Drupal core (11.3.16) - en to nn translation catalogue (939 entries)

en: Forms
nn: Skjema

en: Home
nn: Heim

en: User interface
nn: Brukargrensesnitt

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: Previous
nn: Forrige

en: Next
nn: Neste

en: user
nn: brukar

en: Pages
nn: Sider

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: delete
nn: slett

en: title
nn: tittel

en: Register
nn: Registrer

en: Create a new user account.
nn: Lag ny brukarkonto

en: Markup
nn: Oppmerking

en: Prefix
nn: Prefiks

en: Suffix
nn: Suffiks

en: Approve
nn: Godkjenn

en: Delete
nn: Slett

en: Submit
nn: Legg inn

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: Moderated content
nn: Moderert innhald

en: Value
nn: Verdi

en: Username
nn: Brukarnamn

en: Email address
nn: Epostadresse

en: Development
nn: Utvikling

en: Groups
nn: Grupper

en: Group
nn: Gruppe

en: Author
nn: Forfattar

en: Replies
nn: Svar

en: Closed
nn: Stengt

en: yes
nn: ja

en: List
nn: Liste

en: Subject
nn: Emne

en: Send email
nn: Send e-post

en: closed
nn: lukka

en: Actions
nn: Handlingar

en: disabled
nn: gjer utilgjengeleg

en: Confirm
nn: Stadfest

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Last comment
nn: Siste kommentar

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: more
nn: meir

en: Enable
nn: Aktiver

en: Disable
nn: Deaktiver

en: Explanation or submission guidelines
nn: Forklaring eller retningslinjer.

en: Email settings
nn: E-postinnstillingar

en: Article
nn: Artikkel

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Articles
nn: Artiklar

en: Administration
nn: Administrasjon

en: footer
nn: Botntekst

en: Comments
nn: Kommentarar

en: More
nn: Meir

en: not verified
nn: ikke verifisert

en: Action
nn: Handling

en: On
nn: På

en: new
nn: ny

en: Tags
nn: Stikkord

en: Block title
nn: Blokkoverskrift

en: The title of the block as shown to the user.
nn: Overskrift for blokken slik den visast for brukaren.

en: Taxonomy
nn: Taksonomi

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Content types
nn: Innhaldstyper

en: Homepage
nn: Heimeside

en: Home page
nn: Heimeside

en: Download
nn: Last ned

en: Version
nn: Versjon

en: view
nn: vis

en: unpublished
nn: upublisert

en: Overview
nn: Oversikt

en: File information
nn: Filinformasjon

en: File
nn: Fil

en: Tag
nn: Stikkord

en: File path
nn: Filbane

en: Advanced options
nn: Avanserte innstillingar

en: Release notes
nn: Versjonsmerknadar

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Size
nn: Storleik

en: Links
nn: Lenkjer

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: Daily
nn: Dagleg

en: Weekly
nn: Vekentleg

en: Monthly
nn: Månadleg

en: None
nn: Ingen

en: Scheme
nn: Plan

en: Use count
nn: Brukstal

en: Display settings
nn: Visningsinnstillingar

en: This action cannot be undone.
nn: Denne handlinga kan ikkje gjerast om.

en: taxonomy terms
nn: Taksonomitermar

en: Error Message
nn: Feilmelding

en: Number
nn: Tal

en: Message
nn: Melding

en: No log messages available.
nn: Ingen loggmeldingar er tilgjengelege.

en: Account Name
nn: Kontonamn

en: Password
nn: Passord

en: - None -
nn: - Ingen -

en: Country
nn: Land

en: Weight
nn: Vekt

en: The configuration options have been saved.
nn: Oppsettet er lagra.

en: Variable
nn: Variabel

en: Link
nn: Lenke

en: Image
nn: Bilete

en: Help text
nn: Hjelpetekst

en: Types
nn: Typar

en: Free tagging
nn: Fri tagging

en: Required
nn: Påkrevd

en: Parent
nn: Opp eit nivå

en: none
nn: ingen

en: Category
nn: Kategori

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: edit
nn: endre

en: Go to previous page
nn: Gå til forrige side

en: Go to next page
nn: Gå til neste side

en: Import
nn: Importer

en: Export
nn: Eksporter

en: Back
nn: Attende

en: Field
nn: Felt

en: header
nn: Topptekst

en: Label
nn: Etikett

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Save
nn: Lagre

en: Session opened for %name.
nn: Økt opna for %name.

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: Summary
nn: Samandrag

en: Update
nn: Oppdater

en: Sunday
nn: Søndag

en: Monday
nn: Måndag

en: Tuesday
nn: Tysdag

en: Wednesday
nn: Onsdag

en: Thursday
nn: Torsdag

en: Friday
nn: Fredag

en: Saturday
nn: Laurdag

en: High
nn: Høg

en: Low
nn: Låg

en: Time
nn: Tid

en: Add
nn: Legg til

en: View
nn: Sjå på

en: History
nn: Historikk

en: Path
nn: Sti

en: Vocabularies
nn: Vokabular

en: Modules
nn: Modular

en: Manage
nn: Administrer

en: Menu
nn: Meny

en: Advanced settings
nn: Avanserte innstillingar

en: never
nn: aldri

en: Updated
nn: Oppdatert

en: actions
nn: handlingar

en: Text
nn: Tekst

en: path
nn: sti

en: Timestamp
nn: Tidspunkt

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: Preview comment
nn: Førehandsvis kommentar

en: Advanced search
nn: Avansert søk

en: You are not authorized to access this page.
nn: Du har ikkje høve til å sjå denne sida.

en: Attachment
nn: Vedlegg

en: Upload
nn: Last opp

en: Picture
nn: Bilete

en: Database type
nn: Databasetype

en: User
nn: Brukar

en: action
nn: handling

en: Continue
nn: Hald fram

en: Configure
nn: Konfigurer

en: Email
nn: E-post

en: file
nn: fil

en: Error
nn: Feil

en: Contact
nn: Kontakt

en: no
nn: nei

en: Created
nn: Laga

en: Create
nn: Lag

en: Update options
nn: Val for oppdatering

en: All
nn: Alle

en: Active
nn: Aktiv

en: Access denied
nn: Ingen tilgong

en: Year
nn: År

en: Date format
nn: Datoformat

en: Add content
nn: Legg til innhald

en: Block
nn: Blokk

en: Add block
nn: Lag blokk

en: Page
nn: Nettside

en: 1 minute | @count minutes
nn[0]: 1 minutt
nn[1]: @count minutt

en: 1 hour | @count hours
nn[0]: 1 time
nn[1]: @count timar

en: 1 day | @count days
nn[0]: 1 dag
nn[1]: @count dagar

en: Configuration saved.
nn: Oppsettet er lagra.

en: Site name
nn: Namn på nettstaden

en: Good
nn: God

en: User settings
nn: Brukarinnstillingar

en: Off
nn: Av

en: Host
nn: Vert

en: Available updates
nn: Tilgjengelege oppdateringar

en: Never
nn: Aldri

en: Up to date
nn: Oppdatert

en: Header
nn: Topptekst

en: Left sidebar
nn: Venstre sidestolpe

en: Right sidebar
nn: Høgre sitestolpe

en: Footer
nn: Botntekst

en: Recipients
nn: Mottakarar

en: Selected
nn: Valgt

en: Your name
nn: Namnet ditt

en: To
nn: Til

en: From
nn: Frå

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Throttle
nn: Begrensing

en: Roles
nn: Roller

en: Comment
nn: Kommentar

en: Hostname
nn: Tenarnamn

en: Published
nn: Publisert

en: Signature
nn: Signatur

en: Filter
nn: Filtrer

en: Location
nn: Stad

en: Title field label
nn: Etikett for tittelfeltet

en: Promoted to front page
nn: Flytta fram til framsida

en: Sticky at top of lists
nn: Satt til toppen av lista

en: Revisions
nn: Utgåver

en: Log message
nn: Loggmelding

en: File name
nn: Filnamn

en: Time zone
nn: Tidssone

en: Severity
nn: Alvorlighetsgrad

en: Field name
nn: Feltnamn

en: Fields
nn: Felt

en: Contains
nn: Inneheld

en: Does not contain
nn: Ikkje inneheld

en: Is less than or equal to
nn: Er mindre enn eller lik

en: Is equal to
nn: Er lik

en: Is greater than or equal to
nn: Er større enn eller lik

en: Is not equal to
nn: Er ulik

en: Mode
nn: Modus

en: Items
nn: Element

en: %time ago
nn: %time sidan

en: Authored by
nn: Skrive av

en: Performance
nn: Ytelse

en: Display options
nn: Visningsalternativ

en: Maximum
nn: Maksimum

en: Plain text
nn: Rein tekst

en: Month
nn: Månad

en: Details
nn: Detaljar

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Week
nn: Veke

en: Day
nn: Dag

en: Table
nn: Tabell

en: Mon
nn: mån

en: Tue
nn: tys

en: Wed
nn: ons

en: Thu
nn: tor

en: Fri
nn: fre

en: Sat
nn: laur

en: Sun
nn: sun

en: May
nn: Mai

en: am
nn: formiddag

en: pm
nn: ettermiddag

en: Configuration
nn: Oppsett

en: Other
nn: Andre

en: Display title
nn: Syn tittel

en: Navigation
nn: Navigering

en: Color
nn: Farge

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Role
nn: Rolle

en: Allow
nn: Tillat

en: Ignore
nn: Ignorer

en: User login
nn: Brukarinnlogging

en: Log in
nn: Logg inn

en: Add new comment
nn: Skriv ny kommentar

en: String
nn: Streng

en: Users
nn: Brukarar

en: Not installed
nn: Ikkje installert

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
nn: @site er under vedlikehald. Vi er snart tilbake. Takk for tålmodet.

en: Maximum length
nn: Maks lengde

en: Rows
nn: Rader

en: Cache
nn: Mellomlager

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Uninstall
nn: Avinstaller

en: Install
nn: Installer

en: Tools
nn: Verktøy

en: Ascending
nn: Stigande

en: Descending
nn: Synkande

en: Arguments
nn: Argument

en: Filters
nn: Filter

en: Optional
nn: Valfri

en: Random
nn: Vilkårleg

en: Integer
nn: Heiltal

en: The comment and all its replies have been deleted.
nn: Kommentaren og alle svar har blitt sletta.

en: Preformatted
nn: Førehandsformatera

en: Close
nn: Lukk

en: Save settings
nn: Lagre innstillingar

en: Your search yielded no results.
nn: Søket ditt ga ingen treff.

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: Default language
nn: Standard språk

en: Database username
nn: Databasebrukar

en: Database password
nn: Database-passord

en: Database name
nn: Databasenamn

en: Add user
nn: Legg til brukar

en: Size of textfield
nn: Storleik på teksfelt

en: Authoring information
nn: Forfattarinformasjon

en: Authored on
nn: Skrive

en: Leave blank for %anonymous.
nn: La feltet vera tomt for å velge %anonymous.

en: Hidden
nn: Skjult

en: Undefined
nn: Udefinert

en: Arabic
nn: Arabisk

en: English
nn: Engelsk

en: French
nn: Fransk

en: Italian
nn: Italiensk

en: Spanish
nn: Spansk

en: Japanese
nn: Japansk

en: Korean
nn: Koreansk

en: Allowed HTML tags
nn: HTML-kodar du kan bruke

en: Add menu
nn: Legg til meny

en: menu
nn: meny

en: The update has been performed.
nn: Oppdatering gjennomført

en: View user profile.
nn: Sjå brukarprofil.

en: published
nn: publisert

en: Member for
nn: Medlem i

en: @time ago
nn: @time sidan

en: Select all rows in this table
nn: Vel alle radene i denne tabellen

en: Deselect all rows in this table
nn: Ikkje vel nokon rader i denne tabellen

en: Search results
nn: Søkeresultat

en: Front page
nn: Framside

en: Deleted
nn: Sletta

en: Languages
nn: Språk

en: Topics
nn: Emner

en: Edit menu
nn: Rediger meny

en: Publishing options
nn: Publiseringsval

en: Create new revision
nn: Lag ny utgåve

en: Locale settings
nn: Lokale innstillingar

en: Configure block
nn: Blokkinnstillingar

en: Jan
nn: jan

en: Feb
nn: feb

en: Mar
nn: mar

en: Apr
nn: apr

en: Jun
nn: jun

en: Jul
nn: jul

en: Aug
nn: aug

en: Sep
nn: sep

en: Oct
nn: okt

en: Nov
nn: nov

en: Dec
nn: des

en: Hour
nn: Time

en: Minute
nn: Minutt

en: Second
nn: Sekund

en: Select list
nn: Listevalg

en: Text field
nn: Tekstfelt

en: Workflow
nn: Arbeidsflyt

en: Empty
nn: Tom

en: Path alias
nn: Sti-alias

en: Greater than
nn: Større enn

en: Less than
nn: Mindre enn

en: Log out
nn: Logg ut

en: First day of week
nn: Første vekedag

en: Your message has been sent.
nn: Meldinga di er sent.

en: Create new account
nn: Lag ny konto

en: role
nn: rolle

en: Info
nn: Informasjon

en: People
nn: Folk

en: Site information
nn: Opplysningar om nettstaden

en: Blocked
nn: Blokkert

en: Syndicate
nn: Abonner på denne sida

en: Revisions for %title
nn: Utgåver av %title

en: Revision
nn: Utgåve

en: The specified passwords do not match.
nn: Passorda er ikkje like.

en: Session
nn: Økt

en: Permissions
nn: Rettar

en: Your settings have been saved.
nn: Innstillingane dine har vorte lagra

en: Not published
nn: Ikkje publisert

en: File settings
nn: Filinnstillingar

en: Menu settings
nn: Menyval

en: Unformatted
nn: Ikkje formatert

en: Formats
nn: Format

en: Login attempt failed for %user.
nn: Innloggingsforsøk feila for %user.

en: Revision of %title from %date
nn: Utgåve av %title frå %date

en: Themes
nn: Utsjånadsmal

en: Multilingual
nn: Fleirspråkleg

en: JPEG quality
nn: JPEG-kvalitet

en: comment
nn: kommentar

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: not published
nn: ikkje publisert

en: Published comments
nn: Publiserte kommentarar

en: Comment settings
nn: Kommentarinnstillingar

en: sticky
nn: fast plass på toppen

en: Contact settings
nn: Kontaktinnstillingar

en: Reset password
nn: Tilbakestill passord

en: Processing
nn: Handsamar

en: File upload error. Could not move uploaded file.
nn: Filopplastingsfeil. Kunne ikkje flytte den opplasta fila.

en: Shortcuts
nn: Snarvegar

en: Default value
nn: Standardverdi

en: Password strength:
nn: Passordstyrke:

en: Passwords match:
nn: Like passord:

en: Slogan
nn: Motto

en: Apply
nn: Bruk

en: Translatable
nn: Oversettbar

en: Location of comment submission form
nn: Lokalisering av kommentar innsendingskjemaet

en: Go to first page
nn: Gå til første side

en: Go to last page
nn: Gå til siste side

en: Enter the terms you wish to search for.
nn: Skriv inn søkeorda dine

en: Underlined
nn: Understreka

en: Tasks
nn: Oppgåver

en: Delete role
nn: Slett rolle

en: Block description
nn: Beskriving av blokken

en: Translation
nn: Omsetjing

en: Blocks
nn: Blokkar

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
nn: Sett opp innhald som du vil skal visast i blokker på sidepaneler eller i andre regionar.

en: Save blocks
nn: Lagre blokkar

en: The block settings have been updated.
nn: Blokkinstillingane er oppdatera.

en: Save block
nn: Lagre blokk

en: The block configuration has been saved.
nn: Konfigurasjon av blokken er lagra.

en: Menus
nn: Menyar

en: Add vocabulary
nn: Legg til ordforråd

en: Edit vocabulary
nn: Rediger ordforråd

en: Above
nn: Over

en: Default time zone
nn: Standard tidssone

en: Add another item
nn: Legg til ei ny rad

en: Manage fields
nn: Administrer felt

en: Float
nn: Flyttal

en: Index
nn: Indeks

en: @module module
nn: @module modul

en: Anonymous commenting
nn: Anonym kommentering

en: Anonymous posters may not enter their contact information
nn: Anonyme brukarar treng ikkje å oppgje kontaktinformasjon

en: Anonymous posters may leave their contact information
nn: Anonyme brukarar kan oppgje kontaktinformasjon.

en: Anonymous posters must leave their contact information
nn: Anonyme brukarar må oppgje kontaktinformasjon

en: Default comment setting
nn: Standard kommentarinnstilling

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
nn: Innhaldet i dette feltet er privat og kan ikkje lesast av andre.

en: parent
nn: overordna

en: 1 comment | @count comments
nn[0]: 1 kommentar
nn[1]: @count kommentarar

en: Show descriptions
nn: Vis skildringar

en: Subtitle
nn: Undertittel

en: Language code
nn: Språkkode

en: Menu link title
nn: Menylenketittel

en: 1 second | @count seconds
nn[0]: 1 sekund
nn[1]: @count sekund

en: Reply
nn: Svar

en: URL path settings
nn: Innstillingar for nettadresse

en: Page not found
nn: Sida finst ikkje

en: The directory %directory does not exist.
nn: Mappa %directory finst ikkje.

en: No comments available.
nn: Ingen kommentarar er tilgjengelege

en: Account settings
nn: Kontoinnstillinger

en: Enter your keywords
nn: Skriv inn nøkkelorda dine

en: Clean URLs
nn: Ryddige adresser

en: My account
nn: Min brukarkonto

en: GD library
nn: GD-bibliotek

en: 1 year | @count years
nn[0]: 1 år
nn[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
nn[0]: 1 veke
nn[1]: @count veker

en: 1 sec | @count sec
nn[0]: 1 sek
nn[1]: @count sek

en: Bulgarian
nn: Bulgarsk

en: Croatian
nn: Kroatisk

en: Czech
nn: Tjekkisk

en: Danish
nn: Dansk

en: Dutch
nn: Nederlansk

en: Finnish
nn: Finsk

en: German
nn: Tysk

en: Greek
nn: Gresk

en: Hebrew
nn: Hebraisk

en: Hungarian
nn: Ungarsk

en: Indonesian
nn: Indonesisk

en: Polish
nn: Polsk

en: Romanian
nn: Rumensk

en: Russian
nn: Russisk

en: Slovak
nn: Slovakisk

en: Swedish
nn: Svensk

en: Turkish
nn: Tyrkisk

en: contains
nn: inneheld

en: Send message
nn: Send melding

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: Locked
nn: Låst

en: No update data available
nn: Ikkje noko oppdateringsinformasjon tilgjengelig.

en: Default order
nn: Standard rekkjefølgje

en: Containing any of the words
nn: Som inneheld kva som helst av dei følgjande orda

en: Containing the phrase
nn: Som inneheld frasen

en: Containing none of the words
nn: Som inneheld ingen av orda

en: Only of the type(s)
nn: Berre av typen/typane

en: Hide descriptions
nn: Skjul skildringane

en: Or
nn: Eller

en: Case sensitive
nn: Skillar mellom små og store bokstavar

en: Maximum link text length
nn: Maksimal lengde på tekst i lenka

en: Reports
nn: Rapportar

en: Setting
nn: Innstilling

en: Install profile
nn: Installeringsprofil

en: Web server
nn: Vevtenar

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
nn[0]: Det er 1 element att som skal registrerast.
nn[1]: Det er @count element att som skal registrerast

en: sort by @s
nn: sorter etter @s

en: Unpublish comment
nn: Upubliser kommentar

en: Path prefix
nn: Prefiks til sti

en: Auto-reply
nn: Automatisk svar

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
nn: Valfritt automatisk svar. La stå tomt om du ikkje ønskjer å sende brukaren eit automatisk svar.

en: Lithuanian
nn: Litauisk

en: View settings
nn: Innstillingar for visning

en: Week @week
nn: Veke @week

en: Translate
nn: Omset

en: File to import not found.
nn: Fila som skulle importerast vart ikkje funne.

en: Save translations
nn: Lagre omsetjingar

en: Create @name
nn: Lag @name

en: Not enabled
nn: Ikkje aktivert

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
nn: @module (<span class="admin-disabled">deaktivert</span>)

en: Web services
nn: Nettjenester

en: starting from @count
nn: start frå @count

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
nn: Av sikringsgrunnar har namnet på den opplasta fila blitt endra til %filename.

en: User account
nn: Brukarkonto

en: Acronym
nn: Akronym

en: 1 month | @count months
nn[0]: 1 månad
nn[1]: @count månader

en: Direction
nn: Retning

en: Password field is required.
nn: Passordfeltet er påkrevd.

en: Confirm password
nn: Bekreft passord

en: Administration theme
nn: Utsjånadsmal for administreringssider

en: Run cron
nn: Køyr cron

en: Run updates
nn: Køyr oppdateringar

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
nn: Fila %file kunne ikkje lagrast. Ein ukjend feil oppstod.

en: The specified file %name could not be uploaded.
nn: Fila %name kunne ikkje lastast opp.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
nn: Berre file med desse filetternamna er tilletne: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
nn: Fila er %filesize stor, dette er meir enn maksimalgrensa på %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
nn: Fila er %filesize stor, og du har ikkje nok plass igjen i lagringsplassen din på %quota.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
nn: Opplastingsfeil. Kunne ikkje flytte opplasta fil %file til målmappe %destination.

en: Save and continue
nn: Lagre og hald fram

en: IP address
nn: IP-adresse

en: Starts with
nn: Startar med

en: Cached
nn: Mellomlagra

en: First sidebar
nn: Fyrste sidestolpe

en: Status report
nn: Statusrapport

en: Revision information
nn: Versjonsinformasjon

en: Delete comment
nn: Slett kommentar

en: Default display mode
nn: Standard visningsmodus

en: Default comments per page
nn: Standard kommentarar per side

en: Comment subject field
nn: Tittelfelt for kommentar

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
nn: Alle svar til denne kommentaren vil bli fjerna. Denne handlinga kan ikkje angrast.

en: Publish the selected comments
nn: Publiser dei valde kommentarane

en: Unpublish the selected comments
nn: Avpubliser dei valde kommentarane

en: (No subject)
nn: (Ingen tittel)

en: List links
nn: Sjå lenkjer

en: File system
nn: Filsystem

en: Ends with
nn: Sluttar med

en: Toolbar
nn: Verktøylinje

en: Posted in
nn: Skreve i

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
nn: Kommentar: uautorisert kommentar sendt eller kommentar sendt til ein stengt post %subject.

en: Search index
nn: Søkeindeks

en: @type %title has been created.
nn: @type %title har vorte oppretta.

en: @type %title has been updated.
nn: @type %title er oppdatert.

en: No help is available for module %module.
nn: Ingen hjelp finst for %module modulen.

en: Add language
nn: Legg til språk

en: PHP extensions
nn: PHP-utvidingar

en: Publish comment
nn: Publiser kommentar

en: Administration pages
nn: Administrasjonssider

en: Hindi
nn: Hindu

en: Registration successful. You are now logged in.
nn: Registreringa var vellykka. Du er no innlogga.

en: Available actions
nn: Tilgjengelege handlingar

en: Add link
nn: Legg til lenkje

en: Link settings
nn: Lenkeinnstillingar

en: View comments
nn: Vis kommentarar

en: Vertical Tabs
nn: Vertikale faner

en: Not in menu
nn: Ikkje i ein meny

en: Initializing.
nn: Initialiserar

en: An error has occurred.
nn: Ein feil er oppstådd

en: 0 sec
nn: 0 sek

en: Filter log messages
nn: Filtrer loggelement

en: You must select something to filter by.
nn: Du må velje noko å filtrere på.

en: New revision
nn: Ny versjon

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
nn: Skriv inn det nye passordet i begge felta for å endre passordet du har nå.

en: Abbreviation
nn: Forkorting

en: Contains any word
nn: Inneheld eit av orda

en: Contains all words
nn: Inneheld alle orda

en: asc
nn: Stigande

en: desc
nn: Synkande

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
nn: Granulariteten er den minste eininga som vert brukt når ein avgjer om to datoar er like; til dømes, viss granulariteten er «År», vil alle datoar i 1999, uavhengig av når dei fell i 1999, verte rekna som same dato.

en: Created year + month
nn: Oppretta år + månad

en: Created year
nn: Oppretta år

en: Created month
nn: Oppretta månad

en: Created week
nn: Oppretta veke

en: Updated year + month
nn: Oppdatert år + månad

en: Updated year
nn: Oppdatert år

en: Updated month
nn: Månad oppdatert

en: Updated week
nn: Oppdatert veke

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
nn: Visninga "@display" treng ei adresse, men ingen adresse er definert.

en: Administration menu
nn: Administrasjonsmeny

en: Language settings
nn: Språkinnstillingar

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
nn: Forsøk på å køyre cron medan den allereie køyrer.

en: Cron run completed.
nn: Cron er ferdig.

en: - All -
nn: - Alle -

en: Machine-readable name
nn: Datamaskinlesbart namn

en: Language name
nn: Språknamn

en: Catalan
nn: Catalansk

en: Contact form
nn: Kontaktskjema

en: The requested page could not be found.
nn: Sida det er bedt om kunne ikkje finnast

en: Requirements problem
nn: Systemkrav ikkje oppfylt

en: Database configuration
nn: Databaseinnstillingar

en: Select an installation profile
nn: Vel ein installasjonsprofil

en: Choose language
nn: Vel språk

en: No profiles available
nn: Ingen profilar tilgjengelege

en: Drupal already installed
nn: Drupal er allereie installert

en: Installing @drupal
nn: Installerar @drupal

en: The installation has encountered an error.
nn: Ein feil har oppstått under installasjonen.

en: Configure site
nn: Konfigurer nettstad

en: Installed %module module.
nn: Installera %module modulen.

en: Choose profile
nn: Vel profil

en: Verify requirements
nn: Kontroller minimumskrav

en: Set up database
nn: Set opp database

en: Set up translations
nn: Set opp språk

en: Install site
nn: Installer nettstad

en: Finish translations
nn: Fullfør omsetjingar

en: Update notifications
nn: Oppdater varslingar

en: Check for updates automatically
nn: Søk automatisk etter oppdateringar

en: 1 byte | @count bytes
nn[0]: 1 byte
nn[1]: @count byte

en: GD2 image manipulation toolkit
nn: GD2 bilethandsamingsverktyet

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
nn: Definer biletkvaliteten for JPEG-manipulering. Gyldig område er 0 til 100. Høgare verdi gir betre bilete, men større filer.

en: Right to left
nn: Høgre mot venstre

en: Left to right
nn: Venstre mot høgre

en: Add custom language
nn: Legg til eigendefinert språk

en: Save language
nn: Lagre språk

en: Direction that text in this language is presented.
nn: Leseretning for språket.

en: String contains
nn: Streng inneheld

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
nn: La feltet stå tomt for å vise alle strengar. Søket skil mellom små og store bokstavar.

en: Search in
nn: Søk i

en: Both translated and untranslated strings
nn: Både oversette og ikkje-oversette strengar

en: Only translated strings
nn: Berre omsette strengar

en: Only untranslated strings
nn: Berre ikkje-omsatte strengar

en: Languages not yet added
nn: Språk som ikkje er lagt til

en: The language %language has been created.
nn: Språket %language har vorte oppretta.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
nn: Tekststrengen inneheld ulovleg HTML: %string

en: Importing interface translations
nn: Importerar grensesnittomsetjingar

en: Error importing interface translations
nn: Feil under importering av grensesnittomsetjingar

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
nn: Forsøk på å lagre ei omsetjing med ulovleg HTML: %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
nn: Fila for omsetjing av JavaScript vart oppdatera for språket %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
nn: Fila for omsetjing av JavaScript vart oppretta for språket %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
nn: Det oppstod ein feil under oppretting av fil for omsetjing av JavaScript for språket %language.

en: Amharic
nn: Amharisk

en: Azerbaijani
nn: Azerbaijansk

en: Belarusian
nn: Kviterussisk

en: Bengali
nn: Bengalsk

en: Tibetan
nn: Tibetansk

en: Breton
nn: Bretonsk

en: Bosnian
nn: Bosnisk

en: Welsh
nn: Walisisk

en: Estonian
nn: Estisk

en: Basque
nn: Baskisk

en: Faeroese
nn: Færøysk

en: Irish
nn: Irsk

en: Scots Gaelic
nn: Gælisk, Skotsk

en: Galician
nn: Galicisk

en: Armenian
nn: Armensk

en: Icelandic
nn: Islandsk

en: Javanese
nn: Javanesisk

en: Georgian
nn: Georgisk

en: Kazakh
nn: Kasakstansk

en: Kurdish
nn: Kurdisk

en: Latvian
nn: Lettisk

en: Malagasy
nn: Malagassisk

en: Macedonian
nn: Makedonsk

en: Mongolian
nn: Mongolsk

en: Malay
nn: Malaysisk

en: Maltese
nn: Maltesisk

en: Burmese
nn: Burmesisk

en: Nepali
nn: Nepalesisk

en: Norwegian Bokmål
nn: Norsk bokmål

en: Norwegian Nynorsk
nn: Norsk nynorsk

en: Ossetian
nn: Ossetisk

en: Portuguese, Portugal
nn: Portugisisk, Portugal

en: Portuguese, Brazil
nn: Portugisisk, BrazilPortugisisk, Brazil

en: Northern Sami
nn: Nordsamisk

en: Sinhala
nn: Singhalesisk

en: Slovenian
nn: Slovensk

en: Albanian
nn: Albansk

en: Serbian
nn: Serbisk

en: Tamil
nn: Tamilsk

en: Ukrainian
nn: Ukrainsk

en: Vietnamese
nn: Vietnamesisk

en: Chinese, Simplified
nn: Kinesisk, simplifisert

en: Chinese, Traditional
nn: Kinesisk, tradisjonelt

en: Unicode library
nn: Unicode-bibliotek

en: No blocks in this region
nn: Ingen blokkar i denne regionen

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
nn: Blokken %info er tildela eit ugyldig område %region og er sett til ikkje aktivera.

en: Delete the selected comments
nn: Slett dei valde kommentarane

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
nn: Eksempel: 'nettstad tilbakemelding' eller 'produktinformasjon'.

en: View events that have recently been logged.
nn: Vis hendingar som nyleg har vorte logga.

en: Top 'page not found' errors
nn: Liste over «Side ikkje funne»-feil (404)

en: View 'page not found' errors (404s).
nn: Sjå 'side ikkje funnet' feilmeldingar (404).

en: Top 'access denied' errors
nn: Liste over «Ingen tilgang»-feil

en: View 'access denied' errors (403s).
nn: Sjå 'tilgang nekta' feilmeldingar (403).

en: No roles may use this format
nn: Ingen roller kan bruke dette formatet

en: Allowed HTML tags: @tags
nn: Tillatne HTML-kodar: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
nn: Anker brukast til å lage lenker til andre sider.

en: Text with <br />line break
nn: Tekst med <br />linjeskift

en: Paragraph one.
nn: Fyrste avsnitt.

en: Paragraph two.
nn: Andre avsnitt.

en: Strong
nn: Sterk

en: Emphasized
nn: Utheva

en: Cited
nn: Sitera

en: Coded text used to show programming source code
nn: Kodetekst bruka for å vise kjeldekode for eit program og liknande

en: Coded
nn: Kode

en: Bolded
nn: Feit

en: Italicized
nn: Kursiv

en: Superscripted
nn: Heva skrift

en: <sup>Super</sup>scripted
nn: <sup>Heva</sup>skrift

en: Subscripted
nn: Senka skrift

en: <sub>Sub</sub>scripted
nn: <sub>Senka</sub>skrift

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
nn: <abbr title="Forkorting">Fork.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
nn: <acronym title="Tri-Bokstavs Forkorting">TBF</acronym>

en: Block quoted
nn: Blokksitat

en: Quoted inline
nn: Linesitat

en: Table header
nn: Tabelltittel

en: Table cell
nn: Tabellcelle

en: First item
nn: Fyrste punkt

en: Second item
nn: Andre punkt

en: First term
nn: Fyrste ordet

en: First definition
nn: Fyrste definisjon

en: Second term
nn: Andre ordet

en: Second definition
nn: Andre definisjon

en: Subtitle three
nn: Undertittel tri

en: Subtitle four
nn: Undertittel fire

en: Subtitle five
nn: Undertittel fem

en: Subtitle six
nn: Undertittel seks

en: Tag Description
nn: Beskriving av merke

en: You Type
nn: Du skriv

en: You Get
nn: Du får

en: No help provided for tag %tag.
nn: Ingen hjelp tilgjengeleg for tagg %tag.

en: Ampersand
nn: og-tegnet

en: Quotation mark
nn: Spørsmålstegn

en: Character Description
nn: Beskriving av tegn

en: Lines and paragraphs break automatically.
nn: Linjer og avsnitt blir automatisk behaldt.

en: Compose tips
nn: Rettleiing for skriving av innlegg

en: Submission form settings
nn: Skjemainnstillinger

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nn: Datamaskinlesbart namn kan bare innehalde små bokstavar, tal og understrek.

en: Copy of the revision from %date.
nn: Sidehistorikk frå %date

en: Add content type
nn: Legg til innhaldstype

en: Top search phrases
nn: Vanlegaste søkeord

en: User pictures in posts
nn: Profilbilete i innlegg

en: Image toolkit
nn: Biletverktøy

en: Date and time
nn: Dato og tid

en: PHP memory limit
nn: PHP-minnegrense

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
nn: Vurder å auke grensa for PHP sin minnebruk til %memory_minimum_limit for å minske sannsynet for problem under installasjonen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
nn: Vurder å auke grensa for PHP sin minnebruk til %memory_minimum_limit for å minske sannsynet for problem under oppdateringa.

en: Database updates
nn: Databaseoppdateringar

en: Access to update.php
nn: Tilgang til «update.php»

en: Module and theme update status
nn: Oppdateringsstatus for modular og utsjånadmalar.

en: The username cannot end with a space.
nn: Brukernamnet kan ikkje ende med eit mellomrom.

en: The username contains an illegal character.
nn: Brukarnamnet inneheld eit ulovleg teikn.

en: Unblock the selected users
nn: Fjern blokkering for dei valde brukarane

en: Block the selected users
nn: Blokker dei valde brukarane

en: Deleted user: %name %email.
nn: Sletta brukar: %name %email.

en: Edit role
nn: Rediger rolle.

en: Language list
nn: Språkliste

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
nn: Denne teksta vert nytta som hjelp når brukaren held musa over biletet.

en: Text format
nn: Tekstformatering

en: Add format
nn: Legg til format

en: Page top
nn: Sidetopp

en: Page bottom
nn: Sideslutt

en: Database is encoded in UTF-8
nn: Databasen er koda i UTF-8

en: Structure
nn: Struktur

en: Default values
nn: Standardverdiar

en: You are not allowed to access this page.
nn: Du har ikkje rett til å vise denne sida.

en: Authorize file system changes
nn: Godkjenn filsystemendringar

en: It appears you have reached this page in error.
nn: Det ser ut til at du har nådd denne sida ved ein feil.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
nn: Cron kunne ikkje køyra fordi ein ugyldig nøkkel var bruka.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
nn: Cron kunne ikkje køyra fordi nettstaden er i vedlikehaldsmodus.

en: Default country
nn: Standard land

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
nn: I din %settings_file-fil har du sett opp @drupal til å bruke ein %driver-tenar, men PHP-installasjonen støttar ikkje denne databasetypen.

en: Congratulations, you installed @drupal!
nn: Gratulere, du har installera @drupal!

en: Settings file
nn: Fil med innstillingar

en: Site maintenance account
nn: Nettstadens vedlikehaldskonto

en: No pending updates.
nn: Ingen uteståande oppdateringar.

en: 1 pending update | @count pending updates
nn[0]: 1 ventande oppdatering
nn[1]: @count ventande oppdateringar

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
nn: Kan ikkje fortseta, ingen tilgjengelege filoverføringsmetodar

en: To continue, provide your server connection details
nn: Gje informasjon om tenartilknyting for å fortsetje.

en: Connection method
nn: Tilkoplingsmetode

en: Enter connection settings
nn: Oppgi tilkoplingsinnstillingar

en: @backend connection settings
nn: Tilkoplingsinnstillingar for @backend

en: Change connection type
nn: Endre tilkoplingstype

en: Site under maintenance
nn: Vedlikehald

en: Completed @current of @total.
nn: Fullført @current av @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
nn: Klarte ikkje køyre alle oppgåvene mot databasetenaren. Oppgåva %task blei ikkje funnen.

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
nn: Brukarar med retten "Skriv kommentarar" kan skrive kommentarar.

en: Your comment has been posted.
nn: Kommentaren din vart lagt inn.

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
nn: La feltet stå tomt for å bruke ein nedkorta versjon av heile teksta som samandrag.

en: Hide summary
nn: Skjul ingress

en: Edit summary
nn: Rediger ingress

en: Required field
nn: Påkravd felt

en: Add a new file
nn: Legg til ei ny fil

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
nn: Gjer om linjeskift til HTML (for eksempel: <code>&lt;br&gt;</code> og <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
nn: Gjer om nettaddresser til lenker

en: Correct faulty and chopped off HTML
nn: Korriger feilaktige eller ufullstendige HTML-koder.

en: Display any HTML as plain text
nn: Vis HTML som vanleg tekst.

en: No HTML tags allowed.
nn: HTML-koder er ikkje aktivert.

[ctx: Long month name]
en: January
nn: januar

[ctx: Long month name]
en: February
nn: februar

[ctx: Long month name]
en: March
nn: mars

[ctx: Long month name]
en: April
nn: april

[ctx: Long month name]
en: May
nn: mai

[ctx: Long month name]
en: June
nn: juni

[ctx: Long month name]
en: July
nn: juli

[ctx: Long month name]
en: August
nn: august

[ctx: Long month name]
en: September
nn: september

[ctx: Long month name]
en: October
nn: oktober

[ctx: Long month name]
en: November
nn: november

[ctx: Long month name]
en: December
nn: desember

en: Provide a menu link
nn: Legg til menylenkje

en: Preview before submitting
nn: Førehandsvising før innsending

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
nn: Denne teksta blir vist på toppen av sida når innhald av denne typen blir oppretta eller endra.

en: Author username and publish date will be displayed.
nn: Brukarnamn og publiseringsdato vil bli vist.

en: <em>Edit @type</em> @title
nn: <em>Rediger @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
nn: Du har ikke laga nokon innhaldstyper enno. Gå til <a href="@create-content">opprettingsida for innhaldstyper</a> for å legge til ein ny innhaldstype.

en: Revision log message
nn: Loggmelding for revisjonen

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
nn: Einskilde innhaldstyper kan bli tildelt forskjellige felt, oppførslar og rettar.

en: Full content
nn: Heile innhaldet

en: No front page content has been created yet.
nn: Ikkje noko framsideinnhald har blitt laga enno.

en: Find and manage content.
nn: Finn og behandle innhald.

en: Choose a set of shortcuts to use
nn: Vel eit sett med snarvegar å bruke

en: Edit shortcuts
nn: Endre snarvegar

en: Add shortcut
nn: Legg til snarveg

en: Would you like to continue with the above?
nn: Vil du halde fram med handlingane over?

en: Administer site configuration
nn: Administrere oppsett for nettstaden

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
nn: Administrer blokker, innhaldstyper, menyar, osv.

en: Maintenance mode
nn: Vedlikehaldsmodus

en: Logging and errors
nn: Loggføring og feilmeldingar

en: Search and metadata
nn: Søk og metadata

en: more information
nn: meir informasjon

en: Who can register accounts?
nn: Kven kan registrere seg som brukar?

en: Cancel own user account
nn: Avslutt egen brukerkonto

en: Cancel the selected user accounts
nn: Avslutt dei valde brukarkontoane

en: Add lowercase letters
nn: Legg til små bokstavar

en: Add uppercase letters
nn: Legg til STORE bokstavar

en: Add numbers
nn: Legg til tal

en: Add punctuation
nn: Legg til spesialtegn (tegn som ikkej er tal eller bokstavar).

en: Make it different from your username
nn: Gjer det ulikt brukarnamnet ditt

en: Weak
nn: Svak

en: Fair
nn: Toleg

en: Blocked user: %name %email.
nn: Blokkera brukarr: %name %email.

en: Minimal
nn: Minimum

en: Basic page
nn: Grunnleggjande side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
nn: Bruk <em>grunnleggjande side<em> for statisk innhald, slik som «Om oss» sida.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
nn: Bruk stikkord for å gruppera artiklar om same emne i kategoriar.

en: Internet
nn: Internett

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
nn[0]: 1 ventande oppdatering (@number_applied vil bli utført, @number_incompatible hoppast over)
nn[1]: @count ventande oppdateringar (@number_applied vil bli utført, @number_incompatible hoppast over)

en: Current password
nn: Noverande passord

en: Configure user accounts.
nn: Set opp brukarkontoar

en: Add and modify shortcut sets.
nn: Legg til og endre snarvegsamlingar.

en: Add shortcut set
nn: Legg til snarvegsamling

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
nn: Bruk <em>artiklar</em> for innhald som endrast, slik som nyheiter, pressemeldingar eller bloggoppføringar.

en: Translation update status
nn: Status for oppdatering av omsetjingar

en: Highlighted
nn: Utheva

en: Default settings file
nn: Standardfil med innstillingar

en: The default settings file does not exist.
nn: Standarfila med innstillinga finst ikkje.

en: Show row weights
nn: Vis vekting av radene.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
nn: Kunne ikkje kople til databasetenaren. Tenaren gjev fylgjande medling: %error. <ul><li>Køyrer databasetenaren?</li> <li>Eksisterer databasen, og har du oppgjeve rett databasenamn?</li><li>Har du lagt inn rett brukarnamn og passord?</li><li>Har du oppgjeve rett databasevertsnamn?</li></ul>

en: Recent log messages
nn: Nyaste loggmeldingar

en: Reference for usage, configuration, and modules.
nn: Oppslagsverk for bruk, innstillingar og modular.

en: Administer settings.
nn: Administrer innstillinger.

en: View reports, updates, and errors.
nn: Vis rapportar, oppdateringar og feilmeldinger.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
nn: Handsama brukarkontoar, roller og rettar.

en: Update @title
nn: Oppdater @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nn: Eit unikt datamaskinlesbart namn. Kan bare innehalde små bokstavar, tal og understrek.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
nn: Datamaskinlesbart namn må innehalde unike tegn.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
nn: Datamaskinlesbart namn må bare innehalde små bokstavar, tal og bindestrek.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
nn: Det datamaskinlesbare namnet er i bruk frå før. Det må vera unikt.

en: Next steps
nn: Neste steg

en: @driver_name settings
nn: @driver_name innstillingar

en: Database file
nn: Databasefil

en: No fields are present yet.
nn: Ingen felt eksisterer enno.

[ctx: Font weight]
en: Strong
nn: Feit skrift

en: All Day
nn: Heile dagen

en: Logo settings
nn: Logoinnstillingar

en: Select media
nn: Velg media

en: Port number
nn: Portnummer

en: File added
nn: Fil lagt til

en: File removed
nn: Fil fjerna

en: Translations directory
nn: Omsetjingskatalog

en: The translations directory does not exist.
nn: Omsetjingskatalogen eksisterer ikkje.

en: The translations directory is not readable.
nn: Omsetjingsmappa er ikkje lesbar.

en: The translations directory is not writable.
nn: Omsetjingsmappa er ikkje skrivbar.

en: The translations directory is writable.
nn: Omsetjingsmappa er skrivbar.

en: The translation server is offline.
nn: Omsetjingsservaren er fråkopla.

en: The translation server is online.
nn: Omsetjingsservaren er tilkopla.

en: The %language translation is not available.
nn: %language -omsetjing er ikkje tilgjengeleg.

en: The %language translation is available.
nn: %language -omsetjing er tilgjengeleg.

en: The %language translation could not be downloaded.
nn: %language -omsetjinga kunne ikkje lastast ned.

en: Month/Day/Year
nn: Månad/Dag/År

en: Day/Month/Year
nn: Dag/Månad/År

en: Year/Month/Day
nn: År/Månad/Dag

en: Updating translations.
nn: Oppdaterer omsetjingar.

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
nn: Les meir <span class="visually-hidden"> om @title</span>

en: The directory %translations_directory exists.
nn: Mappa %translations_directory eksisterer.

en: @count week | @count weeks
nn[0]: @count veke
nn[1]: @count veker

en: @count month | @count months
nn[0]: @count månad
nn[1]: @count månader

en: PHP date format
nn: PHP datoformat

en: There are three types of list fields, which store different types of data: <em>float</em>, <em>integer</em> or, <em>text</em>. The <em>float</em> type allows storing approximate decimal values. The <em>integer</em> type allows storing whole numbers, such as years (for example, 2012) or values (for example, 1, 2, 5, 305). The <em>text</em> list field type allows storing text values. No matter which type of list field you choose, you can define whatever labels you wish for data entry.
nn: Det finst tre typar listefelt, som lagrar ulike typar data: <em>flyttal</em>, <em>heiltal</em> eller <em>tekst</em>. Typen <em>flyttal</em> lèt deg lagre omtrentlege desimalverdiar. Typen <em>heiltal</em> lèt deg lagre heile tal, som årstal (til dømes 2012) eller verdiar (til dømes 1, 2, 5, 305). Listefelttypen <em>tekst</em> lèt deg lagre tekstverdiar. Uansett kva type listefelt du vel, kan du definere kva etiketter du ønskjer for datainntasting.

en: Deleted and replaced configuration "@name"
nn: Sletta og erstatta konfigurasjon "@name"

en: no caching
nn: ingen mellomlagring

en: Decimal settings
nn: Desimalinnstillingar

en: Month Date
nn: Månadsdato

en: Week Date
nn: Vekedato

en: Year Date
nn: Årdato

en: YearMonthDate
nn: ÅrMånadDato

en: Date Year month
nn: Dato År Månad

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
nn: Mai

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
nn: Okt

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
nn: Des

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
nn: Må

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
nn: Ty

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
nn: On

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
nn: To

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
nn: Fr

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
nn: Lau

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
nn: Må

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
nn: Ty

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
nn: On

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
nn: To

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
nn: Lau

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
nn: O

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
nn: L

en: The %file does not exist.
nn: %file eksisterer ikkje.

en: The %file exists.
nn: %file eksisterer.

en: The %file is not readable.
nn: %file er ikkje lesbar.

en: The %file is not writable.
nn: %file er ikkje skrivbar.

en: The @file is writable.
nn: @file er skrivbar.

en: The @file is owned by the web server.
nn: @file er eigd av nettjenaren.

en: Search for @keywords
nn: Søk etter @keywords

en: Configuration updates
nn: Konfigurasjonsoppdateringar

en: <strong>Number fields</strong>: When you add a number field you can choose from three types: <em>decimal</em>, <em>float</em>, and <em>integer</em>. The <em>decimal</em> number field type allows users to enter exact decimal values, with fixed numbers of decimal places. The <em>float</em> number field type allows users to enter approximate decimal values. The <em>integer</em> number field type allows users to enter whole numbers, such as years (for example, 2012) or values (for example, 1, 2, 5, 305). It does not allow decimals.
nn: <strong>Talfelt</strong>: Når du legg til eit talfelt kan du velje mellom tre typar: <em>desimal</em>, <em>flyttal</em> og <em>heiltal</em>. Talfelttypen <em>desimal</em> let brukarar skrive inn eksakte desimalverdiar, med eit fast tal desimalplassar. Talfelttypen <em>flyttal</em> let brukarar skrive inn omtrentlege desimalverdiar. Talfelttypen <em>heiltal</em> let brukarar skrive inn heile tal, som årstal (til dømes 2012) eller verdiar (til dømes 1, 2, 5, 305). Han tillet ikkje desimaltal.

en: Is super user
nn: Er superbrukar

en: Contains US ASCII characters only
nn: Inneheld berre amerikanske ASCII-teikn

en: 0 seconds
nn: 0 sekund

en: HTML Month
nn: MTML Månad

en: HTML Week
nn: HTML Veke

en: HTML Year
nn: HTML år

en: HTML Yearless date
nn: HTML dato utan år

en: The History module keeps track of which content a user has read. It marks content as <em>new</em> or <em>updated</em> depending on the last time the user viewed it. History records that are older than one month are removed during cron, which means that content older than one month is always considered <em>read</em>. The History module does not have a user interface but it provides a filter to <a href=":views-help">Views</a> to show new or updated content. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the History module</a>.
nn: Historikk-modulen (history) held styr på kva innhald ein brukar har lese. Han merkar innhald som <em>nytt</em> eller <em>oppdatert</em> avhengig av siste gong brukaren såg på det. Historikkpostar som er eldre enn ein månad vert fjerna under cron, noko som tyder at innhald eldre enn ein månad alltid vert rekna som <em>lese</em>. Historikk-modulen har ikkje eit brukargrensesnitt, men han gir eit filter til <a href=":views-help">Visingar</a> for å vise nytt eller oppdatert innhald. For meir informasjon, sjå <a href=":url">nettdokumentasjonen for Historikk-modulen</a>

en: Changed year + month
nn: År + månad endra

en: Changed year
nn: Endra år

en: Changed month
nn: Månad endra

en: Changed week
nn: Endra veke

en: Selected combination of day and month is not valid.
nn: Vald kombinasjon av dag og månad er ikkje gyldig.

en: @count year | @count years
nn[0]: @count år
nn[1]: @count år

en: You are running on a system where PHP is compiled or limited to using 32-bit integers. This will limit the range of dates and timestamps to the years 1901-2038. Read about the <a href=":url">limitations of 32-bit PHP</a>.
nn: Du køyrer på eit system der PHP er kompilert eller avgrensa til å bruke 32-bits heiltal. Dette vil avgrense rekkjevidda av datoar og tidsstempel til åra 1901–2038. Les om <a href=":url">avgrensingane til 32-bits PHP</a>.

en: To ensure that your site and its modules continue to function well, a group of administrative operations should be run periodically. These operations are called <em>cron</em> tasks, and running the tasks is known as <em>running cron</em>. Depending on how often content is updated on your site, you might need to run cron on a schedule ranging from hourly to weekly to keep your site running well.
nn: For å sikre at nettstaden din og modulane hans held fram med å fungere godt, bør ei gruppe administrative operasjonar køyrast jamleg. Desse operasjonane vert kalla <em>cron</em>-oppgåver, og å køyre oppgåvene er kjent som å <em>køyre cron</em>. Avhengig av kor ofte innhald vert oppdatert på nettstaden din, kan det hende du må køyre cron etter ein timeplan som varierer frå kvar time til kvar veke for å halde nettstaden i god stand.

en: If you have a way to configure tasks on your web server, copy the link where it says <em>To run cron from outside the site, go to</em>. Set up a task to visit that URL on your desired cron schedule, such as once an hour or once a week. (On Linux-like servers, you can use the <em>wget</em> command to visit a URL.) If you configure an outside task, you should uninstall the Automated Cron module.
nn: Viss du har ein måte å konfigurere oppgåver på webtenaren din, kopier lenkja der det står <em>For å køyre cron utanfrå nettstaden, gå til</em>. Set opp ei oppgåve som vitjar den nettadressa etter den cron-timeplanen du ønskjer, til dømes ein gong i timen eller ein gong i veka. (På Linux-liknande tenarar kan du bruke kommandoen <em>wget</em> til å vitje ei nettadresse.) Viss du konfigurerer ei ekstern oppgåve, bør du avinstallere modulen Automated Cron.

en: Display as a time difference (e.g. '6 months ago')
nn: Vis som ein tidsforskjell (t.d. '6 months ago')

en: How many time units will be used in formatting the time difference. For example, if '1' is selected then the displayed time difference will only contain a single time unit such as '2 years' or '5 minutes' never '2 years 3 months' or '5 minutes 8 seconds'.
nn: Kor mange tidseingar som vert brukte ved formatering av tidsforskjellen. Til dømes, viss '1' er valt, vil den viste tidsforskjellen berre innehalde ei enkelt tidseining, som '2 år' eller '5 minutt', aldri '2 år 3 månadar' eller '5 minutt 8 sekund'.

en: For example, 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month
nn: Til dømes, 'Levetid i dagar': 1 => 1 dag, 7 => 1 veke, 31 => 1 månad

en: The %field date is invalid. Date should be in the %min-%max year range.
nn: %field - datoen er ugyldig. Datoen skal vere i årsintervallet %min-%max.
