Drupal core (9.0.6) - en to tr translation catalogue (8128 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: Home
tr: Anasayfa

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: user
tr: kullanıcı

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Create a new user account.
tr: Yeni bir kullanıcı hesabı oluştur.

en: Markup
tr: Biçim

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: Approve
tr: Onayla

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Moderated content
tr: Denetlenen içerik

en: Attribute
tr: Nitelik

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Development
tr: Geliştirme

en: Groups
tr: Gruplar

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Replies
tr: Yanıtlar

en: Closed
tr: Kapalı

en: yes
tr: evet

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Send email
tr: E-posta gönder

en: closed
tr: kapalı

en: Actions
tr: Eylemler

en: disabled
tr: etkin değil

en: Confirm
tr: Onayla

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Last comment
tr: Son yorum

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Explanation or submission guidelines
tr: Açıklama ya da gönderim bilgileri

en: Email settings
tr: E-posta ayarları

en: Article
tr: Makale

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Articles
tr: Makaleler

en: Administration
tr: Yönetim

en: footer
tr: altbilgi

en: Comments
tr: Yorumlar

en: More
tr: Devamı

en: not verified
tr: doğrulanmamış

en: Action
tr: Eylem

en: Last updated
tr: Son güncelleme

en: On
tr: Açık

en: For
tr: İçin

en: new
tr: yeni

en: Tags
tr: Etiketler

en: Block title
tr: Blok başlığı

en: The title of the block as shown to the user.
tr: Bloğun kullanıcıya gösterilecek başlığı.

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Logging
tr: Kayıt tutma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Content types
tr: İçerik tipleri

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: Home page
tr: Anasayfa

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: view
tr: görüntüle

en: unpublished
tr: yayımlanmadı

en: updated
tr: güncellendi

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: File information
tr: Dosya bilgisi

en: File
tr: Dosya

en: Tag
tr: Etiket

en: File path
tr: Dosya yolu

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Release notes
tr: Sürüm notları

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Daily
tr: Günlük

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Monthly
tr: Aylık

en: None
tr: Hiçbiri

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: taxonomy terms
tr: sınıflandırma terimleri

en: Number
tr: Sayı

en: Message
tr: İleti

en: No log messages available.
tr: Kayıt mesajı yok.

en: Account Name
tr: Hesap Adı

en: Password
tr: Parola

en: Block settings
tr: Blok ayarları

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Types
tr: Tipler

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Required
tr: Zorunlu

en: root
tr: kök

en: Parent
tr: Üst öge

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
tr: Belirtilen düzeydeki sayfalar önce ağırlığa sonra başlığa göre sıralanır.

en: Depth
tr: Derinlik

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Add container
tr: Kapsayıcı ekle

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Akış

en: Name
tr: İsim

en: edit container
tr: kapsayıcıyı düzenle

en: edit
tr: düzenle

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Description field
tr: Açıklama alanı

en: settings
tr: ayarlar

en: Back
tr: Geri

en: Node ID
tr: Düğüm Kimliği

en: Field
tr: Alan

en: Outline
tr: Anahat

en: header
tr: başlık

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Session opened for %name.
tr: %name için oturum açıldı.

en: Help
tr: Yardım

en: Image settings
tr: Görsel ayarları

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Preset Name
tr: Önceden Ayarlanmış Ad

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: Move
tr: Taşı

en: Update
tr: Güncelle

en: Open
tr: Açık

en: Blank
tr: Boş

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Core
tr: Çekirdek

en: High
tr: Yüksek

en: Low
tr: Düşük

en: Archive
tr: Arşiv

en: Album
tr: Albüm

en: Artist
tr: Sanatçı

en: Icon
tr: Simge

en: Add new
tr: Yeni ekle

en: Time
tr: Zaman

en: Views
tr: Görünümler

en: Access
tr: Erişim

en: Add
tr: Ekle

en: View
tr: Görüntüle

en: Length
tr: Uzunluk

en: Format
tr: Biçim

en: Audio
tr: Ses

en: History
tr: Geçmiş

en: hidden
tr: gizli

en: Path
tr: Yol

en: Filename
tr: Dosya adı

en: File extensions
tr: Dosya uzantıları

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Modules
tr: Modüller

en: Clear index
tr: Dizini temizle

en: General discussion
tr: Genel tartışma

en: edit forum
tr: forumu düzenle

en: Forum name
tr: Forum adı

en: Manage
tr: Yönetim

en: Refresh
tr: Yenile

en: Region
tr: Bölge

en: link
tr: bağlantı

en: Anchor
tr: Yer imi

en: Display
tr: Gösterim

en: Node type
tr: Düğüm tipi

en: Menu
tr: Menü

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Teaser
tr: Özet

en: never
tr: hiçbir zaman

en: Updated
tr: Güncellenme

en: actions
tr: eylem

en: Text
tr: Metin

en: Theme
tr: Tema

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Select a layout
tr: Yerleşim seçin

en: aggregator
tr: toplayıcı

en: Update interval
tr: Güncelleme aralığı

en: The fully-qualified URL of the feed.
tr: Beslemeye ait tam nitelikli URL.

en: Add forum
tr: Forum ekle

en: Add term
tr: Terim ekle

en: Search keywords
tr: Anahtar sözcükleri ara

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Search Keywords
tr: Arama Anahtar Kelimeleri

en: Preview comment
tr: Yorumu önizle

en: Component
tr: Bileşen

en: Components
tr: Bileşenler

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: You are not authorized to access this page.
tr: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Attachment
tr: Ek

en: States
tr: Durumlar

en: Upload
tr: Yükle

en: Picture
tr: Görsel

en: Upload image
tr: Görsel yükle

en: Taxonomy settings
tr: Sınıflandırma Ayarları

en: content types
tr: içerik tipleri

en: content type
tr: içerik tipi

en: Mail
tr: Posta

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: Database type
tr: Veritabanı türü

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: action
tr: eylem

en: Continue
tr: Devam et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Email
tr: E-posta

en: Files
tr: Dosyalar

en: file
tr: dosya

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: no
tr: hayır

en: New user: %name %email.
tr: Yeni kullanıcı: %name %email.

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Sent email to %recipient
tr: E-posta gönderildi: %recipient.

en: The subject of the message.
tr: İletinin konusu.

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Data type
tr: Veri türü

en: Create
tr: Oluştur

en: Separator
tr: Ayraç

en: Include
tr: Dahil et

en: Exclude
tr: Çıkar

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Revert to defaults
tr: Varsayılana geri döndür.

en: Open link in new window
tr: Bağlantıyı yeni sayfada aç

en: vocabularies
tr: sözlükler

en: term
tr: terim

en: Expanded
tr: Genişletilmiş

en: Parent item
tr: Üst öğe

en: Add child page
tr: Alt sayfa ekle

en: Printer-friendly version
tr: Yazıcı dostu sürüm

en: Content type for child pages
tr: Alt sayfalar için içerik tipi

en: Update options
tr: Güncelleme seçenekleri

en: Remove from outline
tr: Kitap taslağından çıkar

en: Unknown export format.
tr: Bilinmeyen dışarı aktarma biçimi.

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Last post
tr: Son gönderi

en: Access denied
tr: Erişim engellendi

en: Year
tr: Yıl

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Area
tr: Bölge

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Add block
tr: Blok ekle

en: Override title
tr: Başlığın üzerine yaz

en: CSS class
tr: CSS sınıfı

en: Add view
tr: Görünüm ekle

en: Page
tr: Sayfa

en: Pager ID
tr: Sayfalayıcı ID

en: View arguments
tr: Argümanları görüntüle

en: 1 minute | @count minutes
tr[0]: 1 dakika
tr[1]: @count dakika

en: 1 hour | @count hours
tr[0]: 1 saat
tr[1]: @count saat

en: 1 day | @count days
tr[0]: 1 gün
tr[1]: @count gün

en: Configuration saved.
tr: Yapılandırma kaydedildi.

en: Taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimleri

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Site name
tr: Site adı

en: Site slogan
tr: Site sloganı

en: Good
tr: İyi

en: Node types
tr: Düğüm türleri

en: User settings
tr: Kullanıcı ayarları

en: Web Server
tr: Web Sunucusu

en: Database
tr: Veritabanı

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Module
tr: Modül

en: Off
tr: Kapalı

en: Host
tr: Sunucu

en: Available updates
tr: Mevcut güncellemeler

en: Manual update check
tr: Elle güncelleme kontrolü

en: Never
tr: Asla

en: Check manually
tr: Elle kontrol edin

en: Up to date
tr: Güncel

en: Update available
tr: Güncelleme mevcut

en: Drupal core update status
tr: Drupal çekirdek güncelleme durumu

en: Out of date
tr: Güncel değil

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Left sidebar
tr: Sol sütun

en: Right sidebar
tr: Sağ sütun

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Inline
tr: Satır içi

en: Recipients
tr: Alıcılar

en: Selected
tr: Seçili

en: Your name
tr: Adınız

en: Menu link
tr: Menü bağlantısı

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Aggregator feed
tr: Akış toplayıcı

en: Aggregator feed ID
tr: Besleme toplayıcı kimliği

en: Feed description
tr: Besleme(Feed) tanımı

en: Aggregator item
tr: Nesne toplayıcı

en: Aggregator item ID
tr: Nesne toplayıcı kimliği

en: Custom
tr: Özel

en: Throttle
tr: Kısıtlama

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Roles
tr: Roller

en: Role ID
tr: Rol ID

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Comment
tr: Yorum

en: Comment ID
tr: Yorum ID

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Score
tr: Puan

en: Published
tr: Yayında

en: Signature
tr: İmza

en: Cacheable
tr: Önbelleklenebilir

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Source string ID
tr: Kaynak dize kimliği

en: Location
tr: Konum

en: Source string
tr: Kaynak dize

en: Locale
tr: Yerelleştirme

en: System path
tr: Sistem yolu

en: Title field label
tr: Başlık alanı etiketi

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Sticky at top of lists
tr: Listelerin üzerinde kalıcı

en: Revisions
tr: Sürümler

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: File ID
tr: Dosya ID

en: File name
tr: Dosya ismi

en: File MIME type
tr: Dosya MIME tipi

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: Node revision ID
tr: Düğüm sürümü ID'si

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Vocabulary name
tr: Sözlük adı

en: Term
tr: Terim

en: Term ID
tr: Terim ID

en: User role
tr: Kullanıcı rolü

en: Role name
tr: Rol adı

en: Last access
tr: Son erişim

en: Last login
tr: Son giriş

en: Time zone
tr: Saat dilimi

en: Severity
tr: Önem derecesi

en: Field name
tr: Alan adı

en: Field type
tr: Alan tipi

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: Multiple values
tr: Çoklu değerler

en: Fields
tr: Alanlar

en: Widget type
tr: Arayüz nesnesi türü

en: Contains
tr: İçerir

en: Does not contain
tr: İçermeyen

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is equal to
tr: eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: Büyüktür

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Average
tr: Ortalama

en: Count
tr: Sayaç

en: Overridden
tr: Değiştirilmiş

en: Add action
tr: Eylem ekle

en: Set name
tr: Adı ayarla

en: Original image
tr: Özgün görsel

en: Link to URL
tr: URL bağlantısı

en: Heading
tr: Başlık

en: Search settings
tr: Arama ayarları

en: Mode
tr: Kip

en: Warning
tr: Uyarı

en: blocked
tr: engellenmiş

en: active
tr: etkin

en: OK
tr: Tamam

en: OPML feed
tr: OPML beslemesi

en: Number of news items in block
tr: Bloktaki haber maddesi sayısı

en: View this feed's recent news.
tr: Bu beslemenin yakın zamandaki haberlerini görüntüle.

en: Feed overview
tr: Besleme genel durumu

en: Items
tr: Öğeler

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Next update
tr: Sonraki güncelleme

en: %time ago
tr: %time önce

en: %time left
tr: %time kaldı

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Authored by
tr: Yazan

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Processor
tr: İşlemci

en: The feed %feed has been updated.
tr: %feed beslemesi güncellendi.

en: Feed %feed added.
tr: %feed beslemesi eklendi.

en: The feed %feed has been added.
tr: %feed beslemesi eklendi.

en: Disclaimer
tr: Feragatname

en: Sort order
tr: Sıralama sırası

en: Up
tr: Yukarı

en: Performance
tr: Performans

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Textfield
tr: Metin alanı

en: Display options
tr: Gösterim seçenekleri

en: Maximum
tr: En fazla

en: Scale
tr: Ölçek

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Medium
tr: Orta

en: Media
tr: Medya

en: Sortable
tr: Sıralanabilir

en: Plain text
tr: Düz metin

en: standard
tr: standart

en: Caching
tr: Önbellekleme

en: Month
tr: Ay

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Last reply
tr: Son yanıt

en: System
tr: Sistem

en: Domain
tr: Etki alanı

en: Processors
tr: İşlemciler

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Current
tr: Şu anki

en: State
tr: Durum

en: Desc
tr: Azalan

en: Filter by
tr: Filtrele:

en: Enter a valid username.
tr: Geçerli bir kullanıcı adı girin.

en: Owner
tr: Sahibi

en: Recipient
tr: Alıcı

en: OR
tr: VEYA

en: Add a role to the selected users
tr: Seçili kullanıcılara bir rol ekle

en: Remove a role from the selected users
tr: Seçili kullanıcılardan bir rol kaldır

en: node
tr: düğüm

en: Administer content
tr: İçeriği yönet

en: General
tr: Genel

en: Directory
tr: Dizin

en: Egypt
tr: Mısır

en: Namibia
tr: Namibya

en: Israel
tr: İsrail

en: Iran
tr: İran

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Cuba
tr: Küba

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Chile
tr: Şili

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Singapore
tr: Singapur

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Day
tr: Gün

en: Table
tr: Tablo

en: Mon
tr: Pzt

en: Tue
tr: Sa

en: Wed
tr: Çar

en: Thu
tr: Per

en: Fri
tr: Cu

en: Sat
tr: Ct

en: Sun
tr: Paz

en: am
tr: öö

en: pm
tr: ös

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Security
tr: Güvenlik

en: Other
tr: Diğer

en: Align
tr: Hizalama

en: Loop
tr: Döngü

en: Display title
tr: Görünen başlık

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Basic
tr: Temel

en: Color
tr: Renk

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Link URL
tr: Bağlantı URL

en: List type
tr: Liste tipi

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Role
tr: Rol

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Allow
tr: İzin ver

en: Ignore
tr: Yoksay

en: User data
tr: Kullanıcı verisi

en: Goal
tr: Hedef

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Log in
tr: Giriş yapın

en: Updated URL for feed %title to %url.
tr: %title beslemesine ait URL, %url olarak güncellendi.

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: No terms available.
tr: Terim yok.

en: Counter
tr: Sayaç

en: String
tr: Dize

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: External
tr: Harici

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Not installed
tr: Kurulu değil

en: Referrer
tr: Yönlendiren

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
tr: @site şu anda bakımda. Kısa bir süre sonra geri döneceğiz. Sabrınız için teşekkürler.

en: Default front page
tr: Varsayılan ana sayfa

en: Button
tr: Düğme

en: Square
tr: Kare

en: Both
tr: İkisi de

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Rows
tr: Satırlar

en: Cache
tr: Önbellek

en: Argument
tr: Değişken

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Install
tr: Kur

en: Save and edit
tr: Kaydet ve düzenle

en: Tools
tr: Araçlar

en: Edit view
tr: Görünümü düzenle

en: Administer views
tr: Görünümleri yönet

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Normal menu item
tr: Normal menü öğesi

en: Expose
tr: Çıkar

en: Option
tr: Seçenek

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Operator
tr: İşletmen

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Exposed Filters
tr: Kullanıcıya açık Süzgeçler

en: Sort Criteria
tr: Sıralama Ölçütü

en: Views UI
tr: Görünüm Kullanıcı Arayüzü

en: Recent comments
tr: Son yorumlar

en: Random
tr: Rastgele

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Plain
tr: Sade

en: Position
tr: Konum

en: Integer
tr: Tamsayı

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Pattern
tr: Örüntü

en: The comment and all its replies have been deleted.
tr: Yorum ve tüm cevapları silindi.

en: Cron settings
tr: Zamanlanmış görev ayarları

en: Preformatted
tr: Önceden biçimlendirilmiş

en: Anonymous users
tr: Adsız kullanıcılar

en: Clear cache
tr: Önbelleği temizle

en: Close
tr: Kapat

en: fields
tr: alanlar

en: Add group
tr: Grup ekle

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Duration
tr: Süre

en: Multiplier
tr: Çarpan

en: Session closed for %name.
tr: %name oturumu kapatıldı.

en: Tracker
tr: İzleyici

en: Defaults
tr: Varsayılanlar

en: Your search yielded no results.
tr: Aramanıza uygun bir sonuç bulunamadı.

en: Germany
tr: Almanya

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: comments
tr: yorumlar

en: Full
tr: Tam

en: 1 new | @count new
tr[0]: 1 yeni
tr[1]: @count yeni

en: Default language
tr: Varsayılan dil

en: Condition
tr: Koşul

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Antarctica
tr: Antartika

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Belgium
tr: Belçika

en: Belize
tr: Beliz

en: Bhutan
tr: Butan

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: China
tr: Çin

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Dominica
tr: Dominika

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Finland
tr: Finlandiya

en: France
tr: Fransa

en: French Guiana
tr: Fransız Ginesi

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Ghana
tr: Gana

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Guinea
tr: Gine

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Iceland
tr: İzlanda

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Italy
tr: İtalya

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Latvia
tr: Letonya

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Liberia
tr: Liberya

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia
tr: Mikronezya

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Morocco
tr: Fas

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: North Korea
tr: Kuzey Kore

en: Norway
tr: Norveç

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Pitcairn Islands
tr: Pitcairn Adaları

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Romania
tr: Romanya

en: Russia
tr: Rusya

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Seychelles
tr: Seyşeller

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: Spain
tr: İspanya

en: Suriname
tr: Surinam

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syria
tr: Suriye

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Thailand
tr: Tayland

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Vatican City
tr: Vatikan

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Identity
tr: Kimlik

en: Modified
tr: Düzenlendi

en: Database username
tr: Veritabanı kullanıcı adı

en: Database password
tr: Veri tabanı parolası

en: Database name
tr: Veritabanı adı

en: Add user
tr: Kullanıcı ekle

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Authoring information
tr: Yazarlık Bilgileri

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Leave blank for %anonymous.
tr: %anonymous için boş bırakın.

en: Hidden
tr: Gizli

en: Display Name
tr: Görüntü Adı

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Undefined
tr: Tanımsız

en: Queued
tr: Sıraya alınan

en: contact form
tr: iletişim formu

en: Show
tr: Göster

en: Syslog
tr: Sistem Kaydı

en: Other queries
tr: Diğer sorgular

en: Key
tr: Anahtar

en: Link to node
tr: Düğüm bağlantısı

en: File Upload
tr: Dosya Yükle

en: block
tr: blok

en: Site language
tr: Site dili

en: Change
tr: Değiştir

en: English
tr: İngilizce

en: Spanish
tr: İspanyolca

en: in
tr: içinde

en: Messages
tr: İletiler

en: Edit term
tr: Terim düzenle

en: Switch
tr: Değiştir

en: Import OPML
tr: OPML'yi içe aktar

en: OPML File
tr: OPML Dosyası

en: Allowed HTML tags
tr: İzin verilen HTML etiketleri

en: Sources
tr: Kaynaklar

en: 1 item | @count items
tr[0]: 1 öğe
tr[1]: @count öğe

en: Feed items
tr: Beslemeler

en: Add menu
tr: Menü ekle

en: menu
tr: menü

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: No items selected.
tr: Seçili öğe yok.

en: The update has been performed.
tr: Güncelleme işlemi tamamlandı.

en: Node title
tr: Düğüm başlığı

en: Result
tr: Sonuç

en: Browser
tr: Tarayıcı

en: View user profile.
tr: Kullanıcı profilini görüntüle.

en: Titles only
tr: Sadece başlıklar

en: Full text
tr: Tam metin

en: Feed settings
tr: Besleme ayarları

en: Source
tr: Kaynak

en: published
tr: yayında

en: The changes have been saved.
tr: Değişiklikler kaydedildi.

en: Undo
tr: Geri al

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: @time ago
tr: @time önce

en: No users selected.
tr: Kullanıcı seçilmedi.

en: Select all rows in this table
tr: Bu tablodaki tüm satırları seç

en: Deselect all rows in this table
tr: Tablodaki satır seçimini iptal et

en: User search
tr: Kullanıcı ara

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Please enter some keywords.
tr: Lütfen birkaç anahtar kelime girin.

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Deleted
tr: Silindi

en: Successful
tr: Başarılı

en: Display name
tr: Gösterilen isim

en: Languages
tr: Diller

en: Topics
tr: Konular

en: Topic
tr: Konu

en: Definition
tr: Tanım

en: Related topics
tr: İlgili konular

en: Allowed values list
tr: İzin verilen değerler listesi

en: Textfield size
tr: Metin alanı boyutu

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Edit menu
tr: Menü düzenle

en: Delete menu
tr: Menü sil

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: Create new revision
tr: Yeni sürüm yarat

en: Lists
tr: Listeler

en: Limit
tr: Sınır

en: Minimum height
tr: En az yükseklik

en: Minimum width
tr: En az genişlik

en: Query
tr: Sorgu

en: Locale settings
tr: Yerelleştirme ayarları

en: Search fields
tr: Alanlarda Ara

en: Configure block
tr: Bloğu yapılandır

en: Block name
tr: Blok adı

en: How many content items to display in "day" list.
tr: "Gün" listesinde kaç içerik maddesi gösterileceği.

en: Jan
tr: Oca

en: Feb
tr: Şub

en: Apr
tr: Nis

en: Jun
tr: Haz

en: Jul
tr: Tem

en: Aug
tr: Ağu

en: Sep
tr: Eyl

en: Oct
tr: Eki

en: Nov
tr: Kas

en: Dec
tr: Ara

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Text field
tr: Metin alanı

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Map
tr: Harita

en: Node settings
tr: Düğüm ayarları

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Configure permissions
tr: Yetkileri ayarla

en: Workflow
tr: İş akışı

en: Randomize
tr: Rastgele belirle

en: Link label
tr: Link etiketi

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: AND
tr: VE

en: Fixed
tr: Sabit

en: Revert
tr: Geri al

en: Negate
tr: Reddet

en: Empty
tr: Boş

en: Path alias
tr: Takma ad

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Less than
tr: Küçüktür

en: Notice
tr: Dikkat

en: Caption
tr: Başlık

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Log out
tr: Çıkış

en: Number of day's top views to display
tr: Gösterilecek günün en çok görüntülenenleri sayısı

en: Number of all time views to display
tr: Gösterilecek tüm zamanlarda görüntülenenler sayısı

en: Number of most recent views to display
tr: Gösterilecek son görüntülenenler sayısı

en: Extend
tr: Modüller

en: characters
tr: karakterler

en: First day of week
tr: Haftanın ilk günü

en: Add workflow
tr: İş akışı ekle

en: Add state
tr: Durum ekle

en: Transition
tr: Geçiş

en: workflow
tr: iş akışı

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: Create new account
tr: Yeni hesap oluştur

en: Seconds
tr: Saniye

en: role
tr: rol

en: User registration
tr: Kullanıcı kaydı

en: Info
tr: Bilgi

en: People
tr: Kişiler

en: Add section
tr: Bölüm ekle

en: Created new term %term.
tr: %term terimi oluşturuldu.

en: Deleted term %name.
tr: %name terimi silindi.

en: Site information
tr: Site bilgisi

en: Notify user when account is activated
tr: Hesap aktif olduğunda kullanıcıya bildir

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Notify user when account is blocked
tr: Hesap bloke edildiğinde kullanıcıya bildir

en: Author Name
tr: Yazar Adı

en: Reference
tr: Kaynak

en: Enabled filters
tr: Etkin filtreler

en: Updating
tr: Güncelleniyor

en: or
tr: ya da

en: Getting Started
tr: Başlangıç

en: Aggregate JavaScript files
tr: JavaScript dosyalarını katıştır

en: Convert
tr: Dönüştür

en: Binary
tr: İkili

en: Delete term
tr: Terimi sil

en: List terms
tr: Terimleri listele

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
tr: Bir terimi silmek varsa alt terimlerini de silecektir. Bu işlem geri alınamaz.

en: Parent term
tr: Üst terim

en: Parent terms
tr: Üst terimler

en: Syndicate
tr: İçerik dağıtımı

en: Books
tr: Kitaplar

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Forums
tr: Forumlar

en: Glossary
tr: Sözlükçe

en: Superscript
tr: Üst simge

en: Revisions for %title
tr: %title için sürümler

en: Revision
tr: Sürüm

en: The specified passwords do not match.
tr: Belirtilen parolalar eşleşmiyor.

en: Session
tr: Oturum

en: No forums defined
tr: Tanımlanmış bir forum yok

en: This topic has been moved
tr: Bu konu taşındı

en: Permissions
tr: İzinler

en: roles
tr: roller

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Cron
tr: Dönemsel görev

en: Installed
tr: Kurulu

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Link color
tr: Bağlantı rengi

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Display label
tr: Görünen etiket

en: Reversed
tr: Tersine

en: Changed
tr: Değişti

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: Reverse
tr: Ters

en: Testing
tr: Test ediliyor

en: Unauthorized
tr: Yetkisiz

en: Standard
tr: Standart

en: Interval
tr: Aralık

en: Ascension Island
tr: Ascension Adası

en: Falkland Islands
tr: Falkland Adaları

en: South Korea
tr: Güney Kore

en: British Virgin Islands
tr: Britanya Virjin Adaları

en: U.S. Virgin Islands
tr: ABD Virgin Adaları

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: Theme settings
tr: Tema ayarları

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: File settings
tr: Dosya ayarları

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: Color scheme
tr: Renk şeması

en: width
tr: genişlik

en: height
tr: yükseklik

en: Unformatted
tr: Biçimlenmemiş

en: Document
tr: Belge

en: Formats
tr: Biçimler

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: RSS Feed
tr: RSS Beslemesi

en: Allowed file extensions
tr: İzin verilen dosya uzantıları

en: New comments
tr: Yeni yorumlar

en: New
tr: Yeni

en: Redirect to URL
tr: URL'ye yönlendir

en: Top left
tr: Üst sol

en: Top right
tr: Üst sağ

en: Bottom right
tr: Alt sağ

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Relationship
tr: İlişki

en: relationships
tr: ilişkiler

en: Migrate
tr: Taşı

en: The username %name has not been activated or is blocked.
tr: %name kullanıcı adı etkinleştirilmedi veya engellendi.

en: Login attempt failed for %user.
tr: %user için giriş denemesi başarısız.

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Oldest first
tr: En önce en eskisi

en: Sort criteria
tr: Sıralama ölçütü

en: Base path
tr: Ana yol

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Parent menu item
tr: Üst menü öğesi

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
tr: Sahipliği atamak istediğiniz kullanıcının kullanıcı adı

en: Delete action
tr: Eylemi sil

en: The action has been successfully saved.
tr: Eylem başarıyla kaydedildi.

en: Themes
tr: Temalar

en: Multilingual
tr: Çok dil

en: JPEG quality
tr: JPEG kalitesi

en: Workspace
tr: Çalışma alanı

en: comment
tr: yorum

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Content options
tr: İçerik seçenekleri

en: Last changed
tr: Son değişiklikler

en: not published
tr: yayında değil

en: Published comments
tr: Yayınlanmış yorumlar

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Protected
tr: Korunuyor

en: Live
tr: Live (canlı)

en: Comment settings
tr: Yorum ayarları

en: Sticky
tr: Kalıcı

en: Default options
tr: Öntanımlı seçenekler

en: Ok
tr: Tamam

en: Contact settings
tr: İletişim ayarları

en: Ban
tr: Engelle

en: users
tr: kullanıcılar

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Reset password
tr: Şifre sıfırla

en: Processing
tr: İşliyor

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Temporary directory
tr: Geçici dizin

en: File upload error. Could not move uploaded file.
tr: Dosya yükleme hatası. Yüklenen dosya taşınamadı.

en: User status
tr: Kullanıcı durumu

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: Shortcut
tr: Kısayol

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Password strength:
tr: Parola güvenlik düzeyi

en: Passwords match:
tr: Şifre eşleşmesi:

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: The name used to indicate anonymous users.
tr: Konuk kullanıcıları belirtmede kullanılacak isim.

en: Alternate text
tr: Alternatif Metin

en: Image crop
tr: Görüntü kırpma

en: Apply
tr: Uygula

en: Enabled modules
tr: Etkinleştirilen eklentiler

en: Translation language
tr: Çeviri dili

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyin...

en: Not translated
tr: Çevrilmemiş

en: Select
tr: Seç

en: Translatable
tr: Çevrilebilir

en: Location of comment submission form
tr: Yorum gönderme formunun konumu

en: Show blocks
tr: Blokları göster

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Aramak istediğiniz terimleri giriniz.

en: Bold
tr: Koyu

en: Underlined
tr: Altı çizgili

en: Copy
tr: Kopyala

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Tasks
tr: Görevler

en: Plugins
tr: Eklentiler (plugin)

en: Delete role
tr: Rolü sil

en: PHP Code
tr: PHP Kodu

en: Basic configuration
tr: Temel konfigürasyon

en: Recipe
tr: Tarif

en: Preparation time
tr: Hazırlık zamanı

en: Ingredients
tr: İçindekiler

en: Recipes
tr: Tarif

en: No caching
tr: Önbellekleme yok

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Language switcher
tr: Dil değiştirici

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Source field
tr: Kaynak alan

en: Translation
tr: Çeviri

en: Translation status
tr: Çeviri durumu

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
tr: Sayfalarınızın yanlarında veya başka bölgelerde hangi blok içeriğinin görüneceğini ayarlayın.

en: Delete block
tr: Blok sil

en: Save blocks
tr: Blokları kaydet

en: The block settings have been updated.
tr: Blok ayarları güncellendi.

en: Save block
tr: Bloğu kaydet

en: The block configuration has been saved.
tr: Blok yapılandırması kaydedildi.

en: Menus
tr: Menüler

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
tr: Tüm kişiselleştirmeler kaybedilecek. Bu işlem geri alınamaz.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
tr: Yöneticilerin site dolaşım menüsünü kişiselleştirmelerine imkan verir.

en: taxonomy term
tr: sınıflandırma terimi

en: Add vocabulary
tr: Sözlük ekle

en: Edit vocabulary
tr: Sözlük düzenle

en: Created new vocabulary %name.
tr: %name sözlüğü oluşturuldu.

en: Updated vocabulary %name.
tr: %name sözlüğü güncellendi.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
tr: %title sözlüğünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
tr: Bir sözlüğü silmek içindeki tüm terimleri de silecektir. Bu işlem geri alınamaz.

en: Deleted vocabulary %name.
tr: %name sözlüğü silindi.

en: Above
tr: Üstte

en: @min and @max
tr: @min ve @max

en: Default time zone
tr: Varsayılan zaman dilimi

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Add field
tr: Alan ekle

en: Trimmed
tr: Kırpılmış

en: Text area
tr: Yazı alanı

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Add a new field
tr: Yeni bir alan ekle

en: Save field settings
tr: Alan ayarlarını kaydet

en: The update has encountered an error.
tr: Güncelleme sırasında bir hata oluştu.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
tr[0]: 1 adet öğe başarıyla işlendi:
tr[1]: @count adet öğe başarıyla işlendi:

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
tr: Görünüme aktarılacak bir virgülle ayrılmış değişkenler listesi verin.

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Float
tr: Kesirli

en: Minimum
tr: En az

en: Precision
tr: Kesinlik

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındakiler de dahil, veritabanında saklanacak toplam basamak adedi.

en: The number of digits to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındaki basamak sayısı.

en: Decimal marker
tr: Ondalık işareti

en: Check boxes/radio buttons
tr: Onay kutuları/radyo düğmeleri

en: Single on/off checkbox
tr: Basit açık/kapalı onay kutuları

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
tr: Metin ve sayısal alanlar için seçim, onay kutusu ve radyo düğmesi arayüz nesnelerini tanımlar.

en: Text area (multiple rows)
tr: Yazı alanı (çoklu satır)

en: Defines simple text field types.
tr: Basit metin alanı türlerini tanımlar.

en: Index
tr: Dizin

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Theme-engine-specific settings
tr: Tema-motoruna özel ayarlar

en: Debug
tr: Hata ayıkla

en: Exceptions
tr: İstisnalar

en: Publish
tr: Yayınla

en: Unpublish
tr: Yayından kaldır

en: The parent comment
tr: Üst yorum

en: 1 minute
tr: 1 dakika

en: Permission
tr: İzinler

en: @module module
tr: @module eklentisi

en: More information
tr: Daha fazla bilgi

en: Grid
tr: Izgara

en: Redo
tr: İleri al

en: Italic
tr: Eğik

en: Text Editor
tr: Metin Düzenleyici

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Hide
tr: Gizle

en: Date range
tr: Tarih aralığı

en: Anonymous commenting
tr: Kayıtsız kullanıcı yorumları

en: Anonymous posters may not enter their contact information
tr: Kayıtsız kullanıcılar iletişim bilgilerini giremez

en: Anonymous posters may leave their contact information
tr: Kayıtsız kullanıcılar iletişim bilgilerini girebilir

en: Anonymous posters must leave their contact information
tr: Kayıtsız kullanıcılar iletişim bilgilerini girmek zorundadır

en: Default comment setting
tr: Varsayılan yorum ayarları

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
tr: Bu alanın içeriği gizlenecek, genel görünümde yer almayacaktır.

en: parent
tr: üst

en: Date - newest first
tr: Tarih - önce yeniler

en: Date - oldest first
tr: Tarih - önce eskiler

en: 1 comment | @count comments
tr[0]: 1 yorum
tr[1]: @count yorum

en: 1 new comment | @count new comments
tr[0]: 1 yeni yorum
tr[1]: @count yeni yorum

en: Save content type
tr: İçerik tipini kaydet

en: Global
tr: Genel

en: Show descriptions
tr: Açıklamaları göster

en: Subtitle
tr: Alt başlık

en: Copyright
tr: Telif hakkı

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Not present
tr: Yok

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Source code
tr: Kaynak kodu

en: Contact link
tr: İletişim bağlantısı

en: Menu link title
tr: Menü bağlantı başlığı

en: Menu name
tr: Menü adı

en: Autoplay
tr: Otomatik oynatma

en: 1 second | @count seconds
tr[0]: 1 saniye
tr[1]: @count saniye

en: Edit profile
tr: Profili düzenle

en: Edit container
tr: Kapsayıcı düzenle

en: Plugin settings
tr: Eklenti ayarları

en: Subscript
tr: Alt simge

en: Indent
tr: Girinti

en: Outdent
tr: Çıkıntı

en: Unlink
tr: Bağlantıyı kaldır

en: Thread
tr: Başlık

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Hot topic threshold
tr: Sıcak konu eşiği

en: Topics per page
tr: Sayfa başına konu sayısı

en: Posts - most active first
tr: Gönderiler - en aktif ilk önce

en: Posts - least active first
tr: Gönderiler - en az aktif ilk önce

en: URL path settings
tr: URL yol ayarları

en: Title text
tr: Başlık metni

en: Mapping
tr: Eşleştirme

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihindeki sürümüne geri dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Distinct
tr: Farklı

en: Maximum upload size
tr: Maksimum dosya büyüklüğü

en: Extension
tr: Uzantı

en: Deploy
tr: Dağıtım

en: Space
tr: Boşluk

en: New forum topics
tr: Yeni forum konuları

en: @type: deleted %title revision %revision.
tr: @type: %title içeriğinin %revision sürümü silindi.

en: Page not found
tr: Sayfa bulunamadı

en: More help
tr: Daha fazla yardım

en: Bullet list
tr: Madde işaretli liste

en: Account blocked
tr: Hesap engellendi

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Change layout
tr: Yerleşimi değiştir

en: Provided by
tr: Sağlayan

en: Aggregate
tr: Topla

en: Node access
tr: Düğüm erişimi

en: Sizes
tr: Boyutlar

en: Add terms
tr: Terim ekle

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Resize
tr: Boyutlandır

en: The directory %directory does not exist.
tr: %directory dizini bulunamadı.

en: Blockquote
tr: Alıntı

en: No comments available.
tr: Yorum mevcut değil.

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: empty
tr: boş

en: Rebuild permissions
tr: Yetkileri yeniden oluştur

en: @type: updated %title.
tr: @type: %title güncellendi.

en: @type: added %title.
tr: @type: %title eklendi.

en: Telephone
tr: Telefon

en: Add role
tr: Rol ekle

en: Path to custom logo
tr: Özel logonun yolu

en: Supported formats
tr: Desteklenen biçimler

en: Updated term %term.
tr: %term terimi güncellendi.

en: - None selected -
tr: - Seçim yapılmamış -

en: Parser
tr: Ayrıştırıcı (parser)

en: Discard items older than
tr: Haber öğelerinin eskimiş sayılacağı süre

en: Aggregator
tr: Toplayıcı

en: There is no new syndicated content from %site.
tr: %site sitesinden toplanan yeni içerik yok.

en: There is new syndicated content from %site.
tr: %site sitesinden toplanan yeni içerik var.

en: URL to the feed.
tr: Besleme URL'si.

en: Last time feed was checked for new items, as Unix timestamp.
tr: Haber öğeleri için beslemenin kontrol edildiği son zamana ilişkin Unix zaman etiketi.

en: An image representing the feed.
tr: Beslemeyi temsil eden bir resim.

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
tr: HTTP response başlığı, önbelleği doğrulamak için kullanılır.

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
tr: Beslemenin son güncellenme tarihi (Unix zaman kodu)

en: Primary Key: Unique ID for feed item.
tr: Birincil Anahtar: Besleme öğesi için özgün ID değeri.

en: Title of the feed item.
tr: Besleme öğesinin başlığı.

en: Link to the feed item.
tr: Besleme öğesi bağlantısı.

en: Author of the feed item.
tr: Besleme öğesi yazarı.

en: Body of the feed item.
tr: Besleme öğesi gövdesi.

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
tr: Besleme öğesi tarihi (Unix zaman kodu)

en: Unique identifier for the feed item.
tr: Besleme öğesi için özgün tanımlayacı.

en: Alias
tr: Takma ad

en: Values
tr: Değerler

en: Account settings
tr: Hesap ayarları

en: Enter your keywords
tr: Anahtar kelimelerinizi girin

en: Clean URLs
tr: Temiz URL

en: My account
tr: Hesabım

en: Number of topics
tr: Konu sayısı

en: Active forum topics
tr: Etkin Konular

en: Read the latest forum topics.
tr: Son forum konularını oku.

en: GD library
tr: GD kütüphanesi

en: Attach to
tr: Şuraya ekle

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
tr: Bir kullanıcı son sayfa ziyaretinden itibaren bu kadar süre boyunca çevrim içi olarak kabul edilir.

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: Book navigation
tr: Kitap gezintisi

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Taxonomy vocabulary
tr: Sınıflandırma sözlüğü

en: Remove this item
tr: Bu öğeyi sil

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: 1 year | @count years
tr[0]: 1 yıl
tr[1]: @count yıl

en: 1 week | @count weeks
tr[0]: 1 hafta
tr[1]: @count hafta

en: 1 min | @count min
tr[0]: 1 dak
tr[1]: @count dak

en: 1 sec | @count sec
tr[0]: 1 sn
tr[1]: @count sn

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Module name
tr: Eklenti adı

en: Layout settings
tr: Yerleşim ayarları

en: Page settings
tr: Sayfa ayarları

en: Use pager
tr: Sayfalayıcı kullan

en: Items to display
tr: Gösterilecek öğeler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: More link
tr: Devamı bağlantısı

en: More link text
tr: Daha fazla bağlantı metni

en: Top level book
tr: Üst düzey kitap

en: German
tr: Almanca

en: Link to file
tr: Dosya bağlantısı

en: contains
tr: içeriyor

en: Send message
tr: İletiyi gönder

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Allow Upscaling
tr: Büyütmeye İzin Ver

en: Rotation angle
tr: Döndürme açısı

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
tr: Resmin döndürülmesi gereken derece. Artı sayılar saat yönünde, eksiler ise saatin tersi yönündedir.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
tr: Her resim için döndürme açısını rastgele belirle. Yukarıda belirtilen açı üst sınır olarak kullanılacaktır.

en: Flush
tr: Temizle

en: Print
tr: Yazdır

en: Field mapping
tr: Alan eşleme

en: Locked
tr: Kilitli

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
tr: Parola sıfırlama yönergeleri %name için %email adresine postalandı.

en: types
tr: tipler

en: Data
tr: Veri

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: Check for updates
tr: Güncellemeleri kontrol et

en: All newer versions
tr: Tüm yeni sürümler

en: Only security updates
tr: Sadece güvenlik güncellemeleri

en: No update data available
tr: Güncelleştirme bilgisi mevcut değil

en: Not secure!
tr: Güvenli değil!

en: Revoked!
tr: Feshedildi!

en: Unsupported release
tr: Desteklenmeyen sürüm

en: Can not determine status
tr: Durum belirlenemedi

en: (version @version available)
tr: (@version sürümü mevcut)

en: See the available updates page for more information:
tr: Daha fazla bilgi için mevcut güncellemeler sayfasına bakın:

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
tr: Drupal sürümünüz için bir güvenlik güncelleştirmesi mevcut. Sunucunuzun güvenliğini sağlamak için hemen güncelleştirmelisiniz.

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
tr: Kullandığınız Drupal sürümü feshedildi ve indirilemez durumda. Güncelleme şiddetle önerilir!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
tr: Kurulu eklenti ya da temalarınızın en azından birisi feshedilmiş ve indirilemez durumda. Güncelleme ve devre dışı bırakma şiddetle önerilir!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
tr: Drupal sürümünüz artık desteklenmiyor. Yükseltmeniz şiddetle önerilir!

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
tr: Drupal sürümünüz için güncellemeler mevcut. Sitenizin düzgün çalışmasını sağlama almak için en kısa zamanda güncellemelisiniz.

en: Project not secure
tr: Proje güvenli değil

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
tr: Bu proje Drupal güvenlik ekibi tarafından güvensiz olarak etiketlendi ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: Project revoked
tr: Proje feshedildi

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
tr: Bu proje feshedildi ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: Project not supported
tr: Proje desteklenmiyor

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
tr: Bu proje artık desteklenmiyor ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: No available releases found
tr: Kullanılabilir sürüm bulunamadı

en: Release revoked
tr: Sürüm feshedildi

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
tr: Kurulu sürümünüz feshedildi ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: Release not supported
tr: Sürüm desteklenmiyor

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
tr: Şu anda kurulu sürümünüz artık desteklenmiyor ve indirilemez durumda. Bu proje kapsamındaki her şeyin acilen devre dışı bırakılması şiddetle önerilir!

en: Invalid info
tr: Geçersiz bilgi

en: Security update required!
tr: Güvenlik güncellemesi gerekiyor!

en: Not supported!
tr: Desteklenmiyor!

en: Recommended version:
tr: Önerilen sürüm:

en: Security update:
tr: Güvenlik güncellemesi:

en: Latest version:
tr: Son sürüm:

en: Development version:
tr: Geliştirme sürümü:

en: Also available:
tr: Ayrıca:

en: No name
tr: İsimsiz

en: Node count
tr: Düğüm sayısı

en: File MIME
tr: Dosya MIME

en: User Role
tr: Kullanıcı Rolü

en: Search help
tr: Yardımda ara

en: Field settings
tr: Alan ayarları

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Edit forum
tr: Forumu düzenle

en: Default order
tr: Öntanımlı sıralama

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
tr: Bu özel forum sözlüğüdür. Bazı normal sözlük seçenekleri çıkarılmıştır.

en: Leave shadow copy
tr: Gölge kopya bırak

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
tr: Eğer bu konuyu taşırsanız, eski forumdan yeni foruma bir bağlantı bırakabilirsiniz.

en: Container name
tr: Kapsayıcı adı

en: forum container
tr: forum kapsayıcısı

en: Created new @type %term.
tr: Yeni @type %term oluşturuldu.

en: The @type %term has been updated.
tr: @type %term güncellendi.

en: Emails
tr: E-postalar

en: Containing any of the words
tr: Bu kelimelerden herhangi birini içeren

en: Containing the phrase
tr: Bu ibareyi içeren

en: Containing none of the words
tr: Bu kelimelerin hiçbirini içermeyen

en: Only of the type(s)
tr: Sadece bu türün/türlerin

en: Content ranking
tr: İçerik derecelendirmesi

en: Keyword relevance
tr: Anahtar sözcük uygunluğu

en: Number of comments
tr: Yorum sayısı

en: Number of views
tr: Gösterim sayısı

en: Factor
tr: Etken

en: Content search
tr: İçerik arama

en: Expand layout to include descriptions.
tr: Açıklamaları içeren daha geniş bir görünüm üretir.

en: Hide descriptions
tr: Açıklamaları gizle

en: Compress layout by hiding descriptions.
tr: Açıklamaları gizleyerek daha kompakt bir görünüm oluşturur.

en: Or
tr: Veya

en: Color set
tr: Renk kümesi

en: Content ID
tr: İçerik ID

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Cut
tr: Kes

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: About
tr: Hakkında

en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük harfe duyarlı

en: Maximum link text length
tr: En uzun bağlantı metni uzunluğu

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
tr: Bu sayıdan uzun adresler uzun yazıların biçimlendirmeyi bozmaması için kısaltılacaktır. Bağlantı aynen korunur, değişen sadece bağlantının gösterimidir.

en: Reports
tr: Raporlar

en: Setting
tr: Ayarlar

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
tr: Eğer sunucuya doğrudan dosya erişiminiz yoksa, bu alanı kullanarak logonuzu yükleyin.

en: Link class
tr: Bağlantı sınıfı

en: Install profile
tr: Kurulum profili

en: %percentage of the site has been indexed.
tr: Sitenin %percentage kadarı dizinlendi.

en: File directory
tr: Dosya klasörü

en: Default theme
tr: Ön tanımlı tema

en: Teaser length
tr: Özet bilgi uzunluğu

en: not set
tr: ayarlanmamış

en: Web server
tr: Web sunucusu

en: Memory limit
tr: Bellek sınırı

en: Indexes
tr: Dizinler

en: Cardinality
tr: Nicelik

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
tr[0]: Dizinlenecek 1 madde kaldı.
tr[1]: Dizinlenecek @count madde kaldı.

en: The content access permissions have been rebuilt.
tr: İçerik erişim izinleri yeniden oluşturuldu.

en: Column
tr: Sütun

en: Default sort
tr: Öntanımlı sıralama

en: sort by @s
tr: @s ile sırala

en: Publish content
tr: İçeriği yayınla

en: and
tr: ve

en: Manage actions
tr: Eylemleri yönetin

en: Action type
tr: Eylem türü

en: Display a message to the user
tr: Kullanıcıya bir ileti göster

en: Unpublish comment
tr: Yorumu yayından al

en: Unpublish comment containing keyword(s)
tr: Anahtar kelimeleri içeren yorumları yayından kaldır

en: Page path
tr: Sayfa yolu

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Content language
tr: İçerik dili

en: Enables the categorization of content.
tr: İçeriğin sınıflandırılmasını sağlar.

en: Path prefix
tr: Yol öneki

en: Auto-reply
tr: Otomatik cevapla

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
tr: Tercihe bağlı otomatik cevap. Eğer kullanıcıya otomatik cevap göndermek istemiyorsanız boş bırakınız.

en: Add @type
tr: @type ekle

en: Synchronize
tr: Eşitle

en: Number of results
tr: Sonuç sayısı

en: Set as default
tr: Varsayılan olarak ayarla

en: Not promoted
tr: Yükseltilmedi

en: Not sticky
tr: Sabit değil

en: Errors
tr: Hatalar

en: Parent comment
tr: Üst yorum

en: Author's website
tr: Yazarın web sitesi

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
tr: Yorum ileti dizisi halindeyse yorumun derinliğini görüntüle.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
tr: İleti dizisindeki sırasına göre sıralar. Böylece alt yorumlar, üst öğeleriyle birlikte tutulur.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
tr: Yorum cevaplamak için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: UI settings
tr: UI ayarları

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: field
tr: alan

en: Update settings
tr: Güncelleme ayarları

en: nodes
tr: düğümler

en: Formatter
tr: Biçimleyici

en: Some required modules must be enabled
tr: Öncesinde, gerekli bazı eklentiler etkinleştirilmelidir.

en: New posts
tr: Yeni gönderiler

en: View settings
tr: Görünüm (View) ayarları

en: Week @week
tr: Hafta @week

en: Delete view
tr: Görünümü sil

en: Accessibility features
tr: Erişilebilirlik özellikleri

en: Translate
tr: Çevir

en: Translation file
tr: Çeviri dosyası

en: File to import not found.
tr: Aktarılacak dosya bulunamadı.

en: Save translations
tr: Çevirileri kaydet

en: Cache options
tr: Önbellek seçenekleri

en: Target
tr: Hedef

en: Time ago
tr: Zaman önce

en: Admin menu
tr: Yönetici menüsü

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: Crop
tr: Kırp

en: Not enabled
tr: Etkin değil

en: Insert Image
tr: Görsel Girin

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
tr: Düzenleme formunda bu alanın altında kullanıcıya sunulacak yönergeler.<br />İzin verilen HTML etiketleri: @tags

en: Sort direction
tr: Sıralama yönü

en: Steps
tr: Adımlar

en: Element
tr: Öğe

en: Radios
tr: Radyo düğmeleri

en: Block type
tr: Blok tipi

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
tr: @module (<span class="admin-disabled">devre dışı</span>)

en: Web services
tr: Web hizmetleri

en: Field options
tr: Alan seçenekleri

en: Save permissions
tr: İzinleri kaydet

en: Effect
tr: Etki

en: Route
tr: Yol

en: Sequence
tr: Sıralama

en: starting from @count
tr: @count değerinden başlayarak

en: Embed
tr: Göm

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Menu block
tr: Menü bloğu

en: Quick edit
tr: Hızlı düzenle

en: Change book (update list of parents)
tr: Kitabı değiştir (üst bağlantıları güncelle)

en: Manage your site's book outlines.
tr: Sitenizdeki kitap taslaklarını yönetin.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
tr: Güvenlik nedeniyle, yüklediğiniz dosyanın adı %filename olarak değiştirilmiştir.

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: vocabulary
tr: sözlük

en: Installed version
tr: Kurulu sürüm

en: Recommended version
tr: Önerilen sürüm

en: User roles
tr: Kullanıcı rolleri

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Acronym
tr: Baş harfler

en: More link path
tr: Diğer bağlantısı yolu

en: No vocabularies available.
tr: Herhangi bir sözlük yok.

en: original
tr: orijinal

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Starting level
tr: Başlangıç düzeyi

en: Title only
tr: Sadece başlık

en: Notification settings
tr: Bildirim ayarları

en: Dates
tr: Tarihler

en: Not defined
tr: Tanımlı değil

en: Validator
tr: Doğrulayıcı

en: Debugging
tr: Hata ayıklama

en: Inherit
tr: Miras

en: No preview
tr: Önizleme yok

en: Save as
tr: Farklı kaydet

en: Preview image
tr: Görseli önizle

en: pixels
tr: piksel

en: Use default
tr: Varsayılanı Kullan

en: 1 month | @count months
tr[0]: 1 ay
tr[1]: @count ay

en: done
tr: tamam

en: Display format
tr: Görüntüleme biçimi

en: Custom format
tr: Özel biçim

en: Current state
tr: Şimdiki durum

en: The date the node was last updated.
tr: Bu düğümün son güncellenme tarihi.

en: Direction
tr: Yön

en: Drupal core
tr: Drupal çekirdeği

en: Book navigation block display
tr: Kitap gezintisi blok görünümü

en: Relations
tr: İlişkiler

en: Invalid display id @display
tr: Geçersiz ekran id @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
tr: Hata: işleyici için @table > @field yok!

en: Do not use a relationship
tr: Bir ilişki kullanmayın

en: Password field is required.
tr: Parola alanı zorunludur.

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Confirm password
tr: Parolayı doğrula

en: button
tr: düğme

en: Not applicable
tr: Uygulanmıyor

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Administration theme
tr: Yönetim teması

en: The cache has been cleared.
tr: Önbellek temizlendi.

en: Isle of Man
tr: Man Adası

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Kosovo
tr: Kosova

en: Role ID.
tr: Rol kimliği.

en: Run cron
tr: Dönemsel görevleri (cron) çalıştır

en: Run updates
tr: Güncellemeleri çalıştır

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Combine
tr: Birleştir

en: of
tr: /

en: Tour
tr: Tur

en: Title field
tr: Başlık alanı

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
tr: %file dosyası kaydedilemedi. Bilinmeyen bir hata oluştu.

en: The specified file %name could not be uploaded.
tr: Seçilen %name dosyası yüklenemedi.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
tr: Dosya ismi boş, Lütfen dosyaya bir isim veriniz.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
tr: İzin verilen dosya türleri: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
tr: Dosyanın boyutu ( %filesize) izin verilen en büyük dosya boyutunu (%maxsize) aşıyor.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
tr: Bu dosyanın boyutu (%filesize) disk kotanızı (%quota) aşıyor.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
tr: Yükleme hatası. Yüklenen %file dosyası  %destination hedefine taşınamadı.

en: Add to book outline
tr: Kitap taslağına ekle

en: New set
tr: Yeni küme

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: Add Link
tr: Bağlantı Ekle

en: Edit Link
tr: Bağlantıyı Düzenle

en: outdated
tr: eski

en: Is not one of
tr: Birisi değildir

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
tr: İçeriğinizin etiketleme, kategorilendirme ve sınıflandırılmasını yönetin.

en: Re-index site
tr: Siteyi yeniden dizinle

en: Log searches
tr: Aramaları günlüğe kaydet

en: Are you sure you want to re-index the site?
tr: Siteyi yeniden dizinlemek istediğinizden emin misiniz?

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: Row
tr: Satır

en: Date settings
tr: Tarih ayarları

en: Table name prefix
tr: Tablo önadı

en: Migration
tr: Göç

en: IP address
tr: IP adresi

en: Maximum height
tr: En fazla yükseklik

en: Maximum width
tr: En fazla genişlik

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Link options
tr: Bağlantı seçenekleri

en: Timor-Leste
tr: Doğu Timor

en: Åland Islands
tr: Åland Adaları

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Properties
tr: Özellikler

en: Cached
tr: Önbelleklendi

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Difficulty
tr: Zorluk

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: Maximum image resolution
tr: Ençok görsel çözünürlük

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
tr: İzin verilmeyen bir işlem tespit edildi. Lütfen site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

en: Tips
tr: İpucu

en: Bundles
tr: Paketler

en: Status report
tr: Durum raporu

en: Not writable
tr: Yazılabilir değil

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: Configuration name
tr: Yapılandırma adı

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: Custom date format
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi

en: Book outline
tr: Kitap anahattı

en: This will be the top-level page in this book.
tr: Bu sayfa, kitaptaki en üst seviyeyi oluşturacaktır.

en: Revision information
tr: Sürüm bilgisi

en: Notify user of new account
tr: Yeni hesabın kullanıcısına haber ver

en: Created timestamp
tr: Zaman damgası oluşturuldu

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Form mode
tr: Form Kipi

en: View comment
tr: Yorumu görüntüle

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
tr: Belirtilen izin dizelerine sahip kullanıcılara erişim izni verilecek.

en: Decimal value
tr: Ondalık değer

en: Comma
tr: Virgül

en: Show All
tr: Hepsini göster

en: Uses
tr: Kullanım

en: Path to custom icon
tr: Özel simgenin yolu

en: Your email address
tr: E-posta adresiniz

en: Frontpage
tr: Ana sayfa

en: Users who have created accounts on your site.
tr: Sitenizde hesap açmış kullanıcılar.

en: Edit action
tr: Eylemi düzenle

en: Current user
tr: Şu anki kullanıcı

en: Delete comment
tr: Yorumu sil

en: Default display mode
tr: Varsayılan gösterim kipi

en: Default comments per page
tr: Her sayfa için öntanımlı yorumlar

en: Comment subject field
tr: Yorum konu alanı

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
tr: Bu yoruma gönderilen tüm cevaplar kaybedilecektir. Bu işlem geri alınamaz.

en: Publish the selected comments
tr: Seçilen yorumları yayınla

en: Unpublish the selected comments
tr: Seçilen yorumları yayından kaldır

en: (No subject)
tr: (Konusuz)

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Access type
tr: Erişim şekli

en: Default image
tr: Ön tanımlı resim

en: Add feed
tr: Besleme ekle

en: List links
tr: Bağlantıları listele

en: Text settings
tr: Metin ayarları

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: File system
tr: Dosya sistemi

en: Ends with
tr: İle biten

en: Toolbar
tr: Araç çubuğu

en: Enter your @s username.
tr: @s kullanıcı adınızı giriniz.

en: Posted in
tr: İlgili konu

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
tr: Yorum: yetkisiz yorum gönderildi veya yorum kapalı düğüme gönderildi: %subject.

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Link this field to its user
tr: Bu alanı kullanıcısına bağla

en: Display link
tr: Bağlantıyı görüntüle

en: RDF mapping
tr: RDF eşleme

en: Parent ID
tr: Üst ID

en: Default style
tr: Varsayılan stil

en: The node ID of the node.
tr: Bu düğümün düğüm ID'si

en: Tab weight
tr: Sekme ağırlığı

en: Delete all revisions
tr: Tüm sürümleri sil

en: No role
tr: Rol yok

en: Block title.
tr: Blok başlığı.

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Video file
tr: Video dosyası

en: 1 view | @count views
tr[0]: 1 gösterim
tr[1]: @count gösterim

en: The file's MIME type.
tr: Dosyanın MIME tipi.

en: The size of the file.
tr: Dosyanın boyutu.

en: The MIME type of the file.
tr: Dosyanın MIME türü

en: @type %title has been created.
tr: %title başlıklı @type içeriği oluşturuldu.

en: @type %title has been updated.
tr: %title başlıklı @type içeriği güncellendi.

en: The post could not be saved.
tr: Gönderi kaydedilemedi.

en: Menu link ID
tr: Menü bağlantısı ID

en: 1 character | @count characters
tr[0]: 1 karakter
tr[1]: @count karakter

en: Filter settings
tr: Filtre ayarları

en: You do not have any administrative items.
tr: Yönetebileceğiniz herhangi bir öğe bulunmuyor.

en: No help is available for module %module.
tr: %module eklentisi için bir yardım yok.

en: @module administration pages
tr: @module yönetim sayfaları

en: Thumbnail width
tr: Küçük resim genişliği

en: Thumbnail height
tr: Küçük resim yüksekliği

en: Filter the view to the currently logged in user.
tr: Oturum açmış kullanıcıya göre, görünüme süzgeç uygular.

en: Save translation
tr: Çeviriyi kaydet

en: Add language
tr: Dil ekle

en: PHP extensions
tr: PHP eklentileri

en: Comments per page
tr: Sayfa başına yorum sayısı

en: Publish comment
tr: Yorumu yayınla

en: The file could not be uploaded.
tr: Dosya karşıya yüklenemedi.

en: Export configuration
tr: Yapılandırmayı dışa aktar

en: Collaboration
tr: Ortak çalışma

en: Administration pages
tr: Yönetim sayfaları

en: Capitalize first letter
tr: İlk harfi büyült

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
tr: Websitesi beklenmedik bir hata ile karşılaştı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
tr: %name kullanıcısı %timestamp zamanında tek-seferlik giriş bağlantısını kullandı.

en: Registration successful. You are now logged in.
tr: Kayıt başarıyla tamamlandı. Şu an giriş yapmış durumdasınız.

en: Custom text
tr: Özel metin

en: Sum
tr: Toplam

en: The comment body.
tr: Yorum gövdesi.

en: Default argument
tr: Öntanımlı değişken

en: sorted by
tr: sıralama ölçütü

en: Feed display options
tr: Besleme görüntüleme seçenekleri

en: Available actions
tr: Mevcut eylemler

en: Remove group
tr: Grubu kaldır

en: The comment ID.
tr: Yorum kimliği.

en: Add link
tr: Bağlantı ekle

en: Link settings
tr: Bağlantı ayarları

en: Numbered list
tr: Numaralı liste

en: View comments
tr: Yorumları görüntüle

en: Not set
tr: Ayarlanmamış

en: Set password
tr: Parola ayarla

en: Workflow Settings
tr: İş Akışı Ayarları

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
tr: %name: Bu alan @count değerden fazlasını kapsayamaz.

en: No fields available.
tr: Kullanılabilecek alan yok.

en: Content author
tr: İçerik yazarı

en: Vertical Tabs
tr: Dikey Sekmeler

en: Not in book
tr: Kitapta değil

en: New book
tr: Yeni kitap

en: By @name on @date
tr: @name tarafından @date tarihinde

en: By @name
tr: @name tarafından

en: Not in menu
tr: Menüde yok

en: Alias: @alias
tr: Takma ad: @alias

en: No alias
tr: Takma ad yok.

en: Source language
tr: Kaynak dil

en: Initializing.
tr: Başlatılıyor.

en: An error has occurred.
tr: Bir hata oluştu.

en: Your page will be a part of the selected book.
tr: Sayfanız seçilen kitaba eklenecek.

en: Numeric
tr: Sayısal

en: mobile
tr: mobil

en: Media settings
tr: Medya ayarları

en: Custom URL
tr: Özel URL

en: Notify user
tr: Kullanıcıya bildir

en: 0 sec
tr: 0 sn

en: Submit button text
tr: Gönder Düğmesi Metni

en: Card
tr: Kart

en: Is published
tr: Yayında

en: Configure @block
tr: @block öğesini yapılandır

en: Filter log messages
tr: Günlük iletilerini süz

en: You must select something to filter by.
tr: Süzülecek bir şey seçmeniz gerekiyor.

en: New revision
tr: Yeni sürüm

en: Callback
tr: Geri dönüş

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
tr: Mevcut parolayı değiştirmek için, her iki alana da yeni parolayı girin.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
tr: Süresi geçmiş bir tek-seferlik giriş bağlantısını kullanmaya çalıştınız. Lütfen aşağıdaki formu kullanarak yeni bir tane isteyin.

en: This login can be used only once.
tr: Bu giriş sadece bir kez kullanılabilir.

en: Add comment link
tr: Yorum bağlantısı ekle

en: Strike-through
tr: Üstü çizili

en: Align left
tr: Sola yasla

en: Align center
tr: Ortala

en: Align right
tr: Sağa yasla

en: Justify
tr: Hizala

en: Horizontal rule
tr: Yatay çizgi

en: Paste Text
tr: Metin Yapıştır

en: Paste from Word
tr: Word'den Yapıştır

en: Remove format
tr: Biçimlendirmeyi kaldır

en: Character map
tr: Karakter haritası

en: HTML block format
tr: HTML bloğu biçimi

en: Font style
tr: Yazı sitili

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Inserted
tr: Eklendi

en: Experimental
tr: Deneysel

en: Provide a password for the new account in both fields.
tr: Yeni hesap için parolanızı iki alana da girin.

en: Changes cannot be made to a locked view.
tr: Kilitli bir görünüme değişiklik yapılamaz.

en: Create customized lists and queries from your database.
tr: Veritabanınızdan kişiselleştirilmiş listeler ve sorgular oluşturun.

en: Broken/missing handler
tr: Kırık/eksik işleyici

en: Current date
tr: Geçerli tarih

en: Current node's creation time
tr: Şu anki içerik oluşturma zamanı

en: Current node's update time
tr: Şu anki içerik güncelleme zamanı

en: Do not display items with no value in summary
tr: Özette değeri olmayan öğeleri görüntüleme

en: Invalid input
tr: Geçersiz girdi

en: Fail basic validation if any argument is given
tr: Herhangi bir değişken varsa temel doğrulamayı yanlışla

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
tr: Bu alanı işaretleyerek, bunu gereğinden fazla değişkene sahip görünümlerin doğrulamayı geçmemesini kesinleştirmek için kullanabilirsiniz.

en: Glossary mode
tr: Sözlük kipi

en: Character limit
tr: Karakter sınırı

en: No transform
tr: Dönüştürme yok

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Capitalize each word
tr: Bütün ilk harfler büyük

en: Case in path
tr: Yol: Büyük/Küçük harf

en: Transform spaces to dashes in URL
tr: URL'deki boşlukları tirelere dönüştür

en: Exclude from display
tr: Gösterimden dışla

en: Link path
tr: Bağlantı yolu

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
tr: Bu bağlantı için Drupal yolu ya da mutlak URL adresi. Aşağıdaki "Değiştirme şablonlarına" göre bu görünümden veri girebilirsiniz.

en: The CSS class to apply to the link.
tr: Bağlantıya uygulanacak CSS sınıfı.

en: Prefix text
tr: Önek metni

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
tr: Bu bağlantıdan önce görüntülenecek herhangi bir metin. HTML ekleyebilirsiniz.

en: Suffix text
tr: Sonek metni

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
tr: Bu bağlantıdan sonra görüntülenecek herhangi bir metin. HTML ekleyebilirsiniz.

en: Trim only on a word boundary
tr: Yalnızca sözcük sonlarından kırp

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
tr: Seçilirse bu alan sadece kelime sınırlarında traşlanacaktır. Kesinlikle belirlenen en fazla karaktere eşit uzunlukta veya daha kısa olacaktır. Eğer kelime sınırı yoksa alan boş olarak traşlanabilir.

en: Strip HTML tags
tr: HTML etiketlerini çıkart

en: Field can contain HTML
tr: Alan HTML içerebilir

en: File size display
tr: Dosya boyutu gösterimi

en: Formatted (in KB or MB)
tr: Biçimli (KB veya MB olarak)

en: Raw bytes
tr: İşlenmemiş bayt

en: If checked, true will be displayed as false.
tr: Eğer işaretliyse, doğru olan yanlış olarak gösterilir.

en: Time ago (with "ago" appended)
tr: Zaman önce (sonuna "önce" eklenmiş olarak)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
tr: Zaman aralığı (sonuna "önce/dolayı" eklenmiş olarak)

en: Round
tr: Yuvarlama

en: If checked, the number will be rounded.
tr: İşaretliyse, sayı yuvarlanacaktır.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
tr: Ondalık ayırıcıdan sonra kaç basamak yazdırılacağını belirtin.

en: What single character to use as a decimal point.
tr: Ondalık ayırıcı olarak hangi tek karakterin kullanılacağı.

en: What single character to use as the thousands separator.
tr: Bindelik ayırıcı olarak hangi tek karakterin kullanılacağı.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan önce eklenecek, para birimi simgesi gibi bir metin.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan sonra konulacak, para birimi simgesi gibi, bir metin.

en: Simple separator
tr: Basit ayırıcı

en: Display as link
tr: Bağlantı olarak göster

en: Operator identifier
tr: Operatör tanımlayıcı

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
tr: Bu işleci tanımlamak için, URL adresinde ? işaretinden sonra görüntülenir.

en: Filter identifier
tr: Süzgeç tanıtıcısı

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
tr: Bu gösterilen süzgeç isteğe bağlıdır ve ayarlanmamasını sağlamak için ek seçenekler içerir.

en: Remember
tr: Hatırla

en: Remember the last setting the user gave this filter.
tr: Bu süzgeç için kullanıcın verdiği son değerleri hatırla

en: The identifier is required if the filter is exposed.
tr: Süzgeç gösteriliyorsa tanıtıcı gerekir.

en: This identifier is not allowed.
tr: Bu tanıtıcıya izin verilmiyor.

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: exposed
tr: açıkça

en: Value type
tr: Değer türü

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
tr: Makinada okunabilir herhangi bir biçimde bir tarih. YYYY-AA-GG SS:DD:ss tercih edilir (Y: yıl, A: ay, G: gün, S: saat, D: dakika, s: saniye).

en: Invalid date format.
tr: Geçersiz tarih biçimi.

en: Limit list to selected items
tr: Listeyi seçilmiş öğelerle sınırla

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
tr: İşaretlenirse, kullanıcıya yalnızca burada seçilen öğeler sunulur.

en: not in
tr: içinde değil

en: Is all of
tr: Şunların tümü

en: Is none of
tr: Bunlardan biri değil

en: not
tr: değildir

en: Is between
tr: Arasındadır

en: between
tr: arasında

en: Is not between
tr: Arasında değildir

en: not between
tr: arasında değil

en: Min
tr: Enaz

en: And max
tr: Ve ençok

en: And
tr: Ve

en: Contains any word
tr: Sözcüklerden herhangi birini içerir

en: has word
tr: içinde şu sözcük olan:

en: Contains all words
tr: Tüm sözcükleri içerir

en: has all
tr: tümü olan:

en: begins
tr: başlangıcı

en: ends
tr: bitişi

en: Require this relationship
tr: Bu ilişkiyi gerektirir

en: asc
tr: artan

en: desc
tr: azalan

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
tr: Ayrıntı düzeyi, iki tarihin aynı olup olmadığı belirlenirken kullanılacak en küçük birimdir; örneğin, ayrıntı düzeyi "Yıl" olursa, 1999'daki tüm tarihler, 1999'un neresinde olduğuna bakılmaksızın aynı tarih olarak değerlendirilir.

en: Broken
tr: Bozuk

en: Displays
tr: Görünümler

en: These queries were run during view rendering:
tr: Görüntü oluşturma sırasında şu sorgular çalıştırıldı:

en: This display has no path.
tr: Bu görünüm için bir yol yok.

en: Query build time
tr: Sorgu oluşturma zamanı

en: Query execute time
tr: Sorgu yürütme süresi

en: View render time
tr: Görüntü oluşturma süresi

en: No query was run
tr: Sorgu çalıştırılmadı

en: Unable to preview due to validation errors.
tr: Sağlama hataları nedeniyle önizleme yapılamıyor.

en: View name
tr: Görünüm adı

en: Break lock
tr: Kilidi kır

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
tr: Kilit kırıldı, şimdi bu görünümü düzenleyebilirsiniz.

en: Go to the real page for this display
tr: Bu görüntülemenin gerçek sayfasına git

en: Missing style plugin
tr: Stil eklentisi eksik

en: Change settings for this style
tr: Bu stil için ayarları değiştirin.

en: View analysis
tr: Çözümlemeleri gör

en: Rearrange @type
tr: @type yeniden düzenle

en: Broken field @id
tr: Bozuk alan @id

en: There are no @types available to add.
tr: Eklenebilir @types yok.

en: Configure extra settings for @type %item
tr: @type %item için ek ayarları yapılandır

en: Clear Views' cache
tr: Görünümlere ait önbelleği temizle

en: Add Views signature to all SQL queries
tr: Tüm SQL sorgularına Görünümler imzası ekle

en: Disable views data caching
tr: Görünümlere ait veri önbelleklemesini devreden çıkart

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
tr: Görünümler, performansı artırmak için var olan tablolar, modüller ve görünümler ile ilgili verileri önbelleğe alır. Bu kutu işaretlendiğinde, Görünümler önbelleğe almayı atlar ve bu verileri gerektiğinde yeniden oluşturur. Bunun sitenizin performansı üzerinde ciddi etkisi olabilir.

en: Show other queries run during render during live preview
tr: Canlı önizleme sırasında görüntü oluşturulurken diğer sorguların çalıştırmasını göster

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
tr: Drupal, bir görünümün görüntüsü oluşturulurken birden çok sorgu çalıştırma potansiyeline sahiptir. Bu kutu işaretlendiğinde, canlı önizlemenin bir parçası olarak, görünüm görüntüsü oluşturma sırasında çalıştırılan her sorgu görüntülenir.

en: View analysis can find nothing to report.
tr: Görünüm analizi, bildirilecek bir şey bulamıyor.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
tr: Bu görünümün yalnızca varsayılan görüntüsü vardır; bu nedenle, bu görünüm sitenizde herhangi bir yere yerleştirilmez; bir sayfa ya da blok görüntüsü eklemek isteyebilirsiniz.

en: Reduce duplicates
tr: Tekrarlı sonuçları indirge

en: Default settings for this view.
tr: Bu görünüm için ön tanımlı ayarlar.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
tr: Görünümü URL ve menü bağlantıları içeren bir sayfa olarak göster.

en: Display the view as a block.
tr: Görünümü bir blok olarak göster.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
tr: Aynı gösterim içinde çoklu gösterim elde etmek için diğer görünümlere eklenen ekler.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
tr: Sonuçları besleme olarak göster, bir RSS beslemesi gibi.

en: Displays rows one after another.
tr: Satırları birbiri ardısıra gösterir.

en: HTML List
tr: HTML Liste

en: Displays rows in a grid.
tr: Satırları ızgara şeklinde gösterir.

en: Displays rows in a table.
tr: Satırları bir tablo içinde gösterir.

en: Displays the default summary as a list.
tr: Öntanımlı özeti bir liste olarak gösterir.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
tr: Özeti biçimlendirilmemiş olarak gösterir, birbiri ardına ya da satıriçi seçeneği ile.

en: Generates an RSS feed from a view.
tr: Bir gösterimden bir RSS beslemesi oluşturur.

en: Displays the fields with an optional template.
tr: Seçime bağlı şablonları olan alanları gösterir.

en: Will be available to all users.
tr: Tüm kullanıcılara açık olacak.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
tr: Belirtilen rollerden herhangi birine sahip kullanıcılara erişim izni verilecek.

en: No caching of Views data.
tr: Views verisi önbelleklemesi yok.

en: Time-based
tr: Zaman-esaslı

en: Simple time-based caching of data.
tr: Verinin zaman temelli basit önbelleklenmesi.

en: sort criteria
tr: sıralama kriteri

en: Sort criterion
tr: Sıralama ölçütü

en: sort criterion
tr: sıralama ölçütleri

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
tr: Toplayıcı öğeleri, dış RSS ve Atom haber beslemelerinden içe aktarılır.

en: The title of the aggregator item.
tr: Toplayıcı öğesinin başlığı.

en: The link to the original source URL of the item.
tr: Öğenin özgün kaynak URL adresine ilişkin bağlantısı.

en: The author of the original imported item.
tr: İçe aktarılan özgün öğenin yazarı.

en: The actual content of the imported item.
tr: İçe aktarılan öğenin gerçek içeriği.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
tr: Özgün besleme öğesinin gönderildiği tarih. (Bazı beslemelerde bu tarih, bu öğenin içe aktarıldığı tarihtir.)

en: Feed ID
tr: Besleme ID'si

en: The unique ID of the aggregator feed.
tr: Beslemenin özgün (ünik) ID'si.

en: The title of the aggregator feed.
tr: Toplayıcı beslemesinin başlığı.

en: The link to the source URL of the feed.
tr: Beslemenin kaynak URL adresine ilişkin bağlantı.

en: The date the feed was last checked for new content.
tr: Yeni içerik olup olmadığını saptamak için beslemenin son denetlendiği tarih.

en: The description of the aggregator feed.
tr: Toplayıcı beslemesinin açıklaması.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
tr: Özgün kaynaktaki verileri kullanarak toplayıcı öğesini göster.

en: The book the node is in.
tr: Düğümün bulunduğu kitap.

en: The weight of the book page.
tr: Kitap sayfasının ağırlığı.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
tr: Kitap sayfasının hiyerarşideki derinliği; en üst düzey kitapların derinliği 1'dir.

en: The parent book node.
tr: Üst kitap düğümü.

en: The title of the comment.
tr: Yorumun başlığı

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
tr: Yorumun yazarının adı. Yazarın giriş sayfasına yönelik bir bağlantı olarak görüntülenebilir.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
tr: Yorum yazarının web sitesi adresi. Bağlantı olarak görüntülenebilir. Yazar kayıtlı bir kullanıcıysa boş olur.

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Node link
tr: Düğüm bağlantısı

en: The User ID of the comment's author.
tr: Yorumu yazanın kullanıcı ID'si.

en: Parent CID
tr: Üst CID

en: Last comment time
tr: Son yorum tarihi

en: Date and time of when the last comment was posted.
tr: Son yorumun gönderildiği tarih ve zaman.

en: Last comment author
tr: Son yorum yazarı

en: The name of the author of the last posted comment.
tr: Son yorum yapan kişinin adı.

en: Comment count
tr: Yorum sayısı

en: The number of comments a node has.
tr: Bir düğümün içerdiği yorum sayısı.

en: Updated/commented date
tr: Güncellenme/yorumlanma tarihi

en: The number of new comments on the node.
tr: Düğümdeki yeni yorum sayısı.

en: Comment status
tr: Yorum durumu

en: User posted or commented
tr: Yayınlayan veya yorumlayan kullanıcı

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
tr: Düğümü yalnızca, düğümü bir kullanıcı gönderdiyse ya da düğümle ilgili yorum yaptıysa görüntüle.

en: Display the comment as RSS.
tr: Yorumları RSS olarak görüntüleyin.

en: Provide a simple link to the user contact page.
tr: Kullanıcı iletişim bilgisi sayfasına giden basit bir bağlantı sağlar.

en: Whether or not the node is published.
tr: Düğümün yayınlanıp yayınlanmadığı.

en: Created year + month
tr: Oluşturulma yıl ve ayı

en: Created year
tr: Oluşturulma yılı

en: Created month
tr: Oluşturulma ayı

en: Created day
tr: Oluşturulma günü

en: Created week
tr: Oluşturulduğu hafta

en: Updated year + month
tr: Güncellenme yılı + ayı

en: Updated year
tr: Güncellenme yılı

en: Updated month
tr: Güncellenme ayı

en: Updated day
tr: Güncellenme günü

en: Updated week
tr: Güncellenme haftası

en: Provide a simple link to revert to the revision.
tr: Sürümün geri alınması için basit bir bağlantı sağlar.

en: Filter by access.
tr: Erişime göre filtrele.

en: Has new content
tr: Yeni içerik var

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
tr: %display görüntüsünün erişim denetimi yok; ancak, bu görüntü yayınlanan düğümler için süzgeç içermiyor.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
tr: Arama öğesinin puanı. Arama süzgeci de yoksa, kullanılmaz.

en: Total views
tr: Toplam görüntülenme

en: The total number of times the node has been viewed.
tr: Düğümün toplam görüntülenme sayısı.

en: Views today
tr: Bügünkü görüntüleme

en: The total number of times the node has been viewed today.
tr: Düğümün bugünkü toplam görüntülenme sayısı.

en: Most recent view
tr: En son görüntüleme

en: The most recent time the node has been viewed.
tr: Düğümün son görüntülendiği zaman.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
tr: Drupal ve çeşitli modüller tarafından bakımı yapılan dosyalar.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
tr: Sınıflandırma terimleri düğümlere eklenir.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
tr: "Sınıflandırma: Terim" sonuçlarını belirli bir sözlüğe göre süzün.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
tr: Belirtilen sözlüklerdeki bir düğümle ilişkilendirilmiş tüm sınıflandorma terimlerini görüntüleyin.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
tr: Terimin üst terimi. Birden çok üst öğeye izin veren bir sözlük kullanıyorsanız, bu yinelenen girişler üretebilir.

en: The user ID
tr: Kullanıcı ID'si

en: The user or author name.
tr: Kullanıcı veya yazar adı.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
tr: Belirtilen kullanıcının e-posta adresi. Bu alan normalde kullanıcılara gösterilmez; bu nedenle kullanırken dikkatli olun.

en: User ID from URL
tr: Kullanıcı ID'sini URL'den al

en: User ID from logged in user
tr: Kullanıcı ID'sini giriş yapmış kullanıcıdan al

en: Randomize the display order.
tr: Rastgele ekran düzeni.

en: Null
tr: Boş

en: Provide custom text or link.
tr: Özel metin veya bağlantı sağlayın.

en: View result counter
tr: Sonuç sayacını görüntüle

en: Displays the actual position of the view result
tr: Görüntüleme sonucunun gerçek konumunu görüntüler

en: No user
tr: Kullanıcı yok

en: Show teaser-style link
tr: Özet bilgi stili bağlantıyı göster

en: Link this field to new comments
tr: Bu alanı yeni yorumlara bağla

en: contact
tr: iletişim

en: Contact %user
tr: %user ile ilişki kur

en: Unknown language
tr: Bilinmeyen dil

en: Check for new comments as well
tr: Yeni yorum için de kontrol edin

en: Alternative sort
tr: Alternatif sıralama

en: Alternate sort order
tr: Alternatif sıralama düzeni

en: On empty input
tr: Boş girişte

en: Show None
tr: Hiçbirini gösterme

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
tr: İki terimden herhangi birini içeren kayıtları aramak için aralarına büyük harflerle <strong>OR</strong> koyun. Örneğin, <strong>kediler OR köpekler</strong>.

en: Display score
tr: Puanı görüntüle

en: Link this field to download the file
tr: Dosyayı indirmek için bu alana bağlantı ver

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
tr: Derinlik, hiyerarşide terimlerle etiketlenmiş düğümleri eşleştirir. Örneğin, derinliği 1 (ya da daha yüksek) olan "meyve" teriminiz ve "elma" alt teriminiz varsa, "meyve" terimi için süzgeç uygulandığında, "meyve" teriminin yanı sıra "elma" terimiyle de etiketlenmiş düğümler getirilir. Negatif olması durumunda tersi geçerlidir; derinlik -1 (ya da daha düşük) olursa, "elma" araması yapıldığında, "meyve" ile etiketlenmiş düğümler de getirilir.

en: No vocabulary
tr: Sözlük yok

en: Link this field to its term page
tr: Bu alanı ilgili terim sayfasına bağla

en: Limit terms by vocabulary
tr: Terimleri sözlükle sınırla

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
tr: Düzenli seçeneklerde terimleri gösterilecek sözlüğü seçin.

en: Dropdown
tr: Açılan

en: Show hierarchy in dropdown
tr: Açılır listede hiyerarşiyi göster

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
tr: Geçersiz bir sözlük seçtiniz. Lütfen seçenekler bölümünden değiştiriniz.

en: Select terms from vocabulary @voc
tr: Terimleri şu sözlükten seçin @voc

en: Select terms
tr: Terimler seçin

en: Is the logged in user
tr: Oturum açan kullanıcı

en: Usernames
tr: Üye kullanıcı adları

en: Enter a comma separated list of user names.
tr: Virgülle ayrılmış bir kullanıcı adları listesi girin.

en: Also look for a node and use the node author
tr: Ayrıca bir düğüm araştır ve düğümün yazarını kullan

en: Restrict user based on role
tr: Kullanıcı rolüne göre sınırla

en: Restrict to the selected roles
tr: Seçilen rollerle sınırla

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
tr: Rol seçilmezse, tüm rollerdeki kullanıcılara izin verilir.

en: Unrestricted
tr: Sınırsız

en: No role(s) selected
tr: Hiçbir rol seçilmedi

en: Multiple roles
tr: Çoklu rol

en: You must select at least one role if type is "by role"
tr: Tip "role göre" ise en az bir rol seçmeniz gerekir

en: PHP validate code
tr: PHP doğrulama kodu

en: Never cache
tr: Hiçbir zaman önbelleğe alma

en: Query results
tr: Sorgu sonuçları

en: The length of time raw query results should be cached.
tr: İşlenmemiş sorgu sonuçlarının önbelleğe alınacağı süre.

en: Rendered output
tr: Görüntüsü oluşturulan çıktı

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
tr: Görüntüsü oluşturulan HTML çıktısının önbelleğe alınacağı süre.

en: Broken field
tr: Bozuk alan

en: Change the title that this display will use.
tr: Bu görünümün kullanacağı başlığı değiştirin.

en: Use AJAX
tr: AJAX kullan

en: Change whether or not this display will use AJAX.
tr: Bu görüntünün AJAX kullanıp kullanmayacağını belirtin.

en: Change this display's pager setting.
tr: Bu görünümün sayfalayıcı ayarını değiştirin.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
tr: Bu görüntünün "devamı" bağlantısını sağlayıp sağlamayacağını belirtin.

en: Specify access control type for this display.
tr: Bu görüntü için erişim kontrol türünü belirtin.

en: Change settings for this access type.
tr: Bu erişim tipi ayarlarını değiştir.

en: Specify caching type for this display.
tr: Bu görüntü için önbellek türünü belirtin.

en: Change settings for this caching type.
tr: Bu önbellek türü ayarlarını değiştir.

en: Link display
tr: Bağlantı görüntüleme

en: Exposed form in block
tr: Blokta gösterilen form

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
tr: Gösterilen formun, görünüm yerine bir blokta görüntülenmesine izin verir.

en: The title of this view
tr: Bu görünümün başlığı

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
tr: Bu başlık, başlıklar normal şekilde görüntülendiğinde (sayfa başlığı, blok başlığı vb. olarak) görünüm ile birlikte görüntülenir.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
tr: Bu görünümle ilişkili sayfalayıcılarla ilgili sorun yaşamadığınız sürece bunu 0 olarak bırakmalısınız. Tek bir sayfada birden fazla sayfalayıcı kullanıyorsanız, ?page= dizisi içinde çakışma olmaması için bu sayıyı daha yüksek bir değere ayarlamanız gerekebilir. Büyük değerler, URL adreslerinize çok sayıda virgül ekler; mümkünse bundan kaçının.

en: Add a more link to the bottom of the display.
tr: Ekranın altına "Devamı..." bağlantısı ekleyin.

en: Create more link
tr: "Devamı..." bağlantısı oluştur

en: The text to display for the more link.
tr: Devamı bağlantısı için görüntülenecek metin.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
tr: Görünümün yalnızca ayrı öğeleri görüntülemesini sağlar. Birden çok özdeş öğe varsa, her biri yalnızca bir defa görüntülenir. Her zaman işe yaramasa da, denemek ve bir görünümden yinelemeleri kaldırmak için bunu kullanabilirsiniz. Bunun sorguları yavaşlatabileceğini unutmayın; bu nedenle dikkatli kullanın.

en: Access restrictions
tr: Erişim kısıtlamaları

en: Access options
tr: Erişim seçenekleri

en: Caching options
tr: Önbellekleme seçenekleri

en: Display even if view has no result
tr: Görünüm hiçbir sonuç vermese bile göster

en: How should this view be styled
tr: Bu görünüme stil uygulanma şekli

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
tr: Seçtiğiniz stilin ayarları varsa, Görünüm özetinde stilin görüntülenen ayarlar düğmesini tıkladığınızdan emin olun.

en: Style options
tr: Stil seçenekleri

en: Row style options
tr: Satır stili seçenekleri

en: How should each row in this view be styled
tr: Bu görünümdeki her bir satıra stil uygulanma şekli

en: Which display to use for path
tr: Yol için kullanılacak görüntü

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
tr: Özet bağlantıları, rss besleme bağlantıları, diğer bağlantıları gibi öğeler için bu görüntünün yolunu almak için kullanılacak görüntü.

en: Put the exposed form in a block
tr: Gösterilen formu bloğa yerleştir

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
tr: Ayarlanırsa, gösterilen pencere bileşenleri bu görünümde görüntülenmez. Bunun yerine, Drupal blok yönetimi sisteminde bir blok kullanılabilir olur ve gösterilen form orada görüntülenir. Bu bloğun manuel olarak etkinleştirilmesi gerektiğini, Görünümler'in bunu sizin için etkinleştirmeyeceğini unutmayın.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
tr: "@display" görüntüsü alan kullanıyor, ancak tanımlı alanı yok ya da tümü dışlanmış.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
tr: "@display" görüntüsü bir yol kullanıyor, ancak yol tanımlı değil.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
tr: "@display" görüntüsü geçersiz bir stil eklentisi içeriyor.

en: Exposed form: @view-@display_id
tr: Gösterilen form: @view-@display_id

en: Attachment settings
tr: Ek ayarları

en: Inherit exposed filters
tr: Gösterilen süzgeçleri miras al

en: Multiple displays
tr: Tekrarlı görüntülemeler

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
tr: Bu görüntü gösterilen süzgeç değerlerini eklendiği üst görüntüden mi miras alacak?

en: Attach before or after the parent display?
tr: Üst öğe görüntüsünün öncesine mi, sonrasına mı eklensin?

en: Select which display or displays this should attach to.
tr: Hangi görüntüye ya da görüntülere eklenmesi gerektiğini seçin.

en: Block admin description
tr: Blok yönetimi açıklaması

en: Using the site name
tr: Sitenin adını kullanarak

en: Use the site name for the title
tr: Başlı için site adını kullan

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
tr: Besleme simgesi yalnızca seçilen görüntüler için kullanılabilir olur.

en: No menu
tr: Menü yok

en: Tab: @title
tr: Sekme: @title

en: Change settings for the parent menu
tr: Üst menü ayarlarını değiştirin

en: The menu path or URL of this view
tr: Bu görünümün URL adresi ya da menü yolu

en: Menu item entry
tr: Menü öğesi girişi

en: No menu entry
tr: Hiçbir menü girişi yok

en: Normal menu entry
tr: Normal menü girişi

en: Menu tab
tr: Menü sekmesi

en: Default menu tab
tr: Varsayılan menü sekmesi

en: Default tab options
tr: Varsayılan sekme seçenekleri

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
tr: Bir menü öğesini sekme olarak sağlarken, Drupal'ın bu sekmenin üst menü öğesinin ne olacağını bilmesi gerekir. Üst öğe önceden var olabilir ya da sizin bir üst öğe oluşturmanız gerekebilir. Üst öğenin yolu, aynı yolun son parçası çıkarılmış halidir. Örn. bu görünümün yolu <em>foo/bar/baz</em> ise üst yol <em>foo/bar</em> olur.

en: Already exists
tr: Zaten var

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
tr: Üst menü öğesi oluşturuyorsanız öğenin başlığını girin.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
tr: Üst menü öğesi oluşturuyorsanız öğenin açıklamasını girin.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
tr: "%", bir yolun birinci kısmı için kullanılamaz.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
tr: Görünümler, içinde % bulunan yollar için normal menü öğeleri oluşturamaz.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
tr: Yolu % ile biten bir görüntü sekme olamaz.

en: Title is required for this menu type.
tr: Bu menü türü için başlık gereklidir.

en: Inline fields
tr: Satıriçi (inline) alanlar

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
tr: Satır içi alanların birbirinin üzerine çıkmasını önlemek için aralarına ayırıcı yerleştirilebilir. Bu alanda HTML kullanabilirsiniz.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
tr: İsteğe bağlı olarak, kayıtların gruplanmasında ölçüt olarak kullanılacak bir alan belirtebilirsiniz. Gruplama yapmamak için boş bırakın.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
tr: @style stili bir satır stili gerektiriyor, ancak satır eklentisi geçersiz.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
tr: Yatay hizalamada öğeler sol üst taraftan başlayıp sağa doğru yerleştirilir. Dikey hizalamada öğeler sol üst taraftan başlayıp aşağıya doğru yerleştirilir.

en: RSS description
tr: RSS açıklaması

en: This will appear in the RSS feed itself.
tr: Bu, RSS beslemesinde göünür.

en: Display record count with link
tr: Kayıt sayısını bağlantıyla birlikte  görüntüleyin

en: Override number of items to display
tr: Görüntülenecek öğe sayısı değerini değiştir

en: Display items inline
tr: Öğeleri satıriçi (inline) göster

en: You need at least one field before you can configure your table settings
tr: Tablo ayarlarını yapılandırabilmek için en az bir alan gerekli

en: Override normal sorting if click sorting is used
tr: Tıklayarak sıralama kullanılırsa normal sıralamayı geçersiz kıl

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
tr: Drupal tarzı "yapışkan" (sticky)  tablo başlıklarına (JavaScript) izin ver

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
tr: (Sabit üstbilgi efektleri aşağıdaki önizlemede etkin olmaz, yalnızca canlı çıktıda etkin olur.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
tr: Alanları sütunlara yerleştirin; birden çok alanı aynı sütunda birleştirebilirsiniz. Bunu yaparsanız, belirtilen sütundaki ayırıcı alanları ayırmak için, kullanılır. Söz konusu sütunu sıralanabilir yapmak için sıralanabilir kutusunu işaretleyin ve hangi sütunun varsayılan olarak sıralanacağını belirlemek için varsayılan sıralama radyo düğmesini işaretleyin. Alanlar bölümünde sütun sıralamasını ve alan etiketlerini denetleyebilirsiniz.

en: Parent link ID
tr: Üst bağlantı ID

en: Administration menu
tr: Yönetim menüsü

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Language settings
tr: Dil ayarları

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
tr: Zaten çalışmakta olan dönemsel görevler tekrar çalıştırılıyor.

en: Cron run completed.
tr: Dönemsel görev (cron) çalışması tamamlandı.

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Visitors
tr: Ziyaretçiler

en: Compact
tr: Sade

en: Allow multiple values
tr: Birden çok değere izin ver

en: The maximum length of the field in characters.
tr: Alanın karakter olarak azami uzunluğu.

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Module dependencies
tr: Modül bağımlılıkları

en: Update translations
tr: Çevirileri güncelle

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
tr: Bu çevirinin güncellenmesi gerekip gerekmediğini belirten mantıksal değer.

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Who's new
tr: Kimler yeni

en: Language name
tr: Dil adı

en: Edit language
tr: Dil düzenle

en: External links only
tr: Yalnızca dış bağlantılar

en: Filter criteria
tr: Filtre ölçütü

en: The content type %name has been updated.
tr: %name içerik türü güncellendi.

en: The content type %name has been added.
tr: %name içerik türü eklendi.

en: Contact form
tr: İletişim formu

en: Drag to re-order
tr: Yeniden sıralamak için sürükleyiniz

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
tr: Bu tabloda yapılan değişiklikler form gönderilenceye dek kaydedilmeyecektir.

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: Block Content
tr: Blok İçeriği

en: Blue Lagoon (default)
tr: Blue Lagoon (ön tanımlı)

en: The requested page could not be found.
tr: İstenen sayfa bulunamadı.

en: Standard deviation
tr: Standart sapma

en: The user account %id does not exist.
tr: %id kullanıcı hesabı mevcut değil.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
tr: Var olmayan bir kullanıcı hesabı iptal edilmeye çalışıldı: %id.

en: Requirements problem
tr: Gereksinim sorunu

en: Database configuration
tr: Veritabanı yapılandırması

en: Select an installation profile
tr: Bir kurulum profili seçiniz

en: Choose language
tr: Dil seçin

en: Select language
tr: Dil seçiniz

en: No profiles available
tr: Hiç profil yok

en: Drupal already installed
tr: Drupal zaten kurulu

en: Installing @drupal
tr: @drupal kuruluyor

en: The installation has encountered an error.
tr: Kurulum sırasında hata oluştu.

en: Configure site
tr: Siteyi yapılandır

en: Installed %module module.
tr: %module eklentisi kuruldu.

en: Choose profile
tr: Profil seçiniz

en: Verify requirements
tr: Gereksinimleri kontrol et

en: Set up database
tr: Veritabanı kur

en: Set up translations
tr: Çevirileri ayarla

en: Install site
tr: Siteyi kur

en: Finish translations
tr: Çevirileri tamamla

en: Update notifications
tr: Güncelleme bildirileri

en: Check for updates automatically
tr: Güncellemeleri otomatik olarak kontrol et

en: 1 byte | @count bytes
tr[0]: 1 bayt
tr[1]: @count bayt

en: Illegal choice %choice in %name element.
tr: %name öğesinde kural dışı %choice seçimi.

en: GD2 image manipulation toolkit
tr: GD2 resim işleme araç kiti

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
tr: JPEG işlemleri için görsel kalitesini 0 ile 100 arası bir değer olarak belirtiniz. Yüksek değerler daha iyi kaliteye sahip fakat yüksek boyutlu dosyalar oluşturulmasını sağlar.

en: Right to left
tr: Sağdan sola

en: Left to right
tr: Soldan sağa

en: Add custom language
tr: Özel dil ekle

en: Save language
tr: Dili kaydet

en: Direction that text in this language is presented.
tr: Bu dildeki metinlerin yazılış yönü.

en: String contains
tr: Dize şunu içersin

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
tr: Tüm dizeleri görüntülemek için boş bırakın. Arama büyük-küçük harf duyarlıdır.

en: Search in
tr: Şunlarda ara

en: Both translated and untranslated strings
tr: Çevrilmiş ve çevrilmemiş dizelerde

en: Only translated strings
tr: Sadece çevirilmiş dizelerde

en: Only untranslated strings
tr: Sadece çevirilmemiş dizelerde

en: Languages not yet added
tr: Henüz eklenmemiş diller

en: The language %language has been created.
tr: %language dili oluşturuldu.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
tr: Gönderilen metin izin verilmeyen HTML içeriyor: %string

en: Importing interface translations
tr: Arayüz çevirileri içe aktarılıyor

en: Error importing interface translations
tr: Arayüz çevirilerini içe aktarırken hata oluştu

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
tr: İzin verilmeyen HTML içeren çeviri metni gönderimi girişimi: %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
tr: %language dili için JavaScript çeviri dosyası güncellendi.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
tr: %language dili için JavaScript çeviri dosyası oluşturuldu.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
tr: %language dili için JavaScript çeviri dosyası oluşturulurken bir hata oluştu.

en: Standard PHP
tr: Standart PHP

en: PHP Mbstring Extension
tr: PHP Mbstring Eklentisi

en: Unicode library
tr: Unicode kütüphanesi

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
tr: Beslemenin adı (veya beslemeyi sağlayan web sitesinin adı).

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
tr: RSS, RDF veya Atom biçiminde bir besleme ekle. Bir beslemede sadece tek bir giriş olabilir.

en: Update items
tr: Öğeleri güncelle

en: No blocks in this region
tr: Bu bölgeye atanmış blok yok

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
tr: %info bloğu, geçersiz %region bölgesine atandığı için devre dışı bırakıldı.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
tr: %add-child bağlantısının içerik tipi, kitap taslak tipi için kullanılmasına izin verilenlerden biri olmalıdır.

en: Save book pages
tr: Kitap sayfalarını kaydet

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
tr: Bu kitap başka kullanıcı tarafından değiştirildi, değişiklikler kayıt edilemedi.

en: Title changed from %original to %current.
tr: Eski başlık: %original -> Yeni başlık:  %current.

en: Updated book %title.
tr: %title kitabı güncellendi.

en: book: updated %title.
tr: %title kitabı güncellendi.

en: Update book outline
tr: Kitap taslağını güncelle

en: Remove from book outline
tr: Kitap taslağından çıkar

en: No changes were made
tr: Herhangi bir değişiklik yapılmadı

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
tr: İçerik seçtiğiniz kitaba eklenmiştir. İçeriğin kitap içindeki sırasını sayfaları yeniden sıralayarak değiştirebilirsiniz.

en: The book outline has been updated.
tr: Kitap taslağı güncellendi.

en: There was an error adding the post to the book.
tr: Sayfa kitaba eklenirken bir hata oluştu.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
tr: %title içeriğiyle ilişkili alt sayfalar var. Bu sayfalar kitapla olan ilişkilerinin korunabilmesi için otomatik olarak yeniden konumlandırılacaktır. Hiyerarşiyi eski haline getirmek isterseniz, Anahat sekmesinde %title tekrar eklenmeli ve önceki alt-sayfaları tekrardan elle ilişkilendirilmelidir.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
tr: %title Taslak sekmesi kullanılarak tekrar hiyerarşiye eklenebilir.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
tr: Kitap hiyerarşisinden %title içeriğini silmek istediğinize emin misinz?

en: The post has been removed from the book.
tr: Gönderi kitaptan kaldırıldı.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
tr: Bu sayfa ve alt sayfalarının yazıcı-dostu sürümünü göster.

en: Show block on all pages
tr: Bloğu tüm sayfalarda göster

en: Show block only on book pages
tr: Bloğu sadece kitap sayfalarında göster

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
tr: Eğer <em>Bloğu tüm sayfalarda göster</em> seçiliyse, blok sitenin bütün kitapları için otomatik oluşturulan menüleri kapsar. Eğer <em>Bloğu sadece kitap sayfalarında göster</em> seçiliyse, blok geçerli sayfanın kitabına ilişkin sadece bir menü kapsar. Bu durumda, geçerli sayfa bir kitap içinde değilse, hiçbir blok gösterilmez. <em>Sayfaya özgü görünürlük ayarları</em> ya da diğer görünürlük ayarları bu bloğu seçerek gösterme ayarlarına ek olarak kullanılabilir.

en: This is the top-level page in this book.
tr: Bu sayfa, kitaptaki en üst seviyeyi oluşturmaktadır.

en: No book selected.
tr: Herhangi bir kitap seçilmemiş.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
tr: %title bir kitap taslağının bölümüdür ve ilişkili alt sayfaları bulunmaktadır. Silme işlemi yapıldığında alt sayfalar otomatik olarak tekrar konumladırılacaktır.

en: Re-order book pages and change titles
tr: Kitap sayfalarını yeniden sırala ve başlıkları değiştir

en: Book page
tr: Kitap sayfası

en: Delete the selected comments
tr: Seçilen yorumları sil

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
tr: Örnek: 'site geri-bildirim' veya 'ürün bilgisi'.

en: Personal contact form
tr: Kişisel iletişim formu

en: View events that have recently been logged.
tr: Yakın zamanda kaydedilmiş olayları göster.

en: Top 'page not found' errors
tr: En yaygın 'sayfa bulunamadı' hataları

en: View 'page not found' errors (404s).
tr: 'Sayfa bulunamadı' hatalarını (404) göster.

en: Top 'access denied' errors
tr: Doruktaki 'erişim engellendi' hataları

en: View 'access denied' errors (403s).
tr: 'Erişim engellendi' hatalarını (403) görüntüle

en: No roles may use this format
tr: Hiç bir rol bu biçimi kullanamaz

en: Allowed HTML tags: @tags
tr: İzin verilen HTML etiketleri: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
tr: Çapalar diğer sayfalara bağlantı yapmak için kullanılırlar.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
tr: Varsayılan olarak satır sonu etiketleri otomatik olarak eklenir, bu yüzden bu etiketi ek satır sonu eklemek için kullanın. Bu etiketin kullanımı farklıdır çünkü diğer etiketler gibi açma/kapama çifti olarak kullanılmaz. XHTML 1.0 uyumluluğu için etiketin içinde fazladan "/" simgesi kullanın

en: Text with <br />line break
tr: Metin <br />satır sonu ile

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
tr: Varsayılan olarak paragraf etiketleri otomatik olarak eklenir, bu yüzden bu etiketi yenilerini eklemek istediğinizde kullanın.

en: Paragraph one.
tr: Paragraf bir.

en: Paragraph two.
tr: Paragraf iki.

en: Strong
tr: Güçlü

en: Emphasized
tr: Eğik

en: Cited
tr: Alıntı

en: Coded text used to show programming source code
tr: Programlama kaynak kodunu göstermek için kullanılan kodlanmış metin

en: Coded
tr: Kodlanmış

en: Bolded
tr: Kalın

en: Italicized
tr: Eğilmiş

en: Superscripted
tr: Üstsimge

en: <sup>Super</sup>scripted
tr: <sup>Üst</sup>simge

en: Subscripted
tr: Altsimge

en: <sub>Sub</sub>scripted
tr: <sub>Alt</sub>simge

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
tr: <abbr title="Abbreviation">Kısalt.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
tr: <acronym title="Üç-Harfli Kısaltma">ÜHK</acronym>

en: Block quoted
tr: Alıntılanmış blok

en: Quoted inline
tr: Cümle içinde alıntılanmış

en: Table header
tr: Tablo başlığı

en: Table cell
tr: Tablo hücresi

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
tr: Sıralı liste - her liste maddesine başlarken &lt;li&gt; kullanın

en: First item
tr: İlk madde

en: Second item
tr: İkinci madde

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
tr: Sırasız liste - her liste maddesine başlarken &lt;li&gt; kullanın

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
tr: Tanım listeleri diğer HTML listeleri gibidir. &dl;dl&gt; tanım listesini başlatır, &lt;dt&gt; tanım terimini başlatır ve &lt;dd&gt; tanım açıklamasını başlatır.

en: First term
tr: İlk terim

en: First definition
tr: İlk tanım

en: Second term
tr: İkinci terim

en: Second definition
tr: İkinci tanım

en: Subtitle three
tr: Alt başlık üç

en: Subtitle four
tr: Alt başlık dört

en: Subtitle five
tr: Alt başlık beş

en: Subtitle six
tr: Alt başlık altı

en: Tag Description
tr: Etiket açıklaması

en: You Type
tr: Yazdığınız

en: You Get
tr: Gördüğünüz

en: No help provided for tag %tag.
tr: %tag etiketi için yardım belirtilmemiş.

en: Ampersand
tr: Ve işareti (&amp;)

en: Quotation mark
tr: Tırnak işareti

en: Character Description
tr: Karakter Açıklaması

en: Lines and paragraphs break automatically.
tr: Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

en: Compose tips
tr: Yazım ipuçları

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
tr: Bu ilişkili konu kümesi için kısa fakat anlamlı bir isim.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
tr: Bu forumda yer alan konular için kurallar ve açıklamalar.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
tr: Bu ilişkili forum kümesi için kısa fakat anlamlı bir isim.

en: Default number of forum topics displayed per page.
tr: Herbir sayfada gösterilecek forum konularının sayısı

en: Default display order for topics.
tr: Konular için varsayılan gösterim sıralaması.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
tr: Kapsayıcılar genellikle forumunuzun en üst (kök) seviyesinde bulunurlar. Ama bir kapsayıcıyı, bir üst kapsayıcı veya forum içerisine de koyabilirsiniz.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
tr: Forumlar, en üst (kök) seviyeye yerleştirilebileceği gibi başka bir kapsayıcı ya da forumun altına da koyulabilir.

en: Forum topic
tr: Forum konusu

en: You are not allowed to post new content in the forum.
tr: Forumda yeni içerik göndermek için izniniz yok.

en: Manages the display of online help.
tr: Çevirim içi yardımın görüntüsünü düzenler.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
tr: Bu sayfa sitenizin kullandığı çevrilmiş dizeleri dışarıya aktarır. Aktarılan dosya, hem özgün dize hem de çeviriyi kapsayan (ve çevirileri başkalarıyla paylaşmak için kullanılan) Gettext Portable Object (<em>.po</em>) biçiminde ya da sadece özgün dizeleri kapsayan (ve bir Gettext çeviri düzenleyicisiyle yeni çeviriler yapmakta kullanılan) Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) biçiminde olabilir.

en: Submission form settings
tr: Gönderi formu ayarları

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Makine okunabilir isim yalnızca küçük harf, rakam ve alt çizgi içerebilir.

en: Added content type %name.
tr: %name içerik türü eklendi.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
tr[0]: 1 adet gönderinin içerik tipi %old-type tipinden %type tipine dönüştürüldü.
tr[1]: @count adet gönderinin içerik tipi %old-type tipinden %type tipine dönüştürüldü.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
tr: Site içeriğine ilişkin yetkileri yeniden oluşturmak istediğinize emin misiniz?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
tr: Bu eylem site içeriği ile ilgili tüm izinleri tekrardan oluşturur ve zaman alabilir. Bu eylem geri alınamaz.

en: language
tr: dil

en: An error occurred and processing did not complete.
tr: Bir hata oluştu ve işlem tamamlanamadı.

en: Copy of the revision from %date.
tr: %date tarihindeki sürümün kopyası.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
tr: @type türündeki %revision-date tarihli %title sürümü silindi.

en: @type: reverted %title revision %revision.
tr: @type: %title içeriğinin %revision sürümü geri alındı.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
tr: Düğüm erişim izinleri yeniden oluşturulmalı.

en: Rebuilding content access permissions
tr: İçerik erişim izinleri yeniden oluşturuluyor

en: Content permissions have been rebuilt.
tr: İçerik izinleri yeniden oluşturuldu.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
tr: İçerik erişim izinlerini yeniden oluşturma işlemi başarısız oldu.

en: Add content type
tr: İçerik tipi ekle

en: Revert to earlier revision
tr: Eski sürüme geri dön

en: Delete earlier revision
tr: Eski sürümü sil

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
tr: Gönderilerin siteye yollanmasını ve sayfalarda gösterilmesini sağlar.

en: The alias %alias is already in use in this language.
tr: %alias takma adı, bu dil için zaten kullanılıyor.

en: The alias has been saved.
tr: Takma ad kaydedildi.

en: Filter aliases
tr: Takma adları filtrele

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
tr: Takma ad yaratmak istediğiniz yolu, ardından da yeni takma adını girin.

en: URL aliases
tr: Url takma adları

en: Add alias
tr: Takma ad ekle

en: Allows users to rename URLs.
tr: Kullanıcıların URL adreslerini değiştirmelerini sağlar.

en: Indexing throttle
tr: Dizinleme kısıtlaması

en: Number of items to index per cron run
tr: Her dönemsel görevde dizinlenecek maddelerin sayısı

en: Indexing settings
tr: Dizinleme ayarları

en: Minimum word length to index
tr: Dizinlenecek minimum kelime uzunluğu

en: Simple CJK handling
tr: Basit CJK (Çince/Japonca/Korece) işlemesi

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
tr: Sıraların örtüşmesine dayalı basit Çince/Japonca/Korece işaretcisinin uygulanıp uygulanmayacağı. Eğer bu işlem için harici bir önişlemci kullanmak istiyorsanız bu özelliği kapatın. Diğer dilleri etkilemez.

en: Search form
tr: Arama formu

en: Top search phrases
tr: En çok arananlar

en: View most popular search phrases.
tr: En çok aranan deyimleri görüntüle.

en: Content viewing counter settings
tr: İçerik görüntüleme sayacı ayarları

en: Count content views
tr: İçerik görüntülemelerini say

en: Increment a counter each time content is viewed.
tr: Her içerik görüntülenmesinde sayacı artırır.

en: Popular content
tr: Gözde içerik

en: How many content items to display in "all time" list.
tr: "Tüm zamanlar" listesinde kaç içerik öğesi gösterileceği.

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
tr: "Son görüntülenenler" listesinde kaç içerik maddesi gösterileceği.

en: Today's:
tr: Bugün:

en: All time:
tr: Tüm zamanlar:

en: Last viewed:
tr: Son görüntülenme:

en: Logs and records system events to syslog.
tr: Sistem olaylarının takibi ve kaydını yapar.

en: User pictures in posts
tr: Gönderilerde kullanıcı resmi

en: User pictures in comments
tr: Yorumlarda kullanıcı resmi

en: Shortcut icon
tr: Kısayol simgesi (favicon)

en: Upload logo image
tr: Logo resmini yükle

en: Shortcut icon settings
tr: Kısayol simgesi ayarları

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
tr: Eğer sunucuya doğrudan dosya erişiminiz yoksa, bu alanı kullanarak kısayol simgenizi yükleyin.

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
tr: Bu eklentiler sitenizden tamamen kaldırılacaktır ve <em>bu eklentilerin oluşturduğu tüm veriler kaybedilecektir</em>.

en: Confirm uninstall
tr: Kaldırmayı onayla

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
tr: Yukarıdakileri kaldırmak istiyor musunuz?

en: No modules selected.
tr: Eklenti seçilmedi.

en: The selected modules have been uninstalled.
tr: Seçilen eklentiler kaldırıldı.

en: Default 403 (access denied) page
tr: Öntanımlı 403 (erişim engellendi) sayfası

en: Default 404 (not found) page
tr: Öntanımlı 404 (bulunamadı) sayfası

en: Caches cleared.
tr: Önbellekler temizlendi.

en: Select an image processing toolkit
tr: Bir resim işleme araç takımı seçin

en: Number of items in each feed
tr: Besleme başına öğe sayısı

en: Default number of items to include in each feed.
tr: Her beslemede öntanımlı olarak bulunacak öğe sayısı.

en: Feed content
tr: Besleme içeriği

en: Titles plus teaser
tr: Başlık artı özet

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
tr: Beslemelerdeki içeriğin öntanımlı görünümü için genel ayarlar.

en: Formatting
tr: Biçimlendirme

en: Cron ran successfully.
tr: Dönemsel görevler başarıyla çalıştırıldı.

en: Cron run failed.
tr: Dönemsel görevleri çalıştırma girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.

en: No modules are available to uninstall.
tr: Kaldırılabilecek bir eklenti yok.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
tr: Bu sayfa size her bir eklenti için mevcut yönetim görevlerini gösterir.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
tr: <em>Drupal tabanlı</em> bloğu Drupal projesinin resmi sitesine bağlantı içeren tercihe bağlı bir bloktur. Böyle bir zorunluluk olmasa da Drupal'ı desteklemek için kullanabilirsiniz.

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: Compact mode
tr: Basit kip

en: Image toolkit
tr: Görsel araç takımı

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
tr: Eğer seçim yapılabilecek birden fazla araç takımı kurduysanız, hangisini kullanacağınızı seçin.

en: RSS publishing
tr: RSS yayını

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: -1 (Unlimited)
tr: -1 (Sınırsız)

en: PHP memory limit
tr: PHP bellek limiti

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
tr: Kurulum sürecinde hataların oluşmasını engellemek için PHP bellek limitini %memory_minimum_limit seviyesine yükseltmeniz gerekebilir.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
tr: Güncelleme sürecinde hataların oluşmasını engellemek için PHP bellek limitini %memory_minimum_limit seviyesine yükseltmeniz gerekebilir.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
tr: Yapılandırmanıza bağlı olarak, Drupal %memory_limit PHP bellek limiti ile çalışabilir. Ancak özellikle sitenizde çekirdek Drupal kurulumuna ek olarak çeşitli eklentiler de kullanıyorsanız, PHP bellek limitini en az %memory_minimum_limit seviyesine yükseltmeniz tavsiye edilir.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
tr: Bellek limitini, %configuration-file dosyasında yeralan memory_limit parametresini değiştirerek yükseltip, ardından web sunucunuzu yeniden başlatınız (ya da destek için sistem yöneticiniz veya barındırma hizmeti sağlayınızla iletişime geçiniz).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
tr: PHP bellek limitinizi arttımak ile ilgili destek almak için sistem yöneticiniz ya da barındırma hizmeti sağlayınızla iletişime geçiniz.

en: Not protected
tr: Korunmuyor

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
tr: %file dosyası değişikliklere karşı korunmuyor ve bir güvenlik riski oluşturuyor. Dosyanın izinlerini yazılamayacak şekilde değiştirmelisiniz.

en: Cron has not run recently.
tr: Dönemsel görevler yakın zamanda çalışmadı.

en: Cron maintenance tasks
tr: Dönemsel bakım görevleri

en: The directory %directory is not writable.
tr: %directory dizini yazılabilir değil.

en: Writable (<em>public</em> download method)
tr: Yazılabilir (<em>genel</em> indirme yöntemi)

en: Writable (<em>private</em> download method)
tr: Yazılabilir (<em>özel</em> indirme yöntemi)

en: Database updates
tr: Veritabanı güncellemeleri

en: Access to update.php
tr: update.php dosyasına erişim

en: Handles general site configuration for administrators.
tr: Yöneticiler için genel site yapılandırmasını sağlar.

en: Reset to alphabetical
tr: Alfabetik olarak sırala

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
tr: Terimler, ağırlıklarına göre artan sırada listelenir.

en: Weight value must be numeric.
tr: Ağırlık, nümerik bir değer olmak zorundadır.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
tr: %title sözlüğünü alfabetik olarak sıralamak istediğinize emin misiniz?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
tr: Sözlüğü sıfırlamak, tüm kişisel sıralama ayarlarını iptal ederek, terimleri alfabetik olarak sıralayacaktır.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
tr: %name sözlüğünü alfabetik olarak sırala.

en: Translation settings
tr: Çeviri ayarları

en: This translation needs to be updated
tr: Bu çeviri güncellenme gerektiriyor

en: Unknown release date
tr: Bilinmeyen sürüm tarihi

en: Last checked: @time ago
tr: Son kontrol: @time önce

en: Last checked: never
tr: Son kontrol: hiçbir zaman

en: Includes: %includes
tr: Kapsamı: %includes

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
tr: Kurulu eklenti ve temalarınızın yeni sürümlerinin hangi sıklıkta kontrol edilmesini istediğinizi seçin.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
tr: Burada, kurulu eklenti ve temalarınız için mevcut güncellemelerle ilgili bilgi bulabilirsiniz. Her eklenti ya da temanın, aynı ada sahip olsunlar ya da olmasınlar, birden fazla eklenti ya da tema içerebilen bir "proje"nin parçası olduğuna dikkat ediniz.

en: Module and theme update status
tr: Eklenti ve tema güncelleme durumu

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
tr: Bir ya da daha fazla eklenti ya da temanız için güvenlik güncellemeleri mevcut. Sunucunuzun güvenliğini garantilemek için hemen güncellemelisiniz!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
tr: Eklenti ya da temalarınızın bir ya da fazlası için güncellemeler mevcut. Sitenizin düzgün çalışmasını sağlama almak için kısa zamanda güncellemelisiniz.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
tr: Kurulu eklenti ve temalarınıza ait güncellemeler hakkında bir durum raporu alın.

en: %name has been deleted.
tr: %name silindi.

en: You must enter a username.
tr: Bir kullanıcı adı girmelisiniz.

en: The username cannot begin with a space.
tr: Kullanıcı adı boşluk ile başlayamaz.

en: The username cannot end with a space.
tr: Kullanıcı adı boşluk ile bitemez.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
tr: Kullanıcı adı ardışık boşluklar içeremez.

en: The username contains an illegal character.
tr: Kullanıcı adında izin verilmeyen bir karakter kullanılmış.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
tr: %name kullanıcı adı çok uzun, %max ya da daha az karakter olmalıdır.

en: Who's online
tr: Kimler çevrim içi

en: Enter the password that accompanies your username.
tr: Kullanıcı adınızla eşleşen parolanızı giriniz.

en: Unblock the selected users
tr: Seçilen kullanıcıları engellemeyi iptal et

en: Block the selected users
tr: Seçilen kullanıcıları engelle

en: Deleted user: %name %email.
tr: Kullanıcı silindi: %name %email.

en: Edit role
tr: Rol düzenle

en: Manages the user registration and login system.
tr: Kullanıcı kayıt ve giriş sistemini yönetir.

en: Language list
tr: Dil listesi

en: File extension
tr: Dosya uzantısı

en: wide
tr: geniş

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
tr: Başlık fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Progress indicator
tr: İlerleme göstergesi

en: Bar with progress meter
tr: İlerleme çubuğu

en: Throbber
tr: İlerleme simgesi

en: Path settings
tr: Yol ayarları

en: The file upload failed. %upload
tr: Dosya yükleme başarısız. %upload

en: URL to file
tr: Dosyanın URL'si

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
tr: Çözülemeyen bir sorun meydana geldi. Yüklenen dosya bu sunucunun desteklediği en büyük dosya boyutunu (@size) aştı.

en: Starting upload...
tr: Yüklemeye başlanıyor...

en: Uploading... (@current of @total)
tr: Yükleniyor... (@current / @total)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
tr: Etkin (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
tr: Karşıya yükleme ilerlemesi

en: Preferred language
tr: Tercih edilen dil

en: Number field
tr: Sayı alanı

en: Styles
tr: Biçemler

en: Apply filters
tr: Filtreleri uygula

en: Item ID
tr: Öğe Kimliği

en: Posted on
tr: Gönderim tarihi

en: Page count
tr: Sayfa sayısı

en: The size of the file in bytes.
tr: Dosyanın bayt cinsinden büyüklüğü.

en: Interface
tr: Arayüz

en: Thresholds
tr: Eşikler

en: All messages
tr: Tüm mesajlar

en: Serialized
tr: Diziselleştirilmiş

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Discard changes
tr: Değişiklikleri at

en: Text format
tr: Metin biçimi

en: No new posts
tr: Yeni gönderi yok

en: Sticky topic
tr: Kalıcı konu

en: Emergency
tr: Acil durum

en: Sort descending
tr: Azalan sıralama

en: Sort ascending
tr: Artan sıralama

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: The name of the site.
tr: Sitenin adı.

en: The name of the term.
tr: Terimin adı.

en: Optional features
tr: İsteğe bağlı özellikler

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: Administrative description
tr: Yönetsel açıklama

en: Allow settings
tr: Ayarlara izin ver

en: Title override
tr: Başlık geçersiz kılma

en: Style settings
tr: Biçem ayarları

en: Views Block
tr: Görünümler Bloğu

en: Show description
tr: Açıklamayı göster

en: Alert
tr: Çok önemli

en: Critical
tr: Önemli

en: Top center
tr: Üst orta

en: Bottom center
tr: Alt orta

en: Content Translation
tr: İçerik Çevirisi

en: Translation needs update
tr: Çevirinin güncellenmesi gerekiyor

en: Warnings
tr: Uyarılar

en: Format string
tr: Biçimleme dizesi

en: Add format
tr: Biçim ekle

en: Delete date format
tr: Tarih biçimini sil

en: Content type name
tr: İçerik türünün adı

en: Taxonomy Term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Author name
tr: Yazar adı

en: Check settings
tr: Ayarları kontrol edin

en: @field_name (Locked)
tr: @field_name (Kilitli)

en: - Select a field type -
tr: - Bir alan türü seçiniz -

en: - Select an existing field -
tr: - Mevcut bir alanı seçiniz -

en: Add new field: you need to provide a label.
tr: Yeni alan ekle: bir etiket belirlemeniz gerekiyor.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
tr: %field alanı kilitlidir ve değiştirilemez.

en: %name must be a number.
tr: %name bir sayı olmalı.

en: Field formatter
tr: Alan biçimleyici

en: (first item is 0)
tr: (birinci öğe: 0)

en: (start from last values)
tr: (son değerlerden başla)

en: New group
tr: Yeni grup

en: Regional settings
tr: Bölgesel ayarlar

en: Content moderation
tr: İçerik denetimi

en: Unsigned
tr: İmzalanmamış

en: Number of pages
tr: Sayfa sayısı

en: The weight of this term in relation to other terms.
tr: Bu terimin diğer terimlere göre ağırlığı.

en: Help text to display for the vocabulary.
tr: Sözlük için görüntülenecek yardım metni.

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
tr: Sözlük içinde ilişkili terimler kullanımına izin verilip verilmediği: (0: etkin değil, 1: etkin)

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
tr: Sözlükte izin verilen hiyerarşik yapı: (0: yok, 1: tekil, 2: çoğul)

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
tr: Bu sözlüğü kullanan düğümler için birden fazla terimin atanabilirliği: (0: atanamaz, 1: atanabilir)

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
tr: Bu sözlüğü kullanan düğümler için terim seçiminin zorunlu olup olmadığı: (0: zorunlu, 1: zorunlu değil)

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
tr: Sözlük için serbest etiketlemenin kullanılıp kullanılmadığı: (0: etkin değil, 1: etkin).

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
tr: Sözlüğün diğer sözlüklere göre sahip olduğu ağırlık.

en: Views settings
tr: Görünüm ayarları

en: Rotate
tr: Döndür

en: Relative date
tr: Göreli tarih

en: Remove selected
tr: Seçileni kaldır

en: Facility
tr: Tesis

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Show links
tr: Bağlantıları göster

en: Lock
tr: Kilitle

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Delete content
tr: İçeriği sil

en: Limited
tr: Sınırlı

en: Current revision
tr: Geçerli sürüm

en:  minutes
tr:  dakika

en: Definitions
tr: Tanımlar

en: URL of the origin of the event.
tr: Olay kaynağının URLsi.

en: Referer
tr: Yönlendiren

en: Hostname of the user who triggered the event.
tr: Olayı tetikleyen kullanıcının anasistem adı.

en: Database is encoded in UTF-8
tr: Veritabanı UTF-8 olarak kodlanmış

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
tr: Drupal, kodlaması UTF-8 olarak ayarlanmış veritabanını belirleyemedi

en: PostgreSQL has initialized itself.
tr: PostgreSQL kendi kendine başladı.

en: Structure
tr: Yapı

en: Workflows
tr: İş akışları

en: Default values
tr: Varsayılan değerler

en: Saving
tr: Kaydediliyor

en: Search block
tr: Arama bloğu

en: Node status
tr: Düğüm durumu

en: Edit style
tr: Stili düzenle

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: Provider name
tr: Sağlayıcı adı

en: Moderation state
tr: Denetim durumu

en: Maximum file size
tr: Dosya boyutu üst sınırı

en: Machine name:
tr: Makine adı:

en: Content statistics
tr: İçerik istatistikleri

en: Translation files
tr: Çeviri dosyaları

en: Upgrade
tr: Yükselt

en: Delete items
tr: Öğeleri sil

en: Fetcher
tr: Getirici

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
tr: Bu izin, kimliği onaylanmış kullanıcı rolünden devralınmıştır.

en: Alternative text
tr: Alternatif metin

en: Filter format
tr: Süzgeç biçimi

en: Pager type
tr: Sayfalayıcı tipi

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
tr: Bağlantının hedefi; örn. _blank, _parent ya da bir iframe'in adı. Bu alan seyrek olarak kullanılır.

en: @argument title
tr: @argument başlığı

en: @argument input
tr: @argument girdisi

en: Count the number 0 as empty
tr: 0 sayısını boş olarak say

en: Hide if empty
tr: Boşsa gizle

en: Starting value
tr: Başlangıç değeri

en: Specify the number the counter should start at.
tr: Sayacın başlayacağı sayıyı belirtin.

en: Does not start with
tr: İle başlamayan

en: not_begins
tr: bununla_başlamaz

en: Does not end with
tr: İle bitmeyen

en: not_ends
tr: bununla_bitmez

en: The view %name has been saved.
tr: %name görünümü kaydedildi.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
tr: Bu süzgeç, belirlenen seçeneklerin birden fazlasını içeren öğelerin yinelenen sonuç olarak görüntülenmesine neden olabilir. Bu süzgeç yinelenen sonuçlar oluşmasına neden oluyorsa, bu onay kutusu yinelemeleri azaltabilir; ancak ne kadar fazla terim araması gerekiyorsa, sorgu o kadar daha düşük performans gösterir; bu nedenle bunu dikkatli kullanın. Uyumsuz bir alanda kullanılırsa değerlerin görüntüden kaybolmasına neden olabileceğinden, tek değerli alanlarda ayarlanmamalıdır.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
tr: Yorumu gönderen kullanıcının e-postası. Yazar kayıtlı bir kullanıcıysa boş olur.

en: The taxonomy term ID for the term.
tr: Terim için sınıflandırma terimi kimliği.

en: The taxonomy term name for the term.
tr: Terim için sınıflandırma terimi adı.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlüğün adı.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
tr: Hangi sözlükleri ilişkilendirmek istediğinizi seçin. Bulunan her terimin yeni bir kayıt oluşturacağını unutmayın; bu nedenle bu ilişkinin, düğüm başına yalnızca bir terim içeren tek bir sözlükte kullanılması en iyisidir.

en: The name of the role.
tr: Rolün adı.

en: Hide empty fields
tr: Boş alanları gizle

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
tr: Boş olan alanlar için alanlar, etiketler ya da biçimlemeyi görüntüleme.

en: Title of the feed.
tr: Besleme başlığı.

en: Monthly archive
tr: Aylık arşiv

en: Language select
tr: Dil Seçimi

en: Site email address
tr: Site e-posta adresi

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
tr: Kayıt sırasında, yeni parola istekleri ve diğer bildirimler için gönderilen otomatik e-postalardaki <em>Kimden</em> adresi. (Bu e-postanın istenmeyen e-posta olarak işaretlenmesini önlemek için sitenizin alan adıyla biten bir adres kullanın.)

en: Administer forums
tr: Forumları yönet

en: This identifier is used by another handler.
tr: Bu tanıtıcı başka bir işleyici tarafından kullanılıyor.

en: Length is shorter than
tr: Uzunluğu bundan kısa olan

en: shorter than
tr: daha kısa

en: Length is longer than
tr: Uzunluğu bundan uzun olan

en: longer than
tr: Büyüktür

en: SQL Query
tr: SQL Sorgusu

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
tr: Sorgu Drupal veritabanı APİ'sini kullanarak oluşturulup çalıştırılacak.

en: revision user
tr: değiştiren kullanıcı

en: Exposed form
tr: Gösterilen form

en: Cancel account
tr: Hesabı iptal et

en: Maximum number of characters
tr: Karakter sayısı üst sınırı

en: Current Theme
tr: Geçerli Tema

en: Dependencies
tr: Bağımlılıklar

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
tr: %error_operation argümanları şu argümanlarla işlenirken bir hata oluştu: @arguments

en: Base table
tr: Temel tablo

en: Administrator role
tr: Yönetici rolü

en: Inherit pager
tr: Sayfa düzenleyiciyi miras al

en: Render pager
tr: Sayfa düzenleyici görüntüsünü oluştur

en: Image scale
tr: Görsel ölçekleme

en: languages
tr: diller

en: No revision
tr: Sürüm yok

en: Requires a title
tr: Bir başlık gerekiyor

en: Formatter settings
tr: Biçimleyici ayarları

en: Filter value
tr: Süzgeç değeri

en: Entities
tr: Nesneler (entity)

en: Private files
tr: Özel dosyalar

en: Not restricted
tr: Kısıtlı değil

en: Operations links
tr: İşlem bağlantıları

en: Choose a block
tr: Bir blok seçin

en: Toolbar buttons
tr: Araç çubuğu düğmeleri

en: Book ID
tr: Kitap kimliği

en: The unique ID of the comment.
tr: Yorumun özgün (ünik) ID'si.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
tr: Yorumun gönderildiği bilgisayarın adresi.

en: The email address left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı e-posta adresi.

en: The home page URL left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı anasayfa URL'si.

en: The formatted content of the comment itself.
tr: Yorumun biçimlendirilmiş durumda kendi içeriği.

en: The URL of the comment.
tr: Yorumun URL'si.

en: Edit URL
tr: URL düzenle

en: The URL of the comment's edit page.
tr: Yorumun düzenleme sayfasının URL'si.

en: The date the comment was posted.
tr: Yorumun gönderildiği tarih.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
tr: Yorumun, eğer yorum zinciri etkinse, üst düğümü.

en: New comment count
tr: Yeni yorum sayısı

en: The unique ID of the node's latest revision.
tr: Düğümün son değişikliğinin özgün kimlik numarası (ID).

en: The human-readable name of the node type.
tr: Düğüm türünün kullanıcıya gösterilen adı.

en: The URL of the node.
tr: Düğümün URL'si.

en: The URL of the node's edit page.
tr: Düğümün düzenleme sayfasının URL'si.

en: Date changed
tr: Değiştirilme tarihi

en: The date the node was most recently updated.
tr: Düğümün en son güncellendiği tarih.

en: The number of visitors who have read the node.
tr: Düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: The number of visitors who have read the node today.
tr: Bugün düğümü okuyan ziyaretçi sayısı.

en: Last view
tr: Son görüntüleme

en: The date on which a visitor last read the node.
tr: Düğümün son okunma tarih.

en: The slogan of the site.
tr: Sitenin sloganı.

en: The administrative email address for the site.
tr: Site için yönetimsel e-posta adresi.

en: The URL of the site's front page.
tr: Sitenin ön sayfa URL'si.

en: Login page
tr: Giriş sayfası

en: The URL of the site's login page.
tr: Sitenin giriş sayfası URLsi

en: The unique ID of the uploaded file.
tr: Yüklenen dosyanın benzersiz ID'si

en: The name of the file on disk.
tr: Dosyanın disk üzerindeki ismi.

en: The web-accessible URL for the file.
tr: Dosyanın web'den erişilebilir adresi.

en: The date the file was most recently changed.
tr: Dosyanın en son değiştirildiği tarih.

en: The user who originally uploaded the file.
tr: Dosyayı yükleyen kullanıcı.

en: The unique ID of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin eşsiz kimliği.

en: The name of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin ismi.

en: The optional description of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin isteğe bağlı tanımı.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
tr: Bu sınıflandırma terimi ile etiketlenmiş düğüm sayısı.

en: The URL of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin URL'si.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlük.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
tr: Eğer varsa sınıflandırma teriminin bir üst terimi.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün eşsiz kimliği.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün ismi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün isteğe bağlı tanımı.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
tr: Bu sınıflandırma sözlüğündeki terimlerle etiketlenmiş düğüm sayısı.

en: Term count
tr: Terim sayısı

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
tr: Bu sınıflandırma sözlüğündeki terim sayısı.

en: The unique ID of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının benzersiz kimliği.

en: The login name of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının giriş adı.

en: The email address of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının e-posta adresi.

en: The URL of the account profile page.
tr: Hesap profil sayfasına ait URL.

en: The date the user last logged in to the site.
tr: Kullanıcının siteye son girdiği tarih.

en: The date the user account was created.
tr: Kullanıcı hesabının oluşturulduğu tarih.

en: Review log
tr: Günlük kayıtlarını incele

en: Sender name
tr: Gönderenin adı

en: Sender email
tr: Gönderenin e-postası

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: Time zone settings
tr: Saat dilimi ayarları

en: Total rows
tr: Toplam satır

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Content Moderation
tr: İçerik Denetimi

en: You are not allowed to access this page.
tr: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: Authorize file system changes
tr: Dosya sistemi değişikliklerini yetkilendir

en: It appears you have reached this page in error.
tr: Bu sayfaya hatayla eriştiğiniz görülüyor.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
tr: Geçersiz bir anahtar kullanıldığı için dönemsel görevler çalıştırılamadı.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
tr: Site bakım kipinde olduğu için dönemsel görevler çalışamadı.

en: Default country
tr: Öntanımlı ülke

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
tr: %settings_file dosyasında @drupal'i bir %driver sunucusu kullanması için yapılandırmışsınız, ama PHP kurulumunuz şu anda bu veritabanı tipini desteklemiyor.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
tr: Herhangi bir kurulum profili bulunamadı. Kurulum profillerinde etkinleştirilecek eklentiler ve kurulacak veritabanı şeması ile ilgili bilgiler bulunur. Kuruluma devam edebilmek için bir profil gereklidir.

en: Congratulations, you installed @drupal!
tr: Tebrikler, @drupal'ı yüklediniz!

en: Settings file
tr: Ayarlar dosyası

en: Site maintenance account
tr: Site bakım hesabı

en: No pending updates.
tr: Bekleyen bir güncelleme yok.

en: 1 pending update | @count pending updates
tr[0]: 1 bekleyen güncelleme
tr[1]: @count bekleyen güncelleme

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
tr: Devam edilemiyor, kullanılabilir dosya aktarım metodu yok

en: To continue, provide your server connection details
tr: Devam etmek için, sunucu bağlantı ayrıntılarınızı girin

en: Connection method
tr: Bağlantı yöntemi

en: Enter connection settings
tr: Bağlantı ayarlarını girin

en: @backend connection settings
tr: @backend bağlantı ayarları

en: Change connection type
tr: Bağlantı türünü değiştir

en: No active batch.
tr: Etkin toplu iş yok.

en: Site under maintenance
tr: Site bakımda

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
tr: %source dosyası yüklenemedi, çünkü %directory dizininde aynı isimde bir dosya var.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
tr: Dosya adı 240 karakteri aşıyor. Lütfen dosyayı yeniden isimlendirin ve tekrar deneyin.

en: The file permissions could not be set on %uri.
tr: Dosya izinleri %uri üzerine uygulanamadı.

en: Completed @current of @total.
tr: @current / @total tamamlandı.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
tr: Veritabanındaki tüm görevler çalıştırılamadı. %task görevi bulunmadı.

en: Required modules
tr: Gerekli eklentiler

en: Required modules not found.
tr: Gerekli eklentiler bulunamadı.

en: %module module uninstalled.
tr: %module modülü kaldırıldı.

en: No strings available.
tr: Dizeler mevcut değil.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
tr: JavaScript çeviri dosyası %file.js kayıp.

en: (active tab)
tr: (etkin sekme)

en: Operating in maintenance mode.
tr: Bakım modunda çalışma.

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
tr: %directory oluşturulamadı: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
tr: Bir AJAX HTTP hatası oluştu.

en: HTTP Result Code: !status
tr: HTTP Sonuç Kodu: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
tr: Bir AJAX HTTP istemi olağandışı sonlandırıldı.

en: Debugging information follows.
tr: Hata ayıklama bilgisi aşağıda.

en: Path: !uri
tr: Yol: !uri

en: StatusText: !statusText
tr: Durum Metni: !statusText

en: ResponseText: !responseText
tr: Yanıt Metni: !responseText

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
tr: İçe alınacak beslemelerin listesini içeren bir OPML dosyası yükleyin.

en: OPML Remote URL
tr: OPML Uzak URL

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
tr: Bir OPML dosyasının URL'sini girin. Form gönderildiğinde bu dosya sadece bir kez için indirilecek ve işlem görecektir.

en: No new feed has been added.
tr: Eklenen yeni besleme yok.

en: The URL %url is invalid.
tr: %url geçersiz.

en: A feed named %title already exists.
tr: %title isimli haber akışı zaten mevcut.

en: A feed with the URL %url already exists.
tr: %url URL'li bir besleme zaten mevcut.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
tr: Getiriciler, bir dış kaynaktan veri indirir. Veri indireceğiniz dış kaynağa uygun bir getirici seçin.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
tr: Ayrıştırıcılar, indirilen verileri standart yapılara dönüştürür. Toplamak istediğiniz beslemelerin türüne uygun bir ayrıştırıcı seçin.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
tr: İşlemciler, ayrıştırılan besleme verileri üzerinde işlem yapar; örneğin besleme verilerini depolar. Görevinize uygun işlemcileri seçin.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
tr: Toplama (aggregation) görevlerinin çoğu için, öntanımlı ayarlar uygundur.

en: Default fetcher
tr: Varsayılan getirici

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
tr: Drupal'ın HTTP istek işleyicisini kullanarak, bir URL'den veri indirir.

en: Default parser
tr: Öntanımlı ayrıştırıcı (parser)

en: Default processor
tr: Öntanımlı işlemci

en: Creates lightweight records from feed items.
tr: Besleme öğelerinden, küçük kayıtlar oluşturur.

en: Default processor settings
tr: Öntanımlı işlemci ayarları

en: Number of items shown in listing pages
tr: Listeleme sayfalarında gösterilen parça sayısı

en: Length of trimmed description
tr: Kırpılmış açıklama uzunluğu

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
tr: İçeriğin kırpılmış versiyonunda kullanılan maksimum karakter sayısı.

en: Viewing feeds
tr: Görüntülenen beslemeler

en: Adding, editing, and deleting feeds
tr: Beslemeleri ekleme, düzenleme ve silme

en: Configuring cron
tr: Dönemsel görevlerin (cron) ayarlanması

en: Administer news feeds
tr: Haber kaynaklarını yönet

en: View news feeds
tr: Haber kaynaklarını görüntüle

en: Controlling visibility
tr: Görünürlüğü kontrol etmek

en: Creating custom blocks
tr: Özel bloklar oluşturmak

en: Demonstrate block regions (@theme)
tr: Blok bölgelerini göster (@theme)

en: Administer blocks
tr: Blokları yönet

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
tr: Sayfa inşa etmenin görsel yapı taşları olan blokları yönetir. Bloklar, bir web sayfasının bir bölge ya da alanında içeriğin ortaya konduğu kutulardır.

en: Restricted to certain pages
tr: Belli sayfalara kısıtlı

en: The block cannot be placed in this region.
tr: Blok bu bölgede yer alamaz.

en: No books available.
tr: Hiç bir kitap mevcut değil.

en: Content types allowed in book outlines
tr: Kitap kurguları için izin verilen için içerik türleri

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
tr: %outline-perm iznine sahip kullanıcılar bütün içerik türlerini ekleyebilirler.

en: Administer book outlines
tr: Kitap taslaklarını yönet

en: Adding and managing book content
tr: Kitap içeriği ekleme ve yönetme

en: Printing books
tr: Kitapları yazdırmak

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
tr: <em>Kitapları yazıcı dostu sürümünde görüntüle</em> izni olan kullanıcılar, kitap sayfası içeriğinin en altında görünen <em>yazıcı dostu sürüm</em> bağlantısını seçerek, sayfanın ve tüm alt bölümlerinin yazıcı dostu görüntüsünü oluşturabilirler.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
tr: <em>Book</em> eklentisi, birbirleriyle ilişkili ve genel olarak kitap olarak adlandırılan bir içerik sayfaları toplamını organize etmek için araçlar sunar. Bu sayfalardan birisi izlendiğinde, otomatik olarak komşu kitap sayfalarına bağlantılar görüntüleyerek, yapılandırılmış içerik oluşturma ve izlemeye yarayan basit bir gezinti sistemi sunar.

en: Create new books
tr: Yeni kitap oluştur

en: View printer-friendly books
tr: Kitapları yazıcı dostu sürümünde görüntüle

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
tr: Yazdırmayı kolaylaştırmak için bir kitap sayfası ve tüm alt-sayfalarını tek bir belge olarak gör. Performansı çok zorlayabilir.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
tr: <em>Kitapların</em> kendi içlerinde özel bir hiyerarşik gezinti düzeni vardır. El kitapları ya da kılavuzlar için kullanın.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
tr: Kullanıcıların bir içindekiler kurgusuna uygun içerik oluşturma ve düzenlemelerini sağlar.

en: Changing colors
tr: Renkleri değiştime

en: Select one or more comments to perform the update on.
tr: Güncelleme yapılacak bir ya da daha fazla yorum seçin.

en: Deleted comment @cid and its replies.
tr: @cid yorumu ve cevapları silindi.

en: Comment approved.
tr: Yorum onaylandı.

en: Tokens for comments posted on the site.
tr: Sitedeki yorumlar için değişkenler

en: Full comment
tr: Tüm yorum

en: Unapproved comments (@count)
tr: Onaylanmamış yorumlar (@count)

en: Administer comments and comment settings
tr: Yorumları ve yorum ayarlarını yönet

en: Edit own comments
tr: Kendi yorumlarını düzenleyebilme

en: Threading
tr: Sıralanma

en: Show comment replies in a threaded list.
tr: Yorum yanıtlarını sıralı gösterim ile listele.

en: Allow comment title
tr: Yorum başlığına izin ver

en: Show reply form on the same page as comments
tr: Yanıtlama formunu yorumlarla aynı sayfada göster

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
tr: Sadece "Yorum gönderme" yetkisine sahip olan kullanıcılar yorum gönderebilir.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
tr: Kullanıcılar yorum yapamaz ancak mevcut yorumlar gösterilir.

en: Comments are hidden from view.
tr: Yorumlar gizlenmiştir.

en: Users cannot post comments.
tr: Kullanıcılar yorum gönderemez.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
tr: Yorumunuz yöneticiler tarafından onaylanmak üzere gönderildi ve onaylandıktan sonra yayınlanacak.

en: Your comment has been posted.
tr: Yorumunuz yayınlanmıştır.

en: Save comment
tr: Yorumu kaydet

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
tr: Yorum, aşağıdaki ifadelerden herhangi birini içeriyorsa yayından kaldırılacaktır. Büyük-küçük harf duyarlı, virgülle ayrılmış bir ifadeler listesi kullanın. Örneğin: matrak, "Ltd.Şti."

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
tr: Site yorumlarını ve yorum onay kuyruğunu listele ve düzenle.

en: Unapproved comments
tr: Onaylanmamış yorumlar

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
tr: @interval sürede %limit adetten fazla ileti gönderemezsiniz. Daha sonra tekrar deneyin.

en: Contact @username
tr: Eriş (@username)

en: Administer contact forms and contact form settings
tr: İletişim formlarını ve iletişim formu ayarlarını yönet

en: Use the site-wide contact form
tr: Site geneli iletişim formu kullan

en: Use users' personal contact forms
tr: Kullanıcıların kişisel iletişim formlarını kullanın

en: Changing this setting will not affect existing users.
tr: Bu ayarı değiştirmek mevcut kullanıcıları etkilemez.

en: Displaying contextual links
tr: Bağlamsal bağlantıları gösterme

en: Use contextual links
tr: Bağlamsal bağlantıları kullan

en: Contextual links
tr: Bağlamsal bağlantılar

en: Database log cleared.
tr: Veritabanı günlüğü temizlendi.

en: Monitoring your site
tr: Sitenin durumunu izlemek

en: Debugging site problems
tr: Site sorunlarında hata ayıklama

en: List (text)
tr: Liste (metin)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
tr: Etiketlerde izin verilen HTML etiketleri: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
tr: Bu alanın değeri %function işleviyle belirlenir ve değiştirilemez.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
tr: İzin verilen değerler listesi: Anahtarlar birer geçerli tamsayı ya da ondalık değer olmalı.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
tr: İzin verilen değerler listesi: Anahtarlar en fazla 255 karakter uzunluğunda birer dize olmalı.

en: Allowed values list: keys must be integers.
tr: İzin verilen değerler listesi: Anahtarlar tamsayı olmalı.

en: This field stores a number in the database as an integer.
tr: Bu alan bir sayıyı veritabanında tamsayı biçiminde saklar.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
tr: Bu alan bir sayıyı veritabanında sabit ondalıklı bir biçimde saklar.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
tr: Bu alan bir sayıyı veritabanında kayan noktalı sayı biçiminde saklar.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
tr: Bu alanda kullanılabilecek minimum değer. Minimum değer kullanmak istemiyorsanız boş bırakın.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
tr: Bu alanda kullanılabilecek maksimum değer. Maksimum değer kullanmak istemiyorsanız boş bırakın.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
tr: Değere '$', '&euro;' gibi ön ek tanımlayabilirsiniz. Ön ek kullanmak istemiyorsanız boş bırakın. Tekil ve çoğul değerleri düz çizgi ile ayırabilirsiniz ('kalem|kalemler').

en: Summary input
tr: Özet girişi

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
tr: "Özet veya kırpılmış" görünüm türü kullanıldığında otomatik kırpılan metin yerine yazarların girdiği belirli bir özetin gösterilmesini sağlar.

en: Summary or trimmed
tr: Özet veya kırpılmış

en: Text area with a summary
tr: Özetli yazı alanı

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
tr: Özet olarak tam metnin kesilmiş değerini kullanmak için boş bırakın.

en: Hide summary
tr: Özeti gizle

en: Edit summary
tr: Özeti düzenle

en: Edit field settings.
tr: Alan ayarlarını düzenle.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
tr: Kullanıldğı her yerde %field alanına bu ayarlar uygulanır. Bu ayarlar verinin veritabanında nasıl depolanacağını belirler ve bir kez veri oluşturulduktan sonra değiştirilemez.

en: Updated field %label field settings.
tr: %label alanının alan ayarları güncellendi.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
tr: %label alanını güncelleme girişimi başarısız: %message.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
tr: %field alanı %type içerik türünden silindi.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
tr: %field alanını %type içerik türünden silmede bir sorun çıktı.

en: Required field
tr: Gerekli alan

en: The default value for this field, used when creating new content.
tr: Bu alanın, yeni bir içerik oluşturulurken kullanılacak, öntanımlı değeri.

en: Saved %label configuration.
tr: %label yapılandırması kaydedildi.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
tr: Bu liste kolay başvuru için kullanımdaki tüm alanları gösterir.

en: Field list
tr: Alan listesi

en: Manage display
tr: Görünümü yönet

en: Field UI
tr: Alan Arayüzü (Field UI)

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
tr: Bu alan bir dosyanın ID'sini tamsayı bir değer olarak saklar.

en: Enable <em>Display</em> field
tr: <em>Gösterim</em> alanını etkinleştir

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
tr: Görünüm seçeneği kullanıcıların içeriği görüntülerken bir dosyanın gösterilip gösterilmeyeceğini seçmelerine izin verir.

en: Files displayed by default
tr: Öntanımlı olarak gösterilen dosyalar.

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
tr: Bu ayar sadece göster seçeneği etkinse etkili olacaktır.

en: Upload destination
tr: Yükleme adresi

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
tr: Nihai dosyaların nerede saklanacağını seçin. Dosyaların özel saklanması, açık dosyalara kıyasla fazladan önemli ölçüde yük getirir ama bu alanlardaki dosyalara erişimi kısıtlamanıza da olanak sağlar.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
tr: Dosyaların saklanacağı yükleme konumunda isteğe bağlı alt dizin. Önüne ya da ardına eğik çizgi (/) eklemeyin.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
tr: Dosya boyutunu sınırlamak için "512" (bayt), "80 KB" (kilobayt), "50 MB" (megabayt) gibi bir değer girin. Boş bırakılır ise PHP'nin en fazla yükleme boyutu kullanılacaktır.

en: Enable <em>Description</em> field
tr: <em>Açıklama</em> alanını etkinleştir

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
tr: Açıklama alanı kullanıcıların yüklenen dosyaya dair açıklama girmelerini sağlar.

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
tr: Izin verilen dosya uzantıları listesi geçerli değil, başa nokta koymadığınıza ve uzantıları bir virgül veya boşlukla ayırdığınıza emin olun.

en: Generic file
tr: Genel dosya

en: Table of files
tr: Dosyalar tablosu

en: Add a new file
tr: Yeni bir dosya ekle

en: Include file in display
tr: Dosyayı gösterime dahil et

en: The description may be used as the label of the link to the file.
tr: Bu açıklama, dosyaya olan bağlantılarda etiket olarak kullanılabilir.

en: All roles may use this format
tr: Tüm roller bu biçimi kullanabilir

en: The text format ordering has been saved.
tr: Metin biçimi sıralaması kaydedildi.

en: Add text format
tr: Metin biçimi ekle

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
tr: Bu metin biçimi için bütün roller etkin olmalıdır ve değiştirilemez.

en: Filter processing order
tr: Filtre işleme sırası

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
tr: Metin biçimi isimleri eşsiz olmalı. %name isimli biçim zaten mevcut.

en: Added text format %format.
tr: %format metin biçimi eklendi.

en: The text format %format has been updated.
tr: %format metin biçimi güncellendi.

en: Text formats
tr: Metin biçimleri

en: Choosing a text format
tr: Bir metin formatı seçmek

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
tr: Uyarı: Metin formatının nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak bu iznin güvenlik etkileri olabilir.

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
tr: Satır sonlarını HTML'ye çevir (yani <code>&lt;br&gt;</code> ve <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
tr: URL'leri bağlantılara çevir

en: Correct faulty and chopped off HTML
tr: Hatalı ve kesik HTML'leri düzelt

en: Display any HTML as plain text
tr: Her tür HTML'yi düz metin olarak göster

en: Display basic HTML help in long filter tips
tr: Uzun filtre ipuçlarında basit HTML yardımı görüntüle

en: Add rel="nofollow" to all links
tr: Tüm bağlantılara rel="nofollow" ekle

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
tr: Bu site HTML içeriğe izin verir. HTML'yi tümüyle öğrenmek gözkorkutucu olsa da, en temel az sayıda HTML "etiket"inin nasıl kullanacağını öğrenmek çok kolaydır. Buradaki çizelge, bu sitede kullanımı etkinleştirilmiş etiketlerin her biri için örnekler sunmaktadır.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
tr: Özel karakterlerden pek çoğu hiçbir sorun çıkarmadan doğrudan girilebilmektedir.

en: No HTML tags allowed.
tr: Hiç bir HTML etiketine izin verilmez

en: Filters content in preparation for display.
tr: Gösterim için hazırlanan içeriği süzer.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
tr: Bir başlığın "sıcak" olarak değerlendirilmesi için gereken yanıt sayısı.

en: Starting a discussion
tr: Bir tartışma başlatma

en: Moving forum topics
tr: Forum konularını taşıma

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
tr: Bir forum konusu düzenlenirken farklı bir forum seçerek bu forum konusu (ve tüm yorumları) forumlar arasında taşınabilir. Bir forum konusu forumlar arasında taşırken <em>Kopya bırak</em> seçeneği kullanılmışsa orijinal forumda yeni konuma işaret eden bir bağlantı oluşturulur.

en: Locking and disabling comments
tr: Yorumları devre dışı bırakma ve kilitleme

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
tr: Bir forum başlığı düzenlerken <em>Yorum ayarları</em> altındaki <em>Kapalı</em> seçeneğinin yeni yorumları önlemek için seçilmesi o başlığı kilitleyecektir. Yine, bir forum başlığı düzenlerken <em>Yorum ayarları</em> altındaki <em>Gizle</em> seçeneğinin seçilmesi o başlıktaki yeni ve varolan yorumları gizleyecektir.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
tr: Forumlar, forum konularını içerir. İlgili forum konularını gruplamak için kapsayıcıları kullanın.

en: Use containers to group related forums.
tr: İlgili forum konularını gruplamak için kapsayıcıları kullanın.

en: A forum holds related forum topics.
tr: Bir forum ilgili forum başlıklarını tutar.

en: Add new @node_type
tr: Yeni @node_type ekle

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
tr: %forum öğesi bir forum kapsayıcısıdır, forum değildir. Bunun yerine aşağıdan bir forum seçin.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
tr: Bir <em>forum konusu</em> forumda yeni bir tartışma başlığı başlatır.

en: Control forum hierarchy settings.
tr: Forum hiyerarşi ayarlarını yönetin.

en: Forum navigation vocabulary
tr: Forum dolaşma sözlüğü

en: Provides discussion forums.
tr: Tartışma forumları sağlar.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
tr: Web sitenizi kurup kullanmaya başlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

en: Providing a help reference
tr: Bir yardım referansı sağlanması

en: Image style name
tr: Resim stili adı

en: Select a new effect
tr: Yeni bir efekt seç

en: Select an effect to add.
tr: Eklemek için bir efekt seç

en: The image effect was successfully applied.
tr: Resim efekti başarıyla uygulandı.

en: Style name
tr: Stil adı

en: Create new style
tr: Yeni stil oluştur

en: Style %name was created.
tr: %name stili oluşturuldu.

en: Replacement style
tr: Yerini alacak stil

en: Optionally select a style before deleting %style
tr: İsteğe bağlı olarak %style stilini silmeden önce başka bir stil seçin

en: Edit %label effect
tr: %label efektini düzenle

en: Add %label effect
tr: %label efekti ekle

en: Update effect
tr: Efekti güncelle

en: Add effect
tr: Efekt ekle

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
tr: %style stilinden @effect efektini silmek istediğinize emin misiniz?

en: The image effect %name has been deleted.
tr: %name resim efekti silindi.

en: Width and height can not both be blank.
tr: Genişlik ve yükseklik değerlerinin her ikisi birden boş olamaz.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
tr: Kırpma sırasında resmin korunacak parçası.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
tr: Resmin açıkta kalan alanları için kullanılacak arka plan rengi. Web-tarzı onaltılık renkleri kullanın (beyaz için #FFFFFF, siyah için #000000). Destekleyen resim türlerinde saydamlık için boş bırakın.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
tr: Şu an bu stilde hiç efekt yok. Aşağıdaki seçeneklerden birini seçerek ekleyin.

en: view actual size
tr: gerçek boyutlarında görüntüle

en: Sample original image
tr: Özgün resmi örnekle

en: Sample modified image
tr: Değiştirilmiş resmi örnekle

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
tr: Yeniden boyutlandırma resimleri kesin bir boyuta getirecektir. Bu işlem resimlerin orantıları korunmadan genişletilmesine veya küçültülmesine sebep olabilir.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
tr: Ölçeklendirme orjinal resmin en-boy oranını korur. Eğer sadece tek bir boyut belirtilirse, diğer boyut hesaplanacaktır.

en: Scale and crop
tr: Ölçekle ve kırp

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
tr: Ölçekle ve kırp, resmin en-boy oranını korur, sonra da büyük olan kısmı kırpar. Bu işlem resmin oranını bozmadan tam kare önizlemeler oluşturmak için çok kullanışlıdır.

en: Desaturate
tr: Gri oranı artır

en: Desaturate converts an image to grayscale.
tr: Gri oranı artırma bir resmi gri tonlu hale dönüştürür.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
tr: Bir resmi döndürmek, köşegene yerleştirebilmek için boyutlarının genişletilmesine sebep olabilir.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
tr: Resmi %path yolundaki %toolkit araç takımı kullanarak boyutlandırma başarısız oldu (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
tr: Resmi %path yolundaki %toolkit araç takımı kullanarak ölçeklendirme başarısız oldu (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
tr: Resmi %path yolundaki %toolkit araç takımı kullanarak kırpma başarısız oldu (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
tr: Resmi %path yolundaki %toolkit araç takımı kullanarak ölçeklendirme ve kırpma başarısız oldu (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
tr: Resmi %path yolundaki %toolkit araç takımı kullanarak gri tona çevirme başarısız oldu (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
tr: Resmi %path yolundaki %toolkit araç takımı kullanarak döndürme başarısız oldu (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
tr: Bu alan bir resim dosyasının ID'sini tamsayı bir değer olarak saklar.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
tr: Eğer hiç resim yüklenmezse, görüntülenirken bu resim kullanılacaktır.

en: Minimum image resolution
tr: En düşük resim çözünürlüğü

en: Enable <em>Alt</em> field
tr: <em>Alt</em> alanını etkinleştir

en: Enable <em>Title</em> field
tr: <em>Başlık</em> alanını etkinleştir

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
tr: Başlık (title) özniteliği fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Preview image style
tr: Resim stilini önizle

en: no preview
tr: önizleme yok

en: The preview image will be shown while editing the content.
tr: İçerik düzenlenirken ön izleme resmi görüntülenecektir.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
tr: Resim stilleri genellikle resimleri ölçeklendirerek ve kırparak ön izleme boyutları sağlar fakat ayrıca resim görüntülenmeden önce çeşitli efektler ekleyebilir. Bir resim bir stil ile görüntülendiğinde, yeni bir dosya oluşturulur ve özgün resim değişmeden bırakılır.

en: Administer image styles
tr: Resim stillerini yönet

en: No defined styles
tr: Tanımlı stil yok

en: Error generating image.
tr: Resim oluşturmada hata.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
tr: %path yolunda bulunan türetilmiş resim oluşturulamadı.

en: Failed to create style directory: %directory
tr: Stil klasörü oluşturulamadı: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
tr: %destination önbellek resim dosyası zaten mevcut. Yeniden yazma yapılandırmanızda bir sorun olabilir.

en: Image styles
tr: Resim stilleri

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
tr: Resimleri gösterirken ayarlamak ya da yeniden boyutlamakta kullanılabilecek stilleri yapılandırın.

en: Edit image effect
tr: Resim efektini düzenle

en: Delete image effect
tr: Resim efektini sil

en: Add image effect
tr: Resim efekti ekle

en: Detection method
tr: Algılama yöntemi

en: Part of the URL that determines language
tr: URL'nin dili belirleyen parçası

en: Request/session parameter
tr: İstek/oturum parametresi

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
tr: İstenen dili belirlemede kullanılacak istek/oturum parametresinin adı.

en: Filter translatable strings
tr: Çevirilebilir dizeleri filtrele

en: Date type
tr: Tarih türü

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
tr: Bir istek/oturum parametresinden dili belirle. Örnek: "http://example.com?language=de" adresi "language" parametresinde "de" kullanıldığı için dili Almanca olarak belirler.

en: Administer languages
tr: Dilleri yönet

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
tr: İçerik için dil algılama yöntemlerinin sırası. Eğer içeriğin algılanan dilde bir sürümü varsa, gösterilecektir.

en: Follow the user's language preference.
tr: Kullanıcının dil tercihlerini izle.

en: Language switcher (@type)
tr: Dil değiştiricisi (@type)

en: Detection and selection
tr: Algılama ve seçim

en: URL language detection configuration
tr: URL dili algılama yapılandırması

en: Session language detection configuration
tr: Oturum dili algılama yapılandırması

[ctx: Long month name]
en: January
tr: Ocak

[ctx: Long month name]
en: February
tr: Şubat

[ctx: Long month name]
en: March
tr: Mart

[ctx: Long month name]
en: April
tr: Nisan

[ctx: Long month name]
en: May
tr: Mayıs

[ctx: Long month name]
en: June
tr: Haziran

[ctx: Long month name]
en: July
tr: Temmuz

[ctx: Long month name]
en: August
tr: Ağustos

[ctx: Long month name]
en: September
tr: Eylül

[ctx: Long month name]
en: October
tr: Ekim

[ctx: Long month name]
en: November
tr: Kasım

[ctx: Long month name]
en: December
tr: Aralık

en: The text to be used for this link in the menu.
tr: Bu bağlantı için menüde kulanılacak metin.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
tr: Etkinleştirilmemiş bağlantılar hiçbir menü altında listelenmeyecektir.

en: Show as expanded
tr: Genişletilmiş olarak göster

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
tr: Eğer seçiliyse ve bu menü alt bağlantılara sahipse, menü her zaman genişletilmiş olarak gözükür.

en: Parent link
tr: Üst bağlantı

en: The menu link %title has been deleted.
tr: %title menü bağlantısı silindi.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
tr: %item bağlantısını varsayılan değerlerine döndürmek istediğinize emin misiniz?

en: The menu link was reset to its default settings.
tr: Menü bağlantısı varsayılan değerlerine döndürüldü.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
tr: %title özel menüsü ve tüm menü bağlantıları silindi.

en: <strong>Warning:</strong> There is currently 1 menu link in %title. It will be deleted (system-defined items will be reset). | <strong>Warning:</strong> There are currently @count menu links in %title. They will be deleted (system-defined links will be reset).
tr[0]: <strong>Dikkat:</strong> %title menüsünde halen 1 menü bağlantısı var. Bunlar silinecek (sistem-tanımlı öğeler silinmez, sıfırlanır).
tr[1]: <strong>Dikkat:</strong> %title menüsünde halen @count menü bağlantısı var, Bunlar silinecek (sistem-tanımlı öğeler silinmez, sıfırlanır).

en: Managing menus
tr: Menüleri yönetmek

en: Displaying menus
tr: Menüleri görüntüleme

en: Administer menus and menu items
tr: Menü ve menü başlıklarını yönet

en: Provide a menu link
tr: Bir menü bağlantısı sağlayın

en: Available menus
tr: Kullanılabilir menüler

en: The menus available to place links in for this content type.
tr: Bu içerik türünün linklerini eklemek için uygun menuler.

en: Default parent item
tr: Öntanımlı üst öge

en: Choose the menu item to be the default parent for a new link in the content authoring form.
tr: İçerik düzenleme formundaki yeni bir bağlantının öntanımlı üst ögesi olacak menü ögesini seçin.

en: Edit menu link
tr: Menü bağlantısını düzenle

en: Reset menu link
tr: Menü bağlantısını sıfırla

en: Delete menu link
tr: Menü bağlantısını sil

en: Preview before submitting
tr: Göndermeden önce önizle

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
tr: Bu türden içerikler oluşturulur ya da düzenlenirken bu metin sayfanın tepesinde görünecektir.

en: Author username and publish date will be displayed.
tr: Yazar kullanıcı adı ve yayın tarihi gösterilecektir.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
tr: Geçersiz makina ismi. %invalid dışında bir isim giriniz.

en: Promote selected content to front page
tr: Seçilen içeriği anasayfaya yükselt

en: Demote selected content from front page
tr: Seçilen içeriği anasayfadan indir

en: Make selected content sticky
tr: Seçilen içeriği kalıcı yap

en: Make selected content not sticky
tr: Seçili içeriğin kalıcılık özelliğini kaldır

en: <em>Edit @type</em> @title
tr: @title <em>@type düzenle</em>

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
tr: Belli bir içerik öğesi ya da "düğüm"e özgü değişkenler (token).

en: The unique ID of the content item, or "node".
tr: İçerik nesnesi ya da "düğüm"ün özgün kimlik numarası (ID).

en: The main body text of the node.
tr: Düğümün ana gövde metni.

en: The summary of the node's main body text.
tr: Düğümün ana gövde metni özeti

en: Creating content
tr: İçerik oluşturmak

en: Creating custom content types
tr: Özel içerik türleri oluşturmak

en: Administering content
tr: İçeriği yönetmek

en: Creating revisions
tr: Revizyonlar oluşturmak

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
tr: Düğüm eklentisi ayrıca herhangi bir içeriğin birkaç sürümünün oluşturulabilmesini ve <em>Sürüm bilgileri</em> ayarlarının kullanılarak önceki sürümlere dönülebilmesini sağlar.

en: User permissions
tr: Kullanıcı yetkileri

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
tr: Her içerik türünün farklı alanları, davranışları ve atanmış izinleri olabilir.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
tr: İçerik öğeleri; Özet, Tüm İçerik, Yazıcı Uyumlu Sayfa, RSS gibi farklı gösterim türleri kullanılarak görüntülenebilir. <em>Özet</em> görünüm genellikle birden fazla içeriğin liste halinde görüntülenmesinde, <em>Tüm İçerik</em> ilgili içeriğin kendi sayfasında tek başına görüntülenmesinde kullanılır.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
tr: %type içerik türü görüntülenirken hangi alanların görünüp görünmeyeceğini ve nasıl görüntülenmesi gerektiğini Görüntüleme Modlarına (Özet, Tam İçerik vs.) göre belirtebilirsiniz.

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Administer content types
tr: İçerik türlerini yönet

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
tr: Uyarı: Sadece güvenilir rollere verin; bu iznin güvenlik etkileri vardır.

en: View published content
tr: Yayınlanmış içeriği görüntüle

en: Bypass content access control
tr: İçerik erişim denetimini atla

en: View own unpublished content
tr: Kendi yayınlanmamış içeriğini görütüle

en: Content is sticky at top of lists
tr: İçerik listelerin başında kalıcı

en: Content is promoted to the front page
tr: İçerik ana sayfaya yükseltilmiş

en: Recent content
tr: Güncel içerik

en: No front page content has been created yet.
tr: Henüz bir ana sayfa içeriği oluşturulmadı.

en: Unpublish content
tr: İçeriği yayından kaldır

en: Make content sticky
tr: İçeriği kalıcı yap

en: Make content unsticky
tr: İçeriğin kalıcılığını kaldır

en: Promote content to front page
tr: İçeriği ana sayfaya yükselt

en: Remove content from front page
tr: İçeriği ana sayfadan kaldır

en: Change the author of content
tr: Gönderinin yazarını değiştir

en: Save content
tr: İçeriği kaydet

en: Unpublish content containing keyword(s)
tr: Bu anahtar sözcükleri içeren içeriği yayından kaldır:

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
tr: Eğer içerik yukarıda belirtilen ifade/kelimeleri içeriyorsa yayınlanmayacaktır. Büyük/küçük harfe duyarlı, virgülle ayrılmış ifade listesi kullanın. Örnek: komik resimler, Anadolu, "anonim, limitet şirket"

en: Node Access Permissions
tr: Düğüm Erişim İzinleri

en: One permission in use | @count permissions in use
tr[0]: Bir izin kullanımda
tr[1]: @count izin kullanımda

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: Don't display post information
tr: Gönderim bilgilerini görüntüleme

en: Creating aliases
tr: Takma ad (alias) oluşturmak

en: Managing aliases
tr: Takma adları yönetmek

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
tr: Takma ad, mevcut bir URL yolu için farklı bir ad tanımlar - örneğin, 'node/1' URL yolu için 'hakkimizda' gibi. Bir URL yolunun birden fazla takma adı olabilir.

en: Administer URL aliases
tr: URL takma adlarını yönet

en: Create and edit URL aliases
tr: URL diğer adlarını oluşturma ve düzenleme

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
tr: İçeriklerinizi, diğer uygulamalara (örn: arama motorları, toplayıcılar) ilişki ve özelliklerini daha iyi gösterebilmesini sağlayan meta verilerle zenginleştirin.

en: Searched %type for %keys.
tr: %type içinde %keys arandı.

en: Administer search
tr: Aramayı yönet

en: Use search
tr: Aramayı kullan

en: Use advanced search
tr: Gelişmiş aramayı kullan

en: Choose a set of shortcuts to use
tr: Kullanmak için bir kısayol kümesi seçin

en: Choose a set of shortcuts for this user
tr: Bu kullanıcı için bir kısayol kümesi seçin

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
tr: %user şu anda %set_name adlı kısayol kümesini kullanıyor. Onu bu sayfada düzenleyebilirsiniz.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
tr: Şu anda %set_name kısayol kümesini kullanmaktasınız.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
tr: %user şu anda %set_name kısayol kümesini kullanıyor.

en: Change set
tr: Kümeyi değiştir

en: The shortcut set has been updated.
tr: Kısayol kümesi güncellendi.

en: The name of the shortcut.
tr: Kısayolun adı.

en: The shortcut %link has been updated.
tr: %link kısayol bağlantısı güncellendi.

en: Added a shortcut for %title.
tr: %title için bir kısayol eklendi.

en: The shortcut %title has been deleted.
tr: %title kısayolu silindi.

en: Unable to add a shortcut for %title.
tr: %title için kısayol eklenemedi.

en: Adding and removing shortcuts
tr: Kısayolları ekleme ve kaldırma

en: Displaying shortcuts
tr: Kısayollar gösteriliyor

en: Administer shortcuts
tr: Kısayolları yönet

en: Add to %shortcut_set shortcuts
tr: %shortcut_set kısayollarına ekle

en: Add to shortcuts
tr: Kısayollara ekle

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
tr: Kısayolu %shortcut_set listesinden kaldır

en: Remove from shortcuts
tr: Kısayollardan kaldır

en: Edit shortcuts
tr: Kısayolları düzenle

en: Add shortcut
tr: Kısayol ekle

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
tr: Kullanıcıların, özelleştirilebilir kısayol bağlantıları listelerini yönetmelerini sağlar.

en: Displaying popular content
tr: Beğenilen içerik görüntüleniyor

en: Page view counter
tr: Sayfa görüntüleme sayacı

en: Administer statistics
tr: İstatistikleri yönet

en: View content hits
tr: İçerik görüntüleme sayaçlarını göster

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
tr: UNIX, Linux ve Mac OS X için kayıt tut

en: Logging for Microsoft Windows
tr: Microsoft Windows için günlük kayıtları

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
tr: Microsoft Windows üzerinde, mesajlar Olay Günlüğü'ne her zaman <code>LOG_USER</code> koduyla gönderilir.

en: Syslog facility
tr: Syslog aracı

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
tr: Sistem yapılandırmasına bağlı olarak, Syslog ve diğer günlük kaydetme araçları tüm sistem günlüğündeki iletileri filtrelemek ya da belirlemek için bu kodu kullanacaktır.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
tr: %file görseli döndürülemedi çünkü bu PHP kurulumunda imagerotate() fonksiyonu mevcut değil.

en: default theme
tr: ön tanımlı tema

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
tr: Sitenin geri kalanında her zaman aynı temayı kullanmak için "Ön tanımlı tema"yı seçin.

en: Use the administration theme when editing or creating content
tr: İçerik düzenlerken ve oluştururken, yönetim temasını kullanın.

en: The %theme theme was not found.
tr: %theme teması bulunamadı.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
tr: Yönetim temasının hala %admin_theme temasına ayarlı olduğuna, dolayısıyla bu sayfadaki temanın da değişmeden kaldığına lütfen dikkat edin. Ama sitenin yönetim dışındaki tüm bölümleri ön tanımlı olarak %selected_theme temasını gösterecektir.

en: %theme is now the default theme.
tr: %theme şimdi ön tanımlı temadır.

en: User verification status in comments
tr: Yorumlarda kullanıcı doğrulama durumu

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
tr: Bu ayarlar sadece %engine tema motoru tabanlı temalar için geçerlidir.

en: The custom logo path is invalid.
tr: Özel logo yolu geçersiz.

en: The custom favicon path is invalid.
tr: Özel favicon yol geçersiz.

en: Would you like to continue with the above?
tr: Yukarıdaki ile devam etmek ister misiniz?

en: Enter a valid IP address.
tr: Geçerli bir IP adresi giriniz.

en: The IP address %ip was deleted.
tr: %ip IP adresi silindi.

en: How this is used depends on your site's theme.
tr: Bunun nasıl kullanılacağı sitenizin temasına bağlıdır.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
tr: İstenilen belge onu isteyen kullanıcıya kapalıysa bu sayfa görüntülenir. Düz bir "erişim engellendi" sayfası görüntülemek için boş bırakın.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
tr: İstenilen belgeyle eşleşen bir içerik bulunamadıysa bu sayfa görüntülenir. Düz bir "sayfa bulunamadı" sayfası görüntülemek için boş bırakın.

en: Errors and warnings
tr: Hatalar ve uyarılar

en: Clear all caches
tr: Tüm önbellekleri temizle

en: Bandwidth optimization
tr: Bant genişliği iyileştirmesi

en: Public file system path
tr: Genel dosya sistemi yolu

en: Private file system path
tr: Özel dosya sistemi yolu

en: Default download method
tr: Öntanımlı indirme yöntemi

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
tr: Bu ayar tercih edilen indirme yöntemi olarak kullanılır. Genel dosyaların kullanımı daha verimlidir ama herhangi bir erişim denetimi sağlamaz.

en: Description of your site, included in each feed.
tr: Sitenizin tanımı (her beslemeye eklenir).

en: Time zones
tr: Zaman dilimleri

en: Only applied if users may set their own time zone.
tr: Sadece kullanıcılar kendi zaman dilimlerini belirliyebiliyorsa uygulanır.

en: Time zone for new users
tr: Yeni kullanıcılar için zaman dilimi

en: Put site into maintenance mode
tr: Siteyi bakım moduna al.

en: Displayed as %date
tr: %date olarak gösteriliyor.

en: Save format
tr: Biçimi kaydet

en: Custom date format updated.
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi güncellendi.

en: Custom date format added.
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi eklendi.

en: Available actions:
tr: Kullanılabilir eylemler:

en: Create an advanced action
tr: Gelişmiş bir eylem oluştur

en: Deleted %ip
tr: %ip adresi silindi.

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
tr[0]: @module eklentisini kurmak için @required eklentisini etkinleştirmelisiniz.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
tr: Site genelindeki ayarlar ve diğer genel bilgiler için kullanılabilen değişkenler (token).

en: Tokens related to times and dates.
tr: Zaman ve tarihle ilgili değişkenler.

en: Tokens related to uploaded files.
tr: Yüklenen dosyalarla ilgili değişkenler.

en: URL (brief)
tr: URL (kısa)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
tr: Sitenin protokolsüz ana sayfa URLsi

en: Short format
tr: Kısa biçim

en: A date in 'short' format. (%date)
tr: 'Kısa' biçimdeki tarih. (%date)

en: Medium format
tr: Orta biçim

en: A date in 'medium' format. (%date)
tr: 'Orta' biçimdeki tarih. (%date)

en: Long format
tr: Uzun biçim

en: A date in 'long' format. (%date)
tr: 'Uzun' biçimdeki tarih. (%date)

en: Time-since
tr: -den beri

en: Raw timestamp
tr: Ham zaman damgası

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
tr: UNIX zaman damgası biçiminde bir tarih (%date)

en: Managing modules
tr: Eklentileri yönetme

en: Managing themes
tr: Temaları yönetme

en: Configuring basic site settings
tr: Temel site seçeneklerinin ayarlanması

en: Administer modules
tr: Eklentileri yönet

en: Administer site configuration
tr: Site ayarlarını yönet

en: Administer themes
tr: Temaları yönet

en: Administer actions
tr: Eylemleri yönet

en: Use the administration pages and help
tr: Yönetim ve yardım sayfalarını kullan

en: Use the site in maintenance mode
tr: Siteyi bakım modunda kullan

en: View site reports
tr: Site raporlarını görüntüle

en: Public files
tr: Ortak dosyalar

en: Public local files served by the webserver.
tr: Sunucu tarafından sunulan herkese açık yerel dosyalar

en: Private local files served by Drupal.
tr: Drupal tarafından sunulan özel yerel dosyalar.

en: Temporary files
tr: Geçici dosyalar

en: Temporary local files for upload and previews.
tr: Yükleme ve önizleme için geçici dosyalar

en: Update modules
tr: Eklentileri güncelle

en: Update themes
tr: Temaları güncelle

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
tr: Parolanız veritabanına kaydedilmedi ve sadece bir bağlantı kurmak için kullanılacak.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
tr: Web sunucusu dosyalarının barındırıldığı makineyle web sunucunuz arasında bağlantı oluşturulacak. Çoğu durumda bunlar aynı makinedir ve "yerel ana bilgisayar" (localhost) uygundur.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
tr: Dilediğiniz yerel saat ve zaman dilimini seçin. Bu sitedeki tarih ve zamanlar seçtiğiniz zaman dilimi kullanılarak gösterilecek.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
tr: %directory dizini mevcut değil ve oluşturulamadı.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
tr: %directory dizini mevcut, fakat yazılamaz ve yazılabilir yapılamadı.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
tr: Blokları, içerik türlerini, menüleri vb. yönet.

en: Delete IP address
tr: IP adresini sil

en: Maintenance mode
tr: Bakım modu

en: Logging and errors
tr: Günlük ve hatalar

en: Regional and language
tr: Bölge ve dil

en: Edit date format
tr: Tarih biçimini düzenle

en: Search and metadata
tr: Arama ve metadata

en: Content authoring
tr: İçerik yazma

en: more information
tr: daha fazla bilgi

en: Tokens related to taxonomy terms.
tr: Sınıflandırma terimleri ile ilgili değişkenler

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
tr: Sınıflandırma sözlükleri ile ilgili değişkenler

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
tr: Sınıflandırma, içeriği sınıflar halinde ayırmak için kullanılır. Terimler sözlükler içinde gruplanmıştır. Örneğin, "Meyve" adlı bir sözlük "Elma" ve "Muz" terimlerini içerebilir.

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
tr: %capital_name içindeki terimleri sürükle-bırak işaretlerini kullanarak yeniden sıralayabilir ve alt-sağına kaydırdığınız bir başka terimin alt terimi yapabilirsiniz.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
tr: %capital_name üst terimlerin altında gruplanmış terimler içerir. %capital_name içindeki terimleri sürükle-bırak tutamaçlarını kullanarak yeniden düzenleyebilirsiniz.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
tr: %capital_name birden fazla üst terime sahip terimler içerebilir. Bu durumda sürükle ve bırak özelliği desteklenmez ama her terimi sadece bir üst terime bağlı biçimde düzenleyerek sürükle-bırak desteğini tekrar etkinleştirebilirsiniz.

en: Administer vocabularies and terms
tr: Sözlükleri ve terimleri yönet

en: Taxonomy term page
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri sayfası

en: Provides a toolbar that shows the top-level administration menu items and links from other modules.
tr: En üst düzey yönetim menüsü öğelerini ve diğer eklentilerin bağlantılarını içeren bir araç çubuğu sağlar.

en: Tracking new and updated site content
tr: Yeni ve güncellenmiş site içeriği izleniyor

en: Tracking user-specific content
tr: Kullanıcıya özgü içerik izleniyor

en: My recent content
tr: Benim yakın tarihli içeriğim

en: Enables tracking of recent content for users.
tr: Kullanıcılar için en son eklenen içeriğin takibini yapar.

en: Translating content
tr: İçeriği çevirmek

en: Installing updates
tr: Güncellemeler kuruluyor

en: Preparing to update your site
tr: Siteniz güncelleme için hazırlanıyor

en: Installing %project
tr: %project kuruluyor

en: Preparing to install
tr: Kurmak için hazırlanıyor

en: Error installing / updating
tr: Kurulum / güncelleme hatası

en: Installed %project_name successfully
tr: %project_name başarıyla kuruldu

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
tr: Güncelleme başarıyla tamamlandı. Siteniz bakım kipinden çıkarıldı.

en: Update was completed successfully.
tr: Güncelleme başarıyla tamamlandı.

en: Update failed! See the log below for more information.
tr: Güncelleme başarısız! Daha fazla bilgi için aşağıdaki günlüğe bakın.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
tr: Güncelleme başarısız oldu. Daha fazla bilgi için aşağıdaki kayıtlara bakınız. Siteniz hâlâ bakım kipindedir.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
tr: Kurulum başarıyla tamamlandı. Siteniz bakım kipinden çıkarıldı.

en: Installation was completed successfully.
tr: Kurulum başarıyla tamamlandı.

en: Installation failed! See the log below for more information.
tr: Kurulum başarısız! Daha fazla bilgi için aşağıdaki günlüğe bakın.

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
tr: Kurulum başarısız oldu. Daha fazla bilgi için aşağıdaki kayıtlara bakınız. Siteniz hâlâ bakım kipindedir.

en: Failed to get available update data.
tr: Mevcut güncelleme verisi alınamadı.

en: No available update data
tr: Mevcut güncelleme verisi yok

en: Checking available update data
tr: Kullanılabilir güncelleme verisi kontrol ediliyor

en: Trying to check available update data ...
tr: Mevcut güncelleme verisini kontrol etmek için çalışıyor ...

en: Error checking available update data.
tr: Mevcut güncelleme verisi kontrolünde hata.

en: Checking available update data ...
tr: Kullanılabilir güncelleme verisi kontrol ediliyor ...

en: Checked available update data for %title.
tr: %title için mevcut güncelleme verisi kontrol edildi.

en: Failed to check available update data for %title.
tr: %title için mevcut güncelleme verisi kontrol edilemedi.

en: An error occurred trying to get available update data.
tr: Mevcut güncelleme verisi almaya çalışırken bir hata oluştu.

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
tr[0]: Bir proje için mevcut güncelleme verisi kontrol edildi.
tr[1]: @count proje için mevcut güncelleme verisi kontrol edildi.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
tr[0]: Bir proje için mevcut güncelleme bilgisi alınamadı.
tr[1]: @count proje için mevcut güncelleme bilgisi alınamadı.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
tr: Güncelleme bilgilerini almada bir problem var. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: (Theme)
tr: (Tema)

en: (Security update)
tr: (Güvenlik güncellemesi)

en: (Unsupported)
tr: (Desteklenmeyen)

en: All of your projects are up to date.
tr: Bütün projeleriniz güncel.

en: Download these updates
tr: Bu güncellemeleri indir

en: Manual updates required
tr: Elle güncelleme gerektirir

en: You must select at least one project to update.
tr: Güncellemek için en az bir proje seçmelisiniz.

en: Downloading updates
tr: Güncellemeler indiriliyor

en: Preparing to download selected updates
tr: Seçili güncelleştirmeler indirilmeye hazırlanıyor

en: Downloading updates failed:
tr: Güncellemeler indirilirken hata oluştu:

en: Updates downloaded successfully.
tr: Güncellemeler başarıyla indirildi.

en: Fatal error trying to download.
tr: İndirmeye çalışırken önemli hata.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
tr: Güncellemeleri site bakım durumundayken uygulayın (özellikle önerilir).

en: Install from a URL
tr: Bir URL den kur

en: For example: %url
tr: Örneğin: %url

en: Upload a module or theme archive to install
tr: Kurulacak bir eklenti ya da tema arşivi yükleyin

en: For example: %filename from your local computer
tr: Örneğin: Yerel bilgisayarınızdan %filename

en: You must either provide a URL or upload an archive file to install.
tr: Ya bir URL sağlayın veya kurmak için bir arşiv dosyasını yükleyin.

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
tr: %url adresinden Drupal projesi alınamıyor.

en: Provided archive contains no files.
tr: Sağlanan arşivde dosya yok.

en: Unable to determine %project name.
tr: %project ismi belirlenemedi.

en: %project is already installed.
tr: %project zaten yüklü.

en: Downloading %project
tr: %project indiriliyor

en: Failed to download %project from %url
tr: %url adresinden %project indirmesi başarısız

en: Includes:
tr: Kapsamı:

en: Enabled: %includes
tr: Etkin: %includes

en: Disabled: %disabled
tr: Devre dışı: %disabled

en: Checking for available updates
tr: Mevcut güncellemeler kontrol ediliyor

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
tr: Güncelleme yöneticisini kullanarak eksik güncellemelerinizi otomatik olarak kurabilirsiniz:

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
tr: Eklenti veya temalarınızdan en az bir tanesinin kurulu sürümü artık desteklenmiyor. Güncellemeniz veya devre dışı bırakmanız şiddetle tavsiye edilir. Daha fazla ayrıntı için proje anasayfasına bakınız.

en: Ready to update
tr: Güncelleme için hazır

en: Update manager
tr: Güncelleme yöneticisi

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
tr: Güncellemeleri kontrol eder ve bir web arayüzü üzerinden eklenti ve temaların güvenli biçimde kurar ya da günceller.

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
tr: Bir eklenti etkinleştirildiğinde bu role otomatik olarak yeni izinler atanacaktır. Bu ayarı değiştirmek mevcut izinleri etkilemez.

en: Registration and cancellation
tr: Kayıt ve iptal

en: Who can register accounts?
tr: Kim hesap başvurusu yapabilir?

en: Administrators only
tr: Sadece yöneticiler

en: Visitors, but administrator approval is required
tr: Ziyaretçiler, ama yönetici onayı gerekli

en: When cancelling a user account
tr: Bir kullanıcı hesabını iptal ederken

en: Select method for cancelling account
tr: Hesap iptal etme yöntemini seçin

en: Administer users
tr: Kullanıcıları yönet

en: Welcome (new user created by administrator)
tr: Hoşgeldiniz (yönetici tarafından oluşturulan yeni kullanıcı)

en: Welcome (awaiting approval)
tr: Hoş geldiniz (onay bekleyen)

en: Welcome (no approval required)
tr: Hoş geldiniz (onay gerektirmeyen)

en: Password recovery
tr: Parola kurtarma

en: Account activation
tr: Hesap etkinleştirme

en: Account cancellation confirmation
tr: Hesap iptal onayı

en: Account canceled
tr: Hesap iptal edildi

en: The one-time login link you clicked is invalid.
tr: Tıkladığınız tek seferlik giriş bağlantısı geçersiz.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
tr: Tek seferlik giriş bağlantısını kullandınız. Artık giriş yapmak için bu bağlantıyı kullanmak gereksiz Lütfen parolanızı değiştirin.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
tr: <p>Bu,  %user_name için tek seferlik bir giriştir ve %expiration_date tarihinde sonra erer.</p><p>Bu düğmeye tıklayarak siteye girin ve parolanızı değiştirin.</p>

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
tr: Kullanılmış veya artık geçerli olmayan bir tek-seferlik giriş bağlantısı kullanmaya çalıştınız. Lütfen aşağıdaki formu kullanarak yenisini isteyiniz.

en: When cancelling your account
tr: Hesabınızı iptal ederken

en: When cancelling the account
tr: Hesabı iptal ederken

en: Are you sure you want to cancel your account?
tr: Hesabınızı iptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
tr: %name isimli hesabı iptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: Select the method to cancel the account above.
tr: Hesap iptal yöntemini yukarıdan seçiniz.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
tr: Hesabınız engellenecek ve artık giriş yapamayacaksınız. Tüm içeriğiniz yöneticiler hariç herkesten gizlenecektir.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
tr: Hesabınız kaldırılacak ve tüm hesap bilgileriniz silinecektir. Tüm içeriğiniz %anonymous-name kullanıcısına bağlanacaktır.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
tr: Hesabınız kaldırılacak ve tüm hesap bilgileriniz silinecektir. Tüm içeriğiniz de silinecektir.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
tr: Geçerliliği bitmiş bir hesap iptal bağlantısı kullanmaya çalıştınız. Lütfen aşağıdaki formu kullanarak yenisini isteyiniz.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
tr: Hesap iptal isteğini %name %email adresine gönder.

en: Tokens related to individual user accounts.
tr: Kullanıcı hesabıyla ilgili değişkenler.

en: Tokens related to the currently logged in user.
tr: Şu anda giriş yapmış durumdaki kullanıcıyla ilgili değişkenler.

en: Creating and managing users
tr: Kullanıcı oluşturmak ve yönetmek

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
tr: Bu form yöneticilerin, kullanıcı profil sayfası görüntülenirken, alanların nasıl gösterileceğini yapılandırmasını sağlar.

en: Administer permissions
tr: İzinleri yönet

en: Change own username
tr: Kendi kullanıcı adınızı değiştirin

en: Cancel own user account
tr: Kendi kullanıcı hesabını iptal etme

en: Cancelling account
tr: Hesap iptal ediliyor

en: Cancelling user account
tr: Kullanıcı hesabı iptal ediliyor

en: %name has been disabled.
tr: %name devre dışı bırakıldı.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
tr: Bir yönetici [site:name] sitesinde sizin için bir hesap oluşturdu

en: Cancel the selected user accounts
tr: Seçilen kullanıcı hesaplarını iptal et

en: When cancelling these accounts
tr: Bu hesapları iptal ederken

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
tr: Bu kullanıcıların hesaplarını iptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: Cancel accounts
tr: Hesapları iptal et

en: Add lowercase letters
tr: Küçük harfler ekle

en: Add uppercase letters
tr: Büyük harfler ekle

en: Add numbers
tr: Rakamlar ekle

en: Add punctuation
tr: Noktalama işareti ekle

en: Make it different from your username
tr: Kullanıcı adınızdan farklı olsun

en: Weak
tr: Zayıf

en: Fair
tr: Uygun

en: Blocked user: %name %email.
tr: Kullanıcı engellendi: %name %email.

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: Confirm account cancellation
tr: Hesap iptalini onaylayın

en: Minimal
tr: En az

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Install with commonly used features pre-configured.
tr: Önceden yapılandırılmış yaygın kullanılan seçeneklerle kurulum yap.

en: Contact forms
tr: İletişim formları

en: Flood control
tr: Flood kontrolü

en: Entity ID
tr: Varlık kimliği (ID)

en: Image style
tr: Resim stili

en: Exposed
tr: Gösterilen

en: Remove this display
tr: Bu görüntüyü kaldır

en: Operator to use on all groups
tr: Tüm gruplarda kullanılacak işleç

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
tr: "grup 0 AND grup 1 AND grup 2" ya da "grup 0 OR grup 1 OR grup 2" vb.

en: Remove group @group
tr: @group grubunu kaldır

en: Default group
tr: Varsayılan grup

en: Group @group
tr: @group grubu

en: Ungroupable filters
tr: Gruplanamayan süzgeçler

en: Basic exposed form
tr: Kullanıcıya açık temel form

en: Input required
tr: Girdi gerekiyor

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
tr: Yalnızca form kullanıcı girdisi içeriyorsa bir gösterimi işleyen bir kullanıcıya açık form.

en: Display all items
tr: Tüm öğeleri göster

en: Display a specified number of items
tr: Belirlenmiş sayıda unsur göster

en: Display a limited number items that this view might find.
tr: Bu gösterimin bulabileceği sınırlı sayıda öğe göster.

en: Paged output, full pager
tr: Sayfalanmış çıktı, tam sayfalayıcı

en: Paged output, full Drupal style
tr: Sayfalanmış çıktı, tam Drupal biçemi

en: Paged output, mini pager
tr: Sayfalanmış çıktı, küçük sayfalayıcı

en: Name (raw)
tr: Ad (işlenmemiş)

en: Provide markup text for the area.
tr: Alan için biçimleme metni sağlar.

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Change the machine name of this display.
tr: Bu görüntünün makine adını değiştirin.

en: Change settings for this pager type.
tr: Bu sayfalayıcı için ayarları değiştirin.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
tr: Alanların gruplanmasına ve toplanmasına (hesaplama) izin ver.

en: Exposed form style
tr: Gösterilen form stili

en: Select the kind of exposed filter to use.
tr: Kullanılacak gösterilen süzgecin türünü seçin.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
tr: Bu gösterilen form stili için gösterilen form ayarları.

en: The machine name of this display
tr: Bu görüntünün makine adı

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
tr: Etkinleştirilirse, bazı alanlar kullanılamayabilir. Gruplama için seçilen tüm alanlar, ayrı değerlerin her biri için tek bir kayda daraltılır. Toplanmak üzere seçilen diğer alanlar üzerinde işlev çalıştırılır. Örneğin, yinelenen başlıkların listesini almak için, düğümleri başlık temelinde gruplayabilir ve nid'leri sayabilirsiniz.

en: Exposed Form
tr: Gösterilen Form

en: Exposed form options
tr: Gösterilen form seçenekleri

en: Pager options
tr: Sayfalayıcı seçenekleri

en: Display id should be unique.
tr: Görüntü kimliği benzersiz olmalıdır.

en: Include reset button
tr: Sıfırlama düğmesini içer

en: Reset button label
tr: Sıfırlama düğmesi etiketi

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
tr: Gösterilen formun sıfırlama düğmesinde görüntülenecek metin.

en: Exposed sorts label
tr: Gösterilen sıralamalar etiketi

en: Select any filter and click on Apply to see results
tr: Herhangi bir süzgeç seçin ve sonuçları görmek için Uygula'ya tıklayın

en: Text on demand
tr: İstek üzerine metin

en: Exposed options
tr: Gösterilen seçenekler

en: Items per page label
tr: Sayfa başına öğe sayısı etiketi

en: Exposed items per page options
tr: Sayfa başına gösterilen öğe sayısı seçenekleri

en: Expose Offset
tr: Ofseti Açığa Çıkar

en: Offset label
tr: Fark etiketi

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
tr[0]: Küçük sayfalayıcı, @count öğe, @skip'e atla
tr[1]: Küçük sayfalayıcı, @count öğe, @skip'e atla

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
tr[0]: Mini sayfalayıcı, @count öğe
tr[1]: Mini sayfalayıcı, @count öğe

en: All items, skip @skip
tr: Tüm öğeler, @skip öğeyi atla

en: All items
tr: Tüm öğeler

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
tr[0]: @count öge, @skip atla
tr[1]: @count öge, @skip atla

en: @count item | @count items
tr[0]: @count öge
tr[1]: @count öge

en: Group results together
tr: Sonuçları birlikte grupla

en: Unlock
tr: Kilidi aç

en: Bundle ID
tr: Paket kimliği

en: Add custom block
tr: Özel blok ekle

en: Administrative label
tr: Yönetim amaçlı etiket

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
tr[0]: 1 bekleyen güncelleme (@number_applied uygulanacak, @number_incompatible atlanacak)
tr[1]: @count bekleyen güncelleme (@number_applied uygulanacak, @number_incompatible atlanacak)

en: Author textfield
tr: Yazar yazı alanı

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
tr: Düğüm ve kullanıcı gibi nesnelere alanlar eklemek için Alan API.

en: Overview of fields on all entity types.
tr: Tüm nesne (entity) türlerindeki alanların genel görünümü.

en: Collapse
tr: Daralt

en: Error messages to display
tr: Gösterilecek hata iletileri

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
tr: Üretim ortamlarında çalışan sitelerin hiçbir hatayı göstermemesi önerilir.

en: Current password
tr: Mevcut parola

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
tr: %name değiştirmek için gereken parolanız şu anda eksik veya yanlış.

en: Configure user accounts.
tr: Kullanıcı hesaplarını yapılandır.

en: Terminology
tr: Terminoloji

en: Inline Form Errors
tr: Satır İçi Form Hataları

en: Read-only
tr: Salt okunur

en: Last access timestamp
tr: Son erişim zaman damgası

en: Last login timestamp
tr: Son giriş zaman damgası

en: Severity level
tr: Önem düzeyi

en: Forum settings
tr: Forum ayarları

en: Maximize
tr: Büyült

en: Update preview
tr: Önizlemeyi güncelle

en: No media available.
tr: Ortam yok.

en: Administer media
tr: Medya dosyalarını yönetin

en: View media
tr: Medya dosyalarını görüntüleyin

en: Remove block
tr: Bloğu kaldır

en: all languages
tr: tüm diller

en: %module module installed.
tr: %module eklentisi yüklendi.

en: Administer text formats and filters
tr: Metin biçimleri ve filtrelerini yönet

en: @type language detection
tr: @type dili algılama

en: Use the detected interface language.
tr: Saptanan arayüz dilini kullan.

en: The new set is created by copying items from your default shortcut set.
tr: Yeni küme, öntanımlı kısayol kümenizden ögeleri kopyalayarak oluşturuldu.

en: The new set is created by copying items from the %default set.
tr: %default kümeden ögeleri kopyalayarak yeni küme oluşturuldu.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
tr: Şu anda %set-name kısayol kümesini kullanmaktasınız.

en: Create new set
tr: Yeni küme oluştur

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
tr: %set_name kısayol kümesi oluşturuldu. Onu bu sayfada düzenleyebilirsiniz.

en: Updated set name to %set-name.
tr: Kısayolun adı %set-name olarak güncellendi.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
tr: Bazı ya da tüm kullanıcılar için bu kısayol kümesini öntanımlı olarak seçtiyseniz, bu kullanıcılar onu sildiğinizde de etkilenebilirler.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
tr[0]: Bu kısayol kümesi 1 kullanıcı tarafından seçildi ya da kendisine atandı.
tr[1]: Bu kısayol kümesi @count kullanıcı tarafından seçildi ya da kendilerine atandı.

en: Administering shortcuts
tr: Kısayolları yönetmek

en: Choosing shortcut sets
tr: Kısayol kümeleri seçmek

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
tr: Kısayol kümelerine erişimi olan kullanıcılar kendi kullanıcı sayfalarındaki kısayol sekmesinde kullanmak için kısayol seçebilirler.

en: Edit current shortcut set
tr: Mevcut kısayol kümesini düzenle

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
tr: Belli bir kısayol kümesini düzenlemek, eğer bu küme başka kullanıcılara da atanmış ya da onlar tarafından seçilmişse, diğer kullanıcıları da etkileyecektir. Bu izinle birlikte "Herhangi bir kısayol kümesi seç" izni de vermek, tüm kısayol kümelerini düzenleme izni anlamına gelecektir.

en: Select any shortcut set
tr: Herhangi bir kısayol kümesi seçin

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
tr: Tüm kısayol kümeleri içinden bir tanesini etkin küme olarak seç. Bu izin verilmediğinde, kullanıcılar için kısayol kümelerini Yönetici seçer.

en: Add and modify shortcut sets.
tr: Kısayol kümeleri ekle ve düzenle.

en: Add shortcut set
tr: Kısayol kümesi ekle

en: Edit set name
tr: Takım adı düzenle

en: Delete shortcut set
tr: Kısayol kümesini sil

en: @remote could not be saved to @path.
tr: @path yoluna @remote kaydedilemedi.

en: Database support
tr: Veritabanı desteği

en: Cache type
tr: Önbellek tipi

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
tr: %display görüntüsü yol olarak node/% düğümünü ayarladı. Bu istediğiniz sonucu üretmez. Düğüm görünümünün birden çok sürümünü istiyorsanız panelleri kullanın.

en: Use absolute link (begins with "http://")
tr: Mutlak bağlantı kullan ("http://" ile başlar)

en: Output machine name
tr: Çıktı makine adı

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
tr: Bu görüntüye eklenecek CSS sınıf ad(lar)ını değiştirin.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
tr: CSS sınıfları yalnızca alfasayısal karakterler ya da tirelerden oluşmalıdır.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
tr: Sayfa başına öğe sayısını belirlerken kullanıcının arasından seçim yapabileceği değerleri ayarlayın. Virgülle ayrılmış olarak belirtin.

en: Update @name
tr: @name öğesini güncelle

en: Add a new recipe to the site.
tr: Siteye yeni bir tarif ekle.

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: Link field
tr: Bağlantı alanı

en: Attachment before
tr: Öne ek

en: Attachment after
tr: Arkaya ek

en: Feed icon
tr: Besleme simgesi

en: visible
tr: görünür

en: Content moderation states
tr: İçerik denetleme durumları

en: Transitions
tr: Geçişler

en: Cache configuration
tr: Önbellekleme yapılandırması

en: Editing
tr: Düzenleme

en: GD library PNG support
tr: GD kütüphanesi PNG desteği

en: The date the comment was most recently updated.
tr: Yorumun son güncellendiği tarih.

en: Comment posted: %subject.
tr: Yorum gönderildi: %subject.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
tr: Değiştirme için yeterli yetkiniz bulunmadığından bu alan etkisizleştirilmiştir.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
tr: İzin kısıtlamalarıyla sınırlanmadan tüm içeriği görüntüle, düzenle ve sil.

en: Syslog format
tr: Syslog biçimi

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
tr: Dış kaynaklar, web sitenize yapılan isteklerin hem büyüklük hem de sayısını azaltacak şekilde, eniyilenebilir.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
tr: 'den beri' biçiminde bir tarih. (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
tr: Dosyanın Drupal kök dizinine bağlı yeri

en: Your modules have been downloaded and updated.
tr: Eklentiler indirildi ve güncellendi.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
tr: <em>Makale</em>leri haber, basın açıklaması, ağ günlüğü (blog) gönderisi gibi zamana duyarlı içerikler için kullanın.

en: Translation update status
tr: Çeviri güncellenme durumu

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
tr: Seçilen %filename dosyası yüklenemiyor. Yalnızca aşağıdaki uzantılara sahip dosyalara izin verilir: %extensions.

en: Filter modules
tr: Modülleri Süz

en: Vocabulary machine name
tr: Sözlük makine adı

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Main background
tr: Ana arkaplan

en: Sidebar background
tr: Yan sütun arkaplanı

en: Sidebar borders
tr: Yan sütun çerçeveleri

en: Footer background
tr: Altbilgi arkaplanı

en: Site logo
tr: Site logosu

en: Title link
tr: Başlık bağlantısı

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
tr: Besleme öğelerinin içeriğinde izin verilen HTML etiketlerinin, boşlukla ayrılmış listesi. İzin verilmeyen etiketler içerikten çıkarılır.

en: %field cannot contain any markup.
tr: %field hiçbir biçimlendirme içeremez.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
tr: Bu seçenekler %name teması için görünüm ayarlarını kontrol eder. Siteniz bu tema kullanılarak görüntülendiğinde, bu ayarlar kullanılacaktır.

en: Administer software updates
tr: Yazılım güncellemelerini yönet

en: @required_name (Missing)
tr: @required_name (Eksik)

en: @required_name (Version @compatibility required)
tr: @required_name (Sürüm @compatibility gerekir)

en: Unresolved dependency
tr: Halledilemeyen bağımlılık

en: @name requires this module.
tr: @name bu eklentiyi gereksiniyor.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
tr: @name bu eklenti ve sürümü gereksiniyor. Şu anda kullanılan @required_name sürümü @version

en: Media Library
tr: Medya Kütüphanesi

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Fetch settings
tr: Ayarları getir

en: Site details
tr: Site ayrıntıları

en: Subscribe to @title
tr: Abone ol @title

en: The email address %mail is not valid.
tr: %mail e-posta adresi geçerli değil.

en: Add media
tr: Medya ekle

en: Interfaces
tr: Arayüzler

en: Title and slogan
tr: Başlık ve slogan

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
tr: Girdiğiniz %prefix veritabanı öneki geçersiz. Tablo öneki sadece harfler, rakamlar, nokta ya da altçizgiler içerebilir.

en: Default settings file
tr: Ön tanımlı ayarlar dosyası

en: The default settings file does not exist.
tr: Ön tanımlı ayarlar dosyası yok.

en: Show row weights
tr: Satır ağırlıklarını göster

en: Hide row weights
tr: Satır ağırlıklarını gizle

en: %name: the value may be no less than %min.
tr: %name: Bu değer %min değerinden küçük olamaz.

en: %name: the value may be no greater than %max.
tr: %name: Bu değer %max değerinden büyük olamaz.

en: Custom display settings
tr: Özel görüntüleme ayarları

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
tr: Uzantıları virgül ile boşluk bırakarak yazın, nokta koymayın.

en: Node module element
tr: Düğüm eklentisi ögesi

en: not yet assigned
tr: henüz atanmamış

en: not yet created
tr: henüz oluşturulmadı

en: Comment type
tr: Yorum tipi

en: Edit permissions
tr: İzinleri düzenle

en: None (original image)
tr: Hiçbiri (özgün resim)

en: Reusable
tr: Yeniden kullanılabilir

en: Configuration files
tr: Yapılandırma dosyaları

en: Row class
tr: Satır sınıfı

en: Latest version
tr: En son sürüm

en: The URL of the account edit page.
tr: Hesap düzenleme sayfasına ait URL.

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Edit translations
tr: Çevirileri düzenle

en: - Use default -
tr: - Öntanımlıyı kullan -

en: Query type
tr: Sorgu tipi

en: Search page
tr: Arama sayfası

en: Search pages
tr: Sayfaları ara

en: Add search page
tr: Arama sayfası ekle

en: Redirect path
tr: Yeniden yönlendirme yolu

en: Unknown content type
tr: Bilinmeyen içerik tipi

en: Drupal Upgrade
tr: Drupal Yükseltmesi

en: Summary options
tr: Özet seçenekleri

en: Back to site
tr: Siteye dön

en: Never (manually)
tr: Hiçbir zaman (el ile)

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
tr: %destination hedef klasörü geçersiz olduğundan veri kaydedilemedi. Bu durum file_save_data() işlevinin yanlış kullanımından ya da eksik bir akış kapsayıcısından kaynaklanıyor olabilir.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
tr: Veritabanı sunucunuzla bağlantı kurulamadı. Sunucu şu iletiyi veriyor: %error.<ul><li>Veritabanı sunucusu çalışıyor mu?</li><li>Veritabanı mevcut mu ve veritabanı adını doğru girdiniz mi?</li><li>Kullanıcı adını ve parolasını doğru girdiniz mi?</li><li>Veritabanı ana bilgisayar adını doğru girdiniz mi?</li></ul>

en: Exit block region demonstration
tr: Blok bölgeleri gösteriminden çık

en: Database log messages to keep
tr: Saklanacak veritabanı günlüğü iletileri

en: Recent log messages
tr: Son günlük iletileri

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
tr: Değerin sonuna eklenecek bir metin belirleyin, ' m', ' kb/s' gibi. Kullanmamak için boş bırakın. Türkçe için gerekmemekle birlikte, tekil ve çoğul kullanımları dik çizgi ile ayırın ('kilo|kilolar').

en: Thousand marker
tr: Basamak gruplandırma simgesi

en: Display prefix and suffix.
tr: Öneki ve soneki göster

en: Display with prefix and suffix.
tr: Ön- ve son-ek ile görüntüle.

en: - Select a value -
tr: - Bir değer seçiniz -

en: Trim length
tr: Kırpma uzunluğu

en: No field is displayed.
tr: Gösterilen alan yok.

en: No field is hidden.
tr: Gizlenmiş bir alan yok.

en: Format settings:
tr: Biçimlendirme ayarları

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
tr: Metin biçimleri, içerik düzenleme sayfalarında bu sayfada tanımlanan sırada sunulurlar. Kullanıcının erişebildiği ilk biçim öntanımlı olarak seçili gelir.

en: Link image to
tr: Resmin bağlanacağı yer

en: Image style: @style
tr: Resim stili: @style

en: Linked to content
tr: İçeriğe bağlantılı

en: Linked to file
tr: Dosyaya bağlantılı

en: Shown when hovering over the menu link.
tr: Menü bağlantısının üzerine gelindiğinde görünür.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
tr: Biçim: %time. Tarih biçimi YYYY-AA-GG şeklindedir ve %timezone UTC'ye göre ayarlanmıştır. Formun gönderildiği zamanı kullanmak istiyorsan boş bırak.

en: Syslog identity
tr: Sistem günlüğü kimliği

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
tr: Syslog'a kaydedilen her bir iletinin sonuna eklenen bir dize. Eğer aynı Syslog kayıt dosyasına kayıt yapan birden çok siteniz varsa, her bir site için benzersiz bir kimlik, kayıt girişlerini birbirinden kolaylıkla ayırmayı sağlar.

en: Error pages
tr: Hata sayfaları

en: Run cron every
tr: Dönemsel görevleri çalıştır, her

en: Manage automatic site maintenance tasks.
tr: Otomatik site bakım görevlerini yönet.

en: Weight for added term
tr: Eklenen terimin ağırlığı

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
tr: Testleri çalıştırmak için gereken en düşük profil. Sadece zorunlu eklentileri içerir.

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Preset ID
tr: Önceden Ayarlanmış Kimlik

en: Administrative name
tr: Yönetim adı

en: Weight for @block block
tr: @block bloğu için ağırlık

en: Region for @block block
tr: @block bloğu için bölge

en: Post comments
tr: Yorum gönder

en: Skip comment approval
tr: Yorum onayını atla

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
tr: %format metin biçimini devre dışı bırakmak istediğinize emin misiniz?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
tr: Devre dışı bırakılan metin biçimleri yönetim arayüzünden tamamen kaldırılır ve bu biçimde saklanan hiçbir içerik görüntülenmez. Bu işlem geri alınamaz.

en: Disabled text format %format.
tr: %format metin biçimi devre dışı bırakıldı.

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: Disable text format
tr: Metin biçimini devre dışı bırak

en: Hot topic, new comments
tr: Sıcak konu, yeni yorumlar

en: Hot topic
tr: Sıcak konu

en: Normal topic
tr: Normal konu

en: Closed topic
tr: Kapanmış konu

en: Reference for usage, configuration, and modules.
tr: Kullanım, yapılandırma ve eklentiler için başvuru kaynakları.

en: Configure @module permissions
tr: @module eklentisinin izinlerini ayarla

en: Administer settings.
tr: Ayarları yönetin.

en: View reports, updates, and errors.
tr: Raporlar, güncellemeler ve hataları görüntüleyin.

en: Install new module or theme
tr: Yeni bir eklenti ya da tema kurun

en: Install new module
tr: Yeni eklenti kur

en: Install new theme
tr: Yeni tema kur

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Nothing
tr: Hiçbir şey

en: Update @title
tr: @title güncelle

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Benzersiz okunabilir makine adı. Sadece sayılar ve küçük harfler ve altçizgi kullanın.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
tr: Okunabilir makine adı benzersiz karakterler içermelidir.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
tr: Okunabilir makine adı sadece küçük harfler, sayılar ve tire içermelidir.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
tr: Okunabilir makine adı kullanılmakta. Benzersiz başka bir ad kullanın.

en: Weight for @title
tr: @title için ağırlık

en: Weight for row @number
tr: Satır @number için ağırlık

en: Label display for @title
tr: @title için etiket görünümü

en: Formatter for @title
tr: %title için biçimlendirici

en: Parents for @title
tr: @title için üst ögeler

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
tr: Veritabanında bu alan için veri bulunduğundan alan ayarları artık değiştirilemez.

en: Weight for new file
tr: Yeni dosya için ağırlık

en: Choose a file
tr: Bir dosya seç

en: Weight for new effect
tr: Yeni efektin ağırlığı

en: Enable @title menu link
tr: @title menü bağlantısını etkinleştir

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
tr: Menü için URL oluşturmakta kullanılacak benzersiz (ünik) ad. Sadece küçük harfler, sayılar ve tireler kullanılabilir.

en: A unique machine-readable name for this content type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores. This name will be used for constructing the URL of the %node-add page, in which underscores will be converted into hyphens.
tr: Bu içerik türü için benzersiz (ünik) bir makina adı. Sadece küçük harfler, rakamlar ve altçizgiler içerebilir. Bu ad, altçizgiler tireye çevrilerek, %node-add sayfasının URL'sini oluştururken kullanılacaktır.

en: Schema version
tr: Şema versiyonu

en: Theme name
tr: Tema adı

en: URL fallback
tr: URL son çaresi

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
tr: Hiçbiri bulunamayan URL'ler için önceden saptanmış bir dil kullan.

en: %type_name: Create new content
tr: %type_name: Yeni içerik oluştur

en: %type_name: Edit own content
tr: %type_name: Kendi içeriğini düzenle

en: %type_name: Edit any content
tr: %type_name: Herhangi içeriği düzenle

en: %type_name: Delete own content
tr: %type_name: Kendi içeriğini sil

en: %type_name: Delete any content
tr: %type_name: Herhangi içeriği sil

en: New object was not saved, no error provided
tr: Yeni nesne kaydedilmedi, hata bildirilmedi

en: The author's host name.
tr: Yazarın sunucu adı.

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
tr: Yorumun yayınlanma durumu: Yayında(0), Yayında değil(1).

en: The comment author's name.
tr: Yorum yazarının adı.

en: Next steps
tr: Sonraki adımlar

en: @driver_name settings
tr: @driver_name ayarları

en: Database file
tr: Veritabanı dosyası

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
tr: @drupal verilerinin saklanacağı dosyanın mutlak yolu. Bu yol, web sunucusu tarafından yazılabilir olmalı ve web kök dizininin dışında bulunmalıdır.

en: No fields are present yet.
tr: Henüz bir alan yok.

[ctx: Font weight]
en: Strong
tr: Vurgulu

en: Uninstall @module module
tr: @module eklentisini kaldır

en: Enable newly added modules
tr: Yeni eklenen eklentileri etkinleştir

en: View the administration theme
tr: Yönetim temasını gör

en: Database system
tr: Veritabanı sistemi

en: Database system version
tr: Veritabanı sistemi sürümü

en: Indexed %count content items for tracking.
tr: İzlemek için %count içerik dizinlendi.

en: Release notes for @project_title
tr: @project_title için sürüm notları

en: The role settings have been updated.
tr: Rol ayarları güncellendi.

en: Disable the account and keep its content.
tr: Hesabı iptal et ve içeriklerini sakla.

en: Disable the account and unpublish its content.
tr: Hesabı iptal et ve içeriklerini yayından kaldır.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
tr: Hesabı sil ve içeriklerini %anonymous-name kullanıcısına bağla.

en: Delete the account and its content.
tr: Hesabı ve içeriklerini sil.

en: Drupal system listing compatible test
tr: Drupal sistemi uyumluluk testi listesi

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
tr: drupal_system_listing işlevini sınamak için destek eklentisi.

en: Hash
tr: Karma

en: Fixed value
tr: Sabit değer

en: String settings
tr: Dizge ayarları

en: Use field label instead of the "On value" as label
tr: Etiket olarak "Açık değeri" yerine alan etiketini kullan

en: List (integer)
tr: Liste (tam sayı)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
tr: Bu alan izin verilen 'değer => etiket' çiftleri arasından seçilen tamsayıları saklar. Örneğin: 'Gün bazında yaşam süresi': 1 => 1 gün, 7 => 1 hafta, 31 => 1 ay.

en: List (float)
tr: Liste (kesirli)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
tr: Bu alan izin verilen 'değer => etiket' çiftleri arasından seçilen kesirli sayıları saklar. Örneğin: 'Kesir': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
tr: Bu alanda izin verilen 'değer' => 'etiket' çiftlerinden gelen metin değerleri saklanır.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
tr: Bu alanın içerebileceği muhtemel değerler. Her değer için, anahtar|etiket biçiminde her satıra bir değer girin.

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
tr: Anahtar, kaydedilen değerdir ve sayısal olmalıdır. Etiket, değerleri göstermekte ve formları düzenlemekte kullanılacaktır.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
tr: Etiket isteğe bağlıdır: bir satırda tek bir sayı varsa, hem anahtar hem de değer olarak kullanılır.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
tr: Alan henüz herhangi bir değer taşımıyorsa, her satıra bir etiket olmak üzere, etiket listesi de kabul edilir. Sayısal anahtarlar, listedeki konuma göre otomatik olarak oluşturulur.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
tr: Anahtar saklanan değerdir. Etiket, görüntülenen değerlerde ve düzenleme formlarında kullanılır.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
tr: Etiket seçime bağlıdır: eğer satırda tek bir yazı varsa, hem anahtar hem de etiket olarak kullanılır.

en: Allowed values list: invalid input.
tr: İzin verilen değerler listesi: geçersiz girdi.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
tr: İzin verilen değerler listesi: bazı değerler kullanımdayken kaldırılıyor.

en: Object ID
tr: Nesne ID

en: The entity type.
tr: Varlık tipi.

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Center left
tr: Orta sol

en: Center right
tr: Orta sağ

en: Asc
tr: Artan

en: Custom blocks
tr: Özel bloklar

en: HTML element
tr: HTML öğesi

en: Label HTML element
tr: Etiket HTML öğesi

en: Place a colon after the label
tr: Etiketten sonra iki nokta üst üste (:) koy

en: Wrapper HTML element
tr: Kapsayıcı HTML öğesi

en: Wrapper class
tr: Sarıcı sınıfı

en: Add default classes
tr: Ön tanımlı sınıfları ekle

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
tr: Alan, alan etiketi ve alan içeriğini tanımlamak için ön tanımlı Views (Görünümler) sınıflarını kullan.

en: Use absolute path
tr: Mutlak yol kullan

en: Rel Text
tr: Rel Metni

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
tr: lightbox2 ya da diğer javascript yardımcı programında kullanmak üzere Rel özniteliği eklenir.

en: Preserve certain tags
tr: Belli etiketleri koru

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
tr: Temizleme aşamasında korunması gereken etiketleri listeleyin. Örnek: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; tüm p ve br elemanlarını koruyacaktır

en: Format plural
tr: Çoğul biçimi

en: If checked, special handling will be used for plurality.
tr: İşaretlenirse, çoğul kullanım için özel işleme kullanılır.

en: Singular form
tr: Tekil biçim

en: Plural form
tr: Çoğul biçim

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
tr: Çoğul form için kullanılacak metin, değerin yerine @count geçer.

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Bu Görünümün makine tarafından okunabilir benzersiz adı. Sadece küçük harfler, sayılar ve alt çizgiler içerebilir.

en: Weight for @display
tr: @display görüntüsü için ağırlık

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
tr: Bu başlık, varsayılan sayfa yerine görünüm düzenleme sayfasında görüntülenir. Aynı öğeden iki tane varsa bu kullanışlı olabilir.

en: The unique ID of the aggregator item.
tr: Toplayıcı öğesinin benzersiz kimliği.

en: The guid of the original imported item.
tr: İçe aktarılan özgün öğenin guid değeri.

en: Date and time of when the comment was created.
tr: Yorumun oluşturulduğu tarih ve saat.

en: Date and time of when the comment was last updated.
tr: Yorumun en son güncellendiği tarih ve saat.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
tr: Yorumun onaylanıp onaylanmadığı (ya da halen denetleme kuyruğunda olup olmadığı).

en: Last comment CID
tr: Son yorumun CID değeri

en: Last Comment
tr: Son Yorum

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
tr: Bazı rollerin içeriğe erişme izni yok; ancak %display görüntüsünün erişim denetimi yok.

en: The extension of the file.
tr: Dosyanın uzantısı.

en: File Usage
tr: Dosya Kullanımı

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
tr: Genellikle düğümdeki bir alanda olduğu için bu düğümle ilişkili bir dosya.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
tr: Genellikle kullanıcıdaki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen kullanıcı.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
tr: Genellikle kullanıcıdaki bir alanda olduğu için bu kullanıcıyla ilişkilendirilmiş bir dosya.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
tr: Genellikle yorumdaki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen yorum.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
tr: Genellikle yorumdaki bir alanda olduğu için bu yorumla ilişkilendirilmiş bir dosya.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
tr: Genellikle sınıflandırma terimindeki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen taksonomi terimi.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
tr: Genellikle sınıflandırma terimindeki bir alanda olduğu için bu sınıflandırma terimiyle ilişkilendirilmiş bir dosya.

en: The module managing this file relationship.
tr: Bu dosya ilişkisini yöneten modül.

en: The type of entity that is related to the file.
tr: Dosyayla ilişkili varlığın tipi.

en: The number of times the file is used by this entity.
tr: Dosyanın bu varlık tarafından kullanılma sayısı.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
tr: Alanı sıralamak için tıklanacak gerçek sütunu belirlemek için Stil: Tablo tarafından kullanılır. Varsayılan değer genellikle uygundur.

en: Group column
tr: Gruplanacak sütun

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
tr: Yukarıda seçilen gruplama işlevini uygulamak için bu alanın sütununu seçin.

en: Group columns (additional)
tr: Gruplanacak sütunlar (ek)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
tr: Bu alanın sorguda içerilecek ve gruplama yapılacak ek sütunlarını seçin.

en: Display download path instead of file storage URI
tr: Dosya depolama URI'si yerine karşıdan yükleme yolunu görüntüle

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
tr: Terimin ait olduğu sözlüğün makine adı.

en: Display error message
tr: Hata iletisini görüntüle

en: Comment or document this display.
tr: Bu görünümü yorumlayın ya da belgeleyin.

en: Query settings
tr: Sorgu ayarları

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
tr: Sorgu eklentisi için gelişmiş ayarlar belirlenmesine izin ver

en: The name and the description of this display
tr: Bu görüntünün adı ve açıklaması

en: Query options
tr: Sorgu seçenekleri

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
tr: Bu görüntü sayfalama değerlerini eklendiği üst görüntüden mi miras alacak?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
tr: Bu görüntü sayfa düzenleyici değerlerinin görüntüsünü oluştursun mu? Bu öğe yalnızca, bir sayfa düzenleyici miras alınırken anlamlı olur.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
tr: Bu, yönet >> yapı >> bloklar içinde bu bloğun adı olarak görüntülenir.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
tr: Kullanıcı, gösterilen bir süzgeci seçip uygulayıncaya kadar sonuçlar yerine görüntülenecek metin.

en: Include all items option
tr: Tüm öğeleri dahil et seçeneği

en: All items label
tr: Tüm öğeler etiketi

en: Disable SQL rewriting
tr: SQL yeniden yazmayı devre dışı bırak

en: The class to provide on each row.
tr: Her bir satırda sağlanacak sınıf.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
tr: Tüm alanlar için "Bu alanın çıktısını yeniden yaz" içinde kullanılan "Değiştirme şablonları" doğrultusunda alan belirteçlerini kullanabilirsiniz.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
tr: Liste dışında, sarıcıda sağlanacak sınıf.

en: List class
tr: Liste sınıfı

en: The class to provide on the list element itself.
tr: Liste öğesinde sağlanacak sınıf.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
tr: Bu özet görünümünde bağlantılar için temel yolu tanımlayın,
            örn. http://example.com/<strong>görünümünüzün_yolu/archive</strong>.
            Baştaki ve sondaki eğik çizgiyi eklemeyin. Bu değer boşsa,
            görünümler sayfa görüntülerinde temel yol olarak bulunan ilk yolu
            kullanır; yol bulunamazsa / kullanılır.

en: files
tr: dosyalar

en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

en: Content access
tr: İçerik erişimi

[ctx: ampm]
en: am
tr: öö

[ctx: ampm]
en: pm
tr: ös

en: Sticky status
tr: Sabit olma durumu

en: RSS category
tr: RSS sınıfı

en: RSS enclosure
tr: RSS kapsamı

en: Paste your configuration here
tr: Yapılandırmayı buraya yapıştır

en: Import configuration
tr: Yapılandırmayı içe aktar

en: 5 minute
tr: 5 dakika

en: 15 minute
tr: 15 dakika

en: Default view mode
tr: Varsayılan gösterim kipi

en: URL to image
tr: Görsel Adresi

en: Content revisions
tr: İçerik sürümleri

en: Custom block
tr: Özel blok

en: Recipient ID
tr: Alıcı kimliği

en: %time hence
tr: %time zamanından itibaren

en: Language selection
tr: Dil seçimi

en: Delete all translations
tr: Tüm çevirileri sil

en: No Access
tr: Erişim Yok

en: Manage layout
tr: Düzeni yönet

en: text formats
tr: metin biçimleri

en: Search page path
tr: Arama sayfası yolu

en: Many to one
tr: Çoktan bire

en: Save layout
tr: Yerleşimi kaydet

en: All Day
tr: Tüm Gün

en: Upscale
tr: Yukarıya ölçekleme

en: Entity bundle
tr: Nesne kümesi (bundle)

en: Logo settings
tr: Logo ayarları

en: Delete field.
tr: Alanı sil

en: No results behavior
tr: Sonuç yok davranışı

en: Edit @section
tr: @section düzenle

en: View to insert
tr: Yerleştirilecek görünüm

en: The view to insert into this area.
tr: Bu alana yerleştirilecek görünüm.

en: Inherit contextual filters
tr: Bağlamsal süzgeçleri kalıt al

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
tr: Eğer işaretlendiyse, bu görünüm üst öğesi ile aynı bağlamsal süzgeçleri alacak

en: Recursion detected in view @view display @display.
tr: @view görünümü @display gösteriminde özyineleme saptandı.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
tr: Süzgeç değeri URL adresinde <em>OLMADIĞINDA</em>

en: Exception value
tr: İstisna değeri

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
tr: Eğer bu değer verilirse, filtre gözardı edilecektir; örn. "tüm değerler"

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
tr: Süzgeç değeri URL adresinde <em>OLDUĞUNDA</em> ya da bir varsayılan sağlandığında

en: Provide title
tr: Başlık ekle

en: Specify validation criteria
tr: Doğrulama ölçütü belirleyin

en: Action to take if filter value does not validate
tr: Filtre değerinin doğrulanmaması durumunda yapılacak eylem

en: Display all results for the specified field
tr: Belirtilen alan için tüm değerleri görüntüle

en: Provide default value
tr: Ön tanımlı değer verin

en: Show "Page not found"
tr: "Sayfa bulunamadı" göster

en: Display a summary
tr: Bir özet göster

en: Display contents of "No results found"
tr: "Sonuç bulunamadı" içeriğini göster

en: Skip default argument for view URL
tr: Görünüm URL'i için ön tanımlı değişkeni atla

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
tr: Bu görünüm için URL oluşturulurken bu ön tanımlı değişkenin içerilip içerilmeyeceğini seçin. Ön tanımlı değişkenleri atlamak örn. beslemeler için kullanışlıdır.

en: Number of records
tr: Kayıt sayısı

[ctx: Sort order]
en: Default sort
tr: Bağlamdaki varsayılan sıralama: Sıralama düzeni

[ctx: Sort order]
en: Date
tr: Bağlamdaki tarih: Sıralama düzeni

[ctx: Sort order]
en: Numerical
tr: Sayısal

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
tr: Eğer seçiliyse kullanıcılar 1+2+3 (VEYA) veya 1,2,3 (VE) şeklinde birden çok değer girebilir.

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
tr: Seçilirse, aynı süzgece birden çok değer sağlanmış gibi, bu süzgecin birden çok eşgörünümü birlikte çalışabilir. Bu ayar, "Yinelemeleri azalt" ayarıyla uyumlu değildir.

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
tr: Eğer seçiliyse, süzgeç için girilen sayılar görünümü sınırlandırmak yerine dışlanacak.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
tr: Sözlük kipi süzgeç değerinde kullanılan karakter sayısına bir sınır uygulayarak özet görünümünün bir sözlük gibi davranmasına izin verir.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
tr: Süzgeç değerinin kaç karakterinin süzgeç uygulamak için kullanılabileceğini belirtir. 1 olarak ayarlanırsa, süzgeç değerinde birinci harften başlanarak tüm alanlar eşleştirilir.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
tr: Başlık ve özet yazdırılırken, süzgeç değerinin büyük/küçük harf durumunun nasıl dönüştürüleceği.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
tr: Alfabetik

en: Create a label
tr: Bir etiket oluştur

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
tr: Bu alanı gizli olarak yüklemeye izin ver. Genellikle alanları gruplamak ya da başka bir alanda belirteç olarak kullanmak için kullanılır.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
tr: Bu alanı kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb.

en: Create a CSS class
tr: Bir CSS sınıfı oluştur

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
tr: Bu etiketi kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb.

en: Rewrite results
tr: Sonuçları yeniden yaz

en: Replace spaces with dashes
tr: Boşlukları tirelerle değiştir

en: External server URL
tr: Dış sunucu URL adresi

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
tr: Tam URL adresi kullanarak bir dış sunucuya bağlantı oluşturur: örn. 'http://www.example.com' ya da 'www.example.com'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
tr: Satır sonlarını HTML &lt;br&gt; etiketlerine dönüştür

en: No results text
tr: Sonuç metni yok

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
tr: Alan 0 sayısını içeriyorsa "sonuç metni yok" öğesini görüntülemek için etkinleştirin.

en: Time hence
tr: Zamandan itibaren

en: Time hence (with "hence" appended)
tr: Belirli bir zamandan itibaren (sonuna "itibaren" eklenmiş olarak)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
tr: Zaman aralığı (ilerideki tarihlerin başına "-" eklenir)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
tr: Zaman aralığı (geçmişteki tarihlerin başına "-" eklenir)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
tr: Diziselleştirilmiş verilerin görüntülenme şekli. Tam çıktıda özel bir dizi/nesne anahtarı ya da print_r seçebilirsiniz.

en: Full data (unserialized)
tr: Tam veri (diziselleştirilmemiş)

en: Full data (serialized)
tr: Tam veri (diziselleştirilmiş)

en: A certain key
tr: Belirli bir anahtar

en: Which key should be displayed
tr: Hangi anahtarın görüntüleneceği

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
tr: Verinin anahtarını görüntülemek istiyorsanız bir anahtar girmeniz gerekir.

en: How many different units to display in the string.
tr: Dizgide görüntülenecek farklı birim sayısı.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
tr: Bu süzgeç gösterilmiyor. Kullanıcıların değiştirmesine izin vermek için gösterin.

en: Expose filter
tr: Süzgeci göster

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
tr: Bu süzgeç gösteriliyor. Gizlerseniz kullanıcılar değiştiremez.

en: Hide filter
tr: Süzgeci gizle

en: Expose operator
tr: İşleç göster

en: Allow the user to choose the operator.
tr: Kullanıcının işleci seçmesine izin verir.

en: Allow multiple selections
tr: Birden çok seçime izin ver

en: Enable to allow users to select multiple items.
tr: Kullanıcıların birden çok öğe seçmesine izin vermek için etkinleştirin.

en: Remember the last selection
tr: Son seçimi hatırla

en: Enable to remember the last selection made by the user.
tr: Kullanıcı tarafından yapılan son seçimin hatırlanması için etkinleştirin.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
tr: Bu gerekli olmayan bir gösterilen süzgeç değilse, bir değer seçmeniz gerekir.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
tr: Bu ilişkiyi içermeyen öğeleri gizlemek için etkinleştirin

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
tr: Bu sıralama gösterilmiyor. Kullanıcıların değiştirmesine izin vermek için gösterin.

en: Expose sort
tr: Sıralamayı göster

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
tr: Bu sıralama gösteriliyor. Gizlerseniz kullanıcılar tarafından değiştirilemez.

en: Hide sort
tr: Sıralamayı gizle

en: Provide description
tr: Açıklama belirtin

en: Update "@title" choice
tr: "@title" seçimini güncelle

en: Update "@title" choice (@number)
tr: "@title" seçimini güncelle (@number)

en: Auto preview
tr: Otomatik önizleme

en: Preview with contextual filters:
tr: Bağlamsal filtrelerle önizleme:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
tr: Bağlamsal filtre değerlerini "/" ile ayırın. Örneğin, %example.

en: Apply and continue
tr: Uygula ve devam et

en: @current of @total
tr: @current / @total

en: All displays (except overridden)
tr: Tüm görüntüler (geçersiz kılınanlar dışında)

en: All displays
tr: Tüm görünümler

en: This @display_type (override)
tr: Bu @display_type (geçersiz kılma)

en: Create new filter group
tr: Yeni süzgeç grubu oluştur

en: No filters have been added.
tr: Süzgeç eklenmedi.

en: Drag to add filters.
tr: Süzgeç eklemek için sürükleyin.

en: Add and configure @types
tr: @types ekle ve yapılandır

en: Configure @type: @item
tr: @type: @item öğesini yapılandır

en: Always show advanced display settings
tr: Gelişmiş görüntüleme ayarlarını her zaman göster

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
tr: Zorunlu olmayan tek seçimli görüntüleme süzgeçlerinde "Tümü" değerinin etiketi

en: Live preview settings
tr: Canlı önizleme ayarları

en: Automatically update preview on changes
tr: Değişiklik yapıldığında önizlemeyi otomatik güncelle

en: Show information and statistics about the view during live preview
tr: Canlı önizleme sırasında görüntüleme konusunda bilgi ve istatistikleri göster

en: Above the preview
tr: Önizlemenin üstünde

en: Below the preview
tr: Önizlemenin altında

en: Show the SQL query
tr: SQL sorgusunu göster

en: Show performance statistics
tr: Performans istatistiklerini göster

en: Master
tr: Ana (master)

en: Unformatted list
tr: Biçimlendirilmemiş liste

en: Contextual filters
tr: Bağlamsal filtre

en: contextual filters
tr: bağlamsal filtre

en: Contextual filter
tr: Bağlamsal filtre

en: contextual filter
tr: bağlamsal filtre

en: filter criteria
tr: filtre ölçütü

en: Filter criterion
tr: Filtre ölçütü

en: filter criterion
tr: filtre ölçütü

en: no results behavior
tr: sonuç yok

en: The node ID.
tr: Düğüm kimliği.

en: The content title.
tr: İçerik başlığı.

en: The date the content was posted.
tr: İçeriğin gönderildiği tarih.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
tr: Geçerli kullanıcı görüntüleyemiyorsa, yayından kaldırılan içeriği ayıklar.

en: Whether or not the content is sticky.
tr: İçeriğin sabit olup olmadığı.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
tr: İçeriğin sabit olup olmadığı. Önce sabit içeriğin listelenmesi için, bunu azalan olarak ayarlayın.

en: Relate content to the user who created it.
tr: İçeriği onu oluşturan kullanıcıyla ilişkilendirir.

en: User has a revision
tr: Kullanıcıdan gelen bir sürüm var.

en: All nodes where a certain user has a revision
tr: Belli bir kullanıcının değişiklik yaptığı tüm düğümler

en: Content revision is a history of changes to content.
tr: İçerik sürümü, içerik üzerinde yapılan değişikliklerin bir geçmişidir.

en: Get the actual content from a content revision.
tr: İçerik sürümünden gerçek içeriği al.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
tr: İçerik sürümünün silinmesi için basit bir bağlantı sağlar.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
tr: Görüntüleme erişimine göre içerik süzgeci. <strong>Temel tablonuz olarak düğüm kullanıyorsanız gerekli değildir.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
tr: İçerik yeniyse ya da güncellenmişse bir işaretçi göster.

en: Show only content that is new or updated.
tr: Yalnızca yeni ya da güncellenmiş içeriği göster.

en: Display the content with standard node view.
tr: İçeriği standart düğüm görüntülemesiyle göster.

en: Content ID from URL
tr: URL'den oluşturulmuş içerik ID

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
tr: Genellikle bu dosya içerikteki bir alanda bulunduğundan, bu dosyayla ilişkilendirilen içerik.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
tr: Sınıflandırma: Terim kimliğinin (+ derinlik) "depth" öğesinin ek bir bağlamsal süzgeç değeri yoluyla değiştirilmesini sağlar.

en: Content authored
tr: İçeriği yazan

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
tr: İçeriği, onu oluşturan kullanıcıyla ilişkilendirir. Bu ilişki, kullanıcı tarafından oluşturulan her bir içerik öğesi için tek bir kayıt oluşturur.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
tr: Bir bağlamsal süzgeç değerinin yok sayılmasına izin verir. Sorgu, bu bağlamsal süzgeç değeri ile değişmez. Bağlamsal süzgeç değerleri URL adresinden geldiğinde ve URL adresinin bir kısmının yok sayılması gerektiğinde kullanılabilir.

en: View area
tr: Görünüm alanı

en: Insert a view inside an area.
tr: Bir alanın içine görünüm ekler.

en: Enable to override this field's links.
tr: Bu alanın bağlantılarını geçersiz kılmak için etkinleştir.

en: Use field template
tr: Alan şablonunu kullan

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
tr: Bu seçeneğin işaretlenmesi, grup Görüntü Tipi ve Ayırıcı değerlerinin yok sayılmasına neden olur.

en: Multiple field settings
tr: Çoklu alan ayarı

en: Display all values in the same row
tr: Tüm değerleri aynı satırda görüntüle

en: Display @count value(s)
tr: @count değer görüntüle

en: Raw @column
tr: İşlenmemiş @column

en: Link this field to the original piece of content
tr: Bu alanı özgün içerik parçasına bağla

en: Access operation to check
tr: Denetlenecek erişim işlemi

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
tr: Seçiliyse, kullanıcılar 1+2+3 şeklinde birden çok değer girebilir. AND, gerektireceği JOIN sayısı nedeniyle, bu süzgeçle OR olarak değerlendirilir.

en: Load default filter from term page
tr: Terim sayfasından varsayılan süzgeci yükle

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
tr: URL adresindeki kısa çizgileri, terim adı süzgeç değerlerinde boşluklara dönüştür

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
tr: Not: Bunu değiştirme izniniz yok. Varsayılan süzgeç tipini değiştirirseniz bu ayar kaybedilir ve ayarı geri ALAMAZSINIZ.

en: Change the way content is formatted.
tr: İçeriğin biçimlendirilme şeklini değiştirin.

en: Change settings for this format
tr: Bu biçim için ayarları değiştir

en: Change the way each row in the view is styled.
tr: Görünümdeki her bir satıra stil uygulanma şeklini değiştirin.

en: Hide attachments in summary
tr: Özet bölümünde ekleri gizle

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
tr: Bağlamsal süzgeç özeti görüntülenirken ek dosyaların görüntülenip görüntülenmeyeceğini değiştirin.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
tr: Bağlamsal süzgeç özetini görüntülerken ekleri gizle

en: Attachment position
tr: Ek konumu

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
tr: Bu görüntü bağlamsal süzgeç değerlerini eklendiği üst görüntüden miras alsın mı?

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
tr: Bu görünüm, sitenizde bu yol ziyaret edilerek görüntülenir. Yolun, görünümde tanımladığınız her bağlamsal süzgecin yoluna bir % konarak "path/%/%/feed" ya da "path/%/%/rss.xml" gibi bir şey olması önerilir.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
tr: @display görüntüsü bir menüyü kullanmak üzere ayarlandı, ancak menü bağlantı metni ayarlanmadı.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
tr: @display görüntüsü bir üst menüyü kullanmak üzere ayarlandı, ancak üst menü bağlantı metni ayarlanmadı.

en: Create a page
tr: Sayfa oluştur

en: Create a menu link
tr: Menü bağlantısı oluştur

en: Include an RSS feed
tr: RSS akışı ekle

en: Feed path
tr: Akış yolu

en: Feed row style
tr: Akış satır stili

en: Create a block
tr: Blok oluştur

en: of fields
tr: şu alanların

en: of type
tr: şu tipte

en: tagged with
tr: şu etikete sahip

en: teasers
tr: özet bilgiler

en: full posts
tr: tam gönderiler

en: titles
tr: başlıklar

en: titles (linked)
tr: başlıklar (bağlantılı)

en: Sorts
tr: Sıralamalar

en: HTTP method
tr: HTTP yöntemi

en: Hide view
tr: Gösterimi gizle

en: @group (historical data)
tr: @group (tarihsel bilgi)

en: User limit
tr: Kullanıcı sınırı

en: Use path alias
tr: Yol takma adını kullan

en: Field mappings
tr: Alan eşlemeleri

en: Cooking time
tr: Pişirme zamanı

en: View any unpublished content
tr: Yayından kaldırılmış içeriği görüntüle

en: Relative default value
tr: Göreceli varsayılan değer

en: The comment UUID.
tr: Yorum UUID'si.

en: The file UUID.
tr: Dosya UUID'si.

en: The term UUID.
tr: Terim UUID'si.

en: The user UUID.
tr: Kullanıcı UUID'si.

en: Field item
tr: Alan öğesi

en: Edit shortcut set
tr: Kısayol kümesini düzenle

en: Appearance settings
tr: Görünüm ayarları

en: Delete translation
tr: Çeviriyi sil

en: Unsorted
tr: Sıralanmamış

en: Changes to the style have been saved.
tr: Stil değişiklikleri kaydedildi.

en: Media query
tr: Ortam sorgusu

en: Aggregation type
tr: Toplama tipi

en: Mapping type
tr: Eşleme tipi

en: Use replacement tokens from the first row
tr: İlk satırdaki değiştirme belirteçlerini kullan

en: Allow multiple filter values to work together
tr: Birden çok süzgeç değerinin birlikte çalışmasına izin ver

en: Customize field HTML
tr: Alan HTML'ini özelleştir

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
tr: Bu sınıftaki yeniden yazma bölümünde bulunan belirteç yerine koyma değerlerini kullanabilirsiniz.

en: Customize label HTML
tr: HTML etiketini özelleştir

en: Customize field and label wrapper HTML
tr: Alan ve etiket kapsayıcı HTML'ini özelleştir

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
tr: Bu alan ve etiketi kapsayacak HTML öğesini seçin, örn. H1, H2 vb. Alan ve etiket birlikte oluşturulmadıysa bu kullanılamaz, örneğin bir tabloyla.

en: Remove whitespace
tr: Boşlukları kaldır

en: Hide rewriting if empty
tr: Boşsa yeniden yazmayı gizle

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
tr: Bu alan boşsa, yeniden yazılan içeriği gösterme.

en: Thousands marker
tr: Binlik işaretçisi

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
tr: Değiştirmelerine izin vermek için bu süzgeci ziyaretçilere göster

en: Representative sort order
tr: Temsili sıralama düzeni

en: Subquery namespace
tr: Alt sorgu ad alanı

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
tr: Gelişmiş. Bu ilişki tarafından kullanılan alt sorgu için bir ad alanı girin.

en: Representative view
tr: Temsili görünüm

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
tr: Gelişmiş. İlişki alt sorgusunu oluşturmak için başka bir görünüm kullanın. Bu, süzgeç uygulamanıza ve birden fazla sıralama kullanmanıza olanak sağlar. Burada görünüm seçerseniz, yukarıdaki sıralama seçenekleri yoksayılır. Görünümünüzün kimliği, temelinin kimliği olmalıdır,İ görünümüzün tek alanı olmalıdır ve görünümünüz bir tür sıralama içermelidir.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
tr: Yalnızca bu seçenekler kaydedildiğinde değil, görünüm her çalıştırıldığında bu ilişki için alt sorgu yeniden oluşturulur. Başka bir yerde değişiklik yapıyorsanız, bunu test amacıyla kullanın. UYARI: Performansı ciddi şekilde düşürür.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
tr: Değiştirmelerine izin vermek için bu sıralamayı ziyaretçilere göster

en: This display is disabled.
tr: Bu görüntü devre dışı bırakıldı.

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
tr: Hata: @display görüntüsü, '@plugin' adlı bir eklentiye başvuruyor, ancak bu eklenti yok.

en: Aggregation settings
tr: Toplama ayarları

en: Display extenders
tr: Genişleticileri görüntüle

en: Select extensions of the views interface.
tr: Görünümler arabiriminin eklentilerini seçin.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
tr: %display görüntüsünü aynı zamanda yol diğer adı olan bir yolla yapılandırdınız. Bu kullanım istenmeyen etkilere yol açabilir; bu nedenle, bir iç yol kullanılması daha doğru olur.

en: Configure aggregation settings for @type %item
tr: @type tipindeki %item öğesi için toplama ayarlarını yapılandır

en: Select the aggregation function to use on this field.
tr: Bu alanda kullanılacak toplama işlevini seçin.

en: Empty display extender
tr: Boş görüntü genişletici

en: Raw value from URL
tr: URL'den gelen ham değer

en: Apply (all displays)
tr: Uygula (tüm görünümlere)

en: Apply (this display)
tr: Uygula (bu görünüme)

en: The date of the most recent new content on the feed.
tr: Beslemedeki en son yeni içeriğin tarihi.

en: Appears in: @bundles.
tr: @bundles paketlerinde görünüyor.

en: This is an alias of @group: @field.
tr: @field, @group grubunun diğer adıdır.

en: @group (historical data): @field
tr: @group (tarihsel bilgi): @field

en: Delta - Appears in: @bundles.
tr: Delta - @bundles paketlerinde görünüyor.

en: User who uploaded
tr: Yükleyen kullanıcı

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
tr: Otomatik tamamlamadan ya da seçme pencere bileşeninden seçilen sınıflandırma terimi

en: Representative node
tr: Temsilci düğüm

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
tr: Seçilen sıralama ölçütüne göre, her terim için tek bir temsilci düğümü alır.

en: Content with term
tr: Terimi içeren içerik

en: Relate all content tagged with a term.
tr: Bir terimle etiketlenmiş tüm içerikleri ilişkilendirir.

en: Has taxonomy term ID
tr: Sınıflandırma terimi kimliğini içeriyor

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
tr: Seçilen sınıflandırma terimlerini içeriyorsa içeriği görüntüle.

en: Has taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi içeriyor

en: Taxonomy terms on node
tr: Düğümdeki sınıflandırma terimleri

en: All taxonomy terms
tr: Tüm sınıflandırma terimleri

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
tr: Seçilen sınıflandırma terimlerini ya da seçilen terimlerin alt öğelerini içeriyorsa, içeriği görüntüle. Ek karmaşıklık nedeniyle, bunun, derinliği olmayan sürümlerden daha az seçeneği vardır.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
tr: Sınıflandırma terimi kimliği (+ derinlik) var

en: Has taxonomy terms (with depth)
tr: Sınıflandırma terimleri (+ derinlik) var

en: Has taxonomy term ID depth modifier
tr: Sınıflandırma terimi kimliği derinlik değiştiricisi var

en: @entity using @field
tr: @field kullanan @entity

en: Taxonomy term ID from URL
tr: URL'den oluşturulan sınıflandırma terimi ID'si

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
tr: Seçilen sıralama ölçütüne göre, her kullanıcı için tek bir temsilci düğümü alır.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
tr: İşaretlenirse, aynı satırda bu alan için birden çok değer gösterilir. İşaretlenmezse, bu alandaki her değer yeni bir satır oluşturur. Gruplama ölçütü kullanılıyorsa, bu ayarın geçerli olması için "Varlık Kimliğine" göre gruplama yaptığınızdan emin olun.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
tr: MIME metni yerine dosya tipini temsil eden bir simge görüntüle (örn. "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
tr: Düğüm sayfasından varsayılan süzgeci yükle; ilgili sınıflandırma blokları için kullanışlıdır

en: Path component
tr: Yol bileşeni

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
tr: Numaralama 1'den başlar; örn. admin/structure/types sayfasında, 3. yol bileşeni "types" bileşenidir.

en: Use aggregation
tr: Toplama kullan

en: Display title may not be empty.
tr: Görüntü başlığı boş olamaz.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
tr: Süzgeç değeri kullanılabilir <em>OLMADIĞINDA</em>

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
tr: Süzgeç değeri kullanılabilir <em>OLDUĞUNDA</em> ya da bir varsayılan sağlandığında

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
tr: Bu görüntü, bağlamsal süzgeçler için kaynak içermiyor; bu nedenle, 'Varsayılan değer sağla' seçeneğini belirlemezseniz, kullanılabilir bir bağlamsal süzgeç değeri olmayacak.

en: Query Comment
tr: Sorgu Yorumu

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
tr: Ayarlanırsa, bu yorum sorguya yerleştirilir ve SQL sunucusuna iletilir. Günlüğe kaydetme ve hata ayıklama için kullanışlı olabilir.

en: Count DISTINCT
tr: DISTINCT say

en: Provide default field wrapper elements
tr: Varsayılan alan sarıcı öğelerini sağla

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
tr: Satır içi alanlar, art arda değil, yan yana görüntülenir. Blok öğeleri (özellikle de gövde alanları ve biçimlendirilmiş diğer HTML öğeleri) olması durumunda bazı alanların bunu yoksayacağını unutmayın.

en: Show the empty text in the table
tr: Tabloda boş metni göster

en: The block could not be saved.
tr: Blok kaydedilemedi.

en: Datetime
tr: Tarih/Saat

en: Language (fr, en, ...)
tr: Dil (fr, en, ...)

en: Link attributes
tr: Bağlantı öznitelikleri

en: Max age
tr: Yaş üst sınırı

en: Layout ID
tr: Yerleşim kimliği

en: Last Cron Run
tr: Son Dönemsel Görev Çalıştırması

en: The user ID.
tr: Kullanıcı kimliği.

en: Latest revision
tr: En son sürüm

en: Responsive image
tr: Duyarlı görsel

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
tr: Her satırda RSS öğesi başlığı olarak kullanılacak alan.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
tr: Her bir satır için RSS öğesi açıklaması olarak kullanılacak alan.

en: Creator field
tr: Oluşturan alanı

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
tr: Her bir satır için RSS öğesi oluşturan olarak kullanılacak alan.

en: Publication date field
tr: Yayınlanma tarihi alanı

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
tr: Satır stili eklentisi, RSS öğesi için kullanılacak görünüm alanının belirtilmesini gerektirir.

en: Unique watchdog event ID.
tr: Benzersiz gözcü olayı kimliği.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
tr: Olayın önem düzeyi; 0 (Acil) ile 7 (Hata Ayıklama) arasındadır.

en: Logo image
tr: Logo görseli

en: Sint Maarten
tr: Saint Martin

en: Manage view modes
tr: Görüntüleme kiplerini yönet

en: The layout has been saved.
tr: Düzen kaydedildi.

en: JavaScript settings
tr: JavaScript ayarları

en: Entity Reference
tr: Varlık Referansı

en: An autocomplete text field.
tr: Otomatik tamamlama metin alanı.

en: Rendered entity
tr: Oluşturulmuş varlık

en: Link label to the referenced entity
tr: Etiketi başvurulan varlığa bağlayın

en: Rendered as @mode
tr: @mode olarak görüntüsü oluşturuldu

en: Language types
tr: Dil tipleri

en: Add view mode
tr: Görüntüleme kipi ekle

en: Edit view mode
tr: Görüntüleme kipini düzenle

en: Filter HTML
tr: HTML'yi Süz

en: Configuration Manager
tr: Yapılandırma Yöneticisi

en: Default date
tr: Varsayılan tarih

en: Default end date
tr: Varsayılan bitiş tarihi

en: Time increments
tr: Zaman artımları

en: 10 minute
tr: 10 dakika

en: 30 minute
tr: 30 dakika

en: Date value
tr: Tarih değeri

en: Text of the auto-reply message.
tr: Otomatik yanıt iletisi metni.

en: Entity reference
tr: Varlık referansı

en: @name field is required.
tr: @name alanı zorunludur.

en: Fields pending deletion
tr: Silinmeyi bekleyen alanlar

en: No translatable fields
tr: Çevrilebilir alan yok

en: Translations of %label
tr: %label çevirileri

en: This translation is published
tr: Bu çeviri yayımlanıyor

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
tr: %label için @language çeviriyi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Shown
tr: Görünür

en: Translate any entity
tr: Herhangi bir varlığı çevir

en: Hide empty columns
tr: Boş sütunları gizle

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
tr: Bir kullanıcının oluşturduğu ya da yorum yaptığı düğümün kimliği. UID'de bir argüman ya da süzgeç kullanmanız gerekir; aksi takdirde bu alanı kullandığınızda yanıltıcı sonuçlar alırsınız.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
tr: Düğümle etkileşime geçen (düğümü oluşturan ya da düğümle ilgili yorum yapan) bir kullanıcının kullanıcı kimliği.

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
tr: Düğümün en son güncellendiği veya hakkında yorum yapıldığı tarih. UID'de bir argüman ya da süzgeç kullanmanız gerekir; aksi takdirde bu alanı kullandığınızda yanıltıcı sonuçlar alırsınız.

en: Database settings
tr: Veritabanı ayarları

en: Entity types
tr: Varlık tipleri

en: Change handler
tr: İşleyiciyi değiştir

en: Autocomplete (Tags style)
tr: Otomatik tamamlama (Etiketler stili)

en: Mail system
tr: Posta sistemi

en: Hide empty column
tr: Boş sütunu gizle

en: Restrict images to this site
tr: Görselleri bu siteyle sınırla

en: Disallows usage of &lt;img&gt; tag sources that are not hosted on this site by replacing them with a placeholder image.
tr: Bu sitede barındırılmayan &lt;img&gt; etiket kaynaklarını yer tutucu bir görselle değiştirerek, bunların kullanılmasına izin vermez.

en: Maximum dimensions
tr: Boyut üst sınırı

en: Fallback image style
tr: Yedek görsel stili

en: Wide
tr: Geniş

en: The operator is invalid on filter: @filter.
tr: İşleç, @filter süzgecinde geçersiz.

en: No valid values found on filter: @filter.
tr: @filter süzgecinde geçerli bir değer bulunamadı.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
tr: @value değeri, @filter süzgecinde @operator için bir dizi değil

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
tr: İşaretlenmezse, HTML öğelerini özelleştirmek için yapılandırılmamış alanlar, alan, etiket ve alanı + etiket sarıcıları için sarıcı almaz. Görünümün varsayılan olarak sağladığı biçimleme miktarını hızla azaltmak için, CSS'nin uygulanmasını zorlaştırma karşılığında, bu öğeyi kullanabilirsiniz.

en: banned IP addresses
tr: yasaklanan IP adresleri

en: The IP address %ip has been banned.
tr: %ip IP adresi yasaklandı.

en: CKEditor settings
tr: CKEditor ayarları

en: The field name.
tr: Alan adı.

en: Validate options
tr: Seçenekleri doğrula

en: Whether the user is active or blocked.
tr: Kullanıcının etkin mi, yoksa engellenmiş mi olduğu.

en: Views query
tr: Görünümler sorgusu

en: Language direction
tr: Dil yönü

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
tr: İlerleme simgesi yüklemenin durumunu göstermez ama daha az yer kaplar. İlerleme çubuğu ise büyük boyutlu dosyaların yüklenmesini izlemek için kullanılır.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
tr: Dönemsel görevler, güncellemeleri kontrol ve aramalar için içeriği dizinleme gibi süreli görevlerin çalıştırılmasını sağlar.

en: User name and password
tr: Kullanıcı adı ve parolası

en: User module account form elements.
tr: Kullanıcı eklentisi hesap formu ögeleri.

en: Manage form display
tr: Form görünümünü yönet

en: View modes
tr: Görüntüleme kipleri

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
tr: Diğer bağlantısının işaret edeceği bir Drupal yolu ya da dış URL adresi. Bunun, yukarıdaki bağlantı görüntüsü ayarını geçersiz kılacağını unutmayın.

en: Resource type
tr: Kaynak türü

en: <em>Title</em> field required
tr: <em>Başlık</em> alanı zorunludur

en: Link to entity
tr: Varlık bağlantısı

en: Bypass access checks
tr: Erişim denetimlerini atla

en: Media type
tr: Medya tipi

en: View: @view - Display: @display
tr: Görünüm (View): @view - Görüntüleme (Display): @display

en: Transform the case
tr: Büyük/küçük harfi dönüştür

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
tr: "Özel" olursa, tarih biçimleri için <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP belgelerine</a> bakın. Aksi takdirde, görüntülenecek farklı zaman birimlerinin sayısını girin; varsayılan olarak 2'dir.

en: Representative sort criteria
tr: Temsilci sıralama ölçütü

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
tr: Her satır için temsilci öğenin nasıl alınacağını belirlemek için, ilişkinin getirdiği verilere sıralama ölçütleri uygulanır. Örneğin, her bir kullanıcıya yönelik en son düğümü göstermek için 'İçerik: Güncellenme tarihi' bilgisini seçin.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
tr: Yukarıda seçilen sıralama ölçütleri için kullanılacak sıralama düzeni.

en: Revert to default
tr: Ön tanımlıya dön

en: No fields have been used in views yet.
tr: Görünümlerde henüz alan kullanılmadı.

en: Provide a simple link to approve the comment.
tr: Yorumun onaylanması için basit bir bağlantı sağla.

en: Author uid
tr: Yazarın uid

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
tr: Her bir @entity öğesini, dosyaya ayarlanan @field ile ilişkilendirin.

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
tr: Her bir @entity öğesini, görsele ayarlanan @field ile ilişkilendirir.

en: The tid of a taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin tid'si.

en: The user permissions.
tr: Kullanıcı izinleri.

en: First and last only
tr: Yalnızca ilk ve son

en: Multiple-value handling
tr: Birden çok değer işleme

en: Filter to items that share all terms
tr: Tüm terimleri paylaşan öğelere süz

en: Filter to items that share any term
tr: Herhangi bir terimi paylaşan öğelere süz

en: Use a pager
tr: Sayfalayıcı kullan

en: Logo path
tr: Logo yolu

en: Responsive
tr: Duyarlı

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Tokens related to views.
tr: Görünümlerle ilgili belirteçler.

en: The description of the view.
tr: Görünümün açıklaması.

en: The title of current display of the view.
tr: Görünümün geçerli gösteriminin başlığı.

en: The URL of the view.
tr: Görünümün URL'si.

en: -Select-
tr: -Seçiniz-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
tr: İmleç bağlantı üzerine getirildiğinde çoğu tarayıcının araç ipucu olarak görüntülediği "başlık" metni olarak yerleştirilecek metin.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
tr: Bu alan boşsa, alanın gizlenmesi için etkinleştirin. Alan etiketinin ya da yeniden yazılan çıktının görüntülenmeye devam edebileceğini unutmayın. Etiketleri gizlemek için boş alanlara ilişkin stil ya da satır stili ayarlarını denetleyin. Yeniden yazılan içeriği gizlemek için "Boşsa yeniden yazmayı gizle" onay kutusunu işaretleyin.

en: Apostrophe
tr: Kesme işareti

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
tr: AA (01 - 12) biçiminde tarih.

en: Date in the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde tarih.

en: Date in the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01 - 53) biçiminde tarih.

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
tr: Uid'den daha fazla alana ihtiyacınız olursa yorum: yazar ilişkisi ekleyin

en: Last comment uid
tr: Son yorum uid'si

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
tr: İçeriği yazan kullanıcı. Uid'den daha fazla alana ihtiyacınız olursa içerik: yazar ilişkisi ekleyin

en: Convert spaces in term names to hyphens
tr: Terim adlarındaki boşlukları tirelere dönüştür

en: Use rendered output to group rows
tr: Satırları gruplamak için görüntüsü oluşturulan çıktıyı kullan

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
tr: Etkinleştirilirse, satırları gruplamak için gruplama alanının görüntüsü oluşturulan çıktısı kullanılır.

en: Block count
tr: Blok sayısı

en: Limit to vocabulary
tr: Sözlükle sınırla

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
tr: Bu alan için HTML kodu kullanabilirsiniz. Desteklenen yer tutucular şunlardır:

en: Result summary
tr: Sonuç özeti

en: Shows result summary, for example the items per page.
tr: Sonuç özetini, örneğin her sayfadaki başlık sayısını, gösterir.

en: Use site default RSS settings
tr: Sitenin varsayılan RSS ayarlarını kullan

en: Display list value as human readable
tr: Liste değerini insan tarafından okunabilir olarak görüntüle

en: Displays the link in contextual links
tr: Bağlantıyı bağlamsal bağlantılarda görüntüler

en: Grouping field Nr.@number
tr: Gruplama alanı Nr.@number

en: Original language
tr: Özgün dil

en: Response status code
tr: Yanıt durumu kodu

en: Callback function
tr: Geri çağırma işlevi

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
tr: Aramanız çok fazla VE/VEYA ifadesi içeriyor. Bu aramada sadece ilk @count terim kapsandı.

en: Other…
tr: Diğer...

en: Performance settings
tr: Performans ayarları

en: Hide description
tr: Açıklamayı gizle

en: Display field as machine name.
tr: Alanı makine adı olarak görüntüle.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
tr: Gösterimler (Views) API'siyle gömülebilecek bir görünüm sağlayın.

en: Only has the 'authenticated user' role
tr: Yalnızca 'kimliği doğrulanmış kullanıcı' rolüne sahip

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
tr: 'Kimliği doğrulanmış kullanıcı'ya ek olarak başka rollere de sahip

en: Remove tags from rendered output
tr: Görüntüsü oluşturulan çıktıdan etiketleri kaldır

en: Fields to be included as contextual links.
tr: Bağlamsal bağlantılar olarak içerilecek alanlar.

en: Include destination
tr: Hedefi ekle

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
tr: Bağlamsal işlemi tamamladıktan sonra kullanıcıyı özgün görünüme geri döndürmek için bağlantıya bir "destination" parametresi ekle.

en: Contextual Links
tr: Contextual Links (Bağlamsal Bağlantılar)

en: Display fields in a contextual links menu.
tr: Alanları bağlamsal bağlantılar menüsünde  görüntüle.

en: Upload directory
tr: Karşıya yükleme dizini

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
tr: Karşıya yükleme tamamlanmadığından %file dosyası kaydedilemedi.

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Authentication provider
tr: Kimlik doğrulama sağlayıcısı

en: Maximum attempts
tr: Deneme sayısı üst sınırı

en: Allowed values function
tr: İzin verilen değerler işlevi

en: Select media
tr: Medya seç

en: Third party settings
tr: Üçüncü parti ayarları

en: Date/time format
tr: Tarih/saat biçimi

en: Enable translation
tr: Çeviriyi etkinleştir

en: Drupal Version
tr: Drupal Sürümü

en: Default translation
tr: Varsayılan çeviri

en: This field supports tokens.
tr: Bu alan değişkenleri (tokens) destekler.

en: Search score
tr: Arama puanı

en: Add transition
tr: Geçiş ekle

en: Export options
tr: Dışarı aktarma seçenekleri

en: There was a problem creating field %label: @message
tr: %label alanı oluşturulurken bir sorun oluştu: @message

en: No content selected.
tr: İçerik seçilmedi.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
tr: Harf, rakam ve alt-çizgilerden oluşan özgün bir makina adı.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
tr: Herhangi bir görsel yüklenmemişse bu görsel görüntülenir ve alanın varsayılan görselinin yerine geçer.

en: No blocked IP addresses available.
tr: Engellenmiş bir IP adresi yok.

en: The menu name. Primary key.
tr: Menü adı. Birincil anahtar.

en: The human-readable name of the menu.
tr: Menünün insan tarafından okunabilir adı.

en: A description of the menu
tr: Menünün açıklaması

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
tr: Menü adı. Aynı menü adını taşıyan tüm bağlantılar aynı menünün öğeleridir.

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
tr: Menü bağlantı ID değeri (mid) tamsayı birincil anahtarıdır.

en: The parent link ID (plid) is the mlid of the link above in the hierarchy, or zero if the link is at the top level in its menu.
tr: Üst seviye bağlantı ID değeri (plid), hiyerarşide üstte yeralan bağlantının mlid değeridir; bu değer 0 ise bağlantı menüsünde en üst seviyede yer alır.

en: The Drupal path or external path this link points to.
tr: Bu bağlantının yönlendirdiği Drupal yolu ya da harici yol.

en: For links corresponding to a Drupal path (external = 0), this connects the link to a {menu_router}.path for joins.
tr: Bir Drupal yoluna denk düşen bağlantılarda (external = 0), birleşimlerde kullanılmak üzere {menu_router}.path bağlantısı.

en: The text displayed for the link, which may be modified by a title callback stored in {menu_router}.
tr: Bağlantı için görüntülenen metin ({menu_router} içinde yeralan bir başlık geri dönüşü tarafından değiştirilebilir).

en: The name of the module that generated this link.
tr: Bu bağlantıyı oluşturan eklentinin adı.

en: A flag for whether the link should be rendered in menus. (1 = a disabled menu item that may be shown on admin screens, -1 = a menu callback, 0 = a normal, visible link)
tr: Bağlantının menülerde görüntülenme durumunu belirtir (1: yönetim sayfalarında gösterilen etkin olmayan menü öğresi; -1: menü geriçağrısı; 0: normal, görünür bağlantı)

en: A flag to indicate if the link points to a full URL starting with a protocol, like http:// (1 = external, 0 = internal).
tr: Bağlantının, http:// (1 = dış, 0 = iç) gibi bir iletişim kuralıyla başlayan tam URL adresini gösterip göstermediğini belirten işaret.

en: Flag indicating whether any links have this link as a parent (1 = children exist, 0 = no children).
tr: Bu bağlantının alt seviye bağlantıları olup (1) olmadığını (0) gösterir.

en: Flag for whether this link should be rendered as expanded in menus - expanded links always have their child links displayed, instead of only when the link is in the active trail (1 = expanded, 0 = not expanded)
tr: Bu bağlantının menülerde genişletilmiş olarak görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirtir - genişletilmiş bağlantılar, seçili olup olmadıklarına bakılmadan, her zaman alt seviye bağlantılarıyla birlikte görüntülenir.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth.
tr: Aynı menüde aynı derinlikte yer alan bağlantılar arasındaki bağlantı ağırlığı.

en: The depth relative to the top level. A link with plid == 0 will have depth == 1.
tr: Üst seviyeye bağlı derinlik seviyesi. plid değeri 0 olan bağlantının derinliği 1 olacaktır.

en: A flag to indicate that the user has manually created or edited the link (1 = customized, 0 = not customized).
tr: Bağlantının elle kullanıcı tarafından oluşturulduğu ya da düzenlendiğini belirtir (1 = özelleştirilmiş, 0 = otomatik)

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the plid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki birinci mlid değeri. Eğer N = derinlik ise, pN, mlid'e eşit olmalıdır. Eğer derinlik > 1 ise, p(N-1), plid'e eşit olmalıdır. X > derinlik iken, tüm pX'ler sıfır değerini almalıdır. p1..p9 sütunları aynı zamanda üst seviye (parents) olarak adlandırılabilir.

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 2. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 3. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 4. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 5. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 6. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 7. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 8. mlid değeri. p1'e bakın.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki 9. mlid değeri. p1'e bakın.

en: Flag that indicates that this link was generated during the update from Drupal 5.
tr: Bu bağlantının Drupal 5'ten sürüm yükseltme sırasında oluşturulduğunu belirtir.

en: blocks
tr: bloklar

en: Bulk operation
tr: Toplu işlem

en: View used to select the entities
tr: Varlıkları seçmek için kullanılan görünüm

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
tr: Başvurulabilecek varlıkları seçen görünümü ve görüntüyü seçin.<br />Yalnızca, görüntü tipi  "Varlık Başvurusu" tipi olan görünümler uygundur.

en: Views: Filter by an entity reference view
tr: Görünümler: Varlık başvurusu görünümüne göre süzgeç uygula

en: Entity Reference Source
tr: Varlık Referansı Kaynağı

en: Entity Reference list
tr: Varlık Referansı listesi

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
tr: "@display" görüntüsünün düzgün çalışması için seçilen arama alanları gerekiyor. Varlık Başvurusu liste biçimine ilişkin ayarlara bakın.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
tr: "@display" görüntüsü, arama alanı olarak %field alanını kullanıyor; ancak alan artık yok. Varlık Başvurusu liste biçimine ilişkin ayarlara bakın.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
tr: <strong>Not:</strong> Satır içi alanlar burada belirtik olarak seçilmezse, 'Varlık Başvurusu' görüntülerinde tüm alanlar satır içi olarak görüntülenir.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
tr: Otomatik tamamlama pencere bileşeni kullanılırken aranacak alanları seçin.

en: Comment Statistics
tr: Yorum İstatistikleri

en: In-place content editing.
tr: Yerinde içerik düzenleme.

en: You have unsaved changes
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz var

en: Loading…
tr: Yükleniyor…

en: Resource title
tr: Kaynak başlığı

en: Translation for @language
tr: @language çevirisi

en: Use site name
tr: Site adını kullan

en: Use site slogan
tr: Site sloganını kullan

en: File status
tr: Dosya durumu

en: Reduce
tr: Azalt

en: Easy
tr: Kolay

en: Breakpoint
tr: Kırılma noktası

en: Displaying @start - @end of @total
tr: @start - @end / @total görüntüleniyor

en: Needs to be updated
tr: Güncellenmesi gerekiyor

en: Does not need to be updated
tr: Güncellenmesine gerek yok

en: Edit comment @subject
tr: @subject yorumunu düzenle

en: Only this translation is published. You must publish at least one more translation to unpublish this one.
tr: Yalnızca bu çeviri yayımlanıyor. Bunu yayından kaldırmak için en az bir çeviri daha yayımlamanız gerekir.

en: Time interval
tr: Zaman aralığı

en: Used in views
tr: Görünümlerde kullanıldı

en: Views plugins
tr: Görünümler eklentileri

en: Overview of plugins used in all views.
tr: Bütün görünümlerde kullanılan eklentilere genel bakış.

en: Display "Access Denied"
tr: "Erişim Engellendi" göster

en: Timezone to be used for date output.
tr: Tarih çıktısı için kullanılacak saat dilimi.

en: - Default site/user timezone -
tr: - Varsayılan site/kullanıcı saat dilimi -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
tr: Gruplanmış süzgeçler, önceden tanımlanmış işleç|değer çiftleri arasında seçim yapılmasına olanak sağlar.

en: Filter type to expose
tr: Gösterilecek süzgeç tipi

en: Single filter
tr: Tek bir süzgeç

en: Grouped filters
tr: Gruplanmış süzgeçler

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
tr: Gösterilen seçim yalnızca seçilen kullanıcı rolleri için hatırlanır. Rol seçmezseniz, gösterilen veriler hiçbir zaman depolanmaz.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
tr: Süzgeç grubunun görüntüsünü oluşturmak için hangi pencere bileşeni türünün kullanılacağını seçin

en: grouped
tr: gruplanmış

en: Choose fields to combine for filtering
tr: Süzgeç uygulamak için birleştirilecek alanları seçin

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
tr: Bu süzgeç çok özel alan işleyicileri için işlev görmez.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
tr: Bu süzgeci kullanabilmek için bazı alanlar eklemeniz gerekir.

en: @entity types
tr: @entity tipleri

en: There is no lock on view %name to break.
tr: %name görünümünde kırılacak kilit yok.

en: &lt;Any&gt;
tr: &lt;Herhangi Biri&gt;

en: There are no enabled views.
tr: Etkinleştirilmiş görünüm yok.

en: Display fields as RSS items.
tr: Alanları RSS öğeleri olarak göster.

en: - No value -
tr: - Değer yok -

en: Provide a simple link to the revision.
tr: Sürüme yönelik basit bir bağlantı sağlar.

en: The ID of the entity that is related to the file.
tr: Dosyayla ilişkili varlığın kimliği.

en: The raw numeric user ID.
tr: İşlenmemiş sayısal kullanıcı kimliği.

en: Unfiltered text
tr: Süzülmemiş metin

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
tr: Kısıtlanmamış özel metin ya da biçimleme ekler. Özel metin alanına benzer.

en: Combine fields filter
tr: Alan süzgeçlerini birleştir

en: Column used for click sorting
tr: Tıklayarak sıralamada kullanılan sütun

en: Use path alias instead of internal path.
tr: İç yol yerine yol diğer adı kullanılır.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
tr: İşlenmemiş sorgu sonuçlarının önbelleğe alınacağı saniye cinsinden süre.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
tr: Görüntüsü oluşturulan HTML çıktısının önbelleğe alınacağı saniye cinsinden süre.

en: Custom time values must be numeric.
tr: Özel zaman değerleri sayısal olmalıdır.

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
tr: Bu görünüm için bağlamsal bağlantıların görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirtin.

en: Display 'more' link only if there is more content
tr: Sadece daha fazla içerik varsa 'diğer' bağlantısını görüntüle

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
tr: Blok görüntülerinde gösterilen süzgeçlerin düzgün çalışması için "AJAX Kullan" seçeneğinin ayarlanması gerekir.

en: Number of pager links visible
tr: Görünür sayfa düzenleyici bağlantısı sayısı

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
tr: Sayfa düzenleyicide görüntülenecek sayfa bağlantısı sayısını belirtin.

en: Query Tags
tr: Sorgu Etiketleri

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
tr: Ayarlanırsa, bu etiketler sorgunun sonuna eklenir ve bir modülde sorguyu tanımlamak için kullanılabilir. Sorguları değiştirmek için kullanışlı olabilir.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
tr: Sorgu etiketleri yalnızca küçük harfli alfabetik karakterleri ve alt çizgi içerebilir.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
tr: Her bir satır için RSS öğesi pubDate (yayınlama tarihi) olarak kullanılacak alan. RFC 2822 biçiminde olması gerekir.

en: GUID settings
tr: GUID ayarları

en: GUID field
tr: GUID alanı

en: The globally unique identifier of the RSS item.
tr: RSS öğesinin evrensel olarak tekrarsız tanımlayıcısı

en: GUID is permalink
tr: GUID kalıcı bağlantıdır

en: The RSS item GUID is a permalink.
tr: RSS öğesi GUID değeri kalıcı bir bağlantıdır.

en: Add views row classes
tr: Görünüm satır sınıfları ekle

en: Force using fields
tr: Alanları kullanmaya zorla

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
tr: Eğer ne satır ne de stil eklentisi alanları destekliyorsa, bu alan bunların etkinleştirilmesine olanak sağlar; böylece örneğin, gruplama ölçütünü kullanabilirsiniz.

en: File storage
tr: Dosya depolama

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
tr: Esnek, renkleri değiştirilebilen, pek çok bölgesi bulunan ve duyarlı, mobil öncelikli düzeni olan bir tema.

en: Enter 0 for no limit.
tr: Sınır koymamak için 0 değerini girin.

en: Entity label
tr: Varlık etiketi

en: The @type %title has been deleted.
tr: @type %title silindi.

en: The URL %url is not valid.
tr: %url URL geçerli değil.

en: Layout options
tr: Düzen seçenekleri

en: All messages, with backtrace information
tr: Geri izleme bilgisi içeren tüm iletiler

en: The views entity selection mode requires a view.
tr: Görünümler varlık seçimi kipi bir görünüm gerektiriyor.

en: Revision user
tr: Düzeltme kullanıcısı

en: Unknown (@langcode)
tr: Bilinmeyen (@langcode)

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
tr: %file dosyası, karşıya yükleme için izin verilen %maxsize boyut üst sınırını aştığından kaydedilemedi.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
tr: %destination hedefi geçersiz olduğundan dosya karşıya yüklenemedi.

en: The file %path was not deleted because it does not exist.
tr: %path dosyası silinemedi çünkü böyle bir dosya yok.

en: %name field is not in the right format.
tr: %name alanı doğru biçimde değil.

en: %name is not a valid number.
tr: %name geçerli bir sayı değil.

en: %name must be a valid color.
tr: %name geçerli bir renk olmalı.

en: Theme hook %hook not found.
tr: Temanın %hook kancası bulunamadı.

en: Boolean value
tr: Mantıksal değer

en: The referenced entity
tr: Başvurulan varlık

en: Integer value
tr: Tamsayı değeri

en: Language object
tr: Dil nesnesi

en: Text value
tr: Metin değeri

en: Show all columns
tr: Tüm sütunları göster

en: Show table cells that were hidden to make the table fit within a small screen.
tr: Tablonun küçük ekrana sığması için gizlenmiş sütunları göster.

en: List additional actions
tr: Ek eylemleri listele

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions.
tr: Bu gelişmiş eylem için benzersiz bir etiket. Bu etiket, eylemlerle bütünleştirilen modüllerin arabiriminde görüntülenir.

en: Aggregator refresh
tr: Toplayıcı yenilemesi

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
tr: %site sitesindeki besleme, "%error" hatası nedeniyle bozulmuş.

en: This IP address is already banned.
tr: Bu IP adresi zaten yasaklanmış.

en: You may not ban your own IP address.
tr: Kendi IP adresinizi yasaklayamazsınız.

en: Banning IP addresses
tr: IP adreslerini yasaklama

en: IP addresses listed here are banned from your site. Banned addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
tr: Burada listelenen IP adreslerinin sitenize girmesi yasaklanır. Yasaklanan adreslerin siteye erişmesi tamamen engellenir ve durumu açıklayan kısa bir ileti görüntülenir.

en: Ban IP addresses
tr: IP adreslerini yasakla

en: IP address bans
tr: IP adresi yasaklamaları

en: Language type
tr: Dil tipi

en: No book content available.
tr: Hiçbir kitap içeriği yok.

en: You must enter a valid hexadecimal color value for %name.
tr: %name için geçerli bir onaltılı renk değeri girmeniz gerekir.

en: Database Logging
tr: Veritabanı Günlük Kaydı

en: Trim link text length
tr: Bağlantı metni uzunluğunu kırp

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
tr: Sınırsız bağlantı metni uzunluklarına izin vermek için boş bırakın.

en: URL only
tr: Yalnızca URL adresi

en: Show URL as plain text
tr: URL'yi düz metin olarak göster

en: Add rel="nofollow" to links
tr: Bağlantılara rel="nofollow" ekle

en: Link text trimmed to @limit characters
tr: Bağlantı metni, @limit karaktere kırpıldı

en: Link text not trimmed
tr: Bağlantı metni kırpılmadı

en: Show URL only as plain-text
tr: URL adresini yalnızca düz metin olarak göster

en: Show URL only
tr: Yalnızca URL adresini göster

en: Add rel="@rel"
tr: rel="@rel" ekle

en: Provides a simple link field type.
tr: Basit bir bağlantı alanı tipi sağlar.

en: Thin space
tr: İnce boşluk

en: Processed text
tr: İşlenmiş metin

en: Re-use existing field: you need to provide a label.
tr: Var olan alanı yeniden kullan: bir etiket belirtmeniz gerekiyor.

en: The specified file %file could not be copied because the destination is invalid. More information is available in the system log.
tr: Hedef geçersiz olduğundan, belirtilen %file dosyası kopyalanamadı. Sistem günlüğünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

en: The specified file %file could not be moved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
tr: Hedef geçersiz olduğundan, belirtilen %file dosyası taşınamadı. Sistem günlüğünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

en: The data could not be saved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
tr: Hedef geçersiz olduğundan veriler kaydedilemedi. Sistem günlüğünde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

en: File %file (%realpath) could not be copied because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
tr: %destination hedefi geçersiz olduğundan %file dosyası (%realpath) kopyalanamadı. Bu genellikle file_copy() işlevinin yanlış kullanılmasından ya da eksik bir akım sarıcıdan kaynaklanır.

en: File %file could not be copied because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
tr: %destination hedefi geçersiz olduğundan %file dosyası kopyalanmamadı. Bu genellikle file_copy() işlevinin yanlış kullanılmasından ya da eksik bir akım sarıcıdan kaynaklanır.

en: File %file (%realpath) could not be moved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
tr: %destination hedefi geçersiz olduğundan %file dosyası (%realpath) taşınamadı. Bu file_move() işlevinin yanlış kullanımından ya da eksik bir akım sarıcıdan kaynaklanıyor olabilir.

en: File %file could not be moved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
tr: %destination hedefi geçersiz olduğundan %file dosyası taşınamadı. Bu file_move() işlevinin yanlış kullanımından ya da eksik bir akım sarıcıdan kaynaklanıyor olabilir.

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection because it is in use by the following modules: %modules.
tr: "%path" geçici dosyası, şu modüller tarafından kullanımda olduğundan bellek temizleme sırasında silinemedi: %modules.

en: Are you sure you want to delete the forum %label?
tr: %label forumunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Edit style %name
tr: %name stilini düzenle

en: Error generating image, missing source file.
tr: Görsel oluşturulurken hata oluştu, kaynak dosya eksik.

en: Set @title as default
tr: @title öğesini varsayılan olarak ayarla

en: Custom language...
tr: Özel dil...

en: Fill in the language details and save the language with <em>Add custom language</em>.
tr: <em>Özel dil ekle</em> seçeneğini kullanarak dil ayrıntılarını girin ve dili kaydedin.

en: The language %language (%langcode) already exists.
tr: %language (%langcode) dili zaten var.

en: Use the <em>Add language</em> button to save a predefined language.
tr: Önceden tanımlı bir dili kaydetmek için <em>Dil ekle</em> düğmesini kullanın.

en: The language %language has been created and can now be used.
tr: %language dili oluşturuldu ve artık kullanılabilir.

en: The %language (%langcode) language has been removed.
tr: %language (%langcode) dili kaldırıldı.

en: Path prefix configuration
tr: Yol ön eki yapılandırması

en: Domain configuration
tr: Etki alanı yapılandırması

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
tr: %language (%langcode) yol ön eki (Varsayılan dil)

en: %language (%langcode) path prefix
tr: %language (%langcode) yol ön eki

en: %language (%langcode) domain
tr: %language (%langcode) etki alanı

en: The prefix may not contain a slash.
tr: Ön ek bölü işareti içeremez.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
tr: %language ön eki %value benzersiz değil.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
tr: %language ile ilgili etki alanı %value benzersiz değil.

en: Existing languages
tr: Var olan diller

en: Add a new mapping
tr: Yeni eşleme ekle

en: Browser language code
tr: Tarayıcı dili kodu

en: Browser language codes must be unique.
tr: Tarayıcı dil kodları benzersiz olmalıdır.

en: Browser language codes can only contain lowercase letters and a hyphen(-).
tr: Tarayıcı dil kodları yalnızca küçük harf ve tire (-) içerebilir.

en: Are you sure you want to delete %browser_langcode?
tr: %browser_langcode öğesini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available, pick <em>Custom language...</em> at the end and provide a language code and other details manually.
tr: Siteniz tarafından desteklenecek bir dil ekleyin. İstediğiniz dil yoksa, en sondaki <em>Özel dil...</em> seçeneğini belirleyin ve dil kodunu ve diğer ayrıntıları manuel olarak belirtin.

en: Language from the URL (Path prefix or domain).
tr: URL adresindeki dil (Yol ön eki ya da etki alanı).

en: Language from a request/session parameter.
tr: İstek/oturum parametresindeki dil.

en: Language from the browser's language settings.
tr: Tarayıcının dil ayarlarındaki dil.

en: Account administration pages
tr: Hesap yönetimi sayfaları

en: Account administration pages language setting.
tr: Hesap yönetimi sayfaları dil ayarı.

en: The %language (%langcode) language has been created.
tr: %language (%langcode) dili oluşturuldu.

en: The %language (%langcode) language has been updated.
tr: %language (%langcode) dili güncellendi.

en: Browser language detection configuration
tr: Tarayıcı dili algılama yapılandırması

en: A Gettext Portable Object file.
tr: Gettext Portable Object dosyası.

en: Treat imported strings as custom translations
tr: İçe aktarılan dizgeleri özelleştirilmiş çeviriler olarak değerlendir

en: Overwrite non-customized translations
tr: Çevrilmemiş dizelerin üzerine yaz

en: Overwrite existing customized translations
tr: Çevrilmiş dizelerin üzerine tekrar yaz

en: No language available. The export will only contain source strings.
tr: Kullanılabilir bir dil yok. Dışa aktarma yalnızca kaynak dizgeleri içerir.

en: Source text only, no translations
tr: Çeviri olmadan sadece kaynak metin

en: Include non-customized translations
tr: Özelleştirilmemiş çevirileri dahil et

en: Include customized translations
tr: Özelleştirilmiş çevirileri içer

en: Include untranslated text
tr: Çevrilmemiş metni dahil et

en: @count disallowed HTML string(s) in files: @files.
tr: Şu dosyalarda izin verilmeyen @count HTML dizgesi var: @files.

en: Translation type
tr: Çeviri tipi

en: Non-customized translation
tr: Özelleştirilmemiş çeviri

en: Customized translation
tr: Özelleştirilmiş çeviri

en: The strings have been saved.
tr: Dizgeler kaydedildi.

en: In Context
tr: Bağlam İçi

en: Interface translation
tr: Arayüz çevirisi

en: @translated/@total (@ratio%)
tr: @translated/@total (%@ratio)

en: not applicable
tr: geçerli değil

en: Enable interface translation to English
tr: Arayüzün İngilizceye çevirisini etkinleştir

en: Interface translations directory
tr: Arayüz çevirileri klasörü

en: Removed JavaScript translation file for the language %language because no translations currently exist for that language.
tr: Şu anda %language dili için bir çeviri var olmadığından, bu dil için JavaScript çeviri dosyası kaldırıldı.

en: User interface translation
tr: Kullanıcı arayüzü çevirisi

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
tr: İzin verilmeyen ya da yanlış biçimli HTML nedeniyle "%string" dizgesinin içe aktarımı atlandı.

en: logged in users only
tr: sadece giriş yapmış kullanıcılar

en: Author's preferred language
tr: Yazarın tercih ettiği dil

en: The language code of the language the node is written in.
tr: Düğümün yazıldığı dilin dil kodu.

en: Briefly describe the changes you have made.
tr: Yaptığınız değişiklikleri kısaca açıklayın.

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
tr: Tema tarafından sağlanan varsayılan kısayol simgesini kullan

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
tr: Örnekler: <code>@implicit-public-file</code> (genel dosya sistemindeki bir dosya için), <code>@explicit-file</code> ya da <code>@local-file</code>.

en: Message to display when in maintenance mode
tr: Bakım kipindeyken görüntülenecek ileti

en: This theme requires the base theme @base_theme to operate correctly.
tr: Bu temanın doğru çalışması için @base_theme temel teması gerekli.

en: This theme requires the theme engine @theme_engine to operate correctly.
tr: Bu temanın doğru çalışması için @theme_engine tema altyapısı gerekli.

en: Use maintenance mode when making major updates, particularly if the updates could disrupt visitors or the update process. Examples include upgrading, importing or exporting content, modifying a theme, modifying content types, and making backups.
tr: Büyük güncellemeler yaparken, özellikle de güncellemeler ziyaretçileri veya güncelleme işlemini kesintiye uğratabilecekse, bakım kipini kullanın. Bu tür güncellemeler arasında, yükseltme, içerikleri içe aktarma ve dışa aktarma, bir temayı değiştirme, içerik tiplerini değiştirme ve yedekleme sayılabilir.

en: A language object.
tr: Dil nesnesi

en: An entity field containing a boolean value.
tr: Bir mantıksal değer içeren varlık alanı

en: An entity field referencing a language.
tr: Bir dili referans alan bir varlık alanı.

en: An entity field containing an entity reference.
tr: Bir varlık referansı içeren bir varlık alanı.

en: Add and enable modules to extend site functionality.
tr: Site işlevselliğini genişletmek için modüller ekleyin ve modülleri etkinleştirin.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
tr: %file dizini değişikliklere karşı korunmuyor ve bir güvenlik riski oluşturuyor. Dizinin izinlerini, yazılamaz olarak değiştirmeniz gerekir.

en: Apply pending updates
tr: Bekleyen güncellemeleri uygula

en: Translation is not supported if language is always one of: @locked_languages
tr: Dil her zaman şunlardan biriyse çeviri desteklenmez: @locked_languages

en: HTTP request to @url failed with error: @error.
tr: @url için HTTP isteği şu hatayla başarısız oldu: @error.

en: Update Manager
tr: Güncelleme Yöneticisi

en: The name for this role. Example: "Moderator", "Editorial board", "Site architect".
tr: Bu rolün adı. Örnek: "Forum başkanı", "Yayın kurulu", "Site mimarı".

en: User module 'member for' view element.
tr: 'Şu kadardır üye' kullanıcı modülü görünüm öğesi.

en: This is also assumed to be the primary language of this account's profile information.
tr: Bu dilin, bu hesabın profil bilgilerinin birincil dili de olduğu varsayılır.

en: Administration pages language
tr: Yönetim sayfaları dili

en: Build a custom site without pre-configured functionality. Suitable for advanced users.
tr: Önceden ayarlanmış işlevler olmadan özel bir site yapın. İleri kullanıcılar için uygundur.

en: Header background top
tr: Üst başlık arkaplanı

en: Header background bottom
tr: Alt başlık arkaplanı

en: Site's default language (@lang_name)
tr: Sitenin ön tanımlı dili (@lang_name)

en: Installation profile
tr: Kurulum profili

en: Selected language
tr: Seçili dil

en: Expose sort order
tr: Sıralama düzenini göster

en: Use a custom %field_name
tr: Özel bir %field_name kullan

en: Validation settings
tr: Doğrulama ayarları

en: Language Code
tr: Dil Kodu

en: @dir can not be opened
tr: @dir açılamadı

en: Breakpoints can be organized into groups. Modules and themes should use groups to separate out breakpoints that are meant to be used for different purposes, such as breakpoints for layouts or breakpoints for image sizing.
tr: Kesme noktaları gruplar halinde düzenlenebilir. Modüller ve temalar, yerleşimler için kesme noktaları ya da görsel boyutlandırma için kesme noktaları gibi farklı amaçlarla kullanılmak üzere tasarlanan kesme noktalarını ayırmak için grupları kullanmalıdır.

en: Parent permalink
tr: Üst kalıcı bağlantı

en: Save and manage fields
tr: Alanları kaydet ve yönet

en: Image removed.
tr: Görsel kaldırıldı.

en: This image has been removed. For security reasons, only images from the local domain are allowed.
tr: Bu görsel kaldırıldı. Güvenlik nedeniyle yalnızca yerel etki alanındaki görsellere izin verilir.

en: Only images hosted on this site may be used in &lt;img&gt; tags.
tr: &lt;img&gt; etiketlerinde yalnızca, bu sitede barındırılan görseller kullanılabilir.

en: An error occurred trying to check available interface translation updates.
tr: Kullanılabilir arayüz çevirisi güncellemelerini denetleme girişimi sırasında hata oluştu.

en: Available translation updates
tr: Mevcut çeviri güncellemeleri*

en: Get a status report about available interface translations for your installed modules and themes.
tr: Yüklü modüller ve temalar için kullanılabilir arayüz çevirileri hakkında bir durum raporu alın.

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page. Leave blank to display the default front page.
tr: İsteğe bağlı olarak, ön sayfa olarak görüntülenecek göreceli bir URL adresi belirtin. Varsayılan ön sayfayı görüntülemek için boş bırakın.

en: Vocabulary language
tr: Sözlük dili

en: View profile
tr: Profili gör

en: User account actions
tr: Kullanıcı hesabı eylemleri

en: The role machine-name of the role.
tr: Rolün makine adı.

en: The base table used for this view.
tr: Bu görünüm için kullanılan temel tablo.

en: Base field
tr: Temel alan

en: The base field used for this view.
tr: Bu görünüm için kullanılan temel alan.

en: The total amount of results returned from the view. The current display will be used.
tr: Görünümden döndürülen sonuçların toplam miktarı. Geçerli görüntü kullanılacak.

en: The number of items per page.
tr: Sayfa başına öğe sayısı.

en: The current page of results the view is on.
tr: Görünümün bulunduğu sonuçların geçerli sayfası.

en: The total page count.
tr: Toplam sayfa sayısı.

en: Override the default view title for this view. This is useful to display an alternative title when a view is empty.
tr: Bu görünüm için varsayılan görünüm başlığını geçersiz kılın. Bir görünüm boş olduğunda alternatif başlık görüntülemek için kullanışlı olur.

en: Overridden title
tr: Geçersiz kılınan başlık

en: Manage customized lists of content.
tr: Özelleştirilmiş içerik listesini yönet.

en: Tracker - User
tr: İzleyici - Kullanıcı

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
tr: Düğümün yayınlanıp yayınlanmadığı. UID'de bir bağımsız değişken ya da süzgeç kullanmanız gerekir; aksi takdirde bu alanı kullandığınızda yanıltıcı sonuçlar alırsınız.

en: Additional resources
tr: Ek kaynaklar

en: The translation authoring username %name does not exist.
tr: Çeviri yapan kullanıcı adı %name yok.

en: You have to specify a valid translation authoring date.
tr: Geçerli bir çeviri yapma tarihi belirtmeniz gerekir.

en: Database %database not found. The server reports the following message when attempting to create the database: %error.
tr: %database veritabanı bulunamadı. Sunucu veritabanını oluşturmaya çalışırken şu hatayı veriyor: %error

en: Install another module
tr: Bir başka eklenti kur

en: Are you sure you want to unblock %ip?
tr: %ip adresinin engelini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Import all
tr: Tümünü içe aktar

en: Another request may be synchronizing configuration already.
tr: Başka bir istek zaten yapılandırmayı eşitliyor olabilir.

en: The configuration was imported successfully.
tr: Yapılandırma başarıyla içe aktarıldı.

en: @count new | @count new
tr[0]: @count yeni
tr[1]: @count yeni

en: @count changed | @count changed
tr[0]: @count değişen
tr[1]: @count değişen

en: Synchronize configuration
tr: Yapılandırmayı eşitle

en: Flag other translations as outdated
tr: Diğer çevirileri güncel değil olarak işaretle

en: Do not flag other translations as outdated
tr: Diğer çevirileri güncel değil olarak işaretleme

en: Provides an image formatter and breakpoint mappings to output responsive images using the HTML5 picture tag.
tr: HTML5 picture etiketini kullanarak duyarlı görsel çıktısı oluşturmak için bir görsel biçimleyici ve kesme noktası eşlemeleri sağlar.

en: Example: 'Hero image' or 'Author image'.
tr: Örnek: 'Hero görseli' ya da 'Yazar görseli'.

en: Breakpoint group
tr: Kesme noktası grubu

en: Select an image style for this breakpoint.
tr: Bu kesme noktası için bir görsel stili seçin.

en: Exposes entities and other resources as RESTful web API
tr: Varlıkları ve diğer kaynakları RESTful web API'si olarak gösterir

en: Access @method on %label resource
tr: %label kaynağına @method erişimi

en: User-defined shortcuts
tr: Kullanıcı tanımlı kısayollar

en: Displayed as %date_format
tr: %date_format olarak görüntülenir

en: opened
tr: açıldı

en: Enabling translation
tr: Çeviriyi etkinleştirme

en: Create %language translation of %title
tr: %title için %language çeviri oluştur

en: Source language: @language
tr: Kaynak dil: @language

en: If you made a significant change, which means the other translations should be updated, you can flag all translations of this content as outdated. This will not change any other property of them, like whether they are published or not.
tr: Diğer çevirilerin güncellenmesini gerektiren önemli bir değişiklik yaptıysanız, bu içeriğin tüm çevirilerini güncel değil olarak işaretleyebilirsiniz. Bunların diğer özellikleri (örneğin, yayınlanmış olup olmadığı) değişmez.

en: When this option is checked, this translation needs to be updated. Uncheck when the translation is up to date again.
tr: Bu seçenek işaretlendiğinde bu çevirinin güncellenmesi gerekir. Çeviri tekrar güncel olduğunda kutucuktaki işareti kaldırın.

en: Source language set to: %language
tr: Kaynak dil %language olarak ayarlandı

en: This will delete all the translations of %label.
tr: Bu, %label ile ilgili tüm çevirileri siler.

en: No path is set
tr: Yol ayarlanmadı

en: View differences
tr: Farklılıkları görüntüle

en: Menu language
tr: Menü dili

en: Block types
tr: Blok tipleri

en: media item
tr: medya öğesi

en: Access in-place editing
tr: Yerinde düzenlemeye erişin

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
tr: %field-name alanı yerinde düzenlemeyle güncellendi.

en: No item selected.
tr: Seçili öge yok.

en: Modified timestamp
tr: Zaman damgası değiştirildi

en: The @entity-type %label has been deleted.
tr: @entity-type %label silindi.

en: Edit %label
tr: %label etiketini düzenle

en: Add @bundle
tr: @bundle ekle

en: Reference type
tr: Referans tipi

en: Delete state
tr: Durumu sil

en: Horizontal orientation
tr: Yatay yönlendirme

en: Vertical orientation
tr: Dikey yönlendirme

en: Tray orientation changed to @orientation.
tr: Tepsi yönlendirmesi @orientation olarak değiştirildi.

en: Publish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayımla

en: Unpublish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayından kaldır

en: South Sudan
tr: Güney Sudan

en: Custom output for TRUE
tr: TRUE için özel çıktı

en: Custom output for FALSE
tr: FALSE için özel çıktı

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your email address.
tr: Hesap oluşturduğunuz için teşekkür ederiz. Hesabınız şu anda site yöneticisinin onayını bekliyor.<br />Bu arada, e-posta adresinize ek yönergeler içeren bir hoş geldiniz iletisi gönderildi.

en: An unrecoverable error has occurred. You can find the error message below. It is advised to copy it to the clipboard for reference.
tr: Kurtarılamaz bir hata oluştu. Aşağıda hata iletisini bulabilirsiniz. Hata iletisinin başvurulmak üzere panoya kopyalanması önerilir.

en: Place block
tr: Blok yerleştir

en: Port number
tr: Bağlantı noktası numarası

en: Revision timestamp
tr: Sürüm zaman damgası

en: Administer account settings
tr: Hesap ayarlarını yönet

en: Entity language
tr: Varlık dili

en: Hide empty
tr: Boş olanı gizle

en: Quick Edit
tr: Hızlı Düzenleme

en: Revision Log message
tr: Sürüm Günlüğü iletisi

en: The translation set id for this node
tr: Bu düğüm için çeviri kümesi kimliği

en: Registered timestamp
tr: Kaydolan zaman damgası

en: Signature format
tr: İmza biçimi

en: Init
tr: Başlangıç

en: Media Image
tr: Medya Resmi

en: Update form
tr: Formu güncelle

en: HTTP Basic Authentication
tr: HTTP Temel Kimlik Doğrulaması

en: Storage settings
tr: Depolama ayarları

en: File added
tr: Dosya eklendi

en: File removed
tr: Dosya silindi

en: Translate configuration
tr: Çeviri yapılandırması

en: Translations directory
tr: Çeviriler klasörü

en: The translations directory does not exist.
tr: Çeviriler klasörü mevcut değil.

en: The translations directory is not readable.
tr: Çeviri klasörü okunabilir durumda değil.

en: The translations directory is not writable.
tr: Çeviri klasörü yazılabilir durumda değil.

en: The translations directory is writable.
tr: Çeviri klasörü yazılabilir durumda.

en: The translation server is offline.
tr: Çeviri sunucusu çevrim dışı.

en: The translation server is online.
tr: Çeviri sunucusu çevrim içi.

en: The %language translation is not available.
tr: Kullanılabilir %language çevirisi yok.

en: The %language translation is available.
tr: Bir %language çevirisi var.

en: The %language translation could not be downloaded.
tr: %language çevirisi indirilemiyor.

en: Not blank
tr: Boş değil

en: You have unsaved changes.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz var.

en: Allows users to apply an action to one or more items.
tr: Kullanıcıların bir ya da daha fazla öğeye eylem uygulamasına olanak sağlar.

en: A unique name for this action. It must only contain lowercase letters, numbers and underscores.
tr: Bu eylem için benzersiz bir ad. Yalnızca küçük harf, rakam ve alt çizgi içermelidir.

en: All actions, except selected
tr: Seçilenler dışında tüm eylemler

en: Only selected actions
tr: Yalnızca seçilen eylemler

en: Selected actions
tr: Seçilen eylemler

en: The feed language code.
tr: Besleme dil kodu.

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
tr: Bu beslemenin yenilenmek üzere kuyruğa alındığı zaman, kuyruğa alınmadıysa 0.

en: The link of the feed.
tr: Beslemenin bağlantısı.

en: Calculated hash of the feed data, used for validating cache.
tr: Önbelleği doğrulamak için kullanılan, besleme verilerinin hesaplanmış karması.

en: The ID of the aggregator feed.
tr: Toplayıcı beslemesinin kimliği.

en: The title of the feed item.
tr: Besleme öğesinin başlığı.

en: The feed item language code.
tr: Besleme öğesi dil kodu.

en: The link of the feed item.
tr: Besleme öğesinin bağlantısı.

en: The author of the feed item.
tr: Besleme öğesinin yazarı.

en: The body of the feed item.
tr: Besleme öğesinin gövdesi.

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
tr: Unix zaman damgası olarak, besleme öğesinin gönderildiği tarih.

en: Failed to download OPML file due to "%error".
tr: "%error" nedeniyle OPML dosyası karşıdan yüklenemedi.

en: Edit custom block %label
tr: %label özel bloğunu düzenle

en: Custom block types
tr: Özel blok tipleri

en: Add custom block type
tr: Özel blok tipi ekle

en: @type %info has been created.
tr: %info başlıklı @type oluşturuldu.

en: @type %info has been updated.
tr: %info başlıklı @type güncellendi.

en: @type: added %info.
tr: @type: %info eklendi.

en: @type: updated %info.
tr: @type: %info güncellendi.

en: The custom block ID.
tr: Özel blok kimliği.

en: The custom block UUID.
tr: Özel blok UUID'si.

en: The revision ID.
tr: Sürüm kimliği

en: The comment language code.
tr: Yorum dili kodu.

en: The block type.
tr: Blok tipi.

en: Provide a label for this block type to help identify it in the administration pages.
tr: Bu blok tipinin yönetim sayfalarında tanınmasına yardımcı olacak bir etiket belirtin.

en: Enter a description for this block type.
tr: Bu blok tipi için bir açıklama girin.

en: Create a new revision by default for this block type.
tr: Bu blok tipi için varsayılan olarak yeni bir sürüm oluşturun.

en: Custom block type %label has been updated.
tr: %label özel blok tipi güncellendi.

en: Custom block type %label has been added.
tr: %label özel blok tipi eklendi.

en: Add %type custom block
tr: %type özel bloğunu ekle

en: Output the block in this view mode.
tr: Bloğu bu görüntüleme kipinde göster.

en: Select the region where this block should be displayed.
tr: Bu bloğun görüntüleneceği bölgeyi seçin.

en: - Create a new book -
tr: - Yeni kitap oluştur -

en: Edit order and titles
tr: Sıralamayı ve başlıkları düzenle

en: Toolbar configuration
tr: Araç çubuğu yapılandırması

en: Available buttons
tr: Kullanılabilir düğmeler

en: Active toolbar
tr: Etkin araç çubuğu

en: No styles configured
tr: Yapılandırılmış bir stil yok

en: @count styles configured
tr: @count stil yapılandırıldı

en: Button separator
tr: Düğme ayırıcı

en: The provided list of styles is syntactically incorrect.
tr: Sağlanan stil listesi sözdizimi bakımından yanlış.

en: You must configure the selected text editor.
tr: Seçilen metin düzenleyiciyi yapılandırmanız gerekir.

en: Approved status
tr: Onay durumu

en: Approved comment status
tr: Yorum onay durumu

en: Link to approve comment
tr: Yorumu onaylama bağlantısı

en: Link to reply-to comment
tr: Yorumu yanıtlama bağlantısı

en: The parent comment ID if this is a reply to a comment.
tr: Bu bir yorumun yanıtıysa üst yorum kimliği.

en: The user ID of the comment author.
tr: Yorum yazarının kullanıcı kimliği.

en: The comment author's home page address.
tr: Yorum yazarının giriş sayfası adresi.

en: The comment author's hostname.
tr: Yorum yazarının anasistem adı.

en: The time that the comment was created.
tr: Yorumun oluşturulduğu zaman.

en: The time that the comment was last edited.
tr: Yorumun en son düzenlendiği zaman.

en: Thread place
tr: İleti dizisi yeri

en: The alphadecimal representation of the comment's place in a thread, consisting of a base 36 string prefixed by an integer indicating its length.
tr: Yorumun bir ileti dizisindeki yerinin alfa ondalık gösterimi; başına önek olarak uzunluğunu belirten bir tamsayı eklenmiş bir base 36 dizesidir.

en: View changes of @config_file
tr: @config_file değişikliklerini görüntüle

en: Send copy to sender
tr: Gönderene kopya gönder

en: Contact module form element.
tr: İletişim modülü form öğesi.

en: Selected user
tr: Seçili kullanıcı

en: The sender's name
tr: Gönderenin adı

en: The name of the person that is sending the contact message.
tr: İletişim iletisini gönderen kişinin adı.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
tr: Gönderene iletinin bir kopyasının gönderilip gönderilmeyeceği.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
tr: Kişisel iletişim iletileri için alıcı kullanıcının kimliği.

en: @action @title configuration options
tr: @action @title yapılandırma seçenekleri

en: Tabbing is no longer constrained by the Contextual module.
tr: Sekme tuşuyla ilerleme artık Bağlamsal modülüyle kısıtlamaz.

en: Tabbing is constrained to a set of @contextualsCount and the edit mode toggle.
tr: Sekmeyle ilerleme, @contextualsCount adetle ve düzenleme kipini açma/kapama ile kısıtlıdır.

en: Press the esc key to exit.
tr: Çıkmak için Esc tuşuna basın.

en: Create and store date values.
tr: Tarih değerleri oluştur ve depola.

en: Choose the type of date to create.
tr: Oluşturulacak tarih tipini seçin.

en: Date only
tr: Yalnızca tarih

en: Set a default value for this date.
tr: Bu tarih için varsayılan bir değer ayarlayın.

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
tr: %field alanı için tarih zorunlu. Lütfen %format biçiminde bir tarih girin.

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
tr: %field için girilen değer geçersiz. Lütfen %format biçiminde bir tarih girin.

en: AM/PM
tr: ÖÖ/ÖS

en: The %field date is required.
tr: %field alanında tarih zorunludur.

en: The %field date is invalid.
tr: %field alanındaki tarih geçersiz.

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
tr: Biçim: %format. Gönderi giriş zamanını kullanmak için boş bırakın.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
tr: Tarihi görüntüleme biçimini seçin. Alan için uygun bir biçim ayarladığınızdan emin olun; örneğin, yalnızca tarih içeren bir alan için saati atarak.

en: Format: @display
tr: Biçim: @display

en: Date part order
tr: Tarih kısmı sıralaması

en: Month/Day/Year
tr: Ay/Gün/Yıl

en: Day/Month/Year
tr: Gün/Ay/Yıl

en: Year/Month/Day
tr: Yıl/Ay/Gün

en: Time type
tr: Saat tipi

en: 24 hour time
tr: 24 saatlik biçim

en: 12 hour time
tr: 12 saatlik biçim

en: Text editor
tr: Metin düzenleyici

en: This option is disabled because no modules that provide a text editor are currently enabled.
tr: Metin düzenleyici sağlayan bir modül etkinleştirilmiş olmadığından bu seçenek devre dışı bırakılmıştır.

en: Text formats and editors
tr: Metin biçimleri ve düzenleyiciler

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Type of item to reference
tr: Referans verilecek öge tipi

en: Reference method
tr: Referans metodu

en: @entity_type selection
tr: @entity_type seçimi

en: There are no entities matching "%value".
tr: "%value" ile eşleşen varlık yok.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
tr: Otomatik tamamlama önerilerini toplamak için kullanılan yöntemi seçin. <em>İçerir</em>'in binlerce varlığı olan sitelerde performans sorunlarına neden olabileceğini unutmayın.

en: If checked, field api classes will be added by field templates. This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
tr: İşaretlenirse, alan şablonları tarafından alan api sınıfları eklenir. CSS'niz bu sınıflara bağlı değilse bu önerilmez. İşaretlenmezse, şablon kullanılmaz.

en: %entity_label: Administer fields
tr: %entity_label: Alanları yönet

en: %entity_label: Administer display
tr: %entity_label: Görüntüyü yönet

en: Allowed number of values
tr: İzin verilen değer sayısı

en: Number of values is required.
tr: Değer sayısı gereklidir.

en: Field %field can only hold @max values but there were @count uploaded. The following files have been omitted as a result: %list.
tr: %field alanı yalnızca @max değer alabilir, ancak @count öğe yüklendi. Sonuç olarak şu dosyalar atıldı: %list.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
tr: Bu alana sınırsız sayıda dosya yüklenebilir.

en: The file ID.
tr: Dosya kimliği.

en: The file language code.
tr: Dosya dil kodu.

en: The user ID of the file.
tr: Dosyanın kullanıcı kimliği.

en: Name of the file with no path components.
tr: Yol bileşenleri olmadan dosyanın adı.

en: The URI to access the file (either local or remote).
tr: Dosyaya erişmek için kullanılan (yerel ya da uzak) URI.

en: The time that the node was created.
tr: Düğümün oluşturulduğu zaman.

en: Detect if tar is part of the extension
tr: Uzantıda tar olup olmadığını algıla

en: This format is shown when no other formats are available
tr: Kullanılabilecek başka bir biçim yoksa bu biçim gösterilir

en: Based on the text editor configuration, these tags have automatically been added: <strong>@tag-list</strong>.
tr: Metin düzenleyici yapılandırmasına bağlı olarak şu etiketler otomatik olarak eklenmiş: <strong>@tag-list</strong>.

en: Forum content
tr: Forum içeriği

en: The content ID of the forum index entry.
tr: Forum dizin girdisinin içerik kimliği.

en: The forum %label and all sub-forums have been deleted.
tr: %label forumu ve tüm alt forumlar silindi.

en: forum: deleted %label and all its sub-forums.
tr: forum: %label ve tüm alt forumları silindi.

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
tr: %derivative_path adresindeki türevsel resim oluşturulmak istenirken, %source_image_path adresindeki kaynak resim bulunamadı.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
tr: Görselin 'alt' özniteliği için, alternatif görsel metni.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
tr: Görselin 'title' özniteliği için, görsel başlığı metni.

en: The width of the image in pixels.
tr: Görselin piksel cinsinden genişliği.

en: The height of the image in pixels.
tr: Görselin piksel cinsinden yüksekliği.

en: Custom language settings
tr: Özel dil ayarları

en: Settings successfully updated.
tr: Ayarlar başarıyla güncellendi.

en: Change language settings for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>user profiles</em>, or any other supported element on your site. By default, language settings hide the language selector and the language is the site's default language.
tr: <em>İçerik tipleri</em>, <em>taksonomi sözlükleri</em>, <em>kullanıcı profilleri</em> ya da sitenizdeki desteklenen başka öğeler için dil ayarlarını değiştirin. Varsayılan olarak, dil ayarları dil seçiciyi gizler ve dil, sitenin varsayılan dilidir.

en: Show language selector on create and edit pages
tr: Oluştur ve düzenle sayfalarında dil seçiciyi göster

en: Select languages to enforce. If none are selected, all languages will be allowed.
tr: Uygulanacak dilleri seçin. Hiçbiri seçilmezse tüm dillere izin verilir.

en: The language is not @languages.
tr: Dil @languages değil.

en: The language is @languages.
tr: Dil @languages.

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
tr: Bağlantıyı birleştirmek için bir URL dizesini, isteğe bağlı varchar bağlantı metnini ve isteğe bağlı öznitelik blob öğesini depolar.

en: Allow link text
tr: Bağlantı metnine izin ver

en: Placeholder for URL
tr: URL adresinin yer tutucusu

en: Placeholder for link text
tr: Bağlantı metninin yer tutucusu

en: Nothing to check.
tr: Denetlenecek bir şey yok.

en: Translation file not found: @uri.
tr: Çeviri dosyası bulunamadı: @uri.

en: Unable to download translation file @uri.
tr: @uri çeviri dosyası karşıdan yüklenemiyor.

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
tr: Çeviri dosyası içe aktarılıyor: %filename (@percent%).

en: Translations imported.
tr: Çeviriler içe aktarıldı.

en: Updating configuration translations
tr: Yapılandırma çevirileri güncelleniyor

en: Starting configuration update
tr: Yapılandırma güncellemesi başlatılıyor

en: Error updating configuration translations
tr: Yapılandırma çevirileri güncellenirken hata oluştu

en: The configuration was successfully updated. There are %number configuration objects updated.
tr: Yapılandırmalar başarıyla güncellendi. Toplam %number nesne ya da dizge güncellendi

en: No configuration objects have been updated.
tr: Herhangi bir yapılandırma nesnesi güncellenmedi.

en: Unable to import translations file: @file
tr: Şu çeviri dosyası içe aktarılamıyor: @file

en: Translations imported: %number added, %update updated, %delete removed.
tr: Çeviriler içe aktarıldı: %number eklendi, %update güncellendi, %delete silindi.

en: The configuration was successfully updated. %number configuration objects updated.
tr: Yapılandırmalar başarıyla güncellendi. %number yapılandırma nesnesi güncellendi.

en: Checking translations
tr: Çeviriler denetleniyor

en: Error checking translation updates.
tr: Çeviri güncellemeleri denetlenirken hata oluştu.

en: Updating translations
tr: Çeviriler güncelleniyor

en: Error importing translation files
tr: Çeviri dosyaları içe aktarılırken hata oluştu

en: Updating translations.
tr: Çeviriler güncelleniyor.

en: Source string (@language)
tr: Kaynak dizge (@language)

en: Built-in English
tr: Dahili İngilizce

en: Translated string (@language)
tr: Çevrilen dizge (@language)

en: All translations up to date.
tr: Tüm çeviriler güncel.

en: Select a language to update.
tr: Güncellenecek bir dil seçin.

en: File not found at %remote_path nor at %local_path
tr: %remote_path veya %local_path konumunda dosya bulunamadı

en: File not found at %local_path
tr: %local_path konumunda dosya bulunamadı

en: Translation file location could not be determined.
tr: Çeviri dosyası konumu belirlenemedi.

en: Missing translations for:
tr: Şunun için çeviri eksik:

en: A local file system path where interface translation files will be stored.
tr: Arayüz çevirisi dosyalarının depolanacağı yerel bir dosya sistemi yolu.

en: Updates available
tr: Güncellemeler var

en: Missing translations
tr: Eksik çeviriler

en: Translation source
tr: Çeviri kaynağı

en: Drupal translation server and local files
tr: Drupal çeviri sunucusu ve yerel dosyalar

en: Local files only
tr: Yalnızca yerel dosyalar

en: The source of translation files for automatic interface translation.
tr: Otomatik arayüz çevirisi için çeviri dosyalarının kaynağı.

en: Don't overwrite existing translations.
tr: Varolan çevirilerin üzerine yazma.

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
tr: Yalnızca içe aktarılmış çevirilerin üzerine yaz, özel çevirileri koru.

en: Overwrite existing translations.
tr: Varolan çevirilerin üzerine yaz

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
tr: Arayüz çevirileri otomatik olarak güncellenirken var olan çevirilerin nasıl değerlendirileceği.

en: Edit menu %label
tr: %label menüsünü düzenle

en: Add menu link
tr: Menü bağlantısı ekle

en: Administrative summary
tr: Yönetim amaçlı özet

en: Menu %label has been updated.
tr: %label menüsü güncellendi.

en: Menu %label has been added.
tr: %label menüsü eklendi.

en: The menu link has been saved.
tr: Menü bağlantısı kaydedildi.

en: Published status or admin user
tr: Yayınlanma durumu ya da yönetici kullanıcı

en: Promoted to front page status
tr: Ön sayfaya yükseltilme durumu

en: Node operations bulk form
tr: Düğüm işlemleri toplu formu

en: Add a form element that lets you run operations on multiple nodes.
tr: Birden çok düğümde işlem çalıştırmanıza olanak sağlayan bir form öğesi ekle.

en: Empty Node Frontpage behavior
tr: Boş Düğüm Ön Sayfası davranışı

en: Provides a link to the node add overview page.
tr: Düğüm ekleme genel bakış sayfasına bağlantı sağlar.

en: Link to revision
tr: Sürüm bağlantısı

en: Link to revert revision
tr: Sürümü geri alma bağlantısı

en: Link to delete revision
tr: Sürümü silme bağlantısı

en: Access the Content overview page
tr: İçeriğe genel bakış sayfasına eriş

en: View all revisions
tr: Tüm sürümleri Görüntüle

en: Revert all revisions
tr: Tüm sürümleri geri al

en: %type_name: View revisions
tr: %type_name: Sürümleri Görüntüle

en: %type_name: Revert revisions
tr: %type_name: Sürümleri geri al

en: %type_name: Delete revisions
tr: %type_name: Sürümleri Sil

en: Promotion options
tr: Yükseltme seçenekleri

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
tr: <span class="visually-hidden">@title hakkında</span> daha fazla oku

en: The node revision ID.
tr: Düğüm sürüm kimliği.

en: The time that the node was last edited.
tr: Düğümün en son düzenlendiği zaman.

en: The time that the current revision was created.
tr: Geçerli düzeltmenin oluşturulduğu zaman.

en: The user ID of the author of the current revision.
tr: Son versiyon yazarının kullanıcı kimliği (ID).

en: The node bundle is @bundles or @last
tr: Düğüm paketi: @bundles ya da @last

en: The node bundle is @bundle
tr: Düğüm paketi: @bundle

en: Float value
tr: Kayan nokta değeri

en: An entity field containing a path alias and related data.
tr: Yol diğer adını ve ilgili verileri içeren bir varlık alanı.

en: Path id
tr: Yol kimliği

en: Created entity %type with ID %id.
tr: %id kimlikli %type varlığı oluşturuldu.

en: Updated entity %type with ID %id.
tr: %id kimlikli %type varlığı güncellendi.

en: Deleted entity %type with ID %id.
tr: %id kimlikli %type varlığı silindi.

en: Raw output
tr: İşlenmemiş çıktı

en: You have no fields. Add some to your view.
tr: Alanınız yok. Görünümünüze alan ekleyin.

en: The machine-readable name must contain only letters, numbers, dashes and underscores.
tr: Makine tarafından okunabilir ad yalnızca harf, rakam, tire ve alt çizgi içermelidir.

en: All field aliases must be unique
tr: Tüm alan diğer adları benzersiz olmalıdır

en: Accepted request formats
tr: Kabul edilen istek biçimleri

en: Request formats that will be allowed in responses. If none are selected all formats will be allowed.
tr: Yanıtlarda izin verilecek istek biçimleri. Hiçbiri seçilmezse tüm biçimlere izin verilir.

en: The new set label is required.
tr: Yeni küme etiketi gereklidir.

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, you will find the configuration in the file <em>/etc/syslog.conf</em>, or in <em>/etc/rsyslog.conf</em> or in the directory <em>/etc/rsyslog.d</em>. These files define the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em> or <em>rsyslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> or <em>rsyslog.conf</em> manual page on your command line.
tr: UNIX, Linux ve Mac OS X sistemlerinde, yapılandırma <em>/etc/syslog.conf</em> ya da <em>/etc/rsyslog.conf</em> dosyasında veya <em>/etc/rsyslog.d</em> dizininde bulunur. Bu dosyalar, yönlendirme yapılandırmasını tanımlar. İletiler <code>LOG_LOCAL0</code> - <code>LOG_LOCAL7</code> arası kodlarla işaretlenebilir. Sistem Günlüğü olanakları, önem düzeyleri ve <em>syslog.conf</em> ya da <em>rsyslog.conf</em> dosyasının nasıl ayarlanacağı hakkında bilgi için, komut satırınızda <em>syslog.conf</em> veya <em>rsyslog.conf</em> yazılım sayfasına bakın.

en: Any data
tr: Herhangi bir veri

en: An entity field containing a UUID.
tr: UUID içeren bir varlık alanı.

en: Failed to fetch file due to error "%error"
tr: "%error" hatası nedeniyle dosya getirilemedi

en: Date and time formats
tr: Bölge ve zaman biçimleri

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the @settings_name value in your settings.php back to FALSE.
tr: update.php komut dosyasına, kimlik doğrulama denetimi olmadan herkes tarafından erişilebilir; bu bir güvenlik riskidir. settings.php dosyanızdaki @settings_name değerini FALSE olarak değiştirmeniz gerekir.

en: Name of the date format
tr: Tarih biçiminin adı

en: @toolkit settings
tr: @toolkit ayarları

en: Update this item
tr: Bu öğeyi güncelle

en: This value should not be null.
tr: Bu değer boş olmamalıdır.

en: This value should be %limit or more.
tr: Bu değer %limit veya daha fazla olmalıdır.

en: The term ID.
tr: Terim kimliği.

en: The term language code.
tr: Terimin dil kodu.

en: Term Parents
tr: Terim Üst Öğeleri

en: The parents of this term.
tr: Bu terimin üst öğeleri.

en: Create referenced entities if they don't already exist
tr: Eğer yoksa, başvurulan varlıkları oluştur

en: Telephone number
tr: Telefon numarası

en: This field stores a telephone number in the database.
tr: Bu alan, bir telefon numarasını veritabanında depolar.

en: Link using text: @title
tr: @title metnini kullanan bağlantı

en: Link using provided telephone number.
tr: Sağlanan telefon numarasını kullanan bağlantı

en: Toolbar items
tr: Araç çubuğu öğeleri

en: !tour_item of !total
tr: !tour_item / !total

en: End tour
tr: Turu sonlandır

en: Translatable elements
tr: Çevrilebilir öğeler

en: At least one field needs to be translatable to enable %bundle for translation.
tr: %bundle paketinin çeviri için etkinleştirilmesi için en az bir alanın çevrilebilir olması gerekir.

en: <strong>@language_name (Original language)</strong>
tr: <strong>@language_name (Özgün dil)</strong>

en: Administer translation settings
tr: Çeviri ayarlarını yönetin

en: Create translations
tr: Çeviri oluştur

en: Delete translations
tr: Çevirileri sil

en: Translate %bundle_label @entity_label
tr: %bundle_label @entity_label öğesini çevir

en: Translate @entity_label
tr: @entity_label öğesini çevir

en: "Show language selector" is not compatible with translating content that has default language: %choice. Either do not hide the language selector or pick a specific language.
tr: "Dil seçiciyi göster" seçeneği, varsayılan dili %choice olan içeriğin çevrilmesiyle uyumlu değil. Dil seçiciyi gizlemeyin ya da belirli bir dili seçin.

en: An unpublished translation will not be visible without translation permissions.
tr: Yayından kaldırılan bir çeviri, çeviri izinleri olmadan görünmez.

en: %archive_file does not contain any .info.yml files.
tr: %archive_file, herhangi bir .info.yml dosyası içermiyor.

en: <p>This is a one-time login for %user_name.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
tr: <p>Bu, %user_name için tek seferlik bir oturum açmadır.</p><p>Bu düğmeyi tıklayarak sitede oturum açın ve parolanızı değiştirin.</p>

en: Provides access to the user data service.
tr: Kullanıcı verileri hizmetine erişim sağlar.

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
tr: Birden çok kullanıcı üzerinde işlem çalıştırmanıza olanak sağlayan bir form öğesi ekler.

en: User module form element.
tr: Kullanıcı modülü form öğesi.

en: System module form element.
tr: Sistem modülü form öğesi.

en: Edit user account
tr: Kullanıcı hesabını düzenle

en: Login attempt failed from %ip.
tr: %ip adresinden oturum açma girişimi başarısız oldu.

en: Cancel user
tr: Kullanıcıyı iptal et

en: Enable password strength indicator
tr: Parola gücü göstergesini etkinleştir

en: Admin (user awaiting approval)
tr: Yönetici (onay bekleyen kullanıcı )

en: Role %label has been updated.
tr: %label rolü güncellendi.

en: Role %label has been added.
tr: %label rolü eklendi.

en: The user language code.
tr: Kullanıcı dil kodu.

en: The time that the user last accessed the site.
tr: Kullanıcının siteye son eriştiği zaman.

en: The time that the user last logged in.
tr: Kullanıcının son oturum açtığı zaman.

en: The email address used for initial account creation.
tr: Başlangıçta hesap oluşturmak için kullanılan e-posta adresi.

en: The roles the user has.
tr: Kullanıcının sahip olduğu roller.

en: Update the user %name
tr: %name kullanıcısını güncelle

en: The module which sets this user data.
tr: Bu kullanıcı verilerini ayarlayan modül.

en: The name of the data key.
tr: Veri anahtarının adı.

en: The label of the view.
tr: Görünümün etiketi.

en: The machine-readable ID of the view.
tr: Görünümün makine tarafından okunabilir kimliği.

en: Dropbutton
tr: Açılır düğme

en: Display fields in a dropbutton.
tr: Alanları açılır düğmede görüntüle.

en: Rendered entity - @label
tr: Görüntüsü oluşturulan varlık - @label

en: Displays a rendered @label entity in an area.
tr: Bir alanda görüntüsü oluşturulan @label varlığını görüntüler.

en: Display the @label
tr: @label öğesini görüntüle

en: Available global token replacements
tr: Kullanılabilir genel belirteç değiştirmeleri

en: Override the title of this view when it is empty. The available global tokens below can be used here.
tr: Bu görünümün başlığını boş olduğunda geçersiz kılın. Aşağıdaki kullanılabilir genel belirteçler burada kullanılabilir.

en: Administrative comment
tr: Yönetimsel yorum

en: Machine name of the display
tr: Görüntünün makine adı

en: This description will only be seen within the administrative interface and can be used to document this display.
tr: Bu açıklama yalnızca yönetim arabiriminde görünür olur ve bu görüntüyü belgelemek için kullanılabilir.

en: CSS class name(s)
tr: CSS sınıf adları

en: Show contextual links on this view.
tr: Bu görünümde bağlamsal bağlantıları göster.

en: Show contextual links
tr: Bağlamsal bağlantıları göster

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
tr: Menüde daha ağır bağlantılar daha aşağıda olur, daha hafif bağlantılar en üste daha yakın olarak konumlandırılır.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. Heavier tabs will sink and the lighter tabs will be positioned nearer to the first menu item.
tr: Üst menü öğesi bir sekmeyse, sekmenin ağırlığını girin. Daha ağır olan sekmeler daha aşağıda olur ve daha hafif olan sekmeler ilk menü öğesine yakın konumlandırılır.

en: Allow people to choose the sort order
tr: Kişilerin sıralama düzeni seçmesine izin ver

en: If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
tr: Sıralama düzeni gösterilmezse, sıralama düzenini her sıralamanın ölçütleri belirler.

en: Label for ascending sort
tr: Artan düzende sıralama etiketi

en: Label for descending sort
tr: Azalan düzende sıralama etiketi

en: @name format: @date
tr: @name biçimi: @date

en: Override the output of this field with custom text
tr: Bu alanın çıktısını özel metinle geçersiz kıl

en: Output this field as a custom link
tr: Bu alanı çıktıda özel bağlantı olarak göster

en: Trim this field to a maximum number of characters
tr: Bu alanı, bir karakter sayısı üst sınırına kırp

en: More link label
tr: Diğer bağlantısı etiketi

en: You may use the "Replacement patterns" above.
tr: Yukarıdaki "Değiştirme şablonlarını" kullanabilirsiniz.

en: An HTML corrector will be run to ensure HTML tags are properly closed after trimming.
tr: Kırpmadan sonra HTML etiketlerinin düzgün şekilde kapatıldığından emin olmak için bir HTML düzeltici çalıştırılır.

en: Fields to be included as links.
tr: Bağlantı olarak içerilecek alanlar.

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
tr: Bağlantı eylemini tamamladıktan sonra kullanıcıyı özgün görünüme geri döndürmek için bağlantıya bir "destination" parametresi ekler.

en: First page link text
tr: İlk sayfa bağlantısı metni

en: Last page link text
tr: Son sayfa bağlantısı metni

en: Offset (number of items to skip)
tr: Fark (atlanacak öğe sayısı)

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
tr: Örneğin 3 olarak ayarlarsanız, ilk 3 öğe görüntülenmez.

en: Pager link labels
tr: Sayfa düzenleyici bağlantısı etiketleri

en: Previous page link text
tr: Önceki sayfa bağlantısı metni

en: Next page link text
tr: Sonraki sayfa bağlantısı metni

en: Insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
tr: Virgülle ayrılmış olarak, tamsayılardan oluşan bir sayısal liste ekleyin: örn. 10, 20, 50, 100

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Use this option only if you understand and accept this security risk.
tr: UYARI: SQL yeniden yazımının devre dışı bırakılması, düğüm erişimi güvenliğinin devre dışı bırakıldığı anlamına gelir. Bu, görünümünüzün yanlış yapılandırılması durumunda kullanıcıların görmemeleri gereken verileri görmesine izin verebilir. Bu seçeneği, bu güvenlik riskini anlıyor ve kabul ediyorsanız kullanın.

en: No view mode selected
tr: Görüntüleme kipi seçilmedi

en: Caption for the table
tr: Tablonun başlığı

en: Table details
tr: Tablo ayrıntıları

en: Summary title
tr: Özet başlığı

en: Table description
tr: Tablo açıklaması

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
tr: Erişilebilirliği artırmak için tabloyla ilgili ek ayrıntılar sağlar.

en: Enable @display_title
tr: @display_title öğesini etkinleştir

en: Delete @display_title
tr: @display_title öğesini sil

en: Undo delete of @display_title
tr: @display_title öğesinin silinmesini geri al

en: Disable @display_title
tr: @display_title öğesini devre dışı bırak

en: Edit view name/description
tr: Görünüm adını/açıklamasını düzenle

en: Analyze view
tr: Görünümü analiz et

en: Reorder displays
tr: Görüntüleri yeniden sırala

en: Revert view
tr: Görünümü geriye çevir

en: Add <span class="visually-hidden">@type</span>
tr: <span class="visually-hidden">@type</span> ekle

en: And/Or Rearrange <span class="visually-hidden">filter criteria</span>
tr: Ve/Veya <span class="visually-hidden">süzgeç ölçütlerini</span> yeniden düzenle

en: Rearrange <span class="visually-hidden">@type</span>
tr: <span class="visually-hidden">@type</span> öğesini yeniden düzenle

en: This display has one or more validation errors.
tr: Bu görüntüde bir ya da daha fazla doğrulama hatası var.

en: There are no disabled views.
tr: Devre dışı bırakılmış görünüm yok.

en: Do you want to break the lock on view %name?
tr: %name görünümündeki kilidi kırmak istiyor musunuz?

en: View language
tr: Görünüm dili

en: Language of labels and other textual elements in this view.
tr: Etiketlerin ve bu görünümdeki diğer metinli öğelerin dili.

en: No displays available.
tr: Kullanılabilecek görüntü yok.

en: Last saved
tr: Son kaydedilen

en: Not saved yet
tr: Henüz kaydedilmedi

en: Hard
tr: Zor

en: Book Page
tr: Kitap Sayfası

en: Aggregator feed item
tr: Toplayıcı besleme öğesi

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
tr: RSS, Atom ve RDF beslemeleri için varsayılan ayrıştırıcı.

en: Custom Block
tr: Özel Blok

en: Custom block type
tr: Özel blok tipi

en: CKEditor core
tr: CKEditor çekirdeği

en: Styles dropdown
tr: Stiller açılır listesi

en: Comment selection
tr: Yorum seçimi

en: Contact message
tr: İletişim iletisi

en: My Editor
tr: Düzenleyicim

en: Entity display
tr: Varlık görünümü

en: Entity form display
tr: Varlık formu görünümü

en: Display the ID of the referenced entities.
tr: Başvurulan varlıkların kimliğini görüntüleyin.

en: Selects referenceable entities for an entity reference field.
tr: Varlık başvurusu alanı için başvurulabilir varlıkları seçer.

en: Entity Reference inline fields
tr: Varlık Başvurusu satır içi alanları

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
tr: Sonuçları, etiketlerin ve görüntüsü oluşturulan satırları PHP dizisi olarak döndürür.

en: File selection
tr: Dosya seçimi

en: Separate link text and URL
tr: Bağlantı metnini ve URL adresini ayır

en: Node Bundle
tr: Düğüm Paketi

en: Node selection
tr: Düğüm seçimi

en: Watchdog database log
tr: Gözcü veritabanı günlüğü

en: REST export
tr: REST dışa aktarma

en: Create a REST export resource.
tr: REST dışa aktarma kaynağı oluştur.

en: Use entities as row data.
tr: Satır verisi olarak varlıkları kullan.

en: Use fields as row data.
tr: Satır verisi olarak alanları kullan.

en: Serializer
tr: Diziselleştirici

en: Serializes views row data using the Serializer component.
tr: Diziselleştirici bileşenini kullanarak görünümlerin satır verilerini diziselleştirir.

en: Shortcut set
tr: Kısayol takımı

en: Handles .tar files.
tr: .tar dosyalarını işler.

en: Handles zip files.
tr: zip dosyalarını işler.

en: Taxonomy Term selection
tr: Sınıflandırma Terimi seçimi

en: Display reference to taxonomy term in RSS.
tr: RSS'de sınıflandırma terimine başvuruyu görüntüle.

en: Telephone link
tr: Telefon bağlantısı

en: User selection
tr: Kullanıcı seçimi

en: Views Exposed Filter Block
tr: Görünüm Gösterilen Süzgeci Bloğu

en:  - Basic validation -
tr:  - Temel doğrulama -

en: A simple pager containing previous and next links.
tr: Önceki ve sonraki bağlantıları içeren basit bir sayfalayıcı.

en: Display all items that this view might find.
tr: Bu görünümün bulabileceği tüm öğeleri görüntüler.

en: Displays rows as HTML list.
tr: Satırları HTML listesi olarak görüntüler.

en: Language detection and selection
tr: Dil algılama ve seçimi

en: menus
tr: menüler

en: Toolkit
tr: Araç Takımı

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site.
tr: Drupal'ın siteyle ilgili tutacağı istatistiksel bilgilerin ayarları.

en: Autoplay: %autoplay
tr: Otomatik oynatma: %autoplay

en: Loop: %loop
tr: Döngü: %loop

en: Muted: %muted
tr: Sessiz: %muted

en: Display of multiple files
tr: Birden fazla dosya görüntüleme

en: Configuration Translation
tr: Yapılandırma Çevirisi

en: - empty image -
tr: - boş görsel -

en: Field formatters
tr: Alan biçimleyicileri

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
tr: Etkinleştirilirse, varlığın görüntüsünü oluşturmaya yönelik erişim izinleri denetlenmez.

en: Save and select
tr: Kaydet ve seç

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor.
tr: CKEditor kullanarak zengin metin alanları için WYSIWYG düzenlemesi.

en: Protocol version
tr: Protokol sürümü

en: The directory %translations_directory exists.
tr: %translations_directory klasörü mevcut.

en: MySQL, MariaDB, Percona Server, or equivalent
tr: MySQL, MariaDB, Percona Server, ya da benzeri

en: The referenced language
tr: Başvurulan dil

en: Language reference
tr: Dil referansı

en: URI value
tr: URI değeri

en: An entity field containing a URI.
tr: URI içeren bir varlık alanı.

en: Caribbean Netherlands
tr: Karayip Hollandası

en: Congo - Kinshasa
tr: Kongo - Kinshasa

en: Congo - Brazzaville
tr: Kongo - Brazzaville

en: Côte d’Ivoire
tr: Fildişi Sahili

en: Clipperton Island
tr: Clipperton Adası

en: Hong Kong SAR China
tr: Hong Kong SAR Çin

en: Canary Islands
tr: Kanarya Adaları

en: Palestinian Territories
tr: Filistin Bölgesi

en: Outlying Oceania
tr: Dış Okyanusya

en: U.S. Outlying Islands
tr: A.B.D. Dış Adaları

en: Time span in seconds
tr: Saniye cinsinden zaman aralığı

en: Using simple actions
tr: Basit eylemleri kullanma

en: Creating and configuring advanced actions
tr: Gelişmiş eylemler oluşturma ve yapılandırma

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
tr: Bu blok eşgörünümü için benzersiz bir ad. Alfasayısal olmalı ve alt çizgiyle ayrılmalıdır.

en: Filter by block name
tr: Blok adına göre süz

en: Enter a part of the block name to filter by.
tr: Süzme ölçütü olarak blok adının bir parçasını girin.

en: Allow settings in the block configuration
tr: Blok yapılandırmasında ayarlara izin ver

en: Items per block
tr: Blok başına öğe sayısı

en: @count (default setting)
tr: @count (varsayılan ayar)

en: Enabling CKEditor for individual text formats
tr: CKEditor'ı her bir metin biçimi için etkinleştirme

en: Configuring the toolbar
tr: Araç çubuğunu yapılandırma

en: When CKEditor is chosen from the <em>Text editor</em> drop-down menu, its toolbar configuration is displayed. You can add and remove buttons from the <em>Active toolbar</em> by dragging and dropping them, and additional rows can be added to organize the buttons.
tr: <em>Metin düzenleyici</em> açılır menüsünden CKEditor seçildiğinde araç çubuğu yapılandırması görüntülenir. Düğmeleri sürükleyip bırakarak <em>Etkin araç çubuğundan</em> düğmeleri ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz; düğmeleri düzenlemek için ek satırlar eklenebilir.

en: Formatting content
tr: İçeriği biçimlendirme

en: Toggling between formatted text and HTML source
tr: Biçimlendirilmiş metin ile HTML kaynağı arasında geçiş yapma

en: If the <em>Source</em> button is available in the toolbar, users can click this button to disable the visual editor and edit the HTML source directly. After toggling back, the visual editor uses the allowed HTML tags to format the text — independent of whether buttons for these tags are available in the toolbar. If the text format is set to <em>limit the use of HTML tags</em>, then all excluded tags will be stripped out of the HTML source when the user toggles back to the text editor.
tr: Araç çubuğunda <em>Kaynak</em> düğmesi yoksa, kullanıcılar görsel düzenleyiciyi devre dışı bırakmak ve HTML kaynağını doğrudan düzenlemek için bu düğmeye tıklayabilir. Yeniden etkinleştirildiğinde, görsel düzenleyici metni biçimlendirmek için izin verilen HTML etiketlerini kullanır (bu etiketlere ilişkin düğmelerin araç çubuğunda var olup olmadığından bağımsız olarak). Metin biçimi <em>HTML etiketleri kullanımını sınırla</em> olarak ayarlanırsa, kullanıcı metin düzenleyiciye geri döndüğünde, dışlanan tüm etiketler HTML kaynağından kaldırılır.

en: Uploads disabled
tr: Yüklemeler devre dışı bırakıldı

en: Uploads enabled, max size: @size @dimensions
tr: Yüklemeler etkinleştirildi, boyut üst sınırı: @size @dimensions

en: Edit Image
tr: Görseli Düzenleyin

en: Drupal link
tr: Drupal bağlantısı

en: CKEditor plugin settings
tr: CKEditor eklentisi ayarları

en: Could not extract the contents of the tar file. The error message is <em>@message</em>
tr: Tar dosyasının içeriği açılamadı. Hata iletisi: <em>@message</em>

en: Discard changes?
tr: Değişiklikler yok sayılsın mı?

en: Enable image uploads
tr: Görsel yüklenmesini etkinleştir

en: Storage: @name
tr: Depolama: @name

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
tr: Yüklenen görsellerin depolanacağı, Drupal'ın dosya diziniyle göreceli bir dizin.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
tr: Boş bırakılırsa, dosya boyutu PHP karşıya yükleme boyutu üst sınırı olan @size ile sınırlanır.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
tr: Bu boyuttan büyük görseller aşağıya ölçeklenir.

en: Installing text editors
tr: Metin düzenleyicileri kurma

en: Enabling a text editor for a text format
tr: Metin biçimi için metin düzenleyiciyi etkinleştirme

en: Configuring a text editor
tr: Metin düzenleyiciyi yapılandırma

en: Once a text editor is associated with a text format, you can configure it by clicking on the <em>Configure</em> link for this format. Depending on the specific text editor, you can configure it for example by adding buttons to its toolbar. Typically these buttons provide formatting or editing tools, and they often insert HTML tags into the field source. For details, see the help page of the specific text editor.
tr: Metin düzenleyici bir metin biçimiyle ilişkilendirildikten sonra, söz konusu biçimin <em>Yapılandır</em> bağlantısına tıklayarak metin düzenleyiciyi yapılandırabilirsiniz. Metin düzenleyiciye bağlı olarak, örneğin araç çubuğuna düğmeler ekleyerek düzenleyiciyi yapılandırabilirsiniz. Genellikle bu düğmeler biçimlendirme ya da düzenleme araçları sağlar ve çoğunlukla alan kaynağına HTML etiketleri ekler. Ayrıntılar için metin düzenleyicinin yardım sayfasına bakın.

en: Using different text editors and formats
tr: Farklı metin düzenleyicileri ve biçimleri kullanma

en: If you change the text format on a text field, the text editor will change as well because the text editor configuration is associated with the individual text format. This allows the use of the same text editor with different options for different text formats. It also allows users to choose between text formats with different text editors if they are installed.
tr: Bir metin alanındaki metin biçimini değiştirirseniz, metin düzenleyici yapılandırması o metin biçimiyle ilişkilendirilmiş olduğundan, metin düzenleyici de değişir. Bu da, aynı metin düzenleyicinin farklı metin biçimleri için farklı seçeneklerle kullanılmasını sağlar. Ayrıca, kullanıcıların farklı metin düzenleyicileri (kuruluysa) olan metin biçimleri arasında seçim yapmasına da olanak verir.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: No placeholder
tr: Yer tutucu yok

en: Add, edit, and delete custom display modes.
tr: Özel görüntü kipleri ekleyin, düzenleyin ve silin.

en: Display modes
tr: Görünüm modları

en: Configure what displays are available for your content and forms.
tr: İçerikler ve formlar için hangi görünümlerin kullanılacağını yapılandır.

en: Manage custom view modes.
tr: Özel görünüm kiplerini yönetin.

en: Form modes
tr: Form kipleri

en: Manage custom form modes.
tr: Özel form kiplerini yönetin.

en: Add form mode
tr: Form kipi ekle

en: Edit form mode
tr: Form kipini düzenle

en: Choose view mode entity type
tr: Görüntüleme kipi varlık tipini seçin

en: Choose form mode entity type
tr: Form kipi varlık tipini seçin

en: Deleting a @entity-type will cause any output still requesting to use that @entity-type to use the default display settings.
tr: Bir @entity-type öğesinin silinmesi, hala o @entity-type öğesini kullanmak isteyen çıktıların varsayılan görüntü ayarlarını kullanmasına neden olur.

en: Saved the %label @entity-type.
tr: %label @entity-type kaydedildi.

en: Autocomplete matching: @match_operator
tr: @match_operator ile eşleşen otomatik tamamlama.

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
tr: Başvurulan varlık (%type: %id) mevcut değil.

[ctx: Sort order]
en: Order
tr: Sıralama

en: %entity_label: Administer form display
tr: %entity_label: Form görüntüsünü yönet

en: Plugin for @title
tr: @title için eklenti

en: @type (module: @module)
tr: @type (modül: @module)

en: Widget settings:
tr: Pencere bileşeni ayarları:

en: The label of the entity that is related to the file.
tr: Dosyayla ilgili varlığın etiketi.

en: Access the Files overview page
tr: Dosyalar genel bakış sayfasına eriş

en: Progress indicator: @progress_indicator
tr: İlerleme göstergesi: @progress_indicator

en: The %filter filter is missing, and will be removed once this format is saved.
tr: %filter süzgeci eksik ve bu biçim kaydedildikten sonra kaldırılacak.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple of blank lines.
tr: Satırlar ve paragraflar otomatik olarak tanınır. &lt;br /&gt; satır sonu, &lt;p&gt; paragraf başlatma ve &lt;/p&gt; paragrafı kapatma etiketleri otomatik olarak eklenir. Paragraflar tanınmazsa birkaç boş satır eklemeniz yeterlidir.

en: Missing filter. All text is removed
tr: Süzgeç eksik. Tüm metin kaldırıldı

en: Missing filter plugin: %filter.
tr: Süzgeç eklentisi eksik: %filter.

en: Provides a fallback for missing filters. Do not use.
tr: Eksik süzgeçler için bir yedek sağlar. Kullanmayın.

en: Updated @type %term.
tr: @type %term güncellendi.

en: Add image style
tr: Görsel stili ekle

en: Preview image style: @style
tr: @style isimli görsel stilini önizleyin

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
tr: Bir dil silindiğinde, o dille ilişkili tüm arabirim çevirileri kaldırılır ve bu dildeki içeriğin dili kaldırılır. Bu işlem geri alınamaz.

en: No placeholders
tr: Yer tutucu yok

en: Title placeholder: @placeholder_title
tr: Başlık yer tutucusu: @placeholder_title

en: URL placeholder: @placeholder_url
tr: URL adresi yer tutucusu: @placeholder_url

en: Note that importing large .po files may take several minutes.
tr: Büyük .po dosyalarının içe aktarılmasının birkaç dakika sürebileceğini unutmayın.

en: Content items can be edited using different form modes. Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is edited in each form mode, and define how the field form widgets are displayed in each form mode.
tr: İçerik öğeleri, farklı form kipleri kullanılarak düzenlenebilir. Burada, her form kipinde %type içeriği düzenlenirken hangi alanların gösterileceğini ve gizleneceğini tanımlamanın yanı sıra, her form kipinde alan formu pencere bileşenlerinin nasıl görüntüleneceğini de tanımlayabilirsiniz.

en: Edit %label content type
tr: %label içerik tipini düzenle

en: Use field label: @display_label
tr: @display_label alan etiketini kullan.

en: Provides a row plugin to display search results.
tr: Arama sonuçlarını görüntülemek için bir satır eklentisi sağlar.

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. This must be changed in settings.php
tr: Herkese açık dosyaların kaydedileceği yerel dosya yolu. Bu klasör var ve Drupal tarafından yazılabilir olmalıdır. Bu klasör Drupal kurulum klasörüne göreceli olmalı ve web üzerinden erişilebilir olmalıdır. Bu ayar settings.php dosyasından değiştirilmelidir

en: %name: the telephone number may not be longer than @max characters.
tr: %name: Telefon numarası, @max karakterden uzun olamaz.

en: %name: the text may not be longer than @max characters.
tr: %name: metin, @max karakterden uzun olamaz.

en: Summary rows
tr: Özet satırları

en: The toolbar cannot be set to a horizontal orientation when it is locked.
tr: Araç çubuğu kilitliyken yatay yöne ayarlanamaz.

en: This form lets administrators add and edit fields for storing user data.
tr: Bu form, sistem yöneticilerinin kullanıcı verilerini depolamak için alanlar eklemesine ve düzenlemesine olanak sağlar.

en: This form lets administrators configure how form fields should be displayed when editing a user profile.
tr: Bu form, sistem yöneticilerinin, bir kullanıcı profili düzenlenirken form alanlarının nasıl görüntüleneceğini yapılandırmasına olanak sağlar.

en: Alter the HTTP response status code used by this view, mostly helpful for empty results.
tr: Bu görünüm tarafından kullanılan HTTP yanıtı durum kodunu değiştirin; bu daha çok boş sonuçlar için kullanışlıdır.

en: HTTP status code
tr: HTTP durum kodu

en: Always display the more link
tr: Daha fazla bağlantısını her zaman görüntüle

en: Check this to display the more link even if there are no more items to display.
tr: Görüntülenecek başka öğe olmadığında bile daha fazla bağlantısını görüntülemek için bu öğeyi işaretleyin.

en: Make entity label a link to entity page.
tr: Varlık etiketini, varlık sayfasına yönelik bir bağlantı yap.

en: You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
tr: Bu alanı kullanmadan önce bu görüntüye bazı ek alanlar eklemeniz gerekir. İsterseniz bu alanlar <em>Görüntüden dışla</em> olarak işaretlenebilir. Görüntü oluşturma sırası nedeniyle, bu alandan sonra gelen alanları kullanamayacağınızı unutmayın; burada listelenmeyen bir alana ihtiyacınız olursa alanlarınızı yeniden düzenleyin.

en: Automatic width
tr: Otomatik genişlik

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
tr: Her sütunun genişliği, sağlanan sütun sayısı temel alınarak otomatik olarak hesaplanır. Ek sınıflar girilirse ya da bir tema ızgara sistemine dayalı olarak sınıf eklerse, bu seçeneğin devre dışı bırakılması faydalı olabilir.

en: Default column classes
tr: Varsayılan sütun sınıfları

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
tr: views-col, col-1 ve clearfix gibi varsayılan görünüm sütunu sınıflarını çıktıya ekler. Görünümün varsayılan olarak sağladığı biçimleme miktarını hızla azaltmak için, CSS'nin uygulanmasını zorlaştırma karşılığında bu öğeyi kullanabilirsiniz.

en: Custom column class
tr: Özel sütun sınıfı

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
tr: Her bir sütunda sağlanacak ek sınıflar. Boşlukla ayrılmış olarak belirtilir.

en: Default row classes
tr: Varsayılan satır sınıfları

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
tr: views-row, row-1 ve clearfix gibi varsayılan görünüm satırı sınıflarını çıktıya ekler. Görünümün varsayılan olarak sağladığı biçimleme miktarını hızla azaltmak için, CSS'nin uygulanmasını zorlaştırma karşılığında bu öğeyi kullanabilirsiniz.

en: Custom row class
tr: Özel satır sınıfı

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
tr: Her bir satırda sağlanacak ek sınıflar. Boşlukla ayrılmış olarak belirtilir.

en: Default wizard
tr: Varsayılan sihirbaz

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
tr: Görünümler tarafından oluşturulan tüm sorgular, görünümlerin adını içerir ve SELECT yantümcesinin sonunda 'görünüm-adı:görüntü-adı' dizesini görüntüler. Bu, veritabanı sunucusu günlüklerinde Görünümler sorgularının belirlenmesini kolaylaştırır, ancak yalnızca sorun giderme sırasında kullanılmalıdır.

en: Selected:
tr: Seçilen:

[ctx: Validation]
en: Allowed values
tr: İzin verilen değerler

[ctx: Validation]
en: Bundle
tr: Paket

en: The entity must be of bundle %bundle.
tr: Varlık %bundle tipinde olmalıdır.

[ctx: Validation]
en: Complex data
tr: Karmaşık veri

[ctx: Validation]
en: Count
tr: Sayı

en: This collection should contain %limit element or more. | This collection should contain %limit elements or more.
tr[0]: Bu koleksiyon %limit veya daha fazla öge içermelidir.
tr[1]: Bu koleksiyon %limit veya daha fazla öge içermelidir.

en: This collection should contain %limit element or less. | This collection should contain %limit elements or less.
tr[0]: Bu koleksiyon %limit veya daha az öge içermelidir.
tr[1]: Bu koleksiyon %limit veya daha az öge içermelidir.

en: This collection should contain exactly %limit element. | This collection should contain exactly %limit elements.
tr[0]: Bu koleksiyon tam olarak %limit öge içermelidir.
tr[1]: Bu koleksiyon tam olarak %limit öge içermelidir.

[ctx: Validation]
en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: The entity must be of type %type.
tr: Varlık %type tipinde olmalıdır.

[ctx: Validation]
en: Length
tr: Uzunluk

en: This value is too long. It should have %limit character or less. | This value is too long. It should have %limit characters or less.
tr[0]: Değer çok uzun. %limit veya daha az karakter içermelidir.
tr[1]: Değer çok uzun. %limit veya daha az karakter içermelidir.

en: This value is too short. It should have %limit character or more. | This value is too short. It should have %limit characters or more.
tr[0]: Değer çok kısa. %limit veya daha fazla karakter içermelidir.
tr[1]: Değer çok kısa. %limit veya daha fazla karakter içermelidir.

en: This value should have exactly %limit character. | This value should have exactly %limit characters.
tr[0]: Bu değer tam olarak %limit karakter içermelidir.
tr[1]: Bu değer tam olarak %limit karakter içermelidir.

[ctx: Validation]
en: Primitive type
tr: İlkel tip

en: This value should be of the correct primitive type.
tr: Bu değer doğru ilkel tipte olmalıdır.

[ctx: Validation]
en: Range
tr: Aralık

en: This value should be %limit or less.
tr: Bu değer %limit veya daha düşük olmalıdır.

[ctx: Validation]
en: Entity Reference valid reference
tr: Varlık Referansı geçerli referans

[ctx: Validation]
en: User name
tr: Kullanıcı adı

[ctx: Validation]
en: User name unique
tr: Kullanıcı adı benzersiz

en: %name must be higher than or equal to %min.
tr: %name %min değerinden büyük ya da eşit olmalı.

en: %name must be lower than or equal to %max.
tr: %name %max değerinden küçük ya da eşit olmalı.

[ctx: Validation]
en: Entity changed
tr: Varlık değiştirildi.

en: Select the feed that should be displayed
tr: Görünmesi gereken beslemeyi seçin

en: Block layout
tr: Blok yerleşimi

en: Creating and managing custom block types
tr: Özel blok tipleri oluşturma ve yönetme

en: Custom block library
tr: Özel blok kütüphanesi

en: The custom block language code.
tr: Özel blok dil kodu.

en: The time that the custom block was last edited.
tr: Özel bloğun en son düzenlendiği zaman.

en: Block category
tr: Blok kategorisi

en: Hide block if the view output is empty
tr: Görünüm çıktısı boş olursa bloğu gizle

en: Block empty settings
tr: Blok boş ayarları

en: Hide block if no result/empty text
tr: Sonuç yoksa ya da metin boşsa bloğu gizle

en: Hide the block if there is no result and no empty text and no header/footer which is shown on empty result
tr: Sonuç yoksa ve boş sonuçta gösterilen boş bir metin ve üstbilgi/altbilgi olmadığında bloğu gizle

en: Enter caption here
tr: Buraya başlık girin

en: Drupal image caption widget
tr: Drupal görsel başlığı pencere bileşeni

en: The number of comments posted on an entity.
tr: Bir varlıkla ilgili olarak gönderilen yorum sayısı.

en: The number of comments posted on an entity since the reader last viewed it.
tr: Varlık okuyucu tarafından son görüntülendiğinden bu yana varlıkla ilgili olarak gönderilen yorumların sayısı.

en: The entity the comment was posted to.
tr: Yorumun gönderildiği varlık.

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
tr: Yorumun, yanıtı olduğu @entity_type.

en: The number of comments an entity has.
tr: Varlığa ait yorum sayısı.

en: The most recent of last comment posted or entity updated time.
tr: En son yayınlanan yorum veya en son güncelleme zamanı.

en: Display the last comment of an entity
tr: Varlığa ait son yorumu görüntüle

en: The last comment of an entity.
tr: Varlığa ait son yorum.

en: The User ID of the author of the last comment of an entity.
tr: Bir varlığa ait son yorumun yazarının Kullanıcı Kimliği.

en: The entity type to which the comment is a reply to.
tr: Yorumun, yanıtı olduğu varlık tipi.

en: Display the standard add comment link used on regular @entity_type, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
tr: Yalnızca görüntüleyen kullanıcının yorum ekleme erişimi olduğunda görüntülenecek olan normal @entity_type üzerinde kullanılan standart yorum ekle bağlantısını görüntüle.

en: Display nodes only if a user posted the @entity_type or commented on the @entity_type.
tr: Düğümleri sadece bir kullanıcı @entity_type tipi varlığı gönderdiyse ya da @entity_type ile ilgili yorum yaptıysa görüntüle.

en: Comments of the @entity_type using field: @field_name
tr: @field_name alanını kullanan @entity_type tipinde yorumlar

en: Relate all comments on the @entity_type. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
tr: @entity_type ile ilgili tüm yorumları ilişkilendirir. Böylece, her yorum için 1 yinelenen kayıt oluşturulur. Buna ihtiyaç duyduğunuzda bir yorum görünümü oluşturulması genellikle daha iyi olur.

en: Edit comment %title
tr: %title yorumunu düzenle

en: The ID of the entity of which this comment is a reply.
tr: Bu yorumun, yanıtı olduğu varlığın kimliği.

en: The entity type to which this comment is attached.
tr: Bu yorumun eklendiği varlık tipi.

en: Comment field name
tr: Yorum alanı adı

en: The field name through which this comment was added.
tr: Bu yorumun, üzerinden eklendiği alan adı.

en: Last comment ID
tr: Son yorum kimliği

en: Last comment timestamp
tr: Son yorum zaman damgası

en: The time that the last comment was created.
tr: Son yorumun oluşturulduğu zaman.

en: Last comment name
tr: Son yorum adı

en: The name of the user posting the last comment.
tr: Son yorumu gönderen kullanıcının adı.

en: Last comment user ID
tr: Son yorum kullanıcı kimliği

en: The number of comments.
tr: Yorum sayısı.

en: This field manages configuration and presentation of comments on an entity.
tr: Bu alan, bir varlıktaki yorumların yapılandırmasını ve sunumunu yönetir.

en: Comment list
tr: Yorum listesi

en: Show the comment link in the form used on standard entity teasers, rather than the full entity form.
tr: Yorum bağlantısını tam varlık formunda değil, standart varlık özet bilgilerinde kullanılan formda göster.

en: Content language and translation
tr: İçerik dili ve çevirisi

en: Configure language and translation support for content.
tr: İçerik için dil ve çeviri desteğini yapılandırın.

en: Select source language
tr: Kaynak dil seçin

en: Computed date
tr: Hesaplanan tarih

en: The computed DateTime object.
tr: Hesaplanan Tarih Saat nesnesi.

en: Log entries
tr: Günlük girdileri

en: Contains a list of log entries.
tr: Günlük girdilerinin listesini içerir.

en: The user on which the log entry as written.
tr: Hakkında günlük girdisi yazılan kullanıcı.

en: The actual message of the log entry.
tr: Gerçek günlük girdisi iletisi.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
tr: Diziselleştirilmiş biçimde, günlük girdisinin değişkenleri.

en: Operation links for the event.
tr: Olay için işlem bağlantıları.

en: URL of the previous page.
tr: Önceki sayfanın URL adresi.

en: Date when the event occurred.
tr: Olayın oluştuğu tarih.

en: Replace variables
tr: Değişkenleri değiştir

en: One file only. | Maximum @count files.
tr[0]: Yalnızca bir dosya.
tr[1]: En fazla @count dosya.

en: Delete forum
tr: Forumu sil

en: Configure language support for content.
tr: İçerikler için dil desteğini yapılandırın.

en: Managing and displaying link fields
tr: Bağlantı alanlarını yönetme ve görüntüleme

en: Adding link text
tr: Bağlantı metni ekleme

en: In the field settings you can define additional link text to be <em>optional</em> or <em>required</em> in any link field.
tr: Alan ayarlarında, herhangi bir bağlantı alanında <em>isteğe bağlı</em> ya da <em>zorunlu</em> olacak şekilde ek bağlantı metni tanımlayabilirsiniz.

en: Displaying link text
tr: Bağlantı metnini görüntüleme

en: If link text has been submitted for a URL, then by default this link text is displayed as a link to the URL. If you want to display both the link text <em>and</em> the URL, choose the appropriate link format from the drop-down menu in the <em>Manage display</em> page. If you only want to display the URL even if link text has been submitted, choose <em>Link</em> as the format, and then change its <em>Format settings</em> to display <em>URL only</em>.
tr: Bir URL adresi için bağlantı metni gönderildiyse, varsayılan olarak bu bağlantı metni, URL adresinin bağlantısı olarak görüntülenir. Hem bağlantı metnini <em>hem de</em> URL adresini görüntülemek istiyorsanız, <em>Görüntüyü yönet</em> sayfasındaki açılır menüden uygun bağlantı biçimini seçin. Bağlantı metni gönderilmiş olsa da yalnızca URL adresini görüntülemek istiyorsanız, biçim olarak <em>Bağlantı</em> seçeneğini belirleyin ve <em>Biçim ayarlarını</em> <em>yalnızca URL adresini</em> görüntüleyecek şekilde değiştirin.

en: Adding attributes to links
tr: Bağlantılara öznitelikler ekleme

en: You can add attributes to links, by changing the <em>Format settings</em> in the <em>Manage display</em> page. Adding <em>rel="nofollow"</em> notifies search engines that links should not be followed.
tr: <em>Görüntüyü yönet</em> sayfasında <em>Biçim ayarlarını</em> değiştirerek bağlantılara öznitelikler ekleyebilirsiniz. <em>rel="nofollow"</em> eklendiğinde, arama motorlarına bağlantıların izlenmemesi gerektiği bildirilir.

en: Validating URLs
tr: URL adreslerini doğrulama

en: Number (decimal)
tr: Sayı (ondalık)

en: Number (float)
tr: Sayı (taşan sayı)

en: Number (integer)
tr: Sayı (tam sayı)

en: Alias for @id
tr: @id için diğer ad

en: Raw output for @id
tr: @id için işlenmemiş çıktı

en: The Serialization module provides a service for serializing and deserializing data to and from formats such as JSON and XML.
tr: Diziselleştirme modülü, JSON ve XML gibi biçimler arasında verileri diziselleştirme ve diziselleştirmeyi geri alma hizmeti sağlar.

en: Serialization is the process of converting data structures like arrays and objects into a string. This allows the data to be represented in a way that is easy to exchange and store (for example, for transmission over the Internet or for storage in a local file system). These representations can then be deserialized to get back to the original data structures.
tr: Diziselleştirme, diziler ve nesneler gibi veri yapılarını dizgeye dönüştürme işlemidir. Bu, verilerin kolay gönderilip alınabilecek ve depolanabilecek şekilde temsil edilmesine olanak sağlar (örneğin, Internet üzerinden iletim veya yerel dosya sisteminde depolama için). Daha sonra özgün veri kaynaklarına geri dönmek için bu gösterimlerin diziselleşmesi geri alınabilir.

en: The serializer splits this process into two parts. Normalization converts an object to a normalized array structure. Encoding takes that array and converts it to a string.
tr: Diziselleştirici bu işlemi iki parçaya böler. Normalleştirme, bir nesneyi normalleştirilmiş dizi yapısına dönüştürür. Kodlama bu diziyi alıp bir dizeye dönüştürür.

en: The uninstall process removes all data related to a module.
tr: Kaldırma işlemi, bir modülle ilgili tüm verileri kaldırır.

en: The date the term was last updated.
tr: Terimin son güncellendiği tarih.

en: The time that the term was last edited.
tr: Terimin son düzenlendiği zaman.

en: Managing and displaying telephone fields
tr: Telefon alanlarını yönetme ve görüntüleme

en: Displaying telephone numbers as links
tr: Telefon numaralarını bağlantı olarak görüntüleme

en: The user account %name cannot be canceled.
tr: %name kullanıcı hesabı iptal edilemiyor.

en: The handler for this item is broken or missing. The following details are available:
tr: Bu öğenin işleyicisi bozuk ya da eksik. Şu ayrıntılar kullanılabilir:

en: Default actions
tr: Varsayılan eylemler

en: Grouping @id
tr: @id öğesini gruplama

en: Columns for @field
tr: @field için sütunlar

en: Sortable for @field
tr: @field için sıralanabilir

en: Default sort order for @field
tr: @field için varsayılan sıralama düzeni

en: Default sort for @field
tr: @field için varsayılan sıralama

en: Alignment for @field
tr: @field için hizalama

en: Separator for @field
tr: @field için ayırıcı

en: Hide empty column for @field
tr: @field için boş sütunu gizle

en: Responsive setting for @field
tr: @field için duyarlı ayar

en: No default sort
tr: Varsayılan sıralama yok

en: Page display settings
tr: Sayfa görüntüleme ayarları

en: Block display settings
tr: Blok görüntüleme ayarları

en: View basic information
tr: Temel bilgileri görüntüle

en: Always show the master (default) display
tr: Her zaman ana (varsayılan) görüntüyü göster

en: Allow embedded displays
tr: Gömülü görüntülere izin ver

en: Embedded displays can be used in code via views_embed_view().
tr: Gömülü görüntüleyiciler kod içine views_embed_view() kullanılarak eklenebilir.

en: Show SQL query
tr: SQL sorgusunu göster

en: Remove @title
tr: @title öğesini kaldır

en: Weight for @id
tr: @id için ağırlık

en: Group for @id
tr: @id için grup

en: Remove @id
tr: @id öğesini kaldır

en: PHP date format
tr: PHP tarih biçimi

en: Registering module
tr: Eklenti kayıt ediliyor

en: Media types
tr: Medya tipleri

en: Not fully protected
tr: Koruması tam olmayan

en: Could not load the form for <q>@field-label</q>, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
tr: Bir web sitesi sorunu ya da ağ bağlantısı sorunu nedeniyle <q>@field-label</q> için form yüklenemedi.<br>Lütfen yeniden deneyin.

en: Your changes to <q>@entity-title</q> could not be saved, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
tr: Bir web sitesi sorunu ya da ağ bağlantısı sorunu nedeniyle <q>@entity-title</q> üzerindeki değişiklikleriniz kaydedilemedi.<br>Lütfen yeniden deneyin.

en: Reset your password
tr: Şifreni sıfırla

en: Number of new comments
tr: Yeni yorum sayısı

en: Lists (Views)
tr: Listeler (Görünümler)

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
tr: Bir düğmeyi etkinleştirmek için <em>Etkin araç çubuğuna</em> ya da devre dışı bırakmak için <em>Kullanılabilir düğmelera</em> taşıyın. Düğmeler fareyle veya klavye ok tuşlarıyla taşınabilir. Ekran okuyucu kullanıcılarını desteklemek için araç çubuğu grup adları sağlanır. Boş araç çubuğu grupları kaydetme sırasında kaldırılır.

en: Button divider
tr: Düğme ayırıcı

en: CKEditor toolbar and button configuration.
tr: CKEditor araç çubuğu ve düğme yapılandırması.

en: Hide group names
tr: Grup adlarını gizle

en: Show group names
tr: Grup adlarını göster

en: @groupName button group in position @position of @positionCount in row @row of @rowCount.
tr: @row/@rowCount numaralı satırda konumu @position/@positionCount olan @groupName düğme grubu.

en: Press the down arrow key to create a new row.
tr: Yeni satır oluşturmak için aşağı ok tuşuna basın.

en: Press the down arrow key to activate.
tr: Etkinleştirmek için aşağı ok tuşuna basın.

en: @name @type in position @position of @positionCount in @groupName button group in row @row of @rowCount.
tr: @row/@rowCount numaralı satırdaki @groupName düğme grubunun @position/@positionCount konumunda @name @type.

en: Press the down arrow key to create a new button group in a new row.
tr: Yeni satırda yeni bir düğme grubu oluşturmak için aşağı ok tuşuna basın.

en: This is the last group. Move the button forward to create a new group.
tr: Bu son gruptur. Yeni grup oluşturmak için düğmeyi ileri taşıyın.

en: The "@name" button is currently enabled.
tr: "@name" düğmesi şu anda etkin.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this button.
tr: Bu düğmenin konumunu değiştirmek için klavye ok tuşlarını kullanın.

en: Press the up arrow key on the top row to disable the button.
tr: Düğmeyi devre dışı bırakmak için üst satırda yukarı ok tuşuna basın.

en: The "@name" button is currently disabled.
tr: "@name" düğmesi şu anda devre dışı.

en: Use the down arrow key to move this button into the active toolbar.
tr: Bu düğmeyi etkin araç çubuğuna taşımak için aşağı ok tuşunu kullanın.

en: This @name is currently enabled.
tr: Bu @name şu anda etkin.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this separator.
tr: Bu ayırıcının konumunu değiştirmek için klavye ok tuşlarını kullanın.

en: Separators are used to visually split individual buttons.
tr: Ayırıcılar, düğmeleri görsel olarak birbirinden ayırmak için kullanılır.

en: This @name is currently disabled.
tr: Bu @name şu anda devre dışı.

en: Use the down arrow key to move this separator into the active toolbar.
tr: Bu ayırıcıyı etkin araç çubuğuna taşımak için aşağı ok tuşunu kullanın.

en: You may add multiple separators to each button group.
tr: Her bir düğme grubuna birden fazla ayırıcı ekleyebilirsiniz.

en: Please provide a name for the button group.
tr: Lütfen düğme grubu için bir ad belirtin.

en: Button group name
tr: Düğme grubu adı

en: Editing the name of the new button group in a dialog.
tr: İletişim kutusunda yeni düğme grubunun adını düzenleme.

en: Editing the name of the "@groupName" button group in a dialog.
tr: İletişim kutusunda "@groupName" düğme grubunun adını düzenleme.

en: Place a button to create a new button group.
tr: Yeni bir düğme grubu oluşturmak için bir düğme yerleştirin.

en: Add a CKEditor button group to the end of this row.
tr: Bu satırın sonuna bir CKEditor düğme grubu ekleyin.

en: Simple configuration
tr: Basit yapılandırma

en: Configuration type
tr: Yapılandırma tipi

en: Here is your configuration:
tr: Yapılandırmanız şöyle:

en: Are you sure you want to update the %name @type?
tr: %name @type öğesini güncellemek istediğinizden emin misiniz?

en: Missing ID key "@id_key" for this @entity_type import.
tr: Bu @entity_type içe aktarma işlemi için "@id_key" kimlik anahtarı eksik.

en: An entity with this machine name already exists but the import did not specify a UUID.
tr: Bu makine adına sahip bir varlık zaten var, ancak içe aktarma işlemi UUID belirtmedi.

en: An entity with this machine name already exists but the UUID does not match.
tr: Bu makine adına sahip bir varlık zaten var, ancak UUID eşleşmiyor.

en: An entity with this UUID already exists but the machine name does not match.
tr: Bu UUID'ye sahip bir varlık zaten var, ancak makine adı eşleşmiyor.

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: Configuration translation
tr: Yapılandırma çevirisi

en: Translate the configuration.
tr: Yapılandırmayı çevirin.

en: @label fields
tr: @label alanları

en: Enter block, theme or category
tr: Blok, tema ya da kategori girin

en: Enter a part of the block, theme or category to filter by.
tr: Süzgeç uygulama ölçütü olarak bloğun, temanın ya da kategorinin bir parçasını girin.

en: Translations for %label
tr: %label için çeviriler

en: @language (original)
tr: @language (özgün)

en: Enter label
tr: Etiket girin

en: Enter a part of the label or description to filter by.
tr: Süzgeç uygulama ölçütü olarak etiketin ya da açıklamanın bir parçasını girin.

en: Enter field or @bundle
tr: Alan ya da @bundle girin

en: Enter a part of the field or @bundle to filter by.
tr: Süzgeç uygulama ölçütü olarak alanın ya da @bundle paketinin bir parçasını girin.

en: Add @language translation for %label
tr: %label için @language çevirisi ekle

en: Successfully saved @language translation.
tr: @language çevirisi başarıyla kaydedildi.

en: @language translation of %label was deleted
tr: %label için @language çevirisi silindi

en: Edit @language translation for %label
tr: %label için @language çevirisini düzenle

en: Successfully updated @language translation.
tr: @language çeviri başarıyla güncellendi.

en: (Empty)
tr: (Boş)

en: Feed channel
tr: Akış kanalı

en: About text formats
tr: Metin biçimleri hakkında

en: Are you sure you want to apply the updated %name image effect to all images?
tr: Güncellenen %name görsel efektini tüm görsellere uygulamak istediğinizden emin misiniz?

en: This operation does not change the original images but the copies created for this style will be recreated.
tr: Bu işlem özgün görselleri değiştirmez, ancak bu stil için oluşturulan kopyalar yeniden oluşturulur.

en: The image style %name has been flushed.
tr: %name görsel stili temizlendi.

en: Image to be shown if no image is uploaded.
tr: Görsel yüklenmediğinde gösterilecek görsel.

en: Action title
tr: Eylem başlığı

en: The title shown above the actions dropdown.
tr: Eylemler açılır listesinin üstünde gösterilen başlık.

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
tr: Makine tarafından okunabilir ad benzersiz olmalıdır ve yalnızca küçük harf, sayı ve alt çizgi içerebilir. Ayrıca "custom" ayrılmış sözcüğü kullanılamaz.

en: - Restricted access -
tr: - Kısıtlanmış erişim -

en: Workflow type
tr: İş akışı tipi

en: Display block title
tr: Blok başlığını görüntüle

en: List of items
tr: Liste öğesi

en: The ID of the feed item.
tr: Besleme öğresinin kimliği

en: Placing and moving blocks
tr: Blokları yerleştirme ve taşıma

en: Demonstrating block regions for a theme
tr: Tema için blok bölgelerini gösterme

en: Toggling between different themes
tr: Farklı temalar arasında geçiş yapma

en: Configuring block settings
tr: Blok ayarlarını yapılandırma

en: You can control the visibility of a block by restricting it to specific pages, content types, and/or roles by setting the appropriate options under <em>Visibility settings</em> of the block configuration.
tr: Blok yapılandırmasının <em>Görünürlük ayarları</em> altında uygun seçenekleri belirleyerek, bir bloğu belirli sayfalarla, içerik tipleriyle ve/veya rollerle sınırlama yoluyla bloğun görünürlüğünü denetleyebilirsiniz.

en: Adding custom blocks
tr: Özel bloklar ekleme

en: Custom block ID
tr: Özel blok kimliği

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
tr: Bu alanla ilişkili sayfalayıcılarla ilgili sorun yaşamadığınız sürece değeri 0 olarak bırakmalısınız. Tek bir sayfada birden fazla sayfalayıcı kullanıyorsanız, ?page= dizisi içinde çakışma olmaması için bu sayıyı daha yüksek bir değere ayarlamanız gerekebilir. Büyük değerler URL adreslerinize çok sayıda virgül ekler; mümkünse bundan kaçının.

en: Pager ID: @id
tr: Sayfalayıcı kimliği: @id

en: Enter the name of the configuration file without the <em>.yml</em> extension. (e.g. <em>system.site</em>)
tr: <em>.yml</em> uzantısı olmadan yapılandırma dosyasının adını girin. (örn. <em>system.site</em>)

en: The sender's email
tr: Gönderenin e-postası

en: The email of the person that is sending the contact message.
tr: İletişim iletisini gönderen kişinin e-postası.

en: File usage
tr: Dosya kullanımı

en: Relate file entities to their usage.
tr: Dosya varlıklarını kullanımlarıyla ilişkilendirir.

en: Managing and displaying file fields
tr: Dosya alanlarını yönetme ve görüntüleme

en: Allowing file extensions
tr: Dosya uzantılarına izin verme

en: In the field settings, you can define the allowed file extensions (for example <em>pdf docx psd</em>) for the files that will be uploaded with the file field.
tr: Alan ayarlarında, dosya alanı ile yüklenecek dosyalar için izin verilen dosya uzantılarını (örneğin, <em>pdf docx psd</em>) tanımlayabilirsiniz.

en: Restricting the maximum file size
tr: Dosya boyutu üst sınırını kısıtlama

en: The maximum file size that users can upload is limited by PHP settings of the server, but you can restrict by entering the desired value as the <em>Maximum upload size</em> setting. The maximum file size is automatically displayed to users in the help text of the file field.
tr: Kullanıcının yükleyebileceği dosya boyutu üst sınırı, sunucunun PHP ayarları tarafından sınırlanır; ancak <em>Yükleme boyutu üst sınırı</em> ayarı olarak istediğiniz değeri girerek, bu ayarı kısıtlayabilirsiniz. Dosya boyutu üst sınırı, dosya alanının yardım metninde otomatik olarak kullanıcılara görüntülenir.

en: Displaying files and descriptions
tr: Dosyaları ve açıklamaları görüntüleme

en: In the field settings, you can allow users to toggle whether individual files are displayed. In the display settings, you can then choose one of the following formats: <ul><li><em>Generic file</em> displays links to the files and adds icons that symbolize the file extensions. If <em>descriptions</em> are enabled and have been submitted, then the description is displayed instead of the file name.</li><li><em>URL to file</em> displays the full path to the file as plain text.</li><li><em>Table of files</em> lists links to the files and the file sizes in a table.</li><li><em>RSS enclosure</em> only displays the first file, and only in a RSS feed, formatted according to the RSS 2.0 syntax for enclosures.</li></ul> A file can still be linked to directly by its URI even if it is not displayed.
tr: Alan ayarlarında, kullanıcıların tek tek dosyaların görüntülenip görüntülenmeyeceğini değiştirmesine izin verebilirsiniz. Görüntüleme ayarlarında, aşağıdaki biçimlerden birini seçebilirsiniz: <ul><li><em>Genel dosya</em>, dosyalara bağlantılar görüntüler ve dosya uzantılarını simgeleyen simgeler ekler. <em>Açıklamalar</em> etkinleştirilmişse ve gönderilmişse, dosya adı yerine açıklama görüntülenir.</li><li><em>Dosyaya URL</em>, dosyanın tam yolunu düz metin olarak görüntüler.</li><li><em>Dosya tablosu</em>, dosyalara bağlantıları ve dosya boyutlarını bir tabloda listeler.</li><li><em>RSS eki</em>, yalnızca ilk dosyayı ve yalnızca RSS 2.0 ekleri sözdizimine göre biçimlendirilmiş bir RSS beslemesinde görüntüler.</li></ul> Bir dosya, görüntülenmese bile doğrudan URI'si aracılığıyla bağlanabilir.

en: Flag to control whether this file should be displayed when viewing content
tr: İçerik görüntülenirken bu dosyanın görüntülenip görüntülenmeyeceğinin kontrolü için kullanılan işaret

en: The log entry explaining the changes in this revision.
tr: Bu sürümdeki değişiklikleri açıklayan günlük girdisi.

en: At least one authentication provider must be defined for resource @id
tr: @id kaynağı için en az bir kimlik doğrulama sağlayıcısı tanımlanmalıdır

en: At least one format must be defined for resource @id
tr: @id kaynağı için en az bir biçim tanımlanmalıdır

en: The ID of the shortcut.
tr: Kısayolun kimliği.

en: The UUID of the shortcut.
tr: Kısayolun UUID'si.

en: The bundle of the shortcut.
tr: Kısayolun paketi.

en: Weight among shortcuts in the same shortcut set.
tr: Aynı kısayol kümesinde yer alan kısayollar arasındaki ağırlık.

en: Route name
tr: Yol adı

en: The language code of the shortcut.
tr: Kısayolun dil kodu.

en: Shortcut link
tr: Kısayol bağlantısı

en: Rebuild access
tr: Yeniden oluşturma erişimi

en: The rebuild_access setting is enabled in settings.php. It is recommended to have this setting disabled unless you are performing a rebuild.
tr: settings.php'de rebuild_access ayarı etkin. Yeniden oluşturma gerçekleştirmiyorsanız bu ayarın devre dışı bırakılması önerilir.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
tr: Hangi sözlüğün ya da sözlüklerin kullanılacağını belirterek düğümleri sınıflandırma terimleriyle ilişkilendirin. Bu ilişki, birden fazla terim olması durumunda yinelenen kayıtlara neden olur.

en: Taxonomy term ID
tr: Sınıflandırma terimi kimliği

en: Taxonomy term name
tr: Sınıflandırma terimi adı

en: Return to site content
tr: Site içeriğine geri dön

en: Preferred admin language code
tr: Tercih edilen yönetici dil kodu

en: The user's preferred language code for receiving emails and viewing the site.
tr: E-postaları almak ve siteyi görüntülemek için kullanıcının tercih ettiği dil kodu.

en: Preferred language code
tr: Tercih edilen dil kodu

en: The user's preferred language code for viewing administration pages.
tr: Yönetim sayfalarını görüntülemek için kullanıcının tercih edilen dil kodu.

en: The name of this user.
tr: Bu kullanıcının adı.

en: The password of this user (hashed).
tr: Bu kullanıcının parolası (karıştırılmış halde).

en: The email of this user.
tr: Bu kullanıcının e-postası.

en: The timezone of this user.
tr: Bu kullanıcının saat dilimi.

en: The time that the user was created.
tr: Kullanıcının oluşturulduğu zaman.

en: Initial email
tr: Başlangıç e-postası

en: User ID from route context
tr: Rota bağlamındaki kullanıcı kimliği

en: The Views module provides a back end to fetch information from content, user accounts, taxonomy terms, and other entities from the database and present it to the user as a grid, HTML list, table, unformatted list, etc. The resulting displays are known generally as <em>views</em>.
tr: Görünümler modülü, içeriklerden, kullanıcı hesaplarından, sınıflandırma terimlerinden ve veritabanındaki diğer varlıklardan bilgileri getirmek ve bu bilgileri ızgara, HTML listesi, tablo, biçimlendirilmemiş liste vb. olarak kullanıcıya sunmak için bir arka uç sağlar. Sonuçta elde edilen görüntüler genellikle <em>görünümler</em> olarak bilinir.

en: Adding functionality to administrative pages
tr: Yönetim sayfalarına işlevsellik ekleme

en: The Views module adds functionality to some core administration pages. For example, <em>admin/content</em> uses Views to filter and sort content. With Views uninstalled, <em>admin/content</em> is more limited.
tr: Görünümler modülü bazı çekirdek yönetim sayfalarına işlevsellik ekler. Örneğin, <em>admin/content</em>, içeriğe süzgeç uygulamak ve içeriği sıralamak için Görünümleri kullanır. Görünümler kaldırıldığında <em>admin/content</em> daha sınırlıdır.

en: Expanding Views functionality
tr: Görünümlerin işlevselliğini genişletme

en: Changing the title here means it cannot be dynamically altered anymore.
tr: Burada başlığın değiştirilmesi, artık dinamik olarak değiştirilemeyeceği anlamına gelir.

en: Validate @label
tr: @label etiketini doğrula

en: Validate user has access to the %name
tr: Kullanıcının %name öğesine erişimi olduğunu doğrula

en: Multiple arguments
tr: Birden çok bağımsız değişken

en: Single ID
tr: Tek kimlik

en: One or more IDs separated by , or +
tr: , ya da + ile ayrılmış bir veya daha fazla kimlik

en: Tag based
tr: Etikete dayalı

en: Tag based caching of data. Caches will persist until any related cache tags are invalidated.
tr: Verilerin etikete dayalı olarak önbelleğe alınması. İlgili önbellek etiketleri geçersiz kılınıncaya kadar, önbellekler kalıcı olur.

en: Name and description
tr: Ad ve açıklama

en: Administrative tags
tr: Yönetim amaçlı etiketler

en: Enter a comma-separated list of words to describe your view.
tr: Görünümünüzü açıklamak için virgülle ayrılmış bir sözcük listesi girin.

en: Click <em>Save</em>.
tr: <em>Kaydet</em>'i tıklayın.

en: Defines a field type for telephone numbers.
tr: Telefon numaraları için bir alan tipini tanımlar.

en: The aggregator feed UUID.
tr: Toplayıcı beslemesi UUID.

en: simple configuration
tr: basit yapılandırma

en: The staged configuration cannot be imported, because it originates from a different site than this site. You can only synchronize configuration between cloned instances of this site.
tr: Hazırlanmış yapılandırma bu siteden farklı bir siteden kaynaklandığından içe aktarılamıyor. Yapılandırmayı yalnızca, bu sitenin klonlanmış eşgörünümleri arasında eşitleyebilirsiniz.

en: The date the file created.
tr: Dosyanın oluşturulduğu tarih.

en: The timestamp that the file was created.
tr: Dosyanın oluşturulduğu zamanın zaman damgası.

en: The timestamp that the file was last changed.
tr: Dosyanın en son değiştirildiği zamanın zaman damgası.

en: No image toolkit is configured on the site. Check PHP installed extensions or add a contributed toolkit that doesn't require a PHP extension. Make sure that at least one valid image toolkit is enabled.
tr: Sitede resim araç takımı yapılandırılmamış. PHP tarafından kurulan uzantıları denetleyin ve PHP uzantısı gerektirmeyen bir katkıda bulunan araç takımı ekleyin. En az bir geçerli görüntü araç takımının etkinleştirildiğinden emin olun.

en: Language based on a selected language.
tr: Seçilen dil temelinde dil.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
tr: Daha düşük ağırlıklı menü bağlantıları, daha yüksek ağırlıklı bağlantılardan önce görüntülenir.

en: The name of the user role.
tr: Kullanıcı rolünün adı.

en: Influence
tr: Etki

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
tr: Etki, arama sonuçlarını sıralamakta kullanılan sayısal bir katsayıdır. Yüksek bir değer, ilgili etkenin arama sonuçlarına daha fazla etkisi olduğu, sıfır da bu etkenin yok sayıldığı anlamına gelir. Sayıları değiştirmek dizinin yeniden oluşturulmasını gerektirmez. Yapılan değişiklikler anında uygulanır.

en: Search page type
tr: Arama sayfası tipi

en: - Choose page type -
tr: - Sayfa tipini seçin -

en: No search pages have been configured.
tr: Arama sayfası yapılandırılmadı.

en: You must select the new search page type.
tr: Yeni arama sayfası tipini seçmelisiniz.

en: Edit %label search page
tr: %label arama sayfasını düzenle

en: The %label search page has been enabled.
tr: %label arama sayfası etkinleştirildi.

en: The %label search page has been disabled.
tr: %label arama sayfası devre dışı bırakıldı.

en: The default search page is now %label. Be sure to check the ordering of your search pages.
tr: Varsayılan arama sayfası şimdi %label. Arama sayfalarınızın sıralamasını denetlediğinizden emin olun.

en: The %label search page has been added.
tr: %label arama sayfası eklendi.

en: Save search page
tr: Arama sayfasını kaydet

en: The %label search page has been updated.
tr: %label arama sayfası güncellendi.

en: The label for this search page.
tr: Bu arama sayfasının etiketi.

en: The search page path must be unique.
tr: Arama sayfası yolu benzersiz olmalıdır.

en: Managing and displaying text fields
tr: Metin alanlarını yönetme ve görüntüleme

en: Creating short text fields
tr: Kısa metin alanları oluşturma

en: Creating long text fields
tr: Uzun metin alanları oluşturma

en: Trimming the text length
tr: Metin uzunluğunu kırpma

en: On the <em>Manage display</em> page you can choose to display a trimmed version of the text, and if so, where to cut off the text.
tr: <em>Görüntüyü yönet</em> sayfasında, metnin kırpılmış bir sürümünü görüntülemeyi ve kırpılmışsa, metnin nereden kesileceğini görüntülemeyi seçebilirsiniz.

en: Displaying summaries instead of trimmed text
tr: Kırpılmış metin yerine özetleri görüntüleme

en: Using text formats and editors
tr: Metin biçimlerini ve düzenleyicileri kullanma

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed". If needed you can even specify named route parameters like taxonomy/term/%taxonomy_term
tr: Bu görünüm, sitenizde bu yol ziyaret edilerek görüntülenir. Bağlamsal süzgeçler için kullanılacak değerleri temsil etmek için URL adresinizde "%" öğesini kullanabilirsiniz: Örneğin, "node/%/feed". Gerekirse, taxonomy/term/%taxonomy_term gibi adlandırılmış rota parametreleri de belirtebilirsiniz

[ctx: Text alignment]
en: Left
tr: Sola

[ctx: Text alignment]
en: Center
tr: Ortaya

[ctx: Text alignment]
en: Right
tr: Sağa

en: State label
tr: Durum etiketi

en: %name: may not be longer than @max characters.
tr: %name: @max karakterden daha uzun olamaz.

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> integration
tr: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> bütünleştirmesi

en: A breakpoint separates the height or width of viewports (screens, printers, and other media output types) into steps. For instance, a width breakpoint of 40em creates two steps: one for widths up to 40em and one for widths above 40em. Breakpoints can be used to define when layouts should shift from one form to another, when images should be resized, and other changes that need to respond to changes in viewport height or width.
tr: Kesme noktası, görünüm pencerelerinin (ekranlar, yazıcılar ve diğer ortam çıktı tipleri) yüksekliğini ya da genişliğini adımlara ayırır. Örneğin, 40em genişlikli kesme noktası; 40em'e kadar genişlikler için bir tane, 40em üzerindeki genişlikler için bir tane olmak üzere iki adım oluşturur. Yerleşimlerin bir formdan başka bir forma geçirilmesi gerektiğinde, görsellerin yeniden boyutlandırılması gerektiğinde ve görünüm penceresi yüksekliği ya da genişliğindeki değişikliklere yanıt vermek için gereken başka değişiklikler olduğunda, bunları tanımlamak için kesme noktaları kullanılabilir.

en: Resolution multiplier
tr: Çözünürlük çarpanı

en: Resolution multipliers are a measure of the viewport's device resolution, defined to be the ratio between the physical pixel size of the active device and the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">device-independent pixel</a> size. The Breakpoint module defines multipliers of 1, 1.5, and 2; when defining breakpoints, modules and themes can define which multipliers apply to each breakpoint.
tr: Çözünürlük çarpanları, görünüm penceresinin aygıt çözünürlüğünün ölçüsüdür ve etkin aygıtın fiziksel piksel boyutu ile <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">aygıttan bağımsız piksel</a> boyutu arasındaki oran olarak tanımlanır. Kesme Noktası modülü, 1, 1,5 ve 2 çarpanlarını tanımlar; kesme noktaları tanımlanırken, modüller ve temalar her kesme noktasına hangi çarpanların uygulanacağını tanımlayabilir.

en: Defining breakpoints and breakpoint groups
tr: Kesme noktalarını ve kesme noktası gruplarını tanımlama

en: Modules and themes can use the API provided by the Breakpoint module to define breakpoints and breakpoint groups, and to assign resolution multipliers to breakpoints.
tr: Modüller ve temalar, kesme noktalarını ve kesme noktası gruplarını tanımlamak ve kesme noktalarına çözünürlük çarpanları atamak için Kesme Noktası modülü tarafından sağlanan API'yi kullanabilir.

[ctx: Validation]
en: Comment author name
tr: Yorum yazarı adı

en: Changing the text format to %text_format will permanently remove content that is not allowed in that text format.<br><br>Save your changes before switching the text format to avoid losing data.
tr: Metin biçimini %text_format olarak değiştirmek, söz konusu metin biçiminde izin verilmeyen içeriği kalıcı olarak kaldırır.<br><br>Verilerin kaybolmasını önlemek için, metin biçimini değiştirmeden önce değişikliklerinizi kaydedin.

en: Change text format?
tr: Metin biçimi değiştirilsin mi?

en: Entity view display
tr: Varlık görünümünün görüntüsü

en: Managing and displaying entity reference fields
tr: Varlık başvurusu alanlarını yönetme ve görüntüleme

en: Selecting reference type
tr: Başvuru tipini seçme

en: In the field settings you can select which entity type you want to create a reference to.
tr: Alan ayarlarında, hangi varlık tipine başvuru oluşturmak istediğinizi seçebilirsiniz.

en: Filtering and sorting reference fields
tr: Başvuru alanlarına süzgeç ve sıra uygulama

en: Depending on the chosen entity type, additional filtering and sorting options are available for the list of entities that can be referred to, in the field settings. For example, the list of users can be filtered by role and sorted by name or ID.
tr: Alan ayarlarında, seçilen varlık tipine bağlı olarak, başvurulabilecek varlıkların listesi için ek süzgeç uygulama ve sıralama seçenekleri vardır. Örneğin, kullanıcı listesine role göre süzgeç uygulanabilir ve bu liste ada ya da tanıtıcıya göre sıralanabilir.

en: Displaying a reference
tr: Başvuruyu görüntüleme

en: An entity reference can be displayed as a simple label with or without a link to the entity. Alternatively, the referenced entity can be displayed as a teaser (or any other available view mode) inside the referencing entity.
tr: Varlık başvurusu, varlığa yönelik bir bağlantı içeren ya da içermeyen basit bir etiket olarak görüntülenebilir. Alternatif olarak, başvurulan varlık, başvuran varlık içinde özet bilgi (ya da kullanılabilecek başka bir görüntüleme kipi) olarak görüntülenebilir.

en: Managing text formats
tr: Metin biçimlerini yönetme

en: Assigning roles to text formats
tr: Metin biçimlerine roller atama

en: Selecting filters
tr: Süzgeçleri seçme

en: Each filter can have additional configuration options. For example, for the "Limit allowed HTML tags" filter you need to define the list of HTML tags that the filter leaves in the text.
tr: Her süzgecin ek yapılandırma seçenekleri olabilir. Örneğin, "İzin verilen HTML etiketlerini sınırla" süzgeci için, süzgecin metinde bıraktığı HTML etiketlerinin listesini tanımlamanız gerekir.

en: When creating or editing data in a field that has text formats enabled, users can select the format under the field from the Text format select list.
tr: Metin biçimleri etkinleştirilmiş olan bir alanda veri oluştururken ya da düzenlerken, kullanıcılar Metin biçimi seçme listesinde alanın altından biçimi seçebilir.

en: Import behavior
tr: İçe aktarma davranışı

en: The keywords to search for.
tr: Aranacak anahtar sözcükler.

en: Managing and displaying list fields
tr: Liste alanlarını yönetme ve görüntüleme

en: Defining option keys and labels
tr: Seçenek anahtarlarını ve etiketlerini tanımlama

en: When you define the list options you can define a key and a label for each option in the list. The label will be shown to the users while the key gets stored in the database.
tr: Liste seçeneklerini tanımladığınızda, listedeki her seçenek için bir anahtar ve etiket tanımlayabilirsiniz. Anahtar veritabanında depolanırken etiket kullanıcılara gösterilir.

en: Choosing list field type
tr: Liste alanı tipini seçme

en: There are three types of list fields, which store different types of data: <em>float</em>, <em>integer</em> or, <em>text</em>. The <em>float</em> type allows storing approximate decimal values. The <em>integer</em> type allows storing whole numbers, such as years (for example, 2012) or values (for example, 1, 2, 5, 305). The <em>text</em> list field type allows storing text values. No matter which type of list field you choose, you can define whatever labels you wish for data entry.
tr: Farklı veri tiplerini depolayan üç tip liste alanı vardır: <em>kayan nokta</em>, <em>tamsayı</em> ya da <em>metin</em>. <em>Kayan nokta</em> tipi, yaklaşık ondalık değerlerinin depolanmasına olanak sağlar. <em>Tamsayı</em> tipi, yıl (örneğin, 2012) ya da değer (örneğin, 1, 2, 5, 305) gibi tam sayıların depolanmasına olanak sağlar. <em>Metin</em> listesi alan tipi, metin değerlerinin depolanmasına olanak sağlar. Hangi tip liste alanını seçerseniz seçin, veri girdisi için istediğiniz etiketleri tanımlayabilirsiniz.

en: Dependency of required module @module
tr: Gerekli @module modülünün bağımlılığı

en: Some of the pending updates cannot be applied because their dependencies were not met.
tr: Bağımlılıkları karşılanmadığından, beklemedeki güncellemelerin bazıları uygulanamıyor.

en: The vocabulary to which the term is assigned.
tr: Terimin atandığı sözlük.

en: Viewing tours
tr: Turları görüntüleme

en: If a tour is available on a page, a <em>Tour</em> button will be visible in the toolbar. If you click this button the first tip of the tour will appear. The tour continues after clicking the <em>Next</em> button in the tip. To see a tour users must have the permission <em>Access tour</em> and JavaScript must be enabled in the browser
tr: Bir sayfada tur varsa, araç çubuğunda <em>Tur</em> düğmesi görünür. Bu düğmeyi tıklarsanız turun birinci ipucu görüntülenir. İpucunda <em>İleri</em> düğmesi tıkladıktan sonra tur devam eder. Bir turu görmek için kullanıcıların <em>Tura erişme</em> iznine sahip olması ve tarayıcıda JavaScript'in etkinleştirilmesi gerekir

en: Creating tours
tr: Turları oluşturma

en: Managing user account fields
tr: Kullanıcı hesabı alanlarını yönetme

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been last updated.
tr: Varlığın en son güncellendiği zamanı UNIX zaman damgası olarak tutan bir varlık alanı.

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been created.
tr: Varlığın oluşturulduğu zamanı UNIX zaman damgası olarak tutan bir varlık alanı.

en: An entity field for storing a serialized array of values.
tr: Serileştirilmiş bir değer dizisi depolamaya yarayan bir varlık alanı.

en: Timestamp value
tr: Zaman damgası değeri

en: An entity field containing a UNIX timestamp value.
tr: UNIX zaman damgası değeri içeren bir varlık alanı.

en: Default PHP mailer
tr: Varsayılan PHP e-posta göndericisi

en: Sends the message as plain text, using PHP's native mail() function.
tr: PHP'nin sisteme özgü mail() fonksiyonunu kullanarak, iletiyi düz metin olarak gönderir.

en: Does not send the message, but stores it in Drupal within the state system. Used for testing.
tr: Mesajı göndermez, ancak durum sistemi içinde Drupal'da saklar. Test için kullanılır.

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents.
tr: Kitaplar, uygun izinlere sahip kullanıcıların var olan kitaplara sayfa eklemesine ve bu sayfaları özel bir içindekiler tablosuna eklemesine olanak sağladığından, işbirliği yapılarak kitap oluşturulabilir.

en: Synchronizing configuration
tr: Yapılandırmayı eşitleme

en: Starting configuration synchronization.
tr: Yapılandırma eşitlemesi başlatılıyor.

en: Configuration synchronization has encountered an error.
tr: Yapılandırma eşitlemesinde hata saptandı.

en: Nothing to export.
tr: Dışa aktarılacak bir şey yok.

en: Administer responsive images
tr: Duyarlı görselleri yönet

en: Defined on the Appearance or Theme Settings page. You do not have the appropriate permissions to change the site logo.
tr: Görünüm ya da Tema Ayarları sayfasında tanımlanır. Site logosunu değiştirmek için uygun izinlere sahip değilsiniz.

en: Defined on the Site Information page. You do not have the appropriate permissions to change the site logo.
tr: Site Bilgileri sayfasında tanımlanır. Site logosunu değiştirmek için uygun izinlere sahip değilsiniz.

en: Toggle branding elements
tr: Markalama öğelerini aç/kapat

en: Choose which branding elements you want to show in this block instance.
tr: Bu blok eşgörünümünde hangi öğelerin gösterilmesini istediğinizi seçin.

en: Site branding
tr: Site markası

en: Rendering language
tr: Görüntü oluşturma dili

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
tr: "@name" seçeneği geçerli bir değer içermelidir. Metin alanını boş bırakabilir ya da "512" (bayt), "80 KB" (kilobayt) veya "50 MB" (megabayt) gibi bir dize girebilirsiniz.

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
tr: Önbelleğe bir form kaydetmeye çalışırken form build-id'sinin uyuşmadığı farkedildi.

en: Synchronizing configuration: @op @name.
tr: Eşitlenen yapılandırma: @op @name.

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
tr: @name için @op işlemi ile içe aktarma sırasında beklenmeyen hata: @message

en: Deleted and replaced configuration "@name"
tr: Silinmiş ve değiştirilmiş yapılandırma "@name"

en: Update target "@name" is missing.
tr: Güncelleme hedefi "@name" eksik.

en: The config name @config_name is invalid.
tr: @config_name yapılandırma adı geçersiz.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
tr: %name: Tamsayı %min değerine eşit ya da büyük olmalıdır.

en: Size of URI field
tr: URI alanının boyutu

en: URI field
tr: URI alanı

en: Are you sure you want to delete all items from the feed %feed?
tr: %feed beslemesinden tüm öğeleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The news items from %site have been deleted.
tr: %site sitesindeki haber öğeleri silindi.

en: A brief description of your block.
tr: Bloğunuzun kısa bir açıklaması.

en: no caching
tr: önbellekleme yok

en: Specify a custom entity ID. This will override the entity ID in the configuration above.
tr: Özel bir varlık tanıtıcısı belirtin. Bu, yukarıdaki yapılandırmada yer alan varlık tanıtıcısını geçersiz kılar.

en: Completed @current step of @total.
tr: @current / @total adım tamamlandı.

en: The configuration synchronization failed validation.
tr: Yapılandırma senkronizasyonu doğrulaması başarısız oldu.

en: @count renamed | @count renamed
tr[0]: @count yeniden adlandırılan
tr[1]: @count yeniden adlandırılan

en: The configuration was imported with errors.
tr: Yapılandırma hatalarla birlikte içe aktarıldı.

en: All links are validated after a link field is filled in. They can include anchors or query strings.
tr: Tüm bağlantılar bir bağlantı alanı doldurulduktan sonra doğrulanır. Tutturucuları ya da sorgu dizelerini içerebilir.

en: Allowed link type
tr: İzin verilen bağlantı tipi

en: Internal links only
tr: Yalnızca iç bağlantılar

en: Both internal and external links
tr: Hem iç hem dış bağlantılar

[ctx: Validation]
en: Link data valid for link type.
tr: Bağlantı tipi için geçerli bağlantı verileri.

en: Importing translation files
tr: Çeviri dosyaları içe aktarılıyor

en: Checking the translation status
tr: Çeviri durumu denetleniyor

en: Translating individual strings
tr: Dizeleri tek tek başka dile çevirme

en: Could not save to map table due to missing destination id values
tr: Hedef tanıtıcı değerlerinin eksik olması nedeniyle eşleme tablosuna kaydedilemedi

en: Format ID.
tr: Biçim tanıtıcısı.

en: (this translation)
tr: (bu çeviri)

en: (all translations)
tr: (tüm çeviriler)

en: Search is currently disabled
tr: Arama şu anda devre dışı

en: No screenshot
tr: Ekran resmi yok

en: This import is empty and if applied would delete all of your configuration, so has been rejected.
tr: Bu içe aktarma boş ve uygulanırsa tüm yapılandırmanız silineceğinden reddedildi.

en: Site UUID in source storage does not match the target storage.
tr: Kaynak depolamadaki site UUID'si, hedef depolama ile eşleşmiyor.

en: Configuration deletions
tr: Yapılandırma silme

en: The listed configuration will be deleted.
tr: Listelenen yapılandırma silinecek.

en: User's roles
tr: Kullanıcının rolleri

en: Single name
tr: Tek ad

en: One or more names separated by , or +
tr: , ya da + ile ayrılmış bir ya da daha fazla ad

en: If none are selected, all are allowed.
tr: Hiçbiri seçilmezse tümüne izin verilir.

en: Missing row plugin
tr: Satır eklentisi eksik

en: Tab options
tr: Sekme seçenekleri

en: Enable menu link
tr: Menü bağlantısını etkinleştir

en: Allowed HTML
tr: İzin verilen HTML

en: Contact messages
tr: İletişim mesajları

en: Providing module
tr: Sağlayan modül

en: @label entities
tr: @label varlıkları

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
tr: Senkronizasyon yapılandırması: @collection içinde @op @name.

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
tr: Silinmiş ve değiştirilmiş yapılandırma nesnesi "@name"

[ctx: Entity type group]
en: Content
tr: İçerik

[ctx: Entity type group]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Action ID
tr: Eylem Kimliği

en: Action configuration
tr: Eylem yapılandırmaları

en: Action description
tr: Eylem açıklaması

en: The feed ID.
tr: Besleme kimliği.

en: Refresh frequency in seconds.
tr: Saniye cinsinden yenileme sıklığı.

en: Last-checked unix timestamp.
tr: Son denetlenen unix zaman damgası.

en: Entity tag HTTP response header.
tr: Varlık etiketi HTTP yanıt üstbilgisi.

en: When the feed was last modified.
tr: Beslemenin en son değiştirildiği zaman.

en: Number of items to display in the feed's block.
tr: Beslemenin bloğunda görüntülenecek öğe sayısı.

en: The {aggregator_feed}.fid to which this item belongs.
tr: Bu öğenin ait olduğu {aggregator_feed}.fid.

en: The block numeric identifier.
tr: Bloğun sayısal tanıtıcısı.

en: The module providing the block.
tr: Bloğu sağlayan modül.

en: The block's delta.
tr: Bloğun delta değeri.

en: Which theme the block is placed in.
tr: Bloğun yerleştirildiği tema.

en: Whether or not the block is enabled.
tr: Bloğun etkinleştirilip etkinleştirilmediği.

en: Weight of the block for ordering within regions.
tr: Bölgeler içinde sıralamak için bloğun ağırlığı.

en: Region the block is placed in.
tr: Bloğun yerleştirildiği bölge.

en: Visibility expression.
tr: Görünürlük ifadesi.

en: Pages list.
tr: Sayfa listesi.

en: Cache rule.
tr: Önbellek kuralı.

en: The numeric identifier of the block/box
tr: Bloğun/kutunun sayısal kimliği

en: The block/box content
tr: Blok/kutu içeriği

en: Admin title of the block/box.
tr: Bloğun/kutunun yönetici başlığı.

en: Input format of the custom block/box content.
tr: Özel blok/kutu içeriğinin giriş biçimi.

en: The primary identifier for this version.
tr: Bu sürümün birincil tanıtıcısı.

en: Comment ID.
tr: Yorum ID'si.

en: Parent comment ID. If set to 0, this comment is not a reply to an existing comment.
tr: Üst yorum tanıtıcısı. 0 olarak ayarlıysa, bu yorum var olan bir yorumun yanıtı değildir.

en: The {node}.nid to which this comment is a reply.
tr: Bu yorumun, yanıtı olduğu {node}.nid.

en: The {users}.uid who authored the comment. If set to 0, this comment was created by an anonymous user.
tr: Yorumu yazan {users}.uid. 0 olarak ayarlıysa, bu yorum anonim bir kullanıcı tarafından oluşturulmuştur.

en: The comment title.
tr: Yorum başlığı.

en: The time that the comment was created, or last edited by its author, as a Unix timestamp.
tr: Unix zaman damgası olarak, yorumun oluşturulduğu ya da yazarı tarafından en son düzenlendiği zaman.

en: The {filter_formats}.format of the comment body.
tr: Yorum gövdesinin {filter_formats}.format öğesi.

en: The vancode representation of the comment's place in a thread.
tr: Yorumun bir ileti dizisindeki yerinin vancode gösterimi.

en: The comment author's name. Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.
tr: Yorum yazarının adı. Kullanıcı oturum açtıysa {users}.name öğesini, aksi takdirde yorum formuna girilen değeri kullanır.

en: The comment author's home page address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
tr: Kullanıcı anonimse ve 'Anonim kullanıcılar iletişim bilgilerini bırakabilir/bırakmalıdır' ayarı açıksa, yorum yazarının yorum formundaki giriş sayfası adresi.

en: The {node}.type to which this comment is a reply.
tr: Bu yorumun yanıt olduğu {node}.type.

en: The node type
tr: Düğüm tipi

en: Primary Key: Unique category ID.
tr: Birincil Anahtar: Benzersiz kategori tanıtıcısı.

en: Category name.
tr: Kategori adı.

en: The category's weight.
tr: Kategorinin ağırlığı.

en: Flag to indicate whether or not category is selected by default. (1 = Yes, 0 = No)
tr: Kategorinin varsayılan olarak seçilip seçilmeyeceğini belirten işaret. (1 = Evet, 0 = Hayır)

en: Type (text, integer, ....)
tr: Tip (metin, tamsayı, ....)

en: Global settings. Shared with every field instance.
tr: Genel ayarlar. Her alan eşgörünümüyle paylaşılır.

en: DB storage
tr: Veritabanı depolaması

en: DB Columns
tr: Veritabanı Sütunları

en: The machine name of field.
tr: Alanın makine adı.

en: Weight.
tr: Ağırlık.

en: A name to show.
tr: Gösterilecek bir ad.

en: Widget type.
tr: Pencere bileşeni tipi.

en: Serialize data with widget settings.
tr: Verileri pencere bileşeni ayarlarıyla diziselleştir.

en: Serialize data with display settings.
tr: Verileri görüntü ayarlarıyla diziselleştir.

en: A description of field.
tr: Alanın bir açıklaması.

en: Module that implements widget.
tr: Pencere bileşenini gerçekleştiren modül.

en: Status of widget
tr: Pencere bileşeninin durumu

en: The module that provides the field.
tr: Alanı sağlayan modül.

en: Content type where this field is used.
tr: Bu alanın kullanıldığı içerik tipi.

en: The {users}.uid who added the file. If set to 0, this file was added by an anonymous user.
tr: Dosyayı ekleyen {users}.uid. 0 olarak ayarlanırsa bu dosya anonim bir kullanıcı tarafından eklenmiştir.

en: The published status of a file.
tr: Dosyanın yayımlanma durumu.

en: The time that the file was added.
tr: Dosyanın eklendiği zaman.

en: The Drupal files path.
tr: Drupal dosyaları yolu.

en: TRUE if the files directory is public otherwise FALSE.
tr: Dosya dizini genel ise TRUE, değilse FALSE olur.

en: Machine name of the node type.
tr: Düğüm tipinin makine adı.

en: Human name of the node type.
tr: Düğüm tipinin insan tarafından okunabilir adı.

en: The module providing the node type.
tr: Düğüm tipini sağlayan modül.

en: Description of the node type.
tr: Düğüm tipinin açıklaması.

en: Help text for the node type.
tr: Düğüm tipi için yardım metni.

en: Title label.
tr: Başlık etiketi.

en: Flag indicating the node type has a body field.
tr: Düğüm tipinde bir gövde alanı olduğunu gösteren işaret.

en: Body label.
tr: Gövde etiketi.

en: Minimum word count for the body field.
tr: Gövde alanı için en az sözcük sayısı.

en: Flag.
tr: İşaret.

en: The original type.
tr: Özgün tip.

en: Primary Key: Unique profile field ID.
tr: Birincil Anahtar: Benzersiz profil alanı tanıtıcısı.

en: Title of the field shown to the end user.
tr: Son kullanıcıya gösterilen alanın başlığı.

en: Internal name of the field used in the form HTML and URLs.
tr: Form HTML ve URL adreslerinde kullanılan alanın iç adı.

en: Explanation of the field to end users.
tr: Alanla ilgili son kullanıcılara yönelik açıklama.

en: Profile category that the field will be grouped under.
tr: Alanın hangi profil kategorisi altında gruplandırılacağ

en: Title of page used for browsing by the field's value
tr: Alanın değerine göre göz atmak için kullanılan sayfanın başlığı

en: Type of form field.
tr: Form alanının tipi.

en: Weight of field in relation to other profile fields.
tr: Diğer profil alanlarına göre alanın ağırlığı.

en: Whether the user is required to enter a value. (0 = no, 1 = yes)
tr: Kullanıcının değer girmesinin gerekip gerekmediği. (0 = hayır, 1 = evet)

en: Whether the field is visible in the user registration form. (1 = yes, 0 = no)
tr: Alanın kullanıcı kayıt formunda görünür olup olmadığı. (1 = evet, 0 = hayır)

en: The level of visibility for the field. (0 = hidden, 1 = private, 2 = public on profile but not member list pages, 3 = public on profile and list pages)
tr: Alanın görünürlük düzeyi. (0 = gizli, 1 = özel, 2 = profilde genel, ancak üye listesi sayfalarında genel değil, 3 = profilde ve liste sayfalarında genel)

en: Whether form auto-completion is enabled. (0 = disabled, 1 = enabled)
tr: Formu otomatik tamamlamanın etkinleştirilip etkinleştirilmediği. (0 = devre dışı, 1 = etkin)

en: List of options to be used in a list selection field.
tr: Liste seçim alanında kullanılacak seçeneklerin listesi.

en: Unique profile field ID.
tr: Benzersiz profil alanı tanıtıcısı.

en: The user Id.
tr: Kullanıcı Kimliği.

en: The term description.
tr: Terim açıklaması.

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
tr: Terimin üst öğelerinin Drupal terim tanıtıcıları.

en: The file Id.
tr: Dosya Tanıtıcısı.

en: The node Id.
tr: Düğüm Tanıtıcısı.

en: The version Id.
tr: Sürüm Tanıtıcısı.

en: The file description.
tr: Dosya açıklaması.

en: Whether the list should be visible on the node page.
tr: Listenin düğüm sayfasında görünür olup olmayacağı.

en: The file weight.
tr: Dosya ağırlığı.

en: Max filesize
tr: Dosya boyutu üst sınırı

en: The numeric identifier of the path alias.
tr: Yol takma adının sayısal tanıtıcısı.

en: Timezone (Date)
tr: Saat Dilimi (Tarih)

en: Timezone (Event)
tr: Saat Dilimi (Etkinlik)

en: The vocabulary ID.
tr: Sözlük tanıtıcısı.

en: The name of the vocabulary.
tr: Sözlüğün adı.

en: The description of the vocabulary.
tr: Sözlüğün açıklaması.

en: The names of the node types the vocabulary may be used with.
tr: Sözlüğün birlikte kullanılabileceği düğüm tiplerinin adları.

en: Displays messages in an area.
tr: Bir alanda ileti görüntüler.

en: Menu selection requires the activation of Menu UI module.
tr: Menü seçimi için Menü Kullanıcı Arabirimi modülünün etkinleştirilmesi gerekir.

en: Numeric placeholders may not be used. Please use plain placeholders (%).
tr: Sayısal yer tutucular kullanılamaz. Lütfen düz yer tutucular (%) kullanın.

en: Route Name
tr: Yol Adı

en: Route Params
tr: Yol Parametreleri

en: Param
tr: Parametre

en: Configuration dependencies
tr: Yapılandırma bağımlılıkları

en: Theme dependencies
tr: Tema bağımlılıkları

en: Extension settings
tr: Eklenti ayarları

en: Redirect to URL configuration
tr: URL yapılandırmasına yönlendirme

en: Display a message to the user configuration
tr: Kullanıcı yapılandırmasına ileti görüntüle

en: Bulk form
tr: Toplu form

en: Aggregator settings
tr: Toplayıcı ayarları

en: Aggregator XSS
tr: Toplayıcı XSS

en: Aggregator item row
tr: Toplayıcı öğesi satırı

en: Admin info
tr: Yönetici bilgisi

en: Block display options
tr: Blok gösterme seçenekleri

en: Custom block type settings
tr: Özel blok tipi ayarları

en: Book settings
tr: Kitap ayarları

en: Button groups
tr: Düğme grupları

en: Button group
tr: Düğme grubu

en: List of styles
tr: Stil listesi

en: Color theme settings
tr: Renk teması ayarları

en: Palette settings
tr: Palet ayarları

en: Comment display format settings
tr: Yorum gösterimi biçim ayarları

en: Unpublish comment containing keyword(s) configuration
tr: Anahtar sözcük içeren yorumu yayından kaldırma yapılandırması

en: Commented user ID
tr: Yorum yapan kullanıcı kimliği

en: Comment depth
tr: Yorum derinliği

en: Comment link
tr: Yorum bağlantısı

en: Last comment date
tr: Son yorum tarihi

en: Comment approve link
tr: Yorum onaylama bağlantısı

en: Comment reply link
tr: Yorum yanıtlama bağlantısı

en: Name of last comment poster
tr: Son yorum gönderenin adı

en: Newer of last comment / node updated
tr: Güncellenen yeni son yorum / düğüm

en: Comment node status
tr: Yorum düğümü durumu

en: Node user posted comment
tr: Kullanıcının yorum gönderdiği düğüm

en: Entity options
tr: Varlık seçenekleri

en: Newer of last comment / entity updated
tr: Güncellenen son yorum veya varlıktan daha yeni olanı

en: Single import
tr: Tekil içe aktarma

en: Single export
tr: Tekil dışa aktarma

en: Translate @type_name
tr: @type_name öğesini çevirin

en: Personal contact form enabled by default
tr: Varsayılan olarak etkinleştirilen kişisel iletişim bilgisi formu

en: Link to user contact page
tr: Kullanıcı iletişim bilgisi sayfası bağlantısı

en: Content translation link
tr: İçerik çevirisi bağlantısı

en: Contextual link
tr: Bağlamsal bağlantı

en: Datetime settings
tr: Tarihsaat ayarları

en: Datetime default display format settings
tr: Tarihsaat varsayılan gösterim biçimi ayarları

en: Datetime plain display format settings
tr: Tarihsaat düz gösterim biçimi ayarları

en: Datetime select list display format settings
tr: Tarihsaat seçim listesi gösterim biçimi ayarları

en: Database logging settings
tr: Veritabanı günlük kaydı ayarları

en: Log event message
tr: Günlük olayı iletisi

en: Operation link markup
tr: İşlem bağlantısı biçimlemesi

en: Image upload settings
tr: Karşıya görsel yükleme ayarları

en: Delete view mode
tr: Görüntüleme kipini sil

en: Delete form mode
tr: Form kipini sil

en: Entity view mode settings
tr: Varlık görünüm kipi ayarları

en: Target entity type
tr: Hedef varlık tipi

en: Entity form mode settings
tr: Varlık formu ayarları

en: View or form mode machine name
tr: Görünüm ya da form kipi makine adı

en: Field display setting
tr: Alan görünüm ayarı

en: Text field display format settings
tr: Metin alanı görünüm ayarları

en: Sort settings
tr: Sıralama ayarları

en: Entity reference rendered entity display format settings
tr: Varlık başvurusu oluşturulan varlık gösterim biçimi ayarları

en: Entity reference entity ID display format settings
tr: Varlık başvurusu varlık kimliği gösterim biçimi ayarları

en: Entity reference label display format settings
tr: Varlık başvurusu etiket görünüm biçim ayarları

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
tr: Varlık başvurusu otomatik tamamlama (Etiket biçemi) gösterim biçimi ayarları

en: Entity reference autocomplete display format settings
tr: Varlık başvurusu otomatik tamamlama gösterim biçimi ayarları

en: Search field
tr: Arama alanı

en: Maximum number of field data records to purge
tr: Temizlenecek alan veri kaydı sayısı üst sınırı

en: Maximum number of values users can enter
tr: Kullanıcıların girebileceği değer sayısı üst sınırı

en: - Hidden - format settings
tr: - Gizli - biçim ayarları

en: Integer settings
tr: Tamsayı ayarları

en: Decimal settings
tr: Ondalık ayarları

en: Float settings
tr: Kayan nokta ayarları

en: Number decimal display format settings
tr: Ondalık numara görünüm ayarları

en: Number unformatted display format settings
tr: Biçimlendirilmemiş numara görünüm biçim ayarları

en: Number default display format settings
tr: Varsayılan sayı görüntülenme biçimi ayarları

en: Reverse entity reference
tr: Tersine varlık başvurusu

en: Field UI settings
tr: Alan Kullanıcı Arabirimi ayarları

en: The prefix for new fields created via Field UI
tr: Alan Kullanıcı Arabirimi ile oluşturulan yeni alanların öneki

en: Enable Display field
tr: Gösterme alanını etkinleştir

en: Enable Description field
tr: Açıklama alanını etkinleştir

en: Generic file format settings
tr: Genel dosya biçimi ayarları

en: RSS enclosure format settings
tr: RSS kapsam biçimi ayarları

en: Table of files format settings
tr: Dosya tablosu biçimi ayarları

en: URL to file format settings
tr: Dosya URL adresi biçimi ayarları

en: File format settings
tr: Dosya biçimi ayarları

en: File URI
tr: Dosya URI adresi

en: Fallback text format
tr: Yedek metin biçimi

en: Always show fallback choice
tr: Yedek seçimi her zaman göster

en: HTML help
tr: HTML yardımı

en: Filter URL
tr: Süzgeç URL Adresi

en: URL length
tr: URL adresi uzunluğu

en: Forum blocks
tr: Forum blokları

en: Active forum block
tr: Etkin forum bloğu

en: Active forum Count
tr: Etkin forum sayısı

en: Forum topics block
tr: Forum konuları bloğu

en: Forum default topic order
tr: Forum varsayılan konu sırası

en: Forum vocabulary ID
tr: Forum sözlüğü tanıtıcısı

en: History user
tr: Geçmiş kullanıcısı

en: Image resize
tr: Görsel yeniden boyutlandırma

en: Image rotate
tr: Görsel döndürme

en: Image scale and crop
tr: Görsel ölçekleme ve kırpma

en: Allow insecure image derivatives
tr: Güvenli olmayan görsel türevlerine izin ver

en: Suppress the itok query string for image derivatives
tr: Görsel türevleri için itok sorgu dizesini gizle

en: Enable Alt field
tr: Alternatif alanı etkinleştir

en: Alt field required
tr: Alternatif alanı zorunludur

en: Enable Title field
tr: Başlık alanını etkinleştir

en: Title field required
tr: Başlık alanı zorunludur

en: Image field display format settings
tr: Görsel alanı gösterme biçimi ayarları

en: Delete language
tr: Dili sil

en: Language negotiation per type setting
tr: Her tip ayarı için dil anlaşması

en: Enabled negotiators
tr: Etkin anlaşmacılar

en: Negotiator weights
tr: Anlaşmacı ağırlıkları

en: All language types
tr: Tüm dil tipleri

en: Configurable language types
tr: Yapılandırılabilir dil tipleri

en: Language negotiation per type settings
tr: Her tip ayarı için dil anlaşması

en: Language detection methods
tr: Dil algılama yöntemleri

en: Language mapping
tr: Dil eşleme

en: Link format settings
tr: Bağlantı biçimi ayarları

en: Interface Translation
tr: Arabirim Çevirisi

en: Translate interface settings
tr: Arabirim çevirisi ayarları

en: Cache strings
tr: Önbellek dizeleri

en: Enable English translation
tr: İngilizce çeviriyi etkinleştir

en: Translation directory
tr: Çeviri dizini

en: Default translation filename pattern
tr: Varsayılan çeviri dosya adı kalıbı

en: Default translation server pattern
tr: Varsayılan çeviri sunucusu kalıbı

en: Overwrite customized translations
tr: Özelleştirilmiş çevirilerin üzerine yaz

en: Overwrite non customized translations
tr: Özelleştirilmemiş çevirilerin üzerine yaz

en: Import enabled
tr: İçe aktarma etkin

en: Updates for: @module_list
tr: @module_list için güncellemeler

en: Menu UI
tr: Menü Kullanıcı Arabirimi

en: Override parent selector
tr: Üst seçiciyi geçersiz kıl

en: Per-content type menu settings
tr: İçerik başına tip menüsü ayarları

en: Menu machine name
tr: Menünün makine adı

en: Migrate Drupal
tr: Drupal Taşıma

en: Display setting for author and date Submitted by post information
tr: Gönderi bilgisinde yazarı ve Gönderilme tarihini gösterme ayarı

en: Demote selected content from front page configuration
tr: Seçilen içeriği ön sayfadan indirgeme yapılandırması

en: Promote selected content from front page configuration
tr: Seçilen içeriği ön sayfaya yükseltme yapılandırması

en: Make selected content sticky configuration
tr: Seçileni sabit içerik yapma yapılandırması

en: Make selected content unsticky configuration
tr: Seçileni sabit olmayan içerik yapma yapılandırması

en: Node user ID
tr: Düğüm kullanıcı kimliği

en: Node bulk form
tr: Düğüm toplu formu

en: Link to a node revision
tr: Düğüm düzeltmesi bağlantısı

en: Link to delete a node revision
tr: Düğüm düzeltmesini silme bağlantısı

en: Link to revert a node to a revision
tr: Düğümü bir düzeltmeye geri çevirme bağlantısı

en: Node revisions of an user
tr: Bir kullanıcının düğüm düzeltmeleri

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
tr: Henüz herhangi bir içerik tipi oluşturmadınız. Yeni bir içerik tipi eklemek için <a href="@create_content">içerik tipi oluşturma sayfasına</a> gidin.

en: List (integer) settings
tr: Liste (tamsayı) ayarları

en: List (float) settings
tr: Liste (kayan nokta) ayarları

en: List (text) settings
tr: Liste (metin) ayarları

en: Options list default display settings
tr: Seçenekler listesi varsayılan görüntüleme ayarları

en: Key format settings
tr: Anahtar biçimi ayarları

en: Check boxes/radio buttons format settings
tr: Onay kutuları/radyo düğmeleri biçim ayarları

en: Single on/off checkbox format settings
tr: Biçim ayarları için tek onay kutusu

en: Select list format settings
tr: Seçme listesi biçim ayarları

en: Responsive Image
tr: Duyarlı Görsel

en: Responsive image list format settings
tr: Duyarlı görsel listesi biçim ayarları

en: RESTful Web Services
tr: RESTful Web Hizmetleri

en: GET method settings
tr: GET yöntemi ayarları

en: POST method settings
tr: POST yöntemi ayarları

en: PATCH method settings
tr: PATCH yöntemi ayarları

en: DELETE method settings
tr: DELETE yöntemi ayarları

en: Supported format
tr: Desteklenen biçim

en: Supported authentication
tr: Desteklenen kimlik doğrulaması

en: REST display options
tr: REST görüntüleme seçenekleri

en: Field row
tr: Alan satırı

en: Alias for ID
tr: Kimlik için takma ad

en: Raw output for ID
tr: Kimlik için işlenmemiş çıktı

en: Serialized output format
tr: Diziselleştirilmiş çıktı biçimi

en: Configure search pages and search indexing options.
tr: Arama sayfalarını ve arama dizinleme seçeneklerini yapılandırın.

en: Add new search page
tr: Yeni arama sayfası ekle

en: AND/OR combination limit
tr: AND/OR birleşimi sınırı

en: Default search page
tr: Varsayılan arama sayfası

en: HTML tags weight
tr: HTML etiketleri ağırlığı

en: Tag h1 weight
tr: h1 etiketi ağırlığı

en: Tag h2 weight
tr: h2 etiketi ağırlığı

en: Tag h3 weight
tr: h3 etiketi ağırlığı

en: Tag h4 weight
tr: h4 etiketi ağırlığı

en: Tag h5 weight
tr: h5 etiketi ağırlığı

en: Tag h6 weight
tr: h6 etiketi ağırlığı

en: Tag u weight
tr: u etiketi ağırlığı

en: Tag b weight
tr: b etiketi ağırlığı

en: Tag i weight
tr: i etiketi ağırlığı

en: Tag strong weight
tr: strong etiketi ağırlığı

en: Tag em weight
tr: em etiketi ağırlığı

en: Tag a weight
tr: a etiketi ağırlığı

en: Query key
tr: Sorgu anahtarı

en: Source link
tr: Kaynak bağlantı

en: Serialization
tr: Diziselleştirme

en: Shortcut settings
tr: Kısayol ayarları

en: Syslog settings
tr: Sistem günlüğü ayarları

en: Add date format
tr: Tarih biçimi ekle

[ctx: With components]
en: Extend
tr: Eklentiler

en: Set as default theme
tr: Varsayılan tema olarak ayarla

en: Site UUID
tr: Site UUID'si

en: Weight element maximum value
tr: Ağırlık öğesi değer üst sınırı

en: Requirements warning period
tr: Gereksinimler için uyarı süresi

en: Requirements error period
tr: Gereksinimler için hata süresi

en: Users may set their own time zone
tr: Kullanıcılar kendi saat dilimini ayarlayabilir

en: Remind users at login if their time zone is not set
tr: Saat dilimleri ayarlı değilse, oturum açtıklarında kullanıcılara hatırlat

en: Logging settings
tr: Günlüğe kaydetme ayarları

en: CSS performance settings
tr: CSS performans ayarları

en: Aggregate CSS files
tr: CSS dosyalarını bir araya getir

en: Compress CSS files
tr: CSS dosyalarını sıkıştır

en: Fast 404 settings
tr: Hızlı 404 ayarları

en: Fast 404 enabled
tr: Hızlı 404 etkin

en: Regular expression to match
tr: Eşleştirilecek düzenli ifade

en: Regular expression to not match
tr: Eşleştirilmeyecek düzenli ifade

en: Fast 404 page html
tr: Hızlı 404 sayfası html

en: JavaScript performance settings
tr: JavaScript performans ayarları

en: JavaScript preprocess
tr: JavaScript ön işleme

en: Compress JavaScript files.
tr: JavaScript dosyalarını sıkıştır.

en: Menu description
tr: Menü açıklaması

en: System action
tr: Sistem işlemi

en: Allow insecure uploads
tr: Güvenli olmayan karşıya yüklemelere izin ver

en: Maximum age for temporary files
tr: Geçici dosyalar için yaş üst sınırı

en: Theme global settings
tr: Tema genel ayarları

en: Maintain index table
tr: Dizin tablosunu koru

en: Override selector
tr: Seçiciyi geçersiz kıl

en: Number of terms per page
tr: Sayfa başına terim sayısı

en: Taxonomy format settings
tr: Sınıflandırma biçimi ayarları

en: Use taxonomy term path
tr: Sınıflandırma terimi yolunu kullan

en: Taxonomy depth modifier
tr: Sınıflandırma derinliği değiştiricisi

en: Taxonomy language
tr: Sınıflandırma dili

en: Taxonomy term ID with depth
tr: Derinliği olan sınıflandırma terimi kimliği

en: Telephone link format settings
tr: Telefon bağlantı biçimi ayarları

en: Telephone default format settings
tr: Telefon varsayılan biçim ayarları

en: Default summary length
tr: Varsayılan özet uzunluğu

en: Trimmed text display format settings
tr: Kırpılmış metin görüntüleme biçimi ayarları

en: Text area (multiple rows) display format settings
tr: Metin alanı (birden çok satır) görüntüleme biçimi ayarları

en: Text area with a summary display format settings
tr: Özet içeren metin alanı görüntüleme biçimi ayarları

en: Number of summary rows
tr: Özet satırı sayısı

en: Days since last check
tr: Son denetimden bu yana geçen gün sayısı

en: URL for fetching available update data
tr: Kullanılabilir güncelleme verilerini getirmek için URL adresi

en: Timeout in seconds
tr: Saniye cinsinden zaman aşımı

en: Notify user when password reset
tr: Parola sıfırlandığında kullanıcıya bildir

en: Password reset timeout
tr: Parola sıfırlama zaman aşımı

en: Account created by administrator
tr: Sistem yöneticisi tarafından oluşturulan hesap

en: Registration confirmation (No approval required)
tr: Kayıt onayı (Onay gerekmiyor)

en: Registration confirmation (Pending approval)
tr: Kayıt onayı (Onay beklemede)

en: Account cancelled
tr: Hesap iptal edildi

en: User flood settings
tr: Kullanıcı taşma ayarları

en: UID only identifier
tr: Yalnızca UID tanıtıcısı

en: IP limit
tr: IP sınırı

en: IP window
tr: IP aralığı

en: User window
tr: Kullanıcı aralığı

en: User role settings
tr: Kullanıcı rolü ayarları

en: User role weight
tr: Kullanıcı rolü ağırlığı

en: Configuration for the add role action
tr: Rol ekleme işlemi için yapılandırma

en: The ID of the role to add
tr: Eklenecek rolün kimliği

en: Block the selected users configuration
tr: Seçilen kullanıcıları engelleme yapılandırması

en: Cancel the selected user accounts configuration
tr: Seçilen kullanıcı hesaplarını  iptal etme yapılandırması

en: Configuration for the remove role action
tr: Rol kaldırma işlemi için yapılandırma

en: The ID of the role to remove
tr: Kaldırılacak rolün kimliği

en: Unblock the selected users configuration
tr: Seçilen kullanıcıların engelini kaldırma yapılandırması

en: List of permission
tr: İzin listesi

en: List of roles
tr: Rol listesi

en: User operations bulk form
tr: Kullanıcı işlemleri toplu formu

en: Default area
tr: Varsayılan alan

en: Should replacement tokens be used from the first row
tr: İlk satırdaki değiştirme belirteçleri kullanılsın mı?

en: The shown text of the area
tr: Alanın gösterilen metni

en: Text custom
tr: Özel metin

en: The shown text of the result summary area
tr: Sonuç özet alanının gösterilen metni

en: The title which will be overridden for the page
tr: Sayfa için geçersiz kılınacak başlık

en: Node Creation Time
tr: Düğüm Oluşturma Zamanı

en: Node Update Time
tr: Düğüm Güncelleme Zamanı

en: Day Date
tr: Günün Tarihi

en: Formula
tr: Formül

en: Place Holder
tr: Yer Tutucu

en: Formula Used
tr: Kullanılan Formül

en: Full Date
tr: Tam Tarih

en: Group by Numeric
tr: Sayısala Göre Grupla

en: Month Date
tr: Ay Tarih

en: Week Date
tr: Hafta Tarih

en: Year Date
tr: Yıl Tarih

en: YearMonthDate
tr: YılAyTarih

en: Date Year month
tr: Tarih Yıl ay

en: Basic validation
tr: Temel doğrulama

en: Tag based caching
tr: Etikete dayalı önbelleğe alma

en: Time based caching
tr: Zamana dayalı önbelleğe alma

en: Exposed form type
tr: Gösterilen form tipi

en: Row type
tr: Satır tipi

en: Filter groups
tr: Süzgeç grupları

en: Display comment
tr: Yorumu görüntüle

en: Plugin ID
tr: Eklenti Kimliği

en: Should the area be displayed on empty results.
tr: Alan boş sonuçlarda gösterilsin mi?

en: A unique ID per handler type
tr: Her işleyici tipi için benzersiz bir kimlik

en: The views_data table for this handler
tr: Bu işleyici için views_data tablosu

en: The views_data field for this handler
tr: Bu işleyici için views_data alanı

en: The ID of the relationship instance used by this handler
tr: Bu işleyici tarafından kullanılan ilişki eşgörünümünün kimliği

en: A sql aggregation type
tr: Sql toplama tipi

en: A string to identify the handler instance in the admin UI.
tr: Yönetici kullanıcı arayüzünde işleyici eşgörünümünü tanımlayan bir dizge.

en: When the filter value is NOT available
tr: Süzgeç değeri kullanılabilir OLMADIĞINDA

en: Default argument options
tr: Varsayılan bağımsız değişken seçenekleri

en: Convert newlines to HTML <br> tags
tr: Yeni satırları HTML <br> etiketlerine dönüştür

en: SQL pager
tr: SQL sayfa düzenleyici

en: Grouping field number %i
tr: Gruplama alanı numarası %i

en: Group items
tr: Grup öğeleri

en: Group item
tr: Grup öğesi

en: Query comment
tr: Sorgu yorumu

en: Default display options
tr: Varsayılan görüntüleme seçenekleri

en: Page display options
tr: Sayfa görüntüleme seçenekleri

en: Embed display options
tr: Yerleştirilmiş öğe görüntüleme seçenekleri

en: Attachment display options
tr: Ek görüntüleme seçenekleri

en: Text on demand format
tr: İstek üzerine metin biçimi

en: Default field
tr: Varsayılan alan

en: Drop button
tr: Açılır liste

en: Default filter
tr: Varsayılan süzgeç

en: Boolean string
tr: Boole dizesi

en: Group by numeric
tr: Sayısala göre grupla

en: IN operator
tr: IN işleci

en: Equality
tr: Eşitlik

en: Reduce duplicate
tr: Yinelemeyi azalt

en: Default pager
tr: Varsayılan sayfa düzenleyici

en: Groupwise max
tr: Grup temelinde en yüksek

en: Generate subquery each time view is run
tr: Görünüm her çalıştırıldığında alt sorgu oluştur

en: RSS field options
tr: RSS alan seçenekleri

en: Guid settings
tr: Guid ayarları

en: Display extender
tr: Uzatıcıyı görüntüle

en: Field rewrite elements
tr: Alan yeniden yazma öğeleri

en: Display plugin
tr: Görüntü eklentisi

en: Boolean sort
tr: Boole sıralama

en: Date sort
tr: Tarih sıralama

en: Boolean sort expose settings
tr: Boole sıralama gösterme ayarları

en: Date sort expose settings
tr: Tarih sıralama gösterme ayarları

en: Standard sort expose settings
tr: Standart sıralama gösterme ayarları

en: Random sort expose settings
tr: Rastgele sıralama gösterme ayarları

en: Custom row classes
tr: Özel satır sınıfları

en: Default views row classes
tr: Varsayılan görünüm satırı sınıfları

en: Custom column classes
tr: Özel sütun sınıfları

en: Default views column classes
tr: Varsayılan görünüm sütunu sınıfları

en: Columns name
tr: Sütun adı

en: Columns info
tr: Sütun bilgileri

en: Column info
tr: Sütun bilgileri

en: Preview view
tr: Önizleme görünümü

en: Bartik settings
tr: Bartik ayarları

en: Seven settings
tr: Seven ayarları

en: Stark settings
tr: Stark ayarları

en: Visibility Conditions
tr: Görünürlük Koşulları

en: Visibility Condition
tr: Görünürlük Koşulu

en: Context assignments
tr: Bağlam atamaları

en: Display variant
tr: Görünüm türevi

en: Requirements review
tr: Gereksinim kontrolü

en: Unable to send email. Contact the site administrator if the problem persists.
tr: E-posta gönderilemiyor. Sorun devam ederse site yöneticisi ile irtibata geçin.

en: Error sending email (from %from to %to with reply-to %reply).
tr: E-posta gönderilirken hata oluştu (%reply yanıtla öğesi ile %from öğesinden %to öğesine).

en: The label for this display variant.
tr: Bu görünüm değişkesi için etiket.

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
tr: %name: e-posta adresi @max karakterden uzun olamaz.

en: An entity field containing an email value.
tr: E-posta değeri içeren varlık alanı.

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
tr: Kayıt bilgileri gibi otomatik oluşturulan mesajlar bu adrresten gönderilir. Bu e-postaların spam olarak işaretlenmemesi için sitenizin alan adı ile biten bir adres kullanın.

en: Receive email notifications
tr: E-posta bildirimleri al

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration and are listed here automatically. Advanced actions need to be created and configured before they can be used because they have options that need to be specified; for example, sending an email to a specified address or unpublishing content containing certain words. To create an advanced action, select the action from the drop-down list in the advanced action section below and click the <em>Create</em> button.
tr: İki tip eylem vardır: basit ve gelişmiş. Basit eylemler, ek yapılandırma gerektirmez ve burada otomatik olarak listelenir. Gelişmiş işlemler, belirtilen bir adrese e-posta gönderilmesi ya da belirli sözcükleri içeren içeriğin yayından kaldırılması gibi belirlenmesi gereken seçenekler içerdiğinden, kullanılabilmesi için, önce oluşturulması ve yapılandırılması gerekir. Gelişmiş eylem oluşturmak için, aşağıdaki gelişmiş eylem bölümündeki açılır listeden eylemi seçin ve <em>Oluştur</em> düğmesine tıklayın.

en: Send email configuration
tr: E-posta gönderme yapılandırması

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
tr: Geçerli bir e-posta adresi girin ya da %author gibi bir belirteç e-posta adresi kullanın.

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> is an XML format for exchanging feeds between aggregators. A single OPML document may contain many feeds. Aggregator uses this file to import all feeds at once. Upload a file from your computer or enter a URL where the OPML file can be downloaded.
tr: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr>, toplayıcılar arasında besleme alışverişine yönelik bir XML biçimidir. Tek bir OPML belgesi birden çok besleme içerebilir. Toplayıcı aynı anda tüm beslemeleri içe aktarmak için bu dosyayı kullanır. Bilgisayarınızdaki bir dosyayı karşıya yükleyin ya da OPML dosyasının karşıdan yüklenebileceği bir URL adresi girin.

en: Aggregator feed block
tr: Toplayıcı beslemesi bloğu

en: <em>Either</em> upload a file or enter a URL.
tr: <em>Ya</em> karşıya dosya yükleyin ya da URL adresi girin.

en: Show for the listed pages
tr: Listelenen sayfalar için göster

en: Hide for the listed pages
tr: Listelenen sayfalar için gizle

en: Duplicate @display_title
tr: @display_title öğesini çoğalt

en: Book navigation block
tr: Kitap gezintisi bloğu

en: The field name from which the comment originated.
tr: Yorumun kaynağı olan alan adı.

en: Overriding default settings
tr: Varsayılan ayarlar geçersiz kılınıyor

en: Approving and managing comments
tr: Yorumları onaylama ve yönetme

en: This page provides a list of all comment types on the site and allows you to manage the fields, form and display settings for each.
tr: Bu sayfada, sitedeki tüm içerik tiplerinin bir listesi bulunur ve her biri için alanları, form ve görüntü ayarlarını yönetmenize olanak sağlanır.

en: Administer comment types and settings
tr: Yorum tiplerini ve ayarlarını yönet

en: Comment types
tr: Yorum tipleri

en: Comment type settings
tr: Yorum tipi ayarları

en: Target Entity Type ID
tr: Hedef Varlık Tipi Kimliği

en: Comment type %label has been updated.
tr: %label yorum tipi güncellendi.

en: Comment type %label has been added.
tr: %label yorum tipi eklendi.

en: The comment author's email address.
tr: Yorum yazarının e-posta adresi.

en: Comment Type
tr: Yorum Tipi

en: The comment type.
tr: Yorum tipi.

en: %label is used by the %field field on your site. You can not remove this comment type until you have removed the field.
tr: %label, sitenizdeki %field alanı tarafından kullanılıyor. Alanı kaldırmadan bu yorum tipini kaldıramazsınız.

en: %label is used by 1 comment on your site. You can not remove this comment type until you have removed all of the %label comments. | %label is used by @count comments on your site. You may not remove %label until you have removed all of the %label comments.
tr[0]: %label, sitede 1 yorum tarafından kullanılıyor. %label yorumlarını silmedikçe bu yorum tipini silemezsiniz.
tr[1]: %label, sitede @count yorum tarafından kullanılıyor. %label yorumlarını silmedikçe bu yorum tipini silemezsiniz.

en: Translating configuration text
tr: Yapılandırma metnini başka dile çevirme

en: Translating date formats
tr: Tarih biçimlerini başka dile çevirme

en: This page lists all configuration items on your site that have translatable text, like your site name, role names, etc.
tr: Bu sayfada sitenizin adı, rol adları vb. gibi çevrilebilir metin içeren tüm yapılandırma öğeleri listelenir.

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
tr: Diğer kullanıcıların sizinle iletişim kurarken e-posta adresinizin gizli kalmasını sağlayan bir kişisel iletişim formunu kullanmasını sağlar. Site yöneticileri gibi bazı yetkili kullanıcıların, bu özelliği devre dışı bırakmış olsanız bile sizinle e-posta üzerinden iletişim kurabileceğini unutmayın.

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each email address with a comma.
tr: Örnek: 'webmaster@example.com' ya da 'sales@example.com, support@example.com'. Birden çok alıcı belirtmek için e-posta adreslerini virgülle ayırın.

en: %recipient is an invalid email address.
tr: %recipient geçersiz bir e-posta adresi.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an email.
tr: %sender-name (@sender-from), %recipient-name adlı kişiye bir e-posta gönderdi.

en: Enabling field translation
tr: Alan çevirisini etkinleştirme

en: You can define which fields of a content entity can be translated. For example, you might want to translate the title and body field while leaving the image field untranslated. If you exclude a field from being translated, it will still show up in the content editing form, but any changes made to that field will be applied to <em>all</em> translations of that content.
tr: Bir içerik varlığının hangi alanlarının çevrilebileceğini tanımlayabilirsiniz. Örneğin, görsel alanını çevrilmemiş şekilde bırakırken başlık ve gövde alanını çevirmek isteyebilirsiniz. Bir alanı çeviriden dışlarsanız, alan çeviri düzenleme formunda yine gösterilir ancak alan üzerindeki yapılan tüm değişiklikler o içeriğin <em>tüm</em> çevirilerine uygulanır.

en: If translation is enabled you can translate a content entity via the Translate tab (or Translate link). The Translations page of a content entity gives an overview of the translation status for the current content and lets you add, edit, and delete its translations. This process is similar for every translatable content entity on your site.
tr: Çeviri etkinleştirilirse, Çevir sekmesi (ya da Çevir bağlantısı) aracılığıyla bir içerik varlığını başka dile çevirebilirsiniz. Bir içerik varlığının Çeviriler sayfası, geçerli içerik için çeviri durumuna ilişkin genel bilgi sunar ve içeriğin çevirilerini eklemenize, düzenlemenize ve silmenize olanak sağlar. Bu işlem, sitenizdeki çevrilebilir içerik varlıklarının tümü için benzerdir.

en: Changing the source language for a translation
tr: Çeviri için kaynak dili değiştirme

en: When you add a new translation, the original text you are translating is displayed in the edit form as the <em>source</em>. If at least one translation of the original content already exists when you add a new translation, you can choose either the original content (default) or one of the other translations as the source, using the select list in the Source language section. After saving the translation, the chosen source language is then listed on the Translate tab of the content.
tr: Yeni bir çeviri eklediğinizde, başka dile çevirmekte olduğunuz özgün metin, düzenleme formunda <em>kaynak</em> olarak görüntülenir. Yeni bir çeviri eklediğinizde özgün içeriğin en az bir çevirisi zaten varsa, Kaynak dil bölümündeki seçme listesini kullanarak özgün içeriği (varsayılan) ya da diğer çevirilerden birini kaynak olarak seçebilirsiniz. Çeviri kaydedildikten sonra, seçilen kaynak dil içeriğin Çevir sekmesinde listelenir.

en: Setting status of translations
tr: Çevirilerin durumunu ayarlama

en: If you edit a translation in one language you may want to set the status of the other translations as <em>out-of-date</em>. You can set this status by selecting the <em>Flag other translations as outdated</em> checkbox in the Translation section of the content editing form. The status will be visible on the Translations page.
tr: Bir çeviriyi tek bir dilde düzenlerseniz, diğer çevirilerin durumunu <em>güncel değil</em> olarak ayarlamak isteyebilirsiniz. İçerik düzenleme formunun Çeviri bölümünde <em>Diğer çevirileri güncel değil olarak işaretle</em> onay kutusunu seçerek bu durumu ayarlayabilirsiniz. Durum, Çeviriler sayfasında görünür.

en: Managing and displaying date fields
tr: Tarih alanlarını yönetme ve görüntüleme

en: Displaying dates
tr: Tarihleri görüntüleme

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
tr: Oca

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
tr: Şub

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
tr: Nis

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
tr: Haz

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
tr: Tem

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
tr: Ağu

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
tr: Eyl

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
tr: Eki

[ctx: Abbreviated month name]
en: Nov
tr: Kas

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
tr: Ara
    nedir: Ay adının kısaltması

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
tr: Pa

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
tr: Pt

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
tr: Sa

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
tr: Çr

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
tr: Pe

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
tr: Cu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
tr: Ct

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
tr: Pa

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
tr: Pt

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
tr: Sa

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
tr: Ça

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
tr: Pe

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
tr: Cu

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
tr: Ct

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
tr: P

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
tr: P

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
tr: S

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
tr: Ç

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
tr: P

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
tr: C

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
tr: C

en: Track images uploaded via a Text Editor
tr: Metin Düzenleyici üzerinden yüklenen görselleri izle

en: The status of the file, temporary (FALSE) and permanent (TRUE).
tr: Dosyanın durumu; geçici (FALSE) ve kalıcı (TRUE).

en: Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
tr: Web sayfası adresleri ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantılara dönüşür.

en: Background color must be a hexadecimal color value.
tr: Arka plan rengi, onaltılı bir renk değeri olmalıdır.

en: (upscaling allowed)
tr: (yukarı ölçeklemeye izin verilir)

en: Adding languages
tr: Diller ekleniyor

en: Adding custom languages
tr: Özel diller ekleme

en: You can add a language that is not provided in the drop-down list by choosing <em>Custom language</em> at the end of the list. You then have to configure its language code, name, and direction in the form provided.
tr: Listenin sonundan <em>Özel dil</em>'i seçerek açılır listede yer almayan bir dil ekleyebilirsiniz. Daha sonra, sağlanan formda dil kodunu, adını ve yönünü yapılandırmanız gerekir.

en: Configuring content languages
tr: İçerik dillerini yapılandırma

en: Adding a language switcher block
tr: Dil değiştirici bloğu ekleme

en: Making a block visible per language
tr: Her dil için bloğu görünür yapma

en: Choosing user languages
tr: Kullanıcı dillerini seçme

en: Users can choose a <em>Site language</em> on their profile page. This language is used for email messages, and can be used by modules to determine a user's language. It can also be used for interface text, if the <em>User</em> method is enabled as a <em>Detection and selection</em> method (see below). Administrative users can choose a separate <em>Administration pages language</em> for the interface text on administration pages. This configuration is only available on the user's profile page if the <em>Account administration pages</em> method is enabled (see below).
tr: Kullanıcılar, profil sayfasında <em>Site dilini</em> seçebilir. Bu dil, e-posta iletileri için kullanılır ve kullanıcının dilini belirlemek için modüller tarafından kullanılabilir. Ayrıca <em>Algılama ve seçim</em> yöntemi olarak <em>Kullanıcı</em> yöntemi etkinleştirildiyse, arabirim metni için de kullanılabilir (aşağıya bakın). Yönetici kullanıcılar, yönetim sayfalarında arabirim metni için ayrı bir <em>Yönetim sayfaları dili</em> seçebilir. Bu yapılandırma yalnızca <em>Hesap yönetimi sayfaları</em> yöntemi etkinleştirildiyse kullanıcının profil sayfasında kullanılabilir (aşağıya bakın).

en: <em>URL</em> sets the interface language based on a path prefix or domain (for example specifying <em>de</em> for German would result in URLs like <em>example.com/de/contact</em>). The default language does not require a path prefix, but can have one assigned as well. If the language detection is done by domain name, a domain needs to be specified for each language.
tr: <em>URL adresi</em>, bir yol önekini ya da etki alanını temel alarak arabirim dilini ayarlar (örneğin, Almanca için <em>de</em> belirtildiğinde, <em>example.com/de/contact</em> gibi URL adresleri elde edilir). Varsayılan dil için yol öneki gerekli değildir, ancak atanabilir. Dil algılama etki alanı adına göre yapılırsa, her dil için bir etki alanının belirtilmesi gerekir.

en: <em>Session</em> determines the interface language from a request or session parameter (for example <em>example.com?language=de</em> would set the interface language to German based on the use of <em>de</em> as the <em>language</em> parameter).
tr: <em>Oturum</em>, arabirim dilini bir istek ya da oturum parametresinden saptar (örneğin, <em>example.com?language=de</em>, <em>dil</em> parametresi olarak <em>de</em> öğesinin kullanımını temel alarak arabirim dilini Almanca olarak ayarlar).

en: <em>User</em> follows the language configuration set on the user's profile page.
tr: <em>Kullanıcı</em>, kullanıcının profil sayfasında ayarlanan dil yapılandırmasını izler.

en: <em>Account administration pages</em> follows the configuration set as <em>Administration pages language</em> on the profile page of an administrative user. This method is similar to the <em>User</em> method, but only sets the interface text language on administration pages, independent of the interface text language on other pages.
tr: <em>Hesap yönetimi sayfaları</em>, bir yönetici kullanıcının profil sayfasındaki <em>Yönetim sayfaları dili</em> olarak ayarlanan yapılandırmayı izler. Bu yöntem, <em>Kullanıcı</em> yöntemine benzer, ancak diğer sayfalardaki arabirim metni dilinden bağımsız olarak yalnızca yönetim sayfalarında arabirim metni dilini ayarlar.

en: <em>Selected language</em> allows you to specify the site's default language or a specific language as the fall-back language. This method should be listed last.
tr: <em>Seçilen dil</em>, sitenin varsayılan dilini ya da belirli bir dili yedek dili olarak belirtmenize olanak sağlar. Bu yöntem en sonda listelenmelidir.

en: The comment author's email address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
tr: Kullanıcı anonimse ve 'Anonim kullanıcılar iletişim bilgilerini bırakabilir/bırakmalıdır' ayarı açıksa, yorum yazarının yorum formundaki e-posta adresi.

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
tr: Alıcı e-posta adreslerinin virgülle ayrılmış listesi.

en: Promote, change ownership, edit revisions, and perform other tasks across all content types.
tr: Tüm içerik türleri üzerinde öne çıkarma, sahip değiştirme, sürüm düzenleme gibi işlemleri yapın.

en: Syndicate block
tr: Dağıtma bloğu

en: Use shortcuts
tr: Kısayol kullan

en: Diff settings
tr: Fark ayarları

en: Number of leading lines in a diff
tr: Farktaki başlangıç satırı sayısı

en: Number of trailing lines in a diff
tr: Farktaki takip eden satırların sayısı

en: Branding block
tr: Marka bloğu

en: Use site logo
tr: Site logosunu kullan

en: The current theme is not @theme
tr: Geçerli tema @theme değil

en: The current theme is @theme
tr: Geçerli tema: @theme

en: Do not return true on the following pages: @pages
tr: Şu sayfalarda true değerini döndürme: @pages

en: Return true on the following pages: @pages
tr: Şu sayfalarda true değerini döndür: @pages

en: Request Path
tr: İstek Yolu

en: Username or email address
tr: Kullanıcı adı ya da e-posta adresi

en: Email addresses to notify when updates are available
tr: Güncellemeler kullanılabilir olduğunda bildirim gönderilecek e-posta adresleri

en: Email notification threshold
tr: E-posta bildirimi eşiği

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via email. Put each address on a separate line. If blank, no emails will be sent.
tr: Siteniz kullanılabilir güncellemeleri denetleyip yeni sürümler bulduğunda, kullanıcı listesine e-posta yoluyla bildirim gönderir. Her adresi ayrı bir satıra koyun. Boş olursa, e-posta gönderilmez.

en: %email is not a valid email address.
tr: %email geçerli bir e-posta adresi değil.

en: %emails are not valid email addresses.
tr: %emails geçerli e-posta adresleri değil.

en: Configuring user roles
tr: Kullanıcı rollerini yapılandırma

en: Setting permissions
tr: İzinleri ayarlama

en: Managing account settings
tr: Hesap ayarlarını yönetme

en: This web page allows administrators to register new users. Users' email addresses and usernames must be unique.
tr: Bu web sayfası, sistem yöneticilerinin yeni kullanıcılar kaydetmesine olanak sağlar. Kullanıcıların e-posta adresleri ve kullanıcı adları benzersiz olmalıdır.

en: A valid email address. All emails from the system will be sent to this address. The email address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by email.
tr: Geçerli bir e-posta adresi. Sistemden tüm e-postalar bu adrese gönderilir. E-posta adresi genel kullanıma açılmaz ve yalnızca yeni bir parola almak isterseniz ya da belirli haberleri veya bildirimleri e-postayla almak isterseniz kullanılır.

en: This account's preferred language for emails and site presentation.
tr: Bu hesabın e-postalar ve site sunumu için tercih edilen dili.

en: This account's preferred language for emails.
tr: Bu hesabın e-postalar için tercih edilen dili.

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
tr: Yeni kullanıcıların sitede oturum açmadan önce e-posta adresini doğrulaması gerekir ve kullanıcılara sistem tarafından oluşturulan bir parola atanır. Bu ayar devre dışı bırakıldığında, kaydolmanın hemen ardından kullanıcıların oturumu açılır ve kullanıcılar kayıt sırasında kendi parolalarını seçebilir.

en: Notification email address
tr: Bildirim e-posta adresi

en: The email address to be used as the 'from' address for all account notifications listed below. If <em>'Visitors, but administrator approval is required'</em> is selected above, a notification email will also be sent to this address for any new registrations. Leave empty to use the default system email address <em>(%site-email).</em>
tr: Aşağıda listelenen tüm hesap bildirimleri için kullanılacak 'Kimden' e-posta adresi. Yukarıdaki <em>'Ziyaretçiler, ancak yönetici onayı gerekli'</em> seçeneği etkinleştirilmiş ise yeni açılan hesaplar için bu adrese bildirim gönderilir. Varsayılan <em>(%site-email)</em> sistem e-posta adresini kullanmak için boş bırakın.

en: Edit the welcome email messages sent to new member accounts created by an administrator.
tr: Bir yönetici tarafından oluşturulan yeni üye hesaplarına gönderilen hoş geldiniz e-posta mesajlarını düzenleyin.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
tr: Yönetici onayı gerektiğinde, kayıt olduktan sonra yeni üyelere gönderilen hoş geldiniz e-posta mesajlarını düzenleyin.

en: Edit the email notifying the site administrator that there are new members awaiting administrative approval.
tr: Site yöneticisine, yönetici onayı bekleyen yeni üyeler olduğunu bildiren e-postayı düzenleyin.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
tr: Yönetici onayı gerekmediğinde, kayıttan sonra yeni üyelere gönderilen hoş geldiniz e-posta iletilerini düzenleyin.

en: Edit the email messages sent to users who request a new password.
tr: Yeni parola isteğinde bulunan kullanıcılara gönderilecek e-posta iletilerini düzenleyin.

en: Enable and edit email messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
tr: Hesabın etkinleştirilmesinden sonra (yönetici onayının gerekli olduğu bir sitede, yönetici önceden kayıtlı bir kullanıcının hesabını etkinleştirdiğinde) kullanıcılara gönderilen e-posta iletilerini etkinleştirin ve düzenleyin.

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are blocked.
tr: Hesapları engellendiğinde kullanıcılara gönderilen e-posta iletilerini etkinleştirin ve düzenleyin.

en: Edit the email messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
tr: Hesaplarını iptal etmek isteyen kullanıcılara gönderilecek e-posta iletilerini etkinleştirin ve düzenleyin.

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are canceled.
tr: Hesapları iptal edildiğinde kullanıcılara gönderilen e-posta iletilerini etkinleştirin ve düzenleyin.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your email address.
tr: E-posta adresinize ek yönergeler içeren bir hoş geldiniz iletisi gönderildi.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via email.
tr: Etkinleştirildiğinde, kullanıcının e-posta yoluyla hesap iptalini onaylaması gerekir.

en: When enabled, the user will receive an email notification after the account has been canceled.
tr: Etkinleştirildiğinde, hesap iptal edildikten sonra kullanıcı e-posta bildirimi alır.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your email address.
tr: E-posta adresinize, hesabınızın iptal edilmesine ilişkin bir onay isteği gönderildi.

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the email.
tr: Parola sıfırlama yönergeleri %email adresine gönderilecek. E-postadaki parola sıfırlama bağlantısını kullanmak için oturumu kapatmanız gerekir.

en: When the user has the following roles
tr: Kullanıcı şu rollere sahip olduğunda

en: If you select no roles, the condition will evaluate to TRUE for all users.
tr: Rol seçmezseniz, koşul tüm kullanıcılar için TRUE değerini verir.

en: The user is not a member of @roles
tr: Kullanıcı, @roles üyesi değil

en: The user is a member of @roles
tr: Kullanıcı, @roles üyesi

[ctx: Validation]
en: User email unique
tr: Kullanıcı e-postası benzersiz

en: Use Replica Server
tr: Eşleme Sunucusunu Kullan

en: Query parameter
tr: Sorgu parametresi

en: The query parameter to use.
tr: Kullanılacak sorgu parametresi.

en: Fallback value
tr: Yedek değer

en: The fallback value to use when the above query parameter is not present.
tr: Yukarıdaki sorgu parametresi var olmadığında kullanılacak yedek değeri.

en: Conjunction to use when handling multiple values. E.g. "?value[0]=a&value[1]=b".
tr: Birden çok değer işlenirken kullanılacak birleştirme. Örn. "?value[0]=a&value[1]=b".

en: Use Secondary Server
tr: İkincil Sunucuyu Kullan

en: This will make the query attempt to connect to a replica server if available.  If no replica server is defined or available, it will fall back to the default server.
tr: Bu, sorgunun mevcutsa bir eş sunucuya bağlanmaya çalışmasını sağlayacaktır. Hiçbir eş sunucu tanımlanmamışsa veya mevcut değilse, varsayılan sunucuya geri dönecektir.

en: Type attribute
tr: Tip özniteliği

en: The type of this row.
tr: Bu satırın tipi.

en: Text attribute
tr: Metin özniteliği

en: The field that is going to be used as the OPML text attribute for each row.
tr: Her bir satır için OPML metin özniteliği olarak kullanılacak alan.

en: Created attribute
tr: Oluşturulma özniteliği

en: The field that is going to be used as the OPML created attribute for each row.
tr: Her bir satır için OPML tarafından oluşturulan öznitelik olarak kullanılacak alan.

en: Description attribute
tr: Açıklama özniteliği

en: The field that is going to be used as the OPML description attribute for each row.
tr: Her bir satır için OPML açıklama özniteliği olarak kullanılacak alan.

en: HTML URL attribute
tr: HTML URL adresi özniteliği

en: The field that is going to be used as the OPML htmlUrl attribute for each row.
tr: Her bir satır için OPML htmlUrl özniteliği olarak kullanılacak alan.

en: Language attribute
tr: Dil özniteliği

en: The field that is going to be used as the OPML language attribute for each row.
tr: Her bir satır için OPML dil özniteliği olarak kullanılacak alan.

en: XML URL attribute
tr: XML URL adresi özniteliği

en: URL attribute
tr: URL adresi özniteliği

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for OPML text attribute.
tr: Satır stili eklentisi, OPML metin özniteliği için kullanılacak görünüm alanının belirtilmesini gerektirir.

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for XML URL attribute.
tr: Satır stili eklentisi, XML URL adresi özniteliği için kullanılacak görünüm alanının belirtilmesini gerektirir.

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for URL attribute.
tr: Satır stili eklentisi, URL adresi özniteliği için kullanılacak görünüm alanının belirtilmesini gerektirir.

en: OPML fields
tr: OPML alanları

en: Display fields as OPML items.
tr: Alanları OPML öğeleri olarak göster.

en: OPML Feed
tr: OPML Özet akışı

en: Generates an OPML feed from a view.
tr: Bir görünümden OPML özet akışı oluşturur.

en: Duplicate view
tr: Görünümü çoğalt

en: Duplicate of @label
tr: @label öğesinin kopyası

en: Authentication methods
tr: Kimlik doğrulama yöntemleri

en: "On" label
tr: "Açık" etiketi

en: "Off" label
tr: "Kapalı" etiketi

en: Edit menu link %title
tr: Menü bağlantısının %title alanını düzenle.

en: This link is provided by the @name module. The title and path cannot be edited.
tr: Bu bağlantı @name modülü tarafından sağlanır. Başlık ve yol düzenlenemez.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
tr: Bir bağlantının ve tüm alt öğelerinin derinlik üst sınırı sabittir. Bazı menü bağlantıları seçildiğinde bu sınır aşılacaksa, o bağlantılar üst öğe olarak kullanılamayabilir.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
tr: Aynı menüde aynı derinlikte yer alan bağlantılar arasındaki bağlantı ağırlığı. Menüde yüksek ağırlıklı bağlantılar daha aşağıda olur, düşük ağırlıklı bağlantılar en üste daha yakın olarak konumlandırılır.

en: Add comment type
tr: Yorum tipi ekle

en: Manage form and displays settings of comments.
tr: Yorum formları ve görünümlerini yönet.

en: Can not uninstall the Configuration module as part of a configuration synchronization through the user interface.
tr: Yapılandırma modülü, kullanıcı arabirimi kullanılarak bir yapılandırma eşitlemesinin parçası olarak kaldırılamaz.

en: The message UUID.
tr: İleti UUID'si.

en: Confirm delete recent log messages
tr: En son günlük iletilerini silmeyi onayla

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
tr: Son logları silmeye devam etmek istiyor musunuz?

en: Format type machine name
tr: Biçim türü makine adı

en: @label referenced from @field_name
tr: @field_name tarafından başvurulan @label

en: Boolean settings
tr: Mantıksal alan ayarları

en: On label
tr: Açık etiketi

en: Off label
tr: Kapalı etiketi

en: Visually Hidden
tr: Görsel Olarak Gizli

en: Updating translations for JavaScript and default configuration.
tr: JavaScript ve varsayılan yapılandırma için çeviriler güncelleniyor.

en: Updating default configuration (@percent%).
tr: Varsayılan yapılandırmalar güncelleniyor (%@percent).

en: Updated default configuration.
tr: Varsayılan yapılandırmalar güncellendi.

en: The Custom Menu Links module allows users to create menu links. These links can be translated if multiple languages are used for the site.
tr: Özel Menü Bağlantıları modülü, kullanıcıların menü bağlantıları oluşturmasına olanak sağlar. Site için birden çok dil kullanılıyorsa bu bağlantılar başka dile çevrilebilir.

en: Custom Menu Links
tr: Özel Menü Bağlantıları

en: The entity ID for this menu link content entity.
tr: Bu menü bağlantısı içerik varlığı için varlık kimliği.

en: The content menu link UUID.
tr: İçerik menüsü bağlantı UUID'si.

en: The content menu link bundle.
tr: İçerik menüsü bağlantı paketi.

en: The menu name. All links with the same menu name (such as "tools") are part of the same menu.
tr: Menü adı. Aynı menü adına (örn. "araçlar") sahip tüm bağlantılar aynı menünün parçasıdır.

en: Parent plugin ID
tr: Üst eklenti kimliği

en: The ID of the parent menu link plugin, or empty string when at the top level of the hierarchy.
tr: Üst menü bağlantısı eklentisinin kimliği ya da hiyerarşinin en üst düzeyindeyken boş dize.

en: Custom menu link
tr: Özel menü bağlantısı

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: The value for this field.
tr: Bu alanın değeri.

en: The language of the content or translation.
tr: İçeriğin ya da çevirinin dili.

en: The language the original content is in.
tr: Özgün içeriğin dili.

en: Allowed value with label
tr: Etiket ile izin verilen değer

en: Enabling REST support for an entity type
tr: Varlık tipi için REST desteğini etkinleştirme

en: You will also need to grant anonymous users permission to perform each of the REST operations you want to be available, and set up authentication properly to authorize web requests.
tr: Anonim kullanıcılara, kullanılabilir olmasını istediğiniz REST işlemlerinin her birini gerçekleştirme izni vermeniz ve web isteklerini yetkilendirmek için kimlik doğrulamasını düzgün şekilde ayarlamanız da gerekir.

en: Configuring search pages
tr: Arama sayfalarını yapılandırma

en: Managing the search index
tr: Arama dizinini yönetme

en: Displaying the Search block
tr: Arama bloğunu görüntüleme

en: Searching your site
tr: Sitenizde arama yapma

en: Extending the Search module
tr: Arama modülünü genişletme

en: Search index progress
tr: Arama dizininin ilerlemesi

en: @percent% (@remaining remaining)
tr: %@percent (kalan @remaining)

en: Indexing progress
tr: Dizine ekleme işlemi sürüyor

en: %num_indexed of %num_total indexed
tr: %num_indexed / %num_total dizinlendi

en: Does not use index
tr: Dizin kullanmıyor

en: If checked, all searches will be logged. Uncheck to skip logging. Logging may affect performance.
tr: İşaretlenirse, tüm aramalar günlüğe kaydedilir. Günlüğe kaydetmeyi atlamak için işareti kaldırın. Günlüğe kaydetme performansı olumsuz etkileyebilir.

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
tr: Görseli, belirtilen boyutların belirlediği dikdörtgene sığacak şekilde kırpar.

en: The image '@file' could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
tr: imagefilter() işlevi, bu PHP kurulumunda kullanılabilir olmadığından '@file' görseli solgunlaştırılamadı.

en: Converts an image to grayscale.
tr: Görseli gri tonlamalıya dönüştürür.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
tr: Görseli belirtilen boyutlarla yeniden boyutlandırır (en boy oranını yoksayarak).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
tr: Görseli belirtilen derece kadar döndürür.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
tr: En boy oranını koruyarak görseli ölçekler. Sonuçta elde edilen resim, bir ya da iki hedef boyut için daha küçük olabilir.

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
tr: Görseli, belirtilen tam genişlik ve yüksekliğe ölçekler. Bu eklenti, özgün görseli her iki taraftan eşit olarak ya da üstten ve alttan eşit olarak kırparak hedef en boy oranını elde eder. Bu işlev, büyük görsellerden aynı boyutta avatarlar oluşturmak için kullanışlıdır.

en: Site administration toolbar
tr: Site yönetimi araç çubuğu

en: View user information
tr: Kullanıcı bilgilerini görüntüle

en: Add "…" at the end of trimmed text
tr: Kırpılan metnin sonuna "…" ekle

en: This link is provided by the Views module from view %label.
tr: Bu bağlantı, %label görünümünden Görünümler modülü tarafından sağlanır.

en: Change to
tr: Şuna değiştirin:

en: - Not specified -
tr: - Belirtilmemiş -

en: Region for @title
tr: @title için bölge

en: @path is not a valid path.
tr: @path geçerli bir yol değil.

en: First page
tr: İlk sayfa

en: Base field bundle override
tr: Temel alan paketini geçersiz kılma

en: Datetime timestamp display format settings
tr: Datetime zaman damgası görüntüleme biçimi ayarları

en: Boolean checkbox display format settings
tr: Mantıksal onay kutusunu görüntüleme biçimi ayarları

en: Installed themes
tr: Kurulu temalar

en: The %file does not exist.
tr: %file mevcut değil.

en: The %file exists.
tr: %file dosyası zaten var.

en: The %file is not readable.
tr: %file dosyası okunabilir değil.

en: The %file is not writable.
tr: %file dosyası yazılabilir değil.

en: The @file is writable.
tr: @file dosyası yazılabilir durumda.

en: The @file is owned by the web server.
tr: @file dosyası web sunucusuna ait.

en: Negate the condition
tr: Koşulu tersine çevir.

en: Finalizing configuration synchronization.
tr: Yapılandırma senkronizasyonu tamamlanıyor.

en: Datetime Timestamp
tr: Tarih zaman damgası

en: %theme theme installed.
tr: %theme teması yüklendi.

en: Base field override
tr: Temel alan değişikliği

en: Display prefix and suffix
tr: Ön eki ve son eki görüntüle

en: Text (plain)
tr: Metin (düz)

en: A field containing a plain string value.
tr: Düz dizge değeri içeren bir alan.

en: Text (plain, long)
tr: Metin (düz, uzun)

en: A field containing a long string value.
tr: Uzun dizge değeri içeren bir alan.

en: Install newly added themes
tr: Yeni eklenen temaları kur

en: Blocks are placed and configured specifically for each theme. The Block layout page opens with the default theme, but you can toggle to other installed themes.
tr: Bloklar her tema için özel olarak yerleştirilir ve yapılandırılır. Blok yerleşimi sayfası varsayılan temayla açılır, ancak kurulu olan diğer temalara da geçiş yapabilirsiniz.

en: Comment operation links
tr: Yorum işlemi bağlantıları

en: The target entity type can not be changed after the comment type has been created.
tr: Yorum tipi oluşturulduktan sonra hedef varlık tipi değiştirilemez.

en: There are no configuration changes to import.
tr: İçe aktarılacak bir yapılandırma değişikliği yok.

en: Enable the personal contact form by default for new users
tr: Yeni kullanıcılar için varsayılan olarak kişisel iletişim bilgisi formunu etkinleştir

en: Add contact form
tr: İletişim formu ekle

en: Create and manage contact forms.
tr: İletişim formu oluştur ve yönet.

en: Edit contact form
tr: İletişim formunu düzenle

en: Default form identifier
tr: Varsayılan form tanımlayıcısı

en: When listing forms, those with lighter (smaller) weights get listed before forms with heavier (larger) weights. Forms with equal weights are sorted alphabetically.
tr: Formlar listelenirken, daha hafif (daha küçük) ağırlığa sahip olanlar daha ağır (daha büyük) formlardan önce listelenir. Ağırlıkları eşit olan formlar alfabetik olarak sıralanır.

en: Make this the default form
tr: Varsayılan form olarak belirle

en: Contact form %label has been updated.
tr: %label iletişim formu güncellendi.

en: Contact form %label has been added.
tr: %label iletişim formu eklendi.

en: Send yourself a copy
tr: Bir kopyasını kendinize gönderin

en: %sender-name (@sender-from) sent an email regarding %contact_form.
tr: %sender-name (@sender-from), %contact_form ile ilgili bir e-posta gönderdi

en: The ID of the associated form.
tr: İlişkili formun ID'si.

en: Users may translate this field
tr: Kullanıcılar bu alanı çevirebilir

en: Content translation field settings
tr: İçerik çevirisi alan ayarları

en: Field properties for which to synchronize translations
tr: Çevirileri eşitlenecek alan özellikleri

en: Field column for which to synchronize translations
tr: Çevirileri eşitlenecek alan sütunu

en: Contextual links for an area on a page are displayed using a contextual links button. There are two ways to make the contextual links button visible:
tr: Bir sayfadaki bir alanın bağlamsal bağlantıları, bir bağlamsal bağlantılar düğmesi kullanılarak görüntülenir. Bağlamsal bağlantılar düğmesini görünür duruma getirmenin iki yolu vardır:

en: Once the contextual links button for the area of interest is visible, click the button to display the links.
tr: İlgi alanı için bağlamsal bağlantılar düğmesi görünür olduktan sonra, bağlantıları görüntülemek için düğmeye tıklayın.

en: The relative date value entered is invalid.
tr: Girilen göreli tarih değeri geçersiz.

en: Add new field: you need to provide a machine name for the field.
tr: Yeni alan ekle: alan için bir makine adı belirtmeniz gerekiyor.

en: Allowed types: @extensions.
tr: İzin verilen dosya uzantıları: @extensions.

en: Back to content editing
tr: İçerik düzenlemeye geri dön

en: 
            <p>You can align images, videos, blockquotes and so on to the left, right or center. Examples:</p>
            <ul>
              <li>Align an image to the left: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the center: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the right: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>… and you can apply this to other elements as well: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>
tr: 
            <p>Görsel, video, alıntı bloğu gibi öğeleri sola, sağa ya da ortaya hizalayabilirsiniz. Örnekler:</p>
            <ul>
              <li>Görseli sola hizalama: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>Görsel ortalama: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>Görseli sağa hizalama: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>… bunu diğer öğelere de uygulayabilirsiniz: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>

en: Align images
tr: Resimleri hizala

en: Uses a <code>data-align</code> attribute on <code>&lt;img&gt;</code> tags to align images.
tr: Görselleri hizalamak için <code>&lt;img&gt;</code> etiketlerinde <code>data-align</code> özniteliğini kullanır.

en: 
            <p>You can caption images, videos, blockquotes, and so on. Examples:</p>
            <ul>
                <li><code>&lt;img src="" data-caption="This is a caption" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;video src="" data-caption="The Drupal Dance" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;blockquote data-caption="Dries Buytaert"&gt;Drupal is awesome!&lt;/blockquote&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;code data-caption="Hello world in JavaScript."&gt;alert("Hello world!");&lt;/code&gt;</code></li>
            </ul>
tr: 
            <p>Görsellere, video, alıntı bloğu gibi öğelere başlık ekleyebilirsiniz. Örnekler:</p>
            <ul>
                <li><code>&lt;img src="" data-caption="Bu bir başlıktır" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;video src="" data-caption="Drupal Dance" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;blockquote data-caption="Dries Buytaert"&gt;Drupal muhteşem!&lt;/blockquote&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;code data-caption="JavaScript Merhaba dünya."&gt;alert("Merhaba dünya!");&lt;/code&gt;</code></li>
            </ul>

en: Caption images
tr: Görsellere başlık ekle

en: Uses a <code>data-caption</code> attribute on <code>&lt;img&gt;</code> tags to caption images.
tr: Görsellere başlık eklemek için <code>&lt;img&gt;</code> etiketlerinde <code>data-caption</code> özniteliğini kullanır.

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
tr: Bağlantının menülerde etkinleştirileceğini mi, gizleneceğini mi belirten işaret.

en: The time that the menu link was last edited.
tr: Menü bağlantısının en son düzenlendiği zaman.

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
tr: Bu düğümün en son düzeltmesinin oluşturulduğu zaman damgası.

en: Recently created
tr: Son oluşturulan

en: Whether a new revision should be created by default
tr: Varsayılan olarak yeni bir düzeltmenin oluşturulması gerekip gerekmediği

en: Display author and date information
tr: Yazar ve tarih bilgilerini görüntüleyin

en: Breakpoint ID
tr: Kesme noktası kimliği

en: Unable to delete the shortcut for %title.
tr: %title için kısayol silinemiyor.

en: Drupal database update
tr: Drupal veritabanı güncellemesi

en: Maximum number of levels
tr: Maksimum seviye sayısı

en: Use this utility to update your database whenever a new release of Drupal or a module is installed.
tr: Drupal'ın her yeni sürümü ya da bir modül kurulduğunda veri tabanınızı güncellemek için bu yardımcı programı kullanın.

en: <strong>Back up your code</strong>. Hint: when backing up module code, do not leave that backup in the 'modules' or 'sites/*/modules' directories as this may confuse Drupal's auto-discovery mechanism.
tr: <strong>Kodunuzu yedekleyin</strong>. İpucu: Modül kodunu yedeklerken, Drupal'ın otomatik keşfetme mekanizmasında karışıklık yaratabileceği için bu yedeklemeyi 'modules' ya da 'sites/*/modules' dizinlerinde bırakmayın.

en: <strong>Back up your database</strong>. This process will change your database values and in case of emergency you may need to revert to a backup.
tr: <strong>Veritabanınızı yedekleyin</strong>. Bu işlem, veritabanı değerlerinizi değiştirir; acil bir durum oluşursa bir yedeğe geri dönmeniz gerekebilir.

en: When you have performed the steps above, you may proceed.
tr: Yukarıdaki adımları tamamladığınızda devam edebilirsiniz.

en: This update will been skipped due to the following missing dependencies:
tr: Bu güncelleme eksik olan şu bağımlılıklar nedeniyle atlanacaktır:

en: This update will be skipped due to an error in the module's code.
tr: Modül kodundaki bir hata nedeniyle bu güncelleme atlanacaktır.

en: The version of Drupal you are updating from has been automatically detected.
tr: Güncellemekte olduğunuz Drupal sürümü otomatik olarak algılandı.

en: All errors have been logged.
tr: Tüm hatalar günlüğe kaydedildi.

en: The update process was aborted prematurely while running <strong>update #@version in @module.module</strong>.
tr: <strong>@module.module içinde #@version güncellemesi</strong> çalıştırılırken güncelleme işlemi zamanından önce durduruldu.

en: You may need to check the <code>watchdog</code> database table manually.
tr: <code>watchdog</code> veritabanı tablosunu manuel olarak denetlemeniz gerekebilir.

en: <strong>Reminder: don't forget to set the <code>$settings['update_free_access']</code> value in your <code>settings.php</code> file back to <code>FALSE</code>.</strong>
tr: <strong>Hatırlatma: <code>settings.php</code> dosyanızdaki <code>$settings['update_free_access']</code> değerini <code>FALSE</code> değerine geri çevirmeyi unutmayın.</strong>

en: Failed:
tr: Başarısız:

en: Update #@count
tr: #@count taneyi güncelle

en: The following updates returned messages:
tr: Şu güncellemeler ileti döndürdü:

en: Review updates
tr: Güncellemeleri incele

en: Starting updates
tr: Güncellemeler başlatılıyor

en: Install and set as default
tr: Kur ve varsayılan olarak ayarla

en: Installed theme | Installed themes
tr[0]: Kurulu temalar

en: Uninstalled theme | Uninstalled themes
tr[0]: Kaldırılan temalar

en: %theme is the default theme and cannot be uninstalled.
tr: %theme varsayılan temadır ve kaldırılamaz.

en: The %theme theme has been uninstalled.
tr: %theme teması kaldırıldı.

en: The %theme theme has been installed.
tr: %theme teması kuruldu.

en: Empty time zone
tr: Boş saat dilimi

en: Users may set their own time zone at registration
tr: Kullanıcılar kayıt sırasında kendi saat dilimini ayarlayabilir

en: Menu levels
tr: Menü seviyeleri

en: Whether or not the content related to a term is sticky.
tr: Bir terimle ilgili içeriğin sabit olup olmadığı.

en: Whether or not the content related to a term is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
tr: Bir terimle ilgili içeriğin sabit olup olmadığı. Önce sabit içeriğin listelenmesi için bunu azalan olarak ayarlayın.

en: The date the content related to a term was posted.
tr: Bir terimle ilgili içeriğin gönderildiği tarih.

en: Telephone numbers can be displayed as links with the scheme name <em>tel:</em> by choosing the <em>Telephone</em> display format on the <em>Manage display</em> page. Any spaces will be stripped out of the link text. This semantic markup improves the user experience on mobile and assistive technology devices.
tr: Telefon numaraları, <em>Görüntüyü yönet</em> sayfasında <em>Telefon</em> görüntüleme biçimi seçilerek <em>tel:</em> şema adı ile bağlantılar olarak görüntülenebilir. Bağlantı metninden tüm boşluklar kaldırılır. Bu semantik biçimleme, mobil ve yardımcı teknoloji aygıtlarında kullanıcı deneyimini iyileştirir.

en: Title to replace basic numeric telephone number display
tr: Temel sayısal telefon numarası görüntüsünün yerini alacak başlık

en: Text (formatted) settings
tr: Metin (biçimlendirilmiş) ayarları

en: Text (formatted, long) settings
tr: Metin (biçimlendirilmiş, uzun) ayarları

en: Text (formatted, long, with summary) settings
tr: Metin (biçimlendirilmiş, uzun, özet ile) ayarları

en: Formatted text default display format settings
tr: Biçimlendirilmiş metin varsayılan görüntüleme biçimi ayarları

en: Summary or trimmed formatted text display format settings
tr: Özet ya da kırpılmış biçimlendirilmiş metin görüntüleme biçimi ayarları

en: Text (formatted)
tr: Metin (biçimlendirilmiş)

en: Text (formatted, long)
tr: Metin (biçimlendirilmiş, uzun)

en: Text (formatted, long, with summary)
tr: Metin (biçimlendirilmiş, uzun, özet ile)

en: Require email verification when a visitor creates an account
tr: Bir ziyaretçi hesap oluşturduğunda e-posta doğrulamasını zorunlu tut

en: - No preference -
tr: - Tercih yok -

en: Notify user when account is canceled
tr: Hesap iptal edildiğinde kullanıcıya bildir

en: The time that the user was last edited.
tr: Kullanıcının en son düzenlendiği zaman.

en: Display the referenced author user entity.
tr: Başvurulan yazar kullanıcı varlığını görüntüle

en: Add a read-more link if output is trimmed
tr: Çıktı kırpılmışsa devamını oku bağlantısı ekle

en: @entity_type revision
tr: @entity_type düzeltmesi

en: @entity_type revisions
tr: @entity_type düzeltmeleri

en: Include reset button (resets all applied exposed filters)
tr: Sıfırlama düğmesini dahil et (uygulanan tüm gösterilen süzgeçleri sıfırlar)

en: The <em>Exposed items per page</em> field's options must include the value from the <em>Items per page</em> field (@items_per_page).
tr: <em>Sayfa başına gösterilen öğe sayısı</em> alanının seçenekleri, <em>Sayfa başına öğe sayısı</em> alanındaki değeri (@items_per_page) içermelidir.

en: REST export settings
tr: REST dışa aktarma ayarları

en: Provide a REST export
tr: Bir REST dışa aktarımı sağla

en: REST export path
tr: REST dışa aktarma yolu

en: Primary tabs display toggle
tr: Birincil sekmeler görüntüsünü değiştir

en: Default value callback
tr: Varsayılan değer geri çağrısı

en: URI as link display format settings
tr: Bağlantı görünüm biçim ayarları olarak URI

en: Timestamp ago display format settings
tr: Timestamp ago gösterim biçimi ayarları

en: Link to URI
tr: URI'ye bağlantı

en: Items associated with this feed
tr: Bu beslemeyle ilişkili öğeler

en: The feed image
tr: Besleme görseli

en: The description of this feed
tr: Bu beslemenin açıklaması

en: A more link to the feed detail page
tr: Besleme ayrıntı sayfasına giden daha fazla bağlantısı

en: The description of this feed item
tr: Bu besleme öğesinin açıklaması

en: More<span class="visually-hidden"> posts about @title</span>
tr: <span class="visually-hidden"> @title ile ilgili</span> daha fazla gönderi</span>

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
tr: Besleme güncellemeleri arasındaki süre. Doğru yapılandırılmış bir dönemsel bakım görevi gerektirir.

en: Source feed
tr: Kaynak besleme

en: The aggregator feed entity associated with this item.
tr: Bu öğeyle ilişkili toplayıcı besleme varlığı.

en: Field storage
tr: Alan depolaması

en: Edit storage settings.
tr: Depolama ayarlarını düzenleyin.

en: %field settings for %bundle
tr: %bundle için %field ayarları

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
tr: İzin verilen görsel boyutu alt sınırı, GENİŞLİK×YÜKSEKLİK (örn. 640×480) olarak ifade edilir. Sınır konmayacaksa boş bırakın. Daha küçük bir görsel karşıya yüklenirse, reddedilir.

en: Disabling drag-and-drop functionality
tr: Sürükle ve bırak işlevini devre dışı bırakma

en: Improving table accessibility
tr: Tablo erişilebilirliğini iyileştirme

en: Views tables include semantic markup to improve accessibility. Data cells are automatically associated with header cells through id and header attributes. To improve the accessibility of your tables you can add descriptive elements within the Views table settings. The <em>caption</em> element can introduce context for a table, making it easier to understand. The <em>summary</em> element can provide an overview of how the data has been organized and how to navigate the table. Both the caption and summary are visible by default and also implemented according to HTML5 guidelines.
tr: Görünümler tabloları, erişilebilirliği iyileştirmek için semantik biçimleme içerir. Veri hücreleri, tanıtıcı ve üstbilgi öznitelikleri aracılığıyla otomatik olarak üstbilgi hücreleriyle ilişkilendirilir. Tablolarınızın erişilebilirliğini iyileştirmek için, Görünümler tablosu ayarlarına açıklayıcı öğeler ekleyebilirsiniz. <em>caption</em> (başlık) öğesi bir tablo için bağlam sunarak tablonun anlaşılmasını kolaylaştırır. <em>summary</em> (özet) öğesi, verilerin nasıl düzenlendiğine ve tabloda nasıl gezinileceğine ilişkin genel bilgi sağlar. Varsayılan olarak hem başlık hem de özet görüntülenir ve HTML5 kurallarına göre uygulanır.

en: OPML field options
tr: OPML alan seçenekleri

en: Testing multilingual
tr: Çoklu dili test etme

en: Muted
tr: Sessiz

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
tr: Bu blok bozuk ya da eksik. Eksik içeriğe sahip olabilir ya da orijinal modülü etkinleştirmeniz gerekebilir.

en: Broken/Missing
tr: Bozuk/Eksik

[ctx: Validation]
en: Entity Reference reference access
tr: Varlık Referansı referans erişimi

en: You do not have access to the referenced entity (%type: %id).
tr: Başvurulan varlığa erişiminiz yok (%type: %id).

en: @label ID
tr: @label kimliği

[ctx: Validation]
en: Email
tr: E-posta

en: Many sites publish their headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. The aggregator supports <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Rss">RSS</a>, <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework">RDF</a>, and <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29">Atom</a>.
tr: Birçok site beslemelerinde başlıklarını ve gönderilerini yayınlamak için standartlaştırılmış XML tabanlı çeşitli biçimleri kullanır. Toplayıcı <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Rss">RSS</a>, <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework">RDF</a> ve <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29">Atom</a>'u destekler.

en: Rich Text Editor, !label field
tr: Zengin Metin Düzenleyici, !label alanı

en: Comments are responses to content.
tr: Yorumlar, içeriğe verilen yanıtlardır.

en: Filename: %name
tr: Dosya adı: %name

en: Recipient username
tr: Alıcı kullanıcı adı

en: You can align images (<code>data-align="center"</code>), but also videos, blockquotes, and so on.
tr: Görsellerin (<code>data-align="center"</code>) yanı sıra video, alıntı bloğu gibi öğeleri de hizalayabilirsiniz.

en: You can caption images (<code>data-caption="Text"</code>), but also videos, blockquotes, and so on.
tr: Görsellerin (<code>data-caption="Text"</code>) yanı sıra ayrıca video, alıntı bloğu gibi öğelere de başlık ekleyebilirsiniz.

en: Making this field required is recommended.
tr: Bu alanın zorunlu hale getirilmesi önerilir.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
tr: Başlık özniteliği fare görsel üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilir. Bu alanın etkinleştirilmesi, ekran okuyucularla ilgili sorunlara neden olabileceğinden önerilmez.

en: Image convert failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype)
tr: %path yolunda %toolkit araç takımı kullanılırken görüntü dönüştürme başarısız oldu (%mimetype)

en: The domain may not be left blank for %language.
tr: %language için etki alanı boş bırakılamaz.

en: Leave preview?
tr: Önizlemeden çıkılsın mı?

en: Leave preview
tr: Önizlemeden çık

en: Search for @keywords
tr: @keywords için arama yap

en: Instructs the toolkit to save the image with a specified extension.
tr: Araç takımına, görseli belirtilen uzantıyla kaydetmesini bildirir.

en: Set a new image
tr: Yeni görsel ayarla

en: The text with the text format applied.
tr: Metin biçimi uygulanmış metin.

en: Processed summary
tr: İşlenen özet

en: The summary text with the text format applied.
tr: Metin biçimi uygulanmış özet metni.

en: Tabs are buttons, displayed in a bar across the top of the screen. Some tabs execute an action (such as starting Edit mode), while other tabs toggle which tray is open.
tr: Sekmeler, ekranın üst kısmında bir çubuk boyunca görüntülenen düğmelerdir. Bazı sekmeler Düzenleme kipini başlatmak gibi bir işlem yürütürken, bazı sekmelerse açık tepsiler arasında geçiş yapar.

en: Trays
tr: Tepsiler

en: Trays are usually lists of links, which can be hierarchical like a menu. If a tray has been toggled open, it is displayed either vertically or horizontally below the tab bar, depending on the browser width. Only one tray may be open at a time. If you click another tab, that tray will replace the tray being displayed. In wide browser widths, the user has the ability to toggle from vertical to horizontal, using a link at the bottom or right of the tray. Hierarchical menus only have open/close behavior in vertical mode; if you display a tray containing a hierarchical menu horizontally, only the top-level links will be available.
tr: Tepsiler genellikle, menü gibi hiyerarşik olabilecek bağlantı listeleridir. Bir tepsi açıldıysa, tarayıcı genişliğine bağlı olarak sekme çubuğunun altında dikey ya da yatay olarak görüntülenir. Aynı anda yalnızca bir tepsi açık olabilir. Başka bir etikete tıklarsanız, o tepsi, görüntülenmekte olan tepsinin yerini alır. Tarayıcı genişliği fazlaysa, kullanıcı tepsinin en altındaki ya da sağındaki bir bağlantıyı kullanarak dikeyden yataya geçiş yapabilir. Hiyerarşik menülerin açma/kapatma davranışı yalnızca dikey kipte olur; hiyerarşik menü içeren bir tepsiyi yatay olarak görüntülerseniz yalnızca üst düzey bağlantılar kullanılabilir.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your username.
tr: Hesabınız engellenecek ve artık oturum açamayacaksınız. Tüm içeriğiniz, kullanıcı adınıza atıflı olarak kalacak.

en: Language of the translation of user information
tr: Kullanıcı bilgileri çevirisinin dili

en: Preferred language of the user
tr: Kullanıcının tercih edilen dili

en: Preferred admin language
tr: Tercih edilen yönetici dili

en: Preferred administrative language of the user
tr: Kullanıcının tercih edilen yönetim dili

en: Cache metadata
tr: Önbellek meta verileri

en: Cache contexts
tr: Önbellek bağlamları

en: Path is empty.
tr: Yol boş.

en: No query allowed.
tr: Sorguya izin verilmiyor.

en: Invalid path. Valid characters are alphanumerics as well as "-", ".", "_" and "~".
tr: Geçersiz yol. Geçerli karakterler, alfasayısal karakterler ve "-", ".", "_" ve "~" karakterleridir.

en: Classy
tr: Şık

en: tours
tr: turlar

en: Layout Builder
tr: Yerleşim Oluşturucu

en: Select a @context value:
tr: Bir @context değeri seçin:

en: Number of plural indexes in this language.
tr: Bu dildeki çoğul dizin sayısı.

en: Domain to use for this language.
tr: Bu dil için kullanılacak etki alanı.

en: Search result highlighting input
tr: Aranan ifadenin vurgulandığı arama sonucu

en: Configuration entity dependencies
tr: Yapılandırma varlık bağımlılıkları

en: Content entity dependencies
tr: İçerik varlığı bağımlılıkları

en: Enforced configuration dependencies
tr: Zorunlu yapılandırma bağımlılıkları

en: String (long) settings
tr: Dizge (uzun) ayarları

en: URI settings
tr: URI ayarları

en: Created timestamp settings
tr: Oluşturma zaman damgası ayarları

en: Changed timestamp settings
tr: Değiştirme zaman damgası ayarları

en: The author name of the comment.
tr: Yorumun yazar adı.

en: contextual links button
tr: bağlamsal bağlantılar düğmesi

en: No browser language mappings available.
tr: Tarayıcı dil eşlemeleri mevcut değil.

en: The mapping for the %browser browser language code has been deleted.
tr: %browser tarayıcı dil kodu için eşleme silindi.

en: The browser language detection mapping for the %browser browser language code has been deleted.
tr: %browser tarayıcı dil kodu için tarayıcı dili algılama eşlemesi silindi.

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not use autocomplete.
tr: Kullanıcı veya yazar adı. Bu süzgeç, kullanıcının var olup olmadığını denetlemez ve kısmi eşleşmeye izin verir. Otomatik tamamlama kullanmaz.

en: Page @items.current
tr: Sayfa @items.current

en: The selected style or row format does not use fields.
tr: Seçilen stil ya da satır biçimi, alan kullanmıyor.

en: The selected display type does not use @type plugins
tr: Seçilen görüntü tipi, @type eklentilerini kullanmıyor

en: The entity type
tr: Varlık tipi

en: Entity Type ID
tr: Varlık Tipi Kimliği

en: Configure Image Styles
tr: Resim Stillerini Yapılandır

en: Database storage size
tr: Veritabanı depolama boyutu

en: Text with text format
tr: Metin biçimi ile metin

en: Field widgets
tr: Alan arayüz nesneleri

en: Field widget
tr: Alan arayüz nesnesi

en: Widget type machine name
tr: Arayüz nesnesi tipi makine adı

en: Textarea display format settings
tr: Metin alanı görüntülenme biçimi ayarları

en: Email field display format settings
tr: E-posta alanı görüntülenme biçimi ayarları

en: Link to the entity
tr: Varlığa bağlantı

en: Synchronizing extensions: @op @name.
tr: Senkronizasyon uzantıları: @op @name.

en: Link to the @entity_label
tr: @entity_label bağlantısı

en: Linked to the @entity_label
tr: @entity_label ile bağlantılı

en: Simple page
tr: Basit sayfa

en: Page with blocks
tr: Blok içeren sayfa

en: Jump to the first comment.
tr: Birinci yoruma atla.

en: Jump to the first new comment.
tr: Birinci yeni yoruma atla.

en: Share your thoughts and opinions.
tr: Düşüncelerinizi ve görüşlerinizi paylaşın.

en: Content translation content settings
tr: İçerik çevirisi içerik ayarları

en: Content translation enabled
tr: İçerik çevirisi etkin

en: Default date type
tr: Varsayılan tarih tipi

en: Default date value
tr: Varsayılan tarih değeri

en: Persist field storage with no fields
tr: Alan olmadan alan depolamaya devam et

en: Group by column
tr: Sütuna göre grupla

en: Group by columns
tr: Sütunlara göre grupla

en: Re-use an existing field
tr: Mevcut bir alanı yeniden kullan

en: Adding a new field and re-using an existing field at the same time is not allowed.
tr: Aynı anda hem yeni bir alan eklenmesine hem de mevcut bir alanın yeniden kullanılmasına izin verilmez.

en: Provides a filter plugin that is in use in the following filter formats: %formats
tr: Şu filtre biçimlerinde kullanımda olan bir filtre eklentisi sağlar: %formats

en: Log in to post new content in the forum.
tr: Foruma yeni içerik göndermek için oturum açın.

en: Providing page-specific help
tr: Sayfaya özgü yardım sağlama

en: Effect settings
tr: Efekt ayarları

en: Content Language Settings
tr: İçerik Dili Ayarları

en: Allow to alter the language
tr: Dili değiştirmeye izin ver

en: Influence of '@title'
tr: '@title' etkisi

en: Installing supporting modules
tr: Destekleyici eklentiler kurma

en: Default indexing settings
tr: Varsayılan dizinleme ayarları

en: The default search index will be rebuilt.
tr: Varsayılan arama dizini yeniden oluşturulacak.

en: This will re-index content in the search indexes of all active search pages. Searching will continue to work, but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
tr: Bu seçenek, etkin arama sayfalarının arama dizinlerindeki içeriği yeniden dizinler. Arama çalışmaya devam eder, ancak var olan tüm içerikler yeniden dizinlenmeden yeni içerik dizinlenmez. Bu işlem geri alınamaz.

en: All search indexes will be rebuilt.
tr: Tüm arama dizinleri yeniden oluşturulacak.

en: Add shortcut link
tr: Kısayol bağlantısı ekle

en: Popular content block settings
tr: Popüler içerik bloğu ayarları

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. This must be changed in settings.php
tr: Özel dosyaları depolamak için var olan bir yerel dosya sistemi yolu. Drupal tarafından yazılabilir olmalı ve web üzerinden erişilemez olmalıdır. Bu ayar settings.php dosyasında değiştirilmelidir

en: Publish status
tr: Yayımlama durumu

en: Whether or not the content related to a term is published.
tr: Bir terimle ilgili içeriğin yayımlanıp yayımlanmadığı.

en: Tray "@tray" @action.
tr: Tepsi "@tray" @action.

en: Tray @action.
tr: Tepsi @action.

en: Major upgrade warning
tr: Önemli yükseltme uyarısı

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version. It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
tr: Bu güncelleme önemli bir sürüm güncellemesidir; başka bir deyişle, şu anda çalışmakta olan sürümünüzle geriye doğru uyumlu olmayabilir. Yayın notlarını okumanız ve sorumluluğu üstleniyorsanız devam etmeniz önerilir.

en: User data field
tr: Kullanıcı verileri alanı

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display.
tr: Bu görüntüye yalnızca, seçilen izin işaretine sahip kullanıcılar erişebilir.

en: Only the checked roles will be able to access this display.
tr: Bu görüntüye yalnızca işaretli roller erişebilir.

en: The formatted text of the area
tr: Bölgedeki biçimlendirilmiş metin

en: The corresponding entity field
tr: İlgili varlık alanı

en: The plugin ID
tr: Eklenti kimliğ

en: Row options
tr: Satır seçenekleri

en: Display extender settings
tr: Genişletici ayarlarını görüntüle

en: View block
tr: Bloğu görüntüle

en: Number integer display format settings
tr: Sayı tamsayı gösterim biçimi ayarları

en: Static menu link overrides
tr: Statik menü bağlantısı geçersiz kılmaları

[ctx: Validation]
en: Feed title
tr: Besleme başlığı

en: A feed named %value already exists. Enter a unique title.
tr: %value isimli besleme zaten var. Benzersiz bir başlık girin.

[ctx: Validation]
en: Feed URL
tr: Besleme URL adresi

en: A feed with this URL %value already exists. Enter a unique URL.
tr: URL adresi %value olan bir besleme zaten var. Benzersiz bir URL adresi girin.

[ctx: Plural]
en: Disabled
tr: Devre dışı

en: The language code of the language the comment is written in.
tr: Yorumun yazıldığı dilin dil kodu.

en: The message language code.
tr: İleti dil kodu.

en: The source language from which this translation was created.
tr: Bu çevirinin oluşturulduğu kaynak dil.

en: Translation outdated
tr: Çeviri güncel değil

en: Translation author
tr: Çeviri yazarı

en: The author of this translation.
tr: Bu çevirinin yazarı.

en: A boolean indicating whether the translation is visible to non-translators.
tr: Çevirinin, çevirmen olmayanlara görünür olup olmadığını belirten mantıksal değeri.

en: Translation created time
tr: Çevirinin oluşturulduğu zaman

en: The Unix timestamp when the translation was created.
tr: Çevirinin oluşturulduğu zamanın Unix zaman damgası.

en: Translation changed time
tr: Çevirinin değiştirildiği zaman

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
tr: Çevirinin en son kaydedildiği zamanın Unix zaman damgası.

en: Alternative text is required.<br />(Only in rare cases should this be left empty. To create empty alternative text, enter <code>""</code> — two double quotes without any content).
tr: Alternatif metin gerekli.<br />(Sadece nadir durumlarda bu boş bırakılmalı. Boş bir alternatif metin oluşturmak için, <code>""</code> —içeriği boş iki çift tırnak— girin).

en: Entities and entity types
tr: Varlıklar ve varlık tipleri

en: Entity sub-types
tr: Varlık alt tipleri

en: Some content entity types are further grouped into sub-types (for example, you could have article and page content types within the main site content entity type, and tag and category vocabularies within the taxonomy term entity type); other entity types, such as user accounts, do not have sub-types. Programmers use the term <em>bundle</em> for entity sub-types.
tr: Bazı içerik varlığı tipleri alt tipler halinde de gruplanır (örneğin, ana site içeriği varlık tipinde makale ve sayfa içeriği tipleriniz olabilir veya sınıflandırma terimi varlık tipinde etiket ve kategori sözlükleriniz olabilir); kullanıcı hesapları gibi bazı varlık tiplerinin alt tipi yoktur. Programcılar varlık alt tipleri için <em>paket</em> terimini kullanır.

en: Fields and field types
tr: Alanlar ve alan tipleri

en: Content entity types and sub-types store most of their text, file, and other information in <em>fields</em>. Fields are grouped by <em>field type</em>; field types define what type of data can be stored in that field, such as text, images, or taxonomy term references.
tr: İçerik varlığı tipleri ve alt tipleri, metinlerinin, dosyalarının ve diğer bilgilerinin çoğunu <em>alanlar</em> içinde depolar. Alanlar <em>alan tipine</em> göre gruplanır; alan tipleri, söz konusu alanda hangi veri tipinin (metin, resim ya da sınıflandırma terimi başvurusu gibi) depolanabileceğini tanımlar.

en: Formatters and view modes
tr: Biçimleyiciler ve görüntüleme kipleri

en: Content entity types and sub-types can have one or more <em>view modes</em>, used for displaying the entity items. For instance, a content item could be viewed in full content mode on its own page, teaser mode in a list, or RSS mode in a feed. In each view mode, each field can be hidden or displayed, and if it is displayed, you can choose and configure the <em>formatter</em> that is used to display the field. For instance, a long text field can be displayed trimmed or full-length, and taxonomy term reference fields can be displayed in plain text or linked to the taxonomy term page.
tr: İçerik varlığı tipleri ve alt tiplerinin, varlık öğelerini görüntülemek için kullanılan bir ya da daha fazla <em>görüntüleme kipi</em> olabilir. Örneğin, bir içerik öğesi kendi sayfasında tüm içerik kipinde, bir listede özet bilgi kipinde ya da bir özet akışında RSS kipinde görüntülenebilir. Her görüntüleme kipinde her alan gizlenebilir ya da görüntülenebilir; alan görüntüleniyorsa, alanı görüntülemek için kullanılan <em>biçimleyiciyi</em> seçip yapılandırabilirsiniz. Örneğin, uzun bir metin alanı kırpılmış olarak ya da tam uzunlukta görüntülenebilir ve sınıflandırma terimi başvurusu alanları düz metin olarak görüntülenebilir veya sınıflandırma terimi sayfasına bağlantı içerebilir.

en: Widgets and form modes
tr: Pencere bileşenleri ve form kipleri

en: Content entity types and sub-types can have one or more <em>form modes</em>, used for editing. For instance, a content item could be edited in a compact format with only some fields editable, or a full format that allows all fields to be edited. In each form mode, each field can be hidden or displayed, and if it is displayed, you can choose and configure the <em>widget</em> that is used to edit the field. For instance, a taxonomy term reference field can be edited using a select list, radio buttons, or an autocomplete widget.
tr: İçerik varlığı tipleri ve alt tiplerinin, düzenleme için kullanılan bir ya da daha fazla <em>form kipi</em> olabilir. Örneğin, bir içerik öğesi yalnızca bazı alanların düzenlenebilir olduğu kompakt biçimde ya da tüm alanların düzenlenebildiği tam biçimde düzenlenebilir. Her form kipinde her alan gizlenebilir ya da görüntülenebilir; alan görüntüleniyorsa, alanı düzenlemek için kullanılan <em>pencere bileşenini</em> seçip yapılandırabilirsiniz. Örneğin, sınıflandırma terimi başvurusu alanı, bir seçme listesi, radyo düğmeleri ya da otomatik tamamlama pencere bileşeni kullanılarak düzenlenebilir.

en: Enabling field types, widgets, and formatters
tr: Alan tiplerini, pencere bileşenlerini ve biçimleyicileri etkinleştirme

en: Views entity field handler
tr: Görünümler varlık alanı işleyicisi

en: Creating a field
tr: Alan oluşturma

en: On the <em>Manage fields</em> page for your entity type or sub-type, you can add, configure, and delete fields for that entity type or sub-type. Each field has a <em>machine name</em>, which is used internally to identify the field and must be unique across an entity type; once a field is created, you cannot change the machine name. Most fields have two types of settings. The field-level settings depend on the field type, and affect how the data in the field is stored. Once they are set, they can no longer be changed; examples include how many data values are allowed for the field and where files are stored. The sub-type-level settings are specific to each entity sub-type the field is used on, and they can be changed later; examples include the field label, help text, default value, and whether the field is required or not. You can return to these settings by choosing the <em>Edit</em> link for the field from the <em>Manage fields</em> page.
tr: Varlık tipiniz ya da alt tipiniz için <em>Alanları yönet</em> sayfasında, söz konusu varlık tipi veya alt tipi için alanlar ekleyebilir, yapılandırabilir ve silebilirsiniz. Her alanın, alanı tanımlamak için dahili olarak kullanılan ve varlık tipi genelinde benzersiz olması gereken bir <em>makine adı</em> vardır; bir alanı oluşturduktan sonra makine adını değiştiremezsiniz. Çoğu alanın iki tip ayarı vardır. Alan düzeyindeki ayarlar alan tipine bağlıdır ve alandaki verilerin nasıl depolanacağını etkiler. Bunlar ayarlandıktan sonra artık değiştirilemez; alan için kaç veri değerine izin verildiği ve dosyaların nerede depolandığı bu tür ayarlardandır. Alt tip düzeyindeki ayarlar, alanın kullanıldığı her varlık alt tipine özgüdür ve daha sonra değiştirilebilir; alan etiketi, yardım metni, varsayılan değer ve alanın zorunlu olup olmadığı bu tür ayarlardandır. <em>Alanları yönet</em> sayfasında alan için <em>Düzenle</em> bağlantısını seçerek bu ayarlara geri dönebilirsiniz.

en: Re-using fields
tr: Alanları yeniden kullanma

en: Configuring field editing
tr: Alan düzenlemesini yapılandırma

en: On the <em>Manage form display</em> page of your entity type or sub-type, you can configure how the field data is edited by default and in each form mode. If your entity type has multiple form modes (on most sites, most entities do not), you can toggle between the form modes at the top of the page, and you can toggle whether each form mode uses the default settings or custom settings in the <em>Custom display settings</em> section. For each field in each form mode, you can select the widget to use for editing; some widgets have additional configuration options, such as the size for a text field, and these can be edited using the Edit button (which looks like a wheel). You can also change the order of the fields on the form. You can exclude a field from a form by choosing <em>Hidden</em> from the widget drop-down list, or by dragging it into the <em>Disabled</em> section.
tr: Varlık tipinizin ya da alt tipinizin <em>Form görüntüsünü yönet</em> sayfasında, alan verilerinin varsayılan olarak ve her bir form kipinde nasıl düzenleneceğini yapılandırabilirsiniz. Varlık tipinizin birden çok form kipi varsa (çoğu sitede çoğu varlık için böyle bir şey söz konusu değildir), sayfanın üst tarafındaki form kipleri arasında geçiş yapabilirsiniz; bunun yanı sıra, <em>Özel görüntü ayarları</em> bölümünde her bir form kipinin varsayılan ayarları kullanması ile özel ayarları kullanması arasında da geçiş yapabilirsiniz. Her form kipinde her alan için, düzenlemede kullanılacak pencere bileşenini seçebilirsiniz; bazı pencere bileşenlerinin metin alanı boyutu gibi ek yapılandırma seçenekleri vardır ve bunlar Düzenle düğmesi (tekerleğe benzer) kullanılarak düzenlenebilir. Formda alanların sırasını da değiştirebilirsiniz. Pencere bileşeni açılır listesinden <em>Gizli</em>'yi seçerek ya da bir alanı <em>Devre Dışı</em> bölümüne sürükleyerek alanı formdan dışlayabilirsiniz.

en: Configuring field display
tr: Alan gösterimini yapılandırma

en: On the <em>Manage display</em> page of your entity type or sub-type, you can configure how each field is displayed by default and in each view mode. If your entity type has multiple view modes, you can toggle between the view modes at the top of the page, and you can toggle whether each view mode uses the default settings or custom settings in the <em>Custom display settings</em> section. For each field in each view mode, you can choose whether and how to display the label of the field from the <em>Label</em> drop-down list. You can also select the formatter to use for display; some formatters have configuration options, which you can edit using the Edit button (which looks like a wheel). You can also change the display order of fields. You can exclude a field from a specific view mode by choosing <em>Hidden</em> from the formatter drop-down list, or by dragging it into the <em>Disabled</em> section.
tr: Varlık tipinizin ya da alt tipinizin <em>Görüntüyü yönet</em> sayfasında, her bir alanın varsayılan olarak ve her bir görüntüleme kipinde nasıl görüntüleneceğini yapılandırabilirsiniz. Varlık tipinizin birden çok görüntüleme kipi varsa, sayfanın üst tarafındaki görüntüleme kipleri arasında geçiş yapabilirsiniz; bunun yanı sıra, <em>Özel görüntü ayarları</em> bölümünde her bir görüntüleme kipinin varsayılan ayarları kullanıması ya da özel ayarları kullanması arasında da geçiş yapabilirsiniz. Her görüntüleme kipinde her alan için, <em>Etiket</em> açılır listesinden alanın etiketinin görüntülenip görüntülenmeyeceğini ve nasıl görüntüleneeceğini seçebilirsiniz. Görüntüleme için kullanılacak biçimleyiciyi de seçebilirsiniz; bazı biçimleyicilerin yapılandırma seçenekleri vardır; Düzenle düğmesini (tekerleğe benzer) kullanarak bu yapılandırma seçeneklerini düzenleyebilirsiniz. Alanların görüntülenme sırasını da değiştirebilirsiniz. Biçimleyici açılır listesinden <em>Gizli</em>'yi seçerek ya da bir alanı <em>Devre Dışı</em> bölümüne sürükleyerek alanı belirli bir görüntüleme kipinden dışlayabilirsiniz.

en: Configuring view and form modes
tr: Gösterim ve form kiplerini yapılandırma

en: Listing fields
tr: Alanları listeleme

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
tr: Resimler tam olarak <strong>@size</strong> piksel olmalıdır.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
tr: Resimler <strong>@min</strong> pikselden büyük olmalıdır. <strong>@max</strong> pikselden büyük olan resimler yeniden boyutlandırılır.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
tr: Resimler <strong>@min</strong> pikselden büyük olmalıdır.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
tr: <strong>@max</strong> pikselden büyük olan görseller yeniden boyutlandırılır.

en: Define how text is handled by combining filters into text formats.
tr: Filtreleri metin biçimlerine uygulayarak metnin nasıl işleneceğini tanımlayın.

[ctx: Validation]
en: Forum leaf
tr: Forum yaprağı

en: The menu link language code.
tr: Menü bağlantısı dil kodu.

en: Node authored by (uid)
tr: Düğümü yazan (uid)

en: Revision authored by (uid)
tr: Düzeltmeyi yazan (uid)

en: Content access view grants
tr: İçerik görüntüleme erişimi izni

en: The location this shortcut points to.
tr: Bu kısayolun işaret ettiği konum.

en: Trusted Host Settings
tr: Güvenilir Anasistem Ayarları

en: The trusted_host_patterns setting is set to allow %trusted_host_patterns
tr: trusted_host_patterns ayarı şun(lar)a izin verecek şekilde yapılandırılmış: %trusted_host_patterns

en: Change site name, email address, slogan, default front page, and error pages.
tr: Site adını, e-posta adresini, sloganı, öntanımlı anasayfayı, sayfa başına kaç içerik görüntüleneceğini, hata sayfalarını değiştirin.

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the Appearance page.
tr: Bu yalnızca site Görünüm sayfasında ayrı bir yönetim teması kullanacak şekilde yapılandırıldığında kullanılır.

en: Link to any page
tr: Herhangi sayfaya bağlantı ver

en: This allows to bypass access checking when linking to internal paths.
tr: Bu, dahili yollara bağlantı verirken erişim denetimini atlamayı sağlar.

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
tr: @entity_type_label %entity_label üzerinde %action yürütmek için erişim yok.

en: narrow
tr: dar

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the anonymous user depending on the configured user settings.
tr: Not: İçerik korunabilir, yayından kaldırılabilir, silinebilir ya da yapılandırılmış kullanıcı ayarlarına bağlı olarak adsız bir kullanıcıya aktarılabilir.

en: The reference view %view_name cannot be found.
tr: %view_name başvuru görünümü bulunamıyor.

[ctx: Plural]
en: Enabled
tr: Etkin

en: Active menu trail
tr: Aktif menü yolu

en: Configuration updates
tr: Yapılandırma güncellemeleri

en: The listed configuration will be updated.
tr: Listelenen yapılandırma güncellenecek.

en: An entity field containing a password value.
tr: Bir parola değeri içeren bir varlık alanı.

en: An autocomplete text field with tagging support.
tr: Etiketleme desteğine sahip bir otomatik tamamlama metin alanı.

en: The feed %label has been deleted.
tr: %label beslemesi silindi.

en: Block Content revision is a history of changes to block content.
tr: Blok İçeriği sürümü, blok içeriğinde yapılan değişikliklerin bir geçmişidir.

en: Get the actual block content from a block content revision.
tr: Blok içeriği sürümünden gerçek blok içeriğini al.

en: Responsive image style %label saved.
tr: %label duyarlı resim stili kaydedildi.

en: Field, widget, and formatter information
tr: Alan, pencere bileşeni ve biçimleyici bilgileri

en: Provided by modules
tr: Eklentiler tarafından sağlanan

en: Provided by Drupal core
tr: Drupal çekirdeği tarafından sağlanan

en: As mentioned previously, some field types, widgets, and formatters are provided by Drupal core. Here are some notes on how to use some of these:
tr: Önceden belirtildiği gibi; bazı alan tipleri, pencere bileşenleri ve biçimleyiciler Drupal çekirdeği tarafından sağlanır. Bunların bazılarının nasıl kullanılacağıyla ilgili notlar:

en: <strong>Number fields</strong>: When you add a number field you can choose from three types: <em>decimal</em>, <em>float</em>, and <em>integer</em>. The <em>decimal</em> number field type allows users to enter exact decimal values, with fixed numbers of decimal places. The <em>float</em> number field type allows users to enter approximate decimal values. The <em>integer</em> number field type allows users to enter whole numbers, such as years (for example, 2012) or values (for example, 1, 2, 5, 305). It does not allow decimals.
tr: <strong>Sayı alanları</strong>: Bir sayı alanı eklediğinizde üç tip arasından seçim yapabilirsiniz: <em>ondalık</em>, <em>kayan nokta</em> ve <em>tamsayı</em>. <em>Ondalık</em> sayı alanı tipi, kullanıcıların sabit sayıda ondalık basamağı olan tam ondalık değerler girmesine olanak sağlar. <em>Kayan nokta</em> sayı alanı tipi, kullanıcıların yaklaşık ondalık değerler girmesine olanak sağlar. <em>Tamsayı</em> sayı alanı tipi, kullanıcıların yıl (örneğin, 2012) ya da değer (örneğin, 1, 2, 5, 305) gibi tam sayılar girmesine olanak sağlar. Bu alana ondalık sayı girilmesine izin verilmez.

en: Defining image styles
tr: Resim stilleri tanımlama

en: Naming image styles
tr: Resim stillerini adlandırma

en: When you define an image style, you will need to choose a displayed name and a machine name. The displayed name is shown in administrative pages, and the machine name is used to generate the URL for accessing an image processed in that style. There are two common approaches to naming image styles: either based on the effects being applied (for example, <em>Square 85x85</em>), or based on where you plan to use it (for example, <em>Profile picture</em>).
tr: Bir görsel stili tanımladığınızda bir görüntülenen ad ve makine adı seçmeniz gerekir. Görüntülenen ad, yönetici sayfalarında gösterilir ve makine adı, bu stilde işlenen bir resme erişmekte kullanılacak URL adresini oluşturmak için kullanılır. Görsel stillerinin adlandırılmasında yaygın iki yaklaşım vardır: Uygulanmakta olan efektlere dayalı olarak (örneğin, <em>Kare 85x85</em>) ya da kullanmayı planladığınız yere dayalı olarak (örneğin, <em>Profil resmi</em>).

en: Configuring image fields
tr: Resim alanlarını yapılandırma

en: The maximum file size that can be uploaded is limited by PHP settings of the server, but you can restrict it further by configuring a <em>Maximum upload size</em> in the field settings (this setting can be changed later). The maximum file size, either from PHP server settings or field configuration, is automatically displayed to users in the help text of the image field.
tr: Karşıya yüklenebilen dosya boyutu üst sınırı, sunucunun PHP ayarları tarafından sınırlanır; ancak alan ayarlarında bir <em>Karşıya yükleme boyutu üst sınırı</em> yapılandırarak bunu daha fazla kısıtlayabilirsiniz (bu ayar daha sonra değiştirilebilir). PHP sunucu ayarlarındaki ya da alan yapılandırmasındaki dosya boyutu üst sınırı, kullanıcılara otomatik olarak görsel alanının yardım metninde görüntülenir.

en: You can also configure a default image that will be used if no image is uploaded in an image field. This default can be defined for all instances of the field in the field storage settings when you create a field, and the setting can be overridden for each entity sub-type that uses the field.
tr: Görsel alanına görsel yüklenmediğinde kullanılacak varsayılan bir görsel de yapılandırabilirsiniz. Bu varsayılan, bir alan oluşturduğunuzda alan depolama ayarlarındaki alanın tüm eşgörünümleri için tanımlanabilir ve ayar, alanı kullanan her varlık alt tipi için geçersiz kılınabilir.

en: Configuring displays and form displays
tr: Görünümleri ve form görünümlerini yapılandırma

en: On the <em>Manage display</em> page, you can choose the image formatter, which determines the image style used to display the image in each display mode and whether or not to display the image as a link. On the <em>Manage form display</em> page, you can configure the image upload widget, including setting the preview image style shown on the entity edit form.
tr: <em>Görüntüyü yönet</em> sayfasında, her bir görüntüleme kipinde görseli göstermek için kullanılan görsel stilini ve görselin bağlantı olarak görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirleyen görsel biçimleyiciyi kullanabilirsiniz. <em>Form görüntüsünü yönet</em> sayfasında, varlık düzenleme formunda gösterilen önizleme görseli stilinin ayarlanması da kapsayan, görsel karşıya yükleme pencere bileşenini yapılandırabilirsiniz.

en: Selected language configuration
tr: Seçilen dil yapılandırması

en: Selected default language no longer exists.
tr: Seçilen varsayılan dil artık mevcut değil.

en: Language detection configuration saved.
tr: Dil algılama yapılandırması kaydedildi.

en: Language codes or other custom text to use as a path prefix for URL language detection. For the selected fallback language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
tr: URL dili algılama için yol öneki olarak kullanılacak dil kodları ya da diğer özel metinler. Seçilen yedek dil için bu değer boş bırakılabilir. <strong>Bu değer değiştirildiğinde, var olan URL adresleri bozulabilir. Canlı kullanım ortamında dikkatle kullanın.</strong> Örnek: Almanca için yol öneki kodu olarak "deutsch" öğesi belirtildiğinde "example.com/deutsch/contact" gibi URL adresleri elde edilir.

[ctx: Validation]
en: Link URI can be accessed by the user.
tr: Bağlantı URI'sine kullanıcı tarafından erişilebilir.

en: The path '@uri' is inaccessible.
tr: '@uri' yoluna erişilemiyor.

en: The path '@uri' is invalid.
tr: '@uri' yolu geçersiz.

en: The location this menu link points to.
tr: Bu menü bağlantısının işaret ettiği konum.

en: Indicates whether the menu link should be rediscovered
tr: Menü bağlantısının yeniden keşfedilip keşfedilmeyeceğini belirtir

en: @title [%language translation]
tr: @title [%language çevirisi]

en: The username of the content author.
tr: Gönderinin yazarının adı

en: Defining responsive image styles
tr: Duyarlı resim stilleri tanımlama

en: Using responsive image styles in Image fields
tr: Resim alanlarında duyarlı resim stillerini kullanma

en: A responsive image style associates an image style with each breakpoint defined by your theme.
tr: Bir duyarlı görsel stili, bir resim stilini temanızın tanımladığı her kesme noktası ile ilişkilendirir.

en: Responsive image styles
tr: Duyarlı resim stilleri

en: Edit responsive image style
tr: Duyarlı resim stilini düzenle

en: Duplicate responsive image style
tr: Duyarlı resim stilini çoğalt

en: Add responsive image style
tr: Duyarlı resim stili ekle

en: Responsive image style
tr: Duyarlı resim stili

en: Image style mappings
tr: Resim stili eşlemeleri

en: Image style mapping
tr: Resim stili eşlemesi

en: Responsive image mapping type
tr: Duyarlı resim eşleme tipi

en: Sizes attribute
tr: Boyutlar özniteliği

en: Image styles to be used when using the 'sizes' attribute
tr: 'sizes' özniteliği kullanılırken kullanılacak resim stilleri

en: <em>Duplicate responsive image style</em> @label
tr: <em>Duyarlı resim stilini çoğalt</em> @label

en: <em>Edit responsive image style</em> @label
tr: <em>Duyarlı resim stilini düzenle</em> @label

en: Responsive image style @label saved.
tr: @label duyarlı resim stili kaydedildi.

en: Responsive image style: @responsive_image_style
tr: Duyarlı resim stili: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
tr: Duyarlı bir resim stili seçin.

en: The default drag-and-drop user interface for ordering tables in the administrative interface presents a challenge for some users, including users of screen readers and other assistive technology. The drag-and-drop interface can be disabled in a table by clicking a link labeled "Show row weights" above the table. The replacement interface allows users to order the table by choosing numerical weights instead of dragging table rows.
tr: Yönetim arabiriminde tabloları sıralamakta kullanılan varsayılan sürükle-bırak kullanıcı arabirimi, ekran okuyucuların ve diğer yardımcı teknolojilerin kullanıcıları da dahil olmak üzere bazı kullanıcılar için zorluk oluşturabilir. Sürükle-bırak arabirimi, tablonun üst kısmındaki "Satır ağırlıklarını göster" etiketli bağlantı tıklatılarak bir tabloda devre dışı bırakılabilir. Yerine geçen arabirim, kullanıcıların tablo satırlarını sürüklemek yerine sayısal ağırlıkları seçerek tabloyu sıralamasına olanak sağlar.

en: Using maintenance mode
tr: Bakım kipini kullanma

en: Configuring the file system
tr: Dosya sistemini yapılandırma

en: Configuring the image toolkit
tr: Görsel araç takımını yapılandırma

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
tr: %name : %format biçimini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Managing vocabularies
tr: Sözlükleri yönetme

en: Managing terms
tr: Terimleri yönetme

en: Classifying entity content
tr: Varlık içeriğini sınıflandırma

en: Adding new terms during content creation
tr: İçerik oluştururken yeni terimler ekleme

[ctx: Validation]
en: User email required
tr: Kullanıcı e-postası gereklidir

en: The target entity
tr: Hedef varlık

en: Append a destination query string to operation links.
tr: İşlem bağlantılarının sonuna bir hedef sorgu dizesi ekle.

en: Provides links to perform entity operations.
tr: Varlık işlemleri gerçekleştirmek için bağlantılar sağlar.

en: Content language of view row
tr: Görünüm satırının içerik dili

en: Original language of content in view row
tr: Görünüm satırındaki içeriğin özgün dili

en: Rendering Language
tr: Oluşturma Dili

en: All content that supports translations will be displayed in the selected language.
tr: Çevirileri destekleyen tüm içerikler seçilen dilde görüntülenecektir.

en: The contextual filter values are provided by the URL.
tr: Bağlamsal filtre değerleri URL tarafından sağlanır.

en: The following replacement tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
tr: Aşağıdaki değiştirme belirteçleri bu alan için kullanılabilir. Görüntü oluşturma sırası nedeniyle, bu alandan sonra gelen alanları kullanamayacağınızı unutmayın; burada listelenmeyen bir alana ihtiyacınız olursa alanlarınızı yeniden düzenleyin.

en: Entity reference field storage settings
tr: Varlık referans alanı depolama ayarları

en: Entity reference field settings
tr: Varlık referans alanı ayarları

en: Entity reference selection plugin settings
tr: Varlık referans seçimi uygulama eki ayarları

en: Display in native language
tr: Yerel dilde görüntüle

en: HTTP cookies
tr: HTTP çerezleri

en: HTTP headers
tr: HTTP başlıkları

en: Is super user
tr: Süper kullanıcı mı

en: Query arguments
tr: Sorgu argümanları

en: Request format
tr: İstek biçimi

en: Field settings (@on_label / @off_label)
tr: Alan ayarları (@on_label / @off_label)

en: Displayed in native language
tr: Ana dilde gösterilen

en: Hide lower priority columns
tr: Düşük öncelikli sütunları gizle

en: Submitted by @username on @datetime
tr: @username tarafından @datetime tarihinde gönderildi

en: By @author @time ago
tr: @author tarafından @time önce

en: With multiple languages configured, registered users can select their preferred language and authors can assign a specific language to content.
tr: Birden çok dil yapılandırıldığında, kayıtlı kullanıcılar tercih ettikleri dili seçebilir ve yazarlar içeriğe belirli bir dil atayabilir.

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
tr: Bu sayfada ayrıca her dil için site arayüzünün ne kadarının çevrildiğinin özeti görüntülenir.

en: This must be an external URL such as %url.
tr: Bu, %url gibi harici bir URL olmalıdır.

[ctx: Validation]
en: No dangerous external protocols
tr: Tehlikeli harici protokoller yok

[ctx: Validation]
en: No broken internal links
tr: Kırık dahili bağlantı yok

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Search looks for exact, case-insensitive keywords; keywords shorter than a minimum length are ignored.
tr: Büyük/küçük harflere duyarsız tam anahtar sözcükler aranır; uzunluk alt sınırından kısa olan anahtar sözcükler yoksayılır.

en: Use upper-case OR to get more results. Example: cat OR dog (content contains either "cat" or "dog").
tr: Daha fazla sonuç elde etmek için büyük harfli OR kullanın. Örnek: kedi OR köpek (içerik, "kedi" ya da "köpek" sözcüğünü içerir).

en: You can use upper-case AND to require all words, but this is the same as the default behavior. Example: cat AND dog (same as cat dog, content must contain both "cat" and "dog").
tr: Tüm sözcükleri zorunlu tutmak için büyük harfli AND kullanabilirsiniz; ancak bu, varsayılan davranışla aynıdır. Örnek: kedi AND köpek (kedi köpek ile aynıdır, içerik hem "kedi" hem de "köpek" sözcüğünü içermelidir).

en: Use quotes to search for a phrase. Example: "the cat eats mice".
tr: Bir sözcük grubunu aramak için tırnak işareti kullanın. Örnek: "kedi fare yer".

en: You can precede keywords by - to exclude them; you must still have at least one "positive" keyword. Example: cat -dog (content must contain cat and cannot contain dog).
tr: Anahtar sözcükleri dışlamak için anahtar sözcüklerin başına - ekleyebilirsiniz; en az bir "pozitif" anahtar sözcük olmalıdır. Örnek: kedi -köpek (içerik kedi sözcüğünü içermelidir ama köpek sözcüğünü içeremez).

en: User is admin
tr: Yönetici kullanıcı

en: Include the anonymous user in the matched entities.
tr: Eşleşen varlıklara anonim kullanıcıyı dahil et.

en: Include the anonymous user.
tr: Anonim kullanıcıyı dahil et.

en: User search looks for user names and partial user names. Example: mar would match usernames mar, delmar, and maryjane.
tr: Kullanıcı araması, kullanıcı adlarını ve kısmi kullanıcı adlarını arar. Örnek: mer araması, mer, ömer ve meryem kullanıcı adlarıyla eşleşir.

en: You can use * as a wildcard within your keyword. Example: m*r would match user names mar, delmar, and elementary.
tr: Anahtar sözcüğünüzde joker karakter olarak * karakterini kullanabilirsiniz. Örnek: m*r araması, mer, ömer ve mermer kullanıcı adlarıyla eşleşir.

en: No eligible views were found.
tr: Uygun bir görünüm bulunamadı.

en: The view is not based on a translatable entity type or the site is not multilingual.
tr: Görünüm çevrilebilir bir varlık tipine dayalı değil ya da site çok dilli değil.

en: Display "@display" uses a "more" link but there are no displays it can link to. You need to specify a custom URL.
tr: "@display" görüntüsü bir "daha fazla" bağlantısı kullanıyor ancak bağlantı oluşturabileceği bir görüntü yok. Özel URL adresi belirtmeniz gerekiyor.

en: Disabling SQL rewriting will omit all query tags, i. e. disable node access checks as well as override hook_query_alter() implementations in other modules.
tr: SQL yeniden yazımı devre dışı bırakıldığında tüm sorgu etiketleri atılır; yani, diğer modüllerdeki geçersiz kılan hook_query_alter() uygulamalarının yanı sıra düğüm erişimi denetimleri de devre dışı bırakılır.

en: Account's permissions
tr: Hesabın izinleri

en: The hashed password
tr: Şifrelenmiş parola

en: Existing password
tr: Mevcut parola

en: Filter output for aggregator items
tr: Toplayıcı öğeleri için süzgeç çıktısı

en: Display the author name.
tr: Yazar adını göster.

en: Are you sure you want to create a new %name @type?
tr: Yeni bir %name @type oluşturmak istediğinizden emin misiniz?

en: Using the personal contact form
tr: Kişisel iletişim formunu kullanma

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a site visitor is viewing a user profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form. The personal contact link is not shown when you are viewing your own profile, and users must have both <em>View user information</em> (to see user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> permission to see the link. The user whose profile is being viewed must also have their personal contact form enabled (this is a user account setting); viewers with <em>Administer users</em> permission can bypass this setting.
tr: Site ziyaretçileri, alıcının e-posta adresini bilmeden ya da öğrenmeden kişisel iletişim bilgisi formunu kullanarak sitenizde kayıtlı kullanıcılara e-posta gönderebilir. Bir site ziyaretçisi bir kullanıcı profilini görüntülerken, kişisel iletişim bilgisi formuna götüren bir <em>İletişim Bilgisi</em> sekmesini ya da bağlantısını görür. Kendi profilinizi görüntülerken kişisel iletişim bilgisi bağlantısı gösterilmez; kullanıcıların bağlantıyı görmesi için hem <em>Kullanıcı bilgilerini görüntüleme</em> izni (kullanıcı profillerini görmek için) hem de <em>Kullanıcıların kişisel iletişim bilgisi formlarını kullanma</em> izni olmalıdır. Profili görüntülenmekte olan kullanıcı için de kişisel iletişim bilgisi formu etkinleştirilmiş olmalıdır (bu bir kullanıcı hesabı ayarıdır); görüntüleyen kişi <em>Kullanıcıları yönetme</em> iznine sahipse bu ayarı atlayabilir.

en: Configuring contact forms
tr: İletişim formlarını yapılandırma

en: Linking to contact forms
tr: İletişim formlarına bağlantı verme

en: Adding content to contact forms
tr: İletişim formlarına içerik ekleme

en: @label (Translation is not supported).
tr: @label (Çeviri desteklenmiyor).

en: @entity using @field_name
tr: @field_name kullanan @entity

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
tr: @field_name kullanan her @entity ögesini @label ile ilişkilendirin.

en: Configuring form displays
tr: Form gösterimlerini yapılandırma

en: Reference fields have several widgets available on the <em>Manage form display</em> page:
tr: Başvuru alanlarının <em>Form görüntüsünü yönet</em> sayfasında birden çok pencere bileşeni vardır:

en: The <em>Check boxes/radio buttons</em> widget displays the existing entities for the entity type as check boxes or radio buttons based on the <em>Allowed number of values</em> set for the field.
tr: <em>Onay kutuları/radyo düğmeleri</em> pencere bileşeni, bir varlık tipindeki varlıkları, alan için ayarlanmış <em>İzin verilen değer sayısına</em> göre onay kutusu ya da radyo düğmesi olarak görüntüler.

en: The <em>Select list</em> widget displays the existing entities in a drop-down list or scrolling list box based on the <em>Allowed number of values</em> setting for the field.
tr: <em>Seçme listesi</em> pencere bileşeni, var olan varlıkları, alana ilişkin <em>İzin verilen değer sayısı</em> ayarına dayalı olarak bir açılır listede ya da kaydırma listesinde görüntüler.

en: The <em>Autocomplete</em> widget displays text fields in which users can type entity labels based on the <em>Allowed number of values</em>. The widget can be configured to display all entities that contain the typed characters or restricted to those starting with those characters.
tr: <em>Otomatik tamamlama</em> pencere bileşeni, <em>İzin verilen değer sayısı</em> ayarına dayalı olarak, kullanıcıların varlık etiketleri yazabileceği metin alanlarını görüntüler. Pencere bileşeni, yazılan karakterleri içeren tüm varlıkları ya da yalnızca bu karakterlerle başlayan varlıkları görüntüleyecek şekilde yapılandırılabilir.

en: The <em>Autocomplete (Tags style)</em> widget displays a multi-text field in which users can type in a comma-separated list of entity labels.
tr: <em>Otomatik tamamlama (Etiket stili)</em> pencere bileşeni, kullanıcıların virgülle ayrılmış bir varlık etiketleri listesi yazabileceği çok metinli bir alanı görüntüler.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php or Nginx with PHP-FPM.
tr: Sunucunuz dosya yükleme ilerlemesini gösteremiyor. Dosya yükleme ilerlemesi, PHP'yi mod_php ile çalıştıran bir Apache sunucusu veya PHP-FPM ile Nginx gerektirir.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php or PHP-FPM and not as FastCGI.
tr: Sunucunuz dosya yükleme ilerlemesini gösteremiyor. Dosya yükleme ilerlemesi, PHP'nin FastCGI olarak değil mod_php veya PHP-FPM ile çalıştırılmasını gerektirir.

en: Display download path
tr: İndirme yolunu göster

en: Display the filemime as icon
tr: Filemime'i simge olarak göster

en: Detect tar
tr: tar algıla

en: Link this field to the file download URL
tr: Bu alanı dosya indirme URL'sine bağla

en: File link
tr: Dosya bağlantısı

en: Include tar in extension
tr: tar'ı uzantıya dahil et

en: If the part of the filename just before the extension is '.tar', include this in the extension output.
tr: Dosya adının uzantıdan hemen önceki kısmı '.tar' ise, bunu uzantı çıktısına dahil eder.

en: Display the file download URI
tr: Dosya indirme URI'sini göster

en: Display an icon
tr: Bir simge göster

en: The icon is representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
tr: Simge, MIME metni ("image/jpeg" gibi) yerine dosya türünü temsil eder

en: Using text fields with text formats
tr: Metin alanlarını metin biçimleriyle kullanma

en: Text fields that allow text formats are those with "formatted" in the description. These are <em>Text (formatted, long, with summary)</em>, <em>Text (formatted)</em>, and <em>Text (formatted, long)</em>. You cannot change the type of field once a field has been created.
tr: Metin biçimlerine izin veren metin alanları, açıklamasında "biçimlendirilmiş" yer alan metin alanlarıdır. Bunlar <em>Metin (biçimlendirilmiş, uzun, özet içerir)</em>, <em>Metin (biçimlendirilmiş)</em> ve <em>Metin (biçimlendirilmiş, uzun)</em> alanlarıdır. Bir alan oluşturulduktan sonra alan tipini değiştiremezsiniz.

en: Setting the allowed link type
tr: İzin verilen bağlantı türünü ayarlama

en: In the field settings you can define the allowed link type to be <em>internal links only</em>, <em>external links only</em>, or <em>both internal and external links</em>. <em>Internal links only</em> and <em>both internal and external links</em> options enable an autocomplete widget for internal links, so a user does not have to copy or remember a URL.
tr: Alan ayarlarında, izin verilen bağlantı tipini <em>yalnızca iç bağlantılar</em>, <em>yalnızca dış bağlantılar</em> ya da <em>hem iç hem dış bağlantılar</em> olarak tanımlayabilirsiniz. <em>Yalnızca iç bağlantılar</em> ve <em>hem iç hem dış bağlantılar</em> seçenekleri, iç bağlantılar için otomatik tamamlama pencere bileşenini etkinleştirir; böylece kullanıcının bir URL adresini kopyalaması ya da hatırlaması gerekmez.

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
tr: Düzeltmeler, içeriğinizin sürümleri arasındaki farklılıkları izlemenize ve daha eski sürümlere geri dönmenize olanak sağlar.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
tr: @type %title, %revision-date tarihindeki düzeltmeye geri çevrildi.

en: Speeding up your site
tr: Sitenizi hızlandırma

en: Site default language code
tr: Site varsayılan dil kodu

en: Page caching
tr: Sayfa önbelleklemesi

en: Please log in to access this page.
tr: Lütfen bu sayfaya erişmek için oturum açın.

en: Allowing users to add new terms gradually builds a vocabulary as content is added and edited. Users can add new terms if either of the two <em>Autocomplete</em> widgets is chosen for the Taxonomy term reference field in the <em>Manage form display</em> page for the field. You will also need to enable the <em>Create referenced entities if they don't already exist</em> option, and restrict the field to one vocabulary.
tr: Kullanıcıların yeni terimler eklemesine izin verilmesi, içerik eklendikçe ve düzenlendikçe kademeli olarak sözlük oluşturulmasını sağlar. Alanın <em>Form görüntüsünü yönet</em> sayfasında Taksonomi terimi başvurusu alanı için iki <em>Otomatik tamamlama</em> pencere bileşeninden biri seçilirse, kullanıcılar yeni terimler ekleyebilir. Ayrıca <em>Zaten yoksa, başvurulan varlıklar oluştur</em> seçeneğini etkinleştirip alanı tek bir sözlükle kısıtlamanız da gerekir.

en: If you choose <em>Text (plain)</em> or <em>Text (formatted)</em> as the field type on the <em>Manage fields</em> page, then a field with a single row is displayed. You can change the maximum text length in the <em>Field settings</em> when you set up the field.
tr: <em>Alanları yönet</em> sayfasında alan tipi olarak <em>Metin (düz)</em> ya da <em>Metin (biçimlendirilmiş)</em> seçeneğini belirlerseniz, tek satır içeren bir alan görüntülenir. Alanı ayarlarken <em>Alan ayarlarında</em> metin uzunluğu üst sınırını değiştirebilirsiniz.

en: If you choose <em>Text (plain, long)</em>, <em>Text (formatted, long)</em>, or <em>Text (formatted, long, with summary)</em> on the <em>Manage fields</em> page, then users can insert text of unlimited length. On the <em>Manage form display</em> page, you can set the number of rows that are displayed to users.
tr: <em>Alanları yönet</em> sayfasında <em>Metin (düz, uzun)</em>, <em>Metin (biçimlendirilmiş, uzun)</em> ya da <em>Metin (biçimlendirilmiş, uzun, özet ile)</em> seçeneğini belirlerseniz, kullanıcılar sınırsız uzunlukta metin ekleyebilir. <em>Form görüntüsünü yönet</em> sayfasında, kullanıcılara görüntülenen satır sayısını ayarlayabilirsiniz.

en: As an alternative to using a trimmed version of the text, you can enter a separate summary by choosing the <em>Text (formatted, long, with summary)</em> field type on the <em>Manage fields</em> page. Even when <em>Summary input</em> is enabled, and summaries are provided, you can display <em>trimmed</em> text nonetheless by choosing the appropriate format on the <em>Manage display</em> page.
tr: Metnin kırpılmış sürümünü kullanmaya alternatif olarak, <em>Alanları yönet</em> sayfasında <em>Metin (biçimlendirilmiş, uzun, özet ile)</em> alan tipini seçerek ayrı bir özet girebilirsiniz. <em>Özet girişi</em> etkinleştirilmiş ve özetler sağlanmış olsa bile, <em>Görüntüyü yönet</em> sayfasında uygun biçimi seçerek <em>kırpılmış</em> metni görüntüleyebilirsiniz.

en: Performing updates through the Update page
tr: Güncelle sayfasından güncelleme gerçekleştirme

en: Link to the user
tr: Kullanıcı bağlantısı

en: Display the user or author name.
tr: Kullanıcı ya da yazar adını görüntüle.

[ctx: Validation]
en: Password required for protected field change
tr: Korumalı alan değişikliği için parola gerekir

en: Text to use for this variant, @count will be replaced with the value.
tr: Bu değişken için kullanılacak metin, değerin yerine @count geçer.

en: Text to use for the singular form, @count will be replaced with the value.
tr: Tekil form için kullanılacak metin, @count yerine değer geçer.

en: Contains US ASCII characters only
tr: Sadece ABD ASCII karakterleri içerir

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
tr: Ödeme tamamlandı! Alışverişiniz için teşekkür ederiz.

en: Resolving missing content
tr: Eksik içeriği çözümleme

en: Delete @language translation
tr: @language çevirisini sil

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
tr: @entity-type %label @language çevirisi silindi.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
tr: @entity-type varlık tipindeki %label etiketi @language çevirisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: The core.extension configuration does not exist.
tr: core.extension yapılandırması mevcut değil.

en: Unable to install the %module module since it does not exist.
tr: %module modülü mevcut olmadığından yüklenemiyor.

en: Unable to install the %theme theme since it does not exist.
tr: %theme teması mevcut olmadığı için yüklenemiyor.

en: Unable to install the %theme theme since it requires the %required_theme theme.
tr: %theme teması yüklenemedi, çünkü %required_theme temasını gerektiriyor.

en: Interface text
tr: Arayüz metni

en: Order of language detection methods for interface text. If a translation of interface text is available in the detected language, it will be displayed.
tr: Arayüz metni için dil algılama sıralaması. Algılanan dilde bir arayüz çevirisi varsa görüntülenir.

en: Inaccessible
tr: Erişilemez

[ctx: Validation]
en: Null
tr: Boş

en: Aggregator title
tr: Toplayıcı başlığı

en: Formats an aggregator item or feed title with an optional link.
tr: Bir toplayıcı öğesini ya da besleme başlığını isteğe bağlı bir bağlantıyla biçimlendirir.

en: Empty block library behavior
tr: Boş blok kütüphanesi davranışı

en: Provides a link to add a new block.
tr: Yeni bir blok ekleme bağlantısı sağlar.

en: Books have a hierarchical structure, called a <em>book outline</em>. Each book outline can have nested pages up to nine levels deep. Multiple content types can be configured to behave as a book outline. From the content edit form, it is possible to add a page to a book outline or create a new book.
tr: Kitaplar, <em>kitap anahattı</em> adı verilen bir hiyerarşik yapıya sahiptir. Her kitap anahattında, dokuz düzey derinliğe kadar içiçe geçmiş sayfalar bulunabilir. Kitap anahattı görevi görecek birden çok içerik tipi yapılandırılabilir. İçerik düzenleme formundan kitap anahattına sayfa eklenebilir ya da yeni bir kitap oluşturulabilir.

en: Content type for the <em>Add child page</em> link
tr: <em>Alt sayfa ekle</em> bağlantısı için içerik tipi

en: The configuration cannot be imported because it failed validation for the following reasons:
tr: Doğrulama şu nedenle başarısız olduğundan yapılandırma içe aktarılamıyor:

en: Link to translate @entity_type_label
tr: @entity_type_label çevirme bağlantısı

en: Provide a translation link to the @entity_type_label.
tr: @entity_type_label için çeviri bağlantısı sağlar.

en: Interface text language selected for page
tr: Sayfa için seçilmiş arayüz metin dili

en: Customize %language_name language detection to differ from Interface text language detection settings
tr: %language_name dil algılamasını arayüz metin dili algılama ayarlarından farklı olarak özelleştirin

en: The domain for %language may only contain the domain name, not a trailing slash, protocol and/or port.
tr: %language etki alanı yalnızca etki alanını içerebilir; sonunda bölü işareti, iletişim kuralı ve/veya bağlantı noktası bulunamaz.

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
tr: @language dilinde @type %label çevirisi silindi.

en: Xdebug settings
tr: Xdebug ayarları

en: xdebug.max_nesting_level is set to %value.
tr: xdebug.max_nesting_level, %value olarak ayarlandı.

en: Set <code>xdebug.max_nesting_level=@level</code> in your PHP configuration as some pages in your Drupal site will not work when this setting is too low.
tr: Bu ayar çok küçük olduğunda Drupal sitenizdeki bazı sayfalar çalışmayacağından, PHP yapılandırmanızda <code>xdebug.max_nesting_level=@level</code> ayarını tanımlayın.

en: For more detailed information, see the <a href="https://www.drupal.org/upgrade">upgrading handbook</a>. If you are unsure what these terms mean you should probably contact your hosting provider.
tr: Daha ayrıntılı bilgi için <a href="https://www.drupal.org/upgrade">yükseltme elkitabına</a> bakın. Bu terimlerin ne anlama geldiğinden emin değilseniz, barındırma sağlayıcınızla iletişime geçmeniz gerekebilir.

en: Trimmed limit
tr: Kesilmiş sınır

en: If the summary is not set, the trimmed %label field will end at the last full sentence before this character limit.
tr: Özet ayarlanmazsa, kırpılmış %label alanı, bu karakter sınırından önceki son tam tümcede sona erer.

en: Trimmed limit: @trim_length characters
tr: Kırpılan sınır: @trim_length karakter

en: Working with multilingual views
tr: Çok dilli görünümlerle çalışma

en: If your site has multiple languages and translated entities, each result row in a view will contain one translation of each involved entity (a view can involve multiple entities if it uses relationships). You can use a filter to restrict your view to one language: without filtering, if an entity has three translations it will add three rows to the results; if you filter by language, at most one result will appear (it could be zero if that particular entity does not have a translation matching your language filter choice). If a view uses relationships, each entity in the relationship needs to be filtered separately. You can filter a view to a fixed language choice, such as English or Spanish, or to the language selected by the page the view is displayed on (the language that is selected for the page by the language detection settings either for Content or User interface).
tr: Sitenizde birden çok dil ve çevrilmiş varlık varsa, görünümdeki her sonuç satırı, ilgili her varlığın bir çevirisini içerir (bir görünüm ilişkileri kullanıyorsa, birden çok varlık içerebilir). Görünümünüzü tek bir dille kısıtlamak için süzgeç kullanabilirsiniz; süzgeç uygulama olmadan, bir varlığın üç çevirisi varsa, sonuçlara üç satır eklenir; dile göre süzgeç uygularsanız en fazla bir sonuç görüntülenir (söz konusu varlığın dil süzgeci seçiminizle eşleşen bir çevirisi yoksa, bu sıfır olabilir). Görünüm ilişkileri kullanıyorsa, ilişkideki her varlığa ayrı olarak süzgeç uygulanması gerekir. Bir görünüme, İngilizce ya da İspanyolca gibi sabit bir dil seçimi veya görünümün görüntülendiği sayfa tarafından seçilen dil (İçerik ya da Kullanıcı arabiriminin dil algılama ayarlarına göre sayfa için seçilen dil) temelinde süzgeç uygulayabilirsiniz.

en: Because each result row contains a specific translation of each entity, field-level filters are also relative to these entity translations. For example, if your view has a filter that specifies that the entity title should contain a particular English word, you will presumably filter out all rows containing Chinese translations, since they will not contain the English word. If your view also has a second filter specifying that the title should contain a particular Chinese word, and if you are using "And" logic for filtering, you will presumably end up with no results in the view, because there are probably not any entity translations containing both the English and Chinese words in the title.
tr: Her sonuç satırı, her varlığın belirli bir çevirisini içerdiğinden, alan düzeyindeki süzgeçler de bu varlık çevirileriyle görelidir. Örneğin, görünümünüzde varlık başlığının belirli bir İngilizce sözcüğü içermesi gerektiğini belirten bir süzgeç varsa, Çince çevirileri içeren tüm satırları (bunlar İngilizce sözcüğü içermeyeceğinden) dışarı süzersiniz. Görünümünüz, başlığın belirli bir Çince sözcüğü içermesi gerektiğini belirten ikinci bir süzgeç içeriyorsa ve süzgeç uygulamak için "Ve" mantığını kullanıyorsanız, büyük ihtimalle başlığında hem İngilizce hem de Çince sözcükleri içeren bir varlık çevirisi olmayacağından, görünümde herhangi bir sonuç almazsınız.

en: Independent of filtering, you can choose the display language (the language used to display the entities and their fields) via a setting on the display. Your language choices are the same as the filter language choices, with an additional choice of "Content language of view row" and "Original language of content in view row", which means to display each entity in the result row using the language that entity has or in which it was originally created. In theory, this would give you the flexibility to filter to French translations, for instance, and then display the results in Spanish. The more usual choices would be to use the same language choices for the display language and each entity filter in the view, or to use the Row language setting for the display.
tr: Süzgeç uygulamadan bağımsız olarak, ekrandaki bir ayar aracılığıyla görüntüleme dilini (varlıkları ve alanlarını görüntülemek için kullanılan dil) seçebilirsiniz. Dil seçimleriniz, süzgeç dili seçimleriyle aynıdır; ek olarak "Görünüm satırının içerik dili" ve "Görünüm satırındaki içeriğin özgün dili" seçenekleri yer alır; böylelikle, sonuç satırındaki her varlık, varlığın sahip olduğu ya da başlangıçta oluşturulduğu dil kullanılarak görüntülenir. Teoride bu size örneğin Fransızca çevirilere süzme ve sonra sonuçları İspanyolca görüntüleme esnekliği sunar. Daha çok, görüntüleme dili ve görünümdeki her varlık süzgeci için aynı dilin kullanılması ya da görüntü için Satır dili ayarının kullanılması tercih edilir.

en: Entity link
tr: Varlık bağlantısı

en: Entity delete link
tr: Varlık silme bağlantısı

en: Entity edit link
tr: Varlık düzenleme bağlantısı

en: Link to @entity_type_label
tr: @entity_type_label bağlantısı

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
tr: @entity_type_label için görüntüleme bağlantısı sağlar.

en: Link to edit @entity_type_label
tr: @entity_type_label düzenleme bağlantısı

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
tr: @entity_type_label için düzenleme bağlantısı sağla.

en: Link to delete @entity_type_label
tr: @entity_type_label silme bağlantısı

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
tr: @entity_type_label için silme bağlantısı sağla.

[ctx: View entity type]
en: View
tr: Görünüm

en: Options such as paging, table sorting, and exposed filters will not initiate a page refresh.
tr: Sayfalama, tablo sıralama ve gösterilen süzgeçler gibi seçenekler, sayfa yenilemesi başlatmaz.

en: Select pager
tr: Sayfa düzenleyici seç

en: This can be an internal Drupal path such as node/add or an external URL such as "https://www.drupal.org". You may use the "Replacement patterns" above.
tr: Bu, node/add gibi bir iç Drupal yolu ya da "https://www.drupal.org" gibi bir dış URL adresi olabilir. Yukarıdaki "Değiştirme şablonlarını" kullanabilirsiniz.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is possible to show an empty table with the text in it.
tr: Boş görünüm için varsayılan olarak tablo gizlenir. Bu seçenekle, içinde metinle birlikte boş bir tablo gösterilebilir.

en: Cache tags
tr: Önbellek etiketleri

en: Timestamp display format settings
tr: Zaman damgası gösterim biçimi ayarları

en: Future format
tr: Gelecekteki biçim

en: Past format
tr: Geçmiş tarih biçimi

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
tr: @requirements_message (Şu anda @item sürümünü kullanıyor @version)

en: The MyISAM storage engine is not supported.
tr: MyISAM depolama altyapısı desteklenmiyor.

en: 0 seconds
tr: 0 saniye

en: The @module module is required
tr: @module modülü gerekli

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
tr: Biçimlendirilmiş aralık metninin görüntülenmesini istediğiniz <em>@interval</em> aralığını kullanın.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
tr: Kaç tane zaman aralığı biriminin biçimlendirilmiş çıktıda gösterilmesi gerektiği

en: Future date: %display
tr: Gelecekteki tarih: %display

en: Past date: %display
tr: Geçmiş tarih: %display

en: - Default site/user time zone -
tr: - Varsayılan site / kullanıcı saat dilimi -

en: Date format: @date_format
tr: Tarih biçimi: @date_format

en: Custom date format: @custom_date_format
tr: Özel tarih biçimi: @custom_date_format

en: Time zone: @timezone
tr: Saat dilimi: @timezone

en: Revision translation affected
tr: Düzeltme çevirisi etkilendi

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
tr: Çevirinin son düzenlemesinin geçerli düzeltmeye ait olup olmadığını belirtir.

en: Configuration archive
tr: Yapılandırma arşivi

en: Your configuration files were successfully uploaded and are ready for import.
tr: Yapılandırma dosyalarınız başarıyla karşıya yüklendi ve içe aktarılmaya hazır.

en: Translate any configuration including those shipped with modules and themes.
tr: Modüller ve temalarla birlikte gelenler de dahil olmak üzere herhangi bir yapılandırmayı başka dile çevirin.

en: Time zone override
tr: Saat dilimini geçersiz kıl

en: Datetime custom display format settings
tr: Tarihsaat özel gösterim biçimi ayarları

en: Datetime time ago display format settings
tr: Datetime time ago gösterim biçimi ayarları

en: The time zone selected here will always be used
tr: Her zaman burada seçilen saat dilimi kullanılacak

[ctx: Validation]
en: File URI
tr: Dosya URI'si

en: To uninstall Forum, first delete all %vocabulary terms
tr: Forum eklentisini kaldırmak için önce tüm %vocabulary terimlerini silin

en: Translate interface text
tr: Arayüz metnini çevir

en: Translate any interface text including configuration shipped with modules and themes.
tr: Eklenti ve temalarla gelen, yapılandırma da dahil olmak üzere, tüm arayüz metnini çevirin.

en: Pages requested by anonymous users are stored the first time they are requested and then are reused. Depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, the caching system may significantly increase the speed of your site.
tr: Anonim kullanıcılar tarafından istenen sayfalar, ilk kez istendiğinde depolanır ve sonra yeniden kullanılır. Site yapılandırmanıza ve anonim ziyaretçilere bağlı web trafiğinizin miktarına bağlı olarak, önbelleğe alma sistemi sitenizin hızını büyük ölçüde artırabilir.

en: Configuring the internal page cache
tr: Dahili sayfa önbelleğini yapılandırma

en: Internal Page Cache
tr: Dahili Sayfa Önbelleği

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: /node/28, /forum/1, /taxonomy/term/1.
tr: Takma ad eklemek istediğiniz mevcut yolu belirtin. Örneğin: /node/28, /forum/1, /taxonomy/term/1.

en: Configuring for performance
tr: Performans için yapılandırma

en: Last run: %time ago.
tr: Son çalıştırma: %time önce.

en: The path '%path' has to start with a slash.
tr: '%path' yolunun eğik çizgiyle başlaması zorunludur.

en: Allow user to control selected display options for this view.
tr: Kullanıcının bu görünüm için seçilen görüntüleme seçeneklerini denetlemesine izin ver.

en: Allow user to control the number of items displayed in this view
tr: Kullanıcının bu görünümde görüntülenen öğe sayısını denetlemesine izin ver

en: Allow user to specify number of items skipped from beginning of this view.
tr: Kullanıcının bu görünümün başından atlanacak öğe sayısını belirtmesine izin ver.

en: Plural variants
tr: Çoğul türevleri

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
tr: Bloğu <span class="visually-hidden">%region bölgesine</span> yerleştir

en: No blocks available.
tr: Kullanılabilir blok yok.

en: Exporting the full configuration
tr: Tüm yapılandırmayı dışa aktarma

en: Importing a full configuration
tr: Tüm yapılandırmayı içe aktarma

en: Exporting a single configuration item
tr: Tek bir yapılandırma ögesini dışa aktarma

en: Importing a single configuration item
tr: Tek bir yapılandırma ögesini içe aktarma

en: Configuration synchronization
tr: Yapılandırma eşitlemesi

en: Import and export your configuration.
tr: Yapılandırmanızı içe ve dışa aktarın.

en: @date by @username
tr: @username tarafından @date

en: Manage responsive image styles.
tr: Duyarlı resim stillerini yönet.

en: This theme is missing a 'content' region.
tr: Bu temada 'içerik' bölgesi eksik.

en: Apache version
tr: Apache sürümü

en: Due to the settings for ServerTokens in httpd.conf, it is impossible to accurately determine the version of Apache running on this server. The reported value is @reported, to run Drupal without mod_rewrite, a minimum version of 2.2.16 is needed.
tr: httpd.conf içindeki ServerTokens ayarları nedeniyle, bu sunucuda çalıştırılan Apache sürümünün doğru olarak saptanması mümkün değildir. @reported değeri bildirildi, Drupal'ı mod_rewrite olmadan çalıştırmak için en az 2.2.16 sürümü gereklidir.

en: Filter by name or description
tr: Ada ya da açıklamaya göre süz

en: Enter a part of the module name or description
tr: Modül adının veya açıklamasının bir bölümünü girin

en: The response failed verification so will not be processed.
tr: Gelen yanıt doğrulamayı geçemediği için işleme sokulmayacak.

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
tr: Yönlendirilen URL yerel değil ve güvenli değil: !url

en: CustomMessage: !customMessage
tr: CustomMessage (özelleştirilmiş ileti): !customMessage

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
tr: %type: %function içinde @message (%file  içindeki %line).

en: Container cannot be saved to cache.
tr: Kapsayıcı önbelleğe kaydedilemiyor.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database due to the following error: @error.
tr: Drupal, şu hata nedeniyle varolan veritabanıyla doğru şekilde kurulamadı: @error.

en: The database server version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
tr: Veri tabanı sunucusu %version sürümü, gerekli minimum sürüm olan %minimum_version'dan daha az.

en: A value must be selected for %part.
tr: %part kısmı için bir değer seçilmelidir.

en: @title (value @number)
tr: @title (@number değeri)

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Shown tabs
tr: Gösterilen sekmeler

en: Select tabs being shown in the block
tr: Blokta gösterilen sekmeleri seçin

en: Show primary tabs
tr: Birincil sekmeleri göster

en: Show secondary tabs
tr: İkincil sekmeleri göster

en: imminently
tr: yakında

en: The blocked IP address.
tr: Engellenen IP adresi.

en: Generating accessible content
tr: Erişilebilir içerik oluşturma

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
tr: Yorumun, Unix zaman damgası olarak oluşturulduğu zaman.

en: The time that the comment was edited by its author, as a Unix timestamp.
tr: Yorumun, Unix zaman damgası olarak yazarı tarafından düzenlendiği zaman.

en: The module that implements the field type.
tr: Alan tipini gerçekleştiren modül.

en: The entity bundle.
tr: Varlık paketi.

en: The original machine name of the view mode.
tr: Görüntüleme kipinin özgün makine adı.

en: The view mode ID.
tr: Görüntüleme kipi kimliği.

en: The name of the format.
tr: Biçimin adı.

en: Whether the format is cacheable.
tr: Biçimin önbelleğe alınabilir olup olmadığı.

en: The role IDs which can use the format.
tr: Biçimi kullanabilen rol kimlikleri.

en: The filters configured for the format.
tr: Biçim için yapılandırılan süzgeçler.

en: The status of the format
tr: Biçimin durumu

en: The weight of the format
tr: Biçimin ağırlığı

en: Weight for @title language detection method
tr: @title dil algılama yönteminin ağırlığı

en: Enable @title language detection method
tr: @title dil algılama yöntemini etkinleştir

en: Core (Experimental)
tr: Çekirdek (Deneysel)

en: Migration @id is busy with another operation: @status
tr: @id geçişi, başka bir işlemle meşgul: @status

en: Flag indicating the node type is enable
tr: Düğüm tipini belirten işaret etkin

en: base node.
tr: Temel düğüm.

en: Breakpoint groups: viewport sizing vs art direction
tr: Kesme noktası grupları: görünüm penceresi boyutlandırma ve resim yönü

en: Breakpoint settings: sizes vs image styles
tr: Kesme noktası ayarları: boyutlar ve görsel stilleri

en: Sizes field
tr: Boyutlar alanı

en: Image styles for sizes
tr: Boyutlar için resim stilleri

en: Failed to load responsive image style: “@style“ while displaying responsive image.
tr: Duyarlı görsel görüntülenirken duyarlı görsel stili (“@style“) yüklenemedi.

en: Viewport Sizing
tr: Görünüm Penceresi Boyutlandırması

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules. Below you can select which breakpoints to use from this group. You can also select which image style or styles to use for each breakpoint you use.
tr: Kurulu temalar ve modüllerden bir kesme noktası grubu seçin. Aşağıda, bu gruptan hangi kesme noktalarının kullanılacağını seçebilirsiniz. Kullandığınız her kesme noktası için hangi görsel stilinin ya da stillerinin kullanılacağını da seçebilirsiniz.

en: Warning: if you change the breakpoint group you lose all your image style selections for each breakpoint.
tr: Uyarı: Kesme noktası grubunu değiştirirseniz, her bir kesme noktası için tüm görsel stili seçimlerinizi kaybedersiniz.

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules.
tr: Kurulu temalar ve modüllerden bir kesme noktası grubu seçin.

en: Select multiple image styles and use the sizes attribute.
tr: Birden çok görsel stili seçin ve boyutlar (sizes) özniteliğini kullanın.

en: Select a single image style.
tr: Tek bir görsel stili seçin.

en: Do not use this breakpoint.
tr: Bu kesme noktasını kullanmayın.

en: Select image styles with widths that range from the smallest amount of space this image will take up in the layout to the largest, bearing in mind that high resolution screens will need images 1.5x to 2x larger.
tr: Yüksek çözünürlüklü ekranlarda 1,5 - 2 kat daha büyük görseller gerekeceğini dikkate alarak, bu resmin yerleşimde kaplayacağı en küçük alan miktarından en büyüğüne kadar uzanan genişliklerdeki görsel stillerini seçin.

en: Entity/field definitions
tr: Varlık/alan tanımları

en: Tabs block
tr: Sekmeler bloğu

en: Whether primary tabs are shown
tr: Birincil sekmelerin gösterilip gösterilmeyeceği

en: Whether secondary tabs are shown
tr: İkincil sekmelerin gösterilip gösterilmeyeceği

en: The existing format/name combination has not been altered.
tr: Var olan biçim/ad birleşimi değiştirilmedi.

en: Run database updates
tr: Veritabanı güncellemelerini çalıştır

en: The weight of the role.
tr: Rolün ağırlığı.

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
tr: Daha yüksek erişilebilirlik için tablonuzla semantik olarak ilişkilendirilmiş bir başlık.

en: Comment_forum
tr: Yorum_forum

en: Default comment field
tr: Varsayılan yorum alanı

en: Large (480×480)
tr: Geniş (480x480)

en: Medium (220×220)
tr: Orta (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
tr: Küçükresim (100x100)

en: HTML Date
tr: HTML Tarihi

en: HTML Datetime
tr: HTML Tarih Saat

en: HTML Month
tr: HTML Ay

en: HTML Time
tr: HTML Zaman

en: HTML Week
tr: HTML Hafta

en: HTML Year
tr: HTML Yıl

en: HTML Yearless date
tr: HTML Yılsız tarih

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
tr: l, F j, Y - H:i [PHP tarih biçimi]

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Block the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcıları engelle

en: Cancel the selected user account(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarını iptal et

en: Unblock the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarının engellemesini kaldır

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Website feedback
tr: Web sitesi geri bildirimi

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
tr: Virgül ile ayrılmış bir liste girin. Örneğin: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <pre><code>@htaccess</code></pre>
tr: Güvenlik uyarısı: .htaccess dosyasını yazamadım.  Lütfen %directory dizininde aşağıdaki satırları içeren bir .htaccess oluşturun:
    <pre><code>@htaccess</code></pre>

en: Please continue to <a href=":error_url">the error page</a>
tr: Lütfen <a href=":error_url">hata sayfasına</a> gidin.

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
tr: Kurucu, kurma işleminin bir parçası olarak bir çeviriler klasörü oluşturmanızı gereksinir. %translations_directory klasörünü oluşturun. Drupal kurmak üzerine daha fazla ayrıntı <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a> dosyasındadır.

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
tr: Kurulum programı %translations_directory dizinine her zaman okuma izni gerektirir. <a href=":handbook_url">Barındırma sorunları</a> dokümantasyonu bu ve diğer konularda yardım sunar.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
tr: Kurulum programı kurulum işlemi sırasında %translations_directory dizinine yazma izni gerektirir. <a href=":handbook_url">Barındırma sorunları</a> dokümantasyonu bu ve diğer konularda yardım sunar.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
tr: Yükleyicinin bir çeviri dosyası indirmek için çeviri sunucusuyla iletişime geçmesi gerekmektedir. İnternet bağlantınızı kontrol edin ve web sayfanızın <a href=":server_url">@server_url</a> adresindeki çevirisi sunucusuna erişebildiğini doğrulayın.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
tr: %language çeviri dosyası çeviri sunucusunda mevcut değil. <a href=":url">Başka bir dil seçin</a> veya İngilizce seçip web sitenizi daha sonra çevirin.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
tr: %language çeviri dosyası indirilemedi. <a href=":url"> Farklı bir dil seçin</a> ya da şimdi İngilizce'yi seçin ve sitenizi daha sonra farklı bir dile çevirin.

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
tr: @drupal kurulum dosyası kurulum işleminin parçası olarak %file dosyasını oluşturmanızı gerektirir. %default_file dosyasını %file olarak kopyalayın. Drupal kurma hakkında daha fazla bilgi <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a> dosyasında mevcut.

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
tr: @drupal kurulum dosyası her zaman %file dosyasını okuma izni gerektirir. <a href=":handbook_url">Barındırma sorunları</a> belgeleri bu ve diğer konularda yardım sunar.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
tr: @drupal kurulum dosyası kurulum işlemi sırasında %file dosyasına yazma izni gerektirir. <a href=":handbook_url">Barındırma sorunları</a> belgeleri bu ve diğer konularda yardım sunar.

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
tr: @drupal kurulum dosyası %file dosyasını uygun dosya sahipliği ile  oluşturmakta başarırız oldu. Web sunucunuza giriş yapın, %file dosyasını silin ve %default_file dosyasını %file adıyla yeniden kopyalayın. Drupal kurma hakkında daha fazla bilgi <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a> dosyasında mevcuttur. <a href=":handbook_url">Barındırma sorunları</a> belgeleri bu ve diğer konularda yardım sunar.

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
tr: Mesajları kontrol edin ve <a href=":retry">yeniden denemeyi</a>, veya <a href=":cont">yine de devam etmeyi</a> seçin.

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
tr: Mesajları kontrol edin ve <a href=":url">yeniden deneyin</a>.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
tr: Aşağıdaki modüller gerekiyor fakat bulunadı. Bunları <em>/modules</em> gibi uygun modül alt klasörü içerisine yerleştirin. Eksik modüller: @modules

en: Updating @module
tr: @module güncelleniyor

en: Post updating @module
tr: @module güncelleme sonrası

en: Entity type mismatch on rename. @old_type not equal to @new_type for existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
tr: Yeniden adlandırmada varlık türü uyuşmazlığı. Var olan @old_name yapılandırması ve aşamalı @new_name yapılandırması için @old_type, @new_type'a eşit değildir.

en: Rename operation for simple configuration. Existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
tr: Basit yapılandırma için işlemi yeniden adlandırın. Mevcut yapılandırma @old_name ve aşamalı yapılandırma @new_name'dir.

en: The %driver database must use %encoding encoding to work with Drupal. Recreate the database with %encoding encoding. See <a href="INSTALL.pgsql.txt">INSTALL.pgsql.txt</a> for more details.
tr: %driver veri tabanı, Drupal ile çalışması için %encoding kodlamasını kullanmalıdır. Veri tabanını %encoding kodlamasıyla yeniden oluşturun. Daha fazla ayrıntı için <a href="INSTALL.pgsql.txt"> INSTALL.pgsql.txt </a> dosyasına bakın.

en: Date (e.g. @format)
tr: Tarih (örn: @format)

en: Time (e.g. @format)
tr: Saat (örn @format)

en: Operating in maintenance mode. <a href=":url">Go online.</a>
tr: Siteniz bakım kipinde çalışıyor. <a href=":url">Çevrimiçi kipine geçin.</a>

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size

en: Number of rows: @rows
tr: Satır sayısı: @rows

en: URI field size: @size
tr: URI alan boyutu: @size

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href=":https-link">Learn more</a>.
tr: UYARI: Şifreli bir bağlantı kullanmıyorsunuz, parolanız düz metin olarak gönderilecektir. <a href=":https-link">Daha fazla bilgi edinin</a>.

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: <p class="error">@message</p> For more help installing or updating code on your server, see the <a href=":handbook_url">handbook</a>.
tr: Sunucuya bağlanırken hata oluştu. Sunucu aşağıdaki iletiyi bildirir: <p class="error">@message</p> Sunucunuza kod yükleme veya güncelleme konusunda daha fazla yardım için <a href=":handbook_url">el kitabına</a> bakın.

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
tr: @name %max karakterden uzun olamaz, ancak şu anda %length karakter uzunluğunda.

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
tr: %dir ve %file üzerinde gerekli tüm değişiklikler yapıldı, bu nedenle güvenlik risklerinden kaçınmak için bunlara yazma izinlerini şimdi kaldırmalısınız. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, <a href=":handbook_url"> çevrimiçi el kitabına </a> bakın.

en: The Actions module provides tasks that can be executed by the site such as unpublishing content, sending email messages, or blocking a user. Other modules can trigger these actions when specific system events happen; for example, when new content is posted or when a user logs in. Modules can also provide additional actions. For more information, see the <a href=":documentation">online documentation for the Actions module</a>.
tr: Eylemler modülü; içeriği yayından kaldırma, e-posta mesajları gönderme ya da kullanıcıyı engelleme gibi site tarafından yürütülebilen görevleri sağlar. Diğer modüller, belirli sistem olayları oluştuğunda; örneğin, yeni içerik gönderildiğinde ya da bir kullanıcı oturum açtığında, bu eylemleri tetikleyebilir. Modüller ek eylemler de sağlayabilir. Daha fazla bilgi için <a href=":documentation">Eylemler modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: <em>Simple actions</em> do not require configuration and are listed automatically as available on the <a href=":actions">Actions page</a>.
tr: <em>Basit eylemler</em>, yapılandırma gerektirmez ve <a href=":actions">Eylemler sayfasında</a>otomatik şekilde  kullanılabilir olarak listelenir.

en: <em>Advanced actions</em> are user-created and have to be configured individually. Create an advanced action on the <a href=":actions">Actions page</a> by selecting an action type from the drop-down list. Then configure your action, for example by specifying the recipient of an automated email message.
tr: <em>Gelişmiş eylemler</em>, kullanıcı tarafından oluşturulur ve tek tek yapılandırılması gerekir.  Açılır listeden bir eylem tipi seçerek <a href=":actions">Eylemler sayfasında</a> gelişmiş bir eylem oluşturun. Daha sonra örneğin, otomatik e-posta iletisinin alıcısını belirterek eyleminizi yapılandırın.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
tr: Gönderilmesi gereken ileti. Her ileti gönderildiğinde farklı olacak verileri temsil etmek için [node:title], [user:account-name], [user:display-name] ve [comment:body] gibi yer tutucuları kullanabilirsiniz. Her yer tutucu her bağlamda kullanılamaz.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
tr: Geçerli kullanıcıya gösterilecek ileti. Her ileti gönderildiğinde farklı olacak verileri temsil etmek için [node:title], [user:account-name], [user:display-name] ve [comment:body] gibi belirteçleri kullanabilirsiniz. Her yer tutucu her bağlamda kullanılamaz.

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the <a href=":aggregator-module">online documentation for the Aggregator module</a>.
tr: Toplayıcı modülü, web genelinde kullanıma sunulan RSS, RDF ve Atom tabanlı beslemelerden yeni içerikleri toplayıp görüntüleyen, yerinde dağıtıcı ve haber okuyucudur. Binlerce site (özellikle haber siteleri ve bloglar), standartlaştırılmış XML tabanlı çeşitli biçimleri kullanarak beslemelerde en son başlıkları yayınlar. Daha fazla bilgi için <a href=":aggregator-module">Toplayıcı modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Users view feed content in the <a href=":aggregator">main aggregator display</a>, or by <a href=":aggregator-sources">their source</a> (usually via an RSS feed reader). The most recent content in a feed can be displayed as a block through the <a href=":admin-block">Blocks administration page</a>.
tr: Kullanıcılar <a href=":aggregator">toplayıcı ana ekranında</a> ya da <a href=":aggregator-sources">kaynağına göre</a> (genellikle bir RSS akış okuyucusu aracılığıyla) özet akışı içeriğini görüntüler. Özet akışındaki en yakın zamanlı içerik, <a href=":admin-block">Blok yönetimi sayfası</a> aracılığıyla bir blok olarak görüntülenebilir.

en: Configuring the display of feed items
tr: Besleme öğeleri görünümünü yapılandırma

en: Discarding old feed items
tr: Eski besleme öğelerini göz ardı etme

en: A <a href=":aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href=":import-opml">imported via an OPML file</a>.
tr: Tüm beslemelerin <a href=":aggregator-opml">makine tarafından okunabilir bir OPML dosyası</a> vardır. OPML, RSS  akışları listesi gibi anahat yapısındaki bilgileri paylaşmak için kullanılan XML tabanlı bir dosya biçimidir. akışları, <a href=":import-opml">OPML dosyası aracılığıyla da içe aktarılabilir</a>.

en: A working <a href=":cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
tr: Beslemeleri otomatik olarak güncellemek için, çalışan bir <a href=":cron">dönemsel bakım görevi</a> gerekir.

en: Current feeds are listed below, and <a href=":addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href=":block">blocks administration page</a>.
tr: Geçerli beslemeler aşağıda listelenmiştir ve <a href=":addfeed">yeni özet akışları eklenebilir</a>. Her besleme için, <a href=":block">blok yönetimi sayfasında</a> <em>en son öğeler</em> bloğu etkinleştirilebilir.

en: @title feed
tr: @title beslemesi

en: No feeds available. <a href=":link">Add feed</a>.
tr: Kullanılabilir besleme yok. <a href=":link">Besleme ekle</a>.

en: The parent website's description that comes from the @description element in the feed.
tr: Beslemedeki @description öğesinden gelen, üst web sitesinin açıklaması.

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
tr: Besleme güncellemeleri arasındaki süre. Doğru yapılandırılmış bir <a href=":cron">dönemsel bakım görevi</a> gerektirir.

en: Requires a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
tr: Doğru yapılandırılmış bir <a href=":cron">dönemsel bakım görevi</a> gerektirir.

en: The Ban module allows administrators to ban visits to their site from individual IP addresses. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the Ban module</a>.
tr: Yasaklama modülü, sistem yöneticilerinin tek tek IP adreslerinden sitelerine yapılan ziyaretleri yasaklamasına olanak sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":url">Yasaklama modülüne iilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Administrators can enter IP addresses to ban on the <a href=":bans">IP address bans</a> page.
tr: Sistem yöneticileri, <a href=":bans">IP adresi yasaklama</a> sayfasına yasaklanacak IP adreslerini girebilir.

en: The HTTP Basic Authentication module supplies an <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Basic_access_authentication">HTTP Basic authentication</a> provider for web service requests. This authentication provider authenticates requests using the HTTP Basic Authentication username and password, as an alternative to using Drupal's standard cookie-based authentication system. It is only useful if your site provides web services configured to use this type of authentication (for instance, the <a href=":rest_help">RESTful Web Services module</a>). For more information, see the <a href=":hba_do">online documentation for the HTTP Basic Authentication module</a>.
tr: HTTP Temel Kimlik Doğrulama modülü, web hizmeti istekleri için bir <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Basic_access_authentication">HTTP temel kimlik doğrulama</a> sağlayıcısı sağlar. Bu kimlik doğrulama sağlayıcısı, Drupal'ın standart tanımlama bilgisi tabanlı kimlik doğrulama sistemini kullanmaya alternatif olarak HTTP Temel Kimlik Doğrulama kullanıcı adı ve parolasını kullanarak isteklerin kimliğini doğrular. Bu yalnızca, siteniz bu kimlik doğrulama tipini kullanacak şekilde yapılandırılmış web hizmetleri (örneğin, <a href=":rest_help">RESTful Web Hizmetleri modülü</a>) sağlıyorsa kullanışlı olur. Daha fazla bilgi için <a href=":hba_do">HTTP Temel Kimlik Doğrulama modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The Block module allows you to place blocks in regions of your installed themes, and configure block settings. For more information, see the <a href=":blocks-documentation">online documentation for the Block module</a>.
tr: Blok modülü, kurulu temalarınızın bölgelerine bloklar yerleştirmenize ve blok ayarlarını yapılandırmanıza olanak sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":blocks-documentation">Blok modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: You can see where the regions are for the current theme by clicking the <em>Demonstrate block regions</em> link on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. Regions are specific to each theme.
tr: <a href=":blocks">Blok yerleşimi sayfasında</a> <em>Blok bölgelerini göster</em> bağlantısına tıklayarak, geçerli temaya ilişkin bölgelerin bulunduğu yerleri görebilirsiniz. Bölgeler temaya özgüdür.

en: To change the settings of an individual block click on the <em>Configure</em> link on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. The available options vary depending on the module that provides the block. For all blocks you can change the block title and toggle whether to display it.
tr: Tek bir bloğun ayarlarını değiştirmek için <a href=":blocks">Blok yerleşimi sayfasında</a> <em>Yapılandır</em> bağlantısına tıklayın. Kullanılabilr seçenekler, bloğu sağlayan modüle bağlı olarak değişir. Tüm bloklar için blok başlığını değiştirebilir ve görüntüleyip görüntülememeyi seçebilirsiniz.

en: You can add custom blocks, if the <em>Custom Block</em> module is installed. For more information, see the <a href=":blockcontent-help">Custom Block help page</a>.
tr: <em>Özel Blok</em> modülü kuruluysa özel bloklar ekleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için <a href=":blockcontent-help">Özel Blok yardım sayfasına</a> bakın.

en: Edit %label custom block type
tr: %label özel blok tipini düzenle

en: You have not created any block types yet. Go to the <a href=":url">block type creation page</a> to add a new block type.
tr: Henüz bir blok tipi oluşturmadınız. Yeni blok tipi eklemek için <a href=":url">blok tipi oluşturma sayfasına</a> gidin.

en: Block with uuid %uuid does not exist. <a href=":url">Add custom block</a>.
tr: %uuid uuid'sine sahip blok yok. <a href=":url">Özel blok ekle</a>.

en: Add a <a href=":url">custom block</a>.
tr: Bir <a href=":url">özel blok</a> ekle.

en: The Book module is used for creating structured, multi-page content, such as site resource guides, manuals, and wikis. It allows you to create content that has chapters, sections, subsections, or any similarly-tiered structure. Enabling the module creates a new content type <em>Book page</em>. For more information, see the <a href=":book">online documentation for the Book module</a>.
tr: Kitap modülü site kaynağı kılavuzları, elkitapları ve vikiler gibi, yapısal çok sayfalı içerik oluşturmak için kullanılır. Kısım, bölüm, alt bölüm ve benzeri katmanları olan bir yapıda içerik oluşturmanızı sağlar. Modül etkinleştirildiğinde, yeni bir <em>Kitap sayfası</em> içerik tipi oluşturulur. Daha fazla bilgi için <a href=":book">Kitap modülü ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: You can assign separate permissions for <em>creating new books</em> as well as <em>creating</em>, <em>editing</em> and <em>deleting</em> book content. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href=":admin-book">Book list page</a>.
tr: <em>Yeni kitaplar oluşturma</em> ve kitap içeriği <em>oluşturma</em>, <em>düzenleme</em> ve <em>silme</em> için ayrı izinler atayabilirsiniz. <em>Kitap anahatlarını yönetme</em> izni olan kullanıcılar, içeriği düzenlerken uygun kitap anahattını seçerek bir kitaba <em>herhangi bir</em> tipte içerik ekleyebilir. Ayrıca <a href=":admin-book">Kitap listesi sayfasında</a> tüm kitapların listesini görüntüleyerek bölüm başlıklarını düzenleyebilir ve yeniden sıralayabilir.

en: The Breakpoint module keeps track of the height, width, and resolution breakpoints where a responsive design needs to change in order to respond to different devices being used to view the site. This module does not have a user interface. For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Breakpoint module</a>.
tr: Kesme Noktası modülü, duyarlı bir tasarımın siteyi görüntülemek için kullanılmakta olan farklı aygıtlara yanıt vermesi için değiştirilmesi gereken yükseklik, genişlik ve çözünürlük kesme noktalarını takip eder. Bu modülün kullanıcı arabirimi yoktur. Daha fazla bilgi için <a href=":docs">Kesme Noktası modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: <a href=":w3">Media  queries</a> are a formal way to encode breakpoints. For instance, a width breakpoint at 40em would be written as the media query "(min-width: 40em)". Breakpoints are really just media queries with some additional meta-data, such as a name and multiplier information.
tr: <a href=":w3">Ortam sorguları</a>, kesme noktalarını kodlamanın resmi bir yoludur. Örneğin, 40 em'de bir genişlik kesme noktası "(min-width: 40 em)" ortam sorgusu olarak yazılır. Kesme noktaları, ad ve çarpan bilgileri gibi bazı ek meta veriler içeren ortam sorgularıdır.

en: The Comment module allows users to comment on site content, set commenting defaults and permissions, and moderate comments. For more information, see the <a href=":comment">online documentation for the Comment module</a>.
tr: Yorum modülü, kullanıcıların site içeriğiyle ilgili yorum yapmasına, yorum varsayılanlarını ve izinlerini belirlemesine ve yorumları denetlemesine olanak sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":comment">Yorum modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Enabling commenting
tr: Yorum yapmayı etkinleştirme

en: Configuring commenting settings
tr: Yorum yapma ayarlarını yapılandırma

en: Users with the appropriate permissions can override the default commenting settings of an entity type when they create an item of that type.
tr: Uygun izinlere sahip kullanıcılar, bir varlık tipinde öğe oluşturduğunda o varlık tipinin varsayılan yorum yapma ayarlarını geçersiz kılabilir.

en: Comments from users who have the <em>Skip comment approval</em> permission are published immediately. All other comments are placed in the <a href=":comment-approval">Unapproved comments</a> queue, until a user who has permission to <em>Administer comments and comment settings</em> publishes or deletes them. Published comments can be bulk managed on the <a href=":admin-comment">Published comments</a> administration page. When a comment has no replies, it remains editable by its author, as long as the author has <em>Edit own comments</em> permission.
tr: <em>Yorum onayını atlama</em> izni olan kullanıcıların yorumları anında yayınlanır. Diğer tüm yorumlar, <em>Yorumları ve yorum ayarlarını yönetme</em> izni olan bir kullanıcı tarafından yayınlanıncaya ya da silininceye kadar <a href=":comment-approval">Onaylanmamış yorumlar</a> kuyruğuna yerleştirilir. Yayınlanan yorumlar, <a href=":admin-comment">Yayınlanan yorumlar</a> yönetim sayfasında toplu olarak yönetilebilir. Bir yorum için yanıt olmadığında, yazar <em>Kendi yorumlarını düzenleme</em> iznine sahip olduğu sürece yorum yazarı tarafından düzenlenebilir olarak kalır.

en: In reply to @parent_title by @parent_username
tr: @parent_username tarafından @parent_title için verilen yanıt

en: Name for @anonymous
tr: @anonymous adı

en: <a href=":login">Log in</a> or <a href=":register">register</a> to post comments
tr: Yorum göndermek için <a href=":login">oturum açın</a> ya da <a href=":register">kaydolun</a>

en: <a href=":login">Log in</a> to post comments
tr: Yorum göndermek için <a href=":login">oturum açın</a>

en: Select the Comment type to use for this comment field. Manage the comment types from the <a href=":url">administration overview page</a>.
tr: Bu yorum alanı için kullanılacak Yorum tipini seçin. Yorum tipleri <a href=":url">Yönetime genel bakış sayfasından</a> yönetilir.

en: The Configuration Manager module provides a user interface for importing and exporting configuration changes between installations of your website in different environments. Configuration is stored in YAML format. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the Configuration Manager module</a>.
tr: Yapılandırma Yöneticisi modülü, web sitenizin farklı ortamlardaki kurulumları arasında var olan yapılandırma değişikliklerinin içe ve dışa aktarılması için bir kullanıcı arayüzü sağlar. Yapılandırma YAML biçiminde kaydedilir. Daha fazla bilgi için <a href=":url">Yapılandırma Yöneticisi modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: You can create and download an archive consisting of all your site's configuration exported as <em>*.yml</em> files on the <a href=":url">Export</a> page.
tr: <a href=":url">Dışa Aktar</a> sayfasında <em>*.yml</em> dosyaları olarak dışa aktarılmış şekilde, sitenizin tüm yapılandırmasını içeren bir arşivi oluşturabilir ve indirebilirsiniz.

en: You can upload a full site configuration from an archive file on the <a href=":url">Import</a> page. When importing data from a different environment, the site and import files must have matching configuration values for UUID in the <em>system.site</em> configuration item. That means that your other environments should initially be set up as clones of the target site. Migrations are not supported.
tr: <a href=":url">İçe Aktar</a> sayfasında bir arşiv dosyasından tüm site yapılandırmasını yükleyebilirsiniz. Farklı bir ortamdan içe veri aktarılırken, site ve içe aktarma dosyalarının <em>system.site</em> yapılandırma öğesindeki UUID yapılandırma değerleri eşleşmelidir. Başka bir deyişle, diğer ortamlarınız başlangıçta hedef sitenin klonları olarak ayarlanmalıdır. Geçişler desteklenmez.

en: You can review differences between the active configuration and an imported configuration archive on the <a href=":synchronize">Synchronize</a> page to ensure that the changes are as expected, before finalizing the import. The Synchronize page also shows configuration items that would be added or removed.
tr: İçe aktarmayı sonlandırmadan önce değişikliklerin beklendiği şekilde olduğundan emin olmak için <a href=":synchronize">Eşitle</a> sayfasında içe aktarılan bir yapılandırma ile etkin yapılandırma arasındaki farklılıkları gözden geçirebilirsiniz. Eşitle sayfasında, eklenecek ya da kaldırılacak yapılandırma öğeleri de gösterilir.

en: You can export a single configuration item by selecting a <em>Configuration type</em> and <em>Configuration name</em> on the <a href=":single-export">Single export</a> page. The configuration and its corresponding <em>*.yml file name</em> are then displayed on the page for you to copy.
tr: <a href=":single-export">Tek dışa aktarma</a> sayfasında <em>Yapılandırma tipi</em> ve <em>Yapılandırma adı</em> seçerek tek bir yapılandırma öğesini dışa aktarabilirsiniz. Yapılandırma ve ona ilişkin <em>*.yml dosya adı</em>, kopyalamanız için sayfada görüntülenir.

en: You can import a single configuration item by pasting it in YAML format into the form on the <a href=":single-import">Single import</a> page.
tr: Tek bir yapılandırma öğesini, <a href=":single-import">Tek içe aktarma</a> sayfasındaki forma YAML biçiminde yapıştırarak içe aktarabilirsiniz.

en: Export and download the full configuration of this site as a gzipped tar file.
tr: Bu sitenin tüm yapılandırmasını tar.gz dosyası olarak dışa aktarın ve indirin.

en: Choose a configuration item to display its YAML structure.
tr: YAML yapısını görüntülemek için bir yapılandırma öğesi seçin.

en: Import a single configuration item by pasting its YAML structure into the text field.
tr: YAML yapısını metin alanına yapıştırarak tek bir yapılandırma öğesini içe aktarın.

en: Full archive
tr: Tüm arşiv

en: Single item
tr: Tek öge

en: The following items in your active configuration have changes since the last import that may be lost on the next import.
tr: Etkin yapılandırmanızdaki şu öğeler, son içe aktarımdan sonra yapılmış değişiklikler içeriyor; bu değişiklikler bir sonraki içe aktarımda kaybedilebilir.

en: @collection configuration collection
tr: @collection yapılandırma koleksiyonu

en: The Configuration Translation module allows you to translate configuration text; for example, the site name, vocabularies, menus, or date formats. Together with the modules <a href=":language">Language</a>, <a href=":content-translation">Content Translation</a>, and <a href=":locale">Interface Translation</a>, it allows you to build multilingual websites. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the Configuration Translation module</a>.
tr: Yapılandırma Çevirisi modülü, yapılandırma metnini (örneğin, site adı, sözlükler, menüler ya da tarih biçimleri) başka dile çevirmenize olanak sağlar. <a href=":language">Dil</a>, <a href=":content-translation">İçerik Çevirisi</a> ve <a href=":locale">Arabirim Çevirisi</a> modülleriyle birlikte çok dilli web siteleri oluşturmanızı sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":doc_url">Yapılandırma Çevirisi modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: In order to translate configuration, the website must have at least two <a href=":url">languages</a>.
tr: Yapılandırmayı başka dile çevirmek için web sitesinin en az iki <a href=":url">dili</a> olmalıdır.

en: Users with the <em>Translate user edited configuration</em> permission can access the configuration translation overview, and manage translations for specific languages. The <a href=":translation-page">Configuration translation</a> page shows a list of all configuration text that can be translated, either as individual items or as lists. After you click on <em>Translate</em>, you are provided with a list of all languages. You can <em>add</em> or <em>edit</em> a translation for a specific language. Users with specific configuration permissions can also <em>edit</em> the text for the site's default language. For some configuration text items (for example for the site information), the specific translation pages can also be accessed directly from their configuration pages.
tr: <em>Kullanıcı tarafından düzenlenen yapılandırmayı başka dile çevirme</em> iznine sahip kullanıcılar, yapılandırma çevirisi genel bakışına erişebilir ve belirli diller için çevirileri yönetebilir. <a href=":translation-page">Yapılandırma çevirisi</a> sayfasında, tek tek öğeler olarak ya da listeler olarak başka dile çevrilebilen tüm yapılandırma metinlerinin listesi gösterilir. <em>Çevir</em> düğmesini tıklatmanızın ardından tüm dillerin bir listesi görüntülenir. Belirli bir dil için çeviri <em>ekleyebilir</em> ya da <em>düzenleyebilirsiniz</em>. Belirli izinlere sahip kullanıcılar, sitenin varsayılan dili için de metni <em>düzenleyebilir</em>. Bazı yapılandırma metni öğeleri için (örneğin, site bilgileri için) belirli çeviri sayfalarına doğrudan yapılandırma sayfalarından da erişilebilir.

en: You can choose to translate date formats on the <a href=":translation-page">Configuration translation</a> page. This allows you not only to translate the label text, but also to set a language-specific <em>PHP date format</em>.
tr: <a href=":translation-page">Yapılandırma çevirisi</a> sayfasında tarih biçimlerini başka dile çevirmeyi seçebilirsiniz. Böylece hem etiket metnini başka dile çevirebilir hem de dile özgü bir <em>PHP tarih biçimi</em> ayarlayabilirsiniz.

en: The Contact module allows visitors to contact registered users on your site, using the personal contact form, and also allows you to set up site-wide contact forms. For more information, see the <a href=":contact">online documentation for the Contact module</a>.
tr: İletişim modülü, ziyaretçilerin kişisel iletişim bilgisi formunu kullanarak sitenizde kayıtlı kullanıcılarla iletişim kurmasına ve ayrıca site genelinde iletişim bilgisi formları ayarlamanıza olanak sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":contact">İletişim modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: On the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields and display of the personal contact form, and you can set up one or more site-wide contact forms. Each site-wide contact form has a machine name, a label, and one or more defined recipients; when a site visitor submits the form, the field values are sent to those recipients.
tr: <a href=":contact_admin">İletişim formları sayfasında</a>, kişisel iletişim formunun alanlarını ve görüntüsünü yapılandırabilir ve site genelinde bir ya da daha fazla iletişim formu ayarlayabilirsiniz. Site genelindeki her iletişim formunun bir makine adı, bir etiketi ve bir ya da daha fazla tanımlanmış alıcısı vardır; site ziyaretçisi formu gönderdiğinde alan değerleri bu alıcılara gönderilir.

en: One site-wide contact form can be designated as the default contact form. If you choose to designate a default form, the <em>Contact</em> menu link in the <em>Footer</em> menu will link to it. You can modify this link from the <a href=":menu-settings">Menus page</a> if you have the Menu UI module installed. You can also create links to other contact forms; the URL for each form you have set up has format <em>contact/machine_name_of_form</em>.
tr: Site genelindeki bir bilgisi formu, varsayılan iletişim formu olarak belirlenebilir. Varsayılan bir form belirlemeyi seçerseniz, <em>Altbilgi</em> menüsündeki <em>İletişim</em> menü bağlantısı o formla bağlantılandırılır. Menü UI modülü kuruluysa, <a href=":menu-settings">Menüler sayfasından</a> bu bağlantıyı değiştirebilirsiniz. Diğer iletişim formlarına da bağlantılar oluşturabilirsiniz; ayarladığınız her formun URL adresi <em>contact/formun_makine_adı</em> biçiminde olur.

en: From the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields to be shown on contact forms, including their labels and help text. If you would like other content (such as text or images) to appear on a contact form, use a block. You can create and edit blocks on the <a href=":blocks">Block layout page</a>, if the Block module is installed.
tr: <a href=":contact_admin">İletişim formları sayfasından</a>, etiketleri ve yardım metni de dahil olmak üzere, iletişim formlarında gösterilecek alanları yapılandırabilirsiniz. İletişim formunda diğer içeriklerin (örn. metin ya da görsel) görüntülenmesini istiyorsanız bir blok kullanın. Blok modülü kuruluysa, <a href=":blocks">Blok yerleşimi sayfasında</a> bloklar oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.

en: @sender-name (@sender-url) sent a message using the contact form at @form-url.
tr: @sender-name (@sender-url), @form-url adresindeki iletişim formunu kullanarak bir ileti gönderdi.

en: Hello @recipient-name,
tr: Merhaba @recipient-name,

en: @sender-name (@sender-url) has sent you a message via your contact form at @site-name.
tr: @sender-name (@sender-url), @site-name sitesindeki iletişim formunuz aracılığıyla size bir ileti gönderdi.

en: If you don't want to receive such emails, you can change your settings at @recipient-edit-url.
tr: Bu tür e-postaları almak istemiyorsanız, @recipient-edit-url adresinden ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

en: @name (not verified)
tr: @name (doğrulanmadı)

en: The contact form has not been configured. <a href=":add">Add one or more forms</a> .
tr: İletişim formu yapılandırılmadı. <a href=":add">Bir ya da daha fazla form ekleyin</a>.

en: In order to translate content, the website must have at least two <a href=":url">languages</a>. When that is the case, you can enable translation for the desired content entities on the <a href=":translation-entity">Content language</a> page. When enabling translation you can choose the default language for content and decide whether to show the language selection field on the content editing forms.
tr: İçeriği başka dile çevirmek için web sitesinin en az iki <a href=":url">dili</a> olmalıdır. Bu durumda, <a href=":translation-entity">İçerik dili</a> sayfasında istediğiniz içerik varlıkları için çeviriyi etkinleştirebilirsiniz. Çeviri etkinleştirildiğinde, içerik için varsayılan dili seçebilir ve içerik düzenleme formlarında dil seçimi alanının gösterilip gösterilmeyeceğine karar verebilirsiniz.

en: Before you can translate content, there must be at least two languages added on the <a href=":url">languages administration</a> page.
tr: İçeriği başka dile çevirebilmeniz için, <a href=":url">dil yönetimi</a> sayfasında en az iki dilin eklenmiş olması gerekir.

en: To configure translation for this field, <a href=":language-settings-url">enable language support</a> for this type.
tr: Bu alanın çevirisini yapılandırmak için bu tipe yönelik <a href=":language-settings-url">dil desteğini etkinleştirin</a>.

en: <a href=":settings_url">Enable translation</a> for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>accounts</em>, or any other element you wish to translate.
tr: <em>İçerik tipleri</em>, <em>sınıflandırma sözlükleri</em>, <em>hesaplar</em> ya da başka dile çevirmek istediğiniz diğer öğeler için <a href=":settings_url">çeviriyi etkinleştirin</a>.

en: The Contextual links module gives users with the <em>Use contextual links</em> permission quick access to tasks associated with certain areas of pages on your site. For example, a menu displayed as a block has links to edit the menu and configure the block. For more information, see the <a href=":contextual">online documentation for the Contextual Links module</a>.
tr: Bağlamsal bağlantılar modülü, <em>Bağlamsal bağlantıları kullanma</em> izni olan kullanıcıların, sitenizdeki sayfaların belirli alanlarıyla ilişkili görevlere hızla erişmesini sağlar. Örneğin, blok olarak görüntülenen bir menü, menüyü düzenleme ve bloğu yapılandırma bağlantılarını içerir. Daha fazla bilgi için <a href=":contextual">Bağlamsal Bağlantılar modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Hovering over the area of interest will temporarily make the contextual links button visible (which looks like a pencil in most themes, and is normally displayed in the upper right corner of the area). The icon typically looks like this: @picture
tr: İmleç, ilgi alanının üzerine getirildiğinde bağlamsal bağlantılar düğmesi (çoğu temada kalem gibi görünür ve normalde alanın sağ üst köşesinde görüntülenir) geçici olarak görünür olur. Simge genellikle şöyle görünür: @picture

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the Date field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
tr: Tarih alanının <em>ayarları</em> ve <em>görüntüsü</em> ayrı olarak yapılandırılabilir. Alanların ve alan görüntülerinin nasıl yönetileceği ile ilgili daha fazla bilgi için <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arayüzü yardımına</a> bakın.

en: Dates can be displayed using the <em>Plain</em> or the <em>Default</em> formatter. The <em>Plain</em> formatter displays the date in the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601">ISO 8601</a> format. If you choose the <em>Default</em> formatter, you can choose a format from a predefined list that can be managed on the <a href=":date_format_list">Date and time formats</a> page.
tr: <em>Düz</em> ya da <em>Varsayılan</em> biçimleyici kullanılarak tarihler görüntülenebilir. <em>Düz</em> biçimleyici, tarihi <a href="http://tr.wikipedia.org/wiki/ISO_8601">ISO 8601</a> biçiminde görüntüler. <em>Varsayılan</em> biçimleyiciyi seçerseniz, <a href=":date_format_list">Tarih ve saat biçimleri</a> sayfasında yönetilebilen bir önceden tanımlanmış listeden biçim seçebilirsiniz.

en: Date part order: @order
tr: Tarih kısmı sıralaması: @order

en: Time type: @time_type
tr: Saat tipi: @time_type

en: Time increments: @increment
tr: Zaman artımları: @increment

en: The Database Logging module logs system events in the Drupal database. For more information, see the <a href=":dblog">online documentation for the Database Logging module</a>.
tr: Veritabanı Günlük Kaydı modülü, sistem olaylarını Drupal veritabanında günlüğe kaydeder. Daha fazla bilgi için <a href=":dblog">Veritabanı Günlük Kaydı modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The Database Logging module allows you to view an event log on the <a href=":dblog">Recent log messages</a> page. The log is a chronological list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the log on a regular basis to ensure their site is working properly.
tr: Veritabanı Günlük Kaydı modülü, <a href=":dblog">En son günlük iletileri</a> sayfasında bir olay günlüğünü görüntülemenizi sağlar. Günlük, kullanım verilerini, performans verilerini, hataları, uyarıları ve işletim bilgilerini içeren, kayıtlı olayların kronolojik bir listesidir. Sistem yöneticileri, sitelerinin düzgün çalıştığından emin olmak için düzenli olarak günlüğü denetlemelidir.

en: In case of errors or problems with the site, the <a href=":dblog">Recent log messages</a> page can be useful for debugging, since it shows the sequence of events. The log messages include usage information, warnings, and errors.
tr: <a href=":dblog">En son günlük iletileri</a> sayfası olayların sırasını gösterdiğinden, siteyle ilgili hatalar ya da sorunlar oluştuğunda hata ayıklamak için kullanışlı olabilir. Günlük iletileri kullanım bilgilerini, uyarıları ve hataları içerir.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
tr: Veritabanı günlüğünde tutulacak ileti sayısı üst sınırı. <a href=":cron">Dönemsel bakım görevi</a> gerektirir.

en: Pages which are suitable for caching are cached the first time they are requested, then the cached version is served for all later requests. Dynamic content is handled automatically so that both cache correctness and hit ratio is maintained.
tr: Önbelleğe alınmaya uygun olan sayfalar ilk kez istendiğinde önbelleğe alınır, daha sonraki tüm istekler için önbelleğe alınan sürüm kullanılır. Hem önbellek doğruluğunun hem de başarı oranının korunması için dinamik içerik otomatik olarak işlenir.

en: Internal Dynamic Page Cache
tr: İç Dinamik Sayfa Önbelleği

en: On the <a href=":formats">Text formats and editors page</a> you can see which text editor is associated with each text format. You can change this by clicking on the <em>Configure</em> link, and then choosing a text editor or <em>none</em> from the <em>Text editor</em> drop-down list. The text editor will then be displayed with any text field for which this text format is chosen.
tr: <a href=":formats">Metin biçimleri ve düzenleyicileri sayfasında</a>, her bir metin biçimiyle hangi metin düzenleyicinin ilişkilendirilmiş olduğunu görebilirsiniz. <em>Yapılandır</em> bağlantısını tıklatıp <em>Metin düzenleyici</em> açılır listesinden <em>yok</em> seçeneğini ya da bir metin düzenleyiciyi seçerek bunu değiştirebilirsiniz. Metin düzenleyici daha sonra bu metin biçiminin seçildiği metin alanıyla birlikte görüntülenir.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the entity reference field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
tr: Varlık başvurusu alanının <em>ayarları</em> ve <em>görüntüsü</em> ayrı olarak yapılandırılabilir. Alanların ve alan görüntülerinin nasıl yönetileceği ile ilgili daha fazla bilgi için <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arabirimi yardımına</a> bakın.

en: No eligible views were found. <a href=":create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href=":existing">existing view</a>.
tr: Uygun bir görünüm bulunamadı. <em>Varlık Başvurusu</em> görüntüsü ile <a href=":create">bir görünüm oluşturun</a> ya da <a href=":existing">var olan görünüme</a> böyle bir görüntü ekleyin.

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (see below). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href=":field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the <a href=":field">online documentation for the Field module</a>.
tr: Alan modülü, <em>varlık</em> tipleri için özel veri alanları tanımlanmasına olanak sağlar (aşağıya bakın). Alan modülü, alan verilerinin depolanması, yüklenmesi, düzenlenmesi ve görüntüsünün oluşturulmasıyla işlemlerini gerçekleştirir. Çoğu kullanıcı Alan modülüyle doğrudan etkileşimde bulunmaz; onun yerine <a href=":field-ui-help">Alan Kullanıcı Arabirimi modülü</a> kullanıcı arabirimini kullanır. Modül geliştiriciler, yeni varlık tiplerini "alan eklenebilir" duruma getirmek ve böylece bunlara alanlar eklenmesine olanak sağlamak için Alan API'sini kullanabilir. Daha fazla bilgi için <a href=":field">Alan modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: You can add, edit, and delete view modes for entities on the <a href=":view_modes">View modes page</a>, and you can add, edit, and delete form modes for entities on the <a href=":form_modes">Form modes page</a>. Once you have defined a view mode or form mode for an entity type, it will be available on the Manage display or Manage form display page for each sub-type of that entity.
tr: <a href=":view_modes">Görüntüleme kipleri sayfasında</a> varlıklar için görüntüleme kipleri ekleyebilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz; <a href=":form_modes">Form kipleri sayfasında</a> varlıklar için form kipleri ekleyebilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz. Varlık tipi için bir görüntüleme kipi ya da form kipi tanımlamanızdan sonra, bu kip o varlığın her alt tipi için Görüntüyü yönet ya da Form görüntüsünü yönet sayfasında kullanılabilir olur.

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href=":link">Manage fields</a> page.
tr: Henüz alan eklenmemiş. <a href=":link">Alanları yönet</a> sayfasında yeni alanlar ekleyebilirsiniz.

en: The %display_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href=":url">configure them</a>.
tr: %display_mode kipi şimdi özel görüntü ayarlarını kullanıyor. <a href=":url">Bunları yapılandırmak</a> isteyebilirsiniz.

en: @size limit.
tr: @size sınırı.

en: file from @field_name
tr: @field_name içindeki dosya

en: The File module allows you to create fields that contain files. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":file_documentation">online documentation for the File module</a>.
tr: Dosya modülü, dosyalar içeren alanlar oluşturmanıza olanak sağlar. Alanlar ve alanların nasıl oluşturulacağı ve yönetileceği hakkında genel bilgi için <a href=":field">Alan modülü yardımı</a> ve <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arabirimi yardımı</a> sayfalarına bakın. Daha fazla bilgi için <a href=":file_documentation">Dosya modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the file field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
tr: Dosya alanının <em>ayarları</em> ve <em>görüntüsü</em> ayrı olarak yapılandırılabilir. Alanların ve alan görüntülerinin nasıl yönetileceği ile ilgili daha fazla bilgi için <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arabirimi yardımına</a> bakın.

en: Uploaded files can either be stored as <em>public</em> or <em>private</em>, depending on the <a href=":file-system">File system settings</a>. For more information, see the <a href=":system-help">System module help page</a>.
tr: Yüklenen dosyalar, <a href=":file-system">Dosya sistemi ayarlarına</a> bağlı olarak <em>genel</em> ya da <em>özel</em> olarak depolanabilir. Daha fazla bilgi için <a href=":system-help">Sistem modülü yardım sayfasına</a> bakın.

en: The file used in the @name field may not be referenced.
tr: @name alanında kullanılan dosyaya başvurulamaz.

en: The file referenced by the @name field does not exist.
tr: @name alanı tarafından başvurulan dosya yok.

en: Use the <a href=":url">@label</a> text format
tr: <a href=":url">@label</a> metin biçimini kullan

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href=":html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
tr: Sorunlarla karşılaşırsanız, HTML karakter varlıklarını kullanmayı deneyin. Yaygın bir olarak, (&amp;) karakteri &amp;amp; gibi görünür. Varlıkların tam listesi için HTML'in <a href=":html-entities">varlıklar</a> sayfasına bakın. Kullanılabilecek bazı karakterler şunlardır:

en: Limit allowed HTML tags and correct faulty HTML
tr: İzin verilen HTML etiketlerini sınırla ve hatalı HTML'yi düzelt

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href=":admin">Administration page</a>, where you may <a href=":config">customize and configure</a> all aspects of your website.
tr: <strong>Web sitenizi yapılandırın</strong> Oturum açtıktan sonra, web sitenizin tüm unsurlarını <a href=":config">özelleştirebileceğiniz ve yapılandırabileceğiniz</a> <a href=":admin">Yönetim sayfasını</a> ziyaret edin.

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href=":themes">Appearance page</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href=":download_themes">Drupal.org themes page</a>.
tr: <strong>Web sitesi tasarımınızı özelleştirin</strong> Web sitenizin "görünümünü" değiştirmek için <a href=":themes">Görünüm sayfasını</a> ziyaret edin. Var olan temalardan birini seçebilir ya da <a href=":download_themes">Drupal.org temaları sayfasından</a> ek temalar indirebilirsiniz.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you may <a href=":content">add new content</a> to your website.
tr: <strong>İçerik eklemeya başlayın</strong> Sonunda web sitenize <a href=":content">yeni içerik ekleyebilirsiniz</a>.

en: The Help module displays explanations for using each module listed on the main <a href=":help">Help reference page</a>.
tr: Yardım modülü, ana <a href=":help">Yardım başvuru sayfasında</a> listelenen her bir modülün kullanılmasıyla ilgili açıklamaları görüntüler.

en: Page-specific help text provided by modules is displayed in the Help block. This block can be placed and configured on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
tr: Modüller tarafından sağlanan sayfaya özgü yardım metni, Yardım bloğunda görüntülenir. Bu blok, <a href=":blocks">Blok yerleşimi sayfasına</a> yerleştirilebilir ve bu sayfada yapılandırılabilir.

en: The History module keeps track of which content a user has read. It marks content as <em>new</em> or <em>updated</em> depending on the last time the user viewed it. History records that are older than one month are removed during cron, which means that content older than one month is always considered <em>read</em>. The History module does not have a user interface but it provides a filter to <a href=":views-help">Views</a> to show new or updated content. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the History module</a>.
tr: Geçmiş modülü, bir kullanıcının hangi içeriği okuduğunun kaydını tutar. İçeriği, kullanıcının en son görüntülediği zamana bağlı olarak <em>yeni</em> ya da <em>güncellenmiş</em> olarak işaretler. Bir aydan eski olan geçmiş kayıtları, dönemsel görev sırasında kaldırılır; başka bir deyişle, bir aydan eski olan içerik her zaman <em>okundu</em> olarak değerlendirilir. Geçmiş modülü kullanıcı arabirimi içermez; ancak, yeni ya da güncellenmiş içeriği göstermek için <a href=":views-help">Görünümlere</a> ilişkin bir süzgeç sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":url">Geçmiş modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: image from @field_name
tr: @field_name içindeki görsel

en: The Image module allows you to create fields that contain image files and to configure <a href=":image_styles">Image styles</a> that can be used to manipulate the display of images. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for terminology and general information on entities, fields, and how to create and manage fields. For more information, see the <a href=":image_documentation">online documentation for the Image module</a>.
tr: Görsel modülü, görsel dosyaları içeren alanlar oluşturmanıza ve görsellerin görünümünü işlemek için kullanılabilecek <a href=":image_styles">Görsel stillerini</a> yapılandırmanıza olanak sağlar. Varlıklar, alanlar ve alanların nasıl oluşturulup yönetileceği hakkında terminoloji ve genel bilgi için <a href=":field">Alan modülü yardımı</a> ve <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arayüzü yardımı</a> sayfalarına bakın. Daha fazla bilgi için <a href=":image_documentation">görsel modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The concept of image styles is that you can upload a single image but display it in several ways; each display variation, or <em>image style</em>, is the result of applying one or more <em>effects</em> to the original image. As an example, you might upload a high-resolution image with a 4:3 aspect ratio, and display it scaled down, square cropped, or black-and-white (or any combination of these effects). The Image module provides a way to do this efficiently: you configure an image style with the desired effects on the <a href=":image">Image styles page</a>, and the first time a particular image is requested in that style, the effects are applied. The resulting image is saved, and the next time that same style is requested, the saved image is retrieved without the need to recalculate the effects. Drupal core provides several effects that you can use to define styles; others may be provided by contributed modules.
tr: Görsel stilleri kavramı, tek bir görseli yükleyebilmek, ancak birçok şekilde görüntülemektir; her görüntüleme varyasyonu ya da <em>görsel stili</em>, özgün görsele bir veya daha fazla <em>efekt</em> uygulanarak elde edilir. Örneğin, 4:3 en boy oranında yüksek çözünürlüklü bir resmi karşıya yükleyebilir ve bunu aşağı ölçeklenmiş, kare kırpılmış ya da siyah beyaz olarak (veya bu efektlerin bir birleşimiyle) görüntüleyebilirsiniz. Görsel modülü bunları verimli hale getirecek bir yol sağlar; <a href=":image">Görsel stilleri sayfasında</a> istediğiniz efektlerle görsel stili yapılandırabilirsiniz; belirli bir görsel o stilde ilk istendiği anda efektler uygulanır. Sonuçta elde edilen görsel kaydedilir ve aynı stil bir sonraki defa istendiğinde, efektlerin yeniden hesaplanması gerekmeden, kaydedilen görsel alınır. Drupal çekirdeği, stilleri tanımlamak için kullanabileceğiniz birçok efekt sağlar; katkıda bulunan modüllerle de başka efektler sağlanabilir.

en: When you create an image field, you will need to choose whether the uploaded images will be stored in the public or private file directory defined in your settings.php file and shown on the <a href=":file-system">File system page</a>. This choice cannot be changed later. You can also configure your field to store files in a subdirectory of the public or private directory; this setting can be changed later and can be different for each entity sub-type using the field. For more information on file storage, see the <a href=":system-help">System module help page</a>.
tr: Bir görsel alanı oluşturduğunuzda, karşıya yüklenen dosyaların, settings.php dosyanızda tanımlanan genel dosya dizininde mi yoksa özel dosya dizininde mi depolanacağını ve <a href=":file-system">Dosya sistemi sayfasında</a> gösterilip gösterilmeyeceğini seçmeniz gerekir. Bu seçim daha sonra değiştirilemez. Alanınızı, genel ya da özel dizinin bir alt dizininde dosyaları depolayacak şekilde de yapılandırabilirsiniz; bu ayar daha sonra değiştirilebilir ve alanı kullanan her varlık alt tipi için farklı olabilir. Dosya depolama hakkında daha fazla bilgi için <a href=":system-help">Sistem modülü yardım sayfasına</a> bakın.

en: There are currently no styles. <a href=":url">Add a new one</a>.
tr: Herhangi bir stil yok. <a href=":url">Yeni bir tane ekleyin</a>.

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
tr: @name alanında hem yükseklik hem genişlik değeri belirtilmelidir.

en: The primary identifier for an image style.
tr: Bir görsel stilinin birincil tanıtıcısı.

en: The style machine name.
tr: Stilin makine adı.

en: The style administrative name.
tr: Stilin yönetsel adı.

en: By default, content is created in the site's default language and no language selector is displayed on content creation pages. On the <a href=":content_language">Content language</a> page you can customize the language configuration for any supported content entity on your site (for example for content types or menu links). After choosing an entity, you are provided with a drop-down menu to set the default language and a check-box to display language selectors.
tr: İçerik varsayılan olarak sitenin varsayılan dilinde oluşturulur ve içerik oluşturma sayfalarında dil seçici görüntülenmez. <a href=":content_language">İçerik dili</a> sayfasında, sitenizdeki desteklenen içerik varlıkları için dil yapılandırmasını özelleştirebilirsiniz (örneğin, içerik tipleri ya da menü bağlantıları için). Bir varlık seçmenizin ardından, varsayılan dili ayarlamak için bir açılır menü ve dil seçicileri görüntülemek için bir onay kutusu sağlanır.

en: The <a href=":detection">Detection and selection</a> page provides several methods for deciding which language is used for displaying interface text. When a method detects and selects an interface language, then the following methods in the list are not applied. You can order them by importance, with your preferred method at the top of the list, followed by one or several fall-back methods.
tr: <a href=":detection">Algılama ve seçim</a> sayfası, arabirim metnini görüntülemek için hangi dilin kullanılacağına karar vermekte kullanılabilecek yöntemler sağlar. Bir yöntem bir arabirim dilini algılayıp seçtiğinde, listede yer alan sonraki yöntemler uygulanmaz. Tercih ettiğiniz yöntem listenin başında olacak ve onu bir ya da daha fazla yedek yöntem izleyecek şekilde, yöntemleri önem düzeyine göre sıralayabilirsiniz.

en: <em>Browser</em> sets the interface language based on the browser's language settings. Since browsers use different language codes to refer to the same languages, you can add and edit languages codes to map the browser language codes to the <a href=":language_list">language codes</a> used on your site.
tr: <em>Tarayıcı</em>, tarayıcının dil ayarlarını temel alarak arayüz dilini ayarlar. Tarayıcılar aynı dilleri ifade etmek için farklı dil kodlarını kullandığından, tarayıcı dil kodlarını sitenizde kullanılan <a href=":language_list">dil kodlarına</a> eşlemek için dil kodları ekleyip düzenleyebilirsiniz.

en: Reorder the configured languages to set their order in the language switcher block and, when editing content, in the list of selectable languages. This ordering does not impact <a href=":detection">detection and selection</a>.
tr: İçeriği düzenlerken, yapılandırılan dillerin, dil değiştirici bloğundaki ve seçilebilir diller listesindeki sırasını ayarlamak için bu dilleri yeniden sıralayın. Bu sıralama, <a href=":detection">algılama ve seçimi</a> etkilemez.

en: The site default language can also be set. It is not recommended to change the default language on a working site. <a href=":language-detection">Configure the Selected language</a> setting on the detection and selection page to change the fallback language for language selection.
tr: Site varsayılan dili de ayarlanabilir. Çalışan bir sitede varsayılan dilin değiştirilmesi önerilmez. Dil seçimiyle ilgili yedek dili değiştirmek için, algılama ve seçim sayfasında <a href=":language-detection">Seçilen dil ayarını yapılandırın</a>.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Be aware that some language detection methods are unreliable under certain conditions, such as browser detection when page-caching is enabled and a user is not currently logged in. Define the order of evaluation of language detection methods on this page. The default language can be changed in the <a href=":admin-change-language">list of languages</a>.
tr: Sayfa öğelerini (alan etiketleri ve yardım metni gibi, modüller tarafından sağlanan birincil metin) görüntülemek için hangi dilin kullanılacağına nasıl karar verileceğini tanımlayın. Diller için bir dizi algılama yöntemi değerlendirilerek karar verilir; sonuç getiren ilk algılama yöntemi, o metin tipi için hangi dilin kullanılacağını belirler. Sayfa önbelleğe alma etkinleştirildiğinde ve oturum açmış kullanıcı olmadığında tarayıcı algılaması gibi bazı algılama yöntemlerinin belirli koşullarda güvenilir olmadığını unutmayın. Bu sayfada dil algılama yöntemlerinin değerlendirilme sırasını tanımlayın. <a href=":admin-change-language">Dil listesinde</a> varsayılan dil değiştirilebilir.

en: Browsers use different language codes to refer to the same languages. Internally, a best effort is made to determine the correct language based on the code that the browser sends. You can add and edit additional mappings from browser language codes to <a href=":configure-languages">site languages</a>.
tr: Tarayıcılar, aynı dilleri ifade etmek için farklı dil kodları kullanır. Dahili olarak, tarayıcının gönderdiği koda dayalı olarak doğru dili belirlemek için çaba harcanır. Tarayıcı dil kodlarından <a href=":configure-languages">site dillerine</a> ek eşlemeler ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

en: Changing the selected language here (and leaving this option as the last among the detection and selection options) is the easiest way to change the fallback language for the website, if you need to change how your site works by default (e.g., when using an empty path prefix or using the default domain). <a href=":admin-change-language">Changing the site's default language</a> itself might have other undesired side effects.
tr: Sitenizin varsayılan çalışma şeklini değiştirmek istiyorsanız (örneğin, boş bir yol öneki kullanırken ya da varsayılan etki alanını kullanırken), seçilen dilin burada değiştirilmesi (ve bu seçeneğin algılama ve seçim seçenekleri arasında sonuncu olarak bırakılması), web sitesinin yedek dilini değiştirmenin en kolay yoludur. <a href=":admin-change-language">Sitenin varsayılan dilinin değiştirilmesi</a>, istenmeyen yan etkiler oluşturabilir.

en: Explanation of the language options is found on the <a href=":languages_list_page">languages list page</a>.
tr: Dil seçenekleri hakkında açıklamalar <a href=":languages_list_page">dil listesi bölümünde</a> bulunabilir.

en: Site's default language (@language)
tr: Sitenin varsayılan dili (@language)

en: Use one of the language switcher blocks to allow site visitors to switch between languages. You can enable these blocks on the <a href=":block-admin">block administration page</a>.
tr: Site ziyaretçilerinin diller arasında geçiş yapmasına olanak sağlamak için dil değiştirici bloklarından birini kullanın. <a href=":block-admin">Blok yönetimi sayfasında</a> bu blokları etkinleştirebilirsiniz.

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
tr: Birlikte çalışabilirlik için, <a href=":w3ctags">W3C tarafından tanımlandığı şekilde</a> dil kodlarını kullanın. <em>Örnekler: "en", "en-gb" ve "zh-hant".</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
tr: %field, <a href=":url">W3C tarafından tanımlandığı gibi</a> geçerli bir dil etiketi olmalıdır.

en: The prefix may only be left blank for the <a href=":url">selected detection fallback language.</a>
tr: Önek yalnızca <a href=":url">seçilen algılama yedek dili</a> için boş bırakılabilir

en: The Link module allows you to create fields that contain internal or external URLs and optional link text. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":link_documentation">online documentation for the Link module</a>.
tr: Bağlantı modülü, iç ya da dış URL adreslerini ve isteğe bağlı bağlantı metnini içeren alanlar oluşturmanıza olanak sağlar. Alanlar ve alanların nasıl oluşturulacağı ve yönetileceği hakkında genel bilgi için <a href=":field">Alan modülü yardımı</a> ve <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arayüzü yardımı</a> sayfalarına bakın. Daha fazla bilgi için <a href=":link_documentation">Bağlantı modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the link field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
tr: Bağlantı alanının <em>ayarları</em> ve <em>görüntüsü</em> ayrı olarak yapılandırılabilir. Alanların ve alan görüntülerinin nasıl yönetileceği ile ilgili daha fazla bilgi için <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arayüzü yardımına</a> bakın.

en: @message (@percent%).
tr: @message (%@percent).

en: The Interface Translation module allows you to translate interface text (<em>strings</em>) into different languages, and to switch between them for the display of interface text. It uses the functionality provided by the <a href=":language">Language module</a>. For more information, see the <a href=":doc-url">online documentation for the Interface Translation module</a>.
tr: Arayüz Çevirisi modülü, arabirim metnini (<em>dizeler</em>) farklı dillere çevirmenize ve arabirim metni görüntüsü için bunlar arasında geçiş yapmanıza olanak sağlar. <a href=":language">Dil modülü</a> tarafından sağlanan işlevselliği kullanır. Daha fazla bilgi için <a href=":doc-url">Arayüz Çevirisi modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: You can check how much of the interface on your site is translated into which language on the <a href=":languages">Languages</a> page. On the <a href=":translation-updates">Available translation updates</a> page, you can check whether interface translation updates are available on the <a href=":server">Drupal translation server</a>.
tr: <a href=":languages">Diller</a> sayfasında, sitenizdeki arayüzün ne kadarının hangi dile çevrildiğini denetleyebilirsiniz. <a href=":translation-updates">Kullanılabilir çeviri güncellemeleri</a> sayfasında, <a href=":server">Drupal çeviri sunucusunda</a> arayüz çevirisi güncellemelerinin var olup olmadığını denetleyebilirsiniz.

en: You can translate individual strings directly on the <a href=":translate">User interface translation</a> page, or download the currently-used translation file for a specific language on the <a href=":export">Interface translation export</a> page. Once you have edited the translation file, you can then import it again on the <a href=":import">Interface translation import</a> page.
tr: Dizeleri doğrudan <a href=":translate">Kullanıcı arayüzü çevirisi</a> sayfasında başka dile çevirebilir ya da <a href=":export">Arayüz çevirisi dışa aktarma</a> sayfasında belirli bir dil için şu anda kullanılmakta olan çeviri dosyasını indirebilirsiniz. Çeviri dosyasını düzenledikten sonra <a href=":import">Arayüz çevirisi içe aktarma</a> sayfasında tekrar içe aktarabilirsiniz.

en: Interface translations are automatically imported when a language is added, or when new modules or themes are enabled. The report <a href=":update">Available translation updates</a> shows the status. Interface text can be customized in the <a href=":translate">user interface translation</a> page.
tr: Bir dil eklendiğinde ya da yeni modüller veya temalar etkinleştirildiğinde arayüz çevirileri otomatik olarak içe aktarılır. <a href=":update">Kullanılabilir çeviri güncellemeleri</a> raporu durumu gösterir. <a href=":translate">Kullanıcı arayüzü çevirisi</a> sayfasında arabirim metni özelleştirilebilir.

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: Because translation tasks involve many strings, it may be more convenient to <a title="User interface translation export" href=":export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings in a specific language.
tr: Bu sayfa, bir çevirmenin çevrilmiş ve çevrilmemiş belirli dizgeleri aramasına olanak sağlar ve çeviri oluşturulurken ya da düzenlenirken kullanılır. (Not: Çeviri görevleri birçok dize içerdiğinden, masaüstü Gettext çeviri düzenleyicisinde çevrimdışı düzenleme için dizelerin <a title="Kullanıcı arayüzü çeviriyi dışa aktarma" href=":export">dışa aktarılması</a> daha rahat olabilir.) Aramalar, belirli bir dildeki dizelerle sınırlı olabilir.

en: Translation files are automatically downloaded and imported when <a title="Languages" href=":language">languages</a> are added, or when modules or themes are enabled.
tr: <a title="Diller" href=":language">Diller</a> eklendiğinde ya da eklenti ve temalar etkinleştirildiğinde, çeviri dosyaları otomatik olarak indirilir ve içe aktarılır.

en: This page allows translators to manually import translated strings contained in a Gettext Portable Object (.po) file. Manual import may be used for customized translations or for the translation of custom modules and themes. To customize translations you can download a translation file from the <a href=":url">Drupal translation server</a> or <a title="User interface translation export" href=":export">export</a> translations from the site, customize the translations using a Gettext translation editor, and import the result using this page.
tr: Bu sayfa, çevirmenlerin bir Gettext Taşınabilir Nesne (.po) dosyasında bulunan çevrilmiş dizeleri elle içe aktarmasına olanak sağlar. Özel modüllerin ve temaların çevirisi ya da özelleştirilmiş çeviriler için manuel içe aktarma kullanılabilir. Çevirileri özelleştirmek için, <a href=":url">Drupal çeviri sunucusundan</a> bir çeviri dosyasını yükleyebilir ya da siteden çevirileri <a title="User interface translation export" href=":export">dışa aktarabilir</a>, Gettext çeviri düzenleyicisini kullanarak çevirileri özelleştirebilir ve bu sayfayı kullanarak sonucu içe aktarabilirsiniz.

en: Updates available for: @languages. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
tr: @languages için güncellemeler var. Daha fazla bilgi için <a href=":updates">Kullanılabilir çeviri güncellemeleri</a> sayfasına bakın.

en: Missing translations for: @languages. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
tr: @languages için çeviri eksik. Daha fazla bilgi için <a href=":updates">Kullanılabilir çeviri güncellemeleri</a> sayfasına bakın.

en: No translation status is available. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
tr: Kullanılabilir bir çeviri durumu yok. Daha fazla bilgi için <a href=":updates">Kullanılabilir çeviri güncellemeleri</a> sayfasına bakın.

en: Interface translation settings
tr: Arayüz çeviri ayarları

en: Interface translation import
tr: Arayüz çevirisi içe aktarma

en: Interface translation export
tr: Arayüz çevirisini dışa aktar

en: Select how frequently you want to check for new interface translations for your currently installed modules and themes. <a href=":url">Check updates now</a>.
tr: Kurulu modüllerinize ve temalarınıza yönelik yeni arayüz çevirilerini hangi sıklıkta denetlemek istediğinizi seçin. <a href=":url">Güncellemeleri şimdi denetleyin</a>.

en: Translation files are stored locally in the  %path directory. You can change this directory on the <a href=":url">File system</a> configuration page.
tr: Çeviri dosyaları, %path dizinine yerel olarak depolanır. <a href=":url">Dosya sistemi</a> yapılandırma sayfasında bu dizini değiştirebilirsiniz.

en: Translation files will not be stored locally. Change the Interface translation directory on the <a href=":url">File system configuration</a> page.
tr: Çeviri dosyaları yerel olarak depolanmayacak. <a href=":url">Dosya sistemi yapılandırması</a> sayfasında Arabirim çevirisi dizinini değiştirin.

en: You have selected local translation source, but no <a href=":url">Interface translation directory</a> was configured.
tr: Yerel çeviri kaynağı seçtiniz, ancak <a href=":url">Arayüz çevirisi dizini</a> yapılandırılmadı.

en: No translatable languages available. <a href=":add_language">Add a language</a> first.
tr: Kullanılabilecek bir çevrilebilir dil yok. Önce <a href=":add_language">bir dil ekleyin</a>.

en: No translation status available. <a href=":check">Check manually</a>.
tr: Kullanılabilir bir çeviri durumu yok. <a href=":check">Manuel olarak denetleyin</a>.

en: It is required by the Menu UI module, which provides an interface for managing menus and menu links. For more information, see the <a href=":menu-help">Menu UI module help page</a> and the <a href=":drupal-org-help">online documentation for the Custom Menu Links module</a>.
tr: Menüleri ve menü bağlantılarını yönetmeye ilişkin bir arayüz sağlayan Menü Kullanıcı Arayüzü modülü için gereklidir. Daha fazla bilgi için <a href=":menu-help">Menü Kullanıcı Arayüzü modülü yardım sayfasına</a> ve <a href=":drupal-org-help">Özel Menü Bağlantıları modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The Menu UI module provides an interface for managing menus. A menu is a hierarchical collection of links, which can be within or external to the site, generally used for navigation. For more information, see the <a href=":menu">online documentation for the Menu UI module</a>.
tr: Menü Kullanıcı Arayüzü modülü, menüleri yönetmek için kullanılacak bir arayüz sağlar. Menü, genellikle gezinme için kullanılan, site içinde ya da dışında olabilen hiyerarşik bir bağlantılar toplamıdır. Daha fazla bilgi için <a href=":menu">Menü Kullanıcı Arayüzü modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
tr: <a href=":blocks">Blok yerleşimi sayfasında</a> bu menü için için yeni oluşturulan bloğu etkinleştirebilirsiniz.

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
tr: Her menünün, <a href=":blocks">Blok yerleşimi sayfasında</a> yönetilen ilişkili bir bloğu vardır.

en: There are no menu links yet. <a href=":url">Add link</a>.
tr: Henüz menü bağlantısı yok.<a href=":url">Bağlantı ekle</a>.

en: The Migrate module provides a framework for migrating data, usually from an external source into your site. It does not provide a user interface. For more information, see the <a href=":migrate">online documentation for the Migrate module</a>.
tr: Geçiş modülü, genellikle dış kaynaktan sitenize veri geçişi için bir çatı sağlar. Bir kullanıcı arayüzü yoktur. Daha fazla bilgi için <a href=":migrate">Geçiş modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Memory usage is @usage (@pct% of limit @limit), reclaiming memory.
tr: Bellek kullanımı: @usage (@pct% / @limit sınırı), bellek geri kazanılıyor.

en: Memory usage is now @usage (@pct% of limit @limit), not enough reclaimed, starting new batch
tr: Bellek kullanımı şu an @usage (@pct% / @limit sınırı), yeterli miktarda geri kazanılmadı, yeni toplu iş başlatılıyor

en: Memory usage is now @usage (@pct% of limit @limit), reclaimed enough, continuing
tr: Bellek kullanımı şu an @usage (@pct% / @limit sınırı), yeterli miktarda geri kazanıldı, devam ediliyor

en: The Migrate Drupal module provides a framework based on the <a href=":migrate">Migrate module</a> to facilitate migration from a Drupal (6, 7, or 8) site to your website. It does not provide a user interface. For more information, see the <a href=":migrate_drupal">online documentation for the Migrate Drupal module</a>.
tr: Drupal Geçişi modülü, Drupal (6, 7 ya da 8) sitesinden web sitenize geçişi kolaylaştırmak için <a href=":migrate">Geçiş modülüne</a> dayalı bir çatı sağlar. Bir kullanıcı arayüzü yoktur. Daha fazla bilgi için <a href=":migrate_drupal">Drupal Geçişi modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href=":node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
tr: İçerik erişimi izinlerinin yeniden oluşturulması gerekiyor. <a href=":node_access_rebuild">İzinleri yeniden oluştur</a>.

en: The Node module manages the creation, editing, deletion, settings, and display of the main site content. Content items managed by the Node module are typically displayed as pages on your site, and include a title, some meta-data (author, creation time, content type, etc.), and optional fields containing text or other data (fields are managed by the <a href=":field">Field module</a>). For more information, see the <a href=":node">online documentation for the Node module</a>.
tr: Düğüm modülü, ana site içeriğinin oluşturulmasını, düzenlenmesini, silinmesini, ayarlarını ve görüntüsünü yönetir. Düğüm modülü tarafından yönetilen içerik öğeleri, sitenizde genellikle sayfa olarak görüntülenir ve bir başlık, bazı meta veriler (yazar, oluşturma zamanı, içerik tipi gibi) ve metinlerin ya da başka verilerin bulunduğu isteğe bağlı alanlar (alanları <a href=":field">Alan modülü</a> yönetir) içerir. Daha fazla bilgi için <a href=":node">Düğüm modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href=":content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href=":content-type">type of content</a> on your site.
tr: Yeni içerik oluşturulduğunda, Düğüm modülü yazar, oluşturma tarihi ve <a href=":content-type">İçerik tipi</a> gibi içerikle ilgili temel bilgileri kaydeder. Ayrıca, içeriğin yayımlanmış olup olmadığını, sitenin ön sayfasına yükseltilmiş olup olmadığını ve/veya içerik listelerinin tepesine sabitlenmiş olup olmadığını tanımlayan <em>yayımlama seçeneklerini</em> de yönetir. Sitenizdeki her <a href=":content-type">içerik tipi</a> için varsayılan ayarlar yapılandırılabilir.

en: The Node module gives users with the <em>Administer content types</em> permission the ability to <a href=":content-new">create new content types</a> in addition to the default ones already configured. Creating custom content types gives you the flexibility to add <a href=":field">fields</a> and configure default settings that suit the differing needs of various site content.
tr: Düğüm modülü, <em>İçerik tiplerini yönetme</em> izni olan kullanıcılara, önceden yapılandırılmış varsayılan içerik tiplerine ek olarak <a href=":content-new">yeni içerik tipleri yönetme</a> izni de verir. Özel içerik tipleri oluşturulması size <a href=":field">alan</a> ekleme ve çeşitli site içeriklerinin farklı gereksinimlerine uygun varsayılan ayarlar yapılandırma esnekliği sağlar.

en: The <a href=":content">Content</a> page lists your content, allowing you add new content, filter, edit or delete existing content, or perform bulk operations on existing content.
tr: <a href=":content">İçerik</a> sayfasında içeriğiniz listelenerek yeni içerik eklemenize, var olan içeriğe süzgeç uygulamanıza, düzenlemenize ya da silmenize veya var olan içerik üzerinde toplu işlemler gerçekleştirmenize olanak sağlar.

en: The Node module makes a number of permissions available for each content type, which can be set by role on the <a href=":permissions">permissions page</a>.
tr: Düğüm modülü her içerik tipi için birçok izni kullanılabilir kılar; bunlar <a href=":permissions">izinler sayfasında</a> role göre ayarlanabilir.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions. <a href=":rebuild">Rebuild permissions</a>
tr: Sitede içerikler ile ilgili izin sorunları yaşanıyorsa, izin ön belleğini yenilemeniz gerekebilir. Böylece tüm içerik izinleri kaldırılarak geçerli eklenti ve ayarlara göre yeniden oluşturulur. Çok sayıda içerik ve karmaşık izin ayarları varsa yenileme işlemi uzun sürebilir. Yenileme işlemi tamamlandığında içeriklerde otomatik olarak yeni izinler kullanılır. <a href=":rebuild">İzinleri Yenile</a>

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
tr: Var olan içerik tiplerinin ve bu tiplerle ilişkili alanların bakımını yapın.

en: No content types available. <a href=":link">Add content type</a>.
tr: Kullanılabilecek içerik tipi yok. <a href=":link">İçerik tipi ekle</a>.

en: Node from URL
tr: URL'deki düğüm

en: The Options module allows you to create fields where data values are selected from a fixed list of options. Usually these items are entered through a select list, checkboxes, or radio buttons. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":options_do">online documentation for the Options module</a>.
tr: Seçenekler modülü, veri değerlerinin sabit bir seçenek listesinden seçildiği alanlar oluşturmanıza olanak sağlar. Bu öğeler genellikle bir seçme listesi, onay kutuları ya da radyo düğmeleri aracılığıyla girilir. Alanlar ve alanların nasıl oluşturulacağı ve yönetileceği hakkında genel bilgi için <a href=":field">Alan modülü yardımı</a> ve <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arabirimi yardımı</a> sayfalarına bakın. Daha fazla bilgi için <a href=":options_do">Seçenekler modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the list fields can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
tr: Bağlantı alanlarının <em>ayarları</em> ve <em>görüntüsü</em> ayrı olarak yapılandırılabilir. Alanların ve alan görüntülerinin nasıl yönetileceği ile ilgili daha fazla bilgi için <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arayüzü yardımına</a> bakın.

en: The Internal Page Cache module caches pages for anonymous users in the database. For more information, see the <a href=":pagecache-documentation">online documentation for the Internal Page Cache module</a>.
tr: İç Sayfa Önbelleği modülü, anonim kullanıcılar için sayfaları veritabanında önbelleğe kaydeder. Daha fazla bilgi için <a href=":pagecache-documentation">İç Sayfa Önbelleği modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Pages are usually identical for all anonymous users, while they can be personalized for each authenticated user. This is why entire pages can be cached for anonymous users, whereas they will have to be rebuilt for every authenticated user.
tr: Sayfalar kimliği doğrulanan her kullanıcı için kişiselleştirilebilir, ancak tüm anonim kullanıcılar için genellikle aynıdır. Anonim kullanıcılar için sayfaların tamamının önbelleğe alınabilmesinin nedeni budur; kimliği doğrulanan her kullanıcı için sayfanın yeniden oluşturulması gerekir.

en: To speed up your site for authenticated users, see the <a href=":dynamic_page_cache-help">Dynamic Page Cache module</a>.
tr: Kimliği doğrulanan kullanıcılar için sitenizi hızlandırmak için <a href=":dynamic_page_cache-help">Dinamik Sayfa Önbelleği modülüne</a> bakın.

en: The Path module allows you to specify an alias, or custom URL, for any existing internal system path. Aliases should not be confused with URL redirects, which allow you to forward a changed or inactive URL to a new URL. In addition to making URLs more readable, aliases also help search engines index content more effectively. Multiple aliases may be used for a single internal system path. To automate the aliasing of paths, you can install the contributed module <a href=":pathauto">Pathauto</a>. For more information, see the <a href=":path">online documentation for the Path module</a>.
tr: Yol modülü, var olan bir iç sistem yolu için diğer ad ya da özel URL adresi belirtmenize olanak sağlar. Diğer adlar, değiştirilen ya da etkin olmayan bir URL adresini yeni bir URL adresine iletmenizi sağlayan URL adresi yeniden yönlendirmeleriyle karıştırılmamalıdır. Diğer adlar, URL adreslerini daha okunaklı hale getirmenin yanı sıra, arama motorlarının içerikleri daha verimli bir şekilde dizinlemesine de yardımcı olur. Tek bir iç sistem yolu için birden çok diğer ad kullanılabilir. Yollara diğer ad verme işlemini otomatikleştirmek için, katkıda bulunan <a href=":pathauto">Pathauto</a> modülünü kurabilirsiniz. Daha fazla bilgi için <a href=":path">Yol modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: If you create or edit a taxonomy term you can add an alias (for example <em>music/jazz</em>) in the field "URL alias". When creating or editing content you can add an alias (for example <em>about-us/team</em>) under the section "URL path settings" in the field "URL alias". Aliases for any other path can be added through the page <a href=":aliases">URL aliases</a>. To add aliases a user needs the permission <a href=":permissions">Create and edit URL aliases</a>.
tr: Bir sınıflandırma terimi oluşturur ya da düzenlerseniz, "URL adresi diğer adı" alanına bir diğer ad (örneğin, <em>music/jazz</em>) ekleyebilirsiniz. İçerik oluştururken ya da düzenlerken, "URL adresi diğer adı" alanında "URL yolu alanları" bölümünün altına bir diğer ad (örneğin, <em>about-us/team</em>) ekleyebilirsiniz. Diğer yollara ilişkin diğer adlar, <a href=":aliases">URL adresi diğer adları</a> sayfasından eklenebilir. Diğer adlar eklemek için kullanıcının <a href=":permissions">URL adresi diğer adları oluşturma ve düzenleme</a> izni olmalıdır.

en: The Path module provides a way to search and view a <a href=":aliases">list of all aliases</a> that are in use on your website. Aliases can be added, edited and deleted through this list.
tr: Yol modülü, web sitenizde kullanılmakta olan <a href=":aliases">tüm diğer adların listesini</a> aramak ve görüntülemek için kullanılacak bir yol sağlar. Diğer adlar bu listeden eklenebilir, düzenlenebilir ve silinebilir.

en: The internal system path.
tr: İç sistem yolu.

en: The path alias.
tr: Yolun takma adı.

en: The Quick Edit module allows users with the <a href=":quickedit_permission">Access in-place editing</a> and <a href=":contextual_permission">Use contextual links</a> permissions to edit field content without visiting a separate page. For more information, see the <a href=":handbook_url">online documentation for the Quick Edit module</a>.
tr: Hızlı Düzenleme kipi, <a href=":quickedit_permission">Yerinde düzenlemeye erişme</a> ve <a href=":contextual_permission">Bağlamsal bağlantıları kullanma</a> izinleri bulunan kullanıcıların ayrı bir sayfayı ziyaret etmeden alan içeriğini düzenlemesine olanak sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":handbook_url">Hızlı Düzenleme modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The Responsive Image module provides an image formatter that allows browsers to select which image file to display based on media queries or which image file types the browser supports, using the HTML 5 picture and source elements and/or the sizes, srcset and type attributes. For more information, see the <a href=":responsive_image">online documentation for the Responsive Image module</a>.
tr: Duyarlı Görsel modülü; HTML 5 görsel ve kaynak öğelerini ve/veya boyut, srcset ve tip özniteliklerini kullanarak, tarayıcıların ortam sorguları temelinde hangi görsel dosyasının görüntüleneceğini ya da hangi görsel dosyası tiplerinin desteklendiğini seçmesine olanak sağlayan bir görsel biçimleyici sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":responsive_image">Duyarlı Görsel modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: After defining responsive image styles, you can use them in the display settings for your Image fields, so that the site displays responsive images using the HTML5 picture tag. Open the Manage display page for the entity type (content type, taxonomy vocabulary, etc.) that the Image field is attached to. Choose the format <em>Responsive image</em>, click the Edit icon, and select one of the responsive image styles that you have created. For general information on how to manage fields and their display see the <a href=":field_ui">Field UI module help page</a>. For background information about entities and fields see the <a href=":field_help">Field module help page</a>.
tr: Duyarlı görsel stillerini tanımladıktan sonra, Görsel alanlarınızın görüntü ayarlarında bu stilleri kullanarak, sitenin HTML5 resim etiketini kullanarak duyarlı görüntüleri görüntülemesini sağlayabilirsiniz. Görsel alanının eklendiği varlık tipi (içerik tipi, sınıflandırma sözlüğü vb.) için Görüntüyü yönet sayfasını açın. <em>Duyarlı görsel</em> biçimini seçin, Düzenle simgesine tıklayın ve oluşturduğunuz duyarlı görsel stillerinden birini seçin. Alanların ve görsellerin nasıl yönetileceği ile ilgili genel bilgi için <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arabirimi modülü yardım sayfasına</a> bakın. Varlıklar ve alanlarla ilgili arka plan bilgileri için <a href=":field_help">Alan modülü yardım sayfasına</a> bakın.

en: See the <a href=":responsive_image_help">Responsive Image help page</a> for information on the sizes attribute.
tr: Boyutlar öz niteliği hakkında bilgi için <a href=":responsive_image_help">Duyarlı Görsel yardım sayfasına</a> bakın.

en: Configure Responsive Image Styles
tr: Duyarlı Görsel Stillerini Yapılandır

en: In order to use REST on a web site, you need to install modules that provide serialization and authentication services. You can use the Core module <a href=":hal">HAL</a> for serialization and <a href=":basic_auth">HTTP Basic Authentication</a> for authentication, or install a contributed or custom module.
tr: Bir web sitesinde REST'i kullanmak için, diziselleştirme ve kimlik doğrulama hizmetleri sağlayan modüller kurmanız gerekir. Diziselleştirme için <a href=":hal">HAL</a> ve kimlik doğrulama için <a href=":basic_auth">HTTP Temel Kimlik Doğrulama</a> Çekirdek modülünü kullanabilir ya da katkıda bulunan veya özel modül kurabilirsiniz.

en: The Search module provides the ability to set up search pages based on plugins provided by other modules. In Drupal core, there are two page-type plugins: the Content page type provides keyword searching for content managed by the Node module, and the Users page type provides keyword searching for registered users. Contributed modules may provide other page-type plugins. For more information, see the <a href=":search-module">online documentation for the Search module</a>.
tr: Arama modülü, diğer modüller tarafından sağlanan eklentilere dayalı arama sayfaları kurma olanağı sağlar. Drupal çekirdeğinde iki sayfa tipi eklentisi vardır: İçerik sayfa tipi, Düğüm modülü tarafından yönetilen içerik için anahtar kelime araması sağlar ve Kullanıcılar sayfa türü, kayıtlı kullanıcılar için anahtar kelime araması sağlar. Katkıda bulunan modüller, başka sayfa tipi eklentileri sağlayabilir. Daha fazla bilgi için <a href=":search-module">Arama modülü için çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: To configure search pages, visit the <a href=":search-settings">Search pages page</a>. In the Search pages section, you can add a new search page, edit the configuration of existing search pages, enable and disable search pages, and choose the default search page. Each enabled search page has a URL path starting with <em>search</em>, and each will appear as a tab or local task link on the <a href=":search-url">search page</a>; you can configure the text that is shown in the tab. In addition, some search page plugins have additional settings that you can configure for each search page.
tr: Arama sayfalarını yapılandırmak için <a href=":search-settings">Arama sayfaları sayfasını</a> ziyaret edin. Arama sayfaları bölümünde yeni bir arama sayfası ekleyebilir, var olan arama sayfalarının yapılandırmasını düzenleyebilir, arama sayfalarını etkinleştirebilir, devre dışı bırakabilir ve varsayılan arama sayfasını seçebilirsiniz. Etkinleştirilen her arama sayfasının <em>search</em> ile başlayan bir URL adresi yoluna olur ve bunların her biri <a href=":search-url">arama sayfasında</a> sekme ya da yerel görev bağlantısı olarak görüntülenir; sekmede gösterilen metni yapılandırabilirsiniz. Ayrıca, bazı arama sayfası eklentileri, her bir arama sayfası için yapılandırabileceğiniz ek ayarlar içerir.

en: Some search page plugins, such as the core Content search page, index searchable text using the Drupal core search index, and will not work unless content is indexed. Indexing is done during <em>cron</em> runs, so it requires a <a href=":cron">cron maintenance task</a> to be set up. There are also several settings affecting indexing that can be configured on the <a href=":search-settings">Search pages page</a>: the number of items to index per cron run, the minimum word length to index, and how to handle Chinese, Japanese, and Korean characters.
tr: Temel İçerik arama sayfası gibi bazı arama sayfası eklentileri, Drupal çekirdeği arama dizinini kullanarak aranabilir metni dizinler ve içerik dizinlenmediği sürece çalışmaz. Dizinleme <em>dönemsel görev</em> çalışırken gerçekleştirilir; bu nedenle bir <a href=":cron">dönemsel bakım görevinin</a> ayarlanması gerekir. <a href=":search-settings">Arama sayfaları sayfasında</a> yapılandırılabilecek, dizinlemeyi etkileyen birçok ayar vardır: dönemsel görev başına dizinlenecek öğe sayısı, dizinlenecek sözcük uzunluğu alt sınırı ve Çince, Japonca ve Korece karakterlerin nasıl işleneceği.

en: Users with <a href=":search_permission">Use search</a> permission can use the Search block and <a href=":search">Search page</a>. Users with the <a href=":node_permission">View published content</a> permission can use configured search pages of type <em>Content</em> to search for content containing exact keywords; in addition, users with <a href=":search_permission">Use advanced search</a> permission can use more complex search filtering. Users with the <a href=":user_permission">View user information</a> permission can use configured search pages of type <em>Users</em> to search for active users containing the keyword anywhere in the username, and users with the <a href=":user_permission">Administer users</a> permission can search for active and blocked users, by email address or username keyword.
tr: <a href=":search_permission">Aramayı kullanma</a> izni olan kullanıcılar, Arama bloğunu ve <a href=":search">Arama sayfasını</a> kullanabilir. <a href=":node_permission">Yayınlanan içeriği görüntüleme</a> izni olan kullanıcılar, anahtar sözcükleri tam olarak içeren içerikleri aramak için <em>İçerik</em> tipinde yapılandırılmış arama sayfalarını kullanabilir; <a href=":search_permission">Gelişmiş aramayı kullanma</a> izni olan kullanıcılar, daha karmaşık arama süzgeçlerini kullanabilir. <a href=":user_permission">Kullanıcı bilgilerini görüntüleme</a> izni olan kullanıcılar, kullanıcı adının herhangi bir yerinde anahtar sözcüğü içeren etkin kullanıcıları aramak için <em>Kullanıcılar</em> tipinde yapılandırılmış arama sayfalarını kullanabilir ve <a href=":user_permission">Kullanıcıları yönetme</a> izni olan kullanıcılar da e-posta adresi ya da kullanıcı adı anahtar sözcüğüne göre etkin ve engellenmiş kullanıcıları arayabilir.

en: By default, the Search module only supports exact keyword matching in content searches. You can modify this behavior by installing a language-specific stemming module for your language (such as <a href=":porterstemmer_url">Porter Stemmer</a> for American English), which allows words such as walk, walking, and walked to be matched in the Search module. Another approach is to use a third-party search technology with stemming or partial word matching features built in, such as <a href=":solr_url">Apache Solr</a> or <a href=":sphinx_url">Sphinx</a>. There are also contributed modules that provide additional search pages. These and other <a href=":contrib-search">search-related contributed modules</a> can be downloaded by visiting Drupal.org.
tr: Arama modülü varsayılan olarak, içerik aramalarında yalnızca tam anahtar sözcük eşleştirmesini destekler. Diliniz için, Arama modülünde yürü, yürütme ve yürüdü gibi sözcüklerin eşleştirilmesine olanak sağlayan dile özgü bir kök ayırma modülü (örn. Amerikan İngilizcesi için <a href=":porterstemmer_url">Porter Stemmer</a>) kurarak bu davranışı değiştirebilirsiniz. Bir başka yaklaşım da <a href=":solr_url">Apache Solr</a> ya da <a href=":sphinx_url">Sphinx</a> gibi kök ayırma veya kısmi sözcük eşleştirme özelliklerinin yerleşik olarak bulunduğu bir üçüncü taraf arama teknolojisini kullanmaktır. Ek arama sayfaları sağlayan, katkıda bulunan modüller de vardır. Bunlar ve <a href=":contrib-search">aramayla ilgili katkıda bulunan diğer modüller</a>, Drupal.org adresi ziyaret edilerek karşıdan yüklenebilir.

en: This module does not have a user interface. It is used by other modules which need to serialize data, such as <a href=":rest">REST</a>.
tr: Bu modülün kullanıcı arabirimi yoktur. <a href=":rest">REST</a> gibi, verileri diziselleştirmesi gereken diğer modüller tarafından kullanılır.

en: For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the Serialization module</a>.
tr: Daha fazla bilgi için <a href=":doc_url">Diziselleştirme modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the <a href=":shortcut">online documentation for the Shortcut module</a>.
tr: Kısayol modülü, kullanıcıların sık ziyaret edilen site sayfaları için <em>kısayol</em> bağlantısı kümeleri oluşturmasını sağlar. Kısayollar <em>kümeler</em> içinde yer alır. <em>Herhangi bir kısayol kümesini seçme</em> izni olan her kullanıcı, sitede herhangi birisi tarafından oluşturulmuş bir kısayol kümesini seçebilir. Daha fazla bilgi için <a href=":shortcut">Kısayol modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href=":shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
tr: <em>Kısayolları yönetme</em> izni olan kullanıcılar, <a href=":shortcuts">Kısayol yönetimi sayfasından</a> kısayol kümelerini yönetebilir ve kümeler içinde kısayolları düzenleyebilir.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href=":shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
tr: Hesap sayfanızın <a href=":shortcut-link">Kısayollar sekmesinde</a> hangi kısayol kümesini kullandığınızı tanımlayın.

en: No shortcuts available. <a href=":link">Add a shortcut</a>
tr: Kullanılabilir kısayol yok. <a href=":link">Kısayol ekle</a>

en: You are now using the new %set_name shortcut set. You can edit it from this page or <a href=":switch-url">switch back to a different one.</a>
tr: Şimdi yeni %set_name kısayol kümesini kullanıyorsunuz. Bu sayfadan düzenleyebilir ya da <a href=":switch-url">farklı birine geçiş yapabilirsiniz.</a>

en: The link for this shortcut.
tr: Bu kısayolun bağlantısı.

en: The title for this shortcut.
tr: Bu kısayolun başlığı.

en: The weight for this shortcut
tr: Bu kısayolun ağırlığı

en: The name under which the set's links are stored.
tr: Kümenin bağlantılarının altında depolandığı ad

en: The title of the set.
tr: Kümenin başlığı.

en: The users.uid for this set.
tr: Bu kümeye ilişkin users.uid.

en: The shortcut_set.set_name that will be displayed for this user.
tr: Bu kullanıcı için görüntülenecek shortcut_set.set_name.

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href=":statistics-settings">Statistics page</a>, and set the necessary <a href=":permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
tr: İstatistikler modülü, her bir sayfa için, sayfa her görüntülendiğinde artan bir sayaç içerir. Sayacı kullanmak için, <a href=":statistics-settings">İstatistikler sayfasında</a> <em>İçerik görüntülemeleri say</em> seçeneğini etkinleştirin ve kullanıcıların sayacı görebilmesi için gereken <a href=":permissions">izinleri</a> (<em>İçerik görüntüleme sayısını görüntüle</em>) ayarlayın.

en: Version: @module-version
tr: Sürüm: @module-version

en: Requires: @module-list
tr: Gereken: @module-list

en: Required by: @module-list
tr: Gerektiren: @module-list

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version @php_version.
tr: Bu tema, PHP @php_required sürümünü gerektirir ve PHP @php_version sürümüyle uyumsuzdur.

en: The System module is integral to the site: it provides user interfaces for many core systems and settings, as well as the basic administrative menu structure. For more information, see the <a href=":system">online documentation for the System module</a>.
tr: Sistem modülü sitenin tamamlayıcısıdır: Birçok çekirdek sistem ve ayar için kullanıcı arabirimlerinin yanı sıra temel yönetim menüsü yapısını sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":system">Sistem modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Users with appropriate permission can install and uninstall modules from the <a href=":modules">Extend page</a>. Depending on which distribution or installation profile you choose when you install your site, several modules are installed and others are provided but not installed. Each module provides a discrete set of features; modules may be installed or uninstalled depending on the needs of the site. Many additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download from the <a href=":drupal-modules">Drupal.org module page</a>. Note that uninstalling a module is a destructive action: when you uninstall a module, you will permanently lose all data connected to the module.
tr: Uygun izni olan kullanıcılar, <a href=":modules">Genişlet sayfasından</a> modülleri kurabilir ve kaldırabilir. Sitenizi kurarken hangi dağıtım ya da kurulum profilini seçtiğinize bağlı olarak, birçok modül kurulur; bazı modüller de sağlanır, ancak kurulmaz. Her modül, ayrı bir özellik kümesi sağlar; modüller sitenin ihtiyaçlarına göre kurulabilir ya da kaldırılabilir. Drupal topluluğunun üyeleri tarafından eklenen birçok ek modül, <a href=":drupal-modules">Drupal.org modülü sayfasından</a> yüklenebilir. Bir modülü kaldırmanın yıkıcı bir işlem olduğunu unutmayın: modülü kaldırdığınızda modüle bağlı tüm verileri kalıcı olarak kaybedersiniz.

en: Users with appropriate permission can install and uninstall themes on the <a href=":themes">Appearance page</a>. Themes determine the design and presentation of your site. Depending on which distribution or installation profile you choose when you install your site, a default theme is installed, and possibly a different theme for administration pages. Other themes are provided but not installed, and additional contributed themes are available at the <a href=":drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
tr: Uygun izni olan kullanıcılar, <a href=":themes">Görünüm sayfasında</a> temalar kurabilir ve kaldırabilir. Temalar, sitenizin tasarımını ve sunumunu belirler. Sitenizi kurarken hangi dağıtım ya da kurulum profilini seçtiğinize bağlı olarak, varsayılan bir tema ve yönetim sayfaları için de büyük olasılıkla farklı bir tema kurulur. Başka temalar da sağlanır, ancak kurulmaz; <a href=":drupal-themes">Drupal.org tema sayfasında</a> ek temalar mevcuttur.

en: When you are performing site maintenance, you can prevent non-administrative users (including anonymous visitors) from viewing your site by putting it in <a href=":maintenance-mode">Maintenance mode</a>. This will prevent unauthorized users from making changes to the site while you are performing maintenance, or from seeing a broken site while updates are in progress.
tr: Site bakımı gerçekleştirirken sitenizi <a href=":maintenance-mode">Bakım kipine</a> geçirerek, yönetici olmayan kullanıcıların (anonim ziyaretçiler de dahil), sitenizi görüntülemesini önleyebilirsiniz. Böylece, yetkisiz kullanıcıların siz bakım gerçekleştirirken site üzerinde değişiklik yapması ya da güncellemeler devam ederken bozuk bir siteyi görmesi engellenir.

en: On the <a href=":performance-page">Performance page</a>, the site can be configured to aggregate CSS and JavaScript files, making the total request size smaller. Note that, for small- to medium-sized websites, the <a href=":page-cache">Internal Page Cache module</a> should be installed so that pages are efficiently cached and reused for anonymous users. Finally, for websites of all sizes, the <a href=":dynamic-page-cache">Dynamic Page Cache module</a> should also be installed so that the non-personalized parts of pages are efficiently cached (for all users).
tr: Site, <a href=":performance-page">Performans sayfasında</a> CSS ve JavaScript dosyaları toplanıp birleştirilecek şekilde yapılandırılarak toplam istek boyutu küçültülebilir. Küçük ve orta ölçekli web siteleri için <a href=":page-cache">İç Sayfa Önbelleği modülünün</a> kurulması gerektiğini unutmayın; böylelikle sayfalar verimli bir şekilde önbelleğe alınabilir ve anonim kullanıcılar için yeniden kullanılabilir. Son olarak, her boyuttaki web siteleri için <a href=":dynamic-page-cache">Dinamik Sayfa Önbelleği modülü</a> de kurularak, sayfaların kişiselleştirilmiş olmayan kısımlarının önbelleğe alınması sağlanmalıdır (tüm kullanıcılar için).

en: Your site has several file directories, which are used to store and process uploaded and generated files. The <em>public</em> file directory, which is configured in your settings.php file, is the default place for storing uploaded files. Links to files in this directory contain the direct file URL, so when the files are requested, the web server will send them directly without invoking your site code. This means that the files can be downloaded by anyone with the file URL, so requests are not access-controlled but they are efficient. The <em>private</em> file directory, also configured in your settings.php file and ideally located outside the site web root, is access controlled. Links to files in this directory are not direct, so requests to these files are mediated by your site code. This means that your site can check file access permission for each file before deciding to fulfill the request, so the requests are more secure, but less efficient. You should only use the private storage for files that need access control, not for files like your site logo and background images used on every page. The <em>temporary</em> file directory is used internally by your site code for various operations, and is configured on the <a href=":file-system">File system settings</a> page. You can also see the configured public and private file directories on this page, and choose whether public or private should be the default for uploaded files.
tr: Sitenizde, yüklenen ve oluşturulan dosyaları depolamak ve işlemek için kullanılan birçok dosya dizini vardır. settings.php dosyanızda yapılandırılan <em>public</em> (genel) dosya dizini, karşıya yüklenen dosyaların depolanması için varsayılan yerdir. Bu dizindeki dosyaların bağlantıları, doğrudan dosya URL adresini içerir; yani, dosyalar istendiğinde web sunucusu site kodunuzu çağırmadan doğrudan bunları gönderir. Bu da, dosyanın URL adresini bilen herkesin dosyaları karşıdan yükleyebileceği anlamına gelir; bu nedenle istekler erişim denetimli değildir, ancak verimlidir. settings.php dosyanızda da yapılandırılan ve ideal olarak sitenin web kökü dışında bulunan <em>private</em> (özel) dosya dizini erişim denetimlidir. Bu dizindeki dosyaların bağlantıları doğrudan bağlantılar değildir; bu nedenle bu dosyalara yönelik istekler için site kodunuz aracılık yapar. Başka bir deyişle, siteniz isteği yerine getirmeye karar vermeden önce her dosya için dosya erişim iznini denetleyebilir; bu nedenle istekler daha güvenli, ancak daha az verimlidir. Özel depolamayı, site logonuz ve her sayfada kullanılan arka plan resimleri gibi dosyalar için değil, yalnızca erişim denetimi gereken dosyalar için kullanmalısınız. <em>Temporary</em> (geçici) dosya dizini, çeşitli işlemler için site kodunuz tarafından dahili olarak kullanılır ve <a href=":file-system">Dosya sistemi ayarları</a> sayfasında yapılandırılır. Bu sayfada, yapılandırılan genel ve özel dosya dizinlerini de görebilir ve karşıya yüklenen dosyalar için genel depolamanın mı yoksa özel depolamanın mı varsayılan olacağını seçebilirsiniz.

en: On the <a href=":toolkit">Image toolkit page</a>, you can select and configure the PHP toolkit used to manipulate images. Depending on which distribution or installation profile you choose when you install your site, the GD2 toolkit and possibly others are included; other toolkits may be provided by contributed modules.
tr: <a href=":toolkit">Görsel araç takımı sayfasında</a>, görselleri işlemek için kullanılan PHP araç takımını seçip yapılandırabilirsiniz. Sitenizi kurarken hangi dağıtım ya da kurulum profilini seçtiğinize bağlı olarak, GD2 araç takımı ve büyük olasılıkla başka araç takımları mevcuttur; diğer araç takımları, katkıda bulunan modüller tarafından sağlanabilir.

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href=":themes">themes</a> are available.
tr: Web siteniz için varsayılan temayı ayarlayın ve yapılandırın. Alternatif <a href=":themes">temalar</a> mevcuttur.

en: You can place blocks for each theme on the <a href=":blocks">block layout</a> page.
tr: <a href=":blocks">Blok yerleşimi</a> sayfasında her bir tema için bloklar yerleştirebilirsiniz.

en: Download additional <a href=":modules">contributed modules</a> to extend your site's functionality.
tr: Sitenizin işlevselliğini genişletmek için ek <a href=":modules">katkıda bulunan modülleri</a> karşıdan yükleyin.

en: Regularly review available updates to maintain a secure and current site. Always run the <a href=":update-php">update script</a> each time a module is updated. Enable the <a href=":update-manager">Update Manager module</a> to update and install modules and themes.
tr: Sitenizin güvenli ve güncel olmasını sağlamak için, kullanılabilir güncellemeleri düzenli olarak gözden geçirin. Bir modülün her güncellenişinde <a href=":update-php">güncelleme komut dosyasını</a> çalıştırın. Modülleri ve temaları güncellemek ve kurmak için <a href=":update-manager">Güncelleme Yöneticisi modülünü</a> etkinleştirin.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on Drupal.org's support forums and project issue queues. Before filing a support request, ensure that your web server meets the <a href=":system-requirements">system requirements.</a>
tr: Burada, sitenizin parametrelerine ilişkin kısa bir genel bilgi ve kurulumunuzda algılanan sorunları bulabilirsiniz. Drupal.org adresinin destek forumlarında ve proje sorunu kuyruklarında dosyalanan destek isteklerine bu bilgileri kopyalayıp yapıştırmak yararlı olabilir. Bir destek isteğini dosyalamadan önce web sunucunuzun <a href=":system-requirements">sistem gereksinimlerini</a> karşıladığından emin olun.

en: Configure your <a href=":user-edit">account time zone setting</a>.
tr: <a href=":user-edit">Hesap saat dilimi ayarınızı</a> yapılandırın.

en: The minimum version of Apache needed to run Drupal without mod_rewrite enabled is 2.2.16. See the <a href=":link">enabling clean URLs</a> page for more information on mod_rewrite.
tr: Drupal'ı mod_rewrite etkinleştirilmeden çalıştırmak için gerekli en küçük Apache sürümü: 2.2.16. mod_rewrite hakkında daha fazla bilgi için <a href=":link">temiz URL adreslerini etkinleştirme</a> sayfasına bakın.

en: Your server is capable of using clean URLs, but it is not enabled. Using clean URLs gives an improved user experience and is recommended. <a href=":link">Enable clean URLs</a>
tr: Sunucunuz temiz URL adreslerini kullanabilir; ancak etkinleştirilmemiş. Temiz URL adresleri kullanılması, daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunar ve önerilir. <a href=":link">Temiz URL adreslerini etkinleştir</a>

en: @phpversion (<a href=":url">more information</a>)
tr: @phpversion (<a href=":url">daha fazla bilgi</a>)

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href=":phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
tr: phpinfo() işlevi güvenlik nedeniyle devre dışı bırakıldı. Sunucunuzun phpinfo() bilgilerini görmek için PHP ayarlarınızı değiştirin ya da sunucu yöneticinizle görüşün. Daha fazla bilgi için <a href=":phpinfo">phpinfo() öğesini etkinleştirme ve devre dışı bırakma</a> elkitabı sayfasına bakın.

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href=":system_requirements">system requirements page</a> for more information):
tr: Drupal, şu listedeki PHP eklentilerini etkinleştirmenizi gerektiriyor (daha fazla bilgi için <a href=":system_requirements">sistem gereksinimleri sayfasına</a> bakın):

en: PHP OPcode caching
tr: PHP OPcode önbelleğe alma

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href=":link">system requirements</a> page for more information.
tr: Web sunucunuz, PDO'yu (PHP Veri Nesneleri) desteklemiyor. Barındırma sağlayıcınızın yerel PDO eklentisini destekleyip desteklemediğini sorun. Daha fazla bilgi için <a href=":link">sistem gereksinimleri</a> sayfasına bakın.

en: Your web server does not appear to support any common PDO database extensions. Check with your hosting provider to see if they support PDO (PHP Data Objects) and offer any databases that <a href=":drupal-databases">Drupal supports</a>.
tr: Web sunucunuz herhangi bir genel PDO veri tabanı uzantısını desteklemiyor. PDO'yu (PHP Veri Nesneleri) destekleyip desteklemediğini görmek için barındırma sağlayıcınızla görüşün ve <a href=":drupal-databases">Drupal'ın desteklediği</a> veritabanlarını sunun.

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Drupal requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href=":link">system requirements</a> page for more information.
tr: Web sunucunuz için yanlış PDO sürümü kurulu. Drupal, PHP çekirdeğinden PDO eklentisini gerektiriyor. Bu sistem daha eski olan PECL sürümüne sahip. Daha fazla bilgi için <a href=":link">sistem gereksinimleri</a> sayfasına bakın.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href=":memory-limit">increasing the PHP memory limit</a>.
tr: Daha fazla bilgi için, <a href=":memory-limit">PHP bellek sınırının artırılmasıyla</a> ilgili çevrimiçi el kitabı girdisine bakın.

en: See <a href=":url">@url</a> for information about the recommended .htaccess file which should be added to the %directory directory to help protect against arbitrary code execution.
tr: Rastgele kod yürütülmesine karşı koruma sağlanmasına yardımcı olmak için %directory dizinine eklenmesi gereken .htaccess adlı önerilen dosya hakkında bilgi için <a href=":url">@url</a> adresine bakın.

en: Last run @time ago
tr: Son çalıştırma @time önce

en: For more information, see the online handbook entry for <a href=":cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
tr: Daha fazla bilgi için <a href=":cron-handbook">dönemsel işlerin yapılandırılmasıyla</a> ilgili çevrimiçi elkitabı girdisine bakın.

en: You may need to set the correct directory at the <a href=":admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
tr: <a href=":admin-file-system">Dosya sistemi ayarları sayfasında</a> doğru dizini ayarlamanız ya da geçerli dizinin izinlerini yazılabilir olacak şekilde değiştirmeniz gerekebilir.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
tr: Büyük olasılıkla bir izin sorunu nedeniyle, bu dizini oluşturma otomatik girişimi başarısız oldu. Kuruluma devam etmek için, dizini oluşturun ve dizinin izinlerini manuel olarak değiştirin ya da kurulum programının bunu otomatik olarak oluşturma izni bulunduğundan emin olun. Daha fazla bilgi için INSTALL.txt dosyasına ya da <a href=":handbook_url">çevrimiçi elkitabına</a> bakın.

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href=":update">database update script</a> immediately.
tr: Bazı modüllerin kurulacak veri tabanı şeması güncellemeleri var. Hemen <a href=":update">veritabanı güncelleme komut dosyasını</a> çalıştırmanız gerekir.

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the Update Manager module from the <a href=":module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href=":update">Update status handbook page</a>.
tr: Güncelleme bildirimleri etkinleştirilmemiş. Yeni sürümler çıktığında güncel kalmak için <a href=":module">modül yönetimi sayfasından</a> Güncelleme Yöneticisi modülünü etkinleştirmeniz <strong>kesinlikle önerilir</strong>. Daha fazla bilgi için <a href=":update">Güncelleme durumu elkitabı sayfasına</a> bakın.

en: The trusted_host_patterns setting is not configured in settings.php. This can lead to security vulnerabilities. It is <strong>highly recommended</strong> that you configure this. See <a href=":url">Protecting against HTTP HOST Header attacks</a> for more information.
tr: settings.php'de trusted_host_patterns ayarı yapılandırılmamış. Bu, güvenlik açıklarına neden olabilir. Bunu yapılandırmanız <strong>kesinlikle önerilir</strong>. Daha fazla bilgi için <a href=":url">HTTP HOST Üstbilgisi saldırılarına karşı koruma sağlama</a> kısmına bakın.

en: Put your site into <a href=":url">maintenance mode</a>.
tr: Sitenizi <a href=":url">bakım kipine</a> alın.

en: All errors have been <a href=":url">logged</a>.
tr: Tüm hatalar <a href=":url">günlüğe kaydedildi</a>.

en: Updates were attempted. If you see no failures below, you may proceed happily back to your <a href=":url">site</a>. Otherwise, you may need to update your database manually.
tr: Güncelleme girişiminde bulunuldu. Aşağıda hata görmüyorsanız, <a href=":url">sitenize</a> rahatça geri dönebilirsiniz. Aksi takdirde, veri tabanınızı manuel olarak güncellemeniz gerekir.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href=":status">status report</a> for more information.
tr: Drupal kurulumunuzda bir ya da daha fazla sorun algılandı. Daha fazla bilgi için <a href=":status">durum raporunu</a> denetleyin.

en: Screenshot for @theme theme
tr: @theme teması için ekran görüntüsü

en: Settings for @theme theme
tr: @theme teması için ayarlar

en: Uninstall @theme theme
tr: @theme temasını kaldır

en: Set @theme as default theme
tr: @theme temasını varsayılan tema olarak ayarla

en: Install @theme theme
tr: @theme temasını kur

en: Install @theme as default theme
tr: @theme temasını varsayılan tema olarak kur

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. For more information, visit <a href=":phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
tr: phpinfo() işlevi güvenlik nedeniyle devre dışı bırakıldı. Daha fazla bilgi için <a href=":phpinfo">phpinfo() öğesini etkinleştirme ve devre dışı bırakma</a> el kitabı sayfasına bakın.

en: This version is not compatible with Drupal @core_version and should be replaced.
tr: Bu sürüm, Drupal @core_version ile uyumlu değil ve değiştirilmesi gerekiyor.

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version @php_version.
tr: Bu modül, @php_required PHP sürümünü gerektiriyor ve @php_version PHP sürümüyle uyumsuz.

en: <strong class="error">Set up the <a href=":file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.</strong>
tr: <strong class="error">Bu optimizasyonları kullanılabilir duruma getirmek için <a href=":file-system">genel dosya dizinini</a> ayarlayın.</strong>

en: Defined on the <a href=":appearance">Appearance Settings</a> or <a href=":theme">Theme Settings</a> page.
tr: <a href=":appearance">Görünüm Ayarları</a> ya da <a href=":theme">Tema Ayarları</a> sayfasında tanımlanır.

en: Defined on the <a href=":information">Site Information</a> page.
tr: <a href=":information">Site Bilgileri</a> sayfasında tanımlanır.

en: Powered by <a href=":poweredby">Drupal</a>
tr: <a href=":poweredby">Drupal</a> desteklidir

en: Installation tasks
tr: Kurulum görevleri

en: The Taxonomy module allows users who have permission to create and edit content to categorize (tag) content of that type. Users who have the <em>Administer vocabularies and terms</em> <a href=":permissions" title="Taxonomy module permissions">permission</a> can add <em>vocabularies</em> that contain a set of related <em>terms</em>. The terms in a vocabulary can either be pre-set by an administrator or built gradually as content is added and edited. Terms may be organized hierarchically if desired.
tr: Sınıflandırma modülü, içerik oluşturma ve düzenleme izni olan kullanıcıların o tipteki içerikleri kategorize etmesine (etiketlemesine) olanak sağlar. <em>Sözlükleri ve terimleri yönetme</em> <a href=":permissions" title="Sınıflandırma modülü izinleri">izni</a> olan kullanıcılar, ilgili <em>terim</em> kümesini içeren <em>sözlükler</em> ekleyebilir. Sözlükteki terimler bir sistem yöneticisi tarafından önceden ayarlanmış olabilir ya da içerik eklendikçe ve düzenlendikçe kademeli olarak oluşturulabilir. İstendiğinde terimler hiyerarşik olarak düzenlenebilir.

en: For more information, see the <a href=":taxonomy">online documentation for the Taxonomy module</a>.
tr: Daha fazla bilgi için <a href=":taxonomy">Sınıflandırma modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Users who have the <em>Administer vocabularies and terms</em> permission can add and edit vocabularies from the <a href=":taxonomy_admin">Taxonomy administration page</a>. Vocabularies can be deleted from their <em>Edit vocabulary</em> page. Users with the <em>Taxonomy term: Administer fields</em> permission may add additional fields for terms in that vocabulary using the <a href=":field_ui">Field UI module</a>.
tr: <em>Sözlükleri ve terimleri yönetme</em> izni olan kullanıcılar, <a href=":taxonomy_admin">Sınıflandırma yönetimi sayfasından</a> sözlükler ekleyebilir ve düzenleyebilir. <em>Sözlüğü düzenle</em> sayfasından sözlükler silinebilir. <em>Sınıflandırma terimi: Alanları yönetme</em> izni olan kullanıcılar, <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arayüzü modülünü</a> kullanarak o sözlükteki terimler için ek alanlar ekleyebilir.

en: Users who have the <em>Administer vocabularies and terms</em> permission or the <em>Edit terms</em> permission for a particular vocabulary can add, edit, and organize the terms in a vocabulary from a vocabulary's term listing page, which can be accessed by going to the <a href=":taxonomy_admin">Taxonomy administration page</a> and clicking <em>List terms</em> in the <em>Operations</em> column. Users must have the <em>Administer vocabularies and terms</em> permission or the <em>Delete terms</em> permission for a particular vocabulary to delete terms.
tr: Belirli bir sözlük için <em>Terimleri düzenleme</em> izni ya da <em>Sözlükleri ve terimleri yönetme</em> izni olan kullanıcılar, <a href=":taxonomy_admin">Sınıflandırma yönetimi sayfasına</a> gidip <em>İşlemler</em> sütunundaki <em>Terimleri listele</em> tıklanarak erişilebilen sözlüğün terim listeleme sayfasından sözlüğe terimler ekleyebilir, sözlükteki terimleri düzenleyebilir ve sıralarını düzenleyebilir. Kullanıcıların terimleri silmesi için belirli bir sözlüğe ilişkin <em>Terimleri silme</em> ya da <em>Sözlükleri ve terimleri yönetme</em> izni olmalıdır.

en: A user with the <em>Administer fields</em> permission for a certain entity type may add <em>Taxonomy term</em> reference fields to the entity type, which will allow entities to be classified using taxonomy terms. See the <a href=":entity_reference">Entity Reference help</a> for more information about reference fields. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them.
tr: Belirli bir varlık tipi için <em>Alanları yönetme</em> izni olan bir kullanıcı, varlık tipine <em>Sınıflandırma terimi</em> başvuru alanları ekleyebilir; böylelikle, sınıflandırma terimleri kullanılarak varlıklar sınıflandırılabilir. Başvuru alanları hakkında daha fazla bilgi için <a href=":entity_reference">Varlık Başvurusu yardımına</a> bakın. Alanlar ve alanların nasıl oluşturulacağı ve yönetileceği hakkında genel bilgi için <a href=":field">Alan modülü yardımı</a> ve <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arayüzü yardımı</a> sayfalarına bakın.

en: See the <a href=":entity_reference">Entity Reference help</a> page for the field widgets and formatters that can be configured for any reference field on the <em>Manage display</em> and <em>Manage form display</em> pages. Taxonomy additionally provides an <em>RSS category</em> formatter that displays nothing when the entity item is displayed as HTML, but displays an RSS category instead of a list when the entity item is displayed in an RSS feed.
tr: <em>Görüntüyü yönetme</em> ve <em>Form görüntüsünü yönetme</em> sayfalarında herhangi bir başvuru alanı için yapılandırılabilen alan pencere bileşenleri ve biçimleyiciler için <a href=":entity_reference">Varlık Başvurusu yardımı</a> sayfasına bakın. Sınıflandırma, varlık öğesi HTML olarak görüntülendiğinde herhangi bir şey görüntülemeyen, ancak varlık öğesi RSS özet akışında görüntülendiğinde liste yerine RSS kategorisi görüntüleyen bir <em>RSS kategorisi</em> biçimleyicisi sağlar.

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
tr: Kullanılabilir sözlük yok. <a href=":link">Sözlük ekle</a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
tr: Kullanılabilecek terim yok. <a href=":link">Terim ekle</a>.

en: Format of the term description.
tr: Terim açıklamasının biçimi.

en: Module responsible for the vocabulary.
tr: Sözlükten sorumlu modül.

en: The Telephone module allows you to create fields that contain telephone numbers. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":telephone_documentation">online documentation for the Telephone module</a>.
tr: Telefon modülü, telefon numarası içeren alanlar oluşturmanıza olanak sağlar. Alanlar ve alanların nasıl oluşturulacağı ve yönetileceği hakkında genel bilgi için <a href=":field">Alan modülü yardımı</a> ve <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arayüzü yardımı</a> sayfalarına bakın. Daha fazla bilgi için <a href=":telephone_documentation">Telefon modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the telephone field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
tr: Telefon alanının <em>ayarları</em> ve <em>görüntüsü</em> ayrı olarak yapılandırılabilir. Alanların ve alan görüntülerinin nasıl yönetileceği ile ilgili daha fazla bilgi için <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arayüzü yardımına</a> bakın.

en: The Text module allows you to create short and long text fields with optional summaries. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":text_documentation">online documentation for the Text module</a>.
tr: Metin modülü, isteğe bağlı özetlerle kısa ve uzun metin alanları oluşturmanıza olanak sağlar. Alanlar ve alanların nasıl oluşturulacağı ve yönetileceği hakkında genel bilgi için <a href=":field">Alan modülü yardımı</a> ve <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arayüzü yardımı</a> sayfalarına bakın. Daha fazla bilgi için <a href=":text_documentation">Metin modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The <em>settings</em> and <em>display</em> of the text field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
tr: Metin alanının <em>ayarları</em> ve <em>görüntüsü</em> ayrı olarak yapılandırılabilir. Alanların ve alan görüntülerinin nasıl yönetileceği ile ilgili daha fazla bilgi için <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arayüzü yardımına</a> bakın.

en: If you choose <em>Text (plain)</em> or <em>Text (plain, long)</em> you restrict the input to <em>Plain text</em> only. If you choose <em>Text (formatted)</em>, <em>Text (formatted, long)</em>, or <em>Text (formatted, long with summary)</em> you allow users to write formatted text. Which options are available to individual users depends on the settings on the <a href=":formats">Text formats and editors page</a>.
tr: <em>Metin (düz)</em> ya da <em>Metin (düz, uzun)</em> seçerseniz, girişi yalnızca <em>Düz metin</em> olacak şekilde kısıtlarsınız. <em>Metin (biçimlendirilmiş)</em>, <em>Metin (biçimlendirilmiş, uzun)</em> ya da <em>Metin (biçimlendirilmiş, özet ile uzun)</em> seçerseniz, kullanıcıların biçimlendirilmiş metin yazmasına izin verirsiniz. Her bir kullanıcı için hangi seçeneklerin kullanılabilir olduğu, <a href=":formats">Metin biçimleri ve düzenleyiciler sayfasındaki</a> ayarlara bağlıdır.

en: Number of summary rows: @rows
tr: Özet satırları sayısı: @rows

en: The Toolbar module provides a toolbar for site administrators, which displays tabs and trays provided by the Toolbar module itself and other modules. For more information, see the <a href=":toolbar_docs">online documentation for the Toolbar module</a>.
tr: Araç Çubuğu modülü, site yöneticileri için Araç Çubuğu modülü ve diğer modüller tarafından sağlanan sekmeleri ve tepsileri görüntüleyen bir araç çubuğu sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":toolbar_docs">Araç Çubuğu modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The Tour module provides users with guided tours of the site interface. Each tour consists of several tips that highlight elements of the user interface, guide the user through a workflow, or explain key concepts of the website. For more information, see the <a href=':tour'>online documentation for the Tour module</a>.
tr: Tur modülü kullanıcılara site arayüzüne ilişkin kılavuzlu turlar sağlar. Her tur, kullanıcı arayüzünün öğelerini vurgulayan, bir iş akışı boyunca kullanıcıya yol gösteren ya da web sitesinin temel kavramlarını açıklayan birçok ipucundan oluşur. Daha fazla bilgi için <a href=':tour'>Tur modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Tours can be written as YAML-documents with a text editor, or using the contributed <a href=':tour_ui'>Tour UI</a> module. For more information, see <a href=':doc_url'>the online documentation for writing tours</a>.
tr: Turlar, bir metin düzenleyici ile ya da katkıda bulunan <a href=':tour_ui'>Tur Kullanıcı yüzü</a> modülü kullanılarak YAML belgeleri olarak yazılabilir. Daha fazla bilgi için <a href=':doc_url'>turların yazılmasıyla ilgili çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: @tour_item of @total
tr: @tour_item / @total

en: The Activity Tracker module displays the most recently added and updated content on your site, and allows you to follow new content created by each user. This module has no configuration options. For more information, see the <a href=":tracker">online documentation for the Activity Tracker module</a>.
tr: Etkinlik İzleyici modülü, sitenizde en son eklenen ve güncellenen içeriği görüntüler ve her bir kullanıcı tarafından oluşturulan yeni içeriği izlemenize olanak sağlar. Bu modülün yapılandırma seçeneği yoktur. Daha fazla bilgi için <a href=":tracker">Etkinlik İzleyici modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The <a href=":recent">Recent content</a> page shows new and updated content in reverse chronological order, listing the content type, title, author's name, number of comments, and time of last update. Content is considered updated when changes occur in the text, or when new comments are added. The <em>My recent content</em> tab limits the list to the currently logged-in user.
tr: <a href=":recent">En son içerik</a> sayfası içerik tipi, başlık, yazarın adı, yorum sayısı ve son güncellenme zamanı listelenerek ters kronolojik sırayla yeni ve güncellenen içerikleri gösterir. Metinde değişiklik oluştuğunda ya da yeni yorumlar eklendiğinde içerik güncellenmiş olarak değerlendirilir. <em>En son içeriğim</em> sekmesi, listeyi o anda yapmış olan kullanıcıyla sınırlar.

en: The {node}.nid this record tracks.
tr: Bu kaydın izlediği {node}.nid.

en: Boolean indicating whether the node is published.
tr: Düğümün yayınlanıp yayınlanmayacağını belirten mantıksal değer.

en: The Unix timestamp when the node was most recently saved or commented on.
tr: Düğümün en yakın zamanda kaydedildiği ya da hakkında yorum yapıldığı Unix zaman damgası.

en: The {user}.nid this record tracks.
tr: Bu kaydın izlediği {user}.nid.

en: The {users}.uid of the node author or commenter.
tr: Düğüm yazarının ya da yorum yapan kişinin {users}.uid'si.

en: The Unix timestamp when the user was most recently saved or commented on.
tr: Kullanıcının en yakın zamanda kaydedildiği ya da hakkında yorum yapıldığı Unix zaman damgası.

en: Uninstalled modules
tr: Kaldırılan modüller

en: Uninstalled themes
tr: Kaldırılan temalar

en: The Update Manager module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts administrators to available updates. The Update Manager system is also used by some other modules to manage updates and downloads; for example, the Interface Translation module uses the Update Manager to download translations from the localization server. Note that whenever the Update Manager system is used, anonymous usage statistics are sent to Drupal.org. If desired, you may disable the Update Manager module from the <a href=":modules">Extend page</a>; if you do so, functionality that depends on the Update Manager system will not work. For more information, see the <a href=":update">online documentation for the Update Manager module</a>.
tr: Güncelleme Yöneticisi modülü düzenli aralıklarla site yazılımınızın yeni sürümlerini (katkıda bulunan modüller ve temalar dahil) denetler ve sistem yöneticilerine kullanılabilir güncellemeleri bildirir. Güncelleme Yöneticisi sistemi, güncellemeleri ve karşıdan yüklemeleri yönetmek için bazı diğer modüller tarafından da kullanılır; örneğin, Arayüz Çevirisi modülü, yerelleştirme sunucusundan çevirileri karşıdan yüklemek için Güncelleme Yöneticisi'ni kullanır. Güncelleme Yöneticisi sisteminin her kullanıldığında Drupal.org adresine anonim kullanım istatistikleri gönderildiğini unutmayın. İsterseniz <a href=":modules">Genişlet sayfasından</a> Güncelleme Yöneticisi modülünü devre dışı bırakabilirsiniz; bunu yaparsanız, Güncelleme Yöneticisi sistemine bağlı olan işlevler çalışmaz. Daha fazla bilgi için <a href=":update">Güncelleme Yöneticisi modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The <a href=":update-report">Available updates report</a> displays core, contributed modules, and themes for which there are new releases available for download. On the report page, you can also check manually for updates. You can configure the frequency of update checks, which are performed during cron runs, and whether notifications are sent on the <a href=":update-settings">Update Manager settings page</a>.
tr: <a href=":update-report">Kullanılabilir güncellemeler raporu</a>, indirilebilecek yeni sürümleri olan çekirdek, katkıda bulunan eklentileri ve temaları görüntüler. Rapor sayfasında güncellemeleri manuel olarak da denetleyebilirsiniz. <a href=":update-settings">Güncelleme Yöneticisi ayarları sayfasında</a>, dönemsel görev çalıştırmaları sırasında gerçekleştirilen güncelleme denetimlerinin sıklığını ve bildirim gönderilip gönderilmeyeceğini yapılandırabilirsiniz.

en: The Update Manager module allows administrators to perform updates directly from the <a href=":update-page">Update page</a>. It lists all available updates, and you can confirm whether you want to download them. If you don't have sufficient access rights to your web server, you could be prompted for your FTP/SSH password. Afterwards the files are transferred into your site installation, overwriting your old files. Direct links to the Update page are also displayed on the <a href=":modules_page">Extend page</a> and the <a href=":themes_page">Appearance page</a>.
tr: Güncelleme Yöneticisi eklentiü, sistem yöneticilerinin doğrudan <a href=":update-page">Güncelle sayfasından</a> güncelleme gerçekleştirmesine olanak sağlar. Tüm kullanılabilir güncellemeleri listeler ve bu güncellemeleri karşıdan yüklemek isteyip istemediğinizi belirleyebilirsiniz. Web sunucunuzda yeterli erişim haklarınız yoksa, FTP/SSH parolanız istenebilir. Daha sonra dosyalar site kurulumunuza aktarılarak eski dosyalarınızın üzerine yazılır. Güncelleme sayfasının doğrudan bağlantıları, <a href=":modules_page">Genişlet sayfasında</a> ve <a href=":themes_page">Görünüm sayfasında</a> da görüntülenir.

en: You can also install new modules and themes in the same fashion, through the <a href=":install">Install page</a>, or by clicking the <em>Install new module/theme</em> links at the top of the <a href=":modules_page">Extend page</a> and the <a href=":themes_page">Appearance page</a>. In this case, you are prompted to provide either the URL to the download, or to upload a packaged release file from your local computer.
tr: <a href=":install">Kur sayfasından</a> ya da <a href=":modules_page">Genişlet sayfasının</a> ve <a href=":themes_page">Görünüm sayfasının</a> üst kısmındaki <em>Yeni eklenti/tema kur</em> bağlantılarına tıklayarak yeni eklentileri ve temaları aynı şekilde kurabilirsiniz. Bu durumda, karşıdan yükleme URL adresini belirtmeniz ya da yerel bilgisayarınızdan paketlenmiş bir sürüm dosyasını yüklemeniz istenir.

en: Regularly review and install <a href=":updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href=":update-php">update script</a> each time a module is updated.
tr: Sitenizin güvenli ve güncel olmasını sağlamak için, <a href=":updates">kullanılabilir güncellemeleri</a> düzenli olarak gözden geçirip kurun. Bir eklenti her güncellendiğinde <a href=":update-php">güncelleme komut dosyasını</a> çalıştırın.

en: Regularly review <a href=":updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href=":update-php">update script</a> each time a module is updated.
tr: Sitenizin güvenli ve güncel olmasını sağlamak için, <a href=":updates">kullanılabilir güncellemeleri</a> düzenli olarak gözden geçirin. Bir eklenti her güncellendiğinde <a href=":update-php">güncelleme komut dosyasını</a> çalıştırın.

en: No update information available. <a href=":run_cron">Run cron</a> or <a href=":check_manually">check manually</a>.
tr: Kullanılabilir bir güncelleme bilgisi yok. <a href=":run_cron">Dönemsel görevi çalıştırın</a> ya da <a href=":check_manually">elle denetleyin</a>.

en: New release(s) available for @site_name
tr: @site_name için yeni sürüm yayınlanmış

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, @url.
tr: Siteniz yalnızca, herhangi bir güncelleme kullanılabilir olduğunda bu e-postalar gönderilecek şekilde yapılandırıldı. Yalnızca güvenlik güncellemeleriyle ilgili bildirim almak için @url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, @url.
tr: Siteniz yalnızca, güvenlik güncellemeleri kullanılabilir olduğunda bu e-postalar gönderilecek şekilde yapılandırıldı. Kullanılabilir güncellemelerle ilgili bildirim almak için @url.

en: There was a problem checking <a href=":update-report">available updates</a> for Drupal.
tr: Drupal için <a href=":update-report">kullanılabilir güncellemeler</a> denetlenirken bir sorun oluştu.

en: There was a problem checking <a href=":update-report">available updates</a> for your modules or themes.
tr: Eklentileriniz ya da temalarınız için <a href=":update-report">kullanılabilir güncellemeler</a> denetlenirken bir sorun oluştu.

en: Automatic updating of Drupal core is not supported. See the <a href=":upgrade-guide">upgrade guide</a> for information on how to update Drupal core manually.
tr: Drupal çekirdeğinin otomatik güncellemesi desteklenmiyor. Drupal çekirdeğinin elle nasıl güncelleneceği hakkında bilgi için <a href=":upgrade-guide">yükseltme kılavuzuna</a> bakın.

en: See the <a href=":available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
tr: Daha fazla bilgi için ve eksik güncellemelerinizi kurmak için <a href=":available_updates">kullanılabilir güncellemeler</a> sayfasına bakın.

en: See the <a href=":available_updates">available updates</a> page for more information.
tr: Daha fazla bilgi için <a href=":available_updates">kullanılabilir güncellemeler</a> sayfasına bakın.

en: Update Manager settings
tr: Güncelleme Yöneticisi ayarları

en: Check for updates of uninstalled modules and themes
tr: Kaldırılan eklentilerin ve temaların güncellemelerini denetle

en: You can choose to send email only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href=":status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
tr: Bir güvenlik güncellemesi kullanılabilir olduğunda e-posta göndermeyi ya da tüm yeni sürümler hakkında e-posta göndermeyi seçebilirsiniz. Drupal çekirdeğinin ya da kurulu modül ve temalarınızın herhangi birinin güncellemesi varsa, siteniz her zaman <a href=":status_report">durum raporu</a> sayfasına bir ileti yazdırır; ayrıca bir güvenlik güncellemesi olduğunda yönetim sayfalarında bir hata iletisi de görüntüler.

en: You can find <a href=":module_url">modules</a> and <a href=":theme_url">themes</a> on <a href=":drupal_org_url">drupal.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
tr: <a href=":drupal_org_url">drupal.org</a> adresinde <a href=":module_url">modüller</a> ve <a href=":theme_url">temalar</a> bulabilirsiniz. Şu dosya uzantıları desteklenir: %extensions.

en: Back up your database and site before you continue. <a href=":backup_url">Learn how</a>.
tr: Devam etmeden önce veri tabanınızı ve sitenizi yedekleyin. <a href=":backup_url">Nasıl olduğunu öğrenin</a>.

en: Deprecated: User Name
tr: Kullanımdan Kaldırıldı: Kullanıcı Adı

en: Deprecated: Use account-name or display-name instead.
tr: Kullanımdan Kaldırıldı: Bunun yerine hesap-adı ya da gösterilen-adı kullanın.

en: The display name of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının gösterilen adı.

en: The User module allows users to register, log in, and log out. It also allows users with proper permissions to manage user roles and permissions. For more information, see the <a href=":user_docs">online documentation for the User module</a>.
tr: Kullanıcı eklentiü, kullanıcıların kaydolmasına, oturum açmasına ve oturumu kapatmasına olanak sağlar. Ayrıca uygun izinlere sahip kullanıcıların kullanıcı rollerini ve izinlerini yönetmesine de olanak sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":user_docs">Kullanıcı eklentiüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Through the <a href=":people">People administration page</a> you can add and cancel user accounts and assign users to roles. By editing one particular user you can change their username, email address, password, and information in other fields.
tr: <a href=":people">Kişi yönetimi sayfasından</a> kullanıcı hesapları ekleyebilir, kullanıcı hesaplarını iptal edebilir ve rollere kullanıcılar atayabilirsiniz. Belirli bir kullanıcıyı düzenleyerek, kullanıcı adını, e-posta adresini, parolasını ve diğer alanlardaki bilgilerini değiştirebilirsiniz.

en: <em>Roles</em> are used to group and classify users; each user can be assigned one or more roles. Typically there are two pre-defined roles: <em>Anonymous user</em> (users that are not logged in), and <em>Authenticated user</em> (users that are registered and logged in). Depending on how your site was set up, an <em>Administrator</em> role may also be available: users with this role will automatically be assigned any new permissions whenever a module is enabled. You can create additional roles on the <a href=":roles">Roles administration page</a>.
tr: <em>Roller</em>, kullanıcıları gruplamak ve sınıflandırmak için kullanılır; her kullanıcıya bir ya da daha fazla rol atanabilir. Genellikle önceden tanımlanmış iki rol vardır: <em>Anonim kullanıcı</em> (giriş yapmamış olan kullanıcılar) ve <em>Kimliği doğrulanmış kullanıcı</em> (kayıtlı ve giriş yapmış olan kullanıcılar). Sitenizin nasıl ayarlandığına bağlı olarak bir <em>Yönetici</em> rolü de olabilir: bir eklenti her etkinleştirildiğinde, bu role sahip olan kullanıcılara otomatik olarak yeni izinler atanır. <a href=":roles">Rol yönetimi sayfasında</a> ek roller oluşturabilirsiniz.

en: After creating roles, you can set permissions for each role on the <a href=":permissions_user">Permissions page</a>. Granting a permission allows users who have been assigned a particular role to perform an action on the site, such as viewing content, editing or creating  a particular type of content, administering settings for a particular module, or using a particular function of the site (such as search).
tr: Rolleri oluşturduktan sonra, <a href=":permissions_user">İzinler sayfasında</a> her bir rol için izinleri ayarlayabilirsiniz. İzin verilmesi, belirli bir rol atanmış olan kullanıcıların sitede içerik görüntüleme, belirli bir içerik tipini düzenleme ya da oluşturma, belirli bir eklenti için ayarları yönetme veya sitenin belirli bir işlevini (örn. arama) kullanma gibi bir işlem gerçekleştirmesine olanak sağlar.

en: The <a href=":accounts">Account settings page</a> allows you to manage settings for the displayed name of the Anonymous user role, personal contact forms, user registration settings, and account cancellation settings. On this page you can also manage settings for account personalization, and adapt the text for the email messages that users receive when they register or request a password recovery. You may also set which role is automatically assigned new permissions whenever a module is enabled (the Administrator role).
tr: <a href=":accounts">Hesap ayarları sayfası</a>, Misafir kullanıcı rolünün görüntülenen adına yönelik ayarları, kişisel iletişim formlarını, kullanıcı kaydı ayarlarını ve hesap iptali ayarlarını yönetmenize olanak sağlar. Bu sayfada, hesap kişiselleştirmesine ilişkin ayarları da yönetebilir ve kullanıcıların kaydolduğunda ya da parola kurtarma isteğinde bulunduğunda aldığı e-posta iletilerinin metnini uyarlayabilirsiniz. Ayrıca, bir eklenti her etkinleştirildiğinde hangi role otomatik olarak yeni izinler atanacağını da ayarlayabilirsiniz (Yönetici rolü).

en: Because User accounts are an entity type, you can extend them by adding fields through the Manage fields tab on the <a href=":accounts">Account settings page</a>. By adding fields for e.g., a picture, a biography, or address, you can a create a custom profile for the users of the website. For background information on entities and fields, see the <a href=":field_help">Field module help page</a>.
tr: Kullanıcı hesapları bir varlık tipi olduğundan, <a href=":accounts">Hesap ayarları sayfasındaki</a> Alanları yönet sekmesinden alanlar ekleyerek bunları genişletebilirsiniz. Örneğin, bir görsel, biyografi ya da adres için alanlar ekleyerek, web sitesi kullanıcıları için özel profil oluşturabilirsiniz. Varlıklar ve alanlarla ilgili arka plan bilgileri için <a href=":field_help">Alan eklentiü yardım sayfasına</a> bakın.

en: Permissions let you control what users can do and see on your site. You can define a specific set of permissions for each role. (See the <a href=":role">Roles</a> page to create a role.) Any permissions granted to the Authenticated user role will be given to any user who is logged in to your site. From the <a href=":settings">Account settings</a> page, you can make any role into an Administrator role for the site, meaning that role will be granted all new permissions automatically. You should be careful to ensure that only trusted users are given this access and level of control of your site.
tr: İzinler, kullanıcıların sitenizde ne yapabileceğini ve görebileceğini denetlemenize olanak sağlar. Her rol için belirli bir izin kümesi tanımlayabilirsiniz. (Rol oluşturmak için <a href=":role">Roller</a> sayfasına bakın.) Kimliği doğrulanmış kullanıcı rolüne verilen tüm izinler, sitenizde oturum açmış olan kullanıcılara verilir. <a href=":settings">Hesap ayarları</a> sayfasından herhangi bir rolü site için Yönetici rolü yapabilirsiniz; bu role otomatik olarak tüm izinler verilir. Sitenize ilişkin bu erişim ve denetim düzeyinin yalnızca güvenilir kullanıcılara verildiğinden emin olmanız gerekir.

en: A role defines a group of users that have certain privileges. These privileges are defined on the <a href=":permissions">Permissions page</a>. Here, you can define the names and the display sort order of the roles on your site. It is recommended to order roles from least permissive (for example, Anonymous user) to most permissive (for example, Administrator user). Users who are not logged in have the Anonymous user role. Users who are logged in have the Authenticated user role, plus any other roles granted to their user account.
tr: Rol, belirli ayrıcalıklara sahip olan bir kullanıcı grubunu tanımlar. Bu ayrıcalıklar, <a href=":permissions">İzinler sayfasında</a> tanımlanır. Burada, sitenizdeki rollerin adlarını ve görüntü sıralama düzenini tanımlayabilirsiniz. Rollerin en az izin verilen rollerden (örneğin, Misafir kullanıcı) en çok izin verilen rollere (örneğin, Yönetici kullanıcı) doğru sıralanması önerilir. Oturum açmamış olan kullanıcılar, Misafir kullanıcı rolüne sahiptir. Oturum açmış olan kullanıcılar, Kimliği doğrulanmış kullanıcı rolüne artı kullanıcı hesaplarına verilen diğer rollere sahiptir.

en: Make it at least 12 characters
tr: En az 12 karakter yapın

en: Configure site-wide settings and behavior for user accounts and registration. This includes account cancellation methods, the content of user emails and fields attached to users.
tr: Kullanıcı hesapları ve kayıt için site genelinde ayarları ve davranışı yapılandırın. Hesap iptali yöntemleri, kullanıcılara eklenen alanların ve kullanıcı e-postalarının içeriği buna dahildir.

en: Manage all user accounts. This includes editing all user information, changes of email addresses and passwords, issuing emails to users and blocking and deleting user accounts.
tr: Tüm kullanıcı hesaplarını yönetin. Tüm kullanıcı bilgilerinin düzenlenmesi, e-posta adresleri ve parola değişiklikleri, kullanıcılara e-posta düzenlenmesi ve kullanıcı hesaplarının engellenmesi ve silinmesi buna dahildir.

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. <a href=":request_new_url" title="Send password reset instructions via email.">Reset your password</a>.
tr: Aşağıdaki %mail ya da %pass ayarlarını değiştirmek istiyorsanız gereklidir. <a href=":request_new_url" title="Parola sıfırlama bilgilerini e-posta ile gönder.">Parolanızı sıfırlayın</a>.

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href=":permissions-url">permissions</a> can override this default method.
tr: %select-cancel-method ya da %administer-users <a href=":permissions-url">izinleri</a> olan kullanıcılar bu varsayılan yöntemi geçersiz kılabilir.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
tr: Kullanılabilir değişkenler: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Created a new user account for <a href=":url">%name</a>. No email has been sent.
tr: <a href=":url">%name</a> için yeni bir kullanıcı hesabı oluşturuldu. E-posta gönderilmedi.

en: The new user <a href=":url">%name</a> was created without an email address, so no welcome message was sent.
tr: Yeni kullanıcı (<a href=":url">%name</a>) e-posta adresi olmadan oluşturuldu; bu nedenle hoş geldiniz iletisi gönderilmedi.

en: A welcome message with further instructions has been emailed to the new user <a href=":url">%name</a>.
tr: Yeni kullanıcıya (<a href=":url">%name</a>) ek yönergeler içeren bir hoş geldiniz iletisi e-postayla gönderildi.

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
tr: Kayıtlı e-posta adresinize parola sıfırlama yönergeleri gönderilecek.

en: Send password reset instructions via email.
tr: Parola sıfırlama yönergeleri e-postayla gönderilir.

en: Also known as:
tr: Şu adla da biliniyor:

en: For more information, see the <a href=":views">online documentation for the Views module</a>.
tr: Daha fazla bilgi için <a href=":views">Görünümler eklentiüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: In order to create and modify your own views using the administration and configuration user interface, you will need to enable either the Views UI module in core or a contributed module that provides a user interface for Views. See the <a href=":views-ui">Views UI module help page</a> for more information.
tr: Yönetim ve yapılandırma kullanıcı arayüzünü kullanarak kendi görünümlerinizi oluşturmak ve değiştirmek için, çekirdekte ya da Görünümler için kullanıcı arayüzü sağlayan bir katkıda bulunan eklentide Görünümler Kullanıcı Arabirimi eklentiünü etkinleştirmeniz gerekir. Daha fazla bilgi için <a href=":views-ui">Görünümler Kullanıcı Arabirimi eklentiü yardım sayfasına</a> bakın.

en: Contributed projects that support the Views module can be found in the <a href=":node">online documentation for Views-related contributed modules</a>.
tr: Görünümler eklentiünü destekleyen katkıda bulunan projeleri, <a href=":node">Görünümlerle ilgili katkıda bulunan eklentilere ilişkin çevrimiçi belgelerde</a> bulabilirsiniz.

en: Changing the title here means it cannot be dynamically altered anymore. (Try changing it directly in <a href=":url">@name</a>.)
tr: Burada başlığın değiştirilmesi artık dinamik olarak değiştirilemeyeceği anlamına gelir. (Doğrudan <a href=":url">@name</a> içinde değiştirmeyi deneyin.)

en: This link is provided by the Views module. The path can be changed by editing the view <a href=":url">@label</a>
tr: Bu bağlantı Görünümler eklentiü tarafından sağlanır. <a href=":url">@label</a> görünümü düzenlenerek yol değiştirilebilir

en: @type language selected for page
tr: Sayfa için seçilen @type dili

en: Will not be accessible.
tr: Erişilebilir olmaz.

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
tr: Aşağıdaki belirteçler kullanılabilir. Bu alanda Twig söz dizimini kullanabilirsiniz.

en: Override the view and other argument titles. You may use Twig syntax in this field as well as the "arguments" and "raw_arguments" arrays.
tr: Görünümü ve diğer bağımsız değişken başlıklarını geçersiz kılar. Bu alanda "arguments" ve "raw_arguments" dizilerinin yanı sıra Twig söz dizimini kullanabilirsiniz.

en: Override the view and other argument titles. You may use Twig syntax in this field.
tr: Görünümü ve diğer bağımsız değişken başlıklarını geçersiz kılar. Bu alanda Twig söz dizimini kullanabilirsiniz.

en: The following replacement tokens are available for this argument.
tr: Bu bağımsız değişken için şu değiştirme belirteçleri kullanılabilir.

en: The category this block will appear under on the <a href=":href">blocks placement page</a>.
tr: Bu bloğun <a href=":href">blok yerleşim sayfası</a> altında görüntüleneceği kategori.

en: Separate multiple classes by spaces.
tr: Birden çok sınıfı boşluklarla ayırın.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected access restriction.
tr: Seçili erişim kısıtlaması için @settings ayarlaması da yapabilirsiniz.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected cache mechanism.
tr: Seçili önbellek mekanizması için @settings ayarlaması da yapabilirsiniz.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected style.
tr: Seçili stil için @settings ayarlaması da yapabilirsiniz.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected row style.
tr: Seçili satır stili için @settings ayarlaması da yapabilirsiniz.

en: The following tokens are available for this link. You may use Twig syntax in this field.
tr: Bu bağlantı için aşağıdaki belirteçler kullanılabilir. Bu alanda Twig söz dizimini kullanabilirsiniz.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected pager.
tr: Seçili sayfa düzenleyici için @settings ayarlaması da yapabilirsiniz.

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
tr: Şu andaki saat farkı; örn. "@example1" ya da "@example2"

en: The Views UI module provides an interface for managing views for the <a href=":views">Views module</a>. For more information, see the <a href=":handbook">online documentation for the Views UI module</a>.
tr: Görünümler Kullanıcı Arayüzü modülü, <a href=":views">Görünümler modülü</a> için görünümleri yönetmekte kullanılan bir arayüzü sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":handbook">Görünümler Kullanıcı Arabirimi modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Views can be enabled or disabled from the <a href=":list">Views list page</a>. To enable a view, find the view within the "Disabled" list and select the "Enable" operation. To disable a view find the view within the "Enabled" list and select the "Disable" operation.
tr: <a href=":list">Görünüm listesi sayfasından</a> görünümler etkinleştirilebilir ya da devre dışı bırakılabilir. Bir görünümü etkinleştirmek için, "Devre Dışı Bırakılanlar" listesinde görünümü bulun ve "Etkinleştir" işlemini seçin. Bir görünümü devre dışı bırakmak için "Etkinleştirilenler" listesinde görünümü bulun ve "Devre Dışı Bırak" işlemini seçin.

en: Views can be exported and imported as configuration files by using the <a href=":config">Configuration Manager module</a>.
tr: Görünümler, <a href=":config">Yapılandırma Yöneticisi eklentiü</a> kullanılarak yapılandırma dosyaları olarak dışa ve içe aktarılabilir.

en: Advanced Views settings
tr: Gelişmiş Görünümler ayarları

en: View @display_title
tr: @display_title öğesini görüntüle

en: Duplicate as @type
tr: @type olarak çoğalt

en: Add @display
tr: @display ekle

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
tr: Bu kilit kırıldığında, @user adlı kullanıcının kaydedilmemiş tüm değişiklikleri kaybedilecek.

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesindeki hesabınızı iptal etme isteğinde bulunuldu.
    
    Bu bağlantıya tıklayarak ya da adresi kopyalayıp web tarayıcınıza yapıştırarak [site:url-brief] sitesindeki hesabınızı iptal edebilirsiniz:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOT: Hesap iptal etme işlemi geri alınamaz.
    
    Bu bağlantı bir gün sonra iptal olur ve kullanılmazsa herhangi bir işlem yapılmaz.
    
    --  [site:name] ekibi

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
tr: [site:name] hesabı iptali [user:display-name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] oturum açma bilgilerinde değişiklik

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] için hesap ayrıntıları

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (yönetici onayı bekliyor)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
tr: [user:display-name] bir hesap başvurusunda bulundu.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesindeki hesabınız etkinleştirildi.
    
    Şimdi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak veya kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırarak giriş yapabilirsiniz:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Bu bağlantı giriş yapmak için yalnızca bir defa kullanılabilir ve sizi parolanızı belirleyebileceğiniz bir sayfaya götürecektir.
    
    Parolanızı belirledikten sonra, aşağıdaki bilgileri kullanarak [site:login-url] adresinden giriş yapabilirsiniz:
    
    kullanıcı adı: [user:account-name]
    parola: Parolanız
    
    -- [site:name] ekibi

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (onaylandı)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (engellendi)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesindeki hesabınız iptal edildi.
    
    --  [site:name] ekibi

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
tr: [site:name] sitesindeki [user:display-name] kullanıcısının hesap ayrıntıları (iptal edildi)

en: No widget available for: %type.
tr: %type için pencere bileşeni mevcut değil.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
tr: Boşluk, nokta (.), kısa çizgi (-), kesme işareti ('), alt çizgi (_) ve @ işareti de dahil olmak üzere birçok özel karaktere izin verilir.

en: This value is not valid.
tr: Bu değer geçerli değil.

en: Create tasks that the system can execute.
tr: Sistemin yürütebileceği görevler oluşturun.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
tr: Kullanıcının yeniden yönlendirileceği URL. Bu, /node/1234 gibi bir iç URL ya da @url gibi bir dış URL olabilir.

en: Add feeds or import OPMLs to gather external content and configure how often they are updated.
tr: Dış içerikleri toplamak ve bunların hangi sıklıkta güncelleneceğini yapılandırmak için beslemeler ekleyin ya da OPML'leri içe aktarın.

en: The Automated Cron module runs cron operations for your site using normal browser/page requests instead of having to set up a separate cron job. The Automated Cron module checks at the end of each server response when cron operation was last ran and, if it has been too long since last run, it executes the cron tasks after sending a server response. For more information, see the <a href=":automated_cron-documentation">online documentation for the Automated Cron module</a>.
tr: Otomatik Zamanlanmış Görevler modülü, ayrı bir zamanlanmış görev ayarlamak zorunda kalmadan normal tarayıcı/sayfa isteklerini kullanarak siteniz için zamanlanmış görevleri çalıştırır. Otomatik Dönemsel Görev modülü, her sunucu yanıtı sonunda zamanlanmış görevin en son ne zaman çalıştırıldığını denetler ve son çalıştırmadan bu yana fazla zaman geçmişse, bir sunucu yanıtı gönderdikten sonra zamanlanmış görevleri yürütür. Daha fazla bilgi için <a href=":automated_cron-documentation">Otomatik Zamanlanmış Görev modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Configuring Automated Cron
tr: Otomatik Dönemsel Görevi Yapılandırma

en: On the <a href=":cron-settings">Cron page</a>, you can set the frequency (time interval) for running cron jobs.
tr: <a href=":cron-settings">Dönemsel görev sayfasında</a>, dönemsel işleri çalıştırma sıklığını (zaman aralığını) belirleyebilirsiniz.

en: Disabling Automated Cron
tr: Otomatik Dönemsel Görevi Devre Dışı Bırakma

en: To disable automated cron, the recommended method is to uninstall the module, to reduce site overhead. If you only want to disable it temporarily, you can set the frequency to Never on the Cron page, and then change the frequency back when you want to start it up again.
tr: Otomatik dönemsel görevi devre dışı bırakmak için önerilen yöntem, sitenin genel yükünü azaltmak için modülün kaldırılmasıdır. Yalnızca geçici olarak devre dışı bırakmak istiyorsanız, Dönemsel Görev sayfasında sıklığı Hiçbir Zaman olarak belirleyebilir ve yeniden başlatmak istediğinizde sıklığı değiştirebilirsiniz.

en: Automated Cron
tr: Otomatik Dönemsel Görev

en: Provides an automated way to run cron jobs, by executing them at the end of a server response.
tr: Dönemsel işleri bir sunucu yanıtının sonunda yürüterek, otomatik bir zamanlanmış görev çalıştırma yöntemi sağlar.

en: Automated cron settings
tr: Otomatik zamanlanmış görev ayarları

en: Ban visits from specific IP addresses.
tr: Belirli IP adreslerinden yapılan ziyaretleri yasakla.

en: You can place a new block in a region by selecting <em>Place block</em> on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. Once a block is placed, it can be moved to a different region by drag-and-drop or by using the <em>Region</em> drop-down list, and then clicking <em>Save blocks</em>.
tr: <a href=":blocks">Blok yerleşimi sayfasında</a> <em>Blok yerleştir</em>'i seçerek bir bölgeye yeni blok yerleştirebilirsiniz. Blok yerleştirildikten sonra sürüklenip bırakılarak ya da <em>Bölge</em> açılır listesini kullandıktan sonra <em>Blokları kaydet</em> tıklatılarak farklı bir bölgeye taşınabilir.

en: Block placement is specific to each theme on your site. Changes will not be saved until you click <em>Save blocks</em> at the bottom of the page.
tr: Blok yerleşimi, sitenizdeki her bir temaya özgüdür. Siz sayfanın en altındaki <em>Blokları kaydet</em>'e tıklamadan değişiklikler kaydedilmez.

en: Adding comment types
tr: Yorum tipleri ekleme

en: Additional <em>comment types</em> can be created per entity sub-type and added on the <a href=":field">Comment types page</a>. If there are multiple comment types available you can select the appropriate one after adding a <em>Comments field</em>.
tr: Her varlık alt tipi için ek <em>yorum tipleri</em> oluşturulabilir ve <a href=":field">Yorum tipleri sayfasına</a> eklenebilir. Kullanılabilecek birden fazla içerik tipi varsa, bir <em>Yorumlar alanı</em> ekledikten sonra uygun içerik tipini seçebilirsiniz.

en: Compare the configuration uploaded to your sync directory with the active configuration before completing the import.
tr: İçeri aktarma işlemini tamamlamadan önce eşitleme klasörünüze yüklenen yapılandırma ile etkin yapılandırmayı karşılaştırın.

en: Upload a full site configuration archive to the sync directory. It can then be compared and imported on the Synchronize page.
tr: Tüm site yapılandırması arşivini eşitleme dizinine yükleyin. Daha sonra bu arşiv Eşitle sayfasında karşılaştırılabilir ve içe aktarılabilir.

en: The Database Logging module logs system events in the Drupal database. Monitor your site or debug site problems on this page.
tr: Veri tabanı Günlük Kaydı modülü, sistem olaylarını Drupal veri tabanında günlüğe kaydeder. Bu sayfada sitenizi izleyin ya da site sorunları oluştuğunda hata ayıklayın.

en: The Internal Dynamic Page Cache module caches pages for all users in the database, handling dynamic content correctly. For more information, see the <a href=":dynamic_page_cache-documentation">online documentation for the Internal Dynamic Page Cache module</a>.
tr: İç Dinamik Sayfa Ön belleği modülü, veri tabanındaki tüm kullanıcılar için sayfaları ön belleğe alarak dinamik içeriği düzgün şekilde işler. Daha fazla bilgi için <a href=":dynamic_page_cache-documentation">İç Dinamik Sayfa Ön belleği modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The module requires no configuration. Every part of the page contains metadata that allows Internal Dynamic Page Cache to figure this out on its own.
tr: Modül için yapılandırma gerekmez. Sayfanın her parçası, İç Dinamik Sayfa Ön belleğinin yapılandırmayı kendi başına anlamasına olanak sağlayan üst veriler içerir.

en: <strong>Entity Reference</strong> fields allow you to create fields that contain links to other entities (such as content items, taxonomy terms, etc.) within the site. This allows you, for example, to include a link to a user within a content item. For more information, see <a href=":er_do">the online documentation for the Entity Reference module</a>.
tr: <strong>Varlık Başvurusu</strong> alanları, site içindeki diğer varlıklara (içerik öğeleri, sınıflandırma terimleri gibi) bağlantı içeren alanlar oluşturmanıza olanak sağlar. Böylece, örneğin bir içerik öğesine bir kullanıcıya yönelik bağlantıyı dahil edebilirsiniz. Daha fazla bilgi için <a href=":er_do">Varlık Başvurusu modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Enable custom storage
tr: Özel depolamayı etkinleştir

en: An instance-specific widget type
tr: Eşgörünüme özgü bir pencere bileşeni tipi

en: Widget types @types are used in Drupal 6 field instances: widget type @selected_type applied to the Drupal 8 base field
tr: Drupal 6 alan eşgörünümlerinde @types pencere bileşeni tipleri kullanılır: Drupal 8 temel alanına @selected_type pencere bileşeni tipi uygulandı

en: The Filter module allows administrators to configure text formats. Text formats change how HTML tags and other text will be <em>processed and displayed</em> in the site. They are used to transform text, and also help to defend your web site against potentially damaging input from malicious users. Visual text editors can be associated with text formats by using the <a href=":editor_help">Text Editor module</a>. For more information, see the <a href=":filter_do">online documentation for the Filter module</a>.
tr: Süzgeç modülü, sistem yöneticilerinin metin biçimlerini yapılandırmasına olanak sağlar. Metin biçimleri, HTML etiketlerinin ve diğer metinlerin sitede <em>işlenme ve görüntülenme</em> şeklini değiştirir. Bunlar metni dönüştürmek için kullanılır ve kötü amaçlı kullanıcıların zararlı olabilecek girişlerine karşı web sitenizin korunmasına da yardımcı olur. Görsel metin düzenleyicileri, <a href=":editor_help">Metin Düzenleyici modülü</a> kullanılarak metin biçimleriyle ilişkilendirilebilir. Daha fazla bilgi için <a href=":filter_do">Süzgeç modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: You can define which users will be able to use each text format by selecting roles. To ensure security, anonymous and untrusted users should only have access to text formats that restrict them to either plain text or a safe set of HTML tags. This is because HTML tags can allow embedding malicious links or scripts in text. More trusted registered users may be granted permission to use less restrictive text formats in order to create rich text. <strong>Improper text format configuration is a security risk.</strong>
tr: Rol seçerek her bir metin biçimini hangi kullanıcıların kullanabileceğini tanımlayabilirsiniz. Güvenliği sağlamak için, güvenilir olmayan ve anonim kullanıcıların yalnızca düz metinle ya da güvenli HTML etiketleri kümesiyle sınırlı metin biçimlerine erişimi olmalıdır. Bunun nedeni, HTML etiketlerinin metne kötü amaçlı bağlantılar ya da komut dosyaları yerleştirilmesine izin vermesidir. Daha güvenilir olan kayıtlı kullanıcılara, zengin metin oluşturmak için daha az kısıtlayıcı metin biçimlerini kullanma izni verilebilir. <strong>Uygun olmayan metin biçimi yapılandırması güvenlik riski oluşturur.</strong>

en: Each text format uses filters that add, remove, or transform elements within user-entered text. For example, one filter removes unapproved HTML tags, while another transforms URLs into clickable links. Filters are applied in a specific order. They do not change the <em>stored</em> content: they define how it is processed and displayed.
tr: Her metin biçimi, kullanıcı tarafından girilen metinde öğe ekleyen, kaldıran ya da dönüştüren süzgeçler kullanır. Örneğin, bir süzgeç onaylanmamış HTML etiketlerini kaldırırken, başka bir süzgeç URL adreslerini tıklanabilir bağlantılara dönüştürür. Süzgeçler belirli bir sırayla uygulanır. Bunlar <em>depolanan</em> içeriği değiştirmez; nasıl işlendiğini ve görüntülendiğini tanımlar.

en: Text formats define how text is filtered for output and how HTML tags and other text is displayed, replaced, or removed. <strong>Improper text format configuration is a security risk.</strong> Learn more on the <a href=":filter_help">Filter module help page</a>.
tr: Metin biçimleri, metinlere çıktı için nasıl süzgeç uygulandığını, HTML etiketlerinin ve diğer metinlerin nasıl görüntülendiğini, değiştirildiğini ya da kaldırıldığını tanımlar. <strong>Uygun olmayan metin biçimi yapılandırması güvenlik riski oluşturur.</strong> <a href=":filter_help">Süzgeç modülü yardım sayfasında</a> daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

en: A text format contains filters that change the display of user input; for example, stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Filters are executed from top to bottom and the order is important, since one filter may prevent another filter from doing its job. For example, when URLs are converted into links before disallowed HTML tags are removed, all links may be removed. When this happens, the order of filters may need to be rearranged.
tr: Kullanıcı girişinin görüntüsünü değiştiren süzgeçler içeren bir metin biçimi; örneğin, kötü amaçlı HTML'i kaldırma ya da URL adreslerini tıklanabilir yapma. Süzgeçler yukarıdan aşağıya doğru yürütülür ve bir süzgeç başka bir süzgecin işini yapmasını önleyebileceğinden sıralama önemlidir. Örneğin, URL adresleri, izin verilmeyen HTML etiketleri kaldırılmadan önce bağlantılara dönüştürüldüğünde tüm bağlantılar kaldırılabilir. Bu durumda süzgeçlerin sırasının yeniden düzenlenmesi gerekir.

en: Configure how content is filtered when displayed, including which HTML tags are rendered, and enable module-provided filters.
tr: İçerik görüntülendiğinde, hangi HTML etiketlerinin görüntüsünün oluşturulacağı da dahil olmak üzere, içeriğin nasıl süzüleceğini yapılandırın ve modül tarafından sağlanan süzgeçleri etkinleştirin.

en: A list of HTML tags that can be used. By default only the <em>lang</em> and <em>dir</em> attributes are allowed for all HTML tags. Each HTML tag may have attributes which are treated as allowed attribute names for that HTML tag. Each attribute may allow all values, or only allow specific values. Attribute names or values may be written as a prefix and wildcard like <em>jump-*</em>. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
tr: Kullanılabilecek HTML etiketlerinin bir listesi. Tüm HTML etiketleri için varsayılan olarak yalnızca <em>lang</em> ve <em>dir</em> öz niteliklerine izin verilir. Her bir HTML etiketinin, söz konusu HTML etiketi için izin verilen öz nitelik adları olarak değerlendirilen öznitelikleri olabilir. Her öz nitelik, tüm değerlere ya da yalnızca belirli değerlere izin verebilir. Öz nitelik adları ya da değerleri, <em>jump-*</em> gibi ön ek ve joker karakter olarak yazılabilir. JavaScript olay öz nitelikleri, JavaScript URL adresleri ve CSS her zaman kaldırılır.

en: Configure languages for content, interface, and configuration.
tr: İçerik, arayüz ve yapılandırma için dilleri yapılandırın.

en: Overriding default English strings
tr: Varsayılan İngilizce dizgeleri geçersiz kılma

en: If translation is enabled for English, you can <em>override</em> the default English interface text strings in your site with other English text strings on the <a href=":translate">User interface translation</a> page. Translation is off by default for English, but you can turn it on by visiting the <em>Edit language</em> page for <em>English</em> from the <a href=":languages">Languages</a> page.
tr: Çeviri İngilizce için etkinleştirildiyse, sitenizdeki varsayılan İngilizce arabirim metni dizelerini <a href=":translate">Kullanıcı arabirimi çevirisi</a> sayfasındaki diğer İngilizce metin dizeleriyle <em>geçersiz kılabilirsiniz</em>. Çeviri, İngilizce için varsayılan olarak kapalıdır; ancak <a href=":languages">Diller</a> sayfasından <em>İngilizce</em> için <em>Dili düzenle</em> sayfasını ziyaret ederek açabilirsiniz.

en: Configure the import of translation files, and add or customize interface translations.
tr: Çeviri dosyalarını içe ya da dışa aktarın, arayüz çevirilerini ekleyin ve düzenleyin, çeviri güncelleme ayarlarını yapın.

en: Manage menus and menu links.
tr: Menüleri ve menü bağlantılarını yönetin.

en: <q>Log in</q> for anonymous users
tr: Anonim kullanıcılar için <q>giriş yap</q>

en: Revert to earlier revision of a translation
tr: Bir çevirinin önceki sürümüne geri dön

en: @langname revisions for %title
tr: %title için @langname sürümleri

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
tr: @language çevirisini %revision-date tarihindeki sürüme geri döndürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Revert content shared among translations
tr: Çeviriler arasında paylaşılan içeriği geri al

en: Add custom URLs to existing paths.
tr: Var olan yollara özel URL adresleri ekleyin.

en: Network problem!
tr: Ağ sorunu!

en: - None (original image) -
tr: - Yok (özgün resim) -

en: Only items in the index will appear in search results. To build and maintain the index, a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a> is required.
tr: Arama sonuçlarında yalnızca, dizindeki öğeler görüntülenir. Dizini oluşturmak ve korumak için, doğru yapılandırılmış bir <a href=":cron">dönemsel bakım görevi</a> gerekir.

en: The maximum number of items indexed in each run of the <a href=":cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing. Some search page types may have their own setting for this.
tr: Her <a href=":cron">dönemsel bakım görevi</a> çalıştırmasında dizinlenen öğe sayısı üst sınırı. Gerekirse, dizinleme sırasında zaman aşımlarını ve bellek hatalarını önlemek için öğe sayısını azaltın. Bazı arama sayfası tiplerinin bunun için kendi ayarı olabilir.

en: The minimum character length for a word to be added to the index. Searches must include a keyword of at least this length.
tr: Dizine eklenecek en kısa sözcük karakter sayısı. Arama için en az bu uzunlukta bir anahtar sözcük gerekir.

en: Configure the logging of content statistics.
tr: İçerik istatistiklerinin günlüğe kaydedilmesini yapılandırın.

en: Checking site status
tr: Site durumunu denetleme

en: The <a href=":status">Status report</a> provides an overview of the configuration, status, and health of your site. Review this report to make sure there are not any problems to address, and to find information about the software your site and web server are using.
tr: <a href=":status">Durum raporu</a>, sitenizin yapılandırmasına, durumuna ve işletim durumuna ilişkin bir genel bakış sağlar. İlgilenilmesi gereken bir sorun olmadığından emin olmak ve sitenizin ve web sunucunuzun kullandığı yazılımlarla ilgili bilgileri bulmak için bu raporu gözden geçirin.

en: In order for the site and its modules to continue to operate well, a set of routine administrative operations must run on a regular basis; these operations are known as <em>cron</em> tasks. On the <a href=":cron">Cron page</a>, you can configure cron to run periodically as part of server responses by installing the <em>Automated Cron</em> module, or you can turn this off and trigger cron from an outside process on your web server. You can verify the status of cron tasks by visiting the <a href=":status">Status report page</a>. For more information, see the <a href=":handbook">online documentation for configuring cron jobs</a>.
tr: Sitenin ve modüllerinin düzgün çalışmaya devam etmesi için düzenli aralıklarla çalıştırılması gereken bir dizi rutin yönetim işlemi vardır; bu işlemler <em>dönemsel</em> görevler olarak bilinir. <a href=":cron">Dönemsel görev sayfasında</a>, <em>Otomatik Dönemsel Görev</em> modülünü kurarak dönemsel görevi sunucu yanıtlarının bir parçası olarak düzenli aralıklarla çalışacak şekilde yapılandırabilirsiniz ya da bu ayarı kapatabilir ve dönemsel görevi web sunucunuzdaki bir dış süreçten tetikleyebilirsiniz. <a href=":status">Durum raporu sayfasını</a> ziyaret ederek dönemsel görevlerin durumunu doğrulayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için <a href=":handbook">dönemsel işlerin yapılandırılmasıyla ilgili için çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Enable the <em>Automated Cron</em> module to allow cron execution at the end of a server response.
tr: Sunucu yanıtının sonunda dönemsel görev yürütülmesine izin vermek için <em>Otomatik Dönemsel Görev</em> modülünü etkinleştirin.

en: Public file base URL
tr: Herkese açık temel dosya adresi

en: The base URL that will be used for public file URLs. This can be changed in settings.php
tr: Herkese açık dosya adresleri için kullanılacak temel adres. Settings.php dosyasından değiştirilebilir

en: Configure <span class="visually-hidden">the @module module</span>
tr: <span class="visually-hidden">@module modülünü</span> yapılandırın

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
tr: Makine adı: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: Configure default user account settings, including fields, registration requirements, and email messages.
tr: Alanlar, kayıt gereksinimleri ve e-posta iletileri gibi varsayılan kullanıcı hesabı ayarlarını yapılandırın.

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
tr: IP adresinizden çok sayıda başarısız giriş girişiminde bulunuldu. Bu IP adresi geçici olarak engellendi. Daha sonra tekrar deneyin ya da <a href=":url">yeni bir parola isteyin</a>.

en: %name is not recognized as a username or an email address.
tr: %name, kullanıcı adı ya da e-posta adresi olarak tanınmadı.

en: Cache maximum age
tr: Ön bellek yaşı üst sınırı

en: Creating and managing views
tr: Görünüm oluşturma ve yönetme

en: Enabling and disabling views
tr: Görünümleri etkinleştirme ve devre dışı bırakma

en: Exporting and importing views
tr: Görünümleri dışa ve içe aktarma

en: Links related to the active user account
tr: Etkin kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantılar

en: Administrative task links
tr: Yönetim görevleri bağlantıları

en: Site information links
tr: Site bilgileri bağlantıları

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: User tool links, often added by modules
tr: Sıklıkla modüller tarafından eklenen kullanıcı araçları bağlantıları

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesindeki hesabınızın parolasını sıfırlamak için bir istek yapıldı.
    
    Şimdi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak veya kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırarak giriş yapabilirsiniz:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Bu bağlantı giriş yapmak için yalnızca bir defa kullanılabilir ve sizi parolanızı belirleyebileceğiniz bir sayfaya götürecektir. Bağlantı bir gün sonra iptal olur ve kullanılmazsa hiçbir şey olmaz.
    
    -- [site:name] ekibi

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesinde bir yönetici sizin için bir hesap oluşturdu. Şimdi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak veya kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırarak giriş yapabilirsiniz:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Bu bağlantı giriş yapmak için yalnızca bir defa kullanılabilir ve sizi parolanızı belirleyebileceğiniz bir sayfaya götürecektir.
    
    Parolanızı belirledikten sonra, aşağıdaki bilgileri kullanarak [site:login-url] adresinden giriş yapabilirsiniz:
    
    kullanıcı adı: [user:name]
    parola: Parolanız
    
    -- [site:name] ekibi

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesine kaydolduğunuz için teşekkür ederiz. Şimdi aşağıdaki bağlantıya tıklayarak veya kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırarak giriş yapabilirsiniz:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Bu bağlantı giriş yapmak için yalnızca bir defa kullanılabilir ve sizi parolanızı belirleyebileceğiniz bir sayfaya götürecektir.
    
    Parolanızı belirledikten sonra, aşağıdaki bilgileri kullanarak [site:login-url] adresinden giriş yapabilirsiniz:
    
    kullanıcı adı: [user:name]
    parola: Parolanız
    
    -- [site:name] ekibi

en: The language code.
tr: Dil kodu.

en: Delete %label
tr: %label etiketini sil

en: Allow user to display all items
tr: Kullanıcının tüm öğeleri görüntülemesine izin ver

en: Select and configure text editors, and how content is filtered when displayed.
tr: Metin düzenleyiciler ile içeriğin görüntülenirken nasıl süzüleceğini seçin ve yapılandırın.

en: Aggregator sources
tr: Toplayıcı kaynakları

en: Find and manage custom blocks.
tr: Özel blokları bulun ve yönetin.

en: Recent comments.
tr: Son yorumlar.

en: Find and manage files.
tr: Dosyaları bulun ve yönetin.

en: Editing languages
tr: Diller Düzenleniyor

en: All content, by month.
tr: Aya göre tüm içerik.

en: Recent content.
tr: Güncel içerik.

en: All content promoted to the front page.
tr: Tüm içerik ana sayfaya yükseltildi.

en: All content, by letter.
tr: Harfe göre tüm içerikler.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
tr: Belirli bir sınıflandırma terimine ait içerik.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
tr: Sitedeki en yeni kullanıcıların listesini görüntüler.

en: Who's online block
tr: Çevrimiçi kullanıcılar bloğu

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
tr: Son zamanlarda en etkin kullanıcıların adlarını ve toplam etkin kullanıcı sayısını görüntüler.

en: View edit page
tr: Düzenleme sayfasını görüntüle

en: Max 1300x1300
tr: Maks 1300x1300

en: Max 2600x2600
tr: Maks 2600x2600

en: Max 325x325
tr: Maks 325x325

en: Max 650x650
tr: Maks 650x650

en: Narrow
tr: Dar

en: Config override test
tr: Yapılandırma geçersiz kılma testi

en: Files overview
tr: Dosya Özeti

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
tr: {{ arguments.fid }} için dosya kullanım bilgileri

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
tr: <p>Site için ortak diller bu bölümden eklenebilir.</p><p>Aradığınız dil yoksa özel bir dil ekleyebilirsiniz.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
tr: <p>Listeden bir dil ya da listenin sonundan "Özel dil..." seçeneğini seçin.</p><p>Dil seçiminizi tamamlamak için "Dil Ekle" düğmesine tıklayın.</p><p>Özel bir dil eklerken, dil adı, dil kodu ve dil yazım yönünü belirtebileceğiniz bir form açılır.</p>

en: Continuing on
tr: Devam ediliyor

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
tr: <p>Sitenizde yüklü bulunan özel diller de dahil dilleri bu bölümden düzenleyebilirsiniz.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
tr: <p>Sistem tarafından dili izlemek için kullanıldığından, dilin sitedeki kodunu değiştiremezsiniz.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
tr: <p>Dilin İngilizce adı site genelinde tüm kullanıcılar için kullanılır. Gömülü dillerin adları Arayüz Çeviri modülü ile, gömülü ve özel dillerin adları Çeviri Yapılandırma modülü ile çevrilebilir.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
tr: <p>Dilin yazım yönünü "Soldan Sağa" ya da "Sağdan Sola" olarak seçin.</p><p>Her temanın "Sağdan Sola" yazımı desteklemediğini unutmayın ve temayı denemeden kullanmayın.</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
tr: <p>"Diller" sayfası site dillerini ekleme, düzenleme, silme ve sıralama işlemlerini yapmanıza olanak sağlar.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
tr: <p>Sitenize başka diller eklemek için "Dil ekle" düğmesine tıklayın.</p><p>Eklenen diller dil listesinde görüntülenir ve düzenlenip silinebilir.</p>

en: Reordering languages
tr: Dil sıralamasını değiştirmek

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
tr: <p>Sitedeki dillerin sıralamasını değiştirmek için her dilin başındaki sürükleme simgelerine tıklayıp dili sürükleyin.</p><p>Burada görüntülenen sıralama Arayüz Çevirisi ve İçerik Çeviri Eklentilerindeki dil değiştirici blokları tarafından kullanılır.</p><p>Dilleri sıraladıktan sonra yaptığınız değişikliklerin geçerli olması için "Ayarları Kaydet" düğmesine tıklayın.</p>

en: Set a language as default
tr: Bir dili varsayılan olarak atamak

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
tr: <p>Sitede kullanılan varsayılan dili değiştirmek için yapılandırılmış dillerden birini varsayılan olarak atayabilirsiniz. Dil seçimi yapılmayan durumlarda site varsayılan dilde görüntülenir.</p>

en: Modifying languages
tr: Dilleri düzenlemek

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
tr: <p>Dil düzenleme ve silme işlemleri yapabilirsiniz.</p><p>Dilin adını ve yönünü değiştirebilirsiniz.</p><p>Silinen diller daha sonra yeniden eklenebilir. Bir dil silindiğinde o dildeki tüm arayüz çevirileri silinir ve bu dildeki tüm içerik nötr olarak ayarlanır. Varsayılan site dilinin silinemeyeceğini unutmayın.</p>

en: Choose the language you want to translate.
tr: Çevirmek istediğiniz dili seçin.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
tr: Çevirmek istediğiniz sözcük ya da cümlenin tamamını ya da bir bölümünü yazın.

en: Filter the search
tr: Aramayı süzün

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
tr: Henüz çevrilmemiş dizgeleri çevirmek istiyorsanız, arama sonuçlarında çevrilmemiş dizgeleri, varolan bir çeviriyi düzenlemek için çevrilmiş dizgeleri süzebilirsiniz.

en: Apply your search criteria
tr: Arama ölçütünü uygulayın

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
tr: Arama ölçütünü uygulamak için <em>Süz</em> düğmesine tıklayın.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
tr: Çeviriyi sağ sütundaki metin alanına yazabilirsiniz. Çeviriyi metnin kullanıcılacağı bağlama uygun yapmaya çalışın.

en: Validate the translation
tr: Çeviriyi doğrulayın

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
tr: Çevirileri tamamladığınızda <em>Çevirileri Kaydet</em> düğmesine tıklayın Bu bölümde yeni bir çeviri ya da arama yaptıktan sonra çevirilerinizi kaydetmelisiniz.

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Welcome to [site:name]
tr: [site:name] sitesine hoş geldiniz

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin

en: A list of new users
tr: Yeni kullanıcılar listesi

en: There are currently @total users online.
tr: Şu anda @total kullanıcı çevrimiçi.

en: There are currently 0 users online.
tr: Şu anda 0 kullanıcı çevrimiçi.

en: A list of users that are currently logged in.
tr: Şu anda oturum açmış kullanıcıların listesi.

en: Manage view settings
tr: Görünüm ayarları yönetimi

en: View or edit the configuration.
tr: Yapılandırmaya bakın ve düzenleyin.

en: Displays in this view
tr: Bu görünümdeki gösterimler

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
tr: Bir gösterim sonuçların sayfa ya da blok gibi biçimlerde görüntülenmesini sağlar. Bir görünümde burada listelenen birden fazla gösterim bulunabilir. Etkin gösterim vurgulanmıştır.

en: View administration
tr: Yönetimi görüntüle

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
tr: Bir açıklama eklemek ya da bir kopya oluşturmak gibi yönetim görevlerini yerine getirin. Kullanılabilecek seçenekleri görüntülemek için kutuyu açma düğmesine tıklayın.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
tr: Sonuçların nasıl çıkarılacağını seçin. Örneğin her öğenin gösterim ayarlarınıza göre tam olarak görüntülenmesi için <em>İçerik</em> seçin. Her sonucun yalnızca belirli bir alanının görüntülenmesi için <em>Alanlar</em> seçin. Temel Drupal işlevselliğini <em>genişletmek</em> için modül yüklenerek ek biçimler kullanılabilir.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
tr: Bu görünümde alan kullanılıyorsa, bu bölümde görüntülenir. Bir alanın üzerine tıklayarak yapılandırabilirsiniz.

en: Filter your view
tr: Görünümünüzü süzün

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
tr: Çıktı sonuçlarını sınırlamak için süzgeçler ekleyin. Örneğin yalnızca <em>yayımlanmış</em> içeriklerin görüntülenmesi için <em>Yayımlanmış</em> ögeler için bir süzgeç ekleyin ve <em>Evet</em> olarak seçin.

en: Filter actions
tr: Süzgeç eylemleri

en: Add, rearrange or remove filters.
tr: Süzgeçleri ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
tr: Sonuçların çıktı sıralamasını denetleyin. Yapılandırmak için etkin bir sıralama kuralına tıklayın

en: Sort actions
tr: Sıralama eylemleri

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
tr: Sıralama kuralı ekleyin, düzenleyin veya silin.

en: Show a preview of the view output.
tr: Görünüm çıktısının ön izlemesini göster.

en: A list of classes that will be provided in the "Styles" dropdown. Enter one or more classes on each line in the format: element.classA.classB|Label. Example: h1.title|Title. Advanced example: h1.fancy.title|Fancy title.<br />These styles should be available in your theme's CSS file.
tr: "Stiller" açılır listesinde sağlanacak sınıfların bir listesi. Her bir satıra, öğe.sınıfA.sınıfB|Etiket biçiminde bir ya da daha fazla sınıf girin. Örnek: h1.başlık|Başlık. İleri düzey örnek: h1.fancy.başlık|Fancy başlık.<br />Bu stiller, temanızın CSS dosyasında var olmalıdır.

en: The English name of the language.
tr: Dilin İngilizce adı.

en: The native name of the language.
tr: Dilin yerel adı.

en: The language direction. (0 = LTR, 1 = RTL)
tr: Dil yönü. (0 = LTR, 1 = RTL)

en: Whether the language is enabled.
tr: Dilin etkinleştirilip etkinleştirilmediği.

en: PHP formula to get plural indexes.
tr: Çoğul dizinleri almak için PHP formülü.

en: Path prefix used for this language.
tr: Bu dil için kullanılan yol ön eki.

en: The language weight when listed.
tr: Dilin listelendiği zamanki ağırlığı.

en: Location of the JavaScript translation file.
tr: JavaScript çeviri dosyasının konumu.

en: Mismatched entity and/or field definitions
tr: Uyuşmayan varlık ve/veya alan tanımları

en: Fallback sort expose settings
tr: Yedek sıralama gösterme ayarları

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
tr: Tümü için boş bırakın. Aksi takdirde, "Herhangi Biri" yerine, seçilen birinci terim varsayılan olur.

en: width @data.width
tr: @data.width genişlik

en: height @data.height
tr: @data.height yükseklik

en: Administer workflows
tr: İş akışlarını yönet

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
tr: Bu varlık (%type: %label) referans alınamıyor.

en: This entity (%type: %id) cannot be referenced.
tr: Bu varlık (%type: %id) referans alınamıyor.

en: Content type where this field is in use.
tr: Bu alanın kullanıldığı içerik tipi.

[ctx: Validation]
en: File Validation
tr: Dosya Doğrulaması

en: Determines the content language from a request parameter.
tr: İçerik dilini bir istek parametresine göre belirler.

en: The alias %alias could not be added because it is already in use in this language with different capitalization: %stored_alias.
tr: %alias diğer adı, bu dilde farklı büyük/küçük harflerle zaten kullanılmakta olduğundan eklenemedi: %stored_alias.

en: There are no changes to import.
tr: İçe aktarılacak değişiklik yok.

en: Another request may be importing configuration already.
tr: Başka bir istek zaten yapılandırmayı içe aktarıyor olabilir.

en: Importing configuration
tr: Yapılandırma içe aktarılıyor

en: Starting configuration import.
tr: Yapılandırmanın içe aktarılması başlatılıyor.

en: Configuration import has encountered an error.
tr: Yapılandırma içe aktarılırken hata saptandı.

en: The configuration import failed for the following reasons:
tr: Yapılandırmanın içe aktarılması şu nedenlerle başarısız oldu:

en: Current workspace
tr: Şu anki çalışma alanı

en: Workspace switcher
tr: Çalışma alanı değiştirici

en: HEAD method settings
tr: HEAD yöntemi ayarları

en: PUT method settings
tr: PUT yöntemi ayarları

en: Delete transition
tr: Geçişi sil

en: Delete media
tr: Ortamı sil

en: Media name
tr: Medya adı

en: Field with source information
tr: Kaynak bilgisi içeren alan

en: Install configuration
tr: Kurulum yapılandırması

en: The following changes were detected in the entity type and field definitions. @updates
tr: Varlık tipi ve alan tanımlarında şu değişiklikler algılandı. @updates

en: Show &mdash; @configuration.label
tr: @configuration.label &mdash; görüntülensin

en: Hide &mdash; @configuration.label
tr: @configuration.label &mdash; etiketini gizle

en: BigPipe no-JS check
tr: BigPipe no-JS denetimi

en: Session exists
tr: Oturum var

en: Add workspace
tr: Çalışma alanı ekle

en: Workspaces
tr: Çalışma alanları

en: Create and manage workspaces.
tr: Çalışma alanları oluştur ve yönet.

en: Administer workspaces
tr: Çalışma alanlarını yönet

en: Edit workspace %label
tr: %label çalışma alanını düzenle

en: Workspace ID
tr: Çalışma alanı ID'si

en: Workspace %info has been created.
tr: %info çalışma alanı  oluşturuldu.

en: Workspace %info has been updated.
tr: %info çalışma alanı güncellendi.

en: The workspace could not be saved.
tr: Çalışma alanı kaydedilemedi.

en: The workspace ID.
tr: Çalışma alanı kimliği.

en: text format
tr: metin biçimi

en: Default configuration hash
tr: Varsayılan yapılandırma sağlaması

en: Label of the action
tr: Eylemin etiketi

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the parent link mlid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
tr: Gerçekleştirilen yoldaki birinci mlid değeri. N = derinlik ise, pN, mlid'ye eşit olmalıdır. Derinlik > 1 ise, p(N-1) üst bağlantı mlid'sine eşit olmalıdır. X > derinlik olan tüm pX'ler sıfıra eşit olmalıdır. p1..p9 sütunları da üst seviye (parent) olarak adlandırılır.

en: Authored on @date
tr: @date tarihinde yazıldı

en: Enter the value for the sizes attribute, for example: %example_sizes.
tr: Boyutlar (sizes) öz niteliğinin değerini girin; örneğin: %example_sizes.

en: Unique machine name of the vocabulary.
tr: Sözlüğün benzersiz makine adı.

en: Field %field set in %filter is not usable for this filter type. Combined field filter only works for simple fields.
tr: %filter içinde ayarlanan %field alanı, bu süzgeç tipi için kullanılamaz. Birleşik alan süzgeci yalnızca basit alanlar için işlev görür.

en: Renders an entity in a view mode.
tr: Görüntüleme kipinde bir varlığın görüntüsünü oluşturur.

en: Add @entity-type
tr: @entity-type ekle

en: Revision create time
tr: Düzeltme oluşturma zamanı

en: Is default revision
tr: Varsayılan sürümdür

en: The moderation state of this piece of content.
tr: Bu içeriğin denetim durumu.

en: Moderation control
tr: Denetim kontrolü

en: Revisions must be required when moderation is enabled.
tr: Denetim etkinleştirildiğinde sürümler gerekli olmalıdır.

en: Revisions are required.
tr: Sürümler gereklidir.

en: The moderation state has been updated.
tr: Denetim durumu güncellendi.

en: When content reaches this state it should be published.
tr: İçerik bu duruma ulaştığında yayınlanmalıdır.

en: Default revision
tr: Varsayılan düzeltme

en: When content reaches this state it should be made the default revision; this is implied for published states.
tr: İçerik bu duruma ulaştığında varsayılan sürüm yapılmalıdır; bu, yayınlanan durumlar için geçerlidir.

[ctx: Validation]
en: Valid moderation state
tr: Geçerli denetim durumu

[ctx: decimal places]
en: Scale
tr: Ölçek

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted. If no replacement style is selected, the dependent configurations might need manual reconfiguration.
tr: Bu stil sitede kullanılıyorsa, onun yerine geçecek başka bir stil seçebilirsiniz. Bu stil için oluşturulmuş olan tüm görseller kalıcı olarak silinir. Yerine konacak stil seçilmezse, bağımlı yapılandırmaların manuel olarak yeniden yapılandırılması gerekebilir.

en: All images that have been generated for this style will be permanently deleted. The dependent configurations might need manual reconfiguration.
tr: Bu stil için oluşturulmuş olan tüm görseller kalıcı olarak silinir. Bağımlı yapılandırmalar için manuel olarak yeniden yapılandırma gerekebilir.

en: - No replacement -
tr: - Değiştirme yok -

en: Antigua & Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: The BigPipe module sends pages with dynamic content in a way that allows browsers to show them much faster. For more information, see the <a href=":big_pipe-documentation">online documentation for the BigPipe module</a>.
tr: BigPipe modülü, dinamik içerikli sayfaları, tarayıcıların çok daha hızlı göstereceği şekilde gönderir. Daha fazla bilgi için <a href=":big_pipe-documentation">BigPipe modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The module requires no configuration. Every part of the page contains metadata that allows BigPipe to figure this out on its own.
tr: Bu modül için yapılandırma gerekmez. Sayfanın her parçası, BigPipe'ın yapılandırmayı kendi başına anlamasına olanak sağlayan üst veriler içerir.

en: Size of email field
tr: E-posta alanının boyutu

en: Did not save to map table due to NULL value for key field @field
tr: @field anahtar alanı için NULL değeri nedeniyle eşleme tablosuna kaydedilmedi

en: A boolean indicating whether the node is visible on the front page.
tr: Düğümün ön sayfada görünür olup olmadığını belirten mantıksal değer.

en: A boolean indicating whether the node should sort to the top of content lists.
tr: Düğümün içerik listelerinin başında sıralanıp sıralanmayacağını belirten mantıksal değer.

en: Default argument validator
tr: Varsayılan bağımsız değişken doğrulayıcısı

en: The %handler_type %handler uses a relationship that has been removed.
tr: %handler_type %handler, kaldırılmış bir ilişkiyi kullanıyor.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
tr: Unicode dizgelerinde yapılan işlemler, en iyi çaba temelinde taklit edilir. Gelişmiş Unicode desteği için <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring</a> eklentisini yükleyin.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
tr: PHP'de çoklubayt dizge( fonksiyon üzerine yüklemesi etkindir ve devre dışı bırakılmalıdır. php.ini <em>mbstring.func_overload</em> ayarını kontrol edin. Daha fazla bilgi için lütfen <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring belgelerine</a> bakın.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
tr: PHP'de çoklubayt dizge girdi dönüşümü etkindir ve devre dışı bırakılmalıdır. php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> ayarını kontrol edin. Daha fazla bilgi için lütfen <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring belgelerine</a> bakın.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_input</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
tr: PHP'de çoklubayt dizge girdi dönüşümü etkindir ve devre dışı bırakılmalıdır. php.ini <em>mbstring.http_input</em> ayarını kontrol edin. Daha fazla bilgi için lütfen <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring belgelerine</a> bakın.

en: Multibyte string output conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.http_output</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
tr: PHP'de çoklubayt dizge çıktı dönüşümü etkindir ve devre dışı bırakılmalıdır. php.ini <em>mbstring.http_output</em> ayarını kontrol edin. Daha fazla bilgi için lütfen <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring belgelerine</a> bakın.

en: The %entity_type entity type needs to be installed.
tr: %entity_type varlık tipinin yüklü olması gerekiyor.

en: The %entity_type entity type needs to be updated.
tr: %entity_type varlık tipinin güncellenmesi gerekiyor.

en: The %field_name field needs to be installed.
tr: %field_name alanının yüklenmesi gerekiyor.

en: The %field_name field needs to be updated.
tr: %field_name alanının güncellenmesi gerekiyor.

en: The %field_name field needs to be uninstalled.
tr: %field_name alanının kaldırılması gerekiyor.

en: Custom text: @true_label / @false_label
tr: Özel metin: @true_label / @false_label

en: Display: @true_label / @false_label
tr: Görüntü: @true_label / @false_label

en: See <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
tr: <a href="http://php.net/manual/function.date.php" target="_blank">PHP tarih biçimleriyle ilgili belgelere</a> bakın.

en: An icon that links to the feed URL
tr: Besleme URL adresine bağlantı veren simge

en: Parent website of the feed.
tr: Beslemenin üst web sitesi.

en: Parent website's description of the feed.
tr: Beslemenin üst web sitesi açıklaması.

en: Check my spelling as I type
tr: Yazarken yazım denetimi yap

en: By default, CKEditor is configured to leverage your browser's spell check capability. Make sure your browser's spell checker is enabled in your browser's settings. To access suggested corrections for misspelled words, it may be necessary to hold the <em>Control</em> or <em>command</em> (Mac) key while right-clicking the misspelling.
tr: CKEditor varsayılan olarak, tarayıcınızın yazım denetimi yeteneğinden yararlanacak şekilde yapılandırılmıştır. Tarayıcınızın ayarlarında tarayıcınızın yazım denetimi programının etkinleştirildiğinden emin olun. Yanlış yazılan sözcüklere ilişkin önerilen düzeltmelere erişmek için, yanlış yazılan sözcük sağ tıklatılırken <em>Control</em> ya da <em>command</em> (Mac) tuşunun basılı tutulması gerekebilir.

en: Language list ID
tr: Dil listesi kimliği

en: United Nations' official languages
tr: Birleşmiş Milletler resmi dilleri

en: All @count languages
tr: @count dilin tümü

en: The list of languages to show in the language dropdown. The basic list will only show the <a href=":url">six official languages of the UN</a>. The extended list will show all @count languages that are available in Drupal.
tr: Dil açılır listesinde gösterilecek dillerin listesi. Temel listede yalnızca <a href=":url">BM'nin altı resmi dili</a> gösterilir. Genişletilmiş listede, Drupal'de mevcut olan @count dilin tümü gösterilir.

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP documentation</a> for more information.
tr: Bu temanın renk şemasını değiştirmek için PHP'nin kullanabileceği yeterli bellek yok. En az %size daha gerekiyor. Daha fazla bilgi için <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP belgelerine</a> bakın.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Check the <a href="http://php.net/manual/ref.image.php">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
tr: PHP için GD kitaplığı etkinleştirildi, ancak PNG desteği olmadan derlendi. Bunun nasıl düzeltileceğine ilişkin bilgi için <a href="http://php.net/manual/ref.image.php">PHP resim belgelerine</a> bakın.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="http://php.net/manual/book.image.php">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
tr: PHP için GD kitaplığı eksik ya da güncel değil. Bunun nasıl düzeltileceğine ilişkin bilgi için <a href="http://php.net/manual/book.image.php">PHP resim belgelerine</a> bakın.

en: Completed step @current of @total.
tr: Adım @current / @total tamamlandı.

en: A user-defined date format. See the <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP manual</a> for available options.
tr: Kullanıcı tanımlı bir tarih biçimi. Kullanılabilir seçenekler için <a href="http://php.net/manual/function.date.php">PHP kılavuzuna</a> bakın.

en: This site has only a single language enabled. <a href=":language_url">Add at least one more language</a> in order to translate content.
tr: Bu site için tek bir dil etkinleştirilmiş. İçeriği başka dile çevirmek için <a href=":language_url">en az bir dil daha ekleyin</a>.

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See <a href="http://php.net/manual/function.strtotime.php">strtotime</a> for more details.
tr: İçinde bulunulan günü referans alarak bir zamanı açıklayın; örneğin, '+90 gün' (alanın oluşturulduğu günden 90 gün sonra) ya da '+1 Cumartesi' (sonraki Cumartesi). Daha fazla ayrıntı için <a href="http://php.net/manual/function.strtotime.php">strtotime</a> kısmına bakın.

en: The type of the log entry, for example "user" or "page not found".
tr: Günlük girdisinin tipi; örneğin, "kullanıcı" ya da "sayfa bulunamadı".

en: The %field_type_label field type is used in the following field: @fields | The %field_type_label field type is used in the following fields: @fields
tr[0]: %field_type_label alan tipi şu alanda kullanılıyor: @fields
tr[1]: %field_type_label alan tipi şu alanlarda kullanılıyor: @fields

en: File MIME Type
tr: Dosya MIME Tipi

en: This module is experimental. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
tr: Bu modül deneyseldir. <a href=":url">Deneysel modüller</a> yalnızca test amacıyla sağlanmıştır. Kullanmanızın sorumluluğu size aittir.

en: You can also configure a minimum and/or maximum resolution for uploaded images. Images that are too small will be rejected. Images that are to large will be resized. During the resizing the <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image will be lost.
tr: Yüklenen görseller için bir çözünürlük alt ve/veya üst sınırı da yapılandırabilirsiniz. Çok küçük olan görseller reddedilir. Çok büyük olan görseller yeniden boyutlandırılır. Yeniden boyutlandırma sırasında, resimdeki <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF verileri</a> kaybedilir.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
tr: İzin verilen görsel boyutu üst sınırı, GENİŞLİK×YÜKSEKLİK (örn. 640×480) olarak ifade edilir. Sınır konmayacaksa boş bırakın. Daha büyük bir görsel yüklenirse, belirtilen genişlik ve yüksekliği yansıtacak şekilde yeniden boyutlandırılır. Yükleme işleminde görsellerin yeniden boyutlandırılması, görselde <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF verilerinin</a> kaybolmasına neden olur.

en: The Language module allows you to configure the languages used on your site, and provides information for the <a href=":content">Content Translation</a>, <a href=":interface">Interface Translation</a>, and <a href=":configuration">Configuration Translation</a> modules, if they are enabled. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the Language module</a>.
tr: Dil modülü, sitenizde kullanılan dilleri yapılandırmanıza olanak sağlar ve etkinleştirilmişse <a href=":content">İçerik Çevirisi</a>, <a href=":interface">Arabirim Çevirisi</a> ve <a href=":configuration">Yapılandırma Çevirisi</a> modülleri için bilgi sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":doc_url">Dil modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: The domain names to use for these languages. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in a URL like "http://de.example.com/contact".
tr: Bu diller için kullanılacak etki alanı adları. <strong>Bu değer değiştirildiğinde, var olan URL adresleri bozulabilir. Canlı kullanım ortamında dikkatle kullanın.</strong> Örnek: Almanca için dil etki alanı olarak "de.example.com" öğesi belirtildiğinde "http://de.example.com/contact" gibi bir URL adresi elde edilir.

en: URL query key value pairs
tr: URL sorgusu anahtar değer çiftleri

en: URL fragment
tr: URL parçası

en: Operation stopped by request
tr: İşlem istek üzerine durduruldu

en: Operation on @migration failed
tr: @migration üzerinde işlem başarısız oldu

en: Operation on @migration skipped due to unfulfilled dependencies
tr: Bağımlılıkların yerine getirilmemesi nedeniyle @migration üzerinde işlem atlandı

en: Currently upgrading @migration (@current of @max total tasks)
tr: Şu anda @migration yükseltiliyor (@current / @max görev)

en: Upgrade process not completed
tr: Yükseltme işlemi tamamlanmadı

en: Congratulations, you upgraded Drupal!
tr: Tebrikler, Drupal'ı yükselttiniz!

en: Review the detailed upgrade log
tr: Ayrıntılı yükseltme günlüğünü gözden geçirin

en: Source ID @source_id: @message
tr: @source_id kaynak kimliği: @message

en: Completed 1 upgrade task successfully | Completed @count upgrade tasks successfully
tr[0]: 1 yükseltme görevi başarıyla tamamlandı
tr[1]: @count yükseltme görevi başarıyla tamamlandı

en: 1 upgrade failed | @count upgrades failed
tr[0]: 1 yükseltme başarısız oldu
tr[1]: @count yükseltme başarısız oldu

en: Put this site into <a href=":url">maintenance mode</a>.
tr: Bu siteyi <a href=":url">bakım kipine</a> geçirin.

en: Source database
tr: Kaynak veri tabanı

en: Provide credentials for the database of the Drupal site you want to upgrade.
tr: Yükseltmek istediğiniz Drupal sitesinin veri tabanı için kimlik bilgileri belirtin.

en: Source files
tr: Kaynak dosyalar

en: Review upgrade
tr: Yükseltmeyi gözden geçirin

en: Perform upgrade
tr: Yükseltme gerçekleştirin

en: Running upgrade
tr: Yükseltme çalıştırılıyor

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
tr: <a href=":permissions">İzinler sayfasında</a> hangi rollerin "yönetim temasını görüntüleyebileceğini" denetleyebilirsiniz.

en: Create and manage fields, forms, and display settings for your content.
tr: Alan ve formları oluşturup yönetin ve içeriğinizin görünüm ayarlarını yapın.

en: The language code of the URL alias.
tr: URL diğer adının dil kodu.

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the <a href=":syslog">online documentation for the Syslog module</a>, as well as PHP's documentation pages for the <a href="http://php.net/manual/function.openlog.php">openlog</a> and <a href="http://php.net/manual/function.syslog.php">syslog</a> functions.
tr: Sistem Günlüğü modülü, web sunucunuzun işletim sisteminin günlüğe kaydetme olanağına iletiler göndererek olayları günlüğe kaydeder. Sistem günlüğü, sistem yönetiminde ve güvenlik denetiminde kullanılmak üzere değerli bilgiler sağlayan, yönetim amaçlı bir işletim sistemi günlüğe kayıt aracıdır. Orta ve büyük siteler için daha uygun olan Sistem Günlüğü, iletilerin tipe ve önem düzeyine göre yönlendirilmesini sağlayan süzgeç uygulama araçları sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":syslog">Sistem Günlüğü modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> ve <a href="https://www.php.net/manual/tr/function.openlog.php">openlog</a> ve <a href="https://www.php.net/manual/tr/function.syslog.php">syslog</a> işlevlerine ilişkin PHP belgeleri sayfalarına bakın.

en: Experimental modules found: %module_list. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
tr: Deneysel modüller bulundu: %module_list. <a href=":url">Deneysel modüller</a> yalnızca test amacıyla sağlanmıştır. Kullanmanızın sorumluluğu size aittir.

en: PHP OPcode caching can improve your site's performance considerably. It is <strong>highly recommended</strong> to have <a href="http://php.net/manual/opcache.installation.php" target="_blank">OPcache</a> installed on your server.
tr: PHP OPcode ön belleğinin kullanılması site başarımınızı önemli ölçüde arttırabilir. Bu nedenle sunucunuzda <a href="http://php.net/manual/opcache.installation.php" target="_blank">OPcache</a> kurulu olması <strong>önemle önerilir</strong>.

en: Protection disabled
tr: Koruma devre dışı bırakıldı

en: Experimental modules
tr: Deneysel modüller

en: Are you sure you wish to enable experimental modules?
tr: Deneysel modülleri etkinleştirmek istediğinizden emin misiniz?

en: <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
tr: <a href=":url">Deneysel modüller</a> yalnızca test amacıyla sağlanmıştır. Kullanmanızın sorumluluğu size aittir.

en: The following modules are experimental: @modules
tr: Şu modüller deneyseldir: @modules

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
tr: PHP için GD Kitaplığı etkin, ancak döndürme ve solgunlaştırma efektleri tarafından kullanılan işlevler için destek olmadan derlenmiş. PHP ile paketlenen GD kitaplığı yerine http://www.libgd.org adresindeki resmi GD kitaplıkları kullanılarak derlenmiş olabilir. Paketlenmiş GD kitaplığını kullanarak PHP'yi --with-gd seçeneğiyle yeniden derlemeniz gerekir. <a href="http://php.net/manual/book.image.php">PHP kılavuzuna</a> bakın.

en: The vocabulary name.
tr: Sözlüğün adı.

en: Name (autocomplete)
tr: Ad (otomatik tamamlama)

en: The user or author name. Uses an autocomplete widget to find a user name, the actual filter uses the resulting user ID.
tr: Kullanıcı veya yazar adı. Kullanıcı adını bulmak için otomatik tamamlama pencere bileşenini kullanır; gerçek süzgeç, sonuçta elde edilen kullanıcı kimliğini kullanır.

en: When printing URL paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
tr: URL adresi yolları yazdırılırken, süzgeç değerinin büyük/küçük harf durumunun nasıl dönüştürüleceğinı belirler. Bu öğe büyük/küçük harfe duyarlı karşılaştırmaları kullandığından, Postgres ile olmadıkça bu öğeyi kullanmayın.

en: Specify which display or custom URL this display will link to.
tr: Bu görüntünün hangi görüntüye ya da özel URL adresine bağlanacağını belirtir.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under pager. You can override the URL at the link display setting.
tr: Bu görünümün alt kısmına, sayfa görünümüne bağlantı oluşturan bir daha fazla bağlantısı eklenir. Birden fazla sayfa görünümünüz varsa, bağlantı sayfalayıcı altındaki 'Bağlantı görüntüsü' bölümünde belirtilen görüntüyü işaret eder. Bağlantı görüntüsü ayarında URL adresini geçersiz kılabilirsiniz.

en: When printing URL paths, how to transform the case of the filter value.
tr: URL adresi yolları yazdırılırken, süzgeç değerinin büyük/küçük harf durumunun nasıl dönüştürüleceği.

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank. Only letters, digits and the dot ("."), hyphen ("-"), underscore ("_"), and tilde ("~") characters are allowed.
tr: Süzgeci tanımlamak için, URL adresinde ? işaretinden sonra bu görüntülenir. Boş olamaz. Yalnızca harf, rakam ve nokta ("."), tire ("-"), alt çizgi ("_") ve tilde ("~") karakterlerine izin verilir.

en: This identifier has illegal characters.
tr: Bu tanıtıcı geçersiz karakterler içeriyor.

en: The field that is going to be used as the OPML URL attribute for each row.
tr: Her bir satır için OPML URL adresi özniteliği olarak kullanılacak alan.

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesindeki hesabınız engellendi.
    
    --  [site:name] ekibi

en: workspace
tr: çalışma alanı

en: Activate Workspace
tr: Çalışma Alanını Etkinleştir

en: Would you like to activate the %workspace workspace?
tr: %workspace çalışma alanını etkinleştirmek ister misiniz?

en: The workspace name.
tr: Çalışma alanının adı.

en: The workspace owner.
tr: Çalışma alanının sahibi

en: The time that the workspace was last edited.
tr: Çalışma alanının en son düzenlendiği zaman.

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
tr: Paket otomatik oluşturulan varlıklara atandı

en: Add a new @entity_type.
tr: Yeni @entity_type ekle.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
tr: Henüz @entity_type yok. @add_link

en: Store new items in
tr: Yeni öğeleri şurada depola:

en: Users with the <em>Administer blocks</em> permission can create and edit custom block types with fields and display settings, from the <a href=":types">Block types</a> page in the Custom block library. For more information about managing fields and display settings, see the <a href=":field-ui">Field UI module help</a>.
tr: <em>Blokları yönetme</em> izni olan kullanıcılar, Özel blok kütüphanesindeki <a href=":types">Blok tipleri</a> sayfasından alanlar ve görüntü ayarları içeren özel blok tipleri oluşturabilir ve bunları düzenleyebilir. Alanların ve görüntü ayarlarının yönetilmesine ilişkin daha fazla bilgi için <a href=":field-ui">Alan Kullanıcı Arabirimi modülü yardımı</a> sayfasına bakın.

en: Users with the <em>Administer blocks</em> permission can create, edit, and delete custom blocks of each defined custom block type, from the <a href=":block-library">Blocks</a> page in the Custom block library. After creating a block, place it in a region from the <a href=":blocks">Block layout</a> page; see the <a href=":block_help">Block module help</a> for more information about placing blocks.
tr: <em>Blokları yönetme</em> izni olan kullanıcılar, özel blok kütüphanesindeki <a href=":block-library">Bloklar</a> sayfasında tanımlanan her bir özel blok tipinde özel bloklar oluşturabilir, düzenleyebilir ve silebilir. Bir bloğu oluşturduktan sonra <a href=":blocks">Blok yerleşimi</a> sayfasından bir bölgeye yerleştirin; blokların yerleştirilmesine ilişkin daha fazla bilgi için <a href=":block_help">Blok modülü yardımı</a> sayfasına bakın.

en: Blocks in the block library belong to <a href=":types">Custom block types</a>, each with its own fields and display settings. After creating a block, place it in a region from the <a href=":blocks">Block layout</a> page.
tr: Blok kütüphanesindeki bloklar, her birinin kendi alanları ve görünüm ayarları olan <a href=":types">Özel blok tipleri</a>ne aittir. Bir bloğu oluşturduktan sonra onu <a href=":blocks">Blok yerleşimi</a> sayfasından bir bölgeye yerleştirin.

en: Each block type has its own fields and display settings. Create blocks of each type on the <a href=":block-library">Blocks</a> page in the custom block library.
tr: Her blok tipinin kendi alanları ve görünüm ayarları vardır. Özel blok kitaplığındaki <a href=":block-library">Bloklar</a> sayfasında her tipte bloklar oluşturun.

en: Describe this comment type. The text will be displayed on the <em>Comment types</em> administration overview page.
tr: Bu yorum tipini açıklayın. Metin, <em>Yorum tipleri</em> yönetimi genel bakış sayfasında görüntülenecektir.

en: For more information, refer to the help listed on this page or to the <a href=":docs">online documentation</a> and <a href=":support">support</a> pages at <a href=":drupal">drupal.org</a>.
tr: Daha fazla bilgi için, bu sayfada listelenen yardıma ya da <a href=":drupal">drupal.org</a> adresindeki <a href=":docs">çevrimiçi belgelere</a> ve <a href=":support">destek</a> sayfalarına bakın.

en: There is currently nothing in this section.
tr: Şu anda bu bölümde hiçbir şey yok.

en: Module overviews
tr: Modüle genel bakış bilgileri

en: Module overviews are provided by modules. Overviews available for your installed modules:
tr: Modül özet bilgileri modüller tarafından sağlanır. Kurulu modüllerinize ilişkin özet bilgileri:

en: A serialized array of options to set on the URL, such as a query string or HTML attributes.
tr: Sorgu dizgesi ya da HTML öz nitelikleri gibi, URL adresinde ayarlanacak diziselleştirilmiş seçenekler dizisi.

en: Source database does not contain a recognizable Drupal version.
tr: Kaynak veritabanı, tanınabilir bir Drupal sürümü içermiyor.

en: The System module provides pages for managing basic site configuration, including <a href=":date-time-settings">Date and time formats</a> and <a href=":site-info">Basic site settings</a> (site name, email address to send mail from, home page, and error pages). Additional configuration pages are listed on the main <a href=":config">Configuration page</a>.
tr: Sistem modülü, <a href=":date-time-settings">Tarih ve saat biçimleri</a> ve <a href=":site-info">Temel site ayarları</a> (site adı, e-posta gönderecek e-posta adresi, giriş sayfası ve hata sayfaları) gibi temel site yapılandırmasını yönetmek için sayfalar sağlar. Ek yapılandırma sayfaları, ana <a href=":config">Yapılandırma sayfasında</a> listelenir.

en: Basic site settings
tr: Temel site ayarları

en: Select and configure themes.
tr: Temaları seçin ve yapılandırın.

en: Configure the location of uploaded files and how they are accessed.
tr: Yüklenen dosyaların saklanacağı konumu ve erişim şeklini yapılandırın.

en: Configure the site description, the number of items per feed, and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
tr: Site açıklamasını, akış başına öğe sayısını ve özet akışlarının başlık/özet/tam metin olup olmayacağını yapılandırın.

en: Configure and use development tools.
tr: Geliştirme araçlarını yapılandırın ve kullanın.

en: Take the site offline for updates and other maintenance tasks.
tr: Güncelleme ve diğer bakım işlemleri için siteyi bakım kipine alın.

en: Configure caching and bandwidth optimization.
tr: Ön bellek ve bant genişliği iyileştirme ayarlarını yapılandırın.

en: Configure the display of error messages and database logging.
tr: Hata iletilerinin görüntülenmesini ve veritabanı günlüğe kaydetmesini yapılandırın.

en: Configure regional settings, localization, and translation.
tr: Bölgesel ayarları, yerelleştirmeyi ve çeviriyi yapılandırın.

en: Configure the locale and timezone settings.
tr: Yerel ayar ve saat dilimi ayarlarını yapılandırın.

en: Configure how dates and times are displayed.
tr: Tarih ve saatlerin nasıl görüntüleneceğini yapılandırın.

en: Configure site search, metadata, and search engine optimization.
tr: Site araması, meta veri ve arama motoru optimizasyonunu yapılandırın.

en: Configure basic site settings, actions, and cron.
tr: Temel site ayarlarını, işlemleri ve dönemsel görevleri yapılandırın.

en: Configure the administrative user interface.
tr: Yönetim bölümü arayüzünü yapılandırın.

en: Manage the content workflow.
tr: İçerik iş akışını yönetin.

en: Configure content formatting and authoring.
tr: İçerik biçimlendirme ve yazmayı yapılandırın.

en: Get a status report about your site's operation.
tr: Sitenin işleyişi hakkında bir durum raporu alın.

en: Tours
tr: Turlar

en: Tours guide you through workflows or explain concepts on various user interface pages. The tours with links in this list are on user interface landing pages; the tours without links will show on individual pages (such as when editing a View using the Views UI module). Available tours:
tr: Turlar iş akışlarını ya da çeşitli kullanıcı arayüzü bölümlerindeki kavramları anlamanız için size yol gösterir. Bu listede bağlantıları olan turlar ilgili kullanıcı arayüzü bölümünü açar. Bağlantısı olmayan turlar belirli sayfaları görüntüler (Görünümler Kullanıcı Arayüzü eklentisinde bir görünümü Düzenlerken olduğu gibi). Kullanılabilecek turlar:

en: Delete @entity_type
tr: '@entity_type'ı sil

en: View the latest version
tr: En son sürümü görüntüle

[ctx: Entity type label]
en: @count @label | @count @label entities
tr[0]: @count @label
tr[1]: @count @label varlığı

en: Changed year + month
tr: Değiştirildiği yıl + ay

en: Changed year
tr: Değiştirildiği yıl

en: Changed month
tr: Değiştirildiği ay

en: Changed day
tr: Değiştirildiği gün

en: Changed week
tr: Değiştirildiği hafta

en: content item
tr: içerik öğesi

en: content items
tr: içerik öğeleri

en: Create a new workspace
tr: Yeni çalışma alanı oluştur

en: View own workspace
tr: Kendi çalışma alanını görüntüle

en: View any workspace
tr: Herhangi çalışma alanını görüntüle

en: Edit own workspace
tr: Kendi çalışma alanını düzenle

en: Edit any workspace
tr: Herhangi çalışma alanını düzenle

en: Delete own workspace
tr: Kendi çalışma alanını sil

en: Delete any workspace
tr: Herhangi çalışma alanını sil

en: Bypass content entity access in own workspace
tr: Kendi çalışma alanında içerik varlığı erişim denetimini atla

en: Is Latest Revision
tr: En Son Sürümdür

en: Restrict the view to only revisions that are the latest revision of their entity.
tr: Görünümü, ilgili varlığın en son sürümü olan sürümlerle sınırlar.

en: Sends pages using the BigPipe technique that allows browsers to show them much faster.
tr: Sayfaları, tarayıcıların çok daha hızlı göstermesini sağlayan BigPipe tekniğini kullanarak gönderir.

en: The Migrate Drupal UI module has been enabled. Proceed to the <a href=":url">upgrade form</a>.
tr: Drupal Göç Kullanıcı Arayüz modülü etkinleştirildi. <a href=":url">Yükseltme formuna</a> gidin.

en: Migrate Drupal UI
tr: Drupal Göç Kullanıcı Arayüzü

en: Provides a user interface for migrating from older Drupal versions.
tr: Eski Drupal sürümlerinden göç için bir kullanıcı arayüzü sağlar.

en: Save media
tr: Ortamı kaydet

en: Thumbnail downloader
tr: Küçük resim indirici

en: Parent path
tr: Kaynak yol

en: Selected combination of day and month is not valid.
tr: Gün ve ayın seçili birleşimi geçerli değil.

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href=":logout">log out</a> and try using the link again.
tr: Bu bilgisayardan sitede oturum açmış başka bir kullanıcı (%other_user) var, ancak kullanıcı %resetting_user için tek seferlik bir bağlantı kullanmaya çalıştınız. Lütfen <a href=":logout">çıkış yapın</a> ve bağlantıyı kullanmayı yeniden deneyin.

en: The import failed with the following message: %message
tr: İçe aktarma şu iletiyle başarısız oldu: %message

en: Use multiple @tag tags, each with a single source.
tr: Her biri tek bir kaynak içeren birden fazla @tag etiketi kullanın.

en: Use multiple sources within a single @tag tag.
tr: Tek bir @tag etiketi içerisinde birden fazla kaynak kullanın.

en: Size: %width x %height pixels
tr: Boyut: %width x %height piksel

en: Numeric values from the statistics module
tr: İstatistikler modülündeki sayısal değerler

en: The most recent time the node has been viewed
tr: Düğümün son görüntülendiği zaman

en: Publish media
tr: Ortamı yayımla

en: Unpublish media
tr: Ortamı yayından kaldır

en: Determines if a password needs hashing
tr: Parolanın şifrelenmeye ihtiyacı olup olmadığını belirler

en: The upload directory %directory for the file field %name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
tr: %name dosya alanı için %directory yükleme dizini oluşturulamadı ya da dizine erişilemiyor. Yeni karşıya yüklenen bir dosya bu dizine kaydedilemediğinden karşıya yükleme iptal edildi.

en: Multilingual support.
tr: Çoklu dil desteği.

en: Lock language.
tr: Dili kilitle.

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
tr: %type: %function fonksiyonunda @message (%file dosyasının %line satırında) @backtrace_string

en: Starting execution of @module_cron().
tr: @module_cron() yürütülüyor.

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
tr: @module_cron() yürütülmeye başlanıyor. Önceki @module_previous_cron(), @time sürede yürütüldü.

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
tr: @module_previous_cron(), @time sürede yürütüldü.

en: There is content for the entity type: @entity_type. <a href=":url">Remove @entity_type_plural</a>.
tr: @entity_type varlık türü için içerik var. <a href=":url">@entity_type_plural varlık tiplerini kaldırın </a>.

en: The book page node.
tr: Kitap sayfası düğümü.

en: Book Parent
tr: Kitap Üst Öğesi

en: Page has Children
tr: Sayfa Alt Öğeler içeriyor

en: Flag indicating whether this book page has children
tr: Bu kitap sayfasının alt öğeler içerip içermediğini belirten işaret

en: Has Children
tr: Alt Öğeleri Var

en: 1st parent
tr: 1. üst öğe

en: 2nd parent
tr: 2. üst öğe

en: 3rd parent
tr: 3. üst öğe

en: 4th parent
tr: 4. üst öğe

en: 5th parent
tr: 5. üst öğe

en: 6th parent
tr: 6. üst öğe

en: 7th parent
tr: 7. üst öğe

en: 8th parent
tr: 8. üst öğe

en: 9th parent
tr: 9. üst öğe

en: The @parent of book node.
tr: Kitap düğümünün @parent üst öğesi.

en: Book @parent
tr: Kitabın @parent üst öğesi

en: Add content and child pages to books and manage their hierarchies.
tr: Kitaplara içerik ve alt sayfalar ekleyin ve kitapların hiyerarşilerini yönetin.

en: Top Level Book from current node
tr: Geçerli düğümden En Üst Düzey Kitap

en: Each style must have a unique label.
tr: Her stilin benzersiz bir etiketi olmalıdır.

en: View display '@id': Comment field formatter '@name' was disabled because it is using the comment view display '@display' (@mode) that was just disabled.
tr: Görüntü '@id' öğesini görüntüle: '@name' yorum alanı biçimleyici, yeni devre dışı bırakılan '@display' (@mode) yorum görünümü görüntüsünü kullandığından devre dışı bırakıldı.

en: The comment entity view mode to be used in this formatter
tr: Bu biçimleyicide kullanılacak yorum varlığı görüntüleme kipi

en: Comments view mode
tr: Yorumlar görüntüleme kipi

en: Select the view mode used to show the list of comments.
tr: Yorum listesini göstermek için kullanılan görüntüleme kipini seçin.

en: Comment view mode: @mode
tr: Yorum görüntüleme kipi: @mode

en: The configuration objects have different language codes so they cannot be translated:
tr: Yapılandırma nesneleri farklı dil kodlarına sahip olduğundan çevrilemiyor:

en: Message displayed to user on submission
tr: Gönderildikten sonra kullanıcıya görüntülenen ileti

en: Redirect path on submission
tr: Gönderildikten sonra yeniden yönlendirme yolu

en: The message to display to the user after submission of this form. Leave blank for no message.
tr: Bu form gönderildikten sonra kullanıcıya görüntülenecek ileti. İleti olmaması için boş bırakın.

en: Path to redirect the user to after submission of this form. For example, type "/about" to redirect to that page. Use a relative path with a slash in front.
tr: Bu form gönderildikten sonra kullanıcının yeniden yönlendirileceği yol. Örneğin "/about" yazarsanız, kullanıcı o sayfaya yönlendirilir. Başında bölü işareti olan göreceli bir yol kullanın.

en: The path should start with /.
tr: Yol / ile başlamalıdır.

en: Use custom display settings for the following @display_context modes
tr: Aşağıdaki @display_context modes için özel görünüm ayarları kullanılsın

en: Manage form modes
tr: Form kiplerini yönetin

en: Storing files
tr: Dosyaları depolama

en: Let scale make images larger than their original size.
tr: Ölçeğin görselin özgün boyutundan daha büyük boyutlu yapmasına izin ver.

en: To import files from your current Drupal site, enter a local file directory containing your site (e.g. /var/www/docroot), or your site address (for example http://example.com).
tr: Geçerli Drupal sitenizdeki dosyaları içe aktarmak için, sitenizi (örn. /var/www/docroot) ya da site adresinizi (örn. http://example.com) içeren yerel bir dosya dizini girin.

en: Use administration theme when editing or creating content
tr: İçerik düzenlerken ya da oluştururken yönetim temasını kullan

en: Set as current revision
tr: Geçerli sürüm olarak ayarla

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "/about" when writing an about page.
tr: Bu veriye erişmek için kullanılabilecek alternatif bir yol belirtin. Örneğin, hakkında sayfası yazarken "/about" yazın.

en: Administer REST resource configuration
tr: REST kaynak yapılandırmasını yönetin

en: Supported methods
tr: Desteklenen yöntemler

en: Supported authentication providers
tr: Desteklenen kimlik doğrulama sağlayıcıları

en: REST resource config
tr: REST kaynağı yapılandırması

en: REST resource config ID
tr: REST kaynağı yapılandırma kimliği

en: REST resource plugin id
tr: REST kaynak eklentisi kimliği

en: REST resource configuration granularity
tr: REST kaynak yapılandırması ayrıntı düzeyi

en: REST resource configuration
tr: REST kaynak yapılandırması

en: Authentication Provider
tr: Kimlik Doğrulama Sağlayıcı

en: No authentication is set
tr: Kimlik doğrulaması ayarlanmadı.

en: The supported authentication methods for this view
tr: Bu görünüm için desteklenen kimlik doğrulama yöntemleri

en: Control default display settings for your site, across all themes. Use theme-specific settings to override these defaults.
tr: Tüm temalar genelinde siteniz için varsayılan görüntü ayarlarını denetleyin. Bu varsayılanları geçersiz kılmak için temaya özgü ayarları kullanın.

en: administration theme
tr: yönetim teması

en: Are you sure you want to delete all @entity_type_plural?
tr: Tüm @entity_type_plural öğelerini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: This action cannot be undone.<br />Make a backup of your database if you want to be able to restore these items.
tr: Bu işlem geri alınamaz.<br />Bu öğeleri geri yükleyebilmek istiyorsanız veritabanınızın yedeğini oluşturun.

en: Delete all @entity_type_plural
tr: Tüm @entity_type_plural öğelerini sil

en: There are 0 @entity_type_plural to delete.
tr: Silinecek 0 @entity_type_plural var.

en: Deleting @entity_type_plural
tr: @entity_type_plural siliniyor

en: Deleting items... Completed @percentage% (@current of @total).
tr: Öğeler siliniyor... Tamamlanan %@percentage (@current / @total).

en: All @entity_type_plural have been deleted.
tr: Tüm @entity_type_plural öğeleri silindi.

en: And <strong>@count</strong> more @entity_type_singular. | And <strong>@count</strong> more @entity_type_plural.
tr[0]: Ve <strong>@count</strong> @entity_type_singular daha.
tr[1]: Ve <strong>@count</strong> @entity_type_plural daha.

en: This will delete <strong>@count</strong> @entity_type_singular. | This will delete <strong>@count</strong> @entity_type_plural.
tr[0]: Bu işlemle <strong>@count</strong> @entity_type_singular silinecek.
tr[1]: Bu işlemle <strong>@count</strong> @entity_type_plural silinecek.

en: Page element display
tr: Sayfa öğesi görüntüsü

en: Use the logo supplied by the theme
tr: Tema tarafından sağlanan logoyu kullan

en: Your shortcut icon, or favicon, is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
tr: Kısayol simgeniz ya da sık kullanılan simgeniz, çoğu tarayıcının adres çubuğunda ve yer işaretlerinde görüntülenir.

en: Use the favicon supplied by the theme
tr: Tema tarafından sağlanan sık kullanılan simgeyi kullan

en: Upload favicon image
tr: Sık kullanılan simge resmini karşıya yükle

en: Apply to selected items
tr: Seçilen öğelere uygula

en: Access tours
tr: Turlara erişin

en: Recommendations to make your password stronger:
tr: Parolanızı daha güçlü hale getirmek için öneriler:

en: Unrecognized username or password. <a href=":password">Forgot your password?</a>
tr: Kullanıcı adı ya da parola tanınmıyor. <a href=":password">Parolanızı mı unuttunuz?</a>

en: Combine multiple fields together and search by them.
tr: Birden çok alanı birleştir ve bunlara göre arama yap.

en: Field %field set in %filter is not set in display %display.
tr: %filter içinde ayarlanan %field alanı, %display görüntüsünde ayarlanmadı.

en: %display: %filter can only be used on displays that use fields. Set the style or row format for that display to one using fields to use the combine field filter.
tr: %filter adlı %display yalnızca alan kullanan görüntülerde kullanılabilir. Alan birleştirme süzgecini kullanmak için, görüntünün stilini ya da satır biçimini alanları kullanan bir biçim olarak ayarlayın.

en: A label is required for the specified operator.
tr: Belirtilen işleç için bir etiket gerekir.

en: A label is required if the value for this item is defined.
tr: Bu öğe için değer tanımlandıysa bir etiket gerekir.

en: A value is required if the label for this item is defined.
tr: Bu öğe için etiket tanımlandıysa bir değer gerekir.

en: Leave empty to show all pages.
tr: Tüm sayfaların gösterilmesi için boş bırakın.

en: Add the default row classes like @classes to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
tr: Çıktıya @classes gibi varsayılan satır sınıflarını ekle. Görünümün varsayılan olarak sağladığı biçimleme miktarını hızla azaltmak için, CSS'nin uygulanmasını zorlaştırma karşılığında bu öğeyi kullanabilirsiniz.

en: Views can be created from the <a href=":list">Views list page</a> by using the "Add view" action. Existing views can be managed from the <a href=":list">Views list page</a> by locating the view in the "Enabled" or "Disabled" list and selecting the desired operation action, for example "Edit".
tr: "Görünüm ekle" eylemi kullanılarak <a href=":list">Görünüm listesi sayfasından</a> görünüm oluşturulabilir. "Etkinleştirilenler" ya da "Devre Dışı Bırakılanlar" listesinde görünüm bulunup istenen eylem (örneğin, "Düzenle") seçilerek, <a href=":list">Görünüm listesi sayfasından</a> var olan görünümler yönetilebilir.

en: responsive image styles
tr: duyarlı resim stilleri

en: Status listing and form for the entity's moderation state.
tr: Varlığın denetim durumu için durum listesi ve formu.

en: The username of the entity creator.
tr: Varlığı oluşturanın kullanıcı adı.

en: The moderation state of the referenced content.
tr: Başvurulan içeriğin denetim durumu.

en: Content entity type ID
tr: İçerik varlığı tipi kimliği

en: The ID of the content entity type this moderation state is for.
tr: Bu denetim durumunun geçerli olduğu içerik varlığı tipinin kimliği.

en: Content entity ID
tr: İçerik varlığı kimliği

en: The ID of the content entity this moderation state is for.
tr: Bu denetim durumunun geçerli olduğu içerik varlığının kimliği.

en: Content entity revision ID
tr: İçerik varlığı düzeltme kimliği

en: The revision ID of the content entity this moderation state is for.
tr: Bu denetim durumunun geçerli olduğu içerik varlığının sürüm kimliği.

en: Content moderation state
tr: İçerik denetimi durumu

en: content moderation state
tr: içerik denetimi durumu

en: content moderation states
tr: içerik denetimi durumları

en: Invalid state transition from %from to %to
tr: %from öğesinden %to öğesine durum geçişi geçersiz

en: An automated attempt to create the directory %directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
tr: Büyük olasılıkla bir izin sorunu nedeniyle, %directory dizinini oluşturma otomatik girişimi başarısız oldu. Kuruluma devam etmek için, dizini oluşturun ve dizinin izinlerini manuel olarak değiştirin ya da kurulum programının bunu otomatik olarak oluşturma izni bulunduğundan emin olun. Daha fazla bilgi için bkz INSTALL.txt dosyasına ya da <a href=":handbook_url">çevrimiçi elkitabına</a> bakın.

en: The Datetime Range module provides a Date field that stores start dates and times, as well as end dates and times. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI module help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":datetime_do">online documentation for the Datetime Range module</a>.
tr: Tarih Saat Aralığı modülü, başlangıç ve bitiş tarihleri ve saatlerini depolayan bir Tarih alanı sağlar. Alanlar ve alanların nasıl oluşturulacağı ve yönetileceği hakkında genel bilgi için <a href=":field">Alan modülü yardımı</a> ve <a href=":field_ui">Alan Kullanıcı Arabirimi modülü yardımı</a> sayfalarına bakın. Daha fazla bilgi için <a href=":datetime_do">Tarih Saat Aralığı modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Datetime Range
tr: Tarih Saat Aralığı

en: Provides the ability to store end dates.
tr: Bitiş tarihlerinin kaydedilebilmesini sağlar.

en: Date range settings
tr: Tarih aralığı ayarları

en: Default start date type
tr: Varsayılan başlangıç tarihi tipi

en: Default start date value
tr: Varsayılan başlangıç tarihi değeri

en: Default end date type
tr: Varsayılan bitiş tarihi tipi

en: Default end date value
tr: Varsayılan bitiş tarihi değeri

en: Date range default display format settings
tr: Tarih aralığı varsayılan görüntüleme biçimi ayarları

en: Date range plain display format settings
tr: Tarih aralığı düz görüntüleme biçimi ayarları

en: Date range custom display format settings
tr: Tarih aralığı özel görüntüleme biçimi ayarları

en: Date range select list display format settings
tr: Tarih aralığı seçme listesi görüntüleme biçimi ayarları

en: Date separator
tr: Tarih ayırıcı

en: The string to separate the start and end dates
tr: Başlangıç ve bitiş tarihlerini ayırmak için kullanılan dizge

en: Separator: %separator
tr: Ayırıcı: %separator

en: Default start date
tr: Varsayılan başlangıç tarihi

en: Set a default value for the start date.
tr: Başlangıç tarihi için bir varsayılan değer ayarlayın.

en: Set a default value for the end date.
tr: Bitiş tarihi için bir varsayılan değer ayarlayın.

en: The relative start date value entered is invalid.
tr: Girilen göreceli başlangıç tarihi değeri geçersiz.

en: The relative end date value entered is invalid.
tr: Girilen göreceli bitiş tarihi değeri geçersiz.

en: Start date value
tr: Başlangıç tarihi değeri

en: Computed start date
tr: Hesaplanan başlangıç tarihi

en: The computed start DateTime object.
tr: Hesaplanan başlangıç Tarih Saat nesnesi.

en: End date value
tr: Bitiş tarihi değeri

en: Computed end date
tr: Hesaplanan bitiş tarihi

en: The computed end DateTime object.
tr: Hesaplanan bitiş Tarih Saat nesnesi.

en: Create and store date ranges.
tr: Tarih aralıkları oluşturun ve depolayın.

en: Date and time range
tr: Tarih ve saat aralığı

en: The @title end date cannot be before the start date
tr: @title bitiş tarihi, başlangıç tarihinden önce olamaz

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
tr: Günlük verileri bozuk olduğundan diziselleştirme geri alınamıyor: @message

en: - Skip field -
tr: - Alanı atla -

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href=":feededit">Aggregator administration page</a>.
tr: Sistem yöneticileri özel akışları ekleyebilir, düzenleyebilir, silebilir ve <a href=":feededit">Toplayıcı yönetim sayfasında</a> yeni güncellenen öğelere ilişkin her beslemenin hangi sıklıkta denetleneceğini seçebilir.

en: Administrators can choose how many items are displayed in the listing pages, which HTML tags are allowed in the content of feed items, and whether they should be trimmed to a maximum number of characters on the <a href=":settings">Aggregator settings page</a>.
tr: Sistem yöneticileri <a href=":settings">Toplayıcı ayarları sayfasını</a> kullanarak, listeleme sayfalarında kaç öğe görüntüleneceğini, özet akışı öğelerinin içeriğinde hangi HTML etiketlerine izin verileceğini ve bunların bir karakter sayısı üst sınırına kadar kesilip kesilmeyeceğini seçebilir.

en: Administrators can choose whether to discard feed items that are older than a specified period of time on the <a href=":settings">Aggregator settings page</a>. This requires a correctly configured cron maintenance task (see below).
tr: Sistem yöneticileri <a href=":settings">Toplayıcı ayarları sayfasında</a> belirlenmiş bir zamandan eski olan özet akışı öğelerinin göz ardı edilip edilmeyeceğini seçebilir. Bunun için doğru yapılandırılmış bir dönemsel bakım görevi olması gerekir (aşağıya bakın).

en: Settings Tray
tr: Ayarlar Tepsisi

en: Save @block
tr: @block öğesini kaydet

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. An example path is %user-wildcard for every user page. %front is the front page.
tr: Sayfaları yollarıyla belirtin. Her satıra tek bir yol girin. Yıldız '*' joker karakterdir. Örnek bir yol olarak, her kullanıcı sayfası için %user-wildcard yolu verilebilir. %front, ön sayfadır.

en: Configure Content Moderation permissions
tr: İçerik Denetimi izinlerini yapılandır

en: IIS httpoxy protection
tr: IIS httpoxy koruması

en: Your PHP runtime version is affected by the httpoxy vulnerability.
tr: PHP çalıştırma zamanı sürümünüz, httpoxy güvenlik açığından etkileniyor.

en: Either update your PHP runtime version or uncomment the "Erase HTTP_PROXY" rule in your web.config file and add HTTP_PROXY to the allowed headers list. See more details in the <a href=":link">security advisory</a>.
tr: PHP çalıştırma zamanı sürümünüzü güncelleyin veya web.config dosyanızda "HTTP_PROXY'yi sil" kuralını açıklama satırı olmaktan çıkarın ve ve izin verilen üstbilgiler listesine HTTP_PROXY öğesini ekleyin. <a href=":link">Güvenlik danışmanlığı</a> bölümünde daha fazla ayrıntı bulabilirsiniz.

en: Provides a way for modules or themes to register layouts.
tr: Modüllerin ya da temaların yerleşimleri kayda geçirmesi için bir yol sağlar.

en: Error sending auto-reply, missing sender e-mail address in %contact_form
tr: Otomatik yanıt gönderilirken hata oluştu, %contact_form içinde gönderenin e-posta adresi eksik

en: random between -@degrees° and @degrees°
tr: -@degrees° ila @degrees° arasında rastgele

en: The config object collection.
tr: Yapılandırma nesnesi toplaması.

en: The config object name.
tr: Yapılandırma nesnesi adı.

en: Serialized configuration object data.
tr: Diziselleştirilmiş yapılandırma nesnesi verileri.

en: Testing missing dependencies
tr: Eksik bağımlılıkları test etme

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
tr: <p>"Dil ekleme" özelliği hakkında özet bilgileri aldığınıza göre şimdi şu işlemleri yapabilirsiniz:<ul><li>Dil ekleme</li><li>Özel dil ekleme</li><li><a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Ayarlanmış dilleri görüntüleme</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
tr: <p>"Dili düzenleme" özelliği hakkında özet bilgileri aldığınıza göre şimdi şu işlemleri yapabilirsiniz:<ul><li>Dili düzenleme</li><li>Özel dil ekleme</li><li><a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Ayarlanmış dilleri görüntüleme</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
tr: <p>Diller sayfası hakkında özet bilgileri aldığınıza göre şimdi şu işlemleri yapabilirsiniz:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Dil ekleme</a></li><li>Dilleri yeniden sıralama</li><li>Dil düzenleme/li><li>Dil silme</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
tr: Bu sayfa sizin kullanıcı arayüzü çevirme ve varolan çevirileri düzenlemenizi sağlar. Sitenizi İngilizce olarak kurduysanız, bu sayfayı kullanabilmek için önce <a href="[site:url]/admin/config/regional/language">Diller</a> bölümünden başka bir dil eklemelisiniz.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
tr: Burada yaptığınız çeviriler sitenizin kullanıcı arayüzünde kullanılacaktır. Bu çevirileri başka bir sitede kullanmak veya dış bir çeviri düzenleyicide düzenlemek istiyorsanız bir .po dosyasına <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export"> aktarabilir</a> ve daha sonra <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">içeri alabilirsiniz</a>.

en: Media source
tr: Medya kaynağı

en: Region: @region
tr: Bölge: @region

en: The field ID.
tr: Alan kimliği.

en: Last upgrade: @date
tr: Son yükseltme: @date

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a>.
tr: Sunucunuz dosya karşıya yükleme ilerlemesini görüntüleyebilir, ancak gerekli kitaplıklara sahip değil. <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress kitaplığının</a> kurulması önerilir.

en: Is front page
tr: Ana sayfadır.

en: Recipient email address
tr: Alıcı e-posta adresi

en: You may also use tokens: [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. Separate recipients with a comma.
tr: Belirteç de kullanabilirsiniz: [node:author:mail], [comment:author:mail] vb. Alıcıları virgülle ayırın.

en: The Aggregator module requires the <a href="https://secure.php.net/manual/en/curl.setup.php">PHP cURL library</a>. For more information, see the <a href="https://www.drupal.org/requirements/php/curl">online information on installing the PHP cURL extension</a>.
tr: Toplayıcı modülü <a href="https://secure.php.net/manual/en/curl.setup.php">PHP cURL kütüphanesini</a> gerektirir. Daha fazla bilgi için <a href="https://www.drupal.org/requirements/php/curl">PHP cURL uzantısının kurulmasına ilişkin çevrimiçi bilgilere</a> bakın.

en: @label (disabled)
tr: @label (devre dışı)

en: Are you sure you want to remove the @entity-type %label?
tr: %label @entity-type tipini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: The @entity-type %label has been removed.
tr: %label @entity-type tipi kaldırıldı.

en: comment type
tr: yorum tipi

en: comment types
tr: yorum tipleri

en: Preview sender message
tr: Gönderenin mesajını önizle

en: The workflow the moderation state is in.
tr: Düzeltme durumunun bulunduğu iş akışı.

en: @bundle @label were skipped as they are under moderation and may not be directly published.
tr: @bundle @label, denetim altında olduğundan ve doğrudan yayımlanamayacağından atlandı.

en: @bundle @label were skipped as they are under moderation and may not be directly unpublished.
tr: @bundle @label, denetim altında olduğundan ve doğrudan yayından kaldırılamayacağından atlandı.

en: The Field Layout module allows you to arrange fields into regions on forms and displays of entities such as nodes and users.
tr: Alan Yerleşimi modülü, alanları formlarda bölgeler ve düğüm ve kullanıcı gibi varlık görüntüleri halinde düzenlemenize olanak sağlar.

en: For more information, see the <a href=":field-layout-documentation">online documentation for the Field Layout module</a>.
tr: Daha fazla bilgi için <a href=":field-layout-documentation">Alan Yerleşimi modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Field Layout
tr: Alan Yerleşimi

en: Per-view-mode field layout settings
tr: Görüntü kipine göre alan yerleşim ayarları

en: Image URL formatter settings
tr: Görsel URL adresi biçimleyici ayarları

en: Drop file here or click to upload
tr: Dosyayı buraya sürükleyip bırakın ya da karşıya yüklemek için tıklayın

en: Uploading <i>@file</i>…
tr: <i>@file</i> karşıya yükleniyor…

en: A server error has occurred.
tr: Bir sunucu hatası oluştu.

en: The destination directory could not be created.
tr: Hedef dizin oluşturulamadı.

en: The image failed validation.
tr: Görsel doğrulaması başarısızlıkla sonuçlandı.

en: Layout Discovery allows modules or themes to register layouts, and for other modules to list the available layouts and render them.
tr: Yerleşim Keşfi, modüllerin ya da temaların yerleşimleri kayda geçirmesine ve diğer modüllerin kullanılabilir yerleşimleri listelemesine ve bunların görüntüsünü oluşturmasına olanak sağlar.

en: For more information, see the <a href=":layout-discovery-documentation">online documentation for the Layout Discovery module</a>.
tr: Daha fazla bilgi için <a href=":layout-discovery-documentation">Yerleşim Keşfi modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Layout Discovery cannot be installed because the Layout Plugin module is installed and incompatible.
tr: Yerleşim Eklentisi modülü kurulu ve uyumsuz olduğundan Yerleşim Keşfi kurulamıyor.

en: Layout Discovery
tr: Yerleşim Keşfi

en: Exited edit mode.
tr: Düzenleme kipinden çıkıldı.

en: RDF mapping item
tr: RDF eşleme öğesi

en: RDF mappings items
tr: RDF eşleme öğeleri

en: The fallback image style is typically the smallest size image you expect to appear in this space. Because the responsive images module uses the Picturefill library so that responsive images can work in older browsers, the fallback image should only appear on a site if an error occurs.
tr: Yedek görsel stili genellikle, bu alanda görüntülenmesini beklediğiniz en küçük boyutlu görseldir. Duyarlı resimlerin daha eski tarayıcılarda çalışabilmesi için duyarlı görseller modülü Picturefill kitaplığını kullandığından, bir sitede yedek görsel ancak hata oluşması durumunda görüntülenmelidir.

en: While you have the option to provide only one image style per breakpoint, the sizes option allows you to provide more options to browsers as to which image file it can display, even when using multiple breakpoints for art direction. Breakpoints are defined in the configuration files of the theme.
tr: Kesme noktası başına tek bir görsel stili belirleme seçeneğiniz vardır; ancak, boyutlar seçeneği, resim yönü için birden çok kesme noktası kullanılması durumunda bile, hangi görsel dosyasını görüntüleyebileceğini belirlemesi için tarayıcıya daha fazla seçenek sağlamanıza olanak verir. Kesme noktaları, temanın yapılandırma dosyalarında tanımlanır.

en: Once the sizes option is selected, you can let the browser know the size of this image in relation to the site layout, using the <em>Sizes</em> field. For a hero image that always fills the entire screen, you could simply enter 100vw, which means 100% of the viewport width. For an image that fills 90% of the screen for small viewports, but only fills 40% of the screen when the viewport is larger than 40em (typically 640px), you could enter "(min-width: 40em) 40vw, 90vw" in the Sizes field. The last item in the comma-separated list is the smallest viewport size: other items in the comma-separated list should have a media condition paired with an image width. <em>Media conditions</em> are similar to a media query, often a min-width paired with a viewport width using em or px units: e.g. (min-width: 640px) or (min-width: 40em). This is paired with the <em>image width</em> at that viewport size using px, em or vw units. The vw unit is viewport width and is used instead of a percentage because the percentage always refers to the width of the entire viewport.
tr: Boyutlar seçeneği belirlendikten sonra, <em>Boyutlar</em> alanını kullanarak tarayıcının site yerleşimiyle ilişkili olarak bu görselin boyutunu bilmesini sağlayabilirsiniz. Her zaman ekranın tamamını dolduran bir Hero görsel için 100vw girmeniz yeterlidir; bu, görünüm penceresi genişliğinin %100'ü anlamına gelir. Küçük görünüm pencereleri için ekranın %90'ını dolduran, ancak görünüm penceresi 40em'den (genellikle 640 piksel) büyük olduğunda ekranın yalnızca %40'ını dolduran bir görsel için, Boyutlar alanına "(min-width: 40em) 40vw, 90vw" girebilirsiniz. Virgülle ayrılmış listedeki son öğe, en küçük görünüm penceresi boyutudur: Virgülle ayrılmış listedeki diğer öğelerin, bir görsel genişliği ile eşlenmiş bir ortam koşulu olmalıdır. <em>Ortam koşulları</em> ortam sorgusuna benzer; çoğu zaman, em ya da px birimlerini kullanarak görünüm penceresi genişliği ile eşlenmiş bir genişlik alt sınırını gösterir: örneğin, (min-width: 640px) veya (min-width: 40em). Bu, px, em ya da vw birimleri kullanılarak görünüm penceresinde <em>resim genişliği</em> ile eşlenir. vw birimi, görünüm penceresi genişliğidir; yüzde her zaman görünüm penceresinin genişliğini ifade ettiğinden, yüzde yerine kullanılır.

en: Random number generation
tr: Rastgele sayı üretme

en: Drupal is unable to generate highly randomized numbers, which means certain security features like password reset URLs are not as secure as they should be. Instead, only a slow, less-secure fallback generator is available. The most likely cause is that open_basedir restrictions are in effect and /dev/urandom is not on the whitelist. See the <a href=":drupal-php">system requirements</a> page for more information. %exception_message
tr: Drupal, yüksek düzeyde rastgele hale getirilmiş sayı oluşturamıyor; başka bir deyişle, parola sıfırlama URL adresleri gibi belirli güvenlik özellikleri, olması gerektiği kadar güvenli değil. Yalnızca, yavaş ve daha az güvenli bir yedek oluşturucu kullanılabiliyor. Bunun en olası nedeni, open_basedir kısıtlamalarının geçerli olması ve /dev/urandom dizininin beyaz listede bulunmamasıdır. Daha fazla bilgi için <a href=":drupal-php">sistem gereksinimleri</a> sayfasına bakın. %exception_message

en: Drupal is unable to generate highly randomized numbers, which means certain security features like password reset URLs are not as secure as they should be. Instead, only a slow, less-secure fallback generator is available. See the <a href=":drupal-php">system requirements</a> page for more information. %exception_message
tr: Drupal, yüksek düzeyde rastgele hale getirilmiş sayı oluşturamıyor; başka bir deyişle, parola sıfırlama URL adresleri gibi belirli güvenlik özellikleri, olması gerektiği kadar güvenli değil. Yalnızca, yavaş ve daha az güvenli bir yedek oluşturucu kullanılabiliyor. Daha fazla bilgi için <a href=":drupal-php">sistem gereksinimleri</a> sayfasına bakın. %exception_message

en: Less secure
tr: Daha az güvenli

en: Detailed cron logging
tr: Ayrıntılı zamanlanmış görev kayıtları

en: Visitors will only see the maintenance mode message. Only users with the "@permission-label" <a href=":permissions-url">permission</a> will be able to access the site. Authorized users can log in directly via the <a href=":user-login">user login</a> page.
tr: Ziyaretçiler yalnızca bakım kipi iletisini görür. Yalnızca "@permission-label" <a href=":permissions-url">iznine</a> sahip kullanıcılar siteye erişebilir. Yetkili kullanıcılar doğrudan <a href=":user-login">kullanıcı oturum açma</a> sayfasından oturum açabilir.

en: Initial visibility level
tr: Başlangıçtaki görünürlük düzeyi

en: The menu is only visible if the menu item for the current page is at this level or below it. Use level 1 to always display this menu.
tr: Menü, geçerli sayfanın menü öğesi bu düzeydeyse ya da bu düzeyin altındaysa görünür. Bu menünün her zaman görüntülenmesi için 1 düzeyini kullanın.

en: Number of levels to display
tr: Görüntülenecek düzey sayısı

en: This maximum number includes the initial level.
tr: Bu sayı üst sınırı, başlangıç düzeyini içerir.

en: Text editors (like CKEditor) may override this setting.
tr: Metin düzenleyiciler (CKEditor gibi) bu ayarı geçersiz kılabilir.

en: Base default argument
tr: Temel varsayılan bağımsız değişken

en: Filter by view name, machine name, description, or display path
tr: Görünüm adı, makine adı, açıklama ya da görüntüleyici yoluna göre süzün

en: Enter a part of the view name, machine name, description, or display path to filter by.
tr: Süzgeç ölçütü olarak kullanılacak görünüm adının, makine adının, açıklamanın ya da görüntü yolunun bir kısmını girin.

en: The Workflows module provides a UI and an API for creating workflows content. This lets site admins define workflows and their states, and then define transitions between those states. For more information, see the <a href=":workflow">online documentation for the Workflows module</a>.
tr: İş Akışları modülü, iş akışları içeriği oluşturmakta kullanılan bir kullanıcı arabirimi ve API sağlar. Bu olanak, site yöneticilerinin iş akışlarını ve iş akışı durumlarını tanımlamasına ve bu durumlar arasında geçişler tanımlamasına olanak sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":workflow">İş Akışları modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Configure workflows.
tr: İş akışlarını yapılandır.

en: Create and edit workflows.
tr: İş akışları oluştur ve düzenle.

en: Edit state
tr: Durumu düzenle

en: Edit transition
tr: Geçişi düzenle

en: From state IDs
tr: Kaynak durum kimlikleri

en: From state ID
tr: Kaynak durum kimlik

en: To state ID
tr: Hedef durum kimliği

en: Created the %label Workflow. In order for the workflow to be enabled there needs to be at least one state.
tr: %label İş Akışı oluşturuldu. İş akışının etkinleştirilmesi için en az bir durum olması gerekir.

en: Workflow %label deleted.
tr: %label İş akışı silindi.

en: There are no states yet.
tr: Henüz durum yok.

en: This workflow has no states and will be disabled until there is at least one, <a href=":add-state">add a new state.</a>
tr: Bu iş akışının durumu yok ve en az bir durum oluncaya kadar iş akışı devre dışı bırakılacak; <a href=":add-state">yeni bir durum ekleyin.</a>

en: Add a new state
tr: Yeni bir durum ekleyin

en: There are no transitions yet.
tr: Henüz geçiş yok.

en: Add a new transition
tr: Yeni bir geçiş ekleyin

en: Saved the %label Workflow.
tr: %label İş Akışı kaydedildi.

en: Created %label state.
tr: %label durumu oluşturuldu.

en: Are you sure you want to delete %state from %workflow?
tr: %workflow içinden %state durumunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: State %label deleted.
tr: %label durumu silindi.

en: Saved %label state.
tr: %label durumu kaydedildi.

en: The transition from %from to %to already exists.
tr: %from kaynağından %to hedefine geçiş zaten var.

en: Created %label transition.
tr: %label geçişi oluşturuldu.

en: Are you sure you want to delete %transition from %workflow?
tr: %workflow içinden %transition geçişini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: %transition transition deleted.
tr: %transition geçişi silindi.

en: Saved %label transition.
tr: %label geçişi kaydedildi.

en: Warnings found
tr: Uyarılar var

en: Errors found
tr: Hata bulundu

en: Profile field ID.
tr: Profil alanı kimliği.

en: Locales target language ID.
tr: Yerel ayarların hedef dil kimliği.

en: Language for this field.
tr: Bu alanın dili.

en: Translation of either the title or explanation.
tr: Başlığın ya da açıklamanın çevirisi.

en: Windows installation depth
tr: Windows kurulum derinliği

en: The public files directory path is %depth characters. Paths longer than 120 characters will cause problems on Windows.
tr: Genel dosyaların dizin yolu %depth karakterdir. 120 karakterden uzun yollar Windows'da sorunlara neden olur.

en: General System Information
tr: Genel Sistem Bilgileri

en: Created the %label Workflow.
tr: %label İş Akışı oluşturuldu.

en: There are no transitions to or from this state yet.
tr: Henüz bu duruma ya da bu durumdan geçiş yok.

en: HAL settings
tr: HAL ayarları

en: The Migrate Drupal UI module provides a simple user interface to perform an upgrade from an earlier version of Drupal. For more information, see the <a href=":migrate">online documentation for the Migrate Drupal UI module</a>.
tr: Drupal Göç Kullanıcı Arabirimi modülü, önceki bir Drupal sürümünden yükseltme gerçekleştirmek için kullanımı kolay bir kullanıcı arabirimi sağlar. Daha fazla bilgi için <a href=":migrate">Drupal Göç Kullanıcı Arabirimi modülüne ilişkin çevrimiçi belgelere</a> bakın.

en: Preparing the site
tr: Siteyi hazırlama

en: You need to enable all modules on this site that are enabled on the previous site. For example, if you have used the Book module on the previous site then you must enable the Book module on this site for that data to be available on this site.
tr: Önceki sitede etkinleştirilmiş olan tüm modülleri bu sitede etkinleştirmeniz gerekir. Örneğin, önceki sitede Kitap modülünü kullandıysanız, söz konusu verilerin bu sitede kullanılabilir olması için bu sitede de Kitap modülünü etkinleştirmeniz gerekir.

en: Performing the upgrade
tr: Yükseltme işlemi gerçekleştirme

en: On the <a href=":upgrade">Upgrade</a> page, you are guided through performing the upgrade in several steps.
tr: <a href=":upgrade">Yükseltme</a> sayfasında, yükseltmeyi gerçekleştirme adımları boyunca size yol gösterilir.

en: You need to enter the database credentials of the Drupal site that you want to upgrade. You can also include its files directory in the upgrade.
tr: Yükseltmek istediğiniz Drupal sitesinin veritabanı kimlik bilgilerini girmeniz gerekir. Yükseltmeye dosyalar dizinini de dahil edebilirsiniz.

en: Lastly, a message is displayed about the number of upgrade tasks that were successful or failed.
tr: Son olarak, başarılı ya da başarısız olan yükseltme görevi sayısıyla ilgili bir ileti görüntülenir.

en: Reviewing the upgrade log
tr: Yükseltme günlüğünü gözden geçirme

en: You can review a <a href=":log">log of upgrade messages</a> by clicking the link in the message provided after the upgrade or by filtering the messages for the type <em>migrate_drupal_ui</em> on the <a href=":messages">Recent log messages</a> page.
tr: Yükseltmeden sonra görüntülenen iletideki bağlantıya tıklayarak ya da <a href=":messages">En son günlük iletileri</a> sayfasında <em>migrate_drupal_ui</em> tipindeki iletileri süzerek <a href=":log">yükseltme iletilerinin günlüğünü</a> gözden geçirebilirsiniz.

en: Rolling back an upgrade
tr: Yükseltmeyi geri alma

en: Rolling back an upgrade is not yet supported through the user interface.
tr: Kullanıcı arabirimiyle yükseltmeyi geri alma henüz desteklenmemektedir.

en: An intentionally plain theme with no styling to demonstrate default Drupal’s HTML and CSS. Learn how to build a custom theme from Stark in the <a href="https://www.drupal.org/docs/8/theming">Theming Guide</a>.
tr: Varsayılan Drupal HTML ve CSS uygulamasını göstermek için özellikle sade bırakılmış tema. <a href="https://www.drupal.org/docs/8/theming">Tema Rehberi</a> bölümüne bakarak Stark temasından kendi özel temanızı oluşturuabilirsiniz.

en: There are no @label yet.
tr: Henüz @label yok.

en: Merge content
tr: İçeriği birleştir

en: Upgrade log
tr: Yükseltme günlüğü

en: Upgrade content and configuration from either a Drupal 6 or a Drupal 7 site.
tr: Drupal 6 ya da Drupal 7 sitesinden içerik ve yapılandırmayı yükseltin.

en: View the upgrade log.
tr: Yükseltme günlüğünü görüntüle

en: Quick edit settings
tr: Hızlı düzenleme ayarları

en: TRACE method settings
tr: TRACE yöntemi ayarları

en: OPTIONS method settings
tr: OPTIONS yöntemi ayarları

en: CONNECT method settings
tr: CONNECT yöntemi ayarları

en: Theme settings variable for a theme.
tr: Tema için tema ayarları değişkeni.

en: The theme settings variable value.
tr: Tema ayarları değişkeni değeri.

en: Your server does not support updating modules and themes from this interface. Instead, update modules and themes by uploading the new versions directly to the server, as documented in <a href=":doc_url">Extending Drupal 8</a>.
tr: Sunucunuz bu arabirimden modüllerin ve temaların güncellenmesini desteklemiyor. Onun yerine, <a href=":doc_url">Drupal 8'i genişletme</a> bölümünde açıklandığı gibi, yeni sürümleri doğrudan sunucuya yükleyerek modülleri ve temaları güncelleyin.

en: Your server does not support installing modules and themes from this interface. Instead, install modules and themes by uploading them directly to the server, as documented in <a href=":doc_url">Extending Drupal 8</a>.
tr: Sunucunuz bu arabirimden modüllerin ve temaların kurulmasını desteklemiyor. Onun yerine, <a href=":doc_url">Drupal 8'i genişletme</a> bölümünde açıklandığı gibi, modülleri ve temaları doğrudan sunucuya yükleyerek kurun.

en: The user ID of the author.
tr: Yazarın kullanıcı ID'si.

en: Object type for this string
tr: Bu dizge için nesne tipi

en: Drupal version of the source site
tr: Kaynak sitenin Drupal sürümü

en: To import public files from your current Drupal site, enter a local file directory containing your site (e.g. /var/www/docroot), or your site address (for example http://example.com).
tr: Geçerli Drupal sitenizdeki genel dosyaları içe aktarmak için, sitenizi (örn. /var/www/docroot) ya da site adresinizi (örneğin, http://example.com) içeren yerel bir dosya dizini girin.

en: To import private files from your current Drupal site, enter a local file directory containing your site (e.g. /var/www/docroot).
tr: Geçerli Drupal sitenizdeki özel dosyaları içe aktarmak için, sitenizi içeren yerel bir dosya dizini girin (örn. /var/www/docroot).

en: Source database is Drupal version @version but version @selected was selected.
tr: Kaynak veritabanı Drupal @version sürümü, ancak @selected sürümü seçildi.

en: The term language.
tr: Terimin dili.

en: Translation ID.
tr: Çeviri kimliği.

en: Name of property being translated.
tr: Çevrilmekte olan özelliğin adı.

en: Featured Articles
tr: Öne Çıkan Makaleler

en: Advanced block options
tr: Gelişmiş blok seçenekleri

en: The %field date is incomplete.
tr: %field alanındaki tarih tamamlanmamış.

en: Include locked languages such as <em>Not specified</em> and <em>Not applicable</em>
tr: <em>Belirtilmemiş</em> ve <em>Uygulanamaz</em> gibi kilitli dilleri dahil edin

[ctx: Validation]
en: Universally Unique Identifier
tr: Evrensel Benzersiz Tanımlayıcı

en: Comment bulk form
tr: Yorum toplu formu

en: Commented entity
tr: Yorum yapılan varlık

en: Comment operations bulk form
tr: Yorum işlemleri toplu formu

en: Add a form element that lets you run operations on multiple comments.
tr: Birden fazla yorum üzerinde işlem yapmanızı sağlayan bir form elemanı ekleyin.

en: Are you sure you want to delete this comment and all its children? | Are you sure you want to delete these comments and all their children?
tr[0]: Bu yorumu ve tüm alt yorumlarını silmek istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: Bu yorumları ve tüm alt yorumlarını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Comment Permalink
tr: Yorum Kalıcı Bağlantısı

en: All @entity_type types
tr: Tüm @entity_type tipleri

en: All @entity_type_plural_label
tr: Tüm @entity_type_plural_label

en: This workflow applies to:
tr: Bu iş akışı aşağıdakiler için geçerlidir:

en: There are no entity types.
tr: Varlık tipi yok.

en: @bundle types
tr: @bundle tipleri

en: The field type.
tr: Alan tipi.

en: The field status.
tr: Alan durumu.

en: The field storage type.
tr: Alan depolama türü.

en: The module that implements the field storage type.
tr: Alan depolama türünü uygulayan modül.

en: The field storage status.
tr: Alan depolama durumu.

en: The field data.
tr: Alan verisi.

en: Displaying error messages
tr: Hata mesajlarını görüntüleme

en: Places error messages adjacent to form inputs, for improved usability and accessibility.
tr: Gelişmiş kullanılabilirlik ve erişilebilirlik sağlamak için hata iletilerini form alanlarına yakın konumda görüntüler.

en: Language format settings
tr: Dil biçimi ayarları

en: Include locked languages
tr: Kilitli dilleri dahil et

en: Creating media items
tr: Medya öğeleri oluşturma

en: Creating custom media types
tr: Özel medya tipi oluşturma

en: Add media type
tr: Medya tipi ekle

en: Manage media types.
tr: Medya tiplerini yönetin.

en: - Create -
tr: - Oluştur -

en: Media source configuration
tr: Medya kaynağı yapılandırması

[ctx: Validation]
en: Menu settings.
tr: Menü ayarları.

en: Add the @label role to the selected user(s)
tr: @label rolünü seçili kullanıcı(lar)a ekleyin.

en: Remove the @label role from the selected user(s)
tr: @label rolünü seçili kullanıcı(lar)dan alın.

en: This workflow is in use. You cannot remove this workflow until you have removed all content using it.
tr: Bu iş akışı kullanımda. Bunu kullanan tüm içerikleri kaldırmadan bu iş akışını kaldıramazsınız.

en: Find and manage comments.
tr: Yorumları bulun ve yönetin.

en: The approved comments listing.
tr: Onaylanmış yorumlar listesi.

en: Comments published
tr: Yayımlanan yorumlar

en: The unapproved comments listing.
tr: Onaylanmamış yorumlar listesi.

en: Comments unapproved
tr: Onaylanmamış yorumlar

en: Entity reference selection handler settings
tr: Varlık başvurusu seçim denetleyici ayarları

en: Default selection handler settings
tr: Varsayılan seçim denetleyici ayarları

en: The field type
tr: Alan tipi

en: The field definition.
tr: Alan tanımı.

en: The formatter settings.
tr: Biçimlendirici ayarları.

en: Czechia
tr: Çekya

en: Are you sure you want to remove the %label block?
tr: %label bloğunu kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Select the @entity_type types for the @workflow workflow
tr: @workflow iş akışı için @entity_type tiplerini seçin

en: Entity action
tr: Varlık eylemi

en: @type_label bundle
tr: @type_label paketi

en: Use field label instead of the "On" label as the label.
tr: Etiket olarak "Açık" etiketi yerine alan etiketi kullanın.

en: Media display format settings
tr: Medya görüntüleme formatı ayarları

en: Show playback controls
tr: Oynatma kontrollerini göster

en: Audio file display format settings
tr: Ses dosyası görüntüleme biçimi ayarları

en: Video file display format settings
tr: Video dosyası görüntüleme biçimi ayarları

en: Use description as link text
tr: Açıklamayı bağlantı metni olarak kullan

en: Display the file using an HTML5 audio tag.
tr: Bir HTML5 ses etiketi kullanarak dosyayı görüntüleyin.

en: Playback controls: %controls
tr: Oynatma kontrolleri: %controls

en: Display the file using an HTML5 video tag.
tr: Bir HTML5 video etiketi kullanarak dosyayı görüntüleyin.

en: Listing media items
tr: Medya öğelerini listeleme

en: Media Name
tr: Medya Adı

en: Migrate Drupal settings
tr: Migrate Drupal ayarları

en: Old site
tr: Eski site

en: The site you want to upgrade.
tr: Yükseltmek istediğiniz site.

en: New site
tr: Yeni site

en: Preparation steps
tr: Hazırlık aşamaları

en: WARNING: Content may be overwritten on your new site.
tr: UYARI: Yeni sitenizdeki içeriğin üzerine yazılabilir.

en: Either the path '%path' is invalid or you do not have access to it.
tr: '%path' yolu geçersiz ya da bu yola erişiminiz yok.

en: %capital_name contains the following terms.
tr: %capital_name aşağıdaki terimleri içerir.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms
tr: %capital_name üst terimler altında gruplanmış terimler içerir

en: %capital_name contains terms with multiple parents.
tr: %capital_name birden fazla üst terimi olan terimler içerir.

en: Access the taxonomy vocabulary overview page
tr: Sınıflandırma sözlüğü genel bakış sayfasını gör

en: Get an overview of all taxonomy vocabularies.
tr: Tüm sınıflandırma sözlüklerine genel bir bakış elde et.

en: %vocabulary: Create terms
tr: %vocabulary: Terim oluştur

en: %vocabulary: Delete terms
tr: %vocabulary: Terimleri silin

en: %vocabulary: Edit terms
tr: %vocabulary: Terimleri düzenleyin

en: Output the URL as text
tr: URL'yi metin olarak göster

en: Output an absolute link
tr: Mutlak bağlantı olarak göster

en: Min placeholder
tr: Min yer tutucusu

en: Max placeholder
tr: Maks yer tutucusu

en: Transition label
tr: Geçiş etiketi

en: There are no custom blocks available.
tr: Kullanılabilir özel blok yok.

en: Find and moderate content.
tr: İçeriği bulun ve denetleyin.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
tr: Denetlenen içerik yok. Burada yalnızca taslaklar gibi bekleyen içerik sürümleri listelenir.

en: A locally hosted audio file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir ses dosyası.

en: A locally hosted video file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir video dosyası.

en: Workspace name
tr: Çalışma alanı adı

en: Name (A-Z)
tr: Ad (A-Z)

en: Name (Z-A)
tr: Ad (Z-A)

[ctx: Validation]
en: Entity untranslatable fields
tr: Varlığın çevrilemez alanları

en: This profile is intended for demonstration purposes only.
tr: Bu profil sadece tanıtım amaçlıdır.

en: Applying workflows
tr: İş akışlarını uygulama

en: Moderating content
tr: İçeriği denetleme

en: Hide non translatable fields on translation forms
tr: Çeviri formlarında çevrilemeyen alanları gizle

en: Content translation bundle settings
tr: İçerik çeviri paketi ayarları

en: Bundle settings values
tr: Paket ayarları değerleri

en: The node language.
tr: Düğüm dili.

en: Configure any layout
tr: Herhangi bir düzeni yapılandırın

en: Allow a customized layout
tr: Özel yerleşime izin ver

en: Layout section
tr: Yerleşim bölümü

en: @entity being viewed
tr: Görüntülenen @entity

en: Layout Section
tr: Yerleşim Bölümü

en: A layout section
tr: Bir bölüm yerleşimi

en: Use existing media
tr: Mevcut medyayı kullan

en: Create new media
tr: Yeni medya oluştur

en: Modules that will not be upgraded
tr: Yükseltilmeyecek modüller

en: Modules that will be upgraded
tr: Yükseltilecek modüller

en: What will be upgraded?
tr: Ne yükseltilecek?

en: Module will not be upgraded | Modules will not be upgraded
tr[0]: Modül yükseltilmeyecek
tr[1]: Modüller yükseltilmeyecek

en: Module will be upgraded | Modules will be upgraded
tr[0]: Modül yükseltilecek
tr[1]: Modüller yükseltilecek

en: Experimental installation profile used
tr: Deneysel kurulum profili kullanıldı

en: Experimental profiles are provided for testing purposes only. Use at your own risk. To start building a new site, reinstall Drupal and choose a non-experimental profile.
tr: Deneysel profiller yalnızca test amaçlı verilmiştir. Riski size ait olmak üzere kullanın. Yeni bir site oluşturmaya başlamak için Drupal'ı yeniden yükleyin ve deneysel olmayan bir profil seçin.

en: Demo: Umami Food Magazine (Experimental)
tr: Demo: Umami Yemek Dergisi (Deneysel)

en: Install an example site that shows off some of Drupal’s capabilities.
tr: Drupal'in bazı yeteneklerini gösteren örnek bir site kurun.

en: Umami demo: Content
tr: Umami demosu: İçerik

en: Imports the content for the Umami demo.
tr: Umami demosu için içeriği içe aktarır.

en: Search by keyword, ingredient, dish
tr: Anahtar kelimeye, malzemeye, yemeğe göre ara

en: The theme used for the Umami food magazine demonstration site.
tr: Umami yemek dergisi gösteri sitesi için kullanılan tema.

en: Go to the search page
tr: Arama sayfasına git

en: <span class="by-author">by @author_name</span> @created_date
tr: <span class="by-author">@author_name tarafından</span> @created_date

en: Tell us what you think
tr: Bize ne düşündüğünüzü söyleyin

en: Banner block
tr: Banner bloğu

en: A disclaimer block contains disclaimer and copyright text.
tr: Sorumluluk reddi ve telif hakkı metni içeren bir sorumluluk reddi bloğu.

en: Footer promo block
tr: Altbilgi tanıtım bloğu

en: A footer promo block contains a title, promo text, and a "find out more" link.
tr: Altbilgi tanıtım bloğu bir başlık, tanıtım metni ve "daha fazla bilgi edinin" bağlantısı içerir.

en: Recipe Name
tr: Tarif Adı

en: Umami dates
tr: Umami tarihleri

en: Content Link
tr: İçerik bağlantısı

en: Find out more link
tr: Daha fazla bilgi edinin bağlantısı

en: Promo text
tr: Tanıtım metni

en: Promo title
tr: Tanıtım başlığı

en: List the ingredients required for this recipe, one per item.
tr: Bu tarif için gerekli malzemeleri, her madde için bir tane olmak üzere listeleyin.

en: Recipe category
tr: Tarif kategorisi

en: Provide a short overview of this recipe.
tr: Bu tarife kısa bir genel bakış girin.

en: Large 21:9 (1440x620)
tr: Geniş 21:9 (1440x620)

en: Large 21:9 2x (2880x1240)
tr: Geniş 21:9 2x (2880x1240)

en: Large 3:2 2x (1536x1024)
tr: Geniş 3:2 2x (1536x1024)

en: Large 3:2 (768x512)
tr: Geniş 3:2 (768x512)

en: Medium 21:9 (1024x440)
tr: Orta 21:9 (1024x440)

en: Medium 3:2 2x (1200x800)
tr: Orta 3:2 2x (1200x800)

en: Medium 3:2 (600x400)
tr: Orta 3:2 (600x400)

en: Medium 8:7 (266x236)
tr: Orta 8:7 (266x236)

en: Scale crop 7:3 large
tr: Ölçekle kırp 7:3 büyük

en: Small 21:9 (768x330)
tr: Küçük 21:9 (768x330)

en: Square Large
tr: Kare Büyük

en: Square Medium
tr: Kare Orta

en: Square Small
tr: Kare Küçük

en: 3:2 Image
tr: 3:2 Görsel

en: Block: Promoted Items - Single
tr: Blok: Tanıtılan Öğeler - Tek

en: Recipes listing
tr: Tarifler listesi

en: Umami disclaimer
tr: Umami sorumluluk reddi

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
tr[0]: Bu @item ögesini silmek istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: Bu @items ögelerini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
tr[0]: @count öge silindi.
tr[1]: @count öge silindi.

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
tr[0]: @count öğe, gerekli izinlere sahip olmadığınız için silinmedi.
tr[1]: @count öğe, gerekli izinlere sahip olmadığınız için silinmedi.

en: Insert selected
tr: Seçilenleri ekle

en: A color variable for a theme.
tr: Tema için renk değişkeni.

en: The @uri field is required when the @title field is specified.
tr: @title alanı belirtildiğinde @uri alanı gereklidir.

en: Language for this menu.
tr: Bu menünün dili.

en: Menu link title translation.
tr: Menü bağlantı başlığı çevirisi.

en: Menu link description translation.
tr: Menü bağlantı açıklaması çevirisi.

en: Information array
tr: Bilgi dizisi

en: The configuration ID
tr: Yapılandırma kimliği

en: The target entity type ID
tr: Hedef varlık tipi kimliği

en: The target bundle
tr: Hedef paketi

en: The default language
tr: Varsayılan dil

en: Configuration validation
tr: Yapılandırma doğrulaması

en: The "%plugin_id" was not found
tr: "%plugin_id" bulunamadı

en: You must have the pdo_sqlite PHP extension installed. See core/INSTALL.sqlite.txt for instructions.
tr: pdo_sqlite PHP eklentisinin kurulu olması gerekir. Yönergeler için core/INSTALL.sqlite.txt dosyasına bakın.

en: Unable to automatically determine a port. Use the --port to hardcode an available port.
tr: Otomatik olarak bir bağlantı noktası (port) belirlenemiyor. Uygun bir bağlantı noktasını bulmak için --port kullanın.

en: No installation found. Use the 'install' command.
tr: Yükleme bulunamadı. 'install' komutunu kullanın.

en: Error while opening up a one time login URL
tr: Tek seferlik giriş yolu (URL'i) açarken hata oluştu

[ctx: Validation]
en: Entity has field
tr: Varlığın alanı var

en: The entity must have the %field_name field.
tr: Varlık %field_name alanına sahip olmalıdır.

en: The entity does not support fields.
tr: Varlık alanları desteklenmiyor.

en: Use existing configuration
tr: Mevcut yapılandırmayı kullan.

en: The configuration from the directory %sync_directory will be used.
tr: %sync_directory dizinindeki konfigürasyon kullanılacak.

en: The default theme.
tr: Varsayılan tema.

en: custom block
tr: özel blok

en: custom blocks
tr: özel bloklar

en: custom block type
tr: özel blok tipi

en: custom block types
tr: özel blok tipleri

en: i18n_string table id
tr: i18n_string tablo kimliği

en: Block property
tr: Blok özelliği

en: Block title translation.
tr: Blok başlık çevirisi.

en: Block body.
tr: Blok gövdesi.

en: Block body translation.
tr: Blok gövde çevirisi.

en: Deleted @count comment. | Deleted @count comments.
tr[0]: @count yorum silindi.
tr[1]: @count yorum silindi.

en: @count comment has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count comments have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
tr[0]: @count yorum, gerekli izinlere sahip olmadığınız için silinmedi.
tr[1]: @count yorum, gerekli izinlere sahip olmadığınız için silinmedi.

en: contact forms
tr: iletişim formları

en: contact message
tr: iletişim mesajı

en: contact messages
tr: iletişim mesajları

en: Text Editors
tr: Metin Editörleri

en: text editor
tr: metin editörü

en: text editors
tr: metin editörleri

en: field storage
tr: alan depolama

en: field storages
tr: alan depoları

en: image style
tr: görsel stili

en: image styles
tr: görsel stilleri

en: content language setting
tr: içerik dili ayarı

en: content languages settings
tr: içerik dilleri ayarları

en: Manage media settings.
tr: Medya ayarlarını yönetin.

en: oEmbed display format settings
tr: oEmbed gösterim biçimi ayarları

en: Allowed oEmbed providers
tr: İzin verilen oEmbed sağlayıcıları

en: iFrame domain
tr: iFrame alan adı

en: Maximum size: %max_width x %max_height pixels
tr: Maksimum boyut: %max_width x %max_height piksel

en: Maximum width: %max_width pixels
tr: Maksimum genişlik: %max_width piksel

en: Maximum height: %max_height pixels
tr: Maksimum yükseklik: %max_height piksel

en: Could not retrieve the remote URL (@url).
tr: Uzak URL (@url) getirilemedi.

en: oEmbed content
tr: oEmbed içeriği

en: oEmbed URL
tr: oEmbed URL'si

[ctx: Validation]
en: oEmbed resource
tr: oEmbed kaynağı

en: The given URL does not match any known oEmbed providers.
tr: Verilen URL bilinen hiçbir oEmbed sağlayıcısıyla eşleşmiyor.

en: Sorry, the @name provider is not allowed.
tr: Üzgünüz, @name sağlayıcısına izin verilmiyor.

en: The provided URL does not represent a valid oEmbed resource.
tr: Sağlanan URL geçerli bir oEmbed kaynağını temsil etmiyor.

en: The name of the author/owner
tr: Yazarın/sahibin adı

en: oEmbed source
tr: oEmbed kaynağı

en: Remote video
tr: Uzak video

en: Custom menu links
tr: Özel menü bağlantıları

en: custom menu link
tr: özel menü bağlantısı

en: custom menu links
tr: özel menü bağlantıları

en: Term language
tr: Terim dili

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
tr: [user:display-name],
    
    [site:name] sitesine kaydolduğunuz için teşekkür ederiz. Hesap başvurunuz şu anda onaylanmayı bekliyor. Başvurunuz onaylandığında; oturum açma, parolanızı değiştirme ve diğer bilgileri içeren bir e-posta daha alacaksınız.
    
    
    --  [site:name] ekibi

en: Use Layout Builder
tr: Yerleşim Oluşturucuyu kullan

en: Select @label
tr: @label seç

en: Current workspace:
tr: Şu anki çalışma alanı:

en: workspaces
tr: çalışma alanları

en: Block revision ID
tr: Blok sürüm kimliği

en: Type (article, page, ....)
tr: Tip (makale, sayfa, ....)

en: Option ID.
tr: Seçenek kimliği.

en: Integer value of Object ID
tr: Nesne kimliğinin tamsayı değeri

en: The input format used by this string
tr: Bu dizge tarafından kullanılan giriş biçimi

en: Translation of the option
tr: Seçeneğin çevirisi

en: Allows users to stage content or preview a full site by using multiple workspaces on a single site.
tr: Kullanıcıların tek bir sitede birden çok çalışma alanını kullanarak içeriği hazırlamasına veya tam bir siteyi önizlemesine olanak tanır.

en: Testing requirements
tr: Gereklilikler test ediliyor

en: Block enabled status
tr: Bloğun etkinlik durumu

en: Block weight within region
tr: Bölge içindeki blok ağırlığı

en: Multilingual mode
tr: Çok dilli mod

en: Object property for this string
tr: Bu dizge için nesne özelliği

en: @entity fields
tr: @entity alanları

en: Language for this term.
tr: Bu terimin dili.

en: Term name translation.
tr: Terim adı çevirisi.

en: Term description translation.
tr: Terim açıklamasının çevirisi.

en: The time that the workspace was created.
tr: Çalışma alanının oluşturulduğu zaman.

en: Testing site config
tr: Site yapılandırmasını test etme

en: Exposes entities as a JSON:API-specification-compliant web API.
tr: Varlıkları JSON:API özellkleriyle uyumlu bir web API'si olarak gösterir.

en: The specified file '%source' could not be copied to '%destination'.
tr: '%source' belirtilen dosyası '%destination' konumuna kopyalanamadı.

en: Failed to unlink file '%path'.
tr: '%path' dosyasının bağlantısı kaldırılamadı.

en: Cannot delete '%path' because it is a directory. Use deleteRecursive() instead.
tr: '%path', bir dizin olduğu için silinemiyor. Bunun yerine deleteRecursive() öğesini kullanın.

en: The file '%path' is not of a recognized type so it was not deleted.
tr: '%path' dosyası tanınan bir tür değil, bu yüzden silinemedi.

en: The specified file '%source' could not be moved to '%destination'.
tr: Belirtilen '%source' dosyası '%destination' konumuna taşınamadı.

en: The source file '%source' could not be unlinked after copying to '%destination'.
tr: '%destination' dosyasına kopyalandıktan sonra '%source' kaynak dosyasının bağlantısı kaldırılamadı.

en: File '%original_source' ('%realpath') could not be copied because it does not exist.
tr: '%original_source' ('%realpath') dosyası mevcut olmadığı için kopyalanamadı.

en: File '%original_source' could not be copied because it does not exist.
tr: '%original_source' dosyası mevcut olmadığı için kopyalanamadı.

en: The specified file '%original_source' could not be copied because the destination directory is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions.
tr: Hedef dizin doğru yapılandırılmadığından, belirtilen '%original_source' dosyası kopyalanamadı. Bunun nedeni dosya veya dizin izinleriyle ilgili bir sorun olabilir.

en: File '%original_source' could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory ('%destination').
tr: '%original_source' dosyası, hedef dizinde ('%destination') bu ada sahip bir dosya zaten bulunduğundan kopyalanamadı.

en: File '%source' could not be copied because it would overwrite itself.
tr: '%source' dosyası kendi üzerine yazacağı için kopyalanamadı.

en: Temporary file '%temp_name' could not be created.
tr: '%temp_name' geçici dosyası oluşturulamadı.

en: When checking for updates, anonymous information about your site is sent to <a href="@drupal">Drupal.org</a>.
tr: Güncellemeleri kontrol ederken, sitenizle ilgili anonim bilgiler <a href="@drupal"> Drupal.org </a> adresine gönderilir.

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded. This option may be overridden for the entire menu tree when placing a menu block.
tr: Seçilirse ve bu menü bağlantısının alt öğeleri varsa, menü her zaman genişletilmiş olarak görünecektir. Bu seçenek, bir menü bloğu yerleştirirken tüm menü ağacı için geçersiz kılınabilir.

en: Allows users to configure the display and form display by arranging fields in several columns.
tr: Kullanıcıların, birkaç sütundaki alanları düzenleyerek ekranı ve form görüntüsünü yapılandırmasına olanak tanır.

en: Default layouts
tr: Varsayılan yerleşim

en: Allows users to add and arrange blocks and content fields directly on the content.
tr: Kullanıcıların doğrudan içeriğe bloklar ve içerik alanları eklemesine ve düzenlemesine izin verir.

en: Column widths
tr: Sütun genişlikleri

en: All available blocks are listed.
tr: Mevcut tüm bloklar listelenmiştir.

en: Layout Builder Widget
tr: Yerleşim Oluşturucu Arayüz Nesnesi

en: A field widget for Layout Builder.
tr: Yerleşim Oluşturucu için bir alan arayüz nesnesi.

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
tr: Medya öğelerinin oluşturulmasını, yapılandırılmasını ve görüntülenmesini yönetir.

en: Enhances the media list with additional features to more easily find and use existing media items.
tr: Mevcut medya öğelerini daha kolay bulup kullanmak için medya listesini ek özelliklerle geliştirir.

en: Loading grid view.
tr: Izgara görünümü yükleniyor.

en: Changed to grid view.
tr: Izgara görünümüne çevrildi.

en: Loading table view.
tr: Tablo görünümü yükleniyor.

en: Changed to table view.
tr: Tablo görünümüne çevrildi.

en: @selected of @count item selected | @selected of @count items selected
tr[0]: @count ögeden @selected adedi seçildi
tr[1]: @count ögeden @selected adedi seçildi

en: Add file | Add files
tr[0]: Dosya ekle
tr[1]: Dosya ekle

en: Add @type via URL
tr: URL'den @type ekle

en: Allowed providers: @providers.
tr: İzin verilen sağlayıcılar: @providers.

en: Tab order
tr: Sekme sırası

en: Tab order: @order
tr: Sekme sırası: @order

[ctx: Validation]
en: Menu tree hierarchy.
tr: Menü ağacı hiyerarşisi.

en: You can only change the hierarchy for the <em>published</em> version of this menu link.
tr: Hiyerarşiyi yalnızca bu menü bağlantısının <em>yayınlanmış</em> sürümü için değiştirebilirsiniz.

en: Failed to read from @title.
tr: @title kaynağından okuma başarısız oldu.

en: The server reports the following message: %error.
tr: Sunucu şu mesajı bildiriyor: %error.

en: The module providing a search page.
tr: Bir arama sayfası sağlayan modül.

en: Whether or not this module is enabled for search.
tr: Bu modülün arama için etkin olup olmadığı.

en: Allows users to directly edit the configuration of blocks on the current page.
tr: Kullanıcıların geçerli sayfadaki blokların yapılandırmasını doğrudan düzenlemesine olanak tanır.

en: Failed to save file due to error "%error"
tr: "%error" hatası nedeniyle dosya kaydedilemedi

en: Expand all items
tr: Tüm ögeleri genişlet

en: Override the option found on each menu link used for expanding children and instead display the whole menu tree as expanded.
tr: Her bir menü bağlantısında alt ögeleri genişletmek için kullanılan seçeneği geçersiz kılın ve bunun yerine tüm menü ağacını genişletilmiş olarak gösterin.

en: The terms with updated parents have been modified by another user, the changes could not be saved.
tr: Üst terimleri güncellenen terimler başka bir kullanıcı tarafından değiştirildi, değişiklikler kaydedilemedi.

en: Use the toolbar
tr: Araç çubuğunu kullan

en: Link to display
tr: Gösterilecek bağlantı

en: Has a path.
tr: Yolu var.

en: Has the same filter criteria.
tr: Aynı filtre kriterine sahip.

en: Has the same sort criteria.
tr: Aynı sıralama kriterine sahip.

en: Has the same pager settings.
tr: Aynı sayfalayıcı ayarlarına sahip.

en: Has the same contextual filters.
tr: Aynı bağlamsal filtrelere sahip.

en: Welcome to the Umami Drupal demo
tr: Umami Drupal demosuna hoş geldiniz

en: Drupal is a powerful open source content management system and this demo, based on a fictional food magazine called Umami, will introduce you to some of Drupal's concepts and features.
tr: Drupal güçlü bir açık kaynak içerik yönetim sistemidir ve Umami adlı kurgusal bir yemek dergisini temel alan bu demo size Drupal'in bazı kavram ve özelliklerini tanıtacaktır.

en: Drupal's core capabilities
tr: Drupal'ın temel yetenekleri

en: The Umami theme
tr: Umami teması

en: Managing content
tr: İçerik yönetimi

en: This example website provides a collection of articles and recipes that demonstrate how content can easily be managed in a flexible and structured way.
tr: Bu örnek site, içeriğin esnek ve yapılandırılmış bir şekilde nasıl kolayca yönetilebileceğini gösteren makaleler ve tarifler koleksiyonu sağlar.

en: Configuring content display
tr: İçerik gösterimini yapılandırma

en: Displaying content with Views
tr: Görünümler (Views) ile içerik gösterimi

en: Continue exploring Drupal
tr: Drupal'ı keşfetmeye devam et

en: The front page tour is now over. Feel free to click around and continue exploring Drupal.
tr: Ön sayfa turu artık bitti. Etrafa tıklayıp Drupal'i keşfetmeye devam etmekten çekinmeyin.

en: Save and insert
tr: Kaydet ve ekle

en: JSON:API multilingual support
tr: JSON:API çoklu dil desteği

en: JSON:API settings
tr: JSON:API ayarları

en: Allowed operations
tr: İzin verilen işlemler

en: Enter a comma-separated list. For example: Vegetarian, Chocolate brownies, Appetizers
tr: Virgülle ayrılmış bir liste girin. Örneğin: Vejetaryen, Çikolatalı kekler, Mezeler

en: Recipe Collections
tr: Tarif Koleksiyonları

en: Recipe collections
tr: Tarif koleksiyonları

en: "@block" block
tr: "@block" bloğu

en: Create and edit custom blocks
tr: Özel bloklar oluşturun ve düzenleyin

en: Placeholder for the @preview_fallback
tr: @preview_fallback için yer tutucu

en: @label (current)
tr: @label (geçerli)

en: Move the @block_label block
tr: @block_label bloğunu taşı

en: Show content preview
tr: İçerik önizlemesini göster

en: "@field" field
tr: "@field" alanı

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
tr: Arşivlendi

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
tr: Arşiv

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla

en: Layout Builder tools
tr: Yerleşim Oluşturucu araçları

en: Claro settings
tr: Claro ayarları

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
tr: Maksimum otomatik tamamlama önerisi sayısı.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist or does the database user have sufficient privileges to create the database?</li><li>Have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname and port number?</li></ul>
tr: Veritabanı sunucunuza bağlanılamadı. Sunucu şu mesajı bildiriyor: %error. <ul> <li> Veritabanı sunucusu çalışıyor mu? </li> <li> Veritabanı mevcut mu veya veritabanı kullanıcısı veritabanını oluşturmak için yeterli yetkiye sahip mi? </li> <li> Doğru veritabanı adını girdiniz mi? </li> <li> Doğru kullanıcı adı ve parolayı girdiniz mi? </li> <li> Doğru veritabanı ana bilgisayar adını ve bağlantı noktası numarasını girdiniz mi? </li> < / ul>

en: Failed to open or create database file %database. The database engine reports the following message when attempting to create the database: %error.
tr: %database veri tabanı dosyası açılamadı veya oluşturulamadı. Veri tabanı motoru, veri tabanını oluşturmaya çalışırken aşağıdaki iletiyi bildirir: %error.

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
tr: Listelenecek öneri sayısı. Sınırı kaldırmak için <em>0</em> kullanın.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
tr: Otomatik tamamlama öneri listesi boyutu: @size

en: Bosnia & Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Ceuta & Melilla
tr: Ceuta ve Melilla

en: South Georgia & South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: Heard & McDonald Islands
tr: Heard ve McDonald Adaları

en: St. Kitts & Nevis
tr: St. Kitts ve Nevis

en: North Macedonia
tr: Kuzey Makedonya

en: Macao SAR China
tr: Makao Çin ÖİB

en: St. Pierre & Miquelon
tr: St. Pierre ve Miquelon

en: Svalbard & Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen

en: São Tomé & Príncipe
tr: Sao Tome ve Principe

en: Turks & Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: Trinidad & Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: St. Vincent & Grenadines
tr: St. Vincent ve Grenadinler

en: Wallis & Futuna
tr: Wallis ve Futuna

[ctx: Validation]
en: Unique path alias.
tr: Benzersiz yol takma adı.

[ctx: Validation]
en: Valid path.
tr: Geçerli yol.

en: Either the path '%link_path' is invalid or you do not have access to it.
tr: '%link_path' yolu geçersiz ya da erişiminiz yok.

en: Full string ID
tr: Tam dize kimliği

en: All (create, read, update, delete)
tr: Tümü (oluşturma, okuma, güncelleme, silme)

en: i18n language
tr: i18n dili

en: Configure @section
tr: @section yapılandır

en: Block label
tr: Blok etiketi

en: The view mode that is used by default
tr: Varsayılan olarak kullanılan görünüm modu

en: Provides an interface to create workflows with transitions between different states (for example publication or user status) provided by other modules.
tr: Diğer modüller tarafından sağlanan farklı durumlar (örneğin yayın veya kullanıcı durumu) arasındaki geçişlerle iş akışları oluşturmak için bir arabirim sağlar.

en: Would you like to switch to the live version of the site?
tr: Sitenin canlı sürümüne geçmek ister misiniz?

en: Switch to the live version of the site.
tr: Sitenin canlı sürümüne geçin.

en: You are now viewing the live version of the site.
tr: Şu anda sitenin canlı sürümünü görüntülüyorsunuz.

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
tr: Yüklenmiş dosya veya belge, örneğin bir PDF.

en: Viewing help topics
tr: Yardım konularını görüntüleme

en: See the <a href=":help_page">Help page</a> for more topics.
tr: Daha fazla konu için <a href=":help_page">Yardım sayfasına</a> bakın.

en: Help Topics
tr: Yardım Konuları

en: Displays help topics provided by themes and modules.
tr: Temalar ve modüller tarafından sunulan yardım konularını görüntüler.

en: Help search
tr: Yardım arama

en: <em>Display title</em>: Check the box if you want the title displayed
tr: <em>Başlığı görüntüle</em>: Başlığın görüntülenmesini istiyorsanız kutuyu işaretleyin.

en: <em>Visibility</em>: Add conditions for when the block should be displayed
tr: <em>Görünürlük</em>: Bloğun ne zaman gösterileceğine dair koşullar ekleyin

en: Click <em>Save block</em>.
tr: <em>Bloğu kaydet</em>'i tıklayın.

en: What are blocks?
tr: Bloklar nelerdir?

en: What are custom blocks?
tr: Özel bloklar nelerdir?

en: What is the block description?
tr: Blok açıklaması nedir?

en: What is the block title?
tr: Blok başlığı nedir?

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/blocks-chapter.html">Blocks chapter of the User Guide</a>
tr: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/blocks-chapter.html">Kullanım Kılavuzunun Bloklar bölümü</a>

en: What are contextual links?
tr: Bağlamsal bağlantılar nelerdir?

en: What are security updates?
tr: Güvenlik güncellemeleri nelerdir?

en: Security tasks
tr: Güvenlik görevleri

en: Overview of accessibility
tr: Erişilebilirliğe genel bakış

en: Select the default country and default time zone for your site.
tr: Siteniz için varsayılan ülkeyi ve varsayılan saat dilimini seçin.

en: What are 403 and 404 responses?
tr: 403 ve 404 yanıtları nelerdir?

en: What other errors can occur?
tr: Başka hangi hatalar ortaya çıkabilir?

en: What are tours?
tr: Turlar nelerdir?

en: [site:name]: The name of your web site.
tr: [site:name]: Web sitenizin adı.

en: [site:url]: The URL of your web site.
tr: [site:url]: Web sitenizin URL'si.

en: [site:login-url]: The URL where users can log in to your site.
tr: [site:login-url]: Kullanıcıların sitenize giriş yapabilecekleri URL.

en: [user:display-name]: The user's displayed name.
tr: [user:display-name]: Kullanıcının görünen adı.

en: [user:account-name]: The users's account name.
tr: [user:account-name]: Kullanıcıların hesap adı.

en: [user:mail]: The user's email alias.
tr: [user:mail]: Kullanıcının e-posta takma adı.

en: The parent workspace.
tr: Üst çalışma alanı.

en: Merge workspace
tr: Çalışma alanını birleştir

en: The @drupal installer requires that the %default-file file must not be deleted or modified from the original download.
tr: @drupal yükleyici, %default-file dosyasının silinmemesini veya orijinal indirilenin değiştirilmemesini gerektirir.

en: Enter the date using the format @placeholder_date (e.g., @date_format).
tr: @placeholder_date biçimini kullanarak (örn., @date_format) tarih girin.

en: Allows configuration of tasks to be executed in response to events.
tr: Olaylara yanıt olarak yürütülecek görevlerin yapılandırılmasına izin verir.

en: Allows the creation of custom blocks and block types.
tr: Özel blokların ve blok türlerinin oluşturulmasına izin verir.

en: Manages breakpoints and breakpoint groups for responsive designs.
tr: Mobil uyumlu tasarımlar için kırılım noktalarını ve kırılım noktası gruplarını yönetir.

en: Allows users to comment on content.
tr: Kullanıcıların içerik hakkında yorum yapmasına izin verir.

en: Allows users to translate configuration text.
tr: Kullanıcıların yapılandırma metnini çevirmesine izin verir.

en: Provides site-wide contact forms and forms to contact individual users.
tr: Bireysel kullanıcılarla iletişim kurmak için site genelinde iletişim formları sağlar.

en: Allows users to translate content.
tr: Kullanıcıların içeriği çevirmesine izin verir.

en: Provides contextual links to directly access tasks related to page elements.
tr: Sayfa öğeleriyle ilgili görevlere doğrudan erişmek için bağlamsal bağlantılar sağlar.

en: Logs system events in the database.
tr: Sistem olaylarını veritabanındaki günlüğe kaydeder.

en: Caches pages, including those with dynamic content, for all users.
tr: Dinamik içeriğe sahip olanlar da dahil olmak üzere sayfaları tüm kullanıcılar için önbelleğe alır.

en: Provides a user interface for the Field module.
tr: Alan modülü için bir kullanıcı arayüzü sağlar.

en: Defines a field type for files.
tr: Dosyalar için bir alan türü tanımlar.

en: Defines a field type for image media and provides display configuration tools.
tr: Görüntü ortamı için bir alan türü tanımlar ve görüntü yapılandırma araçları sağlar.

en: Allows users to configure available languages.
tr: Kullanıcıların mevcut dilleri yapılandırmasına izin verir.

en: Allows users to create menu links.
tr: Kullanıcıların menü bağlantıları oluşturmasına izin verir.

en: Caches pages for anonymous users and can be used when external page cache is not available.
tr: Anonim kullanıcılar için sayfaları önbelleğe alır ve harici sayfa önbelleği bulunmadığında kullanılabilir.

en: Allows users to create search pages based on plugins provided by other modules.
tr: Kullanıcıların, diğer modüller tarafından sağlanan eklentileri temel alan arama sayfaları oluşturmasına izin verir.

en: Displays guided tours of the site interface.
tr: Site arayüzünün rehberli turlarını görüntüler.

en: Provides a user interface for creating and managing views.
tr: Görünümleri oluşturmak ve yönetmek için bir kullanıcı arayüzü sağlar.

en: MySQL, Percona Server, or equivalent
tr: MySQL, Percona ya da muadili

en: A base theme using Drupal 9.0.0's core markup and CSS.
tr: Drupal 9.0.0'ın çekirdek biçimlendirmesini ve CSS'sini kullanan bir baz tema.

en: <p>This is a test.</p>
tr: <p>Bu bir testtir.</p>

en: Missing required data for configuration: %config
tr: Yapılandırma için gerekli veriler eksik: %config

en: The form has become outdated. Press the back button, copy any unsaved work in the form, and then reload the page.
tr: Form güncelliğini yitirdi. Geri düğmesine basın, formdaki tüm kaydedilmemiş çalışmaları kopyalayın ve ardından sayfayı yeniden yükleyin.
