Drupal core (8.0-alpha8) - en to fi translation catalogue (6363 entries)

en: Forms
fi: Lomakkeet

en: Home
fi: Etusivu

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Image size
fi: Kuvan koko

en: Next
fi: Seuraava

en: user
fi: käyttäjä

en: Pages
fi: Sivut

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Create a new user account.
fi: Luo uusi käyttäjätili.

en: Request new password via e-mail.
fi: Pyydä uutta salasanaa sähköpostitse.

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Approve
fi: Hyväksy

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Email address
fi: Sähköpostiosoite

en: content
fi: sisältö

en: Development
fi: Kehitys

en: Group
fi: Ryhmä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: Replies
fi: Vastaukset

en: Closed
fi: Suljettu

en: yes
fi: kyllä

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Last comment
fi: Viimeisin kommentti

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Read more
fi: Lue lisää

en: Log
fi: Loki

en: more
fi: lisää

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Explanation or submission guidelines
fi: Selitys tai ohjeet

en: Article
fi: Artikkeli

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: footer
fi: alatunniste

en: Comments
fi: Kommentit

en: More
fi: Lisää

en: not verified
fi: ei varmistettu

en: Action
fi: Toiminto

en: Last updated
fi: Viimeksi päivitetty

en: On
fi: Käytössä

en: For
fi: &nbsp;

en: new
fi: uudet

en: error
fi: virhe

en: Tags
fi: Tagit

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: The title of the block as shown to the user.
fi: Lohkon otsikko sellaisena kuin se näytetään käyttäjille.

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: cron
fi: cron-ajastin

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Home page
fi: Kotisivu

en: Download
fi: Lataa

en: view
fi: näkymä

en: updated
fi: päivitetty

en: File information
fi: Tiedoston tiedot

en: File
fi: Tiedosto

en: Tag
fi: Tagi

en: Advanced options
fi: Lisävaihtoehdot

en: Release notes
fi: Julkaisutiedote

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Links
fi: Linkit

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta

en: Daily
fi: Päivittäin

en: Weekly
fi: Viikoittain

en: Monthly
fi: Kuukausittain

en: None
fi: Ei mitään

en: Use count
fi: Käyttömäärä

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Test
fi: Testi

en: Message
fi: Viesti

en: No log messages available.
fi: Yhtään lokimerkintää ei ole saatavilla.

en: Password
fi: Salasana

en: Block settings
fi: Lohkon asetukset

en: Comment form
fi: Kommenttilomake

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: The configuration options have been saved.
fi: Asetusten muutokset tallennettu.

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Center
fi: Keskellä

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Types
fi: Tyypit

en: Required
fi: Pakollinen

en: root
fi: juuri

en: Parent
fi: Isäntä

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
fi: Kunkin tason sivut järjestetään ensimmäiseksi painon ja  sen jälkeen otsikon perusteella.

en: Depth
fi: Syvyys

en: none
fi: ei yhtään

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: edit container
fi: muokkaa säiliötä

en: edit
fi: muokkaa

en: Go to previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: Go to parent page
fi: Mene yläsivulle

en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Description field
fi: Kuvauskenttä

en: settings
fi: asetukset

en: Field
fi: Kenttä

en: header
fi: ylätunniste

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Session opened for %name.
fi: Istunto avattu tunnukselle %name.

en: Help
fi: Ohje

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Default
fi: Oletus

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Update
fi: Päivitys

en: Open
fi: Avoin

en: Blank
fi: Tyhjä

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: High
fi: Korkein

en: Low
fi: Alin

en: Add new
fi: Lisää uusi

en: Time
fi: Aika

en: Views
fi: Näkymät

en: Access
fi: Pääsy

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Format
fi: Muoto

en: hidden
fi: piilotettu

en: Path
fi: Polku

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Modules
fi: Moduulit

en: Clear index
fi: Tyhjennä indeksi

en: General discussion
fi: Yleinen keskustelu

en: edit forum
fi: muokkaa foorumia

en: Forum name
fi: Foorumin nimi

en: forum
fi: foorumi

en: Manage
fi: Ylläpidä

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Region
fi: Alue

en: Visible
fi: Näkyvissä

en: Anchor
fi: Ankkuri

en: Display
fi: Näyttö

en: Menu
fi: Valikko

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: results
fi: tulokset

en: search
fi: hae

en: never
fi: ei koskaan

en: The username %name does not exist.
fi: Käyttäjätunnusta %name ei ole olemassa.

en: mail
fi: posti

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Text
fi: Teksti

en: Theme
fi: Teema

en: aggregator
fi: syötteiden kerääjä

en: Update interval
fi: Päivitysväli

en: The fully-qualified URL of the feed.
fi: Syötteen kokonainen osoite.

en: theme
fi: teema

en: no screenshot
fi: ei kuvaa

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: Preview comment
fi: Esikatsele kommenttia

en: Component
fi: Komponentti

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Advanced search
fi: Tarkempi haku

en: You are not authorized to access this page.
fi: Sinulla ei ole käyttöoikeuksia tälle sivulle.

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Attachment
fi: Liite

en: n/a
fi: ei mitään

en: Upload
fi: Siirrä

en: Picture
fi: Kuva

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: Database type
fi: Tietokannan tyyppi

en: Promoted
fi: Nostettu

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: action
fi: toiminto

en: Continue
fi: Jatka

en: Configure
fi: Määrittele

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Files
fi: Tiedostot

en: file
fi: tiedosto

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Error
fi: Virhe

en: Options
fi: Valinnat

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: no
fi: ei

en: New user: %name %email.
fi: Uusi käyttäjä: %name %email.

en: Created
fi: Luotu

en: Sent email to %recipient
fi: Sähköposti lähetettiin (vastaanottajana %recipient)

en: Unable to send email to %recipient
fi: Sähköpostia ei voitu lähettää (vastaanottajana %recipient)

en: The subject of the message.
fi: Viestin aihe.

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Create
fi: Luo

en: Separator
fi: Erotin

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Are you sure you want to delete %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa %title?

en: Open link in new window
fi: Avaa linkki uudessa ikkunassa

en: term
fi: termi

en: Parent item
fi: Yläkohta

en: Add child page
fi: Lisää alasivu

en: Printer-friendly version
fi: Tulostettava sivu

en: Content type for child pages
fi: Alasivujen sisältötyyppi

en: Update options
fi: Päivitysvaihtoehdot

en: Remove from outline
fi: Poista kirjasta

en: Unknown export format.
fi: Tuntematon vientimuoto.

en: All
fi: Kaikki

en: Active
fi: Voimassa

en: Done
fi: Tehty

en: Access denied
fi: Pääsy kielletty

en: Year
fi: Vuosi

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Add content
fi: Lisää sisältöä

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: Block
fi: Lohko

en: Override title
fi: Ohita otsikko

en: CSS class
fi: CSS-luokka

en: Display links
fi: Näytä linkit

en: Page
fi: Sivu

en: Pager ID
fi: Sivutuksen ID

en: View arguments
fi: Näytön argumentit

en: 1 hour | @count hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: @count tuntia

en: 1 day | @count days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: @count päivää

en: Configuration saved.
fi: Asetukset talletettu.

en: Taxonomy terms
fi: Luokittelutermit

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site slogan
fi: Sivuston iskulause

en: Good
fi: Hyvä

en: Node types
fi: Sisältötyypit

en: Not found
fi: Ei löydy

en: Module
fi: Moduuli

en: Off
fi: Pois päältä

en: Host
fi: Isäntä

en: Available updates
fi: Saatavilla olevat päivitykset

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Check manually
fi: Tarkista käsin

en: Up to date
fi: Ajantasainen

en: Update available
fi: Päivitys saatavilla

en: Drupal core update status
fi: Drupalin ytimen päivitysten tila

en: Out of date
fi: Ei ajan tasalla

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Left sidebar
fi: Vasen sivupalkki

en: Right sidebar
fi: Oikea sivupalkki

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Inline
fi: Avoin

en: Recipients
fi: Vastaanottajat

en: Selected
fi: Valittu

en: Your name
fi: Nimesi

en: Your e-mail address
fi: Sähköpostiosoitteesi

en: Send e-mail
fi: Lähetä sähköpostia

en: Menu link
fi: Valikkolinkki

en: To
fi: Osoitteeseen

en: Aggregator feed
fi: Aggregointisyöte

en: Aggregator feed ID
fi: Aggregointisyötteen ID

en: Feed description
fi: Syötteen kuvaus

en: Aggregator item
fi: Aggregointiartikkeli

en: Aggregator item ID
fi: Aggregaattori-kohteen ID

en: Custom
fi: Oma

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Revision ID
fi: Version ID

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment ID
fi: Kommentin ID

en: Hostname
fi: Verkkotunnus

en: Published
fi: Julkaistu

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Filter
fi: Suodatus

en: Location
fi: Sijainti

en: Source string
fi: Lähdemerkkijono

en: Locale
fi: Lokalisointi

en: Title field label
fi: Otsikkokentän nimi

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Sticky at top of lists
fi: Kiinnitetään luetteloiden alkuun

en: Revisions
fi: Versiot

en: Log message
fi: Lokimerkintä

en: URL alias
fi: Osoitealias

en: Field ID
fi: Kentän ID

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File MIME type
fi: Tiedoston MIME tyypit

en: File size
fi: Tiedoston koko

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Vocabulary name
fi: Sanaston nimi

en: Term
fi: Termi

en: Term ID
fi: Termin ID

en: User role
fi: Käyttäjärooli

en: Role name
fi: Roolin nimi

en: E-mail address
fi: Sähköpostiosoite

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Last login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: Time zone
fi: Aikavyöhyke

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Field type
fi: Kentän tyyppi

en: Fields
fi: Kentät

en: Widget type
fi: Widgetin tyyppi

en: Contains
fi: Sisältää

en: Does not contain
fi: Ei sisällä

en: Is less than
fi: On pienempi kuin

en: Is less than or equal to
fi: On pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is equal to
fi: On yhtä kuin

en: Is greater than or equal to
fi: On suurempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is greater than
fi: On suurempi kuin

en: Is not equal to
fi: Ei ole yhtä kuin

en: Average
fi: Keskimäärin

en: Count
fi: Laskuri

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Set name
fi: Ryhmän nimi

en: Original image
fi: Alkuperäinen kuva

en: Heading
fi: Ylätunniste

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Search settings
fi: Haun asetukset

en: Warning
fi: Varoitus

en: blocked
fi: suljettu

en: active
fi: aktiivinen

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: OPML feed
fi: OPML-syöte

en: Number of news items in block
fi: Lohkossa näytettävien aiheiden määrä

en: View this feed's recent news.
fi: Näytä tämän syötteen uusimmat aiheet.

en: Feed overview
fi: Syötteiden yleiskatsaus

en: Items
fi: Aiheet

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: Next update
fi: Seuraava päivitys

en: %time ago
fi: %time sitten

en: %time left
fi: %time jäljellä

en: %age old
fi: %age vanha

en: %ago ago
fi: %ago sitten

en: Nodes
fi: Solmut

en: Authored by
fi: Kirjoittanut

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: The feed %feed has been updated.
fi: Syöte %feed on päivitetty.

en: Feed %feed deleted.
fi: Syöte %feed poistettu.

en: The feed %feed has been deleted.
fi: Syöte %feed on poistettu.

en: Feed %feed added.
fi: Syöte %feed lisätty.

en: The feed %feed has been added.
fi: Syöte %feed on lisätty.

en: The news items from %site have been removed.
fi: Sivustolta %site kerätyt aiheet on poistettu.

en: Sort order
fi: Lajittelujärjestys

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: Maximum
fi: Suurin

en: Line
fi: Rivi

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Medium
fi: Keskiverto

en: Sortable
fi: Lajiteltavissa

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: Month
fi: Kuukausi

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Widget
fi: Widgetti

en: Last reply
fi: Viimeisin vastaus

en: Prev
fi: Edellinen

en: System
fi: Järjestelmä

en: Processors
fi: Prosessorit

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Current
fi: Tämänhetkinen

en: Filter by
fi: Suodata

en: Enter a valid username.
fi: Syötä olemassaoleva käyttäjänimi.

en: Owner
fi: Omistaja

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: next
fi: seuraava

en: OR
fi: TAI

en: Add a role to the selected users
fi: Lisää rooli valituille käyttäjille

en: Remove a role from the selected users
fi: Poista rooli valituilta käyttäjiltä

en: security
fi: turvallisuus

en: node
fi: solmu

en: Administer content
fi: Ylläpidä sisältöä

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Method
fi: Tapa

en: Egypt
fi: Egypti

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Brazil
fi: Brasilia

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Japan
fi: Japani

en: Poland
fi: Puola

en: Portugal
fi: Portugali

en: Turkey
fi: Turkki

en: Day
fi: Päivä

en: Table
fi: Taulukko

en: Mon
fi: Ma

en: Tue
fi: Ti

en: Wed
fi: Ke

en: Thu
fi: To

en: Fri
fi: Pe

en: Sat
fi: La

en: Sun
fi: Su

en: January
fi: Tammikuu

en: February
fi: Helmikuu

en: March
fi: Maaliskuu

en: April
fi: Huhtikuu

en: May
fi: Toukokuu

en: June
fi: Kesäkuu

en: Forum
fi: Foorumi

en: Configuration
fi: Asetukset

en: !time ago
fi: !time sitten

en: Other
fi: Muu

en: Align
fi: Tasaa

en: Display title
fi: Näytä otsikko

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Text color
fi: Tekstin väri

en: Navigation
fi: Navigaatio

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Attributes
fi: Ominaisuudet

en: Role
fi: Rooli

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: User login
fi: Kirjautuminen

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Updated URL for feed %title to %url.
fi: Syötteen %title osoitteeksi on vaihdettu %url.

en: Link text
fi: Linkin teksti

en: 1 comment
fi: 1 kommentti

en: @count comments
fi: @count kommenttia

en: Jump to the first comment of this posting.
fi: Hyppää tämän kirjoituksen ensimmäiseen kommenttiin.

en: 1 new comment
fi: 1 uusi kommentti

en: Jump to the first new comment of this posting.
fi: Hyppää tämän kirjoituksen ensimmäiseen uuteen kommenttiin.

en: Add new comment
fi: Lisää uusi kommentti

en: Add a new comment to this page.
fi: Lisää tälle sivulle uusi kommentti.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
fi: Kerro mielipiteesi tästä kirjoituksesta.

en: String
fi: Merkkijono

en: Case
fi: Asia

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Not installed
fi: Asentamatta

en: Referrer
fi: Viittaaja

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fi: @site on parhaillaan huollettavana. Se pyritään saamaan takaisin käyttöön pian. Kiitämme kärsivällisyydestä!

en: Default front page
fi: Oletusetusivu

en: Both
fi: Molemmat

en: Text processing
fi: Tekstin prosessointi

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: Rows
fi: Rivejä

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: access denied
fi: pääsy kielletty

en: Uninstall
fi: Asennuksen poisto

en: Install
fi: Asenna

en: Save and edit
fi: Tallenna ja jatka muokkaamista

en: Tools
fi: Työkalut

en: Clone
fi: Kloonaa

en: Administer views
fi: Ylläpidä näkymiä

en: Existing Views
fi: Olemassaolevat näkymät

en: Default Views
fi: Oletusnäkymät

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Normal menu item
fi: Normaali valikkoelementti

en: Option
fi: Vaihtoehto

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Operator
fi: Operaattori

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Exposed Filters
fi: Paljastetut suodattimet

en: Order
fi: Järjestys

en: Recent comments
fi: Uusimmat kommentit

en: Random
fi: Satunnainen

en: Uncategorized
fi: Katogorisoimattomat

en: Plain
fi: Puhdas

en: Set default
fi: Aseta oletukseksi

en: Position
fi: Sijoitus

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Pattern
fi: Kuvio

en: The comment and all its replies have been deleted.
fi: Kommentti ja kaikki sen vastaukset on poistettu.

en: Cron settings
fi: Cron-asetukset

en: Last checked
fi: Tarkistettu viimeksi

en: Preformatted
fi: Esimuotoiltu

en: Anonymous users
fi: Anonyymit käyttäjät

en: Clear cache
fi: Puhdista välimuisti

en: Close
fi: Sulje

en: Visibility settings
fi: Näkyvyysasetukset

en: Task
fi: Tehtävä

en: Term description
fi: Termin kuvaus

en: fields
fi: kentät

en: Add group
fi: Lisää ryhmä

en: Save settings
fi: Tallenna asetukset

en: Duration
fi: Kesto

en: Function
fi: Funktio

en: Session closed for %name.
fi: Tunnuksen %name istunto on suljettu.

en: Tracker
fi: Seuranta

en: You have to specify a valid date.
fi: Sinun on annettava kelvollinen päiväys.

en: Germany
fi: Saksa

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Updated date
fi: Päivitetty

en: comments
fi: kommentit

en: Full
fi: Kokonainen

en: 1 new | @count new
fi[0]: 1 uusi
fi[1]: @count uutta

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Afghanistan
fi: Afganistan

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: Antarctica
fi: Etelämanner

en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

en: Argentina
fi: Argentiina

en: Austria
fi: Itävalta

en: Azerbaijan
fi: Azerbaidzhan

en: Bahamas
fi: Bahama

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Belgium
fi: Belgia

en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Hertsegovina

en: Bouvet Island
fi: Bouvet-saari

en: Cambodia
fi: Kambodža

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: Canada
fi: Kanada

en: Cape Verde
fi: Kap Verde

en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikka

en: China
fi: Kiina

en: Christmas Island
fi: Joulusaari

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: Comoros
fi: Komorit

en: Cook Islands
fi: Cookinsaaret

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Czech Republic
fi: Tsekki

en: Denmark
fi: Tanska

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen Tasavalta

en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: Estonia
fi: Viro

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

en: Finland
fi: Suomi

en: France
fi: Ranska

en: French Guiana
fi: Ranskan Guiana

en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

en: Greece
fi: Kreikka

en: Greenland
fi: Grönlanti

en: Heard Island and McDonald Islands
fi: Heard- ja McDonaldinsaaret

en: Hungary
fi: Unkari

en: Iceland
fi: Islanti

en: India
fi: Intia

en: Iraq
fi: Irak

en: Ireland
fi: Irlanti

en: Italy
fi: Italia

en: Jordan
fi: Jordania

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Kenya
fi: Kenia

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Luxembourg
fi: Luxemburg

en: Madagascar
fi: Madagaskar

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Micronesia
fi: Mikronesia

en: Monaco
fi: Monako

en: Morocco
fi: Marokko

en: Mozambique
fi: Mozambik

en: Netherlands
fi: Hollanti

en: Netherlands Antilles
fi: Alankomaiden Antillit

en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

en: Norfolk Island
fi: Norfolkinsaari

en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Norway
fi: Norja

en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

en: Philippines
fi: Filippiinit

en: Pitcairn Islands
fi: Pitcairn saaret

en: Russia
fi: Venäjä

en: Rwanda
fi: Ruanda

en: Saudi Arabia
fi: Saudiarabia

en: Seychelles
fi: Seychellit

en: Solomon Islands
fi: Solomonsaaret

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichsaaret

en: Spain
fi: Espanja

en: Suriname
fi: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
fi: Svalbard ja Jan Mayen

en: Swaziland
fi: Swazimaa

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Syria
fi: Syyria

en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

en: Tanzania
fi: Tansania

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Caicossaaret

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet arabiemiirikunnat

en: United Kingdom
fi: Yhdistynyt Kuningaskunta

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: Vatican City
fi: Vatikaani

en: Wallis and Futuna
fi: Wallis ja Futuna

en: Yemen
fi: Jemen

en: Zambia
fi: Sambia

en: Modified
fi: Muokattu

en: Database username
fi: Tietokannan käyttäjätunnus

en: Database password
fi: Tietokannan salasana

en: Database name
fi: Tietokannan nimi

en: Port
fi: Portti

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: Authoring information
fi: Julkaisutiedot

en: Authored on
fi: Luotu

en: Leave blank for %anonymous.
fi: Jätä tyhjäksi käyttäjälle %anonymous.

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Approved
fi: Hyväksytty

en: Are you sure you want to delete %name?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kategorian %name?

en: Queued
fi: Jonossa

en: Show
fi: Näytä

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
fi: Ota käyttöön tai poista käytöstä anonyymien käyttäjien sivuvälimuisti, ja CSS:n sekä JavaScriptin optimointi.

en: Other queries
fi: Muut kyselyt

en: Key
fi: Avain

en: Link to content
fi: Linkitä sisältöön

en: Site language
fi: Sivuston kieli

en: Change
fi: Muuta

en: Arabic
fi: arabia

en: English
fi: englanti

en: French
fi: ranska

en: Italian
fi: italia

en: Spanish
fi: espanja

en: Japanese
fi: japani

en: Korean
fi: korea

en: in
fi: sisällä

en: A valid e-mail address. All e-mails from the system will be sent to this address. The e-mail address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by e-mail.
fi: Kelvollinen sähköpostiosoite. Järjestelmän sinulle lähettämät sähköpostit menevät tähän osoitteeseen. Osoitetta ei julkisteta ja sitä käytetään vain, jos tahdot tilata uuden salasanan, tai jos haluat saada tiettyjä uutisia tai ilmoituksia sähköpostitse.

en: The e-mail address %email is already registered. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fi: Sähköpostiosoite %email on jo rekisteröity. <a href="@password">Oletko unohtanut salasanasi?</a>

en: Remove items
fi: Poista aiheita

en: OPML File
fi: OPML tiedosto

en: Allowed HTML tags
fi: Sallitut HTML-tagit

en: Sources
fi: Lähteet

en: 1 item | @count items
fi[0]: 1 aihe
fi[1]: @count aihetta

en: menu
fi: valikko

en: ‹ previous
fi: ‹ edellinen

en: next ›
fi: seuraava ›

en: No items selected.
fi: Yhtään kohdetta ei ole valittuna.

en: The update has been performed.
fi: Päivitys on suoritettu.

en: Browser
fi: Selain

en: View user profile.
fi: Näytä käyttäjäprofiili.

en: Titles only
fi: Vain otsikot

en: Full text
fi: Koko teksti

en: Feed settings
fi: Syotteen asetukset

en: Add Block
fi: Lisää lohko

en: published
fi: julkaistu

en: The changes have been saved.
fi: Muutokset on tallennettu.

en: Undo
fi: Kumoa

en: Member for
fi: Käyttäjä jo

en: @time ago
fi: @time sitten

en: No users selected.
fi: Yhtään käyttäjää ei ole valittuna.

en: Select all rows in this table
fi: Valitse kaikki taulukon rivit

en: Deselect all rows in this table
fi: Poista kaikkien rivien valinnat

en: Your search yielded no results
fi: Haku ei tuottanut tuloksia.

en: Please enter some keywords.
fi: Ole hyvä, anna joitakin avainsanoja.

en: Front page
fi: Etusivu

en: Request new password
fi: Pyydä uutta salasanaa

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Display name
fi: Näyttönimi

en: Languages
fi: Kielet

en: Topic
fi: Aihe

en: Allowed values list
fi: Lista sallituista arvoista

en: Today
fi: Tänään

en: The subject of the contact message.
fi: Yhteydenottoviestin aihe.

en: Edit menu
fi: Muokkaa valikkoa

en: Delete menu
fi: Poista valikko

en: Edit menu item
fi: Muokkaa valikon kohtaa

en: Publishing options
fi: Julkaisuasetukset

en: Create new revision
fi: Luo uusi versio

en: Lists
fi: Listat

en: Limit
fi: Rajoitus

en: Minimum height
fi: Vähimmäiskorkeus

en: Minimum width
fi: Vähimmäisleveys

en: Query
fi: Kysely

en: Locale settings
fi: Lokalisoinnin asetukset

en: Search fields
fi: Hakukentät

en: Configure block
fi: Lohkon asetukset

en: Block name
fi: Lohkon nimi

en: How many content items to display in "day" list.
fi: Kuinka monta kirjoitusta näytetään "Tämänpäiväiset" -listassa

en: Jan
fi: Tam

en: Feb
fi: Hel

en: Mar
fi: Maa

en: Apr
fi: Huh

en: Jun
fi: Kes

en: Jul
fi: Hei

en: Aug
fi: Elo

en: Sep
fi: Syy

en: Oct
fi: Lok

en: Nov
fi: Mar

en: Dec
fi: Jou

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Map
fi: Kartta

en: Alignment
fi: Tasaus

en: Configure permissions
fi: Säädä käyttöoikeuksia

en: Workflow
fi: Työnkulku

en: Randomize
fi: Satunnaista

en: Link label
fi: Linkin otsikko

en: author
fi: kirjoittaja

en: Entity
fi: Entiteetti

en: AND
fi: JA

en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Are you sure you want to delete %label?
fi: Oletko varma että haluat poistaa %label?

en: Existing system path
fi: Olemassaoleva järjestelmäpolku

en: Path alias
fi: Polun alias

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fi: Kirjoita vaihtoehtoinen polku, josta tämä sivu löytyy.  Esimerkki: kirjoita "yhteystiedot" luodessasi yhteystietosivua.  Käytä suhteellista polkua äläkä lisää kauttaviivaa alkuun, tai alias ei toimi.

en: Greater than
fi: Suurempi kuin

en: Less than
fi: Pienempi kuin

en: Notice
fi: Huomio

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Number of day's top views to display
fi: Päivän suosituimpien määrä

en: Number of all time views to display
fi: Kaikkien aikojen suosituimpien määrä

en: Number of most recent views to display
fi: Viimeksi katsottujen määrä

en: Extend
fi: Laajenna

en: Open in new window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: characters
fi: merkit

en: Mo
fi: Ma

en: Tu
fi: Ti

en: We
fi: Ke

en: Th
fi: To

en: Fr
fi: Pe

en: Sa
fi: La

en: First day of week
fi: Viikon ensimmäinen päivä

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Send yourself a copy.
fi: Lähetä itsellesi kopio.

en: Your message has been sent.
fi: Viestisi on lähetetty.

en: Create new account
fi: Luo uusi käyttäjätili

en: Seconds
fi: Sekunnit

en: Are you sure you want to delete the block %name?
fi: Haluatko varmasti poistaa lohkon %name?

en: The block %name has been removed.
fi: Lohko %name on poistettu.

en: Info
fi: Tieto

en: People
fi: Käyttäjät

en: list terms
fi: termien tarkastelu

en: add terms
fi: termien lisääminen

en: Created new term %term.
fi: Luotiin uusi termi %term.

en: Are you sure you want to delete the term %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa termin %title?

en: Deleted term %name.
fi: Termi %name poistettu.

en: warning
fi: varoitus

en: Last run !time ago
fi: Suoritettu viimeksi !time sitten

en: Site information
fi: Sivuston tiedot

en: Blocked
fi: Suljettu

en: Enabled filters
fi: Käytössä olevat suodattimet

en: or
fi: tai

en: Getting Started
fi: Näin aloitat

en: Results
fi: Tulokset

en: Promote
fi: Nosta

en: Binary
fi: Binääri

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
fi: Termin poistaminen poistaa myös kaikki sen mahdolliset alatermit. Tätä ei voi perua.

en: Parent term
fi: Isäntätermi

en: Parent terms
fi: Ylemmän tason termit

en: Created new term %name.
fi: Luotiin uusi termi %name.

en: Syndicate
fi: Syötteet

en: Books
fi: Kirjat

en: Style
fi: Tyyli

en: Forums
fi: Foorumit

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: Revisions for %title
fi: Kirjoituksen %title versiot

en: !date by !username
fi: !date, !username

en: Revision
fi: Versio

en: current revision
fi: Nykyinen versio

en: The specified passwords do not match.
fi: Salasanat eivät vastaa toisiaan.

en: Session
fi: Sessio

en: No forums defined
fi: Yhtään foorumia ei ole määritelty.

en: This topic has been moved
fi: Tämä keskustelu on siirretty

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Your settings have been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: Installed
fi: Asennettu

en: Last modified
fi: Viimeksi muutettu

en: Link color
fi: Linkin väri

en: Duplicate
fi: Monista

en: Reversed
fi: Käänteistetty

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Date created
fi: Luontipäivämäärä

en: Reverse
fi: Käänteinen järjestys

en: Testing
fi: Testaus

en: Internal Server Error
fi: Sisäinen palvelinvirhe

en: Ascension Island
fi: Ascension

en: Fiji
fi: Fidži

en: Falkland Islands
fi: Falklandsaaret

en: Saint Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

en: South Korea
fi: Etelä-Korea

en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset alueet

en: Saint Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: British Virgin Islands
fi: Brittiläiset Neitsytsaaret

en: U.S. Virgin Islands
fi: Amerikkalaiset Neitsytsaaret

en: Templates
fi: Mallinteet

en: Not published
fi: Ei julkaistu

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: Color scheme
fi: Värivalikoima

en: width
fi: leveys

en: height
fi: korkeus

en: Unformatted
fi: Muokkaamaton

en: @type: deleted %title.
fi: @type: poistettiin %title.

en: RSS Feed
fi: RSS-syöte

en: Allowed file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: New comments
fi: Uudet kommentit

en: New
fi: Uusi

en: Redirect to URL
fi: Ohjaa osoitteeseen

en: Top left
fi: Vasemmalla ylhäällä

en: Top right
fi: Oikealla ylhäällä

en: Bottom right
fi: Alhaalla oikealla

en: Bottom left
fi: Alhaalla vasemmalla

en: Relationships
fi: Suhteet

en: Relationship
fi: Suhde

en: relationships
fi: suhteet

en: The username %name has not been activated or is blocked.
fi: Käyttäjätunnusta %name ei ole aktivoitu tai se on suljettu.

en: Login attempt failed for %user.
fi: Käyttäjän %user kirjautumisyritys epäonnistui.

en: image
fi: kuva

en: Oldest first
fi: Vanhin ensin

en: Sort criteria
fi: Lajittelukriteerit

en: Base path
fi: Peruspolku

en: Revision of %title from %date
fi: Versio kirjoituksesta %title, julkaistu %date

en: Parent menu item
fi: Ylätason valikkoelementti

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
fi: Sen käyttäjän tunnus, jolle haluat antaa omistuksen.

en: Manage the actions defined for your site.
fi: Määrittele, millaisia toimenpiteitä Drupal voi tehdä automaattisesti.

en: The action has been successfully saved.
fi: Toimenpiteen tallentaminen onnistui.

en: Deleted action %aid (%action)
fi: Poistettiin toimenpide %aid (%action)

en: Themes
fi: Teemat

en: Security update
fi: Tietoturvapäivitys

en: JPEG quality
fi: JPEG-kuvan laatu

en: Delete comments
fi: Poista kommentit

en: not published
fi: ei julkaistu

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: !name field is required.
fi: !name-kenttä on pakollinen.

en: Protected
fi: Suojattu

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Comment settings
fi: Kommentoinnin asetukset

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: Default options
fi: Oletusasetukset

en: Contact settings
fi: Yhteydenottoasetukset

en: Reset password
fi: Uusi salasana

en: The node type.
fi: Solmun tyyppi.

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Finished
fi: Valmis

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Temporary directory
fi: Väliaikainen hakemisto

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fi: Tiedoston siirto-ongelma. Tiedostoa ei voitu siirtää oikeaan hakemistoon.

en: User status
fi: Käyttäjän tila

en: Shortcuts
fi: Oikopolut

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Password strength:
fi: Salasanan vahvuus:

en: Passwords match:
fi: Salasanat täsmäävät:

en: Slogan
fi: Iskulause

en: The name used to indicate anonymous users.
fi: Tuntemattomasta käyttäjästä käytettävä nimi

en: Alternate text
fi: Vaihtoehtoinen teksti

en: Apply
fi: Käytä

en: Translation language
fi: Käännöksen kieli

en: Please wait...
fi: Odota hetki...

en: Not translated
fi: Kääntämättä

en: Select
fi: Valitse

en: Translatable
fi: Käännettävissä

en: Add new page
fi: Lisää uusi sivu

en: Show blocks
fi: Näytä elementit

en: Go to first page
fi: Siirry ensimmäiselle sivulle

en: Go to last page
fi: Siirry viimeiselle sivulle

en: Go to page @number
fi: Siirry sivulle @number

en: Enter the terms you wish to search for.
fi: Kirjoita haluamasi hakusanat.

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Underlined
fi: Alleviivattu

en: Copy
fi: Kopioi

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Delete role
fi: Poista rooli

en: Basic configuration
fi: Perusasetukset

en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Macedonia
fi: Makedonia

en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

en: Language switcher
fi: Kielen vaihtaja

en: Block description
fi: Lohkon kuvaus

en: Translation
fi: Käännös

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
fi: Valitse lohkot, jotka näytetään sivujen laidoilla ja muilla alueilla.

en: Save blocks
fi: Tallenna lohkot

en: The block settings have been updated.
fi: Lohkojen asetukset on tallennettu.

en: Show block for specific roles
fi: Näytä lohko näille rooleille

en: Show this block only for the selected role(s). If you select no roles, the block will be visible to all users.
fi: Tämä lohko näytetään vain valittuille rooleille. Jos et valitse yhtäkään roolia, lohko näkyy kaikille käyttäjille.

en: Show block on specific pages
fi: Näytä lohko tietyillä sivuilla

en: Save block
fi: Tallenna lohko

en: The block configuration has been saved.
fi: Lohkon asetukset on tallennettu.

en: Menus
fi: Valikot

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
fi: Kaikki mukautukset menetetään. Tätä ei voi perua.

en: Add vocabulary
fi: Lisää sanasto

en: edit vocabulary
fi: sanaston muokkaaminen

en: Created new vocabulary %name.
fi: Uusi sanasto %name luotu.

en: Updated vocabulary %name.
fi: Sanasto %name päivitetty.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa sanaston %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
fi: Sanaston poistaminen tuhoaa myös kaikki sen sisältämät termit. Tätä ei voi perua.

en: Deleted vocabulary %name.
fi: Sanasto %name poistettu.

en: A description of the term.
fi: Termin kuvaus.

en: Above
fi: Yläpuolella

en: @min and @max
fi: @min ja @max

en: Default time zone
fi: Oletusaikavyöhyke

en: Add another item
fi: Lisää uusi

en: Manage fields
fi: Hallitse kenttiä

en: Trimmed
fi: Trimmattu

en: Text area
fi: Tekstialue

en: Used in
fi: Käytetään

en: Save field settings
fi: Tallenna kentän asetukset

en: The update has encountered an error.
fi: Päivityksessä tapahtui virhe.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fi[0]: 1 kohde käsiteltiin:
fi[1]: @count kohdetta käsiteltiin:

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fi: Syötä pilkuin eroteltu lista näkymälle syötettävistä argumenteista.

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Float
fi: Liukuluku

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fi: Tietokantaan tallennettavien numeroiden kokonaismäärä, sisältäen desimaalipilkun oikealla puolella olevat numerot.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fi: Numeroiden määrä desimaalin oikealla puolella.

en: Decimal marker
fi: Desimaalimerkki

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fi: Yksittäiselle päälle/pois valintaruudulle määrittele ensiksi 'pois' arvo ja sen jälkeen 'päälle' arvo <strong>sallitut arvot</strong> listaan. Huomaa että valintaruudun otsikkona näytetään 'päälle' arvoa.

en: Check boxes/radio buttons
fi: Valintalaatikot/radionapit

en: Single on/off checkbox
fi: Yksittäinen valintaruutu

en: Text area (multiple rows)
fi: Tekstialue (useita rivejä)

en: Permalink
fi: Ikilinkki

en: Theme-engine-specific settings
fi: Teemamoottorikohtaiset asetukset

en: Debug
fi: Debuggaa

en: Exceptions
fi: Poikkeukset

en: Exception
fi: Poikkeus

en: 1 minute
fi: 1 minuutti

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fi: Tämä moduuli vaatii PHP:stä version @php_required, eikä se toimi version !php_version kanssa.

en: More information
fi: Lisää tietoa

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Redo
fi: Toista

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Editor
fi: Editori

en: Hide
fi: Piilossa

en: Anonymous commenting
fi: Anonyymi kommentointi

en: Anonymous posters may not enter their contact information
fi: Anonyymit kirjoittajat eivät voi jättää yhteystietojaan.

en: Anonymous posters may leave their contact information
fi: Anonyymit kirjoittajat voivat jättää yhteystietonsa

en: Anonymous posters must leave their contact information
fi: Anonyymien kirjoittajien on jätettävä yhteystietonsa

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
fi: Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.

en: Your signature will be publicly displayed at the end of your comments.
fi: Allekirjoituksesi näytetään julkisesti kommenttiesi lopussa.

en: Date - newest first
fi: Päivämäärä - uusimmat ensin

en: Date - oldest first
fi: Päivämäärä - vanhimmat ensin

en: 1 comment | @count comments
fi[0]: 1 kommentti
fi[1]: @count kommenttia

en: 1 new comment | @count new comments
fi[0]: 1 uusi kommentti
fi[1]: @count uutta kommenttia

en: Save content type
fi: Tallenna sisältötyyppi

en: Global
fi: Yleinen

en: Show descriptions
fi: Näytä kuvaukset

en: Three
fi: Kolme

en: Subtitle
fi: Alaotsikko

en: Language code
fi: Kielikoodi

en: Not present
fi: Ei saatavilla

en: !title field is required.
fi: !title on pakollinen.

en: file system
fi: tiedostojärjestelmä

en: Source code
fi: Lähdekoodi

en: Contact link
fi: Yhteydenottolinkki

en: Menu link title
fi: Valikon linkin otsikko

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fi: Valikkojärjestelmä tallentaa vain järjestelmäpolkujen osoitteet, näkyvä osoite haetaan URL-aliaksesta. %link_path tallennettiin muodossa %normal_path

en: The path '@link_path' is either invalid or you do not have access to it.
fi: Hakemistopolku '@link_path' on virheellinen tai pääsy siihen on kielletty.

en: There was an error saving the menu link.
fi: Valikon kohdan tallentaminen ei onnistunut.

en: Menu name
fi: Valikon nimi

en: Are you sure you want to delete the custom menu %title?
fi: Haluatko varmasti mukautetun valikon %title?

en: Display message
fi: Näytä viesti

en: Edit profile
fi: Muokkaa profiilia

en: Edit container
fi: Muokkaa säiliötä

en: Plugin settings
fi: Lisäosan asetukset

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Indent
fi: Suurenna sisennystä

en: Outdent
fi: Pienennä sisennystä

en: Unlink
fi: Poista linkki

en: Thread
fi: Ketjuta

en: Reply
fi: Vastaa

en: Hot topic threshold
fi: Suositun aiheen raja

en: Topics per page
fi: Aiheita sivua kohden

en: Posts - most active first
fi: Aiheen mukaan - aktiivisimmat ensin

en: Posts - least active first
fi: Aiheen mukaan - vähiten aktiiviset ensin

en: URL path settings
fi: Polkujen asetukset

en: Title text
fi: Otsikkoteksti

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fi: Oletko varma, että haluat ottaa käyttöön version jonka päiväys on %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fi: Haluatko varmasti poistaa version, jonka päiväys on %revision-date?

en: Distinct
fi: Erilainen

en: Maximum upload size
fi: Suurin siirtokoko

en: Extension
fi: Tiedostopääte

en: Space
fi: Välilyönti

en: New forum topics
fi: Uusimmat foorumin aiheet

en: @type: deleted %title revision %revision.
fi: @type: poistettiin %title versio %revision.

en: Page not found
fi: Sivua ei löydy

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: More help
fi: Lisää apua

en: Preview trimmed version
fi: Esikatsele lyhennettyä versiota

en: Preview full version
fi: Esikatsele täyspitkää versiota

en: Bullet list
fi: Luettelomerkkilista

en: Account blocked
fi: Tilin käyttö estetty

en: Expand
fi: Laajenna

en: The name %name is already taken.
fi: Nimi %name on jo käytössä.

en: The current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Provided by
fi: Tarjoaa

en: Aggregate
fi: Aggregoi

en: « first
fi: « ensimmäinen

en: last »
fi: viimeinen »

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: The directory %directory does not exist.
fi: Hakemistoa %directory ei ole olemassa.

en: Blockquote
fi: Kappalelainaus

en: No comments available.
fi: Kommentteja ei ole saatavilla.

en: empty
fi: tyhjä

en: Rebuild permissions
fi: Rakenna pääsyoikeudet uudelleen

en: @type: updated %title.
fi: @type: päivitettiin %title.

en: @type: added %title.
fi: @type: lisättiin %title.

en: Message field is required.
fi: Viestin teksti on pakollinen.

en: Path to custom logo
fi: Oman logon polku

en: taxonomy
fi: luokittelu

en: Updated term %term.
fi: Päivitettiin termi %term.

en: - None selected -
fi: - Ei valittu -

en: Parser
fi: Parseri

en: Discard items older than
fi: Poista aiheet, jotka ovat vanhempia kuin

en: !title feed
fi: syöte !title

en: Aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: There is no new syndicated content from %site.
fi: Sivustolla %site ei ole uutta sisältöä.

en: There is new syndicated content from %site.
fi: Sivustolla %site on uutta sisältöä.

en: Feed aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: Last time feed was checked for new items, as Unix timestamp.
fi: Koska syötteestä viimeksi etsittiin uusia aiheita (UNIX-aikaleima).

en: An image representing the feed.
fi: Kuva, joka edustaa syötettä.

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
fi: Kohteen HTTP-otsakkeen entity tag. Tätä käytetään välimuistin tarkistamiseen.

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
fi: Koska syötettä muokattiin viimeksi (UNIX-aikaleima).

en: Unique identifier for the feed item.
fi: Syötteen aiheen ainutkertainen tunniste.

en: Account settings
fi: Käyttäjätilin asetukset

en: Add Page
fi: Lisää sivu

en: The content type %name has been deleted.
fi: Sisällön tyyppi %name on poistettu.

en: Deleted content type %name.
fi: Poistettu sisältötyyppi %name.

en: Enter your keywords
fi: Syötä hakusanat

en: My account
fi: Oma käyttäjätilini

en: Updated term %name.
fi: Päivitettiin termi %name.

en: Number of topics
fi: Keskusteluiden määrä

en: Active forum topics
fi: Aktiiviset keskustelut

en: Read the latest forum topics.
fi: Lue uusimmat keskustelut.

en: HTTP authentication
fi: HTTP autentikointi

en: GD library
fi: GD-grafiikkakirjasto

en: Attach to
fi: Liitä kohteeseen

en: Context
fi: Konteksti

en: Book navigation
fi: Kirjan navigaatio

en: Pager
fi: Sivutus

en: Modified date
fi: Muokkauspäivämäärä

en: Taxonomy vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: Remove this item
fi: Poista

en: 1 year | @count years
fi[0]: 1 vuosi
fi[1]: @count vuotta

en: 1 week | @count weeks
fi[0]: 1 viikko
fi[1]: @count viikkoa

en: 1 sec | @count sec
fi[0]: 1 s
fi[1]: @count s

en: Module name
fi: Moduulin nimi

en: Page settings
fi: Sivuasetukset

en: Use pager
fi: Käytä sivutusta

en: Items to display
fi: Näytettävät elementit

en: More link
fi: "Lisää" linkki

en: More link text
fi: "Lisää" linkin teksti

en: Failed to set field @name to @value
fi: Kentän @name arvon asettaminen @value epäonnistui

en: No temporary directories to remove.
fi: Ei poistettavia tilapäiskansioita.

en: Bulgarian
fi: bulgaria

en: Croatian
fi: kroatia

en: Czech
fi: tšekki

en: Danish
fi: tanska

en: Dutch
fi: hollanti

en: Finnish
fi: suomi

en: German
fi: saksa

en: Greek
fi: kreikka

en: Hebrew
fi: heprea

en: Hungarian
fi: unkari

en: Indonesian
fi: indonesia

en: Polish
fi: puola

en: Romanian
fi: romania

en: Russian
fi: venäjä

en: Slovak
fi: slovakki

en: Swedish
fi: ruotsi

en: Turkish
fi: turkki

en: The term name.
fi: Termin nimi

en: contains
fi: sisältää

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Allow Upscaling
fi: Salli ylöspäin skaalaus

en: Let scale make images larger than their original size
fi: Salli skaalauksen tehdä kuvista alkuperäiskuvaa suurempia

en: Rotation angle
fi: Pyörityskulma

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fi: Kuinka monta astetta kuvaa käännetään. Positiiviiset luvut tarkoittavat myötäpäivään ja negatiiviset vastapäivään.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
fi: Satunnaista jokaisen kuvan kiertokulma. Yllämääritettyä kulmaa käytetään enimmäisarvona.

en: Flush
fi: Tyhjennä

en: The file could not be created.
fi: Tiedoston luonti epäonnistui.

en: Locked
fi: Lukittu

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
fi: Salasanan uusimisohjeet lähetetty käyttäjälle %name osoitteeseen %email.

en: The e-mail address %mail is not valid.
fi: %mail ei ole kelvollinen sähköpostiosoite.

en: Selection type
fi: Valintatyyppi

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: E-mail addresses to notify when updates are available
fi: Sähköpostiosoitteet, joihin lähetetään tiedote kun päivityksiä on saatavilla

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via e-mail. Put each address on a separate line. If blank, no e-mails will be sent.
fi: Sivustosi lähettää listalla oleville käyttäjille sähköpostitiedotteen aina kun se löytää uuden päivityksen. Laita jokainen osoite erilliselle riville. Jos jätät listan tyhjäksi, tiedotteita ei lähetetä.

en: Check for updates
fi: Tarkista päivitykset

en: All newer versions
fi: Kaikki uudemmat versiot

en: Only security updates
fi: Vain turvapäivitykset

en: %email is not a valid e-mail address.
fi: %email on virheellinen sähköpostiosoite.

en: %emails are not valid e-mail addresses.
fi: %emails ovat virheellisiä sähköpostiosotteita.

en: No update data available
fi: Päivitystietoja ei ole saatavilla

en: Not secure!
fi: Turvaton!

en: Revoked!
fi: Peruttu!

en: Unsupported release
fi: Julkaisua ei tueta

en: Can not determine status
fi: Tilaa ei voida määritellä

en: (version @version available)
fi: (versio @version on saatavilla)

en: See the available updates page for more information:
fi: Lue lisää <em>Saatavilla olevat päivitykset</em> -sivulta:

en: New release(s) available for !site_name
fi: Sivustolle !site_name on saatavilla uusia julkaisuja

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fi: Käyttämääsi Drupal-versioon on saatavilla turvapäivitys. Varmista palvelimesi turvallisuus päivittämällä välittömästi!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
fi: Käytössäsi oleva Drupalin versio on peruttu, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että päivität Drupalin!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
fi: Ainakin yksi käyttämäsi moduuli tai teema on poistettu, eikä sitä tarjota enää. Suosittelemme että poistat tai päivität sen!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
fi: Käytössäsi olevaa Drupalin versiota ei enää tueta. Suosittelemme, että päivität Drupalin!

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fi: Käyttämääsi Drupal-versioon on saatavilla päivitys. Varmista sivustosi toimivuus päivittämällä niin pian kuin mahdollista.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information.
fi: Lue lisätietoja <a href="@available_updates">Saatavilla olevat päivitykset</a> -sivulta.

en: Project not secure
fi: Projekti on turvaton

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
fi: Drupalin turvallisuusryhmä on merkinnyt tämän projektin turvattomaksi, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat välittömästi käytöstä kaiken tähän projektiin liittyvän!

en: Project revoked
fi: Projekti on peruttu

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fi: Tämä projekti on peruttu, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat käytöstä kaiken tähän projektiin liittyvän!

en: Project not supported
fi: Projektia ei tueta

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
fi: Tätä projektia ei enää tueta, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat käytöstä kaiken tähän projektiin liittyvän!

en: No available releases found
fi: Julkaisuja ei ole saatavilla

en: Release revoked
fi: Julkaisu on kumottu

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fi: Käytössäsi oleva julkaisu on peruttu, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat kokonaan käytöstä tämän julkaisun tai päivität sen.

en: Release not supported
fi: Julkaisua ei tueta

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
fi: Käytössäsi olevaa julkaisua ei enää tueta, eikä sitä voi enää ladata. Suosittelemme, että poistat kokonaan käytöstä tämän julkaisun tai päivität sen.

en: Invalid info
fi: Virheelliset tiedot

en: Security update required!
fi: Turvapäivitys vaaditaan!

en: Not supported!
fi: Ei tuettu!

en: Recommended version:
fi: Suositeltava versio:

en: Security update:
fi: Turvapäivitys:

en: Latest version:
fi: Uusin versio:

en: Development version:
fi: Kehitysversio:

en: Also available:
fi: Saatavilla myös:

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Node count
fi: Solmujen lukumäärä

en: Field settings
fi: Kentän asetukset

en: 1 new post | @count new posts
fi[0]: 1 uusi kirjoitus
fi[1]: @count uutta kirjoitusta

en: Edit forum
fi: Muokkaa foorumia

en: Default order
fi: Oletusjärjestys

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
fi: Tämä sanasto määrittää foorumien rakenteen. Jotkin tavallisest sanastojen asetukset eivät ole käytettävissä.

en: Leave shadow copy
fi: Jätä varjokopio

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
fi: Jos siirrät tätä keskustelua, vanhalle foorumille voidaan jättää uudelle foorumille ohjaava linkki eli <em>varjokopio</em>.

en: Container name
fi: Säiliön nimi

en: forum container
fi: foorumisäiliö

en: Created new @type %term.
fi: Luotu uusi @type %term.

en: The @type %term has been updated.
fi: Päivitetty @type %term.

en: Add new field
fi: Lisää uusi kenttä

en: Containing any of the words
fi: Sisältää minkä tahansa sanoista

en: Containing the phrase
fi: Sisältää lauseen

en: Containing none of the words
fi: Ei sisällä sanoja

en: Only of the type(s)
fi: Vain tyyppiä/tyyppejä

en: Content ranking
fi: Sisällön arvojärjestys

en: Keyword relevance
fi: Hakusanan osuvuus

en: Recently posted
fi: Viimeksi lisätty

en: Number of comments
fi: Kommenttien määrä

en: Number of views
fi: Katselukerrat

en: Factor
fi: Tekijä

en: Expand layout to include descriptions.
fi: Näytä väljempi ulkoasu, joka sisältää kuvaukset.

en: Hide descriptions
fi: Kätke kuvaukset

en: Compress layout by hiding descriptions.
fi: Näytä suppeampi ulkoasu, joka ei sisällä kuvauksia.

en: Or
fi: TAI

en: Color set
fi: Värisarja

en: Content ID
fi: Sisällön ID

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Paste
fi: Liitä

en: Ordered list
fi: Järjestetty lista

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: About
fi: Tietoja

en: Maximum link text length
fi: Suurin linkkitekstin pituus

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
fi: Tätä merkkimäärää pidemmät URL:t lyhennetään, jolla estetään muotoilun rikkovat ylipitkät merkkijonot.  Itse linkki jää ennalleen; vain linkin tekstiosaa lyhennetään.

en: Reports
fi: Raportit

en: Toggle display
fi: Näytettävät elementit

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
fi: Jos sinulla ei ole suoraa yhteyttä palvelimen tiedostojärjestelmään, käytä tätä kenttää logon siirtämiseen palvelimelle.

en: Link class
fi: Linkin luokka

en: Report
fi: Raportoi

en: %percentage of the site has been indexed.
fi: %percentage sivustosta on indeksoitu.

en: File directory
fi: Tiedostokansio

en: Default theme
fi: Oletusteema

en: not set
fi: ei asetettuna

en: Web server
fi: Web-palvelin

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
fi[0]: Jäljellä on 1 indeksoitava kohde.
fi[1]: Jäljellä on @count indeksoitavaa kohdetta.

en: The content access permissions have been rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeudet on rakennettu uudelleen.

en: Column
fi: Palsta

en: Default sort
fi: Oletusjärjestys

en: sort by @s
fi: Lajittele kentän @s mukaan

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
fi: Tuntematon käyttäjätunnus tai salasana.  <a href="@password">Oletko unohtanut salasanasi?</a>

en: and
fi: ja

en: Choose an advanced action
fi: Valitse edistynyt toimenpide

en: Action type
fi: Toimenpiteen tyyppi

en: Are you sure you want to delete the action %action?
fi: Haluatko varmasti poistaa toimenpiteen %action?

en: Action %action was deleted
fi: Toimenpide %action poistettiin

en: Display a message to the user
fi: Näytä käyttäjälle viesti

en: Unpublish comment
fi: Peru kommentin julkaisu

en: Unpublish comment containing keyword(s)
fi: Peru kommentin julkaisu, jos se sisältää avainsanan/sanoja

en: - Select -
fi: - Valitse -

en: Content language
fi: Sisällön kieli

en: Path prefix
fi: Polun etuliite

en: Auto-reply
fi: Automaattivastaus

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
fi: Valinnainen automaattivastaus. Jätä tyhjäksi jos et halua lähettää käyttäjälle automaattista vastausviestiä.

en: %recipient is an invalid e-mail address.
fi: %recipient on virheellinen sähköpostiosoite.

en: Add @type
fi: Lisää @type

en: Lithuanian
fi: liettua

en: Set as default
fi: Aseta oletukseksi

en: Not promoted
fi: Ei nostettu

en: Not sticky
fi: Ei kiinnitetty

en: Parent comment
fi: Isäntäkommentti

en: The parent comment.
fi: Isäntäkommentti.

en: Author's website
fi: Ylläpitäjän www-sivusto

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fi: Näytä kommentin syvyys jos kommentti on ketjutettuna.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fi: Näytä vastaukset ketjutettuina. Tämä pitää alikommentit yhdessä isäntiensä kamssa.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki kommenttiin vastaamiseksi.

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: Link this field to its user or an author's homepage
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä tai kentän luojan kotisivulle

en: Newest first
fi: Uusin ensin

en: field
fi: kenttä

en: nodes
fi: solmut

en: Formatter
fi: Muokkaaja

en: Some required modules must be enabled
fi: Valitsemasi moduulit riippuvat muista moduuleista, jotka pitää myös ottaa käyttöön

en: New posts
fi: Uutta sisältöä

en: View settings
fi: Näkymän asetukset

en: Week @week
fi: Viikko @week

en: Delete view
fi: Poista näkymä

en: Translate
fi: Käännä

en: Translation file
fi: Käännöstiedosto

en: File to import not found.
fi: Tuotavaa tiedostoa ei löytynyt.

en: Save translations
fi: Talleta käännökset

en: Target
fi: Kohde

en: Time ago
fi: Aikaa sitten

en: Admin menu
fi: Ylläpitovalikko

en: Create @name
fi: Luo @name

en: The custom menu %title has been deleted.
fi: Mukautettu valikko %title on poistettu.

en: @type %title has been deleted.
fi: @type %title on poistettu.

en: Crop
fi: Rajaa

en: Not enabled
fi: Ei käytössä

en: Insert Image
fi: Lisää kuva

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Tämän kentän alapuolella lomakkeella käyttäjälle näytettä ohjeteksti.<br />Sallitut HTML-merkit: @tags

en: Sort direction
fi: Lajittelusuunta

en: Radios
fi: Radionapit

en: Block type
fi: Lohkon tyyppi

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
fi: @module (<span class="admin-disabled">pois käytöstä</span>)

en: Web services
fi: Verkkopalvelut

en: Save permissions
fi: Tallenna käyttöoikeudet

en: The e-mail address %email is already taken.
fi: Sähköpostiosoite %email on jo käytössä.

en: Effect
fi: Efekti

en: Comment forms
fi: Kommentointilomakkeet

en: starting from @count
fi: alkaen kohdasta @count

en: Output
fi: Tuloste

en: Embed
fi: Upota

en: Error message
fi: Virheviesti

en: The language the content is in.
fi: Kieli jolla sisältö löytyy.

en: Delete content type
fi: Poista sisältötyyppi

en: Quick edit
fi: Pikamuokkaus

en: Change book (update list of parents)
fi: Vaihda kirjaa (päivittää yläsivujen listan)

en: Manage your site's book outlines.
fi: Kokoa kirjoituksia kirjoiksi ja järjestele niiden sisältöä.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
fi: Lähettämäsi tiedoston nimeksi on turvallisuussyistä vaihdettu %filename.

en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi

en: Installed version
fi: Asennettu versio

en: Recommended version
fi: Suositeltu versio

en: Cron run successfully.
fi: Cron-ajo suoritettu onnistuneesti.

en: User roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Sorry!
fi: Valitan!

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Acronym
fi: Lyhenne

en: More link path
fi: "Lisää" linkin polku

en: No vocabularies available.
fi: Yhtään sanastoa ei ole saatavilla.

en: original
fi: alkuperäinen

en: Title only
fi: Vain otsikko

en: Dates
fi: Päivämäärät

en: Not defined
fi: Ei määriteltynä

en: Validator
fi: Validoija

en: Debugging
fi: Debuggaus

en: Inherit
fi: Peri

en: pixels
fi: pikseliä

en: Mime type
fi: MIME-tyyppi

en: 1 month | @count months
fi[0]: Yksi kuukausi
fi[1]: @count kuukautta

en: Save order
fi: Tallenna järjestys

en: done
fi: suoritettu

en: Display format
fi: Näyttömuoto

en: Custom format
fi: Mukautettu muoto

en: The date the node was last updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: Category ID
fi: Kategorian ID

en: Direction
fi: Suunta

en: Drupal core
fi: Drupalin ydin

en: Book navigation block display
fi: Kirjojen navigaatiolohkon näyttäminen

en: Relations
fi: Suhteet

en: Invalid display id @display
fi: Epäkelpo sivun ID.

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fi: Virhe: käsittelijää taulun @table kentälle @field ei löytynyt!

en: Do not use a relationship
fi: Älä käytä suhdetta

en: Password field is required.
fi: Salasana on pakollinen.

en: Display type
fi: Näkymän tyyppi

en: Confirm password
fi: Vahvista salasana

en: button
fi: painike

en: Not applicable
fi: Ei käytössä

en: No content available.
fi: Ei sisältöä.

en: Administration theme
fi: Ylläpidon teema

en: The cache has been cleared.
fi: Välimuisti on tyhjennetty.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fi: Kiitos rekisteröitymisestä. Rekisteröitymisesi odottaa parhaillaan ylläpitäjän hyväksyntää.<br />Lähetämme tällä välin sähköpostiosoitteeseesi viestin, jossa on lisäohjeita.

en: Isle of Man
fi: Man-saari

en: Saint Pierre and Miquelon
fi: Saint Pierre ja Miquelon

en: Role ID.
fi: Roolin ID.

en: Run cron
fi: Suorita cron-ajo

en: Warning message
fi: Varoitusviesti

en: of
fi: /

en: Tour
fi: Kierros

en: Title field
fi: Otsikkokenttä

en: translate
fi: käännä

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fi: Turvavaroitus: .htaccess-tiedostoon ei voitu kirjoittaa. Luo hakemistoon %directory .htaccess-tiedosto, joka sisältää seuraavat rivit: <code>!htaccess</code>

en: The specified file %file was not copied because it would overwrite itself.
fi: Tiedostoa %file ei kopioitu, koska se olisi ylikirjoittanut itsensä.

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
fi: Tiedostoa %file ei voitu tallentaa. Tapahtui tuntematon virhe.

en: The specified file %name could not be uploaded.
fi: Tiedoston %name siirtäminen palvelimelle epäonnistui.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
fi: Tiedostoa ei voi jättää nimeämättä. Anna tiedostolle nimi.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fi: Vain seuraavat tiedostopäätteet ovat sallittuja: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fi: Tiedostokoko %filesize ylittää suurimman tiedostokoon rajan %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fi: Tiedoston koko on %filesize, mikä ylittää sinulle sallitun käyttörajan %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fi: Kuvan kokoa muutettiin vastaamaan suurinta sallittua kokoa %dimensions pistettä.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Kuva on liian suuri. Suurin sallittu koko on %dimensions pikseliä.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Siirretty kuva on liian pieni; vähimmäismitta kuvalle on %dimensions pikseliä.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
fi: Virhe siirrettäessä tiedostoa palvelimelle. Tiedostoa %file ei voitu siirtää hakemistoon %destination.

en: Add to book outline
fi: Lisää kirjaan

en: New set
fi: Uusi ryhmä

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: Add Link
fi: Lisää linkki

en: Edit Link
fi: Muokkaa linkkiä

en: outdated
fi: vanhentunut

en: Is not one of
fi: Ei ole yksikään

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
fi: Luokittele ja järjestele sisältöä.

en: Re-index site
fi: Indeksoi sivusto uudelleen

en: Are you sure you want to re-index the site?
fi: Oletko varma, että haluat indeksoida sivuston uudelleen?

en: Pass
fi: Läpäisee

en: Fail
fi: Ei läpäissyt

en: No test results to display.
fi: Ei näytettäviä testituloksia

en: Save and continue
fi: Tallenna ja jatka

en: Row
fi: Rivi

en: Table name prefix
fi: Taulun nimen etuliite

en: Migration
fi: Migraatio

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, and underscores.
fi: Välilyöntejä voi käyttää. Sallitut välimerkit ovat piste, väliviiva ja alaviiva.

en: IP address
fi: IP osoite

en: Maximum height
fi: Maksimikorkeus

en: Maximum width
fi: Maksimileveys

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Timor-Leste
fi: Itä-Timor

en: Åland Islands
fi: Ahvenanmaa

en: Primary tabs
fi: Ensisijaiset välilehdet

en: Secondary tabs
fi: Toissijaiset välilehdet

en: Enable or disable the display of certain page elements.
fi: Valitse näytettävät elementit.

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Add new content
fi: Lisää uutta sisältöä

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Maximum image resolution
fi: Suurin kuvaresoluutio

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fi: Kelpaamaton valinta havaittu.  Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: Illegal choice %choice in !name element.
fi: Kelpaamaton valinta %choice elementissä !name.

en: Bundles
fi: Paketit

en: Status report
fi: Tilanneraportti

en: Not writable
fi: Ei kirjoitettavissa

en: Bundle
fi: Paketti

en: Decimal point
fi: Desimaalipiste

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: Configuration name
fi: Asetusten nimi

en: Custom date format
fi: Mukautettu päivämäärämuoto

en: Book outline
fi: Kirjan hierarkia

en: This will be the top-level page in this book.
fi: Tästä tulee kirjan ylin sivu.

en: Revision information
fi: Version tiedot

en: Notify user of new account
fi: Ilmoita käyttäjälle uudesta tilistä

en: Is one of
fi: On yksi

en: Form mode
fi: Lomakemuoto

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn käyttöoikeuden omaaville käyttäjille.

en: Decimal value
fi: Desimaaliarvo

en: Comma
fi: Pilkku

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Uses
fi: Käyttää

en: Path to custom icon
fi: Oman pikakuvakkeen polku

en: Comments are responses to node content.
fi: Kommentit ovat vastauksia sisältöön.

en: Users who have created accounts on your site.
fi: Käyttäjät jotka ovat luoneet käyttäjätilit sivustollesi.

en: Current user
fi: Tämänhetkinen käyttäjä

en: You are not authorized to post comments.
fi: Sinulla ei ole oikeutta kirjoittaa kommentteja.

en: The comment you are replying to does not exist.
fi: Kommenttia johon olit vastaamassa ei ole olemassa.

en: This discussion is closed: you can't post new comments.
fi: Tämä keskustelu on suljettu: et voi kirjoittaa uusia kommentteja.

en: You are not authorized to view comments.
fi: Sinulla ei ole oikeutta lukea kommentteja.

en: Are you sure you want to delete the comment %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa kommentin %title?

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
fi: Kaikki tämän kommentin vastaukset poistetaan. Tätä ei voi perua.

en: Publish the selected comments
fi: Julkaise valitut kommentit

en: Unpublish the selected comments
fi: Peruuta valittujen kommenttien julkaisu

en: Are you sure you want to delete these comments and all their children?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä kommentit ja kaikki vastaukset niihin?

en: You have to specify a valid author.
fi: Sinun on valittava kelvollinen kirjoittaja.

en: The name you used belongs to a registered user.
fi: Käyttämäsi nimi on varattu rekisteröityneelle käyttäjälle.

en: (No subject)
fi: (Ei aihetta)

en: Is empty (NULL)
fi: On tyhjä (NULL)

en: not empty
fi: ei tyhjä

en: Default image
fi: Oletuskuva

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fi: Tätä tekstiä käyttävät ruudunlukijat, hakukoneet sekä muut tilanteet joissa kuvan lataaminen ei onnistu.

en: Theming information
fi: Teemojen tietoja

en: List links
fi: Listaa linkit

en: MIME type
fi: MIME tyyppi

en: File system
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Ends with
fi: Päättyy merkkeihin

en: Enter your @s username.
fi: Syötä käyttäjätunnuksesi sivustolle @s.

en: Posted in
fi: Kirjoitus

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
fi: Kommentti: lisätty luvaton kommentti tai kommentti lisätty suljettuun kirjoitukseen %subject.

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Do not cache
fi: Älä tallenna välimuistiin

en: Link this field to its user
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä

en: This will override any other link you have set.
fi: Tämä ohittaa kaikki toiset linkit joita olet asettanut.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fi: Ohita tuntemattomille käyttäjille näytettävä arvo

en: Text to display for anonymous users
fi: Kirjautumattomille käyttäjille näytettävä teksti

en: RDF mapping
fi: RDF kartoitus

en: Use default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusarvoja

en: Title plus teaser
fi: Otsikko ja teaser

en: Parent ID
fi: Isännän ID

en: Email:
fi: Sähköpostiosoite:

en: The node ID of the node.
fi: Solmun ID.

en: Tab weight
fi: Välilehden painoarvo

en: Delete all revisions
fi: Poista kaikki versiot

en: No role
fi: Ei roolia

en: 1 view | @count views
fi[0]: 1 katselukerta
fi[1]: @count katselukertaa

en: The file's MIME type.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: The MIME type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: Link this field
fi: Linkitä kenttä

en: @type %title has been created.
fi: @type %title on lisätty.

en: @type %title has been updated.
fi: @type %title on päivitetty.

en: The post could not be saved.
fi: Kirjoitusta ei voitu tallentaa.

en: 1 character | @count characters
fi[0]: 1 merkki
fi[1]: @count merkkiä

en: Filter settings
fi: Suodattimien asetukset

en: You do not have any administrative items.
fi: Sinulla ei ole ylläpidon tehtäviä.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
fi: Drupalin asennuksessa on havaittu ongelmia. Lisätietoja on <a href="@status">tilanneraportissa</a>.

en: Help topics
fi: Ohjeet

en: Help is available on the following items:
fi: Ohjeita löytyy seuraavista aiheista:

en: No help is available for module %module.
fi: Moduulille %module ei ole ohjeita.

en: @module administration pages
fi: Moduulin @module ylläpito

en: Filter the view to the currently logged in user.
fi: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Save translation
fi: Tallenna käännös

en: Add language
fi: Lisää kieli

en: locale
fi: lokalisointi

en: AM
fi: a.p.

en: PM
fi: i.p.

en: Cache once for everything (global)
fi: Aseta kaikki välimuistiin kertaalleen (globaali)

en: Per page
fi: Sivua kohti

en: Per role
fi: Roolia kohti

en: Per role per page
fi: Roolia ja sivua kohti

en: Per user
fi: Käyttäjää kohti

en: Per user per page
fi: Sivua ja käyttäjää kohti

en: PHP extensions
fi: PHP-lisäosat

en: Comments per page
fi: Kommenttia sivua kohti

en: Publish comment
fi: Julkaise kommentti

en: The file could not be uploaded.
fi: Tiedoston lataaminen epäonnistui.

en: Export configuration
fi: Vie asetukset

en: Collaboration
fi: Kollaboraatio

en: Administration pages
fi: Hallintasivut

en: Currently using !item !version
fi: Tällä hetkellä käytössä on !item !version

en: First value is equal to second value
fi: Ensimmäinen arvo on yhtäsuuri kuin toinen arvo

en: Created content type %type.
fi: Luotiin sisältötyyppi %type.

en: Created permissions: @perms
fi: Luotiin käyttöoikeudet: @perms

en: Invalid permission %permission.
fi: Epäkelpo käyttöoikeus %permission.

en: Valid HTML found on "@path"
fi: Validia HTML löytyi: polku "@path"

en: Parsed page successfully.
fi: Sivun lukeminen suoritettu onnistuneesti.

en: Did not find field by name @name
fi: Kenttää nimellä @name ei löytynyt

en: Found field by id @id
fi: Kenttä id:llä @id löytyi

en: Did not find field by id @id
fi: Kenttää id:llä @id ei löytynyt

en: HTTP response expected !code, actual !curl_code
fi: HTTP vastaus: odotettu !code, todellinen !curl_code

en: Tests
fi: Testit

en: Run tests
fi: Aja testit

en: Clean test environment
fi: Puhdista testiympäristö

en: Remove tables with the prefix "simpletest" and temporary directories that are left over from tests that crashed. This is intended for developers when creating tests.
fi: Poista taulut joiden etuliite on "simpletest" ja keskeytyneiden testien jäljiltä jääneet tilapäiskansiot. Tämä on tarkoitettu kehittäjien käytettäväksi testejä luotaessa.

en: Clean environment
fi: Puhdista ympäristö

en: No tests to display.
fi: Ei näytettäviä testejä.

en: @pass, @fail, and @exception
fi: @pass, @fail, ja @exception

en: No test(s) selected.
fi: Ei testejä valittuna.

en: Processing test @num of @max - %test.
fi: Prosessoidaan testiä @num / @max - %test.

en: Processed test @num of @max - %test.
fi: Suoritettu testi @num / @max - %test.

en: 1 pass | @count passes
fi[0]: 1 onnistunut suoritus
fi[1]: @count onnistunutta suoritusta

en: 1 fail | @count fails
fi[0]: 1 epäonnistunut suoritus
fi[1]: @count epäonnistunutta suoritusta

en: 1 exception | @count exceptions
fi[0]: 1 poikkeus
fi[1]: @count poikkeusta

en: PHP DOMDocument class
fi: PHP DOMDocument luokka

en: Main menu
fi: Päävalikko

en: Hindi
fi: hindi

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
fi: Käyttäjä %name käytti kertakäyttöisen sisäänkirjautumislinkin %timestamp.

en: Created a new user account for <a href="@url">%name</a>. No e-mail has been sent.
fi: Luotiin uusi käyttäjätili <a href="@url">%name</a>. Sähköpostia ei lähetetty.

en: Registration successful. You are now logged in.
fi: Rekisteröityminen onnistui. Olet nyt kirjautunut sisään.

en: Custom text
fi: Muokattu teksti

en: Sum
fi: Summa

en: sorted by
fi: lajiteltuna

en: Not Approved
fi: Ei hyväksytty

en: Available actions
fi: Saatavilla olevat toimenpiteet

en: Remove group
fi: Poista ryhmä

en: The comment ID.
fi: Kommentin ID.

en: Add link
fi: Lisää linkki

en: Numbered list
fi: Numeroitu lista

en: View comments
fi: Näytä kommentit

en: Username or e-mail address
fi: Käyttäjätunnus tai sähköpostiosoite

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fi: %name: kentällä ei voi olla enempää arvoja kuin @count.

en: No fields available.
fi: Yhtään kenttää ei ole saatavilla.

en: Content author
fi: Sisällön luoja

en: Vertical Tabs
fi: Pystyvälilehdet

en: Not in book
fi: Ei kirjasssa

en: New book
fi: Uusi kirja

en: By @name on @date
fi: @name päivänä @date

en: By @name
fi: @name

en: Not in menu
fi: Ei valikossa

en: No alias
fi: Ei aliasta

en: Source language
fi: Lähdekieli

en: Initializing.
fi: Aloitetaan

en: An error has occurred.
fi: Tapahtui virhe.

en: Please continue to <a href="@error_url">the error page</a>
fi: Ole hyvä ja siirry <a href="@error_url">virhesivulle</a>

en: Your page will be a part of the selected book.
fi: Sivusi lisätään valittuun kirjaan.

en: Numeric
fi: Numeerinen

en: Custom URL
fi: Mukautettu URL

en: 0 sec
fi: 0 s

en: form
fi: lomake

en: Submit button text
fi: Lähetyspainikkeen teksti

en: Filter log messages
fi: Suodata lokiviestit

en: You must select something to filter by.
fi: Sinun on valittava suodatusehto.

en: New revision
fi: Uusi versio

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
fi: Vaihtaaksesi nykyisen salasanan, kirjoita uusi salasana molempiin kenttiin.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
fi: Olet yrittänyt käyttää vanhentunutta kertakäyttöistä kirjautumislinkkiä. Ole hyvä ja pyydä uusi linkki allaolevalla lomakkeella.

en: This login can be used only once.
fi: <p>Tätä kirjautumista voi käyttää vain kerran.</p>

en: Add comment link
fi: Lisää kommenti -linkki

en: Strike-through
fi: Yliviivattu

en: Align left
fi: Tasaa vasen reuna

en: Align center
fi: Keskitä

en: Align right
fi: Tasaa oikea reuna

en: Justify
fi: Tasaa molemmat reunat

en: Horizontal rule
fi: Vaakaviiva

en: Paste Text
fi: Liitä teksti

en: Paste from Word
fi: Liitä Wordista

en: Remove format
fi: Poista muotoilu

en: Character map
fi: Merkkikartta

en: HTML block format
fi: HTML-kappaleen muotoilu

en: Font style
fi: Fonttityyli

en: Abbreviation
fi: Lyhennetty muoto

en: Inserted
fi: Lisätty

en: Provide a password for the new account in both fields.
fi: Anna uuden käyttäjätilin salasana molempiin kenttiin.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fi: Lukittua näkymää ei voi muokata.

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Current node's creation time
fi: Tämän solmun luontiaika

en: Current node's update time
fi: Tämän solmun viimeisin päivitysaika

en: Do not display items with no value in summary
fi: Älä näytä yhteenvedossa argumentteja joilla ei ole arvoa

en: Invalid input
fi: Kielletty syöte

en: Fail basic validation if any argument is given
fi: Älä päästä validoinnista läpi jos argumentteja on syötetty

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fi: Aktivoimalla tämän ominaisuuden voit varmistaa että näkymät joissa on tarpeellista enemmän argumentteja eivät läpäise validointia.

en: Glossary mode
fi: Sanalistamuoto

en: Character limit
fi: Kirjainmäärärajoitus

en: No transform
fi: Ei muunnosta

en: Upper case
fi: Isot kirjaimet

en: Lower case
fi: Pienet kirjaimet

en: Capitalize each word
fi: Muuta jokaisen sanan ensimmäinen kirjain isoksi kirjaimeksi

en: Case in path
fi: Isot / pienet kirjaimet polussa

en: Transform spaces to dashes in URL
fi: Muunna välilyönnit alaviivoiksi URLeissa

en: Exclude from display
fi: Piilota näkymässä

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Kentän arvona näytettävä teksti. Voit sisällyttää HTML:ää. Voit myös käyttää allaolevia korvauskuvioita kuvaamaan tietoa tästä näkymästä.

en: Link path
fi: Linkin polku

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Absoluuttinen Drupal-polku tälle linkille. Voit syöttää dataa tälle näkymälle allaolevien "korvauskuvioiden" pohjalta.

en: The CSS class to apply to the link.
fi: Linkissä käytettävät CSS-luokat.

en: Prefix text
fi: Aloitusteksti

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fi: Mitä tahansa tekstiä jota näytetään ennen kenttää. Voit käyttää HTML:ää.

en: Suffix text
fi: Pääteteksti

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fi: Linkin jälkeen esitettävä teksti. Teksti voi sisältää HTML:ää.

en: Trim only on a word boundary
fi: Trimmaa vain sanojen välistä

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fi: Mikäli valittuna, kenttä rajataan ainoastaan sanojen välistä. Tämä on korkeintaan suurin määritelty kirjainmäärä. Jos sanojen rajoja ei ole, tämä voi trimmata kentän tyhjäksi.

en: Strip HTML tags
fi: Poista HTML tagit

en: Field can contain HTML
fi: Kenttä voi sisältää HTML:ää

en: File size display
fi: Tiedostokoon näyttö

en: Formatted (in KB or MB)
fi: Formatoitu (Kilobitteinä tai Megabitteinä)

en: Raw bytes
fi: Raakabittejä

en: If checked, true will be displayed as false.
fi: Mikäli valittuna, true näytetään falsena.

en: Time ago (with "ago" appended)
fi: Aikaa sitten (menneen ajan kanssa)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fi: Aikaväli (lisättynä "sitten/siten")

en: Round
fi: Pyöristä

en: If checked, the number will be rounded.
fi: Jos valittuna arvo pyöristetään.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fi: Määrittele kuinka monta lukua näytetään desimaalipilkun jälkeen.

en: What single character to use as a decimal point.
fi: Mitä yksittäistä merkkiä käytetään desimaalipisteenä.

en: What single character to use as the thousands separator.
fi: Mitä merkkiä käytetään tuhatlukujen erottajana.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fi: Numeroa ennen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fi: Numeron jälkeen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Simple separator
fi: Yksinkertainen erottaja

en: Display as link
fi: Näytä linkkinä

en: Operator identifier
fi: Operaattorin tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen operaattorin tunnistamiseksi.

en: Filter identifier
fi: Suodattimen tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen suodattimen tunnistamiseksi. Arvo ei voi olla tyhjä.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fi: Tämä suodatin on vaihtoehtoinen ja sillä on lisävalinta jonka avulla voidaan laittaa se asettamattomaan tilaan.

en: Remember
fi: Muista

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fi: Muista käyttäjän viimeisin tälle suodattimelle valittu arvo.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fi: Tunnistin on pakollinen kentän ollessa näytettynä käyttäjille.

en: This identifier is not allowed.
fi: Tunnistin on kielletty.

en: - Any -
fi: - Kaikki -

en: exposed
fi: näytetty

en: Value type
fi: Arvon tyyppi

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fi: Järjestelmän luettavassa muodossa oleva päivämäärä. Suositeltu muoto: CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: Invalid date format.
fi: Epäkelpo päivämäärämuoto.

en: Limit list to selected items
fi: Rajoita lista valittuihin vaihtoehtoihin

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjille näytetään ainoastaan tässä valitut arvot.

en: not in
fi: ei sisällä

en: Is all of
fi: On kaikki

en: Is none of
fi: Ei ole yksikään

en: not
fi: ei

en: Is between
fi: On välillä

en: between
fi: välillä

en: Is not between
fi: Ei ole välillä

en: not between
fi: ei välillä

en: And max
fi: Ja max

en: And
fi: Ja

en: Contains any word
fi: Sisältää minkä tahansa sanan

en: has word
fi: sisältää sanan

en: Contains all words
fi: Sisältää kaikki sanat

en: has all
fi: sisältää kaikki

en: begins
fi: alkaa

en: ends
fi: päättyy

en: Require this relationship
fi: Vaadi riippuvuus

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fi: Pienin tarkkuus jota käytetään määrittelemään, ovatko päivämäärät samoja; esimerkiksi jos tarkkuus on "Vuosi", silloin kaikki vuoden 1999 päivämäärät tulkitaan samoiksi tarkemmasta päivämäärästä riippumatta.

en: Broken
fi: Rikkinäinen

en: Displays
fi: Näytöt

en: These queries were run during view rendering:
fi: Nämä kyselyt suoritettiin näkymää renderöitäessä:

en: This display has no path.
fi: Näyttöruudulla ei ole polkua.

en: Query build time
fi: Kyselyn rakennusaika

en: Query execute time
fi: Kyselyn suorittamisaika

en: View render time
fi: Näkymän renderöintiaika

en: No query was run
fi: Kyselyä ei suoritettu

en: Unable to preview due to validation errors.
fi: Esikatselu ei onnistunut validointivirheistä johtuen.

en: View name
fi: Näkymän nimi

en: Break lock
fi: Poista lukitus

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fi: Lukitus on rikottu ja voit nyt muokata tätä näkymää.

en: Click on an item to edit that item's details.
fi: Klikkaa elementtiä muokataksesi sen tietoja.

en: Go to the real page for this display
fi: Mene näkymän todelliselle sivulle

en: Missing style plugin
fi: Tyyliplugin puuttuu

en: Change settings for this style
fi: Muuta tyylin asetuksia

en: View analysis
fi: Näkymän analyysi

en: Rearrange @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Broken field @id
fi: Rikkinäinen kenttä @id

en: There are no @types available to add.
fi: @types ei löytynyt lisättäväksi.

en: Configure extra settings for @type %item
fi: Säädä lisäasetuksia @type %item

en: Clear Views' cache
fi: Tyhjennä Views välimuisti

en: Add Views signature to all SQL queries
fi: Lisää Views allekirjoitus kaikkiin SQL-kyselyihin

en: Disable views data caching
fi: Poista käytöstä näkymien tietojen välimuistitus

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fi: Suorituskyvyn parantamiseksi Views tallentaa välimuistiin tietoa tauluista, moduuleista ja saatavilla olevista näkymistä. Valitsemalla tämän vaihtoehdon Views ohittaa tämän välimuistin ja rakentaa tiedon uudelleen aina tarvittaessa. Tällä voi olla merkittävää vaikutusta sivustosi suorituskykyyn.

en: Show other queries run during render during live preview
fi: Näytä reaaliaikaisen esikatselun renderöinnin aikana ajetut tietokantakyselyt

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fi: Drupal pystyy ajamaan useampia kyselyitä näkymän renderöinnin aikana. Valitse tämä vaihtoehto nähdäksesi kaikki reaaliaikaisen esikatselun aikana suoritetut kyselyt.

en: View analysis can find nothing to report.
fi: Näkymäanalyysi ei löytänyt raportoitavaa.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fi: Näkymällä on vain oletusnäyttöruutu minkä takia sitä ei voida sijoittaa mihinkään sivustollasi; haluat ehkä lisätä sivunäkymän tai lohkonäkymän.

en: Reduce duplicates
fi: Vähennä duplikaatteja

en: Default settings for this view.
fi: Näytön oletusasetukset.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fi: Näytä näkymä sivuna, sisältäen URLin ja valikkolinkit.

en: Display the view as a block.
fi: Näytä näkymä lohkona.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fi: Muihin näyttöruutuihin liisätyt liitteet, tarkoituksena saada useampi näkymä yhden näkymän sisään.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fi: Näytä näkymä syötteenä, kuten RSS syötteenä.

en: Displays rows one after another.
fi: Näyttää rivit toistensa jälkeen.

en: HTML List
fi: HTML-lista

en: Displays rows in a grid.
fi: Näyttää rivit ruudukkomuodossa.

en: Displays rows in a table.
fi: Näyttää rivit taulukkomuodossa.

en: Displays the default summary as a list.
fi: Näyttää oletustiivistelmän listana.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fi: Näyttää tiivistelmän muokkaamattomana sekä vaihtoehdon joko esittää se joko perätysten eri riveillä tai sisennettynä.

en: Generates an RSS feed from a view.
fi: Generoi RSS-syötteen näkymästä.

en: Displays the fields with an optional template.
fi: Näyttää kentät valinnallisella templatella.

en: Will be available to all users.
fi: Käytössä käyttäjille.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn roolin omaaville käyttäjille.

en: No caching of Views data.
fi: Ei Views välimuistitusta.

en: Time-based
fi: Aikapohjainen

en: Simple time-based caching of data.
fi: Yksinkertainen aikapohjainen tiedon välimuistitus.

en: sort criteria
fi: lajittelukriteerit

en: Sort criterion
fi: Lajittelukriteeri

en: sort criterion
fi: lajittelukriteeri

en: filter
fi: suodatin

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fi: Aggregointiartikkelit haetaan ulkoisesta RSS ja Atom syötteestä.

en: The title of the aggregator item.
fi: Aggregointiartikkelin otsikko.

en: The link to the original source URL of the item.
fi: Artikkelin alkuperäisen lähteen URL.

en: The author of the original imported item.
fi: Alkuperäisen ladatun artikkelin kirjoittajan nimi.

en: The actual content of the imported item.
fi: Ladatun artikkelin sisältö.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fi: Alkuperäisen syöteartikkelin kirjoituspäivämäärä. (Joissakin syötteissä tämä päivämäärä on sama kuin artikkelin latauspäivämäärä.)

en: Feed ID
fi: Syötteen ID

en: The unique ID of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen yksilöllinen ID.

en: The title of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen otsikko.

en: The link to the source URL of the feed.
fi: Linkki syötteen lähdeosoitteeseen.

en: The date the feed was last checked for new content.
fi: Päivämäärä jolloin syöte viimeisimmäksi tarkistettiin uuden sisällön varalta.

en: The description of the aggregator feed.
fi: Syötteen kuvaus.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fi: Näytä aggregointiartikkeli käyttäen alkuperäisestä lähteestä peräisin olevaa tietoa.

en: The title of the comment.
fi: Kommentin otsikko.

en: The comment ID of the field
fi: Kentän kommentti ID.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi. Voidaan renderöidä linkiksi kirjoittajan kotisivulle.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin kirjoittajan www-sivun osoite, Voidaan rederöidä linkkinä. Tyhjä mikäli käyttäjä on rekisteröitynyt.

en: Post date
fi: Lähetetty

en: Provide a simple link to view the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommenttiin.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin luomiseksi.

en: The User ID of the comment's author.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: Parent CID
fi: Isäntä CID

en: The Comment ID of the parent comment.
fi: Isäntäkommentin kommentti-ID.

en: Last comment time
fi: Viimeisimmän kommentin kellonaika

en: Date and time of when the last comment was posted.
fi: Viimeisimmän kommentin lähetyspäivämäärä ja kellonaika.

en: Last comment author
fi: Viimeisimmän kommentin kirjoittaja

en: The name of the author of the last posted comment.
fi: Viimeisimmän kirjoitetun kommentin kirjoittajan nimi.

en: Comment count
fi: Kommenttien lukumäärä

en: The number of comments a node has.
fi: Solmulla olevien kommenttien lukumäärä.

en: Updated/commented date
fi: Päivitetty/kommentoitu -päivämäärä

en: The number of new comments on the node.
fi: Solmun uusien kommenttien lukumäärä.

en: User posted or commented
fi: Käyttäjä lähetti tai kommentoi

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fi: Näytä solmut vain jos käyttäjä lähetti tai on kommentoinut kyseistä solmua.

en: Display the comment as RSS.
fi: Näytä kommentti RSS:nä.

en: Provide a simple link to the user contact page.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käyttäjäkohtaiselle yhteydenottosivulle.

en: The title of the node.
fi: Solmun otsikko.

en: The date the node was posted.
fi: Solmun lähetyspäivämäärä.

en: Whether or not the node is published.
fi: Onko solmu julkaistu vaiko ei.

en: Created year + month
fi: Luontivuosi + kuukausi

en: Created year
fi: Luontivuosi

en: Created month
fi: Luontikuukausi

en: Created day
fi: Luontipäivä

en: Created week
fi: Luontiviikko

en: Updated year + month
fi: Päivitetty vuosi + kuukausi

en: Updated year
fi: Päivitetty vuosi

en: Updated month
fi: Päivitetty kuukausi

en: Updated day
fi: Päivitetty päivä

en: Updated week
fi: Päivitetty viikko

en: The log message entered when the revision was created.
fi: Sisältöversion luonnin yhteydessä lisätty logimerkintä.

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion palauttamiseksi.

en: Filter by access.
fi: Suodata pääsyoikeuden perusteella.

en: Has new content
fi: On uutta sisältöä

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fi: Näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä mutta ei myöskään sisällä suodatinta suodattamaan julkaistua sisältöä.

en: Total views
fi: Katselukertojen kokonaismäärä

en: The total number of times the node has been viewed.
fi: Solmun lukukertojen kokonaismäärä.

en: Views today
fi: Katsottu tänään

en: The total number of times the node has been viewed today.
fi: Solmun lukukertojen määrä tänään.

en: Most recent view
fi: Viimeisin katselukerta

en: The most recent time the node has been viewed.
fi: Solmun viimeisimmän katselukerran ajankohta.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fi: Drupalin ja muiden moduulien ylläpitämät tiedostot.

en: The ID of the file.
fi: Tiedoston ID.

en: The name of the file.
fi: Tiedoston nimi.

en: The path of the file.
fi: Tiedoston polku.

en: The mime type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: The status of the file.
fi: Tiedsoton tila.

en: The date the file was uploaded.
fi: Päivämäärä jolloin tiedosto ladattiin.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fi: Solmuihin linkitetyt luokittelutermit.

en: Taxonomy term name.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The term weight field
fi: Termin paino - kenttä

en: The description associated with a taxonomy term.
fi: Luokittelutermiin liitetty kuvaus.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fi: Suodata "Luokittelu: Termi" -tulokset tietyn sanaston mukaan.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fi: Näytä kaikki valituista sanastoista solmuun liitetyt luokittelutermit.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fi: Termin isäntätermi. Tämä voi tuottaa kaksoiskappaleita jos käytät sanastoa joka sallii useamman kuin yhden isäntätermin termiä kohden.

en: The parent term of the term.
fi: Termin isäntä.

en: The user ID
fi: Käyttäjän ID

en: The user or author name.
fi: Käyttäjän tai kirjoittajan nimi.

en: Language of the user
fi: Käyttäjän kieli

en: The date the user was created.
fi: Käyttäjätilin luontipäivämäärä.

en: The user's last access date.
fi: Käyttäjän viimeisin käyntipäivämäärä.

en: The user's last login date.
fi: Käyttäjän viimeisin kirjautumispäivämäärä.

en: Whether a user is active or blocked.
fi: On käyttäjä aktiivinen vai estetty.

en: The user's signature.
fi: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fi: Tarjoa linkki käyttäjätietojen muokkaamiseen.

en: Roles that a user belongs to.
fi: Roolit joihin käyttäjä kuuluu.

en: User ID from logged in user
fi: Käyttäjän ID kirjautuneelta käyttäjältä

en: Randomize the display order.
fi: Sekoita näyttöjärjestys.

en: Null
fi: Nolla

en: Provide custom text or link.
fi: Tarjoa muokattua tekstiä tai linkki.

en: View result counter
fi: Näkymän tuloslaskin

en: Displays the actual position of the view result
fi: Näyttää näkymän tuloslaskimen todellisen sijainnin

en: No user
fi: Ei  käyttäjää

en: Link this field to its comment
fi: Linkitä kenttä kommenttiinsa

en: Show teaser-style link
fi: Näytä teaserityyppinen linkki

en: Link this field to new comments
fi: Linkitä kenttä uusiin kommentteihin

en: contact
fi: yhteydenotto

en: Contact %user
fi: Ota yhteyttä %user

en: Unknown language
fi: Tuntematon kieli

en: Current user's language
fi: Tämänhetkisen käyttäjän kieli

en: Default site language
fi: Sivuston oletuskieli

en: Check for new comments as well
fi: Etsi myös uusia kommentteja

en: Node IDs separated by , or +
fi: Solmut eroteltuina pilkulla tai + merkillä

en: No alternate
fi: Ei vaihtoehtoa

en: Alternative sort
fi: Vaihtoehtoinen lajittelu

en: Alternate sort order
fi: Vaihtoehtoinen lajittelujärjestys

en: On empty input
fi: Tyhjällä syötteellä

en: Show None
fi: Piilota kaikki

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fi: Etsi joko kahta termiä isoilla kirjaimilla <strong>TAI</strong>. Esimerkiksi <strong>kissoja TAI koiria</strong>.

en: Display score
fi: Näytä tulos

en: Link this field to download the file
fi: Linkitä kenttä ladattavaan tiedostoon

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fi: Syvyys vastaa hierarkiassa sijaitseviin termein merkittyihin solmuihin. Esimerkiksi jos sinulla on termi "hedelmä" ja alatermi "omena" syvyydellä 1 (tai suurempi), silloin suodatus termille "hedelmä" hakee kaikki solmut jotka on merkitty sanalla "omena" samoten kuin "hedelmä". Mikäli arvo on negatiivinen, käytetään käänteistä hakua eli haku termille "omena" palauttaa myös termillä "hedelmä" merkityt solmut mikäli paino on -1 tai matalampi.

en: No vocabulary
fi: Ei sanastoa

en: Link this field to its taxonomy term page
fi: Linkitä kenttä luokitteluterminsä sivulle

en: Link this field to its term page
fi: Linkitä kenttä terminsä sivulle

en: Limit terms by vocabulary
fi: Rajoita termejä sanastoittain

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fi: Valitse minkä sanaston termit näytetään normaaleissa valinnoissa.

en: Dropdown
fi: Alasvetovalikko

en: Show hierarchy in dropdown
fi: Näytä hierarkia alasvetovalikossa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fi: Sanastoa ei ole valittuna. Muuta asetusta.

en: Select terms from vocabulary @voc
fi: Valitse termit sanastosta @voc

en: Select terms
fi: Valitse termit

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fi[0]: Termiä ei löytynyt: @terms
fi[1]: Termejä ei löytynyt: @terms

en: To the user
fi: Käyttäjään

en: With a mailto:
fi: Mailto'lla:

en: Is the logged in user
fi: Onko käyttäjä kirjautuneena

en: Usernames
fi: Käyttäjänimet

en: Enter a comma separated list of user names.
fi: Syötä käyttäjänimet pilkuilla eroteltuina.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fi[0]: Käyttäjää ei löydy: @users
fi[1]: Käyttäjiä ei löydy: @users

en: Also look for a node and use the node author
fi: Etsi myös solmua ja käytä solmun luojaa

en: Only allow numeric UIDs
fi: Salli ainoastaan numeeriset UID:t

en: Only allow string usernames
fi: Salli ainoastaan merkkijonomuotoiset käyttäjänimet

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fi: Salli sekä numeeriset UID:t että normaalit käyttäjänimet.

en: Restrict user based on role
fi: Rajoita käyttäjää roolipohjaisesti

en: Restrict to the selected roles
fi: Rajoita valittuihin rooleihin

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fi: Kaikki roolit sallitaan mikäli rooleja ei ole valittuina.

en: Unrestricted
fi: Rajoittamaton

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fi: Ainoastaan käyttäjät joilla on oikea käyttöoikeus pääsevät tähän näkymään. Huomioithan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään muista oikeuksista riippumatta.

en: No role(s) selected
fi: Rooleja ei ole valittuina.

en: Multiple roles
fi: Useita rooleja

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fi: Ainoastaan valituilla rooleilla on pääsy näkymään. Huomaathan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään roolista riippumatta.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fi: Sinun on valittava vähintään yksi rooli jos käytät "rooleittain" asetusta.

en: Never cache
fi: Älä käytä välimuistia

en: Query results
fi: Kyselyn tulokset

en: The length of time raw query results should be cached.
fi: Kuinka kauan raakakyselyn tulokset säilytetään välimuistissa.

en: Rendered output
fi: Ulosanti

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fi: Kuinka pitkään HTML ulosanti tulee säilyttää välimuistissa.

en: Broken field
fi: Rikkinäinen kenttä

en: Change the title that this display will use.
fi: Vaihda näkymän käyttämää otsikkoa.

en: Use AJAX
fi: Käytä AJAXia

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fi: Valitse käytetäänkö AJAXia vaiko ei.

en: Change this display's pager setting.
fi: Muuta näkymän sivutusasetusta.

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fi: Valitse näytetäänkö näkymässä "lisää" linkki.

en: Specify access control type for this display.
fi: Määrittele näyttöruudun pääsysäännön tyyppi.

en: Change settings for this access type.
fi: Muuta pääsysäännön asetuksia.

en: Specify caching type for this display.
fi: Valitse näkymän välimuistitutstyyppi.

en: Change settings for this caching type.
fi: Muuta välimuistitustyypin asetusta.

en: Link display
fi: Linkitettävä näkymä

en: Exposed form in block
fi: Näytä kaavake lohkossa

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fi: Näytä käyttäjille paljastetut suodattimet sisältävä kaavake lohkossa näkymän sijaan.

en: Get information on how to theme this display
fi: Hae tietoa näkymän teemaamisesta

en: The title of this view
fi: Näkymän otsikko

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fi: Otsikko näytetään näkymän yhteydessä paikassa missä otsikot normaalistikin näytetään; toisinsanoen sivun otsikko, lohkon otsikko jne.

en: Use AJAX when available to load this view
fi: Käytä AJAXia näkymän lataamisessa

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fi: On hyvä jättää tämä asetus arvoon 0 mikäli et havaitse ongelmia näkymän sivutuksen kanssa. Jos käytät useampia kuin yhtä sivutuselementtiä sivuilla, voi olla tarpeen asettaa tämä luku suuremmaksi jotta ne eivät törmää ?page=array'n kanssa. Suuremmat luvut lisäävät paljon pilkkuja osoitteisiisi joten vältä jos mahdollista.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fi: Montako tulosta näytetään per sivu. Valitse 0 näyttääksesi kaikki.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fi: Näytä "Lisää" -linkki näkymän alaosassa.

en: Create more link
fi: Luo "lisää" linkki

en: The text to display for the more link.
fi: "Lisää" linkissä näytettävä teksti.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fi: Tämä saa näkymän näyttämään ainoastaan yksilöityjä tuloksia. Jos sama tulos esiintyy useammin kuin kerran, tulos näytetään ainoastaan kertaalleen. Voit yrittää käyttää tätä poistamaan duplikaatit näkymistä vaikkakaan se ei aina toimi. Huomioi että tämä saattaa hidastaa tietokantakyselyitä joten käytä ominaisuutta varoen.

en: Access restrictions
fi: Käyttöoikeudet

en: Access options
fi: Käytön ominaisuudet

en: Caching options
fi: Välimuistitustavat

en: Display even if view has no result
fi: Näytä vaikka näkymä ei palauta tuloksia

en: How should this view be styled
fi: Tapa jolla näkymä esitetään

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fi: Valitsemallasi tyylillä on asetuksia, varmista että klikkaat Views yhteenvedon vieressä näkyvää asetusnappia.

en: Style options
fi: Tyyliasetukset

en: Row style options
fi: Rivityylin asetukset

en: How should each row in this view be styled
fi: Kuinka kukin riveistä esitetään

en: Which display to use for path
fi: Mitä sivua käytetään polkuna

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fi: Mitä sivua käytetään sivun polkuna esimerkiksi RSS-syötteen linkeissä jne.

en: Display output
fi: Sivun ulosanti

en: Style output
fi: Tyylin ulosanti

en: Row style output
fi: Rivimäinen ulosanti

en: Field @field (ID: @id)
fi: Kenttä @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fi: Tämä osio listaa tarjolla olevat asetustiedostot tälle tyylille. Aktiivinen asetustiedosto näkyy lihavoituna.

en: Change theme
fi: Vaihda teemaa

en: Rescan template files
fi: Tarkasta uudelleen mallinetiedostot

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fi: <strong>Tärkeää!</strong> Kun lisäät, poistat tai muutat asetustiedostoja on tärkeää että Drupal saa asiasta tiedon. Puhdista järjestelmän teemarekisteri painamalla tätä nappia joka aloittaa uudelleenskannauksen.

en: Theming information (display)
fi: Teeman tietoja (sivu)

en: Back to !info.
fi: Takaisin sivulle !info.

en: theming information
fi: teeman määrityksiä

en: This display has no theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty teemaa

en: This is the default theme template used for this display.
fi: Tämä on sivun oletusteema.

en: Theming information (style)
fi: Teeman tietoja (tyyli)

en: This display has no style theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty tyylitietoja

en: This is the default theme template used for this style.
fi: Tämä on tyylille käytetty oletusasetus.

en: Theming information (row style)
fi: Teematietoa (rivimuoto)

en: This display has no row style theming information
fi: Sivulle ei ole määritetty rivimuodolle tarkoitettua teematietoa

en: This is the default theme template used for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytettävä oletustemplate.

en: Put the exposed form in a block
fi: Aseta näkyviin määritetty kaavake lohkoon

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fi: Jos valittu, suodattimet eivät näy tässä näkymässä, vaan ne näytetään lohkona Drupalin lohkojärjestelmässä. Huomaathan, että tämä lohko pitää ottaa käyttöön erikseen.

en: File found in folder @template-path
fi: Tiedosto löydetty kansíosta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fi: (Tiedostoa ei löydy kansiosta @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fi: Sivu "@display" käyttää kenttiä mutta kenttiä ei ole määritelty.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fi: Sivu "@display" käyttää määrittämätöntä hakupolkua.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fi: Sivulle "@display" määritettyä tyylilaajennusta ei löydy.

en: Exposed form: @view-@display_id
fi: Näkyvä kaavake: @view-@display_id

en: Attachment settings
fi: Liiteasetukset

en: Inherit exposed filters
fi: Peri näkymään määritellyt suodattimet

en: Multiple displays
fi: Useita näyttöjä

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle näkymään määritetyt suodatinarvot?

en: Attach before or after the parent display?
fi: Sijoita pääsivuin alkuun vai loppuun?

en: Select which display or displays this should attach to.
fi: Valitse mihin sivuun tai sivuihin tämän tulisi liittyä.

en: Block admin description
fi: Lohkon kuvaus ylläpidossa

en: Block caching type
fi: Lohkon välimuistitallennuksen tyyppi

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fi: Tämä on Drupalin vakiotapa asettaa sivuja välimuistiin; ominaisuus on aktivoitava lohkojen hallintasivulla. Varo muutoksia koska et voi juurikaan vaikuttaa siihen milloin välimuisti tyhjennetyy.

en: Using the site name
fi: Käyttää sivuston nimeä

en: Use the site name for the title
fi: Käytä sivuston nimeä otsikkona

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fi: RSS-syötteen kuvake on tarjolla ainoastaan valituille näkymille.

en: No menu
fi: Ei valikkoa

en: Normal: @title
fi: Normaali: @title

en: Tab: @title
fi: Välilehti: @title

en: Change settings for the parent menu
fi: Muuta ylätason valikkoelementin asetuksia

en: The menu path or URL of this view
fi: Näkymän valikon polku (URL)

en: Menu item entry
fi: Valikkoelementin syöttö

en: No menu entry
fi: Ei valikkoa

en: Normal menu entry
fi: Normaali valikkoelementti

en: Menu tab
fi: Valikkovälilehti

en: Default menu tab
fi: Oletusvalikkovälilehti

en: Insert item into an available menu.
fi: Syötä elementti olemassaolevaan valikkoon.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fi: Jos valitset menun sinun on aktivoitava Drupalin menu-laajennus.

en: Default tab options
fi: Välilehtien perusasetukset

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkon elementtiä välilehtenä, Drupalin on tiedettävä sen sijainti valikossa. Joskus sijainti on tiedossa kun taas joissakin tapauksissa joudut luomaan sen. Valikkohierarkiassa tämänhetkistä tasoa ylemmän valikkokohdan polku on aina sama kuin tämänhetkinen polku ilman viimeistä osaansa. Esimerkiksi jos näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, sitä ylemmän tason valikkokohdan polku on <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fi: On jo olemassa

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin otsikko.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin kuvaus.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fi: "%" merkkiä ei voida käyttää polun ensimmäisenä osana.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fi: Valikkoelementtiä ei voida luoda poluille jotka sisältävät merkin %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fi: Näkymä jonka polku päättyy prosenttimerkkiin ei voi olla välilehti.

en: Title is required for this menu type.
fi: Otsikko on pakollinen tämäntyyppiseen valikkoon.

en: Inline fields
fi: Rinnakkaiset kentät

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fi: Erotusmerkki voidaan sijoittaa sisennytettyjen kenttien väliin estämään niiden liimautumisen toisiinsa. Voit käyttää HTML:ää tässä kentässä.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fi: Voit vaihtoehtoisesti määritellä kentän jonka mukaan tulokset ryhmitellään, jätä tyhjäksi jos et halua ryhmittelyä.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fi: Tyyli @style vaatii rivityylin mutta rivi-lisäosa ei ole aktivoituna.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fi: Vaakatason sisennys asettaa elementit ylävasemmalta yläoikealle. Psytytason sisennys sijoittaa elementit ylävasemmalta alkaen alaspäin.

en: RSS description
fi: RSS-kuvaus

en: This will appear in the RSS feed itself.
fi: Tämä näkyy itse RSS-syötteessä.

en: Display record count with link
fi: Näytä osumien määrä linkin kanssa

en: Override number of items to display
fi: Ohita näytettävien elementtien määrä

en: Display items inline
fi: Näytä elementit rinnakkain

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fi: Tarvitset vähintään yhden kentän ennen kuin voit muokata taulukon asetuksia

en: Override normal sorting if click sorting is used
fi: Ohita normaali lajittelu jos klikkaus-järjestely on valittuna

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fi: Aktivoi Drupal-tyyliset "kiinteät" taulunotsikot (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fi: (Kiinteät otsikot eivät näy alla olevassa esikatselussa, vaan ainoastaan varsinaisessa tulosteessa.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fi: Siirrä kenttiä sarakkeisiin: voit yhdistää useampia kenttiä yhteen sarakkeeseen. Jos teet näin, kentät erotetaan toisistaan sarakkeelle määritellyllä erottimella. Valitse "lajiteltava"-ruutu tehdäksesi sarakkeesta lajiteltavan. Lisäksi valitse oletuslajittelu määritelläksesi minkä sarakkeen mukaan (jos mikään) lajitellaan lähtökohtaisesti. Voit hallita sarakkeiden järjestystä ja kenttien otsikoita kentät-osiossa.

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Näkymä on lukittu koska käyttäjä !user muokkaa sitä tällä hetkellä. Lukitus on !age tuntia/minuuttia vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">poistaaksesi lukituksen</a>.

en: Administration menu
fi: Ylläpitovalikko

en: Placeholder
fi: Paikkamerkki

en: Language settings
fi: Kieliasetukset

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
fi: Yritettiin uudelleenkäynnistää cron-ajo sen ollessa jo käynnissä.

en: Cron run completed.
fi: Cron-ajo valmis.

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Visitors
fi: Vierailijat

en: Allow multiple values
fi: Salli useampia arvoja kuin yksi

en: Sorry, unrecognized username or password. Have you forgotten your password?
fi: Tunnistamaton käyttäjätunnus tai sähköpostiosoite. Oletko unohtanut salasanasi?

en: The maximum length of the field in characters.
fi: Kentän maksimipituus merkkeinä.

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: Update translations
fi: Päivitä käännökset

en: Publishing status
fi: Julkaisun tila

en: Language name
fi: Kielen nimi

en: Filter criteria
fi: Suodatinkriteerit

en: The content type %name has been updated.
fi: Sisällön tyyppi %name on päivitetty.

en: The content type %name has been added.
fi: Sisällön tyyppi %name on lisätty.

en: Catalan
fi: katalaani

en: Drag to re-order
fi: Järjestele vetämällä

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fi: Muutokset otetaan käyttöön vasta kun valitset <em>tallenna</em>.

en: Blue Lagoon (default)
fi: Blue Lagoon (oletus)

en: The requested page could not be found.
fi: Pyydettyä sivua ei löytynyt.

en: Standard deviation
fi: Keskihajonta

en: The user account %id does not exist.
fi: Käyttäjää id:llä %id ei löydy.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
fi: Yritettiin peruuttaa käyttäjätili jota ei ole olemassa: %id.

en: Requirements problem
fi: Vaatimusongelma

en: Database configuration
fi: Tietokannan asetukset

en: Select an installation profile
fi: Valitse asennusprofiili

en: Choose language
fi: Valitse kieli

en: No profiles available
fi: Yhtään profiilia ei ole saatavilla.

en: Drupal already installed
fi: Drupal on jo asennettu.

en: Installing @drupal
fi: Asennetaan @drupal

en: The installation has encountered an error.
fi: Asennusohjelma kohtasi virheen

en: Configure site
fi: Sivuston asetukset

en: @drupal installation complete
fi: @drupal-asennus on valmis

en: Installed %module module.
fi: Asennettiin %module moduuli.

en: Choose profile
fi: Profiilin valitseminen

en: Verify requirements
fi: Vaatimuksien vahvistaminen

en: Set up database
fi: Tietokannan asetukset

en: Set up translations
fi: Käännösten valmistelu

en: Install site
fi: Sivuston asentaminen

en: Finish translations
fi: Käännösten viimeistely

en: Site e-mail address
fi: Sivuston sähköpostiosoite

en: The <em>From</em> address in automated e-mails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this e-mail being flagged as spam.)
fi: Sähköpostiosoite, joka merkitään automaattisten viestien lähettäjäksi. Viestejä lähetetään esimerkiksi silloin kun käyttäjä rekisteröityy tai tarvitsee uuden salasanan. (Käytä osoitetta, joka päättyy sivustosi domain-nimeen, jottei viestejä merkittäisi roskapostiksi.)

en: By default, dates in this site will be displayed in the chosen time zone.
fi: Valitse paikallinen aika. Sivustolla näkyvät päiväykset ja ajat näytetään tämän aikavyöhykkeen mukaan.

en: Update notifications
fi: Päivitystiedotteet

en: Check for updates automatically
fi: Tarkista päivitykset automaattisesti

en: 1 byte | @count bytes
fi[0]: 1 tavu
fi[1]: @count tavua

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fi: !name ei voi olla pidempi kuin %max merkkiä, mutta sen pituus on tällä hetkellä %length merkkiä.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fi: Laiton pyyntö %choice elementissä %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
fi: GD2-grafiikkakirjasto

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
fi: Valitse muunnettavien JPEG-kuvien laatu. Asteikko on 0-100. Korkeammat arvot merkitsevät parempaa kuvanlaatua mutta suurempia tiedostoja.

en: Right to left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Left to right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Add custom language
fi: Lisää mukautettu kieli

en: Save language
fi: Tallenna kieli

en: Language name in English
fi: Kielen nimi englanniksi

en: Direction that text in this language is presented.
fi: Kielen kirjoitussuunta.

en: The default language cannot be deleted.
fi: Oletuskieltä ei voi poistaa.

en: Language negotiation configuration saved.
fi: Kielen tunnistamisen asetukset tallennettiin.

en: String contains
fi: Merkkijono sisältää

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
fi: Jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki merkkijonot. Haku on riippuvainen kirjainten koosta.

en: Search in
fi: Hae kielistä

en: Both translated and untranslated strings
fi: Sekä käännetyt että kääntämättömät merkkijonot

en: Only translated strings
fi: Vain käännetyt merkkijonot

en: Only untranslated strings
fi: Vain kääntämättömät merkkijonot

en: Languages not yet added
fi: Kielet, joita ei ole vielä lisätty

en: The language %language has been created.
fi: Kieli %language on luotu.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
fi: Lähetetty merkkijono sisältää kiellettyä HTML:ää: %string

en: The string has been saved.
fi: Merkkijono on talletettu.

en: Importing interface translations
fi: Tuodaan käyttöliittymän käännöksiä

en: Error importing interface translations
fi: Virhe tuotaessa käyttöliittymän käännöksiä

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
fi: Yritetty lähettää kiellettyä käännösmerkkijonoa kielletyllä HTML:llä %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
fi: Kielen %language päivitetty JavaScript-käännöstiedosto.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
fi: Luotiin JavaScript-käännöstiedosto kielelle %language.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
fi: Tapahtui virhe luotaessa JavaScript-käännöstiedostoa kielelle %language.

en: Afrikaans
fi: afrikaans

en: Amharic
fi: amhara

en: Azerbaijani
fi: azeri

en: Belarusian
fi: valko-venäjä

en: Bengali
fi: bengali

en: Tibetan
fi: tiibet

en: Bosnian
fi: bosnia

en: Welsh
fi: kymri

en: Esperanto
fi: esperanto

en: Estonian
fi: viro (eesti)

en: Basque
fi: baski (euskara)

en: Faeroese
fi: fääri

en: Irish
fi: iiri

en: Scots Gaelic
fi: gaeli

en: Galician
fi: galego

en: Gujarati
fi: gudžarati (gujarati)

en: Armenian
fi: armenia

en: Icelandic
fi: islanti

en: Javanese
fi: jaava

en: Georgian
fi: georgia

en: Kazakh
fi: kazak

en: Kannada
fi: kannada

en: Kurdish
fi: kurdi

en: Latvian
fi: latvia (lätti)

en: Malagasy
fi: malagassi

en: Macedonian
fi: makedonia

en: Malayalam
fi: malajalam

en: Mongolian
fi: mongoli

en: Marathi
fi: marathi

en: Burmese
fi: burma

en: Nepali
fi: nepali

en: Norwegian Bokmål
fi: norja, bokmål

en: Norwegian Nynorsk
fi: norja, nynorsk

en: Occitan
fi: oksitaani

en: Punjabi
fi: pandžabi (punjabi)

en: Portuguese, Portugal
fi: portugalin portugali

en: Portuguese, Brazil
fi: brasilian portugali

en: Northern Sami
fi: pohjoissaame

en: Slovenian
fi: sloveeni

en: Albanian
fi: albania

en: Serbian
fi: serbia

en: Swahili
fi: swahili

en: Tamil
fi: tamili

en: Telugu
fi: telugu

en: Thai
fi: thai

en: Ukrainian
fi: ukraina

en: Urdu
fi: urdu

en: Vietnamese
fi: vietnam

en: Chinese, Simplified
fi: kiina, yksinkertainen

en: Chinese, Traditional
fi: kiina, perinteinen

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="@url">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
fi: Unicode -merkkijono-operaatioita pyritään emuloimaan parhaalla mahdollisella tavalla. Unicode-tukea voidaan parantaa asentamalla <a href="@url">PHP:n mbstring-laajennus</a>.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fi: PHP:n päälle kytketty multibyte-merkkijonofunktioiden kuormittaminen on poistettava käytöstä. Tarkista php.ini-tiedoston <em>mbstring.func_overload</em> -asetus. Lisätietoa on saatavilla <a href="@url">PHP:n mbstring-dokumentaatiosta</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fi: PHP:n päälle kytketty multibyte-merkkijonojen syöttömuunnos on poistettava käytöstä. Tarkista php.ini-tiedoston <em>mbstring.encoding_translation</em> -asetus. Lisätietoa on saatavilla <a href="@url">PHP:n mbstring-dokumentaatiosta</a>.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fi: PHP:n päälle kytketty multibyte-merkkijonojen syöttömuunnos on poistettava käytöstä. Tarkista php.ini-tiedoston <em>mbstring.http_input</em> -asetus. Lisätietoa on saatavilla <a href="@url">PHP:n mbstring-dokumentaatiosta</a>.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="@url">PHP mbstring documentation</a> for more information.
fi: PHP:n päälle kytketty multibyte-merkkijonojen tulostusmuunnos on poistettava käytöstä. Tarkista php.ini-tiedoston <em>mbstring.http_output</em> -asetus. Lisätietoa on saatavilla <a href="@url">PHP:n mbstring-dokumentaatiosta</a>.

en: Standard PHP
fi: Standardi PHP

en: PHP Mbstring Extension
fi: PHP:n mbstring-laajennus

en: Unicode library
fi: Unicode-kirjasto

en: Could not convert XML encoding %s to UTF-8.
fi: XML:n merkistöä %s ei voitu muuntaa UTF-8 -muotoon.

en: Unsupported encoding %s. Please install iconv, GNU recode or mbstring for PHP.
fi: Merkistö %s ei ole tuettu. Asenna iconv-kirjasto, GNU recode tai PHP:n mbstring-laajennus.

en: Parse error. Not well formed
fi: Jäsennysvirhe. Virheellisesti muotoiltu

en: Parse error. Request not well formed.
fi: Jäsennysvirhe. Pyyntö on virheellisesti muotoiltu.

en: Server error. Invalid XML-RPC. Request must be a methodCall.
fi: Palvelinvirhe. XML-RPC-pyyntö on virheellinen. Pyynnön on oltava tyyppiä methodCall.

en: Server error. Requested method @methodname not specified.
fi: Palvelinvirhe. Pyydettyä metodia @method ei ole määritetty.

en: Server error. Wrong number of method parameters.
fi: Palvelinvirhe. Väärä määrä metodin parametreja.

en: Server error. Invalid method parameters.
fi: Palvelinvirhe. Metodin parametrit viallisia.

en: Server error. Requested function @method does not exist.
fi: Palvelinvirhe. Pyydettyä metodia @method ei löydy.

en: Invalid syntax for system.multicall.
fi: Virheellinen syntaksi system.multicall -funktiokutsussa.

en: Recursive calls to system.multicall are forbidden.
fi: system.multicall -funktio ei salli rekursiivisia kutsuja.

en: Server error. Requested method @methodname signature not specified.
fi: Palvelinvirhe, Pyydettyä metodin @methodname allekirjoitusta ei löydy.

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
fi: Syötteen nimi (tai sitä tarjoavan sivuston nimi).

en: Are you sure you want to remove all items from the feed %feed?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki aiheet syötteestä %feed?

en: Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. Formats supported by the aggregator include <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a>, and <a href="@atom">Atom</a>.
fi: Tuhannet sivustot (eritysesti uutissivut ja blogit) julkasevat otsikkonsa ja kirjoituksensa jossakin standardoidussa XML-pohjaisessa muodossa. Uutisten kerääjä tukee seuraavia muotoja: <a href="@rss">RSS</a>, <a href="@rdf">RDF</a> ja <a href="@atom">Atom</a>.

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
fi: Lisää syöte, joka on RSS-, RDF- tai Atom-muodossa.

en: Update items
fi: Päivitä aiheet

en: Edit feed
fi: Muokkaa syötettä

en: No blocks in this region
fi: Tällä alueella ei ole lohkoja

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
fi: Alue %region ei sovi lohkolle %info. Lohko on poistettu käytöstä.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
fi: %add-child -linkin sisällön on oltava tyyppiä, jonka lisääminen kirjaan on sallittu.

en: Save book pages
fi: Tallenna kirjan sivut

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
fi: Toinen käyttäjä on muokannut kirjaa. Muutoksia ei voida tallentaa.

en: Title changed from %original to %current.
fi: Otsikko vaihdettiin muodosta %original muotoon %current.

en: Updated book %title.
fi: Kirja %title päivitetty.

en: book: updated %title.
fi: kirja: %title päivitetty.

en: Update book outline
fi: Päivitä kirjan hierarkia

en: Remove from book outline
fi: Poista kirjasta

en: No changes were made
fi: Muutoksia ei tehty

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
fi: Kirjoitus on lisätty valittuun kirjaan. Voit nyt säätää sen sijantia kirjassa.

en: The book outline has been updated.
fi: Kirjan hierarkia on päivitetty.

en: There was an error adding the post to the book.
fi: Kirjoituksen lisääminen kirjaan ei onnistunut.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
fi: Sivulla %title on alasivuja, jotka siirretään automaattisesti jotta ne pysyvät mukana kirjassa. Luodaksesi hierarkian uudelleen (sellaisena kuin se oli ennen tämän sivun poistamista), lisää %title uudelleen kirjaan Hierarkia-välilehdestä, ja laita aiemmat alasivut takaisin paikalleen käsin.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
fi: Voit lisätä sivun %title takaisin kirjan hierarkiaan Hierarkia-välilehdeltä.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
fi: Haluatko varmasti poistaa sivun %name? tästä kirjasta?

en: The post has been removed from the book.
fi: Kirjoitus on poistettu kirjasta.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
fi: Näytä tulostettava versio tästä kirjan sivusta ja sen alasivuista.

en: Show block on all pages
fi: Näytä lohko kaikilla sivuilla

en: Show block only on book pages
fi: Näytä lohko ainoastaan kirjojen sivuilla

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
fi: Jos valitset <em>Näytä lohko kaikilla sivuilla</em>, lohko sisältää kaikkien sivuston kirjojen automaattisesti luodut valikot. Jos valitset <em>Näytä lohko ainoastaan kirjojen sivuilla</em>, lohko sisältää ainoastaan parhaillaan luettavan kirjan valikon. Lohkoa ei tällöin näytetä, jos luettava sivu kuulu mihinkään kirjaan. Lohkon <em>sivukohtaisia näkyvyysasetuksia</em> ja muita näkyvyysasetuksia voi myös käyttää rajoittamaan, millä sivuilla lohko näkyy.

en: This is the top-level page in this book.
fi: Tämä on kirjan ylin sivu.

en: No book selected.
fi: Yhtään kirjaa ei ole valittuna.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is !maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fi: Kirjan yläsivu. Kirjan ja sen alasivujen maksimisyvyys on !maxdepth. Joitakin valitun kirjan sivuja ei välttämättä näytetä yläsivuina, jos niiden valitseminen ylittää tämän rajan.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
fi: %title kuuluu kirjaan, ja sillä on alasivuja. Jos poistat sen, alasivut siirretään automaattisesti muualle kirjaan.

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="@url">PHP documentation</a> for more information.
fi: PHP:lle ei ole osoitettu riittävästi muistia tämän teeman värivalikoiman muuttamiseksi. Tarvitset vähintään %size lisää. Lisätietoa löydät englanniksi <a href="@url">PHP:n dokumentaatiosta</a>.

en: Delete the selected comments
fi: Poista valitut kommentit

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
fi: Esimerkki: "palaute" tai "tuotetiedot".

en: When listing categories, those with lighter (smaller) weights get listed before categories with heavier (larger) weights. Categories with equal weights are sorted alphabetically.
fi: Kategorioita listatessa kevyemmät (pienemmät) painot näytetään ennen painavampia. Saman painoiset kategoriat näytetään aakkosjärjestyksessä.

en: The contact form has not been configured. <a href="@add">Add one or more categories</a> to the form.
fi: Yhteydenottolomakkeen asetukset eivät ole valmiit. Lisää lomakkeeseen vähintään yksi <a href="@add">kategoria</a>.

en: Personal contact form
fi: Henkilökohtainen yhteydenotto

en: Create a system contact form and set up categories for the form to use.
fi: Luo lomake, jolla käyttäjät voivat lähettää palautetta tai kysymyksiä. Valitse vastaanottajat.

en: Edit contact category
fi: Muokkaa yhteystietokategoriaa

en: View events that have recently been logged.
fi: Näytä lähiaikoina lokiin kirjatut tapahtumat

en: Top 'page not found' errors
fi: Tavallisimmat 'sivua ei löydy' -virheet

en: View 'page not found' errors (404s).
fi: Näytä 'sivua ei löydy' (404) -virheet.

en: Top 'access denied' errors
fi: Tavallisimmat 'pääsy kielletty' -virheet

en: View 'access denied' errors (403s).
fi: Näytä 'pääsy kielletty' (403) -virheet.

en: No roles may use this format
fi: Mikään rooli eivät saa käyttää tätä muotoa

en: Allowed HTML tags: @tags
fi: Sallitut HTML-tagit: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
fi: Ankkureilla luodaan linkkejä muille sivuille.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
fi: Oletuksena rivinvaihdot lisätään automaattisesti, joten tätä tagia voidaan käyttää ylimääräisten rivinvaihtojen lisäämiseksi. Tagin käyttö eroaa normaalista koska sitä ei käytetä avaa/sulje -pareina niinkuin muita html-merkkauksia. Käytä merkkauksen sulkemiseksi ylimääräistä "/"-merkkiä merkkauksen sisällä säilyttääksesi XHTML 1.0 -yhteensopivuuden.

en: Text with <br />line break
fi: Teksti <br />rivinvaihdolla

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
fi: Oletuksena kappalemerkkaukset lisätään automaattisesti, joten tätä merkkausta voidaan käyttää ylimääräisten kappaleiden lisäämiseksi.

en: Paragraph one.
fi: Kappale yksi

en: Paragraph two.
fi: Kappale kaksi.

en: Strong
fi: Vahva

en: Emphasized
fi: Korostettu

en: Cited
fi: Siteerattu

en: Coded text used to show programming source code
fi: Ohjelmointikielisen lähdekoodin näyttämiseen käytettävä koodimuotoinen teksti.

en: Coded
fi: Koodattu

en: Bolded
fi: Lihavoitu

en: Italicized
fi: Kursivoitu

en: Superscripted
fi: Yläindeksi

en: <sup>Super</sup>scripted
fi: <sup>Ylä</sup>indeksi

en: Subscripted
fi: Alaindeksi

en: <sub>Sub</sub>scripted
fi: <sub>Ala</sub>indeksi

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
fi: <abbr title="Lyhennys">Lyhenn.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
fi: <acronym title="Kolmen kirjaimen lyhennesana">KKL</acronym>

en: Block quoted
fi: Lohkolainaus

en: Quoted inline
fi: Välitön lainaus

en: Table header
fi: Taulukon otsikko

en: Table cell
fi: Taulukon solu

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fi: Järjestetty lista - käytä &lt;li&gt;-merkkausta kunkin kohdan alussa.

en: First item
fi: Ensimmäinen kohta

en: Second item
fi: Toinen kohta

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
fi: Järjestämätön lista - käytä &ltli&gt;-merkkausta kunkin kohdan alussa

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
fi: Määrityslistat ovat samankaltaisia kuin muut HTML-listat. &lt;dl&gt; aloittaa listan, &lt;dt&gt; aloittaa määritystermin ja &lt;dd&gt; määrityskuvauksen.

en: First term
fi: Ensimmäinen termi

en: First definition
fi: Ensimmäinen määritys

en: Second term
fi: Toinen termi

en: Second definition
fi: Toinen määritys

en: Subtitle three
fi: Alaotsikko kolme

en: Subtitle four
fi: Alaotsikko neljä

en: Subtitle five
fi: Alaotsikko viisi

en: Subtitle six
fi: Alaotsikko kuusi

en: Tag Description
fi: Koodin kuvaus

en: You Type
fi: Kun kirjoitat

en: You Get
fi: Näet seuraavaa

en: No help provided for tag %tag.
fi: Tagille %tag ei löydy ohjetta.

en: Ampersand
fi: &amp;-merkki

en: Quotation mark
fi: Lainausmerkki

en: Character Description
fi: Merkin kuvaus

en: Lines and paragraphs break automatically.
fi: Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
fi: Www-osoitteet ja email-osoitteet muutetaan automaattisesti linkeiksi.

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
fi: Suodata käyttäjien kirjoittamaa sisältöä. Voit esimerkiksi suodattaa pois tietyt HTML-tagit. Voit myös kytkeä päälle moduulien tarjoamia suodattimia.

en: Compose tips
fi: Muotoiluvinkkejä

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
fi: Lyhyt mutta kuvaava nimi näille keskusteluille

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
fi: Tämän foorumin keskustelujen kuvaus ja ohjeet.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
fi: Lyhyt mutta kuvaava nimi tälle foorumien kokoelmalle.

en: Default number of forum topics displayed per page.
fi: Kullakin sivulla näytettävien keskustelujen oletusmäärä.

en: Default display order for topics.
fi: Missä järjestyksessä keskustelut oletuksena näytetään?

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
fi: Säiliöt sijoitetaan tavallisesti ylimmälle tasolle (juuri), mutta ne voi myös sijoittaa toisen säiliön tai foorumin sisään.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
fi: Foorumin voi sijoittaa ylimmälle tasolle (juuri), tai toisen foorumin tai säiliön sisään.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@forum">Forum module</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@forum">foorumeista</a>.

en: Forum topic
fi: Foorumin aihe

en: You are not allowed to post new content in the forum.
fi: Sinulla ei ole oikeutta kirjoittaa uutta sisältöä keskustelupalstalle.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
fi: Tällä sivulla viedään sivustosi käännetyt merkkijonot tiedostoksi. Tiedosto voi olla Gettext Portable Object (<em>.po</em>) -muodossa, jolloin se sisältää alkuperäiskielen ja käännökset. Tämä sopii käännösten jakamiseen muiden kanssa. Se voi myös olla Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) -muodossa, jolloin se se sisältää vain alkuperäiskielen. Tämä sopii uuden käännöksen aloittamiseen.

en: Configure languages for content and the user interface.
fi: Valitse sisällön ja käyttöliittymän kielet.

en: Submission form settings
fi: Lähetyslomakkeen asetukset

en: This content type does not have a title field.
fi: Tällä sisällön tyypillä ei ole otsikkokenttää.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Järjestelmää varten tarkoitettu nimi voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Are you sure you want to delete the content type %type?
fi: Oletko varma että haluat poistaa sisältötyypin %type?

en: Added content type %name.
fi: Lisätty sisältötyppi %name.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
fi[0]: 1 kirjoitus muutettiin tyypistä %old-type tyypiksi %type.
fi[1]: @count kirjoitusta muutettiin tyypistä %old-type tyypiksi %type.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
fi: Oletko varma, että haluat rakentaa sisällön pääsyoikeudet uudelleen?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
fi: Tämä toiminto rakentaa kaikki sisällön pääsyoikeudet uudelleen, ja se voi kestää kauan. Tätä ei voi perua.

en: language
fi: kieli

en: An error occurred and processing did not complete.
fi: Tapahtui virhe; käsittelyä ei tehty loppuun.

en: The trimmed version of your post shows what your post looks like when promoted to the main page or when exported for syndication.<span class="no-js"> You can insert the delimiter "&lt;!--break--&gt;" (without the quotes) to fine-tune where your post gets split.</span>
fi: Kirjoituksen lyhennettyä versiota käytetään mm. etusivulla ja RSS-syötteissä. Voit merkitä kirjoitukseen erottimen "&lt;!--break--&gt;" (ilman lainausmerkkejä), jolloin se katkaistaan siitä kohtaa.

en: Copy of the revision from %date.
fi: Kopio versiosta päivämäärältä %date.

en: @type %title has been reverted back to the revision from %revision-date.
fi: @type %title on palautettu versioon, jonka päiväys on %revision-date

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
fi: Kirjoituksesta %title poistettiin versio, jonka tyyppi oli @type ja päiväys  %revision-date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
fi: @type: palautettiin käyttöön %title versio %revision.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeudet pitää rakentaa uudelleen.

en: Rebuilding content access permissions
fi: Rakennetaan sisällön pääsyoikeuksia uudelleen.

en: Content permissions have been rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeudet on nyt rakennettu uudelleen.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
fi: Sisällön pääsyoikeuksien uudelleen rakentaminen ei onnistunut.

en: Add content type
fi: Lisää sisältötyyppi

en: Revert to earlier revision
fi: Palauta käyttöön aikaisempi versio

en: Delete earlier revision
fi: Poista aikaisempi versio

en: The alias %alias is already in use in this language.
fi: Alias %alias on jo käytössä tällä kielellä.

en: The alias has been saved.
fi: Alias on tallennettu.

en: Are you sure you want to delete path alias %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa aliaksen %title?

en: Filter aliases
fi: Suodata aliaksia

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
fi: Anna polku, jolle haluat luoda aliaksen ja uuden aliaksen nimi.

en: URL aliases
fi: Osoitealiakset

en: Change your site's URL paths by aliasing them.
fi: Muuta sivujen osoitepolkuja luomalla niille aliaksia.

en: Edit alias
fi: Muokkaa aliasta

en: Delete alias
fi: Poista alias

en: Are you sure you want to delete the field %field?
fi: Haluatko varmasti poistaa kentän %field?

en: Delete field
fi: Poista kenttä

en: The index will be rebuilt.
fi: Indeksi rakennetaan uudestaan.

en: Indexing status
fi: Indeksoinnin tila

en: Indexing throttle
fi: Indeksoinnin kiihdytys

en: Number of items to index per cron run
fi: Yhden cron-ajon aikana indeksoitavien kohteiden määrä

en: The maximum number of items indexed in each pass of a <a href="@cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing.
fi: Montako kohdetta indeksoidaan yhden <a href="@cron">cron-ajon</a> aikana. Pienennä määrää, jos indeksointi aiheuttaa aikakatkaisuja tai muistivirheitä.

en: Indexing settings
fi: Indeksoinnin asetukset

en: <p><em>Changing the settings below will cause the site index to be rebuilt. The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
fi: <p><em>Alla olevien asetusten muuttaminen aiheuttaa sivuston indeksoimisen uudelleen.  Hakuindeksiä ei tyhjennetä, vaan päivitetään vaiheittain vastaamaan uusia asetuksia.  Haku jatkaa toimintaansa, mutta uutta sisältöä ei indeksoida, ennen kuin kaikki nykyinen sisältö on indeksoitu uudelleen.</em></p><p><em>Oletusasetukset sopivat useimmille sivustoille.</em></p>

en: Minimum word length to index
fi: Indeksoitavien sanojen minimipituus

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
fi: Vain ne sanat, joissa on vähintään näin monta merkkiä indeksoidaan. Pienempi luku tuottaa parempia hakutuloksia, mutta myös suuremman tietokannan. Jokaisessa haussa tulee olla vähintään yksi sana, joka on näin pitkä tai pidempi.

en: Simple CJK handling
fi: Yksinkertaistettu CJK-kielten käsittely

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
fi: Käytetäänkö yksinkertaistettua kiinan, japanin ja korean jäsennystä (tokenizer), joka perustuu päällekkäisin jaksoihin.  Käännä tämä pois päältä korvataksesi sen ulkoisella esikääntäjällä.  Tämä ei vaikuta muihin kieliin.

en: The search engine maintains an index of words found in your site's content. To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Indexing behavior can be adjusted using the settings below.
fi: Hakukone pitää indeksiä sivustosi sisällön sanoista. Indeksin rakentaminen ja ylläpito vaatii säännöllisen <a href="@cron">cron-ajon</a>. Alla olevilla asetuksilla voit säätää indeksoinnin toimintaa.

en: Search form
fi: Hakulomake

en: Top search phrases
fi: Suosituimmat haut

en: View most popular search phrases.
fi: Näytä suosituimmat haut.

en: Content viewing counter settings
fi: Lukukertojen laskurin asetukset

en: Count content views
fi: Laske kirjoitusten lukukerrat

en: Increment a counter each time content is viewed.
fi: Kasvata kirjoituksen laskuria joka kerta kun se luetaan.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site. See <a href="@statistics">site statistics</a> for the actual information.
fi: Drupalin keräämien tilastotietojen asetukset. Lue <a href="@statistics">varsinaiset tilastot</a> tilastosivuilta.

en: Popular content
fi: Suosituin sisältö

en: How many content items to display in "all time" list.
fi: Montako kirjoitusta näytetään "Kaikkiaan"-listassa?

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
fi: Montako kirjoitusta näytetään "Viimeksi katsottu" -listassa?

en: Today's:
fi: Tämänpäiväiset:

en: All time:
fi: Kaikkiaan:

en: Last viewed:
fi: Viimeksi luettu:

en: User pictures in posts
fi: Käyttäjien kuvat kirjoituksissa

en: User pictures in comments
fi: Käyttäjien kuvat kommenteissa

en: Shortcut icon
fi: Pikakuvake (favicon)

en: Logo image settings
fi: Logon asetukset

en: Upload logo image
fi: Tallenna logokuva

en: Shortcut icon settings
fi: Pikakuvakkeen asetukset

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
fi: Monet selaimet näyttävät pikakuvakkeen (engl. <em>favicon</em>) osoiterivillä ja kirjanmerkeissä.

en: Upload icon image
fi: Lataa pikakuvake

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
fi: Jos sinulla ei ole suoraa yhteyttä palvelimen tiedostojärjestelmään, käytä tätä kenttää kuvakkeen siirtämiseen palvelimelle.

en: @module (<span class="admin-missing">missing</span>)
fi: @module (<span class="admin-missing">puuttuu</span>)

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
fi: Seuraavat moduulit poistetaan sivustolta kokonaan, ja kaikki moduuleihin liittyvä tieto menetetään!

en: Confirm uninstall
fi: Vahvista asennuksen poisto

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
fi: Haluatko jatkaa yllä olevien osien poistamista?

en: No modules selected.
fi: Yhtään moduulia ei ole valittuna.

en: The selected modules have been uninstalled.
fi: Valitut moduulit on poistettu.

en: The path '@path' is either invalid or you do not have access to it.
fi: Polku '@path' ei kelpaa, tai sinulla ei ole pääsyoikeutta siihen.

en: Default 403 (access denied) page
fi: 403 (pääsy kielletty) -sivu

en: Default 404 (not found) page
fi: 404 (ei löydy) -sivu

en: Caches cleared.
fi: Välimuistit tyhjennetty.

en: Select an image processing toolkit
fi: Valitse kuvia käsiteltäessä käytettävä kirjasto

en: Number of items in each feed
fi: Kirjoitusten määrä kussakin syötteessä

en: Default number of items to include in each feed.
fi: Syötteessä kerrallaan julkaistavien kirjoitusten määrä.

en: Feed content
fi: Syötteen sisältö

en: Titles plus teaser
fi: Otsikot sekä lyhennelmä

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
fi: Kunkin syötteen sisällön näyttämistavan yleinen asetus.

en: Formatting
fi: Muotoilu

en: Cron ran successfully.
fi: Cron-ajo onnistui.

en: Cron run failed.
fi: Cron-ajo ei onnistunut.

en: No modules are available to uninstall.
fi: Ei moduuleita, joita voisi poistaa.

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version !php_version.
fi: Tämä teema vaatii PHP:stä version @php_required, eikä se toimi version !php_version kanssa.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
fi: Tämä sivu näyttää kuhunkin moduuliin liittyvät ylläpitotoiminot.

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat koko sivuston ja kaikkien teemojen ulkoasuun. Näitä asetuksia ei käytetä mikäli ne on ohitettu senhetkisen teeman omalla asetuksella.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
fi: <em>Powered by Drupal</em> -lohko on linkki Drupal-projektin sivuille. Voit sen avulla kertoa suosivasi Drupalia, mutta sitä ei ole mikään pakko näyttää.

en: Could not delete temporary file "%path" during garbage collection
fi: Tilapäistä tiedostoa "%path" ei voitu poistaa roskien keruun aikana.

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
fi: Valitse palvelimelle siirrettyjen tiedostojen tallennushakemisto ja siirtotapa.

en: Image toolkit
fi: Kuvatyökalut

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
fi: Valitse käytettävä kuvankäsittelykirjasto, jos olet asentanut ylimääräisiä kirjastoja.

en: RSS publishing
fi: RSS-julkaiseminen

en: Date and time
fi: Aika ja päiväys

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
fi: Hae sivuston toimintaa ja mahdollisia havaittuja ongelmia kuvaava tilanneraportti.

en: -1 (Unlimited)
fi: -1 (Rajoittamaton)

en: Your PHP installation is too old. Drupal requires at least PHP %version.
fi: PHP:n versio on liian vanha. Drupal edellyttää vähintään versiota %version.

en: PHP register globals
fi: PHP:n register globals -asetus

en: Enabled ('@value')
fi: Käytössä ("@value")

en: PHP memory limit
fi: PHP:n muistiraja

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
fi: PHP:n muistirajoitukseksi kannattaa asettaa %memory_minimum_limit. Rajoituksen korottaminen ehkäisee virheitä asennuksen aikana.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
fi: PHP:n muistirajoitukseksi kannattaa asettaa %memory_minimum_limit. Rajoituksen korottaminen ehkäisee virheitä päivityksen aikana.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
fi: Asetuksista riippuen Drupal voi toimia, jos PHP:n muistirajoitus on %memory_limit. On kuitenkin suositeltavaa, että PHP:n muistirajoitus on %memory_minimum_limit, erityisesti jos sivustosi käyttää omia tai muiden kehittämiä moduuleja.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
fi: Kasvata muistirajoitusta muokkaamalla memory_limit -parametria tiedostossa %configuration-file. Käynnistä web-palvelimesi sen jälkeen uudelleen (tai ota yhteyttä järjestelmän ylläpitäjään tai palveluntarjoajaan).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
fi: Pyydä palvelimen ylläpitäjältä tai palveluntarjoajalta apua PHP:n muistirajoituksen nostamisessa.

en: Not protected
fi: Suojaamaton

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
fi: Tiedostoa %file ei ole suojattu muutoksilta, mikä aiheuttaa tietoturvaongelman. Kirjoitusoikeudet tiedostoon on poistettava.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
fi: Lue käsikirjasta lisää <a href="@cron-handbook">cron-ajoista</a>.

en: Cron has not run recently.
fi: Cronia ei ole ajettu äskettäin.

en: Cron maintenance tasks
fi: Cron-ajastetut ylläpitotoimenpiteet

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
fi: <a href="@cron">Cron voidaan suorittaa manuaalisesti.</a>

en: The directory %directory is not writable.
fi: Hakemisto %directory ei ole kirjoitettavissa.

en: You may need to set the correct directory at the <a href="@admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
fi: Määritettyä hakemistoa on ehkä muutettava <a href="@admin-file-system">tiedostojärjestelmäasetusten ylläpitosivulla</a> tai nykyisen hakemiston käyttöoikeuksia on muutettava siten, että hakemistoon voidaan kirjoittaa.

en: Writable (<em>public</em> download method)
fi: Kirjoitettavissa (<em>julkinen</em> tiedostojen latausasetus)

en: Writable (<em>private</em> download method)
fi: Kirjoitettavissa (<em>yksityinen</em> tiedostojen latausasetus)

en: Database updates
fi: Tietokannan päivitykset

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href="@update">database update script</a> immediately.
fi: Jotkin moduulit edellyttävät tietokantakuvaustensa päivittämistä. <a href="@update">Tietokannan päivityskomentojono</a> tulisi suorittaa välittömästi.

en: Access to update.php
fi: Update.php:n käyttö

en: Reset to alphabetical
fi: Palauta aakkosjärjestys

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
fi: Termit näytetään nousevassa järjestyksessä painon mukaan.

en: Weight value must be numeric.
fi: Painoarvon täytyy olla numeerinen.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
fi: Haluatko varmasti palauttaa sanaston %title aakkosjärjestykseen?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
fi: Sanaston palauttaminen aakkosjärjestykseen poistaa kaikki itse asetetut järjestykset, ja järjestää termit aakkosjärjestykseen.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
fi: Palauta sanasto %name aakkosjärjestykseen.

en: Translation settings
fi: Kääntämisen asetukset

en: This translation needs to be updated
fi: Tämä käännös pitää päivittää

en: Unknown release date
fi: Tuntematon julkaisupäivämäärä

en: Last checked: @time ago
fi: Tarkistettu viimeksi @time sitten

en: Last checked: never
fi: Ei tarkistettu koskaan

en: Includes: %includes
fi: Sisältää: %includes

en: Disabled modules
fi: Käytöstä poistetut moduulit

en: Disabled themes
fi: Käytöstä poistetut teemat

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
fi: Valitse, kuinka usein asennettujen moduulien ja teemojen päivitykset tarkistetaan.

en: E-mail notification threshold
fi: Sähköposti-ilmoitusten rajoitus

en: You can choose to send e-mail only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href="@status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
fi: Voit valita että sähköpostit lähetetään ainoastaan jos tarjolla on tietoturvapäivityksiä tai voit halutessasi myös vastaanottaa tietoa kaikista uusista versioista. Jos Drupal-ytimeen tai mihinkä tahansa muuhun asentamaasi moduuliin tai teemaan on tarjolla päivityksiä, sivustosi tulostaa aina viestin <a href="@status_report">tilannekatsaus</a> sivulle. Järjestelmä myös näyttää ylläpitosivuilla virheviestin mikäli järjestelmään on olemassa tietoturvapäivityksä.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
fi: Täältä löydät tietoja asennettuihin moduuleihin ja teemoihin saatavilla olevista päivityksistä. Huomaa, että jokainen moduuli ja teema kuuluu <em>projektiin</em>, johon saattaa kuulua useampia moduuleja tai teemoja.

en: Module and theme update status
fi: Moduulien ja teemojen päivitysten tila

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
fi: Yhteen tai useampaan käyttämääsi moduuliin tai teemaan on saatavilla turvapäivitys. Varmista palvelimesi turvallisuus päivittämällä välittömästi!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
fi: Yhteen tai useampaan käyttämääsi moduuliin tai teemaan on saatavilla päivitys. Varmista sivustosi toimivuus päivittämällä niin pian kuin mahdollista.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
fi: Hae raportti asennettuihin moduuleihin ja teemoihin saatavilla olevista päivityksistä.

en: Notify user when account is activated.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin aktivoinnista

en: Notify user when account is blocked.
fi: Ilmoita käyttäjälle käyttäjätilin sulkemisesta.

en: E-mail new password
fi: Lähetä uusi salasana sähköpostitse

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
fi: Lisäohjeet on lähetetty sähköpostiosoitteeseesi.

en: %name has been deleted.
fi: %name on poistettu.

en: You must enter a username.
fi: Sinun on syötettävä käyttäjätunnus.

en: The username cannot begin with a space.
fi: Käyttäjätunnus ei voi alkaa välilyönnillä.

en: The username cannot end with a space.
fi: Käyttäjätunnus ei voi loppua välilyöntiin.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
fi: Käyttäjätunnuksessa ei saa olla useampia välilyöntejä peräkkäin.

en: The username contains an illegal character.
fi: Käyttäjätunnus sisältää kielletyn merkin.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
fi: Käyttäjätunnus %name on liian pitkä: sen täytyy olla %max merkkiä tai vähemmän.

en: Enter the password that accompanies your username.
fi: Syötä tunnuksesi salasana.

en: Signature settings
fi: Allekirjoituksen asetukset

en: Unblock the selected users
fi: Salli valittujen tunnusten käyttäminen

en: Block the selected users
fi: Estä valittujen tunnusten käyttäminen

en: This web page allows administrators to register new users. Users' e-mail addresses and usernames must be unique.
fi: Tällä sivulla ylläpitäjät voivat rekisteröidä uusia käyttäjiä. Käyttäjän sähköpostiosoite ja käyttäjänimi eivät saa jo kuulua toiselle käyttäjälle.

en: Enter a simple pattern ("*" may be used as a wildcard match) to search for a username or e-mail address. For example, one may search for "br" and Drupal might return "brian", "brad", and "brenda@example.com".
fi: Kirjoita yksinkertainen hakutermi, jonka perusteella haetaan käyttäjänimeä tai sähköpostiosoitetta.  (Voit käyttää tähteä "*" yleismerkkinä.)  Voit etsiä esimerkiksi nimen osalla "ju" niin Drupal voi löytää "juha", "jussi" ja "julia@example.com".</p>

en: Deleted user: %name %email.
fi: Poistettu käyttäjä: %name %email.

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
fi: Valitse, mitä toimintoja eri rooleihin kuuluvat käyttäjät voivat käyttää.

en: Edit role
fi: Muokkaa roolia

en: The contact form has not been configured.
fi: Yhteydenottolomakkeen asetuksia ei ole määritelty.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fi: Otsikko on työkaluvihjeenä näytettävä teksti hiiren ollessa kuvan päällä.

en: Progress indicator
fi: Edistymisentunnistin

en: Bar with progress meter
fi: Palkki edistymisentunnistimella

en: Path settings
fi: Polkuasetukset

en: The file upload failed. %upload
fi: Tiedoston lataus epäonnistui. %upload

en: URL to file
fi: Tiedoston osoite

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fi: Tapahtui peruuttamaton virhe. Tiedoston koko todennäköisesti ylitti palvelimen suurimman tuetun tiedostokoon (@size).

en: Starting upload...
fi: Aloitetaan lataus...

en: Uploading... (@current of @total)
fi: Ladataan... (@current / @total)

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
fi: Palvelimesi ei kykene esittämään latauksen edistymistä. Latauksen edistymisen esittäminen vaatiii että PHP-asennustasi suoritetaan mod_php:llä eikä FastCGI:llä.

en: Upload progress
fi: Latausprosessi

en: Styles
fi: Tyylit

en: Item ID
fi: Artikkelin ID

en: Page count
fi: Sivujen lukumäärä

en: The size of the file in bytes.
fi: Tiedoston koko tavuina.

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: All messages
fi: Kaikki viestit

en: Discard changes
fi: Hylkää muutokset

en: Text format
fi: Tekstimuoto

en: No new posts
fi: Ei uutta sisältöä

en: Sticky topic
fi: Kiinteä aihe

en: Emergency
fi: Hätätila

en: Sort descending
fi: Lajittele laskevasti

en: Sort ascending
fi: Lajittele nousevasti

en: Your virtual face or picture.
fi: Virtuaaliset kasvosi tai kuvasi.

en: The name of the site.
fi: Sivuston nimi.

en: Administrative title
fi: Ylläpidollinen otsikko

en: Administrative description
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: Allow settings
fi: Salli asetukset

en: Title override
fi: Ohita otsikko

en: Style settings
fi: Tyylin asetukset

en: Views Block
fi: Näkymälohko

en: Show description
fi: Näytä kuvaus

en: Alert
fi: Varoitus

en: Critical
fi: Kriittinen

en: Top center
fi: Ylhäällä keskellä

en: Bottom center
fi: Alhaalla keskellä

en: The content type %type has been updated.
fi: Sisältötyyppi %type on päivitetty.

en: Created new vocabulary
fi: Luotiin uusi sanasto

en: Format string
fi: Muodon merkkijono

en: Removed date format %format.
fi: Poista päivämäärämuoto %format.

en: Add format
fi: Lisää muoto

en: Content type name
fi: Sisältötyypin nimi

en: Taxonomy Term
fi: Luokittelutermi

en: @field_name (Locked)
fi: @field_name (Lukittu)

en: - Select a field type -
fi: - Valitse kentän tyyppi -

en: Type of data to store.
fi: Tallennettavan tiedon tyyppi

en: - Select an existing field -
fi: – Valitse olemassaoleva kenttä –

en: Field to share
fi: Jaettava kenttä

en: Add new field: you need to provide a label.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle nimi.

en: Add new field: you need to select a field type.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava kentän tyyppi.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fi: Kenttä %field on lukittuna eikä sitä voi muokata.

en: %name must be a number.
fi: %namen on oltava numero.

en: (first item is 0)
fi: (ensimmäinen elementti on 0)

en: (start from last values)
fi: (alkaen viimeisistä arvoista)

en: New group
fi: Uusi ryhmä

en: Regional settings
fi: Aluekohtaiset asetukset

en: Number of pages
fi: Sivujen lukumäärä

en: Breadcrumbs
fi: Murupolku

en: The weight of this term in relation to other terms.
fi: Termin paino suhteessa muihin termeihin.

en: Rotate
fi: Kieritä

en: Remove selected
fi: Poista valitut

en: Page bottom
fi: Sivun alareuna

en: Show links
fi: Näytä linkit

en: width @width
fi: leveys @width

en: height @height
fi: korkeus @height

en: upscaling allowed
fi: ylöspäin skaalaus sallittu

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fi: satunnainen välillä -@degrees&deg ja @degrees&deg

en: Limited
fi: Rajoitettu

en: URL of the origin of the event.
fi: Tapahtuman alkuperän osoite.

en: Referer
fi: Viittaaja

en: Hostname of the user who triggered the event.
fi: Tapahtuman aiheuttajan isäntänimi.

en: Database is encoded in UTF-8
fi: Tietokannan koodaus on UTF-8

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
fi: Drupal ei pystynyt määrittelemään tietokannan koodausta joten arvoksi asetettiin UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
fi: PostgreSQL tunnistautui.

en: Structure
fi: Rakenne

en: Saving
fi: Tallennus

en: Raw "@raw" found
fi: Raakatieto "@raw" löytyi

en: Raw "@raw" not found
fi: Raakatietoa "@raw" ei löytynyt

en: "@text" found
fi: "@text" löytyi

en: "@text" not found
fi: "@text" ei löytynyt

en: Pattern "@pattern" found
fi: Kuvio "@pattern" löytyi

en: Pattern "@pattern" not found
fi: Kuviota "@pattern" ei löytynyt

en: Checkbox field @id is checked.
fi: Valintaruutu @id on valittuna.

en: Checkbox field @id is not checked.
fi: Valintaruutu @id ei ole valittuna.

en: Verbose message
fi: Viesti

en: Select the test(s) or test group(s) you would like to run, and click <em>Run tests</em>.
fi: Valitse testit tai testiryhmät jotka haluat suorittaa ja klikkaa <em>Aja testit</em>.

en: All (@count)
fi: Kaikki (@count)

en: Pass (@count)
fi: Läpäisi (@count)

en: Fail (@count)
fi: Ei läpäissyt (@count)

en: Return to list
fi: Palaa listaan

en: Clear results after each complete test suite run
fi: Puhdista tulokset jokaisen täyden testiajon jälkeen

en: Provide verbose information when running tests
fi: Näytä tietoa testien kulusta

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
fi: Tämä tieto näytetään normaalin debuggaustiedon oheessa. Tieto poistetaan jokaisen testiajon päätyttyä. Tieto on hyvin yksityiskohtaista ja sitä suositellaan käytettävän ainoastaan debuggauksen yhteydessä.

en: HTTP auth settings to be used by the SimpleTest browser during testing. Useful when the site requires basic HTTP authentication.
fi: HTTP autentikointiasetukset käytettäväksi SimpleTest selaimella testauksen aikana. Hyödyllistä kun sivusto vaatii yksinkertaisen HTTP autentikoinnin.

en: @pass, @fail, @exception, and @debug
fi: @pass, @fail, @exception, ja @debug

en: The test run did not successfully finish.
fi: Testiajon suoritus epäonnistui.

en: Clear results is disabled and the test results table will not be cleared.
fi: "Puhdista tulokset" ominaisuus on poissa käytöstä joten testitulosten taulua ei puhdisteta.

en: No leftover tables to remove.
fi: Ei poistattavia ylimääräisiä tauluja.

en: 1 debug message | @count debug messages
fi[0]: 1 muokkausviesti
fi[1]: @count muokkausviestiä

en: Removed 1 test result. | Removed @count test results.
fi[0]: Poistettiin 1 testitulos.
fi[1]: Poistettiin @count testitulosta.

en: Removed 1 leftover table. | Removed @count leftover tables.
fi[0]: Poistettiin 1 jäännöstaulu.
fi[1]: Poistettiin @count jäännöstaulua.

en: Removed 1 temporary directory. | Removed @count temporary directories.
fi[0]: Poistetettiin 1 tilapäiskansio.
fi[1]: Poistettiin @count tilapäiskansiota.

en: Test result
fi: Testin tulos

en: View result of tests.
fi: Näytä testien tulokset.

en: Search block
fi: Hakulohko

en: Edit style
fi: Muokkaa tyyliä

en: All content
fi: Kaikki sisältö

en: Check for updates of disabled modules and themes
fi: Etsi päivityksiä käytöstä poistettuihin moduuleihin ja teemoihin

en: Maximum file size
fi: Suurin sallittu tiedostokoko

en: Content statistics
fi: Sisällön tilastotiedot

en: Translation files
fi: Käännöstiedostot

en: Fetcher
fi: Hakija

en: Published status
fi: Julkaisutila

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
fi: Oikeus on periytetty käyttäjäroolista "autentikoitu käyttäjä".

en: Alternative text
fi: Vaihtoehtoinen teksti

en: The message subject
fi: Viestin aihe

en: The message text
fi: Viestin teksti

en: Filter format
fi: Suodatinmuoto

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fi: Linkin kohde kuten _blank, _parent tai iframen nimi.
    Kenttää käytetään harvoin.

en: @argument title
fi: @argument otsikko

en: @argument input
fi: @argument syöte

en: Count the number 0 as empty
fi: Laske numero 0 tyhjäksi

en: Hide if empty
fi: Piilota mikäli tyhjä

en: Starting value
fi: Aloitusarvo

en: Specify the number the counter should start at.
fi: Määrittele mistä numerosta laskuri alkaa.

en: Does not start with
fi: Ei ala merkeillä

en: not_begins
fi: ei_ala

en: Does not end with
fi: Ei pääty merkkeihin

en: not_ends
fi: ei_pääty

en: The view %name has been saved.
fi: Näkymä nimellä %name on tallennettu.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fi: Tämä suodatin voi aiheuttaa kaksoiskappaleita tuloksissa jotka täyttävät useamman kuin yhden valituista vaihtoehdoista. Jos suodatin aiheuttaa tulosten monistumista, tämä valintaruutu voi vähentää monistumista. Käytä tätä varoen koska mitä useampia termejä haet, sitä raskaammaksi kysely muuttuu. Ei tule asettaa yksiarvoisille kentille koska sen seurauksena arvot voivat kadota ruudulta mikäli sitä käytetään yhteensopimattomaan kenttään.

en: Hostname of user that posted the comment.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän isäntänimi.

en: The taxonomy term ID for the term.
fi: Termin luokittelu-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
fi: Termin luokitteluterminimi.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fi: Mihin sanastoon termi kuuluu.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fi: Valitse mihin sanastoihin haluat liittää. Muista että jokainen löydetty termi luo uuden tuloksen joten valintaa kannattaa käyttää ainoastaan tapauksissa joissa yhdelle sanastolle on liitetty ainoastaan yksi termi per solmu.

en: The name of the role.
fi: Roolin nimi.

en: Hide empty fields
fi: Piilota tyhjät kentät

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fi: Piilota tyhjien kenttien koodi ja etiketti.

en: Submitted by !username on !datetime
fi: Lähettänyt !datetime käyttäjä !username

en: Administer forums
fi: Foorumeiden ylläpito

en: This identifier is used by another handler.
fi: Tunnistin on toisen käsittelijän käytössä.

en: Length is shorter than
fi: Pituus on vähemmän kuin

en: shorter than
fi: vähemmän_kuin

en: Length is longer than
fi: Pituus on enemmän kuin

en: longer than
fi: enemmän kuin

en: SQL Query
fi: SQL kysely

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
fi: Kysely luodaan ja suoritetaan käyttäen Drupalin tietokanta-APIa.

en: revision user
fi: version käyttäjä

en: Exposed form
fi: Käyttäjille näytettävä kaavake

en: Cancel account
fi: Poista käyttäjätili

en: Secondary menu
fi: Toissijainen valikko

en: Maximum number of characters
fi: Merkkien enimmäismäärä

en: Base table
fi: Perustaulukko

en: Administrator role
fi: Ylläpitäjä rooli

en: Inherit pager
fi: Peri sivunvalitsin

en: Render pager
fi: Renderöi sivunvalitsin

en: Render
fi: Renderöi

en: No revision
fi: Ei versiota

en: Requires a title
fi: Vaatii otsikon

en: Shape
fi: Muoto

en: Private files
fi: Yksityiset tiedostot

en: Not restricted
fi: Ei rajoitettu

en: Toolbar buttons
fi: Tykalupalkin painikkeet

en: The unique ID of the comment.
fi: Kommentin yksilöllinen ID.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
fi: IP-osoite josta kommentti lähetettiin.

en: The name left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama nimi.

en: The email address left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama sähköpostiosoite.

en: The home page URL left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama kotisivun URL.

en: The formatted content of the comment itself.
fi: Itse kommentin formatoitu sisältö.

en: The URL of the comment.
fi: Kommentin URL

en: Edit URL
fi: Muokkaa URLia

en: The URL of the comment's edit page.
fi: Kommentin muokkaussivun osoite.

en: The date the comment was posted.
fi: Kommentin lähetyspäivämäärä.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
fi: Kommentin isäntä jos kommenttien ketjutus on kytkettynä päälle.

en: The author of the comment, if they were logged in.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjänimi jos kommentin jättäjä oli sisäänkirjautuneena sivustolle.

en: New comment count
fi: Uusien kommenttien lukumäärä

en: The unique ID of the node's latest revision.
fi: Solmun viimeisimmän version yksilöllinen ID.

en: The type of the node.
fi: Solmun tyyppi.

en: The human-readable name of the node type.
fi: Sisältötyypin selkokielinen nimi.

en: The URL of the node.
fi: Solmun osoite.

en: The URL of the node's edit page.
fi: Solmun muokkaussivun osoite.

en: Date changed
fi: Muutospäivämäärä

en: The date the node was most recently updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: The author of the node.
fi: Solmun luojan nimi.

en: The number of visitors who have read the node.
fi: Solmun lukeneiden vierailijoiden lukumäärä.

en: The number of visitors who have read the node today.
fi: Kuinka moni käyttäjä on lukenut solmun tänään.

en: Last view
fi: Viimeisin katselukerta

en: The date on which a visitor last read the node.
fi: Solmun viimeisimmän lukukerran päivämäärä.

en: The slogan of the site.
fi: Sivuston iskulause.

en: The administrative email address for the site.
fi: Sivun ylläpidollinen sähköpostiosoite.

en: The URL of the site's front page.
fi: Sivuston etusivun URL.

en: Login page
fi: Kirjautumissivu

en: The URL of the site's login page.
fi: Sivuston kirjautumissivun osoite (URL).

en: The unique ID of the uploaded file.
fi: Ladatun tiedoston yksilöllinen ID.

en: The name of the file on disk.
fi: Tiedoston nimi järjestelmässä.

en: The web-accessible URL for the file.
fi: Tiedoston www-osoite (URL).

en: The date the file was most recently changed.
fi: Päivämäärä jolloin tiedostoa viimeksi muutettiin.

en: The user who originally uploaded the file.
fi: Käyttäjä joka alunperin lataso tiedoston.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The optional description of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin valinnainen kuvaus.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
fi: Niiden solmujen lukumäärä jotka liittyvät luokittelutermiin.

en: The URL of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin URL.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
fi: Sen luokittelun nimi johon luokittelutermi kuuluu.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
fi: Termin ylätermi jos olemassa.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston nimi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston vaihtoehtoinen kuvaus.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fi: Luokittelusanastoon kuuluvalla termillä merkittyjen solmujen lukumäärä.

en: Term count
fi: Termien lukumäärä

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
fi: Luokitteluun kuuluvien termien lukumäärä.

en: The unique ID of the user account.
fi: Käyttäjätilin yksilöllinen ID.

en: The login name of the user account.
fi: Käyttäjänimi.

en: The email address of the user account.
fi: Käyttäjätilin sähköpostiosoite.

en: The URL of the account profile page.
fi: Käyttäjätilin profiilin sivun osoite.

en: The date the user last logged in to the site.
fi: Päivä jolloin käyttäjä viimeksi kirjautui sivuille.

en: The date the user account was created.
fi: Käyttäjätilin luontipäivämäärä.

en: Sender name
fi: Lähettäjän nimi

en: Total rows
fi: Rivien kokonaismäärä

en: Main page content
fi: Pääsivun sisältö

en: You are not allowed to access this page.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tarkastella tätä sivua.

en: Authorize file system changes
fi: Valtuuta tiedostojärjestelmän muutokset

en: It appears you have reached this page in error.
fi: Todennäköisesti olet saapunut tälle sivulle erehdyksessä.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
fi: Cronia ei voitu ajaa virheellisestä avaimesta johtuen.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
fi: Cronia ei voitu ajaa, koska sivusto on huoltotilassa.

en: Default country
fi: Oletusmaa

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
fi: %settings_file-tiedostossa olet määrittänyt, että @drupal käyttää %driver-palvelinta, mutta PHP-asennuksesi ei tue tätä tietokantatyyppiä.

en: Sorry, you must select a language to continue the installation.
fi: Sinun täytyy valita kieli jatkaaksesi asennusta.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
fi: Yhtään asennusprofiilia ei löytynyt. Asennusprofiilit kertovat, mitkä moduulit otetaan käyttöön ja mitä mallia tietokanta käyttää. Profiili vaaditaan, jotta asennusta voidaan jatkaa.

en: Sorry, the profile you have chosen cannot be loaded.
fi: Valitsemaasi profiilia ei voi ladata.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fi: Kaikki tarpeelliset muutokset hakemistoon %dir ja tiedostoon %file on tehty, joten sinun tulisi poistaa niistä kirjoitusoikeudet välttääksesi turvallisuusongelmia. Ellet tiedä miten tämä tehdään, löydät lisätietoa <a href="@handbook_url">verkko-oppaasta</a>.

en: Congratulations, you installed @drupal!
fi: Onnittelut, @drupal asennettiin onnistuneesti!

en: Review the messages above before visiting <a href="@url">your new site</a>.
fi: Tarkista yllä näkyvät viestit ennen kuin siirryt <a href="@url">uudelle sivustollesi</a>.

en: <a href="@url">Visit your new site</a>.
fi: <a href="@url">Käy uudella sivustollasi</a>.

en: Settings file
fi: Asetukset-tiedosto

en: The settings file does not exist.
fi: Asetustiedostoa ei löytynyt.

en: The @drupal installer requires that you create a settings file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.
fi: @drupal-asennusohjelma edellyttää, että luot asetustiedoston osana asennusprosessia. Kopioi %default_file -tiedosto kohteeseen %file. Lisää tietoa Drupalin asentamisesta löydät tiedostosta <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The %file file exists.
fi: %file -tiedosto on jo olemassa.

en: The settings file is not writable.
fi: Asetustiedostoon ei voitu kirjoittaa.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fi: @drupal-asennusohjelma tarvitsee kirjoitusoikeudet tiedostoon %file asennusprosessin aikana. Ellet ole varma, miten nämä oikeudet annetaan, löydät lisätietoa <a href="@handbook_url">verkko-oppaasta.</a>.

en: Automated e-mails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these e-mails from being flagged as spam.
fi: Automaattiset sähköpostit, kuten rekisteröitymistiedot, lähetetään tästä osoitteesta. Käytä sähköpostiosoitetta joka päättyy sivustosi domainiin vähentääksesi riskiä että nämä viestit tulkitaan roskapostiksi.

en: Site maintenance account
fi: Sivuston ylläpitotili

en: Select the default country for the site.
fi: Valitse sivuston oletusmaa.

en: Receive e-mail notifications
fi: Ota vastaan sähköposti-ilmoituksia

en: The system will notify you when updates and important security releases are available for installed components. Anonymous information about your site is sent to <a href="@drupal">Drupal.org</a>.
fi: Järjestelmä huomauttaa kun päivityksiä ja tärkeitä turvallisuusjulkaisuja on tarjolla asennetuille komponenteille. Tietoa sivustostasi lähetetään nimettömänä <a href="@drupal">Drupal.orgille</a>.

en: No pending updates.
fi: Ei odottavia päivityksiä.

en: 1 pending update | @count pending updates
fi[0]: Yksi päivitys saatavilla.
fi[1]: @count päivitystä saatavilla.

en: An error occurred while handling the request: The server received invalid input.
fi: Kyselyä käsiteltäessä tapahtui virhe: palvelin sai virheellisen syötteen.

en: Invalid form POST data.
fi: Virheellinen POST-syöte lomakkeelta.

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
fi: Ei voitu jatkaa, koska käytettävissä ei ollut tiedostonsiirtotapoja

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href="@https-link">Learn more</a>.
fi: VAROITUS: Suojattu yhteys ei ole käytössä, salasana lähetetään suojaamattomana. <a href="@https-link">Lue lisää</a>.

en: To continue, provide your server connection details
fi: Syötä palvelinyhteyden tiedot jatkaaksesi

en: Connection method
fi: Yhdistämistapa

en: Enter connection settings
fi: Syötä yhteyden asetukset

en: @backend connection settings
fi: @backend yhteyden asetukset

en: Change connection type
fi: Vaihda yhteystapaa

en: No active batch.
fi: Ei aktiivista eräajoa.

en: Site under maintenance
fi: Sivustoa päivitetään

en: Archivers can only operate on local files: %file not supported
fi: Arkistoijat voivat hyödyntää vain paikallisia tiedostoja: %file ei ole tuettu.

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
fi: Tiedostoa %source ei voitu siirtää palvelimelle koska samanniminen tiedosto on jo olemassa kohteessa %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
fi: Tiedoston nimi ylittää 240 merkin maksimirajan. Uudelleennimeä tiedosto ja yritä uudelleen.

en: %path is a directory and cannot be removed using file_unmanaged_delete().
fi: %path on hakemisto, joten sitä ei voida poistaa funktiolla file_unmanaged_delete().

en: The file %path is not of a recognized type so it was not deleted.
fi: Poistaminen epäonnistui, koska tiedoston %path tyyppiä ei tunnistettu.

en: The file permissions could not be set on %uri.
fi: Tiedosto-oikeuksien asettaminen kohteelle %uri epäonnistui.

en: Completed @current of @total.
fi: @current / @total valmiina.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
fi: Kaikkien tehtävien suorittaminen tietokantapalvelimella epäonnistui. Tehtävää %task ei löydetty.

en: Failed to modify %settings. Verify the file permissions.
fi: %settings tiedoston muokkaaminen epäonnistui. Varmista ltiedoston luku- ja kirjoitusoikeudet.

en: Failed to open %settings. Verify the file permissions.
fi: %settings tiedoston avaaminen epäonnistui. Varmista ltiedoston luku- ja kirjoitusoikeudet.

en: Required modules
fi: Vaaditut moduulit

en: Required modules not found.
fi: Tarvittavia moduuleita ei löytynyt.

en: system
fi: järjestelmä

en: %module module uninstalled.
fi: Moduulin %module asennus poistettu.

en: No strings available.
fi: Merkkijonoja ei saatavilla.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
fi: JavaScript käännöstiedosto %file.js hukattiin.

en: Unable to send e-mail. Contact the site administrator if the problem persists.
fi: Sähköpostin lähetys epäonnistui. Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään mikäli ongelma toistuu.

en: (active tab)
fi: (aktiivinen välilehti)

en: Operating in maintenance mode. <a href="@url">Go online.</a>
fi: Sivusto on huoltotilassa (ei näy julkisena internetissä). <a href="@url">Siirry normaalitilaan.</a>

en: Operating in maintenance mode.
fi: Sivusto on huoltotilassa.

en: Status message
fi: Tilanneviesti

en: Unable to determine the type of the source directory.
fi: Lähdekansion tyypin määrittely epäonnistui.

en: Cannot determine the type of project.
fi: Projektin tyypin määrittely epäonnistui.

en: Fatal error in update, cowardly refusing to wipe out the install directory.
fi: Päivitys epäonnistui, asennuskansiota ei voida poistaa.

en: File Transfer failed, reason: !reason
fi: Tiedoston siirto epäonnistui: !reason

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
fi: Kansion %directory luominen epäonnistui: %reason

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database. Revise any errors.
fi: Drupalin tietokantataulujen asennus nykyiseen tietokantaan epäonnistui. Tarkasta virheraportti.

en: An AJAX HTTP error occurred.
fi: Tapahtui AJAX HTTP virhe.

en: HTTP Result Code: !status
fi: HTTP koodi: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
fi: AJAX-HTTP-pyyntö keskeytyi odottamatta.

en: Debugging information follows.
fi: Seuraavassa virhetiedot.

en: Path: !uri
fi: Polku: !uri

en: StatusText: !statusText
fi: Tilanneteksti: !statusText

en: ResponseText: !responseText
fi: Vastausteksti: !responseText

en: No feeds available. <a href="@link">Add feed</a>.
fi: Syötteitä ei löytynyt. <a href="@link">Lisää syöte</a>.

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fi: Syötteiden päivitysväli. Vaatii oikein säädetyn <a href="@cron">cron ylläpitotoimen</a>.

en: A feed named %feed already exists. Enter a unique title.
fi: Syöte nimellä %feed on jo olemassa. Syötä yksilöllinen nimi.

en: A feed with this URL %url already exists. Enter a unique URL.
fi: Osoitteessa %url on jo syöte. Syötä yksilöllinen osoite.

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
fi: Lataa siirrettävät syötteet sisältävä OPML tiedosto.

en: OPML Remote URL
fi: OPML etäosoite

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
fi: Syötä OPML-tiedoston URL. Tiedosto ladataan ja käsitellään vain kerran lomakkeen lähettämisen jälkeen.

en: You must <em>either</em> upload a file or enter a URL.
fi: Sinun on <em>joko</em> ladattava tiedosto tai syötettävä sen URL.

en: No new feed has been added.
fi: Uutta syötettä ei lisätty.

en: The URL %url is invalid.
fi: URL %url ei ole kelvollinen.

en: A feed named %title already exists.
fi: Syöte nimellä %title löytyy jo järjestelmästä.

en: A feed with the URL %url already exists.
fi: Syöte URLilla %url löytyy jo järjestelmästä.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
fi: Hakijat hakevat tietoa ulkopuolisesta lähteestä. Valitse sopivin hakija haluamallesi ulkopuoliselle tietolähteelle.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
fi: Parserit muuttavat ladatun datan standardiin muotoon. Valitse syötteellesi sopivin parseri.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
fi: Prosessorit toimivat haetun syötedatan perusteella, esimerkiksi ne voivat tallentaa syötteissä olevia artikkeleita solmuiksi järjestelmään. Valitse tehtävääsi varten sopivin prosessori.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
fi: Perusasetukset ovat riittäviä useimmille aggregointitehtäville.

en: Default fetcher
fi: Oletushakija

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
fi: Lataa tietoa URLista käyttäen Drupalin HTTP kutsujen käsittelijää.

en: Default parser
fi: Oletusparseri

en: Default processor
fi: Oletusprosessori

en: Creates lightweight records from feed items.
fi: Luo solmuja RSS syötteiden sisällöstä.

en: Default processor settings
fi: Oletusprosessorin asetukset

en: Number of items shown in listing pages
fi: Tulosten määrä listaussivuilla

en: Requires a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fi: Vaatii oikein säädetyn <a href="@cron">cron ylläpitotoimen</a>.

en: Length of trimmed description
fi: Trimmatun kuvauksen pituus

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
fi: Merkkien enimmäismäärä trimmatussa sisällössä.

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the online handbook entry for <a href="@aggregator-module">Aggregator module</a>.
fi: Aggregator moduuli on sivuston syndikoija ja uutistenlukija joka hakee ja näyttää uutta sisältöä RSS, RDF ja Atom syötteistä. Tuhannet sivustot (pääasiassa uutissivustot ja blogit) julkaisevat uusimman sisältönsä syötteissä käyttäen erilaisia standardoituja XML-pohjaisia muotoiluja. Lisätietoa moduulista saat <a href="@aggregator-module">Drupal käsikirjasta</a>.

en: Viewing feeds
fi: Näytetään syötteet

en: Adding, editing, and deleting feeds
fi: Syötteiden lisäys, poisto ja muokkaus

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href="@feededit">Feed aggregator administration page</a>.
fi: Ylläpitäjät voivat lisätä, muokata ja poistaa syötteitä sekä valita, kuinka usein syötteet tarkistetaan uuden sisällön varalta. Tämä tapahtuu <a href="@feededit">Syötteiden ylläpitosivulla</a>.

en: OPML integration
fi: OPML rajapinta

en: A <a href="@aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href="@import-opml">imported via an OPML file</a>.
fi: Syötteistä on saatavilla <a href="@aggregator-opml">koneluettava OPML tiedosto</a>. OPML on XML-pohjainen tiedostomuoto jota käytetään jakamaan esimerkiksi listoja RSS syötteistä. Syötteitä voidaan myös <a href="@import-opml">ladata järjestelmään OPML tiedostoista</a>.

en: Configuring cron
fi: Säädetään cronia

en: A correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
fi: Syötteiden automaattinen päivittäminen  vaatii oikein säädetyn <a href="@cron">cron ylläpitotoimen</a>.

en: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> is an XML format used to exchange multiple feeds between aggregators. A single OPML document may contain a collection of many feeds. Drupal can parse such a file and import all feeds at once, saving you the effort of adding them manually. You may either upload a local file from your computer or enter a URL where Drupal can download it.
fi: <acronym title="Outline Processor Markup Language">OPML</acronym> on XML-muotoilu jota käytetään jakamaan useampia syötteitä aggregaattoreiden välillä. Yksi OPML dokumentti voi sisältää useampia syötteitä. Drupal voi selata sellaista tiedostoa ja tuoda järjestelmään kaikki syötteet kerralla mikä säästää manuaalisen lataamisen vaivalta. Voit joko ladata paikallisen tiedoston tai syöttää osoitteen josta Drupal voi sen hakea.

en: Administer news feeds
fi: Ylläpidä uutissyötteitä

en: View news feeds
fi: Näytä uutissyötteet

en: All pages except those listed
fi: Kaikki paitsi listatut sivut

en: Only the listed pages
fi: Vain listatut sivut

en: Controlling visibility
fi: Näkyvyyden säätö

en: Creating custom blocks
fi: Kustmoitujen lohkojen luonti

en: Demonstrate block regions (@theme)
fi: Esitä lohkoalueet (@theme)

en: Administer blocks
fi: Lohkojen ylläpito

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
fi: Yksinkertainen kuvaus lohkollesi. Kuvaus näytetään <a href="@overview">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: Restricted to certain pages
fi: Rajoitettu tiettyihin sivuihin

en: The block cannot be placed in this region.
fi: Lohkoa ei voi asettaa tähän alueeseen.

en: No books available.
fi: Kirjoja ei saatavilla.

en: Content types allowed in book outlines
fi: Kirjojen kehyksissä sallitut sisältötyypit

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
fi: Käyttäjät joilla on %outline-perm käyttöoikeudet voivat lisätä kaikentyyppistä sisältöä.

en: Administer book outlines
fi: Ylläpidä kirjojen  hierarkiaa

en: Adding and managing book content
fi: Kirjassisällön lisääminen ja muokkaus

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents menu.
fi: Kirjoja voidaan luoda vaiheittain koska ne sallivat määritellyin käyttäjäoikeuksin varustettujen käyttäjien lisätä sivuja olemassaoleviin kirjoihin sekä lisätä nämä sivut kustomoituun sisällysluetteloon.

en: Printing books
fi: Kirjojen tulostus

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
fi: Käyttäjät joilla on käyttöoikeus <em>katso tulostinystävällistä kirjaa<em> voivat valita <em>tulostinystävällisen version</em> sivun alareunassa näkyvästä linkistä. Tämän linkin kautta kirjasivusta luodaan tulostinystävällinen versio sisältäen sivu ja sen eri osat.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
fi: Book moduuli tarjoaa tavan organisoida sivuihin liittyvää sisältöä kirjan muotoon. Kun kirjaa tarkastellaan, se näyttää automaattisesti linkit siihen liittyviin kirjasivuihin rakenteessa navigointia varten.

en: Create new books
fi: Luo uusia kirjoja

en: Add content and child pages to books
fi: Lisää sisältöä ja alisivuja kirjoihin

en: View printer-friendly books
fi: Näytä tulostinystävälliset kirjat

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
fi: Näytä kirjasivu ja kaikki sen alisivut tulostamisen helpottamiseksi. Tämä voi heikentää suorituskykyä.

en: Changing colors
fi: Värien muuttaminen

en: The Color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. This means that if you make any manual changes to your theme's stylesheet, <em>you must save your color settings again, even if they haven't changed</em>. This step is required because the module stylesheets (in the files directory) need to be recreated to include your changes.
fi: Color moduuli tallentaa kopion teeman tyylitiedostoista tiedostot (files) kansioon. Tämä tarkoittaa että jos teet teemasi tyylitiedostoihin manuaalisia muutoksia, <em>sinun on tallennettava väriasetukset uudelleen vaikka ne eivät olisi muuttuneetkaan</em>. Tämä vaihe vaaditaan koska moduulien tyylitiedostot (files kansiossa) on uudelleenluotava sisältämään muutoksesi.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fi: PHP:n GD-kirjasto on asennettuna mutta sen PNG-tuki ei ole päällä. Tarkista <a href="@url">PHP:n dokumentaatiosta</a> ohjeet asian korjaamiseksi.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fi: PHP:n GD-kirjasto puuttuu tai on vanhentunut. Tarkista <a href="@url">PHP:n dokumentaatiosta</a> ohjeet asian korjaamiseksi.

en: Select one or more comments to perform the update on.
fi: Valitse yksi tai useampi päivitettävä kommentti.

en: There do not appear to be any comments to delete, or your selected comment was deleted by another administrator.
fi: Poistattaviua kommentteja ei löydy tai joku muu ylläpitäjä poisti valitsemasi kommentin.

en: Deleted @count comments.
fi: Poistettiin @count kommenttia.

en: Deleted comment @cid and its replies.
fi: Poistettu kommentti @cid ja sen vastaukset.

en: Comment approved.
fi: Kommentti hyväksytty.

en: Tokens for comments posted on the site.
fi: Lähetettyjä kommentteja varten käytettävissä olevia tokeneja.

en: The Comment module allows users to comment on site content, set commenting defaults and permissions, and moderate comments. For more information, see the online handbook entry for <a href="@comment">Comment module</a>.
fi: Comment moduuli sallii käyttäjien kommentoida sivuston sisältöä. asettaa kommentoinnin oletusasetukset ja oikeudet sekä moderoida kommentteja. Lisätietoa Comment moduulista saat <a href="@comment">Drupal käsikirjasta</a>.

en: Default and custom settings
fi: Oletusasetukset ja kustomoidut asetukset

en: Unapproved comments (@count)
fi: Hyväksymättömät kommentit (@count)

en: Administer comments and comment settings
fi: Ylläpidä kommentoinnin ja kommenttien asetuksia

en: Edit own comments
fi: Muokkaa omia kommentteja

en: Threading
fi: Ketjutettu

en: Show comment replies in a threaded list.
fi: Näytä kommentin vastaukset ketjutettuna listana.

en: Allow comment title
fi: Salli kommentin otsikko

en: Show reply form on the same page as comments
fi: Näytä vastauslomake samalla sivulla kuin kommentit

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
fi: Käyttäjät joilla on tarvittavat käyttöoikeudet (lähetä kommentteja) voivat jättää kommenttinsa.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
fi: Käyttäjät eivät voi jättää kommentteja mutta olemassaolevat kommentit näytetään.

en: Comments are hidden from view.
fi: Kommentit piilotetaan näkymästä.

en: Users cannot post comments.
fi: Käyttäjät eivät saa lähettää kommentteja.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
fi: Kommenttisi on jonoutettu moderointia varten ja julkaistaan hyväksynnän jälkeen.

en: Your comment has been posted.
fi: Kommenttisi on lähetetty.

en: <a href="@login">Log in</a> or <a href="@register">register</a> to post comments
fi: <a href="@login">Kirjaudu</a> tai <a href="@register">rekisteröidy</a> kommentoidaksesi

en: <a href="@login">Log in</a> to post comments
fi: <a href="@login">Kirjaudu sisään</a> lähettääksesi kommentteja

en: Save comment
fi: Tallenna kommentti

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
fi: Kommentti muutetaan julkaisemattomaan tilaan jos se sisältää jonkin ylläolevista sanoista tai virkkeistä. Syötä listaan kirjainkoosta riippuvaisia, pilkuin eroteltuja virkkeitä. Esimerkkejä: hauska, benji-hyppy, "Yritys Oy"

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
fi: Listaa ja muokkaa sivuston kommentteja sekä hyväksyntää odottavien kommenttien jonoa.

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each e-mail address with a comma.
fi: Esimerkki: 'webmaster@example.com' tai 'sales@example.com,support@example.com'. Määrittääksesi useamman kuin yksi vastaanottajaa erottele sähköpostiosoitteet pilkuilla.

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
fi: Voit lähettää enintään %limit viestiä @interval aikana. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Contact @username
fi: Ota yhteyttä käyttäjään @username

en: %sender-name (@sender-from) sent an e-mail regarding %category.
fi: Lähettäjä %sender (lähetetty osoitteesta @sender) lähetti viestin koskien %category.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an e-mail.
fi: Lähettäjä %sender (lähetetty osoitteesta @sender) lähetti viestin vastaanottajalle %recipient.

en: The Contact module allows visitors to contact site administrators and other users. Users specify a subject, write their message, and can have a copy of their message sent to their own e-mail address. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contact">Contact module</a>.
fi: Contact moduuli mahdollistaa yhteydenotot sivustosi vierailijoilta ja toisilta käyttäjiltä. Käyttäjät asettavat aiheen, kirjoittavat viestinsä ja voivat valita, haluavatko kopion viestistä omaan sähköpostiinsa. Lisätietoja Contact moduulista saat Drupal käsikirjan <a href="@contact">Contact moduuli</a> sivulta.

en: User contact forms
fi: Käyttäjien yhteydenottokaavakkeet

en: Site users can be contacted with a user contact form that keeps their e-mail address private. Users may enable or disable their personal contact forms by editing their <em>My account</em> page. If enabled, a <em>Contact</em> tab leads to a personal contact form displayed on their user profile. Site administrators are still able to use the contact form, even if has been disabled. The <em>Contact</em> tab is not shown when you view your own profile.
fi: Sivuston käyttäjiin voidaan ottaa yhteyttä kunkin käyttäjän yhteydenottokaavakkeella joka salaa viestin vastaanottajan sähköpostiosoitteen. Käyttäjät voivat joko ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä henkilökohtaisen yhteydenottokaavakkeensa <em>profiilisivultaan</em>. Jos kaavake on käytössä, yhteydenottokaavakkeeseen pääsee profiilisivulla olevan <em>Yhteydenotto</em> välilehden kautta. Ylläpitäjät pystyvät käyttämään yhteydenottokaavaketta vaikka se olisi pois päältä. <em>Yhteydenotto</em> välilehteä ei näytetä kun selaat omaa profiiliasi.

en: Site-wide contact forms
fi: Sivustonlaajuiset yhteydenottokaavakkeet

en: The <a href="@contact">Contact page</a> provides a simple form for users with the <em>Use the site-wide contact form</em> permission to send comments, feedback, or other requests. You can create categories for directing the contact form messages to a set of defined recipients. Common categories for a business site, for example, might include "Website feedback" (messages are forwarded to website administrators) and "Product information" (messages are forwarded to members of the sales department). E-mail addresses defined within a category are not displayed publicly.
fi: Käyttäjät joi8lla on oikeus käyttää sivustonlaajuista yhteydenottokaavaketta voivat ottaa yhteyttä <a href="@contact">Yhteydenotto</a> sivun kautta. Voit luoda kategorioita jotka ohjaavat viestit oikeille vastaanottajille. Yleisinä esimerkkeinä kategorioista esimerkiksi "sivuston palaute" (viestit ohjataan ylläpitäjille) ja "tuotetiedot" (viestit ohjataan myyntiosaston yhteyshenkilöille). Kategorian vastaanottajiksi merkittyjä sähköpostiosoitteita ei näytetä julkisesti.

en: Customization
fi: Kustomointi

en: If you would like additional text to appear on the site-wide or personal contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fi: Käytä lohkoa mikäli haluat lisätä lisätekstiä näkymään sivustonlaajuisella yhteydenottokaavakkeellasi. Voit luoda ja muokata lohkoja <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: Add one or more categories on this page to set up your site-wide <a href="@form">contact form</a>.
fi: Tällä sivulla voit lisätä kategorioita sivustonlaajuiseen <a href="@form">yhteystieto-kaavakkeeseesi</a>.

en: If you would like additional text to appear on the site-wide contact page, use a block. You can create and edit blocks on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fi: Käytä lohkoa mikäli haluat lisätä lisätekstiä näkymään sivustonlaajuisella yhteydenottokaavakkeellasi. Voit luoda ja muokata lohkoja <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: Administer contact forms and contact form settings
fi: Ylläpidä yhteydenottokaavakkeita ja yhteydenottokaavakkeiden asetuksia

en: Use the site-wide contact form
fi: Käytä sivustonlaajuista yhteydenottolomaketta

en: Use users' personal contact forms
fi: Käytä käyttäjäkohtaisia yhteydenottokaavakkeita

en: !sender-name (!sender-url) sent a message using the contact form at !form-url.
fi: !sender-name (!sender-url) lähetti sinulle viestin käyttäen yhteydenottolomaketta sivustolla !form-url.

en: If you don't want to receive such e-mails, you can change your settings at !recipient-edit-url.
fi: Jos et halua vastaaottaa tämänkaltaisia viestejä, voit muuttaa !recipient osoitteesi.

en: Enable the personal contact form by default for new users.
fi: Ota käyttöön käyttäjäkohtaiset yhteydenottokaavakkeet oletuksena uusille käyttäjille.

en: Changing this setting will not affect existing users.
fi: Tämän asetuksen muuttaminen ei vaikuta olemassaoleviin käyttäjiin.

en: Displaying contextual links
fi: Asiayhteyteen liittyvien linkkien esittäminen

en: Use contextual links
fi: Käytä asiayhteyteen liittyviä linkkejä

en: Use contextual links to perform actions related to elements on a page.
fi: Käytä asiayhteyteen liittyviä linkkejä suorittaaksesi sivun elementteihin liittyviä toimintoja.

en: Contextual links
fi: Asiayhteyteen liittyvät linkit

en: Clear log messages
fi: Poista lokiviestit

en: This will permanently remove the log messages from the database.
fi: Tämä poistaa lokimerkinnät pysyvästi tietokannasta.

en: Database log cleared.
fi: Tietokantalogit siivottu.

en: Monitoring your site
fi: Sivustosi monitorointi

en: Debugging site problems
fi: Sivuston ongelmien debuggaus

en: Enabling field types
fi: Kenttätyyppien käyttöönotto

en: The Field module provides the infrastructure for fields and field attachment; the field types and input widgets themselves are provided by additional modules. Some of the modules are required; the optional modules can be enabled from the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal core includes the following field type modules: Number (required), Text (required), List (required), Taxonomy (optional), Image (optional), and File (optional); the required Options module provides input widgets for other field modules. Additional fields and widgets may be provided by contributed modules, which you can find in the <a href="@contrib">contributed module section of Drupal.org</a>. Currently enabled field and input widget modules:
fi: Field-moduuli tarjoaa infrastruktuurin kentille ja kenttien liitteille; kenttätyypit ja syöttövimpaimet tulevat erillisistä moduuleista. Osa moduuleista on pakollisia; valinnaiset moduulit voidaan ottaa käyttöön <a href="@modules">moduulien hallintasivuilla</a>. Drupalin ydin sisältää seuraavien kenttätyyppien moduulit: numero (pakollinen), teksti (pakollinen), lista (pakollinen), luokittelu (valinnainen), kuva (valinnainen), tiedosto (valinnainen); pakollinen Options-moduuli tarjoaa syöttövimpaimia muille kenttämoduuleille. Myös muut moduulit voivat tarjota kenttiä ja vimpaimia, näitä löytyy <a href="@contrib">Drupal.orgin moduulit-sivulta</a>. Tällä hetkellä käytössä olevat kenttä- ja vimpainmoduulit:

en: This field stores simple on/off or yes/no options.
fi: Kenttä tallentaa yksinkertaiset päällä/pois tai kyllä/ei vaihtoehdot.

en: List (text)
fi: Lista (teksti)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
fi: Etiketeissä sallitut HTML-merkit: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
fi: Kentän arvo määrittyy funktion %function avulla eikä sitä voi muuttaa.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
fi: Sallitut arvot: kaikkien arvojen on oltava numeerisia tai desimaaleja.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
fi: Sallitut arvot: kaikkien avainten on oltava merkkijonoja, enimmäispituus 255 merkkiä.

en: Allowed values list: keys must be integers.
fi: Lista sallituista arvoista: avainten on oltava muuttujia.

en: The Number module defines various numeric field types for the Field module. Numbers can be in integer, decimal, or floating-point form, and they can be formatted when displayed. Number fields can be limited to a specific set of input values or to a range of values. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fi: Number moduuli määrittelee useita eri numeerisia kenttätyyppejä Field moduulille. Numerot voivat olla muuttujien, desimaalien tai kelluvien lukujen muodossa ja niiden esitystapa on muokattavissa. Numeeriset kentät voidaan rajoittaa esittämään esisyötettyjä arvoja tai arvoja tietyltä alueelta. Lisäohjeita kentistä saat <a href="@field-help">Field moduulin ohjesivulta</a>.

en: This field stores a number in the database as an integer.
fi: Kenttä tallentaa numeron tietokantaan kokonaislukuna.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
fi: Kenttä tallentaa numeron tietokantaan kiinteässä desimaalimuodossa.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
fi: Kenttä tallentaa numeron tietokantaan reaalilukuna.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
fi: Syötä pienin sallittu arvo kentässä. Jätä tyhjäksi jos et halua asettaa pienintä arvoa.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
fi: Syötä suurin sallittu arvo kentässä. Jätä tyhjäksi jos et halua asettaa suurinta arvoa.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fi: Määrittele merkkijono joka liitetään etuliitteeksi arvoon, esimerkiksi '$' tai '&euro;'. Jätä tyhjäksi jos et halua käyttää etuliittettä. Erottele yksikkö- ja monikkomuodot putkimerkillä ('pauna|paunaa').

en: This field stores varchar text in the database.
fi: Kenttä tallentaa alphanumeerista tietoa tietokantaan.

en: Long text
fi: Pitkä teksti

en: This field stores long text in the database.
fi: Kenttä tallentaa tietokantaan "long text" muodossa

en: Long text and summary
fi: Pitkä teksti ja yhteenveto

en: This field stores long text in the database along with optional summary text.
fi: Kenttä tallentaa tietoa tietokantaan "long text" muodossa sekä vaihtoehtoisen yhteenveto-tekstin.

en: Filtered text (user selects text format)
fi: Suodatettu teksti (käyttäjä valitsee tekstin muodon)

en: Summary input
fi: Yhteenveto

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
fi: Tämä sallii kirjoittajien syöttää yhteenveto joka näytetään trimmatun tekstin sijaan käytettäessä "Yhteenveto tai trimmattu" esitystapaa.

en: Summary or trimmed
fi: Yhteenveto tai trimmattu

en: Text area with a summary
fi: Tekstialue yhteenvedolla

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
fi: Jätä tyhjäksi käyttääksesi kokonaistekstin trimmattua arvoa yhteenvetona.

en: Hide summary
fi: Piilota yhteenveto

en: Edit summary
fi: Muokkaa yhteenvetoa

en: Edit field settings.
fi: Muokkaa kentän asetuksia.

en: Edit instance settings.
fi: Muokkaa instanssin asetuksia.

en: Delete instance.
fi: Poista instanssi.

en: The field %label cannot be added because it is locked.
fi: Kenttää %label ei voitu lisätä koska se on lukittu.

en: There was a problem creating field instance %label: @message.
fi: Kentän %label luominen epäonnistui: @message.

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
fi: Kenttiä ei ole vielä lisättyinä. Voit lisätä uusia kenttiä <a href="@link">kenttien ylläpitosivulla</a>.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat kenttään %field kaikkialla, missä sitä käytetään. Asetukset vaikuttavat sen tallennustapaan tietokannassa, eikä niitä voi muuttaa sen jälkeen kun kenttään on tallennettu tietoa.

en: Updated field %label field settings.
fi: Päivitettiin kentän %label asetukset.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
fi: Kentän %label päivitys epäonnistui: %message.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
fi: Kenttä %field on poistettu sisältötyypistä %type.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
fi: Kentän %field poistaminen sisältötyypistä %type epäonnistui.

en: Required field
fi: Pakollinen kenttä

en: The default value for this field, used when creating new content.
fi: Kentän oletusarvo luotaessa uutta sisältöä.

en: Saved %label configuration.
fi: Tallennettu %label asetukset.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
fi: Lista näyttää kaikki käytössäolevat kentät viittauksien helpottamiseksi.

en: Field list
fi: Kenttälista

en: Manage display
fi: Ylläpidä näkymää

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
fi: Kenttä tallentaa tiedoston ID:n kokonaislukuna.

en: Enable <em>Display</em> field
fi: Ota käyttöön <em>Näytä</em>-kenttä

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
fi: Tämä vaihtoehto antaa valita, näytetäänkö tiedosto vai ei sisältöä luettaessa.

en: Files displayed by default
fi: Tiedostot näytetään oletusarvoisesti

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
fi: Tämä asetus on voimassa vain, jos Näytä-kenttä on otettu käyttöön.

en: Upload destination
fi: Tallennuskohde

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
fi: Valitse mihin lopulliset tiedostot tallennetaan. Yksityinen tiedostojen tallentaminen on huomattavasti raskaampaa mutta tarjoaa mahdollisuuden rajata pääsyä tässä kentässä oleviin tiedostoihin.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
fi: Vaihtoehtoinen alakansio latauskohteessa johon tiedostot tallennetaan. Älä sisällytä edeltävää tai seuraavaa "/" merkkiä.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
fi: Syötä arvo muotoa "512" (tavua), "80 KB" (kilotavua) tai "50 MB" (megatavua) rajoittaaksesi sallittua kokoa. Jos jätät tämän tyhjäksi, tiedostojen koon rajoittamiseen käytetään ainoastaan PHP:n omia enimmäiskokoasetuksia (tämänhetkinen raja <strong>%limit</strong>).

en: Enable <em>Description</em> field
fi: Ota käyttöön <em>Kuvaus</em>-kenttä

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
fi: Kuvauskenttään käyttäjä voi syöttää kuvauksen ladatusta tiedostosta.

en: The "!name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
fi: Valinnan "!name" on sisällettävä sallittu arvo. Voit joko jättää kentän tyhjäksi tai syöttää merkkijonon esimerkiksi muodossa "512" (tavua), "80 KB" (kilotavua) tai "50 MB" (50 megatavua).

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
fi: Sallittujen tiedostopäätteiden lista ei ole validi. Varmista ettet ole syöttänyt päätteen nimeä edeltäviä pisteitä ja olet erotellut päätteiden nimet pilkuilla tai välilyönneillä.

en: Generic file
fi: Geneerinen tiedosto

en: Table of files
fi: Tiedostotaulukko

en: Add a new file
fi: Lisää uusi tiedosto

en: Include file in display
fi: Sisällytä tiedosto näkymään

en: The description may be used as the label of the link to the file.
fi: Kuvausta voidaan käyttää tiedostolinkin etikettinä.

en: Images must be exactly !size pixels.
fi: Kuvien koon on oltava tarkalleen !size pikseliä.

en: Images must be between !min and !max pixels.
fi: Kuvien koon on oltava välillä !min ja !max pikseliä.

en: Images must be larger than !min pixels.
fi: Kuvien on oltava suurempia kuin !min pikseliä.

en: Images must be smaller than !max pixels.
fi: Kuvien koon on oltava pienempi kuin !max pikseliä.

en: An unrecoverable error occurred. Use of this form has expired. Try reloading the page and submitting again.
fi: Tapahtui selvittämätön virhe. Kaavakkeen käyttö on vanhentunut. Lataa sivu uudelleen ja lähetä kaavake uudemman kerran.

en: The file referenced by the !name field does not exist.
fi: Kentässä !name viitattua tiedostoa ei löytynyt.

en: The upload directory %directory for the file field !name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
fi: Latauskansiota %directory tiedostokentälle !name ei voida luoda tai sitä ei ole olemassa. Ladatun tiedoston tallentaminen kansioon epäonnistui ja lataus peruttiin.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php.
fi: Palvelimesi ei tue latauksen tilan näyttämistä. Latauksen tilan näyttäminen vaatii Apache-palvelimen mod_php:llä.

en: All roles may use this format
fi: Kaikki roolit saavat käyttää tätä muotoa

en: The text format ordering has been saved.
fi: Tekstimuotojen tärkeysjärjestys on tallennettu.

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
fi: Kaikki roolit syöttömuotoa varten on aktivoitava eikä niitä voi muuttaa.

en: Filter processing order
fi: Suodattimien prosessointijärjestys

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
fi: Tekstimuodon nimen on oltava yksilöllinen. Muoto nimellä %name on jo olemassa.

en: Added text format %format.
fi: Lisättiin tekstimuoto %format.

en: The text format %format has been updated.
fi: Tekstimuoto %format on päivitetty.

en: Text formats
fi: Tekstimuodot

en: The Filter module allows administrators to configure text formats. A text format defines the HTML tags, codes, and other input allowed in content and comments, and is a key feature in guarding against potentially damaging input from malicious users. For more information, see the online handbook entry for <a href="@filter">Filter module</a>.
fi: Filter-moduuli sallii ylläpitäjien määritellä tekstimuotoja. Tekstimuodot määrittelevät sisällössä ja kommenteissa sallitut HTML-tagit, koodit ja muut merkit. Tämän takia tekstimuodot ovat olennaisen tärkeitä suojauduttaessa haitalliselta sisällöltä. Lisätietoa suodattimista saat <a href="@filter">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Applying filters to text
fi: Suodattimien käyttö tekstissä

en: Each text format uses filters to manipulate text, and most formats apply several different filters to text in a specific order. Each filter is designed for a specific purpose, and generally either adds, removes, or transforms elements within user-entered text before it is displayed. A filter does not change the actual content, but instead, modifies it temporarily before it is displayed. One filter may remove unapproved HTML tags, while another automatically adds HTML to make URLs display as clickable links.
fi: Jokainen syöttömuoto käyttää suodattimia tekstin tulostamiseen ja suurin osa sisältötyypeistä käyttää useampaa eri suodatinta tekstiin ennaltamäärätyssä järjestyksessä. Jokainen suodatin on suunniteltu tiettyyn tarkoitukseen, ja ne joko lisäävät, poistavat tai muuntavat käyttäjän syöttämän sisällön elementtejä ennen sen esittämistä sivustolla. Yksi suodatin voi poistaa kiellettyjä HTML-merkintöjä kun taas toinen lisää HTML:ää tehdäkseen osoitteista klikattavia linkkejä.

en: Defining text formats
fi: Tekstimuotojen määritteleminen

en: One format is included by default: <em>Plain text</em> (which removes all HTML tags). Additional formats may be created by your installation profile when you install Drupal, and more can be created by an administrator on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
fi: Järjestelmä sisältää oletuksena yhden syöttömuodon: <em>Puhdas teksti</em> (joka poistaa kaikki HTML-merkinnät). Asennusprofiilisi saattaa luoda muitakin syöttömuotoja kun asennat Drupalin ja voit myös ylläpitäjän ominaisuudessa lisätä uusia syöttömuotoja manuaalisesti <a href="@text-formats">Syöttömuodot</a> sivulla.

en: Choosing a text format
fi: Tekstimuodon valinta

en: A text format contains filters that change the user input, for example stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Filters are executed from top to bottom and the order is important, since one filter may prevent another filter from doing its job. For example, when URLs are converted into links before disallowed HTML tags are removed, all links may be removed. When this happens, the order of filters may need to be re-arranged.
fi: Syöttömuoto sisältää suodattimia jotka muuttavat käyttäjän syöttämää tietoa esimerkiksi poistamalla vahingollista HTML:ää tai tehden osoitteista klikattavia linkkejä. Suodattimet suoritetaan aina painoarvon mukaisessa järjestyksessä (painavimma ensiksi, kevyimmät viimeiseksi) ja järjestys on tärkeää koska yksi suodatin voi estää toista hoitamasta tehtäväänsä. Esimerkkinä kun osoitteet muutetaan klikattaviksi linkeiksi ennenkuin kielletyt HTML tagit poistetaan, tämä saattaa poistaa kaikki linkit. Kun tämä tapahtuu voi olla tarpeen muuttaa suodatinten järjestystä.

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
fi: Varoitus: Tällä käyttöoikeudella voi olla tietoturvaan vaikuttavia vaikutuksia tekstimuodon asetuksista riippuen.

en: Use the !text_format text format
fi: Käytä tekstimuotoa !text_format

en: Limit allowed HTML tags
fi: Rajoita sallittuja HTML-merkkejä

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
fi: Muuta rivinvaihdot HTML-tageiksi (l. <code>&lt;br&gt;</code> ja <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
fi: Muuta osoitteet linkeiksi

en: Correct faulty and chopped off HTML
fi: Korjaa rikkinäinen HTML

en: Display any HTML as plain text
fi: Näytä HTML puhtaana tekstinä

en: A list of HTML tags that can be used. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
fi: Sallitut HTML tagit. JavaScript tapahtumamuuttujat, JavaScript osoitteet ja CSS siistitään aina.

en: Display basic HTML help in long filter tips
fi: Näytä yksinkertaista HTML:ää pidemmissä suodatinohjeissa.

en: Add rel="nofollow" to all links
fi: Lisää kaikkiin linkkeihin rel="nofollow"

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
fi: Sivusto sallii HTML sisällön. Kaikkien HTML tagien opiskelu voi vaikuttaa turhalta joten voit opetella niistä vain yksinkertaisimmat. Tämä taulukko tarjoaa esimerkkejä jokaisesta sivustolla sallitusta HTML tagista.

en: For more information see W3C's <a href="@html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
fi: Lisätietoa saat W3C:n <a href="@html-specifications">HTML-määrittelystä</a> tai hakemalla suosikkihakukoneellasi muita sivustoja, jotka kertovat HTML:stä.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
fi: Suurin osa erikoismerkeistä voidaan syöttää suoraan ilman ongelmia.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href="@html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
fi: Jos törmäät ongelmiin, kokeile HTML-merkkikoodeja. Yleinen esimerkki on merkkikoodi &amp;amp; merkille &amp;. Täydellisen listan merkkikoodeista löydät HTML:n <a href="@html-entities">merkkikoodit-sivulta</a>. Joitain käytettävissä olevia merkkejä ovat:

en: No HTML tags allowed.
fi: HTML-merkit ovat kiellettyjä.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
fi: Kuinka monta vastausta keskusteluaiheessa on oltava jotta se tulkitaan "kuumaksi".

en: No containers or forums available. <a href="@container">Add container</a> or <a href="@forum">Add forum</a>.
fi: Foorumeiden säiliöitä ei ole määritettyinä. <a href="@container">Lisää säiliö</a> tai <a href="@forum">Lisää foorumi</a>.

en: The Forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. Forums are useful because they allow community members to discuss topics with one another while ensuring those conversations are archived for later reference. In a forum, users post topics and threads in nested hierarchies, allowing discussions to be categorized and grouped. The forum hierarchy consists of:
fi: Forum moduuli sallii sinun luoda ketjutetun keskustelualueen jossa on vastaavat toiminnot kuin muissakin viestijärjestelmissä. Foorumit ovat käytännöllisiä koska ne sallivat yhteisön jäsenten keskustella aiheista samalla varmistaen että keskustelut arkistoidaan myöhempää viittausta varten. Foorumissa käyttäjien lähettämät tekstit lajitellaan hierarkisesti mikä mahdollistaa keskustelujen luokittelun ja ryhmittelyn. Foorumin hierarkia koostuu seuraavista:

en: Optional containers (for example, <em>Support</em>), which can hold:
fi: Vaihtoehtoiset säiliöt (esimerkiksi <em>Tuki</em>) jotka voivat pitää sisällään:

en: Forums (for example, <em>Installing Drupal</em>), which can hold:
fi: Foorumit (kuten, <em>Drupalin asennus</em>) jotka voivat pitää sisällään:

en: Forum topics submitted by users (for example, <em>How to start a Drupal 6 Multisite</em>), which start discussions and are starting points for:
fi: Käyttäjien lähettämät keskusteluaiheet (esimerkiksi <em>Drupal 6 multisite asennuksen aloittaminen</em>) jotka aloittavat keskusteluita ja jotka ovat alkamispisteitä:

en: Threaded comments submitted by users (for example, <em>You have these options...</em>).
fi: Käyttäjien lähettämät kommentit ketjutetussa muodossa (esimerkiksi <em>Sinulla on nämä vaihtoehdot...</em>).

en: Setting up forum structure
fi: Foorumin rakenteen asettaminen

en: Visit the <a href="@forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
fi: Käy <a href="@forums">Forumien hallintasivulla</a> asettaaksesi säiliöitä ja foorumeita jotka voivat sisältää keskusteluaiheitasi.

en: Starting a discussion
fi: Keskustelun aloitus

en: The <a href="@create-topic">Forum topic</a> link on the <a href="@content-add">Add new content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
fi: Linkki <a href="@create-topic">Lisää uusi keskusteluaihe</a> linkki <a href="@content-add">lisää uutta sisältöä</a> sivulla luo ensimmäisen postituksen uuteen keskusteluun tai ketjuun.

en: Moving forum topics
fi: Foorumin otsikoiden siirtäminen

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
fi: Foorumin aihe ja kaikki sen sisältämät kommentit voidaan siirtää foorumeiden välillä valitsemalla eri foorumi keskusteluaihetta muokattaessa. Kun siirrät foorumin eri foorumiin, <em>Jätä varjokopio</em> linkki luo linkin alkuperäisestä foorumista uuteen.

en: Locking and disabling comments
fi: Kommenttien lukitseminen ja käytöstä poistaminen

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
fi: Valitsemalla <em>Suljettu</em> tilan <em>Kommenttiasetusten</em> alla estät kommenttien lisäämisen viestiketjuun. Jos valitset <em>Piilotettu</em> tilan <em>Kommentointiasetusten</em> alla muokatessasi foorumin otsikkoa, saat piilotettua kaikki olemassaolevat kommentit ja estettyä uusien kommenttien lisäämisen.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
fi: Foorumit sisältävät aiheita. Käytä säiliöitä foorumeiden ryhmittelyyn.

en: Use containers to group related forums.
fi: Käytä säiliöitä foorumeiden ryhmittelyyn.

en: A forum holds related forum topics.
fi: Foorumi sisältää listan liittyvistä foorumin otsikoista.

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href="@forum-structure">forum structure page</a>.
fi: Säädä foorumeidesi keskusteluaiheiden esitystapaa. Järjestele foorumeita <a href="@forum-structure">foorumin rakenteiden hallintasivulla</a>.

en: Add new @node_type
fi: Lisää uusi sisältötyyppi @node_type

en: <a href="@login">Log in</a> to post new content in the forum.
fi: <a href="@login">Kirjaudu sisään</a> kirjoittaaksesi foorumiin.

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
fi: %forum on foorumisäiliö eikä yksittäinen foorumi. Valitse sen sijaan yksi allaolevista foorumeista.

en: Control forum hierarchy settings.
fi: Foorumin hierarkian ylläpito

en: Follow these steps to set up and start using your website:
fi: Uutta sivustoa käyttöönotettaessa kannattaa yleensä tehdä seuraavat toimet:

en: Providing a help reference
fi: Aputekstiin viittaaminen

en: Providing context-sensitive help
fi: Konteksti-riippuvaisen avun tarjoaminen

en: The Help module displays context-sensitive advice and explanations on various pages.
fi: Help moduuli näyttää kontekstista riippuvaista apua ja ohjeita eri sivuille.

en: Image style name
fi: Kuvan tyylin nimi

en: Select a new effect
fi: Valitse uusi efekti

en: Update style
fi: Päivitä tyyli

en: Select an effect to add.
fi: Valitse lisättävä efekti.

en: The image effect was successfully applied.
fi: Kuvan efekti otettu onnistuneesti käyttöön.

en: Style name
fi: Tyylin nimi

en: Create new style
fi: Luo uusi tyyli

en: Style %name was created.
fi: Tyyli nimellä %name on luotu.

en: No replacement, just delete
fi: Ei korvausta, ainoastaan poisto

en: Replacement style
fi: Korvaava tyyli

en: Optionally select a style before deleting %style
fi: Vaihtoehtoisesti valitse tyyli ennenkuin poistat tyylin %style

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted.
fi: Jos tyyli on käytössä sivustollasi, voit valita toisen tyylin korvaamaan sitä. Kaikki kuvat jotka on luotu tätä tyyliä varten poistetaan pysyvästi.

en: Style %name was deleted.
fi: Tyylie %style on poistettu.

en: Edit %label effect
fi: Muokkaa efektiä %label

en: Add %label effect
fi: Lisää efekti %label

en: Update effect
fi: Päivitä efektiä

en: Add effect
fi: Lisää efekti

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
fi: Oletko varma että haluat poistaa efektin @effect tyylistä %style ?

en: The image effect %name has been deleted.
fi: Kuvan efekti %name on poistettu.

en: !name must be a hexadecimal color value.
fi: !name on oltava värikoodi heksadesimaalimuodossa.

en: Width and height can not both be blank.
fi: Määrittele joko korkeus tai leveys tai molemmat.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
fi: Leikkauksen jälkeen kuvasta säilytettävä osa.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
fi: Kuvan läpinäkyvien alueiden kohdalla käytettävä taustaväri. Käytä web-tyylisiä heksavärejä (#FFFFFF valkoiselle, #000000 mustalle). Jätä tyhjäksi jos haluat säilyttää näytettävien kuvien läpinäkyvyyden.

en: There are currently no styles. <a href="!url">Add a new one</a>.
fi: Tyylejä ei ole määritettynä. <a href="!url">Lisää tyyli</a>.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
fi: Tälle tyylille ei vielä ole määritettynä efektejä. Lisää efekti valitsemalla vaihtoehto allaolevasta listasta.

en: view actual size
fi: näytä todellinen koko

en: Sample original image
fi: Alkuperäisen kuvan kuvakaappaus

en: Sample modified image
fi: Muokatun kuvan kuvakaappaus

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
fi: Kuvien koon muuttaminen tekee kuvista ennaltamäärätyn kokoisia. Tämä voi aiheuttaa kuvien venymistä.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
fi: Skaalaus säilyttää kuvan alkuperäisen kuvasuhteen. Jos vain yksi ulottuvuus on määritettynä, järjestelmä laskee toisen ulottuvuuden automaattisesti.

en: Scale and crop
fi: Skaalaa ja leikkaa

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
fi: Skaala ja leikkaa toiminto säilyttää kuvan alkuperäisen kuvasuhteen leikkaamalla pois alkuperäisen kuvasuhteen ylittävän osuuden kuvasta. Tämä on käytännöllistä kun halutaan luoda täsmälleen neliön muotoisia pikakuvakkeita venyttämättä itse kuvaa.

en: Desaturate
fi: Poista kyllästys

en: Desaturate converts an image to grayscale.
fi: "Poista kyllästys" toiminto muuttaa kuvan mustavalkoiseksi.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
fi: Kuvan kierittäminen voi vaikuttaa niin että kuvan mitat kasvavat täyttämään sille määritetyn alueen.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvakoon muuttaminen käyttäen %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan skaalaaminen käyttäen %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan leikkaus työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan leikkaus aalaus työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)ja sk

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kuvan leikkaus työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
fi: Kyllästyksen poisto työkalulla %toolkit polussa %path epäonnistui (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
fi: Kenttä tallentaa kuvan ID:n kokonaislukuna tietokantaan.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
fi: Jos kuvaa ei ole ladattuna, sen sijasta näytetään tämä kuva.

en: Minimum image resolution
fi: Kuvan pienin resoluutio

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
fi: Pienin sallittu kuvan koko muodossa LEVEYSxKORKEUS (esimerkiksi 640x480). Jätä tyhjäksi jos et halua rajoittaa kuvien kokoa. Kuva hylätään mikäli se on pienempi kuin määritetty koko.

en: Enable <em>Alt</em> field
fi: Ota käyttöön <em>alt</em>-kenttä

en: The alt attribute may be used by search engines, screen readers, and when the image cannot be loaded.
fi: Voit määritellä alt muuttujan hakukoneiden käytettäväksi. Sitä käytetään myös ruudunlukijoissa sekä tilanteissa joissa kuvan lataaminen epäonnistui.

en: Enable <em>Title</em> field
fi: Ota käyttöön <em>Otsikko</em>-kenttä

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
fi: Otsikko on työkaluvihjeenä näytettävä teksti hiiren ollessa kuvan päällä.

en: Both a height and width value must be specified in the !name field.
fi: Sekä leveys että korkeus on määritettävä kentässä !name.

en: Preview image style
fi: Esikatsele kuvan tyyliä

en: no preview
fi: ei esikatselua

en: The preview image will be shown while editing the content.
fi: Esikatselukuva näytetään sisältöä muokattaessa.

en: The Image module allows you to manipulate images on your website. It exposes a setting for using the <em>Image toolkit</em>, allows you to configure <em>Image styles</em> that can be used for resizing or adjusting images on display, and provides an <em>Image</em> field for attaching images to content. For more information, see the online handbook entry for <a href="@image">Image module</a>.
fi: Image moduuli mahdollistaa kuvien manipuloinnin sivustollasi. Se tarjoaa asetukset <em>Image toolkitin</em> käyttöä varten jota voidaan käyttää kuvien koon muuttamiseen tai skaalamiseen jne. Se myös tarjoaa <em>Kuva</em> kentän jonka avulla voit liittää kuvia sisältöösi. Lisätietoa Image moduulista saat <a href=" @image ">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Manipulating images
fi: Kuvien manipulointi

en: With the Image module you can scale, crop, resize, rotate and desaturate images without affecting the original image using <a href="@image">image styles</a>. When you change an image style, the module automatically refreshes all created images. Every image style must have a name, which will be used in the URL of the generated images. There are two common approaches to naming image styles (which you use will depend on how the image style is being applied):
fi: Image moduulin avulla voit skaalata, cropata, muuttaa kuvien kokoa, kierittää ja desaturoida kuvia vaikuttamatta alkuperäiseen kuvaan käyttäen <a href=" @image">kuvatyylejä</a>. Kun lisäät kuvatyylin, moduuli automaattisesti virkistää kaikki olemassaolevat kuvat. Jokaisella kuvatyylillä on oltava nimi jota käytetään luotujen kuvien URLissa. On olemassa kaksi vaihtoehtoista lähestymistapaa kuvatyylien nimeämiseksi (riippuen tavasta jolla kuvatyyliä käytetään):

en: Based on where it will be used: eg. <em>profile-picture</em>
fi: Perustuen sen esityspaikkaan: esimerkiksi <em>profiilikuva</em>.

en: Describing its appearance: eg. <em>square-85x85</em>
fi: Ulkoasun esittäminen: esimerkiksi <em>neliö 85x85</em>

en: Attaching images to content as fields
fi: Kuvien liittäminen sisältöön kenttinä

en: Image module also allows you to attach images to content as fields. To add an image field to a <a href='@content-type'>content type</a>, go to the content type's <em>manage fields</em> page, and add a new field of type <em>Image</em>. Attaching images to content this way allows image styles to be applied and maintained, and also allows you more flexibility when theming.
fi: Image moduuli mahdollistaa myöskin kuvien liittämisen kenttinä sisältöön. Lisätäksesi kuvakenttä <a href=" @content -type">sisältötyyppiisi</a>, mene sisältötyypin <em>hallitse kenttiä</em> välilehdelle ja lisää uusi kenttä tyyppiä <em>Kuva</em>. Kuvien liittäminen sisältöön tällä tavalla mahdollistaa kuvien tyylien käytön ja ylläpidon sekä mahdollistaa myös joustavuuden teemauksessa.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
fi: Kuvatyylit yleensä tarjoavat pikkukuvien kokoisia kuvia skaalamalla ja kroppaamalla kuvia mutta ne voivat myös lisätä lukuisia kuvaefektejä kuviin ennen esitystä. Kun kuvaa näytetään kuvatyylillä, uusi tiedosto lisätään ja alkuperäinen kuva jätetään muuttumattomaksi.

en: Administer image styles
fi: Ylläpidä kuvien tyylejä

en: Create and modify styles for generating image modifications such as thumbnails.
fi: Muokkaa ja luo tyylejä luotaessa kuvien muunnoksia kuten thumbnaileja.

en: No defined styles
fi: Ei määriteltyjä tyylejä

en: Image generation in progress. Try again shortly.
fi: Kuvanluonti käynnissä. Yritä uudelleen hetken kuluttua.

en: Error generating image.
fi: Virhe kuvan luonnissa.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
fi: Muokatun kuvan lataaminen osoitteesta %path epäonnistui.

en: Failed to create style directory: %directory
fi: Tyylikansion %directory luonti epäonnistui

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
fi: Välimuistitettu kuva %destination on jo olemassa. Sinulla voi olla ongelma uudelleenkirjoitussääntöjesi kanssa.

en: Image styles
fi: Kuvatyylit

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
fi: Aseta tyylit joita voidaan käyttää kuvien koon ja muotoilun asetuksissa.

en: Configure an image style.
fi: Muokkaa kuvatyylin asetuksia.

en: Edit image effect
fi: Muokkaa kuvan efektejä

en: Delete image effect
fi: Poista kuvan efekti

en: Add image effect
fi: Lisää kuvan efekti

en: Add a new effect to a style.
fi: Lisää tyyliin uuden efektin.

en: Detection method
fi: Tunnistustapa

en: Part of the URL that determines language
fi: Kielen määrittelevä URLin osa

en: Request/session parameter
fi: Pyyntö/sessio parametri

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
fi: Kielen määrittelemiseen käytetyn kutsu/sessio muuttujan parametri.

en: Filter translatable strings
fi: Suodata käännettävät merkkijonot

en: Date type
fi: Tietotyyppi

en: The Locale module allows your Drupal site to be presented in languages other than the default English, and to be multilingual. The Locale module works by maintaining a database of translations, and examining text as it is about to be displayed. When a translation of the text is available in the language to be displayed, the translation is displayed rather than the original text. When a translation is unavailable, the original text is displayed, and then stored for review by a translator. For more information, see the online handbook entry for <a href="@locale">Locale module</a>.
fi: Locale moduuli mahdollistaa sivustosi esittämisen muilla kielillä kuin oletuskielellä englanti, se mahdollistaa myös monikielisyyden. Locale moduuli toimii ylläpitämällä tietokantaa käännöksistä ja tarkastelemalla tekstiä joka kerta kun sitä esitetään. Jos näytettävästä tekstistä on olemassa käännös, käännös esitetään alkuperäisen tekstin sijaan. Jos käännöstä ei ole olemassa, esitettävä merkkijono tallennetaan odottamaan käännöstä. Lisätietoa Locale moduulista saat <a href=" @locale">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Translating interface text
fi: Käyttöliittymän kääntäminen

en: Translations of text in the Drupal interface may be provided by:
fi: Seuraavat lähteet voivat tarjota Drupalin käyttöliittymän käännöksiä:

en: Translating within your site, using the Locale module's integrated <a href='@translate'>translation interface</a>.
fi: Kääntäminen sivustosi sisällä käyttäen Locale moduulin sisäänrakennettua <a href='@translate'>käännös-käyttöliittymää</a>

en: Configuring a multilingual site
fi: Monikielisen sivuston asetukset

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
fi: Määrittele kieli kutsu/sessio parametrista. Esimerkki: "http://example.com?language=de" asettaa kieleksi "saksa" pohjautuen "de" määreeseen "language" parametrissa.

en: Administer languages
fi: Ylläpidä kieliä

en: Translate interface texts
fi: Käännä käyttöliittymän tekstejä

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
fi: Sisällön kielentunnistustapojen järjestys. Jos sisältöä on olemassa tunnistetulle kielelle se näytetään.

en: Order of language detection methods for user interface text. If a translation of user interface text is available in the detected language, it will be displayed.
fi: Käyttöliittymän kielentunnistustapojen järjestys. Tämä käännös näytetään jos käyttöliittymästä on olemassa tunnistettu kieliversio.

en: Follow the user's language preference.
fi: Seuraa käyttäjän oletus-kielivalintaa.

[ctx: Long month name]
en: January
fi: tammikuu

[ctx: Long month name]
en: February
fi: helmikuu

[ctx: Long month name]
en: March
fi: maaliskuu

[ctx: Long month name]
en: April
fi: huhtikuu

[ctx: Long month name]
en: May
fi: toukokuu

[ctx: Long month name]
en: June
fi: kesäkuu

[ctx: Long month name]
en: July
fi: heinäkuu

[ctx: Long month name]
en: August
fi: elokuu

[ctx: Long month name]
en: September
fi: syyskuu

[ctx: Long month name]
en: October
fi: lokakuu

[ctx: Long month name]
en: November
fi: marraskuu

[ctx: Long month name]
en: December
fi: joulukuu

en: There are no menu links yet. <a href="@link">Add link</a>.
fi: Valikkolinkkejä ei vielä ole määriteltyinä. <a href="@link">Lisää linkki</a>.

en: The text to be used for this link in the menu.
fi: Linkin teksti valikossa käytettäväksi.

en: The path for this menu link. This can be an internal Drupal path such as %add-node or an external URL such as %drupal. Enter %front to link to the front page.
fi: Valikon linkin polku. Polku voi olla joko Drupalin sisäinen polku kuten %add-node tai ulkoinen osoite kuten %drupal. Syötä %front linkittääksesi etusivulle.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
fi: Käytöstä poistettuja valikkolinkkejä ei näytetä missään valikossa.

en: Show as expanded
fi: Näytä laajennettuna

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
fi: Mikäli valittuna, valikot joilla on alivalikoita esitetään aina laajennettuina.

en: Parent link
fi: Isäntälinkki

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed at !maxdepth. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
fi: Linkin ja sen alaelementtien maksimisyvyys. Jotkut valikkolinkit eivät välttämättä ole käytettävissä isäntinä jos niiden valitseminen ylittää tämän raja-arvon.

en: Optional. In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
fi: Valinnainen. Valikossa painavammat linkit vajoavat alas ja kevyemmät näytetään lähempänä listan alkua.

en: Are you sure you want to delete the custom menu link %item?
fi: Oletko varma että haluat poistaa valikkolinkin %item?

en: The menu link %title has been deleted.
fi: Valikon linkki %title on poistettu.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
fi: Oletko varma että haluat alustaa linkin %item oletusarvoihinsa?

en: The menu link was reset to its default settings.
fi: Valikon linkki palautettiin oletusasetuksiinsa.

en: No Main links
fi: Ei päälinkkejä

en: Source for the Main links
fi: Päälinkkien lähde

en: Select what should be displayed as the Main links (typically at the top of the page).
fi: Valitse mitä näytetään päälinkkeinä (tyypillisesti sivun yläreunassa)

en: No Secondary links
fi: Ei toissijaisia linkkejä

en: Source for the Secondary links
fi: Toissijaisten linkkien lähde

en: Select the source for the Secondary links. An advanced option allows you to use the same source for both Main links (currently %main) and Secondary links: if your source menu has two levels of hierarchy, the top level menu links will appear in the Main links, and the children of the active link will appear in the Secondary links.
fi: Valitse toissijaisten linkkien lähde. Edistynyt vaihtoehto mahdollistaa saman lähteen käyttämisen sekä ensisijaisille   (%main) että toissijaisille linkeille. Jos lähdevalikossasi on kahdentasoista hierarkiaa, ylempi taso ilmaantuu päälinkkeihin ja alempi toissijaisiin linkkeihin.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
fi: Poistettiin kustomoitu valikko %title ja kaikki sen valikkolinkit.

en: Deleted menu link %title.
fi: Poistettiin valikkolinkki %title.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
fi[0]: <strong>Varoitus:</strong> Valikossa %title on tällä hetkellä yksi linkki. Se poistetaan (järjestelmän määrittelemät linkit palautetaan oletusasetuksiinsa).
fi[1]: <strong>Varoitus:</strong> Valikossa %title on tällä hetkellä @count linkkiä. Se poistetaan (järjestelmän määrittelemät linkit palautetaan oletusasetuksiinsa).

en: Managing menus
fi: Valikoiden ylläpito

en: Users with the <em>Administer menus and menu items</em> permission can add, edit and delete custom menus on the <a href="@menu">Menus administration page</a>. Custom menus can be special site menus, menus of external links, or any combination of internal and external links. You may create an unlimited number of additional menus, each of which will automatically have an associated block. By selecting <em>list links</em>, you can add, edit, or delete links for a given menu. The links listing page provides a drag-and-drop interface for controlling the order of links, and creating a hierarchy within the menu.
fi: Käyttäjät joilla on oikeus <em>valikoiden ylläpitoon</em> voivat lisätä, poistaa ja muokata kustomoituja valikkoja <a href=" @menu">Valikkojen ylläpitosivulla</a>. Kostumoidut valikot voivat olla sivuston erikoisvalikoita, linkkejä ulkoisiin sivustoihin tai yhdistelmä sisäisiä ja ulkoisia linkkejä. Voit luoda rajattoman määrän valikoita joista jokaiselle automaattisesti luodaan lohko. Valitsemalla <em>listaa olemassaolevat linkit</em> voit muokata, lisätä ja poistaa valitsemasi valikon linkkejä. Linkkien listaussivu tarjoaa vetokäyttöliittymän jonka avulla voit helposti muuttaa linkkien järjestystä tai luoda valikon sisäisiä hierarkioita.

en: Displaying menus
fi: Valikoiden esittäminen

en: After you have created a menu, you must enable and position the associated block on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fi: Luotuasi valikon, sinun on otettava se käyttöön ja asetettava valikon näyttävä lohko <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fi: Voit aktivoida valikkoa varten luodun uuden lohkon <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>.
fi: Jokaisella valikolla on sen näyttämistä varten tarkoitettu lohkonsa. Lohkojen asetuksia voidaan muokata <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: Administer menus and menu items
fi: Ylläpidä valikoita ja valikkolinkkejä

en: Provide a menu link
fi: Näytä sivu valikossa

en: Available menus
fi: Käytettävissä olevat valikot

en: The menus available to place links in for this content type.
fi: Tätä sisältötyyppiä varten käytettävissä olevat valikot.

en: Default parent item
fi: Oletus- valikossa ylemmän tason valikkokohta

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
fi: Valitse se valikkokohta, joka on oletuksena valikkokohdan ylätasona sisällön luontilomakkeessa.

en: Add new menus to your site, edit existing menus, and rename and reorganize menu links.
fi: Lisää uusia valikkoja sivustollesi, muokkaa olemassaolevia, nimeä uudelleen ja järjestele valikkojen linkkejä.

en: Edit menu link
fi: Muokkaa valikkolinkkiä

en: Reset menu link
fi: Palauta valikkolinkki oletusasetuksiin

en: Delete menu link
fi: Poista valikkolinkki

en: No content types available. <a href="@link">Add content type</a>.
fi: Sisältötyyppejä ei ole saatavilla. <a href="@link">Lisää sisältötyyppi</a>.

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add new content</em> page. It is recommended that this name begin with a capital letter and contain only letters, numbers, and spaces. This name must be unique.
fi: Sisältötyypin selkokielinen nimi. Nimi esitetään <em>Lisää sisältöä</em>-sivulla. On suositeltavaa käyttää isoa alkukirjainta ja vain kirjaimia, numeroita ja välilyöntejä. Nimen on oltava ainutkertainen.

en: Machine name: @name
fi: Koneluettava nimi: @name

en: Describe this content type. The text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
fi: Aseta kuvaus sisältötyypille. Kuvaus näytetään <em>lisää sisältöä</a> sivulla.

en: Preview before submitting
fi: Esikatsele ennen tallennusta

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
fi: Tämä teksti näytetään sivun yläreunassa kun tämäntyyppistä sisältöä luodaan tai muokataan.

en: Users with the <em>Administer content</em> permission will be able to override these options.
fi: Käyttäjät joilla on <em>oikeus ylläpitää sisältöä</em> voivat ohittaa nämä valinnat.

en: Display author and date information.
fi: Näytä kirjoittajan tiedot sekä luontipäivämäärä.

en: Author username and publish date will be displayed.
fi: Käyttäjän nimi ja julkaisupäivä näytetään.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
fi: Epäkelpo koneluettava nimi. Syötä jokin muu nimi kuin %invalid.

en: Publish selected content
fi: Julkaise valitut sisällöt

en: Unpublish selected content
fi: Peru valittujen sisältöjen julkaisu

en: Promote selected content to front page
fi: Näytä valitut sisällöt etusivulla

en: Demote selected content from front page
fi: Poista valitut sisällöt etusivulta

en: Make selected content sticky
fi: Kiinnitä valitut sisällöt listojen alkuun

en: Make selected content not sticky
fi: Irroita valitut sisällöt listojen alusta

en: Delete selected content
fi: Poista valitut sisällöt

en: Deleted @count posts.
fi: Poistettiin @count lähetystä.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fi[0]: Oletko varma että haluat poistaa tämän elementin?
fi[1]: Oletko varma että haluat poistaa nämä elementit?

en: <em>Edit @type</em> @title
fi: <em>Muokataan @type</em> @title

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create-content">content type creation page</a> to add a new content type.
fi: Et ole vielä luonut sisältötyyppejä. Voit luoda sisältötyyppejä <a href="@create-content">sisältötyyppien lisäyssivulla</a>.

en: Revision log message
fi: Version viesti

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
fi: Yksittäiseen sisältöön ("solmut") liittyvät merkit.

en: The unique ID of the content item, or "node".
fi: Sisällön elementin tai solmun yksilöllinen ID.

en: The main body text of the node.
fi: Solmun sisältö

en: The summary of the node's main body text.
fi: Solmun rungon tiivistelmä.

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href="@node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
fi: Sisällön pääsysäännöt on uudelleenrakennettava. <a href="@node_access_rebuild">Uudelleenrakenna pääsysäännöt</a>.

en: The Node module manages the creation, editing, deletion, settings, and display of the main site content. Content items managed by the Node module are typically displayed as pages on your site, and include a title, some meta-data (author, creation time, content type, etc.), and optional fields containing text or other data (fields are managed by the <a href="@field">Field module</a>). For more information, see the online handbook entry for <a href="@node">Node module</a>.
fi: Node moduuli ylläpitää sivuston pääsisällön luomista, muokkausta, poistamista, asetuksia ja esittämistä sivustollasi. Node moduulin hallinnoima sisältö esitetään tyypillisesti sivuina sivustollasi ja ne sisältävät otsikon, metadataa (luontipäivä, kirjoittaja, sisältötyyppi jne) sekä vaihtoehtoisia erityyppistä tietoa sisältäviä kenttiä joita on mahdollista lisätä ja hallinnoida <a href=" @field">Field moduulin</a> avulla. Lisätietoa Node moduulista saat <a href=" @node">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Creating content
fi: Sisällön luominen

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href="@content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href="@content-type">type of content</a> on your site.
fi: Kun uutta sisältöä lisätään, Node moduuli tallentaa solmun perustietoa kuten kirjoittaja, luontipäivä ja <a href=" @content -type">Sisältötyyppi</a>. Se myös ylläpitää solmun <em>julkaisuasetuksia</em> sekä etusivun nostojen asetuksia ja listausasetuksia (kiinteästi sisältölistojen yläreunassa). Voit säätää letusarvot kullekin sivustosi <a href=" @content - type">sisältötyypille</a>.

en: Creating custom content types
fi: Omien sisältötyyppien lisääminen

en: The Node module gives users with the <em>Administer content types</em> permission the ability to <a href="@content-new">create new content types</a> in addition to the default ones already configured. Creating custom content types allows you the flexibility to add <a href="@field">fields</a> and configure default settings that suit the differing needs of various site content.
fi: Node moduuli mahdollistaa <em>Ylläpidä sisältötyyppejä</em> käyttöoikeuksin varustettujen käyttäjien <a href=" @content -new">lisätä sivustolle uusia sisältötyyppejä</a> olemassaolevien lisäksi. Sisältötyyppien lisääminen mahdollistaa joustavuuden <a href=" @field">kenttien</a> lisäämisessä ja säätämisessä oletusarvoille sivustosi tarpeiden mukaan.

en: Administering content
fi: Sisällönhallinta

en: The <a href="@content">Content administration page</a> allows you to review and bulk manage your site content.
fi: <a href="@content">Sisällönhallintasivulla</a> voit tarkastella yhteenvetoa sisällöstäsi sekä ylläpitää sisältöä.

en: Creating revisions
fi: Versioiden luonti

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
fi: Node moduuli sallii sinun luoda useita versioita mistä tahansa sisällöstä ja palata takaisin vanhempaan versioon käyttäen <em>Versiotiedot</em> asetuksia.

en: User permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: The Node module makes a number of permissions available for each content type, which can be set by role on the <a href="@permissions">permissions page</a>.
fi: Node moduuli tarjoaa useita eri käyttöehtoja kullekin sisältötyypille, ne voidaan asettaa roolikohtaisesti <a href="@permissions">käyttöoikeudet</a> sivulla.

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
fi: Eri sisältötyypit voivat sisältää eri kenttiä, käyttäytymismalleja ja kullekin voidaan asettaa yksilölliset käyttöoikeudet.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
fi: Sisällön osia voidaan näyttää eri esitystiloissa: Lyhennelmä, Koko sisältö, Tulostus, RSS jne. <em>Lyhennelmä</em> on lyhyt muoto jota useimmiten käytetään listattaessa useaa sisältöartikkelia. <em>Koko sisältö</em> muotoa käytetään esitettäessä sisältöä omalla sivullaan.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
fi: Tässä voit määritellä, mitkä kentät näytetään ja mitkä piilotetaan esitettäessä sisältöä jonka tyyppi on %type, lisäksi voit määritellä kuinka kentät esitetään eri esitystavoissa.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert back to older versions.
fi: Revisiot näyttävät eri versioiden väliset erot ja mahdollistavat vanhempiin versioihin palauttamisen.

en: The content on this page has either been modified by another user, or you have already submitted modifications using this form. As a result, your changes cannot be saved.
fi: Toinen käyttäjä on joko muokannut sivun sisältöä tai olet jo lähettänyt muutokset sivulle. Tämän seurauksena muutoksia ei voitu tallentaa.

en: Administer content types
fi: Ylläpidä sisältötyyppejä

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
fi: Varoitus: Aseta vain luotetuille rooleille; tällä oikeusmäärityksellä on vaikutuksia turvallisuuteen.

en: View published content
fi: Näytä julkaistu sisältö

en: Bypass content access control
fi: Ohita sisällön pääsysäännöt

en: View own unpublished content
fi: Näytä oma julkaisematon sisältö

en: Content is sticky at top of lists
fi: Sisältö liimataan listojen yläosaan

en: Content is promoted to the front page
fi: Sisältö nostetaan etusivulle

en: Show block for specific content types
fi: Näytä lohkot ainoastaan määritellyille sivutyypeille

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
fi: Näytä lohko ainoastaan sivuilla joiden sisältötyyppi on jokin valituista. Jos et valitse sisältötyyppiä, lohkon näkyvyyttä ei rajoiteta sisältötyypeittäin.

en: Change the author of content
fi: Muuta sisällön luojan tiedot

en: Save content
fi: Tallenna sisältö

en: Unpublish content containing keyword(s)
fi: Peru niiden sisältöjen julkaisu, jotka sisältävät avainsanat

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
fi: Sisältö muutetaan ei-julkaistuksi jos se sisältää minkä tahansa yllä listatuista sanoista tai lauseista. Merkitse sanat tai lauseet pilkuilla eroteltuina pienillä kirjaimilla. Esimerkki: hauska, benji-hyppy, "Yritys Oy"

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions.
fi: Jos sivustollasi on ongelmia sisältöön pääsyn kanssa, sinun on mahdollisesti rakennettava pääsyoikeudet uudelleen välimuistissa. Uudelleenrakennus poistaa kaikki sisällön pääsyoikeudet ja korvaa ne tällä hetkellä asennettujen moduulien ja asetusten perusteella määritetyillä pääsyehdoilla. Uudelleenrakennus voi viedä jonkin aikaa jos sivustolla on paljon sisältöä ja pääsyoikeudet ovat monimutkaiset. Uudelleenrakennuksen jälkeen sisältö käyttää automaattisesti uusia pääsyoikeuksia.

en: Node Access Permissions
fi: Solmujen pääsyoikeudet

en: One permission in use | @count permissions in use
fi[0]: Yksi sääntö käytössä
fi[1]: @count sääntöä käytössä

en: Find and manage content.
fi: Etsi ja ylläpidä sisältöä.

en: Manage content types, including default status, front page promotion, comment settings, etc.
fi: Muokkaa sisältötyyppien asetuksia, kuten oletustilaa, etusivun nostoja, kommenttien asetuksia jne.

en: Don't display post information
fi: Älä näytä lähetyksen tietoja

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1.
fi: Määrittele, mille polulle haluat luoda aliaksen. Esimerkiksi node/28, forum/1, taxonomy/term/1.

en: The Path module allows you to specify an alias, or custom URL, for any existing internal system path. Aliases should not be confused with URL redirects, which allow you to forward a changed or inactive URL to a new URL. In addition to making URLs more readable, aliases also help search engines index content more effectively. Multiple aliases may be used for a single internal system path. To automate the aliasing of paths, you can install the contributed module <a href="@pathauto">Pathauto</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@path">Path module</a>.
fi: Path-moduuli mahdollistaa aliaksen määrittelyn mille tahansa järjestelmän olemassa olevalle sisäiselle polulle. Aliaksia ei tule sotkea osoitteiden uudelleenohjaukseen, joka mahdollistaa muuttuneen osoitteen ohjauksen uuteen osoitteeseen. Sen lisäksi että aliakset tekevät URLeista luettavampia, ne auttavat hakukoneita tehostamaan sivuston sisällön indeksointia. Voit luoda useamman kuin yhden aliaksen yhdelle järjestelmäpolkulle. Voit asentaa <a href=" @pathauto">Pathauto</a>-moduulin aliasten automaattista luomista varten. Lisätietoa Path-moduulin toiminnasta saat <a href=" @path">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Creating aliases
fi: Luo aliaksia

en: Users with sufficient <a href="@permissions">permissions</a> can create aliases under the <em>URL path settings</em> section when they create or edit content. Some examples of aliases are:
fi: Käyttäjät, joilla on riittävät <a href=" @permissions ">käyttöoikeudet</a>, voivat luoda osoitealiaksia <em>Osoiteasetukset</em>-osiossa muokatessaan tai lisätessään sisältöä. Esimerkkejä osoitealiaksista:

en: <em>member/jane-smith</em> aliased to internal path <em>user/123</em>
fi: <em>member/jane-smith</em> aliasoitu sisäiseen polkuun <em>user/123</em>

en: <em>about-us/team</em> aliased to internal path <em>node/456</em>
fi: <em>about-us/team</em> aliasoitu sisäiseen polkuun <em>node/456</em>

en: Managing aliases
fi: Aliaksien ylläpito

en: The Path module provides a way to search and view a <a href="@aliases">list of all aliases</a> that are in use on your website. Aliases can be added, edited and deleted through this list.
fi: Path moduuli tarjoaa tavan etsiä ja näyttää <a href="@aliases">lista kaikista aliaksista</a> jotka ovat käytössä sivustolla. Aliaksia voidaan lisätä, muokata ja poistaa tämän listan kautta.

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
fi: Alias määrittelee uuden nimen olemassa olevalle osoitteelle. Esimerkiksi alias 'about' polulle 'node/1'. Osoitteella voi olla useampia aliaksia.

en: Administer URL aliases
fi: Ylläpidä osoitealiaksia

en: Create and edit URL aliases
fi: Muokkaa ja luo osoitealiaksia

en: The alias is already in use.
fi: Alias on jo käytössä.

en: Optionally specify an alternative URL by which this term can be accessed. Use a relative path and don't add a trailing slash or the URL alias won't work.
fi: Voit syöttää vaihtoehtoisen URLin, jolla tämän termin tavoittaa. Käytä suhteellista polkua, äläkä lisää loppuun '/' merkkiä tai osoitealias ei toimi.

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fi[0]: Sinun on sisällytettävä vähintään yksi positiivinen avainsana joka on vähintään 1 merkin pituinen.
fi[1]: Sinun on sisällytettävä vähintään yksi positiivinen avainsana joka on vähintään @count merkin pituinen.

en: Searched %type for %keys.
fi: Haettiin %type hakusanoilla %keys.

en: The Search module provides the ability to index and search for content by exact keywords, and for users by username or e-mail. For more information, see the online handbook entry for <a href="@search-module">Search module</a>.
fi: Search-moduuli tarjoaa sivuston sisällön indeksointi- ja hakumahdollisuuden tarkoilla hakusanoilla, käyttäjänimillä tai sähköpostiosoitteilla. Lisätietoa Search-moduulista saat <a href="@search-module">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Searching content and users
fi: Sisällön ja käyttäjien hakeminen

en: Users with <em>Use search</em> permission can use the search block and <a href="@search">Search page</a>. Users with the <em>View published content</em> permission can search for content containing exact keywords. Users with the <em>View user profiles</em> permission can search for users containing the keyword anywhere in the user name, and users with the <em>Administer users</em> permission can search for users by email address. Additionally, users with <em>Use advanced search</em> permission can find content using more complex search methods and filtering by choosing the <em>Advanced search</em> option on the <a href="@search">Search page</a>.
fi: Käyttäjät joilla on oikeudet <em>Käyttää hakua</em> voivat käyttää hakulohkoa ja <a href=" @search">Hakusivua</a>. Käyttäjät joilla on oikeus <em>tarkastella julkaistua sisältöä</em> voivat hakea sisältöä avainsanojen avulla. Käyttäjät joilla on <em>oikeus käyttäjäprofiilien tarkasteluun</em> voivat suorittaa avainsanahakuja käyttäjänimistä ja käyttäjät joilla on <em>käyttöoikeudet käyttäjien muokkaamiseen</em> voivat suorittaa hakuja myös sähköpostiosoitteiden perusteella. Lisäksi käyttäjät joilla on <em>oikeus käyttää laajennettua hakua</em> voivat hakea sisältöä käyttäen laajennettua hakutoimintoa ja suodatusta valitsemalla <em>Laajennettu haku</em> vaihtoehto <a href=" @search">Hakusivulla</a>.

en: Indexing content with cron
fi: Sisällön indeksointi cronin avulla

en: Configuring search settings
fi: Hain asetusten säätäminen

en: The Search module includes a default <em>Search form</em> block, which can be enabled and configured on the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. The block is available to users with the <em>Search content</em> permission.
fi: Search-moduuli tarjoaa oletuksena <em>Hakulomake</em>-lohkon, jonka voi ottaa käyttöön <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulta</a>. Lohkoa voivat käyttää käyttäjät, joilla on <em>Hae sisältöä</em> -käyttöoikeus.

en: Extending Search module
fi: Search-moduulin laajentaminen

en: <ul>
    <li>Check if your spelling is correct.</li>
    <li>Remove quotes around phrases to search for each word individually. <em>bike shed</em> will often show more results than <em>&quot;bike shed&quot;</em>.</li>
    <li>Consider loosening your query with <em>OR</em>. <em>bike OR shed</em> will often show more results than <em>bike shed</em>.</li>
    </ul>
fi: <ul> <li>Varmista että kirjoitit hakusanasi oikein.</li> <li>Poista lainausmerkit hakusanojen ympäriltä hakeaksesi jokaista sanaa erikseen. Esimerkiksi<em>raskas liikenne</em> palauttaa usein enemmän tuloksia kuin <em>&quot;raskas liikenne&quot;</em>.</li> <li>Voit myös väljentää hakuasi käyttämällä <em>OR</em>. <em>raskas OR liikenne</em> palauttaa yleensä enemmän tuloksia kuin <em>raskas liikenne</em>.</li> </ul>

en: Administer search
fi: Ylläpidä hakutoimintoa

en: Use search
fi: Käytä hakutoimintoa

en: Use advanced search
fi: Käytä tarkempaa hakua

en: Configure relevance settings for search and other indexing options.
fi: Säädä merkityksellisyysasetuksia hakua ja muuta indeksointia varten.

en: Choose a set of shortcuts to use
fi: Valitse käytettävät oikopolut

en: Choose a set of shortcuts for this user
fi: Valitse oikopolkuryhmä tälle käyttäjälle

en: You are now using the new %set_name shortcut set. You can edit it from this page or <a href="@switch-url">switch back to a different one.</a>
fi: Käytät nyt oikopolkuryhmää %set_name. Voit muokata sitä tällä sivulla tai <a href="@switch-url">palata käyttämään jotain toista oikopolkuryhmää.</a>

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
fi: Käyttäjä %user käyttää nyt oikopolkuryhmää %set_name. Voit muokata sitä tällä sivulla.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
fi: Käytät nyt oikopolkuryhmää %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
fi: Käyttäjä %user käyttää nyt oikopolkuryhmää %set_name.

en: Change set
fi: Muuta ryhmää

en: The shortcut set has been updated.
fi: Oikopolkuryhmä on päivitetty.

en: The name of the shortcut.
fi: Oikopolun nimi.

en: The shortcut %link has been updated.
fi: Oikopolku %link on päivitetty.

en: Added a shortcut for %title.
fi: Lisättiin oikopolku osoitteelle %title.

en: Are you sure you want to delete the shortcut %title?
fi: Oletko varma että haluat poistaa oikopolun %title?

en: The shortcut %title has been deleted.
fi: Oikopolku %title on poistettu.

en: Unable to add a shortcut for %title.
fi: Oikopolun lisääminen osoitteelle %title epäonnistui.

en: Adding and removing shortcuts
fi: Oikopolkujen lisäys ja poisto

en: Displaying shortcuts
fi: Oikopolkujen näyttäminen

en: Administer shortcuts
fi: Ylläpidä oikopolkuja

en: Add to %shortcut_set shortcuts
fi: Lisää oikopolkuryhmään %shortcut_set

en: Add to shortcuts
fi: Lisää oikopolkuihin

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
fi: Poista oikopolkuryhmästä %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
fi: Poista oikopoluista

en: Edit shortcuts
fi: Muokkaa oikopolkuja

en: Edit shortcut
fi: Muokkaa oikopolkua

en: Delete shortcut
fi: Poista oikopolku

en: Value @value is TRUE.
fi: Arvo @value on TRUE.

en: Value @value is FALSE.
fi: Arvo @value on FALSE.

en: Value @value is NULL.
fi: Arvo @value on NULL.

en: Value @value is not NULL.
fi: Arvo @value on erisuuri kuin NULL.

en: Value @first is equal to value @second.
fi: Arvo @first on sama kuin @second.

en: Value @first is not equal to value @second.
fi: Arvo @first on eri kuin @second.

en: Value @first is identical to value @second.
fi: Arvo @first on identtinen arvon @second kanssa.

en: Value @first is not identical to value @second.
fi: Arvo @first ei ole identtinen arvon @second kanssa.

en: The test did not complete due to a fatal error.
fi: Testin suorittaminen epäonnistui kriittisestä virheestä johtuen.

en: Link with label %label found.
fi: Linkki etiketillä %label löytyi.

en: Link with label %label not found.
fi: Linkkiä etiketillä %label ei löytynyt.

en: Link containing href %href found.
fi: Linkki joka sisältää href:n %href löytyi.

en: No link containing href %href found.
fi: Linkkiä joka sisältää href:n %href ei löytynyt.

en: Option @option for field @id is selected.
fi: Vaihtoehto @option kentälle @id on valittuna.

en: Option @option for field @id is not selected.
fi: Vaihtoehto @option kentälle @id ei ole valittuna.

en: GSS negotiate
fi: GSS vaihto

en: Any safe
fi: Mikä tahansa turvallinen

en: The Testing module provides a framework for running automated unit tests. It can be used to verify a working state of Drupal before and after any code changes, or as a means for developers to write and execute tests for their modules. For more information, see the online handbook entry for <a href="@simpletest">Testing module</a>.
fi: Testing moduuli tarjoaa kehyksen automaattisten yksikkötestien suorittamiseksi. Sitä voidaan käyttää varmistamaan Drupal-asennuksen toimivuus ennen ja jälkeen koodimuutosten tai tapana kehittäjien kirjoittaa ja ajaa testejä moduuleilleen. Lisätietoa Testing moduulin toiminnasta ja ominaisuuksista saat <a href=" @simpletest">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Running tests
fi: Testien suorittaminen

en: Visit the <a href="@admin-simpletest">Testing page</a> to display a list of available tests. For comprehensive testing, select <em>all</em> tests, or individually select tests for more targeted testing. Note that it might take several minutes for all tests to complete. For more information on creating and modifying your own tests, see the <a href="@simpletest-api">Testing API Documentation</a> in the Drupal handbook.
fi: Käy <a href="@admin-simpletest">Testaussivulla</a> nähdäksesi lista tarjollaolevista testeistä. Täydellistä testausta varten voit valita ne <em>kaikki</em> tai vaihtoehtoisesti valita yksittäisiä testejä kohdennettua testausta varten. Huomaa että testien suorittaminen saattaa kestää useita minuutteja. Lisätietoa testien luomisesta ja muokkaamisesta saat Drupalin käsikirjan <a href="@simpletest-api">Testaus API:n dokumentaatiosta</a>.

en: After the tests run, a message will be displayed next to each test group indicating whether tests within it passed, failed, or had exceptions. A pass means that the test returned the expected results, while fail means that it did not. An exception normally indicates an error outside of the test, such as a PHP warning or notice. If there were failures or exceptions, the results will be expanded to show details, and the tests that had failures or exceptions will be indicated in red or pink rows. You can then use these results to refine your code and tests, until all tests pass.
fi: Testin päätyttyä järjestelmä näyttää viestin kunkin testiryhmän perässä kertoen suoritettiinko testi onnistuneesti vai epäonnistuiko testi vai suoritettiinko se huomautuksin. Onnistuneesti suoritettu tarkoittaa että testi tuotti odotetut tulokset kun taas epäonnistunut normaalisti merkitsee virhettä koodissa kuten PHP-virhe tai huomautus. Jos testit epäonnistuivat tai ne suoritettiin huomautuksin, tulokset laajennetaan näyttämään yksityiskohdat testistä ja epäonnistuneet testit esitetään vaaleanpunaisilla tai punaisilla riveillä. Voit tämän jälkeen käyttää tuloksia tarkistaaksesi koodisi ja testisi kunnes kaikki testit on suoritettu onnistuneesti.

en: Administer tests
fi: Ylläpidä testejä

en: The test run finished in @elapsed.
fi: Testiajo suoritettu @elapsed ajassa.

en: Use the <em>Clean environment</em> button to clean-up temporary files and tables.
fi: Käytä <em>Puhdista ympäristö</em> nappia poistaaksesi tilapäiset taulut ja tiedostot.

en: The testing framework requires the PHP <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> restriction to be disabled. Check your webserver configuration or contact your web host.
fi: Testausympäristö vaatii että PHP:n <a href="@open_basedir-url">open_basedir</a> rajoitus on pois päältä. Tarkista www-palvelimesi asetukset tai ota yhteyttä palveluntarjoajaan.

en: The testing framework could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
fi: Testausympäristön asennus ei onnistunut koska PHP:n <a href="@curl_url">cURL</a> kirjastoa ei ole saatavilla.

en: PHP open_basedir restriction
fi: PHP open_basedir rajoitus

en: Displaying popular content
fi: Suositun sisällön näyttäminen

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href="@blocks">blocks administration page</a>.
fi: Moduuli sisältää <em>Suosittua sisältöä</em> lohkon joka näyttää kuluvan päivän suosituimman sisällön sekä kuinka kauan niitä luettiin. Käyttääksesi lohkoa aktivoi <em>Laske sisällön katselukerrat</em> <a href="@statistics-settings">statistiikkojen asetussivulla</a> minkä jälkeen voit säätää lohkon asetuksia <a href="@blocks">lohkojen ylläpitosivulla</a>.

en: Page view counter
fi: Sivun katselukertojen laskuri

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href="@statistics-settings">statistics settings page</a>, and set the necessary <a href="@permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
fi: Statistiikka moduuli tarjoaa laskurin jokaiselle sivulle, laskuri kasvaa joka kerta kun sivua luetaan. Käyttääksesi laskuria aktivoi <em>Laske sisällön katselukerrat</em> asetus <a href="@statistics-settings">statistiikkojen asetussivulla</a> ja aseta tarvittavat <a href="@permissions">käyttöoikeudet</a> (<em>Näytä sisällön katselukerrat</em>) jotta laskuri näkyy käyttäjille.

en: Administer statistics
fi: Ylläpidä tilastoja

en: View content hits
fi: Näytä sisällön katselukerrat

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
fi: Loggaus UNIXille, Linuxille ja Mac OS X:lle

en: Logging for Microsoft Windows
fi: Loggaus Windowsilla

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
fi: Windowsilla viestit lähtetään aina tapahtumalogiin koodilla <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
fi: Syslog-ominaisuus

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
fi: Järjestelmäsi asetuksista riippuen Syslog ja muut loggaustyökalut käyttävät tätä koodia viestien tunnistamiseen ja suodattamiseen järjestelmälogista.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
fi: Kuvan %file kääntäminen ei onnistunut koska käyttämäsi PHP-asennus ei tue funktiota imagerotate().

en: The image %file could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
fi: Kuvan %image kyllästyksen poisto ei onnistunut koska funktio imagefilter() ei ole käytettävissä tässä PHP-asennuksessa.

en: Screenshot for !theme theme
fi: Teeman !theme kuvankaappaus

en: Settings for !theme theme
fi: Teeman !theme asetukset

en: Disable !theme theme
fi: Poista käytöstä teema !theme

en: Set !theme as default theme
fi: Aseta !theme oletusteemaksi

en: Enable !theme theme
fi: Ota käyttöön teema !theme

en: Enable and set default
fi: Ota käyttöön ja aseta oletukseksi

en: Enable !theme as default theme
fi: Ota käyttöön teema !theme oletusteemana

en: default theme
fi: oletusteema

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
fi: Valitse "oletusteema" käyttääksesi samaa teemaa koko muulle sivustolle.

en: Use the administration theme when editing or creating content
fi: Käytä ylläpidon teemaa silloin kun muokataan tai luodaan sisältöä.

en: The %theme theme has been enabled.
fi: Teema %theme on otettu käyttöön.

en: The %theme theme was not found.
fi: Teemaa %theme ei löytynyt.

en: %theme is the default theme and cannot be disabled.
fi: Teema %theme on oletusteema eikä sitä voi poistaa käytöstä.

en: The %theme theme has been disabled.
fi: Teema %theme on poistettu käytöstä.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
fi: Huomaa että ylläpidon teema on %admin_theme. Tästä syystä tämän sivun teema säilyi muuttumattomana. Sivuston kaikilla muilla sivuilla kuin ylläpitosivuilla käytetään oletuksena teemaa %selected_theme.

en: %theme is now the default theme.
fi: Teema %theme on nyt oletusteema.

en: User verification status in comments
fi: Käyttäjän varmennuksen tila kommenteissa

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
fi: Nämä asetukset esiintyvät ainoastaan teemoille jotka ovat riippuvaisia %engine teemasta.

en: The logo could not be uploaded.
fi: Logon lataaminen epäonnistui.

en: The favicon could not be uploaded.
fi: Faviconin lataus epäonnistui.

en: The custom logo path is invalid.
fi: Oman logon polku ei kelpaa.

en: The custom favicon path is invalid.
fi: Oman faviconin polku ei kelpaa.

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
fi: @module (<span class="admin-missing">on yhteensopimaton</span> version @version kanssa)

en: This version is not compatible with Drupal !core_version and should be replaced.
fi: Tämä versio ei ole yhteensopiva Drupalin version !core_version kanssa ja se tulisi korvata.

en: Would you like to continue with the above?
fi: Haluatko jatkaa yllämainittua?

en: Enter a valid IP address.
fi: Syötä käypä IP osoite.

en: The IP address %ip was deleted.
fi: IP-osoite %ip on poistettu.

en: How this is used depends on your site's theme.
fi: Tämän käyttö riippuu sivustosi teemasta.

en: Number of posts on front page
fi: Etusivulla näytettävien artikkeleiden enimmäismäärä

en: The maximum number of posts displayed on overview pages such as the front page.
fi: Yhteenvetosivuilla kuten etusivulla näytettävien kirjoitusten enimmäismäärä.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
fi: Tämä sivu näytetään, kun käyttäjällä ei ole oikeuksia tarkastella pyydettyä sivua. Jätä tyhjäksi käyttääksesi oletus-virhesivua.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
fi: Tämä sivu näytetään, kun pyydettyä sivua ei löydy. Jätä tyhjäksi käyttääksesi oletus-virhesivua.

en: Errors and warnings
fi: Virheet ja varoitukset

en: Clear all caches
fi: Tyhjennä kaikki välimuistit

en: <strong class="error">Set up the <a href="!file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.</strong>
fi: <strong class="error">Aseta <a href="!file-system">julkisten tiedostolatausten hakemisto</a> mahdollistaaksesi nämä optimoinnit.</strong>

en: Bandwidth optimization
fi: Kaistanleveyden optimointi

en: Compress cached pages.
fi: Pakkaa välimuistitetut sivut.

en: Public file system path
fi: Julkinen tiedostojärjestelmän polku

en: Private file system path
fi: Yksityinen tiedostojärjestelmän polku

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web.
fi: Paikallisen tiedostojärjestelmän polku johon tilapäistiedostot tallennetaan. Hakemiston ei pidä olla käytettävissä verkon yli.

en: Default download method
fi: Oletus-lataustapa

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
fi: Tämä asetus määrittää ensisijaisen lataustavan. Julkisten tiedostojen käyttäminen on tehokkaampaa, mutta niihin pääsyn rajoittaminen ei ole mahdollista.

en: Description of your site, included in each feed.
fi: Sivustosi kuvaus, joka sisältyy kaikkiin sivuston syötteisiin.

en: Time zones
fi: Aikavyöhykkeet

en: Users may set their own time zone.
fi: Käyttäjät voivat asettaa oman aikavyöhykkeensä.

en: Remind users at login if their time zone is not set.
fi: Muistuta käyttäjiä kirjautumisen yhteydessä, jos heidän aikavyöhykettään ei ole asetettu.

en: Only applied if users may set their own time zone.
fi: Käytetään vain jos käyttäjät voivat itse asettaa aikavyöhykkeensä.

en: Time zone for new users
fi: Uusien käyttäjien aikavyöhyke

en: Default time zone.
fi: Oletusaikavyöhyke.

en: Empty time zone.
fi: Tyhjä aikavyöhyke.

en: Users may set their own time zone at registration.
fi: Käyttäjät voivat asettaa oman aikavyöhykkeensä rekisteröitymisen yhteydessä.

en: Put site into maintenance mode
fi: Vaihda sivusto huoltotilaan.

en: Requires: !module-list
fi: Vaatii nämä: !module-list

en: Required by: !module-list
fi: Tätä vaativat: !module-list

en: Displayed as %date
fi: Näytetään muodossa %date

en: A user-defined date format. See the <a href="@url">PHP manual</a> for available options.
fi: Käyttäjän määrittelemä päivämäärämuoto. Lisätietoa mahdollisista vaihtoehdoista saat <a href="@url">PHP:n ohjekirjasta</a>.

en: Save format
fi: Tallenna muoto

en: This format already exists. Enter a unique format string.
fi: Muoto on jo olemassa. Syötä yksilöllinen muoto-merkkijono.

en: Custom date format updated.
fi: Oma päivämäärämuoto päivitetty.

en: Custom date format added.
fi: Oma päivämäärämuoto lisätty.

en: Available actions:
fi: Tarjolla olevat toiminnot:

en: Create an advanced action
fi: Luo laajennettu toiminto

en: Deleted %ip
fi: Poistettu %ip

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
fi[0]: Sinun on otettava käyttöön moduuli @required asentaaksesi moduulin @module.
fi[1]: Sinun on otettava käyttöön moduulit @required asentaaksesi moduulin @module.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
fi: Sivuston laajuisten asetusten ja muun sivuston laajuisen tiedon tokenit.

en: Tokens related to times and dates.
fi: Aikoihin ja päivämääriin liittyvät tokenit.

en: Tokens related to uploaded files.
fi: Ladattuihin tiedostoihin liittyvät tokenit.

en: URL (brief)
fi: URL (lyhyt muoto)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
fi: Sivuston etusivun osoite (URL) ilman protokollaa.

en: Short format
fi: Lyhyt muoto

en: A date in 'short' format. (%date)
fi: Päivämäärä 'lyhyessä' muodossa (%date)

en: Medium format
fi: Keskipitkä muoto

en: A date in 'medium' format. (%date)
fi: Päivämäärä 'keskipitkässä' muodossa (%date)

en: Long format
fi: Pitkä muoto

en: A date in 'long' format. (%date)
fi: Päivämäärä 'pitkässä' muodossa (%date)

en: A date in a custom format. See !php-date for details.
fi: Päivämäärä kustomoidussa muodossa. Katso lisätietoja !php-date.

en: the PHP documentation
fi: PHP:n dokumentaatio

en: Time-since
fi: Aikaa-sitten

en: Raw timestamp
fi: Aikaleima raakamuodossa

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
fi: Päivämäärä UNIX-aikaleimana (%date)

en: The System module is integral to the site, and provides basic but extensible functionality for use by other modules and themes. Some integral elements of Drupal are contained in and managed by the System module, including caching, enabling and disabling modules and themes, preparing and displaying the administrative page, and configuring fundamental site settings. A number of key system maintenance operations are also part of the System module. For more information, see the online handbook entry for <a href="@system">System module</a>.
fi: System-moduuli on keskeinen osa sivustoa ja tarjoaa olennaiset perustoiminnot teemoille ja moduuleille. Jotkut Drupalin sisäänrakennetut toiminnot ovat osa System-moduulia, kuten välimuisti, moduulien käyttöönotto ja käytöstä poisto, teemat, ylläpito-osion näyttö ja järjestelmän perusasetukset. Myöskin osa Drupalin ylläpitomekanismin toiminnoista ovat osa System-moduulia. Lisätietoa System-moduulista saat <a href="@system">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Managing modules
fi: Moduulien hallinta

en: The System module allows users with the appropriate permissions to enable and disable modules on the <a href="@modules">Modules administration page</a>. Drupal comes with a number of core modules, and each module provides a discrete set of features and may be enabled or disabled depending on the needs of the site. Many additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download at the <a href="@drupal-modules">Drupal.org module page</a>.
fi: System-moduuli sallii <a href="@modules">moduulien käyttöönoton</a> käyttäjille, joilla on tarvittavat käyttöoikeudet. Drupal sisältää joitakin ydinmoduuleita, joista kukin tarjoaa omat toiminnallisuutensa. Ne voidaan ottaa käyttöön sivuston tarpeiden mukaisesti. Lisäksi löydät runsaasti moduuleita <a href="@drupal -modules">Drupal.orgin moduulisivulta</a>.

en: Managing themes
fi: Teemojen hallinta

en: The System module allows users with the appropriate permissions to enable and disable themes on the <a href="@themes">Appearance administration page</a>. Themes determine the design and presentation of your site. Drupal comes packaged with several core themes, and additional contributed themes are available at the <a href="@drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
fi: System-moduuli sallii tarvittavin käyttöoikeuksin varustettujen käyttäjien ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä teemoja <a href="@themes">Ulkoasun hallintasivulla</a>. Teemat määrittelevät sivuston esitystavan. Drupalin mukana tulee useita ydinteemoja minkä lisäksi voit ladata teemoja <a href="@drupal-themes">Drupal.orgin teemasivulta</a>.

en: Managing caching
fi: Välimuistituksen hallinta

en: The System module allows users with the appropriate permissions to manage caching on the <a href='@cache-settings'>Performance settings page</a>. Drupal has a robust caching system that allows the efficient re-use of previously-constructed web pages and web page components. Pages requested by anonymous users are stored in a compressed format; depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, the caching system may significantly increase the speed of your site.
fi: System-moduuli mahdollistaa tarvittavin käyttöoikeuksin varustettujen käyttäjien hallinnoida sivuston välimuistitusta <a href="@cache -settings">Suorituskykyasetukset</a>-sivulla. Drupal sisältää tehokkaan välimuistitusjärjestelmän, joka mahdollistaa kertaalleenladatun sivun ja komponenttien käyttämisen uudelleen lataamatta niitä uudelleen. Kirjautumattomien käyttäjien pyytämät sivut tallennetaan pakatussa muodossa. Välimuistitus voi parantaa sivustosi suorituskykyä merkittävästi riippuen sivustosi asetuksista ja kirjautumattomien käyttäjien liikennemääristä.

en: Performing system maintenance
fi: Järjestelmän ylläpito

en: Configuring basic site settings
fi: Järjestelmän perusasetukset

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href="@themes">themes</a> are available.
fi: Aseta sivuston oletusteema ja säädä sen asetuksia. Lisää teemoja löydät <a href="@themes">täältä</a>.

en: Download additional <a href="@modules">contributed modules</a> to extend Drupal's functionality.
fi: <a href="@modules">Lisämoduuleilla</a> voidaan laajentaa Drupalin toimintoja.

en: Regularly review and install <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
fi: Tarkista ja asenna <a href="@updates">saatavilla olevat päivitykset</a> säännöllisesti pitääksesi sivustosi ajantasaisena ja turvallisena käyttää. Jokaisen päivityksen jälkeen on hyvä ajaa <a href="@update-php">tietokannan päivitys</a>.

en: Regularly review <a href="@updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated.
fi: Tarkista <a href="@updates">saatavilla olevat päivitykset</a> säännöllisesti pitääksesi sivustosi ajantasaisena ja turvallisena. Suorita <a href="@update-php">tietokannan päivitys</a> jokaisen moduulipäivityksen jälkeen.

en: Administer modules
fi: Ylläpidä moduuleita

en: Administer site configuration
fi: Ylläpidä sivuston asetuksia

en: Administer themes
fi: Ylläpidä teemoja

en: Administer actions
fi: Ylläpidä toimintoja

en: Use the administration pages and help
fi: Käytä ylläpito- ja ohjesivuja

en: Use the site in maintenance mode
fi: Käytä sivustoa huoltotilassa

en: View site reports
fi: Näytä sivuston raportit

en: Public files
fi: Julkiset tiedostot

en: Public local files served by the webserver.
fi: Julkiset palvelimen jakelemat tiedostot.

en: Private local files served by Drupal.
fi: Yksityiset Drupalin jakamat tiedostot.

en: Temporary files
fi: Tilapäistiedostot

en: Temporary local files for upload and previews.
fi: Esikatseluun ja tiedostojen lataamiseen käytettävät tilapäistiedostot.

en: Update modules
fi: Päivitä moduulit

en: Update themes
fi: Päivitä teemat

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
fi: Salasanaasi ei tallenneta tietokantaan ja sitä käytetään ainoastaan tietokantaan yhdistämisessä.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
fi: Yhteys luodaan www-palvelimesi ja tiedostot sisältävän palvelimen välille. Useimmiten tämä on sama kone jolloin oikea asetus on "localhost".

en: Configure your <a href="@user-edit">account time zone setting</a>.
fi: Säädä <a href="@user-edit">käyttäjätilisi</a> aika-asetuksia.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
fi: Valitse haluamasi paikallisaika ja aikavyöhyke. Vastedes kaikki kellonajat ja päivämäärät sivustolla näytetään käyttäen tätä aikavyöhykettä.

en: Your time zone setting will be automatically detected if possible. Confirm the selection and click save.
fi: Aikavyöhykeasetuksesi tunnistetaan automaattisesti mikäli mahdollista. Tarkista valinta ja klikkaa tallenna.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
fi: Hakemistoa %directory ei löytynyt ja sen luominen epäonnistui.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
fi: Hakemisto %directory löytyi mutta ei ole kirjoituskelpoinen ja sen kirjoituskelpoiseksi tekeminen epäonnistui.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
fi: Näytettävä viesti. Voit sisällyttää merkkejä kuten [node:title], [user:name] ja [comment: body] kuvaamaan joka kerralla muuttuvaa lähetettävää dataa. Kaikki merkit eivät ole käytettävissä kaikissa konteksteissa.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:name], and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
fi: Tämänhetkiselle käyttäjälle näytettävä viesti. Voit sisällyttää kirjanmerkkejä kuten [node:title], [user:name] ja [comment:body] kuvaamaan tietoa joka muuttuu joka kerta viestiä lähetettäessä. Huomio että kirjanmerkit ovat tarjolla kaikissa konteksteissa.

en: Powered by <a href="@poweredby">Drupal</a>
fi: Rakennettu <a href="@poweredby">Drupalilla</a>

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
fi: Ylläpidä lohkoja, sisältötyyppejä, valikoita jne.

en: Delete IP address
fi: Poista IP-osoite

en: Media tools.
fi: Mediatyökalut.

en: Tools related to web services.
fi: Verkkopalveluihin liittyvät työkalut.

en: Configure the site description, the number of items per feed and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
fi: Muokkaa sivuston kuvausta sekä syötekohtaista elementtien määrää ja sitä, näytetäänkö syötteessä koko teksti, lyhennelmät vai pelkät otsikot.

en: Development tools.
fi: Kehitystyökalut.

en: Maintenance mode
fi: Huoltotila

en: Take the site offline for maintenance or bring it back online.
fi: Vaihda sivusto huolto- tai normaalitilaan.

en: Logging and errors
fi: Loggaus ja virheet

en: Settings for logging and alerts modules. Various modules can route Drupal's system events to different destinations, such as syslog, database, email, etc.
fi: Loggaus- ja huomautusmoduuleiden asetukset. Useat eri moduulit voivat reitittää Drupalin järjestelmätapahtumat eri kohteisiin kuten syslogiin, tietokantaan, sähköpostiin jne.

en: Regional and language
fi: Alue ja kieli

en: Regional settings, localization and translation.
fi: Aluekohtaiset asetukset, lokalisaatio ja käännökset.

en: Settings for the site's default time zone and country.
fi: Sivuston maa ja aikavyöhyke-oletusasetukset.

en: Configure display format strings for date and time.
fi: Säädä päivämäärien ja kellonaikojen näyttömuotoja.

en: Edit date format
fi: Muokkaa päivämäärämuotoja

en: Allow users to edit a configured date format.
fi: Salli käyttäjien muokata päivämäärämuotoja.

en: Search and metadata
fi: Haku ja metadata

en: Local site search, metadata and SEO.
fi: Sivuston paikallinen haku ja hakukoneoptimointi.

en: General system related configuration.
fi: Yleiset järjestelmään liittyvät asetukset.

en: Tools that enhance the user interface.
fi: Työkalut jotka muokkaavat käyttäjän näkymää.

en: Content workflow, editorial workflow tools.
fi: Sisällön työnkulku, päivittäjän työnkulkutyökalut.

en: Content authoring
fi: Sisällön luonti

en: Settings related to formatting and authoring content.
fi: Sisällön muotoiluun ja luontiin liittyvät asetukset.

en: more information
fi: lisää tietoa

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href="@phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
fi: phpinfo() toiminto on poistettu käytöstä turvallisuussyistä. Nähdäksesi palvelimesi phpinfo() tiedot muuta PHP-asennuksesi asetuksia tai ota yhteyttä palvelinylläpitäjääsi. Lisätietoa saat <a href="@phpinfo">käsikirjan</a> phpinfo()a käsittelevältä sivulta.

en: To run cron from outside the site, go to <a href="!cron">!cron</a>
fi: Ajaaksesi cronin tämän sivuston ulkopuolelta, mene osoitteeseen <a href="!cron">!cron</a>

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fi: Hakemiston luominen automaattisesti epäonnistui. Jatkaaksesi asennusta luo hakemisto ja muokkaa sen oikeuksia käsin varmistaaksesi varmistaaksesi, että asennusohjelmalla on tarvittavat käyttöoikeudet kansioon. Lisätietoa asiasta saat INSTALL.txt-tiedostosta tai<a href="@handbook_url">käsikirjasta</a>.

en: No vocabularies available. <a href="@link">Add vocabulary</a>.
fi: Sanastoja ei ole saatavilla. <a href="@link">Lisää sanasto</a>.

en: No terms available. <a href="@link">Add term</a>.
fi: Termejä ei löydy. <a href="@link">Lisää termi</a>.

en: There is currently no content classified with this term.
fi: Tällä termillä luokiteltua sisältöä ei ole.

en: Tokens related to taxonomy terms.
fi: Luokittelutermeihin liittyvät tokenit.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
fi: Luokittelusanastoihin liittyvät tokenit.

en: The Taxonomy module allows you to classify the content of your website. To classify content, you define <em>vocabularies</em> that contain related <em>terms</em>, and then assign the vocabularies to content types. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@taxonomy">Taxonomy module</a>.
fi: Taxonomy-moduuli mahdollistaa sisällön luokittelun sivustollasi. Luokitellaksesi sisältöä määrittelet <em>sanastoja</em> jotka sisältävät niihin liittyviä <em>termejä</em> minkä jälkeen voit liittää ne sisältötyyppeihin. Lisätietoa Taxonomy moduulista saat <a href="@taxonomy ">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Creating vocabularies
fi: Sanastojen luonti

en: Users with sufficient <a href="@perm">permissions</a> can create <em>vocabularies</em> and <em>terms</em> through the <a href="@taxo">Taxonomy page</a>. The page listing the terms provides a drag-and-drop interface for controlling the order of the terms and sub-terms within a vocabulary, in a hierarchical fashion. A <em>controlled vocabulary</em> classifying music by genre with terms and sub-terms could look as follows:
fi: Riittävin <a href="@permissions">käyttöoikeuksin</a> varustetut käyttäjät voivat luoda <em>sanastoja</em> ja <em>termejä</em> <a href="@taxo ">Sanastojen hallintasivulla</a>. Hallintasivu listaa termit vetokäyttöliittymässä jonka avulla voit lajitella ja hallinnoida termijä ja alitermejä hierarkisesti sanaston sisällä. <em>Hallittu sanasto</em> esimerkiksi musiikin listaamiseksi genreittäin alatermien kanssa voisi näyttää seuraavanlaiselta:

en: <em>vocabulary</em>: Music
fi: <em>sanasto</em>: Musiikki

en: <em>term</em>: Jazz
fi: <em>termi</em>: Jazz

en: <em>sub-term</em>: Swing
fi: <em>termi</em>: Swing

en: <em>sub-term</em>: Fusion
fi: <em>alitermi</em>: Fusion

en: <em>term</em>: Rock
fi: <em>termi</em>: Rock

en: <em>sub-term</em>: Country rock
fi: <em>alitermi</em>: Kantrirock

en: <em>sub-term</em>: Hard rock
fi: <em>alitermi</em>: Hard rock

en: You can assign a sub-term to multiple parent terms. For example, <em>fusion</em> can be assigned to both <em>rock</em> and <em>jazz</em>.
fi: Voit liittää alitermin useille ylätermille. Esimerkiksi, <em>fusion</em> voi kuulua ylätermeihin <em>rock</em> ja <em>jazz</em>.

en: Terms in a <em>free-tagging vocabulary</em> can be built gradually as you create or edit content. This is often done used for blogs or photo management applications.
fi: Termit <em>vapaamääritteisissä sanastoissa</em> voidaan syöttää sitä mukaa kun luot tai muokkaat sisältöä. Tätä tapaa käytetään usein luotaessa esimerkiksi blogeja tai kuvienhallintasovelluksia.

en: Assigning vocabularies to content types
fi: Sanastojen liittäminen sisältötyyppeihin

en: Classifying content
fi: Sisällön luokittelu

en: After the vocabulary is assigned to the content type, you can start classifying content. The field with terms will appear on the content editing screen when you edit or <a href="@addnode">add new content</a>.
fi: Kun sanasto on liitetty sisältöön voit alkaa luokittelemaan sisältöä sanaston mukaan. Kenttä joka sisältää termit ilmaantuu sisällönmuokkaussivulle kun muokkaat tai <a href="@addnode">lisäät uutta</a> sisältöä.

en: Viewing listings and RSS feeds by term
fi: Näytä listaukset ja RSS syötteet termeittäin

en: Each taxonomy term automatically provides a page listing content that has its classification, and a corresponding RSS feed. For example, if the taxonomy term <em>country rock</em> has the ID 123 (you can see this by looking at the URL when hovering on the linked term, which you can click to navigate to the listing page), then you will find this list at the path <em>taxonomy/term/123</em>. The RSS feed will use the path <em>taxonomy/term/123/feed</em> (the RSS icon for this term's listing will automatically display in your browser's address bar when viewing the listing page).
fi: Jokainen luokittelutermi tarjoaa sivulistauksen sisältäen sen luokittelun ja siihen liittyvän RSS syötteen. Esimerkiksi jos luokittelutermillä <em>kantrirock</em> on ID 123 (näet tämän katsomalla termin linkin URLia), löydät kyseisen termin listan polusta <em>/taxonomy/term/123</em>. RSS syöte käyttää polkua <em>taxonomy/term/123/feed</em> (RSS-kuvake tämän termin listaukselle näkyy automaattisesti selaimesi osoitepalkissa kun selaat sivua).

en: Extending Taxonomy module
fi: Luokittelu-moduulin muokkaus

en: There are <a href="@taxcontrib">many contributed modules</a> that extend the behavior of the Taxonomy module for both display and organization of terms.
fi: On olemassa lukuisia sanastoihin liittyviä <a href="@taxcontrib">ulkopuolisia moduuleita</a> jotka laajentavat Taxonomy moduulia termien näyttämisessä ja organisoimisessa.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
fi: Luokittelua käytetään sisällön lajitteluun. Termit ryhmitellään sanastoihin. Esimerkiksi sanasto nimeltä "Hedelmä" voisi sisältää termit "Omena" ja "Banaani".

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
fi: Voit uudelleenlajitella termejä ylätason %capital_name alla käyttämällä vetokäyttöliittymää ja ryhmitellä termejä ylätason alle liu'uttamalla ne isäntätermin alle ja oikealle.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
fi: %capital_name sisältää termit jotka on ryhmitelty isäntätermin alle. Voit järjestellä niitä uudelleen käyttäen vedä-pudota toimintoa.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
fi: Isäntätermi %capital_name sisältää termejä joilla on useampia kuin yksi isäntätermi; järjestelmä ei tue tätä ominaisuutta mutta voit ottaa vetokäyttöliittymätuen muokkaamalla kutankin termiä niin että niillä on ainoastaan yksi isäntätermi.

en: Administer vocabularies and terms
fi: Ylläpidä luokitteluja ja sanastoja

en: Edit terms in %vocabulary
fi: Muokkaa luokittelun %vocabulary sanoja

en: Delete terms from %vocabulary
fi: Poista sanoja luokittelusta %vocabulary

en: This field stores a reference to a taxonomy term.
fi: Tämä kenttä tallentaa viittauksen luokittelun sanaan.

en: Autocomplete term widget (tagging)
fi: Automaattinen täydennys (termien lisäys)

en: The vocabulary which supplies the options for this field.
fi: Luokittelu tarjoaa vaihtoehtoja tälle kentälle.

en: The Toolbar module displays links to top-level administration menu items and links from other modules at the top of the screen. For more information, see the online handbook entry for <a href="@toolbar">Toolbar module</a>.
fi: Toolbar moduuli näyttää joukon sivuston ylätason hallintalinkkejä ja linkkejä moduuleista sivuston yläreunassa. Lisätietoa Toolbar moduulista saat <a href="@toolbar ">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Displaying administrative links
fi: Ylläpitolinkkien näyttäminen

en: Use the administration toolbar
fi: Käytä ylläpitäjän työkalupalkkia

en: The Tracker module displays the most recently added and updated content on your site, and allows you to follow new content created by each user. This module has no configuration options. For more information, see the online handbook entry for <a href="@tracker">Tracker module</a>.
fi: Tracker moduuli näyttää sivustosi uusimman tai viimeksi päivitetyimmän sisällön ja sallii sinun seurata kunkin käyttäjän sisältöä. Moduulissa ei ole asetusvaihtoehtoja. Lisätietoa moduulista saat <a href="@tracker ">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Tracking new and updated site content
fi: Uuden ja päivitetyn sisällön jäljittäminen

en: The <a href='@recent'>Recent content</a> page shows new and updated content in reverse chronological order, listing the content type, title, author's name, number of comments, and time of last update. Content is considered updated when changes occur in the text, or when new comments are added. The <em>My recent content</em> tab limits the list to the currently logged-in user.
fi: <a href='@recent'>Uusin sisältö</a> sivu näyttää sivustosi uusimman ja viimeisimpänä päivitetyn sisällön käänteisessä kronologisessa järjestyksessä listaten sisältötyypin, otsikon, kirjoittajan nimen, kommenttien määrän sekä viimeisimmän päivityspäivämäärän. Sisältö tulkitaan päivitetyksi kun sen sisältöä on muutettu tai siihen on lisätty uusia kommentteja. <em>Viimeisin sisältöni</em> kohta rajoittaa listauksen sillä hetkellä kirjautuneena olevan käyttäjän luomaan sisältöön.

en: Tracking user-specific content
fi: Käyttäjäkohtaisen sisällön jäljittäminen

en: To follow a specific user's new and updated content, select the <em>Track</em> tab from the user's profile page.
fi: Seurataksesi tietyn käyttäjän uutta ja päivitettyä tietoa, valitse <em>Jäljitä</em> välilehti kyseisen käyttäjän profiilisivulta.

en: My recent content
fi: Oma viimeisin sisältöni

en: Translating content
fi: Sisällön kääntäminen

en: Maintaining translations
fi: Käännösten ylläpito

en: Installing updates
fi: Asennetaan päivityksiä

en: Preparing to update your site
fi: Valmistellaan sivuston päivitystä

en: Installing %project
fi: Asennetaan %project

en: Preparing to install
fi: Aloitetaan asennusta

en: Error installing / updating
fi: Virhe asennuksessa / päivityksessä

en: Installed %project_name successfully
fi: Projekti %project_name asennettu onnistuneesti

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
fi: Päivitys suoritettu. Sivusto on otettu pois huoltotilasta.

en: Update was completed successfully.
fi: Päivitys suoritettu onnistuneesti.

en: Update failed! See the log below for more information.
fi: Päivitys epäonnistui! Lisätietoa saat allaolevista logitiedoista.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
fi: Päivitys epäonnistui! Lisätietoa saat alla olevasta lokitiedostosta. Sivusto on edelleen huoltotilassa.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
fi: Asennus onnistui. Sivusto on otettu pois huoltotilasta.

en: Installation was completed successfully.
fi: Asennus suoritettu onnistuneesti.

en: Installation failed! See the log below for more information.
fi: Asennus epäonnistui! Lisätietoa saat allaolevista logitiedoista.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
fi: Asennus epäonnistui! Lisätietoa saat allaolevasta lokitiedostosta. Sivusto on edelleen huoltotilassa.

en: Failed to get available update data.
fi: Päivitystietojen lataus epäonnistui.

en: No available update data
fi: Päivitystietoja ei ole saatavilla

en: Checking available update data
fi: Tarkistetaan päivitystiedot

en: Trying to check available update data ...
fi: Haetaan päivitystietoja...

en: Error checking available update data.
fi: Päivitystietojen tarkistaminen epäonnistui.

en: Checking available update data ...
fi: Haetaan päivitystietoja...

en: Checked available update data for %title.
fi: Tarkistettiin päivitystiedot projektille %title.

en: Failed to check available update data for %title.
fi: Päivitystietojen tarkistaminen %title epäonnistui.

en: An error occurred trying to get available update data.
fi: Virhe haettaessa päivitystietoja.

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
fi[0]: Tarkistettiin yhden moduulin päivitystiedot.
fi[1]: Tarkistettiin @count moduulin päivitystiedot.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
fi[0]: Päivitystietojen hakeminen yhdelle projektille epäonnistui.
fi[1]: Päivitystietojen hakeminen @count projektille epäonnistui.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
fi: Päivitystietojen haku epäonnistui. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: (Theme)
fi: (Teema)

en: (Release notes)
fi: (Julkaisutiedot)

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version.  It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
fi: Tämä on suuri versiopäivitys joka tarkoittaa ettei se ole yhteensopiva nykyisen versiosi kanssa. On suositeltavaa että luet julkaisutiedot ennen päivitystä.

en: (Security update)
fi: (Turvallisuuspäivitys)

en: (Unsupported)
fi: (Ei tuettu)

en: All of your projects are up to date.
fi: Sivusto on ajantasalla ja eikä vaadi päivitystä.

en: Download these updates
fi: Lataa päivitykset

en: Manual updates required
fi: Käsin päivitettävät

en: Updates of Drupal core are not supported at this time.
fi: Drupalin ytimen automaattinen päivittäminen ei vielä toimi.

en: You must select at least one project to update.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi päivitettävä projekti.

en: Downloading updates
fi: Ladataan päivityksiä

en: Preparing to download selected updates
fi: Valmistaudutaan lataamaan päivityksiä

en: Downloading updates failed:
fi: Päivitysten lataaminen epäonnistui:

en: Updates downloaded successfully.
fi: Päivitykset ladattu onnistuneesti.

en: Fatal error trying to download.
fi: Kriittinen  virhe ladattaessa.

en: Back up your database and site before you continue. <a href="@backup_url">Learn how</a>.
fi: Varmuuskopioi tietokantasi ennenkuin jatkat. <a href="@backup_url">Ohjeita varmuuskopiointiin</a>.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
fi: Suorita päivitykset sivuston ollessa huoltotilassa (suositellaan)

en: Install from a URL
fi: Asenna URL-osoitteesta

en: For example: %url
fi: Esimerkiksi: %url

en: Upload a module or theme archive to install
fi: Lataa moduuli tai teema joka asennetaan

en: For example: %filename from your local computer
fi: Esimerkiksi: %filename paikallisella tietokoneellasi

en: You must either provide a URL or upload an archive file to install.
fi: Sinun täytyy tarjota joko osoite tai ladata asennuksen sisältävä arkistotiedosto.

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
fi: Drupal projektin haku osoitteesta %url epäonnistui.

en: Provided archive contains no files.
fi: Tarjottu arkistotiedosto ei sisällä tiedostoja.

en: Unable to determine %project name.
fi: %project nimen määritys ei onnistunut.

en: %project is already installed.
fi: %project on jo asennettu.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
fi: Tiedoston %file purkaminen epäonnistui, tiedosto ei ole sallittua muotoa

en: Downloading %project
fi: Ladataan %project

en: Failed to download %project from %url
fi: %project lataus osoitteesta %url epäonnistui

en: Includes:
fi: Sisältää:

en: Enabled: %includes
fi: Käytössä: %includes

en: Disabled: %disabled
fi: Poissa käytöstä: %disabled

en: Depends on: !basethemes
fi: Riippuu: !basethemes

en: Required by: %subthemes
fi: Riippuvaisuudet: %subthemes

en: The Update manager also allows administrators to update and install modules and themes through the administration interface.
fi: Päivitystenhallinta mahdollistaa myös moduulien ja teemojen päivittämisen ylläpitoliittymän kautta.

en: Checking for available updates
fi: Uusien päivitysten haku

en: Performing updates through the user interface
fi: Päivityksien suorittaminen käyttöliittymän kautta

en: Installing new modules and themes through the user interface
fi: Uusien moduuleiden ja teemojen asennus käyttöliittymän kautta

en: You can also install new modules and themes in the same fashion, through the <a href="@install">install page</a>, or by clicking the <em>Install new module/theme</em> link at the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages. In this case, you are prompted to provide either the URL to the download, or to upload a packaged release file from your local computer.
fi: Voit myös asentaa uusia moduuleita ja teemoja samaan tapaan <a href="@install">asennussivulla</a> tai klikkaamalla <em>Asenna uusi moduuli/teema</em> linkkiä <a href="@modules_page">moduulien</a> tai <a href="@themes_page">teemojen</a> sivuilla. Tässä tapauksessa sinua pyydetään antamaan osoite josta teema tai moduuli ladataan tai vaihtoehtoisesti syöttämään teeman tai vaihtoehtoisesti lataamaan asennuspaketti lokaalista tiedostojärjestelmästäsi.

en: No update information available. <a href="@run_cron">Run cron</a> or <a href="@check_manually">check manually</a>.
fi: Päivitystietoja ei ole saatavilla. <a href="@run_cron">Suorita cron-ajo</a> tai <a href="@check_manually">tarkista manuaalisesti</a>.

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
fi: Voit asentaa puutuvat päivityksesi automaattisesti Päivitystyökalun avulla.

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, !url.
fi: Sivustosi lähettää tällä hetkellä nämä viestit aina kun päivityksiä on saatavilla. Jos haluat huomautukset ainoastaan tietoturvapäivityksistä, voit säätää asetuksia osoitteessa !url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, !url.
fi: Sivustosi lähettää tällä hetkellä nämä viestit ainoastaan kun tietoturvapäivityksiä on saatavilla. Jos haluat huomautukset kaikista saatavilla olevista päivityksistä, voit säätää asetuksia osoitteessa !url.

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
fi: Yhtä tai useampaa asentamaasi moduulin tai teeman versiota ei enää tueta. Suosittelemme päivittämään tai poistamaan moduulin käytöstä. Katso lisätietoja moduulin kotisivulta.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for Drupal.
fi: Drupalisi <a href="@update-report">saatavilla olevien päivitysten</a> tarkistaminen epäonnistui.

en: There was a problem checking <a href="@update-report">available updates</a> for your modules or themes.
fi: <a href="@update-report">Saatavilla olevien moduuli- ja teemapäivitysten</a> tarkistaminen epäonnistui.

en: See the <a href="@available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
fi: Lisätietoja ja päivitysohjeet löytyvät <a href="@available_updates">saatavilla olevat päivitykset</a>-sivulta.

en: Update manager
fi: Päivitystenhallinta

en: No people available.
fi: Ei saatavilla olevia ihmisiä.

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
fi: Tälle roolille annetaan automaattisesti uudet oikeudet kun jokin moduuli otetaan käyttöön. Tämän asetuksen muuttaminen ei vaikuta olemassaoleviin oikeuksiin.

en: Registration and cancellation
fi: Rekisteröinti ja peruutus

en: Who can register accounts?
fi: Kuka voi rekisteröidä käyttäjätilejä?

en: Administrators only
fi: Vain ylläpitäjät

en: Visitors, but administrator approval is required
fi: Vierailijat mutta ylläpitäjän hyväksyntä vaaditaan

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account.
fi: Edellytä sähköpostivarmistusta kun vierailija luo tunnuksen.

en: New users will be required to validate their e-mail address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
fi: Uusien käyttäjien tulee vahvistaa sähköpostiosoitteensa ennen kirjautumista sivustolle ja heille asetetaan automaattisesti luotu salasana. Ellei tämä asetus ole valittuna, käyttäjät kirjataan sisään heti rekisteröitymisen jälkeen ja he voivat valita salasanansa rekisteröitymisen aikana.

en: When cancelling a user account
fi: Kun käyttäjätunnus peruutetaan

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href="@permissions-url">permissions</a> can override this default method.
fi: Käyttäjät joilla on <a href="@permissions-url">käyttöoikeus</a> %select-cancel-method tai %administer-users voivat ohittaa oletustavan.

en: Select method for cancelling account
fi: Valitse tunnuksen sulkemistapa

en: Administer users
fi: Hallitse käyttäjiä

en: Personalization
fi: Personointi

en: Enable signatures.
fi: Salli allekirjoitukset.

en: E-mails
fi: Sähköpostit

en: Welcome (new user created by administrator)
fi: Tervetuloa (uusi ylläpidon luoma käyttäjä)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new member accounts created by an administrator.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään uusille ylläpidon luomille jäsenille.

en: Welcome (awaiting approval)
fi: Tervetuloa (odottaa hyväksyntää)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään uusille jäsenille rekisteröitymisen jälkeen kun ylläpidon hyväksyntä vaaditaan.

en: Welcome (no approval required)
fi: Tervetuloa (erillistä hyväksyntää ei vaadita)

en: Edit the welcome e-mail messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään uusille jäsenille rekisteröitymisen yhteydessä kun erillistä hyväksyntää ei vaadita.

en: Password recovery
fi: Salasanan palautus

en: Edit the e-mail messages sent to users who request a new password.
fi: Muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään uutta salasanaa pyytäneille käyttäjille.

en: Account activation
fi: Tilin aktivointi

en: Enable and edit e-mail messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
fi: Ota käyttöön ja muokkaa käyttäjille käyttäjätilin aktivoinnin yhteydessä lähetettäviä sähköposteja. Viesti lähetetään mikäli sivuston asetukset vaativat että ylläpitäjä aktivoi uudet käyttäjätilit.

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are blocked.
fi: Muokkaa ja ota käyttöön sähköpostit jotka lähetetään käyttäjille kun heidän käyttäjätiliensä käyttö on estetty.

en: Account cancellation confirmation
fi: Tilin sulkemisen vahvistaminen

en: Edit the e-mail messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
fi: Muokkaa käyttäjätilin peruutuksen yhteydessä käyttäjälle lähetettävää sähköpostiviestiä.

en: Account canceled
fi: Tili suljettu

en: Enable and edit e-mail messages sent to users when their accounts are canceled.
fi: Ota käyttöön ja muokkaa sähköpostiviestiä, joka lähetetään käyttäjille tilin sulkemisen yhteydessä.

en: Notify user when account is canceled.
fi: Ilmoita käyttäjälle kun tili suljetaan.

en: You are logged in as %user. <a href="!user_edit">Change your password.</a>
fi: Olet kirjautuneena käyttäjänä %user. <a href="!user_edit">Muuta salasanasi.</a>

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href="!logout">logout</a> and try using the link again.
fi: Toinen käyttäjä (%other_user) on jo kirjautuneena sisään tältä koneelta mutta yritit käyttää kertakäyttöistä kirjautumislinkkiä %resetting_user. Olkaa hyvä <a href="!logout">kirjautukaa ulos</a> ja yrittäkää käyttää linkkiä sen jälkeen uudelleen.

en: The one-time login link you clicked is invalid.
fi: Käyttämääsi linkkiä ei löydy.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
fi: Olet juuri käyttänyt kertakäyttöisen kirjautumislinkkisi. Linkin käyttö jatkossa ei ole tarpeen. Ole hyvä ja muuta salasanasi.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
fi: <p>Tämä on kertakäyttöinen sisäänkirjautumislinkki käyttäjälle %user_name ja vanhenee %expiration_date.</p><p>Klikkaa nappia kirjautuaksesi sisään ja muuttaaksesi salasanasi.</p>

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
fi: Yritit käyttää vanhentunutta tai käytettyä kertakäyttöistä kirjautumislinkkiä. Voit pyytää uuden linkin allaolevalla lomakkeella.

en: When cancelling your account
fi: Peruuttaessasi käyttäjätilisi

en: When cancelling the account
fi: Käyttäjätiliä peruutettaessa

en: Require e-mail confirmation to cancel account.
fi: Vaadi sähköpostivahvistus käyttäjätilin poistamiseksi.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via e-mail.
fi: Jos käytössä, käyttäjien on varmistettava sähköpostitse tilinsä poistaminen.

en: Are you sure you want to cancel your account?
fi: Oletko varma että haluat peruuttaa käyttäjätilisi?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
fi: Oletko varma että haluat peruuttaa käyttäjän %name?

en: Select the method to cancel the account above.
fi: Valitse käyttäjätilin peruutustapa.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your e-mail address.
fi: Varmistusviesti käyttäjätilisi peruuttamiseksi on lähetetty sähköpostiisi.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your user name.
fi: Tilisi lukitaan etkä voi enää kirjautua sisään. Kaikki kirjoittamasi sisältö säilyy merkittynä sinun kirjoittamaksesi.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
fi: Tilisi lukitaan etkä pysty kirjautumaan sisään. Kaikki luomasi sisältö piilotetaan muilta käyttäjiltä paitsi ylläpitäjiltä.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
fi: Käyttäjätilisi ja kaikki siihen liittyvät tiedot poistetaan. Kaikki kirjoittamasi sisältö merkitään %anonymous käyttäjän kirjoittamaksi.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
fi: Käyttäjätilisi ja kaikki tietosi poistetaan. Myöskin luomasi sisältö poistetaan.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
fi: Yritit käyttää vanhentunutta käyttäjätilin peruutuslinkkiä. Ole hyvä ja pyydä uusi allaolevalla kaavakkeella.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
fi: Lähetetty käyttäjätilin peruutuspyyntö osoitteeseen %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
fi: Yksittäisiin käyttäjätileihin liittyvät tokenit.

en: Tokens related to the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä kirjautuneena olevaan käyttäjään liittyvät tokenit.

en: The User module allows users to register, log in, and log out. It also allows users with proper permissions to manage user roles (used to classify users) and permissions associated with those roles. For more information, see the online handbook entry for <a href="@user">User module</a>.
fi: Käyttäjä-moduuli sallii käyttäjien rekisteröityä ja kirjautua sisään ja ulos jne. Moduuli sallii myöskin riittävillä käyttöoikeuksilla varustettujen käyttäjien muokata käyttäjärooleja. Lisätietoa moduulista löydät Drupal-käsikirjan <a href="@user">Käyttäjä-moduulia</a> koskevasta kohdasta.

en: Creating and managing users
fi: Käyttäjien ylläpito ja luonti

en: The User module allows users with the appropriate <a href="@permissions">permissions</a> to create user accounts through the <a href="@people">People administration page</a>, where they can also assign users to one or more roles, and block or delete user accounts. If allowed, users without accounts (anonymous users) can create their own accounts on the <a href="@register">Create new account</a> page.
fi: User moduuli mahdollistaa riittävillä <a href="@permissions">käyttöoikeuksilla</a> varustettujen käyttäjien luoda käyttäjätilejä <a href="@people">Käyttäjien hallintasivujen</a> kautta jossa he voivat myös asettaa käyttäjille käyttöoikeuksia roolien perusteella tai poistaa tai sulkea pois yhden tai useamman käyttäjän. Jos sallittua, myös anonyymit käyttäjät voivat luoda itselleen käyttäjätilejä <a href="@register">Rekisteröitymissivulla</a>.

en: User roles and permissions
fi: Käyttöroolit ja oikeudet

en: <em>Roles</em> are used to group and classify users; each user can be assigned one or more roles. By default there are two roles: <em>anonymous user</em> (users that are not logged in) and <em>authenticated user</em> (users that are registered and logged in). Depending on choices you made when you installed Drupal, the installation process may have defined more roles, and you can create additional custom roles on the <a href="@roles">Roles page</a>. After creating roles, you can set permissions for each role on the <a href="@permissions_user">Permissions page</a>. Granting a permission allows users who have been assigned a particular role to perform an action on the site, such as viewing a particular type of content, editing or creating content, administering settings for a particular module, or using a particular function of the site (such as search).
fi: <em>Rooleja</em> käytetään ryhmittelemään ja luokittelemaan käyttäjiä; kullakin käyttäjällä voi olla yksi tai useampia rooleja. Seuraavat roolit ovat oletuksena käytössä : <em>tuntematon käyttäjä</em> (käyttäjät, jotka eivät ole kirjautuneet) ja <em>tunnistettu käyttäjä</em> (käyttäjät, jotka ovat rekisteröityneet ja kirjautuneet). Riippuen Drupalin asennuksen yhteydessä tekemistäsi valinnoista, asennusprosessin yhteydessä on voitu luoda muitakin rooleja, minkä lisäksi voit luoda lisää rooleja <a href="@roles">Roolit-sivulla</a>. Roolien lisäämisen jälkeen voit asettaa kunkin roolin oikeudet <a href="@permissions_user">Oikeudet-sivulla</a>. Oikeuksien antamisen jälkeen kyseisen roolin omaava käyttäjä voi suorittaa tietyn toiminnon sivustolla. Näitä ovat esimerkiksi tietyntyyppisen sisällön tarkastelu, muokkaus tai luominen, tietyn moduulin asetusten hallinta tai tietyn sivuston toiminnallisuuden hyödyntäminen (esimerkiksi haku).

en: Anonymous user: this role is used for users that don't have a user account or that are not authenticated.
fi: Anonyymi käyttäjä: tämä rooli on niitä käyttäjiä varten jotka eivät ole kirjautuneet sisään tai joilla ei ole käyttäjätiliä.

en: Authenticated user: this role is automatically granted to all logged in users.
fi: Autentikoitu käyttäjä: tämä rooli annetaan normaalisti kaikille kirjautuneille käyttäjille.

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
fi: Tässä näkymässä valitset miten käyttäjäprofiili-sivulla kentät esitetään.

en: Administer permissions
fi: Ylläpidä oikeuksia

en: View user profiles
fi: Näytä käyttäjäprofiilit

en: Change own username
fi: Muuta omaa käyttäjänimeä

en: Cancel own user account
fi: Peru oma käyttötilisi

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the %anonymous-name user depending on the configured <a href="@user-settings-url">user settings</a>.
fi: Huomio: sisältö saatetaan säilyttää, sen julkaisu perua tai luotu sisältö siirtää käyttäjälle %anonymous-name riippuen järjestelmän <a href="@user-settings-url">käyttäjien asetuksista</a>.

en: Select method for cancelling own account
fi: Valitse käyttäjätilisi peruuttamistapa

en: Spaces are allowed; punctuation is not allowed except for periods, hyphens, apostrophes, and underscores.
fi: Välilyönnit ovat sallittuja; erikoismerkkejä ei sallita lukuunottamatta pisteitä, väli- ja alaviivoja sekä heittomerkkiä.

en: The signature is too long: it must be %max characters or less.
fi: Allekirjoitus on liian pitkä: sallittu enimmäispituus on %max merkkiä.

en: Sorry, too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fi: Liian monta epäonnistunutta kirjautumista IP-osoitteestasi. Tämä IP on tilapäisesti estetty. Yritä uudelleen myöhemmin tai <a href="@url">tilaa uusi salasana</a>.

en: Cancelling account
fi: Käyttäjätilin peruuttaminen

en: Cancelling user account
fi: Käyttäjätilin peruutus

en: %name has been disabled.
fi: %name on poistettu käytöstä.

en: Cancel the selected user accounts
fi: Peruuta valitut käyttäjätilit

en: When cancelling these accounts
fi: Peruutettaessa näitä käyttäjätilejä

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
fi: Oletko varma että haluat peruuttaa nämä käyttäjätilit?

en: Cancel accounts
fi: Peruuta käyttäjätilejä

en: To make your password stronger:
fi: Vahvistaaksesi salasanaasi:

en: Make it at least 6 characters
fi: Tee siitä vähintään 6 merkkiä pitkä

en: Add lowercase letters
fi: Lisää pieniä kirjaimia

en: Add uppercase letters
fi: Lisää isoja kirjaimia

en: Add numbers
fi: Lisää numeroita

en: Add punctuation
fi: Lisää välimerkkejä

en: Make it different from your username
fi: Tee siitä eri kuin käyttäjänimesi

en: Weak
fi: Heikko

en: Fair
fi: Keskiverto

en: Blocked user: %name %email.
fi: Estetty käyttäjä: %name %email.

en: Sorry, there has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>. | Sorry, there have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href="@url">request a new password</a>.
fi[0]: Tälle käyttäjätilille on ollut useampi kuin yksi epäonnistunut sisäänkirjautuminen ja tilin käyttö on tilapäisesti estetty. Yritä myöhemmin uudelleen tai <a href="@url">pyydä uusi salasana</a>.
fi[1]: Tälle käyttäjätilille on ollut useampia kuin @count epäonnistunut sisäänkirjautuminen ja tilin käyttö on tilapäisesti estetty. Yritä myöhemmin uudelleen tai <a href="@url">pyydä uusi salasana</a>.

en: Confirm account cancellation
fi: Vahvista käyttäjätilin peruutus.

en: Basic page
fi: Perussivu

en: Entity ID
fi: Entiteetin ID

en: Image style
fi: Kuvan tyyli

en: Exposed
fi: Näytetään käyttäjille

en: Remove this display
fi: Poista sivu

en: Operator to use on all groups
fi: Kaikkiin ryhmiin käytettävä operaattori

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
fi: Joko "group 0 AND group 1 AND group 2" tai "group 0 OR group 1 OR group 2", jne

en: Remove group @group
fi: Poista ryhmä @group

en: Default group
fi: Oletusryhmä

en: Group @group
fi: Ryhmä @group

en: Ungroupable filters
fi: Ryhmittelykelvottomat suodattimet

en: Basic exposed form
fi: Yksinkertainen näytetty kaavake

en: Input required
fi: Pakollinen syöte

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
fi: Käyttäjälle näytetty kaavake joka renderöi näkymän vain jos kaavake sisältää käyttäjäsyötettä.

en: Display all items
fi: Näytä kaikki tulokset

en: Display a specified number of items
fi: Näytä tietty määrä tuloksia

en: Display a limited number items that this view might find.
fi: Näytä rajoitettu määrä näkymän tuloksia.

en: Paged output, full pager
fi: Sivutettu tulostus, täysi sivutus

en: Paged output, full Drupal style
fi: Sivutettu tulostus, täysi Drupal tyyli

en: Paged output, mini pager
fi: Sivutettu tulostus, minisivutus

en: Name (raw)
fi: Nimi (raakamuodossa)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
fi: Kirjoittajan tai käyttäjän nimi. Suodatin ei tarkista, onko käyttäjä olemassa ja sallii osittaiset haut. Suodatin ei käytä automaattista täydennystä.

en: Provide markup text for the area.
fi: Tarjoa markup-tekstiä tekstialueelle.

en: Machine Name
fi: Koneluettava nimi

en: Change the machine name of this display.
fi: Muuta näyttöruudun koneluettava nimi.

en: Change settings for this pager type.
fi: Muuta sivutustyypin asetuksia.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
fi: Mahdollista kenttien ryhmittely ja aggregointi (laskenta).

en: Exposed form style
fi: Näytetyn lomakkeen tyyli

en: Select the kind of exposed filter to use.
fi: Valitse käyttäjille näytettävän suodattimen tyyppi.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
fi: Käyttäjille näytetyn kaavakkeen asetukset tälle käyttäjille näytetyn kaavakkeen tyylille.

en: The machine name of this display
fi: Näkymän koneluettava nimi

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
fi: Mikäli valittuna, jotkut kentät eivät ole käytettävissä. Kaikki valitut kentät ryhmitellään niin että ainoastaan yksilöidyt arvot näytetään. Muut keräymää varten määritellyt kentät käyvät läpi saman funktion. Esimerkiksi voit ryhmitellä solmut otsikoiden mukaan ja laskea nidien (solmu idt) määrä saadaksesi listan useammin kuin kerran esiintyvistä otsikoista.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
fi: <strong>Tärkeää!</strong> Olet muuttanut näkymän koneluettavaa nimeä. Kaikki näkymään liittyvä teemoitus saattaa lakata toimimasta kunnes nekin on päivitetty. Nähdäksesi teemaehdotukset sille, sinun on tallennettava näkymä.

en: Exposed Form
fi: Avoimet kaavakkeet

en: Exposed form options
fi: Avointen kaavakkeiden asetukset

en: Select which pager, if any, to use for this view
fi: Valitse minkätyyppistä sivutusta käytetään tässä näkymässäö

en: Pager options
fi: Sivutusasetukset

en: Display id should be unique.
fi: Näyttöruudun ID:n on oltava yksilöllinen.

en: Reset button label
fi: Palautusnapin etiketti

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
fi: Palauta-napissa näytettävä teksti.

en: Exposed sorts label
fi: Käyttäjille näytettyjen lajitteluiden etiketti

en: Text on demand
fi: Tekstiä pyynnöstä

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
fi: Sivujen kokonaismäärä. Jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki sivut.

en: Exposed options
fi: Käyttäjille näytettävät vaihtoehdot

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
fi: Vaihtoehtojen näyttäminen käyttäjille mahdollistaa käyttäjille arvojen määrittelyn näkymää näytettäessä

en: Expose items per page
fi: Näytä kohdat käyttäjille sivukohtaisesti

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
fi: Ollessa valittuna käyttäjä voi määritellä montako tulosta näkymässä näytetään per sivu

en: Items per page label
fi: "Tulosta sivua kohti" -etiketti

en: Label to use in the exposed items per page form element.
fi: Sivukohtaisten käyttäjille näytettyjen vaihtoehtojen lomakkeessa näytetty etiketti.

en: Exposed items per page options
fi: Sivukohtaisten käyttäjille näytettävien vaihtoehtojen asetukset

en: Expose Offset
fi: Näytä offset käyttäjille

en: Offset label
fi: Offsetin etiketti

en: Label to use in the exposed offset form element.
fi: Käyttäjille näytettävän kaavakkeen offset-elementissä käytettävä etiketti.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
fi: Offsetin on oltava nollaa suurempi tai yhtäsuuri numero.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
fi[0]: Pieni sivutus, @count tulos, ohita @skip
fi[1]: Pieni sivutus, @count tulosta, ohita @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
fi[0]: Pieni sivutus, @count tulos
fi[1]: Pieni sivutus, @count tulosta

en: All items, skip @skip
fi: Kaikki itemit, ohita @skip

en: All items
fi: Kaikki itemit

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
fi[0]: @count tulos, ohita @skip
fi[1]: @count tulosta, ohita @skip

en: @count item | @count items
fi[0]: @count tulos
fi[1]: @count tulosta

en: Group results together
fi: Ryhmitä tulokset

en: Add custom block
fi: Lisää kustomoitu lohko

en: Hidden field
fi: Piilotettu kenttä

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
fi[0]: 1 uusi päivitys (@number_applied soveltuvaa, @number_incompatible ohitettiin)
fi[1]: @count uutta päivitystä (@number_applied soveltuvaa, @number_incompatible ohitettiin)

en: Author textfield
fi: "Kommentin jättäjän nimi"-tekstikenttä

en: Subject textfield
fi: Aihe-tekstikenttä

en: Hello !recipient-name,
fi: Hei !recipient-name,

en: Overview of fields on all entity types.
fi: Lista kentistä kaikissa entiteettityypeissä.

en: Configuring text formats
fi: Tekstimuotojen asettaminen

en: Configure text formats on the <a href="@formats">Text formats page</a>. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. To ensure security, untrusted users should only have access to text formats that restrict them to either plain text or a safe set of HTML tags, since certain HTML tags can allow embedding malicious links or scripts in text. More trusted registered users may be granted permission to use less restrictive text formats in order to create rich content.
fi: Voit säätää syöttömuotoja <a href="@formats">syöttömuotojen asetussivulla</a>. <strong>Virheellinen asetus syöttömuodossa muodostaa turvallisuusriskin</strong>. Varmistaaksesi sivustosi turvallisuuden on suositeltavaa että kirjautumattomilla käyttäjillä on pääsy ainoastaan syöttömuotoon joka sallii vain pelkän tekstin tai ainoastaan turvallisiksi määritellyt HTML tagit koska jotkut HTML tagit saattavat sallia vahingollisten linkkien tai scriptien lisäämisen sivulle tekstin joukossa. Rekisteröityneet käyttäjät voivat saada pääsyn vähemmän rajoitettuihin syöttömuotoihin jotta he voivat syöttää monimuotoisempaa tekstiä.

en: Text formats define the HTML tags, code, and other formatting that can be used when entering text. <strong>Improper text format configuration is a security risk</strong>. Learn more on the <a href="@filterhelp">Filter module help page</a>.
fi: Syöttömuodot määrittelevät sisällössä sallitut HTML tagit, koodin ja muut merkit. <strong>Virheellinen asetus syöttömuodossa muodostaa turvallisuusriskin</strong>. Lisätietoja saat <a href="@filterhelp">Filter moduulin ohjesivulta</a>.

en: Collapse
fi: Pienennä

en: The testing framework requires the DOMDocument class to be available. Check the configure command at the <a href="@link-phpinfo">PHP info page</a>.
fi: Testausympäristö vaatii että DOMDocument luokka on käytettävissä. Tarkista asetukset <a href="@link-phpinfo">PHP info sivulla</a>.

en: Error messages to display
fi: Näytettävät virheviestit

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
fi: On suositeltavaa että tuotantokäytössä olevat sivustot eivät näytä virheilmoituksia.

en: Cannot open %file_path
fi: Tiedostopolun %file_path avaaminen epäonnistui

en: Term name textfield
fi: Termin nimen tekstikenttä

en: Term description textarea
fi: Termin kuvauksen tekstialue

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the e-mail.
fi: Salasanan palautusohjeet lähetetään sähköpostitse osoitteeseen %email. Kirjaudu ulos palvelusta käyttääksesi viestistä löytyvää salasanan palautuslinkkiä.

en: Current password
fi: Nykyinen salasana

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
fi: Salasanasi puuttuu tai on väärin. Sitä tarvitaan jotta voit muuttaa %name.

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user <a href="@url">%name</a>.
fi: Lisäohjeet sisältävä tervetulosähköposti on lähetetty uuden käyttäjän <a href="@url">%name</a> sähköpostiosoitteseen.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
fi: Tervetulosähköposti on lähetetty sähköpostiosoitteeseesi.

en: Configure user accounts.
fi: Säädä käyttäjätilejä.

en: Severity level
fi: Vakavuusaste

en: Maximize
fi: Maksimoi

en: Update preview
fi: Päivitä esikatselu

en: all languages
fi: kaikki kielet

en: %module module installed.
fi: Moduuli %module on asennettu.

en: The Field UI module provides an administrative user interface (UI) for attaching and managing fields. Fields can be defined at the content-type level for content items and comments, at the vocabulary level for taxonomy terms, and at the site level for user accounts. Other modules may also enable fields to be defined for their data. Field types (text, image, number, etc.) are defined by modules, and collected and managed by the <a href="@field">Field module</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field_ui" target="_blank">Field UI module</a>.
fi: Field UI moduuli tarjoaa kenttien lisäämiseen ja ylläpitoon vaadittavan hallintaliittymän. Kenttiä voidaan lisätä sisältötyyppikohtaisesti sisältötyypin sisältöön tai kommentteihin ja sanastotasolla sanastojen sanoihin sekä käyttäjätileihin sivuston laajuisesti. Myöskin toiset moduulit voivat ottaa käyttöön uusia kenttätyyppejä joihin voi syöttää niiden määrittelemää dataa. Kenttätyypit (teksti, kuvat, numerot jne) määritellään eri moduuleissa ja niitä hallinnoi <a href="@field">Field moduuli</a>. Lisätietoa kentistä saat <a href="@field_ui" target="_blank">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Planning fields
fi: Kenttien suunnittelu

en: What the field will be called
fi: Valitse kuvaava nimi kentälle

en: A field has a <em>label</em> (the name displayed in the user interface) and a <em>machine name</em> (the name used internally). The label can be changed after you create the field, if needed, but the machine name cannot be changed after you have created the field.
fi: Kentillä <em>nimi</em> (käyttäjälle näytettävä nimi) ja <em>koneluettava nimi</em> (nimi jota käytetään järjestelmän sisäisesti. Nimen muuttaminen jälkikäteen on tarvittaessa mahdollista mutta koneluettavaa nimeä ei voi muuttaa luotuasi kentän.

en: What type of data the field will store
fi: Minkä tyyppistä tietoa kenttään tallennetaan

en: Each field can store one type of data (text, number, file, etc.). When you define a field, you choose a particular <em>field type</em>, which corresponds to the type of data you want to store. The field type cannot be changed after you have created the field.
fi: Jokainen kenttä voi tallentaa yhdentyyppistä dataa (tekstiä, numeroita, tiedostoja jne). Kun luot kentän, valitse <em>kentän tyyppi</em> sen mukaan minkätyyppistä dataa tallennat siihen. Kentän tyyppiä ei voi muuttaa jälkikäteen.

en: How the data will be input and displayed
fi: Miten tieto syötetään ja näytetään

en: How many values the field will store
fi: Kuinka monta arvoa kenttään tallennetaan

en: You can store one value, a specific maximum number of values, or an unlimited number of values in each field. For example, an employee identification number field might store a single number, whereas a phone number field might store multiple phone numbers. This setting can be changed after you have created the field, but if you reduce the maximum number of values, you may lose information.
fi: Voit tallentaa ainoastaan yhden arvon tai määritellä montako arvoa sallitaan, voit myös jättää arvot rajoittamattomaksi. Esimerkiksi työntekijän tunnistekenttä voi tallentaa vain yhden arvon kun taas puhelinnumero-kenttä voi tallentaa useita arvoja. Tätä asetusta on mahdollista muuttaa kentän luomisen jälkeen mutta voit menettää tietoa jos vähennät suurinta sallittujen arvojen määrää.

en: Reusing fields
fi: Kenttien uudelleenkäyttö

en: Some settings of a reused field are unique to each use of the field; others are shared across all places you use the field. For example, the label of a text field is unique to each use, while the setting for the number of values is shared.
fi: Jotkut uudelleenkäytetyn kentän asetuksista ovat yksilöllisiä jokaiselle kerralle kun kenttää käytetään. Esimerkiksi tekstikentän etiketti on yksilöllinen kun taas sallittujen arvojen määrä on jaettu.

en: There are two main reasons for reusing fields. First, reusing fields can save you time over defining new fields. Second, reusing fields also allows you to display, filter, group, and sort content together by field across content types. For example, the contributed Views module allows you to create lists and tables of content. So if you use the same field on multiple content types, you can create a View containing all of those content types together displaying that field, sorted by that field, and/or filtered by that field.
fi: Kenttien uudelleenkäyttämiseen on kaksi pääsyytä. Ensinnäkin se säästää aikaa lohkoja määriteltäessä. Toisekseen uudelleenkäyttämällä lohkoja voit näyttää, suodattaa, ryhmitellä ja lajitella lohkoja tarvitsematta asettaa lohkon asetuksia jokaiselle sisältötyypille erikseen. Esimerkiksi Views moduuli mahdollistaa sisältölistoja ja taulukoita. Joten jos uudelleenkäytät samoja kenttiä eri sisältötyypeissä, voit luoda näkymän joka sisältöö kaikki sisältötyypit joissa kyseinen kenttä esiintyy ja lajitella tai suodattaa sen kyseisen kentän perusteella.

en: Fields on content items
fi: Sisältöön perustuvat kentät

en: Fields on content items are defined at the content-type level, on the <em>Manage fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you define a field for a content type, each content item of that type will have that field added to it. Some fields, such as the Title and Body, are provided for you when you create a content type, or are provided on content types created by your installation profile.
fi: Sisällön kentät asetetaan sisältötyyppitasolla <em>Kenttien hallintavälilehdellä</em> kunkin sisältötyypin muokkaussivulla (pääset sivulle osoitteesta <a href="@types">Sisältötyypit</a>). Kun määrittelet kentän sisältötyypille, kenttä lisätään kyseiseen sisältötyyppiin. Jotkut kentät kuten Runko ja Otsikko luodaan valmiiksi automaattisesti kun luot uuden sisältötyypin, ne ovat tarjolla myöskin asennusprofiilisi luomissa sisältötyypeissä.

en: Fields on taxonomy terms
fi: Luokittelutermeihin perustuvat kentät

en: Fields on taxonomy terms are defined at the taxonomy vocabulary level, on the <em>Manage fields</em> tab of the vocabulary edit page (which you can reach from the <a href="@taxonomy">Taxonomy page</a>). When you define a field for a vocabulary, each term in that vocabulary will have that field added to it. For example, you could define an image field for a vocabulary to store an icon with each term.
fi: Sanastojen kentät määritellään sanastotasolla <em>Kenttien hallinta</em> välilehdellä sanaston muokkaussivulla (johon pääset <a href=" @taxonomy">Sanaston sivulta</a>). Kun määrittelet kentän sanastoon, jokainen sanaston termeistä saa kyseisen kentän. Esimerkiksi voisit määritellä kuvakentän jota voitaisiin käyttää kuvakkeena kunkin sanaston termin yhteydessä.

en: Fields on user accounts
fi: Käyttäjätilien suodattimet

en: Fields on user accounts are defined on a site-wide basis on the <a href="@fields">Manage fields tab</a> of the <a href="@accounts">Account settings</a> page. When you define a field for user accounts, each user account will have that field added to it. For example, you could add a long text field to allow users to include a biography.
fi: Käyttäjätilien kentät luodaan sivuston laajuisiksi <a href="@accounts">Käyttäjätilien asetusten</a><a href="@fields">Ylläpidä kenttiä</a> välilehdellä. Kun määrittelet käyttäjätiliin kentän, jokaisella käyttäjätilillä on kyseinen kenttä käytettävissä. Esimerkiksi voit lisätä kentän joka sallii käyttäjien lisätä kuvauksen itsestään.

en: Fields on comments
fi: Kommenttien suodattimet

en: Fields on comments are defined at the content-type level, on the <em>Comment fields</em> tab of the content type edit page (which you can reach from the <a href="@types">Content types page</a>). When you add a field for comments, each comment on a content item of that type will have that field added to it. For example, you could add a website field to the comments on forum posts, to allow forum commenters to add a link to their website.
fi: Kommenttien kentät määritellään sisältötyyppitasolla <em>Kommenttien kentät</em> välilehdellä sisältötyypin muokkaussivulla  (pääset sivulle osoitteesta <a href="@types">Sisältötyypit</a>). Kun lisäät kentän kommentteihin, kenttä ilmaantuu sillä hetkellä muokkaamaasi sisältötyyppin kommenttialueeseen. Voit esimerkiksi lisätä www-osoite kentän foorumin kommentteihin jolloin käyttäjät voivat lisätä linkin sivustolleen.

en: Administer text formats and filters
fi: Ylläpidä tekstimuotoja ja suodattimia

en: @type language detection
fi: @type kielen tunnistaminen

en: User interface text
fi: Käyttöliittymän teksti

en: Use the detected interface language.
fi: Käytä automaattisesti löydettyä käyttöliittymän kieltä

en: The new set is created by copying items from your default shortcut set.
fi: Uusi ryhmä luodaan kopioimalla oletus-oikopolkuryhmä.

en: The new set is created by copying items from the %default set.
fi: Uusi ryhmä luodaan kopioimalla ryhmä %default.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
fi: Käytät tällä hetkellä oikopolkuryhmää %set-name.

en: Create new set
fi: Luo uusi ryhmä

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
fi: Oikopolkuryhmä %set_name on luotu. Voit muokata sitä tältä sivulta.

en: Updated set name to %set-name.
fi: Ryhmän nimeksi päivitettiin %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
fi: Jos olet valinnut tämän oikopolkuryhmän oletukseksi joillekin tai kaikille käyttäjille, ryhmän poistaminen saattaa vaikuttaa myöskin heidän käyttäjätileihinsä.

en: Are you sure you want to delete the shortcut set %title?
fi: Oletko varma että haluat poistaa oikopolkuryhmän %title?

en: The shortcut set %title has been deleted.
fi: Oikopolkuryhmä %title on poistettu.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
fi[0]: 1 käyttäjä on valinnut käyttävänsä tätä oikopolkusarjaa.
fi[1]: @count käyttäjää on valinnut käyttävänsä tätä oikopolkusarjaa.

en: Administering shortcuts
fi: Oikopolkuryhmien ylläpito

en: Choosing shortcut sets
fi: Oikopolkuryhmien valitseminen

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
fi: Käyttäjät, joilla on oikeudet vaihtaa oikopolkuryhmäänsä, voivat valita ryhmän Oikopolut-välilehdeltä käyttäjäprofiilissaan.

en: The Shortcut module creates an add/remove link for each page on your site; the link lets you add or remove the current page from the currently-enabled set of shortcuts (if your theme displays it and you have permission to edit your shortcut set). The core Seven administration theme displays this link next to the page title, as a small + or - sign. If you click on the + sign, you will add that page to your preferred set of shortcuts. If the page is already part of your shortcut set, the link will be a - sign, and will allow you to remove the current page from your shortcut set.
fi: Shortcut-moduuli luo lisää- ja poista-linkin jokaiselle sivustosi sivulle: linkki sallii sinun poistaa kyseisen sivun sillä hetkellä käytössä olevasta oikopolkuryhmästä (olettaen että teemasi näyttää sen ja sinulla on tarvittavat muokkausoikeudet oikopolkuryhmään). Seven-ylläpitoteema näyttää linkin otsikon vieressä pienenä plus- tai miinus-merkkinä. Jos klikkaat plus-merkkiä, lisäät sivun oikopolkuihisi. Jos sivusto löytyy jo oikopolkuryhmästäsi, näkyy ainoastaan miinus-merkki, jota klikkaamalla voit poistaa sivun oikopolkuryhmästä.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href="@shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
fi: Valitse käyttämäsi oikopolkuryhmä käyttäjäsivusi <a href="@shortcut-link">Oikopolut-välilehdellä</a>.

en: Edit current shortcut set
fi: Muokkaa nykyistä oikopolkuryhmää

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
fi: Oikopolkuryhmien muokkaaminen vaikuttaa toisiin käyttäjiin, mikäli se on määritelty heille käyttöön. Oikeuden "Valitse mikä tahansa oikopolkuryhmä" myöntäminen yhdessä tämän oikeuden kanssa antaa oikeudet muokata mitä tahansa oikopolkuryhmää.

en: Select any shortcut set
fi: Valitse mikä tahansa oikopolkuryhmä

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
fi: Valitse oma käytössä oleva oikopolkuryhmä. Mikäli tätä oikeutta ei ole määritelty, ainoastaan ylläpitäjä voi valita oikopolkuryhmät käyttäjille.

en: Add and modify shortcut sets.
fi: Lisää ja muokkaa oikopolkuryhmiä.

en: Add shortcut set
fi: Lisää oikopolkuryhmä

en: @remote could not be saved to @path.
fi: @remote ei voitu tallentaa polkuun @path.

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href="@system_requirements">system requirements page</a> for more information):
fi: Drupal vaatii seuraavat PHP-lisäosat käyttöönsä (lisätietoa löytyy <a href="@system_requirements">järjestelmävaatimukset</a>-sivulta):

en: Database support
fi: Tietokantatuki

en: Your web server does not appear to support any common PDO database extensions. Check with your hosting provider to see if they support PDO (PHP Data Objects) and offer any databases that <a href="@drupal-databases">Drupal supports</a>.
fi: WWW-palvelimesi ei tue PDO tietokantalaajennuksia. Tarkista palveluntarjoajaltasi, tukevatko he PDO:ta (PHP Data Object) ja onko heiltä saatavilla <a href="@drupal-databases">Drupalin tukemia</a> tietokantoja.

en: Is not empty (NOT NULL)
fi: Ei ole tyhjä (NOT NULL)

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fi: Näyttöruutu on asettanut poluksi node/%. Tämä ei välttämättä tuota haluttuja tuloksia. Jos sinulla on useampi kuin yksi versio solmunäkymästä, on suositeltavaa käyttää paneeleita.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fi: Käytä absoluuttista polkua (alkaa "http://")

en: Output machine name
fi: Näytä koneluettava nimi

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fi: Muuta näytettävien CSS luokkien nimeä/nimiä.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fi: CSS luokkien on oltava alphanumeerisia tai vain heittopilkkuja

en: Term edit link
fi: Termin muokkauslinkki

en: Provide a simple link to edit the term.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin termin muokkaamiseen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
fi: Valitse arvot sen mukaan kuinka monta osumaa haluat käyttäjien voivan näyttää sivua kohden. Erottele luvut pilkuilla.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
fi: Tämän ollessa valittuna käyttäjät voivat valita kuinka monta osumaa ohitetaan alussa.

en: picture
fi: kuva

en: Link field
fi: Linkkikenttä

en: Attachment before
fi: Liite ennen

en: Attachment after
fi: Liite jälkeen

en: Four
fi: Neljä

en: Kyrgyz
fi: Kirgiisi

en: theme() may not be called until all modules are loaded.
fi: Funktiota theme() ei voi kutsua ennenkuin kaikki moduulit on ladattu.

en: GD library PNG support
fi: GD-kirjaston PNG-tuki

en: The date the comment was most recently updated.
fi: Päivämäärä jolloin kommenttia viimeksi muokattiin.

en: Comment posted: %subject.
fi: Kommentti lähetetty: %subject.

en: On value
fi: Päälle arvo

en: If left empty, "1" will be used.
fi: Mikäli tyhjä, käytetään "1".

en: Off value
fi: Pois päältä arvo

en: If left empty, "0" will be used.
fi: Mikäli tyhjä, käytetään "0".

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
fi: Kenttä on pois käytöstä koska käyttöoikeutesi eivät oikeuta muokkaamaan sen sisältöä.

en: Select a forum.
fi: Valitse alue

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
fi: Näytä, muokkaa ja poista sisältöä riippumatta käyttöoikeusrajoituksista.

en: The HTML ID %id is unique.
fi: HTML ID %id on uniikki.

en: Syslog format
fi: Järjestelmälogin muoto

en: Specify the format of the syslog entry. Available variables are: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Base URL of the site.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Unix timestamp of the log entry.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>The category to which this message belongs.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP address of the user triggering the message.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>The requested URI.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Referer if available.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>User ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>A link to associate with the message.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>The message to store in the log.</dd></dl>
fi: Määrittele järjestelmälogin merkintöjen muoto. Tarjollaolevia muotoja: <dl><dt><code>!base_url</code></dt><dd>Sivuston juuriosoite.</dd><dt><code>!timestamp</code></dt><dd>Logimerkinnän Unix-aikaleima.</dd><dt><code>!type</code></dt><dd>Kategoria johon tämä viesti liittyy.</dd><dt><code>!ip</code></dt><dd>IP-osoite josta merkinnän aikaansaanut pyyntö tuli.</dd><dt><code>!request_uri</code></dt><dd>Pyydetty osoite.</dd><dt><code>!referer</code></dt><dd>HTTP Viittaaja mikäli saatavilla.</dd><dt><code>!uid</code></dt><dd>Käyttäjä ID.</dd><dt><code>!link</code></dt><dd>Viestiin liittyvä linkki.</dd><dt><code>!message</code></dt><dd>Logiin tallennettaava viesti.</dd></dl>

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
fi: Ulkoiset lähteet voidaan optimoida automaattisesti mistä seuraa vähäisempi määrä kutsuja sivustollesi.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
fi: Päivämäärä muodossa 'aikaa sitten'. (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
fi: Tiedoston sijainti suhteessa Drupalin juureen

en: Your modules have been downloaded and updated.
fi: Moduulipäivitykset ladattu ja moduulit päivitetty onnistuneesti.

en: <a href="@update">Run database updates</a>
fi: <a href="@update">Aja tietokantapäivitykset</a>

en: Permissions let you control what users can do and see on your site. You can define a specific set of permissions for each role. (See the <a href="@role">Roles</a> page to create a role). Two important roles to consider are Authenticated Users and Administrators. Any permissions granted to the Authenticated Users role will be given to any user who can log into your site. You can make any role the Administrator role for the site, meaning this will be granted all new permissions automatically. You can do this on the <a href="@settings">User Settings</a> page. You should be careful to ensure that only trusted users are given this access and level of control of your site.
fi: Käyttöoikeuksilla hallitaan, mitä käyttäjät voivat nähdä ja tehdä sivustolla. Voit määritellä oikeudet eriksen kullekin roolille. (Roolien luomiseksi käytä <a href="@role">Roolit</a>-sivua.) Kaksi tärkeintä roolia ovat Sisäänkirjautuneet käyttäjät sekä Ylläpitäjät. Kaikki Sisäänkirjautuneille annetut oikeudet annetaan jokaiselle sivustolle kirjautuvalle käyttäjälle. Voit tehdä mistä tahansa roolista sivuston ylläpitoroolin, jolloin tälle roolille annetaan automaattisesti kaikki oikeudet. Voit määritellä tämän <a href="@settings">Käyttäjäasetukset</a>-sivulla. Varmista huolellisesti, että vain luotetut käyttäjät saavat tämän pääsyn sivustollesi.

en: Roles allow you to fine tune the security and administration of Drupal. A role defines a group of users that have certain privileges as defined on the <a href="@permissions">permissions page</a>. Examples of roles include: anonymous user, authenticated user, moderator, administrator and so on. In this area you will define the names and order of the roles on your site. It is recommended to order your roles from least permissive (anonymous user) to most permissive (administrator). To delete a role choose "edit role".
fi: Roolit mahdollistavat Drupalin tietoturva-asetusten räätälöimisen sivustokohtaisesti. Roolit ovat käyttäjäryhmiä joille on annettu halutut käyttöoikeudet <a href="@permissions">käyttöoikeuksien hallintasivulla</a>. Esimerkkirooleja: anonyymi käyttäjä, autentikoitu käyttäjä, moderoija, ylläpitäjä jne. Tässä kentässä määrität roolien nimet ja roolien järjestyksen sivustollasi. On suositeltavaa että järjestät sivuston roolisi järjestyksessä vähiten salliva (anonyymi käyttäjä) -> eniten salliva (ylläpitäjä). Poistaaksesi roolin valitse "muokkaa roolia".

en: Translation update status
fi: Käännösten päivitystilanne

en: Swiss German
fi: Sveitsin Saksa

en: Khmer
fi: Khmeeri

en: Scots
fi: Skotit

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fi: Tiedostoa %filename ei voida ladata. Sallitut tiedostopäätteet: %extensions.

en: Current page
fi: Tämänhetkinen sivu

en: Highlighted
fi: Korostettu

en: Main background
fi: Pää-taustaväri/kuva

en: Sidebar background
fi: Sivupalkin tausta

en: Sidebar borders
fi: Sivupalkin reunat

en: Footer background
fi: Alatunnisteen tausta

en: Plum
fi: Luumu

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
fi: Välilyönnein eroteltu lista syötteissä sallituista HTML-tageista. Kaikki kielletyt tagit poistetaan.

en: %field may only contain characters a-z, underscores, or hyphens.
fi: Kenttä %field voi sisältää ainoastaan kirjaimia a-z, alaviivoja tai heittopilkkuja.

en: %field cannot contain any markup.
fi: Kenttä %field ei voi sisältää markuppia.

en: No URL aliases available. <a href="@link">Add URL alias</a>.
fi: Osoitealiaksia ei löytynyt. <a href="@link">Lisää osoitealias</a>.

en: To provide keyword searching, the search engine maintains an index of words found in the content and its fields, along with text added to your content by other modules (such as comments from the core Comment module, and taxonomy terms from the core Taxonomy module). To build and maintain this index, a correctly configured <a href="@cron">cron maintenance task</a> is required. Users with <em>Administer search</em> permission can further configure the cron settings on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>.
fi: Mahdollistaakseen avainsanahaun hakukone ylläpitää indeksiä sivuston sisällössä ja kentissä olevista sanoista sekä moduuliesi sisältöösi lisäämistä sanoista (esimerkiksi kommentit Comment moduulista ja sanastojen termit Taxonomy moduulista). Ylläpitääksesi ja uudelleenrakentaaksesi indeksin, sinulla on oltava oikein asetettu <a href=" @cron">cron-ylläpitotehtävä</a>. Käyttäjät joilla on <em>oikeus ylläpitää hakua</em> voivat säätää cron-ajon astuksia <a href="@searchsettings">Hakuasetukset</a> sivulla.

en: Content reindexing
fi: Sisällön uudelleenindeksointi

en: Content-related actions on your site (creating, editing, or deleting content and comments) automatically cause affected content items to be marked for indexing or reindexing at the next cron run. When content is marked for reindexing, the previous content remains in the index until cron runs, at which time it is replaced by the new content. Unlike content-related actions, actions related to the structure of your site do not cause affected content to be marked for reindexing. Examples of structure-related actions that affect content include deleting or editing taxonomy terms, enabling or disabling modules that add text to content (such as Taxonomy, Comment, and field-providing modules), and modifying the fields or display parameters of your content types. If you take one of these actions and you want to ensure that the search index is updated to reflect your changed site structure, you can mark all content for reindexing by clicking the "Re-index site" button on the <a href="@searchsettings">Search settings page</a>. If you have a lot of content on your site, it may take several cron runs for the content to be reindexed.
fi: Sisältöriippuvaiset toiminnot kuten sisällön muokkaus, lisäys ja poisto asettavat muokatun sisällön automaattisesti uudelleenindeksoitavaksi tai indeksoitavaksi seuraavalla cron-ajolla. Kun sisältö on merkitty uudelleenindeksoitavaksi, vanha sisältö pysyy indeksissä kunnes cron-ajo on päättynyt minkä jälkeen se korvataan uudella sisällöllä. Toisinkuin sisältöriippuvaiset toiminnot, rakenteesta riippuvaiset toiminnot eivät aiheuta sisällön merkitsemistä uudelleenindeksoitavaksi. Esimerkkejä rakenteesta riippuvaisista toiminnoista ovat vaikkapa termien poistaminen ja lisääminen sanastoista, moduulien käyttöönotto ja käytöstäpoistaminen sekä sisältötyyppien kenttien parametrien muokkaaminen. Jos suoritat yhden näistä toiminnoista ja haluat varmistaa että sivustosi hakuindeksit vastaavat sivustosi muuttunutta rakennetta, voit uudelleenindeksoida kaiken sisällön klikkaamalla "Uudelleenindeksoi" <a href="@searchsettings ">Hakuasetukset</a> sivulla. Uudelleenindeksointi voi vaatia useita cron-ajoja jos sivustollasi on paljon sisältöä.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
fi: Nämä asetukset säätävät teeman %name näyttöasetuksia. Näitä asetuksia käytetään aina, kun sivustoa katsellaan tällä teemalla.

en: Administer software updates
fi: Ylläpidä ohjelmistopäivityksiä

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %author.
fi: Syötä olemassaoleva sähköpostiosoite tai käytä token-osoitetta, esimerkiksi %author.

en: @required_name (Missing)
fi: @required_name (Puuttuva)

en: @required_name (Version @compatibility required)
fi: @required_name (Versio @compatibility vaaditaan)

en: @name requires at least PHP @version.
fi: @name vaatii vähintään PHP version  @version

en: Unresolved dependency
fi: Ratkaisematon riippuvuus

en: @name requires this module.
fi: @name vaatii tämän moduulin

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
fi: @name vaatii tämän moduulin ja version. Tällä hetkellä käytössä @required_name versio @version

en: Task ID
fi: Tehtävän ID

en: Test message
fi: Testiviesti

en: Site details
fi: Sivuston tiedot

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fi: @handler yritti lisätä ylimääräisen kentän @identifier mutta taulua @table ei voitu luoda!

en: Title and slogan
fi: Otsikko ja iskulause

en: Firehouse
fi: Palolaitos

en: Ice
fi: Jää

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
fi: Syöttämäsi tietokannan etuliite ei kelpaa. Taulujen etuliite voi sisältää vain numeroita, kirjaimia, pisteitä tai alaviivoja.

en: Default settings file
fi: Oletusasetustiedosto

en: The default settings file does not exist.
fi: Oletusasetustiedostoa ei löydy.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file not be modified in any way from the original download.
fi: @drupal-asennusohjelma edellyttää, ettei %default-tiedostoa ole millään tavoin muutettu lataamisen jälkeen.

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
fi: Uudelleenlajittele rivit numeerisen painon mukaan vedä-pudota toiminnon sijaan.

en: Show row weights
fi: Näytä rivien painokertoimet

en: Hide row weights
fi: Piilota rivien painokertoimet

en: Attempt to purge a field @field_name that still has instances.
fi: Yritettiin poistoa kentälle @field_name jolla on vielä instansseja.

en: %name: the value may be no less than %min.
fi: %name: arvo eri voi olla pienempi kuin %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
fi: %name: arvo eri voi olla suurempi kuin %max.

en: Custom display settings
fi: Mukautetut näyttöasetukset

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
fi: Erottele tiedostopäätteet pilkuin eroteltuina ilman tiedostopäätettä edeltävää pistettä.

en: Edit an existing effect within a style.
fi: Muokkaa tyylissä olevaa efektiä.

en: Delete an existing effect from a style.
fi: Poista olemassaoleva efekti tyylistä.

en: Node module element
fi: Node-moduulin elementti

en: The shortcut set %name already exists. Choose another name.
fi: Oikopolkuryhmä %name on jo olemassa. Valitse jokin muu nimi.

en: 1 e-mail was sent during this test. | @count e-mails were sent during this test.
fi[0]: 1 sähköposti lähetettiin testin aikana.
fi[1]: @count sähköpostia lähetettiin testin aikana.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
fi: Tarjolla olevat muuttujat ovat: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: not yet assigned
fi: ei vielä asetettu

en: not yet created
fi: ei vielä luotu

en: Delete feed
fi: Poista syöte

en: Edit permissions
fi: Muokkaa käyttöoikeuksia

en: None (original image)
fi: Ei mitään (alkuperäinen kuva)

en: Configuration files
fi: Asetustiedostot

en: %title has been updated.
fi: %title on päivitetty.

en: Row class
fi: Rivin luokka

en: The URL of the account edit page.
fi: Käyttäjätilin muokkaussivun osoite.

en: Bulk update
fi: Massapäivitys

en: Edit translations
fi: Muokkaa käännöksiä

en: Search page
fi: Hakusivu

en: Search pages
fi: Hakusivut

en: Add search page
fi: Lisää hakusivu

en: Unknown content type
fi: Tuntematon sisältötyyppi

en: Back to site
fi: Palaa sivustolle

en: New field name
fi: Uuden kentän nimi

en: Never (manually)
fi: Ei koskaan (manuaalisesti)

en: The file %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory.
fi: Tiedostoa %file ei voitu kopioida, koska samanniminen tiedosto on jo olemassa kohdehakemistossa.

en: File %file (%realpath) could not be copied because it does not exist.
fi: Tiedostoa %file (%realpath) ei voitu kopioida koska sitä ei löytynyt.

en: File %file could not be copied because it would overwrite itself.
fi: Tiedostoa %file ei voitu kopioida, koska se ylikirjoittaisi itsensä.

en: The specified file %file could not be copied to %destination.
fi: Tiedoston %file kopiointi kohteeseen %destination epäonnistui.

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
fi: Tietoa ei voitu tallentaa koska kohdetta %destination ei löytynyt. Tämä voi olla seurausta funktion file_save_data() virheellisestä käytöstä.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
fi: Yhdistäminen tietokantapalvelimellesi epäonnistui. Palvelin palautti seuraavan viestin: %error.<ul><li>Onko tietokantapalvelin toiminnassa?</li><li>Onko tietokanta olemassa ja oletko syöttänyt oikean tietokannan nimen?</li><li>Oletko syöttänyt oikean käyttäjätunnuksen ja salasanan?</li><li>Oletko syöttänyt oikean tietokannan osoitteen?</li></ul>

en: Exit block region demonstration
fi: Poistu lohkoalueiden esityksestä

en: Database log messages to keep
fi: Tietokantalogin säilytettävät viestit

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href="@cron">cron maintenance task</a>.
fi: Tietokantalogissa säilytettävien viestien enimmäismäärä. Vaatii oikein säädetyn <a href="@cron">cron ylläpitotoimen</a>.

en: Recent log messages
fi: Viimeisimmät lokimerkinnät

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
fi: Määrittele merkkijono, jota käytetään arvon päätteenä; esimerkiksi 'm' tai 'kb/s'. Voit jättää myös tyhjäksi. Erota yksikkö- ja monikkomuodot putkimerkillä ('metri|metriä'.)

en: Thousand marker
fi: Tuhat-merkki

en: Display prefix and suffix.
fi: Näytä etu- ja jälkiliite.

en: Display with prefix and suffix.
fi: Näytä etuliitteen ja päätteen kanssa.

en: - Select a value -
fi: - Aseta arvo -

en: Trim length
fi: Trimmauspituus

en: No field is displayed.
fi: Kenttiä ei näytetä.

en: No field is hidden.
fi: Kenttiä ei ole piilotettu.

en: Format settings:
fi: Muotoiluasetukset:

en: The file used in the !name field may not be referenced.
fi: Kentässä !name käytettyyn tiedostoon ei voida viitata.

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
fi: Tekstimuodot näytetään sisällönmuokkaussivuilla ennakkoon määritetyssä järjestyksessä. Ensimmäinen käytettävissä oleva muoto valitaan aina oletuksena.

en: Missing text format: %format.
fi: Puuttuva tekstimuoto: %format.

en: Link image to
fi: Linkitä kuva

en: Image style: @style
fi: Kuvan tyyli: @style

en: Linked to content
fi: Linkitetty sisältöön

en: Linked to file
fi: Linkitetty tiedostoon

en: Shown when hovering over the menu link.
fi: Näytetään vietäessä hiirtä linkin yli.

en: The menu module allows on-the-fly creation of menu links in the content authoring forms. To configure these settings for a particular content type, visit the <a href="@content-types">Content types</a> page, click the <em>edit</em> link for the content type, and go to the <em>Menu settings</em> section.
fi: Menu moduuli mahdollistaa valikkolinkkien luomisen lennosta sisällönmuokkaussivulla. Säätääksesi näitä asetuksia jollekin sisältötyypille, käy <a href=" @content -types">Sisältötyypit</a> sivulla ja klikkaa <em>muokkaa</em> valitsemasi sisältötyypin yhteydessä. Valikon asetukset löytyvät <em>Valikon asetukset</em> osiosta.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
fi: Muoto: %time. Päivämäärä on muotoa YYYY-MM-DD ja %timezone on aikasiirtymä suhteessa UTC. Jätä tyhjäksi jos haluat käyttää kaavakkeen lähetysaikaa.

en: Search is currently disabled.
fi: Haku ei ole tällä hetkellä käytettävissä.

en: Syslog identity
fi: Syslog identiteetti

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
fi: Merkkijono joka liitetään jokaiseen syslog merkinnän eteen. Jos sinulla on useampia sivustoja, yksilöllinen tunnistin helpottaa tunnistamaan viestit sivustokohtaisesti.

en: Error pages
fi: Virhesivut

en: The path '%path' is either invalid or you do not have access to it.
fi: Polku '%path' on epäkelpo tai sinulla ei ole siihen pääsyoikeuksia.

en: Last run: %cron-last ago.
fi: Cron suoritettu viimeksi %cron-last sitten.

en: Run cron every
fi: Cronin ajoväli

en: In order for the site and its modules to continue to operate well, a set of routine administrative operations must run on a regular basis. The System module manages this task by making use of a system cron job. You can verify the status of cron tasks by visiting the <a href="@status">Status report page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook">configuring cron jobs</a>. You can set up cron job by visiting <a href="@cron">Cron configuration</a> page
fi: Jotta sivusto ja sen moduulit toimisivat kunnolla, on syytä säännöllisesti suorittaa sivustolla rutiiniluontoisia ylläpitotoimia. Järjestelmä-moduuli hallinnoi tätä tehtävää cronin kautta. Voit varmistaa cron-ajojen tilan <a href="@status">Tilanneraportti sivulta</a>. Lisätietoa cron-ajoista löydät käsikirjan <a href="@handbook">cron-ajojen säätäminen</a> sivulta. Voit asettaa cron-ylläpitotoimen <a href="@cron">Cronin asetukset</a> sivulla.

en: Manage automatic site maintenance tasks.
fi: Ylläpidä sivuston automaattisia ylläpitotehtäviä.

en: Weight for added term
fi: Lisätyn termin painokerroin

en: View mode
fi: Näyttötila

en: Administrative name
fi: Ylläpidollinen nimi

en: Save and publish
fi: Tallenna ja julkaise

en: The settings file is writable.
fi: Asetustiedostoon voidaan kirjoittaa.

en: The settings file is owned by the web server.
fi: Asetustiedoston omistaja on web-palvelin.

en: The @drupal installer failed to create a settings file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. If you have problems with the file permissions on your server, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fi: @drupal-asennusohjelma ei onnistunut luomaan asetustiedostoa oikealla omistajatiedolla. Kirjaudu web-palvelimellesi, poista olemassaoleva tiedosto %file ja luo uusi kopioimalla tiedosto %default_file tiedostoksi %file. Lisää tietoa Drupalin asentamisesta löytyy tiedostosta <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>. Jos tiedosto-oikeudet palvelimellasi aiheuttavat ongelmia, löydät ohjeita <a href="@handbook_url">verkko-oppaasta</a>.

en: Invalid merge query: no conditions
fi: Epästandardi liitoskysely: ehdot puuttuvat

en: Weight for @block block
fi: Lohkon @block painoarvo

en: Region for @block block
fi: Lohkon @block sisältöalue

en: Comment approval
fi: Kommentin hyväksyminen

en: Comments from users who have the <em>Skip comment approval</em> permission are published immediately. All other comments are placed in the <a href='@comment-approval'>Unapproved comments</a> queue, until a user who has permission to <em>Administer comments</em> publishes or deletes them. Published comments can be bulk managed on the <a href='@admin-comment'>Published comments</a> administration page.
fi: Kommentit käyttäjiltä joilla on oikeus <em>Ohita kommentin hyväksyntä</em> julkaistaan automaattisesti. Kaikki muut kommentit asetetaan odottamaan ylläpitäjän hyväksyntää <a href='@comment-approval'>Hyväksymättömät kommentit</a> jonoon josta ne julkaistaan kun ylläpitäjä on tarkistanut ne. Julkasituja kommentteja voidaan hallinnoida <a href='@admin-comment'>Julkaistujen kommenttien</a> ylläpitosivulla.

en: Post comments
fi: Lähetä kommentteja

en: Skip comment approval
fi: Ohita kommentin hyväksyntä

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
fi: Oletko varma että haluat poistaa käytöstä tesktimuodon %format?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
fi: Käytöstäpoistetut tekstimuodot poistetaan kokonaan näkyvistä käyttöliittymästä ja mitään niillä tallennettua sisältöä ei näytetä. Tätä toimintoa ei voi peruuttaa.

en: Disabled text format %format.
fi: Poistettu käytöstä tekstimuoto %format.

en: Text Formats
fi: Tekstimuodot

en: Disable text format
fi: Poista käytöstä tekstimuoto

en: Hot topic, new comments
fi: Kuuma aihe, uudet kommentit

en: Hot topic
fi: Kuuma aihe

en: Normal topic
fi: Normaali aihe

en: Closed topic
fi: Suljettu aihe

en: Reference for usage, configuration, and modules.
fi: Viittaus käyttöä varten, asetuksille ja moduuleille.

en: Current URL is @url.
fi: Tämänhetkinen URL on @url.

en: Page title @actual is equal to @expected.
fi: Sivun otsikko @actual on sama kuin @expected.

en: Page title @actual is not equal to @unexpected.
fi: Sivun otsikko @actual ei ole sama kuin @unexpected.

en: HTTP response not expected !code, actual !curl_code
fi: Odottamaton HTPP vastaus !code, todellinen !curl_code

en: Configure @module permissions
fi: Säädä moduulin @module käyttöoikeuksia

en: Select and configure your themes.
fi: Valitse ja säädä teemojasi.

en: Administer settings.
fi: Ylläpidä asetuksia.

en: View reports, updates, and errors.
fi: Tarkastele raportteja, saatavilla olevia päivityksiä ja virheitä.

en: Install new module or theme
fi: Asenna uusi moduuli tai teema

en: Install new module
fi: Asenna uusi moduuli

en: Install new theme
fi: Asenna uusi teema

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fi: Ylläpidä käyttäjiä, rooleja ja käyttöoikeuksia.

en: Nothing
fi: Ei mitään

en: %type: !message in %function (line %line of %file).
fi: %type: !message funktiossa %function (rivi %line tiedostossa %file).

en: Update @title
fi: Päivitä @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Uniikki koneellisesti luettava nimi. Saa sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
fi: Koneellisesti luettavan nimen tulee sisältää uniikkeja merkkejä.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
fi: Koneellisesti luettava nimi saa sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja tavuviivoja.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
fi: Koneellisesti luettava nimi on jo käytössä. Sen pitää olla uniikki.

en: Asturian
fi: Asturia

en: Haitian Creole
fi: Haitin Kreoli

en: Weight for @title
fi: Paino kentälle @title

en: Weight for row @number
fi: Paino riville @number

en: New field label
fi: Uusi kentän etiketti

en: Type of new field
fi: Uuden kentän tyyppi

en: Existing field label
fi: Olemassaoleva kentän etiketti

en: Existing field to share
fi: Jaettava olemassaoleva kenttä

en: Label display for @title
fi: Etiketti kentälle @title

en: Formatter for @title
fi: Kentän @title muotoiluasetukset

en: Parents for @title
fi: Kentän @title isännät

en: Visibility for @title
fi: Kentän @title näkyvyys

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
fi: Tälle kentälle on tallennettuna tietoa tietokantaan. Kentän asetuksia ei voi enää muuttaa.

en: Weight for new file
fi: Uuden tiedoston paino

en: Choose a file
fi: Valitse tiedosto

en: Weight for new effect
fi: Painokerroin uudelle efektille

en: Enable @title menu link
fi: Ota käyttöön valikkolinkki @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
fi: Valikon URL-osoitteen muodostamiseen käytettävä yksilöllinen nimi. Nimi saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja väliviivoja.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
fi: Yksilöllinen koneluettava nimi tälle sisältötyypille. Nimen tulee sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, nimiä sekä alaviivoja. Nimeä käytetään muodostettaessa osoitetta sivulle %node-add; alaviivat muutetaan väliviivoiksi.

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
fi: WWW-palvelimesi ei tue PDO:ta (PHP Data Objects). Kysy  palveluntarjoajaltasi, tarjoavatko he natiivin PDO tuen. Lisätietoa asiasta saat <a href="@link">järjestelmävaatimukset</a> sivulta.

en: The database version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
fi: Tietokannan versio %version ei vastaa vaadittua minimiversiota %minimum_version.

en: URL fallback
fi: Paluuosoite

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
fi: Käytä aiemmin tunnistettua kieltä URLeissa jos kieltä ei löydy.

en: %type_name: Create new content
fi: %type_name: Luo uutta sisältöä

en: %type_name: Edit own content
fi: %type_name: Muokkaa omaa sisältöä

en: %type_name: Edit any content
fi: %type_name: Muokkaa mitä tahansa sisältöä

en: %type_name: Delete own content
fi: %type_name: Poista omaa sisältöä

en: %type_name: Delete any content
fi: %type_name: Poista mitä tahansa sisältöä

en: Invalid PHP memory_limit !limit
fi: Virheellinen PHP memory_limit !limit

en: New object was not saved, no error provided
fi: Uutta objektia ei tallennettu, ei virheilmoitusta

en: The comment author's name.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi.

en: The comment author's e-mail address.
fi: Kommentin kirjoittajan sähköpostiosoite.

en: Next steps
fi: Seuraavat vaiheet

en: @driver_name settings
fi: @driver_name asetukset

en: Database file
fi: Tietokantatiedosto

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
fi: Absoluuttinen polku tiedostoon, johon @drupal data tallennetaan. Tiedoston on oltava palvelimen kirjoitettavissa ja sen tulee sijaita www-juuren ulkopuolella.

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (entities include content items, comments, user accounts, and taxonomy terms). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href="@field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the online handbook entry for <a href="@field">Field module</a>.
fi: Field -moduuli mahdollistaa omien sisältökenttien määrittelyn <em>entiteettityypeille</em> (sisältö, kommentit, käyttäjätilit ja luokittelutermit ovat entityjä). Field -moduuli huolehtii kenttien sisältämän tiedon tallennuksesta, lataamisesta, muokkaamisesta ja renderöinnistä. Useimmat käyttäjät eivät käytä Field -moduulia suoraan vaan käyttävät sen sijaan a href="@field-ui-help">Field UI -moduulin</a> käyttöliittymää. Moduulinkehittäjät voivat käyttää Field-rajapintaa määrittääkseen uuden entiteettityypin olevan "fieldable" jolloin niihin voidaan liittää kenttiä. Lisätietoa löydät <a href="@field">Field-moduulin</a> käsikirjasivulta.

[ctx: Font weight]
en: Strong
fi: Lihavoitu

en: After you create an image style, you can add effects: crop, scale, resize, rotate, and desaturate (other contributed modules provide additional effects). For example, by combining effects as crop, scale, and desaturate, you can create square, grayscale thumbnails.
fi: Jos lisäät kuvatyylin voit määritellä efektejä kuten leikkaus, skaalaus, koon muuttaminen, kieritys ja kyllätyksen poisto (jotkut lisämoduulit voivat tarjota muitakin vaihtoehtoja). Esimerkiksi voit yhdistää skaalauksen ja leikkauksen sekä kyllästyksen poiston jos haluat luoda neliön muotoisia harmaasävyisiä pikakuvakkeita.

en: Uninstall @module module
fi: Poista moduulin @module asennus

en: Aggregate JavaScript files.
fi: Tiivistä Javascript tiedostot

en: To uninstall @module, the following module must be uninstalled first: @required_modules | To uninstall @module, the following modules must be uninstalled first: @required_modules
fi[0]: Poistaaksesi moduulin @module sinun on ensin poistettava käytöstä moduuli @required_modules
fi[1]: Poistaaksesi moduulin @module sinun on ensin poistettava käytöstä moduulit @required_modules

en: Enable newly added modules
fi: Ota käyttöön uudet moduulit

en: Enable newly added themes
fi: Ota käyttöön uudet teemat

en: View the administration theme
fi: Näytä ylläpitoteema

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the <a href="@appearance-url">Appearance</a> page.
fi: Tätä käytetään ainoastaan jos sivusto on asetettu käyttämään erillistä ylläpidon teemaa. Tämä asetus löytyy a href="@appearance-url">Ulkoasu</a> sivulta.

en: Database system
fi: Tietokantajärjestelmä

en: Database system version
fi: Tietokantajärjestelmän versio

en: Indexed %count content items for tracking.
fi: Indeksoitiin %count elementtiä jäljitystä varten.

en: Release notes for @project_title
fi: Julkaisutiedot projektille @project_title

en: The role settings have been updated.
fi: Roolin asetukset on päivitetty.

en: Disable the account and keep its content.
fi: Poista käyttäjä käytöstä ja säilytä käyttäjän syöttämä sisältö.

en: Disable the account and unpublish its content.
fi: Poista käyttäjä käytöstä ja muuta käyttäjän luoma sisältö julkaisemattomaan tilaan.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
fi: Poista käyttäjä ja siirrä käyttäjän luoma sisältö käyttäjän %anonymous-name alle. Huomaa että jatkossa kuka tahansa käyttäjä voi muokata kyseisiä sivuja mikäli et siirrä niitä jonkin rajoitetun käyttäjän luomiksi.

en: Delete the account and its content.
fi: Poista käyttäjä ja käyttäjän luoma sisältö.

en: Fixed value
fi: Kiinteä arvo

en: Old
fi: Vanha

en: Deleted 1 comment. | Deleted @count comments.
fi[0]: Poistettiin 1 kommentti.
fi[1]: Poistettiin @count kommenttia.

en: Use field label instead of the "On value" as label
fi: Käytä etikettinä kentän etikettiä "On value" sijaan.

en: Deleted 1 post. | Deleted @count posts.
fi[0]: Poistettiin 1 lähetys
fi[1]: Poistettiin @count lähetystä

en: tracker
fi: jäljittäjä

en: Automatic updating of Drupal core is not supported. See the <a href="@upgrade-guide">upgrade guide</a> for information on how to update Drupal core manually.
fi: Drupalin ytimen automaattinen päivittäminen ei toimi. Katso tietoa Drupal-ytimen päivityksestä <a href="@upgrade-guide">päivitysohjeista</a>.

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Drupal !version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Drupal !version: %names
fi[0]: %archive_file sisältää moduuliversionversion %names joka ei ole yhteensopivia Drupalin version !version kanssa.
fi[1]: %archive_file sisältää moduuliversiot %names jotka eivät ole yhteensopivia Drupalin version !version kanssa.

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: !query
fi: Asetus %setting on nykyisellään %current_value mutta sen tulee olla '%needed_value'. Muuta arvo ajamalla seuraava kysely: !query

en: List (integer)
fi: Lista (kokonaisluku)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
fi: Kenttä tallentaa tekstiarvoja sallitut 'arvo => etiketti' parit sisältävästä listasta, esimerkiksi 'Yhdysvaltain osavaltiot': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: List (float)
fi: Lista (reaaliluku)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
fi: Kenttä tallentaa kelluvia arvoja sallitut 'arvo => etiketti' parit sisältävästä listasta, esimerkiksi 'Murtoluku': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
fi: Kenttä tallentaa tekstiarvoja sallitut 'arvo => etiketti' parit sisältävästä listasta, esimerkiksi 'Yhdysvaltain osavaltiot': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
fi: Lista kentälle sallittavista arvoista. Syötä yksi arvo riviä kohden muodossa avain|etiketti (engl. key|label).

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
fi: Avain on tallennettu arvo ja sen on oltava numeerinen. Etikettiä käytetään näytetyissä arvoissa ja muokkauskaavakkeissa.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
fi: Etiketti on valinnainen vaihtoehto: jos rivi sisältää yksittäisen luvun sitä käytetään sekä avaimena että etikettinä.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
fi: Voit syöttää etiketit myös listana (yksi riviä kohti), tämä on mahdollista vain jos kentässä ei ole entuudestaan tallennettuja arvoja.  Järjestelmä luo etiketeille numeeriset avaimet sen perusteella missä kohtaa listaa se sijaitsee.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
fi: Avain on tallennettu arvo. Etikettiä käytetään näytetyissä arvoissa ja muokkauskaavakkeissa.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
fi: Etiketti on valinnainen vaihtoehto: jos rivi sisältää yksittäisen merkkijonon sitä käytetään sekä avaimena että etikettinä.

en: Allowed values list: invalid input.
fi: Lista sallituista arvoista: kielletty syöte.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
fi: Sallitut arvot: jotkut arvot poistetaan niiden ollessa tällä hetkellä käytössä.

en: Cannot update a list field to not include keys with existing data.
fi: Listakentän päivitys avainten poistamiseksi olemassaolevan sisällön kanssa epäonnistui.

en: Center left
fi: Keskitä vasemmalle

en: Center right
fi: Keskitä oikealle

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: !message For more help installing or updating code on your server, see the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fi: Palvelimeen yhdistäminen epäonnistui. Palvelin ilmoittaa seuraavan virheviestin: !message. Lisätietoja koodin asennuksesta ja päivityksestä saat <a href="@handbook_url">Drupalin ohjekirjasta</a>.

en: Unable to parse info file: %info_file.
fi: Info-tiedoston lukeminen epäonnistui: %info-file.

en: The testing framework requires the PHP memory limit to be at least %memory_minimum_limit. The current value is %memory_limit. <a href="@url">Follow these steps to continue</a>.
fi: Testausympäristö vaatii että PHP:n muistiraja on vähintään %memory_minimum_limit. Nykyinen arvo on %memory_limit. <a href="@url">Seuraa näitä vaiheita jatkaaksesi</a>.

en: You can find <a href="@module_url">modules</a> and <a href="@theme_url">themes</a> on <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
fi: Lisää <a href="@module_url">moduuleita</a> ja <a href="@theme_url">teemoja</a> löydät <a href="@drupal_org_url">drupal.org</a> sivustolta.

en: Your server does not support updating modules and themes from this interface. Instead, update modules and themes by uploading the new versions directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fi: Palvelimesi ei tue moduuleiden ja teemojen päivittämistä tämän käyttöliittymän kautta. Sensijaan voit päivittää teemoja ja moduuleita lataamalla uudet versiot suoraan palvelimelle <a href="@handbook_url">drupal ohjekirjan</a> ohjeiden mukaisesti.

en: Your server does not support installing modules and themes from this interface. Instead, install modules and themes by uploading them directly to the server, as described in the <a href="@handbook_url">handbook</a>.
fi: Palvelimesi ei tue moduuleiden ja teemojen asentamista tämän käyttöliittymän kautta. Sensijaan voit asentaa teemoja ja moduuleita lataamalla ne suoraan palvelimelle <a href="@handbook_url">drupal ohjekirjan</a> ohjeiden mukaisesti.

en: Updating modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods. | Updating modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other update methods.
fi[0]: Moduulien ja teemojen päivittäminen vaatii että sinulla on pääsy palvelimellesi jollakin seuraavista tavoista: <strong>@backends</strong>. Lisätietoa muista päivitystavoista saat <a href="@handbook_url">Drupal-käsikirjasta</a>.
fi[1]: Moduulien ja teemojen päivittäminen vaatii <strong>@backends-pääsyn</strong> palvelimellesi. Lisätietoa muista päivitystavoista saat <a href="@handbook_url">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Installing modules and themes requires <strong>@backends access</strong> to your server. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods. | Installing modules and themes requires access to your server via one of the following methods: <strong>@backends</strong>. See the <a href="@handbook_url">handbook</a> for other installation methods.
fi[0]: Moduulien ja teemojen asentaminen vaatii että sinulla on <strong>@backends pääsy</strong> palvelimellesi. Lisätietoa vaihtoehtoisista asennustavoista saat <a href=" @handbook_url">Drupal-käsikirjasta</a>.
fi[1]: Moduulien ja teemojen asennus vaatii pääsyn palvelimellesi jollakin seuraavista tavoista: <strong>@backends</strong>. Lisätietoa vaihtoehtoisista asennustavoista saat <a href=" @handbook_url">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Access the views administration pages.
fi: Pääsy näkymien ylläpitosivulle.

en: Bypass access control when accessing views.
fi: Ohita pääsysäännöt Näkymät-moduulin kohdalla.

en: Add new view
fi: Lisää uusi näkymä

en: HTML element
fi: HTML-elementti

en: Label HTML element
fi: Etiketin HTML-elementti

en: Place a colon after the label
fi: Sijoita kaksoispiste etiketin perään

en: Wrapper HTML element
fi: Ympäröivä HTML-elementti

en: Wrapper class
fi: Ympäröivän elementin luokka

en: Add default classes
fi: Lisää oletusluokkia

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
fi: Käytä Views moduulin oletusluokkia kentän, kentän etiketin ja kentän sisällön tunnistamiseen.

en: Use absolute path
fi: Käytä absoluuttista polkua

en: Rel Text
fi: Rel teksti

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
fi: Sisällytä Rel attribuutti käytettäväksi lightbox2'n ja muiden javascript-toimintojen kanssa.

en: Preserve certain tags
fi: Säilytä tietyt tagit

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
fi: Listaa tagit jotka tulee säilyttää. Esimerkiksi &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; säilyttää kaikki p ja br elementit.

en: Format plural
fi: Formatoi monikko

en: If checked, special handling will be used for plurality.
fi: Mikäli valittuna, monikon määrittelyyn käytetään erityistä toimintoa.

en: Singular form
fi: Yksikkömuoto

en: Text to use for the singular form.
fi: Yksikkömuodossa käytettävä teksti.

en: Plural form
fi: Monikkomuoto

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
fi: Monikkomuodossa käytettävä teksti, @count korvataan arvolla.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fi: Offsetti tämänhetkisestä ajasta, esimerkiksi "!example1" tai "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Näkymän yksilöllinen koneluettava nimi. Nimi voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Weight for @display
fi: Paino sivulle @display

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
fi: Tämä otsikko näytetään näkymän muokkaussivulla oletusotsikon sijaan. Tämä voi olla hyödyllistä jos näkymässäsi on useampi kuin yksi samantyyppinen näyttöruutu.

en: The unique ID of the aggregator item.
fi: Aggregointiartikkelin yksilöllinen ID.

en: The guid of the original imported item.
fi: Ladatun alkuperäisen artikkelin GUID.

en: Date and time of when the comment was created.
fi: Kommentin luontipäivämäärä ja kellonaika.

en: Date and time of when the comment was last updated.
fi: Kommentin viimeisin muokkauspäivämäärä ja kellonaika.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
fi: Onko kommentti hyväksytty vai odottaako se hyväksyntää moderointijonossa.

en: Last comment CID
fi: Viimeisimmän kommentin CID

en: Last Comment
fi: Viimeisin kommentti

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
fi: Joillakin käyttäjärooleillla ei ole pääsyä sisältöön mutta näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä.

en: The extension of the file.
fi: Tiedostopääte.

en: File Usage
fi: Tiedoston käyttö

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
fi: Tähän solmuun liittyvä tiedosto, useimmiten koska tiedoston on solmun kentässä.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
fi: Tiedostoon liittyvä käyttäjä, useimmiten koska tiedosto on käyttäjän käyttäjäprofiilin kentässä.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
fi: Tähän käyttäjään liittyvä tiedosto, useimmiten koska tiedosto on käyttäjän käyttäjäprofiilin kentässä.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
fi: Tiedostoon liittyvä kommentti, useimmiten koska tiedosto on ladattu kommenttikenttien kautta.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
fi: Kommenttiin  liitetty tiedosto, useimmiten koska se on jossakin kommentin kentistä.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
fi: Tiedostoon liitetty luokittelutermi, useimmiten koska se on jossakin luokittelutermin kentässä.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
fi: Tiedostoon liitetty luokittelutermi, useimmiten koska se on jossakin luokittelutermin kentässä.

en: Taxonomy Vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
fi: Tiedostoon liittyvä luokittelusanasto, useimmiten koska tiedosto on jossakin sanaston kentässä.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
fi: Tähän luokittelusanastoon liitetty tiedosto, useimmiten koska se on jossakin luokittelusanaston kentässä.

en: The module managing this file relationship.
fi: Tiedostosuhdetta ylläpitävän moduulin nimi.

en: The type of entity that is related to the file.
fi: Tiedostoon liitetyn entiteetin tyyppi.

en: The number of times the file is used by this entity.
fi: Kuinka monta kertaa entiteetti on käyttänyt tiedostoa.

en: term from !field_name
fi: termi kentästä !field_name

en: Use destination
fi: Käytä kohdetta

en: Add destination to the link
fi: Lisää linkkiin kohde

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
fi: Tyylin käytössä: Taulu joka määrittelee lajittelua varten klikattavan sarakkeen kentän. Oletusarvo on useimmiten riittävä.

en: Group column
fi: Ryhmittelysarake

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
fi: Valitse mihin kentän sarakkeeseen valittua ryhmittelyfunktiota käytetään.

en: Group columns (additional)
fi: Ryhmittelysarakkeet (lisä)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
fi: Valitse kyselyyn sisällytettävät ja ryhmittelyn perusteena käytettävät kentän lisäsarakkeet.

en: Display download path instead of file storage URI
fi: Näytä latauspolku tiedoston polun sijaan

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
fi: Tämä tarjoaa kokonaisen latausurlin sisäisen polun sijaan.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
fi: Termin sisältävän sanaston koneluettava nimi.

en: Display error message
fi: Näytä virheilmoitus

en: Comment or document this display.
fi: Kommentoi tai dokumentoi näyttöruutua.

en: Query settings
fi: Kyselyasetukset

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
fi: Salli lisäasetusten asettaminen kyselypluginille

en: The name and the description of this display
fi: Näyttöruudun nimi ja kuvaus

en: Query options
fi: Kyselyvaihtoehdot

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
fi: Näyttöruudun otsikko voi sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
fi: Periikö näyttöruutu sivutuksensa arvot isäntäruudusta johon se on liitetty?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
fi: Näyttääkö näyttöruutu sivutuksen renderöidyt arvot? Tämä on merkityksellistä vain sivutusta periytettäessä.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
fi: Tämä näytetään lohkon nimenä lohkojen hallintasivulla.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
fi: Tulosten sijaan näytettävä teksti kunnes käyttäjä valitsee ja ottaa käyttöön käyttäjälle näytetyn suodattimen.

en: Include all items option
fi: "Sisällytä kaikki tulokset" vaihtoehto

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
fi: Mikäli valittuna, ylimääräinen rivi lisätään kaikkiin sivulla näkyviin tuloksiin kaikkien tulosten näyttämiseksi

en: All items label
fi: Kaikkien tulosten etiketti

en: Which label will be used to display all items
fi: Mitä etikettiä käytetään näyttämään kaikki tulokset

en: Disable SQL rewriting
fi: Ota pois käytöstä SQL uudelleenkirjoitus

en: Use Slave Server
fi: Käytä Orjapalvelinta

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
fi: Tämä saa tietokantakyselyn yhdistämään orjapalvelimeen jos mahdollista. Jos orjapalvelinta ei ole määritettynä tai tarjolla, järjestelmä käyttää oletustietokantapalvelinta.

en: Field Language
fi: Kentän kieli

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
fi: Kaikki käännöksiä tukevat kentät esitetään valitulla kielellä.

en: The class to provide on each row.
fi: Jokaiselle riville asetettava CSS-luokka.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fi: Voit käyttää korvausmerkkejä "korvauskuvioita kohden", näitä käytetään kaikille kentille kohdassa "uudelleenkirjoita näkymässä".

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
fi: Listan ulkopuolelle asetettavan ympäröivän elementin CSS-luokka.

en: List class
fi: Listan luokka

en: The class to provide on the list element itself.
fi: Lista-elementin luokka

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
fi: Näytä tämän yhteenvetonäkymän linkkien peruspolut, esimerkiksi tapaan http://example.com/<strong>nakyman_polku/arkisto</strong>.
    Älä sisällytä alkavaa ja päättävää kauttaviivaa. Jos arvo on tyhjä, views käyttää ensimmäistä löydettyä polkua peruspolkuna sivunäkymissä tai jos / jos polkua ei löydy.

en: Not specified
fi: Ei määritelty

en: Content access
fi: Sisällön pääsysäännöt

en: Administer content and comments.
fi: Hallitse sisältöä ja kommentteja.

en: Sticky status
fi: Listojen alussa näytön tila

en: Field: @field
fi: Kenttä: @field

en: RSS category
fi: RSS-luokitus

en: RSS enclosure
fi: RSS liite

en: Paste your configuration here
fi: Kopioi asetuksesi tähän

en: Import configuration
fi: Tuo asetukset

en: 5 minute
fi: 5 minuuttia

en: 15 minute
fi: 15 minuuttia

en: Content revisions
fi: Sisältöversiot

en: Custom block
fi: Kustomoitu lohko

en: Recipient ID
fi: Vastaanottajan ID

en: %time hence
fi: %time siten

en: Language selection
fi: Kielen valinta

en: Forum navigation
fi: Foorumin navigaatio

en: Comment form settings
fi: Kommenttilomakkeen asetukset

en: Bypass views access control
fi: Ohita pääsysäännöt

en: No results behavior
fi: Toiminta jos tuloksia ei löydy

en: Edit @section
fi: Muokkaa @section

en: View to insert
fi: Sisällytettävä näkymä

en: The view to insert into this area.
fi: Tälle alueelle sisällytettävä näkymä

en: Inherit contextual filters
fi: Periytä kontekstiriippuvaiset suodattimet

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
fi: Mikäli valittuna, tämä näkymä saa samat kontekstiriippuvaiset suodattimet kuin isäntänsä.

en: Recursion detected in view @view display @display.
fi: Rekursio löydetty näkymässä @view ruudussa @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
fi: Kun suodatinarvo <em>EI</em> ole URLissa

en: Exception value
fi: Poikkeuksen arvo

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
fi: Jos arvo on vastaanotettu, suodatin ohitetaan; ts. "kaikki arvot"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Ohita näkymä ja muuta argumenttiotsikot. Käytä ensimmäisenä argumenttina "%1", toisena "%2" jne.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
fi: Kun suodatinarvo <em>ON</em> URLissa tai suodattimella on oletusarvo

en: Provide title
fi: Tarjoa otsikko

en: Specify validation criteria
fi: Määrittele validointikriteerit

en: Action to take if filter value does not validate
fi: Toiminto joka suoritetaan jos suodatettu arvo ei validoidu

en: Display all results for the specified field
fi: Näytä määritetyn kentän kaikki arvot

en: Provide default value
fi: Tarjoa oletusarvo

en: Show "Page not found"
fi: Näytä "Sivua ei löytynyt"

en: Display a summary
fi: Näytä tiivistelmä

en: Display contents of "No results found"
fi: Näytä sisältö "Ei tuloksia"

en: Skip default argument for view URL
fi: Ohita näkymän URLin oletusargumentti

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
fi: Valitse sisällytetäänkö tämä oletusargumentti näkymän URLiin. Oletusarvon ohittaminen on hyödyllistä esimerkiksi syötteiden kohdalla.

en: Number of records
fi: Osumien lukumäärä

[ctx: Sort order]
en: Default sort
fi: Oletuslajittelu

[ctx: Sort order]
en: Date
fi: Päivämäärä

[ctx: Sort order]
en: Numerical
fi: Numeerinen

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita arvoja muodossa 1+2+3 (OR toiminnolle) tai 1,2,3 (AND toiminnolle).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fi: Mikäli valittuna, useat tämän suodattimen käyttökerrat voivat toimia yhdessä aivan kuin suodattimelle olisi annettu useampia kuin yksi arvo. Tämä asetus ei ole yhteensopiva "Vähennä kaksoiskappaleita" asetuksen kanssa.

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
fi: Mikäli valittuna, syötetyt arvot jätetään pois pikemmin kuin että näkymää rajoitetaan niiden mukaisesti.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
fi: Sanastotila ottaa käyttöön rajoituksen merkkien määrälle suodattimen arvossa. Tämä mahdollistaa tiivistelmänäkymän toimimisen sanastona.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
fi: Kuinka montaa suodattimen arvon merkkiä vasten suodatetaan. Mikäli 1, suodatetaan kaikki kentät jotka alkavat suodattimen arvon ensimmäisellä kirjaimella.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
fi: Miten suodatinarvon merkit muunnetaan tulostettaessa otsikkoa ja tiivistelmää.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
fi: Muunnetaanko kirjaimet isoiksi/pieniksi kirjaimiksi URLin tulostuksen yhteydessä. Älä käytä tätä Postgres'n kanssa koska se käyttää merkkikokoriippuvaisia vertailuja.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
fi: Aakkosellinen

en: Create a label
fi: Luo etiketti

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
fi: Ota käyttöön ladataksesi kenttä piilotettuna. Käytetään usein tiedon ryhmittelyssä tai korvauskuvioina toisissa kentissä.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
fi: Valitse kentän ympäröivänä elementtinä käytettävä HTML-elementti, esimerkiksi H1, H2 jne.

en: Create a CSS class
fi: Luo CSS-luokka

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
fi: Valitse etiketin ympärille asetettava HTML-elementti, esim. H1, H2, jne.

en: Rewrite results
fi: Uudelleenkirjoita näkymässä

en: Replace spaces with dashes
fi: Korvaa välilyönnit väliviivoilla

en: External server URL
fi: Ulkoisen palvelimen URL

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
fi: Linkittää ulkopuoliseen palveluun käyttäen kokonaista URLia: esimerkiksi 'http://www.example.com' tai 'www.example.com'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
fi: Muunna rivinvaihdot &lt;br&gt;-HTML-tageiksi

en: No results text
fi: Teksti joka näytetään jos näkymällä ei ole tuloksia

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
fi: Ota käyttöön "ei tuloksia teksti" jos kenttä sisältää numeron 0.

en: Time hence
fi: Aikaa siten

en: Time hence (with "hence" appended)
fi: Aikaa siten ("siten" lisättynä)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
fi: Aikaväli (tulevilla päivämäärillä on "-" takaliitteenä)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
fi: Aikaväli (menneillä päivämäärillä on "-" etuliitteenä)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
fi: Sarjoitettu tiedon esitystapa. Voit valita kustomoidun arrayn/objektin avaimen tai käyttää print_r tulostaaksesi koko tuloksen.

en: Full data (unserialized)
fi: Kaikki tieto (serialisoimaton)

en: Full data (serialized)
fi: Kaikki tieto (serialisoitu)

en: A certain key
fi: Tietty avain

en: Which key should be displayed
fi: Minkä avaimen haluat näytettävän

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
fi: Sinun on määriteltävä avain jos haluat näyttää tiedon avaimen.

en: How many different units to display in the string.
fi: Kuinka monta yksikköä näytetään merkkijonossa.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fi: Suodatinta ei näytetä kävijöille. Muuta sen asetuksia salliaksesi käyttäjien muuttaa sen arvoa.

en: Expose filter
fi: Näytä suodatin

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fi: Suodatin näytetään käyttäjille. Jos piilotat sen käyttäjät eivät pysty muuttamaan sitä.

en: Hide filter
fi: Piilota suodatin

en: Expose operator
fi: Näytä operaattori

en: Allow the user to choose the operator.
fi: Salli käyttäjän valita operaattori.

en: Allow multiple selections
fi: Salli monivalinta

en: Enable to allow users to select multiple items.
fi: Ota käyttöön mahdollistaaksesi monivalinta.

en: Remember the last selection
fi: Muista viimeisin valinta

en: Enable to remember the last selection made by the user.
fi: Ota käyttöön muistaaksesi käyttäjän tekemä viimeisin valinta.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
fi: Sinun on valittava arvo paitsi jos suodatin on käyttjille näkyvä ei-pakollinen suodatin.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
fi: Piilota tulokset jotka eivät sisällä tätä riippuvuutta

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
fi: Lajittelua ei näytetä käyttäjille. Paljasta se mahdollistaaksesi sen muuttamisen.

en: Expose sort
fi: Käyttäjille näytettävä lajittelu

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
fi: Lajittelua ei näytetä käyttäjille. Jos piilotat sen, käyttäjät eivät voi muuttaa sitä.

en: Hide sort
fi: Piilota lajittelu

en: Provide description
fi: Tarjoa kuvaus

en: Update "@title" choice
fi: Päivitä "@title" valinta

en: Update "@title" choice (@number)
fi: Päivitä "@title" valinta (@number)

en: Add !display
fi: Lisää !display

en: Auto preview
fi: Automaattinen esikatselu

en: Preview with contextual filters:
fi: Esikatsele sisältöriippuvaisten suodattimien kanssa:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
fi: Erottele sisältöriippuvaisen suodattimen arvot merkillä "/". Esimerkiksi %example.

en: Apply and continue
fi: Ota käyttöön ja jatka

en: @current of @total
fi: @current / @total

en: All displays (except overridden)
fi: Kaikki näkymät (paitsi ohitetut)

en: All displays
fi: Kaikki näkymät

en: This @display_type (override)
fi: Tämä @display_type (ohita)

en: Create new filter group
fi: Lisää uusi suodatinryhmä

en: No filters have been added.
fi: Suodattimia ei ole lisättyinä.

en: Drag to add filters.
fi: Vedä lisätäksesi suodattimia.

en: Add and configure @types
fi: Lisää ja muokkaa @types

en: Configure @type: @item
fi: Säädä @type: @item

en: Always show advanced display settings
fi: Näytä aina lisänäyttöasetukset

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
fi: "Mikä tahansa" arvon etiketti ei-pakollisissa yhden valinnan käyttäjille näytetyissä suodattimissa

en: Live preview settings
fi: Reaaliaikaisen esikatselun asetukset

en: Automatically update preview on changes
fi: Automaatisesti päivitä esikatselu muutosten yhteydessä

en: Show information and statistics about the view during live preview
fi: Näytä näkymän tiedot ja statistiikkaa reaaliaikaisen esikatselun aikana

en: Above the preview
fi: Esikatselun yläpuolella

en: Below the preview
fi: Esikatselun alapuolella

en: Show the SQL query
fi: Näytä tietokantakysely

en: Show performance statistics
fi: Näytä suorituskykystatistiikat

en: Disable JavaScript with Views
fi: Poista Javascript käytöstä näkymissä

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
fi: Jos sinulla on ongelmia JavaScriptin kanssa voit poistaa sen käytöstä tässä. Views UI on käyttökelpoinen myös ilman javascriptiä.

en: Master
fi: Isäntä

en: Display | Displays
fi[0]: Näyttöruutu
fi[1]: Näyttöruudut

en: Unformatted list
fi: Muokkaamaton lista

en: Contextual filters
fi: Sisältöriippuvaiset suodattimet

en: contextual filters
fi: sisältöriippuvaiset suodattimet

en: Contextual filter
fi: Sisältöriippuvanen suodatin

en: contextual filter
fi: kontekstiriippuvainen suodatin

en: filter criteria
fi: suodatinkriteerit

en: Filter criterion
fi: Suodatinkriteeri

en: filter criterion
fi: suodatinkriteeri

en: no results behavior
fi: käyttäytyminen kun ei tuloksia

en: The node ID.
fi: Solmun ID

en: The content title.
fi: Sisällön otsikko.

en: The date the content was posted.
fi: Sisällön kirjoituspäivämäärä.

en: The date the content was last updated.
fi: Päivämäärä jolloin sisältöä viimeksi päivitettiin.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fi: Sisältötyyppi (esimerkiksi blogimerkintä, foorumkirjoitus, tarina, jne).

en: Whether or not the content is published.
fi: Onko sisältö julkaistu vai ei.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
fi: Suodattaa julkaisemattoman sisällön pois tuloksista jos senhetkisellä käyttäjällä ei ole oikeuksia nähdä niitä.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
fi: Onko sisältö nostettu etusivulle vaiko ei.

en: Whether or not the content is sticky.
fi: Onko sisältö kiinteä listoissa vaiko ei.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
fi: Onko sisältö kiinteä listoilla vaiko ei, Listataksesi kiinteästi listoille kiinnitetyn sisällön ensimmäiseksi, laita tähän asetukseksi aleneva.

en: Provide a simple link to the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisältöön.

en: Provide a simple link to edit the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the content.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön poistamiseksi.

en: The aliased path to this content.
fi: Sisällön aliasoitu polku.

en: Relate content to the user who created it.
fi: Linkitä sisältö käyttäjään joka sen kirjoitti.

en: User has a revision
fi: Käyttäjällä on versio

en: All nodes where a certain user has a revision
fi: Kaikki solmut joissa tietyllä käyttäjällä on versio.

en: Content revision
fi: Sisällön versio

en: Content revision is a history of changes to content.
fi: Sisällön versiot ovat historiatietoa sisältöön tehdyistä muutoksista.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
fi: Liitä sisältöversio sen kirjoittaneeseen käyttäjään.

en: The revision ID of the content revision.
fi: Sisältöversion ID.

en: Get the actual content from a content revision.
fi: Hae sisältö sisältöversiosta.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion poistamiseksi.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
fi: Suodata sisältöä pääsyoikeuksien perusteella. <strong>Ei tarpeen mikäli käytät solmua perustaulunasi.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
fi: Näytä merkki jos sisältö on uutta tai se on päivittynyt.

en: Show only content that is new or updated.
fi: Näytä vain uusi tai päivitetty sisältö.

en: Display the content with standard node view.
fi: Näytä sisältö normaalissa solmunäkymässä.

en: Content ID from URL
fi: Sisällön ID URLista

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
fi: Tiedostoon liittyvä sisältö, useimmiten koska tiedosto on sisältötyypin kentässä.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
fi: Sallii "syvyyden" Luokittelu: Termin ID (syvyydellä) muuttamisen ylimääräisellä sisältöriippuvaisella suodattimella.

en: Content authored
fi: Sisältö kirjoitettu

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
fi: Liitä sisältö kirjoittajaansa. Tämä suhde luo yhden tuloksen jokaista käyttäjän luomaa sisältöä kohden.

en: Provide a simple link to cancel the user.
fi: Tarjoa linkki käyttäjätilin peruuttamiseen.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
fi: Salli sisältöriippuvaisen suodattimen ohitus. Kyselyä ei muuteta tämän sisältöriippuvaisen suodattimen arvon mukaisesti. Voidaan käyttää kun sisältöriippuvaisen suodattimen arvot tulevat URLista ja osa URLista tulee ohittaa.

en: View area
fi: Näyttöalue

en: Insert a view inside an area.
fi: Syötä näkymä tälle alueelle.

en: Enable to override this field's links.
fi: Salli ylikirjoitus tämän kentän linkeille.

en: Use field template
fi: Käytä kenttäpohjaa

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
fi: Tämän vaihtoehdon valinnan seurauksena ryhmien Näyttöruudun Tyyppi sekä Erottaja arvot ohitetaan.

en: Multiple field settings
fi: Usean kentän asetukset

en: Display all values in the same row
fi: Näytä arvot samalla rivillä

en: Display @count value(s)
fi: Näytä @count arvoa

en: Raw @column
fi: Raaka @column

en: Native language
fi: Lähdekieli

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
fi: Mikäli käytössä, näytetään kielen alkuperäiskielinen nimi

en: Link this field to the original piece of content
fi: Linkitä kenttä alkuperäiseen sisältöönsä

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
fi: Valitse tämä vaihtoehto tulostaaksesi absoluuttinen linkki. Tämä on pakollista jos haluat käyttää polkua linkin kohteena (ts. yläpuolella oleva "tulosta kenttä linkkinä").

en: Link this field to its content revision
fi: Linkitä kenttä sisällön versioonsa

en: Display field as the content type machine name.
fi: Näytä kenttä sisältötyypin koneluettavana nimenä.

en: Choose one or more content types to validate with.
fi: Valitse yksi tai useampi sisältötyyppi joiden kanssa validoidaan.

en: Validate user has access to the content
fi: Tarkista, onko käyttäjällä tarvittavat oikeudet sisältöön

en: Access operation to check
fi: Tarkistettava pääsymenetelmä

en: Filter value format
fi: Suodatinarvon muoto

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
fi: Valitse vaihtoehtoinen taulun oletuslajittelukenttä käytettäväksi jos hakutulosten lukumäärä ei ole saatavilla.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useampia arvoja muodossa 1+2+3. Tarvittavien JOIN syntaksien määrästä johtuen, AND syntaksia kohdellaan OR syntaksina tämän suodattimen yhteydessä.

en: Load default filter from term page
fi: Lataa oletussuodatin termin sivulta

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
fi: Muunna URLien väliviivat välilyönneiksi termien nimien suodatinarvoissa.

en: Enable to display different text for anonymous users.
fi: Ota käyttöön näyttääksesi eri teksti kirjautumattomille käyttäjille.

en: Type of user filter value to allow
fi: Sallittu käyttäjäsuodattimen tyyppi

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fi: Huomaa: sinulle ei ole oikeuksia muuttaa tätä. Jos muutat oletussuodatintyypin, asetus menetetään etkä saa sitä takaisin.

en: Change the way content is formatted.
fi: Muuta sisällön muotoilua.

en: Change settings for this format
fi: Muuta muotoilun asetuksia

en: Change the way each row in the view is styled.
fi: Muuta tapaa jolla kukin näkymän rivi esitetään.

en: Hide attachments in summary
fi: Piilota liitetiedostot lyhennelmässä

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
fi: Valitse näytetäänkö liitteet vaiko ei näytettäessä sisältöriippuvaisen suodattimen tiivistelmää.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
fi: Piilota liitteet näytettäessä sisältöriippuvaisen suodattimen tiivistelmää

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
fi: Voit myös säätää valitun pääsysäännön !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
fi: Voit myös säätää valitun välimuistitustavan !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
fi: Voit myös säätää valitun tyylin !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
fi: Voit myös säätää valitun rivityylin !settings.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
fi: Voit myös säätää valitun sivutuksen !settings.

en: Attachment position
fi: Liitetiedoston sijoittelu

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Periikö näyttöruutu kontekstiriippuvaisten suodattimiensa arvot isäntäruudusta johon se on liitetty?

en: Block caching
fi: Lohkon välimuistitus

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
fi: Näkymä näytetään tietyssä polussa sivustollasi. On suositeltavaa että polku on muotoa "polku/%/%/syote" tai "polku/%/%/rss,xml" jossa kukin % vastaa yhtä näkymässäsi määriteltyä sisältöriippuvaista suodatinta.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
fi: Näyttöruutu @display on asetettu käyttämään valikkoa mutta valikon linkin tekstiä ei ole asetettu.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
fi: Näyttöruutu @display on asetettu käyttämään isäntävalikkoa mutta isäntävalikon linkin tekstiä ei ole asetettu.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
fi[0]: @count tulos, ohita @skip
fi[1]: @count tulosta, ohita @skip

en: @count item | Paged, @count items
fi[0]: @count tulos
fi[1]: Sivutettu, @count tulosta

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
fi: Tietokantauudelleenkirjoituksen poistaminen poistaa käytöstä node_access tarkistukset ja moduulit jotka käyttävät hook_query_alter() funktiota.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
fi: Oletuksena taulu piilotetaan tyhjässä näkymässä. Tällä valinnalla on mahdollista näyttää tyhjä näkymä sisältäen esimerkiksi huomioteksti.

en: Create a page
fi: Luo sivu

en: Create a menu link
fi: Luo valikkolinkki

en: Include an RSS feed
fi: Sisällytä RSS syöte

en: Feed path
fi: Syötteen polku

en: Feed row style
fi: Syötteen rivityyli

en: Create a block
fi: Luo lohko

en: of fields
fi: kentistä

en: of type
fi: tyyppiä

en: tagged with
fi: tagatty

en: Should links be displayed below each comment
fi: Näytetäänkö linkit jokaisen kommentin alapuolella

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
fi: linkkien kanssa (salli käyttäjien vastata kommentteihin jne)

en: without links
fi: ilman linkkejä

en: teasers
fi: lyhennelmät

en: full posts
fi: kokonaiset artikkelit

en: titles
fi: otsikot

en: titles (linked)
fi: otsikot (linkitettyinä)

en: Should links be displayed below each node
fi: Näyetäänkö linkit solmujen alapuolella

en: with links (allow users to add comments, etc.)
fi: linkkien kanssa (salli käyttäjien lisätä kommentteja jne)

en: Number of hits
fi: Osumien määrä

en: Hide view
fi: Piilota näkymä

en: @group (historical data)
fi: @group (historiatieto)

en: Use path alias
fi: Käytä polkualiasta

en: The comment UUID.
fi: Kommentin UUID.

en: The file UUID.
fi: Tiedoston UUID.

en: The node UUID.
fi: Solmun UUID.

en: The term UUID.
fi: Termin UUID.

en: The user UUID.
fi: Käyttäjän UUID.

en: Field item
fi: Kenttäkohde

en: Edit shortcut set
fi: Muokkaa oikopolkuryhmää

en: Delete translation
fi: Poista käännös

en: Unsorted
fi: Lajittelematon

en: Each field type has one or more available <em>widgets</em> associated with it; each widget provides a mechanism for data input when you are editing (text box, select list, file upload, etc.). Each field type also has one or more display options, which determine how the field is displayed to site visitors. The widget and display options can be changed after you have created the field.
fi: Jokaiselle kenttätyypille on tarjolla yksi tai useampi <em>vimpain</em>; jokainen vimpaimista tarjoaa tavan tiedon syöttämiseksi (tekstiruudut, valintalistat, tiedostolataukset jne). Jokaisella kenttätyypillä on myös useampia mahdollisia esitystapoja jotka määrittelevät kuinka kenttä esitetään käyttäjille. Vimpainta ja esitystapaa voidaan muuttaa jälkikäteen.

en: Changes to the style have been saved.
fi: Tyylin muutokset on tallennettu.

en: The Menu module provides an interface for managing menus. A menu is a hierarchical collection of links, which can be within or external to the site, generally used for navigation. Each menu is rendered in a block that can be enabled and positioned through the <a href="@blocks">Blocks administration page</a>. You can view and manage menus on the <a href="@menus">Menus administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@menu">Menu module</a>.
fi: Menu moduuli tarjoaa käyttöliittymän valikoiden ylläpitoa varten. Vaslikko on hierarkinen kokoelma linkkejä jotka voivat osoittaa joko sivuston sisäisiin tai sen ulkopuolisiin verkko-osoitteisiin ja niitä käytetään pääsääntöisesti navigointiin. Jokainen valikko renderöidään lohkoon joka voidaan ottaa käyttöön <a href=" @blocks">lohkojen hallintasivulla</a>. Voit tarkastella ja ylläpitää valikoita <a href=" @menus">Valikoiden ylläpitosivulla</a>. Lisätietoa Menu moduulin toiminnasta saat <a href=" @menu">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Page cache maximum age
fi: Sivuvälimuistin enimmäisikä

en: Aggregation type
fi: Aggregointityyppi

en: Contact category
fi: Yhteydenottokategoria

en: Field instance
fi: Kentän instanssi

en: Empty text.
fi: Tyhjä teksti.

en: Use replacement tokens from the first row
fi: Käytä korvausarvoja ensimmäiseltä riviltä

en: Allow multiple filter values to work together
fi: Salli useampien kuin yhden suodattimen toimia yhdessä

en: Customize field HTML
fi: Kustomoi kentän HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
fi: Voit käyttää korvausmerkkejä uudelleenkirjoittaaksesi osia luokasta.

en: Customize label HTML
fi: Kustomisoi etiketin HTML:ää

en: Customize field and label wrapper HTML
fi: Kustomisoi kenttää ja etikettiä ympäröivää HTML-elementtiä

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
fi: Valitse tämän kentän ja sen etiketin ympärille asetettava HTML-elementti, ts. H1, H2, jne. Tätä ei voi käyttää jos etikettiä ja itse kenttää ei renderöidä yhdessä, esimerkiksi taulukoissa.

en: Remove whitespace
fi: Poista välilyönti

en: Hide rewriting if empty
fi: Piilota uudelleenkirjoitus mikäli tyhjä

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fi: Älä näytä uudelleenkirjoitettua sisältöä jos kenttä on tyhjä.

en: Thousands marker
fi: Tuhansien merkki

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
fi: Näytä suodatin kävijöille, tämä mahdollistaa suodattimen arvon muuttamisen

en: Representative sort order
fi: Edustava lajittelujärjestys

en: Subquery namespace
fi: Alikyselyn nimitila

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
fi: Asiantuntijoille. Syötä tämän suhteen käyttmän alikyselyn nimiavaruus.

en: Representative view
fi: Edustava näkymä

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
fi: Edistynyt. Käytä toista näkymää suhdealikyselyn luomisessa. Tämä mahdollistaa suodatuksen ja lajittelun useamman kuin yhden arvon perusteella. Jos valitset näkymän, ylläolevat lajitteluvaihtoehdot ohitetaan. Näkymälläsi on oltava perustansa ID ainoana kenttänään ja sen lajittelun tulee olla samankaltainen.

en: Generate subquery each time view is run.
fi: Luo alikysely jokaisella näkymän ajokerralla.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
fi: Luo uudelleen alikyselyn tälle liitokselle joka kerta kun näkymä ajetaan sen sijaan että alikysely luotaisiin vain näitä valintoja tallennettaessa. Käytä testaukseen jos olet tekemässä muutoksia muualle. VAROITUS: vaikuttaa suorituskykyyn.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
fi: Paljasta lajittelu käyttäjille mahdollistaaksesi sen muuttamisen

en: This display is disabled.
fi: Näyttöruutu on pois käytöstä.

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
fi: Virhe: Näyttöruutu @display viittaa pluginniin nimeltä '@plugin' mutta kyseinen plugin ei ole käytettävissä.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
fi: Valittu tyyli tai rivinmuoto ei käytä kenttiä.

en: Aggregation settings
fi: Aggregointiasetukset

en: Display extenders
fi: Näytä laajennukset

en: Select extensions of the views interface.
fi: Valitse näkymien käyttöliittymän laajennukset.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
fi: Olet määritellyt näyttöruudulle %display polun, joka on myös osoitealias. Tämä voi johtaa ei-toivottuihin tuloksiin joten on parempi käyttää sisäistä polkua.

en: Configure aggregation settings for @type %item
fi: Säädä aggregointiasetuksia @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
fi: Valitse kentässä käytettävä aggregointitoiminto.

en: Empty display extender
fi: Tyhjennä näyttöruudun laajennin

en: Raw value from URL
fi: Raaka-arvo URLista

en: Apply (all displays)
fi: Käytä (kaikki sivut)

en: Apply (this display)
fi: Käytä (tämä sivu)

en: The date of the most recent new content on the feed.
fi: Syötteen viimeisimmän sisällön julkaisupäivämäärä.

en: Appears in: @bundles.
fi: Esiintyy: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
fi: Tämä on alias ryhmän @group kentälle @field.

en: @group (historical data): @field
fi: @group (historiatieto): @field

en: Also known as: !also.
fi: Tunnetaan myös: !also.

en: @label (!name:!column)
fi: @label (!name: !column)

en: Delta - Appears in: @bundles.
fi: Delta - Esiintyy: @bundles.

en: User who uploaded
fi: Käyttäjä joka latasi

en: The user that uploaded the file.
fi: Käyttäjä joka latasi tiedoston.

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
fi: Valintalistasta tai automaattisesta täydennyksestä valittu luokittelutermi.

en: Representative node
fi: Esittävä solmu

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
fi: Saa yhden esittävän solmun kullekin hakutermille valitusta lajittelukriteeristä riippuen.

en: The taxonomy term name.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: Content with term
fi: SIsältöä termillä

en: Relate all content tagged with a term.
fi: Liitä kaikki termillä tagitettu sisältö.

en: Has taxonomy term ID
fi: On luokittelutermin ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
fi: Näytä sisältö jos siihen liittyy valitut luokittelutermit.

en: Has taxonomy term
fi: On luokittelutermi

en: Taxonomy terms on node
fi: Solmun luokittelutermit

en: All taxonomy terms
fi: Kaikki luokittelutermit

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
fi: Näytä sisältöä jos sillä on valitut luokittelutermit tai valittujen termien alitermit. Monimutkaisuudesta johtuen tällä on vähemmän vaihtoehtoja kuin versioilla joilla ei ole syvyyttä.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
fi: On taxonomy ID (syvyydellä)

en: Has taxonomy terms (with depth)
fi: On luokittelutermejä (syvyydellä)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
fi: On luokittelun ID:n syvyystunnistin

en: @entity using @field
fi: entiteetti @entity käyttäen kenttää @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
fi: Liitä kukin @entity kenttään @field asettaaksesi termin.

en: Taxonomy term ID from URL
fi: Luokittelutermin ID sivun URLista

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
fi: Saa yhden kuvaavan solmun kullekin käyttäjälle valitusta lajittelukriteeristä riippuen.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
fi: Mikäli valittuna, tämän kentän samat tulokset näytetään samalla rivillä. Mikäli ei valittuna, jokainen kentän arvo luo uuden rivin. Jos käytät "group by":tä, varmista että ryhmittelet "Entiteetin ID":n perusteella jotta valinnalla on mitään merkitystä.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
fi: Näytä kuvake esittämässä tiedoston tyyppiä MIME tekstin sijaan (kuten image/jpeg)

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
fi: Lataa oletussuodatin solmun sivulta, hyödyllistä esimerkiksi sanastoihin liittyvissä lohkoissa

en: Path component
fi: Polkukomponentti

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
fi: Numerointi alkaa arvosta 1, esimerkiksi sivulla admin/structure/types kolmas komponentti on "types".

en: Use aggregation
fi: Käytä aggregointia

en: Display title may not be empty.
fi: Näyttöruudun otsikko ei voi olla tyhjä.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
fi: Kun suodattimen arvo <em>EI</em> ole saatavilla

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
fi: Kun suodattimen arvo <em>ON</em> saatavilla tai oletusarvo on annettuna

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
fi: Näyttöruudulla ei ole sisältöriippuvaisten suodattimien lähdettä joten sisältöriippuvaisia suodattimia ei ole tarjolla paitsi jos valitset "anna oletusarvo".

en: The contextual filter values is provided by the URL.
fi: Sisältöriippuvaisen suodattimen arvot ovat osa URLia.

en: Query Comment
fi: Kyselyn kommentti

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
fi: Mikäli valittuna, kommentti lähetetään tietokantapalvelimelle osana kyselyä. Tämä voi olla hyödyllistä debuggauksen ja logituksen yhteydessä.

en: When needed, add the field language condition to the query
fi: Mikäli tarpeen lisää kielivaatimus kyselyyn

en: Count DISTINCT
fi: Laske DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
fi: Tarjoa oletuskentät ympäröivälle elementille

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
fi: Sisennetyt kentät näytetään toistensa perään sen sijaan että ne esitettäisiin peräkkäin. Huomaa että jotkut kentät ohittavat tämän asetuksen, esimerkiksi runkokentät ja muu muotoiltu HTML.

en: Show the empty text in the table
fi: Näytä tyhjä teksti taulussa

en: The block could not be saved.
fi: Lohkon tallentaminen epäonnistui.

en: Enabled modules: %modules
fi: Käytössäolevat moduulit: %modules

en: The user ID.
fi: Käyttäjän ID.

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
fi: Kenttä jota käytetään RSS elementin otsikkona kullekin riville.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
fi: Kenttä jota käytetään RSS elementtien linkkinä kullekin riville. Tämän on oltava suhteellinen polku Drupalin asennukseen nähden.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
fi: Kenttä jota käytetään RSS elementtien otsikkona kullekin riville.

en: Creator field
fi: Luojan kenttä

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
fi: Kenttä jota käytetään RSS:ssä luojan tietona kullakin rivillä.

en: Publication date field
fi: Julkaisupäivämäärä-kenttä

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
fi: Rivityyppinen tyyli vaatii että määrittelet mitä kenttiä RSS:ssä käytetään.

en: Unique watchdog event ID.
fi: Yksilöllinen watchdog-tapahtuman ID.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
fi: Tapahtuman vakavuusaste; skaala 0 (vaaratilanne) - 7 (debuggaa).

en: Test field
fi: Testikenttä

en: File %file could not be copied because it does not exist.
fi: Tiedoston %file kopioiminen epäoinnistui koska sitä ei ole olemassa.

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. See the online handbook for <a href="@handbook">more information about securing private files</a>.
fi: Lokaalin tiedostojärjestelmän olemassaoleva polku johon yksityiset tiedostot tallennetaan. Kansion on oltava Drupalin kirjoitettavissa eikä siihen saa olla pääsyä verkon yli. Lisäohjeita saat käsikirjan <a href=" @handbook">yksityisten tiedostojen suojaamista</a> koskevalta sivulta.

en: Entity Reference
fi: Entiteettiviittaus

en: An autocomplete text field.
fi: Autocomplete tekstikenttä.

en: Display the label of the referenced entities.
fi: Näytä viitattujen entiteettien etiketit.

en: Rendered entity
fi: Renderöity entiteetti

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
fi: Näytä entity_view():n renderöimät viitatut entiteetit.

en: Link label to the referenced entity
fi: Linkitä etiketti viitattuun entiteettiin

en: Link to the referenced entity
fi: Linkitä viitattuun entiteettiin

en: Rendered as @mode
fi: Renderöity muodossa @mode

en: Add view mode
fi: Lisää esitystapa

en: Default date
fi: Oletuspäivämäärä

en: Time increments
fi: Aikamäärän kasvu

en: 10 minute
fi: 10 minuuttia

en: 30 minute
fi: 30 minuuttia

en: Date value
fi: Päivämääräarvo

en: Entity reference
fi: Entiteettiviittaus

en: @name field is required.
fi: @name kenttä on pakollinen.

en: Fields type(s) in use
fi: Käytössä olevat kenttätyypit

en: Fields pending deletion
fi: Jotkin kentät odottavat poistamista

en: No translatable fields
fi: Ei käännöskelpoisia kenttiä

en: Translations of %label
fi: Käännökset %label

en: This translation is published
fi: Käännös on julkaistu

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
fi: Oletko varma että haluat poistaa @language käännöksen kokonaisuudelle %label?

en: Shown
fi: Näytetty

en: Translate any entity
fi: Käännä entiteetti

en: Users may translate this field.
fi: Käyttäjät voivat kääntää tämän kentän.

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
fi: Käyttäjän luoman tai kommentoiman solmun ID. Sinun on käytettävä argumenttia tai suodatettava UID:n perusteella tai voit saada harhaanjohtavia tuloksia tähän kenttään.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
fi: Solmuun koskeneen käyttäjän ID (joko kirjoittajan tai kommentoijan ID).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
fi: Päivämäärä jolloin solmua viimeksi päivitettiin tai kommentoitiin. Sinun on käytettävä argumenttia tai suodatettava UID:n perusteella tai voit saada harhaanjohtavia tuloksia tähän kenttään.

en: Change handler
fi: Vaihda käsittelijää

en: Autocomplete (Tags style)
fi: Automaattinen täydennys (Tagien tavalla)

en: file from !field_name
fi: tiedosto kentästä !field_name

en: Hide empty column
fi: Piilota tyhjä sarake

en: Restrict images to this site
fi: Rajoita kuvat tälle sivustolle

en: Disallows usage of &lt;img&gt; tag sources that are not hosted on this site by replacing them with a placeholder image.
fi: Estää muualla kuin tällä sivustolla sijaitsevien kuvien käyttämisen &lt;img&gt;-tageissa vaihtamalla tilalle korvauskuvan.

en: Maximum dimensions
fi: Suurimmat sallitut mittasuhteet

en: Fallback image style
fi: Varmistus-kuvatyyli

en: The operator is invalid on filter: @filter.
fi: Operaattori on epäkelpo suodattimelle: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
fi: Suodattimelle ei löytynyt arvoja: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
fi: Arvo @value ei ole array operaattorille @operator suodattimessa: @filter

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fi: Mikäli ei valittuna, kentät jotka eivät kustomoi HTML-elementtejään eivät saa ympäröivää elementtiä kenttänsä, etikettinsä ja kenttä + etiketti -yhdistelmän ympärille. Voit käyttää tätä vähentämään näkymien tulostaman HTML-koodin määrää mutta se voi osaltaan vaikeuttaa CSS:n käyttämistä.

en: banned IP addresses
fi: Estetyt IP-osoitteet

en: The IP address %ip has been banned.
fi: IP-osoite %ip on nyt estetty.

en: Simple text
fi: Yksinkertainen teksti

en: Checked
fi: Tarkistettu

en: Sender e-mail
fi: Lähettäjän sähköpostiosoite

en: The requested page "@path" could not be found.
fi: Pyydettyä sivua "@path" ei löytynyt.

en: The form has become outdated. Copy any unsaved work in the form below and then <a href="@link">reload this page</a>.
fi: Lomake on vanhentunut. Kopioi kaikki tallentamattomat muutokset allaolevasta lomakkeesta ja <a href="@link">lataa sivu uudelleen</a>.

en: There are several decisions you will need to make before defining a field for content, comments, etc.:
fi: Sinun on tehtävä erinäisiä päätöksiä ennenkuin määrittelet kentän sisällölle, kommenteille jne:

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
fi: Throbber-näkymä ei näytä tiedostojen latauksen tilaa mutta vie vähemmän tilaa ruudulla. Latauspalkki on hyödyllinen seurattaessa suurien tiedostolatauksien etenemistä.

en: The search index is not cleared but systematically updated to reflect the new settings. Searching will continue to work but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
fi: Hakuindeksiä ei tyhjennetä vaan se päivitetään systemaattisesti vastaamaan uusia asetuksia. Haku toimii edelleenkin mutta uutta sisältöä ei indeksoida ennenkuin kaikki olemassaoleva sisältö on uudelleenindeksoitu. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Leave this blank to delete both the existing username and password.
fi: Jätä tyhjäksi poistaaksesi olemassaolevan käyttäjätunnuksen ja salasanan.

en: To change the password, enter the new password here.
fi: Muuttaaksesi salasanan syötä uusi salasana tähän.

en: HTTP authentication credentials must include a username in addition to a password.
fi: HTTP tunnistetietojen täytyy sisältää salasanan lisäksi myös käyttäjätunnus.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
fi: Cron huolehtii ajastetuista toiminnoista kuten päivitysten tarkistuksesta ja sisällön indeksoinnista hakua varten.

en: User name and password
fi: Käyttäjänimi ja salasana

en: User module account form elements.
fi: User moduulin lomakkeen elementit.

en: Manage form display
fi: Hallitse lomakkeen esitystapaa

en: View modes
fi: Näyttötavat

en: Specify which display or custom url this display will link to.
fi: Määrittele mihin näyttöruutuun tai mukautettuun URLiin tämä näyttöruutu linkitetään.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
fi: <p>Seuraavia korvauskuvioita voidaan käyttää tämän linkin yhteydessä.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
fi: Drupal-polku tai ulkoinen URL johon linkki osoittaa. Huomaa että tämä ylikirjoittaa yllämääritellyt linkin tulostusasetukset.

en: <em>Alt</em> field required
fi: <em>Alt</em> kenttä pakollinen

en: <em>Title</em> field required
fi: <em>Otsikko</em> kenttä pakollinen

en: Link to entity
fi: Linkitä entiteettiin

en: Bypass access checks
fi: Ohita oikeuksien tarkistus

en: View: @view - Display: @display
fi: Näkymä: @view - Ruutu: @display

en: Transform the case
fi: Muunna kirjainkokoa

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
fi: Tapa jolla suodattimien arvojen kirjainkoot muunnetaan tulostettaessa URLia.

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fi: Mikäli "Kustomoitu", katso tietoa päivämäärämuodoista <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP dokumentaatiosta</a>. Muussa tapauksessa syötä näytettävien päivämääräyksiköiden määrä, oletusarvo on 2.

en: Representative sort criteria
fi: Alustava lajittelukriteeri

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
fi: Suhteen tuomaan tietoon käytettävät lajittelukriteerit, tätä käytetään määrittelemään tapaa jolla kutakin riviä kuvaava elementti haetaan. Esimerkiksi näyttääksesi uusimman solmun kullekin käyttäjälle, valitse 'Sisältö: Päivityspäivämäärä'.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
fi: Yllävalitun lajittelukriteerin yhteydessä käytettävä järjestelytapa.

en: Revert to default
fi: Palauta oletusasetuksiin

en: No fields have been used in views yet.
fi: Näkymissä ei ole vielä kenttiä käytössä.

en: Provide a simple link to approve the comment.
fi: Tarjoaa linkin kommentin hyväksymiseen.

en: Author uid
fi: Kirjoittajan käyttäjä ID (uid)

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
fi: Liitä jokainen @entity kenttään @field asetettuun tiedostoon.

en: image from !field_name
fi: kuva kentästä !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
fi: Liitä jokainen @entity kenttään @field asetettuun kuvaan.

en: The tid of a taxonomy term.
fi: Luokittelutermin ID (tid).

en: The user permissions.
fi: Käyttöoikeudet.

en: First and last only
fi: Vain ensimmäinen ja viimeinen

en: Multiple-value handling
fi: Moniarvoisuuden hallinta

en: Filter to items that share all terms
fi: Suodata tuloksiin jotka jakavat kaikki arvot

en: Filter to items that share any term
fi: Suodata tuloksiin, jotka jakavat minkä tahansa arvoista

en: Use formatted username
fi: Käytä formatoitua käyttäjänimeä

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
fi: Mikäli valittuna, järjestelmä tulostaa formatoidun käyttäjänimen. Mikäli ei valittuna, käyttäjänimi tulostetaan raakatekstinä.

en: You don't have translatable entity types.
fi: Sinulla ei ole käännettäviä entiteettityyppejä.

en: Use a pager
fi: Käytä sivutusta

en: There was a problem creating field %label: !message
fi: Kentän %label luomisessa ilmeni ongelmia: !message

en: @module (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
fi: @module (<span class="admin-missing">ei yhteensopiva</span> tämän Drupal-ytimen version kanssa).

en: Responsive
fi: Responsiivinen

en: Tokens related to views.
fi: Näkymiin liittyvät tokenit.

en: The description of the view.
fi: Näkymän kuvaus.

en: The title of current display of the view.
fi: Näkymän tämänhetkisen näyttöruudun otsikko.

en: The URL of the view.
fi: Näkymän URL.

en: -Select-
fi: -Valitse-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fi: Teksti joka korvaa "otsikkotekstin", näytetään suurimmassa osassa selaimista tooltippinä kun hiirtä viedään linkin päälle.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
fi: Valitse piilottaaksesi tämän kentän sen ollessa tyhjä. Huomaa että uudelleenkirjoitetun kentän etiketti saatetaan tästä huolimatta tulostaa. Piilottaaksesi etiketit, tarkista rivityylin asetukset tyhjille kentille. Piilottaaksesi uudelleenkirjoitetun sisällön valitse "Piilota uudelleenkirjoitus mikäli tyhjä" valintaruutu.

en: Apostrophe
fi: Heittomerkki

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fi: Päivämäärä muodossa CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
fi: Päivämäärä muodossa YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fi: Päivämäärä muodossa YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fi: Päivämäärä muodossa MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fi: Päivämäärä muodossa DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fi: Päivämäärä muodossa WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
fi: Jos tarvitset enemmän kenttiä kuin vain uid, voit lisätä kommentin: kirjoittajariippuvuus

en: Last comment uid
fi: Viimeisimmän kommentin uid

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
fi: Sisältöä muokkaava käyttäjä. Jos tarvitset enemmän kenttiä kuin vain uid, voit lisätä seuraavan sisällön: kirjoittajariippuvuus.

en: Convert spaces in term names to hyphens
fi: Muuta välilyönnit termien nimissä tavuviivoiksi

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
fi: Tämä mahdollistaa linkkien toiminnan Views luokittelutermi-argumenttien kanssa.

en: Use rendered output to group rows
fi: Käytä renderöityä tulostetta rivien ryhmittelyssä.

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
fi: Mikäli käytössä, ryhmittelykentän renderöityä tulostetta käytetään rivien ryhmittelyyn.

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
fi: Voit käyttää HTML-koodia tässä kentässä. Seuraavat tokenit ovat tuettuja:

en: Provide a simple link to the user.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käyttäjään.

en: Result summary
fi: Tulosten yhteenveto

en: Shows result summary, for example the items per page.
fi: Näytä tulosten yhteenveto, esimerkiksi tuloksia per sivu.

en: Use site default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusasetuksia

en: Display list value as human readable
fi: Näytä arvo ihmisluettavassa muodossa

en: Displays the link in contextual links
fi: Näyttää linkin kontekstiriippuvaisten linkkien joukossa

en: Grouping field Nr.@number
fi: Ryhmittelykentän numero. @number

en: Machine-readable name field is required.
fi: Koneluettava nimi on pakollinen.

en: Response status code
fi: Vastauksen tilakoodi

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
fi: Hakusi käytti liian montaa JA/TAI-lausetta. Vain ensimmäiset @count hakusanaa sisällytettiin hakuun.

en: The test cannot be executed because it has not been set up properly.
fi: Testiäsi ei voida suorittaa koska sitä ei ole asetettu oikein.

en: Found field with name @name
fi: Löydettiin kenttä nimellä @name

en: Found field with name @name and value @value
fi: Löydettiin kenttä nimellä @name ja arvolla @value

en: The selected selection handler is broken.
fi: Valittu valinnan käsittelijä on rikki.

en: Hide description
fi: Piilota kuvaus

en: Add a read-more link if output is trimmed.
fi: Lisää "Lue lisää" linkki jos tulostetta on trimmattu.

en: Display field as machine name.
fi: Näytä kenttä koneluettavana nimenä.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
fi: Tarjoa näyttöruutu joka voidaan sisällyttää käyttäen Views APIa.

en: Only has the 'authenticated user' role
fi: On ainoastaan rooli "kirjautunut käyttäjä"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
fi: On muitakin rooleja "kirjautunut käyttäjä" roolin lisäksi

en: Remove tags from rendered output
fi: Poista tagit renderöidystä tulosteesta

en: Fields to be included as contextual links.
fi: Kontekstiriippuvaisina linkkeinä sisällytettävät kentät.

en: Include destination
fi: Sisällytä kohde

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
fi: Sisällytä "kohde" parametri linkkiin palauttaaksesi käyttäjä alkuperäiseen näkymään hänen päätettyään kontekstiriippuvaisen toimenpiteen.

en: Contextual Links
fi: Kontekstiriippuvaiset linkit

en: Display fields in a contextual links menu.
fi: Näytä kenttiä kontekstiriippuvaisten linkkien valikossa.

en: Upload directory
fi: Tallennushakemisto

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
fi: Tiedoston %file tallentaminen ei onnistunut koska latausta ei suoritettu loppuun.

en: Enable translation
fi: Ota käyttöön käännökset

en: AJAX 'After': Click to put something after the div
fi: AJAX 'Jälkeen': Klikkaa lisätäksesi jotakin divin jälkeen

en: AJAX 'Alert': Click to alert
fi: AJAX 'Huomio': Klikkaa saadaksesi huomioviesti

en: AJAX 'Append': Click to append something
fi: AJAX 'Lisää': Klikkaa lisätäksesi osaksi sisältöä

en: AJAX 'before': Click to put something before the div
fi: AJAX 'ennen': Klikkaa lisätäksesi jotakin ennen diviä

en: AJAX html: Replace the HTML in a selector.
fi: AJAX html: Korvaa valitsemessa oleva HTML.

en: AJAX 'prepend': Click to prepend something
fi: AJAX 'liitä alkuun': Klikkaa liittääksesi jotakin alkuun

en: Custom Text
fi: Kustomoitu teksti

en: This field supports tokens.
fi: Kenttä tukee korvauskuvioita.

en: @label (!name:language)
fi: @label (!name:kieli)

en: @label:language
fi: @label:kieli

en: Language - Appears in: @bundles.
fi: Kieli - on paketeissa @bundles.

en: Export options
fi: Vientiasetukset

en: A list field (@field_name) with existing data cannot have its keys changed.
fi: Avainten muuttaminen listakentälle (@field_name) joka sisältää tallennettua tietoa ei ole mahdollista.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
fi: Yksilöllinen koneluettava nimi sisältäen kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
fi: Jos kuvaa ei ole ladattuna, tämä kuva näytetään ja se ohittaa kentän oletuskuvan.

en: No blocked IP addresses available.
fi: Estettyjä IP-osoitteita ei ole saatavilla

en: Taxonomy field @field_name not found.
fi: Luokittelukenttää @field_name ei löytynyt.

en: Migration failed with source plugin exception: !e
fi: Migraatio epäonnistui, lähdelisäosan virheilmoitus: !e

en: View used to select the entities
fi: Näkymä jota käytetään entiteettien valitsemiseen

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
fi: Valitse näkymä ja näyttöruutu jota käytetään entiteettien valitsemisessa.<br />Vain näkymät jotka sisältävät "Entiteettiviittaus" kentän ovat käyttökelpoisia.

en: No eligible views were found. <a href="@create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href="@existing">existing view</a>.
fi: Käyttökelpoisia näkymiä ei löytynyt. <a href="@create">Luo uusi näkymä</a> sisältäen <em>Entiteettiviittaus</em> kentän, tai lisää kenttä johonkin <a href="@existing">olemassaolevaan näkymään</a>.

en: Views: Filter by an entity reference view
fi: Näkymät: Suodata entiteettiviittauksen perusteella

en: Entity Reference Source
fi: Entiteettiviittauksen lähde

en: Entity Reference list
fi: Entiteettiviittauslista

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
fi: Näkymä "@display" vaatii hakukenttiä toimiakseen kunnolla. Tarkista Entiteettiviittausten listamuodon asetukset.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
fi: Näkymä "@display" käyttää kenttää %field hakukenttänä mutta kenttää ei ole enää olemassa. Tarkista Entiteettiviittauksen listamuodon asetukset.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
fi: <strong>Huomaa:</strong> 'Entiteettiviittaus'-näkymissä kaikki kentät näytetään sisennettyinä paitsi jos nimeomaan valitset jonkin muun esitystavan.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
fi: Valitse kentät joista haetaan käytettäessä automaattisesti täydentyvää kenttää.

en: Comment Statistics
fi: Kommentin statistiikat

en: You have unsaved changes
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia

en: Loading…
fi: Lataa...

en: Translation for @language
fi: Käännös kielelle @language

en: Breakpoint
fi: Keskeytyskohta

en: Needs to be updated
fi: Tarvitsee päivittää

en: Does not need to be updated
fi: Ei tarvitse päivittää

en: Edit comment @subject
fi: Muokkaa kommenttia @subject

en: Only this translation is published. You must publish at least one more translation to unpublish this one.
fi: Vain tämä käännös on julkaistu. Sinun on julkaistava ainakin yksi muu käännös ennenkuin voit perua tämän käännöksen julkaisun.

en: Views plugins
fi: Näkymien laajennukset

en: Overview of plugins used in all views.
fi: Lista kaikista eri näkymissä käytetyistä laajennusosista.

en: Display "Access Denied"
fi: Näytä "Pääsy kielletty"

en: Timezone to be used for date output.
fi: Päivämäärän näytössä käytettävä aikavyöhyke.

en: - Default site/user timezone -
fi: - Käyttäjän/sivuston oletusaikavyöhyke -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
fi: Ryhmitellyt suodattimet mahdollistavat valinnan esimääriteltyjen operaattori|arvo parien välillä.

en: Filter type to expose
fi: Näytettävä suodattimen tyyppi

en: Single filter
fi: Yksittäinen suodatin

en: Grouped filters
fi: Ryhmitellyt suodattimet

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
fi: Muista suodattimen valinta vain valituille käyttäjärooleille. Jos et valitse rooleja, suodattimen arvoja ei tallenneta koskaan.

en: The value is required if title for this item is defined.
fi: Arvo on pakollinen jos tämä elementin otsikko on määritettynä.

en: The title is required if value for this item is defined.
fi: Otsikko on pakollinen jos tämän elementin arvo on määritettynä.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
fi: Valitse, minkälaista widgettiä käytetään renderöitäessä suodatinryhmiä.

en: grouped
fi: ryhmitetty

en: Choose fields to combine for filtering
fi: Valitse suodatusta varten yhdistettävät kentät

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
fi: Suodatin ei toimi hyvin erikoislaatuisten kenttien kanssa.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
fi: Sinun on lisättävä kenttiä jotka kykenevät käyttämään tätä suodatinta.

en: @entity types
fi: @entity tyypit

en: Sort within each hierarchy level
fi: Lajittele jokaisen hierarkiatason sisällä

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
fi: Ota tämä käyttöön lajitellaksesi sisältö hierarkiatasoittain painon ja otsikon mukaan. Varoitu: tämä voi johtaa hitaisiin kyselyihin.

en: There is no lock on view %name to break.
fi: Näkymässä %name ei ole rikottavaa lukitusta.

en: &lt;Any&gt;
fi: &lt;Mikä tahansa&gt;

en: There are no enabled views.
fi: Yhtään näkymää ei ole käytössä.

en: Display fields as RSS items.
fi: Näytä kentät RSS syötteinä.

en: The language the comment is in.
fi: Kieli jolla kommentti on kirjoitettu.

en: - No value -
fi: - Ei arvoa -

en: Provide a simple link to the revision.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki sisällön versioon.

en: The ID of the entity that is related to the file.
fi: Tiedostoon liittyvän entiteetin ID.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
fi: Suodata "Luokittelu: Termi" -tulokset isäntä PID:n mukaan.

en: The raw numeric user ID.
fi: Käyttäjä ID raakamuodossa.

en: Unfiltered text
fi: Suodattamaton teksti

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
fi: Lisää rajoittamatonta, kustomoitua tekstiä tai markuppia. Tämä vastaa kustomoitua tekstikenttää.

en: Combine fields filter
fi: Yhdistä kenttien suodattimet

en: Combine two fields together and search by them.
fi: Yhdistä kaksi kenttää yhdeksi ja etsi niiden perusteella.

en: Column used for click sorting
fi: Klikkausjärjestelyssä käytettävä sarake

en: Use path alias instead of internal path.
fi: Käytä polkualiasta sisäisen polun sijaan.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
fi: Sekunteina aika jona raakakyselyiden tulokset tulee välimuistittaa.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
fi: Sekunteina aika jona tuotettu HTML tuloste tulee välimuistittaa.

en: Custom time values must be numeric.
fi: Kustomoitujen aika-arvojen on oltava numeerisia.

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
fi: Valitse, näytetäänkö vai piilotetaanko kontekstiriippuvaiset suodattimet tässä näkymässä.

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
fi: Käyttäjälle näytetyt suodattimet lohkonäkymissä vaativat "Käytä AJAXia" asetuksen päälläoloa toimiakseen oikein.

en: Number of pager links visible
fi: Näytettävien sivutuslinkkien lukumäärä

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
fi: Määrittele, montako linkkiä sivuille näytetään sivutuksessa.

en: Query Tags
fi: Kyselytagit

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
fi: Mikäli asetettuna, nämä tagit lisätään kyselyyn ja niitä voidaan käyttää kyselyn tunnistamiseen moduulissa. Tämä on hyödyllistä muokattaessa kyselyitä.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
fi: Kyselytagit voivat sisältää vain pieniä aakkosnumeerisia kirjaimia sekä alaviivoja.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
fi: Kenttä jota käytetään julkaisupäivämääränä RSS syötteissä. Päivämäärän on oltava RFC 2822 muodossa.

en: GUID settings
fi: GUID asetukset

en: GUID field
fi: GUID kenttä

en: The globally unique identifier of the RSS item.
fi: Maailmanlaajuisesti uniikki RSS elementin tunniste.

en: GUID is permalink
fi: GUID on ikilinkki

en: The RSS item GUID is a permalink.
fi: RSS-elementin GUID on ikilinkki

en: Add views row classes
fi: Lisää luokkia kyselyriveihin

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fi: Lisää oletus-riviluokat outputtiin. Voit käyttää tätä vähentämään markupin määrää jota views tarjoaa oletuksena. Toisaalta se vaikeuttaa CSS:n käyttöä.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
fi: Lisää raidoitus (parillinen/pariton), ensimmäinen/viimeinen rivi luokat

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
fi: Lisää CSS luokkia ensimmäiselle ja viimeiselle riville sekä parillisille/parittomille riveille raidoittaaksesi tuloksia.

en: Force using fields
fi: Pakota käyttämään kenttiä

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
fi: Jos rivi- ja tyyliplugini eivät kumpikaan tue kenttiä, voit tätä käyttämällä ottaa ne silti käyttöön, jolloin voit esimerkiksi hyödyntää groupby:ta.

en: Administer Pictures
fi: Ylläpidä kuvia

en: Fallback Image style: @style
fi: Varmistus-kuvatyyli: @style

en: Automatic fallback
fi: Automaattinen varmistus

en: File storage
fi: Tiedostojen tallennus

en: Enter 0 for no limit.
fi: Syötä 0 jos et halua rajaa.

en: Entity label
fi: Entiteetin etiketti

en: The URL %url is not valid.
fi: URL %url ei ole kelvollinen.

en: All messages, with backtrace information
fi: Kaikki viestit sisältäen jäljitystiedot

en: Do not display links
fi: Älä näytä linkkejä

en: The views entity selection mode requires a view.
fi: Näkymäperusteinen valintatapa vaatii näkymän.

en: Term Reference
fi: Termiviittaus

en: The connection protocol %backend does not exist.
fi: Yhteysprotokollaa %backend ei ole olemassa.

en: Unknown (@langcode)
fi: Tuntematon (@langcode)

en: The specified file %file could not be copied because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
fi: Tiedoston %file kopioiminen epäonnistui koska samanniminen tiedosto on jo olemassa. Tarkista että annoit oikean tiedostonimen.

en: The specified file %file could not be copied because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions. More information is available in the system log.
fi: Tiedoston %file kopioiminen ei onnistunut koska kohdekansiota ei ole oikein asetettu. Tämä voi johtua ongelmista tiedoston tai kansion oikeuksissa. Lisätietoa saat järjestelmälogista.

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
fi: Tiedoston %file tallentaminen ei onnistunut koska sen koko ylittää suurimman sallitun koon %maxsize.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
fi: Tiedoston lataaminen ei onnistunut koska kohde %destination ei ole kelvollinen.

en: File %file could not be copied because the destination directory %destination is not configured correctly.
fi: Tiedoston %file kopioiminen ei onnistunut koska kohdekansio %destination on väärin asetettu.

en: The file %path was not deleted because it does not exist.
fi: Tiedostoa %file ei poistettu koska sitä ei ole olemassa.

en: %name field is not in the right format.
fi: %name kenttä ei ole oikeassa muodossa.

en: %name is not a valid number.
fi: %name ei ole kelvollinen numero.

en: %name must be a valid color.
fi: %name on oltava validi väri.

en: Check the messages and <a href="!url">try again</a>.
fi: Tarkista viestit ja <a href="!url">yritä uudelleen</a>.

en: The settings file is not readable.
fi: Asetustiedosto ei ole lukukelpoinen.

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fi: Drupal tarvitsee lukuoikeudet tiedostoon %file kaikissa tilanteissa. Jos olet epävarma, kuinka kirjoitusoikeuksia annetaan tiedostoille, konsultoi asiassa <a href="@handbook_url">käsikirjaa</a>.

en: The directory %directory could not be created or could not be made writable. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fi: Kansion %directory luominen tai kirjoitettavaksi tekeminen epäonnistui. Jatkaaksesi asennusta joko luo kansio ja muuta sen oikeuksia manuaalisesti tai varmista että asennusohjemalla on tarvittavat oikeudet luoda se automaattisesti. Lisätietoa saat <a href="@handbook_url">käsikirjasta</a>.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: !modules
fi: Seuraavat moduulit ovat pakollisia mutta niitä ei löytynyt. Siirrä ne oikeaan moduuli-alikansioon, esimerkiksi <em>/modules</em>. Puuttuvat moduulit: !modules

en: Subscribe to !feed-title
fi: Tilaa syöte !feed-title

en: Theme hook %hook not found.
fi: Teemahookkia %hook ei löytynyt.

en: Table @name already exists.
fi: Taulu @name on jo olemassa.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table doesn't exist.
fi: Taulun @table uudelleennimeäminen @table_new ei onnistunut: taulua @table ei ole olemassa.

en: Cannot rename @table to @table_new: table @table_new already exists.
fi: Taulun @table uudelleennimeäminen @table_new ei onnistunut: taulu @table_new on jo olemassa.

en: Cannot add field @table.@field: table doesn't exist.
fi: Kentän @table.@field ei onnistunut: taulua ei ole olemassa.

en: Cannot add field @table.@field: field already exists.
fi: Kentän @table.@field ei onnistunut: kenttä on jo olemassa.

en: Cannot set default value of field @table.@field: field doesn't exist.
fi: Oletusarvon asettaminen kentälle @table.@field ei onnistunut: kenttää ei ole olemassa.

en: Cannot remove default value of field @table.@field: field doesn't exist.
fi: Kentän @table.@field oletusarvon poistaminen ei onnistunut: kenttää ei ole olemassa.

en: Cannot add primary key to table @table: table doesn't exist.
fi: Pääavaimen lisääminen tauluun @table ei onnistunut: taulua ei ole olemassa.

en: Cannot add primary key to table @table: primary key already exists.
fi: Pääavaimen lisääminen tauluun @table ei onnistunut: pääavain on jo olemassa.

en: Cannot add unique key @name to table @table: table doesn't exist.
fi: Yksilöllisen avaimen @name lisääminen tauluun @table ei onnistunut: taulua ei ole olemassa.

en: Cannot add unique key @name to table @table: unique key already exists.
fi: Yksilöllisen avaimen @name lisääminen tauluun @table ei onnistunut: yksilöllinen avain on jo olemassa.

en: Cannot add index @name to table @table: table doesn't exist.
fi: Indeksin @name lisääminen tauluun @table ei onnistunut: taulua ei ole olemassa.

en: Cannot add index @name to table @table: index already exists.
fi: Indeksin @name lisääminen tauluun @table ei onnistunut: indeksi on jo olemassa.

en: Cannot change the definition of field @table.@name: field doesn't exist.
fi: Kentän @table.@name määrityksen muuttaminen ei onnistunut: kenttää ei ole olemassa.

en: Cannot rename field @table.@name to @name_new: target field already exists.
fi: Kentän @table.@name uudelleennimeäminen @name_new ei onnistunut: kohdekenttä on jo olemassa.

en: There is no @label yet.
fi: @label ei ole vielä määritettynä.

en: Boolean value
fi: Boolean arvo

en: The referenced entity
fi: Viitattu entiteetti

en: Integer value
fi: Muuttuja-arvo

en: Language object
fi: Kieliobjekti

en: Text value
fi: Tekstin arvo

en: Show all columns
fi: Näytä kaikki sarakkeet

en: Hide unimportant columns
fi: Piilota ei-tärkeät sarakkeet

en: Show table cells that were hidden to make the table fit within a small screen.
fi: Näytä taulukon solut jotka olivat piilotettuja jotta taulukko mahtuisi pienelle ruudulle.

en: List additional actions
fi: Listaa lisätoiminnot

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions.
fi: Yksilöllinen etiketti tälle edistyneelle toiminnolle. Etiketti näytetään sellaisten moduulien käyttöliittymissä jotka hyödyntävät toimintoja.

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration and are listed here automatically. Advanced actions need to be created and configured before they can be used because they have options that need to be specified; for example, sending an e-mail to a specified address or unpublishing content containing certain words. To create an advanced action, select the action from the drop-down list in the advanced action section below and click the <em>Create</em> button.
fi: Toimenpiteitä on kahta tyyppiä: yksinkertainen ja edistynyt. Yksinkertaiset toimenpiteet eivät vaadi säätämistä, ja ne listataan tällä sivulla automaattisesti. Edistyneet toimenpiteet tekevät enemmän kuin yksinkertaiset: ne voivat esim. lähettää sähköpostia tiettyyn osoitteeseen tai tarkistaa kirjoituksesta tietyt sanat. Nämä toimenpiteet pitää luoda ja säätää ennen käyttöä. Luo edistynyt toimenpide valitsemalla toimenpide alla olevasta pudotusvalikosta ja klikkammalla <em>Luo</em>-painiketta.

en: An advanced action offers additional configuration options which may be filled out below. Changing the <em>Description</em> field is recommended in order to better identify the precise action taking place.
fi: Edistynyt toiminto tarjoaa lisäasetuksia jotka voit täyttää alla. <em>Kuvauskentän</em> muuttaminen on suositeltavaa käynnissäolevan toiminnon tunnistamisen helpottamiseksi.

en: The e-mail address to which the message should be sent OR enter [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. if you would like to send an e-mail to the author of the original post.
fi: Sähköpostiosoite johon viesti lähetetään TAI syötä [node:author:mail], [comment:author:mail], jne jos haluat lähettää sähköpostin alkuperäisen viestin kirjoittajalle.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like @url.
fi: URL johon käyttäjä uudelleenohjataan. Tämä voi olla joko sisäinen polku kuten node/1234 tai ulkoinen osoite kuten @url.

en: Aggregator refresh
fi: Aggregaattorin päivitys

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
fi: Syöte kohteesta %title vaikuttaisi olevan rikki johtuen virheestä "%error".

en: The feed %name has been added.
fi: Syöte %title on lisätty.

en: The feed %title has been deleted.
fi: Syöte %title on poistettu.

en: The news items from %title have been removed.
fi: Uutiskohteet syötteestä %title on poistettu.

en: The URL invalidUrl://empty is not valid.
fi: URL invalidUrl://tyhjä ei ole kelvollinen.

en: The feed %name has been updated.
fi: Syöte %name päivitetty.

en: This IP address is already banned.
fi: IP-osoitteen pääsy on jo estetty.

en: You may not ban your own IP address.
fi: Et voi estää oman IP-osoitteesi pääsyä.

en: Banning IP addresses
fi: IP-osoitteiden pääsyn esto

en: IP addresses listed here are banned from your site. Banned addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
fi: Tässä listatut IP-osoitteet ovat estettyjä sivustollasi. Estettyjen IP-osoitteiden pääsy on kokonaan estetty sivustolle ja sivuston sijaan näytetään lyhyt viesti selittäen tilannetta.

en: Ban IP addresses
fi: Estä IP-osoitteiden pääsy

en: IP address bans
fi: IP-osoitteiden pääsyn estot

en: Manage banned IP addresses.
fi: Ylläpidä estettyjä IP-osoitteita

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %user for the current user's page and %user-wildcard for every user page. %front is the front page.
fi: Määrittele sivut käyttäen niiden polkuja. Syötä yksi polku per sivu. Merkki '*' on villikortti. Esimerkkeinä poluista tämänhetkisen käyttäjän sivu %user ja %user-wildcard kunkin käyttäjän yksilöidylle sivulle. %front on etusivu.

en: Language type
fi: Kielityyppi

en: Show this block only for specific languages
fi: Näytä lohko vain tietyille kielille

en: active tab
fi: aktiivinen välilehti

en: No book content available.
fi: Kirjasisältöä ei ole tarjolla.

en: You must enter a valid hexadecimal color value for %name.
fi: Sinun on syötettävä kelvollinen heksadesimaalinen väriarvo värille %name.

en: E-mail field is required.
fi: Sähköpostiosoite on pakollinen.

en: Changed environment:<pre>@verbose</pre>
fi: Muutettu ympäristö: <pre>@verbose</pre>

en: Preview comment | Drupal
fi: Esikatsele kommenttia | Drupal

en: Make this the default category.
fi: Tee tästä oletuskategoria.

en: You cannot send more than %number messages in @interval. Try again later.
fi: Et voi lähettää enempää kuin %number viestiä ajassa @interval. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Recipients field is required.
fi: Vastaanottaja on pakollinen.

en: Your name field is required.
fi: Nimi on pakollinen.

en: Your e-mail address field is required.
fi: Sähköpostiosoite on pakollinen.

en: Subject field is required.
fi: Sähköpostin otsikko on pakollinen.

en: The Contextual Links module displays links related to regions of pages on your site to users with <em>access contextual links</em> permission. For more information, see the online handbook entry for <a href="@contextual">Contextual Links module</a>.
fi: Contextual Links moduuli näyttää linkkejä sivuston sisältöalueisiin liittyen sivustollasi. Ne ovat sellaisten käyttäjien käytettävissä joilla on <em>käytä kontekstilinkkejä</em> käyttöoikeus. Lisätietoja kontekstilinkeistä saat käsikirjan sivulta <a href="@contextual">Contextual Links moduuli</a>.

en: Contextual links are supplied by modules, to give you quick access to tasks associated with regions of pages on your site. For instance, if you have a custom menu block displayed in a sidebar of your site, the Blocks and Menus modules will supply links to configure the block and edit the menu. The Contextual Links module collects these links into a list for display by your theme, and also adds JavaScript code to the page to hide the links initially, and display them when your mouse hovers over the block.
fi: Kontekstilinkit tulevat moduulien tarjoamina, niiden tarkoitus on tarjota nopea pääsy sivun sisältöalueisiin tehtäviin. Esimerkiksi jos sinulla on kustomoitu valikkolohko joka näytetään sivustosi sivupalkissa, Blocks ja Menus moduulit tarjoavat linkit lohkon asetusten ja valikon muokkaamiseen. Contextual Links moduuli kerää linkit listaksi jonka teemasi näyttää ja lisää myös JavaScript koodin joka piilottaa nämä linkit oletusarvoisesti. Linkit näytetään vain kun viet hiiren lohkon ylle.

en: The Database Logging module monitors your website, capturing system events in a log (shown here) to be reviewed by an authorized individual at a later time. This log is a list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. It is vital to check the Recent log messages report on a regular basis, as it is often the only way to tell what is going on.
fi: Database Logging moduuli seuraa sivustosi tapahtumia ja tallentaa järjestelmätapahtumat logiin (näytetään täällä) jotta sitä voidaan tarkastella myöhemmässä vaiheessa. Logi on lista tallennetuista tapahtumista sisältäen käyttötietoa, suorituskykytietoa, virheitä, varoituksia ja toiminnallista tietoa. On tärkeää tarkastella Viimeisimmät logimerkinnät raporttia säännöllisesti koska se usein on ainoa tapa jäljittää, mitä sivustolla tapahtuu.

en: Database Logging
fi: Tietokantaloggaus

en: Field type(s) in use - see <a href="@fields-page">Field list</a>
fi: Käytössäolevat kenttätyypit - katso <a href="@fields-page">kenttälista</a>

en: Cannot create two fields with the same name.
fi: Kahden samannimisen kentän luonti ei onnistunut.

en: Cannot create a field with no type.
fi: Tyypittömän kentän luonti ei onnistunut.

en: Cannot create an unnamed field.
fi: Nimeämättömän kentän luonti ei onnistunut.

en: Cannot create a field with a name starting with a digit.
fi: Kentän luonti ei onnistunut koska sen nimi alkaa numerolla.

en: Cannot create a field with a name containing an illegal character.
fi: Kentän luonti ei onnistunut koska sen nimi sisältää kielletyn merkin.

en: Cannot create a field with a name longer than 32 characters.
fi: Kentän luonti ei onnistunut koska sen nimi on yli 32 merkkiä pitkä.

en: Cannot create a field bearing the name of an entity key.
fi: Kentän luonti ei onnistunut koska sen nimi sisältää entiteetin avaimen.

en: Cannot update a field to a different type.
fi: Kentän päivittäminen uuteen tyyppiin epäonnistui.

en: A changeable setting can be updated.
fi: Muutoskelpoinen asetus on päivitettävissä.

en: An unchangeable setting cannot be updated.
fi: Asetusta joka ei ole muutoskelponen ei voi päivittää.

en: An unchangeable setting can be updated.
fi: Asetuksen joka ei ole muutoskelponen voi päivittää.

en: Cannot create two instances with the same field / bundle combination.
fi: Kahden instanssin luonti samasta kenttä/nippu yhdistelmästä ei ole mahdollista.

en: Cannot create an instance of a non-existing field.
fi: Instanssin luonti ei onnistunut koska kenttää ei ole olemassa.

en: %name does not accept the value -1.
fi: %name ei hyväksy arvoa -1.

en: %label does not accept the value -1
fi: %label ei hyväksy arvoa -1.

en: Cannot update field schema with data.
fi: Kentän skeeman päivitys tiedolla epäonnistui.

en: Update succeeded.
fi: Päivitys onnistui.

en: Update properly failed.
fi: Päivitys epäonnistui oikealla tavalla.

en: Table %table exists.
fi: Taulu %table on olemassa.

en: Index changes performed without dropping the tables
fi: Indeksimuutokset suoritettu tiputtamatta tauluja

en: Trim link text length
fi: Lyhennä linkkitekstin pituutta

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
fi: Jätä tyhjäksi salliaksesi kaikenpituiset linkkitekstit.

en: URL only
fi: Vain URL

en: Show URL as plain text
fi: Näytä URL pelkkänä tekstinä

en: Add rel="nofollow" to links
fi: Lisää rel="nofollow" linkkeihin

en: Link text trimmed to @limit characters
fi: Linkin teksti lyhennettynä @limit merkkiin

en: Link text not trimmed
fi: Linkin teksti lyhentämättä

en: Show URL only as plain-text
fi: Näytä URL vain puhdastekstinä

en: Show URL only
fi: Näytä vain URL

en: Add rel="@rel"
fi: Lisää rel="@rel"

en: The URL @url is not valid.
fi: URL @url ei ole kelvollinen.

en: Thin space
fi: Ohut väli

en: The Options module defines various fields for storing a list of items, for use with the Field module. Usually these items are entered through a select list, checkboxes, or radio buttons. See the <a href="@field-help">Field module help page</a> for more information about fields.
fi: Options moduuli määrittelee erilaisia kenttiä vaihtoehtolistojen tallentamiseksi käytettäväksi Field moduulin kanssa. Nämä useimmiten syötetään valintaruutujen, valintalistan ja radionappien kautta. Lisätietoa kentistä saat <a href="@field-help">Drupal käsikirjasta</a>.

en: The 'On' value is stored correctly.
fi: 'Päälle' arvo tallennettu oikein.

en: The 'Off' value is stored correctly.
fi: 'Päältä' arvo tallennettu oikein.

en: Display setting checkbox available.
fi: Näyttöasetusten valintaruutu saatavilla.

en: Display setting checkbox is available
fi: Näytettävyyden tilan valintaruutu on saatavilla

en: Display label changes label of the checkbox
fi: Näytön etiketti muuttaa valintaruudun etikettiä

en: Trim length: @trim_length
fi: Trimmauspituus: @trim_length

en: Processed text
fi: Läpikäyty teksti

en: The text value with the text format applied.
fi: Tekstiarvo johon on lisätty tekstimuoto.

en: Summary text value
fi: Tiivistelmätekstin arvo

en: Processed summary text
fi: Läpikäyty tiivistelmäteksti

en: The summary text value with the text format applied.
fi: Tiivistelmän tekstiarvo johon on lisätty tekstimuoto.

en: Re-use existing field
fi: Uudelleenkäytä olemassaolevaa kenttää

en: Re-use existing field: you need to provide a label.
fi: Uudelleenkäytä olemassaolevaa kenttää: sinun on annettava kentän etiketti.

en: Re-use existing field: you need to select a field.
fi: Uudelleenkäytä olemassaolevaa kenttää: sinun on valittava kenttä.

en: Once you have defined a field, you can reuse it. For example, if you define a custom image field for one content type, and you need to have an image field with the same parameters on another content type, you can add the same field to the second content type, in the <em>Re-use existing field</em> area of the user interface. You could also add this field to a taxonomy vocabulary, comments, user accounts, etc.
fi: Määritettyäsi kentän voit uudelleenkäyttää sitä. Esimerkiksi jos määrittelet kustomoidun kuvakentän jollekin sisältötyypille ja tarvitset vastaavan kentän samoilla arvoilla toisessa sisältötyypissä, voit lisätä jo luodun kentän tähän uuteenkin sisältötyyppiin valitsemalla kenttien hallintasivulla <em>Lisää olemassaoleva kenttä</em>. Voit myös lisätä kentän sanastoon, kommentteihin, käyttäjätileihin jne.

en: These settings apply to the %label field everywhere it is used.
fi: Asetukset tulevat voimaan kaikkialla missä %label kenttä on käytössä.

en: Are you sure you want to delete the field %label
fi: Oletko varma että haluat poistaa kentän %label

en: The field %label has been deleted from the %type content type.
fi: Kenttä %label poistettu sisältötyypistä %type.

en: Rendered node - view mode: @view_mode
fi: Renderöity solmu - näyttötila: @view_mode

en: The specified file %file could not be copied because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fi: Tiedoston %file kopioiminen ei ole mahdollista koska kohde on epäkelpo. Lisätietoa virhetilanteesta saat järjestelmälogista.

en: The specified file %file could not be moved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fi: Tiedoston %file siirtäminen ei ole mahdollista koska kohde on epäkelpo. Lisätietoa virhetilanteesta saat järjestelmälogista.

en: The data could not be saved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
fi: Tiedon tallentaminen ei ole mahdollista koska kohde on epäkelpo. Lisätietoa virhetilanteesta saat järjestelmälogista.

en: File %file (%realpath) could not be copied because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
fi: Tiedoston %file (%realpath) kopioiminen ei ole mahdollista koska kohde %destination on epäkelpo. Tämä johtuu usein virheellisestä file_copy() funktion käytöstä tai puuttuvasta virran wrapperista.

en: File %file could not be copied because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
fi: Tiedoston %file kopioiminen ei ole mahdollista koska kohde %destination on epäkelpo. Tämä johtuu usein virheellisestä file_copy() funktion käytöstä tai puuttuvasta virran wrapperista.

en: File %file (%realpath) could not be moved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
fi: Tiedoston %file (%realpath) siirtäminen ei ole mahdollista koska kohde %destination on epäkelpo. Tämä johtuu usein virheellisestä file_copy() funktion käytöstä tai puuttuvasta virran wrapperista.

en: File %file could not be moved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
fi: Tiedoston %file siirtäminen ei ole mahdollista koska kohde %destination on epäkelpo. Tämä johtuu usein virheellisestä file_copy() funktion käytöstä tai puuttuvasta virran wrapperista.

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection because it is in use by the following modules: %modules.
fi: Tilapäistiedostoa "%path" ei poistettu jätteenkeruun yhteydessä koska se on seuraavien moduulien käytössä: %modules.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="@url">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
fi: Palvelimesi on kykenevä näyttämään tiedoston latauksen etenemisen APC:n kautta, mutta ominaisuus ei ole käytössä. Lisää <code>apc.rfc1867 = 1</code> php.ini tiedostoosi. Voit myös käyttää suositeltua tapaa, <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress-kirjastoa</a>, joka tukee useamman kuin yhden yhtäaikaisen tiedostolatauksen etenemisen esittämistä.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="@uploadprogress_url">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="@apc_url">APC</a>.
fi: Palvelimesi on kykenevä näyttämään latausprosessin etenemisen mutta et ole asentanut tarvittavia kirjastoja. On suositeltavaa että asennat joko <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library:n</a> (suositeltava) tai <a href="http://us2.php.net/apc">APC:n</a>.

en: Enabled (<a href="@url">APC RFC1867</a>)
fi: Käytössä (<a href="@url">APC RFC1867</a>)

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="@url">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fi: Palvelimesi pystyy näyttämään tiedoston latauksen etenemisen käyttäen APC RCF1867:ta. Huomaathan, että kirjasto tukee ainoastaan yhden latauksen esittämistä kerrallaan. On suositeltavaa käyttää <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress kirjastoa</a>, mikäli mahdollista.

en: Enabled (<a href="@url">PECL uploadprogress</a>)
fi: Otettiin käyttöön (<a href="@url">PECL uploadprogress</a>)

en: hook_file_@name was not expected to be called but was actually called once. | hook_file_@name was not expected to be called but was actually called @count times.
fi[0]: Funktion hook_file_@name kutsua ei oletettu tapahtuvaksi mutta se tapahtuikin kerran.
fi[1]: Funktion hook_file_@name kutsua ei oletettu tapahtuvaksi mutta se tapahtuikin @count kertaa.

en: You WIN!
fi: VOITAT!

en: Only files with the following extensions are allowed:
fi: Ainoastaan tiedostot seuraavilla tiedostopäätteillä ovat sallittuja:

en: Epic upload FAIL!
fi: Lataus EPÄONNISTUI!

en: For security reasons, your upload has been renamed to
fi: Tietoturvasyistä latauksesi on uudelleennimetty ->

en: File MIME type is text/plain.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi on text/plain.

en: For security reasons, your upload has been renamed
fi: Latauksesi on uudelleennimetty tietoturvasyistä

en: File name is !filename
fi: Tiedoston nimi on !filename

en: Define how text is handled by combining filters into <a href="@url">text formats</a>.
fi: Määrittele, kuinka tekstiä käsitellään yhdistämällä suodattimia <a href="@url">tekstimuodoiksi</a>.

en: Basic page %title has been created.
fi: Perussivu %title luotu.

en: Are you sure you want to delete the forum %label?
fi: Oletko varma että haluat poistaa foorumin %label?

en: You are not allowed to post new content in the forum
fi: Sinulla ei ole oikeuksia kirjoittaa foorumiin

en: Add new Forum topic
fi: Lisää uusi Foorum aihe

en: The item %title is a forum container, not a forum.
fi: %title on foorumsäiliö eikä foorum.

en: Forum | Drupal
fi: Foorum | Drupal

en: Forum topic %title has been updated.
fi: Foorumin aihe %title päivitetty.

en: Forum topic %title has been deleted.
fi: Foorumin aihe %title poistettu.

en: Edit style %name
fi: Muokkaa tyyliä %name

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="@url">EXIF data</a> in the image.
fi: Suurin sallittu kuvakoko muodossa KORKEUSxLEVEYS (ts. 640x480 jne). Jätä tyhjäksi jos et halua asettaa rajoitusta. Mikäli suurempi kuva ladataan, sen koko muutetaan vastaamaan annettua suurinta korkeutta ja leveyttä. Kuvien koon muuttamisen seurauksena sen <href="@url">EXIF tieto</a> menetetään.

en: Error generating image, missing source file.
fi: Virhe luotaessa kuvaa, puuttuva lähdetiedosto.

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="@url">the PHP manual</a>.
fi: PHP:n GD kirjasto on päällä mutta ilman tukea kierityksen ja desaturaatio-efektien käyttämille funktioille. Tämä johtuu varmaankin siitä että GD on käännetty käyttäen virallisia GD kirjastoja osoitteesta http://www.libgd.org. Sinun pitäisi tämän sijaan käyttää PHP:n mukana tulevaa GD kirjastoa ja kääntää PHP uudelleen --without-gd konfigurointioptiolla. Katso lisätietoa <a href="http://www.php.net/manual/book.image.php">PHP ohjekirjasta</a>.

en: Scale and crop 300x200
fi: Skaalaa ja rajaa 300x200

en: Scale and crop 360x240
fi: Skaalaa ja rajaa 360x240

en: Scale 24x19
fi: Skaalaa 24x19

en: Scale 12x19
fi: Skaalaa 12x19

en: Images must be between 10x10 and 100x100 pixels.
fi: Kuvien on oltava 10x10 - 100x100 pikseliä.

en: Alternate text cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fi: Vaihtoehtoinen teksti ei voi olla yli %max merkkiä pitkä mutta se on tällä hetkellä %length merkkiä pitkä.

en: Title cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fi: Otsikko ei voi olla yli %max merkkiä pitkä mutta se on tällä hetkellä %length merkkiä pitkä.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of 100x100 pixels.
fi: Kuvakokoko muutettiin vastaamaan maksimimittoja 100x100 pikseliä.

en: Custom language...
fi: Kustomoitu kieli...

en: Use language codes as <a href="@w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
fi: Käytä <a href="@w3ctags">W3C:n määrittelemiä kielikoodeja</a> yhteensopivuuden varmistamiseksi. <em>Esimerkkejä: "en", "en-gb" ja "zh-hant".</em>

en: Fill in the language details and save the language with <em>Add custom language</em>.
fi: Syötä kielen tiedot ja tallenna se klikkaamalla <em>Lisdää uusi kieli</em> painiketta.

en: The language %language (%langcode) already exists.
fi: Kieli %language (%langcode) on jo olemassa.

en: Use the <em>Add language</em> button to save a predefined language.
fi: Käytä <em>Lisää kieli</a> painiketta tallentaaksesi esimääritellyn kielen.

en: The language %language has been created and can now be used.
fi: Kieli %language on luotu ja on nyt käytettävissä.

en: Use one of the language switcher blocks to allow site visitors to switch between languages. You can enable these blocks on the <a href="@block-admin">block administration page</a>.
fi: Käytä yhtä kielivalitsinlohkoista jotta käyttäjät voivat vaihtaa kielten välillä. Voit ottaa lohkot käyttöön <a href="@block-admin">lohkojen hallintasivulla</a>.

en: Are you sure you want to delete the language %language?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kielen %language?

en: The %language (%langcode) language has been removed.
fi: Kieli %language (%langcode) on poistettu.

en: Weight for !title language detection method
fi: !title kielentunnistustavan painokerroin

en: Enable !title language detection method
fi: Ota käyttöön !title kielentunnistustapa

en: Path prefix configuration
fi: Polun etuliitteen asetukset

en: Language codes or other custom text to use as a path prefix for URL language detection. For the default language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
fi: Kielikoodit tai muu kustomoitu teksti käytettäväksi polun etuliitteenä URLissa kielentunnistusta varten. Oletuskielelle tämä voi olla tyhjä. <strong>Tämän arvon muuttaminen voi rikkoa olemassaolevia verkko-osoitteista. Käytä varoen tuotantoympäristössä</strong>. Esimerkki: kun määrittelet polun etuliitteeksi "deutsch" saksan kielelle, verkko-osoitteet ovat muotoa esim. "example.com/deutsch/contact".

en: Domain configuration
fi: Verkkotunnuksen asetukset

en: The domain names to use for these languages. Leave blank for the default language. Use with caution in a production environment.<strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in an URL like "http://de.example.com/contact".
fi: Näille kiellille käytettävä verkkotunnus. Jätä tyhjäksi oletuskielelle. Käytä varoen tuotantoympäristössä. <strong>Tämän arvon muuttaminen voi rikkoa olemassaolevia verkko-osoitteita. Käytä varoen tuotannossa.</strong> Esimerkki: kun määrittelet "de.example.com" kieliverkkotunnukseksi saksan kielelle, URLit ovat muotoa esim. "http://de.example.com/contact".

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
fi: %language (%langcode) polun etuliite (Oletuskieli)

en: %language (%langcode) path prefix
fi: %language (%langcode) polun etuliite

en: %language (%langcode) domain
fi: %language (%langcode) verkkotunnus

en: The prefix may only be left blank for the default language.
fi: Etuliite voi olla tyhjä ainoastaan oletuskielelle.

en: The prefix may not contain a slash.
fi: Etuliite ei voi sisältää kautta-merkkiä.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
fi: Etuliite kielelle %language, %value, ei ole yksilöllinen.

en: The domain may only be left blank for the default language.
fi: Verkkotunnus voi olla tyhjä ainoastaan oletuskielelle.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
fi: Verkkotunnus kielelle %language, %value ei ole yksilöllinen.

en: The domain for %language may only contain the domain name, not a protocol and/or port.
fi: Kielen %language verkkotunnus voi sisältää ainoastaan verkkotunnuksen numen, ei protokollaa ja/tai porttia.

en: Existing languages
fi: Olemassaolevat kielet

en: Add a new mapping
fi: Lisää uusi kartoitus

en: Browser language code
fi: Selaimen kielikoodi

en: Drupal language
fi: Drupal kieli

en: Browser language codes must be unique.
fi: Selainten kielikoodien on oltava yksilöllisiä.

en: Browser language codes can only contain lowercase letters and a hyphen(-).
fi: Selainten kielikoodit voivat sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia ja väliviivoja (-).

en: Are you sure you want to delete %browser_langcode?
fi: Oletko varma että haluat poistaa selaimen kielikoodin %browser_langcode?

en: The Language module allows you to maintain a list of languages used on your Drupal site for providing language information for content and for interface translation (using the Locale module). For more information, see the online handbook entry for <a href="@language">Language module</a>.
fi: Language moduuli mahdollistaa sivustollasi käytössäolevien kielten hallinnoinnin tarjoten tietoa kielistä sisällön ja käyttöliittymän käännöksille (käyttäen Locale moduulia). Lisätietoa saat käsikirjan kappaleesta <a href="@language">Language moduuli</a>.

en: Configuring the list of languages
fi: Kielilistauksien säätö

en: <a href="@configure-languages">Configure the list of languages</a> either using the built-in language list or providing any custom languages you wish.
fi: <a href="@configure-languages">Säädä kielilistauksia</a> joko sisäänrakennetun kielilistan avulla tai tarjoamalla haluamasi kustomoidut kielet.

en: Language negotiation allows your site to automatically change language based on the domain or path used for each request. Users may (optionally) select their preferred language on their <em>My account</em> page, and your site can be configured to honor a web browser's preferred language settings. Site content can be translated using the <a href='@content-help'>Content Translation module</a>.
fi: Kielivalintamekanismi mahdollistaa että sivustosi voi automaattisesti vaihtaa käyttöliittymän kielen domainin tai polun perusteella. Käyttäjät voivat myös (vaihtoehtoisesti) valita oletuskielensä <em>Profiilisivullaan</em>. Voit myöskin säätää sivustosi kunnioittamaan selaimen toivottua kieltä. Sivuston sisältöä on mahdollista kääntää <a href=" @content-help">Content translation moduulin</a> avulla.

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available, pick <em>Custom language...</em> at the end and provide a language code and other details manually.
fi: Lisää sivustosi tukema kieli. Jos haluamaasi kieltä ei ole listattuna, valitse <em>Kustomoitu kieli...</em> lopussa ja syötä sille kielikoodi sekä muut tiedot manuaalisesti.

en: Browsers use different language codes to refer to the same languages. You can add and edit mappings from browser language codes to the <a href="@configure-languages">languages used by Drupal</a>.
fi: Selaimet käyttävät eri kielikoodeja viitattaessa samoihin kieliin. Voit lisätä ja muokata kartoituksia selainten kielikoodeille <a href="@configure-languages">Drupalin käyttämissä kielissä</a>.

en: With multiple languages enabled, registered users can select their preferred language and authors can assign a specific language to content.
fi: Useamman kuin yhden kielen ollessa käytössä, rekisteröityneet käyttäjät voivat valita oletuskielensä ja sisällöntuottajat voivat valita sisällölleen kielen.

en: Language from the URL (Path prefix or domain).
fi: Kieli URLista (polun etuliite tai verkkotunnus).

en: Language from a request/session parameter.
fi: Kieli sessio- tai kutsuparametristä.

en: Language from the browser's language settings.
fi: Kieli selaimen kieliasetuksista.

en: Account administration pages
fi: Tilin hallintasivut

en: Account administration pages language setting.
fi: Tilin hallintasivujen kieliasetus

en: Language switcher (!type)
fi: Kielenvalitsin (!type)

en: The %language (%langcode) language has been created.
fi: Kieli %language (%langcode) luotu.

en: The %language (%langcode) language has been updated.
fi: Kieli %language (%langcode) päivitetty.

en: Are you sure you want to delete @browser_langcode?
fi: Oletko varma että haluat poistaa selaimen kielikoodin @browser_langcode?

en: Edit language | Drupal
fi: Muokkaa kieltä | Drupal

en: Are you sure you want to delete the language
fi: Oletko varma että haluat poistaa kielen

en: Test language detection
fi: Testaa kielenvalintaa

en: This is a test language negotiation method
fi: Tämä testaa kielenvalintatapaa

en: Language negotiation method: @name
fi: Kielenvalintatapa: @name

en: A Gettext Portable Object file.
fi: Gettext Portable Object tiedosto

en: Treat imported strings as custom translations
fi: Kohtele tuotuja merkkijonoja kustomoituina käännöksinä

en: Overwrite non-customized translations
fi: Ylikirjoita ei-kustomoidut käännökset

en: Overwrite existing customized translations
fi: Ylikirjoita olemassaolevat kustomoidut käännökset

en: No language available. The export will only contain source strings.
fi: Kieltä ei ole saatavilla. Viedään ainoastaan lähdemerkkijonot.

en: Source text only, no translations
fi: Vain lähdeteksti, ei käännöksiä

en: Include non-customized translations
fi: Sisällytä ei-kustomoidut käännökset

en: Include customized translations
fi: Sisällytä kustomoidut käännökset

en: Include untranslated text
fi: Sisällytä kääntämättömät tekstit

en: @count disallowed HTML string(s) in files: @files.
fi: @count kiellettyä HTML merkkijonoa tiedostoissa: @files.

en: Translation type
fi: Käännöksen tyyppi

en: Non-customized translation
fi: Kustomoimaton käännös

en: Customized translation
fi: Kustomoitu käännös

en: The strings have been saved.
fi: Merkkijonot tallennettu.

en: In Context
fi: kontekstissa

en: First plural form | @count. plural form
fi[0]: Ensimmäinen monikkomuoto
fi[1]: @count monikkomuoto

en: Interface translation
fi: Käyttöliittymän kääntäminen

en: not applicable
fi: ei sovellettavissa

en: Enable interface translation to English
fi: Ottaa käyttöön käyttöliittymän kääntämisen englannin kielelle

en: Interface translations directory
fi: Käyttöliittymäkäännösten kansio

en: Removed JavaScript translation file for the language %language because no translations currently exist for that language.
fi: Poistettiin JavaScript käännöstiedosto kielelle %language koska sille ei tällä hetkellä ole olemassa käännöksiä.

en: User interface translation
fi: Käyttöliittymän kääntäminen

en: Translate the built-in user interface.
fi: Käännä sisäänrakennettu käyttäjän käyttöliittymä.

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
fi: Merkkijonon "%string" tuonti ohitettiin johtuen puuttuvasta tai väärinmuotoillusta HTML:stä.

en: One translation file imported.
fi: Tuotiin yksi käännöstiedosto.

en: Welcome to Drupal
fi: Tervetuloa Drupaliin

en: logged in users only
fi: vain sisäänkirjautuneet käyttäjät

en: Current interface language
fi: Tämänhetkinen käyttöliittymäkieli

en: Author's preferred language
fi: Kirjoittajan oletuskieli

en: Explanation of the language options is found on the <a href="@languages_list_page">languages list page</a>.
fi: Kielivaihtoehtojen selityksen löydät <a href="@languages_list_page">kielten listaussivulta</a>.

en: %type is used by 1 piece of content on your site. You can not remove this content type until you have removed all of the %type content. | %type is used by @count pieces of content on your site. You may not remove %type until you have removed all of the %type content.
fi[0]: Sisältötyyppi %type on 1 sisältökohteen käytössä sivustollasi. Et voi poistaa sisältötyyppiä ennenkuin olet poistanut kaiken sisältötyypin %type sisällön.
fi[1]: Sisältötyyppi %type on @count sisältökohteen käytössä sivustollasi. Et voi poistaa sisältötyyppiä ennenkuin olet poistanut kaiken sisältötyypin %type sisällön.

en: The language code of the language the node is written in.
fi: Kielikoodi kielelle jolla solmu on kirjoitettu.

en: Query tagged for node access but there is no node table, specify the base_table using meta data.
fi: Kysely liittyy solmun pääsysääntöihin mutta solmutaulua ei löydy, määrittele base_table metatiedon avulla.

en: Briefly describe the changes you have made.
fi: Kuvaa lyhyesti tekemäsi muutokset.

en: @private_public Article created by @user
fi: @private_public artikkeli luotu käyttäjän @user toimesta

en: !post %title has been created.
fi: !post %title on luotu.

en: Expected exception has not been thrown.
fi: Odotettua virhettä ei tapahtunut.

en: Expected exception has been thrown.
fi: Odotettu virhe tapahtui.

en: Altered query is malformed
fi: Päivitetty kysely on epämuodostunut

en: Extra data that should appear only in the RSS feed for node !nid.
fi: Ylimääräinen tieto joka näytetään vain solmun !nid RSS syötteessä.

en: Extra data that should appear everywhere except the RSS feed for node !nid.
fi: Ylimääräinen tieto joka näytetään kaikkialla paitsi solmun !nid RSS syötteessä.

en: Value of testElement RSS element for node !nid.
fi: Solmun !nid testElement RSS elementin arvo.

en: %type is used by 1 piece of content on your site. You can not remove this content type until you have removed all of the %type content.
fi: %type on 1 sisältökohteen käytössä sivustollasi. Et voi poistaa tätä sisältötyyppiä ennenkuin olet poistanut kaiken %type sisällön.

en: Preview | Drupal
fi: Esikatselu | Drupal

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set as <em>- None -</em>.
fi: Tietylle kielelle asetettua polkualiasta käytetään aina kun näytetään sivua kyseisellä kielellä. Se ohittaa asetuksen jos polkualiakset on asetettu <em>- Ei mikään - </em>.

en: The alternative URL for this content. Use a relative path without a trailing slash. For example, enter "about" for the about page.
fi: Sivun vaihtoehtoinen URL. Käytä suhteellista polkua ilman päättävää kenoviivaa. Esimerkiksi lisää "about" palvelusta tai palveluntarjoajasta kertovaa tietosivua varten.

en: @type @title has been created.
fi: @type @title luotu.

en: By default, the Search module only supports exact keyword matching in content searches. You can modify this behavior by installing a language-specific stemming module for your language (such as <a href="@porterstemmer_url">Porter Stemmer</a> for American English), which allows words such as walk, walking, and walked to be matched in the Search module. Another approach is to use a third-party search technology with stemming or partial word matching features built in, such as <a href="@solr_url">Apache Solr</a> or <a href="@sphinx_url">Sphinx</a>. These and other <a href="@contrib-search">search-related contributed modules</a> can be downloaded by visiting Drupal.org.
fi: Oletuksena haku tukee ainoastaan kokonaisten avainsanojen hakua sisältöhauissa. Voit muuttaa tätä toimintaa asentamalla esimerkiksi kielikohtaisen stemmausmoduulin (kuten <a href="http://drupal.org/project/porterstemmer">Porter Stemmer</a> Amerikan englannille); tämä sallii esimerkiksi sanojen walk, walking ja walked täsmäämisen haussa. Toinen lähestymistapa on ottaa käyttöön kolmannen osapuolen tarjoamaa stemmauksen tarjoavaa hakuteknologiaa kuten <a href="http://drupal.org/project/apachesolr">Apache Solr</a> tai <a href="http://drupal.org/project/sphinx">Sphinx</a>. Nämä ja muut <a href="@contrib-search">hakuun liittyvät moduulit</a> ovat ladattavissa Drupal.orgista.

en: 0 comments
fi: 0 kommenttia

en: There are @count items left to index.
fi: @count kohdetta jäljellä indeksoitavaksi

en: Are you sure you want to re-index the site
fi: Oletko varma että haluat uudelleenindeksoida sivustosi

en: The index will be rebuilt
fi: Indeksi uudelleenrakennetaan

en: There is 1 item left to index.
fi: Jäljellä on 1 indeksoitava kohde.

en: Send away
fi: Lähetä pois

en: Test form was submitted
fi: Testilomake lähetetty

en: Cron run completed
fi: Cron-ajo suoritettu

en: Consider loosening your query with OR. bike OR shed will often show more results than bike shed.
fi: Voit väljentää hakuasi käyttämällä OR; pyörä OR varasto palauttaa useimmiten enemmän tuloksia kuin pyörävarasto.

en: Add or remove shortcut
fi: Käyttäjän määrittelemät oikopolut

en: Remove from %title shortcuts
fi: Poista %title oikopolut

en: Run tests against Drupal core and your modules. These tests help assure that your site code is working as designed.
fi: Suorita testejä Drupal-ydintä ja moduuleitasi vasten. Testit auttavat varmistamaan että sivustosi koodipohja toimii kuten suunniteltu.

en: Created role ID @rid with name @name.
fi: Luotiin rooli ID @rid nimellä @name.

en: Failed to create permissions: @perms
fi: Käyttöoikeuksien määrittely epäonnistui: @perms

en: Option @option for field @id exists.
fi: Vaihtoehto @option kentälle @id on olemassa.

en: Option @option for field @id does not exist.
fi: Vaihtoehtoa @option kentälle @id ei ole olemassa.

en: The test setUp() method has been run.
fi: setUp() testitapa suoritettu.

en: The tearDown() method has run.
fi: tearDown() testitapa suoritettu.

en: The test method has run.
fi: Testitapa suoritettu.

en: Running test with missing required module.
fi: Suoritetaan testi puuttuvan pakollisen moduulin kanssa.

en: SimpleTest pass.
fi: SimpleTest onnistui.

en: SimpleTest fail.
fi: SimpleTest epäonnistui.

en: Test ID is @id.
fi: Testin ID on @id.

en: admin theme
fi: ylläpitoteema

en: Use the default logo supplied by the theme
fi: Käytä teeman tarjoamaa oletuslogoa

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
fi: Käytä teeman tarjoamaa oletus-oikopolkukuvaketta

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
fi: Esimerkkejä: <code>@implicit-public-file</code> (tiedostolle julkisessa tiedostojärjestelmässä), <code>@explicit-file</code>, tai <code>@local-file</code>.

en: Visitors will only see the maintenance mode message. Only users with the "Access site in maintenance mode" <a href="@permissions-url">permission</a> will be able to access the site. Authorized users can log in directly via the <a href="@user-login">user login</a> page.
fi: Käyttäjät näkevät ainoastaan ylläpitotila-viestin. Ainoastaan käyttäjät joilla on "Pääsy sivustolle ylläpitotilassa" <a href="@permissions-url">käyttöoikeus</a> on oikeus tarkastella sivustoa. Sallitut käyttäjät voivat kirjautua suoraan <a href="@user-login">kirjautumissivulla</a>.

en: Message to display when in maintenance mode
fi: Ylläpitotilassa näytettävä teksti

en: This theme requires the base theme @base_theme to operate correctly.
fi: Tämä teema vaatii perusteeman @base_theme toimiakseen oikein.

en: This theme requires the theme engine @theme_engine to operate correctly.
fi: Tämä teema vaatii teemamoottorin @theme_engine toimiakseen oikein.

en: The System module also handles basic configuration options for your site, including <a href="@date-time-settings">Date and time settings</a>, <a href="@file-system">File system settings</a>, <a href="@site-info">Site name and other information</a>, and a <a href="@maintenance-mode">Maintenance mode</a> for taking your site temporarily offline.
fi: System moduuli sisältää myös asetusvaihtoehdot sivustollesi, mukaanlukien <a href="@date-time-settings">Aika- ja päivämääräasetukset</a>, <a href="@file-system">Tiedostojärjestelmän asetukset</a>, <a href="@site-info">Sivuston nimi ja tiedot</a>. System moduuli sisältää myös <a href="@maintenance-mode">Huoltotilan</a>, jolla voit ottaa sivuston tilapäisesti pois käytöstä.

en: Regularly review available updates to maintain a secure and current site. Always run the <a href="@update-php">update script</a> each time a module is updated. Enable the Update Manager module to update and install modules and themes.
fi: Tarkastele saatavilla olevia päivityksiä säännöllisesti pitääksesi sivustosi ajantasalla ja turvallisena. Suorita <a href="@update-php">tietokannan päivitys</a> jokaisen moduulipäivityksen jälkeen. Ota käyttöön Update manager -moduuli päivittääksesi moduuleita ja teemoja.

en: Use maintenance mode when making major updates, particularly if the updates could disrupt visitors or the update process. Examples include upgrading, importing or exporting content, modifying a theme, modifying content types, and making backups.
fi: Käytä ylläpitotilaa tehdessäsi suuria muutoksia sivustollesi, esimerkiksi kun moduulien päivitys voi haitata sivuston käyttöä. Esimerkkeinä moduulien päivitykset, teeman muutokset, sisältötyyppien muutokset ja varmuuskopiointi.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on drupal.org's support forums and project issue queues. Before filing a support request, ensure that your web server meets the <a href="@system-requirements">system requirements.</a>
fi: Täältä löydät lyhyen listan sivustosi parametreistä samoten kuin mahdollisista virheistä sivustosi asennuksessa. Voi olla hyödyllistä kopioida nämä tiedot tukipyyntöihin Drupal.orgin tukifoorumeilla ja moduulien ongelmajonoissa. Ennenkuin jätät tukipyynnön, varmista että verkkopalvelusi täyttää <a href="@system-requirements">järjestelmävaatimukset</a>.

en: A language object.
fi: Kieliobjekti.

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
fi: Kaikenlaiset entiteetit, ts. nodet, kommentit tai käyttäjät.

en: An entity field containing a boolean value.
fi: Entiteettikenttä sisältäen totuusarvon.

en: An entity field containing a string value.
fi: Entiteettikenttä sisältäen merkkijonoarvon

en: An entity field containing an integer value.
fi: Entiteettikenttä sisältäen muuttuja-arvon.

en: An entity field containing a date value.
fi: Entiteettikenttä sisältäen päivämääräarvon.

en: An entity field referencing a language.
fi: Entiteettikenttä joka viittaa kieleen.

en: An entity field containing an entity reference.
fi: Entiteettikenttä sisältäen entiteettiviittauksen.

en: Add and enable modules to extend site functionality.
fi: Lisää ja ota käyttöön moduuleita laajentaaksesi sivustosi toimintoja.

en: <em>register_globals</em> is enabled. Drupal requires this configuration directive to be disabled. Your site may not be secure when <em>register_globals</em> is enabled. The PHP manual has instructions for <a href="@url">how to change configuration settings</a>.
fi: <em>register_globals</em> -asetus on käytössä, mutta Drupal vaatii asetuksen poiskytkemistä. Sivustosi ei välttämättä ole turvallinen niin kauan kuin <em>register_globals</em> on käytössä. Lue PHP-oppaasta, <a href="http://php.net/configuration.changes">kuinka asetuksia muutetaan</a>.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@memory-limit">increasing the PHP memory limit</a>.
fi: Lisätietoa saat käyttöohjeiden sivulta <a href="@memory-limit">PHP:n muistin määrän lisääminen</a>.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
fi: Kansiota %file ei ole suojattu muutoksilta mikä aiheuttaa tietoturvariskin. Sinun on muutettava kansion asetuksia ja estettävä kirjoittaminen siihen.

en: Configuration directories
fi: Asetuskansiot

en: Your %file file must define the $config_directories variable as an array containing the name of a directories in which configuration files can be written.
fi: Tiedostosi %file'n on määriteltävä $config_directories muuttuja joukkona sisältäen kansioiden nimet joihin asetustiedostot voidaan tallentaa.

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the Update Manager module from the <a href="@module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href="@update">Update status handbook page</a>.
fi: Päivitysviestit eivät ole käytössä. On <strong>erittäin suositeltavaa</strong> että otat käyttöön Update Manager moduulin <a href="@module">moduulien hallintasivulta</a>. Tämä on tärkeää, jotta tiedät päivityksistä. Lisätietoa päivityksistä ja päivitysviesteistä saat <a href="@update">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: AJAX changed: Click to mark div changed.
fi: AJAX muuttunut: Klikkaa merkitäksesi div muuttuneeksi.

en: AJAX changed: Click to mark div changed with asterisk.
fi: AJAX muuttunut: Klikkaa merkitäksesi div muuttuneeksi asteriskilla.

en: Set the the '#box' div to be blue.
fi: Aseta divin '#box' väriksi sininen.

en: AJAX data command: Issue command.
fi: AJAX tietokomento: lähetä komento.

en: AJAX invoke command: Invoke addClass() method.
fi: AJAX kutsukomento: Kutsu addClass() metodia.

en: AJAX insert: Let client insert based on #ajax['method'].
fi: AJAX syötä: Anna käyttäjän syötää #ajax['method'] perusteella.

en: AJAX 'remove': Click to remove text
fi: AJAX 'poista': Klikkaa poistaaksesi tekstiä

en: AJAX 'restripe' command
fi: AJAX 'restripe' komento

en: AJAX 'settings' command
fi: AJAX 'asetukset' komento

en: AJAX 'add_css' command
fi: AJAX 'add_css' komento

en: some dumb text
fi: jotakin tyhmää tekstiä

en: Initial page contains unique IDs
fi: Varsinainen sivu sisältää yksilölliset ID't

en: Updated page contains unique IDs
fi: Päivitetty sivu sisältää yksilölliset ID't

en: %type: !message in %function (line
fi: %type: !message viesti funktiossa %function (line

en: Test entity
fi: Testaa entiteettiä

en: File id is the same: %file1 == %file2.
fi: Tiedoston id on sama: %file1 == %file2.

en: File owner is the same: %file1 == %file2.
fi: Tiedoston omistaja on sama: %file1 == %file2.

en: File name is the same: %file1 == %file2.
fi: Tiedoston nimi on sama: %file1 == %file2.

en: File path is the same: %file1 == %file2.
fi: Tiedoston polku on sama: %file1 == %file2.

en: File MIME type is the same: %file1 == %file2.
fi: Tiedoston MIME tyyppi on sama: %file1 == %file2.

en: File size is the same: %file1 == %file2.
fi: Tiedoston koko on sama: %file1 == %file2.

en: File status is the same: %file1 == %file2.
fi: Tiedoston tila on sama: %file1 == %file2.

en: Files have different ids: %file1 != %file2.
fi: Tiedostoilla on eri id't: %file1 != %file2.

en: Files have different paths: %file1 != %file2.
fi: Tiedostoilla on eri polut: %file1 != %file2.

en: Files have the same ids: %file1 == %file2.
fi: Tiedostoilla on samat id't: %file1 == %file2.

en: Files have the same path: %file1 == %file2.
fi: Tiedostoilla on sama polku: %file1 == %file2.

en: Expected file permission to be %expected, actually were %actual.
fi: Oletettiin tiedoston oikeuksien olevan %expected, olivat todellisuudessa %actual.

en: Expected directory permission to be %expected, actually were %actual.
fi: Oletettiin kansion oikeuksien olevan %expected, olivat todellisuudessa %actual.

en: The test file exists on the disk.
fi: Testitiedoso on olemassa tiedostojärjestelmässä.

en: Submitted: row1 = row1
fi: Lähetettiin: rivi1 = rivi2

en: Submitted: row2 = 0
fi: Lähetettiin: rivi2 = 0

en: Submitted: row3 = 0
fi: Lähetettiin: rivi3 = 0

en: Submitted: row3 = row3
fi: Lähetettiin: rivi3 = rivi3

en: Submitted: row1
fi: Lähetettiin: rivi1

en: Partial validate
fi: Osittainen validointi

en: Partial validate (numeric index)
fi: Osittainen validointi (numeerinen indeksi)

en: Partial validate (substring)
fi: Osittainen validointi (alimerkkijono)

en: Full validate
fi: Täysvalidointi

en: A title with @placeholder
fi: Otsikko ja @placeholder

en: Menu Callback Title
fi: Valikon paluukutsun otsikko

en: Menu item description text
fi: Valikkoelementin kuvausteksti

en: Requirements 1 Test failed requirements
fi: Vaatimus 1 testi ei täyttänyt vaatimuksia

en: hook_modules_installed fired for @module
fi: hook_modules_installed laukaistu moduulille @module

en: hook_modules_uninstalled fired for @module
fi: hook_modules_uninstalled laukaistu moduulille @module

en: Standard profile
fi: Standardiprofiili

en: After adding a module
fi: Moduulin lisäämisen jälkeen

en: After changing weights
fi: Painokertointen muuttamisen jälkeen

en: When using a fixed list
fi: Käytettäessä kiinteää listaa

en: URL altering
fi: URLien muuttaminen

en: No exception was thrown.
fi: Ei virheitä.

en: Not all routes found in the dumper.
fi: Kaikki reitit eivät löytäneet tietään dumpperiin.

en: This is a dummy message.
fi: Tämä on esimerkkiviesti.

en: Did not find error message: !message.
fi: Virheviestiä ei löytynyt: !message.

en: On front page.
fi: Etusivulla.

en: Content to test main content fallback
fi: Sisältö jolle testataan pääsisällön varmistusta

en: First shutdown function, arg1 : @arg1, arg2: @arg2
fi: Ensimmäinen sammutustoiminto, arg1 : @arg1, arg2: @arg2

en: Second shutdown function, arg1 : @arg1, arg2: @arg2
fi: Toinen sammutustoiminto, arg1 : @arg1, arg2: @arg2

en: hook_cache_flush() invoked for update_script_test.module.
fi: hook_cache_flush() kutsuttu tiedostolle update_script_test.module.

en: Apply pending updates
fi: Suorita odottavat päivitykset

en: The update_script_test_update_8000() update was executed successfully.
fi: Päivitys update_script_test_update_8000() suoritettu onnistuneesti.

en: Before you can use a new vocabulary to classify your content, a new Taxonomy term field must be added to a <a href="@ctedit">content type</a> on its <em>manage fields</em> page. When adding a taxonomy field, you choose a <em>widget</em> to use to enter the taxonomy information on the content editing page: a select list, checkboxes, radio buttons, or an auto-complete field (to build a free-tagging vocabulary). After choosing the field type and widget, on the subsequent <em>field settings</em> page you can choose the desired vocabulary, whether one or multiple terms can be chosen from the vocabulary, and other settings. The same vocabulary can be added to multiple content types, by using the "Re-use existing field" section on the manage fields page.
fi: Ennenkuin voit käyttää sanastoa sivustosi sisällön luokittelemiseksi, sinun on liitettävä sanasto <a href=" @ctedit ">sisältötyyppiin</a> sen <em>hallitse kenttiä</em> välilehdellä lisäämällä siellä uusi Sanastoviittaus kenttä. Lisätessäsi sanastoviittauskentän valitset <em>widgetin</em> jossa syötät sanaston tiedot sisällönmuokkaussivulle: valitse lista, valintaruudut, radionapit tai automaattisesti täydentyvä kenttä sisällön muokkaussivulla käytettäväksi. Kun olet valinnut kentän tyypin, valitse haluttu sanasto ja määrittele voidaanko sanastosta valita yksi vai useampi termi sekä muita asetuksia. Sama sanasto on lisättävissä useampaan kuin yhteen sisältötyyppiin käyttämällä "Lisää olemassaoleva kenttä" osiota kenttien hallintasivulla.

en: The administrative theme's CSS appears on the page for adding a taxonomy term.
fi: Ylläpitoteeman CSS näkyy luokittelutermin lisäysssivulla.

en: The default theme's CSS appears on the page for viewing a taxonomy term.
fi: Oletusteeman CSS näkyy luokittelutermin tarkastelusivulla.

en: The administrative theme's CSS appears on the page for editing a taxonomy term.
fi: Ylläpitoteeman CSS näkyy luokittelutermin muokkaussivulla.

en: Don't Panic | @site-name
fi: Älä panikoi | @site-name

en: Don&#039;t Panic | @site-name
fi: Älä panikoi | @site-name

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %name?
fi: Oletko varma että haluat poistaa sanaston %name?

en: Private node test
fi: Yksityisen solmun testi

en: Public node test
fi: Julkisen solmun testi

en: Translation is not supported if language is always one of: @locked_languages
fi: Käännökset eivät ole tuettuja jos kieli on aina yksi seuraavisrta: @locked_languages

en: HTTP request to @url failed with error: @error.
fi: HTTP kutsu URLiin @url epäonnistui virheellä: @error.

en: The Update Manager module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts administrators to available updates. In order to provide update information, anonymous usage statistics are sent to Drupal.org. If desired, you may disable the Update Manager module from the <a href='@modules'>Module administration page</a>. For more information, see the online handbook entry for <a href='@update'>Update Manager module</a>.
fi: Update Manager moduuli hakee säännöllisesti päivitystietoa sivustollasi asennettuina oleviin moduuleihin ja teemoihin ja ilmoittaa ylläpitäjille päivitystarpeesta. Jotta päivitystiedot voitaisiin esittää, anonyymit statistiikat lähetetään Drupal.orgiin. Jos haluat, voit poistaa Update Manager moduulin käytöstä <a href='@modules '>Moduulien hallintasivun</a> kautta. Lisätietoa Update manager moduulista saat <a href='@update '>Drupal-käsikirjasta</a>.

en: A report of <a href="@update-report">available updates</a> will alert you when new releases are available for download. You may configure options for the frequency for checking updates (which are performed during <a href="@cron">cron</a> runs) and e-mail notifications at the <a href="@update-settings">Update Manager settings</a>  page.
fi: <a href="@update-report">Saatavilla olevien päivitysten</a> raportti kertoo uusista ladattavista moduuliversioista. Voit säätää tarkistuksen tiheyttä (tarkistus suoritetaan <a href="@cron">cron</a>-ajon aikana) sekä sähköpostihuomautuksia <a href="@update-settings">Update Manager</a> -asetussivulla.

en: The Update Manager module allows administrators to perform updates directly through the administration interface. At the top of the <a href="@modules_page">modules</a> and <a href="@themes_page">themes</a> pages you will see a link to update to new releases. This will direct you to the <a href="@update-page">update page</a> where you see a listing of all the missing updates and confirm which ones you want to upgrade. From there, you are prompted for your FTP/SSH password, which then transfers the files into your Drupal installation, overwriting your old files. More detailed instructions can be found in the <a href="@update">online handbook</a>.
fi: Update Manager moduuli mahdollistaa päivitysten suorittamisen suoraan sivuston ylläpitoliittymän kautta. <a href="@modules_page">Moduulit</a> ja <a href="@themes_page">teemat</a> sivujen yläreunassa näet linkin jonka kautta voit päivittää uudet teema- ja moduulijulkaisut. Tämä ohjaa sinut <a href="@update-page">päivityssivulle</a> jossa näet listan puuttuvista päivityksistä ja voit valita, mitkä niistä haluat suorittaa. Siellä sinua pydetään syöttämään FTP/SSH salasanasi joka tämän jälkeen siirtää tiedostot palvelimesi Drupal-asennuskansioon ja ylikirjoittaa vanhat tiedostot. Lisää tietoa ja ohjeita saat <a href="@update">käsikirjasta</a>.

en: AAA Update test
fi: AAA Päivitystesti

en: BBB Update test
fi: BBB Päivitystesti

en: CCC Update test
fi: CCC Päivitystesti

en: Update test base theme
fi: Päivitä testin perusteema

en: Update test subtheme
fi: Päivitä testin aliteema

en: Failed to get available update data
fi: Päivitystietojen haku epäonnistui.

en: Checked available update data for 3 projects.
fi: Tarkistettiin 3 projektin saatavilla olevat päivitykset.

en: Failed to get available update data for one project.
fi: Päivitystietojen hakeminen yhdelle projektille epäonnistui.

en: 2001-Sep-
fi: 2001-Syy-

en: No update information available.
fi: Päivitystietoja ei ole saatavilla.

en: Checked available update data for one project.
fi: Tarkistettiin yhden projektin saatavilla olevat päivitykset.

en: There are updates available for your version of Drupal.
fi: Käyttämääsi Drupal versioon on saatavilla päivityksiä.

en: There is a security update available for your version of Drupal.
fi: Käyttämääsi Drupal versioon on saatavilla tietoturvapäivitys.

en: Only files with the following extensions are allowed: @archive_extensions.
fi: Vain tiedostot seuraavilla päätteillä ovat sallittuja: @archive_extensions.

en: @module_name is already installed.
fi: @module_name on jo asennettu.

en: The name for this role. Example: "Moderator", "Editorial board", "Site architect".
fi: Roolin nimi. Esimerkki: "Moderaattori", "Muokkaaja", "Sivuston arkkitehti".

en: Sorry, %name is not recognized as a username or an e-mail address.
fi: %name ei löytynyt käyttäjänimenä tai sähköpostiosoitteena.

en: Drupal has three special user roles:
fi: Drupalissa on kolme erikoiskäyttäjäroolia:

en: Administrator role: this role is automatically granted all new permissions when you install a new module. Configure which role is the administrator role on the <a href="@account_settings">Account settings page</a>.
fi: Ylläpitorooli: tälle roolille annetaan automaattisesti kaikki oikeudet kun uusi moduuli asennetaan. Säädä <a href="@account_settings">käyttäjätilien asetussivulla</a>, mikä rooleista on ylläpitorooli.

en: User module 'member for' view element.
fi: User moduulin 'käyttäjä jo' näyttöelementti.

en: This is also assumed to be the primary language of this account's profile information.
fi: Tämän oletetaan olevan myös pääkieli tämän käyttäjätilin profiilitiedoille.

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. !request_new.
fi: Pakollinen mikäli haluat muuttaa %mail tai %pass alla. !request_new.

en: This account's preferred language for e-mails and site presentation.
fi: Käyttäjätilin toivottu kieli sähköposteille ja sivuston esittämiseksi.

en: This account's preferred language for e-mails.
fi: Tämän käyttäjän toivoma sähköpostien kieli.

en: Administration pages language
fi: Ylläpitosivujen kieli

en: The new user <a href="@url">%name</a> was created without an email address, so no welcome message was sent.
fi: Uusi käyttäjä <a href="@url">%name</a> luotiin ilman sähköpostiosoitetta joten tervetulosähköpostia ei lähetetty.

en: 2 users
fi: 2 käyttäjää

en: A welcome message with further instructions has been e-mailed to the new user @name.
fi: Sähköposti sisältäen lisäohjeet lähetettiin uudelle käyttäjälle @name.

en: Created a new user account for @name. No e-mail has been sent.
fi: Luotiin uusi käyttäjätili käyttäjälle %name. Sähköpostia ei lähetetty.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.
fi: Kiitos että hait käyttäjätiliä. Tilisi odottaa sivuston ylläpitäjän hyväksyntää.

en: The username @name has not been activated or is blocked.
fi: Käyttäjänimeä @name ei ole aktivoitu tai sen käyttö on estetty.

en: The e-mail address @email is already registered.
fi: Sähköpostiosoite @email on jo rekisteröity.

en: Created a new user account for !name.
fi: Luotiin uusi käyttäjätili käyttäjälle !name.

en: The password has been validated and the form submitted successfully.
fi: Salasana on varmennettu ja lomake lähetetty onnistuneesti.

en: Header background top
fi: Ylätunnisteen taustan yläosa

en: Header background bottom
fi: Ylätunnisteen taustan alaosa

en: Site's default language (@lang_name)
fi: Sivuston oletuskieli (@lang_name)

en: Installation profile
fi: Asennusprofiili

en: Selected language
fi: Valittu kieli

en: Changing the selected language here (and leaving this option as the last among the detection and selection options) is the easiest way to change the fallback language for the website, if you need to change how your site works by default (eg. when using an empty path prefix or using the default domain). <a href="@admin-change-language">Changing the site's default language</a> itself might have other undesired side effects.
fi: Tämän arvon muuttaminen (ja tämän asetuksen jättäminen viimeiseksi valintatavoissa) on helpoin tapa varmistuskielen määrittelemiseksi sivustollasi jos sinun on muutettava sivuston toimintatapaa (esimerkiksi käytettäessä tyhjää polkuetuliitettä tai käytettäessä oletusverkkotunnusta). <a href="@admin-change-language">Sivuston oletuskielen muuttaminen</a> itsessään voi aiheuttaa ei-toivottuja sivuvaikutuksia.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
fi: Tarjoa teksti joka näytetään jos kentällä ei ole hakutuloksia. Voit sisällyttää HTML:ää. Syötä dataa näkymälle "Korvauskuvioiden perusteella" allaolevassa "Uudelleenkirjoituksen tulokset" kohdassa.

en: The revision NID of the content revision.
fi: Sisältöversion versio NID.

en: Use a custom %field_name
fi: Käytä kustomoitua %field_name

en: @dir can not be opened
fi: @dir ei voida avata

en: The website has encountered an error. Please try again later.
fi: Sivustolla tapahtui virhe. Yritä myöhemmin uudelleen.

en: The Breakpoints module keeps track of the height, width, and resolution breakpoints where a responsive design needs to change in order to respond to different devices being used to view the site.
fi: Breakpoint moduuli pitää kirjaa korkeuden, leveyden ja resoluution keskeytyskohdista responsiivisessa sivustossa kun sivuston ulkoasun tulee muotoutua eri päätelaitteiden tarpeisiin.

en: Defining breakpoints
fi: Sivuvaihtojen määrittely

en: The Breakpoint module can be used by themes and other modules to define breakpoints, which separate the height or width of viewports (screens, printers, and other media output types) into steps. For instance, a width breakpoint of 40em creates two steps: one for widths up to 40em and one for widths above 40em. Breakpoints can be used to define when layouts should shift from one form to another, when images should be resized, and other changes that need to respond to changes in viewport height or width.
fi: Teemat ja toiset moduulit voivat käyttää Breakpoint moduulia määrittelemään keskeytyskohtia jotka erottelevat päätelaitteen korkeuden tai leveyden (ruudut, tulostimet ja muut median tulostustavat) vaiheina. Esimerkiksi leveyskeskeytyskohta 40em luo kaksi vaihetta: yksi leveyksille yli 40em ja toinen leveyksille alle 40em. Keskeytyskohtia voidaan käyttää määrittelemään, muuntautuuko sivusto muodosta toiseen ja muutetaanko kuvien kokoa päätelaitteen ruudun korkeuden ja leveyden mukaan.

en: <a href="http://www.w3.org/TR/css3-mediaqueries/">Media  queries</a> are a formal way to encode breakpoints. For instance, a width breakpoint at 40em would be written as the media query "(min-width: 40em)". Breakpoints are really just media queries with some additional meta-data, such as a name and multiplier information.
fi: <a href="http://www.w3.org/TR/css3-mediaqueries/">Mediakyselyt</a> ovat muodollinen tapa koodata keskeytyskohtia. Esimerkiksi leveyskeskeytyskohta 40em kirjoitettaisiin mediakyselynä muodossa "(min-width: 40em)". Keskeytyskohdat ovat käytännössä vain mediakyselyitä joilla on lisä-metatietoa kuten nimi- ja kerrointiedot.

en: Assigning resolution multipliers to breakpoints
fi: Resoluutiokertoimien liittäminen keskeytyskohtiin

en: Multipliers are a measure of the viewport's device resolution, defined to be the ratio between the physical pixel size of the active device and the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">device-independent pixel</a> size. The Breakpoint module defines multipliers of 1, 1.5, and 2; when defining breakpoints, modules and themes can define which multipliers apply to each breakpoint.
fi: Kertoimet ovat mittayksikkö päätelaiteen resoluution määrittelyyn ja ne määrittelevät suhteen aktiivisen laitteen fyysisen pikselikoon ja <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">laiteriippumattoman pikselikoon</a> välille. Breakpoint moduuli määrittelee kertoimet 1, 1.5 ja 2; määriteltäessä keskeytyskohtia, moduulit ja teemat voivat määritellä, mitä kerrointa mihinkin keskeytyskohtaan sovelletaan.

en: Defining breakpoint groups
fi: Keskeytyskohtaryhmien määrittely

en: Breakpoints can be organized into groups. Modules and themes should use groups to separate out breakpoints that are meant to be used for different purposes, such as breakpoints for layouts or breakpoints for image sizing.
fi: Keskeytyskohdat voidaan lajitella ryhmiin. Moduulien ja teemojen tulee käyttää näitä ryhmiä erottelemaan eri käyttötapauksia varten tehtyjä keskeytyskohtia kuten teeman keskeytyskohdat tai kuvien koon muuttamisen keskeytyskohdat.

en: Parent permalink
fi: Isännän ikilinkki

en: In reply to !parent_title by !parent_username
fi: Vastauksena !parent_title käyttäjä !parent_username

en: Category %label has been deleted.
fi: Kategoria %label poistettu.

en: Category %label has been added.
fi: Kategoria %label lisätty.

en: Category %label has been updated.
fi: Kategoria %label päivitetty.

en: Label field is required.
fi: Etiketti on pakollinen.

en: Category %label has been saved.
fi: Kategoria %label tallennettu.

en: Save and manage fields
fi: Tallenna ja ylläpidä kenttiä

en: Image removed.
fi: Kuva poistettu.

en: This image has been removed. For security reasons, only images from the local domain are allowed.
fi: Kuva on poistettu. Tietoturvasyistä ainoastaan lokaalitiedostot ovat sallittuja.

en: Only images hosted on this site may be used in &lt;img&gt; tags.
fi: Vain paikallistiedostot ovat mahdollisia käytettäessä &lt;img&gt; tageja.

en: Enabling the Forum module provides a default <em>Forums</em> menu item in the Tools menu that links to the <a href="@forums">Forums page</a>.
fi: Forum moduulin käyttöönotto lisää <em>Foorumit</em> valikkolinkin Työkaluvalikkoon. Linkki osoittaa <a href="@forums">Foorumit</a> sivulle.

en: Site's default language (!language)
fi: Sivuston oletuskieli (!language)

en: An error occurred trying to check available interface translation updates.
fi: Virhe tarkistettaessa saatavilla olevia käyttöliittymän käännöspäivityksiä.

en: Checked available interface translation updates for one project. | Checked available interface translation updates for @count projects.
fi[0]: Tarkistettiin yhden projektin saatavilla olevat käyttöliittymäkäännökset.
fi[1]: Tarkistettiin @count projektin saatavilla olevat käyttöliittymäkäännökset.

en: Available translation updates
fi: Käännösten saatavilla olevat päivitykset

en: Get a status report about available interface translations for your installed modules and themes.
fi: Hae tilannekatsaus tämänhetkisten moduuliesi ja teemojesi käyttöliittymäkäännöksille.

en: Test page text
fi: Testisivun teksti

en: Data that should appear only in the body for the node.
fi: Tieto jonka tulee näkyä ainoastaan solmun rungossa.

en: Extra data that should appear only in the teaser for the node.
fi: Ylimääräinen tieto jonka tulee näkyä ainoastaan noden lyhennelmässä.

en: Test page | @site-name
fi: Testisivu | @site-name

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page. Leave blank to display the default front page.
fi: Vaihtoehtoisesti tarjoa suhteellinen URL näytettäväksi sivuston etusivuna. Jätä tyhjäksi käyttääksesi oletus-etusivua.

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Drupal requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href="@link">system requirements</a> page for more information.
fi: Palvelimellasi vaikuttaisi olevan väärä PDO versio asennettuna. Drupal vaatii PDO laajennuksen PHP:n ytimestä. Järjestelmässä on asennettuna vanhempi PECL versio. Lisätietoa saat <a href="@link">järjestelmävaatimukset</a> sivulta.

en: Language of the term
fi: Termin kieli

en: Vocabulary language
fi: Sanaston kieli

en: Terms language
fi: Termin kieli

en: Tracker navigation
fi: Seuraajan navigointi

en: The Tracker module adds a new menu item to the Tools menu, called <em>Recent content</em>. You can configure menu items via the <a href="@menus">Menus administration page</a>.
fi: Tracker moduuli lisää uuden valikkolinkin työkaluvalikkoon, uuden linkin nimi on <em>Viimeaikainen sisältö</em>. Voit säätää valikkolinkkejä <a href="@menus">Valikkojen ylläpitosivulla</a>.

en: View profile
fi: Näytä profiili

en: User account actions
fi: Käyttäjätilin toiminnot

en: The role machine-name of the role.
fi: Roolin koneluettava nimi.

en: The base table used for this view.
fi: Näkymässä käytettävä perustaulukko

en: Base field
fi: Peruskenttä

en: The base field used for this view.
fi: Näkymässä käytettävä peruskenttä.

en: The total amount of results returned from the view. The current display will be used.
fi: Näkymän tulosten kokonaismäärä. Käytetään tämänhetkistä näyttöruutua.

en: The number of items per page.
fi: Tulosta per sivu.

en: The current page of results the view is on.
fi: Senhetkinen näkymän tulossivu jolla näkymä sillä hetkellä on.

en: The total page count.
fi: Sivujen kokonaismäärä.

en: Override the default view title for this view. This is useful to display an alternative title when a view is empty.
fi: Ylikirjoita tämän näkymän oletus-näkymäotsikko. Tämä on hyödyllistä näytettäessä vaihtoehtoinen otsikko näkymän ollessa tyhjä.

en: Overridden title
fi: Ohitettu otsikko

en:  - Use default -
fi:  - Käytä oletusta -

en: Make sure that a broken handler of type: @type are created
fi: Varmista että rikkoutunut käsittelijä tyyppiä @type luodaan

en: Update "of type" choice
fi: Päivitä "tyyppiä" valinta

en: Test-True
fi: Testi-Oikea

en: Test-False
fi: Testi-Väärä

en: Value %value in %format format for timezone %timezone matches.
fi: Arvo %value muodossa %format aikavyöhykkeelle %timezone täsmää.

en: Value %value in %format format matches.
fi: Arvo %value muodossa %format täsmää.

en: The test data UID
fi: Testitiedon UID

en: %type: !message in %function
fi: %type: Viesti !message funktiossa %function

en: Test row plugin
fi: Testaa riviliitännäistä

en: Test style plugin
fi: Testaa tyyliliitännäistä

en: Found a link to %path in the main menu
fi: Löytyi linkki polkuun %path päävalikosta

en: Manage customized lists of content.
fi: Hallinnoi räätälöityjä listauksia sisällöstä.

en: Uyghur
fi: Uiguuri

en: Tracker - User
fi: Seuraaja - Käyttäjä

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
fi: Onko solmu julkaistu vaiko ei. Sinun on käytettävä argumenttia tai suodatettava UID:n perusteella tai voit saada harhaanjohtavia tuloksia tähän kenttään.

en: The translation authoring username %name does not exist.
fi: Käännöksen kirjoituspäivämäärän käyttäjänimeä %name ei ole olemassa.

en: You have to specify a valid translation authoring date.
fi: Sinun on syötettävä kelvollinen käännöksen kirjoituspäivämäärä.

en: Database %database not found. The server reports the following message when attempting to create the database: %error.
fi: Tietokantaa %database ei löytynyt. Palvelin ilmoittaa seuraavat virheet tietokantaa luotaessa: %error.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist or does the database user have sufficient privileges to create the database?</li><li>Have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
fi: Yhdistäminen tietokantapalvelimellesi epäonnistui. Palvelin palautti seuraavan viestin: %error.<ul><li>Onko tietokantapalvelin toiminnassa?</li><li>Onko tietokanta olemassa ja oletko syöttänyt oikean tietokannan nimen?</li><li>Oletko syöttänyt oikean käyttäjätunnuksen ja salasanan?</li><li>Oletko syöttänyt oikean tietokannan osoitteen?</li></ul>

en: @item could not be found in _context
fi: @item ei löytynyt kontekstista _context

en: Install another module
fi: Asenna toinen moduuli

en: Are you sure you want to unblock %ip?
fi: Oletko varma että haluat jälleen sallia IP-osoitteen %ip pääsyn?

en: There are no configuration changes.
fi: Ei asetusmuutoksia.

en: Import all
fi: Tuo kaikki

en: Another request may be synchronizing configuration already.
fi: Toinen kutsu saattaa olla jo synkronoimassa asetuksia.

en: The configuration was imported successfully.
fi: Asetustiedosto onnistuneesti tuotu.

en: The import failed due to an error. Any errors have been logged.
fi: Tuonti epäonnistui virheestä johtuen. Virheet on tallennettu logiin.

en: @count new | @count new
fi[0]: @count uusi
fi[1]: @count uutta

en: @count changed | @count changed
fi[0]: @count muuttunut
fi[1]: @count muuttunutta

en: @count removed | @count removed
fi[0]: @count poistettu
fi[1]: @count poistettua

en: The Configuration manager module provides a user interface for importing and exporting configuration changes; i.e., for staging configuration data between multiple instances of this web site. For more information, see the online handbook entry for <a href="!url">Configuration manager module</a>
fi: Configuration manager moduuli tarjoaa käyttäjille käyttöliittymän asetusmuutosten tuomiseksi ja viemiseksi; ts. esimerkiksi julkaisua odottavien versioiden asetukset voidaan näin siirtää asennuksesta toiseen. Lisätietoa saat <a href="!url">Drupal-käsikirjasta</a>.

en: Import configuration that is placed in your staging directory. All changes, deletions, renames, and additions are listed below.
fi: Tuo asetukset joka on staging-kansiossasi. Kaikki muutokset, poistot, uudelleennimeämiset ja lisäykset ovat listattuina alla.

en: Synchronize configuration
fi: Synkronoi asetukset

en: Contact form categories
fi: Kontaktilomakkeen kategoriat

en: Flag other translations as outdated
fi: Merkitse muut käännökset vanhentuneiksi

en: Do not flag other translations as outdated
fi: Älä merkitse muita käännöksiä vanhentuneiksi

en: <em>Edit picture mapping</em> @label
fi: <em>Muokkaa kuvakartoitusta</em> @label

en: <em>Duplicate picture mapping</em> @label
fi: <em>Monista kuvakartoitus</em> @label

en: The Picture module provides an image formatter and breakpoint mappings to output responsive images using the HTML5 picture tag.
fi: Picture moduuli tarjoaa edistyneen kuvanmuokkaajan sekä keskeytyskohtien kartoituksen responsiivisten kuvien tulostamiseksi HTML5:n picture tagia käyttäen.

en: Mapping image styles to breakpoints
fi: Kuvatyylien kartoitus keskeytyskohtiin

en: To use responsive images, you need to define what size the images should be depending on the breakpoints. The Picture module allows you to define which image style should be used for each breakpoint on the <a href="@link">picture mappings administrative page</a>.
fi: Käyttääksesi responsiivia kuvia, sinun on määriteltävä kuvakoot keskeytyskohtiin liittyen. Picture moduuli sallii sinun määritellä, mitä kuvatyyliä missäkin keskeytyskohdassa käytetään; tämä tapahtuu <a href="@link">Kuvakartoitusten ylläpitosivulla</a>.

en: Formatting an Image field
fi: Kuvakentän muotoilu

en: Images in Image fields can be formatted using the Picture formatter, to make them responsive. They will be automatically resized depending on breakpoints.
fi: Kuvakentissä olevat kuvat voidaan muotoilla käyttäen Kuvanmuotoilijaa jotta niistä saadaan responsiivisia. Niiden koko muutetaan automaattisesti vastaamaan keskeytyskohtia.

en: A picture mapping associates an image style with each breakpoint defined by your theme.
fi: Kuvakartoitus liittää kuvatyylin kuvunkin teemasi määrittelemään keskeytyskohtaan.

en: Picture Mappings
fi: Kuvakartoitukset

en: Manage picture mappings
fi: Ylläpidä kuvakartoituksia

en: Edit picture mapping
fi: Muokkaa kuvakartoitusta

en: Duplicate picture mapping
fi: Monista kuvakartoitus

en: Example: 'Hero image' or 'Author image'.
fi: Esimerkki: 'Sankarikuva' tai 'Kirjoittajan kuva'.

en: Select a breakpoint group from the enabled themes.
fi: Valitse keskeytyskohtaryhmä käytössäolevista teemoistasi.

en: Warning: if you change the breakpoint group you lose all your selected mappings.
fi: Varoitus: jos muutat keskeytyskohtaryhmä, menetät kaikki valitut kartoituksesi.

en: Breakpoint group
fi: Keskeytyskohtaryhmä

en: Select an image style for this breakpoint.
fi: Valitse tähän keskeytyskohtaryhmään liittyvä kuvatyyli.

en: Please select at least one mapping.
fi: Valitse vähintään yksi kartoitus.

en: Picture mapping %label saved.
fi: Kuvakartoitus %label tallennettu.

en: Picture mapping @label saved.
fi: Kuvakartoitus @label tallennettu.

en: Clone of !label
fi: Klooni -> !label

en: Picture mapping
fi: Kuvakartoitus

en: Picture mapping: @picture_mapping
fi: Kuvakartoitus: @picture_mapping

en: Select a picture mapping.
fi: Valitse kuvan kartoitus.

en: The REST module provides a framework for exposing Drupal's data structures as RESTful web services. It can be used to read and write resources remotely, such as entity types like nodes or users. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@rest">RESTful web services module</a>.
fi: REST moduuli tarjoaa puitteet Drupalin tietorakenteiden esittämiseksi RESTful verkkopalvelun kautta. Sitä voidaan käyttää lukemaan ja kirjoittamaan resursseja etänä, esimerkiksi entiteettejä kuten solmut tai käyttäjät. Lisätietoa REST moduulista saat <a href="@rest">käsikirjasta</a>.

en: Access @method on %label resource
fi: Pääsy resurssin %label metodiin @method

en: Entity with ID @id not found
fi: Entiteettiä ID:llä @id ei löytynyt

en: User-defined shortcuts
fi: Käyttäjän määrittelemät oikopolut

en: By default SimpleTest will clear the results after they have been viewed on the results page, but in some cases it may be useful to leave the results in the database. The results can then be viewed at <em>admin/config/development/testing/results/[test_id]</em>. The test ID can be found in the database, simpletest table, or kept track of when viewing the results the first time. Additionally, some modules may provide more analysis or features that require this setting to be disabled.
fi: SimpleTest oletuksena poistaa tulokset kunhan ne on katsottu läpi tulossivulla mutta joissakin tilanteissa voi olla hyödyllistä jättää ne tietokantaan. Tuloksia voi tuolloin tarkastella osoitteessa <em>admin/config/development/testing/results/[test_id]</em>. Testin ID löytyy tietokannasta, simpletest tietokannasta tai siitä pidetään kirjaa kun tuloksia tarkastellaan ensimmäistä kertaa. Lisäksi jotkut moduulit saattavat tarjota lisää analyysiä tai ominaisuuksia jotka tarvitsevat tämän asetuksen poiskytkemistä.

en: Displayed as %date_format
fi: Näytetään muodossa %date_format

en: Banana bread
fi: Banaanileipä

en: Enabling translation
fi: Käännösten käyttöönotto

en: Changing source language
fi: Lähdekielen vaihtaminen

en: When there are two or more possible source languages, selecting a <em>Source language</em> will repopulate the form using the specified source's values. For example, French is much closer to Spanish than to Chinese, so changing the French translation's source language to Spanish can assist translators.
fi: Kun käytettävissä on kaksi tai useampi lähdekieltä, <em>Lähdekielen</em> valinta uudelleenpopuloi lomakkeen käyttäen lähteen arvoja. Esimerkiksi ranska on paljon lähempänä espanjaa kuin kiinaa joten jos muutat ranskankielisen käännöksen lähdekieleksi espanjan, se voi auttaa kääntäjiä.

en: If editing content in one language requires that translated versions also be updated to reflect the change, use the <em>Flag other translations as outdated</em> check box to mark the translations as outdated and in need of revision.
fi: Jos yhden kielen sisällön muokkaaminen edellyttää käännettyjen versioiden ajantasaisuutta suhteessa muutokseen, merkitse muut käännökset vanhentuneiksi ja tarkistusta kaipaaviksi valintaruudulla <em>Merkitse muut käännökset vanhentuneiksi</em>.

en: Translation permissions
fi: Käännösoikeudet

en: %language translation
fi: %language käännös

en: Create %language translation of %title
fi: Luo %language käännös kohteelle %title

en: Source language: @language
fi: Lähdekieli: @language

en: If you made a significant change, which means the other translations should be updated, you can flag all translations of this content as outdated. This will not change any other property of them, like whether they are published or not.
fi: Jos teit merkittävän muutoksen (ts. tässä yhteydessä tulisi päivittää myös muut käännökset), voit merkitä kaikki tämän sisällön käännökset vanhentuneiksi. Tämä ei muuta niiden mitään muuta ominaisuutta kuten julkaisun tilaa.

en: When this option is checked, this translation needs to be updated. Uncheck when the translation is up to date again.
fi: Kun tämä vaihtoehto on valittuna, tämä käännös vaatii päivitystä. Poista valinta, kun käännös taas on ajan tasalla.

en: Source language set to: %language
fi: Asetettava lähdekieli: %language

en: This will delete all the translations of %label.
fi: Tämä poistaa kaikki %label käännökset.

en: No path is set
fi: Polkua ei ole asetettu

en: Langcode
fi: Kielikoodi

en: Add and configure @handler
fi: Lisää ja säädä @handler

en: Are you sure you want to delete the %name view?
fi: Oletko varma että haluat poistaa näkymän %name?

en: The selected display type does not utilize @type plugins
fi: Valittu näyttöruutu ei käytä tyypin @type pluginneja

en: Object of type "@class" cannot be printed.
fi: Objektia tyyppiä "@class" ei voida tulostaa.

en: View differences
fi: Näytä ero

en: Menu language
fi: Valikon kieli

en: Access in-place editing
fi: Pääsy in-place muokkaukseen

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
fi: Päivitettiin kenttä %field-name in-place muokkauksen kautta.

en: Entity @type @id, field @field
fi: Entiteetti @type @id, kenttä @field

en: Update !title
fi: Päivitä !title

en: No item selected.
fi: Ei valittua kohdetta.

en: Reference type
fi: Viittaustyyppi

en: Container cannot be written to disk
fi: Säiliön kirjoittaminen tiedostojärjestelmään epäonnistui

en: Horizontal orientation
fi: Vaakasuuntainen

en: Vertical orientation
fi: Pystysuuntainen

en: Tray orientation changed to @orientation.
fi: Korin asennoksi muutettu @orientation.

en: South Sudan
fi: Etelä-Sudan

en: Custom output for TRUE
fi: Muokattu tuloste arvolle TRUE

en: Custom output for FALSE
fi: Kustomoitu tuloste arvolle FALSE

en: Place block
fi: Sijoita lohko

en: Port number
fi: Portin numero

en: Revision timestamp
fi: Version aikaleima

en: Administer account settings
fi: Ylläpidä tilin asetuksia

en: Link to user
fi: Linkki käyttäjään

en: Signature format
fi: Allekirjoituksen muoto

en: File added
fi: Tiedosto lisätty

en: File removed
fi: Tiedosto poistettu

en: File %file could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory (%destination)
fi: Tiedoston %file kopioiminen epäonnistui koska samanniminen tiedosto on jo olemassa kohdekansiossa (%destination)

en: Translate configuration
fi: Käännä asetukset

en: Translations directory
fi: Käännöskansio

en: The translations directory does not exist.
fi: Käännöskansiota ei ole olemassa.

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href="@install_txt">INSTALL.txt</a>.
fi: Asennusohjelma vaatii että luot käännöskansion osana asennusprosessia. Luo %translations_directory. Lisäohjeita saat <a href="@install_txt">INSTALL.txt tiedostosta</a>.

en: The translations directory is not readable.
fi: Käännöskansio ei ole lukukelvollinen.

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fi: Asennusohjelma tarvitsee lukuoikeudet %translations_directory kansioon asennuksen ajaksi. Jos olet epävarma, kuinka kirjoitusoikeudet annetaan, konsultoi asiassa <a href="@handbook_url">käsikirjaa</a>.

en: The translations directory is not writable.
fi: Käännöskansio ei ole kirjoituskelpoinen.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. If you are unsure how to grant file permissions, consult the <a href="@handbook_url">online handbook</a>.
fi: Asennusohjelma tarvitsee kirjoitusoikeudet %translations_directory kansioon asennuksen ajaksi. Jos olet epävarma, kuinka kirjoitusoikeudet annetaan, konsultoi asiassa <a href="@handbook_url">käsikirjaa</a>.

en: The translations directory is writable.
fi: Käännöskansio on lukukelpoinen.

en: The translation server is offline.
fi: Käännöspalvelin ei ole linjoilla.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href="!server_url">!server_url</a>.
fi: Asennusohjelman tarvitsee ottaa yhteyttä käännöspalvelimeen käännöstiedoston lataamiseksi. Tarkista internet-yhteytesi ja varmista että sivustosi saa yhteyden käännöspalvelimeen osoitteessa <a href="!server_url">!server_url</a>.

en: The translation server is online.
fi: Käännöspalvelin on linjoilla.

en: The %language translation is not available.
fi: Kielen %language käännöstä ei ole saatavilla.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href="!url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
fi: Käännöstiedostoa kielelle %language ei ole saatavilla käännöspalvelimella. <a href="!url">Valitse jokin muu kieli</a> tai valitse kieleksi englanti ja käännä sivustosi myöhemmin.

en: The %language translation is available.
fi: Kielen %language käännös on saatavilla.

en: The %language translation could not be downloaded.
fi: Käännöstä kielelle %klanguage ei voitu ladata.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href="!url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
fi: Käännöstiedoston lataaminen epäonnistui. <a href="!url">Valitse jokin muu kieli</a> tai valitse kieleksi englanti ja käännä sivustosi myöhemmin.

en: Negate the condition.
fi: Käänteistä ehto.

en: E-mail value
fi: Sähköpostiarvo

en: Not null
fi: Ei null

en: Not blank
fi: Ei tyhjä

en: You have unsaved changes.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia.

en: Allows users to apply an action to one or more items.
fi: Salli käyttäjän suorittaa toiminto yhdelle tai useammalle kohteelle.

en: A unique name for this action. It must only contain lowercase letters, numbers and underscores.
fi: Toiminnon yksilöllinen nimi. Se voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: All actions, except selected
fi: Kaikki paitsi valitut toiminnot

en: Only selected actions
fi: Vain valitut toiminnot

en: Selected actions
fi: Valitut toiminnot

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
fi[0]: %action suoritettiin @count kohteelle.
fi[1]: %action suoritettiin @count kohteelle.

en: The Aggregator module could not be installed because the PHP <a href="@curl_url">cURL</a> library is not available.
fi: Aggregator moduulin asennus epäonnistui koska PHP <a href="@curl_url">cURL</a> kirjasto ei ole saatavilla.

en: The title of the feed.
fi: Syötteen otsikko.

en: The feed language code.
fi: Syötteen kielikoodi.

en: The URL to the feed.
fi: Syötteen URL.

en: How often to check for new feed items, in seconds.
fi: Kuinka usein haetaan uusia kohteita, sekunteina.

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
fi: Ajankohta jolloin syöte jonoutettiin päivitettäväksi, 0 jos ei jonoutettu.

en: The link of the feed.
fi: Linkki syötteeseen.

en: Calculated hash of the feed data, used for validating cache.
fi: Syötteen tiedon laskettu hash, käytetään välimuistin validointiin.

en: The ID of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen ID.

en: The title of the feed item.
fi: Syötekohteen otsikko.

en: The feed item language code.
fi: Syötekohteen kielikoodi.

en: The link of the feed item.
fi: Linkki syötekohteeseen.

en: The author of the feed item.
fi: Syötekohteen kirjoittaja.

en: The body of the feed item.
fi: Syötekohteen runko.

en: Posted timestamp
fi: Lähetysajankohdan aikaleima

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
fi: Syötekohteen lähetysajankohta Unix aikaleimana.

en: Are you sure you want to delete the feed %feed?
fi: Oletko varma että haluat poistaa syötteen %feed?

en: Failed to download OPML file due to "%error".
fi: OPML tiedoston lataaminen ei onnistunut johtuen virheestä "%error".

en: Dummy length setting
fi: Valepituusasetus

en: The feed from %title seems to be broken because of error
fi: Syöte lähteestä %title vaikuttaisi olevan rikki virheestä johtuen

en: Edit custom block %label
fi: Muokkaa kustomoitua lohkoa %label

en: Custom block %label has been deleted.
fi: Kustomoitu lohko %label on poistettu.

en: This will also remove 1 placed block instance. | This will also remove @count placed block instances.
fi[0]: Tämä poistaa myös yhden sijoitetun lohkoinstanssin.
fi[1]: Tämä poistaa myös @count sijoitettua lohkoinstanssia.

en: Custom block types
fi: Kustomoidut lohkotyypit

en: Edit custom block type
fi: Muokkaa kustomoidun lohkon tyyppiä

en: @type %info has been created.
fi: @type %info luotu.

en: @type %info has been updated.
fi: @type %info päivitetty.

en: @type: added %info.
fi: @type: lisätty %info.

en: @type: updated %info.
fi: @type: päivitetty %info.

en: The custom block ID.
fi: Kustomoidun lohkon ID.

en: The custom block UUID.
fi: Kustomoidun lohkon UUID.

en: The revision ID.
fi: Version ID.

en: The comment language code.
fi: Kommentin kielikoodi.

en: The custom block name.
fi: Kostomoidun lohkon nimi.

en: The block type.
fi: Lohkon tyyppi.

en: The revision log message.
fi: Version logiviesti.

en: Provide a label for this block type to help identify it in the administration pages.
fi: Tarjoa etiketti tälle lohkotyypille helpottamaan sen tunnistamista ylläpitosivuilla.

en: Enter a description for this block type.
fi: Syötä kuvaus tälle lohkotyypille.

en: Create a new revision by default for this block type.
fi: Luo automaattisesti uusi versio tälle lohkotyypille.

en: Custom block type %label has been updated.
fi: Kustomoitu lohkotyyppi %label päivitetty.

en: Custom block type %label has been added.
fi: Kustomoitu lohkotyyppi %label lisätty.

en: Add %type custom block
fi: Lisää kustomoitu lohko tyyppiä %type

en: Custom block type %label has been deleted.
fi: Kustomoitu lohkotyyppi %label on poistettu.

en: %label is used by 1 custom block on your site. You can not remove this block type until you have removed all of the %label blocks. | %label is used by @count custom blocks on your site. You may not remove %label until you have removed all of the %label custom blocks.
fi[0]: Lohkotyyppi %label on yhden kustomoidun lohkon käytössä sivustollasi. Et voi poistaa tätä lohkotyyppiä ennenkuin olet poistanut kaikki tyypin %label lohkot.
fi[1]: Lohkotyyppi %label on @count kustomoidun lohkon käytössä sivustollasi. Et voi poistaa tätä lohkotyyppiä ennenkuin olet poistanut kaikki tyypin %label lohkot.

en: Output the block in this view mode.
fi: Tulosta lohko näyttötilassaan.

en: Block with uuid %uuid does not exist. <a href="!url">Add custom block</a>.
fi: Lohkoa uuid:lla %uuid ei löytynyt. <a href="!url">Lisää kustomoitu lohko</a>.

en: Custom block %name has been deleted.
fi: Kustomoitu lohko %name on poistettu.

en: This will also remove 1 placed block instance. | This will also remove @count placed block instance.
fi[0]: Tämä poistaa myös yhden sijoitetun lohkoinstanssin.
fi[1]: Tämä poistaa myös @count sijoitettua lohkoinstanssia.

en: %label is used by 1 custom block on your site. You can not remove this block type until you have removed all of the %label blocks.
fi: Lohkotyyppi %label on yhden kustomoidun lohkon käytössä sivustollasi. Et voi poistaa tätä lohkotyyppiä ennenkuin olet poistanut kaikki tyypin %label lohkot.

en: Are you sure you want to delete %type?
fi: Oletko varma että haluat poistaa tyypin %type?

en: Select the region where this block should be displayed.
fi: Valitse sisältöalue jossa lohko esitetään.

en: Place blocks
fi: Sijoita lohkot

en: Block found in %region_name region.
fi: Lohko löydetty sisältöalueelta %region_name.

en: - Create a new book -
fi: - Luo uusi kirja -

en: Edit order and titles
fi: Muokkaa järjestystä ja otsikoita

en: No styles configured
fi: Ei asetettuja tyylejä

en: @count styles configured
fi: @count asetettua tyyliä

en: Button separator
fi: Painikkeen erottaja

en: A list of classes that will be provided in the "Styles" dropdown. Enter one class on each line in the format: element.class|Label. Example: h1.title|Title.<br />These styles should be available in your theme's CSS file.
fi: Lista "Tyylit"-alasvetovalikossa tarjottavista luokista. Syötä yksi luokka per rivi muodossa: element.class|Label. Esimerkki: h1.title|Otsikko.<br />Määrittele nämä tyylit teemasi CSS-tiedostossa.

en: The provided list of styles is syntactically incorrect.
fi: Antamasi tyylien listan syntaksi on väärin.

en: You must configure the selected text editor.
fi: Sinun on säädettävä tekstityökalun asetukset.

en: E-mail of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän sähköpostiosoite. Tyhjä mikäli kirjoittaja on rekisteröitynyt käyttäjä.

en: Approved status
fi: Hyväksynnän tila

en: Approved comment status
fi: Hyväksytyn kommentin tila

en: Link to comment
fi: Linkki kommenttiin

en: Link to edit comment
fi: Linkki kommentin muokkaamiseen

en: Link to delete comment
fi: Linkki kommentin poistamiseen

en: Link to approve comment
fi: Linkki kommentin hyväksymiseen

en: Link to reply-to comment
fi: Linkki kommentiin vastaamiseen

en: Translation link
fi: Käännöslinkki

en: Provide a link to the translations overview for comments.
fi: Tarjoa linkki kommenttien käännösten kokonaiskatsaukseen.

en: The parent comment ID if this is a reply to a comment.
fi: Isäntäkommentin ID mikäli kommentti on vastaus aiempaan kommenttiin.

en: The comment title or subject.
fi: Kommentin otsikko tai aihe.

en: The user ID of the comment author.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: The comment author's home page address.
fi: Kommentin kirjoittajan kotisivun osoite.

en: The comment author's hostname.
fi: Kommentin kirjoittajan konenimi.

en: The time that the comment was created.
fi: Kommentin luontiajankohta.

en: The time that the comment was last edited.
fi: Ajankohta jolloin kommenttia viimeksi muokattiin.

en: A boolean indicating whether the comment is published.
fi: Totuusarvo tunnistamaan, onko kommentti julkaistu.

en: Thread place
fi: Sijainti viestiketjussa

en: The alphadecimal representation of the comment's place in a thread, consisting of a base 36 string prefixed by an integer indicating its length.
fi: Kommentin sijainnin aakkosdesimaalinen kuvaus viestiketjussa, sisältäen 36 merkkisen merkkijonon jossa etuliitteenä muuttuja joka kuvaa sen pituutta.

en: View changes of @config_file
fi: Näytä muutokset asetustiedostossa @config_file

en: Use the export button below to download your site configuration.
fi: Käytä allaolevaa vientinappia ladataksesi sivustosi asetukset.

en: Use the upload button below.
fi: Käytä allaolevaa latausnappia.

en: Select your configuration export file
fi: Valitse tiedosto johon asetukset viedään

en: This form will redirect you to the import configuration screen.
fi: Lomake ohjaa sinut asetusten tuontisivulle.

en: The import tarball could not be uploaded.
fi: Aetustiedoston lataus ei onnistunut.

en: When the site-wide contact form is enabled, a link in the <em>Footer</em> menu is created, which you can modify on the <a href="@menu">Menus administration page</a>.
fi: Kun sivustonlaajuinen yhteydenottolomake on käytössä, linkki <em>Alatunnisteen</em> valikkoon luodaan. Voit muokata linkkiä <a href="@menu">Valikoiden ylläpitosivulla</a>.

en: A <em>Contact</em> menu item is added to the <em>Footer</em> menu, which you can modify on the <a href="@menu-settings">Menus administration page</a>.
fi: <em>Yhteydenotto</em> valikkolinkki lisätään <em>Alatunnisteen</em> valikkoon. Voit muokata linkkiä <a href="@menu-settings">Valikoiden ylläpitosivulla</a>.

en: Recipient user name
fi: Vastaanottajan käyttäjänimi

en: Send copy to sender
fi: Lähetä kopio lähettäjälle

en: The main contact message
fi: Pää-yhteydenottoviesti

en: Contact module form element.
fi: Contact moduulin lomake-elementti.

en: !sender-name (!sender-url) has sent you a message via your contact form at !site-name.
fi: !sender-name (!sender-url) on lähettänyt sinulle viestin yhteydenottolomakkeesi kautta sivustolla !site-name.

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your e-mail address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
fi: Salli muiden käyttäjien ottaa sinuun yhteyttä henkilökohtaisen yhteydenottolomakkeesi kautta joka pitää sähköpostiosoitteesi salassa. Huomioi että esimerkiksi ylläpitäjät voivat edelleen ottaa sinuun yhteyttä vaikka poistaisit tämän ominaisuuden käytöstä.

en: Contact category form
fi: Kontaktikategorian lomake

en: Selected user
fi: Valittu käyttäjä

en: !name (not verified)
fi: !name (ei varmennettu)

en: Unable to determine message recipient.
fi: Viestin vastaanottajan määrittely epäonnnistui.

en: The ID of the associated category.
fi: Liitetyn kategorian ID.

en: The sender's name
fi: Lähettäjän nimi.

en: The name of the person that is sending the contact message.
fi: Yhteydenottoviestin lähettäjän nimi.

en: The text of the contact message.
fi: Yhteydenottoviestin teksti.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
fi: Lähetetäänkö kopio viestistä lähettäjälle.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
fi: Vastaanottajakäyttäjän ID yksityisille yhteydenottoviesteille.

en: @action @title configuration options
fi: @action @title asetusvaihtoehdot

en: Tabbing is no longer constrained by the Contextual module.
fi: Välilehdet eivät enää ole Contextual moduulin ylläpidossa.

en: Tabbing is constrained to a set of @contextualsCount and the edit mode toggle.
fi: Välilehdet rajoittuvat sarjaan @contextualsCount ja muokkausmuodon vaihtoon.

en: Press the esc key to exit.
fi: Paina esc poistuaksesi.

en: @count contextual link | @count contextual links
fi[0]: @count sisällöllinen linkki
fi[1]: @count sisällöllistä linkkiä

en: No contextual ids specified.
fi: Konteksti-ID:tä ei oltu määritetty.

en: Create and store date values.
fi: Luo ja tallenna päivämäätäarvoja.

en: Choose the type of date to create.
fi: Valitse luotavan päivämäärän tyyppi.

en: Date only
fi: Vain päivämäärä

en: Set a default value for this date.
fi: Aseta oletus tälle päivämäärälle.

en: Date (i.e. !format)
fi: Päivämäärä (i.e. !format)

en: Time (i.e. !format)
fi: Aika (i.e. !format)

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
fi: Päivämääräkenttä %field on pakollinen. Ole hyvä ja syötä päivämäärä muodossa %format.

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
fi: Arvo päivämääräkentässä %field ei ole kelvollinen. Ole hyvä ja syötä päivämäärä muodossa %format.

en: The %field date is required.
fi: Päivämääräkenttä %field on pakollinen.

en: The %field date is invalid.
fi: Päivämääräkenttä %field on epäkelpo.

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
fi: Muoto %format. Jätä tyhjäksi käyttääksesi lomakkeen lähetysajankohtaa.

[ctx: Sunday abbreviation]
en: Sun
fi: Sun
    kontekstissa: Sunnuntai lyhennelmä

[ctx: Monday abbreviation]
en: Mon
fi: Maa
    kontekstissa: Maanantai lyhennelmä

[ctx: Tuesday abbreviation]
en: Tue
fi: Tii
    kontekstissa: Tiistai lyhennelmä

[ctx: Wednesday abbreviation]
en: Wed
fi: Kes
    kontekstissa: Keskiviikko lyhennelmä

[ctx: Thursday abbreviation]
en: Thu
fi: Tor
    kontekstissa: Torstai lyhennelmä

[ctx: Friday abbreviation]
en: Fri
fi: Per
    kontekstissa: Perjantai lyhennelmä

[ctx: Saturday abbreviation]
en: Sat
fi: Lau
    kontekstissa: Lauantai lyhennelmä

[ctx: Sunday 2 letter abbreviation]
en: Su
fi: Su
    kontekstissa: Sunnuntai 2 kirjaimen lyhennelmä

[ctx: Monday 2 letter abbreviation]
en: Mo
fi: Ma
    kontekstissa: Maanantai 2 kirjaimen lyhennelmä

[ctx: Tuesday 2 letter abbreviation]
en: Tu
fi: Ti
    kontekstissa: Tiistai 2 kirjaimen lyhennelmä

[ctx: Wednesday 2 letter abbreviation]
en: We
fi: Ke
    kontekstissa: Keskiviikko 2 kirjaimen lyhennelmä

[ctx: Thursday 2 letter abbreviation]
en: Th
fi: To
    kontekstissa: Torstai 2 kirjaimen lyhennelmä

[ctx: Friday 2 letter abbreviation]
en: Fr
fi: Pe
    kontekstissa: Perjantai 2 kirjaimen lyhennelmä

[ctx: Saturday 2 letter abbreviation]
en: Sa
fi: La
    kontekstissa: Lauantai 2 kirjaimen lyhennelmä

[ctx: Sunday 1 letter abbreviation]
en: S
fi: S
    kontekstissa: Sunnuntai 1 kirjaimen lyhennelmä

[ctx: Monday 1 letter abbreviation]
en: M
fi: M
    kontekstissa: Maanantai 1 kirjaimen lyhennelmä

[ctx: Tuesday 1 letter abbreviation]
en: T
fi: T
    kontekstissa: Tiistai 1 kirjaimen lyhennelmä

[ctx: Wednesday 1 letter abbreviation]
en: W
fi: K
    kontekstissa: Keskiviikko 1 kirjaimen lyhennelmä

[ctx: Thursday 1 letter abbreviation]
en: T
fi: T
    kontekstissa: Torstai 1 kirjaimen lyhennelmä

[ctx: Friday 1 letter abbreviation]
en: F
fi: P
    kontekstissa: Perjantai 1 kirjaimen lyhennelmä

[ctx: Saturday 1 letter abbreviation]
en: S
fi: L
    kontekstissa: Lauantai 1 kirjaimen lyhennelmä

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
fi: Valitse päivämäärän esitysmuoto. Varmista että asetat oikean muodon kentälle, esimerkiksi älä syötä kellonaikaa kentälle joka sallii ainoastaan päivämäärän.

en: Format: @display
fi: Muoto: @display

en: Date part order
fi: Päivämäärän osien järjestys

en: Month/Day/Year
fi: Kuukausi/Päivä/Vuosi

en: Day/Month/Year
fi: Päivä/Kuukausi/Vuosi

en: Year/Month/Day
fi: Vuosi/Kuukausi/Päivä

en: Time type
fi: Ajan tyyppi

en: 24 hour time
fi: 24 tunnin aika

en: 12 hour time
fi: 12 tunnin aika

en: entity_test @id has been created.
fi: entity_test @id luotu.

en: Text editor
fi: Tekstityökalu

en: This option is disabled because no modules that provide a text editor are currently enabled.
fi: Tämä vaihtoehto ei ole käytettävissä koska yksikään käytössäolevista moduuleista ei tarjoa tekstityökalua.

en: Text formats and editors
fi: Tekstimuodot ja työkalut

en: Configure how user-contributed content is filtered and formatted, as well as the text editor user interface (WYSIWYGs or toolbars).
fi: Määrittele, kuinka käyttäjän luoma sisältö suodatetaan ja muotoillaan sekä määrittele tekstityökalun käyttöliittymän asetukset (WYSIWYG tai työkalupalkit).

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fi: Teksti joka näytetään kentän sisällä kunnes arvo on syötetty. Tämä vihje on usein esimerkkiarvo tai lyhyt kuvaus oletetusta muodosta.

en: Type of item to reference
fi: Viitattavan kohteen tyyppi

en: Reference method
fi: Viittaustapa

en: @entity_type selection
fi: @entity_type valinta

en: There are no entities matching "%value".
fi: Arvoa "%value" vastaavia entiteettejä ei löytynyt.

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
fi: Useita entiteettejä on nimellä %value. Määrittele haluamasi lisäämällä id nimen loppuun, esimerkiksi "@value (@id)".

en: Multiple entities match this reference; "%multiple". Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
fi: Useat entiteetit vastaavat tätä viittausta; "%multiple". Määrittele haluamasi lisäämällä id nimen loppuun, esimerkiksi "@value (@id)".

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
fi: Valitse automaattiseen täydennykseen käytettävää automaattisen täydennyksen tapaa. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa suorituskykyongelmia jos sivustollasi on tuhansia entiteettejä.

en: Unable to find field @name
fi: Kenttää @name ei löytynyt

en: If checked, field api classes will be added by field templates. This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
fi: Mikäli valittuna, field api luokat lisätään kenttien mallinteisiin. Tämä ei ole suositeltavaa paitsi jos CSS tiedostosi on riippuvainen näistä luokista. Mikäli ei valittuna, mallinteita ei käytetä.

en: %entity_label: Administer fields
fi: %entity_label: Ylläpidä kenttiä

en: %entity_label: Administer display
fi: %entity_label: Ylläpidä näyttöasetuksia

en: Allowed number of values
fi: Sallittujen arvojen lukumäärä

en: Number of values is required.
fi: Arvojen lukumäärä on pakollinen.

en: %instance settings for %bundle
fi: %instance asetukset nipulle %bundle

en: Field %field can only hold @max values but there were @count uploaded. The following files have been omitted as a result: %list.
fi: Kenttä %field voi sisältää enintään @max arvoa mutta siihen ladattiin @count arvoa. Tämän seurauksena seuraavat tiedostot jätettiin pois: %list.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
fi: Kenttään on mahdollista ladata rajoittamaton määrä tiedostoja.

en: Files in the !name field were unable to be uploaded.
fi: Kentän !name sisältämien tiedostojen lataaminen epäonnistui.

en: The file ID.
fi: Tiedoston ID.

en: The file language code.
fi: Tiedoston kielikoodi.

en: The user ID of the file.
fi: Tiedoston luojan käyttäjä ID.

en: Name of the file with no path components.
fi: Tiedoston nimi ilman polkukomponentteja.

en: The URI to access the file (either local or remote).
fi: Tiedoston verkko-osoite (joko paikallinen polku tai ulkoinen verkko-osoite).

en: The time that the node was created.
fi: Solmun luontiajankohta.

en: Detect if tar is part of the extension
fi: Tunnista, onko tar osa tiedostopäätettä

en: See if the previous extension is '.tar' and if so, add that, so we see 'tar.gz' or 'tar.bz2' instead of just 'gz'.
fi: Tarkista, onko edellinen tiedostopääte '.tar' ja jos niin lisää se jolloin näemme 'tar.gz' tai 'tar.bz2' pelkästään 'gz' sijaan.

en: Save and keep published
fi: Tallenna ja pidä julkaistuna

en: Save and unpublish
fi: Tallenna ja peru julkaisu

en: Validation error when file with wrong extension uploaded (JSMode=%type).
fi: Validointivirhe ladattaessa vääräpäätteistä tiedostoa (JSMode=%type)

en: Validation error removed when file with correct extension uploaded (JSMode=%type).
fi: Validointivirhe poistettu ladattaessa oikeapäätteistä tiedostoa (JSMode=%type)

en: The file ids are %fids.
fi: Tiedostojen ID:t ovat %fids.

en: This format is shown when no other formats are available
fi: Tätä muotoilua käytetään jos muita muotoiluja ei ole saatavilla

en: Users with access to more than one text format can use the <em>Text format</em> widget to choose between available text formats when creating or editing multi-line content. Administrators can define the text formats available to each user role, and control the order of formats listed in the <em>Text format</em> widget on the <a href="@text-formats">Text formats page</a>.
fi: Käyttäjät joilla on pääsy useampaan kuin yhteen tekstin syöttömuotoon voivat valita <em>Syöttömuoto</em> widgetistä haluamansa syöttömuodon muokatessaan tai lisätessään sisältöä. Ylläpitäjät voivat määritellä syöttömuotoja käytettäväksi käyttäjäroolikohtaisesti ja hallinnoida niiden järjestystä <a href="@text-formats">Syöttömuodot sivulla</a>.

en: Based on the text editor configuration, these tags have automatically been added: <strong>@tag-list</strong>.
fi: Tekstityökalun asetuksien perusteella nämä tagit lisättiin automaattisesti: <strong>@tag-list</strong>.

en: Forum content
fi: Foorum-sisältö

en: The content ID of the forum index entry.
fi: Foorumin indeksointikohteen sisältö ID.

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in forum %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in forum %title</span>
fi[0]: 1 uusi kirjoitus <span class="visually-hidden">foorumissa %title</span>
fi[1]: @count uutta kirjoitusta <span class="visually-hidden">foorumissa %title</span>

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in topic %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in topic %title</span>
fi[0]: 1 uusi kirjoitus <span class="visually-hidden">aiheessa %title</span>
fi[1]: @count uutta kirjoitusta <span class="visually-hidden">aiheessa %title</span>

en: The forum %label and all sub-forums have been deleted.
fi: Forum %label ja sen alifoorumit poistettiin.

en: forum: deleted %label and all its sub-forums.
fi: foorum: poistettiin %label ja sen alifoorumit

en: Forums | Drupal
fi: Foorumit | Drupal

en: Discussions | Drupal
fi: Keskustelut | Drupal

en: The field !title is required
fi: Kenttä !title on pakollinen

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
fi: Lähdekuvaa %source_image_path ei löytynyt yritettäessä luoda johdannaiskuvaa polussa %derivative_path.

en: The field Alternate text is required
fi: Vaihtoehtoinen teksti on pakollinen

en: The field Title is required
fi: Otsikkokenttä on pakollinen

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
fi: Vaihtoehtoinen kuvateksti kuvan 'alt' määrelle.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
fi: Kuvan otsikkoteksti kuvan 'title' määrelle.

en: The width of the image in pixels.
fi: Kuvan leveys pikseleinä.

en: The height of the image in pixels.
fi: Kuvan korkeus pikseleinä.

en: Custom language settings
fi: Kustomoidun kielen asetukset

en: Settings successfully updated.
fi: Asetukset onnistuneesti päivitetty.

en: With multiple languages enabled, registered users may select their preferred language and authors can assign a specific language to content. The selection of what language is used to display page elements is made depending on the detection menthod settings in the <a href="@detection">Detection and Selection</a> tab.
fi: Jos sinulla on useampi kuin yksi kieli aktivoituna, rekisteröityneet käyttäjät voivat valita oman oletuskielensä sekä kirjoittajat asettaa kielen luomalleen sisällölle. Sivuston elementtien esittämisessä käytetty kieli määrittyy tunnistusasetusten perusteella <a href="@detection">Kielentunnistus</a> välilehdellä.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by Drupal and modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Be aware that some language negotiation methods are unreliable under certain conditions, such as browser detection when page-caching is enabled and a user is not currently logged in. Define the order of evaluation of language detection methods on this page. Default language can be changed at the <a href="@region-settings">Regional settings</a> page.
fi: Valitse kielen valintakriteerit elementtien esittämiseen (ensisijassa Drupalin ja moduulien tarjoama teksti kuten kenttien otsikot ja ohjeet). Valinta tapahtuu vertailemalla eri kielentunnistustapoja; ensimmäinen valintatapa joka palauttaa tuloksen määrää kielen, jota käytetään kyseisen tekstityypin esittämiseen. Huomaa että jotkin kielentunnistustavoista voivat olla joissakin tilanteissa epäluotettavia, esimerkiksi kielentunnistus selaimen kautta kun sivujen välimuistitus on käytössä ja käyttäjä ei ole kirjautuneena sisälle. Määrittele kielentunnistustapojen järjestys tällä sivulla. Oletuskieli on vaihdettavissa <a href="@region-settings">Alueasetukset</a> sivulla.

en: Change language settings for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>user profiles</em>, or any other supported element on your site. By default, language settings hide the language selector and the language is the site's default language.
fi: Muuta kieliasetuksia <em>sisältötyypeille</em>, <em>sanastoille</em> tai muille tuetuille elementeille sivustollasi. Oletuksena kieliasetukset piilottavat kielenvalitsimen ja kieli on sivuston oletuskieli.

en: Show language selector on create and edit pages
fi: Näytä kielenvalitsin luonti- ja muokkaussivuilla

en: It is not recommended to change the default language on a working site. <a href="@language-detection">Configure the Selected language</a> setting on the detection and selection page to change the fallback language for language selection.
fi: Oletuskielen muuttaminen ei ole suositeltavaa toimivalla sivustolla. <a href="@language-detection">Säädä "Valittu kieli"</a> asetusta tunnistus- ja valintasivulla muuttaaksesi varmistuskieli kielivalinnassa.

en: Select languages to enforce. If none are selected, all languages will be allowed.
fi: Valitse pakotettava kieli. Mikäli mitään ei ole valittuna, kaikki kielet ovat sallittuja.

en: The language is not @languages.
fi: Kieli ei ole yksi kielistä @languages.

en: The language is @languages.
fi: Kieli on yksi kielistä @languages.

en: A link generated by :function to the current :language page with langcode :langcode is marked active.
fi: Funktion :function luoma linkki tämänhetkiseen kielisivuun :language kielikoodilla :langcode on merkitty aktiiviseksi.

en: A link generated by :function to the current :language page with langcode :langcode is NOT marked active.
fi: Funktion :function luoma linkki tämänhetkiseen kielisivuun :language kielikoodilla :langcode EI OLE merkitty aktiiviseksi.

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
fi: Tallentaa merkkijonon, vaihtoehtoisen varchar linkkitekstin ja vaihtoehtoiset blob muuttujat linkin luomista varten.

en: Allow link text
fi: Salli linkkiteksti

en: Placeholder for URL
fi: Paikkamerkki URLille

en: Placeholder for link text
fi: Paikkamerkki linkkitekstille

en: entity_test @id has been updated.
fi: entity_test @id on päivitetty.

en: Checked translation for %project.
fi: Tarkistettiin käännös projektille %project.

en: Nothing to check.
fi: Ei tarkistettavaa.

en: Downloaded translation for %project.
fi: Ladattiin käännös projektille %project.

en: Importing translation for %project.
fi: Tuodaan käännöstä projektille %project.

en: Imported translation for %project.
fi: Tuotiin käännös projektille %project.

en: Translation file not found: @uri.
fi: Käännöstiedostoa ei löytynyt: @uri.

en: Unable to download translation file @uri.
fi: Käännöstiedoston @uri lataaminen epäonnistui.

en: One translation file could not be checked. <a href="@url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be checked. <a href="@url">See the log</a> for details.
fi[0]: Yhden käännöstiedoston tarkistaminen ei onnistunut. <a href="@url">Tarkista tiedot logista</a>.
fi[1]: @count käännöstiedoston tarkistaminen ei onnistunut. <a href="@url">Tarkista tiedot logista</a>.

en: One translation files could not be checked. See the log for details. | @count translation files could not be checked. See the log for details.
fi[0]: Yhden käännöstiedoston tarkistaminen ei onnistunut. Tarkista tiedot logista.
fi[1]: @count käännöstiedoston tarkistaminen ei onnistunut. Tarkista tiedot logista.

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
fi: Tuodaan käännöstiedostoa: %filename (@percent%).

en: Translations imported.
fi: Käännökset tuotu.

en: Updating translations for JavaScript and configuration strings.
fi: Päivitetään käännöksert JavaScripteille ja asetusmerkkijonoille.

en: Updating configuration translations
fi: Päivitetään asetusten käännöksiä

en: Starting configuration update
fi: Aloitetaan asetusten päivitys

en: Error updating configuration translations
fi: Virhe päivitettäessä asetusten käännöksiä

en: The configuration was successfully updated. There are %number configuration objects updated.
fi: Asetukset onnistuneesti päivitetty. %number asetusobjektia päivitettiin.

en: No configuration objects have been updated.
fi: Asetusobjekteja ei päivitetty.

en: Unable to import translations file: @file
fi: Käännöstiedoston tuonti epäonnistui: @file

en: Translations imported: %number added, %update updated, %delete removed.
fi: Käännökset tuotu: %number lisätty, %update päivitetty, %delete poistettu.

en: The configuration was successfully updated. %number configuration objects updated.
fi: Asetustiedostot onnistuneesti päivitetty. %number asetusobjektia päivitettiin.

en: One translation file could not be imported. <a href="@url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be imported. <a href="@url">See the log</a> for details.
fi[0]: Käännöstiedoston tuonti epäonnistui. Katso tietoja virheestä <a href="@url">logista</a>.
fi[1]: @count käännöstiedoston tuonti epäonnistui. Katso tietoja virheestä <a href="@url">logista</a>.

en: One translation files could not be imported. See the log for details. | @count translation files could not be imported. See the log for details.
fi[0]: Yhden käännöstiedoston tuonti ei onnistunut. Tarkista tiedot logista.
fi[1]: @count käännöstiedoston tuonti ei onnistunut. Tarkista tiedot logista.

en: One translation file imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed. | @count translation files imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed.
fi[0]: Käännöstiedosto tuotiin. %number käännöstä lisättiin, %update käännöstä päivitettiin ja %delete käännöstä poistettiin.
fi[1]: @count käännöstiedostoa tuotiin. %number käännöstä lisättiin, %update käännöstä päivitettiin ja %delete käännöstä poistettiin.

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. <a href="@url">See the log</a> for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. <a href="@url">See the log</a> for details.
fi[0]: Yksi käännösmerkkijono ohitettiin koska se sisältää kiellettyä HTML:ää. Lisätietoa saat <a href="@url">logeista</a>.
fi[1]: @count käännösmerkkijonoa ohitettiin koska se sisältää kiellettyä HTML:ää. Lisätietoa saat <a href="@url">logeista</a>.

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details.
fi[0]: Yksi käännösmerkkijono ohitettiin kielletystä tai huonosti muotoillusta HTML:stä johtuen. Katso lisätietoja logeista.
fi[1]: @count käännösmerkkijonoa ohitettiin kielletystä tai huonosti muotoillusta HTML:stä johtuen. Katso lisätietoja logeista.

en: Checking translations
fi: Käännöksien tarkistaminen

en: Error checking translation updates.
fi: Käännösten päivityksien tarkistaminen epäonnistui.

en: Updating translations
fi: Käännöksien päivittäminen

en: Error importing translation files
fi: Käännöstiedostojen tuonnissa tapahtui virhe.

en: Updating translations.
fi: Päivitetään käännöksiä.

en: Source string (@language)
fi: Lähdemerkkijono (@language)

en: Built-in English
fi: Sisäänrakennettu englanti

en: Translated string (@language)
fi: Tallennettu merkkijono (@language)

en: No translatable languages available. <a href="@add_language">Add a language</a> first.
fi: Käännöskelpoisia kieliä ei löytynyt. <a href="@add_language">Lisää kieli</a>.

en: All translations up to date.
fi: Kaikki käännökset ovat ajantasalla.

en: No translation status available. <a href="@check">Check manually</a>.
fi: Käännösten tilasta ei ole tietoa. <a href="@check">Tarkista manuaalisesti</a>.

en: Select a language to update.
fi: Valitse päivitettävä kieli.

en: No translation files are provided for development releases.
fi: Käännöstiedostoja ei tarjota kehitysjulkaisuille.

en: File not found at %remote_path nor at %local_path
fi: Tiedostoa ei löytynyt ulkoisesta polusta %remote_path tai paikallispolusta %local_path

en: File not found at %local_path
fi: Tiedostoa ei löytynyt paikallispolusta %local_path

en: Translation file location could not be determined.
fi: Käännöstiedoston sijainnin määrittely ei onnistunut.

en: no version
fi: ei versiota

en: Missing translations for:
fi: Puuttuvat käännökset:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
fi[0]: Yhdelle projektille ei löytynyt käännöstä.
fi[1]: @count projektille ei löytynyt käännöstä.

en: <a href="@update">Automatic import</a> of translations when you add a language or enable a module or theme. These translations are obtained from the <a href="@url">Drupal translation server</a>. Although Drupal modules and themes may not be fully translated in all languages, new translations become available frequently. Interface translation updates can be downloaded and installed automatically at <a href="@config">regular intervals</a>.
fi: <a href="@update">Käännösten automaattinen tuonti</a> lisätessäsi kielen tai ottaessasi käyttöön uuden moduulin tai teeman. Nämä käännökset ovat peräisin <a href="@url">Drupalin käännöspalvelimelta</a>. Vaikka Drupalin moduulit ja teemat eivät välttämättä olekaan täydellisesti käännettyjä kaikille kielille, uusia käännöksiä tulee saatavilla jatkuvasti. Käyttöliittymäkäännökset ovat ladattavissa ja automaattisesti asennettavissa <a href="@config">säännöllisin väliajoin</a>.

en: If an existing translations do not meet your needs, the interface translations files in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format may be modified, or new <em>.po</em> files may be created, using a desktop Gettext editor. The Locale module's <a href='@import'>manual import</a> feature allows the translated strings from a new or modified <em>.po</em> file to be added to your site. The Locale module's <a href='@export'>export</a> feature generates files from your site's translated strings, that can either be shared with others or edited offline by a Gettext translation editor.
fi: Mikäli olemassaolevat käännökset eivät vastaa tarpeitasi, voit muokata käyttöliittymäkäännösten Gettext Portable Object (<em>.po</em>) tiedostoja tai luoda uusia <em>.po</em> tiedostoja. Locale moduulin <a href='@import'>manuaalinen tuonti</a> ominaisuus mahdollistaa käännettyjen merkkijonojen lisäämisen sivustollesi uusista tai muokatuista <em>.po</em> tiedostoista. Locale moduulin <a href='@export'>vienti</a> ominaisuus luo tiedoston sivustosi käännetyistä merkkijonoista jotta voit joko jakaa ne toisten kanssa tai muokata niitä offline-tilassa Gettext käännöstyökalulla.

en: Interface translations are automatically imported when a language is added, or when new modules or themes are enabled. The report, <a href="@update">Available translation updates</a>, shows the status. Interface text can be <a href="@translate">customized</a>.
fi: Käännökset tuodaan automaattisesti kun kieli lisätään tai kun uusia moduuleita tai teemoja otetaan käyttöön. Raportti <a href="@update">Käännösten saatavilla olevat päivitykset</a> kertoo käännösten tilan. Käyttöliittymätekstejä voi <a href="@translate">muokata</a>.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: Because translation tasks involves many strings, it may be more convenient to <a href="@export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor). Searches may be limited to strings in a specific language.
fi: Tämä sivun avulla voit etsiä käännettyjä ja kääntämättömiä merkkijonoja, sitä käytetään luotaessa tai muokattaessa käännöksiä. (Huomio: Koska käännöstoimiin liittyy useampia merkkijonoja, on usein helpompi <a href=" @export">siirtää</a> merkkijonot järjestelmän ulkopuolelle tiedostoon kääntämistä varten Gettext käännöstyökalun avulla). Hakuja on mahdollista rajata tietynkielisiin merkkijonoihin.

en: Translation files are automatically downloaded and imported when <a href="@language">languages</a> are added, or when modules or themes are enabled.
fi: Käännöstiedostot ladataan ja tuodaan automaattisesti kun <a href="@language">kieliä</a> lisätään tai kun moduuleita tai teemoja otetaan käyttöön.

en: A local file system path where interface translation files will be stored.
fi: Paikallinen tiedostopolku johon käännöstiedostot tallennetaan.

en: Updates available
fi: Päivityksiä saatavilla

en: Updates available for: @languages. See the <a href="@updates">Available translation updates</a> page for more information.
fi: Päivityksiä saatavilla kielille: @languages. Lisätietoa saat <a href="@updates">Käännösten saatavilla olevat päivitykset</a> -sivulta.

en: Missing translations
fi: Puuttuvat käännökset

en: Missing translations for: @languages. See the <a href="@updates">Available translation updates</a> page for more information.
fi: Puuttuvia käännöksiä kielille: @languages. Lisätietoa saat <a href="@updates">Käännösten saatavilla olevat päivitykset</a> -sivulta.

en: No translation status is available. See the <a href="@updates">Available translation updates</a> page for more information.
fi: Käännöksen tilaa ei ole saatavilla. Lisätietoa saat <a href="@updates">Käännösten saatavilla olevat päivitykset</a> -sivulta.

en: Select how frequently you want to check for new interface translations for your currently installed modules and themes. <a href="@url">Check updates now</a>.
fi: Valitse, kuinka usein haluat hakea uusia käyttöliittymän käännöspäivityksiä tällä hetkellä asennettuina oleville teemoillesi ja moduuleillesi. <a href="@url">Tarkista päivitykset nyt</a>.

en: Translation files are stored locally in the  %path directory. You can change this directory on the <a href="@url">File system</a> configuration page.
fi: Käännöstiedostot tallennetaan paikallisesti kansioon polussa %path. Voit muuttaa kansiota <a href="@url">Tiedostojärjestelmän</a> asetussivulla.

en: Translation files will not be stored locally. Change the Interface translation directory on the <a href="@url">File system configuration</a> page.
fi: Käännöstiedostoja ei tallenneta paikallisesti. Muuta käyttöliittymäkäännösten kansiota <a href="@url">Tiedostojärjestelmän</a> asetussivulla.

en: Translation source
fi: Käännösten lähde

en: Drupal translation server and local files
fi: Drupalin käännöspalvelin ja paikallistiedostot

en: Local files only
fi: Vain paikalliset tiedostot

en: The source of translation files for automatic interface translation.
fi: Lähdetiedostot automaattiselle käyttöliittymän kääntämiselle.

en: Import behaviour
fi: Tuonnin käyttäytyminen

en: Don't overwrite existing translations.
fi: Älä ylikirjoita olemassaolevia käännöksiä.

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
fi: Ylikirjoita ainoastaan tuodut käännökset, kustomoidut käännökset säilytetään.

en: Overwrite existing translations.
fi: Ylikirjoita olemassaolevat käännökset.

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
fi: Kuinka olemassaolevia käännöksiä kohdellaan automaattisesti päivitettäessä käyttöliittymäkäännöksiä.

en: You have selected local translation source, but no <a href="@url">Interface translation directory</a> was configured.
fi: Olet valinnut paikallisen käännöslähteen mutta <a href="@url">Käyttöliittymän käännöskansiota</a> ei ollut määritettynä.

en: One translation file imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed.
fi: Yksi käännöstiedosto tuotu. %number käännöstä lisättiin, %update käännöstä päivitettiin ja %delete käännöstä poistettiin.

en: One translation file could not be imported. <a href="@url">See the log</a> for details.
fi: Yhden käännöstiedoston tuonti epäonnistui. Lisätietoa virheestä saat <a href="@url">logista</a>.

en: Updates for: @modules
fi: Päivityksiä moduuleille: @modules

en: Missing translations for one project
fi: Puuttuva käännös yhdelle projektille

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML
fi: Yksi käännösmerkkijono ohitettiin koska se sisältää kiellettyö tai huonosti muotoiltua HTML:ää

en: Edit menu %label
fi: Muokkaa valikkoa %label

en: Administrative summary
fi: Ylläpidollinen tiivistelmä

en: Menu %label has been updated.
fi: Valikko %label päivitetty.

en: Menu %label has been added.
fi: Valikko %label lisätty.

en: The menu link has been saved.
fi: Valikkolinkki on tallennettu.

en: Published status or admin user
fi: Julkaisutila tai ylläpitokäyttäjä.

en: Promoted to front page status
fi: Etusivulle noston tila

en: Provide a link to the translations overview for nodes.
fi: Tarjoa linkki solmujen käännösten katselmussivulle.

en: Node operations bulk form
fi: Solmujen bulkkitoimintojen lomake

en: Add a form element that lets you run operations on multiple nodes.
fi: Lisää lomake-elementti joka mahdollistaa toimintojen suorittamisen useammalle solmulle kerrallaan.

en: Link to edit content
fi: Linkki sisällön muokkaamiseen

en: Link to delete content
fi: Linkki sisällön poistamiseen

en: Empty Node Frontpage behavior
fi: Etusivun toiminnallisuus ilman sisältöä

en: Provides a link to the node add overview page.
fi: Tarjoaa linkin nodejen lisäyksen yhteenvetosivulle.

en: Link to revision
fi: Linkki versioon

en: Link to revert revision
fi: Linkki version palauttamiseen

en: Link to delete revision
fi: Linkki version poistamiseen

en: Access the Content overview page
fi: Pääsy sisällön kokonaiskatsaussivulle

en: Get an overview of <a href="@url">all content</a>.
fi: Hae kokonaiskatsaus <a href="@url">kaikkeen sisältöön</a>.

en: Get an overview of all content.
fi: Näytä yhteenveto kaikesta sisällöstä.

en: View all revisions
fi: Näytä kaikki versiot

en: Revert all revisions
fi: Palauta kaikki versiot

en: Role requires permission <em>view revisions</em> and <em>edit rights</em> for nodes in question, or <em>administer nodes</em>.
fi: Rooli vaatii oikeuden <em>tarkastele versiota</em> ja <em>muokkausoikeudet</em> solmuille tai vaihtoehtoisesti <em>ylläpidä solmuja</em> käyttöoikeuden.

en: Role requires permission to <em>view revisions</em> and <em>delete rights</em> for nodes in question, or <em>administer nodes</em>.
fi: Rooli vaatii oikeuden <em>tarkastele versiota</em> ja <em>poisto-oikeudet</em> solmuille tai vaihtoehtoisesti <em>ylläpidä solmuja</em> käyttöoikeuden.

en: %type_name: View revisions
fi: %type_name: Näytä versiot

en: %type_name: Revert revisions
fi: %type_name: Palauta versiot

en: %type_name: Delete revisions
fi: %type_name: Poista versiot

en: Promotion options
fi: Nostovaihtoehdot

en: Save as unpublished
fi: Tallenna julkaisemattomana

en: Save and keep unpublished
fi: Tallenna ja pidä julkaisemattomana

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
fi: Lue lisää <span class="visually-hidden">@title</span>

en: The node revision ID.
fi: Solmun version ID.

en: The node language code.
fi: Solmun kielikoodi.

en: The title of this node, always treated as non-markup plain text.
fi: Tämän solmun otsikko, käsitellään aina puhdastekstinä ilman markuppia.

en: The user ID of the node author.
fi: Solmun luojan käyttäjä-ID.

en: A boolean indicating whether the node is published.
fi: Kertoo onko sisältö julkaistu vai ei.

en: The time that the node was last edited.
fi: Ajankohta jolloin solmua viimeksi muokattiin.

en: A boolean indicating whether the node should be displayed on the front page.
fi: Boolean joka kertoo, nostetaanko solmu etusivulle vaiko ei.

en: A boolean indicating whether the node should be displayed at the top of lists in which it appears.
fi: Boolean joka kertoo, näytetäänkö solmu kiinteästi niiden listojen alussa joissa se näytetään.

en: The time that the current revision was created.
fi: Ajankohta jolloin nykyistä versiota muokattiin.

en: Revision user ID
fi: Version käyttäjä ID

en: The user ID of the author of the current revision.
fi: Tämänhetkisen version kirjoittajan ID.

en: You have chosen an invalid node bundle, please check your selection and try again.
fi: Olet valinnut epäkelvon solmunipun, tarkista valintasi ja yritä uudelleen.

en: The node bundle is @bundles or @last
fi: Solmun nippu on joko @bundles tai @last

en: The node bundle is @bundle
fi: Solmun nippu on @bundle

en: Float value
fi: Liukulukuarvo

en: An entity field containing a path alias and related data.
fi: Entiteettikenttä sisältäen polkualiaksen ja siihen liittyvää tietoa.

en: The path alias
fi: Polun alias

en: Path id
fi: Polun id

en: Are you sure you want to delete the picture_mapping %title?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kuvakartoituksen %title?

en: Picture mapping %label has been deleted.
fi: Kuvakartoitus %label poistettu.

en: Log entry with ID @id was not found
fi: Logimerkintää ID:llä @id ei löytynyt

en: Invalid entity type
fi: Epäkelpo entiteetin tyyppi

en: Only new entities can be created
fi: Vain uusien entiteettien luominen on mahdollista

en: Access denied on creating field @field.
fi: Pääsy kielletty luotaessa kenttää @field.

en: Access denied on deleting field @field.
fi: Pääsy kielletty poistettaessa kenttää @field.

en: Access denied on updating field @field.
fi: Pääsy kielletty päivitettäessä kenttää @field.

en: Created entity %type with ID %id.
fi: Luo entiteetti %type jonka ID on %id.

en: Updated entity %type with ID %id.
fi: Päivitä entiteetti %type jonka ID on %id.

en: Deleted entity %type with ID %id.
fi: Poista entiteetti %type jonka ID on %id.

en: Raw output
fi: Raakatuloste

en: You have no fields. Add some to your view.
fi: Sinulla ei ole kenttiä. Lisää joitakin näkymääsi.

en: The machine-readable name must contain only letters, numbers, dashes and underscores.
fi: Koneluettava nimi voi sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita, väliviivoja ja alaviivoja.

en: All field aliases must be unique
fi: Kaikkien kenttäaliaksien on oltava yksilöllisiä

en: Accepted request formats
fi: Hyväksyt kutsumuodot

en: Request formats that will be allowed in responses. If none are selected all formats will be allowed.
fi: Kutsumuodot jotka ovat sallittuja vastauksissa. Jos yhtäkään ei ole valittuna, kaikki muodot ovat sallittuja.

en: The new set label is required.
fi: Uuden ryhmän nimi on pakollinen.

en: Enter test name…
fi: Syötä testin nimi...

en: Enter at least 3 characters of the test name or description to filter by.
fi: Syötä vähintään kolme kirjainta testin nimestä tai kuvauksesta suodatusta varten.

en: The Statistics module shows you how often content is viewed. This is useful in determining which pages of your site are most popular. For more information, see the online handbook entry for the <a href="@statistics">Statistics module</a>.
fi: Statistics moduulu näyttää, kuinka usein sivustosi sisältöä luetaan. Tämä on hyödyllistä määriteltäessä, mitkä sivustosi sivut ovat suosituimpia. Lisätietoa moduulista saat käsikirjan <a href="@statistics">Statistics moduuli</a> sivulta.

en: Control details about what and how your site logs content statistics.
fi: Hallitse, mitä tietoa ja kuinka usein sivustosi tallentaa sisältöstatistiikkoihin.

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, you will find the configuration in the file <em>/etc/syslog.conf</em>, or in <em>/etc/rsyslog.conf</em> or in the directory <em>/etc/rsyslog.d</em>. These files define the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em> or <em>rsyslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> or <em>rsyslog.conf</em> manual page on your command line.
fi: UNIX, Linux, ja Mac OS X ympäristöissä tiedosto <em>/etc/syslog.conf</em> määrittelee rutiiniasetukset. Viestit voidaan merkitä koodeilla <code>LOG_LOCAL0</code> - <code>LOG_LOCAL7</code>. Lisätietoa Syslogin toiminnasta, turvatasoista ja <em>syslog.confin</em> tai <em>rsyslog.confin</em> asetuksista saat niiden ohjesivulta (man page) komentokehotteessasi.

en: Enter a part of the module name or description to filter by.
fi: Syötä osa moduulin nimestä tai kuvauksesta suodatusta varten.

en: Version: !module-version
fi: Versio: !module-version

en: Any data
fi: Mikä tahansa tieto

en: An entity field containing an e-mail value.
fi: Entiteettikenttä sisältäen sähköpostiosoite-arvon.

en: An entity field containing a UUID.
fi: Entiteettikenttä sisältäen UUID:n.

en: Failed to fetch file due to HTTP error "%error"
fi: Tiedoston haku epäonnistui "%error" HTTP virheestä johtuen.

en: Failed to fetch file due to error "%error"
fi: Tiedoston haku epäonnistui "%error" virheestä johtuen.

en: Date and time formats
fi: Päivämäärä- ja aikamuodot

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the @settings_name value in your settings.php back to FALSE.
fi: Update.php -skripti on kaikkien käytettävissä, eikä kirjautumista vaadita. Tämä on turvariski. Aseta arvo $update_free_access tiedostossa settings.php takaisin muotoon FALSE.

en: Name of the date format
fi: Päivämäärämuodon nimi

en: Are you sure you want to remove the format %name : %format?
fi: Oletko varma että haluat poistaa muodon %name : %format?

en: @toolkit settings
fi: @toolkit asetukset

en: The maximum time a page can be cached. This is used as the value for max-age in Cache-Control headers.
fi: Sivuston sivun välimuistin enimmäiskesto. Tätä käytetään määrittelemään Cache-Control tunnisteissa, kuinka pitkään sivu säilyy välimuistissa.

en: Use internal page cache
fi: Käytä sisäistä sivuvälimuistia

en: If a reverse proxy cache isn't available, use Drupal's internal cache system to store cached pages.
fi: Mikäli käänteisproxyn välimuistia ei ole käytettävissä, käytä Drupalin sisäistä välimuistitusmekanismia tallentaaksesi sivut välimuistiin.

en: Aggregate CSS files.
fi: Aggregoi CSS tiedostot.

en: Update this item
fi: Päivitä termi

en: AJAX 'settings' command with setting merging
fi: AJAX 'asetukset' komento asetusten yhdistämisominaisuudella

en: Escaped text: @value
fi: Escapoitu teksti: @value

en: Placeholder text: %value
fi: Kirjanmerkki teksti: %value

en: Verbatim text: !value
fi: Sanatarkka teksti: !value

en: This value is too long. It should have %limit characters or less.
fi: Arvo on liian pitkä. Sen tulee olla enintään %limit merkkiä.

en: This value should not be null.
fi: Arvon on oltava erisuuri kuin null.

en: Files directory already exists.
fi: Tiedostokansio on jo olemassa.

en: No error reported when creating new local directories.
fi: Ei virheitä luotaessa uusia paikallisia kansioita.

en: New parent directory actually exists.
fi: Uusi isäntätason kansio on itseasiassa olemassa.

en: New child directory actually exists.
fi: Uusi lapsikansio on itseasiassa olemassa.

en: Path Alias Unit Tests
fi: Polkualiaksien Yksikkötestit

en: Tests path alias CRUD and lookup functionality.
fi: Testaa polkualiaksien CRUDia ja polkujen hakutoiminnallisuutta.

en: Tests altering the inbound path and the outbound path.
fi: Testaa sisään- ja ulospäin osoittavaa polkua.

en: This value should be %limit or more.
fi: Arvon on oltava %limit tai enemmän.

en: This value is too short. It should have %limit characters or more.
fi: Arvo on liian lyhyt, sen vähimmäispituus on %limit.

en: Provide a link to the translations overview for taxonomy terms.
fi: Tarjoa linkki käännösten yhteenvetoon luokittelutermejä varten.

en: The term ID.
fi: Termin ID.

en: The ID of the vocabulary to which the term is assigned.
fi: Sen sanaston ID johon termi on liitetty.

en: The term language code.
fi: Termin kielikoodi.

en: Term Parents
fi: Termin isännät

en: The parents of this term.
fi: Tämän termin isännät.

en: Create referenced entities if they don't already exist
fi: Luo viitatut entiteetit jos niitä ei ole jo olemassa

en: Are you sure you want to delete the term %name?
fi: Oletko varma että haluat poistaa termin %name?

en: Telephone number
fi: Puhelinnumero

en: This field stores a telephone number in the database.
fi: Tämä kenttä tallentaa puhelinnumeron tietokantaan.

en: Title to replace basic numeric telephone number display.
fi: Otsikko korvaamaan puhelinnumeron perusesitystapa.

en: Link using text: @title
fi: Linkki käyttäen tekstiä: @title

en: Link using provided telephone number.
fi: Linkki käyttäen tarjottua puhelinnumeroa.

en: The Toolbar module displays a bar containing top-level administrative components across the top of the screen. Below that, the Toolbar module has a <em>drawer</em> section where it displays links provided by other modules, such as the core <a href="@shortcuts-help">Shortcut module</a>. The drawer can be hidden/shown by clicking on its corresponding tab.
fi: Toolbar moduuli näyttää valikon joka sisältää ylätason ylläpidollisia komponentteja sivun yläreunassa. Tämän alapuolella Toolbar moduulilla on <em>kortisto</em> osio jossa se näyttää muiden moduulien luomia linkkejä, esimerkiksi ytimen <a href="@shortcuts-help">Shortcut moduuli</a>. Kortiston voi näyttää/piilottaa klikkaamalla vastaavaa välilehteä.

en: Toolbar items
fi: Työkalupalkin elementit

en: Access tour
fi: Kierrokselle

en: View tour tips.
fi: Näytä kierroksen vihjeet.

en: !tour_item of !total
fi: !tour_item / !total

en: End tour
fi: Lopeta kierros

en: Translatable elements
fi: Käännettävät elementit

en: At least one field needs to be translatable to enable %bundle for translation.
fi: Vähintään yhden kentistä on oltava käännettävissä jotta voit ottaa käyttöön %bundle käännöksiä varten.

en: <strong>@language_name (Original language)</strong>
fi: <strong>@language_name (Alkuperäinen kieli)</strong>

en: Before you can translate content, there must be at least two languages added on the <a href="!url">languages administration</a> page.
fi: Ennenkuin voit kääntää sisältöä, sivustolla on oltava käytössä vähintään kaksi kieltä asetettuina <a href="!url">kielten hallintasivulla</a>.

en: After adding languages, <a href="!url">configure translation</a>.
fi: Lisättyäsi kielet, <a href="!url">lisää käännös</a>.

en: After enabling translation you can create a new piece of content, or edit existing content and assign it a language. Then, you will see a <em>Translate</em> tab or link that will gives an overview of the translation status for the current content. From there, you can add translations and edit or delete existing translations. This process is similar for every translatable element on your site, such as taxonomy terms, comments or user accounts.
fi: Kytkettyäsi käännökset päälle voit luoda uutta sisältöä tai muokata olemassaolevaa sisältöä ja määritellä sille kieli. Tällöin näet <em>Käännä</em> välilehden tai linkin joka tarjoaa kokonaiskatsauksen kyseisen sisällön käännösten tilaan. Sieltä voit lisätä käännöksiä ja päivittää tai poistaa olemassaolevia käännöksiä. Prosessi on samankaltainen kaikelle käännettävälle sisällölle kuten luokittelutermeille, kommenteille tai käyttäjätileille.

en: Administer translation settings
fi: Ylläpidä käännösasetuksia

en: Configure translatability of entities and fields.
fi: Säädä entiteettien ja kenttien käännettävyyttä.

en: Create translations
fi: Luo käännöksiä

en: Delete translations
fi: Poista käännökset

en: Translate %bundle_label @entity_label
fi: Käännä %bundle_label @entity_label

en: Translate @entity_label
fi: Käännä @entity_label

en: "Show language selector" is not compatible with translating content that has default language: %choice. Either do not hide the language selector or pick a specific language.
fi: "Näytä kielenvalitsin" ei ole yhteensopiva sellaisen sisällön kanssa jolla on oletuskieli: %choice. Joko piilota kielenvalitsin tai valitse jokin tietty kieli.

en: The entities of type @entity_type do not define a valid base path: it will not be possible to translate them.
fi: Entiteetit tyyppiä @entity_type eivät määrittele kelvollista peruspolkua joten niiden kääntäminen ei ole mahdollista.

en: Be sure to <a href="!language_url">enable at least two languages</a> to translate content.
fi: <a href="!language_url">Ota käyttöön vähintään kaksi kieltä</a> jotta voit kääntää sisältöä.

en: <a href="!settings_url">Enable translation</a> for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>accounts</em>, or any other element you wish to translate.
fi: <a href="!settings_url">Ota käyttöön käännökset</a> <em>sisältötyypeille</em>, em>luokittelusanastoille</em> tai mille tahansa muulle elementille jonka haluat kääntää.

en: An unpublished translation will not be visible without translation permissions.
fi: Julkaisemattomat käännökset ovat näkymättömiä kaikille paitsi niille joilla on oikeus kääntää sisältöä.

en: %archive_file does not contain any .info.yml files.
fi: %archive_file ei sisällä yhtäkään .info.yml tiedostoa.

en: <p>This is a one-time login for %user_name.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
fi: <p>Tämä on yhden kerran kirjautuminen käyttäjälle %user_name.</p><p>Klikkaa tätä nappia kirjautuaksesi sivustolle ja muuttaaksesi salasanasi.</p>

en: E-mail address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fi: Sähköpostiosoite annetulle käyttäjälle. Kenttää ei normaalisti näytetä käyttäjälle joten ole varovainen sitä käyttäessäsi.

en: Provide a link to the translations overview for users.
fi: Tarjoa linkki käyttäjien käännösten kokonaiskatsaukseen.

en: Link to edit user
fi: Linkki käyttäjän muokkaamiseen

en: Link to cancel user
fi: Linkki käyttäjätilin perumiseen.

en: Provides access to the user data service.
fi: Tarjoaa pääsyn käyttäjädatapalveluihin.

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
fi: Lisää lomake-elementti joka sallii sinun suorittaa toimintoja usealle käyttäjälle kerrallaan.

en: The <a href="@accounts">Account settings page</a> allows you to manage settings for the displayed name of the anonymous user role, personal contact forms, user registration, and account cancellation. On this page you can also manage settings for account personalization (including signatures), and adapt the text for the e-mail messages that are sent automatically during the user registration process.
fi: <a href="@accounts">Käyttäjien asetussivulla</a> voit ylläpitää anonyymin käyttäjäroolin näytettävää nimeä, henkilökohtaisia yhteydenottolomakkeita, käyttäjien rekisteröitymisiä ja käyttäjätilien peruumisia. Tällä sivulla voit myös ylläpitää asetuksia käyttäjien yksilöimiseksi (mukaanlukien allekirjoitukset) sekä muokata käyttäjille rekisteröitymisen yhteydessä lähetettävien viestien muotoa.

en: User module form element.
fi: User moduulin lomakkeen elementti.

en: System module form element.
fi: System moduulin lomakkeen elementti.

en: Add the @label role to the selected users
fi: Lisää @label rooli valituille käyttäjille

en: Remove the @label role from the selected users
fi: Poista @label rooli valituilta käyttäjiltä

en: Edit user account
fi: Muokkaa käyttäjätiliä

en: Login attempt failed from %ip.
fi: Kirjautuminen epäonnistui IP-osoitteesta %ip.

en: Configure default behavior of users, including registration requirements, e-mails, and fields.
fi: Säädä käyttäjätilien oletustoimintatapaa mukaanlukien rekisteröinnin vaatimukset, sähköpostit ja kentät.

en: Enable password strength indicator
fi: Ota käyttöön salasanan turvallisuuden esitystyökalu

en: Notification e-mail address
fi: Vahvistus-sähköpostiosoite

en: The e-mail address to be used as the 'from' address for all account notifications listed below. If <em>'Visitors, but administrator approval is required'</em> is selected above, a notification email will also be sent to this address for any new registrations. Leave empty to use the default system e-mail address <em>(%site-email).</em>
fi: 'From' osoitteena käytettävä sähköpostiosoite kaikille allalistatuille käyttäjätili-notifikaatioille. Jos <em>'Vieraat, mutta ylläpitäjän hyväksyntä vaaditaan'</em> on valittuna yllä, sähköposti lähetään tähän sähköpostiosoitteeseen aina uuden käyttäjän rekisteröidyttyä. Jätä tyhjäksi käyttääksesi sivuston oletussähköpostiosoitetta <em>(%site-email)</em>.

en: Admin (user awaiting approval)
fi: Ylläpitäjä (käyttäjä odottaa hyväksyntää)

en: Edit the e-mail notifying the site administrator that there are new members awaiting administrative approval.
fi: Muokkaa sähköpostia joka kertoo ylläpitäjälle että uusia käyttäjiä on odottamassa ylläpitäjän hyväksyntää.

en: Role %label has been updated.
fi: Rooli %label on päivitetty.

en: Role %label has been added.
fi: Rooli %label on lisätty.

en: The user language code.
fi: Käyttäjän kielikoodi.

en: Whether the user is active (1) or blocked (0).
fi: Onko käyttäjä aktiivinen (1) vaiko estetty (0).

en: The time that the user last accessed the site.
fi: Ajankohta jolloin käyttäjä viimeksi kävi sivustolla.

en: The time that the user last logged in.
fi: Ajankohta jolloin käyttäjä viimeksi kirjautui sisään.

en: The email address used for initial account creation.
fi: Sähköpostiosoite jota käytetään käyttäjätiliä luotaessa.

en: The roles the user has.
fi: Käyttäjän roolit.

en: Are you sure you want to delete the role %name?
fi: Oletko varma että haluat poistaa roolin %name?

en: Role %name has been deleted.
fi: Rooli %name on poistettu.

en: Update the user %name
fi: Päivitä käyttäjä %name

en: The module which sets this user data.
fi: Moduuli joka asettaa tämän käyttäjän tiedot.

en: The name of the data key.
fi: Tietoavaimen nimi.

en: Sorry, @name is not recognized as a username or an e-mail address.
fi: @name ei löytynyt käyttäjätunnuksena tai sähköpostiosoitteena.

en: Replacement login information for @username at @site
fi: Korvaavat kirjautumistiedot käyttäjälle @username sivustolla @site

en: Role %label has been deleted.
fi: Rooli %label on poistettu.

en: Page @current
fi: Sivu @current

en: The label of the view.
fi: Näkymän etiketti

en: The machine-readable ID of the view.
fi: Näkymän koneluettava ID.

en: Display fields in a dropbutton.
fi: Näyttöö kentät Dropbuttoneissa.

en: Rendered entity - @label
fi: Tulostettu entiteetti - @label

en: Displays a rendered @label entity in an area.
fi: Näyttää tulostetun @label entiteetin jollakin alueella.

en: Display the @label
fi: Näytä @label

en: The reference view %view_name used in the %field_name field cannot be found.
fi: Kentässä %field_name käytettyä viitattua näkymää %view_name ei löytynyt.

en: Available global token replacements
fi: Käytettävissä olevat sivuston laajuiset tokenit.

en: Override the title of this view when it is empty. The available global tokens below can be used here.
fi: Ohita tämän näkymän otsikko sen ollessa tyhjä. Voit käyttää seuraavia sivuston laajuisia tokeneja.

en: The following tokens are available. If you would like to have the characters '[' and ']' use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.
fi: Seuraavat korvauskuviot ovat käytettävissä. Jos haluat käyttää merkkejä '[' ja ']', käytä niiden vastaavia HTML koodeja '%5B' tai '%5D', muussa tapauksessa ne korvataan välilyönnillä.

en: Administrative comment
fi: Ylläpidollinen kommentti

en: Machine name of the display
fi: Näyttöruudun koneluettava nimi

en: This description will only be seen within the administrative interface and can be used to document this display.
fi: Kuvaus näytetään ainoastaan ylläpitoliittymässä ja sitä voidaan käyttää näkymän dokumentoinnissa.

en: CSS class name(s)
fi: CSS luokkien nimi / nimet

en: Multiples classes should be separated by spaces.
fi: Luokkien nimet tulee erotella välilyönnein.

en: When viewing a view, things like paging, table sorting, and exposed filters will not trigger a page refresh.
fi: Näytettäessä näkymää, asiat kuten sivutus, taulukon lajittelu ja käyttäjälle näytetyt suodattimet eivät aiheuta sivun uudelleenlatautumista.

en: Show contextual links on this view.
fi: Näytä sisältöön liittyvät linkit tässä näkymässä.

en: Show contextual links
fi: Näytä sisältöön liittyvät linkit

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
fi: Valikossa raskaammat linkit vajoavat ja kevyemmät linkit näytetään lähempänä valikkojen juurta.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. Heavier tabs will sink and the lighter tabs will be positioned nearer to the first menu item.
fi: Mikäli isäntä-valikkokohde on välilehti, syötä välilehden painokerroin. Raskaammat välilehdet vajoavat alaspäin ja kevyemmät näytetään lähempänä valikon juurta.

en: Include reset button (resets all applied exposed filters).
fi: Lisää alustusnappi (alustusnapin painaminen palauttaa kaikki käyttäjälle näytetyt suodattimet oletusarvoihinsa).

en: Allow people to choose the sort order
fi: Salli käyttäjien valita lajittelujärjestys

en: If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
fi: Mikäli lajittelua ei näytetä käyttäjälle, lajittelukriteerien asetukset kullekin lajittelulle määrittelevät sen järjestyksen.

en: Label for ascending sort
fi: Etiketti nousevalle järjestelylle

en: Label for descending sort
fi: Etiketti laskevalle järjestelylle

en: @name format: @date
fi: @name muoto: @date

en: Override the output of this field with custom text
fi: Ohita kentän tuloste kustomoidulla tekstillä

en: Output this field as a custom link
fi: Tulosta kenttä kustomoituna linkkinä

en: Trim this field to a maximum number of characters
fi: Leikkaa kentän pituus enimmäismäärään merkkejä

en: Add "..." at the end of trimmed text
fi: Lisää "..." leikatun tekstin loppuun

en: More link label
fi: Lisää-linkin etiketti

en: You may use the "Replacement patterns" above.
fi: Voit käyttää allaolevia "korvauskuvioita"

en: This can be an internal Drupal path such as node/add or an external URL such as "http://drupal.org". You may use the "Replacement patterns" above.
fi: Tämä voi olla Drupalin sisäinen polku kuten node/add tai ulkoinen URL kuten "http://drupal.org". Voit käyttää yllä listattuja "korvauskuvioita".

en: An HTML corrector will be run to ensure HTML tags are properly closed after trimming.
fi: HTML tarkistin suoritetaan varmistamaan että HTML tagit on oikein suljettu lyhentämisen jälkeen.

en: Fields to be included as links.
fi: Kentät jotka sisällytetään linkkeinä.

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
fi: Sisällytä "kohde" parametri linkkiin palauttamaan käyttäjän alkuperäiseen näkymään linkin toiminnon suorittamisen jälkeen.

en: First page link text
fi: Ensimmäisen sivun linkin teksti

en: Last page link text
fi: Viimeisen sivun linkin teksti

en: Offset (number of items to skip)
fi: Ohitettavien tulosten lukumäärä

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
fi: Esimerkiksi jos asetat arvoksi 3, ensimmäistä kolmea tulosta ei näytetä.

en: Pager link labels
fi: Sivutuksen linkkien etiketit

en: Previous page link text
fi: Edellisen sivun linkin teksti

en: Next page link text
fi: Seuraavan sivun linkin teksti

en: Insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
fi: Syötä lista numeerisia arvoja pilkuin eroteltuina, esimerkiksi: 10, 20, 50, 100

en: Insert the items per page (@items_per_page) from above.
fi: Syötä kohteet per sivu (@items_per_page) yläpuolelta.

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Use this option only if you understand and accept this security risk.
fi: VAROITUS: SQL-uudelleenkirjoituksen käytöstä poistaminen tarkoittaa, että nodejen käyttöoikeustietoja ei käytetä. Tämä saattaa mahdollistaa, että käyttäjät näkevät sisältöä, jota heidän ei tulisi nähdä, mikäli näkymäsi on väärin konfiguroitu. Käytä tätä vaihtoehtoa ainoastaan jos ymmärrät ja olet valmis hyväksymään tämän tietoturvariskin.

en: No view mode selected
fi: Näyttötapaa ei ole valittuna

en: Caption for the table
fi: Kuvateksti taulukolle

en: A title which is semantically associated to your table for increased accessibility.
fi: Otsikko joka semanttisesti liittyy taulukkoosi parantaen sen saavutettavuutta.

en: Table details
fi: Taulukon tiedot

en: Summary title
fi: Tiivistelmän otsikko

en: Table description
fi: Taulukon kuvaus

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
fi: Syötä lisätietoja taulukkoon liittyen parantaaksesi sen saavutettavuutta.

en: Test default tab
fi: Testaa oletussivua

en: Test default page | Drupal
fi: Testaa oletussivua | Drupal

en: Test local tab
fi: Testaa lokaalia välilehteä

en: Test local page | Drupal
fi: Testaa lokaalia välilehteä | Drupal

en: The plugin (invalid) did not specify an instance class.
fi: Plugin (epäkelpo) ei määritellyt instanssiluokkaa.

en: Clone of @label
fi: Klooni @label

en: Enable @display_title
fi: Ota käyttöön @display_title

en: View @display
fi: Näytä @display

en: Clone @display_title
fi: Kloonaa @display_title

en: Delete @display_title
fi: Poista @display_title

en: Clone as @type
fi: Kloonaa tyyppinä @type

en: Undo delete of @display_title
fi: Peru @display_title poistaminen

en: Disable @display_title
fi: Poista käytöstä @display_title

en: Edit view name/description
fi: Muokkaa näkymän nimeä/kuvausta

en: Analyze view
fi: Analysoi näkymää

en: Clone view
fi: Kloonaa näkymä

en: Reorder displays
fi: Uudelleenjärjestele näyttöruudut

en: Revert view
fi: Palauta näkymä

en: Add <span class="visually-hidden">@type</span>
fi: Lisää <span class="visually-hidden">@type</span>

en: And/Or Rearrange <span class="visually-hidden">filter criteria</span>
fi: Ja/Tai Uudelleenjärjestele <span class="visually-hidden">suodatuskriteerit</span>

en: Rearrange <span class="visually-hidden">@type</span>
fi: Uudelleenjärjestele <span class="visually-hidden">@type</span>

en: This display has one or more validation errors.
fi: Näkymässä on yksi tai useampi validointivirhe.

en: There are no disabled views.
fi: Käytöstä poistettujanäkymiä ei löytynyt.

en: Do you want to break the lock on view %name?
fi: Haluatko murtaa lukituksen näkymältä %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost.
fi: Rikkomalla lukituksen kaikki käyttäjän !user tallentamattomat muutokset menetetään.

en: View language
fi: Näytä kieli

en: Language of labels and other textual elements in this view.
fi: Kielten etiketit ja muut tekstilliset elementit tässä näkymässä.

en: No displays available.
fi: Näyttöruutuja ei ole saatavilla.

en: break this lock
fi: murra lukitus

en: The view %view has been saved.
fi: Näkymä %view on tallennettu.

en: Clone of @label | @site-name
fi: Klooni @label | @site-name

en: Machine name: test_view_status
fi: Koneluettava nimi: test_view_status

en: Delete Page
fi: Poista Sivu

en: Last saved
fi: Viimeksi tallennettu

en: Not saved yet
fi: Ei vielä tallennettu

en: Persian, Farsi
fi: Persia, Farsi

en: Tuvan
fi: Tuva

en: Aggregator feed item
fi: Aggregointisyöte

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
fi: Oletusjäsennin RSS-, Atom- ja RDF-syötteille.

en: Custom Block
fi: Kustomoitu lohko

en: Custom Block type
fi: Kustomoitu lohkotyyppi

en: Custom block type
fi: Kustomoitu lohkotyyppi

en: CKEditor core
fi: CKEditor ydin

en: Styles dropdown
fi: Tyylien alasvetovalikko

en: Comment selection
fi: Kommentin valitsin

en: Contact message
fi: Yhteydenottoviesti

en: My Editor
fi: Tekstityökaluni

en: Entity display
fi: Entiteettinäkymä

en: Entity form display
fi: Entiteettilomakkeen näkymä

en: Display the ID of the referenced entities.
fi: Näytä viitattujen entiteettien ID't.

en: Selects referenceable entities for an entity reference field.
fi: Valitse viittauskelpoiset entiteetit entiteettiviittauskentälle.

en: Entity Reference inline fields
fi: Entiteettiviittauksen inline-kentät

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
fi: Palauttaa tulokset PHP joukkona etikettejä ja suoritettuja rivejä.

en: File selection
fi: Tiedoston valinta

en: Separate link text and URL
fi: Erillinen linkin teksti ja osoite

en: Node Bundle
fi: Solmunippu

en: Node selection
fi: Solmun valinta

en: Watchdog database log
fi: Watchdog tietokantalogi

en: REST export
fi: REST vienti

en: Create a REST export resource.
fi: Luo REST vientiresurssi.

en: Use entities as row data.
fi: Käytä entiteettejä rivitietona.

en: Use fields as row data.
fi: Käytä kenttiä rivitietona.

en: Serializer
fi: Sarjoittaja

en: Serializes views row data using the Serializer component.
fi: Sarjoittaa näkymien rivitiedon käyttäen Sarjoittaja komponenttia.

en: Shortcut set
fi: Oikopolku asetettu

en: Handles .tar files.
fi: Käsittelee .tar tiedostoja.

en: Handles zip files.
fi: Käsittelee zip tiedostoja.

en: System Help
fi: Järjestelmäohjeet

en: Taxonomy Term selection
fi: Luokittelutermin valinta

en: Display reference to taxonomy term in RSS.
fi: Näytä viittaus luokittelutermiin RSS-syötteessä.

en: Telephone link
fi: Puhelinnumerolinkki

en: User selection
fi: Käyttäjän valinta

en: Views Exposed Filter Block
fi: Näkymien käyttäjille näytettyjen suodattimien lohko

en:  - Basic validation -
fi:  - Perusvalidointi -

en: A simple pager containing previous and next links.
fi: Yksinkertainen sivutus sisältäen "edellinen" ja "seuraava" linkit.

en: Display all items that this view might find.
fi: Näytä kaikki tulokset jotka tämä näkymä löytää.

en: Displays rows as HTML list.
fi: Näyttää rivit HTML listana.

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
fi: Jos tämä on valittuna, käyttöoikeuksia ei tarkisteta entiteettiä renderöitäessä.

en: The directory %translations_directory exists.
fi: Hakemisto %translations_directory on olemassa.

en: MySQL, MariaDB, Percona Server, or equivalent
fi: MySQL, MariaDB, Percona Server tai vastaava

en: The referenced language
fi: Viitattu kieli

en: Language reference
fi: Kieliviittaus

en: URI value
fi: Osoitearvo

en: An entity field containing a URI.
fi: Entiteettikenttä sisältäen osoitteen.

en: The following variables are reserved names by drupal: @variables
fi: Seuraavat muuttujat ovat Drupalin varaamia nimiä: @variables

en: Frisian, Western
fi: Länsi-Friisia

en: Bahasa Malaysia
fi: Malesia

en: Caribbean Netherlands
fi: Alankomaiden Karibia

en: Cocos [Keeling] Islands
fi: Kookossaaret [Keelingsaaret]

en: Congo - Kinshasa
fi: Kongo - Kinshasa

en: Congo - Brazzaville
fi: Kongo - Brazzaville

en: Côte d’Ivoire
fi: Norsunluurannikko

en: Clipperton Island
fi: Clipperton saari

en: Ceuta and Melilla
fi: Ceuta ja Melilla

en: Hong Kong SAR China
fi: Hong Kongin erikoishallintoalue, Kiina

en: Canary Islands
fi: Kanarian saaret

en: Macau SAR China
fi: Macaon erikoishallintoalue, Kiina

en: Palestinian Territories
fi: Palestiinalaisalueet

en: Outlying Oceania
fi: Oseania

en: São Tomé and Príncipe
fi: São Tomé ja Príncipe

en: U.S. Outlying Islands
fi: Yhdysvaltain pienet erillissaaret

en: Time span in seconds
fi: Aikakesto sekunteina

en: Using simple actions
fi: Käytä yksinkertaisia toimintoja

en: Creating and configuring advanced actions
fi: Edistyneiden toimintojen luonti ja asetusten säätäminen

en: The parent website's description that comes from the !description element in the feed.
fi: Isäntäverkkosivuston kuvaus joka tulee syötteen !description elementistä.

en: This page provides a drag-and-drop interface for adding a block to a region, and for controlling the order of blocks within regions. To add a block to a region, or to configure its specific title and visibility settings, click the block title under <em>Place blocks</em>. Since not all themes implement the same regions, or display regions in the same way, blocks are positioned on a per-theme basis. Remember that your changes will not be saved until you click the <em>Save blocks</em> button at the bottom of the page.
fi: Tämä sivu tarjoaa vedä-ja-pudota-käyttöliittymän lohkojen lisäämiseksi alueille, ja lohkojen järjestyksen asettamiseksi alueiden sisällä. Lisätäksesi lohkon alueelle tai muuttaaksesi sen otsikkoa tai näkyvyyttä, klikkaa lohkon otsikkoa kohdassa <em>Place blocks</em>. Koska eri teemat käyttävät eri alueita, lohkojen asettelu on teemakohtaista. Muista, että asetuksesi tallentuvat vasta kun klikkaat <em>Tallenna lohkot</em> -nappia sivun alareunassa.

en: This page lists user-created blocks. These blocks are derived from block types. A block type can consist of different fields and display settings. From the block types tab you can manage these fields as well as create new block types.
fi: Tällä sivulla listataan käyttäjän luomat lohkot. Tämä lohkot perustuvat lohkotyyppeihin. Lohko voi sisältää erilaisia kenttiä ja näyttöasetuksia. Lohkotyypit-välilehdeltä voit sekä muokata edellä mainittuja kenttiä että luoda uusia lohkotyyppejä.

en: This page lists block types. A block type can consist of different fields and display settings. From here you can manage these fields as well as create new block types.
fi: Tällä sivulla listataan lohkotyypit. Lohko voi koostua erilaisista kentistä ja näyttöasetuksista. Täältä voi muokata näitä kenttiä ja luoda uusia lohkotyyppejä.

en: Manage custom blocks.
fi: Hallinnoi kustomoituja lohkoja.

en: A block with description %name already exists.
fi: Lohko kuvauksella %name on jo olemassa.

en: There is no Custom Block yet.
fi: Kustomoituja lohkoja ei ole vielä määritetty.

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
fi: Lohkoinstanssin yksilöllinen nimi. Oltava aakkosnumeerinen ja alaviivoin eroteltu.

en: Show this block only for the selected language(s). If you select no languages, the block will be visible in all languages.
fi: Näytä tämä lohko vain valituilla kielillä. Jollet valitse yhtään kieltä, lohko näytetään kaikilla kielillä.

en: Filter by block name
fi: Suodata lohkon nimellä

en: Enter a part of the block name to filter by.
fi: Syötä osa lohkon nimestä suodatusta varten.

en: Allow settings in the block configuration
fi: Salli asetukset lohkon asetussivulla

en: Items per block
fi: Elementtiä per lohko

en: @count (default setting)
fi: @count (oletusasetus)

en: Enabling CKEditor for individual text formats
fi: CKEditorin käyttöönotto eri tekstimuodoille

en: Configuring the toolbar
fi: Säädä työkalupalkin asetuksia

en: Formatting content
fi: Sisällön muotoilu

en: Toggling between formatted text and HTML source
fi: Selaa muotoillun tekstin ja HTML lähdekoodin välillä

en: Uploads disabled
fi: Lataukset poissa käytöstä

en: Uploads enabled, max size: @size @dimensions
fi: Lataukset käytössä, enimmäiskoko: @size @dimensions

en: Image Properties
fi: Kuvan ominaisuudet

en: Edit Image
fi: Muokkaa kuvaa

en: Drupal link
fi: Drupal linkki

en: CKEditor plugin settings
fi: CKEditorin lisäosa-asetukset

en: Your configuration files were successfully uploaded, ready for import.
fi: Asetustiedostosi ladattiin onnistuneesti valmiiksi vietäviksi muualle.

en: Could not extract the contents of the tar file. The error message is <em>@message</em>
fi: Tar-tiedoston sisällön purkaminen ei onnistunut. Virheviesti <em>@message</em>

en: Could not extract the contents of the tar file
fi: Tar-tiedoston sisällön purkaminen ei onnistunut

en: content translation
fi: sisällön kääntäminen

en: Date part order: !order
fi: Päivämäärän osien järjestys: !order

en: Time type: !time_type
fi: Aikatyyppi: !time_type

en: Time increments: !increment
fi: Ajan kasvu: !increment

en: Discard changes?
fi: Hylkää muutokset?

en: Enable image uploads
fi: Salli kuvien lataaminen

en: Storage: @name
fi: Tallennus: @name

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
fi: Hakemisto suhteessa Drupalin tiedostot-hakemistoon, johon lähetetyt kuvat tallennetaan.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
fi: Jos tämä kohta jätetään tyhjäksi, tiedostojen suurin sallittu koko on PHP:n suurin sallittu lähetyskoko @size.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
fi: Tätä suuremmat kuvat skaalataan pienemmiksi.

en: Installing text editors
fi: Tekstityökalujen asentaminen

en: Enabling a text editor for a text format
fi: Tekstityökalun käyttöönotto tekstimuodolle

en: Configuring a text editor
fi: Tekstityökalun asetusten määrittely

en: Once a text editor is associated with a text format, you can configure it by clicking on the <em>Configure</em> link for this format. Depending on the specific text editor, you can configure it for example by adding buttons to its toolbar. Typically these buttons provide formatting or editing tools, and they often insert HTML tags into the field source. For details, see the help page of the specific text editor.
fi: Kun tekstieditori on yhdistetty tekstimuotoon, voit mukauttaa sitä klikkaamalla <em>Määrittele</em>-linkkiä tämän muodon kohdalla. Valitusta tekstieditorista riippuen voit esimerkiksi muokata työkalupalkin painikkeita. Yleensä painikkeilla helpotetaan tekstin muotoilua tai muokkaamista, ja usein ne lisäävät HTML-tageja kentän lähdekoodiin. Lisätietoja saat valitun tekstieditorin ohjesivulta.

en: Using different text editors and formats
fi: Käytä eri tekstityökaluja ja syöttömuotoja

en: %name: the e-mail address can not be longer than @max characters.
fi: &name: sähköpostiosoitteet voivat olla enintään @max merkkiä pitkiä.

en: Placeholder: @placeholder
fi: Kirjanmerkki: @placeholder

en: No placeholder
fi: Ei paikkamerkkiä

en: Add, edit, and delete custom display modes.
fi: Lisää, muokkaa ja poista kustomoituja esitystapoja.

en: Display modes
fi: Esitystavat

en: Configure what displays are available for your content and forms.
fi: Säädä, mitkä esitystavat ovat käytettävissä sisällössäsi ja lomakkeissasi.

en: Manage custom view modes.
fi: Hallitse kustomoituja näyttötapoja.

en: Form modes
fi: Lomakkeiden muodot

en: Manage custom form modes.
fi: Hallitse kustomoituja lomakkeiden muotoja.

en: Add form mode
fi: Lisää lomakemuoto

en: Add new %label @entity-type
fi: Lisää uusi %label @entity-type

en: Are you sure you want to delete the %label @entity-type?
fi: Oletko varma että haluat poistaa entiteettityypin %label @entity-type?

en: Deleted the %label @entity-type.
fi: Poistettiin %label @entity-type.

en: Saved the %label @entity-type.
fi: Tallennettiin %label @entity-type.

en: Saved the %label view mode.
fi: Tallennettiin %label esitysmuoto.

en: Are you sure you want to delete the %label view mode?
fi: Oletko varma että haluat poistaa esitystavan %label?

en: Deleted the %label view mode.
fi: Poistettiin esitystapa %label.

en: Saved the %label form mode.
fi: Tallennettiin lomakkeen esitystapa %label.

en: Are you sure you want to delete the %label form mode?
fi: Oletko varma että haluat poistaa lomakkeen esitystavan %label?

en: Deleted the %label form mode.
fi: Poistettiin %label lomakkeen esitystapa.

en: Autocomplete matching: @match_operator
fi: Automaattinen täydennys @match_operator avulla

en: Textfield size: !size
fi: Tekstikentän koko: !size

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
fi: Viitattua entiteettiä (%type: %id) ei löydy.

[ctx: Sort order]
en: Order
fi: Järjestys
    kontekstissa: Lajittelujärjestys

en: entity_test_rev @id has been created.
fi: entity_test_rev @id on luotu.

en: entity_test_rev @id has been updated.
fi: entity_test_rev @id on päivitetty.

en: %entity_label: Administer form display
fi: %entity_label: Ylläpidä lomakenäkymää

en: Use custom display settings for the following modes
fi: Käytä muokattuja näyttöasetuksia seuraaville näyttötiloille

en: Plugin for @title
fi: Lisäosa @title'lle

en: The %display_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href="@url">configure them</a>.
fi: Näyttötila %display_mode käyttää muokattuja asetuksia. Haluat ehkä <a href="@url">muuttaa niitä</a>.

en: @type (module: @module)
fi: @type (moduuli: @module)

en: Widget settings:
fi: Widgetin asetukset:

en: The label of the entity that is related to the file.
fi: Tiedostoon liittyvän entiteetin etiketti.

en: Access the Files overview page
fi: Pääsy tiedostojen kokonaisuuskatsaussivulle.

en: Get an overview of <a href="@url">all files</a>.
fi: Hae kokonaiskatsaus <a href="@url">kaikkiin tiedostoihin</a>.

en: Get an overview of all files.
fi: Tarkastele kokonaiskatsausta kaikista tiedostoista.

en: Progress indicator: @progress_indicator
fi: Etenemispalkki: @progress_indicator

en: The %filter filter is missing, and will be removed once this format is saved.
fi: Suodatin %filter puuttuu, ja poistetaan kun tämä muoto tallennetaan.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple of blank lines.
fi: Rivit ja kappaleet tunnistetaan automaattisesti. Tagit &lt;br /&gt; (rivinvaihto), &lt;p&gt; (kappale) ja &lt;/p&gt; (kappaleen lopetus) lisätään automaattisesti. Jos kappaleet eivät tunnistu, lisää pari tyhjää riviä.

en: Display image captions and align images
fi: Näytä kuvatekstit ja tasaa kuvat

en: Missing filter. All text is removed
fi: Suodatin puuttuu. Kaikki teksti poistetaan

en: Missing filter plugin: %filter.
fi: Suodattimen lisäosa puuttuu: %filter.

en: Provides a fallback for missing filters. Do not use.
fi: Tarjoaa oletuksen puuttuville suodattimille. Älä käytä.

en: Updated @type %term.
fi: Päivitettiin @type %form.

en: Preview image style: @style
fi: Esikatsele kuvatyyliä: @style

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
fi: Jos poistat kielen, kaikki siihen liittyvät käyttöliittymän käännökset poistetaan ja poistettavalla kielellä kirjoitettu sisältö merkitään kielineutraaliksi. Toimintoa ei voi perua.

en: No placeholders
fi: Ei paikkamerkkejä

en: Title placeholder: @placeholder_title
fi: Otsikon paikkamerkki: @placeholder_title

en: URL placeholder: @placeholder_url
fi: Verkko-osoitteen paikkamerkki: @placeholder_url

en: Note that importing large .po files may take several minutes.
fi: Huomaa että suurien .po tiedostojen tuominen saattaa viedä useita minuutteja.

en: Menu links language
fi: Valikkolinkkien kieli

en: Content items can be edited using different form modes. Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is edited in each form mode, and define how the field form widgets are displayed in each form mode.
fi: Sisällön muokkauslomakkeilla voi olla useita esitystapoja. Tällä sivulla määritellään mitkä kentät näytetään, mitkä piilotetaan ja kuinka kenttien widgetit näytetään sisältötyypin %type muokkauslomakkeen eri esitystavoissa.

en: Edit %label content type
fi: Muokkaa sisältötyyppiä %label

en: The content has either been modified by another user, or you have already submitted modifications. As a result, your changes cannot be saved.
fi: Sisältö on joko toisen käyttäjän muokkaamaa tai olet jo lähettänyt muutoksesi. Tämän vuoksi muutoksiasi ei voida tallentaa.

en: Use field label: @display_label
fi: Käyttäjän kentän etiketti: @display_label

en: No entity content received.
fi: Entiteettisisältöä ei vastaanotettu.

en: Provides a row plugin to display search results.
fi: Tarjoaa rivi-lisäosan käytettäväksi näytettäessä hakutuloksia.

en: More information about setting up scheduled tasks can be found by <a href="@url">reading the cron tutorial on drupal.org</a>.
fi: Lisätietoja ajastettujen toimintojen asettamisesta saat <a href="@url">cron-ohjeiden sivulta drupal.orgista</a>.

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. This must be changed in settings.php
fi: Lokaalin tiedostojärjestelmän polku johon tiedostot tallennetaan. Kansion on oltava olemassa ja Drupalin on pystyttävä kirjoittamaan siihen. Kansion on oltava suhteessa Drupalin asennuskansioon ja saatavilla verkon yli. Tämä asetus on muutettava settings.php tiedostossa.

en: Enter module name
fi: Syötä moduulin nimi

en: The value you selected is not a valid choice.
fi: Valitsemasi arvo ei ole kelvollinen valinta.

en: %name: the telephone number may not be longer than @max characters.
fi: %name: puhelinnumero ei voi olla kuin enintään @max merkkiä pitkä.

en: %name: the text may not be longer than @max characters.
fi: %name: teksti voi olla enintään @max merkkiä pitkä.

en: Number of rows: !rows
fi: Rivien määrä: !rows

en: Summary rows
fi: Yhteenvetorivit

en: Number of summary rows: !rows
fi: Yhteenvetorivien määrä: !rows

en: The toolbar cannot be set to a horizontal orientation when it is locked.
fi: Työkalupalkkia ei voi asettaa vaakasuuntaiseksi kun se on lukittu.

en: Tray "@tray" closed.
fi: Kelkka "@tray" suljettu.

en: Tray "@tray" opened.
fi: Kelkka "@tray" avattu.

en: This form lets administrators add and edit fields for storing user data.
fi: Tämä lomake sallii ylläpitäjien lisätä ja muokata käyttäjien tietojen tallentamiseen käytettäviä kenttiä.

en: This form lets administrators configure how form fields should be displayed when editing a user profile.
fi: Tämä lomake sallii ylläpitäjien muokata tapaa jolla kentät esitetään käyttäjän profiilia muokattaessa.

en: This value is not a valid email address.
fi: Syöttämäsi arvo ei ole kelvollinen sähköpostiosoite.

en: The e-mail address %mail is already taken.
fi: Sähköpostiosoite %mail on jo otettu.

en: Alter the HTTP response status code used by this view, mostly helpful for empty results.
fi: Muuta tämän näkymän HTTP paluukoodia, hyödyllisin tyhjien tulosten ollessa kyseessä.

en: HTTP status code
fi: HTTP tilakoodi

en: Always display the more link
fi: Aina näytä "lisää"-linkki

en: Check this to display the more link even if there are no more items to display.
fi: Valitse tämä näyttääksesi "lisää"-linkki vaikka lisätuloksia ei olisikaan.

en: Make entity label a link to entity page.
fi: Tee entiteetin etiketistä linkki entiteetin sivulle.

en: You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
fi: Käyttääksesi tätä kenttää sinun on lisättävä tähän näkymään joitakin muita kenttiä. Halutessasi voit merkitä lisättävät kentät <em>Piilota näkymästä</em>. Huomaa, että renderöintijärjestyksestä johtuen et voi käyttää kenttiä jotka ovat järjestyksessä tämän kentän jälkeen; jos tarvitset kenttää, jota ei ole listattu tähän, järjestä kentät uudelleen.

en: Automatic width
fi: Automaattinen leveys

en: Default column classes
fi: Sarakkeen oletusluokat

en: Custom column class
fi: Kustomoitu sarakeluokka

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
fi: Kullekin sarakkeelle asetettavat lisäluokat välilyönnein eroteltuina.

en: Default row classes
fi: Oletus-riviluokat

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fi: Lisää näkymien tulosteeseen oletus-riviluokat kuten views-row, row-1 ja clearfix. Voit käyttää tätä vähentääksesi nopeasti näkymän oletuksena tarjoaman markupin määrää. Tämä saattaa hankaloittaa CSS:n toteuttamista.

en: Custom row class
fi: Kustomoitu riviluokka

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
fi: Kullekin riville asetettavat lisäluokat välilyönnein eroteltuina.

en: Default wizard
fi: Oletus asetustyökalu

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fi: Kaikki näkymien luomat kyselyt tulevat sisältämään näkymän nimen ja näyttöruudun nimen muodossa 'view-name:display-name' tunnisteena SELECT lausekkeen perässä. Tämä helpottaa Views kyselyiden tunnistamista tietokantalogeistasi mutta sen käyttö on suositeltavaa ainoastaan ongelmatilanteissa.

en: Selected:
fi: Valittu:

[ctx: Validation]
en: Allowed values
fi: Sallitut arvot kontekstissa: Validointi

en: You must select at least %limit choice. | You must select at least %limit choices.
fi[0]: Sinun on valittava vähintään %limit vaihtoehto.
fi[1]: Sinun on valittava vähintään %limit vaihtoehtoa.

en: You must select at most %limit choice. | You must select at most %limit choices.
fi[0]: Sinun on valittava enintään %limit vaihtoehto.
fi[1]: Sinun on valittava enintään %limit vaihtoehtoa.

[ctx: Validation]
en: Bundle
fi: Paketti

en: The entity must be of bundle %bundle.
fi: Entiteetin tulee kuulua pakettiin %bundle.

[ctx: Validation]
en: Complex data
fi: Kompleksista dataa kontekstissa: Validointi

[ctx: Validation]
en: Count
fi: Lukumäärä kontekstissa: Validointi

en: This collection should contain %limit element or more. | This collection should contain %limit elements or more.
fi[0]: Kokoelman tulee sisältää vähintään %limit elementti tai enemmän.
fi[1]: Kokoelman tulee sisältää vähintään %limit elementtiä tai enemmän.

en: This collection should contain %limit element or less. | This collection should contain %limit elements or less.
fi[0]: Kokoelman tulee sisältää vähintään %limit elementti tai vähemmän.
fi[1]: Kokoelman tulee sisältää vähintään %limit elementtiä tai vähemmän.

en: This collection should contain exactly %limit element. | This collection should contain exactly %limit elements.
fi[0]: Kokoelman tulee sisältää %limit elementti.
fi[1]: Kokoelman tulee sisältää %limit elementtiä.

[ctx: Validation]
en: Entity type
fi: Entiteetin tyyppi kontekstissa: Validointi

en: The entity must be of type %type.
fi: Entiteetin on oltava tyyppiä %type.

[ctx: Validation]
en: Length
fi: Pituus kontekstissa: Validointi

en: This value is too long. It should have %limit character or less. | This value is too long. It should have %limit characters or less.
fi[0]: Arvo on liian pitkä. Sen tulee olla pituudeltaan %limit merkkiä tai vähemmän.
fi[1]: Arvo on liian pitkä. Sen tulee olla pituudeltaan %limit merkkiä tai vähemmän.

en: This value is too short. It should have %limit character or more. | This value is too short. It should have %limit characters or more.
fi[0]: Arvo on liian lyhyt. Sen tulee olla pituudeltaan %limit merkkiä tai enemmän.
fi[1]: Arvo on liian lyhyt. Sen tulee olla pituudeltaan %limit merkkiä tai enemmän.

en: This value should have exactly %limit character. | This value should have exactly %limit characters.
fi[0]: Arvossa tulee olla tarkalleen %limit merkki.
fi[1]: Arvossa tulee olla tarkalleen %limit merkkiä.

[ctx: Validation]
en: Primitive type
fi: Alkeellinen tyyppi kontekstissa: Validointi

en: This value should be of the correct primitive type.
fi: Arvon tulee olla oikeanlaista alkeellista tyyppiä.

[ctx: Validation]
en: Range
fi: Vaihteluväli kontekstissa: Validointi

en: This value should be %limit or less.
fi: Arvon tulee olla %limit tai vähemmän.

[ctx: Validation]
en: Entity Reference valid reference
fi: Entiteettiviittauksen validointiviittaus kontekstissa: Viittaus

[ctx: Validation]
en: User e-mail unique
fi: Käyttäjän sähköpostiosoite yksilöllinen kontekstissa: Validointi

[ctx: Validation]
en: User name
fi: Käyttäjänimi kontekstissa: Validointi

[ctx: Validation]
en: User name unique
fi: Käyttäjänimi yksilöllinen kontekstissa: Validointi

en: %name must be higher than or equal to %min.
fi: %name on suurempi tai yhtäsuuri kuin %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
fi: %name on pienempi tai yhtäsuuri kuin %max.

en: An entity field containing an float value.
fi: Kokonaisuuskenttä sisältäen liukulukuarvon.

[ctx: Validation]
en: Entity changed
fi: Entiteetti vaihdettu kontekstissa: Validointi

en: The Action module provides tasks that can be executed by the site such as unpublishing content, sending e-mail messages, or blocking a user. Other modules can trigger these actions when specific system events happen; for example, when new content is posted or when a user logs in. Modules can also provide additional actions. For more information, see the <a href="!documentation">online documentation for the Action module</a>.
fi: Toiminnot-moduuli mahdollistaa erilaisten tehtävien suorittamisen automaattisesti, kuten sisällön julkisuuden muuttamisen, sähköpostien lähettämisen tai käyttäjätilin sulkemisen. Muut moduulit voivat asettaa toimintoja suoritettavaksi määritellyissä tilanteissa, esimerkiksi silloin, kun uutta sisältöä on lähetetty tai käyttäjä kirjautuu sisään. Moduulit voivat myös määritellä omia toimintojaan. Lisätietoja saat <a href="!documentation">Toiminnot-moduulin dokumentaatiosta</a>.

en: <em>Simple actions</em> do not require configuration and are listed automatically as available on the <a href="!actions">Actions page</a>.
fi: <em>Yksinkertaiset toiminnot</em> eivät edellytä asetusten määrittelyä ja ne ovat suoraan käytettävissä <a href="!actions">Toiminnot-sivulla</a>.

en: <em>Advanced actions</em> are user-created and have to be configured individually. Create an advanced action on the <a href="!actions">Actions page</a> by selecting an action type from the drop-down list. Then configure your action, for example by specifying the recipient of an automated e-mail message.
fi: <em>Edistyneet toiminnot</em> ovat käyttäjän erikseen määrittelemiä toimintoja. Voit luoda edistyneen toiminnon <a href="!actions">Toiminnot-sivulla</a> valitsemalla toimintotyypin pudotusvalikosta. Sen jälkeen voit määritellä toimintosi esimerkiksi asettamalla automaattisen sähköpostiviestin vastaanottajan.

en: Select the feed that should be displayed
fi: Valitse näytettävä syöte

en: Administrators can enter IP addresses to ban on the <a href="!bans">IP address bans</a> page.
fi: Ylläpitäjä voi syöttää estettäviä IP-osoitteita <a href="!bans">IP-osoitteiden estot</a> sivulla.

en: Block layout
fi: Lohkojen sijoittelu

en: Creating and managing custom block types
fi: Kustomoitujen lohkotyyppien luonti ja hallinta

en: Custom block library
fi: Kustomoitujen lohkojen kirjasto

en: The custom block language code.
fi: Kustomoidun lohkon kielikoodi.

en: The time that the custom block was last edited.
fi: Ajankohta jolloin kustomoitua lohkoa viimeksi muokattiin.

en: Block category
fi: Lohkon kategoria

en: Hide block if the view output is empty
fi: Piilota lohko mikäli näkymän tulos on tyhjä

en: The category this block will appear under on the <a href="@href">blocks placement page</a>.
fi: Kategoria jossa tämä lohko näytetään <a href="@href">lohkojen sijoittelusivulla</a>.

en: Block empty settings
fi: Tyhjän lohkon asetukset

en: Hide block if no result/empty text
fi: Piilota lohko, mikäli tuloksena on tyhjä tai tyhjää kuvaava teksti.

en: Hide the block if there is no result and no empty text and no header/footer which is shown on empty result
fi: Piilota lohko mikäli se on tyhjä eikä sille ole määritelty tekstiä tai ylä/alatunnistetta sen ollessa tyhjä.

en: Menu @label has been added.
fi: Valikko @label on lisätty.

en: Enter caption here
fi: Syötä kuvateksti tähän

en: Drupal image caption widget
fi: Drupal kuvatekstin widgetti

en: The number of comments posted on an entity.
fi: Entiteettiin lähetettyjen kommenttien kokonaismäärä.

en: The number of comments posted on an entity since the reader last viewed it.
fi: Tähän entiteettiin sen jälkeen postitettujen kommenttien määrä kun käyttäjä sen viimeksi luki.

en: The entity the comment was posted to.
fi: Entiteetti johon kommentti lähetettiin.

en: DEPRECATED: The node the comment was posted to.
fi: VANHENTUNUT: Solmu johon kommentti lähettiin.

en: Comment field id
fi: Kommenttikentän id

en: The Field id from which the comment originated.
fi: Kentän id josta kommentti on peräisin.

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
fi: @entity_type johon kommentti on vastaus.

en: The number of comments an entity has.
fi: Montako kommenttia entiteetillä on.

en: Display the last comment of an entity
fi: Näytä entiteetin viimeinen kommentti

en: The last comment of an entity.
fi: Entiteetin viimeinen kommentti.

en: The entity type to which the comment is a reply to.
fi: Entiteettityyppi johon kommentti on vastaus.

en: Comment field ID
fi: Kommenttikentän ID

en: Display nodes only if a user posted the @entity_type or commented on the @entity_type.
fi: Näytä solmut vain jos käyttäjä lähetti entiteettityyppin @entity_type tai kommentoi entiteettityyppiin @entity_type.

en: Comments of the @entity_type using field: @field_name
fi: Kommentit entiteetttityypille @entity_type käyttäen kenttää @field_name.

en: This page provides a list of all comment forms on the site and allows you to manage the fields, form and display settings for each.
fi: Sivu tarjoaa listan kaikista sivuston kommentointilomakkeista ja mahdollistaa niiden kenttien, lomakkeiden ja näyttöasetuksen hallinnan.

en: Manage fields and displays settings for comment forms.
fi: Ylläpidä kenttiä ja näkymäasetuksia kommentointilomakkeille.

en: String value
fi: Merkkijonon arvo

en: Edit comment %title
fi: Muokkaa kommenttia %title

en: Invalid entity for comment.
fi: Epäkelpo entiteetti kommentille.

en: @label (@field_name) (Locked)
fi: @label (@field_name) (Lukittu)

en: No comment forms available.
fi: Kommentointilomakkeita ei tarjolla.

en: The ID of the entity of which this comment is a reply.
fi: Sen entiteetin ID johon tämä kommentti on vastauksena.

en: The entity type to which this comment is attached.
fi: Entiteettityyppi johon tämä kommentti on liitetty.

en: The comment field id.
fi: Kommenttikentän id.

en: Comment field name
fi: Kommenttikentän nimi

en: The field name through which this comment was added.
fi: Kenttä jonka kautta tämä kommentti lisättiin.

en: Comment status value
fi: Kommentin tilan arvo

en: Last comment ID
fi: Viimeisen kommentin ID

en: Last comment timestamp
fi: Viimeisen kommentin aikaleima

en: The time that the last comment was created.
fi: Ajankohta jolloin viimeinen kommentti luotiin.

en: Last comment name
fi: Viimeisen kommentin nimi

en: The name of the user posting the last comment.
fi: Viimeisen kommentin lähettäjän nimi.

en: Last comment user ID
fi: Viimeisimmän kommentin kirjoittajan käyttäjä ID

en: The number of comments.
fi: Kommenttien lukumäärä.

en: This field manages configuration and presentation of comments on an entity.
fi: Tämä kenttä hallinoi kommenttien esittämistä ja asetuksia entiteetin yhteydessä.

en: Comment list
fi: Kommenttilista

en: Link field to the entity if there is no comment.
fi: Linkkikenttä entiteettiin jos kommentteja ei ole olemassa.

en: Edit comment @title | Drupal
fi: Muokkaa kommenttia @title | Drupal

en: Saved %name configuration
fi: Tallennettiin %name asetukset

en: Configuration management
fi: Asetuksien hallinta

en: Import, export, or synchronize your site configuration.
fi: Vie, tuo tai synkronoi sivustosi asetukset.

en: Content language and translation
fi: Sisällön kieli ja kääntäminen

en: Configure language and translation support for content.
fi: Säädä kieltä ja käännösten tukea sisällölle.

en: Select source language
fi: Valitse lähdekieli

en: Computed date
fi: Laskettu päivämäärä

en: The computed DateTime object.
fi: Laskettu DateTime objekti.

en: Log entries
fi: Logimerkinnät

en: Contains a list of log entries.
fi: Sisältää listan logimerkinnöistä.

en: The user on which the log entry as written.
fi: Käyttäjä jota koskien lokimerkintä kirjoitettiin.

en: The of the log entry, for example "user" or "page not found.".
fi: Logimerkintä, esimerkiksi "käyttäjää" tai "sivua ei löytynyt".

en: The actual message of the log entry.
fi: Logiviesti.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
fi: Logimerkinnän muuttujat sarjoitetussa muodossa.

en: Operation links for the event.
fi: Toimintolinkit tapahtumalle.

en: URL of the previous page.
fi: Edellisen sivun URL.

en: Date when the event occurred.
fi: Päivämäärä jolloin tapahtuma tapahtui.

en: Replace variables
fi: Korvaa muuttujat

en: Inline images cannot be aligned.
fi: Sisällytettyjä kuvia ei voi sisentää.

en: Inline images cannot be captioned.
fi: SIsällytetyille kuville ei voi lisätä kuvatekstiä.

en: Managing and displaying email fields
fi: Sähköpostikenttien asetusten hallinta ja esittäminen

en: Displaying e-mail addresses as links
fi: Sähköpostien esittäminen linkkeinä

en: E-mail addresses can be displayed as <em>plain text</em> or as <em>links</em> by choosing the appropriate display format.
fi: Sähköpostiosoitteet voidaan esittää <em>puhdastekstinä</em> valitsemalla kyseinen esitysmuoto.

en: Entity Test without label
fi: Entiteettitesti ilman otsikkoa

en: !size limit.
fi: !size rajoitus.

en: Allowed types: !extensions.
fi: Sallitut tyypit: !extensions.

en: One file only. | Maximum @count files.
fi[0]: Vain yksi tiedosto.
fi[1]: Enintään @count tiedostoa.

en: Image type not supported. Allowed types: @types.
fi: Kuvatyyli ei ole tuettu. Sallitut tyypit: @types

en: Delete forum
fi: Poista foorumi

en: 50 KB limit.
fi: 50KB raja.

en: Configure language support for content.
fi: Säädä sisällön kieliasetuksia.

en: Managing and displaying link fields
fi: Linkkikenttien esittäminen ja hallinta

en: Adding link text
fi: Linkkitekstin lisääminen

en: Displaying link text
fi: Linkkitekstin esittäminen

en: Adding attributes to links
fi: Attribuuttien lisääminen linkkeihin

en: Validating URLs
fi: URLien tarkistaminen

en: Number (decimal)
fi: Numero (desimaali)

en: Number (float)
fi: Numero (liukuluku)

en: Number (integer)
fi: Numero (luku)

en: Alias for @id
fi: Alias ID:lle @id

en: Raw output for @id
fi: Raakatulos ID:lle @id

en: Node info found on the search_index
fi: Solmun tiedot löytyvät search_indeksistä

en: Node info successfully removed from search_index
fi: Solmun tiedot onnistuneesti poistettu search_indeksistä

en: The uninstall process removes all data related to a module.
fi: Poistoprosessi poistaa kaiken moduuliin liittyvän tiedon tietokannasta.

en: Change site name, e-mail address, slogan, default front page and error pages.
fi: Sivuston nimi, sähköpostiosoite, slogan, oletusarvoinen etusivu ja virhesivut.

en: Drupal 8 no longer supports disabled modules. Please either enable or uninstall them before upgrading.
fi: Drupal 8 ei enää tue pois käytöstä otettuja moduuleita. Ole hyvä ja ota käyttöön tai poista ne ennen päivitystä.

en: The %modules module is disabled. | The following modules are disabled: %modules
fi[0]: Moduuli %module on pois käytöstä.
fi[1]: Seuraavat moduulit ovat poissa käytöstä: %modules

en: Version fallback for @version.
fi: Versiopalautus versioon @version.

en: You must enable the History, Taxonomy, Options, Number, Comment, Datetime, Ban, XML-RPC modules to install Forum.
fi: Sinun on otettava käyttöön History, Taxonomy, Options, Number, Comment, Datetime, Ban ja XML-RPC moduulit asentaaksesi Forum moduulin.

en: The date the term was last updated.
fi: Päivämäärä jolloin termi viimeksi päivitettiin.

en: The time that the term was last edited.
fi: Kellonaika jolloin termiä viimeksi päivitettiin.

en: Created new term @name.
fi: Luotiin uusi termi @name.

en: Managing and displaying telephone fields
fi: Puhelinkenttien näyttöasetukset ja ylläpito

en: Displaying telephone numbers as links
fi: Puhelinnumeroiden esittäminen linkkeinä

en: The user account %name cannot be canceled.
fi: Käyttäjätilin %name peruminen ei ole mahdollista.

en: Optional handler is missing (Module: @module) …
fi: Vaihtoehtoinen käsittelijä puuttuu (Moduuli: @module) ...

en: Broken/missing handler (Module: @module) …
fi: Rikkinäinen/puuttuva käsittelijä (Moduuli: @module) ...

en: Module: @module
fi: Moduuli: @module

en: Table: @table
fi: Taulu: @table

en: Default actions
fi: Oletustoiminnot

en: Grouping @id
fi: Ryhmittelyn @id

en: Columns for @field
fi: Sarakkeet kentälle @field

en: Sortable for @field
fi: Lajiteltavissa kentälle @field

en: Default sort order for @field
fi: Oletus-lajittelujärjestys kentälle @field

en: Default sort for @field
fi: Oletuslajittelu kentälle @field

en: Alignment for @field
fi: Sisennytys kentälle @field

en: Separator for @field
fi: Erotin kentälle @field

en: Hide empty column for @field
fi: Piilota tyhjä sarake kentälle @field

en: Responsive setting for @field
fi: Responsiivisuusasetukset kentälle @field

en: No default sort
fi: Ei oletuslajittelua

en: Page display settings
fi: Sivun näyttöasetukset

en: Block display settings
fi: Lohkosivun näyttöasetukset

en: View basic information
fi: Näkymän perustiedot

en: Enter view name
fi: Syötä näkymän nimi

en: Enter a part of the view name or description to filter by.
fi: Syötä näkymän nimen tai kuvauksen osa avainsanaksi suodatusta varten.

en: Always show the master (default) display
fi: Näytä aina pää- (oletus-) näyttöruutu

en: Allow embedded displays
fi: Salli sisällytetyt näkymät

en: Embedded displays can be used in code via views_embed_view().
fi: Sisällytettyjä näkymiä voidaan käyttää ohjelmallisesti funktion views_embed_view() avulla.

en: Show SQL query
fi: Näytä SQL-kysely

en: Remove @title
fi: Poista @title

en: Weight for @id
fi: Paino id:lle @id

en: Group for @id
fi: Ryhmä id:lle @id

en: Remove @id
fi: Poista id @id

en: Could not load the form for <q>@field-label</q>, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
fi: Lomakkeen <q>@field-label</q> lataaminen ei onnistunut joko sivuston tai verkkoyhteyden ongelmasta johtuen.<br>Ole hyvä ja yritä uudestaan.

en: #callback must be a callable function.
fi: #callback on oltava kutsuttava funktio.

en: #context must be an array.
fi: #context on oltava array.

en: Missing required key (!missing_keys) in !file. | Missing required keys (!missing_keys) in !file.
fi[0]: Puuttuva pakollinen avain (!missing_keys) tiedostossa !file.
fi[1]: Puuttuvat pakolliset avaimet (!missing_keys) tiedostossa !file.

en: Lists (Views)
fi: Listaukset (Views)

en: Hide group names
fi: Piilota ryhmien nimet

en: Show group names
fi: Näytä ryhmien nimet

en: Press the down arrow key to create a new row.
fi: Paina nuoli alas- näppäintä lisätäksesi uuden rivin.

en: Press the down arrow key to activate.
fi: Paina nuoli alas -näppäintä aktivoidaksesi.

en: This is the last group. Move the button forward to create a new group.
fi: Tämä on viimeinen ryhmä. Paina eteenpäin-nappia luodaksesi uusi ryhmä.

en: The "@name" button is currently enabled.
fi: "@name" nappi on tällä hetkellä käytössä.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this button.
fi: Käytä nuolinäppäimiä siirtääksesi painikkeen paikkaa

en: Press the up arrow key on the top row to disable the button.
fi: Paina nuoli ylös -näppäintä rivin ylälaidassa poistaaksesi painike käytöstä.

en: The "@name" button is currently disabled.
fi: "@name" nappi on tällä hetkellä poissa käytöstä.

en: Use the down arrow key to move this button into the active toolbar.
fi: Paina nuoli alas -näppäintä siirtääksesi tämä nappi aktiiviseen työkalupalkkiin.

en: This @name is currently enabled.
fi: @name on tällä hetkellä käytössä.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this separator.
fi: Käytä näppäimistön nuolinäppäimiä muuttaaksesi tämän erottimen sijaintia.

en: Separators are used to visually split individual buttons.
fi: Erottimia käytetään visuaalisesti jakamaan painikkeet ryhmiksi.

en: This @name is currently disabled.
fi: @name ei ole tällä hetkellä käytössä.

en: Use the down arrow key to move this separator into the active toolbar.
fi: Paina nuoli alas -näppäintä siirtääksesi erottimen aktiiviseen työkalupalkkiin.

en: You may add multiple separators to each button group.
fi: Voit lisätä useampia erottimia jokaiseen painikeryhmään.

en: Please provide a name for the button group.
fi: Anna painikeryhmälle nimi

en: Button group name
fi: Painikeryhmän nimi

en: Place a button to create a new button group.
fi: Lisää painike luodaksesi painikeryhmä.

en: Add a CKEditor button group to the end of this row.
fi: Lisää CKEditor painikeryhmä tämän rivin loppuun.

en: Simple configuration
fi: Yksinkertaiset asetukset

en: Configuration type
fi: Asetusten tyyppi

en: Here is your configuration:
fi: Tässä ovat asetuksesi:

en: The filename is %name.
fi: Tiedoston nimi on %name.

en: Are you sure you want to update the %name @type?
fi: Oletko varma että haluat päivittää %name @type?

en: Are you sure you want to create new %name @type?
fi: Oletko varma että haluat luoda uuden %name @type?

en: The %name configuration was imported.
fi: %name asetukset tuotiin.

en: The @entity_type %label was imported.
fi: @entity_type %label tuotiin.

en: Translating
fi: Kääntäminen

en: Translate user edited configuration
fi: Käännä käyttäjän syöttämiä asetuksia

en: Translate any configuration not shipped with modules and themes.
fi: Käännä mitä tahansa asetuksia jotka eivät tulleet moduulien tai teemojen mukana.

en: Configuration translation
fi: Asetusten kääntäminen

en: Translate the configuration.
fi: Käännä asetukset.

en: @label fields
fi: @label kentät

en: Enter block, theme or category
fi: Syötä lohko, teema tai kategoria

en: Enter a part of the block, theme or category to filter by.
fi: Syötä osa lohkoa, teemaa ja kategoriaa suodattaaksesi.

en: Translations for %label
fi: Käännökset etiketille %label

en: @language (original)
fi: @language (alkuperäinen)

en: Enter label
fi: Syötä etiketti

en: Enter a part of the label or description to filter by.
fi: Syötä osa nimeä tai kuvausta suodattaaksesi.

en: Enter field or @bundle
fi: Syötä kenttä tai @bundle

en: Successfully saved @language translation.
fi: Onnistuneesti tallennettu @language käännös.

en: Successfully updated @language translation.
fi: Onnistuneesti päivitetty @language käännös.

en: (Empty)
fi: (Tyhjä)

en: Translate @title
fi: Käännä @title

en: Translate view
fi: Käännä näkymä

en: Feed channel
fi: Syötteen kanava

en: About text formats
fi: Tietoa tekstimuodoista

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you may <a href="!content">add new content</a> to your website.
fi: <strong>Ala tuottaa sisältöä</strong> Nyt voit <a href="!content">lisätä uutta sisältöä</a> sivustollesi.

en: The image style %name has been flushed.
fi: Kuvatyyli %name on poistettu.

en: Image to be shown if no image is uploaded.
fi: Kuva joka näytetään, jos muuta kuvaa ei lisätä.

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
fi: Tätä tekstiä käytetään näytönlukijoille, hakukoneille ja jos kuvaa ei pystytä lataamaan näytettäväksi.

en: Edit style @name | Drupal
fi: Muokkaa tyyliä @name | Drupal

en: Action title
fi: Toiminnon otsikko

en: If more than one application will be sharing this database, a unique table name prefix–such as %prefix–will prevent collisions.
fi: Jos useampi kuin yksi sovellus käyttää tätä tietokantaa, uniikki taulun nimen etuliite – kuten %prefix – estää ristiriitoja.

en: An entity field containing a map value.
fi: Entiteettikenttä sisältäen kartta-arvon.

en: List of items
fi: Kohdelista

en: Current feeds are listed below, and <a href="@addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href="@block">blocks administration page</a>.
fi: Tämänhetkiset syötteet on listattu alle ja <a href="@addfeed">uutissyötteet ovat lisättävissä</a>. Jokaista syötettä kohden, <em>viimeisimmät kohteet</em> lohko voidaan ottaa käyttöön <a href="@block">lohkojen hallintasivulla</a>.

en: Configure which content your site aggregates from other sites, and how often it polls them.
fi: Määritä mitä sisältöä sivustosi koostaa muilta sivustoilta ja kuinka usein uutta sisältöä haetaan.

en: The ID of the feed item.
fi: Syötteen kohteen tunniste.

en: The Block module allows you to place blocks in regions and to configure their settings. For more information, see <a href="!blocks-documentation">the online documentation for the Blocks module</a>.
fi: Lohkot-moduulin avulla voit sijoittaa lohkoja alueille ja säätää niiden asetuksia. Lisätietoja saat <a href="!blocks-documentation">Lohkot-moduulin dokumentaatiosta</a>.

en: Placing and moving blocks
fi: Lohkojen siirto ja asettelu

en: Demonstrating block regions for a theme
fi: Lohkoalueiden demonstraatio teemalle

en: Toggling between different themes
fi: Teemojen välillä vaihtaminen

en: Blocks are placed and configured specifically for each theme. The Block layout page opens with the default theme, but you can toggle to other enabled themes.
fi: Lohkot sijoitetaan ja määritellään erikseen jokaisessa teemassa. Lohkojen asettelu -sivu aukeaa oletusteeman asetteluun, mutta voit myös vaihtaa muihin käytössä oleviin teemoihin.

en: Configuring block settings
fi: Lohkon asetusten määrittely

en: To change the settings of an individual block click on the <em>Configure</em> link on the <a href="!blocks">Block layout page</a>. The available options vary depending on the module that provides the block. For all blocks you can change the block title and toggle whether to display it.
fi: Yksittäisen lohkon asetuksia muutetaan <em>Määrittele</em>-linkistä <a href="!blocks">Lohkojen asettelu -sivulla</a>. Käytettävissä olevat valinnat riippuvat lohkon tarjoavasta moduulista. Lohkon otsikon ja näkyvyyden voit muuttaa kaikista lohkoista.

en: You can control the visibility of a block by restricting it to specific pages, content types, and/or roles by setting the appropriate options under <em>Visibility settings</em> of the block configuration.
fi: Lohkon näkyvyyttä hallitaan määrittelysivulla kohdassa <em>Näkyvyysasetukset</em>. Lohkon näkyvyyttä voidaan rajoittaa vain erikseen määritellyille sivuille, sisältötyyppeihin tai rooleille.

en: Adding custom blocks
fi: Kustomoitujen lohkojen lisääminen

en: Custom block ID
fi: Kustomoidun lohkon ID

en: Pager ID: @id
fi: Sivun ID: @id

en: Comment @count on field @field
fi: Kommenttien määrä @count kentälle @field

en: The sender's email
fi: Lähettäjän sähköposti-osoite

en: The email of the person that is sending the contact message.
fi: Yhteydenottolomakkeen lähettäjän sähköpostiosoite.

en: Managing view modes
fi: Esitystapojen hallinnointi

en: Managing form modes
fi: Lomakkeiden muotojen hallinnointi

en: File usage
fi: Tiedoston käyttö

en: Managing and displaying file fields
fi: Tiedostokenttien hallinnointi ja esittäminen

en: Allowing file extensions
fi: Tiedostopäätteiden salliminen

en: Storing files
fi: Tiedostojen tallennus

en: Restricting the maximum file size
fi: Tiedoston enimmäiskoon rajoittaminen

en: Displaying files and descriptions
fi: Tiedostojen ja niiden kuvausten esittäminen

en: A description of the file
fi: Tiedoston kuvaus

en: File usage information for @file | Drupal
fi: Tietoa tiedoston käytöstä tiedostolle @file | Drupal

en: A term
fi: Termi

en: The log entry explaining the changes in this revision.
fi: Lokimerkintä, joka selittää tämän revision muutokset.

en: At least one authentication provider must be defined for resource @id
fi: Vähintään yksi autentikoinnin tarjoaja on määriteltävä resurssille @id

en: At least one format must be defined for resource @id
fi: Vähintään yksi muoto on määritettävä resurssille @id

en: The ID of the shortcut.
fi: Oikopolun ID.

en: The UUID of the shortcut.
fi: Oikopolun UUID.

en: The bundle of the shortcut.
fi: Oikopolun paketti.

en: Route name
fi: Reitin nimi

en: The language code of the shortcut.
fi: Oikopolun kielikoodi.

en: Shortcut link
fi: Oikopolun linkki

en: Rebuild access
fi: Rakenna pääsyoikeudet uudelleen

en: Taxonomy term ID
fi: Luokittelutermin ID

en: Taxonomy term name
fi: Luokittelutermin nimi

en: The language selector field was found on the page.
fi: Kielivalitsinkenttä löytyi sivulta.

en: Return to site content
fi: Palaa sivuston sisältöön

en: The name of this user.
fi: Käyttäjän nimi

en: The email of this user.
fi: Käyttäjän sähköposti.

en: The signature of this user.
fi: Käyttäjän allekirjoitus.

en: The timezone of this user.
fi: Käyttäjän aikavyöhyke.

en: The time that the user was created.
fi: Käyttäjän luonnin ajankohta.

en: Adding functionality to administrative pages
fi: Lisää toiminnallisuutta hallintasivuille

en: Validate @label
fi: Validoi @label

en: Validate user has access to the %name
fi: Validoi käyttäjän pääsy %name

en: Multiple arguments
fi: Monta argumenttia

en: Single ID
fi: Yksittäinen ID

en: One or more IDs separated by , or +
fi: Yksi tai useampi ID, erotettuna , tai +

en: Tag based
fi: Tageihin perustuva

en: Tag based caching of data. Caches will persist until any related cache tags are invalidated.
fi: Tageihin perustuva sisällön välimuistitus. Välimuistit säilyvät kunnes mikä tahansa liittyvistä tageista on poistunut.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under pager. You can override the url at the link display setting.
fi: Tämä lisää lisää-linkin näkymän alareunaan, linkki johtaa sivunäkymään. Jos sinulla on enemmän kuin yksi sivunäkymä, linkki osoittaa kohteeseen jonka olet määritellyt 'Linkkinäkymä' kohdassa sivutuksen alla. Voit ohittaa verkko-osoitteen linkin näkyvyysasetuksissa.

en: Name and description
fi: Nimi ja kuvaus

en: Administrative tags
fi: Ylläpidolliset tagit

en: Enter a comma-separated list of words to describe your view.
fi: Lisää pilkuin eloteltu lista avainsanoja kuvaamaan näkymääsi.

en: Error sending e-mail (from %from to %to with reply-to %reply).
fi: Virhe sähköpostin lähettämisessä (lähettäjä: %from, vastaanottaja: %to, vastausosoite: %reply).

en: The aggregator feed UUID.
fi: Aggregaattori-syötteen UUID.

en: Briefly desribe the changes you have made.
fi: Kuvaa lyhyesti tekemäsi muutokset.

en: simple configuration
fi: yksinkertaiset asetukset

en: The date the file was last changed.
fi: Päivämäärä jolloin tiedostoa viimeksi muutettiin.

en: The date the file created.
fi: Päivämäärä jolloin tiedosto luotiin.

en: The timestamp that the file was created.
fi: Tiedoston luonnin aikaleima

en: The timestamp that the file was last changed.
fi: Tiedoston edellisen muutoksen aikaleima

en: Language based on a selected language.
fi: Kielivalinta valitun kielen perusteella.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
fi: Pienemmällä painolla olevat valikkokohdat näytetään ennen suurempipainoisia.

en: The name of the user role.
fi: Käyttäjäroolin nimi.

en: Influence
fi: Vaikutus

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
fi: Vaikutus on numeerinen kerroin, jota käytetään hakutulosten järjestämiseen. Korkeampi numero tarkoittaa, että vastaavalla tekijällä on korkeampi vaikutus hakutuloksissa; nolla tarkoittaa, että tekijää ei oteta huomioon. Näiden numeroiden muuttaminen ei vaadi hakuindeksin uudelleenrakentamista. Muutokset tulevat voimaan välittömästi.

en: Search page type
fi: Sivun tyyppi

en: - Choose page type -
fi: - Valitse sivun tyyppi -

en: No search pages have been configured.
fi: Hakusivuja ei ole konfiguroitu.

en: You must select the new search page type.
fi: Sinun on valittava uuden hakusivun tyyppi.

en: Edit %label search page
fi: Muokkaa %label hakusivua

en: The %label search page has been enabled.
fi: %label hakusivu on otettu käyttöön.

en: The %label search page has been disabled.
fi: %label hakusivu on poistettu käytöstä.

en: The %label search page has been added.
fi: %label hakusivu on lisätty.

en: Are you sure you want to delete the %label search page?
fi: Oletko varma että haluat poistaa hakusivun %label?

en: The %label search page has been deleted.
fi: %label hakusivu on poistettu.

en: Save search page
fi: Tallenna hakusivu

en: The %label search page has been updated.
fi: %label hakusivu on päivitetty.

en: The label for this search page.
fi: Tämän hakusivun etiketti.

en: The search page path must be unique.
fi: Hakusivun on oltava yksilöllinen.

en: Managing and displaying text fields
fi: Tekstikenttien esittäminen ja ylläpito

en: Creating short text fields
fi: Lyhyiden tekstikenttien luominen

en: Creating long text fields
fi: Pitkien tekstikenttien luominen

en: Trimming the text length
fi: Tekstin pituuden lyhennys

en: Displaying summaries instead of trimmed text
fi: Tiivistelmien esittäminen lyhennetyn tekstin sijaan

en: Using text formats and editors
fi: Tekstityökalujen ja syöttömuotojen käyttäminen

[ctx: Text alignment]
en: Left
fi: Vasemmalla
    kontekstissa: Tekstin keskitys

[ctx: Text alignment]
en: Center
fi: Keskellä
    kontekstissa: Tekstin keskitys

[ctx: Text alignment]
en: Right
fi: Oikealla
    kontekstissa: Tekstin keskitys

en: The Views UI module provides an interface for managing views for the <a href="@views">Views module</a>. For more information, see the <a href="@handbook">online documentation for the Views UI module</a>.
fi: Views UI moduuli tarjoaa käyttöliittymän <a href="@views">Views moduulin</a> tuottamien näkymien hallitsemiseksi. Lisätietoa saat <a href="@handbook">Views UI moduulin dokumentaatiosta</a>.

en: Creating and managing views.
fi: Näkymien luominen ja ylläpito.

en: Views can be created from the <a href="@list">Views list page</a> by using the "Add new view" action. Existing views can be managed from the <a href="@list">Views list page</a> by locating the view in the "Enabled" or "Disabled" list and selecting the desired operation action, for example "Edit".
fi: Voit luoda näkymiä <a href="@list">Näkymät</a>-listaussivulta toiminnolla "Lisää uusi näkymä". Olemassa olevia näkymiä voit hallita <a href="@list">Näkymät</a>-listaussivulta etsimällä haluamasi näkymän luetteloista "Käytössä" tai "Ei käytössä", ja valitsemalla haluamasi toiminnon, kuten "Muokkaa".

en: Enabling and disabling views.
fi: Näkymien käyttöönotto ja käytöstä poistaminen.

en: Exporting and importing views.
fi: Näkymien vieminen ja tuominen.

en: Theming views.
fi: Näkymien teemaaminen.

en: The template files used by views can be overridden from a custom theme. When editing a view, you can see the templates that are used and alternatives for overriding them by clicking on the "Templates" link, found in the Advanced &gt; Other section under "Output".
fi: Näkymien käyttämät template-tiedostot voidaan ohittaa kustomoidussa teemassa. Muokattaessa näkymää, voit nähdä templatet jotka ovat käytössä sekä vaihtoehdot niiden ylikirjoittamiseksi "Templates" linkin kautta.
