Drupal core (all releases) - en to nn translation catalogue (432 entries)

en: Home
nn: Heim

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: Pages
nn: Sider

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: Prefix
nn: Prefiks

en: Suffix
nn: Suffiks

en: Approve
nn: Godkjenn

en: Delete
nn: Slett

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: Moderated content
nn: Moderert innhald

en: Value
nn: Verdi

en: Username
nn: Brukarnamn

en: Email address
nn: Epostadresse

en: Author
nn: Forfattar

en: Closed
nn: Stengt

en: List
nn: Liste

en: Subject
nn: Emne

en: Send email
nn: Send e-post

en: disabled
nn: gjer utilgjengeleg

en: Confirm
nn: Stadfest

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Last comment
nn: Siste kommentar

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Enable
nn: Aktiver

en: Disable
nn: Deaktiver

en: Email settings
nn: E-postinnstillingar

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Administration
nn: Administrasjon

en: Comments
nn: Kommentarar

en: More
nn: Meir

en: Action
nn: Handling

en: On
nn: På

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Content types
nn: Innhaldstyper

en: Homepage
nn: Heimeside

en: Home page
nn: Heimeside

en: Overview
nn: Oversikt

en: File information
nn: Filinformasjon

en: File
nn: Fil

en: Advanced options
nn: Avanserte innstillingar

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Links
nn: Lenkjer

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: None
nn: Ingen

en: Scheme
nn: Plan

en: Use count
nn: Brukstal

en: This action cannot be undone.
nn: Denne handlinga kan ikkje gjerast om.

en: Error Message
nn: Feilmelding

en: Number
nn: Tal

en: Message
nn: Melding

en: No log messages available.
nn: Ingen loggmeldingar er tilgjengelege.

en: Password
nn: Passord

en: - None -
nn: - Ingen -

en: Weight
nn: Vekt

en: The configuration options have been saved.
nn: Oppsettet er lagra.

en: Link
nn: Lenke

en: Image
nn: Bilete

en: Help text
nn: Hjelpetekst

en: Types
nn: Typar

en: Required
nn: Påkrevd

en: Parent
nn: Opp eit nivå

en: none
nn: ingen

en: Category
nn: Kategori

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: Import
nn: Importer

en: Export
nn: Eksporter

en: Field
nn: Felt

en: Label
nn: Etikett

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Save
nn: Lagre

en: Default
nn: Standard

en: Summary
nn: Samandrag

en: Update
nn: Oppdater

en: Sunday
nn: Søndag

en: Monday
nn: Måndag

en: Tuesday
nn: Tysdag

en: Wednesday
nn: Onsdag

en: Thursday
nn: Torsdag

en: Friday
nn: Fredag

en: Saturday
nn: Laurdag

en: Time
nn: Tid

en: Add
nn: Legg til

en: View
nn: Sjå på

en: Path
nn: Sti

en: Advanced settings
nn: Avanserte innstillingar

en: never
nn: aldri

en: Updated
nn: Oppdatert

en: Text
nn: Tekst

en: Timestamp
nn: Tidspunkt

en: Preview comment
nn: Førehandsvis kommentar

en: Upload
nn: Last opp

en: Database type
nn: Databasetype

en: User
nn: Brukar

en: Continue
nn: Hald fram

en: Configure
nn: Konfigurer

en: Email
nn: E-post

en: file
nn: fil

en: Error
nn: Feil

en: Contact
nn: Kontakt

en: Created
nn: Laga

en: Update options
nn: Val for oppdatering

en: All
nn: Alle

en: Active
nn: Aktiv

en: Access denied
nn: Ingen tilgong

en: Year
nn: År

en: Date format
nn: Datoformat

en: Block
nn: Blokk

en: 1 minute | @count minutes
nn[0]: 1 minutt
nn[1]: @count minutt

en: 1 hour | @count hours
nn[0]: 1 time
nn[1]: @count timar

en: 1 day | @count days
nn[0]: 1 dag
nn[1]: @count dagar

en: Site name
nn: Namn på nettstaden

en: Off
nn: Av

en: Host
nn: Vert

en: Never
nn: Aldri

en: Recipients
nn: Mottakarar

en: Selected
nn: Valgt

en: Your name
nn: Namnet ditt

en: To
nn: Til

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Roles
nn: Roller

en: Comment
nn: Kommentar

en: Hostname
nn: Tenarnamn

en: Published
nn: Publisert

en: Filter
nn: Filtrer

en: Location
nn: Stad

en: Log message
nn: Loggmelding

en: File name
nn: Filnamn

en: Time zone
nn: Tidssone

en: Severity
nn: Alvorlighetsgrad

en: Field name
nn: Feltnamn

en: Fields
nn: Felt

en: Contains
nn: Inneheld

en: Mode
nn: Modus

en: Items
nn: Element

en: Authored by
nn: Skrive av

en: Maximum
nn: Maksimum

en: Plain text
nn: Rein tekst

en: Month
nn: Månad

en: Details
nn: Detaljar

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Day
nn: Dag

en: Other
nn: Andre

en: Display title
nn: Syn tittel

en: Color
nn: Farge

en: Ignore
nn: Ignorer

en: Add new comment
nn: Skriv ny kommentar

en: String
nn: Streng

en: Maximum length
nn: Maks lengde

en: Rows
nn: Rader

en: Cache
nn: Mellomlager

en: Ascending
nn: Stigande

en: Descending
nn: Synkande

en: Optional
nn: Valfri

en: Integer
nn: Heiltal

en: The comment and all its replies have been deleted.
nn: Kommentaren og alle svar har blitt sletta.

en: Close
nn: Lukk

en: Save settings
nn: Lagre innstillingar

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: Database username
nn: Databasebrukar

en: Database password
nn: Database-passord

en: Database name
nn: Databasenamn

en: Size of textfield
nn: Storleik på teksfelt

en: Authored on
nn: Skrive

en: Leave blank for %anonymous.
nn: La feltet vera tomt for å velge %anonymous.

en: Hidden
nn: Skjult

en: Undefined
nn: Udefinert

en: The update has been performed.
nn: Oppdatering gjennomført

en: Select all rows in this table
nn: Vel alle radene i denne tabellen

en: Deselect all rows in this table
nn: Ikkje vel nokon rader i denne tabellen

en: Front page
nn: Framside

en: Deleted
nn: Sletta

en: Languages
nn: Språk

en: Create new revision
nn: Lag ny utgåve

en: Configure block
nn: Blokkinnstillingar

en: Hour
nn: Time

en: Minute
nn: Minutt

en: Select list
nn: Listevalg

en: Workflow
nn: Arbeidsflyt

en: Info
nn: Informasjon

en: Site information
nn: Opplysningar om nettstaden

en: Revision
nn: Utgåve

en: The specified passwords do not match.
nn: Passorda er ikkje like.

en: Session
nn: Økt

en: Permissions
nn: Rettar

en: Your settings have been saved.
nn: Innstillingane dine har vorte lagra

en: Not published
nn: Ikkje publisert

en: File settings
nn: Filinnstillingar

en: Unformatted
nn: Ikkje formatert

en: Revision of %title from %date
nn: Utgåve av %title frå %date

en: Multilingual
nn: Fleirspråkleg

en: comment
nn: kommentar

en: Published comments
nn: Publiserte kommentarar

en: Comment settings
nn: Kommentarinnstillingar

en: Contact settings
nn: Kontaktinnstillingar

en: Processing
nn: Handsamar

en: File upload error. Could not move uploaded file.
nn: Filopplastingsfeil. Kunne ikkje flytte den opplasta fila.

en: Default value
nn: Standardverdi

en: Apply
nn: Bruk

en: Translatable
nn: Oversettbar

en: Location of comment submission form
nn: Lokalisering av kommentar innsendingskjemaet

en: Block description
nn: Beskriving av blokken

en: Translation
nn: Omsetjing

en: Blocks
nn: Blokkar

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
nn: Sett opp innhald som du vil skal visast i blokker på sidepaneler eller i andre regionar.

en: Save blocks
nn: Lagre blokkar

en: The block settings have been updated.
nn: Blokkinstillingane er oppdatera.

en: Save block
nn: Lagre blokk

en: The block configuration has been saved.
nn: Konfigurasjon av blokken er lagra.

en: Above
nn: Over

en: Default time zone
nn: Standard tidssone

en: Add another item
nn: Legg til ei ny rad

en: Manage fields
nn: Administrer felt

en: Float
nn: Flyttal

en: Index
nn: Indeks

en: Anonymous commenting
nn: Anonym kommentering

en: Anonymous posters may not enter their contact information
nn: Anonyme brukarar treng ikkje å oppgje kontaktinformasjon

en: Anonymous posters may leave their contact information
nn: Anonyme brukarar kan oppgje kontaktinformasjon.

en: Anonymous posters must leave their contact information
nn: Anonyme brukarar må oppgje kontaktinformasjon

en: Default comment setting
nn: Standard kommentarinnstilling

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
nn: Innhaldet i dette feltet er privat og kan ikkje lesast av andre.

en: parent
nn: overordna

en: 1 comment | @count comments
nn[0]: 1 kommentar
nn[1]: @count kommentarar

en: Show descriptions
nn: Vis skildringar

en: Language code
nn: Språkkode

en: 1 second | @count seconds
nn[0]: 1 sekund
nn[1]: @count sekund

en: Reply
nn: Svar

en: No comments available.
nn: Ingen kommentarar er tilgjengelege

en: Account settings
nn: Kontoinnstillinger

en: 1 year | @count years
nn[0]: 1 år
nn[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
nn[0]: 1 veke
nn[1]: @count veker

en: 1 sec | @count sec
nn[0]: 1 sek
nn[1]: @count sek

en: Send message
nn: Send melding

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: Locked
nn: Låst

en: Hide descriptions
nn: Skjul skildringane

en: Case sensitive
nn: Skillar mellom små og store bokstavar

en: Setting
nn: Innstilling

en: Install profile
nn: Installeringsprofil

en: sort by @s
nn: sorter etter @s

en: Auto-reply
nn: Automatisk svar

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
nn: Valfritt automatisk svar. La stå tomt om du ikkje ønskjer å sende brukaren eit automatisk svar.

en: Translate
nn: Omset

en: Not enabled
nn: Ikkje aktivert

en: Web services
nn: Nettjenester

en: 1 month | @count months
nn[0]: 1 månad
nn[1]: @count månader

en: Password field is required.
nn: Passordfeltet er påkrevd.

en: Confirm password
nn: Bekreft passord

en: The specified file %name could not be uploaded.
nn: Fila %name kunne ikkje lastast opp.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
nn: Opplastingsfeil. Kunne ikkje flytte opplasta fil %file til målmappe %destination.

en: Save and continue
nn: Lagre og hald fram

en: IP address
nn: IP-adresse

en: Starts with
nn: Startar med

en: Cached
nn: Mellomlagra

en: Revision information
nn: Versjonsinformasjon

en: Default display mode
nn: Standard visningsmodus

en: Default comments per page
nn: Standard kommentarar per side

en: Comment subject field
nn: Tittelfelt for kommentar

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
nn: Alle svar til denne kommentaren vil bli fjerna. Denne handlinga kan ikkje angrast.

en: Publish the selected comments
nn: Publiser dei valde kommentarane

en: Unpublish the selected comments
nn: Avpubliser dei valde kommentarane

en: (No subject)
nn: (Ingen tittel)

en: Posted in
nn: Skreve i

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
nn: Kommentar: uautorisert kommentar sendt eller kommentar sendt til ein stengt post %subject.

en: Administration pages
nn: Administrasjonssider

en: View comments
nn: Vis kommentarar

en: Vertical Tabs
nn: Vertikale faner

en: Initializing.
nn: Initialiserar

en: An error has occurred.
nn: Ein feil er oppstådd

en: 0 sec
nn: 0 sek

en: Filter log messages
nn: Filtrer loggelement

en: You must select something to filter by.
nn: Du må velje noko å filtrere på.

en: New revision
nn: Ny versjon

en: Created year + month
nn: Oppretta år + månad

en: Created year
nn: Oppretta år

en: Created month
nn: Oppretta månad

en: Created week
nn: Oppretta veke

en: Language settings
nn: Språkinnstillingar

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
nn: Forsøk på å køyre cron medan den allereie køyrer.

en: Cron run completed.
nn: Cron er ferdig.

en: Machine-readable name
nn: Datamaskinlesbart namn

en: Contact form
nn: Kontaktskjema

en: Requirements problem
nn: Systemkrav ikkje oppfylt

en: Database configuration
nn: Databaseinnstillingar

en: Select an installation profile
nn: Vel ein installasjonsprofil

en: Choose language
nn: Vel språk

en: No profiles available
nn: Ingen profilar tilgjengelege

en: Drupal already installed
nn: Drupal er allereie installert

en: Installing @drupal
nn: Installerar @drupal

en: The installation has encountered an error.
nn: Ein feil har oppstått under installasjonen.

en: Configure site
nn: Konfigurer nettstad

en: Choose profile
nn: Vel profil

en: Verify requirements
nn: Kontroller minimumskrav

en: Set up database
nn: Set opp database

en: Set up translations
nn: Set opp språk

en: Install site
nn: Installer nettstad

en: Finish translations
nn: Fullfør omsetjingar

en: Update notifications
nn: Oppdater varslingar

en: Check for updates automatically
nn: Søk automatisk etter oppdateringar

en: 1 byte | @count bytes
nn[0]: 1 byte
nn[1]: @count byte

en: No blocks in this region
nn: Ingen blokkar i denne regionen

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
nn: Blokken %info er tildela eit ugyldig område %region og er sett til ikkje aktivera.

en: Delete the selected comments
nn: Slett dei valde kommentarane

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
nn: Eksempel: 'nettstad tilbakemelding' eller 'produktinformasjon'.

en: View events that have recently been logged.
nn: Vis hendingar som nyleg har vorte logga.

en: Top 'page not found' errors
nn: Liste over «Side ikkje funne»-feil (404)

en: View 'page not found' errors (404s).
nn: Sjå 'side ikkje funnet' feilmeldingar (404).

en: Top 'access denied' errors
nn: Liste over «Ingen tilgang»-feil

en: View 'access denied' errors (403s).
nn: Sjå 'tilgang nekta' feilmeldingar (403).

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nn: Datamaskinlesbart namn kan bare innehalde små bokstavar, tal og understrek.

en: Copy of the revision from %date.
nn: Sidehistorikk frå %date

en: Top search phrases
nn: Vanlegaste søkeord

en: User pictures in posts
nn: Profilbilete i innlegg

en: Date and time
nn: Dato og tid

en: Language list
nn: Språkliste

en: Text format
nn: Tekstformatering

en: Default values
nn: Standardverdiar

en: You are not allowed to access this page.
nn: Du har ikkje rett til å vise denne sida.

en: Authorize file system changes
nn: Godkjenn filsystemendringar

en: It appears you have reached this page in error.
nn: Det ser ut til at du har nådd denne sida ved ein feil.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
nn: I din %settings_file-fil har du sett opp @drupal til å bruke ein %driver-tenar, men PHP-installasjonen støttar ikkje denne databasetypen.

en: Congratulations, you installed @drupal!
nn: Gratulere, du har installera @drupal!

en: Settings file
nn: Fil med innstillingar

en: Site maintenance account
nn: Nettstadens vedlikehaldskonto

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
nn: Kan ikkje fortseta, ingen tilgjengelege filoverføringsmetodar

en: To continue, provide your server connection details
nn: Gje informasjon om tenartilknyting for å fortsetje.

en: Connection method
nn: Tilkoplingsmetode

en: Enter connection settings
nn: Oppgi tilkoplingsinnstillingar

en: @backend connection settings
nn: Tilkoplingsinnstillingar for @backend

en: Change connection type
nn: Endre tilkoplingstype

en: Site under maintenance
nn: Vedlikehald

en: Completed @current of @total.
nn: Fullført @current av @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
nn: Klarte ikkje køyre alle oppgåvene mot databasetenaren. Oppgåva %task blei ikkje funnen.

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
nn: Brukarar med retten "Skriv kommentarar" kan skrive kommentarar.

en: Your comment has been posted.
nn: Kommentaren din vart lagt inn.

en: Long text
nn: Lang tekst

en: Required field
nn: Påkravd felt

[ctx: Long month name]
en: January
nn: januar

[ctx: Long month name]
en: February
nn: februar

[ctx: Long month name]
en: March
nn: mars

[ctx: Long month name]
en: April
nn: april

[ctx: Long month name]
en: May
nn: mai

[ctx: Long month name]
en: June
nn: juni

[ctx: Long month name]
en: July
nn: juli

[ctx: Long month name]
en: August
nn: august

[ctx: Long month name]
en: September
nn: september

[ctx: Long month name]
en: October
nn: oktober

[ctx: Long month name]
en: November
nn: november

[ctx: Long month name]
en: December
nn: desember

en: <em>Edit @type</em> @title
nn: <em>Rediger @type</em> @title

en: Revision log message
nn: Loggmelding for revisjonen

en: Internet
nn: Internett

en: Default settings file
nn: Standardfil med innstillingar

en: The default settings file does not exist.
nn: Standarfila med innstillinga finst ikkje.

en: Show row weights
nn: Vis vekting av radene.

en: Recent log messages
nn: Nyaste loggmeldingar

en: Update @title
nn: Oppdater @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nn: Eit unikt datamaskinlesbart namn. Kan bare innehalde små bokstavar, tal og understrek.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
nn: Datamaskinlesbart namn må innehalde unike tegn.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
nn: Datamaskinlesbart namn må bare innehalde små bokstavar, tal og bindestrek.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
nn: Det datamaskinlesbare namnet er i bruk frå før. Det må vera unikt.

en: Next steps
nn: Neste steg

en: @driver_name settings
nn: @driver_name innstillingar

en: No fields are present yet.
nn: Ingen felt eksisterer enno.

en: All Day
nn: Heile dagen

en: Logo settings
nn: Logoinnstillingar

en: Port number
nn: Portnummer

en: File added
nn: Fil lagt til

en: File removed
nn: Fil fjerna

en: Translations directory
nn: Omsetjingskatalog

en: The translations directory does not exist.
nn: Omsetjingskatalogen eksisterer ikkje.

en: The translations directory is not readable.
nn: Omsetjingsmappa er ikkje lesbar.

en: The translations directory is not writable.
nn: Omsetjingsmappa er ikkje skrivbar.

en: The translations directory is writable.
nn: Omsetjingsmappa er skrivbar.

en: The translation server is offline.
nn: Omsetjingsservaren er fråkopla.

en: The translation server is online.
nn: Omsetjingsservaren er tilkopla.

en: The %language translation is not available.
nn: %language -omsetjing er ikkje tilgjengeleg.

en: The %language translation is available.
nn: %language -omsetjing er tilgjengeleg.

en: The %language translation could not be downloaded.
nn: %language -omsetjinga kunne ikkje lastast ned.

en: Month/Day/Year
nn: Månad/Dag/År

en: Day/Month/Year
nn: Dag/Månad/År

en: Year/Month/Day
nn: År/Månad/Dag

en: The directory %translations_directory exists.
nn: Mappa %translations_directory eksisterer.

en: @count week | @count weeks
nn[0]: @count veke
nn[1]: @count veker

en: @count month | @count months
nn[0]: @count månad
nn[1]: @count månader

en: PHP date format
nn: PHP datoformat

en: Deleted and replaced configuration "@name"
nn: Sletta og erstatta konfigurasjon "@name"

en: Decimal settings
nn: Desimalinnstillingar

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
nn: Mai

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
nn: Okt

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
nn: Des

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
nn: Må

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
nn: Ty

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
nn: On

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
nn: To

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
nn: Fr

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
nn: Lau

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
nn: Må

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
nn: Ty

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
nn: On

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
nn: To

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
nn: Lau

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
nn: O

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
nn: L

en: The %file does not exist.
nn: %file eksisterer ikkje.

en: The %file exists.
nn: %file eksisterer.

en: The %file is not readable.
nn: %file er ikkje lesbar.

en: The %file is not writable.
nn: %file er ikkje skrivbar.

en: The @file is writable.
nn: @file er skrivbar.

en: The @file is owned by the web server.
nn: @file er eigd av nettjenaren.

en: Configuration updates
nn: Konfigurasjonsoppdateringar

en: <strong>Number fields</strong>: When you add a number field you can choose from three types: <em>decimal</em>, <em>float</em>, and <em>integer</em>. The <em>decimal</em> number field type allows users to enter exact decimal values, with fixed numbers of decimal places. The <em>float</em> number field type allows users to enter approximate decimal values. The <em>integer</em> number field type allows users to enter whole numbers, such as years (for example, 2012) or values (for example, 1, 2, 5, 305). It does not allow decimals.
nn: <strong>Talfelt</strong>: Når du legg til eit talfelt kan du velje mellom tre typar: <em>desimal</em>, <em>flyttal</em> og <em>heiltal</em>. Talfelttypen <em>desimal</em> let brukarar skrive inn eksakte desimalverdiar, med eit fast tal desimalplassar. Talfelttypen <em>flyttal</em> let brukarar skrive inn omtrentlege desimalverdiar. Talfelttypen <em>heiltal</em> let brukarar skrive inn heile tal, som årstal (til dømes 2012) eller verdiar (til dømes 1, 2, 5, 305). Han tillet ikkje desimaltal.

en: Is super user
nn: Er superbrukar

en: Contains US ASCII characters only
nn: Inneheld berre amerikanske ASCII-teikn

en: 0 seconds
nn: 0 sekund

en: Changed year + month
nn: År + månad endra

en: Changed year
nn: Endra år

en: Changed month
nn: Månad endra

en: Changed week
nn: Endra veke

en: Selected combination of day and month is not valid.
nn: Vald kombinasjon av dag og månad er ikkje gyldig.

en: @count year | @count years
nn[0]: @count år
nn[1]: @count år

en: Display as a time difference (e.g. '6 months ago')
nn: Vis som ein tidsforskjell (t.d. '6 months ago')

en: How many time units will be used in formatting the time difference. For example, if '1' is selected then the displayed time difference will only contain a single time unit such as '2 years' or '5 minutes' never '2 years 3 months' or '5 minutes 8 seconds'.
nn: Kor mange tidseingar som vert brukte ved formatering av tidsforskjellen. Til dømes, viss '1' er valt, vil den viste tidsforskjellen berre innehalde ei enkelt tidseining, som '2 år' eller '5 minutt', aldri '2 år 3 månadar' eller '5 minutt 8 sekund'.

en: The %field date is invalid. Date should be in the %min-%max year range.
nn: %field - datoen er ugyldig. Datoen skal vere i årsintervallet %min-%max.
