Drupal core (all releases) - en to hi translation catalogue (1568 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Suffix
hi: प्रत्यय

en: Approve
hi: स्वीकार करें |

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Moderated content
hi: नियंत्रित सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Replies
hi: जवाब

en: Closed
hi: बंद

en: yes
hi: हां

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Send email
hi: ईमेल भेजें

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: disabled
hi: अक्षम

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Last comment
hi: पिछली टिप्पणी

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Email settings
hi: ईमेल सेटिंग

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: More
hi: अधिक

en: Action
hi: कार्रवाई

en: On
hi: चालू

en: new
hi: नवीन

en: The title of the block as shown to the user.
hi: ब्लॉक ( खंड ) का शीर्षक जो प्रयोक्त्ता को दिखता है।

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Content types
hi: विषय वस्तु के प्रकार

en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: Home page
hi: मुख पृष्ठ

en: Overview
hi: समीक्षा

en: File information
hi: फ़ाइल जानकारी

en: File
hi: फ़ाइल

en: File path
hi: दस्तावेज पथ

en: Advanced options
hi: विस्तारित विकल्प

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Size
hi: आकार

en: Links
hi: लिंक

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Use count
hi: प्रियोग संख्या

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Error Message
hi: त्रुटि संदेश

en: Number
hi: संख्या

en: Message
hi: संदेश

en: No log messages available.
hi: संदेश लॉग उपलब्ध नहीं हैं

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Block settings
hi: ब्लॉक सेटिंग

en: - None -
hi: - कोई नहीं -

en: Weight
hi: मान

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Center
hi: मध्य

en: Help text
hi: मदद के लिए जानकारी

en: Types
hi: प्रकार

en: Multiple
hi: विभिन्न

en: Required
hi: ज़रूरी

en: root
hi: मूल

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
hi: दिये गये स्तर पर पृष्ठ पहले महत्त्व से और फिर शीर्षक द्वारा क्रमित हैं |

en: Depth
hi: गहराई

en: none
hi: कोई नहीं

en: Category
hi: वर्ग

en: Add container
hi: कंटेनर को जोड़ें

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: edit container
hi: कंटेनर को संपादित करें

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to parent page
hi: मूल जनक पृष्ठ पर जायें

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Import
hi: आयात करें

en: Book
hi: बुक

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Back
hi: वापस

en: Node ID
hi: नोड आईडी

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Outline
hi: रूपरेखा

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Image settings
hi: छवि सेटिंग्स

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Preset Name
hi: पूर्व निर्धारित नाम

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Open
hi: खुला

en: Blank
hi: रिक्त

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Core
hi: कोर

en: Album
hi: एल्बम

en: Artist
hi: कलाकार

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Time
hi: समय

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: Length
hi: लंबाई

en: Format
hi: प्रारूप

en: Audio
hi: आवाज

en: History
hi: इतिहास

en: hidden
hi: छिपा हुआ

en: URL
hi: यूआरएल

en: Path
hi: मार्ग

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: File extensions
hi: फाइल एक्सटेंशन

en: Form ID
hi: फार्म आईडी

en: General discussion
hi: आम चर्चा

en: edit forum
hi: मंच(फोरम) को संपादित करें

en: Forum name
hi: मंचों(फोरम) का नाम

en: forum
hi: मंच(फोरम)

en: Refresh
hi: रिफ्रेश .

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Anchor
hi: एंकर

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Node type
hi: नोड प्रकार

en: Advanced settings
hi: एडवांस सेटिंग

en: never
hi: कभी नहीं

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Text
hi: लेख

en: Theme
hi: थीम

en: Select a layout
hi: एक ख़ाका को चुनिए

en: Add forum
hi: फोरम जोडें

en: Timestamp
hi: टाइमस्टैम्प

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Preview comment
hi: कमेन्ट का पूर्व दर्शन

en: Component
hi: अंग

en: ID
hi: आईडी

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: States
hi: अवस्थाएं

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Upload
hi: अपलोड

en: Upload image
hi: तस्वीर डालिये

en: Mail
hi: मेल

en: Database type
hi: डॉटाबेस प्रकार

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Continue
hi: जारी रखें

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Email
hi: ईमेल

en: Files
hi: दस्तावेज

en: file
hi: फ़ाइल

en: Error
hi: त्रुटि

en: Contact
hi: संपर्क

en: no
hi: नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: Node
hi: नोड

en: Sent email to %recipient
hi: %recipient को ईमेल भेजें

en: The subject of the message.
hi: संदेश का विषय है।

en: Create
hi: बनाएँ

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: Parent item
hi: मूल जनक वस्तु

en: Add child page
hi: वंशज पृष्ठ जोड़ें

en: Printer-friendly version
hi: मुद्रक-अनुकूल पाठान्तर

en: Content type for child pages
hi: बच्चे पृष्ठों के लिए सामग्री प्रकार

en: Update options
hi: सुधार के वैकल्पिक तरीके

en: Remove from outline
hi: रूपरेखा से निकालें

en: Unknown export format.
hi: अज्ञात निर्यात संरूप

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Last post
hi: आखरी पोस्ट

en: Access denied
hi: प्रवेश निषेध

en: Year
hi: वर्ष

en: Date format
hi: तारीख प्रारूप

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Pager ID
hi: पेजर आईडी

en: 1 minute | @count minutes
hi[0]: 1 मिनट
hi[1]: @count मिनट

en: 1 hour | @count hours
hi[0]: @count घंटे

en: 1 day | @count days
hi[0]: एक दिन
hi[1]: @count दिन

en: Logo
hi: प्रतीक चिन्ह

en: Site name
hi: साइट नाम

en: Site slogan
hi: निर्माण - स्थान का नारा

en: Site
hi: साइट

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Off
hi: बंद

en: Host
hi: होस्ट

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Inline
hi: पंक्ति में

en: Recipients
hi: प्राप्तकर्ता

en: Selected
hi: चुना गया

en: Your name
hi: आपका नाम

en: To
hi: को

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Visibility
hi: दर्शनीयता

en: Roles
hi: भूमिका

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Comment ID
hi: टिप्पणी आईडी

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Log message
hi: लॉग संदेश

en: File name
hi: फ़ाइल का नाम

en: File MIME type
hi: माइम प्रकार फ़ाइल

en: File size
hi: फ़ाइल का साइज़

en: Time zone
hi: समय क्षेत्र

en: Severity
hi: तीव्रता

en: Field name
hi: फील्ड का नाम

en: Field type
hi: क्षेत्र प्रकार

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Contains
hi: मे हैं

en: Count
hi: गुणांक

en: Add action
hi: क्रिया जोड़ें

en: Original image
hi: मूल छवि

en: Heading
hi: शीर्षक

en: Mode
hi: प्रकार

en: Warning
hi: चेतावनी

en: active
hi: उपलब्ध

en: N/A
hi: एन / ए

en: OK
hi: ठीक है

en: Items
hi: वस्तुएं

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Advanced
hi: विकसित

en: Up
hi: ऊपर

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Textfield
hi: पाठ का क्षेत्र

en: Maximum
hi: ज्यादा से ज्यादा

en: Scale
hi: पैमाना

en: Media
hi: मीडिया

en: Plain text
hi: सादा टेक्स्ट

en: Month
hi: माह

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Last reply
hi: अंतिम उत्तर

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Enter a valid username.
hi: एक मान्य उपयोगकर्ता नाम दर्ज करें।

en: Recipient
hi: प्राप्तकर्ता

en: General
hi: सामान्य

en: Egypt
hi: मिस्र

en: Namibia
hi: नामीबिया

en: Israel
hi: इस्राइल

en: Iran
hi: ईरान

en: New Zealand
hi: न्यूजीलैंड

en: Tonga
hi: टोंगा

en: Cuba
hi: क्यूबा

en: Brazil
hi: ब्राज़ील

en: Chile
hi: चिली

en: Paraguay
hi: परागुआ

en: Jamaica
hi: जमैका

en: Japan
hi: जापान

en: Libya
hi: लीबिया

en: Poland
hi: पोलैंड

en: Portugal
hi: पुर्तगाल

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Day
hi: दिन

en: Table
hi: तालिका

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Forum
hi: फोरम

en: Align
hi: पंक्तिबद्ध

en: Display title
hi: प्रदर्शन शीर्षक

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Navigation
hi: नेविगेशन

en: Color
hi: रंग

en: Role
hi: भूमिका

en: Ignore
hi: ध्यान न दे

en: Goal
hi: लक्ष्य

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: String
hi: स्ट्रिंग

en: Referrer
hi: अनुरोधक

en: Button
hi: बटन

en: Maximum length
hi: अधिकतम लंबाई

en: Rows
hi: पंक्तियाँ

en: Cache
hi: कैश

en: Provider
hi: प्रदाता

en: Ascending
hi: आरोही

en: Descending
hi: अवरोही

en: Option
hi: विकल्प

en: Optional
hi: वैकल्पिक

en: Uncategorized
hi: अवर्गीकृत

en: Plain
hi: सादा

en: Integer
hi: पूर्णांक

en: IP Address
hi: IP पता

en: The comment and all its replies have been deleted.
hi: कमेन्ट और उसके सारे जवाब मिटा दिये गये हैं।

en: Preformatted
hi: पूर्वनिर्धारित स्वरूप

en: Close
hi: बंद करे

en: Save settings
hi: सेटिंग सहेजें

en: Duration
hi: अवधि

en: Germany
hi: जर्मनी

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Created date
hi: रचना तिथि

en: comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Condition
hi: अवस्था

en: Afghanistan
hi: अफ़ग़ानिस्तान

en: Albania
hi: अल्बानिया

en: Algeria
hi: एलजीरिया

en: American Samoa
hi: अमेरिकी सामोआ

en: Andorra
hi: अंडोरा

en: Angola
hi: अंगोला

en: Anguilla
hi: एंगुइला

en: Antarctica
hi: अंटार्कटिक

en: Argentina
hi: स्र्पहला

en: Armenia
hi: आर्मीनिया

en: Aruba
hi: अरूबा

en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

en: Azerbaijan
hi: आज़रबाइजान

en: Bahamas
hi: बहामास

en: Bahrain
hi: बहरीन

en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

en: Barbados
hi: बारबाडोस

en: Belarus
hi: बेलारूस

en: Belgium
hi: बेल्जियम

en: Belize
hi: बिलिज़

en: Benin
hi: बेनिन

en: Bermuda
hi: बरमूडा

en: Bhutan
hi: भूटान

en: Bolivia
hi: बोलीविया

en: Botswana
hi: बोत्सवाना

en: Bouvet Island
hi: बुवेत आइलैंड

en: Brunei
hi: ब्रूनेई

en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

en: Burkina Faso
hi: बुर्कीना फासो

en: Burundi
hi: बुरुंडी

en: Cambodia
hi: कंबोडिया

en: Cameroon
hi: कैमरून

en: Canada
hi: कनाडा

en: Cape Verde
hi: केप वर्दे

en: Cayman Islands
hi: केमैन टापू

en: Central African Republic
hi: मध्य अफ्रीकी गणराज्य

en: Christmas Island
hi: क्रिसमस द्वीप

en: Colombia
hi: कोलंबिया

en: Comoros
hi: कोमोरोस

en: Cook Islands
hi: कुक द्वीपसमूह

en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

en: Cyprus
hi: साइप्रस

en: Denmark
hi: डेनमार्क

en: Djibouti
hi: जिबटी

en: Dominica
hi: डोमिनिका

en: Dominican Republic
hi: डोमिनिक गणराज्य

en: Ecuador
hi: इक्वाडोर

en: Equatorial Guinea
hi: भूमध्यवर्ती गिनी

en: Eritrea
hi: एरिट्रिया

en: Estonia
hi: एस्टोनिया

en: Ethiopia
hi: इथोपिया

en: Faroe Islands
hi: फ़ैरो द्वीप

en: Finland
hi: फिनलैंड

en: France
hi: फ्रांस

en: French Guiana
hi: फ्रेंच गयाना

en: French Polynesia
hi: फ्रेंच पॉलीनेशिया

en: Gabon
hi: गाबोन

en: Gambia
hi: गाम्बिया

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: Ghana
hi: घाना

en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

en: Greece
hi: यूनान

en: Greenland
hi: ग्रीनलैंड

en: Grenada
hi: ग्रेनेडा

en: Guadeloupe
hi: गुआदेलूप

en: Guam
hi: गुआम

en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

en: Guinea
hi: गिनी

en: Guinea-Bissau
hi: गिनी-बिसाऊ

en: Guyana
hi: गुयाना

en: Haiti
hi: हैती

en: Honduras
hi: होन्दुरास

en: Hungary
hi: हंगरी

en: Iceland
hi: आइसलैंड

en: India
hi: भारत

en: Indonesia
hi: इंडोनीशिया

en: Iraq
hi: इराक

en: Ireland
hi: आयरलैंड

en: Italy
hi: इटली

en: Jordan
hi: जोर्डन

en: Kazakhstan
hi: कजाखस्तान

en: Kenya
hi: कीनिया

en: Kiribati
hi: किरिबाती

en: Kuwait
hi: कुवैट

en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिस्तान

en: Laos
hi: लाओस

en: Latvia
hi: लातविया

en: Lebanon
hi: लेबनान

en: Lesotho
hi: लिसोटो

en: Liberia
hi: लाइबेरिया

en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

en: Malawi
hi: मलावी

en: Malaysia
hi: मलेशिया

en: Maldives
hi: मालदीव

en: Mali
hi: माली

en: Malta
hi: माल्टा

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप समूह

en: Martinique
hi: मार्टीनिक

en: Mauritania
hi: मॉरिटानिया

en: Mauritius
hi: मॉरीशस

en: Mayotte
hi: मैयट

en: Mexico
hi: मेक्सिको

en: Micronesia
hi: माइक्रोनेशिया

en: Moldova
hi: मोलदोवा

en: Monaco
hi: मोनाको

en: Mongolia
hi: मंगोलिया

en: Montserrat
hi: मोंटसेराट

en: Morocco
hi: मोरक्को

en: Mozambique
hi: मोजाम्बिक

en: Nauru
hi: नौरु

en: Nepal
hi: नेपाल

en: Netherlands
hi: नीदरलैंड्स

en: Netherlands Antilles
hi: नीदरलैंड्स एंटाइल्स

en: New Caledonia
hi: न्यू कैलेडोनिया

en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

en: Niger
hi: नाइजर

en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

en: Niue
hi: नियू

en: Norfolk Island
hi: नोरफोक द्वीप

en: North Korea
hi: उत्तर कोरिया

en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मारियाना द्वीप

en: Norway
hi: नॉर्वे

en: Oman
hi: ओमान

en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

en: Palau
hi: पलाऊ

en: Panama
hi: पनामा

en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी

en: Peru
hi: पेरू

en: Philippines
hi: फिलीपींस

en: Pitcairn Islands
hi: पिटकैर्न आइलैंड्स

en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

en: Qatar
hi: कतर

en: Romania
hi: रोमानिया

en: Russia
hi: रूस

en: Rwanda
hi: रवांडा

en: Samoa
hi: समोआ

en: San Marino
hi: सैन मैरीनो

en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

en: Senegal
hi: सेनेगल

en: Sierra Leone
hi: सियरा लिओन

en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

en: Solomon Islands
hi: सोलोमन द्वीप

en: Somalia
hi: सोमाली

en: South Africa
hi: दक्षिण अफ्रीका

en: Spain
hi: स्पेन

en: Sri Lanka
hi: श्री लंका

en: Sudan
hi: सूडान

en: Suriname
hi: सूरीनाम

en: Sweden
hi: स्वीडन

en: Switzerland
hi: स्विट्जरलैंड

en: Syria
hi: सीरिया

en: Taiwan
hi: ताइवान

en: Tajikistan
hi: तजाकिस्तान

en: Tanzania
hi: तंजानिया

en: Thailand
hi: थाईलैंड

en: Tokelau
hi: टोकेलाऊ

en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

en: Tuvalu
hi: तुवालु

en: Uganda
hi: युगांडा

en: Ukraine
hi: यूक्रेन

en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

en: United States
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Uruguay
hi: उरुग्वे

en: Uzbekistan
hi: उज़्बेकिस्तान

en: Vanuatu
hi: वानुअतु

en: Vatican City
hi: वेटिकन सिटी

en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

en: Yemen
hi: यमन

en: Zambia
hi: जाम्बिया

en: Zimbabwe
hi: जिम्बाब्वे

en: Database username
hi: डॉटाबेस उपयोक्ता नाम

en: Database password
hi: डॉटाबेस पासवर्ड

en: Database name
hi: डॉटाबेस नाम

en: Port
hi: पोर्ट

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Leave blank for %anonymous.
hi: %anonymous के लिये खाली छोड़ें।

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Undefined
hi: अपरिभाषित

en: contact form
hi: सम्पर्क फ़ॉर्म

en: File Upload
hi: फाइल अपलोड

en: block
hi: ब्लॉक

en: Change
hi: परिवर्तन

en: Allowed HTML tags
hi: स्वीकृत एच.टी.एम.एल. टैग

en: No items selected.
hi: कुछ भी चुना हुआ नहीं है।

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: Select all rows in this table
hi: इस तालिका में सभी पंक्तियों का चयन करें

en: Deselect all rows in this table
hi: इस तालिका में सभी पंक्तियों को अचयनित करें

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: unlimited
hi: असीमित

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Languages
hi: भाषायें

en: Topics
hi: विषय

en: Topic
hi: विषय

en: Definition
hi: परिभाषा

en: Related topics
hi: संबंधित विषय

en: Textfield size
hi: पाठ क्षेत्र आकार

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Limit
hi: सीमा

en: Minimum height
hi: न्यूनतम ऊंचाई

en: Minimum width
hi: न्यूनतम चौड़ाई

en: Configure block
hi: ब्लॉक को विन्यस्त करें

en: Hour
hi: घंटा

en: Minute
hi: मिनट

en: Second
hi: सेकंड

en: Select list
hi: सूची का चयन करें

en: Granularity
hi: कणिकता

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: Map
hi: नक्शा

en: Workflow
hi: कार्यप्रवाह

en: author
hi: लेखक

en: Entity
hi: इकाई

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Negate
hi: नकारना

en: Greater than
hi: से अधिक

en: Less than
hi: से कम

en: Notice
hi: नोटिस

en: Caption
hi: शीर्षक

en: Choice
hi: विकल्प

en: Extend
hi: विस्तार

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Info
hi: जानकारी

en: Site information
hi: साइट जानकारी

en: Reference
hi: संदर्भ

en: Convert
hi: रूपान्तरण करना

en: Binary
hi: बाइनरी

en: Video
hi: वीडियो

en: Books
hi: किताबें

en: Style
hi: अंदाज

en: Forums
hi: मंच(फोरम्स)

en: Revision
hi: संशोधन

en: The specified passwords do not match.
hi: दिए गए पासवर्ड मेल नही खा रहै

en: Session
hi: सेशन

en: No forums defined
hi: कोई फोरम परिभाषित नहीं है

en: This topic has been moved
hi: इस विषय को हटा दिया गया है

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Your settings have been saved.
hi: अपनी सेटिंग्स को सुरक्षित कर दिया गया है।

en: Cron
hi: क्रॉन

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Display label
hi: प्रदर्शन लेबल

en: Changed
hi: बदल गया

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: Ascension Island
hi: उदगम द्वीप

en: Fiji
hi: फिजी

en: Falkland Islands
hi: फ़ॉकलैंड आइलैंड

en: South Korea
hi: दक्षिण कोरिया

en: British Virgin Islands
hi: ब्रिटिश वर्जिन आइसलैण्ड्स

en: U.S. Virgin Islands
hi: यूएस वर्जिन द्वीप

en: Vietnam
hi: वियतनाम

en: Guernsey
hi: ग्वेर्नसे

en: Jersey
hi: जर्सी

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: File settings
hi: फ़ाइल सेटिंग्स

en: width
hi: चौड़ाई

en: height
hi: ऊंचाई

en: Unformatted
hi: असंरूपित

en: Allowed file extensions
hi: अनुमत फ़ाइल एक्सटेंशन

en: New comments
hi: नई टिप्पणी

en: Redirect to URL
hi: यूआरएल पर रीडायरेक्ट

en: Top left
hi: ऊपरी बायां

en: Top right
hi: ऊपरी दायां

en: Bottom right
hi: नीचे दाएं

en: Bottom left
hi: नीचे बाएँ

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Delete action
hi: क्रिया मिटाएँ

en: The action has been successfully saved.
hi: कार्रवाई सफलतापूर्वक सहेज ली गई है.

en: Multilingual
hi: बहुभाषी

en: comment
hi: कमेन्ट

en: Last changed
hi: अंतिम बार बदला गया

en: Published comments
hi: प्रकाशित कमेन्ट

en: Comment settings
hi: कमेन्ट की स्थापनायें

en: Sticky
hi: मुख्य

en: Contact settings
hi: संपर्क सेटिंग

en: Ban
hi: प्रतिबंध

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: Output format
hi: उत्पादन प्रारूप

en: File upload error. Could not move uploaded file.
hi: संचिका अपलोड त्रुटि. अपलोड की गई फाइल स्थानांतरित नहीं की जा सकी

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: URI
hi: यूआरआइ

en: Apply
hi: लागू करें

en: Enabled modules
hi: सक्षम मॉड्यूल्स

en: Not translated
hi: अनुवादित नहीं

en: Translatable
hi: अनुवाद योग्य

en: Location of comment submission form
hi: कमेन्ट प्रस्तुतिकरण के प्रपत्र की अवस्थिति

en: Underlined
hi: रेखांकित

en: Copy
hi: प्रतिलिपि

en: Plugins
hi: प्लगिन्स

en: Croatia
hi: क्रोशिया

en: Western Sahara
hi: पश्चिमी सहारा

en: Block description
hi: ब्लॉक की व्याख्या

en: Translation
hi: अनुवाद

en: Translation status
hi: अनुवाद की स्थिति

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
hi: ब्लॉक के जो विषय-वस्तु आपके साईट के साईडबारों और अन्य क्षेत्रों में दिखते हैं उनको विन्यस्त करें।

en: Save blocks
hi: ब्लॉकों को संरक्षित करें

en: The block settings have been updated.
hi: ब्लॉकों की स्थापनायें सुधार दी गई हैं।

en: Save block
hi: ब्लॉक को सुरक्षित कर लें।

en: The block configuration has been saved.
hi: ब्लॉक के विन्यास को सुरक्षित कर लिया गया है।

en: Menus
hi: मेनू

en: Above
hi: ऊपर

en: Default time zone
hi: डिफ़ॉल्ट समय क्षेत्र

en: Add another item
hi: एक और आइटम जोड़ें

en: Decimal
hi: दशमलव

en: Float
hi: फ्लोट

en: Minimum
hi: न्यूनतम

en: Precision
hi: सूक्ष्मता

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
hi: डेटाबेस में स्टोर करने के लिए अंकों की कुल संख्या, जिसमें दशमलव के दाईं ओर अंक भी शामिल हैं।

en: The number of digits to the right of the decimal.
hi: दशमलव के दाईं ओर अंकों की संख्या।

en: Decimal marker
hi: दशमलव निशान

en: Check boxes/radio buttons
hi: चेक बॉक्स / रेडियो बटन

en: Index
hi: अनुक्रमणिका

en: Permalink
hi: पर्मालिंक

en: Debug
hi: डिबग

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: Unpublish
hi: अप्रकाशित करें

en: 1 second
hi: 1 सेकंड

en: @count seconds
hi: @count सेकंड

en: 1 minute
hi: 1 मिनट

en: @count minutes
hi: @count मिनट

en: Date range
hi: तारीख सीमा

en: Anonymous commenting
hi: बेनाम कमेन्ट करना

en: Anonymous posters may not enter their contact information
hi: बेनाम पोस्टरें अपने सम्पर्क करने का पता न भी डाल सकते हैं।

en: Anonymous posters may leave their contact information
hi: बेनाम पोस्ट करने वाले अपना सम्पर्क पता छोड़ सकते हैं।

en: Anonymous posters must leave their contact information
hi: बेनाम पोस्ट करने वाले अपना सम्पर्क पता डालें।

en: Default comment setting
hi: कमेन्ट की डीफ़ॉल्ट स्थापनायें

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
hi: इस सूचनाक्षेत्र की अंतर्वस्तु गोपनीय रखी गयी है, और इसे सार्वजनिक रूप में प्रदर्शित नहीं किया जाएगा।

en: parent
hi: मूल जनक

en: Date - newest first
hi: तिथि - नवीनतम प‌ह‌ले

en: Date - oldest first
hi: तिथि - पुराना प‌ह‌ले

en: 1 comment | @count comments
hi[0]: १ टिप्पणी
hi[1]: @count टिप्पणियाँ

en: Show descriptions
hi: दिखाएँ विवरण

en: Subtitle
hi: उपशीर्षक

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Menu name
hi: मेनू नाम

en: 1 second | @count seconds
hi[0]: १ सेकंड
hi[1]: @count सेकंड

en: Edit container
hi: कंटेनर को संपादित करें

en: Reply
hi: जवाब दें

en: Hot topic threshold
hi: गरम विषय की सीमा

en: Topics per page
hi: प्रति पृष्ठ पर विषय

en: Posts - most active first
hi: पोस्टस - सबसे पहले सक्रिय

en: Posts - least active first
hi: पोस्टस - सबसे पहले निष्क्रिय

en: Mapping
hi: मानचित्रण

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Space
hi: जगह

en: New forum topics
hi: नए मंच(फोरम) के विषय

en: @type: deleted %title revision %revision.
hi: @type: मिटाया %title revision %revision.

en: More help
hi: अधिक मदद

en: No comments available.
hi: कोई कमेन्ट उपलब्ध नहीं है|

en: - None selected -
hi: - कोई चयनित नही -

en: Account settings
hi: खाता संचालन

en: Number of topics
hi: विषयों की संख्या

en: Active forum topics
hi: सक्रिय मंच(फोरम) के विषय

en: Read the latest forum topics.
hi: नवीनतम फोरम विषय पढ़ें

en: Book navigation
hi: बुक संचालन

en: Pager
hi: पेजर

en: 1 year | @count years
hi[0]: १ वर्ष
hi[1]: @count वर्ष

en: 1 week | @count weeks
hi[0]: एक सप्ताह
hi[1]: @count सप्ताह

en: 1 min | @count min
hi[0]: एक मिनट
hi[1]: @count मिनट

en: 1 sec | @count sec
hi[0]: एक सेकंड
hi[1]: @count सेकंड

en: Layout settings
hi: अभिन्यास स्थापन

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Locked
hi: अवरोधित

en: types
hi: प्रकार

en: Edit forum
hi: मंच(फोरम) का संपादन करें

en: Default order
hi: तयशुदा क्रम

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
hi: यह नामित फोरम  शब्दावली है।  सामान्य शब्दावली विकल्पों में से कुछ को हटा दिया गया है।

en: Leave shadow copy
hi: छाया प्रतिलिपि छोडे

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
hi: यदि आप इस विषय से चले जाते हैं, तो आप पुराने फोरम में एक नए फोरम के लिए लिंक छोड़ सकते हैं.

en: Container name
hi: कंटेनर का नाम

en: forum container
hi: मंच(फोरम) कंटेनर

en: Created new @type %term.
hi: नया @type %term बनाया गया है.

en: The @type %term has been updated.
hi: @type %term का अद्यतन किया गया है.

en: Number of comments
hi: टिप्पणीयों की संख्या

en: Hide descriptions
hi: विवरण मिटायें

en: About
hi: के बारे में

en: Case sensitive
hi: अक्षर संवेदनशील

en: Maximum link text length
hi: लिंक पाठ की अधिकतम लंबाई

en: Setting
hi: व्यवस्था

en: Install profile
hi: प्रोफ़ाइल स्थापित करें

en: not set
hi: सेट नहीं

en: sort by @s
hi: @s के आधार पर छाँटें

en: Manage actions
hi: कार्यों का प्रबंधन करें

en: Action type
hi: क्रिया प्रकार

en: Display a message to the user
hi: उपयोगकर्ता को संदेश प्रदर्शित करें।

en: Unpublish comment containing keyword(s)
hi: टिप्पणी युक्त खोजशब्द(ओं) को अप्रकाशित करे

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: Auto-reply
hi: स्वत-उत्तर

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
hi: वैकल्पिक स्वत उत्तर. अगर आप उपयोगकर्ता को एक स्वत उत्तर संदेश नहीं भेजना चाहते हैं तो खाली छोड़ दो |

en: Author's website
hi: लेखक की वेबसाइट

en: New posts
hi: नई पोस्ट

en: Accessibility features
hi: पहुँच क्षमता सुविधाएँ

en: Translate
hi: अनुवाद

en: Time ago
hi: पहले समय

en: Sort direction
hi: क्रमबद्ध दिशा

en: Block type
hi: ब्लॉक प्रकार

en: Web services
hi: वेब सेवाएं

en: Route
hi: मार्ग

en: Sequence
hi: अनुक्रम

en: Error message
hi: त्रुटि संदेश

en: Change book (update list of parents)
hi: पुस्तक बदलें (मूल सूची का अद्यतन)

en: Manage your site's book outlines.
hi: आपकी साइट के पुस्तक रूपरेखा का प्रबंधन.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
hi: सुरक्षा कारणों के लिए, अपके अपलोड का नाम %filename कर दिया गया है !

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Acronym
hi: परिवर्णी शब्द

en: pixels
hi: पिक्सेल

en: Use default
hi: डिफ़ॉल्ट उपयोग करें

en: 1 month | @count months
hi[0]: १ महिना
hi[1]: @count महिना

en: done
hi: किये गए

en: Book navigation block display
hi: पुस्तक(बुक) नेविगेशन ब्लॉक प्रदर्शन

en: Password field is required.
hi: पासवर्ड जरुरी है

en: Display type
hi: प्रदर्शन प्रकार

en: Confirm password
hi: पासवर्ड सुनिश्चित करें

en: Not applicable
hi: लागू नहीं

en: Isle of Man
hi: मैन द्वीप

en: Montenegro
hi: मोंटेनेग्रो

en: Serbia
hi: सर्बिया

en: Uri
hi: यूनिफॉर्म रिसोर्स पहचानकर्ता (URI)

en: Kosovo
hi: कोसोवो

en: Diego Garcia
hi: डिएगो गार्सिया

en: Warning message
hi: चेतावनी संदेश

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
hi: अज्ञात त्रुटि के कारन फाइल %file संचयित नहीं की जा सकती|

en: The specified file %name could not be uploaded.
hi: निर्देशित फाइल %name को अपलोड नहीं किया जा सका

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
hi: केवल निम्नलिखित विस्तार की फ़ाइलों को ही अनुमति दी हैं : %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
hi: फाइल (%filesize) के अधिकतम फ़ाइल आकार (%maxsize)से अधिक है

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
hi: इस फाइल का माप %filesize है, जो आपके डिस्क कोटे %quota से अधिक है.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
hi: अपलोड त्रुटि . अपलोड की गई फ़ाइल गंतव्य तक नहीं ले जा सका .

en: Add to book outline
hi: बुक की रूपरेखा मे जोड़ें

en: No link
hi: कोई लिंक नहीं

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Table name prefix
hi: तालिका नाम उपसर्ग

en: IP address
hi: आईपी अड्रेस

en: Maximum height
hi: अधिकतम ऊंचाई

en: Maximum width
hi: अधिकतम चौड़ाई

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Timor-Leste
hi: तिमोर - लेस्ते

en: Åland Islands
hi: एलैंड द्वीप समूह

en: Cached
hi: कैच्ड

en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Boolean
hi: बूलियन

en: Bundles
hi: बंडल

en: Bundle
hi: पोटली

en: Decimal point
hi: दशमलव बिंदु

en: Permanent
hi: स्थाई

en: Temporary
hi: अस्थाई

en: Custom date format
hi: अपने अनुसार तिथि प्रारूप

en: Book outline
hi: पुस्तक(बुक) रूपरेखा

en: This will be the top-level page in this book.
hi: यह पृष्ठ इस पुस्तक(बुक) में शीर्ष स्तर पर हो जाएगा.

en: Revision information
hi: संशोधन जानकारी

en: Form mode
hi: फॉर्म मोड

en: Decimal value
hi: दशमलव मान

en: Comma
hi: अल्पविराम

en: Uses
hi: उपयोग

en: Default display mode
hi: प्रदर्शन की डीफ़ॉल्ट कार्य-प्रणाली

en: Default comments per page
hi: डीफ़ॉल्ट कमेन्ट प्रति पृष्ठ

en: Comment subject field
hi: कमेन्ट का विषय क्षेत्र

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
hi: इस कमेन्ट पर दिया गया कोई भी जवाब खो जायेगा। इस कार्यवाही को अकार्य नहीं किया जा सकता।

en: Publish the selected comments
hi: चुने गये कमेन्टों को प्रकाशित करें।

en: Unpublish the selected comments
hi: चयन किये हुये कमेन्टों को अप्रकशित करें।

en: (No subject)
hi: (कोई विषय नहीं)

en: MIME type
hi: माइम प्रकार

en: Posted in
hi: में प्रकाशित किया गया था

en: Block title.
hi: ब्लॉक शीर्षक

en: The size of the file.
hi: फ़ाइल का आकार.

en: Menu link ID
hi: मेनू लिंक आईडी

en: No help is available for module %module.
hi: %module मॉड्यूल के लिए कोई मदद उपलब्ध नहीं है

en: @module administration pages
hi: @module प्रबंधक पृष्ट

en: Collaboration
hi: सहयोग

en: Administration pages
hi: प्रशासन पृष्ठ

en: Announcements
hi: घोषणाएं

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
hi: %name: यह फ़ील्ड @count मानों से अधिक नहीं हो सकती है।

en: Vertical Tabs
hi: कार्यक्षेत्र टैब्स

en: Not in book
hi: किताब में नहीं  है

en: New book
hi: नवीन पुस्तक

en: Initializing.
hi: आरंभ किया जा रहा है ...

en: An error has occurred.
hi: एक त्रुटि हुई

en: Your page will be a part of the selected book.
hi: आपका पृष्ठ चयनित पुस्तक(बुक) का एक हिस्सा होगा.

en: 0 sec
hi: 0 सेकंड

en: Filter log messages
hi: लॉग संदेश फ़िल्टर

en: You must select something to filter by.
hi: फ़िल्टर करने के लिए आपको कुछ चयन करना होगा।

en: New revision
hi: नए संशोधन

en: Callback
hi: वापस कॉल करें

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: Inserted
hi: अन्तर्निविष्ट

en: contact
hi: संपर्क

en: Contact %user
hi: %user से संपर्क करें

en: Parent link ID
hi: जनक लिंक आईडी

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर

en: Language settings
hi: भाषा सेटिंग

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
hi: पहले से ही चल रहे cron को दोबारा से चलाने का प्रयास किया जा रहा है

en: Cron run completed.
hi: क्रोन चलन पूर्ण

en: The maximum length of the field in characters.
hi: अक्षरों में क्षेत्र की अधिकतम लंबाई

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: Module dependencies
hi: मॉड्यूल निर्भरता

en: Contact form
hi: संपर्क फारम

en: Block Content
hi: ब्लॉक सामग्री

en: Requirements problem
hi: आवश्यकताओं में कठिनाई

en: Database configuration
hi: डॉटाबेस विन्यास

en: Select an installation profile
hi: प्रतिष्ठापन का तरीका चुने

en: Choose language
hi: भाषा चुनें

en: No profiles available
hi: कोई रूपरेखा उपलब्ध नही

en: Drupal already installed
hi: ड्रूपल पहले से प्रतिष्ठापित है

en: Installing @drupal
hi: स्थापित हो रहा है @drupal

en: The installation has encountered an error.
hi: स्थापना में कोई त्रुटी हुई

en: Configure site
hi: साईट विन्यास

en: Installed %module module.
hi: मोड्यूल %module स्थापित

en: Choose profile
hi: प्रोफ़ाइल चुनें

en: Verify requirements
hi: आवश्यकताओं कॊ सत्यापित करें

en: Set up database
hi: डॉटाबेस सेटप करें

en: Set up translations
hi: अनुवाद लगाएँ

en: Install site
hi: साईट स्थापित करें

en: Finish translations
hi: अनुवाद खत्म करें

en: Update notifications
hi: अद्यतन सूचनाएं

en: Check for updates automatically
hi: अध्यतन सवतः जाँचें

en: 1 byte | @count bytes
hi[0]: १ बाइट
hi[1]: @count बाइट्स

en: No blocks in this region
hi: इस क्षेत्र में कोई ब्लॉक नहीं है।

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
hi: ब्लॉक %info अमान्य क्षेत्र %region में निरूपित किया गया था और निष्क्रिय कर दिया गया है।

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
hi: %add-child लिंक के लिए सामग्री प्रकार, पुस्तक रूपरेखा प्रकार के रूप में, चयनित में से एक होना चाहिए.

en: Save book pages
hi: बुक के पृष्ठ संरक्षित करें

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
hi: इस किताब(बुक) को किसी अन्य उपयोगकर्ता द्वारा संशोधित किया गया है, परिवर्तनों को सहेजा नहीं जा सका.

en: Title changed from %original to %current.
hi: शीर्षक को %original से %current में बदल दिया गया है.

en: Updated book %title.
hi: उन्नत किया हुआ बुक %title |

en: book: updated %title.
hi: पुस्तक: अद्यतन %title |

en: Update book outline
hi: बुक की रूपरेखा सुधारें

en: Remove from book outline
hi: बुक की रूपरेखा से हटाएँ

en: No changes were made
hi: कोई बदलाव नहीं किया गया

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
hi: इस पोस्ट को चयनित पुस्तक(बुक) में जोड़ा गया है. अब आप इसे अन्य पन्नों के सापेक्ष स्थिति दे सकते हैं

en: The book outline has been updated.
hi: बुक की रूपरेखा उन्नत की जा चुकी है |

en: There was an error adding the post to the book.
hi: इस पोस्ट को पुस्तक में जोड़ने पर त्रुटि हुई थी.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
hi: बाह्यरेखा टैब का उपयोग करते हुए %title को फिर से पदानुक्रम में जोड़ा जा सकता है.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
hi: क्या आप यह सुनिश्चित हैं कि आप पुस्तक पदानुक्रम में से %title निकालना चाहते हैं?

en: The post has been removed from the book.
hi: पोस्ट बुक से हटा दी गई है |

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
hi: इस बुक का पृष्ठ और उसके अन्य पृष्ठ के मुद्रक-अनुकूल संसकरण दिखाए|

en: Show block on all pages
hi: सभी पृष्ठों पर ब्लॉक दिखाएँ

en: Show block only on book pages
hi: पुस्तक(बुक) के पृष्ठों पर ही ब्लॉक दिखाएँ

en: This is the top-level page in this book.
hi: यह पृष्ठ इस पुस्तक(बुक) में शीर्ष स्तर पर है.

en: No book selected.
hi: कोई किताब(बुक) चयनित नहीं हैं.

en: Re-order book pages and change titles
hi: बुक पृष्ठों को पुनःक्रमित करें और शीर्षक बदलें.

en: Delete the selected comments
hi: चुने गये कमेन्टों को  मिटाएँ|

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
hi: उदाहरण: 'प्रतिक्रिया वेबसाइट' या 'उत्पाद जानकारी'।

en: Personal contact form
hi: व्यक्तिगत संपर्क प्रपत्र

en: View events that have recently been logged.
hi: उन घटनाओं को देखे जिन्हें हाल ही में लॉग किया गया है |

en: Top 'page not found' errors
hi: शीर्ष 'पृष्ठ नहीं मिला' त्रुटियाँ

en: View 'page not found' errors (404s).
hi: देखें 'पृष्ठ नहीं मिला' त्रुटि (404s) |

en: Top 'access denied' errors
hi: शीर्ष 'पहुँच निषेध' त्रुटियाँ

en: View 'access denied' errors (403s).
hi: देखें 'पहुँच निषेध' त्रुटियाँ (403s) |

en: No roles may use this format
hi: कोई भूमिकाएं इस प्रारूप का उपयोग नहीं कर सकते हैं

en: Allowed HTML tags: @tags
hi: अनुमति रखने वाले HTML टैगस: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
hi: एंकर्स को अन्य पन्नों से लिंक करने के लिए उपयोग किया जाता है.

en: Text with <br />line break
hi: पाठ के साथ <br /> पंक्ति विराम

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
hi: डिफ़ॉल्ट रूप से अनुच्छेद टैग स्वचालित रूप से जोड़े जाते हैं, तो अतिरिक्त अनुच्छेद टैग का उपयोग करने के लिए जोड़े.

en: Paragraph one.
hi: पहला अनुच्छेद

en: Paragraph two.
hi: दूसरा अनुच्छेद

en: Emphasized
hi: महत्त्व दें.

en: Cited
hi: उद्धृत

en: Coded text used to show programming source code
hi: प्रोग्रामिंग स्रोत कोड को दिखाने के लिए इस्तेमाल किया कोडित पाठ

en: Coded
hi: कोडित

en: Bolded
hi: बोल्डेड

en: Italicized
hi: तिर्थकित

en: Superscripted
hi: सुपरस्क्रिप्तेद

en: <sup>Super</sup>scripted
hi: <sup>सुपर</sup>स्क्रिप्तेद

en: Subscripted
hi: सबस्क्रिप्तेद

en: <sub>Sub</sub>scripted
hi: <sub>स्ब</sub>स्क्रिप्तेद

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
hi: <abbr title="संक्षिप्तीकरण">अब्ब्रेव.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
hi: <acronym title="Three-Letter Acronym">टी एल ए </acronym>

en: Block quoted
hi: ब्लॉक उद्धृत

en: Quoted inline
hi: उद्धरित इनलाइन

en: Table header
hi: तालिका शीर्ष लेख

en: Table cell
hi: तालिका कक्ष

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
hi: आर्डर सूची -  प्रत्येक सूची आइटम के शुरू में &lt;li&gt का उपयोग करें .

en: First item
hi: पहला आइटम

en: Second item
hi: दूसरा मद

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
hi: अनआर्डर सूची -  प्रत्येक सूची आइटम के शुरू में &lt;li&gt का उपयोग करें .

en: First term
hi: पहला टऱम

en: First definition
hi: पहली परिभाषा

en: Second term
hi: द्वितीय पद(term)

en: Second definition
hi: द्वितीय परिभाषा(definition)

en: Subtitle three
hi: उपशीर्षक तीन

en: Subtitle four
hi: उपशीर्षक चार

en: Subtitle five
hi: उपशीर्षक पाँच

en: Subtitle six
hi: उपशीर्षक छः

en: Tag Description
hi: टैग विवरण

en: You Type
hi: आपका प्रकार

en: You Get
hi: आपको मिला

en: No help provided for tag %tag.
hi: टैग %tag के लिए कोई मदद नहीं प्रदान की गयी

en: Ampersand
hi: ऐंपरसेंड

en: Quotation mark
hi: उद्धरण चिह्न

en: Character Description
hi: चरित्र विवरण

en: Lines and paragraphs break automatically.
hi: लाइन और पैराग्राफ स्वतः भंजन

en: Compose tips
hi: संकेत लिखें

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
hi: आपस मे जुडी हुई चर्चा के इस संग्रह के लिए छोटा लेकिन सार्थक नाम.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
hi: इस मंच(फोरम) के भीतर विचार विमर्श के लिए दिशा निर्देश और विवरण.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
hi: संबंधित मंचों(फोरम्स) के इस संग्रह के लिए छोटा लेकिन सार्थक नाम.

en: Default number of forum topics displayed per page.
hi: प्रति पृष्ठ प्रदर्शित मंच(फोरम) विषयों की संख्या.

en: Default display order for topics.
hi: डिफ़ॉल्ट, विषयों के लिए प्रदर्शन का क्रम.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
hi: कंटेनर आमतौर पर शीर्ष (रूट) के स्तर पर रखा जाता है, लेकिन यह एक और कंटेनर या फोरम के अंदर भी रखा जा सकता है ।

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
hi: फ़ोरम शीर्ष स्तर (रूट) में रखा जा सकता है, या किसी अन्य कंटेनर या फोरम के अंदर .

en: You are not allowed to post new content in the forum.
hi: आपको फोरम में नया कंटेंट पोस्ट करने की अनुमति नहीं है.

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: User pictures in posts
hi: लेख में प्रयोक्ता तस्वीरें

en: User pictures in comments
hi: टिप्पणी में प्रयोक्ता तस्वीरें

en: Shortcut icon
hi: शॉर्टकट चिह्न

en: Shortcut icon settings
hi: शॉर्टकट चिह्न सेटिंग

en: Date and time
hi: तिथि व समय

en: Translation settings
hi: अनुवाद सेटिंग

en: Upload progress
hi: अपलोड प्रगति

en: Number field
hi: संख्या फ़ील्ड

en: @size KB
hi: @size किलोबाइट

en: @size MB
hi: @size मेगा बाइट

en: @size GB
hi: @size गीगा बाइट

en: @size TB
hi: @size टेरा बाइट

en: @size PB
hi: @size पी बी

en: @size EB
hi: @size इ बी

en: @size ZB
hi: @size ज बी

en: @size YB
hi: @size य ब

en: Text format
hi: पाठ प्रारूप

en: No new posts
hi: कोई नई पोस्ट नहीं है.

en: Sticky topic
hi: चिपचिपा विषय

en: Emergency
hi: आपातकाल

en: Optional features
hi: वैकल्पिक सुविधाएं

en: Alert
hi: चेतावनी

en: Critical
hi: विकट

en: Field formatter
hi: क्षेत्र प्रारूप

en: Regional settings
hi: क्षेत्रीय सेटिंग

en: Unsigned
hi: अहस्ताक्षरित

en: Show links
hi: लिंक देखें

en: Definitions
hi: परिभाषाएँ

en: Workflows
hi: कार्यप्रवाह

en: Default values
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्यों

en: Language select
hi: भाषा का चयन करें

en: Site email address
hi: साइट ईमेल पता

en: Dependencies
hi: निर्भरता

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
hi: %error_operation को @arguments तर्कों के साथ संसाधित करते समय त्रुटि हुई है।

en: No revision
hi: कोई संशोधन  नहीं

en: Private files
hi: निजी फाइलों

en: Not restricted
hi: प्रतिबंधित नहीं

en: Book ID
hi: पुस्तक आईडी

en: Edit URL
hi: यूआरएल संपादित करें

en: You are not allowed to access this page.
hi: आपको इस पृष्ठ का उपयोग करने की अनुमति नहीं है.

en: Authorize file system changes
hi: फाइल सिस्टम परिवर्तन अधिकृत करें

en: It appears you have reached this page in error.
hi: ऐसा प्रतीत होता है कि आप त्रुटि में इस पृष्ठ पर पहुँच गए हैं.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
hi: आपकी %settings_file फ़ाइल में आपने %driver सर्वर का उपयोग करने के लिए @drupal को कॉन्फ़िगर किया है, हालाँकि आपकी PHP स्थापना वर्तमान में इस डेटाबेस प्रकार का समर्थन नहीं करती है।

en: Congratulations, you installed @drupal!
hi: बधाई हो, आपने @drupal को स्थापित कर लिया !

en: Settings file
hi: समायोजन के दस्तावेज

en: Site maintenance account
hi: साइट के रखरखाव के खाते

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
hi: जारी करने में असमर्थ, फाइल स्थानांतरण के तरीके उपलब्ध नहीं

en: To continue, provide your server connection details
hi: जारी रखने के लिए अपने सर्वर कनेक्शन की जानकारी प्रदान करें

en: Connection method
hi: कनेक्शन विधि

en: Enter connection settings
hi: कनेक्शन सेटिंग्स दर्ज करें

en: @backend connection settings
hi: @backend की कनेक्शन सेटिंग्स

en: Change connection type
hi: कनेक्शन के तरीके बदलें

en: Site under maintenance
hi: साइट रखरखाव के तहत ।

en: Completed @current of @total.
hi: @total  में से @current को पूरा कर लिया गया

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
hi: डेटाबेस सर्वर पर सभी कार्य नहीं चला सके। कार्य %task नहीं मिला।

en: Required modules
hi: अनिवार्य मॉड्यूल

en: Required modules not found.
hi: अनिवार्य मॉड्यूल नहीं पाया

en: %module module uninstalled.
hi: %module मॉड्यूल अनइंस्टॉल किया गया।

en: Operating in maintenance mode.
hi: रखरखाव मोड में काम ।

en: Status message
hi: स्थिति संदेश

en: An AJAX HTTP error occurred.
hi: एक AJAX HTTP त्रुटि हुई.

en: HTTP Result Code: !status
hi: एच.टी.टी.पी. परिणाम कोड: !status

en: StatusText: !statusText
hi: स्थिति पाठ: !statusText

en: Controlling visibility
hi: नियंत्रण दृश्यता

en: Administer blocks
hi: ब्लॉकों प्रशासन

en: Restricted to certain pages
hi: कुछ पन्नों के लिए प्रतिबंधित

en: The block cannot be placed in this region.
hi: ब्लॉक इस क्षेत्र में नहीं रखा जा सकता

en: No books available.
hi: कोई किताबें उपलब्ध नहीं

en: Content types allowed in book outlines
hi: सामग्री प्रकार किताब की रूपरेखा में अनुमति दे

en: Administer book outlines
hi: किताब की रूपरेखा प्रशासन

en: Printing books
hi: मुद्रण किताबें

en: Create new books
hi: नई किताबें बनाना

en: View printer-friendly books
hi: प्रिंटर के अनुकूल किताबें देखें

en: Required field
hi: आवश्यक फील्ड

[ctx: Long month name]
en: January
hi: जनवरी

[ctx: Long month name]
en: February
hi: फरवरी

[ctx: Long month name]
en: March
hi: मार्च

[ctx: Long month name]
en: April
hi: अप्रैल

[ctx: Long month name]
en: May
hi: मई

[ctx: Long month name]
en: June
hi: जून

[ctx: Long month name]
en: July
hi: जुलाई

[ctx: Long month name]
en: August
hi: अगस्त

[ctx: Long month name]
en: September
hi: सितम्बर

[ctx: Long month name]
en: October
hi: अक्टूबर

[ctx: Long month name]
en: November
hi: नवंबर

[ctx: Long month name]
en: December
hi: दिसंबर

en: Show as expanded
hi: विस्तारित रूप में दिखाएँ

en: Parent link
hi: जनक लिंक

en: Revision log message
hi: संशोधन लॉग संदेश

en: User verification status in comments
hi: टिप्पणी में उपयोगकर्ता सत्यापन स्थिति

en: Enter a valid IP address.
hi: एक वैध आईपी पता डालें

en: Administer actions
hi: कार्रवाई प्रशासन

en: Public files
hi: सार्वजनिक फ़ाइलें

en: Temporary files
hi: अस्थायी फ़ाइलें

en: Delete IP address
hi: आईपी पता हटा दें

en: Contact forms
hi: संपर्क फार्म

en: Entity ID
hi: इकाई आईडी

en: Image style
hi: छवि शैली

en: Internet
hi: इंटरनेट

en: Terminology
hi: शब्दावली

en: %module module installed.
hi: %module  मॉड्यूल स्थापित किया गया।

en: Password settings
hi: सांकेतिक शब्द समायोजन

en: Transitions
hi: बदलाव

en: The date the comment was most recently updated.
hi: तारीख जिसमे टिप्पणी सबसे हाल ही में अपडेट किया गया था.

en: Comment posted: %subject.
hi: टिप्पणी पोस्ट की: %subject.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
hi: इस क्षेत्र को निष्क्रिय कर दिया गया है क्योंकि इसे संपादित करने के लिए आपके पास पर्याप्त अनुमति नहीं है

en: The location of the file relative to Drupal root.
hi: ड्रुपल के रूट के सापेक्ष फ़ाइल का स्थान.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
hi: चयनित फ़ाइल %filename अपलोड नहीं की जा सकती. निम्नलिखित एक्सटेंशन प्रकार की फ़ाइलों को ही अनुमति दी जाती है: %extensions.

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
hi: आपके द्वारा दर्ज किया गया डेटाबेस तालिका उपसर्ग, %prefix, अमान्य है। तालिका उपसर्ग में केवल अक्षर और संख्यात्मक वर्ण, अवधि या अंडरस्कोर हो सकते हैं।

en: Default settings file
hi: डिफ़ॉल्ट विन्यास फ़ाइल

en: The default settings file does not exist.
hi: डिफ़ॉल्ट विन्यास फ़ाइल मौजूद नहीं हैं

en: Show row weights
hi: पंक्ति वजन दिखाएँ

en: Hide row weights
hi: पंक्ति वजन छुपाएं

en: %name: the value may be no less than %min.
hi: %name: मूल्य %min से कम नहीं हो सकता.

en: %name: the value may be no greater than %max.
hi: %name: मूल्य %max से बड़ा नहीं हो सकता है.

en: Custom display settings
hi: कस्टम प्रदर्शन सेटिंग्स

en: None (original image)
hi: कोई (मूल छवि) नहीं

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Exit block region demonstration
hi: ब्लॉक क्षेत्र के प्रदर्शन से बाहर आयें.

en: Database log messages to keep
hi: डेटाबेस लॉग संदेशों को रखने के लिए.

en: Recent log messages
hi: हाल के लॉग संदेश

en: Thousand marker
hi: हजार मार्कर.

en: Display prefix and suffix.
hi: प्रत्यय और उपसर्ग प्रदर्शित करें.

en: Display with prefix and suffix.
hi: प्रत्यय और उपसर्ग के साथ प्रदर्शित करें.

en: - Select a value -
hi: - किसी मान का चयन करें -

en: No field is displayed.
hi: क्षेत्र प्रदर्शित नहीं है

en: No field is hidden.
hi: कोई क्षेत्र छिपा नहीं  है.

en: Format settings:
hi: सेटिंग्स को बदले

en: Link image to
hi: छवि को संबद्ध(लिंक) करे

en: Image style: @style
hi: छवि शैली: @style

en: Linked to content
hi: सामग्री के लिए लिंक

en: Linked to file
hi: फाइल से लिंक हो गया.

en: Run cron every
hi: क्रॉन चलाएँ हर

en: View mode
hi: दृश्य प्रणाली

en: Weight for @block block
hi: @block ब्लॉक के लिए वजन

en: Region for @block block
hi: @block ब्लॉक के लिए क्षेत्र

en: Post comments
hi: टिप्पणी पोस्ट करे

en: Skip comment approval
hi: अनुमोदन टिप्पणी छोड़ें

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
hi: आप सुनिश्चित करें कि आप पाठ प्रारूप %format को निष्क्रिय करना चाहते हैं?

en: Disabled text format %format.
hi: पाठ प्रारूप %format निष्क्रिय कर दिया गया है.

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

en: Disable text format
hi: पाठ स्वरूप को अक्षम करें

en: Hot topic, new comments
hi: गरम विषय, नई टिप्पणी

en: Hot topic
hi: गरम विषय

en: Normal topic
hi: सामान्य विषय

en: Closed topic
hi: बंद विषय

en: Reference for usage, configuration, and modules.
hi: उपयोग, विन्यास, और मॉड्यूल के संदर्भ.

en: Nothing
hi: कुछ नहीं

en: Update @title
hi: अद्यतन @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
hi: एक अनूठा मशीन पठनीय नाम. यह केवल लोअरकेस वर्णों, संख्याओं, और अंडरस्कोर हो सकते हैं.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
hi: मशीन पठनीय नाम केवल लोअरकेस वर्णों, संख्याओं, और हाइफ़न में होना चाहिए.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
hi: मशीन पठनीय नाम पहले से प्रयोग में है. यह अद्वितीय होना चाहिए.

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन

en: Weight for row @number
hi: @number पंक्ति के लिए वजन

en: Label display for @title
hi: @title के लिए लेबल प्रदर्शन

en: Formatter for @title
hi: @title के लिए फ़ॉर्मेटर

en: Parents for @title
hi: @title के लिए पेरंट्स

en: Weight for new file
hi: नई फ़ाइल लिए वजन

en: Choose a file
hi: एक फ़ाइल चुनें

en: Weight for new effect
hi: नए प्रभाव के लिए वजन

en: Next steps
hi: अगले चरण

en: @driver_name settings
hi: @driver_name सेटिंग्स

en: No fields are present yet.
hi: अभी तक कोई क्षेत्र(field) मौजूद नहीं हैं.

[ctx: Font weight]
en: Strong
hi: प्रबल

en: String settings
hi: स्ट्रिंग व्यवस्था

en: Use field label instead of the "On value" as label
hi: फ़ील्ड लेबल का उपयोग करें लेबल के रूप में "ऑन मूल्य" के बजाय

en: Not specified
hi: निर्दिष्ट नहीं

[ctx: ampm]
en: am
hi: पूर्वाह्न

[ctx: ampm]
en: pm
hi: अपराह्न

en: Delete all translations
hi: सभी अनुवाद मिटाएं

en: Logo settings
hi: प्रतीक चिन्ह व्यवस्था

[ctx: Sort order]
en: Numerical
hi: संख्यात्मक

en: Field item
hi: क्षेत्र आइटम

en: Changes to the style have been saved.
hi: शैली के लिए परिवर्तन को सहेजा गया है.

en: The block could not be saved.
hi: ब्लॉक को सेव नहीं किया जा सका

en: Curaçao
hi: करकाउ

en: Réunion
hi: बैठक

en: Sint Maarten
hi: सिंट मार्टेन

en: An autocomplete text field.
hi: एक स्वत: पूर्ण पाठ क्षेत्र ।

en: Display the label of the referenced entities.
hi: संदर्भित संस्थाओं के लेबल प्रदर्शित करें

en: Rendered entity
hi: रेंडर की गई इकाई

en: Link label to the referenced entity
hi: संदर्भित इकाई के लिए लिंक लेबल

en: Link to the referenced entity
hi: संदर्भित इकाई के लिए लिंक

en: Rendered as @mode
hi: @mode के रूप में प्रस्तुत किया गया

en: Entity reference
hi: इकाई संदर्भ

en: Fields pending deletion
hi: फील्ड्स लंबित है हटाए जाने के लिए.

en: Database settings
hi: डेटाबेस सेटिंग्स

en: Change handler
hi: हैंडलर बदलें

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
hi: Throbber प्रदर्शन अपलोड की स्थिति नहीं दिखाता, लेकिन कम जगह लेता है. प्रोग्रेस बार उपयोगी है बड़े अपलोड  की प्रगति पर निगरानी के लिए.

en: Logo path
hi: प्रतीक चिन्ह पथ

en: Apostrophe
hi: एपॉस्ट्रॉफ़ी

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hi: दिनांक CCYYMMDD के रूप में

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hi: दिनांक MM(01-12) के रूप में

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hi: दिनांक DD (01-31) के रूप में

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hi: दिनांक WW(01-53) के रूप में

en: Block count
hi: ब्लॉक गिनती

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
hi: आपकी खोज में कई और/या अभिव्यक्ति का इस्तेमाल किया गया है. केवल पहली @count शब्द इस खोज में शामिल थे.

en: The selected selection handler is broken.
hi: चयनित चयन हैंडलर टूट गया है।

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
hi: अपलोड पूरा नहीं हो सका क्योंकि फ़ाइल %file को बचाया नहीं जा सका क्योंकि यह अधिकतम फ़ाइल आकार %maxsize से अधिक है

en: Third party settings
hi: तीसरी पार्टी सेटिंग

en: Default translation
hi: डिफ़ॉल्ट अनुवाद

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
hi: एक अद्वितीय मशीन पठनीय नाम अक्षर, संख्या और रेखांकित युक्त.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
hi: यदि कोई छवि अपलोड नहीं की गई है, यह छवि को प्रदर्शन पर दिखाया जाएगा और क्षेत्र के डिफ़ॉल्ट छवि को ओवरराइड करेगी.

en: No blocked IP addresses available.
hi: कोई अवरुद्ध आईपी पते उपलब्ध नहीं है.

en: Breakpoint
hi: ब्रेकप्वाइंट

en: Needs to be updated
hi: अद्यतन करने की जरूरत

en: Does not need to be updated
hi: अद्यतन करने की जरूरत नहीं है

en: Entity label
hi: entity उपनाम

en: Revision user
hi: संशोधन यूज़र

en: Unknown (@langcode)
hi: अपरिचित (@langcode)

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
hi: %file फ़ाइल को बचाया नहीं जा सका योंकि

en: Theme hook %hook not found.
hi: थीम हुक %hook नहीं मिला.

en: Boolean value
hi: बूलियन मान

en: The referenced entity
hi: संदर्भित इकाई

en: Integer value
hi: पूर्णांक मूल्य

en: Language object
hi: भाषा वस्तु

en: Text value
hi: पाठ मान

en: Show all columns
hi: सभी स्तंभों दिखाएँ

en: IP address bans
hi: आईपी पते पर रोक लगाई

en: No book content available.
hi: कोई पुस्तक सामग्री उपलब्ध नहीं।

en: Thin space
hi: पतली जगह

en: Briefly describe the changes you have made.
hi: संक्षेप में परिवर्तन का वर्णन करे जो आपने किए हैं

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
hi: थीम द्वारा प्रदान डिफ़ॉल्ट शॉर्टकट चिन्ह का प्रयोग करे

en: A language object.
hi: एक भाषा वस्तु।

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
hi: सभी प्रकार की इकाइयाँ, उदा। नोड्स, टिप्पणियां या उपयोगकर्ता।

en: Site's default language (@lang_name)
hi: साइट की मूलभूत भाषा (@lang_name)

en: The configuration was imported successfully.
hi: विन्यास सफलतापूर्वक आयात किया गया है।

en: Breakpoint group
hi: ब्रेकप्वाइंट समूह

en: Block types
hi: ब्लॉक प्रकार के

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप @entity-type %label को हटाना चाहते हैं?

en: The @entity-type %label has been deleted.
hi: @entity-type %label को हटा दिया गया है।

en: Edit %label
hi: %label संपादित करें।

en: Add @bundle
hi: @bundle जोड़ें।

en: Reference type
hi: संदर्भ प्रकार

en: South Sudan
hi: दक्षिण सूडान

en: Custom output for TRUE
hi: TRUE के लिए कस्टम आउटपुट

en: Custom output for FALSE
hi: FALSE के लिए कस्टम आउटपुट

en: Place block
hi: प्लेस ब्लॉक

en: Port number
hi: पोर्ट संख्या

en: Update form
hi: फॉर्म अद्यतन

en: File added
hi: फ़ाइल एडेड

en: File removed
hi: फ़ाइल हटा दिया गया है

en: Translations directory
hi: अनुवाद निर्देशिका

en: The translations directory does not exist.
hi: अनुवाद निर्देशिका नामौजूद

en: The translations directory is not readable.
hi: अनुवाद निर्देशिका अपठनीय

en: The translations directory is not writable.
hi: अनुवाद निर्देशिका अलिखनीय

en: The translations directory is writable.
hi: अनुवाद निर्देशिका लिखने योग्य है।

en: The translation server is offline.
hi: अनुवाद सर्वर ऑफ़लाइन है

en: The translation server is online.
hi: अनुवाद सर्वर ऑनलाइन है

en: The %language translation is not available.
hi: %language अनुवाद उपलब्ध नहीं है।

en: The %language translation is available.
hi: %language का अनुवाद उपलब्ध है

en: The %language translation could not be downloaded.
hi: %language अनुवाद डाउनलोड नहीं किया जा सका।

en: Not blank
hi: खाली नहीं

en: The revision ID.
hi: संशोधन आईडी

en: The block type.
hi: ब्लॉक प्रकार

en: Create a new revision by default for this block type.
hi: इस ब्लॉक प्रकार के लिए डिफ़ॉल्ट रूप से एक नया संशोधन बनाएं

en: Select the region where this block should be displayed.
hi: क्षेत्र जहां इस ब्लॉक को प्रदर्शित किया जाना चाहिए का चयन करें

en: - Create a new book -
hi: -एक नई किताब बनाएं-

en: Edit order and titles
hi: आदेश और खिताब संपादित करें

en: Toolbar configuration
hi: टूलबार विन्यास

en: AM/PM
hi: दोपहर से पूर्व/दोपहर के बाद

en: The %field date is required.
hi: %field तिथि आवश्यक है।

en: The %field date is invalid.
hi: %field तिथि अमान्य है।

en: Type of item to reference
hi: वस्तु के प्रकार के संदर्भ के लिए

en: Reference method
hi: संदर्भ विधि

en: @entity_type selection
hi: @entity_type चयन

en: Error importing translation files
hi: अनुवाद फाइल आयत करने में त्रुटि

en: Updating translations.
hi: अनुवाद अद्यतीकरण

en: The time that the current revision was created.
hi: समय है कि वर्तमान संशोधन बनाया गया था

en: The user ID of the author of the current revision.
hi: वर्तमान संशोधन के लेखक की उपयोगकर्ता आईडी।

en: Any data
hi: कोई डेटा

en: This value should not be null.
hi: यह मान रिक्त नहीं होना चाहिए।

en: Create referenced entities if they don't already exist
hi: यदि वे पहले से मौजूद नहीं हैं तो संदर्भित इकाइयाँ बनाएँ

en: @name format: @date
hi: @name प्रारूप: @date

en: Entity display
hi: इकाई प्रदर्शन

en: Entity form display
hi: इकाई फार्म का प्रदर्शन

en: Display the ID of the referenced entities.
hi: संदर्भित संस्थाओं की आईडी प्रदर्शित करें।

en: Field formatters
hi: क्षेत्र प्रारूपक

en: Protocol version
hi: प्रोटोकॉल संस्करण

en: The directory %translations_directory exists.
hi: निर्देशिका "%translations_directory" पह्ले से मौजूद है

en: The referenced language
hi: संदर्भित भाषा

en: Language reference
hi: भाषा संदर्भ

en: URI value
hi: यूआरआइ मूल्य

en: Clipperton Island
hi: क्लिपरटन द्वीप

en: Hong Kong SAR China
hi: हांगकांग एसएआर चीन

en: Canary Islands
hi: कैनरी द्वीप

en: Outlying Oceania
hi: आउटलाइंग ओशिनिया

en: U.S. Outlying Islands
hi: अमेरिका आउटलाइंग द्वीप

en: Time span in seconds
hi: सेकंड में समय अवधि

en: Filter by block name
hi: ब्लॉक के नाम से फ़िल्टर कऱे

en: Configuring the toolbar
hi: उपकरण पट्टी का विन्यास

en: No placeholder
hi: कोई प्लेसहोल्डर नहीं

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
hi: संदर्भित इकाई (%type: %id) मौजूद नहीं है।

[ctx: Sort order]
en: Order
hi: क्रम

en: The content has either been modified by another user, or you have already submitted modifications. As a result, your changes cannot be saved.
hi: सामग्री को किसी अन्य उपयोगकर्ता द्वारा संशोधित किया गया है, या आपने पहले ही संशोधन प्रस्तुत कर दिया है। परिणामस्वरूप, आपके परिवर्तन सहेजे नहीं जा सकते।

[ctx: Validation]
en: Bundle
hi: बंडल
    संदर्भ में: मान्यता

en: The entity must be of bundle %bundle.
hi: इकाई गठरी (बंडल) %bundle की होनी चाहिए।

[ctx: Validation]
en: Entity type
hi: इकाई प्रकार
    संदर्भ में: मान्यता

en: The entity must be of type %type.
hi: इकाई को %type प्रकार का होना चाहिए।

[ctx: Validation]
en: Length
hi: लम्बाई

[ctx: Validation]
en: Range
hi: सीमा

[ctx: Validation]
en: Entity Reference valid reference
hi: इकाई संदर्भ मान्य संदर्भ
    संदर्भ में: मान्यता

[ctx: Validation]
en: Entity changed
hi: इकाई  बदल गई
    संदर्भ में: मान्यता

en: Block layout
hi: ब्लॉक लेआउट

en: Number (decimal)
hi: संख्या ( दशमलव)

en: Number (float)
hi: संख्या (फ्लोट)

en: Number (integer)
hi: संख्या ( दशमलव)

en: PHP date format
hi: पीएचपी तारीख प्रारूप

en: - Restricted access -
hi: उपयोग प्रतिबंधित

en: List of items
hi: सामान सूची

en: Placing and moving blocks
hi: रखने और गतिमान ब्लॉक

en: Toggling between different themes
hi: विभिन्न विषयों के बीच टॉगल

en: Configuring block settings
hi: ब्लॉक सेटिंग्स का विन्यास

en: Route name
hi: रूट नाम

en: Resolution multiplier
hi: संकल्प गुणक

en: Entity view display
hi: इकाई दृश्य प्रदर्शन

en: Dependency of required module @module
hi: आवश्यक मॉड्यूल @module की निर्भरता

en: Timestamp value
hi: टाइमस्टैम्प वैल्यू

en: Mail collector
hi: मेल कलेक्टर

en: Synchronizing configuration: @op @name.
hi: @op @name विन्यासों को समक्रमिक बना रहे है।

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
hi: @name: @message के @op प्रचालन के आयात के समय अप्रत्याशित त्रुटि संदेश आ रहा है।

en: Deleted and replaced configuration "@name"
hi: हटाए गए और प्रतिस्थापित कॉन्फ़िगरेशन "@name"

en: Update target "@name" is missing.
hi: अपडेट लक्ष्य "@name" गायब है।

en: The config name @config_name is invalid.
hi: Config नाम @config_name अमान्य है।

en: Size of URI field
hi: यूआरआइ  का आकार

en: URI field
hi: यूआरआइ

en: A brief description of your block.
hi: अापके ब्लॉक का एक संक्षिप्त विवरण

en: The configuration synchronization failed validation.
hi: कॉन्फ़िगरेशन सिंक्रनाइज़ेशन विफल हुआ सत्यापन।

en: The configuration was imported with errors.
hi: विन्यास त्रुटियों के साथ आयात किया गया है।

en: Configuration deletions
hi: विन्यास विलोपन

en: The listed configuration will be deleted.
hi: सूचीबद्ध विन्यास को हटा दिया जाएगा

en: User's roles
hi: उपयोगकर्ता की भूमिकाओं

en: Enable menu link
hi: मेनू लिंक सक्षम करें

en: @label entities
hi: @label इकाइयाँ

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
hi: @op @name विन्यासों को @collection में समक्रमिक बना रहे है।

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
hi: हटाए गए और प्रतिस्थापित कॉन्फ़िगरेशन इकाई "@name"

[ctx: Entity type group]
en: Content
hi: सामग्री
    संदर्भ में: इकाई प्रकार समूह

[ctx: Entity type group]
en: Other
hi: अन्य
    संदर्भ में: इकाई प्रकार समूह

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
hi: विन्यास
    संदर्भ में: इकाई प्रकार समूह

en: Action configuration
hi: कार्य का प्रारूप

en: The module providing the block.
hi: ब्लॉक प्रदान करने वाला मॉड्यूल।

en: Visibility expression.
hi: दृश्यता अभिव्यक्ति

en: Pages list.
hi: पृष्ठों की सूची

en: Cache rule.
hi: कैश नियम

en: The numeric identifier of the block/box
hi: ब्लॉक / बॉक्स के संख्यात्मक पहचानकर्ता

en: The block/box content
hi: ब्लॉक / बॉक्स सामग्री

en: Admin title of the block/box.
hi: ब्लॉक / बॉक्स का व्यवस्थापक खिताब

en: Route Name
hi: मार्ग का नाम

en: Route Params
hi: मार्ग प्राचल

en: Param
hi: परम

en: Configuration dependencies
hi: प्रारूप निर्भरता

en: Theme dependencies
hi: थीम निर्भरता

en: Extension settings
hi: एक्सटेंशन सेटिंग्स

en: Redirect to URL configuration
hi: URL कॉन्फ़िगरेशन पर पुनर्निर्देशित करें

en: Display a message to the user configuration
hi: उपयोगकर्ता विन्यास के लिए संदेश प्रदर्शित करें।

en: Admin info
hi: व्यवस्थापक जानकारी

en: Book settings
hi: पुस्तक सेटिंग

en: Entity view mode settings
hi: इकाई दृश्य मोड सेटिंग्स

en: The human-readable name of the view mode
hi: व्यू मोड का मानव-पठनीय नाम

en: Target entity type
hi: लक्ष्य इकाई प्रकार

en: Entity form mode settings
hi: इकाई फॉर्म मोड सेटिंग्स

en: View or form mode machine name
hi: मोड मशीन का नाम देखें या बनाएं

en: Field display setting
hi: फील्ड प्रदर्शन सेटिंग

en: Text field display format settings
hi: शब्द क्षेत्र के प्रदर्शन प्रारूप का समायोजन

en: Sort settings
hi: क्रमबद्ध व्यवस्था

en: Entity reference rendered entity display format settings
hi: इकाई संदर्भ प्रदान की गई इकाई प्रदर्शन प्रारूप सेटिंग्स

en: Entity reference entity ID display format settings
hi: इकाई संदर्भ इकाई आईडी प्रदर्शन प्रारूप सेटिंग्स

en: Entity reference label display format settings
hi: इकाई संदर्भ लेबल प्रदर्शन प्रारूप सेटिंग्स

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
hi: इकाई संदर्भ स्वत: पूर्ण (टैग शैली) प्रदर्शन प्रारूप सेटिंग्स

en: Entity reference autocomplete display format settings
hi: इकाई संदर्भ स्वत: पूर्ण प्रदर्शन प्रारूप सेटिंग्स

en: - Hidden - format settings
hi: छिपे हुए - प्रारूप सेटिंग्स

en: Integer settings
hi: पूर्णांक व्यवस्था

en: Decimal settings
hi: दशमलव सेटिंग्स

en: Float settings
hi: फ्लोट सेटिंग्स

en: Number decimal display format settings
hi: संख्या दशमलव प्रदर्शन स्वरूप सेटिंग्स

en: Number unformatted display format settings
hi: संख्या अस्वरूपित प्रदर्शन स्वरूप सेटिंग्स

en: Number default display format settings
hi: संख्या मूलभूत प्रदर्शन प्रारूप सेटिंग्स

en: Single on/off checkbox format settings
hi: एकल / बंद चेकबॉक्स प्रारूप सेटिंग्स

en: Visibility Conditions
hi: दृश्यता की स्थिति

en: Visibility Condition
hi: दृश्यता स्थिति

en: Context assignments
hi: संदर्भ  के कार्य

en: Display variant
hi: प्रदर्शन संस्करण

en: Requirements review
hi: आवश्यकताओं की समीक्षा

en: The label for this display variant.
hi: इस प्रदर्शन संस्करण के लिए लेबल

en: Receive email notifications
hi: ईमेल सूचनाएं प्राप्त करें

en: Send email configuration
hi: ईमेल विन्यास भेजें

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
hi: मान्य ईमेल पता दर्ज करें या टोकन ईमेल पते का उपयोग करें जैसे कि %author

en: Show for the listed pages
hi: सूचीबद्ध पृष्ठों के लिए दिखाएँ

en: Book navigation block
hi: पुस्तक नेविगेशन ब्लॉक

en: Block display mode
hi: ब्लॉक प्रदर्शन मोड

en: Book traversal links for
hi: बुक चंक्रमण लिंक के लिए

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
hi: जनवरी

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
hi: फ़रवरी

[ctx: Abbreviated month name]
en: Mar
hi: मार्च

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
hi: अप्रैल

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
hi: मई

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
hi: जून

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
hi: जुलाई

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
hi: अगस्त

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
hi: सितम्बर

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
hi: अक्टूबर

[ctx: Abbreviated month name]
en: Nov
hi: नवम्बर

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
hi: दिसम्बर

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
hi: रविवार

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
hi: सोमवार

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
hi: मंगलवार

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
hi: बुधवार

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
hi: गुरूवार

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
hi: शुक्रवार

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
hi: शनिवार

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
hi: Tu
    संदर्भ में: संक्षिप्त सप्ताह का दिन

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
hi: We
    संदर्भ में: संक्षिप्त सप्ताह का दिन

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
hi: Th
    संदर्भ में: संक्षिप्त सप्ताह का दिन

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
hi: Fr
    संदर्भ में: संक्षिप्त सप्ताह का दिन

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
hi: Sa
    संदर्भ में: संक्षिप्त सप्ताह का दिन

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
hi: रवि

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
hi: सोम

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
hi: T
    संदर्भ में: संक्षिप्त 1 पत्र कार्यदिवस मंगलवार

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
hi: बुध

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
hi: T
    संदर्भ में: संक्षिप्त 1 पत्र कार्यदिवस गुरुवार

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
hi: शुक्र

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
hi: शनि

en: "On" label
hi: लेबल "पर"

en: "Off" label
hi: बंद "नामपत्र"

en: Format type machine name
hi: प्रारूप प्रकार  मशीन नाम

en: Label setting machine name
hi: लेबल सेटिंग मशीन का नाम

en: Boolean settings
hi: बूलियन सेटिंग्स

en: On label
hi: लेबल पर

en: Off label
hi: नामपत्र बंद

en: Base field bundle override
hi: आधार क्षेत्र बंडल अधिरोहित

en: Datetime timestamp display format settings
hi: दिनांक-समय टाइमस्टैम्प प्रदर्शन स्वरूप सेटिंग्स

en: Boolean checkbox display format settings
hi: बूलियन चेकबॉक्स प्रदर्शन स्वरूप सेटिंग्स

en: Installed themes
hi: स्थापित थीम्स

en: The %file does not exist.
hi: %file अस्तित्व में नहीं है।

en: The %file exists.
hi: %file मौजूद।

en: The %file is not readable.
hi: %file अपठनीय़ है

en: The %file is not writable.
hi: %file लेखन योग्य नहीं है।

en: The @file is writable.
hi: @file लेखन योग्य है।

en: The @file is owned by the web server.
hi: @file वेब सर्वर के स्वामित्व में है।

en: Negate the condition
hi: हालत नकारना

en: Finalizing configuration synchronization.
hi: विन्यास तुल्यकालन अंतिम रूप देने

en: Datetime Timestamp
hi: दिनांक समय टाइमस्टैम्प

en: %theme theme installed.
hi: %theme थीम स्थापित की गई।

en: Base field override
hi: बेस क्षेत्र ओवरराइड

en: Display prefix and suffix
hi: प्रदर्शन उपसर्ग और प्रत्यय

en: Text (plain)
hi: पाठ ( सादा )

en: Install newly added themes
hi: नए जोड़े गए विषय स्थापित

en: Default value callback
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य कॉलबैक

en: URI as link display format settings
hi: लिंक प्रदर्शन प्रारूप सेटिंग्स के रूप में एकीकृत संसाधन पहचानकर्ता

en: Timestamp ago display format settings
hi: टाइमस्टैम्प पहले प्रदर्शन स्वरूप सेटिंग्स

en: Link to URI
hi: यूआरआई के लिए लिंक

en: Broken/Missing
hi: टूटा/अनुपस्थित

[ctx: Validation]
en: Entity Reference reference access
hi: इकाई संदर्भ संदर्भ पहुंच

en: You do not have access to the referenced entity (%type: %id).
hi: आपके पास संदर्भित इकाई तक पहुंच नहीं है (%type: %id) .

en: Configuration entity dependencies
hi: प्रारूप इकाई पर निर्भरता

en: Content entity dependencies
hi: लेख सामग्री इकाई पर निर्भरता

en: Enforced configuration dependencies
hi: अनिवार्य कॉन्फ़िगरेशन निर्भरता

en: String (long) settings
hi: स्ट्रिंग (लंबी) सेटिंग्स

en: URI settings
hi: यूआरआइ सेटिंग्स

en: If more than one application will be sharing this database, a unique table name prefix – such as %prefix – will prevent collisions.
hi: यदि एक से अधिक एप्लिकेशन इस डेटाबेस का उपयोग कर रहे हैं, तो एक अद्वितीय तालिका नाम उपसर्ग - जैसे %prefix - टकराव रोक देगा।

en: The author name of the comment.
hi: टिप्पणी के लेखक का नाम।

en: Database storage size
hi: डेटाबेस का भंडारण आकार

en: Text with text format
hi: पाठ प्रारूप के साथ पाठ

en: Field widgets
hi: फील्ड विजेट्स

en: Field widget
hi: क्षेत्र विजेट

en: Widget type machine name
hi: विजेट प्रकार की मशीन नाम

en: Textarea display format settings
hi: अनुच्छेद क्षेत्र के प्रदर्शन प्रारूप का समायोजन

en: Email field display format settings
hi: ईमेल क्षेत्र  प्रदर्शन व्यवस्था

en: Link to the entity
hi: इकाई से लिंक करें

en: Synchronizing extensions: @op @name.
hi: @op @name एक्सटेंशनों को समक्रमिक बना रहे है।

en: Link to the @entity_label
hi: @entity_label से लिंक करें

en: Linked to the @entity_label
hi: @entity_label से लिंक किया गया

en: Simple page
hi: सरल पेज

en: Page with blocks
hi: ब्लॉक के साथ पृष्ठ

en: Number integer display format settings
hi: संख्या पूर्णांक प्रदर्शन स्वरूप सेटिंग्स

en: Static menu link overrides
hi: स्थिर मेनू लिंक ओवरराइड

en: Entities exist of type %entity_type and %bundle_label %bundle. These entities need to be deleted before importing.
hi: %entity_type और %bundle_label %bundle इकाईयाँ  मौजूद हैं। import करने से पहले इन इकाईयों को हटाने की आवश्यकता है।

en: Active menu trail
hi: सक्रिय मेनू निशान

en: Configuration updates
hi: कॉन्फिगरेशन अद्यतने

en: The listed configuration will be updated.
hi: सूचीबद्ध विन्यास अद्यतन किया जाएगा

en: Entity reference field storage settings
hi: एंटिटी संदर्भ भंडारण/स्टोरेज सेटिंग्स

en: Entity reference field settings
hi: एंटिटी संदर्भ क्षेत्र सेटिंग्स

en: Entity reference selection plugin settings
hi: एंटिटी संदर्भ चयन प्लगइन सेटिंग्स

en: Display in native language
hi: स्थानीय भाषा में प्रदर्शन

en: HTTP cookies
hi: एचटीटीपी कुकीज़

en: HTTP headers
hi: एचटीटीपी हेडर

en: Is super user
hi: सुपर उपयोगकर्ता के

en: Query arguments
hi: क्वेरी तर्क

en: Request format
hi: अनुरोध प्रारूप

en: A flag indicating whether this is the default translation.
hi: डिफ़ॉल्ट अनुवाद को दर्शाने के लिए एक चिन्ह।

en: Field settings (@on_label / @off_label)
hi: फ़ील्ड सेटिंग्स (@on_label / @off_label)

en: Displayed in native language
hi: मूल भाषा में प्रदर्शित

en: Account's permissions
hi: खाता अनुमतियों

en: The hashed password
hi: हैशड पासवर्ड

en: Existing password
hi: मौजूदा पासवर्ड

en: Speeding up your site
hi: अपनी साइट को गति देना

en: Contains US ASCII characters only
hi: केवल यू.स असकी अक्षर  धारण करता है

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
hi: चेकआउट पूरा! आपकी खरीद के लिए आपको धन्यवाद।

en: Resolving missing content
hi: लापता सामग्री के समाधान

en: The following @entity-type translations will be deleted:
hi: निम्नलिखित @entity-type के अनुवाद हटा दिए जाएंगे।

en: Delete @language translation
hi: @language अनुवाद हटाएं।

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
hi: @entity-type %label @language अनुवाद को हटा दिया गया है।

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप @entity-type %label के @language अनुवाद को हटाना चाहते हैं?

en: The core.extension configuration does not exist.
hi: core.extension कॉन्फ़िगरेशन मौजूद नहीं है।

en: Unable to install the %module module since it does not exist.
hi: %module मॉड्यूल को स्थापित करने में असमर्थ क्योंकि यह मौजूद नहीं है।

en: Unable to uninstall the %module module since the %dependent_module module is installed.
hi: %dependent_module मॉड्यूल स्थापित होने के बाद से %module मॉड्यूल की स्थापना रद्द करने में असमर्थ।

en: Unable to install the %theme theme since it does not exist.
hi: %theme थीम को स्थापित करने में असमर्थ क्योंकि यह मौजूद नहीं है।

en: Unable to install the %theme theme since it requires the %required_theme theme.
hi: %theme थीम को स्थापित करने में असमर्थ क्योंकि इसमें %required_theme की आवश्यकता है।

en: Unable to uninstall the %theme theme since the %dependent_theme theme is installed.
hi: %dependent_theme विषय स्थापित होने के बाद से %theme थीम की स्थापना रद्द करने में असमर्थ

en: Configuration %name depends on the %owner theme that will not be installed after import.
hi: विन्यास %name %owner विषयवस्तु पर निर्भर करता है जो आयात के बाद स्थापित नहीं किया जाएगा.

en: Configuration %name depends on the %owner extension that will not be installed after import.
hi: कॉन्फ़िगरेशन %name %owner एक्सटेंशन पर निर्भर करता है जो आयात के बाद स्थापित नहीं किया जाएगा।

en: Interface text
hi: इंटरफ़ेस पाठ

en: Inaccessible
hi: पहुँच योग्य नही

en: Empty block library behavior
hi: खाली ब्लॉक पुस्तकालय व्यवहार

en: Provides a link to add a new block.
hi: एक नया खंड जोड़ने के लिए एक लिंक प्रदान करे

en: Configuring content types for books
hi: पुस्तकों के लिए सामग्री प्रकार का विन्यास

en: Timestamp display format settings
hi: टाइमस्टैम्प प्रदर्शन स्वरूप सेटिंग्स

en: Future format
hi: भविष्य प्रारूप

en: Past format
hi: पिछला प्रारूप

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
hi: @requirements_message (अभी @item के @version संस्करण का उपयोग कर रहे हैं।)

en: 0 seconds
hi: 0 सेकंड

en: The validation failed because the value conflicts with the value in %field_name, which you cannot access.
hi: सत्यापन विफल हो गया क्योंकि दर्ज किया गया मान %field_name के मान से टकरा रहा है, जिस की आपको अनुमति नहीं है।

en: The @module module is required
hi: @module मॉड्यूल की आवश्यकता है

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
hi: <Em> @interval </ em> का उपयोग करें जहाँ आप चाहते हैं कि स्वरूपित अंतराल पाठ दिखाई दे।

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
hi: स्वरूपित आउटपुट में कितने समय अंतराल की इकाइयों को दिखाया जाना चाहिए

en: Future date: %display
hi: भविष्य की तारीख: %display

en: Past date: %display
hi: पिछला दिनांक: %display

en: - Default site/user time zone -
hi: - डिफ़ॉल्ट साइट / उपयोगकर्ता समय क्षेत्र -

en: Date format: @date_format
hi: दिनांक प्रारूप: @date_format

en: Time zone: @timezone
hi: समय क्षेत्र: @timezone

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।

en: Plural variants
hi: बहुवचन संस्करण

en: No blocks available.
hi: कोई ब्लॉकों उपलब्ध नहीं

en: Container cannot be saved to cache.
hi: कंटेनर को कैश में सहेजा नहीं जा सकता।

en: The database server version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
hi: डेटाबेस सर्वर संस्करण %version न्यूनतम आवश्यक संस्करण %minimum_version से कम है।

en: A value must be selected for %part.
hi: %part के लिए मान का चयन करना आवश्यक है।

en: @title (value @number)
hi: @title (मान @number)

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: Shown tabs
hi: दिखाया टैब

en: Select tabs being shown in the block
hi: टैब का चयन ब्लॉक में दिखाया जा रहा है

en: Show primary tabs
hi: प्राथमिक टैब दिखाएं

en: Show secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब दिखाएं

en: The blocked IP address.
hi: अवरुद्ध आईपी पता

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
hi: इंस्टॉलर के लिए आवश्यक है कि आप स्थापना प्रक्रिया के हिस्से के रूप में एक अनुवाद निर्देशिका बनाएं। निर्देशिका बनाएँ %translations_directory। Drupal को स्थापित करने के बारे में अधिक जानकारी उपलब्ध है <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
hi: इंस्टॉलर को पढ़ने की अनुमति की आवश्यकता है %translations_directory हर समय। <a href=":handbook_url">वेबहोस्टिंग मुद्दे</a> प्रलेखन अनुभाग इस और अन्य विषयों पर मदद प्रदान करता है।

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
hi: इंस्टॉलर को लिखने की अनुमति चाहिए %translations_directory स्थापना प्रक्रिया के दौरान। <a href=":handbook_url">वेबहोस्टिंग मुद्दे</a> प्रलेखन अनुभाग इस और अन्य विषयों पर मदद प्रदान करता है।

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
hi: इंस्टॉलर को अनुवाद फ़ाइल डाउनलोड करने के लिए अनुवाद सर्वर से संपर्क करना होगा। अपना इंटरनेट कनेक्शन जांचें और सत्यापित करें कि आपकी वेबसाइट अनुवाद सर्वर तक पहुंच सकती है <a href=":server_url">@server_url</a>

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
hi: %language अनुवाद फ़ाइल अनुवाद सर्वर पर उपलब्ध नहीं है।<a href=":url">एक अलग भाषा चुनें</a>या अंग्रेजी का चयन करें और बाद में अपनी वेबसाइट का अनुवाद करें।

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
hi: %language अनुवाद फ़ाइल डाउनलोड नहीं की जा सकी। <a href=":url">एक अलग भाषा चुनें</a> या अंग्रेजी का चयन करें और बाद में अपनी वेबसाइट का अनुवाद करें।

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
hi: @drupal इंस्टॉलर के लिए आवश्यक है कि आप ए %file स्थापना प्रक्रिया के भाग के रूप में। की प्रतिलिपि बनाएँ %default_file के लिए फ़ाइल %file।
    Drupal को स्थापित करने के बारे में अधिक जानकारी उपलब्ध है <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>।

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
hi: @drupal पढ़ने की अनुमति की आवश्यकता है %file हर समय। <a href=":handbook_url">वेबहोस्टिंग मुद्दे</a> प्रलेखन अनुभाग इस और अन्य विषयों पर मदद प्रदान करता है।

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
hi: @drupal इंस्टॉलर को इंस्टॉलेशन प्रक्रिया के दौरान %file के लिए लिखने की अनुमति की आवश्यकता होती है। <a href=":handbook_url"> वेबहोस्टिंग समस्याएं </a> प्रलेखन अनुभाग इस और अन्य विषयों पर सहायता प्रदान करता है।

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
hi: @drupal इंस्टॉलर उचित फ़ाइल स्वामित्व के साथ %file फ़ाइल बनाने में विफल रहा।अपने वेब सर्वर पर लॉग ऑन करें, मौजूदा %file फ़ाइल को हटा दें, और %default_file फ़ाइल को %file में कॉपी करके एक नया बनाएं। ड्रुपल को स्थापित करने के बारे में अधिक जानकारी <a href=":install_txt"> INSTALL.txt </a> में उपलब्ध हैं। <a href=":handbook_url"> वेबहोस्टिंग समस्याएं </a> प्रलेखन अनुभाग इस और अन्य विषयों पर सहायता प्रदान करता है।

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
hi: संदेश को देखिये और <a href=":retry">फिर शुरू कोशिश करें</a>, या फिर आप <a href=":cont">जारी रखें</a>।

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
hi: संदेश देखें व <a href=":url">फिर से कोशिश करें</a>।

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
hi: निम्न मॉड्यूल की आवश्यकता है, लेकिन नहीं मिला। उन्हें उपयुक्त मॉड्यूल उपनिर्देशिका में ले जाएं, जैसे <em> / मॉड्यूल </em>। गुम मॉड्यूल: @modules

en: Updating @module
hi: अद्यतन कर रहा है @module

en: Entity type mismatch on rename. @old_type not equal to @new_type for existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
hi: नाम बदलने पर entity प्रकार का बेमेल हुआ है। @old_type मौजूदा विन्यास @old_name और @new_type अपलोड के लिए तैयार विन्यास @new_name के बराबर नहीं है।

en: Rename operation for simple configuration. Existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
hi: सरल विन्यास के लिए ऑपरेशन का नाम बदलें। विन्यास @old_name और अपलोड के लिए तैयार विन्यास @new_name पहले से मौजूद है।

en: Operating in maintenance mode. <a href=":url">Go online.</a>
hi: रखरखाव मोड में संचालन। <a href=":url"> ऑनलाइन जाएं। </a>

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
hi: संदेश जो भेजा जाना चाहिए। आप बदलते डेटा, जो हर बार संदेश भेजे जाने के समय अलग-अलग होंगे, का प्रतिनिधित्व करने के लिए [node:title], [user:account-name], [user:display-name] और [comment:body] जैसे स्थानधारक शामिल कर सकते हैं। सभी संदर्भों में सभी स्थानधारक उपलब्ध नहीं होंगे।

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
hi: वर्तमान उपयोगकर्ता को दिखाया जाने वाला संदेश। आप बदलते डेटा, जो हर बार संदेश भेजे जाने के समय अलग-अलग होंगे, का प्रतिनिधित्व करने के लिए [node:title], [user:account-name], [user:display-name] और [comment:body] जैसे स्थानधारक शामिल कर सकते हैं। सभी संदर्भों में सभी स्थानधारक उपलब्ध नहीं होंगे।

en: @display '@id': Component '@name' was disabled because its settings depend on removed dependencies.
hi: @display '@id': '@name' को हटा दिया गया क्योंकि इसकी सेटिंग्स हटाए गए निर्भरता पर निर्भर करती हैं।

en: No widget available for: %type.
hi: %type के लिए  कोई विजेट उपलब्ध नहीं

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
hi: वह URL जिस पर उपयोगकर्ता को पुनर्निर्देशित किया जाना चाहिए। यह एक आंतरिक URL जैसे /node/1234 या @url जैसा बाहरी URL हो सकता है।

en: Automated Cron
hi: स्वचालित क्रॉन

en: Automated cron settings
hi: स्वचालित क्रॉन सेटिंग्स

en: Delete %label
hi: %label हटा दें।

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
hi: इस इकाई (%type: %label) को संदर्भित नहीं किया जा सकता है।

en: This entity (%type: %id) cannot be referenced.
hi: यह इकाई (%type: %id) संदर्भित नहीं की जा सकती।

en: Importing configuration
hi: कॉन्फ़िगरेशन को आयात करना

en: Starting configuration import.
hi: कॉन्फ़िगरेशन आयात शुरू करना।

en: Configuration import has encountered an error.
hi: कॉन्फ़िगरेशन आयात में त्रुटि आई है।

en: Install configuration
hi: कॉन्फ़िगरेशन स्थापित करें

en: Session exists
hi: सत्र मौजूद है

en: Default configuration hash
hi: डिफ़ॉल्ट विन्यास हैश

en: Add @entity-type
hi: @entity-type जोड़ें।

en: Revision create time
hi: संशोधन समय बना

en: Default revision
hi: डिफ़ॉल्ट संशोधन

[ctx: decimal places]
en: Scale
hi: स्केल
    संदर्भ में: दशमलव स्थान

en: Size of email field
hi: ईमेल क्षेत्र का आकार

en: The %entity_type entity type needs to be installed.
hi: %entity_type entity प्रकार को स्थापित करने की आवश्यकता है।

en: The %entity_type entity type needs to be updated.
hi: %entity_type entity प्रकार को अद्यतन करने की आवश्यकता है।

en: The %field_name field needs to be installed.
hi: %field_name क्षेत्र को स्थापित करने की आवश्यकता है।

en: The %field_name field needs to be updated.
hi: %field_name क्षेत्र का अद्यतन करने की आवश्यकता है।

en: The %field_name field needs to be uninstalled.
hi: %field_name क्षेत्र की स्थापना रद्द करने की आवश्यकता है।

en: Custom text: @true_label / @false_label
hi: कस्टम टेक्स्ट: @true_label / @false_label

en: Display: @true_label / @false_label
hi: प्रदर्शन: @true_label / @false_label

en: See <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
hi: <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank"> PHP तिथि प्रारूपों के लिए दस्तावेज़ </a> देखें।

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
hi: बंडल ऑटो-निर्मित इकाइयों  को सौंपा।

en: Add a new @entity_type.
hi: एक नया @entity_type जोड़ें।

en: There is no @entity_type yet. @add_link
hi: अभी तक कोई @entity_type नहीं है। @add_link

en: Store new items in
hi: में नई वस्तुओं की दुकान

en: Module overviews
hi: मॉड्यूल रूपरेखा

en: Delete @entity_type
hi: @entity_type हटाना

en: Allowed Tags
hi: अनुमति टैग

en: Parent path
hi: जनक पथ

en: Selected combination of day and month is not valid.
hi: दिन और महीने का चयनित संयोजन मान्य नहीं है।

en: Determines if a password needs hashing
hi: पासवर्ड की हैशिंग की आवश्यकता की जाँच करता है

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
hi: %type: @message में %function (लाइन %line का %file) @backtrace_string।

en: Starting execution of @module_cron().
hi: @module_cron() का क्रियान्वयन शुरू

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
hi: @module_cron() का क्रियान्वयन शुरू कर रहे हैं। @module_previous_cron() का क्रियान्वयन @time समय ले रहा है।

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
hi: @module_previous_cron() का निष्पादन @time लिया

en: There is content for the entity type: @entity_type. <a href=":url">Remove @entity_type_plural</a>.
hi: @entity_type.<a href=":url">Remove @entity_type_plural</a> entity प्रकार में लिखित शब्द है।

en: Is front page
hi: पहला पृष्ठ है।

en: Recipient email address
hi: प्राप्तकर्ता का ई-मेल पता।

en: You may also use tokens: [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. Separate recipients with a comma.
hi: आप [node:author:mail], [comment:author:mail], आदि टोकन का उपयोग भी कर सकते हैं।प्राप्तकर्ताओं को अल्पविराम से अलग करें।

en: There are no @label yet.
hi: अभी तक कोई @label नहीं हैं।

en: The %field date is incomplete.
hi: %field तिथि पूर्ण नहीं है।

en: Entity reference selection handler settings
hi: इकाई संदर्भ चयन हैंडलर सेटिंग्स

en: Default selection handler settings
hi: डिफ़ॉल्ट चयन हैंडलर सेटिंग्स

en: Cannot change the install profile from %profile to %new_profile once Drupal is installed.
hi: एक बार ड्रुपल इंस्टॉल होने के बाद %profile से %new_profile पर स्थापित प्रोफ़ाइल को बदल नहीं सकता।

en: Entity action
hi: इकाई क्रिया

en: @type_label bundle
hi: @type_label गठरी

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
hi: यह सहेजे जाने पर डिफ़ॉल्ट संशोधन था कि नहीं उस का चिन्ह।

[ctx: Validation]
en: Entity untranslatable fields
hi: इकाई अप्रतिहत क्षेत्र
    संदर्भ में: मान्यता

en: Non-translatable fields can only be changed when updating the current revision.
hi: वर्तमान संशोधन को अपडेट करते समय गैर-अनुवाद योग्य फ़ील्ड को केवल बदला जा सकता है।

en: Non-translatable fields can only be changed when updating the original language.
hi: मूल भाषा को अपडेट करने पर गैर-अनुवाद योग्य क्षेत्रों को केवल बदला जा सकता है।

en: @label (Original translation) - <em>The following @entity_type translations will be deleted:</em>
hi: @label (मूल अनुवाद) - <em> निम्नलिखित @entity_type अनुवाद हटा दिए जाएंगे: </em>

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
hi[0]: क्या आप सुनिश्चित रूप से इस @item को मिटाना चाहते हैं?
hi[1]: क्या आप सुनिश्चित रूप से इन @items को मिटाना चाहते हैं?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
hi[0]: @count आइटम हटाया गया है।
hi[1]: @count आइटम हटा दिए गए हैं।

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
hi[0]: @count आइटम हटाया नहीं गया है क्योंकि आपके पास आवश्यक अनुमतियां नहीं हैं।
hi[1]: @count आइटम हटाए नहीं गए हैं क्योंकि आपके पास आवश्यक अनुमतियां नहीं हैं।

en: Configuration validation
hi: कॉन्फ़िगरेशन सत्यापन

en: You must have the pdo_sqlite PHP extension installed. See core/INSTALL.sqlite.txt for instructions.
hi: आपके पास pdo_sqlite PHP एक्सटेंशन स्थापित होना चाहिए। निर्देशों के लिए core/INSTALL.sqlite.txt देखें।

en: Unable to automatically determine a port. Use the --port to hardcode an available port.
hi: पोर्ट निर्धारित करने में असमर्थ हुए। उपलब्ध पोर्ट को हार्डकोड करने के लिए --port का उपयोग करें।

en: No installation found. Use the 'install' command.
hi: अधिष्ठापन नहीं मिलें। 'install' कमांड का उपयोग करें।

en: Error while opening up a one time login URL
hi: एक बार लॉगिन URL खोलते समय त्रुटि दिखा रहा है।

[ctx: Validation]
en: Entity has field
hi: इकाई क्षेत्र है
    संदर्भ में: मान्यता

en: The entity must have the %field_name field.
hi: इकाई में %field_name फ़ील्ड होना चाहिए।

en: The entity does not support fields.
hi: इकाई फ़ील्ड का समर्थन नहीं करती है।

en: The selected installation profile %install_profile does not match the profile stored in configuration %config_profile.
hi: चयनित इंस्टॉलेशन प्रोफाइल %install_profile कॉन्फ़िगरेशन %config_profile में संग्रहीत प्रोफ़ाइल से मेल नहीं खाता है।

en: "@block" block
hi: “@block” खंड।

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
hi: स्वयं पूर्ण करने के सुझाव की अधिकतम संख्या।

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname and port number?</li></ul>
hi: अपने डेटाबेस सर्वर से कनेक्ट करने में विफल। सर्वर निम्न संदेश की रिपोर्ट करता है: %error। <ul> <li> डेटाबेस सर्वर चल रहा है? </li> <li> क्या डेटाबेस मौजूद है, और क्या आपने सही डेटाबेस नाम दर्ज किया है? </li> <li> क्या आपने सही उपयोगकर्ता नाम और पासवर्ड दर्ज किया है? </li> <li> क्या आपने सही डेटाबेस होस्टनाम और पोर्ट नंबर दर्ज किया है? </li> </ul>

en: The @drupal installer requires that the %default-file file must not be deleted or modified from the original download.
hi: @drupal इंस्टॉलर को यह आवश्यक है कि मूल फ़ाइल से %default-file फ़ाइल को हटाया या संशोधित नहीं किया जाना चाहिए।

en: Schema information for module %module was missing from the database. You should manually review the module updates and your database to check if any updates have been skipped up to, and including, %last_update_hook.
hi: %module मॉड्यूल के लिए स्कीमा जानकारी डेटाबेस से गायब थी। यदि आप किसी भी अद्यतन को छोड़ दिया गया है, और सहित, %last_update_hook को अपडेट करने के लिए आपको मैन्युअल रूप से मॉड्यूल अपडेट और अपने डेटाबेस की समीक्षा करनी चाहिए।

en: Module %name has an entry in the system.schema key/value storage, but is missing from your site. <a href=":url">More information about this error</a>.
hi: मॉड्यूल %name में system.schema कुंजी / मान संग्रहण में एक प्रविष्टि है, लेकिन आपकी साइट से गायब है। <a href=":url"> इस त्रुटि के बारे में अधिक जानकारी </a>।

en: Module %name has an entry in the system.schema key/value storage, but is not installed. <a href=":url">More information about this error</a>.
hi: मॉड्यूल %name में system.schema कुंजी / मान संग्रहण में एक प्रविष्टि है, लेकिन स्थापित नहीं है। <a href=":url"> इस त्रुटि के बारे में अधिक जानकारी </a>।

en: Missing required data for configuration: %config
hi: कॉन्फ़िगरेशन के लिए आवश्यक डेटा गुम: %config

en: Disabling comments
hi: टिप्पणी अक्षम करना

en: What is quick editing?
hi: त्वरित संपादन क्या है?
