Drupal core (all releases) - en to ja translation catalogue (531 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Subject
ja: 件名

en: Send email
ja: メール送信

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Email settings
ja: メール設定

en: Enabled
ja: 有効

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Scheme
ja: スキーマ

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: Block settings
ja: ブロックの設定

en: Weight
ja: ウェイト

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Parent
ja: 親

en: Settings
ja: 設定

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Album
ja: アルバム

en: Artist
ja: アーティスト

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Region
ja: リージョン

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Component
ja: コンポーネント

en: Mail
ja: メール

en: User
ja: ユーザー

en: Email
ja: メール

en: Options
ja: オプション

en: Node
ja: ノード

en: Sent email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信されました

en: The subject of the message.
ja: メッセージの件名を入力してください。

en: Expanded
ja: 展開

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: 1 hour | @count hours
ja[0]: 1時間
ja[1]: @count時間

en: 1 day | @count days
ja[0]: 1日
ja[1]: @count日

en: Logo
ja: ロゴ

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Site
ja: サイト

en: Host
ja: ホスト

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Field name
ja: フィールド名

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Maximum
ja: 最大

en: Scale
ja: スケール

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Month
ja: 月

en: Recipient
ja: 受信者

en: General
ja: 全般

en: Day
ja: 日

en: Display title
ja: タイトルを表示

en: Color
ja: 色

en: Ignore
ja: 無視

en: String
ja: 文字列

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Rows
ja: 行数

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Option
ja: オプション

en: Integer
ja: 整数

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Condition
ja: コンディション

en: Database username
ja: データベースのユーザー名

en: Database password
ja: データベースのパスワード

en: Database name
ja: データベース名

en: Port
ja: ポート

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Hidden
ja: 非表示

en: Undefined
ja: 未定義

en: Front page
ja: フロントページ

en: Definition
ja: 定義

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Revert
ja: 戻す

en: Negate
ja: 否定

en: Reference
ja: 参照

en: Revision
ja: リビジョン

en: Session
ja: セッション

en: Display label
ja: ディスプレイラベル

en: Redirect to URL
ja: URL にリダイレクト

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Processing
ja: 処理中

en: Output format
ja: 出力書式

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Enabled modules
ja: 有効なモジュール

en: Translatable
ja: 翻訳可能

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Translation
ja: 翻訳

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: Decimal marker
ja: 小数点記号

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: Language code
ja: 言語コード

en: Menu name
ja: メニューの名前

en: Mapping
ja: マッピング

en: - None selected -
ja: - 選択されていません -

en: Pager
ja: ページャー

en: 1 year | @count years
ja[0]: 1年
ja[1]: @count年

en: 1 week | @count weeks
ja[0]: 1週
ja[1]: @count週

en: 1 min | @count min
ja[0]: 1分
ja[1]: @count分

en: 1 sec | @count sec
ja[0]: 1秒
ja[1]: @count秒

en: Layout settings
ja: レイアウトの設定

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Locked
ja: ロック

en: types
ja: タイプ

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: Setting
ja: 設定

en: Install profile
ja: インストールプロフィール

en: Display a message to the user
ja: ユーザーへメッセージを表示

en: Sort direction
ja: 並べ替えの向き

en: Route
ja: ルート

en: Sequence
ja: シーケンス

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Use default
ja: デフォルトを使用

en: 1 month | @count months
ja[0]: 1ヶ月
ja[1]: @countヶ月

en: Table name prefix
ja: テーブル名プレフィックス

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Cached
ja: キャッシュ済み

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Bundle
ja: バンドル

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Administration pages
ja: 管理画面のページ

en: Initializing.
ja: 初期化中。

en: An error has occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: 0 sec
ja: 0秒

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ja: cronが重複して実行されました。

en: Cron run completed.
ja: cron の実行が完了しました。

en: Tooltip
ja: ツールチップ

en: Module dependencies
ja: モジュールの依存関係

en: Requirements problem
ja: 要件が満たされていません

en: Choose language
ja: 言語の選択

en: Installing @drupal
ja: @drupalのインストール

en: The installation has encountered an error.
ja: インストール中にエラーが発生しました。

en: Configure site
ja: サイトの環境設定

en: Choose profile
ja: プロフィールの選択

en: Verify requirements
ja: 必要条件の検証

en: Set up database
ja: データベースのセットアップ

en: Set up translations
ja: 翻訳のセットアップ

en: Install site
ja: サイトのインストール

en: Finish translations
ja: 翻訳の完了

en: User pictures in posts
ja: 投稿でのユーザーアバター

en: User pictures in comments
ja: コメントでのユーザーアバター

en: Shortcut icon
ja: ショートカットアイコン

en: Shortcut icon settings
ja: ショートカットアイコンの設定

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: Optional features
ja: オプション機能

en: Field formatter
ja: フィールドフォーマッター

en: Unsigned
ja: 符号なし

en: Show links
ja: リンクを表示

en: Definitions
ja: 定義

en: Default values
ja: デフォルト値

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments

en: You are not allowed to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: Authorize file system changes
ja: ファイルシステムへの変更を許可する

en: It appears you have reached this page in error.
ja: 間違ってこのページに到達したようです。

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ja: あなたは @drupal を使うために %settings_file ファイルで %driver サーバーを選択しましたが、あなたのPHPはこのタイプのデータベースを利用できません。

en: Congratulations, you installed @drupal!
ja: おめでとうございます。@drupal のインストールが完了しました。

en: Settings file
ja: 設定ファイル

en: Completed @current of @total.
ja: @total 中 @current 完了。

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
ja: データベースに対し全てのタスクを走らせることができませんでした。 タスク名 %task が見つかりません。

en: Required modules
ja: 必要なモジュール

en: Required modules not found.
ja: 必要なモジュールが見つかりません。

en: Required field
ja: 必須フィールド

[ctx: Long month name]
en: January
ja: 1月

[ctx: Long month name]
en: February
ja: 2月

[ctx: Long month name]
en: March
ja: 3月

[ctx: Long month name]
en: April
ja: 4月

[ctx: Long month name]
en: May
ja: 5月

[ctx: Long month name]
en: June
ja: 6月

[ctx: Long month name]
en: July
ja: 7月

[ctx: Long month name]
en: August
ja: 8月

[ctx: Long month name]
en: September
ja: 9月

[ctx: Long month name]
en: October
ja: 10月

[ctx: Long month name]
en: November
ja: 11月

[ctx: Long month name]
en: December
ja: 12月

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: User verification status in comments
ja: コメントの承認状況

en: Internet
ja: インターネット

en: Password settings
ja: パスワードの設定

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
ja: 入力されたデータベーステーブルのプリフィックス %prefix は正しくありません。テーブルプリフィックスには英数字、ピリオド、アンダースコアのみが利用できます。

en: Default settings file
ja: デフォルトの設定ファイル

en: The default settings file does not exist.
ja: デフォルト設定ファイルが存在しません。

en: Bytes
ja: バイト

en: Thousand marker
ja: 千の位の印

en: Display prefix and suffix.
ja: 接頭語と接尾語を表示します。

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Next steps
ja: 次のステップ

en: String settings
ja: 文字列の設定

en: Use field label instead of the "On value" as label
ja: ラベルとして"On value" の値ではなく、フィールドのラベルを使う。

[ctx: ampm]
en: am
ja: 午前

[ctx: ampm]
en: pm
ja: 午後

en: Delete all translations
ja: すべての翻訳を削除

en: Logo settings
ja: ロゴ設定

en: Link label to the referenced entity
ja: ラベルを参照先エンティティへリンク

en: Database settings
ja: データベースの設定

en: Logo path
ja: ロゴのパス

en: @count hour | @count hours
ja[0]: @count 時間
ja[1]: @count 時間

en: @count minute | @count minutes
ja[0]: @count 分
ja[1]: @count 分

en: @count day | @count days
ja[0]: @count 日
ja[1]: @count 日

en: Third party settings
ja: サードパーティ設定

en: Default translation
ja: デフォルトの翻訳

en: Revision user
ja: リビジョンユーザー

en: Briefly describe the changes you have made.
ja: 行った変更について簡単に説明します。

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
ja: テーマが提供するデフォルトのショートカットアイコンを使用する

en: The configuration was imported successfully.
ja: 構成のインポートに成功しました。

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
ja: @entity-type %label を本当に削除しますか？

en: The @entity-type %label has been deleted.
ja: @entity-type %label を削除しました。

en: Edit %label
ja: %label を編集

en: Add @bundle
ja: @bundle を追加

en: Custom output for TRUE
ja: TRUEの場合のカスタム出力

en: Custom output for FALSE
ja: FALSEの場合のカスタム出力

en: Port number
ja: ポート番号

en: File added
ja: ファイルが追加されました

en: File removed
ja: 削除されたファイル

en: Translations directory
ja: 翻訳ディレクトリー

en: The translations directory does not exist.
ja: 翻訳ディレクトリが存在しません。

en: The translations directory is not readable.
ja: 翻訳ディレクトリに読込み権限がありません。

en: The translations directory is not writable.
ja: 翻訳ディレクトリに書き込み権限がありません。

en: The translations directory is writable.
ja: 翻訳ディレクトリに書き込み権限がありました。

en: The translation server is offline.
ja: 翻訳サーバーはオフラインです。

en: The translation server is online.
ja: 翻訳サーバーはオンラインです。

en: The %language translation is not available.
ja: %language の翻訳は有効になっていません。

en: The %language translation is available.
ja: %language翻訳は有効です。

en: The %language translation could not be downloaded.
ja: %language 翻訳はダウンロードできません。

en: AM/PM
ja: 午前/午後

en: The %field date is required.
ja: %field の日付は必須です。

en: The %field date is invalid.
ja: %field の日付が正しくありません。

en: Type of item to reference
ja: 参照するアイテムのタイプ

en: Reference method
ja: 参照方法

en: Updating configuration translations
ja: 構成の翻訳を更新しています

en: Starting configuration update
ja: 構成の更新を開始しています

en: Error updating configuration translations
ja: 構成の翻訳の更新でエラーが発生しました

en: The time that the current revision was created.
ja: 現在のリビジョンが作成された日時。

en: The user ID of the author of the current revision.
ja: 現在のリビジョンの投稿者のユーザーID。

en: Create referenced entities if they don't already exist
ja: 参照先のエンティティが存在しなければ作成する

en: Entity display
ja: エンティティのディスプレイ

en: Entity form display
ja: エンティティフォームディスプレイ

en: Field formatters
ja: フィールドフォーマッター

en: Protocol version
ja: プロトコルのバージョン

en: The directory %translations_directory exists.
ja: %translations_directory ディレクトリが存在しました。

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
ja: 参照されたエンティティ(%type: %id)は存在しません。

en: @count week | @count weeks
ja[0]: @count 週間
ja[1]: @count 週間

en: @count month | @count months
ja[0]: @countヶ月
ja[1]: @countヶ月

en: PHP date format
ja: PHP 日付フォーマット

en: - Restricted access -
ja: - 制限されたアクセス -

en: Route name
ja: ルート名

en: Timestamp value
ja: タイムスタンプ値

en: Synchronizing configuration: @op @name.
ja: 構成の同期中: @op @name

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
ja: @name に対する処理 @op を伴うインポート中に予期せぬエラーが発生しました: @message

en: Deleted and replaced configuration "@name"
ja: 構成 "@name" を削除して置き換えました

en: Update target "@name" is missing.
ja: 更新対象の「 @name 」が見つかりません。

en: Size of URI field
ja: URIフィールドのサイズ

en: URI field
ja: URIフィールド

en: The configuration synchronization failed validation.
ja: 構成の同期の検証に失敗しました。

en: The configuration was imported with errors.
ja: 構成をインポートしましたが、エラーが発生しました。

en: Configuration deletions
ja: 設定の削除

en: The listed configuration will be deleted.
ja: 以下の設定は削除されます。

en: User's roles
ja: ユーザーの役割

en: @label entities
ja: @label エンティティ

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
ja: 構成の同期中: @collection 内の @op @name

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
ja: 構成エンティティ "@name" を削除して置き換えました

[ctx: Entity type group]
en: Content
ja: コンテンツ

[ctx: Entity type group]
en: Other
ja: その他

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
ja: コンフィギュレーション

en: Action configuration
ja: アクション設定

en: Route Name
ja: ルート名

en: Route Params
ja: ルートパラメータ

en: Param
ja: パラメータ

en: Configuration dependencies
ja: 構成の依存関係

en: Theme dependencies
ja: テーマの依存関係

en: Extension settings
ja: エクステンションの設定

en: Redirect to URL configuration
ja: URLリダイレクトの構成

en: Display a message to the user configuration
ja: ユーザーへのメッセージ表示の構成

en: Entity view mode settings
ja: エンティティ表示モードの設定

en: The human-readable name of the view mode
ja: 表示モードの人間向けの名前

en: Target entity type
ja: 対象エンティティタイプ

en: Entity form mode settings
ja: エンティティのフォームモード設定

en: View or form mode machine name
ja: ビューまたはフォームモードのシステム内部名称

en: Field display setting
ja: フィールドディスプレイ設定

en: Text field display format settings
ja: テキストフィールドの表示フォーマット設定

en: Sort settings
ja: 並び順の設定

en: Entity reference rendered entity display format settings
ja: エンティティ参照のレンダリング済みエンティティのディスプレイフォーマット設定

en: Entity reference entity ID display format settings
ja: エンティティ参照のエンティティIDのディスプレイフォーマット設定

en: Entity reference label display format settings
ja: エンティティ参照のラベルのディスプレイフォーマット設定

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
ja: エンティティ参照における自動補完 (タグスタイル) のディスプレイフォーマット設定

en: Entity reference autocomplete display format settings
ja: エンティティ参照における自動補完のディスプレイフォーマット設定

en: - Hidden - format settings
ja: - 非表示 - フォーマット設定

en: Integer settings
ja: 整数の設定

en: Decimal settings
ja: 小数の設定

en: Float settings
ja: 浮動小数点数の設定

en: Number decimal display format settings
ja: 数値 (小数点) のディスプレイフォーマット設定

en: Number unformatted display format settings
ja: 数値 (フォーマットなし) のディスプレイフォーマット設定

en: Number default display format settings
ja: 数値のデフォルトのディスプレイフォーマット設定

en: Single on/off checkbox format settings
ja: 一つの on/off チェックボックスのフォーマット設定

en: Context assignments
ja: コンテクストの割り当て

en: Display variant
ja: ディスプレイ変数

en: Requirements review
ja: 要件レビュー

en: The label for this display variant.
ja: このディスプレイ変数のラベル。

en: Send email configuration
ja: メール送信の構成

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
ja: 適切なメールアドレスを入力するか、もしくは %author のようなメールアドレスのトークンを使用してください。

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
ja: 1月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
ja: 2月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Mar
ja: 3月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
ja: 4月

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
ja: 5月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
ja: 6月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
ja: 7月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
ja: 8月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
ja: 9月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
ja: 10月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Nov
ja: 11月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
ja: 12月

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ja: 日

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ja: 月

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ja: 火

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ja: 水

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ja: 木

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ja: 金

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
ja: 土

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
ja: 日

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
ja: 月

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
ja: 火

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
ja: 水

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
ja: 木

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
ja: 金

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
ja: 土

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
ja: 日

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
ja: 月

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
ja: 火

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
ja: 水

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
ja: 木

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
ja: 金

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
ja: 土

en: Format type machine name
ja: フォーマットタイプのシステム内部名称

en: Label setting machine name
ja: ラベル設定のシステム内部名称

en: Boolean settings
ja: 真偽値の設定

en: On label
ja: On ラベル

en: Off label
ja: Off ラベル

en: Base field bundle override
ja: ベースフィールドバンドルのオーバーライド

en: Datetime timestamp display format settings
ja: 日時タイムスタンプディスプレイフォーマット設定

en: Boolean checkbox display format settings
ja: 真偽値チェックボックスのディスプレイフォーマット設定

en: Installed themes
ja: インストール済みテーマ

en: The %file does not exist.
ja: %file は存在しません。

en: The %file exists.
ja: %file が存在します。

en: The %file is not readable.
ja: %file は読み込み可能ではありません。

en: The %file is not writable.
ja: %file は書き込み可能ではありません。

en: The @file is writable.
ja: @file は書き込み可能です。

en: The @file is owned by the web server.
ja: @file はウェブサーバが所有しています。

en: Negate the condition
ja: 条件を反転する

en: Finalizing configuration synchronization.
ja: 構成の同期を完了します。

en: Datetime Timestamp
ja: 日時タイムスタンプ

en: Default value callback
ja: デフォルトのバリューコールバック

en: URI as link display format settings
ja: リンク形式の URI のディスプレイフォーマット設定

en: Timestamp ago display format settings
ja: 現在からの時間のディスプレイフォーマット設定

en: Broken/Missing
ja: 壊れている/見つからない

en: Configuration entity dependencies
ja: 構成エンティティの依存性

en: Content entity dependencies
ja: コンテンツエンティティの依存関係

en: Enforced configuration dependencies
ja: 強制的な構成の依存関係

en: String (long) settings
ja: 文字列 (長文) の設定

en: URI settings
ja: URI 設定

en: If more than one application will be sharing this database, a unique table name prefix – such as %prefix – will prevent collisions.
ja: 複数のアプリケーションがこのデータベースを共有している場合、テーブル名に %prefix のような固有のプリフィックスをつけることで、衝突を防ぎます。

en: Database storage size
ja: データベース容量

en: Text with text format
ja: テキストフォーマットのあるテキスト

en: Field widgets
ja: フィールドウィジェット

en: Field widget
ja: フィールドウィジェット

en: Widget type machine name
ja: ウィジェットタイプのシステム内部名称

en: Textarea display format settings
ja: テキストエリアの表示フォーマット設定

en: Email field display format settings
ja: E メールフィールドディスプレイフォーマット設定

en: Link to the entity
ja: エンティティへのリンク

en: Leave blank to use the time of form submission.
ja: フォーム送信時刻を使用する場合は空白のままにしてください。

en: Number integer display format settings
ja: 数値 (整数) のディスプレイフォーマット設定

en: Static menu link overrides
ja: 静的メニューリンクのオーバーライド

en: Active menu trail
ja: アクティブなメニュートレイル

en: Configuration updates
ja: 構成の更新

en: The listed configuration will be updated.
ja: リストの構成は更新されます。

en: Entity reference field storage settings
ja: エンティティ参照フィールドのストレージ設定

en: Entity reference field settings
ja: エンティティ参照フィールドの設定

en: Entity reference selection plugin settings
ja: エンティティ参照選択プラグインの設定

en: Display in native language
ja: 本来の言語で表示

en: HTTP cookies
ja: HTTP クッキー

en: HTTP headers
ja: HTTP ヘッダー

en: Is super user
ja: スーパーユーザーである

en: Query arguments
ja: クエリーの引数

en: Request format
ja: リクエストのフォーマット

en: A flag indicating whether this is the default translation.
ja: デフォルトの翻訳かどうかを示すフラグ。

en: @count second | @count seconds
ja[0]: @count 秒
ja[1]: @count 秒

en: Account's permissions
ja: アカウントの権限

en: Contains US ASCII characters only
ja: US ASCII 文字のみを含む

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
ja: 決済が完了しました！お買い上げいただきありがとうございます。

en: Resolving missing content
ja: 見つからないコンテンツの解決

en: The following @entity-type translations will be deleted:
ja: 次の @entity-type の翻訳が削除されます:

en: Delete @language translation
ja: @language の翻訳を削除

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
ja: @entity-type %label の @language の翻訳が削除されました。

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
ja: @entity-type %label の @language 翻訳を本当に削除しますか？

en: Timestamp display format settings
ja: タイムスタンプのディスプレイフォーマット設定

en: Future format
ja: 未来形

en: Past format
ja: 過去形

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
ja: @requirements_message (現在 @item バージョン @version を使用しています)

en: 0 seconds
ja: 0 秒

en: The validation failed because the value conflicts with the value in %field_name, which you cannot access.
ja: アクセス権を持たない %field_name の値と値がコンフリクトするためバリデーションが失敗しました。

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: Plural variants
ja: 複数のvariants

en: Container cannot be saved to cache.
ja: コンテナーをキャッシュに保存することができません。

en: The database server version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
ja: データベースサーバーのバージョン %version は最低限必要なバージョン %minimum_version よりも低いです。

en: A value must be selected for %part.
ja: %part の値を選択してください。

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
ja: インストーラーはインストールプロセスの中で翻訳ディレクトリを作成できる必要があります。%translations_directory ディレクトリを作成してください。 Drupal のインストールについてのより詳しい情報は <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a> でご確認いただけます。

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ja: インストーラーは常時 %translations_directory 読み出し権限を必要とします。これに関するヘルプやその他のトピックがオンラインドキュメント (英語) の<a href=":handbook_url"> ホスティングサーバー上の問題</a>の章に記載されています。

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ja: インストーラーはインストール時に %translations_directory への書き込み権限を必要とします。これに関するヘルプやその他のトピックがオンラインドキュメント (英語) の<a href=":handbook_url"> ホスティングサーバー上の問題</a>の章に記載されています。

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
ja: 翻訳ファイルをダウンロードするためには、インストーラーが翻訳サーバーに接続する必要があります。インターネットの接続状況をチェックし、このウェブサイトが以下 URL の翻訳サーバーに接続できることを確認してください: <a href=":server_url">@server_url</a>

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
ja: 翻訳サーバで %language 翻訳ファイルは利用することができません。<a href=":url">他の言語を選択する</a>、または英語を選択して後ほど自分のウェブサイトを翻訳するかしてください。

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
ja: %language 翻訳ファイルをダウンロードすることができませんでした。<a href=":url">他の言語を選択する</a>、または英語を選択して後ほど自分のウェブサイトを翻訳するかしてください。

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
ja: @drupal インストーラーはインストールプロセスの中で %file を作成できることを必要としています。 %default_file を %file にコピーしてください。 Drupal のインストールについてのより詳しい情報は <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a> でご確認いただけます。

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ja: @drupal は常時 %file への読み出し権限を必要とします。 これに関するヘルプやその他のトピックがオンラインドキュメント (英語) の<a href=":handbook_url"> ホスティングサーバー上の問題</a>の章に記載されています。

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ja: @drupal インストーラーはインストール時 %file への書き込み権限を必要とします。これに関するヘルプやその他のトピックがオンラインドキュメント (英語) の<a href=":handbook_url"> ホスティングサーバー上の問題</a>の章に記載されています

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ja: @drupal インストーラーが %file ファイルを作成した際、所有者の設定を正しく行うことができませんでした。ウェブサーバーへログインして既存の %file ファイルを削除し、%default_file をコピーして %file ファイルを作成してください。Drupal のインストールに関する詳細は <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a> (英語) を参照してください。また、これに関するヘルプやその他のトピックがオンラインドキュメント(英語) の<a href=":handbook_url"> ホスティングサーバー上の問題</a>の章に記載されています。

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
ja: メッセージを確認し<a href=":retry">リトライする</a>か<a href=":cont">とりあえず進む</a>か選択してください。

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
ja: メッセージを確認の後、<a href=":url">再度トライしてください</a>。

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
ja: 以下の必須モジュールが見つかりません。<em>/modules</em> など、適切なモジュール用サブディレクトリにファイルを移動してください。存在しないモジュール: @modules

en: Updating @module
ja: @module 更新中

en: Entity type mismatch on rename. @old_type not equal to @new_type for existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
ja: リネームのエンティティタイプが一致していません。既存の設定の @old_name とステージングされた設定の @new_name に対して @old_type は @new_type と一致しません。

en: Rename operation for simple configuration. Existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
ja: シンプルな設定の操作をリネームします。既存の設定は @old_name でありステージされた設定は @new_name です。

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ja: 送信されるメッセージ。送信ごとに異なるメッセージを送信するために [node:title] や [user:account-name] 、 [user:display-name] 、 [comment:body] などのプレースホルダーを使うことができます。すべてのコンテクストですべてのプレースホルダーが利用できるわけではありません。

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ja: 各ユーザーに表示されるメッセージ。送付されるメッセージごとに異なるデータを扱う場合、次のようなプレースホルダーを追加することも可能です: [node:title]、[user:account-name]、 [user:display-name]、[comment:body] 。コンテキストによっては使用できないプレースホルダーもあります。

en: @display '@id': Component '@name' was disabled because its settings depend on removed dependencies.
ja: @display '@id': コンポーネント '@name' はその設定が削除された依存対象に依存するため無効化されました。

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
ja: ユーザーがリダイレクトされる先の URL 。 /node/1234 のような内部 URL にすることも @url のような外部 URL にすることもできます。

en: Delete %label
ja: %label を削除

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
ja: エンティティ (%type: %label) を参照できません。

en: Importing configuration
ja: 構成のインポート中

en: Starting configuration import.
ja: 構成のインポートを開始しています。

en: Configuration import has encountered an error.
ja: 構成のインポートでエラーが発生しました。

en: Install configuration
ja: 構成をインストール

en: Session exists
ja: セッションが存在

en: Default configuration hash
ja: デフォルト構成ハッシュ

en: Add @entity-type
ja: @entity-type を追加

en: Revision create time
ja: リビジョン作成時間

en: Default revision
ja: デフォルトのリビジョン

en: Size of email field
ja: メールアドレスフィールドの長さ

en: The %entity_type entity type needs to be installed.
ja: エンティティタイプ %entity_type をインストールする必要があります。

en: The %entity_type entity type needs to be updated.
ja: エンティティタイプ %entity_type は更新が必要です。

en: The %field_name field needs to be installed.
ja: %field_name フィールドをインストールする必要があります。

en: The %field_name field needs to be updated.
ja: %field_name フィールドをアップデートする必要があります。

en: The %field_name field needs to be uninstalled.
ja: %field_name フィールドをアンインストールする必要があります。

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
ja: 自動作成エンティティに割り当てられるバンドル。

en: Add a new @entity_type.
ja: 新しい @entity_type を追加。

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ja: @entity_type はまだありません。 @add_link

en: Delete @entity_type
ja: @entity_type を削除する

[ctx: Entity type label]
en: @count @label | @count @label entities
ja[0]: @count @label
ja[1]: @count @label エンティティ

en: Parent path
ja: 親パス

en: Selected combination of day and month is not valid.
ja: 選択された月日の組み合わせは正しくありません。

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
ja: %type: %function 内 @message (%file の %line 行目) @backtrace_string.

en: Starting execution of @module_cron().
ja: @module_cron()の実行を開始します。

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
ja: @module_cron()の実行を開始、@module_previous_cron()の実行には@timeかかりました。

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
ja: @module_previous_cron()の実行には@timeかかりました。

en: There is content for the entity type: @entity_type. <a href=":url">Remove @entity_type_plural</a>.
ja: エンティティタイプ @entity_type のコンテンツが存在します。 <a href=":url">@entity_type_pluralを削除してください。</a>.

en: Is front page
ja: フロントページである

en: Recipient email address
ja: 受信者メールアドレス

en: You may also use tokens: [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. Separate recipients with a comma.
ja: 使用可能なトークン: [node:author:mail], [comment:author:mail]。カンマで区切ってください。

en: There are no @label yet.
ja: @labelはまだありません。

en: The %field date is incomplete.
ja: %field 日付は未完了です。

en: Entity reference selection handler settings
ja: エンティティリファレンスセレクションハンドラー設定

en: Default selection handler settings
ja: デフォルトセレクションハンドラー設定

en: Entity action
ja: エンティティアクション

en: @type_label bundle
ja: @type_labelのバンドル

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
ja: 保存時のデフォルトリビジョンかどうかを示すフラグ。

en: Configuration validation
ja: 構成の検証

en: You must have the pdo_sqlite PHP extension installed. See core/INSTALL.sqlite.txt for instructions.
ja: PHP拡張モジュールの pdo_sqlite をインストールする必要があります。インストール方法は core/INSTALL.sqlite.txt を参照してください。

en: Unable to automatically determine a port. Use the --port to hardcode an available port.
ja: ポートを自動で検出できません。利用可能なポートを --port で手入力してください。

en: No installation found. Use the 'install' command.
ja: インストールされていません。「install」コマンドを実行してください。

en: Error while opening up a one time login URL
ja: ワンタイムログインのURLへ接続中のエラー

en: "@block" block
ja: "@block" ブロック

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
ja: 自動補完による候補の最大数。

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname and port number?</li></ul>
ja: データベースサーバーへの接続に失敗しました。サーバーからは次のメッセージが返ってきています: %error。<ul><li>データベースサーバーは動いていますか？</li><li>データベースが存在していて、その名前が正しく入力されていますか？</li><li>ユーザー名とパスワードは正しく入力されていますか？</li><li>データベースのホスト名とポート番号は正しく入力されていますか？</li></ul>

en: The @drupal installer requires that the %default-file file must not be deleted or modified from the original download.
ja: @drupal のインストールでは、%default-file ファイルをダウンロードしたそのままの状態で、削除も変更も行ってはいけません。

en: Schema information for module %module was missing from the database. You should manually review the module updates and your database to check if any updates have been skipped up to, and including, %last_update_hook.
ja: モジュール %module のスキーマ情報がデータベースに見つかりませんでした。モジュールの更新とデータベースを手動で確認して、%last_update_hook までの更新がスキップされていないかどうかを確認してください。

en: Module %name has an entry in the system.schema key/value storage, but is missing from your site. <a href=":url">More information about this error</a>.
ja: %name モジュールはKey/Valueストレージのsystem.schema内に登録されていますが、モジュールがサイト上に存在しません。詳しくは<a href=":url">こちら</a>を確認してください。

en: Module %name has an entry in the system.schema key/value storage, but is not installed. <a href=":url">More information about this error</a>.
ja: %name モジュールはKey/Valueストレージのsystem.schema内に登録されていますが、インストールされませんでした。詳しくは<a href=":url">こちら</a>を確認してください。

en: Missing required data for configuration: %config
ja: 設定 %config に必要なデータが不足しています

en: There are no @entity_type_plural matching "%value".
ja: "%value" に該当する @entity_type_plural はありません。

en: Many @entity_type_plural are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
ja: %value に該当する @entity_type_plural が多数見つかりました。"@value (@id)" のように括弧でIDを指定してください。

en: Multiple @entity_type_plural match this reference; "%multiple". Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
ja: 該当する @entity_type_plural が複数見つかりました(%multiple)。"@value (@id)" のように括弧でIDを指定してください。

en: Database connection supports the JSON type.
ja: データベースはJSON型をサポートしています。

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/system-requirements">Database connection does not support JSON.</a>
ja: <a href="https://www.drupal.org/docs/system-requirements">データベースはJSON型をサポートしていません。</a>

en: Post updating @extension
ja: @extension モジュールを更新しました

en: Updates failed for the entity type %entity_type, for %entity_ids. Check the logs.
ja: エンティティ・タイプ %entity_type、%entity_ids の更新に失敗しました。ログを確認してください。

en: Unable to update %entity_type %view due to error @message %function (line %line of %file). <pre>@backtrace_string</pre>
ja: エラー @message %function (%file の行 %line) が原因で %entity_type %view を更新できません。<pre>@backtrace_string</pre>。
