Drupal core (all releases) - en to el translation catalogue (2100 entries)

en: Home
el: Αρχική

en: Title
el: Τίτλος

en: Body
el: Κυρίως κείμενο

en: Pages
el: Σελίδες

en: Save configuration
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Status
el: Κατάσταση

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Suffix
el: Επίθεμα

en: Approve
el: Έγκριση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Value
el: Αξία

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Email address
el: Διεύθυνση e-mail

en: Type
el: Τύπος

en: Author
el: Συντάκτης

en: Closed
el: Έχει κλείσει

en: yes
el: ναι

en: List
el: Λίστα

en: Subject
el: Θέμα

en: Send email
el: Στείλε email

en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Last comment
el: Τελευταίο Σχόλιο

en: Description
el: Περιγραφή

en: Language
el: Γλώσσα

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Email settings
el: Ρυθμίσεις email

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Administration
el: Διαχείριση

en: Comments
el: Σχόλια

en: More
el: Περισσότερα

en: Action
el: Ενέργεια

en: On
el: Ανοικτό

en: new
el: νέο

en: The title of the block as shown to the user.
el: Ο τίτλος του μπλοκ όπως εμφανίζεται στο χρήστη.

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Content types
el: Τύποι περιεχομένου

en: Homepage
el: Ιστοσελίδα

en: Home page
el: Αρχική σελίδα

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: File information
el: Πληροφορίες αρχείου

en: File
el: Αρχείο

en: File path
el: Διαδρομή αρχείου

en: Advanced options
el: Προχωρημένες επιλογές

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Reset
el: Επαναφορά

en: None
el: Κανένα

en: This action cannot be undone.
el: Η ενέργεια αυτή δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Number
el: Αριθμός

en: Message
el: Μήνυμα

en: No log messages available.
el: Δεν υπάρχουν μηνύματα στο ημερολόγιο συστήματος.

en: Password
el: Συνθηματικό

en: Block settings
el: Ρυθμίσεις μπλοκ

en: - None -
el: - Κανένα -

en: Weight
el: Βάρος

en: The configuration options have been saved.
el: Οι επιλογές διευθέτησης αποθηκεύτηκαν.

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Image
el: Εικόνα

en: Center
el: Κέντρο

en: Help text
el: Κείμενο βοήθειας

en: Types
el: Τύποι

en: Multiple
el: Πολλαπλή

en: Required
el: Υποχρεωτικό

en: Parent
el: Γονέας

en: Depth
el: Βάθος

en: none
el: κανένα

en: Category
el: Κατηγορία

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Name
el: Όνομα

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Back
el: Πίσω

en: Field
el: Πεδίο

en: Label
el: Ετικέτα

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Help
el: Βοήθεια

en: True
el: Αληθής

en: False
el: Ψευδής

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Summary
el: Περίληψη

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Open
el: Ανοιχτά

en: Blank
el: Κενό

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Core
el: Πυρήνας

en: Album
el: Άλμπουμ

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Time
el: Ώρα

en: Add
el: Προσθήκη

en: View
el: Προβολή

en: Length
el: Μήκος

en: Format
el: Μορφή

en: History
el: Ιστορικό

en: hidden
el: κρυφό

en: Path
el: Διαδρομή

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: File extensions
el: Επεκτάσεις αρχείων

en: Form ID
el: ID φόρμας

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Region
el: Περιοχή

en: Anchor
el: Αγκύρωση

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Node type
el: Τύπος κόμβου

en: Advanced settings
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους

en: never
el: ποτέ

en: Updated
el: Ενημερώθηκε

en: Text
el: Κείμενο

en: Theme
el: Θέμα

en: Layout
el: Εμφάνιση

en: Timestamp
el: Χρονική σήμανση

en: Preview comment
el: Προεπισκόπηση σχολίου

en: Component
el: Συστατικό

en: Components
el: Συστατικά

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Attachment
el: Συνημμένο

en: n/a
el: δ/υ

en: Upload
el: Αποστολή

en: Mail
el: Ηλεκτρονικό μήνυμα

en: Database type
el: Τύπος βάσης δεδομένων

en: User
el: Χρήστης

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Configure
el: Διευθέτηση

en: Files
el: Αρχεία

en: file
el: αρχείο

en: Error
el: Σφάλμα

en: Options
el: Επιλογές

en: Contact
el: Επικοινωνία

en: no
el: όχι

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Node
el: Κόμβος

en: Sent email to %recipient
el: Στάλθηκε e-mail στον %recipient

en: The subject of the message.
el: Το κείμενο του μηνύματος.

en: Separator
el: Διαχωριστής

en: Open link in new window
el: Άνοιγμα του συνδέσμου σε νέο παράθυρο

en: Expanded
el: Σε ανάπτυξη

en: Update options
el: Επιλογές ενημέρωσης

en: All
el: Όλες

en: Active
el: Ενεργό

en: Access denied
el: Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση

en: Year
el: Έτος

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Page title
el: Τίτλος σελίδας

en: Block
el: Μπλοκ

en: Add block
el: Προσθήκη μπλοκ

en: Pager ID
el: Μοναδικό αναγνωριστικό σελιδομετρητή

en: 1 minute | @count minutes
el[0]: 1 λεπτό
el[1]: @count λεπτά

en: 1 hour | @count hours
el[0]: 1 ώρα
el[1]: @count ώρες

en: 1 day | @count days
el[0]: 1ημέρα
el[1]: @count ημέρες

en: Configuration saved.
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν.

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Site name
el: Όνομα ιστοτόπου

en: Site slogan
el: Σύνθημα του ιστοτόπου

en: Site
el: Ιστοσελίδα

en: Module
el: Μονάδα

en: Off
el: Κλειστό

en: Host
el: Υπολογιστής βάσης

en: Never
el: Ποτέ

en: Check manually
el: Χειροκίνητος έλεγχος

en: Up to date
el: Ενημερωμένο

en: Inline
el: Ενσωματωμένο

en: Recipients
el: Παραλήπτες

en: Selected
el: Επιλεγμένο

en: Your name
el: Το όνομά σας

en: To
el: Προς

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Visibility
el: Ορατότητα

en: Roles
el: Ρόλοι

en: Revision ID
el: ID αναθεώρησης

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment ID
el: ID σχολίου

en: Hostname
el: Όνομα υπολογιστή

en: Published
el: Δημοσιευμένο

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Log message
el: Μήνυμα ημερολογίου

en: File ID
el: ID αρχείου

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: File MIME type
el: MIME τύπος του αρχείου

en: File size
el: Μέγεθος αρχείου

en: Time zone
el: Ζώνη ώρας

en: Severity
el: Σοβαρότητα

en: Field name
el: Όνομα πεδίου

en: Field type
el: Τύπος πεδίου

en: Fields
el: Πεδία

en: Contains
el: Περιέχει

en: Count
el: Αρίθμηση

en: Original image
el: Αρχική εικόνα

en: Heading
el: Επικεφαλίδα

en: Watchdog
el: Φύλακας

en: Mode
el: Τρόπος

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: active
el: ενεργός

en: N/A
el: Μ/Δ

en: OK
el: ΟΚ

en: Items
el: Αντικείμενα

en: Authored by
el: Συντάχθηκε από

en: Advanced
el: Προχωρημένο

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: Textfield
el: Πεδίο κειμένου

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Scale
el: Κλιμάκωση

en: Media
el: Μέσα

en: Plain text
el: Απλό κείμενο

en: Month
el: Μήνας

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Widget
el: Γραφικό συστατικό

en: System
el: Σύστημα

en: Domain
el: Όνομα χώρου

en: Unlimited
el: Απεριόριστο

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Recipient
el: Παραλήπτης

en: General
el: Γενικά

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: Namibia
el: Ναμίμπια

en: Israel
el: Ισραήλ

en: Iran
el: Ιράν

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: Cuba
el: Κούβα

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: Chile
el: Χιλή

en: Paraguay
el: Παραγουάη

en: Jamaica
el: Τζαμάικα

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Libya
el: Λιβύη

en: Poland
el: Πολωνία

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

en: Day
el: Ημέρα

en: Table
el: Πίνακας

en: Mon
el: Δευ

en: Tue
el: Τρί

en: Wed
el: Τετ

en: Thu
el: Πέμ

en: Fri
el: Παρ

en: Sat
el: Σάβ

en: Sun
el: Κυρ

en: May
el: Μάιος

en: am
el: πμ

en: pm
el: μμ

en: Start date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: End date
el: Ημερομηνία λήξης

en: Configuration
el: Παραμετροποίηση

en: Display title
el: Εμφάνιση τίτλου

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Color
el: Χρώμα

en: Role
el: Ρόλος

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: Link text
el: Σύνδεσμος κειμένου

en: Add new comment
el: Προσθήκη νέου σχολίου

en: String
el: Φράση

en: Referrer
el: Παραπέμφθηκε από

en: Button
el: Κουμπί

en: Maximum length
el: Μέγιστο μήκος

en: Rows
el: Γραμμές

en: Cache
el: Λανθάνουσα μνήμη

en: Provider
el: Πάροχος

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Option
el: Επιλογή

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Plain
el: Απλό

en: Integer
el: Ακέραιος αριθμός

en: IP Address
el: Διεύθυνση IP

en: The comment and all its replies have been deleted.
el: Το σχόλιο και όλες οι απαντήσεις του διαγράφηκαν.

en: Preformatted
el: Προ-μορφοποιημένο

en: Close
el: Κλείσιμο

en: fields
el: πεδία

en: Save settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Germany
el: Γερμανία

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Created date
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Updated date
el: Ημερομηνία ενημέρωσης

en: comments
el: σχόλια

en: Default language
el: Προκαθορισμένη γλώσσα

en: Condition
el: Συνθήκη

en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

en: Albania
el: Αλβανία

en: Algeria
el: Αλγερία

en: American Samoa
el: Αμερικανική Σαμόα

en: Andorra
el: Ανδόρρα

en: Angola
el: Αγκόλα

en: Anguilla
el: Ανγκουίλα

en: Antarctica
el: Ανταρκτική

en: Argentina
el: Αργεντινή

en: Armenia
el: Αρμενία

en: Aruba
el: Αρούμπα

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Austria
el: Αυστρία

en: Azerbaijan
el: Αζερμπαϊτζάν

en: Bahamas
el: Μπαχάμες

en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

en: Bangladesh
el: Μπανγκλαντές

en: Barbados
el: Μπαρμπάντος

en: Belarus
el: Λευκορωσία

en: Belgium
el: Βέλγιο

en: Belize
el: Μπελίζε

en: Benin
el: Μπενίν

en: Bermuda
el: Βερμούδες

en: Bhutan
el: Μπουτάν

en: Bolivia
el: Βολιβία

en: Botswana
el: Μποτσουάνα

en: Bouvet Island
el: Νησί Μπουβέ

en: Brunei
el: Μπρουνέι

en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

en: Burundi
el: Μπουρούντι

en: Cambodia
el: Καμπότζη

en: Cameroon
el: Καμερούν

en: Canada
el: Καναδάς

en: Cape Verde
el: Πράσινο Ακρωτήριο

en: Cayman Islands
el: Νησιά Καϋμάν

en: Central African Republic
el: Κεντροαφρικανική Δημοκρατία

en: Chad
el: Τσαντ

en: China
el: Κίνα

en: Christmas Island
el: Νησί των Χριστουγέννων

en: Cocos (Keeling) Islands
el: Νησιά Κόκος (Κήλινγκ)

en: Colombia
el: Κολομβία

en: Comoros
el: Κομόρες

en: Cook Islands
el: Νήσοι Κουκ

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Cyprus
el: Κύπρος

en: Denmark
el: Δανία

en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

en: Dominica
el: Ντομίνικα

en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

en: Ecuador
el: Ισημερινός

en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

en: Equatorial Guinea
el: Ισημερινή Γουινέα

en: Eritrea
el: Ερυθραία

en: Estonia
el: Εσθονία

en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

en: Faroe Islands
el: Νήσοι Φερόες

en: Finland
el: Φινλανδία

en: France
el: Γαλλία

en: French Guiana
el: Γαλλική Γουιάνα

en: French Polynesia
el: Γαλλική Πολυνησία

en: Gabon
el: Γκαμπόν

en: Gambia
el: Γκάμπια

en: Georgia
el: Γεωργία

en: Ghana
el: Γκάνα

en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

en: Greece
el: Ελλάδα

en: Greenland
el: Γροιλανδία

en: Grenada
el: Γρενάδα

en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

en: Guam
el: Γκουαχάν

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Guinea
el: Γουινέα

en: Guinea-Bissau
el: Γουινέα-Μπισσάου

en: Guyana
el: Γουιάνα

en: Haiti
el: Αϊτή

en: Honduras
el: Ονδούρα

en: Hungary
el: Ουγγαρία

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: India
el: Ινδία

en: Indonesia
el: Ινδονησία

en: Iraq
el: Ιράκ

en: Ireland
el: Ιρλανδία

en: Italy
el: Ιταλία

en: Jordan
el: Ιορδανία

en: Kazakhstan
el: Καζακστάν

en: Kenya
el: Κένυα

en: Kiribati
el: Κιριμπάτι

en: Kuwait
el: Κουβέιτ

en: Kyrgyzstan
el: Κιργιζία

en: Laos
el: Λάος

en: Latvia
el: Λεττονία

en: Lebanon
el: Λίβανος

en: Lesotho
el: Λεσότο

en: Liberia
el: Λιβερία

en: Liechtenstein
el: Λιχτενστάιν

en: Lithuania
el: Λιθουανία

en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

en: Malawi
el: Μαλάουι

en: Malaysia
el: Μαλαισία

en: Maldives
el: Μαλδίβες

en: Mali
el: Μάλι

en: Malta
el: Μάλτα

en: Marshall Islands
el: Νήσοι Μάρσαλ

en: Martinique
el: Μαρτινίκα

en: Mauritania
el: Μαυριτανία

en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

en: Mayotte
el: Μαγιότ

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Micronesia
el: Μικρονησία

en: Moldova
el: Μολδαβία

en: Monaco
el: Μονακό

en: Mongolia
el: Μογγολία

en: Montserrat
el: Μοντσερράτ

en: Morocco
el: Μαρόκο

en: Mozambique
el: Μοζαμβίκη

en: Nepal
el: Νεπάλ

en: Netherlands
el: Ολλανδία

en: Netherlands Antilles
el: Ολλανδικές Αντίλλες

en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

en: Niger
el: Νίγηρας

en: Nigeria
el: Νιγηρία

en: Niue
el: Νιούε

en: Norfolk Island
el: Νησί Νόρφολκ

en: North Korea
el: Βόρεια Κορέα

en: Northern Mariana Islands
el: Βόρειες Μαριάνες Νήσοι

en: Norway
el: Νορβηγία

en: Oman
el: Ομάν

en: Pakistan
el: Πακιστάν

en: Palau
el: Παλάου

en: Panama
el: Παναμάς

en: Papua New Guinea
el: Παπούα Νέα Γουινέα

en: Peru
el: Περού

en: Philippines
el: Φιλιππίνες

en: Pitcairn Islands
el: Νήσοι Πίτκερν

en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Romania
el: Ρουμανία

en: Russia
el: Ρωσία

en: Rwanda
el: Ρουάντα

en: Samoa
el: Σαμόα

en: San Marino
el: Άγιος Μαρίνος

en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

en: Senegal
el: Σενεγάλη

en: Seychelles
el: Σεϋχέλλες

en: Sierra Leone
el: Σιέρα Λεόνε

en: Slovakia
el: Σλοβακία

en: Slovenia
el: Σλοβενία

en: Solomon Islands
el: Νήσοι Σολομώντα

en: Somalia
el: Σομαλία

en: South Africa
el: Νότια Αφρική

en: Spain
el: Ισπανία

en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

en: Sudan
el: Σουδάν

en: Suriname
el: Σουρινάμ

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Switzerland
el: Ελβετία

en: Syria
el: Συρία

en: Taiwan
el: Ταϊβάν

en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

en: Tanzania
el: Τανζανία

en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

en: Togo
el: Τόγκο

en: Tokelau
el: Τοκελάου

en: Tunisia
el: Τυνησία

en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

en: Tuvalu
el: Τουβαλού

en: Uganda
el: Ουγκάντα

en: Ukraine
el: Ουκρανία

en: United Arab Emirates
el: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής

en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

en: Vanuatu
el: Βανουάτου

en: Vatican City
el: Βατικανό

en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

en: Yemen
el: Υεμένη

en: Zambia
el: Ζάμπια

en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

en: Database username
el: Όνομα χρήστη βάσης δεδομένων

en: Database password
el: Κωδικός βάσης δεδομένων

en: Database name
el: Όνομα βάσης δεδομένων

en: Port
el: Θύρα

en: Size of textfield
el: Μέγεθος του πεδίου κειμένου

en: Authored on
el: Συντάχθηκε στις

en: Leave blank for %anonymous.
el: Αφήστε το κενό για να μείνει το %anonymous.

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Undefined
el: Απροσδιόριστο

en: Default configuration
el: Προκαθορισμένη παραμετροποίηση

en: File Upload
el: Αποστολή αρχείου

en: Site language
el: Γλώσσα ιστοτόπου

en: Change
el: Αλλαγή

en: Allowed HTML tags
el: Επιτρεπτές ετικέτες HTML

en: No items selected.
el: Δεν επιλέχθηκε κανένα στοιχείο.

en: The update has been performed.
el: Η ενημέρωση έγινε.

en: Browser
el: Περιηγητής

en: Select all rows in this table
el: Επιλογή όλων των γραμμών σε αυτόν τον πίνακα

en: Deselect all rows in this table
el: Αποεπιλογή όλων των γραμμών σε αυτό τον πίνακα

en: Front page
el: Αρχική σελίδα

en: unlimited
el: Απεριόριστο

en: Deleted
el: Διαγραμμένο

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Topics
el: Θέματα

en: Definition
el: Ορισμός

en: Textfield size
el: Μέγεθος πεδίου κειμένου

en: Create new revision
el: Δημιουργία νέας αναθεώρησης

en: Limit
el: Όριο

en: Minimum height
el: Ελάχιστο ύψος

en: Minimum width
el: Ελάχιστο πλάτος

en: Configure block
el: Ρύθμιση μπλοκ

en: Jan
el: Ιαν

en: Feb
el: Φεβ

en: Mar
el: Μαρ

en: Apr
el: Απρ

en: Jun
el: Ιουν

en: Jul
el: Ιουλ

en: Aug
el: Αυγ

en: Sep
el: Σεπ

en: Oct
el: Οκτ

en: Nov
el: Νοε

en: Dec
el: Δεκ

en: Hour
el: Ώρα

en: Minute
el: Λεπτό

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: Select list
el: Λίστα επιλογής

en: Granularity
el: Διακριτότητα

en: Map
el: Χάρτης

en: Workflow
el: Ροή εργασίας

en: Randomize
el: Τυχαία

en: author
el: συγγραφέας

en: Entity
el: Οντότητα

en: Revert
el: Επαναφορά

en: Negate
el: Αναίρεση

en: Greater than
el: Μεγαλύτερο του

en: Less than
el: Μικρότερο του

en: Notice
el: Ειδοποίηση

en: Choice
el: Επιλογή

en: Extend
el: Επεκτάσεις

en: characters
el: χαρακτήρες

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Site information
el: Πληροφορίες ιστοτόπου

en: Reference
el: Αναφορά

en: Enabled filters
el: Ενεργοποιημένα φίλτρα

en: Getting Started
el: Ξεκινώντας

en: Binary
el: Δυαδικό

en: Style
el: Στυλ

en: Revision
el: Αναθεώρηση

en: The specified passwords do not match.
el: Οι κωδικοί που δόθηκαν δεν είναι ίδιοι.

en: Session
el: Σύνοδος

en: Permissions
el: Άδειες

en: Your settings have been saved.
el: Οι ρυθμίσεις σας αποθηκεύτηκαν.

en: Plugin
el: Πρόσθετο

en: Display label
el: Ετικέτα πεδίου

en: Changed
el: Τροποποιημένο

en: Date created
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Ascension Island
el: Νήσος της Αναλήψεως

en: Falkland Islands
el: Νήσοι Φώκλαντ

en: South Korea
el: Νότια Κορέα

en: French Southern Territories
el: Γαλλικά Νότια Εδάφη

en: British Virgin Islands
el: Βρετανικές Παρθένοι Νήσοι

en: U.S. Virgin Islands
el: Αμερικανικές Παρθένοι Νήσοι

en: Vietnam
el: Βιετνάμ

en: Guernsey
el: Γκέρνσεϊ

en: Jersey
el: Τζέρσεϊ

en: Not published
el: Μη δημοσιευμένο

en: File settings
el: Ρυθμίσεις αρχείου

en: width
el: πλάτος

en: height
el: ύψος

en: Unformatted
el: Μη μορφοποιημένο

en: Allowed file extensions
el: Επιτρεπόμενες επεκτάσεις αρχείων

en: New comments
el: Νέα μηνύματα

en: Redirect to URL
el: Ανακατεύθυνση σε URL

en: Top left
el: Πάνω αριστερά

en: Top right
el: Πάνω δεξιά

en: Bottom right
el: Κάτω δεξιά

en: Bottom left
el: Κάτω αριστερά

en: Revision of %title from %date
el: Αναθεώρηση του %title της %date

en: Multilingual
el: Πολύγλωσσο

en: comment
el: σχόλιο

en: Last changed
el: Τελευταία τροποποίηση:

en: Published comments
el: Δημοσιευμένα σχόλια

en: Comment settings
el: Ρυθμίσεις σχολίων

en: Contact settings
el: Ρυθμίσεις επικοινωνίας

en: Ban
el: Αποκλεισμός

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Processing
el: Επεξεργασία

en: Output format
el: Μορφή εξόδου

en: File upload error. Could not move uploaded file.
el: Σφάλμα στην αποστολή του αρχείου. Δεν ήταν δυνατή η μετακίνηση του απεσταλμένου αρχείου.

en: Default value
el: Προεπιλεγμένη τιμή

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Enabled modules
el: Ενεργοποιημένες μονάδες

en: Not translated
el: Χωρίς μετάφραση

en: Select
el: Επιλογή

en: Translatable
el: Μεταφράσιμο

en: Location of comment submission form
el: Θέση της φόρμας υποβολής σχολίου

en: Underlined
el: Υπογραμμισμένα

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: British Indian Ocean Territory
el: Βρετανικό Έδαφος Ινδικού Ωκεανού

en: Croatia
el: Κροατία

en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

en: Language switcher
el: Αλλαγή γλώσσας

en: Block description
el: Περιγραφή του μπλοκ

en: Translation
el: Μετάφραση

en: Translation status
el: Κατάσταση μετάφρασης

en: Blocks
el: Μπλοκ

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
el: Προσδιορισμός του περιεχομένου των μπλοκ που θα εμφανίζεται στις πλευρικές μπάρες του ιστοτόπου σας και στις διάφορες περιοχές της ιστοσελίδας.

en: Save blocks
el: Αποθήκευση μπλοκ

en: The block settings have been updated.
el: Οι ρυθμίσεις των μπλοκ ενημερώθηκαν.

en: Save block
el: Αποθήκευση του μπλοκ

en: The block configuration has been saved.
el: Οι ρυθμίσεις του μπλοκ αποθηκεύτηκαν.

en: Above
el: Από πάνω

en: Default time zone
el: Προεπιλεγμένη ζώνη ώρας

en: Add another item
el: Προσθήκη ενός ακόμα αντικειμένου

en: Manage fields
el: Διαχείριση πεδίων

en: Used in
el: Χρησιμοποιείται σε

en: Decimal
el: Δεκαδικός αριθμός

en: Float
el: Αριθμός κινητής υποδιαστολής

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Precision
el: Ακρίβεια

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
el: Ο συνολικός αριθμός ψηφίων που θα αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων, συμπεριλαμβανομένων εκείνων στα δεξιά της υποδιαστολής.

en: The number of digits to the right of the decimal.
el: Ο αριθμός των ψηφίων στα δεξιά της υποδιαστολής.

en: Decimal marker
el: Χαρακτήρας υποδιαστολής

en: Check boxes/radio buttons
el: Κουτιά επιλογής/Κουμπιά επιλογής

en: Single on/off checkbox
el: Απλό κουτάκι επιλογής Ενεργό/Ανενεργό

en: Text area (multiple rows)
el: Πλαίσιο κειμένου (πολλές γραμμές)

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Permalink
el: Μόνιμος σύνδεσμος

en: Form
el: Φόρμα

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Publish
el: Δημοσίευση

en: Unpublish
el: Άρση δημοσίευσης

en: The parent comment
el: Το γονικό σχόλιο

en: 1 minute
el: 1 λεπτό

en: Text Editor
el: Επεξεργαστής Κειμένου

en: Anonymous commenting
el: Σχολιασμός από ανώνυμους χρήστες

en: Anonymous posters may not enter their contact information
el: Οι ανώνυμοι συντάκτες δεν μπορούν να αφήνουν πληροφορίες επικοινωνίας

en: Anonymous posters may leave their contact information
el: Οι ανώνυμοι συντάκτες μπορούν να αφήνουν πληροφορίες επικοινωνίας

en: Anonymous posters must leave their contact information
el: Οι ανώνυμοι συντάκτες πρέπει να αφήνουν πληροφορίες επικοινωνίας

en: Default comment setting
el: Προεπιλεγμένη ρύθμιση σχολίου

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
el: Το περιεχόμενο αυτού του πεδίου παραμένει ιδιωτικό και δε θα εμφανίζεται δημόσια.

en: parent
el: γονέας

en: 1 comment | @count comments
el[0]: 1 σχόλιο
el[1]: @count σχόλια

en: Show descriptions
el: Εμφάνιση περιγραφών

en: Subtitle
el: Υπότιτλος

en: Language code
el: Κωδικός γλώσσας

en: Menu name
el: Όνομα μενού

en: 1 second | @count seconds
el[0]: 1 δευτερόλεπτο
el[1]: @count δευτερόλεπτα

en: Thread
el: Νήμα

en: Reply
el: Απάντηση

en: Mapping
el: Αντιστοίχιση

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
el: Θέλετε σίγουρα να επαναφέρετε την αναθεώρηση από %revision-date;

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε την αναθεώρηση από %revision-date;

en: Maximum upload size
el: Μέγιστο μέγεθος υποβολής

en: Extension
el: Επέκταση

en: Space
el: Διάστημα

en: @type: deleted %title revision %revision.
el: @type: διαγράφηκε το %title, αναθεώρηση %revision.

en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

en: No comments available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα σχόλια.

en: - None selected -
el: - Δεν επιλέχθηκε κανένα στοιχείο -

en: Account settings
el: Ρυθμίσεις λογαριασμού

en: Pager
el: Πλοήγηση

en: 1 year | @count years
el[0]: 1 έτος
el[1]: @count έτη

en: 1 week | @count weeks
el[0]: 1 εβδομάδα
el[1]: @count εβδομάδες

en: 1 min | @count min
el[0]: 1 λεπτό
el[1]: @count λεπτά

en: 1 sec | @count sec
el[0]: 1 δευτερόλεπτο
el[1]: @count δευτερόλεπτα

en: Layout settings
el: Ρυθμίσεις διάταξης

en: Link to file
el: Σύνδεσμος σε αρχείο

en: Send message
el: Αποστολή μηνύματος

en: Machine name
el: Όνομα μηχανής

en: Allow Upscaling
el: Να επιτρέπεται υπερ-κλιμάκωση

en: Rotation angle
el: Γωνία περιστροφής

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
el: Ο αριθμός των μοιρών που θα περιστραφεί η εικόνα. Θετικές τιμές σημαίνουν δεξιόστροφη περιστροφή, αρνητικές τιμές σημαίνουν αριστερόστροφη.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
el: Τυχαία περιστροφή για κάθε εικόνα. Η τιμή που ορίζεται παραπάνω χρησιμοποιείται ως μέγιστη.

en: Locked
el: Κλειδωμένο

en: types
el: τύποι

en: Check for updates
el: Έλεγχος για ενημερώσεις

en: Can not determine status
el: Δεν είναι δυνατός ο προσδιορισμός της κατάστασης

en: Field settings
el: Ρυθμίσεις πεδίου

en: Number of comments
el: Αριθμός σχολίων

en: Expand layout to include descriptions.
el: Επέκταση της διάταξης για τη συμπερίληψη των περιγραφών.

en: Hide descriptions
el: Απόκρυψη περιγραφών

en: Compress layout by hiding descriptions.
el: Συμπύκνωση της διάταξης με την απόκρυψη των περιγραφών.

en: About
el: Περί

en: Case sensitive
el: Με διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Maximum link text length
el: Μέγιστο μέγεθος κειμένου συνδέσμου

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
el: Διευθύνσεις URL μεγαλύτερες από αυτό τον αριθμό χαρακτήρων θα αποκόβονται για να αποφευχθούν οι μεγάλες γραμμές που θα χαλάσουν τη μορφοποίηση. Η παραπομπή θα παραμένει αυτούσια, μόνο το κείμενό της θα αποκόβεται.

en: Setting
el: Ρύθμιση

en: Install profile
el: Εγκαταστήστε προφίλ

en: File directory
el: Κατάλογος αρχείων

en: not set
el: μη ορισμένο

en: sort by @s
el: ταξινόμηση κατά @s

en: Display a message to the user
el: Εμφάνιση μηνύματος στο χρήστη

en: - Select -
el: - Επιλέξτε -

en: Content language
el: Γλώσσα περιεχομένου

en: Path prefix
el: Πρόθεμα διαδρομής

en: Auto-reply
el: Αυτόματη απάντηση

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
el: Προαιρετική αυτόματη απάντηση. Αφήστε την κενή αν δεν θέλετε να αποστέλλεται στο χρήστη μήνυμα αυτόματης απάντησης.

en: Synchronize
el: Συγχρονισμός

en: Parent comment
el: Γονικό σχόλιο

en: Author's website
el: Ιστοσελίδα του Συγγραφέα

en: Text to display
el: Κείμενο που θα εμφανίζεται

en: field
el: πεδίο

en: Accessibility features
el: Δυνατότητες προσβασιμότητας

en: Translate
el: Μετάφραση

en: Time ago
el: Πριν από

en: Crop
el: Περικοπή

en: Not enabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
el: Οδηγίες που θα παρουσιάζονται στο χρήστη κάτω από αυτό το πεδίο στη φόρμα επεξεργασίας.<br />Επιτρεπόμενες ετικέτες HTML: @tags

en: Sort direction
el: Κατεύθυνση ταξινόμησης

en: Block type
el: Τύπος μπλοκ

en: Web services
el: Υπηρεσίες ιστού

en: Effect
el: Εφέ

en: Route
el: Διαδρομή

en: Sequence
el: Ακολουθία

en: Error message
el: Μήνυμα σφάλματος

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
el: Για λόγους ασφαλείας το απεσταλμένο αρχείο σας έχει μετονομαστεί σε %filename.

en: Entity type
el: Τύπος οντότητας

en: Acronym
el: Ακρώνυμο

en: Title only
el: Μόνο τίτλο

en: Use default
el: Χρήση προεπιλογής

en: 1 month | @count months
el[0]: 1 μήνας
el[1]: @count μήνες

en: done
el: έγινε

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Password field is required.
el: Το πεδίο του κωδικού είναι υποχρεωτικό.

en: Display type
el: Τύπος εμφάνισης

en: Confirm password
el: Επιβεβαίωση συνθηματικού

en: Not applicable
el: Μη εφαρμόσιμο

en: Isle of Man
el: Νήσος του Μαν

en: Montenegro
el: Μαυροβούνιο

en: Serbia
el: Σερβία

en: Kosovo
el: Κόσοβο

en: Diego Garcia
el: Ντιέγκο Γκαρσία

en: Tristan da Cunha
el: Τριστάν ντα Κούνια

en: Warning message
el: Μήνυμα προειδοποίησης

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του αρχείου %file. Παρουσιάστηκε άγνωστο σφάλμα.

en: The specified file %name could not be uploaded.
el: Η αποστολή του επιλεγμένου αρχείου %name δεν ήταν δυνατή.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
el: Μόνο αρχεία με τις ακόλουθες επεκτάσεις επιτρέπονται: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
el: Το αρχείο είναι %filesize και ξεπερνά το μέγιστο επιτρεπτό μέγεθος αρχείου %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
el: Το αρχείο είναι %filesize με το οποίο θα υπερβείτε την ποσόστωση του δίσκου σας του %quota.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
el: Σφάλμα στην αποστολή του αρχείου. Δεν ήταν δυνατή η αποστολή του αρχείου %file στον προορισμό %destination.

en: No link
el: Χωρίς σύνδεσμο

en: outdated
el: ετεροχρονισμένο

en: Save and continue
el: Αποθήκευση και συνέχεια

en: Table name prefix
el: Πρόθεμα στο όνομα πίνακα

en: IP address
el: διεύθυνση IP

en: Maximum height
el: Μέγιστο ύψος

en: Maximum width
el: Μέγιστο πλάτος

en: Autocomplete matching
el: Ταύτιση αυτόματης συμπλήρωσης

en: Starts with
el: Αρχίζει με

en: Åland Islands
el: Νήσοι Ώλαντ

en: Cached
el: Αποθηκευμένο στη λανθάνουσα μνήμη

en: Autocomplete
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Boolean
el: Δυαδική τιμή

en: Bundle
el: Ομάδα

en: Decimal point
el: Υποδιαστολή

en: Permanent
el: Μόνιμο

en: Temporary
el: Προσωρινό

en: Configuration name
el: Όνομα ρυθμίσεων

en: Custom date format
el: Προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας

en: Revision information
el: Πληροφορίες αναθεώρησης

en: Form mode
el: Τρόπος φόρμας

en: View comment
el: Προβολή σχολίου

en: Decimal value
el: Δεκαδική τιμή

en: Comma
el: Κόμμα

en: Uses
el: Χρήσεις

en: Your email address
el: Η διεύθυνση email σας

en: Default display mode
el: Προεπιλεγμένος τρόπος προβολής

en: Default comments per page
el: Προεπιλογή για σχόλια ανά σελίδα

en: Comment subject field
el: Πεδίο θέματος σχολίου

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
el: Όλες οι απαντήσεις στο σχόλιο θα χαθούν. Η ενέργεια αυτή είναι μη αναστρέψιμη.

en: Publish the selected comments
el: Δημοσίευση των επιλεγμένων σχολίων

en: Unpublish the selected comments
el: Να αρθεί η δημοσίευση των επιλεγμένων σχολίων

en: (No subject)
el: (Δεν υπάρχει θέμα)

en: Default image
el: Προεπιλεγμένη εικόνα

en: MIME type
el: MIME τύπος

en: Posted in
el: Αναρτήθηκε στο

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
el: Σχόλιο: υποβλήθηκε σχόλιο χωρίς εξουσιοδότηση ή σε κόμβο που έχει κλείσει: %subject.

en: Parent ID
el: Γονικό ID

en: Block title.
el: Τίτλος μπλοκ.

en: The size of the file.
el: Το μέγεθος του αρχείου.

en: The MIME type of the file.
el: Ο τύπος MIME του αρχείου.

en: Filter settings
el: Ρυθμίσεις φίλτρου

en: No help is available for module %module.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια για τη μονάδα %module.

en: @module administration pages
el: Σελίδες διαχείρισης της μονάδας @module

en: Save translation
el: Αποθήκευση μετάφρασης

en: Add language
el: Προσθήκη γλώσσας

en: AM
el: ΠΜ

en: PM
el: ΜΜ

en: Comments per page
el: Σχόλια ανά σελίδα

en: The file could not be uploaded.
el: Η αποστολή του αρχείου δεν ήταν δυνατή.

en: Export configuration
el: Εξαγωγή ρυθμίσεων

en: Administration pages
el: Σελίδες διαχείρισης

en: The comment body.
el: Το σώμα του σχολίου.

en: The comment ID.
el: Το ID του σχολίου.

en: View comments
el: Προβολή σχολίων

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
el: %name: αυτό το πεδίο δεν μπορεί να έχει περισσότερες από @count τιμές.

en: Vertical Tabs
el: Κατακόρυφες καρτέλες

en: Source language
el: Γλώσσα προέλευσης

en: Initializing.
el: Αρχικοποίηση.

en: An error has occurred.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα.

en: 0 sec
el: 0 δευτ

en: Filter log messages
el: Φιλτράρισε μηνύματα ημερολογίου

en: You must select something to filter by.
el: Πρέπει να επιλέξετε κάτι ως το κριτήριο φίλτρου.

en: New revision
el: Νέα αναθεώρηση

en: Callback
el: Επιστροφή κλήσης

en: Add comment link
el: Προσθέστε το σχόλιό συνδέσμου

en: Abbreviation
el: Συντομογραφία

en: Inserted
el: Παρεμβολή

en: Current date
el: Τρέχουσα ημερομηνία

en: The title of the comment.
el: Ο τίτλος του σχολίου.

en: Post date
el: Ημερομηνία δημοσίευσης

en: Last comment time
el: Ώρα τελευταίου σχολίου

en: Date and time of when the last comment was posted.
el: Ημερομηνία και ώρα που το τελευταίο σχόλιο δημοσιοποιήθηκε

en: Last comment author
el: Συγγραφέας τελευταίου σχολίου

en: The name of the author of the last posted comment.
el: Το όνομα του συντάκτη του τελευταίου δημοσιευμένου σχολίου.

en: Comment count
el: Μετρητής σχολίων

en: The number of new comments on the node.
el: Ο αριθμός των νέων σχολίων στον κόμβο.

en: Comment status
el: Κατάσταση σχολίου

en: User posted or commented
el: Ο χρήστης δημοσίευσε ή σχολίασε

en: Display the comment as RSS.
el: Εμφάνιση του σχολίου ως RSS.

en: Created year + month
el: Δημιουργήθηκε έτος + μήνα

en: Created year
el: Δημιουργήθηκε το έτος

en: Created month
el: Δημιουργήθηκε το μήνα

en: Has new content
el: Έχει νέο περιεχόμενο

en: No user
el: Δεν υπάρχει χρήστης

en: Link this field to new comments
el: Συνδέστε αυτό το πεδίο για τα νέα σχόλια

en: contact
el: επικοινωνία

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
el: Αναζήτηση για έναν από τους δύο όρους χρησιμοποιώντας το <strong>OR</strong> σε κεφαλαία. Για παράδειγμα, <strong>γάτες OR σκύλοι</strong>.

en: Placeholder
el: Σύμβολο υποκατάστασης

en: Language settings
el: Ρυθμίσεις γλώσσας

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
el: Γίνεται προσπάθεια για επανεκτέλεση του cron ενώ εκτελείται ήδη.

en: Cron run completed.
el: Η εκτέλεση του cron ολοκληρώθηκε.

en: The maximum length of the field in characters.
el: Το μέγιστο μήκος του πεδίου σε χαρακτήρες.

en: Machine-readable name
el: Μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα

en: Module dependencies
el: Εξαρτήσεις μονάδων

en: Language name
el: Όνομα γλώσσας

en: Edit language
el: Επεξεργασία γλώσσας

en: External links only
el: Εξωτερικοί σύνδεσμοι μόνο

en: Contact form
el: Φόρμα επικοινωνίας

en: Block Content
el: Περιεχόμενο Μπλοκ

en: Requirements problem
el: Πρόβλημα σχετικά με τις απαιτήσεις

en: Database configuration
el: Ρυθμίσεις βάσης δεδομένων

en: Select an installation profile
el: Επιλέξτε ένα προφίλ εγκατάστασης

en: Choose language
el: Επιλέξτε γλώσσα

en: No profiles available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα προφίλ

en: Drupal already installed
el: Το Drupal έχει ήδη εγκατασταθεί

en: Installing @drupal
el: Εγκαθιστούμε το @drupal

en: The installation has encountered an error.
el: Σφάλμα εγκατάστασης.

en: Configure site
el: Ρυθμίστε τον ιστότοπο

en: Installed %module module.
el: Εγκαταστάθηκε η μονάδα %module.

en: Choose profile
el: Επιλέξτε προφίλ

en: Verify requirements
el: Επαληθεύστε τις απαιτήσεις

en: Set up database
el: Ρυθμίστε τη βάση δεδομένων

en: Set up translations
el: Ρυθμίστε τις μεταφράσεις

en: Install site
el: Εγκατάσταση ιστοτόπου

en: Finish translations
el: Ολοκληρώστε τις μεταφράσεις

en: Update notifications
el: Ειδοποιήσεις ενημερώσεων

en: Check for updates automatically
el: Αυτόματος έλεγχος ενημερώσεων

en: Right to left
el: Δεξιά προς αριστερά

en: Left to right
el: Αριστερά προς δεξιά

en: Add custom language
el: Προσθήκη προσαρμοσμένης γλώσσας

en: Save language
el: Αποθήκευση γλώσσας

en: Direction that text in this language is presented.
el: Η κατεύθυνση στην οποία παρουσιάζεται το κείμενο της γλώσσας.

en: Languages not yet added
el: Γλώσσες που δεν προστέθηκαν ακόμη

en: Importing interface translations
el: Εισαγωγή μεταφράσεων διεπαφής

en: Error importing interface translations
el: Σφάλμα κατά την εισαγωγή των μεταφράσεων διεπαφής

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
el: Το αρχείο μετάφρασης JavaScript για τη γλώσσα %language ενημερώθηκε.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
el: Το αρχείο μετάφρασης JavaScript για τη γλώσσα %language δημιουργήθηκε.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία του αρχείου μετάφρασης JavaScript για τη γλώσσα %language.

en: No blocks in this region
el: Δεν υπάρχουν μπλοκ σε αυτή την περιοχή

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
el: Το μπλοκ %info ορίστηκε στη λανθασμένη περιοχή %region και έχει απενεργοποιηθεί.

en: Delete the selected comments
el: Διαγραφή των επιλεγμένων σχολίων

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
el: Παράδειγμα: 'παρατηρήσεις για τον ιστότοπο' ή 'πληροφορίες προϊόντων'.

en: Personal contact form
el: Προσωπική φόρμα επικοινωνίας

en: View events that have recently been logged.
el: Προβολή γεγονότων που καταγράφηκαν πρόσφατα.

en: Top 'page not found' errors
el: Συχνότερα σφάλματα τύπου 'η σελίδα δεν βρέθηκε'

en: View 'page not found' errors (404s).
el: Προβολή σφαλμάτων τύπου 'η σελίδα δεν βρέθηκε' (404).

en: Top 'access denied' errors
el: Συχνότερα σφάλματα τύπου 'δεν επιτρέπεται η πρόσβαση'

en: View 'access denied' errors (403s).
el: Προβολή σφαλμάτων τύπου 'δεν επιτρέπεται η πρόσβαση' (403).

en: No roles may use this format
el: Κανένας ρόλος δεν μπορεί να χρησιμοποιεί αυτόν το μορφότυπο

en: Allowed HTML tags: @tags
el: Επιτρεπόμενες ετικέτες HTML: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
el: Οι άγκυρες χρησιμοποιούνται για τη δημιουργία παραπομπών σε άλλες σελίδες.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
el: Κανονικά, ετικέτες αλλαγής γραμμής προστίθενται αυτόματα, γι' αυτό χρησιμοποιείτε αυτή την ετικέτα για να προσθέσετε περισσότερες. Η χρήση αυτής της ετικέτας διαφέρει στο ότι δε χρησιμοποιείται σε ζεύγη ανοίγματος/κλεισίματος όπως όλες οι άλλες. Χρησιμοποιείτε το πρόσθετο " /" μέσα στην ετικέτα για να διατηρήσετε τη συμβατότητα με το πρότυπο XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
el: Κείμενο με αλλαγή γραμμής <br />

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
el: Κανονικά, ετικέτες παραγράφων προστίθενται αυτόματα, γι' αυτό χρησιμοποιείτε αυτή την ετικέτα για να προσθέσετε περισσότερες.

en: Paragraph one.
el: Παράγραφος ένα.

en: Paragraph two.
el: Παράγραφος δύο.

en: Emphasized
el: Με έμφαση

en: Cited
el: Αναφορά πηγής

en: Coded text used to show programming source code
el: Κείμενο κώδικα, για την παρουσίαση πηγαίου κώδικα προγραμμάτων

en: Coded
el: Κώδικας προγράμματος

en: Bolded
el: Έντονα

en: Italicized
el: Πλάγια

en: Superscripted
el: Σε εκθέτη

en: <sup>Super</sup>scripted
el: Σε<sup>εκθέτη</sup>

en: Subscripted
el: Σε δείκτη

en: <sub>Sub</sub>scripted
el: Σε<sub>δείκτη</sub>

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
el: <abbr title="Συντομογραφία">Συντμ.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
el: <acronym title="Ακρώνυμο Τριών Γραμμάτων">ΑΤΓ</acronym>

en: Block quoted
el: Απόσπασμα

en: Quoted inline
el: Ενσωματωμένο απόσπασμα

en: Table header
el: Κεφαλίδα πίνακα

en: Table cell
el: Κελί πίνακα

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
el: Αριθμημένη λίστα - χρησιμοποιείτε το &lt;li&gt; για να αρχίσετε κάθε στοιχείο

en: First item
el: Πρώτο στοιχείο

en: Second item
el: Δεύτερο στοιχείο

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
el: Μη αριθμημένη λίστα - χρησιμοποιείτε το &lt;li&gt; για να αρχίσετε κάθε στοιχείο

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
el: Οι λίστες ορισμών είναι παρόμοιες με τις άλλες λίστες της HTML. Το &lt;dl&gt; αρχίζει τη λίστα ορισμών, το &lt;dt&gt; αρχίζει τον όρο ενός ορισμού και το &lt;dd&gt; αρχίζει την περιγραφή του ορισμού.

en: First term
el: Πρώτος όρος

en: First definition
el: Πρώτος ορισμός

en: Second term
el: Δεύτερος όρος

en: Second definition
el: Δεύτερος ορισμός

en: Subtitle three
el: Υπότιτλος τρία

en: Subtitle four
el: Υπότιτλος τέσσερα

en: Subtitle five
el: Υπότιτλος πέντε

en: Subtitle six
el: Υπότιτλος έξι

en: Tag Description
el: Περιγραφή ετικέτας

en: You Type
el: Πληκτρολογείτε

en: You Get
el: Παίρνετε

en: No help provided for tag %tag.
el: Δεν υπάρχουν οδηγίες για την ετικέτα %tag.

en: Ampersand
el: Σύμβολο "&"

en: Quotation mark
el: Εισαγωγικό

en: Character Description
el: Περιγραφή χαρακτήρα

en: Lines and paragraphs break automatically.
el: Αυτόματες αλλαγές γραμμών και παραγράφων.

en: Compose tips
el: Συμβουλές σύνθεσης

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα πρέπει να περιέχει μόνο μικρά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: language
el: γλώσσα

en: Copy of the revision from %date.
el: Αντίγραφο της αναθεώρησης της %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
el: Η αναθεώρηση από %revision-date του τύπου @type με τίτλο %title διαγράφηκε.

en: @type: reverted %title revision %revision.
el: @type: έγινε επαναφορά του %title, αναθεώρηση %revision.

en: The alias %alias is already in use in this language.
el: Το ψευδώνυμο %alias χρησιμοποιείται ήδη για αυτή τη γλώσσα.

en: Top search phrases
el: Συχνότερες φράσεις αναζήτησης

en: View most popular search phrases.
el: Προβολή συχνότερων φράσεων αναζήτησης.

en: User pictures in posts
el: Εικόνες χρηστών στις καταχωρίσεις

en: User pictures in comments
el: Εικόνες χρηστών στα σχόλια

en: Shortcut icon
el: Εικονίδιο συντόμευσης

en: Shortcut icon settings
el: Ρυθμίσεις εικονιδίου συντόμευσης

en: Image toolkit
el: Εργαλειοθήκη εικόνων

en: Date and time
el: Ημερομηνία και ώρα

en: The directory %directory is not writable.
el: Ο κατάλογος %directory δεν είναι εγγράψιμος.

en: Translation settings
el: Ρυθμίσεις μετάφρασης

en: This translation needs to be updated
el: Η μετάφραση χρειάζεται να ενημερωθεί

en: Language list
el: Λίστα γλωσσών

en: Transliterate
el: Μετέγραψε

en: File extension
el: Κατάληξη αρχείου

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
el: Ο τίτλος εμφανίζεται σαν συμβουλή όταν ο χρήστης καταδείξει την εικόνα με το ποντίκι.

en: Progress indicator
el: Δείκτης προόδου

en: Bar with progress meter
el: Μπάρα με δείκτη προόδου

en: Throbber
el: Δείκτης προόδου Throbber

en: The file upload failed. %upload
el: Η αποστολή του αρχείου απέτυχε. %upload

en: URL to file
el: URL προς το αρχείο

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
el: Προέκυψε ένα ανεπανόρθωτο σφάλμα.Το απεσταλμένο αρχείο φαίνεται ότι υπερβαίνει το μέγιστο μέγεθος αρχείου (@size) που υποστηρίζει αυτός ο διακομιστής.

en: Starting upload...
el: Έναρξη αποστολής...

en: Uploading... (@current of @total)
el: Αποστολή... (@current από @total)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
el: Ενεργοποιήθηκε (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
el: Πρόοδος αποστολής

en: Number field
el: Πεδίο αριθμού

en: Styles
el: Στυλ

en: The size of the file in bytes.
el: Το μέγεθος του αρχείου σε bytes.

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Text format
el: Μορφότυπος κειμένου

en: Emergency
el: Έκτακτη ανάγκη

en: Optional features
el: Προαιρετικά χαρακτηριστικά

en: Show description
el: Εμφάνιση περιγραφής

en: Alert
el: Συναγερμός

en: Critical
el: Κρίσιμο

en: Top center
el: Κορυφή κέντρο

en: Bottom center
el: Κάτω μέρος κέντρο

en: Content Translation
el: Μετάφραση Περιεχομένου

en: Taxonomy Term
el: Όρος ταξινόμησης

en: Author name
el: Όνομα συγγραφέα

en: @field_name (Locked)
el: @field_name (Κλειδωμένο)

en: Add new field: you need to provide a label.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: πρέπει να εισάγετε μία ετικέτα.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
el: Το πεδίο %field είναι κλειδωμένο και η επεξεργασία του δεν είναι δυνατή.

en: %name must be a number.
el: Το %name πρέπει να είναι ένας αριθμός.

en: Field formatter
el: Μορφοποιητής πεδίου

en: Regional settings
el: Τοπικές ρυθμίσεις

en: Unsigned
el: Χωρίς πρόσημο

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Show links
el: Προβολή συνδέσμων

en: Limited
el: Περιορισμένο

en: Definitions
el: Ορισμοί

en: Default values
el: Προκαθορισμένες τιμές

en: Edit style
el: Επεξεργασία στυλ

en: Maximum file size
el: Μέγιστο μέγεθος αρχείου

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
el: Email του χρήστη που υπέβαλε το σχόλιο. Θα είναι κενό αν ο συντάκτης είναι εγγεγραμμένος χρήστης.

en: Language select
el: Επιλογή γλώσσας

en: Site email address
el: Διεύθυνση email ιστοτόπου

en: Dependencies
el: Εξαρτήσεις

en: Image scale
el: Κλίμακα εικόνας

en: No revision
el: Χωρίς αναθεώρηση

en: Entities
el: Οντότητες

en: Private files
el: Ιδιωτικά αρχεία

en: Not restricted
el: Χωρίς περιορισμό

en: The unique ID of the comment.
el: Το μοναδικό ID του σχολίου.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
el: H διεύθυνση IP του υπολογιστή από τον οποίο έγινε η δημοσίευση του σχολίου.

en: The email address left by the comment author.
el: Η διεύθυνση e-mail που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The home page URL left by the comment author.
el: Το URL της ιστοσελίδας που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The formatted content of the comment itself.
el: Το διαμορφωμένο περιεχόμενο του ίδιου του σχολίου.

en: The URL of the comment.
el: Το URL του σχολίου.

en: Edit URL
el: Επεξεργασία URL

en: The URL of the comment's edit page.
el: Το URL της σελίδας επεξεργασίας του σχολίου.

en: The date the comment was posted.
el: Η ημερομηνία που δημοσιεύθηκε το σχόλιο.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
el: Ο γονέας του σχολίου, αν είναι ενεργοποιημένα το νήματα.

en: New comment count
el: Μετρητής νέων σχολίων

en: Date changed
el: Ημερομηνία τροποποίησης

en: The unique ID of the uploaded file.
el: Το μοναδικό ID του απεσταλμένου αρχείου.

en: The name of the file on disk.
el: Το όνομα του αρχείου στο δίσκο.

en: The web-accessible URL for the file.
el: Η διεύθυνση URL με την οποία είναι προσβάσιμο το αρχείο από τον ιστό.

en: The date the file was most recently changed.
el: Η πιο πρόσφατη ημερομηνία αλλαγής του αρχείου.

en: The user who originally uploaded the file.
el: Ο χρήστης που αρχικά έστειλε το αρχείο.

en: Sender name
el: Όνομα αποστολέα

en: Sender email
el: ￼￼Email αποστολέα

en: Field types
el: Τύποι πεδίων

en: You are not allowed to access this page.
el: Δεν έχετε δικαίωμα πρόσβασης σε αυτή τη σελίδα.

en: Authorize file system changes
el: Η εξουσιοδότηση του συστήματος αρχείων αλλάζει

en: It appears you have reached this page in error.
el: Φαίνεται ότι φτάσατε σε αυτή τη σελίδα κατά λάθος.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
el: Στο αρχείο ρυθμίσεων %settings_file έχετε επιλέξει το @drupal να χρησιμοποιήσει διακομιστή %driver, ωστόσο η τρέχουσα εγκατάσταση της PHP δεν υποστηρίζει αυτόν τον τύπο βάσης δεδομένων.

en: Congratulations, you installed @drupal!
el: Συγχαρητήρια, εγκαταστήσατε το @drupal!

en: Settings file
el: Αρχείο ρυθμίσεων

en: Site maintenance account
el: Λογαριασμός συντήρησης ιστοτόπου

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
el: Αδύνατη η συνέχεια, δεν υπάρχει διαθέσιμη μέθοδος μεταφοράς αρχείων

en: To continue, provide your server connection details
el: Για να συνεχίσετε, εισάγετε τις λεπτομέρειες σύνδεσης του διακομιστή σας

en: Connection method
el: Μέθοδος σύνδεσης

en: Enter connection settings
el: Εισάγετε τις ρυθμίσεις σύνδεσης

en: @backend connection settings
el: Ρυθμίσεις σύνδεσης @backend

en: Change connection type
el: Αλλαγή τύπου σύνδεσης

en: Site under maintenance
el: Ιστότοπος σε κατάσταση συντήρησης

en: Completed @current of @total.
el: Ολοκληρώθηκαν @current από @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
el: Η εκτέλεση όλων των διεργασιών για τον διακομιστή βάσης δεδομένων απέτυχε. Η διεργασία %task δεν βρέθηκε.

en: Required modules
el: Απαιτούμενες μονάδες

en: Required modules not found.
el: Απαιτούμενες μονάδες δεν βρέθηκαν.

en: %module module uninstalled.
el: Η μονάδα %module απεγκαταστάθηκε.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
el: Το αρχείο μετάφρασης JavaScript %file.js χάθηκε.

en: Operating in maintenance mode.
el: Σε λειτουργία συντήρησης.

en: Status message
el: Μήνυμα κατάστασης

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
el: Αδύνατη η δημιουργία του φακέλου %directory για τον παρακάτω λόγο: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
el: Παρουσιάστηκε AJAX HTTP σφάλμα.

en: HTTP Result Code: !status
el: Κωδικός αποτελέσματος HTTP: !status

en: StatusText: !statusText
el: Κείμενο Κατάστασης: !statusText

en: ResponseText: !responseText
el: Κείμενο Απόκρισης: !responseText

en: ReadyState: !readyState
el: Κατάσταση Έτοιμο: !readyState

en: Controlling visibility
el: Έλεγχος ορατότητας

en: Demonstrate block regions (@theme)
el: Επίδειξη των περιοχών των μπλοκ (@theme)

en: Administer blocks
el: Διαχείριση των μπλοκ

en: Restricted to certain pages
el: Περιορίζεται σε ορισμένες σελίδες

en: The block cannot be placed in this region.
el: Το μπλοκ δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε αυτή την περιοχή.

en: Select one or more comments to perform the update on.
el: Επιλέξτε ένα ή περισσότερα σχόλια στα οποία θα γίνει η ενημέρωση.

en: Deleted comment @cid and its replies.
el: Το σχόλιο @cid και οι απαντήσεις του διαγράφηκαν.

en: Comment approved.
el: Το σχόλιο εγκρίθηκε.

en: Tokens for comments posted on the site.
el: Διακριτικά σύμβολα για τα σχόλια που δημοσιεύονται στον ιστοτόπο.

en: Unapproved comments (@count)
el: Σχόλια προς έγκριση (@count)

en: Administer comments and comment settings
el: Διαχείριση σχολίων και ρυθμίσεων σχολίων

en: Edit own comments
el: Τροποποίηση δικών τους σχολίων

en: Threading
el: Νήματα

en: Show comment replies in a threaded list.
el: Εμφάνιση απαντήσεων των σχολίων ως λίστα νημάτων.

en: Allow comment title
el: Να επιτρέπεται τίτλος στα σχόλια

en: Show reply form on the same page as comments
el: Εμφάνιση της φόρμας υποβολής στην ίδια σελίδα με τα σχόλια

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
el: Οι χρήστες με την άδεια "Δημοσίευση σχολίων" μπορούν να υποβάλουν σχόλια.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
el: Οι χρήστες δεν μπορούν να υποβάλουν σχόλια, αλλά τα σχόλια που υπάρχουν θα εμφανίζονται.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
el: Το σχόλιό σας είναι στην ουρά για επιμέλεια από τη διαχείριση του ιστοτόπου και θα δημοσιευτεί αφού εγκριθεί.

en: Your comment has been posted.
el: Το σχόλιο σας δημοσιεύτηκε.

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
el: Λίστα και επεξεργασία των δημοσιευμένων σχολίων και των σχολίων προς έγκριση.

en: Unapproved comments
el: Σχόλια προς έγκριση

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
el: Δεν επιτρέπεται να στέλνετε περισσότερα από %limit μηνύματα μέσα σε @interval. Ξαναδοκιμάστε αργότερα.

en: Contact @username
el: Επικοινωνία με @username

en: Administer contact forms and contact form settings
el: Διαχειρίσου τις φόρμες επικοινωνίας και τις ρυθμίσεις αυτών

en: Use the site-wide contact form
el: Χρήση της κεντρικής φόρμας επικοινωνίας του ιστότοπου

en: Use users' personal contact forms
el: Χρήση προσωπικής φόρμας επικοινωνίας των χρηστών

en: Changing this setting will not affect existing users.
el: Με την αλλαγή αυτής της ρύθμισης δεν θα επηρεαστούν οι υπάρχοντες χρήστες.

en: Displaying contextual links
el: Εμφάνιση συναφών συνδέσμων

en: Use contextual links
el: Χρησιμοποίηση συναφών συνδέσμων

en: Database log cleared.
el: Το ημερολόγιο της βάσης δεδομένων εκκαθαρίστηκε.

en: Monitoring your site
el: Παρακολούθηση του ιστοτόπου σας

en: Debugging site problems
el: Διερεύνηση προβλημάτων του ιστοτόπου

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
el: Η ελάχιστη τιμή που θα επιτρέπεται για αυτό το πεδίο. Αφήστε το κενό για να μην υπάρχει ελάχιστο.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
el: Η μέγιστη τιμή που θα επιτρέπεται για αυτό το πεδίο. Αφήστε το κενό για να μην υπάρχει μέγιστο.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
el: Καθορίστε μια συμβολοσειρά που θα τίθεται ως πρόθεμα πριν από την τιμή, όπως '$ ' ή '&euro; '. Αφήστε το κενό για να μην υπάρχει πρόθεμα. Ξεχωρίστε τις τιμές για τον ενικό και τον πληθυντικό με τον χαρακτήρα "|", π.χ. ('λίρα|λίρες').

en: Edit field settings.
el: Επεξεργασία των ρυθμίσεων πεδίου.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
el: Η απόπειρα ενημέρωσης του πεδίου %label απέτυχε: %message.

en: Required field
el: Απαιτούμενο πεδίο

en: The default value for this field, used when creating new content.
el: Η προεπιλεγμένη τιμή για αυτό το πεδίο, όταν δημιουργείται νέο περιεχόμενο.

en: Saved %label configuration.
el: Οι ρυθμίσεις παραμέτρων για το %label αποθηκεύτηκαν.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
el: Αυτή η λίστα εμφανίζει όλα τα πεδία που χρησιμοποιούνται αυτή τη στιγμή για εύκολη αναφορά.

en: Field list
el: Λίστα πεδίων

en: Manage display
el: Διαχείριση εμφάνισης

en: Enable <em>Display</em> field
el: Ενεργοποίηση του πεδίου  <em>Εμφάνιση</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
el: Η επιλογή εμφάνιση επιτρέπει στους χρήστες να επιλέξουν αν θα φαίνεται το αρχείο κατά την προβολή του περιεχομένου.

en: Files displayed by default
el: Τα αρχεία εμφανίζονται από προεπιλογή.

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
el: Η ρύθμιση αυτή έχει αποτελέσματα μόνο εάν η επιλογή Εμφάνιση είναι ενεργοποιημένη.

en: Upload destination
el: Προορισμός αποστολής

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
el: Επιλέξτε πού θα αποθηκεύονται τα τελικά αρχεία. Τα ιδιωτικά αρχεία έχουν σημαντικά μεγαλύτερη επιβάρυνση στην απόδοση από ότι τα δημόσια αρχεία, αλλά σας επιτρέπουν να περιορίζετε την πρόσβαση σε αρχεία μέσα σε αυτό το πεδίο.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
el: Προαιρετικός υποκατάλογος μέσα στον κατάλογο προορισμού όπου θα αποθηκεύονται τα αρχεία. Μην συμπεριλαμβάνετε καθέτους που προηγούνται ή έπονται.

en: Enable <em>Description</em> field
el: Ενεργοποίηση του πεδίου <em>Περιγραφή</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
el: Το πεδίο της περιγραφής επιτρέπει στους χρήστες να δίνουν μια περιγραφή για το αρχείο που στέλνουν.

en: Generic file
el: Γενικό αρχείο

en: Table of files
el: Πίνακας αρχείων

en: Add a new file
el: Προσθήκη νέου αρχείου

en: Include file in display
el: Το αρχείο να συμπεριλαμβάνεται στην εμφάνιση

en: The description may be used as the label of the link to the file.
el: Η περιγραφή μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ετικέτα για το σύνδεσμο προς το αρχείο.

en: All roles may use this format
el: Όλοι οι ρόλοι μπορούν να χρησιμοποιούν αυτόν το μορφότυπο

en: The text format ordering has been saved.
el: Η διάταξη των μορφότυπων κειμένου αποθηκεύτηκε.

en: Add text format
el: Προσθήκη μορφότυπου κειμένου

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
el: Όλοι οι ρόλοι πρέπει να είναι ενεργοποιημένοι για αυτόν το μορφότυπο κειμένου και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει.

en: Filter processing order
el: Σειρά επεξεργασίας φίλτρων.

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
el: Τα ονόματα των μορφότυπων κειμένου πρέπει να είναι μοναδικά. Υπάρχει ήδη μορφότυπος με το όνομα %name.

en: Added text format %format.
el: Ο μορφότυπος κειμένου %format προστέθηκε.

en: The text format %format has been updated.
el: Ο μορφότυπος κειμένου %format ενημερώθηκε.

en: Text formats
el: Μορφότυποι κειμένου

en: Choosing a text format
el: Επιλογή ενός μορφότυπου κειμένου

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
el: Προειδοποίηση: Αυτή η άδεια μπορεί να έχει συνέπειες σχετικά με την ασφάλεια ανάλογα με το πώς έχει ρυθμιστεί ο μορφότυπος κειμένου.

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
el: Μετατρέπει τις αλλαγές γραμμών σε HTML (δηλ. σε ετικέτες <code>&lt;br&gt;</code> και <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
el: Μετατροπή των URLs σε παραπομπές

en: Correct faulty and chopped off HTML
el: Διορθώνει λανθασμένη και αποκομμένη HTML στις καταχωρήσεις

en: Display any HTML as plain text
el: Εμφάνιση οποιασδήποτε HTML ως απλό κείμενο

en: Display basic HTML help in long filter tips
el: Προβολή βασικής βοήθειας για την HTML στις εκτεταμένες συμβουλές φίλτρων

en: Add rel="nofollow" to all links
el: Πρόσθεση rel="nofollow" σε όλους τους συνδέσμους

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
el: Ο ιστοτόπος αυτός επιτρέπει να υποβάλετε περιεχόμενο σε μορφή κώδικα HTML. Αν και το να μάθετε τα πάντα για την HTML μπορεί να είναι επίπονο, είναι πολύ εύκολο να μάθετε να χρησιμοποιείτε λίγες από τις πιο βασικές "ετικέτες" HTML. Αυτός ο πίνακας παρουσιάζει παραδείγματα για κάθε ετικέτα HTML που επιτρέπεται να χρησιμοποιείτε σε αυτόν τον ιστοτόπο.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
el: Οι περισσότεροι ασυνήθιστοι χαρακτήρες μπορούν να πληκτρολογούνται απευθείας χωρίς πρόβλημα.

en: No HTML tags allowed.
el: Δεν επιτρέπονται ετικέτες HTML.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
el: Ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα για να στήσετε και να αρχίσετε να χρησιμοποιείτε τον ιστοτόπο σας:

en: Providing a help reference
el: Παρέχει παραπομπές βοήθειας

en: Image style name
el: Όνομα στυλ εικόνας

en: Select a new effect
el: Επιλέξτε νέο εφέ

en: Select an effect to add.
el: Επιλέξτε ένα εφέ για προσθήκη.

en: The image effect was successfully applied.
el: Το εφέ της εικόνας εφαρμόστηκε επιτυχώς.

en: Style name
el: Όνομα στυλ

en: Create new style
el: Δημιουργία νέου στυλ

en: Style %name was created.
el: Το νέο στυλ %name δημιουργήθηκε.

en: Replacement style
el: Στυλ αντικατάστασης

en: Optionally select a style before deleting %style
el: Προαιρετικά επιλέξτε ένα στυλ πριν τη διαγραφή του %style

en: Update effect
el: Ενημέρωση εφέ

en: Add effect
el: Προσθήκη εφέ

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε το εφέ @effect από το στυλ εικόνας %style;

en: The image effect %name has been deleted.
el: Το εφέ εικόνας %name διαγράφηκε.

en: Width and height can not both be blank.
el: Το πλάτος και το ύψος δεν μπορούν να είναι και τα δύο κενά.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
el: Το τμήμα της εικόνας που θα διατηρηθεί κατά την περικοπή.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
el: Το χρώμα παρασκηνίου που θα χρησιμοποιηθεί στις περιοχές της εικόνας που θα εκτεθούν μετά την περιστροφή. Χρησιμοποιήστε δεκαεξαδικές τιμές χρώματος που χρησιμοποιούνται στον ιστό (#FFFFFF για το λευκό, #000000 για το μαύρο). Αφήστε το κενό για διαφάνεια στις εικόνες που την υποστηρίζουν.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
el: Δεν υπάρχουν εφέ για αυτό το στυλ. Προσθέστε ένα, επιλέγοντας από την αναδυόμενη λίστα παρακάτω.

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
el: Η αλλαγή μεγέθους θα δημιουργήσει μια εικόνα με ακριβείς διαστάσεις. Αυτό μπορεί να προκαλέσει παραμορφώσεις όπως δυσανάλογη έκταση (τράβηγμα) ή συρρίκνωση της εικόνας.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
el: Η κλιμάκωση θα διατηρήσει τις αναλογίες της πρωτότυπης εικόνας. Αν καθοριστεί μόνο η μία διάσταση, η άλλη διάσταση θα υπολογιστεί.

en: Scale and crop
el: Κλιμάκωση και περικοπή

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
el: Η κλιμάκωση και περικοπή θα διατηρήσει τις αναλογίες της πρωτότυπης εικόνας, και μετά θα κάνει αποκοπή στη μεγαλύτερη διάστασή της. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο για τη δημιουργία τετράγωνων μικρογραφιών, χωρίς να γίνει παραμόρφωση με έκταση της εικόνας.

en: Desaturate
el: Αποχρωματισμός

en: Desaturate converts an image to grayscale.
el: Ο αποχρωματισμός μετατρέπει μια εικόνα σε κλίμακα του γκρι.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
el: Η περιστροφή μιας εικόνας μπορεί να προκαλέσει αύξηση των διαστάσεών της για να χωρέσει διαγωνίως.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η αλλαγή μεγέθους της εικόνας απέτυχε χρησιμοποιώντας την εργαλειοθήκη %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η κλιμάκωση της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η περικοπή της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η κλιμάκωση και περικοπή της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Ο αποχρωματισμός της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η περιστροφή της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
el: Αν δεν αποσταλεί καμία εικόνα, θα εμφανίζεται αυτή η εικόνα.

en: Enable <em>Alt</em> field
el: Ενεργοποίηση του πεδίου <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
el: Ενεργοποίηση του πεδίου <em>Title</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
el: Η ιδιότητα title χρησιμοποιείται σαν περιγραφή όταν το ποντίκι σύρεται πάνω από την εικόνα.

en: Preview image style
el: Στυλ εικόνας στην προεπισκόπιση

en: no preview
el: χωρίς προεπισκόπηση

en: The preview image will be shown while editing the content.
el: Η εικόνα προεπισκόπισης θα φαίνεται κατά την επεξεργασία του περιεχομένου.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
el: Τα στυλ εικόνων συνήθως παρέχουν διάφορα μεγέθη μικρογραφίας με κλιμάκωση και περικοπή μιας εικόνας, αλλά επίσης και τη δυνατότητα να προσθέσετε διάφορα εφέ πριν από την εμφάνισή της. Όταν μια εικόνα εμφανίζεται με ένα στυλ, δημιουργείται ένα νέο αρχείο ενώ η αρχική πρωτότυπη εικόνα παραμένει αμετάβλητη.

en: Administer image styles
el: Διαχείριση στυλ εικόνων

en: No defined styles
el: Δεν έχουν οριστεί στυλ

en: Error generating image.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία της εικόνας.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία της παράγωγης εικόνας που βρίσκεται στο %path.

en: Failed to create style directory: %directory
el: Απέτυχε η δημιουργία του καταλόγου:  %directory των στυλ

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
el: Το προσωρινά αποθηκευμένο αρχείο εικόνας %destination υπάρχει ήδη. Ενδεχομένως να υπάρχουν προβλήματα με την διευθέτηση επανεγγραφής (rewrite).

en: Image styles
el: Στυλ εικόνων

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
el: Ρύθμιση παραμέτρων των στυλ που χρησιμοποιούνται στις εικόνες όπως η αλλαγή μεγέθους και άλλα εφέ κατά την εμφάνισή τους.

en: Edit image effect
el: Επεξεργασία εφέ εικόνας

en: Delete image effect
el: Διαγραφή εφέ εικόνας

en: Add image effect
el: Προσθήκη εφέ εικόνας

en: Detection method
el: Μέθοδος ανίχνευσης

en: Part of the URL that determines language
el: Τμήμα της διεύθυνσης URL που καθορίζει τη γλώσσα

en: Request/session parameter
el: Παράμετρος αίτησης/συνόδου

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
el: Όνομα της παραμέτρου αίτησης/συνόδου που χρησιμοποιείται για τον προσδιορισμό της επιθυμητής γλώσσας.

en: Date type
el: Τύπος ημερομηνίας

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
el: Καθορίστε τη γλώσσα από μία παράμετρο αίτησης/συνόδου. Παράδειγμα: "http://example.com?language=el" ορίζει τη γλώσσα στα Ελληνικά βάσει της χρήσης του "el" μέσα στην παράμετρο "language".

en: Administer languages
el: Διαχείριση γλωσσών

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
el: Η σειρά των μεθόδων ανίχνευσης γλώσσας για το περιεχόμενο. Αν μια έκδοση περιεχομένου είναι διαθέσιμη στην ανιχνευθείσα γλώσσα, θα προβληθεί.

en: Language switcher (@type)
el: Εναλλαγή γλώσσας (@type)

en: Detection and selection
el: Ανίχνευση και επιλογή

en: URL language detection configuration
el: Ρυθμίσεις ανίχνευσης γλώσσας από τη διεύθυνση URL

en: Session language detection configuration
el: Ρυθμίσεις ανίχνευσης γλώσσας με τη σύνοδο.

[ctx: Long month name]
en: January
el: Ιανουάριος

[ctx: Long month name]
en: February
el: Φεβρουάριος

[ctx: Long month name]
en: March
el: Μάρτιος

[ctx: Long month name]
en: April
el: Απρίλιος

[ctx: Long month name]
en: May
el: Μάιος

[ctx: Long month name]
en: June
el: Ιούνιος

[ctx: Long month name]
en: July
el: Ιούλιος

[ctx: Long month name]
en: August
el: Αύγουστος

[ctx: Long month name]
en: September
el: Σεπτέμβριος

[ctx: Long month name]
en: October
el: Οκτώβριος

[ctx: Long month name]
en: November
el: Νοέμβριος

[ctx: Long month name]
en: December
el: Δεκέμβριος

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
el: Οι παραπομπές του μενού που δεν είναι ενεργοποιημένες δεν θα εμφανίζονται σε κανένα μενού.

en: Show as expanded
el: Σε ανάπτυξη

en: Parent link
el: Γονικό στοιχείο

en: Managing menus
el: Διαχείριση μενού

en: <em>Edit @type</em> @title
el: <em>Επεξεργασία @type</em> @title

en: Revision log message
el: Μήνυμα καταγραφής αναθεωρήσεων

en: User permissions
el: Άδειες χρήστη

en: User verification status in comments
el: Καθεστώς επαλήθευσης χρήστη στα σχόλια

en: Enter a valid IP address.
el: Εισάγετε μια έγκυρη διεύθυνση IP.

en: The IP address %ip was deleted.
el: Η διεύθυνση IP %ip διαγράφηκε.

en: Deleted %ip
el: Η %ip διαγράφηκε

en: Tokens related to uploaded files.
el: Διακριτικά σύμβολα σχετικά με τα αποστελλόμενα αρχεία.

en: Public files
el: Δημόσια αρχεία

en: Public local files served by the webserver.
el: Δημόσια τοπικά αρχεία που μεταφέρονται από τον διακομιστή ιστοσελίδων.

en: Private local files served by Drupal.
el: Ιδιωτικά αρχεία που μεταφέρονται από το Drupal.

en: Temporary files
el: Προσωρινά αρχεία

en: Temporary local files for upload and previews.
el: Προσωρινά τοπικά αρχεία για αποστολή και προεπισκόπηση.

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
el: Ο κωδικός σας δεν αποθηκεύεται στη βάση δεδομένων και χρησιμοποιείται μόνο για να δημιουργήσει μια σύνδεση.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
el: Η σύνδεση θα δημιουργηθεί μεταξύ του διακομιστή ιστοσελίδων και του υπολογιστή που φιλοξενεί τα αρχεία του διακομιστή ιστοσελίδων. Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, αυτός είναι ο ίδιος υπολογιστής, έτσι το "localhost" είναι σωστό.

en: Delete IP address
el: Διαγραφή διεύθυνσης IP

en: Translating content
el: Μετάφραση περιεχομένου

en: Contact forms
el: Φόρμες επικοινωνίας

en: Entity ID
el: ID οντότητας

en: Image style
el: Στυλ εικόνας

en: Internet
el: Διαδίκτυο

en: Author textfield
el: Πεδίο κειμένου συντάκτη

en: Overview of fields on all entity types.
el: Επισκόπηση των πεδίων σε όλους τους τύπους οντότητας.

en: Terminology
el: Ορολογία

en: Severity level
el: Επίπεδο σοβαρότητας

en: all languages
el: όλες οι γλώσσες

en: %module module installed.
el: Η μονάδα %module εγκαταστάθηκε.

en: Administer text formats and filters
el: Διαχείριση μορφότυπων κειμένου και φίλτρων

en: @type language detection
el: @type ανίχνευση γλώσσας

en: Use the detected interface language.
el: Χρήση της γλώσσας διεπαφής που εντοπίστηκε.

en: Convert to lowercase
el: Μετατροπή σε πεζούς χαρακτήρες

en: The date the comment was most recently updated.
el: Η πιο πρόσφατη ημερομηνία ενημέρωσης του σχολίου.

en: Comment posted: %subject.
el: Καταχωρήθηκε το σχόλιο: %subject.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
el: Αυτό το πεδίο είναι απενεργοποιημένο επειδή δεν έχετε τις κατάλληλες άδειες για να το επεξεργαστείτε.

en: The location of the file relative to Drupal root.
el: Η τοποθεσία του αρχείο σε σχέση με τον ριζικό φάκελο του Drupal.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
el: Το επιλεγμένο αρχείο %filename δεν μπόρεσε να απεσταλλεί. Μόνο αρχεία από τους παρακάτω τύπους αρχείων επιτρέπονται: %extensions.

en: %field cannot contain any markup.
el: Το %field δεν μπορεί να περιέχει οποιαδήποτε σήμανση.

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
el: Το πρόθεμα του πίνακα της βάσης δεδομένων που έχετε εισάγει, %prefix, δεν είναι έγκυρο. Το πρόθεμα του πίνακα μπορεί να περιέχει μόνο αλφαριθμητικούς χαρακτήρες, τελείες και κάτω παύλες.

en: Default settings file
el: Προεπιλεγμένο αρχείο ρυθμίσεων.

en: The default settings file does not exist.
el: Το προεπιλεγμένο αρχείο ρυθμίσεων δεν υπάρχει.

en: Show row weights
el: Εμφάνιση των βαρυτήτων γραμμών

en: Hide row weights
el: Απόκρυψη των βαρυτήτων γραμμών

en: %name: the value may be no less than %min.
el: %name: η τιμή δεν μπορεί να είναι μικρότερη aπό %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
el: %name: η τιμή μπορεί να είναι όχι μεγαλύτερη από %max.

en: Custom display settings
el: Προσαρμοσμένες ρυθμίσεις εμφάνισης

en: Comment type
el: Τύπος σχολίου

en: None (original image)
el: Κανένα (αρχική εικόνα)

en: Edit translations
el: Επεξεργασία μεταφράσεων

en: Exit block region demonstration
el: Έξοδος από την επίδειξη των περιοχών των μπλοκ

en: Database log messages to keep
el: Μηνύματα που θα διατηρούνται στο ημερολόγιο της βάσης δεδομένων

en: Recent log messages
el: Πρόσφατα μηνύματα ημερολογίου καταγραφής

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
el: Ορίστε μία συμβολοσειρά η οποία θα χρησιμοποιηθεί σαν επίθεμα στην τιμή, όπως 'μ', 'kb/s'. Αφήστε το κενό για κανένα επίθεμα. Ξεχωρίστε τον ενικό και τον πληθυντικό με έναν χαρακτήρα καθέτου ('λίρα|λίρες').

en: Thousand marker
el: Διαχωριστής χιλιάδας

en: Display prefix and suffix.
el: Εμφάνιση προθέματος και επιθέματος.

en: Display with prefix and suffix.
el: Εμφάνιση με πρόθεμα και επίθεμα.

en: - Select a value -
el: - Επιλέξτε μία τιμή -

en: No field is displayed.
el: Δεν εμφανίζεται κανένα πεδίο.

en: No field is hidden.
el: Κανένα πεδίο δεν είναι κρυφό.

en: Format settings:
el: Ρυθμίσεις μορφής:

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
el: Οι μορφότυποι κειμένου εμφανίζονται στις σελίδες επεξεργασίας περιεχομένου με τη σειρά που ορίζεται σε αυτή τη σελίδα. Ο πρώτος μορφότυπος κειμένου που είναι διαθέσιμος για κάποιον χρήστη θα είναι και ο προεπιλεγμένος.

en: Link image to
el: Σύνδεσμος εικόνας στο

en: Image style: @style
el: Στυλ εικόνας: @style

en: Linked to content
el: Σύνδεσμος στο περιεχόμενο

en: Linked to file
el: Σύνδεσμος στο αρχείο

en: Run cron every
el: Εκτέλεση του cron κάθε

en: View mode
el: Τρόπος προβολής

en: Weight for @block block
el: Βαρύτητα για το μπλοκ @block

en: Region for @block block
el: Περιοχή για το μπλοκ @block

en: Post comments
el: Δημοσίευση σχολίων

en: Skip comment approval
el: Παράβλεψη έγκρισης σχολίων

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να απενεργοποιήσετε το μορφότυπο κειμένου %format?

en: Disabled text format %format.
el: Ο μορφότυπος κειμένου %format απενεργοποιήθηκε.

en: Text Formats
el: Μορφότυποι κειμένου

en: Disable text format
el: Απενεργοποίηση μορφότυπου κειμένου

en: Reference for usage, configuration, and modules.
el: Αναφορές που αφορούν τη χρήση, παραμετροποιήσεις και τις μονάδες.

en: Changed date
el: Αλλαγμένη ημερομηνία

en: Nothing
el: Τίποτα

en: Update @title
el: Ενημέρωση @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
el: Ένα μοναδικό μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα. Μπορεί να περιέχει μόνο μικρά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα πρέπει να περιέχει μοναδικούς χαρακτήρες.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα πρέπει να περιέχει μόνο μικρά γράμματα, αριθμούς και παύλες.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα είναι ήδη σε χρήση. Πρέπει να είναι μοναδικό.

en: Weight for @title
el: Βάρος για τον @title

en: Weight for row @number
el: Βάρος για τη γραμμή @number

en: Label display for @title
el: Εμφάνιση ετικέτας για το @title

en: Formatter for @title
el: Μορφοποιητής για το @title

en: Parents for @title
el: Γονείς για το @title

en: Weight for new file
el: Βάρος νέου αρχείου

en: Choose a file
el: Επιλέξτε αρχείο

en: Weight for new effect
el: Βάρος για το νέο εφέ

en: URL fallback
el: Εφεδρική διεύθυνση URL

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
el: Χρησιμοποιήστε μία ήδη ανιχνευμένη γλώσσα για τα URL εάν δεν βρεθεί καμία γλώσσα.

en: The comment author's name.
el: Το όνομα του συντάκτη του σχολίου.

en: Next steps
el: Επόμενα βήματα

en: @driver_name settings
el: Ρυθμίσεις @driver_name

en: No fields are present yet.
el: Δεν υπάρχουν ακόμα πεδία.

[ctx: Font weight]
en: Strong
el: Ισχυρό
    στο πλαίσιο: Βαρύτητα γραμματοσειράς

en: String settings
el: Ρυθμίσεις αλφαριθμητικού

en: Use field label instead of the "On value" as label
el: Χρήση της ετικέτας του πεδίου αντί για το "Στην τιμή" ως ετικέτα

en: Center left
el: Κέντρο αριστερά

en: Center right
el: Κέντρο δεξιά

en: Date and time of when the comment was created.
el: Ημερομηνία και ώρα που το σχόλιο δημιουργήθηκε.

en: Date and time of when the comment was last updated.
el: Ημερομηνία και ώρα που το σχόλιο ενημερώθηκε για τελευταία φορά.

en: Last comment CID
el: CID τελευταίου σχολίου

en: Last Comment
el: Τελευταίο σχόλιο

en: The extension of the file.
el: Η επέκταση του αρχείου.

en: Not specified
el: Δεν προσδιορίζεται

[ctx: ampm]
en: am
el: πμ

[ctx: ampm]
en: pm
el: μμ

en: Paste your configuration here
el: Επικολήστε τις ρυθμίσεις σας εδώ

en: Import configuration
el: Εισαγωγή ρυθμίσεων

en: Recipient ID
el: ID παραλήπτη

en: Language selection
el: Επιλογή γλώσσας

en: Delete all translations
el: Διαγραφή όλων των μεταφράσεων

en: Logo settings
el: Ρυθμίσεις λογότυπου

en: Delete field.
el: Διαγραφή πεδίου.

[ctx: Sort order]
en: Numerical
el: Αριθμητικό

en: The comment UUID.
el: Το UUID του σχολίου.

en: The file UUID.
el: Το UUID του αρχείου.

en: Field item
el: Στοιχείο πεδίου

en: Delete translation
el: Διαγραφή μετάφρασης

en: Changes to the style have been saved.
el: Οι τροποποιήσεις στο στυλ αποθηκεύτηκαν.

en: Media query
el: Ερώτημα πολυμέσων (media query)

en: The block could not be saved.
el: Δεν ήταν δυνατό να αποθηκευτεί το μπλοκ.

en: Datetime
el: Ημερομηνία και Ώρα

en: Curaçao
el: Κουρασάο

en: Réunion
el: Ρεϋνιόν

en: Sint Maarten
el: Άγιος Μαρτίνος

en: An autocomplete text field.
el: Ένα αυτοσυμπληρούμενο πεδίο κειμένου.

en: Display the label of the referenced entities.
el: Εμφανίζει την ετικέτα των αναφερόμενων οντοτήτων.

en: Rendered entity
el: Απεικονιζόμενη οντότητα

en: Link label to the referenced entity
el: Σύνδεση ετικέτας με την αναφερόμενη οντότητα

en: Link to the referenced entity
el: Σύνδεση με την αναφερόμενη οντότητα

en: Rendered as @mode
el: Απεικονίζεται ως @mode

en: Language types
el: Τύποι γλώσσας

en: Add view mode
el: Προσθήκη τρόπου προβολής

en: Default date
el: Προκαθορισμένη ημερομηνία

en: Date value
el: Τιμή ημερομηνίας

en: Entity reference
el: Αναφορά οντότητας

en: @name field is required.
el: Το πεδίο @name είναι απαραίτητο.

en: Fields pending deletion
el: Πεδία προς αναμονή διαγραφής

en: Translations of %label
el: Μεταφράσεις του %label

en: This translation is published
el: Αυτή η μετάφραση είναι δημοσιευμένη

en: Translate any entity
el: Μετάφραση οποιασδήποτε οντότητας

en: Database settings
el: Ρυθμίσεις βάσης δεδομένων

en: Change handler
el: Αλλαγή χειριστή

en: Autocomplete (Tags style)
el: Αυτόματη συμπλήρωση (Στυλ ετικετών)

en: Restrict images to this site
el: Περιορισμός εικόνων σε αυτόν τον ιστότοπο

en: Maximum dimensions
el: Μέγιστες διαστάσεις

en: banned IP addresses
el: αποκλεισμένες διευθύνσεις IP

en: The IP address %ip has been banned.
el: Η διεύθυνση IP %ip έχει αποκλειστεί.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
el: Ο δείκτης προόδου "throbber" δε δείχνει την πρόοδο της αποστολής αλλά καταλαμβάνει λιγότερο χώρο. Η μπάρα προόδου είναι χρήσιμη για την παρακολούθηση αποστολής μεγάλων αρχείων.

en: Manage form display
el: Διαχείριση εμφάνισης φόρμας

en: <em>Title</em> field required
el: Το πεδίο <em>Τίτλος</em> είναι απαραίτητο

en: Author uid
el: Uid συντάκτη

en: Logo path
el: Διαδρομή λογότυπου

en: Apostrophe
el: Απόστροφος

en: Date in the form of CCYYMMDD.
el: Ημερομηνία στη μορφή CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
el: Ημερομηνία στη μορφή YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
el: Ημερομηνία στη μορφή YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
el: Ημερομηνία στη μορφή ΜΜ (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
el: Ημερομηνία στη μορφή DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
el: Ημερομηνία στη μορφή WW (01 - 53).

en: Last comment uid
el: Uid τελευταίου σχολίου

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
el: Η αναζήτησή σας χρησιμοποίησε υπερβολικά πολλές εκφράσεις AND/OR. Μόνο οι αρχικοί @count όροι συμπεριλήφθηκαν στην αναζήτηση.

en: The selected selection handler is broken.
el: Ο επιλεγμένος χειριστής επιλογής είναι χαλασμένος.

en: Contextual Links
el: Συναφείς σύνδεσμοι

en: Display fields in a contextual links menu.
el: Εμφάνιση των πεδίων σε μενού συναφών συνδέσμων.

en: Third party settings
el: Ρυθμίσεις τρίτων

en: Date/time format
el: Μορφότυπος ημερομηνίας/ώρας

en: Enable translation
el: Ενεργοποίηση μετάφρασης

en: Default translation
el: Προκαθορισμενη μετάφραση

en: This field supports tokens.
el: Το πεδίο υποστηρίζει τα σύμβολα αντικατάστασης.

en: There was a problem creating field %label: @message
el: Παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα στη δημιουργία του πεδίου %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
el: Ένα μηχανικώς αναγνώσιμο από τη μηχανή όνομα που να περιέχει γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
el: Αν δεν αποσταλεί εικόνα, αυτή η εικόνα θα εμφανίζεται στην οθόνη και θα υπερισχύει της προκαθορισμένης εικόνας του πεδίου.

en: No blocked IP addresses available.
el: Δεν υπάρχουν μπλοκαρισμένες διευθύνσεις IP.

en: Comment Statistics
el: Στατιστικά σχολίων

en: Breakpoint
el: Σημείο διακοπής

en: Needs to be updated
el: Χρειάζεται ενημέρωση

en: Does not need to be updated
el: Δε χρειάζεται ενημέρωση

en: Edit comment @subject
el: Επεξεργασία σχολίου @subject

en: The URL %url is not valid.
el: Το URL %url δεν είναι έγκυρο.

en: Revision user
el: Χρήστης αναθεώρησης

en: Unknown (@langcode)
el: Άγνωστο (@langcode)

en: %name field is not in the right format.
el: Το πεδίο %name δεν έχει τη σωστή μορφοποίηση.

en: %name is not a valid number.
el: Το %name δεν είναι έγκυρος αριθμός.

en: %name must be a valid color.
el: Το %name πρέπει να είναι ένα έγκυρο χρώμα.

en: Theme hook %hook not found.
el: Η άγκυρα %hook για τη θεματική παραλλαγή δε βρέθηκε.

en: Boolean value
el: Τιμή Boolean

en: The referenced entity
el: Η αναφερόμενη οντότητα

en: Integer value
el: Ακέραια τιμή

en: Language object
el: Αντικείμενο γλώσσας

en: Text value
el: Τιμή κειμένου

en: Show all columns
el: Εμφάνιση όλων των στηλών

en: List additional actions
el: Λίστα πρόσθετων ενεργειών

en: This IP address is already banned.
el: Αυτή η διεύθυνση IP έχει ήδη αποκλειστεί.

en: You may not ban your own IP address.
el: Δεν επιτρέπεται να αποκλείσετε τη δική σας διεύθυνση IP.

en: Banning IP addresses
el: Αποκλεισμός διευθύνσεων IP

en: IP addresses listed here are banned from your site. Banned addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
el: Οι διευθύνσεις IP που καταγράφονται εδώ έχουν αποκλειστεί από τον ιστότοπό σας. Στις αποκλεισμένες διευθύνσεις έχει απαγορευθεί εντελώς η πρόσβαση στον ιστότοπο και αντί αυτού βλέπουν ένα σύντομο μήνυμα που εξηγεί την κατάσταση.

en: Ban IP addresses
el: Αποκλεισμός διευθύνσεων IP

en: IP address bans
el: Αποκλείσμοί διευθύνσεων IP

en: Add rel="nofollow" to links
el: Προσθήκη rel="nofollow" στους συνδέσμους

en: Show URL only
el: Προβολή URL μόνο

en: Add rel="@rel"
el: Προσθήκη rel="@rel"

en: Thin space
el: Λεπτό κενό

en: Edit style %name
el: Επεξεργασία στυλ %name

en: Source text only, no translations
el: Μόνο κείμενο προέλευσης, χωρίς μεταφράσεις

en: User interface translation
el: Μετάφραση διεπαφής χρήστη

en: Author's preferred language
el: Γλώσσα προτίμησης του συγγραφέα

en: Briefly describe the changes you have made.
el: Συνοπτικά περιγράψτε τις αλλαγές που κάνατε.

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
el: Χρήση του προκαθορισμένου εικονιδίου συντόμευσης που παρέχεται από την θεματική παραλλαγή

en: A language object.
el: Ένα αντικείμενο γλώσσας.

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
el: Όλων των ειδών οι οντότητες, π.χ. κόμβοι, σχόλια ή χρήστες.

en: An entity field referencing a language.
el: Ένα πεδίο οντότητας αναφερόμενο σε μια γλώσσα.

en: An entity field containing an entity reference.
el: Ένα πεδίο οντότητας που περιέχει μια αναφορά οντότητας.

en: Site's default language (@lang_name)
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα του ιστότοπου (@lang_name)

en: Breakpoints can be organized into groups. Modules and themes should use groups to separate out breakpoints that are meant to be used for different purposes, such as breakpoints for layouts or breakpoints for image sizing.
el: Τα breakpoints μπορούν να οργανώνονται σε ομάδες. Οι μονάδες και οι θεματικές παραλλαγές πρέπει να χρησιμοποιούν ομάδες για τον διαχωρισμό των breakpoints που προορίζονται να χρησιμοποιηθούν για διαφορετικούς σκοπούς, όπως είναι τα breakpoints για διατάξεις ή τα breakpoints για μεγέθη εικόνων.

en: Save and manage fields
el: Αποθήκευση και συνέχεια στη διαχείριση πεδίων

en: Checked available interface translation updates for one project. | Checked available interface translation updates for @count projects.
el[0]: Ελέγχθηκαν οι διαθέσιμες ενημερώσεις μεταφράσεων διεπαφής για ένα έργο.
el[1]: Ελέγχθηκαν οι διαθέσιμες ενημερώσεις μεταφράσεων διεπαφής για @count έργα.

en: Available translation updates
el: Διαθέσιμες ενημερώσεις μεταφράσεων

en: Get a status report about available interface translations for your installed modules and themes.
el: Λήψη αναφοράς κατάστασης σχετικά με διαθέσιμες ενημερώσεις μεταφράσεων διεπαφής για τις εγκατεστημένες μονάδες και θεματικές παραλλαγές.

en: Are you sure you want to unblock %ip?
el: Θέλετε να άρετε τον αποκλεισμό της %ip;

en: Another request may be synchronizing configuration already.
el: Μια άλλη αίτηση μπορεί ήδη να συγχρονίζει τις ρυθμίσεις.

en: The configuration was imported successfully.
el: Η ρύθμιση εισήχθη με επιτυχία.

en: @count new | @count new
el[0]: @count νέο
el[1]: @count νέα

en: @count changed | @count changed
el[0]: @count διαφοροποιημένο
el[1]: @count διαφοροποιημένα

en: @count removed | @count removed
el[0]: @count αφαιρεμένο
el[1]: @count αφαιρεμένα

en: Synchronize configuration
el: Συγχρονισμός ρυθμίσεων

en: Breakpoint group
el: Ομάδα σημείων διακοπής

en: Block types
el: Τύποι μπλοκ

en: No item selected.
el: Δεν έχει επιλεγεί κανένα στοιχείο.

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε την ετικέτα %label του τύπου οντότητας @entity-type;

en: The @entity-type %label has been deleted.
el: Η ετικέτα %label του τύπου οντότητας @entity-type έχει διαγραφεί.

en: Edit %label
el: Επεξεργασία %label

en: Add @bundle
el: Προσθήκη @bundle

en: Reference type
el: Τύπος αναφοράς

en: South Sudan
el: Νότιο Σουδάν

en: Custom output for TRUE
el: Προσαρμοσμένη εμφάνιση για TRUE

en: Custom output for FALSE
el: Προσαρμοσμένη εμφάνιση για FALSE

en: Place block
el: Τοποθέτηση μπλοκ

en: Port number
el: Αριθμός πόρτας

en: Update form
el: Φόρμα ενημέρωσης

en: HTTP Basic Authentication
el: HTTP Βασική Πιστοποίηση

en: File added
el: Το αρχείο προστέθηκε

en: File removed
el: Το αρχείο αφαιρέθηκε

en: Translate configuration
el: Επιλογές μετάφρασης

en: Translations directory
el: Κατάλογος μεταφράσεων

en: The translations directory does not exist.
el: Ο κατάλογος μεταφράσεων δεν υπάρχει.

en: The translations directory is not readable.
el: Ο κατάλογος μεταφράσεων δεν είναι αναγνώσιμος.

en: The translations directory is not writable.
el: Ο κατάλογος μεταφράσεων δεν είναι εγγράψιμος.

en: The translations directory is writable.
el: Ο κατάλογος μεταφράσεων είναι εγγράψιμος.

en: The translation server is offline.
el: Ο διακομιστής μεταφράσεων είναι εκτός σύνδεσης.

en: The translation server is online.
el: Ο διακομιστής μεταφράσεων είναι σε σύνδεση.

en: The %language translation is not available.
el: Η %language μετάφραση δεν είναι διαθέσιμη.

en: The %language translation is available.
el: Η %language μετάφραση είναι διαθέσιμη.

en: The %language translation could not be downloaded.
el: Η %language μετάφραση δεν μπορεί να μεταφορτωθεί.

en: Not blank
el: Όχι κενό

en: You have unsaved changes.
el: Έχετε αλλαγές που δεν έχουν αποθηκευτεί.

en: @type %info has been created.
el: Το %info του @type δημιουργήθηκε.

en: @type %info has been updated.
el: Το %info του @type ενημερώθηκε.

en: @type: added %info.
el: @type: προστέθηκε %info.

en: @type: updated %info.
el: @type: ενημερώθηκε %info.

en: The revision ID.
el: Το ID της αναθεώρησης.

en: The comment language code.
el: Ο κωδικός γλώσσας του σχολίου.

en: The block type.
el: Ο τύπος του μπλοκ.

en: Output the block in this view mode.
el: Εμφάνιση του μπλοκ με αυτό τον τρόπο προβολής.

en: Select the region where this block should be displayed.
el: Επιλέξτε την περιοχή όπου θα πρέπει να εμφανίζεται αυτό το μπλοκ.

en: Toolbar configuration
el: Ρυθμίσεις εργαλειοθήκης

en: No styles configured
el: Δεν έχουν ρυθμιστεί στυλ

en: The comment author's home page address.
el: Η διεύθυνση της αρχικής σελίδας του συντάκτη του σχολίου.

en: The time that the comment was created.
el: Η ώρα που το σχόλιο δημιουργήθηκε.

en: The time that the comment was last edited.
el: Η ώρα που το σχόλιο επεξεργάστηκε τελευταία φορά.

en: Send copy to sender
el: Στείλε αντίγραφο στον αποστολέα

en: Selected user
el: Επιλεγμένος χρήστης

en: The sender's name
el: Το όνομα του αποστολέα

en: The name of the person that is sending the contact message.
el: Το όνομα του προσώπου που στέλνει το μήνυμα επικοινωνίας.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
el: Να σταλεί αντίγραφο του μηνύματος στον αποστολέα.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
el: Το ID του παραλήπτη για προσωπικά μηνύματα επικοινωνίας.

en: Choose the type of date to create.
el: Επιλέξτε τον τύπο ημερομηνίας που θα δημιουργηθεί.

en: Date only
el: Μόνο ημερομηνία

en: Set a default value for this date.
el: Ορίστε μια προκαθορισμένη τιμή για αυτή την ημερομηνία.

en: AM/PM
el: ΠΜ/ΜΜ

en: The %field date is required.
el: Το πεδίο %field ημερομηνίας είναι απαραίτητο.

en: The %field date is invalid.
el: Το πεδίο %field ημερομηνίας δεν είναι έγκυρο.

en: Format: @display
el: Μορφότυπος: @display

en: Month/Day/Year
el: Μήνας/Ημέρα/Έτος

en: Day/Month/Year
el: Ημέρα/Μήνας/Έτος

en: Year/Month/Day
el: Έτος/Μήνας/Ημέρα

en: Time type
el: Τύπος ώρας

en: Text formats and editors
el: Μορφότυποι και επεξεργαστές κειμένου

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
el: Το κείμενο που θα εμφανίζεται μέσα στο πεδίο μέχρι να εισαχθεί μία τιμή. Αυτό το βοηθητικό στοιχείο είναι συνήθως παράδειγμα αναμενόμενης τιμής ή σύντομη περιγραφή της αναμενόμενου μορφότυπου.

en: Type of item to reference
el: Πληκτρολογήστε το στοιχείο αναφοράς

en: Reference method
el: Μέθοδος αναφοράς

en: @entity_type selection
el: Επιλογή @entity_type

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
el: Επιλέξτε τη μέθοδο που χρησιμοποιείται για τη συλλογή προτάσεων αυτόματης συμπλήρωσης. Σημειώστε ότι το <em>Περιέχει</em> μπορεί να προκαλέσει θέματα απόδοσης σε ιστοτόπους με χιλιάδες οντότητες.

en: %entity_label: Administer fields
el: %entity_label: Διαχείριση πεδίων

en: %entity_label: Administer display
el: %entity_label: Διαχείριση εμφάνισης

en: Allowed number of values
el: Επιτρεπόμενος αριθμός τιμών

en: Number of values is required.
el: Το πλήθος των τιμών είναι απαραίτητο.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
el: Απεριόριστος αριθμός αρχείων μπορεί να αποσταλεί σε αυτό το πεδίο.

en: The file ID.
el: Το ID του αρχείου.

en: The file language code.
el: Ο κωδικός γλώσσας του αρχείου.

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
el: Δε βρέθηκε η πηγαία εικόνα στη διαδρομή %source_image_path κατά την προσπάθεια δημιουργίας παράγωγων εικόνων στη διαδρομή %derivative_path.

en: Show language selector on create and edit pages
el: Κάνε ορατό τον επιλογέα γλώσσας στις σελίδες δημιουργίας και επεξεργασίας.

en: The language is not @languages.
el: Η γλώσσα δεν είναι @languages.

en: The language is @languages.
el: Η γλώσσα είναι @languages.

en: Translation file not found: @uri.
el: Δε βρέθηκε το αρχείο μετάφρασης: @uri.

en: Unable to download translation file @uri.
el: Δεν είναι δυνατή η λήψη του αρχείου μετάφρασης @uri.

en: One translation files could not be checked. See the log for details. | @count translation files could not be checked. See the log for details.
el[0]: Ένα αρχείο μετάφρασης δεν ήταν δυνατό να ελεγχθεί. Για λεπτομέρεις δείτε την καταγραφή συμβάντων.
el[1]: @count αρχεία μεταφράσεων δεν ήταν δυνατό να ελεγχθούν. Για λεπτομέρεις δείτε την καταγραφή συμβάντων.

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
el: Εισαγωγή αρχείου μετάφρασης: %filename (@percent%).

en: The configuration was successfully updated. There are %number configuration objects updated.
el: Η παραμετροποίηση ενημερώθηκε με επιτυχία. Ενημερώθηκαν %number αντικείμενα παραμετροποίησης.

en: Translations imported: %number added, %update updated, %delete removed.
el: Εισήχθησαν μεταφράσεις: %number προστέθηκαν, %update ενημερώθηκαν, %delete αφαιρέθηκαν.

en: The configuration was successfully updated. %number configuration objects updated.
el: Η παραμετροποίηση ενημερώθηκε με επιτυχία. Ενημερώθηκαν %number αντικείμενα παραμετροποίησης.

en: One translation file imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed. | @count translation files imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed.
el[0]: Εισήχθει ένα αρχείο μετάφρασης. %number μεταφράσεις προστέθηκαν, %update μεταφράσεις ενημερώθηκαν και %delete μεταφράσεις διαγράφηκαν.
el[1]: @count αρχεία μεταφράσεων εισήχθησαν. %number  μεταφράσεις προστέθηκαν, %update μεταφράσεις ενημερώθηκαν και %delete μεταφράσεις διαγράφηκαν.

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details.
el[0]: Μια μετάφραση παραλείφθηκε λόγω μη επιτρεπόμενης ή ακατάλληλης HTML. Κοιτάξτε στο log για λεπτομέρειες.
el[1]: @count μεταφράσεις παραλείφθηκαν λόγω μη επιτρεπόμενης ή ακατάλληλης HTML. Κοιτάξτε στο log για λεπτομέρειες.

en: Checking translations
el: Έλεγχος μεταφράσεων

en: Updating translations
el: Ενημέρωση μεταφράσεων

en: Error importing translation files
el: Σφάλμα στην εισαγωγή αρχείων μετάφρασης

en: Updating translations.
el: Ενημέρωση μετραφράσεων.

en: Translation source
el: Προέλευση μετάφρασης

en: The time that the current revision was created.
el: Η ώρα που η τρέχουσα αναθεώρηση δημιουργήθηκε.

en: The user ID of the author of the current revision.
el: Το μοναδικό αναγνωριστικό χρήστη του συντάκτη της τρέχουσας αναθεώρησης.

en: Any data
el: Οποιαδήποτε δεδομένα

en: An entity field containing a UUID.
el: Ένα πεδίο οντότητας που περιέχει ένα UUID.

en: This value should not be null.
el: Αυτή η τιμή δε θα έπρεπε να είναι null.

en: Create referenced entities if they don't already exist
el: Δημιουργήστε αναφερόμενες οντότητες αν δεν υπάρχουν ήδη

en: Administer translation settings
el: Διαχείριση ρυθμίσεων μετάφρασης

en: Create translations
el: Δημιουργία μεταφράσεων

en: Delete translations
el: Διαγραφή μεταφράσεων

en: An unpublished translation will not be visible without translation permissions.
el: Μια αδημοσίευτη μετάφραση δεν είναι ορατή χωρίς δικαιώματα μετάφρασης.

en: @name format: @date
el: Μορφοποίηση @name: @date

en: Comment selection
el: Επιλογή σχολίου

en: Contact message
el: Μήνυμα επικοινωνίας

en: Entity display
el: Παρουσίαση οντότητας

en: Entity form display
el: Εμφάνιση φόρμας οντότητας

en: Display the ID of the referenced entities.
el: Εμφάνιση των ID των αναφερόμενων οντοτήτων.

en: File selection
el: Επιλογή αρχείου

en: Field formatters
el: Μορφοποιητές πεδίου

en: The directory %translations_directory exists.
el: Ο κατάλογος %translations_directory υπάρχει.

en: The referenced language
el: Η αναφερόμενη γλώσσα

en: Language reference
el: Αναφορά γλώσσας

en: URI value
el: Τιμή URI

en: An entity field containing a URI.
el: Ένα πεδίο οντότητας που περιέχει ένα URI.

en: Caribbean Netherlands
el: Νησιά BES

en: Congo - Kinshasa
el: Κονγκό - Κινσάσα

en: Congo - Brazzaville
el: Κονγκό - Brazzaville

en: Côte d’Ivoire
el: Ακτή Ελεφαντοστού

en: Clipperton Island
el: Νήσος Clipperton

en: Hong Kong SAR China
el: Χονγκ Κονγκ ΕΔΠ Κίνα

en: Canary Islands
el: Κανάριες Νήσοι

en: Palestinian Territories
el: Παλαιστινιακά Εδάφη

en: Outlying Oceania
el: Απομακρυσμένη Ωκεανία

en: Time span in seconds
el: Έυρος χρόνου σε δευτερόλεπτα

en: Filter by block name
el: Φιλτράρισμα ανά όνομα μπλοκ

en: Enter a part of the block name to filter by.
el: Εισάγετε ένα μέρος του ονόματος του μπλοκ με το οποίο να γίνει το φιλτράρισμα.

en: Configuring the toolbar
el: Διαμόρφωση της γραμμής εργαλείων

en: Toggling between formatted text and HTML source
el: Εναλλαγή μεταξύ μορφοποιημένου κείμενου και HTML κώδικα

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
el: Εικόνες με διαστάσεις μεγαλύτερες από αυτές θα κλιμακώνονται σε μικρότερες διαστάσεις.

en: Installing text editors
el: Εγκαθιστούμε επεξεργαστές κειμένου

en: Placeholder: @placeholder
el: Σύμβολο κράτησης θέσης: @placeholder

en: No placeholder
el: Χωρίς σύμβολο κράτησης θέσης

en: Add, edit, and delete custom display modes.
el: Προσθήκη, επεξεργασία και διαγραφή προσαρμοσμένων τρόπων προβολής.

en: Display modes
el: Τρόποι προβολής

en: Autocomplete matching: @match_operator
el: Ταύτιση αυτόματης συμπλήρωσης: @match_operator

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
el: Η αναφερόμενη οντότητα (%type: %id) δεν υπάρχει.

[ctx: Sort order]
en: Order
el: Σειρά

en: %entity_label: Administer form display
el: %entity_label: Διαχείριση εμφάνισης φόρμας

en: Access the Files overview page
el: Πρόσβαση στη σελίδα επισκόπησης αρχείων.

en: Add image style
el: Προσθήκη στυλ εικόνας

en: The content has either been modified by another user, or you have already submitted modifications. As a result, your changes cannot be saved.
el: Το περιεχόμενο είτε τροποποιήθηκε από άλλο χρήστη, είτε έχετε ήδη υποβάλλει τροποποιήσεις. Ως εκ τούτου, οι αλλαγές σας δεν μπορούν να αποθηκευτούν.

en: Use field label: @display_label
el: Χρήση ετικέτας πεδίου: @display_label

[ctx: Validation]
en: Allowed values
el: Επιτρεπόμενες τιμές

[ctx: Validation]
en: Bundle
el: Δέσμη στο πλαίσιο: Επαλήθευση

en: The entity must be of bundle %bundle.
el: Η οντότητα πρέπει να είναι του bunde %bundle.

[ctx: Validation]
en: Complex data
el: Σύνθετα δεδομένα

[ctx: Validation]
en: Count
el: Πλήθος

[ctx: Validation]
en: Entity type
el: Τύπος οντότητας

en: The entity must be of type %type.
el: Η οντότητα πρέπει να είναι τύπου %type.

[ctx: Validation]
en: Length
el: Μήκος

[ctx: Validation]
en: Primitive type
el: Στοιχειώδης τύπος

en: This value should be of the correct primitive type.
el: Αυτή η τιμή θα πρέπει να είναι σωστού πρωταρχικού τύπου.

[ctx: Validation]
en: Range
el: Έυρος

[ctx: Validation]
en: Entity Reference valid reference
el: Έγκυρη αναφορά Αναφοράς Οντότητας
    στο πλαίσιο: Επικύρωση

en: %name must be higher than or equal to %min.
el: Το %name πρέπει να είναι μεγαλύτερο ή ίσο με %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
el: Το %name πρέπει να είναι μικρότερο ή ίσο με %max.

[ctx: Validation]
en: Entity changed
el: Η οντότητα τροποποιήθηκε
    στο πλαίσιο: Επικύρωση

en: Block layout
el: Διάταξη μπλοκ

en: The number of comments posted on an entity.
el: Ο αριθμός των δημοσιευμένων σχολίων σε μια οντότητα.

en: The number of comments posted on an entity since the reader last viewed it.
el: Ο αριθμός των δημοσιευμένων σχολίων σε μια οντότητα από την τελευταία φορά που αναγνώστηκε από τον χρήστη.

en: The entity the comment was posted to.
el: Η οντότητα στην οποία το σχόλιο δημοσιεύτηκε.

en: The number of comments an entity has.
el: Ο αριθμός σχολίων που έχει μια οντότητα.

en: Display the last comment of an entity
el: Προβολή του τελευταίου σχολίου μιας οντότητας

en: The last comment of an entity.
el: Το τελευταίο σχόλιο μια οντότητας.

en: The User ID of the author of the last comment of an entity.
el: Το ID χρήστη του συντάκτη του τελευταίου σχολίου μιας οντότητας.

en: The entity type to which the comment is a reply to.
el: Ο τύπος οντότητας στον οποίο το σχόλιο αποτελεί απάντηση.

en: Display nodes only if a user posted the @entity_type or commented on the @entity_type.
el: Απεικόνιση κόμβων μόνο εάν κάποιος χρήστης δημοσίευσε τον @entity_type ή σχολίασε τον @entity_type.

en: Comments of the @entity_type using field: @field_name
el: Σχόλια του  @entity_type που χρησιμοποιεί το πεδίο: @field_name

en: Edit comment %title
el: Επεξεργασία σχολίου %title

en: Comment field name
el: Όνομα πεδίου σχολίου

en: The field name through which this comment was added.
el: Το όνομα πεδίου μέσω του οποίου προστέθηκε αυτό το σχόλιο.

en: Last comment ID
el: Τελευταίο ID σχολίου

en: Last comment timestamp
el: Τελευταία χρονική σήμανση σχόλιου

en: The time that the last comment was created.
el: Η ώρα που το τελευταίο σχόλιο δημιουργήθηκε.

en: The name of the user posting the last comment.
el: Το όνομα του χρήστη που δημοσίευσε το τελευταίο σχόλιο.

en: The number of comments.
el: Ο αριθμός από σχόλια.

en: Comment list
el: Λίστα σχολίων

en: Content language and translation
el: Γλώσσα περιεχομένου και μετάφραση

en: Configure language and translation support for content.
el: Ρυθμίστε την υποστήριξη γλωσσών και μετάφρασης του περιεχομένου.

en: One file only. | Maximum @count files.
el[0]: Μόνο ένα αρχείο.
el[1]: Μέγιστο πλήθος αρχείων: @count.

en: Configure language support for content.
el: Ρύθμιση της γλωσσικής υποστήριξης του περιεχομένου.

en: Managing and displaying link fields
el: Διαχείριση και προβολή των πεδίων συνδέσμου

en: Adding link text
el: Προσθήκη κειμένου συνδέσμου

en: Displaying link text
el: Προβολή κειμένου συνδέσμου

en: Number (decimal)
el: Νούμερο (δεκαδικό)

en: Number (float)
el: Αριθμός (κινητής υποδιαστολής)

en: Number (integer)
el: Αριθμός (ακέραιος)

en: PHP date format
el: PHP μορφή ημερομηνίας

en: Number of new comments
el: Αριθμός νέων σχολίων

en: Simple configuration
el: Μεμονωμένη ρύθμιση

en: Configuration type
el: Τύπος ρυθμίσεων

en: Here is your configuration:
el: Εδώ είναι η ρύθμιση σας:

en: Translate the configuration.
el: Μετάφραση των ρυθμίσεων.

en: About text formats
el: Σχετικά με τους μορφότυπους κειμένου

en: Image to be shown if no image is uploaded.
el: Εικόνα προς προβολή αν δεν έχει μεταφορτωθεί εικόνα.

en: - Restricted access -
el: - Περιορισμένη πρόσβαση -

en: List of items
el: Λίστα αντικειμένων

en: Placing and moving blocks
el: Τοποθέτηση και μετακίνηση μπλοκ

en: Demonstrating block regions for a theme
el: Επίδειξη των περιοχών των μπλοκ για μια θεματική παραλλαγή

en: Toggling between different themes
el: Εναλλαγή ανάμεσα σε διαφορετικές θεματικές παραλλαγές

en: Configuring block settings
el: Διευθέτηση ρυθμίσεων μπλοκ

en: You can control the visibility of a block by restricting it to specific pages, content types, and/or roles by setting the appropriate options under <em>Visibility settings</em> of the block configuration.
el: Μπορείτε να ελέγξετε την ορατότητα ενός μπλοκ περιορίζοντας την σε συγκεκριμένες σελίδες, τύπους περιεχομένου και/ή ρόλους, ρυθμίζοντας τις κατάλληλες επιλογές από τις <em>Ρυθμίσεις Ορατότητας</em> των ρυθμίσεων του μπλοκ.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
el: Αφήστε το στο 0 εκτός εάν εντοπίζετε προβλήματα με τους σελιδομετρητές που σχετίζονται με αυτό το πεδίο. Εάν χρησιμοποιείτε πολλαπλούς σελιδομετρητές σε μια σελίδα ίσως χρειαστεί να ορίσετε αυτό τον αριθμό σε υψηλότερη τιμή ώστε να μην αλληλεπιδρά με το ?page= array. Οι μεγάλες τιμές θα προσθέσουν πολλά κόμματα στα URL σας, οπότε αποφύγετέ το όσο είναι δυνατό.

en: Pager ID: @id
el: ID σελιδομετρητή: @id

en: The sender's email
el: Το e-mail του αποστολέα

en: The email of the person that is sending the contact message.
el: Το e-mail του προσώπου που στέλνει το μήνυμα επικοινωνίας.

en: Route name
el: Όνομα διαδρομής

en: simple configuration
el: απλή ρύθμιση

en: Language based on a selected language.
el: Γλώσσα βασισμένη σε μια επιλεγμένη γλώσσα.

en: %name: may not be longer than @max characters.
el: Το %name: δεν πρέπει να υπερβαίνει τους @max χαρακτήρες.

en: A breakpoint separates the height or width of viewports (screens, printers, and other media output types) into steps. For instance, a width breakpoint of 40em creates two steps: one for widths up to 40em and one for widths above 40em. Breakpoints can be used to define when layouts should shift from one form to another, when images should be resized, and other changes that need to respond to changes in viewport height or width.
el: Ένα breakpoint διαχωρίζει το ύψος ή το πλάτος των παραθύρων (οθoνών, εκτυπωτών, και άλλων τύπων media) σε βήματα. Για παράδειγμα ένα breakpoint πλάτους 40em δημιουργεί δύο βήματα: ένα για πλάτη έως 40em και ένα για πλάτη πάνω από 40em. Τα breakpoints μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να προσδιορίσουν πότε η διάταξη θα πρέπει να μεταβληθεί από μία μορφή σε μία άλλη, πότε οι εικόνες θα πρέπει να αλλάξουν μέγεθος καθώς και άλλες αλλαγές που χρειάζονται για να ανταποκρίνονται στις αλλαγές του ύψους και του πλάτους του παραθύρου.

en: Resolution multiplier
el: Πολλαπλασιαστής ανάλυσης

en: Resolution multipliers are a measure of the viewport's device resolution, defined to be the ratio between the physical pixel size of the active device and the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">device-independent pixel</a> size. The Breakpoint module defines multipliers of 1, 1.5, and 2; when defining breakpoints, modules and themes can define which multipliers apply to each breakpoint.
el: Οι πολλαπλασιαστές ανάλυσης είναι ένα μέτρο υπολογισμού της ανάλυσης του παράθυρου της συσκευής (viewport) οριζόμενο ως o λόγος του μεγέθους των φυσικών εικονοστοιχείων της ενεργούς συσκευής και του μεγέθους των "<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">ανεξάρτητων εικονοστοιχείων συσκευής</a>". Η μονάδα Breakpoint καθορίζει πολλαπλασιαστές 1, 1.5 και 2. Kατά τον καθορισμό των σημείων διακοπής (breakpoints) μονάδες και θεματικές παραλλαγές μπορούν να ορίσουν ποιοι πολλαπλασιαστές θα εφαρμοστούν στο κάθε σημείο διακοπής.

en: Modules and themes can use the API provided by the Breakpoint module to define breakpoints and breakpoint groups, and to assign resolution multipliers to breakpoints.
el: Οι μονάδες και οι θεματικές παραλλαγές μπορούν να χρησιμοποιούν το API που παρέχεται από τη μονάδα του Breakpoint για τον προσδιορισμό των breakpoints και των ομάδων των breakpoinst και να αναθέτουν πολλαπλασιαστές ανάλυσης στα breakpoints.

[ctx: Validation]
en: Comment author name
el: Όνομα συντάκτη σχολίου

en: Entity view display
el: Εμφάνιση οντότητας του view

en: Selecting filters
el: Επιλογή φίλτρων

en: Timestamp value
el: Τιμή χρονικής σήμανσης

en: Sends the message as plain text, using PHP's native mail() function.
el: Στέλνει το μήνυμα ως απλό κείμενο, χρησιμοποιώντας τη μητρική συνάρτηση mail() της PHP.

en: Mail collector
el: Συλλέκτης mail

en: Does not send the message, but stores it in Drupal within the state system. Used for testing.
el: Δεν στέλνει το μήνυμα, αλλά το αποθηκεύει στο σύστημα κατάστασης του Drupal. Χρησιμοποιείται για δοκιμαστικά.

en: Synchronizing configuration
el: Συγχρονισμός ρυθμίσεων

en: Starting configuration synchronization.
el: Έναρξη συγχρονισμού παραμετροποίησης.

en: Configuration synchronization has encountered an error.
el: Ο συγχρονισμός παραμετροποίησης παρουσίασε ένα σφάλμα.

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
el: Εντοπίστηκε ασυμφωνία του build-id φόρμας κατά την προσπάθεια αποθήκευσης μιας φόρμας στην λανθάνουσα μνήμη.

en: Synchronizing configuration: @op @name.
el: Συγχρονισμός διαμόρφωσης : @op @name

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
el: Απρόβλεπτο λάθος κατά την εισαγωγή στην λειτουργία @op για @name:@message

en: Deleted and replaced configuration "@name"
el: Η διευθέτηση "@name" διαγράφηκε και αντικαταστάθηκε

en: Update target "@name" is missing.
el: O στόχος ενημέρωσης "@name" λείπει.

en: The config name @config_name is invalid.
el: Η ονομασία ρύθμισης @config_name είναι άκυρη.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
el: %name: Ο ακέραιος πρέπει να είναι μεγαλύτερος ή ίσος από %min.

en: Size of URI field
el: Μέγεθος πεδίου URI

en: URI field
el: Πεδίο URI

en: A brief description of your block.
el: Μια σύντομη περιγραφή του μπλοκ σας.

en: Completed @current step of @total.
el: Ολοκληρώθηκε @current βήμα από @total.

en: The configuration synchronization failed validation.
el: Απέτυχε η επικύρωση συγχρονισμού διαμόρφωσης.

en: @count renamed | @count renamed
el[0]: @count μετονομασμένο
el[1]: @count μετονομασμένα

en: The configuration was imported with errors.
el: Η ρύθμιση εισήχθη με λάθη.

en: Configuration deletions
el: Διαγραφές ρυθμίσεων

en: The listed configuration will be deleted.
el: Η ρύθμιση που παρατέθηκε θα διαγραφεί

en: User's roles
el: Ρόλοι χρήστη

en: Enable menu link
el: Ενεργοποίση συνδέσμου μενού

en: @label entities
el: @label οντότητες

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
el: Συγχρονισμός διαμόρφωσης : @op @name από @collection.

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
el: Η οντότητα διευθέτησης "@name" διαγράφηκε και αντικαταστάθηκε

[ctx: Entity type group]
en: Content
el: Περιεχόμενο

[ctx: Entity type group]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
el: Διευθέτηση στο πλαίσιο: Ομάδα τύπου οντότητας

en: Action configuration
el: Διευθέτηση ενέργειας

en: The block numeric identifier.
el: Το αριθμητικό αναγνωριστικό του μπλοκ.

en: The module providing the block.
el: Η μονάδα που παρέχει το μπλοκ.

en: Which theme the block is placed in.
el: Σε ποια θεματική παραλλαγή τοποθετείται το μπλοκ.

en: Whether or not the block is enabled.
el: Εάν το μπλοκ είναι ενεργοποιημένο ή όχι.

en: Weight of the block for ordering within regions.
el: Βαρος του μπλοκ για τη σειρά εντός των περιοχών.

en: Region the block is placed in.
el: Περιοχή στην οποία έχει τοποθετηθεί το μπλοκ.

en: Visibility expression.
el: Έκφραση ορατότητας.

en: Pages list.
el: Λίστα σελίδων.

en: Cache rule.
el: Κανόνας λανθάνουσας μνήμης.

en: The numeric identifier of the block/box
el: Το αριθμητικό αναγνωριστικό του μπλοκ/κουτιού

en: The block/box content
el: Το περιεχόμενο του μπλοκ/κουτιού

en: Admin title of the block/box.
el: Διαχειριστικός τίτλος του μπλοκ/κουτιού.

en: Comment ID.
el: ID σχολίου.

en: The comment title.
el: Ο τίτλος του σχολίου.

en: The node type
el: Ο τύπος κόμβου

en: The published status of a file.
el: Η κατάσταση δημοσίευσης ενός αρχείου.

en: The time that the file was added.
el: Ο χρόνος που προστέθηκε το αρχείο.

en: Route Name
el: Όνομα διαδρομής

en: Route Params
el: Παράμετροι διαδρομής

en: Param
el: Παράμετρος

en: Configuration dependencies
el: Εξαρτήσεις παραμετροποίησης

en: Theme dependencies
el: Εξαρτήσεις θεματικών παραλλαγών

en: Extension settings
el: Ρυθμίσεις επέκτασης

en: Redirect to URL configuration
el: Ανακατεύθυνση στη διευθέτηση URL

en: Display a message to the user configuration
el: Εμφάνιση μηνύματος στην παραμετροποίηση χρήστη

en: Admin info
el: Πληροφορίες διαχειριστή

en: Comment display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για σχόλια

en: Comment depth
el: Βάθος σχολίου

en: Comment link
el: Σύνδεσμος σχολίου

en: Last comment date
el: Ημερομηνία τελευταίου σχολίου

en: Single import
el: Μεμονωμένη εισαγωγή

en: Single export
el: Μεμονωμένη εξαγωγή

en: Content translation link
el: Σύνδεσμος μετάφρασης περιεχομένου

en: Datetime settings
el: Ρυθμίσεις ημερομηνίας και ώρας

en: Entity view mode settings
el: Ρυθμίσεις τρόπου προβολής οντότητας

en: Target entity type
el: Τύπος οντότητας προορισμού

en: Entity form mode settings
el: Ρυθμίσεις τρόπου φόρμας οντότητας

en: View or form mode machine name
el: Όνομα μηχανής τρόπου προβολής ή φόρμας

en: Field display setting
el: Ρύθμιση εμφάνισης πεδίου

en: Text field display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για πεδία κειμένου

en: Sort settings
el: Ρυθμίσεις ταξινόμησης

en: Entity reference rendered entity display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης απεικονιζόμενης οντότητας αναφοράς οντότητας

en: Entity reference entity ID display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για ID οντότητας σε παραπομπή οντότητας

en: Entity reference label display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης ετικέτας αναφοράς οντότητας

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης αυτόματης συμπλήρωσης αναφοράς οντότητας (στυλ Tags)

en: Entity reference autocomplete display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για παραπομπή οντότητας

en: - Hidden - format settings
el: - Κρυφό - ρυθμίσεις μορφής

en: Integer settings
el: Ρυθμίσεις Integer

en: Decimal settings
el: Ρυθμίσεις Decimal

en: Float settings
el: Ρυθμίσεις Float

en: Number decimal display format settings
el: Επιλογές απεικόνισης δεκαδικού αριθμού

en: Number unformatted display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για μη μορφοποιημένους αριθμούς

en: Number default display format settings
el: Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης αριθμού

en: Image field display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για πεδίο εικόνας

en: Visibility Conditions
el: Συνθήκες Ορατότητας

en: Visibility Condition
el: Συνθήκη Ορατότητας

en: Context assignments
el: Αναθέσεις πλαίσιου

en: Display variant
el: Παραλλαγή εμφάνισης

en: Requirements review
el: Ανασκόπηση απαιτήσεων

en: Unable to send email. Contact the site administrator if the problem persists.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποστολή email. Επικοινωνήστε με το διαχειριστή του ιστοτόπου εάν το πρόβλημα συνεχίζεται.

en: Error sending email (from %from to %to with reply-to %reply).
el: Σφάλμα κατά την αποστολή email (από %from προς %to με απάντηση-προς %reply).

en: The label for this display variant.
el: Η ετικέτα για αυτήν την παραλλαγή της προβολής.

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
el: %name: η διεύθυνση email δεν μπορεί να έχει περισσότερους από @max χαρακτήρες.

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
el: Τα αυτοματοποιημένα email, όπως οι πληροφορίες εγγραφής, θα αποστέλλονται από αυτή την διεύθυνση. Χρησιμοποιείστε μια διεύθυνση με κατάληξη το όνομα χώρου της ιστοσελίδας σας για να αποφύγετε την σημείωση των μηνυμάτων αυτών ως ανεπιθύμητη αλληλογραφία.

en: Receive email notifications
el: Λήψη ειδοποιήσεων μέσω e-mail

en: Send email configuration
el: Αποστολή ρυθμίσεων email

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
el: Χρησιμοποιήστε μια έγκυρη διεύθυνση email ή χρησιμοποιήστε μια διεύθυνση email που περιλαμβάνει tokens όπως %author.

en: Show for the listed pages
el: Εμφάνιση για τις επιλεγμένες σελίδες

en: Hide for the listed pages
el: Απόκρυψη για τις επιλεγμένες σελίδες

en: The field name from which the comment originated.
el: Το όνομα του πεδίου από το οποίο προήλθε το σχόλιο.

en: Overriding default settings
el: Αντικατάσταση των προεπιλεγμένων ρυθμίσεων

en: Approving and managing comments
el: Έγκριση και διαχείριση σχολίων

en: Administer comment types and settings
el: Διαχείριση τύπων και ρυθμίσεων σχολίων

en: Comment types
el: Tύποι σχολίων

en: Comment type settings
el: Ρυθμίσεις τύπων σχολίων

en: Target Entity Type ID
el: ID Τύπου Οντότητας προορισμού

en: Comment type %label has been updated.
el: Ο τύπος σχολίου %label έχει ενημερωθεί.

en: Comment type %label has been added.
el: Ο τύπος σχολίων %label έχει προστεθεί.

en: The comment author's email address.
el: Η διεύθυνση email του συντάκτη του σχολίου.

en: Comment Type
el: Τύπος Σχολίου

en: The comment type.
el: Ο τύπος σχολίου.

en: Translating configuration text
el: Μετάφραση κειμένου ρυθμίσεων

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
el: Να επιτρέπεται σε άλλους χρήστες να επικοινωνήσουν μαζί σας μέσω φόρμας προσωπικής επικοινωνίας η οποία διατηρεί κρυφό το email σας. Λάβετε υπ' όψιν πως ορισμένοι χρήστες με παραπάνω δικαιώματα όπως οι διαχειρίστριες του ιστοτόπου θα μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί σας ακόμα και αν επιλέξετε να απενεργοποιήσετε αυτή την λειτουργία.

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each email address with a comma.
el: Παράδειγμα: 'webmaster@example.com' ή 'sales@example.com,support@example.com' . Για να ορίσετε πολλαπλούς παραλήπτες, διαχωρίστε την κάθε διεύθυνση email με κόμμα.

en: %recipient is an invalid email address.
el: %recipient είναι μια μη έγκυρη διεύθυνση email.

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
el: Ιαν

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
el: Φεβ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Mar
el: Μαρ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
el: Απρ

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
el: Μαι

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
el: Ιουν

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
el: Ιουλ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
el: Αυγ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
el: Σεπ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
el: Οκτ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Nov
el: Νοε

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
el: Δεκ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
el: Κυρ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
el: Δευ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
el: Τρι

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
el: Τετ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
el: Πεμ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
el: Παρ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
el: Σαβ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
el: Κυ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
el: Δε

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
el: Τρ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
el: Τε

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
el: Πε

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
el: Πα

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
el: Σα

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
el: Κ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
el: Δ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
el: Τ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
el: Τ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
el: Π

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
el: Π

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
el: Σ

en: Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
el: Οι διευθύνσεις ιστοσελίδων και οι διευθύνσεις email μετετρέπονται σε συνδέσμους αυτόματα.

en: Adding languages
el: Προσθήκη γλωσσών

en: Configuring content languages
el: Ρύθμιση γλωσσών περιεχομένου

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
el: Λίστα διευθύνσεων email παραληπτών διαχωρισμένη με κόμματα.

en: "On" label
el: Ετικέτα "on"

en: "Off" label
el: Ετικέτα "ανενεργό"

en: Edit menu link %title
el: Επεξεργασία συνδέσμου μενού %title

en: This link is provided by the @name module. The title and path cannot be edited.
el: Αυτός ο σύνδεσμος παρέχεται από τη μονάδα @name. Δεν είναι δυνατή η επεξεργασία του τίτλου και της διαδρομής.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
el: Το μέγιστο βάθος ενός συνδέσμου και των παιδιών του είναι καθορισμένο. Ορισμένοι σύνδεσμοι του μενού ενδέχεται να μην είναι διαθέσιμοι ως γονικοί εάν η επιλογή τους ξεπερνάει αυτό το όριο.

en: Add comment type
el: Προσθήκη τύπου σχολίων

en: Manage form and displays settings of comments.
el: Διαχειρίση της φόρμας και των ρυθμίσεων εμφάνισης των σχολίων.

en: Can not uninstall the Configuration module as part of a configuration synchronization through the user interface.
el: Δεν μπορεί να απεγκατασταθεί η μονάδα Configuration ως μέρος του συγχρονισμού παραμετροποίησης μέσα από την διεπαφή χρήστη.

en: The message UUID.
el: Το UUID του μηνύματος.

en: Format type machine name
el: Μορφότυπος ονόματος μηχανής

en: Boolean settings
el: Ρυθμίσεις Boolean

en: On label
el: Ετικέτα On

en: Off label
el: Ετικέτα Off

en: Visually Hidden
el: Οπτικά Κρυμμένο

en: Updating default configuration (@percent%).
el: Ενημέρωση προεπιλεγμένης παραμετροποίησης (@percent%).

en: Datetime timestamp display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για πεδία ημερομηνίας και ώρας

en: Boolean checkbox display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για κουτιά επιλογής (checkbox)

en: Installed themes
el: Εγκατεστημένες θεματικές παραλλαγές

en: The %file does not exist.
el: Το αρχείο %file δεν υπάρχει.

en: The %file exists.
el: Το αρχείο %file υπάρχει.

en: The %file is not readable.
el: Το αρχείο %file δεν μπορεί να αναγνωστεί.

en: The %file is not writable.
el: Το αρχείο %file δεν είναι εγγράψιμο.

en: The @file is writable.
el: Το αρχείο @file είναι εγγράψιμο.

en: The @file is owned by the web server.
el: Το @file έχει ως ιδιοκτήτη τον διακομιστή web.

en: Negate the condition
el: Αναίρεση της συνθήκης

en: Finalizing configuration synchronization.
el: Oριστικοποίειται ο συγχρονισμός διαμόρφωσης.

en: Datetime Timestamp
el: Χρονική σήμανση ημερομηνίας και ώρας

en: %theme theme installed.
el: Η θεματική παραλλαγή %theme εγκαταστάθηκε.

en: Base field override
el: Παράκαμψη πεδίου βάσης

en: Display prefix and suffix
el: Εμφάνιση προθέματος και επιθέματος

en: Text (plain)
el: Κείμενο (απλό)

en: Text (plain, long)
el: Κείμενο (απλό, μακρύ)

en: This path does not exist or you do not have permission to link to %path.
el: Αυτή η διαδρομή δεν υπάρχει ή δεν έχετε δικαίωμα να δημιουργήσετε σύνδεσμο προς το %path.

en: Blocks are placed and configured specifically for each theme. The Block layout page opens with the default theme, but you can toggle to other installed themes.
el: Τα μπλοκ τοποθετούνται και ρυθμίζονται για κάθε θεματική παραλλαγή. Η σελίδα διάταξης Μπλοκ ανοίγει με την προκαθορισμένη θεματική παραλλαγή, αλλά μπορείτε να την αλλάξετε σε άλλες εγκατεστημένες θεματικές παραλλαγές.

en: The target entity type can not be changed after the comment type has been created.
el: Ο τύπος οντότητας προορισμού δεν μπορεί να αλλάξει αφότου ο τύπος σχολίου δημιουργηθεί.

en: Enable the personal contact form by default for new users
el: Ενεργοποίηση προσωπικής φόρμας επικοινωνίας ως προεπιλογή για τους νέους χρήστες

en: Add contact form
el: Προσθήκη φόρμας επικοινωνίας

en: Create and manage contact forms.
el: Δημιουργία και διαχείριση των φορμών επικοινωνίας.

en: Contact form %label has been added.
el: Η φόρμα επικοινωνίας %label έχει προστεθεί.

en: The ID of the associated form.
el: Το ID της συσχετιζόμενης φόρμας.

en: Contextual links for an area on a page are displayed using a contextual links button. There are two ways to make the contextual links button visible:
el: Οι συναφείς σύνδεσμοι για μία περιοχή μίας σελίδας εμφανίζονται με τη χρήση ενός κουμιού συναφών συνδέσμων. Υπάρχουν δύο τρόποι για να γίνει ορατό το κουμπί συναφών συνδέσμων:

en: Once the contextual links button for the area of interest is visible, click the button to display the links.
el: Όταν το κουμπί συναφών συνδέσμων για την περιοχή ενδιαφέροντος της σελίδας γίνει ορατό, κάντε κλικ στο κουμπί για να εμφανιστούν οι σύνδεσμοι.

en: Allowed types: @extensions.
el: Επιτρεπόμενοι τύποι αρχείων: @extensions.

en: Align images
el: Στοίχιση εικόνων

en: One translation file could not be imported. See the log for details. | @count translation files could not be imported. See the log for details.
el[0]: Ένα αρχείο μετάφρασης δεν ήταν δυνατό να εισαχθεί. Για λεπτομέρεις δείτε την καταγραφή συμβάντων.
el[1]: @count αρχεία μεταφράσεων δεν ήταν δυνατό να εισαχθούν. Για λεπτομέρεις δείτε την καταγραφή συμβάντων.

en: Default value callback
el: Επιστροφή κλήσης προκαθορισμένης τιμής

en: URI as link display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για URL ως σύνδεσμο

en: Link to URI
el: Σύνδεσμος σε URI

en: Field storage
el: Πεδίου

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
el: Το μέγιστο επιτρεπτό μέγεθος εικόνας εκφρασμένο ως ΥΨΟΣ×ΠΛΑΤΟΣ (π.χ. 640×480). Αφήστε κενό για κανέναν περιορισμό. Αν μεταφορτωθεί μικρότερη εικόνα, θα απορριφθεί.

en: Broken/Missing
el: Χαλασμένο/Λείπει

[ctx: Validation]
en: Entity Reference reference access
el: Αναφορά πρόσβασης Αναφοράς Οντότητας
    στο πλαίσιο: Επικύρωση

en: You do not have access to the referenced entity (%type: %id).
el: Δεν έχετε πρόσβαση στην αναφερόμενη οντότητα (%type: %id).

en: Comments are responses to content.
el: Τα σχόλια είναι απαντήσεις στο περιεχόμενο.

en: Filename: %name
el: Όνομα αρχείου: %name

en: Select a @context value:
el: Επιλέξτε μια τιμή @context:

en: Configuration entity dependencies
el: Διαμόρφωση εξαρτήσεων οντότητας

en: Content entity dependencies
el: Εξαρτήσεις οντότητας περιεχομένου

en: Enforced configuration dependencies
el: Αναγκαστικές εξαρτήσεις διαμόρφωσης

en: String (long) settings
el: Ρυθμίσεις (μεγάλης) συμβολοσειράς

en: URI settings
el: Ρυθμίσεις URI

en: If more than one application will be sharing this database, a unique table name prefix – such as %prefix – will prevent collisions.
el: Αν περισσότερες από μία εφαρμογές μοιράζονται αυτήν την βάση δεδομένων, ένα μοναδικό πρόθεμα – όπως %prefix – θα αποτρέψει διενέξεις.

en: The author name of the comment.
el: Το όνομα του συντάκτη του σχολίου.

en: contextual links button
el: κουμπί συναφών συνδέσμων

en: Database storage size
el: Χωρητικότητα βάσης δεδομένων

en: Text with text format
el: Κείμενο με μορφότυπο κειμένου

en: Field widgets
el: Γραφικά συστατικά πεδίου

en: Field widget
el: Γραφικό συστατικό πεδίου

en: Widget type machine name
el: Όνομα μηχανής του τύπου του γραφικού συστατικού

en: Textarea display format settings
el: Ρυθμισεις μορφοποίησης προβολής περιοχής κειμένου

en: Email field display format settings
el: Ρυθμισεις μορφοποίησης προβολής πεδίου email

en: Link to the entity
el: Σύνδεσμος στην οντότητα

en: Synchronizing extensions: @op @name.
el: Συγχρονισμός επεκτάσεων: @op @name

en: Link to the @entity_label
el: Σύνδεσμος στην ετικέτα οντότητας @entity_label

en: Linked to the @entity_label
el: Σύνδεσμος στην ετικέτα οντότητας @entity_label

en: Simple page
el: Απλή σελίδα

en: Page with blocks
el: Σελίδα με μπλοκ

en: Jump to the first comment.
el: Μετάβαση στο πρώτο σχόλιο.

en: Jump to the first new comment.
el: Μετάβαση στο πρώτο νέο σχόλιο.

en: Share your thoughts and opinions.
el: Μοιραστείτε τις σκέψεις και τις απόψεις σας.

en: Default date type
el: Τύπος προκαθορισμένης ημερομηνίας

en: Default date value
el: Τιμή προκαθορισμένης ημερομηνίας

en: Content Language Settings
el: Ρυθμίσεις Γλώσσας Περιεχομένου

en: Number integer display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για ακέραιους αριθμούς

en: Static menu link overrides
el: Παρακάμψεις συνδέσμου στατικού μενού

en: Entities exist of type %entity_type and %bundle_label %bundle. These entities need to be deleted before importing.
el: Υπάρχουν οντότητες τύπου %entity_type και %bundle_label %bundle. Αυτές οι οντότητες πρέπει να διαγραφούν πριν από την εισαγωγή.

en: The language code of the language the comment is written in.
el: Ο κωδικός γλώσσας της γλώσσας στην οποία το σχόλιο είναι γραμμένο.

en: The message language code.
el: Ο κωδικός γλώσσας του μηνύματος.

en: Fields and field types
el: Πεδία και τύποι πεδίων

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
el: Οι εικόνες πρέπει να είναι ακριβώς <strong>@size</strong> pixel.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
el: Οι εικόνες πρέπει να είναι μεγαλύτερες από <strong>@min</strong> pixel. Θα αλλάζει η διάσταση των εικόνων που είναι μεγαλύτερες από <strong>@max</strong> pixel.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
el: Οι εικόνες πρέπει να είναι μεγαλύτερες από <strong>@min</strong> pixel.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
el: Θα αλλάζει η διάσταση των εικόνων που είναι μεγαλύτερες από <strong>@max</strong> pixel.

en: Active menu trail
el: Ενεργό μονοπάτι μενού

en: Configuration updates
el: Ενημέρωση ρυθμίσεων

en: The listed configuration will be updated.
el: Η ρύθμιση που παρατέθηκε θα ενημερωθεί

en: An entity field containing a password value.
el: Ένα πεδίο οντότητας που περιέχει μια τιμή τύπου κωδικός πρόσβασης.

en: An autocomplete text field with tagging support.
el: Ένα πεδίου κειμένου αυτόματης συμπλήρωσης με υποστήριξη ετικετών.

en: Defining image styles
el: Ορισμός στυλ εικόνων

en: Entity reference field storage settings
el: Ρυθμίσεις αποθήκευσης πεδίου αναφοράς οντότητας

en: Entity reference field settings
el: Ρυθμίσεις πεδίου αναφοράς οντότητας

en: Entity reference selection plugin settings
el: Ρυθμίσεις πρόσθετου επιλογής αναφοράς οντότητας

en: Display in native language
el: Προβολή στην μητρική γλώσσα

en: HTTP headers
el: Κεφαλίδες HTTP

en: Is super user
el: Είναι υπερ-χρήστης

en: Query arguments
el: Παράμετροι ερωτήματος

en: Request format
el: Ανάκτηση μορφοποίησης

en: A flag indicating whether this is the default translation.
el: Μια σημαία που υποδεικνύει αν αυτή είναι η προκαθορισμενη μετάφραση.

en: Field settings (@on_label / @off_label)
el: Ρυθμίσεις πεδίου (@on_label / @off_label)

en: Displayed in native language
el: Εμφανίζεται στη μητρική γλώσσα

en: Hide lower priority columns
el: Απόκρυψη στηλών μικρότερης προτεραιότητας

en: Submitted by @username on @datetime
el: Υποβλήθηκε από @username. Ημερομηνία: @datetime

en: Account's permissions
el: Δικαιώματα λογαριασμού

en: The hashed password
el: Ο κατακερματισμένος κωδικός

en: Existing password
el: Υπάρχοντας κωδικός πρόσβασης

en: Display the author name.
el: Εμφάνιση του ονόματος του συντάκτη.

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a site visitor is viewing a user profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form. The personal contact link is not shown when you are viewing your own profile, and users must have both <em>View user information</em> (to see user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> permission to see the link. The user whose profile is being viewed must also have their personal contact form enabled (this is a user account setting); viewers with <em>Administer users</em> permission can bypass this setting.
el: Οι επισκέπτες του ιστοτόπου μπορούν να στείλουν email στους εγγεγραμμένους χρήστες χρησιμοποιώντας την προσωπική φόρμα επικοινωνίας, χωρίς να γνωρίζουν ή να μάθουν τη διεύθυνση email του παραλήπτη. Όταν ένας επισκέπτης βρίσκεται στην σελίδα του προφίλ ενός χρήστη, βλέπει την καρτέλα ή τον σύνδεσμο <em>Επικοινωνία</em> που οδηγεί στην προσωπική φόρμα επικοινωνίας. Ο σύνδεσμος για την προσωπική φόρμα επικοινωνίας δεν εμφανίζεται όταν βλέπετε το δικό σας προφιλ, και οι χρήστες πρέπει να έχουν τα δικαιώματα <em>Προβολή πληροφοριών χρήστη</em> (για να βλέπει τα προφίλ των χρηστών) και <em>Χρήση προσωπικής φόρμας επικοινωνίας των χρηστών</em> για να βλέπει το σύνδεσμο. Ο χρήστης του οποίου το προφίλ προβάλλεται, πρέπει επίσης να έχει ενεργοποιημένη την προσωπική του φόρμα επικοινωνίας (είναι ρύθμιση λογαριασμού χρήστη). Οι χρήστες με το δικαίωμα "Διαχείριση χρηστών" μπορούν να παρακάμψουν τη ρύθμιση αυτή.

en: Speeding up your site
el: Επιταχύνοντας τον ιστότοπό σας

en: Contains US ASCII characters only
el: Περιέχει μόνο US ASCII χαρακτήρες

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
el: Η παραγγελία ολοκληρώθηκε! Ευχαριστούμε για την αγορά σας.

en: Resolving missing content
el: Επίλυση ελλειψης περιεχομένου

en: The following @entity-type translations will be deleted:
el: Οι ακόλουθες μεταφράσεις @entity-type θα διαγραφούν:

en: Delete @language translation
el: Διαγραφή μετάφρασης στα @language

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
el: Η μετάφραση στα @language του %label του @entity-type διαγράφηκε.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
el: Θέλετε να διαγράψετε τη μετάφραση στα @language του %label του @entity-type;

en: Unable to install the %module module since it does not exist.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγκατάσταση της μονάδας %module καθώς δεν υπάρχει.

en: Unable to uninstall the %module module since the %dependent_module module is installed.
el: Δεν ήταν δυνατή η απεγκατάσταση της μονάδας %module καθώς η μονάδα %dependent_module έχει εγκατασταθεί.

en: Unable to install the %theme theme since it does not exist.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγκατάσταση της θεματικής παραλλαγής %theme καθώς δεν υπάρχει.

en: Unable to install the %theme theme since it requires the %required_theme theme.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγκατάσταση της θεματικής παραλλαγής %theme καθώς απαιτεί τη θεματική παραλλαγή %required_theme.

en: Unable to uninstall the %theme theme since the %dependent_theme theme is installed.
el: Δεν ήταν δυνατή η απεγκατάσταση της θεματικής παραλλαγής %theme καθώς η θεματική παραλλαγή %dependent_theme είναι εγκατεστημένη.

en: Configuration %name depends on the %owner module that will not be installed after import.
el: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από τη μονάδα %owner που δεν θα εγκατασταθεί μετά από την εισαγωγή.

en: Configuration %name depends on the %owner theme that will not be installed after import.
el: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από τη θεματική παραλλαγή %owner που δεν θα εγκατασταθεί μετά από την εισαγωγή.

en: Configuration %name depends on the %owner extension that will not be installed after import.
el: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από την επέκταση %owner που δεν θα εγκατασταθεί μετά από την εισαγωγή.

en: Unable to install the %module module since it requires the %required_module module. | Unable to install the %module module since it requires the %required_module modules.
el[0]: Δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση της μονάδας %module δεδομένου ότι απαιτεί η μονάδα %required_module.
el[1]: Δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση της μονάδας %module δεδομένου ότι απαιτούνται οι μονάδες %required_module.

en: Configuration %name depends on the %module module that will not be installed after import. | Configuration %name depends on modules (%module) that will not be installed after import.
el[0]: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από τη μονάδα %module που δεν θα εγκατασταθεί μετά από την εισαγωγή.
el[1]: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από μονάδες (%module) που δεν θα εγκατασταθούν μετά από την εισαγωγή.

en: Configuration %name depends on the %theme theme that will not be installed after import. | Configuration %name depends on themes (%theme) that will not be installed after import.
el[0]: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από τη θεματική παραλλαγή %theme που δεν θα εγκατασταθεί μετά από την εισαγωγή.
el[1]: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από θεματικές παραλλαγές (%theme) που δεν θα εγκατασταθούν μετά από την εισαγωγή.

en: Configuration %name depends on the %config configuration that will not exist after import. | Configuration %name depends on configuration (%config) that will not exist after import.
el[0]: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από τη διαμόρφωση %config που δεν θα υπάρχει μετά από την εισαγωγή.
el[1]: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από διαμορφώσεις (%config) που δεν θα υπάρχουν μετά από την εισαγωγή.

en: Interface text
el: Κείμενο επιφάνειας εργασίας

en: Inaccessible
el: Απρόσιτο

en: Provides a link to add a new block.
el: Παρέχει ένα σύνδεσμο για να προσθέσετε ένα νέο μπλοκ.

en: The configuration cannot be imported because it failed validation for the following reasons:
el: Η ρύθμιση δεν μπορεί να εισαχθεί καθώς  η επαλήθευση απέτυχε για τους παρακάτω λόγους:

en: Interface text language selected for page
el: Γλώσσα κειμένων διεπαφής επιλεγμένη για τη σελίδα

en: Timestamp display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για ημερομηνία/ώρα

en: Future format
el: Μελλοντική μορφή

en: Past format
el: Παρελθοντική μορφή

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
el: @requirements_message (Επί του παρόντος χρησιμοποιεί @item έκδοση @version)

en: 0 seconds
el: 0 δευτερόλεπτα

en: The validation failed because the value conflicts with the value in %field_name, which you cannot access.
el: Η επικύρωση απέτυχε επειδή η τιμή είναι σε αντίθεση με την τιμή στο %field_name, στο οποίο δεν έχετε πρόσβαση.

en: The @module module is required
el: Η μονάδα @module είναι απαραίτητη

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
el: Χρησιμοποιήστε <em>@interval</em> όπου θέλετε να εμφανίζεται το κείμενο του μορφοποιημένου διαστήματος.

en: Future date: %display
el: Μελλοντική ημερομηνία: %display

en: Past date: %display
el: Παρελθοντική ημερομηνία: %display

en: - Default site/user time zone -
el: Προεπιλεγμένη ζώνη ώρας του χρήστη/ιστότοπου

en: Date format: @date_format
el: Μορφοποίηση ημερομηνίας: @date_format

en: Time zone: @timezone
el: Ζώνη ώρας: @timezone

en: Configuration archive
el: Αρχειοθετημένο αρχείο παραμετροποίησης

en: Your configuration files were successfully uploaded and are ready for import.
el: Τα αρχεία παραμετροποίησης σας απεστάλησαν με επιτυχία και είναι έτοιμα για εισαγωγή.

en: Translate interface text
el: Μετάφραση κειμένων διεπαφής

en: Plural variants
el: Πολλαπλές παραλλαγές

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
el: Τοποθέτηση μπλοκ <span class="visually-hidden">στην περιοχή %region</span>

en: No blocks available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα μπλοκ.

en: Exporting the full configuration
el: Εξαγωγή όλων των ρυθμίσεων

en: Importing a full configuration
el: Εισαγωγή όλων των ρυθμίσεων

en: Configuration synchronization
el: Συγχρονισμός παραμετροποίησης

en: Import and export your configuration.
el: Εισαγωγή και εξαγωγή των ρυθμίσεων σας.

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
el: Η διεύθυνση URL επανάκλησης είναι μη τοπική και μη έμπιστη: !url

en: CustomMessage: !customMessage
el: Προσαρμοσμένο μήνυμα: !customMessage

en: The database server version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
el: Η έκδοση %version της βάσης δεδομένων είναι μικρότερη από την ελάχιστα απαιτούμενη έκδοση %minimum_version.

en: A value must be selected for %part.
el: Πρέπει να επιλεχθεί μια τιμή για το %part.

en: @title (value @number)
el: @title (τιμή @number)

en: Primary admin actions
el: Πρωτεύουσες ενέργειες διαχείρισης

en: Shown tabs
el: Εμφανείς Καρτέλες

en: Select tabs being shown in the block
el: Επιλέξτε καρτέλες που εμφανίζονται στο μπλοκ

en: Show primary tabs
el: Εμφάνιση πρωτευουσών καρτελών

en: Show secondary tabs
el: Εμφάνιση δευτερευουσών καρτελών

en: The blocked IP address.
el: Η μπλοκαρισμένη διεύθυνση IP.

en: Generating accessible content
el: Δημιουργία προσβάσιμου περιεχομένου

en: Core (Experimental)
el: Πυρήνας (Πειραματικός)

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
el: Η διαδικασία εγκατάστασης απαιτεί να δημιουργήσετε ένα φάκελο μεταφράσεων ως κομμάτι της διαδικασίας εγκατάστασης. Δημιουργήστε το φάκελο %translations_directory. Περισσότερες λεπτομέρειες για την εγκατάσταση του Drupal είναι διαθέσιμες στο αρχείο <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
el: Η διαδικασία εγκατάστασης απαιτεί συνεχή δυνατότητα ανάγνωσης του %translations_directory. Το τμήμα των οδηγιών <a href=":handbook_url">θέματα φιλοξενίας στο web</a>, περιέχει βοήθεια για αυτό και για άλλα θέματα.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
el: Η διαδικασία εγκατάστασης απαιτεί δυνατότητα εγγραφής στο %translations_directory κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης. Το τμήμα των οδηγιών <a href=":handbook_url">θέματα φιλοξενίας στο web</a>, περιέχει βοήθεια για αυτό και για άλλα θέματα.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
el: Η εγκατάσταση απαιτεί τη σύνδεση στον διακομιστή μεταφράσεων για να κατεβάσει ένα αρχείο μετάφρασης. Ελέγξτε τη σύνδεσή σας στο διαδίκτυο και βεβαιωθείτε ότι ο ιστότοπός σας μπορεί να συνδεθεί με τον διακομιστή μεταφράσεων στο <a href=":server_url">@server_url</a>.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
el: Το %language αρχείο μετάφρασης δεν είναι διαθέσιμο στον διακομιστή των μεταφράσεων. <a href=":url">Διαλέξτε μια άλλη γλώσσα</a> ή επιλέξτε Αγγλικά και μεταφράστε την ιστοσελίδα σας αργότερα.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
el: Το %language αρχείο μετάφρασης δεν μπόρεσε να κατέβει. <a href=":url">Διαλέξτε μια άλλη γλώσσα</a> ή επιλέξτε Αγγλικά και μεταφράστε την ιστοσελίδα σας αργότερα.

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
el: Η διαδικασία εγκατάστασης του @drupal απαιτεί να δημιουργήσετε το %file ως κομμάτι της διαδικασίας εγκατάστασης. Αντιγράψτε το %default_file αρχείο στο %file. Περισσότερες λεπτομέρειες για την εγκατάσταση του Drupal είναι διαθέσιμες στο αρχείο <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
el: Το @drupal απαιτεί συνεχή δυνατότητα αναγνωσης του αρχείου %file. Το τμήμα των οδηγιών <a href=":handbook_url">θέματα φιλοξενίας στο web</a>, περιέχει βοήθεια για αυτό και για άλλα θέματα.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
el: Η διαδικασία εγκατάστασης του @drupal απαιτεί δυνατότητα εγγραφής στο %file αρχείο κατά την εγκατάσταση. Το τμήμα των οδηγιών <a href=":handbook_url">θέματα φιλοξενίας στο web</a>, περιέχει βοήθεια για αυτό και για άλλα θέματα.

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
el: Το πρόγραμμα εγκατάστασης @drupal απέτυχε να δημιουργήσει το αρχείο %file με την κατάλληλη ιδιοκτησία. Συνδεθείτε στον διακομιστή σας, διαγράψτε το υπάρχον αρχείο %file και δημιουργήστε ένα νέο αντιγράφοντας το %default_file αρχείο στο %file αρχείο. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εγκατάσταση του Drupal υπάρχουν στο αρχείο <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. Το τμήμα των οδηγιών <a href=":handbook_url">θέματα φιλοξενίας στο web</a>, περιέχει βοήθεια για αυτό και για άλλα θέματα.

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
el: Ελέγξτε τα μηνύματα και <a href=":retry">ξαναπροσπαθείστε</a>, ή επιλέξτε να <a href=":cont">παρ' όλα αυτά συνεχίσετε</a>.

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
el: Ελέγξτε τα μηνύματα και <a href=":url">δοκιμάστε ξανά</a>.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
el: Οι ακόλουθες μονάδες είναι απαραίτητες αλλά δεν βρέθηκαν. Τοποθετήστε τες στον κατάλληλο υποφάκελο των μονάδων, π.χ. <em>/modules</em>. Μονάδες που δεν βρέθηκαν: @modules

en: Updating @module
el: Ενημέρωση @module

en: Operating in maintenance mode. <a href=":url">Go online.</a>
el: Σε λειτουργία συντήρησης.  <a href=":url">Επαναφορά στην κανονική λειτουργία</a>.

en: Textfield size: @size
el: Μέγεθος πεδίου κειμένου: @size

en: Number of rows: @rows
el: Αριθμός σειρών: @rows

en: URI field size: @size
el: Μέγεθος πεδίου URI: @size

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href=":https-link">Learn more</a>.
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν χρησιμοποιείται κρυπτογραφημένη σύνδεση, οπότε ο κωδικός σας θα αποσταλθεί ως απλό κείμενο. <a href=":https-link">Μάθετε περισσότερα</a>.

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
el: Το @name δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από %max χαρακτήρες, αλλά αυτή τη στιγμή έχει %length χαρακτήρες.

en: <ul>
    <li>To start over, you must empty your existing database and copy <em>default.settings.php</em> over <em>settings.php</em>.</li>
    <li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href=":update-url">update script</a>.</li>
    <li>View your <a href=":base-url">existing site</a>.</li>
    </ul>
el: <ul>
    <li>Για να ξεκινήσετε από την αρχή πρέπει να αδειάσετε την υπάρχουσα βάση δεδομένων σας και να αντιγράψετε το αρχείο <em>default.settings.php</em> αντικαθιστώντας το <em>settings.php</em>.</li>
    <li>Για να αναβαθμίσετε μια υπάρχουσα εγκατάσταση προχωρήστε στο <a href=":update-url">σενάριο αναβάθμισης</a>.</li>
    <li>Δείτε τον <a href=":base-url">υπάρχοντα ιστότοπό σας</a>.</li>
    </ul>

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
el: Όλες οι απαραίτητες αλλαγές στο φάκελο %dir και στο αρχείο %file ολοκληρώθηκαν, οπότε πρέπει να αφαιρέσετε τη δυνατότητα εγγραφής σε αυτά ώστε να αποφευχθούν τυχόν κενά ασφάλειας. Εάν δεν είστε σίγουροι για το πώς γίνεται αυτό, συμβουλευτείτε το <a href=":handbook_url">online εγχειρίδιο</a>.

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
el: Περιορισμός μοναδικού πεδίου
    στο πλαίσιο: Επικύρωση

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
el: Ένα @entity_type με @field_name %value υπάρχει ήδη.

en: Administrators can enter IP addresses to ban on the <a href=":bans">IP address bans</a> page.
el: Οι διαχειριστές μπορούν να εισάγουν διευθύνσεις IP για αποκλεισμό στη σελίδα <a href=":bans">Αποκλεισμός διευθύνσεων IP</a>.

en: The Block module allows you to place blocks in regions of your installed themes, and configure block settings. For more information, see the <a href=":blocks-documentation">online documentation for the Block module</a>.
el: Η μονάδα Block σας επιτρέπει να τοποθετείτε μπλοκ σε περιοχές των εγκατεστημένων θεματικών παραλλαγών σας και να παραμετροποιείτε τις ρυθμίσεις των μπλοκ. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε την <a href=":blocks-documentation">online τεκμηρίωση για τη μονάδα Block</a>.

en: You can see where the regions are for the current theme by clicking the <em>Demonstrate block regions</em> link on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. Regions are specific to each theme.
el: Μπορείτε να δείτε που βρίσκονται οι περιοχές της τρέχουσας θεματικής παραλλαγής, κάνοντας κλικ στον σύνδεσμο <em>Επίδειξη των περιοχών των μπλοκ</em> στη <a href=":blocks">σελίδα διάταξης Μπλοκ</a>. Οι περιοχές είναι συγκεκριμένες για κάθε θεματική παραλλαγή.

en: To change the settings of an individual block click on the <em>Configure</em> link on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. The available options vary depending on the module that provides the block. For all blocks you can change the block title and toggle whether to display it.
el: Για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις ενός αυτόνομου μπλοκ κάνετε κλικ στο σύνδεσμο <em>Ρύθμιση</em> στη <a href=":blocks">Σελίδα διάταξης Μπλοκ</a>. Οι διαθέσιμες επιλογές ποικίλλουν ανάλογα με τη μονάδα που παρέχει το μπλοκ. Σε όλα τα μπλοκ μπορείτε να αλλάξετε τον τίτλο τους και να ενεργοποιήσετε εάν θα τον εμφανίζετε.

en: The Breakpoint module keeps track of the height, width, and resolution breakpoints where a responsive design needs to change in order to respond to different devices being used to view the site. This module does not have a user interface. For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Breakpoint module</a>.
el: Η μονάδα Breakpoint παρακολουθεί τα breakpoints για το ύψος, πλάτος και την ανάλυση που πρέπει να αλλάξει ο responsive σχεδιασμός ώστε να ανταποκριθεί στις διαφορετικές συσκευές που θα οπτικοποιήσουν την σελίδα. Η μονάδα δεν παρέχει διεπαφή χρήστη. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε την <a href=":docs">online τεκμηρίωση της μονάδας Breakpoint</a>.

en: <a href=":w3">Media  queries</a> are a formal way to encode breakpoints. For instance, a width breakpoint at 40em would be written as the media query "(min-width: 40em)". Breakpoints are really just media queries with some additional meta-data, such as a name and multiplier information.
el: Τα<a href=":w3">Media  queries</a> είναι ένας επίσημος τρόπος κωδικοποίησης των breakpoints. Για παράδειγμα ένα breakpoint πλάτους 40em θα πρέπει να είναι γραμμένο σαν το media query "(min-width: 40em)". Τα breakpoints είναι στην πραγματικότητα media queries μαζί με κάποια επιπλέον μετάδεδομένα, όπως ένα όνομα και πολλαπλασιαστής.

en: Enabling commenting
el: Ενεργοποίηση σχολιασμού

en: In reply to @parent_title by @parent_username
el: Σε απάντηση του @parent_title  από @parent_username

en: Name for @anonymous
el: Όνομα για @anonymous

en: <a href=":login">Log in</a> or <a href=":register">register</a> to post comments
el: <a href=":login">Εισέλθετε στο σύστημα</a> ή <a href=":register">εγγραφείτε</a> για να υποβάλετε σχόλια

en: <a href=":login">Log in</a> to post comments
el: <a href=":login">Εισέλθετε στο σύστημα</a> για να υποβάλετε σχόλια

en: The Configuration Manager module provides a user interface for importing and exporting configuration changes between installations of your website in different environments. Configuration is stored in YAML format. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the Configuration Manager module</a>.
el: Η μονάδα Configuration Manager παρέχει μια διεπαφή χρήστη για την εισαγωγή και εξαγωγή αλλαγών στις ρυθμίσεις ανάμεσα σε εγκαταστάσεις της ιστοσελίδας σας σε διαφορετικά περιβάλλοντα. Οι ρυθμίσεις αποθηκεύονται σε μορφή YAML. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε την <a href=":url">online τεκμηρίωση για την μονάδα Configuration Manager</a>.

en: Export and download the full configuration of this site as a gzipped tar file.
el: Εξάγετε και κατεβάστε την πλήρη παραμετροποίηση του ιστοτόπου ως ένα gzipped tar αρχείο.

en: Single item
el: Μεμονωμένο αντικείμενο

en: The contact form has not been configured. <a href=":add">Add one or more forms</a> .
el: Η φόρμα επικοινωνίας δεν έχει παραμετροποιηθεί. <a href=":add">Προσθήκη μιας ή περισσότερων φορμών</a> .

en: Before you can translate content, there must be at least two languages added on the <a href=":url">languages administration</a> page.
el: Για να αποκτήσετε τη δυνατότητα μετάφρασης περιεχομένου, πρέπει να έχουν προστεθεί τουλάχιστον δύο γλώσσες στη σελίδα <a href=":url">διαχείρισης μεταφράσεων</a>.

en: Time type: @time_type
el: Τύπος ώρας: @time_type

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
el: Ο μέγιστος αριθμός των μηνυμάτων που διατηρούνται στο ημερολόγιο της βάσης δεδομένων. Απαιτεί μία<a href=":cron">εργασία συντήρησης cron</a>.

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (see below). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href=":field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the <a href=":field">online documentation for the Field module</a>.
el: Η μονάδα Field επιτρέπει να οριστούν προσαρμοσμένα πεδία δεδομένων για τύπους <em>οντοτήτων</em> (δείτε παρακάτω). Η μονάδα Field αναλαμβάνει να αποθηκεύσει, να φορτώσει, να επεξεργαστεί και να εμφανίσει τα δεδομένα των πεδίων. Οι περισσότεροι χρήστες δεν θα αλληλεπιδράσουν άμεσα με την μονάδα Field, αλλά θα χρησιμοποιήσουν την διεπαφή που παρέχει η μονάδα <a href=":field-ui-help">Field UI</a>. Όσοι αναπτύσσουν μονάδες μπορούν να χρησιμοποιήσουν το Field API για να δώσουν την δυνατότητα προσθήκης πεδίων στις νέες οντότητές τους. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την <a href=":field">online τεκμηρίωση για την μονάδα Field</a>.

en: @size limit.
el: Όριο @size.

en: file from @field_name
el: αρχείο από @field_name

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href=":admin">Administration page</a>, where you may <a href=":config">customize and configure</a> all aspects of your website.
el: <strong>Διευθετήστε τον ιστότοπό σας</strong> Αφού εισέλθετε στο σύστημα, επισκεφθείτε τη <a href=":admin">Σελίδα διαχείρισης</a>, όπου μπορείτε <a href=":config">να προσαρμόσετε και να διευθετήσετε</a> τον ιστοτόπο σας από όλες τις απόψεις.

en: There are currently no styles. <a href=":url">Add a new one</a>.
el: Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή στυλ. <a href=":url">Προσθήκη ενός νέου</a>.

en: One translation file could not be checked. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be checked. <a href=":url">See the log</a> for details.
el[0]: Ένα αρχείο μετάφρασης δεν ήταν δυνατό να ελεγχθεί. Για λεπτομέρεις <a href=":url">δείτε την καταγραφή συμβάντων</a>.
el[1]: @count αρχεία μεταφράσεων δεν ήταν δυνατό να ελεγχθούν. Για λεπτομέρεις <a href=":url">δείτε την καταγραφή συμβάντων</a>.

en: One translation file could not be imported. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be imported. <a href=":url">See the log</a> for details.
el[0]: Ένα αρχείο μετάφρασης δεν ήταν δυνατό να εισαχθεί. Για λεπτομέρεις <a href=":url">δείτε την καταγραφή συμβάντων</a>.
el[1]: @count αρχεία μεταφράσεων δεν ήταν δυνατό να εισαχθούν. Για λεπτομέρεις <a href=":url">δείτε την καταγραφή συμβάντων</a>.

en: Interface translation import
el: Εισαγωγή μεταφράσεων διεπαφής

en: Interface translation export
el: Εξαγωγή μεταφράσεων διεπαφής

en: @display '@id': Component '@name' was disabled because its settings depend on removed dependencies.
el: @display '@id': Το συστατικό '@name' απενεργοποιήθηκε γιατί οι ρυθμίσεις του έχουν εξαρτήσεις που έχουν αφαιρεθεί.

en: No widget available for: %type.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο γραφικό συστατικό για: %type.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
el: Επιτρέπονται αρκετοί ειδικοί χαρακτήρες, όπως το κενό, η τελεία (.), η παύλα (-), η απόστροφος ('), η κάτω παύλα (_) και το παπάκι (@).

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
el: Το URL στο οποίο θα πρέπει να ανακατευθύνεται ο χρήστης. Αυτό μπορεί να είναι ένα εσωτερικό URL όπως /node/1234 ή ένα εξωτερικό URL όπως @url.

en: Configuring Automated Cron
el: Διευθέτηση Αυτοματοποιημένου Cron

en: Disabling Automated Cron
el: Απενεργοποίηση Αυτοματοποιημένου Cron

en: Automated Cron
el: Αυτοματοποιημένο Cron

en: Provides an automated way to run cron jobs, by executing them at the end of a server response.
el: Παρέχει έναν αυτοματοποιημένο τρόπο να τρέχουν οι cron εργασίες, εκτελώντας τες στο τέλος μιας απόκρισης διακομιστή.

en: Automated cron settings
el: Ρυθμίσεις αυτοματοποιημένου cron

en: Ban visits from specific IP addresses.
el: Αποκλεισμός επισκέψεων από συγκεκριμένες διευθύνσεις IP.

en: You can place a new block in a region by selecting <em>Place block</em> on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. Once a block is placed, it can be moved to a different region by drag-and-drop or by using the <em>Region</em> drop-down list, and then clicking <em>Save blocks</em>.
el: Μπορείτε να τοποθετήσετε ένα νέο μπλοκ σε μία περιοχή, επιλέγοντας<em>Τοποθέτηση μπλοκ</em> στην <a href=":blocks">σελίδα διάταξης Μπλοκ</a>. Αφού ένα μπλοκ έχει τοποθετηθεί, μπορεί να μετακινηθεί σε μία διαφορετική περιοχή μέσω του μηχανισμού σύρε και άσε ή χρησιμοποιώντας την αναπτυσσόμενη λίστα των <em>Περιοχών</em> και μετά κλικάροντας την <em>Αποθήκευση μπλοκ</em>.

en: Adding comment types
el: Προσθήκη τύπων σχολίων

en: Compare the configuration uploaded to your sync directory with the active configuration before completing the import.
el: Συγκρίνετε την παραμετροποίηση που αποστάλθηκε στον φάκελο συγχρονισμού με την τρέχουσα παραμετροποίηση πριν ολοκληρωθεί η εισαγωγή.

en: Upload a full site configuration archive to the sync directory. It can then be compared and imported on the Synchronize page.
el: Αποστείλετε ένα πλήρες αρχειοθετημένο αρχείο παραμετροποίησης του ιστοτόπου στον φάκελο συγχρονισμού. Θα μπορεί τότε να συγκριθεί και να εισαχθεί στην σελίδα συγχρονισμού.

en: Configure languages for content, interface, and configuration.
el: Ρυθμίστε τις γλώσσες για το περιεχόμενο, τη διεπαφή και τις ρυθμίσεις.

en: Configure the import of translation files, and add or customize interface translations.
el: Ρυθμίστε την εισαγωγή των αρχείων μετάφρασης, και προσθέστε ή προσαρμόστε τις μεταφράσεις διεπαφής.

en: The language code.
el: Ο κωδικός γλώσσας.

en: Delete %label
el: Διαγραφή %label

en: Select and configure text editors, and how content is filtered when displayed.
el: Επιλογή και διαμόρφωση επεξεργαστών κειμένου και φιλτραρίσματος περιεχόμενου όταν αυτό εμφανίζεται.

en: The English name of the language.
el: Το αγγλικό όνομα της γλώσσας.

en: The native name of the language.
el: Το εγγενές όνομα της γλώσσας.

en: The language direction. (0 = LTR, 1 = RTL)
el: Η κατεύθυνση της γλώσσας. (0 = LTR, 1 = RTL)

en: Whether the language is enabled.
el: Αν η γλώσσα είναι ενεργοποιημένη.

en: Path prefix used for this language.
el: Το πρόθεμα της διαδρομής που χρησιμοποιείται για αυτή τη γλώσσα.

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
el: Η παραπομπή στην οντότητα (%type: %label) δεν είναι εφικτή.

en: This entity (%type: %id) cannot be referenced.
el: Η παραπομπή στην οντότητα (%type: %id) δεν είναι εφικτή.

en: Importing configuration
el: Εισαγωγή διαμόρφωσης

en: Starting configuration import.
el: Έναρξη εισαγωγής διαμόρφωσης

en: Configuration import has encountered an error.
el: Η εισαγωγή διαμόρφωσης αντιμετώπισε ένα σφάλμα.

en: BigPipe no-JS check
el: BigPipe έλεγχος για no-JS

en: Session exists
el: Υπάρχει σύνοδος

en: Default configuration hash
el: Προεπιλεγμένο hash ρυθμίσεων

en: Add @entity-type
el: Προσθήκη @entity-type

en: Revision create time
el: Ώρα δημιουργίας αναθεώρησης

[ctx: decimal places]
en: Scale
el: Κλίμακα
    στο πλαίσιο: δεκαδικά ψηφία

en: The BigPipe module sends pages with dynamic content in a way that allows browsers to show them much faster. For more information, see the <a href=":big_pipe-documentation">online documentation for the BigPipe module</a>.
el: Το BigPipe αποστέλνει σελίδες με δυναμικό περιεχόμενο με τρόπο που επιτρέπει στους browsers να τις παρουσιάσουν πολύ πιο γρήγορα. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε την <a href=":big_pipe-documentation">τεκμηρίωση για το BigPipe στο διαδίκτυο</a>.

en: Size of email field
el: Μέγεθος πεδίου ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: The %entity_type entity type needs to be installed.
el: Ο τύπος οντότητας %entity_type πρέπει να εγκατασταθεί.

en: The %entity_type entity type needs to be updated.
el: Ο τύπος οντότητας %entity_type πρέπει να ενημερωθεί.

en: The %field_name field needs to be installed.
el: Το πεδίο %field_name πρέπει να εγκατασταθεί.

en: The %field_name field needs to be updated.
el: Το πεδίο %field_name πρέπει να ενημερωθεί.

en: The %field_name field needs to be uninstalled.
el: Το πεδίο %field_name πρέπει να απεγκατασταθεί.

en: Custom text: @true_label / @false_label
el: Προσαρμοσμένο κείμενο: @true_label / @false_label

en: Display: @true_label / @false_label
el: Εμφάνιση: @true_label / @false_label

en: See <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
el: Δείτε <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank">τις οδηγίες για τις μορφές ημερομηνίας PHP</a>.

en: Completed step @current of @total.
el: Ολοκληρώθηκε το βήμα @current από @total.

en: Add a new @entity_type.
el: Προσθέστε ένα νέο @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
el: Δεν υπάρχει ακόμη @entity_type. @add_link

en: Store new items in
el: Αποθηκεύστε νέα στοιχεία

en: Delete @entity_type
el: Διαγραφή @entity_type

[ctx: Entity type label]
en: @count @label | @count @label entities
el[0]: @count @label
el[1]: @count @label οντότητες
    στο πλαίσιο: Ετικέτα τύπου οντότητας

en: Changed year + month
el: Τροποποιήθηκε έτος + μήνας

en: Changed year
el: Τροποποιήθηκε έτος

en: Changed month
el: Τροποποιήθηκε μήνας

en: Changed day
el: Τροποποιήθηκε ημέρα

en: Changed week
el: Τροποποιήθηκε εβδομάδα

en: Sends pages using the BigPipe technique that allows browsers to show them much faster.
el: Μεταφέρει τις σελίδες χρησιμοποιώντας την τεχνική BigPipe που επιτρέπει στους περιηγητές να τις εμφανίζουν πολύ πιο γρήγορα.

en: Parent path
el: Γονική διαδρομή

en: Selected combination of day and month is not valid.
el: Ο επιλεγμένος συνδυασμός ημέρας και μήνα δεν είναι έγκυρος.

en: The import failed with the following message: %message
el: Η εισαγωγή απέτυχε με το ακόλουθο μήνυμα: %message

en: Starting execution of @module_cron().
el: Ξεκινώντας την εκτέλεση του @module_cron().

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
el: Ξεκινώντας την εκτέλεση του @module_cron(), η εκτέλεση του @module_previous_cron() πήρε @time.

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
el: Η εκτέλεση του @module_previous_cron() πήρε @time.

en: Is front page
el: Είναι η αρχική σελίδα

en: @label (disabled)
el: @label (απενεργοποιημένο)

en: Warnings found
el: Βρέθηκαν προειδοποιήσεις

en: Errors found
el: Βρέθηκαν σφάλματα

en: Entity action
el: Ενέργεια για την οντότητα

en: Configuration validation
el: Επικύρωση διαμόρφωσης
