Drupal core (all releases) - en to ar translation catalogue (4594 entries)

en: Forms
ar: النماذج

en: Home
ar: الرئيسية

en: User interface
ar: واجهة المستخدم

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Pages
ar: الصفحات

en: Save configuration
ar: حفظ الإعدادات

en: Status
ar: الحالة

en: Prefix
ar: السابق

en: Suffix
ar: اللاحق

en: Approve
ar: الموافقة

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: العمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Moderated content
ar: محتوى خاضع للإشراف

en: Value
ar: القيمة

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Development
ar: التطوير

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Closed
ar: مغلق

en: yes
ar: نعم

en: List
ar: قائمة

en: Subject
ar: الموضوع

en: Send email
ar: إرسال بريد إلكتروني

en: Actions
ar: الإجراءات

en: disabled
ar: معطَّل

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Remove
ar: إزالة

en: Last comment
ar: آخر تعليق

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Enable
ar: تفعيل

en: Disable
ar: تعطيل

en: Explanation or submission guidelines
ar: الشرح أو تعليمات النشر

en: Email settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Disabled
ar: معطل

en: Enabled
ar: مفعل

en: Administration
ar: الإدارة

en: Comments
ar: التعليقات

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: new
ar: جديد

en: Block title
ar: عنوان الصندوق

en: The title of the block as shown to the user.
ar: عنوان الصندوق كما يظهر للمستخدم.

en: Taxonomy
ar: التصنيف

en: Logging
ar: تسجيل

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Content types
ar: أنواع المحتوى

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Home page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Version
ar: النسخة

en: unpublished
ar: غير منشور

en: Overview
ar: نظرة عامة

en: File information
ar: معلومات الملف

en: File
ar: ملف

en: Tag
ar: وسم

en: File path
ar: مسار الملف

en: Advanced options
ar: الخيارات المتقدمة

en: Edit
ar: تحرير

en: Date
ar: التاريخ

en: Size
ar: الحجم

en: Links
ar: الروابط

en: Search
ar: بحث

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Weekly
ar: أسبوعيًا

en: Monthly
ar: شهريًا

en: None
ar: لا شيء

en: Scheme
ar: مخطط

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Display settings
ar: إعدادات العرض

en: This action cannot be undone.
ar: لا يمكن التراجع عن هذه العملية.

en: taxonomy terms
ar: مصطلحات التصنيف

en: Error Message
ar: رسالة خطأ

en: Number
ar: رقم

en: Message
ar: الرسالة

en: No log messages available.
ar: لا توجد رسائل سجل متاحة.

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Block settings
ar: إعدادات الصندوق

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Country
ar: الدولة

en: Weight
ar: الوزن

en: The configuration options have been saved.
ar: تم حفظ خيارات الضبط.

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Types
ar: الأنواع

en: Multiple
ar: متعدد

en: Free tagging
ar: وسوم حرة

en: Required
ar: ضروري

en: root
ar: جذر

en: Parent
ar: الأب

en: Depth
ar: العمق

en: none
ar: لا شيء

en: Category
ar: الفئة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Import
ar: استيراد

en: Export
ar: تصدير

en: Taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Back
ar: رجوع

en: Node ID
ar: معرف العقدة

en: Field
ar: حقل

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Save
ar: حفظ

en: Help
ar: مساعدة

en: Image settings
ar: إعدادات الصورة

en: True
ar: صحيح

en: False
ar: خطأ

en: Preset Name
ar: اسم الضبط المسبق

en: Default
ar: الافتراضي

en: Summary
ar: الملخص

en: Move
ar: نقل

en: Update
ar: تحديث

en: Open
ar: مفتوح

en: Blank
ar: فارغ

en: Sunday
ar: الأحد

en: Monday
ar: الاثنين

en: Tuesday
ar: الثلاثاء

en: Wednesday
ar: الأربعاء

en: Thursday
ar: الخميس

en: Friday
ar: الجمعة

en: Saturday
ar: السبت

en: Core
ar: النواة

en: Album
ar: ألبوم

en: Artist
ar: المؤلف

en: Icon
ar: أيقونة

en: Time
ar: الوقت

en: Access
ar: الوصول

en: Add
ar: إضافة

en: View
ar: عرض

en: Length
ar: الطول

en: Format
ar: التنسيق

en: Audio
ar: الصوت

en: History
ar: الأرشيف

en: tag
ar: وسم

en: hidden
ar: مخفي

en: URL
ar: عنوان URL

en: Path
ar: المسار

en: Filename
ar: اسم الملف

en: File extensions
ar: امتدادات الملف

en: Vocabularies
ar: المعاجم

en: Form ID
ar: الرقم التعريفي بالنموذج

en: Clear index
ar: مسح الفهرس

en: Refresh
ar: تحديث

en: Region
ar: منطقة

en: Anchor
ar: المرساة

en: Display
ar: العرض

en: Node type
ar: نوع العقدة

en: Menu
ar: القائمة

en: Advanced settings
ar: إعدادات متقدمة

en: Teaser
ar: موجز

en: never
ar: أبداً

en: Updated
ar: تم التحديث

en: actions
ar: الإجراءات

en: Text
ar: نص

en: Theme
ar: سمة

en: Layout
ar: نَسق

en: Select a layout
ar: اختر النَسق

en: Add term
ar: إضافة مصطلح

en: Search keywords
ar: الكلمات المفتاحية للبحث

en: Timestamp
ar: الطابع الزمني

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: Search Keywords
ar: كلمات البحث

en: Preview comment
ar: معاينة التعليق

en: Component
ar: عنصر

en: Components
ar: العناصر

en: ID
ar: المعرف ID

en: Advanced search
ar: البحث المتقدم

en: You are not authorized to access this page.
ar: غير مسموح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Attachment
ar: المرفق

en: States
ar: الحالات

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Upload
ar: تحميل

en: Taxonomy settings
ar: إعدادات التصنيفات

en: content types
ar: أنواع المحتوى

en: content type
ar: نوع المحتوى

en: Mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Database type
ar: نوع قاعدة البيانات

en: User
ar: مستخدم

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: action
ar: إجراء

en: Continue
ar: متابعة

en: Configure
ar: ضبط

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Files
ar: الملفات

en: file
ar: ملف

en: Error
ar: خطأ

en: Options
ar: الخيارات

en: Contact
ar: تواصل

en: no
ar: لا

en: Created
ar: تم الإنشاء

en: Node
ar: العقدة

en: Sent email to %recipient
ar: تم إرسال البريد الإلكتروني إلى %recipient

en: The subject of the message.
ar: موضوع الرسالة

en: Create
ar: إنشاء

en: Separator
ar: فاصل

en: Exclude
ar: إقصاء

en: Revert to defaults
ar: العودة الى الإعدادت الافتراضية

en: Open link in new window
ar: افتح الرابط في نافذة جديدة

en: Expanded
ar: موسع

en: FAQ
ar: سؤال متكرر

en: Update options
ar: خيارات التحديث

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Access denied
ar: الوصول مرفوض

en: Year
ar: السنة

en: Date format
ar: تنسيق التاريخ

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: صندوق

en: Add block
ar: أضف صندوقا

en: Page
ar: الصفحة

en: Pager ID
ar: معرّف ناقل الصفحات

en: 1 minute | @count minutes
ar[0]: 0 دقائق
ar[1]: دقيقة واحدة
ar[2]: دقيقتان
ar[3]: %count دقائق
ar[4]: %count دقيقة
ar[5]: %count دقيقة

en: 1 hour | @count hours
ar[0]: ساعة واحدة
ar[1]: أقل من ساعة
ar[2]: ساعتين
ar[3]: @count ساعات
ar[4]: @count ساعة
ar[5]: @count ساعة

en: 1 day | @count days
ar[0]: يوم واحد
ar[1]: أقل من يوم
ar[2]: يومين
ar[3]: @count أيام
ar[4]: @count يوما
ar[5]: @count يوم

en: Configuration saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Taxonomy terms
ar: مصطلحات التصنيف

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Logo
ar: الشعار

en: Site name
ar: اسم الموقع

en: Site slogan
ar: الشعار النصي للموقع

en: Site
ar: موقع

en: Web Server
ar: خادم الشبكة

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Drupal
ar: دروبال

en: Module
ar: الوحدة

en: Off
ar: إيقاف

en: Host
ar: المستضيف

en: Never
ar: أبدًا

en: Check manually
ar: التحقق يدويًا

en: Up to date
ar: مُحدَّث

en: Out of date
ar: غير محدث

en: Header
ar: الترويسة

en: Left sidebar
ar: القائمة اليسرى

en: Right sidebar
ar: القائمة اليمنى

en: Footer
ar: التذييل

en: Inline
ar: داخل المحتوى

en: Recipients
ar: المستلمون

en: Selected
ar: محدد

en: Your name
ar: اسمك

en: Menu link
ar: رابط القائمة

en: To
ar: إلى

en: Refresh interval
ar: فترة التحديث

en: Custom
ar: مخصّص

en: Throttle
ar: الصمام

en: Visibility
ar: الرؤية

en: Roles
ar: الأدوار

en: Revision ID
ar: معرف المراجعة

en: Comment
ar: التعليق

en: Comment ID
ar: معرف التعليق

en: Hostname
ar: اسم المستضيف

en: Score
ar: الدرجة

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: تصفية

en: Source string ID
ar: معرف سلسلة المصدر

en: Location
ar: الموقع

en: Source string
ar: نص المصدر

en: Locale
ar: المحليات

en: System path
ar: مسار النظام

en: Title field label
ar: تسمية حقل العنوان

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Sticky at top of lists
ar: مثبت أعلى القوائم

en: Revisions
ar: المراجعات

en: Log message
ar: رسالة السجل

en: URL alias
ar: اسم عنوان URL

en: File ID
ar: معرف الملف

en: File name
ar: اسم الملف

en: File MIME type
ar: نوع MIME للملف

en: File size
ar: حجم الملف

en: Node revision ID
ar: معرف مراجعة العقدة

en: Vocabulary
ar: المعجم

en: Vocabulary ID
ar: معرّف ID المعجم

en: Vocabulary name
ar: اسم المعجم

en: Term
ar: مصطلح

en: Term ID
ar: معرّف المصطلح

en: Time zone
ar: النطاق الزمني

en: Severity
ar: الحدة

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Global settings
ar: إعدادات عامة

en: Fields
ar: الحقول

en: Contains
ar: يحتوي

en: Count
ar: العدد

en: Set name
ar: اسم المجموعة

en: Original image
ar: الصورة الأصلية

en: Heading
ar: الترويسة

en: Search settings
ar: إعدادات البحث

en: Mode
ar: الوضع

en: Warning
ar: تحذير

en: active
ar: نشط

en: N/A
ar: غير موجود

en: OK
ar: موافق

en: Items
ar: عناصر

en: Nodes
ar: العقد

en: Authored by
ar: بواسطة

en: Advanced
ar: متقدم

en: Sort order
ar: الترتيب

en: Performance
ar: الأداء

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Textfield
ar: حقل نص

en: Maximum
ar: أقصى قيمة

en: Scale
ar: النطاق

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Media
ar: وسائط

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Caching
ar: التخزين المؤقت

en: Month
ar: الشهر

en: Details
ar: التفاصيل

en: Widget
ar: عنصر إدخال (ودجت)

en: System
ar: النظام

en: Domain
ar: النطاق

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: Owner
ar: المالك

en: Recipient
ar: المستلم

en: node
ar: عقدة

en: Administer content
ar: إدارة المحتوى

en: General
ar: عام

en: Directory
ar: الدليل

en: Egypt
ar: مصر

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Iran
ar: إيران

en: New Zealand
ar: نيوزيلندا

en: Tonga
ar: تونجا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Brazil
ar: البرازيل

en: Chile
ar: تشيلي

en: Paraguay
ar: باراجواي

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Libya
ar: ليبيا

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Day
ar: اليوم

en: Table
ar: جدول

en: Mon
ar: اثنين

en: Tue
ar: ثلاثاء

en: Wed
ar: أربعاء

en: Thu
ar: خميس

en: Fri
ar: جمعة

en: Sat
ar: سبت

en: Sun
ar: أحد

en: May
ar: مايو

en: am
ar: ص

en: pm
ar: م

en: Start date
ar: تاريخ البداية

en: End date
ar: تاريخ النهاية

en: Configuration
ar: الضبط

en: Security
ar: الأمن والحماية

en: Other
ar: آخر

en: Loop
ar: حلقة

en: Display title
ar: عرض العنوان

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Navigation
ar: التنقل

en: Color
ar: اللون

en: Appearance
ar: المظهر

en: Role
ar: دور

en: Ignore
ar: تجاهل

en: Goal
ar: هدف

en: Link text
ar: نص الرابط

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: String
ar: المقطع

en: Case
ar: شكل الحروف

en: External
ar: خارجي

en: Not installed
ar: غير مثبت

en: Referrer
ar: الإحالة من

en: Default front page
ar: الصفحة الرئيسية الافتراضية

en: Button
ar: زر

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Rows
ar: صفوف

en: Cache
ar: ذاكرة التخزين المؤقت

en: Provider
ar: المزود

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Install
ar: تثبيت

en: Ascending
ar: تصاعديًا

en: Descending
ar: تنازليًا

en: Expose
ar: إظهار

en: Option
ar: خيار

en: Operator
ar: العامل

en: Optional
ar: اختياري

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Plain
ar: عادي

en: Integer
ar: عدد صحيح

en: IP Address
ar: عنوان IP

en: Pattern
ar: نمط

en: The comment and all its replies have been deleted.
ar: تم حذف التعليق وجميع الردود عليه.

en: Cron settings
ar: إعدادات كرون

en: Preformatted
ar: منسّق مسبقًا

en: Clear cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت

en: Close
ar: إغلاق

en: fields
ar: حقول

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Duration
ar: المدة الزمنية

en: Multiplier
ar: مضاعف

en: Your search yielded no results.
ar: لم تسفر عملية البحث عن أي نتائج.

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Sort by
ar: فرز حسب

en: Created date
ar: تاريخ الإنشاء

en: Updated date
ar: تاريخ التحديث

en: comments
ar: تعليقات

en: Full
ar: كامل

en: Default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Condition
ar: شرط

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغويلا

en: Antarctica
ar: القطب الجنوبي

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: جزر الباهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلادش

en: Barbados
ar: باربادوس

en: Belarus
ar: بيلاروسيا

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بيليز

en: Benin
ar: بينين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيه

en: Brunei
ar: بروناي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cape Verde
ar: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar: جزر الكايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية إفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر الكوكوس

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Cook Islands
ar: جزر كووك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Denmark
ar: الدانمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar: اريتريا

en: Estonia
ar: إستونيا

en: Ethiopia
ar: إثيوبيا

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: غويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: غرينلاند

en: Grenada
ar: غرينادا

en: Guadeloupe
ar: غواديلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: غواتيمالا

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا-بيساو

en: Guyana
ar: غوايانا

en: Haiti
ar: هاييتي

en: Honduras
ar: الهندوراس

en: Hungary
ar: هنغاريا

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: أندونيسيا

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: ايرلندا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قيرغيزستان

en: Laos
ar: لاوس

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لكسمبورغ

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: الملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Marshall Islands
ar: جزر مارشال

en: Martinique
ar: المارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia
ar: ميكرونيزيا

en: Moldova
ar: مولدوفا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antilles
ar: جزر الأنتيل الهولندية

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: عمان

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Panama
ar: بنما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Peru
ar: البيرو

en: Philippines
ar: الفليبين

en: Pitcairn Islands
ar: جزر بيتكيرن

en: Puerto Rico
ar: بورتو ريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russia
ar: روسيا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Saudi Arabia
ar: السعودية

en: Senegal
ar: السنغال

en: Seychelles
ar: سيشل

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: South Africa
ar: جنوب أفريقيا

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سيريلانكا

en: St. Helena
ar: سانت هيلينا

en: St. Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syria
ar: سوريا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Tanzania
ar: تنزانيا

en: Thailand
ar: تايلاند

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكيلاو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: United States
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: Uruguay
ar: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Vatican City
ar: مدينة الفاتيكان

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Yemen
ar: اليمن

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Identity
ar: هوية

en: Database username
ar: اسم مستخدم قاعدة البيانات

en: Database password
ar: كلمة مرور قاعدة البيانات

en: Database name
ar: اسم قاعدة البيانات

en: Port
ar: منفذ

en: Size of textfield
ar: حجم حقل النص

en: Authoring information
ar: معلومات التأليف

en: Authored on
ar: أُنشِئ يوم

en: Leave blank for %anonymous.
ar: اترك فراغًا لـ %anonymous.

en: Hidden
ar: مخفي

en: Undefined
ar: غير معرف

en: contact form
ar: نموذج الاتصال

en: Default configuration
ar: الإعدادات الافتراضية

en: Syslog
ar: سجل النظام

en: Key
ar: المفتاح

en: Link to node
ar: الرابط إلى العقدة

en: File Upload
ar: تحميل الملف

en: block
ar: صندوق

en: Site language
ar: لغة الموقع

en: Change
ar: تغيير

en: Arabic
ar: عربية

en: English
ar: إنجليزية

en: French
ar: فرنسية

en: Italian
ar: إيطالية

en: Spanish
ar: إسبانية

en: Japanese
ar: يابانية

en: Korean
ar: كورية

en: message
ar: رسالة

en: Messages
ar: الرسائل

en: Edit term
ar: تحرير المصطلح

en: Switch
ar: تبديل

en: Allowed HTML tags
ar: وسوم HTML المسموح بها

en: Add menu
ar: إضافة قائمة

en: menu
ar: قائمة

en: No items selected.
ar: لا يوجد عناصر محددة

en: The update has been performed.
ar: تم إجراء التحديث.

en: Node title
ar: عنوان العقدة

en: Browser
ar: المتصفّح

en: Source
ar: المصدر

en: published
ar: منشور

en: Select all rows in this table
ar: اختيار كل الصفوف في هذا الجدول

en: Deselect all rows in this table
ar: إلغاء تحديد كل الصفوف في هذا الجدول

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: unlimited
ar: غير محدود

en: Deleted
ar: محذوف

en: Successful
ar: ناجح

en: Languages
ar: اللغات

en: Topics
ar: المناقشات

en: Definition
ar: تعريف

en: Related topics
ar: موضوعات ذات صلة

en: Allowed values list
ar: قائمة القيم المسموح بها

en: Textfield size
ar: حجم حقل النص

en: Edit menu
ar: تحرير القائمة

en: Delete menu
ar: حذف القائمة

en: Publishing options
ar: خيارات النشر

en: Create new revision
ar: إنشاء نسخة جديدة

en: Limit
ar: حد

en: Minimum height
ar: أقل ارتفاع

en: Minimum width
ar: أقل عرض

en: Configure block
ar: ضبط الصندوق

en: Jan
ar: يناير

en: Feb
ar: فبراير

en: Mar
ar: مارس

en: Apr
ar: أبريل

en: Jun
ar: يونيو

en: Jul
ar: يوليو

en: Aug
ar: أغسطس

en: Sep
ar: سبتمبر

en: Oct
ar: أكتوبر

en: Nov
ar: نوفمبر

en: Dec
ar: ديسمبر

en: Hour
ar: الساعة

en: Minute
ar: الدقيقة

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: Granularity
ar: النعومة

en: Map
ar: خريطة

en: Node settings
ar: اعدادت العقدة

en: Workflow
ar: سيرة العمل

en: Randomize
ar: عشوائي

en: Link label
ar: ربط العنوان

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Revert
ar: استرجع

en: Negate
ar: نفي

en: Path alias
ar: مسار بديل

en: Greater than
ar: أكبر من

en: Less than
ar: أصغر من

en: Notice
ar: إعلام

en: Choice
ar: اختيار

en: Log out
ar: خروج

en: Extend
ar: الوحدات

en: characters
ar: الأحرف

en: First day of week
ar: أول يوم في الأسبوع

en: Block ID
ar: مُعرف الصندوق

en: Info
ar: معلومات

en: Not available
ar: غير متاح

en: Add section
ar: اضافة قسم

en: Created new term %term.
ar: أُنشأت المفردة الجديدة %term.

en: Site information
ar: معلومات الموقع

en: Reference
ar: مرجع

en: Enabled filters
ar: المرشحات المفعلة

en: Updating
ar: جاري التحديث

en: Getting Started
ar: البدء

en: Aggregate JavaScript files
ar: تجميع ملفات الـ JavaScript

en: Convert
ar: تحويل

en: Binary
ar: ثنائي

en: Requirements
ar: متطلبات

en: Delete term
ar: حذف المصطلح

en: List terms
ar: اسرد المفردات

en: Parent terms
ar: مفردات أم

en: Syndicate
ar: تلقيم

en: Video
ar: فيديو

en: Customize
ar: تخصيص

en: Style
ar: نمط

en: Package name
ar: اسم الباقة

en: Revisions for %title
ar: مراجعات %title

en: Revision
ar: مراجعة

en: The specified passwords do not match.
ar: كلمتا السر غير متطابقين.

en: Session
ar: الجلسة

en: Permissions
ar: الصلاحيات

en: Your settings have been saved.
ar: تم حفظ إعداداتك.

en: Cron
ar: مجدول الأعمال (كرون)

en: Installed
ar: مثبت

en: Plugin
ar: ملحق (Plugin)

en: Duplicate
ar: استنساخ

en: Display label
ar: عرض اللافتة

en: Changed
ar: تم التغير

en: Date created
ar: تاريخ الإنشاء

en: Unauthorized
ar: غير مصرح به

en: Ascension Island
ar: جزيرة أسينشين

en: Fiji
ar: فيجية

en: Falkland Islands
ar: جزر الفوكلاند

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: Myanmar (Burma)
ar: ميانمار (بورما)

en: French Southern Territories
ar: مناطق فرنسا الجنوبية

en: British Virgin Islands
ar: الجزر العذراء البريطانية

en: U.S. Virgin Islands
ar: الجزر العذراء الأمريكية

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Guernsey
ar: غيرنسي

en: Jersey
ar: جيرسي

en: Theme settings
ar: إعدادات السمة

en: Authentication
ar: المصادقة

en: Not published
ar: لم ينشر

en: File settings
ar: إعدادات الملفات

en: Menu settings
ar: إعدادات القائمة

en: width
ar: عرض

en: height
ar: طول

en: Unformatted
ar: غير منسق

en: Formats
ar: تنسيقات

en: @type: deleted %title.
ar: @type: %title حُذف.

en: Allowed file extensions
ar: لواحق الملفات المسموح بها

en: New comments
ar: تعليقات جديدة

en: New
ar: جديد

en: Redirect to URL
ar: وجّه إلى مسار

en: Top left
ar: أعلى اليسار

en: Top right
ar: أعلى اليمين

en: Bottom right
ar: أسفل اليمين

en: Bottom left
ar: أسفل اليسار

en: Migrate
ar: ترحيل

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Base path
ar: المسار الأساسي

en: Revision of %title from %date
ar: نسخة %date من %title

en: Multilingual
ar: متعدد اللغات

en: JPEG quality
ar: جودة JPEG

en: Workspace
ar: منطقة / مساحة  العمل

en: comment
ar: تعليق

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Content options
ar: خيارات المحتوى

en: Last changed
ar: آخر تعديل

en: not published
ar: غير منشور

en: Published comments
ar: تعليقات منشورة

en: Protected
ar: محمي

en: Live
ar: مباشر

en: Comment settings
ar: إعدادات التعليق

en: Default options
ar: الخيارات الافتراضية

en: Contact settings
ar: إعدادات الاتصال

en: Ban
ar: حظر

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Processing
ar: قيد المعالجة

en: Output format
ar: نسق الخروج

en: Temporary directory
ar: الدليل المؤقت

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف الذي تم رفعه.

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Shortcuts
ar: الاختصارات

en: Shortcut
ar: اختصار

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Slogan
ar: الشعار

en: Image crop
ar: قص الصورة

en: Apply
ar: تطبيق

en: Enabled modules
ar: الوحدات المفعلة

en: Translation language
ar: لغة الترجمة

en: Not translated
ar: غير مترجم

en: Select
ar: إختيار

en: Translatable
ar: قابل للترجمة

en: Location of comment submission form
ar: موضع استمارة التعليق

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Enter the terms you wish to search for.
ar: إدخال العبارات التي تريد البحث عنها.

en: Underlined
ar: مسطر

en: Copy
ar: نسخ

en: Base URL
ar: عنوان URL الأساسي

en: Variables
ar: المتغيرات

en: Tasks
ar: المهام

en: Plugins
ar: ملحقات (Plugins)

en: British Indian Ocean Territory
ar: إقليم المحيط الهندي البريطاني

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Language switcher
ar: محدد اللغات

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Source field
ar: حقل المصدر

en: Translation
ar: الترجمة

en: Translation status
ar: حالة الترجمة

en: Blocks
ar: الصناديق

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
ar: اضبط محتويات الصناديق التي تظهر في الأعمدة الجانبية و في المناطق الأخرى من موقعك.

en: Save blocks
ar: حفظ الصناديق

en: The block settings have been updated.
ar: تم تحديث إعدادات الصندوق.

en: Save block
ar: حفظ الصندوق

en: The block configuration has been saved.
ar: تم حفظ إعدادات الصندوق.

en: Menus
ar: القوائم

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ar: أي تعديلات ستحذف. لا يمكن الرجوع عن هذا الفعل.

en: taxonomy term
ar: مصطلح تصنيف

en: Add vocabulary
ar: إضافة معجم

en: Edit vocabulary
ar: حرر المعجم

en: Created new vocabulary %name.
ar: تم إنشاء المعجم %name.

en: Updated vocabulary %name.
ar: تم تحديث المعجم %name.

en: Above
ar: أعلاه

en: Default time zone
ar: المنطقة الزمنية الافتراضية

en: Add another item
ar: أضف عنصراً آخراً

en: Manage fields
ar: تسيير الحقول

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: The update has encountered an error.
ar: حدث خطأ أثناء التحديث.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ar[0]: تمت معالجة عنصر واحد:
ar[1]: لم تُعالج أي عناصر:
ar[2]: تمت معالجة عنصرين:
ar[3]: تمت معالجة @count عناصر:
ar[4]: تمت معالجة @count عنصرا:
ar[5]: تمت معالجة @count عنصر:

en: Decimal
ar: عدد عشري

en: Float
ar: عدد حقيقي

en: Minimum
ar: أقل قيمة

en: Precision
ar: الدقة

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ar: العدد الإجمالي للأرقام التي يمكن تخزينها في قاعدة البيانات، بما في ذلك الأرقام على يمين الفاصلة العشرية.

en: The number of digits to the right of the decimal.
ar: عدد الأرقام بعد الفاصلة.

en: Decimal marker
ar: الفاصلة العشرية

en: Allowed values
ar: القيم المسموح بها

en: Check boxes/radio buttons
ar: خانات اختيار/مربعات التحديد

en: Single on/off checkbox
ar: خانة اختيار نعم/لا وحيدة

en: Text area (multiple rows)
ar: منطقة النص (عدة سطور)

en: Index
ar: الفهرس

en: Permalink
ar: الرابط الثابت

en: Theme-engine-specific settings
ar: إعدادات خاصة بمحرك الحلة

en: Form
ar: نموذج

en: Debug
ar: تنقيح

en: Publish
ar: انشر

en: Unpublish
ar: لا تنشر

en: The parent comment
ar: التعليق الأصل

en: 1 second
ar: 1 ثانية

en: @count seconds
ar: @count لحظات

en: 1 minute
ar: دقيقة واحدة

en: @count minutes
ar: @count دقائق

en: @module module
ar: وحدة @module

en: More information
ar: المزيد من المعلومات

en: Grid
ar: شبكة

en: Text Editor
ar: محرر النص

en: Anonymous commenting
ar: تعليق مجهول الهوية

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ar: المستخدم المجهول لا يمكنه أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters may leave their contact information
ar: المستخدم المجهول يمكن أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Anonymous posters must leave their contact information
ar: المستخدم المجهول لابد أن يدخل بيانات الاتصال به

en: Default comment setting
ar: إعدادات التعليق المبدئية

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ar: محتويات هذا الحقل سرية ولن تظهر للآخرين.

en: parent
ar: الأم

en: 1 comment | @count comments
ar[0]: تعليق واحد
ar[1]: لا تعليقات
ar[2]: تعليقان
ar[3]: @count تعليقات
ar[4]: @count تعليقا
ar[5]: @count تعليق

en: Show descriptions
ar: عرض الأوصاف

en: Subtitle
ar: عنوان ثان

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Language code
ar: رمز اللغة

en: Not present
ar: غير موجود

en: Convert to
ar: تحويل إلى

en: Contact link
ar: رابط الاتصال

en: Menu link title
ar: عنوان رابط القائمة

en: Menu name
ar: اسم القائمة

en: Autoplay
ar: تشغيل آلي

en: 1 second | @count seconds
ar[0]: 0 ثواني
ar[1]: ثانية واحدة
ar[2]: ثانيتان
ar[3]: @count ثواني
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: Edit profile
ar: تعديل الملف الشخصي

en: Plugin settings
ar: إعدادات الملحق (Plugin)

en: Thread
ar: التسلسل

en: Reply
ar: رد

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: Mapping
ar: إقران

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ar: تأكيد متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ar: تأكيد متأكد أنك راغب في حذف مراجعة %revision-date؟

en: Maximum upload size
ar: أكبر حجم للملف المرفوع

en: Extension
ar: امتداد

en: Space
ar: فراغ

en: @type: deleted %title revision %revision.
ar: @type: تم حذف المراجعة %revision من %title.

en: Page not found
ar: الصفحة غير موجودة

en: Change layout
ar: تغيير النَسق

en: Available
ar: متوفّر

en: Node access
ar: الوصول إلى العقدة

en: Sizes
ar: احجام

en: Add terms
ar: إضافة مصطلحات

en: Resize
ar: تغيير الحجم

en: The directory %directory does not exist.
ar: المجلد %directory غير موجود.

en: No comments available.
ar: لا تعليقات.

en: Rebuild permissions
ar: أعد بناء الصلاحيات

en: @type: updated %title.
ar: @type: تم تحديث %title.

en: @type: added %title.
ar: @type: تمت إضافة %title.

en: Path to custom logo
ar: مسار الشعار الطيع

en: Supported formats
ar: الأنماط المدعومة

en: Updated term %term.
ar: حُدِّثت المفردة %term.

en: - None selected -
ar: - لا شيء محدد -

en: Alias
ar: البديل

en: Values
ar: قيم

en: Account settings
ar: إعدادات الحساب

en: Enter your keywords
ar: إدخال كلمات البحث

en: Clean URLs
ar: المسارات النظيفة

en: Field Type
ar: نوع الحقل

en: GD library
ar: مكتبة جي.دي

en: Context
ar: السياق

en: Pager
ar: دليل الصفحات

en: Taxonomy vocabulary
ar: معجم الوسوم

en: 1 year | @count years
ar[0]: سنة واحدة
ar[1]: أقل من سنة
ar[2]: سنتان
ar[3]: @count سنوات
ar[4]: @count سنة
ar[5]: @count سنة

en: 1 week | @count weeks
ar[0]: أسبوع واحد
ar[1]: أقل من أسبوع
ar[2]: أسبوعين
ar[3]: @count أسابيع
ar[4]: @count أسبوعا
ar[5]: @count أسبوع

en: 1 min | @count min
ar[0]: دقيقة واحدة
ar[1]: أقل من دقيقة
ar[2]: دقيقتين
ar[3]: @count دقائق
ar[4]: @count دقيقة
ar[5]: @count دقيقة

en: 1 sec | @count sec
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: أقل من ثانية
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: @count ثوان
ar[4]: @count ثانية
ar[5]: @count ثانية

en: Layout settings
ar: إعدادات النَسق

en: Bulgarian
ar: بلغارية

en: Croatian
ar: كرواتية

en: Czech
ar: تشيكية

en: Danish
ar: دنماركية

en: Dutch
ar: هولندية

en: Finnish
ar: فنلندية

en: German
ar: ألمانية

en: Greek
ar: يونانية

en: Hebrew
ar: عبرية

en: Hungarian
ar: مجرية

en: Indonesian
ar: إندونيسية

en: Polish
ar: بولندية

en: Romanian
ar: رومانية

en: Russian
ar: روسية

en: Slovak
ar: سلوفاكية

en: Swedish
ar: سويدية

en: Turkish
ar: تركية

en: Link to file
ar: رابط الملف

en: Send message
ar: إرسال رسالة

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Allow Upscaling
ar: السماح بالتكبير

en: Rotation angle
ar: زاوية التدوير

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ar: عدد الدرجات لتدوير الصورة. الأرقام الموجبة مع اتجاه عقارب الساعة، الأرقام السالبة بعكس عقارب الساعة.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ar: توليد عشوائي لزاوية التدوير لكل صورة. الزاوية المحددة أعلاه تستخدم كحد أقصى.

en: Flush
ar: مسح

en: Field mapping
ar: ربط الحقل

en: Locked
ar: مقفل

en: types
ar: أنواع

en: Selection type
ar: نوع الاختيار

en: Check for updates
ar: التمس التحديثات

en: Can not determine status
ar: تعذّر تحديد الحالة

en: File MIME
ar: نوع MIME

en: Search help
ar: مساعدة في البحث

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Favicon
ar: أيقونة الموقع

en: Containing any of the words
ar: تحتوي على أي من الكلمات

en: Containing the phrase
ar: تحتوي على العبارة

en: Containing none of the words
ar: لا تحتوي على الكلمات

en: Only of the type(s)
ar: فقط من النوع

en: Content ranking
ar: تقييم المحتوى

en: Keyword relevance
ar: مدى مناسبة الكلمة المفتاحية

en: Number of comments
ar: عدد التعليقات

en: Factor
ar: المعامل

en: Content search
ar: البحث في المحتوى

en: Expand layout to include descriptions.
ar: تمديد النسق ليتضمن الأوصاف.

en: Hide descriptions
ar: إخفاء الأوصاف

en: Compress layout by hiding descriptions.
ar: ضغط النسق بإخفاء الأوصاف.

en: Content ID
ar: معرف المحتوى

en: About
ar: حول

en: Case sensitive
ar: حساس لحالة الأحرف

en: Maximum link text length
ar: أقصى طول لنص الرابط

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
ar: ستقطع المسارات التي عدد حروفها أكبر من هذا الرقم، و ذلك لمنع المقاطع الطويلة التي تخرب العرض. سيظل الرابط نفسه كما هو، إلا أن الجزء النصي في الرابط سيقطع.

en: Reports
ar: التقارير

en: Setting
ar: إعداد

en: Logo options
ar: خيارات الشعار

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ar: إذا لم بكن لديك وصول مباشر إلى الملفات على الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع شعارك.

en: Install profile
ar: لاحة التركيب

en: %percentage of the site has been indexed.
ar: أعيدت فهرسة %percentage من الموقع.

en: File directory
ar: دليل الملف

en: Default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: Teaser length
ar: طول الموجز

en: not set
ar: غير محدد

en: Web server
ar: خادم ويب

en: Memory limit
ar: حد الذاكرة

en: Indexes
ar: فهارس

en: Cardinality
ar: رئيسي

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
ar[0]: هناك عنصر واحد لم يفهرس بعد.
ar[1]: لا عناصر لم تفهرس بعد.
ar[2]: هناك عنصران لم يفهرسا بعد.
ar[3]: هناك @count عناصر لم تفهرس بعد.
ar[4]: هناك @count عنصرا لم يفهرسوا بعد.
ar[5]: هناك @count عنصر لم تفهرس بعد.

en: The content access permissions have been rebuilt.
ar: أُعيد بناء صلاحيات الوصول للمحتوى.

en: sort by @s
ar: رتب حسب @s

en: Display a message to the user
ar: اعرض رسالة للمستخدم

en: - Select -
ar: - اختر -

en: Content language
ar: لغة المحتوى

en: Enables the categorization of content.
ar: تتيح تصنيف المحتوى.

en: Path prefix
ar: سابقة المسار

en: Auto-reply
ar: رد آلي

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
ar: رد آلي اختياري. اتركه فارغا إذا لم تكن ترغب في إرسال ردود آلية للمستخدمين.

en: Synchronize
ar: تزامن

en: Lithuanian
ar: ليتوانية

en: Number of results
ar: عدد النتائج

en: Set as default
ar: تعيينه كافتراضي

en: Not promoted
ar: غير مُرَق

en: Errors
ar: اخطاء

en: Parent comment
ar: التعليق الأصلي

en: Author's website
ar: موقع ويب المؤلف

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ar: عرض عمق التعليق إذا كان هرميًا.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ar: الترتيب حسب الترتيب الهرمي. سيحافظ ذلك على التعليقات مع أصولها.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ar: توفير رابط بسيط للرد على التعليق.

en: Text to display
ar: النص للعرض

en: field
ar: حقل

en: Update settings
ar: تعديل الإعدادات

en: Formatter
ar: التنسيق

en: Accessibility features
ar: مزايا إمكانية الوصول

en: Translate
ar: ترجمة

en: Translation file
ar: ملف الترجمة

en: File to import not found.
ar: الملف غير موجود.

en: Save translations
ar: حفظ الترجمات

en: Time ago
ar: منذ !time

en: Create @name
ar: أنشئ @name

en: Crop
ar: الاقتصاص

en: Not enabled
ar: غير مُفعّل

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ar: التعليمات التي تظهر للمستخدم تحت هذا الحقل، في استمارة التحرير. <br /> وسوم HTML المسموحة: @tags

en: Sort direction
ar: اتجاه الترتيب

en: Steps
ar: خطوات

en: Element
ar: عنصر

en: Block type
ar: نوع الصندوق

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ar: @module (<span class="admin-disabled">معطل</span>)

en: Web services
ar: خدمات الويب

en: Effect
ar: التأثير

en: Route
ar: الطريق

en: Sequence
ar: التسلسل

en: Error message
ar: رسالة الخطأ

en: Menu block
ar: صندوق القائمة

en: Quick edit
ar: تعديل سريع

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Acronym
ar: اختصار

en: No vocabularies available.
ar: لا معاجم.

en: Starting level
ar: مستوى البداية

en: Title only
ar: العناوين فقط

en: Dates
ar: التواريخ

en: No preview
ar: المعاينة غير متوفرة

en: Save as
ar: حفظ كـ

en: Preview image
ar: معاينة الصورة

en: pixels
ar: بكسلات

en: Use default
ar: استعمال الافتراضي

en: 1 month | @count months
ar[0]: شهر واحد
ar[1]: أقل من شهر
ar[2]: شهران
ar[3]: @count أشهر
ar[4]: @count شهراً
ar[5]: @count شهر

en: done
ar: تم

en: Image uploads
ar: رفع الصور

en: Custom format
ar: نسق خاص

en: Current state
ar: الحالة الراهنة

en: Direction
ar: الاتجاه

en: Drupal core
ar: نواة دروبال

en: The settings have been saved.
ar: تم حفظ الإعدادات.

en: Relations
ar: العلاقات

en: Password field is required.
ar: حقل كلمة المرور مطلوب.

en: Display type
ar: نوع العرض

en: Confirm password
ar: تأكيد كلمة المرور

en: Not applicable
ar: غير منطبق

en: Administration theme
ar: سمة الإدارة

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Serbia
ar: صربيا

en: Uri
ar: عنوان الUri

en: Kosovo
ar: كوسوفو

en: Diego Garcia
ar: دييغو غارسيا

en: Tristan da Cunha
ar: تريستان دا كونها

en: Run cron
ar: تشغيل مجدول الأعمال (كرون)

en: Run updates
ar: تشغيل التحديثات

en: Warning message
ar: رسالة التحذير

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ar: لا يمكن حفظ الملف %file. لسبب مجهول.

en: The specified file %name could not be uploaded.
ar: لم يتم تحويل الملف المحدد %name.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ar: يُسمح بالملفات التي تحمل هذه الامتدادات فقط: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ar: حجم الملف %filesize يتجاوز الحجم الأقصى للملفات %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ar: حجم الملف %filesize وهو ما قد يتجاوز حصتك من القرص (%quota).

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ar: خطأ في رفع الملف. لم يمكن نقل الملف %file إلى الوجهة %destination.

en: New set
ar: مجموعة جديدة

en: No link
ar: لا رابط

en: outdated
ar: قديمة

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ar: تسيير توسيم وتصنيف وتقسيم محتواك.

en: Re-index site
ar: أعد فهرسة الموقع

en: Log searches
ar: تسجيل عمليات البحث

en: Are you sure you want to re-index the site?
ar: تأكيد متأكد أنك ترغب في إعادة فهرسة الموقع؟

en: Save and continue
ar: حفظ ومتابعة

en: Row
ar: صف

en: Date settings
ar: إعدادات التاريخ

en: Table name prefix
ar: سابقة اسم الجدول

en: Migration
ar: الترحيل

en: IP address
ar: عنوان الـIP

en: Maximum height
ar: أقصى ارتفاع

en: Maximum width
ar: أقصى عرض

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: Starts with
ar: يبدأ بـ

en: Link options
ar: خيارات الرابط

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Åland Islands
ar: جزر أولاند

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Cached
ar: مخزن في ذاكرة التخزين المؤقت

en: Autocomplete
ar: الإكمال التلقائي

en: Boolean
ar: قيمة منطقية

en: Limitations
ar: القيود

en: Bundles
ar: حزم

en: Status report
ar: تقرير الحالة

en: Not writable
ar: غير قابل للكتابة عليه

en: Bundle
ar: الحزمة

en: Decimal point
ar: نقطة عشرية

en: Permanent
ar: دائم

en: Temporary
ar: مؤقت

en: Configuration name
ar: اسم الإعدادات

en: Custom date format
ar: صيغة التاريخ المخصصة

en: Drupal version
ar: نسخة دروبال

en: Revision information
ar: معلومات المراجعة

en: Created timestamp
ar: الطابع الزمني

en: Form mode
ar: نمط الاستمارة

en: View comment
ar: عرض التعليق

en: Decimal value
ar: قيمة عشرية

en: Comma
ar: فاصلة

en: Show All
ar: إظهار الجميع

en: Uses
ar: الاستخدامات

en: Path to custom icon
ar: مسار الأيقونة المخصصة

en: Your email address
ar: عنوان بريدك الإلكتروني

en: Default display mode
ar: أسلوب العرض المبدئي

en: Default comments per page
ar: العدد المبدئي للتعليقات في الصفحة

en: Comment subject field
ar: حقل عنوان التعليق

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ar: أي ردود على هذا التعليق سوف تضيع، و لن يمكن التراجع عن هذا الفعل.

en: Publish the selected comments
ar: نشر التعليقات المحددة

en: Unpublish the selected comments
ar: إلغاء نشر التعليقات المحددة

en: (No subject)
ar: (لا موضوع)

en: Default image
ar: الصورة الافتراضية

en: List links
ar: سرد الروابط

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: File system
ar: نظام الملفات

en: Posted in
ar: نُشِر في

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
ar: ملاحظة: تعليق غير مخوّل به أو تعليق أرسل إلى الموضوع المغلق %subject.

en: Parent ID
ar: معرّف الأصل (ID)

en: Delete all revisions
ar: حذف كافة المراجعات

en: Block title.
ar: عنوان الصندوق.

en: Video file
ar: ملف الفيديو

en: The file's MIME type.
ar: نوع MIME للملف.

en: File upload
ar: رفع الملف

en: The size of the file.
ar: حجم الملف.

en: The MIME type of the file.
ar: نوع MIME للملف.

en: @type %title has been created.
ar: تم إنشاء ال@type‏ %title.

en: @type %title has been updated.
ar: تم تحديث ال@type‏ %title.

en: Link title
ar: عنوان الرابط

en: Filter settings
ar: إعدادات المرشح

en: You do not have any administrative items.
ar: ليس لديك أي عناصر إدارية.

en: No help is available for module %module.
ar: لا توجد مساعدة لوحدة %module.

en: @module administration pages
ar: صفحات إدارة @module

en: Thumbnail width
ar: عرض الصورة المصغرة

en: Thumbnail height
ar: طول الصورة المصغرة

en: Save translation
ar: حفظ الترجمة

en: Add language
ar: أضف لغة

en: AM
ar: صباحا

en: PM
ar: مساء

en: PHP extensions
ar: إضافات PHP

en: Comments per page
ar: التعليقات في كل صفحة

en: The file could not be uploaded.
ar: تعذر رفع الملف.

en: Export configuration
ar: تصدير الإعدادات

en: Administration pages
ar: صفحات الإدارة

en: Hindi
ar: هندية

en: Announcements
ar: الإعلانات

en: View all announcements
ar: عرض جميع الإعلانات

en: The comment body.
ar: متن التعليق

en: The comment ID.
ar: مُعرّف التعليق.

en: Add link
ar: إضافة رابط

en: Link settings
ar: اعدادات الرابط

en: View comments
ar: عرض التعليقات

en: Not set
ar: غير محدد

en: Workflow Settings
ar: إعدادات سير العمل

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ar: %name: لا يمكن لهذا الحقل أن يحتوي أكثر من @count قيمة.

en: Vertical Tabs
ar: التبويبات العمودية

en: By @name on @date
ar: من @name بتاريخ  @date

en: By @name
ar: من %name

en: Not in menu
ar: غير موجود في القائمة

en: Alias: @alias
ar: البديل: @alias

en: No alias
ar: لا يوجد بدائل

en: Source language
ar: لغة المصدر

en: Initializing.
ar: التجهيز.

en: An error has occurred.
ar: حدث خطأ.

en: Media settings
ar: إعدادات الوسائط

en: 0 sec
ar: 0 ثانية

en: Is published
ar: منشور

en: Configure @block
ar: ضبط @block

en: Filter log messages
ar: ترشيح رسائل السجل

en: You must select something to filter by.
ar: يجب أن تختار مرشح.

en: New revision
ar: مراجعة جديدة

en: Callback
ar: استدعاء (Callback)

en: Add comment link
ar: إضافة رابط تعليق

en: No results
ar: لا توجد نتائج

en: Abbreviation
ar: اختصار

en: Inserted
ar: مضاف

en: Experimental
ar: تجريبي

en: Current date
ar: التاريخ الحالي

en: Do not display items with no value in summary
ar: عدم عرض العناصر التي لا قيمة لها في الملخص

en: Glossary mode
ar: وضع الفهرس

en: Character limit
ar: أقصى حد للحروف

en: Case in path
ar: شكل الحروف في المسار

en: Transform spaces to dashes in URL
ar: تغيير المسافات إلى عوارض في المسارات URL

en: exposed
ar: ظاهر

en: Invalid date format.
ar: صيغة التاريخ غير صحيحة.

en: The title of the comment.
ar: عنوان التعليق.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ar: اسم مؤلف التعليق. يمكن عرضه كرابط إلى صفحة المؤلف الرئيسية.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ar: عنوان موقع مؤلف التعليق. يمكن عرضه كرابط. سيكون فارغًا إذا كان المؤلف مستخدمًا مسجّلًا.

en: Post date
ar: تاريخ النشر

en: Node link
ar: رابط العقدة

en: The User ID of the comment's author.
ar: معرّف(ID) مستخدم مؤلف التعليق.

en: Parent CID
ar: معرّف الأصل (CID)

en: Last comment time
ar: وقت آخر تعليق

en: Date and time of when the last comment was posted.
ar: التاريخ والوقت اللذين تم فيهما مشاركة آخر تعليق.

en: Last comment author
ar: مؤلف آخر تعليق

en: The name of the author of the last posted comment.
ar: اسم مؤلف آخر تعليق منشور.

en: Comment count
ar: عدد التعليقات

en: Updated/commented date
ar: تاريخ التحديث/التعليق

en: The number of new comments on the node.
ar: عدد التعليقات الجديدة على العقدة.

en: Comment status
ar: حالة التعليق

en: User posted or commented
ar: المستخدم قام بالنشر أو التعليق

en: Display the comment as RSS.
ar: عرض التعليق كـ RSS.

en: Provide a simple link to the user contact page.
ar: توفير رابط بسيط إلى صفحة الاتصال بالمستخدم.

en: Created year + month
ar: سنة + شهر الإنشاء

en: Created year
ar: سنة الإنشاء

en: Created month
ar: شهر الإنشاء

en: Created day
ar: يوم الإنشاء

en: Created week
ar: أسبوع الإنشاء

en: Updated year + month
ar: سنة وشهر التحديث

en: Updated year
ar: سنة التحديث

en: Updated month
ar: شهر التحديث

en: Updated day
ar: يوم التحديث

en: Updated week
ar: أسبوع التحديث

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ar: توفير رابط بسيط لاسترجاع المراجعة.

en: Filter by access.
ar: الترشيح حسب الوصول.

en: Has new content
ar: يحتوي على محتوى جديد

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ar: العرض %display لا يحتوي على قيود للوصول، كما أنه لا يتضمن عوامل تصفية للعقد المنشورة.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ar: درجة عنصر البحث. لن تُستخدم إذا لم يكن مُرشِّح البحث حاضرًا أيضًا.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ar: الملفات التي تم الاحتفاظ بها بواسطة دروبال والوحدات المتنوعة.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ar: مصطلحات التصنيف مرتبطة بالعقد.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ar: فلتر نتائج "التصنيف: المصطلح" لمعجم معيّن.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ar: المصطلح الأصل للمصطلح. يمكن لهذا أن يقدم إدخالات متكررة إذا كنت تستخدم معجمًا يتيح الأصول المتعددة.

en: No user
ar: لا يوجد مستخدم

en: Show teaser-style link
ar: إظهار الرابط بالنمط التشويقي

en: Link this field to new comments
ar: ربط هذا الحقل بتعليقات جديدة

en: contact
ar: اتصال

en: Contact %user
ar: جهة الإتصال %user

en: Check for new comments as well
ar: التحقق من التعليقات الجديدة أيضاً.

en: Alternative sort
ar: الفرز البديل

en: Alternate sort order
ar: ترتيب فرز بديل

en: On empty input
ar: عند مدخلات فارغة

en: Show None
ar: إظهار "لا شيء"

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ar: استخدم كلمة <strong>OR</strong> بالحروف الكبيرة لتقوم بالبحث عن أيا من كلمتين. مثلا <strong>قطط OR كلاب</strong>.

en: Display score
ar: إظهار النتيجة

en: Link this field to download the file
ar: ربط هذا الحقل بتنزيل الملف

en: Link this field to its term page
ar: ربط هذا الحقل بصفحة المصطلح الخاصة به

en: Limit terms by vocabulary
ar: تحديد المصطلحات حسب المعجم

en: Show hierarchy in dropdown
ar: إظهار الهيكل الهرمي في القائمة المنسدلة

en: Placeholder
ar: الرمز البديل

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ar: محاولة إعادة تشغيل مجدول الأعمال (كرون) وهو مشغل.

en: Cron run completed.
ar: اكتمل تشغيل مجدول الأعمال (كرون).

en: Tooltip
ar: تلميح

en: Allow multiple values
ar: السماح بتعدد القيم

en: The maximum length of the field in characters.
ar: أقصى طول للحقل بعدد الحروف.

en: Machine-readable name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Module dependencies
ar: متطلبات الوحدة

en: Update translations
ar: تحديث الترجمات

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
ar: قيمة منطقية تحدد ما إذا كانت هذه الترجمة بحاجة إلى تحديث.

en: Language name
ar: اسم اللغة

en: Edit language
ar: تحرير اللغة

en: External links only
ar: روابط خارجية فقط

en: The content type %name has been updated.
ar: تم تحديث نوع المحتوى %name.

en: The content type %name has been added.
ar: أُضيف نوع المحتوى %name.

en: Catalan
ar: كتلانية

en: Contact form
ar: استمارة الاتصال

en: Pagination
ar: ترقيم الصفحات

en: Block Content
ar: محتوى الصندوق

en: The requested page could not be found.
ar: تعذر العثور على الصفحة المطلوبة.

en: Requirements problem
ar: مشكلة متطلبات

en: Database configuration
ar: إعدادات قاعدة البيانات

en: Select an installation profile
ar: اختيار لاحة تثبيت

en: Choose language
ar: اختيار اللغة

en: No profiles available
ar: لا تتوفر لاحات

en: Drupal already installed
ar: دروبال مثبت مسبقا

en: Installing @drupal
ar: تركيب @drupal

en: The installation has encountered an error.
ar: واجه التركيب خطأ.

en: Configure site
ar: ضبط الموقع

en: Choose profile
ar: اختيار اللاحة

en: Verify requirements
ar: التحقق من المتطلبات

en: Set up database
ar: ضبط قاعدة البيانات

en: Set up translations
ar: ضبط الترجمات

en: Install site
ar: تثبيت الموقع

en: Finish translations
ar: إكمال الترجمات

en: Update notifications
ar: إخطارات التحديثات

en: Check for updates automatically
ar: مراقبة التحديثات تلقائيا

en: 1 byte | @count bytes
ar[0]: بايت واحد
ar[1]: 0 بايت
ar[2]: بايتان
ar[3]: @count بايتات
ar[4]: @count بايت
ar[5]: @count بايت

en: GD2 image manipulation toolkit
ar: طقم الأدوات GD2 لمناولة الصور

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ar: تحديد جودة الصور لمناولة JPEG. تتراوح بين 0 و 100. القيم الأعلى تعني جودة صور أفضل، و ملفات أكبر حجما.

en: Right to left
ar: من اليمين لليسار

en: Left to right
ar: من اليسار لليمين

en: Add custom language
ar: أضف لغة طيعة

en: Save language
ar: حفظ اللغة

en: Direction that text in this language is presented.
ar: اتجاه الكتابة المستخدم في هذه اللغة.

en: String contains
ar: المقطع يحتوي

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
ar: اتركه خاليا لعرض جميع المقاطع. البحث حساس للحروف اللاتينية الكبيرة و الصغيرة.

en: Search in
ar: البحث في

en: Both translated and untranslated strings
ar: كلا المقاطع المترجمة وغير المترجمة

en: Only translated strings
ar: فقط المقاطع المترجمة

en: Only untranslated strings
ar: فقط المقاطع غير المترجمة

en: Languages not yet added
ar: اللغات التي لم تُضف بعد

en: The language %language has been created.
ar: تم إنشاء اللغة %language.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ar: المقطع المُرسل يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: Importing interface translations
ar: يتم استيراد ترجمات الواجهة

en: Error importing interface translations
ar: خطأ أثناء استيراد ترجمة الواجهة

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ar: محاولة لإرسال مقطع ترجمة يحتوي إتش.تي.إم.إل غير مسموح به: %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
ar: تم تحديث ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
ar: تم إنشاء ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء ملف ترجمة جافا سكربت للغة %language.

en: Afrikaans
ar: أفريكانية

en: Amharic
ar: أمهرية

en: Azerbaijani
ar: أذرية

en: Belarusian
ar: بيلاروسية

en: Bengali
ar: بنغالية

en: Tibetan
ar: تبتية

en: Breton
ar: بريتونية

en: Bosnian
ar: بوسنية

en: Welsh
ar: ولزية

en: Esperanto
ar: أسبيرية

en: Estonian
ar: إستونية

en: Basque
ar: باسكية

en: Faeroese
ar: فايروسية

en: Irish
ar: إيرلندية

en: Scots Gaelic
ar: اسكوتلندية جيلية

en: Galician
ar: جالية

en: Gujarati
ar: جوجاراتية

en: Armenian
ar: أرمنية

en: Icelandic
ar: إيسلندية

en: Javanese
ar: جافية

en: Georgian
ar: جورجية

en: Kazakh
ar: كازاخية

en: Kannada
ar: كندية

en: Kurdish
ar: كردية

en: Latvian
ar: لاتفية

en: Malagasy
ar: مالاجية

en: Macedonian
ar: مقدونية

en: Malayalam
ar: مالايالامية

en: Mongolian
ar: منغولية

en: Marathi
ar: ماراتية

en: Malay
ar: مالاية

en: Maltese
ar: مالطية

en: Burmese
ar: بورمية

en: Nepali
ar: نيبالية

en: Norwegian Bokmål
ar: نرويجية بوكمال

en: Norwegian Nynorsk
ar: نرويجية نينورسك

en: Occitan
ar: أوسيتانية

en: Ossetian
ar: أوسيتانية

en: Punjabi
ar: بنجابية

en: Pashto
ar: بشتية

en: Portuguese, Portugal
ar: برتغالية، البرتغال

en: Portuguese, Brazil
ar: برتغالية، البرازيل

en: Kinyarwanda
ar: كينياروندية

en: Northern Sami
ar: سامية شمالية

en: Sinhala
ar: صنهالا

en: Slovenian
ar: سلوفينية

en: Albanian
ar: ألبانية

en: Serbian
ar: صربية

en: Swahili
ar: سواحيلية

en: Tamil
ar: تاميلية

en: Telugu
ar: تيلوغية

en: Thai
ar: تايلندية

en: Ukrainian
ar: أوكرانية

en: Urdu
ar: أردية

en: Vietnamese
ar: فيتنامية

en: Chinese, Simplified
ar: صينية مبسطة

en: Chinese, Traditional
ar: صينية تقليدية

en: Standard PHP
ar: PHP قياسي

en: PHP Mbstring Extension
ar: امتداد المقاطع المتعددة البايتات في  PHP

en: Unicode library
ar: مكتبة يونيكود

en: No blocks in this region
ar: لا صناديق في هذه المنطقة

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
ar: الصندوق %info كان مسندا إلى منطقة غير صالحة (%region) ولذا تم تعطيله.

en: Delete the selected comments
ar: حذف التعليقات المحددة

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
ar: مثلا: 'آراء عن الموقع' أو 'معلومات حول المنتج'.

en: Personal contact form
ar: استمارة الاتصال الشخصية

en: View events that have recently been logged.
ar: مشاهدة الأحداث التي تم تسجيلها حديثا.

en: Top 'page not found' errors
ar: أكثر أخطاء 'الصفحة غير موجودة'

en: View 'page not found' errors (404s).
ar: عرض أخطاء 'الصفحة غير موجودة' (404).

en: Top 'access denied' errors
ar: أكثر أخطاء 'الوصول ممنوع'

en: View 'access denied' errors (403s).
ar: يعرض أخطاء 'الوصول ممنوع' (403).

en: No roles may use this format
ar: لا يمكن لأي دور استخدام هذا النسق

en: Allowed HTML tags: @tags
ar: وسوم إتش.تي.إم.إل المسموح بها: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
ar: تستخدم المراسي لعمل روابط لصفحات أخرى.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
ar: مبدئيا، تضاف وسوم فصل السطور تلقائيا. استخدم هذا الوسم لإضافة وسوم أخرى زائدة. يختلف هذا الوسم عن الوسوم الأخرى لأنه لا يستخدم في زوج فتح و إغلاق مثل الآخرين. استخدم "/" داخل الوسم لكي تحافظ على التوافق مع معايير إكس.إتش.تي.إم.إل 1.0.

en: Text with <br />line break
ar: نص مع<br /> فواصل السطور

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
ar: افتراضيا، تضاف وسوم الفقرات تلقائيا. استخدم هذا الوسم لإضافة وسوم إضافية.

en: Paragraph one.
ar: الفقرة الأولى.

en: Paragraph two.
ar: الفقرة الثانية.

en: Emphasized
ar: موضّح

en: Cited
ar: مقتبس

en: Coded text used to show programming source code
ar: نص أكواد يُستخدم لعرض الكود المصدري للبرمجيات

en: Coded
ar: مُكَوَّد

en: Bolded
ar: عريض

en: Italicized
ar: مائل

en: Superscripted
ar: نص علوي

en: <sup>Super</sup>scripted
ar: نص <sup>علوي</sup>

en: Subscripted
ar: نص سفلي

en: <sub>Sub</sub>scripted
ar: نص <sub>سفلي</sub>

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
ar: <abbr title="اختصار">اخ</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
ar: <acronym title="اختصار ثلاثي الحروف">اثح</acronym>

en: Block quoted
ar: فقرة مقتبسة

en: Quoted inline
ar: مقتبس داخل السطر

en: Table header
ar: رأس الجدول

en: Table cell
ar: خلية في جدول

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ar: قائمة مرتبة - استخدم &lt;li&gt; لتبدأ كل عنصر بالقائمة

en: First item
ar: أول عنصر

en: Second item
ar: ثاني عنصر

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ar: قائمة غير مرتبة - استخدم &lt;li&gt; لتبدأ كل عنصر بالقائمة

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
ar: قوائم التعريفات مشابهة للقوائم في إتش.تي.إم.إل. رقم &lt;dl&gt; يبدأ قائمة التعريفات، و رقم &lt;dt&gt; يبدأ المصطلح، و رقم &lt;dd&gt; يبدأ تعريف المصطلح.

en: First term
ar: أول مصطلح

en: First definition
ar: أول تعريف

en: Second term
ar: ثاني مصطلح

en: Second definition
ar: ثاني تعريف

en: Subtitle three
ar: عنوان ثالث

en: Subtitle four
ar: عنوان رابع

en: Subtitle five
ar: عنوان خامس

en: Subtitle six
ar: عنوان سادس

en: Tag Description
ar: وصف الوسم

en: You Type
ar: عند كتابة

en: You Get
ar: يظهر لك

en: No help provided for tag %tag.
ar: لا توجد مساعده متوفرة للوسم %tag.

en: Ampersand
ar: رمز &

en: Quotation mark
ar: علامة التنصيص

en: Character Description
ar: وصف الحرف

en: Lines and paragraphs break automatically.
ar: تفصل السطور و الفقرات تلقائيا.

en: Compose tips
ar: نصائح للكتابة

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
ar: تصدّر هذه الصفحة النصوص المترجمة المستعملة من طرف موقعك. ملف التصدير يكون أن يكون على شكل Gettext Portable Object (<em>.po</em>)، الذي يضم كلا من المقطعبن الأصلي و الترجمة (مستعمل لمشاركة الترجمة مع الآخرين)، أو على شكل Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>)، الذي يضم المقطع الأصلي فقط (يستخدم لإنشاء ترجمات جديدة باستخدام محرر ترجمة Gettext).

en: Submission form settings
ar: إعدادات استمارة النشر

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: يمكن أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية فقط.

en: Added content type %name.
ar: أُضيف نوع المحتوى %name.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
ar: تأكيد متأكد أنك ترغب في إعادة بناء صلاحيات محتوى الموقع؟

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
ar: يُعيد هذا الإجراء بناء كل صلاحيات محتوى الموقع، و لن يمكن التراجع عنه.

en: language
ar: اللغة

en: An error occurred and processing did not complete.
ar: حدث خطأ ولم تكتمل المعالجة.

en: Copy of the revision from %date.
ar: نسخة من مراجعة %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ar: حذُفت مراجعة @type %title بتاريخ %revision-date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ar: @type: تم إعادة %title إلى وضعه في النسخة %revision.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
ar: تحتاج صلاحيات الوصول للمحتوى إلى إعادة بنائها.

en: Rebuilding content access permissions
ar: يعيد بناء صلاحيات الوصول للمحتوى

en: Content permissions have been rebuilt.
ar: أُعيد بناء صلاحيات المحتوى.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
ar: لم يتم إعادة بناء صلاحيات الوصول للمحتوى بشكل سليم.

en: Add content type
ar: إضافة نوع محتوى

en: Revert to earlier revision
ar: استعد مراجعة سابقة

en: Delete earlier revision
ar: احذف مراجعة سابقة

en: The alias %alias is already in use in this language.
ar: البديل %alias سبق استخدامه في هذه اللغة.

en: The alias has been saved.
ar: تم حفظ البديل.

en: Filter aliases
ar: رشح المسارات البديلة

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
ar: إدخال المسار الذي ترغب في إنشاء بديل له، و أتبعه باسم المسار الجديد.

en: URL aliases
ar: بدائل المسارات

en: Add alias
ar: أضف بديلا

en: Indexing throttle
ar: صمام الفهرسة

en: Number of items to index per cron run
ar: عدد العناصر التي ستتم فهرستها خلال كل عمل لمجدول الأعمال (كرون)

en: Indexing settings
ar: إعدادات الفهرسة

en: Minimum word length to index
ar: الحد الأدنى لطول الكلمة التي تفهرس

en: Simple CJK handling
ar: تعمل مع الصينية/اليابانية/الكورية المبسطة

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
ar: تطبيق tokenizer للصينية/الكورية/اليابانية المبسطة مبني على التتابعات المتقاطعة. الغ تشغيل هذه الخاصية إذا كنت تود استخدام برنامج معالجة خارجي لهذا الغرض. لا يؤثر هذا الخيار في اللغات الأخرى.

en: Search form
ar: استمارة البحث

en: Top search phrases
ar: أكثر العبارات بحثا

en: View most popular search phrases.
ar: يعرض أشهر العبارات التي بُحِث عنها.

en: User pictures in posts
ar: صور المستخدمين في الرسائل

en: User pictures in comments
ar: صور المستخدمين في التعليقات

en: Shortcut icon
ar: رمز الاختصار

en: Upload logo image
ar: رفع صورة الشعار

en: Shortcut icon settings
ar: إعدادات أيقونة الاختصار

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ar: إذا لم يكن لديك وصول مباشر إلى الملفات على الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع أيقونتك الاختصار.

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
ar: ستزال هذه الوحدات من على موقعك بشكل كامل، <em>و ستلغى كل البيانات المرتبطة بها</em>!

en: Confirm uninstall
ar: تأكيد الإزالة

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
ar: هل ترغب في إكمال إزالة ما سبق؟

en: No modules selected.
ar: لم يتم اختيار أي وحدات.

en: The selected modules have been uninstalled.
ar: تمت إزالة الوحدات المحددة.

en: Default 403 (access denied) page
ar: صفحة 403 (الوصول ممنوع) الافتراضية

en: Default 404 (not found) page
ar: صفحة 404 (غير موجود) الافتراضية

en: Caches cleared.
ar: تم مسح ذاكرات التخزين الموقت.

en: Select an image processing toolkit
ar: اختيار أداة التعامل مع الصور

en: Cron ran successfully.
ar: اكتمل مجدول الأعمال (كرون) بنجاح.

en: Cron run failed.
ar: فشل عمل كرون.

en: No modules are available to uninstall.
ar: لا توجد وحدات يمكن إزالتها.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
ar: تظهر لك هذه الصفحة كل المهام الإدارية الممكنة لكل وحدة.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
ar: يوفر صندوق <em>يستخدم دروبال</em> وصلة اختيارية إلى صفحة مشروع دروبال. مع أن إضافة وصلة كهذه ليس مطلبا على الإطلاق، إلا أنه يمكن استخدامه لإظهار الدعم لمشروع دروبال.

en: Powered by Drupal
ar: يستخدم دروبال

en: Compact mode
ar: الوضع المصغر

en: Image toolkit
ar: عدة الصور

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
ar: اختيار عدة الصور التي ترغب في استخدامها، إذا كنت قد ركبت عددا اختيارية.

en: Date and time
ar: التاريخ والتوقيت

en: -1 (Unlimited)
ar: -1 (غير محدود)

en: PHP memory limit
ar: الحد الأقصى لذاكرة PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ar: قد ترغب في زيادة حد ذاكرة بي.إتش.بي إلى %memory_minimum_limit لتفادي الأخطاء أثناء التركيب.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ar: قد ترغب في زيادة حد ذاكرة بي.إتش.بي إلى %memory_minimum_limit لتفادي الأخطاء أثناء التحديث.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
ar: حسب تضبيطاتك، يستطيع دروبال العمل مع حد ذاكرة بي.إتش.بي %memory_limit. مع هذا يُنصح بحد ذاكرة يساوي %memory_minimum_limit أو أكثر، خاصة إذا كان موقعة يستخدم وحدات إضافية.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ar: ارفع حد الذاكرة بتغيير قيمة المعامل memory_limit في الملف %configuration-file ثم أعد تشغيل خادمك للويب (أو اتصل بمدير نظامك أو مقدم خدمة الاستضافة للحصول على مساعدة).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ar: إتصل بإدارة النظام أو مقدم الإستضافة للمساعدة في تزويد حد ذاكرة الـ PHP.

en: Not protected
ar: غير مَحْمي

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
ar: الملف %file غير محم من التعديلات و قد يشكل خطورة على الأمان. ينبغي عليك تغيير صلاحيات الملف كي لا يقبل الكتابة فيه.

en: Cron has not run recently.
ar: لم يتم تشغيل الدورية مؤخرا.

en: Cron maintenance tasks
ar: مهام الصيانة الدورية

en: The directory %directory is not writable.
ar: لا يمكن الكتابة في الدليل %directory.

en: Writable (<em>public</em> download method)
ar: قابل للكتابة (طريقة تنزيل <em>عمومية</em>)

en: Writable (<em>private</em> download method)
ar: قابل للكتابة (طريقة تنزيل <em>خاصة</em>)

en: Database updates
ar: تحديثات قاعدة البيانات

en: Access to update.php
ar: الوصول إلى update.php

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ar: تُعرض المفردات تصاعديا مرتبة حسب الوزن.

en: Weight value must be numeric.
ar: يجب أن تكون قيمة الوزن عددية.

en: Translation settings
ar: إعدادات الترجمة

en: This translation needs to be updated
ar: تحتاج هذه الترجمة إلى تحديث

en: Last checked: @time ago
ar: آخر تحقق : منذ @time

en: Last checked: never
ar: آخر تحقق: لم يتم التحقق بعد

en: Language list
ar: قائمة اللغات

en: Transliterate
ar: نقل حرفي

en: File extension
ar: امتداد الملف

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ar: يظهر العنوان عندما يمر سهم الماوس فوق الصورة.

en: Progress indicator
ar: مؤشر التقدم

en: Bar with progress meter
ar: شريط مع مقياس التقدم

en: Path settings
ar: إعدادات المسارات

en: The file upload failed. %upload
ar: فشل في رفع الملف. %upload

en: URL to file
ar: رابط الملف

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ar: حدث خطأ غير قابل للاسترجاع. حجم الملف على الأرجح تجاوز الحد الأقصى (@size) الذي يتحمله الخادم.

en: Starting upload...
ar: يتم الرفع...

en: Uploading... (@current of @total)
ar: جاري الرفع... (@current من @total)

en: Upload progress
ar: تقدم حالة الرفع

en: Number field
ar: حقل رقم

en: Styles
ar: أنماط

en: The size of the file in bytes.
ar: حجم الملف بوحدة Bytes.

en: Interface
ar: الواجهة

en: Thresholds
ar: حدود

en: @size KB
ar: @size كيلوبايت

en: @size MB
ar: @size ميغابايت

en: @size GB
ar: @size جيغابايت

en: @size TB
ar: @size تيرابايت

en: @size PB
ar: @size بيتابايت

en: @size EB
ar: @size إكسابايت

en: @size ZB
ar: @size زيتابايت

en: @size YB
ar: @size يوتابايت

en: All messages
ar: كل الرسائل

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Discard changes
ar: تجاهل التغييرات

en: Text format
ar: تنسيق النص

en: Emergency
ar: حالة طارئة

en: Sort descending
ar: التصنيف التنازلي

en: Sort ascending
ar: فرز تصاعدي

en: The name of the site.
ar: اسم الموقع.

en: Optional features
ar: مزايا اختيارية

en: Edit block
ar: تحرير الصندوق

en: Show description
ar: إظهار الوصف

en: Alert
ar: تنبيه

en: Critical
ar: حرج

en: Top center
ar: الأعلى في الوسط

en: Bottom center
ar: الأسفل في الوسط

en: Content Translation
ar: ترجمة المحتوى

en: Translation needs update
ar: الترجمة تحتاج للتحديث

en: Warnings
ar: تحذيرات

en: Format string
ar: مقطع التنسيق

en: Add format
ar: إضافة تنسيق

en: Delete date format
ar: حذف تنسيق التاريخ

en: Content type name
ar: اسم نوع المحتوى

en: Taxonomy Term
ar: مصطلح تصنيف

en: Author name
ar: اسم المؤلف

en: @field_name (Locked)
ar: @field_name (مقفل)

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ar: الحقل %field مقفل ولا يمكن تعديله.

en: %name must be a number.
ar: %name يجب أن يكون عدد.

en: Field formatter
ar: منسق الحقل

en: Regional settings
ar: اﻹعدادات الإقليمية

en: Content moderation
ar: إشراف المحتوى

en: Unsigned
ar: غير معلّم

en: Breadcrumbs
ar: مسار التنقّل

en: The weight of this term in relation to other terms.
ar: ترتيب هذا المصطلح بالنسبة للمصطلحات الأخرى

en: Rotate
ar: التدوير

en: Relative date
ar: تاريخ نسبي

en: Remove selected
ar: حذف المختار

en: Facility
ar: منشأة

en: Page bottom
ar: أسفل الصفحة

en: Show links
ar: إظخار الروابط

en: Processing...
ar: جارٍ المعالجة

en: Limited
ar: محدد

en: Current revision
ar: المراجعة الحالية

en: Definitions
ar: تعاريف

en: Drupal 6
ar: دروبال 6

en: Drupal 7
ar: دروبال 7

en: URL of the origin of the event.
ar: عنوان URL لمصدر الحدث.

en: Referer
ar: المُحيل

en: Hostname of the user who triggered the event.
ar: اسم المضيف للحساب الذي تسبب في تشغيل الحدث.

en: Database is encoded in UTF-8
ar: قاعدة البيانات بترميز UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
ar: لم يستطع دروبال تحديد ما إذا كان  ترميز قاعدة البيانات هو UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
ar: تمت تهيئة PostgreSQL.

en: Structure
ar: البنية

en: Workflows
ar: مسارات العمل

en: Default values
ar: القيم الافتراضية

en: Search block
ar: صندوق البحث

en: Node status
ar: حالة العقدة

en: Edit style
ar: تحرير النمط

en: Provider name
ar: اسم الموفر

en: Moderation state
ar: حالة الإشراف

en: Allow resize
ar: السماح بتغيير الحجم

en: Maximum file size
ar: الحد الأقصى لحجم الملف

en: Translation files
ar: ملفات الترجمة

en: Upgrade
ar: ترقية

en: Published status
ar: حالة النشر

en: Alternative text
ar: النص البديل (ALT)

en: Filter format
ar: تنسيق التصفية

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ar: البريد الإلكتروني للمستخدم الذي نشر التعليق. سيكون فارغا إذا كان الكاتب مستخدما مسجلاً.

en: Language select
ar: اختر اللغة

en: Site email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للموقع

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
ar: عنوان <em> From </em> في الرسائل المؤتمتة التي يتم إرسالها أثناء التسجيل، وطلبات كلمة المرور الجديدة، والتنبيهات الأخرى. (استخدم عنواناً ينتهي بنطاق موقعك للمساعدة في منع تصنيف هذه الرسائل كبريد مزعج "Spam").

en: Current Theme
ar: السمة الحالية

en: Dependencies
ar: المتطلبات

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ar: حدث خطأ اثناء معالجة  %error_operation في وسائط : @arguments

en: Filter messages
ar: تصفية الرسائل

en: Image scale
ar: حجم الصورة

en: languages
ar: اللغات

en: No revision
ar: لا توجد أي مراجعة

en: Requires a title
ar: العنوان ضروري

en: Entities
ar: الكيانات

en: Private files
ar: الملفات الخاصة

en: Not restricted
ar: غير مقيد

en: Choose a block
ar: اختيار صندوق

en: entity type
ar: نوع الكيان

en: attribute
ar: سمة (attribute)

en: The unique ID of the comment.
ar: المعرف الفريد للتعليق.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ar: عنوان الإيبي للجهاز الذي أرسل منه التعليق.

en: The email address left by the comment author.
ar: عنوان البريد الإلكتروني المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The home page URL left by the comment author.
ar: رابط الموقع المدخل من طرف صاحب التعليق.

en: The formatted content of the comment itself.
ar: تنسيق محتوى التعليق.

en: The URL of the comment.
ar: مسار التعليق.

en: Edit URL
ar: تحرير العنوان URL

en: The URL of the comment's edit page.
ar: مسار صفحة تحرير التعليق.

en: The date the comment was posted.
ar: تاريخ إرسال التعليق.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ar: التعليق الأب، إذا كان تسنن التعليقات مفعّل.

en: New comment count
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: The unique ID of the node's latest revision.
ar: المعرف الفريد لآخر مراجعة للعقدة.

en: The human-readable name of the node type.
ar: الاسم الظاهر للمستخدم لهذا النوع من المحتوى.

en: The URL of the node.
ar: عنوان رابط العقدة.

en: The URL of the node's edit page.
ar: URL صفحة تحرير العقدة.

en: Date changed
ar: تاريخ التعديل

en: The date the node was most recently updated.
ar: تاريخ آخر تحديث للعقدة.

en: The slogan of the site.
ar: شعار الموقع.

en: The administrative email address for the site.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الإداري للموقع.

en: Login page
ar: صفحة الدخول

en: The URL of the site's login page.
ar: رابط صفحة الدخول إلى الموقع.

en: The unique ID of the uploaded file.
ar: المعرف الفريد (ID) للملف المرفوع.

en: The name of the file on disk.
ar: اسم الملف على القرص.

en: The web-accessible URL for the file.
ar: رابط الملف القابل للوصول من الويب.

en: The date the file was most recently changed.
ar: تاريخ آخر تغيير للملف.

en: The user who originally uploaded the file.
ar: المستخدم الذي قام برفع الملف أولاً.

en: Review log
ar: سجل المراجعة

en: Sender name
ar: اسم المرسل

en: Sender email
ar: بريد المرسل

en: Field types
ar: أنواع الحقل

en: Time zone settings
ar: إعدادات المنطقة الزمنية

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Content Moderation
ar: إشراف المحتوى

en: You are not allowed to access this page.
ar: لا يسمح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: Authorize file system changes
ar: السماح بالتغييرات على نظام الملفات

en: It appears you have reached this page in error.
ar: يبدو أنك وصلت إلى هذه الصفحة عن طريق الخطأ.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
ar: تعذر تشغيل مجدول الأعمال (كرون) لأنه تم استخدام مفتاح غير صالح.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
ar: لا يمكن تشغيل مجدول الأعمال (كرون) لأن الموقع في وضع الصيانة.

en: Default country
ar: البلد الافتراضي

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ar: في ملفك %settings_file أعددت @drupal لاستخدام خادم %driver، ولكن تثبيتك الحالي لـPHP لا يدعم هذا النوع من قاعدة البيانات.

en: Congratulations, you installed @drupal!
ar: هنيئا، لقد قمت بتثبيت @drupal!

en: Settings file
ar: ملف الإعدادات

en: Site maintenance account
ar: حساب صيانة الموقع

en: No pending updates.
ar: لا توجد تحديثات معلقة.

en: 1 pending update | @count pending updates
ar[0]: لا توجد تحديثات بالانتظار
ar[1]: يوجد تحديث واحد بالانتظار
ar[2]: يوجد تحديثان بالانتظار
ar[3]: يوجد @count تحديثات بالانتظار
ar[4]: يوجد @count تحديثاً بالانتظار
ar[5]: يوجد @count تحديث بالانتظار

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
ar: تعذرت المتابعة، لا توجد انماط متوفرة لنقل الملفات

en: To continue, provide your server connection details
ar: للاستمرار, زود تفاصيل الاتصال بخادمك

en: Connection method
ar: نمط الاتصال

en: Enter connection settings
ar: إدخال إعدادات الاتصال

en: @backend connection settings
ar: إعدادات الاتصال @backend

en: Change connection type
ar: تغيير نوع الاتصال

en: Site under maintenance
ar: الموقع قيد الصيانة

en: Completed @current of @total.
ar: تم @current من @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
ar: تعذر تشغيل كافة المهام على خادم قاعدة البيانات. لم يتم العثور على المهمة %task.

en: Required modules
ar: الوحدات المطلوبة

en: Required modules not found.
ar: لم يتم العثور على وحدات مطلوبة.

en: %module module uninstalled.
ar: تمت إزالة وحدة %module.

en: No strings available.
ar: لا يوجد أي مقطع متوفر.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
ar: تم فقدان ملف ترجمة الجافاسكريبت %file.js.

en: Operating in maintenance mode.
ar: يعمل في وضع الصيانة.

en: Status message
ar: رسالة الحالة

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
ar: تعذر إنشاء %directory بسبب: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
ar: حدث خطأ أجاكس HTTP.

en: HTTP Result Code: !status
ar: نتيجة كود PHP: !status

en: StatusText: !statusText
ar: نص الحالة: !statusText

en: Configuring cron
ar: إعداد مجدول الأعمال (كرون)

en: Controlling visibility
ar: التحكم بالظهور

en: Demonstrate block regions (@theme)
ar: معاينة مناطق الصناديق (@theme)

en: Administer blocks
ar: إدارة الصناديق

en: Restricted to certain pages
ar: خاضع لبعض الصفحات

en: The block cannot be placed in this region.
ar: لا يمكن وضع الصندوق في هذه المنطقة.

en: Select one or more comments to perform the update on.
ar: من فضلك اختر تعليقاً أو أكثر لتطبيق التحديثات عليهم.

en: Deleted comment @cid and its replies.
ar: تم حذف التعليق @cid وكل الردود عليه.

en: Comment approved.
ar: تمت الموافقة على التعليق.

en: Tokens for comments posted on the site.
ar: رموز (Tokens) للتعليقات المنشورة في الموقع.

en: Unapproved comments (@count)
ar: التعليقات غير الموافق عليها (@count)

en: Administer comments and comment settings
ar: إدارة التعليقات وإعدادات التعليق

en: Edit own comments
ar: تعديل تعليقاته

en: Threading
ar: التسنن

en: Show comment replies in a threaded list.
ar: عرض ردود التعليقات في لائحة مسننة.

en: Allow comment title
ar: السماح بعنوان التعليق

en: Show reply form on the same page as comments
ar: عرض استمارة الرد في نفس صفحة التعليقات

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
ar: يمكن للمستخدمين ذوي صلاحية "إرسال تعليقات" المشاركة في التعليقات.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
ar: لا يمكن للمستخدمين إرسال تعليقات، لكن يتم عرض التعليقات الموجودة.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
ar: تم وضع تعليقك في وضع الانتظار للمعاينة من طرف إدارة الموقع وسيتم نشره بعد الموافقة عليه.

en: Your comment has been posted.
ar: تم إرسال التعليق.

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
ar: سرد و تحرير التعليقات في الموقع و في طابور الموافقة على النشر.

en: Unapproved comments
ar: التعليقات الغير موافق عليها

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
ar: لا يمكنك إرسال أكثر من %limit من الرسائل في @interval. حاول مرة أخرى لاحقا.

en: Contact @username
ar: الاتصال بـ @username

en: Administer contact forms and contact form settings
ar: إدارة وإعدادات استمارة الاتصال

en: Use the site-wide contact form
ar: استخدام استمارة اتصال الموقع

en: Use users' personal contact forms
ar: استخدام استمارة الاتصال الشخصية للأعضاء

en: Changing this setting will not affect existing users.
ar: تغيير هذا الإعداد لا يؤثر على الأعضاء المسجلين.

en: Displaying contextual links
ar: عرض الروابط السياقية

en: Use contextual links
ar: استخدام الروابط السياقية

en: Database log cleared.
ar: تم حذف رسائل السجل من قاعدة البيانات.

en: Monitoring your site
ar: مراقبة موقعك

en: Debugging site problems
ar: تصحيح مشاكل الموقع

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
ar: وسوم HTML المسموح بها في التسميات: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
ar: قيمة هذا الحقل محددة من طرف %function ولا يجب تغييرها.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
ar: قائمة القيم المسموح بها: يجب أن يكون كل مفتاح عدد صحيح أو عشري.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
ar: قائمة القيم المسموح بها: يجب أن يكون كل مفتاح عبارة نصية تتكون من 255 حرف كحد أقصى.

en: Allowed values list: keys must be integers.
ar: قائمة القيم المسموحة: يجب أن تكون كل المفاتيح أعداد صحيحة.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ar: أدنى قيمة مسموح بها في هذا الحقل. اتركه فارغا لعدم تحديد حد أدنى.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ar: أقصى قيمة مسموح بها في هذا الحقل. اتركه فارغا لعدم تحديد حد أقصى.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ar: عرّف سلسلة نصية يجب أن تُضاف كبادئة للقيمة مثل '$ ' أو '€ '. اتركه فارغًا في حال عدم الحاجة. افصل بين صيغة المفرد والجمع باستخدام خط عمودي (مثل: pound|pounds).

en: Long text
ar: نص طويل

en: Edit field settings.
ar: تحرير إعدادات الحقل.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
ar: فشل محاولة تحديث الحقل %label : %message.

en: Required field
ar: حقل ضروري

en: The default value for this field, used when creating new content.
ar: القيمة الافتراضية لهذا الحقل، تستخدم عند إنشاء محتوى جديد.

en: Saved %label configuration.
ar: تم حفظ خيارات ضبط %label.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
ar: تعرض هذه القائمة كافة الحقول المستخدمة حاليا لتسهيل الرجوع إليها.

en: Field list
ar: قائمة الحقول

en: Manage display
ar: تسيير العرض

en: Field UI
ar: واجهة الحقل

en: Enable <em>Display</em> field
ar: تفعيل الحقل <em>عرض</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
ar: يسمح خيار العرض للمستخدمين باختيار ما إذا كان الملف يتم عرضه أثناء معاينة المحتوى.

en: Files displayed by default
ar: الملفات المعروضة بشكل افتراضي

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
ar: ليس لهذا الإعداد مفعول إلا عند تفعيل خيار العرض.

en: Upload destination
ar: وجهة الرفع

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ar: تحديد أين يجب تخزين الملفات النهائية. التخزين الخاص للملف يضع قيودا أكثر من التخزين العام، لكنه يسمح بوصول محدود للملفات لهذا الحقل.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ar: مجلد فرعي اختياري في مجلد الرفع الذي ستخزّن فيه الملفات. لا تدرج خط مائلا لا قبل ولا بعد.

en: Enable <em>Description</em> field
ar: تمكين حقل <em>الوصف</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
ar: يسمح حقل الوصف للمستخدمين بإضافة وصف للملف المراد رفعه.

en: Generic file
ar: ملف عام

en: Table of files
ar: جدول الملفات

en: Add a new file
ar: إضافة ملف جديد

en: Include file in display
ar: تضمين الملف في العرض

en: The description may be used as the label of the link to the file.
ar: يمكن استخدام الوصف كتسمية لرابط الملف.

en: All roles may use this format
ar: بإمكان كل الأدوار استخدام هذا التنسيق

en: The text format ordering has been saved.
ar: تم حفظ ترتيب تنسيق النص.

en: Add text format
ar: إضافة تنسيق نص

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
ar: يجب تمكين كل الأدوار لهذا التنسيق ولا يمكن تغييرها.

en: Filter processing order
ar: ترتيب معالجة المرشحات

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
ar: يجب أن تكون أسماء تنسيقات النصوص فريدة. يوجد مسبقاً نسق باسم %name.

en: Added text format %format.
ar: تم إضافة تنسيق النص %format.

en: The text format %format has been updated.
ar: تم تحديث تنسيق النص %format.

en: Text formats
ar: تنسيقات النص

en: Choosing a text format
ar: اختيار تنسيق نص

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
ar: تحذير : قد تؤثر هذه الصلاحية على الأمن بحسب الطريقة التي يتم بها تكوين تنسيق النص.

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
ar: تحويل فواصل السطور إلى HTML (مثلا، <code>&lt;br&gt;</code> و <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
ar: تحويل عناوين المواقع إلى روابط

en: Correct faulty and chopped off HTML
ar: تصحيح كود HTML الناقص أو الخاطئ

en: Display any HTML as plain text
ar: عرض كود HTML كنص عادي

en: Display basic HTML help in long filter tips
ar: عرض مساعدة لتعليمات HTML في النصائح الخاصة بالمرشحات

en: Add rel="nofollow" to all links
ar: إضافة rel="nofollow" إلى كل الروابط

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
ar: يسمح هذا الموقع بمحتوى HTML. ورغم أن تعلم لغة HTML بالكامل قد يبدو أمرًا شاقًا، إلا أن تعلم كيفية استخدام عدد قليل جداً من وسوم HTML الأساسية هو أمر سهل للغاية. يوفر هذا الجدول أمثلة للوسوم المفعّلة في هذا الموقع.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
ar: يمكن إدخال معظم الأحرف غير المعهودة دون أية مشكلة.

en: No HTML tags allowed.
ar: لا يسمح بوسوم HTML.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
ar: اتبع هذه الخطوات للتكوين ثم البدء باستخدام موقعك:

en: Providing a help reference
ar: تقديم المساعدة المرجعية

en: Image style name
ar: اسم نمط الصورة

en: Select a new effect
ar: اختيار تأثير جديد

en: Select an effect to add.
ar: اختيار تأثير لإضافته.

en: The image effect was successfully applied.
ar: تم تطبيق تأثير الصورة بنجاح.

en: Style name
ar: اسم النمط

en: Create new style
ar: إنشاء نمط جديد

en: Style %name was created.
ar: تم إنشاء النمط %style.

en: Replacement style
ar: نمط الاستبدال

en: Optionally select a style before deleting %style
ar: يمكنك اختيار نمط قبل حذف %style

en: Update effect
ar: تحديث التأثير

en: Add effect
ar: إضافة تأثير

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
ar: تأكيد متأكد من حذف التأثير @effect من النمط %style ؟

en: The image effect %name has been deleted.
ar: تم حذف تأثير الصورة %name.

en: Width and height can not both be blank.
ar: لا يمكن للارتفاع والعرض أن يكون كلاهما فارغاً.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
ar: الجزء من الصورة الذي سيتم إزالته عند قصها.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
ar: لون الخلفية المستخدم في المناطق الفارغة من الصورة. استخدم ألوان الويب الست عشرية (هيكساديسيمال) (على سبيل المثال #FFFFFF للون الأبيض أو #000000 للون الأسود). اتركه فارغاً لاستخدام الشفافية للصور التي تدعم هذه الخاصية.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ar: لا توجد حاليا أية تأثيرات في هذا الشكل. أضف تأثيرا جديدا باختيار أحد الخيارات أسفله.

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
ar: تغيير الحجم لا يحترم أبعاد الصورة. ما قد يؤدي إلى الحصور على صور ممدة أو مضغوطة.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
ar: المقياس يحافظ على نسبة الأبعاد الأصلية للصورة. إذا تم تعيين أحد الأبعاد، فسيتم حساب البعد الآخر تلقائياً.

en: Scale and crop
ar: القياس والاقتصاص

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
ar: سيحافظ تغيير حجم وقص الصور على نسبة العرض إلى الارتفاع للصورة الأصلية، ثم يقوم بقص البعد الأكبر. هذا الخيار هو الأكثر فائدة لإنشاء صور مصغرة مربعة دون مط الصورة (تمديدها).

en: Desaturate
ar: إزالة الإشباع

en: Desaturate converts an image to grayscale.
ar: إزالة الإشباع تحول صورة إلى تدرج رمادي.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
ar: قد يؤدي تطبيق استدارة على الصورة إلى زيادة في أبعاد الصورة لتتناسب مع القطر.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تغيير حجم الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit في %path (%mimetype، %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل تحجيم الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على المسار %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في قص الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تغيير حجم الصورة وقصها باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في إلغاء تشبيع الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ar: فشل في تدوير الصورة باستخدام مربع الأدوات %toolkit على %path (%mimetype, %dimensions)

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
ar: إذا لم يتم رفع أي صورة، ستستخدم هذه الصورة للعرض.

en: Enable <em>Alt</em> field
ar: تفعيل حقل <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
ar: تفعيل حقل <em>Title</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ar: محتوى الخاصية <em>Title</em> يظهر عند مرور مؤشر الفأرة فوق الصورة.

en: Preview image style
ar: معاينة نمط الصورة

en: no preview
ar: لا توجد معاينة

en: The preview image will be shown while editing the content.
ar: سيتم عرض معاينة الصورة أثناء تعديل المحتوى.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
ar: توفر أنماط الصور عادةً أحجامًا مصغرة (Thumbnails) عن طريق تغيير حجم الصور وقصها، ولكن يمكنها أيضاً إضافة تأثيرات متنوعة قبل عرض الصورة. عندما يتم عرض صورة بنمط معين، يتم إنشاء ملف جديد وتظل الصورة الأصلية دون تغيير.

en: Administer image styles
ar: إدارة أنماط الصور

en: No defined styles
ar: لا توجد أشكال معرفة

en: Error generating image.
ar: خطأ في توليد الصورة.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
ar: تعذر توليد الصورة المشتقة الموجودة في %path.

en: Failed to create style directory: %directory
ar: فشل في إنشاء مجلدات الأنماط: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
ar: ملف الصورة المخزن مؤقتاً %destination موجود بالفعل. قد تكون هناك مشكلة في إعدادات ضبط إعادة الكتابة (Rewrite configuration) الخاصة بك.

en: Image styles
ar: أنماط الصور

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
ar: قم بإعداد الأنماط التي يمكن استخدامها لضبط حجم الصور وتعديلها عند العرض.

en: Edit image effect
ar: تغيير تأثير الصورة

en: Delete image effect
ar: حذف تأثير الصورة

en: Add image effect
ar: إضافة تأثير الصورة

en: Detection method
ar: طريقة الكشف

en: Part of the URL that determines language
ar: جزء من الرابط الذي يحدد اللغة

en: Request/session parameter
ar: إعداد الطلب/الجلسة

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
ar: اسم إعداد الطلب/الجلسة المستخدم لتحديد اللغة المرغوبة.

en: Filter translatable strings
ar: فلترة النصوص القابلة للترجمة

en: Date type
ar: نوع التاريخ

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
ar: تحديد اللغة من معامل الطلب أو الجلسة. مثال: "http://example.com?language=de" يتم ضبط لغة الموقع إلى الألمانية بناءً على استخدام الرمز "de" داخل معامل اللغة.

en: Administer languages
ar: إدارة اللغات

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
ar: ترتيب خيارات كشف لغة المحتويات. إذا توافر محتوى بلغة معروفة، سيتم عرضه.

en: Language switcher (@type)
ar: مبدل اللغة (@type)

en: Detection and selection
ar: الكشف والتحديد

en: URL language detection configuration
ar: ضبط التحقق عن اللغة في عنوان الرابط

en: Session language detection configuration
ar: ضبط التحقق عن اللغة في الجلسة

[ctx: Long month name]
en: January
ar: كانون الثاني/يناير

[ctx: Long month name]
en: February
ar: شباط/فبراير

[ctx: Long month name]
en: March
ar: آذار/مارس

[ctx: Long month name]
en: April
ar: نيسان/أبريل

[ctx: Long month name]
en: May
ar: أيار/مايو

[ctx: Long month name]
en: June
ar: حزيران/يونيو

[ctx: Long month name]
en: July
ar: تموز/يوليو

[ctx: Long month name]
en: August
ar: آب/أغسطس

[ctx: Long month name]
en: September
ar: أيلول/سبتمبر

[ctx: Long month name]
en: October
ar: تشرين الأول/أكتوبر

[ctx: Long month name]
en: November
ar: تشرين الثاني/نوفمبر

[ctx: Long month name]
en: December
ar: كانون الأول/ديسمبر

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
ar: الروابط الغير مفعلة لا ينم عرضها في القوائم.

en: Show as expanded
ar: الإظهار بشكل موسع

en: Parent link
ar: الرابط اﻷب

en: The menu link %title has been deleted.
ar: تم حذف رابط القائمة %title.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
ar: تأكيد متأكد من إعادة تعيين الرابط %item والعودة إلى القيم الافتراضية؟

en: The menu link was reset to its default settings.
ar: تم إعادة تعيين رابط القائمة إلى إعداداته الافتراضية.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
ar: تم حذف القائمة المخصصة %title وجميع روابطها.

en: Managing menus
ar: إدارة القوائم

en: Displaying menus
ar: عرض القوائم

en: Provide a menu link
ar: يوفر رابط قائمة

en: Available menus
ar: القوائم المتوفرة

en: Edit menu link
ar: تحرير رابط القائمة

en: Reset menu link
ar: إعادة تعيين رابط القائمة

en: Delete menu link
ar: حذف رابط القائمة

en: Preview before submitting
ar: المعاينة قبل الإرسال

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
ar: سيتم عرض هذا النص في أعلى الصفحة أثناء إنشاء أو تعديل هذا النوع من المحتوى.

en: Author username and publish date will be displayed.
ar: سيتم عرض اسم المستخدم للمؤلف وتاريخ النشر.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ar: الاسم البرمجي غير صحيح. يرجى إدخال اسم مختلف عن %invalid.

en: Promote selected content to front page
ar: ترقية المحتوى المحدد إلى الصفحة الرئيسية

en: Demote selected content from front page
ar: إلغاء ترقية المحتوى المحدد إلى الصفحة الرئيسية

en: Make selected content sticky
ar: ثبت المحتوى المحدد

en: Make selected content not sticky
ar: إلغاء تثبيت المحتوى المحدد

en: <em>Edit @type</em> @title
ar: تعديل @title (@type)

en: Revision log message
ar: رسالة سجل المراجعة

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
ar: العلامات المميزة (tokens) المتعلقة بعناصر المحتوى، أو "العقد".

en: The unique ID of the content item, or "node".
ar: المعرف الفريد لعنصر المحتوى، أو "العقدة".

en: The main body text of the node.
ar: متن النص الرئيسي للعقدة.

en: The summary of the node's main body text.
ar: ملخص متن النص الرئيسي للعقدة.

en: Creating content
ar: إنشاء محتوى

en: Creating custom content types
ar: إنشاء أنواع محتوى مخصصة

en: Administering content
ar: إدارة المحتوى

en: Creating revisions
ar: إنشاء المراجعات

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
ar: تتيح أيضاً وحدة العقد إنشاء عدة نسخ من أي محتوى، واستعادة النسخ السابقة باستخدام إعدادات <em>معلومات المراجعة</em>.

en: User permissions
ar: صلاحيات المستخدم

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
ar: بإمكان كل نوع محتوى أن يحتوي على حقول، تصرفات، وصلاحيات منفصلة على حدة.

en: Administer content types
ar: إدارة أنواع المحتوى

en: View published content
ar: مشاهدة المحتوى المنشور

en: Bypass content access control
ar: تجاوز صلاحيات الوصول إلى المحتوى

en: View own unpublished content
ar: مشاهدة محتواه غير المنشور

en: Content is sticky at top of lists
ar: المحتوى مثبت أعلى القوائم

en: Content is promoted to the front page
ar: المحتوى مرقى إلى الصفحة الرئيسية

en: Node Access Permissions
ar: صلاحيات الوصول إلى العقدة

en: One permission in use | @count permissions in use
ar[0]: صلاحية واحدة مستخدمة
ar[1]: صلاحية واحدة مستخدمة
ar[2]: صلاحيتان مستخدمتان
ar[3]: @count صلاحيات مستخدمة
ar[4]: @count صلاحية مستخدمة
ar[5]: @count صلاحية مستخدمة

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى.

en: Don't display post information
ar: عدم عرض معلومات المشاركة

en: Creating aliases
ar: إنشاء بدائل

en: Managing aliases
ar: إدارة المسارات

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
ar: البديل يعين مسار مختلف لمسار رابط موجود. مثل البديل'حول-الموقع' لمسار الرابط 'node/1'. يمكن لمسار رابط أن يكون له عدة بدائل.

en: Administer URL aliases
ar: إدارة بدائل المسارات

en: Create and edit URL aliases
ar: إنشاء وتحرير بدائل المسارات

en: Searched %type for %keys.
ar: البحث في %type عن %key.

en: Administer search
ar: إدارة البحث

en: Use search
ar: استخدام البحث

en: Use advanced search
ar: استخدام البحث المتقدم

en: Choose a set of shortcuts to use
ar: اختيار مجموعة اختصارات لاستخدامها

en: Choose a set of shortcuts for this user
ar: اختيار مجموعة اختصارات لهذا المستخدم

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
ar: %user يستخدم الآن مجموعة الاختصارات الجديدة %set_name. يمكنك تغييرها من هذه الصفحة.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
ar: أنت تستخدم الآن مجموعة الاختصارات %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
ar: %user يستخدم الآن مجموعة الاختصارات %set_name.

en: Change set
ar: تغيير المجموعة

en: The shortcut set has been updated.
ar: تم تحديث مجموعة الاختصارات.

en: The name of the shortcut.
ar: اسم الاختصار.

en: The shortcut %link has been updated.
ar: تم تحديث الاختصار %link.

en: Added a shortcut for %title.
ar: إضافة اختصار إلى العنوان %title.

en: The shortcut %title has been deleted.
ar: تم حذف الاختصار %title.

en: Unable to add a shortcut for %title.
ar: لا يمكن إضافة اختصار إلى %title.

en: Adding and removing shortcuts
ar: إضافة وحذف الاختصارات

en: Displaying shortcuts
ar: عرض الاختصارات

en: Administer shortcuts
ar: إدارة الاختصارات

en: Add to %shortcut_set shortcuts
ar: إضافة إلى اختصارات %shortcut_set

en: Add to shortcuts
ar: إضافة إلى الاختصارات

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
ar: حذف من اختصارات %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
ar: حذف من الاختصارات

en: Edit shortcuts
ar: تحرير الاختصارات

en: Add shortcut
ar: إضافة اختصار

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ar: التسجيل لـ UNIX، Linux و Mac OS X

en: Logging for Microsoft Windows
ar: التسجيل لمايكروسوفت ويندوز

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ar: في نظام تشغيل مايكروسوفت ويندوز، يتم إرسال الرسائل دوماً إلى سجل الأحداث باستخدام الكود <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
ar: خدمة Syslog (سجل النظام)

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ar: بحسب إعدادات النظام، Syslog وأدوات التسجيل تستخدم هذا الكود لتعريف أو فلترة رسائل سجل النظام بأكمله.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
ar: تعذر تدوير الصورة %file لأن الدالة imagerorate() غير متوفرة في هذه النسخة من PHP.

en: default theme
ar: الحلة الافتراضية

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
ar: اختر "theme افتراضية" لاستخدامها بشكل دائم على كل الموقع.

en: Use the administration theme when editing or creating content
ar: استخدام theme الإدارة عند إنشاء أو تعديل محتوى

en: The %theme theme was not found.
ar: الحلة %theme غير موجودة.

en: %theme is now the default theme.
ar: %theme هي الآن theme الافتراضية.

en: User verification status in comments
ar: حالة التحقق من المستخدم في التعليقات

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
ar: تتوفر هذه الإعدادات في theme التي تعتمد على محرك theme %engine.

en: The custom logo path is invalid.
ar: مسار الشعار المخصص غير صحيح.

en: The custom favicon path is invalid.
ar: مسار الأيقونة المخصصة غير صحيح.

en: Would you like to continue with the above?
ar: هل ترغب بالمتابعة بناء على ماسبق؟

en: Enter a valid IP address.
ar: الرجاء إدخال عنوان IP صحيح.

en: The IP address %ip was deleted.
ar: تم حذف عنوان IP %ip.

en: How this is used depends on your site's theme.
ar: طريقة استعمال هذا تعتمد على حلة موقعك.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند رفض عرض المستند المطلب للمستخدم الحالي. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الوصول ممنوع" العامة.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ar: يتم عرض هذه الصفحة عند عدم وجود أي محتوى يطابق المستند المطلوب. اتركه فارغاً لعرض صفحة "الصفحة غير موجودة" العامة.

en: Errors and warnings
ar: الأخطاء والتحذيرات

en: Clear all caches
ar: مسح كل ذواكر التخزين المؤقت

en: Bandwidth optimization
ar: تحسين سعة قناة الاتصال

en: Public file system path
ar: مسار نظام الملفات العام

en: Private file system path
ar: مسار نظام الملفات الخاص

en: Default download method
ar: طريقة التحميل الافتراضية

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
ar: يعين هذا التكوين طريقة التحميل المفضلة. استخدام الملفات العامة أكثر فعالية لكن لا يوفر أي تحكم في الوصول.

en: Time zones
ar: المناطق الزمنية

en: Time zone for new users
ar: المنطقة الزمنية للمستخدمين الجدد

en: Put site into maintenance mode
ar: نقل الموقع لوضع الصيانة

en: Displayed as %date
ar: عرض بشكل %date

en: Save format
ar: حفظ الصيغة

en: Custom date format updated.
ar: تم تحديث صيغة التاريخ المخصصة.

en: Custom date format added.
ar: تمت إضافة صيغة التاريخ المخصصة.

en: Deleted %ip
ar: حذف %ip

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
ar: رموز إعدادات الموقع ككل ومعلومات شاملة أخرى.

en: Tokens related to times and dates.
ar: Tokens المتعلقة بالتواقيت والتواريخ.

en: Tokens related to uploaded files.
ar: Tokens المتعلقة بالملفات المرفوعة.

en: URL (brief)
ar: عنوان الرابط (قصير) URL

en: The URL of the site's front page without the protocol.
ar: عنوان رابط الصفحة الرئيسية للموقع بدون البروتوكول.

en: Short format
ar: صيغة قصيرة

en: Medium format
ar: صيغة متوسطة

en: Long format
ar: صيغة طويلة

en: Time-since
ar: الوقت المنقضي منذ

en: Raw timestamp
ar: الطابع الزمني الخام

en: Managing modules
ar: إدارة الوحدات

en: Managing themes
ar: إدارة الثيمات

en: Configuring basic site settings
ar: ضبط الإعدادات الأساسية للموقع

en: Administer modules
ar: إدارة الوحدات

en: Administer site configuration
ar: إدارة ضبط الموقع

en: Administer themes
ar: إدارة الحلل

en: Administer actions
ar: إدارة الإجراءات

en: Use the site in maintenance mode
ar: استخدام الموقع في وضع الصيانة

en: View site reports
ar: عرض تقارير الموقع

en: Public files
ar: الملفات العامة

en: Public local files served by the webserver.
ar: الملفات المحلية العامة مخدمة من قبل الخادم.

en: Private local files served by Drupal.
ar: الملفات المحلية الخاصة مخدمة من قبل دروبال.

en: Temporary files
ar: الملفات المؤقتة

en: Temporary local files for upload and previews.
ar: الملفات المحلية المؤقتة للرفع والمعاينات.

en: Update modules
ar: تحديث الوحدات

en: Update themes
ar: تحديث الحلل

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
ar: لن يتم حفظ كلمة المرور في قاعدة البيانات وستستخدم فقط لبدء لإنشاء اتصال.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
ar: سيتم إنشاء الاتصال بين خادم الويب الخاص بك والجهاز المستضيف لملفات الخادم. في أغلب الحالات سيكون الجهاز نفسه و "localhost" هو الأصح.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ar: الدليل %directory غير موجود وتعذر إنشاؤه.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ar: الدليل %directory موجود لكنه غير قابل للكتابة وتعذر جعله كذلك.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
ar: إدارة الصناديق، أنواع المحتوى، القوائم، إلخ.

en: Delete IP address
ar: حذف عنوان IP

en: Maintenance mode
ar: وضع الصيانة

en: Logging and errors
ar: السجلات والأخطاء

en: Edit date format
ar: تعديل صيغة التاريخ

en: Search and metadata
ar: البحث والبيانات الفوقية

en: Content authoring
ar: تأليف المحتوى

en: more information
ar: المزيد من المعلومات

en: Administer vocabularies and terms
ar: إدارة المعاجم والمصطلحات

en: Translating content
ar: ترجمة محتوى

en: Contact forms
ar: إستمارات التواصل

en: Flood control
ar: التحكم في التدفق

en: Entity ID
ar: معرّف الكينونة

en: Image style
ar: نمط الصورة

en: Machine Name
ar: الاسم المقروء آليا

en: Are you sure you want to revert the revision?
ar: هل أنت متأكد من استرجاع هذه النسخة؟

en: Are you sure you want to delete the revision?
ar: هل أنت متأكد من حذف هذه النسخة؟

en: Bundle ID
ar: معرف الحزمة

en: Internet
ar: الإنترنت

en: Alt
ar: البديل

en: Administrative label
ar: التسمية الإدارية

en: Default logo
ar: الشعار الافتراضي

en: Custom logo
ar: الشعار المخصص

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
ar[0]: لا توجد تحديثات بالانتظار
ar[1]: يوجد تحديث واحد بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[2]: يوجد تحديثان بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[3]: يوجد @count تحديثات بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[4]: يوجد @count تحديثاً بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)
ar[5]: يوجد @count تحديث بالانتظار (@number_applied للتطبيق، @number_incompatible للتجاهل)

en: Author textfield
ar: حقل المؤلف

en: Overview of fields on all entity types.
ar: معاينة الحقول لكل أنواع الكيانات.

en: Collapse
ar: طي

en: Error messages to display
ar: رسائل الأخطاء المعروضة

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
ar: ينصح بعدم عرض الأخطاء على موقع في وضع العمل.

en: Terminology
ar: المصطلحات

en: Inline Form Errors
ar: أخطاء النماذج المضمنة

en: Read-only
ar: للقراءة فقط

en: Severity level
ar: مستوى الخطورة

en: Administer media
ar: إدارة الوسائط

en: View media
ar: عرض الوسائط

en: Remove block
ar: إزالة الصندوق

en: all languages
ar: جميع اللغات

en: %module module installed.
ar: تم تثبيت وحدة %module.

en: Administer text formats and filters
ar: إدارة تنسيقات النص والترشيحات

en: @type language detection
ar: الكشف عن اللغة @type

en: Use the detected interface language.
ar: استخدام لغة الواجهة المكتشفة.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
ar: أنت تستخدم حالياً مجموعة الاختصارات %set-name.

en: Create new set
ar: إنشاء مجموعة جديدة

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
ar: تم إنشاء مجموعة الاختصارات %set_name. يمكنك تغييرها من هذه الصفحة.

en: Updated set name to %set-name.
ar: تم تحديث اسم المجموعة إلى %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
ar: إذا اخترت مجموعة الاختصارات هذه كافتراضية لبعض أو لكل المستخدمين، فقد يتأثرون عند حذفها.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
ar[0]: عضو واحد يستخدم هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[1]: عضو واحد يستخدم هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[2]: عضوان إثنان يستخدمان هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[3]: @count أعضاء يستخدمون هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[4]: @count عضوا يستخدمون هذه المجموعة من الاختصارات.
ar[5]: @count عضو يستخدمون هذه المجموعة من الاختصارات.

en: Administering shortcuts
ar: إدارة الاختصارات

en: Choosing shortcut sets
ar: اختيار مجموعات الاختصارات

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
ar: يمكن للمستخدمين الذين لديهم صلاحية تغيير مجموعة الاختصارات اختيار مجموعة الاختصارات المراد استخدامها في تبويب الاختصارات على صفحتهم الشخصية.

en: Edit current shortcut set
ar: تعديل مجموعة الاختصارات الحالية

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
ar: تعديل مجموعة الاختصارات الحالية سيؤثر على المستخدمين الآخرين إذا تم تخصيص تلك المجموعة لهم أو اختاروها بأنفسهم. منح صلاحية "اختيار أي مجموعة اختصارات" (Select any shortcut set) جنباً إلى جنب مع هذه الصلاحية سيمنح الإذن بتعديل أي مجموعة اختصارات موجودة.

en: Select any shortcut set
ar: اختيار مجموعة اختصارات

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
ar: من بين جميع مجموعات الاختصارات، اختر واحدة لتكون المجموعة النشطة الخاصة بك. بدون هذه الصلاحية، يقوم مدير النظام باختيار مجموعات الاختصارات للمستخدمين.

en: Add and modify shortcut sets.
ar: إضافة وتعديل مجموعات الاختصارات.

en: Add shortcut set
ar: إضافة مجموعة اختصارات

en: Edit set name
ar: تعديل اسم المجموعة

en: Delete shortcut set
ar: حذف مجموعة اختصارات

en: Database support
ar: دعم قاعدة البيانات

en: Update @name
ar: تحديث @name

en: Convert to lowercase
ar: تحويل إلى أحرف صغيرة

en: visible
ar: ظاهر

en: Password settings
ar: إعدادات كلمة المرور

en: Content moderation states
ar: حالات منظم المحتوى

en: Transitions
ar: انتقالات

en: Editing
ar: التحرير

en: Kyrgyz
ar: قرقيزية

en: The date the comment was most recently updated.
ar: التاريخ الذي تم به آخر تحديث للتعليق.

en: Comment posted: %subject.
ar: تم إرسال التعليق: %subject.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
ar: تم تعطيل هذا الحقل لأنه ليس لديك الصلاحية الكافية لتعديله.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
ar: عرض، تعديل وحذف كافة المحتويات دون مراعاة قيود الحقوق.

en: Syslog format
ar: تنسيق Syslog

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
ar: يمكن تحسين الموارد الخارجية تلقائيا، مما يمكن من تقليل حجم وعدد الطلبات المقدمة لموقعك.

en: The location of the file relative to Drupal root.
ar: موقع الملف تبعا لجذر دروبال.

en: Translation update status
ar: حالة تحديث الترجمة

en: Filipino
ar: فيلبينية

en: Swiss German
ar: ألمانية سويسرية

en: Scots
ar: اسكوتلندية

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ar: لا يمكن رفع الملف المحدد %filename. يسمح فقط بالملفات ذات اللواحق التالية: %extensions.

en: Filter modules
ar: تصفية الوحدات

en: Current page
ar: الصفحة الحاليّة

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Site logo
ar: شعار الموقع

en: %field cannot contain any markup.
ar: لا يمكن لـ %field أن يحتوي على أي ترميز.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
ar: تتحكم هذه الخيارات في إعدادات عرض الحلة %name. عند عرض موقعك باستخدام هذه الحلة، سيتم تطبيق هذه الإعدادات.

en: Administer software updates
ar: إدارة التحديثات

en: @required_name (Missing)
ar: @required_name (مفقود)

en: @required_name (Version @compatibility required)
ar: @required_name (يتطلب النسخة @compatibility)

en: Unresolved dependency
ar: التبعية غير المحلولة

en: @name requires this module.
ar: @name يحتاج إلى هذه الوحدة.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
ar: @name يحتاج إلى هذه الوحدة وهذه النسخة. حالياً لديك @required_name النسخة @version

en: Media Library
ar: مكتبة الوسائط

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Site details
ar: تفاصيل الموقع

en: Subscribe to @title
ar: اشتراك فى @title

en: Add media
ar: إضافة وسائط

en: Interfaces
ar: واجهات

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
ar: بادئة جداول قاعدة البيانات %db_prefix التي أدخلتها غير صالحة. يمكن أن تحتوي البادئة على حروف لاتينية وأرقام وشرطات ونقط وشرطات سفلى فقط.

en: Default settings file
ar: ملف الإعدادات الافتراضية

en: The default settings file does not exist.
ar: ملف الإعدادات غير موجود.

en: Show row weights
ar: إظهار أوزان الأسطر

en: Hide row weights
ar: إخفاء أوزان السطور

en: %name: the value may be no less than %min.
ar: %name : لا يمكن للقيمة أن تكون أقل من %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
ar: %name : لا يمكن للقيمة أن تكون أكبر من %max.

en: Custom display settings
ar: إعدادات العرض المخصصة

en: Node module element
ar: عنصر وحدة العقد

en: Bytes
ar: بايت

en: Comment type
ar: نوع التعليق

en: None (original image)
ar: لا يوجد (الصورة الأصلية)

en: Reusable
ar: قابل لإعادة الاستخدام

en: Configuration files
ar: ملفات الإعدادات

en: Latest version
ar: النسخة الأخيرة

en: Edit translations
ar: تحرير الترجمات

en: UUID
ar: المعرف UUID

en: Search page
ar: صفحة البحث

en: Search pages
ar: صفحات البحث

en: Add search page
ar: إضافة صفحة بحث

en: Redirect path
ar: إعادة توجيه المسار

en: Unknown content type
ar: نوع محتوى غير معروف

en: Drupal Upgrade
ar: ترقية دروبال

en: Never (manually)
ar: أبدًا (يدويًا)

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
ar: فشل في الاتصال بخادم قاعدة البيانات. قام الخادم بإرجاع الرسالة التالية: %error. <ul><li>هل خادم قاعدة البيانات يعمل؟</li><li>هل قاعدة البيانات موجودة، وهل أنت متأكد من كتابة اسمها بشكل صحيح؟</li><li>هل أنت متأكد من كتابة اسم المستخدم وكلمة المرور بشكل صحيح؟</li><li>هل أنت متأكد من كتابة خادم قاعدة البيانات بشكل صحيح؟</li></ul>

en: Exit block region demonstration
ar: الخروج من وضع معاينة مناطق الصناديق

en: Database log messages to keep
ar: رسائل سجل قاعدة البيانات المحتفظ بها

en: Recent log messages
ar: آخر رسائل السجل

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ar: تعريف نص يجب أن يتقدم القيمة، مثل 'م' أو 'كيلوبت/ثانية'. اتركه فارغا في حال لا شيء. افصل قيم المفرد والجمع بإشارة عصا ('4جنيه|جنيهات').

en: Thousand marker
ar: علامة الآلاف

en: Display prefix and suffix.
ar: عرض السابقة واللاحقة.

en: Display with prefix and suffix.
ar: عرض مع السابقة واللاحقة.

en: - Select a value -
ar: - اختر قيمة -

en: No field is displayed.
ar: لا يوجد أي حقل معروض.

en: No field is hidden.
ar: لا يوجد أي حقل مخفي.

en: Format settings:
ar: إعدادات التنسيق:

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
ar: تظهر تنسيقات النصوص في صفحات تحرير المحتوى بنفس الترتيب المحدد في هذه الصفحة. وسيتم اختيار أول تنسيق متاح للمستخدم كخيار افتراضي.

en: Link image to
ar: ربط الصورة إلى

en: Image style: @style
ar: نمط الصورة: @style

en: Linked to content
ar: مرتبط بالمحتوى

en: Linked to file
ar: مرتبط بالملف

en: Shown when hovering over the menu link.
ar: يظهر عند المرور فوق رابط القائمة.

en: Syslog identity
ar: هوية Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ar: العبارة التي ستتم إضافتها قبل كل رسالة مخزنة على Syslog. إذا كان لديك عدة مواقع تكتب على نفس ملف Syslog، فتعيين هوية فريدة لكل موقع يسهل من قراءة السجلات.

en: Error pages
ar: صفحات اﻷخطاء

en: Run cron every
ar: تشغيل الدورية كل

en: Manage automatic site maintenance tasks.
ar: إدارة مهام الصيانة التلقائية للموقع.

en: View mode
ar: نمط المشاهدة

en: Preset ID
ar: المعرّف المُعدّ مسبقًا

en: Weight for @block block
ar: وزن الصندوق @block

en: Region for @block block
ar: منطقة الصندوق @block

en: Post comments
ar: إرسال تعليقات

en: Skip comment approval
ar: تجاهل الموافقة على التعليق

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
ar: تأكيد متأكد أنك تريد إلغاء تنسيق النص %format ؟

en: Disabled text format %format.
ar: تنسيق النص %format معطل.

en: Text Formats
ar: تنسيقات النص

en: Disable text format
ar: إلغاء تنسيق النص

en: Reference for usage, configuration, and modules.
ar: مرجع للاستخدام، التكوين والوحدات.

en: Administer settings.
ar: إدارة الإعدادات.

en: View reports, updates, and errors.
ar: عرض التقارير والتحديثات والأخطاء.

en: Changed date
ar: تاريخ التغيير

en: Nothing
ar: لا شيء

en: Update @title
ar: تحديث @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء من طرف الجهاز. يمكن أن يحتوي فقط على أحرف لاتينية صغيرة وأرقام وشرطات سفلية.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
ar: يجب أن يحتوي الاسم المقروء آليا على أحرف فريدة غير مستعملة.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
ar: يجب أن يحتوي الاسم المقروء من طرف الجهاز على أحرف لاتينية صغيرة، أرقام وعلامات الوصل فقط.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ar: الاسم المقروء من طرف الجهاز مستخدم مسبقا. يجب أن يكون فريدا.

en: Asturian
ar: أسترية

en: English, British
ar: إنجليزية بريطانية

en: Haitian Creole
ar: كريول هايتية

en: Portuguese, International
ar: برتغالية دولية

en: Weight for @title
ar: الوزن لـ @title

en: Weight for row @number
ar: وزن السطر @number

en: Label display for @title
ar: التسمية المعروضة لـ @title

en: Formatter for @title
ar: تنسيق @title

en: Parents for @title
ar: أصل @title

en: Weight for new file
ar: الوزن للملف الجديد

en: Choose a file
ar: اختيار ملفا

en: Weight for new effect
ar: وزن التأثير الجديد

en: Enable @title menu link
ar: تفعيل رابط القائمة @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
ar: اسم فريد لإنشاء عنوان رابط القائمة. يجب أن يحتوي فقط على الحروف اللاتينية الصغيرة، الأرقام والشرطات.

en: Schema version
ar: نسخة المخطط

en: Theme name
ar: اسم السمة

en: URL fallback
ar: عنوان الرابط البديل

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
ar: اسنخدام لغة تم التحقق منها مسبقاً من عناوين الروابط إذا لم يتم العثور على أية لغة.

en: %type_name: Create new content
ar: %type_name: إنشاء محتوى جديد

en: %type_name: Edit own content
ar: %type_name: تحرير محتواه

en: %type_name: Edit any content
ar: %type_name: تحرير المحتويات

en: %type_name: Delete own content
ar: %type_name: يحذف محتوياته

en: %type_name: Delete any content
ar: %type_name: حذف أي محتوى

en: New object was not saved, no error provided
ar: تعذر الحفظ، ولم تتوفر رسالة خطأ.

en: The author's host name.
ar: اسم المضيف الخاص بالمؤلف

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
ar: حالة نشر التعليق. (0 = منشور، 1 = غير منشور).

en: The comment author's name.
ar: اسم كاتب التعليق.

en: Next steps
ar: الخطوات التالية

en: @driver_name settings
ar: إعدادات @driver_name

en: MySQL, MariaDB, or equivalent
ar: MySQL، MariaDB، أو ما يعادلهما.

en: Database file
ar: نوع قاعدة البيانات

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
ar: المسار المطلق (الكامل) للملفات التي سيتم حفظ بيانات @drupal بها. ينبغي أن تكون هذه الملفات قابلة للكتابة من طرف خادم الويب وأن تكون خارج دليل جذر الخادم.

en: No fields are present yet.
ar: لا يوجد أي حقل حاضر بعد.

[ctx: Font weight]
en: Strong
ar: غامق

en: Uninstall @module module
ar: إزالة وحدة @module

en: View the administration theme
ar: عرض حلة الإدارة

en: Database system
ar: نظام قاعدة البيانات

en: Database system version
ar: إصدار نظام قاعدة البيانات

en: No refresh
ar: بدون تحديث الصفحة

en: String settings
ar: إعدادات النص

en: Use field label instead of the "On value" as label
ar: استخدام تسمية الحقل بدلا من التسمية "قيمة نعم".

en: List (float)
ar: قائمة (رقم عشري)

en: Allowed values list: invalid input.
ar: قائمة القيم المسموح بها: إدخال غير صحيح.

en: Object ID
ar: معرف الكائن

en: The entity type.
ar: نوع الكيان.

en: Center left
ar: وسط اليسار

en: Center right
ar: وسط اليمين

en: Singular form
ar: صيغة المفرد

en: Plural form
ar: صيغة الجمع

en: Date and time of when the comment was created.
ar: التاريخ والوقت اللذين تم فيهما إنشاء التعليق.

en: Date and time of when the comment was last updated.
ar: التاريخ والوقت اللذين تم فيهما آخر تحديث للتعليق.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
ar: ما إذا كان التعليق معتمدًا (أو لا يزال في قائمة التوسط).

en: Last comment CID
ar: CID لآخر تعليق

en: Last Comment
ar: آخر تعليق

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ar: بعض الأدوار تفتقر إلى صلاحية الوصول إلى المحتوى، ولكن العرض %display لا يحتوي على قيود وصول.

en: The extension of the file.
ar: امتداد الملف.

en: File Usage
ar: استخدام الملف

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
ar: ملف مرتبط بهذه العقدة (Node)، وعادةً ما يكون ذلك لأنه موجود داخل حقل في هذه العقدة.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
ar: مستخدم مرتبط بهذا الملف، عادةً لأن هذا الملف موجود في حقل خاص بالمستخدم.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
ar: ملف مرتبط بهذا المستخدم، عادة بسبب وجوده في حقل على المستخدم.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
ar: تعليق مرتبط بهذا الملف، عادة بسبب وجود هذا الملف في حقل على التعليق.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
ar: ملف مرتبط بهذا التعليق، عادة بسبب وجوده في حقل على التعليق.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
ar: مصطلح تصنيف مرتبط بهذا الملف، عادة بسبب وجود هذا الملف في حقل على مصطلح التصنيف.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
ar: ملف مرتبط بمصطلح التصنيف هذا، عادة بسبب وجوده في حقل على مصطلح التصنيف.

en: The module managing this file relationship.
ar: الوحدة التي تدير علاقة هذا الملف.

en: The type of entity that is related to the file.
ar: نوع الكيان المرتبط بالملف.

en: The number of times the file is used by this entity.
ar: عدد المرات التي يستخدم فيها الملف بواسطة هذا الكيان.

en: Display error message
ar: إظهار رسالة الخطأ

en: files
ar: ملفات

en: Not specified
ar: غير محدد

en: Underscore (_)
ar: الشرطة السفلية (_)

en: Content access
ar: الوصول إلى المحتوى

[ctx: ampm]
en: am
ar: صباحا

[ctx: ampm]
en: pm
ar: مساء

en: Convert line breaks into HTML
ar: تحويل فواصل الأسطر إلى HTML

en: Sticky status
ar: التثبيت أعلى القائمة

en: RSS enclosure
ar: مرفق RSS

en: Paste your configuration here
ar: الصق إعداداتك هنا

en: Import configuration
ar: استيراد الإعدادات

en: Default view mode
ar: نمط العرض الافتراضي

en: URL to image
ar: رابط الصورة

en: Content revisions
ar: مراجعات المحتوى

en: Recipient ID
ar: مُعرّف المستقبل

en: Language selection
ar: اختيار اللغة

en: Delete all translations
ar: حذف جميع الترجمات

en: Manage layout
ar: إدارة النَسق

en: text formats
ar: تنسيقات النص

en: Default moderation state
ar: حالة الإشراف الافتراضية

en: Search page path
ar: مسار صفحة البحث

en: Save layout
ar: حفظ النَسق

en: All Day
ar: طوال اليوم

en: Upscale
ar: توسيع

en: Entity bundle
ar: حزمة الكيان

en: Logo settings
ar: إعدادات الشعار

en: Delete field.
ar: حذف الحقل.

en: Display a summary
ar: عرض ملخص

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ar: عددي

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
ar: تصفية المحتوى غير المنشور إذا كان لا يمكن للمستخدم الحالي عرضه.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ar: ما إذا كان المحتوى مثبتًا أم لا. لسرد المحتوى المثبت أولاًً، ثم بتعيينه إلى تنازلي.

en: User has a revision
ar: المستخدم لديه مراجعة

en: All nodes where a certain user has a revision
ar: كل العقد التي يمتلك فيها المستخدم خيار المراجعة

en: Content revision is a history of changes to content.
ar: مراجعة المحتوى هي سجل لتاريخ التغييرات التي طرأت على المحتوى.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
ar: توفير رابط بسيط لحذف مراجعة المحتوى.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
ar: تصفية المحتوى حسب وصول العرض. <strong>غير ضروري إذا كنت تستخدم العقدة كجدول رئيسي.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
ar: إظهار علامة إذا كان المحتوى جديدا أو محدّثا.

en: Show only content that is new or updated.
ar: عرض المحتوى الجديد أو المحدث فقط.

en: Display the content with standard node view.
ar: عرض المحتوى مع عرض العقدة القياسي.

en: Content ID from URL
ar: معرف المحتوى من المسار

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
ar: محتوى مرتبط مع هذا الملف، عادة لكون الملف موجودا داخل حقل في هذا المحتوى.

en: Enable to override this field's links.
ar: تفعيل لتجاوز (Override) روابط هذا الحقل

en: Link this field to the original piece of content
ar: ربط هذا الحقل بقطعة المحتوى الأصلية

en: Load default filter from term page
ar: تحميل الفلتر الافتراضي من صفحة المصطلح

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ar: تحويل الشرطات في رابط URL إلى مسافات في قيم فلتر المصطلحات (Term name).

en: tagged with
ar: موسوم بـ

en: teasers
ar: ملخصات

en: full posts
ar: منشورات كاملة

en: titles
ar: عناوين

en: titles (linked)
ar: عناوين (مرتبطة)

en: HTTP method
ar: طريقة HTTP

en: View any unpublished content
ar: عرض أي محتوى غير منشور

en: Relative default value
ar: القيمة الافتراضية النسبية

en: Headings
ar: عناوين

en: The comment UUID.
ar: معرف UUID للتعليق

en: The file UUID.
ar: معرف UUID للملف

en: The term UUID.
ar: معرف UUID للمصطلح

en: Field item
ar: عنصر حقل

en: Edit shortcut set
ar: تحرير مجموعة الاختصارات

en: Appearance settings
ar: إعدادات المظهر

en: Administer block types
ar: إدارة أنواع الكتل

en: Add block type
ar: إضافة نوع الكتلة

en: Delete translation
ar: حذف الترجمة

en: Changes to the style have been saved.
ar: تم حفظ التغييرات على النمط.

en: Media query
ar: استعلام الوسائط

en: Theme files
ar: ملفات السمة

en: Create media
ar: إنشاء الوسائط

en: Allow multiple filter values to work together
ar: السماح لقيم مرشِحات متعددة بالعمل جميعا

en: User who uploaded
ar: المستخدم الذي قام بالتحميل

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
ar: مصطلح التصنيف المختار من أداة الإتمام التلقائي أو التحديد التلقائي.

en: Representative node
ar: عقدة تمثيلية

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
ar: الحصول على عقدة تمثيلية لكل مصطلح، وفقًا لمعيار فرز مختار.

en: Content with term
ar: محتوى مع مصطلح

en: Relate all content tagged with a term.
ar: ربط كافة المحتويات الموسومة بمصطلح

en: Has taxonomy term ID
ar: يحتوي على معرف مصطلح تصنيف

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ar: عرض المحتوى إذا كان فيه مصطلحات التصنيف المحدّدة.

en: Has taxonomy term
ar: يحتوي على مصطلح تصنيف

en: @entity using @field
ar: @entity يستخدم @field

en: Taxonomy term ID from URL
ar: معرّف مصطلح تصنيف من عنوان URL

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
ar: تحميل الفلتر الافتراضي من صفحة العقدة، وهذا مفيد لكتل التصنيفات ذات الصلة.

en: The block could not be saved.
ar: تعذر حفظ إعدادات الصندوق

en: Datetime
ar: التاريخ والوقت

en: Language (fr, en, ...)
ar: اللغة

en: Link attributes
ar: خصائص الرابط

en: Max age
ar: أقصى عمر تخزين

en: Layout ID
ar: مُعرّف النَسق

en: Last Cron Run
ar: آخر تشغيل كرون

en: Responsive image
ar: صورة متوافقة مع الأحجام

en: Site account
ar: حساب الموقع

en: Change order
ar: تغيير الترتيب

en: Unique watchdog event ID.
ar: المعرّف الفريد لحدث سجل النظام

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
ar: مستوى حدّية الحدث؛ يتراوح من 0 (طوارئ - Emergency) إلى 7 (تصحيح أخطاء - Debug)

en: Logo image
ar: صورة الشعار

en: Curaçao
ar: كوراساو

en: Réunion
ar: ريونيون

en: Sint Maarten
ar: سينت مارتن

en: Manage view modes
ar: إدارة أنماط العرض

en: The layout has been saved.
ar: تم حفظ النَسق.

en: JavaScript settings
ar: إعدادات JavaScript

en: An autocomplete text field.
ar: حقل نص إكمال تلقائي.

en: Display the label of the referenced entities.
ar: عرض التسمية للكيانات المشار إليها

en: Rendered entity
ar: الكيان المعروض

en: Link label to the referenced entity
ar: تسمية الرابط بناء على الكيان المرجعي

en: Link to the referenced entity
ar: الرابط إلى الكيان المشار إليه

en: Rendered as @mode
ar: يقدم كـ  @mode

en: Language types
ar: أنواع اللغة

en: Add view mode
ar: اضافة وضع العرض

en: Edit view mode
ar: تعديل وضع العرض

en: Filter HTML
ar: فلترة HTML

en: Configuration Manager
ar: مسيّر الإعدادات

en: Revision log
ar: سجل المراجعات

en: Default date
ar: تاريخ افتراضي

en: Default end date
ar: نهاية التاريخ الافتراضية

en: Time increments
ar: تزايدات الوقت

en: Date value
ar: قيمة التاريخ

en: Text of the auto-reply message.
ar: نص رسالة الرد التلقائي.

en: Entity reference
ar: مرجع الكيان

en: @name field is required.
ar: حقل "@name" مطلوب.

en: Fields pending deletion
ar: الحقول بإنتظار الحذف

en: Section @section
ar: القسم @section

en: No translatable fields
ar: لا يوجد حقول قابلة للترجمة

en: Translations of %label
ar: ترجمات لـ %label

en: This translation is published
ar: تم نشر هذه الترجمة

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
ar: تأكيد متأكد من أنك تريد حذف ترجمة @language من %label؟

en: Translate any entity
ar: ترجمة أي كيان

en: Database settings
ar: اعدادات قاعدة البيانات

en: Entity types
ar: أنواع الكيانات

en: Change handler
ar: تغيير المعالج

en: Autocomplete (Tags style)
ar: الإكمال التلقائي (نمط الوسوم)

en: Mail system
ar: نظام البريد

en: Add child
ar: إضافة فرع

en: Restrict images to this site
ar: اقتصار الصور على هذا الموقع

en: Disallows usage of &lt;img&gt; tag sources that are not hosted on this site by replacing them with a placeholder image.
ar: يمنع استخدام مصادر وسم &lt;img&gt;  غير المستضافة على هذا الموقع عن طريق استبدالها بصورة بديلة (Placeholder).

en: Maximum dimensions
ar: أقصى بعد

en: Fallback image style
ar: نمط الصورة الاحتياطية

en: banned IP addresses
ar: عناوين IP المحظورة

en: The IP address %ip has been banned.
ar: تم حظر عنوان IP: (%ip)

en: Module files
ar: ملفات الوحدة

en: Checked
ar: تم التحقّق

en: The field name.
ar: اسم الحقل.

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ar: عرض النابض لا يظهر حالة الرفع ولكنه يأخذ مساحة أصغر. شريط التقدم مفيد لمراقبة التقدم في الرفع الكبير.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
ar: يتكلف كرون بإنجاز المهمات الدورية كالتحقق من وجود تحديثات وفهرسة المحتوى من أجل البحث.

en: Manage form display
ar: إدارة عرض النموذج

en: View modes
ar: أنماط العرض

en: Resource type
ar: نوع المورد

en: <em>Alt</em> field required
ar: حقل <em>النص البديل</em> مطلوب

en: <em>Title</em> field required
ar: حقل <em>العنوان</em> مطلوب

en: Media type
ar: نوع الوسائط

en: Provide a simple link to approve the comment.
ar: توفير رابط بسيط لاعتماد التعليق.

en: Author uid
ar: معرّف المستخدم (uid) للكاتب

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
ar: ربط كل كيان @entity بحقل @field تم تعيينه للملف.

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
ar: ربط كل @entity بـ @field معين إلى الصورة.

en: The tid of a taxonomy term.
ar: معرف tid لمصطلح تصنيف.

en: Multiple-value handling
ar: معالجة القيم المتعددة

en: Logo path
ar: مسار الشعار

en: View own unpublished media
ar: عرض الوسائط غير المنشورة الخاصة بالمستخدم

en: Apostrophe
ar: الفاصلة العليا

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ar: التاريخ بتنسيق CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
ar: التاريخ بتنسيق YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
ar: التاريخ بتنسيق YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ar: التاريخ بتنسيق MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ar: التاريخ بتنسيق DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ar: التاريخ بتنسيق  WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
ar: إذا كنت تحتاج إلى حقول أكثر من uid، أضف العلاقة مع الكاتب في التعليقات.

en: Last comment uid
ar: uid لآخر تعليق

en: Convert spaces in term names to hyphens
ar: تحويل المسافات في أسماء المصطلحات إلى شرطات

en: @label has been removed.
ar: تم إزالة التسمية @label

en: Block count
ar: كتلة العد

en: Limit to vocabulary
ar: التقييد بمصطلحات المعجم

en: Display list value as human readable
ar: عرض قيمة القائمة كـ نص مقروء للبشر

en: Machine-readable name field is required.
ar: اسم الحقل البرمجي "Machine-readable" مطلوب

en: Callback function
ar: دالة الاستدعاء

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
ar: بحثك يحتوي على العدد من تعابير AND/OR. فقط أول @count مصطلحات تم ادامجهم في هذا البحث.

en: Other…
ar: أخرى…

en: The selected selection handler is broken.
ar: معالج التحديد المحدد معطل.

en: Use the administration pages
ar: استخدم صفحات الادارة

en: Performance settings
ar: إعدادات الأداء

en: Hide description
ar: إخفاء الوصف

en: Fields to be included as contextual links.
ar: الحقول المراد تضمينها كروابط سياقية.

en: Include destination
ar: تتضمن الوجهة

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
ar: قم بتضمين وسيط "الوجهة" في الرابط لإرجاع المستخدم إلى العرض الأصلي عند إكمال الإجراء السياقي.

en: Contextual Links
ar: روابط سياقيّة

en: Display fields in a contextual links menu.
ar: عرض الحقول في قائمة الروابط السياقية.

en: Upload directory
ar: تحميل الدليل

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
ar: تعذر حفظ الملف %file لأن عملية التحميل لم تكتمل

en: Last page
ar: الصفحة الأخيرة

en: Authentication provider
ar: مزود المصادقة

en: Allowed values function
ar: دالة القيم المسموح بها

en: Select media
ar: اختر الوسائط

en: Remove media
ar: إزالة الوسائط

en: Third party settings
ar: إعدادات الطرف الثالث

en: Date/time format
ar: صيغة التاريخ/الوقت

en: Enable translation
ar: تفعيل الترجمة

en: Drupal Version
ar: نسخة دروبال

en: Default translation
ar: الترجمة الافتراضية

en: Learn More
ar: معرفة المزيد

en: This field supports tokens.
ar: يدعم هذا الحقل الرموز (Tokens).

en: Search score
ar: درجة البحث

en: Export options
ar: خيارات التصدير

en: No content selected.
ar: لم يتم اختيار أي محتوى.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء آليا يحتوي على أحرف وأرقام وشرطات سفلية.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
ar: إذا لم يتم رفع أية صورة، سيتم إظهار هذه الصورة عند العرض وستحل محل الصورة الافتراضية لهذا الحقل.

en: No blocked IP addresses available.
ar: لا توجد عناوين IP محظورة.

en: Provider URL
ar: رابط المزود

en: The menu name. Primary key.
ar: اسم القائمة. المفتاح الأساسي.

en: The human-readable name of the menu.
ar: اسم القائمة المقروء للمستخدم.

en: A description of the menu
ar: وصف القائمة

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
ar: اسم القائمة. جميع الروابط التي تحمل نفس اسم القائمة (مثل 'navigation') هي جزء من نفس القائمة.

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
ar: معرّف رابط قائمة التنقل (mlid) هو الرقم الذى يعتبر المعرف الأساسي.

en: The parent link ID (plid) is the mlid of the link above in the hierarchy, or zero if the link is at the top level in its menu.
ar: معرّف الرابط الأصل (plid) هو mlid الرابط الأعلى في التسلسل الهرمي، أو صفر إذا كان الرابط في المستوى الأعلى من قائمته.

en: The Drupal path or external path this link points to.
ar: مسار دروبال أو المسار الخارجي الذي يشير إليه هذا الرابط.

en: For links corresponding to a Drupal path (external = 0), this connects the link to a {menu_router}.path for joins.
ar: بالنسبة للروابط المقابلة لمسار دروبال (external = 0)، يربط هذا الحقل الرابطَ بـ {menu_router}.path لإجراء عمليات الربط (Joins).

en: The text displayed for the link, which may be modified by a title callback stored in {menu_router}.
ar: النص المعروض للرابط، والذي قد يتم تعديله عبر استدعاء عنوان مخزَّن في {menu_router}.

en: The name of the module that generated this link.
ar: اسم الوحدة (Module) الذي قام بإنشاء هذا الرابط.

en: A flag to indicate if the link points to a full URL starting with a protocol, like http:// (1 = external, 0 = internal).
ar: علامة تشير إلى ما إذا كان الرابط يشير إلى عنوان URL كامل يبدأ ببروتوكول مثل http:// (1 = خارجي، 0 = داخلي).

en: Flag indicating whether any links have this link as a parent (1 = children exist, 0 = no children).
ar: علامة تشير إلى ما إذا كانت هناك روابط تعتمد هذا الرابط أصلاً لها (1 = توجد روابط فرعية، 0 = لا توجد روابط فرعية).

en: Flag for whether this link should be rendered as expanded in menus - expanded links always have their child links displayed, instead of only when the link is in the active trail (1 = expanded, 0 = not expanded)
ar: علامة تحدد ما إذا كان يجب عرض هذا الرابط موسَّعاً في القوائم — الروابط الموسَّعة تُظهر روابطها الفرعية دائماً، بدلاً من إظهارها فقط عندما يكون الرابط في المسار النشط (1 = موسَّع، 0 = غير موسَّع).

en: Link weight among links in the same menu at the same depth.
ar: وزن الرابط بين الروابط الموجودة في قائمة التنقل نفسها وفي نفس العمق.

en: The depth relative to the top level. A link with plid == 0 will have depth == 1.
ar: العمق بالنسبة للمستوى الأعلى. الرابط الذي قيمة plid فيه تساوي 0 سيكون عمقه 1.

en: A flag to indicate that the user has manually created or edited the link (1 = customized, 0 = not customized).
ar: علامة تشير إلى أن المستخدم أنشأ هذا الرابط أو عدَّله يدوياً (1 = مخصَّص، 0 = غير مخصَّص).

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
ar: الـ mlid الثالث في المسار الفعلي (Materialized path). انظر p1

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
ar: الـ mlid الرابع في المسار الفعلي (Materialized path). انظر p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
ar: الـ mlid الخامس في المسار الفعلي (Materialized path). انظر p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة السادس في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة السابع في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة الثامن في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
ar: معرف رابط القائمة التاسع في المسار الملموس. ينظر الصفحة ١.

en: Flag that indicates that this link was generated during the update from Drupal 5.
ar: علامة تشير إلى أن هذا الرابط تم إنشاؤه أثناء الترقية من دروبال 5.

en: Sendmail transport options
ar: خيارات نقل Sendmail

en: blocks
ar: صناديق

en: Comment Statistics
ar: إحصائيات التعليقات

en: Resource title
ar: عنوان المصدر

en: Translation for @language
ar: الترجمة لـ @language

en: Use site name
ar: استخدام اسم الموقع

en: Use site slogan
ar: استخدام الشعار النصي للموقع

en: File status
ar: حالة الملف

en: Reduce
ar: تقليل

en: Breakpoint
ar: نقطة توقف

en: Needs to be updated
ar: بحاجة إلى التحديث

en: Does not need to be updated
ar: لا يحتاج إلى التحديث

en: Edit comment @subject
ar: تحرير التعليق @subject

en: Only this translation is published. You must publish at least one more translation to unpublish this one.
ar: تم نشر هذه الترجمة فقط. يجب نشر ترجمة أخرى واحدة على الأقل لإلغاء نشر هذه الترجمة.

en: Provide a simple link to the revision.
ar: توفير رابط للمراجعة.

en: The ID of the entity that is related to the file.
ar: معرف الكيان المرتبط بالملف.

en: File storage
ar: تخزين الملف

en: Entity label
ar: عنوان الوحدة

en: The @type %title has been deleted.
ar: تم حذف @type %title.

en: The URL %url is not valid.
ar: عنوان الـURL %url غير صالح.

en: Maximum image dimensions
ar: الحد الأقصى لأبعاد الصورة

en: Layout options
ar: خيارات النَسق

en: All messages, with backtrace information
ar: جميع الرسائل، مع معلومات تتبع الأخطاء

en: Revision user
ar: مستخدم المراجعة

en: Development settings
ar: إعدادات التطوير

en: Unknown (@langcode)
ar: غير معروف (@langcode)

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
ar: تعذر حفظ الملف %file لأنه يتجاوز %maxsize، الحجم الأقصى المسموح به للملفات المرفوعة.

en: %name field is not in the right format.
ar: الحقل %name ليس على الشكل الصحيح.

en: %name is not a valid number.
ar: %name رقم غير صحيح.

en: %name must be a valid color.
ar: يجب أن يكون %name لونا صالحا.

en: Theme hook %hook not found.
ar: مربط الحلة %hook غير موجود.

en: Boolean value
ar: قيمة منطقية

en: The referenced entity
ar: مرجع الكيان

en: Integer value
ar: قيمة عدد صحيح

en: Language object
ar: كائن اللغة

en: Text value
ar: قيمة نصية

en: Show all columns
ar: عرض كل الأعمدة

en: List additional actions
ar: عرض إجراءات إضافية

en: This IP address is already banned.
ar: عنوان IP هذا محظور بالفعل

en: You may not ban your own IP address.
ar: لا يمكنك حظر عنوان IP الخاص بك.

en: Banning IP addresses
ar: حظر عناوين IP

en: IP addresses listed here are banned from your site. Banned addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
ar: عناوين الـ IP المدرجة هنا محظورة من موقعك. العناوين المحظورة ممنوعة تماماً من الوصول إلى الموقع، ويظهر بدلًا من ذلك رسالة قصيرة تشرح الوضع الحالي.

en: Ban IP addresses
ar: حظر عناوين IP

en: IP address bans
ar: يحظر عنوان IP

en: Language type
ar: نوع اللغة

en: Database Logging
ar: تسجيل قاعدة البيانات DbLog

en: Trim link text length
ar: طول نص الرابط المسموح

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
ar: الترك فارغًا للسماح بطول غير محدودة لنصوص الروابط.

en: URL only
ar: رابط URL فقط

en: Show URL as plain text
ar: عرض رابط URL كنص

en: Add rel="nofollow" to links
ar: إضافة وسم rel="nofollow" إلى الروابط

en: Link text trimmed to @limit characters
ar: تم تحديد طول عنوان الرابط إلى @limit من الأحرف.

en: Link text not trimmed
ar: لم يتم تقليص نص الرابط

en: Show URL only as plain-text
ar: إظهار الرابط "URL" كنص فقط

en: Show URL only
ar: إظهار الرابط "URL" فقط

en: Add rel="@rel"
ar: إضافة وسم rel="@rel"

en: Thin space
ar: فضاء ضيق

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection because it is in use by the following modules: %modules.
ar: لم يتم حذف الملف المؤقت '%path' أثناء عملية جمع القمامة (Garbage Collection) لأنه قيد الاستخدام من قبل الوحدات التالية: %modules.

en: Edit style %name
ar: تعديل نمط %name

en: Error generating image, missing source file.
ar: حدث خطأ أثناء توليد الصورة، ملف المصدر مفقود

en: Set @title as default
ar: تعيين @title كإعداد افتراضي

en: Custom language...
ar: لغة مخصصة...

en: Fill in the language details and save the language with <em>Add custom language</em>.
ar: قم بتعبئة تفاصيل اللغة ثم احفظها بالضغط على زر إضافة لغة مخصصة
     <em>Add custom language</em>.

en: The language %language (%langcode) already exists.
ar: اللغة %language (%langcode)  موجودة بالفعل.

en: Use the <em>Add language</em> button to save a predefined language.
ar: استخدم زر <em>إضافة لغة</em> لحفظ لغة محددة مسبقاً.

en: The language %language has been created and can now be used.
ar: تم إضافة اللغة %language ، ويمكن الآن استخدامها.

en: The %language (%langcode) language has been removed.
ar: تم إزالة اللغة %language (%langcode) .

en: Path prefix configuration
ar: ضبط بادئة المسار (Path prefix)

en: Domain configuration
ar: ضبط النطاق (Domain)

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
ar: بادئة المسار الخاصة باللغة %language (%langcode) (اللغة الافتراضية)

en: %language (%langcode) path prefix
ar: بادئة المسار الخاصة باللغة %language (%langcode)

en: %language (%langcode) domain
ar: النطاق الخاص باللغة %language (%langcode)

en: The prefix may not contain a slash.
ar: لا يجوز أن تحتوي البادئة على شرطة مائلة(/).

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
ar: البادئة %value للغة %language غير فريدة.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
ar: يجب أن يكون النطاق الخاص باللغة %language وقيمته %value، فريدًا.

en: Existing languages
ar: اللغات الحالية

en: Add a new mapping
ar: إضافة ربط جديد

en: Browser language code
ar: كود لغة المتصفح

en: Browser language codes must be unique.
ar: يجب أن يكون كود لغة المتصفح فريدًا.

en: Browser language codes can only contain lowercase letters and a hyphen(-).
ar: يسمح لكود لغة المتصفح أن يحتوي على أحرف صغيرة وشرطات (-) فقط.

en: Are you sure you want to delete %browser_langcode?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك بحذف %browser_langcode؟

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available, pick <em>Custom language...</em> at the end and provide a language code and other details manually.
ar: أضف لغة ليتم دعمها في موقعك. إذا كانت اللغة المطلوبة غير متوفرة، اختر لغة مخصصة... (Custom language...) في نهاية القائمة وقم بتوفير كود اللغة والتفاصيل الأخرى يدوياً.

en: Language from the URL (Path prefix or domain).
ar: اللغة من خلال رابط URL (بادئة المسار أو النطاق)

en: Language from a request/session parameter.
ar: اللغة من معامل الطلب/الجلسة Request/Session

en: Language from the browser's language settings.
ar: اللغة من إعدادات لغة المتصفح.

en: The %language (%langcode) language has been created.
ar: تم إنشاء اللغة %language (%langcode).

en: The %language (%langcode) language has been updated.
ar: تم تحديث اللغة %language (%langcode).

en: Browser language detection configuration
ar: إعدادات الكشف عن لغة المتصفح

en: A Gettext Portable Object file.
ar: ملف Gettext Portable Object.

en: Treat imported strings as custom translations
ar: التعامل مع النصوص المستوردة كترجمات مخصصة

en: Overwrite non-customized translations
ar: الكتابة فوق الترجمات غير المخصصة

en: Overwrite existing customized translations
ar: الكتابة فوق الترجمات المخصصة الموجودة

en: No language available. The export will only contain source strings.
ar: لا توجد لغة متاحة. سيحتوي التصدير على النصوص الأصلية فقط.

en: Source text only, no translations
ar: نص المصدر فقط. بدون إظهار الترجمات.

en: Include non-customized translations
ar: تضمين الترجمات غير المخصصة

en: Include customized translations
ar: تضمين الترجمات المخصصة

en: Include untranslated text
ar: تضمين النصوص غير المترجمة

en: @count disallowed HTML string(s) in files: @files.
ar: يوجد @count من سلاسل HTML غير المسموح بها في الملفات: @files.

en: Translation type
ar: نوع الترجمة

en: Non-customized translation
ar: ترجمة غير مخصصة

en: Customized translation
ar: ترجمة مخصصة

en: The strings have been saved.
ar: تم حفظ النصوص.

en: In Context
ar: في السياق

en: Interface translation
ar: ترجمة الواجهة

en: not applicable
ar: لا يمكن تطبيقه

en: Enable interface translation to English
ar: تفعيل ترجمة الواجهة إلى اللغة الإنجليزية

en: Interface translations directory
ar: دليل ترجمات الواجهة

en: Removed JavaScript translation file for the language %language because no translations currently exist for that language.
ar: تم إزالة ملف ترجمة JavaScript للغة %language لعدم وجود ترجمات حالياً لهذه اللغة.

en: User interface translation
ar: ترجمة واجهة المستخدم

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
ar: تم تخطي استيراد النص '%string' بسبب احتواءه على HTML غير مسموح به أو مشوه.

en: logged in users only
ar: المستخدون المسجلون فقط

en: Author's preferred language
ar: لغة المؤلف المفضلة

en: The language code of the language the node is written in.
ar: رمز لغة المحتوى (اللغة التي كُتبت بها العقدة).

en: Briefly describe the changes you have made.
ar: وصف التغييرات التي قمت بها بشكل موجز.

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
ar: استخدم الأيقونة المصغرة المزودة بواسطة الحُلّة

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
ar: أمثلة: @implicit-public-file (للملفات في نظام الملفات العام)، أو @explicit-file، أو @local-file.

en: Message to display when in maintenance mode
ar: الرسالة المراد عرضها أثناء وضع الصيانة

en: This theme requires the base theme @base_theme to operate correctly.
ar: تتطلب هذا السمة وجود السمة الأساسية @base_theme ليعمل بشكل صحيح.

en: This theme requires the theme engine @theme_engine to operate correctly.
ar: تتطلب هذا السمة وجود محرك السمات  @theme_engine ليعمل بشكل صحيح.

en: Use maintenance mode when making major updates, particularly if the updates could disrupt visitors or the update process. Examples include upgrading, importing or exporting content, modifying a theme, modifying content types, and making backups.
ar: استخدم وضع الصيانة عند إجراء تحديثات كبيرة، لا سيما إذا كانت قد تؤثر على الزوار أو عملية التحديث. تشمل الأمثلة على ذلك: الترقية، واستيراد المحتوى أو تصديره، وتعديل القالب، وتعديل أنواع المحتوى، وإنشاء النسخ الاحتياطية.

en: A language object.
ar: لغة البرنامج .

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
ar: جميع العناصر مثل : العقد، والتعليقات، والمستخدمين.

en: An entity field referencing a language.
ar: حقل الكيان يشير إلى لغة.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
ar: المجلد %file غير محمي من التعديلات ويشكل خطراً أمنياً. يجب عليك تغيير صلاحيات المجلد لتصبح غير قابلة للكتابة (Non-writable).

en: Apply pending updates
ar: تطبيق التحديثات العالقة

en: Translation is not supported if language is always one of: @locked_languages
ar: الترجمة غير مدعومة إذا كانت اللغة دائماً واحدة من: @locked_languages

en: HTTP request to @url failed with error: @error.
ar: فشل طلب HTTP إلى @url بالخطأ التالي: @error

en: Site's default language (@lang_name)
ar: اللغة الافتراضية للموقع (@lang_name)

en: Installation profile
ar: ملف تعريف التثبيت

en: Selected language
ar: اللغة المختارة

en: Language Code
ar: كود اللغة

en: Breakpoints can be organized into groups. Modules and themes should use groups to separate out breakpoints that are meant to be used for different purposes, such as breakpoints for layouts or breakpoints for image sizing.
ar: يمكن تنظيم نقاط التحول (Breakpoints) في مجموعات. يجب على الوحدات والسمات استخدام المجموعات لفصل نقاط التحول المخصصة لأغراض مختلفة، مثل نقاط التحول الخاصة بتنسيقات الصفحة (Layouts) أو تلك الخاصة بأحجام الصور (Image Sizing).

en: Parent permalink
ar: الرابط الثابت للصفحة الأصل

en: Label field is required.
ar: حقل التسمية مطلوب

en: Save and manage fields
ar: حفظ وتسيير الحقول

en: Image removed.
ar: تم إزالة الصورة

en: This image has been removed. For security reasons, only images from the local domain are allowed.
ar: تم إزالة الصورة لأسباب أمنية، يسمح بالصور من النطاق المحلي فقط.

en: Only images hosted on this site may be used in &lt;img&gt; tags.
ar: يُسمح فقط باستخدام الصور المستضافة على هذا الموقع داخل أوسمة <img>.

en: An error occurred trying to check available interface translation updates.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة التحقق من تحديثات ترجمة الواجهة المتاحة.

en: Available translation updates
ar: تحديثات الترجمة المتوفرة

en: Get a status report about available interface translations for your installed modules and themes.
ar: احصل على تقرير حالة حول ترجمات الواجهة المتاحة للوحدات النمطية والسمات المثبتة.

en: Vocabulary language
ar: لغة المعجم

en: View profile
ar: عرض الصفحة الشخصية

en: Uyghur
ar: الأغورية

en: Delete own files
ar: حذف الملفات الخاصة

en: Additional resources
ar: المصادر الإضافية

en: The translation authoring username %name does not exist.
ar: اسم مستخدم كاتب الترجمة %name غير موجود.

en: You have to specify a valid translation authoring date.
ar: يجب عليك أن تحدد تاريخ تأليف صالح للترجمة

en: Database %database not found. The server reports the following message when attempting to create the database: %error.
ar: تعذّر العثور على قاعدة البيانات %database. أفاد الخادم بالرسالة التالية عند محاولة إنشائها: %error.

en: Are you sure you want to unblock %ip?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد رفع المنع عن العنوان %ip؟

en: Import all
ar: استيراد الكل

en: Another request may be synchronizing configuration already.
ar: قد يكون هناك طلب آخر يقوم بالفعل بمزامنة الإعدادات.

en: The configuration was imported successfully.
ar: تم استيراد التكوين بنجاح.

en: Synchronize configuration
ar: مزامنة الضبط

en: Flag other translations as outdated
ar: ضع علامة على الترجمات الأخرى على أنها قديمة

en: Do not flag other translations as outdated
ar: عدم وسم الترجمات الأخرى كقديمة

en: Example: 'Hero image' or 'Author image'.
ar: مثال: 'صورة الواجهة الرئيسية' أو 'صورة الكاتب'.

en: Breakpoint group
ar: مجموعة نقاط التوقف

en: Select an image style for this breakpoint.
ar: اختر نمط صورة لنقطة الارتكاز هذه.

en: Access @method on %label resource
ar: الوصول إلى @method في مورد %label

en: User-defined shortcuts
ar: اختصارات المعرفة من قبل المستخدم

en: Displayed as %date_format
ar: تُعرض بصيغة %date_format

en: Enabling translation
ar: تفعيل الترجمة

en: Create %language translation of %title
ar: إنشاء ترجمة %language لـ %title

en: Source language: @language
ar: اللغة المصدر: @language

en: If you made a significant change, which means the other translations should be updated, you can flag all translations of this content as outdated. This will not change any other property of them, like whether they are published or not.
ar: إذا أجريت تغييراً جوهرياً يستوجب تحديث الترجمات الأخرى، يمكنك وضع علامة "قديمة" على جميع ترجمات هذا المحتوى. لن يؤثر ذلك على أي خاصية أخرى من خصائصها، كحالة النشر.

en: When this option is checked, this translation needs to be updated. Uncheck when the translation is up to date again.
ar: عند تحديد هذا الخيار، ستصبح هذه الترجمة بحاجة إلى تحديث. قم بإلغاء التحديد عندما تصبح الترجمة محدثة مرة أخرى.

en: Source language set to: %language
ar: تم تعيين اللغة المصدر إلى: %language

en: This will delete all the translations of %label.
ar: سيؤدي هذا إلى حذف جميع ترجمات %label.

en: View differences
ar: عرض الفروقات

en: Menu language
ar: لغة القائمة

en: Block types
ar: أنواع الصناديق

en: media item
ar: عنصر الوسائط

en: media items
ar: عناصر الوسائط

en: Replacement character
ar: عنصر الاستبدال

en: Client error
ar: خطأ من جانب العميل

en: No item selected.
ar: لم يتم اختيار إي عنصر.

en: Modified timestamp
ar: طابع التعديل الزمني

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
ar: تاكيد حذف @entity-type %label?

en: The @entity-type %label has been deleted.
ar: @entity-type %label تم مسح ال.

en: Edit %label
ar: تحرير %label

en: Add @bundle
ar: إضافة @bundle

en: Reference type
ar: نوع المرجع

en: Navigation settings
ar: إعدادات التنقل

en: South Sudan
ar: جنوب السودان

en: Custom output for TRUE
ar: مخرجات مخصصة لقيمة "صحيح" (TRUE)

en: Custom output for FALSE
ar: مخرجات مخصصة لقيمة "خاطئ" (FALSE)

en: An unrecoverable error has occurred. You can find the error message below. It is advised to copy it to the clipboard for reference.
ar: لقد حدث خطأ غير قابل للاسترداد. يمكنك العثور على رسالة الخطأ أدناه. يُنصح بنسخها إلى الحافظة للرجوع إليها لاحقاً.

en: Place block
ar: إدراج الكتلة

en: Place a block
ar: إدراج كتلة

en: Port number
ar: رقم المنفذ

en: Revision timestamp
ar: مراجعة الطابع الزمني

en: Field map
ar: خريطة الحقل

en: search page
ar: صفحة البحث

en: Revision Log message
ar: رسالة سجل المراجعات

en: The translation set id for this node
ar: معرف مجموعة الترجمة لهذه العقدة

en: Drupal @version
ar: دروبال @version

en: Update form
ar: تحديث النموذج

en: HTTP Basic Authentication
ar: مصادقة HTTP الرئيسية

en: File added
ar: تمت إضافة الملف

en: File removed
ar: تم حذف الملف

en: Translate configuration
ar: ترجمة الإعدادات

en: Translations directory
ar: دليل الترجمة

en: The translations directory does not exist.
ar: مجلد الترجمات غير موجود.

en: The translations directory is not readable.
ar: دليل الترجمة غير قابل للقراءة.

en: The translations directory is not writable.
ar: دليل الترجمة غير قابل للكتابة.

en: The translations directory is writable.
ar: دليل الترجمة قابل للكتابة.

en: The translation server is offline.
ar: خادوم الترجمة خارج الخط.

en: The translation server is online.
ar: خادم الترجمة متاح حاليًا.

en: The %language translation is not available.
ar: ترجمة %language  غير متوفرة.

en: The %language translation is available.
ar: ترجمة %language  غير موجودة.

en: The %language translation could not be downloaded.
ar: تعذّر تنزيل ترجمة %language.

en: Not blank
ar: غير فارغ

en: You have unsaved changes.
ar: لديك تغييرات غير محفوظة.

en: @type %info has been created.
ar: تم إنشاء @type %info

en: @type %info has been updated.
ar: تم تحديث @type %info

en: @type: added %info.
ar: @type: أضاف %info.

en: @type: updated %info.
ar: @type: قام بتحديث %info.

en: The revision ID.
ar: معرف ID نسخة المراجعة

en: The comment language code.
ar: رمز لغة التعليق.

en: The block type.
ar: نوع الصندوق.

en: Create a new revision by default for this block type.
ar: إنشاء مراجعة جديدة بشكل افتراضي لهذا النوع من الصناديق.

en: Output the block in this view mode.
ar: عرض الصندوق في وضع العرض هذا.

en: Select the region where this block should be displayed.
ar: اختيار المنطقة التي يجب أن يُعرض فيها هذا الصندوق.

en: Toolbar configuration
ar: تهيئة شريط الأدوات

en: No styles configured
ar: لم يتم تكوين أنماط

en: You must configure the selected text editor.
ar: يجب عليك ضبط محرر النصوص المحدد.

en: Approved status
ar: حالة الموافقة

en: Approved comment status
ar: حالة التعليق الموافق عليه

en: Link to approve comment
ar: رابط إعتماد التعليق

en: Link to reply-to comment
ar: رابط للرد على التعليق

en: The parent comment ID if this is a reply to a comment.
ar: معرف التعليق الأصل في حال كان هذا ردًا على تعليق.

en: The user ID of the comment author.
ar: معرف المستخدم لكاتب التعليق.

en: The comment author's home page address.
ar: عنوان الصفحة الرئيسية لكاتب التعليق.

en: The comment author's hostname.
ar: اسم المضيف لكاتب التعليق.

en: The time that the comment was created.
ar: وقت إنشاء التعليق.

en: The time that the comment was last edited.
ar: وقت التعديل الأخير على التعليق.

en: Thread place
ar: موقع النقاش

en: View changes of @config_file
ar: عرض تغييرات @config_file

en: Send copy to sender
ar: ارسال نسخة للمرسل

en: Contact module form element.
ar: وحدة نموذج عنصر الاتصال

en: Selected user
ar: المستخدم المختار

en: The sender's name
ar: اسم المرسل

en: The name of the person that is sending the contact message.
ar: اسم الشخص الذي يرسل رسالة الاتصال.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
ar: ما إذا كنت تريد إرسال نسخة من الرسالة إلى المرسل.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
ar: معرف المستخدم المستلم لرسائل الاتصال الشخصية.

en: @action @title configuration options
ar: @action @title خيارات التكوين

en: Press the esc key to exit.
ar: اضغط على مفتاح esc للخروج.

en: Choose the type of date to create.
ar: أختر نوع التاريخ الذي تريد إنشائه.

en: Date only
ar: التاريخ فقط

en: Set a default value for this date.
ar: تعيين قيمة افتراضية لهذا التاريخ.

en: AM/PM
ar: صباحًا/مساءً

en: The %field date is required.
ar: تاريخ %field مطلوب

en: The %field date is invalid.
ar: تاريخ %field غير صحيح

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
ar: اختر صيغة لعرض التاريخ. تأكد من تعيين صيغة مناسبة للحقل، أي حذف الوقت في حال كان الحقل يحتوي على تاريخ فقط.

en: Format: @display
ar: تنسيق: @display

en: Date part order
ar: ترتيب أجزاء التاريخ

en: Month/Day/Year
ar: شهر/يوم/سنة

en: Day/Month/Year
ar: يوم/شهر/سنة

en: Year/Month/Day
ar: سنة/شهر/يوم

en: Time type
ar: نوع الوقت

en: 24 hour time
ar: وقت 24 ساعة

en: 12 hour time
ar: وقت 12 ساعة

en: Text editor
ar: محرر النص

en: This option is disabled because no modules that provide a text editor are currently enabled.
ar: هذا الخيار معطل لأنه وحدات توفير محررين النصوص غير مفعلين حاليًا.

en: Text formats and editors
ar: تنسيقات النص والمحررين

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: Type of item to reference
ar: نوع العنصر المراد الإشارة إليه

en: Reference method
ar: أسلوب المرجع

en: @entity_type selection
ar: اختيار @entity_type

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ar: تحديد الطريقة المستخدمة لجمع اقتراحات الإكمال التلقائي. لاحظ أن  <em> يحتوي على </em> يمكن أن يتسبب في حدوث مشكلات في الأداء على المواقع التي تحتوي على آلاف الكيانات.

en: %entity_label: Administer fields
ar: %entity_label: إدارة الحقول

en: %entity_label: Administer display
ar: %entity_label: إدارة العرض

en: Allowed number of values
ar: العدد المسموح للقيم

en: Number of values is required.
ar: عدد القيم مطلوب.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ar: يمكن تحميل عدد لا محدود من الملفات لهذا الحقل.

en: The file ID.
ar: معرف الملف.

en: The file language code.
ar: رمز لغة الملف.

en: The user ID of the file.
ar: معرف المستخدم لمالك الملف.

en: Name of the file with no path components.
ar: اسم الملف بدون مكونات المسار.

en: The URI to access the file (either local or remote).
ar: معرف المورد الموحد (URI) للوصول إلى الملف (سواء كان محلياً أو عن بعد).

en: This format is shown when no other formats are available
ar: يُعرض هذا التنسيق عندما لا تتوفر تنسيقات أخرى

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
ar: لم يتم العثور على مصدر الصورة في %source_image_path خلال المحاولة في توليد صورة مشتقة في %derivative_path.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
ar: النص البديل للصورة، الخاص بسمة 'alt' للصورة.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
ar: نص عنوان الصورة، يُستخدم لسمة 'title' الخاصة بالصورة.

en: The width of the image in pixels.
ar: عرض الصورة بالبكسل.

en: The height of the image in pixels.
ar: ارتفاع الصورة بالبكسل.

en: Custom language settings
ar: إعدادات اللغة المخصصة

en: Settings successfully updated.
ar: تم تحديث الإعدادات بنجاح.

en: Change language settings for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>user profiles</em>, or any other supported element on your site. By default, language settings hide the language selector and the language is the site's default language.
ar: تغيير إعدادات اللغة لأنواع المحتوى أو مفردات التصنيف أو ملفات تعريف المستخدمين أو أي عنصر معتمد آخر على موقعك. بشكل افتراضي ، تخفي إعدادات اللغة محدد اللغة وتكون اللغة هي لغة الموقع الافتراضية.

en: Show language selector on create and edit pages
ar: إظهار محدد اللغة عند إنشاء الصفحات وتعديلها

en: Content language settings
ar: إعدادات لغة المحتوى

en: Select languages to enforce. If none are selected, all languages will be allowed.
ar: حدد اللغات المراد فرضها. في حال عدم تحديد أي منها، سيتم السماح بجميع اللغات.

en: The language is not @languages.
ar: اللغة ليست @languages.

en: The language is @languages.
ar: اللغة هي @languages.

en: Allow link text
ar: السماح بنص الرابط

en: Placeholder for URL
ar: نص بديل لرابط URL

en: Placeholder for link text
ar: نص بديل للرابط

en: Nothing to check.
ar: لا توجد عناصر للفحص.

en: Translation file not found: @uri.
ar: لم يتم العثور على ملف الترجمة: @uri.

en: Unable to download translation file @uri.
ar: تعذر تنزيل ملف الترجمة @uri.

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
ar: استيراد ملف الترجمة: %filename (@percent%).

en: Translations imported.
ar: تم استيراد الترجمات

en: Updating configuration translations
ar: تحديث ترجمات إعدادات الضبط..

en: Starting configuration update
ar: بدء تحديث إعدادات الضبط..

en: Error updating configuration translations
ar: خطأ أثناء تحديث ترجمات إعدادات الضبط.

en: The configuration was successfully updated. There are %number configuration objects updated.
ar: تم تحديث الإعدادات بنجاح. تم تحديث %number من عناصر الضبط.

en: No configuration objects have been updated.
ar: لم يتم تحديث أي من عناصر الضبط.

en: Unable to import translations file: @file
ar: تعذر استيراد ملف الترجمات: @file

en: Translations imported: %number added, %update updated, %delete removed.
ar: تم استيراد الترجمات: تم إضافة %number، وتحديث %update، وإزالة %delete.

en: The configuration was successfully updated. %number configuration objects updated.
ar: تم تحديث الإعدادات بنجاح. تم تحديث %number من عناصر الضبط.

en: Checking translations
ar: التحقّق من الترجمات

en: Error checking translation updates.
ar: خطأ في التحقّق من تحديثات الترجمة.

en: Updating translations
ar: تحديث الترجمات

en: Error importing translation files
ar: خطأ في استيراد ملفات الترجمة

en: Updating translations.
ar: يجري تحديث الترجمات.

en: Source string (@language)
ar: نص المصدر (@language)

en: Built-in English
ar: الإنجليزية المدمجة

en: Translated string (@language)
ar: النصوص المترجمة (@language)

en: All translations up to date.
ar: كل الترجمات محدثة.

en: Select a language to update.
ar: حدد لغة لتحديثها

en: File not found at %remote_path nor at %local_path
ar: لم يمكن إيجاد الملف على %remote_path أو %local_path

en: File not found at %local_path
ar: لم يتم العثور على الملف في %local_path

en: Translation file location could not be determined.
ar: تعذر تحديد موقع ملف الترجمة.

en: no version
ar: لا يوجد إصدار

en: Missing translations for:
ar: ترجمات مفقودة لـ:

en: Updates available
ar: تحديثات متوفّرة

en: Missing translations
ar: ترجمات مفقودة

en: Translation source
ar: مصدر الترجمة

en: Drupal translation server and local files
ar: خادم ترجمة دروبال والملفات المحليّة

en: Local files only
ar: الملفّات المحليّة فقط

en: The source of translation files for automatic interface translation.
ar: مصدر ملفات الترجمة لترجمة واجهة الاستخدام تلقائيّا.

en: Don't overwrite existing translations.
ar: لا تقم بالكتابة فوق الترجمات الموجودة.

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
ar: قم بالكتابة فوق الترجمات المستوردة، سيتم الاحتفاظ بالترجمات الخاصّة كما هي.

en: Overwrite existing translations.
ar: الكتابة فوق الترجمات الحاليّة.

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
ar: كيفية التعامل مع الترجمات الحالية عند تحديث ترجمات الواجهة تلقائيًا.

en: Edit menu %label
ar: تحرير القائمة %label

en: Add menu link
ar: إضافة رابط القائمة

en: Administrative summary
ar: الملخص الإداري

en: Menu %label has been updated.
ar: تم تحديث قائمة %label.

en: Menu %label has been added.
ar: تمت إضافة القائمة %label.

en: The menu link has been saved.
ar: تم حفظ رابط القائمة.

en: Published status or admin user
ar: حالة النشر أو المستخدم الإداري

en: Promoted to front page status
ar: حالة التثبيت في الصفحة الرئيسية

en: Node operations bulk form
ar: نموذج العمليات بالجملة للعقدة

en: Add a form element that lets you run operations on multiple nodes.
ar: إضافة عنصر نموذج يسمح لك بتنفيذ عمليات على عدّة عقد.

en: Empty Node Frontpage behavior
ar: سلوك الصفحة الرئيسية عند خلوها من المحتوى

en: Provides a link to the node add overview page.
ar: يوفر رابطاً إلى صفحة نظرة عامة لإضافة المحتوى.

en: Link to revision
ar: رابط إلى المراجعة

en: Link to revert revision
ar: رابط لاستعادة المراجعة

en: Link to delete revision
ar: رابط لحذف المراجعة

en: Access the Content overview page
ar: الوصول إلى صفحة النظرة العامة للمحتوى

en: View all revisions
ar: عرض جميع المراجعات

en: Revert all revisions
ar: استعادة جميع المراجعات

en: Promotion options
ar: خيارات الترقية

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
ar: قراءة المزيد<span class="visually-hidden"> عن @title</span>

en: The time that the current revision was created.
ar: الوقت الذي تم فيه إنشاء المراجعة الحالية.

en: The user ID of the author of the current revision.
ar: معرّف المستخدم (UID) لكاتب المراجعة الحالية.

en: The new set label is required.
ar: التسمية الجديدة للمجموعة مطلوبة.

en: Any data
ar: أية بيانات

en: An entity field containing a UUID.
ar: حقل مكون يحتوي على معرف مستخدم فريد.

en: Date and time formats
ar: تنسيقات التاريخ والوقت

en: This value should not be null.
ar: هذه القيمة لا يمكن أن تكون فارغة.

en: Create referenced entities if they don't already exist
ar: إنشاء الكيانات المشار إليها إذا لم تكن موجودة

en: Toolbar items
ar: عناصر شريط الأدوات

en: Translatable elements
ar: عناصر قابلة للترجمة

en: Administer translation settings
ar: إدارة إعدادات الترجمة

en: Create translations
ar: إنشاء ترجمات

en: Delete translations
ar: حذف ترجمات

en: Translate %bundle_label @entity_label
ar: ترجمة %bundle_label @entity_label

en: Translate @entity_label
ar: ترجمة  @entity_label

en: An unpublished translation will not be visible without translation permissions.
ar: لن تكون الترجمة غير المنشورة مرئية دون صلاحيات الترجمة.

en: @name format: @date
ar: @name نمط: @date

en: Last saved
ar: آخر حفظ

en: Not saved yet
ar: لم يتم الحفظ بعد

en: Comment selection
ar: اختيار التعليقات

en: Contact message
ar: رسالة جهة الإتصال

en: My Editor
ar: محرري

en: Entity display
ar: عرض الكيان

en: Entity form display
ar: عرض استمارة الكيان

en: Display the ID of the referenced entities.
ar: عرض المعرف للعنصر المشار اليه.

en: Serializes views row data using the Serializer component.
ar: يقوم بتحويل بيانات صفوف العروض إلى صيغة مُتسلسلة باستخدام مكوّن الـ Serializer.

en: Shortcut set
ar: مجموعة اختصارات

en: Language detection and selection
ar: اكتشاف اللغة وتحديدها

en: menus
ar: القوائم

en: Toolkit
ar: حقيبة الأدوات

en: Autoplay: %autoplay
ar: تشغيل تلقائي: %autoplay

en: Loop: %loop
ar: تكرار: %loop

en: Muted: %muted
ar: صامت: %muted

en: Display of multiple files
ar: عرض ملفات متعدّدة

en: Configuration Translation
ar: ترجمة الإعدادات

en: - empty image -
ar: -صورة فارغة-

en: Field formatters
ar: تنسيقات الحقل

en: Save and select
ar: حفظ وتحديد

en: Protocol version
ar: بروتوكول الاصدار

en: The directory %translations_directory exists.
ar: الدليل %translations_directory موجود.

en: The referenced language
ar: اللغة المرجعية

en: Language reference
ar: لغة المرجع

en: URI value
ar: قيمة عنوان URI

en: An entity field containing a URI.
ar: حقل كيان يحتوي على عنوان URI.

en: Caribbean Netherlands
ar: الجزر الكاريبية الهولندية

en: Congo - Kinshasa
ar: الكونغو - كينشاسا

en: Congo - Brazzaville
ar: الكونغو - برازافيل

en: Côte d’Ivoire
ar: ساحل العاج

en: Clipperton Island
ar: جزيرة كليبرتون

en: Hong Kong SAR China
ar: هونغ كونغ منطقة إدارية خاصة في الصين

en: Canary Islands
ar: جزر الكناري

en: Palestinian Territories
ar: الأراضي الفلسطينية

en: Outlying Oceania
ar: جزر أوقيانوسيا النائية

en: U.S. Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة النائية

en: Time span in seconds
ar: الفترة الزمنية  بالثواني

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
ar: اسم فريد لهذه النسخة من الصندوق. يجب أن يتكون من أحرف وأرقام، مع استخدام الشرطة السفلية (_) للفصل بين الكلمات.

en: Filter by block name
ar: تصفية الصناديق حسب الاسم

en: Enter a part of the block name to filter by.
ar: أدخل جزءاً من اسم الصندوق للتصفية به.

en: Configuring the toolbar
ar: تهيئة شريط الأدوات

en: Toggling between formatted text and HTML source
ar: التنقل (التبديل) بين النص المنسق وكود HTML

en: Could not extract the contents of the tar file. The error message is <em>@message</em>
ar: تعذر استخراج محتويات ملف tar. رسالة الخطأ هي: @message

en: Enable image uploads
ar: تفعيل رفع الصور

en: Storage: @name
ar: التخزين: @name

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
ar: مجلد نسبي لمجلد ملفات دروبال، حيث سيتم تخزين الصور المرفوعة.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
ar: إذا تُرك هذا الحقل فارغاً، فسيتم تقييد حجم الملف بالحد الأقصى المسموح به في إعدادات PHP وهو @size.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
ar: الصور التي تتجاوز هذه الأبعاد سيتم تصغيرها تلقائياً.

en: Installing text editors
ar: تثبيت محررين النص

en: Enabling a text editor for a text format
ar: تفعيل محرر نصوص لتنسيق نصي معين

en: Configuring a text editor
ar: ضبط محرر النصوص

en: Once a text editor is associated with a text format, you can configure it by clicking on the <em>Configure</em> link for this format. Depending on the specific text editor, you can configure it for example by adding buttons to its toolbar. Typically these buttons provide formatting or editing tools, and they often insert HTML tags into the field source. For details, see the help page of the specific text editor.
ar: بمجرد ربط محرر نصوص بتنسيق نصي معين، يمكنك إعداده عبر الضغط على رابط Configure (ضبط) الخاص بهذا التنسيق. وبناءً على نوع المحرر المستخدم، يمكنك تخصيصه -على سبيل المثال- بإضافة أزرار إلى شريط أدواته. عادةً ما توفر هذه الأزرار أدوات للتنسيق أو التحرير، وغالباً ما تقوم بإدراج أوسمة HTML في كود الحقل المصدر. لمزيد من التفاصيل، راجع صفحة المساعدة الخاصة بالمحرر المستخدم.

en: Using different text editors and formats
ar: استخدام محررات وتنسيقات نصوص مختلفة

en: If you change the text format on a text field, the text editor will change as well because the text editor configuration is associated with the individual text format. This allows the use of the same text editor with different options for different text formats. It also allows users to choose between text formats with different text editors if they are installed.
ar: إذا قمت بتغيير 'تنسيق النص' في حقل نصي، سيتغير 'محرر النصوص' أيضاً، لأن إعدادات المحرر مرتبطة بكل تنسيق على حدة. يتيح لك هذا استخدام نفس المحرر بخيارات مختلفة لكل تنسيق. كما يتيح للمستخدمين الاختيار بين تنسيقات نصوص تعمل بمحررات مختلفة إذا كانت مُثبتة على النظام

en: Placeholder: @placeholder
ar: النص البديل: @placeholder

en: No placeholder
ar: بدون نص بديل

en: Add, edit, and delete custom display modes.
ar: إضافة، وتعديل، وحذف أنماط العرض المخصصة

en: Display modes
ar: أوضاع العرض

en: Configure what displays are available for your content and forms.
ar: ضبط ما هي العروض المتاحة للمحتوى والنماذج الخاصة بك.

en: Manage custom view modes.
ar: تسيير أنماط المشاهدة المخصصة.

en: Form modes
ar: أوضاع النموذج

en: Manage custom form modes.
ar: تسيير أنماط الاستمارات المخصصة.

en: Add form mode
ar: إضافة وضع نموذج

en: Edit form mode
ar: تعديل وضع الاستمارة

en: Choose view mode entity type
ar: اختر نوع الكيان لوضع العرض

en: Choose form mode entity type
ar: اختر نوع الكيان لوضع النموذج

en: Deleting a @entity-type will cause any output still requesting to use that @entity-type to use the default display settings.
ar: إنّ حذف (@entity-type) سيؤدي إلى أن تعود المخرجات التي لا تزال تطلب استخدامه لإعدادات العرض الافتراضية.

en: Saved the %label @entity-type.
ar: تم حفظ %label @entity-type.

en: Autocomplete matching: @match_operator
ar: مطابقة الاكمال التلقائي: @match_operator

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
ar: (%type: %id) الصفحة المشار اليها غير موجودة.

[ctx: Sort order]
en: Order
ar: الترتيب

en: %entity_label: Administer form display
ar: %entity_label: إدارة عرض النموذج

en: Plugin for @title
ar: ملحق لـ @title

en: @type (module: @module)
ar: @type (الوحدة: @module)

en: Widget settings:
ar: إعدادات عنصر الإدخال (widget):

en: The label of the entity that is related to the file.
ar: تسمية الكيان المرتبط بهذا الملف.

en: Access the Files overview page
ar: الوصول إلى صفحة ملخص الملفات

en: Progress indicator: @progress_indicator
ar: مؤشر التقدم: @progress_indicator

en: The %filter filter is missing, and will be removed once this format is saved.
ar: التصفية %filter مفقودة، وسيتم حذفها بمجرد حفظ هذا التنسيق.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple of blank lines.
ar: يتم التعرف على الأسطر والفقرات تلقائياً. يتم إدراج وسوم فاصل الأسطر <br /> والفقرة <p> وإغلاق الفقرة </p> بشكل آلي. إذا لم يتم التعرف على الفقرات، أضف سطرين فارغين فقط.

en: Missing filter. All text is removed
ar: تصفية مفقودة. تم حذف كامل النص.

en: Missing filter plugin: %filter.
ar: ملحق التصفية مفقود: %filter.

en: Provides a fallback for missing filters. Do not use.
ar: يوفر بديلاً احتياطياً للتصفيات المفقودة. لا تستخدمه.

en: Add image style
ar: إضافة نمط للصورة

en: Preview image style: @style
ar: معاية نمط الصورة: @style

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
ar: حذف لغة سيؤدي إلى إزالة جميع ترجمات الواجهة المرتبطة بها، وسيتم تعيين المحتوى المكتوب بهذه اللغة ليصبح 'محايد اللغة'. هذا الإجراء لا يمكن التراجع عنه.

en: Title placeholder: @placeholder_title
ar: نص العنوان المؤقت: @placeholder_title

en: Note that importing large .po files may take several minutes.
ar: ملاحظة: استيراد ملفات .po قد يستغرق عدة دقائق.

en: Edit %label content type
ar: تعديل نوع المحتوى: %label

en: The content has either been modified by another user, or you have already submitted modifications. As a result, your changes cannot be saved.
ar: تم تعديل المحتوى من قبل مستخدم آخر، أو أنك أرسلت تعديلات بالفعل. ونتيجة لذلك، لا يمكن حفظ تغييراتك.

en: Use field label: @display_label
ar: استخدم تسمية الحقل: @display_label

en: Provides a row plugin to display search results.
ar: توفير ملحق للصف لعرض نتائج البحث

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. This must be changed in settings.php
ar: مسار محلي لنظام الملفات حيث سيتم تخزين الملفات العامة. يجب أن يكون هذا المجلد موجوداً وقابلاً للكتابة من قِبل دروبال. كما يجب أن يكون المسار نسبياً لمجلد تثبيت دروبال، ويمكن الوصول إليه عبر الويب. يجب تغيير هذا الإعداد في ملف settings.php.

en: @count week | @count weeks
ar[0]: أسبوع @count
ar[1]: عدد @count  من الأسابيع

en: @count month | @count months
ar[0]: شهر @count
ar[1]: عدد @count من الأشهر

en: Additional data
ar: بيانات إضافية

en: Entity links
ar: روابط الكيان

[ctx: Validation]
en: Allowed values
ar: القيم المتاحة

[ctx: Validation]
en: Bundle
ar: الحزمة

en: The entity must be of bundle %bundle.
ar: على المكون أن يكون ضمن حزمة  %bundle.

[ctx: Validation]
en: Complex data
ar: بيانات معقدة

[ctx: Validation]
en: Count
ar: عدد

[ctx: Validation]
en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: The entity must be of type %type.
ar: الكيان لابد أن يكون من نوع  %type.

[ctx: Validation]
en: Length
ar: الطول

[ctx: Validation]
en: Primitive type
ar: نوع بدائي

en: This value should be of the correct primitive type.
ar: يجب أن تكون هذه القيمة من النوع الاولي الصحيح.

[ctx: Validation]
en: Range
ar: المدى

[ctx: Validation]
en: Entity Reference valid reference
ar: الكيان المرجعي مرجعية صحيحة

en: %name must be higher than or equal to %min.
ar: يجب ان يكون %name أكبر من أو مساوي ل%min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
ar: يجب ان يكون %name أصغر من أو مساوي ل%min.

[ctx: Validation]
en: Entity changed
ar: تم تغيير الكيان

en: Block layout
ar: نَسق الصندوق

en: The number of comments posted on an entity.
ar: عدد التعليقات المنشورة على كيان ما

en: The number of comments posted on an entity since the reader last viewed it.
ar: عدد التعليقات المنشورة على كيان ما منذ آخر مرة قام فيها القارى باستعراضه

en: The entity the comment was posted to.
ar: الكيان الذي نشر التعليق عليه

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
ar: يعد هذا التعليق رداً على @entity_type

en: The number of comments an entity has.
ar: عدد التعليقات التي يمتلكها الكيان

en: The most recent of last comment posted or entity updated time.
ar: آخر تعليق تم نشره أو تاريخ تحديث الكيان.

en: Display the last comment of an entity
ar: عرض التعليق الأخير الخاص بكيان ما

en: The last comment of an entity.
ar: التعليق الأخير على الكيان

en: Display the standard add comment link used on regular @entity_type, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ar: عرض رابط "إضافة تعليق" العادي المستخدم في @entity_type، والذي يظهر في حال كان المستخدم الذي يعرض الصفحة يملك صلاحية إضافة تعليق.

en: Relate all comments on the @entity_type. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
ar: ربط جميع التعليقات الموجودة على @entity_type. سيُنشئ هذا سجلاً مكرراً واحداً لكل تعليق. في الغالب، إن كنت بحاجة لذلك، فمن الأفضل إنشاء عرض تعليقات مخصص.

en: Edit comment %title
ar: تحرير التعليق %title

en: The ID of the entity of which this comment is a reply.
ar: معرف (ID) الكيان الذي يعد هذا التعليق رداً عليه.

en: The entity type to which this comment is attached.
ar: نوع الكيان الذي يرتبط به هذا التعليق

en: Comment field name
ar: اسم مجال التعليق

en: The field name through which this comment was added.
ar: اسم المجال الذي تم من خلاله إضافة التعليق.

en: Last comment ID
ar: مُعرف أخر تعليق

en: Last comment timestamp
ar: الطابع الزمني لآخر تعليق

en: The time that the last comment was created.
ar: وقت ارسال أخر تعليق.

en: Last comment name
ar: أسم أخر تعليق

en: The name of the user posting the last comment.
ar: أسم المستخدم الذي نشر التعليق الأخير.

en: Last comment user ID
ar: معرف ID المستخدم لآخر تعليق

en: The number of comments.
ar: عدد التعليقات.

en: Comment list
ar: قائمة التعليقات

en: Show the comment link in the form used on standard entity teasers, rather than the full entity form.
ar: إظهار رابط التعليقات في النموذج المستخدم في ملخصات الكيانات (Teasers)، بدلاً من نموذج الكيان الكامل.

en: Content language and translation
ar: لغة المحتوى والترجمة

en: Configure language and translation support for content.
ar: ضبط دعم اللغة والترجمة للمحتوى.

en: Select source language
ar: اختيار لغة المصدر

en: Computed date
ar: التاريخ المحوسب

en: The computed DateTime object.
ar: التاريخ والوقت المحسوب برمجياً.

en: Log entries
ar: إدخالات السجل

en: Contains a list of log entries.
ar: يتضمن قائمة إدخالات السجل

en: The actual message of the log entry.
ar: الرسالة الفعلية لإدخال السجل

en: The variables of the log entry in a serialized format.
ar: متغيرات سجل الإدخال بصيغة متسلسلة (Serialized format).

en: Operation links for the event.
ar: روابط العمليات للحدث.

en: URL of the previous page.
ar: رابط URL للصفحة السابقة

en: Date when the event occurred.
ar: تاريخ وقوع الحدث.

en: Replace variables
ar: تبديل المتغيرات

en: One file only. | Maximum @count files.
ar[0]: ملف واحد فقط.
ar[1]: ملف واحد فقط.
ar[2]: ملفان كحد أقصى.
ar[3]: @count ملف كحد أقصى.
ar[4]: @count ملف كحد أقصى.
ar[5]: @count ملف كحد أقصى.

en: Configure language support for content.
ar: ضبط دعم اللغة للمحتوى.

en: Managing and displaying link fields
ar: إدارة وعرض حقول الرابط

en: Adding link text
ar: إضافة نص الرابط

en: Displaying link text
ar: عرض نص الرابط

en: The uninstall process removes all data related to a module.
ar: تقوم عملية إلغاء التثبيت بإزالة جميع البيانات المتعلقة بالوحدة.

en: PHP date format
ar: تنسيق تاريخ بي إتش بي PHP

en: Media types
ar: أنواع الوسائط

en: Not fully protected
ar: غير محمي بشكل كامل

en: Number of new comments
ar: عدد التعليقات الجديدة

en: Simple configuration
ar: إعدادت مبسطة

en: Configuration type
ar: نوع الإعدادات

en: Configuration translation
ar: ترجمة الإعدادات

en: Translate the configuration.
ar: ترجمة الإعدادات.

en: @label fields
ar: حقول @label

en: Enter a part of the block, theme or category to filter by.
ar: أدخل جزءاً من الصندوق، أو السمة، أو الفئة للتصفية بها.

en: Translations for %label
ar: الترجمات لـ %label

en: @language (original)
ar: @language (الأصلية)

en: Enter label
ar: أدخل التسمية

en: Enter a part of the label or description to filter by.
ar: أدخل جزءًا من التسمية أو الوصف للترشيح وفقاُ له.

en: Enter a part of the field or @bundle to filter by.
ar: أدخل جزءاً من الحقل أو @bundle للتصفية بهما.

en: Add @language translation for %label
ar: إضافة ترجمة @language لـ %label

en: Successfully saved @language translation.
ar: تم حفظ ترجمة @language بنجاح.

en: @language translation of %label was deleted
ar: حذف ترجمة @language لـ %label

en: Edit @language translation for %label
ar: تحرير ترجمة @language لـ %label

en: Successfully updated @language translation.
ar: تم تحديث ترجمة @language بنجاح.

en: (Empty)
ar: (فارغة)

en: This operation does not change the original images but the copies created for this style will be recreated.
ar: هذه العملية لا تغير الصور الأصلية، ولكن سيتم إعادة إنشاء النسخ التي تم إنشاؤها لهذا النمط.

en: - Restricted access -
ar: - الوصول المقيد -

en: Display block title
ar: عرض عنوان الصندوق

en: List of items
ar: لائحة من العناصر

en: Placing and moving blocks
ar: وضع وتحريك القوالب

en: Demonstrating block regions for a theme
ar: عرض مناطق الصندوق لسِمة ما (Theme)

en: Toggling between different themes
ar: التبديل بين سمات مختلفة

en: Configuring block settings
ar: اعدادات قالب التهيئة

en: Pager ID: @id
ar: معرّف نظام الترقيم: @id

en: Enter the name of the configuration file without the <em>.yml</em> extension. (e.g. <em>system.site</em>)
ar: أدخل اسم ملف الإعدادات بدون الامتداد <em>.yml</em>. (مثل: <em>system.site</em>)

en: The email of the person that is sending the contact message.
ar: البريد الإلكتروني للشخص الذي يرسل رسالة الاتصال.

en: File usage
ar: استخدام الملف

en: Displaying files and descriptions
ar: عرض الملفات والأوصاف

en: In the field settings, you can allow users to toggle whether individual files are displayed. In the display settings, you can then choose one of the following formats: <ul><li><em>Generic file</em> displays links to the files and adds icons that symbolize the file extensions. If <em>descriptions</em> are enabled and have been submitted, then the description is displayed instead of the file name.</li><li><em>URL to file</em> displays the full path to the file as plain text.</li><li><em>Table of files</em> lists links to the files and the file sizes in a table.</li><li><em>RSS enclosure</em> only displays the first file, and only in a RSS feed, formatted according to the RSS 2.0 syntax for enclosures.</li></ul> A file can still be linked to directly by its URI even if it is not displayed.
ar: في إعدادات الحقل، يمكنك السماح للمستخدمين بالتبديل بين إظهار أو إخفاء الملفات الفردية. في إعدادات العرض، يمكنك بعد ذلك اختيار أحد التنسيقات التالية: <ul><li><em> ملف عام </em> يعرض روابط للملفات ويضيف أيقونات ترمز إلى امتدادات الملفات. إذا تم تفعيل</em>  الأوصاف</em>  وإدخالها، فسيتم عرض الوصف بدلاً من اسم الملف. </li><li><em>رابط URL للملف</em> يعرض المسار الكامل للملف كنص عادي. </li><li><em> جدول الملفات</em> يسرد روابط الملفات وأحجامها في جدول. </li><li><em>مرفق RSS</em> يعرض الملف الأول فقط، وفي خلاصة RSS فقط، منسقاً وفقاً لصيغة RSS 2.0 الخاصة بالمرفقات. </li></ul> لا يزال بالإمكان ربط الملف مباشرة عبر الـ URI الخاص به حتى لو لم يكن معروضاً.

en: The log entry explaining the changes in this revision.
ar: إدخال السجل المفسّر للتغييرات في هذه المراجعة.

en: Route name
ar: اسم المسار

en: Shortcut link
ar: رابط الاختصار

en: simple configuration
ar: تهيئة بسيطة

en: The staged configuration cannot be imported, because it originates from a different site than this site. You can only synchronize configuration between cloned instances of this site.
ar: لا يمكن استيراد الإعدادات المرحلية لأنها تنشأ من موقع مختلف عن هذا الموقع. لا يمكنك إلا مزامنة الإعدادات بين نسخ مستنسخة من هذا الموقع.

en: Language based on a selected language.
ar: لغة مبنية على لغة محددة.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
ar: يتم عرض روابط القائمة ذات الأوزان المنخفضة قبل الروابط ذات الأوزان الأعلى.

en: Influence
ar: التأثير

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ar: التأثير هو مضاعف رقمي يستخدم في ترتيب نتائج البحث. الرقم الأعلى يعني أن العامل المقابل له تأثير أكبر في نتائج البحث، صفر يعني أن التأثير متجاهل. تغيير هذه الأرقام لا يحتاج أن يتم إعادة بناء فهرس البحث. التغييرات ستأخذ حيز التنفيذ مباشرة.

en: Edit %label search page
ar: تحرير صفحة البحث %label

en: The %label search page has been enabled.
ar: تم تفعيل صفحة البحث %label.

en: The %label search page has been disabled.
ar: تم تعطيل صفحة البحث %label.

en: The default search page is now %label. Be sure to check the ordering of your search pages.
ar: صفحة البحث الافتراضية الآن هي %label. تأكد من مراجعة ترتيب صفحات البحث الخاصة بك.

en: The %label search page has been added.
ar: تمت إضافة صفحة البحث %label.

en: The %label search page has been updated.
ar: تم تحديث صفحة البحث %label.

en: The label for this search page.
ar: التسمية الخاصة بصفحة البحث هذه.

en: %name: may not be longer than @max characters.
ar: %name: لايكون اطول من  @max احرف.

en: A breakpoint separates the height or width of viewports (screens, printers, and other media output types) into steps. For instance, a width breakpoint of 40em creates two steps: one for widths up to 40em and one for widths above 40em. Breakpoints can be used to define when layouts should shift from one form to another, when images should be resized, and other changes that need to respond to changes in viewport height or width.
ar: تقوم نقطة الارتكاز (Breakpoint) بفصل طول أو عرض شاشات العرض (مثل الشاشات، الطابعات، وغيرها) إلى مراحل أو خطوات. على سبيل المثال، نقطة ارتكاز عند عرض 40em تخلق مرحلتين: واحدة للعروض التي تصل إلى 40em، وأخرى للعروض التي تزيد عن ذلك.

en: Resolution multiplier
ar: مضاعف الدقة

en: Resolution multipliers are a measure of the viewport's device resolution, defined to be the ratio between the physical pixel size of the active device and the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">device-independent pixel</a> size. The Breakpoint module defines multipliers of 1, 1.5, and 2; when defining breakpoints, modules and themes can define which multipliers apply to each breakpoint.
ar: مضاعِفات الدقة هي مقياس لدقة شاشة العرض، وتُعرَّف بأنها النسبة بين حجم البكسل الفعلي للجهاز النشط وحجم البكسل المستقل عن الجهاز (Device-independent pixel). تُعرِّف وحدة نقاط الارتكاز مضاعفات بقيم 1 و1.5 و2؛ وعند تعريف نقاط الارتكاز، يمكن للوحدات والسِّمات تحديد المضاعفات المنطبقة على كل نقطة.

en: Defining breakpoints and breakpoint groups
ar: تحديد نقاط التوقف ومجموعات نقاط التوقف

en: Entity view display
ar: شاشة عرض الكيان

en: Selecting reference type
ar: تحديد نوع المرجع

en: Filtering and sorting reference fields
ar: تصفية وترتيب حقول المرجع

en: Depending on the chosen entity type, additional filtering and sorting options are available for the list of entities that can be referred to, in the field settings. For example, the list of users can be filtered by role and sorted by name or ID.
ar: اعتماداً على نوع الكيان المختار، تتوفر خيارات تصفية وترتيب إضافية لقائمة الكيانات التي يمكن الإشارة إليها، وذلك ضمن إعدادات الحقل. على سبيل المثال، يمكن تصفية قائمة المستخدمين حسب.الدور وترتيبها حسب الاسم أو المعرّف.

en: Displaying a reference
ar: عرض مرجع

en: An entity reference can be displayed as a simple label with or without a link to the entity. Alternatively, the referenced entity can be displayed as a teaser (or any other available view mode) inside the referencing entity.
ar: يمكن عرض مرجع الكيان كتسمية بسيطة مع رابط للكيان أو بدونه. بدلاً من ذلك، يمكن عرض الكيان المشار إليه كملخص (أو أي وضع عرض متاح آخر) داخل الكيان المرجعي.

en: Assigning roles to text formats
ar: إسناد الأدوار إلى تنسيقات النصوص

en: Selecting filters
ar: تحديد عوامل التصفية

en: Import behavior
ar: استيراد السلوك

en: Defining option keys and labels
ar: تعريف مفاتيح الخيارات والتسميات

en: When you define the list options you can define a key and a label for each option in the list. The label will be shown to the users while the key gets stored in the database.
ar: عند تعريف خيارات القائمة، يمكنك تحديد مفتاح وتسمية لكل خيار في القائمة. ستظهر التسمية للمستخدمين بينما يتم تخزين المفتاح في قاعدة البيانات.

en: There are three types of list fields, which store different types of data: <em>float</em>, <em>integer</em> or, <em>text</em>. The <em>float</em> type allows storing approximate decimal values. The <em>integer</em> type allows storing whole numbers, such as years (for example, 2012) or values (for example, 1, 2, 5, 305). The <em>text</em> list field type allows storing text values. No matter which type of list field you choose, you can define whatever labels you wish for data entry.
ar: هناك ثلاثة أنواع من حقول القائمة، وهي تقوم بتخزين أنواع مختلفة من البيانات: <em>رقم عشري</em>، أو <em>عدد صحيح</em>، أو <em>نص</em>. يسمح النوع <em>الأرقام العشرية</em> بتخزين قيم عشرية تقريبية. ويسمح النوع <em>عدد صحيح</em> بتخزين الأعداد الصحيحة، مثل السنوات (على سبيل المثال، 2012) أو القيم (على سبيل المثال، 1، 2، 5، 305). أما نوع حقل القائمة <em>النص</em> فيسمح بتخزين القيم النصية. وبغض النظر عن نوع حقل القائمة الذي تختاره، يمكنك تحديد أي تسميات ترغب بها لإدخال البيانات.

en: Dependency of required module @module
ar: تبعية الوحدة المطلوبة @module

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been last updated.
ar: حقل كيان يحتوي على طابع زمني (UNIX) لآخر تحديث على الكيان.

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been created.
ar: حقل كيان يحتوي على طابع زمني (UNIX) لإنشاء الكيان.

en: An entity field for storing a serialized array of values.
ar: تخزين مجموعة متسلسلة من القيم.

en: Timestamp value
ar: قيمة الطابع الزمني

en: Mail collector
ar: جامع البريد

en: Does not send the message, but stores it in Drupal within the state system. Used for testing.
ar: لا ترسل هذه الرسالة، ولكن تحفظها في دروبال ضمن النظام. وتستخدم للاختبار.

en: Synchronizing configuration
ar: مزامنة الإعدادات

en: Starting configuration synchronization.
ar: بدء مزامنة الإعدادات.

en: Configuration synchronization has encountered an error.
ar: واجهت مزامنة الإعدادات خطأ.

en: Site branding
ar: العلامة التجارية للموقع

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
ar: تم الكشف عن عدم تطابق أثناء محاولة حفظ النموذج في التخزين المؤقت.

en: Synchronizing configuration: @op @name.
ar: تزامن التهيئة:  @op @name.

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
ar: خطاء غير متوقع اثناء الاستيراد بالعملية  @op for @name: @message

en: Deleted and replaced configuration "@name"
ar: تم حذف إعدادات "@name" واستبدالها.

en: Update target "@name" is missing.
ar: هدف التحديث "@name" مفقود.

en: The config name @config_name is invalid.
ar: مسمى التهيئة @config_name غير صحيح.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
ar: %name: يجب أن يكون العدد الصحيح أكبر من أو يساوي %min.

en: Size of URI field
ar: حجم حقل الرابط URI

en: URI field
ar: حقل رابط URI

en: A brief description of your block.
ar: وصف موجز لصندوقك.

en: Custom Entity ID
ar: معرف الكيان المخصص

en: Specify a custom entity ID. This will override the entity ID in the configuration above.
ar: حدد معرّف كيان مخصص. سيؤدي هذا إلى تجاوز معرّف الكيان في الإعدادات أعلاه.

en: The configuration synchronization failed validation.
ar: فشل التحقق من صحة مزامنة التكوين.

en: The configuration was imported with errors.
ar: خطأ في استيراد التكوين.

en: Importing translation files
ar: استيراد ملفات الترجمة

en: Configuration deletions
ar: حذف الإعدادات

en: The listed configuration will be deleted.
ar: سيتم حذف الإعدادات المدرَجة.

en: User's roles
ar: أدوار المستخدمين

en: Enable menu link
ar: تفعيل رابط قائمة التنقل

en: Contact messages
ar: رسائل جهة الإتصال

en: @label entities
ar: @label كينونات

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
ar: تزامن التهيئة:  @op @name في @collection.

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
ar: مسح واستبدال مكون الهيئة "الاسم" "@name"

[ctx: Entity type group]
en: Content
ar: المحتوى

[ctx: Entity type group]
en: Other
ar: أخرى\nفي لاسياق: نوع مجموعة المكون

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
ar: الإعدادات

en: Action ID
ar: اجراءات المعرف

en: Action configuration
ar: ضبط الإجراء

en: Action description
ar: وصف الاجراء

en: The block's delta.
ar: دلتا الصندوق.

en: Whether or not the block is enabled.
ar: تمكين الصندوق من عدمه.

en: Weight of the block for ordering within regions.
ar: حجم الصندوق بحسب ترتيبه داخل المنطقة.

en: Region the block is placed in.
ar: منطقة وضع الصندوق.

en: Visibility expression.
ar: تعبير الوضوح.

en: Pages list.
ar: لائحة الصفحات.

en: Cache rule.
ar: دور ذاكرة التخزين المؤقت.

en: The block/box content
ar: محتوى الصندوق

en: Admin title of the block/box.
ar: إدارة عنوان الصندوق.

en: Comment ID.
ar: معرف التعليق.

en: The comment title.
ar: عنوان التعليق.

en: The comment author's name. Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.
ar: اسم كاتب التعليق. يُستخدم {users}.name إذا كان الحساب مسجَّل الدخول، وإلا فيُستخدم الاسم المُدخل في نموذج التعليق.

en: The comment author's home page address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
ar: عنوان صفحة كاتب التعليق الرئيسية من خانة التعليقات، وإذا كان المستخدم مجهولاً فإن المستخدمين المجهولين مطالبين بتفعيل اعدادات معلومات التواصل.

en: Primary Key: Unique category ID.
ar: المفتاح الأساسي: معرف فئة فريد.

en: Category name.
ar: اسم التصنيف.

en: The category's weight.
ar: وزن الفئة.

en: Flag to indicate whether or not category is selected by default. (1 = Yes, 0 = No)
ar: علم للإشارة إلى ما إذا كانت الفئة محددة أم لا. (1 = نعم ، 0 = لا)

en: Weight.
ar: الوزن.

en: A name to show.
ar: اسم العرض.

en: Content type where this field is used.
ar: نوع المحتوى المستخدم فيه هذا الحقل.

en: Title label.
ar: تسمية العنوان

en: Body label.
ar: تسمية المتن

en: Route Name
ar: اسم الطريق

en: Route Params
ar: عوامل الطريق

en: Param
ar: عامل

en: Configuration dependencies
ar: متطلبات الإعدادات

en: Theme dependencies
ar: متطلبات الحلة

en: Extension settings
ar: إعدادات الامتدادات

en: Redirect to URL configuration
ar: اعادة التوجيه لبنية أو تهيئة محدد الموارد المحدد URL

en: Display a message to the user configuration
ar: عرض رسالة في إعدادات المستخدم

en: Admin info
ar: معلومات المدير

en: Comment depth
ar: عمق التعليق

en: Comment link
ar: رابط التعليق

en: Last comment date
ar: تاريخ آخر تعليق

en: Single import
ar: إستيراد مفرد

en: Single export
ar: تصدير مفرد

en: Translate @type_name
ar: ترجمة @type_name

en: Personal contact form enabled by default
ar: تفعيل إستمارة التواصل الشخصي افتراضيًا

en: Link to user contact page
ar: رابط صفحة التواصل مع المستخدم

en: Content translation link
ar: رابط ترجمة المحتوى

en: Contextual link
ar: رابط سياقي

en: Datetime settings
ar: إعدادت التاريخ والوقت

en: Datetime default display format settings
ar: إعدادات تنسيق العرض الافتراضي للتاريخ والوقت

en: Datetime plain display format settings
ar: إعدادات تنسيق العرض العادي للتاريخ والوقت

en: Operation link markup
ar: تنسيق روابط العمليات

en: Image upload settings
ar: إعدادات تحميل الصور

en: Delete view mode
ar: حذف وضع العرض

en: Delete form mode
ar: حذف وضع الاستمارة

en: Entity view mode settings
ar: إعدادات نمط عرض الكيان

en: The human-readable name of the view mode
ar: الاسم المقروء لوضع العرض

en: Target entity type
ar: نوع الكيان المستهدف

en: Entity form mode settings
ar: نموذج إعدادات الصيغة للمكون

en: View or form mode machine name
ar: عرض أو وضع النموذج للاسم الآلي

en: Field display setting
ar: إعداد عرض الحقل

en: Text field display format settings
ar: إعدادات نسق عرض حقل النص

en: Sort settings
ar: إعدادات الترتيب

en: Entity reference rendered entity display format settings
ar: إعدادات العرض التنسيقية لمرجع الكيان الخاص بالكيان المقدم

en: Entity reference entity ID display format settings
ar: إعدادات العرض التنسيقية لمرجع الكيان الخاص بمعرف ID الكيان

en: Entity reference label display format settings
ar: إعدادات العرض التنسيقية لتسمية الكيان المرجعية

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق الاكمال التلقائي لمرجع الكيان (شكل الوسوم)

en: Entity reference autocomplete display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق الاكمال التلقائي لمرجع الكيان

en: - Hidden - format settings
ar: إعدادات التنسيق ل - مخفي -

en: Integer settings
ar: إعدادات الأعداد الصحيحة

en: Decimal settings
ar: إعدادات الأعداد العشرية

en: Float settings
ar: إعدادات الأعداد ذات الفاصلة العائمة (float)

en: Number decimal display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق العدد العشري

en: Number unformatted display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق العدد الغير منسق

en: Number default display format settings
ar: إعدادات عرض العدد الافتراضي

en: Enable Display field
ar: تفعيل حقل العرض

en: Enable Description field
ar: تفعيل حقل الوصف

en: File format settings
ar: إعدادات نسق الملف

en: Filter URL
ar: تصفية الروابط (URL)

en: Suppress the itok query string for image derivatives
ar: تعطيل سلسلة استعلام "itok" لمشتقات الصور

en: Enable Title field
ar: تفعيل حقل العنوان

en: Title field required
ar: حقل العنوان مطلوب

en: Language mapping
ar: ربط اللغات

en: Per-content type menu settings
ar: إعدادات القوائم لكل نوع محتوى

en: Check boxes/radio buttons format settings
ar: تأكد من إعدادات تنسيق خانات الاختيار/أزرار الخيارات

en: Single on/off checkbox format settings
ar: إعدادات تنسيق مربع اختيار تشغيل/إيقاف مفرد

en: Query key
ar: مفتاح الاستعلام

[ctx: With components]
en: Extend
ar: تمديد

en: Weight element maximum value
ar: القيمة القصوى لعنصر الوزن

en: Remind users at login if their time zone is not set
ar: تذكير المستخدمين عند تسجيل الدخول إذا لم يتم تعيين منطقتهم الزمنية

en: System action
ar: إجراء النظام

en: Visibility Conditions
ar: شروط الرؤية

en: Visibility Condition
ar: شرط الرؤية

en: Context assignments
ar: تعيينات السياق

en: Display variant
ar: عرض البديل

en: Requirements review
ar: مراجعة المتطلبات

en: Unable to send email. Contact the site administrator if the problem persists.
ar: غير قادر على الارسال , تواصل مع الموقع المسؤول في حال استمراريت المشكلة.

en: Error sending email (from %from to %to with reply-to %reply).
ar: خطأ في الارسال ( من %from  الى %to   للرد على %reply ).

en: The label for this display variant.
ar: تسمية متغير العرض.

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
ar: ‎%name: لا يمكن أن يتجاوز عنوان البريد الإلكتروني @max حرفًا.

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
ar: سيرسل البريد التلقائي مثل معلومات التسجيل من هذا العنوان. استخدم نهاية العنوان في موقعك حتى لا تصبح من ضمن الرسائل العشوائية.

en: Receive email notifications
ar: تلقي تنبيهات بريد إلكتروني

en: Send email configuration
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
ar: ادخل عنوان البريد الإلكتروني صحيحًا أواستخدم عنوان مميز للبريد الإلكتروني مثل %author.

en: Show for the listed pages
ar: عرض للصفحات المدرجة

en: Hide for the listed pages
ar: إخفاء للصفحات المدرجة

en: Overriding default settings
ar: إعدادات إفتراضية رئيسية

en: Approving and managing comments
ar: إعتماد وإدارة التعليقات

en: Comment types
ar: أنواع التعليقات

en: Comment type settings
ar: إعدادات نوع التعليق

en: Comment type %label has been updated.
ar: تم تغيير نوع التعليق %label .

en: Comment type %label has been added.
ar: تمت إضافة نوع التعليق %label.

en: Comment Type
ar: نوع التعليق

en: The comment type.
ar: نوع التعليق.

en: %label is used by the %field field on your site. You can not remove this comment type until you have removed the field.
ar: يتم استخدام %label بواسطة الحقل %field في موقعك. لا يمكنك إزالة نوع التعليق هذا حتى تقوم بإزالة الحقل.

en: Translating configuration text
ar: ترجمة نصوص الإعدادات

en: Translating date formats
ar: ترجمة تنسيقات التاريخ

en: This page lists all configuration items on your site that have translatable text, like your site name, role names, etc.
ar: تسرد هذه الصفحة جميع عناصر الإعدادات في موقعك التي تحتوي على نصوص قابلة للترجمة، مثل اسم الموقع، أسماء الأدوار، إلخ.

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
ar: السماح للمستخدمين بالتواصل معك من خلال إستمارة التواصل الشخصي والذي سيخفي بريدك الإلكتروني. لدى بعض المستخدمين مزايا تمكنهم من التواصل معك مثل مشرفين الموقع حتى لو أخترت تعطيل هذه الخاصية.

en: Changing the source language for a translation
ar: تغيير اللغة المصدر للترجمة

en: Managing and displaying date fields
ar: إدارة وعرض حقول التاريخ

en: Displaying dates
ar: عرض التواريخ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
ar: كانون 2/يناير

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
ar: شباط/فبراير

[ctx: Abbreviated month name]
en: Mar
ar: آذار/مارس

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
ar: نيسان/أبريل

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
ar: أيار/مايو

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
ar: حزيران/يونيو

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
ar: تموز/يوليو

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
ar: آب/أغسطس

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
ar: أيلول/سبتمبر

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
ar: تشرين 1/أكتوبر

[ctx: Abbreviated month name]
en: Nov
ar: تشرين 2/أكتوبر

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
ar: كانون 1/ديسمبر

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ar: أحد

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ar: إثنين

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ar: ثلاثاء

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ar: أربعاء

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ar: خميس

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ar: جمعة

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
ar: السبت

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
ar: أحد

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
ar: إثنين

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
ar: ثلاثاء

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
ar: أربعاء

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
ar: خميس

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
ar: الجمعة

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
ar: السبت

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
ar: الأحد

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
ar: الإثنين

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
ar: الثلاثاء

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
ar: الأربعاء

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
ar: الخميس

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
ar: الجمعة

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
ar: السبت

en: Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
ar: سيتم تحويل عناوين المواقع الإلكترونية وعناوين البريد الإلكتروني إلى روابط تلقائياً.

en: Adding languages
ar: إضافة لغات

en: The comment author's email address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
ar: عنوان البريد الإلكتروني لكاتب التعليق من خانة التعليقات، وإذا كان المستخدم مجهولاً فإن المستخدمين المجهولين مطالبين بتفعيل اعدادات معلومات التواصل.

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
ar: قائمة مقسمة بفواصل لعناوين البريد الإلكتروني للمستلم

en: Promote, change ownership, edit revisions, and perform other tasks across all content types.
ar: ترقية المحتوى، وتغيير الملكية، وتحرير المراجعات، وتنفيذ المهام الأخرى عبر جميع أنواع المحتوى.

en: Branding block
ar: صندوق العلامة التجارية

en: Notification email address
ar: عنوان البريد الإلكتروني للإخطار

en: "On" label
ar: التسمية للقيمة "نعم"

en: "Off" label
ar: تسمية "معطل"

en: The selected image handling toolkit '@toolkit' can not process operation '@operation'.
ar: لا يمكن لمجموعة أدوات معالجة الصور المحددة  '@toolkit'  معالجة العملية '@operation'.

en: Edit menu link %title
ar: تحرير رابط القائمة %title

en: This link is provided by the @name module. The title and path cannot be edited.
ar: يتوفر @name  هذا الرابط من قبل الوحدة . لا يمكن تعديل العنوان والمسار.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ar: الحد الأقصى للعمق لرابط وجميع روابطه الفرعية ثابت. قد لا تكون بعض روابط القائمة متاحة كروابط أصلية إذا كان اختيارها سيتجاوز هذا الحد.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
ar: وزن الرابط بين الروابط في القائمة على العمق نفسه. في القائمة، الروابط ذات الوزن العالي ستنزلق للأسفل، والروابط ذات الوزن المنخفض ستوضع أقرب للأعلى.

en: Add comment type
ar: أضف نوع التعليق

en: Boolean settings
ar: إعدادات القيم المنطقية

en: On label
ar: المسمى للقيمة On

en: Off label
ar: المسمى للقيمة Off

en: Custom Menu Links
ar: روابط قائمة التنقل المخصصة

en: The entity ID for this menu link content entity.
ar: معرف الكيان (ID) لمحتوى رابط قائمة التنقل هذا.

en: The content menu link UUID.
ar: معرّف UUID لرابط قائمة تنقل المحتوى.

en: The content menu link bundle.
ar: حزمة (Bundle) رابط قائمة تنقل المحتوى.

en: Parent plugin ID
ar: معرف الملحق الأصلي (plugin)

en: The ID of the parent menu link plugin, or empty string when at the top level of the hierarchy.
ar: معرف ملحق رابط القائمة الرئيسية، أو سلسلة فارغة عند الوصول إلى أعلى مستوى في التسلسل الهرمي.

en: Custom menu link
ar: رابط القائمة المخصص

en: Allowed value with label
ar: القيمة المسموح بها مع التسمية

en: You will also need to grant anonymous users permission to perform each of the REST operations you want to be available, and set up authentication properly to authorize web requests.
ar: ستحتاج أيضاً إلى منح المستخدمين المجهولين الصلاحية لتنفيذ كل عملية من عمليات REST التي ترغب في إتاحتها، بالإضافة إلى إعداد المصادقة بشكل صحيح لتفويض طلبات الويب.

en: If checked, all searches will be logged. Uncheck to skip logging. Logging may affect performance.
ar: إذا كان مفعّلاً، ستُسجَّل جميع عمليات البحث. عطّله لتخطي التسجيل. قد يؤثر التسجيل على الأداء.

en: Change to
ar: التغيير إلى

en: - Not specified -
ar: - غير محدد -

en: Region for @title
ar: منطقة لـ @title

en: First page
ar: الصفحة الأولى

en: Base field bundle override
ar: تجاوز حزمة الحقل الاساسي

en: Datetime timestamp display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق الطابع الزمني للتاريخ والوقت

en: Boolean checkbox display format settings
ar: إعدادت عرض (الخيارات المنطقية - مربع الخيارات)

en: Installed themes
ar: السمات المثبتة

en: The %file does not exist.
ar: الملف %file غير موجود.

en: The %file exists.
ar: الملف %file موجود.

en: The %file is not readable.
ar: الملف %file قابل للقراءة.

en: The %file is not writable.
ar: الملف @file غير قابل للكتابة

en: The @file is writable.
ar: الملف @file قابل للكتابة

en: Negate the condition
ar: نفي الشرط

en: Finalizing configuration synchronization.
ar: إنهاء مزامنة التهيئة.

en: Datetime Timestamp
ar: الطابع الزمني للوقت والتاريخ

en: Base field override
ar: تجاوز الحقل الأساسي

en: Display prefix and suffix
ar: عرض البادئة واللاحقة

en: This path does not exist or you do not have permission to link to %path.
ar: هذا المسار غير موجود أو ليس لديك إذن بالارتباط بـ %path.

en: Comment operation links
ar: روابط عملية التعليق

en: Enable the personal contact form by default for new users
ar: تفعيل إستمارة التواصل الشخصي افتراضيًا للمستخدمين الجدد

en: Add contact form
ar: إضافة إستمارة تواصل

en: Create and manage contact forms.
ar: إنشاء وتسيير استمارات الاتصال.

en: Edit contact form
ar: تحرير إستمارة التواصل

en: When listing forms, those with lighter (smaller) weights get listed before forms with heavier (larger) weights. Forms with equal weights are sorted alphabetically.
ar: عند عرض النماذج، تظهر النماذج ذات الأوزان الأخف (الأصغر) قبل النماذج ذات الأوزان الأثقل (الأكبر). أما النماذج المتساوية في الوزن، فيتم ترتيبها أبجدياً.

en: Contact form %label has been updated.
ar: تم تحديث نموذج الاتصال %label.

en: Contact form %label has been added.
ar: تمت إضافة نموذج الاتصال %label.

en: Send yourself a copy
ar: إرسال نسخة إلى نفسك

en: The ID of the associated form.
ar: معرّف النموذج المرتبط.

en: Users may translate this field
ar: يمكن للمستخدمين ترجمة هذا الحقل

en: Content translation field settings
ar: إعدادات حقل ترجمة المحتوى

en: The relative date value entered is invalid.
ar: قيم الوقت المدخلة غير صالحة.

en: Allowed types: @extensions.
ar: الأنواع المسموح بها : @extensions

en: Back to content editing
ar: العودة للتحرير

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
ar: علامة تحدد ما إذا كان الرابط مفعّلاً في القوائم أو مخفياً.

en: Unable to delete the shortcut for %title.
ar: تعذر حذف الاختصار لـ %title.

en: Drupal database update
ar: تحديث قاعدة بيانات دروبال

en: <strong>Back up your code</strong>. Hint: when backing up module code, do not leave that backup in the 'modules' or 'sites/*/modules' directories as this may confuse Drupal's auto-discovery mechanism.
ar: <strong>احتفظ بنسخة احتياطية من الكود</strong>. تلميح: عند إنشاء نسخة احتياطية من كود الوحدات البرمجية، تجنب تركها في مجلدي 'modules' أو 'sites/*/modules' لأن ذلك قد يُربك آلية الاكتشاف التلقائي في دروبال.

en: <strong>Back up your database</strong>. This process will change your database values and in case of emergency you may need to revert to a backup.
ar: <strong>احتفظ بنسخة احتياطية من قاعدة البيانات</strong>. ستُجري هذه العملية تغييرات على قيم قاعدة البيانات، وقد تحتاج في حالات الطوارئ إلى استعادة نسخة احتياطية.

en: When you have performed the steps above, you may proceed.
ar: بعد إتمام الخطوات أعلاه، يمكن المتابعة.

en: Review updates
ar: مراجعة التحديثات

en: Menu levels
ar: مستويات القائمة

en: Default value callback
ar: استدعاء القيمة الافتراضية

en: URI as link display format settings
ar: إعدادات العرض التنسيقية لمعرف الموارد الموحد URI كرابط

en: Timestamp ago display format settings
ar: إعدادات تنسيق عرض الطابع الزمني المنقضي

en: Field storage
ar: تخزين الحقل

en: Broken/Missing
ar: معطوب/مفقود

en: You do not have access to the referenced entity (%type: %id).
ar: ليس لديك صلاحية للوصول (%type: %id).

[ctx: Validation]
en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Recipient username
ar: معرف المستلم

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
ar: تُستخدم سمة العنوان كنص تلميحي يظهر عند تمرير الفأرة فوق الصورة. لا يُنصح بتفعيل هذا الحقل لأنه قد يتسبب في مشاكل لبرامج قراءة الشاشة.

en: Layout Builder
ar: المُنسق

en: Select a @context value:
ar: اختيار قيمة ‎@context:

en: Configuration entity dependencies
ar: اعتمادات كيان الإعدادات

en: Content entity dependencies
ar: تبعيات كيان المحتوى

en: Enforced configuration dependencies
ar: تبعيات الإعدادات المفروضة

en: String (long) settings
ar: إعدادات النص (الطويل)

en: URI settings
ar: إعدادات الرابط URI

en: If more than one application will be sharing this database, a unique table name prefix – such as %prefix – will prevent collisions.
ar: إذا كانت قاعدة البيانات هذه سيستعملها أكثر من تطبيق، ستمنع سابقة اسم جدول فريدة (مثل %prefix) من وقوع اصطدامات.

en: The author name of the comment.
ar: أسم كاتب التعليق.

en: contextual links button
ar: زر الروابط السياقية

en: No browser language mappings available.
ar: لا توجد عمليات ربط متوفرة للغات المتصفح.

en: The mapping for the %browser browser language code has been deleted.
ar: تم حذف ربط رمز لغة المتصفح %browser.

en: The browser language detection mapping for the %browser browser language code has been deleted.
ar: تم حذف ربط اكتشاف لغة المتصفح لرمز لغة المتصفح %browser.

[ctx: Validation]
en: Regex
ar: التعبير نمطي\nفي السياق: التحقق من الصحة

en: Database storage size
ar: مساحة تخزين قاعدة البيانات

en: Text with text format
ar: النص مع تنسيق النص

en: Field widgets
ar: أدوات عرض الحقول

en: Field widget
ar: أداة عرض الحقل

en: Textarea display format settings
ar: إعدادات نسق عرض مساحة النص

en: Email field display format settings
ar: إعدادات نسق عرض حقل البريد الالكتروني

en: Link to the entity
ar: رابط الكيان

en: Link to the @entity_label
ar: رابط لـ @entity_label

en: Simple page
ar: صفحة بسيطة

en: Page with blocks
ar: صفحة مع صناديق

en: Jump to the first new comment.
ar: الذهاب لأول تعليق جديد.

en: Share your thoughts and opinions.
ar: مشاركة أفكارك وآرائك.

en: Content translation content settings
ar: إعدادات محتوى ترجمة المحتوى

en: Content translation enabled
ar: تم تفعيل ترجمة المحتوى

en: Default date type
ar: نوع التاريخ الافتراضي

en: Default date value
ar: قيمة التاريخ الافتراضية

en: Re-use an existing field
ar: استخدام حقل موجود

en: Content Language Settings
ar: إعدادات لغة المحتوى

en: Influence of '@title'
ar: تأثير '@title'

en: This will re-index content in the search indexes of all active search pages. Searching will continue to work, but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
ar: سيؤدي هذا إلى إعادة فهرسة المحتوى في فهارس البحث لجميع صفحات البحث النشطة. ستستمر عملية البحث في العمل بشكل طبيعي، ولكن لن يتم فهرسة المحتوى الجديد حتى يتم الانتهاء من إعادة فهرسة جميع المحتويات الحالية بالكامل. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Number integer display format settings
ar: عرض إعدادات تنسيق العدد الصحيح

en: Static menu link overrides
ar: رابط تجاوز القائمة الثابتة

en: Entities exist of type %entity_type and %bundle_label %bundle. These entities need to be deleted before importing.
ar: توجد كيانات من النوع %entity_type و%bundle_label %bundle. يجب حذف هذه الكيانات قبل الاستيراد.

[ctx: Plural]
en: Disabled
ar: معطلة

en: The message language code.
ar: رمز لغة الرسالة.

en: The source language from which this translation was created.
ar: اللغة المصدر التي نُقِلت منها هذه الترجمة.

en: Translation outdated
ar: الترجمة قديمة

en: Translation author
ar: مؤلف الترجمة

en: The author of this translation.
ar: المترجم الذي ترجم هذا.

en: A boolean indicating whether the translation is visible to non-translators.
ar: قيمة منطقية (Boolean) تشير إلى ما إذا كانت الترجمة مرئية لغير المترجمين.

en: Translation created time
ar: وقت إنشاء الترجمة

en: The Unix timestamp when the translation was created.
ar: وقت نشر الترجمة بصيغة يونكس.

en: Translation changed time
ar: وقت تغيير الترجمة

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
ar: وقت حفظ الترجمة الأخير بصيغة يونكس.

en: Entities and entity types
ar: المكونات وأنواعها

en: Fields and field types
ar: الحقول وأنواعها

en: Creating a field
ar: انشاء حقل

en: On the <em>Manage fields</em> page for your entity type or sub-type, you can add, configure, and delete fields for that entity type or sub-type. Each field has a <em>machine name</em>, which is used internally to identify the field and must be unique across an entity type; once a field is created, you cannot change the machine name. Most fields have two types of settings. The field-level settings depend on the field type, and affect how the data in the field is stored. Once they are set, they can no longer be changed; examples include how many data values are allowed for the field and where files are stored. The sub-type-level settings are specific to each entity sub-type the field is used on, and they can be changed later; examples include the field label, help text, default value, and whether the field is required or not. You can return to these settings by choosing the <em>Edit</em> link for the field from the <em>Manage fields</em> page.
ar: في صفحة <em>إدارة الحقول </em> الخاصة بنوع الكيان أو النوع الفرعي لديك، يمكنك إضافة الحقول وضبطها وحذفها. لكل حقل <em> الاسم البرمجي</em> يُستخدم داخلياً للتعريف بالحقل ويجب أن يكون فريداً على مستوى نوع الكيان؛ وبمجرد إنشاء الحقل، لا يمكنك تغيير هذا الاسم.
    تحتوي معظم الحقول على نوعين من الإعدادات. إعدادات على مستوى الحقل والتي تعتمد على نوع الحقل وتؤثر على كيفية تخزين البيانات. بمجرد ضبطها، لا يمكن تغييرها لاحقاً؛ ومن أمثلتها عدد قيم البيانات المسموح بها للحقل ومكان تخزين الملفات.
    إعدادات على مستوى النوع الفرعي وهي إعدادات خاصة بكل نوع فرعي للكيان يُستخدم فيه الحقل، ويمكن تغييرها لاحقاً؛ ومن أمثلتها تسمية الحقل، ونص المساعدة، والقيمة الافتراضية، وما إذا كان الحقل مطلوباً أم لا.
    يمكنك العودة إلى هذه الإعدادات باختيار رابط <em>التحرير</em> الخاص بالحقل من صفحة إدارة الحقول.

en: On the <em>Manage display</em> page of your entity type or sub-type, you can configure how each field is displayed by default and in each view mode. If your entity type has multiple view modes, you can toggle between the view modes at the top of the page, and you can toggle whether each view mode uses the default settings or custom settings in the <em>Custom display settings</em> section. For each field in each view mode, you can choose whether and how to display the label of the field from the <em>Label</em> drop-down list. You can also select the formatter to use for display; some formatters have configuration options, which you can edit using the Edit button (which looks like a wheel). You can also change the display order of fields. You can exclude a field from a specific view mode by choosing <em>Hidden</em> from the formatter drop-down list, or by dragging it into the <em>Disabled</em> section.
ar: في صفحة <em>إدارة العرض</em> الخاصة بنوع الكيان أو النوع الفرعي، يمكنك ضبط كيفية عرض كل حقل بشكل افتراضي وفي كل وضع عرض. إذا كان نوع الكيان يحتوي على أوضاع عرض متعددة، يمكنك التنقل بينها في أعلى الصفحة، كما يمكنك تحديد ما إذا كان كل وضع عرض يستخدم الإعدادات الافتراضية أو إعدادات مخصصة في قسم <em>إعدادات العرض المخصصة</em>. لكل حقل في كل وضع عرض، يمكنك اختيار ما إذا كنت تريد عرض تسمية الحقل وكيفية ظهورها من القائمة المنسدلة <em>التسمية</em>. يمكنك أيضاً اختيار التنسيق المستخدم للعرض؛ علماً أن بعض التنسيقات تحتوي على خيارات ضبط يمكنك تعديلها باستخدام زر التحرير (الذي يشبه العجلة). يمكنك أيضاً تغيير ترتيب عرض الحقول، أو استبعاد حقل من وضع عرض معين باختيار <em>مخفي</em> من قائمة التنسيقات المنسدلة، أو بسحبه إلى قسم <em>معطل</em>.

en: Listing fields
ar: سرد الحقول

en: Define how text is handled by combining filters into text formats.
ar: تحديد كيفية معالجة النصوص عبر دمج عوامل التصفية في تنسيقات النصوص.

en: The menu link language code.
ar: رمز لغة رابط قائمة التنقل.

en: Trusted Host Settings
ar: إعدادات المضيف الموثوق

en: Change site name, email address, slogan, default front page, and error pages.
ar: تغيير اسم الموقع وعنوان البريد الإلكتروني والشعار والصفحة الأمامية الافتراضية وصفحات الخطأ.

en: Active menu trail
ar: اسدال القائمة النشطة

en: Configuration updates
ar: تحديثات الإعدادات

en: The listed configuration will be updated.
ar: سيتم تحديث الإعدادات المدرَجة.

en: An entity field containing a password value.
ar: حقل كيان يحتوي على قيمة كلمة مرور.

en: An autocomplete text field with tagging support.
ar: حقل نص مكتمل بشكل تلقائي يدعم الوسوم.

en: Block Content revision is a history of changes to block content.
ar: مراجعة محتوى الصندوق هي سجل التاريخ للتغيرات الحاصلة على محتوى الصندوق.

en: Responsive image style %label saved.
ar: <em>تم حفظ نمط الصورة المتجاوبة</em> %label.

en: Provided by modules
ar: موفره من الوحدات

en: Provided by Drupal core
ar: موفرة من نواة دروبال

en: Indicates whether the menu link should be rediscovered
ar: يشير إلى ما إذا كان ينبغي إعادة اكتشاف رابط القائمة.

en: @title [%language translation]
ar: @title [%language ترجمة]

en: The username of the content author.
ar: اسم المستخدم لمؤلف المحتوى.

en: Responsive image styles
ar: أنماط الصور المتجاوبة

en: Responsive image style
ar: نمط الصور المتجاوبة

en: Image style mappings
ar: ربط نمط الصور

en: Image style mapping
ar: ربط نمط الصور

en: Responsive image mapping type
ar: نوع ربط الصور المتجاوبة

en: <em>Duplicate responsive image style</em> @label
ar: <em>تكرار نمط الصورة المتجاوبة</em> @label

en: <em>Edit responsive image style</em> @label
ar: <em>تحرير نمط الصورة المتجاوبة</em> @label

en: Responsive image style @label saved.
ar: <em>تم حفظ نمط الصورة المتجاوبة</em> @label.

en: The default drag-and-drop user interface for ordering tables in the administrative interface presents a challenge for some users, including users of screen readers and other assistive technology. The drag-and-drop interface can be disabled in a table by clicking a link labeled "Show row weights" above the table. The replacement interface allows users to order the table by choosing numerical weights instead of dragging table rows.
ar: تعد واجهة المستخدم الافتراضية التي تعتمد على السحب والإفلات لترتيب الجداول في واجهة الإدارة تحدياً لبعض المستخدمين، بما في ذلك مستخدمي برامج قراءة الشاشة والتقنيات المساعدة الأخرى. يمكن تعطيل واجهة السحب والإفلات في الجدول عن طريق النقر على رابط يحمل التسمية "إظهار أوزان الصفوف" الموجود فوق الجدول. تتيح الواجهة البديلة للمستخدمين ترتيب الجدول عن طريق اختيار أوزان رقمية بدلاً من سحب صفوف الجدول.

en: Entity reference field storage settings
ar: إعدادات تخزين حقل مرجع الكيان

en: Entity reference field settings
ar: إعدادات حقل مرجع الكيان

en: Entity reference selection plugin settings
ar: إعدادات ملحق اختيار مرجع الكيان

en: Display in native language
ar: العرض باللغة الأصلية

en: HTTP cookies
ar: HTTP ملف تعريف الارتباط

en: HTTP headers
ar: ترويسات HTTP

en: Is super user
ar: مستخدم فائق الصلاحيات (Super user)

en: Query arguments
ar: استعلامات الوسائط

en: Request format
ar: شكل الطلب

en: A flag indicating whether this is the default translation.
ar: علامة منطقية تحدد ما إذا كانت هذه هي الترجمة الافتراضية.

en: Field settings (@on_label / @off_label)
ar: إعدادات الحقل (@on_label / @off_label)

en: Displayed in native language
ar: يعرض باللغة الأصلية

en: Hide lower priority columns
ar: إخفاء الأعمدة ذات الأولوية المنخفضة

en: Submitted by @username on @datetime
ar: أُرسل بواسطة @username في @datetime

en: With multiple languages configured, registered users can select their preferred language and authors can assign a specific language to content.
ar: عند تهيئة عدة لغات، يمكن للمستخدمين المسجَّلين اختيار لغتهم المفضَّلة، ويمكن للمؤلفين تعيين لغة محدَّدة للمحتوى.

en: Submitted by @author_name on @date
ar: أضيفت بواسطة @author_name بتاريخ @date

en: Account's permissions
ar: صلاحيات الحساب

en: The hashed password
ar: كلمة السر المشفّرة

en: Existing password
ar: كلمة المرور الحالية

en: Using the personal contact form
ar: استخدام نموذج الاتصال الشخصي

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a site visitor is viewing a user profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form. The personal contact link is not shown when you are viewing your own profile, and users must have both <em>View user information</em> (to see user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> permission to see the link. The user whose profile is being viewed must also have their personal contact form enabled (this is a user account setting); viewers with <em>Administer users</em> permission can bypass this setting.
ar: يمكن لزوار الموقع إرسال بريد إلكتروني إلى المستخدمين المسجلين باستخدام نموذج الاتصال الشخصي، دون الحاجة لمعرفة عنوان البريد الإلكتروني للمستلم. عند عرض ملف مستخدم، سيشاهد الزائر تبويب أو رابط <em>اتصال</em> يقوده إلى نموذج الاتصال الشخصي. لا يُعرض رابط الاتصال عند عرض ملفك الشخصي، ويجب أن يمتلك المستخدم صلاحيتَي <em>عرض معلومات المستخدم</em> و<em>استخدام نماذج الاتصال الشخصية للمستخدمين</em> لرؤية الرابط. كما يجب أن يكون لدى المستخدم المعرَض ملفه نموذج الاتصال الشخصي مفعّل (إعداد في الحساب). يمكن للمستخدمين الذين لديهم صلاحية <em>إدارة المستخدمين</em> تجاوز هذا الإعداد.

en: Configuring contact forms
ar: تهيئة نماذج الاتصال

en: Linking to contact forms
ar: ربط نماذج الاتصال

en: @label (Translation is not supported).
ar: @label (الترجمة غير مدعومة).

en: The <em>Autocomplete</em> widget displays text fields in which users can type entity labels based on the <em>Allowed number of values</em>. The widget can be configured to display all entities that contain the typed characters or restricted to those starting with those characters.
ar: يعرض عنصر التحكم <em>الإكمال التلقائي</em> حقولاً نصية يمكن للمستخدمين من خلالها كتابة تسميات الكيانات بناءً على <em>عدد القيم المسموح به</em>. يمكن ضبط عنصر التحكم هذا ليعرض جميع الكيانات التي تحتوي على الأحرف المكتوبة، أو حصرها بالكيانات التي تبدأ بتلك الأحرف.

en: The <em>Autocomplete (Tags style)</em> widget displays a multi-text field in which users can type in a comma-separated list of entity labels.
ar: يعرض عنصر التحكم <em>الإكمال التلقائي (بنمط الوسوم)</em> حقلاً نصياً متعدداً يتيح للمستخدمين كتابة قائمة من تسميات الكيانات مفصولة بفاصلة.

en: Display the filemime as icon
ar: عرض filemime كأيقونة

en: File link
ar: رابط الملف

en: Display an icon
ar: عرض أيقونة

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
ar: تتيح المراجعات تتبع الفروقات بين إصدارات المحتوى المتعددة والرجوع إلى الإصدارات الأقدم.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
ar: تمت استعادة @type %title إلى المراجعة الخاصة بتاريخ %revision-date.

en: Speeding up your site
ar: تسريع موقعك الإلكتروني

en: Contains US ASCII characters only
ar: يحتوي على حروف US ASCII فقط

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
ar: تم الدفع! شكرًا لشرائك.

en: Resolving missing content
ar: معالجة المحتوى المفقود

en: The following @entity-type translations will be deleted:
ar: سيتم حذف تراجم نوع المكون @entity-type:

en: Delete @language translation
ar: حذف ترجمة @language

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
ar: تم حذف تراجم @entity-type %label @language.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
ar: تأكيد متأكد من أنك تريد حذف ترجمة @language من @entity-type %label؟

en: The core.extension configuration does not exist.
ar: إعدادات core.extension غير موجودة.

en: Unable to install the %module module since it does not exist.
ar: تعذر تثبيت النموذج %module لعدم وجوده.

en: Unable to uninstall the %module module since the %dependent_module module is installed.
ar: تعذّر إلغاء تثبيت وحدة %module لأن وحدة %dependent_module مثبّتة.

en: Unable to install the %theme theme since it does not exist.
ar: تعذر تثبيت السمة %theme بما انها غير موجودة.

en: Unable to install the %theme theme since it requires the %required_theme theme.
ar: تعذر تثبيت السمة  %theme لأنها تتطلب السمة  %required_theme.

en: Unable to uninstall the %theme theme since the %dependent_theme theme is installed.
ar: يتعذر الغاء تثبيت السمة  %theme بما انه  %dependent_theme تم تثبيت السمة.

en: Configuration %name depends on the %owner module that will not be installed after import.
ar: تعتمد تهيئة %name على وحدة %owner التي لن تثبت بعد الاستيراد.

en: Configuration %name depends on the %owner theme that will not be installed after import.
ar: تعتمد تهيئة %name على حلة %owner التي لن تثبت بعد الاستيراد.

en: Configuration %name depends on the %owner extension that will not be installed after import.
ar: تعتمد تهيئة %name على نطاق %owner الذي لن يثبت بعد الاستيراد.

en: Interface text
ar: نص الواجهة

en: Order of language detection methods for interface text. If a translation of interface text is available in the detected language, it will be displayed.
ar: الأمر بأساليب التعرف على اللغة لنص الواجهة، ستظهر ترجمة لنص الواجهة باللغة المتعرف عليها في حال توفرها.

en: Inaccessible
ar: غير قابل للوصول

[ctx: Validation]
en: NotNull
ar: غير فارغ (NotNull)

[ctx: Validation]
en: Null
ar: فارغ

en: The configuration cannot be imported because it failed validation for the following reasons:
ar: لا يمكن استيراد الإعدادات لأنها فشلت في التحقق للأسباب التالية:

en: Link to translate @entity_type_label
ar: رابط لترجمة @entity_type_label

en: Provide a translation link to the @entity_type_label.
ar: توفير رابط ترجمة لـ @entity_type_label.

en: Interface text language selected for page
ar: لغة نص الواجهة المحددة للصفحة

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
ar: تم حذف ترجمة @language للـ @type %label.

en: Timestamp display format settings
ar: إعدادات تنسيق العرض للختم الزمني

en: Future format
ar: الصيغة المستقبلية

en: Past format
ar: الصيغة الماضية

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
ar: @requirements_message (يستخدم حاليا @item الاصدار @version)

en: The MyISAM storage engine is not supported.
ar: محرك التخزين MyISAM غير مدعوم.

en: 0 seconds
ar: 0 ثوانٍ

en: The validation failed because the value conflicts with the value in %field_name, which you cannot access.
ar: فشل التحقق بسبب أن القيمة تتعارض مع القيمة في %field_name والتي لا يمكنك الوصول إليها.

en: The @module module is required
ar: الوحدة @module مطلوبة

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
ar: عدد وحدات الفاصل الزمني التي يجب إظهارها في الإخراج المنسق.

en: Future date: %display
ar: تاريخ مستقبلي:  %display

en: Past date: %display
ar: التاريخ السابق: %display

en: - Default site/user time zone -
ar: المنطقة الزمنية لموقع أو مستخدم افتراضي

en: Date format: @date_format
ar: تنسيق التاريخ: @date_format

en: Time zone: @timezone
ar: المنطقة الزمنية: @timezone

en: Revision translation affected
ar: ترجمة المراجعة المتأثرة

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ar: يشير إلى أن التحرير الأخير للترجمة من مراجعة جديدة.

en: Configuration archive
ar: أرشيف الإعدادات

en: Time zone override
ar: تجاوز المنطقة الزمنية

en: Datetime custom display format settings
ar: إعدادات تنسيق العرض المخصص للتاريخ والوقت

en: The time zone selected here will always be used
ar: سيتم دائمًا استخدام المنطقة الزمنية المحددة هنا

en: Media library
ar: مكتبة الوسائط

en: Plural variants
ar: بدائل الجمع

en: No blocks available.
ar: لا يوجد صناديق متوفرة.

en: Configuration synchronization
ar: مزامنة الإعدادات

en: Import and export your configuration.
ar: استيراد وتصدير إعداداتك.

en: @date by @username
ar: @date بواسطة @username

en: Manage responsive image styles.
ar: إدارة أنماط الصور المتجاوبة.

en: Filter by name or description
ar: تصفية حسب الاسم أو الوصف

en: Enter a part of the module name or description
ar: أدخل جزءًا من اسم الوحدة أو وصفها

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
ar: عنوان URL للاستدعاء غير محلي وغير موثوق: !url

en: CustomMessage: !customMessage
ar: رسالة مخصصة: !customMessage

en: Container cannot be saved to cache.
ar: لايمكن الحفظ في الذاكرة.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database due to the following error: @error.
ar: تعذرإعداد دروبال بشكل صحيح مع قاعدة البيانات الحالية بسبب الخطأ التالي: @error.

en: The database server version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
ar: إصدار خادم قاعدة البيانات %version أقل من الإصدار الأدنى المطلوب %minimum_version.

en: A value must be selected for %part.
ar: يجب اختيار قيمة للجزء %part.

en: @title (value @number)
ar: @title (القيمة @number)

en: Primary admin actions
ar: الإجراءات الإدارية الرئيسية

en: Shown tabs
ar: التبويبات المعروضة

en: Select tabs being shown in the block
ar: اختر التبويبات التي سيتم عرضها في الصندوق

en: Show primary tabs
ar: عرض التبويبات الأساسية

en: Show secondary tabs
ar: إظهار التبويبات الثانوية

en: The blocked IP address.
ar: عناوين IP المحظورة

en: Generating accessible content
ar: إنشاء محتوى يمكن الوصول اليه

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
ar: وقت ارسال التعليق بصيغة يونكس.

en: The time that the comment was edited by its author, as a Unix timestamp.
ar: وقت تحريرالكاتب لتعليقه بصيغة يونكس.

en: The view mode ID.
ar: معرف وضع العرض.

en: The role IDs which can use the format.
ar: معرفات الأدوار التي يمكنها استخدام هذا التنسيق.

en: Weight for @title language detection method
ar: وزن طريقة الكشف عن لغة @title

en: Enable @title language detection method
ar: تفعيل طريقة الكشف عن لغة @title

en: Migration @id is busy with another operation: @status
ar: عملية الترحيل @id مشغولة بعملية أخرى: @status

en: Entity/field definitions
ar: تعريفات الكيانات/الحقول

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
ar: يتطلب برنامج التثبيت إنشاء دليل الترجمات كجزء من عملية التثبيت. أنشئ الدليل %translations_directory. تتوفر تفاصيل أكثر حول تثبيت دروبال في <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ar: يتطلب برنامج التثبيت صلاحيات قراءة لـ %translations_directory في جميع الأوقات. قسم <a href=":handbook_url">مشكلات الاستضافة</a> في التوثيق يقدّم مساعدة حول هذا الموضوع وغيره.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ar: يتطلب برنامج التثبيت صلاحيات كتابة لـ %translations_directory أثناء عملية التثبيت. قسم <a href=":handbook_url">مشكلات الاستضافة</a> في التوثيق يقدّم مساعدة حول هذا الموضوع وغيره.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
ar: يتطلب برنامج التثبيت الاتصال بخادم الترجمة لتنزيل ملف ترجمة. تحقق من اتصالك بالإنترنت وتأكد أن موقعك قادر على الوصول إلى خادم الترجمة في <a href=":server_url">@server_url</a>.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
ar: ملف ترجمة %language غير متوفر على خادم الترجمة. <a href=":url">اختر لغة مختلفة</a> أو حدد الإنجليزية لترجمة موقعك لاحقًا.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
ar: تعذّر تنزيل ملف ترجمة %language. <a href=":url">اختر لغة مختلفة</a> أو حدد الإنجليزية لترجمة موقعك لاحقًا.

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
ar: يتطلب برنامج تثبيت @drupal إنشاء الملف %file كجزء من عملية التثبيت. انسخ الملف %default_file إلى %file. تتوفر تفاصيل أكثر حول تثبيت دروبال في <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ar: يتطلب @drupal صلاحيات قراءة للملف %file في جميع الأوقات. قسم <a href=":handbook_url">مشكلات الاستضافة</a> في التوثيق يقدّم مساعدة حول هذا الموضوع وغيره.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ar: يتطلب برنامج تثبيت @drupal صلاحيات كتابة للملف %file أثناء عملية التثبيت. قسم <a href=":handbook_url">مشكلات الاستضافة</a> في التوثيق يقدّم مساعدة حول هذا الموضوع وغيره.

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ar: فشل برنامج تثبيت @drupal في إنشاء الملف %file بملكية ملفات صحيحة. سجّل الدخول إلى خادم الويب، وأزل الملف %file الموجود، ثم أنشئ ملفًا جديدًا بنسخ الملف %default_file إلى %file. تتوفر تفاصيل أكثر حول تثبيت دروبال في <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. قسم <a href=":handbook_url">مشكلات الاستضافة</a> في التوثيق يقدّم مساعدة حول هذا الموضوع وغيره.

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
ar: تحقق من الرسائل <a href=":retry">وأعد المحاولة</a>، أو يمكنك اختيار <a href=":cont">المتابعة على أي حال</a>.

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
ar: راجع الرسائل و<a href=":url">أعد المحاولة</a>.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
ar: الوحدات التالية مطلوبة لكن لم يتم العثور عليها. قم بنقلها لمجلد الوحدات الفرعي المناسب, مثل <em>/modules</em>. الوحدات المفقودة: @modules

en: Updating @module
ar: جاري تحديث @module

en: Entity type mismatch on rename. @old_type not equal to @new_type for existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
ar: عدم تطابق نوع الكيان عند إعادة التسمية. @old_type لا يساوي @new_type في الإعدادات الحالية @old_name والإعدادات المرحلية @new_name.

en: Rename operation for simple configuration. Existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
ar: إعادة تسمية التكوين البسيط والحالي   @old_name والمرحلي  @new_name.

en: Operating in maintenance mode. <a href=":url">Go online.</a>
ar: الموقع يعمل في وضع الصيانة. <a href=":url">رفع حالة الصيانة</a>.

en: Textfield size: @size
ar: حجم حقل النص: @size

en: Number of rows: @rows
ar: عدد الصفوف: @rows

en: URI field size: @size
ar: حجم حقل نص URI: @size

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href=":https-link">Learn more</a>.
ar: تحذير: أنت لا تستخدم اتصالًا آمن ، لذا سيتم إرسال كلمة مرورك بنص عادي  <a href=":https-link">  للمزيد </a>.

en: <ul>
    <li>To start over, you must empty your existing database and copy <em>default.settings.php</em> over <em>settings.php</em>.</li>
    <li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href=":update-url">update script</a>.</li>
    <li>View your <a href=":base-url">existing site</a>.</li>
    </ul>
ar: <ul><li>للبدء من جديد، يجب إفراغ قاعدة البيانات الحالية ونسخ <em>default.settings.php</em> فوق <em>settings.php</em>.</li><li>لترقية تثبيت قائم، انتقل إلى <a href=":update-url">سكريبت التحديث</a>.</li><li>``<a href=":base-url">استعراض موقعك الحالي</a>.</li></ul>

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
ar: قيد المجال \nفي السياق: التحقق من الصحة

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
ar: الـ @entity_type مع  @field_name %value  موجود مسبقا.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ar: الرسالة التي ينبغي إرسالها. يمكنك تضمينها بعناصر نائبة مثل [عقدة:title] و[المستخدم:account-name] و[المستخدم:display-name] و[التعليق:body] لتمثيل البيانات التي ستكون مختلفة في كل مرة يتم فيها إرسال الرسالة. لن تتوفر كافة العناصر النائبة في كافة السياقات.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ar: الرسالة التي ستُعرض للمستخدم الحالي. يمكنك تضمين عناصر نائبة مثل [node:title]، [user:account-name]، [user:display-name] و [comment:body] لتمثيل بيانات تختلف كل مرة تُرسل فيها الرسالة. لن تتوفر جميع العناصر النائبة في جميع السياقات.

en: The Breakpoint module keeps track of the height, width, and resolution breakpoints where a responsive design needs to change in order to respond to different devices being used to view the site. This module does not have a user interface. For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Breakpoint module</a>.
ar: يقوم موديول Breakpoint بتتبع نقاط الارتكاز الخاصة بالطول، العرض، والدقة التي يحتاجها التصميم المتجاوب ليتغير استجابةً للأجهزة المختلفة المستخدمة لعرض الموقع. هذا الموديول لا يمتلك واجهة مستخدم (User Interface).
      لمزيد من المعلومات، راجع <a href=":docs">الوثائق الإلكترونية لوحدة نقاط الارتكاز</a>.

en: Enabling commenting
ar: السماح بالتعليق

en: In reply to @parent_title by @parent_username
ar: رداً على @parent_title بواسطة @parent_username

en: Name for @anonymous
ar: اسم لـ @anonymous

en: <a href=":login">Log in</a> or <a href=":register">register</a> to post comments
ar: <a href=":login">تسجيل الدخول</a> أو <a href=":register">التسجيل</a> لنشر التعليقات

en: <a href=":login">Log in</a> to post comments
ar: <a href=":login">تسجيل الدخول</a> لنشر التعليقات

en: Select the Comment type to use for this comment field. Manage the comment types from the <a href=":url">administration overview page</a>.
ar: حدِّد نوع التعليق المستخدَم لهذا الحقل. أدِر أنواع التعليقات من <a href=":url">صفحة نظرة عامة على الإدارة</a>.

en: You can review differences between the active configuration and an imported configuration archive on the <a href=":synchronize">Synchronize</a> page to ensure that the changes are as expected, before finalizing the import. The Synchronize page also shows configuration items that would be added or removed.
ar: يمكنك مراجعة الفوارق بين الضبط النشط وأرشيف الضبط المستورَد في صفحة <a href=":synchronize">المزامنة</a> للتحقق من أن التغييرات كما هو متوقع قبل إتمام الاستيراد. تعرض صفحة المزامنة أيضاً عناصر الضبط التي ستُضاف أو تُحذف.

en: Choose a configuration item to display its YAML structure.
ar: اختر عنصر إعدادات لعرض بنيته في YAML.

en: Full archive
ar: الأرشيف الكامل

en: Single item
ar: عنصر فردي

en: Staged
ar: مُجهَّز

en: The following items in your active configuration have changes since the last import that may be lost on the next import.
ar: العناصر التالية في إعداداتك النشطة قد تغيّرت منذ آخر استيراد، وقد تُفقَد في الاستيراد التالي.

en: @source_name to @target_name
ar: @source_name لـ @target_name

en: The Configuration Translation module allows you to translate configuration text; for example, the site name, vocabularies, menus, or date formats. Together with the modules <a href=":language">Language</a>, <a href=":content-translation">Content Translation</a>, and <a href=":locale">Interface Translation</a>, it allows you to build multilingual websites. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the Configuration Translation module</a>.
ar: تسمح وحدة ترجمة الإعدادات بترجمة نصوص الإعدادات؛ مثل اسم الموقع، المعاجم، القوائم، أو تنسيقات التاريخ. بالاقتران مع وحدات <a href=":language">اللغة</a>، <a href=":content-translation">ترجمة المحتوى</a>، و<a href=":locale">ترجمة الواجهة</a>، تتيح لك بناء مواقع متعددة اللغات. لمزيد من المعلومات، انظر <a href=":doc_url">التوثيق على الإنترنت لوحدة ترجمة الإعدادات</a>.

en: In order to translate configuration, the website must have at least two <a href=":url">languages</a>.
ar: من أجل ترجمة الإعدادات، يجب أن يحتوي الموقع على لغتين على الأقل <a href=":url">لغات</a>.

en: Users with the <em>Translate user edited configuration</em> permission can access the configuration translation overview, and manage translations for specific languages. The <a href=":translation-page">Configuration translation</a> page shows a list of all configuration text that can be translated, either as individual items or as lists. After you click on <em>Translate</em>, you are provided with a list of all languages. You can <em>add</em> or <em>edit</em> a translation for a specific language. Users with specific configuration permissions can also <em>edit</em> the text for the site's default language. For some configuration text items (for example for the site information), the specific translation pages can also be accessed directly from their configuration pages.
ar: يمكن للمستخدمين الذين لديهم صلاحية <em>ترجمة الإعدادات المعدلة من قبل المستخدم</em> الوصول إلى نظرة عامة على ترجمة الإعدادات، وإدارة الترجمات للغات محددة. تعرض صفحة <a href=":translation-page">ترجمة الإعدادات</a> قائمة بكل النصوص القابلة للترجمة، إما كعناصر فردية أو كقوائم. بعد النقر على <em>ترجمة</em>، ستظهر لك قائمة بجميع اللغات. يمكنك <em>إضافة</em> أو <em>تحرير</em> ترجمة للغة محددة. يمكن للمستخدمين الذين لديهم صلاحيات إعدادات محددة أيضًا <em>تحرير</em> النص للغة الافتراضية للموقع. لبعض نصوص الإعدادات (مثل معلومات الموقع)، يمكن الوصول إلى صفحات الترجمة مباشرة من صفحات الإعدادات نفسها.

en: You can choose to translate date formats on the <a href=":translation-page">Configuration translation</a> page. This allows you not only to translate the label text, but also to set a language-specific <em>PHP date format</em>.
ar: يمكنك اختيار ترجمة تنسيقات التاريخ من صفحة <a href=":translation-page">ترجمة الإعدادات</a>. يتيح لك هذا ليس فقط ترجمة النصوص، بل أيضًا تعيين <em>تنسيق تاريخ PHP</em> خاص بلغة معينة.

en: The Contact module allows visitors to contact registered users on your site, using the personal contact form, and also allows you to set up site-wide contact forms. For more information, see the <a href=":contact">online documentation for the Contact module</a>.
ar: تسمح وحدة الاتصال للزائرين بالاتصال بالمستخدمين المسجلين على موقعك باستخدام نموذج الاتصال الشخصي، كما تسمح لك بإعداد نماذج اتصال على مستوى الموقع. لمزيد من المعلومات، انظر <a href=":contact">التوثيق على الإنترنت لوحدة الاتصال</a>.

en: On the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields and display of the personal contact form, and you can set up one or more site-wide contact forms. Each site-wide contact form has a machine name, a label, and one or more defined recipients; when a site visitor submits the form, the field values are sent to those recipients.
ar: في صفحة <a href=":contact_admin">نماذج الاتصال</a>، يمكنك تكوين الحقول وطريقة العرض في نموذج الاتصال الشخصي، كما يمكنك إعداد نموذج واحد أو أكثر على مستوى الموقع. لكل نموذج اسم آلي، تسمية، ومستلمون محدَّدون؛ عند إرسال زائر للنموذج، تُرسل القيم إلى هؤلاء المستلمين.

en: One site-wide contact form can be designated as the default contact form. If you choose to designate a default form, the <em>Contact</em> menu link in the <em>Footer</em> menu will link to it. You can modify this link from the <a href=":menu-settings">Menus page</a> if you have the Menu UI module installed. You can also create links to other contact forms; the URL for each form you have set up has format <em>contact/machine_name_of_form</em>.
ar: يمكن تعيين نموذج اتصال واحد على مستوى الموقع كالنموذج الافتراضي. إذا اخترت ذلك، فسيشير رابط <em>اتصال</em> في قائمة <em>التذييل</em> إليه. يمكنك تعديل هذا الرابط من صفحة <a href=":menu-settings">القوائم</a> إذا كانت وحدة واجهة القوائم مثبّتة. يمكنك أيضًا إنشاء روابط لنماذج اتصال أخرى؛ صيغة عنوان URL لكل نموذج هي <em>contact/machine_name_of_form</em>.

en: From the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields to be shown on contact forms, including their labels and help text. If you would like other content (such as text or images) to appear on a contact form, use a block. You can create and edit blocks on the <a href=":blocks">Block layout page</a>, if the Block module is installed.
ar: من صفحة <a href=":contact_admin">نماذج الاتصال</a>، يمكنك تكوين الحقول التي ستُعرض في نماذج الاتصال، بما في ذلك تسمياتها ونصوص المساعدة. إذا أردت ظهور محتوى آخر (مثل نص أو صورة) في نموذج الاتصال، فاستخدم صندوقًا. يمكنك إنشاء وتحرير الصناديق من صفحة <a href=":blocks">تخطيط الصناديق</a> إذا كانت وحدة الصناديق مثبّتة.

en: Hello @recipient-name,
ar: مرحبًا @recipient-name ،

en: The contact form has not been configured. <a href=":add">Add one or more forms</a> .
ar: لم يتم ضبط نموذج الاتصال. <a href=":add">إضافة نموذج واحد أو أكثر</a>.

en: The Contextual links module gives users with the <em>Use contextual links</em> permission quick access to tasks associated with certain areas of pages on your site. For example, a menu displayed as a block has links to edit the menu and configure the block. For more information, see the <a href=":contextual">online documentation for the Contextual Links module</a>.
ar: تمنح وحدة الروابط السياقية من يمتلك صلاحية <em>استخدام الروابط السياقية</em> وصولاً سريعاً إلى المهام المرتبطة بمناطق معينة في صفحات الموقع. على سبيل المثال، تتضمن القائمة المعروضة كصندوق روابط لتعديل القائمة وضبط الصندوق. لمزيد من المعلومات، راجع <a href=":contextual">التوثيق الإلكتروني لوحدة الروابط السياقية</a>.

en: @size limit.
ar: حد @size.

en: Use the <a href=":url">@label</a> text format
ar: استخدم تنسيق النص <a href=":url">@label</a>

en: The History module keeps track of which content a user has read. It marks content as <em>new</em> or <em>updated</em> depending on the last time the user viewed it. History records that are older than one month are removed during cron, which means that content older than one month is always considered <em>read</em>. The History module does not have a user interface but it provides a filter to <a href=":views-help">Views</a> to show new or updated content. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the History module</a>.
ar: تقوم وحدة السجل بتتبع المحتوى الذي قرأه المستخدم. حيث تُميز المحتوى كـ <em>جديد</em> أو <em>مُحدث</em> بناءً على آخر مرة قام فيها المستخدم بعرضه. تُحذف سجلات وحدة السجل التي مضى عليها أكثر من شهر أثناء عملية كرون، مما يعني أن المحتوى الأقدم من شهر يُعتبر دائماً <em>مقروءاً</em>. لا تمتلك وحدة السجل واجهة مستخدم خاصة بها، ولكنها توفر عامل تصفية لـ <a href=":views-help">العروض</a> لإظهار المحتوى الجديد أو المُحدث. لمزيد من المعلومات، راجع <a href=":url"> التوثيق عبر الإنترنت لوحدة السجل</a>.

en: Reorder the configured languages to set their order in the language switcher block and, when editing content, in the list of selectable languages. This ordering does not impact <a href=":detection">detection and selection</a>.
ar: يمكن إعادة ترتيب اللغات المضبوطة لتحديد ترتيبها في صندوق تبديل اللغة وفي قائمة اللغات القابلة للاختيار عند تعديل المحتوى. لا يؤثر هذا الترتيب على <a href=":detection">الكشف والاختيار</a>.

en: The site default language can also be set. It is not recommended to change the default language on a working site. <a href=":language-detection">Configure the Selected language</a> setting on the detection and selection page to change the fallback language for language selection.
ar: يمكن أيضاً تعيين اللغة الافتراضية للموقع. لا يُنصح بتغيير اللغة الافتراضية على موقع قيد التشغيل. يمكن ضبط إعداد <a href=":language-detection">اللغة المحددة</a> في صفحة الكشف والاختيار لتغيير لغة الاحتياط.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Be aware that some language detection methods are unreliable under certain conditions, such as browser detection when page-caching is enabled and a user is not currently logged in. Define the order of evaluation of language detection methods on this page. The default language can be changed in the <a href=":admin-change-language">list of languages</a>.
ar: حدد كيفية اختيار اللغة المستخدمة لعرض عناصر الصفحة (بشكل أساسي النصوص التي توفرها البرمجيات، مثل تسميات الحقول ونصوص المساعدة). يتم اتخاذ هذا القرار من خلال تقييم سلسلة من طرق كشف اللغات؛ حيث تحدد أول طريقة كشف تعطي نتيجة اللغة التي سيتم استخدامها لهذا النوع من النصوص. يرجى الانتباه إلى أن بعض طرق كشف اللغة قد لا تكون موثوقة في ظروف معينة، مثل كشف المتصفح عند تفعيل التخزين المؤقت للصفحات بينما لم يسجل المستخدم دخوله بعد. حدد ترتيب تقييم طرق كشف اللغة في هذه الصفحة. يمكن تغيير اللغة الافتراضية من <a href=":admin-change-language">قائمة اللغات</a>.

en: Explanation of the language options is found on the <a href=":languages_list_page">languages list page</a>.
ar: يمكن الاطلاع على شرح خيارات اللغة في <a href=":languages_list_page">صفحة قائمة اللغات</a>.

en: Site's default language (@language)
ar: اللغة الافتراضية للموقع (@language)

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: Because translation tasks involve many strings, it may be more convenient to <a title="User interface translation export" href=":export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings in a specific language.
ar: تتيح هذه الصفحة البحث عن سلاسل نصية مترجمة وغير مترجمة، وتُستخدم عند إنشاء الترجمات أو تعديلها. (ملاحظة: نظراً لأن مهام الترجمة تتضمن سلاسل نصية كثيرة، قد يكون من الأيسر <a title="تصدير ترجمة واجهة المستخدم" href=":export">تصدير</a> السلاسل النصية للتعديل دون اتصال في محرر ترجمة Gettext لسطح المكتب.) يمكن تحديد نطاق البحث ليشمل سلاسل نصية بلغة معينة.

en: This page allows translators to manually import translated strings contained in a Gettext Portable Object (.po) file. Manual import may be used for customized translations or for the translation of custom modules and themes. To customize translations you can download a translation file from the <a href=":url">Drupal translation server</a> or <a title="User interface translation export" href=":export">export</a> translations from the site, customize the translations using a Gettext translation editor, and import the result using this page.
ar: تتيح هذه الصفحة استيراد السلاسل النصية المترجمة يدوياً من ملف Gettext Portable Object ‏(.po). يمكن استخدام الاستيراد اليدوي للترجمات المخصصة أو لترجمة الوحدات البرمجية والسمات المخصصة. لتخصيص الترجمات، يمكن تنزيل ملف ترجمة من <a href=":url">خادم ترجمة دروبال</a> أو <a title="تصدير ترجمة واجهة المستخدم" href=":export">تصدير</a> الترجمات من الموقع، ثم تخصيصها باستخدام محرر ترجمة Gettext، واستيراد النتيجة عبر هذه الصفحة.

en: Interface translation settings
ar: إعدادات ترجمة الواجهة

en: Interface translation import
ar: استيراد ترجمة الواجهة

en: Select how frequently you want to check for new interface translations for your currently installed modules and themes. <a href=":url">Check updates now</a>.
ar: تحديد مدى تكرار التحقق من ترجمات واجهة المستخدم الجديدة للوحدات والسمات المثبّتة حالياً. <a href=":url">تحقق من التحديثات الآن</a>.

en: No translatable languages available. <a href=":add_language">Add a language</a> first.
ar: لا توجد لغات قابلة للترجمة. <a href=":add_language">أضف لغة</a> أولاً.

en: No translation status available. <a href=":check">Check manually</a>.
ar: لا تتوفر حالة للترجمة. <a href=":check">تحقق يدوياً</a>.

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ar: يمكنك تفعيل الصندوق الذي تم إنشاؤه حديثا لهذه القائمة على <a href=":blocks"> صفحة تنسيقات الصندوق </a>.

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ar: كل قائمة لديها صندوق ذا صلة بها حيث يتم إدارته من خلال <a href=":blocks">صفحة تنسيقات الصندوق </a>.

en: There are no menu links yet. <a href=":url">Add link</a>.
ar: لا يوجد روابط للقائمة. <a href=":url">إضافة رابط</a>.

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
ar: إدارة أنواع المحتوى المتاحة والحقول المرتبطة بتلك الأنواع.

en: No content types available. <a href=":link">Add content type</a>.
ar: لا تتوفر أنواع محتوى. <a href=":link">أضف نوع محتوى</a>.

en: By creating responsive image styles you define which options the browser has in selecting which image file to display. In most cases this means providing different image sizes based on the viewport size. On the <a href=":responsive_image_style">Responsive image styles</a> page, click <em>Add responsive image style</em> to create a new style. First choose a label, a fallback image style and a breakpoint group and click Save.
ar: من خلال إنشاء أنماط الصور المتجاوبة، يمكنك تحديد الخيارات المتاحة للمتصفح لاختيار ملف الصورة المراد عرضه. في معظم الحالات يعني هذا توفير أحجام صور مختلفة بناءً على حجم شاشة العرض. في صفحة <a href=":responsive_image_style"> أنماط الصور المتجاوبة</a>، انقر فوق <em>إضافة نمط صورة متجاوبة</em> لإنشاء نمط جديد. أولاً، اختر تسمية، ونمط صورة احتياطياً، ومجموعة نقاط ارتكاز، ثم انقر فوق حفظ.

en: The Search module provides the ability to set up search pages based on plugins provided by other modules. In Drupal core, there are two page-type plugins: the Content page type provides keyword searching for content managed by the Node module, and the Users page type provides keyword searching for registered users. Contributed modules may provide other page-type plugins. For more information, see the <a href=":search-module">online documentation for the Search module</a>.
ar: توفر وحدة البحث القدرة على إعداد صفحات البحث استنادًا إلى الملحقات التي تقدمها وحدات أخرى. في دروبال النواة، هناك نوعان من الملحقات من نوع الصفحة: أولًا المحتوى، يوفر البحث عن الكلمات الرئيسية للمحتوى المدار من قبل العقدة، وثانيًا، المستخدمين، يوفر البحث عن الكلمات الرئيسية للمستخدمين المسجلين. وحدات المساهمة قد توفر الملحقات الأخرى من نوع الصفحة. لمزيد من المعلومات، اطلع على المستندات المرفوعة لوحدة البحث على <a href=":search-module"> </a>.

en: To configure search pages, visit the <a href=":search-settings">Search pages page</a>. In the Search pages section, you can add a new search page, edit the configuration of existing search pages, enable and disable search pages, and choose the default search page. Each enabled search page has a URL path starting with <em>search</em>, and each will appear as a tab or local task link on the <a href=":search-url">search page</a>; you can configure the text that is shown in the tab. In addition, some search page plugins have additional settings that you can configure for each search page.
ar: لإعداد صفحات البحث، تفضل بزيارة صفحة <a href=":search-settings">صفحات البحث</a>. في قسم صفحات البحث، يمكنك إضافة صفحة بحث جديدة، وتعديل إعدادات صفحات البحث الموجودة، وتفعيل صفحات البحث أو تعطيلها، واختيار صفحة البحث الافتراضية. لكل صفحة بحث مُفعّلة مسار URL يبدأ بـ <em>search</em>، وستظهر كل صفحة كعلامة تبويب أو رابط مهمة محلية في صفحة <a href=":search-url">صفحة البحث</a>؛ يمكنك تخصيص النص المعروض في علامة التبويب. بالإضافة إلى ذلك، تحتوي بعض ملحقات صفحات البحث على إعدادات إضافية يمكنك ضبطها لكل صفحة بحث.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href=":shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
ar: تحديد مجموعة الاختصارات التي تستخدمها على <a href=":shortcut-link">شريط الاختصارات</a> من صفحة حسابك.

en: No shortcuts available. <a href=":link">Add a shortcut</a>
ar: لا تتوفر اختصارات. <a href=":link">أضف اختصاراً</a>.

en: The title for this shortcut.
ar: عنوان هذا الاختصار.

en: The title of the set.
ar: عنوان المجموعة.

en: Users with appropriate permission can install and uninstall modules from the <a href=":modules">Extend page</a>. Depending on which distribution or installation profile you choose when you install your site, several modules are installed and others are provided but not installed. Each module provides a discrete set of features; modules may be installed or uninstalled depending on the needs of the site. Many additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download from the <a href=":drupal-modules">Drupal.org module page</a>. Note that uninstalling a module is a destructive action: when you uninstall a module, you will permanently lose all data connected to the module.
ar: يمكن لمن يمتلك الصلاحيات المناسبة تثبيت الوحدات وإلغاء تثبيتها من <a href=":modules">صفحة التوسعة</a>. بحسب التوزيعة أو ملف تعريف التثبيت المختار عند إنشاء الموقع، تكون بعض الوحدات مثبّتة وأخرى متاحة غير مثبّتة. توفر كل وحدة مجموعة محددة من الميزات، ويمكن تثبيتها أو إلغاء تثبيتها وفق احتياجات الموقع. تتوفر وحدات إضافية كثيرة يساهم بها أعضاء مجتمع دروبال للتنزيل من <a href=":drupal-modules">صفحة وحدات Drupal.org</a>. تجدر الإشارة إلى أن إلغاء تثبيت وحدة إجراء لا رجعة فيه: سيؤدي إلى الفقدان الدائم لجميع البيانات المرتبطة بها.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on Drupal.org's support forums and project issue queues. Before filing a support request, ensure that your web server meets the <a href=":system-requirements">system requirements.</a>
ar: يمكن هنا الاطلاع على نظرة عامة موجزة على معاملات الموقع وأي مشكلات تم اكتشافها في التثبيت. قد يكون من المفيد نسخ هذه المعلومات ولصقها في طلبات الدعم المقدمة في منتديات الدعم وقوائم المشكلات على Drupal.org. يُنصح بالتحقق من استيفاء خادم الويب <a href=":system-requirements">متطلبات النظام</a> قبل تقديم طلب الدعم.

en: PHP OPcode caching
ar: التخزين المؤقت لـ PHP OPcode

en: Put your site into <a href=":url">maintenance mode</a>.
ar: تفعيل <a href=":url">وضع الصيانة</a> للموقع.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href=":status">status report</a> for more information.
ar: تم اكتشاف مشكلة واحدة أو أكثر عند تثبيت دروبال. تحقق من <a href=":status"> تقرير الحالة </a> لمزيد من المعلومات.

en: Defined on the <a href=":information">Site Information</a> page.
ar: معرف في صفحة <a href=":information">معلومات الموقع</a>.

en: Powered by <a href=":poweredby">Drupal</a>
ar: مدعوم من <a href=":poweredby">دروبال</a>

en: Installation tasks
ar: مهام التثبيت

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
ar: لا يوجد معاجم. <a href=":link">إضافة معجم مصطلحات</a>.

en: No widget available for: %type.
ar: لا توجد أداة متاحة:  %type.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ar: يسمح بعدد من الأحرف الخاصة، بما في ذلك الفراغ( ) والنقطة (.) والواصلة (-) والفاصلة العليا (') وشرطة السفلية (_) وعلامة @.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
ar: عنوان URL الذي يجب أن يُعاد توجيه المستخدم إليه. يمكن أن يكون عنوان URL داخلي مثل العقدة/1234 أو عنوان URL خارجي مثل@url.

en: Automated Cron
ar: الجدول الزمن الالي

en: Automated cron settings
ar: اعدادات الجدول الزمني  اليا

en: Ban visits from specific IP addresses.
ar: حظر الزيارات من عناوين IP محددة.

en: Block placement is specific to each theme on your site. Changes will not be saved until you click <em>Save blocks</em> at the bottom of the page.
ar: وضع الصندوق خاص بكل سِمة على موقعك. لن تُحفَظ التغييرات حتى تنقر على <em>حفظ الصناديق</em> في أسفل الصفحة.

en: Adding comment types
ar: إضافة أنواع التعليقات

en: Upload a full site configuration archive to the sync directory. It can then be compared and imported on the Synchronize page.
ar: حمّل أرشيف إعدادات موقع كامل إلى دليل المزامنة. يمكن عندها مقارنته واستيراده في صفحة المزامنة.

en: You can define which users will be able to use each text format by selecting roles. To ensure security, anonymous and untrusted users should only have access to text formats that restrict them to either plain text or a safe set of HTML tags. This is because HTML tags can allow embedding malicious links or scripts in text. More trusted registered users may be granted permission to use less restrictive text formats in order to create rich text. <strong>Improper text format configuration is a security risk.</strong>
ar: يمكن تحديد المستخدمين القادرين على استخدام كل تنسيق نصي عن طريق تحديد الأدوار. لضمان الأمان، يجب أن يقتصر وصول المستخدمين المجهولين وغير الموثوقين على تنسيقات نصية تقتصر على النص العادي أو مجموعة آمنة من وسوم HTML. وذلك لأن وسوم HTML قد تتيح تضمين روابط أو نصوص برمجية ضارة في النص. يمكن منح المستخدمين المسجلين الأكثر موثوقية صلاحية استخدام تنسيقات نصية أقل تقييداً لإنشاء نص منسق. <strong>الضبط غير الصحيح لتنسيق النص يُشكّل خطراً أمنياً.</strong>

en: Configure languages for content, interface, and configuration.
ar: ضبط لغات المحتوى وواجهة المستخدم والإعدادات.

en: Configure the import of translation files, and add or customize interface translations.
ar: ضبط استيراد ملفات الترجمة وإضافة ترجمات واجهة المستخدم أو تخصيصها.

en: Manage menus and menu links.
ar: إدراة القوائم وروابط القائمة.

en: <q>Log in</q> for anonymous users
ar: <q>تسجيل الدخول</q> للمستخدمين المجهولين

en: Revert content shared among translations
ar: استعادة المحتوى المشترك بين الترجمات

en: Add custom URLs to existing paths.
ar: أضف عناوين URL المخصصة إلى المسارات الحالية.

en: Delete %label
ar: حذف %label

en: Select and configure text editors, and how content is filtered when displayed.
ar: تحديد وضبط محررات النصوص وطريقة تصفية المحتوى عند عرضه.

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
ar: (%type: %label) لايمكن الرجوع.

en: This entity (%type: %id) cannot be referenced.
ar: لا يمكن الرجوع لهذا المكون (%type: %id).

en: Content type where this field is in use.
ar: نوع المحتوى الذي يُستخدم فيه هذا الحقل.

en: There are no changes to import.
ar: لا يوجد تغييرات للاستيراد

en: Another request may be importing configuration already.
ar: قد يكون هناك طلب آخر يقوم بالفعل باستيراد الإعدادات.

en: Importing configuration
ar: استيراد الإعدادات

en: Starting configuration import.
ar: بدء استيراد الإعدادات.

en: Configuration import has encountered an error.
ar: واجه استيراد الإعدادات خطأ.

en: The configuration import failed for the following reasons:
ar: فشل استيراد الإعدادات للأسباب التالية:

en: Media name
ar: اسم الوسائط

en: Install configuration
ar: تنصيب الإعدادات

en: Session exists
ar: الجلسة متاحه

en: Default configuration hash
ar: هاش التهيئة الافتراضية

en: Label of the action
ar: تسمية الإجراء

en: Add @entity-type
ar: إضافة @entity-type

en: The moderation state of this piece of content.
ar: حالة الإشراف لهذا المحتوى.

en: Revisions are required.
ar: المراجعات مطلوبة.

en: The moderation state has been updated.
ar: تم تحديث حالة الإشراف.

en: When content reaches this state it should be published.
ar: عند وصول المحتوى إلى هذه الحالة يجب نشره.

en: Default revision
ar: المراجعة الافتراضية

en: When content reaches this state it should be made the default revision; this is implied for published states.
ar: عند وصول المحتوى إلى هذه الحالة يجب تعيينها كمراجعة افتراضية؛ وهذا ضمني في الحالات المنشورة.

[ctx: decimal places]
en: Scale
ar: المقياس

en: Antigua & Barbuda
ar: أنتيغوا وبربودا

en: The module requires no configuration. Every part of the page contains metadata that allows BigPipe to figure this out on its own.
ar: لا تتطلب الوحدة تهيئة. كل جزء من الصفحة يحتوي على بيانات وصفية تسمح لـ BigPipe معرفة ذلك بمفردها.

en: Size of email field
ar: حجم حقل البريد الالكتروني

en: A boolean indicating whether the node should sort to the top of content lists.
ar: قيمة منطقية تحدد ما إذا كان يجب ترتيب العقدة لتظهر في أعلى قوائم المحتوى.

en: The %entity_type entity type needs to be installed.
ar: يجب إدخال نوع المكون %entity_type.

en: The %entity_type entity type needs to be updated.
ar: يجب تحديث نوع المكون %entity_type.

en: The %field_name field needs to be installed.
ar: يجب إدخال مسمى الحقل %field_name.

en: The %field_name field needs to be updated.
ar: يجب تحديث مسمى الحقل %field_name.

en: The %field_name field needs to be uninstalled.
ar: يجب إزالة مسمى الحقل  %field_name.

en: Custom text: @true_label / @false_label
ar: نص مخصص: @true_label / @false_label

en: Display: @true_label / @false_label
ar: عرض: @true_label / @false_label

en: URL query key value pairs
ar: ثنائيات مفتاح-قيمة لرابط الاستعلام

en: Operation stopped by request
ar: تم إيقاف العملية بناءً على الطلب

en: Operation on @migration failed
ar: فشلت العملية في ترحيل @migration

en: Operation on @migration skipped due to unfulfilled dependencies
ar: تم تخطي العملية في ترحيل @migration بسبب تبعات غير مستوفاة

en: Create and manage fields, forms, and display settings for your content.
ar: أنشئ حقول النماذج وإعدادات العرض للمحتوى وأدِرها.

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
ar: الحزمة المختارة للكيانات المنشأة آلياً.

en: Add a new @entity_type.
ar: إضافة @entity_type جديد.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ar: لا يوجد بعد  @entity_type . @add_link

en: Store new items in
ar: تخزين العناصر الجديدة في

en: Module overviews
ar: نظرة عامة على الوحدات

en: Module overviews are provided by modules. Overviews available for your installed modules:
ar: يتم توفير نظرات عامة على الوحدات من قبل الوحدات نفسها. النظرات العامة المتاحة للوحدات المثبتة لديك:

en: Basic site settings
ar: إعدادات الموقع الأساسية

en: Select and configure themes.
ar: اختيار وتكوين السمات.

en: Configure the location of uploaded files and how they are accessed.
ar: تعديل موقع الملفات التي تم تحميلها وكيفية الوصول إليها.

en: Configure and use development tools.
ar: ضبط واستخدام أدوات التطوير.

en: Take the site offline for updates and other maintenance tasks.
ar: وضع الموقع في وضع عدم الاتصال للقيام بالتحديثات ومهام الصيانة الأخرى.

en: Configure caching and bandwidth optimization.
ar: ضبط التخزين المؤقت وتحسين النطاق الترددي.

en: Configure the display of error messages and database logging.
ar: ضبط عرض رسائل الخطأ وتسجيل قاعدة البيانات.

en: Configure the locale and timezone settings.
ar: ضبط اللغة المحلية والمنطقة الزمنية.

en: Configure how dates and times are displayed.
ar: ضبط طريقة عرض التواريخ والأوقات.

en: Configure site search, metadata, and search engine optimization.
ar: ضبط البحث في الموقع والبيانات الوصفية وتحسين محركات البحث.

en: Configure basic site settings, actions, and cron.
ar: ضبط إعدادات الموقع الأساسية والإجراءات والكرون.

en: Configure the administrative user interface.
ar: ضبط واجهة المستخدم الإدارية.

en: Manage the content workflow.
ar: إدارة سير عمل المحتوى.

en: Configure content formatting and authoring.
ar: ضبط تنسيق المحتوى والتأليف.

en: Get a status report about your site's operation.
ar: الحصول على تقرير حالة تشغيل موقعك.

en: Delete @entity_type
ar: حذف @entity_type

en: View the latest version
ar: عرض آخر اصدار

en: Parent path
ar: مسار رئيسي

en: Selected combination of day and month is not valid.
ar: تركيبة اليوم والشهر المحددة غير صالحة.

en: Determines if a password needs hashing
ar: تحديد فيما إذا كان يجب تشفير كلمة السر

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
ar: ‎%type: @message في %function (السطر %line من %file) @backtrace_string.

en: Starting execution of @module_cron().
ar: بداية التنفيذ of @module_cron().

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
ar: بدء تنفيذ@module_cron(), لتنفيذ @module_previous_cron()  استغرق @time.

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
ar: التنفيذ @module_previous_cron() يستغرق @time.

en: There is content for the entity type: @entity_type. <a href=":url">Remove @entity_type_plural</a>.
ar: يوجد محتوى لنوع الكيان : @entity_type. <a href=":url"> إزالة  @entity_type_plural</a>.

en: View display '@id': Comment field formatter '@name' was disabled because it is using the comment view display '@display' (@mode) that was just disabled.
ar: شاشة العرض '@id': تعطَّل تنسيق حقل التعليق '@name' لأنه يستخدم شاشة عرض التعليقات '@display' (@mode) التي تعطَّلت للتو.

en: The comment entity view mode to be used in this formatter
ar: وضع عرض كيان التعليق المستخدَم في هذا التنسيق

en: Comments view mode
ar: وضع عرض التعليقات

en: Select the view mode used to show the list of comments.
ar: حدِّد وضع العرض المستخدَم لعرض قائمة التعليقات.

en: Comment view mode: @mode
ar: وضع عرض التعليق: @mode

en: The configuration objects have different language codes so they cannot be translated:
ar: تحتوي الإعدادات على رموز لغات مختلفة، لذلك لا يمكن ترجمتها:

en: Message displayed to user on submission
ar: إظهار الرسالة للمستخدم عند إرسالها

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "/about" when writing an about page.
ar: حدّد مساراً بديلاً للوصول إلى هذه البيانات. على سبيل المثال، اكتب "/about" عند إنشاء صفحة تعريفية.

en: This action cannot be undone.<br />Make a backup of your database if you want to be able to restore these items.
ar: لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.<br />قم بإنشاء نسخة احتياطية من قاعدة بياناتك إذا كنت ترغب في استعادة هذه العناصر لاحقاً.

en: Page element display
ar: عرض عناصر الصفحة

en: Use the favicon supplied by the theme
ar: استخدام أيقونة الموقع (favicon) المقدمة من السِمة

en: Upload favicon image
ar: رفع صورة أيقونة الموقع (favicon)

en: The username of the entity creator.
ar: اسم المستخدم لمنشئ الكيان.

en: The moderation state of the referenced content.
ar: حالة الإشراف للمحتوى المشار إليه.

en: Content entity type ID
ar: معرّف نوع كيان المحتوى

en: Content entity ID
ar: معرف كيان المحتوى

en: Content entity revision ID
ar: معرّف مراجعة كيان المحتوى

en: Content moderation state
ar: حالة إشراف المحتوى

en: content moderation state
ar: حالة إشراف المحتوى

en: content moderation states
ar: حالات إشراف المحتوى

en: Datetime Range
ar: مدى التاريخ والوقت

en: Provides the ability to store end dates.
ar: توفر خاصية حفظ التاريخ النهائي.

en: Date range settings
ar: اعدادات مدى التاريخ

en: Default start date type
ar: بداية التاريخ افتراضيًا

en: Default start date value
ar: قيمة بداية التاريخ الافتراضية

en: Default end date type
ar: نوع نهاية التاريخ الافتراضي

en: Default end date value
ar: قيمة نهاية التاريخ الافتراضية

en: Date range default display format settings
ar: إعدادات تنسيق العرض الافتراضي لنطاق التاريخ.

en: Date separator
ar: فاصل التاريخ

en: Set a default value for the start date.
ar: عين قيمة افتراضية لبداية التاريخ.

en: Set a default value for the end date.
ar: عين قيمة افتراضية لنهاية التاريخ.

en: Start date value
ar: قيمة تاريخ البدء

en: Computed start date
ar: بداية التاريخ المحوسب

en: End date value
ar: قيمة تاريخ الانتهاء

en: Computed end date
ar: وقت الإنتهاء المحوسب

en: Date and time range
ar: مجال الوقت والتاريخ

en: The @title end date cannot be before the start date
ar: لا يمكن أن يكون تاريخ انتهاء @title قبل تاريخ البدء

en: Save @block
ar: حفظ @block

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. An example path is %user-wildcard for every user page. %front is the front page.
ar: حدد الصفحات باستخدام مساراتها. أدخل مسارًا واحدًا في كل سطر. الحرف "*" هو حرف بدل. مثال على ذلك هو%user-wildcard لكل صفحة مستخدم. %front هي الصفحة الأولى.

en: Provides a way for modules or themes to register layouts.
ar: يوفر طريقة للوحدات والسمات لإتاحة أنساق جديدة.

en: Is front page
ar: هل هو صفحة رئيسية

en: Recipient email address
ar: البريد الإلكتروني للمتلقي

en: You may also use tokens: [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. Separate recipients with a comma.
ar: يمكنك أيضًا استخدام الرموز: [العقدة: :author:mail] ، [التعليق: :author:mail]، إلخ. استخدم الفاصلة للفصل بين المستلمين.

en: @label (disabled)
ar: @label (معطل)

en: comment type
ar: نوع التعليق

en: comment types
ar: أنواع التعليقات

en: Preview sender message
ar: مراجعة رسالة المرسل

en: The workflow the moderation state is in.
ar: سير العمل الذي تتبع له حالة الإشراف.

en: @bundle @label were skipped as they are under moderation and may not be directly published.
ar: تم تخطي @bundle @label لأنها قيد المراجعة ولا يمكن نشرها مباشرة.

en: @bundle @label were skipped as they are under moderation and may not be directly unpublished.
ar: تم تخطي @bundle @label لأنها قيد المراجعة ولا يمكن إلغاء نشرها مباشرة.

en: Field Layout
ar: نَسق الحقل

en: Layout Discovery allows modules or themes to register layouts, and for other modules to list the available layouts and render them.
ar: يتيح Layout Discovery للوحدات والسمات تسجيل التخطيطات، وللوحدات الأخرى سردها وعرضها.

en: Layout Discovery
ar: مكتشف النَسق

en: Random number generation
ar: توليد عدد عشوائي

en: Visitors will only see the maintenance mode message. Only users with the "@permission-label" <a href=":permissions-url">permission</a> will be able to access the site. Authorized users can log in directly via the <a href=":user-login">user login</a> page.
ar: لن يرى الزوار سوى رسالة وضع الصيانة. فقط المستخدمين مع"@permission-label" <a href=":permissions-url">الإذن
    </a>سوف تكون قادرة على الوصول إلى الموقع. يمكن للمستخدمين المصرح لهم تسجيل الدخول مباشرة عبر<a href=":user-login">صفحة الولوج</a>.

en: Initial visibility level
ar: مستوى الرؤية الأولي

en: Number of levels to display
ar: عدد المستويات المراد عرضها.

en: This maximum number includes the initial level.
ar: يشمل هذا الحد الأقصى المستوى الأول.

en: Warnings found
ar: يوجد تحذيرات

en: Errors found
ar: يوجد أخطاء

en: Language for this field.
ar: لغة الحقل.

en: Translation of either the title or explanation.
ar: ترجمة إما العنوان أو الشرح.

en: There are no @label yet.
ar: لا يوجد @label حتى الان.

en: Theme settings variable for a theme.
ar: متغير إعدادات السمات لسمة ما.

en: The theme settings variable value.
ar: قيمة متغير إعدادات السمة.

en: Object type for this string
ar: نوع الكائن لهذه السلسلة

en: The %field date is incomplete.
ar: تاريخ ال%field  غير مكتمل.

[ctx: Validation]
en: Universally Unique Identifier
ar: المعرف الوحيد عالميا\nفي السياق: التحقق من الصحة

en: Comment operations bulk form
ar: نموذج العمليات الجماعية للتعليقات

en: Add a form element that lets you run operations on multiple comments.
ar: إضافة عنصر نموذج يتيح لك تنفيذ عمليات على تعليقات متعددة.

en: The moderation state @state_label is being used, but is not in the source storage.
ar: تسمية الحالة @state_label مُستخدمة، ولكنها غير موجودة في وحدة التخزين المصدر.

en: The workflow @workflow_label is being used, and cannot be deleted.
ar: تسمية مسار العمل @workflow_label مُستخدمة، ولا يمكن حذفها.

en: All @entity_type types
ar: جميع أنواع @entity_type

en: All @entity_type_plural_label
ar: جميع @entity_type_plural_label

en: This workflow applies to:
ar: ينطبق سير العمل هذا على:

en: There are no entity types.
ar: لا توجد أنواع كيان.

en: @bundle types
ar: أنواع @bundle

en: This field cardinality is set to unlimited and cannot be configured.
ar: عدد عناصر المجموعة لهذا الحقل غير محدودة ولا يمكن تهيئتها.

en: Controls if unused files should be marked temporary
ar: التحكم بما إذا كانت الملفات غير المستخدمة يجب أن تصنف كمؤقته

en: Add media type
ar: أضف نوع الوسائط

en: Manage media types.
ar: إدارة أنواع الوسائط.

en: Full URI to a folder where the media icons will be installed
ar: URI الكامل للمجلد الذي سيتم تثبيت أيقونات الوسائط فيه

en: Edit %type_label @label
ar: تعديل %type_label @label

en: @type %label has been created.
ar: تم إنشاء @type %label.

en: @type %label has been updated.
ar: تم تحديث @type %label.

en: @type: added %label.
ar: @type: تمت إضافة %label.

en: @type: updated %label.
ar: @type: تم تحديث %label.

en: Media sources can provide metadata fields such as title, caption, size information, credits, etc. Media can automatically save this metadata information to entity fields, which can be configured below. Information will only be mapped if the entity field is empty.
ar: يمكن لمصادر الوسائط توفير حقول البيانات الوصفية (Metadata) مثل العنوان، والتعليق المصاحب، ومعلومات الحجم، وحقوق الملكية، وغيرها. ويمكن للوسائط حفظ معلومات هذه البيانات الوصفية تلقائياً في حقول الكيان، والتي يمكن تهيئتها أدناه. سيتم تعيين المعلومات فقط إذا كان حقل الكيان فارغاً.

en: No media types available. <a href=":url">Add media type</a>.
ar: لا تتوفر أنواع وسائط. <a href=":url">أضف نوع وسائط</a>.

en: Entity reference selection handler settings
ar: إعدادات معالج اختيار مرجع الكيان

en: Default selection handler settings
ar: الاعدادات الافتراضية المساعدة

en: Czechia
ar: التشيك

en: Go to page @key
ar: الانتقال إلى الصفحة @key

en: Are you sure you want to remove the %label block?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إزالة كتلة %label؟

en: Select the @entity_type_plural_label for the @workflow workflow
ar: اختر @entity_type_plural_label لمسار العمل @workflow

en: Make sure that <strong>access to the database</strong> for the old site is available from this new site.
ar: تأكد من أن <strong>الوصول إلى قاعدة البيانات</strong> للموقع القديم متاح من هذا الموقع الجديد.

en: Page Actions
ar: إجراءات الصفحة

en: Requires the "View any unpublished content" or "View own unpublished content" permission
ar: يتطلب صلاحية «عرض أي محتوى غير منشور» أو «عرض المحتوى غير المنشور الخاص».

en: Moderation state filter
ar: عامل تصفية حالة المراجعة

en: Cannot change the install profile from %profile to %new_profile once Drupal is installed.
ar: لا يمكن تغيير ملف التثبيت من %profile إلى %new_profile بعد تثبيت دروبال.

en: Entity action
ar: إجراء الكيان

en: @type_label bundle
ar: حزمة @type_label

en: Use field label instead of the "On" label as the label.
ar: استخدم تسمية الحقل بدلاً من التصنيف "تشغيل" كتسمية.

en: There is no moderated @label yet. Only pending versions of @label, such as drafts, are listed here.
ar: لا يوجد @label منشور (خاضع للإشراف) بعد. فقط النسخ المعلقة من الـ @label، مثل المسودات، هي المدرجة هنا.

en: Media display format settings
ar: إعدادات نسق عرض الوسائط

en: Replace the file name by its description when available
ar: استبدل اسم الملف بالوصف الخاص به عند توفره

en: Use description as link text
ar: استخدم الوصف كنص الرابط

en: @title field is required if there is @uri input.
ar: حقل @title مطلوب في حال تم إدخال @uri.

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
ar: علامة منطقية تحدد ما إذا كانت هذه مراجعة افتراضية عند حفظها.

[ctx: Validation]
en: Entity untranslatable fields
ar: وجود حقول غير قابلة للترجمة\nفي السياق: التحقق

en: The Content Moderation module allows you to expand on Drupal's "unpublished" and "published" states for content. It allows you to have a published version that is live, but have a separate working copy that is undergoing review before it is published. This is achieved by using <a href=":workflows">Workflows</a> to apply different states and transitions to entities as needed. For more information, see the <a href=":content_moderation">online documentation for the Content Moderation module</a>.
ar: تسمح لك وحدة الإشراف على المحتوى بالتوسع في حالات دروبال "غير المنشورة" و "المنشورة" للمحتوى. يتيح لك الحصول على نسخة منشورة مباشرة ، ولكن لديك نسخة عمل منفصلة تخضع للمراجعة قبل نشرها. يتم تحقيق ذلك باستخدام <a href=":workflows"> مهام سير العمل </a> لتطبيق حالات وانتقالات مختلفة على الكيانات حسب الحاجة. لمزيد من المعلومات ، راجع <a href=":content_moderation"> الوثائق عبر الإنترنت الخاصة بوحدة تنسيق المحتوى </a>.

en: Each transition is exposed as a permission. If a user has the permission for a transition, they can use the transition to change the state of the content item, from Draft to Published.
ar: يظهر كل انتقال كصلاحية. إذا كان لدى المستخدم صلاحية الانتقال، يمكنه استخدامها لتغيير حالة عنصر المحتوى، من مسودة إلى منشور.

en: Hide non translatable fields on translation forms
ar: إخفاء الحقول غير القابلة للترجمة في نماذج الترجمة

en: Content translation bundle settings
ar: إعدادات حزمة ترجمة المحتوى

en: Non-translatable field elements can only be changed when updating the current revision.
ar: لا يمكن تغيير عناصر الحقول غير القابلة للترجمة إلا عند تحديث المراجعة الحالية.

en: Non-translatable field elements can only be changed when updating the original language.
ar: لا يمكن تغيير عناصر الحقول غير القابلة للترجمة إلا عند تحديث اللغة الأصلية.

en: Configure any layout
ar: ضبط أي نَسق

en: Layout section
ar: نسق القسم

en: Edit layout for %label
ar: تعديل تخطيط %label

en: The changes to the layout have been discarded.
ar: التحديثات على النَسق تم تجاهلها.

en: Layout Section
ar: تنسيق القسم

en: A layout section
ar: نَسق القسم

en: Non-translatable fields can only be changed when updating the current revision.
ar: لا يمكن تغيير الحقول غير القابلة للترجمة إلا عند تحديث المراجعة الحالية.

en: Non-translatable fields can only be changed when updating the original language.
ar: يمكن تغيير الحقول غير القابلة للترجمة  عند تحديث اللغة الاصلية.

en: The "Delete translation" action is only available for published translations.
ar: لا يتوفر إجراء "حذف الترجمة" إلا للترجمات المنشورة.

en: @label (Original translation) - <em>The following @entity_type translations will be deleted:</em>
ar: @label (الترجمة الأصلية) - <em>سيتم حذف ترجمات @entity_type التالية:</em>

en: The @uri field is required when the @title field is specified.
ar: حقل @uri مطلوب عندما يتم تحديد حقل @title.

en: Language for this menu.
ar: لغة قائمة التنقل هذه.

en: Menu link title translation.
ar: ترجمة عنوان رابط قائمة التنقل.

en: The target bundle
ar: الحزمة الهدف

en: The default language
ar: اللغة الافتراضية

en: Whether to hide non translatable fields on translation forms
ar: ما إذا كنت تريد إخفاء الحقول غير القابلة للترجمة في نماذج الترجمة

en: Configuration validation
ar: التحقق من التهيئة أو البنية

en: You must have the pdo_sqlite PHP extension installed. See core/INSTALL.sqlite.txt for instructions.
ar: يجب أن يكون الامتداد التالي مثبتًا pdo_sqlite PHP extension installed. وللحصول على الارشادات راجع core/INSTALL.sqlite.txt

en: No installation found. Use the 'install' command.
ar: لم يتم التثبيت. استخدم أمر \"تثبيت\\.

en: Error while opening up a one time login URL
ar: حدث خطأ أثناء فتح عنوان URL يستخدم لتسجيل دخول واحد

en: The entity must have the %field_name field.
ar: يحتاج هذا المكون لحقل مسمى الحقل %field_name.

en: The entity does not support fields.
ar: الكيان لا يدعم الحقول.

en: Use existing configuration
ar: استخدام الإعدادات الحالية

en: Install %name using existing configuration.
ar: تثبيت  %name  باستخدام التكوين الحالي.

en: The configuration from the directory %sync_directory will be used.
ar: التكوين من المرجع  %sync_directory سيتم استخدامه .

en: The i18n_blocks block numeric identifier.
ar: المعرف الرقمي للصندوق  i18n_blocks.

en: The default theme.
ar: القالب الإفتراضي.

en: i18n_string table id
ar: معرف جدول i18n_string

en: Block property
ar: خصائص الصندوق

en: The translation of the value of "property".
ar: ترجمة قيمة "property".

en: Block title translation.
ar: ترجمة عنوان الصندوق.

en: Block body.
ar: نص الصندوق

en: Block body translation.
ar: ترجمة نص الصندوق

en: contact forms
ar: نماذج الاتصال

en: contact messages
ar: رسائل الاتصال

en: @entity_type_plural_label do not support publishing statuses. For example, even after transitioning from a published workflow state to an unpublished workflow state they will still be visible to site visitors.
ar: لا تدعم @entity_type_plural_label حالات النشر. على سبيل المثال، حتى بعد الانتقال من حالة سير عمل "منشورة" إلى حالة "غير منشورة"، ستظل مرئية لزوار الموقع.

en: text editor
ar: محرر النص

en: text editors
ar: محررين النص

en: Manage media settings.
ar: إدارة إعدادات الوسائط.

en: Remote video
ar: فيديو خارجي

en: custom menu link
ar: رابط القائمة المخصصة

en: custom menu links
ar: روابط قائمة التنقل المخصصة

en: A boolean indicating whether this block is reusable.
ar: معامل منطقي يوضح ما إذا كان الصندوق قابل لإعادة الاستخدام.

en: Are you sure you want to disable Layout Builder?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد تعطيل المُنسق؟

en: All customizations will be removed. This action cannot be undone.
ar: سيتم إزالة جميع التخصيصات. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Layout Builder has been disabled.
ar: تم تعطيل المنُسق.

en: Use Layout Builder
ar: استخدم المُنسق

en: Select @label
ar: تحديد @label

en: The maximum number of media items have been selected.
ar: تم اختيار الحد الأقصى لعدد الوسائط المسموح به

en: The media item "@label" is not of an accepted type. Allowed types: @types
ar: عنصر الوسائط "@label" ليس من الأنواع المقبولة. الأنواع المسموح بها: @types

en: The target language for this translation.
ar: اللغة الهدف لهذه الترجمة.

en: Boolean indicating whether the translation is published (visible to non-administrators).
ar: تشير العلامة المنطقية إلى أن هذه الترجمة نُشِرت (تظهر لغير المشرفين).

en: The comment language.
ar: لغة التعليق.

en: Integer value of Object ID
ar: قيمة العدد صحيح لمعرف الكائن

en: Parent lid
ar: المعرّف الأعلى (lid)

en: Optional label
ar: تسمية اختيارية

en: Block enabled status
ar: حالة تمكين الصندوق

en: Theme region within which the block is set
ar: سمة المنطقة التي يقع فيها الصندوق

en: Multilingual mode
ar: نمط تعدد اللغات

en: Language string ID
ar: معرف سلسلة اللغة

en: A module defined group of translations
ar: مجموعة محددة من الترجمات

en: Full string ID for quick search: type:objectid:property.
ar: معرف السلسلة الكامل للبحث السريع: النوع: :objectid:property.

en: Object property for this string
ar: خاصية الكائن لهذه السلسلة

en: The {filter_format}.format of the string
ar: {filter_format}. تنسيق السلسلة

en: Plural index number
ar: رقم الجمع للمحدد

en: Remove @label
ar: إزالة @label

en: JSON:API is a particular implementation of REST that provides conventions for resource relationships, collections, filters, pagination, and sorting. These conventions help developers build clients faster and encourages reuse of code.
ar: يُعد JSON:API تنفيذًا محددًا لـ REST الذي يوفّر معايير لتنظيم علاقات الموارد، والمجموعات، وعوامل تصفية، والترقيم، والترتيب. تساعد هذه المعايير المطورين على بناء "العملاء" بشكل أسرع وتشجع على إعادة استخدام الكود.

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded. This option may be overridden for the entire menu tree when placing a menu block.
ar: عند التحديد، إذا كان لهذا الرابط عناصر فرعية فسيظهر دائمًا موسّعًا. يمكن تجاوز هذا الخيار لشجرة القائمة كاملة عند وضع صندوق القائمة.

[ctx: Examined]
en: Checked
ar: التحقق\nفي السياق: تم الفحص

en: This @label is being edited by user @user, and is therefore locked from editing by others. This lock is @age old. Click here to <a href=":url">break this lock</a>.
ar: يتم تعديل @label بواسطة المستخدم @user، ولذلك هو مقفل ضد التعديل من قبل الآخرين. هذا القفل مدته @age. انقر هنا <a href=":url"> ل كسر هذا القفل</a>.

en: Select the state that new content will be assigned. This state will appear as the default in content forms and the available target states will be based on the transitions available from this state.
ar: تحديد الحالة التي سوف يحددها المحتوى الجديد. ستظهر هذه الحالة كإعداد افتراضي في نماذج المحتوى وستستند الحالات المستهدفة المتاحة إلى الانتقالات المتاحة من هذه الحالة.

en: Default layouts
ar: الأَنْساق الافتراضية

en: Overridden layouts
ar: الأَنْساق المعدلة

en: Choose a layout for this section
ar: إختر نسقاً لهذا القسم

en: All available blocks are listed.
ar: كافة الصناديق المتاحة مدرجة.

en: Choose the column widths for this layout.
ar: اختر عرض العمود لهذا النَسق.

en: Failed to read from @title.
ar: فشل القراءة من @title.

en: Override the option found on each menu link used for expanding children and instead display the whole menu tree as expanded.
ar: تجاوز الخيار الموجود في كل رابط قائمة يستخدم لتوسيع الأطفال وبدلاً من ذلك عرض شجرة القائمة بأكملها على أنها موسعة.

en: Managing content
ar: إدارة المحتوى

en: Removing @label.
ar: جاري إزالة @label.

en: The media item %label has been removed.
ar: تمت إزالة عنصر الوسائط %label.

en: Configure whether to allow only read operations or all operations.
ar: ضبط ما إذا كان سيتم السماح بعمليات القراءة فقط أو بجميع العمليات.

en: Restrict JSON:API to only read operations
ar: لتقييد JSON:API في نظام Drupal لتقتصر على عمليات القراءة فقط

en: Allowed operations
ar: العمليات المسموح بها

en: Accept only JSON:API read operations.
ar: قبول عمليات القراءة لـ JSON:API فقط.

en: Accept all JSON:API create, read, update, and delete operations.
ar: قبول جميع عمليات الإنشاء والقراءة والتحديث والحذف لواجهة برمجة التطبيقات (JSON:API).

en: Warning: Only enable all operations if the site requires it. <a href=":docs">Learn more about securing your site with JSON:API.</a>
ar: تحذير: لا تقم بتفعيل جميع العمليات إلا إذا كان الموقع يتطلب ذلك بالفعل. <a href=":docs">تعرّف على المزيد حول تأمين موقعك باستخدام JSON:API.</a>

en: "@block" block
ar: صندوق "@block"

en: Block previews are visible. Block labels are hidden.
ar: معاينات صناديق المحتوى مرئية. تسميات صناديق المحتوى مخفية.

en: Block previews are hidden. Block labels are visible.
ar: معاينات صناديق المحتوى مخفية. تسميات صناديق المحتوى مرئية.

en: Layout Builder user interface
ar: واجهة المستخدم للمُنسق

en: You are editing the layout template for all @bundle @plural_label.
ar: أنت تقوم بتعديل قالب التخطيط لجميع @bundle @plural_label.

en: You are editing the layout template for all @plural_label.
ar: أنت تقوم بتعديل قالب التخطيط لجميع @plural_label.

en: @label (current)
ar: @label (الحالية)

en: Move the @block_label block
ar: نقل صندوق @block_label

en: You are editing the layout for this @bundle @singular_label. <a href=":link">Edit the template for all @bundle @plural_label instead.</a>
ar: أنت تقوم الآن بتعديل مخطط هذا الـ @bundle @singular_label. بدلاً من ذلك، قم <a href=":link">بتعديل القالب الخاص بكافة الـ @bundle @plural_label.</a>

en: You are editing the layout for this @singular_label. <a href=":link">Edit the template for all @plural_label instead.</a>
ar: أنت تقوم الآن بتعديل مخطط هذا الـ @singular_label. بدلاً من ذلك، قم <a href=":link">بتعديل القالب الخاص بكافة الـ @plural_label.</a>

en: You are editing the layout for this @bundle @singular_label.
ar: أنت تقوم بتعديل تخطيط هذا الـ @bundle @singular_label.

en: You are editing the layout for this @singular_label.
ar: أنت تقوم بتعديل تخطيط @singular_label هذا.

en: Add new @entity-type %label
ar: إضافة @entity-type %label جديد

en: Layout Builder tools
ar: أدوات المُنسق

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
ar: الحد الأقصى لعدد اقتراحات الاكمال التلقائي.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist or does the database user have sufficient privileges to create the database?</li><li>Have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname and port number?</li></ul>
ar: تعذّر الاتصال بخادم قاعدة البيانات. أفاد الخادم بالرسالة التالية: %error.
    <ul dir="rtl"> <li>هل خادم قاعدة البيانات قيد التشغيل؟</li> <li>هل قاعدة البيانات موجودة أو أن مستخدم قاعدة البيانات يملك صلاحيات كافية لإنشائها؟</li> <li>هل اسم قاعدة البيانات المُدخل صحيح؟</li> <li>هل اسم المستخدم وكلمة المرور المُدخلان صحيحان؟</li> <li>هل اسم مضيف قاعدة البيانات ورقم المنفذ صحيحان؟</li> </ul>

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname and port number?</li></ul>
ar: تعذّر الاتصال بخادم قاعدة البيانات. أفاد الخادم بالرسالة التالية: %error.<ul><li>هل خادم قاعدة البيانات قيد التشغيل؟</li><li>هل قاعدة البيانات موجودة، وهل أدخلت اسم قاعدة البيانات الصحيح؟</li><li>هل أدخلت اسم المستخدم وكلمة المرور الصحيحين؟</li><li>هل أدخلت اسم مضيف قاعدة البيانات ورقم المنفذ الصحيحين؟</li></ul>

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
ar: عدد الإقتراحات التي ستسرد.\nاستخدم   <em>0</em>  لإزالة الحد.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
ar: قائمة اقتراحات الإكمال التلقائي @size

en: Bosnia & Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: St. Barthélemy
ar: سانت بارتيلمي

en: Ceuta & Melilla
ar: سبتة ومليلية

en: South Georgia & South Sandwich Islands
ar: جزر جورجيا الجنوبية وساندويتش الجنوبية

en: Heard & McDonald Islands
ar: جزر هيرد وماكدونالد

en: St. Kitts & Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: St. Martin
ar: سانت مارتن

en: North Macedonia
ar: مقدونيا الشمالية

en: Macao SAR China
ar: ماكاو منطقة إدارية خاصة في الصين

en: St. Pierre & Miquelon
ar: سان بيار وميكلون

en: Svalbard & Jan Mayen
ar: سفالبارد ويان ماين

en: São Tomé & Príncipe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: Eswatini
ar: إسواتيني

en: Turks & Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Trinidad & Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: St. Vincent & Grenadines
ar: سانت فنسنت وجزر غرينادين

en: Wallis & Futuna
ar: واليس وفوتونا

[ctx: Validation]
en: Unique path alias.
ar: اسم مستعار فريد للمسار.

[ctx: Validation]
en: Valid path.
ar: مسار صالح.

en: Moderation state sort
ar: ترتيب حالة الإشراف

en: Full string ID
ar: معرف السلسلة الكاملة

en: JSON:API allowed operations
ar: العمليات المسموح بها لـ JSON:API

en: It is recommended to <a href=":configure-url">configure</a> JSON:API to only accept all operations if the site requires it. <a href=":docs">Learn more about securing your site with JSON:API.</a>
ar: يُوصى <a href=":configure-url">بضبط</a> JSON:API لقبول جميع العمليات فقط إذا كان الموقع يتطلب ذلك بالفعل. <a href=":docs"تعرّف على المزيد حول تأمين موقعك باستخدام JSON:API.</a>

en: Add section <span class="visually-hidden">at end of layout</span>
ar: اضافة قسم <span class="visually-hidden"> في نهاية التنسيق</span>

en: Add section <span class="visually-hidden">at start of layout</span>
ar: اضافة قسم <span class="visually-hidden">في بداية التنسيق</span>

en: Add section <span class="visually-hidden">between @first and @second</span>
ar: اضافة قسم <span class="visually-hidden">بين @first and @second</span>

en: Block label
ar: تسمية الصندوق

en: The %media-embed-filter-label filter requires <code>&lt;drupal-media&gt;</code> among the allowed HTML tags.
ar: يتطلب عامل التصفية %media-embed-filter-label وجود <drupal-media</code><code> ضمن وسوم HTML المسموح بها.

en: If none are selected, all will be allowed.
ar: في حال عدم اختيار أي منها، سيتم تحديد الكل.

en: Within the dialog, media items are divided up by type. If more than one media type can be selected by the user, the available types will be displayed as a set of vertical tabs. To users who have appropriate permissions, each media type may also present a short form allowing you to upload or create new media items of that type.
ar: داخل النافذة المنبثقة، يتم تقسيم عناصر الوسائط حسب النوع. وفي حال كان بإمكان المستخدم اختيار أكثر من نوع، ستظهر الأنواع المتاحة كمجموعة من التبويبات العمودية. وبالنسبة للمستخدمين الذين يملكون الصلاحيات المناسبة، قد يعرض كل نوع من أنواع الوسائط نموذجاً قصيراً يسمح برفع أو إنشاء عناصر وسائط جديدة من ذلك النوع.

en: Both the table-style and grid-style interfaces are regular views and can be customized via the Views UI, including sorting and filtering. This is the case for both the administration page and the modal dialog.
ar: تُعد واجهات "نمط الجدول" و"نمط الشبكة" عروضاً عادية، ويمكن تخصيصها عبر واجهة المستخدم للعروض، بما في ذلك الترتيب والتصفية. ينطبق هذا على كل من صفحة الإدارة والنافذة المنبثقة.

en: No path aliases available. <a href=":link">Add URL alias</a>.
ar: لا تتوفر أسماء مستعارة للمسارات. <a href=":link">أضف اسم مستعار لرابط URL</a>.

en: The search page that the form submits to, or Default for the default search page.
ar: صفحة البحث التي يرسل إليها النموذج، أو "الافتراضي" لصفحة البحث الافتراضية.

en: Viewing help topics
ar: عرض موضوعات المساعدة

en: Providing help topics
ar: تقديم موضوعات المساعدة

en: Translating help topics
ar: ترجمة موضوعات المساعدة

en: The title and body text of help topics provided by contributed modules and themes are translatable using the <a href=":locale_help">Interface Translation module</a>. Topics provided by custom modules and themes are also translatable if they have been viewed at least once in a non-English language, which triggers putting their translatable text into the translation database.
ar: إن نصوص العناوين والمتن في مواضيع المساعدة التي توفرها الوحدات والقوالب المساهمة قابلة للترجمة باستخدام <a href=":locale_help">وحدة ترجمة الواجهة</a>. كما أن المواضيع التي توفرها الوحدات والقوالب المخصصة تكون قابلة للترجمة أيضاً إذا تم استعراضها مرة واحدة على الأقل بلغة غير الإنجليزية، مما يؤدي إلى إدراج نصوصها القابلة للترجمة في قاعدة بيانات الترجمة.

en: <em>Block title</em>: The heading for the block on your site -- for some blocks, you will need to check the <em>Override title</em> checkbox in order to enter a title
ar: <em>عنوان الصندوق</em>: هو العنوان المخصص للصندوق على موقعك؛ وفي بعض الصناديق، سيتعين عليكم تحديد خيار تجاوز العنوان لتتمكنوا من إدخال العنوان.

en: <em>Display title</em>: Check the box if you want the title displayed
ar: <em>عنوان العرض</em>: حددوا المربع إذا كنتم ترغبون في إظهار العنوان.

en: What is the block title?
ar: ما هو عنوان الصندوق؟

en: The block title is the heading that is optionally shown to site visitors when the block is placed in a region.
ar: عنوان الصندوق هو العنوان البارز الذي يظهر لزوار الموقع اختيارياً عند وضع  الصندوق في إحدى المناطق

en: Enter a label for this block type (shown in the administrative interface). Optionally, edit the automatically-generated machine name or the description.
ar: أدخل تسمية لنوع الكتلة هذا (تظهر في واجهة الإدارة). اختياريًا، قم بتعديل الاسم البرمجي المُنشأ تلقائيًا أو الوصف.

en: Complete your administrative task and save your settings, or cancel the action. You should be returned to the page you started from.
ar: أكملوا مهمتكم الإدارية واحفظوا إعداداتكم، أو ألغوا الإجراء. ومن المفترض أن يتم توجيهكم بعد ذلك إلى الصفحة التي بدأت منها.

en: The default drag-and-drop user interface for ordering tables in the administrative interface presents a challenge for some users, including keyboard-only users and users of screen readers and other assistive technology. The drag-and-drop interface can be disabled in a table by clicking a link labeled <em>Show row weights</em> above the table. The replacement interface allows users to order the table by choosing numerical weights (with increasing numbers) instead of dragging table rows.
ar: تعد واجهة المستخدم الافتراضية التي تعتمد على السحب والإفلات لترتيب الجداول في واجهة الإدارة تحدياً لبعض المستخدمين، بما في ذلك مستخدمي لوحة المفاتيح فقط ومستخدمي برامج قراءة الشاشة والتقنيات المساعدة الأخرى. يمكن تعطيل واجهة السحب والإفلات في الجدول عن طريق النقر على رابط يحمل التسمية <em>إظهار أوزان الصفوف</em> الموجود فوق الجدول. تتيح الواجهة البديلة للمستخدمين ترتيب الجدول عن طريق اختيار أوزان رقمية (بأرقام متزايدة) بدلاً من سحب صفوف الجدول.

en: Topics can be provided by modules or themes. Top-level help topics on your site:
ar: يمكن توفير الموضوعات بواسطة الوحدات أو القوالب. موضوعات المساعدة ذات المستوى الأعلى على موقعك:

en: Both the table-style and grid-style interfaces are regular views and can be customized via the <a href=":views-ui">Views UI</a>, including sorting and filtering. This is the case for both the administration page and the modal dialog.
ar: كل من واجهة العرض بنمط الجدول ونمط الشبكة هي عروض عادية ويمكن تخصيصها عبر <a href=":views-ui">واجهة المستخدم للعروض</a>، بما في ذلك الترتيب والتصفية. وينطبق ذلك على كل من صفحة الإدارة والنافذة المنبثقة.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file must not be deleted or modified from the original download.
ar: يتطلب مثبت دروبال @drupal عدم حذف او تعديل الملف %default-file من المصدر الأصلي.

en: Allows users to comment on content.
ar: السماح للمستخدمين بالتعليق على المحتوى.

en: Provides site-wide contact forms and forms to contact individual users.
ar: توفير إستمارات تواصل على نطاق الموقع وإستمارات للتواصل مع المستخدمين الأفراد.

en: Allows users to translate content.
ar: السماح للمستخدمين بترجمة المحتوى.

en: Provides contextual links to directly access tasks related to page elements.
ar: يوفر روابط سياقية للوصول المباشر إلى المهام المتعلقة بعناصر الصفحة.

en: Provides a user interface for the Field module.
ar: توفير واجهة مستخدم لوحدة الحقل.

en: Allows users to create menu links.
ar: السماح للمستخدمين بإنشاء روابط قائمة التنقل.

en: Caches pages for anonymous users and can be used when external page cache is not available.
ar: يقوم بتخزين الصفحات مؤقتاً للمستخدمين المجهولين، ويمكن استخدامه عندما لا يكون التخزين المؤقت الخارجي متاحاً.

en: Allows users to create search pages based on plugins provided by other modules.
ar: يُتيح للمستخدمين إنشاء صفحات بحث بناءً على الملحقات التي توفرها وحدات أخرى.

en: Memory available: @available.
ar: الذاكرة المتاحة: @available.

en: Unsupported schema version: @module
ar: إصدار مخطط غير مدعوم لـ: @module

en: Ban visitors from one or more IP addresses from accessing and viewing your site.
ar: حظر الزوار القادمين من عنوان IP واحد أو أكثر من الوصول إلى موقعك وتصفحه.

en: A <em>formatter</em> is a way to display a field; most field types offer several types of formatters, and most formatters have settings that further define how the field is displayed. It is also possible to completely hide a field from display, and you have the option of showing or hiding the field's label when it is displayed.
ar: تعد <em>أداة التنسيق</em> وسيلة لعرض الحقل؛ حيث توفر معظم أنواع الحقول عدة أنواع من أدوات التنسيق، كما تمتلك معظم هذه الأدوات إعدادات تحدد بشكل أكبر كيفية عرض الحقل. ومن الممكن أيضاً إخفاء الحقل تماماً من العرض، كما لديكم خيار إظهار أو إخفاء تسمية الحقل عند عرضه.

en: To ensure that your site and its modules continue to function well, a group of administrative operations should be run periodically. These operations are called <em>cron</em> tasks, and running the tasks is known as <em>running cron</em>. Depending on how often content is updated on your site, you might need to run cron on a schedule ranging from hourly to weekly to keep your site running well.
ar: لضمان استمرار موقعك ووحداته البرمجية (Modules) في العمل بشكل جيد، ينبغي تشغيل مجموعة من العمليات الإدارية بصفة دورية. تُسمى هذه العمليات بمهام cron</em><em>، ويُعرف تنفيذها بـ <em>تشغيل cron</em> . وبناءً على معدل تحديث المحتوى في موقعك، قد تحتاج إلى تشغيل cron وفق جدول زمني يتراوح بين ساعة إلى أسبوع للحفاظ على أداء موقعك واستقراره.

en: The <em>Label</em> field should now be visible; enter a label for the field, which is used as the field label for both content editing and content display.
ar: يجب أن يكون حقل <em>التسمية</em> مرئياً الآن؛ أدخلوا تسمية للحقل، حيث تُستخدم هذه التسمية كعنوان للحقل في كل من واجهة تحرير المحتوى وواجهة عرضه.

en: On the next screen, optionally edit the settings for the field, which vary depending on what field type you are creating. For all fields, you can edit the <em>Label</em>, <em>Help text</em> (text to be displayed below the field on the content editing page), and <em>Required field</em> (to make it so a value must be entered in order to save the content when editing). You can also configure a default value for the field.
ar: في الشاشة التالية، يمكنكم اختيارياً تعديل إعدادات الحقل، والتي تختلف باختلاف نوع الحقل الذي تقوم بإنشائه. لجميع الحقول، يمكنكم تعديل <em>التسمية </em>، و<em>نص المساعدة </em> (النص الذي يظهر أسفل الحقل في صفحة تحرير المحتوى)، و</em>الحقل المطلوب </em> (لجعل إدخال القيمة إلزامياً لحفظ المحتوى عند التحرير). يمكنكم أيضاً ضبط قيمة افتراضية للحقل.

en: Find the particular sub-type that you want to configure the display of, and click <em>Manage display</em> in the <em>Operations</em> list.
ar: ابحثوا عن النوع الفرعي المحدد الذي ترغبون في ضبط عرضه، ثم انقروا على <em>إدارة العرض</em> في <em>قائمة العمليات</em>.

en: In the <em>Label</em> column, select the position for each field label in the display, or <em>- Hidden -</em> to hide a label. You can also choose <em>- Visually Hidden-</em> if you want the label's text to appear in the HTML page, so that screen readers and search engines can read it, but it will not be visible.
ar: في عمود <em>التسمية</em>، اختاروا موضع ظهور تسمية كل حقل في العرض، أو اختر <em>- مخفي -</em> لإخفاء التسمية تماماً. يمكنكم أيضاً اختيار <em>- مخفي بصرياً -</em> إذا كنتم تريدون أن يظهر نص التسمية في صفحة HTML لتقرأه برامج قراءة الشاشة ومحركات البحث، دون أن يكون مرئياً للمستخدمين على الشاشة.

en: Find the particular sub-type that you want to configure the editing form for, and click <em>Manage form display</em> in the <em>Operations</em> list.
ar: ابحث عن النوع الفرعي المحدد الذي ترغب في ضبط نموذج التعديل الخاص به، ثم انقر على <em>إدارة عرض النموذج</em> في قائمة <em>العمليات</em>.

en: On the next screen, optionally edit the settings for <em>Label</em>, <em>Help text</em> (text to be displayed below the field on the content editing page), and <em>Required field</em> (to make it so a value must be entered in order to save the content when editing).
ar: في الشاشة التالية، يمكنكم اختيارياً تعديل إعدادات <em>التسمية </em>، و<em>نص المساعدة</em> (النص الذي يظهر أسفل الحقل في صفحة تحرير المحتوى)، و<em>الحقل المطلوب</em> (لجعل إدخال القيمة إلزامياً من أجل حفظ المحتوى عند التحرير).

en: In the <em>Reference type</em> section, you will usually want to limit the entity sub-types that can be referenced; for example, if you are creating a <em>Content</em> reference, you can check one or two <em>Content type</em> choices. The choices will be easier for content editors to scan if you also choose a sort value (normally the entity title or label field).
ar: في قسم <em>نوع المرجع</em>، ستحتاج عادةً إلى تحديد الأنواع الفرعية للكيانات التي يمكن الإشارة إليها؛ على سبيل المثال، إذا كنت تقوم بإنشاء مرجع <em>محتوى</em>، يمكنك تحديد خيار أو اثنين من خيارات <em>نوع المحتوى</em>. ستكون الخيارات أسهل في القراءة للمحررين إذا اخترت أيضاً قيمة للترتيب (عادةً ما تكون حقل عنوان الكيان أو حقل التسمية).

en: Perform your maintenance operations.
ar: تنفيذ عمليات الصيانة الخاصة بك.

en: Schema information for module %module was missing from the database. You should manually review the module updates and your database to check if any updates have been skipped up to, and including, %last_update_hook.
ar: معلومات المخطط الخاصة بالوحدة %module غير موجودة في قاعدة البيانات. يُرجى مراجعة تحديثات الوحدة وقاعدة البيانات يدوياً للتحقق من وجود أي تحديثات تم تخطيها، وصولاً إلى تضمين %last_update_hook.

en: Verify that permissions are correct for your site's roles, including the generic <em>Anonymous user</em> and <em>Authenticated user</em>. In order to use personal contact forms, users need both <em>View user information</em> (in the <em>User</em> section, which enables them to view user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> (in the <em>Contact</em> section, which enables them to use contact forms if they can view user profiles).
ar: تحقق من صحة الصلاحيات المخصصة لأدوار موقعك، بما في ذلك <em>المستخدم المجهول</em> و<em>المستخدم الموثَّق</em>. لاستخدام نماذج التواصل الشخصية، يحتاج المستخدمون إلى كلتا الصلاحيتين: <em>عرض معلومات المستخدم</em> (في قسم <em>المستخدم</em>، مما يتيح لهم عرض ملفات المستخدمين الشخصية) و<em>استخدام نماذج التواصل الشخصية للمستخدمين</em> (في قسم <em>التواصل</em>، مما يتيح لهم استخدام نماذج التواصل إن كانوا يملكون صلاحية عرض ملفات المستخدمين).

en: Fill in the <em>Label</em> (title) for the form, <em>Recipients</em>, and optionally the other settings.
ar: أدخلوا <em>التسمية</em> (العنوان) للنموذج، و<em>المستلمين</em>، وبقية الإعدادات بشكل اختياري.

en: Module %name has an entry in the system.schema key/value storage, but is missing from your site. <a href=":url">More information about this error</a>.
ar: الوحدة %name يوجد لها مدخل في تخزين مفتاح \ قيمة النظام.المخطط ولكنه مفقود في الموقع <a href=":url"> ولمعرفة المزيد عن الخطأ</a>.

en: Module %name has an entry in the system.schema key/value storage, but is not installed. <a href=":url">More information about this error</a>.
ar: لدى اسم الوحدة %name مدخل في وحدة تخزين system.schema key/value لكنها ليست مثبتة. <a href=":url">More information about this error</a>. مزيد من المعلومات عن هذا الخطأ

en: Missing required data for configuration: %config
ar: البيانات المطلوبة للتهيئة مفقودة:  %config

en: Breakpoints are the point at which your site's content will respond to provide the user with the best possible layout to consume the information. A breakpoint separates the height or width of viewports (screens, printers, and other media output types) into steps. For instance, a width breakpoint of 40em creates two steps: one for widths up to 40em and one for widths above 40em. Breakpoints can be used to define when layouts should shift from one form to another, when images should be resized, and other changes that need to respond to changes in viewport height or width.
ar: نقاط الارتكاز (Breakpoints) هي النقاط التي يستجيب عندها محتوى موقعك ليوفر للمستخدم أفضل تخطيط (Layout) ممكن لتصفح واستيعاب المعلومات. تفصل نقطة الارتكاز طول أو عرض شاشات العرض (مثل الشاشات، الطابعات، وغيرها) إلى مراحل. على سبيل المثال، نقطة ارتكاز عند عرض 40em تخلق مرحلتين: واحدة للعروض التي تصل إلى 40em، وأخرى للعروض التي تزيد عن ذلك. يمكن استخدام نقاط الارتكاز لتحديد متى يجب أن تنتقل المخططات من شكل إلى آخر، ومتى يجب تغيير حجم الصور، والتغييرات الأخرى التي تحتاج إلى الاستجابة للتغيرات في طول أو عرض شاشة العرض.

en: Managing breakpoints and breakpoint groups overview
ar: نظرة عامة على إدارة نقاط الارتكاز ومجموعاتها

en: What is a layout?
ar: ما هو النَسق؟

en: Site performance, in this context, refers to speed factors such as the page load time and the response time after a user action on a page.
ar: أداء الموقع، في هذا السياق، يشير إلى عوامل السرعة مثل وقت تحميل الصفحة ووقت الاستجابة بعد إجراء المستخدم على الصفحة.

en: Find the particular sub-type that you want to create a layout for, and click <em>Manage display</em> in the <em>Operations</em> list.
ar: ابحث عن النوع الفرعي المحدد الذي ترغب في إنشاء مخطط له، ثم انقر على <em>إدارة العرض</em> في قائمة <em>العمليات </em>.

en: Locate the theme that you want to be your default theme, which should now be in the <em>Installed themes</em> section. If it is not already labeled as the <em>default theme</em>, click the <em>Set as default</em> link.
ar: حدد السمة الذي تريد تعيينها كـ سمة افتراضية، والذي يجب أن يكون الآن في قسم <em>السمات المثبتة</em>. إذا لم يكن مصنفاً بالفعل <em>كـ سمة افتراضية</em>، فانقر فوق رابط <em>تعيين كافتراضي</em>.

en: The form has become outdated. Press the back button, copy any unsaved work in the form, and then reload the page.
ar: أصبح النموذج قديمًا. اضغط على زر الرجوع ، وانسخ أي عمل غير محفوظ في النموذج ، ثم أعد تحميل الصفحة.

en: Enter the desired <em>Label</em> name and URL <em>Path</em> for the search page.
ar: أدخل اسم التسمية المطلوب و مسار عنوان URL لصفحة البحث.

en: The Help module, for searching help topics
ar: وحدة المساعدة، للبحث في موضوعات المساعدة

en: Changing basic site settings
ar: تغيير إعدادات الموقع الأساسية

en: There are four main types of data. <em>Content</em> is the information (text, images, etc.) meant to be displayed to website visitors. <em>Configuration</em> is data that defines how the content is displayed; some configuration (such as field labels) may also be visible to site visitors. <em>State</em> is temporary data about the state of your site, such as the last time the system <em>cron</em> jobs ran. <em>Session</em> is a subset of State information, related to users' interactions with the site, such as site cookies and whether or not they are logged in.
ar: هناك أربعة أنواع رئيسية من البيانات. <em>المحتوى</em> وهو المعلومات (النصوص، الصور، وغيرها) المخصصة للعرض لزوار الموقع. <em>الضبط</em> وهي البيانات التي تحدد كيفية عرض المحتوى؛ وبعض انواع الضبط (مثل تسميات الحقول) قد تكون مرئية أيضاً لزوار الموقع. <em>الحالة</em> هي بيانات مؤقتة حول حالة موقعك، مثل آخر وقت تم فيه تشغيل مهام <em>كرون</em> الخاصة بالنظام. <em>الجلسة</em> هي جزء من معلومات الحالة، وتتعلق بتفاعلات المستخدمين مع الموقع، مثل ملفات تعريف الارتباط وما إذا كانوا قد سجلوا دخولهم أم لا.

en: List fields associate pre-defined <em>keys</em> (or value codes) with <em>labels</em> that the user sees. For example, you might define a list field that shows the user the names of several locations, while behind the scenes a location code is stored in the database. Each list field type corresponds to one type of stored key. For example, a <em>List (integer)</em> field stores integers, while the <em>List (text)</em> field stores text strings. Once you have chosen the field type, the main setting for a list field is the <em>Allowed values</em> list, which associates the keys with the labels.
ar: تربط حقول القائمة بين <em>مفاتيح</em> محددة مسبقاً (أو أكواد للقيم) وبين <em>تسميات</em> يراها المستخدم. على سبيل المثال، يمكنك تحديد حقل قائمة يعرض للمستخدم أسماء عدة مواقع، بينما يتم تخزين كود الموقع في قاعدة البيانات خلف الكواليس. يتوافق كل نوع من حقول القائمة مع نوع واحد من المفاتيح المخزنة؛ فعلى سبيل المثال، يقوم حقل <em>قائمة (عدد صحيح)</em> بتخزين أعداد صحيحة، بينما يقوم حقل <em>قائمة (نص)</em> بتخزين سلاسل نصية. بمجرد اختيار نوع الحقل، يكون الإعداد الرئيسي لحقل القائمة هو قائمة <em>القيم المسموح بها</em>، والتي تربط المفاتيح بالتسميات.

en: What is a menu?
ar: ما هي قائمة التنقل؟

en: A menu is a collection of <em>menu links</em> used to navigate a web site. Menus and menu links can be provided by modules or site administrators.
ar: قائمة التنقل هي مجموعة من <em>روابط القائمة</em> المستخدمة للتنقل في الموقع. القوائم وروابطها يمكن توفيرها عبر الوحدات أو مسؤولي الموقع.

en: Managing menus overview
ar: نظرة عامة على إدارة قوائم التنقل

en: Managing text filters and text formats
ar: إدارة تنسيقات وتصفيات النصوص

en: What are text filters and text formats?
ar: ما هي تنسيقات النصوص وعوامل التصفية؟

en: What text filters are available?
ar: ما هي عوامل التصفية المتوفرة؟

en: Some of the more commonly used text filters are:
ar: بعض عوامل تصفية النصوص الأكثر شيوعاً هي:

en: Locate the content type you want to configure, and click <em>Edit</em> in the <em>Operations</em> list.
ar: حدد مكان نوع المحتوى  الذي تريد ضبطه، ثم انقر على <em>تعديل</em> في قائمة <em>العمليات</em>.

en: Add a link to a menu. Note that you can also add a link to a menu from the content edit page if menu settings have been configured for the content type.
ar: إضافة رابط إلى قائمة. لاحظ أنه يمكنك أيضاً إضافة رابط إلى قائمة من صفحة تحرير المحتوى إذا تم ضبط إعدادات القوائم لنوع المحتوى.

en: Locate the desired menu and click <em>Add link</em> in the <em>Operations</em> list.
ar: حدد مكان القائمة المطلوبة، ثم انقر على <em>إضافة رابط</em> في قائمة <em>العمليات</em>.

en: Enter the <em>Menu link title</em> to be displayed.
ar: أدخل <em>عنوان رابط القائمة</em> الذي ترغب في عرضه.

en: Start typing the title of a content item and select it when the full title comes up
ar: ابدأ بكتابة عنوان عنصر المحتوى، ثم حدده عندما يظهر العنوان كاملاً.

en: <em>&lt;nolink&gt;</em> to display the <em>Menu link title</em> as plain text without a link
ar: استخدم <em>&lt;nolink&gt;</em> لعرض <em>عنوان رابط القائمة</em>كنص عادي بدون رابط.

en: Locate the menu you just added a link to and click <em>Edit</em> in the <em>Operations</em> list.
ar: حدد مكان القائمة التي أضفت إليها رابطاً للتو، ثم انقر على <em>تعديل</em> في قائمة <em>العمليات</em>.

en: Enter the title for the menu, which is used as the default block title if the menu is displayed as a block. If desired, also edit the machine name of the menu, which is by default derived from the title.
ar: أدخل عنوان القائمة، والذي سيُستخدم كعنوان افتراضي للصندوق في حال عُرضت القائمة كصندوق. كما يمكنك، إذا رغبت، تعديل الاسم البرمجي (Machine name) للقائمة، والذي يتم اشتقاقه افتراضياً من العنوان.

en: For accessibility and search engine optimization, all images that convey meaning on websites should have alternate text. Drupal also allows entry of title text for images, but it can lead to confusion for screen reader users and its use is not recommended. Image fields can be configured so that alternate and title text fields are enabled or disabled; if enabled, the fields can be set to be required. The recommended setting is to enable and require alternate text and disable title text.
ar: من أجل سهولة الوصول وتحسين محركات البحث (SEO)، يجب أن تحتوي جميع الصور التي تحمل معنى على المواقع الإلكترونية على نص بديل. يتيح دروبال أيضاً إدخال نص العنوان للصور، ولكن استخدامه قد يسبب ارتباكاً لمستخدمي برامج قراءة الشاشة، لذا لا يُنصح به.
    يمكن تهيئة حقول الصور بحيث يتم تفعيل أو تعطيل حقول النص البديل ونص العنوان؛ وفي حال تفعيلها، يمكن ضبطها لتكون إجبارية. الإعداد الموصى به هو تفعيل النص البديل وجعله إجبارياً، مع تعطيل نص العنوان.

en: Menu link language code.
ar: رمز لغة رابط قائمة التنقل.

en: The human-readable name of the mapping
ar: الاسم المقروء لعملية الربط

en: The machine name of the mapping
ar: الاسم البرمجي لعملية الربط

en: The group this mapping belongs to
ar: المجموعة التي ينتمي إليها هذا الربط

en: The mappings linked to the breakpoints group
ar: عمليات الربط المرتبطة بمجموعة نقاط الارتكاز

en: Review the differences between your uploaded configuration and the active configuration, if any, and click <em>Import all</em> to import the changes.
ar: راجع الفوارق بين الضبط الذي تم رفعه والضبط النشط إن وُجدت، ثم انقر على <em>استيراد الكل</em> لاستيراد التغييرات.

en: Paste the clipboard text into the box labeled <em>Paste your configuration here</em>.
ar: قم بلصق النص المنسوخ في الصندوق الذي يحمل التسمية <em>ألصق إعدادات الضبط هنا</em>.

en: Configuration entities are user-defined configuration items grouped by type, such as views, image styles, and content types. Each configuration entity within a type has a similar structure.
ar: تُعد كيانات الضبط عناصر ضبط يحددها المستخدم ويتم تجميعها حسب النوع، مثل العروض، وأنماط الصور، وأنواع المحتوى. يمتلك كل كيان ضبط ضمن النوع الواحد بنية متشابهة.

en: Enter a descriptive <em>Label</em> for your style.
ar: أدخل <em>تسمية</em> وصفية لنمطك

en: <em>Label</em>: the state name
ar: <em>تسمية</em>: اسم الحالة

en: Decide on the list of allowed transitions between states. For example, you might want a transition between <em>Concept</em> and <em>Review</em>. Each transition has a label; for example, the Concept to Review transition might be labeled "Review concept".
ar: حدد قائمة الانتقالات المسموح بها بين الحالات. على سبيل المثال، قد ترغب في إنشاء انتقال بين حالتي <em>المسودة</em> و<em>المراجعة</em>. لكل انتقال تسمية خاصة به؛ فمثلاً، الانتقال من حالة "المسودة" إلى "المراجعة" قد يحمل التسمية "مراجعة المسودة".

en: Enter a name in the <em>Label</em> field, select <em>Content moderation</em> from the <em>Workflow type</em> field, and click <em>Save</em>.
ar: أدخل اسماً في حقل <em>التسمية </em>، واختر <em>إدارة المحتوى </em> من حقل <em>نوع سير العمل </em>، ثم انقر على <em>حفظ</em>.

en: Verify that the <em>States</em> list matches your planned states. You can add missing states by clicking <em>Add a new state</em>. You can edit or delete states by clicking <em>Edit</em> or <em>Delete</em> under <em>Operations</em> (if the <em>Delete</em> option is not available, you will first need to delete any <em>Transitions</em> to or from this state).
ar: تحقق من أن قائمة <em>الحالات</em> تطابق الحالات التي خططت لها. يمكنك إضافة الحالات المفقودة بالنقر على <em>إضافة حالة جديدة</em>. كما يمكنك تعديل الحالات أو حذفها بالنقر على <em>تعديل</em> أو <em>حذف</em> ضمن قسم <em>العمليات</em> (إذا لم يكن خيار <em>الحذف</em> متاحاً، فستحتاج أولاً إلى حذف أي <em>انتقالات</em> من وإلى هذه الحالة).

en: Verify that the <em>Transitions</em> list matches your plan. You can add missing transitions by clicking <em>Add a new transition</em>. You can edit or delete transitions by clicking <em>Edit</em> or <em>Delete</em> under <em>Operations</em>.
ar: تحقق من أن قائمة <em>الانتقالات</em> تطابق خطتك. يمكنك إضافة الانتقالات المفقودة بالنقر على <em>إضافة انتقال جديد</em> كما يمكنك تعديل الانتقالات أو حذفها بالنقر على <em>تعديل</em> أو <em>حذف</em> ضمن قسم <em>العمليات</em>.

en: Optionally (recommended), create a view for your custom workflow, to provide a page for content editors to see what content needs to be moderated. You can do this if the Views UI module is installed, by following the steps in the related <em>Creating a new view</em> topic listed below under <em>Related topics</em>. When creating the view, under <em>View settings</em> &gt; <em>Show</em>, select the revision data type you configured the workflow for, and be sure to display the <em>Workflow State</em> field in your view.
ar: اختيارياً (ويُوصى بذلك)، قم بإنشاء عرض لسير العمل المخصص لديك، لتوفير صفحة لمحرري المحتوى تتيح لهم معرفة المحتوى الذي يحتاج إلى مراجعة. يمكنك القيام بذلك في حال كانت وحدة واجهة المستخدم للعروض مثبتة، وذلك باتباع الخطوات المذكورة في موضوع<em>إنشاء عرض جديد</em> الموضح أدناه ضمن <em>مواضيع متعلقة</em>. عند إنشاء العرض، ومن خلال <em>إعدادات العرض</em> <em>إظهار</em>، اختر نوع بيانات المراجعة الذي قمت بضبط سير العمل له، وتأكد من إظهار حقل <em>حالة سير العمل</em> في العرض الخاص بك.

en: HTML tables can be created with table headers and caption/summary elements.
ar: يمكن إنشاء جداول HTML باستخدام ترويسات الجداول وعناصر الوصف/الملخص.

en: Configure the block and click <em>Save block</em>; see @configure_topic for configuration details.
ar: قم بتكوين الصندوق وانقر على <em>حفظ الصندوق</em>؛ راجع @configure_topic لمعرفة تفاصيل التكوين.

en: For configuration entities, find the specific entity that you want to translate on the next page, and click <em>Translate</em> under <em>Operations</em>.
ar: بالنسبة لكيانات الضبط، ابحث عن الكيان المحدد الذي ترغب في ترجمته في الصفحة التالية، ثم انقر على <em>ترجمة</em> ضمن قسم <em>العمليات</em>.

en: What language detection methods are available?
ar: ما هي طرق كشف اللغة المتاحة؟

en: Check the current status of interface translations, and see if there are any updates available.
ar: تحقق من الحالة الراهنة لترجمات الواجهة، ومعرفة ما إذا كانت هناك أي تحديثات متاحة.

en: Missing help topic %topic
ar: موضوع المساعدة %topic مفقود

en: <em>Preview comments</em>: whether previewing comments before submission is <em>Required</em>, <em>Optional</em>, or <em>Disabled</em>.
ar: <em>معاينة التعليقات</em>: تحدد ما إذا كانت معاينة التعليقات قبل الإرسال <em>مطلوبة</em> أو <em>اختيارية</em> أو <em>معطَّلة</em>.

en: Create a new comment type. See @comment_overview_topic for information about comments and comment types.
ar: أنشئ نوع تعليق جديداً. راجع @comment_overview_topic للاطلاع على معلومات حول التعليقات وأنواعها.

en: In the <em>Label</em> field, enter a name for the comment type, which is how it will be listed in the administrative interface.
ar: في حقل <em>التسمية</em>، أدخل اسماً لنوع التعليق، وهو الاسم الذي سيظهر به في واجهة الإدارة.

en: Users with the <em>@comment_permissions_link</em> permission (typically administrators) can moderate comments. You will also need the <em>Access the Content Overview page</em> permission from the Node module (if it is installed) to navigate to the comment management page.
ar: يمكن للمستخدمين الذين يملكون صلاحية <em>@comment_permissions_link</em> (عادةً المسؤولين) إدارة التعليقات والإشراف عليها. ستحتاج أيضاً إلى صلاحية <em>الوصول إلى صفحة نظرة عامة على المحتوى</em> من وحدة العقدة (إن كانت مثبَّتة) للانتقال إلى صفحة إدارة التعليقات.

en: To change the content of a comment click <em>Edit</em> from the dropdown button for a particular comment.
ar: لتغيير محتوى تعليق ما، انقر على <em>تعديل</em> من القائمة المنسدلة الخاصة بهذا التعليق.

en: <em>Moderation</em> is a workflow where comments posted by some users on your site are verified before being published, to prevent spam and other bad behavior. The core software provides basic moderation functionality: you can configure permissions so that new comments posted by some user roles start as unpublished until a user with a different role reviews and publishes them. Contributed modules provide additional moderation and spam-reduction functionality, such as requiring untrusted users pass a CAPTCHA test before submitting comments and letting community members flag comments as possible spam. See @users_overview_topic for more about users, permissions, and roles.
ar: <em>الإشراف</em> هو خطة عمل يتم فيه مراجعة التعليقات التي ينشرها بعض المستخدمين على موقعك قبل نشرها، للحدّ من الرسائل المزعجة والسلوكيات غير المرغوب فيها. توفر البرمجيات الأساسية وظائف إشراف أساسية: يمكنك ضبط الصلاحيات بحيث تبدأ التعليقات الجديدة التي ينشرها بعض أدوار المستخدمين في حالة "غير منشور" حتى يراجعها ويوافق عليها مستخدم بدور مختلف. توفر الوحدات المساهمة وظائف إشراف إضافية للحدّ من الرسائل المزعجة، مثل إلزام المستخدمين غير الموثوقين باجتياز اختبار CAPTCHA قبل إرسال التعليقات، وتمكين أعضاء المجتمع من الإبلاغ عن التعليقات المشبوهة. راجع @users_overview_topic لمزيد من المعلومات حول المستخدمين والصلاحيات والأدوار.

en: Overview of managing comments
ar: نظرة عامة على إدارة التعليقات

en: Make your edits and submit the form.
ar: قم بإجراء تعديلاتك وأرسل النموذج.

en: What are the sections of the administrative menu?
ar: ما هي أقسام قائمة التنقل الإدارية؟

en: <strong>Extend:</strong> Update, install, and uninstall modules.
ar: <strong>التوسعة:</strong> تحديث الوحدات وتثبيتها وإلغاء تثبيتها.

en: If there is more than one content type defined on your site that you have permission to create, click the name of the type of content you want to create.
ar: إذا كان هناك أكثر من نوع محتوى واحد مُعرّف على موقعك ولديك صلاحية إنشائه، فانقر فوق اسم نوع المحتوى الذي تريد إنشائه.

en: On the content edit form, enter the <em>Title</em> of your content, which will show as the page title when the content item is displayed on a page, and also as the label for the content item in administration screens.
ar: في نموذج تحرير المحتوى، أدخل العنوان الخاص بمحتواك، والذي سيظهر <em>كعنوان</em> للصفحة عند عرض عنصر المحتوى، وأيضاً كـتسمية لعنصر المحتوى في شاشات الإدارة.

en: Creating a content type
ar: إنشاء نوع محتوى

en: Create a new content type. See @content_overview_topic for more about content types.
ar: إنشاء نوع محتوى جديد. راجع @content_overview_topic لمعرفة المزيد عن أنواع المحتوى.

en: Who can create a content type?
ar: من يمكنه إنشاء نوع محتوى؟

en: Click <em>Add content type.</em>
ar: انقر فوق <em>إضافة نوع محتوى.</em>

en: Optionally, use filters to reduce the list of content items shown:
ar: يمكنك اختيارياً استخدام عوامل التصفية لتقليل قائمة العناصر المعروضة:

en: <em>Title</em>: key word(s) from the title
ar: <em>العنوان</em>: الكلمة (أو الكلمات) المفتاحية من العنوان.

en: Optionally, sort the list by clicking a column header. Click again to reverse the order.
ar: اختياريًا، يمكنك ترتيب القائمة من خلال النقر على عنوان العمود. انقر مرة أخرى لعكس الترتيب.

en: To edit the title or other field values for one content item, click <em>Edit</em> in the row of the content item. Update the values and click <em>Save</em>.
ar: لتعديل العنوان أو قيم الحقول الأخرى لعنصر محتوى واحد، انقر على <em>تحرير</em> في الصف الخاص بهذا العنصر. قم بتحديث القيم ثم انقر على <em>حفظ</em>.

en: Locate and open the content edit form for the content item, or create a new content item (see related topics on creating and editing content).
ar: ابحث عن نموذج تعديل المحتوى وافتحه لعنصر المحتوى، أو أنشئ عنصر محتوى جديد (راجع الموضوعات ذات الصلة حول إنشاء وتعديل المحتوى).

en: Click <em>Edit</em> in the dropdown button for the alias that you would like to change.
ar: انقر على <em>تعديل</em> من زر القائمة المنسدلة للاسم المستعار الذي تود تغييره.

en: You may also want to configure the display and form display of the new field (see related topics).
ar: قد ترغبون أيضاً في تكوين عرض الحقل وعرض النموذج للحقل الجديد (راجع الموضوعات ذات الصلة).

en: Create and download an archive containing all your site's configuration, exported as YAML files. See @config_overview_topic for more information about configuration.
ar: أنشئ أرشيف يحتوي على جميع إعدادات الضبط الخاصة بموقعك مصدرة كملفات YAML ثم قم بتحميلها. راجع @config_overview_topic لمزيد من المعلومات حول الضبط.

en: Export a single configuration item to a file. See @config_overview_topic for more information about configuration.
ar: تصدير عنصر ضبط واحد إلى ملف. راجع @config_overview_topic لمزيد من المعلومات حول الضبط.

en: Import the complete configuration of your site from an archive file, such as one that was previously exported (see @export_full_topic). See @config_overview_topic for more information about configuration.
ar: استيراد الضبط الكامل لموقعك من ملف أرشيف، مثل ملف تم تصديره مسبقاً (راجع @export_full_topic). راجع @config_overview_topic لمزيد من المعلومات حول الضبط.

en: Import a single configuration item in YAML format, such as one that was previously exported (see @export_single_topic). See @config_overview_topic for more information about configuration.
ar: استيراد عنصر ضبط واحد بتنسيق YAML، مثل عنصر تم تصديره مسبقاً (راجع @export_single_topic). راجع @config_overview_topic لمزيد من المعلومات حول الضبط.

en: Find either the configuration entity type or the simple configuration item that you want to translate in the <em>Label</em> column of the list. Click <em>List</em> under <em>Operations</em> for a configuration entity, or <em>Translate</em> for simple configuration. (See @config_overview_topic to learn more about types of configuration and configuration entities.)
ar: ابحث عن نوع كيان الضبط أو عنصر الضبط البسيط الذي تريد ترجمته في عمود <em>التسمية</em> من القائمة. انقر على <em>قائمة</em> ضمن <em>العمليات</em> لكيان الضبط، أو على <em>ترجمة</em> لعنصر الضبط البسيط. (راجع @config_overview_topic للتعرف على أنواع الضبط وكيانات الضبط.)

en: Add a new image style, which can be used to process and display images. See @media_topic for an overview of image styles.
ar: أضف نمط صورة جديد، والذي يمكن استخدامه لمعالجة الصور وعرضها. راجع @media_topic للحصول على نظرة عامة حول أنماط الصور.

en: Follow the steps in @search_index_topic to make sure that the search index is updated.
ar: اتبعوا الخطوات الواردة في @search_index_topic للتأكد من تحديث فهرس البحث.

en: Follow the steps in @cron_topic to make sure a cron task has been configured.
ar: اتبعوا الخطوات الواردة في @cron_topic للتأكد من تكوين مهمة كرون.

en: Clear the site cache. See @cache_topic for instructions.
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت للموقع. راجعوا @cache_topic للحصول على التعليمات.

en: Uninstall a module. Your site should be in <em>maintenance mode</em> when you uninstall modules. See @maintenance_topic for details.
ar: إلغاء تثبيت وحدة. يجب أن يكون موقعك في <em>وضع الصيانة</em> عند إلغاء تثبيت الوحدات. راجعوا @maintenance_topic للحصول على التفاصيل.

en: Are you sure you want to remove the @entity-type %label from the %region region?
ar: هل أنت متأكد أنك تريد إزالة @entity-type %label من منطقة %region؟

en: This will remove the block placement. You will need to <a href=":url">place it again</a> in order to undo this action.
ar: سيؤدي هذا إلى إزالة موضع الصندوق. ستحتاج إلى <a href=":url">وضعه مجدداً</a> من أجل التراجع عن هذا الإجراء.

en: The @entity-type %label has been removed from the %region region.
ar: تمت إزالة @entity-type %label من منطقة %region.

en: The CKEditor 5 module provides a highly-accessible, highly-usable visual text editor and adds a toolbar to text fields. Users can use buttons to format content and to create semantically correct and valid HTML. The CKEditor module uses the framework provided by the <a href=":text_editor">Text Editor module</a>. It requires JavaScript to be enabled in the browser. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the CKEditor 5 module</a> and the <a href=":cke5_url">CKEditor 5 website</a>.
ar: توفر وحدة CKEditor 5 محرر نصوص مرئياً يتميز بسهولة الوصول والاستخدام، وتضيف شريط أدوات إلى حقول النصوص. يمكن للمستخدمين استخدام الأزرار لتنسيق المحتوى وإنشاء HTML سليم وصحيح دلالياً. تستخدم وحدة CKEditor الإطار البرمجي الذي توفره <a href=":text_editor">وحدة محرر النصوص</a>. تتطلب هذه الوحدة تفعيل JavaScript في المتصفح. لمزيد من المعلومات، راجعوا <a href=":doc_url">التوثيق عبر الإنترنت لوحدة CKEditor 5</a> و <a href=":cke5_url">موقع CKEditor 5 الرسمي</a>.

en: Enabling CKEditor 5 for individual text formats
ar: تفعيل CKEditor 5 لتنسيقات النصوص الفردية

en: When CKEditor 5 is chosen from the <em>Text editor</em> drop-down menu, its toolbar configuration is displayed. You can add and remove buttons from the <em>Active toolbar</em> by dragging and dropping them. Separators and rows can be added to organize the buttons.
ar: عند اختيار CKEditor 5 من القائمة المنسدلة <em>لمحرر النصوص </em>، ستظهر لك إعدادات ضبط شريط الأدوات الخاص به. يمكنك إضافة أو إزالة الأزرار من <em>شريط الأدوات النشط</em> عن طريق سحبها وإفلاتها. كما يمكن إضافة الفواصل والصفوف لتنظيم الأزرار وتنسيقها.

en: Filtering HTML content
ar: تصفية محتوى HTML

en: Unlike other text editors, plugin configuration determines the tags and attributes allowed in text formats using CKEditor 5. If using the <em>Limit allowed HTML tags and correct faulty HTML</em> filter, this filter's values will be automatically set based on enabled plugins and toolbar items.
ar: على عكس محررات النصوص الأخرى، فإن إعدادات الملحقات هي التي تحدد الوسوم والسمات المسموح بها في تنسيقات النصوص التي تستخدم CKEditor 5. في حال استخدام عامل التصفية <em>تقييد وسوم HTML المسموح بها وتصحيح نصوص HTML الخاطئة</em>, سيتم ضبط قيم عامل التصفية هذا تلقائياً بناءً على الملحقات المفعلة وعناصر شريط الأدوات المختارة.

en: Developing CKEditor 5 plugins in Drupal
ar: تطوير ملحقات CKEditor 5 في Drupal

en: CKEditor 5
ar: محرر CKEditor 5

en: Text Format plus Text Editor pair using CKEditor 5
ar: تنسيق النص بالإضافة إلى محرر النصوص باستخدام CKEditor 5

en: CKEditor 5 settings
ar: إعدادات CKEditor 5

en: Button @name has been copied to the active toolbar.
ar: تم نسخ الزر @name إلى شريط الأدوات النشط.

en: Button @name has been removed from the active toolbar.
ar: تم إزالة الزر @name من شريط الأدوات النشط.

en: The <em>Source Editing</em> plugin was enabled to support tags and/or attributes that are not explicitly supported by any available CKEditor 5 plugins.
ar: تم تفعيل إضافة <em>تحرير المصدر</em> لدعم الوسوم و/أو السمات التي لا تدعمها بشكل صريح أي من إضافات CKEditor 5 المتاحة.

en: Move this button in the toolbar by pressing the left or right arrow keys. Press the up arrow key to remove from the toolbar.
ar: يمكنك نقل هذا الزر ضمن شريط الأدوات بالضغط على مفتاحي السهمين الأيمن أو الأيسر. اضغط على مفتاح السهم للأعلى لإزالته من شريط الأدوات.

[ctx: Validation]
en: CKEditor 5 element
ar: عنصر CKEditor 5

en: The following tag is not valid HTML: %provided_element.
ar: الوسم التالي ليس كود HTML صحيح: %provided_element.

en: Configuration for the enabled plugin "%plugin_label" (%plugin_id) is missing.
ar: الضبط الخاص بالملحق المفعل "%plugin_label" (%plugin_id) مفقود.

en: CKEditor 5 only works with HTML-based text formats. The "%filter_label" (%filter_plugin_id) filter implies this text format is not HTML anymore.
ar: يعمل CKEditor 5 فقط مع تنسيقات النصوص القائمة على HTML. يشير عامل التصفية "%filter_label" (%filter_plugin_id) إلى أن تنسيق النص هذا لم يعد HTML.

en: CKEditor 5 needs at least the &lt;p&gt; and &lt;br&gt; tags to be allowed to be able to function. They are not allowed by the "%filter_label" (%filter_plugin_id) filter.
ar: يحتاج CKEditor 5 إلى السماح بوسوم <p> و <br> على الأقل لكي يتمكن من العمل. هذه الوسوم غير مسموح بها حالياً بواسطة الفلتر "%filter_label" (%filter_plugin_id).

en: Preview failed
ar: تعذّرت المعاينة

en: Add %label effect to style %style
ar: إضافة تأثير %label إلى النمط %style

en: Edit %label effect on style %style
ar: تعديل تأثير %label في النمط %style

en: Allow view mode override
ar: السماح بتجاوز وضع العرض

en: Allow the user to override the default view mode
ar: السماح للمستخدم بتجاوز وضع العرض الافتراضي

en: The CKEditor 5 "%cke5_media_plugin_label" plugin's "%cke5_allow_view_mode_override_label" setting should be in sync with the "%filter_media_plugin_label" filter's "%filter_media_allowed_view_modes_label" setting: when checked, two or more view modes must be allowed by the filter.
ar: يجب أن يتزامن إعداد "%cke5_allow_view_mode_override_label" في مكوِّن CKEditor 5 "%cke5_media_plugin_label" مع إعداد "%filter_media_allowed_view_modes_label" في عامل التصفية "%filter_media_plugin_label": عند تفعيله، يجب أن يسمح عامل التصفية بوضعَي عرض أو أكثر.

en: To maintain the capabilities of this text format, <a target="_blank" href=":ck_migration_url">the CKEditor 5 migration</a> did the following:
ar: للحفاظ على إمكانيات تنسيق النص هذا،<a target="_blank" href=":ck_migration_url"> قامت عملية الانتقال إلى CKEditor 5 </a>بما يلي:

en: To maintain the capabilities of this text format, the CKEditor 5 migration did the following:
ar: للحفاظ على إمكانيات تنسيق النص هذا، قامت عملية الانتقال إلى CKEditor 5 بما يلي:

en: Enabled these plugins: (%plugins).
ar: تفعيل هذه الملحقات (Plugins): (%plugins).

en: Updating to CKEditor 5 added support for some previously unsupported tags/attributes.
ar: أضاف التحديث إلى CKEditor 5 دعماً لبعض الوسوم/السمات التي لم تكن مدعومة سابقاً.

en: A plugin introduced support for the following:
ar: إضافة ملحق يقدم دعمًا لكل مما يلي:

en: Unable to update %entity_type %view due to error @message %function (line %line of %file). <pre>@backtrace_string</pre>
ar: تعذّر تحديث %entity_type %view بسبب الخطأ @message %function (السطر %line من %file). <pre>@backtrace_string</pre>

en: Style label
ar: تسمية النمط

en: A list of classes that will be provided in the "Style" dropdown. Enter one or more classes on each line in the format: element.classA.classB|Label. Example: h1.title|Title. Advanced example: h1.fancy.title|Fancy title.<br />These styles should be available in your theme's CSS file.
ar: قائمة (Classes) التي ستتوفر في القائمة المنسدلة "نمط". أدخل صنفاً واحداً أو أكثر في كل سطر بالتنسيق التالي: element.classA.classB|Label. مثال: h1.title|Title. مثال متقدم: h1.fancy.title|Fancy title.<br />يجب أن تكون هذه الأنماط متوفرة في ملف CSS الخاص بقالبك.

en: The following tag is missing the required attribute <code>@required_attribute_name</code>: <code>@provided_element</code>.
ar: الوسم التالي يفتقد إلى السمة المطلوبة <code>@required_attribute_name</code>: <code>@provided_element</code>.

en: The following tag does not have the minimum of @min_attribute_value_count allowed values for the required attribute <code>@required_attribute_name</code>: <code>@provided_element</code>.
ar: الوسم التالي لا يحتوي على الحد الأدنى المسموح به من القيم والبالغ @min_attribute_value_count للسمة المطلوبة <code>@required_attribute_name</code>: <code>@provided_element</code>.

[ctx: Validation]
en: Unique label in list
ar: تسمية فريدة في القائمة

en: The label %label is not unique.
ar: التسمية %label غير فريدة.

en: Click the shortcut link to add the page to your shortcut list -- in the core Claro administrative theme, the link looks like a star, and is displayed next to the page title. However, if the page is already in your shortcut set, clicking the shortcut link will remove it from your shortcut set.
ar: انقر على رابط الاختصار لإضافة الصفحة إلى قائمة الاختصارات الخاصة بك -- في قالب (Claro) الإداري الأساسي، يظهر الرابط على شكل نجمة، ويُعرض بجانب عنوان الصفحة. ومع ذلك، إذا كانت الصفحة موجودة بالفعل في مجموعة اختصاراتك، فإن النقر على الرابط سيؤدي إلى إزالتها من المجموعة.

en: It does not automatically perform version control operations, e.g., with Git. Site administrators are responsible for committing updates.
ar: لا يقوم النظام بإجراء عمليات التحكم في الإصدارات تلقائياً (مثل Git على سبيل المثال). تقع على عاتق مديري الموقع مسؤولية إدراج التحديثات وتثبيتها.

en: CKEditor 5 plugin settings
ar: إعدادات الملحق CKEditor 5

en: You do not have permission to view @item_label.
ar: ليس لديك صلاحية لعرض @item_label.

en: This operation has already been applied.
ar: تم تطبيق هذه العملية بالفعل.

en: This operation was canceled by another user.
ar: تم إلغاء هذه العملية بواسطة مستخدم آخر.

en: This operation was already canceled.
ar: تم إلغاء هذه العملية بالفعل.

en: The CKEditor 5 migration enabled the following plugins to support tags that are allowed by the %text_format text format: %enabling_message_content. The text format must be saved to make these changes active.
ar: أتاحت عملية الترقية إلى CKEditor 5 للملحقات التالية دعم الوسوم المسموح بها في تنسيق النص %text_format: %enabling_message_content. يجب حفظ تنسيق النص لتفعيل هذه التغييرات.

en: The following tags were permitted by the %text_format text format's filter configuration, but no plugin was available that supports them. To ensure the tags remain supported by this text format, the following were added to the Source Editing plugin's <em>Manually editable HTML tags</em>: @unsupported_string. The text format must be saved to make these changes active.
ar: كانت الوسوم التالية مسموحة ضمن إعدادات فلتر تنسيق النص %text_format، ولكن لم يكن هناك ملحق (plugin) متاح يدعمها. لضمان استمرار دعم هذه الوسوم في هذا التنسيق، أُضيفت الوسوم التالية إلى قسم <em>وسوم HTML القابلة للتحرير يدويًا<em> في ملحق "تحرير المصدر": @unsupported_string. يجب حفظ تنسيق النص لتفعيل هذه التغييرات.

en: The CKEditor 5 migration process enabled the following plugins to support specific attributes that are allowed by the %text_format text format: %enabled_for_attributes_message_content.
ar: أتاحت عملية الترقية إلى CKEditor 5 للملحقات التالية دعم سمات (Themes) محددة يسمح بها تنسيق النص %text_format: %enabled_for_attributes_message_content.

en: As part of migrating to CKEditor 5, it was found that the %text_format text format's HTML filters includes plugins that support the following tags, but not some of their attributes. To ensure these attributes remain supported, the following were added to the Source Editing plugin's <em>Manually editable HTML tags</em>: @missing_attributes. The text format must be saved to make these changes active.
ar: كجزء من عملية الانتقال إلى CKEditor 5، تبيّن أن فلاتر HTML الخاصة بتنسيق النص %text_format تتضمن إضافات تدعم الوسوم التالية، ولكنها لا تدعم بعض سماتها. لضمان استمرار دعم هذه السمات، تمت إضافة ما يلي إلى خيار <em>وسوم HTML القابلة للتحرير يدوياً</em> في إضافة تحرير المصدر: @missing_attributes. يجب حفظ تنسيق النص لتفعيل هذه التغييرات.

en: As part of migrating the %text_format text format to CKEditor 5, the following tag(s) were added to <em>Limit allowed HTML tags and correct faulty HTML</em>, because they are needed to provide fundamental CKEditor 5 functionality : @missing_tags. The text format must be saved to make these changes active.
ar: كجزء من عملية نقل تنسيق النص %text_format إلى CKEditor 5، تمت إضافة الوسوم التالية إلى خيار <em>تقييد وسوم HTML المسموح بها وتصحيح نصوص HTML الخاطئة</em>، وذلك لكونها ضرورية لتوفير الوظائف الأساسية لـ CKEditor 5: @missing_tags. يجب حفظ تنسيق النص لتفعيل هذه التغييرات.

en: This @entity_type requires a @dependency_type.
ar: .يتطلب @entity_type هذا @dependency_type.

en: Revision of @type %title has been deleted.
ar: تم حذف المراجعة الخاصة بـ @type %title.

en: @type %title has been reverted.
ar: تمت استعادة @type %title.

en: Select the date format to be used for the title and displayed on mouse hover.
ar: اختر تنسيق التاريخ المطلوب استخدامه للعنوان وللعرض عند تمرير الفأرة.

[ctx: Validation]
en: Valid mapping keys
ar: مفاتيح الربط الصالحة

en: View official announcements related to Drupal
ar: عرض الإعلانات الرسمية المتعلقة بدروبال

en: Community announcements
ar: إعلانات مجتمع دروبال

en: Access the Content blocks overview page
ar: الوصول إلى صفحة نظرة عامة على صناديق المحتوى

en: Get an overview of all content blocks.
ar: الاطلاع على نظرة عامة على جميع صناديق المحتوى.

en: View, edit and delete all block content regardless of permission restrictions.
ar: عرض محتوى جميع الصناديق وتعديله وحذفه بصرف النظر عن قيود الصلاحيات.

en: Edit content block %label
ar: تعديل كتلة المحتوى %label

en: %type_name: View content block history pages
ar: %type_name: عرض صفحات سجل صندوق المحتوى

en: Edit %label block type
ar: تعديل نوع الكتلة %label

en: Block type %label has been updated.
ar: تم تحديث نوع الكتلة %label.

en: Block type %label has been added.
ar: تمت إضافة نوع الكتلة %label.

en: Language label
ar: تسمية اللغة

en: A list of programming languages that will be provided in the "Code Block" dropdown. Enter one value per line, in the format key|label. Example: php|PHP.
ar: قائمة بلغات البرمجة التي ستظهر في القائمة المنسدلة "كتلة كود". أدخل قيمة واحدة في كل سطر، بتنسيق key|label. مثال: php|PHP.

en: The website's content and configuration is managed using <em>entities</em>, which are grouped into <em>entity types</em>. <em>Content entity types</em> are the entity types for site content (such as the main site content, comments, content blocks, taxonomy terms, and user accounts). <em>Configuration entity types</em> are used to store configuration information for your site, such as individual views in the Views module, and settings for your main site content types.
ar: يتم إدارة محتوى الموقع وإعداداته باستخدام <em>الكيانات</em>، والتي يتم تجميعها في <em>أنواع الكيانات</em> .<em>أنواع كيانات المحتوى</em> هي أنواع الكيانات الخاصة بمحتوى الموقع (مثل محتوى الموقع الرئيسي، والتعليقات، وصناديق المحتوى، ومصطلحات التصنيف، وحسابات المستخدمين). أما <em>أنواع كيانات الضبط<em> فتُستخدم لتخزين معلومات ضبط موقعك، مثل العروض الفردية في وحدة العروض، وإعدادات أنواع محتوى موقعك الرئيسي.

en: Filter by field or field type
ar: تصفية حسب الحقل أو نوع الحقل

en: There was a problem reusing field %label: @message
ar: حدثت مشكلة أثناء إعادة استخدام الحقل %label: @message

en: Provides a field type for files and defines a "managed_file" Form API element.
ar: يوفر نوع حقل للملفات ويُعرّف عنصر "managed_file" في واجهة برمجة النماذج.

en: Filters text content in preparation for display.
ar: تصفية محتوى النص تمهيداً لعرضه.

en: Overview for managing blocks
ar: نظرة عامة على إدارة الصناديق

en: Transaction isolation level
ar: مستوى عزل المعاملات

en: PHP APCu available caching
ar: التخزين المؤقت المتاح عبر PHP APCu

en: Region and language
ar: المنطقة واللغة

en: Field %field_name exists but is missing a corresponding field definition and may be misconfigured.
ar: الحقل %field_name موجود ولكنه يفتقد لتعريف الحقل المقابل له، وقد يكون غير مهيأ بشكل صحيح.

en: Enter 0 to show all comments.
ar: أدخل 0 لعرض جميع التعليقات.

en: Viewing Drupal announcements
ar: عرض إعلانات دروبال

en: What are Drupal announcements?
ar: ما هي إعلانات دروبال؟

en: A feed of announcements about the Drupal project and Drupal Association programs.
ar: خلاصة إخبارية للإعلانات المتعلقة بمشروع Drupal وبرامج مجتمع دروبال (Drupal Association).

en: How can I see the Announcements in my site?
ar: كيف يمكنني رؤية الإعلانات في موقعي؟

en: If you have the toolbar module enabled, you will see a direct link to them in the toolbar. If the toolbar module is not enabled, the content can always be accessed in the <em>@actions_link</em> page.
ar: إذا كانت وحدة شريط الأدوات مفعّلة لديك، فسيظهر لك رابط مباشر إليها في شريط الأدوات. أما إذا لم تكن هذه الوحدة مفعّلة، فيمكنك دائماً الوصول إلى هذا المحتوى عبر صفحة <em>@actions_link</em>

en: Who can see the Announcements?
ar: من يمكنه رؤية الإعلانات في موقعي؟

en: Users with the <em>@permissions_link</em> permission can view Drupal announcements.
ar: يمكن للمستخدمين الذين يملكون صلاحية <em>@permissions_link</em> عرض إعلانات دروبال.

en: Announcement module overview
ar: نظرة عامة على وحدة الإعلانات

en: Configure theme development settings
ar: ضبط إعدادات تطوير السمات

en: These settings should only be enabled on development environments and never on production.
ar: يجب تفعيل هذه الإعدادات فقط في بيئات التطوير وعدم تفعيلها أبداً في بيئات العمل الفعلية

en: Do not cache markup
ar: عدم تخزين الترميز مؤقتاً

en: Disables render cache, dynamic page cache, and page cache.
ar: تعطّل ذاكرة التخزين المؤقت للعرض، والذاكرة المؤقتة الديناميكية للصفحة، وذاكرة التخزين المؤقت للصفحة.

en: FAQs related to Composer
ar: الأسئلة الشائعة المتعلقة بـ Composer

en: What if it says the <code>proc_open()</code> function is disabled on your PHP installation?
ar: ماذا لو كانت دالة <code>proc_open()</code> معطلة في تثبيت PHP الخاص بك؟

en: Using rsync
ar: استخدام rsync

en: Enabling PHP-TUF protection
ar: تفعيل حماية PHP-TUF

en: To install and configure the plugin as needed, you can run the following commands:
ar: لتثبيت الإضافة وإعدادها حسب الحاجة، يمكنك تشغيل الأوامر التالية:

en: composer.lock not found in @dir.
ar: لم يتم العثور على ملف composer.lock في @dir.

en: The detected Composer version, @version, does not satisfy <code>@constraint</code>.
ar: إصدار Composer المكتشف، @version، لا يفي بالشرط <code>@constraint</code>.

en: Composer cannot be used because the <code>proc_open()</code> function is disabled.
ar: لا يمكن استخدام Composer لأن الدالة <code>proc_open()</code> معطّلة.

en: Unable to determine Composer <code>@key</code> setting.
ar: تعذّر تحديد إعداد Composer <code>@key</code>.

en: TLS must be enabled for HTTPS Composer downloads.
ar: يجب تفعيل بروتوكول TLS لعمليات تنزيل Composer عبر HTTPS.

en: @message See <a href=":url">the help page</a> for more information on how to configure Composer to download packages securely.
ar: @message راجع <a href=":url">صفحة المساعدة</a> لمزيد من المعلومات حول كيفية ضبط إعدادات Composer لتنزيل الحزم (Packages) بشكل آمن.

en: @message See <a href=":url">the Composer documentation</a> for more information.
ar: @message راجع <a href=":url">وثائق Composer</a> لمزيد من المعلومات.

en: You should also check the value of <code>secure-http</code> and make sure that it is set to <code>true</code> or not set at all.
ar: يجب عليك أيضاً التحقق من قيمة <code>secure-http</code> والتأكد من أنها مضبوطة على <code>true</code> أو لم يتم ضبطها على الإطلاق.

en: HTTPS must be enabled for Composer downloads.
ar: يجب تفعيل HTTPS لعمليات تنزيل Composer.

en: Composer settings don't satisfy Package Manager's requirements.
ar: إعدادات Composer لا تفي بمتطلبات مدير الحزم.

en: '@name' @type (provided by <code>@package</code>)
ar: '@name' @type (مقدمة من <code>@package</code>)

en: The OpenSSL extension is not enabled, which is a security risk. See <a href=":url">the PHP documentation</a> for information on how to enable this extension.
ar: إضافة OpenSSL غير مفعلة، مما يشكل خطراً أمنياً. راجع <a href=":url">وثائق PHP</a> للحصول على معلومات حول كيفية تفعيل هذه الإضافة.

en: The active directory is not protected by PHP-TUF, which is required to use Package Manager securely.
ar: المجلد النشط غير محمي بواسطة PHP-TUF، وهو أمر مطلوب لاستخدام "مدير الحزم" (Package Manager) بشكل آمن.

en: The stage directory is not protected by PHP-TUF, which is required to use Package Manager securely.
ar: دليل التجهيز غير محمي بواسطة PHP-TUF، وهو شرط أساسي لاستخدام Package Manager بشكل آمن.

en: The <code>@plugin</code> plugin is not installed.
ar: إضافة <code>@plugin</code> (Plugin) غير مثبتة.

en: @message See <a href=":url">the help page</a> for more information on how to install the plugin.
ar: @message راجع <a href=":url">صفحة المساعدة</a> لمزيد من المعلومات حول كيفية تثبيت الإضافة (Plugin).

en: The <code>@plugin</code> plugin is not listed as an allowed plugin.
ar: إضافة <code>@plugin</code> (Plugin) ليست مدرجة ضمن الإضافات المسموح بها.

en: @message See <a href=":url">the help page</a> for more information on how to configure the plugin.
ar: @message راجع <a href=":url">صفحة المساعدة</a> لمزيد من المعلومات حول كيفية إعداد الإضافة.

en: @message See <a href=":url">the help page</a> for more information on how to set up this repository.
ar: @message مراجعة <a href=":url">صفحة المساعدة</a> لمزيد من المعلومات حول كيفية إعداد هذا المستودع.

en: @message See the <a href=":url">Package Manager help</a> for more information on how to resolve this.
ar: @message مراجعة <a href=":url">مساعدة مدير الحزم</a> لمزيد من المعلومات حول كيفية حل هذه المشكلة.

en: <code>rsync</code> is not available.
ar: أداة <code>rsync</code> غير متوفرة.

en: The Password Compatibility module provides the password checking algorithm for user accounts created with Drupal prior to version 10.1.0. For more information, see the <a href=":phpass">online documentation for the Password Compatibility module</a>.
ar: توفر وحدة "التوافق مع كلمة المرور" خوارزمية التحقق من كلمة المرور لحسابات المستخدمين التي تم إنشاؤها بإصدارات Drupal السابقة للإصدار 10.1.0. لمزيد من المعلومات، راجع <a href=":phpass">وثائق وحدة "التوافق مع كلمة المرور" على الإنترنت</a>.

en: Drupal 10.1.0 and later use a different algorithm to compute the hashed password. This provides better security against brute-force attacks. The hashed passwords are different from the ones computed with Drupal versions before 10.1.0.
ar: يستخدم Drupal 10.1.0 والإصدارات الأحدث خوارزمية مختلفة لحساب هاش (Hash) كلمة المرور. يوفر هذا أماناً أفضل ضد هجمات القوة الغاشمة (Brute-force). كلمات المرور المحولة إلى هاش تختلف عن تلك التي تم حسابها في إصدارات Drupal التي تسبق 10.1.0.

en: When the Password Compatibility module is installed, a user can log in with a username and password created before Drupal 10.1.0. The first time these credentials are used, a new hash is computed and saved. From then on, the user will be able to log in with the same username and password whether or not this module is installed.
ar: عند تثبيت وحدة 'التوافق مع كلمة المرور'، يمكن للمستخدم تسجيل الدخول باستخدام اسم مستخدم وكلمة مرور تم إنشاؤهما قبل إصدار دروبال 10.1.0. عند استخدام بيانات الاعتماد هذه لأول مرة، يتم حساب 'هاش' (Hash) جديد وحفظه. ومنذ تلك اللحظة، سيتمكن المستخدم من تسجيل الدخول بنفس اسم المستخدم وكلمة المرور سواء كانت هذه الوحدة مثبتة أم لا.

en: Passwords created before Drupal 10.1.0 <strong>will not work</strong> unless they are used at least once while this module is installed. Make sure that you can log in before uninstalling this module.
ar: كلمات المرور التي تم إنشاؤها قبل Drupal 10.1.0 <strong>لن تعمل</strong> ما لم يتم استخدامها لمرة واحدة على الأقل أثناء تثبيت هذه الوحدة. تأكد من قدرتك على تسجيل الدخول قبل إلغاء تثبيت هذه الوحدة.

en: Make sure that you can log in before uninstalling the Password Compatibility module. For more information, see the <a href=":phpass">online documentation for the Password Compatibility module</a>.
ar: تأكد من قدرتك على تسجيل الدخول قبل إلغاء تثبيت وحدة التوافق مع كلمة المرور. لمزيد من المعلومات، راجع <a href=":phpass">الوثائق المتوفرة على الإنترنت لوحدة Password Compatibility</a>.

en: Provides the password checking algorithm for user accounts created with Drupal prior to version 10.1.0.
ar: توفر خوارزمية التحقق من كلمة المرور لحسابات المستخدمين التي تم إنشاؤها بإصدارات Drupal السابقة للإصدار 10.1.0.

en: * (any version)
ar: * (أي نسخة)

en: - Install @name @constraint
ar: - تثبيت @name @constraint

en: - Update @name from @installed_version to @constraint
ar: - تحديث @name من @installed_version إلى @constraint

en: Requested changes:
    @change_list
ar: التغييرات المطلوبة:
    @change_list

en: - Updated @name from @installed_version to @updated_version
ar: - تم تحديث @name من @installed_version إلى @updated_version

en: - Installed @name @version
ar: - تم تثبيت @name @version

en: - Uninstalled @name
ar: - تم إلغاء تثبيت @name

en: Applied changes:
    @change_list
ar: التغييرات المُطبقة:
    @change_list

en: Users with the "View drupal.org announcements" permission may click on the "Announcements" item in the administration toolbar, or access @link, to see all announcements relevant to the Drupal version of your site.
ar: يمكن للمستخدمين الذين يملكون صلاحية "عرض إعلانات drupal.org" النقر على عنصر "الإعلانات" في شريط الإدارة، أو الوصول إلى @link، للاطلاع على جميع الإعلانات المتعلقة بإصدار دروبال المُستخدَم في موقعك.

en: Database updates have been detected in the following extensions.
ar: تم اكتشاف تحديثات لقاعدة البيانات في الإضافات التالية.

en: The project root directory "@dir" is not writable.
ar: المجلد الرئيسي للمشروع "@dir" غير قابل للكتابة.

en: Composer version
ar: إصدار Composer

en: Composer was not found. The error message was: @message
ar: تعذر العثور على Composer. رسالة الخطأ كانت: @message

en: The active lock file (@file) does not exist.
ar: ملف القفل النشط (@file) غير موجود.

en: Unexpected changes were detected in the active lock file (@file), which indicates that other Composer operations were performed since this Package Manager operation started. This can put the code base into an unreliable state and therefore is not allowed.
ar: "تم اكتشاف تغييرات غير متوقعة في ملف القفل النشط (@file)، مما يشير إلى أنه تم تنفيذ عمليات Composer أخرى منذ بدء عملية مدير الحزم (Package Manager) هذه. قد يؤدي ذلك إلى وضع قاعدة الكود في حالة غير موثوقة، ولذلك لا يُسمح بهذا الإجراء."

en: There appear to be no pending Composer operations because the active lock file (@active_file) and the staged lock file (@staged_file) are identical.
ar: يبدو أنه لا توجد عمليات Composer معلقة لأن ملف القفل النشط (@active_file) وملف القفل المُجهز (@staged_file) متطابقان.

en: Collapse sidebar
ar: طي الشريط الجانبي

en: Expand sidebar
ar: توسيع الشريط الجانبي

en: Continue to <a href=":error_url">the error page</a>
ar: الاستمرار إلى <a href=":error_url">صفحة الخطأ</a>

en: The %field date is invalid. Enter a date in the correct format.
ar: تاريخ %field غير صالح. يجب إدخال التاريخ بالتنسيق الصحيح.

[ctx: Validation]
en: Properties are unchanged
ar: الخصائص لم تتغير

en: The '@name' property cannot be changed.
ar: لا يمكن تغيير خاصية '@name' .

en: The website encountered an unexpected error. Try again later.
ar: واجه الموقع خطأً غير متوقع. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: The minimum value must be less than or equal to %max.
ar: يجب أن تكون القيمة الدنيا أقل من أو تساوي %max.

en: Entry @human_index: @validation_error_message
ar: المدخلة @human_index: @validation_error_message

en: Symfony mailer (Experimental)
ar: Symfony mailer (تجريبي)

en: The email address %mail is not valid. Use the format user@example.com.
ar: عنوان البريد الإلكتروني %mail غير صالح. استخدم التنسيق user@example.com.

en: You cannot use an external URL. Enter a relative path.
ar: لا يمكنك استخدام رابط خارجي. أدخل مساراً نسبياً.

en: Announcements Feed
ar: مزود بيانات الإعلانات

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/blocks-chapter.html">Blocks (Drupal User Guide)</a>
ar: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/blocks-chapter.html">الصناديق (دليل مستخدم دروبال)</a>

en: Unique machine-readable name: lowercase letters, numbers, and underscores only.
ar: اسم فريد يمكن للحاسوب قراءته: حروف صغيرة، وأرقام، وشرطات سفلية فقط.

en: Working with breakpoints in Drupal
ar: العمل مع نقاط الارتكاز في Drupal

en: Allowed list attributes
ar: سمات القائمة المسموح بها

en: Allow blocks to be created in list items
ar: السماح بإنشاء الصناديق داخل عناصر القائمة

en: An error occurred while trying to preview the media. Save your work and reload this page.
ar: حدث خطأ أثناء محاولة معاينة الوسائط. احفظ عملك وأعد تحميل هذه الصفحة.

en: United Nations' official languages (@count)
ar: اللغات الرسمية للأمم المتحدة (@count)

en: Drupal predefined languages (@count)
ar: لغات Drupal المحددة مسبقاً (@count)

en: Site-configured languages (@count)
ar: اللغات المهيئة في الموقع (@count)

en: Allow the user to create paragraphs in list items (or other block elements)
ar: السماح للمستخدم بإنشاء فقرات داخل عناصر القائمة (أو عناصر الصناديق الأخرى)

en: Edit %label comment type
ar: تعديل نوع التعليق %label

en: Comments and the comment form are hidden from view.
ar: التعليقات ونموذج التعليق مخفيان عن العرض.

en: the form displayed on the default contact page
ar: النموذج المعروض في صفحة الاتصال الافتراضية

en: Error sending auto-reply, missing sender email address in %contact_form
ar: خطأ في إرسال الرد التلقائي، عنوان بريد المرسل مفقود في %contact_form

en: Add %label for @entity-type
ar: إضافة %label لـ @entity-type

en: This text will be displayed on the @mode_label list page.
ar: سيظهر هذا النص في صفحة قائمة @mode_label.

en: Enable this @display-mode for the following @bundle-label types:
ar: تفعيل @display-mode لأنواع @bundle-label التالية:

en: This @display-mode will still be available for the rest of the @bundle-label types if not checked here, but it will not be enabled by default.
ar: سيبقى @display-mode متاحاً لبقية أنواع @bundle-label إذا لم يتم تحديده هنا، ولكن لن يتم تفعيله بشكل افتراضي.

en: <a href=":url">Configure the %display_mode_label %mode mode for %bundle_label</a>.
ar: <a href=":url">ضبط @mode %mode لـ %display_mode_label في %bundle_label</a>

en: The field %field has been deleted from the %type %source_label.
ar: تم حذف الحقل %field من %type %source_label.

en: There was a problem removing the %field from the %type %source_label.
ar: حدثت مشكلة أثناء إزالة الحقل %field من %type %source_label.

en: Field Storage
ar: تخزين الحقول

en: An error occurred while saving the field: @error
ar: حدث خطأ أثناء حفظ الحقل: @error

en: Choose a type of field
ar: اختيار نوع الحقل

en: Sanitize filenames
ar: تطهير أسماء الملفات

en: Dash (-)
ar: شرطة (-)

en: Used when replacing whitespace, replacing non-alphanumeric characters or transliterating unknown characters.
ar: يُستخدم عند استبدال المساحات البيضاء، أو استبدال المحارف غير الأبجدية الرقمية، أو تعريب المحارف غير المعروفة.

en: Replace whitespace with the replacement character
ar: استبدال المساحات البيضاء بمحرف الاستبدال

en: Replace non-alphanumeric characters with the replacement character
ar: استبدال المحارف غير الأبجدية الرقمية بمحرف الاستبدال

en: Replace sequences of dots, underscores and/or dashes with the replacement character
ar: استبدال تتابعات النقاط، والشرطات السفلية و/أو الشرطات بمحرف الاستبدال

en: Uploaded filename sanitization options
ar: خيارات تطهير اسم الملف المرفوع

en: Replace whitespace
ar: استبدال المساحات البيضاء

en: Replace non-alphanumeric characters except dot, underscore and dash
ar: استبدال المحارف غير الأبجدية الرقمية باستثناء النقطة، والشرطة السفلية، والشرطة

en: Character to use in replacements
ar: المحرف المراد استخدامه في عمليات الاستبدال

[ctx: Validation]
en: File Extension
ar: امتداد الملف

[ctx: Validation]
en: File Extension Secure
ar: امتداد ملف آمن

[ctx: Validation]
en: File Image Dimensions
ar: أبعاد صورة الملف

[ctx: Validation]
en: File Is Image
ar: الملف عبارة عن صورة

[ctx: Validation]
en: File Name Length
ar: طول اسم الملف

[ctx: Validation]
en: File Size Limit
ar: حد حجم الملف

en: Use help pages
ar: استخدام صفحات المساعدة

en: Extending and Customizing Your Site (Drupal User Guide)
ar: توسيع وتخصيص موقعك (دليل مستخدم دروبال)

en: Theming Drupal
ar: تصميم دروبال

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/configuration-management/workflow-using-drush">Configuration Management: Workflow using Drush</a>
ar: <a href="https://www.drupal.org/docs/configuration-management/workflow-using-drush">إدارة التكوين: سير العمل باستخدام Drush</a>

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/understanding-data.html">Concept: Types of Data (Drupal User Guide)</a>
ar: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/understanding-data.html">المفهوم: أنواع البيانات (دليل مستخدم دروبال)</a>

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/install-dev-sites.html">Concept: Development Sites (Drupal User Guide)</a>
ar: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/install-dev-sites.html">المفهوم: مواقع التطوير (دليل مستخدم دروبال)</a>

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/install-dev-making.html">Making a Development Site (Drupal User Guide)</a>
ar: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/install-dev-making.html">إنشاء موقع تطوير (دليل مستخدم دروبال)</a>

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/planning-chapter.html">Planning your Site (Drupal User Guide)</a>
ar: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/planning-chapter.html">تخطيط موقعك (دليل مستخدم دروبال)</a>

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/structure-reference-fields.html">Concept: Reference Fields (Drupal User Guide)</a>
ar: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/structure-reference-fields.html">المفهوم: حقول المرجع (دليل مستخدم دروبال)</a>

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/security-cron-concept.html">Concept: Cron (Drupal User Guide)</a>
ar: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/security-cron-concept.html">مفهوم: Cron (دليل مستخدم دروبال)</a>

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/security-cron.html">Configuring Cron Maintenance Tasks (Drupal User Guide)</a>
ar: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/security-cron.html">تكوين مهام صيانة Cron (دليل مستخدم Drupal)</a>

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/understanding-modules.html">Concept: Modules (Drupal User Guide)</a>
ar: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/understanding-modules.html">المفهوم: الوحدات (دليل مستخدم دروبال)</a>

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/extend-chapter.html">Extending and Customizing Your Site (Drupal User Guide)</a>
ar: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/extend-chapter.html">توسيع وتخصيص موقعك (دليل مستخدم دروبال)</a>

en: When performing maintenance, such as installing, uninstalling, or updating a module, put your site in maintenance mode.
ar: عند إجراء الصيانة، مثل تثبيت وحدة، أو إلغاء تثبيتها، أو تحديثها، ضع موقعك في وضع الصيانة.

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/prevent-chapter.html">Preventing and Fixing Problems (Drupal User Guide)</a>
ar: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/prevent-chapter.html">الوقاية من المشاكل وحلها (دليل مستخدم دروبال)</a>

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/security-chapter.html">Security and Maintenance (Drupal User Guide)</a>
ar: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/security-chapter.html">الأمن والصيانة (دليل مستخدم دروبال)</a>

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/menu-concept.html">Concept: Menu (Drupal User Guide)</a>
ar: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/menu-concept.html">المفهوم: القائمة (دليل مستخدم دروبال)</a>

en: The following core software modules and mechanisms can improve your site's performance:
ar: يمكن لوحدات وآليات برمجيات النواة التالية تحسين أداء موقعك:

en: The following administrative interface components are provided by the core software and its modules (some contributed modules offer additional functionality):
ar: يتم توفير مكونات واجهة الإدارة التالية من خلال برمجيات النواة ووحداتها (تقدم بعض الوحدات المساهم بها وظائف إضافية):

en: The following core software modules provide web services:
ar: توفر وحدات برمجيات النواة التالية خدمات الويب:

en: Provides a way for web services to be authenticated using HTTP Basic authentication against site user accounts.
ar: توفر طريقة لمصادقة خدمات الويب باستخدام HTTP Basic authentication مقابل حسابات المستخدمين في الموقع.

en: Working with help topics
ar: العمل مع مواضيع المساعدة

en: What is a help topic?
ar: ما هو موضوع المساعدة؟

en: A help topic describes a concept, or steps to accomplish a task, related to a feature provided by one or more modules or themes. If the core Search module is enabled, these topics are also searchable.
ar: يصف موضوع المساعدة مفهوماً، أو خطوات لإنجاز مهمة، تتعلق بميزة توفرها واحدة أو أكثر من الوحدات أو السمات. إذا كانت وحدة البحث (Search) في النواة مفعلة، فإن هذه المواضيع تكون قابلة للبحث أيضاً.

en: Where are help topics listed?
ar: أين تُدرج مواضيع المساعدة؟

en: How are help topics provided?
ar: كيف يتم توفير مواضيع المساعدة؟

en: How are help topics translated?
ar: كيف تُترجم مواضيع المساعدة؟

en: The title and body text of help topics provided by contributed modules and themes are translatable using @translate_link (provided by Interface Translation module). Topics provided by custom modules and themes are also translatable if they have been viewed at least once in a non-English language, which triggers putting their translatable text into the translation database.
ar: إن نصوص العناوين والمتن في مواضيع المساعدة التي توفرها الوحدات والقوالب المساهمة قابلة للترجمة باستخدام @translate_link (التي توفرها وحدة ترجمة الواجهة). المواضيع التي توفرها الوحدات والقوالب المخصصة تكون قابلة للترجمة أيضاً إذا تم استعراضها مرة واحدة على الأقل بلغة غير الإنجليزية، مما يؤدي إلى إدراج نصوصها القابلة للترجمة في قاعدة بيانات الترجمة.

en: How can users search for help topics?
ar: كيف يمكن للمستخدمين البحث عن مواضيع المساعدة؟

en: Help Topics Standards
ar: معايير مواضيع المساعدة

en: There are no allowed media types configured for this field. Contact the site administrator.
ar: لا توجد أنواع وسائط مسموح بها تم تكوينها لهذا الحقل. اتصل بمدير الموقع.

en: Provides data migration from older versions of the core software into a new site.
ar: توفر ترحيل البيانات من الإصدارات الأقدم من البرنامج الأساسي إلى موقع جديد.

en: Provides a user interface for performing data migration from older versions of the core software into a new site.
ar: توفر واجهة مستخدم لترحيل البيانات من الإصدارات الأقدم من البرنامج الأساسي إلى موقع جديد.

en: If the source of the data you want to migrate is a different content management system, or if the data source is a site that was built using contributed modules that the core migration modules do not support, then you will also need one or more contributed or custom modules in order to migrate your data.
ar: إذا كان مصدر البيانات المراد ترحيلها نظام إدارة محتوى مختلفاً، أو كان مصدر البيانات موقعاً مبنياً باستخدام وحدات برمجية مساهمة لا تدعمها وحدات الترحيل الأساسية، فسيكون من الضروري استخدام وحدة برمجية مساهمة أو مخصصة أو أكثر لإتمام عملية الترحيل.

en: Migration @migration_id: Source ID @source_id: @message
ar: الترحيل: @migration_id: معرّف المصدر @source_id: @message

en: The publication status of the node ("Published" or "Unpublished").
ar: حالة نشر العقدة ("منشور" أو "غير منشور").

en: Basic Page Management (Drupal User Guide)
ar: إدارة الصفحات الأساسية (دليل مستخدم دروبال)

en: Creating a Content Item (Drupal User Guide)
ar: إنشاء عنصر محتوى (دليل مستخدم Drupal)

en: Adding a Content Type (Drupal User Guide)
ar: إضافة نوع محتوى (دليل مستخدم دروبال)

en: Setting Up Content Structure (Drupal User Guide)
ar: إعداد هيكل المحتوى (دليل مستخدم Drupal)

en: Editing a Content Item (Drupal User Guide)
ar: تعديل عنصر محتوى (دليل مستخدم Drupal)

en: @language_name revisions for %title
ar: مراجعات @language_name لـ %title

en: The date and time that the content was created.
ar: التاريخ والوقت الذي تم فيه إنشاء المحتوى.

en: The name will be used in displayed options and edit forms. The value is the stored value, and must be numeric.
ar: سيُستخدم الاسم في الخيارات المعروضة ونماذج التعديل. أما القيمة فهي القيمة المخزّنة ويجب أن تكون رقمية.

en: Cannot be removed: option in use.
ar: لا يمكن إزالته: الخيار قيد الاستخدام.

en: Adding a new item...
ar: جارٍ إضافة عنصر جديد...

en: The name will be used in displayed options and edit forms.
ar: سيُستخدم الاسم في الخيارات المعروضة ونماذج التعديل.

en: The value is automatically generated machine name of the name provided and will be the stored value.
ar: تُولَّد القيمة تلقائيًا كاسم آلي للاسم المُدخل، وستكون هي القيمة المخزّنة.

en: Concept: Paths, Aliases, and URLs (Drupal User Guide)
ar: المفهوم: المسارات والبدائل (Aliases) وعناوين URL (دليل مستخدم Drupal)

en: Number of items to index per run
ar: عدد العناصر التي يتم فهرستها في كل عملية تشغيل.

en: The maximum number of items processed per indexing run. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing. Some search page types may have their own setting for this.
ar: الحد الأقصى لعدد العناصر التي تتم معالجتها في كل عملية فهرسة. عند الحاجة، يمكن تقليل عدد العناصر لتجنب انتهاء المهلة أو أخطاء الذاكرة أثناء الفهرسة. قد تحتوي بعض أنواع صفحات البحث على إعدادات خاصة بها لهذا الغرض.

en: Changing these settings will cause the default search index to be rebuilt to reflect the new settings. Searching will continue to work, based on the existing index, but new content will not be indexed until all existing content has been re-indexed.
ar: سيؤدي تغيير هذه الإعدادات إلى إعادة بناء فهرس البحث الافتراضي ليعكس الإعدادات الجديدة. سيستمر البحث في العمل بناءً على الفهرس الحالي، ولكن لن يتم فهرسة المحتوى الجديد حتى تتم إعادة فهرسة جميع المحتوى الحالي.

en: Enter some keywords.
ar: أدخل بعض الكلمات المفتاحية.

en: Output Buffering
ar: تخزين المخرجات المؤقت

en: Symfony mailer transport DSN
ar: DSN ناقل بريد Symfony

en: Log in to access this page.
ar: سجل الدخول للوصول إلى هذه الصفحة.

en: The selected modules could not be uninstalled, either due to a website problem or due to the uninstall confirmation form timing out.
ar: تعذّر إلغاء تثبيت الوحدات المحددة، إما بسبب مشكلة في الموقع أو انتهاء مهلة نموذج تأكيد الإلغاء.

en: Success (@status_code)
ar: نجاح (@status_code)

en: Access denied (@status_code)
ar: تم رفض الوصول (@status_code)

en: Page not found (@status_code)
ar: الصفحة غير موجودة (@status_code)

en: Shows the block on pages with any matching response status. If nothing is checked, the block is shown on all pages. Other response statuses are not used.
ar: عرض الصندوق في الصفحات التي تطابق أي حالة استجابة مختارة. إذا لم يتم تحديد أي خيار، فسيظهر الصندوق في جميع الصفحات. لا يتم استخدام حالات الاستجابة الأخرى.

en: Creates a new transparent object and sets it for the image.
ar: إنشاء كائن شفاف جديد وتعيينه للصورة.

en: Setting Up a Taxonomy (Drupal User Guide)
ar: إعداد التصنيفات (دليل مستخدم دروبال)

en: Concept: Taxonomy (Drupal User Guide)
ar: المفهوم: التصنيفات (دليل مستخدم دروبال)

en: Türkiye
ar: تركيا

en: CKEditor 5 has to be installed and configured separately for individual text formats from the <a href=":formats">Text formats and editors page</a> because the filter settings for each text format can be different. For more information, see the <a href=":text_editor">Text Editor help page</a> and <a href=":filter">Filter help page</a>.
ar: يجب تثبيت CKEditor 5 وضبطه بشكل منفصل لكل تنسيق نص من خلال <a href=":formats">صفحة تنسيقات النصوص والمحررات</a> وذلك لأن إعدادات عوامل التصفية قد تختلف من تنسيق نص لآخر. لمزيد من المعلومات، راجع <a href=":text_editor">صفحة مساعدة محرر النصوص</a> و <a href=":filter">صفحة مساعدة عوامل التصفية</a>.

en: The <code>@tag</code> tag is not yet supported by the Style plugin.
ar: الوسم @tag غير مدعوم بعد بواسطة إضافة الأنماط (Style plugin).

en: Commenting settings can be configured by editing the <em>Comments</em> field on the <em>Manage fields page</em> of an entity type if the <em>Field UI module</em> is installed. Configuration includes the label of the comments field, the number of comments to be displayed, and whether they are shown in threaded list. Commenting can be configured as: <em>Open</em> to allow new comments, <em>Closed</em> to view existing comments, but prevent new comments, or <em>Hidden</em> to hide existing comments and prevent new comments. Changing this configuration for an entity type will not change existing entity items.
ar: يمكن ضبط إعدادات التعليق بتعديل حقل <em>التعليقات</em> في <em>صفحة إدارة الحقول</em> الخاصة بنوع الكيان إن كانت <em>وحدة واجهة الحقول</em> مثبَّتة. يشمل الضبط: تسمية حقل التعليقات، وعدد التعليقات المعروضة، وما إذا كانت تُعرض في قائمة متسلسلة. يمكن ضبط التعليق على: <em>مفتوح</em> للسماح بتعليقات جديدة، أو <em>مغلق</em> لعرض التعليقات الموجودة دون السماح بإضافة جديدة، أو <em>مخفي</em> لإخفاء التعليقات الموجودة ومنع إضافة أي تعليقات. لن يؤثر تغيير هذا الضبط على عناصر الكيانات الموجودة مسبقاً.

en: Here is a list of the currently installed field, formatter, and widget modules:
ar: فيما يلي قائمة بوحدات الحقول، والتنسيق، وعناصر الإدخال المثبتة حالياً:

en: A few of the settings for image fields are defined once when you create the field and cannot be changed later; these include the choice of public or private file storage and the number of images that can be stored in the field. The rest of the settings can be edited later; these settings include the field label, help text, allowed file extensions, image dimensions restrictions, and the subdirectory in the public or private file storage where the images will be stored. The editable settings can also have different values for different entity sub-types; for instance, if your image field is used on both Page and Article content types, you can store the files in a different subdirectory for the two content types.
ar: يتم تحديد بعض إعدادات حقول الصور مرة واحدة عند إنشاء الحقل ولا يمكن تغييرها لاحقاً؛ وتشمل هذه الإعدادات اختيار تخزين الملفات العام أو الخاص وعدد الصور التي يمكن تخزينها في الحقل. أما بقية الإعدادات فيمكن تعديلها لاحقاً؛ وتتضمن هذه الإعدادات تسمية الحقل، ونص المساعدة، وامتدادات الملفات المسموح بها، وقيود أبعاد الصورة، والدليل الفرعي في وحدة تخزين الملفات العامة أو الخاصة حيث سيتم تخزين الصور. يمكن أيضاً أن يكون للإعدادات القابلة للتعديل قيم مختلفة لأنواع الكيانات الفرعية المختلفة؛ على سبيل المثال، إذا كان حقل الصور مستخدماً في نوعي المحتوى صفحة ومقالة، يمكنك تخزين الملفات في دليل فرعي مختلف لكل من هذين النوعين.

en: Minimum image dimensions
ar: الحد الأدنى لأبعاد الصورة

en: Translation files are automatically downloaded and imported when <a title="Languages" href=":language">languages</a> are added, or when modules or themes are installed.
ar: يتم تنزيل ملفات الترجمة واستيرادها تلقائياً عند إضافة <a title="Languages" href=":language">اللغات</a>، أو عند تثبيت الوحدات أو القوالب.

en: %type_name: View any media revision pages
ar: %type_name: عرض أي صفحات لمراجعات الوسائط

en: Revert %type_name: Revert media revisions
ar: استعادة %type_name: استعادة مراجعات الوسائط

en: Delete %type_name: Delete media revisions
ar: حذف %type_name: حذف مراجعات الوسائط

en: The current date in 'short' format. (%date)
ar: التاريخ الحالي بالتنسيق المختصر. (%date)

en: The current date in 'medium' format. (%date)
ar: التاريخ الحالي بالتنسيق المتوسط. (%date)

en: The current date in 'long' format. (%date)
ar: التاريخ الحالي بالتنسيق الطويل. (%date)

en: The current date in a custom format. See <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters">the PHP documentation</a> for details.
ar: التاريخ الحالي بتنسيق مخصّص. راجع <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters">توثيق PHP</a> للتفاصيل.

en: The current date in 'time-since' format. (%date)
ar: التاريخ الحالي بصيغة الوقت المنقضي منذ 'time-since'. (%date)

en: The current date in UNIX timestamp format (%date)
ar: التاريخ الحالي بتنسيق UNIX (%date)

en: Stage directory cleaner
ar: منظّف دليل التجهيز

en: Include unrecognized files and directories in the project root in staging operations
ar: تضمين الملفات والمجلدات غير المتعرف عليها في جذر المشروع ضمن عمليات الإدراج المؤقت

en: Selection list
ar: قائمة اختيار

en: Checked version of %project.
ar: الإصدار المحدد من %project.

en: Rebuild content access permissions
ar: إعادة بناء صلاحيات الوصول إلى المحتوى

en: The UUID of the comment.
ar: المُعرِّف UUID للتعليق.

en: Navigation blocks
ar: صناديق التنقل

en: Manage navigation blocks.
ar: إدارة صناديق التنقل

en: Access navigation bar
ar: الوصول إلى شريط التنقل

en: Select Navigation logo handling
ar: اختيار طريقة التعامل مع شعار التنقل

en: Maximum file sizes (bytes)
ar: الحد الأقصى لأحجام الملفات (bytes)

en: Choose logo handling
ar: اختيار طريقة التعامل مع الشعار

en: More actions
ar: المزيد من الإجراءات

en: If the Interface Translation module is installed, this page will provide an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
ar: إذا كانت وحدة ترجمة الواجهة مثبتة، فستوفر لك هذه الصفحة نظرة عامة على نسبة ما تم ترجمته من واجهة الموقع لكل لغة من اللغات المُعدّة.

en: Depending on your site features, additional modules that you might want to install are:
ar: بناءً على ميزات موقعكم، قد ترغبون في تثبيت الوحدات الإضافية التالية:

en: If you don't want to receive such messages, you can change your settings at @recipient-edit-url.
ar: إذا كنت لا ترغب في تلقي مثل هذه الرسائل، يمكنك تغيير إعداداتك عبر الرابط التالي: @recipient-edit-url

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to install the original module.
ar: هذا الصندوق معطل أو مفقود. قد يكون لديك محتوى مفقود أو قد تحتاج إلى تثبيت الوحدة الأصلية.

en: The @name config object must specify a language code, because it contains translatable values.
ar: يجب أن يحدّد كائن الإعداد @name رمز اللغة (langcode)، لأنه يحتوي على قيم قابلة للترجمة.

en: The @name config object does not contain any translatable values, so it should not specify a language code.
ar: كائن التكوين الخاص بـ @name لا يحتوي على أي قيم قابلة للترجمة، لذا لا ينبغي له تحديد رمز لغة.

en: Edit @entity_label
ar: تعديل @entity_label

en: Edit @entity_bundle @entity_id
ar: تعديل@entity_bundle @entity_id

en: Delete @entity_label
ar: حذف @entity_label

en: Delete @entity_bundle @entity_id
ar: حذف @entity_bundle @entity_id

en: The install profile %profile is not in the list of installed modules.
ar: ملف تعريف التثبيت %profile ليس ضمن قائمة الوحدات المثبتة.

en: The install profile '@profile_name' is providing the following module(s): @profile_modules
ar: يوفر ملف تعريف التثبيت '@profile_name' الوحدات التالية: @profile_modules

en: The install profile '@profile_name' is providing the following theme(s): @profile_themes
ar: يوفر ملف تعريف التثبيت '@profile_name' السمات التالية: @profile_themes

en: The '@profile_name' install profile requires '@module_name'
ar: يتطلب ملف تعريف التثبيت '@profile_name' الوحدة النمطية '@module_name'

en: Compact and efficient for storage, sorting and calculations
ar: مدمج وفعال في التخزين والترتيب والحسابات

en: Default PHP Mailer
ar: مُرسل بريد PHP الافتراضي

en: The '@bundle' bundle does not exist on the '@entity_type_id' entity type.
ar: الحزمة (bundle) '@bundle' غير موجودة في نوع الكيان '@entity_type_id'.

[ctx: Validation]
en: Whether this config schema type is fully validatable
ar: ما إذا كان نوع مخطط الضبط هذا قابلاً للتحقق من صحته بالكامل.

en: '@key' is an unknown key because @dynamic_type_property_path is @dynamic_type_property_value (see config schema type @resolved_dynamic_type).
ar: إنَّ '@key' هو مفتاح مجهول لأن @dynamic_type_property_path هو @dynamic_type_property_value (راجع نوع مخطط التهيئة @resolved_dynamic_type).

en: '@key' is a required key.
ar: @key' هو مفتاح مطلوب.

en: Move in any direction
ar: التحريك في أي اتجاه

en: Your comment has been updated.
ar: تم تحديث تعليقك.

en: Limit (messages per interval)
ar: الحد الأقصى (عدد الرسائل لكل فترة زمنية)

en: Interval (seconds)
ar: الفترة الزمنية (بالثواني)

en: Display both start and end dates
ar: عرض تاريخي البدء والانتهاء معا

en: Display start date only
ar: عرض تاريخ البدء فقط

en: Display end date only
ar: عرض تاريخ النهاية فقط

en: File already locked for writing.
ar: الملف مقفل بالفعل للكتابة.

en: Temporary file data for could not be written
ar: تعذر كتابة بيانات الملف المؤقت

en: Temporary file could not be opened for file upload
ar: تعذر فتح الملف المؤقت لرفعه

en: Missing file with ID %id.
ar: ملف مفقود بالمعرف ID %id.

en: The "@name" at "@target_entity_type_id:@target_bundle" references the "@entity_type_id:@bundle" entity type that does not exist.
ar: يشير "@name" في "@target_entity_type_id:@target_bundle" إلى نوع الكيان "@entity_type_id:@bundle" الذي لا وجود له.

en: For more information, see the <a href=":href">online documentation for the Layout Builder Expose All Field Blocks module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، راجع <a href=":href">التوثيق لوحدة Layout Builder Expose All Field Blocks</a>.

en: When enabled, this module exposes all fields for all entity view displays. When disabled, only entity type bundles that have layout builder enabled will have their fields exposed. Enabling this module could significantly decrease performance on sites with a large number of entity types and bundles.
ar: عند التفعيل، تُظهر هذا الوحدة جميع الحقول لجميع طرق عرض الكيانات. عند التعطيل، ستكون حقول ظاهرة فقط على حُزَم الكيانات التي تحتوي على مُنسق. قد يؤدي تفعيل هذه الوحدة إلى انخفاض ملحوظ في الأداء خصوصاً على المواقع التي تحتوي على عدد كبير من أنواع الكيانات والحُزَم.

en: Could not retrieve the remote URL (@url): %error
ar: تعذر جلب رابط الفيديو الخارجي (@url): %error

[ctx: Validation]
en: Media Mapping Constraint
ar: قيد ربط الوسائط

en: It is not possible to map the source field @source_field_name of a media type.
ar: لا يمكن ربط (map) الحقل المصدر @source_field_name الخاص بنوع الوسائط.

en: Migration messages
ar: رسائل الترحيل

en: View the migration messages.
ar: عرض رسائل الترحيل.

en: View migration messages
ar: عرض رسائل الترحيل

en: There are no migration message tables.
ar: لا توجد جداول رسائل الترحيل.

en: No migration messages available.
ar: لا تتوفر رسائل ترحيل بيانات متاحة

en: The message table is missing for this migration.
ar: جدول الرسائل مفقود لهذا الترحيل.

en: The upgrade process may log messages about steps that require user action or errors. This page allows you to view these messages
ar: قد تقوم عملية الترقية بتسجيل رسائل حول الخطوات التي تتطلب إجراءً من المستخدم أو حول الأخطاء. تتيح لك هذه الصفحة عرض هذه الرسائل.

en: Review the detailed upgrade log.
ar: مراجعة سجل الترقية التفصيلي.

en: Enter credentials for the database of the Drupal site you want to upgrade, not the new site.
ar: أدخل بيانات الاعتماد لقاعدة بيانات موقع دروبال المراد ترقيته، وليس الموقع الجديد.

en: Check whether there is translated content of these types:
ar: تحقق مما إذا كان هناك محتوى مترجم من هذه الأنواع:

en: The Navigation module provides a left-aligned, collapsible, vertical sidebar navigation.
ar: توفر وحدة التنقل شريط تنقل جانبي عمودي، محاذٍ لليسار وقابل للطي.

en: For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Navigation module</a>.
ar: لمزيد من المعلومات، راجع <a href=":docs">صفحات التوثيق لوحدة التنقل </a>.

en: This layout builder tool allows you to configure the blocks in the navigation toolbar.
ar: تتيح لكم أداة المُنسق هذه تهيئة الصناديق في شريط أدوات التنقل.

en: Navigation Top Bar
ar: شريط التنقل العلوي

en: Saved navigation blocks
ar: صناديق التنقل المحفوظة

en: Navigation Shortcuts
ar: اختصارات التنقل

en: Navigation flag
ar: مؤشر التنقل

en: Values stored are floating-point numbers
ar: القيم المخزنة هي أرقام عشرية

en: For example, 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1
ar: على سبيل المثال، 'كسر': 0 ⇐ 0، 0.25 ⇐ 1/4، 0.75 ⇐ 3/4، 1 ⇐ 1

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: /node/28, /media/1, /taxonomy/term/1.
ar: حدد المسار الحالي الذي ترغب في إنشاء اسم مستعار (alias) له. على سبيل المثال: /node/28، أو /media/1، أو /taxonomy/term/1.

en: Install the Help module for more information on the sizes attribute.
ar: يجب تثبيت وحدة المساعدة لمزيد من المعلومات حول سمة الأحجام .

en: This theme requires the listed modules to operate correctly. They must first be installed by a user with permissions to do so.
ar: تتطلب هذه السمة الوحدات البرمجية المدرجة ليعمل بشكل صحيح. يجب أولاً تثبيتها بواسطة مستخدم لديه الصلاحيات اللازمة للقيام بذلك.

en: Experimental modules installed
ar: وحدات تجريبية مثبتة

en: Deprecated modules installed
ar: وحدات مهجورة مثبتة

en: Experimental themes installed
ar: سمات تجريبية مثبتة

en: Deprecated themes installed
ar: سمات مهجورة مثبتة

en: Obsolete extensions installed
ar: إضافات مهجورة مثبتة

en: Add and install modules to extend site functionality.
ar: إضافة وتثبيت وحدات لتوسيع وظائف الموقع.

en: Some required modules must be installed
ar: يجب تثبيت بعض الوحدات المطلوبة

en: Are you sure you wish to install experimental and deprecated modules?
ar: هل أنت متأكد من رغبتك في تثبيت موديلات تجريبية ومهجورة؟

en: Once uninstalled, the %install_profile profile cannot be reinstalled.
ar: بمجرد إلغاء التثبيت، لا يمكن إعادة تثبيت ملف التثبيت %install_profile.

en: Revert all term revisions
ar: استعادة كافة مراجعات المصطلحات

en: Delete all term revisions
ar: حذف كافة مراجعات المصطلحات

en: View all term revisions
ar: عرض كافة مراجعات المصطلحات

en: View vocabulary labels
ar: عرض تسميات المعاجم

en: %vocabulary: View term revisions
ar: %vocabulary: عرض مراجعات المصطلحات

en: %vocabulary: Revert term revisions
ar: %vocabulary: استعادة مراجعات المصطلحات

en: To revert a revision you also need permission to edit the taxonomy term.
ar: لاستعادة مراجعة، أنتم بحاجة أيضاً إلى صلاحية تعديل مصطلح التصنيف.

en: %vocabulary: Delete term revisions
ar: %vocabulary: حذف مراجعات المصطلحات

en: To delete a revision you also need permission to delete the taxonomy term.
ar: لحذف مراجعة، أنتم بحاجة أيضاً إلى صلاحية حذف مصطلح التصنيف.

en: Create a new revision by default for this vocabulary.
ar: إنشاء مراجعة جديدة افتراضياً لهذا المعجم

en: Install required modules
ar: تثبيت الوحدات المطلوبة

en: Installing required modules
ar: جاري تثبيت الوحدات المطلوبة

en: Starting required module installation.
ar: بدء تثبيت الوحدات المطلوبة.

en: Required module installation has encountered an error.
ar: تثبيت الوحدات المطلوبة واجهة خطأً.

en: Simple configuration update
ar: تحديث بسيط للإعدادات

en: @admin_label (multiple calls)
ar: @admin_label (استدعاءات متعددة)

en: A backup checkpoint was not created because nothing has changed since the "{active}" checkpoint was created.
ar: لم يتم إنشاء نقطة استعادة احتياطية نظراً لعدم حدوث أي تغييرات منذ إنشاء نقطة الاستعادة النشطة "{active}".

en: File entity %name was imported, but the associated file (@path) was not found.
ar: تم استيراد كيان الملف %name، ولكن تعذر العثور على الملف المرتبط به (@path).

en: Themes installed
ar: السمات المثبتة

en: %recipe applied successfully
ar: تم تطبيق الوصفة %recipe بنجاح

en: Installed %theme theme.
ar: السمة %theme المثبتة.

en: Add an item to a CKEditor 5 toolbar
ar: إضافة عنصر إلى شريط أدوات CKEditor 5

en: Add moderation to all @bundles
ar: إضافة ميزة الإشراف إلى جميع الحزم (@bundles)

en: Add a field to all bundles
ar: إضافة حقل إلى جميع الحزم

en: Path of a file to which Composer Stager process output should be logged
ar: مسار الملف المطلوب تسجيل مخرجات عملية Composer Stager فيه

en: Configure navigation layout
ar: ضبط نسق التنقل

en: Create entity if it does not exist
ar: إنشاء الكيان إذا لم يكن موجوداً

en: The submitted value type %type in the %name element is not allowed.
ar: نوع القيمة المرسلة %type في العنصر %name غير مسموح به.

en: Single-Directory Components
ar: مكونات الدليل الواحد (SDC)

en: '@title' form element
ar: عنصر نموذج '@title

en: Update @number for the @module module has been skipped because the equivalent change was already made in update @ran_update.
ar: تم تخطي التحديث رقم @number للوحده @module لأن التغيير المكافئ قد تم إجراؤه بالفعل في التحديث @ran_update.

en: Blank Layout
ar: نَسق فارغ

en: Menus (Navigation)
ar: القوائم (التنقل)

en: SVG Sprite
ar: مجمّع أيقونات SVG

en: Open an SVG XML file and get the icons.
ar: فتح ملف SVG XML والحصول على الأيقونات.

en: Logo expected height
ar: الارتفاع المتوقع للشعار

en: Logo expected width
ar: العرض المتوقع للشعار

en: Image dimensions are bigger than the expected %widthx%height pixels and cannot be used as the navigation logo.
ar: أبعاد الصورة أكبر من الأبعاد المتوقعة  %widthx%height بكسل، ولذلك لا يمكن استخدامها كشعار للتنقل .

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to install and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
ar: لم نتمكن من العثور على أي ملفات تعريف تثبيت. تحدد ملفات تعريف التثبيت الوحدات البرمجية التي يجب تثبيتها والمخطط البرمجي (Schema) الذي سيتم إنشاؤه في قاعدة البيانات. يُعد وجود ملف التعريف ضرورياً لمتابعة عملية التثبيت.

en: Path or URL
ar: المسار أو الرابط (URL)

en: Using this feature can significantly reduce the performance of medium to large sites due to the number of Field Block plugins that will be created. It is recommended to uninstall this module, if possible.
ar: قد يؤدي استخدام هذه الميزة إلى انخفاض ملحوظ في أداء المواقع المتوسطة والكبيرة الحجم، وذلك بسبب كثرة ملحقات "صناديق الحقول" (Field Block plugins) التي سيتم إنشاؤها. يُنصح بإزالة هذه الوحدة، إن أمكن.

en: While it is recommended to uninstall this module, doing so may remove blocks that are being used in your site.
ar: على الرغم من أنه يُوصى بإلغاء تثبيت هذه الوحدة، إلا أن القيام بذلك قد يؤدي إلى إزالة الصناديق المستخدمة حالياً في موقعك.

en: Logo maximum settings
ar: الحد الأقصى لإعدادات الشعار

en: Provider of this block plugin
ar: مزود إضافة هذا الصندوق

en: Null transport options
ar: خيارات النقل الفارغ (Null)

en: Command to be executed by sendmail transport
ar: الأمر المطلوب تنفيذه بواسطة وسيلة نقل sendmail

en: SMTP options
ar: خيارات بروتوكول SMTP

en: TLS Peer Verification (defaults to true)
ar: التحقق من نظير البروتوكول الآمن (TLS) (القيمة الافتراضية هي 'مفعّل')

en: TLS Peer Fingerprint (no default)
ar: بصمة TLS للنظير (بلا قيمة افتراضية)

en: Domain name or IP address that represents the identity of the client when establishing the SMTP session (defaults to 127.0.0.1)
ar: اسم النطاق أو عنوان الـ IP الذي يمثل هوية العميل عند إنشاء جلسة الاتصال عبر بروتوكول SMTP (القيمة الافتراضية هي 127.0.0.1).

en: Maximum number of messages to send before re-starting the transport (defaults to 100 messages)
ar: الحد الأقصى لعدد الرسائل التي يتم إرسالها قبل إعادة تشغيل آلية النقل (تكون القيمة الافتراضية 100 رسالة).

en: Number of seconds to sleep between stopping and re-starting the transport (defaults to no delay)
ar: عدد الثواني المستغرقة للتوقف مؤقتاً بين إيقاف آلية النقل وإعادة تشغيلها (القيمة الافتراضية هي عدم وجود تأخير).

en: The minimum number of seconds between two messages required to ping the server (defaults to 100 seconds)
ar: الحد الأدنى للثواني المطلوبة بين رسالتين لتنبيه الخادم (القيمة الافتراضية هي 100 ثانية).

en: The number of messages to send per second (defaults to no limit)
ar: عدد الرسائل المطلوب إرسالها في الثانية (افتراضياً لا يوجد حد)

en: Secure SMTP options
ar: خيارات بروتوكول SMTP

en: Create entities for each bundle of an entity type
ar: إنشاء كيانات لكل حزمة من نوع كيان

en: Clone entity with a new ID
ar: استنساخ الكيان بمعرف جديد

en: This value should conform to RFC 3986 URI host component.
ar: يجب أن تتوافق هذه القيمة مع مكون المضيف (host) للمعرّف الموحد للموارد (URI) وفقاً للمعيار RFC 3986.

en: The UUID of the uploaded file.
ar: المعرف UUID للملف المرفوع.

en: The file is encoded with %detected. It must be encoded with %encoding
ar: الملف مشفّر بترميز %detected. يجب أن يكون مشفّراً بترميز %encoding

en: Enable text format
ar: تفعيل تنسيق النص

en: Any content saved with the %format text format will not be displayed on the site until it is resaved with an enabled text format.
ar: أي محتوى تم حفظه بتنسيق النص %format لن يُعرض على الموقع حتى يُعاد حفظه بتنسيق نص مفعّل.

en: Are you sure you want to enable the text format %format?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد تفعيل تنسيق النص %format؟

en: This will make the %format format available.
ar: سيجعل هذا تنسيق %format متاحاً.

en: Enabled text format %format.
ar: تم تفعيل تنسيق النص %format.

en: Source image: @width pixels wide, @height pixels high
ar: الصورة المصدر: العرض @width بكسل، الارتفاع @height بكسل

en: Derivative image: @width pixels wide, @height pixels high
ar: الصورة المشتقة: العرض @width بكسل، الارتفاع @height بكسل

en: Preview (Click for actual images)
ar: معاينة (انقر لمشاهدة الصور الفعلية)

en: Derivative image
ar: الصورة المشتقة

en: Link block
ar: رابط الصندوق

en: Icon CSS Class
ar: الـ class الخاص بالأيقونة

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo. Recommended image dimension %width x %height pixels.
ar: إذا لم يتوفر لديك وصول مباشر إلى ملفات الخادم، استخدم هذا الحقل لرفع شعارك. أبعاد الصورة الموصى بها هي %width × %height بكسل.

en: Icon CSS class
ar: الـ class الخاص بالأيقونة

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, underscores and hyphens.
ar: يجب أن يحتوي الاسم الفريد والمعرّف للنظام على أحرف صغيرة، أرقام، شرطات سفلية (_)، وشرطات (-) فقط.

en: The UUID of the content item, or "node".
ar: المعرف الفريد عالمياً (UUID) لعنصر المحتوى، أو 'العقدة'.

en: Package Manager is available for early testing. To install the module set the value of 'testing_package_manager' to TRUE in your settings.php file.
ar: مدير الحزم متاح للاختبار المبكر. لتثبيت هذه الوحدة، قم بتعيين قيمة 'testing_package_manager' إلى TRUE في ملف settings.php الخاص بك.

en: Failed Package Manager update detected
ar: تم اكتشاف فشل في تحديث مدير الحزم

en: Package Manager requires a Composer executable whose version satisfies <code>@version</code>, and PHP must have permission to run it.
ar: يتطلب مدير الحزم  ملفاً تنفيذياً لـ Composer يتوافق إصداره مع <code>@version</code>، ويجب أن يمتلك PHP الصلاحية الكافية لتشغيله.

en: Invalid icon source: @source
ar: مصدر أيقونة غير صحيح: @source

en: Invalid icon path extension @filename.@extension in source: @source
ar: امتداد مسار أيقونة غير صحيح @filename.@extension في المصدر: @source

en: Invalid icon path in source: @source
ar: مسار الأيقونة غير صحيح في المصدر: @source

en: No icon found in source: @source
ar: لم يتم العثور على الأيقونة في المصدر: @source

en: Handles paths or URLs for icons.
ar: يتعامل مع المسارات أو عناوين URL للأيقونات.

en: Handles SVG files from one or many paths, remote is not allowed and will be ignored.
ar: تعالج ملفات SVG من مسار واحد أو عدة مسارات؛ المسارات البعيدة غير مسموح بها وسيتم تجاهلها.

en: Add navigation block
ar: إضافة صندوق التنقل

en: No batch with ID @batch exists.
ar: لا توجد مجموعة عمليات بالمعرف @batch.

en: Skipped importing @entity_type @uuid because: %reason
ar: تم تخطي استيراد @entity_type @uuid بسبب: %reason

en: Language value
ar: قيمة اللغة

en: Whether or not to enable TLS opportunistically (defaults to true).
ar: ما إذا كان سيتم تفعيل TLS بشكل انتهازي أم لا (القيمة الافتراضية هي "مفعّل").

en: Whether or not to enforce TLS (defaults to false).
ar: ما إذا كان سيتم فرض استخدام TLS أم لا (القيمة الافتراضية هي "غير مفعّل").

en: Bind to a specific IPv4 or IPv6 address (no default).
ar: الربط بعنوان IPv4 أو IPv6 محدد (لا توجد قيمة افتراضية).

en: Synchronizing extensions: installed @name.
ar: مزامنة الإضافات: تم تثبيت @name.

en: Synchronizing extensions: uninstalled @name.
ar: مزامنة الإضافات: تم إلغاء تثبيت @name.

en: Set property of a config entity
ar: تعيين خاصية لكيان تكوين

en: This value is not a valid extension name.
ar: هذه القيمة ليست اسماً صالحاً للإضافة.

en: Menu link depth
ar: عمق رابط قائمة التنقل

en: Preprocess callback is not valid: %error.
ar: نداء المعالجة المسبقة غير صالح: %error.

en: IdenticalTo
ar: مطابق ل

en: Add field: @type
ar: إضافة حقل: @type

en: Change field type
ar: تغيير نوع الحقل

en: Choose a field type
ar: اختر نوع الحقل

en: There was a problem creating field @label: @message
ar: حدثت مشكلة أثناء إنشاء الحقل @label: @message

en: There was a problem creating field :@message
ar: حدثت مشكلة أثناء إنشاء الحقل: @message

en: Plays Inline
ar: تشغيل ضمن الصفحة

en: Plays Inline: %playsinline
ar: التشغيل ضمن الصفحة: %playsinline

en: Convert to AVIF
ar: التحويل إلى AVIF

en: Format to use if AVIF is not available.
ar: التنسيق البديل عند عدم توفر AVIF

en: Converts an image to AVIF, with a fallback if AVIF is not supported.
ar: تحويل الصورة إلى AVIF، مع توفير بديل (fallback) في حال كان AVIF غير مدعوم.

en: Ignoring already imported translation for %project.
ar: تجاهل الترجمة التي تم استيرادها بالفعل لـ %project.

en: Manage navigation settings.
ar: إدارة إعدادات التنقل

en: Obsolete. All the functionality has been moved to the navigation module.
ar: مهمل. تم نقل جميع الوظائف إلى وحدة التنقل.

en: Enable edit mode
ar: تفعيل وضع التحرير

en: Forms and links inside the content of the layout builder tool are disabled in Edit mode.
ar: النماذج والروابط الموجودة داخل محتوى أداة المنسق معطلة في وضع التحرير.

en: @state_label (@active_state_label available)
ar: @state_label (@active_state_label متاحة)

en: Page Context
ar: سياق الصفحة

en: Administrative top bar
ar: الشريط العلوي للإدارة

en: Content status filter
ar: عامل تصفية حالة المحتوى

en: Redundant filters detected
ar: تم اكتشاف عوامل تصفية مكررة

en: Direct-write is enabled. Skipping sandboxing.
ar: خاصية Direct-write مفعلة. يتم تخطي الـ sandboxing.

en: Direct-write is enabled. Changes have been made to the running code base.
ar: خاصية Direct-write مفعلة. تم إجراء تغييرات على قاعدة الكود (code base) الحالية.

en: The sandbox directory is a subdirectory of the active directory.
ar: مجلد الـ sandbox هو مجلد فرعي من المجلد الفعال.

en: The pg_trgm PostgreSQL extension is present.
ar: إضافة pg_trgm لـ PostgreSQL موجودة.

en: Drupal requires databases that support JSON storage.
ar: دروبال يتطلب قواعد بيانات تدعم تخزين JSON.

en: Last run: never
ar: آخر تشغيل: لم يعمل من قبل

en: Add component(s) to layout
ar: إضافة مكونات للنَسق

en: The %field date is invalid. Date should be in the %min-%max year range.
ar: تاريخ %field غير صالح. يجب أن يكون التاريخ في نطاق السنوات %min-%max.

en: Composer was found at %path, but could not be made read-only.
ar: تم العثور على Composer في %path، ولكن تعذر إعداده للقراءة فقط.

en: Path to Composer is configured
ar: تم إعداد مسار Composer

en: Path to <code>rsync</code> is configured
ar: تم إعداد مسار <code>rsync</code>

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and hyphens.
ar: اسم فريد ومعرّف للنظام. يمكن أن يحتوي فقط على أحرف صغيرة، وأرقام، وشرطات (-).

en: Failed to export reference to @target_type %missing_id referenced by %field on @entity_type %label because the referenced @target_type does not exist.
ar: فشل تصدير المرجع إلى @target_type %missing_id المشار إليه بواسطة %field في @entity_type %label لأن @target_type المشار إليه غير موجود.

en: View @entity_label
ar: عرض @entity_label

en: View @entity_bundle @entity_id
ar: عرض @entity_bundle @entity_id

en: Maintenance mode enabled.
ar: وضع الصيانة مفعل.

en: Maintenance mode disabled.
ar: وضع الصيانة معطل.

en: Module '@name' is not available.
ar: الوحدة '@name' غير متاحة.

en: Theme '@name' is not available.
ar: السِمة '@name' غير متاحة.

en: Profile '@name' is not available.
ar: الملف الشخصي '@name' غير متاح.

en: Positive or zero
ar: موجب أو صفر

en: The keys of the sequence do not match the given constraints.
ar: مفاتيح التسلسل لا تطابق القيود المحددة.

en: Block Content storage body field
ar: حقل متن تخزين محتوى الصندوق

en: When enabled, this module adds a default block content body field.
ar: عند التفعيل، ستقوم هذه البرمجية الملحقة بإضافة حقل متن افتراضي لمحتوى الكتلة.

en: Allow list style type
ar: السماح بنمط نوع القائمة

en: Allow the user to choose a list style type
ar: السماح للمستخدم باختيار نمط نوع القائمة

en: Available list style types for ordered lists: letters and Roman numerals instead of only numbers. Available list style types for unordered lists: circles and squares instead of only discs.
ar: أنواع أنماط القوائم المتاحة للقوائم المُرتبة: الأحرف والأرقام الرومانية بدلاً من الأرقام فقط. أنواع أنماط القوائم المتاحة للقوائم غير المُرتبة: الدوائر والمربعات بدلاً من الأقراص فقط.

en: Add new comment to %label
ar: إضافة تعليق جديد إلى %label

en: The file (%uri) associated with file entity %name does not exist.
ar: الملف (%uri) المرتبط بكيان الملف %name غير موجود.

en: The core Node, Comment, Content Block, Custom Menu Links, User, File, Image, Media, and Taxonomy modules all provide content entity types.
ar: توفر كل من الوحدات الأساسية التالية أنواع كيانات محتوى: العقدة، التعليق، صندوق المحتوى، روابط القوائم المخصصة، المستخدم، الملف، الصورة، الوسائط، والتصنيف.

en: Discard unsaved changes
ar: تجاهل التغييرات غير المحفوظة

en: Any unsaved changes to the layout for %label will be discarded. This action cannot be undone.
ar: سيتم تجاهل أي تغييرات غير محفوظة في تخطيط %label. هذا الإجراء لا يمكن التراجع عنه.

en: Any unsaved changes to the layout will be discarded. This action cannot be undone.
ar: سيتم تجاهل أي تغييرات غير محفوظة في التخطيط. لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء.

en: Revert to the default layout
ar: الاستعادة إلى التخطيط الافتراضي

en: The layout for %label will be reverted to its default state. All layout modifications and inline blocks wil be reset.
ar: سيتم استرجاع تخطيط %label إلى حالته الافتراضية. سيتم إعادة تعيين جميع تعديلات التخطيط والصناديق المضمنة.

en: The layout will be reverted to its default state. All layout modifications and inline blocks will be reset.
ar: سيتم استعادة التخطيط إلى حالته الافتراضية. سيتم إعادة ضبط جميع تعديلات التخطيط والكتل المضمنة (Inline blocks).

en: Database driver for MySQLi.
ar: مشغل قاعدة البيانات لـ MySQLi.

en: @parent via mysqli (Experimental)
ar: @parent عبر mysqli (تجريبي)

en: Trigger a content access permission rebuild. This can be a potentially long and disruptive process.
ar: تشغيل عملية إعادة بناء صلاحيات الوصول إلى المحتوى. قد تكون هذه العملية طويلة ومسببة للتوقف.

en: Administer node published status
ar: إدارة حالة نشر العقدة

en: Edit the published status of a node across all content types.
ar: تحرير حالة النشر للعقدة عبر جميع أنواع المحتوى.

en: Node storage body field
ar: حقل متن تخزين العقدة

en: When enabled, this module adds a default node body field.
ar: عند التفعيل، تعمل هذه الوحدة على إضافة حقل المتن إلى العقدة.

en: The content could not be saved. Contact the site administrator if the problem persists.
ar: تعذر حفظ المحتوى. اتصل بمسؤول الموقع إذا استمرت المشكلة.

en: Current node 'changed' time
ar: وقت "تعديل" العقدة الحالية

en: Current node 'created' time
ar: وقت "إنشاء" العقدة الحالية

en: Local files stored under a module's directory.
ar: الملفات المحلية المخزنة ضمن دليل الوحدة (الموديول)

en: Local files stored under a theme's directory.
ar: الملفات المحلية المخزنة ضمن دليل السمات

[ctx: Validation]
en: Sequentially validate multiple constraints
ar: تحقق من صحة قيود متعددة بالتتابع

en: Block content selection
ar: اختيار محتوى الصندوق

en: by @owner on @creation-datetime
ar: بواسطة @owner في @creation-datetime

en: by @owner
ar: بواسطة @owner

en: on @creation-datetime
ar: في @creation-datetime

en: Included %bundles
ar: %bundles المضمنة

en: Media with link target selection
ar: وسائط مع خيار تحديد وجهة الرابط

en: A locally hosted image file.
ar: ملف صورة مستضاف محلياً.

en: Administrative sidebar
ar: الشريط الجانبي للإدارة

[ctx: Validation]
en: Validate mapping as a Collection
ar: التحقق من صحة الربط كمجموعة

[ctx: Validation]
en: Mark a field as optional in a Collection constraint
ar: تحديد حقل كاختياري في قيد المجموعة.

[ctx: Validation]
en: Mark a field as required in a Collection constraint
ar: تحديد حقل كإلزامي في قيد المجموعة.

en: This value should be a serialized object.
ar: يجب أن تكون هذه القيمة كائناً متسلسلاً (Serialized Object).

en: This value should be a string, "{type}" given.
ar: يجب أن تكون هذه القيمة نصاً (String)، بينما المعطى هو "{type}".

en: The parent (%parent) of menu link %uuid could not be loaded.
ar: تعذّر تحميل العنصر الأصلي (%parent) لرابط القائمة %uuid.
