Drupal core (all releases) - en to nl translation catalogue (315 entries)

en: Body
nl: Inhoud

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Value
nl: Waarde

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Description
nl: Beschrijving

en: Email settings
nl: E-mail-instellingen

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Scheme
nl: Schema

en: Number
nl: Getal

en: Message
nl: Bericht

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Block settings
nl: Blokinstellingen

en: Weight
nl: Gewicht

en: Help text
nl: Helptekst

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Settings
nl: Instellingen

en: Path
nl: Pad

en: Region
nl: Gebied

en: Text
nl: Tekst

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: Component
nl: Besturingselement

en: Mail
nl: E-mail

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: Options
nl: Opties

en: Expanded
nl: Uitgeklapt

en: Access denied
nl: Geen toegang

en: Date format
nl: Datumnotatie

en: 1 hour | @count hours
nl[0]: 1 uur
nl[1]: @count uur

en: 1 day | @count days
nl[0]: 1 dag
nl[1]: @count dagen

en: Site name
nl: Naam van de website

en: Site slogan
nl: Slogan van de website

en: Time zone
nl: Tijdzone

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Field type
nl: Veldtype

en: Scale
nl: Schalen

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Recipient
nl: Ontvanger

en: General
nl: Algemeen

en: Display title
nl: Titel weergeven

en: Color
nl: Kleur

en: Ignore
nl: Negeren

en: String
nl: Tekenreeks

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Rows
nl: Rijen

en: Option
nl: Optie

en: Integer
nl: Geheel getal

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Condition
nl: Voorwaarde

en: Port
nl: Poort

en: Size of textfield
nl: Lengte van het tekstveld

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Undefined
nl: Onbepaald

en: Front page
nl: Voorpagina

en: Definition
nl: Definitie

en: Granularity
nl: Nauwkeurigheid

en: Negate
nl: Voorwaarde omkeren

en: Reference
nl: Referentie

en: Display label
nl: Label weergeven

en: Processing
nl: Verwerken

en: Output format
nl: Weergaveformaat

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Enabled modules
nl: Ingeschakelde modules

en: Translatable
nl: Vertaalbaar

en: Translation
nl: Vertaling

en: Float
nl: Zwevendekommagetal

en: Precision
nl: Precisie

en: Decimal marker
nl: Decimaal scheidingsteken

en: Language code
nl: Taalcode

en: Menu name
nl: Menunaam

en: Mapping
nl: Verwijzing

en: 1 year | @count years
nl[0]: 1 jaar
nl[1]: @count jaar

en: 1 week | @count weeks
nl[0]: 1 week
nl[1]: @count weken

en: Layout settings
nl: Opmaak-instellingen

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: types
nl: typen

en: Case sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Setting
nl: Instelling

en: Install profile
nl: Installatieprofiel installeren

en: Sort direction
nl: Sorteerrichting

en: Sequence
nl: Volgorde

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Use default
nl: Standaard gebruiken

en: 1 month | @count months
nl[0]: 1 maand
nl[1]: @count maanden

en: Uri
nl: URI

en: Autocomplete matching
nl: Automatisch aanvullende overeenkomst

en: Cached
nl: In cache opgeslagen

en: Bundle
nl: Bundel

en: Custom date format
nl: Aangepaste datumnotatie

en: MIME type
nl: MIME-type

en: Administration pages
nl: Beheerpagina's

en: Initializing.
nl: Aan het initialiseren.

en: An error has occurred.
nl: Er is een fout opgetreden.

en: Placeholder
nl: Plaatshouder

en: Module dependencies
nl: Module afhankelijkheden

en: Requirements problem
nl: Fout met vereiste onderdelen

en: Choose language
nl: Taal selecteren

en: Installing @drupal
nl: @drupal installeren

en: The installation has encountered an error.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens de installatie.

en: Configure site
nl: Website instellen

en: Choose profile
nl: Profiel kiezen

en: Verify requirements
nl: Vereisten controleren

en: Set up database
nl: Database instellen

en: Set up translations
nl: Vertalingen instellen

en: Install site
nl: Website installeren

en: Finish translations
nl: Vertalingen voltooien

en: User pictures in posts
nl: Gebruikersafbeeldingen in berichten

en: User pictures in comments
nl: Gebruikersafbeeldingen in reacties

en: Shortcut icon
nl: Snelkoppelingspictogram

en: Shortcut icon settings
nl: Instellingen snelkoppelingspictogram

en: Date and time
nl: Datum en tijd

en: Text format
nl: Tekstopmaak

en: Optional features
nl: Optionele functionaliteit

en: Field formatter
nl: Veld-formatter

en: Unsigned
nl: Zonder teken

en: Show links
nl: Links weergeven

en: Definitions
nl: Definities

en: Default values
nl: Standaardwaarden

en: Dependencies
nl: Afhankelijkheden

en: You are not allowed to access this page.
nl: U heeft geen toegang tot deze pagina.

en: Authorize file system changes
nl: Wijzigingen in het bestandssysteem toestaan

en: It appears you have reached this page in error.
nl: Het lijkt er op dat u deze pagina bereikt heeft door een fout.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
nl: In %settings_file is ingesteld dat @drupal %driver moet gebruiken. Helaas ondersteunt de huidige PHP-installatie dit databasetype niet.

en: Congratulations, you installed @drupal!
nl: Gefeliciteerd, u heeft @drupal geïnstalleerd!

en: Settings file
nl: Instellingenbestand

en: Completed @current of @total.
nl: @current van @total gereed.

en: Required modules
nl: Vereiste modules

en: Required modules not found.
nl: Vereiste modules niet gevonden.

en: Required field
nl: Verplicht veld

en: User verification status in comments
nl: De verificatiestatus van de gebruiker in reacties

en: Password settings
nl: Wachtwoordinstellingen

en: Default settings file
nl: Standaardinstellingenbestand

en: The default settings file does not exist.
nl: Het standaardinstellingenbestand bestaat niet.

en: Thousand marker
nl: Scheidingsteken voor duizendtallen

en: Display prefix and suffix.
nl: Voor- en achtervoegsel weergeven.

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Next steps
nl: Volgende stappen

en: String settings
nl: String-instellingen

en: Use field label instead of the "On value" as label
nl: Gebruik de label van het veld in plaats van de waarde voor 'aan' als label

en: Logo settings
nl: Logo-instellingen

en: Link label to the referenced entity
nl: Label linkt naar gerefereerde entiteit

en: Database settings
nl: Database-instellingen

en: Logo path
nl: Logopad

en: Third party settings
nl: Instellingen van derden

en: Sendmail transport options
nl: Sendmail-transportopties

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
nl: Gebruik de standaardsnelkoppeling geleverd door het thema

en: Custom output for TRUE
nl: Aangepaste uitvoer voor TRUE

en: Custom output for FALSE
nl: Aangepaste uitvoer voor FALSE

en: Translations directory
nl: Map voor vertalingen

en: The translations directory does not exist.
nl: De map voor vertalingen bestaat niet.

en: The translations directory is not readable.
nl: De map voor vertalingen is niet leesbaar.

en: The translations directory is not writable.
nl: De map voor vertalingen is niet beschrijfbaar.

en: The translations directory is writable.
nl: De map voor vertalingen is beschrijfbaar.

en: The translation server is offline.
nl: De vertaalserver is offline.

en: The translation server is online.
nl: De vertaalserver is online.

en: The %language translation is not available.
nl: De vertaling %language is niet beschikbaar.

en: The %language translation is available.
nl: De vertaling %language is beschikbaar.

en: The %language translation could not be downloaded.
nl: De vertaling in het %translation kon niet worden gedownload.

en: Type of item to reference
nl: Itemtype om naar te verwijzen

en: Reference method
nl: Referentie-methode

en: Updating configuration translations
nl: Configuratievertalingen bijwerken

en: Starting configuration update
nl: Configuratie bijwerken starten

en: Error updating configuration translations
nl: Fout tijdens het bijwerken van de configuratievertalingen

en: Create referenced entities if they don't already exist
nl: Maak de gerefereerde entiteiten aan als deze nog niet bestaan

en: Entity display
nl: Entiteitsweergave

en: Entity form display
nl: Weergave entiteitsformulier

en: Field formatters
nl: Veld-formatters

en: The directory %translations_directory exists.
nl: De map %translations_directory bestaat.

en: PHP date format
nl: PHP-datumnotatie

en: Timestamp value
nl: Tijdstipwaarde

en: Size of URI field
nl: Grootte van URI-veld

en: URI field
nl: URI-veld

en: The configuration synchronization failed validation.
nl: De validatie van configuratie-synchronisatie is mislukt.

en: Action configuration
nl: Actie-instellingen

en: Route Name
nl: Routenaam

en: Route Params
nl: Routeparameters

en: Param
nl: Parameter

en: Configuration dependencies
nl: Configuratie-afhankelijkheden

en: Theme dependencies
nl: Thema-afhankelijkheden

en: Extension settings
nl: Extensie-instellingen

en: Redirect to URL configuration
nl: Doorverwijzen naar URL-instellingen

en: Display a message to the user configuration
nl: Toon een bericht aan de gebruikersconfiguratie

en: Entity view mode settings
nl: Instellingen van entiteitsweergavemodus

en: The human-readable name of the view mode
nl: De naam van de weergavemodus

en: Target entity type
nl: Doelentiteitstype

en: Entity form mode settings
nl: Instellingen entiteitsformuliermodus

en: View or form mode machine name
nl: Machinenaam van weergave- of formuliermodus

en: Field display setting
nl: Veldweergave-instelling

en: Text field display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor tekstveld

en: Sort settings
nl: Sorteerinstellingen

en: Entity reference rendered entity display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor entiteitsreferentie gerenderd als entiteit

en: Entity reference entity ID display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor entiteitsreferentie als entiteit-ID

en: Entity reference label display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor entiteitsreferentie-label

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor entiteitsreferentie automatisch aanvullen(tag-stijl)

en: Entity reference autocomplete display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor entiteitsreferentie automatisch aanvullen

en: - Hidden - format settings
nl: - Verborgen - opmaakinstellingen

en: Integer settings
nl: Geheel getal-instellingen

en: Decimal settings
nl: Decimaalinstellingen

en: Float settings
nl: Zwevendekommagetal-instellingen

en: Number decimal display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor decimale getallen

en: Number unformatted display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor onopgemaakte getallen

en: Number default display format settings
nl: Standaardweergaveinstellingen voor getallen

en: Single on/off checkbox format settings
nl: Weergave-instellingen voor een enkel keuzevakje

en: Context assignments
nl: Context-toewijzingen

en: Display variant
nl: Weergavevariant

en: Requirements review
nl: Controle van vereisten

en: Send email configuration
nl: E-mail-instellingen voor versturen

en: Format type machine name
nl: Machinenaam van formaatsoort

en: Label setting machine name
nl: Machinenaam van labelinstelling

en: Boolean settings
nl: Binaire instellingen

en: On label
nl: Label voor 'Aan'

en: Off label
nl: Label voor 'Uit'

en: Base field bundle override
nl: Overschrijving basisveldbundel

en: Datetime timestamp display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor timestamp-datumveld

en: Boolean checkbox display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor binair keuzevakje

en: Installed themes
nl: Geïnstalleerde thema's

en: The %file does not exist.
nl: %file bestaat niet.

en: The %file exists.
nl: %file bestaat.

en: The %file is not readable.
nl: %file is niet leesbaar.

en: The %file is not writable.
nl: %file is niet schrijfbaar.

en: The @file is writable.
nl: @file is schijfbaar.

en: The @file is owned by the web server.
nl: De webserver is eigenaar van %file.

en: Default value callback
nl: Standaardwaarde-callback

en: URI as link display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor URI als link

en: Timestamp ago display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor 'tijd geleden'

en: Configuration entity dependencies
nl: Configuratie-entiteit afhankelijkheden

en: Content entity dependencies
nl: Inhoudentiteit afhankelijkheden

en: Enforced configuration dependencies
nl: Afgedwongen configuratieafhankelijkheden

en: String (long) settings
nl: 'Tekenreeks (lang)' instellingen

en: URI settings
nl: URI-instellingen

en: Database storage size
nl: Opslaggrootte database

en: Text with text format
nl: Tekst met tekstopmaak

en: Field widgets
nl: Veldwidgets

en: Field widget
nl: Veld-widget

en: Widget type machine name
nl: Systeemnaam widgettype

en: Textarea display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor tekstvak

en: Email field display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor e-mailveld

en: Link to the entity
nl: Link naar de entiteit

en: Number integer display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor gehele getallen

en: Static menu link overrides
nl: Statische menulink-overschrijving

en: Entity reference field storage settings
nl: Opslaginstellingen voor entiteitsreferentieveld

en: Entity reference field settings
nl: Veldinstellingen van entiteitsreferentie

en: Entity reference selection plugin settings
nl: Instellingen voor de entiteitsreferentieselectie plug-in

en: Display in native language
nl: Weergave in moedertaal

en: Contains US ASCII characters only
nl: Bevat alleen US ASCII-tekens

en: Timestamp display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor tijdstip

en: Future format
nl: Toekomstig formaat

en: Past format
nl: Oud formaat

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
nl: @requirements_message (Gebruikt nu @item versie @version)

en: Plural variants
nl: Meervoudsvormen

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
nl: De installatie vereist een map voor vertalingen als deel van het installatieproces. Maak de map %translations_directory aan. Meer informatie over het installeren van Drupal is beschikbaar in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
nl: De installatie verwacht altijd leesrechten op %translations_directory. De documentatie over <a href=":handbook_url">webhostingproblemen</a> bevat meer informatie.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
nl: De installatie verwacht schrijfrechten op %translations_directory tijdens het installatieproces. De documentatie over <a href=":handbook_url">webhostingproblemen</a> bevat meer informatie.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
nl: De installatie heeft een verbinding met de vertaalserver nodig om een vertaalbestand te downloaden. Controleer de internetverbinding en verifieer of de website de vertaalserver kan bereiken op <a href=":server_url">@server_url</a>.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
nl: Het %language vertaalbestand is niet beschikbaar op de vertaalserver. <a href=":url">Kies een andere taal</a> of selecteer 'English' en vertaal de website op een later moment.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
nl: Het vertaalbestand voor %language kon niet worden gedownload. <a href=":url">Kies een andere taal</a> of selecteer Engels en vertaal de website later.

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
nl: De @drupal installer vereist de aanmaak van een %file als onderdeel van het installatieproject. Kopieer het %default_file bestand en sla het op als %file. Meer informatie over het installeren van Drupal vindt u in het <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a> bestand.

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
nl: @drupal vereist altijd leesrechten op %file. De documentatie over <a href=":handbook_url">webhostingproblemen</a> bevat meer informatie.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
nl: Tijdens het installatieproces heeft de @drupal installer schrijfrechten nodig voor het  %file bestand. Meer informatie en hulp bij dit en gerelateerde onderwerpen vindt u in het documentatiegedeelte bij het onderdeel <a href=":handbook_url">problemen met webhosting</a>.

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
nl: @drupal is er niet in geslaagd een %file-bestand te maken met de juiste bestandsrechten. Log in op de webserver, verwijder het bestaande bestand %file en maak een nieuw bestand door het kopiëren van %default_file naar %file. Meer details over het installeren van Drupal zijn beschikbaar in <a href=":install_txt"> INSTALL.txt </a>. De sectie <a href=":handbook_url"> webhosting-problemen</a> in de documentatie biedt hulp met deze en andere onderwerpen.

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
nl: Controleer de berichten en <a href=":retry">probeer opnieuw</a>, of kies ervoor om <a href=":cont">toch door te gaan</a>.

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
nl: Controleer de berichten en <a href=":url">probeer opnieuw</a>.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
nl: De volgende modules zijn vereist, maar werden niet gevonden. Verplaats ze naar de juiste modules-submap, zoals <em>/modules</em>. Ontbrekende modules: @modules

en: Importing configuration
nl: Configuratie importeren

en: Starting configuration import.
nl: Bezig met het starten van de import van configuratie.

en: Configuration import has encountered an error.
nl: Import van configuratie kwam een fout tegen.

en: Install configuration
nl: Configuratie installeren

en: Default configuration hash
nl: Standaard configuratie hash

en: Size of email field
nl: Grootte van het e-mailveld

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
nl: Bundel toegewezen aan de automatisch aangemaakte entiteiten.

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
nl: %type: @message in %function (regel %line van %file) @backtrace_string.

en: Language format settings
nl: Taalformaat-instellingen

en: Include locked languages
nl: Vergrendelde talen opnemen

en: Entity reference selection handler settings
nl: Instellingen voor entiteitsreferentie-selectie-handlers

en: Default selection handler settings
nl: Standaardinstellingen voor selectie-handler

en: Entity action
nl: Entiteitactie

en: Configuration validation
nl: Validatie van instellingen

en: Optional label
nl: Optioneel label

en: Refresh interval in seconds
nl: Vernieuwingsfrequentie in seconden

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
nl: Maximaal aantal suggesties bij automatisch aanvullen.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file must not be deleted or modified from the original download.
nl: Het @drupal-installatieprogramma vereist dat het bestand %default-file niet verwijderd of gewijzigd is na de initiële download.

en: Tooltip date format
nl: Datumnotatie tooltip

en: Tooltip custom date format
nl: Aangepaste datumnotatie tooltip

en: Time difference
nl: Tijdsverschil

en: Show as time difference
nl: Als tijdsverschil tonen

en: Time units
nl: Tijdseenheden

en: Continue to <a href=":error_url">the error page</a>
nl: Doorgaan naar <a href=":error_url">de foutpagina</a>

en: Install required modules
nl: Vereiste modules installeren

en: Install recipe
nl: Recept installeren

en: Installing required modules
nl: Vereiste modules installeren

en: Starting required module installation.
nl: Start met installeren van vereiste modules.

en: Required module installation has encountered an error.
nl: Installatie van vereiste modules resulteerde in een fout.

en: Installing recipe
nl: Recept installeren

en: Starting recipe installation.
nl: Start met installeren van recept.

en: Recipe installation has encountered an error.
nl: Installatie van het recept resulteerde in een fout.

en: Provider of this block plugin
nl: Provider van deze blokplug-in

en: Null transport options
nl: Null transport-opties

en: Command to be executed by sendmail transport
nl: Commando dat uitgevoerd wordt door sendmail-transport

en: SMTP options
nl: SMTP-opties

en: TLS Peer Verification (defaults to true)
nl: TLS Peer Verification (standaard true)

en: TLS Peer Fingerprint (no default)
nl: TLS Peer Fingerprint (geen standaard)

en: Domain name or IP address that represents the identity of the client when establishing the SMTP session (defaults to 127.0.0.1)
nl: Domeinnaam of IP-adres van de client bij het opzetten van een SMTP-sessie (standaard 127.0.0.1)

en: Maximum number of messages to send before re-starting the transport (defaults to 100 messages)
nl: Maximaal aantal berichten dat verzonden wordt voordat het transport opnieuw gestart wordt (standaard 100 berichten)

en: Number of seconds to sleep between stopping and re-starting the transport (defaults to no delay)
nl: Aantal seconden pauze tussen het stoppen en herstarten van het transport (standaard geen pauze)

en: The minimum number of seconds between two messages required to ping the server (defaults to 100 seconds)
nl: Het minimaal aantal seconden tussen twee berichten om de server te pingen (standaard 100 seconden)

en: The number of messages to send per second (defaults to no limit)
nl: Het aantal berichten dat per seconde verzonden wordt (standaard geen limiet)

en: Secure SMTP options
nl: Secure SMTP-opties

en: No batch with ID @batch exists.
nl: Batch met ID @batch bestaat niet.

en: Language value
nl: Taal-waarde

en: Whether or not to enable TLS opportunistically (defaults to true).
nl: Of TLS zonder verdere controle ingeschakeld moet worden (standaard ingeschakeld).

en: Whether or not to enforce TLS (defaults to false).
nl: Of TLS afgedwongen moet worden (standaard uitgeschakeld).

en: Bind to a specific IPv4 or IPv6 address (no default).
nl: Verbinden aan een specifiek IPv4- of IPv6-adres (geen standaardwaarde).

en: Installed %module module. | Installed %module modules.
nl[0]: %module module geïnstalleerd.
nl[1]: %module modules geïnstalleerd.
