Drupal core (all releases) - en to pt translation catalogue (2302 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: Status
pt: Estado

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Approve
pt: Aprovar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Moderated content
pt: Conteúdo moderado

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Encerrada

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Send email
pt: Enviar email

en: disabled
pt: inativo

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Last comment
pt: Último comentário

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Explanation or submission guidelines
pt: Linhas de orientação das explicações e submissões

en: Email settings
pt: Configurações de Email

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Ativado

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: More
pt: Mais

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Ligado

en: new
pt: novo

en: The title of the block as shown to the user.
pt: O título do bloco como mostrado ao utilizador.

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Homepage
pt: Página Pessoal

en: Home page
pt: A página inicial

en: unpublished
pt: não publicado

en: Overview
pt: Vista global

en: File information
pt: Informação do ficheiro

en: File
pt: Ficheiro

en: Tag
pt: Etiqueta

en: File path
pt: Caminho do ficheiro

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Links
pt: Ligações

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Por mês

en: None
pt: Nenhum

en: Use count
pt: Nº de Utilizações

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: This action cannot be undone.
pt: Esta ação não pode ser anulada.

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Não há mensagens no registo.

en: Password
pt: Senha

en: Block settings
pt: Definições do bloco

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Centrar

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Types
pt: Tipos

en: Multiple
pt: Múltiplo

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Pai

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Back
pt: Para trás

en: Node ID
pt: ID do nó

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualização

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Image settings
pt: Definições da imagem

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Preset Name
pt: Nome do preset

en: Default
pt: Predefinido

en: Summary
pt: Resumo

en: Move
pt: Mover

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Abrir

en: Blank
pt: Branco

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: Core
pt: Núcleo

en: Album
pt: Álbum

en: Artist
pt: Artista

en: Icon
pt: Ícone

en: Time
pt: Hora

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Length
pt: Comprimento

en: Format
pt: Formato

en: Audio
pt: Áudio

en: History
pt: Histórico

en: hidden
pt: escondido

en: Path
pt: Caminho

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: File extensions
pt: Extensões de ficheiro

en: Form ID
pt: ID do formulário

en: Clear index
pt: Limpar índice

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Anchor
pt: Âncora

en: Display
pt: Mostrar

en: Node type
pt: Tipo de nó

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Teaser
pt: Resumo

en: never
pt: nunca

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: Select a layout
pt: Selecionar a disposição

en: Search keywords
pt: Palavras chave de pesquisa

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Search Keywords
pt: Procurar palavras-chave

en: Preview comment
pt: Visualização do comentário

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: Advanced search
pt: Pesquisa avançada

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: States
pt: Estados

en: n/a
pt: não disponível

en: Upload
pt: Carregar ficheiro

en: content types
pt: tipos de conteúdo

en: content type
pt: tipo de conteúdo

en: Mail
pt: Correio

en: Database type
pt: Tipo de base de dados

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Files
pt: Ficheiros

en: file
pt: ficheiro

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contacto

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Node
pt: Nó

en: Sent email to %recipient
pt: Email enviado para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Create
pt: Criar

en: Separator
pt: Separador

en: Exclude
pt: Excluir

en: Open link in new window
pt: Abrir ligação numa janela nova

en: Expanded
pt: Expandido

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato de data

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Pager ID
pt: ID do Pager

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Configuration saved.
pt: Configuração guardada.

en: Logo
pt: Logótipo

en: Site name
pt: Nome do sítio

en: Site slogan
pt: Slogan do sítio

en: Site
pt: Sítio

en: Module
pt: Módulo

en: Off
pt: Desligado

en: Host
pt: Servidor

en: Never
pt: Nunca

en: Check manually
pt: Verificar manualmente

en: Up to date
pt: Atualizado

en: Inline
pt: Em linha

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Selected
pt: Selecionado

en: Your name
pt: O seu nome

en: Menu link
pt: Ligação de Menu

en: To
pt: Para

en: Custom
pt: Personalizado

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Revision ID
pt: ID da revisão

en: Comment
pt: Comentar

en: Comment ID
pt: ID do comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Source string
pt: Expressão da fonte

en: Title field label
pt: A etiqueta do campo de título

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Sticky at top of lists
pt: Destacado no topo das listas

en: Revisions
pt: Revisões

en: Log message
pt: Mensagem do registo

en: URL alias
pt: URL alternativo

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: File name
pt: Nome do ficheiro

en: File size
pt: Tamanho do ficheiro

en: Node revision ID
pt: ID da revisão do conteúdo

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Severity
pt: Severidade

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Contains
pt: Contém

en: Count
pt: Contagem

en: Original image
pt: Imagem original

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Search settings
pt: Definições de pesquisa

en: Mode
pt: Modo

en: Warning
pt: Aviso

en: active
pt: ativo

en: N/A
pt: N/D

en: Items
pt: Itens

en: Nodes
pt: Nós

en: Authored by
pt: Criado por

en: Advanced
pt: Avançado

en: Sort order
pt: Ordenação

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Maximum
pt: Máximo

en: Scale
pt: Escala

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Month
pt: Mês

en: Details
pt: Detalhes

en: System
pt: Sistema

en: Domain
pt: Domínio

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Owner
pt: Proprietário

en: Recipient
pt: Destinatário

en: Administer content
pt: Administrar o conteúdo

en: General
pt: Geral

en: Directory
pt: Diretório

en: Egypt
pt: Egipto

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Iran
pt: Irão

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: Brazil
pt: Brasil

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Japan
pt: Japão

en: Libya
pt: Líbia

en: Poland
pt: Polónia

en: Singapore
pt: Singapura

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: Mon
pt: Seg

en: Tue
pt: Ter

en: Wed
pt: Qua

en: Thu
pt: Qui

en: Fri
pt: Sex

en: Sat
pt: Sáb

en: Sun
pt: Dom

en: May
pt: Maio

en: Start date
pt: Data de início

en: End date
pt: Data de fim

en: Configuration
pt: Configuração

en: Security
pt: Segurança

en: Other
pt: Outro

en: Display title
pt: Título da exibição

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Navigation
pt: Navegação

en: Color
pt: Cor

en: Role
pt: Grupo

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Link text
pt: Texto da ligação

en: Add new comment
pt: Adicionar novo comentário

en: String
pt: Expressão

en: Case
pt: Caso

en: External
pt: Externo

en: Referrer
pt: Referência

en: Button
pt: Botão

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Rows
pt: Linhas

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Ascending
pt: Ascendente

en: Descending
pt: Descendente

en: Expose
pt: Expor

en: Option
pt: Opção

en: Operator
pt: Operador

en: Optional
pt: Opcional

en: Plain
pt: Simples

en: Integer
pt: Inteiro

en: IP Address
pt: Endereço de IP

en: The comment and all its replies have been deleted.
pt: O comentário e todas as suas respostas foram apagadas.

en: Preformatted
pt: Pré-formatado

en: Close
pt: Fechar

en: fields
pt: campos

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Duration
pt: Duração

en: Germany
pt: Alemanha

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: comments
pt: comentários

en: Full
pt: Completo

en: Default language
pt: Idioma predefinido

en: Condition
pt: Condição

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Anguilla
pt: Anguila

en: Antarctica
pt: Antárctida

en: Armenia
pt: Arménia

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Azerbaijan
pt: Azerbeijão

en: Bahamas
pt: Baamas

en: Bahrain
pt: Barém

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Benin
pt: Benim

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Burkina Faso
pt: Burquina Faso

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canada
pt: Canadá

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Chad
pt: Chade

en: Christmas Island
pt: Ilha Christmas

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Comoros
pt: Comores

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Djibouti
pt: jibuti

en: Dominica
pt: Domínica

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Ecuador
pt: Equador

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Estonia
pt: Estónia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Feroe

en: Finland
pt: Finlândia

en: France
pt: França

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Ghana
pt: Gana

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guam
pt: Guame

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Hungary
pt: Hungria

en: Iceland
pt: Islândia

en: India
pt: Índia

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Italy
pt: Itália

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Kiribati
pt: Quiribati

en: Kuwait
pt: Koweit

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguizistão

en: Latvia
pt: Letónia

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Liechtenstein
pt: Listenstaine

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Malawi
pt: Malávi

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurícia

en: Mayotte
pt: Maiote

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Montserrat
pt: Monserrate

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas Neerlandesas

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Norfolk Island
pt: Ilha de Norfolque

en: North Korea
pt: Coreia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt: Marianas Setentrionais

en: Norway
pt: Noruega

en: Oman
pt: Omã

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Pitcairn Islands
pt: Ilhas Pitcairn

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Romania
pt: Roménia

en: Russia
pt: Rússia

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: San Marino
pt: São Marino

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: South Africa
pt: África do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Sudan
pt: Sudão

en: Sweden
pt: Suécia

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Syria
pt: Síria

en: Taiwan
pt: Formosa

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Tokelau
pt: Toquelau

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Uzbekistan
pt: Usbequistão

en: Vatican City
pt: Cidade do Vaticano

en: Yemen
pt: Iémen

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbábue

en: Database username
pt: Nome de utilizador da base de dados

en: Database password
pt: Senha da base de dados

en: Database name
pt: Nome da base de dados

en: Port
pt: Porta

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authoring information
pt: Informação de autoria

en: Authored on
pt: Criado em

en: Leave blank for %anonymous.
pt: Deixe em branco para %anonymous.

en: Hidden
pt: Oculto

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Key
pt: Chave

en: block
pt: bloco

en: Site language
pt: Idioma do sítio

en: Change
pt: Mudar

en: Messages
pt: Mensagens

en: Switch
pt: Alterar

en: Allowed HTML tags
pt: Etiquetas de HTML permitidas

en: Add menu
pt: Adicionar menu

en: No items selected.
pt: Nenhum item selecionado.

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi efetuada.

en: Node title
pt: Título do nó

en: Browser
pt: Navegador

en: Source
pt: Fonte

en: published
pt: publicado

en: Select all rows in this table
pt: Marcar todas as colunas nesta tabela.

en: Deselect all rows in this table
pt: Desmarcar todas as colunas nesta tabela.

en: Front page
pt: Página principal

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Languages
pt: Idiomas

en: Topics
pt: Tópicos

en: Definition
pt: Definição

en: Allowed values list
pt: Lista de valores permitidos

en: Textfield size
pt: Tamanho do campo de texto

en: Edit menu
pt: Editar menu

en: Delete menu
pt: Eliminar menu

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Limit
pt: Limite

en: Minimum height
pt: Altura mínima

en: Minimum width
pt: Largura mínima

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Feb
pt: Fev

en: Apr
pt: Abr

en: Aug
pt: Ago

en: Sep
pt: Set

en: Oct
pt: Out

en: Dec
pt: Dez

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Map
pt: Mapa

en: Node settings
pt: Configurações do nó

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Randomize
pt: Baralhar

en: Link label
pt: Ligação da etiqueta

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: Revert
pt: Reverter

en: Negate
pt: Negar

en: Path alias
pt: Caminho alternativo

en: Greater than
pt: Maior que

en: Less than
pt: Menor que

en: Notice
pt: Aviso

en: Log out
pt: Encerrar sessão

en: Extend
pt: Estender

en: characters
pt: caracteres

en: Info
pt: Informações

en: Site information
pt: Informação do sítio

en: Reference
pt: Referência

en: Enabled filters
pt: Filtros ativos

en: Convert
pt: Converter

en: Binary
pt: Binário

en: Syndicate
pt: Sindicalizar

en: Video
pt: Vídeo

en: Style
pt: Estilo

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: The specified passwords do not match.
pt: As senhas indicadas não coincidem.

en: Session
pt: Sessão

en: Permissions
pt: Permissões

en: Your settings have been saved.
pt: As suas definições foram gravadas.

en: Duplicate
pt: Duplicados

en: Display label
pt: Exibir etiqueta

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Ascension Island
pt: Ilha da Ascensão

en: Falkland Islands
pt: Ilhas Malvinas

en: South Korea
pt: Coreia do Sul

en: French Southern Territories
pt: Terras Austrais e Antárcticas Francesas

en: British Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: U.S. Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Americanas

en: Vietnam
pt: Vietname

en: Guernsey
pt: Guernesei

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Not published
pt: Não publicado

en: File settings
pt: Configurações de ficheiro

en: Menu settings
pt: Configurações de menu

en: width
pt: largura

en: height
pt: altura

en: Unformatted
pt: Sem formato

en: Formats
pt: Formatos

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de ficheiro permitidas

en: New comments
pt: Novos comentários

en: Redirect to URL
pt: Redirecionar para URL

en: Top left
pt: Superior esquerdo

en: Top right
pt: Superior direito

en: Bottom right
pt: Inferior direito

en: Bottom left
pt: Inferior esquerdo

en: Migrate
pt: Migrar

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title da data de  %date

en: Multilingual
pt: Multillingue

en: Workspace
pt: Área de trabalho

en: comment
pt: comentar

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Last changed
pt: Alterado pela última vez

en: not published
pt: não publicado

en: Published comments
pt: Comentários publicados

en: Comment settings
pt: Definições dos comentários

en: Default options
pt: Opções predefinidas

en: Contact settings
pt: Configurações de contacto

en: Ban
pt: Banir

en: Tabs
pt: Separadores

en: Processing
pt: A processar

en: Output format
pt: Formato de saída

en: File upload error. Could not move uploaded file.
pt: Erro no carregamento do ficheiro. Não foi possível mover o ficheiro.

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Apply
pt: Aplicar

en: Enabled modules
pt: Módulos ativados

en: Translation language
pt: Idioma de tradução

en: Not translated
pt: Não traduzido

en: Select
pt: Selecionar

en: Translatable
pt: Traduzível

en: Location of comment submission form
pt: Localização do formulário de submissão de comentários

en: Underlined
pt: Sublinhado

en: Copy
pt: Copiar

en: Variables
pt: Variáveis

en: Plugins
pt: Extensões

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: Croatia
pt: Croácia

en: Western Sahara
pt: Sahara Ocidental

en: Language switcher
pt: Seletor de idioma

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Estado da tradução

en: Blocks
pt: Blocos

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
pt: Configurar que conteúdo de bloco é mostrado nas barras laterais e noutras regiões do sítio.

en: Save blocks
pt: Guardar blocos

en: The block settings have been updated.
pt: As definições dos blocos foram atualizadas.

en: Save block
pt: Guardar bloco

en: The block configuration has been saved.
pt: A configuração do bloco foi guardada.

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
pt: Quaisquer personalizações serão perdidas. Esta ação não pode ser revertida.

en: Above
pt: Acima

en: Default time zone
pt: Fuso horário predefinido

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Manage fields
pt: Gerir campos

en: Used in
pt: Utilizado em

en: The update has encountered an error.
pt: A atualização encontrou um erro.

en: Float
pt: Vírgula flutuante

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: O número total de dígitos a arquivar na base de dados, incluindo os à direita do separador decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos para a direita do separador decimal.

en: Decimal marker
pt: Separador decimal

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de seleção/botões de opção

en: Single on/off checkbox
pt: Apenas uma caixa de seleção para ligado/desligado

en: Text area (multiple rows)
pt: Àrea de texto (múltiplas linhas)

en: Index
pt: Índice

en: Permalink
pt: Ligação permanente

en: Form
pt: Formulário

en: Debug
pt: Depuração

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: The parent comment
pt: Comentário pai

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Grid
pt: Grelha

en: Text Editor
pt: Editor de Texto

en: Anonymous commenting
pt: Comentários anónimos

en: Anonymous posters may not enter their contact information
pt: Os utilizadores anónimos não podem introduzir a sua informação de contacto

en: Anonymous posters may leave their contact information
pt: Os utilizadores anónimos podem introduzir a sua informação de contacto

en: Anonymous posters must leave their contact information
pt: Os utilizadores anónimos têm que deixar a sua informação de contacto

en: Default comment setting
pt: Definição predefinida para comentários

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
pt: O conteúdo deste campo é privado e não irá ser exibido publicamente.

en: parent
pt: pai

en: Show descriptions
pt: Exibir descrições

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Menu link title
pt: Título da ligação do menu

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: Autoplay
pt: Início automático

en: Edit profile
pt: Editar perfil

en: Thread
pt: Tópico

en: Reply
pt: Responder

en: URL path settings
pt: Configurações de URL

en: Mapping
pt: Mapeamento

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende reverter para a revisão de %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar a revisão de %revision-date?

en: Maximum upload size
pt: Tamanho máximo do carregamento de ficheiros

en: Extension
pt: Extensão

en: Space
pt: Espaço

en: @type: deleted %title revision %revision.
pt: @type: a revisão %revision de %title foi eliminada.

en: Change layout
pt: Alterar layout

en: Node access
pt: Acesso ao Nó

en: Resize
pt: Redimensionar

en: The directory %directory does not exist.
pt: O diretório %directory não existe.

en: No comments available.
pt: Não existem comentários.

en: Rebuild permissions
pt: Reconstruir permissões

en: @type: updated %title.
pt: @type: %title actualizado.

en: @type: added %title.
pt: @type: %title adicionado.

en: Path to custom logo
pt: Caminho para o logótipo personalizado

en: - None selected -
pt: - Nenhum selecionado -

en: Alias
pt: URL alternativo

en: Values
pt: Valores

en: Account settings
pt: Configurações da conta

en: Pager
pt: Paginador

en: 1 year | @count years
pt[0]: 1 ano
pt[1]: @count anos

en: 1 week | @count weeks
pt[0]: 1 semana
pt[1]: @count semanas

en: Layout settings
pt: Definições da disposição

en: Link to file
pt: Criar ligação para ficheiro

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Allow Upscaling
pt: Permitir aumento de resolução

en: Rotation angle
pt: Ângulo de rotação

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
pt: O número de graus que a imagem deve ser rodada. Números positivos são no sentido do ponteiro do relógio, negativos são opostos ao ponteiro do relógio.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
pt: Baralhar o ângulo de rotação para cada imagem. O ângulo indicado acima é usado como um máximo.

en: Flush
pt: Limpar

en: Locked
pt: Bloqueado

en: types
pt: tipos

en: Check for updates
pt: Verificar se existem atualizações

en: Can not determine status
pt: Não é possível determinar o estado

en: Search help
pt: Ajuda a procurar

en: Field settings
pt: Configurações do campo

en: Containing any of the words
pt: Contendo qualquer uma das palavras

en: Containing the phrase
pt: Contendo a frase

en: Containing none of the words
pt: Contendo nenhuma das palavras

en: Only of the type(s)
pt: Apenas do(s) tipo(s)

en: Content ranking
pt: Classificação do conteúdo

en: Keyword relevance
pt: Relevância das palavras chave.

en: Number of comments
pt: Número de comentários

en: Expand layout to include descriptions.
pt: Expandir o formato de exibição para incluir descrições.

en: Hide descriptions
pt: Ocultar descrições

en: Compress layout by hiding descriptions.
pt: Comprimir o formato de exibição ocultando as descrições.

en: Content ID
pt: ID Conteúdo

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Maiúsculas e minúsculas

en: Maximum link text length
pt: Tamanho máximo do texto de uma ligação

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
pt: URL mais longos que este número de caracteres serão truncados para evitar linhas longas que quebram a formatação. A ligação em si será mantida; apenas a parte textual da ligação que será truncada.

en: Setting
pt: Definição

en: Install profile
pt: Perfil de instalação

en: File directory
pt: Diretório de ficheiros

en: not set
pt: Não definido

en: The content access permissions have been rebuilt.
pt: As permissões de acesso aos conteúdos foram reconstruídas.

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: Display a message to the user
pt: Apresentar uma mensagem ao utilizador

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Content language
pt: Idioma do conteúdo

en: Path prefix
pt: Prefixo do caminho

en: Auto-reply
pt: Resposta automática

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
pt: Resposta automática opcional. Deixe vazio se não desejar enviar uma mensagem automática ao utilizador.

en: Synchronize
pt: Sincronizar

en: Not promoted
pt: Não promovido

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: Author's website
pt: Sítio Web do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Mostrar a profundidade do comentário se este estiver numa lista hierárquica.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Ordenado pela ordem da linha. Isto irá manter comentários juntos com os seus ascendentes.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para responder ao comentário.

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: field
pt: campo

en: Formatter
pt: Formatador

en: Accessibility features
pt: Funcionalidades de acessibilidade

en: Translate
pt: Traduzir

en: File to import not found.
pt: Ficheiro a ser importado não encontrado.

en: Save translations
pt: Guardar traduções

en: Time ago
pt: Tempo atrás

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Crop
pt: Recortar

en: Not enabled
pt: Inativo

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Instruções a apresentar ao utilizador abaixo deste campo no formulário de edição.<br />Etiquetas de HTML permitidas: @tags

en: Sort direction
pt: Direção da ordenação

en: Element
pt: Elemento

en: Block type
pt: Tipo Bloco

en: Effect
pt: Efeito

en: Route
pt: Rota

en: Sequence
pt: Sequência

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Menu block
pt: Bloco de menu

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Acronym
pt: Acrónimo

en: Title only
pt: Apenas título

en: Save as
pt: Guardar como

en: pixels
pt: píxeis

en: Use default
pt: Usar predefinido

en: 1 month | @count months
pt[0]: 1 mês
pt[1]: @count meses

en: done
pt: operação concluída

en: Current state
pt: Estado actual

en: Direction
pt: Direção

en: Drupal core
pt: Núcleo do Drupal

en: Password field is required.
pt: O campo da senha é obrigatório.

en: Display type
pt: Mostrar tipo

en: Confirm password
pt: Confirmar senha

en: Not applicable
pt: Não aplicável

en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Tristan da Cunha
pt: Tristão da Cunha

en: Warning message
pt: Mensagem de aviso

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
pt: Não foi possível guardar o ficheiro %file. Ocorreu um erro desconhecido.

en: The specified file %name could not be uploaded.
pt: O ficheiro especificado %name não pôde ser carregado.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pt: Apenas ficheiros com as seguintes extensões são permitidos: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pt: O ficheiro tem %filesize, excedendo o tamanho máximo de um ficheiro (%maxsize).

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
pt: O ficheiro tem %filesize, o que irá exceder a sua quota de disco (%quota).

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
pt: Erro de carregamento. Não foi possível mover o ficheiro enviado (%file) para o destino (%destination).

en: No link
pt: Nenhuma ligação

en: outdated
pt: ultrapassado

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Row
pt: Linha

en: Table name prefix
pt: Prefixo do nome da tabela

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Maximum height
pt: Altura máxima

en: Maximum width
pt: Largura máxima

en: Autocomplete matching
pt: Preenchimento automático correspondente a

en: Starts with
pt: Começa com

en: Åland Islands
pt: Alanda

en: Cached
pt: Armazenado em cache

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Boolean
pt: Boleano

en: Decimal point
pt: Ponto decimal

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Configuration name
pt: Nome da configuração

en: Custom date format
pt: Formato da data personalizado

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Form mode
pt: Modo de formulário

en: View comment
pt: Ver comentário

en: Decimal value
pt: Valor decimal

en: Comma
pt: Vírgula

en: Uses
pt: Usos

en: Your email address
pt: O seu endereço de email

en: Default display mode
pt: Modo de exibição por omissão

en: Default comments per page
pt: Comentários predefinidos por página

en: Comment subject field
pt: Assunto do comentário

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
pt: Qualquer respostas a este comentário serão perdidas. Esta ação não pode ser revertida.

en: Publish the selected comments
pt: Publicar os comentários selecionados

en: Unpublish the selected comments
pt: Não publicar os comentários selecionados

en: (No subject)
pt: (Sem assunto)

en: Default image
pt: Imagem predefinida

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Posted in
pt: Colocado em

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
pt: Comentário: foi enviado um comentário não autorizado ou o comentário foi enviado para um nó que está fechado a novos comentários (%subject).

en: Parent ID
pt: ID ascendente

en: Delete all revisions
pt: Eliminar todas as revisões

en: Block title.
pt: Título do bloco.

en: The size of the file.
pt: O tamanho do ficheiro

en: The MIME type of the file.
pt: O tipo MIME do ficheiro.

en: @type %title has been created.
pt: @type %title foi criado.

en: @type %title has been updated.
pt: @type %title foi actualizado.

en: Filter settings
pt: Definições dos filtros

en: No help is available for module %module.
pt: Não existe ajuda disponível para o módulo %module.

en: @module administration pages
pt: páginas de administração do módulo @module

en: Save translation
pt: Guardar tradução

en: Add language
pt: Adicionar idioma

en: Comments per page
pt: Comentários por página

en: The file could not be uploaded.
pt: O ficheiro não pôde ser carregado.

en: Export configuration
pt: Exportar configuração

en: Administration pages
pt: Páginas de administração

en: The comment body.
pt: O corpo do comentário.

en: The comment ID.
pt: ID do comentário.

en: Add link
pt: Adicionar ligação

en: View comments
pt: Ver comentários

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
pt: %name: este campo não pode conter mais do que @count valores.

en: Vertical Tabs
pt: Separadores verticais

en: By @name on @date
pt: Por @name em @date

en: By @name
pt: Por @name

en: Not in menu
pt: Não presente no menu

en: Alias: @alias
pt: Caminho alternativo: @alias

en: No alias
pt: Nenhum caminho alternativo

en: Source language
pt: Idioma fonte

en: Initializing.
pt: A iniciar

en: An error has occurred.
pt: Ocorreu um erro.

en: 0 sec
pt: 0 segundos

en: Filter log messages
pt: FIltrar mensagens no registo

en: You must select something to filter by.
pt: É obrigatório selecionar algo para filtrar.

en: New revision
pt: Nova revisão

en: Callback
pt: Chamada de retorno

en: Add comment link
pt: Adicionar ligação para o comentário

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Inserted
pt: Inserido

en: Current date
pt: Data atual

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: Case in path
pt: Caso em caminho

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Transformar espaços em traços na URL

en: exposed
pt: expostos

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser exibido como uma ligação para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do sítio do autor do comentário. Pode ser exibido como uma ligação. Será vazio se o autor é um utilizador registado.

en: Post date
pt: Data de entrada

en: Node link
pt: Ligação do nó

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de utilizador do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID ascendente

en: Last comment time
pt: Hora do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de quando o último comentário foi publicado.

en: Last comment author
pt: Autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor do último comentário publicado.

en: Comment count
pt: Número de comentários

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização/último comentário

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no nó.

en: Comment status
pt: Estado do comentário

en: User posted or commented
pt: Utilizador escreveu ou comentou

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir o comentário como RSS.

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Fornecer uma ligação simples para a página de contato do utilizador.

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano e mês de atualização

en: Updated year
pt: Ano de atualização

en: Updated month
pt: Mês de atualização

en: Updated day
pt: Dia de atualização

en: Updated week
pt: Semana de atualização

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Fornecer uma ligação simples para reverter para a revisão.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Has new content
pt: Tem novo conteúdo

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: A pontuação do item de pesquisa. Isto não irá ser usado se o filtro de pesquisa não estiver presente.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Ficheiros mantidos pelo Drupal e vários módulos.

en: No user
pt: Sem utilizador

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar ligação estilo-resumo

en: Link this field to new comments
pt: Criar ligação deste campo para novos comentários

en: contact
pt: contactar

en: Contact %user
pt: Contacto %user

en: Check for new comments as well
pt: Verifique também se há novos comentários

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar critério de ordenação

en: On empty input
pt: Em caso de dados de entrada vazios

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Pesquise qualquer uma das duas condições com maiúscula <strong>OU </strong>. Por exemplo, <strong>gatos OU cachorros</strong>.

en: Display score
pt: Mostrar pontuação

en: Link this field to download the file
pt: Ligar este campo para descarregar o ficheiro

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Language settings
pt: Definições de idioma

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
pt: Tentativa de executar o <em>cron</em> quando este já se encontra em execução.

en: Cron run completed.
pt: Execução finalizada do <em>cron</em>.

en: Allow multiple values
pt: Permitir vários valores

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O comprimento máximo do campo em caracteres.

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Module dependencies
pt: Dependências do módulo

en: Update translations
pt: Atualizar traduções

en: Language name
pt: Nome do idioma

en: Edit language
pt: Editar idioma

en: The content type %name has been updated.
pt: O tipo de conteúdo %name foi atualizado.

en: The content type %name has been added.
pt: O tipo de conteúdo %name foi adicionado.

en: Contact form
pt: Formulário de contacto

en: Block Content
pt: Conteúdo do Bloco

en: Requirements problem
pt: Problema de requisitos

en: Database configuration
pt: Configuração da base de dados

en: Select an installation profile
pt: Selecione um perfil de instalação

en: Choose language
pt: Escolha o idioma

en: No profiles available
pt: Não estão disponíveis quaisquer perfis

en: Drupal already installed
pt: O Drupal já está instalado

en: Installing @drupal
pt: Instalando @drupal

en: The installation has encountered an error.
pt: A instalação encontrou um erro.

en: Configure site
pt: Configurar o sítio

en: Choose profile
pt: Escolha o perfil

en: Verify requirements
pt: Verificar requisitos

en: Set up database
pt: Configurar base de dados

en: Set up translations
pt: Configurar traduções

en: Install site
pt: Instalar o sítio

en: Finish translations
pt: Concluir traduções

en: Update notifications
pt: Atualizar notificações

en: Check for updates automatically
pt: Procurar por atualizações automaticamente

en: Right to left
pt: Direita para a esquerda

en: Left to right
pt: Esquerda para a direita

en: Add custom language
pt: Adicionar idioma personalizado

en: Save language
pt: Guardar idioma

en: Direction that text in this language is presented.
pt: Direção do texto em que este idioma é apresentado.

en: String contains
pt: A expressão contém

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
pt: Deixe em branco para mostrar todas as frases. A pesquisa diferencia entre maiúsculas e minúsculas.

en: Search in
pt: Pesquisar em

en: Both translated and untranslated strings
pt: Todas as expressões

en: Only translated strings
pt: Apenas expressões traduzidas

en: Only untranslated strings
pt: Apenas expressões não traduzidas

en: Languages not yet added
pt: Idiomas não adicionados

en: The language %language has been created.
pt: O idioma %language foi criado.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
pt: A expressão enviada contém HTML não autorizado: %string

en: Importing interface translations
pt: A importar traduções da interface

en: Error importing interface translations
pt: Erro na importação das traduções da interface

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
pt: Foi tentada a submissão de uma expressão traduzida com HTML não autorizado: %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
pt: Atualizado o ficheiro de tradução JavaScript para o idioma %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
pt: Criado ficheiro de tradução JavaScript para o idioma %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
pt: Ocorreu um erro durante a criação do ficheiro de tradução JavaScript para o idioma %language.

en: No blocks in this region
pt: Sem blocos nesta região

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
pt: O bloco %info foi atribuído a uma região inválida (%region) e foi desactivado.

en: Delete the selected comments
pt: Eliminar os comentários selecionados

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
pt: Exemplo: "comentários ao sítio" ou "pedido de informação"

en: Personal contact form
pt: Formulário de contacto pessoal

en: View events that have recently been logged.
pt: Exibir eventos registados recentemente.

en: Top 'page not found' errors
pt: Top de erros de 'página não encontrada'

en: View 'page not found' errors (404s).
pt: Visualizar erros 'página não encontrada' (404).

en: Top 'access denied' errors
pt: Top de erros 'acesso negado'

en: View 'access denied' errors (403s).
pt: Visualizar erros 'acesso negado' (403).

en: No roles may use this format
pt: Nenhum grupo de utilizadores pode utilizar este formato

en: Allowed HTML tags: @tags
pt: Etiquetas de HTML permitidas: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
pt: Âncoras são usadas para criar ligações para outras páginas.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
pt: Por omissão, as etiquetas de mudança de linha são adicionadas automaticamente, portanto utilize esta etiqueta para adicionar linhas extra. O uso desta etiqueta é diferente porque não é usada com um par abrir/fechar como todas as outras. Use uma " /" extra dentro da etiqueta para manter a compatibilidade XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
pt: Texto com <br />mudança de linha

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
pt: Por omissão, as etiquetas de parágrafo são automaticamente inseridas, portanto utilize esta etiqueta para adicionar parágrafos adicionais.

en: Paragraph one.
pt: Primeiro parágrafo.

en: Paragraph two.
pt: Segundo parágrafo.

en: Emphasized
pt: Enfatizado

en: Cited
pt: Citado

en: Coded text used to show programming source code
pt: Texto usado para exibir código de programação

en: Coded
pt: Codificado

en: Bolded
pt: Colocado em Negrito

en: Italicized
pt: Colocado em Itálico

en: Superscripted
pt: Super-escrito

en: <sup>Super</sup>scripted
pt: <sup>Super</sup>escrito

en: Subscripted
pt: Sub-escrito

en: <sub>Sub</sub>scripted
pt: <sub>Sub</sub>escrito

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
pt: <abbr title="Abreviação">Abrev.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
pt: <acronym title="Acrónimo de Três Letras">ATL</acronym>

en: Block quoted
pt: Citado em bloco

en: Quoted inline
pt: Citado na mesma linha

en: Table header
pt: Cabeçalho de tabela

en: Table cell
pt: Célula de tabela

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
pt: Lista ordenada - use o &lt;li&gt; para iniciar cada item da lista

en: First item
pt: Primeiro item

en: Second item
pt: Segundo item

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
pt: Lista não ordenada - use o &lt;li&gt; para iniciar cada item da lista

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
pt: Listas de definição são semelhantes a outras listas de HTML. &lt;dl&gt; inicia a lista de definição, &lt;dt&gt; inicia a definição do termo e &lt;dd&gt; inicia a definição da descrição.

en: First term
pt: Primeiro termo

en: First definition
pt: Primeira definição

en: Second term
pt: Segundo termo

en: Second definition
pt: Segunda definição

en: Subtitle three
pt: Terceiro subtítulo

en: Subtitle four
pt: Quarto subtítulo

en: Subtitle five
pt: Quinto subtítulo

en: Subtitle six
pt: Sexto subtítulo

en: Tag Description
pt: Descrição da etiqueta

en: You Type
pt: Você Introduz

en: You Get
pt: Você Obtém

en: No help provided for tag %tag.
pt: Não existe ajuda para a etiqueta %tag.

en: Ampersand
pt: "e" comercial

en: Quotation mark
pt: Aspas

en: Character Description
pt: Descrição do Caracter

en: Lines and paragraphs break automatically.
pt: As linhas e os parágrafos quebram automaticamente.

en: Compose tips
pt: Sugestões para composição

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
pt: Esta página exporta as expressões traduzidas utilizadas pelo teu sítio. O ficheiro exportado pode estar no formato <em>Gettext Portable Object</em> (<em>.po</em>), que inclui tanto a expressão original como a tradução (utilizado para partilhar traduções com outras pessoas), ou em <em>Gettext Portable Object Template</em> (<em>.pot</em>), que inclui apenas as expressões originais (utilizado para criar novas traduções com um editor de traduções <em>Gettext</em>).

en: Submission form settings
pt: Configurações do formulário de submissão

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O nome de sistema pode conter apenas letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: Added content type %name.
pt: Adicionado o tipo de conteúdo %name.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
pt: Tem a certeza que pretende reconstruir as permissões de acesso aos conteúdos do sítio?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
pt: Esta ação reconstrói todas as permissões sobre os conteúdos do sítio e pode ser um processo longo. Esta ação não pode ser revertida.

en: language
pt: idioma

en: An error occurred and processing did not complete.
pt: Ocorreu um erro e o processamento não foi concluído.

en: Copy of the revision from %date.
pt: Cópia da revisão da data %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
pt: A revisão datada de %revision-date do/a @type %title foi removida.

en: @type: reverted %title revision %revision.
pt: @type: a revisão %revision de %title foi revertida.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
pt: É necessário reconstruir as permissões de acesso aos conteúdos.

en: Rebuilding content access permissions
pt: A reconstruir as permissões de acesso aos conteúdos

en: Content permissions have been rebuilt.
pt: As permissões dos conteúdos foram reconstruídas.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
pt: As permissões de acesso aos conteúdos foram reconstruídas correctamente.

en: Add content type
pt: Adicionar tipo de conteúdo

en: Revert to earlier revision
pt: Reverter para uma revisão anterior

en: Delete earlier revision
pt: Eliminar revisão anterior

en: The alias %alias is already in use in this language.
pt: O URL alternativo %alias já existe neste idioma.

en: The alias has been saved.
pt: O URL alternativo foi guardado.

en: Filter aliases
pt: Filtrar caminhos alternativos

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
pt: Introduza o caminho para o qual deseja criar o novo URL alternativo, seguido pelo nome.

en: URL aliases
pt: URLs alternativos

en: Add alias
pt: Adicionar caminho alternativo

en: Number of items to index per cron run
pt: Número de itens a indexar por cada execução do cron

en: Indexing settings
pt: Opções de indexação

en: Minimum word length to index
pt: Tamanho mínimo das palavras que serão indexadas

en: Simple CJK handling
pt: Manuseamento simples de CJK

en: Top search phrases
pt: Termos de pesquisa de maior ocorrência

en: View most popular search phrases.
pt: Ver os termos de pesquisa mais populares.

en: User pictures in posts
pt: Retratos dos utilizadores nos artigos

en: User pictures in comments
pt: Retratos dos utilizadores nos comentários

en: Shortcut icon
pt: Ícone de atalho

en: Upload logo image
pt: Carregar imagem do logótipo

en: Shortcut icon settings
pt: Definições do ícone de atalho

en: Image toolkit
pt: Ferramentas de imagem

en: Date and time
pt: Data e hora

en: The directory %directory is not writable.
pt: Não é possível escrever no diretório %directory.

en: Translation settings
pt: Definições de tradução

en: This translation needs to be updated
pt: Esta tradução necessita de ser actualizada

en: Last checked: @time ago
pt: Verificado pela última vez: @time atrás

en: Last checked: never
pt: Verificado pela última vez: nunca

en: Language list
pt: Lista de idiomas

en: File extension
pt: Extensão do ficheiro

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pt: O título é usado como uma mensagem quando o utilizador passa com o rato sobre a imagem.

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Bar with progress meter
pt: Barra com indicador de progresso

en: Throbber
pt: Indicador de atividade

en: The file upload failed. %upload
pt: O carregamento do ficheiro falho. %upload

en: URL to file
pt: URL para o ficheiro

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. O ficheiro enviado provavelmente excedeu o tamanho máximo do ficheiro (@size) que este servidor suporta.

en: Starting upload...
pt: Iniciando o carregamento...

en: Uploading... (@current of @total)
pt: A carregar... (@current de @total)

en: Upload progress
pt: Progresso do carregamento

en: Number field
pt: Campo de número

en: Styles
pt: Estilos

en: The size of the file in bytes.
pt: O tamanho do ficheiro em bytes.

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Emergency
pt: Emergência

en: Optional features
pt: Funcionalidades opcionais

en: Alert
pt: Alerta

en: Critical
pt: Crítico

en: Top center
pt: Centro superior

en: Bottom center
pt: Centro inferior

en: Content Translation
pt: Tradução de Conteúdo

en: Content type name
pt: Nome do tipo de conteúdo

en: Taxonomy Term
pt: Termo da taxonomia

en: Author name
pt: Nome do autor

en: @field_name (Locked)
pt: @field_name (Trancado)

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pt: O campo %field está trancado e não pode ser editado.

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: Field formatter
pt: Formatador de campo

en: Regional settings
pt: Configurações regionais

en: Content moderation
pt: Moderação de conteúdo

en: Unsigned
pt: Não assinado

en: Rotate
pt: Rodar

en: Relative date
pt: Data relativa

en: Show links
pt: Mostrar ligações

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Definitions
pt: Definições

en: Database is encoded in UTF-8
pt: A base de dados está codificada em UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
pt: Drupal não conseguiu determinar se a codificação da base de dados está configurada para UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
pt: O PostgreSQL inicializou-se a si próprio.

en: Default values
pt: Valores predefinidos

en: Node status
pt: O estado do nó

en: Edit style
pt: Editar estilo

en: Moderation state
pt: Estado de moderação

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do utilizador que publicou o comentário. Será vazio se o autor é um utilizador registado.

en: Language select
pt: Seleção de idioma

en: Site email address
pt: Endereço de email do sítio

en: Dependencies
pt: Dependências

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
pt: Ocorreu um erro enquanto se processava %error_operation com os argumentos: @arguments

en: No revision
pt: Nenhuma revisão

en: Requires a title
pt: Requer um título

en: Entities
pt: Entidades

en: Private files
pt: Ficheiros privados

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: Choose a block
pt: Escolha um bloco

en: The unique ID of the comment.
pt: ID único do comentário.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
pt: O endereço de IP do computador de onde foi colocado o comentário.

en: The email address left by the comment author.
pt: O endereço de email indicado pelo autor do comentário.

en: The home page URL left by the comment author.
pt: O URL da página indicada pelo autor do comentário.

en: The formatted content of the comment itself.
pt: O conteúdo formatado do próprio comentário.

en: The URL of the comment.
pt: O URL do comentário.

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: The URL of the comment's edit page.
pt: O URL da página de edição do comentário.

en: The date the comment was posted.
pt: A data em que o comentário foi colocado.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
pt: O pai do comentário, se a lista hierárquica de comentários estiver activa.

en: New comment count
pt: Número de novos comentários

en: The unique ID of the node's latest revision.
pt: O ID único da última revisão do nó.

en: The human-readable name of the node type.
pt: O nome legível do tipo de conteúdo.

en: The URL of the node.
pt: O URL do nó.

en: The URL of the node's edit page.
pt: O URL da página para edição do nó.

en: Date changed
pt: Data da alteração

en: The date the node was most recently updated.
pt: A data em que o nó foi recentemente atualizado.

en: The unique ID of the uploaded file.
pt: O ID único do ficheiro carregado.

en: The name of the file on disk.
pt: O nome do ficheiro no armazenamento.

en: The web-accessible URL for the file.
pt: O URL para o ficheiro acessível pela web

en: The date the file was most recently changed.
pt: A data em que o ficheiro foi alterado mais recentemente.

en: The user who originally uploaded the file.
pt: O utilizador que originalmente enviou o arquivo.

en: Sender name
pt: Nome do remetente

en: Sender email
pt: Email do remetente

en: Content Moderation
pt: Moderação de Conteúdo

en: You are not allowed to access this page.
pt: Não está autorizado(a) a aceder a esta página.

en: Authorize file system changes
pt: Autorizar alterações ao sistema de ficheiros

en: It appears you have reached this page in error.
pt: Parece que chegou a esta página por engano.

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
pt: No seu ficheiro %settings_file configurou @drupal para usar um servidor %driver, contudo a sua instalação PHP atualmente não suporta este tipo de base de dados.

en: Congratulations, you installed @drupal!
pt: Parabéns, instalou o @drupal!

en: Settings file
pt: Ficheiro de definições

en: Site maintenance account
pt: Conta de manutenção do sítio

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
pt: Incapaz de continuar, indisponibilidade de métodos de transferência de ficheiros

en: To continue, provide your server connection details
pt: Para continuar introduza a informação de ligação do seu servidor

en: Connection method
pt: Método de ligação

en: Enter connection settings
pt: Introduza as definições de ligação

en: @backend connection settings
pt: @backend definições de ligação

en: Change connection type
pt: Alterar tipo de ligação

en: Site under maintenance
pt: Sítio em manutenção

en: Completed @current of @total.
pt: Concluído @current de @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
pt: Falha ao executar as tarefas na base de dados do servidor. A tarefa %task não foi encontrada.

en: Required modules
pt: Módulos necessários

en: Required modules not found.
pt: Os módulos necessários não foram encontrados.

en: %module module uninstalled.
pt: Módulo %module desinstalado.

en: No strings available.
pt: Não existem expressões disponíveis.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
pt: O ficheiro JavaScript de tradução %file foi perdido.

en: Operating in maintenance mode.
pt: Operação em modo de manutenção.

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
pt: Não foi possível criar %directory devido ao seguinte: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
pt: Ocorreu um erro HTTP no Ajax.

en: HTTP Result Code: !status
pt: Código de Resultado HTTP: !status

en: StatusText: !statusText
pt: Texto de Estado: !statusText

en: ResponseText: !responseText
pt: Texto de Resposta: !responseText

en: Controlling visibility
pt: Controlando a visibilidade

en: Demonstrate block regions (@theme)
pt: Indicar as regiões dos blocos (@theme)

en: Administer blocks
pt: Administrar blocos

en: Restricted to certain pages
pt: Restringido a determinadas páginas

en: The block cannot be placed in this region.
pt: O bloco não pode ser colocado nesta região

en: Select one or more comments to perform the update on.
pt: Selecione um ou mais comentários a atualizar.

en: Deleted comment @cid and its replies.
pt: Eliminar o comentário @cid e respetivas respostas.

en: Comment approved.
pt: Comentário aprovado.

en: Tokens for comments posted on the site.
pt: Token para comentários colocados no sítio.

en: Unapproved comments (@count)
pt: Comentários por aprovar (@count)

en: Administer comments and comment settings
pt: Administrar comentários e definições de comentários

en: Edit own comments
pt: Editar os próprios comentários

en: Threading
pt: Listagem hierárquica

en: Show comment replies in a threaded list.
pt: Apresentar respostas aos comentários numa lista hierárquica.

en: Allow comment title
pt: Permitir título de comentário

en: Show reply form on the same page as comments
pt: Mostrar formulário de resposta na mesma página dos comentários

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
pt: Utilizadores com permissões de "publicação de comentários" podem publicar comentários.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
pt: Os utilizadores não podem publicar comentários, mas os comentários existentes serão mostrados.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
pt: O teu comentário foi colocado em fila de espera para revisão por um dos administradores do sítio e será publicado após aprovação.

en: Your comment has been posted.
pt: O seu comentário foi publicado.

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
pt: Listar e editar comentários do sítio e a lista de aprovação de comentários.

en: Unapproved comments
pt: Comentários não aprovados

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
pt: Não pode enviar mais de %limit mensagens em @interval. Tente novamente mais tarde.

en: Contact @username
pt: Contactar @username

en: Administer contact forms and contact form settings
pt: Administrar formulários e definições de contactos

en: Use the site-wide contact form
pt: Utilizar o formulário de contacto global do sítio

en: Use users' personal contact forms
pt: Utilizar o formulário de contacto do utilizador

en: Changing this setting will not affect existing users.
pt: Alterar esta definição não vai afectar os utilizadores já existentes.

en: Displaying contextual links
pt: Mostrar ligações contextuais

en: Use contextual links
pt: Usar ligações contextuais

en: Database log cleared.
pt: Relatório da Base de dados limpo.

en: Monitoring your site
pt: Monitorizando o teu sítio

en: Debugging site problems
pt: Depuração de problemas do sítio

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
pt: Etiquetas de HTML permitidas em etiquetas: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
pt: O valor deste campo está a ser determinado pela função %function e não pode ser alterado.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
pt: Lista de valores permitida: cada chave tem que ser um número inteiro ou decimal.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
pt: Lista de valores permitidos: cada chave deve ser uma sequência no máximo de 255 caracteres.

en: Allowed values list: keys must be integers.
pt: Lista de valores permitidos: as chaves devem ser números inteiros.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
pt: O valor mínimo que devia ser permitido neste campo.
    Deixar vazio para não ter mínimo.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
pt: O limite máximo permitido para este campo.
    Deixe em branco para sem limite.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
pt: Defina o texto que deva ser o prefixo ao valor, como por exemplo '$' ou '&euro; '. Deixe em branco para nenhum. Separe o valor singular e plural com um 'pipe' ('euro|euros').

en: Edit field settings.
pt: Editar configurações do campo.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
pt: Falha na tentativa de atualização do campo %label: %message.

en: Required field
pt: Campo necessário

en: The default value for this field, used when creating new content.
pt: O valor predefinido para este campo, a usar quando se criarem novos conteúdos.

en: Saved %label configuration.
pt: Guardar configuração de %label.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
pt: Esta lista mostra todos os campos actualmente em uso para uma consulta mais fácil.

en: Field list
pt: Lista de campos

en: Manage display
pt: Gerir exibição

en: Field UI
pt: Campo UI

en: Enable <em>Display</em> field
pt: Ativar campo <em>Exibição</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
pt: A opção de exibição permite aos utilizadores definir se um ficheiro deve ser mostrado quando estiverem a ver o conteúdo.

en: Files displayed by default
pt: Ficheiros mostrados por omissão.

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
pt: Esta definição só tem efeito se a opção de exibição estiver ativada.

en: Upload destination
pt: destino dos ficheiros a carregar

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
pt: Selecione onde os ficheiros finais deverão ser armazenados. O armazenamento de ficheiros privados provoca uma sobrecarga significativamente maior do que ficheiros públicos, mas permite restrições de acesso a ficheiros neste campo.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
pt: Subdiretório opcional dentro da diretório de destino de carregamento, onde os ficheiros serão armazenados. Não inclua barras nem no início nem no fim do caminho.

en: Enable <em>Description</em> field
pt: Ativar o campo <em>Descrição</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
pt: O campo descrição permite aos utilizadores introduzir uma descrição sobre o ficheiro carregado.

en: Generic file
pt: Ficheiro genérico

en: Table of files
pt: Tabela de ficheiros

en: Add a new file
pt: Adicionar um novo ficheiro

en: Include file in display
pt: Incluir ficheiro na exibição

en: The description may be used as the label of the link to the file.
pt: A descrição pode ser usada como etiqueta da ligação para o ficheiro.

en: All roles may use this format
pt: Todos os grupos de utilizador podem usar este formato

en: The text format ordering has been saved.
pt: A ordenação de formatos de texto foi gravada.

en: Add text format
pt: Adicionar formato de texto

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
pt: Todos os grupos de utilizador precisam de estar ativos para este formato e tal não pode ser alterado.

en: Filter processing order
pt: Ordem de processamento dos filtros

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
pt: Os nomes dos formatos de texto devem ser únicos. Um formato com o nome de %name já existe.

en: Added text format %format.
pt: Adicionar formato de texto %format.

en: The text format %format has been updated.
pt: O formato de texto %format foi atualizado.

en: Text formats
pt: Formatos de texto

en: Choosing a text format
pt: Escolhendo um formato de texto

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
pt: Aviso: Esta permissão pode ter implicações de segurança dependendo de como o formato de texto está configurado.

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
pt: Converter quebras de página para HTML (ex: <code>&lt;br&gt;</code> e <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
pt: Converter URLs em ligações

en: Correct faulty and chopped off HTML
pt: Corrigir HTML defeituoso e cortado

en: Display any HTML as plain text
pt: Mostrar qualquer HTML como texto simples

en: Display basic HTML help in long filter tips
pt: Mostrar ajuda básica de HTML em sugestões de filtro longas

en: Add rel="nofollow" to all links
pt: Adicionar rel="nofollow" a todas as ligações

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
pt: Este sítio permite conteúdos HTML. Se é verdade que aprender todo o HTML pode ser difícil, aprender a usar um pequeno número de etiquetas HTML básicas é muito fácil. Esta tabela dá exemplos de cada etiqueta que está ativa no sítio.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
pt: A maior parte dos caracteres pouco usuais podem ser introduzidos directamente sem quaisquer problemas.

en: No HTML tags allowed.
pt: Não são permitidas etiquetas de HTML.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
pt: Segue estes passos para configurar e iniciar a utilização do teu sítio.

en: Providing a help reference
pt: Fornecendo ajuda

en: Image style name
pt: Nome do estilo de imagem

en: Select a new effect
pt: Selecione um novo efeito

en: Select an effect to add.
pt: Selecione um efeito a adicionar.

en: The image effect was successfully applied.
pt: O efeito de imagem foi aplicado com sucesso.

en: Style name
pt: Nome do estilo

en: Create new style
pt: Criar novo estilo

en: Style %name was created.
pt: Estilo %name foi criado

en: Replacement style
pt: Estilo de substituição

en: Optionally select a style before deleting %style
pt: Opcionalmente seleccione um estilo antes de eliminar o estilo %style

en: Update effect
pt: Actualizar efeito

en: Add effect
pt: adicionar efeito

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o efeito @effect do estilo %style?

en: The image effect %name has been deleted.
pt: O efeito de imagem %name foi eliminado.

en: Width and height can not both be blank.
pt: A largura e altura não podem ficar em branco em simultâneo.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
pt: A secção da imagem que irá permanecer após o corte

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
pt: A cor de fundo para usar nas áreas expostas da imagem. Utilize cores hexadecimais em formato Internet (#FFFFFF para branco, #000000 para preto). Deixe em branco para transparência em imagens que suportem esta opção.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
pt: Não existem atualmente efeitos para este estilo. Adicione um selecionando uma opção abaixo.

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
pt: Alterar a dimensão irá alterar as dimensões da imagem para uma dimensão específica. Esta acção poderá distorcer a proporção das imagens de uma forma significativa.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
pt: O dimensionamento mantém a proporção da imagem original. Se apenas uma dimensão for indicada, a outra dimensão será calculada.

en: Scale and crop
pt: Dimensionar e recortar

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
pt: Dimensionar e recortar ira manter as proporções da imagem original e posteriormente recortar a dimensão mais larga. Esta função é mais útil para criar miniaturas perfeitamente quadradas sem distorcer a imagem.

en: Desaturate
pt: Reduzir saturação

en: Desaturate converts an image to grayscale.
pt: A redução de saturação converte a imagem para tons de cinzento.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
pt: Rodar uma imagem pode aumentar as dimensões de uma imagem por forma a que esta mantenha a mesma dimensão diagonal.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
pt: Falha no redimensionamento da imagem, usando o %toolkit toolkit em %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
pt: Falha na alteração da escala da imagem, usando o %toolkit toolkit em %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
pt: Falha no recorte de imagem, usando o %toolkit toolkit em %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
pt: Falha na alteração da escala e recorte da imagem, usando o %toolkit toolkit em %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
pt: Falha na redução da saturação da imagem, usando o %toolkit toolkit em %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
pt: Falha na rotação da imagem, usando o %toolkit toolkit em %path (%mimetype, %dimensions)

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
pt: Se nenhuma imagem for carregada esta imagem irá ser exibida.

en: Enable <em>Alt</em> field
pt: Ativar campo <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
pt: Ativar campo <em>Title</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
pt: O atributo <em>title</em> é utilizado como uma mensagem quando o rato passa sobre a imagem.

en: Preview image style
pt: Pré-visualizar o estilo de imagem

en: no preview
pt: não existe pré-visualização

en: The preview image will be shown while editing the content.
pt: A pré-visualização ira ser mostrada quando estiver a editar conteúdos.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
pt: Os estilos de imagem providenciam tamanhos "thumbnail" através do redimensionamento e corte das imagens, mas podem também adicionar vários efeitos antes da imagem ser exibida. Quando uma imagem é exibida com um estilo, um novo ficheiro é criado e o original mantém-se intacto.

en: Administer image styles
pt: Administrar estilos de imagens

en: No defined styles
pt: Estilos não definidos

en: Error generating image.
pt: Erro ao gerar a imagem.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
pt: Não foi possível gerar a imagem proveniente da localizada em %path.

en: Failed to create style directory: %directory
pt: Falha ao criar o directório de estilo: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
pt: O ficheiro de imagem armazenado em cache %destination já existe. Poderá existir um problema com as suas permissões de reescrita.

en: Image styles
pt: Estilos de Imagens

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
pt: Configura estilos que podem ser usados para redimensionar ou ajudar imagens que estejam a ser exibidas.

en: Edit image effect
pt: Editar efeito de imagem

en: Delete image effect
pt: Eliminar um efeito de imagem

en: Add image effect
pt: Adicionar um efeito de imagem.

en: Detection method
pt: Método de deteção

en: Part of the URL that determines language
pt: Parte do URL que determina o idioma

en: Request/session parameter
pt: Parâmetro de sessão/pedido

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
pt: Nome do parâmetro de pedido/sessão utilizado para determinar o idioma desejado.

en: Filter translatable strings
pt: Filtrar expressões traduzíveis

en: Date type
pt: Tipo de data

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
pt: Determinar o idioma de um parâmetro de pedido/sessão. Exemplo: "http://exemplo.com?idioma=de" altera o idioma para Alemão com base na utilização de "de" dentro do parâmetro "idioma".

en: Administer languages
pt: Administrar idiomas

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
pt: Ordem dos métodos de deteção de idioma para o conteúdo. Se uma versão de conteúdo está disponível no idioma detetado, ele será exibido.

en: Language switcher (@type)
pt: Alteração de idioma (@type)

en: Detection and selection
pt: Deteção e seleção

en: URL language detection configuration
pt: Configuração do URL de detecção de idioma

en: Session language detection configuration
pt: Configuração da sessão de detecção de idioma

[ctx: Long month name]
en: January
pt: Janeiro

[ctx: Long month name]
en: February
pt: Fevereiro

[ctx: Long month name]
en: March
pt: Março

[ctx: Long month name]
en: April
pt: Abril

[ctx: Long month name]
en: May
pt: Maio

[ctx: Long month name]
en: June
pt: Junho

[ctx: Long month name]
en: July
pt: Julho

[ctx: Long month name]
en: August
pt: Agosto

[ctx: Long month name]
en: September
pt: Setembro

[ctx: Long month name]
en: October
pt: Outubro

[ctx: Long month name]
en: November
pt: Novembro

[ctx: Long month name]
en: December
pt: Dezembro

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
pt: As ligações de menu que não estão ativas não serão listadas em qualquer menu.

en: Show as expanded
pt: Mostrar como expandido

en: Parent link
pt: Ligação pai

en: The menu link %title has been deleted.
pt: A ligação de menu %title foi apagada.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
pt: Tem a certeza que deseja redefinir a ligação %item aos seus valores predefinidos?

en: The menu link was reset to its default settings.
pt: A ligação do menu foi redefinida para as configurações predefinidas.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
pt: Menu %title apagado assim como todas as suas ligações.

en: Managing menus
pt: Gerir menus

en: Displaying menus
pt: Resultados de menus

en: Provide a menu link
pt: Fornecer uma ligação do menu

en: Available menus
pt: Menus disponíveis

en: Edit menu link
pt: Editar as ligações do menu

en: Reset menu link
pt: Reiniciar ligações do menu

en: Delete menu link
pt: Excluir ligações do menu

en: Preview before submitting
pt: Visualizar antes da apresentação

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
pt: Este texto será exibido na parte superior da página ao criar ou editar este tipo de conteúdo.

en: Author username and publish date will be displayed.
pt: Autor nome de utilizador e data de publicação são exibidas.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
pt: Inválido o nome de máquina legível. Digite um nome diferente de %invalid.

en: Promote selected content to front page
pt: Promover conteúdo selecionado para a página principal

en: Demote selected content from front page
pt: Despromover conteúdo selecionado da página principal

en: Make selected content sticky
pt: Tornar os conteúdos selecionados destacados

en: Make selected content not sticky
pt: Tornar os conteúdos selecionados não destacados

en: <em>Edit @type</em> @title
pt: <em>Editar @type</em> @title

en: Revision log message
pt: Mensagem de registo da revisão

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
pt: Tokens relacionados com conteúdos individuais ou nós.

en: The unique ID of the content item, or "node".
pt: O ID único do item de conteúdo ou "nó ".

en: The main body text of the node.
pt: O nome do corpo de texto do nó.

en: The summary of the node's main body text.
pt: O resumo do corpo de texto do nó.

en: Creating content
pt: Criando conteúdo

en: Creating custom content types
pt: Criando tipos de conteúdo personalizados

en: Administering content
pt: Administrando conteúdos

en: Creating revisions
pt: Criando revisões

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
pt: O módulo Node também permite que crie múltiplas versões de qualquer conteúdo e reverta os conteúdos para versões anteriores usando as definições de <em>informações de revisão</em>.

en: User permissions
pt: Permissões do utilizador

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
pt: Tipos de conteúdo individuais podem ter campos, comportamentos e permissões diferentes atribuídas.

en: Administer content types
pt: Administrar os tipos de conteúdo

en: Bypass content access control
pt: Saltar o controlo de acesso de conteúdo

en: View own unpublished content
pt: Ver o próprio conteúdo não publicado

en: Content is sticky at top of lists
pt: O conteúdo é destacado no topo da listas

en: Content is promoted to the front page
pt: O conteúdo é promovido para a página inicial

en: Node Access Permissions
pt: Permissões de acesso ao nó

en: Don't display post information
pt: Não mostrar a informação do artigo

en: Creating aliases
pt: Criando caminhos alternativos

en: Managing aliases
pt: Gerindo caminhos alternativos

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
pt: Um alias define um nome diferente para um endereço URL existente - por exemplo, o alias "sobre" para o endereço URL "node/1". Um endereço URL pode ter múltiplos alias.

en: Administer URL aliases
pt: Administrar URL alternativos

en: Create and edit URL aliases
pt: Criar e editar URL alternativos

en: Administer search
pt: Administrar pesquisa

en: Use search
pt: Usar pesquisa

en: Use advanced search
pt: Usar pesquisa avançada

en: Use the administration theme when editing or creating content
pt: Utilizar o tema de administração aquando da criação ou edição de conteúdos

en: User verification status in comments
pt: Verificação do estado do utilizador em comentários

en: The custom logo path is invalid.
pt: O caminho personalizado do logótipo é inválido.

en: Enter a valid IP address.
pt: Introduza um endereço IP válido.

en: The IP address %ip was deleted.
pt: O endereço IP %ip foi eliminado.

en: Deleted %ip
pt: %ip Eliminado

en: Tokens related to uploaded files.
pt: Tokens relacionados com o carregamento de ficheiros.

en: Public files
pt: Ficheiros públicos

en: Public local files served by the webserver.
pt: Ficheiros locais públicos servidos pelo servidor web.

en: Private local files served by Drupal.
pt: Ficheiros locais privados servidos pelo Drupal.

en: Temporary files
pt: Ficheiros temporários

en: Temporary local files for upload and previews.
pt: Ficheiros temporários locais para carregamento e pré visualização

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
pt: A sua senha não é gravada na base de dados e é apenas usada para estabelecer a comunicação.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
pt: A ligação será criada entre o seu servidor web e a máquina que aloja os ficheiros do servidor web. Na vasta maioria dos casos, essa vai ser a mesma máquina, e o "localhost" está correcto.

en: Delete IP address
pt: Eliminar endereço IP

en: Translating content
pt: Traduzindo o conteúdo

en: Contact forms
pt: Formulários de contacto

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Machine Name
pt: Nome de máquina

en: Author textfield
pt: Campo de texto do autor

en: Overview of fields on all entity types.
pt: Resumo dos campos em todos os tipos de entidade.

en: Collapse
pt: Expandir

en: Terminology
pt: Terminologia

en: Remove block
pt: Remover bloco

en: all languages
pt: todos os idiomas

en: %module module installed.
pt: Módulo %module instalado.

en: Administer text formats and filters
pt: Administrar formatos de texto e filtros

en: @type language detection
pt: Deteção de idioma @type

en: Use the detected interface language.
pt: Usar o idioma da interface detetado.

en: visible
pt: visível

en: Transitions
pt: Transições

en: The date the comment was most recently updated.
pt: A data em que o comentário foi recentemente actualizado.

en: Comment posted: %subject.
pt: Comentário colocado: %subject

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
pt: Este campo foi desactivado porque não possui permissões suficientes para o editar.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
pt: Veja, edite e apague toda a informação relativa a restrições de permissão.

en: The location of the file relative to Drupal root.
pt: A localização do ficheiro relativo à root do Drupal.

en: Translation update status
pt: Estado da atualização da tradução

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pt: O ficheiro selecionado %filename não pode ser carregado. Apenas ficheiros com as seguintes extensões são permitidos: %extensions.

en: %field cannot contain any markup.
pt: %field não pode conter markup.

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
pt: O prefixo das tabelas da base de dados que introduziu, %prefix, é inválido. O prefixo das tabelas pode apenas conter caracteres alfa-numéricos, pontos finais, ou traços inferiores.

en: Default settings file
pt: Ficheiro de configuração por omissão

en: The default settings file does not exist.
pt: O ficheiro de configurações predefinidas não existe.

en: Show row weights
pt: Mostrar coluna de pesos

en: Hide row weights
pt: Ocultar coluna de pesos

en: %name: the value may be no less than %min.
pt: %name: o valor não pode ser menor do que %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
pt: %name: o valor não pode ser maior do que %max.

en: Custom display settings
pt: Configurações de exibição personalizadas

en: Node module element
pt: Elemento do nó do módulo

en: Comment type
pt: Tipo de comentário

en: None (original image)
pt: Nenhuma (imagem original)

en: Reusable
pt: Reutilizável

en: Latest version
pt: Última versão

en: Edit translations
pt: Editar traduções

en: Search pages
pt: Páginas de pesquisa

en: Redirect path
pt: Caminho de redirecionamento

en: Unknown content type
pt: Tipo de conteúdo desconhecido

en: Never (manually)
pt: Nunca (manualmente)

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
pt: A ligação ao seu servidor de base de dados falhou. O servidor devolveu a seguinte mensagem: %error.<ul><li>O servidor de base de dados está em execução?</li><li>A base de dados existe, e inseriu o nome correcto da mesma?</li><li>Inseriu correctamente o nome de utilizador e a sua password para a base de dados?</li><li>Inseriu correctamente o nome do <em>host</em> da base de dados?</li></ul>

en: Exit block region demonstration
pt: Sair da demonstração de regiões de blocos.

en: Database log messages to keep
pt: Mensagens de registo da Base de Dados a manter

en: Recent log messages
pt: Mensagens de registo recentes

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
pt: Define uma expressão que deverá ser o sufixo ao valor, como ' m', ' kb/s'. Deixe em branco para nenhum. Separe valores singulares e plurais com uma barra vertical ('grama|gramas').

en: Thousand marker
pt: Separador de milhares

en: Display prefix and suffix.
pt: Mostrar prefixo e sufixo.

en: Display with prefix and suffix.
pt: Mostrar com prefixo e sufixo.

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: No field is displayed.
pt: Nenhum campo é mostrado.

en: No field is hidden.
pt: Nenhum campo está escondido.

en: Format settings:
pt: Definições de formato

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
pt: Formatos de texto são apresentados nas páginas de edição de conteúdos na ordem definida nesta página. O primeiro formato disponível para um utilizador será selecionado por predefinição.

en: Link image to
pt: Ligar imagem a

en: Image style: @style
pt: Estilo da imagem: @style

en: Linked to content
pt: Ligado ao contéudo

en: Linked to file
pt: Ligado ao ficheiro

en: Shown when hovering over the menu link.
pt: Exibido ao passar sobre a ligação do menu.

en: Run cron every
pt: Executar cron a cada

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Weight for @block block
pt: Peso do bloco @block

en: Region for @block block
pt: Região para o bloco @block

en: Post comments
pt: Colocar comentários

en: Skip comment approval
pt: Saltar a aprovação de comentários

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
pt: Tem a certeza que quer deactivar o formato de texto %format?

en: Disabled text format %format.
pt: Formato de texto %format foi desativado.

en: Text Formats
pt: Formatos de Texto

en: Disable text format
pt: Desativar formato de texto

en: Reference for usage, configuration, and modules.
pt: Referências de utilização e configuração de módulos.

en: Changed date
pt: Data alterada

en: Nothing
pt: Nada

en: Update @title
pt: Actualizar @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome de máquina único. Pode apenas conter letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
pt: O nome de máquina tem de conter caracteres únicos.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
pt: O nome de máquina tem de conter apenas letras minúsculas, números e hífens.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
pt: O nome de máquina já está em uso. Tem de ser único.

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Weight for row @number
pt: Peso da linha @number

en: Label display for @title
pt: Etiqueta de exibição para @title

en: Formatter for @title
pt: Formatador para @title

en: Parents for @title
pt: Parents para @title

en: Weight for new file
pt: Peso para o novo ficheiro

en: Choose a file
pt: Escolha um ficheiro

en: Weight for new effect
pt: Peso para novo efeito

en: Enable @title menu link
pt: Ativar ligação de menu @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
pt: Um nome único para construir a URL para o menu. Deverá conter apenas letras minúsculas, números e hífens.

en: URL fallback
pt: reserva URL

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
pt: Use um idioma já detetado para os URLs se não encontrar nenhum.

en: %type_name: Create new content
pt: %type_name: Criar novos conteúdos

en: %type_name: Edit own content
pt: %type_name: Editar o próprio conteúdo

en: %type_name: Edit any content
pt: %type_name: Editar qualquer conteúdo

en: %type_name: Delete own content
pt: %type_name: Eliminar o próprio conteúdo

en: %type_name: Delete any content
pt: %type_name: Eliminar qualquer conteúdo

en: The comment author's name.
pt: O nome do autor do comentário.

en: Next steps
pt: Próximos passos

en: @driver_name settings
pt: Definições para @driver_name

en: No fields are present yet.
pt: Os campos ainda não estão presentes.

[ctx: Font weight]
en: Strong
pt: Negrito

en: String settings
pt: Definições de expressão

en: Use field label instead of the "On value" as label
pt: Use o campo etiqueta em vez do "Contendo valor" como etiqueta

en: List (float)
pt: Lista (flutuar)

en: Allowed values list: invalid input.
pt: Lista de valores permitidos: entrada inválida.

en: The entity type.
pt: O tipo de entidade.

en: Center left
pt: Centrar à esquerda

en: Center right
pt: Centrar à direita

en: Date and time of when the comment was created.
pt: Data e hora de criação do comentário.

en: Date and time of when the comment was last updated.
pt: Data e hora de quando o comentário foi atualizado pela última vez.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
pt: Se o comentário está aprovado (ou ainda na fila de moderação)

en: Last comment CID
pt: CID do ultimo comentário

en: Last Comment
pt: Último comentário

en: The extension of the file.
pt: A extensão do ficheiro.

en: File Usage
pt: Utilização do ficheiro

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
pt: Um ficheiro que está associado a este nó, habitualmente porque está num campo neste nó.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
pt: Um utilizador que está associado a este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo do utilizador.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
pt: Um ficheiro que está associado a este utilizador, habitualmente porque está num campo no utilizador.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
pt: Um comentário que está associado a este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo do comentário.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
pt: Um ficheiro que está associado a este comentário, habitualmente porque está num campo do comentário.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
pt: Um termo de taxonomia que está associado com este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo no termo de taxonomia.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
pt: Um ficheiro que está associado a este termo de taxonomia, habitualmente porque está num campo do termo de taxonomia.

en: The module managing this file relationship.
pt: O módulo gerindo o relacionamento deste ficheiro.

en: The type of entity that is related to the file.
pt: O tipo de entidade que está relacionada com o ficheiro.

en: The number of times the file is used by this entity.
pt: O número de vezes que o ficheiro é usado por esta entidade.

en: Not specified
pt: Não especificado

en: Content access
pt: Acesso ao conteúdo

en: Sticky status
pt: Estado de destaque

en: Paste your configuration here
pt: Cole a sua configuração aqui

en: Import configuration
pt: Importar configuração

en: Content revisions
pt: Revisões de conteúdo

en: Recipient ID
pt: O ID do destinatário

en: Language selection
pt: Seleção de idioma

en: Delete all translations
pt: Eliminar todas as traduções

en: Default moderation state
pt: Estado de moderação predefinido

en: Logo settings
pt: Definições do logótipo

en: Display a summary
pt: Mostrar um sumário

[ctx: Sort order]
en: Numerical
pt: Numérico em contexto: Critério de ordenação

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
pt: Filtra conteúdo fora dos conteúdos não publicados se o utilizador atual o não puder ver.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
pt: Se o conteúdo é destacado. Para listar conteúdo destacado primeiro, definir como descendente.

en: User has a revision
pt: Utilizador tem uma revisão

en: All nodes where a certain user has a revision
pt: Todos os nós onde um dado utilizador tem uma revisão

en: Content revision is a history of changes to content.
pt: Revisão de conteúdo é um histórico de mudanças no conteúdo.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
pt: Fornece uma ligação simples para eliminar a revisão do conteúdo.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pt: Filtrar conteúdo por acesso a view. <strong>Não é necessário se estiver a utilizar o nó como base da tabela.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
pt: Mostrar um marcador se o conteúdo é novo ou atualizado.

en: Show only content that is new or updated.
pt: Mostrar apenas conteúdo que é novo ou atualizado.

en: Display the content with standard node view.
pt: Mostrar o conteúdo com uma visualização padrão do nó.

en: Content ID from URL
pt: ID do conteúdo a partir do URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
pt: Conteúdo que está associado com este ficheiro, habitualmente porque este ficheiro está num campo no conteúdo.

en: Enable to override this field's links.
pt: Possibilidade de contornar as ligações deste campo.

en: Link this field to the original piece of content
pt: Ligar este campo ao conteúdo original

en: tagged with
pt: etiquetado com

en: full posts
pt: entradas completas

en: titles
pt: títulos

en: titles (linked)
pt: títulos (ligados)

en: The comment UUID.
pt: UUID do comentário.

en: Field item
pt: Item do campo

en: Delete translation
pt: Eliminar tradução

en: Changes to the style have been saved.
pt: Mudanças ao estilo foram salvas.

en: User who uploaded
pt: Utilizador que carregou

en: @entity using @field
pt: @entity usando @field

en: The block could not be saved.
pt: O bloco não pôde ser salvo.

en: Language (fr, en, ...)
pt: Idioma (fr, en, ...)

en: Responsive image
pt: Imagem responsiva

en: Curaçao
pt: Curaçau

en: Réunion
pt: Reunião

en: Sint Maarten
pt: São Martinho

en: An autocomplete text field.
pt: Um campo de texto de "autocomplete".

en: Display the label of the referenced entities.
pt: Exibir a etiqueta das entidades referenciadas.

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Link label to the referenced entity
pt: Etiqueta da ligação para entidade referenciada

en: Link to the referenced entity
pt: Ligação para a entidade referenciada

en: Rendered as @mode
pt: Renderizado como @mode

en: Language types
pt: Tipos de idioma

en: Filter HTML
pt: Filtrar HTML

en: Date value
pt: Valor de data

en: Text of the auto-reply message.
pt: Texto da mensagem de resposta automática.

en: Entity reference
pt: Referência de entidade

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: Fields pending deletion
pt: Campos a aguardar eliminação

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
pt: Tem a certeza de que deseja eliminar a tradução do @language para %label?

en: Change handler
pt: Mudar o manipulador

en: Autocomplete (Tags style)
pt: Auto-completar (estilo Etiquetas)

en: Restrict images to this site
pt: Restringir imagens para apenas as deste sítio

en: banned IP addresses
pt: Endereços IP banidos

en: The IP address %ip has been banned.
pt: O endereço IP %ip foi banido.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
pt: O indicador de atividade não mostra o estado dos carregamentos mas ocupa menos espaço. A barra de progresso é útil para monitorizar o progresso em carregamentos de grande dimensão.

en: Provide a simple link to approve the comment.
pt: Fornece uma ligação simples para aprovar o comentário.

en: Author uid
pt: uid do autor

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
pt: Relacionar cada @entity com um @field definido para o ficheiro.

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
pt: Relacionar cada @entity com um @field definido para a imagem.

en: Logo path
pt: Caminho do logótipo

en: Apostrophe
pt: Apóstrofo

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data no formato CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
pt: Se necessita de mais campos que o uid adicione o comentário: relação autor

en: Last comment uid
pt: uid do último comentário

en: Block count
pt: Número de blocos

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
pt: A sua pesquisa utiliza demasiadas expressões AND/OR. Apenas os primeiros @count termos foram incluídos na pesquisa.

en: The selected selection handler is broken.
pt: O manipulador selecionado está danificado.

en: Fields to be included as contextual links.
pt: Campos a serem incluídos como ligações contextuais.

en: Include destination
pt: Incluir destino

en: Contextual Links
pt: Ligações contextuais

en: Display fields in a contextual links menu.
pt: Mostrar campos no menu de ligações contextuais.

en: Upload directory
pt: Diretoria para carregamentos

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
pt: Não foi possível guardar o ficheiro %file porque o envio não foi concluído.

en: Third party settings
pt: Definições de terceiros

en: Default translation
pt: Tradução predefinida

en: Export options
pt: Opções de exportação

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
pt: Um nome de sistema contendo apenas letras minúsculas, números e traços inferiores.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
pt: Se nenhuma imagem for carregada, esta imagem será exibida e substituirá a imagem padrão do campo.

en: No blocked IP addresses available.
pt: Sem endereços IP bloqueados.

en: blocks
pt: blocos

en: Comment Statistics
pt: Estatísticas dos comentários

en: Translation for @language
pt: Tradução para @language

en: Reduce
pt: Reduzir

en: Needs to be updated
pt: Necessita ser atualizado

en: Does not need to be updated
pt: Não necessita ser atualizado

en: Edit comment @subject
pt: Editar @subject do comentário

en: Provide a simple link to the revision.
pt: Fornecer uma ligação simples para a revisão.

en: The ID of the entity that is related to the file.
pt: O ID da entidade que está relacionada com o ficheiro.

en: The URL %url is not valid.
pt: O URL %url não é válido.

en: Revision user
pt: Utilizador da revisão

en: Unknown (@langcode)
pt: Desconhecido (@langcode)

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
pt: Não foi possível guardar o ficheiro %file porque este excede %maxsize, o tamanho máximo permitido para as transferências.

en: %name field is not in the right format.
pt: O campo %name não está no formato correto.

en: %name is not a valid number.
pt: %name não é um número válido.

en: %name must be a valid color.
pt: %name tem de ser uma cor válida.

en: Theme hook %hook not found.
pt: Gancho de tema %hook não encontrado.

en: Boolean value
pt: Valor booleano

en: The referenced entity
pt: A entidade referenciada

en: Integer value
pt: Valor inteiro

en: Language object
pt: Objeto de idioma

en: Text value
pt: Valor de texto

en: Show all columns
pt: Mostrar todas as colunas

en: List additional actions
pt: Lista de ações adicionais

en: This IP address is already banned.
pt: Este endereço IP já foi banido.

en: You may not ban your own IP address.
pt: Não pode banir o seu próprio endereço de IP.

en: Banning IP addresses
pt: Endereços IPs banidos

en: IP addresses listed here are banned from your site. Banned addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
pt: Os endereços de IP listados aqui foram banidos do teu sítio. Os endereços banidos ficam completamente inibidos de aceder ao sítio e irão ver uma breve mensagem explicativa.

en: Ban IP addresses
pt: Banir endereços de IP

en: IP address bans
pt: Endereços IP banidos

en: Language type
pt: Tipo de idioma

en: Thin space
pt: Espaço fino

en: Custom language...
pt: Idioma personalizado...

en: Fill in the language details and save the language with <em>Add custom language</em>.
pt: Preencha os detalhes do idioma e guarde o idioma com <em>Adicionar idioma personalizado</em>.

en: The language %language (%langcode) already exists.
pt: O idioma %language (%langcode) já existe.

en: Use the <em>Add language</em> button to save a predefined language.
pt: Utilize o botão <em>Adicionar idioma</em> para gravar o idioma predefinido.

en: The language %language has been created and can now be used.
pt: O idioma %language foi criado e já pode ser usado.

en: The %language (%langcode) language has been removed.
pt: O idioma %language (%langcode) foi removido.

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
pt: prefixo de caminho de %language (%langcode) (Idioma predefinido)

en: %language (%langcode) path prefix
pt: prefixo de caminho de %language (%langcode)

en: %language (%langcode) domain
pt: domínio de %language (%langcode)

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
pt: O prefixo para %language, %value, não é único.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
pt: O domínio para %language, %value, não é único.

en: Existing languages
pt: Idiomas existentes

en: Browser language code
pt: Código de idioma do programa de navegação

en: Browser language codes must be unique.
pt: Os códigos de idioma do programa de navegação devem ser únicos.

en: Browser language codes can only contain lowercase letters and a hyphen(-).
pt: Os códigos de idioma do programa de navegação só podem conter minúsculas e hífenes (-).

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available, pick <em>Custom language...</em> at the end and provide a language code and other details manually.
pt: Adicionar idioma para o sítio. Se o idioma pretendido não estiver disponível, seleciona a opção <em>Idioma personalizado...</em> no fim da lista e insere o código do idioma e outros detalhes manualmente.

en: Language from the URL (Path prefix or domain).
pt: Idioma do URL (Prefixo e domínio do caminho).

en: Language from a request/session parameter.
pt: Idioma de um pedido/ parâmetro de sessão.

en: Language from the browser's language settings.
pt: Idioma das definições de idioma do programa de navegação.

en: The %language (%langcode) language has been created.
pt: Foi criado o idioma %language (%langcode).

en: The %language (%langcode) language has been updated.
pt: O idioma %language (%langcode) foi atualizado.

en: Treat imported strings as custom translations
pt: Tratar expressões importadas como traduções personalizadas

en: No language available. The export will only contain source strings.
pt: Não existem idiomas adicionados. A exportação apenas conterá expressões da fonte.

en: @count disallowed HTML string(s) in files: @files.
pt: Foram encontrada(s) @count expressão(ões) não autorizada(s) nos ficheiro(s): @files.

en: Removed JavaScript translation file for the language %language because no translations currently exist for that language.
pt: Removido o ficheiro de tradução JavaScript de %language, porque não há de momento traduções para esse(s) idioma(s).

en: User interface translation
pt: Tradução da interface de utilizador

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
pt: A importação da expressão "%string" foi ignorada devido à inclusão de HTML não permitido ou mal formado.

en: logged in users only
pt: apenas utilizadores autenticados

en: Author's preferred language
pt: Idioma preferido do Autor

en: The language code of the language the node is written in.
pt: O código de idioma da língua em que o nó está escrito.

en: Briefly describe the changes you have made.
pt: Faça uma breve descrição das alterações feitas.

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
pt: Utilizar o ícone de atalho predefinido fornecido pelo tema

en: A language object.
pt: Um objeto de idioma.

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
pt: Todo o tipo de entidades, i.e. nós, comentários ou utilizadores.

en: An entity field referencing a language.
pt: Um campo de entidade referenciando um idioma.

en: Translation is not supported if language is always one of: @locked_languages
pt: A tradução não é suportada se o idioma é um dos: @locked_languages

en: Site's default language (@lang_name)
pt: Idioma predefinido do sítio (@lang_name)

en: Selected language
pt: Idioma selecionado

en: Parent permalink
pt: Ligação permanente pai.

en: Available translation updates
pt: Atualizações de tradução disponíveis

en: View profile
pt: Ver perfil

en: Database %database not found. The server reports the following message when attempting to create the database: %error.
pt: A base de dados @database não foi encontrada. O servidor reporta a seguinte mensagem quando se tenta criar a base de dados: %error.

en: Are you sure you want to unblock %ip?
pt: Tem a certeza que pretende desbloquear %ip?

en: Import all
pt: Importar todos

en: Another request may be synchronizing configuration already.
pt: Outro pedido pode estar já a sincronizar a configuração.

en: The configuration was imported successfully.
pt: A configuração foi importada com sucesso.

en: Synchronize configuration
pt: Sincronizar configuração

en: Flag other translations as outdated
pt: Marcar outras traduções como desatualizadas

en: Do not flag other translations as outdated
pt: Não marcar outras traduções como desatualizadas

en: Breakpoint group
pt: Grupo breakpoint

en: Create %language translation of %title
pt: Criar tradução do  %language para %title

en: Source language: @language
pt: Idioma fonte: @language

en: Source language set to: %language
pt: Idioma fonte definido para: %language

en: View differences
pt: Ver diferenças

en: Menu language
pt: Idioma do menu

en: No item selected.
pt: Nenhum item selecionado.

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
pt: Deseja eliminar %label @entity-type?

en: The @entity-type %label has been deleted.
pt: A %label @entity-type foi eliminada.

en: Edit %label
pt: Editar %label

en: Add @bundle
pt: Adicionar @bundle

en: Reference type
pt: Tipo de referência

en: South Sudan
pt: Sudão do Sul

en: Custom output for TRUE
pt: Saída personalizada para VERDADEIRO

en: Custom output for FALSE
pt: Saída personalizada para FALSO

en: Place block
pt: Colocar bloco

en: Port number
pt: Número da porta

en: Update form
pt: Atualizar formulário

en: File added
pt: Ficheiro adicionado

en: File removed
pt: Ficheiro removido

en: Translate configuration
pt: Configuração da tradução

en: Translations directory
pt: Diretório de traduções

en: The translations directory does not exist.
pt: O diretório das traduções não existe.

en: The translations directory is not readable.
pt: O diretório das traduções não é legível.

en: The translations directory is not writable.
pt: A diretoria das traduções não permite a escrita.

en: The translations directory is writable.
pt: O diretório das traduções permite a escrita.

en: The translation server is offline.
pt: O servidor de tradução não está disponível.

en: The translation server is online.
pt: O servidor de tradução está on-line.

en: The %language translation is not available.
pt: O %language de tradução não está disponível.

en: The %language translation is available.
pt: O %language de tradução está disponível.

en: The %language translation could not be downloaded.
pt: Não foi possível transferir o %language de tradução.

en: Not blank
pt: Não em branco.

en: You have unsaved changes.
pt: Tem alterações não guardadas.

en: The revision ID.
pt: O ID da revisão.

en: The comment language code.
pt: O código de idioma do comentário.

en: The block type.
pt: O tipo de bloco.

en: Create a new revision by default for this block type.
pt: Criar uma nova revisão por predefinição para este tipo de bloco.

en: Select the region where this block should be displayed.
pt: Selecione a região onde este bloco deve ser exibido.

en: Toolbar configuration
pt: Configuração da barra de ferramentas

en: No styles configured
pt: Não tem estilos configurados

en: You must configure the selected text editor.
pt: É necessário configurar o editor de texto selecionado.

en: Approved status
pt: Estado aprovado

en: Approved comment status
pt: Estado de comentário aprovado.

en: Link to approve comment
pt: Ligação para aprovar o comentário

en: Link to reply-to comment
pt: Ligação para resposta ao comentário

en: The parent comment ID if this is a reply to a comment.
pt: ID do comentário pai caso seja uma resposta a um comentário.

en: The user ID of the comment author.
pt: O ID de utilizador do autor do comentário.

en: The comment author's home page address.
pt: A página inicial do autor do comentário.

en: The comment author's hostname.
pt: O nome de servidor do autor do comentário.

en: The time that the comment was created.
pt: A hora em que o comentário foi criado.

en: The time that the comment was last edited.
pt: A hora da ultima edição do comentário.

en: Thread place
pt: Posição na lista de discussão.

en: The alphadecimal representation of the comment's place in a thread, consisting of a base 36 string prefixed by an integer indicating its length.
pt: A representação alfadecimal da posição do comentário na lista de comentários, consistindo numa sequência de base 36 prefixado por um número inteiro que indica o seu comprimento.

en: View changes of @config_file
pt: Ver alterações em @config_file

en: Send copy to sender
pt: Enviar cópia ao remetente

en: Selected user
pt: Utilizador selecionado

en: The sender's name
pt: O nome do remetente

en: The name of the person that is sending the contact message.
pt: O nome da pessoa que está a enviar a mensagem de contacto.

en: The %field date is required.
pt: O %field da data é obrigatório.

en: The %field date is invalid.
pt: O %field da data é inválido.

en: Format: @display
pt: Formato: @display

en: Month/Day/Year
pt: Mês/Dia/Ano

en: Day/Month/Year
pt: Dia/Mês/Ano

en: Year/Month/Day
pt: Ano/Mês/Dia

en: 24 hour time
pt: 24 horas

en: 12 hour time
pt: 12 horas

en: Text editor
pt: Editor de texto

en: Text formats and editors
pt: Formatos de texto e editores

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: O texto que irá ser mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Normalmente, esta sugestão é um exemplo do valor a inserir ou uma breve descrição do formato esperado.

en: Type of item to reference
pt: Tipo de item a referenciar

en: Reference method
pt: Método de referência

en: @entity_type selection
pt: Seleção de @entity_type

en: The file language code.
pt: O código de idioma do ficheiro.

en: Custom language settings
pt: Definições de idioma personalizado

en: Show language selector on create and edit pages
pt: Mostrar seletor de idioma nas páginas de criação e edição

en: Select languages to enforce. If none are selected, all languages will be allowed.
pt: Selecione idiomas para reforçar. Se nenhum for selecionado, todos os idiomas serão permitidos.

en: The language is not @languages.
pt: O idioma não é @languages.

en: The language is @languages.
pt: O idioma é @languages.

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
pt: Importando ficheiro de tradução: %filename (@percent%).

en: Translations imported.
pt: Traduções importadas.

en: Unable to import translations file: @file
pt: Não foi possível importar o ficheiro de traduções: @file

en: Translations imported: %number added, %update updated, %delete removed.
pt: Traduções importadas: %number adicionadas, %update atualizadas, %delete removidas.

en: Error importing translation files
pt: Ocorreu um erro ao importar ficheiros de traduções

en: Updating translations.
pt: A atualizar as traduções.

en: Source string (@language)
pt: Expressão da fonte (@language)

en: Translated string (@language)
pt: Expressão traduzida (@language)

en: Select a language to update.
pt: Selecione o idioma a atualizar.

en: Translation source
pt: Origem de tradução

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
pt: Apenas sobrescrever traduções importadas; traduções personalizadas são mantidas.

en: Promotion options
pt: Opções de publicação

en: The time that the current revision was created.
pt: A hora em que foi criada a revisão atual.

en: The user ID of the author of the current revision.
pt: O ID de utilizador do autor da revisão atual.

en: Any data
pt: Quaisquer dados

en: An entity field containing a UUID.
pt: Um campo de entidade que contém um UUID.

en: This value should not be null.
pt: Este valor não deve ser nulo.

en: Create referenced entities if they don't already exist
pt: Crie entidades referenciadas se estas já não existirem

en: Translatable elements
pt: Elementos traduzíveis

en: <strong>@language_name (Original language)</strong>
pt: <strong>@language_name (Idioma original)</strong>

en: Administer translation settings
pt: Administrar definições de tradução

en: Create translations
pt: Criar traduções

en: Delete translations
pt: Remover traduções

en: "Show language selector" is not compatible with translating content that has default language: %choice. Either do not hide the language selector or pick a specific language.
pt: "Mostrar o seletor de idioma" não é compatível com tradução de conteúdo no idioma predefinido: %choice. Em vez disso oculte o seletor ou selecione um idioma específico.

en: @name format: @date
pt: @name formato: @date

en: Last saved
pt: Última gravação

en: Not saved yet
pt: Ainda não foi gravado

en: Comment selection
pt: Seleção de comentários

en: Contact message
pt: Mensagem de contacto

en: My Editor
pt: Meu editor

en: Entity display
pt: Exibir entidade

en: Entity form display
pt: Exibição do formulário de entidade

en: Display the ID of the referenced entities.
pt: Exibir a id. das entidades referenciadas.

en: REST export
pt: Exportação REST

en: Create a REST export resource.
pt: Criar um recurso de exportação REST.

en: Language detection and selection
pt: Deteção e seleção de idioma

en: Configuration Translation
pt: Tradução de Configuração

en: Field formatters
pt: Formatadores de campo

en: The directory %translations_directory exists.
pt: O diretório %translations_directory existe.

en: The referenced language
pt: O idioma referenciado

en: Language reference
pt: Referência de idioma

en: URI value
pt: Valor de URI

en: An entity field containing a URI.
pt: Um campo de entidade que contém um URI.

en: Caribbean Netherlands
pt: Antilhas Neerlandesas

en: Congo - Kinshasa
pt: Congo - Quinxassa

en: Côte d’Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: Clipperton Island
pt: Ilha Clipperton

en: Hong Kong SAR China
pt: Hong Kong RAE China

en: Canary Islands
pt: Ilhas Canárias

en: Palestinian Territories
pt: Territórios Palestinianos

en: Outlying Oceania
pt: Oceânia Remota

en: U.S. Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: Time span in seconds
pt: Intervalo de tempo em segundos

en: Filter by block name
pt: Filtrar por nome de bloco

en: Configuring the toolbar
pt: Configurar a barra de ferramentas

en: Toggling between formatted text and HTML source
pt: Mudando entre texto formatado e a fonte em HTML

en: Add, edit, and delete custom display modes.
pt: Adicionar, editar e eliminar modos de exibição personalizados.

en: Display modes
pt: Modos de exibição personalizados

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
pt: A entidade referenciada (%type: %id) não existe.

[ctx: Sort order]
en: Order
pt: Ordem

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
pt: Eliminar o idioma remove todas as traduções de interface que lhe estão associadas e o conteúdo nesse idioma passará a idioma neutro. Esta ação não pode ser revertida.

en: The content has either been modified by another user, or you have already submitted modifications. As a result, your changes cannot be saved.
pt: O conteúdo foi modificado por outro utilizador ou já submeteu alterações, pelo que as suas alterações não podem ser guardadas.

en: Use field label: @display_label
pt: Usar o campo etiqueta: @display_label

en: Additional data
pt: Informação adicional

[ctx: Validation]
en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: The entity must be of bundle %bundle.
pt: A entidade deve ser do tipo %bundle.

[ctx: Validation]
en: Entity type
pt: Tipo de Entidade

en: The entity must be of type %type.
pt: A entidade deve ser do tipo %type.

[ctx: Validation]
en: Length
pt: Comprimento

[ctx: Validation]
en: Range
pt: Intervalo

en: %name must be higher than or equal to %min.
pt: %name tem de ser maior ou igual a %max.

en: %name must be lower than or equal to %max.
pt: %name tem de ser menor ou igual a %max.

[ctx: Validation]
en: Entity changed
pt: Entidade alterada

en: Block layout
pt: Disposição de blocos

en: The number of comments posted on an entity.
pt: O número de comentários colocados numa entidade.

en: The entity the comment was posted to.
pt: A entidade na qual o comentário foi colocado.

en: The number of comments an entity has.
pt: O número de comentários que uma entidade tem.

en: Display the last comment of an entity
pt: Exibir o último comentário de uma entidade

en: The last comment of an entity.
pt: O último comentário de uma entidade.

en: The User ID of the author of the last comment of an entity.
pt: O ID de utilizador do autor do último comentário de uma entidade.

en: Edit comment %title
pt: Editar comentário %title

en: The time that the last comment was created.
pt: A hora em que foi criado o último comentário.

en: The name of the user posting the last comment.
pt: O nome do utilizador que colocou o último comentário.

en: The number of comments.
pt: O número de comentários.

en: Comment list
pt: Lista de comentários

en: Content language and translation
pt: Idioma e tradução de conteúdo

en: Select source language
pt: Selecionar idioma fonte

en: Configure language support for content.
pt: Configurar suporte de idioma para conteúdo.

en: PHP date format
pt: Formato de data PHP

en: Number of new comments
pt: Número de novos comentários

en: Simple configuration
pt: Configuração simples

en: Configuration type
pt: Tipo de configuração

en: Here is your configuration:
pt: Aqui está a sua configuração:

en: Are you sure you want to update the %name @type?
pt: Tem a certeza de que quer atualizar o %name @type?

en: Configuration translation
pt: Tradução de configuração

en: Translate the configuration.
pt: Traduzir a configuração.

en: Enter block, theme or category
pt: Introduzir bloco, tema ou categoria

en: Translations for %label
pt: Traduções para %label

en: Enter label
pt: Introduzir etiqueta

en: Add @language translation for %label
pt: Adicionar tradução do @language para %label

en: Successfully saved @language translation.
pt: Tradução do @language guardada com sucesso.

en: @language translation of %label was deleted
pt: A tradução do @language para %label foi eliminada

en: Edit @language translation for %label
pt: Editar a tradução do @language para %label

en: Successfully updated @language translation.
pt: A tradução do @language foi atualizada com sucesso.

en: (Empty)
pt: (Vazio)

en: - Restricted access -
pt: - Acesso limitado -

en: List of items
pt: Lista de itens

en: Demonstrating block regions for a theme
pt: Demonstração das regiões de blocos para um tema

en: Toggling between different themes
pt: Alternar entre diferentes temas

en: Configuring block settings
pt: Configurar definições do blocos

en: The sender's email
pt: O email do remetente

en: The email of the person that is sending the contact message.
pt: O email da pessoa que está a enviar a mensagem de contacto.

en: Route name
pt: Nome da rota

en: simple configuration
pt: configuração simples

en: Language based on a selected language.
pt: Idioma baseado no idioma selecionado.

en: Influence
pt: Influência

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
pt: Influência é um multiplicador numérico usado na ordenação de resultados de pesquisa. Um número maior significa que o factor correspondente tem mais influência nos resultados de pesquisa; zero significa que o factor é ignorado. A modificação destes números não exige que o índice de pesquisa seja reconstruído. As modificações têm efeito imediato.

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não deve ter mais de @max caracteres.

en: Entity view display
pt: Exibição de visualização de entidade

en: Import behavior
pt: Comportamento da importação

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been last updated.
pt: Um campo de entidade contendo a marca temporal UNIX de quando a entidade foi actualizada pela última vez.

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been created.
pt: Um campo de entidade contendo a marca temporal UNIX de quando a entidade foi criada.

en: Timestamp value
pt: Valor da data/hora (timestamp)

en: Sends the message as plain text, using PHP's native mail() function.
pt: Envia a mensagem em texto simples, usando a sistema nativo do PHP, a função mail().

en: Starting configuration synchronization.
pt: A iniciar sincronização de configuração.

en: Nothing to export.
pt: Nada a exportar.

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
pt: Incompatibilidade detetada no build-id do formulário ao tentar guardar um formulário na cache.

en: Synchronizing configuration: @op @name.
pt: Sincronizando a configuração: @op @name.

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
pt: Erro inesperado durante a importação com a operação @op para @name: @message

en: Deleted and replaced configuration "@name"
pt: A configuração "@name" foi eliminada e substituída

en: Update target "@name" is missing.
pt: A actualização "@name" está em falta.

en: The config name @config_name is invalid.
pt: O nome da configuração @config_name é inválido.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
pt: %name: O integer deve ser maior ou igual que %min.

en: Size of URI field
pt: Tamanho do campo do URl

en: URI field
pt: Campo URI

en: A brief description of your block.
pt: Uma descrição breve do seu bloco.

en: The configuration synchronization failed validation.
pt: A sincronização da configuração falhou na validação.

en: The configuration was imported with errors.
pt: A configuração foi importada com erros.

en: Importing translation files
pt: Importando ficheiros de tradução

en: (this translation)
pt: (esta tradução)

en: (all translations)
pt: (todas as traduções)

en: Configuration deletions
pt: Eliminações de configuração

en: The listed configuration will be deleted.
pt: A configuração listada será eliminada.

en: User's roles
pt: Funções do utilizador

en: Enable menu link
pt: Ativar a ligação do menu

en: Allowed HTML
pt: HTML permitido

en: Contact messages
pt: Mensagens de contacto

en: @label entities
pt: @label entidades

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
pt: Sincronizando a configuração: @op @name em @collection.

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
pt: A entidade de configuração "@name" foi apagada e substituída.

[ctx: Entity type group]
en: Content
pt: Conteúdo em contexto: Grupo de tipos de entidade

[ctx: Entity type group]
en: Other
pt: Outros em contexto: Grupo de tipos de entidade

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
pt: Configuração em contexto: Grupo de tipos de entidade

en: Action configuration
pt: Configuração de ação

en: The module providing the block.
pt: O módulo que fornece o bloco.

en: Weight of the block for ordering within regions.
pt: Peso do bloco para ordenação dentro de uma mesma região.

en: Region the block is placed in.
pt: Região em que o bloco é posicionado.

en: Pages list.
pt: Lista de páginas.

en: Cache rule.
pt: Regra de cache.

en: Comment ID.
pt: ID do comentário.

en: The comment title.
pt: O título do comentário.

en: Category name.
pt: Nome da categoria.

en: Weight.
pt: Peso.

en: The vocabulary ID.
pt: O ID do vocabulário.

en: Route Name
pt: Nome da Rota

en: Route Params
pt: Parâmetros da Rota

en: Param
pt: Parâmetro

en: Configuration dependencies
pt: Dependências da configuração

en: Theme dependencies
pt: Dependências do tema

en: Extension settings
pt: Definições da extensão

en: Redirect to URL configuration
pt: Redirecionamento para configuração de URL

en: Display a message to the user configuration
pt: Mostrar uma mensagem à configuração de utilizador

en: Admin info
pt: Informação administrativa

en: Comment link
pt: Ligação do comentário

en: Single import
pt: Importação única

en: Single export
pt: Exportação única

en: Translate @type_name
pt: Traduzir @type_name

en: Entity view mode settings
pt: Definições do modo de ver entidade

en: Target entity type
pt: Tipo de entidade de destino

en: Entity form mode settings
pt: Definições do modo de formulário de entidade

en: View or form mode machine name
pt: Nome máquina da visualização ou do modo de formulário

en: Field display setting
pt: Definição de exibição do campo

en: Text field display format settings
pt: Definições do formato de exibição do campo do texto

en: Sort settings
pt: Definições de ordenação

en: Entity reference rendered entity display format settings
pt: Definições do formato de exibição para entidades apresentadas por referências de entidade

en: Entity reference entity ID display format settings
pt: Definições do formato de exibição para o ID de entidades por referências de entidade

en: Entity reference label display format settings
pt: Definições do formato de exibição da etiqueta da referência de entidade

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
pt: Configurações do formato de exibição de autocomplete de referência de entidade (estilo de tags)

en: Entity reference autocomplete display format settings
pt: Definições do formato de exibição para a auto-finalização de referências de entidade

en: - Hidden - format settings
pt: - Oculto - definições do formato

en: Integer settings
pt: Definições de íntegro

en: Decimal settings
pt: Definições de decimal

en: Float settings
pt: Definições para float

en: Number decimal display format settings
pt: Definições do formato de exibição do número decimal

en: Number unformatted display format settings
pt: Definições do formato de exibição do número não formatado

en: Number default display format settings
pt: Definições do formato de exibição do número predefinido

en: HTML help
pt: Ajuda de HTML

en: Delete language
pt: Eliminar idioma

en: All language types
pt: Todos os tipos de idioma

en: Configurable language types
pt: Tipos de idioma configuráveis

en: Language negotiation per type settings
pt: Negociação de idioma por tipo de definições

en: Language detection methods
pt: Métodos de deteção de idioma

en: Language mapping
pt: Mapeamento de idioma

en: Cache strings
pt: Expressões de cache

en: Make selected content sticky configuration
pt: Configuração para tornar conteúdo seleccionado destacado

en: Make selected content unsticky configuration
pt: Configuração para tornar conteúdo selecionado não-destacado

en: Single on/off checkbox format settings
pt: Configurações do formato da checkbox (on/off)

en: Responsive Image
pt: Imagens responsivas

en: HTML tags weight
pt: Peso das etiquetas de HTML

en: Tag h1 weight
pt: Peso da etiqueta <h1>

en: Tag h2 weight
pt: Peso da etiqueta <h2>

en: Tag h3 weight
pt: Peso da etiqueta <h3>

en: Tag h4 weight
pt: Peso da etiqueta <h4>

en: Tag h5 weight
pt: Peso da etiqueta <h5>

en: Tag h6 weight
pt: Peso da etiqueta <h6>

en: Tag u weight
pt: Peso da etiqueta <u>

en: Tag b weight
pt: Peso da etiqueta <b>

en: Tag i weight
pt: Peso da etiqueta <i>

en: Tag strong weight
pt: Peso da etiqueta <strong>

en: Tag em weight
pt: Peso da etiqueta <em>

en: Tag a weight
pt: Peso da etiqueta <a>

en: Source link
pt: A origem da ligação

en: Visibility Conditions
pt: Condições de Visibilidade

en: Visibility Condition
pt: Condição de Visibilidade

en: Context assignments
pt: Atribuições de contexto

en: Display variant
pt: Exibir variante

en: Requirements review
pt: Revisão dos requisitos

en: Unable to send email. Contact the site administrator if the problem persists.
pt: Não foi possível enviar o email. Contacte o administrador do sítio caso o problema persista.

en: Error sending email (from %from to %to with reply-to %reply).
pt: Ocorreu um erro no envio do  email(de %from para %to com resposta para %reply).

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
pt: %name: o endereço de email não pode ter mais de @max caracteres.

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
pt: Os emails automáticos, como informações de registo, serão enviados a partir deste endereço. Utilize um endereço que termine com o domínio do seu sítio para ajudar a evitar que estes emails sejam marcados como spam.

en: Receive email notifications
pt: Receber notificações por email

en: Send email configuration
pt: Enviar configuração de email

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
pt: Insira uma morada de email ou use um token de email como %author.

en: Show for the listed pages
pt: Mostrar para as páginas listadas

en: Hide for the listed pages
pt: Esconder para as páginas listadas

en: Comment types
pt: Tipos de comentário

en: The comment author's email address.
pt: O endereço de email do autor do comentário.

en: Comment Type
pt: Tipo de comentário

en: The comment type.
pt: O tipo de comentário.

en: Translating configuration text
pt: A traduzir texto de configuração

en: Changing the source language for a translation
pt: A alterar o idioma fonte para a tradução

en: When you add a new translation, the original text you are translating is displayed in the edit form as the <em>source</em>. If at least one translation of the original content already exists when you add a new translation, you can choose either the original content (default) or one of the other translations as the source, using the select list in the Source language section. After saving the translation, the chosen source language is then listed on the Translate tab of the content.
pt: Ao adicionar uma tradução, o texto original traduzido no formulário de edição é considerado por omissão o texto <em>fonte</em>. No caso de já existir pelo menos outra tradução do conteúdo original além da agora adicionada, pode escolher como fonte o original ou qualquer das traduções do original, utilizando a lista de seleção na secção Idioma fonte. Guardada a tradução, o idioma escolhido para fonte é listado no separador de Tradução do conteúdo.

en: If you edit a translation in one language you may want to set the status of the other translations as <em>out-of-date</em>. You can set this status by selecting the <em>Flag other translations as outdated</em> checkbox in the Translation section of the content editing form. The status will be visible on the Translations page.
pt: Se edita a tradução num idioma, interessa-lhe certamente alterar o estado das restantes traduções para <em>desatualizadas</em>. Pode alterar esse estado clicando na caixa de seleção <em>Marcar as restantes traduções como desatualizadas</em> na secção de Tradução do formulário de edição de conteúdo. O estado alterado ficará visível na página das Traduções.

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
pt: Fev

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
pt: Abr

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
pt: Mai

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
pt: Ago

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
pt: Set

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
pt: Out

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
pt: Dez

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
pt: Dom

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
pt: Seg

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
pt: Ter

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
pt: Qua

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
pt: Qui

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
pt: Sex

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
pt: Sáb

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
pt: Do

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
pt: 2a

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
pt: 3a

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
pt: 4a

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
pt: 5a

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
pt: 6a

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
pt: D

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
pt: S

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
pt: Q

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
pt: Q

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
pt: S

en: Adding languages
pt: Adicionar idiomas

en: Adding custom languages
pt: Adicionar idiomas personalizados

en: You can add a language that is not provided in the drop-down list by choosing <em>Custom language</em> at the end of the list. You then have to configure its language code, name, and direction in the form provided.
pt: Pode adicionar um idioma, se não estiver disponível na lista pendente, selecionando a opção <em>Idioma personalizado</em> no fim da lista. De seguida, configure no formulário apresentado o código de idioma, o nome e a direção do idioma acrescentado.

en: Configuring content languages
pt: Configurar idiomas do conteúdo

en: Adding a language switcher block
pt: A adicionar bloco de seleção de idioma

en: Making a block visible per language
pt: A tornar o bloco de seleção de idioma visível

en: Choosing user languages
pt: A escolher os idiomas do utilizador

en: Users can choose a <em>Site language</em> on their profile page. This language is used for email messages, and can be used by modules to determine a user's language. It can also be used for interface text, if the <em>User</em> method is enabled as a <em>Detection and selection</em> method (see below). Administrative users can choose a separate <em>Administration pages language</em> for the interface text on administration pages. This configuration is only available on the user's profile page if the <em>Account administration pages</em> method is enabled (see below).
pt: Os utilizadores podem escolher o <em>Idioma do sítio</em> nas suas páginas de perfil. Este idioma é utilizado para mensagens de email e pode ser utilizado por outros módulos para determinar o idioma do utilizador. Também pode ser utilizado pelo texto da interface, se o método de <em>Deteção e seleção</em> para <em>Utilizador</em> estiver ativo (ver abaixo). Os administradores podem escolher ainda o <em>Idioma de administração</em> para a interface de texto das páginas de administração. Esta configuração está apenas disponível na página de perfil do utilizador se o método <em>Páginas da conta de administração</em> estiver ativo (ver abaixo).

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
pt: Lista separada por vírgulas de endereços de email de destinatários.

en: Edit menu link %title
pt: Editar a ligação de menu %title

en: This link is provided by the @name module. The title and path cannot be edited.
pt: Esta ligação é fornecida pelo módulo @name. O título e o caminho não podem ser editados.

en: Add comment type
pt: Adicionar tipo de comentário

en: Format type machine name
pt: Nome de máquina do tipo de formato

en: Boolean settings
pt: Definições de Booliano

en: On label
pt: Etiqueta "ligado"

en: Off label
pt: Etiqueta "desligado"

en: Updating default configuration (@percent%).
pt: Configuração predefinida atualizada (@percent%).

en: Updated default configuration.
pt: Configuração predefinida atualizada.

en: The Custom Menu Links module allows users to create menu links. These links can be translated if multiple languages are used for the site.
pt: O módulo Custom Menu Links permite aos utilizadores criar ligações de menu. Essas ligações podem ser traduzidas quando há vários idiomas em uso no sítio.

en: The language of the content or translation.
pt: O idioma do conteúdo ou da tradução.

en: The language the original content is in.
pt: O idioma do conteúdo original.

en: Base field bundle override
pt: Sobrescrita do pacote de campos base

en: Datetime timestamp display format settings
pt: Maca de tempo com data e hora

en: Boolean checkbox display format settings
pt: Configurações do formato de visualização da checkbox booleana

en: Installed themes
pt: Temas instalados

en: The %file does not exist.
pt: O %file não existe.

en: The %file exists.
pt: O %file já existe.

en: The %file is not readable.
pt: O %file não é legível.

en: The %file is not writable.
pt: O %file não é gravável.

en: The @file is writable.
pt: O @file é gravável.

en: The @file is owned by the web server.
pt: O @file é propriedade do servidor da Web.

en: Negate the condition
pt: Negar a condição

en: Finalizing configuration synchronization.
pt: A finalizar a sincronização da configuração.

en: %theme theme installed.
pt: Tema %theme instalado.

en: Base field override
pt: Substituição do campo base

en: Display prefix and suffix
pt: Exibir prefixo e sufixo

en: This path does not exist or you do not have permission to link to %path.
pt: Este caminho não existe ou não tem permissão para ligar a %path.

en: Add contact form
pt: Adicionar formulário de contacto

en: Create and manage contact forms.
pt: Criar e gerir formulários de contactos.

en: Edit contact form
pt: Editar formulário de contacto

en: Send yourself a copy
pt: Enviar uma cópia para si

en: Default value callback
pt: Chamada de retorno do valor predefinida

en: URI as link display format settings
pt: URI como definições de formato de exibição

en: Timestamp ago display format settings
pt: Definições de formato para exibição de marca de tempo desde

en: Link to URI
pt: Ligação para URI

en: Broken/Missing
pt: Com problemas/Em falta

en: You do not have access to the referenced entity (%type: %id).
pt: Não tem acesso à entidade (%type: %id) referenciada.

en: @label ID
pt: Id. @label

en: Comments are responses to content.
pt: Comentários são respostas a conteúdo.

en: Filename: %name
pt: Nome do ficheiro: %name

en: Recipient username
pt: Nome de utilizador do destinatário

en: The domain may not be left blank for %language.
pt: O domínio para %language não pode ser deixado em branco.

en: Select a @context value:
pt: Selecione um valor de @contexto :

en: Configuration entity dependencies
pt: Configuração das dependências de entidade

en: Content entity dependencies
pt: Dependências da entidade de conteúdo

en: Enforced configuration dependencies
pt: Dependências de configuração forçadas

en: String (long) settings
pt: Definições de expressão (longa)

en: URI settings
pt: Definições de URI

en: If more than one application will be sharing this database, a unique table name prefix – such as %prefix – will prevent collisions.
pt: Se mais de uma aplicação for partilhar esta base dados, um prefixo único de tabela - como %prefix - vai prevenir colisões.

en: No browser language mappings available.
pt: Não estão disponíveis mapeamentos de idioma do programa de navegação.

en: The mapping for the %browser browser language code has been deleted.
pt: O mapeamento para o código de idioma do programa de navegação %browser foi eliminado.

en: The browser language detection mapping for the %browser browser language code has been deleted.
pt: O mapeamento de deteção do idioma para o código de idioma do programa de navegação %browser foi eliminado.

en: Database storage size
pt: Tamanho do armazenamento da base de dados

en: Text with text format
pt: Texto com formato de texto

en: Field widgets
pt: Widgets de campo

en: Field widget
pt: Widget de campo

en: Widget type machine name
pt: Nome de máquina do tipo de widget

en: Textarea display format settings
pt: Definições do formato de exibição da área de texto

en: Email field display format settings
pt: Definições do formato de exibição do campo de email

en: Link to the entity
pt: Ligação para a entidade

en: Link to the @entity_label
pt: Ligação para @entity_label

en: Simple page
pt: Página simples

en: Page with blocks
pt: Página com blocos

en: Jump to the first comment.
pt: Saltar para o primeiro comentário.

en: Jump to the first new comment.
pt: Saltar para o primeiro comentário novo.

en: Share your thoughts and opinions.
pt: Partilhe as suas ideias e opiniões.

en: Content translation content settings
pt: Definições de conteúdo de tradução de conteúdo

en: Number integer display format settings
pt: Definições do formato de exibição do número íntegro

en: Static menu link overrides
pt: Redefinições de ligações do menu estáticas

en: Entities exist of type %entity_type and %bundle_label %bundle. These entities need to be deleted before importing.
pt: Existem entidades do tipo %entity_type e %bundle_label %bundle. Estas entidades serão apagadas antes da importação.

en: The source language from which this translation was created.
pt: Idioma de origem a partir do qual esta tradução foi criada.

en: Translation outdated
pt: Tradução desatualizada

en: Translation author
pt: Autor de tradução

en: The author of this translation.
pt: O autor desta tradução.

en: Active menu trail
pt: Caminho activo de menu

en: Configuration updates
pt: Atualizações de configuração

en: The listed configuration will be updated.
pt: A configuração listada será atualizada.

en: Entity reference field storage settings
pt: Definições de armazenamento do campo de referência da entidade

en: Entity reference field settings
pt: Definições do campo de referência da entidade

en: Entity reference selection plugin settings
pt: Definições do plugin de seleção da referência da entidade

en: Display in native language
pt: Exibir no idioma nativo

en: HTTP cookies
pt: Cookies de HTTP

en: HTTP headers
pt: Cabeçalhos de HTTP

en: Is super user
pt: É super utilizador

en: Query arguments
pt: Argumentos de consulta

en: Request format
pt: Formato do pedido

en: A flag indicating whether this is the default translation.
pt: Um sinalizador que indica se esta é a tradução predefinida.

en: Field settings (@on_label / @off_label)
pt: Definições do campo (@on_label / @off_label)

en: Displayed in native language
pt: Exibido no idioma nativo

en: Account's permissions
pt: Permissões de conta

en: The hashed password
pt: A palavra-passe com hash

en: Existing password
pt: Palavra-passe existente

en: Are you sure you want to create a new %name @type?
pt: Tem certeza de que quer criar um novo %name @type?

en: Speeding up your site
pt: Acelerando o teu sítio

en: Contains US ASCII characters only
pt: Contém apenas carateres US ASCII

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
pt: Compra concluída! Obrigado pela sua compra.

en: Resolving missing content
pt: Resolvendo o conteúdo em falta

en: Delete @language translation
pt: Eliminar a tradução @language

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
pt: A tradução para @entity-type %label @language foi apagada.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
pt: Tem a certeza que quer apagar a tradução para @language de @entity-type %label?

en: Unable to install the %module module since it does not exist.
pt: Não é possível instalar o módulo %module porque este não existe.

en: Unable to uninstall the %module module since the %dependent_module module is installed.
pt: Não foi possível desinstalar o módulo %module uma vez que o módulo %dependent_module está instalado.

en: Unable to install the %theme theme since it does not exist.
pt: Não foi possível instalar o tema %theme porque não existe.

en: Unable to install the %theme theme since it requires the %required_theme theme.
pt: Não foi possível desinstalar o tema %theme uma vez que requer o tema %required_theme.

en: Unable to uninstall the %theme theme since the %dependent_theme theme is installed.
pt: Não foi possível desinstalar o tema %theme porque o tema %dependent_theme está instalado.

en: Configuration %name depends on the %owner theme that will not be installed after import.
pt: A configuração %name depende do tema do %owner que não será instalado após a importação.

en: Interface text
pt: Texto de interface

en: Order of language detection methods for interface text. If a translation of interface text is available in the detected language, it will be displayed.
pt: Ordem dos métodos de deteção de idioma para o texto da interface. Se uma tradução do texto da interface estiver disponível no idioma detectado, será exibida.

en: Inaccessible
pt: Inacessível

en: Timestamp display format settings
pt: Definições de formato para exibição de marca de tempo

en: Future format
pt: Formato no futuro

en: Past format
pt: Formato no passado

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
pt: @requirements_message (Atualmente a usar @item versão @version)

en: The MyISAM storage engine is not supported.
pt: O motor de armazenamento MyISAM não é suportado.

en: 0 seconds
pt: 0 segundos

en: The validation failed because the value conflicts with the value in %field_name, which you cannot access.
pt: A validação falhou porque o valor está a entrar em conflito com o valor em %field_name, ao qual não pode aceder.

en: The @module module is required
pt: O módulo @module é obrigatório

en: Future date: %display
pt: Data futura: %display

en: Past date: %display
pt: Data passada: %display

en: - Default site/user time zone -
pt: - Zona horária do utilizador/sítio predefinida -

en: Date format: @date_format
pt: Formato da data: @date_format

en: Time zone: @timezone
pt: Fuso horário: @timezone

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
pt: Indica se a última edição da tradução pertence à revisão atual.

en: Configuration archive
pt: Arquivo de configuração

en: Configuring the internal page cache
pt: Configurando a cache interna de páginas

en: Internal Page Cache
pt: Cache interna de páginas

en: Plural variants
pt: Variantes de plural

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
pt: Colocar bloco <span class="visually-hidden">na região %region </span>

en: No blocks available.
pt: Sem blocos disponíveis.

en: Configuration synchronization
pt: Sincronização de configuração

en: Container cannot be saved to cache.
pt: O recipiente não pode ser guardado na cache.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database due to the following error: @error.
pt: O Drupal não pode ser corretamente instalado com a base de dados existente devido ao seguinte erro: @error

en: The database server version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
pt: A versão do servidor de base de dados %version é inferior à versão mínima exigida %minimum_version

en: A value must be selected for %part.
pt: Deve ser selecionado um valor para %part.

en: @title (value @number)
pt: @title (valor @number)

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: Shown tabs
pt: Separadores mostrados

en: Show primary tabs
pt: Mostrar separadores primários

en: Show secondary tabs
pt: Mostrar separadores secundários

en: The blocked IP address.
pt: O endereço de IP bloqueado.

en: Generating accessible content
pt: Gerando conteúdo acessível

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
pt: O instalador requer que crie uma diretoria de traduções como parte do processo de instalação. Crie a diretoria %translations_directory . Mais detalhes sobre a instalação do Drupal estão disponíveis no <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
pt: O instalador requer sempre permissões de escrita a %translations_directory . A documentação da secção <a href=":handbook_url">problemas com alojamento</a> oferece ajuda com este e outros tópicos.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
pt: O instalador requer de permissões de escrita para %translations_directory durante o processo de instalação. A secção da documentação <a href=":handbook_url">problemas de alojamento</a> oferece ajuda com este e outros tópicos.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
pt: O instalador precisa contactar o servidor de tradução para baixar o ficheiro de tradução. Verifique a sua ligação à internet e teste se o seu sítio da Web consegue aceder ao servidor de tradução em <a href=":server_url">@server_url</a>.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
pt: O ficheiro de tradução %language translation não está disponível no servidor de traduções. <a href=":url">Escolha um idioma diferente</a> ou selecione inglês e traduza o seu sítio da Web mais tarde.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
pt: Não foi possível transferir o ficheiro de tradução %language. <a href=":url">Escolha um idioma diferente</a> ou selecione inglês e traduza o seu sítio da Web mais tarde.

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
pt: O instalador do @drupal requer que crie um %file como parte do processo de instalação. Copie o ficheiro %default_file para %file. Mais detalhes sobre como instalar o Drupal estão disponíveis em <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
pt: @drupal requer permissões de leitura para %file em todas as alturas. A secção da documentação <a href=":handbook_url">problemas de alojamento</a> oferece ajuda com este e outros tópicos.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
pt: O instalador @drupal requer de permissões de escrita para %file durante o processo de instalação. A secção da documentação <a href=":handbook_url">problemas de alojamento</a> oferece ajuda com este e outros tópicos.

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
pt: Verifique as mensagens e <a href=":retry">repita</a>, ou poderá escolher para <a href=":cont">mesmo assim, continuar</a>.

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
pt: Verifique as mensagens e <a href=":url">tente de novo</a>.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
pt: Os seguintes módulos são obrigatórios mas não foram encontrados. Mova-os para o sub-directório de módulos apropriado, tal como <em>/modules</em>. Módulos em falta: @modules

en: Updating @module
pt: A atualizar @module

en: Operating in maintenance mode. <a href=":url">Go online.</a>
pt: A funcionar em modo de manutenção. <a href=":url"> Colocar online. </a>

en: Textfield size: @size
pt: Tamanho do campo de texto: @size

en: Number of rows: @rows
pt: Número de linhas: @rows

en: URI field size: @size
pt: Tamanho do campo URI: @size

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
pt: @name não pode ter mais do que %max carateres, mas atualmente tem %length carateres.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
pt: A mensagem que deve ser enviada. Você pode incluir espaços reservados como [node:title], [user:account-name],  [user:display-name]  e [comment:body] para representar dados que serão diferentes sempre que a mensagem for enviada. Nem todos os marcadores de posição estarão disponíveis em todos os contextos.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
pt: A mensagem a ser exibida para o usuário atual. Você pode incluir espaços reservados como [node:title], [user:account-name], [user:display-name] e [comment:body] para representar dados que serão diferentes sempre que a mensagem for enviada. Nem todos os marcadores de posição estarão disponíveis em todos os contextos.

en: Single item
pt: Item único

en: The following items in your active configuration have changes since the last import that may be lost on the next import.
pt: Os seguintes itens na sua configuração ativa contêm alterações desde a última importação que poderão ser perdidas na próxima importação.

en: @sender-name (@sender-url) sent a message using the contact form at @form-url.
pt: @sender-name (@sender-url) enviou uma mensagem usando o formulário de contacto em @form-url .

en: @sender-name (@sender-url) has sent you a message via your contact form at @site-name.
pt: @sender-name (@sender-url) enviou-lhe uma mensagem através do seu formulário de contacto em @site-name.

en: Time increments: @increment
pt: Incrementos de tempo: @increment

en: Internal Dynamic Page Cache
pt: Cache interna de páginas dinâmicas

en: Limit allowed HTML tags and correct faulty HTML
pt: Limitar etiquetas de HTML e corrigir HTML defeituoso

en: @display '@id': Component '@name' was disabled because its settings depend on removed dependencies.
pt: @display '@id': O componente '@name' foi desativado porque as suas definições dependem de dependências removidas.

en: No widget available for: %type.
pt: Nenhum widget disponível para: %type.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
pt: O URL para o qual o usuário deve ser redirecionado. Pode ser um URL interno, como /node/1234, ou um URL externo, como @url.

en: Delete %label
pt: Eliminar %label

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
pt: Esta entidade (%type: %label) não pode ser referenciada.

en: This entity (%type: %id) cannot be referenced.
pt: Esta entidade (%type: %id) não pode ser referenciada.

en: There are no changes to import.
pt: Não existem alterações para importar.

en: Another request may be importing configuration already.
pt: Outro pedido poderá estar já a importar configuração.

en: Importing configuration
pt: A importar configuração

en: Starting configuration import.
pt: A iniciar importação de configuração.

en: Configuration import has encountered an error.
pt: Ocorreu um erro na importação de configuração.

en: The configuration import failed for the following reasons:
pt: A importação de configuração falhou pelos seguintes motivos:

en: Install configuration
pt: Instalar configuração

en: Session exists
pt: Sessão existe

en: Default configuration hash
pt: Hash da configuração predefinida

en: Add @entity-type
pt: Adicionar @entity-type

en: Revision create time
pt: Data de criação da revisão

en: Revisions are required.
pt: Revisões são necessárias.

en: The moderation state has been updated.
pt: O estado de moderação foi atualizado.

en: When content reaches this state it should be published.
pt: Quando o conteúdo chega a este estado deverá ser publicado.

[ctx: decimal places]
en: Scale
pt: Escala

en: Size of email field
pt: Tamanho do campo de email

en: The %entity_type entity type needs to be installed.
pt: O tipo de entidade %entity_type necessita de ser instalado.

en: The %entity_type entity type needs to be updated.
pt: O tipo de entidade %entity_type necessita de ser atualizado.

en: The %field_name field needs to be installed.
pt: É necessário instalar o campo %field_name.

en: The %field_name field needs to be updated.
pt: É necessário atualizar o campo %field_name.

en: The %field_name field needs to be uninstalled.
pt: É necessário desinstalar o campo %field_name.

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
pt: Pacote atribuído às entidades auto geradas.

en: Add a new @entity_type.
pt: Adicionar um novo @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
pt: Ainda não existe um @entity_type. @add_link

en: Store new items in
pt: Armazenar itens novos em

en: Delete @entity_type
pt: Apagar @entity_type

en: Parent path
pt: Caminho pai

en: Selected combination of day and month is not valid.
pt: A combinação selecionada de dia e mês não é válida.

en: The import failed with the following message: %message
pt: A importação falhou com a seguinte mensagem: %message

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
pt: %type: @message na %function (linha %line de %file) @backtrace_string.

en: Starting execution of @module_cron().
pt: A iniciar execução de @module_cron()

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
pt: A iniciar execução de @module_cron(), execução de @module_previous_cron() demorou @time

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
pt: A execução do @module_previous_cron() demorou @time.

en: There is content for the entity type: @entity_type. <a href=":url">Remove @entity_type_plural</a>.
pt: Existe conteúdo criado para @entity-type. <a href=" :url ">Apagar @entity_type_plural </a>.

en: Message displayed to user on submission
pt: Mensagem exibida ao utilizador na submissão

en: The path should start with /.
pt: O caminho deve começar com /.

en: Content entity ID
pt: ID da entidade do conteúdo

en: Content moderation state
pt: Estado de moderação de conteúdo

en: content moderation state
pt: estado de moderação de conteúdo

en: content moderation states
pt: estados de moderação de conteúdos

en: Invalid state transition from %from to %to
pt: Estado inválido de transição de %from para %to

en: Configure Content Moderation permissions
pt: Configurar permissões de Moderação de Conteúdo

en: Is front page
pt: É a página inicial

en: Recipient email address
pt: Endereço de email do destinatário

en: You may also use tokens: [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. Separate recipients with a comma.
pt: Você também pode usar tokens: [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. Separe os destinatários com uma vírgula.

en: comment type
pt: tipo de comentário

en: comment types
pt: tipos de comentários

en: Warnings found
pt: Avisos encontrados

en: Errors found
pt: Erros encontrados

en: Preparing the site
pt: Preparando o sítio

en: There are no @label yet.
pt: Ainda não existe @label.

en: The %field date is incomplete.
pt: O campo %field data está incompleto.

en: State %state does not exist on %workflow workflow
pt: O estado %state não existe no fluxo de trabalho %workflow

en: Entity reference selection handler settings
pt: Manipulador de seleção de referência de entidade

en: Default selection handler settings
pt: Definições predefinidas de manipuladores de seleção

en: Cannot change the install profile from %profile to %new_profile once Drupal is installed.
pt: Não pode mudar o perfil de instalação de %profile para %new_profile uma vez instalado o Drupal.

en: Entity action
pt: Ação da entidade

en: Configuration validation
pt: Validação de definições

en: You must have the pdo_sqlite PHP extension installed. See core/INSTALL.sqlite.txt for instructions.
pt: Deve ter a extensão PHP pdo_sqlite instalada. Veja core/INSTALL.sqlite.txt para instruções.

en: No installation found. Use the 'install' command.
pt: Instalação não encontrada. Use o comando 'install'.

en: Error while opening up a one time login URL
pt: Erro enquanto abria o URL de login único

[ctx: Validation]
en: Entity has field
pt: A entidade tem o campo

en: The entity must have the %field_name field.
pt: A entidade de ter o campo %field_name

en: Use existing configuration
pt: Usar configuração existente

en: The configuration from the directory %sync_directory will be used.
pt: Será utilizada a configuração do diretório %sync_directory .

en: contact message
pt: mensagem de contacto

en: contact messages
pt: mensagens de contacto

en: "@block" block
pt: "@block" bloco
