Drupal core (11.2.8) - en to ps translation catalogue (805 entries)

en: Home
ps: کور

en: Title
ps: سرلیک

en: Body
ps: تنه

en: Next
ps: بل

en: Pages
ps: پاڼې

en: Status
ps: حالت

en: Approve
ps: منل

en: Delete
ps: ړنګول

en: Submit
ps: ولیګه

en: Content
ps: منځپانګه

en: Value
ps: بيه

en: Username
ps: کارن نوم

en: Group
ps: ګروپ

en: Type
ps: بڼه

en: Author
ps: ليكوال

en: Replies
ps: ځوابونه

en: yes
ps: هو

en: List
ps: لړ

en: Subject
ps: موضوع

en: Actions
ps: چارې

en: Confirm
ps: تاييد

en: Cancel
ps: ړنګونه

en: Remove
ps: لركول

en: Description
ps: سپړنه

en: Language
ps: ژبه

en: more
ps: نور

en: Enable
ps: سالول

en: Disable
ps: ناتوانه

en: Article
ps: مقاله

en: Disabled
ps: ناتوانه

en: Administration
ps: پازوالنه

en: Comments
ps: څرګندونې

en: More
ps: نور

en: Action
ps: چار

en: new
ps: نوی

en: Tags
ps: بچوي

en: Block title
ps: غونډ سرلیک

en: Taxonomy
ps: دژوو يابوټو دويش (ټکسانومي)

en: Yes
ps: هو

en: No
ps: نه

en: Download
ps: ښکته کړئ

en: Overview
ps: پاسلیدنه

en: File
ps: دوتنه

en: Tag
ps: بچوۍ

en: Advanced options
ps: پرمختللي غوراوي

en: Edit
ps: سمون

en: Date
ps: نيټه

en: Size
ps: كچه

en: Links
ps: تړوني

en: Search
ps: لټون

en: Weekly
ps: اونيز

en: Monthly
ps: میاشتنی

en: None
ps: هېڅ يو

en: Use count
ps: شمیر وکاروه

en: Message
ps: پيغام

en: Password
ps: پټ توری

en: - None -
ps: - هېڅ يو -

en: Weight
ps: وزن

en: Variable
ps: بدلیده

en: Link
ps: تړونی

en: Image
ps: انځور

en: Center
ps: منځ

en: Types
ps: ډولونه

en: Required
ps: غوښتى

en: Parent
ps: پلرين

en: Category
ps: ټولی

en: Settings
ps: امستنې

en: Name
ps: نوم

en: Import
ps: واردول

en: Export
ps: بهرول

en: settings
ps: امستنې

en: header
ps: سرۍ

en: Preview
ps: مخليد

en: Help
ps: مرسته

en: Default
ps: تلواله

en: Summary
ps: لنډیز

en: Update
ps: اوسمهالیز

en: Blank
ps: تش

en: Sunday
ps: يکشنبه

en: Monday
ps: دوشنبه

en: Tuesday
ps: سه شنبه

en: Wednesday
ps: چهارشنبه

en: Thursday
ps: پنجشنبه

en: Friday
ps: جمعه

en: Saturday
ps: شنبه

en: High
ps: لوړ

en: Low
ps: ټيټ

en: Album
ps: البوم

en: Artist
ps: هنر مند

en: Add new
ps: نوی زیاتول

en: Time
ps: وخت

en: Views
ps: ليدنې

en: Access
ps: لاس رسی

en: Add
ps: زیاتول

en: View
ps: ليد

en: Length
ps: اوږدوالى

en: Format
ps: بڼه

en: History
ps: تاريخ

en: hidden
ps: پټ

en: URL
ps: پته (URL)

en: Path
ps: يونلور

en: Vocabularies
ps: قاموسونه

en: Manage
ps: سمبالونه

en: Refresh
ps: تاندول

en: Region
ps: سيمه

en: Anchor
ps: استل

en: Menu
ps: غورنۍ

en: Advanced settings
ps: پرمخ تللی امستنې

en: never
ps: هيڅکله

en: Updated
ps: اوسمهالیز شو

en: Text
ps: متن

en: Theme
ps: ویینه

en: Add term
ps: اصطلاح زیاتول

en: Search keywords
ps: آرويىونې پلټون

en: Keywords
ps: آرويىونې

en: Search Keywords
ps: آرويىونې پلټون

en: ID
ps: پېژند

en: Advanced search
ps: پرمخ تللی لټون

en: Unknown
ps: ناپیژنده

en: Attachment
ps: نښل

en: Upload
ps: پورته کول

en: Picture
ps: انځور

en: Mail
ps: بریښنالیک

en: Before
ps: مخکې

en: After
ps: وروسته

en: Database type
ps: توکبنسټ بڼه

en: User
ps: غړی

en: Continue
ps: دوام

en: Configure
ps: سازول

en: Email
ps: بریښنالیک

en: Error
ps: تیروتنه

en: no
ps: نه

en: Vertical
ps: نېغ

en: Update options
ps: غوراوي اوسمهالیزول

en: All
ps: ټول

en: Active
ps: فعال

en: Access denied
ps: لاسرسی رد شو

en: Year
ps: کال

en: Add content
ps: منځپانګه زیاتول

en: Area
ps: ځای

en: Page title
ps: پاڼې سرلیک

en: Block
ps: غونډ

en: Page
ps: پاڼه

en: 1 hour | @count hours
ps[0]: ۱ ساعت
ps[1]: @count ساعتونه

en: 1 day | @count days
ps[0]: ۱ ورځ
ps[1]: @count ورځې

en: Site name
ps: پاڼې نوم

en: User settings
ps: غړي امستنې

en: Host
ps: کوربه

en: Never
ps: هيڅکله

en: Up to date
ps: اوسمهالیز دي

en: Header
ps: سرۍ

en: Footer
ps: پښۍ

en: Inline
ps: ننليكى

en: Selected
ps: غوره شوي

en: Your name
ps: ستاسو نوم

en: To
ps: ته

en: Custom
ps: خپلېخوښه

en: Visibility
ps: لیدوړتیا

en: Comment
ps: تبصره

en: Hostname
ps: کوربه نوم

en: Published
ps: خپاره شوي

en: Signature
ps: لاسليک

en: Filter
ps: چاڼ

en: Revisions
ps: بياكتنې

en: Vocabulary
ps: قاموس

en: Vocabulary ID
ps: قاموس پېژند

en: Vocabulary name
ps: قاموس نوم

en: User role
ps: غړي نده (رول)

en: Time zone
ps: مهال سيمه

en: Count
ps: شمیر

en: Search settings
ps: امستنې پلټون

en: Warning
ps: خبرتيا

en: active
ps: فعال

en: OK
ps: سمه ده

en: Items
ps: توکي

en: %time ago
ps: %time مخکې

en: Advanced
ps: پرمخ تللی

en: Performance
ps: كارېدون

en: Width
ps: پلنوالى

en: Height
ps: لوړوالی

en: Scale
ps: درجه

en: Medium
ps: منځنى

en: Media
ps: رسنۍ

en: standard
ps: معياري

en: Caching
ps: پټيادوي

en: Month
ps: میاشت

en: Details
ps: سپړنې

en: Widget
ps: کاروونی

en: System
ps: سيستم

en: Filter by
ps: چاڼ پر

en: OR
ps: او

en: Administer content
ps: منځپانګه پازوالنه

en: General
ps: ټوليز

en: Namibia
ps: نېمبیا

en: Iran
ps: ايران

en: Tonga
ps: ټونګا

en: Brazil
ps: برازيل

en: Paraguay
ps: پاراګوای

en: Jamaica
ps: جميکا

en: Japan
ps: جاپان

en: Libya
ps: لېبيا

en: Poland
ps: پولنډ

en: Portugal
ps: پرتګال

en: Singapore
ps: سنګاپور

en: Day
ps: ورځ

en: Table
ps: لښتيال

en: Mon
ps: دوشنبه

en: Tue
ps: سه شنبه

en: Wed
ps: چهارشنبه

en: Thu
ps: پنجشنبه

en: Fri
ps: جمعه

en: Sat
ps: شنبه

en: Sun
ps: یکشنبه

en: May
ps: مې

en: Configuration
ps: سازول

en: Other
ps: نور

en: Align
ps: پرليكول

en: Background color
ps: شاليد رنګ

en: Navigation
ps: چليدنه

en: Basic
ps: ساده

en: Color
ps: رنګ

en: Appearance
ps: ښكاره

en: Link URL
ps: پيوند پته

en: Role
ps: ونډه

en: Select all
ps: ټول ټاكل

en: Allow
ps: پرېښل

en: Ignore
ps: ناګارل

en: User data
ps: غړي توکي

en: User login
ps: غړي کارن نوم

en: Log in
ps: ننوتون

en: Users
ps: غړي

en: Button
ps: تڼۍ

en: Both
ps: دواړه

en: Maximum length
ps: ټولو زيات اوږدوالی

en: Rows
ps: کتارونه

en: Cache
ps: پټياد

en: Argument
ps: استدلال

en: Anonymous
ps: ناپیژنده

en: Install
ps: لګول

en: Save and edit
ps: خوندی او سمون

en: Tools
ps: توكي

en: Administer views
ps: ليدنې پازوالنه

en: Ascending
ps: ختند

en: Descending
ps: پرتند

en: Arguments
ps: استدلالونه

en: Filters
ps: چاڼونه

en: Optional
ps: اختياري

en: Random
ps: ناټاكلى

en: Uncategorized
ps: پرته د ټولي

en: Position
ps: ځاى

en: Close
ps: تړل

en: Save settings
ps: امستنې خوندي کول

en: Sort by
ps: چاڼ پر

en: Updated date
ps: نيټه اوسمهالیزول

en: Afghanistan
ps: افغانستان

en: Albania
ps: البانیا

en: Algeria
ps: الجزاير

en: American Samoa
ps: امریکایي ساموا

en: Andorra
ps: اندورا

en: Angola
ps: انګولا

en: Anguilla
ps: انګویلا

en: Antarctica
ps: انتارکتيکا (سهيلي قطب)

en: Argentina
ps: ارجنټاین

en: Armenia
ps: ارمنستان

en: Aruba
ps: اروبا

en: Australia
ps: استرالیا

en: Austria
ps: اتريش

en: Azerbaijan
ps: آزربايجان

en: Bahamas
ps: بهاماس

en: Bahrain
ps: بحرين

en: Barbados
ps: باربادوس

en: Belarus
ps: بېلاروس

en: Belgium
ps: بلجیم

en: Belize
ps: بلیز

en: Bermuda
ps: برمودا

en: Bhutan
ps: بوتان

en: Bolivia
ps: بولېویا

en: Brunei
ps: برونای

en: Bulgaria
ps: بلغاریا

en: Burundi
ps: بروندي

en: Cambodia
ps: کمبودیا

en: Cameroon
ps: کامرون

en: Canada
ps: کاناډا

en: Cape Verde
ps: کیپ ورډ

en: Costa Rica
ps: کوستاریکا

en: Djibouti
ps: جیبوټي

en: Dominica
ps: ډومېنيکا

en: El Salvador
ps: ايلسلوادور

en: Ethiopia
ps: اېتوپیا

en: Finland
ps: فېنلانډ

en: France
ps: فرانسه

en: Gibraltar
ps: جبل الطارق

en: Greece
ps: یونان

en: Greenland
ps: ګرينلنډ

en: Grenada
ps: ګرېنېډا

en: Guadeloupe
ps: ګوادلوپ

en: Guam
ps: ګوام

en: Guatemala
ps: ګواتيمالا

en: Guyana
ps: ګایانه

en: Iceland
ps: ایسلنډ

en: India
ps: هندوستان

en: Indonesia
ps: اندونيزيا

en: Iraq
ps: عراق

en: Ireland
ps: ایرلنډ

en: Italy
ps: اېټاليا

en: Jordan
ps: اردن

en: Kazakhstan
ps: قزاقستان

en: Kenya
ps: کېنيا

en: Kuwait
ps: کويټ

en: Kyrgyzstan
ps: قرغزستان

en: Laos
ps: لاووس

en: Latvia
ps: لاتويیا

en: Lebanon
ps: لېبنان

en: Liberia
ps: لايبېريا

en: Lithuania
ps: لېتوانيا

en: Luxembourg
ps: لوکسامبورګ

en: Malawi
ps: مالاوي

en: Malaysia
ps: ماليزیا

en: Maldives
ps: مالديو

en: Mali
ps: مالي

en: Malta
ps: مالټا

en: Martinique
ps: مارتینیک

en: Mauritania
ps: موريتانیا

en: Mauritius
ps: مورېشوز

en: Mayotte
ps: مایوټ

en: Mexico
ps: مکسيکو

en: Moldova
ps: مولدوا

en: Monaco
ps: موناکو

en: Mongolia
ps: مغولستان

en: Montserrat
ps: مونتسرات

en: Morocco
ps: مراکش

en: Mozambique
ps: موزمبيک

en: Nauru
ps: نائورو

en: Nepal
ps: نيپال

en: New Caledonia
ps: نوې کلدونیا

en: Nicaragua
ps: نیکاراګوا

en: Niger
ps: نایجېر

en: Nigeria
ps: نايجېريا

en: Niue
ps: نیوئې

en: Norfolk Island
ps: نورفولک

en: Oman
ps: عمان

en: Pakistan
ps: پاکستان

en: Palau
ps: پالاو

en: Panama
ps: پاناما

en: Peru
ps: پيرو

en: Philippines
ps: فيلپينی

en: Puerto Rico
ps: پورتوریکو

en: Qatar
ps: قطر

en: Romania
ps: رومانیا

en: Russia
ps: روسيه

en: Rwanda
ps: روانډا

en: Samoa
ps: سامووا

en: San Marino
ps: سن مرينو

en: Saudi Arabia
ps: سعودي عرب

en: Senegal
ps: سېنېګال

en: Slovakia
ps: سلواکيا

en: Slovenia
ps: سلوېنیا

en: Somalia
ps: سوماليا

en: South Africa
ps: سهيلي افريقا

en: Spain
ps: هسپانیا

en: Sri Lanka
ps: سیري لانکا

en: Sudan
ps: سوډان

en: Sweden
ps: سويډن

en: Switzerland
ps: سويس

en: Syria
ps: سوريه

en: Taiwan
ps: تایوان

en: Tajikistan
ps: تاجيکستان

en: Tanzania
ps: تانزانیه

en: Thailand
ps: تايلنډ

en: Togo
ps: ټوګو

en: Tunisia
ps: تونس

en: Turkmenistan
ps: ترکمنستان

en: Uganda
ps: یوګاندا

en: Ukraine
ps: اوکراین

en: United Arab Emirates
ps: متحده عربي امارات

en: United Kingdom
ps: انګلستان

en: United States
ps: امريکا متحده ایالات

en: Uruguay
ps: یوروګوای

en: Uzbekistan
ps: اوزبکستان

en: Vanuatu
ps: ونه واتو

en: Vatican City
ps: واټيکان ښار

en: Venezuela
ps: وېنزوېلا

en: Yemen
ps: يمن

en: Zambia
ps: زېمبيا

en: Zimbabwe
ps: زېمبابوې

en: Database username
ps: توکبنسټ کارن نوم

en: Database password
ps: توکبنسټ پټ توری

en: Database name
ps: توکبنسټ نوم

en: Add user
ps: غړی زیاتول

en: Port
ps: درشل (پورټ)

en: Hidden
ps: پټ

en: Are you sure you want to delete %name?
ps: تاسو ډاډه یاست په ړنګول د %name؟

en: Show
ps: ښوول

en: Key
ps: کيلی

en: Site language
ps: پاڼې ژبه

en: Change
ps: بدلون

en: English
ps: انګرېزي

en: Spanish
ps: هسپانوی

en: Add menu
ps: غورنۍ زیاتول

en: Browser
ps: لټونى (browser)

en: Titles only
ps: یوازې سرليک

en: Full text
ps: ټول متن

en: Source
ps: سرچينه

en: published
ps: خپاره شوي

en: @time ago
ps: @time مخکې

en: User search
ps: غړي پلټون

en: Search results
ps: پایلې پلټون

en: Front page
ps: مخ پاڼه

en: Deleted
ps: ړنګ شو

en: Topics
ps: موضوعګانې

en: Edit menu
ps: غورنۍ سمون

en: Query
ps: پوښتنه

en: Search fields
ps: ډګرونه پلټون

en: Block name
ps: غونډ نوم

en: Jan
ps: جنوري

en: Feb
ps: فبروري

en: Mar
ps: مارچ

en: Apr
ps: اپرېل

en: Jun
ps: جون

en: Jul
ps: جولای

en: Aug
ps: اګست

en: Sep
ps: سپتمبر

en: Oct
ps: اکتوبر

en: Nov
ps: نوومبر

en: Dec
ps: دسمبر

en: Hour
ps: ګړی

en: Minute
ps: دقيقه

en: Second
ps: دوهم

en: Text field
ps: متن ډګر

en: Map
ps: نقشه

en: Alignment
ps: پرليكتيا

en: author
ps: ليكوال

en: AND
ps: او

en: Fixed
ps: ثابت شوی

en: Empty
ps: تش

en: Log out
ps: وتون

en: Seconds
ps: سانیې

en: Info
ps: مالومات

en: People
ps: خلک

en: Site information
ps: پاڼې مالومات

en: Updating
ps: اوسمهالیزوي

en: or
ps: او

en: Binary
ps: دويال (Binary)

en: Style
ps: ډول

en: Revision
ps: بياكتون

en: Permissions
ps: اجازې

en: Installed
ps: لګول شوي

en: Plugin
ps: لګون

en: Standard
ps: معياري

en: Fiji
ps: فيجي

en: South Korea
ps: سهيلي کوریا

en: U.S. Virgin Islands
ps: امریکا ورجن ټاپوګانې

en: Vietnam
ps: ويتنام

en: Guernsey
ps: ګوېنزي

en: Jersey
ps: جېرسي

en: User name
ps: کارن نوم

en: Authentication
ps: تصدیق

en: width
ps: پلنوالى

en: height
ps: لوړوالی

en: Formats
ps: بڼې

en: RSS Feed
ps: RSS کتنه

en: New comments
ps: نوې څرګندونې

en: New
ps: نوی

en: Bottom right
ps: لاندې ښی

en: Bottom left
ps: لاندې کيڼ

en: Relationship
ps: اړيكې

en: Oldest first
ps: لومړی زاړه

en: Themes
ps: ویینې

en: Published comments
ps: خپرې شوې څرګندونې

en: Protected
ps: ژغورلی

en: Ok
ps: سمه ده

en: Ban
ps: بند

en: Tabs
ps: ټوپونه

en: Temporary directory
ps: لنډمهاله نوملړ

en: User status
ps: غړي الت

en: Next page
ps: بله پاڼه

en: Shortcuts
ps: لنډلارې

en: Shortcut
ps: لنډلار

en: Timezone
ps: مهال سيمه

en: Apply
ps: تطبيقول

en: Select
ps: غوره

en: Copy
ps: کاپي

en: Variables
ps: بدلیدنې

en: Tasks
ps: دندې

en: Plugins
ps: لګونونه

en: PHP Code
ps: PHP كوډه

en: Western Sahara
ps: لوېديځه سهارا

en: Block description
ps: غونډ سپړاوى

en: Translation
ps: ژباړه

en: Blocks
ps: غونډونه

en: Save blocks
ps: غونډونه خوندي کول

en: Save block
ps: غونډ خوندي کول

en: Menus
ps: غورنۍ

en: Add vocabulary
ps: قاموس زیاتول

en: Above
ps: پورته

en: Text area
ps: متن ځای

en: 1 minute
ps: ۱دقيقه

en: Permission
ps: اجازه

en: Grid
ps: ځاليز

en: Text Editor
ps: متن سمونګر

en: parent
ps: پلرين

en: 1 comment | @count comments
ps[0]: ۱ څرګندون
ps[1]: @count څرګندونې

en: Reply
ps: ځواب

en: Space
ps: تشه

en: Page not found
ps: پاڼه و نه موندل شوه

en: Add terms
ps: اصطلاح زیاتول

en: empty
ps: تش

en: Add role
ps: دنده (رول) زیاتول

en: Alias
ps: پورنوم

en: My account
ps: زما ګڼون

en: 1 year | @count years
ps[0]: ۱ کال
ps[1]: @count کلونه

en: 1 week | @count weeks
ps[0]: ۱ اونی
ps[1]: @count اونی

en: 1 min | @count min
ps[0]: ۱ دقيقه
ps[1]: @count دقيقې

en: 1 sec | @count sec
ps[0]: ۱ ثانیه
ps[1]: @count ثانيې

en: Columns
ps: ستنې

en: Use pager
ps: pager وکاروه

en: types
ps: ډولونه

en: No name
ps: نوم نشته

en: User Role
ps: غړي نده (رول)

en: Skip to main content
ps: اصلي منځپانګه دانګل

en: Or
ps: او

en: About
ps: په اړه

en: Reports
ps: راپورونه

en: Setting
ps: امستنه

en: Web server
ps: ویب  پالنګر

en: Column
ps: ستن

en: and
ps: او

en: - Select -
ps: - غوره -

en: UI settings
ps: UI امستنې

en: Update settings
ps: امستنې اوسمهالیزول

en: Save translations
ps: ژباړې خوندي کول

en: Cache options
ps: پټياد غوراوي

en: Target
ps: موخه

en: Admin menu
ps: پازوال غورنۍ

en: Crop
ps: سكڼل

en: Block type
ps: غونډ بڼه

en: Embed
ps: نصبول

en: User roles
ps: د غړي دندې

en: Validator
ps: تاییدونکی

en: Use default
ps: تلواله وکاروه

en: 1 month | @count months
ps[0]: ۱ میاشت
ps[1]: @count میاشتې

en: Administration theme
ps: ویینه پازوالنه

en: Isle of Man
ps: د سړيانو ټاپو

en: Montenegro
ps: مانتېنېګرو

en: Serbia
ps: سربیا

en: Kosovo
ps: کوسوو

en: Warning message
ps: خبرتيا پیغام

en: Title field
ps: سرليک ډګر

en: Stark
ps: سټارک

en: Row
ps: کتار

en: Maximum height
ps: ټولو زيات لوړوالی

en: Link options
ps: تړونی غوراوي

en: Cached
ps: پټيادشوي

en: Boolean
ps: هو-نه ييز (Boolean)

en: Bundles
ps: بنډلونه

en: Bundle
ps: بنډل

en: Permanent
ps: دايمي

en: Temporary
ps: لنډمهاله

en: Show All
ps: ټول ښوول

en: Toolbar
ps: توکپټه

en: Parent ID
ps: پلرين پېژند

en: Block title.
ps: غونډ سرلیک.

en: Save translation
ps: ژباړه خوندي کول

en: Add language
ps: ژبه زیاتول

en: FTP
ps: ایف ټي پي (FTP)

en: Administration pages
ps: پاڼو پازوالنه

en: Add link
ps: تړونی زیاتول

en: Link settings
ps: تړونی امستنې

en: By @name
ps: پر @name

en: Numeric
ps: شمېريز

en: mobile
ps: موبایل

en: Custom URL
ps: خپلخوښې پته (URL)

en: 0 sec
ps: ۰ ثانیې

en: Add comment link
ps: څرګندون تړونی زیاتول

en: - Any -
ps: -هر-

en: between
ps: ترمنځ

en: And
ps: او

en: Broken
ps: مات

en: @time ms
ps: @time دقيقې

en: Broken field @id
ps: مات ډګر @id

en: HTML List
ps: HTML لړ

en: Updated year
ps: کال اوسمهالیزول

en: Updated month
ps: مياشت اوسمهالیزول

en: Updated day
ps: ورځ اوسمهالیزول

en: Updated week
ps: اونی اوسمهالیزول

en: contact
ps: اړيکه

en: Unknown language
ps: ناپیژنده ژبه

en: Usernames
ps: کارن نومونه

en: Broken field
ps: مات ډګر

en: Access options
ps: لاسرسی غوراوي

en: Caching options
ps: پټياد غوراوي

en: Style options
ps: ډول غوراوي

en: Administration menu
ps: غورنۍ پازوالنه

en: - All -
ps: - ټول -

en: Visitors
ps: ليدونکي

en: Right to left
ps: ښي تر كيڼ

en: Left to right
ps: كيڼ تر ښي

en: Save language
ps: ژبه خوندي کول

en: Standard PHP
ps: معياري PHP

en: Strong
ps: زغرد

en: First item
ps: لومړی توک

en: Second item
ps: دوهم توک

en: Search form
ps: پلټون فورمه

en: Caches cleared.
ps: پټياد پاک شو.

en: Styles
ps: ډولونه

en: Page count
ps: پاڼې شمیر

en: All messages
ps: ټول پیغامونه

en: Text format
ps: متن بڼه

en: Administrative title
ps: سرليک پازوالنه

en: Style settings
ps: ډول امستنې

en: Alert
ps: خبراوى

en: Add format
ps: بڼه زیاتول

en: Show links
ps: تړوني ښوول

en: Structure
ps: جوړښت

en: All content
ps: ټولې منځپانګې

en: Current Theme
ps: اوسنۍ ویینه

en: Administrator role
ps: دنده (رول) پازوالنه

en: Administer blocks
ps: غونډ پازوالنه

en: Save comment
ps: څرګندون خوندي کول

en: Add a new file
ps: یوه نوې دوتنه زیاتول

en: Add text format
ps: متن بڼه زیاتول

en: Text formats
ps: متن بڼې

en: Style name
ps: ډول نوم

en: Administer image styles
ps: انځور ډول پازوالنه

en: Administer languages
ps: ژبو پازوالنه

[ctx: Long month name]
en: January
ps: جنوري

[ctx: Long month name]
en: February
ps: فبروري

[ctx: Long month name]
en: March
ps: مارچ

[ctx: Long month name]
en: April
ps: اپریل

[ctx: Long month name]
en: May
ps: مې

[ctx: Long month name]
en: June
ps: جون

[ctx: Long month name]
en: July
ps: جولای

[ctx: Long month name]
en: August
ps: اګست

[ctx: Long month name]
en: September
ps: سپتمبر

[ctx: Long month name]
en: October
ps: اکتوبر

[ctx: Long month name]
en: November
ps: نوومبر

[ctx: Long month name]
en: December
ps: دسمبر

en: Parent link
ps: پلرين تړونی

en: Administering content
ps: منځپانګه پازوالنه

en: User permissions
ps: غړي اجازې

en: Administer content types
ps: منځپانګې د بڼې پازوالنه

en: Save content
ps: منځپانګه خوندي کول

en: Administer search
ps: لټون پازوالنه

en: Administer shortcuts
ps: لنډلارو پازوالنه

en: Add to shortcuts
ps: لنډلاري ته زیاتول

en: Add shortcut
ps: لنډلار زیاتول

en: Time zones
ps: مهال سيمې

en: Save format
ps: بڼه خوندي کول

en: Administer themes
ps: ويينو پازوالنه

en: Administer actions
ps: چارو پازوالنه

en: Temporary files
ps: لنډمهاله دوتنې

en: Update themes
ps: ویینې اوسمهالیزول

en: Update manager
ps: مدير اوسمهالیزول

en: Administer users
ps: غړو پازوالنه

en: Add numbers
ps: شمېرې زیاتول

en: Weak
ps: كمزورى

en: All items
ps: ټول توکي

en: Collapse
ps: غونډول

en: Update preview
ps: مخليد اوسمهالیزول

en: all languages
ps: ټولې ژبې

en: Administering shortcuts
ps: لنډلارو پازوالنه

en: Cache type
ps: پټياد بڼه

en: Cache configuration
ps: پټياد سازول

en: Current page
ps: اوسنی پاڼه

en: Site logo
ps: پاڼې نښان

en: Administer software updates
ps: د پوستکالۍ اوسمهاليزو پازوالنه

en: Previous page
ps: مخکنۍ پاڼه

en: Site details
ps: ویب پاڼه سپړنې

en: Ice
ps: یخی

en: Search page
ps: پاڼه پلټون

en: Search pages
ps: پاڼې پلټون

en: Add search page
ps: لټون پاڼه زیاتول

en: Summary options
ps: لنډیز غوراوي

en: Administrative name
ps: نوم پازوالنه

en: Text Formats
ps: متن بڼې

en: Administer settings.
ps: امستنو پازوالنه.

en: Theme name
ps: ویینه نوم

[ctx: Font weight]
en: Strong
ps: زغرد

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ps: تلواله چاڼ

[ctx: Sort order]
en: Date
ps: نيټه

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ps: شمېريز

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ps: الفبايي

en: @count item | Paged, @count items
ps[0]: @count توک
ps[1]: Paged, @count توکي

en: titles
ps: سرلیکونه

en: User limit
ps: غړي حد

en: Aggregation type
ps: غونډونې ډول

en: Aggregation settings
ps: غونډونې امستنې

en: Query Comment
ps: څرګندون پوښت

en: Sint Maarten
ps: سنټ مارټېن

en: Add view mode
ps: ليد موډ زیاتول

en: Mail system
ps: برېښليک سيستم

en: User name and password
ps: کارن نوم او پټ توری

en: Author uid
ps: ليكوال uid

en: -Select-
ps: -غوره-

en: Apostrophe
ps: غړوندى

en: Block count
ps: غونډ شمیر

en: Ban IP addresses
ps: بنده ای پي (IP) پته

en: Are you sure you want to delete %browser_langcode?
ps: تاسو ډاډه یاست په ړنګول د %browser_langcode؟

en: Administration pages language
ps: د پاڼو د ژبې پازوالنه

en: Selected language
ps: غوره شوې ژبه

en: Vocabulary language
ps: قاموس ژبه

en: @count new | @count new
ps[0]: @count نوی
ps[1]: @count نوی

en: @count removed | @count removed
ps[0]: @count ړنګ شو
ps[1]: @count ړنګ شول

en: South Sudan
ps: سوېلي سوډان

en: Signature format
ps: لاسليک بڼه

en: Selected actions
ps: غوره شوې چارې

en: Selected user
ps: غوره شوی غړی

en: Year/Month/Day
ps: کال/میاشت/ورځ

en: Time type
ps: وخت بڼه

en: 24 hour time
ps: ۲۴ ساعته وخت

en: 12 hour time
ps: ۱۲ ساعته وخت

en: Text editor
ps: متن سمونګر

en: Updates available
ps: اوسمهالیزې شته

en: Administrative summary
ps: لنډیز پازوالنه

en: Any data
ps: هر اومتوك

en: Administrative comment
ps: څرګندون پازوالنه

en: My Editor
ps: زما سمونګر

en: User selection
ps: غړي غوراوی

en: Hong Kong SAR China
ps: هانګ کانګ

en: Canary Islands
ps: کنري ټاپووان

[ctx: Sort order]
en: Order
ps: اوډون

en: Selected:
ps: غوره شوي:

[ctx: Validation]
en: Allowed values
ps: منل شوې بیې

[ctx: Validation]
en: Bundle
ps: بنډل

[ctx: Validation]
en: Complex data
ps: نغښتی اومتوک

[ctx: Validation]
en: Count
ps: شمیر

[ctx: Validation]
en: Length
ps: اوږدوالى

en: Block layout
ps: غونډ هډوانه

en: Block category
ps: غونډ ټولی

en: Simple configuration
ps: ساده سازونې

en: (Empty)
ps: (تش)

en: Action title
ps: چار سرلیک

en: Shortcut link
ps: لنډلار تړونی

en: Administrative tags
ps: بچوي پازوالنه

en: simple configuration
ps: ساده سازونې

en: Save search page
ps: لټون پاڼې خوندي کول

[ctx: Text alignment]
en: Left
ps: کيڼ

[ctx: Text alignment]
en: Center
ps: منځ

[ctx: Text alignment]
en: Right
ps: ښی

[ctx: Validation]
en: Comment author name
ps: د څرګندون د ليکوال نوم

[ctx: Entity type group]
en: Content
ps: منځپانګه

[ctx: Entity type group]
en: Other
ps: نور

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
ps: سازول

en: Action ID
ps: چار پېژند

en: Cache rule.
ps: پټياد قانون.

en: Weight.
ps: وزن‎،

en: Admin info
ps: پازوال مالومات

en: Search field
ps: ډګر پلټون

en: HTML help
ps: HTML  مرسته

en: Shortcut settings
ps: لنډلار امستنې

en: Text custom
ps: متن خپلېخوښه

en: Month Date
ps: میاشت نېټه

en: Week Date
ps: اونۍ نېټه

en: Year Date
ps: کال نېټه

en: YearMonthDate
ps: کال میاشت ورځ

en: Row type
ps: کتار ډول

en: Query comment
ps: څرګندون پوښت

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
ps: جنوري

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
ps: فبروري

[ctx: Abbreviated month name]
en: Mar
ps: مارچ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
ps: اپرېل

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
ps: مې

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
ps: جون

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
ps: جولای

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
ps: اګست

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
ps: سپتمبر

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
ps: اکتوبر

[ctx: Abbreviated month name]
en: Nov
ps: نوومبر

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
ps: دسمبر

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ps: یکشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ps: دوشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ps: سه شنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ps: چهارشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ps: پنجشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ps: جمعه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
ps: شنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
ps: یکشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
ps: دوشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
ps: سه شنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
ps: چهارشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
ps: پنجشنبه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
ps: جمعه

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
ps: شنبه

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
ps: یکشنبه

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
ps: دوشنبه

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
ps: سه شنبه

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
ps: چهارشنبه

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
ps: پنجشنبه

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
ps: جمعه

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
ps: شنبه

en: Adding languages
ps: ژبه زیاتوي

en: Username or email address
ps: کارن نوم او برېښنالیک

en: Add comment type
ps: څرګندون بڼه زیاتول

en: First page
ps: لومړی پاڼې

en: Align images
ps: انځورونه پرلیکول

en: @label ID
ps: @label پېژند

[ctx: Validation]
en: Email
ps: بریښنالیک

en: Cache metadata
ps: پټياد اومتوک

en: Simple page
ps: ساده پاڼه

en: Add shortcut link
ps: لنډلار تړونی زیاتول

en: User data field
ps: غړي توک ځای

[ctx: Plural]
en: Disabled
ps: ناتوانه

en: Translation author
ps: د ژباړې ليکوال

en: narrow
ps: نری

[ctx: Plural]
en: Enabled
ps: فعال شوي
