidelement

en: Use the logo supplied by the theme
sv: Använd temats logotyp

en: Your shortcut icon, or favicon, is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
sv: Bokmärkesikonen visas i de flesta webbläsares adressfält och bokmärken.

en: Use the favicon supplied by the theme
sv: Använd temats bokmärkesikon

en: Apply to selected items
sv: Applicera på markerade objekt

en: Recommendations to make your password stronger:
sv: Rekommendationer för att göra ditt lösenord starkare:

en: Unrecognized username or password. <a href=":password">Forgot your password?</a>
sv: Fel användarnamn eller lösenord. <a href=":password">Glömt ditt lösenord?</a>

en: Field %field set in %filter is not set in display %display.
sv: Fält %field som är inställt i %filter är inte inställt i visning %display.

en: A label is required for the specified operator.
sv: Ett värde krävs för den angivna operatorn.

en: A label is required if the value for this item is defined.
sv: Ett värde krävs om värdet för detta objekt är definierat.

en: A value is required if the label for this item is defined.
sv: Ett värde krävs om etiketten för detta objekt är definierat.

en: Leave empty to show all pages.
sv: Lämna tomt för att visa alla sidor.

en: Views can be created from the <a href=":list">Views list page</a> by using the "Add view" action. Existing views can be managed from the <a href=":list">Views list page</a> by locating the view in the "Enabled" or "Disabled" list and selecting the desired operation action, for example "Edit".
sv: Vyer kan skapas från <a href=":list">Views listsida</a> genom att använda åtgärden "Lägg till vy". Befintliga vyer kan hanteras från <a href=":list">Views listsida</a> genom att hitta vyn i listan "Aktiverad" eller "Ej aktiverad och välja önskade den önskade åtgärden, till exempel "Redigera".

en: Content moderation state
sv: Modereringsstatus för innehåll

en: content moderation state
sv: modereringsstatus för innehåll

en: content moderation states
sv: modereringsstatusar för innehåll

en: Provides the ability to store end dates.
sv: Ger möjlighet att lagra slutdatum.

en: Default start date type
sv: Förvald typ för startdatum

en: Default start date value
sv: Förvalt värde för startdatum

en: Default end date type
sv: Förvald typ för slutdatum

en: Default end date value
sv: Förvalt värde för slutdatum

en: Default start date
sv: Förvalt startdatum

en: Set a default value for the start date.
sv: Sätt ett förvalt värde för startdatumet.

en: Set a default value for the end date.
sv: Sätt ett förvalt värde för slutdatumet.

en: The @title end date cannot be before the start date
sv: @title slutdatum kan inte infalla före startdatumet

en: Block Layout
sv: Layout för block

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. An example path is %user-wildcard for every user page. %front is the front page.
sv: Ange sidor genom att använda deras sökvägar. Ange en sökväg per rad. Tecknet '*' är ett jokertecken. Ett exempel på sökväg är %user-wildcard för varje användarsida. %front är startsidan.

en: Configure Content Moderation permissions
sv: Konfigurera behörigheter för moderering av innehåll

en: Upgraded @migration (processed 1 item total) | Upgraded @migration (processed @count items total)
sv[0]: Uppgraderade @migration (behandlade totalt 1 post)
sv[1]: Uppgraderade @migration (behandlade totalt @count poster)

en: Continuing with @migration (processed 1 item) | Continuing with @migration (processed @count items)
sv[0]: Fortsätter med @migration (behandlat 1 post)
sv[1]: Fortsätter med @migration (behandlat @count poster)

en: Provides a way for modules or themes to register layouts.
sv: Tillhandahåller ett sätt för moduler eller teman att registrera layouter.

en: Testing missing dependencies
sv: Testar saknade beroenden

en: Minimal profile for running a test when dependencies are listed but missing.
sv: Minimal profil för att köra tester när beroenden listats men saknas.

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
sv: <p>Nu när du har en översikt över funktionen "Lägg till språk" kan du fortsätta genom att:<ul><li>Lägga till ett språk</li><li>Lägga till ett anpassat språk</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Visa konfigurerade språk</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
sv: <p>Nu när du har en översikt över funktionen "Redigera språk" kan du fortsätta genom att:<ul><li>Redigera ett språk</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Visa konfigurerade språk</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
sv: <p>Nu när du har en översikt över sidan "Språk" kan du fortsätta genom att:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Lägga till ett språk</a></li><li>Ändra ordningen på språk</li><li>Redigera ett språk</li><li>Radera ett språk</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
sv: Denna sida låter dig översätta användargränssnittet eller ändra befintliga översättningar. Om du först har installerat din webbplats på engelska måste du först lägga ett annat språk på sidan <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Språk</a> för att kunna använda denna sida.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
sv: Översättningar du har gjort här kommer att användas på användargränssnittet för din webbplats. Om du vill använda dem på en annan webbplats eller ändra dem på en extern översättningsredigerare kan du <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">exportera dem</a> till en fil av typ .po och <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">importera dem</a> senare.

en: Find and manage media.
sv: Hitta och hantera media.

en: The field ID.
sv: ID-numret för fält.

en: Last upgrade: @date
sv: Senaste uppdatering: @date

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a>.
sv: Din server kan visa förlopp vid uppladdning av filer, men saknar de nödvändiga biblioteken. Det rekommenderas att installera biblioteket<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>.

en: Is front page
sv: Är startsidan

en: Recipient email address
sv: Mottagarens e-postadress

en: You may also use tokens: [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. Separate recipients with a comma.
sv: Du kan också använda ersättningstecken: [node:author:mail], [comment:author:mail], etcera. Separata mottagare med komma.

en: @label (disabled)
sv: @label (inaktiverad)

en: Random number generation
sv: Generering av slumpmässigt nummer

en: Visitors will only see the maintenance mode message. Only users with the "@permission-label" <a href=":permissions-url">permission</a> will be able to access the site. Authorized users can log in directly via the <a href=":user-login">user login</a> page.
sv: Besökare kommer bara att se meddelandet om underhållsläge. Endast användare med "@permission-label" <a href=":permissions-url">behörighet</a> kommer att kunna komma åt webbplatsen. Behöriga användare kan logga in direkt via sidan <a href=":user-login">användarinloggning</a>.

en: Filter by view name, machine name, description, or display path
sv: Filtrera efter namn på vyn, maskinläsbart namn, beskrivning, eller visningssökväg

en: Enter a part of the view name, machine name, description, or display path to filter by.
sv: Ange en del av namnet på vyn, maskinläsbart namn, beskrivningen eller visningssökväg att filtrera efter.

en: The Workflows module provides a UI and an API for creating workflows content. This lets site admins define workflows and their states, and then define transitions between those states. For more information, see the <a href=":workflow">online documentation for the Workflows module</a>.
sv: Modulen Workflows tillhandahåller ett användargränssnitt och ett API för att skapa innehåll i arbetsflöden. Detta låter webbplatsadministratörer definiera arbetsflöden och deras lägen och sedan definiera övergångar mellan dessa lägen.
    Se dokumentationen <a href=":workflow">online om modulen Workflow</a> för mer information.

en: Configure workflows.
sv: Konfigurera arbetsflöden.

en: Create and edit workflows.
sv: Skapa och redigera arbetsflöden.

en: Edit state
sv: Redigera läge

en: Edit transition
sv: Redigera övergång

en: From state IDs
sv: ID-nummer för läge från

en: From state ID
sv: ID-nummer för läge från

en: To state ID
sv: ID-nummer för läge till

en: Created the %label Workflow. In order for the workflow to be enabled there needs to be at least one state.
sv: Skapade arbetsflödet %label. För att arbetsflödet ska vara aktiverat måste det finnas minst ett läge.

en: Workflow %label deleted.
sv: Arbetsflöde %label raderat.

en: There are no states yet.
sv: Det finns inga lägen ännu.

en: This workflow has no states and will be disabled until there is at least one, <a href=":add-state">add a new state.</a>
sv: Detta arbetsflöde har inget läge och kommer att inaktiveras tills det finns minst ett, <a href=":add-state">lägg till ett nytt läge.</a>

en: Add a new state
sv: Lägg till ett nytt läge

en: There are no transitions yet.
sv: Det finns inga övergångar än.

en: Add a new transition
sv: Lägg till en ny övergång

en: Saved the %label Workflow.
sv: Sparade arbetsflöde %label.

en: Created %label state.
sv: Skapade läge %label.

en: Are you sure you want to delete %state from %workflow?
sv: Är du säker på att du vill radera %state från %workflow?

en: State %label deleted.
sv: Läge %label raderad.

en: Saved %label state.
sv: Sparade läge %label.

en: The transition from %from to %to already exists.
sv: Övergången från %from till %to finns redan.

en: Created %label transition.
sv: Skapade övergång %label.

en: Are you sure you want to delete %transition from %workflow?
sv: Är du säker på att du vill radera %transition från %workflow?

en: %transition transition deleted.
sv: Övergång %transition raderad.

en: Saved %label transition.
sv: Sparade övergång %label.

en: Warnings found
sv: Varningar hittades

en: Errors found
sv: Fel hittades

en: Language for this field.
sv: Språk för detta fält.

en: Translation of either the title or explanation.
sv: Översättning av antingen titeln eller förklaringen.

en: Created the %label Workflow.
sv: Skapade arbetsflödet %label.

en: There are no transitions to or from this state yet.
sv: Det finns inga övergångar till eller från detta läge ännu.

en: An intentionally plain theme with no styling to demonstrate default Drupal’s HTML and CSS. Learn how to build a custom theme from Stark in the <a href="https://www.drupal.org/docs/8/theming">Theming Guide</a>.
sv: Ett medvetet enkelt tema utan stilmallar för att visa Drupals förvalda HTML och CSS. Lär dig skapa ett anpassat tema utifrån Stark i <a href="https://www.drupal.org/docs/8/theming">Temautvecklingsguiden</a>.

en: Content editor
sv: Innehållsredaktör

en: There are no @label yet.
sv: Det finns ingen @label än.

en: Merge content
sv: Slå ihop innehåll

en: Object type for this string
sv: Objekttyp för denna sträng

en: Translation ID.
sv: ID-nummer för versättning.

en: Featured Articles
sv: Utvalda artiklar

en: The %field date is incomplete.
sv: Datumfältet %field är ej komplett.

en: Include locked languages such as <em>Not specified</em> and <em>Not applicable</em>
sv: Inkludera låsta språk såsom <em>Ej angivet</em> och <em>Ej tillämpligt</em>

en: This workflow applies to:
sv: Detta arbetsflöde gäller för:

en: State %state does not exist on %workflow workflow
sv: Läge %state existerar inte i arbetsflöde %workflow

en: Places error messages adjacent to form inputs, for improved usability and accessibility.
sv: Placerar felmeddelanden bredvid formulärinmatningar, för förbättrad användbarhet och tillgänglighet.

en: Creating media items
sv: Skapa medieobjekt

en: The Media module also enables you to create multiple versions of any media item, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
sv: Mediamodulen låter dig även skapa flera versioner av alla mediaobjekt och återgå till äldre versioner med hjälp av inställningarna för <em>Versionsinformation</em>.

en: Add media type
sv: Lägg till mediatyp

en: Edit %type_label @label
sv: Redigera %type_label @label

en: Added media type %name.
sv: Lade till mediatyp %name.

en: No media types available. <a href=":url">Add media type</a>.
sv: Det finns inga mediatyper. <a href=":url">Lägg till mediatyp</a>.

en: Linked to media item
sv: Länkad till mediaobjekt

en: Use local images for reusable media.
sv: Använd lokala bilder för återanvändbara media.

en: To view a revision, you also need permission to view the content item.
sv: För att se en version behöver du också behörighet att se innehållsobjektet.

en: To revert a revision, you also need permission to edit the content item.
sv: För att återställa en version behöver du också behörighet att redigera innehållsobjektet.

en: To delete a revision, you also need permission to delete the content item.
sv: För att radera en version behöver du också tillstånd att ta bort innehållsobjektet.

en: Add the @label role to the selected user(s)
sv: Lägg till rollen @label till vald(a) användare

en: Remove the @label role from the selected user(s)
sv: Ta bort rollen @label från vald(a) användare

en: This workflow is in use. You cannot remove this workflow until you have removed all content using it.
sv: Detta arbetsflöde används. Du kan inte ta bort det här arbetsflödet förrän du har tagit bort allt innehåll som använder det.

en: Edit %label workflow
sv: Redigera arbetsflöde %label

en: This workflow state is in use. You cannot remove this workflow state until you have removed all content using it.
sv: Detta arbetsflödesläge används. Du kan inte ta bort det här arbetsflödesläget förrän du har tagit bort allt innehåll som använder det.

en: Find and manage comments.
sv: Hitta och hantera kommentarer.

en: The approved comments listing.
sv: Listan över godkända kommentarer.

en: Comments published
sv: Kommentarer publicerade

en: The unapproved comments listing.
sv: Den ej godkända kommentarlistan.

en: Comments unapproved
sv: Kommentarer ej godkända

en: Entity reference selection handler settings
sv: Inställningar för urvalshanterare åt objektreferens

en: Default selection handler settings
sv: Inställningar för förvald urvalshanterare

en: File selection handler settings
sv: Inställningar för urvalshanterare åt fil

en: User selection handler settings
sv: Inställningar för urvalshanterare åt användare

en: Views selection handler settings
sv: Inställningar för urvalshanterare åt vyer

en: Czechia
sv: Tjeckien

en: Go to page @key
sv: Gå till sida @key

en: %workflow workflow: Use %transition transition.
sv: Arbetsflöde %workflow: Använd övergången %transition.

en: A collection of states and transitions between those states.
sv: En samling lägen och övergångar mellan dessa lägen.

en: A particular condition that something is in at a specific time. The usage of the state is determined by a module that harnesses the Workflows module. For example, Content Moderation allows a state to be used for moderation of content by assigning a given state to a content item.
sv: Ett särskilt villkor att något är i vid en viss tidpunkt. Användningen av läge bestäms av en modul som utnyttjar modulen Workflow. Till exempel låter Content Moderation ett läge att användas för moderering av innehåll genom att tilldela ett givet läge till ett innehållsobjekt.

en: The process of changing from one state to another. A transition can occur from multiple states, but only to one state.
sv: Processen att byta från ett läge till ett annat. En övergång kan ske från flera lägen, men endast till ett läge.

en: Are you sure you want to remove the %label block?
sv: Är du säker på att du vill radera blocket %label?

en: The upgrade can take a long time. It is better to upgrade from a local copy of your site instead of directly from your live site.
sv: Uppgraderingen kan ta lång tid. Det är bättre att uppgradera från en lokal kopia av din webbplats än att göra det direkt från din aktiva webbplats.

en: Upgrade analysis report
sv: Analysrapport för uppgradering

en: Compatible
sv: Kompatibel

en: Cannot change the install profile from %profile to %new_profile once Drupal is installed.
sv: Kan inte ändra installationsprofilen från %profile till %new_profile när Drupal har installerats.

en: Disclaimer block
sv: Block för ansvarsfriskrivning

en: Entity action
sv: Åtgärd för objekt

en: @type_label bundle
sv: bundle @type_label

en: Use field label instead of the "On" label as the label.
sv: Använd fältetiketten i stället för etiketten "På" som etikett.

en: Listing media items
sv: Lista medieobjekt

en: Media Name
sv: Medianamn

en: New site
sv: Ny webbplats

en: Preparation steps
sv: Förberedande steg

en: WARNING: Content may be overwritten on your new site.
sv: VARNING: Innehåll kan skrivas över på din nya webbplats.

en: I acknowledge I may lose data. Continue anyway.
sv: Jag bekräftar att jag kan förlora data. Fortsätt ändå.

en: There is conflicting content of these types:
sv: Det finns innehåll av dessa typer med konflikter:

en: %capital_name contains the following terms.
sv: %capital_name innehåller följande termer.

en: Access the taxonomy vocabulary overview page
sv: Åtkomst till översiktssidan för taxonomins vokabulär

en: %vocabulary: Create terms
sv: %vocabulary: Skapa termer

en: %vocabulary: Delete terms
sv: %vocabulary: Radera termer

en: %vocabulary: Edit terms
sv: %vocabulary: Redigera termer

en: There are no workflow types available. In order to create workflows you need to install a module that provides a workflow type. For example, the <a href=":content-moderation">Content Moderation</a> module provides a workflow type that enables workflows for content entities.
sv: Det finns inga typer av arbetsflöden tillgängliga. För att skapa arbetsflöden måste du installera en modul som tillhandahåller en typ av arbetsflöde. Modulen <a href=":content-moderation">Content Moderation</a> tillhandahåller till exempel en typ av arbetsflöde som aktiverar arbetsflöden för innehållsobjekt.

en: Transition label
sv: Etikett för övergång

en: Find and moderate content.
sv: Hitta och moderera innehåll.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
sv: Inget modererat innehåll tillgängligt. Endast väntande versioner av innehåll, till exempel utkast, listas här.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
sv: Inget innehåll för framsidan har skapats ännu.<br />Följ <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">användarguiden</a> för att börja bygga din webbplats.

en: A locally hosted audio file.
sv: En lokalt lagrad ljudfil.

en: A locally hosted video file.
sv: En lokalt lagrad videofil.

en: Workspace name
sv: Namn för arbetsyta

en: Name (A-Z)
sv: Namn (A-Z)

en: Name (Z-A)
sv: Namn (Z-A)

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
sv: En flagga som indikerar om detta var en standardrevision när den sparades eller inte.

[ctx: Validation]
en: Entity untranslatable fields
sv: Ej översättningsbara fält för objekt

en: Hide non translatable fields on translation forms
sv: Dölj icke översättbara fält på översättningsformulär

en: This layout builder tool allows you to configure the layout of the main content area.
sv: Detta layoutbyggarverktyg låter dig konfigurera layouten för huvudinnehållsområdet.

en: The layout override has been saved.
sv: Åsidosättandet av layouten har sparats.

en: Allow each @entity to have its layout customized.
sv: Tillåt att varje @entity har sin layout anpassad.

en: Media item
sv: Mediaobjekt

en: The next page provides an overview of the modules that will be upgraded and those that will not be upgraded, before you proceed to perform the upgrade.
sv: Nästa sida ger en översikt över modulerna som kommer att uppgraderas och de som inte kommer att uppgraderas innan du fortsätter med uppgraderingen.

en: Modules that will not be upgraded
sv: Moduler som inte kommer att uppgraderas

en: Modules that will be upgraded
sv: Moduler som kommer att uppgraderas

en: What will be upgraded?
sv: Vad kommer att uppgraderas?

en: Module will not be upgraded | Modules will not be upgraded
sv[0]: modul kommer inte att uppgraderas
sv[1]: moduler kommer inte att uppgraderas

en: Module will be upgraded | Modules will be upgraded
sv[0]: modul kommer att uppgraderas
sv[1]: moduler kommer att uppgraderas

en: Experimental installation profile used
sv: Experimentell installationsprofil används

en: Experimental profiles are provided for testing purposes only. Use at your own risk. To start building a new site, reinstall Drupal and choose a non-experimental profile.
sv: Experimentella profiler tillhandahålls endast för teständamål. Använd på egen risk. För att börja bygga en ny webbplats, installerar du om Drupal och väljer en icke-experimentell profil.

en: Demo: Umami Food Magazine (Experimental)
sv: Demo: Matmagasinet Umami (Experimentell)

en: Install an example site that shows off some of Drupal’s capabilities.
sv: Installera en exempelwebbplats som visar upp några av Drupals möjligheter.

en: Umami demo: Content
sv: Demot Umami: Innehåll

en: Imports the content for the Umami demo.
sv: Importerar innehållet för demot Umami.

en: Search by keyword, ingredient, dish
sv: Sök på nyckelord, ingrediens, maträtt

en: The theme used for the Umami food magazine demonstration site.
sv: Det tema som används för matmagasinet Umamis demowebbplats.

en: Go to the search page
sv: Gå till söksidan

en: <span class="by-author">by @author_name</span> @created_date
sv: <span class="by-author">av @author_name</span> @created_date

en: Tell us what you think
sv: Berätta för oss vad du tycker

en: Banner block
sv: Reklamblock

en: A banner block contains a title, summary, link to content and a background image. The background image is scaled to fill the browser's width.
sv: Ett reklamblock innehåller en titel, sammanfattning, länk till innehåll och en bakgrundsbild. Bakgrundsbilden skalas för att fylla webbläsarens bredd.

en: A disclaimer block contains disclaimer and copyright text.
sv: Ett block som innehåller ansvarsfriskrivning och text om upphovsrätt.

en: Footer promo block
sv: Block för reklam i sidfot

en: A footer promo block contains a title, promo text, and a "find out more" link.
sv: Ett block i sidfoten som innehåller en titel, reklamtext och en länk för att "få reda på mer".

en: Recipe Name
sv: Namn på recept

en: Umami dates
sv: Datum för Umami

en: Content Link
sv: Länk för innehåll

en: Find out more link
sv: Länk för att ta reda på mer

en: Promo text
sv: Reklamtext

en: Promo title
sv: Reklamtitel

en: List the ingredients required for this recipe, one per item.
sv: Lista ingredienserna som krävs för detta recept, en per ingrediens.

en: Recipe category
sv: Kategori för recept

en: Provide a short overview of this recipe.
sv: Ge en kort översikt över detta recept.

en: Large 21:9 (1440x620)
sv: Stor 21:9 (1440x620)

en: Large 21:9 2x (2880x1240)
sv: Stor 21:9 2x (2880x1240)

en: Large 3:2 2x (1536x1024)
sv: Stor 3:2 2x (1536x1024)

en: Large 3:2 (768x512)
sv: Stor 3:2 (768x512)

en: Medium 21:9 (1024x440)
sv: Mellan 21:9 (1024x440)

en: Medium 3:2 2x (1200x800)
sv: Mellan 3:2 2x (1200x800)

en: Medium 3:2 (600x400)
sv: Mellan 3:2 (600x400)

en: Medium 8:7 (266x236)
sv: Mellan 8:7 (266x236)

en: Scale crop 7:3 large
sv: Skala beskärning till storlek 7:3

en: Small 21:9 (768x330)
sv: Liten 21:9 (768x330)

en: Square Large
sv: Stor fyrkant

en: Square Medium
sv: Mellanstor fyrkant

en: Square Small
sv: Liten fyrkant

en: 3:2 Image
sv: 3:2 Bild

en: Hero or Banner
sv: Hjälte eller banner

en: Articles aside
sv: Artiklar åt sidan

en: More featured articles
sv: Fler utvalda artikla

en: A view to create a list of featured articles from the Umami website.
sv: En vy för att skapa en lista med presenterade artiklar från webbplatsen i Umami.

en: Promoted Items
sv: Lanserade objekt

en: A view to list the items promoted to the top of the homepage.
sv: En vy för att lista de objekt som lanseras högst upp på hemsidan.

en: Promoted Items Double
sv: Lanserade dubbla objekt

en: Attachment: Promoted Items Double
sv: Bilaga: Lanserade dubbla objekt

en: Block: Promoted Items - Single
sv: Block - Lanserade objekt på förstasidan - Enstaka

en: Recipes listing
sv: Lista av recept

en: Umami Recipes Banner
sv: Banner för recept i Umami

en: Umami disclaimer
sv: Ansvarsfriskrivning för Umami

en: Umami footer promo
sv: Reklam för Umami i sidfot

en: Non-translatable fields can only be changed when updating the current revision.
sv: Icke-översättningsbara fält kan bara ändras när den aktuella versionen uppdateras.

en: Non-translatable fields can only be changed when updating the original language.
sv: Icke-översättningsbara fält kan bara ändras när originalspråket uppdateras.

en: @label (Original translation) - <em>The following @entity_type translations will be deleted:</em>
sv: @label (Ursprunglig översättning) - <em>Följande @entity_type översättningar kommer att raderas:</em>

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
sv[0]: Är du säker på att du vill radera detta @item?
sv[1]: Är du säker på att du vill radera dessa @items?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
sv[0]: Raderade @count objekt.
sv[1]: Raderade @count objekt.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
sv[0]: @count objekt har inte raderats eftersom du inte har nödvändiga behörigheter.
sv[1]: @count objekt har inte raderats eftersom du inte har nödvändiga behörigheter.

en: Insert selected
sv: Infoga vald

en: Provide the information to access the Drupal site you want to upgrade. Files can be imported into the upgraded site as well.  See the <a href=":url">Upgrade documentation for more detailed instructions</a>.
sv: Ange informationen för åtkomst till den Drupalwebbplats som du vill uppgradera. Även filer kan importeras till den uppgraderade webbplatsen. Se <a href=":url">dokumentationen om uppgradering för mer detaljerade instruktioner</a>.

en: <h3>Resolve all issues below to continue the upgrade.</h3>
sv: <h3>Lös alla problem nedan för att fortsätta uppgraderingen.</h3>

en: The default language
sv: Det förvalda språket

en: Whether to show language selector on create and edit pages
sv: Om språkväljaren ska visas på sidor för skapande och redigering

en: Configuration validation
sv: Konfigurationskontroll

en: The "%plugin_id" was not found
sv: "%plugin_id" hittades inte

en: You must have the pdo_sqlite PHP extension installed. See core/INSTALL.sqlite.txt for instructions.
sv: Du måste ha PHP-tillägget pdo_sqlite installerat. Se instruktioner i core/INSTALL.sqlite.txt.

en: Unable to automatically determine a port. Use the --port to hardcode an available port.
sv: Det går inte att bestämma en port automatiskt. Använd porten -- för att hårdkoda en tillgänglig port.

en: No installation found. Use the 'install' command.
sv: Ingen installation hittades. Använd kommandot 'install'.

en: Error while opening up a one time login URL
sv: Fel vid öppnande av en URL för inloggning en gång

[ctx: Validation]
en: Entity has field
sv: Objekt har fält

en: The entity must have the %field_name field.
sv: Objektet måste ha fältet %field_name.

en: The entity does not support fields.
sv: Objektet stöder inte fält.

en: The selected installation profile %install_profile does not match the profile stored in configuration %config_profile.
sv: Den valda installationsprofilen %install_profile matchar inte den profil som är lagrad i konfigurationen %config_profile.

en: Use existing configuration
sv: Använd befintlig konfiguration

en: Install %name using existing configuration.
sv: Installera %name med befintlig konfiguration.

en: The configuration from the directory %sync_directory will be used.
sv: Konfigurationen från katalogen %sync_directory kommer att användas.

en: The default theme.
sv: Det förvalda temat.

en: contact forms
sv: kontaktformulär

en: contact message
sv: meddelande från kontaktformulär

en: contact messages
sv: meddelanden från kontaktformulär

en: content languages settings
sv: inställningar för innehållsspråk

en: Remote video
sv: Extern video

en: Use remote video URL for reusable media.
sv: Använd extern video-URL för återanvändbar media.

en: Custom menu links
sv: Anpassade menylänkar

en: custom menu link
sv: anpassad menylänk

en: custom menu links
sv: anpassade menylänkar

en: Deleted @count content item. | Deleted @count content items.
sv[0]: Raderat @count innehållsobjekt.
sv[1]: Raderat @count innehållsobjekt.

en: @count content item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count content items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
sv[0]: @count innehållsobjekt har inte tagits bort eftersom du inte har de nödvändiga behörigheterna.
sv[1]: @count innehållsobjekt har inte tagits bort eftersom du inte har de nödvändiga behörigheterna.

en: shortcut link
sv: genvägslänk

en: shortcut set
sv: genvägsupsättning

en: workflows
sv: arbetsflöden

en: Testing install profile all dependencies
sv: Testar alla beroenden för installationsprofilen

en: Profile for testing that install profiles can require a module.
sv: Profil för testning som installerar profiler kan kräva en modul

en: Testing install profile dependencies
sv: Testar beroenden för installationsprofil

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Tack för att du registrerade dig på [site:name]. Din ansökan om ett konto väntar för närvarande på godkännande. När den har godkänts kommer du att få ytterligare ett e-postmeddelande med information om hur du loggar in, ställer in ditt lösenord och andra detaljer.
    
    -- Administratörerna på [site:name]

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
sv: En externt lagrad video från YouTube eller Vimeo.

en: Zero items selected
sv: Inga objekt har valts

en: All @count items selected
sv: Alla @count objekt har valts

en: Select all media
sv: Välj alla media

en: Show media item weights
sv: Visa vikt för mediaobjekt

en: Hide media item weights
sv: Dölj vikt för mediaobjekt

en: The maximum number of media items have been selected.
sv: Det maximala antalet mediaobjekt har valts.

en: The media item "@label" is not of an accepted type. Allowed types: @types
sv: Medieobjektet "@label" är inte av en accepterad typ. Tillåtna typer: @types

en: One media item remaining. | @count media items remaining.
sv[0]: Ett mediaobjekt återstår.
sv[1]: @count mediaobjekt återstår.

en: Only one item can be selected. | Only @count items can be selected.
sv[0]: Endast ett objekt kan väljas.
sv[1]: Endast @count objekt kan väljas.

en: Allows you to select items from the media library.
sv: Låter dig välja objekt från mediebiblioteket.

en: The Workspaces module allows workspaces to be defined and switched between. Content is then assigned to the active workspace when created. For more information, see the <a href=":workspaces">online documentation for the Workspaces module</a>.
sv: Modulen Workspaces gör att arbetsytor kan definieras och växlas mellan. Innehåll tilldelas sedan den aktiva arbetsytan när det skapas. För mer information, se<a href=":workspaces">dokumentationen online för modulen Workspaces</a>.

en: Switch workspace
sv: Byt arbetsyta

en: Workspaces can not be installed when the contributed Workspace module is also installed. See the <a href=":link">upgrade path</a> page for more information on how to upgrade.
sv: Arbetsytor kan inte installeras när också den bidragna modulen Workspace är installerad. Se sidan <a href=":link">upgrade path</a> för mer information om hur du uppgraderar.

en: This form can only be submitted in the default workspace.
sv: Detta formulär kan bara skickas in i den förvalda arbetsytan.

en: Switch to @workspace
sv: Byt till @workspace

en: Current workspace:
sv: Nuvarande arbetsyta:

en: Denied access to view workspace %workspace_label for user %uid
sv: Nekad åtkomst för att visa arbetsyta %workspace_label för användare %uid

en: workspaces
sv: arbetsytor

en: Activate the %workspace workspace.
sv: Aktivera arbetsytan %workspace.

en: %workspace_label is now the active workspace.
sv: %workspace_label är nu den aktiva arbetsytan.

en: You do not have access to activate the %workspace_label workspace.
sv: Du har inte åtkomst för att aktivera arbetsytan %workspace_label.

en: The following will also be deleted:
sv: Följande kommer också att raderas:

en: This action cannot be undone, and will also delete all content created in this workspace.
sv: Den här åtgärden kan inte ångras och raderar också allt innehåll som skapats i den här arbetsytan.

en: 1 @label revision. | @count @label revisions.
sv[0]: 1 revision @label.
sv[1]: @count revisioner @label.

en: Select workspace
sv: Välj arbetsyta

[ctx: Validation]
en: Deleted workspace
sv: Raderade arbetsyta

en: A workspace with this ID has been deleted but data still exists for it.
sv: En arbetsyta med detta ID-nummer har raderats men data finns fortfarande kvar för det.

[ctx: Validation]
en: Entity workspace conflict
sv: Konflikt av arbetsyta för objekt

en: Drupal system cross profile test
sv: Korsprofiltest i Drupals system

en: Support module for testing that a module in one profile can be reused in another profile.
sv: Stödmodul för att testa att en modul i en profil kan återanvändas i en annan profil.

en: Card common
sv: Vanligt kort

en: Card common alt
sv: Alternativ text för vanligt kort

en: The target language for this translation.
sv: Målspråket för denna översättning.

en: Image Resize
sv: Bildstorleksändring

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
sv: Kort beskrivning av bilden som används av skärmläsare och visas om bilden inte laddas. Detta är viktigt för tillgängligheten.

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. Enabling this field is recommended.
sv: Kort beskrivning av bilden som används av skärmläsare och visas om bilden inte laddas. Det är rekommenderat att aktivera detta fält.

en: Edit {{ name }}
sv: Redigera {{ name }}

en: The comment language.
sv: Kommentarsspråket.

en: The default language for new terms.
sv: Det förvalda språket för nya termer.

en: Allows users to stage content or preview a full site by using multiple workspaces on a single site.
sv: Tillåter användare att arrangera innehåll eller förhandsgranska en fullständig webbplats genom att använda flera arbetsytor på en enda webbplats.

en: Testing requirements
sv: Test av krav

en: Testing requirements failed requirements.
sv: Test av krav misslyckades.

en: Profile for testing hook_requirements().
sv: Profil för test av testing hook_requirements().

en: Language string ID
sv: Språksträng-ID

en: Object property for this string
sv: Objektegenskaper för denna sträng

en: Language for this term.
sv: Språk för denna term.

[ctx: Validation]
en: Entity Reference Supported New Entities
sv: Referens av objekt som stöder nya objekt

en: %collection_label can only be created in the default workspace.
sv: %collection_label kan bara skapas i den förvalda arbetsytan.

en: The time that the workspace was created.
sv: Tidpunkten då arbetsytan skapades.

en: View @node.type.entity.label
sv: Visa @node.type.entity.label

en: Testing site config
sv: Konfiguration av test för webbplats

en: Minimal profile for testing with default site config.
sv: Minimal profil för test av förvald konfiguration för webbplats.

en: Exposes entities as a JSON:API-specification-compliant web API.
sv: Exponerar enheter som ett JSON:API-specifikationskompatibelt webb-API.

en: Umami Home Banner
sv: Banner för hem i Umami

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded. This option may be overridden for the entire menu tree when placing a menu block.
sv: Om menylänken är markerad och har underliggande val, kommer menyn alltid att visas utökad. Detta alternativ kan åsidosättas för hela menyträdet när ett menyblock placeras.

[ctx: Examined]
en: Checked
sv: Kontrollerade

en: This @label is being edited by user @user, and is therefore locked from editing by others. This lock is @age old. Click here to <a href=":url">break this lock</a>.
sv: Den här @label redigeras av användaren @user och är därför låst för redigering av andra. Låsningen är @age gammal. Klicka här för att <a href=":url">avbryta låsningen</a>.

en: Select the state that new content will be assigned. This state will appear as the default in content forms and the available target states will be based on the transitions available from this state.
sv: Välj det läge som nytt innehåll kommer att tilldelas. Detta läge kommer att dyka upp som förval i innehållsformulär och tillgängliga mållägen kommer att baseras på de övergångar som är tillgängliga från detta läge.

en: Allows users to configure the display and form display by arranging fields in several columns.
sv: Tillåter användare att konfigurera visningen och formulärvisningen genom att ordna fält i flera kolumner.

en: Forms and links inside the content of the layout builder tool have been disabled.
sv: Formulär och länkar i innehållet i layoutbyggarverktyget har inaktiverats.

en: Allows users to add and arrange blocks and content fields directly on the content.
sv: Tillåter användare att lägga till och ordna block och innehållsfält direkt på innehållet.

en: Are you sure you want to remove section @section?
sv: Är du säker på att du vill ta bort avsnitt @section?

en: Choose the column widths for this layout.
sv: Välj kolumnbredder för denna layout.

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
sv: Hanterar skapande, konfiguration och visning av mediaobjekt.

en: Enhances the media list with additional features to more easily find and use existing media items.
sv: Förbättrar medielistan med ytterligare funktioner för att lättare hitta och använda befintliga medieobjekt.

en: Media library widget settings
sv: Inställningar för mediabibliotekswidget

en: @selected of @count item selected | @selected of @count items selected
sv[0]: @selected av @count objekt valt
sv[1]: @selected av @count objekt valda

en: Add or select media
sv: Lägg till eller välj media

en: Add file | Add files
sv[0]: Lägg till fil
sv[1]: Lägg till filer

en: No media items are selected.
sv: Inga medieobjekt har valts.

en: Opening media library.
sv: Öppnar mediebibliotek.

en: Allows users to directly edit the configuration of blocks on the current page.
sv: Tillåter användare att direkt redigera konfigurationen av block på den aktuella sidan.

en: Failed to save file due to error "%error"
sv: Misslyckades med att spara filen på grund av fel "%error"

en: Use the toolbar
sv: Använd verktygsfältet

en: Has a path.
sv: Har en sökväg.

en: Managing content
sv: Hantera innehåll

en: Added media items
sv: Lade till mediaobjekt

en: Additional selected media
sv: Ytterligare valda media

en: Save and insert
sv: Spara och infoga

en: The media item %label has been removed.
sv: Medieobjektet %label har tagits bort.

en: The media item has been created but has not yet been saved. Fill in any required fields and save to add it to the media library. | The media items have been created but have not yet been saved. Fill in any required fields and save to add them to the media library.
sv[0]: Medieobjektet har skapats men har ännu inte sparats. Fyll i eventuella obligatoriska fält och spara för att lägga till det i mediebiblioteket.
sv[1]: Medieobjekten har skapats men har ännu inte sparats. Fyll i eventuella obligatoriska fält och spara för att lägga till dem i mediebiblioteket.

en: Some multilingual features currently do not work well with JSON:API. See the <a href=":jsonapi-docs">JSON:API multilingual support documentation</a> for more information on the current status of multilingual support.
sv: Vissa flerspråkiga funktioner fungerar för närvarande inte bra med JSON:API. Se <a href=":jsonapi-docs">JSON:API flerspråkig supportdokumentation</a> för mer information om den aktuella statusen för flerspråkig support.

en: JSON:API multilingual support
sv: JSON:API flerspråkigt stöd

en: JSON:API revision support
sv: JSON:API revisionsstöd

en: Configure whether to allow only read operations or all operations.
sv: Konfigurera om endast läsoperationer ska tillåtas eller alla operationer.

en: Widget (table)
sv: Gränssnittskomponent (tabell)

en: Enter a comma-separated list. For example: Vegetarian, Chocolate brownies, Appetizers
sv: Ange en kommaseparerad lista. Till exempel: vegetarisk, chokladbrownie, aptitretare

en: Use this taxonomy to group recipes of the same type together.
sv: Använd denna taxonomi för att gruppera recept av samma typ tillsammans.

en: Recipe Collections
sv: Receptsamlingar

en: Recipe collections
sv: Receptsamlingar

en: "@block" block
sv: Block "@block" block

en: Placeholder for the @preview_fallback
sv: Platshållare för @preview_fallback

en: You are editing the layout template for all @bundle @plural_label.
sv: Du redigerar layoutmallen för alla @bundle @plural_label.

en: You are editing the layout template for all @plural_label.
sv: Du redigerar layoutmallen för alla @plural_label.

en: You are editing the layout for this @bundle @singular_label. <a href=":link">Edit the template for all @bundle @plural_label instead.</a>
sv: Du redigerar layouten för denna @bundle @singular_label. <a href=":link">Redigera mallen för alla @bundle @plural_label istället.</a>

en: You are editing the layout for this @singular_label. <a href=":link">Edit the template for all @plural_label instead.</a>
sv: Du redigerar layouten för denna @singular_label. <a href=":link">Redigera mallen för alla @plural_label istället.</a>

en: You are editing the layout for this @bundle @singular_label.
sv: Du redigerar layouten för denna @bundle @singular_label.

en: You are editing the layout for this @singular_label.
sv: Du redigerar layouten för denna @singular_label.

en: Show content preview
sv: Visa förhandsgranskning av innehåll

en: Add new @entity-type %label
sv: Lägg till @entity-type %label

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
sv: Utkast

[ctx: Workflow state label]
en: Published
sv: Publicerad

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
sv: Arkiverad

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
sv: Återställ till utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
sv: Återställ

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
sv: Skapa nytt utkast

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
sv: Publicera

en: Claro settings
sv: Inställningar för Claro

en: Tabs display toggle
sv: Flik för att växla visningsläge

en: Added one media item. | Added @count media items.
sv[0]: Lade till ett mediaobjekt.
sv[1]: Lade till @count mediaobjekt.

en: Filter the contents of the %view_title view
sv: Filtrera innehållet i vyn %view_title

en: A clean, accessible, and powerful Drupal administration theme.
sv: Ett rent, tillgängligt och kraftfullt administrationstema för Drupal.

en: Status Details
sv: Statusdetaljer

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
sv: Största antal automatiskt kompletterande förslag.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist or does the database user have sufficient privileges to create the database?</li><li>Have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname and port number?</li></ul>
sv: Anslutningen till din databasserver misslyckades. Servern ger följande meddelande: %error.<ul><li>Körs databasservern?</li><li>Existerar databasen eller har databasens användare tillräcklig åtkomst för att skapa databasen?</li><li>Har du angivit rätt namn på databasen?</li><li>Har du angivit rätt användarnamn och lösenord?</li><li>Har du angivit rätt adress och portnummer till databasen?</li></ul>

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname and port number?</li></ul>
sv: Anslutningen till din databasserver misslyckades. Servern ger följande meddelande: %error.<ul><li>Körs databasservern?</li><li>Existerar databasen, och har du angivit rätt namn på databasen?</li><li>Har du angivit rätt användarnamn och lösenord?</li><li>Har du angivit rätt adress och portnummer till databasen?</li></ul>

en: Failed to open or create database file %database. The database engine reports the following message when attempting to create the database: %error.
sv: Kunde inte öppna eller skapa databasfilen %database. Databasmotorn ger följande meddelande vid försök att skapa databasen: %error.

en: Failed to connect to database. The database engine reports the following message: %error.<ul><li>Does the database file exist?</li><li>Does web server have permission to write to the database file?</li>Does the web server have permission to write to the directory the database file should be created in?</li></ul>
sv: Kunde inte ansluta till databasen. Databasmotorn ger följande fel: %error.<ul><li>Finns databasfilen?</li><li>Har webbservern skrivrättigheter till databasfilen?</li>Har webbservern skrivrättigheter till den katalog där databasfilen ska skapas?</li></ul>

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
sv: Antalet förslag som kommer att listas. Använd <em>0</em> för att ta bort begränsningen

en: Autocomplete suggestion list size: @size
sv: Automatiskt kompletterande liststorlek: @size

en: Bosnia & Herzegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: St. Barthélemy
sv: Saint-Barthélemy

en: Ceuta & Melilla
sv: Ceuta och Melilla

en: South Georgia & South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Heard & McDonald Islands
sv: Heard Island och McDonald Islands

en: St. Kitts & Nevis
sv: Saint Christopher och Nevis

en: St. Martin
sv: Saint Martin

en: North Macedonia
sv: Nordmakedonien

en: Macao SAR China
sv: Macao

en: St. Pierre & Miquelon
sv: Saint-Pierre och Miquelon

en: Svalbard & Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: São Tomé & Príncipe
sv: Sao Tomé och Principe

en: Turks & Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Trinidad & Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: St. Vincent & Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Wallis & Futuna
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Either the path '%link_path' is invalid or you do not have access to it.
sv: Antingen är sökvägen '%link_path' ogiltig eller så har du inte tillgång till den.

en: JSON:API allowed operations
sv: JSON:API-tillåtna operationer

en: Add section <span class="visually-hidden">at end of layout</span>
sv: Lägg till sektion <span class="visually-hidden">i slutet av layouten</span>

en: Add section <span class="visually-hidden">at start of layout</span>
sv: Lägg till sektion <span class="visually-hidden">i början av layouten</span>

en: Add section <span class="visually-hidden">between @first and @second</span>
sv: Lägg till sektion <span class="visually-hidden">mellan @first och @second</span>

en: Add block <span class="visually-hidden">in @section, @region region</span>
sv: Lägg till block <span class="visually-hidden">i @section, @region region</span>

en: Configure @section
sv: Konfigurera @section

en: Are you sure you want to remove @section?
sv: Är du säker på att du vill ta bort @section?

en: If none are selected, all will be allowed.
sv: Om ingen väljs kommer alla att tillåtas.

en: Within the dialog, media items are divided up by type. If more than one media type can be selected by the user, the available types will be displayed as a set of vertical tabs. To users who have appropriate permissions, each media type may also present a short form allowing you to upload or create new media items of that type.
sv: I dialogrutan är mediaobjekt uppdelade efter typ. Om mer än en mediatyp kan väljas av användaren, kommer de tillgängliga typerna att visas som en uppsättning vertikala flikar. För användare som har tillräckliga behörigheter kan varje medietyp också visa ett formulär som låter dig ladda upp eller skapa nya medieobjekt av den typen.

en: The Media Library module provides a new grid-style interface for the media administration page that displays media as thumbnails, with minimal textual information, allowing users to visually browse media in their site. The existing table-style interface is better suited to displaying additional information about media items, in addition to being more accessible to users with assistive technology.
sv: Mediebiblioteksmodulen tillhandahåller ett nytt rutnätsliknande gränssnitt för medieadministrationssidan som visar media som miniatyrer, med minimal textinformation, vilket gör att användare visuellt kan bläddra bland media på sin webbplats. Det befintliga gränssnittet i tabellstil är bättre lämpat för att visa ytterligare information om mediaobjekt, samt att det är mer tillgängligt för användare med hjälpmedel.

en: Media Library settings
sv: Inställningar för mediabiblioteket

en: Manage Media Library settings.
sv: Hantera inställningar för mediabiblioteket.

en: Media library settings
sv: Inställningar för mediabiblioteket

en: The new site is missing modules corresponding to the old site's modules. Unless they are installed prior to the upgrade, configuration and/or content needed by them will not be available on your new site. <a href=':review'>Read the checklist</a> to help decide what to do.
sv: Den nya webbplatsen saknar moduler som motsvarar den gamla webbplatsens moduler. Om de inte installeras innan uppgraderingen kommer konfiguration och/eller innehåll som behövs av dem inte att finnas tillgängligt på din nya webbplats. <a href=":review">Läs checklistan</a> för hjälp med att bestämma vad du ska göra.

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web. This must be changed in settings.php.
sv: En lokal filsystemsökväg där tillfälliga filer kommer att lagras. Denna katalog ska inte vara tillgänglig över webben. Detta måste ändras i settings.php.

en: Require summary
sv: Kräv en sammanfattning

en: Always show summary
sv: Visa alltid sammanfattning

en: Always show the summary field
sv: Visa alltid sammanfattningsfältet

en: Too many password recovery requests from your IP address. It is temporarily blocked. Try again later or contact the site administrator.
sv: För många försök att återställa lösenord från din IP-adress. Den är tillfälligt spärrad. Försök igen senare eller kontakta webbplatsens administratör.

en: Provides an interface to create workflows with transitions between different states (for example publication or user status) provided by other modules.
sv: Tillhandahåller ett gränssnitt för att skapa arbetsflöden med övergångar mellan olika lägen (till exempel publicering eller användarstatus) som tillhandahålls av andra moduler.

en: Indicates the workspace that this revision belongs to.
sv: Anger arbetsytan som den här versionen tillhör.

en: Switch to Live
sv: Byt till live

en: Would you like to switch to the live version of the site?
sv: Vill du byta till versionen som visas live för webbplatsen?

en: Switch to the live version of the site.
sv: Byt till versionen som visas live för webbplatsen.

en: You are now viewing the live version of the site.
sv: Du tittar nu på versionen som visas live för webbplatsen.

en: Nightwatch Testing
sv: Test av Nightwatch

en: Minimal profile for running Nightwatch tests. Includes absolutely required modules only.
sv: Minimal profil för att köra test av typ Nightwatch. Inkluderar endast nödvändiga moduler.

en: Media Library thumbnail (220×220)
sv: Miniatyrbild för mediebibliotek (220 × 220)

en: Delete {{ name }}
sv: Radera {{ name }}

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
sv: En uppladdad fil eller ett dokument, exempelvis en PDF.

en: See the <a href=":help_page">Help page</a> for more topics.
sv: Se <a href=”:help_page”>Hjälpsidan</a> för mer information.

en: Displays help topics provided by themes and modules.
sv: Visar hjälpämnen som tillhandahålls av teman och moduler.

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page of your site. Blocks are placed and configured specifically for each theme.
sv: Blocken är innehållsrutor som visas i ett område eller en region på en webbsida på din webbplats. Blocken placeras och konfigureras specifikt för varje tema.

en: The block title is the heading that is optionally shown to site visitors when the block is placed in a region.
sv: Blockets titel är den rubrik som eventuellt visas för webbplatsens besökare när blocket placeras i en region.

en: Topics can be provided by modules or themes. Top-level help topics on your site:
sv: Ämnen kan tillhandahållas av moduler eller teman. Hjälpämnen på högsta nivå på din webbplats:

en: The parent workspace.
sv: Den ovanliggande arbetsytan.

en: Merge workspace
sv: Slå ihop arbetsyta

en: Only top-level workspaces can be published.
sv: Endast arbetsytor på toppnivå kan publiceras.

en: Merge into @target_label
sv: Slå samman till @target_label

en: The %label workspace can not be deleted because it has child workspaces.
sv: Arbetsytan %label kan inte raderas eftersom det har underliggande arbetsytor.

en: There are no changes that can be merged from %source_label to %target_label.
sv: Det finns inga förändringar som kan slås samman från %source_label till %target_label.

en: Would you like to merge the contents of the %source_label workspace into %target_label?
sv: Vill du slå samman innehållet i arbetsytan %source_label till %target_label?

en: Merge workspace contents.
sv: Slå samman arbetsytans innehåll.

en: The contents of the %source_label workspace have been merged into %target_label.
sv: Innehållet i arbetsytan %source_label har slagits samman med %target_label.

en: There is @count item that can be merged from %source_label to %target_label | There are @count items that can be merged from %source_label to %target_label
sv[0]: Det finns @count objekt som kan slås samman från %source_label till %target_label
sv[1]: Det finns @count objekt som kan slås samman från %source_label till %target_label

en: Workspace selection
sv: Val av arbetsyta

en: Medium 8:7
sv: Mellan 8:7

en: Responsive 3x2
sv: Responsiv 3x2

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id entity. Aborting rendering.
sv: Rekursiv återgivning upptäcktes vid återgivning av objekt %entity_type: %entity_id, som använder %field_name field på objekt %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id. Avbryter återgivning.

en: Heading type
sv: Rubriktyp

en: @interval hence
sv: @interval därav

en: The @drupal installer requires that the %default-file file must not be deleted or modified from the original download.
sv: Installationen för @drupal kräver att filen %default-file inte raderas eller ändras från den ursprungliga nedladdningen.

en: Enter the date using the format @placeholder_date (e.g., @date_format).
sv: Ange datumet med formatet @placeholder_date (till exempel @date_format).

en: Enter the time using the format @placeholder_time (e.g., @time_format).
sv: Ange tiden med formatet @placeholder_time (till exempel @time_format).

en: Visit the <a href=":url">release cycle overview</a> for more information on supported releases.
sv: Besök <a href=":url">översikten över releasecykeln</a> för mer information om utgåvor som stöds.

en: Manage workspace
sv: Hantera arbetsyta

en: Other workspaces:
sv: Andra arbetsytor:

en: View all workspaces
sv: Visa alla arbetsytor

en: Not compatible
sv: Icke kompatibel

en: Allows configuration of tasks to be executed in response to events.
sv: Tillåter konfiguration av uppgifter som ska utföras som svar på händelser.

en: Manages breakpoints and breakpoint groups for responsive designs.
sv: Hanterar brytpunkter och brytpunktsgrupper för responsiv design.

en: Allows users to comment on content.
sv: Tillåter användare att kommentera innehåll.

en: Allows users to translate configuration text.
sv: Tillåt användare att översätta konfigurationstext.

en: Provides site-wide contact forms and forms to contact individual users.
sv: Tillhandahåller webbplatsomfattande kontaktformulär och formulär för att kontakta enskilda användare.

en: Allows users to translate content.
sv: Tillåt användare att översätta innehåll.

en: Provides contextual links to directly access tasks related to page elements.
sv: Tillhandahåller sammanhängande länkar för direkt åtkomst till uppgifter relaterade till sidelement.

en: Logs system events in the database.
sv: Loggar systemhändelser i databasen.

en: Caches pages, including those with dynamic content, for all users.
sv: Cachar sidor, inklusive de med dynamiskt innehåll, för alla användare.

en: Provides a user interface for the Field module.
sv: Tillhandahåller ett användargränssnitt för fältmodulen.

en: Defines a field type for image media and provides display configuration tools.
sv: Definierar en fälttyp för bildmedia och tillhandahåller visningskonfigurationsverktyg.

en: Allows users to configure available languages.
sv: Tillåter användare att konfigurera tillgängliga språk.

en: Allows users to create menu links.
sv: Tillåter användare att skapa menylänkar.

en: Caches pages for anonymous users and can be used when external page cache is not available.
sv: Cachar sidor för anonyma användare och kan användas när extern sidcache inte är tillgänglig.

en: Allows users to create search pages based on plugins provided by other modules.
sv: Tillåter användare att skapa söksidor baserade på plugins från andra moduler.

en: Displays guided tours of the site interface.
sv: Visar guidade rundturer i webbplatsens gränssnitt.

en: Provides a user interface for creating and managing views.
sv: Tillhandahåller ett användargränssnitt för att skapa och hantera vyer.

en: <p class="text-align-center">Explore recipes across every type of occasion, ingredient, and skill level.</p>
sv: <p class="text-align-center">Utforska recept för alla typer av tillfällen, ingrediens och skicklighetsnivå.</p>

en: <p class="text-align-center">Explore recipes across every type of occasion, ingredient, and skill level</p>
sv: <p class="text-align-center">Utforska recept för alla typer av tillfällen, ingrediens och skicklighetsnivå</p>

en: MySQL, Percona Server, or equivalent
sv: MySQL, Percona Server eller motsvarande

en: Required by the theme: @theme_names | Required by the themes: @theme_names
sv[0]: Krävs av temat: @theme_names
sv[1]: Krävs av teman: @theme_names

en: Invalid version: @existing_version
sv: Ogiltig version: @existing_version

en: Testing config dependencies and optional configuration
sv: Testa konfigurationsberoenden och valfri konfiguration

en: Stable 9
sv: Stabil 9

en: A base theme using Drupal 9.0.0's core markup and CSS.
sv: Ett bastema som använder uppmärkning och CSS enligt kärnan i Drupal 9.0.0.

en: If you want the new user to receive an email message notifying them of the new account, check <em>Notify user of new account</em>.
sv: Om du vill att nya användare ska få ett e-postmeddelande som meddelar dem om det nya kontot, välj <em>Skicka meddelande till användare om nytt konto</em>.

en: What is a role?
sv: Vad är en roll?

en: Olivero Utilities
sv: Olivero Verktyg

en: Search by keyword or phrase.
sv: Sök med nyckelord eller fras.

en: olivero settings
sv: inställningar för olivero

en: Schema information for module %module was missing from the database. You should manually review the module updates and your database to check if any updates have been skipped up to, and including, %last_update_hook.
sv: Schemainformation för modul %module saknades i databasen. Du bör manuellt granska moduluppdateringarna och din databas för att kontrollera om några uppdateringar har hoppats över till och inklusive %last_update_hook.

en: Missing required data for configuration: %config
sv: Data som krävs för konfiguration saknas: %config

en: Search form (narrow)
sv: Sökformulär (smal)

en: Search form (wide)
sv: Sökformulär (bred)

en: Under <em>Layout options</em>, check <em>Use Layout Builder</em>. You can also check the box below to allow each entity item to have its layout individually customized (if it is left unchecked, the site will use the same layout for all items of this entity sub-type).
sv: Under <em>Layoutalternativ</em> markerar du <em>Använd Layout Builder</em>. Du kan också markera rutan nedan för att tillåta att varje entitetsobjekt får sin layout individuellt anpassad (om den lämnas omarkerad kommer webbplatsen att använda samma layout för alla objekt av denna entitetsundertyp).

en: The form has become outdated. Press the back button, copy any unsaved work in the form, and then reload the page.
sv: Formuläret har blivit föråldrat. Tryck på bakåtknappen, kopiera eventuellt osparat arbete i formuläret och ladda sedan om sidan.

en: Module Link
sv: Modullänk

en: <em>You haven’t created any frontpage content yet.</em>
sv: <em>Du har inte skapat något innehåll för startsidan än.</em>

en: Drupal is an open source platform for building amazing digital experiences. It’s made, used, taught, documented, and marketed by the <a href="@drupal_community">Drupal community</a>. Our community is made up of people from around the world with a shared set of <a href="@drupal_values">values</a>, collaborating together in a respectful manner. As we like to say:
sv: Drupal är en öppen källkodsplattform för att bygga fantastiska digitala upplevelser. Den är gjord, används, lärs ut, dokumenteras och marknadsförs av <a href="@drupal_community">Drupal-communityt</a>. Vår gemenskap består av människor från hela världen med en delad uppsättning <a href="@drupal_values">värderingar</a>, som samarbetar på ett respektfullt sätt. Som vi gillar att säga:

en: Come for the code, stay for the community.
sv: Kom för koden, stanna för gemenskapen.

en: There are a few ways to get started with Drupal:
sv: Det finns flera sätt att komma igång med Drupal:

en: <a href="@drupal_user_guide">User Guide:</a> Includes installing, administering, site building, and maintaining the content of a Drupal website.
sv: <a href="@drupal_user_guide">Användarguide:</a> Innehåller installation, administrering, byggande av webbplatser och underhåll av innehållet på en Drupal-webbplats.

en: <a href="@create_content">Create Content:</a> Want to get right to work? Start adding content. <strong>Note:</strong> the information on this page will go away once you add content to your site. Read on and bookmark resources of interest.
sv: <a href="@create_content">Skapa innehåll:</a> Vill du börja jobba direkt? Börja lägga till innehåll. <strong>Obs!</strong> informationen på den här sidan försvinner när du lägger till innehåll på din webbplats. Läs vidare och bokmärk resurser av intresse.

en: <a href="@drupal_extend">Extend Drupal:</a> Drupal’s core software can be extended and customized in remarkable ways. Install additional functionality and change the look of your site using addons contributed by our community.
sv: <a href="@drupal_extend">Utöka Drupal:</a> Drupals kärna kan utökas och anpassas på många sätt. Installera ytterligare funktionalitet och ändra utseendet på din webbplats med tillägg från vår community.

en: Bookmark these links to our active Drupal community groups and support resources.
sv: Bokmärk dessa länkar till våra aktiva Drupal-gemenskapsgrupper och supportresurser.

en: <a href="@drupal_global_training_days">Global Training Days:</a> Helpful information for evaluating Drupal as a framework and as a career path. Taught in your local language.
sv: <a href="@drupal_global_training_days">Globala träningsdagar:</a> Användbar information för att utvärdera Drupal som ett ramverk och som en karriärväg. Undervisas på ditt lokala språk.

en: <a href="@drupal_events">Upcoming Events:</a> Learn and connect with others at conferences and events held around the world.
sv: <a href="@drupal_events">Kommande evenemang:</a> Lär dig och få kontakt med andra på konferenser och evenemang som hålls runt om i världen.

en: <a href="@drupal_community">Community Page:</a> List of key Drupal community groups with their own content.
sv: <a href="@drupal_community">Community-sida:</a> Lista över viktiga Drupal-grupper med eget innehåll.

en: Manage translations for any entity that the user can edit
sv: Hantera översättningar för alla entiteter användaren kan redigera

en: Start typing the title of a content item and select it when the full title comes up
sv: Börja skriva titeln på något innehåll och välj det när hela titeln kommer upp

en: This must be an internal path such as %add-node. You can also start typing the title of a piece of content to select it. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only. Enter %button to display keyboard-accessible link text only.
sv: Detta måste vara en intern sökväg som %add-node. Du kan också börja skriva titeln på något innehåll för att välja det. Ange %front för att länka till förstasidan. Ange %nolink för att endast visa text utan länk. Ange %button för att visa text som är endast tillgänglig för tangentbordet.

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only. Enter %button to display keyboard-accessible link text only.
sv: Börja skriva titeln på något innehåll för att välja det. Du kan också ange en intern sökväg som %add-node eller en extern URL som %url. Ange %front för att länka till förstasidan. Ange %nolink för att endast visa text utan länk. Ange %button för att visa text som endast är tillgänglig för tangentbord.

en: If checked, users creating new media items in the media library will see a summary of their selected media items, and they will be able to insert their selection directly into the media field or text editor.
sv: Om markerad, kommer användare som skapar nya medieobjekt i mediebiblioteket att se en sammanfattning av sina valda medieobjekt, och de kommer att kunna infoga sitt val direkt i mediefältet eller textredigeraren.

en: The new set is created by copying links from your default shortcut set.
sv: Den nya uppsättningen skapas genom att kopiera länkar från din standardgenvägsuppsättning.

en: Administer menus and menu links
sv: Administrera menyer och menylänkar

en: Menu language.
sv: Menyspråk.

en: Administer roles and permissions
sv: Administrera roller och behörigheter

en: Normal menu link
sv: Vanlig menylänk

en: Primary Branding Color
sv: Primär varumärkesfärg

en: A clean, accessible, and flexible Drupal front-end theme.
sv: Ett stilrent, tillgängligt och flexibelt Drupal front-end-tema.

en: Block Layout Page
sv: Block Layout Sida

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page that can be displayed in regions (such as footer or sidebar) on your page.
sv: Block är rutor med innehåll som återges till ett område, eller en region, på en webbsida som kan visas i regioner (som sidfot eller sidofält) på din sida.

en: Any custom or contributed block can be added to a particular region by clicking on a button Place block. A new block can also be created by clicking on Place Block
sv: Alla anpassade eller kontribuerade block kan läggas till i en viss region genom att klicka på knappen Placera block. Ett nytt block kan även skapas genom att klicka på Placera block

en: Wide (1090)
sv: Bred (1090)

en: What are media items?
sv: Vad är mediaobjekt?

en: What is the media library?
sv: Vad är mediebiblioteket?

en: The media library is a visual user interface for managing and reusing media items. Add media items to content using Media reference fields and the Media library field widget.
sv: Mediebiblioteket är ett visuellt användargränssnitt för att hantera och återanvända medieobjekt. Lägg till medieobjekt till innehåll med hjälp av mediereferensfält och mediebiblioteksfältwidgeten.

en: Media items and media types are managed by the core Media module.
sv: Mediaobjekt och mediatyper hanteras av den inbyggda mediamodulen.

en: Click <em>Add image style</em>.
sv: Klicka på <em>Lägg till bildstil</em>.

en: The core Content Moderation module allows you to expand on core software's "unpublished" and "published" states for content. It allows you to have a published version that is live, but have a separate working copy that is undergoing review before it is published. This is achieved by using workflows to apply different states and transitions to entities as needed.
sv: Kärnmodulen Content Moderation låter dig utöka kärnprogramvarans "opublicerade" och "publicerade" tillstånd för innehåll. Det låter dig ha en publicerad version som är live, men har en separat arbetskopia som genomgår granskning innan den publiceras. Detta uppnås genom att använda arbetsflöden för att tillämpa olika tillstånd och övergångar till entiteter efter behov.

en: @language translation was not added. To add a translation, you must modify the configuration.
sv: Översättning för @language har inte lagts till. För att lägga till en översättning måste du ändra konfigurationen.

en: Add another module
sv: Lägg till ytterligare en modul

en: Add <a href=":modules">contributed modules</a> to extend your site's functionality.
sv: Lägg till <a href=":modules">moduler</a> för att utöka webbplatsens funktionalitet.

en: Added / updated %project_name successfully
sv: Lagt till / uppdaterat %project_name framgångsrikt

en: Add new module or theme
sv: Lägg till modul eller tema

en: Add new module
sv: Lägg till modul

en: View user email addresses
sv: Visa användarnas e-postadresser

en: Successful publication.
sv: Publiceringen lyckades.

en: Publication failed. All errors have been logged.
sv: Publiceringen misslyckades. Alla fel har loggats.

en: [user:display-name]
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name]
    
    En begäran om att avsluta ditt konto har gjorts på [site:name].
    
    Du kan nu avsluta ditt konto på [site:url-brief] genom att klicka på den här länken eller kopiera och klistra in den i din webbläsare:
    
    [user:cancel-url]
    
    OBS: Uppsägningen av ditt konto kan inte ångras.
    
    Denna länk upphör om en dag och ingenting kommer att hända om den inte används.
    
    -- Administratörerna på [site:name]

en: Hero (full width)
sv: Hero (full bredd)

en: <em>Published status</em>
sv: <em>Publiceringsstatus</em>

en: The core software allows you to configure workflows in which each transition has an associated permission that can be granted to a particular role. See @configuring_workflows_topic for more information.
sv: Kärnprogramvaran låter dig konfigurera arbetsflöden där varje övergång har en tillhörande behörighet som kan beviljas till en viss roll. Se @configuring_workflows_topic för mer information.

en: @bundle_type is not @bundles or @last
sv: @bundle_type är inte @bundles eller @last

en: @bundle_type is not @bundle
sv: @bundle_type är inte @bundle

en: Are you sure you want to remove the @entity-type %label from the %region region?
sv: Är du säker på att du vill ta bort @entity-type %label från regionen %region?

en: This will remove the block placement. You will need to <a href=":url">place it again</a> in order to undo this action.
sv: Detta kommer ta bort blockets placering. Du kommer behöva <a href=":url">placera det igen</a> för att återskapa den här åtgärden.

en: For more information see the <a href=":html-specifications">HTML Living Standard</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
sv: Mer information finns i <a href=":html-specifications">HTML Living Standard</a> eller använd din favoritsökmotor för att hitta andra webbplatser som förklarar HTML.

en: Save and go to list
sv: Spara och gå till listan

en: To support multilingual page content, CKEditor 5 can be configured to include a language button in the toolbar.
sv: För att stödja flerspråkigt sidinnehåll kan CKEditor 5 konfigureras för att inkludera en språkknapp i verktygsfältet.

en: CKEditor 5 settings
sv: CKEditor 5 inställningar

en: Enabled Headings
sv: Aktiverade rubriker

en: Source Editing
sv: Källredigering

en: Allowed Tag
sv: Tillåten tagg

en: PostgreSQL pg_trgm extension
sv: PostgreSQL pg_trgm-tillägg

en: Link media
sv: Länka media

en: Database support for JSON
sv: Databasstöd för JSON

en: View information on the @lifecycle status of the module @module
sv: Visa information om status för @lifecycle av modulen @module

en: Help <span class="visually-hidden">for @module</span>
sv: Hjälp <span class="visually-hidden">för @module</span>

en: Permissions <span class="visually-hidden">for @module</span>
sv: Behörigheter <span class="visually-hidden">för @module</span>

en: Configure <span class="visually-hidden">@module</span>
sv: Konfigurera <span class="visually-hidden">@module</span>

en: Database connection supports the JSON type.
sv: Databasanslutning stöder JSON-typen.

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/system-requirements">Database connection does not support JSON.</a>
sv: <a href="https://www.drupal.org/docs/system-requirements">Databasanslutning stöder inte JSON.</a>

en: Media widget
sv: Mediawidget

en: Override media image alternative text
sv: Åsidosätt alternativ text för mediabild

en: Post updating @extension
sv: Posta uppdatering av @extension

en: Decorative image
sv: Dekorativ bild

en: Add missing alternative text
sv: Lägg till alternativ text som saknas

en: Change image alternative text
sv: Ändra bildalternativ text

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version. It is recommended to upgrade to PHP version %recommended or higher for the best ongoing support. See <a href="http://php.net/supported-versions.php">PHP's version support documentation</a> and the <a href=":php_requirements">Drupal PHP requirements</a> page for more information.
sv: Din PHP-installation är för gammal. Drupal kräver minst PHP %version. Det rekommenderas att uppgradera till PHP-version %recommended eller högre för bästa pågående stöd. Se <a href="http://php.net/supported-versions.php">PHP:s versionssupportdokumentation</a> och sidan <a href=":php_requirements">Drupal PHP-krav</a> för mer information.

en: It is recommended to upgrade to PHP version %recommended or higher for the best ongoing support.  See <a href="http://php.net/supported-versions.php">PHP's version support documentation</a> and the <a href=":php_requirements">Drupal PHP requirements</a> page for more information.
sv: Det rekommenderas att uppgradera till PHP-version %recommended eller högre för bästa stöd. Se <a href="http://php.net/supported-versions.php">dokumentationen för PHP:s versioner</a> och sidan <a href=":php_requirements">Drupal PHP-krav</a> för mer information.

en: Assign or change the region of a block by clicking here. A dropdown list with all the regions will appear. You can place one block in multiple regions.
sv: Tilldela eller ändra region för ett block genom att klicka här. En rullgardinslista med alla regioner visas. Du kan placera ett block i flera regioner.

en: Allow reverse list
sv: Tillåt omvänd lista

en: Enabled Alignments
sv: Aktiverade justeringar

en: Alignment type
sv: Justeringstyp

en: Congratulations and welcome to the Drupal community.
sv: Grattis och välkommen till Drupal-gemenskapen.

en: Olivero Color Scheme
sv: Olivero färgschema

en: Base Primary Color
sv: Bas primärfärg

en: An error occurred during the execution of the Ajax response: !error
sv: Ett fel inträffade under exekveringen av Ajax-svaret: !error

en: Style label
sv: Stiletikett

en: Style tag + classes
sv: Stiltagg + klasser

en: The email address is not made public. It will only be used if you need to be contacted about your account or for opted-in notifications.
sv: E-postadressen är inte offentlig. Det kommer bara att användas om du behöver bli kontaktad om ditt konto eller för anmälningar.

en: Community announcements
sv: Meddelanden från gemenskapen

en: Add content block
sv: Lägg till innehållsblock

en: Block with uuid %uuid does not exist. <a href=":url">Add content block</a>.
sv: Block med uuid %uuid finns inte. <a href=":url">Lägg till innehållsblock</a>.

en: Add a <a href=":url">content block</a>.
sv: Lägg till ett <a href=":url">innehållsblock</a>.

en: See the <a href=":performance_doc">setting MySQL transaction isolation level</a> page for more information.
sv: Se sidan <a href=”:performance_doc”>inställning av MySQL-isolationsnivå för transaktioner</a> för mer information.

en: Transaction isolation level
sv: Isolationsnivå för transaktioner

en: The recommended database transaction level for Drupal is "READ COMMITTED". For more information, see the <a href=":performance_doc">setting MySQL transaction isolation level</a> page.
sv: Den rekommenderade databastransaktionsnivån för Drupal är "READ COMMITTED". För mer information, se sidan <a href=":performance_doc">inställning av isolationsnivå av MySQL-transaktioner</a>.

en: Region and language
sv: Region och språk

en: See the <a href=":available_updates">available updates</a> page for more information and to update your software.
sv: Se sidan <a href=":available_updates">tillgängliga uppdateringar</a> för mer information och för att uppdatera din programvara.

en: There are no content blocks available.
sv: Det finns inga tillgängliga innehållsblock.

en: Expand sidebar
sv: Expandera sidofältet

en: The following core software modules provide web services:
sv: Följande kärnmoduler tillhandahåller web services:

en: The date and time that the content was created.
sv: Datum och tid då innehållet skapades.

en: When checking for updates, your site automatically sends anonymous information to Drupal.org. See the <a href="@update-module-docs" target="_blank">Update module documentation</a> for details.
sv: När du söker efter uppdateringar skickar din webbplats automatiskt anonym information till Drupal.org. Se <a href="@update-module-docs" target="_blank">dokumentationen för att uppdatera moduler</a> för mer information.

en: Module %name has been installed. Configure <a href=":link">related permissions</a>. | @count modules have been installed: %names. Configure <a href=":link">related permissions</a>.
sv[0]: Modulen %name har installerats. Konfigurera <a href=":link">relaterade behörigheter</a>.
sv[1]: @count moduler har installerats: %names. Konfigurera <a href=":link">relaterade behörigheter</a>.

en: Module %name has been installed. | @count modules have been installed: %names.
sv[0]: Modulen %name har installerats.
sv[1]: @count moduler har installerats: %names.

en: View software update notifications
sv: Visa meddelanden om programuppdateringar

en: Get support and chat with the Drupal community on <a href="@drupal_slack">Slack</a> or <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. When you’re looking for a solution to a problem, go to <a href="@drupal_support">Drupal Support</a> or <a href="@drupal_answers">Drupal Answers on Stack Exchange</a>.
sv: Få support och chatta med Drupal-communityt på <a href="@drupal_slack">Slack</a> eller <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. När du letar efter en lösning på ett problem, gå till <a href="@drupal_support">Drupal Support</a> eller <a href="@drupal_answers">Drupal Answers på Stack Exchange</a>.
