Drupal core (all releases) - en to id translation catalogue (353 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Delete
id: Hapus

en: Value
id: Nilai

en: Subject
id: Judul

en: Send email
id: Kirim email

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: Email settings
id: Pengaturan email

en: Enabled
id: Aktif

en: Scheme
id: Skema

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Block settings
id: Pengaturan blok

en: Weight
id: Bobot

en: Help text
id: Teks bantuan

en: Parent
id: Induk

en: Settings
id: Pengaturan

en: Save
id: Simpan

en: Artist
id: Artis

en: Path
id: Jalur

en: Region
id: Wilayah

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Component
id: Komponen

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: Options
id: Opsi

en: Sent email to %recipient
id: Email sudah dikirim ke %recipient

en: The subject of the message.
id: Subyek pesan email.

en: Expanded
id: Diluaskan

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Date format
id: Format tanggal

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: 1 hour | @count hours
id[0]: 1 jam
id[1]: @count jam

en: 1 day | @count days
id[0]: 1 hari
id[1]: @count hari

en: Site name
id: Nama situs

en: Site slogan
id: Slogan situs

en: Site
id: Situs

en: Time zone
id: Zona waktu

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Field type
id: Jenis bidang isian

en: Maximum
id: Maksimum

en: Scale
id: Skala

en: Plain text
id: Teks biasa

en: Recipient
id: Penerima

en: General
id: Umum

en: Display title
id: Judul tampilan

en: Color
id: Warna

en: Ignore
id: Abaikan

en: String
id: Untai

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Rows
id: Baris

en: Cache
id: Tembolokan

en: Provider
id: Penyedia

en: Option
id: Opsi

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Condition
id: Kondisi

en: Size of textfield
id: Ukuran bidang isian teks

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Undefined
id: Tak didefiniskan

en: Front page
id: Halaman depan

en: Definition
id: Definisi

en: Granularity
id: Granuralitas

en: Negate
id: Meniadakan

en: Reference
id: Referensi

en: Session
id: Sesi

en: Display label
id: Label tampilan

en: Redirect to URL
id: Alihkan ke URL

en: Processing
id: Memproses

en: Output format
id: Format keluaran

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Enabled modules
id: Modul yang difungsikan

en: Translatable
id: Dapat diterjemahkan

en: Block description
id: Deskripsi blok

en: Translation
id: Terjemahan

en: Float
id: Pecahan

en: Precision
id: Ketelitian

en: Decimal marker
id: Tanda desimal

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Menu name
id: Nama menu

en: Mapping
id: Pemetaan

en: Pager
id: Pembuat halaman

en: 1 year | @count years
id[0]: 1 tahun
id[1]: @count tahun

en: 1 week | @count weeks
id[0]: 1 pekan
id[1]: @count pekan

en: 1 min | @count min
id[0]: 1 mnt
id[1]: @count mnt

en: 1 sec | @count sec
id[0]: 1 dtk
id[1]: @count dtk

en: Layout settings
id: Pengaturan tata letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Locked
id: Dikunci

en: types
id: jenis

en: Case sensitive
id: Karakter sensitif

en: Setting
id: Konfigurasi

en: Install profile
id: Profil instal

en: Display a message to the user
id: Tampilkan pesan ke anggota

en: Sort direction
id: Arah sortir

en: Route
id: Rute

en: Sequence
id: Urutan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Use default
id: Gunakan bawaan

en: 1 month | @count months
id[0]: 1 bulan
id[1]: @count bulan

en: IP address
id: Alamat IP

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Cached
id: Di-cache

en: Bundle
id: Bundel

en: Custom date format
id: Format tanggal kustom

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: Administration pages
id: Halaman administrasi

en: Initializing.
id: Memulai.

en: An error has occurred.
id: Ada kesalahan terjadi.

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
id: Mencoba menjalankan ulang cron saat sudah berjalan.

en: Cron run completed.
id: Cron selesai dijalankan.

en: Module dependencies
id: Dependensi modul

en: Requirements problem
id: Masalah persyaratan

en: Choose language
id: Pilih bahasa

en: Installing @drupal
id: Menginstal Drupal

en: The installation has encountered an error.
id: Ditemukan kesalahan dalam instalasi

en: Configure site
id: Konfigurasi situs

en: Choose profile
id: Pilih profil

en: Verify requirements
id: Periksa persyaratan

en: Set up database
id: Menyiapkan database

en: Set up translations
id: Menyiapkan terjemahan

en: Install site
id: Menginstal situs

en: Finish translations
id: Selesaikan terjemahan

en: User pictures in posts
id: Gambar anggota pada artikel

en: User pictures in comments
id: Gambar anggota pada komentar

en: Shortcut icon
id: Ikon shortcut

en: Shortcut icon settings
id: Pengaturan ikon shortcut

en: Date and time
id: Tanggal dan waktu

en: Text format
id: Format teks

en: Optional features
id: Fitur pilihan

en: Field formatter
id: Pemformat Field

en: Show links
id: Tampilkan tautan

en: Definitions
id: Definisi-definisi

en: Default values
id: Nilai bawaan

en: Dependencies
id: Dependensi

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
id: Terjadi kesalahan saat memproses %error_operation dengan argumen: @arguments

en: You are not allowed to access this page.
id: Anda tidak diizinkan untuk mengakses halaman ini.

en: Authorize file system changes
id: Otorisasi perubahan berkas sistem

en: It appears you have reached this page in error.
id: Sepertinya Anda mengakses halaman ini saat error.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
id: Dalam berkas %settings_file, Anda telah mengkonfigurasi @drupal untuk menggunakan server %driver, namun instalasi PHP Anda saat ini tidak mendukung jenis database tersebut.

en: Congratulations, you installed @drupal!
id: Selamat, Anda berhasil memasang @drupal!

en: Settings file
id: Berkas pengaturan

en: Completed @current of @total.
id: Menyelesaikan @current dari @total.

en: Required modules
id: Modul yang dibutuhkan

en: Required modules not found.
id: Modul yang dibutuhkan tidak ditemukan.

en: Required field
id: Jadikan isian wajib

en: User verification status in comments
id: Status verifikasi anggota pada komentar

en: Password settings
id: Pengaturan kata sandi

en: Default settings file
id: Berkas pengaturan bawaan

en: The default settings file does not exist.
id: Berkas pengaturan bawaan tidak ditemukan.

en: Thousand marker
id: Pemisah Ribuan

en: Display prefix and suffix.
id: Tampilkan awalan dan akhiran.

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Next steps
id: Langkah berikutnya

en: String settings
id: Pengaturan string

en: Use field label instead of the "On value" as label
id: Gunakan label field sebagai ganti label "On value"

en: Logo settings
id: Pengaturan logo

en: Link label to the referenced entity
id: Tautkan label pada entitas yang menjadi acuan

en: Database settings
id: Pengaturan database

en: Logo path
id: Lokasi logo

en: Third party settings
id: Pengaturan komponen pihak ketiga

en: Sendmail transport options
id: Opsi transportasi Sendmail

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
id: Gunakan ikon pintasan bawaan yang disediakan oleh tema

en: The configuration was imported successfully.
id: Konfigurasi berhasil diimpor.

en: Custom output for TRUE
id: Keluaran gubahan untuk TRUE

en: Custom output for FALSE
id: Format keluaran bebas untuk SALAH

en: File added
id: Berkas ditambahkan

en: File removed
id: Berkas dihapus

en: Translations directory
id: Direktori terjemahan

en: The translations directory does not exist.
id: Direktori terjemahan tidak ada.

en: The translations directory is not readable.
id: Direktori terjemahan tidak dapat terbaca.

en: The translations directory is not writable.
id: Direktori terjemahan tidak dapat ditulisi.

en: The translations directory is writable.
id: Direktori terjemahan dapat ditulisi.

en: The translation server is offline.
id: Server penerjemahan sedang offline

en: The translation server is online.
id: Server penerjemahan sedang online.

en: The %language translation is not available.
id: Terjemahan %language tidak tersedia.

en: The %language translation is available.
id: Terjemahan %language tersedia.

en: The %language translation could not be downloaded.
id: Terjemahan %language tidak dapat diunduh.

en: Type of item to reference
id: Jenis item yang direferensikan

en: Reference method
id: Metode referensi

en: Updating configuration translations
id: Memperbarui terjemahan konfigurasi

en: Starting configuration update
id: Memulai pembaruan konfigurasi

en: Error updating configuration translations
id: Kesalahan memperbarui terjemahan konfigurasi

en: Create referenced entities if they don't already exist
id: Buat referensi entity jika referensi entity tersebut tidak ada

en: Entity display
id: Tampilan Entity

en: Entity form display
id: Tampilan formulir Entity

en: Field formatters
id: Pemformat field

en: Protocol version
id: Versi protokol

en: The directory %translations_directory exists.
id: Direktori %translations_directory tersedia.

en: PHP date format
id: Format tanggal PHP

en: Route name
id: Nama rute

en: Timestamp value
id: Nilai timestamp

en: Synchronizing configuration: @op @name.
id: Sinkronisasi konfigurasi: @op @name.

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
id: Kesalahan tak diinginkan selama impor dengan operasi @op untuk @name: @message

en: Deleted and replaced configuration "@name"
id: Konfigurasi "@name" yang sudah dihapus dan diganti

en: Update target "@name" is missing.
id: Target pembaruan "@name" hilang.

en: Size of URI field
id: Besar dari bidang URI

en: URI field
id: Bidang URI

en: The configuration synchronization failed validation.
id: Sinkronisasi konfigurasi gagal validasi.

en: The configuration was imported with errors.
id: Konfigurasi diimpor dengan kesalahan.

en: Configuration deletions
id: Penghapusan konfigurasi

en: The listed configuration will be deleted.
id: Daftar konfigurasi berikut akan dihapus.

en: User's roles
id: Peran pengguna

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
id: Sinkronisasi pengaturan: @op @name dalam @collection.

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
id: Hapus dan ganti pengaturan entitas "@name"

en: Action configuration
id: Konfigurasi Action

en: Route Name
id: Nama Rute

en: Route Params
id: Parameter Rute

en: Param
id: Parameter

en: Configuration dependencies
id: Dependensi konfigurasi

en: Theme dependencies
id: Dependensi tema

en: Extension settings
id: Pengaturan ekstensi

en: Redirect to URL configuration
id: Arahkan ulang ke konfigurasi URL

en: Display a message to the user configuration
id: Tampilkan pesan pada konfigurasi pengguna

en: Entity view mode settings
id: Pengaturan modus tampilan entitas

en: The human-readable name of the view mode
id: Nama mode tampilan yang dapat dibaca manusia

en: Target entity type
id: Tipe entity target

en: Entity form mode settings
id: Pengaturan mode formulir entitas

en: View or form mode machine name
id: Nama mesin dari mode tampilan atau formulir

en: Field display setting
id: Pengaturan tampilan field

en: Text field display format settings
id: Pengaturan format tampilan isian teks

en: Sort settings
id: Pengaturan sortir

en: Entity reference rendered entity display format settings
id: Pengaturan format tampilan entity reference - bergaya entitas

en: Entity reference entity ID display format settings
id: Pengaturan format tampilan entity reference - ID entitas

en: Entity reference label display format settings
id: Pengaturan format tampilan label entity reference

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
id: Pengaturan format tampilan entity reference autocomplete (bergaya seperti tag)

en: Entity reference autocomplete display format settings
id: Pengaturan format tampilan entity reference autocomplete

en: - Hidden - format settings
id: Pengaturan format - Tersembunyi -

en: Integer settings
id: Pengaturan integer

en: Decimal settings
id: Pengaturan desimal

en: Float settings
id: Pengaturan float

en: Number decimal display format settings
id: Pengaturan format penampilan nomor desimal

en: Number unformatted display format settings
id: Pengaturan format tampilan angka yang tidak diformat

en: Number default display format settings
id: Pengaturan format tampilan angka bawaan.

en: Single on/off checkbox format settings
id: Pengaturan format checkbox on/off tunggal

en: Context assignments
id: Pembagian konteks

en: Display variant
id: Variasi tampilan

en: Requirements review
id: Review persyaratan

en: Send email configuration
id: Pengaturan pengiriman email

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
id: Isikan alamat email yang benar atau gunakan token alamat email seperti %author.

en: Format type machine name
id: Tipe format nama mesin

en: Label setting machine name
id: Nama mesin pengaturan label

en: Boolean settings
id: Pengaturan Boolean

en: On label
id: Ada di label

en: Off label
id: Tidak ada di label

en: Base field bundle override
id: Mengesampingkan bundel bidang dasar

en: Datetime timestamp display format settings
id: Pengaturan format tampilan datetime timestamp

en: Boolean checkbox display format settings
id: Pengaturan format tampilan checkbox boolean

en: Installed themes
id: Tema terinstal

en: The %file does not exist.
id: %file tidak ada.

en: The %file exists.
id: %file sudah ada.

en: The %file is not readable.
id: %file tidak dapat dibaca.

en: The %file is not writable.
id: %file tidak dapat ditulis.

en: The @file is writable.
id: @file dapat ditulisi.

en: The @file is owned by the web server.
id: @file dimiliki oleh server web.

en: Negate the condition
id: Negasikan kondisi

en: Finalizing configuration synchronization.
id: Menyelesaikan pengaturan sinkronisasi

en: Default value callback
id: Callback nilai bawaan

en: URI as link display format settings
id: Pengaturan untuk format display URI sebagai tautan

en: Timestamp ago display format settings
id: Pengaturan format tampilan timestamp lalu

en: Broken/Missing
id: Rusak/Hilang

en: Configuration entity dependencies
id: Dependensi konfigurasi entity

en: Content entity dependencies
id: Dependensi entitas konten

en: Enforced configuration dependencies
id: Dependensi konfigurasi dipaksakan

en: String (long) settings
id: Konfigurasi teks (panjang)

en: URI settings
id: Pengaturan URI

en: Database storage size
id: Ukuran penyimpanan database

en: Text with text format
id: Teks dengan format teks

en: Field widgets
id: Widget-widget isian

en: Field widget
id: Widget isian

en: Widget type machine name
id: Jenis widget pada nama mesin

en: Textarea display format settings
id: Pengaturan format tampilan area teks

en: Email field display format settings
id: Konfigurasi format tampilan bidang Email

en: Link to the entity
id: Tautan ke entity

en: Number integer display format settings
id: Pengaturan untuk format display integer

en: Static menu link overrides
id: Timpa tautan menu statis

en: Active menu trail
id: Jejak menu aktif

en: Configuration updates
id: Pembaharuan konfigurasi

en: The listed configuration will be updated.
id: Daftar konfigurasi berikut akan diperbarui.

en: Entity reference field storage settings
id: Pengaturan penyimpanan bidang <em>Entity reference</em>

en: Entity reference field settings
id: Pengaturan bidang rujukan bidang

en: Entity reference selection plugin settings
id: Pengaturan plugin pilihan rujukan bidang

en: Display in native language
id: Tampilkan dalam bahasa induk

en: HTTP cookies
id: Cookie HTTP

en: HTTP headers
id: Header HTTP

en: Is super user
id: Adalah super user

en: Query arguments
id: Argumen query

en: Request format
id: Format permintaan

en: Account's permissions
id: Hak akses pengguna

en: Contains US ASCII characters only
id: Berisi karakter US ASCII saja

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
id: Pembelian selesai! Terimakasih telah melakukan pembelian.

en: Resolving missing content
id: Memperbaiki konten yang hilang

en: Timestamp display format settings
id: Pengaturan untuk format display timestamp

en: Future format
id: Format selanjutnya

en: Past format
id: Format lampau

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
id: @requirements_message (Saat ini menggunakan @item versi @version)

en: Plural variants
id: Variasi plural

en: Container cannot be saved to cache.
id: Kontainer tidak dapat disimpan ke cache

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
id: Instaler membutuhkan perizinan membaca %translations_directory sepanjang waktu. Dokumentasi  <a href=":handbook_url">masalah webhosting</a> menawarkan bantuan dalam hal ini dan topik lainnya.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
id: Instaler membutuhkan perizinan menulis %translations_directory selama proses instalasi. Dokumentasi  <a href=":handbook_url">masalah webhosting</a> menawarkan bantuan dalam hal ini dan topik lainnya.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
id: Instaler membutuhkan kontak ke server instalasi untuk mengunduh berkas terjemahan. Cek koneksi internet dan pastikan halaman Anda dapat mencapai server penerjemahan di <a href=":server_url">@server_url</a>.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
id: File terjemahan %language tidak tersedia pada server terjemahan. <a href=":url">Pilih bahasa lainnya</a> atau pilih Bahasa Inggris dan terjemahkan website Anda nanti.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
id: File terjemahan %language tidak dapat diunduh. <a href=":url">Pilih bahasa lainnya</a> atau pilih Bahasa Inggris dan terjemahkan website Anda nanti.

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
id: @drupal membutuhkan perizinan membaca %file sepanjang waktu. Dokumentasi  <a href=":handbook_url">masalah webhosting</a> menawarkan bantuan mengenai topik ini dan topik lainnya.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
id: Instaler @drupal membutuhkan perizinan menulis %file selama proses instalasi. Dokumentasi  <a href=":handbook_url">masalah webhosting</a> menawarkan bantuan mengenai topik ini dan topik lainnya.

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
id: Cek pesan lalu <a href=":retry">ulangi</a>, atau Anda dapat melanjutkan ke <a href=":cont">lanjutkan saja</a>.

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
id: Cek pesan lalu <a href=":url">ulangi lagi</a>.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
id: Modul berikut diperlukan tapi tidak dapat ditemukan. Pindahkan modul tersebut ke subdirektori modul yang sesuai seperti <em>/modules</em>. Modul yang hilang: @modules

en: Updating @module
id: Memperbarui @module

en: Entity type mismatch on rename. @old_type not equal to @new_type for existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
id: Jenis entitas tidak sesuai ketika penggantian nama. @old_type tidak sama dengan @new_type untuk konfigurasi @old_name yang ada dan konfigurasi bertahap @new_name

en: Rename operation for simple configuration. Existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
id: Operasi penggantian nama untuk konfigurasi sederhana. Konfigurasi @old_name yang ada dan konfigurasi bertahap @new_name.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
id: Pesan yang harus dikirim. Anda dapat menyertakan placeholder seperti [node:title], [user:account-name], [user:display-name], dan [comment:body] untuk merepresentasikan data yang akan berbeda setiap kali pesan dikirim. Tidak semua placeholder akan tersedia di semua konteks.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
id: Pesan yang akan ditampilkan kepada pengguna saat ini. Anda dapat menyertakan placeholder seperti [node:title], [user:account-name], [user:display-name], dan [comment:body] untuk merepresentasikan data yang akan berbeda setiap kali pesan dikirim. Tidak semua placeholder akan tersedia di semua konteks.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
id: URL tempat pengguna harus diarahkan. Ini dapat berupa URL internal seperti /node/1234 atau URL eksternal seperti @url.

en: Importing configuration
id: Meng-impor konfigurasi

en: Starting configuration import.
id: Memulai impor konfigurasi

en: Configuration import has encountered an error.
id: Terjadi kesalahan dalam mengimpor konfigurasi

en: Install configuration
id: Instal konfigurasi

en: Session exists
id: Sesi tersedia

en: Default configuration hash
id: Konfigurasi hash bawaan

en: Size of email field
id: Besar dari bidang email

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
id: Paket yang ditetapkan untuk entitas yang dibuat secara otomatis.

en: Delete @entity_type
id: Hapus @entity_type

en: Parent path
id: Halaman induk

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
id: %type: @message padaa %function (baris %line pada %file) @backtrace_string

en: Starting execution of @module_cron().
id: Memulai eksekusi @module_cron().

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
id: Memulai eksekusi dari @module_cron(), eksekusi dari @module_previous_cron() menghabiskan @time.

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
id: Eksekusi dari @module_previous_cron menghabiskan @time.

en: Is front page
id: Adalah halaman depan

en: Recipient email address
id: Alamat email penerima

en: You may also use tokens: [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. Separate recipients with a comma.
id: Anda juga dapat menggunakan token: [node:author:mail], [comment:author:mail], dsb. Pisahkan penerima dengan koma.

en: Language format settings
id: Pengaturan format bahasa

en: Include locked languages
id: Menyertakan bahasa yang terkunci

en: Entity reference selection handler settings
id: Pengaturan handler referensi entitas terpilih

en: Default selection handler settings
id: Pengaturan handler pilihan standar

en: Entity action
id: Tindakan entitas

en: Configuration validation
id: Validasi konfigurasi

en: You must have the pdo_sqlite PHP extension installed. See core/INSTALL.sqlite.txt for instructions.
id: Anda harus menginstal ekstensi PHP pdo_sqlite. Lihat core/INSTALL.sqlite.txt untuk instruksi.

en: Unable to automatically determine a port. Use the --port to hardcode an available port.
id: Tidak dapat menentukan port secara otomatis. Gunakan --port untuk hardcode port yang tersedia.

en: No installation found. Use the 'install' command.
id: Tidak ditemukan pemasangan. Gunakan perintah 'install'.

en: Error while opening up a one time login URL
id: Kesalahan saat membuka satu kali URL masuk

en: "@block" block
id: Blok "@block"
