Drupal core (10.3.5) - en to ro translation catalogue (6932 entries)

en: Forms
ro: Formulare

en: Home
ro: Acasă

en: User interface
ro: Interfața utilizatorului

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: user
ro: utilizator

en: Pages
ro: Pagini

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Create a new user account.
ro: Creează un cont nou de utilizator.

en: Markup
ro: Cod HTML

en: Suffix
ro: Sufix

en: Approve
ro: Aprobă

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Moderated content
ro: Conținut moderat

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Email address
ro: Adresă email

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Replies
ro: Replici

en: Closed
ro: Închis

en: yes
ro: da

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: Send email
ro: Trimite email

en: closed
ro: închis

en: Actions
ro: Acțiuni

en: disabled
ro: dezactivat

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Last comment
ro: Ultimul comentariu

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: RSS feed
ro: resurse RSS

en: more
ro: mai multe

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Explanation or submission guidelines
ro: Explicații și sugestii de publicare

en: Email settings
ro: Setări e-mail

en: Article
ro: Articol

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Articles
ro: Articole

en: Administration
ro: Administrare

en: footer
ro: subsol

en: Comments
ro: Comentarii

en: More
ro: Mai multe

en: not verified
ro: neverificat

en: Action
ro: Acțiune

en: Last updated
ro: Ultima actualizare

en: On
ro: Pornit

en: For
ro: Pentru

en: new
ro: nou

en: Tags
ro: Etichete

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: The title of the block as shown to the user.
ro: Titlul blocului, așa cum apare utilizatorului.

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Logging
ro: Logare

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Blue Lagoon (Default)
ro: Albastru laguna (implicit)

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Home page
ro: Acasă

en: Download
ro: Descarcă

en: Version
ro: Versiune

en: view
ro: afișează

en: updated
ro: actualizat

en: Overview
ro: Privire de ansamblu

en: File information
ro: Informații fișier

en: File
ro: Fișier

en: Tag
ro: Marcaj

en: File path
ro: Cale fișier

en: Advanced options
ro: Opțiuni avansate

en: Release notes
ro: Note de lansare

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Links
ro: Legături

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Daily
ro: Zilnic

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Monthly
ro: Lunar

en: None
ro: Nimic

en: Use count
ro: Număr de utilizări

en: Display settings
ro: Setări de afișare

en: This action cannot be undone.
ro: Această acțiune nu are cale de întoarcere.

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: No log messages available.
ro: Nu este disponibil niciun mesaj log.

en: Account Name
ro: Nume cont

en: Password
ro: Parolă

en: Block settings
ro: Setările blocului

en: - None -
ro: - Niciuna -

en: Country
ro: Țară

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opțiunile de configurare au fost salvate.

en: Variable
ro: Variabilă

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Center
ro: Centru

en: Container
ro: Recipient

en: Help text
ro: Text de ajutor

en: Types
ro: Tipuri

en: Multiple
ro: Multiplă

en: Free tagging
ro: Etichetare liberă

en: Required
ro: Necesar

en: root
ro: rădăcină

en: Parent
ro: Părinte

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ro: Paginile de la un anume nivel sunt ordonate după greutate şi apoi după titlu.

en: Depth
ro: Adâncime

en: none
ro: nimic

en: Category
ro: Categorie

en: Add container
ro: Adaugă container

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit container
ro: editează containerul

en: edit
ro: modifică

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: Go to parent page
ro: Mergi la pagina părinte

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Book
ro: Carte

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Description field
ro: Câmp descriere

en: settings
ro: setări

en: Back
ro: Înapoi

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Outline
ro: Structură

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Session opened for %name.
ro: A fost deschisă sesiunea pentru %name.

en: Help
ro: Ajutor

en: Image settings
ro: Setări pentru imagine

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Preset Name
ro: Nume Prestabilit

en: Default
ro: Implicit

en: Summary
ro: Sumar

en: Update
ro: Actualizare

en: Open
ro: Deschideți

en: Blank
ro: Gol

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Sunday
ro: Duminică

en: Monday
ro: Luni

en: Tuesday
ro: Marți

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Friday
ro: Vineri

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Core
ro: Nucleu

en: High
ro: Ridicată

en: Low
ro: Joasă

en: Archive
ro: Arhivă

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Add new
ro: Adaugă nou

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afișează

en: Length
ro: Lungime

en: History
ro: Istoric

en: hidden
ro: ascuns

en: Path
ro: Cale

en: Filename
ro: Nume fișier

en: File extensions
ro: Extensiile fișierului

en: Vocabularies
ro: Vocabulare

en: Modules
ro: Module

en: Form ID
ro: ID-ul formularului

en: Clear index
ro: Curăță index

en: General discussion
ro: Discuţie generală

en: edit forum
ro: editează forumul

en: Forum name
ro: Numele forumului

en: Manage
ro: Administrați

en: Refresh
ro: Reîncarcă

en: Region
ro: Regiune

en: Anchor
ro: Ancoră

en: Display
ro: Afișaj

en: Node type
ro: Tip nod

en: Menu
ro: Meniu

en: Advanced settings
ro: Setări avansate

en: never
ro: nicioadă

en: Updated
ro: Actualizat

en: actions
ro: operațiuni

en: Theme
ro: Temă

en: Layout
ro: Prezentare

en: Select a layout
ro: Selectați un aspect

en: Add forum
ro: Adaugă forum

en: Add term
ro: Adaugă termen

en: Search keywords
ro: Cuvinte cheie pentru căutare

en: Timestamp
ro: Timestamp-ul

en: Keywords
ro: Cuvinte cheie

en: Search Keywords
ro: Cuvinte cheie pentru căutare

en: Preview comment
ro: Previzualizare comentariu

en: Component
ro: Componentă

en: Statistics
ro: Statistici

en: Advanced search
ro: Căutare avansată

en: You are not authorized to access this page.
ro: Nu ai perrmisiunile necesare pentru a accesa această pagină

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Attachment
ro: Anexă

en: States
ro: Stări

en: Upload
ro: Încarcă

en: Picture
ro: Imagine

en: Upload image
ro: Încărcaţi imagine

en: Taxonomy settings
ro: Setări de taxonomie

en: content type
ro: tipul de conținut

en: Mail
ro: E-mail

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: Database type
ro: Tip bază de date

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: action
ro: acțiune

en: Continue
ro: Continuare

en: Configure
ro: Configurează

en: Email
ro: email

en: Files
ro: Fișiere

en: file
ro: fisier

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opțiuni

en: no
ro: nu

en: New user: %name %email.
ro: Utilizator nou: %name %email.

en: Created
ro: Creat

en: Node
ro: Nod

en: Sent email to %recipient
ro: A fost trimis un e-mail către %recipient

en: The subject of the message.
ro: Subiectul mesajului.

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Create
ro: Crează

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Open link in new window
ro: Deschidere legătură în fereastră nouă

en: term
ro: termen

en: Expanded
ro: Expandat

en: Parent item
ro: Articol părinte

en: Add child page
ro: Adaugă sub-pagină

en: Printer-friendly version
ro: Versiune tipar

en: Content type for child pages
ro: Tip de conţinut pentru paginile copii

en: Update options
ro: Opțiuni de actualizare

en: Remove from outline
ro: Şterge din structură

en: Unknown export format.
ro: Format de export necunoscut.

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Last post
ro: Ultima adăugare

en: Access denied
ro: Acces respins

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Add content
ro: Adăugați conținut

en: Area
ro: Zonă

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Add block
ro: Adaugă blocul

en: Override title
ro: Suprascrie titlul

en: CSS class
ro: Clasă CSS

en: Add view
ro: Adaugă vizualizare

en: Page
ro: Pagina

en: Pager ID
ro: ID paginator

en: View arguments
ro: Argumente view

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: 1 minute | @count minutes
ro[0]: un minut
ro[1]: @count minute
ro[2]: @count de minute

en: 1 hour | @count hours
ro[0]: o oră
ro[1]: @count ore
ro[2]: @count de ore

en: 1 day | @count days
ro[0]: o zi
ro[1]: @count zile
ro[2]: @count de zile

en: Configuration saved.
ro: Configurația a fost salvată.

en: Taxonomy terms
ro: Termenii taxonomiei

en: Logo
ro: Siglă

en: Site name
ro: Numele sitului

en: Site slogan
ro: Sloganul sitului

en: Good
ro: Bun

en: User settings
ro: Configurare utilizator

en: Site
ro: Sit

en: Web Server
ro: Server Web

en: Database
ro: Bază de date

en: Module
ro: Modul

en: Off
ro: Oprit

en: Host
ro: Gazdă

en: Available updates
ro: Actualizări disponibile

en: Manual update check
ro: Verificare manuală actualizări

en: Never
ro: Niciodată

en: Check manually
ro: Verifică manual

en: Up to date
ro: Actualizat

en: Update available
ro: Actualizare disponibilă

en: Drupal core update status
ro: Starea actualizării core Drupal

en: Out of date
ro: Expirat

en: Header
ro: Cap

en: Left sidebar
ro: Coloană stânga

en: Right sidebar
ro: Coloană dreapta

en: Footer
ro: Subsol

en: Recipients
ro: Destinatari

en: Selected
ro: Selectat

en: Your name
ro: Numele dumneavoastră

en: Menu link
ro: Link Meniu

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Custom
ro: Personalizat

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Roles
ro: Roluri

en: Role ID
ro: ID-ul rolului

en: Revision ID
ro: ID-ul revizuirii

en: Comment
ro: Comentariu

en: Comment ID
ro: Id-ul comentariului

en: Score
ro: Scor

en: Published
ro: Publicat

en: Signature
ro: Semnătura

en: Cacheable
ro: Disponibil pentru caching

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locația

en: Source string
ro: Șirul de caractere sursă

en: System path
ro: Calea sistemului

en: Title field label
ro: Etichetă câmp titlu

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Sticky at top of lists
ro: Lipicios în capul listelor

en: Revisions
ro: Revizii

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: URL alias
ro: Pseudonim URL

en: File ID
ro: ID-ul fișierului

en: File name
ro: Numele fișierului

en: File MIME type
ro: Tip MIME pentur fișier

en: File size
ro: Dimensiunea fișierului

en: Node revision ID
ro: ID-ul reviziei nodului

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID-ul vocabularului

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID-ul termenului

en: User role
ro: Rol utilizator

en: Role name
ro: Numele rolului

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Last login
ro: Ultima logare

en: Time zone
ro: Fusul orar

en: Severity
ro: Gravitate

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Field type
ro: Tip câmp

en: Global settings
ro: Setări generale

en: Multiple values
ro: Valori multiple

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Widget type
ro: Tip control

en: Contains
ro: Conține

en: Does not contain
ro: Nu conține

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Average
ro: Medie

en: Count
ro: Contor

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: Add action
ro: Adaugă acţiune

en: Set name
ro: Setare nume

en: Original image
ro: Imaginea originală

en: Watchdog
ro: Monitorizare

en: Search settings
ro: Opțiuni căutare

en: Mode
ro: Mod

en: Warning
ro: Avertizare

en: blocked
ro: blocat

en: active
ro: activ

en: N/A
ro: N/D

en: Items
ro: Articole

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Nodes
ro: Noduri

en: Authored by
ro: Autor

en: Advanced
ro: Avansat

en: Sort order
ro: Ordine de sortare

en: Up
ro: Sus

en: Performance
ro: Performanță

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Textfield
ro: Câmp de text

en: Display options
ro: Opțiuni de afișare

en: Maximum
ro: Maxim

en: Scale
ro: Scalare

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Medium
ro: Mediu

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Month
ro: Lună

en: Details
ro: Detalii

en: Last reply
ro: Ultima replică

en: System
ro: Sistem

en: Domain
ro: Domeniu

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Current
ro: Actual

en: State
ro: Status

en: Desc
ro: Descendent

en: Filter by
ro: Filtrare dupa

en: Enter a valid username.
ro: Trebuie introdus un nume de utilizator valid.

en: Owner
ro: Proprietar

en: Recipient
ro: Destinatar

en: By
ro: De

en: Add a role to the selected users
ro: Adaugă un rol utilizatorilor selectați

en: Remove a role from the selected users
ro: Șterge un rol utilizatorilor selectați

en: node
ro: nod

en: Administer content
ro: Administrați conținut

en: Directory
ro: Director

en: Egypt
ro: Egipt

en: Israel
ro: Izrael

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Japan
ro: Japonia

en: Libya
ro: Libia

en: Poland
ro: Polonia

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Day
ro: Zi

en: Table
ro: Tabel

en: Mon
ro: Lun

en: Tue
ro: Marți

en: Wed
ro: Mie

en: Thu
ro: Jo

en: Fri
ro: Vin

en: Sat
ro: Sâm

en: Sun
ro: Dum

en: May
ro: Mai

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârșit

en: Configuration
ro: Configurație

en: Other
ro: Altele

en: Align
ro: Aliniere

en: Loop
ro: Buclă

en: Display title
ro: Afișează titlul

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Navigation
ro: Navigator

en: Basic
ro: Simplu

en: Color
ro: Culoare

en: Appearance
ro: Aspect

en: Link URL
ro: URL Link

en: List type
ro: Tip listă

en: Role
ro: Rol

en: Select all
ro: Selectați tot

en: Allow
ro: Permite

en: Ignore
ro: Ignoră

en: User data
ro: Datele utilizatorului

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: No terms available.
ro: Nu sunt termeni disponibili.

en: Counter
ro: Numărător

en: String
ro: Șir text

en: Case
ro: Caz

en: External
ro: Extern

en: Users
ro: Utilizatori

en: Not installed
ro: Nu este instalat.

en: Referrer
ro: Referință

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanță. Vom reveni cât de curând. Vă mulțumim pentru înțelegere.

en: Default front page
ro: Pagina de start prestabilită

en: Button
ro: Buton

en: Both
ro: Ambele

en: Last
ro: Ultimul

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Rows
ro: Rânduri

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Provider
ro: Furnizor

en: Uninstall
ro: Dezinstalați

en: Install
ro: Instalare

en: Save and edit
ro: Salvează și editează

en: Tools
ro: Instrumente

en: Edit view
ro: Editați vizualizarea

en: Administer views
ro: Administrați vizualizările

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Expose
ro: Expune

en: Option
ro: Opțiune

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Optional
ro: Opțional

en: Exposed Filters
ro: Filtre expuse

en: Sort Criteria
ro: Criterii de sortare

en: Views UI
ro: UI Vizualizări

en: Recent comments
ro: Comentarii recente

en: Random
ro: Aleatoriu

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Plain
ro: Simplu

en: Position
ro: Poziție

en: Integer
ro: Număr întreg

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Pattern
ro: Model

en: The comment and all its replies have been deleted.
ro: Comentariul și toate replicile lui au fost șterse.

en: Cron settings
ro: Setări cron

en: Preformatted
ro: Preformatat

en: Anonymous users
ro: Utilizatori anonimi

en: Clear cache
ro: Golire cache

en: Close
ro: Închideți

en: Page Title
ro: Titlu Pagină

en: fields
ro: câmpuri

en: Save settings
ro: Salvare opțiuni

en: Duration
ro: Durată

en: Multiplier
ro: Multiplicator

en: Session closed for %name.
ro: A fost închisă sesiunea pentru %name.

en: Tracker
ro: Urmărire

en: Defaults
ro: Implicite

en: Your search yielded no results.
ro: Căutarea dumneavoastră nu are nici un rezultat.

en: Germany
ro: Germania

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: comments
ro: comentarii

en: Full
ro: Complet

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Condition
ro: Condiție

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: Belgium
ro: Belgia

en: Cambodia
ro: Cambogia

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Cape Verde
ro: Capul Verde

en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

en: Central African Republic
ro: Republica Central Africană

en: Chad
ro: Ciad

en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos (Keeling)

en: Colombia
ro: Columbia

en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: Equatorial Guinea
ro: Guinea Ecuatorială

en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

en: Finland
ro: Finlanda

en: France
ro: Franța

en: French Guiana
ro: Guiana Franceză

en: French Polynesia
ro: Polinezia Franceză

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Iceland
ro: Islanda

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Iraq
ro: Irac

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Italy
ro: Italia

en: Jordan
ro: Iordania

en: Kazakhstan
ro: Kazahstan

en: Latvia
ro: Lituania

en: Lebanon
ro: Liban

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Malaysia
ro: Malaezia

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Martinique
ro: Martinica

en: Mauritania
ro: Mauretania

en: Mexico
ro: Mexic

en: Morocco
ro: Maroc

en: Mozambique
ro: Mozambic

en: Netherlands
ro: Olanda

en: Netherlands Antilles
ro: Antilele Olandeze

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: North Korea
ro: Coreea de Nord

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariana de nord

en: Norway
ro: Norvegia

en: Pakistan
ro: Pachistan

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinea

en: Philippines
ro: Filipine

en: Pitcairn Islands
ro: Insulele Pitcairn

en: Romania
ro: România

en: Russia
ro: Rusia

en: Rwanda
ro: Ruanda

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

en: Slovakia
ro: Slovacia

en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: Spain
ro: Spania

en: Suriname
ro: Surinam

en: Sweden
ro: Suedia

en: Switzerland
ro: Elveția

en: Syria
ro: Siria

en: Thailand
ro: Thailanda

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom
ro: Regatul Unit al Marii Britanii

en: United States
ro: Statele Unite

en: Uruguay
ro: Uruguai

en: Vatican City
ro: Vatican

en: Identity
ro: Identitate

en: Database username
ro: Utilizator bază de date

en: Database password
ro: Parolă bază de date

en: Database name
ro: Nume bază de date

en: Add user
ro: Adaugă utilizator

en: Regular expression
ro: Expresie regulată

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Authoring information
ro: Informații despre autor

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Leave blank for %anonymous.
ro: Lăsați liber pentru %anonymous.

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Display Name
ro: Nume afișat

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: Default configuration
ro: Setări implicite

en: Show
ro: Arată

en: Other queries
ro: Alte interogări

en: Key
ro: Cheie

en: Link to node
ro: Legătură către nod

en: File Upload
ro: Încărcare Fișier

en: block
ro: bloc

en: Site language
ro: Limba sitului

en: Change
ro: Modificare

en: English
ro: Engleză

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: in
ro: în

en: Messages
ro: Mesaje

en: Edit term
ro: Modifică termen

en: Switch
ro: Comută

en: Allowed HTML tags
ro: Taguri HTML permise

en: Feed items
ro: Elementele feed-ului

en: Add menu
ro: Adaugă meniu

en: menu
ro: meniu

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: No items selected.
ro: Nu sunt elemente selectate.

en: The update has been performed.
ro: Actualizarea a fost efectuată.

en: Node title
ro: Titlu nod

en: Result
ro: Rezultat

en: View user profile.
ro: Vezi profilul utilizatorului.

en: Titles only
ro: Doar titluri

en: Full text
ro: Text întreg

en: Feed settings
ro: Setările fluxului

en: Source
ro: Sursă

en: published
ro: publicat

en: The changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Member for
ro: Membru pentru

en: @time ago
ro: în urmă cu @time

en: No users selected.
ro: Nu sunt utilizatori selectați.

en: Select all rows in this table
ro: Selectați toate rândurile din acest tabel

en: Deselect all rows in this table
ro: Deselectați toate rândurile din acest tabel

en: User search
ro: Căutare utilizator

en: Search results
ro: Rezultatele căutării

en: Front page
ro: Pagina principală

en: Role settings
ro: Setările rolului

en: unlimited
ro: nelimitat

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Deleted
ro: Șters

en: Successful
ro: A avut succes

en: Display name
ro: Nume de afișare

en: Languages
ro: Limbi

en: Topics
ro: Subiecte

en: Topic
ro: Subiect

en: Definition
ro: Definiție

en: Allowed values list
ro: Lista valori permise

en: Textfield size
ro: Dimensiunea câmpului de tip text

en: Activity
ro: Activitate

en: Edit menu
ro: Modifică meniu

en: Delete menu
ro: Șterge meniu

en: Publishing options
ro: Opțiuni de publicare

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: First
ro: Primul

en: Limit
ro: Limită

en: Minimum height
ro: Înălțime minimă

en: Minimum width
ro: Lățime minimă

en: Query
ro: Interogare

en: Locale settings
ro: Setări locale

en: Search fields
ro: Câmpuri de căutare

en: Configure block
ro: Configurați blocul

en: Block name
ro: Numele blocului

en: How many content items to display in "day" list.
ro: Câte elemente să fie afişate în lista "zi".

en: Jan
ro: Ian

en: Jun
ro: Iunie

en: Jul
ro: Iul

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Select list
ro: Listă selecție

en: Text field
ro: Câmp text

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Posts
ro: Articole

en: Map
ro: Hartă

en: Node settings
ro: Setările nodului

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Workflow
ro: Fluxul de lucru

en: Randomize
ro: Aleator

en: Link label
ro: Legătură etichetă

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: Fixed
ro: Fix

en: Revert
ro: Revenire

en: Negate
ro: Neagă

en: Empty
ro: Gol

en: Path alias
ro: Alias cale

en: Greater than
ro: Mai mare

en: Less than
ro: Mai mic

en: Notice
ro: Notificare

en: Caption
ro: Legendă

en: Choice
ro: Opțiune

en: Sidebar
ro: Bară laterală

en: Log out
ro: Deconectați-vă

en: Number of day's top views to display
ro: Numărul de zile la care se afişează cel mai vizitat pe zi

en: Number of all time views to display
ro: Numărul de vizite ale tuturor timpurilor

en: Number of most recent views to display
ro: Numărul afişărilor recente

en: Extend
ro: Extindeți

en: characters
ro: caractere

en: First day of week
ro: Prima zi a săptămânii

en: Add workflow
ro: Adaugă flux de lucru

en: Add state
ro: Adăugați stare

en: Transition
ro: Tranziție

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Your message has been sent.
ro: Mesajul tău a fost trimis.

en: Create new account
ro: Crează cont nou

en: Seconds
ro: Secunde

en: role
ro: rol

en: User registration
ro: Înregistrare utilizator

en: Info
ro: Informație

en: Not available
ro: Nu e disponibil

en: People
ro: Persoane

en: Created new term %term.
ro: Noul termen %term a fost creat.

en: Deleted term %name.
ro: Termenul %name a fost șters.

en: Site information
ro: Informațiile site-ului

en: Notify user when account is activated
ro: Informează utilizatorul când contul este activat

en: Blocked
ro: Blocat

en: Notify user when account is blocked
ro: Notifică utilizatorul când contul este blocat

en: Author Name
ro: Numele autorului

en: Reference
ro: Referință

en: Enabled filters
ro: Filtre active

en: Updating
ro: Actualizare

en: or
ro: sau

en: Getting Started
ro: Noțiuni de bază

en: Aggregate JavaScript files
ro: Agregare de fișiere de tip JavaScript

en: Convert
ro: Convertire

en: Binary
ro: Binar

en: Delete term
ro: Șterge termen

en: List terms
ro: Afișează termeni

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ro: Ștergerea unui termen implică automat și ștergerea eventualilor descendenți. Această acțiune nu are cale de întoarcere.

en: Parent term
ro: Părintele termenului

en: Parent terms
ro: Termeni părinte

en: Syndicate
ro: Fluxuri Distribuție

en: Books
ro: Cărţi

en: Style
ro: Stil

en: Forums
ro: Forumuri

en: Glossary
ro: Glosar

en: Revisions for %title
ro: Revizii pentru %title

en: Revision
ro: Revizie

en: The specified passwords do not match.
ro: Parolele specificate nu se potrivesc.

en: Session
ro: Sesiune

en: No forums defined
ro: Nu sunt forumuri definite

en: This topic has been moved
ro: Acest subiect a fost mutat

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Your settings have been saved.
ro: Setările au fost salvate.

en: Installed
ro: Instalat

en: Duplicate
ro: Duplicat

en: Display label
ro: Etichetă de afișare

en: Reversed
ro: Inverstat

en: Changed
ro: Schimbat

en: Date created
ro: Dată creată

en: Reverse
ro: Inversează

en: Testing
ro: Testare

en: Unauthorized
ro: Neautorizat

en: Ascension Island
ro: Insula Ascension

en: Falkland Islands
ro: Insulele Falkland

en: South Korea
ro: Coreea de Sud

en: French Southern Territories
ro: Teritoriile Franceze de Sud

en: British Virgin Islands
ro: Insulele Virgine Britanice

en: U.S. Virgin Islands
ro: Insulele Virgine U.S.

en: User name
ro: Nume utilizator

en: Theme settings
ro: Setări temă

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Not published
ro: Nepublicat

en: File settings
ro: Configurare fișiere

en: Menu settings
ro: Opțiuni de meniu

en: Gray
ro: Gri

en: width
ro: lățime

en: height
ro: înălțime

en: Unformatted
ro: Neformatat

en: Formats
ro: Formate

en: @type: deleted %title.
ro: @type: %title șters.

en: RSS Feed
ro: Flux RSS

en: Allowed file extensions
ro: Extensii de fișiere permise

en: New comments
ro: Comentarii noi

en: New
ro: Nou

en: Redirect to URL
ro: Redirecționare către URL

en: Top left
ro: Stânga sus

en: Top right
ro: Dreapta sus

en: Bottom right
ro: Dreapta jos

en: Bottom left
ro: Stânga jos

en: Relationships
ro: Relații

en: Relationship
ro: Relație

en: relationships
ro: relații

en: Migrate
ro: Migrare

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ro: Utilizatorul %namen nu a fost activat, sau are accesul interzis.

en: Login attempt failed for %user.
ro: Încercare eșuată de autentificare pentru %user.

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Oldest first
ro: Cele vechi primele

en: Sort criteria
ro: Criterii de sortare

en: Base path
ro: Cale de bază

en: Revision of %title from %date
ro: Revizia %title de la data %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
ro: Numele utilizatorului către care se doreşte alocarea proprietăţii.

en: Delete action
ro: Şterge acţiune

en: The action has been successfully saved.
ro: Acţiunea a fost salvată cu succes.

en: Themes
ro: Teme

en: Multilingual
ro: Multilingv

en: JPEG quality
ro: Calitate JPEG

en: comment
ro: comentariu

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Content options
ro: Opțiuni conținut

en: Last changed
ro: Ultima actualizare

en: not published
ro: nepublicat

en: Published comments
ro: Comentarii publicate

en: Protected
ro: Protejat

en: Comment settings
ro: Opțiuni comentarii

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Default options
ro: Opțiuni implicite

en: Contact settings
ro: Setări de contact

en: Tabs
ro: Taburi

en: Reset password
ro: Resetare parolă

en: Processing
ro: În procesare

en: Output format
ro: Formatul de ieșire

en: Temporary directory
ro: Director de fișiere temporare

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ro: Eroare la încărcarea fișierului. Nu s-a putut muta fișierul.

en: User status
ro: Statusul utilizatorului

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: Shortcut
ro: Scurtătură

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Password strength:
ro: Tăria parolei:

en: Passwords match:
ro: Verificare parolă:

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: The name used to indicate anonymous users.
ro: Numele folosit pentru a indica vizitatorii anonimi.

en: Alternate text
ro: Text alternativ

en: Image crop
ro: Decupare imagine

en: URI
ro: URL

en: Apply
ro: Aplică

en: Enabled modules
ro: Module activate

en: Translation language
ro: Limba de traducere

en: Not translated
ro: Netradus

en: Select
ro: Alege

en: Translatable
ro: Traductibil

en: Location of comment submission form
ro: Localizarea formularului de trimitere a comentariilor

en: Go to first page
ro: Mergi la prima pagină

en: Go to last page
ro: Mergeți la ultima pagină

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceți termenii doriți pentru căutare.

en: Underlined
ro: Subliniat

en: Copy
ro: Copiază

en: Base URL
ro: URL de bază

en: Variables
ro: Variabile

en: Tasks
ro: Sarcini

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Delete role
ro: Șterge rolul

en: PHP Code
ro: Cod PHP

en: No caching
ro: Fără caching

en: British Indian Ocean Territory
ro: Teritoriul Britanic din Oceanul Indian

en: Croatia
ro: Croația

en: Western Sahara
ro: Sahara de Vest

en: Language switcher
ro: Comutator limbi

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: Translation
ro: Traducere

en: Translation status
ro: Stare traducere

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
ro: Configurați ce blocuri de conținut apar în barele laterale și în alte regiuni ale site-ului.

en: Save blocks
ro: Salvează blocuri

en: The block settings have been updated.
ro: Opțiunile blocului au fost actualizate.

en: Save block
ro: Salvați blocul

en: The block configuration has been saved.
ro: Configurația blocului a fost salvată.

en: Menus
ro: Meniuri

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ro: Toate personalizările vor fi pierdute. Această acțiune nu are cale de întoarcere.

en: taxonomy term
ro: termen de taxonomie

en: Add vocabulary
ro: Adaugă clasificare

en: Edit vocabulary
ro: Modifică clasificare

en: Created new vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost creată.

en: Updated vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost actualizată.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ro: Sigur doriți să ștergeți clasificarea %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ro: Ștergerea unei clasificări implică automat și ștergerea tuturor termenilor conținuți. Această acțiune nu are cale de întoarcere.

en: Deleted vocabulary %name.
ro: Clasificarea %name a fost ștearsă.

en: Above
ro: Deasupra

en: @min and @max
ro: @min și @max

en: Default time zone
ro: Fusul orar predefinit

en: Add another item
ro: Adugă alt element

en: Manage fields
ro: Gestionați câmpurile

en: Trimmed
ro: Scurtat

en: Text area
ro: Zonă de text

en: Used in
ro: Utilizat în

en: The update has encountered an error.
ro: Actualizarea a întâmpinat o eroare.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ro[0]: 1 obiect a fost procesat cu succes:
ro[1]: @count obiecte au fost procesate cu succes:
ro[2]: @count de obiecte au fost procesate cu succes:

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ro: Furnizați o listă de argumente separate prin virgule care să fie transmise view-ului.

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Minimum
ro: Minim

en: Precision
ro: Precizie

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ro: Numărul total de cifre care vor fi stocate în baza de date, inclusiv cele din dreapta zecimalelor.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ro: Numărul de cifre de la dreapta zecimalei.

en: Decimal marker
ro: Separator zecimale

en: Allowed values
ro: Valori permise

en: Check boxes/radio buttons
ro: Casetele de selectare/butoane radio

en: Single on/off checkbox
ro: Căsuță on/off singură

en: Text area (multiple rows)
ro: Zonă de text (rânduri multiple)

en: Permalink
ro: Link permanent

en: Theme-engine-specific settings
ro: Opțiuni specifice mecanismului temei

en: Form
ro: Formular

en: Exceptions
ro: Excepții

en: Publish
ro: Publică

en: Unpublish
ro: Anulați publicarea

en: The parent comment
ro: Comentariul părinte

en: 1 second
ro: o secundă

en: @count seconds
ro: @count secunde

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: Permission
ro: Permisiune

en: @module module
ro: modulul @module

en: More information
ro: Mai multe informații

en: Grid
ro: Grilă

en: Text Editor
ro: Editor Text

en: Date range
ro: Interval dată

en: Anonymous commenting
ro: Comentariu anonim

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ro: Autorii anonimi nu-și pot introduce datele de contact

en: Anonymous posters may leave their contact information
ro: Autorii anonimi își pot introduce datele de contact

en: Anonymous posters must leave their contact information
ro: Autorii anonimi trebuie să-și introducă datele de contact

en: Default comment setting
ro: opțiunile predefinite pentru comentarii

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ro: Conținutul acestui câmp va fi considerat confidențial și nu va fi făcut public.

en: parent
ro: părinte

en: Date - newest first
ro: Dată - cele mai noi întâi

en: Date - oldest first
ro: Date - cele mai vechi întâi

en: 1 comment | @count comments
ro[0]: 1 comentariu
ro[1]: @count comentarii
ro[2]: @count de comentarii

en: Show descriptions
ro: Arată descrieri

en: Subtitle
ro: Subtitlu

en: Audio file
ro: Fișier audio

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Not present
ro: Nu este prezent

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Contact link
ro: Legătură către contact

en: Menu link title
ro: Titlul legăturii de meniu

en: Menu name
ro: Numele meniului

en: 1 second | @count seconds
ro[0]: o secundă
ro[1]: @count secunde
ro[2]: @count de secunde

en: Edit profile
ro: Editează profilul

en: Edit container
ro: Editează containerul

en: Plugin settings
ro: Setările plugin-ului

en: Thread
ro: Fir de execuție

en: Reply
ro: Replică

en: Hot topic threshold
ro: Pragul pentru un subiect fierbinte

en: Topics per page
ro: Subiecte pe pagină

en: Posts - most active first
ro: Articole - cele mai active la început

en: Posts - least active first
ro: Articole - cele mai puţin active la început

en: URL path settings
ro: Opțiuni cale URL

en: Title text
ro: Textul titlului

en: Mapping
ro: Mapare

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți revenirea la revizia din %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriți să ștergeți revizia din %revision-date?

en: Maximum upload size
ro: Dimensiune maximă încărcare

en: Extension
ro: Extensie

en: Space
ro: spațiu

en: New forum topics
ro: Subiectele noi din forum

en: @type: deleted %title revision %revision.
ro: @type: pentru %title revizia %revision a fost ștearsă.

en: Page not found
ro: Pagina nu a fost găsită

en: More help
ro: Ajutor suplimentar

en: Account blocked
ro: Cont blocat

en: Change layout
ro: Schimbați aspectul

en: Provided by
ro: Furnizat de

en: Available
ro: Disponibil

en: Aggregate
ro: Agreghează

en: Node access
ro: Acces către nod

en: Sizes
ro: Dimensiuni

en: Add terms
ro: Adaugă termeni

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: Resize
ro: Redimensionare

en: The directory %directory does not exist.
ro: Directorul %directory nu există.

en: No comments available.
ro: Nu sunt comentarii disponibile.

en: empty
ro: gol

en: Rebuild permissions
ro: Reface permisiunile

en: @type: updated %title.
ro: @type: %title actualizat.

en: @type: added %title.
ro: @type: %title adăugat.

en: Telephone
ro: Telefon

en: Add role
ro: Adaugă un rol

en: Path to custom logo
ro: Calea către logo-ul personal

en: Supported formats
ro: Formate acceptate

en: Updated term %term.
ro: Termenul %term a fost actualizat.

en: - None selected -
ro: - Nici o selecție -

en: Values
ro: Valori

en: Account settings
ro: Setări de cont

en: Enter your keywords
ro: Introduceți cuvintele cheie

en: Clean URLs
ro: Adrese URL curate

en: My account
ro: Contul meu

en: Number of topics
ro: Numărul subiectului

en: Active forum topics
ro: Subiectele active ale forumului

en: Read the latest forum topics.
ro: Citeşte ultimele subiecte.

en: GD library
ro: Librărie GD

en: Attach to
ro: Atașat la

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ro: Un utilizator este considerat online pe această durată de timp după ultima accesare a unei pagini din site.

en: Book navigation
ro: Răsfoire cărţi

en: Pager
ro: Paginator

en: Identifier
ro: Identificator

en: Taxonomy vocabulary
ro: Vocabular taxonomie

en: Remove this item
ro: Eliminați acest element

en: Keyword
ro: Cuvânt cheie

en: 1 year | @count years
ro[0]: un an
ro[1]: @count ani
ro[2]: @count de ani

en: 1 week | @count weeks
ro[0]: o săptămână
ro[1]: @count săptămâni
ro[2]: @count de săptămâni

en: 1 min | @count min
ro[0]: 1 min
ro[1]: @count minute
ro[2]: @count de minute

en: 1 sec | @count sec
ro[0]: 1 sec
ro[1]: @count sec
ro[2]: @count de sec

en: Columns
ro: Coloane

en: Module name
ro: Numele modulului

en: Layout settings
ro: Setările de aspect

en: Page settings
ro: Setări pagină

en: Use pager
ro: Folosiți paginatorul

en: Items to display
ro: Elemente de afișat

en: Offset
ro: Decalaj

en: More link
ro: Legătură "Mai mult"

en: More link text
ro: Text "Mai mult"

en: Top level book
ro: Nivelul superior de carte

en: German
ro: Germană

en: Link to file
ro: Legătură către fișier

en: contains
ro: conține

en: Send message
ro: Trimiteți mesaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Allow Upscaling
ro: Se permite mărirea

en: Rotation angle
ro: Unghi rotire

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ro: Un număr de grade reprezentând unghiul de rotație al imaginii. Numerele pozitive reprezintă rotirea în sensul acelor de ceasornic, numerele negative reprezintă rotirea inversă acelor de ceasornic.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ro: Generare aleatorie a unghiului de rotație pentru fiecare imagine. Unghiul specificat mai sus va fi folosit ca maxim.

en: Flush
ro: Golire

en: Print
ro: Printare

en: Locked
ro: Blocat

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ro: Instrucțiunile de schimbare a parolei au fost trimise spre %name la adresa %email.

en: types
ro: tipuri

en: Data
ro: Dată

en: Selection type
ro: Tipul de selecție

en: Check for updates
ro: Verifică pentru actualizări

en: All newer versions
ro: Toate versiunile mai noi

en: Only security updates
ro: Numai actualizări de securitate

en: No update data available
ro: Nu există actualizări

en: Not secure!
ro: Nu este securizat!

en: Revoked!
ro: Revocat!

en: Unsupported release
ro: Versiune nesuportată

en: Can not determine status
ro: Nu poate fi determinată starea

en: (version @version available)
ro: (versiunea @version este disponibilă)

en: See the available updates page for more information:
ro: Consultați pagina de actualizări disponibile pentru mai multe informații:

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ro: Există o actualizare de securitate disponibilă pentru versiunea dvs. de Drupal. Pentru a asigura securitatea serverului, ar trebui să efectuați actualizarea imediat!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
ro: Versiunea dumneavoastră Drupal a fost revocată și nu mai este disponibilă pentru descărcare. Actualizarea este foarte recomandată!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
ro: Versiunea dumneavoastră de Drupal nu mai este suportată. Vă recomandăm cu tărie aducerea la zi a aplicației!

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ro: Există actualizări disponibile pentru versiunea de Drupal. Pentru a asigura buna funcționare a sitului dumneavoastră, ar trebui să actualizați cât mai curând posibil.

en: Project not secure
ro: Proiectul nu este sigur

en: Project revoked
ro: Proiect revocat

en: Project not supported
ro: Proiectul nu este suportat

en: No available releases found
ro: Nu s-au găsit versiuni disponibile

en: Release revoked
ro: Lansare revocată

en: Release not supported
ro: Versiune nesuportată

en: Invalid info
ro: Informații invalide

en: Security update required!
ro: Actualizare de securitate necesară!

en: Not supported!
ro: Nu este suportat

en: Recommended version:
ro: Versiune recomandată:

en: Security update:
ro: Actualizare de securitate:

en: Latest version:
ro: Ultima versiune:

en: Development version:
ro: Versiune de dezvoltare:

en: Also available:
ro: De asemene disponibile:

en: No name
ro: Fără nume

en: Node count
ro: Contor noduri

en: File MIME
ro: Fișier MIME

en: User Role
ro: Rol Utilizator

en: Search help
ro: Ajutor căutare

en: Field settings
ro: Opțiuni câmp

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Edit forum
ro: Editează forumul

en: Default order
ro: Ordinea predefinită

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
ro: Acesta este vocabularul alocat forumului. Unele opţiuni specifice vocabularului au fost înlăturate.

en: Leave shadow copy
ro: Lasă o umbră

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
ro: Dacă mutaţi acest subiect, puteţi lăsa un link către noua locaţie în vechiul forum.

en: Container name
ro: Numele containerului

en: forum container
ro: container forum

en: Created new @type %term.
ro: Noul @type %term a fost creat.

en: The @type %term has been updated.
ro: @type %term a fost actualizat.

en: Emails
ro: E-mail-uri

en: Containing any of the words
ro: Care conține oricare din cuvintele

en: Containing the phrase
ro: Conținând fraza

en: Containing none of the words
ro: Care nu conține nici unul din cuvintele

en: Only of the type(s)
ro: Numai de tip(uri)

en: Content ranking
ro: Ordonare conținut

en: Keyword relevance
ro: Relevanță cuvânt-cheie

en: Number of comments
ro: Număr de comentarii

en: Number of views
ro: Numărul de afişări

en: Content search
ro: Căutare conținut

en: Expand layout to include descriptions.
ro: Extinde formatul pentru a include descrierile.

en: Hide descriptions
ro: Ascunde descrierile

en: Compress layout by hiding descriptions.
ro: Comprimați aspectul ascunzând descrierile.

en: Or
ro: Sau

en: Content ID
ro: ID Conținut

en: Ordered list
ro: Listă ordonată

en: Unordered list
ro: Listă neordonată

en: About
ro: Despre

en: Case sensitive
ro: Sensibil la majuscule

en: Maximum link text length
ro: Lungimea maximă pentru șirul text

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
ro: URL-urile mai lungi decât acest număr de caractere vor fi trunchiate pentru a preveni șirurile de caractere lungi care rup formatul. Linkul va fi reținut, doar partea text a linkului va fi trunchiată.

en: Reports
ro: Rapoarte

en: Setting
ro: Setare

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ro: Dacă nu aveți acces fișier direct la server, folosiți acest câmp pentru a încărca sigla.

en: Link class
ro: Clasă link

en: Install profile
ro: Profil de instalare

en: %percentage of the site has been indexed.
ro: %percentage din acest sit a fost indexat.

en: File directory
ro: Folder fișiere

en: Default theme
ro: Tema implicită

en: Teaser length
ro: Lungimea teaser-ului

en: not set
ro: nu este setat

en: Web server
ro: Server web

en: Memory limit
ro: Limită memorie

en: Indexes
ro: Indexuri

en: Cardinality
ro: Cardinalitate

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
ro[0]: Mai este 1 articol de indexat.
ro[1]: Mai sunt @count articole de indexat.
ro[2]: Mai sunt @count de articole de indexat.

en: The content access permissions have been rebuilt.
ro: Permisiunile de acces la conținut au fost refăcute.

en: Column
ro: Coloană

en: Default sort
ro: Sortare implicită

en: sort by @s
ro: sortare @s

en: Publish content
ro: Publicare conținut

en: and
ro: și

en: Manage actions
ro: Gestiune acţiuni

en: Action type
ro: Tip acţiune

en: Display a message to the user
ro: Afișează un mesaj utilizatorului

en: Unpublish comment
ro: Retrage comentariu

en: Unpublish comment containing keyword(s)
ro: Nepublicare comentariu care conţine cuvintele cheie

en: Page path
ro: Calea paginii

en: - Select -
ro: -Selectați-

en: Content language
ro: Limba de conținut

en: Enables the categorization of content.
ro: Permite categorizarea conținutului.

en: Path prefix
ro: Prefix de cale

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
ro: Auto-reply opțional. Lasă liber dacă nu dorești să trimiți utilizatorului un mesaj auto-reply.

en: Add @type
ro: Adaugă @type

en: Synchronize
ro: Sincronizează

en: Set as default
ro: Setați ca implicit

en: Not promoted
ro: Nepromovat

en: Not sticky
ro: Nelipicios

en: Errors
ro: Erori

en: Parent comment
ro: Comentariul părinte

en: Author's website
ro: Site-ul autorului

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ro: Afișează adâncimea comentariului dacă este structurată.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ro: Sortare după ordinea înșiruirii. Acest lucru va păstra comentariile copil împreună cu părinții lor.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ro: Furnizează o legătură simplă pentru a răspunde la comentariu.

en: Text to display
ro: Text ce trebuie afișsat

en: UI settings
ro: Setări UI

en: Newest first
ro: Cele noi primele

en: field
ro: câmp

en: Update settings
ro: Actualizați setările

en: nodes
ro: noduri

en: Formatter
ro: Tip de formatare

en: New posts
ro: Postări noi

en: View settings
ro: Setări views

en: Week @week
ro: Săptămâna @week

en: Delete view
ro: Șterge vizualizarea

en: Accessibility features
ro: Funcționalități de accesibilitate

en: Translate
ro: Traducere

en: Translation file
ro: Fișier de traducere

en: File to import not found.
ro: Fișierul pentru import nu a fost găsit.

en: Save translations
ro: Salvează traducerile

en: Cache options
ro: Opțiuni cache

en: Target
ro: Țintă

en: Time ago
ro: Timp în urmă

en: Admin menu
ro: Meniul de administrare

en: Create @name
ro: Creează @name

en: Crop
ro: Tăiere

en: Not enabled
ro: Nu este activat

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ro: Instrucțiuni care vor fi prezentate utilizatorului sub câmp în formular.<br />Marcaje HTML permise: @tags

en: Sort direction
ro: Direcție de sortare

en: Steps
ro: Pași

en: Radios
ro: Butoane radio

en: Block type
ro: Tipul blocului

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ro: @module (<span class="admin-disabled">dezactivat</span>)

en: Web services
ro: Servicii web

en: Field options
ro: Opțiuni câmp

en: Save permissions
ro: Salvează permisiunile

en: Effect
ro: Efect

en: Route
ro: Rută

en: Sequence
ro: Secvență

en: starting from @count
ro: începând de la @count

en: Embed
ro: Încorporat

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: Menu block
ro: Bloc de meniu

en: Quick edit
ro: Editare rapidă

en: Change book (update list of parents)
ro: Schimbă cartea (actualizează lista părinţilor)

en: Manage your site's book outlines.
ro: Gestionaţi structurile cărţilor de pe sit.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ro: Din motive de securitate fișierul încărcat a fost redenumit în %filename.

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Recommended version
ro: Versiunea recomandată

en: User roles
ro: Roluri utilizator

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Acronym
ro: Acronim

en: More link path
ro: Calea către legătura "mai mult"

en: No vocabularies available.
ro: Nu există clasificări disponibile.

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Starting level
ro: Nivel de pornire

en: Title only
ro: Doar titlu

en: Notification settings
ro: Setări de notificare

en: Dates
ro: Date

en: Not defined
ro: Nedefinit

en: Debugging
ro: Depanare

en: Inherit
ro: Moștenește

en: No preview
ro: Fără previzualizare

en: Preview image
ro: Previzualizare imagine

en: pixels
ro: pixeli

en: Use default
ro: Folosire implicită

en: 1 month | @count months
ro[0]: o lună
ro[1]: @count luni
ro[2]: @count de luni

en: Parameter
ro: Parametru

en: done
ro: gata

en: Display format
ro: Formatul la afișare

en: Custom format
ro: Format personalizat

en: The date the node was last updated.
ro: Data ultimei actualizări a nodului.

en: Direction
ro: Direcție

en: Drupal core
ro: Nucleu Drupal

en: Book navigation block display
ro: Afişare bloc navigare carte

en: Relations
ro: Relații

en: Invalid display id @display
ro: ID-ul de afișare @display nu este valid

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ro: Eroare: handler-ul pentru @table > @field nu există!

en: Do not use a relationship
ro: Nu folosiți o relație

en: Password field is required.
ro: Câmpul parolă este obligatoriu.

en: Display type
ro: Tipul de afișare

en: Confirm password
ro: Confirmare parolă

en: Not applicable
ro: Nu se aplică

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: Administration theme
ro: Temă administrare

en: The cache has been cleared.
ro: Cache-ul a fost șters.

en: Montenegro
ro: Muntenegru

en: Role ID.
ro: ID-ul rolului.

en: Run cron
ro: Rulează cron

en: Run updates
ro: Rulează actualizările

en: Warning message
ro: Mesaj avertizare

en: Combine
ro: Combină

en: of
ro: din

en: Tour
ro: Tur

en: Title field
ro: Câmp titlu

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ro: Fișierul %file nu a putut fi salvat; eroare necunoscută.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ro: Fișierul specificat %name nu a putut fi încărcat.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ro: Doar fișierele cu următoarele extensii sunt acceptate: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ro: Fișierul are %filesize depășind mărimea maximă a unu fișier de %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ro: Fișierul are %filesize ceea ce depășește limita de %quota de pe disc.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ro: Eroare la încărcare. Nu s-a putut muta fișierul încărcat %file la destinația %destination.

en: Add to book outline
ro: Adaugă la structură carte

en: New set
ro: Set nou

en: No link
ro: Niciun link

en: outdated
ro: expirat

en: Is not one of
ro: Nu este unul dintre

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ro: Gestionați etichetarea, categorizarea și clasificarea conținutului dvs.

en: Re-index site
ro: Re-indexare sit

en: Log searches
ro: Căutări în log

en: Are you sure you want to re-index the site?
ro: Sigur doriți să reindexați acest sit?

en: Save and continue
ro: Salvează și continuă

en: Row
ro: Rând

en: Date settings
ro: Setări dată

en: Table name prefix
ro: Prefix nume tabelă

en: Migration
ro: Migrare

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Maximum height
ro: Înălțime maximă

en: Maximum width
ro: Lățime maximă

en: Autocomplete matching
ro: Potrivire completare automată

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Link options
ro: Opțiunile legăturii

en: Åland Islands
ro: Insulele Åland

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Cached
ro: Memorat în cache

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Tips
ro: Sfaturi

en: First sidebar
ro: Prima bară laterală

en: Bundles
ro: Tipuri

en: Status report
ro: Raport de situație

en: Not writable
ro: Nu se poate scrie

en: Bundle
ro: Pachet

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: Temporary
ro: Temporar

en: Configuration name
ro: Numele configurării

en: No files available.
ro: Nu sunt fișiere disponibile.

en: Custom date format
ro: Format de dată personalizat

en: Book outline
ro: Structură carte

en: This will be the top-level page in this book.
ro: Aceasta va fi pagina rădăcină în această carte.

en: Revision information
ro: Informații revizie

en: Notify user of new account
ro: Înștiințează utilizatorul că a fost creat contul nou.

en: Created timestamp
ro: Amprenta de timp a creării

en: Is one of
ro: Este unul dintre

en: Form mode
ro: Mod formular

en: View comment
ro: Vezi comentariul

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ro: Accesul se va acorda utilizatorilor cu șirul de permisiuni specificat.

en: Decimal value
ro: Valoare zecimală

en: Comma
ro: virgulă

en: Show All
ro: Arată Toate

en: Uses
ro: Folosește

en: Path to custom icon
ro: Calea către logo-ul personal

en: Your email address
ro: Adresa dumneavoastră de e-mail

en: Frontpage
ro: Prima pagină

en: Users who have created accounts on your site.
ro: Utilizatorii care au creat conturi pe site-ul dumneavoastră.

en: Edit action
ro: Editează acțiunea

en: Current user
ro: Utilizatorul curent

en: Delete comment
ro: Șterge comentariu

en: Default display mode
ro: Modul predefinit de afișare

en: Default comments per page
ro: Numărul predefinit de comentarii pe pagină

en: Comment subject field
ro: Câmpul subiectului mesajului

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ro: Toate replicile la acest comentariu se vor pierde. Această acțiune nu are cale de întoarcere.

en: Publish the selected comments
ro: Publică comentariile selectate

en: Unpublish the selected comments
ro: Nu publica comentariile selectate

en: (No subject)
ro: (Fără subiect)

en: Is empty (NULL)
ro: Este gol (NULL)

en: not empty
ro: nu este gol

en: Access type
ro: Tip acces

en: Default image
ro: Imagine implicită

en: List links
ro: Listare legături

en: Text settings
ro: Setări text

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: File system
ro: Sistem de fișiere

en: Ends with
ro: Se termină cu

en: Toolbar
ro: Bara de unelte

en: Posted in
ro: Publicat în

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
ro: Comentariu: comentariu neautorizat sau comentariu trimis către un nodul închis %subject.

en: Upload date
ro: Data încărcării

en: Link this field to its user
ro: Legați acest câmp la utilizatorul său

en: Parent ID
ro: ID Părinte

en: Default style
ro: Stil implicit

en: The node ID of the node.
ro: Nid-ul nodului.

en: Tab weight
ro: Greutatea tabului

en: Delete all revisions
ro: Ștergeți toate revizuirile

en: No role
ro: Nici un rol

en: Block title.
ro: Titlu bloc.

en: Search index
ro: Index căutare

en: Video file
ro: Fișier video

en: 1 view | @count views
ro[0]: 1 vizualizare
ro[1]: @count vizualizări

en: The file's MIME type.
ro: Tipul MIME al fișierului.

en: The size of the file.
ro: Dimensiunea acestui fișier.

en: The MIME type of the file.
ro: Tip MIME al fișierului.

en: @type %title has been created.
ro: @type %title a fost creat.

en: @type %title has been updated.
ro: @type %title a fost actualizat.

en: The post could not be saved.
ro: Articolul nu a putut fi salvat.

en: Menu link ID
ro: ID legătură meniu

en: Filter settings
ro: Setări filtru

en: You do not have any administrative items.
ro: Nu aveți nici o permisiune administrativă.

en: No help is available for module %module.
ro: Nu există mesaje de ajutor pentru modulul %module.

en: @module administration pages
ro: pagini administrare @module

en: Filter the view to the currently logged in user.
ro: Filtrează views-ul la utilizatorul conectat în prezent.

en: Save translation
ro: Salvează traducerea

en: Add language
ro: Adaugare limbă

en: PHP extensions
ro: Extensii PHP

en: Comments per page
ro: Comentarii per pagină

en: Publish comment
ro: Publicare comentariu

en: The file could not be uploaded.
ro: Fișierul nu a putut fi încărcat.

en: Export configuration
ro: Exportați configurația

en: Collaboration
ro: Colaborare

en: Administration pages
ro: Pagini de administrare

en: Capitalize first letter
ro: Scrie cu majusculă prima literă

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ro: Utilizatorul %name a folosit linkul unic de autentificare la momentul %timestamp.

en: Registration successful. You are now logged in.
ro: Înregistrare cu succes. Acum sunteți autentificat.

en: Custom text
ro: Text personalizat

en: Sum
ro: Sumă

en: The comment body.
ro: Corpul comentariului.

en: Default argument
ro: Argument implicit

en: sorted by
ro: sortat după

en: Feed display options
ro: Opțiuni de afișare feed

en: Available actions
ro: Acțiuni disponibile

en: The comment ID.
ro: ID-ul comentariului.

en: Add link
ro: Adăugare legătură

en: Link settings
ro: Setările legăturii

en: View comments
ro: Vizualizați comentariile

en: Not set
ro: Nu este setat

en: Set password
ro: Setare parolă

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ro: %name: acest câmp nu poate conține mai mult de @count valori.

en: No fields available.
ro: Nici un câmp nu este disponibili.

en: Vertical Tabs
ro: Taburi verticale

en: Not in book
ro: Nu este în carte

en: New book
ro: Carte nouă

en: By @name on @date
ro: De @name la @date

en: By @name
ro: De @name

en: Not in menu
ro: Nu este în meniu

en: No alias
ro: Fără alias

en: Source language
ro: Limbă sursă

en: Initializing.
ro: inițializare.

en: An error has occurred.
ro: A apărut o eroare.

en: Your page will be a part of the selected book.
ro: Pagina dumneavoastră va fi parte a cărţii selectate.

en: mobile
ro: mobil

en: Media settings
ro: Setări media

en: Custom URL
ro: URL personalizat

en: Notify user
ro: Notifică utilizatorul

en: 0 sec
ro: 0 secunde

en: Submit button text
ro: Text pentru butonul de trimitere

en: Is published
ro: E publicat

en: Configure @block
ro: Configurează @block

en: Filter log messages
ro: Filtrare mesaje log

en: You must select something to filter by.
ro: Trebuie selectat ceva după care să se filtreze.

en: New revision
ro: Revizie nouă

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ro: Pentru a schimba parola curentă, introduceți parola nouă în ambele câmpuri.

en: This login can be used only once.
ro: Această autentificare poate fi folosită o singură dată.

en: Add comment link
ro: Legătură către adaugă comentariu

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Inserted
ro: Inserat

en: Provide a password for the new account in both fields.
ro: Introduceți o parolă pentru noul cont.

en: @interval ago
ro: @interval în urmă

en: Changes cannot be made to a locked view.
ro: Nu pot fi aduse modificări unei vizualizări blocate.

en: Broken/missing handler
ro: Handler deteriorat/lipsă

en: Current date
ro: Data curentă

en: Current node's creation time
ro: Ora la care a fost creat nodul actual

en: Current node's update time
ro: Ora la care a fost actualizat nodul actual

en: Do not display items with no value in summary
ro: Nu afișa elementele cu nici o valoare în sumar

en: Invalid input
ro: Intrare nevalidă

en: Fail basic validation if any argument is given
ro: Eșuare validare simplă dacă un argument este dat

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ro: Prin bifarea acestui câmp, puteți folosi aceasta pentru a fi sigur că views-urile cu mai multe argumente decât cele necesare eșuează la validare.

en: Glossary mode
ro: Mod glosar

en: Character limit
ro: Limită de caractere

en: No transform
ro: Fără transformare

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Capitalize each word
ro: Scrie cu majusculă fiecare cuvânt

en: Case in path
ro: Scrie cu majuscule în cale

en: Transform spaces to dashes in URL
ro: Transformă spațiile în cratime în URL

en: Exclude from display
ro: Exclude din afișare

en: Link path
ro: Cale legătută

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ro: Cale Drupal sau un URL absolut pentru acest link. Puteți introduce date în această vizualizare din "Modele de înlocuire" de mai jos.

en: The CSS class to apply to the link.
ro: Clasă CSS pentru aceast link.

en: Prefix text
ro: Text prefix

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ro: Orice text ce va fi afișat înainte de acest link. Puteți include cod HTML.

en: Suffix text
ro: Text sufix

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ro: Orice text ce va fi afișat după acest link. Puteți include cod HTML.

en: Trim only on a word boundary
ro: Taie numai la marginea unui cuvânt.

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ro: Dacă este bifat, acest cîmp va fi tăiat doar la marginea unui cuvânt. Aceasta garantează tăierea numărului maxim de caractere declarate sau mai puțin. Dacă nu există margini ale cuvântului, nu se va executa tăierea.

en: Strip HTML tags
ro: Curăță elementele HTML

en: Field can contain HTML
ro: Câmpul poate conține cod HTML

en: File size display
ro: Afișare dimensiune fișier

en: Formatted (in KB or MB)
ro: Formatat (în KB sau MB)

en: Raw bytes
ro: Octeți brut

en: If checked, true will be displayed as false.
ro: Dacă este bifat, adevărat va fi afișat ca fals.

en: Time ago (with "ago" appended)
ro: Timp în urmă (cu "în urmă" adăugat)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ro: Perioadă de timp (cu "în urmă/de aici" atașat)

en: Round
ro: Rotunjit

en: If checked, the number will be rounded.
ro: Dacă este bifat, numărul va fi rotunjit.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ro: Specificați câte zecimale să se afișeze după virgulă.

en: What single character to use as a decimal point.
ro: Ce caracter unic va fi utilizat ca separator zecimal.

en: What single character to use as the thousands separator.
ro: Ce caracter singular va fi utilizat ca separator de mii.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ro: Text de pus înainte de număr, cum ar fi simbolul monetar.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ro: Text de pus după număr, cum ar fi simbolul monetar.

en: Simple separator
ro: Separator simplu

en: Display as link
ro: Afișare ca și legătură

en: Operator identifier
ro: Identificator de operator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ro: Acesta va apărea în URL după ? pentru a identifica acest operator.

en: Filter identifier
ro: Identificator filtru

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ro: Acest filtru expus este opțional și adaugă opțiuni pentru ca acesta să nu fie setat.

en: Remember
ro: Memorare

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ro: Memorează ultima setare pe care utilizatorul a dat-o acestui filtru.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ro: Identificatorul este necesar dacă filtrul este expus.

en: This identifier is not allowed.
ro: Acest identificator nu este permis.

en: - Any -
ro: - Oricare -

en: exposed
ro: expus

en: Value type
ro: Tipul valorii

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ro: O dată în orice format ligibil de calculator. CCYY-MM-DD HH:MM:SS este preferat.

en: Invalid date format.
ro: Format de dată invalid.

en: Limit list to selected items
ro: Limitează lista la elementele selectate

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ro: Dacă este bifat, numai elementele selectate aici vor fi prezentate utilizatorului.

en: not in
ro: nu este în

en: Is all of
ro: Este tot de

en: Is none of
ro: Nu este nici unul dintre

en: not
ro: nu

en: Is between
ro: Este între

en: between
ro: între

en: Is not between
ro: Nu este între

en: not between
ro: nu este între

en: And max
ro: Și max

en: And
ro: Și

en: Contains any word
ro: Conține orice cuvânt

en: has word
ro: are cuvântul

en: Contains all words
ro: Conține toate cuvintele

en: has all
ro: are toate

en: begins
ro: începe

en: ends
ro: sfârșește

en: !has
ro: !are

en: Require this relationship
ro: Necesită această relație

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ro: Granularitatea este cea mai mică unitate folosită la determinare dacă două date sunt aceleași; de exemplu, dacă granularitaea este "An" apoi toate datele în 1999, indiferent dacă acestea se încadrează în 1999, vor fi considerate aceeași dată.

en: Broken
ro: Deteriorare

en: Displays
ro: Afișări

en: These queries were run during view rendering:
ro: Aceste interogări au fost executate în timpul randării vizualizării:

en: This display has no path.
ro: Această afișare nu are cale.

en: Query build time
ro: Timpul de construire a interogării

en: Query execute time
ro: Timpul de execuție a interogării

en: View render time
ro: Timpul de randare a view-ului

en: No query was run
ro: Nici o interogare nu a fost executată

en: Unable to preview due to validation errors.
ro: Imposibil de previzualizat datorită erorilor de validare.

en: View name
ro: Numele vizualizării

en: Break lock
ro: Rupeți blocajul

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ro: Sistemul de blocare a fost rupt și acum puteți edita această vizualizare.

en: Go to the real page for this display
ro: Mergeți la pagina reală pentru această afișare.

en: Missing style plugin
ro: Lipsește plugin-ul de stil

en: Change settings for this style
ro: Modifică setările pentru acest stil

en: View analysis
ro: Analiza view-ului

en: Rearrange @type
ro: Rearanjare @type

en: Broken field @id
ro: @id -ul câmpului deteriorat

en: There are no @types available to add.
ro: Nu există @types disponibile pentru a fi adăugate.

en: Configure extra settings for @type %item
ro: Configurare setări suplimentare pentru @type %item

en: Clear Views' cache
ro: Goliți cache-ul vizualizărilor

en: Add Views signature to all SQL queries
ro: Adăugați semnătură Views la toate interogările SQL

en: Show other queries run during render during live preview
ro: Arătați alte interogări în timpul randării și previzualizării live

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ro: Drupalul are potențialul de a rula mai multe interogări în timp ce un view este randat. Bifând această căsuță, va afișa fiecare interogare ce rulează în timpul randării view-ului ca parte a previzualizării live.

en: View analysis can find nothing to report.
ro: Analiza vizualizării nu a găsit nimic de raport.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ro: Această vizualizare are doar afișarea implicită și în consecință, nu va fi plasată nicăieri în site; probabil doriți să adăugați o afișare de pagină sau bloc.

en: Reduce duplicates
ro: Reducere duplicate

en: Default settings for this view.
ro: Setările implicite pentru această vizualizare.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ro: Afișați view-ul ca pagină cu URL si legături în meniu.

en: Display the view as a block.
ro: Afișează vizualizarea ca un bloc.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ro: Atașamente adăugate la alte afișări pentru a obține mai multe vizualizări în același view.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ro: Afișați view-ul ca un feed, cum ar fi feed-ul RSS.

en: Displays rows one after another.
ro: Afișează rândurile unul după altul.

en: HTML List
ro: Listă HTML

en: Displays rows in a grid.
ro: Afișare rânduri într-o grilă.

en: Displays rows in a table.
ro: Afișează rândurile într-un tabel.

en: Displays the default summary as a list.
ro: Afișează rezumatul implicit ca o listă.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ro: Afișează sumarul fără formatare, cu opțiunea de unul după altul sau pe linie.

en: Generates an RSS feed from a view.
ro: Generează un flux RSS din vizualizare.

en: Displays the fields with an optional template.
ro: Afișează câmpurile cu un șablon opțional.

en: Will be available to all users.
ro: Va fi disponibil pentru toți utilizatorii.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ro: Accesul se va acorda utilizatorilor cu oricare din rolurile specificate.

en: No caching of Views data.
ro: Nici un cache de date pentru Views.

en: Time-based
ro: Bazat pe timp

en: Simple time-based caching of data.
ro: Caching de date simplu și bazat pe timp

en: sort criteria
ro: criterii de sortare

en: Sort criterion
ro: Criteriu de sortare

en: sort criterion
ro: criteriu de sortare

en: The book the node is in.
ro: Cartea în care este nodul.

en: The weight of the book page.
ro: Greutatea paginii de carte.

en: The parent book node.
ro: Nodul părinte al cărții.

en: The title of the comment.
ro: Titlul comentariului

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ro: Numele autorului comentariilor. Poate fi randat ca o legătură către pagina autorului.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ro: Adresa sitului web a autorului comentariului. Poate fi randat ca o legătură. Va fi gol dacă autorul este un utilizator înregistrat.

en: Post date
ro: Data postării

en: Node link
ro: Legătură către nod

en: The User ID of the comment's author.
ro: ID-ul utilizatorului care a adăugat comentariul.

en: Parent CID
ro: CID-ul părintului

en: Last comment time
ro: Data ultimului comentariu

en: Date and time of when the last comment was posted.
ro: Data și ora la care a fost postat ultimul comentariu.

en: Last comment author
ro: Autorul ultimului comentariu

en: The name of the author of the last posted comment.
ro: Numele autorului ultimului comentariu.

en: Comment count
ro: Contor comentarii

en: The number of comments a node has.
ro: Numărul de comentarii pe care le are un nod.

en: Updated/commented date
ro: Data actualizării/comentării

en: The number of new comments on the node.
ro: Numărul de comentarii noi ale nodului.

en: Comment status
ro: Status comentariu

en: User posted or commented
ro: Utilizatorul a postat sau a comentat

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ro: Afişați nodurile numai în cazul în care un utilizator a postat nodul sau a postat un comentariu la nod.

en: Display the comment as RSS.
ro: Afișează comentariul ca RSS.

en: Provide a simple link to the user contact page.
ro: Furnizează o legătură simplă către pagina de contact a utilizatorului.

en: Whether or not the node is published.
ro: Dacă nodul este sau nu publicat.

en: Created year + month
ro: Anul + luna creării

en: Created year
ro: Anul creării

en: Created month
ro: Luna creării

en: Created day
ro: Ziua creării

en: Created week
ro: Săptămâna creării

en: Updated year + month
ro: An + lună actualizate

en: Updated year
ro: An actualizat

en: Updated month
ro: Luna actualizată

en: Updated day
ro: Ziua actualizată

en: Updated week
ro: Saptămâna actualizată

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ro: Furnizează o legătură simplă pentru restabilirea reviziei.

en: Filter by access.
ro: Filtrați după acces.

en: Has new content
ro: Are conținut nou

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ro: Afișarea %display nu are nici un control al accesului dar nu conține un filtru pentru nodurile publicate.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ro: Scorul elementul căutat. Acest lucru nu va fi utilizat dacă filtrul de căutare nu este prezent.

en: Total views
ro: Numărul total de views-uri

en: The total number of times the node has been viewed.
ro: Numărul total de vizualizări ale nodului.

en: Views today
ro: Afişări azi

en: The total number of times the node has been viewed today.
ro: Numărul total de vizualizări ale nodului astăzi.

en: Most recent view
ro: Ultima vizualizare

en: The most recent time the node has been viewed.
ro: Cel mai recent moment când nodul a fost vizualizat.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ro: Fișiere întreținute de Drupal și diverse module.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ro: Termenii taxonomiei sunt atașați la nod.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ro: Filtrează rezultatele "Taxonomie: Termen" către un vocabular special.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ro: Afișează toți termenii taxonomiei asociați cu un nod din vocabularele specificate.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ro: Termenul părinte al termenului. Acest lucru poate produce intrări dublate, dacă folosiți un vocabular care permite mai mulți părinți.

en: The user ID
ro: ID-ul utilizatorului

en: The user or author name.
ro: Nume utilizator sau autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ro: Adresa de email pentru un anumit utilizator. În mod normal acest câmp nu este arătat utilizatorilor, deci fiți precaut(ă) când îl folosiți.

en: User ID from URL
ro: ID utilizator din URL

en: User ID from logged in user
ro: ID-ul utilizatorului autentificat

en: Randomize the display order.
ro: Generare aleatorie a ordinii de afișare.

en: Null
ro: Nul

en: Provide custom text or link.
ro: Furnizează texte sau legături personalizate.

en: View result counter
ro: Contorizare resultate view

en: Displays the actual position of the view result
ro: Afișați poziția actuală a rezultatelor vizualizării

en: No user
ro: Niciun utilizator

en: Show teaser-style link
ro: Afișați legătura de la stilul rezumat

en: Link this field to new comments
ro: Legați acest câmp la comentarii noi

en: Contact %user
ro: Contactat %user

en: Unknown language
ro: Limbă necunoscută

en: Check for new comments as well
ro: Verificați dacă există comentarii noi

en: Alternative sort
ro: Sortare alternativă

en: Alternate sort order
ro: Alternează ordinea de sortare

en: On empty input
ro: Pe o intrare goală

en: Show None
ro: Nu arăta Nimic

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ro: Se caută după oricare din termeni folosind <strong>SAU</strong>. De exemplu, <strong>câini SAU pisici</strong>.

en: Display score
ro: Afișează scorul

en: Link this field to download the file
ro: Legați acest câmp către descărcarea fișierul

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ro: Adâncimea care se potrivește nodurilor etichetate în ierarhie. De exemplu, dacă aveți termenul "fruct" și un termen copil "măr", cu o adâncime de 1 (sau mai mare), filtrarea pentru termenul "fruct" va returna noduri care sunt etichetate cu "măr" precum și "fruct". Dacă este negativ, reversul este adevărat; căutarea după "măr" va returna noduri etichetate cu "fruct" dacă adâncimea este -1 (sau inferioară).

en: Link this field to its term page
ro: Legați acest câmp către pagina termenului

en: Limit terms by vocabulary
ro: Limitare termeni după vocabular

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ro: Selectați care vocabular va expune termenii în opțiuni normale.

en: Dropdown
ro: Listă verticală

en: Show hierarchy in dropdown
ro: Afișează ierarhia în listă verticală

en: Select terms from vocabulary @voc
ro: Selectați termenii din vocabularul @voc

en: Select terms
ro: Selectați termeni

en: Is the logged in user
ro: Este utilizatorul autentificat

en: Usernames
ro: Nume de utilizatori

en: Enter a comma separated list of user names.
ro: Introduceți o listă cu nume de utilizatori separată prin virgulă.

en: Also look for a node and use the node author
ro: Caută și un nod și folosește autorul acestuia

en: Restrict user based on role
ro: Restricționați utilizatorul în funcție de rol

en: Restrict to the selected roles
ro: Restricționat la rolurile selectate

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ro: Dacă nici un rol nu este selectat, vor fi permiși utilizatori din oricare rol.

en: Unrestricted
ro: Nerestricționat

en: No role(s) selected
ro: Nu există rol(uri) selectat(e)

en: Multiple roles
ro: Roluri multiple

en: You must select at least one role if type is "by role"
ro: Trebuie să selectați cel puțin un rol dacă tipul este "după rol"

en: PHP validate code
ro: Cod PHP pentru validare

en: Never cache
ro: Nu salva niciodată temporar

en: Query results
ro: Rezultatele interogării

en: The length of time raw query results should be cached.
ro: Durata de timp, rezultatele interogării care trebuie memorate în cache.

en: Rendered output
ro: Ieșire randată

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ro: Durata de timp a randării HTML de ieșire ce trebuie memorată în cache.

en: Broken field
ro: Câmp deteriorat

en: Change the title that this display will use.
ro: Modificați titlul ce va fi utilizat de această afișare.

en: Use AJAX
ro: Folosiți AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ro: Modificați dacă această afișare va folosi AJAX.

en: Change this display's pager setting.
ro: Modificați setarea de paginație pentru această afișare.

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ro: Specificați dacă acestă afișare va oferi o legătură "Mai mult".

en: Specify access control type for this display.
ro: Specificați tipul de acces pentru această afișare.

en: Change settings for this access type.
ro: Schimbați setările pentru acest tip de acces.

en: Specify caching type for this display.
ro: Specificați tipul de cache pentru această afișare.

en: Change settings for this caching type.
ro: Schimbați setările pentru acest tip de cache.

en: Link display
ro: Legătură către afișare

en: Exposed form in block
ro: Formular expus în bloc

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ro: Permite formularul expus să apară într-un bloc în loc de această vizualizare.

en: The title of this view
ro: Titlul acestei vizualizări

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ro: Acest titlu va fi afișat cu vizualizarea, ori de câte ori titlurile sunt afișate normal, de exemplu: ca titlul paginii, titlu de bloc, etc.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ro: Dacă nu aveți probleme cu paginarea legate de această vizualizare, ar trebui să lăsați acest la 0. Dacă se utilizează mai multe paginări pe o singură pagină trebuie să setați acest număr la o valoare mai mare pentru a nu intra în conflict cu ?page= array. Valorile mari adăuga o mulțime de virgule la URL-uri, deci evitați pe cît posibil acest lucru.

en: Add a more link to the bottom of the display.
ro: Adăugați o legătură către "Mai mult" în partea de jos a afișării.

en: Create more link
ro: Creați legătura "Mai mult"

en: The text to display for the more link.
ro: Textul ce va fi afișat pentru legătura "Mai mult"

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ro: Aceasta va face ca vizualizarea să afișeze numai elemente distincte. Dacă sunt mai multe elemente identice, fiecare va fi afișat numai o singură dată. Puteți folosi aceasta pentru a încerca să eliminați dublurile dintr-un view, deși nu funcționează întotdeauna. Rețineți că aceasta poate încetini interogările, deci utilizați această funcție cu prudență.

en: Access restrictions
ro: Restricții de acces

en: Access options
ro: Opțiuni de acces

en: Caching options
ro: Opțiuni de cache

en: Display even if view has no result
ro: Afișați chiar dacă view-ul nu are nici un rezultat

en: How should this view be styled
ro: Cum ar trebui stilizată această vizualizare

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
ro: Dacă stilul pe care l-ați ales are setări, asigurați-vă că faceți clic pe butonul de setări care va apărea alături în Setările de bază ale View-ului.

en: Style options
ro: Opțiuni de stil

en: Row style options
ro: Opțiuni de stilizare a rândurilor

en: How should each row in this view be styled
ro: Cum ar trebui stilizat fiecare rând din acest view

en: Which display to use for path
ro: Care afișare va fi utilizată pentru cale

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
ro: Ce afișare va fi utilizată pentru a obține calea acestei afișări pentru elemente ca: legături sumar, legături de feed rss, legături "mai mult", etc.

en: Put the exposed form in a block
ro: Puneți formularul expus într-un bloc

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ro: Dacă setați, orice widget-uri expuse nu vor apărea cu această vizualizare. În schimb, un bloc va fi disponibil în sistemul Drupal de administrare a blocurilor, și formularul expus va apărea acolo. Rețineți că acest bloc trebuie să fie activat manual.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ro: Afișarea "@display" utilizează câmpuri dar nu este definit nici unul pentru aceasta sau toate sunt excluse.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ro: Afișarea "@display" folosește o cale dar calea nu este definită.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ro: Afișarea "@display" are un plugin de stil invalid.

en: Exposed form: @view-@display_id
ro: Formular expus: @view-@display_id

en: Attachment settings
ro: Setări ale atașamentului

en: Inherit exposed filters
ro: Moștenire filtre expuse

en: Multiple displays
ro: Afișări multiple

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ro: Ar trebui ca această afișare să moștenească valorile sale din filtrul expus din afișarea părinte la care este atașată?

en: Attach before or after the parent display?
ro: Atașează înainte sau după afișarea părinte?

en: Select which display or displays this should attach to.
ro: Selectați la care afișare sau afișări ar trebui atașată acesta.

en: Block admin description
ro: Descrierea administrativă a blocului

en: Using the site name
ro: Folosire numele site-ului

en: Use the site name for the title
ro: Folosiți numele sitului pentru titlu

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ro: Iconița feed-ului va fi disponibilă numai pentru afișările selectate.

en: No menu
ro: Nici un meniu

en: Change settings for the parent menu
ro: Modificați opțiunile pentru meniul părinte

en: The menu path or URL of this view
ro: Calea de meniu sau URL-ul acestei vizualizări

en: No menu entry
ro: Fără intrare în meniu

en: Normal menu entry
ro: Intrare în meniu normală

en: Menu tab
ro: Meniu tip filă

en: Default menu tab
ro: Meniu tip filă implicit

en: Default tab options
ro: Opțiunile tab-ului implicit

en: Already exists
ro: Există deja

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ro: "%" nu poate fi utilizat ca primul segment dintr-o cale.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ro: O afișare a cărei cale se termină cu % nu poate fi un tab.

en: Title is required for this menu type.
ro: Titlul este necesar pentru acest tip de meniu.

en: Inline fields
ro: Câmpuri integrate

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ro: Separatorul poate fi plasat între câmpurile în linie pentru a le menține legate. Puteți utilizați cod HTML în acest câmp.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ro: Opțional specificați un câmp pentru a grupa înregistrările. Lăsați necompletat pentru a nu grupa.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ro: Stilul @style necesită un stil de linie dar plugin-ul de linie este invalid.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ro: Alinierea orizontală va plasa elementele începând din partea superioară stângă și se deplasează în dreapta. Alinierea verticală va plasa elementele începând din partea superioară stângă și se deplasează în jos.

en: RSS description
ro: Descriere RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
ro: Aceasta va apărea în același flux RSS.

en: Display record count with link
ro: Afișarea numărului înregistrărilor ca și legătură

en: Override number of items to display
ro: Suprascrie numărul elementelor afișate

en: Display items inline
ro: Afișează elementele integrat

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ro: Aveți nevoie de cel puțin un câmp înainte să configurați setările tabelului

en: Override normal sorting if click sorting is used
ro: Suprascrie sortarea normală dacă sortarea este utilizată

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ro: (Efectele lipiciose pentru antet nu vor fi active pentru previzualizările de mai jos, numai la iesirea live.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ro: Plasare câmpuri în coloane. Puteți combina mai multe câmpuri în aceeași coloană. Dacă efectuați combinarea mai multor câmpuri, separatorul din coloana specificată va fi utilizat pentru a separa câmpurile. Bifați coloana "Sortabil" pentru a face coloana sortabilă și coloana "Sortare implicită" pentru a determina ce coloană va fi sortată în mod implicit. Puteți controla ordinea coloanelor și etichetele câmpurilor în secțiunea câmpurilor.

en: Parent link ID
ro: ID legătură părinte

en: Administration menu
ro: Meniul de administrare

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: Language settings
ro: Configurare limbă

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ro: Încercare de a reporni cron cât timp rulează deja.

en: Cron run completed.
ro: Cron a rulat cu succes.

en: - All -
ro: - Toate -

en: Visitors
ro: Vizitatori

en: Allow multiple values
ro: Permite valori multiple

en: The maximum length of the field in characters.
ro: Lungimea maximă a câmpului în caractere.

en: Machine-readable name
ro: Nume care poate fi citit de mașină

en: Module dependencies
ro: Dependențe modul

en: Update translations
ro: Actualizați traduceri

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
ro: Un boolean care indică dacă această traducere trebuie să fie actualizată.

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Who's new
ro: Cine e nou

en: Language name
ro: Nume Limbaj

en: Edit language
ro: Modifică limbă

en: External links only
ro: Doar legături externe

en: Filter criteria
ro: Criterii de filtrare

en: The content type %name has been updated.
ro: Tipul de conținut %name a fost actualizat.

en: The content type %name has been added.
ro: Tipul de conținut %name a fost adăugat.

en: Contact form
ro: Formular de contact

en: Pagination
ro: Paginație

en: Block Content
ro: Conținutul blocului

en: The requested page could not be found.
ro: Pagina solicitată nu a putut fi găsită.

en: Standard deviation
ro: Deviație standard

en: The user account %id does not exist.
ro: Contul de utilizator %id nu există.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
ro: Încercare de anulare a unui cont de utilizator inexistent: %id.

en: Requirements problem
ro: Problemă de cerințe

en: Database configuration
ro: Configurația bazei de date

en: Select an installation profile
ro: Selectați un profil de instalare

en: Choose language
ro: Alegeți limba

en: Select language
ro: Selectaţi limba

en: No profiles available
ro: Nici un profil disponibil

en: Drupal already installed
ro: Drupal este deja instalat.

en: Installing @drupal
ro: Se instalează @drupal

en: The installation has encountered an error.
ro: O eroare a apărut în timpul instalării.

en: Configure site
ro: Configurează

en: Installed %module module.
ro: Modulul %module instalat.

en: Choose profile
ro: Algeți profilul

en: Verify requirements
ro: Verifică cerințele

en: Set up database
ro: Configurați baza de date

en: Set up translations
ro: Configurare traduceri

en: Install site
ro: Instalează sit

en: Finish translations
ro: Finalizare traduceri

en: Update notifications
ro: Actualizați notificările

en: Check for updates automatically
ro: Verifică existența actualizărilor în mod automat

en: 1 byte | @count bytes
ro[0]: 1 octet
ro[1]: @count octeți
ro[2]: @count de octeți

en: GD2 image manipulation toolkit
ro: Setul de instrumente de manipulare a imaginii GD2

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ro: Definiți calitatea imaginilor pentru interfața JPEG. Rang de la 0 la 100. Valorile mai mari înseamnă calitate mai mare dar și fișiere mai mari.

en: Right to left
ro: Dreapta la stânga

en: Left to right
ro: De la stânga la dreapta

en: Add custom language
ro: Adaugă limbă personalizată

en: Save language
ro: Salvează limbă

en: Direction that text in this language is presented.
ro: Direcția textului pentru această limbă.

en: String contains
ro: Șirul de caractere conține

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
ro: Lăsați necompletat pentru a afișa toate șirurile de caractere. Căutarea ține cont de majuscule și minuscule.

en: Search in
ro: Căutați în

en: Both translated and untranslated strings
ro: Atât șirurile de caractere traduse, cât și cele netraduse

en: Only translated strings
ro: Numai șirurile de caractere traduse

en: Only untranslated strings
ro: Numai șirurile de caractere netraduse

en: Languages not yet added
ro: Limbi ce nu au fost adăugate încă

en: The language %language has been created.
ro: Limba %language a fost creată.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ro: Textul trimis conține HTML interzis %string

en: Importing interface translations
ro: Importă traducerea interfeței

en: Error importing interface translations
ro: Eroare la importul traducerii interfeței

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ro: Încercare de trimitere a unui șir de traducere conținând HTML nepermis: %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
ro: Fișierul de traduceri JavaScript pentru limba %language a fost încărcat

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
ro: Fișierul de traduceri JavaScript pentru limba %language a fost creat.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
ro: A apărut o eroare în timpul creeri fișierului de traduceri JavaScript pentru limba %language.

en: Standard PHP
ro: PHP standard

en: PHP Mbstring Extension
ro: Extensie PHP Mbstring

en: Unicode library
ro: Librărie Unicode

en: No blocks in this region
ro: Nu sunt blocuri în această regiune

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
ro: Blocul %info a fost alocat regiunii invalide %region și a fost dezactivat.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
ro: Tipul de conținut pentru linkul %add-child trebuie să fie unul din cele permise pentru structură.

en: Save book pages
ro: Salvează paginile cărţii

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ro: Această carte a fost modificată de un alt utilizator, modificările nu au putut fi salvate.

en: Title changed from %original to %current.
ro: Titlul a fost modificat din %original în %current.

en: Updated book %title.
ro: Am actualizat cartea %title.

en: book: updated %title.
ro: carte: actualizat %title.

en: Update book outline
ro: Actualizare structură carte

en: Remove from book outline
ro: Indepărtat din structura cărţii

en: No changes were made
ro: Nu au fost făcute schimbări.

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
ro: Articolul a fost adăugat la cartea selectată. Acum puteți să îi modificați poziția relativ la alte pagini.

en: The book outline has been updated.
ro: Structura cărţii a fost actualizată.

en: There was an error adding the post to the book.
ro: A survenit o eroare la adăugarea în carte a articolului.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
ro: %title are pagini copii asociate, care vor fi mutate automat pentru menținerea legăturii lor cu cartea. Pentru a recrea ierarhia (așa cum era înainte de înlăturarea acestei pagini), %title poate fi adăugat din nou folosind tabul de structură, și fiecare din fostele pagini copil vor trebui mutate manual.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
ro: %title poate fi adăugat din nou ierarhiei folosind tab-ul Structură.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
ro: Sigur doriţi ştergerea %title din ierarhia cărţii?

en: The post has been removed from the book.
ro: Articolul a fost şters din carte.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
ro: Afişează o versiune formatată pentru tipărire a acestei pagini de carte şi a sub-paginilor sale.

en: Show block on all pages
ro: Afişează blocul pe toatepaginile

en: Show block only on book pages
ro: Afişează blocul doar pe pagina cărţii.

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
ro: Dacă este selectat <em>Afișare bloc în toate paginile</em>, blocul va conține meniurile generate automat pentru toate cărțile sitului. Dacă este selectat <em>Afișare bloc numai în paginile cărți</em>, blocul va conține numai meniul corespunzător cărții paginii curente. În acest caz, dacă pagina curentă nu este într-o carte, niciun bloc nu va fi afișat. <em>Setările de vizibilitate specifice paginii</em> sau alte setări de vizibilitate pot fi folosite pentru afișarea selectivă a acestui bloc.

en: This is the top-level page in this book.
ro: Aceasta este cea mai de sus pagină din carte.

en: No book selected.
ro: Nu a fost selectată nici o carte.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
ro: %title este parte din structura unei cărți, și are pagini copil asociate. Dacă veți continua cu ștergerea, paginile copil vor fi mutate automat.

en: Re-order book pages and change titles
ro: Reordonează paginile în carte şi modifică titlurile.

en: Book page
ro: Pagină carte

en: Delete the selected comments
ro: Șterge comentariile selectate

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
ro: Exemplu: 'website feedback' sau 'informații despre produs'.

en: Personal contact form
ro: Formular personal de contact

en: View events that have recently been logged.
ro: Vizualizați evenimentele care au fost înregistrate recent.

en: Top 'page not found' errors
ro: Primele erori de tipul "pagină negăsită"

en: View 'page not found' errors (404s).
ro: Vizualizați erorile "pagina nu a fost găsită" (404).

en: Top 'access denied' errors
ro: Primele erori de tipul "acces restricționat"

en: View 'access denied' errors (403s).
ro: Vizualizați erorile "acces refuzat" (403).

en: No roles may use this format
ro: Nici un rol nu poate folosi acest format

en: Allowed HTML tags: @tags
ro: Taguri HTML permise @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
ro: Ancorele sunt folosite pentru a face legături către alte pagini.

en: Text with <br />line break
ro: Text cu <br />terminatori de linie

en: Paragraph one.
ro: Primul paragraf.

en: Paragraph two.
ro: Paragraful al doilea.

en: Strong
ro: Aldin

en: Emphasized
ro: Accentuat

en: Cited
ro: Citat

en: Coded text used to show programming source code
ro: Text codificat pentru a exemplifica sursele codurilor de programare

en: Coded
ro: Codat

en: Bolded
ro: Îngroșat

en: Italicized
ro: Cursiv

en: Superscripted
ro: Superscris

en: <sup>Super</sup>scripted
ro: <sup>Super</sup>scris

en: Subscripted
ro: Subliniat

en: <sub>Sub</sub>scripted
ro: <sub>Sub</sub>scris

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
ro: <abbr title="Prescurtare">Presc.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
ro: <acronym title="Acronim Din Patru Litere">ADPL</acronym>

en: Block quoted
ro: Citat bloc

en: Quoted inline
ro: Citat în linie

en: Table header
ro: Cap de tabel

en: Table cell
ro: Celula de tabel

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ro: Listă ordonată - pentru a începe fiecare element din listă utilizează &lt;li&gt;

en: First item
ro: Primul articol

en: Second item
ro: Al doilea articol

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ro: Listă neordonată - pentru a începe fiecare element din listă utilizează &lt;li&gt;

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
ro: Listele de definiții sunt similare cu alte liste HTML. &lt;dl&gt; începe lista de defint, &lt;dt&gt; începe termenul de definit și &lt;dd&gt; începe descrierea de definit.

en: First term
ro: Primul termen

en: First definition
ro: Prima definiție

en: Second term
ro: Al doilea termen

en: Second definition
ro: A doua definiție

en: Subtitle three
ro: Subtitlu trei

en: Subtitle four
ro: Subtitlu patru

en: Subtitle five
ro: Subtitlu cinci

en: Subtitle six
ro: Subtitlu șase

en: Tag Description
ro: Descrierea tag-ului

en: You Type
ro: Tu scrii

en: You Get
ro: Tu primești

en: No help provided for tag %tag.
ro: Nu exista ajutor pentru tag-ul %tag.

en: Quotation mark
ro: Ghilimele

en: Character Description
ro: Descrierea caracterului

en: Lines and paragraphs break automatically.
ro: Liniile și paragrafele sunt rupte automat.

en: Compose tips
ro: Sfaturi pentru compunere

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
ro: Numele scurt dar sugestiv pentru această colecţie structurată de discuţii.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
ro: Descrierea şi regulile discuţiilor din acest forum.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
ro: Numele scurt dar sugestiv al acestei colecţii de forumuri înrudite.

en: Default number of forum topics displayed per page.
ro: Numărul implicit de subiecte din forum afişate pe pagină.

en: Default display order for topics.
ro: Ordinea implicită pentru ordonarea subiectelor.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
ro: Containerele sunt plasate de obicei la la nivelul de sus (rădăcină) dar pot fi plasate, de asemenea, în interiorul altui container sau forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
ro: Forumurile pot fi plasate la nivelul de sus (rădăcină) sau în interiorul altui container sau forum.

en: Forum topic
ro: Subiectul forumului

en: You are not allowed to post new content in the forum.
ro: Nu aveți dreptul de a posta conţinut nou în forum.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
ro: Această pagină exportă siruri traduse, utilizate de către site-ul dumneavoastră. Un fișier de export poate fi în formatul "Gettext Portable Object" (<em>.po</em>), care include ambele, șirurile originale și cele traduse (folosit pentru a partaja traducerile cu alții), sau sub formă de "Gettext Portable Object Template" (<em>.pot</em>), care include numai șirurile originale (utilizate pentru a crea noi traduceri cu un editor de traducere Gettext).

en: Submission form settings
ro: Configurație formular

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Numele lizibil de computer poate conține doar litere mici, numere și liniuțe de subliniere (underscores).

en: Added content type %name.
ro: Am adăugat tipul de conținut %name.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
ro[0]: A fost modificat tipul de conținut pentru 1 articol din %old-type în %type.
ro[1]: A fost modificat tipul de conținut pentru @count articole din %old-type în %type.
ro[2]: A fost modificat tipul de conținut pentru @count de articole din %old-type în %type.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
ro: Sigur reconstruiți permisiunile conținutului din acest sit?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
ro: Această operație reface toate permisiunile asupra conținutului sitului și poate fi un proces îndelungat. Această acțiune nu are cale de întoarcere.

en: language
ro: limba

en: An error occurred and processing did not complete.
ro: A apărut o eroare și procesarea nu a fost finalizată.

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ro: Revizia din %revision-date a @type %title a fost ștearsă.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ro: @type: readus la reviyia %revision a %title.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
ro: Permisiunile asupra conținutului trebuie refăcute.

en: Rebuilding content access permissions
ro: Se refac permisiunile de acces asupra conținutului

en: Content permissions have been rebuilt.
ro: Permisiunile de conținut au fost reconstruite.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
ro: Permisiunile de acces la conținut nu au fost reconstruite cu succes.

en: Add content type
ro: Adaugă tip conținut

en: Revert to earlier revision
ro: Revenire la o versiune anterioară

en: Delete earlier revision
ro: Șterge versiune anterioară

en: The alias %alias is already in use in this language.
ro: Alias-ul %alias este deja în uz pentru această limbă.

en: The alias has been saved.
ro: Alias-ul a fost salvat.

en: Filter aliases
ro: Filtrează aliasuri

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
ro: Introduceți calea pentru care doriți să creați alias-ul, urmată de numele noului alias.

en: URL aliases
ro: Pseudonime URL

en: Add alias
ro: Adaugă alias

en: Indexing throttle
ro: Pragul de indexare

en: Number of items to index per cron run
ro: Numărul de articole de indexat la fiecare activitate cron

en: Indexing settings
ro: Setări de indexare

en: Minimum word length to index
ro: Lungimea minimă a cuvintelor indexate

en: Simple CJK handling
ro: Manipulare Simple CJK

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
ro: Când să se aplice un tokenizer simplu Chinese/Japanese/Korean. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.

en: Search form
ro: Formular de căutare

en: Top search phrases
ro: Top fraze căutate

en: View most popular search phrases.
ro: Vizualizați cele mai populare fraze de căutare.

en: Content viewing counter settings
ro: Configuraţie contor vizualizare conţinut

en: Count content views
ro: Numără vizualizările de conţinut

en: Increment a counter each time content is viewed.
ro: Incrementează un contor de fiecare dată când este vizualizat conţinutul.

en: Popular content
ro: Conţinut popular

en: How many content items to display in "all time" list.
ro: Câte lemente conţinut să fie afişate în lista "all time".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ro: Câte articole să afişez în lista "afişate recent".

en: Today's:
ro: Azi:

en: All time:
ro: De la început:

en: Last viewed:
ro: Ultimele afişate:

en: User pictures in posts
ro: Imaginea autorului în articole

en: User pictures in comments
ro: Imaginea autorului în comentarii

en: Shortcut icon
ro: Iconița shortcut

en: Upload logo image
ro: Încărcare imagine antet

en: Shortcut icon settings
ro: Opțiuni iconiță shortcut

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ro: Nu este necesar să aveți acces direct la server, utilizați acest câmp pentru a încărca ideograma de scurtătură.

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
ro: Următoarele module vor fi complet dezinstalate din sit și <em>toate datele acestor module vor fi pierdute</em>!

en: Confirm uninstall
ro: Confirmă dezinstalare

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
ro: Continuați dezinstalarea de mai sus?

en: No modules selected.
ro: Nu au fost selectate module.

en: The selected modules have been uninstalled.
ro: Modulele selectate au fost dezinstalate.

en: Default 403 (access denied) page
ro: Pagina implicită de eroare 403 (acces interzis)

en: Default 404 (not found) page
ro: Pagina implicită de eroare 404 (nu am gasit pagina)

en: Caches cleared.
ro: Datele din cache au fost șterse.

en: Select an image processing toolkit
ro: Selectați un kit de procesare imagini

en: Feed content
ro: Conținut flux

en: Titles plus teaser
ro: Titlu plus începutul articolului

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ro: Setări globale pentru afișarea implicită a elementelor din conținutul fiecărui flux.

en: Cron ran successfully.
ro: Cron a rulat cu succes

en: Cron run failed.
ro: Rularea cron a eșuat

en: No modules are available to uninstall.
ro: Nu sunt disponibile module pentru dezinstalare.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
ro: Acestă pagină arată toate sarcinile de administrare disponibile pentru fiecare modul.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
ro: Blocul <em>Powered by Drupal</em> este un link opțional către pagina de pornire a proiectul Drupal. Deși nu există absolut nici o cerință ca site-urile să afișeze acest link, poate fi utilizat pentru a afișa suportul pentru Drupal.

en: Powered by Drupal
ro: Construit pe Drupal

en: Compact mode
ro: Mod compact

en: Image toolkit
ro: Set de instrumente de imagine

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
ro: Alegeți ce set de instrumente de imagine să utilizați dacă ați instalat seturi de instrumente opționale.

en: RSS publishing
ro: Publicarea RSS

en: Date and time
ro: Data și timp

en: -1 (Unlimited)
ro: -1 (Nelimitat)

en: PHP memory limit
ro: Limită memorie PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ro: Luați în considerare mărirea limitei de memorie PHP la %memory_minimum_limit pentru a ajuta la evitarea erorilor în procesul de instalare.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ro: Luați în considerare mărirea limitei de memorie PHP la %memory_minimum_limit pentru a ajuta la evitarea erorilor în procesul de actualizare.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
ro: În funcție de configurația dvs., Drupal poate rula cu o %memory_limit limitată de memorie PHP. Cu toate acestea, limita de memorie PHP %memory_minimum_limit sau mai mare se recomandă, în special dacă site-ul dumneavoastră utilizează suplimente personalizate sau contribuții de module.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ro: Creșteți limita de memorie prin editarea parametrul memory_limit din fișierul %configuration-file și apoi reporniți serverul de web (sau contactați administratorul de sistem sau furnizorul de hosting pentru asistență).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ro: Contactați administratorul de sistem sau furnizorul de hosting pentru asistență pentru creșterea limitei de memorie PHP.

en: Not protected
ro: Neprotejat

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
ro: Fișierul %file nu este protejat la modificări ceea ce reprezintă un risc de securitate. Trebuie să modificați permisiunile fișierului pentru a preveni scrierea lui.

en: Cron has not run recently.
ro: Cron nu a rulat recent.

en: Cron maintenance tasks
ro: Sarcini de întreținere Cron

en: The directory %directory is not writable.
ro: Nu se poate scrie în directorul %directory

en: Writable (<em>public</em> download method)
ro: Metodă de descărcare (<em>public</em> care poate fi scrisă

en: Writable (<em>private</em> download method)
ro: Acceptă scriere (<em>private</em> download method)

en: Database updates
ro: Actualizări baza de date

en: Access to update.php
ro: Acces la update.php

en: Reset to alphabetical
ro: Inițializat la alfabetic

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ro: Termenii sunt afișați în ordine crescătoare în funcție de greutate.

en: Weight value must be numeric.
ro: Valoarea greutății trebuie să fie numerică.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
ro: Sigur inițializați în ordine alfabetică clasificarea %title?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
ro: Resetând vocabularul, va înlătura toate ordonările personalizate și sortările alfabetice ale elementelor.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ro: Inițializează clasificarea %name în ordine alfabetică.

en: Translation settings
ro: Configurație traducere

en: This translation needs to be updated
ro: Această traducere trebuie să fie actualizată

en: Unknown release date
ro: Dată lansare necunoscută

en: Last checked: @time ago
ro: Ultima verificare: în urmă cu @time

en: Last checked: never
ro: Ultima verificare: niciodată

en: Includes: %includes
ro: Include: %includes

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
ro: Selectați cât de des doriți să verificați automat apariții noi ale modulelor și temelor instalate în prezent.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
ro: Aici puteți găsi informații despre actualizările disponibile pentru modulele și temele instalate. Rețineți că fiecare modul sau temă este parte a unui "proiect", care poate sau nu poate avea același nume și ar putea include mai multe module sau teme în interiorul său.

en: Module and theme update status
ro: Starea actualizării modulelor și temei

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ro: Există actualizări de securitate disponibile pentru unul sau mai multe module sau teme. Pentru a asigura securitatea serverului, ar trebui să actualizați imediat!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ro: Există actualizări disponibile pentru unul sau mai multe module sau teme. Pentru a asigura funcționarea corectă a site-ului dvs., ar trebui să actualizați cât mai curând posibil.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
ro: Obțineți un raport de stare privind actualizările disponibile pentru modulele și temele instalate.

en: You must enter a username.
ro: Trebuie să introduceți un nume de utilizator.

en: The username cannot begin with a space.
ro: Numele de utilizator nu poate începe cu un spațiu.

en: The username cannot end with a space.
ro: Numele de utilizator nu se poate termina cu un spațiu.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
ro: Numele de utilizator nu poate conține mai multe spații consecutive.

en: The username contains an illegal character.
ro: Numele de utilizator conține un caracter ilegal.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
ro: Numele de utilizator %name este prea lung: trebuie să aibă %max caractere sau mai puțin.

en: Who's online
ro: Cine e online

en: Unblock the selected users
ro: Deblochează utilizatorii selectați

en: Block the selected users
ro: Blochează utilizatorii selectați

en: Deleted user: %name %email.
ro: Am șters cont utilizator: %name %email.

en: Edit role
ro: Editează rol

en: Language list
ro: Lista limbi

en: File extension
ro: Extensia fișierului

en: wide
ro: larg

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ro: Titlul este folosit ca un sfat când utilizatorul trece cu mouse-ul peste imagine.

en: Progress indicator
ro: Indicator progres

en: Bar with progress meter
ro: Bară cu indicator de progres

en: Path settings
ro: Setări cale

en: The file upload failed. %upload
ro: încărcarea fișierului a eșuat. %upload

en: URL to file
ro: URL către fișier

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ro: O eroare iremediabilă a avut loc. Fișierul încărcat probabil depășește dimensiunea maximă de fișier (@ size) pe care acest server o acceptă.

en: Starting upload...
ro: Pornire încărcare ...

en: Uploading... (@current of @total)
ro: Se încarcă ... (@current din @total)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ro: Activat (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ro: Progres încărcare

en: Preferred language
ro: Limba preferată

en: Number field
ro: Câmp numeric

en: Styles
ro: Stiluri

en: Page count
ro: Contor pagini

en: The size of the file in bytes.
ro: Mărimea fișierului în octeți.

en: Interface
ro: Interfață

en: Thresholds
ro: Praguri

en: All messages
ro: Toate mesajele

en: Serialized
ro: Serializat

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Discard changes
ro: Renunțare la modificări

en: Text format
ro: Formatare text

en: No new posts
ro: Nu sunt postări noi

en: Sticky topic
ro: Subiect lipicios

en: Emergency
ro: Urgență

en: Sort descending
ro: Sortează descrescător

en: Sort ascending
ro: Sortează crescător

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: The name of the site.
ro: Numele sitului.

en: The name of the term.
ro: Numele termenului.

en: Optional features
ro: Funcționalități opționale

en: Administrative title
ro: Titlu administrativ

en: Administrative description
ro: Descriere administrativă

en: Allow settings
ro: Permite setări

en: Title override
ro: Suprascrieți titlul

en: Style settings
ro: Setări de stil

en: Views Block
ro: Blocul Views-ului

en: Show description
ro: Arată descrierea

en: Alert
ro: Alertă

en: Critical
ro: Critic

en: Top center
ro: Sus centru

en: Bottom center
ro: Jos centru

en: Content Translation
ro: Traducere Conținut

en: Warnings
ro: Avertizări

en: Format string
ro: Format șir

en: Add format
ro: Adăugare format

en: Delete date format
ro: Ștergere format dată

en: Content type name
ro: Numele tipului de conținut

en: Taxonomy Term
ro: Termen Taxonomie

en: Slate
ro: Ardezie

en: Author name
ro: Nume autor

en: Check settings
ro: Verifică setările

en: @field_name (Locked)
ro: @field_name (Blocat)

en: Add new field: you need to provide a label.
ro: Adăugare câmp nou: trebuie să furnizați o etichetă.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ro: Câmpul %field este blocat și nu poate fi editat.

en: %name must be a number.
ro: %name trebuie să fie un număr.

en: Field formatter
ro: Formatare câmp

en: (first item is 0)
ro: (primul element este 0)

en: (start from last values)
ro: (începe de la ultimele valori)

en: Regional settings
ro: Setări regionale

en: Content moderation
ro: Moderare conținut

en: Unsigned
ro: Nesemnat

en: Number of pages
ro: Numărul de pagini

en: The weight of this term in relation to other terms.
ro: Greutatea acestui termen în relație cu alți termeni.

en: Help text to display for the vocabulary.
ro: Text de ajutor pentru a fi afișat pentru clasificare.

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ro: Termenii înrudiți sunt sau nu activați în cadrul vocabularului. (0 = dezactivat, 1 = activat)

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
ro: Tipul ierarhiei permise în cadrul vocabularului. (0 = disabled, 1 = singur, 2 = multiplu)

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
ro: Termenii multipli din acest vocabular trebuie sau nu atribuiți unui nod. (0 = dezactivat, 1 = activat)

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ro: Termenii sunt sau nu necesari pentru nodurile care folosesc acest vocabular. (0 = dezactivat, 1 = activat)

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ro: Etichetarea liberă este sau nu activată pentru vocabular. (0 = dezactivat, 1 = activat)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
ro: Greutatea vocabularului în relație cu alte vocabulare.

en: Views settings
ro: Setările vizualizării

en: Rotate
ro: Rotire

en: Relative date
ro: Dată relativă

en: Remove selected
ro: Eliminați ceea ce e selectat

en: Facility
ro: Facilitate

en: Page top
ro: Susul paginii

en: Page bottom
ro: Josul paginii

en: Show links
ro: Arată legăturile

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Delete content
ro: Ștergeți conținut

en: Limited
ro: Limitat

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: Definitions
ro: Definiții

en: URL of the origin of the event.
ro: URL-ul originii evenimentului.

en: Referer
ro: Sursa

en: Hostname of the user who triggered the event.
ro: Numele de gazdă al utilizatorului care a declanșat evenimentul.

en: Database is encoded in UTF-8
ro: Baza de date este encodată în UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
ro: Drupal nu a putut determina dacă encodarea bazei de date a fost setată ca UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
ro: PostgreSQL s-a inițializat singur.

en: Structure
ro: Structură

en: Workflows
ro: Fluxuri de lucru

en: Default values
ro: Valori implicite

en: Search block
ro: Bloc Căutare

en: Node status
ro: Stare nod

en: Edit style
ro: Editare stil

en: All content
ro: Tot conținutul

en: Moderation state
ro: Starea de moderare

en: Maximum file size
ro: Dimensiunea maximă a fișierului

en: Machine name:
ro: Nume mașină:

en: Content statistics
ro: Statistici de conținut

en: Translation files
ro: Fișiere de traducere

en: Upgrade
ro: Actualizare

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Alternative text
ro: Text alternativ

en: Filter format
ro: Format filtru

en: Pager type
ro: Tipul paginatorului

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ro: Țintă link cum ar fi _blank, _parent sau numele unui element iframe. Acest cîmp este folosit rar.

en: @argument title
ro: Titlul @argument

en: @argument input
ro: Intrare @argument

en: Count the number 0 as empty
ro: Contorizează numărul 0 ca gol

en: Hide if empty
ro: Ascundeți dacă este gol

en: Starting value
ro: Valoare de pornire

en: Specify the number the counter should start at.
ro: Specificați numărul de la care ar trebui să înceapă contorul.

en: Does not start with
ro: Nu începe cu

en: Does not end with
ro: Nu se termină cu

en: The view %name has been saved.
ro: Vizualizarea %name a fost salvată.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ro: Acest filtru poate determina elementele care au mai mult de una din opțiunile selectate să apară ca rezultate duplicate. Dacă acest filtru produce duplicarea rezultatelor, această căsuță selectabilă poate reduce aceste duplicate, cu toate acestea, cu cât mai muți termeni sunt căutați, cu atât performanțele de interogare vor scădea așa că folosiți această funcție cu precauție. Nu trebuie setat atunci când există o singură valoare într-un câmp deoarece aceasta duce la dispariția din afișare dacă este folosit într-un câmp incompatibil.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ro: Email-ul utilizatorului care a postat comentariul. Va fi gol dacă autorul este un utilizator înregistrat.

en: The taxonomy term ID for the term.
ro: ID-ul termenului de taxonomie pentru termen.

en: The taxonomy term name for the term.
ro: Numele termenului de taxonomie pentru termen.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ro: Numele pentru vocabularul de care aparține termenul.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ro: Alegeți la care vocabulare doriți să se refere. Amintiți-vă că fiecare termen găsit va crea o nouă înregistrare, deci această relație este utilizată cel mai bine cu un vocabular care are doar un singur termen pe nod.

en: The name of the role.
ro: Numele rolului.

en: Hide empty fields
ro: Ascundeți câmpurile goale

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ro: Nu afișa câmpuri, etichete sau marcaje pentru câmpurile care sunt goale.

en: Monthly archive
ro: Arhivă lunară

en: Language select
ro: Selectare limbă

en: Site email address
ro: Adresa de e-mail a sitului

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
ro: <em>Adresa expeditorului</em> din email-urile trimise automat la înregistrare, la cererile de resetare a parolei, precum și în cazul altor notificări. (Folosiți o adresă ce se termină în domeniul sitului dumneavoastră pentru a preveni marcarea acestui email ca spam.)

en: Administer forums
ro: Administrați forumuri

en: This identifier is used by another handler.
ro: Acest identificator este utilizat de către un alt handler.

en: Length is shorter than
ro: Lungimea este mai scurtă decât

en: shorter than
ro: mai scurt decât

en: Length is longer than
ro: Lungimea este mai lungă decât

en: longer than
ro: mai lung decât

en: SQL Query
ro: Interogare SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
ro: Interogarea va fi generată și rulată folosind API-ul bazei de date Drupal.

en: Exposed form
ro: Formular expus

en: Cancel account
ro: Anulare cont

en: Secondary menu
ro: Meniu secundar

en: Maximum number of characters
ro: Numărul maxim de caractere

en: Current Theme
ro: Tema curentă

en: Dependencies
ro: Dependențe

en: Base table
ro: Tabelul de bază

en: Administrator role
ro: Rol administrator

en: Inherit pager
ro: Moștenire pager

en: Render pager
ro: Randare pager

en: Render
ro: Randare

en: Image scale
ro: Scalare imagine

en: No revision
ro: Nicio revizie

en: Requires a title
ro: Titlul este obligatoriu

en: Filter value
ro: Valoarea de filtrare

en: Entities
ro: Entități

en: Private files
ro: Fișiere private

en: Not restricted
ro: Nerestricționat

en: Operations links
ro: Legături de operare

en: Book ID
ro: ID-ul cărții

en: The unique ID of the comment.
ro: ID unic al comentariului.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ro: Adresa IP a calculatorului de pe care s-a postat comentariul.

en: The email address left by the comment author.
ro: Adresa de e-mail lăsată de autorul comentariului.

en: The home page URL left by the comment author.
ro: Pagina de URL-ul lăsată de autorul comentariului.

en: The formatted content of the comment itself.
ro: Conținutul formatat al comentariului în sine.

en: The URL of the comment.
ro: Adresa URL a comentariului.

en: Edit URL
ro: Modifică URL

en: The URL of the comment's edit page.
ro: URL-ul paginii de editare a comentariului.

en: The date the comment was posted.
ro: Data când a fost postat comentariul.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ro: Părintele comentariului, dacă grupul de discuții este activ

en: New comment count
ro: Noul contor comentarii

en: The unique ID of the node's latest revision.
ro: ID-ul unic al ultimei revizii a nodului.

en: The human-readable name of the node type.
ro: Numele lizibil mașină al tipului de nod.

en: The URL of the node.
ro: URL-ul nodului.

en: The URL of the node's edit page.
ro: URL-ul paginii de editare a nodului.

en: Date changed
ro: Dată schimbată

en: The date the node was most recently updated.
ro: Cea mai recentă dată la care nodul a fost modificat.

en: The number of visitors who have read the node.
ro: Numărul vizitatorilor care au citit nodul.

en: The number of visitors who have read the node today.
ro: Numărul vizitatorilor care au citit nodul astăzi.

en: Last view
ro: Ultima afişare

en: The date on which a visitor last read the node.
ro: Data în care un vizitator a citit ultima dată nodul.

en: The slogan of the site.
ro: Sloganul sitului.

en: The administrative email address for the site.
ro: Adresa de e-mail administrativă a sitului.

en: Login page
ro: Pagină login

en: The URL of the site's login page.
ro: URL-ul paginii de autentificare a sitului.

en: The unique ID of the uploaded file.
ro: ID unic al fișierului încărcat.

en: The name of the file on disk.
ro: Numele fișierului pe disc.

en: The web-accessible URL for the file.
ro: URL-ul fișierului accesibil de pe web.

en: The date the file was most recently changed.
ro: Data la care fișierul a fost schimbat cel mai recent.

en: The user who originally uploaded the file.
ro: Utilizatorul care a încărcat inițial fișierul.

en: The unique ID of the taxonomy term.
ro: ID-ul unic al termenului de taxonomie.

en: The name of the taxonomy term.
ro: Numele termenului de taxonomie.

en: The optional description of the taxonomy term.
ro: Descrierea opțională a termenului de taxonomie.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ro: Numărul nodurilor etichetate cu termenul taxonomie.

en: The URL of the taxonomy term.
ro: URL-ul termenului taxonomie.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ro: Vocabularul căruia aparține termenul taxonomie.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
ro: Termenul părinte al termenului taxonomie, dacă există.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ro: ID-ul unic al vocabularului pentru taxonomie.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ro: Numele vocabularului taxonomiei.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ro: Descrierea opțională a vocabularului taxonomiei.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ro: Numărul nodurilor etichetate cu termenii care aparțin vocabularului taxonomie.

en: Term count
ro: Contor termeni

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ro: Numărul termenilor care aparțin vocabularului taxonomie.

en: The unique ID of the user account.
ro: ID unic al contului de utilizator.

en: The login name of the user account.
ro: Numele de autentificare a contul utilizatorului.

en: The email address of the user account.
ro: Adresa de email a contului de utilizator.

en: The URL of the account profile page.
ro: URL-ul paginii de profil a contului.

en: The date the user last logged in to the site.
ro: Data ultimei autentificări a utilizatorului pe sit.

en: The date the user account was created.
ro: Data la care a fost creat contul de utilizator.

en: Review log
ro: Revizie intrare în jurnal

en: Sender name
ro: Numele expeditorului

en: Sender email
ro: Adresa de email a expeditorului

en: Field types
ro: Tipuri de câmp

en: Time zone settings
ro: Setări de fus orar

en: Total rows
ro: Total rânduri

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Content Moderation
ro: Moderare conținut

en: You are not allowed to access this page.
ro: Nu aveți acces la această pagină.

en: Authorize file system changes
ro: Autorizare modificări sistem de fișiere

en: It appears you have reached this page in error.
ro: Se pare că ai ajuns în această pagină din greșeală.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
ro: Cron nu a putut rula pentru că a fost folosită o cheie invalidă.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
ro: Cron nu a putut rulapentru că situl este în modul de mentenanță.

en: Default country
ro: Țara implicită

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ro: În fișierul %settings_file ați configurat @drupal să folosească un server %driver, cu toate acestea versiunea PHP instalată nu are suport momentan pentru acest tip de bază de date.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
ro: Nu am putut să găsim nici un profil de instalare. Profilul de instalare ne arată ce module va trebui să activăm și ce fel de schemă să instaurăm în baza de date. Un profil este necesar pentru a continua procesul de instalare.

en: Congratulations, you installed @drupal!
ro: Felicitări, ai instalat @drupal!

en: Settings file
ro: Fișier setări

en: Site maintenance account
ro: Cont mentenanță sit

en: No pending updates.
ro: Nu sunt actualizări în așteptare.

en: 1 pending update | @count pending updates
ro[0]: 1 actualizare disponibilă
ro[1]: @count actualizări disponibile
ro[2]: @count de actualizări disponibile

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
ro: Nu se poate continua, nu sunt disponibile metode de transfer de fișiere

en: To continue, provide your server connection details
ro: Pentru a continua, trebuie introduse detaliile conexiunii la server

en: Connection method
ro: Metodă de conectare

en: Enter connection settings
ro: Introducere setări conectare

en: @backend connection settings
ro: setări coenctare la @backend

en: Change connection type
ro: Schimbare tipul de conexiune

en: No active batch.
ro: Niciun batch activ.

en: Site under maintenance
ro: Site în mentenanță

en: Completed @current of @total.
ro: Finalizate @current din @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
ro: Executarea tuturor sarcinilor împotriva serverului bazei de date a eșuat. Sarcina %task nu a fost găsită.

en: Required modules
ro: Module cerute

en: Required modules not found.
ro: Nu au fost găsite modulele cerute.

en: %module module uninstalled.
ro: Modulul %module a fost dezinstalat.

en: No strings available.
ro: Nu sunt șiruri disponibile.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
ro: Fișierul de traduceri JavaScript %file.js s-a pierdut.

en: Operating in maintenance mode.
ro: Funcționează în mod mentenanță.

en: Status message
ro: Mesaj de stare

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
ro: Nu s-a putut crea %directory din următoarea cauză: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
ro: S-a produs o eroare AJAX HTTP.

en: HTTP Result Code: !status
ro: Cod rezultat HTTP: !status

en: StatusText: !statusText
ro: Text de stare: !statusText

en: ResponseText: !responseText
ro: RăspunsText: !responseText

en: Configuring cron
ro: Configurarea cron

en: Controlling visibility
ro: Controlare vizibilitate

en: Demonstrate block regions (@theme)
ro: Demonstrare regiuni blocuri (@theme)

en: Administer blocks
ro: Administrați blocuri

en: Restricted to certain pages
ro: Limitat la anumite pagini

en: The block cannot be placed in this region.
ro: Blocul nu poate fi plasat în această regiune

en: No books available.
ro: Nu există cărți disponibile.

en: Content types allowed in book outlines
ro: Tipuri de conținut permise în structura cărților.

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ro: Utilizatorii care au permisiunea %outline-perm pot adăuga toate tipurile de conținut.

en: Administer book outlines
ro: Administrați schița cărții

en: Adding and managing book content
ro: Adăugare sau administrare conținut pentru carte.

en: Printing books
ro: Tipărire cărți

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
ro: Utilizatorii cu permisiunea <em>Vizualizare tipăribilă a cărților</em> pot selecta legătura <em>versiune tipăribilă</em> vizibilă în josul paginii la conținutul unei pagini a cărții, pentru a genera o afișare tipăribilă a paginii și a subsecțiunilor ei.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
ro: Modulul de carte oferă o metodă de a organiza o colecție de conținuturi de pagini înrudite, numite colectiv carte. La vizualizare, acest conținut va arăta automat legături către pagini adiacente a cărții, furnizând un sistem de navigare simplu pentru crearea și revizuirea conținutului structurat.

en: Create new books
ro: Creați cărți noi

en: View printer-friendly books
ro: Vizualizare cărți în format de tipărire

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
ro: Vizualizează o pagină a cărții și toate subpaginile ei ca un singur document pentru tipărire ușoară. Poate fi solicitant din punct de vedere al performanței.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
ro: <em>Cărțile</em> au o navigație ierarhică încorporată. Se utilizează pentru manuale sau tutoriale.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
ro: Permite utilizatorilor crearea și organizarea conținutului referitor într-o structură.

en: Select one or more comments to perform the update on.
ro: Selectați unul sau mai multe comentarii pe care doriți să le actualizați.

en: Deleted comment @cid and its replies.
ro: Comentariul @cid și replicile sale au fost șterse.

en: Comment approved.
ro: Comentariu aprobat.

en: Tokens for comments posted on the site.
ro: Tokenuri pentru comentarii postate pe sit.

en: Full comment
ro: Comentariu complet

en: Unapproved comments (@count)
ro: Comentarii neaprobate (@count)

en: Administer comments and comment settings
ro: Administrați comentariile și setările pentru comentarii

en: Edit own comments
ro: Editați propriile comentarii

en: Threading
ro: Grupare pe nivele

en: Show comment replies in a threaded list.
ro: Afișarea comentariilor într-o listă grupată pe nivele.

en: Allow comment title
ro: Se permite titlu la comentariu

en: Show reply form on the same page as comments
ro: Afișare formular de răspuns pe aceeași pagină cu comentariile

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
ro: Utilizatorii cu permisiuni de "Postare comentarii" pot scrie comentarii.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
ro: Utilizatorii nu pot posta comentarii, dar comentariile deja existente vor fi afișate.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
ro: Comentariul dumneavoastră a fost pus în coada de așteptare pentru revizuirea de către administratorii sitului și va fi publicat după aprobare.

en: Your comment has been posted.
ro: Comentariul a fost postat.

en: Save comment
ro: Salvare comentariu

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
ro: Comentariul nu va fi publicat dacă conține oricare dintre sintagmele de mai sus. Utilizați o listă de sintagme sensibile la majuscule, separate prin virgulă. Exemplu: amuzant, bungee jumping, "Company, Inc."

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
ro: Listează și editează comentariile site-ului și coada de aprobare a comentariilor.

en: Unapproved comments
ro: Comentarii neaprobate

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
ro: Nu se pot trimite mai mult de %limit mesaje în @interval. Încercați din nou mai târziu.

en: Contact @username
ro: Contactare @username

en: Administer contact forms and contact form settings
ro: Administrați formularele de contact și setările formularelor de contact

en: Use the site-wide contact form
ro: Utilizați formularul de contact la nivelul întregului site

en: Use users' personal contact forms
ro: Utilizați formularele personale de contact ale utilizatorilor

en: Changing this setting will not affect existing users.
ro: Schimbarea acestei opțiuni nu va afecta utilizatorii deja existenți.

en: Displaying contextual links
ro: Afișați legăturile contextuale

en: Use contextual links
ro: Utilizați linkuri contextuale

en: Contextual links
ro: Legături contextuale

en: Database log cleared.
ro: Jurnal bază de date eliminat.

en: Monitoring your site
ro: Monitorizează site-ul

en: Debugging site problems
ro: Depanarea problemelor site-ului

en: List (text)
ro: Listă(text)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
ro: Taguri HTML permise în etichete: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
ro: Valoarea acestui câmp este determinată de funcția %function și nu poate fi schimbată.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
ro: Lista valorilor permise: fiecare cheie trebuie să fie un număr întreg sau zecimal valid.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
ro: Lista valorilor permise: fiecare cheie trebuie să fie un șir text lung de cel mult 255 caractere.

en: Allowed values list: keys must be integers.
ro: Lista valorilor permise: cheile trebuie să fie numere întregi.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ro: Valoarea minimă care ar trebui să fie permisă în acest câmp. Lăsați necompletat pentru nici o valoare minimă.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ro: Valoarea maximă care ar trebui permisă în acest câmp. Lăsați necompletat pentru nici o maximă.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ro: Definiți un șir text care să fie prefixat valorii, precum '$' sau '&euro; '. Lăsați liber pentru niciunul. Separați valorile de singular și plural printr-o bară verticală ('liră|lire').

en: Summary input
ro: Sumar

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
ro: Aceasta permite utilizatorilor să introducă un anumit rezumat, pentru a fi afișat în loc de textul tăiat în mod automat când folosiți tipul de afișare "Rezumat sau tăiat".

en: Summary or trimmed
ro: Sumar sau tăiat

en: Text area with a summary
ro: Zonă de text cu rezumat

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ro: Lăsați liber pentru a folosi valoarea tăiată ca și rezumat.

en: Hide summary
ro: Ascunde rezumat

en: Edit summary
ro: Editează rezumat

en: Edit field settings.
ro: Editează setările cămpului

en: Attempt to update field %label failed: %message.
ro: Încercarea de actualizare a câmpului %label a eșuat: %message.

en: Required field
ro: Câmp obligatoriu

en: The default value for this field, used when creating new content.
ro: Valoare implicită pentru acest câmp, folosită la crearea de conținut nou.

en: Saved %label configuration.
ro: Configurație %label salvată.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
ro: Această listă arată toate câmpurile folosite momentan pentru o referință mai ușoară.

en: Field list
ro: Lista de câmpuri

en: Manage display
ro: Gestionați afișajul

en: Field UI
ro: UI câmp

en: Enable <em>Display</em> field
ro: Activați câmpul de <em>Afișare</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
ro: Opțiunea de afișare permite utilizatorilor să aleagă dacă un fișier ar trebui arătat când conținutul este vizualizat.

en: Files displayed by default
ro: Fișiere afișate în mod implicit

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
ro: Această setare are efect doar dacă opțiunea de afișare este activată.

en: Upload destination
ro: Destinația încărcării

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ro: Selectați unde ar trebui stocate fișierele finale. Stocarea fișierelor private produce un consum de resurse mai mare decât a celor publice, dar permite acesul restricționat la fișiere în cadrul acestui câmp.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ro: Subdirector opțional în cadrul destinației de încărcare unde fișierele vor fi păstrate. Nu includeți liniuțe oblice anterioare sau posterioare.

en: Enable <em>Description</em> field
ro: Activare câmp <em>Descriere</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
ro: Câmpul descriere permite utilizatorilor adăugarea unei descrieri despre fișierul încărcat.

en: Generic file
ro: Fișier generic

en: Table of files
ro: Tabel de câmpuri

en: Add a new file
ro: Adaugă un nou fișier

en: Include file in display
ro: Include fișier în afișare

en: The description may be used as the label of the link to the file.
ro: Descrierea poate fi folosită ca și eticheta legăturii către fișier.

en: All roles may use this format
ro: Toate rolurile pot folosi acest format

en: The text format ordering has been saved.
ro: Ordonarea formatelor de text a fost salvată.

en: Add text format
ro: Adaugă format text

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
ro: Toate rolurile pentru acest format de text trebuie să fie activate și nu pot fi schimbate.

en: Filter processing order
ro: Ordinea de procesare a filtrelor

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
ro: Numele formatelor de text trebuie să fie unice. Un format intitulat %name există deja.

en: Added text format %format.
ro: Formatul de text %format a fost adăugat.

en: The text format %format has been updated.
ro: Formatul de text %format a fost actualizat.

en: Text formats
ro: Formate de text

en: Choosing a text format
ro: Alegerea unui format de text

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
ro: Atenție: Este posibil ca această permisiune să aibă implicații de securitate în funcție de modul în care formatul de text este configurat.

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
ro: Transformă terminatorii de linie în HTML (ex. <code>&lt;br&gt;</code> și <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
ro: Convertiți URL-urile în legături

en: Correct faulty and chopped off HTML
ro: Corecteză HTML-ul greșit și tăiat

en: Display any HTML as plain text
ro: Afișați orice HTML ca și simplu text

en: Display basic HTML help in long filter tips
ro: Afișează ajutor de bază pentru HTM în sfaturi de filtrare lungi

en: Add rel="nofollow" to all links
ro: Adăugăți rel="nofollow" pentru toate legăturile

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
ro: Acest sit permite conținut în format HTML. În timp ce învățatul întregului limbaj HTML poate părea înspăimântător, învățatul despre cum să folosiți un număr foarte mic a celor mai de bază taguri HTML este foarte ușor. Acest tabel oferă exemple pentru fiecare tag care este activat pe sit.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
ro: Cele mai neobișnuite caractere pot fi introduse direct, fără nici o problemă.

en: No HTML tags allowed.
ro: Etichetele HTML nu sunt permise.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ro: Numărul de răspunsuri pe care trebuie să-l aibă un forum pentru a fi considerat "fierbinte".

en: Starting a discussion
ro: Inițierea unei discuții

en: Moving forum topics
ro: Mutarea subiectelor de forum

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
ro: Un subiect de forum (și toate comentariile sale) poate fi mutat între forumuri prin selectarea unui forum diferit în timpul editării unui subiect de forum. Când mutați un subiect de forum între forumuri, opțiunea <em>Lasă o copie</em> creează o legătură în forumul original care indică către noua locație.

en: Locking and disabling comments
ro: Blocare și dezactivare comentarii

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
ro: Selectând <em>închis</em> de pe <em>setările comentariului</em> în timpul editării unui topic de forum va bloca (va împiedica crearea noilor comentarii) un fir de discuție. Selectând <em>ascuns</em> de pe <em>setările comentariului</em> în timpul editării unui topic de forum va ascunde toate comentariile dintr-un fir de discuție și va împiedica crearea de noi comentarii.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
ro: Forumurile conțin subiecte de forum. Folosiți containere pentru a grupa forumurile înrudite.

en: Use containers to group related forums.
ro: Utilizați containere pentru a grupa forumuri care au legătură.

en: A forum holds related forum topics.
ro: Un forum deține subiecte de forum înrudite.

en: Add new @node_type
ro: Adăugare @node_type nou

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
ro: Elementul %forum este un container de forum, nu un forum. Selectați, în schimb, unul dintre forumurile de mai jos.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
ro: Un <em>subiect de forum</em> începe un nou fir de discuție în cadrul unui forum.

en: Control forum hierarchy settings.
ro: Controlați setările ierarhiei forumului.

en: Forum navigation vocabulary
ro: Vocabularul de navigare al forumului

en: Provides discussion forums.
ro: Furnizează forumuri de discuții.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
ro: Urmați acești pași pentru a configura și pentru a începe folosirea sitului dvs. web:

en: Providing a help reference
ro: Furnizarea unei referințe de ajutor

en: Image style name
ro: Numele stilului de imagine

en: Select a new effect
ro: Selectează un efect nou

en: Select an effect to add.
ro: Selectare efect de adăugat

en: The image effect was successfully applied.
ro: Efectul a fost aplicat cu succes.

en: Style name
ro: Nume stil

en: Create new style
ro: Creare stil nou

en: Style %name was created.
ro: Stilul %name a fost creat.

en: Replacement style
ro: Stilul înlocuit

en: Optionally select a style before deleting %style
ro: Opțional, selectați un stil înainte să ștergeți %style

en: Update effect
ro: Actualizare efect

en: Add effect
ro: Adăugare efect

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți efectul @effect din stilul %style ?

en: The image effect %name has been deleted.
ro: Efectul imaginii %name a fost șters.

en: Width and height can not both be blank.
ro: Lățimea și înălțimea nu pot fi ambele nule.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
ro: Partea imaginii care va fi păstrată în cursul decupării.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
ro: Culoarea de fundalul pentru spațiile expuse ale imaginii. Folosi-ți un cod de culoare hex, stil web (#FFFFFF pentru alb, #000000 pentru negru). Lăsați liber pentru transparență la imaginile care permit transparența.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ro: Momentan nu există niciun efect în acest stil. Adăugați unul selectând o opțiune de mai jos.

en: view actual size
ro: vezi la dimensiunea reală

en: Sample original image
ro: Exemplu de imagine originală

en: Sample modified image
ro: Exemplu de imagine modificată

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
ro: Redimensionarea va crea imagini de dimensiuni exacte. Acest lucru poate cauza lățirea sau micșorarea imaginilor în mod disproporționat.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
ro: Scalarea va menține raportul de aspect al imaginii originale. Dacă este specificată doar o singură dimensiune, cealaltă dimensiune va fi calculată.

en: Scale and crop
ro: Scalare și decupare

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
ro: Scalare și decupare va menține raportul de aspect a imaginii originale, apoi decupează dimensiunea mai mare. Acest lucru este cel mai util pentru crearea de miniaturi perfect pătrate fără a se întinde imaginea.

en: Desaturate
ro: Desaturare

en: Desaturate converts an image to grayscale.
ro: Desaturarea convertește o imagine la tonuri de gri.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
ro: Rotarea imaginii poate cauza mărirea dimensiunilor imaginii ca să  se potrivească diagonalei.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ro: Redimensionarea imaginii a eșuat la folosirea kit-ului %toolkit pe %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ro: Scalarea imaginii a eșuat la folosirea kit-ului %toolkit pe %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ro: Decuparea imaginii a eșuat la folosirea kit-ului %toolkit pe %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ro: Scalarea și decuparea imaginii au eșuat la folosirea kit-ului %toolkit pe %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ro: Desaturarea imaginii a eșuat la folosirea kit-ului %toolkit pe %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ro: Rotirea imaginii a eșuat la folosirea kit-ului %toolkit pe %path (%mimetype, %dimensions)

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
ro: Dacă nici o imagine nu este încărcată, această imagine va fi afișată.

en: Enable <em>Alt</em> field
ro: Activează câmpul <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
ro: Activează câmpul <em>Titlu</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ro: Atributul <em>title</em> este utilizat drept tooltip atunci când cursorul mouse-ului se află deasupra imaginii.

en: Preview image style
ro: Previzualizare stil imagine

en: no preview
ro: fără previzualizare

en: The preview image will be shown while editing the content.
ro: Imaginea de previzualizare va fi afișată în timpul editării conținutului.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
ro: Stilurile de imagini sunt folosite în mod uzual pentru miniaturi prin redimensionarea și tăierea imaginilor, dar pot adăuga și diferite efecte înainte ca o imagine să fie afișată. Când o imagine este afișată cu un anume stil, este creat un nou fișier iar imaginea originală este păstrată intactă.

en: Administer image styles
ro: Administrați stiluri de imagine

en: No defined styles
ro: Nu sunt definite stiluri

en: Error generating image.
ro: Eroare la generare imagine.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
ro: Imposibil de generat imaginea derivată localizată la %path.

en: Failed to create style directory: %directory
ro: Eroare la crearea directorului de stiluri: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
ro: Fișierul de tip imagine %destination memorat în cache există deja. S-ar putea să fie o problemă cu configurația dumneavoastră de rescriere.

en: Image styles
ro: Stiluri de imagine

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
ro: Configurați stiluri care pot fi utilizate pentru redimensionarea sau ajustarea imaginilor la afișare.

en: Edit image effect
ro: Editați efectul imaginii

en: Delete image effect
ro: Ștergeți efectul de imagine

en: Add image effect
ro: Adăugați un efect de imagine

en: Detection method
ro: Metodă de detectare

en: Part of the URL that determines language
ro: Parte a URL-ului care determină limba

en: Request/session parameter
ro: Parametrul cererii/sesiunii

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
ro: Numele parametrului din cerere/sesiune care va fi folosit pentru a determina limba dorită.

en: Filter translatable strings
ro: Filtrarea șirurilor de caractere traductibile

en: Date type
ro: Tip de dată

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
ro: Determină limba dintr-un parametru al cererii/sesiunii. Exemplu: "http://example.com?language=de" setează limba la germană bazat pe folosirea "de" în interiorul parametrului "language".

en: Administer languages
ro: Administrați limbi

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
ro: Ordinea metodelor de detectare a limbii pentru conținut. Dacă o versiune a conținutului este disponibilă în limba detectată, va fi afișată.

en: Follow the user's language preference.
ro: Respectă preferința de limbă a utilizatorului.

en: Language switcher (@type)
ro: Comutator de limbi(@type)

en: Detection and selection
ro: Detectare și selecție

en: URL language detection configuration
ro: Configurarea detectării limbii URL-ului

en: Session language detection configuration
ro: Configurarea detectării limbii sesiunii

[ctx: Long month name]
en: January
ro: ianuarie

[ctx: Long month name]
en: February
ro: februarie

[ctx: Long month name]
en: March
ro: martie

[ctx: Long month name]
en: April
ro: aprilie

[ctx: Long month name]
en: May
ro: mai

[ctx: Long month name]
en: June
ro: iunie

[ctx: Long month name]
en: July
ro: iulie

[ctx: Long month name]
en: August
ro: august

[ctx: Long month name]
en: September
ro: septembrie

[ctx: Long month name]
en: October
ro: octombrie

[ctx: Long month name]
en: November
ro: noiembrie

[ctx: Long month name]
en: December
ro: decembrie

en: The text to be used for this link in the menu.
ro: Textul care va fi folosit pentru această legătură din meniu

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
ro: Legăturile de meniu care nu sunt active nu vor fi listate în niciun meniu.

en: Show as expanded
ro: Afișați ca extins

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
ro: Dacă este selectat și această legătură de meniu are copii, meniul va fi afișat tot timpul expandat.

en: Parent link
ro: Legătură părinte

en: The menu link %title has been deleted.
ro: Legătura %title a meniului a fost ștearsă.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
ro: Sunteți sigur că doriți să resetați legătura %item la setările implicite?

en: The menu link was reset to its default settings.
ro: Legătura din meniu a fost resetată la setările implicite.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
ro: Meniu personalizat %title șters cu toate legăturile sale.

en: Managing menus
ro: Administrare meniuri

en: Displaying menus
ro: Afișarea meniurilor

en: Provide a menu link
ro: Furnizează legătura în meniu

en: Available menus
ro: Meniuri disponibile

en: Edit menu link
ro: Editare legătură meniu

en: Reset menu link
ro: Resetați legătura din meniu

en: Delete menu link
ro: Ștergeți legătura din meniu

en: Preview before submitting
ro: Previzualizare înainte de trimitere

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
ro: Acest text va fi afișat în partea de sus a paginii atunci când se creează sau se editează conținut de acest tip.

en: Author username and publish date will be displayed.
ro: Numele de utilizator al autorului și data publicării vor fi afișate.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ro: Numele lizibil mașină nu este valid. Introduceți un nume diferit de %invalid.

en: Promote selected content to front page
ro: Promovare conținut selectat pe prima pagină

en: Demote selected content from front page
ro: Scoate conținutul selectat de pe prima pagină

en: Make selected content sticky
ro: Fă conținutul selectat lipicios

en: Make selected content not sticky
ro: Fă conținutul selectat nelipicios

en: <em>Edit @type</em> @title
ro: <em>Editare @type</em> @title

en: Revision log message
ro: Mesaj din jurnalul de revizuire

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
ro: Token-uri referitoare la elemente de conținut individuale sau "noduri".

en: The unique ID of the content item, or "node".
ro: ID-ul unic al elementului de conținut sau "nod".

en: The main body text of the node.
ro: Textul din corpul principal al nodului.

en: The summary of the node's main body text.
ro: Rezumatul textului din corpul principal al nodului.

en: Creating content
ro: Creare conținut

en: Creating custom content types
ro: Creare tipuri de conținut personalizate

en: Administering content
ro: Administrarea conținutului

en: Creating revisions
ro: Creare revizii

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
ro: Modulul Node, de asemenea, vă permite să creați versiuni multiple pentru orice conținut și să restabilească versiunile mai vechi folosind setările <em>Informații revizie</em>.

en: User permissions
ro: Permisiunile utilizatorului

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
ro: Tipurile individuale de conținut pot avea câmpuri, comportamente și permisiuni diferite atribuite acestora.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
ro: Elementele de conținut pot fi afișate folosind diferite tipuri de afișare: reclamă, conținut deplin, printare, RSS, etc. <em>Reclamă</em> este un format scurt de obicei folosit în liste cu mai multe elemente de conținut. <em>Conținut deplin</em> este de obicei utilizat când conținutul este afișat pe propria pagină.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
ro: Aici puteți defini care câmpuri sunt afișate și care ascunse când conținutul %type este afișat în fiecare tip de vizualizare și să definiți cum sunt afișate câmpurile în fiecare tip de vizualizare.

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Administer content types
ro: Administrați tipurile de conținut

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ro: Avertisment: A se acorda numai rolurilor care prezintă încredere; această permisiune are implicații de securitate.

en: View published content
ro: Vizualizați conținutul publicat

en: Bypass content access control
ro: Ocoliți controlul accesului la conținut

en: View own unpublished content
ro: Vizualizați propriul conținut nepublicat

en: Content is sticky at top of lists
ro: Conținutul este lipicios la începutul listelor

en: Content is promoted to the front page
ro: Conținutul este promovat pe prima pagină

en: Recent content
ro: Conținut recent

en: No front page content has been created yet.
ro: Încă nu există conținut creat pentru prima pagină.

en: Unpublish content
ro: Retrage conținut

en: Make content sticky
ro: Evidențiați conținutul

en: Make content unsticky
ro: Făceți conținutul neevidențiat

en: Promote content to front page
ro: Promovare conținut pe prima pagină

en: Remove content from front page
ro: Elimină conținutul de pe prima pagină

en: Change the author of content
ro: Schimbă autorul conținutului

en: Save content
ro: Salvare conținut

en: Unpublish content containing keyword(s)
ro: Retrage conținutul care conține următoarele cuvinte cheie

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
ro: Conținutul va fi nepublicat dacă acesta conține oricare dintre frazele de mai sus. Folosiți o listă de fraze sensibile la majuscule, separate prin virgulă. Exemplu: funny, bungee jumping, "Company, Inc."

en: Node Access Permissions
ro: Permisiuni de acces la nod

en: One permission in use | @count permissions in use
ro[0]: O permisiune în folosință
ro[1]: @count permisiuni în folosință

en: Find and manage content.
ro: Găsire și administrare conținut

en: Don't display post information
ro: Nu afișa informații postare

en: Creating aliases
ro: Creare alias-uri

en: Managing aliases
ro: Administrarea alias-urilor

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
ro: Un alias definește un nume diferit pentru o cale URL deja existentă - de exemplu, aliasul 'despre' pentru calea URL 'node/1'. O cale URL poate avea mai multe aliasuri.

en: Administer URL aliases
ro: Administrați aliasuri URL

en: Create and edit URL aliases
ro: Creați și editați aliasuri URL

en: Searched %type for %keys.
ro: %type căutat după %keys.

en: Administer search
ro: Administrare căutare

en: Use search
ro: Folosire căutare

en: Use advanced search
ro: Folosire căutare avansată

en: Choose a set of shortcuts to use
ro: Alegeți un set de comenzi rapide pe care să-l folosiți

en: Choose a set of shortcuts for this user
ro: Alegeți un set de comenzi rapide pentru acest utilizator

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
ro: %user foloseste acum un nou set de scurtături numit %set_name. Se poate edita din această pagină.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
ro: Acum folosiți setul de comenzi rapide %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
ro: %user folosește acum setul de scurtături %set_name.

en: Change set
ro: Schimbare set

en: The shortcut set has been updated.
ro: Setul de comenzi rapide a fost actualizat.

en: The name of the shortcut.
ro: Numele comenzii rapide.

en: The shortcut %link has been updated.
ro: Comanda rapidă %link a fost actualizată.

en: Added a shortcut for %title.
ro: Comandă rapidă adăugată pentru %title.

en: The shortcut %title has been deleted.
ro: Comanda rapidă %title a fost ștearsă.

en: Unable to add a shortcut for %title.
ro: Imposibil de adăugat o comandă rapidă pentru %title.

en: Adding and removing shortcuts
ro: Adăugarea și ștergerea comenzilor rapide

en: Displaying shortcuts
ro: Afișare comenzi rapide

en: Administer shortcuts
ro: Administrați scurtăturile

en: Add to %shortcut_set shortcuts
ro: Adăugați %shortcut_set la comenzi rapide

en: Add to shortcuts
ro: Adaugă la comenzi rapide

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
ro: Șterge din scurtăturile %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
ro: Elimină din comenzi rapide

en: Edit shortcuts
ro: Editare scurtături

en: Add shortcut
ro: Adaugă comandă rapidă

en: Displaying popular content
ro: Afișare conținut popular

en: Page view counter
ro: Contor de vizualizări a paginii

en: Administer statistics
ro: Administrare statistici

en: View content hits
ro: Vizualizări conținut

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ro: Jurnalizare pentru UNIX, Linux și Mac OS X

en: Logging for Microsoft Windows
ro: Jurnalizare pentru Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ro: Pe Microsoft Windows, mesajele sunt trimise întotdeauna către jurnalul evenimentului folosind codul <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
ro: Facilitate syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ro: În funcție de configurația sistemului, Syslog și alte unelte de logare, folosesc acest cod pentru a identifica sau filtra mesajele din cadrul întregului jurnal de sistem.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
ro: Imaginea %file nu a putut fi rotită deoarece funcția imagerotate() nu este disponibilă în această instalare PHP.

en: default theme
ro: tema implicită

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
ro: Alege "Temă implicită" pentru a folosi mereu aceeași temă ca în restul sitului.

en: Use the administration theme when editing or creating content
ro: Folosire temă de administrare la creare sau editare conținut

en: The %theme theme was not found.
ro: Tema %theme nu a fost găsită.

en: %theme is now the default theme.
ro: %theme este acum tema implicită.

en: User verification status in comments
ro: Statusul verificării utilizatorului în comentarii

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
ro: Aceste setări există numai pentru temele care sunt bazate pe motorul de teme %engine.

en: The custom logo path is invalid.
ro: Calea către logo-ul personalizat este invalidă.

en: The custom favicon path is invalid.
ro: Calea favicon-ului personalizat nu este validă.

en: Would you like to continue with the above?
ro: Doriți să continuați cu cele de mai sus?

en: Enter a valid IP address.
ro: Introduceți o adresă IP corectă.

en: The IP address %ip was deleted.
ro: Adresa IP %ip a fost ștearsă.

en: How this is used depends on your site's theme.
ro: Folosirea acestei informații depinde de tema sitului dumneavoastră.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ro: Această pagină este afișată când documentul cerut este restricționat pentru utilizatorul curent. Lăsați necompletat pentru a afișa o pagină generică "acces interzis".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ro: Această pagină este afișată atunci când nu există conținut care poate satisface cererea. Lăsați necompletat pentru a afișa o pagină generică "nu s-a putut găsi".

en: Errors and warnings
ro: Erori și atenționări

en: Clear all caches
ro: Golește tot cache-ul

en: Bandwidth optimization
ro: Optimizare lățime de bandă

en: Public file system path
ro: Cale pentru sistemul de stocare public

en: Private file system path
ro: Cale pentru sistemul de stocare privat

en: Default download method
ro: Metoda de descărcare implicită

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
ro: Această setare este folosită ca metoda preferată pentru descărcare. Folosirea fișierelor publice este mai eficientă, dar nu permite controlul accesului.

en: Time zones
ro: Fusuri orare

en: Only applied if users may set their own time zone.
ro: Se aplică doar dacă utilizatorii își pot seta propriul lor fus orar.

en: Time zone for new users
ro: Fus orar pentru utilizatorii noi

en: Put site into maintenance mode
ro: Pune site-ul în modul de întreținere

en: Displayed as %date
ro: Afișat ca %date

en: Save format
ro: Salvați format

en: Custom date format updated.
ro: Format de dată personalizat actualizat.

en: Custom date format added.
ro: Format de dată personalizat adăugat.

en: Available actions:
ro: Acțiuni disponibile:

en: Create an advanced action
ro: Creați o acțiune avansată

en: Deleted %ip
ro: %ip șters

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
ro: Tokenuri pentru setările la nivel de site și alte informații generale.

en: Tokens related to times and dates.
ro: Token-uri referitoare la ore și date calendaristice.

en: Tokens related to uploaded files.
ro: Tokenuri legate de fișierele încărcate.

en: URL (brief)
ro: URL (prescurtat)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
ro: URL-ul paginii principale a sitului fără protocol.

en: Short format
ro: Format presucrtat

en: Medium format
ro: Format mediu

en: Long format
ro: Format lung

en: Time-since
ro: Timp de când

en: Raw timestamp
ro: Marca temporală brută

en: Managing modules
ro: Gestionare module

en: Managing themes
ro: Gestionare teme

en: Configuring basic site settings
ro: Configurarea setărilor de bază ale sitului

en: Administer modules
ro: Administrați module

en: Administer site configuration
ro: Administrați configurația site-ului

en: Administer themes
ro: Administrați teme

en: Administer actions
ro: Administrare acțiuni

en: Use the site in maintenance mode
ro: Utilizați site-ul în modul de întreținere

en: View site reports
ro: Vizualizați rapoartele site-ului

en: Public files
ro: Fișiere publice

en: Public local files served by the webserver.
ro: Fișiere locale publice servite de webserver.

en: Private local files served by Drupal.
ro: Fișiere locale private deservite de Drupal.

en: Temporary files
ro: Fișiere temporare

en: Temporary local files for upload and previews.
ro: Fișiere locale temporare pentru încărcare și previzualizări.

en: Update modules
ro: Actualizare module

en: Update themes
ro: Actualizare teme

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
ro: Parola dumneavoastră nu este salvată in baza de date. Va fi folosită doar pentru a realiza o conexiune.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
ro: Conexiunea va fi creată între serverul dvs. web și mașina (calculatorul) care găzduiește fișierele acestuia. În marea majoritate a cazurilor este vorba de aceeași mașină, și "localhost" este corect.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
ro: Selectați fusul și ora locală dorite. Datele și orele din acest sit vor fi afișate folosind acest fus orar.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ro: Directorul %directory nu există și nu a putut fi creat.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ro: Directorul %directory există dar nu poate fi scris și nu poate fi facut scriptibil.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
ro: Administrați blocuri, tipuri de conținut, meniuri etc.

en: Delete IP address
ro: Ștergeți adresa IP

en: Maintenance mode
ro: Mod de întreținere

en: Logging and errors
ro: Consemnări și erori

en: Edit date format
ro: Editare format dată

en: Search and metadata
ro: Căutare și metadata

en: Content authoring
ro: Autorizarea conținutului

en: more information
ro: Mai multe informații

en: Tokens related to taxonomy terms.
ro: Token-uri referitoare la termenii taxonomie.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
ro: Token-uri referitoare la vocabularele taxonomie.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
ro: Taxonomia este folosită pentru categorisirea conținutului. Termenii sunt grupați în vocabulare. De exemplu, un vocabular numit "Fructe" ar conține termenii "Măr" și "Banană".

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
ro: Puteți reorganiza termenii din %capital_name folosind handler-urile pentru tragere și plasare și grupați termenii sub un termen părinte trăgându-i dedesubt și la dreapta părintelui.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
ro: %capital_name conține termeni grupați sub termeni părinte. Se pot reordona termenii din %capital_name folosind mânerele drag-and-drop.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
ro: %capital_name conține termeni cu părinți multipli. Drag and drop pentru termenii cu părinți multipli nu este suportat, dar se poate re-activa suportul pentru drag-and-drop prin editarea fiecărui termen să includă un singur părinte.

en: Administer vocabularies and terms
ro: Administrați vocabulare și termeni

en: Taxonomy term page
ro: Pagina unui termen de taxonomie

en: Tracking new and updated site content
ro: Urmărirea conținutului nou și actualizat al sitului

en: Tracking user-specific content
ro: Urmărirea conținutului specific utilizatorului

en: My recent content
ro: Conținut recent propriu

en: Translating content
ro: Traducerea conținutului

en: Preparing to update your site
ro: Pregătire pentru actualizarea sitului dumneavoastră

en: Preparing to install
ro: Pregătire pentru instalare

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ro: Actualizarea a fost finalizată cu succes. Situl dumneavoastră a fost scos din mentenanță.

en: Update was completed successfully.
ro: Actualizarea a fost finalizată cu succes.

en: Update failed! See the log below for more information.
ro: Actualizarea a eșuat! Vedeți intrarea din jurnal de mai jos pentru mai multe informații.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ro: Actualizarea a eșuat! Vedeți intrarea din jurnal de mai jos pentru mai multe informații. Situl dumneavoastră este încă în modul de mentenanță.

en: Failed to get available update data.
ro: Nu a reușit să obțină date de actualizare disponibile.

en: No available update data
ro: Nu există date actualizate disponibile

en: Checking available update data
ro: Verificare date de actualizare disponibile

en: Trying to check available update data ...
ro: Încercarea de a verifica date de actualizare disponibile ...

en: Error checking available update data.
ro: Eroare la verificarea datelor de actualizare disponibile.

en: Checking available update data ...
ro: Verificarea datelor de actualizare disponibile ...

en: Checked available update data for %title.
ro: S-au verificat actualizările pentru %title.

en: Failed to check available update data for %title.
ro: Eșuarea verificării datelor de actualizare disponibile pentru %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
ro: A apărut o eroare la încercarea de a obține date de actualizare disponibile.

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
ro[0]: S-au verificat actualizările pentru un proiect.
ro[1]: S-au verificat actualizările pentru @count proiecte.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
ro[0]: Nu a reușit să obțină actualizările pentru un proiect.
ro[1]: Nu a reușit să obțină actualizările pentru @count proiecte.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
ro: A fost o problemă la obținerea informațiilor de actualizare. Încercați din nou mai târziu.

en: (Theme)
ro: (Temă)

en: (Security update)
ro: (Actualizare de securitate)

en: (Unsupported)
ro: (Nu are suport)

en: All of your projects are up to date.
ro: Toate proiectele sunt la zi.

en: Download these updates
ro: Descărcați aceste actualizări

en: Manual updates required
ro: Necesită actualizări manuale

en: You must select at least one project to update.
ro: Trebuie să alegi cel puțin un proiect pentru actualizare.

en: Downloading updates
ro: Se descarcă actualizările

en: Preparing to download selected updates
ro: Pregătire pentru descărcarea actualizărilor selectate

en: Downloading updates failed:
ro: Descărcarea de actualizări a eșuat:

en: Updates downloaded successfully.
ro: Actualizările au fost descărcate cu succes.

en: Fatal error trying to download.
ro: Eroare fatală la încercarea de a descărca.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
ro: Efectuați actualizările cu situl în mod de mentenanță (foarte recomandat)

en: For example: %url
ro: De exemplu: %url

en: For example: %filename from your local computer
ro: De exemplu: %filename de pe calculatorul dumneavoastră local

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
ro: Imposibil de recuperat proiectul Drupal de pe %url.

en: Provided archive contains no files.
ro: Arhiva furnizată nu conține fișiere.

en: Unable to determine %project name.
ro: Nu am putut determina numele %project.

en: Downloading %project
ro: Descarcă %project

en: Failed to download %project from %url
ro: Nu a reușit descărcarea %project de la %url

en: Includes:
ro: Include:

en: Enabled: %includes
ro: Activat: %includes

en: Disabled: %disabled
ro: Dezactivat: %disabled

en: Checking for available updates
ro: Verificare actualizări disponibile

en: Ready to update
ro: Gata de actualizare

en: Update manager
ro: Manager actualizări

en: No people available.
ro: Nici o persoană disponibilă.

en: Registration and cancellation
ro: Înregistrare și anulare

en: Who can register accounts?
ro: Cine poate înregistra conturi?

en: Administrators only
ro: Numai administratorii

en: Visitors, but administrator approval is required
ro: Vizitatori, dar e necesară aprobarea unui administrator

en: When cancelling a user account
ro: Când se anulează un cont de utilizator

en: Select method for cancelling account
ro: Selectați metoda de anulare a contului

en: Administer users
ro: Administrați utilizatorii

en: Welcome (new user created by administrator)
ro: Bun venit (utilizator nou creat de administrator)

en: Welcome (awaiting approval)
ro: Bun venit (așteaptă aprobare)

en: Welcome (no approval required)
ro: Bun venit (aprobarea nu este necesară)

en: Password recovery
ro: Recuperare parolă

en: Account activation
ro: Activare cont

en: Account cancellation confirmation
ro: Confirmarea anulării contului

en: Account canceled
ro: Cont anulat

en: The one-time login link you clicked is invalid.
ro: Legătura pentru autentificare o-singură-dată pe care ați făcut clic nu este validă.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
ro: <p>Aceasta este o autentificare utilizabilă o singură dată pentru %user_name și va expira în %expiration_date.</p><p>Apăsați acest buton pentru a vă autentifica pe sit și a vă schimba parola.</p>

en: When cancelling your account
ro: La anularea contului dumneavoastră

en: Are you sure you want to cancel your account?
ro: Sunteți sigur că vreți să ștergeți contul dumneavoastră?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să anulați contul %name?

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
ro: Contul dumeavoastră va fi blocat și nu veți mai fi capabil să vă înregistrați. Tot conținutul dumneavoastră va fi ascuns de toată lumea, în afară de administratori.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
ro: Contul dumeavoastră va fi eliminat și toate informațiile contului șterse. Tot conținutul dumneavoastră va fi atribuit utilizatorului %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
ro: Contul dumeavoastră va fi eliminat și toate informațiile contului șterse. Tot conținutul dumneavoastră va fi de asemenea șters.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
ro: Trimiteți o cerere de anulare a contului la %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
ro: Token-uri legate de conturile utilizatorilor individuali.

en: Tokens related to the currently logged in user.
ro: Token-uri legate de utilizatorul autentificat curent.

en: Creating and managing users
ro: Creare și administrare utilizatori

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
ro: Acest formular lasă administratorii să configureze cum trebuie afișate câmpurile la redarea unei pagini de profil a utilizatorului.

en: Change own username
ro: Schimbați propriul nume de utilizator

en: Cancel own user account
ro: Anulează propriul cont de utilizator

en: Cancelling account
ro: Anulare cont

en: Cancelling user account
ro: Anulare cont utilizator

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ro: Un administrator a creat un cont pentru dumneavoastră la [site:name]

en: Cancel the selected user accounts
ro: Anulați conturile utilizatorilor selectați

en: When cancelling these accounts
ro: La anularea acestor conturi

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
ro: Sunteți sigur că doriți să anulați aceste conturi de utilizator?

en: Add lowercase letters
ro: Adãugați litere mici

en: Add uppercase letters
ro: Adăugați caractere majuscule

en: Add numbers
ro: Adăugați cifre

en: Add punctuation
ro: Adãugați semne de punctuație

en: Make it different from your username
ro: Să fie diferit de propriul nume de utilizator

en: Weak
ro: Slabă

en: Fair
ro: Rezonabilă

en: Blocked user: %name %email.
ro: Utilizator blocat: %name %email.

en: Find and manage people interacting with your site.
ro: Identificați și administrați utilizatorii sitului dumneavoastră.

en: Confirm account cancellation
ro: Confirmă anularea contului

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: Install with commonly used features pre-configured.
ro: Instalare cu funcționalități pre-configurate utilizate în mod frecvent.

en: Contact forms
ro: Formulare de contact

en: Flood control
ro: Control flux

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Image style
ro: Stil imagine

en: Exposed
ro: Expus

en: Remove this display
ro: Elimină această afișare

en: Operator to use on all groups
ro: Operator utilizat pe toate grupurile

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
ro: "grup 0 ȘI grup 1 ȘI grup 2" sau "grup 0 SAU grup 1 SAU grup 2", etc

en: Remove group @group
ro: Șterge grupul @group

en: Default group
ro: Grup implicit

en: Group @group
ro: Grupul @group

en: Ungroupable filters
ro: Filtre negrupabile

en: Basic exposed form
ro: Formular de bază expus

en: Input required
ro: Intrare obligatorie

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
ro: Un formular expus care randează doar un view dacă formularul conține intrări ale utilizatorului.

en: Display all items
ro: Afișează toate elementele

en: Display a specified number of items
ro: Afișează un număr specific de elemente

en: Display a limited number items that this view might find.
ro: Afișează un număr limitat de elemente pe care acest view le poate găsi.

en: Paged output, full pager
ro: Ieșire paginată, paginator complet

en: Paged output, full Drupal style
ro: Rezultat paginat, stil Drupal complet

en: Paged output, mini pager
ro: Ieșire paginată, mini paginator

en: Name (raw)
ro: Nume (brut)

en: Machine Name
ro: Nume mașină

en: Change the machine name of this display.
ro: Schimbați numele mașină al acestei afișări.

en: Change settings for this pager type.
ro: Schimbați setările pentru acest tip de paginator.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
ro: Permite gruparea și agregarea (calcularea) câmpurilor.

en: Exposed form style
ro: Stilul formularului expus

en: Select the kind of exposed filter to use.
ro: Selectați tipul de filtru expus pentru utilizare.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
ro: Setările formularului expus pentru acest stil de formular expus.

en: The machine name of this display
ro: Numele mașină al acestei afișări

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
ro: Dacă este activat, unele câmpuri pot deveni indisponibile. Toate câmpurile care sunt selectate pentru a fi grupate vor fi comprimate la o valoare pe valoare distinctă. Alte câmpuri care sunt selectate pentru agregare vor avea funcția de rulare pe ele. De exemplu, puteți grupa nodurile după titlu și contoriza numărul de nid-uri în scopul de a obține o listă de titluri duplicate.

en: Exposed Form
ro: Formă expusă

en: Exposed form options
ro: Opțiuni formular expus

en: Pager options
ro: Opțiuni paginator

en: Display id should be unique.
ro: ID-ul afișării ar trebui să fie unic.

en: Include reset button
ro: Include butonul de resetare

en: Reset button label
ro: Eticheta butonului de anulare

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
ro: Textul butonului anulare (reset) afișat pe formularul expus.

en: Exposed sorts label
ro: Eticheta sortării expuse

en: Select any filter and click on Apply to see results
ro: Selectați orice filtru și faceți clic pe Aplică pentru a vedea rezultatele

en: Text on demand
ro: Text la cerere

en: Exposed options
ro: Opțiuni expuse

en: Items per page label
ro: Etichetă pentru "Elemente pe pagină"

en: Exposed items per page options
ro: Opțiuni de elemente expuse pe pagină

en: Expose Offset
ro: Expune decalajul

en: Offset label
ro: Eticheta decalajului

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
ro[0]: Mini paginator, @count element, omite @skip
ro[1]: Mini paginator, @count elemente, omite @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
ro[0]: Mini paginator, @count element
ro[1]: Mini paginator, @count elemente

en: All items, skip @skip
ro: Toate elementele, omite @skip

en: All items
ro: Toate elementele

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
ro[0]: @count element, omite @skip
ro[1]: @count elemente, omite @skip

en: @count item | @count items
ro[0]: @count articole
ro[1]: @count de articole

en: Group results together
ro: Grupează rezultatele

en: Bundle ID
ro: ID bundle

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
ro[0]: 1 actualizare în așteptare (@number_applied de aplicat, @number_incompatible ignorate)
ro[1]: @count actualizări în așteptare (@number_applied de aplicat, @number_incompatible ignorate)
ro[2]: @count de actualizări în așteptare (@number_applied de aplicat, @number_incompatible ignorate)

en: Author textfield
ro: Câmp text autor

en: Overview of fields on all entity types.
ro: Prezentare generală a câmpurilor din toate tipurile de entități.

en: Collapse
ro: Restrângeți

en: Error messages to display
ro: Ce mesaje de eroare se vor afișa

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
ro: Este recomandat ca siturile ce rulează în producție să nu afișeze niciun fel de erori.

en: Current password
ro: Parola actuală

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
ro: Parola dumneavoastră curentă lipsește sau e incorectă; e obligatoriu să schimbați %name.

en: Configure user accounts.
ro: Configurați conturile de utilizator.

en: Terminology
ro: Terminologie

en: Inline Form Errors
ro: Erori Integrate în Formular

en: Last access timestamp
ro: Amprenta de timp a ultimului acces

en: Last login timestamp
ro: Amprenta de timp a ultimei autentificări

en: Severity level
ro: Nivel de securitate

en: Forum settings
ro: Setări forum

en: Update preview
ro: Actualizare previzualizare

en: No media available.
ro: Nu există suport media disponibil.

en: Administer media
ro: Administrați media

en: View media
ro: Vizualizați media

en: Remove block
ro: Eliminați blocul

en: all languages
ro: toate limbile

en: %module module installed.
ro: Modulul %module a fost instalat.

en: Administer text formats and filters
ro: Administrați formate de text și filtre

en: @type language detection
ro: Detecția limbii @type

en: Use the detected interface language.
ro: Folosiți limba interfeței detectată.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
ro: Momentan folosiți setul de comenzi rapide %set-name.

en: Create new set
ro: Crează un set nou

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
ro: Setul de comenzi rapide %set_name a fost creat. Îl puteți edita de pe această pagină.

en: Updated set name to %set-name.
ro: Nume set actualizat la %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
ro: Dacă ați ales acest set de scurtături ca și implicit pentru unii sau toți utilizatorii, ei vor fi de asemenea afectați de ștergerea lui.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
ro[0]: 1 utilizator a ales sau a fost atribuit acestui set de scurtături.
ro[1]: @count utilizatori au ales sau au fost atribuiți acestui set de scurtături.

en: Administering shortcuts
ro: Administrarea comenzilor rapide

en: Choosing shortcut sets
ro: Alegerea seturilor de comenzi rapide

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
ro: Utilizatorii care au permisiunea de a comuta seturile de comenzi rapide pot alege un set de comenzi rapide pentru a-l folosi în tabul de comenzi rapide de pe pagina contului lor de utilizator.

en: Edit current shortcut set
ro: Editați setul de comenzi rapide curente

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
ro: Editarea setului curent de comenzi rapide va afecta ceilalți utilizatori dacă acel set a fost atribuit sau selectat de alți utilizatori. Acordarea permisiunii "Selectați orice set de comenzi rapide" împreună cu această permisiune va acorda permisiunea de a edita orice set de comenzi rapide.

en: Select any shortcut set
ro: Selectați orice set de comenzi rapide

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
ro: Din toate seturile de scurtături, selectați unul care să fie propriul set activ. Fără această permisiune, administratorul selectează seturile de scurtături pentru utilizatori.

en: Add and modify shortcut sets.
ro: Adăugați și modificați seturi de comenzi rapide.

en: Add shortcut set
ro: Adăugare set de comenzi rapide

en: Edit set name
ro: Editați numele setului

en: Delete shortcut set
ro: Șterge set de comenzi rapide

en: @remote could not be saved to @path.
ro: @remote nu poate fi salvat către @path.

en: Database support
ro: Suport pentru bază de date

en: Cache type
ro: Tipul de cache

en: Is not empty (NOT NULL)
ro: Nu este gol (NOT NULL)

en: Use absolute link (begins with "http://")
ro: Utilizați un link absolut (începe cu "http://")

en: Output machine name
ro: Ieșire nume de mașină

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ro: Modificați numele claselor CSS care vor fi adăugate la această afișare.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ro: Clasele CSS trebui să conțină numai caractere alfanumerice și linii întrerupte.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
ro: Stabiliți dintre ce valori poate alege utilizatorul la determinarea elementelor per pagină. Separate prin virgulă.

en: Update @name
ro: Actualizare @name

en: Link field
ro: Câmp de tip legătură

en: Attachment before
ro: Atașament deasupra

en: Attachment after
ro: Atașament dedesubt

en: visible
ro: vizibil

en: Transitions
ro: Tranziții

en: Cache configuration
ro: Configurare cache

en: Editing
ro: Editare

en: The date the comment was most recently updated.
ro: Data când a fost actualizat comentariul.

en: Comment posted: %subject.
ro: Comentariu postat: %subject.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
ro: Câmpul a fost dezactivat deoarece nu aveți permisiuni suficiente pentru a-l edita.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
ro: Vizualizați, editați și ștergeți tot conținutul indiferent de restricțiile de permisiune.

en: Syslog format
ro: Format syslog

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
ro: Resursele externe pot fi optimizate automat, ceea ce poate reduce atât dimensiunea cât și numărul cererilor făcute către situl dumneavoastră.

en: The location of the file relative to Drupal root.
ro: Locația fișierului relativ către rădăcina Drupal.

en: Your modules have been downloaded and updated.
ro: Modulul dumneavoastră a fost descărcat și actualizat.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ro: Folosiți <em>articole</em> pentru conținut dependent de timp, cum ar fi știri, comunicate de presă sau articole de blog.

en: Translation update status
ro: Status actualizare traducere

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ro: Fișierul selectat %filename nu poate fi încărcat. Este persimă încărcarea fișierelor cu următoarele extensii: %extensions

en: Filter modules
ro: Module de filtrare

en: Vocabulary machine name
ro: Numele de mașină al vocabularului

en: Current page
ro: Pagina curentă

en: Highlighted
ro: Evidențiat

en: Plum
ro: Prună

en: Site logo
ro: Logo sit

en: %field cannot contain any markup.
ro: %field nu poate conține marcaje html.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
ro: Aceste opțiuni controlează setările de afișare pentru tema %name. Aceste setări vor fi utilizate la afișarea sitului dumneavoastră folosind această temă.

en: Administer software updates
ro: Administrați actualizări de software

en: @required_name (Missing)
ro: @required_name (Lipsă)

en: @required_name (Version @compatibility required)
ro: @required_name (Necesită versiunea @compatibility)

en: Unresolved dependency
ro: Dependență nerezolvată

en: @name requires this module.
ro: @name necesită acest modul.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
ro: @name necesită acest modul și versiune. Momentan se folosește @required_name versiunea @version

en: Previous page
ro: Pagina anterioară

en: Fetch settings
ro: Scoatere setări

en: Site details
ro: Detaliile sitului

en: Subscribe to @title
ro: Abonează-te la @title

en: Interfaces
ro: Interfețe

en: Ice
ro: Gheață

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
ro: Tabelul prefix, %prefix, al bazei de date pe care l-ați introdus este invalid. Tabelul prefix poate conține numai caractere alfanumerice, perioade, sau de subliniere.

en: Default settings file
ro: Fișier de configurare implicit

en: The default settings file does not exist.
ro: Fișierul de configurare implicit nu există.

en: Show row weights
ro: Arată greutățile rândurilor

en: Hide row weights
ro: Ascunde greutățile rândurilor

en: %name: the value may be no less than %min.
ro: %name: valoarea nu poate fi mai mică decât %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
ro: %name: valoarea nu poate fi mai mare decât %max.

en: Custom display settings
ro: Opțiuni de particularizare afișare

en: Node module element
ro: Element din modulul Nod

en: not yet assigned
ro: neasignat încă

en: not yet created
ro: necreat încă

en: Comment type
ro: Tip de comentariu

en: Edit permissions
ro: Editează permisiuni

en: None (original image)
ro: Nimic (imagine originală)

en: Reusable
ro: Reutilizabil

en: Configuration files
ro: Fișiere de configurare

en: Row class
ro: Clasă rând

en: Latest version
ro: Ultima versiune

en: The URL of the account edit page.
ro: URL-ul paginii de editare a contului.

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: Edit translations
ro: Editare traduceri

en: - Use default -
ro: - Utilizare implicit -

en: Query type
ro: TIpul interogării

en: Search page
ro: Pagină de căutare

en: Search pages
ro: Pagini de căutare

en: Add search page
ro: Adaugă o pagină de căutare

en: Redirect path
ro: Cale pentru redirecționare

en: Unknown content type
ro: Tip de conținut necunoscut

en: Drupal Upgrade
ro: Actualizare Drupal

en: Summary options
ro: Opțiuni rezumat

en: Back to site
ro: Înapoi la site

en: Never (manually)
ro: Niciodată (manual)

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
ro: Conectare nereușită la serverul bazei de date. Serverul a raportat următorul mesaj: %error.<ul><li>Serverul bazei de date este în funcțiune?</li><li>Există baza de date și ați introdus corect numele acesteia?</li><li>Ați introdus corect numele utilizatorului și parola acestuia?</li><li>Ați introdus corect numele serverului bazei de date?</li><ul>

en: Exit block region demonstration
ro: Ieșire din regiunea de demonstrație a blocurilor

en: Database log messages to keep
ro: Mesaje jurnal bază de date de păstrat

en: Recent log messages
ro: Mesaje recente din jurnal

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ro: Definiți un șir text care urmează să fie sufixat valorii, precum 'm' sau 'kb/s; '. Lăsați liber pentru niciunul. Separați valorile de singular și plural printr-o bară verticală ('liră|lire').

en: Thousand marker
ro: Marcaj cifra miilor

en: Display prefix and suffix.
ro: Afișează sufix și prefix

en: Display with prefix and suffix.
ro: Afișează cu sufix și prefix

en: - Select a value -
ro: - Selectați o valoare -

en: Trim length
ro: Taie din lungime

en: No field is displayed.
ro: Niciun câmp nu este afișat.

en: No field is hidden.
ro: Niciun câmp nu este ascuns.

en: Format settings:
ro: Setări format:

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
ro: Formatele de text sunt prezente pe paginile de editare a conținutului în ordinea definită pe această pagină. Primul format disponibil utilizatorului va fi selectat ca implicit.

en: Link image to
ro: Legați imagine la

en: Image style: @style
ro: Stil imagine: @style

en: Linked to content
ro: Legat de conținut

en: Linked to file
ro: Legat de fișier

en: Shown when hovering over the menu link.
ro: Afișat la trecerea peste legătura din meniu

en: Syslog identity
ro: Identitate syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ro: La începutul fiecărui mesaj înregistrat în Syslog va fi adăugat un șir de caractere. Dacă aveți mai multe situri la același Syslog, un identificator unic per-site va face mai facilă filtrarea înregistrărilor.

en: Error pages
ro: Pagini de eroare

en: Run cron every
ro: Rulează cron la fiecare

en: Manage automatic site maintenance tasks.
ro: Administrare sarcini executate automat.

en: Weight for added term
ro: Greutatea termenului adăugat

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
ro: Profil minimal pentru rularea testelor. Include numai module absolut necesare.

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Preset ID
ro: ID Preset

en: Administrative name
ro: Nume administrativ

en: Weight for @block block
ro: Greutatea blocului @block

en: Region for @block block
ro: Regiunea blocului @block

en: Post comments
ro: Postează comentarii

en: Skip comment approval
ro: Omite aprobarea comentariilor

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
ro: Sunteți sigur că vreți să dezactivați formatul de text %format?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
ro: Formatele de text dezactivate sunt eliminate complet din interfața de administrare și orice conținut stocat cu acel format nu va mai fi afișat. Această acțiune nu poate fi anulată.

en: Disabled text format %format.
ro: Formatul de text %format a fost dezactivat.

en: Text Formats
ro: Formate pentru text

en: Disable text format
ro: Dezactivare format text

en: Hot topic, new comments
ro: Subiect fierbinte, comentarii noi

en: Hot topic
ro: Subiect fierbinte

en: Normal topic
ro: Subiect normal

en: Closed topic
ro: Subiect închis

en: Reference for usage, configuration, and modules.
ro: Referință pentru utilizare, configurare și module.

en: Configure @module permissions
ro: Configurați permisiunile pentru @module

en: Administer settings.
ro: Administrați setările.

en: View reports, updates, and errors.
ro: Vizualizați rapoarte, actualizări și erori.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ro: Gestionați conturile de utilizator, rolurile și permisiunile.

en: Changed date
ro: Data modificării

en: Nothing
ro: Nimic

en: Update @title
ro: Actualizare @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Un nume citibil-mașină unic. Poate conține doar litere minuscule, numere și liniuțe de subliniere.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
ro: Numele descifrabil de calculator trebuie să conțină caractere unice.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
ro: Numele descifrabil de calculator trebuie să conțină doar litere mici, cifre și cratime.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ro: Numele descifrabil de calculator este deja utilizat. Acesta trebuie să fie unic.

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Weight for row @number
ro: Greutate pentru rândul @number

en: Label display for @title
ro: Eticheta de afișare pentru @title

en: Formatter for @title
ro: Format pentru @title

en: Parents for @title
ro: Părinți pentru @title

en: Weight for new file
ro: Greutatea noului fișier

en: Choose a file
ro: Alege un fișier

en: Weight for new effect
ro: Greutatea noului efect

en: Enable @title menu link
ro: Activați legătura @title din meniu

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
ro: Un nume unic pentru a construi URL-ul meniului. Trebuie să conțină doar litere minuscule, numere și cratime.

en: Schema version
ro: Versiunea schemei

en: Theme name
ro: Numele temei

en: URL fallback
ro: URL de rezervă

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
ro: Folosiți o limbă detectată deja pentru URL-uri dacă nici una nu este găsită.

en: %type_name: Create new content
ro: %type_name: Creați conținut nou

en: %type_name: Edit own content
ro: %type_name: Editați propriul conținut

en: %type_name: Edit any content
ro: %type_name: Editați orice conținut

en: %type_name: Delete own content
ro: %type_name: Ștergeți propriul conținut

en: %type_name: Delete any content
ro: %type_name: Ștergeți orice conținut

en: New object was not saved, no error provided
ro: Noul obiect nu a fost salvat, nici o eroare returnată

en: The author's host name.
ro: Numele serverului gazda al autorului.

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
ro: Starea publicării unui comentariu. (0 = Publicat, 1 = Nepublicat)

en: The comment author's name.
ro: Numele autorului comentariului.

en: Next steps
ro: Pașii următori

en: @driver_name settings
ro: Setări @driver_name

en: Database file
ro: Fișier bază de date

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
ro: Calea absolută către fișierul în care datele @drupal vor fi stocate. E important ca acesta să fie scriptibil de către serverul web și ar trebui să existe în afara rădăcinii web.

en: No fields are present yet.
ro: Nici un câmp nu este prezent încă.

[ctx: Font weight]
en: Strong
ro: Îngroșat
    în context: Grosime font

en: Uninstall @module module
ro: Dezinstalați modulul @module

en: View the administration theme
ro: Vezualizați tema de administrare

en: Database system
ro: Sistem de baze de date

en: Database system version
ro: Versiunea sistemului bazei de date

en: Indexed %count content items for tracking.
ro: %count elemente de conținut indexate pentru urmărire.

en: Release notes for @project_title
ro: Notificări de lansare pentru @project_title

en: The role settings have been updated.
ro: Setările rolului au fost actualizate.

en: Disable the account and keep its content.
ro: Dezactivează contul si păstrează conținutul.

en: Disable the account and unpublish its content.
ro: Dezactivează contul și retrage conținutul publicat.

en: Drupal system listing compatible test
ro: Test compatibil cu sistemul de listare din Drupal

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
ro: Modul de suport pentru testarea funcției drupal_system_listing.

en: Fixed value
ro: Valoare fixă

en: No refresh
ro: Fără actualizare

en: String settings
ro: Setări șir

en: Use field label instead of the "On value" as label
ro: Folosiți eticheta câmpului în locul etichetei "On value"

en: List (integer)
ro: Listă (întregi)

en: List (float)
ro: Listă (virgulă mobilă)

en: Allowed values list: invalid input.
ro: Lista valorilor permise: intrare nevalidă.

en: The entity type.
ro: Tipul entității.

en: Center left
ro: Centru stânga

en: Center right
ro: Centru dreapta

en: Asc
ro: Ascendent

en: HTML element
ro: Element HTML

en: Label HTML element
ro: Elementul HTML al etichetei

en: Place a colon after the label
ro: Adăugați două puncte după etichetă

en: Wrapper HTML element
ro: Element wrapper HTML

en: Wrapper class
ro: Clasa wrapper-ului

en: Add default classes
ro: Adăugați clase implicite

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
ro: Folosiți clasele implicite ale Views-ului pentru a identifica eticheta câmpului, câmpul și conținutul câmpului.

en: Use absolute path
ro: Folosiți calea absolută

en: Rel Text
ro: Text Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
ro: Includeți atributul Rel pentru utilizarea în lightbox2 sau alte servicii javascript.

en: Preserve certain tags
ro: Păstrați anumite tag-uri

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
ro: Listați etichetele care trebuie să fie conservate în timpul procesului de înlăturare. De exemplu: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; care vor conserva toate elementele p și br

en: Format plural
ro: Format de plural

en: If checked, special handling will be used for plurality.
ro: Dacă este bifat, o manipulare (handling) specială va fi utlizată pentru plural.

en: Singular form
ro: Formă de singular

en: Plural form
ro: Formă de plural

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
ro: Textul folosit pentru forma de plural, @count va fi înlocuit cu valoarea.

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ro: Un nume de mașină lizibil și unic pentru acest View. Aceasta trebuie să conțină numai litere mici, numere și liniuțe de subliniere (underscores).

en: Weight for @display
ro: Greutatea afișării @display

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
ro: Acest titlu va fi afișat pe pagina de editare a views-ului în loc de cel implicit. Acest lucru ar putea fi util dacă aveți același element de două ori.

en: Date and time of when the comment was created.
ro: Data și ora creării comentariului.

en: Date and time of when the comment was last updated.
ro: Data și ora la care comentariul a fost actualizat ultima oară.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
ro: Dacă comentariul este aprobat (sau este încă în coada de așteptare de moderare).

en: Last comment CID
ro: CID-ul ultimului comentariu

en: Last Comment
ro: Ultimul Comentariu

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ro: Unele roluri nu au dreptul de a accesa conținut, dar afișarea %display nu are control de acces.

en: The extension of the file.
ro: Extensia fișierului.

en: File Usage
ro: Utilizare fișier

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
ro: Un fișier care este asociat cu acest nod, de obicei din cauză că acesta este într-un câmp în nod.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
ro: Un utilizator care este asociat cu acest fișier, de obicei din cauză că acest fișier este într-un câmp în utilizator.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
ro: Un fișier care este asociat cu acest utilizator, de obicei din cauză că acesta este într-un câmp în utilizator.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
ro: Un comentariu care este asociat cu acest fișier, de obicei din cauză că acest fișier este într-un câmp în comentariu.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
ro: Un fișier care este asociat cu acest comentariu, de obicei din cauză că acesta este într-un câmp în comentariu.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
ro: Un termen taxonomie care este asociat cu acest fișier, de obicei din cauză că acest fișier este într-un câmp în termenul taxonomie.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
ro: Un fișier care este asociat cu acest termen taxonomie, de obicei din cauză că acesta este într-un câmp în termenul taxonomie.

en: The module managing this file relationship.
ro: Modulul care administrează această relație dintre fișiere.

en: The type of entity that is related to the file.
ro: Tipul entității care este legată de fișier.

en: The number of times the file is used by this entity.
ro: De câte ori este folosit fișierul de această entitate.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
ro: Folosit de Stil: Tabelul pentru a determina coloana reală pentru sortare prin clic a câmpului. De obicei, valoarea implicită este bună.

en: Group column
ro: Grupare după coloană

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
ro: Pentru a aplica funcția de grupare selectată mai sus, selectați coloana câmpului pentru care se va aplica.

en: Group columns (additional)
ro: Grupați coloane (suplimentar)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
ro: Selectați orice coloane suplimentare ale acestui câmp pentru a le include în interogare și pentru a le grupa.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ro: Numele mașină al vocabularului de care aparține termenul.

en: Display error message
ro: Afișează mesaj de eroare

en: Comment or document this display.
ro: Comentați sau documentați această afișare.

en: Query settings
ro: Setări ale interogării

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
ro: Permiteți stabilirea unor setări avansate pentru plugin-ul interogării.

en: The name and the description of this display
ro: Numele și descrierea acestei afișări

en: Query options
ro: Opțiunile interogării

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
ro: Ar trebui ca această afișare să moștenească valorile de paginație de la afișarea părinte la care este atașată?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
ro: Ar trebui ca această afișare să randeze valorile pager-ului? Acest lucru este semnificativ doar dacă moștenește un pager.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
ro: Acesta va apărea ca nume al acestui bloc în administrare >> structură >> blocuri.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
ro: Textul ce va fi afișat în locul rezultatelor până când utilizatorul selectează și aplică un filtru expus.

en: Include all items option
ro: Include opțiunea toate elementele

en: All items label
ro: Eticheta toate elementele

en: Disable SQL rewriting
ro: Dezactivați rescrierea SQL

en: The class to provide on each row.
ro: Clasă furnizată pe fiecare rând.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ro: Clasa furnizată pe wrapper, în afara listei.

en: List class
ro: Clasa listei

en: The class to provide on the list element itself.
ro: Clasa de furnizat pe elementul din listă în sine.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
ro: Definiți calea de bază pentru legăturile din acest rezumat
            view, ex. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Nu includeți liniuța oblică de început și de sfârșit. Dacă această valoare
           este goală, viewsul va folosi prima cale găsită drept cale de bază,
           în afișările paginii, sau / dacă nici o cale nu a putut fi găsită.

en: files
ro: fișiere

en: Not specified
ro: Nu este specificat

en: Content access
ro: Acces la conținut

en: Sticky status
ro: Status lipicios

en: RSS category
ro: Categorie RSS

en: RSS enclosure
ro: Conținut RSS

en: Paste your configuration here
ro: Lipiți configurația dumneavoastră aici

en: Import configuration
ro: Importați configurația

en: URL to image
ro: URL către imagine

en: Content revisions
ro: Revizii conținut

en: Recipient ID
ro: ID-ul destinatarului

en: %time hence
ro: %time de aici înainte

en: Language selection
ro: Selectează limba

en: Delete all translations
ro: Șterge toate traducerile

en: No Access
ro: Fără Acces

en: Default moderation state
ro: Starea de moderare implicită

en: Search page path
ro: Calea paginii de căutare

en: Many to one
ro: Multe la unul

en: All Day
ro: Toată ziua

en: Upscale
ro: Mărire

en: Logo settings
ro: Configurări logo

en: Delete field.
ro: Șterge câmp.

en: No results behavior
ro: Fără rezultate de comportament

en: Edit @section
ro: Editați @section

en: View to insert
ro: View-ul de inserat

en: The view to insert into this area.
ro: View-ul ce va fi introdus în această zonă.

en: Inherit contextual filters
ro: Moștenește filtrele contextuale

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
ro: Dacă este bifat, acest view va primi aceleași filtre contextuale ca și părintele său.

en: Recursion detected in view @view display @display.
ro: Recursivitate detectată în vizualizarea @view afișarea @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
ro: Când valoarea de filtrare <em>NU</em> este în URL

en: Exception value
ro: Valoarea excepției

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ro: Dacă este primită această valoare, filtrul va fi ignorat; de ex, "toate valorile"

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
ro: Când valoarea de filtrare <em>ESTE</em> în URL sau una prestabilită este furnizată

en: Provide title
ro: Furnizează titlul

en: Specify validation criteria
ro: Specifică un criteriu de validare

en: Action to take if filter value does not validate
ro: Acțiunea de întreprins dacă valoarea de filtrare nu se validează

en: Display all results for the specified field
ro: Afișează toate rezultatele pentru câmpul specificat

en: Provide default value
ro: Furnizează o valoare implicită

en: Show "Page not found"
ro: Arată "Pagina nu a fost găsită"

en: Display a summary
ro: Afișați un rezumat

en: Display contents of "No results found"
ro: Afișează conținutul din "Nu au fost găsite rezultate"

en: Number of records
ro: Număr de înregistrări

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ro: Sortare implicită

[ctx: Sort order]
en: Date
ro: Dată

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ro: Numeric

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ro: Dacă este selectat, utilizatorii pot introduce valori multiple sub forma 1+2+3 (pentru SAU) sau 1,2,3 (pentru ȘI).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ro: Dacă este selectată, mai multe instanțe a acestui câmp pot lucra împreună, ca și cum mai multe valori au fost furnizate aceluiași filtru. Această setare nu este compatibilă cu setarea "Reducerea duplicatelor".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
ro: Dacă este selectat, numerele introduse pentru filtru vor fi mai degrabă excluse decât limitarea vizualizării.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
ro: Modul glosar aplică o limită numărului de caractere folosite în valoarea de filtrare, ceea ce permite vizualizării rezumate să se comporte ca un glosar.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
ro: Împotriva a cât de multe caractere a valorii de filtrare să filtrezi. Dacă este setat la 1, toate câmpurile care încep cu prima valoare din valoarea de filtrare  vor fi potrivite.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
ro: Când printați titlul și rezumatul, cum să transformați cazul valorii filtrate.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ro: Alfabetic

en: Create a label
ro: Creează o etichetă

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
ro: Activat să încarce acest câmp drept ascuns. Folosit adesea să grupeze câmpurile sau să le utilizeze ca token în alt câmp.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
ro: Alegeți elementul HTML care să fie plasat în jurul acestui câmp, de exemplu, H1, H2, etc.

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
ro: Alegeți elementul HTML care să fie plasat în jurul aceastei etichete, de exemplu, H1, H2, etc.

en: Rewrite results
ro: Rescrie rezultatele

en: Replace spaces with dashes
ro: Înlocuiți spațiile cu liniuțe

en: External server URL
ro: URL server extern

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
ro: Legături către un server extern, folosind un URL complet, de ex: http://www.example.com' sau 'www.example.com'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
ro: Converți liniile noi &lt;br&gt; la etichete HTML

en: No results text
ro: Text pentru "nici un rezultat"

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
ro: Bifați activarea afișării textului "nici un rezultat" în cazul în care câmpul conține numărul 0.

en: Time hence
ro: Timp de aici înainte

en: Time hence (with "hence" appended)
ro: Timp de aici înainte (cu "de aici înainte" anexat)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ro: Perioadă de timp (datele din viitor au "-" prefixat)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ro: Perioadă de timp (datele din trecut au "-" prefixat)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
ro: Cum ar trebui să fie afișate datele serializate. Puteți alege o cheie personalizată pentru matrice (array)/obiect sau un print_r pentru rezultat (output) complet.

en: Full data (unserialized)
ro: Date complete (neserializate)

en: Full data (serialized)
ro: Date complete (serializate)

en: A certain key
ro: O anumită cheie

en: Which key should be displayed
ro: Care cheie ar trebui afișată

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
ro: Trebuie să introduceți o cheie dacă doriți să afișați o cheie a datelor.

en: How many different units to display in the string.
ro: Câte unități de afișat diferite în șir.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ro: Acest filtru nu este expus. Expuneți-l pentru a permite utilizatorilor să-l schimbe.

en: Expose filter
ro: Expuneți filtrul

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ro: Acest filtru este expus. Dacă îl ascundeți, utilizatorii nu vor putea să-l schimbe.

en: Hide filter
ro: Ascunde filtrul

en: Expose operator
ro: Expuneți operatorul

en: Allow the user to choose the operator.
ro: Permite utilizatorului să aleagă operatorul.

en: Allow multiple selections
ro: Permite selecții multiple

en: Enable to allow users to select multiple items.
ro: Activați pentru a permite utilizatorilor să selecteze elemente multiple.

en: Remember the last selection
ro: Memorează ultima selecție

en: Enable to remember the last selection made by the user.
ro: Activați pentru a memora ultima selecție făcută de utilizator.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
ro: Trebuie să selectați o valoare dacă acesta nu este un filtru expus non-necesar.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
ro: Permite ascunderea elementelor care nu conțin această relație

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ro: Această sortare nu este expusă. Expuneți-o pentru a permite utilizatorilor să o schimbe.

en: Expose sort
ro: Expuneți sortarea

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ro: Această sortare este expusă. Dacă o ascundeți, utilizatorii nu vor putea să o schimbe.

en: Hide sort
ro: Ascunde sortarea

en: Provide description
ro: Furnizează descriere

en: Update "@title" choice
ro: Actualizează opțiunea "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
ro: Actualizați "@title" ales (@number)

en: Auto preview
ro: Previzualizare automată

en: Preview with contextual filters:
ro: Previzualizare cu filtre contextuale:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
ro: Separați valorile filtrelor contextuale cu un "/". De exemplu, %example.

en: Apply and continue
ro: Aplică și continuă

en: All displays (except overridden)
ro: Toate afișările (exceptând cele suprascrise)

en: All displays
ro: Toate afișările

en: This @display_type (override)
ro: Această @display_type (suprascrie)

en: Create new filter group
ro: Creează un grup de filtre nou

en: No filters have been added.
ro: Nu a fost adăugat nici un filtru

en: Drag to add filters.
ro: Trageți pentru a adăuga filtre.

en: Add and configure @types
ro: Adăugați și configurați @types

en: Configure @type: @item
ro: Configurare @type: @item

en: Always show advanced display settings
ro: Arată întotdeauna setările avansate de afișaj

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
ro: Etichetă pentru valoarea "Oricare" în filtrele expuse care presupun selecție simplă și parametri non-necesari

en: Live preview settings
ro: Setări de previzualizare în direct

en: Automatically update preview on changes
ro: Actualizare automată a previzualizării când apar schimbări

en: Show information and statistics about the view during live preview
ro: Arată informațiile și statisticile despre view în timpul previzualizării în direct

en: Above the preview
ro: Deasupra previzualizării

en: Below the preview
ro: Sub previzualizare

en: Show the SQL query
ro: Arată interogarea SQL

en: Show performance statistics
ro: Arată statistici de performanță

en: Display | Displays
ro[0]: Afișare
ro[1]: Afișări

en: Unformatted list
ro: Listă neformatată

en: Contextual filters
ro: Filtre contextuale

en: contextual filters
ro: filtre contextuale

en: Contextual filter
ro: Filtru contextual

en: contextual filter
ro: filtru contextual

en: filter criteria
ro: criterii de filtrare

en: Filter criterion
ro: Criteriu de filtrare

en: filter criterion
ro: criteriu de filtrare

en: no results behavior
ro: nici un rezultat

en: The node ID.
ro: ID-ul nodului.

en: The content title.
ro: Titlu conținut

en: The date the content was posted.
ro: Data la care conținutul a fost postat.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
ro: Filtrează conținutul nepublicat dacă utilizatorul curent nu-l poate vizualiza.

en: Whether or not the content is sticky.
ro: Conținutul este sau nu evidențiat.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ro: Dacă este sau nu lipicios conținutul. Pentru a lista conținutul lipicios prima dată, setați-l descrescător.

en: User has a revision
ro: Utilizatorul are o revizie

en: All nodes where a certain user has a revision
ro: Toate nodurile pentru care un anumit utilizator are o revizie

en: Content revision is a history of changes to content.
ro: Revizia conținutului este o istorie a schimbărilor conținutului.

en: Get the actual content from a content revision.
ro: Obțineți conținutul actual dintr-o revizie a conținutului.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
ro: Furnizați o legătură simplă pentru a șterge revizia conținutului.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
ro: Filtrarea conținutului după accesul la vizualizare. <strong>Nu este necesară dacă utilizați node ca tabelă de bază.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
ro: Arată un marcaj care indică dacă, conținutul este nou sau actualizat.

en: Show only content that is new or updated.
ro: Afișează doar conținutul care e nou sau actualizat.

en: Display the content with standard node view.
ro: Afișați conținutul cu vizualizarea standard a  nodului.

en: Content ID from URL
ro: ID-ul conținutului din URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
ro: Conținutul care este asociat cu acest fișier, de obicei din cauză că acest fișier este într-un câmp în conținut.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
ro: Permite "adâncime" pentru Taxonomie: ID Termen (cu adâncime) să fie modificat printr-o valoare suplimentară de filtru contextual.

en: Content authored
ro: Conținut care aparține unui autor

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
ro: Leagă conținutul de utilizatorul care l-a creat. Această relație va crea o înregistrare pentru fiecare element de conținut creat de utilizator.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
ro: Permite unei valori de filtrare contextuală să fie ignorată. Interogarea nu va fi alterată de această valoare a filtrului contextual. Poate fi folosit când valorile filtrului contextual provin din URL și o parte a URLului necesită să fie ignorată.

en: View area
ro: Vizualizarea zonei

en: Insert a view inside an area.
ro: Introduceți o vizualizare în interiorul unei zone.

en: Enable to override this field's links.
ro: Permite suprascrierea legăturilor acestui câmp.

en: Use field template
ro: Folosiți șablonul câmpului

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
ro: Bifarea aceastei opțiuni va determina ignorarea Tipului de Afișare al grupului și a valorilor de separare.

en: Multiple field settings
ro: Setări multiple ale câmpului

en: Display all values in the same row
ro: Afișează toate valorile pe același rând

en: Display @count value(s)
ro: Afișează @count valoare(i)

en: Raw @column
ro: @column neprelucrată

en: Link this field to the original piece of content
ro: Legați acest câmp la conținutul original

en: Access operation to check
ro: Operația de acces de verificat

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ro: Dacă este selectat, utilizatorii pot introduce valori multiple sub formă de 1+2+3. Având în vedere numărul de operatori JOIN, operatorul logic AND va fi considerat ca fiind OR cu acest filtru.

en: Load default filter from term page
ro: Încărcați filtrul implicit pe pe pagina termenilor

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ro: Transformă cratimele din URL în spații pentru valorile filtrului numelui de termen

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
ro: Notă: nu aveți permisiunea de a modifica acest lucru. Dacă schimbați tipul de filtru implicit, această setare se va pierde și NU veți fi capabil să o restabiliți.

en: Change the way content is formatted.
ro: Schimbă modul în care conținutul este formatat.

en: Change settings for this format
ro: Schimbați setările pentru acest format

en: Change the way each row in the view is styled.
ro: Schimbați modul în care fiecare rând din vizualizare este aranjat.

en: Hide attachments in summary
ro: Ascunde atașamente în rezumat

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
ro: Schimbați dacă să afișeze sau nu atașamentele când se afișează un rezumat al filtrelor contextuale.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
ro: Ascunde atașamentele la afișarea rezumatului unui filtru contextual

en: Attachment position
ro: Poziție atașament

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
ro: Ar trebui ca această afișare să moștenească valorile filtrelor contextuale de la afișarea părinte la care este atașată?

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
ro: Acest view va fi afișat prin accesarea căii pe situl dvs. Este recomandat ca, calea să fie ceva asemănător cu "path/%/%/feed" sau "path/%/%/rss.xml", punând un % în cale pentru fiecare filtru contextual pe care l-ați definit în view.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
ro: Afișarea @display este setată să folosească un meniu dar legătura meniului nu este setată.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
ro: Afișarea @display este setată să folosească un meniu părinte dar legătura meniului părinte nu este setată.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
ro[0]: @count element, omite @skip
ro[1]: Paginate, @count elemente, omite @skip

en: @count item | Paged, @count items
ro[0]: @count element
ro[1]: Paginate, @count elemente

en: Create a page
ro: Creare pagină

en: Create a menu link
ro: Creează o legătură în meniu

en: Include an RSS feed
ro: Adăugare un flux RSS

en: Feed path
ro: Calea feed-ului

en: Feed row style
ro: Stilul rândului resursei

en: Create a block
ro: Creează un bloc

en: of fields
ro: ale câmpurilor

en: of type
ro: de tipul

en: tagged with
ro: etichetat cu

en: teasers
ro: teaser-uri

en: full posts
ro: articole complete

en: titles
ro: titluri

en: titles (linked)
ro: titluri (legătură către)

en: Sorts
ro: Sortări

en: HTTP method
ro: metodă HTTP

en: Hide view
ro: Ascunde view-ul

en: @group (historical data)
ro: @group (date istorice)

en: User limit
ro: Limita utilizatorului

en: Use path alias
ro: Folosiți aliasul căii

en: View any unpublished content
ro: Vizualizarea oricărui conținut nepublicat

en: Relative default value
ro: Valoare implicită relativă

en: The comment UUID.
ro: UUID-ul comentariului.

en: The file UUID.
ro: UUID-ul fișierului.

en: The term UUID.
ro: UUID-ul termenului.

en: The user UUID.
ro: UUID-ul utilizatorului.

en: Field item
ro: Element câmp

en: Edit shortcut set
ro: Editare set de comenzi rapide

en: Appearance settings
ro: Setări de aspect

en: Delete translation
ro: Șterge traducere

en: Unsorted
ro: Nesortate

en: Changes to the style have been saved.
ro: Schimbările stilului au fost salvate.

en: Aggregation type
ro: Tip de agregare

en: Create media
ro: Creați media

en: Use replacement tokens from the first row
ro: Folosiți token-urile de înlocuire din primul rând

en: Allow multiple filter values to work together
ro: Permite ca multiple valori pentru filtru să funcționeze împreună

en: Customize field HTML
ro: Câmp personalizat HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
ro: În această clasă puteți folosi substituții de token-uri din secțiunea de rescriere.

en: Customize label HTML
ro: Personalizare etichetă HTML

en: Customize field and label wrapper HTML
ro: Personalizare wrapper HTML pentru câmp și etichetă

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
ro: Alegeți elementul HTML care să fie plasat în jurul acestui câmp și etichetei sale, de exemplu, H1, H2, etc. Acest lucru nu poate fi folosit dacă câmpul și eticheta nu sunt redate împreună, cum ar fi în cazul unui tabel.

en: Remove whitespace
ro: Eliminare spațiu alb

en: Hide rewriting if empty
ro: Ascunde rescrierea dacă este gol

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
ro: Nu afișați conținut rescris dacă acest câmp este gol.

en: Thousands marker
ro: Separator de mii

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
ro: Expuneți acest filtru vizitatorilor pentru a le permite să-l schimbe

en: Representative sort order
ro: Ordine de sortare reprezentativă

en: Subquery namespace
ro: Numele spațiului subinterogării

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
ro: Avansat. Introduceți un spațiu pentru sub-interogarea utilizată de această relație.

en: Representative view
ro: View reprezentativ

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
ro: Avansat. Folosiți o altă vizualizare pentru a genera sub-interogarea relației. Aceasta vă permite să folosiți filtrarea și mai mult de o sortare. Dacă alegeți o vizualizare aici, opțiunile de sortare de mai sus sunt ignorate. Vizualizarea dumneavoastră trebuie să aibă ID-ul bazei sale ca și câmp unic al său și trebuie să aibă un fel de sortare.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
ro: Se va regenera subinterogarea pentru această relație de fiecare dată când vizualizarea (view) este executată, în loc de numai atunci când aceste opțiuni sunt salvate. Utilizați acestă opțiune pentru a testa în cazul în care ați facut schimbări în altă parte. AVERTISMENT: afectează serios performanța.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
ro: Expuneți această sortare vizitatorilor pentru a le permite să o schimbe

en: This display is disabled.
ro: Acestă afișare este dezactivată.

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
ro: Eroare: Afișarea @display se referă la un plugin numit '@plugin', dar acel plugin nu este disponibil.

en: Aggregation settings
ro: Setări de agregare

en: Display extenders
ro: Afișați extinderile

en: Select extensions of the views interface.
ro: Selectați extensiile interfeței vizualizărilor.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
ro: Ați configurat afișarea %display cu o cale care este, de asemenea, un alias al căii. Acest lucru ar putea conduce la efecte nedorite prin urmare mai bine folosiți o cale internă.

en: Configure aggregation settings for @type %item
ro: Configurează setările de agregare pentru @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
ro: Selectați funcția de agregare ce va fi utilizată pe acest câmp.

en: Empty display extender
ro: Afișare de extindere goală

en: Raw value from URL
ro: Valoarea brută din URL

en: Apply (all displays)
ro: Aplică (toate afișările)

en: Apply (this display)
ro: Aplică (această afișare)

en: Appears in: @bundles.
ro: Apare în: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
ro: Acesta este un alias al @group: @field.

en: @group (historical data): @field
ro: @group (date istorice): @field

en: Delta - Appears in: @bundles.
ro: Delta - Apare în: @bundles.

en: User who uploaded
ro: Utilizatorul care a încărcat

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
ro: Termenul taxonomie ales din widget-ul de autocompletare sau selectare.

en: Representative node
ro: Nod reprezentativ

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
ro: Obține un singur nod reprezentativ pentru fiecare termen, potrivit unui criteriu ales de sortare.

en: Content with term
ro: Conținut cu termen

en: Relate all content tagged with a term.
ro: Inrudiți tot conținutul etichetat cu un termen.

en: Has taxonomy term ID
ro: Are ID-ul termenului din taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ro: Afișați conținutul dacă acesta conține termenii de taxonomie selectați.

en: Has taxonomy term
ro: Are termen în taxonomie

en: Taxonomy terms on node
ro: Termenii de taxonomie pe nod

en: All taxonomy terms
ro: Toți termenii taxonomie

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ro: Afișați conținutul dacă are termenii de taxonomie selectați sau copii ai termenilor selectați. Datorită complexității suplimentare, aceasta are mai puține opțiuni decât versiunea fără adâncime.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
ro: Are ID-ul termenului taxonomiei (cu adâncime)

en: Has taxonomy terms (with depth)
ro: Are termeni de taxonomie (cu adâncime)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
ro: Conține modificatorul de adâncime al ID-ului termenului din taxonomie

en: @entity using @field
ro: @entity folosind @field

en: Taxonomy term ID from URL
ro: ID-ul termenului de taxonomie din URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
ro: Procură un singur nod reprezentativ pentru fiecare utilizator,  conform unui criteriu de sortare ales.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
ro: Încărcați filtrul implicit pe pe pagina nodurilor, aceasta este benefică pentru blocurile taxonomiilor înrudite

en: Path component
ro: Componenta căii

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
ro: Numărătoarea începe de la 1, ex: pe pagina admin/structures/types, a treia componentă a căii este "types"

en: Use aggregation
ro: Folosire agregare

en: Display title may not be empty.
ro: Titlul afișării nu poate fi gol.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
ro: Când valoarea filtrului <em>NU</em> este disponibilă

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
ro: Când valoarea filtrului <em>ESTE</em> disponibilă sau una prestabilită este furnizată

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
ro: Acestă afișare nu are o sursă pentru filtrele contextuale, deci nicio valoare de filtru contextual nu va fi disponibilă până nu selectați 'Furnizați sursa implicită'.

en: Query Comment
ro: Comentariul Interogării

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
ro: Dacă este setat, acest comentariu va fi încorporat în interogare și transmis serverului SQL. Acest lucru poate fi de ajutor pentru logare sau depanare.

en: Count DISTINCT
ro: Numără DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
ro: Oferă elemente implicite pentru wrapperul câmpului

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
ro: Câmpurile în linie vor fi afișate unul lângă altul în loc de unul după altul. Rețineți că unele câmpuri vor ignora acest lucru, dacă acestea sunt elemente ale unui bloc, în special câmpuri corp și altele care sunt formatate HTML.

en: Show the empty text in the table
ro: Arată textul gol în tabel

en: The block could not be saved.
ro: Blocul nu a putut fi salvat.

en: Datetime
ro: DataTimp

en: Language (fr, en, ...)
ro: Limba (fr, en, ...)

en: Link attributes
ro: Atributele legăturii

en: Max age
ro: Vârstă maximă

en: Layout ID
ro: ID-ul aspectului

en: Last Cron Run
ro: Ultima rulare Cron

en: The user ID.
ro: ID-ul utilizatorului.

en: Latest revision
ro: Cea mai recentă revizie

en: Responsive image
ro: Imagine adaptivă

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
ro: Câmpul ce va fi folosit ca și titlul elementului RSS pentru fiecare rând.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
ro: Câmpul ce va fi folosit ca și descrierea elementului RSS pentru fiecare rând.

en: Creator field
ro: Câmpul creatorului

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
ro: Câmpul ce va fi folosit ca și creator de elemente RSS pentru fiecare rând.

en: Publication date field
ro: Câmpul care conține data publicării

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
ro: Plugin-ul stilului rândului necesită specificarea cărui câmp al vizualizării să fie folosit pentru elementul RSS.

en: Unique watchdog event ID.
ro: Identificator (ID) unic al evenimentului watchdog.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
ro: Nivelul de severitate al evenimentului; variază de la 0 (Caz de urgență) la 7 (Depanare).

en: Logo image
ro: Imagine logo

en: Manage view modes
ro: Gestionarea modurilor de vizualizare

en: JavaScript settings
ro: Setări JavaScript

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: An autocomplete text field.
ro: Un câmp text cu autocompletare.

en: Display the label of the referenced entities.
ro: Afișați eticheta entităților referite.

en: Rendered entity
ro: Entitate randată

en: Link label to the referenced entity
ro: Legați eticheta către entitatea de referință

en: Link to the referenced entity
ro: Legătură la entitatea de referință

en: Rendered as @mode
ro: Randat ca @mode

en: Language types
ro: Tipuri de limbă

en: Add view mode
ro: Adaugă mod de vizualizare

en: Edit view mode
ro: Editează mod de vizualizare

en: Filter HTML
ro: Filtru HTML

en: Configuration Manager
ro: Manager configurație

en: Default date
ro: Dată implicită

en: Default end date
ro: Dată de încheiere implicită

en: Time increments
ro: Intervale de timp

en: Date value
ro: Valoare dată

en: Text of the auto-reply message.
ro: Textul mesajului de răspuns automat.

en: Entity reference
ro: Referință entitate

en: @name field is required.
ro: Câmpul @name este obligatoriu.

en: Fields pending deletion
ro: Câmpuri în așteptarea ștergerii

en: No translatable fields
ro: Nici un câmp traductibil

en: Translations of %label
ro: Traduceri pentru %label

en: This translation is published
ro: Această traducere este publicată

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
ro: Sunteți sigur(ă) că vreți să ștergeți traducerea @language pentru %label?

en: Shown
ro: Afișate

en: Translate any entity
ro: Traduceți orice entitate

en: Hide empty columns
ro: Ascunde coloanele goale

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ro: ID-ul nodului pe care un utilizator l-a creat sau la care a postat comentarii. Trebuie să folosiți un argument sau să filtrați după UID sau veți obține rezultate care vă induc în eroare folosind acest câmp.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
ro: ID-ul utilizatorului care a atins nodul (creat sau postat comentarii la el).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ro: Data la care nodul a fost ultima dată actualizat sau comentat. Trebuie să folosiți un argument sau filtru pe UID sau veți obține rezultate înșelătoare folosind acest câmp.

en: Entity types
ro: Tipuri de entități

en: Change handler
ro: Schimbați handler-ul

en: Autocomplete (Tags style)
ro: Completare automată (Stil tag-uri)

en: Mail system
ro: Sistemul de email

en: Hide empty column
ro: Ascundeți coloana goală

en: Restrict images to this site
ro: Limitează imagini pe acest sit

en: Disallows usage of &lt;img&gt; tag sources that are not hosted on this site by replacing them with a placeholder image.
ro: Interzice folosirea surselor de etichetă &lt;img&gt; care nu sunt găzduite pe acest sit înlocuindu-le cu o imagine substituentă.

en: Maximum dimensions
ro: Dimensiuni maxime

en: Fallback image style
ro: Stilul imaginii de rezervă

en: Wide
ro: Larg

en: The operator is invalid on filter: @filter.
ro: Operatorul nu este valid pentru filtrul: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
ro: Nicio valoare validă găsită pentru filtrul: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
ro: Valoarea @value nu este un șir pentru @operator pe fitrul: @filter

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ro: Dacă nu este bifat, câmpurile care nu sunt configurate pentru a personaliza elementele HTML ce le aparțin nu vor primi wrapper pentru nici câmp, nici pentru etichetă și nici câmp + etichetă.  Puteți utiliza această opțiune pentru a reduce rapid volumul marcajului de vizualizare oferit implicit, acceptând costul aplicării mai dificile de CSS.

en: banned IP addresses
ro: Adrese IP interzise

en: The IP address %ip has been banned.
ro: Adresa IP %ip a fost blocată.

en: Validate options
ro: Validați opțiunile

en: Whether the user is active or blocked.
ro: Dacă utilizatorul este activ sau blocat.

en: Views query
ro: Interogare Views

en: Language direction
ro: Direcția limbii

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ro: Afișarea throbber-ului nu arată starea încărcărilor dar ocupă mai puțin loc. Bara de progres este folositoare pentru a monitoriza progresul pentru încărcări mari.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
ro: Cron-ul are grijă de rularea sarcinilor periodice precum căutarea actualizărilor și indexarea conținutului pentru căutare.

en: User name and password
ro: Nume de utilizator și parolă

en: User module account form elements.
ro: Elemente de formular ale contului furnizate de modulul User.

en: Manage form display
ro: Gestionați formularele

en: View modes
ro: Moduri de vizualizare

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
ro: O cale internă Drupal sau un URL extern către care va indica legătura "mai mult". Rețineți că aceasta va suprascrie setarea de afișare a legăturii de mai sus.

en: <em>Alt</em> field required
ro: Câmpul <em>Alt</em> necesar

en: <em>Title</em> field required
ro: Câmpul <em>Titlu</em> necesar

en: Link to entity
ro: Legătură către entitate

en: Bypass access checks
ro: Evitarea verificărilor de acces

en: Media type
ro: Tip media

en: View: @view - Display: @display
ro: View: @view - Afișare: @display

en: Transform the case
ro: Transformați cazul

en: Representative sort criteria
ro: Criteriu de sortare reprezentativ

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
ro: Criteriile de sortare sunt aplicate datelor aduse de relația determinării modului în care este obținut un element reprezentativ pentru fiecare rând. De exemplu, pentru a afișa cele mai recente noduri pentru fiecare utilizator, alegeți 'Conținut: Data actualizată'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
ro: Ordonarea utilizată pentru criteriile de sortare selectate mai sus.

en: Revert to default
ro: Reveniți la valorile implicite

en: No fields have been used in views yet.
ro: Nici un câmp nu a fost folosit în views încă.

en: Provide a simple link to approve the comment.
ro: Furnizează o legătură simplă pentru aprobarea comentariului.

en: Author uid
ro: Uid-ul autorului

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
ro: Leagă fiecare @entity cu un @field setat către fișier.

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
ro: Asociați fiecare @entity cu un @field setat la imagine.

en: The tid of a taxonomy term.
ro: Tid-ul unui termen taxonomie.

en: The user permissions.
ro: Permisiunile utilizatorului

en: First and last only
ro: Doar primul și ultimul

en: Multiple-value handling
ro: Operare cu valori multiple

en: Filter to items that share all terms
ro: Filtru la elementele care împărtășesc toți temenii

en: Filter to items that share any term
ro: Filtru la elementele care împărtășesc orice temen

en: Use a pager
ro: Folosește paginare

en: Logo path
ro: Cale către logo

en: Responsive
ro: Adaptiv

en: View own unpublished media
ro: Vizualizați propriile media nepublicate

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Tokens related to views.
ro: Token-uri referitoare la views-uri.

en: The description of the view.
ro: Descrierea vizualizării.

en: The title of current display of the view.
ro: Titlul afișării curente a vizualizării.

en: The URL of the view.
ro: URL-ul vizualizării.

en: -Select-
ro: -Selectează-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ro: Text pentru a fi plasat ca "titlu" text pe care majoritatea browserelor îl afișează ca tooltip atunci când mausul se află deasupra legăturii.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
ro: Bifați pentru a ascunde acest câmp dacă acesta este gol. Rețineți că eticheta câmpului sau ieșirea rescrisă s-ar putea să fie afișate în continuare. Pentru a ascunde etichetele, verificați stilul sau setările de stil ale unui rând pentru câmpurile goale. Pentru a ascunde conținutul rescris, bifați căsuța "Ascunde rescrierea dacă este gol".

en: Apostrophe
ro: Apostrof

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ro: Data în format SSAALLZZ.

en: Date in the form of YYYYMM.
ro: Data în format AAAALL.

en: Date in the form of YYYY.
ro: Data în format AAAA.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ro: Data în format LL (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ro: Data în format ZZ (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ro: Data în format SS (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
ro: În cazul în care aveți nevoie de mai multe câmpuri decât uid, adăugați relația comment:user

en: Last comment uid
ro: UID-ul ultimului comentariu

en: Convert spaces in term names to hyphens
ro: Convertiți spațiile din numele termenilor în cratime

en: Use rendered output to group rows
ro: Folosiți o ieșire randată pentru a grupa rândurile

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
ro: Dacă e activat, ieșirea randată a câmpului de grupare este folosit pentru gruparea rândurilor.

en: Block count
ro: Numărul blocurilor

en: Limit to vocabulary
ro: Limitat la clasificarea

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
ro: Puteți utiliza cod HTML în acest câmp. Următoarele token-uri au suport:

en: Result summary
ro: Rezumatul rezultatului

en: Shows result summary, for example the items per page.
ro: Afișați rezumatul rezultatului, de exemplu, elementele pe pagină.

en: Use site default RSS settings
ro: Utilizează setările RSS implicite ale sitului

en: Display list value as human readable
ro: Afișează lista de valori lizibilă de oameni

en: Displays the link in contextual links
ro: Afișează legătura în legăturile contextuale

en: Grouping field Nr.@number
ro: Câmp de grupare Nr.@number

en: Original language
ro: Limba originală

en: Response status code
ro: Codul de stare al răspunsului

en: Callback function
ro: Funcție reapelabilă

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
ro: Căutarea dumneavoastră a folosit prea multe expresii ȘI/SAU. Doar primii @count termeni au fost incluși în această căutare.

en: Other…
ro: Alt...

en: The selected selection handler is broken.
ro: Handler-ul de selecție selectat este deteriorat.

en: Performance settings
ro: Setări de performanță

en: Hide description
ro: Ascundeți descrierea

en: Display field as machine name.
ro: Afișează câmp ca și nume mașină.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
ro: Furnizează o afișare care poate fi comprimată folosind views api.

en: Only has the 'authenticated user' role
ro: Are doar rolul de "utilizator autentificat"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
ro: Are roluri adiționale celui de 'utilizator autentificat'

en: Remove tags from rendered output
ro: Eliminați tag-urile din ieșirea randată

en: Fields to be included as contextual links.
ro: Câmpuri care să fie incluse ca legături contextuale.

en: Include destination
ro: Include destinația

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
ro: Include un parametru "destinație" în legătură pentru a redirecta utilizatorul la vizualizarea originală din acțiunea contextuală.

en: Contextual Links
ro: Legături Contextuale

en: Display fields in a contextual links menu.
ro: Afișați câmpuri într-un meniu cu legături contextuale.

en: Upload directory
ro: Directorul în care sunt stocate încărcările

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
ro: Fișierul %file nu a putut fi salvat deoarece încărcarea nu s-a finalizat.

en: Last page
ro: Ultima pagină

en: Authentication provider
ro: Furnizor autentificare

en: Maximum attempts
ro: Numărul maxim de încercări

en: Allowed values function
ro: Funcția values (valori) permisă

en: Third party settings
ro: Configurări externe

en: Date/time format
ro: Format dată/timp

en: Enable translation
ro: Activare traducere

en: Drupal Version
ro: Versiune Drupal

en: Default translation
ro: Traducere implicită

en: This field supports tokens.
ro: Acest câmp are suport pentru token-uri.

en: Search score
ro: Scor căutare

en: Add transition
ro: Adăugare tranziție

en: Export options
ro: Opțiuni de export

en: There was a problem creating field %label: @message
ro: A fost o problemă la crearea câmpului %label: @message

en: No content selected.
ro: Nu este conținut selectat.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ro: Un nume lizibil de mașină unic care conține litere, numere și liniuțe jos.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
ro: Dacă nici o imagine nu este încărcată, această imagine va fi afișată și va suprascrie imaginea implicită a câmpului.

en: No blocked IP addresses available.
ro: Nici o adresă IP blocată nu este disponibilă.

en: The menu name. Primary key.
ro: Numele meniului. Cheie primară.

en: The human-readable name of the menu.
ro: Numele lizibil al meniului.

en: A description of the menu
ro: O descriere a meniului

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
ro: Numele meniului. Toate legăturile cu același nume de meniu (de exemplu 'navigation') fac parte din același meniu.

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
ro: ID-ul legăturii meniului (mlid) este cheia primară de tip număr întreg.

en: The parent link ID (plid) is the mlid of the link above in the hierarchy, or zero if the link is at the top level in its menu.
ro: ID-ul legăturii părinte (plid) este mlid-ul legăturii de deasupra în ierarhie sau zero dacă legătura este pe primul nivel în meniu.

en: The Drupal path or external path this link points to.
ro: Calea în Drupal sau calea externă către care indică această legătură.

en: For links corresponding to a Drupal path (external = 0), this connects the link to a {menu_router}.path for joins.
ro: Pentru legături care corespund unei căi în Drupal (extern = 0), aceasta conectează legătura la un {menu_router}.path pentru join-uri.

en: The text displayed for the link, which may be modified by a title callback stored in {menu_router}.
ro: Textul afișat pentru link, care ar putea fi modificat de un callback de titlu  stocat în {menu_router}.

en: The name of the module that generated this link.
ro: Numele modulului care a generat acestă legătură

en: A flag to indicate if the link points to a full URL starting with a protocol, like http:// (1 = external, 0 = internal).
ro: Un marcaj care indică faptul că un link indică spre un URL întreg care începe cu un protocol, precum http:// (1 = extern, 0 = intern).

en: Flag indicating whether any links have this link as a parent (1 = children exist, 0 = no children).
ro: Marcaj care indică dacă orice legătură are această legătură ca părinte (1 = există copii, 0 = fără copii).

en: Flag for whether this link should be rendered as expanded in menus - expanded links always have their child links displayed, instead of only when the link is in the active trail (1 = expanded, 0 = not expanded)
ro: Marcaj pentru a indica dacă această legătură ar trebui să fie randată ca extinsă în meniuri - legăturile extinse au întotdeauna afișate legăturile copil, nu numai atunci când legătura este în traseul activ (1 = extins, 0 = nu este extins)

en: Link weight among links in the same menu at the same depth.
ro: Greutatea legăturii între legăturile din același meniu, la același nivel.

en: The depth relative to the top level. A link with plid == 0 will have depth == 1.
ro: Adâncimea relativă la nivelul de sus. O legătură cu plid == 0 va avea adâncimea == 1.

en: A flag to indicate that the user has manually created or edited the link (1 = customized, 0 = not customized).
ro: Un marcaj care să indice dacă utilizatorul a creat sau editat manual legătura (1 = personalizat, 0 = nu este personalizat).

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the plid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
ro: Primul mlid în calea materializată. Dacă N = adâncimea, atunci pN trebuie să fie egală cu mlid. Dacă adâncimea > 1 atunci p(N-1) trebuie să fie egal cu plid. Toate pX în care X > adâncimea trebuie să fie egale cu zero. Coloanele p1 .. p9 au și denumirea de părinți.

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al doilea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al treilea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al patrulea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al cincilea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al șaselea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al șaptelea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al optulea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
ro: Al nouălea mlid în calea concretizată. Vedeți p1.

en: Flag that indicates that this link was generated during the update from Drupal 5.
ro: Marcaj care arată că această legătură a fost generată în timpul acualizării de la Drupal 5.

en: Primary menu
ro: Meniu principal

en: Bulk operation
ro: Operațiune în masă

en: View used to select the entities
ro: View folosit pentru a selecta entitățile

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
ro: Alegeți view-ul și afișarea care selectează entitățile care pot fi referite.<br />Doar views-urile cu o afișare de tipul "Entitate de Referință" sunt eligibile.

en: Views: Filter by an entity reference view
ro: Views: Filtrare după numărul de vizualizări pentru entitatea de referință

en: Entity Reference Source
ro: Sursa Entității de Referință

en: Entity Reference list
ro: Listă de Entități de referință

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
ro: Afișarea "@display" necesită ca, câmpurile de căutare selectate să funcționeze corespunzător. Vedeți setările pentru lista de formatări a Entității de Referință.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
ro: Afișarea "@display" folosește câmpul %field ca și câmp de căutare, dar câmpul nu mai este prezent. Vedeți setările pentru lista de formatări a Entității de Referință.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
ro: <strong>Notă:</strong> În afișările de tip 'entitate de referință', toate câmpurile vor fi afișate în linie, cu excepția cazurilor în care aici se face o alegere clară pentru câmpurile în linie.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
ro: Selectați câmpul(rile) care vor fi căutate la folosirea widget-ului de autocompletare.

en: Comment Statistics
ro: Statistici comentarii

en: Loading…
ro: Se încarcă...

en: Translation for @language
ro: Traducere pentru @language

en: Use site name
ro: Folosiți numele sitului

en: Use site slogan
ro: Folosiți sloganul sitului

en: File status
ro: Starea fișierului

en: Breakpoint
ro: Punct de întrerupere

en: Displaying @start - @end of @total
ro: Afișare @start - @end din @total

en: Needs to be updated
ro: Necesită actualizare

en: Does not need to be updated
ro: Nu necesită actualizare

en: Edit comment @subject
ro: Editare comentariu @subject

en: Only this translation is published. You must publish at least one more translation to unpublish this one.
ro: Doar această traducere este publicată. Trebuie să publicați cel puțin încă o traducere pentru a o anula pe aceasta.

en: Time interval
ro: Interval de timp

en: Used in views
ro: Folosit în views-uri

en: Views plugins
ro: Vizualizări plugin-uri

en: Overview of plugins used in all views.
ro: Prezentare generală a plugin-urilor utilizate în toate vizualizările.

en: Display "Access Denied"
ro: Afișează "Acces Interzis"

en: Timezone to be used for date output.
ro: Fusul orar folosit pentru formatul de ieșire al datei.

en: - Default site/user timezone -
ro: - Fusul orar implicit al sitului/utilizatorului -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
ro: Filtrele grupate permit o alegere între perechile operator|valoare predefinite.

en: Filter type to expose
ro: Tipul filtrului de expus

en: Single filter
ro: Filtru unic

en: Grouped filters
ro: Filtre grupate

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
ro: Memorează selecția expusă doar pentru rolul(urile) de utilizator selectate. Dacă nu selectați nici un rol, datele expuse nu vor fi stocate niciodată.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
ro: Selectați ce fel de widget va fi folosit pentru a randa grupul de filtre

en: grouped
ro: grupate

en: Choose fields to combine for filtering
ro: Alegeți câmpurile ce vor fi combinate în filtrare

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
ro: Acest filtru nu funcționează pentru handler-urile de câmp foarte speciale.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
ro: Trebuie să adăugați câteva câmpuri pentru a fi capabil să folosiți acest filtru.

en: @entity types
ro: Tipuri @entity

en: There is no lock on view %name to break.
ro: Nu este nici o blocare asupra vizualizării %name de rupt.

en: &lt;Any&gt;
ro: &lt;Orice&gt;

en: There are no enabled views.
ro: Nu există views-uri activate.

en: Display fields as RSS items.
ro: Afișează câmpurile ca elemente RSS.

en: - No value -
ro: - Nici o valoare -

en: Provide a simple link to the revision.
ro: Furnizați o legătură simplă către revizie.

en: The ID of the entity that is related to the file.
ro: ID-ul entității care este asociat fișierului.

en: The raw numeric user ID.
ro: ID-ul numeric brut al utilizatorului.

en: Unfiltered text
ro: Text nefiltrat

en: Combine fields filter
ro: Combinați filtrele câmpurilor

en: Column used for click sorting
ro: Coloană folosită pentru sortare prin clic

en: Use path alias instead of internal path.
ro: Folosiți alias-ul căii în loc de calea internă.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
ro: Mărimea timpul în secunde pentru care trebuie să fie plasate în cache rezultatele brute ale interogării.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
ro: Lungimea timpului în secunde pentru care ieșirea HTML randată trebuie memorată.

en: Custom time values must be numeric.
ro: Valorile de timp personalizate trebuie să fie numerice.

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
ro: Schimbați dacă să afișeze sau nu legăturile contextuale pentru această vizualizare.

en: Display 'more' link only if there is more content
ro: Afișează legătura "mai mult" doar dacă există mai mult conținut

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
ro: Filtrele expuse în afișările blocului necesită "Folosiți AJAX" să fie setat pentru a funcționa corect.

en: Number of pager links visible
ro: Numărul legăturilor vizibile ale paginatorului

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
ro: Specificați numărul legăturilor spre pagini de afișat în paginator.

en: Query Tags
ro: Tag-urile Interogării

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
ro: Dacă este setat, aceste taguri vor fi adăugate la interogare și poat fi utilizate pentru a identifica interogarea într-un modul. Această opțiune poate fi utilă pentru interogările de alterare.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
ro: Tag-urile interogării pot conține doar caractere alfabetice litere mici și sub liniuțe.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
ro: Câmpul care va fi utilizat ca element pubDate pentru fiecare rând. Acesta trebuie să fie în format RFC 2822.

en: GUID settings
ro: Setări GUID

en: GUID field
ro: Câmp de tip GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
ro: Identificatorul unic global al elementului RSS.

en: GUID is permalink
ro: GUID este o legătură permanentă

en: The RSS item GUID is a permalink.
ro: GUID-ul elementului RSS este o legătură permanentă.

en: Add views row classes
ro: Adăugați clase pentru rândul din views

en: Force using fields
ro: Forțează utilizarea câmpurilor

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
ro: Dacă nici rândul, nici plugin-ul de stil nu au suport pentru câmpuri, acest câmp vă permite să le activați, astfel încât, de exemplu, să puteți utiliza groupby.

en: File storage
ro: Stocare fișier

en: Enter 0 for no limit.
ro: Introduceți 0 pentru nicio limită.

en: Entity label
ro: Eticheta entității

en: The @type %title has been deleted.
ro: @type %title a fost șters.

en: The URL %url is not valid.
ro: URL-ul %url nu este valid.

en: All messages, with backtrace information
ro: Toate mesajele, cu informații backtrace

en: The views entity selection mode requires a view.
ro: Modul de selectare a entității din vizualizări necesită o altă vizualizare.

en: Revision user
ro: Utilizatorul revizuirii

en: Unknown (@langcode)
ro: Necunoscut (@langcode)

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
ro: Fișierul %file nu a putut fi salvat deoarece depășește %maxsize, dimensiunea maximă permisă pentru încărcări.

en: %name field is not in the right format.
ro: Câmpul %name nu este în formatul corect.

en: %name is not a valid number.
ro: %name nu este un număr valid.

en: %name must be a valid color.
ro: %name trebuie să fie o culoare validă.

en: Theme hook %hook not found.
ro: Hook-ul temei, %hook, nu a fost găsit.

en: …
ro: ...

en: Boolean value
ro: Valoare booleană

en: The referenced entity
ro: Entitatea de referință

en: Integer value
ro: Valoare întreagă

en: Language object
ro: Obiect limbă

en: Text value
ro: Valoare text

en: Show all columns
ro: Afișați toate coloanele

en: List additional actions
ro: Afișați acțiunile suplimentare

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions.
ro: O etichetă unică pentru această acțiune avansată. Această etichetă va fi afișată în interfața modulelor care se integrează cu acțiuni.

en: This IP address is already banned.
ro: Această adresă IP este deja interzisă.

en: You may not ban your own IP address.
ro: Nu aveți dreptul să vă blocați propria adresă IP.

en: Banning IP addresses
ro: Blocarea adreselor IP

en: IP addresses listed here are banned from your site. Banned addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
ro: Adresele IP listate sunt interzise pe situl dvs. Adresele interzise nu au acces pe sit și în loc de acestea vedeți un scurt mesaj care explică situația.

en: Ban IP addresses
ro: Blochează adresele IP

en: IP address bans
ro: Restricțiile adresei IP

en: Language type
ro: Tip de limbă

en: No book content available.
ro: Niciun conținut de carte disponibil.

en: Database Logging
ro: Jurnal Bază de date

en: Trim link text length
ro: Prescurtează lungimea textului legăturii

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
ro: Lăsați gol pentru a permite lungime nelimitată pentru textul legăturii.

en: URL only
ro: Doar URL

en: Show URL as plain text
ro: Arată URL-ul ca text simplu

en: Add rel="nofollow" to links
ro: Adaugă rel="nofollow" la legături

en: Link text trimmed to @limit characters
ro: Textul legăturii a fost prescurtat la @limit caractere

en: Link text not trimmed
ro: Textul legăturii nu a fost prescurtat

en: Show URL only as plain-text
ro: Arată URL-ul doar ca text simplu

en: Show URL only
ro: Arată doar URL-ul

en: Add rel="@rel"
ro: Adaugă rel="@rel"

en: Thin space
ro: Spațiu îngust

en: Processed text
ro: Text procesat

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection because it is in use by the following modules: %modules.
ro: Nu s-a șters fișierul temporar "%path" în timpul acțiunii de curățare deoarece este folosit de următoarele module: %modules.

en: Are you sure you want to delete the forum %label?
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să ștergeți forumul %label?

en: Edit style %name
ro: Editare stil %name

en: Error generating image, missing source file.
ro: Eroare la generarea imaginii, fișier sursă lipsă.

en: Set @title as default
ro: Setați @title ca implicit

en: Custom language...
ro: Limbă personalizată...

en: Fill in the language details and save the language with <em>Add custom language</em>.
ro: Completați detaliile limbii și salvați limba cu <em>Adăugați limbă personalizată</em>.

en: The language %language (%langcode) already exists.
ro: Limba %language (%langcode) există deja.

en: Use the <em>Add language</em> button to save a predefined language.
ro: Folosiți butonul <em>Adăugați limbă</em> pentru a salva o limbă predefinită.

en: The language %language has been created and can now be used.
ro: Limba %language a fost creată și acum poate fi folosită.

en: The %language (%langcode) language has been removed.
ro: Limba %language (%langcode) a fost eliminată.

en: Path prefix configuration
ro: Configurarea prefixului căii

en: Domain configuration
ro: Configurare domeniu

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
ro: %language (%langcode) prefix de cale (Limba implicită)

en: %language (%langcode) path prefix
ro: %language (%langcode) prefix de cale

en: %language (%langcode) domain
ro: Domeniu %language (%langcode)

en: The prefix may not contain a slash.
ro: Prefixul nu poate să conțină un slash.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
ro: Prefixul pentru %language, %value, nu este unic.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
ro: Domeniul pentru %language, %value, nu este unic.

en: Existing languages
ro: Limbi existente

en: Add a new mapping
ro: Adaugă o mapare nouă

en: Browser language code
ro: Codul limbii browser-ului

en: Browser language codes must be unique.
ro: Codul limbii browser-ului trebuie sa fie unic.

en: Browser language codes can only contain lowercase letters and a hyphen(-).
ro: Codul limbii browser-ului poate conține doar litere minuscule și o cratimă(-).

en: Are you sure you want to delete %browser_langcode?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %browser_langcode?

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available, pick <em>Custom language...</em> at the end and provide a language code and other details manually.
ro: Adăugați o limbă care are suport pe situl dvs. Dacă limba dorită nu este disponibilă, alegeți <em>Limbă personalizată...</em> de la sfârșit și furnizați un cod pentru limbă și celelalte detalii manual.

en: Language from the URL (Path prefix or domain).
ro: Limba din URL (Prefixul căii sau domeniul).

en: Language from a request/session parameter.
ro: Limba dintr-un parametru de cerere/sesiune.

en: Language from the browser's language settings.
ro: Limba din setările de limbă ale browser-ului.

en: Account administration pages
ro: Paginile de administrare ale contului

en: Account administration pages language setting.
ro: Setarea limbii pentru paginile de administrare ale contului.

en: The %language (%langcode) language has been created.
ro: Limba %language (%langcode) a fost creată.

en: The %language (%langcode) language has been updated.
ro: Limba %language (%langcode) a fost actualizată.

en: Browser language detection configuration
ro: Configurarea detectării limbii browser-ului

en: A Gettext Portable Object file.
ro: Un fișier Gettext Portable Object.

en: Treat imported strings as custom translations
ro: Tratarea șirurilor importate ca traduceri personalizate

en: Overwrite non-customized translations
ro: Suprascrieți traducerile nepersonalizate

en: Overwrite existing customized translations
ro: Suprascrieți traducerile personalizate existente

en: No language available. The export will only contain source strings.
ro: Nici o limbă disponibilă. Exportul va conține doar șiruri de text sursă.

en: Source text only, no translations
ro: Numai text sursă, fără traduceri

en: Include non-customized translations
ro: Includeți traduceri nepersonalizate

en: Include customized translations
ro: Includeți traduceri personalizate

en: Include untranslated text
ro: Includeți text netradus

en: @count disallowed HTML string(s) in files: @files.
ro: @count șir(uri) HTML interzis(e) în fișierele: @files.

en: Translation type
ro: Tip de traducere

en: Non-customized translation
ro: Traducere nepersonalizată

en: Customized translation
ro: Traducere personalizată

en: The strings have been saved.
ro: Șirurile au fost salvate

en: In Context
ro: În context

en: First plural form | @count. plural form
ro[0]: Prima formă de plural
ro[1]: @count. forme de plural

en: Interface translation
ro: Traducerea interfeței

en: not applicable
ro: nu se aplică

en: Enable interface translation to English
ro: Permite traducerea interfeței în limba engleză

en: Interface translations directory
ro: Directorul traducerilor de interfață

en: Removed JavaScript translation file for the language %language because no translations currently exist for that language.
ro: Fișierul de traduceri JavaScript pentru limba %language a fost șters deoarece nu există momentan traduceri pentru acea limbă.

en: User interface translation
ro: Traducerea interfeței utilizatorului

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
ro: Importul șirului de caractere "%string" a fost ignorat din cauza unui element HTML nepermis sau format incorect.

en: logged in users only
ro: doar utilizatorii autentificați

en: Author's preferred language
ro: Limba preferată a autorului

en: %type is used by 1 piece of content on your site. You can not remove this content type until you have removed all of the %type content. | %type is used by @count pieces of content on your site. You may not remove %type until you have removed all of the %type content.
ro[0]: Tipul %type este folosit de o singură bucată de conținut pe situl dumneavoastră. Nu puteți șterge acest tip de conținut până când nu ștergeți toate conținuturile de tip %type.
ro[1]: Tipul %type este folosit de @count bucăți de conținut pe situl dumneavoastră. Nu puteți șterge tipul %type până când nu ștergeți toate conținuturile de tip %type.

en: The language code of the language the node is written in.
ro: Codul limbii în care este scris nodul.

en: Briefly describe the changes you have made.
ro: Descrieți pe scurt modificările pe care le-ați făcut.

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
ro: Folosește icoana de acces rapid furnizată de către temă

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
ro: Exemple: <code>@implicit-public-file</code> (pentru un fișier din sistemul public de fișiere), <code>@explicit-file</code>, sau <code>@local-file</code>.

en: Message to display when in maintenance mode
ro: Mesaj de afișat în modul de întreținere

en: This theme requires the base theme @base_theme to operate correctly.
ro: Această temă necesită tema de bază @base_theme pentru a funcționa corect.

en: This theme requires the theme engine @theme_engine to operate correctly.
ro: Această temă necesită motorul temei @theme_engine pentru a opera corect.

en: Use maintenance mode when making major updates, particularly if the updates could disrupt visitors or the update process. Examples include upgrading, importing or exporting content, modifying a theme, modifying content types, and making backups.
ro: Utilizați modul de mentenanță atunci când se fac actualizări majore, mai ales în cazul în care actualizările ar putea încurca vizitatorii sau procesul de actualizare. Exemplele includ modernizarea, importul sau exportul de conținut, modificarea unei teme, modificarea tipurilor de conținut și efectuarea de copii de rezervă.

en: A language object.
ro: Un obiect de limbă.

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
ro: Toate tipurile de entități, ex: noduri, comentarii sau utilizatori.

en: An entity field referencing a language.
ro: Un câmp entitate cu referință la o limbă.

en: An entity field containing an entity reference.
ro: Un câmp al entității care conține o referință către o entitate.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
ro: Directorul %file nu este protejat de modificări și prezintă un risc de securitate. Trebuie să schimbați permisiunile directorului pentru ca acesta să nu permită scrierea.

en: Apply pending updates
ro: Aplicați actualizările în așteptare

en: Translation is not supported if language is always one of: @locked_languages
ro: Traducerea nu are suport dacă limba este întotdeauna una dintre: @locked_languages

en: HTTP request to @url failed with error: @error.
ro: Cererea HTTP către @url a eșuat cu eroarea: @error.

en: Update Manager
ro: Manager de Actualizare

en: The name for this role. Example: "Moderator", "Editorial board", "Site architect".
ro: Numele acestui rol. De exemplu: "Moderator", "Bord editorial", "Arhitect sit".

en: User module 'member for' view element.
ro: Element pentru view, 'membru în', furnizat de modulul User.

en: This is also assumed to be the primary language of this account's profile information.
ro: Aceasta se presupune să fie limba primară a informațiilor de profil al acestui cont.

en: Administration pages language
ro: Limba paginilor de administrare

en: Build a custom site without pre-configured functionality. Suitable for advanced users.
ro: Construiți un site personalizat, fără funcționalități pre-configurate. Adecvat pentru utilizatorii avansați.

en: Site's default language (@lang_name)
ro: Limba implicită a site-ului (@lang_name)

en: Installation profile
ro: Profil de instalare

en: Selected language
ro: Limba selectată

en: Expose sort order
ro: Expuneți ordinea de sortare

en: Use a custom %field_name
ro: Folosiți un %field_name personalizat

en: Validation settings
ro: Setări de validare

en: Breakpoints can be organized into groups. Modules and themes should use groups to separate out breakpoints that are meant to be used for different purposes, such as breakpoints for layouts or breakpoints for image sizing.
ro: Punctele de întrerupere pot fi organizate în grupuri. Modulele și temele trebuie să folosească grupuri pentru a separa punctele de întrerupere care sunt menite a fi utilizate în diferite scopuri, precum punctele de întrerupere pentru aspecte sau cele pentru dimensionarea imaginilor.

en: Parent permalink
ro: Legătură părinte permanentă

en: Save and manage fields
ro: Salvare și administrare câmpuri

en: Image removed.
ro: Imaginea a fost ștearsă.

en: This image has been removed. For security reasons, only images from the local domain are allowed.
ro: Această imagine a fost eliminată. Din motive de securitate, doar imaginile de pe domeniul local sunt permise.

en: Only images hosted on this site may be used in &lt;img&gt; tags.
ro: Numai imagini găzduite pe acest sit pot fi folosite în etichete &lt;img&gt;.

en: An error occurred trying to check available interface translation updates.
ro: A apărut o eroarea încercând să verifice actualizările traducerii de interfață disponibile.

en: Checked available interface translation updates for one project. | Checked available interface translation updates for @count projects.
ro[0]: S-au verificat actualizările disponibile pentru traducerea interfeței pentru un proiect.
ro[1]: S-au verificat actualizările disponibile pentru traducerea interfeței pentru @count proiecte.
ro[2]: S-au verificat actualizările disponibile pentru traducerea interfeței pentru @count de proiecte.

en: Available translation updates
ro: Actualizări de traducere disponibile

en: Get a status report about available interface translations for your installed modules and themes.
ro: Obțineți un raport de stare privind traducerile de interfață disponibile pentru modulele și temele instalate.

en: Vocabulary language
ro: Limba vocabularului

en: View profile
ro: Vezi profilul

en: User account actions
ro: Acțiuni ale contului de utilizator

en: The role machine-name of the role.
ro: Numele mașină al rolului.

en: The base table used for this view.
ro: Tabela de bază folosită de acest view.

en: Base field
ro: Campul de bază

en: The base field used for this view.
ro: Câmpul de bază utilizat pentru acest view.

en: The total amount of results returned from the view. The current display will be used.
ro: Numărul total al rezultatelor returnate din vizualizare. Va fi utilizată afișarea curentă.

en: The number of items per page.
ro: Numărul elementelor pe pagină.

en: The current page of results the view is on.
ro: Pagina curentă de rezultate a vizualizării active.

en: The total page count.
ro: Numărul total de pagini.

en: Override the default view title for this view. This is useful to display an alternative title when a view is empty.
ro: Suprascrieți titlul implicit al acestei vizualizări. Acesta este util la afișarea unui titlu alternativ atunci când o vizualizare nu are rezultate.

en: Overridden title
ro: Titlu suprascris

en: Manage customized lists of content.
ro: Gestionați liste personalizate de conținut.

en: Tracker - User
ro: Tracker - Utilizator

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ro: Dacă nodul este publicat sau nu. Trebuie să folosiți un argument sau filtru pe UID sau veți obține rezultate înșelătoare folosind acest câmp.

en: The translation authoring username %name does not exist.
ro: Numele de utilizator al autorului traducerii %name nu există.

en: You have to specify a valid translation authoring date.
ro: Trebuie să specificați o dată valabilă a creării traducerii.

en: Database %database not found. The server reports the following message when attempting to create the database: %error.
ro: Baza de date %database nu a fost găsită. Serverul raportează următorul mesaj: %error când încearcă să creeze baza de date.

en: Are you sure you want to unblock %ip?
ro: Sunteți sigur că vreți să deblocați %ip ?

en: Import all
ro: Importă tot

en: Another request may be synchronizing configuration already.
ro: O altă cerere posibil deja efectuează sincronizarea configurației.

en: @count new | @count new
ro[0]: @count nou
ro[1]: @count nou

en: @count changed | @count changed
ro[0]: @count schimbat
ro[1]: @count schimbat

en: @count removed | @count removed
ro[0]: @count eliminat
ro[1]: @count eliminat

en: Synchronize configuration
ro: Sincronizați configurația

en: Flag other translations as outdated
ro: Marchează alte traduceri ca fiind expirate

en: Do not flag other translations as outdated
ro: Nu marcați celelalte traduceri ca învechite

en: Example: 'Hero image' or 'Author image'.
ro: Exemplu: 'Imaginea eroului' sau 'Imaginea autorului'.

en: Breakpoint group
ro: Grup de puncte de întrerupere

en: Select an image style for this breakpoint.
ro: Selectați un stil de imagine pentru acest punct de întrerupere.

en: Access @method on %label resource
ro: Accesează @method pe resursa %label

en: User-defined shortcuts
ro: Comenzi rapide definite de utilizator

en: Displayed as %date_format
ro: Afișat ca %date_format

en: opened
ro: deschis

en: Enabling translation
ro: Activare traducere

en: Create %language translation of %title
ro: Creează traducere în %language pentru %title

en: Source language: @language
ro: Limba sursă: @language

en: If you made a significant change, which means the other translations should be updated, you can flag all translations of this content as outdated. This will not change any other property of them, like whether they are published or not.
ro: Dacă ați făcut o schimbare semnificativă, care însemnă că, celelalte traduceri trebuie să fie actualizate, puteți marca toate traducerile acestui conținut drept învechite. Aceasta nu va schimba orice altă proprietate a lor, cum ar fi dacă sunt sau nu publicate.

en: When this option is checked, this translation needs to be updated. Uncheck when the translation is up to date again.
ro: Când această opțiune este bifată, această traducere trebuie să fie actualizată. Debifați atunci când traducerea este din nou la zi.

en: Source language set to: %language
ro: Limba sursă setată la: %language

en: This will delete all the translations of %label.
ro: Aceasta va șterge toate traducerile pentru %label.

en: No path is set
ro: Nici o cale nu este setată

en: View differences
ro: Vedeți diferențele

en: Menu language
ro: Limbă meniu

en: Block types
ro: Tipuri de bloc

en: media item
ro: articol media

en: Client error
ro: Eroare client

en: No item selected.
ro: Nici un element selectat.

en: Modified timestamp
ro: Amprenta de timp a modificării

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți @entity-type %label?

en: The @entity-type %label has been deleted.
ro: @entity-type %label a fost ștearsă.

en: Edit %label
ro: Editează %label

en: Add @bundle
ro: Adaugă @bundle

en: Reference type
ro: Tipul referinței

en: Delete state
ro: Ștergeți stare

en: Horizontal orientation
ro: Orientare orizontală

en: Vertical orientation
ro: Orientare verticală

en: Tray orientation changed to @orientation.
ro: Orientarea tăvii a fost schimbată în @orientation.

en: South Sudan
ro: Sudanul de Sud

en: Custom output for TRUE
ro: Ieșire personalizată pentru TRUE

en: Custom output for FALSE
ro: Ieșire personalizată pentru FALSE

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your email address.
ro: Vă mulțumim că ați aplicat pentru un cont. În acest moment, contul dumneavoastră așteaptă aprobarea administratorului.<br />Între timp, v-a fost trimis, pe adresa de email, un mesaj de bun venit care conține și intrucțiuni suplimentare.

en: An unrecoverable error has occurred. You can find the error message below. It is advised to copy it to the clipboard for reference.
ro: O eroare irecuperabilă a apărut. Puteți găsi mesajul de eroare mai jos. Se recomandă să o copiați în clipboard pentru referință.

en: Place block
ro: Plasează bloc

en: Port number
ro: Număr port

en: Revision timestamp
ro: Amprenta de timp areviziei

en: Administer account settings
ro: Administrați setările contului

en: Entity language
ro: Limba entității

en: Hide empty
ro: Ascundeți dacă este gol

en: Revision Log message
ro: Mesaj de jurnal pentru revizie

en: The translation set id for this node
ro: Id-ul setului de traduceri pentru acest nod

en: Registered timestamp
ro: Amprentă de timp înregistrată

en: Signature format
ro: Format semnătură

en: Init
ro: Inițializează

en: Update form
ro: Actualizează formularul

en: File added
ro: Fișier adăugat

en: File removed
ro: Fișier șters

en: Translate configuration
ro: Traduceți configurația

en: Translations directory
ro: Directorul de traduceri

en: The translations directory does not exist.
ro: Directorul de traduceri nu există.

en: The translations directory is not readable.
ro: Directorul de traduceri nu poate fi citit.

en: The translations directory is not writable.
ro: Directorul de traduceri nu poate fi scris.

en: The translations directory is writable.
ro: Directorul de traduceri poate fi scris.

en: The translation server is offline.
ro: Serverul de traduceri este indisponibil.

en: The translation server is online.
ro: Serverul de traduceri este disponibil.

en: The %language translation is not available.
ro: Traducerea în limba %language nu este disponibilă.

en: The %language translation is available.
ro: Traducerea în limba %language este disponibilă.

en: The %language translation could not be downloaded.
ro: Traducerea în limba %language nu a putut fi descărcată.

en: Not blank
ro: Nu este gol

en: You have unsaved changes.
ro: Aveți modificări nesalvate

en: Allows users to apply an action to one or more items.
ro: Permite utilizatorilor să aplice o acțiune unuia sau mai multor elemente.

en: A unique name for this action. It must only contain lowercase letters, numbers and underscores.
ro: Un nume unic pentru această acțiune. Trebuie să conțină doar litere mici, numere și linii de subliniere.

en: All actions, except selected
ro: Toate acțiunile, în afară de cele selectate

en: Only selected actions
ro: Doar acțiunile selectate

en: Selected actions
ro: Acțiuni selectate

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
ro[0]: %action a fost aplicat la @count element.
ro[1]: %action a fost aplicat @count elemente.

en: @type %info has been created.
ro: @type %info a fost creat.

en: @type %info has been updated.
ro: @type %info a fost actualizat.

en: @type: added %info.
ro: @type: adăugat %info.

en: @type: updated %info.
ro: @type: actualizat %info.

en: The revision ID.
ro: ID-ul reviziei.

en: The comment language code.
ro: Codul limbii comentariului.

en: The block type.
ro: Tipul blocului.

en: Create a new revision by default for this block type.
ro: Creați o nouă revizie implicită pentru acest tip de bloc.

en: Output the block in this view mode.
ro: Afișează blocul în acest mod de afișare.

en: Select the region where this block should be displayed.
ro: Selectați regiunea unde doriți afișarea blocului

en: - Create a new book -
ro: - Creează o carte nouă -

en: Edit order and titles
ro: Editează ordinea și titlurile

en: Toolbar configuration
ro: Configurare bară de instrumente

en: No styles configured
ro: Niciun stil configurat

en: You must configure the selected text editor.
ro: Trebuie să configurați editorul de text selectat.

en: Approved status
ro: Status aprobat

en: Approved comment status
ro: Status comentariu aprobat

en: Link to approve comment
ro: Legătură pentru aprobare comentariu

en: Link to reply-to comment
ro: Legătura răspuns-la comentariu

en: The parent comment ID if this is a reply to a comment.
ro: ID-ul comentariului părinte dacă acesta este un răspuns la un comentariu.

en: The user ID of the comment author.
ro: ID-ul de utilizator al autorului comentariului.

en: The comment author's home page address.
ro: Adresa primei pagini a autorului comentariului.

en: The comment author's hostname.
ro: Numele de gazdă al autorului comentariului.

en: The time that the comment was created.
ro: Momentul în care a fost creat comentariul.

en: The time that the comment was last edited.
ro: Momentul în care a fost editat ultima dată comentariul.

en: Thread place
ro: Locație fir de discuție

en: The alphadecimal representation of the comment's place in a thread, consisting of a base 36 string prefixed by an integer indicating its length.
ro: Reprezentarea alfazecimală a locului comentariului dintr-o înșiruire, consistând dintr-un șir de 36 de caractere prefixate cu un număr întreg indicând lungimea lui.

en: View changes of @config_file
ro: Vedeți modificările @config_file

en: Send copy to sender
ro: Trimite o copie către expeditor

en: Contact module form element.
ro: Element din formularul modulului Contact.

en: Selected user
ro: Utilizator selectat

en: The sender's name
ro: Numele expeditorului

en: The name of the person that is sending the contact message.
ro: Numele persoanei care trimite mesajul de contact.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
ro: Dacă să trimită o copie a mesajului către expeditor.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
ro: ID-ul utilizatorului destinatar pentru mesajele de contact personale.

en: @action @title configuration options
ro: @action @title opțiuni de configurare

en: Press the esc key to exit.
ro: Apăsați tasta esc pentru a ieși.

en: Choose the type of date to create.
ro: Alegeți tipul de dată ce urmează a fi creat.

en: Date only
ro: Doar dată

en: Set a default value for this date.
ro: Setați o valoare implicită pentru această dată.

en: The %field date is required.
ro: Data câmpului %field este necesară.

en: The %field date is invalid.
ro: Data câmpului %field nu este validă.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
ro: Alegeți un format pentru afișarea datei. Fi-ți sigur că setați un format corespunzător pentru câmp, de ex. omiteți timpul pentru un câmp care are doar o dată.

en: Date part order
ro: Ordinea părților din dată

en: Month/Day/Year
ro: Lună/Zi/An

en: Day/Month/Year
ro: Zi/Lună/An

en: Year/Month/Day
ro: An/Lună/Zi

en: Time type
ro: Tipul de timp

en: 24 hour time
ro: 24 ore

en: 12 hour time
ro: 12 ore

en: Text editor
ro: Editor de text

en: This option is disabled because no modules that provide a text editor are currently enabled.
ro: Această opțiune este dezactivată deoarece nu este activat niciun modul care sa furnizeze un editor de text.

en: Text formats and editors
ro: Formate și editoare de text

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: Type of item to reference
ro: Tipul elementului referit

en: Reference method
ro: Metodă de referință

en: @entity_type selection
ro: Selectare @entity_type

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ro: Selectați metoda utilizată pentru a colecta sugestiile de autocompletare. Rețineți că <em>Conține</em> poate cauza probleme de performanță pe situri cu mii de entități.

en: If checked, field api classes will be added by field templates. This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
ro: Dacă este bifat, clasele câmpului api vor fi adăugate de către template-urile câmpului. Acest lucru nu este recomandat dacă CSS-ul dvs. depinde de aceste clase. Dacă nu este bifat, template-urile nu vor fi folosite.

en: %entity_label: Administer fields
ro: %entity_label: Administrați câmpuri

en: %entity_label: Administer display
ro: %entity_label: Administrați afișajul

en: Allowed number of values
ro: Număr de valori permise

en: Number of values is required.
ro: Numărul de valori este necesar.

en: Field %field can only hold @max values but there were @count uploaded. The following files have been omitted as a result: %list.
ro: Câmpul %field poate conține doar @max valori, însă au fost încărcate @count. Drept consecință, următoarele fișiere vor fi omise: %list.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ro: Un număr nelimitat de fișiere poate fi încărcat pentru acest câmp.

en: The file ID.
ro: ID-ul fișierului.

en: The file language code.
ro: Codul limbii fișierului.

en: The user ID of the file.
ro: ID-ul utilizatorului fișierului.

en: Name of the file with no path components.
ro: Numele fișierului fără componenete de cale.

en: The URI to access the file (either local or remote).
ro: URI-ul pentru accesarea fișierului (fie local, fie la distanță).

en: This format is shown when no other formats are available
ro: Acest format este afișat când nici un alt format nu este disponibil.

en: Based on the text editor configuration, these tags have automatically been added: <strong>@tag-list</strong>.
ro: Bazat pe configurarea editorului de text, aceste taguri au fost adăugate automat: <strong>@tag-list</strong>.

en: Forum content
ro: Conținut forum

en: The content ID of the forum index entry.
ro: ID-ul conținutului intrării indexate din forum.

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in forum %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in forum %title</span>
ro[0]: 1 postare nouă<span class="visually-hidden"> în forumul %title</span>
ro[1]: @count postări noi<span class="visually-hidden"> în forumul %title</span>

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in topic %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in topic %title</span>
ro[0]: 1 postare nouă<span class="visually-hidden"> în topicul %title</span>
ro[1]: @count postări noi<span class="visually-hidden"> în topicul %title</span>

en: The forum %label and all sub-forums have been deleted.
ro: Forumul %label și toate sub-forumurile au fost șterse.

en: forum: deleted %label and all its sub-forums.
ro: forum: %label și toate sub-forumurile sale au fost șterse.

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
ro: Imaginea sursă la %source_image_path nu a fost găsită în timpul încercării de generare a imagnii derivate la %derivative_path.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
ro: Text alternativ pentru imagine, pentru atributul 'alt' al imaginii.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
ro: Text titlu imagine, pentru atributul 'title' a imaginii.

en: The width of the image in pixels.
ro: Lățimea imaginii în pixeli.

en: The height of the image in pixels.
ro: Înălțimea imaginii în pixeli.

en: Custom language settings
ro: Setări personalizate pentru limbă

en: Settings successfully updated.
ro: Setările au fost actualizate.

en: Change language settings for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>user profiles</em>, or any other supported element on your site. By default, language settings hide the language selector and the language is the site's default language.
ro: Schimbați setările limbii pentru <em>tipurile de conținut</em>, <em>vocabulare de taxonomie</em>, <em>profile de utilizator</em> sau orice alt element care are suport pe situl dumneavoastră. În mod implicit, setările de limbă ascund selectorul limbii și limba devine limba implicită a sitului.

en: Show language selector on create and edit pages
ro: Arată selectorul limbii pe paginile de creare și editare

en: Select languages to enforce. If none are selected, all languages will be allowed.
ro: Selectați limbile de aplicat. Dacă niciuna nu este selectată, toate limbile vor fi permise.

en: The language is not @languages.
ro: Limba nu este @languages.

en: The language is @languages.
ro: Limba este @languages.

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
ro: Stochează un șir URL, text opțional de tip varchar pentru legătură, și un set opțional de atribute în format blob pentru a asambla o legătură.

en: Allow link text
ro: Permite crearea de legături din text

en: Placeholder for URL
ro: Înlocuitor pentru URL

en: Placeholder for link text
ro: Înlocuitor pentru textul legăturii

en: Nothing to check.
ro: Nimic de verificat.

en: Translation file not found: @uri.
ro: Fișier de traducere negăsit: @uri.

en: Unable to download translation file @uri.
ro: Imposibil de descărcat fișierul de traducere @uri.

en: One translation files could not be checked. See the log for details. | @count translation files could not be checked. See the log for details.
ro[0]: Un fișier de traducere nu a putut fi verificat. Vedeți intrarea în jurnal pentru detalii.
ro[1]: @count fișiere de traducere nu au putut fi verificate. Vedeți intrarea în jurnal pentru detalii.

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
ro: Importare fișier de traducere: %filename (@percent%).

en: Translations imported.
ro: Traduceri importate.

en: Updating configuration translations
ro: Actualizarea traducerilor de configurație

en: Starting configuration update
ro: Start actualizare configurație

en: Error updating configuration translations
ro: Eroare de actualizare a traducerilor de configurație

en: The configuration was successfully updated. There are %number configuration objects updated.
ro: Configurația a fost actualizată cu succes. Sunt %number obiecte de configurație actualizate.

en: No configuration objects have been updated.
ro: Nici un obiect de configurare nu a fost actualizat.

en: Unable to import translations file: @file
ro: Fițierul de traduceri @file nu a putut fi importat

en: Translations imported: %number added, %update updated, %delete removed.
ro: Traduceri importate: %number adăugate, %update actualizate, %delete eliminate.

en: The configuration was successfully updated. %number configuration objects updated.
ro: Configurația a fost cu succes actualizată. Au fost actualizate %number obiecte de configurație.

en: One translation file imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed. | @count translation files imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed.
ro[0]: Un fișier de traducere importat. %number traduceri au fost adăugate, %update traduceri au fost actualizate și %delete traduceri au fost eliminate.
ro[1]: @count fișiere de traducere importate. %number traduceri au fost adăugate, %update traduceri au fost actualizate și %delete traduceri au fost eliminate.

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details.
ro[0]: Un șir de caractere din traducere a fost ignorat din cauza unui element HTML nepermis sau format incorect. Vezi jurnalul pentru detalii.
ro[1]: @count șiruri de caractere din traducere au fost ignorate din cauza unui element HTML nepermis sau format incorect. Vezi jurnalul pentru detalii.

en: Checking translations
ro: Verificarea traducerilor

en: Error checking translation updates.
ro: Eroare la verificarea actualizărilor de traducere.

en: Updating translations
ro: Actualizare traduceri

en: Error importing translation files
ro: Eroare importare fișiere traducere.

en: Updating translations.
ro: Actualizare traduceri.

en: Source string (@language)
ro: Șir de caractere sursă (@language)

en: Built-in English
ro: Engleză integrată

en: Translated string (@language)
ro: Șir de caractere tradus (@language)

en: All translations up to date.
ro: Toate traducerile sunt actualizate.

en: Select a language to update.
ro: Selectați o limbă pentru actualizare.

en: File not found at %remote_path nor at %local_path
ro: Fișierul nu a fost găsit la %remote_path, nici la %local_path

en: File not found at %local_path
ro: Fișierul nu a fost găsit la %local_path

en: Translation file location could not be determined.
ro: Locația fișierului de traducere nu a putut fi determinată.

en: Missing translations for:
ro: Traduceri lipsă pentru:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
ro[0]: Traduceri lipsă pentru un proiect
ro[1]: Traduceri lipsă pentru @count proiecte

en: A local file system path where interface translation files will be stored.
ro: O cale în sistemul local de fișiere unde vor fi stocate fișierele cu traduceri pentru interfață.

en: Updates available
ro: Actualizări disponibile

en: Missing translations
ro: Lipsesc traduceri

en: Translation source
ro: Sursa traducerii

en: Drupal translation server and local files
ro: Server de traducere Drupal și fișiere locale

en: Local files only
ro: Numai fișiere locale

en: The source of translation files for automatic interface translation.
ro: Sursa fișierelor de traducere pentru traducerea automată a interfeței.

en: Don't overwrite existing translations.
ro: Nu suprascrieți traducerile existente.

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
ro: Suprascrie doar traducerile importate, traducerile personalizate sunt păstrate.

en: Overwrite existing translations.
ro: Suprascrie traducerile existente.

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
ro: Cum să tratați traducerile existente atunci când actualizați automat traducerile interfeței.

en: Edit menu %label
ro: Editare meniu %label

en: Add menu link
ro: Adăugare legătură în meniu

en: Administrative summary
ro: Rezumat administrativ

en: Menu %label has been updated.
ro: Meniul %label a fost actualizat.

en: Menu %label has been added.
ro: Meniul %label a fost adăugat.

en: The menu link has been saved.
ro: Legătura din meniu a fost salvată

en: Published status or admin user
ro: Statusul publicat sau utilizatorul administrator

en: Promoted to front page status
ro: Statusul promovării pe pagina principală

en: Node operations bulk form
ro: Formular pentru operații în masă noduri

en: Add a form element that lets you run operations on multiple nodes.
ro: Adăugați un element de tip formular care vă lasă să rulați operații pe noduri multiple.

en: Empty Node Frontpage behavior
ro: Comportamentul de pe pagina principală a unui Nod gol.

en: Provides a link to the node add overview page.
ro: Oferă o legătură către pagina de ansamblu de adăugare a unui nod nou.

en: Link to revision
ro: Legătură către revizie

en: Link to revert revision
ro: Legătură către restabilirea reviziei

en: Link to delete revision
ro: Legătură către ștergerea reviziei

en: Access the Content overview page
ro: Accesați pagina de prezentare generală a conținutului

en: View all revisions
ro: Vedeți toate revizuirile

en: Revert all revisions
ro: Anulați toate revizuirile

en: %type_name: View revisions
ro: %type_name: Vedeți revizuirile

en: %type_name: Revert revisions
ro: %type_name: anulați revizuirile

en: %type_name: Delete revisions
ro: %type_name: Ștergeți revizuirile

en: Promotion options
ro: Opțiuni de promovare

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
ro: Citiți continuarea <span class="visually-hidden"> despre @title</span>

en: The node revision ID.
ro: ID-ul reviziei nodului.

en: The time that the node was last edited.
ro: Momentul în care nodul a fost editat ultima dată.

en: The time that the current revision was created.
ro: Momentul în care revizia curentă a fost creată.

en: The user ID of the author of the current revision.
ro: ID-ul de utilizator al autorului reviziei curente.

en: Float value
ro: Valoare virgulă mobilă

en: An entity field containing a path alias and related data.
ro: Un câmp entitate care conține un alias pentru cale și date înrudite.

en: Path id
ro: Id-ul căii

en: Created entity %type with ID %id.
ro: Entitatea %type cu ID-ul %id a fost creată.

en: Updated entity %type with ID %id.
ro: Entitatea %type cu ID-ul %id a fost actualizată.

en: Deleted entity %type with ID %id.
ro: Entitatea %type cu ID-ul %id a fost ștearsă.

en: Raw output
ro: Ieșire neprelucrată

en: You have no fields. Add some to your view.
ro: Nu aveți nici un câmp. Adăugați câteva vizualizării dumneavoastră.

en: The machine-readable name must contain only letters, numbers, dashes and underscores.
ro: Numele lizibil de către mașină trebuie să conțină doar litere, numere, liniuțe și liniuțe jos.

en: All field aliases must be unique
ro: Toate alias-urile de câmp trebuie să fie unice

en: Accepted request formats
ro: Formate de cerere acceptate

en: Request formats that will be allowed in responses. If none are selected all formats will be allowed.
ro: Formate de cerere care vor fi permise în răspunsuri. Dacă niciunul nu este selectat toate formatele vor fi permise.

en: The new set label is required.
ro: Eticheta noului set este necesară.

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, you will find the configuration in the file <em>/etc/syslog.conf</em>, or in <em>/etc/rsyslog.conf</em> or in the directory <em>/etc/rsyslog.d</em>. These files define the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em> or <em>rsyslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> or <em>rsyslog.conf</em> manual page on your command line.
ro: Pe UNIX, Linux și Mac OS X, veți găsi configurația în <em>/etc/syslog.conf</em> sau în <em>/etc/rsyslog.conf</em> sau în directorul <em>/etc/rsyslog.d</em>. Aceste fișiere definesc configurația de ruting. mesajele pot fi marcate cu coduri de la <code>LOG_LOCAL0</code>, la <code>LOG_LOCAL7</code>. Pentru informații asupra nivelurilor de deveritate Syslog și despre cum să configurați <em>syslog.conf</em> sau <em>rsyslog.conf</em>, citiți manualul <em>syslog.conf</em> sau <em>rsyslog.conf</em> de la linia de comandă.

en: Any data
ro: Orice informație

en: An entity field containing a UUID.
ro: Un câmp al entității conținând un UUID.

en: Failed to fetch file due to error "%error"
ro: Nu s-a reușit recuperarea de fișier din cauza erorii "%error"

en: Date and time formats
ro: Formate de dată și oră

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the @settings_name value in your settings.php back to FALSE.
ro: Scriptul update.php este accesibil pentru toată lumea fără a se verifica dacă utilizatorul este autentificat, ceea ce reprezintă un risc de securitate. Trebuie să modificați valoarea setării @settings_name în fișierul settings.php înapoi la FALSE.

en: Name of the date format
ro: Numele formatului de dată

en: @toolkit settings
ro: setări @toolkit

en: Update this item
ro: Actualizați acest element

en: This value should not be null.
ro: Această valoare nu trebuie să fie nulă.

en: The term ID.
ro: ID-ul termenului.

en: The term language code.
ro: Codul de limbă al termenului.

en: Term Parents
ro: Părinții Termenului

en: The parents of this term.
ro: Părinții acestui termen.

en: Create referenced entities if they don't already exist
ro: Creează entitățile referite dacă acestea nu există deja

en: Telephone number
ro: Număr de telefon

en: Link using text: @title
ro: Legătura folosește textul: @title

en: Link using provided telephone number.
ro: Legătură care folosește numărul de telefon furnizat.

en: Toolbar items
ro: Elemente din bara de instrumente

en: !tour_item of !total
ro: !tour_item din !total

en: End tour
ro: Finalizați tur

en: Translatable elements
ro: Elemente traductibile

en: At least one field needs to be translatable to enable %bundle for translation.
ro: Cel puțin un câmp trebuie să fie translatabil pentru a activa %bundle pentru traducere.

en: <strong>@language_name (Original language)</strong>
ro: <strong>@language_name (Limba originală)</strong>

en: Administer translation settings
ro: Administrați setările de traducere

en: Create translations
ro: Creare traduceri

en: Delete translations
ro: Ștergere traduceri

en: Translate %bundle_label @entity_label
ro: Traducere %bundle_label @entity_label

en: Translate @entity_label
ro: Traduceți @entity_label

en: "Show language selector" is not compatible with translating content that has default language: %choice. Either do not hide the language selector or pick a specific language.
ro: "Selectorul de arătare a limbilor" nu este compatibil cu traducerea conținutului care are limba implicită: %choice. Fie nu ascundeți selectorul de limbă, fie alegeți o anumită limbă.

en: An unpublished translation will not be visible without translation permissions.
ro: O traducere nepublicată nu va fi vizibilă fără permisiunile de traducere.

en: %archive_file does not contain any .info.yml files.
ro: %archive_file nu conține nici un fișier .info.yml.

en: <p>This is a one-time login for %user_name.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
ro: <p>Aceasta este o legătură de autentificare unică pentru %user_name.</p><p>Faceți clic pe acest buton pentru a vă autentifica pe sit și a vă schimba parola.</p>

en: Provides access to the user data service.
ro: Oferă acces la serviciul de date despre utilizator.

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
ro: Adăugați un element pentru formular care vă permite să rulați operații pe mai mulți utilizatori.

en: User module form element.
ro: Element de formular furnizat de modulul User.

en: System module form element.
ro: Element de formular furnizat de modulul System.

en: Edit user account
ro: Editați contul de utilizator

en: Login attempt failed from %ip.
ro: Încercarea de autentificare de pe %ip a eșuat.

en: Cancel user
ro: Anulează utilizator

en: Enable password strength indicator
ro: Activează indicatorul de complexitate a parolei

en: Admin (user awaiting approval)
ro: Administrator (utilizatorul așteaptă aprobare)

en: Role %label has been updated.
ro: Rolul %label a fost actualizat.

en: Role %label has been added.
ro: Rolul %label a fost adăugat.

en: The user language code.
ro: Codul limbii utilizatorului.

en: The time that the user last accessed the site.
ro: Momentul în care utilizatorul a accesat situl ultima dată.

en: The time that the user last logged in.
ro: Momentul în care utilizatorul s-a conectat ultima dată.

en: The email address used for initial account creation.
ro: Adresa de email utilizată pentru crearea inițială a contului.

en: The roles the user has.
ro: Rolurile pe care utilizatorul le are.

en: Update the user %name
ro: Actualizați utilizatorul %name

en: The module which sets this user data.
ro: Modulul care setează aceste date de utilizator.

en: The name of the data key.
ro: Numele cheii pentru date.

en: The label of the view.
ro: Eticheta vizualizării.

en: The machine-readable ID of the view.
ro: ID-ul lizibil mașină al view-ului.

en: Display fields in a dropbutton.
ro: Afișare câmpuri într-un dropbutton.

en: Rendered entity - @label
ro: Entitatea randată - @label

en: Displays a rendered @label entity in an area.
ro: Afișează o entitate @label randată într-o zonă.

en: Display the @label
ro: Afișează @label

en: Available global token replacements
ro: Înlocuiri de token-uri globale disponibile

en: Override the title of this view when it is empty. The available global tokens below can be used here.
ro: Suprascrieți titlul acestei vizualizări când acesta este gol. Token-urile globale disponibile mai jos pot fi folosite aici.

en: Administrative comment
ro: Comentariu administrativ

en: Machine name of the display
ro: Numele mașină a afișării

en: This description will only be seen within the administrative interface and can be used to document this display.
ro: Această descriere va fi afișată doar în cadrul interfeței de administrative și poate fi utilizată pentru documentarea acestei afișări.

en: CSS class name(s)
ro: Numele clasei(lor) CSS

en: Show contextual links on this view.
ro: Afișați legăturile contextuale pe această vizualizare.

en: Show contextual links
ro: Arată legăturile contextuale

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
ro: În meniu, legăturile mai grele se vor scufunda și legăturile mai ușoare vor fi poziționate mai aproape de partea superioară.

en: Allow people to choose the sort order
ro: Permite persoanelor să aleagă ordinea de sortare

en: If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
ro: Dacă ordinea de sortare nu este expusă, setările criteriilor de sortare pentru fiecare sortare vor determina ordinea acestora.

en: Label for ascending sort
ro: Etichetă pentru sortare ascendentă

en: Label for descending sort
ro: Etichetă pentru sortare descendentă

en: Override the output of this field with custom text
ro: Suprascrieți ieșirea acestui câmp cu text personalizat

en: Output this field as a custom link
ro: Afișați acest câmp ca o legătură personalizată

en: Trim this field to a maximum number of characters
ro: Tăiați acest câmp la un număr maxim de caractere

en: More link label
ro: Eticheta legăturii "mai mult"

en: You may use the "Replacement patterns" above.
ro: Aveți dreptul să utilizați "Modelele de înlocuire" de mai sus.

en: An HTML corrector will be run to ensure HTML tags are properly closed after trimming.
ro: După tăiere un corector HTML va fi rulat pentru a asigura faptul că etichetele HTML sunt închise corespunzător.

en: Fields to be included as links.
ro: Câmpurile care să fie incluse ca și legături.

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
ro: Includeți un parametru "destinație" în legătură pentru a redirecta utilizatorul la vizualizarea originală la finalizarea acțiunii legăturii.

en: First page link text
ro: Textul legăturii primei pagini

en: Last page link text
ro: Textul legăturii către ultima pagină

en: Offset (number of items to skip)
ro: Decalaj (numărul elementelor omise)

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
ro: De exemplu, setează acesta la 3 și primele 3 elemente nu vor fi afișate.

en: Pager link labels
ro: Etichete pentru legăturile din paginator

en: Previous page link text
ro: Text pentru legătura către pagina anterioară

en: Next page link text
ro: Text pentru legătura către pagina următoare

en: Insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
ro: Inserează o listă de numere întregi separate cu virgule: ex: 10, 20, 50, 100

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Use this option only if you understand and accept this security risk.
ro: ATENȚIUNE: Dezactivare rescrierii SQL înseamnă că protecți accesului la noduri este dezactivată. Aceasta ar permite utilizatorilor să citească date pe care în mod normal nu ar trebui să le acceseze. Utilizați această opțiune numai dacă ați înțeles și ați acceptat riscurile de securitate.

en: No view mode selected
ro: Nici un mod de vizualizare selectat

en: Caption for the table
ro: Legenda tabelului

en: Table details
ro: Detalii tabel

en: Summary title
ro: Titlu rezumat

en: Table description
ro: Descriere tabel

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
ro: Furnizați detalii adiționale despre tabel pentru a cește accesibilitatea.

en: Enable @display_title
ro: Activați @display_title

en: Delete @display_title
ro: Ștergeți @display_title

en: Undo delete of @display_title
ro: Anulează ștergerea @display_title

en: Disable @display_title
ro: Dezactivați @display_title

en: Edit view name/description
ro: Editați numele/descrierea view-ului

en: Analyze view
ro: Analizați view-ul

en: Reorder displays
ro: Reordonați afișările

en: Revert view
ro: Restabiliți views-ul

en: Add <span class="visually-hidden">@type</span>
ro: Adaugă <span class="visually-hidden">@type </span>

en: And/Or Rearrange <span class="visually-hidden">filter criteria</span>
ro: Adaugă/sau rearanjează <span class="visually-hidden">criteriile de filtrare</span>

en: Rearrange <span class="visually-hidden">@type</span>
ro: Rearanjează <span class="visually-hidden">@type</span>

en: This display has one or more validation errors.
ro: Această afișare are una sau mai multe erori de validare.

en: There are no disabled views.
ro: Nu există views-uri dezactivate.

en: Do you want to break the lock on view %name?
ro: Doriți să rupeți blocarea vizualizării %name?

en: View language
ro: Limba views-ului

en: Language of labels and other textual elements in this view.
ro: Limbă etichete și alte elemente textuale în acest view.

en: No displays available.
ro: Nici o afișare disponibilă.

en: Last saved
ro: Ultimul salvat

en: Not saved yet
ro: Nesalvat încă

en: Book Page
ro: Pagină de carte

en: Comment selection
ro: Selectare comentarii

en: Contact message
ro: Mesaj de contact

en: My Editor
ro: Editorul meu

en: Entity display
ro: Afișare entitate

en: Entity form display
ro: Afișarea formularului entității

en: Display the ID of the referenced entities.
ro: Afișați ID-ul entităților referite.

en: Selects referenceable entities for an entity reference field.
ro: Selectează entitățile capabile de referință pentru un câmp referință entitate.

en: Entity Reference inline fields
ro: Câmpuri în linie de tip Entitate de Referință

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
ro: Returnează rezultatele ca șir PHP de etichete și rânduri randate.

en: File selection
ro: Selecție fișier

en: Separate link text and URL
ro: Separă textul legăturii de URL

en: Node selection
ro: Selectarea nodului

en: Watchdog database log
ro: Jurnal bază de date watchdog

en: REST export
ro: Export REST

en: Create a REST export resource.
ro: Creează resursă pentru export REST.

en: Use entities as row data.
ro: Utilizare entități ca date sursă pentru rânduri

en: Use fields as row data.
ro: Utilizare câmpuri ca date sursă pentru rânduri

en: Serializer
ro: Serializator

en: Serializes views row data using the Serializer component.
ro: Serializează datele tip șir ale vizualizărilor (views), utilizând componentul din Serializator.

en: Shortcut set
ro: Set de comenzi rapide

en: Handles .tar files.
ro: Gestionează fișiere .tar.

en: Handles zip files.
ro: Gestionează fișiere zip.

en: Taxonomy Term selection
ro: Selectarea termenului taxonomie

en: Display reference to taxonomy term in RSS.
ro: Afișați referință la termenul taxonomie în RSS.

en: Telephone link
ro: Legătură către telefon

en: User selection
ro: Selectare utilizator

en: Views Exposed Filter Block
ro: Blocul Filtre Expuse al Views-ului

en: A simple pager containing previous and next links.
ro: Un paginator simplu care conține legăturile "anterior" și "următor".

en: Display all items that this view might find.
ro: Afișați toate elementele pe care acest view le poate găsi.

en: Displays rows as HTML list.
ro: Afișează rândurile ca o listă HTML.

en: Language detection and selection
ro: Detectarea și selectarea limbii

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site.
ro: Setări pentru informațiile statistice pe care le va păstra Drupalul despre sit.

en: Welcome!
ro: Bun venit!

en: Configuration Translation
ro: Traducerea Configurației

en: - empty image -
ro: - imagine goală -

en: Field formatters
ro: Formatări pentru câmp

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
ro: Dacă este activat, permisiunile de acces pentru redarea entității nu sunt bifate.

en: The directory %translations_directory exists.
ro: Directorul de traduceri %translations_directory există.

en: MySQL, MariaDB, Percona Server, or equivalent
ro: MySQL, MariaDB, Percona Server, sau echivalent

en: The referenced language
ro: Limba de referință

en: Language reference
ro: Referință limbă

en: URI value
ro: Valoare URI

en: An entity field containing a URI.
ro: Un câmp al entității conținând un URI.

en: Caribbean Netherlands
ro: Caraibele Olandeze

en: Côte d’Ivoire
ro: Coasta de Fildeș

en: Clipperton Island
ro: Insula Clipperton

en: Hong Kong SAR China
ro: RAS Hong Kong a RPC

en: Canary Islands
ro: Insulele Canare

en: Palestinian Territories
ro: Teritoriile Palestiniene

en: Outlying Oceania
ro: Oceania Periferică

en: U.S. Outlying Islands
ro: Insulele Îndepărtate ale S.U.

en: Time span in seconds
ro: Interval de timp în secunde

en: Using simple actions
ro: Utilizarea acțiunilor simple

en: Creating and configuring advanced actions
ro: Crearea și configurarea acțiunilor avansate

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
ro: Un nume unic pentru această instanță de bloc. Trebuie să fie alfanumerice și separate cu caractere de subliniere.

en: Filter by block name
ro: Filtrare după numele blocului

en: Enter a part of the block name to filter by.
ro: Introduceți o parte a numelui blocului după care să se facă filtrarea.

en: Allow settings in the block configuration
ro: Permite setări în configurarea blocului

en: Items per block
ro: Numărul de elemente per bloc

en: @count (default setting)
ro: @count (setare implicită)

en: Configuring the toolbar
ro: Configurarea barei de instrumente

en: Toggling between formatted text and HTML source
ro: Comutare între text formatat și sursă HTML

en: Could not extract the contents of the tar file. The error message is <em>@message</em>
ro: Nu s-a putut extrage conținutul fișierului .tar. Mesajul de eroare este <em>@message</em>

en: Enable image uploads
ro: Activare încărcare imagini

en: Storage: @name
ro: Stocare: @name

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
ro: Un director relativ directorului de fișiere Drupal, unde vor fi stocate imaginile încărcate.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
ro: Dacă este lăsat necompletat, atunci dimensiunea fișierului va fi limitată de dimensiunea maximă de încărcare PHP @size.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
ro: Imaginile mai mari decât aceste dimensiuni vor fi micșorate.

en: Installing text editors
ro: Instalare editoare de text

en: Enabling a text editor for a text format
ro: Activează un editor de text pentru un format de text

en: Configuring a text editor
ro: Configurarea unui editor de text

en: Once a text editor is associated with a text format, you can configure it by clicking on the <em>Configure</em> link for this format. Depending on the specific text editor, you can configure it for example by adding buttons to its toolbar. Typically these buttons provide formatting or editing tools, and they often insert HTML tags into the field source. For details, see the help page of the specific text editor.
ro: Odată ce un editor de text este asociat cu un format de text, îl puteți configura făcând clic pe legătura <em>Configurare</em> pentru acest format. În funcție de un anumit editor de text, îl puteți configura, de exemplu, prin adăugarea de butoane la bara sa de instrumente. De obicei aceste butoane furnizează unelte de formatare sau editare și adesea inserează etichete HTML în sursa câmpului. Pentru detalii, vedeți pagina de ajutor a editorului de text specificat.

en: Using different text editors and formats
ro: Folosire diferite editoare și formate de text

en: If you change the text format on a text field, the text editor will change as well because the text editor configuration is associated with the individual text format. This allows the use of the same text editor with different options for different text formats. It also allows users to choose between text formats with different text editors if they are installed.
ro: Dacă schimbați formatul textului pe un câmp text, editorul text se va schimba de asemenea deoarece configurația editorului de text este asociată cu formatul de text individual. Aceasta permite folosirea aceluiași editor de text cu diferite opțiuni pentru diverse formate de text. Permite de asemenea utilizatorilor să aleagă între formatele de text cu diverse editoare de text dacă sunt instalate.

en: Placeholder: @placeholder
ro: Substituent: @placeholder

en: No placeholder
ro: Niciun substituent

en: Add, edit, and delete custom display modes.
ro: Adăugați, editați și ștergeți moduri de afișare personalizate.

en: Display modes
ro: Tipuri de afișaj

en: Configure what displays are available for your content and forms.
ro: Configurați ce afișaje sunt disponibile pentru conținutul și formularele dumneavoastră.

en: Manage custom view modes.
ro: Gestionați modurile de vizualizare personalizate.

en: Form modes
ro: Tipuri de formulare

en: Manage custom form modes.
ro: Gestionați modurile de formulare personalizate.

en: Add form mode
ro: Adaugare mod pentru formular

en: Edit form mode
ro: Modificare mod pentru formular

en: Choose view mode entity type
ro: Alegeți modul de vizualizare pentru tipul de entitate

en: Choose form mode entity type
ro: Alegeți modul formularului pentru tipul de entitate

en: Deleting a @entity-type will cause any output still requesting to use that @entity-type to use the default display settings.
ro: Ștergerea unui @entity-type va cauza ca orice ieșire care încă solicită folosirea acestui @entity-type să folosească setările de afișare implicite.

en: Saved the %label @entity-type.
ro: %label @entity-type salvat.

en: Autocomplete matching: @match_operator
ro: Autocompletare potrivire: @match_operator

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
ro: Entitatea de referință (%type: %id) nu există.

[ctx: Sort order]
en: Order
ro: Ordonare

en: %entity_label: Administer form display
ro: %entity_label: Administrați afișarea formularului

en: Plugin for @title
ro: Plugin pentru @title

en: @type (module: @module)
ro: @type (modul: @module)

en: Widget settings:
ro: Setări widget:

en: The label of the entity that is related to the file.
ro: Eticheta entității care este asociată fișierului.

en: Access the Files overview page
ro: Accesați pagina de prezentare generală a fișierelor

en: Progress indicator: @progress_indicator
ro: Indicator de progres: @progress_indicator

en: The %filter filter is missing, and will be removed once this format is saved.
ro: Filtrul %filter lipsește și va fi eliminat de îndată ce acest format este salvat.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple of blank lines.
ro: Liniile și paragrafele sunt recunoscute în mod automat. Tagurile &lt;br /&gt; sfârșit de linie, &lt;p&gt; paragraf și &lt;/p&gt; închide paragraf sunt introduse în mod automat. Dacă paragrafele nu sunt recunoscute pur și simplu adaugă câteva linii goale.

en: Missing filter. All text is removed
ro: Filtru lipsă. Tot textul este eliminat

en: Missing filter plugin: %filter.
ro: Plugin filtru lipsă: %filter.

en: Provides a fallback for missing filters. Do not use.
ro: Furnizează o rezervă pentru filtrele lipsă. Nu folosiți.

en: Updated @type %term.
ro: @type %term actualizat.

en: Add image style
ro: Adăugați stil pentru imagine

en: Preview image style: @style
ro: Previzualizați stilul imaginii: @style

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
ro: Ștergerea unei limbi va elimina toate traducerile de interfață asociate cu aceasta și conținutul în această limbă va fi setat să fie neutru de limbă. Această acțiune nu poate fi anulată.

en: No placeholders
ro: Fără înlocuitor

en: Title placeholder: @placeholder_title
ro: Înlocuitor de titlu: @placeholder_title

en: URL placeholder: @placeholder_url
ro: Înlocuitor URL: @placeholder_url

en: Note that importing large .po files may take several minutes.
ro: Rețineți că importul unor fișiere .po mari poate dura câteva minute.

en: Content items can be edited using different form modes. Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is edited in each form mode, and define how the field form widgets are displayed in each form mode.
ro: Elementele conținutului pot fi editate folosind moduri diferite a formularului. Aici, puteți defini care câmpuri sunt arătate  și care sunt ascunse când conținutul de tip %type este editat în fiecare mod a formularului și defini cum sunt afișate widget-urile câmpului ce aparține formularului în fiecare mod.

en: Edit %label content type
ro: Editați tipul de conținut %label

en: The content has either been modified by another user, or you have already submitted modifications. As a result, your changes cannot be saved.
ro: Conținutul fie a fost modificat de alt utilizator, fie ați trimis deja modificările. Ca și rezultat, schimbările dumneavoastră nu pot fi salvate.

en: Use field label: @display_label
ro: Folosiți eticheta câmpului: @display_label

en: Provides a row plugin to display search results.
ro: Oferă un plugin de rând pentru a afișa rezultatele căutării.

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. This must be changed in settings.php
ro: O cale locală către sistemul de fișiere unde fișierele publice vor fi păstrate. Acest director trebuie să existe și să poată fi scris de către Drupal. Deasemenea, trebuie să fie relativ la directorul de instalare Drupal și să fie accesibil pe web. Aceasta trebuie să fie schimbată în fișierul settings.php

en: %name: the telephone number may not be longer than @max characters.
ro: %name: numărul de telefon nu trebuie să fie mai lung de @max caractere.

en: %name: the text may not be longer than @max characters.
ro: %name: textul nu poate fi mai lung de @max caractere.

en: Summary rows
ro: Rândurile sumarului

en: This form lets administrators add and edit fields for storing user data.
ro: Acest formular lasă administratorii să adauge și să editeze câmpurile pentru stocarea datelor utilizatorului.

en: This form lets administrators configure how form fields should be displayed when editing a user profile.
ro: Acest formular îi lasă pe administratori să configureze cum ar trebui să fie afișate câmpurile formularului la editarea profilului unui utilizator.

en: Alter the HTTP response status code used by this view, mostly helpful for empty results.
ro: Alterați codul statusului răspunsului HTTP folosit de acest view, cel mai adesea de ajutor pentru rezultatele vide.

en: HTTP status code
ro: Cod de stare HTTP

en: Always display the more link
ro: Întotdeauna afișează legătura "mai mult"

en: Check this to display the more link even if there are no more items to display.
ro: Bifați aceasta pentru a afișa legătura "mai mult" chiar dacă nu sunt mai multe elemente de afișat.

en: Make entity label a link to entity page.
ro: Faceți eticheta entității o legătură către pagina entității.

en: You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
ro: Trebuie să adăugați câteva câmpuri adiționale acestei afișări înainte de utilizarea acestui câmp. Dacă preferați aceste câmpuri pot fi marcate ca <em>Excludeți din afișare</em>. Rețineți că din cauza ordinii de redare, nu puteți folosi câmpuri care urmează după acest câmp; dacă aveți nevoie de un câmp nelistat aici, rearanjați-vă câmpurile.

en: Automatic width
ro: Lățime automată

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
ro: Lățimea fiecărei coloane va fi calculată automat bazat pe numărul de coloane furnizate. Dacă sunt introduse clase adiționale sau o temă injectează clase bazate pe un sistem de grilă, dezactivarea acestei opțiuni se poate dovedi benefică.

en: Default column classes
ro: Clasele implicite ale coloanei

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ro: Adaugă rezultatului clasele implicite views pentru coloane, cum ar fi views-col, col-1 și clearfix. Puteți folosi aceasta pentru a reduce rapid volumul de markup pe care implicit acest view îl produce făcând, în schimb, mult mai dificilă aplicarea CSS.

en: Custom column class
ro: Clasa personalizată a coloanei

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
ro: Clase adiționale furnizate pentru fiecare coloană. Separate printr-un spațiu.

en: Default row classes
ro: Clasele implicite ale rândului

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ro: Adăugați clase implicite pentru vizualizări (views) ca views-row, row-1 și clearfix în rezultat (output). Puteți utiliza această opțiune pentru a reduce rapid volumul marcajului de vizualizare oferit implicit, acceptând costul aplicării mai dificile de CSS.

en: Custom row class
ro: Clasa personalizată a rândului

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
ro: Clase suplimentare de furnizat pe fiecare rând. Separate prin spațiu.

en: Default wizard
ro: Asistent implicit

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ro: Toate interogările generate de vizualizări (views) vor include numele vizualizării (views) și al afișajului 'view-name:display-name' ca șir de caractere la sfârșitul construcției (clause) SELECT. Aceasta face mai simplă identificarea interogărilor vizualizărilor (views) în jurnalul serverului de baze de date, însă ar trebui să fie utilizată numai atunci când e necesară depanarea unor probleme.

en: Selected:
ro: Selectat:

[ctx: Validation]
en: Allowed values
ro: Valori permise

[ctx: Validation]
en: Bundle
ro: Pachet

en: The entity must be of bundle %bundle.
ro: Entitatea trebuie să fie din pachetul %bundle.

[ctx: Validation]
en: Complex data
ro: Date complexe

[ctx: Validation]
en: Count
ro: Contorizare

[ctx: Validation]
en: Entity type
ro: Tip entitate

en: The entity must be of type %type.
ro: Entitatea trebuie să fie de tip %type.

[ctx: Validation]
en: Length
ro: Lungime

[ctx: Validation]
en: Primitive type
ro: Tip de date primitiv

en: This value should be of the correct primitive type.
ro: Această valoare trebuie să fie de tipul primitiv corect.

[ctx: Validation]
en: Range
ro: Interval

[ctx: Validation]
en: Entity Reference valid reference
ro: Referința validă a Entității de Referință

[ctx: Validation]
en: User name
ro: Nume de utilizator

[ctx: Validation]
en: User name unique
ro: Numele de utilizator trebuie să fie unic

en: %name must be higher than or equal to %min.
ro: %name trebuie să fie mai mare sau egal cu %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
ro: %name trebuie să fie mai mic sau egal cu %max.

[ctx: Validation]
en: Entity changed
ro: Entitatea a fost modificată

en: Block layout
ro: Dispunerea blocurilor

en: Block category
ro: Categorie bloc

en: Hide block if the view output is empty
ro: Ascundeți blocul dacă ieșirea view-ului este goală

en: Block empty settings
ro: Setări goale ale blocului

en: Hide block if no result/empty text
ro: Ascundeți blocul dacă nu e niciun rezultat/text gol

en: Hide the block if there is no result and no empty text and no header/footer which is shown on empty result
ro: Ascundeți blocul dacă nu există rezultat și nici un text gol și nici un antet/subsol care este afișat pentru un rezultat gol.

en: The number of comments posted on an entity.
ro: Numărul comentariilor postate pentru o entitate.

en: The number of comments posted on an entity since the reader last viewed it.
ro: Numărul comentariilor postate pentru o entitate de când cititorul a văzut-o ultima dată.

en: The entity the comment was posted to.
ro: Entitatea la care a fost postat comentariul.

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
ro: @entity_type la care comentariul este un răspuns.

en: The number of comments an entity has.
ro: Numărul de comentarii al unei entități.

en: The most recent of last comment posted or entity updated time.
ro: Cel mai recent dintre ultimele comentarii postate sau timpul actualizării entității.

en: Display the last comment of an entity
ro: Afișează ultimul comentariu al unei entități.

en: The last comment of an entity.
ro: Ultimul comentariu al unei enități.

en: The User ID of the author of the last comment of an entity.
ro: ID-ul de utilizator al autorului ultimului comentariu a unei entități.

en: The entity type to which the comment is a reply to.
ro: Tipul entității la care comentariul este un răspuns.

en: Display the standard add comment link used on regular @entity_type, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ro: Afișează legătura standard de adăugare a comentariului folosită pe @entity_type obișnuită, care va fi afișată doar dacă utilizatorul curent dispune de accesul de a adăuga un comentariu.

en: Display nodes only if a user posted the @entity_type or commented on the @entity_type.
ro: Afișați nodurile numai dacă utilizatorul a postat @entity_type sau a postat un comentariu la @entity_type.

en: Comments of the @entity_type using field: @field_name
ro: Comentariile @entity_type care utilizează câmpul: @field_name

en: Relate all comments on the @entity_type. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
ro: Asociați toate comentariile cu @entity_type. Aceasta va crea câte o înregistrare duplicată pentru fiecare comentariu. În mod normal dacă aveți nevoie de aceasta este mai bine să creați un view de comentarii.

en: Edit comment %title
ro: Editare comentariu %title

en: The ID of the entity of which this comment is a reply.
ro: ID-ul entității la care acest comentariu este un răspuns.

en: The entity type to which this comment is attached.
ro: Tipul entității la care acest comentariu este atașat.

en: Comment field name
ro: Numele câmpului comentariu

en: The field name through which this comment was added.
ro: Numele câmpului prin care acest comentariu a fost adăugat.

en: Last comment ID
ro: ID-ul ultimului comentariu

en: Last comment timestamp
ro: Marca temporală a ultimului comentariu

en: The time that the last comment was created.
ro: Momentul în care a fost creat ultimul comentariu.

en: Last comment name
ro: Numele ultimului comentariu

en: The name of the user posting the last comment.
ro: Numele utilizatorului care a postat ultimul comentariu.

en: Last comment user ID
ro: Id-ul utilizatorului ultimului comentariu

en: The number of comments.
ro: Numărul comentariilor.

en: This field manages configuration and presentation of comments on an entity.
ro: Acest câmp gestionează configurarea și reprezentarea comentariilor aferente unei entități.

en: Comment list
ro: Listă de comentarii

en: Show the comment link in the form used on standard entity teasers, rather than the full entity form.
ro: Arată legătura de comentariu pe formularul teaserului de entitate, decât pe formularul complet al entității.

en: Content language and translation
ro: Limbă și traducere conținut

en: Configure language and translation support for content.
ro: Configurați suportul pentru limbă și traducere pentru conținut.

en: Select source language
ro: Selectați limba sursă

en: Computed date
ro: Dată calculată

en: The computed DateTime object.
ro: Obiectul calculat de tip dată și oră.

en: Log entries
ro: Intrări în log

en: Contains a list of log entries.
ro: Conține o listă a intrărilor în log.

en: The user on which the log entry as written.
ro: Utilizatorul pentru care a fost scrisă intrarea de jurnal.

en: The actual message of the log entry.
ro: Mesajul actual a intrării în log.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
ro: Variabilele intrării de jurnal într-un format serializat.

en: Operation links for the event.
ro: Legături de operare pentru eveniment.

en: URL of the previous page.
ro: URL-ul paginii anterioare.

en: Date when the event occurred.
ro: Data la care a avut loc evenimentul.

en: Replace variables
ro: Înlocuire variabile

en: One file only. | Maximum @count files.
ro[0]: Numai un singur fișier.
ro[1]: Maxim @count fișiere.

en: Delete forum
ro: Șterge forum

en: Configure language support for content.
ro: Configurați suportul lingvistic pentru conținut.

en: Managing and displaying link fields
ro: Gestionați și afișați câmpurile de tip legătură

en: Adding link text
ro: Adăugare de text pentru legături

en: In the field settings you can define additional link text to be <em>optional</em> or <em>required</em> in any link field.
ro: În setările pentru câmp puteți adăuga text adițional care poate fi <em>opțional</em> sau <em>obligatoriu</em> în oricare câmp de tip legătură.

en: Displaying link text
ro: Afișarea textului pentru legături

en: If link text has been submitted for a URL, then by default this link text is displayed as a link to the URL. If you want to display both the link text <em>and</em> the URL, choose the appropriate link format from the drop-down menu in the <em>Manage display</em> page. If you only want to display the URL even if link text has been submitted, choose <em>Link</em> as the format, and then change its <em>Format settings</em> to display <em>URL only</em>.
ro: Dacă un text de legătură a fost trimis pentru un URL, atunci, implicit, acest text de legătură este afișat ca legătură către URL. Dacă doriți să afișați textul de legătură <em>și</em> URL-ul de asemenea, alegeți formatul de legătură corespunzător din meniul vertical pe pagina <em>Administrare afișare</em>. Dacă doriți să afișați doar URL-ul chiar dacă a fost trims un text de legătură, alegeți <em>Link</em> (Legătură) ca și format, iar apoi scimbați <em>Setările de format</em> pentru a afișa <em>doar URL-ul</em>.

en: Adding attributes to links
ro: Adăugați atribute la legături

en: You can add attributes to links, by changing the <em>Format settings</em> in the <em>Manage display</em> page. Adding <em>rel="nofollow"</em> notifies search engines that links should not be followed.
ro: Puteți adăuga atribute legăturilor prin modificarea <em>Setărilor de format</em> pe pagina <em>Administrați afișarea</em>. Adăugarea <em>rel="nofollow"</em> notifică motoarele de căutare că legăturile nu ar trebui să fie urmărite.

en: Validating URLs
ro: Validați URL-urile

en: Number (decimal)
ro: Număr (zecimal)

en: Number (float)
ro: Număr (flotant)

en: Number (integer)
ro: Număr (întreg)

en: Alias for @id
ro: Alias pentru @id

en: Raw output for @id
ro: Ieșire neprelucrată pentru @id

en: The Serialization module provides a service for serializing and deserializing data to and from formats such as JSON and XML.
ro: Modulul Serialization oferă un service de serializare și deserializare a datelor din/în formate cum ar fi JSON și XML.

en: Serialization is the process of converting data structures like arrays and objects into a string. This allows the data to be represented in a way that is easy to exchange and store (for example, for transmission over the Internet or for storage in a local file system). These representations can then be deserialized to get back to the original data structures.
ro: Serializarea este procesul prin care structurile de date vectori sau obiecte în șiruri de caractere. Aceasta permite datelor să fie reprezentate într-un mod care este ușor de schimbat și stocat (de exemplu, pentru transmiterea pe internet sau pentru stocarea într-un sistem de fișiere local). Aceste reprezentări pot fi apoi deserializate pentru a reveni la structura originala a datelor.

en: The serializer splits this process into two parts. Normalization converts an object to a normalized array structure. Encoding takes that array and converts it to a string.
ro: Serializatorul desparte acest proces în două părți. Normalizarea convertește un obiect într-o structură normalizată de tip vector. Encodarea ia acest vector și îl convertește într-un șir de caractere.

en: The uninstall process removes all data related to a module.
ro: Procesul de dezinstalare șterge toate datele legate de un modul.

en: The date the term was last updated.
ro: Data la care termenul a fost actualizat ultima dată.

en: The time that the term was last edited.
ro: Momentul în care termenul a fost editat ultima dată.

en: Managing and displaying telephone fields
ro: Administrarea și afișarea câmpurilor de tip telefon

en: Displaying telephone numbers as links
ro: Afișarea numerelor de telefon ca legături

en: The user account %name cannot be canceled.
ro: Contul utilizatorului %name nu poate fi anulat.

en: The handler for this item is broken or missing. The following details are available:
ro: Handler-ul pentru acest element este deteriorat sau lipsește. Următoarele detalii sunt disponibile:

en: Default actions
ro: Acțiuni implicite

en: Grouping @id
ro: Gruparea @id

en: Columns for @field
ro: Coloane pentru @field

en: Sortable for @field
ro: Sortabil pentru @field

en: Default sort order for @field
ro: Ordinea sortării prestabilite pentru @field

en: Default sort for @field
ro: Sortare prestabilită pentru @field

en: Alignment for @field
ro: Aliniere pentru @field

en: Separator for @field
ro: Separator pentru @field

en: Hide empty column for @field
ro: Ascunde coloana goală pentru @field

en: Responsive setting for @field
ro: Setare adaptivă pentru @field

en: No default sort
ro: Nici o sortare prestabilită

en: Page display settings
ro: Setări de afișare a paginii

en: Block display settings
ro: Setări afișare bloc

en: View basic information
ro: Informații de bază ale view-ului

en: Allow embedded displays
ro: Permite afișări încorporate

en: Embedded displays can be used in code via views_embed_view().
ro: Afișările încorporate pot fi utilizate în cod prin views_embed_view().

en: Show SQL query
ro: Afișează interogarea SQL

en: Remove @title
ro: Șterge @title

en: Weight for @id
ro: Greutatea id-ului @id

en: Group for @id
ro: Grupul id-ului @id

en: Remove @id
ro: Elimină @id

en: PHP date format
ro: Format PHP al datei

en: 1 place | @count places
ro[0]: 1 loc
ro[1]: @count locuri

en: Registering module
ro: Înregistrare modul

en: Media types
ro: Tipuri de fișiere media

en: Not fully protected
ro: Nu este pe deplin protejat

en: Reset your password
ro: Resetați-vă parola

en: Number of new comments
ro: Numărul comentariilor noi

en: Lists (Views)
ro: Liste (Vizualizări)

en: Simple configuration
ro: Configurare simplă

en: Configuration type
ro: Tipul de configurare

en: Here is your configuration:
ro: Aici este configurarea dumneavoastră:

en: Are you sure you want to update the %name @type?
ro: Sunteți sigur că doriți să actualizați %name @type?

en: Missing ID key "@id_key" for this @entity_type import.
ro: Lipsește ID-ul cheii "@id_key" pentru acest @entity_type import.

en: An entity with this machine name already exists but the import did not specify a UUID.
ro: O entitate cu acest nume de mașină există deja, dar importul nu a specificat un UUID.

en: An entity with this machine name already exists but the UUID does not match.
ro: O entitate cu acest nume de mașină există deja, dar UUID nu se potrivește.

en: An entity with this UUID already exists but the machine name does not match.
ro: O entitate cu acest UUID există deja, totuși numele de mașină nu este același.

en: Fallback date format
ro: Format pentru dată de rezervă

en: Configuration translation
ro: Traducerea configurației

en: Translate the configuration.
ro: Traduceți configurația.

en: @label fields
ro: Câmpuri @label

en: Enter block, theme or category
ro: Introduceți bloc, temă sau categorie

en: Enter a part of the block, theme or category to filter by.
ro: Introduceți o parte a blocului, temei sau categoriei după care să se filtreze.

en: Translations for %label
ro: Traduceri pentru %label

en: Enter label
ro: Introduceți eticheta

en: Enter a part of the label or description to filter by.
ro: Introduceți o parte a etichetei sau descrierii după care să se facă filtrarea.

en: Enter field or @bundle
ro: Introduceți câmp sau @bundle

en: Enter a part of the field or @bundle to filter by.
ro: Introduceți o parte a câmpului sau @bundle după care să se facă filtrarea.

en: Add @language translation for %label
ro: Adaugă traducere în limba @language pentru %label

en: Successfully saved @language translation.
ro: Traducerea @language a fost salvată cu succes.

en: @language translation of %label was deleted
ro: Traducerea pentru %label în limba @language a fost ștearsă

en: Edit @language translation for %label
ro: Editează traducerea pentru %label în limba @language

en: Successfully updated @language translation.
ro: Traducerea @language a fost actualizată cu succes.

en: (Empty)
ro: (gol)

en: About text formats
ro: Despre formatele de text

en: Are you sure you want to apply the updated %name image effect to all images?
ro: Sunteți sigur că vreți să aplicați efectul %name actualizat tuturor imaginilor?

en: This operation does not change the original images but the copies created for this style will be recreated.
ro: Această operațiune nu schimbă imaginile originale, dar copiile create pentru acest stil vor fi recreate.

en: The image style %name has been flushed.
ro: Stilul de imagine %name a fost curățat.

en: Image to be shown if no image is uploaded.
ro: Imaginea care să fie afișată daca nici o imagine nu este încărcată.

en: Action title
ro: Titlul acțiunii

en: The title shown above the actions dropdown.
ro: Titlul care apare asupra dropdown-ului de acțiuni.

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
ro: Numele lizibil de către mașină trebuie să fie unic și poate conține doar litere mici, numere și liniuțe jos. În plus, nu poate fi cuvântul rezervat "personalizat".

en: - Restricted access -
ro: - Acces restricționat -

en: Workflow type
ro: Tip de flux de lucru

en: List of items
ro: Lista elementelor

en: Placing and moving blocks
ro: Plasare și mutare blocuri

en: Demonstrating block regions for a theme
ro: Demonstrare regiuni blocuri pentru o temă

en: Toggling between different themes
ro: Comutare între diverse teme

en: Configuring block settings
ro: Configurarea setărilor blocului

en: You can control the visibility of a block by restricting it to specific pages, content types, and/or roles by setting the appropriate options under <em>Visibility settings</em> of the block configuration.
ro: Puteți controla vizibilitatea unui bloc restricționându-l la anumite pagini, tipuri de conținut, și/sau roluri prin stabilirea opțiunilor adecvate sub <em>Setările de vizibilitate</em> ale configurării blocului.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ro: Dacă nu întâmpinați probleme cu paginatoarele din cauza acestui câmp, ar trebui să lăsați ca această valoare să fie 0. Dacă se utilizează mai multe paginatoare pe aceeași pagină, ar putea fi necesar să setați acest număr la o valoare mai mare, astfel încât acesta să nu intre în conflict cu alte valori din ?page=array. Valorile multiple vor adăuga o mulțime de virgule în URL-uri, acest lucru evitându-se pe cât posibil.

en: Pager ID: @id
ro: ID paginator: @id

en: Enter the name of the configuration file without the <em>.yml</em> extension. (e.g. <em>system.site</em>)
ro: Introduceți numele fișierului de configurare fără extensia <em>.yml</em>. (de exemplu, <em>system.site</em>)

en: The sender's email
ro: Adresa de e-mail a expeditorului

en: The email of the person that is sending the contact message.
ro: Adresa de e-mail a persoanei care trimite mesajul de contact.

en: File usage
ro: Întrebuințarea fișierului

en: Relate file entities to their usage.
ro: Legați entitățile fișier de întrebuințărilor lor.

en: Managing and displaying file fields
ro: Administrarea și afișarea câmpurilor fișierului

en: Allowing file extensions
ro: Extensii de fișiere permise

en: In the field settings, you can define the allowed file extensions (for example <em>pdf docx psd</em>) for the files that will be uploaded with the file field.
ro: În setările câmpului, puteți defini extensiile fișisierului permise (de exemplu <em>pdf docx psd</em>) pentru fișierele care vor fi încărcate prin câmpul de tip fișier.

en: Restricting the maximum file size
ro: Restricționarea dimensiunii maxime a fișierului

en: The maximum file size that users can upload is limited by PHP settings of the server, but you can restrict by entering the desired value as the <em>Maximum upload size</em> setting. The maximum file size is automatically displayed to users in the help text of the file field.
ro: Dimensiunea maximă pentru un fișier pe care utilizatorii pot să-l încarce este limitată de către setările PHP ale serverului, dar puteți restricționa prin introducerea valorii dorite ca setarea <em>Dimensiunii maxime încărcate</em>. Dimensiunea maximă a fișierului este afișată automat în textul de ajutor a câmpului fișier.

en: Displaying files and descriptions
ro: Afișare fișiere și descrieri

en: In the field settings, you can allow users to toggle whether individual files are displayed. In the display settings, you can then choose one of the following formats: <ul><li><em>Generic file</em> displays links to the files and adds icons that symbolize the file extensions. If <em>descriptions</em> are enabled and have been submitted, then the description is displayed instead of the file name.</li><li><em>URL to file</em> displays the full path to the file as plain text.</li><li><em>Table of files</em> lists links to the files and the file sizes in a table.</li><li><em>RSS enclosure</em> only displays the first file, and only in a RSS feed, formatted according to the RSS 2.0 syntax for enclosures.</li></ul> A file can still be linked to directly by its URI even if it is not displayed.
ro: În setările unui field puteți permite utilizatorilor să comute dacă să arate fișierele individuale. Mai departe în setările afișării puteți selecta unul dintre următoarele formate: <ul><li><em>fișier generic</em> afișează legături către fișiere și icoane și adaugă icoane care simbolizează extensia fișierului. Dacă <em>descrierile</em> sunt activate și au fost submise, atunci descrierea este afișată în loc de numele fișierului.</li><li><em>URL către fișier</em> arată calea întreagă către fișier ca și text simplu.</li><li><em>Tabela de fișiere</em> listează legăturile către fișiere și mărimea fișierelor într-o tabelă. </li><li><em>Incluziunea RSS</em> va afișa doar primul fișier și doar într-un feed RSS, formatat potrivit sintaxei pentru incluziuni RSS 2.0.</li></ul> Un fișier poate fi totuși legat direct prin URI-ul său chiar dacă nu este afișat.

en: Flag to control whether this file should be displayed when viewing content
ro: Marcaj pentru a controla dacă acest fișier ar trebui sau nu afișat când conținutul este vizualizat

en: The log entry explaining the changes in this revision.
ro: Intrarea din jurnal care explică schimbările din această revizie.

en: At least one authentication provider must be defined for resource @id
ro: Cel puțin un furnizor de autentificare trebuie să fie definit pentru resursa @id

en: At least one format must be defined for resource @id
ro: Cel puțin un format trebuie să fie definit pentru resursa @id

en: The ID of the shortcut.
ro: ID-ul comenzii rapide.

en: The UUID of the shortcut.
ro: UUID-ul comenzii rapide.

en: The bundle of the shortcut.
ro: Pachetul comenzii rapide.

en: Weight among shortcuts in the same shortcut set.
ro: Greutatea printre comenzile rapide din același set de comenzi rapide.

en: Route name
ro: Nume rută

en: The language code of the shortcut.
ro: Codul limbii comenzii rapide.

en: Shortcut link
ro: Legătură rapidă

en: Rebuild access
ro: Reconstruire acces

en: The rebuild_access setting is enabled in settings.php. It is recommended to have this setting disabled unless you are performing a rebuild.
ro: Setarea rebuild_access este activată în settings.php. Este recomandat să aveți această setare dezactivată dacă nu efectuați o reconstruire.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
ro: Asociați nodurile cu termenii de taxonomie, specificând ce vocabular sau vocabulare să folosească. Această relație va determina înregistrări duplicate dacă sunt termeni multipli.

en: Taxonomy term ID
ro: ID-ul termenului taxonomie

en: Taxonomy term name
ro: Numele termenului de taxonomie

en: Return to site content
ro: Reveniți la conținutul site-ului

en: Preferred admin language code
ro: Codul limbii preferate de administrator

en: The user's preferred language code for receiving emails and viewing the site.
ro: Codul limbii preferate a utilizatorului pentru primirea email-urilor și vizualizarea sitului.

en: Preferred language code
ro: Codul limbii preferate

en: The user's preferred language code for viewing administration pages.
ro: Codul limbii preferate de utilizator pentru vizualizarea paginilor de administrare.

en: The name of this user.
ro: Numele acestui utilizator.

en: The password of this user (hashed).
ro: Parola acestui utilizator (criptată).

en: The email of this user.
ro: Email-ul acestui utilizator.

en: The timezone of this user.
ro: Fusul orar al acestui utilizator.

en: The time that the user was created.
ro: Momentul în care utilizatorul a fost creat.

en: Initial email
ro: Email-ul inițial

en: The Views module provides a back end to fetch information from content, user accounts, taxonomy terms, and other entities from the database and present it to the user as a grid, HTML list, table, unformatted list, etc. The resulting displays are known generally as <em>views</em>.
ro: Modulul Views oferă un backend pentru a prelua informații de la conținut, conturi de utilizatori, termeni de taxonomie și alte entități din baza de date și îl prezintă utilizatorului ca o grilă, listă HTML, tabel, listă neformatată, etc. Afișările rezultate sunt cunoscute, în general, ca <em>viewsuri</em>.

en: Adding functionality to administrative pages
ro: Adăugare funcționalitate pentru paginile administrative

en: The Views module adds functionality to some core administration pages. For example, <em>admin/content</em> uses Views to filter and sort content. With Views uninstalled, <em>admin/content</em> is more limited.
ro: Modulul Views adaugă funcționalitate la unele pagini de administrare din nucleu. De exemplu, <em>admin/content</em> folosește Views pentru filtrarea și sortarea conținutului. Cu Views dezinstalat, <em>admin/content</em> este mult mai limitată.

en: Expanding Views functionality
ro: Extinderea functionalității Views-ului

en: Changing the title here means it cannot be dynamically altered anymore.
ro: Schimbând titlul aici înseamnă că nu mai poate fi alterat dinamic.

en: Validate @label
ro: Validare @label

en: Validate user has access to the %name
ro: Verifică dacă utilizatorul are acces la %name

en: Multiple arguments
ro: Argumente multiple

en: Single ID
ro: Un singur ID

en: One or more IDs separated by , or +
ro: Unul sau mai multe ID-uri separate de , sau +

en: Tag based
ro: Tag bazat pe

en: Tag based caching of data. Caches will persist until any related cache tags are invalidated.
ro: Caching pe bază de taguri pentru date. Cache-ul va fi menținut atât timp cât oricare dintre tagurile legate de cache nu va fi invalidat.

en: Name and description
ro: Nume și descriere

en: Administrative tags
ro: Taguri administrative

en: Enter a comma-separated list of words to describe your view.
ro: Introduceți o listă de cuvinte separate de virgule pentru a descrie view-ul dumneavoastră.

en: Defines a field type for telephone numbers.
ro: Definește un tip de câmp pentru numere de telefon.

en: simple configuration
ro: configurare simplă

en: The staged configuration cannot be imported, because it originates from a different site than this site. You can only synchronize configuration between cloned instances of this site.
ro: Configurația organizată nu pot fi importată, deoarece provine de la un alt sit diferit de acest sit. Puteți sincroniza numai configurații între instanțele clonate ale acestui sit.

en: The date the file created.
ro: Data la care a fost creat fișierul.

en: The timestamp that the file was created.
ro: Amprenta de timp la care fișierul a fost creat.

en: The timestamp that the file was last changed.
ro: Amprenta de timp la care fișierul a fost schimbat ultima dată.

en: Language based on a selected language.
ro: Limba bazată pe o limbă selectată.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
ro: Legăturile de meniu cu lățimi mai mici sunt afișate înaintea legăturilor cu lățimi mai mari.

en: The name of the user role.
ro: Numele rolului utilizatorului.

en: Influence
ro: Influență

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ro: Influența este un multiplu numeric folosit la ordonarea rezultatelor căutărilor. Un număr mai mare înseamnă că factorul corespunzător are influență mai mare asupra rezultatelor căutărilor; zero înseamnă că factorul va fi ignorat. Schimbarea acestor numere nu impune reconstruirea indexului de căutare. Schimbările au efect imediat.

en: Search page type
ro: Tipul paginii de căutare

en: - Choose page type -
ro: - Alegeți tipul paginii -

en: No search pages have been configured.
ro: Nici o pagină de căutare nu a fost configurată.

en: You must select the new search page type.
ro: Trebuie să selectați tipul noii pagini de căutare.

en: Edit %label search page
ro: Editați pagina de căutare %label

en: The %label search page has been enabled.
ro: Pagina de căutare %label a fost activată.

en: The %label search page has been disabled.
ro: Pagina de căutare %label a fost dezactivată.

en: The default search page is now %label. Be sure to check the ordering of your search pages.
ro: Pagina implicită de căutare este %label acum. Asigurați-vă că verificați ordonarea paginilor dumneavoastră de căutare.

en: The %label search page has been added.
ro: Pagina de căutare %label a fost adăugată.

en: Save search page
ro: Salvează pagina de căutare

en: The %label search page has been updated.
ro: Pagina de căutare %label a fost actualizată.

en: The label for this search page.
ro: Eticheta pentru această pagină de căutare.

en: The search page path must be unique.
ro: Calea paginii de căutare trebuie să fie unică.

en: Managing and displaying text fields
ro: Administrare și afișare câmpuri de tip text

en: Creating short text fields
ro: Creare câmpuri de text scurte

en: Creating long text fields
ro: Creare câmpuri de text lungi

en: Trimming the text length
ro: Tăierea lungimii textului

en: On the <em>Manage display</em> page you can choose to display a trimmed version of the text, and if so, where to cut off the text.
ro: Pe pagina <em>Administrare afișare</em> puteți alege să afișați o versiune tăiată a textului și dacă da, unde să tăiați textul.

en: Displaying summaries instead of trimmed text
ro: Afișarea sumarelor în locul textului tăiat

en: Using text formats and editors
ro: Folosirea formatelor și editoarelor de text

[ctx: Text alignment]
en: Left
ro: Stânga

[ctx: Text alignment]
en: Center
ro: Centru

[ctx: Text alignment]
en: Right
ro: Dreapta

en: %name: may not be longer than @max characters.
ro: %name: nu poate fi mai lung de @max caractere.

en: A breakpoint separates the height or width of viewports (screens, printers, and other media output types) into steps. For instance, a width breakpoint of 40em creates two steps: one for widths up to 40em and one for widths above 40em. Breakpoints can be used to define when layouts should shift from one form to another, when images should be resized, and other changes that need to respond to changes in viewport height or width.
ro: Un punct de întrerupere separă înălțimea sau lățimea ferestrelor de vizualizare (ecrane, imprimante și alte tipuri de ieșiri media) în pași. De exemplu, un punct de întrerupere cu lățimea de 40em creează doi pași: unul pentru lățimi de până la 40em și unul pentru lățimi mai mari de 40em. Punctele de întrerupere pot fi folosite să determine când machetele ar trebui să treacă de la o formă la alta, când ar trebui să fie redimensionate imaginile și alte schimbări care necesită să răspundă la schimbări din cadrul înălțimii sau lățimii ferestrei de vizualizare.

en: Resolution multiplier
ro: Factor de multiplicare al rezoluției

en: Resolution multipliers are a measure of the viewport's device resolution, defined to be the ratio between the physical pixel size of the active device and the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">device-independent pixel</a> size. The Breakpoint module defines multipliers of 1, 1.5, and 2; when defining breakpoints, modules and themes can define which multipliers apply to each breakpoint.
ro: Multiplicatorii de rezoluție sunt o măsură a rezoluției ferestrei de vizualizare a dispozitivului, definit ca fiind raportul dintre dimensiunea fizică în pixeli a dispozitivului activ și dimensiunea <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">în pixeli a dispozitivului independent</a>. Modulul Breakpoint definește multiplii de 1, 1.5, și 2; la definirea punctelor de întrerupere, modulele și temele pot defini care multipli să se aplice fiecărui punct de întrerupere.

en: Defining breakpoints and breakpoint groups
ro: Definire puncte de întrerupere și grupuri de puncte de întrerupere

en: Modules and themes can use the API provided by the Breakpoint module to define breakpoints and breakpoint groups, and to assign resolution multipliers to breakpoints.
ro: Modulele și temele pot folosi API-ul furnizat de modulul Breakpoint pentru a defini puncte de întrerupere și grupuri de întreruperi și pentru a atribui multiplicatori de rezoluție pentru punctele de întrerupere.

[ctx: Validation]
en: Comment author name
ro: Numele autorului comentariului

en: Changing the text format to %text_format will permanently remove content that is not allowed in that text format.<br><br>Save your changes before switching the text format to avoid losing data.
ro: Schimbarea formatului textului în %text_format va elimina permanent conținutul care nu este permis în acel format de text.<br><br>Salvați modificările înainte de a schimba formatul textului pentru a evita pierderea datelor.

en: Entity view display
ro: Afișarea view-ului entității

en: Managing and displaying entity reference fields
ro: Administrare și afișare câmpuri de referință entitate

en: Selecting reference type
ro: Selectare tip de referință

en: In the field settings you can select which entity type you want to create a reference to.
ro: În setările câmpului puteți selecta la care tip de entitate doriți să creați o referință.

en: Filtering and sorting reference fields
ro: Filtrare și sortare câmpuri de referință

en: Depending on the chosen entity type, additional filtering and sorting options are available for the list of entities that can be referred to, in the field settings. For example, the list of users can be filtered by role and sorted by name or ID.
ro: În funcție de tipul de entitate ales, opțiuni de filtrare și sortare suplimentare sunt disponibile pentru lista de entități care pot fi referite, în setările câmpului. De exemplu, lista utilizatorilor poate fi filtrată după rol și sortată după nume sau ID.

en: Displaying a reference
ro: Afișarea unei referințe

en: An entity reference can be displayed as a simple label with or without a link to the entity. Alternatively, the referenced entity can be displayed as a teaser (or any other available view mode) inside the referencing entity.
ro: O entitate de referință poate fi afișată ca o etichetă simplă cu sau fără o legătură către entitate. În mod alternativ, entitatea referită poate fi afișată ca teaser (sau orice alt mod de vizualizare disponibil) în interiorul entității de referință.

en: Managing text formats
ro: Administrare formate de tip text

en: Assigning roles to text formats
ro: Atribuirea rolurilor formatelor de text

en: Selecting filters
ro: Selecție filtre

en: Each filter can have additional configuration options. For example, for the "Limit allowed HTML tags" filter you need to define the list of HTML tags that the filter leaves in the text.
ro: Fiecare filtru poate avea opțiuni de configurare suplimentare. De exemplu, pentru filtrul "Limitează tagurile HTML permise" este nevoie să definiți lista de etichete HTML permise pe care filtrul le lasă în text.

en: When creating or editing data in a field that has text formats enabled, users can select the format under the field from the Text format select list.
ro: Când se creează sau se editează datele dintr-un câmp care are activate formate de text, utilizatorii pot alege formatul de text sub câmpul respectiv, utilizând lista de selecție pentru formatul de text.

en: Import behavior
ro: Importă comportamentul

en: The keywords to search for.
ro: Cuvintele cheie după care se va face căutarea.

en: Managing and displaying list fields
ro: Gestionarea și afișarea câmpurilor de tip listă

en: Defining option keys and labels
ro: Definire cheilor și etichetelor pentru opțiuni

en: When you define the list options you can define a key and a label for each option in the list. The label will be shown to the users while the key gets stored in the database.
ro: Când definiți opțiunile listei puteți defini o cheie și o etichetă pentru fiecare opțiune din listă. Eticheta va fi arătată utilizatorilor în timp ce cheile sunt stocate în baza de date.

en: Choosing list field type
ro: Alegerea tipului câmpului listă

en: There are three types of list fields, which store different types of data: <em>float</em>, <em>integer</em> or, <em>text</em>. The <em>float</em> type allows storing approximate decimal values. The <em>integer</em> type allows storing whole numbers, such as years (for example, 2012) or values (for example, 1, 2, 5, 305). The <em>text</em> list field type allows storing text values. No matter which type of list field you choose, you can define whatever labels you wish for data entry.
ro: Există trei tipuri de câmpuri de tip listă, care stochează tipuri diferite de date: <em>virgulă mobilă</em>, <em>întreg</em> sau <em>text</em>. Tipul <em>virgulă mobilă</em> permite stocare valorilor aproximative cu zecimale. Tipul <em>întreg</em> permite stocarea numerelor întregi, cum ar fi ani (de exemplu, 2012) sau valori (de exemplu 1, 2, 5, 305). Tipul de listă  <em>text</em> permite stocarea valorilor de tip text. Indiferent de tipul de listă pe care îl alegeți, puteți defini orice etichetă pentru intrările de date.

en: Dependency of required module @module
ro: Dependendența modulului necesar @module

en: Some of the pending updates cannot be applied because their dependencies were not met.
ro: Unele actualizări în așteptare nu pot fi aplicate din cauză că dependențele lor nu au fost îndeplinite.

en: The vocabulary to which the term is assigned.
ro: Vocabularul la care termenul este atribuit.

en: Viewing tours
ro: Vizualizare tururi

en: If a tour is available on a page, a <em>Tour</em> button will be visible in the toolbar. If you click this button the first tip of the tour will appear. The tour continues after clicking the <em>Next</em> button in the tip. To see a tour users must have the permission <em>Access tour</em> and JavaScript must be enabled in the browser
ro: Dacă este disponibil un tur pe o pagină, un buton <em>Tur</em> va fi vizibil în bara de instrumente. Dacă apăsați acest buton, primul sfat al turului va apărea. Turul continuă după apăsarea butonului <em>Următor</em> în sfat. Pentru a vedea un tur utilizatorii trebuie să aibă permisiunea <em>Accesați turul</em> și JavaScript trebuie să fie activat în browser

en: Creating tours
ro: Creare tururi

en: Managing user account fields
ro: Administrarea câmpurilor din contul utilizatorului

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been last updated.
ro: Un câmp entitate care conține o amprentă de timp UNIX de când entitatea a fost actualizată ultima dată.

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been created.
ro: Un câmp entitate care conține o amprentă de timp UNIX de când entitatea a fost creată.

en: An entity field for storing a serialized array of values.
ro: Un câmp entitate pentru stocarea unui șir serializat de valori.

en: Timestamp value
ro: Valoarea timestamp

en: Sends the message as plain text, using PHP's native mail() function.
ro: Trimite mesajul ca text simplu, folosind funcția nativă a PHP-ului mail().

en: Mail collector
ro: Colector pentru poștă

en: Does not send the message, but stores it in Drupal within the state system. Used for testing.
ro: Nu trimite mesajul, dar îl stochează în Drupal în cadrul sistemului state. Folosit pentru testare.

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents.
ro: Cărțile pot fi create în colaborare, întrucât acestea permit utilizatorilor cu permisiuni adecvate să adauge pagini în cărțile existente și să adauge acele pagini la un cuprins personalizat.

en: Synchronizing configuration
ro: Sincronizarea configurării

en: Starting configuration synchronization.
ro: Pornire sincronizare de configurare.

en: Configuration synchronization has encountered an error.
ro: Sincronizarea configurării a întâlnit o eroare.

en: Nothing to export.
ro: Nimic de exportat.

en: Administer responsive images
ro: Administrați imaginile adaptive

en: Defined on the Appearance or Theme Settings page. You do not have the appropriate permissions to change the site logo.
ro: Definit pe pagina setărilor de aparență sau de temă. Nu aveți permisiunea corespunzătoare pentru a schimba logo-ul sitului.

en: Defined on the Site Information page. You do not have the appropriate permissions to change the site logo.
ro: Definit pe pagina Informații Site. Nu aveți permisiunile necesare pentru a schimba logo-ul sitului.

en: Toggle branding elements
ro: Comutarea elementelor de branding

en: Choose which branding elements you want to show in this block instance.
ro: Alegeți care elemente de branding vreți să afișați în această instanță de bloc.

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Rendering language
ro: Limba randării

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
ro: Opțiunea "@name" trebuie să conțină o valoare validă. Puteți lăsa gol câmpul de tip text sau să introduceți un șir de genul "512" (octeți), "80K" (kiloocteți) sau "50M" (megaocteți).

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
ro: S-a detectat o asimetrie în ID-ul de construire al formularului în timp ce se încerca stocarea formularului în cache.

en: Synchronizing configuration: @op @name.
ro: Sincronizare configurări: @op @name

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
ro: Eroare neașteptată în timpul importului la operația @op pentru @name: @message

en: Deleted and replaced configuration "@name"
ro: Configurația "@name" a fost ștearsă și înlocuită

en: Update target "@name" is missing.
ro: Actualizarea țintă "@name" lipsește.

en: The config name @config_name is invalid.
ro: Numele configurării @config_name este invalid.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
ro: %name: Numărul întreg trebuie să fie mai mare sau egal cu %min.

en: Size of URI field
ro: Mărimea câmpului URI

en: URI field
ro: Câmp URI

en: A brief description of your block.
ro: O scurtă descriere a blocului.

en: no caching
ro: fără caching

en: Custom Entity ID
ro: ID-ul Entității Personalizate

en: Specify a custom entity ID. This will override the entity ID in the configuration above.
ro: Specificați un ID de entitate personalizat. Acesta va suprascrie ID-ul entității în configurarea de mai sus.

en: Completed @current step of @total.
ro: Pasul @current din @total completat.

en: @count renamed | @count renamed
ro[0]: @count redenumit
ro[1]: @count redenumit

en: All links are validated after a link field is filled in. They can include anchors or query strings.
ro: Toate legăturile sunt validate după ce un câmp de legătură este completat. Pot include ancore sau șiruri de interogare.

en: Allowed link type
ro: Tip de legătură permis

en: Internal links only
ro: Doar legături interne

en: Both internal and external links
ro: Se permit atât legături interne cât și legături externe

[ctx: Validation]
en: Link data valid for link type.
ro: Datele legăturii valide pentru tipul de legătură.

en: Importing translation files
ro: Importare fișiere de traducere

en: Checking the translation status
ro: Verificarea statusului traducerii

en: Translating individual strings
ro: Traducerea șirurilor individuale

en: Could not save to map table due to missing destination id values
ro: Nu am putut salva în tabela de hartă din cauza lipsei valorii de id de destinație

en: Format ID.
ro: ID Format.

en: (this translation)
ro: (această traducere)

en: (all translations)
ro: (toate traducerile)

en: Search is currently disabled
ro: Căutarea este momentan dezactivată

en: No screenshot
ro: Nici o captură de ecran

en: This import is empty and if applied would delete all of your configuration, so has been rejected.
ro: Acest import este gol și dacă este aplicat ar șterge toată configurația dumneavoastră, deci a fost respins.

en: Site UUID in source storage does not match the target storage.
ro: UUID-ul sitului din spațiul de stocare sursă nu se potrivește cu cel din spațiul de stocare țintă.

en: Configuration deletions
ro: Eliminări configurare

en: The listed configuration will be deleted.
ro: Configurația listată va fi ștearsă.

en: User's roles
ro: Rolurile utilizatorului

en: Single name
ro: Un singur nume

en: One or more names separated by , or +
ro: Unul sau mai multe nume separate prin , sau +

en: If none are selected, all are allowed.
ro: Dacă niciuna nu este selectată, toate sunt permise.

en: Missing row plugin
ro: Plugin de rând lipsă

en: Tab options
ro: Opțiuni tab

en: Enable menu link
ro: Activare legătură meniu

en: Allowed HTML
ro: HTML permis

en: Providing module
ro: Furnizare modul

en: @label entities
ro: entități @label

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
ro: Sincronizarea configurărilor: @op @name în @collection.

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
ro: Entitate de configurare "@name" ștearsă sau înlocuită

[ctx: Entity type group]
en: Content
ro: Conținut

[ctx: Entity type group]
en: Other
ro: Alte

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
ro: Configurație

en: Action ID
ro: ID-ul acțiunii

en: Action configuration
ro: Configurare acțiune

en: Action description
ro: Descriere acțiune

en: The block numeric identifier.
ro: Identificatorul numeric al blocului.

en: The module providing the block.
ro: Modulul care furnizează blocul.

en: The block's delta.
ro: Delta blocului.

en: Which theme the block is placed in.
ro: În care temă este plasat blocul.

en: Whether or not the block is enabled.
ro: Blocul este sau nu activat.

en: Weight of the block for ordering within regions.
ro: Greutatea blocului pentru ordonarea în regiuni.

en: Region the block is placed in.
ro: Regiunea în care blocul este situat.

en: Visibility expression.
ro: Expresie de vizibilitate.

en: Pages list.
ro: Listă pagini.

en: Cache rule.
ro: Regulă de cache.

en: The numeric identifier of the block/box
ro: Identificatorul numeric al blocului/cutiei

en: The block/box content
ro: Conținutul blocului/cutiei

en: Admin title of the block/box.
ro: Titlul administrativ al/a blocului/cutiei.

en: The primary identifier for this version.
ro: Identificatorul primar pentru această versiune.

en: Comment ID.
ro: ID-ul comentariului.

en: Parent comment ID. If set to 0, this comment is not a reply to an existing comment.
ro: ID-ul comentariului părinte. Dacă este 0, acest comentariu nu este un răspuns la un comentariu existent.

en: The {node}.nid to which this comment is a reply.
ro: {node}.nid la care acest comentariu este un răspuns.

en: The {users}.uid who authored the comment. If set to 0, this comment was created by an anonymous user.
ro: {users}.uid care a publicat comentariul. Dacă este setat la 0, acest comentariu a fost creat de un utilizator anonim.

en: The comment title.
ro: Titlul comentariului.

en: The time that the comment was created, or last edited by its author, as a Unix timestamp.
ro: Momentul la care comentariul a fost creat sau editat ultima dată de autorul său, ca o amprentă de timp Unix.

en: The {filter_formats}.format of the comment body.
ro: {filter_formats}.format al corpului comentariului.

en: The vancode representation of the comment's place in a thread.
ro: Reprezentarea vancode a unui comentariu într-un șir de comentarii.

en: The comment author's name. Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.
ro: Numele autorului comentariului. Utilizați {users}.name dacă utilizatorul este logat, în caz contrar folosiți valoarea tastată în formularul comentariului.

en: The comment author's home page address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
ro: Adresa paginii principale a autorului comentariului de pe formularul acestuia, dacă utilizatorul este anonim și setarea 'Utilizatorii anonimi pot/trebuie să părăsească datele lor de contact' este activată.

en: The {node}.type to which this comment is a reply.
ro: {node}.type la care acest comentariu este un răspuns.

en: The node type
ro: Tipul nodului

en: Primary Key: Unique category ID.
ro: Cheie Primară: ID unic categorie.

en: Category name.
ro: Nume categorie.

en: The category's weight.
ro: Ponderea categoriei.

en: Flag to indicate whether or not category is selected by default. (1 = Yes, 0 = No)
ro: Marcaj pentru a indica faptul dacă este selectată în mod implicit sau nu categoria. (1 = Da, 0 = Nu)

en: Type (text, integer, ....)
ro: Tip (text, întreg, ....)

en: Global settings. Shared with every field instance.
ro: Setări globale. Împărtășite cu fiecare instanță a câmpului.

en: DB storage
ro: Stocare bază de date

en: DB Columns
ro: Coloane BD

en: The machine name of field.
ro: Numele mașină al câmpului.

en: Weight.
ro: Greutate.

en: A name to show.
ro: Un nume de afișat.

en: Widget type.
ro: Tip de widget.

en: Serialize data with widget settings.
ro: Serializarea datelor cu setările widgetului.

en: Serialize data with display settings.
ro: Serializarea datelor cu setări de afișare.

en: A description of field.
ro: O descriere a câmpului.

en: Module that implements widget.
ro: Modulul care implementează widget-ul.

en: Status of widget
ro: Statusul widget-ului

en: The module that provides the field.
ro: Modulul care furnizează câmpul.

en: Content type where this field is used.
ro: Tipul de conținut în care este folosit acest câmp.

en: The {users}.uid who added the file. If set to 0, this file was added by an anonymous user.
ro: {users}.uid-ul celui care a adăugat fișierul. Dacă e setat 0, acest fișier a fost adăugat de către un utilizator anonim.

en: The published status of a file.
ro: Statusul "publicat" al unui fișier.

en: The time that the file was added.
ro: Momentul în care fișierul a fost adăugat.

en: The Drupal files path.
ro: Calea către fișierele Drupal.

en: TRUE if the files directory is public otherwise FALSE.
ro: TRUE dacă directorul fișierelor este public, în caz contrar FALSE.

en: Machine name of the node type.
ro: Numele mașină a tipului de nod.

en: Human name of the node type.
ro: Numele lizibil pentru om al tipului de nod.

en: The module providing the node type.
ro: Modulul care furnizează tipul nodului.

en: Description of the node type.
ro: Descrierea tipului de nod.

en: Help text for the node type.
ro: Text ajutor pentru tipul de nod.

en: Title label.
ro: Etichetă titlu.

en: Flag indicating the node type has a body field.
ro: Marcaj care indică dacă un tip de nod are un corp.

en: Body label.
ro: Etichetă conținut.

en: Minimum word count for the body field.
ro: Număr minim de cuvinte pentru câmpul corp.

en: Flag.
ro: Marcaj.

en: The original type.
ro: Tipul original.

en: Primary Key: Unique profile field ID.
ro: Cheia primară: ID unic al câmpului profil.

en: Title of the field shown to the end user.
ro: Titlul câmpului care este afișat utilizatorului final.

en: Internal name of the field used in the form HTML and URLs.
ro: Numele intern al câmpului utilizat în HTML-ul formularului și în URL-uri.

en: Explanation of the field to end users.
ro: Explicația câmpului afișată utilizatorului final.

en: Profile category that the field will be grouped under.
ro: Categoria profilului în care va fi încadrat câmpul.

en: Title of page used for browsing by the field's value
ro: Titlul paginii utilizat pentru căutarea după valoarea câmpului.

en: Type of form field.
ro: Tipul câmpului din formular.

en: Weight of field in relation to other profile fields.
ro: Greutatea câmpului în comparație cu celelalte câmpuri ale profilului.

en: Whether the user is required to enter a value. (0 = no, 1 = yes)
ro: Dacă utlizatorul este obligat să introducă o valoare. (0 = nu, 1 = da)

en: Whether the field is visible in the user registration form. (1 = yes, 0 = no)
ro: Dacă acest câmp apare în formularul de înregistrare. (1 = da, 0 = nu)

en: The level of visibility for the field. (0 = hidden, 1 = private, 2 = public on profile but not member list pages, 3 = public on profile and list pages)
ro: Nivelul de vizibilitate al câmpului. (0 = ascuns, 1 = privat, 2 = public pe profil dar nu și pe paginile de listare a membrilor, 3 = public pe profil și pe paginile de listare)

en: Whether form auto-completion is enabled. (0 = disabled, 1 = enabled)
ro: Dacă autocompletarea formularului este activată. (0 = dezactivată, 1= activată)

en: List of options to be used in a list selection field.
ro: Lista de opțiuni de utilizat într-un câmp de tip listă selectabilă.

en: Unique profile field ID.
ro: ID unic al câmpului din profil.

en: The user Id.
ro: Id-ul utilizatorului.

en: Existing term VID
ro: VID-ul termenului existent

en: The term description.
ro: Descrierea termenului.

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
ro: ID-urile termenului Drupal a părinților termenului.

en: The file Id.
ro: Id-ul fișierului.

en: The node Id.
ro: ID-ul nodului.

en: The version Id.
ro: Id-ul versiunii.

en: The file description.
ro: Descrierea fișierului.

en: Whether the list should be visible on the node page.
ro: Dacă lista ar trebui să fie vizibilă pe pagina nodului.

en: The file weight.
ro: Greutatea fișierului.

en: Max filesize
ro: Dimensiunea maximă a fișierului

en: The numeric identifier of the path alias.
ro: Identificatorul numeric al alias-ului căii.

en: Timezone (Date)
ro: Fus orar (Dată)

en: Timezone (Event)
ro: Fus orar (Eveniment)

en: The vocabulary ID.
ro: ID-ul vocabularului.

en: The name of the vocabulary.
ro: Numele vocabularului.

en: The description of the vocabulary.
ro: Descrierea vocabularului.

en: The names of the node types the vocabulary may be used with.
ro: Numele tipurilor de noduri cu care poate fi folosit vocabularul.

en: Displays messages in an area.
ro: Afișează mesajele într-o zonă.

en: This synchronization will delete data from the field %fields. | This synchronization will delete data from the fields: %fields.
ro[0]: Această sincronizare va șterge datele din câmpul %fields.
ro[1]: Această sincronizare va șterge datele din câmpurile: %fields.

en: Route Name
ro: Numele rutei

en: Route Params
ro: Parametrii rutei

en: Param
ro: Parametru

en: Configuration dependencies
ro: Dependențe din configurație

en: Theme dependencies
ro: Dependențe temă

en: Extension settings
ro: Setări de extensii

en: Redirect to URL configuration
ro: Redirecționare la configurarea URL-ului

en: Display a message to the user configuration
ro: Afișează un mesaj la configurarea utilizatorului

en: Bulk form
ro: Form compact

en: Admin info
ro: Informație pentru administrator

en: Block display options
ro: Opțiuni de afișare bloc

en: Book settings
ro: Setări carte

en: Comment display format settings
ro: Setări format de afișare pentru comentariu

en: Unpublish comment containing keyword(s) configuration
ro: Configurație de anulare a publicării comentariului care conține cuvântul/cuvintele cheie

en: Commented user ID
ro: ID-ul utilizatorului care a postat comentariul

en: Comment depth
ro: Adâncimea comentariului

en: Comment link
ro: Legătură comentariu

en: Last comment date
ro: Data ultimului comentariu

en: Comment approve link
ro: Legătură de aprobare a comentariului

en: Comment reply link
ro: Legătură către răspuns la comentariu

en: Name of last comment poster
ro: Numele persoanei care a postat ultimul comentariu

en: Newer of last comment / node updated
ro: Cel mai recent din ultimele comentarii / noduri actualizate

en: Comment node status
ro: Starea nodului de tip comentariu

en: Node user posted comment
ro: Comentariul postat de utilizatorul nodului

en: Entity options
ro: Opțiuni entitate

en: Newer of last comment / entity updated
ro: Cele mai noi dintre ultimele comentarii / entitate actualizată

en: Single import
ro: Import unic

en: Single export
ro: Export unic

en: Translate @type_name
ro: Traduceți @type_name

en: Personal contact form enabled by default
ro: Formular de contact personal activat implicit

en: Link to user contact page
ro: Legătură către pagina de contact a utilizatorului

en: Content translation link
ro: Legătură către traducerea conținutului

en: Contextual link
ro: Legătură contextuală

en: Datetime settings
ro: Setări pentru dată și oră

en: Datetime default display format settings
ro: Setări implicite ale formatului de afișare pentru dată și oră

en: Datetime plain display format settings
ro: Setări simple ale formatului de afișare pentru dată și oră

en: Datetime select list display format settings
ro: Setări listă de selecție a formatului de afișare pentru dată și oră

en: Database logging settings
ro: Setări jurnal bază de date

en: Log event message
ro: Mesajul evenimentului de intrare în jurnal

en: Operation link markup
ro: Evidențiere legătură de operare

en: Image upload settings
ro: Setări încărcare imagine

en: Delete view mode
ro: Șterge mod de vizualizare

en: Delete form mode
ro: Ștergere mod pentru formular

en: Entity view mode settings
ro: Setările modului de vizualizare al entității

en: Target entity type
ro: Tipul de entitate vizat

en: Entity form mode settings
ro: Setări pentru modul de formular al entității

en: View or form mode machine name
ro: Numele de mașină pentru modul de vizualizare sau formular

en: Field display setting
ro: Setare de afișare a câmpului

en: Text field display format settings
ro: Setări de afișare pentru câmpul de tip Text

en: Sort settings
ro: Setări de sortare

en: Entity reference rendered entity display format settings
ro: Setările formatului de afișare a entității redate în referință către entitate

en: Entity reference entity ID display format settings
ro: Setări de formatare ale afișării ID-ului entității de referință

en: Entity reference label display format settings
ro: Setări de formatare ale afișării etichetei entității de referință

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
ro: Setări de formatare ale afișării pentru autocompletarea entității de referință (Stil tag-uri)

en: Entity reference autocomplete display format settings
ro: Setări de formatare ale afișării pentru autocompletarea entității de referință

en: Search field
ro: Câmp de căutare

en: Maximum number of field data records to purge
ro: Numărul maxim de înregistrări ale câmpului de curățat.

en: Maximum number of values users can enter
ro: Numărul maxim de valori pe care utilizatorii le pot introduce

en: - Hidden - format settings
ro: - Ascuns - setări de formatare

en: Integer settings
ro: Setări numere întregi

en: Decimal settings
ro: Setări zecimale

en: Float settings
ro: Setările numerelor virgulă mobilă

en: Number decimal display format settings
ro: Setări de formatare a vizualizării numerelor zecimale

en: Number unformatted display format settings
ro: Setări de formatare a vizualizării numerelor neformatate

en: Number default display format settings
ro: Setări de formatare pentru afișarea implicită a numărului

en: Reverse entity reference
ro: Inversați entitatea de referință

en: Field UI settings
ro: Setări Field UI

en: The prefix for new fields created via Field UI
ro: Prefixul pentru câmpurile noi create cu Field UI

en: Enable Display field
ro: Activați câmpul de afișare

en: Enable Description field
ro: Activarea câmpului Descriere

en: Generic file format settings
ro: Setările generale a formatului fișierului

en: RSS enclosure format settings
ro: Setări format anexe RSS

en: Table of files format settings
ro: Setările formatului tabelului de fișiere

en: URL to file format settings
ro: URL la setările formatului fișierului

en: File format settings
ro: Setările formatului fișierului

en: File URI
ro: URI fișier

en: Fallback text format
ro: Format text de rezervă

en: Always show fallback choice
ro: Întotdeauna arată opțiunea de rezervă

en: HTML help
ro: Ajutor HTML

en: Filter URL
ro: Filtru URL

en: URL length
ro: Lungime URL

en: Forum blocks
ro: Blocuri forum

en: Active forum block
ro: Bloc forum activ

en: Active forum Count
ro: Counter de forum activ

en: New forum Count
ro: Un nou counter de forum

en: Forum topics block
ro: Bloc subiecte forum

en: Forum default topic order
ro: Ordinea implicită a subiectelor forumului

en: Forum vocabulary ID
ro: ID vocabular forum

en: History user
ro: Istoricul utilizatorului

en: Image resize
ro: Redimensionare imagine

en: Image rotate
ro: Rotire imagine

en: Image scale and crop
ro: Scalare și decupare imagine

en: Allow insecure image derivatives
ro: Permiteți derivate de imagine nesigure

en: Suppress the itok query string for image derivatives
ro: Suprimarea șirului de interogare "itok" pentru derivatele de imagine

en: Enable Alt field
ro: Activare câmp Alt

en: Alt field required
ro: Câmpul Alt este obligatoriu

en: Enable Title field
ro: Activarea câmpului Titlu

en: Title field required
ro: Câmpul Titlu este obligatoriu

en: Image field display format settings
ro: Setările formatului de afișare a câmpului imagine

en: Delete language
ro: Șterge limba

en: Language negotiation per type setting
ro: Setare negociere limbă per tip

en: Enabled negotiators
ro: Negociatori activați

en: Negotiator weights
ro: Greutăți negociator

en: All language types
ro: Toate tipurile de limbă

en: Configurable language types
ro: Tipuri de limbă configurabile

en: Language negotiation per type settings
ro: Setări de negociere limbă pe tip

en: Language detection methods
ro: Metode de detectare a limbii

en: Language mapping
ro: Mapare limbă

en: Link format settings
ro: Setări pentru formatul legăturii

en: Interface Translation
ro: Interfața de Traducere

en: Translate interface settings
ro: Setările interfeței de traducere

en: Cache strings
ro: Șiruri cache

en: Enable English translation
ro: Activați traducerea în engleză

en: Translation directory
ro: Directorul de traducere

en: Default translation filename pattern
ro: Modelul implicit al numelui de fișier de traducere

en: Default translation server pattern
ro: Modelul implicit al numelui serverului de traducere

en: Overwrite customized translations
ro: Suprascrieți traducerile personalizate

en: Overwrite non customized translations
ro: Suprascrieți traducerile nepersonalizate

en: Import enabled
ro: Import activat

en: Updates for: @module_list
ro: Actualizări pentru: @module_list

en: Override parent selector
ro: Suprascrie selectorul părintelui

en: Per-content type menu settings
ro: Setări meniu per tip de conținut

en: Menu machine name
ro: Numele mașină al meniului

en: Migrate Drupal
ro: Migrare Drupal

en: Display setting for author and date Submitted by post information
ro: Setări de afișare pentru autorul și data trimiterii unei postări

en: Change the author of content configuration
ro: Schimbați autorul configurației conținutului

en: Demote selected content from front page configuration
ro: Retrogradați conținutul selectat de pe configurarea primei pagini

en: Promote selected content from front page configuration
ro: Configurarea de a promova conținutul selectat de pe pagina principală

en: Make selected content sticky configuration
ro: Configurarea de a face conținutul selectat lipicios

en: Make selected content unsticky configuration
ro: Configurarea de a face conținutul selectat nelipicios

en: Unpublish content containing keyword(s) configuration
ro: Configurarea de anulare a conținutului care conține cuvânt/cuvinte cheie

en: Node user ID
ro: ID-ul utilizatorului nodului

en: Node bulk form
ro: Formular operații în masă nod

en: Link to a node revision
ro: Legătură către o revizie a nodului

en: Link to delete a node revision
ro: Legătură către ștergerea unei revizii de nod

en: Link to revert a node to a revision
ro: Legătură pentru a întoarce un nod la o revizie

en: Node revisions of an user
ro: Reviziile de nod a unui utilizator

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ro: Nu aveți niciun tip de conținut creat încă. Mergeți la <a href="@create_content">pagina de creare a tipurilor de conținut</a> pentru a adăuga un tip nou de conținut.

en: List (integer) settings
ro: Setările listei (întreg)

en: List (float) settings
ro: Setările listei (virgulă mobilă)

en: List (text) settings
ro: Setări listă (text)

en: Options list default display settings
ro: Setările implicite de afișare a listei de opțiuni

en: Key format settings
ro: Setările formatului cheii

en: Check boxes/radio buttons format settings
ro: Setări de formatare pentru căsuțe de selectare/butoane radio

en: Single on/off checkbox format settings
ro: Setări de formatare pentru căsuță singulară on/off

en: Select list format settings
ro: Setări de format pentru lista de selecție

en: Responsive Image
ro: Imagine adaptivă

en: Responsive image list format settings
ro: Setările formatului de tip listă a imaginii adaptive

en: RESTful Web Services
ro: Servicii Web RESTful

en: GET method settings
ro: Setări metodă GET

en: POST method settings
ro: Setări metodă POST

en: PATCH method settings
ro: Setări metodă PATCH

en: DELETE method settings
ro: Setări metodă DELETE

en: Supported format
ro: Format ce are suport

en: Supported authentication
ro: Autentificare suportată

en: REST display options
ro: Opțiuni de afișare REST

en: Field row
ro: Rândul câmpului

en: Alias for ID
ro: Alias pentru ID

en: Raw output for ID
ro: Ieșire neprelucrată pentru ID

en: Serialized output format
ro: Format de ieșire serializat

en: Configure search pages and search indexing options.
ro: Configurați paginile de căutare și opțiunile de indexare ale căutării.

en: Add new search page
ro: Adaugă o pagină de căutare nouă

en: AND/OR combination limit
ro: Limită pentru combinația ȘI/SAU

en: Default search page
ro: Pagina de căutare implicită

en: HTML tags weight
ro: Greutate tag-uri HTML

en: Tag h1 weight
ro: Greutate tag h1

en: Tag h2 weight
ro: Greutate tag h2

en: Tag h3 weight
ro: Greutate tag h3

en: Tag h4 weight
ro: Greutate tag h4

en: Tag h5 weight
ro: Greutate tag h5

en: Tag h6 weight
ro: Greutate tag h6

en: Tag u weight
ro: Greutate tag u

en: Tag b weight
ro: Greutate tag b

en: Tag i weight
ro: Greutate tag i

en: Tag strong weight
ro: Greutate tag strong

en: Tag em weight
ro: Greutate tag em

en: Tag a weight
ro: Greutate tag a

en: Query key
ro: Cheia interogării

en: Source link
ro: Legătura sursă

en: Serialization
ro: Serializare

en: Shortcut settings
ro: Setări comandă rapidă

en: Statistics settings
ro: Setări statistici

en: Syslog settings
ro: Setări syslog

en: Add date format
ro: Adăugați format de dată

[ctx: With components]
en: Extend
ro: Extinde

en: Set as default theme
ro: Setare ca temă implicită

en: Site UUID
ro: UUID sit

en: Weight element maximum value
ro: Valoarea maximă a greutății elementului

en: Requirements warning period
ro: Cerințe perioadă de avertizare

en: Requirements error period
ro: Cerințe perioadă de eroare

en: Users may set their own time zone
ro: Utilizatorii pot seta propriul fus orar

en: Remind users at login if their time zone is not set
ro: Dacă nu este setat fusul orar, reaminiți utilizatorilor la logare

en: Logging settings
ro: Setări de logare

en: CSS performance settings
ro: Setări CSS de performanță

en: Aggregate CSS files
ro: Agreghează fișierele CSS

en: Compress CSS files
ro: Comprimă fișierele CSS

en: Fast 404 settings
ro: Setări fast 404

en: Fast 404 enabled
ro: Fast 404 activat

en: Regular expression to match
ro: Expresia regulată pentru a se potrivi

en: Regular expression to not match
ro: Expresia regulată pentru a nu se potrivi

en: Fast 404 page html
ro: Pagina în format HTML a fast 404

en: JavaScript performance settings
ro: Setări de performanță JavaScript

en: JavaScript preprocess
ro: Preprocesare JavaScript

en: Compress JavaScript files.
ro: Comprimați fișierele JavaScript.

en: Stale file threshold
ro: Prag fișiere perimate

en: Menu description
ro: Descrierea meniului

en: System action
ro: Acțiunea sistemului

en: Allow insecure uploads
ro: Permiteți încărcări nesigure

en: Maximum age for temporary files
ro: Vârsta maximă pentru fișierele temporare

en: Theme global settings
ro: Setările globale ale temei

en: Delete vocabulary
ro: Șterge vocabular

en: Maintain index table
ro: Menținere tabel de index

en: Override selector
ro: Suprascrie selector

en: Number of terms per page
ro: Numărul termenilor pe pagină

en: Taxonomy format settings
ro: Setările formatului taxonomiei

en: Use taxonomy term path
ro: Utilizați calea termenului taxonomie

en: Taxonomy depth modifier
ro: Modificatorul adâncimii taxonomiei

en: Taxonomy language
ro: Limba taxonomiei

en: Taxonomy term ID with depth
ro: ID-ul termenului taxonomie cu adâncime

en: Telephone link format settings
ro: Setările de format pentru legătura telefon

en: Telephone default format settings
ro: Configurația formatului implicit de telefon

en: Default summary length
ro: Lungimea prestabilită a rezumatului

en: Trimmed text display format settings
ro: Setările formatului de afișare a textului tăiat

en: Text area (multiple rows) display format settings
ro: Setările formatului de afișare a zonei de text (rânduri multiple)

en: Text area with a summary display format settings
ro: Setările formatului de afișare a zonei de text cu un rezumat

en: Number of summary rows
ro: Numărul de rânduri ale sumarului

en: Tour settings
ro: Setările turului

en: Route settings
ro: Setări rută

en: Tour tip
ro: Sfatul turului

en: Textual tour tip
ro: Sfat de tip text tur

en: Tracker settings
ro: Setări Tracker

en: Cron index limit
ro: Limită de indexare cron

en: Nodes user posted/commented on
ro: Noduri pe care utilizatorul le-a postat/comentat

en: UID of a nodes user posted/commented on
ro: UID-ul nodurilor postate de un utilizator sau a celor pentru care acesta a postat un comentariu

en: Days since last check
ro: Zile de la ultima verificare

en: URL for fetching available update data
ro: URL pentru preluarea datelor disponibile pentu actualizare

en: Timeout in seconds
ro: Pauza în secunde

en: Notify user when password reset
ro: Informează utilizatorul la resetarea parolei

en: Password reset timeout
ro: Timeout pentru resetarea parolei

en: Account created by administrator
ro: Cont creat de administrator

en: Registration confirmation (No approval required)
ro: Confirmare înregistrare (Nu este necesară aprobare)

en: Registration confirmation (Pending approval)
ro: Confirmare înregistrare (Aprobare în așteptare)

en: Account cancelled
ro: Cont anulat

en: User flood settings
ro: Setări de flood pentru utilizatori

en: UID only identifier
ro: UID identificator unic

en: IP limit
ro: Limită IP

en: IP window
ro: Fereastră IP

en: User window
ro: Fereastră utilizator

en: User role settings
ro: Setări rol utilizator

en: User role weight
ro: Greutatea rolului utilizatorului

en: Configuration for the add role action
ro: Configurarea acțiunii de adăugare rol

en: The ID of the role to add
ro: ID-ul rolului de adăugat

en: Block the selected users configuration
ro: Blocați configurația utilizatorilor selectați

en: Cancel the selected user accounts configuration
ro: Anulează configurarea conturilor utilizatorului selectat

en: Configuration for the remove role action
ro: Configurarea pentru acțiunea de eliminare rol

en: The ID of the role to remove
ro: ID-ul rolului de eliminat

en: Unblock the selected users configuration
ro: Deblochează configurarea utilizatorilor selectați

en: List of permission
ro: Lista permisiunilor

en: List of roles
ro: Lista rolurilor

en: User operations bulk form
ro: Formular pentru operații în masă utilizatori

en: Default area
ro: Zonă implicită

en: Should replacement tokens be used from the first row
ro: Token-urile de înlocuire ar trebui să fie folosite de la primul rând

en: The shown text of the area
ro: Textul afișat al zonei

en: Text custom
ro: Text personalizat

en: The shown text of the result summary area
ro: Textul afișat al zonei de sumar al rezultatului

en: The title which will be overridden for the page
ro: Titlul care va fi suprascris pentru pagină

en: Node Creation Time
ro: Momentul creării nodului

en: Node Update Time
ro: Momentul actualizării nodului

en: Day Date
ro: Dată Zi

en: Formula
ro: Formulă

en: Place Holder
ro: Înlocuitor

en: Formula Used
ro: Formula folosită

en: Full Date
ro: Dată întreagă

en: Group by Numeric
ro: Grupare după Numeric

en: Month Date
ro: Dată Lună

en: Week Date
ro: Dată Săptămână

en: Year Date
ro: Dată An

en: YearMonthDate
ro: Dată AnLună

en: Date Year month
ro: Dată An lună

en: Basic validation
ro: Validare de bază

en: Tag based caching
ro: Caching bazat pe etichetă

en: Time based caching
ro: Caching bazat pe timp

en: Exposed form type
ro: Tipul formularului expus

en: Row type
ro: Tipul rândului

en: Filter groups
ro: Grupuri de filtrare

en: Display comment
ro: Afișează comentariul

en: Plugin ID
ro: ID-ul plugin-ului

en: Should the area be displayed on empty results.
ro: Ar trebui afișată zona pentru rezultate goale.

en: A unique ID per handler type
ro: Un ID unic per tip de handler

en: The views_data table for this handler
ro: Tabelul views_data pentru acest handler

en: The views_data field for this handler
ro: Câmpul views_data pentru acest handler

en: The ID of the relationship instance used by this handler
ro: ID-ul instanței relației folosit de acest handler

en: A sql aggregation type
ro: Un tip de agregare sql

en: A string to identify the handler instance in the admin UI.
ro: Un șir pentru a identifica instanța handler-ului în UI pentru administrator.

en: When the filter value is NOT available
ro: Când valoarea de filtrare NU este disponibilă

en: Default argument options
ro: Opțiunile argumentului implicit

en: Convert newlines to HTML <br> tags
ro: Convertiți liniile noi la tag-uri HTML <br>

en: SQL pager
ro: Paginator SQL

en: Grouping field number %i
ro: Câmp de grupare numărul %i

en: Group items
ro: Grupați elementele

en: Group item
ro: Grupați elementul

en: Query comment
ro: Interogarea comentariului

en: Default display options
ro: Opțiuni de afișare prestabilite

en: Page display options
ro: Opțiuni de afișare pagină

en: Embed display options
ro: Opțiuni de afișare încorporate

en: Attachment display options
ro: Opțiuni de afișare atașament

en: Text on demand format
ro: Text în formatul cerut

en: Default field
ro: Câmp prestabilit

en: Drop button
ro: Buton drop

en: Default filter
ro: Filtru prestabilit

en: Boolean string
ro: Șir boolean

en: Group by numeric
ro: Grupare după numeric

en: IN operator
ro: Operatorul ÎN

en: Equality
ro: Egalitate

en: Reduce duplicate
ro: Reduceți duplicatele

en: Default pager
ro: Paginator implicit

en: Groupwise max
ro: Maxima grupului

en: Generate subquery each time view is run
ro: Generare subinterogare de fiecare dată când view-ul este rulat

en: RSS field options
ro: Opțiunile câmpului RSS

en: Guid settings
ro: Setări guid

en: Display extender
ro: Extinderea afișării

en: Field rewrite elements
ro: Elementele rescrise ale câmpului

en: Display plugin
ro: Afișați plugin

en: Boolean sort
ro: Sortare booleană

en: Date sort
ro: Sortare după dată

en: Boolean sort expose settings
ro: Setările sortării expuse de tip boolean

en: Date sort expose settings
ro: Setările sortării expuse de tip dată

en: Standard sort expose settings
ro: Setările sortării expuse standard

en: Random sort expose settings
ro: Setările sortării expuse aleatoare

en: Custom row classes
ro: Clasele rândului personalizat

en: Default views row classes
ro: Clase implicite pentru rândurile views-ului

en: Custom column classes
ro: Clasele coloanei personalizate

en: Default views column classes
ro: Clase implicite pentru coloanele views-ului

en: Columns name
ro: Nume coloane

en: Columns info
ro: Informații coloane

en: Column info
ro: Informații coloană

en: Preview view
ro: Previzualizare view

en: Stark settings
ro: Setări Stark

en: Visibility Conditions
ro: Condiții de vizibilitate

en: Visibility Condition
ro: Condiție de vizibilitate

en: Context assignments
ro: Misiuni context

en: Display variant
ro: Variantă de afișare

en: Requirements review
ro: Revizuire cerințe

en: Unable to send email. Contact the site administrator if the problem persists.
ro: Email-ul nu a putut fi trimis. Contactați administratorul sitului dacă problema persistă.

en: Error sending email (from %from to %to with reply-to %reply).
ro: Eroare la trimiterea email-ului (de la %from către %to cu răspuns către %reply).

en: The label for this display variant.
ro: Eticheta acestei variante de afișare.

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
ro: %name: adresa de e-mail nu poate fi mai lungă de @max caractere.

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
ro: E-mail-urile automate, cum ar fi informațiile de înregistrare, vor fi trimise de pe această adresă. Folosiți o adresă care se termină cu domeniul site-ului pentru a preveni ca aceste e-mail-uri să fie marcate ca spam.

en: Receive email notifications
ro: Primire notificări prin e-mail

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration and are listed here automatically. Advanced actions need to be created and configured before they can be used because they have options that need to be specified; for example, sending an email to a specified address or unpublishing content containing certain words. To create an advanced action, select the action from the drop-down list in the advanced action section below and click the <em>Create</em> button.
ro: Există două tipuri de acțiuni: simple și avansate. Acțiunile simple nu necesită nicio configurare suplimentară și sunt listate aici automat. Acțiunile avansate trebuie create și configurate înainte să poată fi utilizate deoarece au opțiuni care necesită să fie specificate; de exemplu, trimiterea unui email la o adresă specificată sau anularea conținutului care conține anumite cuvinte. Pentru a crea o acțiune avasantă, selectați acțiunea din lista drop-down din secțiunea acțiunilor avansate de mai jos și faceți clic pe butonul <em>Creați</em>.

en: Send email configuration
ro: Trimite configurarea de e-mail

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
ro: Introduceți o adresă de email validă sau utilizați un token pentru adrese de email asemănător cu %author.

en: Show for the listed pages
ro: Afișați pentru paginile enumerate

en: Hide for the listed pages
ro: Ascundeți pentru paginile enumerate

en: Duplicate @display_title
ro: @display_title duplicat

en: Book navigation block
ro: Bloc de navigare a carții

en: Block display mode
ro: Mod de afișare bloc

en: Book outline for @book.title
ro: Structură carte pentru @book.title

en: Book traversal links for
ro: Legături de parcurgere a cărții pentru

en: The field name from which the comment originated.
ro: Numele câmpului din care provine comentariul.

en: Overriding default settings
ro: Suprascriere setări implicite

en: Approving and managing comments
ro: Aprobare și gestionare comentarii

en: This page provides a list of all comment types on the site and allows you to manage the fields, form and display settings for each.
ro: Această pagină prevede o listă cu toate tipurile de comentarii de pe sit și vă permite să administrați setările de câmpuri, formă și afișare pentru fiecare.

en: Administer comment types and settings
ro: Administrați tipurile și setările de comentarii

en: Comment types
ro: Tipuri de comentarii

en: Comment type settings
ro: Setările tipului de comentariu

en: Target Entity Type ID
ro: ID-ul Tipului de Entitate Vizat

en: Comment type %label has been updated.
ro: Tipul de comentariu %label a fost actualizat.

en: Comment type %label has been added.
ro: Tipul de comentariu %label a fost adăugat.

en: The comment author's email address.
ro: Adresa de email a autorului comentariului.

en: Comment Type
ro: Tip de comentariu

en: The comment type.
ro: Tipul comentariului.

en: %label is used by the %field field on your site. You can not remove this comment type until you have removed the field.
ro: Pe situl dvs. %label este folosit de câmpul %field. Nu puteți elimina acest tip de comentariu până când nu ați eliminat câmpul.

en: %label is used by 1 comment on your site. You can not remove this comment type until you have removed all of the %label comments. | %label is used by @count comments on your site. You may not remove %label until you have removed all of the %label comments.
ro[0]: %label este folosit de 1 comentariu pe situl dumneavoastră. Nu puteți înlătura acest tip de comentariu până când nu ați înlăturat toate comentariile %label.
ro[1]: %label este folosit de @count comentarii pe situl dumneavoastră. Nu puteți înlătura acest tip de comentariu până când nu ați înlăturat toate comentariile %label.

en: Translating configuration text
ro: Traducerea textului de configurare

en: Translating date formats
ro: Traducerea formatelor pentru dată

en: This page lists all configuration items on your site that have translatable text, like your site name, role names, etc.
ro: Această pagină enumeră toate elementele de configurare de pe situl dumneavoastră care au text translatabil, cum ar fi numele sitului, numele rolurilor, etc.

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
ro: Permite altor utilizatori să vă contacteze prin intermediul unui formular de contact personal care păstrează adresa dumneavoastră de email ascunsă. Rețineți că unii utilizatori privilegiați cum ar fi administratorii de sit sunt încă în măsură să vă contacteze chiar dacă alegeți să dezactivați această facilitate.

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each email address with a comma.
ro: Exemplu: 'webmaster@example.com' sau 'sales@example.com,support@example.com' . Pentru a specifica mai mulți destinatari, separați fiecare adresă de e-mail cu o virgulă.

en: %recipient is an invalid email address.
ro: %recipient este o adresă de e-mail invalidă.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an email.
ro: %sender-name (@sender-from) a trimis un email către %recipient-name.

en: Enabling field translation
ro: Activare traducere câmp

en: You can define which fields of a content entity can be translated. For example, you might want to translate the title and body field while leaving the image field untranslated. If you exclude a field from being translated, it will still show up in the content editing form, but any changes made to that field will be applied to <em>all</em> translations of that content.
ro: Puteți defini care câmpuri ale entității de conținut pot fi traduse. De exemplu, ați putea dori să traduceți titlul și câmpul de conținut în timp ce lăsați netradus câmpul imagine. Dacă excludeți un câmp de la posibilitatea de a fi tradus, acesta va apărea totuși în formularul de editare a conținutului, dar orice schimbări făcute acestui câmp vor fi aplicate <em>tuturor</em> traducerilor acelui conținut.

en: If translation is enabled you can translate a content entity via the Translate tab (or Translate link). The Translations page of a content entity gives an overview of the translation status for the current content and lets you add, edit, and delete its translations. This process is similar for every translatable content entity on your site.
ro: Dacă traducerea este activată puteți traduce o entitate de conținut prin accesarea tab-ului Traducere (sau a legăturii Traducere). Pagina de Traduceri a unei entități de conținut oferă o privire de ansamblu asupra statusurilor traducerii pentru conținutul curent și vă lasă să adăugați, să editați și să ștergeți traducerile ei. Acest proces este similar pentru fiecare entitate de conținut translatabilă de pe sit.

en: Changing the source language for a translation
ro: Schimbarea limbii sursă pentru o traducere

en: When you add a new translation, the original text you are translating is displayed in the edit form as the <em>source</em>. If at least one translation of the original content already exists when you add a new translation, you can choose either the original content (default) or one of the other translations as the source, using the select list in the Source language section. After saving the translation, the chosen source language is then listed on the Translate tab of the content.
ro: Când adăugați o traducere nouă, textul original pe care l-ați tradus este afișat în formularul de editare ca <em>sursă</em>. Dacă există deja cel puțin o traducere a conținutului original, când adăugați o traducere nouă, puteți alege ca sursă fie conținutul original (implicit) fie una dintre celelalte traduceri, folosind lista de selecție din secțiunea Limba sursă. După ce ați salvat traducerea, limba sursă aleasă este listată pe tab-ul Traducere a conținutului.

en: Setting status of translations
ro: Setarea statusului traducerilor

en: If you edit a translation in one language you may want to set the status of the other translations as <em>out-of-date</em>. You can set this status by selecting the <em>Flag other translations as outdated</em> checkbox in the Translation section of the content editing form. The status will be visible on the Translations page.
ro: Dacă editați o traducere într-o limbă poate doriți să setați statusul celorlalte traduceri drept <em>învechit</em>. Puteți seta statusul prin selectarea căsuței de bifare <em>Marcați celelalte traduceri ca învechite</em> în secțiunea de traducere a formularului de editare a conținutului. Statusul va fi vizibil pe pagina de Traduceri.

en: Managing and displaying date fields
ro: Administrarea și afișarea câmpurilor de tip dată

en: Displaying dates
ro: Afișare date

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
ro: Ian

[ctx: Abbreviated month name]
en: Mar
ro: Mart

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
ro: Mai

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
ro: Iun

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
ro: Iul

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
ro: Sept

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ro: Du

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ro: Lu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ro: Ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ro: Mi

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ro: Jo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ro: Vi

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
ro: Sâ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
ro: Du

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
ro: Lu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
ro: Ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
ro: Mi

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
ro: Jo

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
ro: Vi

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
ro: Sâ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
ro: D

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
ro: L

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
ro: M

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
ro: M

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
ro: J

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
ro: V

en: Track images uploaded via a Text Editor
ro: Urmărirea imaginilor încărcate prin Editorul de Text

en: The image exceeds the maximum allowed dimensions and an attempt to resize it failed.
ro: Imaginea depășește dimensiunile maxime permise și încercarea de a o redimensiona a eșuat.

en: The status of the file, temporary (FALSE) and permanent (TRUE).
ro: Statusul fișierului, temporar (FALSE) și permanent (TRUE).

en: Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
ro: Adresele Web și E-mail sunt transformate automat în legături.

en: Active forum topics block
ro: Bloc subiecte forum active

en: New forum topics block
ro: Bloc subiecte forum noi

en: Background color must be a hexadecimal color value.
ro: Culoarea de fundal trebuie să fie o valoare hexazecimală.

en: (upscaling allowed)
ro: (mărirea permisă)

en: Adding languages
ro: Adăugare limbi

en: Adding custom languages
ro: Adăugare de limbi personalizate

en: You can add a language that is not provided in the drop-down list by choosing <em>Custom language</em> at the end of the list. You then have to configure its language code, name, and direction in the form provided.
ro: Puteți adăuga o limbă care nu este oferită în lista drop=down alegând <em>Limbă personalizată</em> de la sfârșitul listei. Apoi trebuie să-i configurați codul limbii, numele și direcția în formularul furnizat.

en: Configuring content languages
ro: Configurarea limbilor conținutului

en: Adding a language switcher block
ro: Adăugarea unui bloc comutator de limbi

en: Making a block visible per language
ro: A face un bloc să fie vizibil pe limbă

en: Choosing user languages
ro: Alegerea limbilor utilizatorului

en: Users can choose a <em>Site language</em> on their profile page. This language is used for email messages, and can be used by modules to determine a user's language. It can also be used for interface text, if the <em>User</em> method is enabled as a <em>Detection and selection</em> method (see below). Administrative users can choose a separate <em>Administration pages language</em> for the interface text on administration pages. This configuration is only available on the user's profile page if the <em>Account administration pages</em> method is enabled (see below).
ro: Utilizatorii pot alege o <em>Limbă a sitului</em> pe pagina lor de profil. Această limbă este folosită pentru mesajele e-mail și poate fi utilizată de către module pentru a determina limba unui utilizator. Poate fi de asemenea utilizată pentru textul interfeței, dacă metoda <em>Utilizator</em> este activată ca o metodă de <em>Detectare și selectare</em> (vedeți mai jos). Utilizatorii cu rolul de administrator pot alege o <em>Limbă de administrare a paginilor</em> distinctă pentru textul interfeței de pe paginile de administrare. Această configurare este disponibilă doar pe pagina de profil a utilizatorului dacă metoda <em>Pagini de administrare a contului</em> este activată (vedeți mai jos).

en: <em>URL</em> sets the interface language based on a path prefix or domain (for example specifying <em>de</em> for German would result in URLs like <em>example.com/de/contact</em>). The default language does not require a path prefix, but can have one assigned as well. If the language detection is done by domain name, a domain needs to be specified for each language.
ro: <em>URL</em> setează limba interfeței bazat pe un prefix de cale sau domeniu (de exemplu, specificând <em>de</em> pentru germană va rezulta în URLuri ca <em>example.com/de/contact</em>). Limba implicită nu necesită un prefix de cale, dar poate avea unul atribuit, de asemenea. Dacă detectarea limbii este făcută după numele domeniului, un domeniu necesită să fie specificat pentru fiecare limbă.

en: <em>Session</em> determines the interface language from a request or session parameter (for example <em>example.com?language=de</em> would set the interface language to German based on the use of <em>de</em> as the <em>language</em> parameter).
ro: <em>Sesiunea</em> determină limba interfeței din request sau dintr-un parametru de sesiune (de exemplu <em>example.com?language=de</em> va stabili germana ca limbă a interfeței pe baza utilizării <em>de</em> ca parametru <em>language</em>).

en: <em>User</em> follows the language configuration set on the user's profile page.
ro: <em>Utilizatorul</em> respectă setul de configurare a limbii  de pe pagina de profil a utilizatorului.

en: <em>Account administration pages</em> follows the configuration set as <em>Administration pages language</em> on the profile page of an administrative user. This method is similar to the <em>User</em> method, but only sets the interface text language on administration pages, independent of the interface text language on other pages.
ro: <em>Paginile de administrare cont</em> urmează configurarea setată ca și <em>Limba paginilor de administrare</em> pe pagina de profil a unui utilizator administrativ. Această metodă este similară metodei de <em>Utilizator</em>, dar setează doar limba textului interfeței pe paginile de administrare, independent de limba textului interfeței de pe alte pagini.

en: <em>Selected language</em> allows you to specify the site's default language or a specific language as the fall-back language. This method should be listed last.
ro: <em>Limba selectată</em> vă permite să specificați limba implicită a sitului sau o anumită limbă de rezervă. Această metodă trebuie listată ultima.

en: The comment author's email address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
ro: Adresa de email a autorului comentariului de pe formularul acestuia, dacă utilizatorul este anonim și setarea 'Utilizatorii anonimi pot/trebuie să părăsească datele lor de contact' este activată.

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
ro: Listă separată de virgule a adreselor de email destinatare.

en: Promote, change ownership, edit revisions, and perform other tasks across all content types.
ro: Promovați, schimbați dreptul de proprietate, editați reviziile și efectuați alte sarcini asupra tuturor tipurilor de conținut.

en: Syndicate block
ro: Bloc de abonare

en: Use shortcuts
ro: Folosiți comenzi rapide

en: Diff settings
ro: Setări diff

en: Number of leading lines in a diff
ro: Numărul de linii anterioare dintr-un diff

en: Number of trailing lines in a diff
ro: Numărul de linii posterioare dintr-un diff

en: Branding block
ro: Bloc de branding

en: Use site logo
ro: Folosiți logo-ul sitului

en: The current theme is not @theme
ro: Tema curentă nu este @theme

en: The current theme is @theme
ro: Tema curentă este @theme

en: Do not return true on the following pages: @pages
ro: Nu returnați adevărat pe următoarele pagini: @pages

en: Return true on the following pages: @pages
ro: Returnează adevărat pe următoarele pagini: @pages

en: Request Path
ro: Calea Cererii

en: Username or email address
ro: Nume utilizator sau adresă email

en: Email addresses to notify when updates are available
ro: Adrese de e-mail pentru a informa când sunt disponibile actualizări

en: Email notification threshold
ro: Prag notificare prin email

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via email. Put each address on a separate line. If blank, no emails will be sent.
ro: Oricând situl dumneavoastră verifică dacă există actualizări disponibile și găsește versiuni noi, poate notifica o listă de utilizatori prin email. Puneți fiecare adresă pe o linie diferită. Dacă este gol, niciun email nu va fi trimis.

en: %emails are not valid email addresses.
ro: %emails nu sunt adrese de email valide.

en: Configuring user roles
ro: Configurarea rolurilor utilizatorului

en: Setting permissions
ro: Setarea permisiunilor

en: Managing account settings
ro: Administrare setări cont

en: This web page allows administrators to register new users. Users' email addresses and usernames must be unique.
ro: Această pagină web pemite administratorilor să înregistreze utilizatori noi. Adresele de email și numele de utilizator trebuie sa fie unice.

en: This account's preferred language for emails and site presentation.
ro: Limba preferată pentru email-uri și prezentarea sitului a acestui cont.

en: This account's preferred language for emails.
ro: Limba preferată a acestui cont pentru email-uri.

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ro: Pentru utilizatorii noi va fi necesar ca aceștia să valideze adresele de email anterior logării pe sit și li se va genera automat din sistem o parolă. Cu această setare dezactivată utilizatorii vor fi logați automat după înregistrare și au posibilitatea de a selecta propria parolă în timpul înregistrării.

en: Notification email address
ro: Adresă e-mail notificări

en: The email address to be used as the 'from' address for all account notifications listed below. If <em>'Visitors, but administrator approval is required'</em> is selected above, a notification email will also be sent to this address for any new registrations. Leave empty to use the default system email address <em>(%site-email).</em>
ro: Adresa de e-mail folosită ca și adresă 'de la' pentru toate notificările de cont listate mai jos. Dacă <em>'Vizitatori, dar aprobarea administratorului este necesară'</em> este selectată mai sus, un e-mail de notificare va fi trimis de asemenea la această adresa pentru orice înregistrare nouă. Lăsați gol pentru a folosi adresa de e-mail implicită a sistemului <em>(%site-email).</em>

en: Edit the welcome email messages sent to new member accounts created by an administrator.
ro: Modificați mesajul de întâmpinare trimis noilor membri creați de către un administrator.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ro: Modificați mesajul de întâmpinare trimis noilor membrii la înregistrare atunci când este necesară aprobarea administrativă.

en: Edit the email notifying the site administrator that there are new members awaiting administrative approval.
ro: Modificați email-ul care înștiințează administratorul sitului că există membri noi care așteaptă aprobare administrativă.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ro: Modificați mesajul de întâmpinare trimis noilor membri la înregistrare atunci când nu este necesară aprobarea administratorului.

en: Edit the email messages sent to users who request a new password.
ro: Modificați mesajul trimis utilizatorilor care solicită o parolă nouă.

en: Enable and edit email messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ro: Activați și modificați mesajul trimis utilizatorilor la activarea contului (când un administrator activează un cont a unui utilizator care este deja înregistrat, pe un sit unde este necesară aprobarea administrativă).

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are blocked.
ro: Activați și modificați mesajul trimis utilizatorilor când conturile acestora sunt blocate.

en: Edit the email messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
ro: Activați și modificați mesajul trimis utilizatorilor când aceștia încearcă să-și anuleze conturile.

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are canceled.
ro: Activați și modificați mesajul trimis utilizatorilor când conturile acestora sunt anulate.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your email address.
ro: Un mesaj de bun venit cu instrucțiuni suplimentare a fost trimis la adresa dumneavoastră de email.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via email.
ro: Atunci când este activat, utilizatorul trebuie să confirme anularea contului prin email.

en: When enabled, the user will receive an email notification after the account has been canceled.
ro: Atunci când este activat, utilizatorul va primi o notificare prin email după ce contul a fost anulat.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your email address.
ro: O cerere de confirmare pentru anularea contului a fost trimisă la adresa dumneavoastră de email.

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the email.
ro: Instrucțiunile de resetare a parolei vor fi trimise la %email. Trebuie să ieșiți din cont pentru a utiliza legătura de resetare a parolei din email.

en: When the user has the following roles
ro: Când utilizatorul are următoarele roluri

en: If you select no roles, the condition will evaluate to TRUE for all users.
ro: Dacă nu selectați roluri, condiția va stabili ADEVĂRAT pentru toți utilizatorii.

en: The user is not a member of @roles
ro: Utilizatorul nu este un membru al @roles

en: The user is a member of @roles
ro: Utilizatorul este un membru al @roles

[ctx: Validation]
en: User email unique
ro: Email-ul utilizatorului trebuie să fie unic

en: Use Replica Server
ro: Folosiți Duplicatul Serverului

en: Query parameter
ro: Parametrul interogării

en: The query parameter to use.
ro: Parametrul interogării de utilizat.

en: Fallback value
ro: Valoare de rezervă

en: The fallback value to use when the above query parameter is not present.
ro: Valoarea de rezervă utilizată când parametrul interogării de mai sus nu este prezent.

en: Conjunction to use when handling multiple values. E.g. "?value[0]=a&value[1]=b".
ro: Conjuncție utilizată la manipularea valorilor multiple. Ex. "?value[0]=a&value[1]=b".

en: Use Secondary Server
ro: Folosiți Serverul Secundar

en: This will make the query attempt to connect to a replica server if available.  If no replica server is defined or available, it will fall back to the default server.
ro: Acesta va determina încercarea de interogare să se conecteze la o copia a serverului dacă este disponibilă. Dacă nu este definită sau activată nici o copie a serverului, aceasta va recurge la serverul implicit.

en: Type attribute
ro: Tipul de atribut

en: The type of this row.
ro: Tipul acestui rând.

en: Text attribute
ro: Atribut text

en: The field that is going to be used as the OPML text attribute for each row.
ro: Câmpul ce va fi utilizat ca și atribut text OPML pentru fiecare rând.

en: Created attribute
ro: Atribut creat

en: The field that is going to be used as the OPML created attribute for each row.
ro: Câmpul ce va fi utilizat ca și atribut creat OPML pentru fiecare rând.

en: Description attribute
ro: Atributul descrierii

en: The field that is going to be used as the OPML description attribute for each row.
ro: Câmpul ce va fi folosit ca și atribut de descriere OPML pentru fiecare rând.

en: HTML URL attribute
ro: Atribut URL HTML

en: The field that is going to be used as the OPML htmlUrl attribute for each row.
ro: Câmpul ce va fi folosit ca și atribut htmlUrl OPML pentru fiecare rând.

en: Language attribute
ro: Atributul limbii

en: The field that is going to be used as the OPML language attribute for each row.
ro: Câmpul ce va fi folosit ca și atribut de limbă OPML pentru fiecare rând.

en: XML URL attribute
ro: Atribut URL XML

en: URL attribute
ro: Atribut URL

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for OPML text attribute.
ro: Plugin-ul stilului rândului necesită specificarea cărui câmp al views-ului să fie folosit pentru atributul text OPML.

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for XML URL attribute.
ro: Plugin-ul stilului rândului necesită specificarea cărui câmp al views-ului să fie folosit pentru atributul URL OPML.

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for URL attribute.
ro: Plugin-ul stilului rândului necesită specificarea cărui câmp al vizualizării să fie folosit pentru atributul URL.

en: OPML fields
ro: Câmpuri OPML

en: Display fields as OPML items.
ro: Afișare câmpuri ca elemente OPML.

en: OPML Feed
ro: Feed OPML

en: Generates an OPML feed from a view.
ro: Generează un feed OPML dintr-un view.

en: Duplicate view
ro: Duplicați view-ul

en: Duplicate of @label
ro: Duplicat al @label

en: Authentication methods
ro: Metode de autentificare

en: "On" label
ro: Etichetă "bifat"

en: "Off" label
ro: Etichetă "debifat"

en: The selected image handling toolkit '@toolkit' can not process operation '@operation'.
ro: Kit-ul '@toolkit' selectat nu poate procesa operațiunea '@operation'.

en: Edit menu link %title
ro: Editare legătura meniu %title

en: This link is provided by the @name module. The title and path cannot be edited.
ro: Această legătură este furnizată de modulul @name. Titlul și calea nu pot fi editate.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ro: Lungimea maximă a unei structuri ierarhice de tipul părinte-copii este fixă. Unele elemente ale structurii nu pot fi disponibile ca legături parinte dacă selectarea lor ar duce la depășirea acestei limite.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
ro: Greutatea legăturii printre legăturile din același meniu la aceeași adâncime. În meniu, legăturile cu greutate mai mare se vor scufunda, iar legăturile cu o greutate mai mică vor fi poziționate mai aproape de partea de sus.

en: Add comment type
ro: Adaugă tip de comentariu

en: Manage form and displays settings of comments.
ro: Gestionați formularul și setările de afișare a comentariilor.

en: Can not uninstall the Configuration module as part of a configuration synchronization through the user interface.
ro: Nu se poate dezinstala modulul Configuration ca parte dintr-o sincronizare de configurare prin intermediul inderfeței de utilizator.

en: The message UUID.
ro: UUID-ul mesajului.

en: Confirm delete recent log messages
ro: Confirmare ștergere mesaje recente din jurnal

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți intrările recente din jurnal?

en: Format type machine name
ro: Numele de mașină pentru tipul de format

en: @label referenced from @field_name
ro: @label referință de la @field_name

en: Boolean settings
ro: Setări de tip boolean

en: On label
ro: Etichetă "bifat"

en: Off label
ro: Etichetă "debifat"

en: Visually Hidden
ro: Vizual Ascuns

en: Updating translations for JavaScript and default configuration.
ro: Actualizarea traducerilor pentru JavaScript și pentru configurația implicită.

en: Updating default configuration (@percent%).
ro: Actualizarea configurației implicite (@percent%).

en: Updated default configuration.
ro: Configurație implicită actualizată.

en: The Custom Menu Links module allows users to create menu links. These links can be translated if multiple languages are used for the site.
ro: Modulul Custom Menu Links permite utilizatorilor să creeze legături de meniu. Aceste legături pot fi traduse dacă pentru sit sunt folosite mai multe limbi.

en: Custom Menu Links
ro: Legături de meniu personalizat

en: The entity ID for this menu link content entity.
ro: Identificatorul entității conțiunt al legăturii meniu.

en: The content menu link UUID.
ro: UUIDul legăturii meniului de conținut.

en: The content menu link bundle.
ro: Pachetul legăturii meniului de conținut.

en: The menu name. All links with the same menu name (such as "tools") are part of the same menu.
ro: Numele meniului. Toate legăturile cu același nume de meniu (cum ar fi "tools") fac parte din același meniu.

en: Parent plugin ID
ro: ID-ul pluginului părinte

en: The ID of the parent menu link plugin, or empty string when at the top level of the hierarchy.
ro: Identificatorul ID al extensiei legăturii meniului părinte sau un șir gol dacă e vârful ierarhiei.

en: Custom menu link
ro: Link meniu personalizat

en: Default comments
ro: Comentarii implicite

en: Allows commenting on content
ro: Permite adăugarea de comentarii la conținut

en: The value for this field.
ro: Valoarea acestui câmp.

en: The language of the content or translation.
ro: Limba sau traducerea conținutului.

en: The language the original content is in.
ro: Limba în care este conținutul original.

en: Allowed value with label
ro: Valoare permisă cu etichetă

en: Enabling REST support for an entity type
ro: Activare suport REST pentru un tip de entitate

en: You will also need to grant anonymous users permission to perform each of the REST operations you want to be available, and set up authentication properly to authorize web requests.
ro: Trebuie, de asemenea, să acordați utilizatorilor anonimi permisiunea de a efectua fiecare dintre operațiile REST pe care doriți să le activați și să seteze autentificarea în mod corespunzător pentru a autoriza cereri web.

en: Configuring search pages
ro: Configurare pagini de căutare

en: Managing the search index
ro: Administrarea indexului de căutare

en: Displaying the Search block
ro: Afișarea blocului de căutare

en: Searching your site
ro: Căutarea sitului dvs.

en: Extending the Search module
ro: Extinderea modulului Search

en: Search index progress
ro: Progresul indexului de căutare

en: @percent% (@remaining remaining)
ro: @percent% (@remaining rămas)

en: Indexing progress
ro: Progres indexare

en: %num_indexed of %num_total indexed
ro: %num_indexed din %num_total indexate

en: Does not use index
ro: Nu folosește index

en: If checked, all searches will be logged. Uncheck to skip logging. Logging may affect performance.
ro: Dacă este bifat, toate căutările vor fi jurnalizate. Debifați pentru a omite jurnalizarea. Jurnalizarea poate afecta performanța.

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
ro: Decupează o imagine într-un format dreptunghiular specificat de dimensiunile date.

en: The image '@file' could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
ro: Imaginea '@file' nu poate fi desaturată pentru că funcția imagefilter() nu este disponibilă în această instalare de PHP.

en: Converts an image to grayscale.
ro: Convertește o imagine în tonuri de gri.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
ro: Redimensionează o imagine la dimensiunile date (ignorând raportul de aspect).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
ro: Rotește o imagine cu numărul de grade dat.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
ro: Scalează o imagine menținând în același timp raportul de aspect. Imaginea rezultată poate fi mai mică pentru una sau ambele dimensiuni vizate.

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
ro: Scalează o imagine la lățimea și înălțimea date. Acest plugin obține raportul de aspect țintă prin decuparea imaginii originale egală în ambele părți sau egală sus și jos. Această funcție este folositoare pentru a crea avatare de dimensiuni uniforme din imagini mai mari.

en: Site administration toolbar
ro: Bara de instrumente de administrare a site-ului

en: To follow a specific user's new and updated content, select the <em>Activity</em> tab from the user's profile page.
ro: Pentru a urmări conținutul nou și actualizat al unui anumit utilizator, selectați tabul <em>Activitate</em> de pe pagina de profil a utilizatorului.

en: Activity Tracker
ro: Tracker activități

en: View user information
ro: Vizualizați informații despre utilizator

en: Add "…" at the end of trimmed text
ro: Adaugă "…" la sfârșitul textului tăiat

en: This link is provided by the Views module from view %label.
ro: Această legătură este furnizată de modulul Views de la vizualizarea %label.

en: Region for @title
ro: Regiune pentru @title

en: First page
ro: Prima pagină

en: Base field bundle override
ro: Suprascrierea pachetului câmpului de bază

en: Datetime timestamp display format settings
ro: Setări de formatare a vizualizării pentru timestamp datetime

en: Boolean checkbox display format settings
ro: Setări format de afișare pentru căsuță boolean

en: Installed themes
ro: Teme instalate

en: The %file does not exist.
ro: Fișierul %file nu există.

en: The %file exists.
ro: Fișierul %file există.

en: The %file is not readable.
ro: Fișierul %file nu poate fi citit.

en: The %file is not writable.
ro: Fișierul %file nu poate fi scris.

en: The @file is writable.
ro: Fișierul @file este scriptibil.

en: The @file is owned by the web server.
ro: Fișierul @file este deținut de serverul web.

en: Negate the condition
ro: Negați condiția

en: Finalizing configuration synchronization.
ro: Finalizare sincronizare configurație.

en: Datetime Timestamp
ro: Amprenta de timp pentru dată și oră

en: %theme theme installed.
ro: Tema %theme a fost instalată.

en: Base field override
ro: Suprascrierea câmpului de bază

en: Display prefix and suffix
ro: Afișează prefix și sufix

en: Text (plain)
ro: Text (simplu)

en: Text (plain, long)
ro: Text (simplu, lung)

en: This path does not exist or you do not have permission to link to %path.
ro: Această cale nu există sau nu aveți permisiunea de a vă conecta la %path.

en: Install newly added themes
ro: Instalează temele recent adăugate

en: Blocks are placed and configured specifically for each theme. The Block layout page opens with the default theme, but you can toggle to other installed themes.
ro: Blocurile sunt plasate și configurate specific pentru fiecare temă. Pagina de amplasare a blocurilor se deschide cu tema implicită, dar puteți comuta la alte teme instalate.

en: Comment operation links
ro: Legături de operare comentariu

en: The target entity type can not be changed after the comment type has been created.
ro: Tipul de entitate vizată nu poate fi schimbat după ce tipul de comentariu a fost creat.

en: Enable the personal contact form by default for new users
ro: Activare implicită a formularului de contact personal pentru utilizatorii noi

en: Add contact form
ro: Adăugare formular de contact

en: Create and manage contact forms.
ro: Creați și gestionați formulare de contact.

en: Edit contact form
ro: Editare formular de contact

en: Default form identifier
ro: Identificator implicit al formularului

en: When listing forms, those with lighter (smaller) weights get listed before forms with heavier (larger) weights. Forms with equal weights are sorted alphabetically.
ro: La listarea formularelor, cele care au o greutate mai ușoară (mică) sunt listate înaintea celor care au o greutate mai masivă (mare). Formularele cu aceeași greutate sunt ordonate alfabetic.

en: Make this the default form
ro: Faceți acest formular implicit

en: Contact form %label has been updated.
ro: Formularul de contact %label a fost actualizat.

en: Contact form %label has been added.
ro: Formularul de contact %label a fost adăugat.

en: Send yourself a copy
ro: Trimiteți-vă o copie

en: %sender-name (@sender-from) sent an email regarding %contact_form.
ro: %sender-name (@sender-from) a trimis un e-mail cu privire la %contact_form.

en: The ID of the associated form.
ro: ID-ul formularului asociat.

en: Users may translate this field
ro: Utilizatorii pot traduce acest câmp

en: Content translation field settings
ro: Setările câmpului de traducere a conținutului

en: Field properties for which to synchronize translations
ro: Proprietățile câmpului pentru care să sincronizați traducerile

en: Field column for which to synchronize translations
ro: Coloana câmpului pentru care să sincronizați traducerile

en: Contextual links for an area on a page are displayed using a contextual links button. There are two ways to make the contextual links button visible:
ro: Legăturile contextuale pentru o zonă de pe o pagină sunt afișate folosind un buton de legături contextuale. Există două moduri de a face vizibil butonul de legături contextuale:

en: Once the contextual links button for the area of interest is visible, click the button to display the links.
ro: Odată ce butonul de legături contextuale pentru zona de interes este vizibil, apăsați butonul pentru a afișa legăturile.

en: The relative date value entered is invalid.
ro: Valoarea datei relative introduse nu este validă.

en: Add new field: you need to provide a machine name for the field.
ro: Adăugați câmp nou: trebuie să furnizați un nume mașină pentru câmp.

en: Allowed types: @extensions.
ro: Tipuri de fișiere permise: @extensions

en: Back to content editing
ro: Înapoi la editarea conținutului

en: 
            <p>You can align images, videos, blockquotes and so on to the left, right or center. Examples:</p>
            <ul>
              <li>Align an image to the left: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the center: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the right: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>… and you can apply this to other elements as well: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>
ro: 
            <p>Puteți alinia imagini, videouri, citate și așa mai departe la stânga, la dreapta sau centrat. Exemple:</p>
            <ul>
              <li>Aliniați o imagine la stânga: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>Aliniați o imagine centrat: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>Aliniați o imagine la dreapta: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>… și puteți aplica alinierea la alte elemente: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>

en: Align images
ro: Aliniere imagini

en: Uses a <code>data-align</code> attribute on <code>&lt;img&gt;</code> tags to align images.
ro: Folosește un atribut <code>data-align</code> pe marcaje <code>&lt;img&gt;</code> pentru a alinia imagini.

en: 
            <p>You can caption images, videos, blockquotes, and so on. Examples:</p>
            <ul>
                <li><code>&lt;img src="" data-caption="This is a caption" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;video src="" data-caption="The Drupal Dance" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;blockquote data-caption="Dries Buytaert"&gt;Drupal is awesome!&lt;/blockquote&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;code data-caption="Hello world in JavaScript."&gt;alert("Hello world!");&lt;/code&gt;</code></li>
            </ul>
ro: 
            <p>Puteți adăuga o legendă la imagini, videouri, citate, și așa mai departe. Exemple:</p>
            <ul>
                <li><code>&lt;img src="" data-caption="Aceasta este o legendă" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;video src="" data-caption="Dansul Drupal" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;blockquote data-caption="Dries Buytaert"&gt;Drupal este incredibil!&lt;/blockquote&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;code data-caption="Hello lume în JavaScript."&gt;alert("Hello lume!");&lt;/code&gt;</code></li>
            </ul>

en: Caption images
ro: Legendă imagini

en: Uses a <code>data-caption</code> attribute on <code>&lt;img&gt;</code> tags to caption images.
ro: Utilizează un atribut <code>data-caption</code> în tag-urile <code>&lt;img&gt;</code> tags pentru legenda imaginilor.

en: One translation file could not be imported. See the log for details. | @count translation files could not be imported. See the log for details.
ro[0]: Un fișier traducere nu a putut fi importat. Vezi jurnalul pentru detalii.
ro[1]: @count fișiere de traducere nu au putut fi importate. Vezi jurnalul pentru detalii.

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
ro: Un marcaj dacă legătura ar trebui să fie activată în meniu sau ascunsă.

en: The time that the menu link was last edited.
ro: Momentul când legătura din meniu a fost modificată ultima dată.

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
ro: Amprenta de timp la care a fost creată ultima revizie pentru acest nod.

en: Recently created
ro: Creat recent

en: Whether a new revision should be created by default
ro: Dacă o revizie nouă trebuie să fie creată în mod implicit

en: Display author and date information
ro: Afișați informații despre autor și dată.

en: Breakpoint ID
ro: ID-ul punctului de întrerupere

en: Unable to delete the shortcut for %title.
ro: Imposibil de șters comanda rapidă pentru %title.

en: Drupal database update
ro: Actualizare bază de date Drupal

en: Maximum number of levels
ro: Număr maxim de nivele

en: <strong>Back up your code</strong>. Hint: when backing up module code, do not leave that backup in the 'modules' or 'sites/*/modules' directories as this may confuse Drupal's auto-discovery mechanism.
ro: <strong>Faceți o copie de siguranță codului dumneavoastră</strong>. Sugestie: la crearea unei copii de siguranță din codul unui modul, nu lăsați acea copie într-unul din directoarele 'modules' sau 'sites/*/modules' deoarece acest lucru poate confunda mecanismul de auto-descoperire a Drupalului.

en: <strong>Back up your database</strong>. This process will change your database values and in case of emergency you may need to revert to a backup.
ro: <strong>Creați o copie de siguranță a bazei de date</strong>. Acest proces va schimba valori din baza de date și, în caz de urgență, ar putea fi necesar să reveniți la o copie de siguranță.

en: When you have performed the steps above, you may proceed.
ro: Când ați efectuat pașii de mai sus, puteți continua.

en: This update will been skipped due to the following missing dependencies:
ro: Această actualizare va fi omisă din cauza următoarelor dependențe lipsă:

en: This update will be skipped due to an error in the module's code.
ro: Această actualizare va fi omisă din cauza unei erori în codul modulului.

en: The version of Drupal you are updating from has been automatically detected.
ro: Versiunea de Drupal de pe care actualizați a fost detectată automat.

en: All errors have been logged.
ro: Toate erorile au fost jurnalizate.

en: The update process was aborted prematurely while running <strong>update #@version in @module.module</strong>.
ro: Procesul de actualizare a fost abandonat prematur în timpul rulării <strong>actualizare #@version în @module.module</strong>.

en: You may need to check the <code>watchdog</code> database table manually.
ro: Posibil să fie nevoie să verificați manual tabelul <code>watchdog</code> din baza de date.

en: <strong>Reminder: don't forget to set the <code>$settings['update_free_access']</code> value in your <code>settings.php</code> file back to <code>FALSE</code>.</strong>
ro: <strong>Memento: nu uitați să setați valoarea  <code>$settings['update_free_access']</code> în fișierul dvs.  <code>settings.php</code> înapoi la <code>FALS</code>.</strong>

en: Failed:
ro: Eșuat:

en: Update #@count
ro: Actualizare #@count

en: The following updates returned messages:
ro: Următoarele actualizări au returnat mesaje:

en: Review updates
ro: Revizuiți actualizările

en: Starting updates
ro: Se încep actualizările

en: Install and set as default
ro: Instalează și setează ca implicit

en: Installed theme | Installed themes
ro[0]: Temă instalată
ro[1]: Teme instalate

en: Uninstalled theme | Uninstalled themes
ro[0]: Temă dezinstalată
ro[1]: Teme dezinstalate

en: %theme is the default theme and cannot be uninstalled.
ro: %theme este tema implicită și nu poate fi dezinstalată.

en: The %theme theme has been uninstalled.
ro: Tema %theme a fost dezinstalată.

en: The %theme theme has been installed.
ro: Tema %theme a fost instalată.

en: Empty time zone
ro: Fus orar gol

en: Users may set their own time zone at registration
ro: Utilizatorii își pot seta propriile lor fusuri orare la înregistrare

en: Menu levels
ro: Nivelele meniului

en: Whether or not the content related to a term is sticky.
ro: Conținutul înrudit cu un termen este sau nu lipicios.

en: Whether or not the content related to a term is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ro: Conținutul înrudit cu un termen este sau nu lipicios. Pentru a lista conținutul lipicios prima dată, setați acesta ca descrescător.

en: The date the content related to a term was posted.
ro: Data la care conținutul legat de un termen a fost postat.

en: Telephone numbers can be displayed as links with the scheme name <em>tel:</em> by choosing the <em>Telephone</em> display format on the <em>Manage display</em> page. Any spaces will be stripped out of the link text. This semantic markup improves the user experience on mobile and assistive technology devices.
ro: Numerele de telefon pot fi afișate ca legături cu numele schemei <em>tel:</em> alegând formatul de afișare <em>Telefon</em> pe pagina <em>Administrare afișare</em>. Orice spații vor fi  scoase afară din textul legăturii. Acest marcaj semantic îmbunătățește experiența utilizatorului pe mobil și pe dispozitivele de tehnologie de asistență.

en: Title to replace basic numeric telephone number display
ro: Titlu pentru a înlocui afișarea de bază al unui număr de telefon în format numeric

en: Text (formatted) settings
ro: Setări text (formatat)

en: Text (formatted, long) settings
ro: Setări text (formatat, lung)

en: Text (formatted, long, with summary) settings
ro: Setări text (formatat, lung, cu rezumat)

en: Formatted text default display format settings
ro: Setările formatului implicit de afișare a textului formatat

en: Summary or trimmed formatted text display format settings
ro: Setările formatului de afișare a textului formatat tăiat sau a rezumatului

en: Text (formatted)
ro: Text (formatat)

en: Text (formatted, long)
ro: Text (formatat, lung)

en: Text (formatted, long, with summary)
ro: Text (formatat, lung, cu sumar)

en: Require email verification when a visitor creates an account
ro: Solicitare verificare e-mail când un vizitator creează un cont

en: - No preference -
ro: - Nici o preferință -

en: Notify user when account is canceled
ro: Notifică utilizatorul când contul este anulat

en: The time that the user was last edited.
ro: Momentul în care utilizatorul a fost editat ultima data.

en: Display the referenced author user entity.
ro: Afișarea entității de utilizator a autorului referit.

en: Add a read-more link if output is trimmed
ro: Adaugă o legătură "citiți mai mult" dacă rezultatul este tăiat

en: @entity_type revision
ro: Revizie @entity_type

en: @entity_type revisions
ro: Revizii @entity_type

en: Include reset button (resets all applied exposed filters)
ro: Includeți buton de resetare (resetează toate filtrele expuse aplicate)

en: The <em>Exposed items per page</em> field's options must include the value from the <em>Items per page</em> field (@items_per_page).
ro: Opțiunile câmpului <em>Elemente expuse per pagină</em> trebuie să includă valoarea din câmpul <em>Elemente per pagină</em> (@items_per_page).

en: REST export settings
ro: Setări export REST

en: Provide a REST export
ro: Furnizează un export REST

en: REST export path
ro: Calea exportului RESt

en: Default value callback
ro: Callback valoare implicită

en: URI as link display format settings
ro: Setări de formatare ale afișării URI-ului ca legătură

en: Timestamp ago display format settings
ro: Setări de formatare ale afișării amprentei de timp în urmă

en: Link to URI
ro: Legătură către URI

en: Field storage
ro: Stocare câmp

en: %field settings for %bundle
ro: Setări %field pentru %bundle

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
ro: Dimensiunea minimă permisă a imaginii exprimată ca LĂȚIMExÎNĂLȚIME (ex. 640x480). Lăsați necompletat pentru nici o restricție. În cazul în care se încarcă o imagine mai mică, aceasta va fi respinsă.

en: Disabling drag-and-drop functionality
ro: Dezactivarea funcționalității drag-and-drop

en: Improving table accessibility
ro: Îmbunătățire accesibilitate tabel

en: Views tables include semantic markup to improve accessibility. Data cells are automatically associated with header cells through id and header attributes. To improve the accessibility of your tables you can add descriptive elements within the Views table settings. The <em>caption</em> element can introduce context for a table, making it easier to understand. The <em>summary</em> element can provide an overview of how the data has been organized and how to navigate the table. Both the caption and summary are visible by default and also implemented according to HTML5 guidelines.
ro: Tabele views includ markup semantic pentru îmbunătățirea accesibilității. Celulele de date sunt asociate în mod automat cu celule antet prin id și atribute de antet. Pentru a îmbunătăți accesibilitatea tabelelor dvs. puteți adăuga elemente descriptive în setările de tabele din Views. Elementul <em>legendă</em>  poate introduce context pentru o tabelă, ceea ce o face mai ușor de înțeles. Elementul <em>rezumat</em> poate oferi o imagine de ansamblu a modului în care datele au fost organizate și cum să navigați tabela. Atât legenda cât și rezumatul sunt vizibile în mod implicit și sunt, de asemenea, implementate în conformitate cu ghidurile HTML5.

en: OPML field options
ro: Opțiunile câmpului OPML

en: Testing multilingual
ro: Testare multilingvă

en: Minimal profile for running tests with a multilingual installer.
ro: Profilul minim pentru rularea de teste cu un instalator multilingv.

en: Broken/Missing
ro: Deteriorat/Lipsă

[ctx: Validation]
en: Entity Reference reference access
ro: Accesul referință al entității de referință

en: You do not have access to the referenced entity (%type: %id).
ro: Nu aveți acces la entitatea de referință (%type: %id).

en: @label ID
ro: Id-ul @label

[ctx: Validation]
en: Email
ro: E-mail

en: Comments are responses to content.
ro: Comentariile sunt răspunsuri la conținut.

en: Filename: %name
ro: Nume fișier: %name

en: Recipient username
ro: Numele de utilizator al destinatarului

en: You can align images (<code>data-align="center"</code>), but also videos, blockquotes, and so on.
ro: Puteți alinia imagini (<code>data-align="center"</code>), dar și videouri, citate, ș.a.m.d.

en: You can caption images (<code>data-caption="Text"</code>), but also videos, blockquotes, and so on.
ro: Puteți adăuga legendă imaginilor (<code>data-caption="Text"</code>), dar și video-urilor, citatelor și așa mai departe.

en: Making this field required is recommended.
ro: Este recomandat ca acest câmp să fie necesar.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
ro: Atributul "title" este folosit ca o bulă de explicații atunci când treceți cu mouse-ul peste imagine. Activarea acestui câmp nu este recomandată deoarece poate produce probleme cu citititoarele de ecran.

en: Image convert failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype)
ro: Convertire eșuată de imagine cu utilizarea setului de instrumente %toolkit pentru calea %path (%mimetype)

en: The domain may not be left blank for %language.
ro: Domeniul pentru %language nu poate fi lăsat gol.

en: Leave preview?
ro: Părăsiți previzualizarea?

en: Leave preview
ro: Părăsiți previzualizarea

en: Search for @keywords
ro: Caută după @keywords

en: Instructs the toolkit to save the image with a specified extension.
ro: Instruiește setul de instrumente să salveze imaginea cu o extensie specificată.

en: Set a new image
ro: Setează o imagine nouă

en: The text with the text format applied.
ro: Textul cu formatul de text aplicat.

en: Processed summary
ro: Sumar procesat

en: The summary text with the text format applied.
ro: Rezumatul textului cu formatul de text aplicat.

en: Tabs are buttons, displayed in a bar across the top of the screen. Some tabs execute an action (such as starting Edit mode), while other tabs toggle which tray is open.
ro: Taburile sunt butoane, afișate în bară deasupra la pagină. Niște taburi execută o acțiune (de exemplu pornind modul de editare), cât timp alte taburi comută care tavă va fi deschisă.

en: Trays
ro: Zone de notificare

en: Trays are usually lists of links, which can be hierarchical like a menu. If a tray has been toggled open, it is displayed either vertically or horizontally below the tab bar, depending on the browser width. Only one tray may be open at a time. If you click another tab, that tray will replace the tray being displayed. In wide browser widths, the user has the ability to toggle from vertical to horizontal, using a link at the bottom or right of the tray. Hierarchical menus only have open/close behavior in vertical mode; if you display a tray containing a hierarchical menu horizontally, only the top-level links will be available.
ro: Zonele de notificare sunt de obicei liste de legături, care pot fi ierarhice precum un meniu. Dacă o zonă de notificare a fost deschisă prin comutație, aceasta este afișată ori vertical, ori orizontal sub bara de file, în funcție de lățimea browser-ului. Doar o zonă de notificare poate fi deschisă la un moment dat. Dacă dați click pe altă filă, acea zonă de notificare o va înlocui pe cea afișată. În browser-ele de lățimi mari, utilizatorul are abilitatea de a comuta de la vertical la orizontal, folosind o legătură în partea de jos sau în dreapta zonei de notificare. Meniurile ierarhice au comportament de deschis/închis doar în modul vertical; dacă afișați o zonă de notificare care conține un meniu ierarhic orizontal, doar legăturile principale vor fi disponibile.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your username.
ro: Contul dumneavoastră va fi blocat și nu veți mai fi capabil să vă autentificați. Tot conținutul dumneavoastră va rămâne atribuit numelui dumneavoastră de utilizator.

en: Language of the translation of user information
ro: Limba pentru traducerea informațiilor utilizatorului

en: Preferred language of the user
ro: Limba preferată a utilizatorului

en: Preferred admin language
ro: Limba preferată de administrator

en: Preferred administrative language of the user
ro: Limba administrativă preferată a utilizatorului

en: Cache metadata
ro: Metadate cache

en: Cache contexts
ro: Contexte cache

en: Path is empty.
ro: Calea este goală.

en: No query allowed.
ro: Nici o interogare permisă.

en: Invalid path. Valid characters are alphanumerics as well as "-", ".", "_" and "~".
ro: Cale nevalabilă. Caracterele valide sunt cele alfanumerice, precum și "-", ".", "_" și "~".

en: Select a @context value:
ro: Selectați o valoare pentru @context:

en: Number of plural indexes in this language.
ro: Numărul indecșilor plurali din această limbă.

en: Domain to use for this language.
ro: Domeniul ce va fi utilizat pentru această limbă.

en: Search result highlighting input
ro: Evidențierea intrării în rezultatele căutării

en: Configuration entity dependencies
ro: Dependențe entitate de configurare

en: Content entity dependencies
ro: Dependențe entitate de conținut

en: Enforced configuration dependencies
ro: Dependințe configurare impusă

en: String (long) settings
ro: Setări șir (lung)

en: URI settings
ro: Setări URI

en: If more than one application will be sharing this database, a unique table name prefix – such as %prefix – will prevent collisions.
ro: În cazul în care mai mult de o aplicație va împărți această bază de date, un tabel unic numit prefix – ca %prefix – va preveni coliziunile.

en: The author name of the comment.
ro: Numele autorului comentariului.

en: contextual links button
ro: buton legături contextuale

en: No browser language mappings available.
ro: Nu sunt mapări pentru limba browser-ului.

en: The mapping for the %browser browser language code has been deleted.
ro: Maparea pentru codul limbii browser-ului %browser a fost ștearsă.

en: The browser language detection mapping for the %browser browser language code has been deleted.
ro: Maparea de detectare a codului de limba a browserului %browser a fost ștearsă.

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not use autocomplete.
ro: Numele utilizatorului sau autorului. Acest filtru nu verifică dacă utilizatorul există și permite potrivirea parțială. Nu folosește autocompletarea.

en: Page @items.current
ro: Pagina @items.current

en: The selected style or row format does not use fields.
ro: Stilul selectat sau formatul rândului nu utilizează câmpuri.

en: The selected display type does not use @type plugins
ro: Tipul de afișare selectat nu utilizează plugin-uri de tip @type

en: The entity type
ro: Tipul entității

en: Entity Type ID
ro: ID-ul tipului de entitate

en: Configure Image Styles
ro: Configurare Stiluri de Imagine

en: Database storage size
ro: Mărimea de stocare a bazei de date

en: Text with text format
ro: Text cu format de tip text

en: Field widgets
ro: Widgeturi pentru câmp

en: Field widget
ro: Widgetul câmpului

en: Widget type machine name
ro: Numele mașină pentru tipul widget-ului

en: Textarea display format settings
ro: Setări format de afișare pentru zona de text

en: Email field display format settings
ro: Setări de afișare pentru câmpul de tip Email

en: Link to the entity
ro: Legătură către entitate

en: Synchronizing extensions: @op @name.
ro: Sincronizarea extensiilor: @op @name.

en: Link to the @entity_label
ro: Legătură către @entity_label

en: Linked to the @entity_label
ro: Legat la @entity_label

en: Simple page
ro: Pagină simplă

en: Page with blocks
ro: Pagină cu blocuri

en: Jump to the first comment.
ro: Sari la primul comentariu.

en: Jump to the first new comment.
ro: Sari la primul comentariu nou.

en: Share your thoughts and opinions.
ro: Împărtășește-ți gândurile și opiniile.

en: Content translation content settings
ro: Setări de conținut ale traducerii conținutului

en: Content translation enabled
ro: Traducere conținut activată

en: Default date type
ro: Tip de dată implicit

en: Default date value
ro: Valoare dată implicită

en: Persist field storage with no fields
ro: Persistă depozitarea câmpului fără câmpuri

en: Group by column
ro: Grupează după coloană

en: Group by columns
ro: Grupează după coloane

en: Re-use an existing field
ro: Reutilizați un câmp existent

en: Provides a filter plugin that is in use in the following filter formats: %formats
ro: Oferă un plugin de filtrare care este folosit în următoarele formate de filtrare: %formats

en: Log in to post new content in the forum.
ro: Autentificați-vă pentru a posta conținut nou pe forum.

en: Providing page-specific help
ro: Furnizarea anumitor pagini de ajutor

en: Effect settings
ro: Setări efect

en: Content Language Settings
ro: Setările de limbă ale conținutului

en: Allow to alter the language
ro: Permite modificarea limbii

en: Influence of '@title'
ro: Influența '@title'

en: Installing supporting modules
ro: Instalează module suportate

en: Default indexing settings
ro: Setări de indexare implicite

en: The default search index will be rebuilt.
ro: Indexul de căutare implicit va fi reconstruit.

en: This will re-index content in the search indexes of all active search pages. Searching will continue to work, but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
ro: Aceasta va reindexa conținutul în indecșii de căutare pentru toate pagibile de căutare active. Căutarea va continua să funcționeze dar conținutul nou nu va fi indexat până când tot conțunutul existent va fi fost indexat. Nu se poate reveni de la această acțiune.

en: All search indexes will be rebuilt.
ro: Toți indecșii de căutare vor fi reconstruți.

en: Add shortcut link
ro: Adaugă legătură către comandă rapidă

en: Popular content block settings
ro: Setările blocului pentru conținut popular

en: Number of day\s top views to display
ro: Numărul de zile în care cele mai vizualizate vor fi afișate

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. This must be changed in settings.php
ro: O cale locală existentă către sistemul de fișiere pentru păstrarea fișierelor private. Ar trebui să poată fi scrisă de Drupal și să nu fie accesibilă pe web. Aceasta trebuie să fie schimbată în fișierul settings.php

en: Publish status
ro: Publicați statusul

en: Whether or not the content related to a term is published.
ro: Conținutul înrudit cu un termen este sau nu publicat.

en: Tray "@tray" @action.
ro: Tava "@tray" @action.

en: Tray @action.
ro: Tava @action.

en: Major upgrade warning
ro: Avertisment de actualizare majoră

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version. It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
ro: Această actualizare este a unei versiuni majore, ceea ce înseamnă că poate să nu fie compatibilă cu versiunea dumneavoastră de funcționare. Este recomandat să citiți notele de lansare și să continuați pe riscul dumneavoastră.

en: User data field
ro: Câmp date utilizator

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display.
ro: Numai utilizatorii care dețin permisiunea selectată vor putea accesa această afișare.

en: Only the checked roles will be able to access this display.
ro: Numai rolurile bifate vor putea accesa această afișare.

en: The formatted text of the area
ro: Textul formatat al zonei

en: The corresponding entity field
ro: Câmpul corespunzător al entității

en: The plugin ID
ro: ID-ul plugin-ului

en: Row options
ro: Opțiuni rând

en: Display extender settings
ro: Afișarea setărilor de extindere

en: View block
ro: Bloc de vizualizare

en: Number integer display format settings
ro: Setări de formatare a afișării numerelor întregi

en: Static menu link overrides
ro: Suprascrieți legătura de meniu static

en: Entities exist of type %entity_type and %bundle_label %bundle. These entities need to be deleted before importing.
ro: Există entități de tipul %entity_type și %bundle_label %bundle. Aceste entități trebuie să fie șterse înainte de a importa.

[ctx: Plural]
en: Disabled
ro: Dezactivat

en: The language code of the language the comment is written in.
ro: Codul limbii în care este scris comentariul.

en: The message language code.
ro: Codul limbii mesajului.

en: The source language from which this translation was created.
ro: Limba sursă din care această traducere a fost creată.

en: Translation outdated
ro: Traducere expirată

en: Translation author
ro: Autorul traducerii

en: The author of this translation.
ro: Autorul acestei traduceri.

en: A boolean indicating whether the translation is visible to non-translators.
ro: Un boolean care indică dacă traducerea este vizibilă non-traducătorilor.

en: Translation created time
ro: Ora creării traducerii

en: The Unix timestamp when the translation was created.
ro: Timpul Unix al creării traducerii.

en: Translation changed time
ro: Ora modificării traducerii

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
ro: Amprenta de timp în format Unix când traducerea a fost cel mai recent salvată.

en: Alternative text is required.<br />(Only in rare cases should this be left empty. To create empty alternative text, enter <code>""</code> — two double quotes without any content).
ro: Este necesar text alternativ.<br />(Doar în cazuri rare ar trebui să fie lăsat necompletat. Pentru a crea text alternativ gol, introduceți <code>""</code> — două ghilimele duble fără nici un conținut).

en: Entities and entity types
ro: Entități și tipuri de entități

en: Entity sub-types
ro: Sub-tipuri de entitate

en: Some content entity types are further grouped into sub-types (for example, you could have article and page content types within the main site content entity type, and tag and category vocabularies within the taxonomy term entity type); other entity types, such as user accounts, do not have sub-types. Programmers use the term <em>bundle</em> for entity sub-types.
ro: Unele tipuri de entități de conținut sunt grupate mai departe în subtipuri (de exemplu, puteți avea tipurile de conținut articol și pagină în cadrul tipului de entitate de conținut a site-ului principal, și vocabularele de etichete și categorii în cadrul tipului de entitate de termen taxonomie); alte tipuri de entități, precum conturile de utilizator, nu au subtipuri. Programatorii folosesc termenul  <em>pachet</em> pentru subtipurile de entități.

en: Fields and field types
ro: Câmpuri și tipuri de câmpuri

en: Content entity types and sub-types store most of their text, file, and other information in <em>fields</em>. Fields are grouped by <em>field type</em>; field types define what type of data can be stored in that field, such as text, images, or taxonomy term references.
ro: Tipurile și subtipurile de entități de conținut stochează majoritatea textelor, fișierelor și alte informații în <em>câmpuri</em>. Câmpurile sunt grupate după <em>tipul de câmp</em>; tipul de câmp definește ce tip de date pot fi păstrate în acel câmp, ca text, imagini sau referințe către termeni de taxonomie.

en: Formatters and view modes
ro: Formatări și moduri de vizualizare

en: Content entity types and sub-types can have one or more <em>view modes</em>, used for displaying the entity items. For instance, a content item could be viewed in full content mode on its own page, teaser mode in a list, or RSS mode in a feed. In each view mode, each field can be hidden or displayed, and if it is displayed, you can choose and configure the <em>formatter</em> that is used to display the field. For instance, a long text field can be displayed trimmed or full-length, and taxonomy term reference fields can be displayed in plain text or linked to the taxonomy term page.
ro: Tipurile și subtipurile entităților de conținut pot avea unul sau mai multe <em>moduri de vizualizare</em>, folosite pentru afișarea elementelor entității. De exemplu, un element de conținut ar putea fi vizualizat în modul conținut deplin pe propria pagină, mod de reclamă într-o listare sau mod RSS într-un feed. În fiecare mod de vizualizare, fiecare câmp poate fi ascuns sau afișat și dacă este afișat, puteți alege și configura <em>formaterul</em> care este utilizat pentru afișarea câmpului. De exemplu, un câmp de tip text lung poate fi afișat tăiat sau cu lungime deplină și câmpurile de referință pentru termenii de taxonomie pot fi afișate ca text simplu sau legătură către pagina termenului de taxonomie.

en: Widgets and form modes
ro: Widget-urile și modurile formularului

en: Content entity types and sub-types can have one or more <em>form modes</em>, used for editing. For instance, a content item could be edited in a compact format with only some fields editable, or a full format that allows all fields to be edited. In each form mode, each field can be hidden or displayed, and if it is displayed, you can choose and configure the <em>widget</em> that is used to edit the field. For instance, a taxonomy term reference field can be edited using a select list, radio buttons, or an autocomplete widget.
ro: Tipurile și subtipurile de entități de conținut pot avea unul sau mai multe <em>moduri de formular</em>, folosite pentru editare. De exemplu, un element de conținut poate fi editat într-un format compact ce are doar câteva câmpuri editabile sau într-un format deplin care permite tuturor câmpurilor să fie editate. În fiecare mod de formular, fiecare câmp poate fi ascuns sau afișat și dacă este afișat puteți alege și configura <em>widgetul</em> care este folosit pentru a edita câmpul. De exemplu, un câmp referință către un termen de taxonomie poate fi editat folosind o listă de selectare, butoane radio sau un widget de completare automată.

en: Enabling field types, widgets, and formatters
ro: Activarea tipurilor de câmp, widget-urilor și formatelor

en: Views entity field handler
ro: Handler (manipulator) pentru câmpul entității din vizualizări (views)

en: Creating a field
ro: Crearea unui câmp

en: On the <em>Manage fields</em> page for your entity type or sub-type, you can add, configure, and delete fields for that entity type or sub-type. Each field has a <em>machine name</em>, which is used internally to identify the field and must be unique across an entity type; once a field is created, you cannot change the machine name. Most fields have two types of settings. The field-level settings depend on the field type, and affect how the data in the field is stored. Once they are set, they can no longer be changed; examples include how many data values are allowed for the field and where files are stored. The sub-type-level settings are specific to each entity sub-type the field is used on, and they can be changed later; examples include the field label, help text, default value, and whether the field is required or not. You can return to these settings by choosing the <em>Edit</em> link for the field from the <em>Manage fields</em> page.
ro: Pe pagina de <em>administrare câmpuri</em> pentru tipul și subtipul entității dumneavoastră, puteți adăuga, configura și șterge câmpuri pentru acel tip sau subtip de entitate. Fiecare câmp are un <em>nume de mașină</em>, care este folosit intern pentru a identifica câmpul și trebuie să fie unic pe întregul tip de entitate; odată ce un câmp este creat nu puteți schimba numele de mașină. Majoritatea câmpurilor au două tipuri de setări. Setările de la nivelul câmpului depind de tipul de câmp și afectează modul în care sunt stocate datele în câmp. Odată ce acestea sunt setate, nu mai pot fi schimbate; exemplele includ câte valori de date sunt permise pentru câmp și unde sunt păstrate câmpurile. Setările la nivel de subtip sunt specifice pentru fiecare subtip de entitate pe care este folosit câmpul și ele pot fi schimbate mai târziu; exemplele includ eticheta câmpului, text de ajutor, valoare implicită și dacă este sau nu câmpul necesar. Vă puteți întoarce la aceste setări alegând legătura de <em>editare</em> de pe pagina de <em>gestionare câmpuri</em>.

en: Re-using fields
ro: Re-utilizare câmpuri

en: Configuring field editing
ro: Configurarea editării câmpului

en: On the <em>Manage form display</em> page of your entity type or sub-type, you can configure how the field data is edited by default and in each form mode. If your entity type has multiple form modes (on most sites, most entities do not), you can toggle between the form modes at the top of the page, and you can toggle whether each form mode uses the default settings or custom settings in the <em>Custom display settings</em> section. For each field in each form mode, you can select the widget to use for editing; some widgets have additional configuration options, such as the size for a text field, and these can be edited using the Edit button (which looks like a wheel). You can also change the order of the fields on the form. You can exclude a field from a form by choosing <em>Hidden</em> from the widget drop-down list, or by dragging it into the <em>Disabled</em> section.
ro: Pe pagina <em>Administrare afișare formular</em> a tipului sau subtipului dumneavoastră de entitate, puteți configura modul în care câmpul este editat implicit și în fiecare mod de formular. Dacă tipul dumneavoastră de entitate are mai multe moduri de formular (pe majoritatea site-urilor, majoritatea entităților nu au), puteți comuta între modurile de formular în partea de sus a paginii și puteți comuta dacă fiecare mod de formular folosește setările implicite sau cele personalizate în secțiunea <em>Setări de afișare personalizate</em>. Pentru fiecare câmp din fiecare mod de formular puteți selecta widgetul folosit pentru editare: unele widgeturi au opțiuni de configurare suplimentare, precum dimensiunea pentru un câmp de tip text, și acestea pot fi editate folosind butonul "Editați" (care arată ca o roată). Puteți, de asemenea, să schimbați ordinea câmpurilor din formular. Puteți exclude un câmp din formular alegând <em>Ascuns</em> din lista selectabilă cu widgeturi sau trăgându-l în secțiunea <em>Dezactivate</em>.

en: Configuring field display
ro: Configurarea afișării câmpului

en: On the <em>Manage display</em> page of your entity type or sub-type, you can configure how each field is displayed by default and in each view mode. If your entity type has multiple view modes, you can toggle between the view modes at the top of the page, and you can toggle whether each view mode uses the default settings or custom settings in the <em>Custom display settings</em> section. For each field in each view mode, you can choose whether and how to display the label of the field from the <em>Label</em> drop-down list. You can also select the formatter to use for display; some formatters have configuration options, which you can edit using the Edit button (which looks like a wheel). You can also change the display order of fields. You can exclude a field from a specific view mode by choosing <em>Hidden</em> from the formatter drop-down list, or by dragging it into the <em>Disabled</em> section.
ro: Pe pagina <em>Administrare afișare</em> a tipului sau subtipului dumneavoastră de entitate, puteți configura modul în care câmpul este editat implicit și în fiecare mod de vizualizare. Dacă tipul dumneavoastră de entitate are mai multe moduri de vizualizare, puteți comuta între modurile de vizualizare în partea de sus a paginii și puteți comuta dacă fiecare mod de vizualizare folosește setările implicite sau cele personalizate în secțiunea <em>Setări de afișare personalizate</em>. Pentru fiecare câmp din fiecare mod de vizualizare puteți alege dacă și cum să se afișeze eticheta câmpului din lista selectabilă <em>Etichetă</em>. Puteți, de asemenea, să selectați formatorul folosit pentru afișare; unii formatori au opțiuni de configurare, pe care le puteți edita folosind butonul editați (care arată ca o roată). Puteți, de asemenea, să schimbați ordinea de afișare a câmpurilor. Puteți exclude un câmp dintr-un mod specific de vizualizare alegând <em>Ascuns</em> din lista selectabilă cu formatori sau trăgându-l în secțiunea <em>Dezactivate</em>.

en: Configuring view and form modes
ro: Configurarea vizualizării și a modurilor formularului

en: Listing fields
ro: Listarea câmpurilor

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
ro: Imaginile trebuie să fie de exact <strong>@size</strong> pixeli.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ro: Imaginile trebuie să fie mai mari de <strong>@min</strong> pixeli. Imaginile mai mari de <strong>@max</strong> pixeli vor fi redimensionate.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
ro: Imaginile trebuie să fie mai mari de <strong>@min</strong> pixeli.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ro: Imaginile mai mari decât <strong>@max</strong> pixeli vor fi redimensionate

en: Define how text is handled by combining filters into text formats.
ro: Definiți cum este tratat textul prin combinarea filtrelor în formate de text.

[ctx: Validation]
en: Forum leaf
ro: Filă forum

en: The menu link language code.
ro: Codul limbii legăturii din meniu.

en: Node authored by (uid)
ro: Nod autorizat de (uid)

en: Revision authored by (uid)
ro: Revizie autorizată de (uid)

en: Content access view grants
ro: Aprobări de vizualizare conținut

en: The location this shortcut points to.
ro: Locația către care indică această comandă rapidă.

en: Trusted Host Settings
ro: Setări gazdă de încredere

en: The trusted_host_patterns setting is set to allow %trusted_host_patterns
ro: Setarea trusted_host_patterns este setată să permită %trusted_host_patterns

en: Change site name, email address, slogan, default front page, and error pages.
ro: Modificarea numelui site-ului, a adresei de e-mail, a sloganului, a paginii principale implicite și a paginilor de eroare.

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the Appearance page.
ro: Aceasta este folosită doar atunci când situl este configurat să folosească o temă separată de administrare pe pagina de Aspect.

en: Link to any page
ro: Link către orice pagină

en: This allows to bypass access checking when linking to internal paths.
ro: Aceasta permite să ocoliți accesul verificând când o legătură indică către o cale internă.

en: Unable to install @extension, %config_names already exists in active configuration. | Unable to install @extension, %config_names already exist in active configuration.
ro[0]: Imposibil de instalat @extension, %config_names există deja în configurația activă.
ro[1]: Imposibil de instalat @extension, %config_names există deja în configurația activă.

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
ro: Nu aveți acces pentru a executa %action pe @entity_type_label %entity_label.

en: narrow
ro: îngust

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the anonymous user depending on the configured user settings.
ro: Notă: conținutul poate fi păstrat, nepublicat, șters sau transferat către utilizatorul anonim în funcție de setările utilizatorului configurat.

en: The reference view %view_name cannot be found.
ro: View-ul de referință %view_name nu poate fi găsit.

[ctx: Plural]
en: Enabled
ro: Activat

en: Pre-content
ro: Pre-conținut

en: Active menu trail
ro: Traseul meniului activ

en: Configuration updates
ro: Actualizări de configurare

en: The listed configuration will be updated.
ro: Configurația listată va fi actualizată.

en: An entity field containing a password value.
ro: Un câmp entitate care conține o valoare de parolă.

en: An autocomplete text field with tagging support.
ro: Un câmp text cu autocompletare cu suport pentru etichetare.

en: Block Content revision is a history of changes to block content.
ro: Revizia conținutului blocului este o istorie de modificări asupra conținutului blocului.

en: Responsive image style %label saved.
ro: Stilul de imagine adaptiv %label a fost salvat.

en: Field, widget, and formatter information
ro: Informații câmp, widget și format

en: Provided by modules
ro: Furnizat de module

en: Provided by Drupal core
ro: Furnizat de nucleul Drupal

en: As mentioned previously, some field types, widgets, and formatters are provided by Drupal core. Here are some notes on how to use some of these:
ro: Așa cum s-a menționat anterior, unele tipuri de câmpuri, widget-uri și formatere  sunt furnizate de nucleul Drupal. Aici sunt câteva note despre cum să folosiți unele dintre acestea:

en: <strong>Number fields</strong>: When you add a number field you can choose from three types: <em>decimal</em>, <em>float</em>, and <em>integer</em>. The <em>decimal</em> number field type allows users to enter exact decimal values, with fixed numbers of decimal places. The <em>float</em> number field type allows users to enter approximate decimal values. The <em>integer</em> number field type allows users to enter whole numbers, such as years (for example, 2012) or values (for example, 1, 2, 5, 305). It does not allow decimals.
ro: <strong>Câmpurile de tip număr</strong>: Când adăugați un câmp de tip număr puteți alege din trei tipuri: <em>zecimal</em>, <em>număr cu virgulă</em> și <em>întreg</em>. Tipul de câmp număr <em>zecimal</em> permite utilizatorilor să introducă valori exacte de tip zecimal, cu un număr fix de locuri zecimale. Tipul de câmp de numere <em>cu virgulă</em> permite utilizatorilor să introducă valori zecimale aproximative. Tipul de câmp de număr <em>întreg</em> permite utilizatorilor să introducă numere întregi, ca ani (de exemplu, 2012) sau valori (de exemplu,1, 2, 5, 305). Nu permite numere zecimale.

en: Defining image styles
ro: Definire stiluri de imagine

en: Naming image styles
ro: Denumirea stilurilor de imagine

en: When you define an image style, you will need to choose a displayed name and a machine name. The displayed name is shown in administrative pages, and the machine name is used to generate the URL for accessing an image processed in that style. There are two common approaches to naming image styles: either based on the effects being applied (for example, <em>Square 85x85</em>), or based on where you plan to use it (for example, <em>Profile picture</em>).
ro: Când definiți un stil de imagine, va fi necesar să alegeți un nume de afișare și un nume de mașină. Numele de afișare va fi afișat pe paginile de administrare și numele de mașină este folosit pentru a genera URL-ul pentru a accesa o imagine procesată în acel stil. Sunt două abordări răspândite pentru denumirea stilurilor de imagine: bazat pe efectele care se aplică la imagine (de exemplu, <em>Pătrat 85x85</em> sau bazat pe locația unde se va folosi (de exemplu <em>Poză de profil</em>).

en: Configuring image fields
ro: Configurarea câmpurilor de imagine

en: The maximum file size that can be uploaded is limited by PHP settings of the server, but you can restrict it further by configuring a <em>Maximum upload size</em> in the field settings (this setting can be changed later). The maximum file size, either from PHP server settings or field configuration, is automatically displayed to users in the help text of the image field.
ro: Dimensiunea maximă al fișierului ce se poate încărca este limitată de setările serverului PHP dar se poate restricționa și prin configurarea <em>dimensiunea maximă de încărcare</em> în setările câmpului (această setare se poate schimba ulterior). Dimensiunea maximă al fișierului, luat ori din setările serverului PHP ori din configurarea câmpului, este afișată automat pentru utilizatori în textul de ajutor al câmpului de imagine.

en: You can also configure a default image that will be used if no image is uploaded in an image field. This default can be defined for all instances of the field in the field storage settings when you create a field, and the setting can be overridden for each entity sub-type that uses the field.
ro: Puteți configura și o imagine implicită care va fi utilizată în cazul în care nici o imagine nu a fost încărcată într-un câmp de tip imagine. Această valoare implicită poate fi definită pentru toate instanțele câmpului, la crearea unui câmp, în cadrul setărilor de stocare, și va putea fi suprascrisă pentru fiecare subtip de entitate care folosește câmpul respectiv.

en: Configuring displays and form displays
ro: Configurare vizualizări și vizualizări formulare

en: On the <em>Manage display</em> page, you can choose the image formatter, which determines the image style used to display the image in each display mode and whether or not to display the image as a link. On the <em>Manage form display</em> page, you can configure the image upload widget, including setting the preview image style shown on the entity edit form.
ro: Pe pagina <em>Administrare afișare</em> puteți alege formatorul de imagine care determină stilul imaginii utilizat pentru a afișa imaginea în fiecare mod de vizualizare și dacă să fie afișată imaginea ca legătură sau nu. Pe pagina <em>Administrare afișare formular</em> puteți configura widget-ul imaginii încărcate, inlusiv setarea stilului de previzualizare a imaginii afișat în formularul de editare a entității.

en: Selected language configuration
ro: Configurarea limbii selectate

en: Selected default language no longer exists.
ro: Limba implicită selectată nu mai există.

en: Language detection configuration saved.
ro: Configurările pentru detectarea limbii au fost salvate.

en: Language codes or other custom text to use as a path prefix for URL language detection. For the selected fallback language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
ro: Codurile de limbă sau alt text personalizat care urmează să fie folosite ca un prefix de limbă pentru detectarea limbii din URL. Pentru limba de rezervă selectată, această valoare poate fi lăsată necompletată. <strong>Modificând această valoare URL-urile existente se pot deteriora. Utilizați cu prudență într-un mediu de producție.</strong> Exemplu: Specificând "deutsch" drept codul prefix a căii pentru limba germană rezultă în URL-uri ca "example.com/deutsch/contact".

[ctx: Validation]
en: Link URI can be accessed by the user.
ro: URI-ul legăturii poate fi accesat de utilizator.

en: The path '@uri' is inaccessible.
ro: Calea '@uri' este inaccesibilă.

en: The path '@uri' is invalid.
ro: Calea '@uri' nu este validă.

en: The location this menu link points to.
ro: Locația către care duce această legătură.

en: Indicates whether the menu link should be rediscovered
ro: Indică dacă legătura de meniu trebuie redescoperită sau nu

en: @title [%language translation]
ro: @title [traducere în %language]

en: The username of the content author.
ro: Numele de utilizator al autorului conținutului.

en: Defining responsive image styles
ro: Definirea stilurilor de imagini adaptive

en: Using responsive image styles in Image fields
ro: Se folosesc stiluri de imagini adaptive în câmpurile de tip imagine

en: A responsive image style associates an image style with each breakpoint defined by your theme.
ro: Un stil de imagine adaptiv asociază un stil de imagine cu fiecare punct de întrerupere definit de tema dumneavoastră.

en: Responsive image styles
ro: Stiluri de imagine adaptive

en: Edit responsive image style
ro: Editați stil de imagine adaptiv

en: Duplicate responsive image style
ro: Duplicați stil de imagine adaptiv

en: Add responsive image style
ro: Adăugați stil de imagine adaptiv

en: Responsive image style
ro: Stil de imagine adaptiv

en: Image style mappings
ro: Mapări ale stilului de imagine

en: Image style mapping
ro: Mapare a stilului de imagine

en: Responsive image mapping type
ro: Tipul de mapare a imaginii adaptive

en: Sizes attribute
ro: Atributul dimensiunilor

en: Image styles to be used when using the 'sizes' attribute
ro: Stilul de imagine folosit la utilizarea atributului 'dimensiuni'

en: <em>Duplicate responsive image style</em> @label
ro: <em>Duplicați stilul de imagine adaptiv</em> @label

en: <em>Edit responsive image style</em> @label
ro: <em>Editați stilul de imagine adaptiv</em> @label

en: Responsive image style @label saved.
ro: Stil de imagine adaptiv @label salvat.

en: Responsive image style: @responsive_image_style
ro: Stil de imagine adaptiv: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
ro: Selectați un stil de imagine adaptiv.

en: The default drag-and-drop user interface for ordering tables in the administrative interface presents a challenge for some users, including users of screen readers and other assistive technology. The drag-and-drop interface can be disabled in a table by clicking a link labeled "Show row weights" above the table. The replacement interface allows users to order the table by choosing numerical weights instead of dragging table rows.
ro: Interfața implicită a utilizatorului cu drag-and-drop pentru ordonarea tabelelor în interfața administrativă reprezintă o provocare pentru unii utilizatori, inclusiv utilizatorilor de cititoare de ecran și alte tehnologii de asistență. Interfața drag-and-drop poate fi dezactivată într-un tabel făcând clic pe un link cu eticheta "Afișare coloana greutate" deasupra tabelului. Interfața de înlocuire permite utilizatorilor de a ordona tabela prin alegerea greutăți numerice în loc de tragerea rândurilor din tabelă.

en: Using maintenance mode
ro: Folosirea modului mentenanță

en: Configuring the file system
ro: Configurarea sistemului de fișiere

en: Configuring the image toolkit
ro: Configurarea setului de instrumente a imaginii

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să ștergeți formatul %name : %format?

en: Managing vocabularies
ro: Gestionare vocabulare

en: Managing terms
ro: Gestionare termeni

en: Classifying entity content
ro: Clasificarea conținutului entității

en: Adding new terms during content creation
ro: Adăugare de termeni noi în timpul creării de conținut

[ctx: Validation]
en: User email required
ro: Email-ul utilizatorului este necesar

en: The target entity
ro: Entitatea vizată

en: Append a destination query string to operation links.
ro: Adaugă un șir de interogare de destinație la legăturile de operații.

en: Provides links to perform entity operations.
ro: Furnizează legături pentru a efectua operații pe entități.

en: Content language of view row
ro: Limba conținutului rândului view-ului

en: Original language of content in view row
ro: Limba originală a conținutului în rândul view-ului

en: Rendering Language
ro: Limba de Randare

en: All content that supports translations will be displayed in the selected language.
ro: Tot conținutul care suportă traduceri va fi afișat în limba selectată.

en: The contextual filter values are provided by the URL.
ro: Valorile filtrului contextual sunt furnizate de URL.

en: The following replacement tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
ro: Următoarele token-uri de înlocuire sunt disponibile pentru acest câmp. Rețineți că din cauza ordinii de redare, nu puteți folosi câmpuri care urmează după acest câmp; dacă aveți nevoie de un câmp nelistat aici, rearanjați-vă câmpurile.

en: Entity reference field storage settings
ro: Setări de stocare pentru câmpul de tip referință către o entitate

en: Entity reference field settings
ro: Setări pentru câmpul de tip referință către o entitate

en: Entity reference selection plugin settings
ro: Setări pentru extensia de selectare a referinței către o entitate

en: Display in native language
ro: Afișează în limba nativă

en: HTTP cookies
ro: Cookie-uri HTTP

en: HTTP headers
ro: Antete HTTP

en: Is super user
ro: Este super utilizator

en: Query arguments
ro: Argumentele interogării

en: Request format
ro: Formatul cererii

en: A flag indicating whether this is the default translation.
ro: Un marcaj care indică dacă aceasta este traducerea implicită.

en: Field settings (@on_label / @off_label)
ro: Setările câmpului (@on_label / @off_label)

en: Displayed in native language
ro: Afișat în limba nativă

en: Hide lower priority columns
ro: Ascundeți coloanele cu prioritate mai mică

en: Submitted by @username on @datetime
ro: Submis de @username la @datetime

en: By @author @time ago
ro: De @author cu @time în urmă

en: With multiple languages configured, registered users can select their preferred language and authors can assign a specific language to content.
ro: Cu multiple limbi configurate, utilizatorii înregistrați pot selecta limba lor preferată și autorii pot atribui conținutului o limbă specifică.

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
ro: Această pagină oferă, de asemenea, o privire de ansamblu la cât de mult din interfața sitului a fost tradusă pentru fiecare limbă configurată.

en: This must be an external URL such as %url.
ro: Acesta trebuie să fie un URL extern, precum %url.

[ctx: Validation]
en: No dangerous external protocols
ro: Fără protocoale externe periculoase

[ctx: Validation]
en: No broken internal links
ro: Fără legături interne deteriorate

en: Submitted by @author_name on @date
ro: Postat de @author_name la @date

en: Search looks for exact, case-insensitive keywords; keywords shorter than a minimum length are ignored.
ro: Căutarea se uită exact după cuvinte cheie insensibile la majuscule; cuvintele cheie mai mici decât o lungime minimă sunt ignorate.

en: Use upper-case OR to get more results. Example: cat OR dog (content contains either "cat" or "dog").
ro: Folosiți OR cu litere majuscule pentru a primi mai multe rezultate. Exemplu: pisică OR câine (conținutul conține ori "pisică" or "câine").

en: You can use upper-case AND to require all words, but this is the same as the default behavior. Example: cat AND dog (same as cat dog, content must contain both "cat" and "dog").
ro: Puteți folosi litere mari ȘI să solicitați toate cuvintele, dar aceasta este același lucru cu modul implicit. Exemplu: pisică ȘI câine (este același lucru cu pisică câine, conținutul trebuie să conțină atât "pisică" cât șu "câine").

en: Use quotes to search for a phrase. Example: "the cat eats mice".
ro: Folosiți ghilimele pentru a căuta o frază. Exemplu: "pisica mănâncă șoareci".

en: You can precede keywords by - to exclude them; you must still have at least one "positive" keyword. Example: cat -dog (content must contain cat and cannot contain dog).
ro: Puteți indica înainte cuvintelor cheie simbolul - pentru a le exclude; trebuie să aveți încă cel puțin un cuvânt cheie "pozitiv". Exemplu: pisică -câine (conținutul trebuie să conțină cuvântul pisică și nu poate conține cuvântul câine).

en: User is admin
ro: Utilizatorul este administrator

en: Include the anonymous user in the matched entities.
ro: Includerea utilizatorului anonim în entitățile echivalente.

en: Include the anonymous user.
ro: Include utilizatorul anonim.

en: User search looks for user names and partial user names. Example: mar would match usernames mar, delmar, and maryjane.
ro: Căutarea după utilizator se uită la numele de utilizatori și la părți din numele de utilizatori. Exemplu: mar s-ar potrivi cu numele de utilizatori: mar, delmar și maryjane.

en: You can use * as a wildcard within your keyword. Example: m*r would match user names mar, delmar, and elementary.
ro: Puteți folosi * ca un metacaracter în cadrul cuvintelor cheie. Exemplu: m*r s-ar potrivi cu numele utilizatorilori: mar, delmar și elementary.

en: No eligible views were found.
ro: Nu s-au găsit vizualizări eligibile.

en: The view is not based on a translatable entity type or the site is not multilingual.
ro: View-ul nu se bazează pe un tip de entitate traductibilă sau situl nu este multilingv.

en: Display "@display" uses a "more" link but there are no displays it can link to. You need to specify a custom URL.
ro: Afișarea "@display" folosește o legătură "mai mult" dar nu sunt afișări către care poate indica. Trebuie să specificați un URL personalizat.

en: Disabling SQL rewriting will omit all query tags, i. e. disable node access checks as well as override hook_query_alter() implementations in other modules.
ro: Dezactivarea rescrierii SQL va omite toate etichetele (tags) pentru interogări, cum ar fi dezactivarea verificării accesului la noduri sau implementările hook_query_alter() din alte module.

en: Testing config overrides
ro: Testează suprascrierea configurărilor

en: Minimal profile for running tests with config overrides in a profile.
ro: Profil minimal pentru rularea testelor cu configurări suprascrise în profil.

en: @count second | @count seconds
ro[0]: @count secundă
ro[1]: @count secunde
ro[2]: @count de secunde

en: Account's permissions
ro: Permisiile contului

en: The hashed password
ro: Parola hashuită

en: Existing password
ro: Parola existentă

en: Display the author name.
ro: Afișează numele autorului.

en: Are you sure you want to create a new %name @type?
ro: Sunteți sigur că doriți să creați un nou %name @type?

en: Using the personal contact form
ro: Folosind formularul de contact personal

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a site visitor is viewing a user profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form. The personal contact link is not shown when you are viewing your own profile, and users must have both <em>View user information</em> (to see user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> permission to see the link. The user whose profile is being viewed must also have their personal contact form enabled (this is a user account setting); viewers with <em>Administer users</em> permission can bypass this setting.
ro: Vizitatorii site-ului pot trimite email către utilizatorii înregistrați folosind formularul personal de contact, fără să știe sau să afle adresa de email a recipientului. Când un vizitator se uita la pagina de profil a unui utilizator, va vedea un tab sau un link de <em>Contact</em>, care duce către formularul personal de contact. Linkul către formularul personal de contact nu este afișat când vă uitați la pagina de profil a dvs, iar utilizatorii trebuie să aibă permisiile <em>Vedeți informațiile utilizatorului</em> (pentru a vedea profile) și <em>Folosiți formularul de contact personal al utilizatorilor</em> pentru a vedea linkul. În plus, utilizatorul al cărui profil este vizualizat trebuie să aibă formularul personal activat (care e o setare a contului de utilizator); utilizatorii cu permisia <em>Administreză utilizatori</em> pot sări peste această setare.

en: Configuring contact forms
ro: Configurare formulare de contact

en: Linking to contact forms
ro: Indică la formularele de contact

en: Adding content to contact forms
ro: Adăugare conținut la formularele de contact

en: @label (Translation is not supported).
ro: @label (Nu are suport pentru traducere).

en: @entity using @field_name
ro: @entity folosește @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ro: Referiți fiecare @entity cu un @field_name setat pentru @label.

en: Configuring form displays
ro: Configurarea afișărilor formularului

en: Reference fields have several widgets available on the <em>Manage form display</em> page:
ro: Câmpurile de referință au mai multe widget-uri disponibile pe pagina <em>Administrați afișarea formularului</em>:

en: The <em>Check boxes/radio buttons</em> widget displays the existing entities for the entity type as check boxes or radio buttons based on the <em>Allowed number of values</em> set for the field.
ro: Widgetul <em>căsuțe bifabile/butoane radio</em> afișează entitățile existente pentru tipul de entitate ca butoane radio sau casuțe bifabile bazat pe setarea <em>numărul de valori permise</em> pentru câmp.

en: The <em>Select list</em> widget displays the existing entities in a drop-down list or scrolling list box based on the <em>Allowed number of values</em> setting for the field.
ro: Widgetul <em>listă selectabilă</em> afișează entitățile existente într-o listă derulantă sau o listă de casete derulabilă bazat pe setarea <em>numărul de valori permise</em> pentru câmp.

en: The <em>Autocomplete</em> widget displays text fields in which users can type entity labels based on the <em>Allowed number of values</em>. The widget can be configured to display all entities that contain the typed characters or restricted to those starting with those characters.
ro: Widgetul <em>completare automată</em> afișează câmpurile de tip text, în care utilizatorii pot tasta etichetele entității bazat pe <em>numărul de valori permise</em>. Widgetul poate fi configurat să afișeze toate entitățile care conțin caracterele introduse sau limitate la cele care încep cu acele caractere.

en: The <em>Autocomplete (Tags style)</em> widget displays a multi-text field in which users can type in a comma-separated list of entity labels.
ro: Widgetul <em>completare automată (stilul taguri)</em> afișează un câmp cu mai multe texte în care utilizatorii pot introduce o listă separată de virgule a etichetelor entității.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php or Nginx with PHP-FPM.
ro: Serverul dvs. nu este capabil să afișeze progresul fișierelor încărcate. Progresul încărcării fișierului necesită un server Apache ce rulează PHP cu mod_php sau Nginx cu PHP-FPM.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php or PHP-FPM and not as FastCGI.
ro: Serverul dumneavoastră nu este capabil să afișeze progresul încărcării fișierului. Progresul încărcării fișierului necesită ca PHP să ruleze în regim mod_php sau PHP-FPM și nu FastCGI.

en: Display download path
ro: Afișați calea de descărcare

en: Display the filemime as icon
ro: Afișati filemime ca pictogramă

en: Detect tar
ro: Detectare arhivă de tip tar

en: Link this field to the file download URL
ro: Leagă acest câmp către URL-ul de descărcare a fișierului

en: File link
ro: Legătură către fișier

en: Include tar in extension
ro: Includere tar în extensie

en: If the part of the filename just before the extension is '.tar', include this in the extension output.
ro: Dacă partea numelui fișierului de dinainte de extensie este '.tar', includeți acesta la afișarea extensiei.

en: Display the file download URI
ro: Arată URI-ul de descărcare a fișierului

en: Display an icon
ro: Afișează o pictogramă

en: The icon is representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
ro: Pictograma reprezintă tipul fișierului, în loc de text MIME (ca "image/jpeg")

en: Using text fields with text formats
ro: Utilizare câmpuri text cu formate de tip text

en: Text fields that allow text formats are those with "formatted" in the description. These are <em>Text (formatted, long, with summary)</em>, <em>Text (formatted)</em>, and <em>Text (formatted, long)</em>. You cannot change the type of field once a field has been created.
ro: Câmpurile de tip text care permit formate de text sunt cele cu "formatted" în descriere. Acestea sunt <em>Text (formatat, lung, cu rezumat)</em>, <em>Text (formatat)</em> și <em>Text (formatat, lung)</em>. Odată ce un câmp a fost creat nu mai puteți schimba tipul câmpului.

en: Setting the allowed link type
ro: Setarea tipului de legătură permis

en: In the field settings you can define the allowed link type to be <em>internal links only</em>, <em>external links only</em>, or <em>both internal and external links</em>. <em>Internal links only</em> and <em>both internal and external links</em> options enable an autocomplete widget for internal links, so a user does not have to copy or remember a URL.
ro: În setările câmpului puteți defini tipul de legătură permis să fie <em>doar legături interne</em>, <em>doar legături externe</em> sau <em>atât legături interne cât și externe</em>. Opțiunile <em>doar legături interne</em> și <em>atât legături interne cât și externe</em> activează un widget de autocompletare pentru legăturile interne, așadar un utilizator nu trebuie să copieze sau să-și amintească un URL.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
ro: Reviziile vă permit să urmăriți diferențele dintre versiuni multiple ale conținutului dumneavoastră și să reveniți la o versiune mai veche.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
ro: @type %title a revenit la revizia din %revision-date.

en: Speeding up your site
ro: Accelerați funcționalitatea sitului dumneavoastră

en: Site default language code
ro: Codul limbii implicite a sitului

en: Page caching
ro: Caching-ul paginii

en: Allowing users to add new terms gradually builds a vocabulary as content is added and edited. Users can add new terms if either of the two <em>Autocomplete</em> widgets is chosen for the Taxonomy term reference field in the <em>Manage form display</em> page for the field. You will also need to enable the <em>Create referenced entities if they don't already exist</em> option, and restrict the field to one vocabulary.
ro: Permițând utilizatorilor să adauge treptat termeni noi se construiește un vocabular pe măsură ce conținutul este adăugat și editat. Utilizatorii pot adăuga termeni noi dacă vreunul dintre cele două widget-uri de<em>Autocompletare</em> este ales pentru câmpul de referință al termenului taxonomie pe pagina de <em>Administrare afișare formular</em> pentru câmp. Veți avea nevoie să activați de asemenea opțiunea <em>Creați entități la care se face referire dacă acestea nu există deja</em> și restricționați câmpul unui vocabular.

en: If you choose <em>Text (plain)</em> or <em>Text (formatted)</em> as the field type on the <em>Manage fields</em> page, then a field with a single row is displayed. You can change the maximum text length in the <em>Field settings</em> when you set up the field.
ro: Dacă alegeți <em>Text (simplu)</em> sau <em>Text (formatat)</em> drept tip de câmp pe pagina de <em>Gestionare câmpuri</em>, atunci un câmp cu un singur rând va fi afișat. Puteți schimba lungimea maximă a textului în <em>Setările câmpului</em> când setați câmpul.

en: If you choose <em>Text (plain, long)</em>, <em>Text (formatted, long)</em>, or <em>Text (formatted, long, with summary)</em> on the <em>Manage fields</em> page, then users can insert text of unlimited length. On the <em>Manage form display</em> page, you can set the number of rows that are displayed to users.
ro: Dacă alegeți <em>Text (simplu, lung)</em>, <em>Text (formatat, lung)</em> sau <em>Text (formatat, lung, cu rezumat)</em> pe pagina de <em>Gestionare câmpuri</em>, atunci utilizatorii pot introduce text cu lungime nedefinită. Pe pagina <em>Administrare afișare formular</em>, puteți seta numărul de rânduri care este afișat utilizatorilor.

en: As an alternative to using a trimmed version of the text, you can enter a separate summary by choosing the <em>Text (formatted, long, with summary)</em> field type on the <em>Manage fields</em> page. Even when <em>Summary input</em> is enabled, and summaries are provided, you can display <em>trimmed</em> text nonetheless by choosing the appropriate format on the <em>Manage display</em> page.
ro: Ca o alternativă la folosirea unei versiuni tăiate a textului, puteți introduce un rezumat separat prin alegerea tipului de câmp <em>text (formatat, lung, cu rezumat)</em> de pe pagina de <em>administrare câmpuri</em>. Chiar și când este activată <em>intrarea de tip rezumat</em> și rezumatele sunt furnizate, cu toate acestea, puteți afișa text <em>tăiat</em> prin alegerea formatului potrivit pe pagina de <em>administrare afișare</em>.

en: Performing updates through the Update page
ro: Efectuarea actualizărilor prin intermediul paginii Actualizări

en: Link to the user
ro: Legătură către utilizator

en: Display the user or author name.
ro: Afișează numele utilizatorului sau al autorului.

[ctx: Validation]
en: Password required for protected field change
ro: Este necesară introducerea parolei pentru schimbarea unor câmpuri protejate

en: Text to use for this variant, @count will be replaced with the value.
ro: Textul folosit pentru această variantă, @count va fi înlocuit cu valoarea.

en: Text to use for the singular form, @count will be replaced with the value.
ro: Textul folosit pentru forma singulară, @count va fi înlocuit cu valoarea.

en: Testing multilingual with English
ro: Testare multilingvă cu limba engleză

en: Contains US ASCII characters only
ro: Conține doar caractere US ASCII

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
ro: Finalizare comandă! Vă mulțumim pentru cumpărăturile făcute.

en: Resolving missing content
ro: Rezolvarea conținutului absent

en: The following @entity-type translations will be deleted:
ro: Următoarele traduceri @entity-type vor fi șterse:

en: Delete @language translation
ro: Ștergeți traducerea pentru limba @language

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
ro: Traducerea @entity-type %label @language a fost ștearsă.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți traducerea în @language pentru @entity-type %label?

en: The core.extension configuration does not exist.
ro: Configurația core.extension nu există.

en: Unable to install the %module module since it does not exist.
ro: Modulul %module nu a putut fi instalat pentru că acesta nu există.

en: Unable to uninstall the %module module since the %dependent_module module is installed.
ro: Imposibil de dezinstalat modulul %module deoarece modulul %dependent_module este instalat.

en: Unable to install the %theme theme since it does not exist.
ro: Tema %theme nu a putut fi instalată pentru că aceasta nu există.

en: Unable to install the %theme theme since it requires the %required_theme theme.
ro: Imposibil de instalat tema %theme deoarece aceasta necesită tema %required_theme theme.

en: Unable to uninstall the %theme theme since the %dependent_theme theme is installed.
ro: Imposibil de dezinstalat tema %theme deoarece tema %dependent_theme este instalată.

en: Configuration %name depends on the %owner module that will not be installed after import.
ro: Configurația %name depinde de modulul %owner care nu va fi instalat după import.

en: Configuration %name depends on the %owner theme that will not be installed after import.
ro: Configurația %name depinde de tema %owner care nu va fi instalată după import.

en: Configuration %name depends on the %owner extension that will not be installed after import.
ro: Configurația %name depinde de extensia %owner care nu va fi instalată după import.

en: Unable to install the %module module since it requires the %required_module module. | Unable to install the %module module since it requires the %required_module modules.
ro[0]: Imposibil de instalat modulul %module întrucât acesta necesită modulul %required_module.
ro[1]: Imposibil de instalat modulul %module întrucât acesta necesită modulele %required_module.

en: Configuration %name depends on the %module module that will not be installed after import. | Configuration %name depends on modules (%module) that will not be installed after import.
ro[0]: Configurația %name depinde de modulul %module care nu va fi instalat după import.
ro[1]: Configurația %name depinde de modulele (%module) care nu vor fi instalate după import.

en: Configuration %name depends on the %theme theme that will not be installed after import. | Configuration %name depends on themes (%theme) that will not be installed after import.
ro[0]: Configurația %name depinde de tema %theme care nu va fi instalată după import.
ro[1]: Configurația %name depinde de temele (%theme) care nu vor fi instalate după import.

en: Configuration %name depends on the %config configuration that will not exist after import. | Configuration %name depends on configuration (%config) that will not exist after import.
ro[0]: Configurația %name depinde de configurația %config care nu va mai exista după import.
ro[1]: Configurația %name depinde de o configurație (%config) care nu va mai exista după import.

en: Interface text
ro: Textul interfeței

en: Order of language detection methods for interface text. If a translation of interface text is available in the detected language, it will be displayed.
ro: Ordinea metodelor de detectare a limbii pentru textul intefeței. Dacă este disponibilă o traducere a textului interfeței în limba detectată, va fi afișată.

en: Inaccessible
ro: Inaccesibil

[ctx: Validation]
en: Null
ro: Nul

en: Empty block library behavior
ro: Comportament librărie de blocuri goală

en: Provides a link to add a new block.
ro: Furnizează o legătură pentru adăugarea unui bloc nou.

en: Books have a hierarchical structure, called a <em>book outline</em>. Each book outline can have nested pages up to nine levels deep. Multiple content types can be configured to behave as a book outline. From the content edit form, it is possible to add a page to a book outline or create a new book.
ro: Cărțile au o structură ierarhică, numită <em>structura cărții</em>. Fiecare structură de carte poate avea pagini înlănțuite a câte nouă nivele adâncime. Mai multe tipuri de conținut pot fi configurate ca să se comporte ca o structură de carte. De pe formularul de editare al conținutului este posibil să se adauge o pagină la o structură de carte sau să se creeze o nouă carte.

en: Configuring content types for books
ro: Configurare tipuri de conținut pentru cărți.

en: Content type for the <em>Add child page</em> link
ro: Tip de conținut pentru legătura <em>Adăugare pagină copil</em>

en: The configuration cannot be imported because it failed validation for the following reasons:
ro: Configurarea nu poate fi importată deoarece nu a reușit validarea din următoarele motive:

en: Link to translate @entity_type_label
ro: Legătura pentru a traduce @entity_type_label

en: Provide a translation link to the @entity_type_label.
ro: Furnizează un link de traducere către @entity_type_label.

en: The Forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. In a forum, users post topics and threads in nested hierarchies, allowing discussions to be categorized and grouped.
ro: Modulul Forum vă lasă să creați forumuri de discuții înșiruite cu funcționalități similare altor sisteme de mesaje de bord. Într-un forum, utilizatorii postează topicuri și mesaje în ierarhii înlănțuite, permițând ca discuțiile să fie categorizate și grupate.

en: A forum is represented by a hierarchical structure, consisting of:
ro: Un forum este reprezentat de o structură ierarhică, care constă în:

en: <em>Forums</em> (for example, <em>Recipes for cooking vegetables</em>)
ro: <em>Forumuri</em> (de exemplu, <em>Rețete de gătire a legumelor</em>)

en: <em>Forum topics</em> submitted by users (for example, <em>How to cook potatoes</em>), which start discussions.
ro: <em>Subiecte de forum</em> trimise de utilizatori (de exemplu, <em>Cum să gătim cartofi</em>), care încep discuții.

en: Threaded <em>comments</em> submitted by users (for example, <em>You wash the potatoes first and then...</em>).
ro: <em>Comentariile</em> înșiruite, submise de utilizatori (de exemplu, <em>Prima dată spălați cartofii, apoi...</em>).

en: Optional <em>containers</em>, used to group similar forums. Forums can be placed inside containers, and vice versa.
ro: <em>Containere</em> opționale, folosite pentru a grupa forumurile similare. Forumurile pot fi plasate în interiorul containerelor și vice versa.

en: Setting up the forum structure
ro: Configurarea structurii forumului

en: Navigating in the forum
ro: Navigare pe forum

en: Interface text language selected for page
ro: Limba textului interfeței selectată pentru pagină

en: Customize %language_name language detection to differ from Interface text language detection settings
ro: Personalizați detectarea limbii %language_name pentru a diferi de setările de detectare a limbii textului interfeței

en: The domain for %language may only contain the domain name, not a trailing slash, protocol and/or port.
ro: Domeniul pentru %language poate sa conțină doar numele domeniului, fără slash(/) la sfârșit, protocol și/sau port.

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
ro: Traducerea @language pentru @type %label a fost ștearsă.

en: Xdebug settings
ro: Setări Xdebug

en: xdebug.max_nesting_level is set to %value.
ro: xdebug.max_nesting_level este setat la %value.

en: Set <code>xdebug.max_nesting_level=@level</code> in your PHP configuration as some pages in your Drupal site will not work when this setting is too low.
ro: Setați <code>xdebug.max_nesting_level=@level</code> în fișierul de configurare PHP, deoarece unele pagini din situl Drupal nu vor funcționa când valoarea acestei setări este una prea mică.

en: For more detailed information, see the <a href="https://www.drupal.org/upgrade">upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
ro: Pentru informații mai detaliate vedeți <a href="https://www.drupal.org/upgrade">manualul de actualizare</a>. Dacă nu sunteți siguri ce înseamnă acești termeni, cel mai probabil ar trebui sa contactați furnizorul de găzduire.

en: Trimmed limit
ro: Limita tăierii

en: If the summary is not set, the trimmed %label field will end at the last full sentence before this character limit.
ro: Dacă nu este setat sumarul, câmpul %label tăiat se va sfârși la ultima propoziție întreagă înaintea acestei limite de caractere.

en: Trimmed limit: @trim_length characters
ro: Limita tăierii: @trim_length caractere

en: Working with multilingual views
ro: Lucrul cu views-uri multilingve

en: If your site has multiple languages and translated entities, each result row in a view will contain one translation of each involved entity (a view can involve multiple entities if it uses relationships). You can use a filter to restrict your view to one language: without filtering, if an entity has three translations it will add three rows to the results; if you filter by language, at most one result will appear (it could be zero if that particular entity does not have a translation matching your language filter choice). If a view uses relationships, each entity in the relationship needs to be filtered separately. You can filter a view to a fixed language choice, such as English or Spanish, or to the language selected by the page the view is displayed on (the language that is selected for the page by the language detection settings either for Content or User interface).
ro: Dacă site-ul dumneavoastră are mai multe limbi și entități traduse, fiecare rând rezultat într-o vizualizare va conține o traducere a fiecărei entități implicate (o entitate poate implica mai multe entități dacă folosește relații). Puteți folosi un filtru pentru a restricționa vizualizarea dumneavoastră la o limbă: fără filtrare, dacă o entitate are trei traduceri, va adăuga trei rânduri rezultatului; dacă filtrați după limbă, cel puțin un rezultat va apărea (poate fi zero dacă o anumită entitate nu are o traducere care să se potrivească cu alegerea dumneavoastră a filtrului de limbă). Dacă o vizualizare folosește relații, fiecare entitate din relație trebuie filtrată separat. Puteți filtra o vizualizare după o alegere fixă de limbă, cum ar fi Engleză sau Spaniolă, sau după limba selectată de pagina pe care este afișată vizualizarea (limba care este selectată pentru pagină de către setările de detecție a limbii sau pentru interfața de Conținut sau Utilizator).

en: Because each result row contains a specific translation of each entity, field-level filters are also relative to these entity translations. For example, if your view has a filter that specifies that the entity title should contain a particular English word, you will presumably filter out all rows containing Chinese translations, since they will not contain the English word. If your view also has a second filter specifying that the title should contain a particular Chinese word, and if you are using "And" logic for filtering, you will presumably end up with no results in the view, because there are probably not any entity translations containing both the English and Chinese words in the title.
ro: Deoarece fiecare rând de rezultat conține o traducere specifică a fiecărei entități, filtrele la nivel de câmp sunt de asemenea relative acestor traduceri de entități. De exemplu, dacă vizualizarea dumneavoastră are un filtru care specifică faptul că titlul entității trebuie să conțină un cuvânt particular în Engleză, probabil veți filtra toate rândurile care conțin traduceri în Chineză, din moment ce ele nu o să conțină cuvântul în Engleză. Daca vizualizarea dumneavoastră are de asemenea un filtru secundar care specifică faptul că titlul trebuie să conțină un cuvânt particular în Engleză și dacă folosiți "Si" logic pentru filtrare, veți sfârși probabil cu niciun rezultat în vizualizare, deoarece probabil nu sunt traduceri de entități care să conțină ambele cuvinte, în Engleză și Chineză, în titlu.

en: Independent of filtering, you can choose the display language (the language used to display the entities and their fields) via a setting on the display. Your language choices are the same as the filter language choices, with an additional choice of "Content language of view row" and "Original language of content in view row", which means to display each entity in the result row using the language that entity has or in which it was originally created. In theory, this would give you the flexibility to filter to French translations, for instance, and then display the results in Spanish. The more usual choices would be to use the same language choices for the display language and each entity filter in the view, or to use the Row language setting for the display.
ro: Indepedent de filtrare, puteți alege limba de afișare (limba folosită pentru a afișa entitățile și câmpurile lor) prin intermediul unei setări pe afișaj. Alegerile dumneavoastră de limbă sunt aceleași ca și alegerile limbii de filtrare, cu o alegere suplimentară de "Limba conținutului rândului vizualizării" și "Limba originală a conținutului în rândul vizualizării", ceea ce înseamnă să se afișeze fiecare entitate în rândul rezultat folosind limba pe care o are entitatea sau în care a fost creată original. În teorie, aceasta vă oferă flexibilitatea de a filtra traducerile în Franceză, de exemplu, și apoi să afișați rezultatele în Spaniolă. Cele mai uzuale alegeri sunt cele de folosire ale acelorași alegeri de limbă pentru limba de afișare și fiecare filtru entitate din vizualizare, sau de folosire a setării limbii Rândului pentru afișaj.

en: Entity link
ro: Legătura entității

en: Entity delete link
ro: Legătura de ștergere a entității

en: Entity edit link
ro: Legătura de editare a entității

en: Link to @entity_type_label
ro: Legătură către @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
ro: Furnizează o legătură de vizualizare către @entity_type_label.

en: Link to edit @entity_type_label
ro: Legătură către editarea @entity_type_label

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
ro: Furnizează o legătură de editare către @entity_type_label.

en: Link to delete @entity_type_label
ro: Legătură către ștergerea @entity_type_label

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
ro: Furnizează o legătură de ștergere către @entity_type_label.

[ctx: View entity type]
en: View
ro: Vizualizează

en: Options such as paging, table sorting, and exposed filters will not initiate a page refresh.
ro: Opțiunile precum paginarea, sortarea tabelelor și filtrele expuse nu vor iniția o reîmprospătare a paginii.

en: Select pager
ro: Selectați paginator

en: This can be an internal Drupal path such as node/add or an external URL such as "https://www.drupal.org". You may use the "Replacement patterns" above.
ro: Aceasta poate fi o cale Drupal internă ca node/add sau un URL extern ca "https://www.drupal.org". Puteți folosi "Modelele de înlocuire" de mai sus.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is possible to show an empty table with the text in it.
ro: Implicit, tabelul este ascuns pentru o vizualizare goală. Cu această opțiune este posibil să afișați un tabel gol cu textul în el.

en: Cache tags
ro: Tag-uri cache

en: Timestamp display format settings
ro: Setări de formatare ale afișării amprentei de timp

en: Future format
ro: Format viitor

en: Past format
ro: Format anterior

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
ro: @requirements_message (Momentan folosim @item versiunea @version)

en: The MyISAM storage engine is not supported.
ro: Motorul de stocare MyISAM nu are suport.

en: 0 seconds
ro: 0 secunde

en: The validation failed because the value conflicts with the value in %field_name, which you cannot access.
ro: Validarea a eșuat din cauza conflictelor de valoare cu valoarea din %field_name, pe care nu o puteți accesa.

en: The @module module is required
ro: Modulul @module este necesar

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
ro: Folosiți <em>@interval</em> unde vreți să apară intervalul de text formatat.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
ro: Câte unități de interval de timp trebuie afișate în ieșirea formatată.

en: Future date: %display
ro: Dată din viitor: %display

en: Past date: %display
ro: Dată din trecut: %display

en: - Default site/user time zone -
ro: - Fus orar site/utilizator implicit -

en: Date format: @date_format
ro: Format dată: @date_format

en: Time zone: @timezone
ro: Fus orar: @timezone

en: Revision translation affected
ro: Revizuirea traducerii afectate

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ro: Indică dacă ultima modificare a traducerii aparține reviziei curente.

en: To uninstall Book, delete all content that is part of a book
ro: Pentru a dezinstala Book, ștergeți tot conținutul care este parte din carte

en: To uninstall Book, delete all content that has the Book content type
ro: Pentru a dezinstala Book, ștergeți tot conținutul care are tipul de conținut Book

en: Configuration archive
ro: Arhivă de configurări

en: Your configuration files were successfully uploaded and are ready for import.
ro: Fișierele dumneavoastră de configurare au fost încărcate cu succes și sunt pregătite pentru import.

en: Translate any configuration including those shipped with modules and themes.
ro: Traducerea tuturor configurațiilor, inclusiv celor care vin împreună cu module și teme.

en: Time zone override
ro: Suprascrierea fusului orar

en: Datetime custom display format settings
ro: Setări personalizate ale formatului de afișare pentru dată și oră

en: Datetime time ago display format settings
ro: Setările formatului de afișare timp în urmă (time ago) al datei și orei

en: The time zone selected here will always be used
ro: Fusul orar selectat aici va fi folosit peste tot

[ctx: Validation]
en: File URI
ro: URI-ul fișierului

en: To uninstall Forum, first delete all <em>Forum</em> content
ro: Pentru a dezinstala Forumul, ștergeți tot conținutul de tip<em>Forum</em>

en: To uninstall Forum, first delete all %vocabulary terms
ro: Pentru a dezinstala Forumul, ștergeți toți termenii %vocabulary

en: Translate interface text
ro: Traduceți textul interfeței

en: Translate any interface text including configuration shipped with modules and themes.
ro: Traduceți orice text din interfață, inclusiv configurările livrate de module și teme.

en: Pages requested by anonymous users are stored the first time they are requested and then are reused. Depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, the caching system may significantly increase the speed of your site.
ro: Paginile cerute de utilizatorii anonimi sunt păstrate în cache prima dată când au fost cerute și apoi sunt reutilizate. În funcție de configurația dumneavoastră de sit și de volumul de trafic legate de vizitatorii anonimi, sistemul de păstrare a datelor în cache poate crește în mod semnificativ viteza sitului.

en: Configuring the internal page cache
ro: Se configurează cache-ul intern al paginii

en: Internal Page Cache
ro: Cache intern al paginii

en: Configuring for performance
ro: Configurarea pentru performanță

en: Last run: %time ago.
ro: Ultima rulare: %time în urmă.

en: The path '%path' has to start with a slash.
ro: Calea '%path' trebuie să înceapă cu un slash.

en: Allow user to control selected display options for this view.
ro: Permite utilizatorului să controleze opțiunile afișării selectate pentru acest view.

en: Allow user to control the number of items displayed in this view
ro: Permite utilizatorului să controleze numărul de elemente afișate în această vizualizare

en: Allow user to specify number of items skipped from beginning of this view.
ro: Permite utilizatorului să specifice numărul elementelor ignorate de la începutul acestui view.

en: Testing config import
ro: Testarea importului de configurație

en: Tests install profiles in the config importer.
ro: Testează profilele de instalare în importatorul de configurări.

en: Plural variants
ro: Variante de plural

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
ro: Plasează blocul <span class="visually-hidden">în regiunea %region</span>

en: No blocks available.
ro: Niciun bloc disponibil.

en: Exporting the full configuration
ro: Exportare configurare completă

en: Importing a full configuration
ro: Importare configurare completă

en: Exporting a single configuration item
ro: Exportarea unui singur element de configurare

en: Importing a single configuration item
ro: Importarea unui singur element de configurare

en: Configuration synchronization
ro: Sincronizarea configurației

en: Import and export your configuration.
ro: Importați și exportați configurația dumneavoastră.

en: @date by @username
ro: @date de către @username

en: You must include at least one keyword to match in the content, and punctuation is ignored. | You must include at least one keyword to match in the content. Keywords must be at least @count characters, and punctuation is ignored.
ro[0]: Trebuie să includeți cel puțin un cuvânt cheie pentru a se potrivi în conținut, și punctuația este ignorată.
ro[1]: Trebuie să includeți cel puțin un cuvânt cheie pentru a se potrivi în conținut. Cuvintele cheie trebuie să fie de cel puțin @count caractere, și punctuația este ignorată.

en: Manage responsive image styles.
ro: Administrare stiluri de imagine adaptive.

en: This theme is missing a 'content' region.
ro: Acestei teme îi lipsește o regiune de 'conținut'.

en: Apache version
ro: Versiune Apache

en: Due to the settings for ServerTokens in httpd.conf, it is impossible to accurately determine the version of Apache running on this server. The reported value is @reported, to run Drupal without mod_rewrite, a minimum version of 2.2.16 is needed.
ro: Datorită setărilor pentru ServerTokens din httpd.conf, versiunea de Apache ce rulează pe acest server nu a putut fi determinată cu acuratețe.  Valoarea raportată este @reported, însă pentru a rula Drupal fără mod_rewrite, este nevoie cel putin de versiunea 2.2.16.

en: Filter by name or description
ro: Filtrați după nume sau descriere

en: Enter a part of the module name or description
ro: Introduceți o parte a numelui sau descrierii modulului

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
ro: URL-ul nu este local și nu este de încredere: !url

en: CustomMessage: !customMessage
ro: Mesaj personalizat: !customMessage

en: Container cannot be saved to cache.
ro: Containerul nu poate fi salvat în cache.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database due to the following error: @error.
ro: Drupal nu poate fi configurat corect cu baza de date existentă din cauza următoarei erori: @error.

en: The database server version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
ro: Versiunea %version serverului bazei de date este mai mică decât versiunea minimă necesară %minimum_version.

en: A value must be selected for %part.
ro: Trebuie selectată o valoare pentru %part.

en: @title (value @number)
ro: @title (valoare @number)

en: 1 error has been found:  | @count errors have been found:
ro[0]: A fost găsită 1 eroare:
ro[1]: Au fost găsite @count erori:

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Shown tabs
ro: Taburi afișate

en: Select tabs being shown in the block
ro: Selectați taburile care să fie afișate în bloc

en: Show primary tabs
ro: Arată taburile primare

en: Show secondary tabs
ro: Arată taburile secundare

en: The blocked IP address.
ro: Adresa IP blocată.

en: Generating accessible content
ro: Generare conținut accesibil

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
ro: Momentul în care comentariul a fost creat, ca și o amprentă de timp Unix.

en: The time that the comment was edited by its author, as a Unix timestamp.
ro: Momentul în care comentariul a fost editat de autorul său, ca și o amprentă de timp Unix.

en: The module that implements the field type.
ro: Modulul care implementează tipul câmpului.

en: The entity bundle.
ro: Pachetul entității.

en: The original machine name of the view mode.
ro: Numele mașină original al modului de vizualizare.

en: The view mode ID.
ro: ID-ul modului de vizualizare.

en: The name of the format.
ro: Numele formatului.

en: Whether the format is cacheable.
ro: Dacă formatul poate fi stocat în cache.

en: The role IDs which can use the format.
ro: ID-urile rolurilor care pot folosi formatul.

en: The filters configured for the format.
ro: Filtrele configurate pentru format.

en: The status of the format
ro: Starea formatului

en: The weight of the format
ro: Greutatea formatului

en: Weight for @title language detection method
ro: Greutate pentru metoda de detectare a limbii @title

en: Enable @title language detection method
ro: Activați metoda de detectare a limbii @title

en: Core (Experimental)
ro: Nucleu (Experimental)

en: Migration @id is busy with another operation: @status
ro: Migrarea @id este ocupată cu o alta operațiune: @status

en: Flag indicating the node type is enable
ro: Marcaj care indica dacă tipul de nod este activat

en: base node.
ro: nod de bază.

en: Breakpoint groups: viewport sizing vs art direction
ro: Grup de puncte de întrerupere: dimensionare zonă vizibilă versus direcție de artă

en: Breakpoint settings: sizes vs image styles
ro: Setările punctului de întrerupere: dimensiuni versus stiluri de imagine

en: Sizes field
ro: Câmpul dimensiuni

en: Image styles for sizes
ro: Stiluri pentru dimensiunile imaginii

en: Failed to load responsive image style: “@style“ while displaying responsive image.
ro: Nu a reușit să încarce stilul de imagine adaptiv: “@style“ în timp ce afișează imaginea adaptivă.

en: Viewport Sizing
ro: Redimensionare Viewport

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules. Below you can select which breakpoints to use from this group. You can also select which image style or styles to use for each breakpoint you use.
ro: Selectați un grup de puncte de întrerupere din temele și modulele instalate. Mai jos puteți alege ce puncte de întrerupere să utilizați din acest grup. Puteți selecta, de asemenea, ce stil de imagine sau stiluri de imagine să folosiți pentru fiecare punct de întrerupere pe care îl utilizați.

en: Warning: if you change the breakpoint group you lose all your image style selections for each breakpoint.
ro: Atenționare: dacă schimbați grupul de puncte de întrerupere veți pierde toate selectările dumneavoastră de stil pentru imagini pentru fiecare punct de întrerupere.

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules.
ro: Selectați un grup de puncte de întrerupere din temele și modulele instalate.

en: Select multiple image styles and use the sizes attribute.
ro: Selectați multiple stiluri de imagine și folosiți atributul dimensiunilor.

en: Select a single image style.
ro: Selectați un singur stil de imagine.

en: Do not use this breakpoint.
ro: Nu folosiți acest punct de întrerupere.

en: Select image styles with widths that range from the smallest amount of space this image will take up in the layout to the largest, bearing in mind that high resolution screens will need images 1.5x to 2x larger.
ro: Selectați stiluri de imagini cu lățimi care variază între spațiul cel mai mic ce va fi ocupat de această imagine în pagină, până la cel mai mare, ținând cont de faptul că ecranele de înaltă rezoluție vor necesita imagini de la 1.5x până la de 2x mai mari.

en: Entity/field definitions
ro: Definiții entitate/câmp

en: Tabs block
ro: Bloc de tab-uri

en: Whether primary tabs are shown
ro: Dacă tab-urile primare sunt afișate

en: Whether secondary tabs are shown
ro: Dacă tab-urile secundare sunt afișate

en: The existing format/name combination has not been altered.
ro: Combinația de format/nume existentă nu a fost alterată.

en: Run database updates
ro: Rularea actualizărilor de bază de date

en: The weight of the role.
ro: Greutatea rolului.

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
ro: Un titlu asociat semantic cu tabelul dvs. pentru a cește accesibilitatea.

en: Default comment field
ro: Câmpul implicit al comentariului

en: Large (480×480)
ro: Mare (480×480)

en: Medium (220×220)
ro: Mediu (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ro: Miniatură (100×100)

en: HTML Date
ro: Data în format HTML

en: HTML Datetime
ro: Data și ora în format HTML

en: HTML Month
ro: Luna în format HTML

en: HTML Time
ro: Timpul în format HTML

en: HTML Week
ro: Săptămâna în format HTML

en: HTML Year
ro: An în format HTML

en: HTML Yearless date
ro: Data fără an în format HTML

en: Default long date
ro: Data implicită, în format lung

en: Default medium date
ro: Data implicită, în format mediu

en: Default short date
ro: Data implicită, în format scurt

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ro: d/m/Y -H:i

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Block the selected user(s)
ro: Blochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: Cancel the selected user account(s)
ro: Anulează contul(rile) utilizatorului selectat

en: Unblock the selected user(s)
ro: Deblochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Website feedback
ro: Feedback-ul site-ului

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ro: Introduceți o listă separată de virgule. De exemplu: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Overridden block the selected user(s)
ro: Blocarea utilizatorului(ilor) selectat(i) suprascrisă

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
ro: Programul de instalare necesită ca să creați un director de traduceri ca parte a procesului de instalare. Creați directorul %translations_directory. Mai multe detalii despre instalarea Drupal sunt disponibile în <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ro: Programul de instalare necesită permisiuni de citire pentru %translations_directory în orice moment. Secțiunea de documentare <a href=":handbook_url">probleme de găzduire web</a> oferă ajutor în această privință și alte subiecte.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ro: Programul de instalare necesită permisiuni de scriere pentru %translations_directory în timpul procesului de instalare. Secțiunea de documentare <a href=":handbook_url">probleme de găzduire web</a> oferă ajutor în această privință și alte subiecte.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
ro: Programul de instalare necesită să contacteze serverul de traducere pentru a descărca un fișier de traducere. Verificați conexiunea la internet și dacă situl dumneavoastră poate ajunge la serverul de traducere <a href=":server_url">@server_url</a>.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
ro: Fișierul de traducere %language nu este disponibil pe serverul de traducere. <a href=":url">Alegeți o altă limbă</a> sau selectați Engleză și traduceți situl mai târziu.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
ro: Fișierul de traduceri pentru limba %language nu a putut fi descărcat. <a href=":url">Alegeți o altă limbă</a> sau selectați Engleză și traduceți situl mai târziu.

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
ro: Programul de instalare @drupal necesită ca să creați un %file ca parte a procesului de instalare. Copiați fișierul %default_file în %file. Mai multe detalii despre instalarea Drupal sunt disponibile în <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ro: @drupal necesită drepturi de citire pentru %file tot timpul. Secțiunea de documentare a <a href=":handbook_url">problemelor de găzduire</a>  oferă ajutor pentru acest subiect și pentru altele.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ro: Programul de instalare @drupal necesită drepturi de scriere a fișierului %file în timpul procesului de instalare. Secțiunea de documentare a <a href=":handbook_url">problemelor de găzduire</a> oferă ajutor pentru acest subiect și pentru altele.

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ro: Instalarea @drupal nu a reușit să creeze un fișier %file cu drepturi adecvate. Autentificați-vă pe serverul dumneavoastră web, ștergeți fișierul %file existent și creați unul nou copiind fișierul %default_file în %file. Mai multe detalii despre instalarea Drupal sunt disponibile în <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. Secțiunea de documentare a <a href=":handbook_url">problemelor de găzduire</a> oferă ajutor pentru acest subiect și pentru altele.

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
ro: Verificați mesajele și <a href=":retry">încercați din nou</a>, sau puteți alege să <a href=":cont">continuați oricum</a>.

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
ro: Verifică mesajele și <a href=":url">încearcă din nou</a>.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
ro: Următoarele module sunt necesare dar nu au fost găsite. Mutați-le în subfișiere adecvate, ca și <em>/module</em>. Module lipsă: @modules

en: Updating @module
ro: Actualizare @module

en: Entity type mismatch on rename. @old_type not equal to @new_type for existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
ro: Tipul entității e greșit la redenumire. @old_type nu este același cu @new_type pentru configurarea existentă @old_name si configurarea planificată @new_name.

en: Rename operation for simple configuration. Existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
ro: Redenumiți operația pentru o configurare simplă. Configurarea existentă @old_name și configurarea de scenă @new_name.

en: The %driver database must use %encoding encoding to work with Drupal. Recreate the database with %encoding encoding. See <a href="INSTALL.pgsql.txt">INSTALL.pgsql.txt</a> for more details.
ro: Baza de date %driver trebuie să folosească codificarea %encoding pentru a lucra cu Drupal. Recreați baza de date cu codificarea %encoding. Vedeți <a href="INSTALL.pgsql.txt">INSTALL.pgsql.txt</a> pentru mai multe detalii.

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: <code>@query</code>
ro: Momentan setarea %setting este setată la '%current_value', dar trebuie să fie '%needed_value'. Schimba-ți aceasta prin rularea următoarei interogări: <code>@query</code>

en: Textfield size: @size
ro: Dimensiunea câmpului de tip text: @size

en: Number of rows: @rows
ro: Numărul rândurilor: @rows

en: URI field size: @size
ro: Dimensiunea câmpului URI: @size

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href=":https-link">Learn more</a>.
ro: ALERTĂ: Nu folosiți o conexiune securizată, parola dumneavoastră va fi trimisă necriptată. <a href=":https-link">Mai multe informații</a>.

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ro: @name nu poate fi mai lung de %max caractere dar momentan are lungimea %length.

en: <ul>
    <li>To start over, you must empty your existing database and copy <em>default.settings.php</em> over <em>settings.php</em>.</li>
    <li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href=":update-url">update script</a>.</li>
    <li>View your <a href=":base-url">existing site</a>.</li>
    </ul>
ro: <ul>
    <li>Pentru a reporni, trebuie să goliți baza de date existentă și să copiați fișierul <em>default.settings.php</em> peste fișierul <em>settings.php</em>.</li>
    <li>Pentru a actualiza o instalare existentă, urmați linkul <a href=":update-url">actualizare</a>.</li>
    <li>Vedeți <a href=":base-url">site-ul dvs.</a>.</li>
    </ul>

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ro: Toate schimbările necesare la %dir și %file au fost făcute, așadar ar trebui să eliminiați permisiunile de scriere în ele acum pentru a evita riscurile de securitate. Dacă nu sunteți sigur cum s-o faceți, consultați <a href=":handbook_url">manualul on-line</a>.

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
ro: Acceptă doar valori unice

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
ro: Un/O @entity_type cu @field_name %value există deja.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ro: Mesajul care trebuie trimis. Puteți include substituenți generici precum [node:title], [user:account-name], [user:display-name] sau [comment:body] pentru a fi înlocuiți la fiecare trimitere a mesajului. Substituenții vor fi disponibili în funcție de context.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ro: Mesajul care trebuie afișat utilizatorului curent. Puteți include substituenți generici precum [node:title], [user:account-name], [user:display-name] sau [comment:body] pentru a fi înlocuiți la fiecare trimitere a mesajului. Substituenții vor fi disponibili în funcție de context.

en: The Ban module allows administrators to ban visits to their site from individual IP addresses. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the Ban module</a>.
ro: Modulul Ban permite administratorilor să interzică vizitele pe situl lor adreselor IP individuale. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":url ">documentația on-line a modulului Ban</a>.

en: Administrators can enter IP addresses to ban on the <a href=":bans">IP address bans</a> page.
ro: Administratorii pot introduce adresele IP ce vor fi interzise pe pagina <a href=":bans">adrese IP interzise</a>.

en: The HTTP Basic Authentication module supplies an <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Basic_access_authentication">HTTP Basic authentication</a> provider for web service requests. This authentication provider authenticates requests using the HTTP Basic Authentication username and password, as an alternative to using Drupal's standard cookie-based authentication system. It is only useful if your site provides web services configured to use this type of authentication (for instance, the <a href=":rest_help">RESTful Web Services module</a>). For more information, see the <a href=":hba_do">online documentation for the HTTP Basic Authentication module</a>.
ro: Modulul HTTP Basic Autentification oferă un furnizor <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Basic_access_authentication">HTTP Basic Autentification</a> pentru cererile serviciului web. Acest furnizor de autentificare, autentifică cererile folosind numele de utilizator și parola autentificării de bază HTTP, ca o alternativă la utilizarea sistemul de autentificare pe bază de cookie a Drupalului. Este util doar dacă situl dvs. furnizează servicii web configurate să utilizeze acest tip de autentificare (de exemplu, <a href=":rest_help">modulul RESTful Web Services</a>). Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":hba_do">documentația on-line pentru modulul HTTP Basic Authentification</a>.

en: The Block module allows you to place blocks in regions of your installed themes, and configure block settings. For more information, see the <a href=":blocks-documentation">online documentation for the Block module</a>.
ro: Modulul Block vă permite să amplasați blocuri în regiuni ale temelor instalate și să configurați setările lor. Pentru mai multe informații vedeți <a href=":blocks-documentation">documentația on-line pentru modulul Block</a>

en: You can see where the regions are for the current theme by clicking the <em>Demonstrate block regions</em> link on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. Regions are specific to each theme.
ro: Puteți vedea unde sunt regiunile pentru tema actuală făcând clic pe legătura <em>Demonstrează regiuni blocuri</em> pe <a href=":blocks">Pagina de amplasare a blocurilor</a>. Regiunile sunt specifice fiecărei teme.

en: To change the settings of an individual block click on the <em>Configure</em> link on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. The available options vary depending on the module that provides the block. For all blocks you can change the block title and toggle whether to display it.
ro: Pentru a schimba setările unui bloc individual faceți clic pe legătura <em>Configurare</em> de pe <a href=":blocks">Pagina de amplasare a blocurilor</a>. Opțiunile disponibile variază în funcție de modulul care oferă blocul. Pentru toate blocurile puteți să modificați titlul și să comutați dacă să-l afișeze.

en: You have not created any block types yet. Go to the <a href=":url">block type creation page</a> to add a new block type.
ro: Nu ați creat nici un tip de bloc încă. Mergeți pe <a href=":url">pagina de creare a tipurilor de blocuri</a> pentru a adăuga un nou tip de bloc.

en: You can assign separate permissions for <em>creating new books</em> as well as <em>creating</em>, <em>editing</em> and <em>deleting</em> book content. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href=":admin-book">Book list page</a>.
ro: Puteți atribui permisiuni separate pentru <em>crearea de cărți noi</em> precum și pentru <em>crearea</em>, <em>editarea</em> și <em>ștergerea</em> conținutului unei cărți. Utilizatorii cu permisiunea <em>Administrarea structurii cărții</em> pot adăuga <em>orice</em> tip de conținut la o carte prin selectarea adecvată a structurii de carte în timpul editării conținutului. Ei pot vedea, de asemenea, o listă despre toate cărțile, pot edita și rearanja titlurile secțiunilor pe <a href=":admin-book">pagina de listare cărți</a>.

en: Users with the <em>Add content and child pages to books</em> permission will see a link to <em>Add child page</em> when viewing a content item that is part of a book outline. This link will allow users to create a new content item of the content type you select on the <a href=":admin-settings">Book settings page</a>. By default this is the <em>Book page</em> content type.
ro: Utilizatorii cu permisiunea de <em>Adăugare conținut și subpagini la cărți</em> vor vedea o legătură la <em>Adăugare subpagină</em> la vizualizarea unui conținut care face parte dintr-o structură de carte. Acestă legătură va permite utilizatorilor  să creeze un nou element de conținut de tipul de conținut selectat pe <a href=":admin-settings">pagina de setare a cărții</a>. Acesta este tipul conținutului <em>paginii Cărții</em> implicite.

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href=':admin-block'>Blocks layout page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
ro: Paginile de carte au implicit o navigație bloc specifică cărților. Acest bloc de navigare conține legături care duc către pagina anterioară și pagina următoare în carte și către nivelul de deasupra a paginii curente din structura cărții. Acest bloc poate fi  activat pe <a href=':admin-block'>pagina de amplasare a blocurilor</a>. Pentru ca paginile de carte să apară în navigarea cărții ele trebuie adăugate la o structură de carte.

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href=":book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href=":book-admin">reorder an entire book</a>.
ro: Funcționalitatea de structură vă permite să includeți pagini în <a href=":book">ierarhia cărții</a>, la fel ca mutarea lor în interiorul ierarhiei sau <a href=":book-admin">reordonarea întregii structuri a cărții</a>.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is @maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ro: Pagina părinte din carte. Adâncimea maximă pentru o carte și toate subpaginileei este @maxdepth. Sunt șanse ca unele pagini din cartea selectată să nu fie disponibile ca părinte din cauză că selectarea lor ar însemna depășirea acestei limite.

en: The Breakpoint module keeps track of the height, width, and resolution breakpoints where a responsive design needs to change in order to respond to different devices being used to view the site. This module does not have a user interface. For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Breakpoint module</a>.
ro: Modulul Breakpoint ține evidența înălțimii, lățimii și rezoluției punctelor de întrerupere unde un design adaptiv trebuie să modifice în scopul de a răspunde la diferite dispozitive ce sunt folosite la vizualizarea sitului. Acest modul nu are o interfață pentru utilizatori. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":docs">documentația online pentru modulul Breakpoint</a>.

en: <a href=":w3">Media  queries</a> are a formal way to encode breakpoints. For instance, a width breakpoint at 40em would be written as the media query "(min-width: 40em)". Breakpoints are really just media queries with some additional meta-data, such as a name and multiplier information.
ro: <a href=":w3">Interogările media</a> reprezintă un mod formal pentru a codifica punctele de întrerupere. De exemplu, un punct de întrerupere cu lățimea de 40em va fi scris ca interogarea media "(min-width: 40em)". Punctele de întrerupere sunt de fapt doar interogări media cu câteva date meta suplimentare, ca un nume și informații de multiplicare.

en: The Comment module allows users to comment on site content, set commenting defaults and permissions, and moderate comments. For more information, see the <a href=":comment">online documentation for the Comment module</a>.
ro: Modulul Comment permite utilizatorilor să posteze comentarii la conținutul sitului, să seteze postarea de comentarii și permisiunile implicite și să modereze comentariile. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":comment">documentația on-line pentru modulul Comment</a>.

en: Enabling commenting
ro: Permitere postarea comentariior

en: Configuring commenting settings
ro: Configurare setări comentare

en: Users with the appropriate permissions can override the default commenting settings of an entity type when they create an item of that type.
ro: Utilizatorii cu permisiuni adecvate pot suprascrie setările prestabilite de comentare a unui tip de entitate când aceștia creează un element de acel tip.

en: Comments from users who have the <em>Skip comment approval</em> permission are published immediately. All other comments are placed in the <a href=":comment-approval">Unapproved comments</a> queue, until a user who has permission to <em>Administer comments and comment settings</em> publishes or deletes them. Published comments can be bulk managed on the <a href=":admin-comment">Published comments</a> administration page. When a comment has no replies, it remains editable by its author, as long as the author has <em>Edit own comments</em> permission.
ro: Comentariile de la utilizatorii care au permisiunea  de a <em>Nu folosi aprobarea de comentarii</em> sunt publicate imediat. Toate celelalte comentarii sunt plasate în coada de <a href=":comment-approval">Comentarii neaprobate</a>, până când un utilizator care are permisiunea pentru <em>Administrare comentarii și setări comentarii</em> le publică sau le șterge. Comentariile publicate pot fi administrate în masă pe pagina de administrare <a href=":admin-comment">Comentarii publicate</a>. Dacă un comentariu nu are răspunsuri, acesta rămâne editabil de către autorul său, atâta timp cât autorul are permisiunea de <em>Editare comentarii proprii</em>.

en: In reply to @parent_title by @parent_username
ro: Ca răspuns la @parent_title de @parent_username

en: Name for @anonymous
ro: Nume pentru @anonymous

en: <a href=":login">Log in</a> or <a href=":register">register</a> to post comments
ro: <a href=":login">Loghează-te</a> sau <a href=":register">înregistrează-te</a> să postezi comentarii

en: <a href=":login">Log in</a> to post comments
ro: <a href=":login">Loghează-te</a> să postezi comentarii

en: Select the Comment type to use for this comment field. Manage the comment types from the <a href=":url">administration overview page</a>.
ro: Selectați tipul de comentariu care să fie folosit pentru acest câmp de tip comentariu. Administrați tipurile de comentarii de pe <a href=":url">pagina cu privire de ansamblu asupra administrării</a>.

en: The Configuration Manager module provides a user interface for importing and exporting configuration changes between installations of your website in different environments. Configuration is stored in YAML format. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the Configuration Manager module</a>.
ro: Modulul Configuration Manager oferă o interfață utilizator pentru importul și exportul schimbărilor de configurare între instalările sitului în diferite medii. Configurația este stocată în format YAML. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":url">documentația on-line pentru modulul Configuration Manager</a>.

en: You can create and download an archive consisting of all your site's configuration exported as <em>*.yml</em> files on the <a href=":url">Export</a> page.
ro: Puteți crea și descărca o arhivă compusă din toate configurările sitului dvs. exportate ca și fișiere <em>*.yml</em> pe pagina de <a href=":url">Export</a>.

en: You can upload a full site configuration from an archive file on the <a href=":url">Import</a> page. When importing data from a different environment, the site and import files must have matching configuration values for UUID in the <em>system.site</em> configuration item. That means that your other environments should initially be set up as clones of the target site. Migrations are not supported.
ro: Puteți încărca o configurație completă a sitului dintr-un fișier arhivat pe pagina <a href=":url">Import</a>. Când importați date dintr-un mediu diferit, situl și fișierele de import trebuie să aibă valori identice de configurare pentru UUID în elementul  <em>system.site</em>. Aceasta înseamnă că celelalte medii ale dvs. trebuie setate, inițial, drept clone a sitului vizat. Migrațiunile nu au suport.

en: You can review differences between the active configuration and an imported configuration archive on the <a href=":synchronize">Synchronize</a> page to ensure that the changes are as expected, before finalizing the import. The Synchronize page also shows configuration items that would be added or removed.
ro: Puteți revizui diferențele dintre configurarea activă și o arhivă de configurare importată pe pagina de <a href=":synchronize">Sincronizare</a> pentru a vă asigura că schimbările sunt cum v-ați așteptat, înainte de a finaliza importul. Pagina de sincronizare arată, de asemenea, configurația elementelor care vor fi adăugate sau eliminate.

en: You can export a single configuration item by selecting a <em>Configuration type</em> and <em>Configuration name</em> on the <a href=":single-export">Single export</a> page. The configuration and its corresponding <em>*.yml file name</em> are then displayed on the page for you to copy.
ro: Puteți exporta un singur element de configurare prin selectarea unui <em>Tip de configurare</em> și a unui <em>Nume de configurare</em> pe pagina <a href=":single-export">Export singular</a>. Configurația și <em>numele fișierului *.yml</em> corespunzător sunt afișate apoi pe pagină pentru a le copia.

en: You can import a single configuration item by pasting it in YAML format into the form on the <a href=":single-import">Single import</a> page.
ro: Puteți importa un singur element de configurare prin lipirea lui în format YAML în cadrul formularului de pe pagina <a href=":single-import">Import singular</a>.

en: Export and download the full configuration of this site as a gzipped tar file.
ro: Exportă și descărcă configurația completă a acestui sit ca un fișier tar gzip.

en: Choose a configuration item to display its YAML structure.
ro: Alegeți un element de configurare pentru a-i afișa structura YAML.

en: Import a single configuration item by pasting its YAML structure into the text field.
ro: Importați un singur element de configurare prin lipirea structurii YAML în câmpul text.

en: Full archive
ro: Arhivă completă

en: Single item
ro: Element unic

en: Staged
ro: Etapizat

en: The following items in your active configuration have changes since the last import that may be lost on the next import.
ro: Următoarele elemente din configurația activă au suferit modificări de la ultimul import care se pot pierde la următorul import.

en: @collection configuration collection
ro: Colecția de configurare @collection

en: @source_name to @target_name
ro: din sursa @source_name în destinația @target_name

en: The Configuration Translation module allows you to translate configuration text; for example, the site name, vocabularies, menus, or date formats. Together with the modules <a href=":language">Language</a>, <a href=":content-translation">Content Translation</a>, and <a href=":locale">Interface Translation</a>, it allows you to build multilingual websites. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the Configuration Translation module</a>.
ro: Modulul Configuration Translation vă permite să traduceți textele de configurare; de exemplu: numele sitului, vocabulare, meniuri sau formate de date. Împreună cu modulele  <a href=":language">Language</a>, <a href=":content-translation">Content Translation</a> și <a href=":locale">Interface Translation</a> vă oferă posibilitatea să construiți web situri în mai multe limbi. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":doc_url">documentația on-line pentru modulul Configuration Translation</a>.

en: In order to translate configuration, the website must have at least two <a href=":url">languages</a>.
ro: Pentru a traduce configurația, situl web trebuie să aibă cel puțin două <a href=":url">limbi</a>.

en: Users with the <em>Translate user edited configuration</em> permission can access the configuration translation overview, and manage translations for specific languages. The <a href=":translation-page">Configuration translation</a> page shows a list of all configuration text that can be translated, either as individual items or as lists. After you click on <em>Translate</em>, you are provided with a list of all languages. You can <em>add</em> or <em>edit</em> a translation for a specific language. Users with specific configuration permissions can also <em>edit</em> the text for the site's default language. For some configuration text items (for example for the site information), the specific translation pages can also be accessed directly from their configuration pages.
ro: Utilizatorii cu permisiunea <em>Traducerea configurării editate de utilizator</em> pot accesa pagina de privire de ansamblu a configurării traducerii și pot administra traducerile limbilor specificate. Pagina de <a href=":translation-page">configurare traducere</a> prezintă o listă cu toate textele de configurare care pot fi traduse, fie ca elemente individuale fie ca liste. După ce faceți clic pe <em>traducere</em>, veți primi o listă cu toate limbile. Puteți <em>adăuga</em> sau <em>edita</em> o traducere pentru o anumită limbă. Utilizatorii cu anumite permisiuni de configurare pot, de asemenea, <em>edita</em> textul pentru limba implicită a sitului. Pentru unele elemente de text de configurare (de exemplu pentru informațiile sitului), anumite pagini de traducere pot fi, de asemenea, accesate din paginile lor de configurare.

en: You can choose to translate date formats on the <a href=":translation-page">Configuration translation</a> page. This allows you not only to translate the label text, but also to set a language-specific <em>PHP date format</em>.
ro: Puteți alege să traduceți formatele datei pe pagina <a href=":translation-page">Traducere de configurare</a>. Aceasta vă permite nu doar să traduceți textul etichetei, ci de asemenea, să setați o limbă specifică pentru <em>dată în format PHP</em>.

en: The Contact module allows visitors to contact registered users on your site, using the personal contact form, and also allows you to set up site-wide contact forms. For more information, see the <a href=":contact">online documentation for the Contact module</a>.
ro: Modulul Contact permite vizitatorilor să contacteze utilizatorii înregistrați ai sitului dvs. folosind formularul de contact personal, și la fel vă permite să configurați formulare de contact globale pentru sit. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":contact">documentația on-line a modulului Contact</a>.

en: On the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields and display of the personal contact form, and you can set up one or more site-wide contact forms. Each site-wide contact form has a machine name, a label, and one or more defined recipients; when a site visitor submits the form, the field values are sent to those recipients.
ro: Pe <a href=":contact_admin">pagina Formularelor de Contact</a>puteți configura câmpurile și afișarea formularului personal de contact și puteți configura unul sau mai multe formulare globale de contact pentru sit. Fiecare formular de contact global de sit are un nume mașină, o etichetă și unul sau mai multe recipiente; când un vizitator trimite un formular, valorile din câmpuri sunt trimise la aceste recipiente.

en: One site-wide contact form can be designated as the default contact form. If you choose to designate a default form, the <em>Contact</em> menu link in the <em>Footer</em> menu will link to it. You can modify this link from the <a href=":menu-settings">Menus page</a> if you have the Menu UI module installed. You can also create links to other contact forms; the URL for each form you have set up has format <em>contact/machine_name_of_form</em>.
ro: Un formular de contact global poate fi desemnat ca formular de contact predefinit. Dacă alegeți să desemnat un formular predefinit, legătura de meniu <em>Contact</em> în meniul de <em>Subsol</em> va indica către acesta. Puteți modifica această legătură pe <a href=":menu-settings">pagina Meniuri</a> dacă aveți activat modulul Menu UI. La fel puteți crea alte legături către alte formulare de contact; URL-ul pentru fiecare form creat are formatul <em>contact/nume_mașina_formular</em>.

en: From the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields to be shown on contact forms, including their labels and help text. If you would like other content (such as text or images) to appear on a contact form, use a block. You can create and edit blocks on the <a href=":blocks">Block layout page</a>, if the Block module is installed.
ro: De pe <a href=":contact_admin">pagina Formularelor de Contact</a>, puteți configura câmpurile ce vor fi afișate pe formularele de contact, inclusiv etichetele lor și textul de ajutor. Dacă doriți ca alte tipuri de conținut (cum ar fi text sau imagini) să apară pe un formular de contact folosiți un bloc. Puteți crea și edita blocuri pe <a href=":blocks">Pagina de amplasare a blocurilor</a>, dacă modulul Block este instalat.

en: @sender-name (@sender-url) sent a message using the contact form at @form-url.
ro: @sender-name (@sender-url) a trimis un mesaj folosind formularul de contact la @form-url.

en: Hello @recipient-name,
ro: Bună @recipient-name,

en: @sender-name (@sender-url) has sent you a message via your contact form at @site-name.
ro: @sender-name (@sender-url) v-a trimis un mesaj folosind formularul de contact de pe site-ul @site-name.

en: @name (not verified)
ro: @name (nu este verificat)

en: The contact form has not been configured. <a href=":add">Add one or more forms</a> .
ro: Formularul de contact nu a fost configurat. <a href=":add">Adaugă unul sau mai multe formulare</a> .

en: In order to translate content, the website must have at least two <a href=":url">languages</a>. When that is the case, you can enable translation for the desired content entities on the <a href=":translation-entity">Content language</a> page. When enabling translation you can choose the default language for content and decide whether to show the language selection field on the content editing forms.
ro: Ca să traduceți conținut, situl web trebuie să aibă cel puțin două <a href=":url">limbi</a>. Când este îndeplinită condiția, puteți activa traducerea pentru entitățile de conținut dorite pe pagina <a href=":translation-entity">limba conținutului</a>. Când activați traducerea puteți alege limba implicită pentru conținut și decide dacă să arate sau nu câmpul de selecție a limbii pe formularele de editare a conținutului.

en: Before you can translate content, there must be at least two languages added on the <a href=":url">languages administration</a> page.
ro: Înainte să puteți traduce conținut, trebuie să existe cel puțin două limbi adăugate pe pagina de <a href=":url">administrare limbi</a>

en: To configure translation for this field, <a href=":language-settings-url">enable language support</a> for this type.
ro: Pentru a configura traducerea pentru acest câmp, <a href=":language-settings-url">activați suportul pentru limbă</a> pentru acest tip.

en: <a href=":settings_url">Enable translation</a> for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>accounts</em>, or any other element you wish to translate.
ro: <a href=":settings_url">Activați traducerea</a> pentru <em>tipurile de conținut</em>, <em>vocabularele taxonomiei</em>, <em>conturi</em>, sau oricare alt element pe care doriți să-l traduceți.

en: The Contextual links module gives users with the <em>Use contextual links</em> permission quick access to tasks associated with certain areas of pages on your site. For example, a menu displayed as a block has links to edit the menu and configure the block. For more information, see the <a href=":contextual">online documentation for the Contextual Links module</a>.
ro: Modulul Contextual links oferă utilizatorilor cu permisiunea <em>Utilizare legături contextuale</em> acces rapid către sarcini asociate cu anumite zone ale paginilor de pe sit, de exemplu, un meniu afișat ca un bloc are legături de editare a meniului și de configurare a blocului. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":contextual">documentația on-line pentru modulul Contextual Links</a>.

en: Hovering over the area of interest will temporarily make the contextual links button visible (which looks like a pencil in most themes, and is normally displayed in the upper right corner of the area). The icon typically looks like this: @picture
ro: La trecerea peste zona de interes va face butonul de legături contextuale vizibil temporar (care arată ca un creion în majoritatea temelor și este afișat normal în partea de sus din dreapta zonei). Pictograma arată de obicei ca aceasta: @picture.

en: The Datetime module provides a Date field that stores dates and times. It also provides the Form API elements <em>datetime</em> and <em>datelist</em> for use in programming modules. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI module help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":datetime_do">online documentation for the Datetime module</a>.
ro: Modulul Datetime oferă un câmp de tip dată care păstrează date și timp. De asemenea, oferă elementele Form API <em>datetime</em> și <em>datelist</em> pentru a fi utilizate în module de programare. Vedeți paginile de <a href=":field">ajutor pentru modulul Field</a> și <a href=":field_ui">ajutor pentru modulul Field UI</a> pentru informații generale despre câmpuri și despre cum să le creați și gestionați. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":datetime_do">documentația online pentru modulul Datetime</a>.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the Date field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ro: <em>Setările</em> și <em>afișarea</em> câmpului de tip dată pot fi configurate separat. Vedeți <a href=":field_ui">ajutorul din Field UI</a> pentru mai multe informații despre gestionarea câmpurilor și afișarea lor.

en: Dates can be displayed using the <em>Plain</em> or the <em>Default</em> formatter. The <em>Plain</em> formatter displays the date in the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601">ISO 8601</a> format. If you choose the <em>Default</em> formatter, you can choose a format from a predefined list that can be managed on the <a href=":date_format_list">Date and time formats</a> page.
ro: Datele pot fi afișate folosind unul dintre formatele <em>Simplu</em> sau <em>Implicit</em>. Formatul <em>Simplu</em> afișează data în formatul <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601">ISO 8601</a>. Dacă alegeți formatul <em>Implicit</em>, puteți alege un format dintr-o listă predefinită care poate fi administrată pe pagina <a href=":date_format_list">Formate pentru dată și timp</a>.

en: Date part order: @order
ro: Ordinea părții din dată: @order

en: Time type: @time_type
ro: Tipul de timp: @time_type

en: Time increments: @increment
ro: Increment timp: @increment

en: The Database Logging module logs system events in the Drupal database. For more information, see the <a href=":dblog">online documentation for the Database Logging module</a>.
ro: Modulul Database Logging jurnalizează evenimentele sistemului în baza de date Drupal.  Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":dblog">documentația on-line pentru modulul Database Logging</a>.

en: The Database Logging module allows you to view an event log on the <a href=":dblog">Recent log messages</a> page. The log is a chronological list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the log on a regular basis to ensure their site is working properly.
ro: Modulul Database Logging vă permite să vizualizați un log de evenimente pe pagina <a href=":dblog">mesaje recente de jurnalizare</a>. Jurnalul este o listă cronologică de evenimente  înregistrate conținând date de consum, date de performanță, erori, atenționări și informații operaționale. Administratorii ar trebui să verifice jurnalul în mod regulat pentru a se asigura că situl lor funcționează corespunzător.

en: In case of errors or problems with the site, the <a href=":dblog">Recent log messages</a> page can be useful for debugging, since it shows the sequence of events. The log messages include usage information, warnings, and errors.
ro: În cazuri de erori sau probleme cu situl, pagina <a href=":dblog">mesaje recente de jurnalizare</a> poate fi folositoare pentru depanare deoarece arată o secvență de evenimente. Mesajele de jurnal includ informații de folosință, atenționări și erori.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
ro: Numărul maxim de mesaje păstrate în jurnalul bazei de date. Necesită o <a href=":cron">sarcină de întreține cron</a>.

en: Pages which are suitable for caching are cached the first time they are requested, then the cached version is served for all later requests. Dynamic content is handled automatically so that both cache correctness and hit ratio is maintained.
ro: Paginile care sunt potrivite pentru caching sunt păstrate în cache prima dată când sunt cerute, după care varianta păstrată în cache va fi servită pentru cererile ulterioare. Conținutul dinamic este tratat automat astfel încât este menținut atât corectitudinea cachului cât și raportul de încărcare.

en: Internal Dynamic Page Cache
ro: Cache intern pentru pagini dinamice

en: On the <a href=":formats">Text formats and editors page</a> you can see which text editor is associated with each text format. You can change this by clicking on the <em>Configure</em> link, and then choosing a text editor or <em>none</em> from the <em>Text editor</em> drop-down list. The text editor will then be displayed with any text field for which this text format is chosen.
ro: Pe <a href=":formats">pagina formatelor de text și a editorilor</a> puteți vedea care editor de text este asociat cu fiecare format de text. Puteți schimba asta făcând clic pe legătura <em>Configurare</em> și apoi alegând un editor de text sau <em>niciunul</em> din lista drop-down a <em>Editorilor de text</em>. Editorul de text va fi afișat apoi cu orice câmp de text pentru care acest format de text este ales.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the entity reference field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ro: <em>Setările</em> și <em>afișarea</em> câmpului entității de referință pot fi configurate individual. Vedeți <a href=":field_ui">ajutorul pentru modulul Field UI</a> pentru mai multe informații despre cum să administrați câmpurile și afișarea lor.

en: No eligible views were found. <a href=":create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href=":existing">existing view</a>.
ro: Nu s-au găsit views-uri eligibile. <a href=":create">Creați un view</a> cu o afișare de tip <em>Entitate de Referință</em> sau adăugați o astfel de afișare la un <a href=":existing">view existent</a>.

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (see below). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href=":field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the <a href=":field">online documentation for the Field module</a>.
ro: Modulul Field permite definirea câmpurilor de date pentru tipuri de <em>entități</em> (a se vedea mai jos). Modulul Field are grijă de stocarea, încărcarea, editarea și randarea datelor din câmp. Cel mai mulți utilizatori nu vor interacționa cu modulul Field în mod direct, dar în loc de acesta vor folosi interfața de utilizator a <a href=":field-ui-help">modulului Field UI</a>. Dezvoltatorii de modul pot folosi Field API pentru a face tipurile de entități să fie "fieldable"  în acest mod permițând atașarea de câmpuri la ele. Pentru mai multe informații a se vedea <a href=":field">documentația on-line pentru modulul Field</a>.

en: You can add, edit, and delete view modes for entities on the <a href=":view_modes">View modes page</a>, and you can add, edit, and delete form modes for entities on the <a href=":form_modes">Form modes page</a>. Once you have defined a view mode or form mode for an entity type, it will be available on the Manage display or Manage form display page for each sub-type of that entity.
ro: Puteți adăuga, edita și șterge moduri de vizualizare pentru entități pe <a href=":view_modes">pagina moduri de vizualizare</a> și puteți adăuga, edita și șterge moduri de formulare pentru entități pe <a href=":form_modes">pagina moduri de formulare</a>. Odată ce un mod de vizualizare sau un mod de formular a fost definit el va fi disponibil pe pagina administrare afișări sau administrare afișări formulare pentru fiecare subtip al acelei entități.

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href=":link">Manage fields</a> page.
ro: Pentru moment nu există câmpuri dăugate. Puteți adăuga câmpuri noi pe pagina <a href=":link">Administrare câmpuri</a>.

en: The %display_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href=":url">configure them</a>.
ro: Modul %display_mode folosește setările de afișare personalizate. Ați putea dori să <a href=":url">le configurați</a>.

en: @size limit.
ro: Limită @size

en: file from @field_name
ro: fișier din @field_name

en: The File module allows you to create fields that contain files. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":file_documentation">online documentation for the File module</a>.
ro: Modulul File vă permite să creați câmpuri care conțin fișiere. vedeți pagina de <a href=":field">ajutor a modulului Field</a> și pagina de <a href=":field_ui">ajutor pentru Field UI</a> pentru informații generale despre câmpuri și despre cum să le creați și gestionați. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":file_documentation">documentația on-line pentru modulul File</a>.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the file field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ro: <em>Setările</em> și <em>afișarea</em> a câmpului de tip fișier pot fi configurate separat. Vedeți <a href=":field_ui">ajutorul pentru modulul Field UI</a> pentru mai multe informații despre cum să gestionați câmpurile și afișarea lor.

en: Uploaded files can either be stored as <em>public</em> or <em>private</em>, depending on the <a href=":file-system">File system settings</a>. For more information, see the <a href=":system-help">System module help page</a>.
ro: Fișierele încărcate fie pot fi stocate ca <em>publice</em> fie ca <em>private</em>, în funcție de <a href=":file-system">Setările sistemului de fișiere</a>. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":system-help">pagina de ajutor a modulului System</a>.

en: The file used in the @name field may not be referenced.
ro: Fișierul folosit în câmpul @name nu poate fi referit.

en: The file referenced by the @name field does not exist.
ro: Fișierul referit de câmpul @name nu există.

en: Use the <a href=":url">@label</a> text format
ro: Folosiți formatul de text <a href=":url">@label</a>

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href=":html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
ro: Dacă întâmpinați probleme, încercați să utilizați entități de caractere HTML. Un exemplu comun arată ca &amp;amp; pentru un ampersand &amp; caracter. Pentru o listă completă a entităților vezi pagina de <a href=":html-entities">entități HTML</a>. Unele dintre caracterele disponibile includ:

en: Limit allowed HTML tags and correct faulty HTML
ro: Limitează etichetele HTML permise și corectează HTML-ul greșit

en: The Forum module adds and uses a content type called <em>Forum topic</em>. For background information on content types, see the <a href=":node_help">Node module help page</a>.
ro: Modulul Forum adaugă și folosește un tip de conținut numit <em>Subiect de forum</em>. Pentru informații de bază despre tipurile de conținut, vedeți <a href=":node_help">pagina de ajutor a modulului Node</a>.

en: For more information, see the <a href=":forum">online documentation for the Forum module</a>.
ro: Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":forum">documentația on-line pentru modulul Forum</a>.

en: Visit the <a href=":forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
ro: Vizitați <a href=":forums">pagina Forumurilor</a> pentru a configura containerele și forumurile să susțină subiectele dvs. de discuție.

en: The <a href=":create-topic">Forum topic</a> link on the <a href=":content-add">Add content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
ro: Legătura <a href=":create-topic">Subiect de Forum</a> de pe pagina <a href=":content-add">Adăugați conținut</a> creează primul post a unei discuții înlănțuite noi sau un fir de discuție nou.

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href=":forum-structure">forum structure page</a>.
ro: Reglați afișarea subiectelor dvs. de forum. Organizați forumurile pe <a href=":forum-structure">pagina de structură a forumurilor</a>.

en: To uninstall Forum, first delete all <a href=":url">%vocabulary</a> terms
ro: Pentru a dezinstala Forumul, ștergeți toți termenii <a href=":url">%vocabulary</a>

en: No containers or forums available. <a href=":container">Add container</a> or <a href=":forum">Add forum</a>.
ro: Nu sunt disponibile containere sau forumuri. <a href=":container">Adăugați un container</a> sau <a href=":forum">Adăugați un forum</a>.

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href=":admin">Administration page</a>, where you may <a href=":config">customize and configure</a> all aspects of your website.
ro: <strong>Configurați site-ul dumneavoastră</strong> După logare, vizitați <a href=":admin">Pagina de administrare</a>, unde veți putea <a href=":config">personaliza și configura</a> toate aspectele site-ului dumneavoastră.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href=":themes">Appearance page</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href=":download_themes">Drupal.org themes page</a>.
ro: <strong>Personalizați-vă designul sitului</strong> Pentru a schimba aspectul sitului vizitați <a href=":themes">pagina Aspect</a>. Puteți alege una dintre rtemele incluse sau puteți descărca alte teme de pe <a href=":download_themes">pagina temelor Drupal.org</a>.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you may <a href=":content">add new content</a> to your website.
ro: <strong>Începeți să postați conținut</strong>. În cele din urmă, puteți <a href=":content">adăuga conținut nou</a> sitului dvs. web.

en: The Help module displays explanations for using each module listed on the main <a href=":help">Help reference page</a>.
ro: Modulul Help afișează explicații pentru folosirea fiecărui modul listat pe <a href=":help">pagina de referință a modulului Help</a> principală.

en: Page-specific help text provided by modules is displayed in the Help block. This block can be placed and configured on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ro: Textul de ajutor specific unei anumite pagini furnizat de diferitele module este afișat în blocul de ajutor. Acest bloc poate fi plasat și configurat pe <a href=":blocks">pagina de aspect a blocurilor</a>.

en: The History module keeps track of which content a user has read. It marks content as <em>new</em> or <em>updated</em> depending on the last time the user viewed it. History records that are older than one month are removed during cron, which means that content older than one month is always considered <em>read</em>. The History module does not have a user interface but it provides a filter to <a href=":views-help">Views</a> to show new or updated content. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the History module</a>.
ro: Modulul History ține evidența conținuturilor citite de utilizatori. Acesta marchează un conținut ca fiind <em>nou</em> sau <em>actualizat</em> în funcție de ultima dată în care acesta a fost vizualizat de către utilizator. Înregistrările mai vechi de o lună din acest istoric sunt șterse în timpul rulării cron-ului, acest lucru însemnând că toate conținuturile mai vechi de o lună sunt întotdeauna considerate <em>citite</em>. Modulul History nu are o interfață de utilizator, oferind, în schimb, un filtru pentru <a href=":views-help">Vizualizări</a> pentru a afișa conținutul nou sau actualizat. Pentru informații suplimentare, accesați <a href=":url">documentația online a modulului History</a>.

en: image from @field_name
ro: imagine din @field_name

en: The Image module allows you to create fields that contain image files and to configure <a href=":image_styles">Image styles</a> that can be used to manipulate the display of images. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for terminology and general information on entities, fields, and how to create and manage fields. For more information, see the <a href=":image_documentation">online documentation for the Image module</a>.
ro: Modulul Image vă permite să creați câmpuri care conțin fișiere de imagine și să configurați <a href=":image_styles">Stiluri de imagine</a> care pot fi folosite la manipularea afișării imaginilor. Vedeți pagina <a href=":field">de ajutor a modulului Field</a> și pagina <a href=":field_ui">de ajutor pentru Field UI</a> pentru terminologie și informații generale despre entități, câmpuri și despre cum să creați și să gestionați câmpuri. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":image_documentation">documentația on-line pentru modulul Image</a>.

en: The concept of image styles is that you can upload a single image but display it in several ways; each display variation, or <em>image style</em>, is the result of applying one or more <em>effects</em> to the original image. As an example, you might upload a high-resolution image with a 4:3 aspect ratio, and display it scaled down, square cropped, or black-and-white (or any combination of these effects). The Image module provides a way to do this efficiently: you configure an image style with the desired effects on the <a href=":image">Image styles page</a>, and the first time a particular image is requested in that style, the effects are applied. The resulting image is saved, and the next time that same style is requested, the saved image is retrieved without the need to recalculate the effects. Drupal core provides several effects that you can use to define styles; others may be provided by contributed modules.
ro: Conceptul stilurilor de imagine este că puteți să încărcați o singură imagine dar să o afișați în mai multe feluri; fiecare variație de afișare sau <em>stil de imagine</em> este rezultatul aplicării unui sau a mai multor <em>efecte</em> la imaginea originală. Ca exemplu, ați putea să doriți să încărcați o imagine cu o rezoluție mare cu un raport de aspect 4:3 și să afișați micșorat, redimensionat ca pătrat sau în negru și alb (sau orice combinație a acestor efecte). Modulul Image furnizează o cale pentru a face acest lucru eficient: configurați un stil de imagine cu efectele dorite pe <a href=":image">pagina stilurilor de imagine</a> și sunt aplicate efectele când acel stil de imagine este cerut pentru prima dată. Imaginea rezultată este salvată și data viitoare când aceași stil este cerut, imaginea salvată este folosită fără nevoia de a recalcula efectele. Nucleul Drupal oferă mai multe efecte pe care le puteți folosi să definiți stiluri; pot fi oferite alte efecte de modulele contribuite.

en: When you create an image field, you will need to choose whether the uploaded images will be stored in the public or private file directory defined in your settings.php file and shown on the <a href=":file-system">File system page</a>. This choice cannot be changed later. You can also configure your field to store files in a subdirectory of the public or private directory; this setting can be changed later and can be different for each entity sub-type using the field. For more information on file storage, see the <a href=":system-help">System module help page</a>.
ro: Când creați un câmp de tip imagine, va fi necesar să specificați dacă imaginile încărcate vor fi păstrate în directorul de fișiere public sau în cel privat definite în fișierul settings.php și arătate pe <a href=":file-system">pagina Sistemului de fișiere</a>. Această alegere nu poate fi schimbată mai târziu. Puteți, de asemenea, să vă configurați câmpul să stocheze fișierele într-un sub-director al directorului public sau a celui privat; această setare poate fi schimbată mai târziu și poate să fie diferită pentru fiecare sub-tip de entitate care folosește câmpul. Pentru mai multe informații despre stocarea fișierelor, vedeți <a href=":system-help">pagina de ajutor a modulului System</a>.

en: There are currently no styles. <a href=":url">Add a new one</a>.
ro: Momentan nu există stiluri. <a href=":url">Adăugați unul nou</a>.

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
ro: Atât valoarea înălțimii cât și cea a lățimii trebuie să fie specificate în câmpul @name.

en: The primary identifier for an image style.
ro: Identificatorul primar pentru un stil de imagine.

en: The style machine name.
ro: Numele mașină al stilului.

en: The style administrative name.
ro: Numele administrativ al stilului.

en: By default, content is created in the site's default language and no language selector is displayed on content creation pages. On the <a href=":content_language">Content language</a> page you can customize the language configuration for any supported content entity on your site (for example for content types or menu links). After choosing an entity, you are provided with a drop-down menu to set the default language and a check-box to display language selectors.
ro: Implicit, conținutul este creat în limba implicită a sitului și nici un selector de limbă nu este afișat pe paginile de creare conținut. Pe pagina <a href=":content_language">Limbă conținut</a> puteți personaliza configurarea limbii pentru orice entitate de conținut care are suport pe situl dumneavoastră (de exemplu pentru tipurile de conținut sau pentru legăturile de meniu). După alegerea unei entități, vă este oferit un meniu selectabil pentru a seta limba implicită și o căsuță de bifare pentru a afișa selectorii de limbă.

en: The <a href=":detection">Detection and selection</a> page provides several methods for deciding which language is used for displaying interface text. When a method detects and selects an interface language, then the following methods in the list are not applied. You can order them by importance, with your preferred method at the top of the list, followed by one or several fall-back methods.
ro: Pagina <a href=":detection">Detectare și selectare</a> furnizează diferite metode pentru a decide care limbă este folosită pentru afișarea textului interfeței. Când o metodă detectează și selectează o limbă de interfață, următoarele metode din listă nu sunt aplicate. Le puteți ordona după importanță, cu metoda dumneavoastră preferată în partea de sus a listei, urmată de una sau mai multe metode alternative.

en: <em>Browser</em> sets the interface language based on the browser's language settings. Since browsers use different language codes to refer to the same languages, you can add and edit languages codes to map the browser language codes to the <a href=":language_list">language codes</a> used on your site.
ro: <em>Browser</em> setează limba interfeței bazată pe setările de limbă a browser-ului. Din moment ce browser-ele folosesc diferite coduri de limbă pentru a se referi la aceleași limbi, puteți adăuga și edita codurile de limbi pentru a mapa codurile de limba a browser-ului <a href=":language_list">codurilor de limbă</a> utilizate pe situl dumneavoastră.

en: Reorder the configured languages to set their order in the language switcher block and, when editing content, in the list of selectable languages. This ordering does not impact <a href=":detection">detection and selection</a>.
ro: Reordonați limbile configurate pentru a seta ordinea lor în blocul de comutare al limbilor și la editarea conținutului în lista de limbi selectabile. Această ordine nu are impact la <a href=":detection">detecție și selecție</a>.

en: The site default language can also be set. It is not recommended to change the default language on a working site. <a href=":language-detection">Configure the Selected language</a> setting on the detection and selection page to change the fallback language for language selection.
ro: Limba implicită a sitului poate fi setată de asemenea. Nu este recomandat să schimbați limba predefinită pe un sit funcțional. Setați <a href=":language-detection">Configurați limba selectată</a> de pe pagina de detectare și selectare pentru a schimba limba de rezervă pentru selectarea de limbă.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Be aware that some language detection methods are unreliable under certain conditions, such as browser detection when page-caching is enabled and a user is not currently logged in. Define the order of evaluation of language detection methods on this page. The default language can be changed in the <a href=":admin-change-language">list of languages</a>.
ro: Definiți modul de a decide ce limbă este utilizată pentru a afișa elementele paginii (textul primar furnizat de module, precum etichetele de câmp și textul ajutător). Această decizie este luată prin evaluarea unei serii de metode de detectare pentru limbi; prima metodă de detectare care returnează un rezultat va determina ce limbă este utilizată pentru acel tip de text. Fiți conștient că unele metode de detectare a limbii nu sunt demne de încredere sub anumite condiții, precum detectarea browser-ului când caching-ul paginii este activat și un utilizator nu este autentificat în acel moment. Definiți ordinea de evaluare a metodelor de detectare a limbii pe această pagină. Limba implicită poate fi schimbată din <a href=":admin-change-language">lista de limbi</a>.

en: Browsers use different language codes to refer to the same languages. Internally, a best effort is made to determine the correct language based on the code that the browser sends. You can add and edit additional mappings from browser language codes to <a href=":configure-languages">site languages</a>.
ro: Browserele folosesc coduri de limbă diferite pentru a se referi la aceleași limbi. Intern, un efort cât mai bun este făcut pentru a determina limba corectă bazându-se pe codul pe care îl trimite browserul. Puteți adăuga și edita mapări adiționale pentru coduri de limbă de browser la <a href=":configure-languages">limbile sitului</a>.

en: Changing the selected language here (and leaving this option as the last among the detection and selection options) is the easiest way to change the fallback language for the website, if you need to change how your site works by default (e.g., when using an empty path prefix or using the default domain). <a href=":admin-change-language">Changing the site's default language</a> itself might have other undesired side effects.
ro: Schimbând limba selectată aici (și lăsând această opțiune ca ultima dintre opțiunile de detectare și selectare) este cel mai simplu mod de a schimba limba de rezervă pentru sit, dacă aveți nevoie să schimbați cum funcționează situl dumneavoastră în mod implicit (ex, când folosiți un prefix de cale necompletat sau când folosiți domeniul implicit). <a href=":admin-change-language">Schimbând limba implicită a sitului</a> singur ar putea avea alte efecte secundare nedorite.

en: Explanation of the language options is found on the <a href=":languages_list_page">languages list page</a>.
ro: Explicații ale opțiunilor limbii se găsesc pe <a href=":languages_list_page">pagina de listare a limbilor</a>.

en: Site's default language (@language)
ro: Limba implicită a sitului (@language)

en: Use one of the language switcher blocks to allow site visitors to switch between languages. You can enable these blocks on the <a href=":block-admin">block administration page</a>.
ro: Utlizați unul dintre blocurile de schimbare a limbii pentru a permite vizitatorilor sitului comutarea între limbi. Puteți activa aceste blocuri pe <a href=":block-admin">pagina de administrare a blocurilor</a>.

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
ro: Pentru asigurarea interoperabilitătii, utilizați coduri de limbă asemănătoare celor <a href=":w3ctags">definite de W3C</a>. <em>Exemple: "en", "en-gb" și "zh-hant".</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
ro: %field trebuie să fie o etichetă validă de limbă așa cum este <a href=":url">declarat în W3C</a>.

en: The prefix may only be left blank for the <a href=":url">selected detection fallback language.</a>
ro: Prefixul poate fi lăsat necompletat doar pentru <a href=":url">limba de detectare de rezervă selectată</a>.

en: The Link module allows you to create fields that contain internal or external URLs and optional link text. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":link_documentation">online documentation for the Link module</a>.
ro: Modulul Link vă permite să creați câmpuri care conțin URL-uri interne sau externe și text opțional pentru legătură. Vezi paginile <a href=":field">ajutor pentru modulul Field</a> și <a href=":field_ui">ajutor pentru modulul Field UI</a> pentru informații generale despre câmpuri și cum să le creați și administrați. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":link_documentation">documentația on-line a modulului Link</a>.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the link field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ro: <em>Setările</em> și <em>afișarea</em> câmpului de tip legătură pot fi configurate separat. Vedeți pagina <a href=":field_ui">Field UI ajutor</a> pentru mai multe informații despre cum să administrați câmpurile și afișarea acestora.

en: One translation file could not be checked. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be checked. <a href=":url">See the log</a> for details.
ro[0]: Un fișier de traducere nu a putut fi verificat. <a href=":url">Vedeți intrarea în jurnal</a> pentru detalii.
ro[1]: @count fișiere de traducere nu au putut fi verificate. <a href=":url">Vedeți intrarea în jurnal</a> pentru detalii.

en: One translation file could not be imported. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be imported. <a href=":url">See the log</a> for details.
ro[0]: Un fișier de traducere nu a putut fi importat. <a href=":url">Vedeți log-ul</a> pentru detalii.
ro[1]: @count fișiere de traducere nu au putut fi importate. <a href=":url">Vedeți log-ul</a> pentru detalii.

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. <a href=":url">See the log</a> for details.
ro[0]: Un șir de caractere din traducere a fost ignorat din cauza unui element HTML nepermis sau format incorect. <a href=":url">Vezi jurnalul</a> pentru detalii.
ro[1]: @count șiruri de caractere din traducere au fost ignorate din cauza unui element HTML nepermis sau format incorect. <a href=":url">Vezi jurnalul</a> pentru detalii.

en: The Interface Translation module allows you to translate interface text (<em>strings</em>) into different languages, and to switch between them for the display of interface text. It uses the functionality provided by the <a href=":language">Language module</a>. For more information, see the <a href=":doc-url">online documentation for the Interface Translation module</a>.
ro: Modulul Interface Translation vă permite să traduceți (<em>șirurile</em>) de text ale interfeței în limbi diferite și să comutați între ele pentru afișarea textului interfeței. Acesta folosește funcționalitatea oferită de <a href=":language">modulul Language</a>. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":doc-url">documentația on-line pentru modulul Interface Translation</a>.

en: You can check how much of the interface on your site is translated into which language on the <a href=":languages">Languages</a> page. On the <a href=":translation-updates">Available translation updates</a> page, you can check whether interface translation updates are available on the <a href=":server">Drupal translation server</a>.
ro: Puteți verifica cât de mult din interfață sitului este tradus și în ce limbă pe pagina de <a href=":languages">limbi</a>. Pe pagina <a href=":translation-updates">actualizări de traduceri disponibile</a>, puteți verifica dacă sunt disponibile actualizări de interfață pe <a href=":server">serverul de traduceri Drupal</a>.

en: You can translate individual strings directly on the <a href=":translate">User interface translation</a> page, or download the currently-used translation file for a specific language on the <a href=":export">Interface translation export</a> page. Once you have edited the translation file, you can then import it again on the <a href=":import">Interface translation import</a> page.
ro: Puteți traduce șiruri individuale direct pe pagina de <a href=":translate">traducere interfață utilizator</a> sau descărcați fișierul de traducere utilizat în prezent pentru o anumită limbă pe pagina de <a href=":export">export a traducerii interfeței</a>. Odată ce ați editat fișierul de traducere, îl puteți apoi importa din nou pe pagina de <a href=":import">import a traducerii interfeței</a>.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: Because translation tasks involve many strings, it may be more convenient to <a title="User interface translation export" href=":export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings in a specific language.
ro: Această pagină permite unui translator să caute după anumite șiruri traduse și netraduse, și este folosită la crearea sau editarea traducerilor. (Notă: Deoarece sarcinile de traducere implică mai multe șiruri, poate fi mai convenabil <a title="User interface translation export" href=":export">să exportați</a> șirurile pentru editare offline într-un editor de traducere Gettext pe desktop.) Pentru o anumită limbă, căutările pot fi limitate la șiruri.

en: This page allows translators to manually import translated strings contained in a Gettext Portable Object (.po) file. Manual import may be used for customized translations or for the translation of custom modules and themes. To customize translations you can download a translation file from the <a href=":url">Drupal translation server</a> or <a title="User interface translation export" href=":export">export</a> translations from the site, customize the translations using a Gettext translation editor, and import the result using this page.
ro: Această pagină permite translatorilor să importe manual șirurile traduse conținute într-un fișier Gettext Portable Object (.po). Importul manual poate fi folosit pentru traduceri personalizate sau pentru traducerile modulelor și temelor personalizate. Pentru a personaliza traducerile puteți descărca un fișier de traducere de pe <a href=":url">serverul de traducere Drupal</a> sau <a title="User interface translation export" href=":export">exportați</a> traducerile de pe sit, personalizați traducerile folosind un editor de traducere Gettext și importați rezultatele folosind această pagină.

en: Updates available for: @languages. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
ro: Actualizări disponibile pentru: @languages. Vedeți pagina de <a href=":updates">Actualizări de traducere disponibile</a> pentru mai multe informații.

en: Missing translations for: @languages. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
ro: Lipsesc traduceri pentru: @languages. Consultați pagina <a href=":updates">Actualizări de traducere disponibile</a> pentru mai multe informații.

en: No translation status is available. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
ro: Nici un status de traducere disponibil. Vedeți pagina de <a href=":updates">Actualizări de traducere disponibile</a> pentru mai multe informații.

en: Interface translation settings
ro: Setări de traducere a interfeței

en: Interface translation import
ro: Importul interfeței de traducere

en: Interface translation export
ro: Exportul traducerii interfeței

en: Select how frequently you want to check for new interface translations for your currently installed modules and themes. <a href=":url">Check updates now</a>.
ro: Selectați cât de des doriți să verificați pentru noi traduceri de interfață pentru modulele și temele instalate în prezent. <a href=":url">Verificați actualizările acum</a>.

en: Translation files are stored locally in the  %path directory. You can change this directory on the <a href=":url">File system</a> configuration page.
ro: Fișierele de traducere sunt stocate local în directorul %path. Puteți schimba acest director pe pagina de configurare a <a href=":url">Sistem de fișiere</a>.

en: Translation files will not be stored locally. Change the Interface translation directory on the <a href=":url">File system configuration</a> page.
ro: Fișierele de traducere nu vor fi stocate local. Schimbați directorul Interfeței de traducere pe pagina de <a href=":url">Configurare a sistemului de fișiere</a>.

en: You have selected local translation source, but no <a href=":url">Interface translation directory</a> was configured.
ro: Ați selectat sursa de traducere locală, dar nici un <a href=":url">Director de traducere a interfeței</a> nu a fost configurat.

en: No translatable languages available. <a href=":add_language">Add a language</a> first.
ro: Nici o limbă translatabilă disponibilă. <a href=":add_language">Adăugați o limbă</a> mai întâi.

en: No translation status available. <a href=":check">Check manually</a>.
ro: Nici un status al traducerii disponibil. <a href=":check">Verificați manual</a>.

en: It is required by the Menu UI module, which provides an interface for managing menus and menu links. For more information, see the <a href=":menu-help">Menu UI module help page</a> and the <a href=":drupal-org-help">online documentation for the Custom Menu Links module</a>.
ro: Acesta este necesar pentru modulul Menu UI, care oferă o interfață pentru gestionarea meniurilor și a legăturilor de meniuri. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":menu-help">pagina de ajutor a modulului Menu UI</a> și <a href=":drupal-org-help">documentația on-line pentru modulul Custom Menu Links</a>.

en: The Menu UI module provides an interface for managing menus. A menu is a hierarchical collection of links, which can be within or external to the site, generally used for navigation. For more information, see the <a href=":menu">online documentation for the Menu UI module</a>.
ro: Modulul Menu UI oferă o interfață pentru gestionarea meniurilor. Un meniu este o colecție ierarhică de legături, care pot fi interne sau externe sitului, folosite în general pentru navigare. Pentru mai informații, vedeți <a href=":menu">documentația on-line pentru modulul Menu UI</a>.

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ro: Puteți activa blocul nou creat pentru acest meniu de pe <a href=":blocks">pagina de aspect a Blocurilor</a>.

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ro: Fiecare meniu are un bloc corespunzător care este administrat pe <a href=":blocks">pagina de Aspect a blocurilor</a>.

en: There are no menu links yet. <a href=":url">Add link</a>.
ro: Nu sunt încă legături în meniu. <a href=":url">Adaugă legătură</a>.

en: The Migrate module provides a framework for migrating data, usually from an external source into your site. It does not provide a user interface. For more information, see the <a href=":migrate">online documentation for the Migrate module</a>.
ro: Modulul Migrate oferă un framework pentru migrare de date, în general dintr-o sursă externă în situl dumneavoastră. Pentru mai multe informații, vezi <a href=":migrate">documentația online a modulului Migrate</a>.

en: Memory usage is @usage (@pct% of limit @limit), reclaiming memory.
ro: Consumul de memorie este de @usage (@pct% din limita de @limit), recuperare de memorie.

en: Memory usage is now @usage (@pct% of limit @limit), not enough reclaimed, starting new batch
ro: Consumul de memorie este la @usage (@pct% din limita @limit), nu este suficient revendicată, începe un nou batch

en: Memory usage is now @usage (@pct% of limit @limit), reclaimed enough, continuing
ro: Utilizarea memoriei este acum @usage (@pct% din @limit), s-a revendicat suficient, continuă

en: The Migrate Drupal module provides a framework based on the <a href=":migrate">Migrate module</a> to facilitate migration from a Drupal (6, 7, or 8) site to your website. It does not provide a user interface. For more information, see the <a href=":migrate_drupal">online documentation for the Migrate Drupal module</a>.
ro: Modulul Migrate Drupal oferă un framework bazat pe <a href=":migrate">modulul Migrate</a> pentru a facilita migrarea dintr-un sit Drupal (6, 7 sau 8) în situl dumneavoastră. Nu oferă o interfață pentru utilizator. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":migrate_drupal">documentația on-line a modulului Migrate Drupal</a>.

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href=":node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
ro: Permisiunile de acces la conținut trebuie să fie reconstruite. <a href=":node_access_rebuild">Reconstruiți permisiunile</a>.

en: The Node module manages the creation, editing, deletion, settings, and display of the main site content. Content items managed by the Node module are typically displayed as pages on your site, and include a title, some meta-data (author, creation time, content type, etc.), and optional fields containing text or other data (fields are managed by the <a href=":field">Field module</a>). For more information, see the <a href=":node">online documentation for the Node module</a>.
ro: Modulul Node gestionează crearea, editarea, ștergerea, setările și afișarea conținutului principal al sitului. Elementele de conținut administrate de modulul Node sunt în general afișate ca pagini pe situl dumneavoastră, și includ un titlu, niște meta-informații (autor, data creării, tipul de conținut, etc.), și câmpuri opționale care conțin text sau alte date (câmpurile sunt gestionate de către <a href=":field">modulul Field</a>). Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":node">documentația on-line a modulului Node</a>.

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href=":content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href=":content-type">type of content</a> on your site.
ro: Când este creat conținut nou, modulul Node înregistrează informațiile de bază despre conținut, inclusiv autorul, data creării și <a href=":content-type">Tipul de Conținut</a>. De asemenea gestionează <em>opțiunile de publicare</em>, care definesc dacă este publicat sau nu conținutul, promovat pe prima pagină a sitului și/sau lipicios la începutul listărilor de conținut. Setările implicite pot fi configurate pentru fiecare <a href=":content-type">tip de conținut</a> de pe sit.

en: The Node module gives users with the <em>Administer content types</em> permission the ability to <a href=":content-new">create new content types</a> in addition to the default ones already configured. Creating custom content types gives you the flexibility to add <a href=":field">fields</a> and configure default settings that suit the differing needs of various site content.
ro: Modulul Node oferă utilizatorilor cu permisiunea <em>Administrează tipurile de conținut</em> abilitatea de <a href=":content-new">a crea noi tipuri de conținut</a> în plus față de cele inițiale deja configurate. Crearea de tipuri de conținut personalizat vă oferă flexibilitatea de a adăuga <a href=":field">câmpuri</a> și de a configura setările implicite care se potrivesc nevoilor diferite a conținutului diferit al sit-ului.

en: The <a href=":content">Content</a> page lists your content, allowing you add new content, filter, edit or delete existing content, or perform bulk operations on existing content.
ro: Pagina <a href=":content">Conținut</a> listează conținutul dumneavoastră, permițându-vă adăugarea de conținut nou, filtrarea, editarea sau ștergerea conținutului existent, sau efectuarea operațiilor în masă pe conținutul existent.

en: The Node module makes a number of permissions available for each content type, which can be set by role on the <a href=":permissions">permissions page</a>.
ro: Modulul Node face o serie de permisiuni disponibile pentru fiecare tip de conținut, care pot fi setate în funcție de rol pe <a href=":permissions">pagina permisiunilor</a>.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions. <a href=":rebuild">Rebuild permissions</a>
ro: Dacă site-ul întâmpină probleme cu permisiunile pentru conținut, poate fi necesar să reconstruiți memoria cache a permisiunilor. Reconstruirea va elimina toate privilegiile asupra conținutului și le va înlocui cu permisiuni bazate pe modulele și setările curente. Reconstrucția poate dura ceva timp dacă există mult conținut sau setări complexe de permisiune. După finalizarea reconstrucției, conținutul va folosi automat noile permisiuni. <a href=":rebuild">Permisiuni de reconstruire</a>

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
ro: Mențineți tipurile de conținut disponibile și câmpurile care sunt asociate cu acele tipuri.

en: No content types available. <a href=":link">Add content type</a>.
ro: Nici un tip de conținut disponibil. <a href=":link">Aăugați tipuri de conținut</a>.

en: Node from URL
ro: Nodul din URL

en: The Options module allows you to create fields where data values are selected from a fixed list of options. Usually these items are entered through a select list, checkboxes, or radio buttons. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":options_do">online documentation for the Options module</a>.
ro: Modulul Options vă permite să creați câmpuri unde valorile sunt selectate dintr-o listă fixă de opțiuni. În mod normal aceste elemente sunt introduse prin intermediul unei liste de selectare, a casetelor bifabile sau a butoanelor radio. Vedeți pagina de <a href=":field">ajutor a modulului Field</a> și pagina de <a href=":field_ui">ajutor Field UI</a> pentru informații generale cu privire la crearea și administrarea lor. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":options_do">documentația on-line pentru modulul Options</a>.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the list fields can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ro: <em>Setările</em> și <em>afișarea</em> câmpurilor de tip listă pot fi configurate separat. Vedeți <a href=":field_ui">ajutorul modulului Field UI</a> pentru mai multe informații despre cum să administrați câmpurile și afișarea lor.

en: The Internal Page Cache module caches pages for anonymous users in the database. For more information, see the <a href=":pagecache-documentation">online documentation for the Internal Page Cache module</a>.
ro: Modulul Internal Page Cache stochează în cache paginile pentru utilizatorii anonimi în baza de date. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":pagecache-documentation">documentația on-line pentru modulul Internal Page Cache</a>.

en: Pages are usually identical for all anonymous users, while they can be personalized for each authenticated user. This is why entire pages can be cached for anonymous users, whereas they will have to be rebuilt for every authenticated user.
ro: În mod normal, paginile sunt identice pentru toți utilizatorii anonimi, în timp ce pot fi personalizate pentru fiecare utilizator autentificat. De aceea pot fi stocate în cache pagini întregi pentru utilizatorii anonimi, întrucât acestea vor fi reconstruite pentru fiecare utilizator autentificat.

en: To speed up your site for authenticated users, see the <a href=":dynamic_page_cache-help">Dynamic Page Cache module</a>.
ro: Pentru a accelera situl dvs. pentru utilizatorii autentificați, vedeți <a href=":dynamic_page_cache-help"> modulul Dynamic Page Cache</a>.

en: The Path module allows you to specify an alias, or custom URL, for any existing internal system path. Aliases should not be confused with URL redirects, which allow you to forward a changed or inactive URL to a new URL. In addition to making URLs more readable, aliases also help search engines index content more effectively. Multiple aliases may be used for a single internal system path. To automate the aliasing of paths, you can install the contributed module <a href=":pathauto">Pathauto</a>. For more information, see the <a href=":path">online documentation for the Path module</a>.
ro: Modulul Path permite specificarea unui alias sau URL personalizat pentru orice cale de sistem internă existentă. Aliasurile nu trebuie confundate cu redirecționările URL, care vă permit să redirecționați un URL schimbat sau inactiv la un URL nou. În afară de faptul ca fac URLurile mai lizibile, aliasurile ajută motoarele de căutare să indexeze conținutul mai efectiv. Se pot folosi mai multe aliasuri pentru o singură cale de sistem internă. Pentru a automatiza procesul de atribuire a aliasurilor pentru căi, puteți instala modulul contrib <a href=":pathauto">Pathauto</a>. Pentru mai multe informații a se vedea <a href=":path">documentația on-line pentru modulul Path</a>.

en: If you create or edit a taxonomy term you can add an alias (for example <em>music/jazz</em>) in the field "URL alias". When creating or editing content you can add an alias (for example <em>about-us/team</em>) under the section "URL path settings" in the field "URL alias". Aliases for any other path can be added through the page <a href=":aliases">URL aliases</a>. To add aliases a user needs the permission <a href=":permissions">Create and edit URL aliases</a>.
ro: În cazul în care creați sau editați un termen taxonomie puteți adăuga un alias (de exemplu <em>muzică/jazz</em>) în câmpul "alias URL". La crearea sau editarea conținutului puteți adăuga un alias (de exemplu <em>despre-noi/echipa</em>) în secțiunea "Setările căii URL" în câmpul "alias URL". Alias-urile pentru orice altă cale pot fi adăugate prin intermediul paginii <a href=":aliases">Alias-uri URL</a>. Pentru a adăuga alias-uri, un utilizator are nevoie de permisiunea <a href=":permissions">Creați și editați alias-uri URL</a>.

en: The Path module provides a way to search and view a <a href=":aliases">list of all aliases</a> that are in use on your website. Aliases can be added, edited and deleted through this list.
ro: Modulul Path oferă un mod de a căuta și a vizualiza o <a href=":aliases">listă a tuturor aliasurilor</a> care sunt folosite pe situl dumneavoastră. Aliasurile pot fi adăugate, editate și șterse prin această listă.

en: The internal system path.
ro: Calea internă a sistemului.

en: The path alias.
ro: Alias-ul căii.

en: The Responsive Image module provides an image formatter that allows browsers to select which image file to display based on media queries or which image file types the browser supports, using the HTML 5 picture and source elements and/or the sizes, srcset and type attributes. For more information, see the <a href=":responsive_image">online documentation for the Responsive Image module</a>.
ro: Modulul Responsive Image oferă un formatter pentru imagini care permite browserelor să selecteze care fișier de tip imagine să fie afișat pe baza interogărilor media sau care tip de imagine este suportat de către browser, folosind imaginile și elementele sursă HTML 5 și/sau atributele dimensiuni, srcset și de tip. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":responsive_image">documentația on-line a modulului Responsive Image</a>.

en: By creating responsive image styles you define which options the browser has in selecting which image file to display. In most cases this means providing different image sizes based on the viewport size. On the <a href=":responsive_image_style">Responsive image styles</a> page, click <em>Add responsive image style</em> to create a new style. First choose a label, a fallback image style and a breakpoint group and click Save.
ro: Prin crearea stilurilor de imagine adaptive definiți ce opțiuni are browserul în selectarea fișierului de imagine pe care să-l afișeze. În cele mai multe cazuri aceasta înseamnă că trebuie furnizate  imagini cu dimensiuni diferite bazate pe dimensiunea ferestrei de viewport. Pe pagina de <a href=":responsive_image_style">stiluri de imagine adaptivă</a>, faceți clic pe <em>Adăugați un stil de imagine adaptivă nou</em> pentru a crea un nou stil. Mai întâi alegeți o etichetă, un stil pentru imaginea de rezervă și un grup de puncte de întrerupere și faceți clic pe salvare.

en: Below the Sizes field you can choose multiple image styles so the browser can choose the best image file size to fill the space defined in the Sizes field. Typically you will want to use image styles that resize your image to have options that range from the smallest px width possible for the space the image will appear in to the largest px width possible, with a variety of widths in between. You may want to provide image styles with widths that are 1.5x to 2x the space available in the layout to account for high resolution screens. Image styles can be defined on the <a href=":image_styles">Image styles page</a> that is provided by the <a href=":image_help">Image module</a>.
ro: Sub câmpul Dimensiuni puteți selecta mai multe stiluri de imagine astfel încât browser-ul poate alege dimensiunea de fișier cea mai potrivită pentru a umple spațiul definit în câmpul Dimensiuni. De obicei, veți dori să utilizați stiluri de imagine care redimensionează imaginea dvs. de a avea opțiuni care variază de la cea mai mică lățime posibilă în px pentru spațiul în care va apărea imaginea până la lățimea cea mai mare in px cu o varietate de lățimi între ele. Poate doriți să oferiți stiluri de imagine cu lățimi care sunt intre 1.5 și 2 ori mai mari decât spațiul disponibil de a ține cont de ecrane de înaltă rezoluție. Stiluri de imagini pot fi definite pe <a href=":image_styles">pagina stilurilor de imagine</a> care este furnizată de către <a href=":image_help">modulul Image</a>.

en: After defining responsive image styles, you can use them in the display settings for your Image fields, so that the site displays responsive images using the HTML5 picture tag. Open the Manage display page for the entity type (content type, taxonomy vocabulary, etc.) that the Image field is attached to. Choose the format <em>Responsive image</em>, click the Edit icon, and select one of the responsive image styles that you have created. For general information on how to manage fields and their display see the <a href=":field_ui">Field UI module help page</a>. For background information about entities and fields see the <a href=":field_help">Field module help page</a>.
ro: După definirea de stiluri de imagini adaptive, le puteți folosi în setările de afișare pentru câmpurile de tip imagine, astfel încât situl afișează imagini adaptive folosind eticheta pentru poze din HTML5. Deschideți pagina de administrare a afișării pentru tipul de entitate (tip de conținut, vocabular taxonomie, etc.) la care este atașat câmpul de tip imagine. Pentru informații generale referitor la cum să administrați câmpuri și afișarea lor vedeți <a href=":field_ui">pagina de ajutor a modulului Field UI</a>.
    Pentru informații generale despre entități și câmpuri vedeți <a href=":field_help">pagina de ajutor a modulului Field</a>.

en: See the <a href=":responsive_image_help">Responsive Image help page</a> for information on the sizes attribute.
ro: Vedeți <a href=":responsive_image_help">pagina de ajutor pentru Responsive Image</a> pentru informații despre atributele de dimensiuni.

en: Configure Responsive Image Styles
ro: Configurați Stilurile de Imagine Adaptive

en: The Search module provides the ability to set up search pages based on plugins provided by other modules. In Drupal core, there are two page-type plugins: the Content page type provides keyword searching for content managed by the Node module, and the Users page type provides keyword searching for registered users. Contributed modules may provide other page-type plugins. For more information, see the <a href=":search-module">online documentation for the Search module</a>.
ro: Modulul Search oferă abilitatea de a seta pagini de căutare bazate pe pluginuri furnizate de alte module. În nucleul Drupal sunt două pluginuri de tip pagină: tipul de pagină conținut oferă căutare bazată pe cuvinte cheie pentru conținut administrat de modulul Node și tipul de pagină utilizatori oferă căutare bazată pe cuvinte cheie pentru utilizatorii înregistrați. Modulele contrib pot oferi alter pluginuri de tip pagină. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":search-module">documentația on-line pentru modulul Search</a>.

en: To configure search pages, visit the <a href=":search-settings">Search pages page</a>. In the Search pages section, you can add a new search page, edit the configuration of existing search pages, enable and disable search pages, and choose the default search page. Each enabled search page has a URL path starting with <em>search</em>, and each will appear as a tab or local task link on the <a href=":search-url">search page</a>; you can configure the text that is shown in the tab. In addition, some search page plugins have additional settings that you can configure for each search page.
ro: Pentru a configura paginile de căutare, vizitați <a href=":search-settings">Pagina cu paginile de căutare</a>. În secțiunea Paginilor de căutare, puteți adăuga o pagină nouă de căutare, să editați configurarea paginilor de căutare existente, să activați și dezactivați pagini de căutare, și să alegeți pagina implicită de căutare. Fiecare pagină de căutare activată are o cale URL care începe cu <em>căutare</em>, și fiecare va apărea ca o filă sau o legătură de sarcină locală pe <a href=":search-url">pagina de căutare</a>; puteți configura textul care este afișat în filă. În plus, unele plugin-uri ale paginii de căutare au setări suplimentare pe care le puteți configura pentru fiecare pagină de căutare.

en: Some search page plugins, such as the core Content search page, index searchable text using the Drupal core search index, and will not work unless content is indexed. Indexing is done during <em>cron</em> runs, so it requires a <a href=":cron">cron maintenance task</a> to be set up. There are also several settings affecting indexing that can be configured on the <a href=":search-settings">Search pages page</a>: the number of items to index per cron run, the minimum word length to index, and how to handle Chinese, Japanese, and Korean characters.
ro: Unele plugin-uri de pe pagina de căutare, cum ar fi Pagina de căutare de conținut de bază, indexează text căutabil folosind indexul de căutare de bază din Drupal, și nu va funcționa decât dacă conținutul este indexat. Indexarea se face în timpul rulării <em>cron</em>-ului, astfel necesită o <a href=":cron">sarcină de întreținere cron</a> să fie configurată. Există de asemenea mai multe setări care afectează indexarea, care pot fi configurate pe pagina <a href=":search-settings">Pagini de căutare</a>: numărul de elemente indexate pe termenul de cron, lungimea minimă a cuvintelor indexate și modul de tratare a caracterelor chineze, japoneze și coreene.

en: Users with <a href=":search_permission">Use search</a> permission can use the Search block and <a href=":search">Search page</a>. Users with the <a href=":node_permission">View published content</a> permission can use configured search pages of type <em>Content</em> to search for content containing exact keywords; in addition, users with <a href=":search_permission">Use advanced search</a> permission can use more complex search filtering. Users with the <a href=":user_permission">View user information</a> permission can use configured search pages of type <em>Users</em> to search for active users containing the keyword anywhere in the username, and users with the <a href=":user_permission">Administer users</a> permission can search for active and blocked users, by email address or username keyword.
ro: Utilizatorii cu permisiunea <a href=":search_permission">Folosire căutare</a> pot folosi blocul de căutare și <a href=":search">pagina de căutare</a>. Utilizatorii cu permisiunea <a href=":node_permission">Vizualizare conținut publicat</a> pot folosi paginile de căutare configurate de tip <em>conținut</em> pentru a căuta după conținutul ce are exact cuvintele cheie; suplimentar, utilizatorii cu permisiunea <a href=":search_permission">Folosire căutare avansată</a> pot folosi căutarea de filtrare mult mai complexă. Utilizatorii cu permisiunea <a href=":user_permission">Vizualizare informații de utilizator</a> pot folosi pagini de căutare configurate de tip <em>utilizatori</em> pentru a căuta după utilizatorii activi care conțin cuvântul cheie oriunde în numele de utilizator și utilizatorii cu permisiunea <a href=":user_permission">Administrare utilizatori</a> pot căuta după utilizatorii activi și blocați, prin intermediul adresei de email sau a cuvântului cheie "nume de utilizator".

en: By default, the Search module only supports exact keyword matching in content searches. You can modify this behavior by installing a language-specific stemming module for your language (such as <a href=":porterstemmer_url">Porter Stemmer</a> for American English), which allows words such as walk, walking, and walked to be matched in the Search module. Another approach is to use a third-party search technology with stemming or partial word matching features built in, such as <a href=":solr_url">Apache Solr</a> or <a href=":sphinx_url">Sphinx</a>. There are also contributed modules that provide additional search pages. These and other <a href=":contrib-search">search-related contributed modules</a> can be downloaded by visiting Drupal.org.
ro: Implicit, modulul Search suportă doar potrivirile de cuvînt cheie exacte în căutările de conținut. Puteți modifica acest comportament prin instalarea unui modul rezultat pentru limba dumneavoastră (precum <a href=":porterstemmer_url">Porter Stemmer</a> pentru Engleza Americană), care permite cuvintelor precum plimbare, mers și umblat să fie potrivite în modulul Search. O altă abordare este de a folosi o tehnologie de căutare cu trei părți cu rezultare sau caracteristici încorporate de potrivire parțială a cuvântului, precum <a href=":solr_url">Apache Solr</a> sau <a href=":sphinx_url">Sphinx</a>. Există de asemenea module contribuite care furnizează pagini de căutare suplimentare. Acestea și alte <a href=":contrib-search">module contribuite referitoare la căutări</a> pot fi descărcate prin vizitarea Drupal.org.

en: This module does not have a user interface. It is used by other modules which need to serialize data, such as <a href=":rest">REST</a>.
ro: Acest modul nu are o interfață pentru utilizator. Este folosit de alte module care au nevoie să serializeze datele, precum <a href=":rest">REST</a>.

en: For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the Serialization module</a>.
ro: Pentru informații suplimentare, vedeți <a href=":doc_url">documentația on-line a modulului Serialization</a>.

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the <a href=":shortcut">online documentation for the Shortcut module</a>.
ro: Modulul Shortcut permite utilizatorilor să creeze seturi de legături <em>scurtături</em> către cele mai vizitate pagini ale sitului. Scurtăturile sunt incluse în <em>seturi</em>. Orice utilizator având permisiunea <em>Selectează oricare set de scurtături</em> poate selecta o scurtătură indiferent de cine a creat-o. pentru mai multe informații citiți <a href=":shortcut">documentația online a modulului Shortcut</a>.

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href=":shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
ro: Utilizatorii cu permisiunea de <em>Administrare comenzi rapide</em> pot administra seturile de comenzi rapide și edita comenzile rapide din cadrul seturilor de pe <a href=":shortcuts">Pagina de administrare a comenzilor rapide</a>.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href=":shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
ro: Definiți ce set de comenzi rapide folosiți pe <a href=":shortcut-link">taburile de comenzi rapide</a> pentru pagina contului dumneavoastră.

en: No shortcuts available. <a href=":link">Add a shortcut</a>
ro: Nici o comandă rapidă disponibilă. <a href=":link">Adaugă o comandă rapidă</a>

en: You are now using the new %set_name shortcut set. You can edit it from this page or <a href=":switch-url">switch back to a different one.</a>
ro: Acum folosiți noul set de scurtături %set_name. Îl puteți edita de pe această pagină sau <a href=":switch-url">schimbați înapoi la altul.</a>

en: The link for this shortcut.
ro: Legătura pentru această scurtătură.

en: The title for this shortcut.
ro: Titlul pentru această scurtătură.

en: The weight for this shortcut
ro: Greutatea pentru această comandă rapidă

en: The name under which the set's links are stored.
ro: Numele sub care sunt stocate legăturile setului.

en: The title of the set.
ro: Titlul setului.

en: The users.uid for this set.
ro: users.uid pentru acest set.

en: The shortcut_set.set_name that will be displayed for this user.
ro: shortcut_set.set_name care va fi afișat pentru acest utilizator.

en: The Statistics module shows you how often content is viewed. This is useful in determining which pages of your site are most popular. For more information, see the <a href=":statistics_do">online documentation for the Statistics module</a>.
ro: Modulul Statistics arată cât de des este vizualizat conținutul. Acesta este folositor în a determina care pagină al sitului este cea mai populară. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":statistics_do">documentația on-line pentru modulul Statistics</a>.

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href=":statistics-settings">Statistics page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ro: Modulul include un bloc denumit <em>Conținut popular</em> care afișează cele mai vizitate pagini în ziua respectivă și din toate timpurile precum și ultimul conținut vizualizat. Pentru a folosi blocul, activați <em>vizualizarea de numărare a conținutului</em> pe <a href=":statistics-settings">Pagina de statistici</a>, după care puteți activa și configura blocul pe <a href=":blocks">Pagina de aspect a blocurilor</a>.

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href=":statistics-settings">Statistics page</a>, and set the necessary <a href=":permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
ro: Modulul Statistics include un contor pentru fiecare pagină care crește ori de câte ori pagina este vizualizată. Pentru a folosi counterul, activați <em>viewsul numără conținutul</em> pe <a href=":statistics-settings">pagina de statistici</a> și setați <a href=":permissions">permisiunile</a> (<em>Vizualizați instanțele atinse ale conținutului</em>) necesare astfel încât contorul să fie vizibil utilizatorilor.

en: How long any statistics may be cached, i.e. the refresh interval
ro: Pentru cât timp orice statistici pot fi păstrate în cache, de ex. internavul de reîmprospătare

en: Version: @module-version
ro: Versiune: @module-version

en: Requires: @module-list
ro: Necesită: @module-list

en: Required by: @module-list
ro: Cerut de: @module-list

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version @php_version.
ro: Această temă necesită versiunea @php_required de PHP și este incompatibilă cu versiunea @php_version de PHP.

en: The System module is integral to the site: it provides user interfaces for many core systems and settings, as well as the basic administrative menu structure. For more information, see the <a href=":system">online documentation for the System module</a>.
ro: Modulul System este parte fundamentală a sitului: Furnizează interfețe utilizator pentru multe configurări ale miezului și de asemenea structura de bază a meniului administrativ. Pentru mai multe informații citiți <a href=":system">documentația online a modulului System</a>.

en: Users with appropriate permission can install and uninstall modules from the <a href=":modules">Extend page</a>. Depending on which distribution or installation profile you choose when you install your site, several modules are installed and others are provided but not installed. Each module provides a discrete set of features; modules may be installed or uninstalled depending on the needs of the site. Many additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download from the <a href=":drupal-modules">Drupal.org module page</a>. Note that uninstalling a module is a destructive action: when you uninstall a module, you will permanently lose all data connected to the module.
ro: Utilizatorii cu permisiunea adecvată pot instala și dezinstala module de pe <a href=":modules">pagina Extinde</a>. În funcție de ce distribuție sau profil de instalare alegeți când instalați site-ul, câteva module sunt instalate și altele sunt furnizate dar nu instalate. Fiecare modul asigură un set discret de funcționalități; modulele trebuie instalate și dezinstalate în funcție de necesitățile site-ului. Mai multe module suplimentare contribuite de membrii comunității Drupal sunt disponibile pentru descărcare de pe <a href=":drupal-modules">pagina de module Drupal.org</a>. Rețineți că dezinstalarea unui modul este o acțiune distructivă: când dezinstalați un modul, veți pierde permanent toate datele conectate la modul.

en: Users with appropriate permission can install and uninstall themes on the <a href=":themes">Appearance page</a>. Themes determine the design and presentation of your site. Depending on which distribution or installation profile you choose when you install your site, a default theme is installed, and possibly a different theme for administration pages. Other themes are provided but not installed, and additional contributed themes are available at the <a href=":drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
ro: Utilizatorii cu permisiunea adecvată pot instala și dezinstala teme pe <a href=":themes">pagina de Aspect</a>. Temele determină design-ul și prezentarea site-ului dumneavoastră. În funcție de ce distribuție sau sau profil de instalare alegeți când instalați site-ul dumneavoastră, o temă implicită este instalată, și eventual o altă temă pentru paginile de administrare. Alte teme sunt furnizate dar nu instalate, și teme suplimentare contribuite sunt disponibile pe <a href=":drupal-themes">pagina cu teme de pe Drupal.org</a>.

en: When you are performing site maintenance, you can prevent non-administrative users (including anonymous visitors) from viewing your site by putting it in <a href=":maintenance-mode">Maintenance mode</a>. This will prevent unauthorized users from making changes to the site while you are performing maintenance, or from seeing a broken site while updates are in progress.
ro: Când efectuați mentenanța sitului, puteți preveni utilizatorii non-administrativi (inclusiv vizitatorii anonimi) să vizioneze situl dumneavoastră punându-l în <a href=":maintenance-mode">Modul mentenanță</a>. Acesta va preveni utilizatorii neautorizați să facă schimbări la site în timp ce dumneavoastră efectuați mentenanța, sau să vadă un site stricat în timp ce există actualizări în progres.

en: On the <a href=":performance-page">Performance page</a>, the site can be configured to aggregate CSS and JavaScript files, making the total request size smaller. Note that, for small- to medium-sized websites, the <a href=":page-cache">Internal Page Cache module</a> should be installed so that pages are efficiently cached and reused for anonymous users. Finally, for websites of all sizes, the <a href=":dynamic-page-cache">Dynamic Page Cache module</a> should also be installed so that the non-personalized parts of pages are efficiently cached (for all users).
ro: Pe <a href=":performance-page">Pagina de performanță </a> situl poate fi configurat să agregheze fișierele CSS și JavaScript, ceea ce va face dimensiunea totală a unei cereri mai mică. Rețineți că, pentru siturile mici și mijlocii va trebui instalat <a href=":page-cache">modulul Internal Page Cache</a> astfel încât paginile să fie memorate în cache în mod eficient și reutilizate în cazul utilizatorilor anonimi. În final, pentru siturile de toate dimensiunile, ar trebui instalat și <a href=":dynamic-page-cache">modulul Dynamic Page Cache</a> pentru memorarea în cache în mod eficient a părților de pagini nepersonalizate (pentru toți utilizatorii).

en: Your site has several file directories, which are used to store and process uploaded and generated files. The <em>public</em> file directory, which is configured in your settings.php file, is the default place for storing uploaded files. Links to files in this directory contain the direct file URL, so when the files are requested, the web server will send them directly without invoking your site code. This means that the files can be downloaded by anyone with the file URL, so requests are not access-controlled but they are efficient. The <em>private</em> file directory, also configured in your settings.php file and ideally located outside the site web root, is access controlled. Links to files in this directory are not direct, so requests to these files are mediated by your site code. This means that your site can check file access permission for each file before deciding to fulfill the request, so the requests are more secure, but less efficient. You should only use the private storage for files that need access control, not for files like your site logo and background images used on every page. The <em>temporary</em> file directory is used internally by your site code for various operations, and is configured on the <a href=":file-system">File system settings</a> page. You can also see the configured public and private file directories on this page, and choose whether public or private should be the default for uploaded files.
ro: Situl dumneavoastră are mai multe directoare de fișiere, care sunt folosite pentru a stoca și procesa fișiere încărcate și generate. Directorul de fișiere <em>public</em>, care este configurat în fișierul settings.php, este locul predefinit pentru stocarea fișierelor încărcate. Legăturile către fișierele din acest director conțin URL-ul direct către fișier, deci atunci când fișierele sunt solicitate, serverul web la va trimite direct fără a invoca codul sitului dumneavoastră. Aceasta înseamnă că fișierele pot fi descărcate de oricine care are URL-ul către fișier, deci solicitările nu sunt controlate pentru acces dar sunt eficiente. Directorul de fișiere <em>private</em>, configurat de asemenea în fișierul settings.php și de preferat localizat în afara directorului de baza al sitului web, este controlat pentru acces. Legăturile către fișierele din acest director nu sunt directe, deci solicitările către acestea sunt moderate de către codul sitului dumneavoastră. Aceasta înseamnă că situl dumneavoastră poate să verifice drepturile de acces la fiecare dintre aceste fișiere înainte de a decide să îndeplinească solicitarea, deci solicitările sunt mai sigure, dar mai puțin eficiente. Stocarea privată ar trebui să fie folosită doar pentru fișiere pentru care este nevoie de control de acces, nu pentru fișiere ca logo-ul sitului și imagini de fundal folosite pe fiecare pagină. Directorul de fișiere <em>temporary</em> este folosit intern de către codul sitului dumneavoastră pentru diferite operații, și se poate configura pe pagina <a href=":file-system">Setări pentru sistemul de fișiere</a>. De asemenea, pe această pagină, puteți vedea configurările pentru directoarele de fișiere publice și private, și puteți alege dacă public sau private să fie directorul implicit pentru fișierele încărcate.

en: On the <a href=":toolkit">Image toolkit page</a>, you can select and configure the PHP toolkit used to manipulate images. Depending on which distribution or installation profile you choose when you install your site, the GD2 toolkit and possibly others are included; other toolkits may be provided by contributed modules.
ro: Pe <a href=":toolkit">pagina setului de instrumente a imaginii</a>, puteți selecta și configura setul de instrumente PHP folosit pentru a manipula imaginile. În funcție de distribuția sau profilul de instalare pe care l-ați ales când ați instalat situl, setul de instrumente GD2 și posibil altele sunt incluse; alte seturi de instrumente pot fi oferite de modulele contribuite.

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href=":themes">themes</a> are available.
ro: Setați și configurați tema implicită pentru situl dumneavoastră web. Sunt disponibile <a href=":themes">teme</a> alternative.

en: You can place blocks for each theme on the <a href=":blocks">block layout</a> page.
ro: Puteți plasa blocuri pe fiecare dintre teme la <a href=":blocks"> pagina de amplasarea a blocurilor</a>.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on Drupal.org's support forums and project issue queues. Before filing a support request, ensure that your web server meets the <a href=":system-requirements">system requirements.</a>
ro: Aici puteți găsi o scurtă privire de ansamblu a parametrilor sitului cât și orice problemă detectată despre instalarea dumneavoastră. Este folositor să se copieze și să se lipească această informație în cereri de suport depuse pe forumuri de suport și pe cozile de probleme ale proiectului de pe Drupal.org. Înainte de a crea o cerință de suport, trebuie să vă asigurați că serverul dumneavoastră web îndeplinește toate <a href=":system-requirements">cerințele de sistem.</a>

en: Configure your <a href=":user-edit">account time zone setting</a>.
ro: Configurați <a href=":user-edit">setarea de fus orar a contului </a> dumneavoastră.

en: The minimum version of Apache needed to run Drupal without mod_rewrite enabled is 2.2.16. See the <a href=":link">enabling clean URLs</a> page for more information on mod_rewrite.
ro: Versiunea minimă de Apache necesară pentru a rula Drupal fără activarea mod_rewrite este 2.2.16. Accesați pagina <a href=":link">activarea URL-urilor curate</a> pentru mai multe informații despre mod_rewrite.

en: Your server is capable of using clean URLs, but it is not enabled. Using clean URLs gives an improved user experience and is recommended. <a href=":link">Enable clean URLs</a>
ro: Serverul dumneavoastră este capabil să folosească URL-uri curate, dar nu sunt activate. Folosirea URL-urilor curate oferă o experiență de utilizator îmbunătățită și este recomandată. <a href=":link">Activați URL-uri curate</a>

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href=":system_requirements">system requirements page</a> for more information):
ro: Drupalul necesită ca dumneavoastră să activați extensiile PHP din următoarea listă (pentru mai multe informații vedeți <a href=":system_requirements">pagina cerințelor de sistem</a>):

en: PHP OPcode caching
ro: Cache PHP OPcode

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href=":link">system requirements</a> page for more information.
ro: Se pare că serverul dumneavoastră web nu are suport PDO (PHP Data Objects). Adresați-vă furnizorului de găzduire în cazul în care el oferă suport pentru extensia PDO nativă. Pentru mai multe informații vedeți pagina <a href=":link">cerințelor de sistem</a>.

en: Your web server does not appear to support any common PDO database extensions. Check with your hosting provider to see if they support PDO (PHP Data Objects) and offer any databases that <a href=":drupal-databases">Drupal supports</a>.
ro: Se pare că serverul dumneavoastră web nu are suport pentru orice extensii de bază de date PDO comune. Consultați-vă cu furnizorul dumneavoastră de găzduire pentru a vedea dacă acesta oferă suport PDO (PHP Data Objects) și orice bază de date care <a href=":drupal-databases">are suport pentru Drupal</a>.

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Drupal requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href=":link">system requirements</a> page for more information.
ro: Se pare că serverul dumneavoastră web are instalată o versiune gresită de PDO. Drupalul necesită extensia PDO din nucleul PHP-ului. Acest sistem are versiunea PECL mai veche. Vedeți pagina <a href=":link">cerințelor de sistem</a> pentru mai multe informații.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href=":memory-limit">increasing the PHP memory limit</a>.
ro: Pentru mai multe informații, vedeți intrarea din manualul online pentru <a href=":memory-limit">creșterea limitei de memorie PHP</a>.

en: See <a href=":url">@url</a> for information about the recommended .htaccess file which should be added to the %directory directory to help protect against arbitrary code execution.
ro: Accesați <a href=":url">@url</a> pentru informații suplimentare legate de fișierul .htaccess recomandat, care trebuie adăugat în directorul %directory pentru a ajuta la protecția împotriva executării de cod arbitrar.

en: Last run @time ago
ro: Ultima rulare acum @time timp

en: For more information, see the online handbook entry for <a href=":cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
ro: Pentru mai multe informații vizualizați manualul on-line pentru <a href=":cron-handbook">configurarea sarcinilor de cron</a>.

en: You may need to set the correct directory at the <a href=":admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
ro: Ar putea fi necesar să setați directorul corect pe <a href=":admin-file-system">pagina de setări a sistemului de fișiere</a> sau să modificați permisiunile directorului curent astfel încât acesta să fie scriptibil.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ro: O încercare automată de a crea acest director de fișiere a eșuat, posibil din cauza unei probleme de permisiuni. Pentru a continua instalarea, fie creați manual directorul și îi modificați permisiunile, fie asigurați-vă că programul de instalare are permisiunea de a-l crea în mod automat. Pentru informații suplimentare, consultați INSTALL.txt sau <a href=":handbook_url">manualul online</a>.

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href=":update">database update script</a> immediately.
ro: Anumite module au actualizări ale structurii bazei de date pregătite pentru instalare. Va trebui să rulați imediat <a href=":update">script-ul de actualizare a bazei de date</a>.

en: The trusted_host_patterns setting is not configured in settings.php. This can lead to security vulnerabilities. It is <strong>highly recommended</strong> that you configure this. See <a href=":url">Protecting against HTTP HOST Header attacks</a> for more information.
ro: Setarea trusted_host_patterns nu este configurată în fișierul settings.php. Acest lucru poate duce la vulnerabilități de securitate. Este <strong>recomandat</strong> să efectuați această configurare. Accesați pagina <a href=":url">Protecție împotriva atacurilor HTTP HOST Header</a> pentru informații suplimentare.

en: Put your site into <a href=":url">maintenance mode</a>.
ro: Puneți situl dumneavoastră în <a href=":url">mod mentenanță</a>.

en: All errors have been <a href=":url">logged</a>.
ro: Toate erorile au fost <a href=":url">jurnalizate</a>.

en: Updates were attempted. If you see no failures below, you may proceed happily back to your <a href=":url">site</a>. Otherwise, you may need to update your database manually.
ro: S-a încercat efectuarea unei actualizări. Dacă nu vedeți mesaje de eroare mai jos, puteți merge fericit înapoi la <a href=":url">situl</a> dumneavoastră. În caz contrar, va trebui să actualizați manual baza de date.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href=":status">status report</a> for more information.
ro: Una sau mai multe probleme au fost detectate cu instalarea dumneavoastră de Drupal. Verificați <a href=":status">raportul de stare</a> pentru mai multe informații.

en: Screenshot for @theme theme
ro: Captură de ecran pentru tema @theme

en: Settings for @theme theme
ro: Setări pentru tema @theme

en: Uninstall @theme theme
ro: Dezinstalați tema @theme

en: Set @theme as default theme
ro: Setați @theme ca temă implicită

en: Install @theme theme
ro: Instalați tema @theme

en: Install @theme as default theme
ro: Instalați @theme ca temă implicită

en: This version is not compatible with Drupal @core_version and should be replaced.
ro: Această versiune nu este compatibilă cu Drupal @core_version și trebuie înlocuită.

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version @php_version.
ro: Acest modul necesită versiunea PHP @php_required și este incompatibil cu versiunea PHP @php_version.

en: Defined on the <a href=":information">Site Information</a> page.
ro: Definit pe pagina <a href=":information">Informații Site</a>.

en: Powered by <a href=":poweredby">Drupal</a>
ro: Construit folosind <a href=":poweredby">Drupal</a>

en: Installation tasks
ro: Sarcini pentru instalare

en: The Taxonomy module allows users who have permission to create and edit content to categorize (tag) content of that type. Users who have the <em>Administer vocabularies and terms</em> <a href=":permissions" title="Taxonomy module permissions">permission</a> can add <em>vocabularies</em> that contain a set of related <em>terms</em>. The terms in a vocabulary can either be pre-set by an administrator or built gradually as content is added and edited. Terms may be organized hierarchically if desired.
ro: Modulul Taxonomy permite utilizatorilor care au permisiunea de a crea și edita conținut să categorizeze (eticheteze) conținutul de acel tip. Utilizatorii care au <a href=":permissions" title="Taxonomy module permissions">permisiunea</a> <em>Administrează vocabularele și termenii</em> pot adăuga <em>vocabulare</em> care conțin un set de <em>termeni</em> asociați. Termenii dintr-un vocabular fie pot fi pre-setați de un administrator, fie sunt construiți treptat pe măsură ce este adăugat și editat conținutul. Dacă se dorește termenii pot fi organizați ierarhic.

en: For more information, see the <a href=":taxonomy">online documentation for the Taxonomy module</a>.
ro: Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":taxonomy">documentația on-line pentru modulul Taxonomy</a>.

en: Users who have the <em>Administer vocabularies and terms</em> permission can add and edit vocabularies from the <a href=":taxonomy_admin">Taxonomy administration page</a>. Vocabularies can be deleted from their <em>Edit vocabulary</em> page. Users with the <em>Taxonomy term: Administer fields</em> permission may add additional fields for terms in that vocabulary using the <a href=":field_ui">Field UI module</a>.
ro: Utilizatorii care au permisiunea <em>Administrează vocabularele și termenii</em> pot adăuga și edita vocabularele de pe <a href=":taxonomy_admin">pagina de Administrare a taxonomiei</a>. Vocabularele pot fi șterse de pe pagina lor de <em>Editare vocabular</em>. Utilizatorii cu permisiunea <em>Termen de taxonomie: Gestionează câmpuri</em> pot adăuga câmpuri suplimentare pentru termenii din acel vocabular folosind <a href=":field_ui">modulul Field UI</a>.

en: Users who have the <em>Administer vocabularies and terms</em> permission or the <em>Edit terms</em> permission for a particular vocabulary can add, edit, and organize the terms in a vocabulary from a vocabulary's term listing page, which can be accessed by going to the <a href=":taxonomy_admin">Taxonomy administration page</a> and clicking <em>List terms</em> in the <em>Operations</em> column. Users must have the <em>Administer vocabularies and terms</em> permission or the <em>Delete terms</em> permission for a particular vocabulary to delete terms.
ro: Utilizatorii care au permisiunea <em>Administrează vocabularele și termenii</em> sau permisiunea <em>Editează termenii</em> pentru un anumit vocabular pot adăuga, edita și organiza termenii dintr-un vocabular de pe pagina de listare a termenilor vocabularului, care poate fi accesată mergând pe <a href=":taxonomy_admin">pagina de Administrare a Taxonomiei</a> și făcând clic pe <em>Listează termeni</em> în coloana de <em>Operații</em>. Pentru a șterge termeni utilizatorii trebuie să aibă permisiunea <em>Administrează vocabularele și termenii</em> sau permisiunea <em>Șterge termenii</em> pentru un anumit vocabular.

en: A user with the <em>Administer fields</em> permission for a certain entity type may add <em>Taxonomy term</em> reference fields to the entity type, which will allow entities to be classified using taxonomy terms. See the <a href=":entity_reference">Entity Reference help</a> for more information about reference fields. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them.
ro: Un utilizator cu permisiunea <em>Administrare câmpuri</em> pentru un anumit tip de entitate poate adăuga câmpuri referință de tip <em>termen de taxonomie</em> la tipul de entitate, care va permite entităților să fie clasificate folosind termenii de taxonomie. Vedeți <a href=":entity_reference">ajutorul Entity Reference</a> pentru mai multe informații despre câmpurile referință. Vedeți pagina de <a href=":field">ajutor a modulului Field</a> și pagina de <a href=":field_ui">ajutor Field UI</a> pentru informații generale despre câmpuri și despre cum să le creați și gestionați.

en: See the <a href=":entity_reference">Entity Reference help</a> page for the field widgets and formatters that can be configured for any reference field on the <em>Manage display</em> and <em>Manage form display</em> pages. Taxonomy additionally provides an <em>RSS category</em> formatter that displays nothing when the entity item is displayed as HTML, but displays an RSS category instead of a list when the entity item is displayed in an RSS feed.
ro: Vedeți pagina <a href=":entity_reference">de ajutor Entity Reference</a> pentru widgeturile și formatele câmpului care pot fi configurate pentru orice câmp de referință pe paginile de <em>Gestionați afișarea</em> și <em>Gestionați afișarea formularului</em>. Taxonomia furnizează, în mod suplimentar, un formater <em>categorie RSS</em> care afișează nimic când elementul entității este afișat ca HTML, dar afișează o categorie RSS în loc de o listă când elementul entității este afișat într-un feed RSS.

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
ro: Niciun vocabular disponibil. <a href=":link">Adăugare vocabular</a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
ro: Nici un termen disponibil. <a href=":link">Adaugați termen</a>.

en: Format of the term description.
ro: Formatul descrierii termenului.

en: Module responsible for the vocabulary.
ro: Modul responsabil pentru vocabular.

en: The Telephone module allows you to create fields that contain telephone numbers. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":telephone_documentation">online documentation for the Telephone module</a>.
ro: Modulul Telepfone îți permite să creezi câmpuri ce conțin numere de telefon. Vedeți pagina <a href=":field">de ajutor a modulului Field</a> și pagina <a href=":field_ui">de ajutor Field UI</a> pentru informații generale despre câmpuri, cum să le creezi și cum să le administrezi. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":telephone_documentation">documentația on-line pentrumodulul Telephone</a>.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the telephone field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ro: <em>Setăriile</em> și <em>afișarea</em> câmpului de tip telefon pot fi configurate separat. Vedeți <a href=":field_ui">ajutorul modulului Field UI</a> pentru mai multe informații despre câmpuri și afișarea lor.

en: The Text module allows you to create short and long text fields with optional summaries. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":text_documentation">online documentation for the Text module</a>.
ro: Modulul Text vă permite să creați câmpuri de tip text scurt sau lung cu rezumate opționale. Vedeți pagina de <a href=":field">ajutor a modulului Field</a> și pagina de a href=":field_ui">ajutor a modulului Field UI</a> pentru informații generale despre câmpuri și despre cum să le creați și gestionați. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":text_documentation">documentația on-line pentru modulul Text</a>.

en: The <em>settings</em> and <em>display</em> of the text field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ro: <em>Setările</em> și <em>afișarea</em> câmpului text pot fi configurate separat. Vedeți <a href=":field_ui">ajutorul pentru Field UI</a> pentru mai multe informații despre cum să gestionați câmpurile și afișarea lor.

en: If you choose <em>Text (plain)</em> or <em>Text (plain, long)</em> you restrict the input to <em>Plain text</em> only. If you choose <em>Text (formatted)</em>, <em>Text (formatted, long)</em>, or <em>Text (formatted, long with summary)</em> you allow users to write formatted text. Which options are available to individual users depends on the settings on the <a href=":formats">Text formats and editors page</a>.
ro: Dacă alegeți <em>Text (simplu)</em> sau <em>Text (simplu, lung)</em> restricționați intrarea doar la <em>Text simplu</em>. Dacă alegeți <em>Text (formatat)</em>, <em>Text (formatat, lung)</em> sau <em>Text (formatat, lung cu rezumat)</em> permiteți utilizatorilor să introducă text formatat. Ce opțiuni sunt disponibile pentru utilizatorii individuali depind de setările de pe <a href=":formats">pagina de Formate de text și editori</a>.

en: Number of summary rows: @rows
ro: Numărul de rânduri a sumarului: @rows

en: The Toolbar module provides a toolbar for site administrators, which displays tabs and trays provided by the Toolbar module itself and other modules. For more information, see the <a href=":toolbar_docs">online documentation for the Toolbar module</a>.
ro: Modulul Toolbar oferă o bară de instrumente pentru administratorii de sit, care afișează tab-urile și tray-urile furnizate de însuși modulul Toolbar și de alte module. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":toolbar_docs">documentația on-line pentru modulul Toolbar</a>.

en: The Tour module provides users with guided tours of the site interface. Each tour consists of several tips that highlight elements of the user interface, guide the user through a workflow, or explain key concepts of the website. For more information, see the <a href=':tour'>online documentation for the Tour module</a>.
ro: Modulul Tour furnizează utilizatorilor tururi ghidate prin interfețele sitului. Fiecare tur cuprinde câteva care sfaturi care evidențiază elemente ale interfeței utilizator, fiind ghidat printr-un traseu sau explică concepte de bază ale sitului. Pentru mai multe informații citiți <a href=':tour'>documentația online a modulului Tour</a>.

en: Tours can be written as YAML-documents with a text editor, or using the contributed <a href=':tour_ui'>Tour UI</a> module. For more information, see <a href=':doc_url'>the online documentation for writing tours</a>.
ro: Tururile pot fi scrise drept documente-YAML cu un editor de text sau folosind modulul contribuit <a href=':tour_ui'>Tour UI</a>. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=':doc_url'>documentația on-line pentru scrierea tururilor</a>.

en: @tour_item of @total
ro: @tour_item din @total

en: The Activity Tracker module displays the most recently added and updated content on your site, and allows you to follow new content created by each user. This module has no configuration options. For more information, see the <a href=":tracker">online documentation for the Activity Tracker module</a>.
ro: Modulul Activity Tracker afișează conținutul cel mai recent adăugat sau actualizat de pe situl dvs. și vă permite să urmăriți conținutul nou creat de către fiecare utilizator în parte. Acest modul nu are opțiuni de configurare. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":tracker">documentația on-line pentru modulul Activity Tracker</a>.

en: The <a href=":recent">Recent content</a> page shows new and updated content in reverse chronological order, listing the content type, title, author's name, number of comments, and time of last update. Content is considered updated when changes occur in the text, or when new comments are added. The <em>My recent content</em> tab limits the list to the currently logged-in user.
ro: Pagina <a href=":recent">Conținut recent</a> arată conținut nou și actualizat în ordine cronologică inversă, listând tipul de conținut, titlul, numele autorului, numărul de comentarii și timpul ultimei actualizări. Conținutul este considerat actualizat când apar schimbări în text sau când sunt adăugate comentarii. Tabul <em>Conținutul meu recent</em> limitează lista la utilizatorul curent logat.

en: The {node}.nid this record tracks.
ro: {node}.nid-ul care urmărește această înregistrare.

en: Boolean indicating whether the node is published.
ro: Valoare booleană indicând dacă nodul este publicat.

en: The Unix timestamp when the node was most recently saved or commented on.
ro: Amprenta de timp Unix când nodul a fost cel mai recent salvat sau comentat.

en: The {user}.nid this record tracks.
ro: {user}.nid-ul care urmărește această înregistrare.

en: The {users}.uid of the node author or commenter.
ro: {users}.uid autorului de nod sau al celui care a postat comentariul.

en: The Unix timestamp when the user was most recently saved or commented on.
ro: Amprenta de timp Unix când utilizatorul a fost cel mai recent salvat sau comentat.

en: Uninstalled modules
ro: Module dezinstalate

en: Uninstalled themes
ro: Teme dezinstalate

en: The <a href=":update-report">Available updates report</a> displays core, contributed modules, and themes for which there are new releases available for download. On the report page, you can also check manually for updates. You can configure the frequency of update checks, which are performed during cron runs, and whether notifications are sent on the <a href=":update-settings">Update Manager settings page</a>.
ro: <a href=":update-report">Raportul de actualizări disponibile</a> afișează nucleul, modulele și temele contribuite pentru care există versiuni noi disponibile pentru a fi descărcate. Pa pagina de rapoarte, puteți verifica și manual dacă aceste actualizări există. Puteți configura frecvența verificărilor de actualizare, acestea fiind efectuate în timpul rulării cron-ului, și dacă notificările sunt trimise pe <a href=":update-settings">Pagina de setări Update Manager</a>.

en: The Update Manager module allows administrators to perform updates directly from the <a href=":update-page">Update page</a>. It lists all available updates, and you can confirm whether you want to download them. If you don't have sufficient access rights to your web server, you could be prompted for your FTP/SSH password. Afterwards the files are transferred into your site installation, overwriting your old files. Direct links to the Update page are also displayed on the <a href=":modules_page">Extend page</a> and the <a href=":themes_page">Appearance page</a>.
ro: Modulul Update Manager permite administratorilor să efectueze actualizări direct de pe <a href=":update-page">Pagina de actualizare</a>. Aceasta listează toate actualizările disponibile și puteți confirma dacă doriți să le descărcați. Dacă nu aveți suficiente drepturi de acces la serverul dumneavoastră web, este posibil să vi se solicite parola FTP/SSH. După aceea fișierele vor fi transferate în locul de instalare al sitului dumneavoastră, suprascriind fișierele vechi. Legături directe către Pagina de actualizare sunt afișate și pe <a href=":modules_page">Pagina de extindere</a> și pe <a href=":themes_page">Pagina de aspect</a>.

en: No update information available. <a href=":run_cron">Run cron</a> or <a href=":check_manually">check manually</a>.
ro: Nici o informație de actualizare disponibilă. <a href=":run_cron">Rulați cron</a> sau <a href=":check_manually">verificați manual</a>.

en: New release(s) available for @site_name
ro: O nouă versiune disponibilă pentru @site_name

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, @url.
ro: Site-ul dvs. este configurat în prezent să trimită aceste e-mailuri atunci când sunt disponibile actualizări. Pentru a primi notificări numai pentru actualizări de securitate, @url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, @url.
ro: Situl dumneavoastră este configurat momentan să trimită aceste email-uri doar când sunt disponibile actualizări de securitate. Pentru a fi informat despre orice actualizare disponibilă, @url.

en: There was a problem checking <a href=":update-report">available updates</a> for Drupal.
ro: A fost o problemă la verificarea  <a href=":update-report">actualizărilor disponibile </a> pentru Drupal.

en: There was a problem checking <a href=":update-report">available updates</a> for your modules or themes.
ro: A fost o problemă la verificarea <a href=":update-report">actualizărilor disponibile </a> pentru modulele sau temele dumneavoastră.

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Drupal @version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Drupal @version: %names
ro[0]: %archive_file conține o versiune a %names care nu este compatibilă cu Drupal @version.
ro[1]: %archive_file conține module sau teme cu versiuni care nu sunt compatibile cu Drupal @version: %names

en: See the <a href=":available_updates">available updates</a> page for more information.
ro: Accesați pagina <a href=":available_updates">actualizărilor disponibile</a> pentru mai multe informații.

en: Update Manager settings
ro: Setări Manager de Actualizare

en: Check for updates of uninstalled modules and themes
ro: Verificați dacă există actualizări a temelor și modulelor dezinstalate

en: You can find <a href=":module_url">modules</a> and <a href=":theme_url">themes</a> on <a href=":drupal_org_url">drupal.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
ro: Găsiți <a href=":module_url">module</a> și <a href=":theme_url">teme</a> pe <a href=":drupal_org_url">drupal.org</a>. Sunt acceptate următoarele extensii de fișiere: %extensions.

en: Back up your database and site before you continue. <a href=":backup_url">Learn how</a>.
ro: Faceți o copie de rezervă a bazei de date și a sitului înainte să continuați. <a href=":backup_url">Învățați cum</a>.

en: Deprecated: User Name
ro: Învechit: Nume de utilizator

en: Deprecated: Use account-name or display-name instead.
ro: Învechit: Folosiți account-name sau display-name mai degrabă.

en: The display name of the user account.
ro: Numele afișat al contului utilizatorului.

en: The User module allows users to register, log in, and log out. It also allows users with proper permissions to manage user roles and permissions. For more information, see the <a href=":user_docs">online documentation for the User module</a>.
ro: Modulul User permite utilizatorilor să se înregistreze, logheze și să se delogheze. De asemenea, permite utilizatorilor cu permisiuni adecvate să gestioneze rolurile utilizatorului și permisiunile, Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":user_docs">documentația on-line pentru modulul User</a>.

en: Through the <a href=":people">People administration page</a> you can add and cancel user accounts and assign users to roles. By editing one particular user you can change their username, email address, password, and information in other fields.
ro: Prin intermediul <a href=":people">paginii de administrare a Persoanelor</a> puteți adăuga sau anula conturile utilizatorului și asigna utilizatori la roluri. Prin editarea unui anumit utilizator îi puteți schimba: numele de utilizator, adresa de email, parola și informațiile din alte câmpuri.

en: After creating roles, you can set permissions for each role on the <a href=":permissions_user">Permissions page</a>. Granting a permission allows users who have been assigned a particular role to perform an action on the site, such as viewing content, editing or creating  a particular type of content, administering settings for a particular module, or using a particular function of the site (such as search).
ro: După crearea rolurilor, puteți seta permisiuni pentru fiecare rol pe <a href=":permissions_user">Pagina de permisiuni</a>. Acordarea unei permisiuni permite utilizatorilor cărora le-a fost atribuit un anumit rol să efectueze o acțiune pe sit, cum ar fi vizualizarea conținutului, editarea sau crearea unui anumit tip de conținut, administrarea setărilor pentru un anumit modul sau folosirea unei anumite funcții a sitului (cum ar fi căutarea).

en: Because User accounts are an entity type, you can extend them by adding fields through the Manage fields tab on the <a href=":accounts">Account settings page</a>. By adding fields for e.g., a picture, a biography, or address, you can a create a custom profile for the users of the website. For background information on entities and fields, see the <a href=":field_help">Field module help page</a>.
ro: Deoarece contul Utilizatorului este un tip de entitate, aveți posibilitatea să-l extindeți prin adăugarea de câmpuri prin intermediul tab-ului Gestionați câmpuri pe <a href=":accounts">pagina de Setări ale contului</a>. Prin adăugarea de câmpuri, de ex., o imagine, o biografie sau o adresă, puteți crea un profil personalizat pentru utilizatorii sitului. Pentru informații generale privind entitățile și câmpurile, vedeți <a href=":field_help">pagina de ajutor a modulului Field</a>.

en: A role defines a group of users that have certain privileges. These privileges are defined on the <a href=":permissions">Permissions page</a>. Here, you can define the names and the display sort order of the roles on your site. It is recommended to order roles from least permissive (for example, Anonymous user) to most permissive (for example, Administrator user). Users who are not logged in have the Anonymous user role. Users who are logged in have the Authenticated user role, plus any other roles granted to their user account.
ro: Un rol definește un grup de utilizatori care au anumite privilegii. Aceste privilegii sunt definite pe <a href=":permissions">Pagina de permisiuni</a>. Aici, puteți defini numele și ordinea de sortare a afișării rolurilor pe situl dumneavoastră. Este recomandat să ordonați rolurile de la cel mai puțin permisiv (de exemplu, utilizator Anonim) la cel mai permisiv (de exemplu, utilizator Administrator). Utilizatorii care nu sunt autentificați au rolul de utilizator Anonim. Utilizatorii care sunt autentificați au rolul de utilizator Autentificat, plus oricare alte roluri acordate contului lor de utilizator.

en: Make it at least 12 characters
ro: Introduceți cel puțin 12 caractere

en: Configure site-wide settings and behavior for user accounts and registration. This includes account cancellation methods, the content of user emails and fields attached to users.
ro: Configurează setări și comportamente globale pentru conturi de utilizator și înregistrare. Astea includ metode de anulare a contului, conținutul mesajelor trimise către utilizatori și câmpurile atașate utilizatorilor.

en: Manage all user accounts. This includes editing all user information, changes of email addresses and passwords, issuing emails to users and blocking and deleting user accounts.
ro: Administrați toate conturile de utilizator. Aceasta include editarea tuturor informațiilor utilizatorului, schimbările adreselor de e-mail și a parolelor, emiterea de e-mail-uri utilizatorilor și blocarea și ștergerea conturilor utilizatorilor.

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. <a href=":request_new_url" title="Send password reset instructions via email.">Reset your password</a>.
ro: Necesar dacă doriți să schimbați %mail sau %pass de mai jos. <a href=":request_new_url" title="Send password reset instructions via email.">Resetați-vă parola</a>.

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href=":permissions-url">permissions</a> can override this default method.
ro: Utilizatorii cu %select-cancel-method sau %administer-users <a href=":permissions-url">permisiunile</a> pot suprascrie această metodă implicită.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ro: Variabilele disponibile sunt: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Created a new user account for <a href=":url">%name</a>. No email has been sent.
ro: Cont nou de utilizator creat pentru <a href=":url">%name</a>. Nici un email nu a fost trimis.

en: The new user <a href=":url">%name</a> was created without an email address, so no welcome message was sent.
ro: Noul utilizator <a href=":url">%name</a> a fost creat fără o adresă de email, deci niciun mesaj de întâmpinare nu a fost trimis.

en: A welcome message with further instructions has been emailed to the new user <a href=":url">%name</a>.
ro: Un mesaj de bun venit cu instrucțiuni suplimentare a fost trimis noului utilizator <a href=":url">%name</a>.

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
ro: Instrucțiunile de resetare a parolei vor fi trimise la adresa dumneavoastră de email înregistrată.

en: Send password reset instructions via email.
ro: Trimite instrucțiuni de resetare parolă prin e-mail.

en: Also known as:
ro: Cunoscut și ca:

en: For more information, see the <a href=":views">online documentation for the Views module</a>.
ro: Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":views">documentația on-line pentru modulul Views</a>.

en: Contributed projects that support the Views module can be found in the <a href=":node">online documentation for Views-related contributed modules</a>.
ro: Proiectele contribuite care suportă modulul Views pot fi găsite în <a href=":node">documentația on-line pentru modulele contribuite înrudite cu Views</a>.

en: Changing the title here means it cannot be dynamically altered anymore. (Try changing it directly in <a href=":url">@name</a>.)
ro: Schimbând titlul aici înseamnă că nu mai poate fi alterat dinamic. (Încercați să-l schimbați direct în <a href=":url">@name</a>.)

en: This link is provided by the Views module. The path can be changed by editing the view <a href=":url">@label</a>
ro: Această legătură este furnizată de modulul Views. Calea poate fi schimbată editând view-ul <a href=":url">@label</a>

en: @type language selected for page
ro: Limba @type selectată pentru pagină

en: Will not be accessible.
ro: Nu vor fi accesibile.

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
ro: Următoarele token-uri sunt disponibile. Puteți utiliza sintaxa Twig în acest câmp.

en: Override the view and other argument titles. You may use Twig syntax in this field as well as the "arguments" and "raw_arguments" arrays.
ro: Suprascrieți titlurile view-ului și a altor argumente. Puteți folosi sintaxa Twig în acest câmp precum și vectorii "arguments" și "raw_arguments".

en: Override the view and other argument titles. You may use Twig syntax in this field.
ro: Suprascrieți titlurile view-ului și a altor argumente. Puteți folosi sintaxa Twig în acest câmp.

en: The following replacement tokens are available for this argument.
ro: Următoarele token-uri de înlocuire sunt disponibile pentru acest argument.

en: The category this block will appear under on the <a href=":href">blocks placement page</a>.
ro: Categoria sub care va apărea acest bloc <a href=":href">pagina de plasare a blocurilor</a>.

en: Separate multiple classes by spaces.
ro: Separați clasele multiple prin spații.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected access restriction.
ro: Puteți de asemenea să ajustați @settings pentru restricția de acces selectată curent.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected cache mechanism.
ro: Puteți de asemenea să ajustați @settings pentru mecanismul de cache selectat curent.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected style.
ro: Puteți de asemenea să ajustați @settings pentru stilul selectat curent.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected row style.
ro: De asemenea, puteți regla @settings pentru stilul rândului selectat momentan.

en: The following tokens are available for this link. You may use Twig syntax in this field.
ro: Următoarele token-uri sunt disponibile pentru această legătură. Puteți folosi sintaxa Twig în acest câmp.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected pager.
ro: De asemenea, puteți regla @settings pentru paginatorul selectat momentan.

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
ro: Un decalaj de la momentul curent, ca "@example1" sau "@example2"

en: The Views UI module provides an interface for managing views for the <a href=":views">Views module</a>. For more information, see the <a href=":handbook">online documentation for the Views UI module</a>.
ro: Modulul Views UI furnizează o interfață pentru administrarea views-urilor pentru <a href=":views">modulul Views</a>. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":handbook">documentația on-line pentru modulul Views UI</a>.

en: Views can be enabled or disabled from the <a href=":list">Views list page</a>. To enable a view, find the view within the "Disabled" list and select the "Enable" operation. To disable a view find the view within the "Enabled" list and select the "Disable" operation.
ro: Views-urile pot fi activate sau dezactivate de pe <a href=":list">pagina de listare a Views-urilor</a>. Pentru a activa un view, găsiți view-ul în interiorul listei "Dezactivat" și selectați operația de "Activare". Pentru a dezactiva un view găsiți view-ul în interiorul listei "Activat" și selectați operațiunea "Dezactivare".

en: Views can be exported and imported as configuration files by using the <a href=":config">Configuration Manager module</a>.
ro: Views-urile pot fi exportate și importate ca fișiere de configurare prin utilizarea <a href=":config">modulului Configuration Manager</a>.

en: Advanced Views settings
ro: Setări avansate ale Views-ului

en: View @display_title
ro: Vedeți @display_title

en: Duplicate as @type
ro: Duplificăți ca și @type

en: Add @display
ro: Adăugați @display

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
ro: Prin ruperea acestei blocări, orice modificări nesalvate făcute de @user vor fi pierdute.

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ro: Cerere de anulare cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ro: Înlocuirea informațiilor de autentificare pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobare de către administrator în așteptare)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ro: [user:display-name] a aplicat pentru un cont.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Contul dumneavoastră pe [site:name] a fost activat.
    
    Acum puteți să vă autentificați apăsând acest link sau prin copierea și lipirea lui în browser-ul dumneavoastră:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată pentru a vă autentifica și vă va duce la o pagină unde vă puteți seta parola.
    
    După setarea parolei, veți putea să vă autentificați la [site:login-url] utilizând:
    
    nume de utilizator: [user:account-name]
    parolă: Parola dumneavoastră
    
    --  Echipa [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobat)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name]  la [site:name] (blocat)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Contul tău pe [site:name] a fost anulat.
    
    --  Echipa [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (anulat)

en: @display '@id': Component '@name' was disabled because its settings depend on removed dependencies.
ro: @display '@id': Componenta '@name' a fost dezactivată deoarece setările ei depind de dependințe eliminate.

en: No widget available for: %type.
ro: Nici un widget disponibil pentru: %type.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ro: Sunt permise mai multe caractere speciale, inclusiv spațiu, punct (.), cratima (-), apostrof ('), liniuță de subliniere (_) și semnul @.

en: Create tasks that the system can execute.
ro: Creează sarcini pe care sistemul să le poată executa.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
ro: URL-ul la care ar trebui redirecționat utilizatorul. Acesta poate fi un URL intern precum /node/1234 sau un URL extern precum @url.

en: The Automated Cron module runs cron operations for your site using normal browser/page requests instead of having to set up a separate cron job. The Automated Cron module checks at the end of each server response when cron operation was last ran and, if it has been too long since last run, it executes the cron tasks after sending a server response. For more information, see the <a href=":automated_cron-documentation">online documentation for the Automated Cron module</a>.
ro: Modulul Automated Cron rulează operațiile cron-ului pentru situl dvs. folosind solicitări normale ale browser-ului/paginii în loc de a avea setată o funcție a cron-ului separată. Modulul Automathed Cron verifică la finalul fiecărui răspuns de la server când operațiile cron-ului au fost rulate ultima dată și dacă a trecut un timp prea mare de la ultima rulare, el execută sarcinile după trimiterea unui răspuns la server. Pentru mai multe informații, vedeți documentația <a href=":automated_cron-documentation">on-line a modulului Automated Cron</a>.

en: Configuring Automated Cron
ro: Configurează cron automat

en: On the <a href=":cron-settings">Cron page</a>, you can set the frequency (time interval) for running cron jobs.
ro: Pe <a href=":cron-settings">pagina cron-ului</a>, puteți seta frecvența (interval de timp) de rulare a sarcinilor de cron.

en: Disabling Automated Cron
ro: Dezactivare Cron Automat

en: To disable automated cron, the recommended method is to uninstall the module, to reduce site overhead. If you only want to disable it temporarily, you can set the frequency to Never on the Cron page, and then change the frequency back when you want to start it up again.
ro: Pentru a dezactiva cron-ul automat, metoda recomandată e să dezinstalați modulul, pentru a reduce încărcarea sitului. Dacă doriți să dezactivați doar temporar, puteți să setați frecventa la Niciodată pe pagina cron-ului, și să reschimbați frecventa când vreți să-l porniți din nou.

en: Automated Cron
ro: Cron automat

en: Provides an automated way to run cron jobs, by executing them at the end of a server response.
ro: Oferă o cale automată pentru a rula sarcinile cron-ul, prin executarea lor la finalul răspunsului serverului.

en: Automated cron settings
ro: Setări cron automat

en: Ban visits from specific IP addresses.
ro: Blocați vizitele de la anumite adrese IP.

en: You can place a new block in a region by selecting <em>Place block</em> on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. Once a block is placed, it can be moved to a different region by drag-and-drop or by using the <em>Region</em> drop-down list, and then clicking <em>Save blocks</em>.
ro: Puteți plasa un bloc nou într-o regiune selectând <em>Plasați bloc</em> pe <a href=":blocks">Pagina de amplasare a blocurilor</a>. Odată ce un bloc este plasat, acesta poate fi mutat în altă regiune prin drag-and-drop sau folosind lista drop-down <em>Regiune</em>, și apoi făcând clic pe <em>Salvează blocuri</em>.

en: Block placement is specific to each theme on your site. Changes will not be saved until you click <em>Save blocks</em> at the bottom of the page.
ro: Amplasamentul blocului este specific fiecărei teme de pe situl dumneavoastră. Schimbările nu vor fi salvate până nu faceți clic pe <em>Salvare blocuri</em> în partea de jos a paginii.

en: Adding comment types
ro: Adăugare tipuri de comentarii

en: Additional <em>comment types</em> can be created per entity sub-type and added on the <a href=":field">Comment types page</a>. If there are multiple comment types available you can select the appropriate one after adding a <em>Comments field</em>.
ro: <em>Tipurile de comentarii</em> adiționale pot fi create per sub-tipuri de entități și adăugate pe <a href=":field">pagina Tipurilor de comentarii</a>. Dacă sunt disponibile multiple tipuri de comentarii îl puteți selecta pe cel corespunzător după adăugarea unui <em>câmp de comentarii</em>.

en: Compare the configuration uploaded to your sync directory with the active configuration before completing the import.
ro: Comparați configurația încărcată în directoriul dvs. sync cu, configurația activă înainte de finalizarea importului.

en: Upload a full site configuration archive to the sync directory. It can then be compared and imported on the Synchronize page.
ro: Încărcați o arhivă de configurare completă a sitului în directoriul sync. Aceasta poate fi apoi comparată și importată pe pagina de sincronizare.

en: The Database Logging module logs system events in the Drupal database. Monitor your site or debug site problems on this page.
ro: Modulul Database Logging jurnalizează evenimentele de sistem în baza de date Drupal. Monitorizați situl dumneavoastră sau depanați problemele sitului pe această pagină.

en: The Internal Dynamic Page Cache module caches pages for all users in the database, handling dynamic content correctly. For more information, see the <a href=":dynamic_page_cache-documentation">online documentation for the Internal Dynamic Page Cache module</a>.
ro: Modulul Internal Dynamic Page Cache păstrează în cache paginile pentru toți utilizatorii din baza de date, manipulând conținutul dinamic în mod corect. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":dynamic_page_cache-documentation">documentația online pentru modulul Internal Dynamic Page Cache</a>.

en: The module requires no configuration. Every part of the page contains metadata that allows Internal Dynamic Page Cache to figure this out on its own.
ro: Modulul nu necesită configurare. Fiecare parte a paginii conține metadata care permite Internal Dynamic Page Cache să-și dea seama pe cont propriu.

en: <strong>Entity Reference</strong> fields allow you to create fields that contain links to other entities (such as content items, taxonomy terms, etc.) within the site. This allows you, for example, to include a link to a user within a content item. For more information, see <a href=":er_do">the online documentation for the Entity Reference module</a>.
ro: Câmpurile <strong>Entitate de Referință</strong> vă permit să creați câmpuri care conțin legături către alte entități (ca elemente de conținut, termeni de taxonomie, etc.) în cadrul sitului. De exemplu, aceasta vă permite să includeți o legătură către utilizator în interiorul unui element de conținut. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":er_do">documentația on-line pentru modulul Entity Reference</a>.

en: Enable custom storage
ro: Activați stocare personalizată

en: An instance-specific widget type
ro: Un tip de widget specificat pentru instanță

en: Widget types @types are used in Drupal 6 field instances: widget type @selected_type applied to the Drupal 8 base field
ro: Tipurile de widget @types sunt folosite în instanțele de câmpuri din Drupal 6: tipul de widget @selected_type aplicat la câmpul de bază din Drupal 8

en: You can define which users will be able to use each text format by selecting roles. To ensure security, anonymous and untrusted users should only have access to text formats that restrict them to either plain text or a safe set of HTML tags. This is because HTML tags can allow embedding malicious links or scripts in text. More trusted registered users may be granted permission to use less restrictive text formats in order to create rich text. <strong>Improper text format configuration is a security risk.</strong>
ro: Puteți defini care utilizatori vor fi capabili să folosească un anumit format de text prin selectarea rolurilor. Pentru a asigura securitatea, utilizatorii anonimi și cei care nu sunt de încredere ar trebui să aibă acces doar la formatele de text care îi restricționează fie la text simplu fie la un set sigur de taguri HTML. Aceasta se datorează faptului că tagurile HTML pot permite scripturi sau legături malware integrate în text. Utilizatorilor cu mai multă încredere înregistrați le poate fi acordată permisiunea de a folosi formate de text mai puțin restrictive în scopul de a crea rich text. <strong>Configurarea improprie a formatului de text reprezintă un risc de securitate.</strong>

en: Each text format uses filters that add, remove, or transform elements within user-entered text. For example, one filter removes unapproved HTML tags, while another transforms URLs into clickable links. Filters are applied in a specific order. They do not change the <em>stored</em> content: they define how it is processed and displayed.
ro: Fiecare format de text folosește filtre care adaugă, elimină sau transformă elementele din interiorul textului introdus de utilizator. Pentru exemplu, un filtru elimină tag-urile HTML neaprobate, în timp ce altul transformă URL-urile în legături accesibile prin clic. Filtrele sunt aplicate într-o anumită ordine. Ele nu schimbă conținutul <em>stocat</em>: definesc cum este procesat și afișat.

en: Text formats define how text is filtered for output and how HTML tags and other text is displayed, replaced, or removed. <strong>Improper text format configuration is a security risk.</strong> Learn more on the <a href=":filter_help">Filter module help page</a>.
ro: Formatele de text definesc modul în care textul este filtrat pentru afișare și cum tagurile HTML și alte texte sunt afișate, înlocuite sau eliminate. <strong>Configurarea formatului de text improprie reprezintă un risc de securitate.</strong> Aflați mai multe pe <a href=":filter_help">pagina de ajutor a modulului Filter</a>.

en: A text format contains filters that change the display of user input; for example, stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Filters are executed from top to bottom and the order is important, since one filter may prevent another filter from doing its job. For example, when URLs are converted into links before disallowed HTML tags are removed, all links may be removed. When this happens, the order of filters may need to be rearranged.
ro: Un format de text conține filtre care schimbă afișajul datelor introduse de utilizator; de exemplu, înlătură HTML-ul dăunător sau transformă URL-uri în legături. Filtrele sunt executate de sus în jos și ordinea este importantă, deoarece un filtru poate împiedica un alt filtru să-și facă treaba. De exemplu, atunci când URL-urile sunt convertite în legături înainte ca tag-urile HTML nepermise să fie îndepărtate, toate legăturile pot fi eliminate. Când se întâmplă acest lucru, este posibil să fie necesară rearanjarea filtrelor.

en: Configure how content is filtered when displayed, including which HTML tags are rendered, and enable module-provided filters.
ro: Configurați cum va fi filtrat conținutul la afișare, incluzând ce taguri HTML vor fi randate și activați filtrele oferite de module.

en: A list of HTML tags that can be used. By default only the <em>lang</em> and <em>dir</em> attributes are allowed for all HTML tags. Each HTML tag may have attributes which are treated as allowed attribute names for that HTML tag. Each attribute may allow all values, or only allow specific values. Attribute names or values may be written as a prefix and wildcard like <em>jump-*</em>. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
ro: O listă de tag-uri HTML care pot fi folosite. Implicit, doar atributele <em>lang</em> și <em>dir</em> sunt permise pentru toate etichetele HTML. Fiecare etichetă HTML poate avea atribute care sunt tratate ca nume de atribute permise pentru acel tag HTML. Fiecare atribut poate permite toate valorile sau poate permite doar anumite valori. Numele sau valorile atributelor pot fi scrise ca un prefix și metacaracter precum <em>jump-*</em>. Atributele evenimentului JavaScript, URL-urile JavaScript, and CSS-ul sunt golite întotdeauna.

en: Configure languages for content, interface, and configuration.
ro: Configurați limbile pentru conținut, interfață și configurare.

en: Overriding default English strings
ro: Suprascriere șiruri implicite de caractere în engleză

en: If translation is enabled for English, you can <em>override</em> the default English interface text strings in your site with other English text strings on the <a href=":translate">User interface translation</a> page. Translation is off by default for English, but you can turn it on by visiting the <em>Edit language</em> page for <em>English</em> from the <a href=":languages">Languages</a> page.
ro: Dacă traducerea este activată pentru engleză puteți <em>supra-scrie</em> interfața engleză implicită în engleză cu alte siruri text la pagina <a href=":translate">traducerii interfeței utilizator</a>. Implicit traducerea în engleză este dezactivată dar o puteți activa la pagina <em>editare limbă</em> din <em>Engleză</em> de la pagina <a href=":languages">Limbi</a>.

en: Configure the import of translation files, and add or customize interface translations.
ro: Configurați importul de fișiere de traducere și adăugați sau personalizați traducerile interfeței.

en: Manage menus and menu links.
ro: Gestionați meniurile și legăturile din meniu.

en: <q>Log in</q> for anonymous users
ro: <q>Autentificare</q> pentru utilizatori anonimi

en: Revert to earlier revision of a translation
ro: Reveniți la versiunea anterioară a unei traduceri

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ro: Sunteți sigur că vreți să întoarceți traducerea @language la revizia din %revision-date?

en: Revert content shared among translations
ro: Întoarceți conținutul împărțit între traduceri

en: Add custom URLs to existing paths.
ro: Adăugați URL-uri personalizate la căile de acces existente.

en: - None (original image) -
ro: - Nimic (imagine originală) -

en: Only items in the index will appear in search results. To build and maintain the index, a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a> is required.
ro: Doar elementele din index vor apărea în rezultatele de căutare. Pentru a construi și a întreține indexul, este necesară o <a href=":cron">sarcină de întreținere a cronului</a> corect configurată.

en: The minimum character length for a word to be added to the index. Searches must include a keyword of at least this length.
ro: Lungimea minimă de caractere pentru un cuvânt ca să fie adăugat indexului. Căutările trebuie să includă un cuvânt cheie de cel puțin această lungime.

en: Configure the logging of content statistics.
ro: Configurați logarea și statisticile de conținut.

en: Checking site status
ro: Verificarea statusului sitului

en: The <a href=":status">Status report</a> provides an overview of the configuration, status, and health of your site. Review this report to make sure there are not any problems to address, and to find information about the software your site and web server are using.
ro: <a href=":status">Raportul de stare</a> furnizează o privire de ansamblu a configurației, stării și sănătății sitului. Revzuiți raportul pentru a vă asigura că nu există probleme care trebuie adresate și, de asemenea, afați informații despre software-ul utilizat de sit sau webserver.

en: In order for the site and its modules to continue to operate well, a set of routine administrative operations must run on a regular basis; these operations are known as <em>cron</em> tasks. On the <a href=":cron">Cron page</a>, you can configure cron to run periodically as part of server responses by installing the <em>Automated Cron</em> module, or you can turn this off and trigger cron from an outside process on your web server. You can verify the status of cron tasks by visiting the <a href=":status">Status report page</a>. For more information, see the <a href=":handbook">online documentation for configuring cron jobs</a>.
ro: Pentru ca un sit și toate modulele sale să continue să funcționeze bine, trebuie să fie rulat periodic un set de operații administritrative; aceste operații sunt cunoscute ca sarcini <em>cron</em>. Pe <a href=":cron">pagina cron</a>, puteți configura cronul să fie rulat periodic ca parte a răspunsurilor de server prin instalarea modulului <em>Automated Cron</em> sau î-l puteți dezactiva și apoi să declanșați cronul dintr-un proces exterior serverului dumneavoastră web. Puteți verifica starea unei sarcini de cron prin vizitarea <a href=":status">paginii raportului de stare </a>. Pentru mai multe informații a se vedea <a href=":handbook">documentația on-line pentru configurarea funcțiilor cronului</a>.

en: Public file base URL
ro: URL-ul de bază al fișierelor publice

en: The base URL that will be used for public file URLs. This can be changed in settings.php
ro: URL-ul de bază care va fi folosit pentru URL-urile fișierelor publice. Poate fi schimbat în settings.php

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
ro: Nume mașină: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
ro[0]: Următorul motiv împiedică dezinstalarea modulului @module.module_name:
ro[1]: Următoarele motive împiedică dezinstalarea modulului @module.module_name:

en: Configure default user account settings, including fields, registration requirements, and email messages.
ro: Configurați setările implicite ale contului de utilizator, inclusiv câmpurile, cerințele de înregistrare și mesajele de e-mail.

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
ro: Prea multe încercări de autentificare eșuate de pe adresa dumneavoastră IP. Această adresă IP este blocată temporar. Încercați din nou mai târziu sau <a href=":url">solicitați o parolă nouă</a>.

en: There has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>. | There have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
ro[0]: Există mai mult de o încercare eșuată de autentificare pentru acest cont. Acesta este blocat temporar. Încercați din nou mai târziu sau <a href=":url">solicitați o parolă nouă</a>.
ro[1]: Există mai mult de @count încercări eșuate de autentificare pentru acest cont. Acesta este blocat temporar. Încercați din nou mai târziu sau <a href=":url">solicitați o parolă nouă</a>.

en: Cache maximum age
ro: Vârsta maximă a cache-ului

en: Creating and managing views
ro: Crearea și administrarea views-urilor

en: Enabling and disabling views
ro: Activarea și dezactivarea views-urilor

en: Exporting and importing views
ro: Exportarea și importarea views-urilor

en: Links related to the active user account
ro: Legături către contul utilizatorului activ

en: Administrative task links
ro: Legături către sarcini administrative

en: Site information links
ro: Legături către informații site

en: Site section links
ro: Legături către secțiuni site

en: User tool links, often added by modules
ro: Legături către unelte de utilizator, deseori adăugate de module

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    [site:name] a primit o cerere de inițializare a parolei contului dumneavoastră.
    
    Vă puteți autentifica urmând această legătură sau copiind-o în browser-ul dumneavoastră:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Această legătură poate fi folosită o singură dată și vă va conduce pe o pagină unde vă veți introduce noua parolă. Expiră după o zi și nu se va întâmpla nimic dacă nu va fi folosită.
    
    --  Echipa [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Un administrator de site de la [site:name] a creat un cont pentru dumneavoastră. Acum puteți să vă autentificați apăsând acest link sau prin copierea și lipirea lui în browser-ul dumneavoastră:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată pentru a vă autentifica și vă va duce pe o pagină unde vă puteți seta parola.
    
    După setarea parolei, vă veți putea autentifica pe [site:login-url] utilizând:
    
    nume de utilizator: [user:name]
    parolă: Parola dumneavoastră
    
    --  Echipa [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Vă mulțumim că v-ați înregistrat pe [site:name]. Acum vă puteți autentifica prin apăsarea acestui link sau prin copierea și lipirea lui în browser-ul dumneavoastră:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată pentru a vă autentifica și vă va duce la o pagină unde vă puteți seta parola.
    
    După setarea parolei, veți putea să vă autentificați la [site:login-url] utilizând:
    
    nume de utilizator: [user:name]
    parolă: Parola dumneavoastră
    
    --  Echipa [site:name]

en: The language code.
ro: Codul limbii.

en: Delete %label
ro: Șterge %label

en: Allow user to display all items
ro: Permite utilizatorului să afișeze toate elementele

en: Select and configure text editors, and how content is filtered when displayed.
ro: Selectați și configurați editorii de text și modul în care conținutul este filtrat atunci când este afișat.

en: Recent comments.
ro: Comentarii recente.

en: Find and manage files.
ro: Găsiți și gestionați fișiere.

en: Editing languages
ro: Editarea limbilor

en: All content, by month.
ro: Tot conținutul, după lună.

en: Recent content.
ro: Conținut recent.

en: All content promoted to the front page.
ro: Tot conținutul a fost promovat pe prima pagină.

en: All content, by letter.
ro: Tot conținutul, după litere.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ro: Conținut aparținând unui anumit termen dintr-o taxonomie.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ro: Afișează o listă a celor mai noi conturi de utilizator de pe site.

en: Who's online block
ro: Blocul Cine este conectat

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ro: Afișează numele de utilizatori ale celor mai recenți utilizatori activi, precum și numărul total de utilizatori activi.

en: View edit page
ro: Pagina de editare a vizualizării

en: Max 1300x1300
ro: Maxim 1300x1300

en: Max 2600x2600
ro: Maxim 2600x2600

en: Max 325x325
ro: Maxim 325x325

en: Max 650x650
ro: Maxim 650x650

en: Narrow
ro: Îngust

en: Files overview
ro: Privire de ansamblu asupra fișierelor

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ro: Informații referitoare la frecventa de utilizare pentru {{ arguments.fid }}

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
ro: <p>Această pagină oferă posibilitatea de a adăuga limbi comune sitului dumneavoastră.</p><p>Dacă limba dorită nu este disponibilă, puteți adăuga o limbă personalizată.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
ro: <p>Alegeți o limbă din listă, sau alegeți "Limbă personalizată ..." de la sfârșitul listei.</p><p>Faceți clic pe butonul "Adaugă o limbă", atunci când ați terminat alegerea limbii.</p><p>Când adăugați o limbă personalizată, veți primi un formular suplimentar în care se pot furniza: numele, codul și direcția limbii.</p>

en: Continuing on
ro: Continuarea pe

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
ro: <p>Această pagină oferă posibilitatea de a edita o limbă pe situl dumneavoastră, inclusiv limbile personalizate.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
ro: <p>Nu puteți schimba codul unei limbi pe site, cât acesta este folosit în sistemul de urmărire a limbii.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
ro: <p>Numele limbii este folosit peste tot în sit pentru toți utilizatorii și este scris în limba engleză. Numele limbilor de bază poate fi tradus cu ajutorul modulului Traducerea Interfeței, și numele atât cele de bază cât si cele personalizate poate fi tradus cu ajutorul modulului Configurarea traducerii.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
ro: <p>Alegeți dacă limba este o limbă "de la stânga la dreapta" sau "de la dreapta la stânga".</p><p>Rețineți că nu toate temele suportă formatul "de la dreapta la stânga", prin urmare  testați-vă tema dacă utilizați formatul "de la dreapta la stânga".</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
ro: <p>Pagina "Limbi" vă permite să adăugați, să editați, să ștergeți, și să reordonați limbile pentru sit.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ro: <p>Pentru a adăuga mai multe limbi pe situl dumneavoastră, faceți clic pe butonul "Adăugați o limbă".</p><p>Limbile adăugate vor fi afișate în lista de limbi și prin urmare pot fi editate sau șterse.</p>

en: Reordering languages
ro: Reordonarea limbilor

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
ro: <p>Pentru a reordona limbile pe situl dumneavoastră, folosiți pictogramele de tras de lângă fiecare limbă.</p><p>Ordinea indicată aici este ordinea de afișare pentru listele de limbă de pe site, cum ar fi în blocurile de schimbare a limbii furnizate de modulele Traducerea Interfeței și Traducerea Conținutului.</p> <p>Când ați terminat cu reordonarea limbilor, faceți clic pe butonul "Salvează configurația " pentru ca modificările să aibă efect.</p>

en: Set a language as default
ro: Setați o limbă ca implicită

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
ro: <p>Puteți schimba limba implicită a sitului prin alegerea uneia dintre limbile dumneavoastră configurate ca implicite. Situl va folosi limba implicită în situațiile în care nici o alegere nu este facută dar o limbă ar trebui să fi setată, de exemplu, limba interfeței de afișare.</p>

en: Modifying languages
ro: Modificarea limbilor

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
ro: <p>Operațiunile sunt prevăzute pentru editarea și ștergerea limbii dumneavoastră.</p><p>Puteți edita denumirea și direcția limbii.</p><p>Limbile șterse pot fi adăugate înapoi ulterior. Ștergerea unei limbi va elimina toate traducerile de interfață asociate cu ea, iar conținutul în această limbă va fi setat pentru a fi într-o limbă neutră. Rețineți că nu puteți șterge limba implicită a site-ului.</p>

en: Choose the language you want to translate.
ro: Alegeți limba în care doriți să traduceți.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
ro: Introduceți cuvântul sau propoziția pe care doriți să o traduceți, puteți scrie, de asemenea, doar o parte dintr-un cuvânt.

en: Filter the search
ro: Filtrează căutarea

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
ro: Puteți căuta după șiruri netraduse dacă doriți să traduceți ceva care nu este tradus încă. Dacă doriți să modificați o traducere existentă, s-ar putea să doriți să căutați doar după siruri traduse.

en: Apply your search criteria
ro: Aplicați criteriile dumneavoastră de căutare

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
ro: Pentru a aplica criteriile de căutare, faceți clic pe butonul <em>Filtru</em>.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
ro: Puteți scrie propria dumneavoastră traducere în câmpurile text ale coloanei din dreapta. Încercați să vă dați seama în ce context va fi utilizat textul în scopul de a fi tradus în mod adecvat.

en: Validate the translation
ro: Validați traducerea

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
ro: După ce ați terminat traducerile, faceți clic pe butonul <em>Salvează traducerile</em>. Trebuie să salvați traducerile de fiecare dată înainte de a schimba pagina sau de a face o căutare nouă.

en: Find and manage content
ro: Găsire și administrare conținut

en: Welcome to [site:name]
ro: Bine ați venit la [site:name]

en: Name or email contains
ro: Numele sau emailul conține

en: A list of new users
ro: O listă de utilizatori noi

en: There are currently @total users online.
ro: În acest moment sunt @total utilizatori conectați.

en: There are currently 0 users online.
ro: În acest moment sunt 0 utilizatori conectați.

en: A list of users that are currently logged in.
ro: O listă de utilizatori care sunt, în prezent, autentificați.

en: Manage view settings
ro: Administrarea setărilor view-ului

en: View or edit the configuration.
ro: Vizualizează sau editează configurația.

en: Displays in this view
ro: Modurile de afișare pentru acest views

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ro: O afișare este un mod de expunere a rezultatelor, ex., ca o pagină sau un bloc. Un view poate conține mai multe afișări, care sunt listate aici. Afișarea activă este evidențiată.

en: View administration
ro: Administrare view

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ro: Efectuează sarcini administrative, inclusiv adăugarea unei descrieri și crearea unei clone. Faceți clic pe butonul drop-down pentru a vizualiza opțiunile disponibile.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ro: Alegeți modul de afișare al rezultatelor. De exemplu, alege <em>Content</em> pentru a afișa fiecare element complet, folosind setările de afișare configurate. Sau alegeți <em>Fields</em>, care vă permite să afișați numai câmpurile specificate pentru fiecare rezultat. Pot fi adăugate formate adiționale prin instalarea de module pentru a <em>extinde</em> funcționalitatea de bază a Drupalului.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ro: Dacă acest view utilizează câmpuri, acestea sunt enumerate aici. Puteți face clic pe un câmp pentru a-l configura.

en: Filter your view
ro: Filtrează vizualizarea

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ro: Adaugă filtre pentru a limita rezultatele la afișare. De exemplu, pentru a arăta doar conținutul, care este <em>publicat</em>, trebuie să adăugați un filtru pentru <em>Publicat</em> și să selectați <em>Da</em>.

en: Filter actions
ro: Acțiuni de filtrare

en: Add, rearrange or remove filters.
ro: Adaugă, rearanjează sau elimină filtre.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ro: Controlează ordinea în care rezultatele sunt afișate. Faceți clic pe o regulă de sortare activă pentru a o configura.

en: Sort actions
ro: Acțiuni de sortare

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ro: Adaugă, rearanjează sau elimină regulile de sortare.

en: Show a preview of the view output.
ro: Arată o previzualizare a ieșirii view-ului.

en: The English name of the language.
ro: Denumirea în engleză a limbii.

en: The native name of the language.
ro: Denumirea nativă a limbii.

en: The language direction. (0 = LTR, 1 = RTL)
ro: Direcția limbii. (0 = LTR, 1 = RTL)

en: Whether the language is enabled.
ro: Dacă limba este activată.

en: PHP formula to get plural indexes.
ro: Formula PHP pentru a obține indecșii plurali.

en: Path prefix used for this language.
ro: Prefixul căii folosite pentru această limbă.

en: The language weight when listed.
ro: Greutatea limbii în listări.

en: Location of the JavaScript translation file.
ro: Locația fișierului JavaScript de traducere.

en: Mismatched entity and/or field definitions
ro: Entitate și/sau definiții câmpuri nepotrivite

en: Fallback sort expose settings
ro: Setările sortării expuse de rezervă

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
ro: Lăsați necompletat pentru toate. În caz contrar, primul termen selectat va fi implicit în loc de "Oricare".

en: width @data.width
ro: lățime @data.width

en: height @data.height
ro: înălțime @data.height

en: Administer workflows
ro: Administrați fluxurile de lucru

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
ro: Această entitate (%type: %label) nu poate fi referită.

en: This entity (%type: %id) cannot be referenced.
ro: Această entitate (%type: %id) nu poate fi referită.

en: Content type where this field is in use.
ro: Tipul de conținut la care acest câmp este utilizat.

[ctx: Validation]
en: File Validation
ro: Validarea fișierului

en: The alias %alias could not be added because it is already in use in this language with different capitalization: %stored_alias.
ro: Aliasul %alias nu a putut fi adăugat deoarece este deja folosit în această limbă cu capitalizare diferită: %stored_alias.

en: There are no changes to import.
ro: Nu sunt modificări de importat.

en: Another request may be importing configuration already.
ro: Altă cerere poate că a importat configurația deja.

en: Importing configuration
ro: Se importă configurația

en: Starting configuration import.
ro: Se pornește importul configurației.

en: Configuration import has encountered an error.
ro: Importul configurației a întâmpinat o eroare.

en: The configuration import failed for the following reasons:
ro: Importul configurației a eșuat din următoarele motive:

en: HEAD method settings
ro: Setările metodei HEAD

en: PUT method settings
ro: Setările metodei PUT

en: Delete transition
ro: Ștergere tranziție

en: Update any media
ro: Actualizați orice media

en: Delete any media
ro: Ștergeți orice conținut media

en: Media name
ro: Nume media

en: The following changes were detected in the entity type and field definitions. @updates
ro: Următoarele modificări au fost detectate în definirea tipului de entitate și a câmpului. @updates

en: BigPipe no-JS check
ro: Verificare BigPipe no-JS

en: Session exists
ro: Sesiunea există

en: Default configuration hash
ro: Hash configurație implicită

en: Label of the action
ro: Eticheta acțiunii

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the parent link mlid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
ro: Primul mlid în calea materializată. Dacă N = adâncime, atunci pN trebuie să fie egal cu mlid. Dacă adâncimea > 1, atunci p (N-1) trebuie să fie egal cu legătura mamă mlid. Toate pX unde X > adâncime trebuie să fie egale cu zero. Coloanele p1 .. p9 sunt, de asemenea, numite părinți.

en: Authored on @date
ro: Creat pe @date

en: Enter the value for the sizes attribute, for example: %example_sizes.
ro: Introduceți valoarea pentru atributul dimensiunilor, de exemplu: %example_sizes.

en: Unique machine name of the vocabulary.
ro: Nume de mașină unic pentru vocabular.

en: Field %field set in %filter is not usable for this filter type. Combined field filter only works for simple fields.
ro: Câmpul %field setat în %filter nu este utilizabil pentru acest tip de filtru. Filtrul combinat de câmpuri funcționează numai pentru câmpurile simple.

en: Renders an entity in a view mode.
ro: Randează o entitate într-un mod de afișare.

en: Add @entity-type
ro: Adaugă @entity-type

en: Revision create time
ro: Ora revizuirii

en: Is default revision
ro: E revizie implicită

en: The moderation state of this piece of content.
ro: Starea de moderare a acestei bucăți de conținut.

en: Moderation control
ro: Controlul moderării

en: Revisions must be required when moderation is enabled.
ro: Reviziile trebuie să fie obligatorii atunci când moderarea este activată.

en: Revisions are required.
ro: Reviziile sunt obligatorii.

en: The moderation state has been updated.
ro: Starea de moderare a fost actualizată.

en: When content reaches this state it should be published.
ro: Când conținutul ajunge la această stare ar trebui publicat.

en: Default revision
ro: Revizuire implicită

en: When content reaches this state it should be made the default revision; this is implied for published states.
ro: Când conținutul atinge această stare, trebuie făcută revizuirea implicită; acest lucru este implicit pentru stările publicate.

[ctx: Validation]
en: Valid moderation state
ro: Stare de moderare validă

[ctx: decimal places]
en: Scale
ro: Scală

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted. If no replacement style is selected, the dependent configurations might need manual reconfiguration.
ro: În cazul în care acest stil este folosit pe site, s-ar putea să fie nevoie să selectați un alt stil pentru a-l înlocui. Toate imaginile care au fost generate de acest stil vor fi șterse definitiv. În cazul în care nu este selectat nici un stil de înlocuire, configurările dependente ar putea avea nevoie de reconfigurare manuală.

en: All images that have been generated for this style will be permanently deleted. The dependent configurations might need manual reconfiguration.
ro: Toate imaginile care au fost generate pentru acest stil vor fi șterse definitiv. Configurările dependente ar putea avea nevoie de reconfigurare manuală.

en: - No replacement -
ro: - Nu există înlocuitor -

en: The BigPipe module sends pages with dynamic content in a way that allows browsers to show them much faster. For more information, see the <a href=":big_pipe-documentation">online documentation for the BigPipe module</a>.
ro: Modulul BigPipe trimite pagini cu conținut dinamic într-un mod care permite browserelor să le arate mult mai repede. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":big_pipe-documentation">documentația online pentru modulul BigPipe</a>.

en: The module requires no configuration. Every part of the page contains metadata that allows BigPipe to figure this out on its own.
ro: Modulul nu necesită configurare. Fiecare parte a paginii conține metadate care permit modulului BigPipe să afle totul de unul singur.

en: Size of email field
ro: Dimensiunea câmpului pentru e-mail

en: Did not save to map table due to NULL value for key field @field
ro: Nu s-a salvat în tabelul de harta, deoarece câmpul cheie @field este NULL

en: A boolean indicating whether the node is visible on the front page.
ro: O valoare de tip boolean care indică dacă nodul este vizibil pe prima pagină.

en: A boolean indicating whether the node should sort to the top of content lists.
ro: O valoare de tip boolean care indică dacă nodul ar trebui să se deplaseze în partea de sus a listelor de conținut.

en: Default argument validator
ro: Criteriul de bază pentru validarea argumentului

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
ro: Operațiile cu șiruri de caractere Unicode sunt emulate cât mai bine cu putință. Instalați <a href="http://php.net/mbstring">extensia PHP mbstring</a> pentru a îmbunătăți suportul pentru Unicode.

en: The %entity_type entity type needs to be installed.
ro: Tipul entității %entity_type trebuie să fie instalat.

en: The %entity_type entity type needs to be updated.
ro: Tipul entității %entity_type trebuie să fie actualizat.

en: The %field_name field needs to be installed.
ro: Câmpul %field_name trebuie să fie instalat.

en: The %field_name field needs to be updated.
ro: Câmpul %field_name trebuie să fie actualizat.

en: The %field_name field needs to be uninstalled.
ro: Câmpul %field_name trebuie să fie dezinstalat.

en: Custom text: @true_label / @false_label
ro: Text personalizat: @true_label / @false_label

en: Display: @true_label / @false_label
ro: Afișează: @true_label / @false_label

en: See <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
ro: Vezi <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank">documentația PHP pentru formatele de dată</a>.

en: Language list ID
ro: ID listă de limbi

en: Completed step @current of @total.
ro: @current pași finalizați din @total.

en: This site has only a single language enabled. <a href=":language_url">Add at least one more language</a> in order to translate content.
ro: Acest sit are activată numai o singură limbă. <a href=":language_url">Mai adăugați cel puțin o limbă</a> în vederea traducerii de conținut.

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See <a href="http://php.net/manual/function.strtotime.php">strtotime</a> for more details.
ro: Descrieți un timp cu referire la ziua curentă, cum ar fi '+90 days' (90 zile de la ziua când a fost creat câmpul) sau '+1 Saturday' (sâmbăta următoare). Consultați <a href="http://php.net/manual/function.strtotime.php">strtotime</a> pentru mai multe detalii.

en: The type of the log entry, for example "user" or "page not found".
ro: Tipul de intrare în jurnal, de exemplu "utilizator" sau "pagina nu a fost găsită".

en: The %field_type_label field type is used in the following field: @fields | The %field_type_label field type is used in the following fields: @fields
ro[0]: Tipul de câmp %field_type_label este utilizat în următorul câmp: @fields
ro[1]: Tipul de câmp %field_type_label este utilizat în următoarele câmpuri: @fields

en: File MIME Type
ro: Tipul MIME al fișierului

en: This module is experimental. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
ro: Acest modul este experimental. <a href=":url">Modulele experimentale</a> sunt furnizate doar în scopul testării. Utilizați-le pe propriul dumneavoastră risc.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
ro: Dimensiunea maximă permisă a imaginii, exprimată ca LĂȚIME×ÎNĂLȚIME (de ex. 640×480). Lăsați gol pentru nici o restricție. În cazul în care se încarcă o imagine mai mare, aceasta va fi redimensionată pentru a reflecta lățimea și înălțimea dată. Redimensionarea imaginilor la încărcare va duce la pierderea <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">datelor EXIF</a> ale imaginii.

en: The domain names to use for these languages. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in a URL like "http://de.example.com/contact".
ro: Numele de domenii pe care trebuie să le utilizați pentru aceste limbi. <strong>Modificarea acestei valori poate duce la alterarea adreselor URL existente. Utilizați cu prudență într-un mediu de producție.</strong> Exemplu: specificând "de.example.com" ca domeniu de limbă pentru limba germană va avea ca rezultat o adresă URL de forma "http://de.example.com/contact".

en: URL query key value pairs
ro: Perechi de valori-cheie pentru interogare URL

en: URL fragment
ro: fragment URL

en: Operation stopped by request
ro: Proces oprit la cerere

en: Operation on @migration failed
ro: Operația cu privire la @migration a eșuat

en: Operation on @migration skipped due to unfulfilled dependencies
ro: Operația cu privire la @migration a fost omisă din cauza dependențelor neîndeplinite

en: Currently upgrading @migration (@current of @max total tasks)
ro: Momentan se actualizează @migration (@current din numărul total de sarcini @max)

en: Upgrade process not completed
ro: Procesul de actualizare nu a fost finalizat

en: Congratulations, you upgraded Drupal!
ro: Felicitări, ați actualizat Drupal!

en: Review the detailed upgrade log
ro: Revizuiți jurnalul detaliat al actualizării

en: Completed 1 upgrade task successfully | Completed @count upgrade tasks successfully
ro[0]: 1 sarcină de actualizare finalizată cu succes
ro[1]: @count sarcini de actualizare finalizate cu succes

en: 1 upgrade failed | @count upgrades failed
ro[0]: 1 actualizare a eșuat
ro[1]: @count actualizări au eșuat

en: Put this site into <a href=":url">maintenance mode</a>.
ro: Puneți acest site în<a href=":url">modul de mentenanță</a>.

en: Source database
ro: Bază de date sursă

en: Provide credentials for the database of the Drupal site you want to upgrade.
ro: Furnizați acreditări pentru baza de date a site-ului Drupal pe care doriți să-l actualizați.

en: Source files
ro: Fișiere sursă

en: Review upgrade
ro: Revizuiți actualizarea

en: Perform upgrade
ro: Execută actualizarea

en: Running upgrade
ro: Rulare actualizare

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
ro: Controlați care roluri pot "Vizualiza tema de administrare" pe <a href=":permissions">Pagina de permisiuni</a>.

en: Create and manage fields, forms, and display settings for your content.
ro: Creați și gestionați câmpuri, formulare și setări de afișare pentru conținutul dumneavoastră.

en: The language code of the URL alias.
ro: Codul limbii în aliasul pentru URL.

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the <a href=":syslog">online documentation for the Syslog module</a>, as well as PHP's documentation pages for the <a href="http://php.net/manual/function.openlog.php">openlog</a> and <a href="http://php.net/manual/function.syslog.php">syslog</a> functions.
ro: Modulul Syslog înregistrează evenimente prin trimiterea de mesaje către facilitatea de înregistrare a sistemului de operare al serverului dumneavoastră web. Syslog este un instrument de logare pentru administrarea sistemului de operare, care oferă informații valoroase pentru utilizarea în managementul sistemelor și auditul de securitate. Cel mai bine se potrivește pentru siturile medii și mari, Syslog oferă instrumente de filtrare care permit ca mesajele să fie direcționate după tip și gravitate. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":syslog">documentația online pentru modulul Syslog</a>, precum și paginile de documentare PHP pentru funcțiile <a href="http://php.net/manual/function.openlog.php">openlog</a> și <a href="http://php.net/manual/function.syslog.php">syslog</a>.

en: Experimental modules found: %module_list. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
ro: Modulele experimentale identificate: %module_list. <a href=":url">Modulele experimentale</a> sunt furnizate doar în scopul testării. Utilizați-le pe propria dumneavoastră răspundere.

en: PHP OPcode caching can improve your site's performance considerably. It is <strong>highly recommended</strong> to have <a href="http://php.net/manual/opcache.installation.php" target="_blank">OPcache</a> installed on your server.
ro: Caching-ul PHP OPcode poate îmbunătăți considerabil performanța site-ului dumneavoastră. Este <strong>foarte recomandat</strong> să aveți <a href="http://php.net/manual/opcache.installation.php" target="_blank">OPcache</a> instalat pe serverul dumneavoastră.

en: Protection disabled
ro: Protecție dezactivată

en: <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
ro: <a href=":url">Modulele experimentale</a> sunt furnizate doar în scopul testării. Utilizați-le pe propriul dumneavoastră risc.

en: The vocabulary name.
ro: Numele vocabularului.

en: Name (autocomplete)
ro: Nume (completare automată)

en: The user or author name. Uses an autocomplete widget to find a user name, the actual filter uses the resulting user ID.
ro: Numele utilizatorului sau autorului. Se folosește un widget de autocompletare pentru a căuta un nume de utilizator, filtrul actual folosește ID-ul rezultant al utilizatorului.

en: When printing URL paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ro: Când tipăriți căile URL, cum să transformați carcasa valorii filtrului. Utilizați acest lucru doar cu Postgres, deoarece utilizează compararea cu majuscule.

en: Specify which display or custom URL this display will link to.
ro: Specificați la care afișaj sau URL personalizat va face legătura acest afișaj.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under pager. You can override the URL at the link display setting.
ro: Acest lucru va adăuga o legătură mai mult în partea de jos a acestei vizualizări, care va face legătura cu afișarea paginii. Dacă aveți mai multe vizualizări de pagină, legătura va indica către afișarea specificată în secțiunea "Afișare legătură" sub pager.

en: When printing URL paths, how to transform the case of the filter value.
ro: Când se imprimă căi URL, cum să se transforme casa de litere a valorii filtrului.

en: This identifier has illegal characters.
ro: Acest identificator are caractere ilegale.

en: The field that is going to be used as the OPML URL attribute for each row.
ro: Câmpul care va fi utilizat ca atribut OMPL URL pentru fiecare rând.

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Contul dumneavoastră de pe [site:name] a fost blocat.
    
    --  Echipa [site:name]

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
ro: Bundle atribuit entităților create automat.

en: Add a new @entity_type.
ro: Adăugați un nou @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ro: Nu există nici un @entity_type încă. @add_link

en: Store new items in
ro: Stochează elemente noi în

en: For more information, refer to the help listed on this page or to the <a href=":docs">online documentation</a> and <a href=":support">support</a> pages at <a href=":drupal">drupal.org</a>.
ro: Pentru mai multe informații, consultați ajutorul prezentat pe această pagină sau <a href=":docs">documentația online</a> și paginile pentru<a href=":support">suport</a> de pe <a href=":drupal">drupal.org</a>.

en: There is currently nothing in this section.
ro: În prezent, nu există nimic în această secțiune.

en: Module overviews
ro: Prezentări generale pentru module

en: Module overviews are provided by modules. Overviews available for your installed modules:
ro: Prezentările generale ale modulelor sunt furnizate de module. Prezentări generale disponibile pentru modulele instalate:

en: A serialized array of options to set on the URL, such as a query string or HTML attributes.
ro: O matrice serializată de opțiuni pentru a fi setată în URL drept un șir caratere în interogare sau atribute HTML.

en: Source database does not contain a recognizable Drupal version.
ro: Baza de date sursă nu conține o versiune Drupal recunoscută.

en: The System module provides pages for managing basic site configuration, including <a href=":date-time-settings">Date and time formats</a> and <a href=":site-info">Basic site settings</a> (site name, email address to send mail from, home page, and error pages). Additional configuration pages are listed on the main <a href=":config">Configuration page</a>.
ro: Modulul System oferă pagini pentru gestionarea configurației de bază a sitului, inclusiv <a href=":date-time-settings">formate de dată și timp</a> și <a href=":site-info">setări de bază ale sitului</a> (numele sitului, adresa de e-mail pentru trimiterea e-mailului, pagina de pornire și paginile de eroare). Paginile de configurare suplimentare sunt listate pe pagina principală <a href=":config">de configurare</a>.

en: Basic site settings
ro: Setări de bază ale site-ului

en: Select and configure themes.
ro: Selectați și configurați teme.

en: Configure the location of uploaded files and how they are accessed.
ro: Configurați locația fișierelor încărcate și modul în care acestea sunt accesate.

en: Configure the site description, the number of items per feed, and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
ro: Configurați descrierea site-ului, numărul de articole pe flux și dacă fluxurile trebuie să fie titluri/teaser/full-text.

en: Configure and use development tools.
ro: Configurarea și utilizarea instrumentelor de dezvoltare.

en: Take the site offline for updates and other maintenance tasks.
ro: Scoateți site-ul din funcțiune pentru actualizări și alte sarcini de întreținere.

en: Configure caching and bandwidth optimization.
ro: Configurați memoria cache și optimizarea lățimii de bandă.

en: Configure the display of error messages and database logging.
ro: Configurați afișarea mesajelor de eroare și jurnalizarea bazei de date.

en: Configure regional settings, localization, and translation.
ro: Configurați setările regionale, localizarea și traducerea.

en: Configure the locale and timezone settings.
ro: Configurați setările locale și de fus orar.

en: Configure how dates and times are displayed.
ro: Configurați modul în care sunt afișate datele și orele.

en: Configure site search, metadata, and search engine optimization.
ro: Configurați căutarea pe site, metadatele și optimizarea pentru motoarele de căutare.

en: Configure basic site settings, actions, and cron.
ro: Configurați setările de bază ale site-ului, acțiunile și cron.

en: Configure the administrative user interface.
ro: Configurați interfața administrativă cu utilizatorul.

en: Manage the content workflow.
ro: Gestionați fluxul de lucru al conținutului.

en: Configure content formatting and authoring.
ro: Configurați formatarea și crearea conținutului.

en: Get a status report about your site's operation.
ro: Obțineți un raport de stare privind funcționarea site-ului dumneavoastră.

en: Tours
ro: Tururi

en: Tours guide you through workflows or explain concepts on various user interface pages. The tours with links in this list are on user interface landing pages; the tours without links will show on individual pages (such as when editing a View using the Views UI module). Available tours:
ro: Tururile vă ghidează prin fluxurile de lucru sau vă explică concepte pe diferite pagini de interfață cu utilizatorul. Tururile cu legături în această listă se află pe paginile de destinație ale interfeței utilizator; tururile fără legături vor apărea pe pagini individuale (cum ar fi când editați o vizualizare folosind modulul Views UI). Tururi disponibile:

en: View the latest version
ro: Vizualizați cea mai recentă versiune

[ctx: Entity type label]
en: @count @label | @count @label entities
ro[0]: @count @label
ro[1]: @count @label entități

en: Changed year + month
ro: An + lună modificate

en: Changed year
ro: An modificat

en: Changed month
ro: Lună modificată

en: Changed day
ro: Zi modificată

en: Changed week
ro: Săptămână modificată

en: content item
ro: element de conținut

en: content items
ro: elemente de conținut

en: Is Latest Revision
ro: Este ultima revizie

en: Restrict the view to only revisions that are the latest revision of their entity.
ro: Restricționați vizualizarea doar pentru reviziile care sunt ultima revizuire a entității lor.

en: Sends pages using the BigPipe technique that allows browsers to show them much faster.
ro: Trimite paginile folosind tehnica BigPipe, ce permite afișarea acestora în browser mult mai rapid.

en: The Migrate Drupal UI module has been enabled. Proceed to the <a href=":url">upgrade form</a>.
ro: Modulul Migrate Drupal UI a fost activat. Continuă la <a href=":url">forma de actualizare</a>.

en: Provides a user interface for migrating from older Drupal versions.
ro: Oferă o interfață vizuală pentru a migra de la versiuni mai vechi de Drupal.

en: Parent path
ro: Cale părinte

en: Selected combination of day and month is not valid.
ro: Combinația selectată pentru zi și lună nu este validă.

en: The import failed with the following message: %message
ro: Importarea a eșuat cu următorul mesaj: %message

en: Numeric values from the statistics module
ro: Valori numerice din modulul de statistici

en: The most recent time the node has been viewed
ro: Data cea mai recentă la care nodul a fost văzut

en: @label revision
ro: Revizie @label

en: Determines if a password needs hashing
ro: Determină dacă o parolă are nevoie de hashing

en: The upload directory %directory for the file field %name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
ro: Directorul de încărcare %directory pentru fișierele câmpului %name nu a putut fi creat sau nu este accesibil. Un fișier nou încărcat nu a putut fi salvat în acest director ca și consecință și încărcarea a fost anulată.

en: Multilingual support.
ro: Suport multilingv.

en: Lock language.
ro: Blochează limba.

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
ro: %type: @message în %function (rândul %line din %file) @backtrace_string.

en: Starting execution of @module_cron().
ro: Începutul execuției @module_cron().

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
ro: Începe execuția @module_cron(), execuția @module_previous_cron() a luat @time.

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
ro: Execuția @module_previous_cron() a durat @time.

en: There is content for the entity type: @entity_type. <a href=":url">Remove @entity_type_plural</a>.
ro: Există conținut pentru tipul de entitate: @entity_type. <a href=":url">Eliminați @entity_type_plural</a>.

en: Place Blocks
ro: Așezare Blocuri

en: The book page node.
ro: Nodul paginii de carte.

en: Book Parent
ro: Cartea părinte

en: Page has Children
ro: Pagina are copii

en: Flag indicating whether this book page has children
ro: Steag care indică dacă această pagină a cărții are copii

en: Has Children
ro: Are copii

en: 1st parent
ro: primul părinte

en: 2nd parent
ro: al 2-lea părinte

en: 3rd parent
ro: al 3-lea părinte

en: 4th parent
ro: al 4-lea părinte

en: 5th parent
ro: al 5-lea părinte

en: 6th parent
ro: al 6-lea părinte

en: 7th parent
ro: al 7-lea părinte

en: 8th parent
ro: al 8-lea părinte

en: 9th parent
ro: al 9-lea părinte

en: The @parent of book node.
ro: @parent al nodului de carte.

en: Book @parent
ro: Cartea @parent

en: Add content and child pages to books and manage their hierarchies.
ro: Adăugați conținut și pagini copil la cărți și gestionați ierarhiile acestora.

en: Top Level Book from current node
ro: Carte de nivel superior de la nodul curent

en: View display '@id': Comment field formatter '@name' was disabled because it is using the comment view display '@display' (@mode) that was just disabled.
ro: Vizualizare afișare '@id': Formatorul câmpului de comentarii '@name' a fost dezactivat deoarece folosește afișarea afișării de comentarii '@display' (@mode) care a fost dezactivată.

en: The comment entity view mode to be used in this formatter
ro: Modul de vizualizare a entității de tip comentariu pentru a fi utilizat în acest formatator

en: Comments view mode
ro: Modul de vizualizare al comentariilor

en: Select the view mode used to show the list of comments.
ro: Selectați modul de vizualizare utilizat pentru a afișa lista de comentarii.

en: Comment view mode: @mode
ro: Modul de vizualizare al comentariilor: @mode

en: The configuration objects have different language codes so they cannot be translated:
ro: Obiectele de configurare au coduri de limbă diferite prin urmare nu pot fi traduse:

en: Message displayed to user on submission
ro: Mesajul afișat utilizatorului la trimiterea datelor

en: Redirect path on submission
ro: Calea de redirecționare la trimiterea datelor

en: The message to display to the user after submission of this form. Leave blank for no message.
ro: Mesajul afișat utilizatorului după trimiterea datelor acestui formular. Lăsați necompletat pentru niciun mesaj.

en: Path to redirect the user to after submission of this form. For example, type "/about" to redirect to that page. Use a relative path with a slash in front.
ro: Calea de redirecționare a utilizatorului după trimiterea acestui formular. De exemplu, tastați "/about" pentru a redirecționa către acea pagină. Utilizați o cale relativă cu un slash în față.

en: The path should start with /.
ro: Calea trebuie să înceapă cu /.

en: Use custom display settings for the following @display_context modes
ro: Utilizați setările de afișare personalizate pentru următoarele moduri @display_context

en: Manage form modes
ro: Gestionarea modurilor de formular

en: Storing files
ro: Stocarea fișierelor

en: Let scale make images larger than their original size.
ro: Scalarea face ca imaginile să fie mai mari ca mărimea lor originală.

en: To import files from your current Drupal site, enter a local file directory containing your site (e.g. /var/www/docroot), or your site address (for example http://example.com).
ro: Pentru a importa fișiere de pe situl dumneavoastră Drupal, întroduceți un director de fișiere local care conține situl (ex. var/www/docroot) sau adresa sitului (de exemplu http://example.com).

en: Use administration theme when editing or creating content
ro: Utilizați tema de administrare la editarea sau crearea de conținut

en: Set as current revision
ro: Setează ca revizie curentă

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "/about" when writing an about page.
ro: Specificați o cale alternativă prin care aceste date pot fi accesate. De exemplu, tastați "/ about" când scrieți o pagină despre.

en: Administer REST resource configuration
ro: Administrarea configurărilor resurselor REST

en: Supported methods
ro: Metode acceptate

en: Supported authentication providers
ro: Furnizori pentru autentificare permiși

en: REST resource config
ro: Configurare resurse REST

en: REST resource config ID
ro: ID configurare resursă REST

en: REST resource plugin id
ro: ID plugin resursă REST

en: REST resource configuration granularity
ro: Granularitatea configurației resurselor REST

en: REST resource configuration
ro: Configurare resursă REST

en: Authentication Provider
ro: Furnizor autentificare

en: No authentication is set
ro: Nici o autentificare nu este definită

en: The supported authentication methods for this view
ro: Metodele de autentificare acceptate pentru această vizualizare

en: Control default display settings for your site, across all themes. Use theme-specific settings to override these defaults.
ro: Controlați setările de afișare implicite ale sitului dumneavoastră, universal valabile pentru fiecare temă. Utilizați setări specifice pentru a suprascrie aceste valori implicite.

en: administration theme
ro: temă de administrare

en: Are you sure you want to delete all @entity_type_plural?
ro: Sigur doriți să ștergeți toate @entity_type_plural?

en: This action cannot be undone.<br />Make a backup of your database if you want to be able to restore these items.
ro: Această acțiune nu poate fi anulată.<br />Dacă doriți să fiți capabili să restabiliți aceste elemente faceți o copie a bazei de date.

en: Delete all @entity_type_plural
ro: Șterge toate @entity_type_plural

en: There are 0 @entity_type_plural to delete.
ro: Sunt 0 @entity_type_plural pentru ștergere.

en: Deleting @entity_type_plural
ro: Ștergere @entity_type_plural

en: Deleting items... Completed @percentage% (@current of @total).
ro: Ștergere elemente... @percentage% terminate (@current din @total).

en: All @entity_type_plural have been deleted.
ro: Toate @entity_type_plural au fost șterse.

en: And <strong>@count</strong> more @entity_type_singular. | And <strong>@count</strong> more @entity_type_plural.
ro[0]: Și <strong>@count</strong> mai mult @entity_type_singular.
ro[1]: Și <strong>@count</strong> mai multe @entity_type_plural.

en: This will delete <strong>@count</strong> @entity_type_singular. | This will delete <strong>@count</strong> @entity_type_plural.
ro[0]: Aceasta va șterge <strong>@count</strong> @entity_type_singular.
ro[1]: Aceasta va șterge <strong>@count</strong> @entity_type_plural.

en: Page element display
ro: Afișarea elementelor din pagină

en: Use the logo supplied by the theme
ro: Utilizați logo-ul furnizat de temă

en: Your shortcut icon, or favicon, is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
ro: Pictograma de comenzi rapide, sau faviconul, este afișată în bara de adrese și în marcajele celor mai multe browsere.

en: Use the favicon supplied by the theme
ro: Utilizați favicon-ul furnizat de temă

en: Upload favicon image
ro: Încărcare imagine favicon

en: Apply to selected items
ro: Aplică elementelor selectate

en: Access tours
ro: Tururi de acces

en: Recommendations to make your password stronger:
ro: Recomandări pentru a vă face parola mai sigură:

en: Unrecognized username or password. <a href=":password">Forgot your password?</a>
ro: Username sau parolă nerecunoscute.  <a href=":password">Forgot your password?</a>

en: Combine multiple fields together and search by them.
ro: Combină multiple câmpuri împreună și caută prin ele.

en: Field %field set in %filter is not set in display %display.
ro: Câmpul %field setat în %filter nu este setat în afișajul %display.

en: %display: %filter can only be used on displays that use fields. Set the style or row format for that display to one using fields to use the combine field filter.
ro: %display: %filter poate fi folosit doar pe afișări care folosesc câmpuri. Pentru acest afișaj setați stilul sau formatul la unul care folosește câmpuri pentru a folosi filtrul de câmpuri combinate.

en: A label is required for the specified operator.
ro: Este necesară o etichetă pentru operatorul specificat.

en: A label is required if the value for this item is defined.
ro: Este necesară o etichetă dacă valoarea acestui element este definită.

en: A value is required if the label for this item is defined.
ro: Este necesară o valoare în cazul în care este definită o etichetă pentru acest element.

en: Leave empty to show all pages.
ro: Lăsați gol pentru a afișa toate paginile.

en: Add the default row classes like @classes to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ro: Adăugați clasele de rând implicite ca @classes rezultatului final. Puteți folosi acest lucru pentru a reduce cantitatea de marcare pe care vizualizarea o oferă în mod prestabilit, cu costul de a face mai dificilă aplicarea de CSS.

en: Views can be created from the <a href=":list">Views list page</a> by using the "Add view" action. Existing views can be managed from the <a href=":list">Views list page</a> by locating the view in the "Enabled" or "Disabled" list and selecting the desired operation action, for example "Edit".
ro: Vizualizările pot fi create de pe <a href=":list">pagina de listare a vizualizărilor</a> prin utilizarea acțiunii "Adăugați vizualizare". Vizualizările existente pot fi gestionate de pe <a href=":list">pagina de listare a vizualizărilor</a> prin localizarea vizualizării în lista "Activat" sau "Dezactivat" și prin selectarea acțiunii dorite, de exemplu "Editare".

en: Status listing and form for the entity's moderation state.
ro: Afișarea statusului și formularului pentru starea de moderare a entității.

en: The username of the entity creator.
ro: Numele de utilizator al creatorului entității.

en: The moderation state of the referenced content.
ro: Starea de moderare a conținutului menționat.

en: Content entity type ID
ro: ID-ul tipului entității de conținut

en: The ID of the content entity type this moderation state is for.
ro: ID-ul tipului entității de conținut pentru care această stare de moderare este.

en: Content entity ID
ro: ID-ul entității de conținut

en: The ID of the content entity this moderation state is for.
ro: ID-ul entității de conținut pentru care este această stare de moderare.

en: Content entity revision ID
ro: ID-ul reviziei entității de tip conținut

en: The revision ID of the content entity this moderation state is for.
ro: ID-ul reviziei entității de conținut pentru care este această stare de moderare.

en: Content moderation state
ro: Statusul moderării conținutului

en: content moderation state
ro: starea de moderare a conținutului

en: content moderation states
ro: stările de moderare a conținutului

en: Invalid state transition from %from to %to
ro: Stare de tranziție invalidă de la %from la %to

en: An automated attempt to create the directory %directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ro: O încercare automată de a crea directorul %directory nu a reușit, probabil din cauza unei probleme de permisiuni. Pentru a continua cu instalarea, fie creați directorul și modificați manual permisiunile acestuia fie vă asigurați că instalatorul are permisiunea de a-l crea automat. Pentru mai multe informații, vedeți INSTALL.txt sau <a href=":handbook_url">manualul online</a>.

en: The Datetime Range module provides a Date field that stores start dates and times, as well as end dates and times. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI module help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":datetime_do">online documentation for the Datetime Range module</a>.
ro: Modulul Datetime Range oferă un câmp de tip dată care stochează datele și orele de începere, precum și datele și orele de încheiere. Vedeți paginile <a href=":field">de ajutor a modulului Field</a> și <a href=":field_ui">de ajutor a modulului Field UI</a> pentru informații generale despre câmpuri și despre modul de creare și gestionare a acestora. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":datetime_do">documentația online pentru modulul Datetime Range</a>.

en: Datetime Range
ro: Interval dată și timp

en: Provides the ability to store end dates.
ro: Oferă posibilitatea de a stoca date de încheiere.

en: Date range settings
ro: Setările intervalului de dată

en: Default start date type
ro: Tipul implicit al datei de început

en: Default start date value
ro: Valoarea implicită a datei de început

en: Default end date type
ro: Tipul implicit al datei de încheiere

en: Default end date value
ro: Valoarea implicită a datei de încheiere

en: Date range default display format settings
ro: Setări format afișare implicită a intervalului de date

en: Date range plain display format settings
ro: Setări format afișare simplă a intervalului de date

en: Date range custom display format settings
ro: Setări format afișare personalizată a intervalului de date

en: Date range select list display format settings
ro: Setări format pentru afișarea listei de selecție a intervalului de date

en: Date separator
ro: Separator dată

en: The string to separate the start and end dates
ro: Șirul care separă datele de început și de încheiere.

en: Default start date
ro: Dată de început implicită

en: Set a default value for the start date.
ro: Setați o valoare implicită pentru data de început.

en: Set a default value for the end date.
ro: Setați o valoare implicită pentru data de încheiere.

en: The relative start date value entered is invalid.
ro: Valoarea datei de început relative introdusă nu este validă.

en: The relative end date value entered is invalid.
ro: Valoarea datei de încheiere relativă introdusă nu este validă.

en: Start date value
ro: Valoarea datei de începere

en: Computed start date
ro: Dată de început computerizată

en: The computed start DateTime object.
ro: Obiectul DatăTimp de început computerizat.

en: End date value
ro: Valoarea datei finale

en: Computed end date
ro: Dată de încheiere computerizată

en: The computed end DateTime object.
ro: Obiectul DatăTimp de final computerizat.

en: Date and time range
ro: Interval de dată și timp

en: The @title end date cannot be before the start date
ro: Data de încheiere @title nu poate fi anterioară datei de începere

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
ro: Datele din jurnal sunt corupte și nu pot fi neseralizate: @message

en: Settings Tray
ro: Zonă setări

en: Save @block
ro: Salvează @block

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. An example path is %user-wildcard for every user page. %front is the front page.
ro: Specificați paginile utilizând căile acestora. Introduceți o cale pe linie. Caracterul „*” este un wildcard. Un exemplu de cale este %user-wildcard pentru fiecare pagină de utilizator. %front este prima pagină.

en: Configure Content Moderation permissions
ro: Configurați permisiunile de moderare conținut

en: Upgraded @migration (processed 1 item total) | Upgraded @migration (processed @count items total)
ro[0]: @migration actualizat (1 element prelucrat în total)
ro[1]: @migration actualizat (@count elemente prelucrate în total)

en: Continuing with @migration (processed 1 item) | Continuing with @migration (processed @count items)
ro[0]: Continuând cu @migration (1 element prelucrat)
ro[1]: Continuând cu @migration (@count elemente prelucrate)

en: Provides a way for modules or themes to register layouts.
ro: Oferă o modalitate prin care modulele sau temele pot înregistra aspecte.

en: random between -@degrees° and @degrees°
ro: aleatoriu între -@degrees° și @degrees°

en: The config object collection.
ro: Colecția obiectului de configurare.

en: The config object name.
ro: Numele obiectului de configurare.

en: Serialized configuration object data.
ro: Datele obiectului de configurare serializate.

en: Testing missing dependencies
ro: Testarea dependențelor lipsă

en: Minimal profile for running a test when dependencies are listed but missing.
ro: Profil minimal pentru rularea unui test când dependențele sunt listate, dar lipsesc.

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
ro: <p>Acum, că aveți o privire de ansamblu asupra caracteristicii "Adaugă limbi", puteți continua cu:<ul><li>Adăugarea unei limbi</li><li>Adăugarea unei limbi personalizate</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Vizualizarea limbilor configurate</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
ro: <p>Acum, că aveți o privire de ansamblu asupra caracteristicii "Editare limbă", puteți continua cu:<ul><li>Editarea unei limbi</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Vizualizarea limbilor configurate</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
ro: <p>Acum, că aveți o privire de ansamblu asupra paginii de "Limbi", puteți continua cu:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adăugarea unei limbi</a></li><li>Reordonarea limbilor</li><li>Editarea unei limbi</li><li>Ștergerea unei limbi</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
ro: Această pagină vă permite să traduceți interfața de utilizator sau să editați traduceri existente. Dacă inițial ați instalat site-ul în limba engleză, în scopul de a utiliza această pagină, mai întâi trebuie să adăugați altă limbă pe <a href="[site:url]admin/config/regional/language">pagina de limbi</a>.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
ro: Traducerile pe care le-ați făcut aici vor fi folosite pe interfața de utilizator a site-ului dumneavoastră. Dacă doriți să le utilizați pe alt site sau să le editați pe un editor de traducere extern, puteți <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">să le exportați</a> într-un fișier cu extensia .po și <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">să le importați</a> ulterior.

en: Find and manage media.
ro: Găsiți și gestionați media.

en: The field ID.
ro: ID-ul câmpului.

en: Last upgrade: @date
ro: Ultima actualizare: @date

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a>.
ro: Serverul dvs. este capabil să afișeze progresul încărcării fișierelor, dar nu are bibliotecile necesare. Este recomandat să instalați <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">biblioteca PECL uploadprogress</a>.

en: Is front page
ro: Este pagină principală

en: Recipient email address
ro: Adresa email a destinatarului

en: You may also use tokens: [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. Separate recipients with a comma.
ro: De asemenea, puteți utiliza simbolurile: [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. Separați destinatarii cu o virgulă.

en: @label (disabled)
ro: @label (dezactivat)

en: comment type
ro: tip de comentariu

en: comment types
ro: tipuri de comentarii

en: Preview sender message
ro: Previzualizarea mesajului expeditorului

en: Configuring workflows
ro: Configurarea fluxurilor de lucru

en: The workflow the moderation state is in.
ro: Fluxul de lucru în care este starea de moderare.

en: @bundle @label were skipped as they are under moderation and may not be directly published.
ro: @bundle @label au fost ignorate, deoarece sunt sub moderare și nu pot fi publicate în mod direct.

en: @bundle @label were skipped as they are under moderation and may not be directly unpublished.
ro: @bundle @label au fost ignorate, deoarece sunt sub moderare și nu pot fi nepublicate în mod direct.

en: The Field Layout module allows you to arrange fields into regions on forms and displays of entities such as nodes and users.
ro: Modulul Field Layout vă permite să aranjați câmpurile în regiuni pe formulare și pe afișări de entități precum noduri și utilizatori.

en: For more information, see the <a href=":field-layout-documentation">online documentation for the Field Layout module</a>.
ro: Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":field-layout-documentation">documentația on-line pentru modulul Field Layout</a>.

en: Per-view-mode field layout settings
ro: Setări layout câmp pentru modul de vizualizare

en: Image URL formatter settings
ro: Setări de formatare ale URL-ului imaginii

en: Layout Discovery allows modules or themes to register layouts, and for other modules to list the available layouts and render them.
ro: Layout Discovery permite modulelor sau temelor să înregistreze layout-uri, iar pentru alte module să afișeze layout-urile disponibile și să le randeze.

en: For more information, see the <a href=":layout-discovery-documentation">online documentation for the Layout Discovery module</a>.
ro: Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":layout-discovery-documentation">documentația on-line pentru modulul Layout Discovery</a>.

en: Layout Discovery cannot be installed because the Layout Plugin module is installed and incompatible.
ro: Modulul Layout Discovery nu poate fi instalat, deoarece este instalat modulul Layout Plugin, acesta fiind incompatibil.

en: Exited edit mode.
ro: Ați ieșit din modul de editare.

en: These are the supported authentication providers for this view. When this view is requested, the client will be forced to authenticate with one of the selected providers. Make sure you set the appropriate requirements at the <em>Access</em> section since the Authentication System will fallback to the anonymous user if it fails to authenticate. For example: require Access: Role | Authenticated User.
ro: Aceștia sunt furnizorii de autentificare acceptați pentru această vizualizare. Când se solicită această vizualizare, clientul va fi forțat să se autentifice cu unul dintre furnizorii selectați. Asigurați-vă că setați cerințele corespunzătoare la secțiunea de <em>Acces</em> întrucât sistemul de autentificare va reveni la utilizatorul anonim dacă nu reușește să se autentifice. De exemplu: require Access: Role | Authenticated User.

en: Random number generation
ro: Generare aleatoare a numerelor

en: Drupal is unable to generate highly randomized numbers, which means certain security features like password reset URLs are not as secure as they should be. Instead, only a slow, less-secure fallback generator is available. The most likely cause is that open_basedir restrictions are in effect and /dev/urandom is not on the whitelist. See the <a href=":drupal-php">system requirements</a> page for more information. %exception_message
ro: Drupal nu poate genera numere foarte randomizate, ceea ce înseamnă că anumite funcții de securitate precum adresele URL de resetare a parolei nu sunt la fel de sigure cum ar trebui să fie. În schimb, este disponibil doar un generator lent, mai puțin sigur. Cea mai probabilă cauză este că restricțiile open_basedir sunt în vigoare și /dev/urandom nu se află pe lista albă. Pentru mai multe informații vedeți pagina de <a href=":drupal-php">cerințe de sistem</a>. %exception_message

en: Drupal is unable to generate highly randomized numbers, which means certain security features like password reset URLs are not as secure as they should be. Instead, only a slow, less-secure fallback generator is available. See the <a href=":drupal-php">system requirements</a> page for more information. %exception_message
ro: Drupal nu poate genera numere foarte randomizate, ceea ce înseamnă că anumite funcții de securitate precum adresele URL de resetare a parolei nu sunt la fel de sigure cum ar trebui să fie. În schimb, este disponibil doar un generator lent, mai puțin sigur. Pentru mai multe informații vedeți pagina de <a href=":drupal-php">cerințe de sistem</a>. %exception_message

en: Less secure
ro: Mai puțin sigur

en: Detailed cron logging
ro: Logare detaliată a cron-ului

en: Visitors will only see the maintenance mode message. Only users with the "@permission-label" <a href=":permissions-url">permission</a> will be able to access the site. Authorized users can log in directly via the <a href=":user-login">user login</a> page.
ro: Vizitatorii vor vedea doar mesajul modului de întreținere. Numai utilizatorii cu <a href=":permissions-url">permisiunea</a> „@permission-label” vor putea accesa site-ul. Utilizatorii autorizați se pot conecta direct prin pagina <a href=":user-login">autentificare utilizator</a>.

en: Initial visibility level
ro: Nivel de vizibilitate inițial

en: Number of levels to display
ro: Numărul de nivele de afișat

en: This maximum number includes the initial level.
ro: Acest număr maxim include nivelul inițial.

en: Base default argument
ro: Argument implicit de bază

en: Filter by view name, machine name, description, or display path
ro: Filtrați după numele vizualizării, numele de mașină, descriere sau calea de afișare

en: Enter a part of the view name, machine name, description, or display path to filter by.
ro: Introduceți o parte a numelui de vizualizare, a numelui de mașină, a descrierii sau a căii de afișare pentru a filtra prin.

en: The Workflows module provides a UI and an API for creating workflows content. This lets site admins define workflows and their states, and then define transitions between those states. For more information, see the <a href=":workflow">online documentation for the Workflows module</a>.
ro: Modulul Workflows furnizează UI și un API pentru crearea de conținut de tip flux de lucru. Aceasta permite administratorilor sitului să definească fluxuri de lucru și stările lor, apoi să definească tranziții între aceste stări. Pentru mai multe informații, vedeți <a href=":workflow">documentația online pentru modulul Workflows</a>.

en: Configure workflows.
ro: Configurare fluxuri de lucru.

en: Create and edit workflows.
ro: Creare și editare fluxuri de lucru.

en: Edit state
ro: Editați stare

en: Edit transition
ro: Editare tranziție

en: From state IDs
ro: De la ID-urile stării

en: From state ID
ro: De la ID-ul stării

en: To state ID
ro: La ID-ul stării

en: Created the %label Workflow. In order for the workflow to be enabled there needs to be at least one state.
ro: Fluxul de lucru %label a fost creat. Pentru ca fluxul de lucru să fie activat trebuie să existe cel puțin o stare.

en: Workflow %label deleted.
ro: Fluxul de lucru %label a fost șters.

en: There are no states yet.
ro: Nu există stări încă.

en: This workflow has no states and will be disabled until there is at least one, <a href=":add-state">add a new state.</a>
ro: Acest flux de lucru nu are stări și va fi dezactivat până când nu există cel puțin una, <a href=":add-state">adăugați o stare nouă.</a>

en: Add a new state
ro: Adăugați o nouă stare

en: There are no transitions yet.
ro: Încă nu există tranziții.

en: Add a new transition
ro: Adăugați o tranziție nouă

en: Saved the %label Workflow.
ro: Fluxul de lucru %label a fost salvat.

en: Created %label state.
ro: Starea %label a fost creată.

en: Are you sure you want to delete %state from %workflow?
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să ștergeți %state din %workflow?

en: State %label deleted.
ro: Starea %label a fost ștearsă.

en: Saved %label state.
ro: Starea %label a fost salvată.

en: The transition from %from to %to already exists.
ro: Tranziția de la %from la %to există deja.

en: Created %label transition.
ro: Tranziția %label a fost creată.

en: Are you sure you want to delete %transition from %workflow?
ro: Sunteți sigur(ă) că doriți să ștergeți %transition din %workflow?

en: %transition transition deleted.
ro: Tranziția %transition a fost ștearsă.

en: Saved %label transition.
ro: Tranziția %label a fost salvată.

en: Warnings found
ro: Au fost găsite avertizări

en: Errors found
ro: Au fost găsite erori

en: Profile field ID.
ro: ID-ul câmpului de profil.

en: Locales target language ID.
ro: ID-ul limbii țintă a localizărilor.

en: Language for this field.
ro: Limba pentru acest câmp.

en: Translation of either the title or explanation.
ro: Traducerea titlului sau a explicației.

en: Windows installation depth
ro: Adâncime de instalare pentru Windows

en: The public files directory path is %depth characters. Paths longer than 120 characters will cause problems on Windows.
ro: Calea directorului de fișiere publice este de %depth caractere. Căile mai lungi de 120 de caractere vor cauza probleme pe Windows.

en: General System Information
ro: Informații generale despre sistem

en: Created the %label Workflow.
ro: Fluxul de lucru %label a fost creat.

en: There are no transitions to or from this state yet.
ro: Încă nu există tranziții spre sau de la această stare.

en: The Migrate Drupal UI module provides a simple user interface to perform an upgrade from an earlier version of Drupal. For more information, see the <a href=":migrate">online documentation for the Migrate Drupal UI module</a>.
ro: Modulul Migrate Drupal UI oferă o interfață de utilizator simplă pentru a efectua o actualizare de la o versiune anterioară a Drupal-ului. Pentru mai multe informații vedeți <a href=":migrate">documentația online pentru modulul Migrate Drupal UI</a>.

en: Preparing the site
ro: Pregătirea sitului

en: Performing the upgrade
ro: Actualizare în curs

en: On the <a href=":upgrade">Upgrade</a> page, you are guided through performing the upgrade in several steps.
ro: Pe pagina de <a href=":upgrade">Actualizare</a>, sunteți îndrumat(ă) prin efectuarea actualizării în mai mulți pași.

en: Reviewing the upgrade log
ro: Revizuirea jurnalului de actualizare

en: You can review a <a href=":log">log of upgrade messages</a> by clicking the link in the message provided after the upgrade or by filtering the messages for the type <em>migrate_drupal_ui</em> on the <a href=":messages">Recent log messages</a> page.
ro: Puteți să consultați un <a href=":log">jurnal al mesajelor de actualizare</a> făcând clic pe legătura din mesajul furnizat după actualizare sau prin filtrarea mesajelor pentru tipul <em>migrate_drupal_ui</em> de pe pagina <a href=":messages">Mesaje recente în jurnal</a>.

en: Rolling back an upgrade
ro: Reveniți la o actualizare

en: Rolling back an upgrade is not yet supported through the user interface.
ro: Revenirea la o actualizare nu are suport încă prin interfața de utilizator.

en: An intentionally plain theme with no styling to demonstrate default Drupal’s HTML and CSS. Learn how to build a custom theme from Stark in the <a href="https://www.drupal.org/docs/8/theming">Theming Guide</a>.
ro: O temă în mod intenționat simplă, fără niciun stil pentru a demonstra HTML-ul și CSS-ul implicit al Drupalului. Învățați cum să construiți o temă personalizată din Stark în <a href="https://www.drupal.org/docs/8/theming">Ghidul de theming</a>.

en: There are no @label yet.
ro: Nu există @label încă.

en: Upgrade log
ro: Jurnalul actualizărilor

en: Upgrade content and configuration from either a Drupal 6 or a Drupal 7 site.
ro: Actualizați conținutul și configurația fie de pe un sit Drupal 6, fie de pe un sit Drupal 7.

en: View the upgrade log.
ro: Vizualizați jurnalul actualizărilor.

en: Quick edit settings
ro: Setările editării rapide

en: TRACE method settings
ro: Setările metodei TRACE

en: OPTIONS method settings
ro: Setările metodei OPTIONS

en: CONNECT method settings
ro: Setările metodei CONNECT

en: Theme settings variable for a theme.
ro: Variabila setări temă pentru o temă.

en: The theme settings variable value.
ro: Valoarea variabilei setări temă.

en: Manage media types.
ro: Gestionați tipurile de fișiere media.

en: Administer media types
ro: Administrați tipurile media

en: Update own media
ro: Actualizați media proprie

en: Delete own media
ro: Ștergeți propriul conținut media

en: View all media revisions
ro: Vizualizați toate revizuirile media

en: Use local images for reusable media.
ro: Utilizați imagini locale pentru suporturi reutilizabile.

en: A client error happened
ro: S-a produs o eroare client

en: Find and manage comments.
ro: Găsiți și gestionați comentariile.

en: The approved comments listing.
ro: Lista comentariilor aprobate.

en: Comments published
ro: Comentarii publicate

en: The unapproved comments listing.
ro: Lista comentariilor neaprobate.

en: Comments unapproved
ro: Comentarii neaprobate

en: Go to page @key
ro: Mergeți la pagina @key

en: Access media overview
ro: Accesați prezentarea media

en: @type_label bundle
ro: pachet @type_label

en: %type_name: Create new media
ro: %type_name: Creați media nou

en: %type_name: Edit own media
ro: %type_name: Editați propriul conținut media

en: %type_name: Edit any media
ro: %type_name: Editați orice conținut media

en: %type_name: Delete own media
ro: %type_name: Ștergeți propriul conținut media

en: %type_name: Delete any media
ro: %type_name: Ștergeți orice conținut media

en: Access the taxonomy vocabulary overview page
ro: Accesați pagina de prezentare a vocabularului taxonomiei

en: %vocabulary: Create terms
ro: %vocabulary: creează termeni

en: %vocabulary: Delete terms
ro: %vocabulary: șterge termeni

en: %vocabulary: Edit terms
ro: %vocabulary: modifică termeni

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ro: Încă nu a fost creat conținutul primei pagini. <br>Consultați <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Ghidul utilizatorului</a> pentru a începe setarea site-ului dvs.

en: A locally hosted audio file.
ro: Un fișier audio găzduit local

en: A locally hosted video file.
ro: Un fișier video găzduit local.

en: Manage media settings.
ro: Gestionați setările media.

en: custom menu link
ro: link pentru meniu personalizat

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Vă mulțumim că v-ați înregistrat pe [site:name]. Cererea dvs. pentru un cont este în curs de aprobare. După ce va fi aprobată, veți primi un alt e-mail cu informații despre cum să vă conectați, cum să vă setați parola și alte detalii.
    
    --  Echipa [site:name]

[ctx: Examined]
en: Checked
ro: Verificat

en: Use the toolbar
ro: Folosește bara de instrumente

en: If you would like to change this, <a href=":display">add an image style to the %field_name field</a>.
ro: Dacă doriți să schimbați acest lucru, <a href=":display"> adăugați un stil de imagine în câmpul %field_name</a>.

en: The default display for the %type media type is not currently using an image style on the %field_name field. Not using an image style can lead to much larger file downloads. @action_item
ro: Afișarea implicită pentru tipul media %type nu utilizează în prezent un stil de imagine în câmpul %field_name. Neutilizarea unui stil de imagine poate duce la descărcări de fișiere mult mai mari. @action_item

en: @interval hence
ro: @interval, de unde

en: @low_version_number to @high_version_number
ro: @low_version_number până la @high_version_number

en: Drupal core security coverage
ro: Acoperire de securitate de bază Drupal

en: Update to a supported minor version soon to continue receiving security updates.
ro: Actualizați în curând la o versiune minoră acceptată pentru a continua să primiți actualizări de securitate.

en: Visit the <a href=":url">release cycle overview</a> for more information on supported releases.
ro: Accesați <a href=":url">prezentarea generală a ciclului de lansare</a> pentru mai multe informații despre versiunile acceptate.

en: Requires Drupal core:
ro: Necesită core Drupal:

en: Covered until @date
ro: Acoperit până la @data

en: PHP APCu caching
ro: Cache PHP APCu

en: PHP APCu caching can improve your site's performance considerably. It is <strong>highly recommended</strong> to have <a href="https://www.php.net/manual/apcu.installation.php" target="_blank">APCu</a> installed on your server.
ro: Cacheul PHP APCu poate îmbunătăți considerabil performanța site-ului dvs. Este <strong>foarte recomandat</strong> să aveți <a href="https://www.php.net/manual/apcu.installation.php" target="_blank">APCu</a> instalat pe Serverul dumneavoastră

en: MySQL, Percona Server, or equivalent
ro: MySQL, Percona Server, sau echivalent

en: Administer menus and menu links
ro: Administrați meniuri și link-uri de meniu

en: Administer roles and permissions
ro: Administrați rolurile și permisiunile

en: View user email addresses
ro: Vizualizați adresele de e-mail ale utilizatorilor

en: [user:display-name]
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name]
    
    A fost depusă o cerere de anulare a contului dvs. la adresa [site:name].
    
    Acum vă puteți anula contul pe [site:url-brief] făcând clic pe acest link sau copiindu-l și lipindu-l în browserul dumneavoastră:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTĂ: Anularea contului dumneavoastră nu este reversibilă.
    
    Acest link expiră într-o zi și nu se va întâmpla nimic dacă nu este folosit.
    
    -- Echipa [site:name]

en: Deprecated modules found: %module_list.
ro: S-au găsit module învechite: %module_list.

en: Database support for JSON
ro: Suport bază de date pentru JSON

en: Is required in Drupal 10.0.
ro: Este necesar în Drupal 10.0

en: An error occurred during the execution of the Ajax response: !error
ro: A apărut o eroare în timpul executării răspunsului Ajax: !error

en: The email address is not made public. It will only be used if you need to be contacted about your account or for opted-in notifications.
ro: Adresa de e-mail nu este făcută publică. Acesta va fi folosit numai dacă trebuie să fiți contactat în legătură cu contul dvs. sau pentru notificări înscrise.
