Drupal core (all releases) - en to da translation catalogue (269 entries)

en: Body
da: Brødtekst

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Value
da: Værdi

en: Subject
da: Emne

en: Description
da: Beskrivelse

en: Email settings
da: Indstillinger for e-mail

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Scheme
da: Skema

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: Block settings
da: Blokindstillinger

en: Weight
da: Vægt

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Parent
da: Overordnet element

en: Settings
da: Indstillinger

en: Label
da: Etiket

en: Path
da: Sti

en: Text
da: Tekst

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Component
da: Komponent

en: Mail
da: E-mail

en: User
da: Bruger

en: Email
da: E-mail

en: Options
da: Valg

en: Expanded
da: Udvidet

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Date format
da: Datoformat

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Host
da: Værtsnavn

en: Time zone
da: Tidszone

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field type
da: Felttype

en: Maximum
da: Maksimum

en: Scale
da: Skalér

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Recipient
da: Modtager

en: General
da: Generelt

en: Display title
da: Display titel

en: Color
da: Farve

en: Ignore
da: Ignorér

en: String
da: Tekst

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Rows
da: Rækker

en: Provider
da: Udbyder

en: Option
da: Valgmulighed

en: Integer
da: Heltal

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Condition
da: Betingelse

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Hidden
da: Skjult

en: Undefined
da: Udefinereret

en: Front page
da: Forside

en: Granularity
da: Granularitet

en: Negate
da: Modvirk

en: Display label
da: Vis etiket

en: Processing
da: Behandler

en: Output format
da: Output-format

en: Default value
da: Standardværdi

en: Enabled modules
da: Aktive moduler

en: Translatable
da: Kan oversættes

en: Translation
da: Oversættelse

en: Float
da: Kommatal

en: Precision
da: Præcision

en: Decimal marker
da: Decimalmarkør

en: Language code
da: Sprogkode

en: Menu name
da: Navn

en: Mapping
da: Kobling

en: 1 year | @count years
da[0]: 1 år
da[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
da[0]: 1 uge
da[1]: @count uger

en: 1 min | @count min
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 sec | @count sec
da[0]: 1 sek
da[1]: @count sekunder

en: Layout settings
da: Layoutindstillinger

en: Machine name
da: Internt navn

en: Locked
da: Låst

en: types
da: typer

en: Case sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: Setting
da: Indstilling

en: Install profile
da: Installationsprofil

en: Sort direction
da: Sorteringsretning

en: Route
da: Rute

en: Sequence
da: Sekvens

en: Entity type
da: Entity-type

en: Use default
da: Brug standard

en: 1 month | @count months
da[0]: 1 måned
da[1]: @count måneder

en: Uri
da: URI

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Cached
da: Cachet

en: Boolean
da: Boolsk

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Administration pages
da: Administrationssider

en: Initializing.
da: Initialiserer.

en: An error has occurred.
da: Der er opstået en fejl.

en: Tooltip
da: værktøjstip

en: Module dependencies
da: Modulafhængigheder

en: Requirements problem
da: Problem med systemkrav

en: Choose language
da: Vælg sprog

en: Installing @drupal
da: Installerer @drupal

en: The installation has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under installationen.

en: Configure site
da: Konfigurér site

en: Choose profile
da: Vælg profil

en: Verify requirements
da: Kontrollér systemkrav

en: Set up database
da: Klargør database

en: Set up translations
da: Klargør oversættelser

en: Install site
da: Installér site

en: Finish translations
da: Færdiggør oversættelser

en: User pictures in posts
da: Brugerbilleder i indlæg

en: User pictures in comments
da: Brugerbilleder i kommentarer

en: Shortcut icon
da: Genvejsikon

en: Shortcut icon settings
da: Indstillinger for genvejsikon

en: Date and time
da: Dato og tid

en: Text format
da: Tekstformat

en: Optional features
da: Valgfri funktioner

en: Field formatter
da: Felt-formattering

en: Unsigned
da: Usigneret

en: Show links
da: Vis links

en: Definitions
da: Definitioner

en: Default values
da: Standardværdier

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: You are not allowed to access this page.
da: Du har ikke adgang til denne side.

en: Authorize file system changes
da: Godkend ændringer af filsystem

en: It appears you have reached this page in error.
da: Det ser ud til, at du er nået til denne side ved en fejl.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
da: I din %settings_file-fil har du konfigureret @drupal til at bruge en %driver-server, men din PHP-installation understøtter pt. ikke denne databasetype.

en: Congratulations, you installed @drupal!
da: Tillykke, du har nu installeret @drupal!

en: Settings file
da: Settings-fil

en: Completed @current of @total.
da: @current af @total fuldført.

en: Required field
da: Obligatorisk felt

en: User verification status in comments
da: Bruger godkendelsesstatus i kommentarer

en: Password settings
da: Indstillinger for adgangskode

en: Default settings file
da: Standard settings-fil

en: The default settings file does not exist.
da: Standard settings-filen eksisterer ikke.

en: Thousand marker
da: Tusindadskiller

en: Display prefix and suffix.
da: Vis præfiks og suffiks.

en: Next steps
da: Næste skridt

en: String settings
da: Indstillinger for tekststrenge

en: Use field label instead of the "On value" as label
da: Brug feltets etiket i stedet for "Til-værdi" som etiket

en: Logo settings
da: Indstillinger for logo

en: Link label to the referenced entity
da: Link label til den refererede entity

en: Database settings
da: Database indstillinger

en: Logo path
da: Logosti

en: Third party settings
da: Tredjepartsindstillinger

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
da: Brug themets genvejsikon

en: Custom output for TRUE
da: Brugerdefineret output for TRUE

en: Custom output for FALSE
da: Brugerdefineret output for FALSE

en: Translations directory
da: Oversættelsesmappe

en: The translations directory does not exist.
da: Oversættelsesmappen eksisterer ikke.

en: The translations directory is not readable.
da: Oversættelsesmappen er ikke læsbar.

en: The translations directory is not writable.
da: Oversættelsesmappen er ikke skrivbar.

en: The translations directory is writable.
da: Oversættelsesmappen er skrivbar.

en: The translation server is offline.
da: Oversættelsesserveren er offline.

en: The translation server is online.
da: Oversættelsesserveren er online.

en: The %language translation is not available.
da: Oversættelsen %language er ikke tilgængelig.

en: The %language translation is available.
da: Oversættelsen %language er tilgængelig.

en: The %language translation could not be downloaded.
da: Oversættelsen til %language kunne ikke downloades.

en: Type of item to reference
da: Typen af element der skal refereres til

en: Reference method
da: Referencemetode

en: Updating configuration translations
da: Opdaterer konfigurationsoversættelser

en: Starting configuration update
da: Starter konfigurationsopdatering

en: Error updating configuration translations
da: Fejl under opdatering af konfigurationsoversættelser

en: Create referenced entities if they don't already exist
da: Opretter refererede entities hvis de ikke allerede eksisterer

en: Entity form display
da: Entity-formularvisning

en: Field formatters
da: Formateringsenheder for felter

en: The directory %translations_directory exists.
da: Mappen %translations_directory eksisterer.

en: PHP date format
da: PHP datoformat

en: Timestamp value
da: Tidsstempelværdi

en: Size of URI field
da: Længde af URI-felt

en: URI field
da: URI-felt

en: The configuration synchronization failed validation.
da: Kunne ikke validere synkronisering af konfigurationen.

en: Action configuration
da: Handlingskonfiguration

en: Route Name
da: Rutenavn

en: Route Params
da: Ruteparametre

en: Configuration dependencies
da: Konfigurationsafhængigheder

en: Theme dependencies
da: Afhængigheder

en: Extension settings
da: Udvidelse

en: Redirect to URL configuration
da: Omdirigér til URL

en: Display a message to the user configuration
da: Vis en meddelelse til brugeren

en: Entity view mode settings
da: Entitets view mode

en: The human-readable name of the view mode
da: Det læsbare navn på denne view mode

en: Target entity type
da: Entitetstypemål

en: Entity form mode settings
da: Formulartilstand

en: View or form mode machine name
da: Maskinlæsbart navn på view eller form mode

en: Field display setting
da: Feltvisning

en: Text field display format settings
da: Indstillinger for visning af tekstfelt

en: Sort settings
da: Sortering

en: - Hidden - format settings
da: - Hidden - format

en: Integer settings
da: Heltal

en: Decimal settings
da: Decimaltal

en: Float settings
da: Kommatal

en: Number decimal display format settings
da: Indstillinger for visning af kommatal

en: Number unformatted display format settings
da: Nummer ikke-formateret visningsformat

en: Number default display format settings
da: Nummer standard visningsformat

en: Single on/off checkbox format settings
da: Enkelt til/fra afkrydsningsfelt

en: Context assignments
da: Konteksttildeling

en: Display variant
da: Display-variant

en: Requirements review
da: Gennemse systemkrav

en: Send email configuration
da: Send e-mail

en: Format type machine name
da: Maskinlæsbart navn på formattype

en: Label setting machine name
da: Maskinlæsbart navn for etiket

en: Boolean settings
da: Boolsk

en: On label
da: Til

en: Off label
da: Fra

en: Base field bundle override
da: Tilsidesættelse af bundle for basisfelt

en: Datetime timestamp display format settings
da: Datetime tidsstempel visningsformat

en: Boolean checkbox display format settings
da: Boolsk afkrydsningsfelt visningsformat

en: Installed themes
da: Installerede temaer

en: The %file does not exist.
da: Filen %file eksisterer ikke.

en: The %file exists.
da: %file eksisterer.

en: The %file is not readable.
da: %file kan ikke læses.

en: The %file is not writable.
da: %file er ikke skrivbar.

en: The @file is writable.
da: @file er skrivbar.

en: The @file is owned by the web server.
da: @file er ejet af webserveren.

en: Default value callback
da: Callback for standardværdi

en: URI as link display format settings
da: URI link visningsformat

en: Timestamp ago display format settings
da: Timestamp tid siden visningsformat

en: Configuration entity dependencies
da: Konfigurationentitetafhængigheder

en: Content entity dependencies
da: Afhængigheder til indholdsentiteter

en: Enforced configuration dependencies
da: Tvungne afhængigheder til konfiguration

en: String (long) settings
da: Indstillinger for strenge (lange)

en: URI settings
da: URI-indstillinger

en: Database storage size
da: Størrelse på databaselager

en: Text with text format
da: Tekst med tekstformat

en: Field widgets
da: Feltwidgets

en: Field widget
da: Feltwidget

en: Widget type machine name
da: Maskinnavn for widgettype

en: Textarea display format settings
da: Formatindstillinger for textarea-visning

en: Email field display format settings
da: Formatindstilling for feltvisning af e-mail

en: Link to the entity
da: Link til entity

en: Number integer display format settings
da: Indstillinger for visning af heltal

en: Static menu link overrides
da: Tilsidesatte statiske menu-links

en: Entity reference field storage settings
da: Indstillinger for entity-reference-feltlagring

en: Entity reference field settings
da: Indstillinger for entity-reference-felt

en: Entity reference selection plugin settings
da: Indstillinger for entity-reference-valg-plugin

en: Display in native language
da: Vis i oprindeligt sprog

en: Contains US ASCII characters only
da: Indeholder udelukkende US ASCII-tegn

en: Timestamp display format settings
da: Indstillinger for visning af tidsstempel

en: Future format
da: Fremtidigt format

en: Past format
da: Fortidigt format

en: Plural variants
da: Flertalsformer

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
da: Installationsværktøjet  kræver at du opretter en oversættelsesmappe, som en del af installationsprocessen. Opret mappen %translations_directory . Flere oplysninger om installation af Drupal er tilgængelige i <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
da: Installationsværktøjet kræver læseadgang til %translations_directory under hele forløbet. Dokumentationens afsnit <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> byder på hjælp til dette og andre emner.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
da: Installationsværktøjet kræver skriveadgang til %translations_directory under installationsforløbet. Dokumentationens afsnit <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> byder på hjælp til dette og andre emner.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
da: Installationsværktøjet kræver adgang til oversættelsesserveren, for at hente en oversættelsesfil. Tjek din internetforbindelse og verificér at din hjemmeside kan kontakte oversættelsesserveren på <a href=":server_url">@server_url</a>.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
da: Oversættelsesfilen for %language er ikke tilgængelig på oversættelsesserveren. <a href=":url">Vælg et andet sprog</a> eller vælg engelsk, og oversæt din hjemmeside senere.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
da: Oversættelsesfilen for %language kunne ikke hentes. <a href=":url">Vælg et andet sprog</a> eller vælg engelsk, og oversæt din hjemmeside senere.

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
da: @drupal-installationsværktøjet kræver, at du laver en %file som en del af installationen. Kopiér filen %default_file til %file. Du kan finde mere information om installation af Drupal i filen <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
da: @drupal kræver læseadgang til %file under hele forløbet. Se håndbogens afsnit om <a href=":handbook_url">webhosting-problemer</a> for mere information.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
da: @drupal-installationsværktøjet kræver skriveadgang til %file under installationsforløbet. Se håndbogens afsnit om <a href=":handbook_url">webhosting-problemer</a> for mere information.

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
da: Installationsprogrammet til @drupal kunne ikke oprette en %file-fil med korrekt filejerskab. Log på webserveren, fjern den eksisterende %file-fil, og opret en ny ved at kopiere %default_file-filen til %file. Du kan finde flere oplysninger om installation af Drupal i <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. Dokumentationens afsnit om <a href=":handbook_url">webhostingproblemer</a> giver hjælp til dette og andre emner.

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
da: Gennemse meddelelserne og <a href=":retry">prøv igen</a>, eller du kan vælge at <a href=":cont">fortsætte alligevel</a>.

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
da: Læs beskederne og <a href=":url">prøv igen</a>.

en: Importing configuration
da: Importerer konfiguration

en: Starting configuration import.
da: Starter import af konfiguration.

en: Configuration import has encountered an error.
da: Import af konfiguration stødte på en fejl.

en: Install configuration
da: Installér konfiguration

en: Default configuration hash
da: Standard konfigurationshash

en: Size of email field
da: Størrelse på e-mail-felt

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
da: Bundle som er knyttet til de auto-oprettede entities.

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
da: %type: @message i %function (linje %line af %file) @backtrace_string.

en: Entity reference selection handler settings
da: Indstillinger for entity-reference-valg-plugin

en: Default selection handler settings
da: Standard selection handler

en: Entity action
da: Entity handling

en: Configuration validation
da: Validering af konfiguration

en: Refresh interval in seconds
da: Opdateringsinterval i sekunder

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
da: Maksimalt antal autocomplete-forslag.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file must not be deleted or modified from the original download.
da: Installationsprogrammet til @drupal kræver, at filen med %default-filen ikke slettes eller ændres fra den oprindelige overførsel.
