Drupal core (9.1.2) - en to da translation catalogue (7791 entries)

en: Forms
da: Formularer

en: Home
da: Hjem

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: user
da: bruger

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: delete
da: slet

en: Register
da: Opret konto

en: Create a new user account.
da: Opret en brugerkonto.

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Approve
da: Godkend

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Moderated content
da: Modereret indhold

en: Attribute
da: Attribut

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Email address
da: E-mail-adresse

en: Development
da: Udvikling

en: Groups
da: Grupper

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Replies
da: Svar

en: Closed
da: Lukket

en: yes
da: ja

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Send email
da: Send e-mail

en: closed
da: lukket

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Last comment
da: Seneste kommentar

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: RSS feed
da: RSS-feed

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Explanation or submission guidelines
da: Forklaring eller retningslinjer

en: Email settings
da: Indstillinger for e-mail

en: Article
da: Artikel

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Articles
da: Artikler

en: footer
da: sidefod

en: Comments
da: Kommentarer

en: More
da: Mere

en: not verified
da: ikke efterprøvet

en: Action
da: Handling

en: Last updated
da: Senest opdateret

en: On
da: Tilsluttet

en: new
da: ny

en: Block title
da: Titel

en: The title of the block as shown to the user.
da: Blokkens titel. Vises til brugerne.

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Logging
da: Logning

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Home page
da: Forside

en: Download
da: Hent

en: view
da: vis

en: unpublished
da: afpubliceret

en: updated
da: opdateret

en: Overview
da: Overblik

en: File information
da: Filinformation

en: File
da: Fil

en: File path
da: Filsti

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Release notes
da: Udgivelsesnoter

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Monthly
da: Månedligt

en: None
da: Ingen

en: Use count
da: Brug antal

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: taxonomy terms
da: taksonomi termer

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: No log messages available.
da: Ingen logbeskeder til rådighed.

en: Account Name
da: Kontonavn

en: Password
da: Adgangskode

en: Block settings
da: Blokindstillinger

en: - None -
da: - Ingen -

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Variable
da: Variabel

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Container
da: Beholder

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Types
da: Typer

en: Multiple
da: Flere

en: Required
da: Obligatorisk

en: root
da: rod

en: Parent
da: Overordnet element

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
da: Sider på et givet niveau sorteres først efter vægt og dernæst efter titel.

en: Depth
da: Dybde

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Add container
da: Tilføj beholder

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit container
da: redigér beholder

en: edit
da: redigér

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Go to parent page
da: Gå til overordnet side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Description field
da: Beskrivelse

en: settings
da: indstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Field
da: Felt

en: Outline
da: Indholdsfortegnelse

en: header
da: sidehovede

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Session opened for %name.
da: Session åbnet for %name.

en: Help
da: Hjælp

en: Image settings
da: Billedindstillinger

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Preset Name
da: Forvalgsnavn

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Move
da: Flyt

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Core
da: Kerne

en: High
da: Høj

en: Low
da: Lav

en: Archive
da: Arkiv

en: Artist
da: Kunstner

en: Icon
da: Ikon

en: Add new
da: Tilføj ny

en: Time
da: Tid

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: Audio
da: Lyd

en: History
da: Historik

en: hidden
da: skjult

en: Path
da: Sti

en: Filename
da: Filnavn

en: File extensions
da: Filendelser

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Modules
da: Moduler

en: Form ID
da: Formular ID

en: Clear index
da: Ryd indeks

en: General discussion
da: Generel diskussion

en: edit forum
da: redigér forum

en: Forum name
da: Forumnavn

en: Manage
da: Administration

en: Refresh
da: Opdatér

en: Anchor
da: Anker

en: Node type
da: Indholdstype

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: never
da: aldrig

en: Updated
da: Opdateret

en: actions
da: handlinger

en: Text
da: Tekst

en: Theme
da: Tema

en: Select a layout
da: Vælg et layout

en: aggregator
da: indsamler

en: Update interval
da: Opdateringsinterval

en: The fully-qualified URL of the feed.
da: Feedets fuldt kvalificerede URL.

en: Add forum
da: Tilføj forum

en: Add term
da: Tilføj ord

en: Search keywords
da: Søgeord

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Search Keywords
da: Søgeord

en: Preview comment
da: Gennemse kommentar

en: Component
da: Komponent

en: Components
da: Komponenter

en: Statistics
da: Statistik

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: You are not authorized to access this page.
da: Du har ikke adgang til at tilgå siden.

en: Unknown
da: Ukendt

en: Attachment
da: Bilag

en: States
da: Tilstande

en: Picture
da: Billede

en: Upload image
da: Upload billede

en: Taxonomy settings
da: Indstillinger for kategorier

en: content types
da: indholdes-typer

en: content type
da: indholdstype

en: Mail
da: E-mail

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: Database type
da: Databasetype

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: action
da: handling

en: Continue
da: Fortsæt

en: Configure
da: Konfigurér

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: file
da: fil

en: User ID
da: Bruger ID

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: no
da: nej

en: New user: %name %email.
da: Ny bruger: %name %email.

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Sent email to %recipient
da: E-mail sendt til %recipient

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Data type
da: Datatype

en: Create
da: Opret

en: Separator
da: Skilletegn

en: Include
da: Inkludér

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Revert to defaults
da: Vend tilbage til standardindstilling

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: vocabularies
da: ordforråd

en: Expanded
da: Udvidet

en: Parent item
da: Overordnet menupunkt

en: Add child page
da: Tilføj underside

en: Printer-friendly version
da: Printervenlig version

en: Content type for child pages
da: Indholdstype for undersider

en: Update options
da: Opdatering

en: Remove from outline
da: Fjern fra indholdsfortegnelse

en: Unknown export format.
da: Ukendt eksportformat.

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Last post
da: Seneste indlæg

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: Area
da: Område

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Override title
da: Tilsidesæt titel

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Add view
da: Tilføj visning

en: Page
da: Side

en: Pager ID
da: Pager-ID

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: 1 minute | @count minutes
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Configuration saved.
da: Konfiguration gemt.

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Good
da: God

en: Node types
da: Indholdstyper

en: User settings
da: Brugerindstillinger

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Module
da: Modul

en: Off
da: Afbrudt

en: Host
da: Værtsnavn

en: Available updates
da: Opdateringer

en: Manual update check
da: Manuel søgning efter opdateringer

en: Never
da: Aldrig

en: Check manually
da: Manuel kontrol

en: Up to date
da: Seneste version installeret

en: Update available
da: Opdatering tilgængelig

en: Drupal core update status
da: Opdateringsstatus for Drupal

en: Out of date
da: Forældet

en: Header
da: Overskrift

en: Left sidebar
da: Venstre sidepanel

en: Right sidebar
da: Højre sidepanel

en: Footer
da: Sidefod

en: Inline
da: Integreret

en: Recipients
da: Modtagere

en: Selected
da: Valgt

en: Your name
da: Dit navn

en: Menu link
da: Menu-link

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Aggregator feed
da: Feed

en: Feed description
da: Feed-beskrivelse

en: Aggregator item
da: Feed-element

en: Aggregator item ID
da: Aggregator element-ID

en: Custom
da: Tilpasset

en: Visibility
da: Synlighed

en: Roles
da: Roller

en: Role ID
da: Rolle ID

en: Revision ID
da: Versions-ID

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment ID
da: Kommentar-ID

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Score
da: Karakter

en: Published
da: Udgivet

en: Signature
da: Signatur

en: Cacheable
da: Kan caches

en: Source string ID
da: Kilde streng ID

en: Location
da: Lokation

en: Source string
da: Kildestreng

en: Locale
da: Lokalitet

en: System path
da: Systemsti

en: Title field label
da: Navn på titelfelt

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Sticky at top of lists
da: Klæbrig

en: Revisions
da: Versioner

en: Log message
da: Logbesked

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: File ID
da: Fil-ID

en: File name
da: Filnavn

en: File MIME type
da: Fil MIME-type

en: File size
da: Filstørrelse

en: Node revision ID
da: Versionens ID

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary ID
da: Ordforråd ID

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: User role
da: Brugerrolle

en: Role name
da: Navn

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Last login
da: Seneste login

en: Time zone
da: Tidszone

en: Severity
da: Grad

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field type
da: Felttype

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Multiple values
da: Flere værdier

en: Fields
da: Felter

en: Widget type
da: Widget-type

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Average
da: Gennemsnit

en: Count
da: Antal

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Add action
da: Tilføj handling

en: Set name
da: Gruppenavn

en: Original image
da: Originalt billede

en: Link to URL
da: Link til URL

en: Heading
da: Overskrift

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Search settings
da: Søgeindstillinger

en: Mode
da: Tilstand

en: Warning
da: Advarsel

en: blocked
da: blokeret

en: active
da: aktiv

en: OPML feed
da: OPML-feed

en: Number of news items in block
da: Antal nyheder i blokken

en: View this feed's recent news.
da: Vis de seneste nyheder fra feedet.

en: Feed overview
da: Feed-oversigt

en: Items
da: Overskrifter

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Next update
da: Næste opdatering

en: %time ago
da: %time siden

en: %time left
da: Om %time

en: Nodes
da: Indhold

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Advanced
da: Avanceret

en: Processor
da: Behandler

en: The feed %feed has been updated.
da: Feed %feed opdateret.

en: Feed %feed added.
da: Feed %feed tilføjet.

en: The feed %feed has been added.
da: Feed %feed tilføjet.

en: Disclaimer
da: Fraskrivelse

en: Sort order
da: Sorteringsrækkefølge

en: Up
da: Op

en: Performance
da: Ydelse

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Textfield
da: Tekstfelt

en: Display options
da: Indstillinger for visning

en: Maximum
da: Maksimum

en: Scale
da: Skalér

en: Sortable
da: Kan sorteres

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Month
da: Måned

en: Details
da: Detaljer

en: Last reply
da: Seneste svar

en: Domain
da: Domæne

en: Processors
da: Behandlere

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Current
da: Aktuelle

en: State
da: Status

en: Desc
da: Faldende

en: Filter by
da: Filtrér efter

en: Enter a valid username.
da: Indtast et gyldigt brugernavn.

en: Owner
da: Ejer

en: Recipient
da: Modtager

en: By
da: Af

en: OR
da: ELLER

en: Add a role to the selected users
da: Tilføj en rolle til de valgte brugere

en: Remove a role from the selected users
da: Fjern en rolle fra de valgte brugere

en: node
da: indholdselement

en: Administer content
da: Administrér indhold

en: General
da: Generelt

en: Directory
da: Mappe

en: Egypt
da: Ægypten

en: Brazil
da: Brasilien

en: Libya
da: Libyen

en: Poland
da: Polen

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: Mon
da: man

en: Tue
da: tir

en: Wed
da: ons

en: Thu
da: tor

en: Fri
da: fre

en: Sat
da: lør

en: Sun
da: søn

en: May
da: maj

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Security
da: Sikkerhed

en: Other
da: Anden

en: Align
da: Justér

en: Display title
da: Display titel

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Color
da: Farve

en: Appearance
da: Udseende

en: List type
da: Listetype

en: Attributes
da: Attributter

en: Role
da: Rolle

en: Select all
da: Markér alt

en: Allow
da: Tillad

en: Ignore
da: Ignorér

en: User data
da: Brugerdata

en: Goal
da: Mål

en: User login
da: Log ind

en: Log in
da: Log ind

en: Updated URL for feed %title to %url.
da: URL for feedet %title ændret til %url.

en: Link text
da: Linktekst

en: Add new comment
da: Tilføj kommentar

en: No terms available.
da: Ingen ord til rådighed.

en: Counter
da: Tæller

en: String
da: Tekst

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: External
da: Eksterne

en: Users
da: Brugere

en: Not installed
da: Ikke installeret

en: Referrer
da: Henviser

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
da: Vi er ved at opdatere @site. Vi er snart tilbage. Tak for din tålmodighed.

en: Default front page
da: Standardforside

en: Button
da: Knap

en: Square
da: Kvadrat

en: Both
da: Begge

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: Rows
da: Rækker

en: Anonymous
da: Anonym

en: Provider
da: Udbyder

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Install
da: Installér

en: Save and edit
da: Gem og rediger

en: Tools
da: Værktøjer

en: Edit view
da: Rediger oversigt

en: Administer views
da: Administrér views

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Expose
da: Blotlæg

en: Option
da: Valgmulighed

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Filters
da: Filtre

en: Optional
da: Valgfrit

en: Exposed Filters
da: Blotlagte filtre

en: Sort Criteria
da: Kriterie

en: Recent comments
da: Seneste kommentarer

en: Random
da: Tilfældig

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Plain
da: Enkel

en: Position
da: Placering

en: Integer
da: Heltal

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Pattern
da: Mønster

en: The comment and all its replies have been deleted.
da: Kommentaren og alle dens svar er blevet slettet.

en: Cron settings
da: Indstillinger for cron

en: Preformatted
da: Præformateret

en: Anonymous users
da: Anonyme brugere

en: Clear cache
da: Ryd cache

en: Close
da: Luk

en: fields
da: felter

en: Add group
da: Tilføj gruppe

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Duration
da: Varighed

en: Multiplier
da: Faktor

en: Session closed for %name.
da: Session lukket for %name.

en: Tracker
da: Følg

en: Defaults
da: Standarder

en: Your search yielded no results.
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Germany
da: Tyskland

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: comments
da: kommentarer

en: Full
da: Fuld

en: 1 new | @count new
da[0]: 1 ny
da[1]: @count nye

en: Default language
da: Standardsprog

en: Condition
da: Betingelse

en: Albania
da: Albanien

en: Algeria
da: Algeriet

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Armenia
da: Armenien

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgium
da: Belgien

en: Bouvet Island
da: Bouvetø

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Central African Republic
da: Den Centralafrikanske Republik

en: Chad
da: Tchad

en: China
da: Kina

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocosøerne (Keelingøerne)

en: Comoros
da: Comorerne

en: Cook Islands
da: Cookøerne

en: Cyprus
da: Cypern

en: Denmark
da: Danmark

en: Dominican Republic
da: Den Dominikanske Republik

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Faroe Islands
da: Færøerne (Føroyar)

en: France
da: Frankrig

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: Georgia
da: Georgien

en: Greece
da: Grækenland

en: Greenland
da: Grønland

en: Hungary
da: Ungarn

en: Iceland
da: Island

en: India
da: Indien

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Italy
da: Italien

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: Latvia
da: Letland

en: Lebanon
da: Libanon

en: Lithuania
da: Litauen

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Micronesia
da: Mikronesien

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Morocco
da: Marokko

en: Netherlands
da: Nederlandene

en: Netherlands Antilles
da: De Nederlandske Antiller

en: New Caledonia
da: Ny Caledonien

en: North Korea
da: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Norway
da: Norge

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Romania
da: Rumænien

en: Russia
da: Rusland

en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: South Africa
da: Sydafrika

en: Spain
da: Spanien

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Syria
da: Syrien

en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

en: Tunisia
da: Tunesien

en: United Arab Emirates
da: De Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States
da: USA

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: Vatican City
da: Vatikanet

en: Identity
da: Identitet

en: Modified
da: Ændret

en: Database username
da: Brugernavn

en: Database password
da: Adgangskode

en: Database name
da: Database

en: Add user
da: Tilføj bruger

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Authored on
da: Skrevet den

en: Leave blank for %anonymous.
da: Lad feltet stå tomt for %anonymous.

en: Hidden
da: Skjult

en: Display Name
da: Vist navn

en: Are you sure you want to delete %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %name?

en: Undefined
da: Udefinereret

en: Queued
da: Sat i kø

en: contact form
da: kontaktformular

en: Default configuration
da: Standardindstilling

en: Show
da: Vis

en: Other queries
da: Andre forespørgsler

en: Key
da: Nøgle

en: Link to node
da: Link til indholdselement

en: File Upload
da: Fil upload

en: block
da: blok

en: Site language
da: Sitets sprog

en: Change
da: Skift

en: English
da: Engelsk

en: Spanish
da: Spansk

en: in
da: i

en: Messages
da: Beskeder

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Switch
da: Skift

en: Import OPML
da: Importér OPML

en: OPML File
da: OPML-fil

en: Allowed HTML tags
da: Tilladte HTML-tags

en: Sources
da: Kilder

en: 1 item | @count items
da[0]: 1 overskrift
da[1]: @count overskrifter

en: Feed items
da: Feed-elementer

en: Add menu
da: Tilføj menu

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: The update has been performed.
da: Opdatering udført.

en: Node title
da: Titel

en: Result
da: Resultat

en: View user profile.
da: Vis brugerprofil.

en: Titles only
da: Kun titler

en: Full text
da: Fuld tekst

en: Feed settings
da: Feed-indstillinger

en: Source
da: Kilde

en: published
da: udgivet

en: The changes have been saved.
da: Ændringerne er blevet gemt.

en: Undo
da: Fortryd

en: Member for
da: Medlem i

en: @time ago
da: @time siden

en: No users selected.
da: Ingen brugere valgt.

en: Select all rows in this table
da: Vælg alle rækker i tabellen

en: Deselect all rows in this table
da: Fravælg alle rækker i tabellen

en: User search
da: Brugersøgning

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Please enter some keywords.
da: Indtast venligst nogle søgeord.

en: Front page
da: Forside

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Deleted
da: Slettet

en: Successful
da: Lykkedes

en: Display name
da: Display

en: Languages
da: Sprog

en: Topics
da: Emner

en: Topic
da: Emne

en: Related topics
da: Relaterede emner

en: Allowed values list
da: Liste af tilladte værdier

en: Textfield size
da: Tekstfelt størrelse

en: Activity
da: Aktivitet

en: Edit menu
da: Redigér menu

en: Delete menu
da: Slet menu

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: Create new revision
da: Opret ny version

en: Lists
da: Lister

en: Limit
da: Grænse

en: Minimum height
da: Minimumhøjde

en: Minimum width
da: Minimumbredde

en: Query
da: Forespørgsel

en: Locale settings
da: Lokalitet

en: Search fields
da: Søgefelter

en: Configure block
da: Indstil blok

en: Block name
da: Bloknavn

en: How many content items to display in "day" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Dagens".

en: Jan
da: jan

en: Feb
da: feb

en: Mar
da: mar

en: Apr
da: apr

en: Jun
da: jun

en: Jul
da: jul

en: Aug
da: aug

en: Sep
da: sep

en: Oct
da: okt

en: Nov
da: nov

en: Dec
da: dec

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Select list
da: Valgliste

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Granularity
da: Granularitet

en: Posts
da: Indlæg

en: Map
da: Knyt

en: Node settings
da: Indstillinger for indholdselement

en: Alignment
da: Justering

en: Configure permissions
da: Tilladelser

en: Workflow
da: Arbejdsgang

en: Randomize
da: Tilfældigt

en: Link label
da: Link-mærkat

en: author
da: forfatter

en: AND
da: OG

en: Fixed
da: Fast

en: Revert
da: Gendan

en: Negate
da: Modvirk

en: Empty
da: Tom

en: Path alias
da: Sti-alias

en: Greater than
da: Større end

en: Less than
da: Mindre end

en: Notice
da: Notifikation

en: Caption
da: Undertekst

en: Buttons
da: Knapper

en: Log out
da: Log ud

en: Number of day's top views to display
da: Populært i dag

en: Number of all time views to display
da: Populært gennem tiden

en: Number of most recent views to display
da: Seneste

en: Extend
da: Udvid

en: characters
da: tegn

en: First day of week
da: Første dag i ugen

en: Add workflow
da: Tilføj arbejdsgang

en: Add state
da: Tilføj tilstand

en: Transition
da: Overgang

en: workflow
da: arbejdsgang

en: Post comment
da: Indsend kommentar

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Your message has been sent.
da: Din besked er blevet sendt.

en: Create new account
da: Opret konto

en: Seconds
da: Sekunder

en: role
da: rolle

en: User registration
da: Brugerregistrering

en: White
da: Hvid

en: People
da: Personer

en: Add section
da: Tilføj sektion

en: Created new term %term.
da: Nyt ord %term oprettet.

en: Deleted term %name.
da: Ordet %name slettet.

en: Site information
da: Generel information

en: Notify user when account is activated
da: Underret brugeren når kontoen aktiveres

en: Blocked
da: Blokeret

en: Notify user when account is blocked
da: Underret brugeren når kontoen blokeres

en: Author Name
da: Forfatternavn

en: Enabled filters
da: Aktiverede filtre

en: Updating
da: Opdaterer

en: or
da: eller

en: Getting Started
da: Kom i gang

en: Aggregate JavaScript files
da: Saml JavaScript-filer

en: Convert
da: Konvertér

en: Binary
da: Binær

en: Delete term
da: Slet term

en: List terms
da: Vis ord

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
da: Slettes et ord slettes alle underliggende ord. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Parent term
da: Overordnet ord

en: Parent terms
da: Overordnede ord

en: Syndicate
da: Udgiv

en: Books
da: Bøger

en: Customize
da: Tilpas

en: Style
da: Typografi

en: Forums
da: Forummer

en: Glossary
da: Ordliste

en: Superscript
da: Hævet

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: Revision
da: Version

en: The specified passwords do not match.
da: De angivne adgangskoder er forskellige.

en: No forums defined
da: Ingen forummer defineret

en: This topic has been moved
da: Emne flyttet

en: Permissions
da: Tilladelser

en: roles
da: roller

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Max
da: Maks

en: Installed
da: Installeret

en: Link color
da: Linkfarve

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Display label
da: Vis etiket

en: Reversed
da: Omvendt

en: Changed
da: Ændret

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Reverse
da: Omvendt

en: Testing
da: Test

en: Unauthorized
da: Uautoriseret

en: Falkland Islands
da: Falklandsøerne

en: South Korea
da: Sydkorea

en: French Southern Territories
da: De Franske Besiddelser i Det Sydlige Indiske Ocean

en: British Virgin Islands
da: De Britiske Jomfruøer

en: U.S. Virgin Islands
da: De Amerikanske Jomfruøer

en: User name
da: Brugernavn

en: Theme settings
da: Indstillinger for theme

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: File settings
da: Fil-indstillinger

en: Menu settings
da: Menu

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: Gray
da: Grå

en: width
da: bredde

en: height
da: højde

en: Unformatted
da: Uformatteret

en: Document
da: Dokument

en: Formats
da: Formater

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: New
da: Ny

en: Redirect to URL
da: Omdirigér til URL

en: Top left
da: Øverst til venstre

en: Top right
da: Øverst til højre

en: Bottom right
da: Nederst til højre

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Relationships
da: Forbindelser

en: Relationship
da: Forbindelse

en: relationships
da: forhold

en: Migrate
da: Migrér

en: The username %name has not been activated or is blocked.
da: Brugernavnet %name er blokeret eller ikke aktiveret.

en: Login attempt failed for %user.
da: Login-forsøg mislykkedes for %user.

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Oldest first
da: Ældste først

en: Sort criteria
da: Sorteringskriterier

en: Base path
da: Basissti

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
da: Brugernavnet på brugeren som skal tildeles ejerskab.

en: Delete action
da: Slet handling

en: The action has been successfully saved.
da: Handlingen er blevet gemt.

en: Themes
da: Temaer

en: Multilingual
da: Sprog

en: JPEG quality
da: JPEG-kvalitet

en: Workspace
da: Arbejdsområde

en: comment
da: kommentar

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Content options
da: Valgmuligheder

en: Last changed
da: Sidst ændret

en: not published
da: ikke udgivet

en: Published comments
da: Udgivne kommentarer

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Protected
da: Beskyttet

en: Live
da: Eksisterende

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Default options
da: Standardindstillinger

en: Contact settings
da: Kontaktindstillinger

en: Ban
da: Bandlys

en: users
da: brugere

en: Tabs
da: Faner

en: Reset password
da: Nulstil adgangskode

en: Processing
da: Behandler

en: Output format
da: Output-format

en: Temporary directory
da: Mappe til midlertidige filer

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: User status
da: Brugerstatus

en: Next page
da: Næste side

en: Shortcuts
da: Genveje

en: Shortcut
da: Genvej

en: Default value
da: Standardværdi

en: Timezone
da: Tidszone

en: Password strength:
da: Adgangskodekvalitet:

en: Passwords match:
da: Adgangskoder er ens:

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: The name used to indicate anonymous users.
da: Navnet der tildeles anonyme brugere.

en: Alternate text
da: Alternativ tekst

en: Image crop
da: Billedbeskæring

en: Apply
da: Udfør

en: Enabled modules
da: Aktive moduler

en: Translation language
da: Sprog til oversættelse

en: Please wait...
da: Vent venligst…

en: Not translated
da: Ikke oversat

en: Select
da: Vælg

en: Translatable
da: Kan oversættes

en: Location of comment submission form
da: Placering af formular

en: Show blocks
da: Vis blokke

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Enter the terms you wish to search for.
da: Indtast de ord du ønsker at søge efter.

en: Bold
da: Fed

en: Underlined
da: Understreget

en: Copy
da: Kopier

en: Variables
da: Variable

en: Tasks
da: Opgaver

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Delete role
da: Slet rolle

en: PHP Code
da: PHP-kode

en: Basic configuration
da: Grundlæggende indstillinger

en: Recipe
da: Opskrift

en: Preparation time
da: Foreberedelsestid

en: Ingredients
da: Ingredienser

en: Recipes
da: Opskrifter

en: No caching
da: Ingen caching

en: British Indian Ocean Territory
da: Det Britiske Territorium i Det Indiske Ocean

en: Croatia
da: Kroatien

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: Language switcher
da: Sprogvælger

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Source field
da: Kildefelt

en: Translation
da: Oversættelse

en: Translation status
da: Oversættelsesstatus

en: Blocks
da: Blokke

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
da: Bestem hvilke blokke der vises i sitets sidepaneler og andre regioner.

en: Delete block
da: Slet blok

en: Save blocks
da: Gem blokke

en: The block settings have been updated.
da: Blokindstillinger opdateret.

en: Save block
da: Gem blok

en: The block configuration has been saved.
da: Blokindstillinger gemt.

en: Menus
da: Menuer

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle tilpasninger vil gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
da: Lader administratorer tilpasse sitets navigationsmenu.

en: taxonomy term
da: taksonomi term

en: Add vocabulary
da: Tilføj ordforråd

en: Edit vocabulary
da: Redigér ordforråd

en: Created new vocabulary %name.
da: Ordforråd %name oprettet.

en: Updated vocabulary %name.
da: Ordforråd %name opdateret.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
da: Ønsker du at slette ordforrådet %title?

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
da: Slettes et ordforråd slettes alle ordene i det. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Deleted vocabulary %name.
da: Ordforråd %name slettet.

en: Above
da: Ovenover

en: @min and @max
da: @min og @max

en: Default time zone
da: Standardtidszone

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Add field
da: Tilføj felt

en: Trimmed
da: Beskåret

en: Text area
da: Tekstområde

en: Used in
da: Brugt i

en: Add a new field
da: Tilføj et nyt felt

en: Save field settings
da: Gem feltindstillinger

en: The update has encountered an error.
da: Opdateringen stødte på en fejl.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
da[0]: 1 element behandlet:
da[1]: @count elementer behandlet:

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Float
da: Kommatal

en: Precision
da: Præcision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
da: Det samlede antal cifre som skal gemmes i databasen, inklusive dem til højre for kommaet.

en: The number of digits to the right of the decimal.
da: Antal cifre til højre for kommaet.

en: Decimal marker
da: Decimalmarkør

en: Check boxes/radio buttons
da: Afkrydsningfelter/radioknapper

en: Single on/off checkbox
da: Enkelt til/fra afkrydsningsfelt

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
da: Definerer valg, afkrydsningsfelter og radioknapper for tekst- og talfelter.

en: Text area (multiple rows)
da: Tekstområde (flere rækker)

en: Defines simple text field types.
da: Definerer simple tekstfelter.

en: Index
da: Indeks

en: Theme-engine-specific settings
da: Tema-motor-specifikke indstillinger

en: Form
da: Formular

en: Exceptions
da: Undtagelser

en: Publish
da: Udgiv

en: Unpublish
da: Træk tilbage

en: The parent comment
da: Overordnet kommentar

en: 1 minute
da: 1 minut

en: Permission
da: Tilladelse

en: @module module
da: @module modul

en: More information
da: Mere information

en: Grid
da: Gitter

en: Redo
da: Omgør

en: Italic
da: Kursiv

en: Text Editor
da: Teksteditor

en: Hide
da: Skjul

en: Date range
da: Datointerval

en: Anonymous commenting
da: Anonyme kommentarer

en: Anonymous posters may not enter their contact information
da: Anonyme brugere <em>må ikke</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters may leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>kan</em> indtaste kontakt information

en: Anonymous posters must leave their contact information
da: Anonyme brugere <em>skal</em> indtaste kontakt information

en: Default comment setting
da: Standardindstilling

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
da: Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.

en: parent
da: forrige

en: Date - newest first
da: Dato - nyeste først

en: Date - oldest first
da: Dato - ældste først

en: 1 comment | @count comments
da[0]: 1 kommentar
da[1]: @count kommentarer

en: 1 new comment | @count new comments
da[0]: 1 ny kommentar
da[1]: @count nye kommentarer

en: Save content type
da: Gem indholdstype

en: Show descriptions
da: Vis beskrivelser

en: Subtitle
da: Underrubrik

en: Audio file
da: Lydfil

en: Language code
da: Sprogkode

en: Not present
da: Ikke tilgængelig

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: Source code
da: Kildekode

en: Contact link
da: Kontakt-link

en: Menu link title
da: Titel

en: Menu name
da: Navn

en: 1 second | @count seconds
da[0]: 1 sekund
da[1]: @count sekunder

en: Edit profile
da: Rediger profil

en: Edit container
da: Redigér beholder

en: Plugin settings
da: Plugin-indstillinger

en: Subscript
da: Sænket

en: Indent
da: Indrykning

en: Outdent
da: Udrykning

en: Unlink
da: Fjern link

en: Thread
da: Tråd

en: Reply
da: Svar

en: Hot topic threshold
da: Popularitetsgrænse

en: Topics per page
da: Emner pr. side

en: Posts - most active first
da: Indlæg - mest aktive først

en: Posts - least active first
da: Indlæg - mindst aktive først

en: URL path settings
da: Alternativ URL

en: Title text
da: Titeltekst

en: Mapping
da: Kobling

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: Distinct
da: Særskilt

en: Maximum upload size
da: Maksimal størrelse af overførsel

en: Extension
da: Udvidelse

en: Deploy
da: Udrul

en: Space
da: Mellemrum

en: New forum topics
da: Nye emner

en: @type: deleted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision slettet.

en: Page not found
da: Side ikke fundet

en: More help
da: Mere hjælp

en: Bullet list
da: Punktopstilling

en: Account blocked
da: Konto blokeret

en: Change layout
da: Skift layout

en: Provided by
da: Stillet til rådighed af

en: Aggregate
da: Aggregér

en: Node access
da: Indholdselementadgang

en: Sizes
da: Størrelser

en: Add terms
da: Tilføj ord

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Resize
da: Tilpas størrelse

en: The directory %directory does not exist.
da: Mappen %directory eksisterer ikke.

en: Blockquote
da: Blokcitat

en: No comments available.
da: Der er ingen kommentarer at vise.

en: Activate
da: Aktivér

en: empty
da: tom

en: Rebuild permissions
da: Gendan tilladelser

en: @type: updated %title.
da: @type: %title opdateret.

en: @type: added %title.
da: @type: %title tilføjet.

en: Telephone
da: Telefon

en: Add role
da: Tilføj rolle

en: Path to custom logo
da: Sti til logo

en: Supported formats
da: Understøttede formater

en: Updated term %term.
da: %term opdateret.

en: - None selected -
da: - Ingen valgt -

en: Discard items older than
da: Fjern elementer ældre end

en: Aggregator
da: Indsamler

en: There is no new syndicated content from %site.
da: Der er intet nyt indhold fra %site.

en: There is new syndicated content from %site.
da: Der er hentet nyt indhold fra %site.

en: URL to the feed.
da: Feedets URL.

en: Last time feed was checked for new items, as Unix timestamp.
da: Hvornår feedet sidst blev tjekket for nyt indhold, som et UNIX timestamp.

en: An image representing the feed.
da: Et billede som repræsenterer feedet.

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
da: Entity-tag HTTP respons-header, bruges til at validere cache.

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
da: Hvornår feedet sidst blev ændret, som et UNIX timestamp.

en: Primary Key: Unique ID for feed item.
da: Primær nøgle: Feed-elementets unikke ID.

en: Title of the feed item.
da: Feed-elementets titel.

en: Link to the feed item.
da: Link til feed-element.

en: Author of the feed item.
da: Feed-elementets forfatter.

en: Body of the feed item.
da: Feed-elementets brødtekst.

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
da: Feed-elementets udgivelsestidspunkt, som et Unix timestamp.

en: Unique identifier for the feed item.
da: Unik identifikation af feed-elementet.

en: Values
da: Værdier

en: Account settings
da: Kontoindstillinger

en: Enter your keywords
da: Indtast søgeord

en: Clean URLs
da: Rene URLer

en: My account
da: Min konto

en: Number of topics
da: Antal emner

en: Active forum topics
da: Aktive emner

en: Read the latest forum topics.
da: Læs de seneste emner.

en: GD library
da: GD-bibliotek

en: Attach to
da: Vedhæft til

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
da: En bruger bliver opfattet som online i dette tidsrum efter hun sidst har set en side.

en: Context
da: Kontekst

en: Book navigation
da: Bognavigation

en: Identifier
da: Identifikator

en: Taxonomy vocabulary
da: Ordforråd

en: Remove this item
da: Fjern dette element

en: Keyword
da: Nøgleord

en: 1 year | @count years
da[0]: 1 år
da[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
da[0]: 1 uge
da[1]: @count uger

en: 1 min | @count min
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 sec | @count sec
da[0]: 1 sek
da[1]: @count sekunder

en: Columns
da: Kolonner

en: Module name
da: Modulnavn

en: Layout settings
da: Layoutindstillinger

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: Use pager
da: Brug pager

en: Items to display
da: Antal elementer

en: Offset
da: Forskydning

en: More link
da: Mere-link

en: More link text
da: Tekst på "Mere"-link

en: Top level book
da: Øverste bog

en: German
da: Tysk

en: Link to file
da: Link til fil

en: contains
da: indeholder

en: Send message
da: Send besked

en: Machine name
da: Internt navn

en: Allow Upscaling
da: Tillad opskalering

en: Rotation angle
da: Rotationsvinkel

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
da: Antal grader billedet skal roteres. Positive numre er med uret, negative er imod uret.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
da: Lav en tilfældig ratatonsvinkel for hvert billede. Tallet ovenfor angiver den maksimale vinkel.

en: Flush
da: Ryd

en: Print
da: Udskriv

en: Field mapping
da: Felt mapning

en: Locked
da: Låst

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
da: Instruktioner om nulstilling af adgangskode sendt til %name på %email.

en: types
da: typer

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: Check for updates
da: Søg efter opdateringer

en: All newer versions
da: Alle nye versioner

en: Only security updates
da: Kun sikkerhedsopdateringer

en: No update data available
da: Ingen opdateringsdata tilgængelige

en: Not secure!
da: Ikke sikker!

en: Revoked!
da: Tilbagekaldt!

en: Unsupported release
da: Udgivelse ikke understøttet

en: Can not determine status
da: Kan ikke afgøre status

en: (version @version available)
da: (version @version tilgængelig)

en: See the available updates page for more information:
da: Se listen over opdateringer for yderligere information:

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
da: Der findes en sikkerhedsopdatering til din version af Drupal. Du bør opgradere så hurtigt som muligt!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
da: Din version af Drupal er blevet tilbagekald og kan ikke længere hentes. Det anbefales kraftigt at opgradere!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
da: Den installerede version af mindst et af dine moduler eller temaer er blevet tilbagekaldt. Det anbefales kraftigt at opgradere eller deaktivere!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
da: Din version af Drupal er ikke længere understøttet. Det anbefales kraftigt at opgradere!

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
da: Der findes opdateringer til din version af Drupal. For at sikre at dit site virker korrekt bør du opgradere så snart som muligt.

en: Project not secure
da: Projekt ikke sikkert

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er markeret usikkert af Drupal sikkerhedsgruppe, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt!

en: Project revoked
da: Projekt tilbagekaldt

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er tilbagekaldt, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt!

en: Project not supported
da: Projekt ikke understøttet

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
da: Projektet er ikke længere understøttet, og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt!

en: No available releases found
da: Ingen udgivelser til rådighed

en: Release revoked
da: Udgivelse tilbagekaldt

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
da: Den installerede udgivelse er blevet tilbagekaldt og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt eller opgradere!

en: Release not supported
da: Udgivelse ikke understøttet

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
da: Den installerede udgivelse understøttes ikke og kan ikke længere hentes. Det anbefales at deaktivere alt der vedrører dette projekt eller opgradere!

en: Invalid info
da: Ugyldig information

en: Security update required!
da: Sikkerhedsopdatering påkrævet!

en: Not supported!
da: Ikke understøttet!

en: Recommended version:
da: Anbefalet version:

en: Security update:
da: Sikkerhedsopdatering:

en: Latest version:
da: Seneste version:

en: Development version:
da: Udviklingsversion:

en: Also available:
da: Også tilgængelig:

en: No name
da: Intet navn

en: Node count
da: Antal indholdselementer

en: File MIME
da: Fil MIME-type

en: User Role
da: Brugerrolle

en: Search help
da: Søg i hjælp

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Edit forum
da: Redigér forum

en: Default order
da: Sortering

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
da: Dette ordforråd bruges af forummer. Nogle af de almindelige ordforrådsmuligheder er blevet fjernet.

en: Leave shadow copy
da: Efterlad kopi

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
da: Hvis du flytter emnet, kan du oprette et link fra den gamle til den nye placering.

en: Container name
da: Beholdernavn

en: forum container
da: forumbeholder

en: Created new @type %term.
da: Nyt @type %term oprettet.

en: The @type %term has been updated.
da: @type %term opdateret.

en: Emails
da: E-mails

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholder sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholder ingen af ordene

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Content ranking
da: Rangliste

en: Keyword relevance
da: Nøgleordsrelevans

en: Number of comments
da: Antal kommentarer

en: Number of views
da: Antal visninger

en: Factor
da: Faktor

en: Content search
da: Indholdssøgning

en: Expand layout to include descriptions.
da: Skift til visning med beskrivelser.

en: Hide descriptions
da: Skjul beskrivelser

en: Compress layout by hiding descriptions.
da: Skift til visning uden beskrivelser.

en: Or
da: Eller

en: Color set
da: Farvevalg

en: Content ID
da: Indholds-ID

en: Underline
da: Understreg

en: Cut
da: Klip

en: Paste
da: Sæt ind

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: About
da: Om

en: Case sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: Maximum link text length
da: Maksimal længde af linktekst

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
da: URLer, der er længere end det angive antal tegn, beskæres. Linket forbliver intakt, men teksten bliver forkortet.

en: Reports
da: Rapporter

en: Setting
da: Indstilling

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit logo.

en: Link class
da: Linkklasse

en: Install profile
da: Installationsprofil

en: %percentage of the site has been indexed.
da: %percentage af sitet indekseret.

en: File directory
da: Filmappe

en: Default theme
da: Standardtema

en: Teaser length
da: Teaser-længde

en: not set
da: ikke sat

en: Web server
da: Webserver

en: Memory limit
da: RAM grænse

en: Indexes
da: Indekser

en: Cardinality
da: Kardinalitet

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
da[0]: 1 element mangler at blive indekseret.
da[1]: @count elementer mangler at blive indekseret.

en: The content access permissions have been rebuilt.
da: Indholdstilladelser genopbygget.

en: Configure Block
da: Konfigurér blok

en: Column
da: Kolonne

en: Default sort
da: Standardsortering

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: Publish content
da: Udgiv indhold

en: and
da: og

en: Manage actions
da: Håndtér handlinger

en: Action type
da: Handlingstype

en: Display a message to the user
da: Vis en meddelelse til brugeren

en: Unpublish comment
da: Skjul kommentarer

en: Unpublish comment containing keyword(s)
da: Skjul kommentarer efter nøgleord

en: Page path
da: Sidesti

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Content language
da: Indholdssprog

en: Enables the categorization of content.
da: Organisér indhold i kategorier.

en: Path prefix
da: Stipræfiks

en: Auto-reply
da: Autosvar

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
da: Valgfrit autosvar. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at sende brugeren et autosvar.

en: Add @type
da: Tilføj @type

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: Number of results
da: Antal resultatet

en: Set as default
da: Angiv som standard

en: Not promoted
da: Ikke forfremmet

en: Not sticky
da: Ikke sticky

en: Errors
da: Fejl

en: Parent comment
da: Overordnet kommentar

en: Author's website
da: Forfatterens website

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
da: Vis kommentarens dybde hvis den er trådet.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
da: Sortér efter den trådede rækkefølge. Holder svar på kommentarer sammen med deres overordnede kommentar.

en: Provide a simple link to reply to the comment.
da: Et simpelt link til at besvare kommentaren.

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: UI settings
da: Indstillinger for UI

en: Newest first
da: Nyeste først

en: field
da: felt

en: Update settings
da: Opdatér indstillinger

en: nodes
da: indholdselementer

en: Formatter
da: Formatering

en: Some required modules must be enabled
da: Nogle påkrævede moduler skal aktiveres

en: New posts
da: Nye indlæg

en: View settings
da: Indstillinger for view

en: Week @week
da: Uge @week

en: Delete view
da: Slet view

en: Accessibility features
da: Tilgængelighedsfunktionalitet

en: Translate
da: Oversæt

en: Translation file
da: Oversættelsesfil

en: File to import not found.
da: Importfilen ikke fundet.

en: Save translations
da: Gem oversættelser

en: Cache options
da: Indstillinger for cache

en: Target
da: Mål

en: Time ago
da: Tid siden

en: Admin menu
da: Administratormenu

en: Create @name
da: Opret @name

en: Crop
da: Beskær

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: Insert Image
da: Indsæt billede

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
da: Vejledning som vises til brugeren under dette felt på redigeringsformularen.<br />Tilladte HTML-tags: @tags

en: Sort direction
da: Sorteringsretning

en: Steps
da: Trin

en: Radios
da: Radioknapper

en: Block type
da: Bloktype

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
da: @module (<span class="admin-disabled">deaktiveret</span>)

en: Web services
da: Web-services

en: Field options
da: Felt indstillinger

en: Save permissions
da: Gem tilladelser

en: Effect
da: Effekt

en: Route
da: Rute

en: Sequence
da: Sekvens

en: starting from @count
da: startende med @count

en: Error message
da: Fejlmeddelelse

en: Menu block
da: Menublok

en: Quick edit
da: Hurtig redigering

en: Change book (update list of parents)
da: Skift bog (opdatér liste af overordnede sider)

en: Manage your site's book outlines.
da: Håndtér sitets bøger.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
da: Af sikkerhedsgrunde er den uploadede fil omdøbt til %filename.

en: Entity type
da: Entity-type

en: vocabulary
da: ordforråd

en: Installed version
da: Installeret version

en: Recommended version
da: Anbefalet version

en: User roles
da: Brugerroller

en: User account
da: Brugerkonto

en: Acronym
da: Akronym

en: More link path
da: Mere link-sti

en: No vocabularies available.
da: Ingen kategorier til rådighed.

en: Main navigation
da: Primær navigation

en: Starting level
da: Startniveau

en: Title only
da: Kun titel

en: Notification settings
da: Indstillinger for underretninger

en: Dates
da: Datoer

en: Not defined
da: Ikke defineret

en: Inherit
da: Arv

en: No preview
da: Intet preview

en: Save as
da: Gem som

en: Preview image
da: Eksempelbillede

en: pixels
da: pixel

en: Use default
da: Brug standard

en: 1 month | @count months
da[0]: 1 måned
da[1]: @count måneder

en: done
da: færdig

en: Display format
da: Visningsformat

en: Custom format
da: Tilpasset format

en: Current state
da: Nuværende tilstand

en: The date the node was last updated.
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: Direction
da: Retning

en: Drupal core
da: Drupal

en: Book navigation block display
da: Visning af navigationsblok

en: Relations
da: Relationer

en: Invalid display id @display
da: Ugyldig display-ID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
da: Fejl: håndtering af @table > @field eksisterer ikke!

en: Do not use a relationship
da: Brug ikke en forbindelse

en: Password field is required.
da: Adgangskoden er obligatorisk.

en: Display type
da: Display-type

en: Confirm password
da: Bekræft adgangskode

en: button
da: knap

en: Not applicable
da: Ikke relevant

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Administration theme
da: Administrationstema

en: The cache has been cleared.
da: Cachen er blevet ryddet.

en: Serbia
da: Serbien

en: Uri
da: URI

en: Role ID.
da: Rolle ID.

en: Run cron
da: Kør cron

en: Run updates
da: Kør opdateringer

en: Warning message
da: Advarsel

en: Combine
da: Kombinér

en: of
da: af

en: Title field
da: Titelfelt

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
da: Filen %file kan ikke gemmes. En ukendt fejl opstod.

en: The specified file %name could not be uploaded.
da: Den valgte fil %name kan ikke uploades.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
da: Filnavnet er tomt. Angiv venligst filens navn.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
da: Kun filer med følgende endelser er tilladt: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
da: Filen er %filesize, som overskrider den maksimale filstørrelse på %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
da: Filen er på %filesize, som overskrider din kvote på %quota.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
da: Fejl ved upload. Kunne ikke flytte den uploadede fil %file til %destination.

en: Add to book outline
da: Tilføj til bog

en: New set
da: Ny gruppe

en: No link
da: Intet link

en: Add Link
da: Tilføj link

en: Edit Link
da: Redigér link

en: outdated
da: udløbet

en: Is not one of
da: Er ikke én af

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
da: Håndterer kategorisering og klassifikation af indhold.

en: Re-index site
da: Indeksér sitet påny

en: Log searches
da: Log søgninger

en: Are you sure you want to re-index the site?
da: Ønsker du at indeksere sitet igen?

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Row
da: Række

en: Date settings
da: Indstillinger for dato

en: Table name prefix
da: Tabelpræfiks

en: Migration
da: Migrering

en: IP address
da: IP-adresse

en: Maximum height
da: Maksimumhøjde

en: Maximum width
da: Maksimumbredde

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Link options
da: Link-muligheder

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Properties
da: Egenskaber

en: Cached
da: Cachet

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Difficulty
da: Sværhedsgrad

en: Boolean
da: Boolsk

en: Maximum image resolution
da: Maksimal billedopløsning

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
da: Ugyldigt valg opdaget. Kontakt venligst sitets administrator.

en: Tips
da: Gode råd

en: Status report
da: Statusrapport

en: Not writable
da: Ikke skrivbar

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Temporary
da: Midlertidig

en: Configuration name
da: Konfigurationsnavn

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Book outline
da: Indholdsfortegnelse

en: This will be the top-level page in this book.
da: Dette bliver den øverste side i bogen.

en: Revision information
da: Versioner

en: Notify user of new account
da: Påmind bruger om ny konto

en: Created timestamp
da: Timestamp for oprettelse

en: Is one of
da: Er en af

en: Form mode
da: Formulartilstand

en: View comment
da: Vis kommentar

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
da: Adgang gives til brugere med den angivne tilladelsesstreng.

en: Decimal value
da: Decimalværdi

en: Comma
da: Komma

en: Show All
da: Vis alle

en: Uses
da: Bruger

en: Path to custom icon
da: Sti til tilpasset ikon

en: Your email address
da: Din e-mail-adresse

en: Frontpage
da: Forside

en: Users who have created accounts on your site.
da: Brugere som har oprettet en konto på dit site.

en: Edit action
da: Rediger handling

en: Current user
da: Aktuelle bruger

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Reply to comment
da: Svar på kommentar

en: Default display mode
da: Standardvisning

en: Default comments per page
da: Kommentarer pr. side

en: Comment subject field
da: Emnefelt

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
da: Alle svar på denne kommentar vil gå tabt. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Publish the selected comments
da: Udgiv de valgte kommentarer

en: Unpublish the selected comments
da: Skjul de valgte kommentarer

en: (No subject)
da: (Ingen titel)

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Access type
da: Adgangstype

en: Default image
da: Standardbillede

en: Add feed
da: Tilføj feed

en: List links
da: Vis links

en: Text settings
da: Indstillinger for tekst

en: File system
da: Filsystem

en: Ends with
da: Ender med

en: Toolbar
da: Værktøjsbjælke

en: Enter your @s username.
da: Indtast dit @s brugernavn.

en: Posted in
da: Indsendt til

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
da: Kommentar: uautoriseret kommentar indsendt eller kommentar indsendt til lukket indholdselement %subject.

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Link this field to its user
da: Link feltet til dets bruger

en: Display link
da: Vis som link

en: RDF mapping
da: RDF-mapping

en: Parent ID
da: Overordnet ID

en: Default style
da: Standardudseende

en: The node ID of the node.
da: Indholdselementets node ID.

en: Tab weight
da: Fanevægt

en: Delete all revisions
da: Slet alle revisioner

en: No role
da: Ingen rolle

en: Block title.
da: Bloktitel.

en: Search index
da: Søgeindex

en: Video file
da: Videofil

en: The file's MIME type.
da: FIlens MIME-type.

en: The size of the file.
da: Filens størrelse.

en: The MIME type of the file.
da: Filens MIME-type.

en: @type %title has been created.
da: @type %title oprettet.

en: @type %title has been updated.
da: @type %title opdateret.

en: The post could not be saved.
da: Indlægget kunne ikke gemmes.

en: 1 character | @count characters
da[0]: 1 tegn
da[1]: @count tegn

en: Filter settings
da: Filterindstillinger

en: You do not have any administrative items.
da: Du har ingen administrationselementer.

en: No help is available for module %module.
da: Ingen hjælp tilgængelig for modulet %module.

en: @module administration pages
da: Administrationssider for @module

en: Thumbnail width
da: Miniature-bredde

en: Thumbnail height
da: Miniaturehøjde

en: Filter the view to the currently logged in user.
da: Filtrer oversigten til den aktuelle bruger.

en: Save translation
da: Gem oversættelse

en: Add language
da: Tilføj sprog

en: PHP extensions
da: PHP-udvidelser

en: Comments per page
da: Kommentarer pr. side

en: Publish comment
da: Udgiv kommentar

en: The file could not be uploaded.
da: Filen kan ikke uploades.

en: Export configuration
da: Eksportér konfiguration

en: Collaboration
da: Samarbejde

en: Administration pages
da: Administrationssider

en: Capitalize first letter
da: Stort begyndelsesbogstav

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
da: Websitet stødte på en uventet fejl. Prøv venligst igen senere.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
da: Brugeren %name brugte et engangslogind-link %timestamp.

en: Registration successful. You are now logged in.
da: Registrering lykkedes. Du er nu logget ind.

en: Custom text
da: Tilpasset tekst

en: The comment body.
da: Kommentarens brødtekst.

en: Default argument
da: Standard-argument

en: sorted by
da: sorteret efter

en: Feed display options
da: Indstillinger for feed-visning

en: Available actions
da: Tilgængelige handlinger

en: Remove group
da: Fjern gruppe

en: The comment ID.
da: Kommentar IDet.

en: Add link
da: Tilføj link

en: Link settings
da: Indstillinger for link

en: Numbered list
da: Nummereret liste

en: View comments
da: Vis kommentarer

en: Not set
da: Ikke angivet

en: Set password
da: Angiv adgangskode

en: Workflow Settings
da: Indstillinger for workflow

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
da: %name: feltet ka ikke indeholde flere end @count værdier.

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: Content author
da: Indholdets forfatter

en: Vertical Tabs
da: Vertikale faneblade

en: Not in book
da: Ikke i bog

en: New book
da: Ny bog

en: By @name on @date
da: Af @name, @date

en: By @name
da: Af @name

en: Not in menu
da: Ikke i menu

en: No alias
da: Intet alias

en: Source language
da: Kildesprog

en: Initializing.
da: Initialiserer.

en: An error has occurred.
da: Der er opstået en fejl.

en: Your page will be a part of the selected book.
da: Siden bliver en del af den valgte bog.

en: Numeric
da: Numerisk

en: mobile
da: mobil

en: Media settings
da: Medie indstillinger

en: Custom URL
da: Brugerdefineret URL

en: Notify user
da: Underret bruger

en: 0 sec
da: 0 sek

en: Submit button text
da: Tekst på indsend-knap

en: Card
da: Kort

en: Is published
da: Er udgivet

en: Configure @block
da: Indstil @block

en: Filter log messages
da: Filtrér meddelelser

en: You must select something to filter by.
da: Du skal vælge, hvad du vil filtrere efter.

en: New revision
da: Ny version

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
da: Indtast den  nye adgangskode i begge felter for at ændre din nuværende adgangskode.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge en engangslogind-URL, som er udløbet. Brug formularen herunder til at anmode om en ny.

en: This login can be used only once.
da: Dette logind kan kun bruges én gang.

en: Add comment link
da: Tilføj kommentar-link

en: Strike-through
da: Gennemstreg

en: Align left
da: Venstrejusteret

en: Align center
da: Centreret

en: Align right
da: Højrejusteret

en: Justify
da: Justeret

en: Horizontal rule
da: Vandret streg

en: Paste Text
da: Indsæt tekst

en: Paste from Word
da: Indsæt fra Word

en: Remove format
da: Fjern formatering

en: Character map
da: Tegnoversigt

en: HTML block format
da: HTML blokformat

en: Font style
da: Skriftstil

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Inserted
da: Indsat

en: Experimental
da: Eksperimentel

en: Provide a password for the new account in both fields.
da: Vælg en adgangskode til den nye konto.

en: Changes cannot be made to a locked view.
da: Et låst view kan ikke ændres.

en: Create customized lists and queries from your database.
da: Lav tilpassede lister og forespørgsler fra din database.

en: Broken/missing handler
da: Handler mangler eller er i stykker

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Current node's creation time
da: Aktuelle indholdselements oprettelsestidspunkt

en: Current node's update time
da: Aktuelle indholdselements opdateringstidspunkt

en: Do not display items with no value in summary
da: Vis ikke elementer som ikke har et resumé

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Fail basic validation if any argument is given
da: Afbryd basal validering hvis der gives et argument

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
da: Ved at markere dette felt kan du sikre dig at views mere flere argumenter end nødvendigt ikke validerer.

en: Glossary mode
da: Ordlistetilstand

en: Character limit
da: Tegn-grænse

en: No transform
da: Ingen transformering

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Capitalize each word
da: Stort begyndelsesbogstav i hvert ord

en: Case in path
da: Som i sti

en: Transform spaces to dashes in URL
da: Omdan mellemrum til bindestreger i URL

en: Exclude from display
da: Ekskludér fra visning

en: Link path
da: Linksti

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Drupal-stien eller den absolutte sti til dette link. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: The CSS class to apply to the link.
da: Linkets CSS-klasse.

en: Prefix text
da: Præfiks

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises før dette link. Kan indeholde HTML.

en: Suffix text
da: Suffiks

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises efter dette link. Kan indeholde HTML.

en: Trim only on a word boundary
da: Beskær kun ved ordgrænser

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
da: Markér dette hvis feltet kun skal beskæres ved ordgrænser. Det vil altid være det maksimale antal tegn eller mindre. Hvis der ikke er nogen ordgrænser kan det beskære feltet til ingenting.

en: Strip HTML tags
da: Fjern HTML tags

en: Field can contain HTML
da: Feltet kan indeholde HTML

en: File size display
da: Visning af filstørrelse

en: Formatted (in KB or MB)
da: Formateret (i kB eller MB)

en: Raw bytes
da: Rå bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
da: Hvis dette markeres vises sandt som falsk.

en: Time ago (with "ago" appended)
da: Tid siden (med "siden" tilføjet)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
da: Tidsrum (med "siden/fra nu af" tilføjet)

en: Round
da: Afrund

en: If checked, the number will be rounded.
da: Hvis dette markeres afrundes tallet.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
da: Angive hvor mange decimaler der skal udskrives efter decimaltegnet.

en: What single character to use as a decimal point.
da: Hvilket tegn der bruges som decimaltegn.

en: What single character to use as the thousands separator.
da: Hvilket tegn der bruges som tusindadskiller.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises før tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises efter tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Display as link
da: Vis som link

en: Operator identifier
da: Operatoridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere denne operator.

en: Filter identifier
da: Filteridentifikator

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
da: Det blotlagte filter er valgfrit og vil have yderligere valgmuligheder for at tillade at det ikke er angivet.

en: Remember
da: Husk

en: Remember the last setting the user gave this filter.
da: Husk brugerens sidste indstilling af dette filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
da: Identifikator er påkrævet hvis filteret er blotlagt.

en: This identifier is not allowed.
da: Denne identifikator er ikke tilladt.

en: - Any -
da: - Enhver -

en: exposed
da: blotlagt

en: Value type
da: Værditype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
da: En dato i et maskinlæsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS foretrækkes.

en: Invalid date format.
da: Ugyldigt datoformat.

en: Limit list to selected items
da: Begræns listen til de valgte elementer

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
da: De eneste elementer, som vises til brugeren, er dem, som vælges her.

en: not in
da: ikke i

en: Is all of
da: Er alle af

en: Is none of
da: Er ingen af

en: not
da: ikke

en: Is between
da: Er mellem

en: between
da: mellem

en: Is not between
da: Er ikke mellem

en: not between
da: ikke mellem

en: And max
da: Og maks

en: And
da: Og

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: has all
da: har alle

en: begins
da: begynder

en: ends
da: ender

en: Require this relationship
da: Kræv dette forhold

en: asc
da: stigende

en: desc
da: faldende

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
da: Granulariteten er den mindste enhed der bruges når det skal besluttes om to datoer er ens. For eksempel hvis granulariteten er "År" vil alle dator i 1999 blive opfattet som den samme dato.

en: Broken
da: I stykker

en: These queries were run during view rendering:
da: Disse forespørgsler blev kørt mens viewet blev renderet:

en: This display has no path.
da: Denne visning har ingen sti.

en: Query build time
da: Forespørgslens opbygningstid

en: Query execute time
da: Forespørgslens afviklingstid

en: View render time
da: Viewets renderingstid

en: No query was run
da: Der blev ikke kørt nogen forespørgsel

en: Unable to preview due to validation errors.
da: Kan ikke vise eksempel pga. valideringsfejl.

en: View name
da: Navn

en: Break lock
da: Bryd lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
da: Låsen er blevet brudt og du kan nu redigere dette view.

en: Go to the real page for this display
da: Gå til displayets rigtige side

en: Missing style plugin
da: Manglende typografi-udvidelse

en: Change settings for this style
da: Skift indstillinger af denne typografi

en: View analysis
da: View-analyse

en: Rearrange @type
da: Omorganisér @type

en: Broken field @id
da: Felt @id i stykker

en: There are no @types available to add.
da: Der er ingen @types at tilføje.

en: Configure extra settings for @type %item
da: Konfigurér ekstra indstillinger af @type %item

en: Clear Views' cache
da: Ryd Views- cache

en: Add Views signature to all SQL queries
da: Tilføj Views-signatur til alle SQL-forespørgsler

en: Disable views data caching
da: Déaktiver caching af views-data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
da: Views cacher data om tabeller, moduler og tilgængelige views for at forbedre ydelsen. Markér dette felt for at forbigå cachen og altid genopbygge disse data når de skal bruges. Det kan have stor indflydelse på sitets ydelse.

en: Show other queries run during render during live preview
da: Vis andre forespørgsler som blev kørt under rendering af live preview

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
da: Drupal kan potentielt afvikle mange forespørgsler under renderingen af et view. Markér dette felt for at vise alle forespørgsler der blev kørt som en del af renderingen af live previewet.

en: View analysis can find nothing to report.
da: View-analysen har intet at rapportere.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
da: Dette view har kun et standard-display og placeres derfor ingen steder på dit site. Måske skal du tilføje en side- eller blok-visning.

en: Reduce duplicates
da: Reducér dubletter

en: Default settings for this view.
da: Standardindstillinger for dette view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
da: Vis dette view som en side med en URL og links i menuen.

en: Display the view as a block.
da: Vis dette view som en blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
da: Vedhæftninger tilføjet til andre displays for at opnå mange forskellige views i det samme view.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
da: Vis viewet som et feed, som f.eks. et RSS feed.

en: Displays rows one after another.
da: Vis rækker én efter én.

en: HTML List
da: HTML liste

en: Displays rows in a grid.
da: Vis rækker i et gitter.

en: Displays rows in a table.
da: Vis rækker i en tabel.

en: Displays the default summary as a list.
da: Viser standardresuméet som en liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
da: Vis sammendraget uformatteret med mulighed for én efter én eller integreret.

en: Generates an RSS feed from a view.
da: Opretter et RSS feed fra et view.

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Will be available to all users.
da: Vil væretilgængelig for alle brugere.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
da: Adgang gives til brugere med én af de angivne roller.

en: No caching of Views data.
da: Ingen caching af Views-data.

en: Time-based
da: Tidsbaseret

en: Simple time-based caching of data.
da: Simpel tidsbaseret caching af data.

en: sort criteria
da: sorteringskriterier

en: Sort criterion
da: Sorteringskriterie

en: sort criterion
da: sorteringskriterie

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
da: Feed-elementer importeres fra eksterne RSS- og Atom-nyheds-feeds.

en: The title of the aggregator item.
da: Titlen på feed-elementet.

en: The link to the original source URL of the item.
da: Linket til elementets originale kilde-URL.

en: The author of the original imported item.
da: Forfatteren af det originale importerede element.

en: The actual content of the imported item.
da: Indholdet af det importerede element.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
da: Datoen hvor det originale element blev oprettet. (For nogle feeds vil det være datoen hvor elementet blev importeret.)

en: The unique ID of the aggregator feed.
da: Feedets unikke ID.

en: The title of the aggregator feed.
da: Feedets titel.

en: The link to the source URL of the feed.
da: Link til feedets kilde-URL.

en: The date the feed was last checked for new content.
da: Datoen hvor feedet sidst blev tjekket for nyt indhold.

en: The description of the aggregator feed.
da: Beskrivelsen af feedet.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
da: Vis feed-elementet med data fra den oprindelige kilde.

en: The book the node is in.
da: Bogen som indholdselementet er en del af.

en: The weight of the book page.
da: Bogsidens vægt.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
da: Bogsidens dybde i hierarkiet. Det øverste niveau har dybden 1.

en: The parent book node.
da: Det overordnede indholdselement.

en: The title of the comment.
da: Kommentarens titel.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
da: Navnet på kommentarens forfatter. Kan gengives som et link til forfatterens hjemmeside.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
da: Hjemmesideadressen for kommentarens forfatter. Kan gengives som et link. Er tom hvis forfatteren er en registreret bruger.

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Node link
da: Link til indholdselement

en: The User ID of the comment's author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: Last comment time
da: Tidspunkt for seneste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
da: Dato og tid for den seneste kommentar.

en: Last comment author
da: Forfatter af seneste kommentar

en: The name of the author of the last posted comment.
da: Navnet på forfatteren til den senest indsendte kommentar.

en: Comment count
da: Kommentarantal

en: The number of comments a node has.
da: Antallet af kommentarer til et indholdselement.

en: Updated/commented date
da: Opdateret/kommenteret dato

en: The number of new comments on the node.
da: Antallet af nye kommentarer til indholdselementet.

en: Comment status
da: Kommentarstatus

en: User posted or commented
da: Bruger oprettede eller kommenterede

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
da: Vis kun indholdselementer hvis en bruger oprettede indholdselementet eller skrev en kommentar til det.

en: Display the comment as RSS.
da: Vis kommentaren som RSS.

en: Provide a simple link to the user contact page.
da: Vis et simpelt link til brugerens kontaktside.

en: Whether or not the node is published.
da: Hvorvidt indholdselementet er udgivet.

en: Created year + month
da: Oprettelsesår og -måned

en: Created year
da: Oprettelsesår

en: Created month
da: Oprettelsesmåned

en: Created day
da: Oprettelsesdag

en: Created week
da: Oprettelsesuge

en: Updated year + month
da: Opdateret år + måned

en: Updated year
da: Opdateret år

en: Updated month
da: Opdateret måned

en: Updated day
da: Opdateret dag

en: Updated week
da: Opdateret uge

en: Provide a simple link to revert to the revision.
da: Vis et simpelt link til at genskabe versionen.

en: Filter by access.
da: Filtrér efter adgang.

en: Has new content
da: Har nyt indhold

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
da: Visningen %display har ingen adgangskontrol men indeholder ikke et filter for udgivne indholdselementer.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
da: Søgeelementets karakter. Bruges ikke hvis søgefiltret ikke er til stede.

en: Total views
da: Totale visninger

en: The total number of times the node has been viewed.
da: Det samlede antal gange indholdselementer er blevet vist.

en: Views today
da: Visninger i dag

en: The total number of times the node has been viewed today.
da: Det samlede antal gange indholdselementet er blevet vist i dag.

en: Most recent view
da: Seneste visning

en: The most recent time the node has been viewed.
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet er blevet vist.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
da: Filer som vedligeholdes af Drupal og diverse moduler.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
da: Taksonomitermer er knyttet til indholdselementer.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Ord" til et bestemt ordforråd.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
da: Vis all taksonomiord knyttet til et indholdselement fra specifikke ordforråd.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
da: Ordets overordnede ord. Dette kan give dubletter hvis du bruger et ordforråd som tillader flere overordnede ord.

en: The user ID
da: Bruger ID

en: The user or author name.
da: Bruger- eller forfatternavn.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
da: E-mail-adresse for en given bruger. Dette felt vises normalt ikke til brugere, så brug det med omtanke.

en: User ID from URL
da: Bruger ID fra URL

en: User ID from logged in user
da: Bruger ID på brugeren, som er logget ind

en: Randomize the display order.
da: Vis i tilfældig rækkefølge.

en: Provide custom text or link.
da: Tilpasset tekst eller link.

en: View result counter
da: View resultattæller

en: Displays the actual position of the view result
da: Vis den aktuelle placering af view-resultatet

en: No user
da: Ingen bruger

en: Show teaser-style link
da: Vis resumé-lignende link

en: Link this field to new comments
da: Link dette felt til nye kommentarer

en: contact
da: kontakt

en: Contact %user
da: Kontakt %user

en: Unknown language
da: Ukendt sprog

en: Check for new comments as well
da: Søg også efter nye kommentarer

en: Alternative sort
da: Alternativ sortering

en: Alternate sort order
da: Alternativ sorteringsrækkefølge

en: On empty input
da: Ved tomt input

en: Show None
da: Vis ingen

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
da: Søg efter begge de to ord med <strong>OR</strong>. F.eks. <strong>katte OR hunde</strong>.

en: Display score
da: Vis karakter

en: Link this field to download the file
da: Link dette felt til download af filen

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: No vocabulary
da: Intet ordforråd

en: Link this field to its term page
da: Knyt dette felt til dets termside

en: Limit terms by vocabulary
da: Begræns termer efter ordforråd

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
da: Vælg fra hvilket ordforråd der skal vises termer i de almindelige valg.

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Show hierarchy in dropdown
da: Vis hierarki i rullemenu

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
da: Ugyldigt ordforråd valgt. Skift det venligst under indstillingerne.

en: Select terms from vocabulary @voc
da: Vælg termer fra ordforrådet @voc

en: Select terms
da: Vælg ord

en: Is the logged in user
da: Er brugeren som er logget ind

en: Usernames
da: Brugernavne

en: Enter a comma separated list of user names.
da: Indtast en kommasepareret liste af brugernavne.

en: Also look for a node and use the node author
da: Led også efter et indholdselement og brug dets forfatter

en: Restrict user based on role
da: Begræns bruger baseret på rolle

en: Restrict to the selected roles
da: Begræns til de valgte roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
da: Hvis ingen roller er valgt tillades brugere fra alle roller.

en: Unrestricted
da: Uhindret

en: No role(s) selected
da: Ingen rolle(r) valgt

en: Multiple roles
da: Mange roller

en: You must select at least one role if type is "by role"
da: Du skal vælge mindst én rolle hvis typen er "efter rolle"

en: PHP validate code
da: PHP-kode til validering

en: Never cache
da: Cache aldrig

en: Query results
da: Resultater

en: The length of time raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultater skal caches.

en: Rendered output
da: Renderet output

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches.

en: Broken field
da: Defekt felt

en: Change the title that this display will use.
da: Skift titlen som dette display bruger.

en: Use AJAX
da: Brug AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
da: Skift hvorvidt dette display bruger AJAX.

en: Change this display's pager setting.
da: Skift dette displays indstillinger for paginering.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
da: Angiv om dette display tilbyder et "mere"-link.

en: Specify access control type for this display.
da: Angiv adgangskontroltype for denne visning.

en: Change settings for this access type.
da: Skift indstillinger for denne adgangstype.

en: Specify caching type for this display.
da: Angiv cache-type for denne visning.

en: Change settings for this caching type.
da: Skift indstillinger for denne cache-type.

en: Link display
da: Link-visning

en: Exposed form in block
da: Blotlæg formular i blok

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
da: Tillad den blotlagte form at optræde i en blok i stedet for viewet.

en: The title of this view
da: Titlen på dette view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
da: Denne titel vises sammen med viewet, overalt hvor titler normalt vises, dvs. som sidetitel, bloktitel, osv.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
da: Medmindre du oplever problemer med sideinddeling i relation til dette view bør du lade dette stå til 0. Hvis du bruger flere sideskiftere på en side kan det være nødvendigt at sætte dette tal til en højere værdi for at undgå konflikt med ?page=-arrayet. Store værdier tilføjer en masse kommaer til dine URLer, så prøv at undgå det hvis det er muligt.

en: Add a more link to the bottom of the display.
da: Tilføj et mere-link i bunden af visningen.

en: Create more link
da: "Opret mere"-link

en: The text to display for the more link.
da: Teksten som vises på "Mere"-linket.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
da: Gør at viewet kun viser distinkte elementer. Hvis der er flere identiske elementer vises hvert element kun én gang. Du kan bruge dette til at forsøge at fjerne dubletter fra et view, selv om det ikke altid virker. Bemærk at dette kan gøre forespørgslerne langsommere, så vær varsom med at bruge det.

en: Access restrictions
da: Adgangsbegrænsninger

en: Access options
da: Adgangsvalg

en: Caching options
da: Indstillinger for cache

en: Display even if view has no result
da: Vis selv om viewet ikke har noget resultat

en: How should this view be styled
da: Hvordan skal dette view se ud

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
da: Hvis det valgte udseende har indstillinger skal du huske at klikke på indstillingsknappen som vises ved siden af det i oversigten.

en: Style options
da: Typografivalg

en: Row style options
da: Rækketypografivalg

en: How should each row in this view be styled
da: Hvordan skal hver række i dette view se ud

en: Which display to use for path
da: Hvilken visning der skal bruges til stien

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
da: Hvilken visning skal bruges til at hente visningens sti til ting som resumé-links, rss feed-links, "mere"-links, osv.

en: Put the exposed form in a block
da: Put den blotlagte formular i en blok

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
da: Hvis dette markeres vil blotlagte filtre ikek blive vist med dette view. I stedet tilføjes en blok til bloksystemet, og den blotlagte formular vises der. Bemærk at denne blok skal aktiveres manuelt. Views aktiverer den ikke for dig.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
da: Visningen "@display" bruger felter, men der er ikke defineret nogen felter eller de er alle ekskluderet.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
da: Displayet "@display" bruger en sti men stien er ikke defineret.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
da: Displayet "@display" har en ugyldig typografi-plugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
da: Blotlagt formular: @view-@display_id

en: Attachment settings
da: Indstillinger for vedhæftninger

en: Inherit exposed filters
da: Arv blotlagte filtre

en: Multiple displays
da: Flere visninger

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve blotlagte filtre fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Attach before or after the parent display?
da: Tilknyt før eller efter det overordnede display?

en: Select which display or displays this should attach to.
da: Vælg hvilke displays dette skal knyttes til.

en: Block admin description
da: Beskrivelse til blokadministration

en: Using the site name
da: Bruger site-navnet

en: Use the site name for the title
da: Bruge site-navnet som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
da: Feed-ikonet er tilgængeligt på den valgte visning.

en: No menu
da: Ingen menu

en: Tab: @title
da: Fane: @title

en: Change settings for the parent menu
da: Skift indstillinger for overordnet menu

en: The menu path or URL of this view
da: Menu-sti eller URL for dette view

en: No menu entry
da: Ingen menu-post

en: Normal menu entry
da: Normal menu-post

en: Menu tab
da: Menu-fane

en: Default menu tab
da: Standard menu-fane

en: Default tab options
da: Standard fanevalg

en: Already exists
da: Eksisterer allerede

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
da: "%" må ikke bruges som det første segment i en sti.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
da: Et display hvis sti ender med % kan ikke være en fane.

en: Title is required for this menu type.
da: Titel er påkrævet for denne menutype.

en: Inline fields
da: Indlejrede felter

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
da: Separatoren kan placeres mellem indlejrede felter for at holde dem adskilt. Du kan bruge HTML i dette felt.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
da: Du kan vælge at angive et felt som bruges til at gruppere posterne. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at gruppere.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
da: Typografien @style kræver en rækketypografi men række-udvidelsesmodulet er ugyldigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
da: Horisontal justering placerer elementer øverst til venstre og mod højre. Vertikal justering placerer elementer øverst til venstre og nedefter.

en: RSS description
da: RSS-beskrivelse

en: This will appear in the RSS feed itself.
da: Optræder i selve RSS-feedet.

en: Display record count with link
da: Vis postoptælling ved link

en: Override number of items to display
da: Tilsidsæt antallet af elementer som vises

en: Display items inline
da: Vis elementer indlejret

en: You need at least one field before you can configure your table settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan konfigurere dine tabelindstillinger

en: Override normal sorting if click sorting is used
da: Tilsidesæt normal sortering hvis der bruges kliksortering

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
da: (Klæbrige overskrifter er ikke aktive i eksemplet nedenfor, kun i den endelige visning.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
da: Placér felter i kolonner. Du kan kombinere flere felter i samme kolonne. Hvis du gør det bruges den angivnge separator til at adskille felterne. Afkryds 'Kan sorteres' for at gøre kolonnen sortérbar og marker 'Standardsortering' for at vælge hvilken kolonne der sorteres som standard. Du kan bestemme kolonnerækkefølgen og feltmærkaterne i feltsektionen.

en: Next Steps
da: Næste skridt

en: Parent link ID
da: Overordnet link ID

en: Administration menu
da: Administrationsmenu

en: Language settings
da: Sprogindstillinger

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
da: Prøver at køre cron igen, selv om det allerede kører.

en: Cron run completed.
da: Cron-opgave fuldført.

en: - All -
da: - Alle -

en: Visitors
da: Besøgende

en: Compact
da: Kompakt

en: Allow multiple values
da: TIllad flere værdier

en: The maximum length of the field in characters.
da: Feltets maksimale længde i tegn.

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Module dependencies
da: Modulafhængigheder

en: Update translations
da: Opdatér oversættelser

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
da: Et flag som angiver om denne oversættelse trænger til at bliver opdateret.

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: Who's new
da: Nye brugere

en: Language name
da: Sprognavn

en: Edit language
da: Redigér sprog

en: External links only
da: Kun eksterne links

en: Filter criteria
da: Filtreringskriterier

en: The content type %name has been updated.
da: Indholdstypen %name opdateret.

en: The content type %name has been added.
da: Indholdstypen %name tilføjet.

en: Contact form
da: Kontaktformular

en: Drag to re-order
da: Træk for at (om)sortere

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
da: Ændringer i tabellen bliver ikke gemt, før du indsender formularen.

en: Pagination
da: Sideinddeling

en: Block Content
da: Blokindhold

en: Blue Lagoon (default)
da: Blue Lagoon (standard)

en: The requested page could not be found.
da: Den ønskede side findes ikke.

en: Standard deviation
da: Standardafvigelse

en: The user account %id does not exist.
da: Brugerkontoen %id eksisterer ikke.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
da: Forsøgte at opsige en ikke-eksisterende brugerkonto: %id.

en: Requirements problem
da: Problem med systemkrav

en: Database configuration
da: Databaseindstillinger

en: Select an installation profile
da: Vælg en installationsprofil

en: Choose language
da: Vælg sprog

en: Select language
da: Vælg sprog

en: No profiles available
da: Ingen profiler til rådighed

en: Drupal already installed
da: Drupal er allerede installeret

en: Installing @drupal
da: Installerer @drupal

en: The installation has encountered an error.
da: Der opstod en fejl under installationen.

en: Configure site
da: Konfigurér site

en: Installed %module module.
da: Modulet %module installeret.

en: Choose profile
da: Vælg profil

en: Verify requirements
da: Kontrollér systemkrav

en: Set up database
da: Klargør database

en: Set up translations
da: Klargør oversættelser

en: Install site
da: Installér site

en: Finish translations
da: Færdiggør oversættelser

en: Update notifications
da: Opdateringer

en: Check for updates automatically
da: Søg automatisk efter opdateringer

en: Illegal choice %choice in %name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
da: GD2 billedbehandling

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
da: Angiv billedkvaliteten af JPEG-manipulationer. Går fra 0 til 100. Højere værdier betyder bedre kvalitet men større filer.

en: Right to left
da: Højre til venstre

en: Left to right
da: Venstre til højre

en: Add custom language
da: Tilføj brugerdefineret sprog

en: Save language
da: Gem sprog

en: Direction that text in this language is presented.
da: Sprogets tekstretning.

en: String contains
da: Tekststreng indeholder

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
da: Lad feltet stå tomt for at vise alle tekster. Der skelnes mellem store og små bogstaver.

en: Search in
da: Søg i

en: Both translated and untranslated strings
da: Både oversatte og uoversatte tekster

en: Only translated strings
da: Kun oversatte tekster

en: Only untranslated strings
da: Kun uoversatte tekster

en: Languages not yet added
da: Sprog der endnu ikke er tilføjet

en: The language %language has been created.
da: Sproget %language oprettet.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
da: Den indsendte tekststreng indeholder ugyldig HTML: %string

en: Importing interface translations
da: Importerer oversættelse af brugergrænseflade

en: Error importing interface translations
da: Fejl ved import af oversættelser

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
da: Forsøg på at indsende oversættelse med ugyldig HTML: %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
da: JavaScript oversættelse til sproget %language opdateret.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
da: JavaScript oversættelse til sproget %language oprettet.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
da: Der opstod en fejl under oprettelsen af JavaScript-oversættelsesfilen for sproget %language.

en: PHP Mbstring Extension
da: PHP mbstring-udvidelse

en: Unicode library
da: Unicode-bibliotek

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
da: Feedets navn (eller navnet på sitet som tilbyder feedet).

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
da: Tilføj et feed i RSS-, RDF- eller Atom-format. Et feed kan kun optræde én gang.

en: Update items
da: Opdatér elementer

en: No blocks in this region
da: Ingen blokke i regionen

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
da: Blokken %info blev knyttet til den ugyldig region %region og er blevet deaktiveret.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
da: Indholdstypen for %add-child linket skal være tilladt i indholdsfortegnelser.

en: Save book pages
da: Gem sider

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
da: Denne bog er blevet ændret af en anden bruger. Ændringerne kunne ikke gemmes.

en: Title changed from %original to %current.
da: Titel ændret fra %original til %current.

en: Updated book %title.
da: Bog %title opdateret.

en: book: updated %title.
da: bog: %title opdateret.

en: Update book outline
da: Opdatér resumé

en: Remove from book outline
da: Fjern fra resumé

en: No changes were made
da: Ingen ændringer foretaget

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
da: Indholdet er blevet tilføjet til den valgte bog. Du kan nu placere det i forhold til de andre sider.

en: The book outline has been updated.
da: Indholdsfortegnelse opdateret.

en: There was an error adding the post to the book.
da: Der opstod en fejl da indlægget blev tilføjet til bogen.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
da: %title har undersider, som vil blive flyttet automatisk for at fastholde deres forbindelse til bogen. For at genoprette hierarkiet (som det var før siden blev slettet) skal %title tilføjes igen under fanen "Føj til indholdsfortegnelse", og alle tidligere undersider skal flyttes manuelt.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
da: %title kan tilføjes til hierarkiet igen under fanen "Føj til indholdsfortegnelse".

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
da: Ønsker du at fjerne %title fra boghierarkiet?

en: The post has been removed from the book.
da: Indlægget er fjernet fra bogen.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
da: Viser en udskriftsvenlig udgave af siden og dens undersider.

en: Show block on all pages
da: Vis blok på alle sider

en: Show block only on book pages
da: Vis kun blok på bogsider

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
da: Vælg <em>Vis blok på alle sider</em> for at vise automatiske menuer for alle sitets bøger. Vælg <em>Vis kun på bogsider</em> for at vise menuen der svarer til den aktuelle sides bog. Hvis den aktuelle side ikke er del af en bog vises blokken ikke. Brug <em>Sidespecifik synlighed</em> eller andre synlighedsindstillinger til at bestemme hvor blokken vises.

en: This is the top-level page in this book.
da: Dette er den øverste side i bogen.

en: No book selected.
da: Ingen bog valgt.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
da: %title er del af en indholdsfortegnelse og har tilknyttet undersider. Hvis du fortsætter flyttes undersiderne automatisk.

en: Re-order book pages and change titles
da: Omorganisér bogsider og skift titler

en: Book page
da: Bogside

en: Delete the selected comments
da: Slet de valgte kommentarer

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
da: Eksempel: "kontakt" eller "produktinformation".

en: Personal contact form
da: Personlig kontaktformular

en: View events that have recently been logged.
da: Vis seneste hændelser.

en: Top 'page not found' errors
da: Hyppige 'side ikke fundet'-fejl

en: View 'page not found' errors (404s).
da: Vis 'side ikke fundet'-fejl (404).

en: Top 'access denied' errors
da: Hyppige 'adgang nægtet'-fejl

en: View 'access denied' errors (403s).
da: Vis 'adgang nægtet'-fejl (403).

en: No roles may use this format
da: Ingen roller kan bruge formatet

en: Allowed HTML tags: @tags
da: Tilladte HTML-tags: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
da: Ankre bruges til at lave links til andre sider.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
da: Linjeskift-tags tilføjes normalt automatisk, men du kan bruge dette tag til at tilføje ekstra linjeskift. Dette tag optræder ikke i et start/slut par som alle andre tags. Brug det ekstra "/"-tegn i tagget for at sikre kompatibilitet med XHTML 1.0

en: Text with <br />line break
da: Tekst med <br />linjeskift

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
da: Afsnits-tags tilføjes normalt automatisk, men du kan bruge dette tag til at indsætte ekstra afsnit.

en: Paragraph one.
da: Afsnit et.

en: Paragraph two.
da: Afsnit to.

en: Strong
da: Stærk

en: Emphasized
da: Fremhævet

en: Cited
da: Citeret

en: Coded text used to show programming source code
da: Kode bruges til at vise kildekode

en: Coded
da: Kode

en: Bolded
da: Fed

en: Italicized
da: Kursiv

en: Superscripted
da: Hævet

en: <sup>Super</sup>scripted
da: <sup>Hævet</sup>tekst

en: Subscripted
da: Sænket

en: <sub>Sub</sub>scripted
da: <sub>Sænket</sub>tekst

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
da: <abbr title="Forkortelse">Forkort.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
da: <acronym title="Tre-Bogstavs Forkortelse">TBF</acronym>

en: Block quoted
da: Blokcitat

en: Quoted inline
da: Citat

en: Table header
da: Tabelhoved

en: Table cell
da: Tabelcelle

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
da: Ordnet liste - brug &lt;li&gt; for at starte et punkt på listen

en: First item
da: Første punkt

en: Second item
da: Andet punkt

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
da: Uordnet liste - brug &lt;li&gt; for at starte et punkt på listen

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
da: Definitionslister svarer til de andre HTML-lister. &lt;dl&gt; startet definitionslisten, &lt;dt&gt; starter et ord og &lt;dd&gt; starter beskrivelsen af ordet.

en: First term
da: Første ord

en: First definition
da: Første definition

en: Second term
da: Andet ord

en: Second definition
da: Anden definition

en: Subtitle three
da: Underrubrik tre

en: Subtitle four
da: Underrubrik fire

en: Subtitle five
da: Underrubrik fem

en: Subtitle six
da: Underrubrik seks

en: Tag Description
da: Beskrivelse af mærke

en: You Type
da: Du indtaster

en: You Get
da: Du får

en: No help provided for tag %tag.
da: Ingen hjælp tilgængelig for mærket %tag.

en: Quotation mark
da: Citationstegn

en: Character Description
da: Tegn

en: Lines and paragraphs break automatically.
da: Linjer og afsnit ombrydes automatisk.

en: Compose tips
da: Vejledning

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
da: Kort men sigende navn for denne samling af diskussioner.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
da: Beskrivelse og retningslinjer for forummet.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
da: Kort men sigende navn for denne samling af forummer.

en: Default number of forum topics displayed per page.
da: Antal indlæg der vises pr. side.

en: Default display order for topics.
da: Standardsortering af indlæg.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
da: Beholdere vises normalt i toppen af dit forum, men du kan også placere en beholder inden i en anden beholder eller i et andet forum.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
da: Forummer kan placeres på det øverste niveau (roden) eller inden i en anden beholder eller i et andet forum.

en: Forum topic
da: Forumemne

en: You are not allowed to post new content in the forum.
da: Du har ikke tilladelse til at oprette nyt indhold i forummet.

en: Manages the display of online help.
da: Viser online hjælp.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
da: Denne side eksporterer oversatte tekster fra dit site. Eksporten kan være i Gettext Portable Object (<em>.po</em>) format, som inkludere både den oprindelige tekst og oversættelsen (bruges til at dele oversættelser med andre), eller i Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) format, som kun indeholder de originale tekster (bruges til at oprette nye oversættelser med en Gettext-editor).

en: Submission form settings
da: Redigeringsformular

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: Added content type %name.
da: Indholdstype %name tilføjet.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
da[0]: Indholdstype for 1 indlæg skiftet fra  %old-type to %type.
da[1]: Indholdstype for @count indlæg skiftet fra  %old-type to %type.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
da: Ønsker du at gendanne tilladelser?

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
da: Handlingen gendanner alle tilladelser og kan tage lang tid. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: language
da: sprog

en: An error occurred and processing did not complete.
da: Der opstod en fejl og handlingen blev ikke gennemført.

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
da: Version af @type %title fra %revision-date slettet.

en: @type: reverted %title revision %revision.
da: @type: %title version %revision gendannet.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
da: Indholdstilladelser skal genopbygges.

en: Rebuilding content access permissions
da: Genopbygger indholdstilladelser

en: Content permissions have been rebuilt.
da: Indholdstilladelser genopbygget.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
da: Indholdstilladelser ikke genopbygget korrekt.

en: Add content type
da: Tilføj indholdstype

en: Revert to earlier revision
da: Gendan tidligere version

en: Delete earlier revision
da: Slet tidligere version

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
da: Gør det muligt at tilføje indhold til sitet og vise det på siderne.

en: The alias %alias is already in use in this language.
da: Aliaset %alias bruges allerede på dette sprog.

en: The alias has been saved.
da: Alias gemt.

en: Filter aliases
da: Filtrér aliaser

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
da: Indtast stien som du ønsker at oprette et alias til efterfulgt af det nye alias.

en: URL aliases
da: URL-aliaser

en: Add alias
da: Tilføj alias

en: Allows users to rename URLs.
da: Gør det muligt at omdøbe URLer.

en: Indexing throttle
da: Begræns indeksering

en: Number of items to index per cron run
da: Antal elementer der indekseres hver gang cron køres

en: Indexing settings
da: Indeksering

en: Minimum word length to index
da: Mindste ordlængde, indeksering

en: Simple CJK handling
da: Simpel håndtering af CJK

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
da: Angiver om du ønsker at anvende en simpel Kinesisk/Japansk/Koreansk tokenize baseret på overlappende sekvenser. Slå dette fra hvis du bruger en ekstern præprocessor i stedet. Påvirker ikke andre sprog.

en: Search form
da: Søgefelt

en: Top search phrases
da: Populære søgeord

en: View most popular search phrases.
da: Vis populære søgeord.

en: Content viewing counter settings
da: Tællere

en: Count content views
da: Tæl visninger

en: Increment a counter each time content is viewed.
da: Forøg en tæller hver gang indhold vises.

en: Popular content
da: Populært indhold

en: How many content items to display in "all time" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Gennem tiden".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
da: Hvor mange indlæg der vises i listen "Seneste".

en: Today's:
da: I dag:

en: All time:
da: Gennem tiden:

en: Last viewed:
da: Senest læst:

en: Logs and records system events to syslog.
da: Logger og gemmer systemhændelser i syslog.

en: User pictures in posts
da: Brugerbilleder i indlæg

en: User pictures in comments
da: Brugerbilleder i kommentarer

en: Shortcut icon
da: Genvejsikon

en: Upload logo image
da: Upload logobillede

en: Shortcut icon settings
da: Indstillinger for genvejsikon

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit genvejsikon.

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
da: Følgende moduler afinstalleres fra dit site og <em>alle data fra disse moduler går tabt!</em>!

en: Confirm uninstall
da: Fortsæt afinstallering

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
da: Ønsker du at afinstallere ovennævnte?

en: No modules selected.
da: Ingen moduler markeret.

en: The selected modules have been uninstalled.
da: De valgte moduler er blevet afinstalleret.

en: Default 403 (access denied) page
da: Standard 403-side (adgang nægtet)

en: Default 404 (not found) page
da: Standard 404-side (ikke fundet)

en: Caches cleared.
da: Cacher tømt.

en: Select an image processing toolkit
da: Vælg et værktøj til billedbehandling

en: Number of items in each feed
da: Antal elementer i hvert feed

en: Default number of items to include in each feed.
da: Antal elementer der som standard inkluderes i hvert feed.

en: Feed content
da: Feed-indhold

en: Titles plus teaser
da: Titler og resuméer

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
da: Global indstilling for standardvisning af indholdselementer i hvert feed.

en: Formatting
da: Formatering

en: Cron ran successfully.
da: Cron-opgave fuldført.

en: Cron run failed.
da: Cron-opgave mislykkedes.

en: No modules are available to uninstall.
da: Der er ingen moduler at afinstallere.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
da: Denne side viser dig alle tilgængelige administrative handlinger for hvert modul.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
da: Blokken <em>Drevet af Drupal</em> er et valgfrit link til Drupals hjemmeside. Det er ikke et krav at sites bruger dette link, men det kan bruges til at vise støtte til Drupal.

en: Powered by Drupal
da: Drives af Drupal

en: Compact mode
da: Kompakt visning

en: Image toolkit
da: Værktøj til billedbehandling

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
da: Vælg hvilket billedværktøj du ønsker at bruge.

en: RSS publishing
da: RSS-udgivelse

en: Date and time
da: Dato og tid

en: -1 (Unlimited)
da: -1 (Ubegrænset)

en: PHP memory limit
da: PHP hukommelsesgrænse

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under installationen.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
da: Du bør overveje at øge PHPs hukommelsesgrænse til %memory_minimum_limit for at undgå fejl under opdateringen.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
da: Afhængigt af din konfiguration er det muligt at køre Drupal med en PHP hukommelsesgrænse på %memory_limit. Vi anbefaler dog at du sætter hukommelsesgrænsen til %memory_minimum_limit eller derover, især hvis dit site bruger mange moduler.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
da: Øg hukommelsesgrænsen ved at redigere memory_limit i %configuration-file og derefter genstarte webserveren (eller kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
da: Kontakt din systemadministrator eller udbyder for at få hjælp til at øge PHPs hukommelsesgrænse.

en: Not protected
da: Ikke beskyttet

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
da: Filen %file er ikke beskyttet mod ændringer og udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre filens tilladelser så der ikke kan skrives til den.

en: Cron has not run recently.
da: Cron har ikke kørt for nylig.

en: Cron maintenance tasks
da: Cron-opgaver

en: The directory %directory is not writable.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: Writable (<em>public</em> download method)
da: Skrivbar (<em>offentlig</em> download-metode)

en: Writable (<em>private</em> download method)
da: Skrivbar (<em>privat</em> download-metode)

en: Database updates
da: Databaseopdateringer

en: Access to update.php
da: Adgang til update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
da: Håndterer sitets grundlæggende indstillinger.

en: Reset to alphabetical
da: Nulstil til alfabetisk

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
da: Ord vises i stigende orden sorteret efter vægt.

en: Weight value must be numeric.
da: Vægtens værdi skal være numerisk.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
da: Ønsker du at nulstille kategorien %title til alfabetisk sortering?

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
da: Nulstilles ordforrådet kasseres al sortering og elementerne sorteres alfabetisk.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
da: Kategorien %name nulstillet til alfabetisk sortering.

en: Translation settings
da: Indstillinger for oversættelse

en: This translation needs to be updated
da: Denne oversættelse skal opdateres

en: Unknown release date
da: Ukendt udgivelsesdato

en: Last checked: @time ago
da: Sidst kontrolleret for @time siden

en: Last checked: never
da: Sidst kontrolleret: aldrig

en: Includes: %includes
da: Indeholder: %includes

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
da: Vælg hvor hyppigt du ønsker at søge efter nye versioner af de installerede moduler og temaer.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
da: Her findes information om opdateringer til dine installerede moduler og temaer. Bemærk at hvert modul eller tema er en del af et <em>projekt</em>, som ikke nødvendigvis har samme navn, og som kan indeholde flere moduler eller temaer.

en: Module and theme update status
da: Opdateringsstatus for moduler og temaer

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
da: Der er en sikkerhedsopdatering til et eller flere af dine moduler eller temaer. For at sikre din server bør du opgradere med det samme!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
da: Der findes opdateringer til et eller flere af dine moduler eller temaer. For at sikre at dit site virker korrekt bør du opgradere så snart som muligt.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
da: Få en statusrapport om opdateringer til installerede moduler og temaer.

en: %name has been deleted.
da: %name slettet.

en: You must enter a username.
da: Du skal indtaste et brugernavn.

en: The username cannot begin with a space.
da: Brugernavnet må ikke begynde med et mellemrum.

en: The username cannot end with a space.
da: Brugernavnet må ikke slutte med et mellemrum.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
da: Brugernavnet må ikke indholde flere mellemrum i træk.

en: The username contains an illegal character.
da: Brugernavnet indeholder et ugyldigt tegn.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
da: Brugernavnet %username er for langt. Det skal være kortere end %max tegn.

en: Who's online
da: Hvem er online

en: Enter the password that accompanies your username.
da: Indtast adgangskoden der hører til dit brugernavn.

en: Unblock the selected users
da: Fjern blokering af valgte brugere

en: Block the selected users
da: Bloker valgte brugere

en: Deleted user: %name %email.
da: Bruger slettet: %name %email.

en: Edit role
da: Redigér rolle

en: Manages the user registration and login system.
da: Håndterer brugerregistrering og -login.

en: Language list
da: Sprogliste

en: File extension
da: Filendelse

en: wide
da: bred

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: Progress indicator
da: Fremdriftsindikator

en: Bar with progress meter
da: Bjælke med fremdriftsmåler

en: Path settings
da: Indstillinger for sti

en: The file upload failed. %upload
da: Upload af fil mislykkedes. %upload

en: URL to file
da: URL til fil

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
da: Der opstod en uoprettelig fejl. Den uploadede fil overskred sandsynligvis den maksimale filstørrelse (@size) som denne server understøtter.

en: Starting upload...
da: Starter upload…

en: Uploading... (@current of @total)
da: Uploader… (@current af @total)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
da: Aktiveret (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
da: Uploadfremdrift

en: Preferred language
da: Foretrukne sprog

en: Number field
da: Nummerfelt

en: Apply filters
da: Tilføj filtre

en: Item ID
da: Element-ID

en: Posted on
da: Oprettet

en: Page count
da: Antal sider

en: The size of the file in bytes.
da: Filens størrelse i bytes.

en: Interface
da: Grænseflade

en: Thresholds
da: Tærskler

en: All messages
da: Alle beskeder

en: Serialized
da: Serialiseret

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Discard changes
da: Fortryd ændringer

en: Text format
da: Tekstformat

en: No new posts
da: Ingen nye indlæg

en: Sticky topic
da: Klæbrigt emne

en: Emergency
da: Nødsituation

en: Sort descending
da: Sortér faldende

en: Sort ascending
da: Sortér stigende

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: The name of the site.
da: Navnet på hjemmesiden.

en: The name of the term.
da: Navnet på kategorien.

en: Optional features
da: Valgfri funktioner

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: Administrative description
da: Administrativ beskrivelse

en: Allow settings
da: Tillad indstillinger

en: Title override
da: Tilsidesæt titel

en: Style settings
da: Indstillinger for style

en: Views Block
da: Views blok

en: Show description
da: Vis beskrivelse

en: Alert
da: Advarsel

en: Critical
da: Kritisk

en: Top center
da: Top midt

en: Bottom center
da: Bund midt

en: Content Translation
da: Oversættelse af indhold

en: Translation needs update
da: Oversættelse kræver opdatering

en: Warnings
da: Advarsler

en: Format string
da: Formatstreng

en: Add format
da: Tilføj format

en: Delete date format
da: Slet datoformat

en: Content type name
da: Indholdstypenavn

en: Taxonomy Term
da: Taksonomiterm

en: Author name
da: Forfatternavn

en: Check settings
da: Kontrollér indstillinger

en: @field_name (Locked)
da: @field_name (Låst)

en: - Select a field type -
da: - Vælg en felttype -

en: - Select an existing field -
da: - Vælg et eksisterende felt -

en: Add new field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
da: Feltet %label er låst og kan ikke redigeres.

en: %name must be a number.
da: %name skal være et tal.

en: Field formatter
da: Felt-formattering

en: (first item is 0)
da: (første element er 0)

en: (start from last values)
da: (start fra seneste værdier)

en: New group
da: Ny gruppe

en: Regional settings
da: Regionale indstillinger

en: Content moderation
da: Indhold adminstration

en: Unsigned
da: Usigneret

en: Number of pages
da: Antal sider

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: The weight of this term in relation to other terms.
da: Vægten af denne term i forhold til andre termer.

en: Help text to display for the vocabulary.
da: Ordforrådets hjælpetekst.

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
da: Hvorvidt relaterede ord er aktiveret i ordforrådet. (0 = deaktiveret, 1 = aktiveret)

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
da: Typen af hierarki som er tilladt i ordforrådet. (0 = deaktiveret, 1 = ét lag, 2 = flere lag)

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
da: Hvorvidt flere ord fra ordforrådet kan knyttes til et indholdselement. (0 = deaktiveret, 1 = aktiveret)

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
da: Hvorvidt ord er påkrævet for indholdselementer der bruger ordforrådet. (0 = deaktiveret, 1 = aktiveret)

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
da: Hvorvidt fri tagging er aktiveret for ordforrådet. (0 = deaktiveret, 1 = aktiveret)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
da: Ordforrådets vægt i relation til andre ordforråd.

en: Views settings
da: Indstillinger for views

en: Rotate
da: Rotér

en: Relative date
da: Relativ dato

en: Remove selected
da: Fjern det valgte

en: Facility
da: Facilitet

en: Page bottom
da: Sidefod

en: Show links
da: Vis links

en: Lock
da: Lås

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Block Region
da: Blokregion

en: Delete content
da: Slet indhold

en: Limited
da: Begrænset

en: Current revision
da: Nuværende version

en:  minutes
da:  minutter

en: Definitions
da: Definitioner

en: URL of the origin of the event.
da: URL som startede begivenheden.

en: Referer
da: Henviser

en: Hostname of the user who triggered the event.
da: Værtsnavnet på brugeren som udløste begivenheden.

en: Database is encoded in UTF-8
da: Databasen er UTF-8-kodet

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
da: Drupal kunne ikke fastslå, om databasens kodning var sat til UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
da: PostgreSQL har initialiseret sig selv.

en: Structure
da: Struktur

en: Workflows
da: Arbejdsgange

en: Default values
da: Standardværdier

en: Saving
da: Gemmer

en: Search block
da: Søgeblok

en: Edit style
da: Redigér style

en: All content
da: Alt indhold

en: Provider name
da: Leverandørnavn

en: Moderation state
da: Godkendelsestilstand

en: Maximum file size
da: Maksimal filstørrelse

en: Machine name:
da: Maskinlæsbart navn:

en: Content statistics
da: Indholdsstatistik

en: Translation files
da: Oversættelsesfiler

en: Upgrade
da: Opgradér

en: Delete items
da: Slet elementer

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
da: Denne tilladelse er arvet fra den godkendte brugerrolle.

en: Alternative text
da: Alternativ tekst

en: Filter format
da: Filterformat

en: Pager type
da: Sideinddelingstype

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
da: Linkets mål, som f.eks. _blank, _parent eller navnet på en iframe. Dette felt bruges sjældent.

en: @argument title
da: @argument titel

en: Count the number 0 as empty
da: Fortolk tallet 0 som tomt

en: Hide if empty
da: Skjul hvis tom

en: Starting value
da: Startværdi

en: Specify the number the counter should start at.
da: Angive tællerens startværdi.

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: The view %name has been saved.
da: Viewet %name er blevet gemt.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
da: Dette filter kan bevirke at elementer, som har flere end én af de valgte muligheder, optræder som dubletter. Hvis filtret resulterer i dubletter kan du afkrydse dette felt for at reducere antallet af dubletter. Bemærk at jo flere termer der søges efter, jo lavere blivere ydelsen af forespørgslen, så vær varsom med brugen af denne funktion. Bør ikke bruges på felter med én enkelt værdi, da felterne kan forsvinde fra visningen hvis de ikke er kompatible.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
da: E-mail på brugeren som indsendte kommentaren. Er tom hvis brugeren har en profil på sitet.

en: The taxonomy term ID for the term.
da: Termens term-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
da: Termens term-navn.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
da: Navnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
da: Vælg hvilke ordforråd du ønsker at relatere. Husk at hver term resulterer i en ny række, så denne kobling virker bedst med et ordforråd, som kun har én term pr. indholdselement.

en: The name of the role.
da: Rollens navn.

en: Hide empty fields
da: Skjul tomme felter

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
da: Vis ikke felter, mærkater eller markup for tomme felter.

en: Title of the feed.
da: Feedets titel.

en: Monthly archive
da: Månedsarkiv

en: Language select
da: Sprogvalg

en: Site email address
da: Sitets e-mail-adresse

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
da: <em>Fra</em>-adressen i automatiske e-mails som sendes ved oprettelse af brugere samt udsendelse af nye adgangskoder og andre beskeder. (Brug en adresse på sitets domæne for at undgå at e-mail fra adressen bliver markeret som spam.)

en: Administer forums
da: Administrér forummer

en: This identifier is used by another handler.
da: Denne identifikator bruges af en anden handler.

en: Length is shorter than
da: Længden er kortere end

en: shorter than
da: kortere end

en: Length is longer than
da: Længden er længere end

en: longer than
da: længere end

en: SQL Query
da: SQL-forespørgsel

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
da: Forespørgslen genereres og køres vha. Drupals database-API.

en: revision user
da: revision bruger

en: Exposed form
da: Blotlagt formular

en: Cancel account
da: Opsig konto

en: Maximum number of characters
da: Maksimalt antal karakterer

en: Current Theme
da: Aktuelt tema

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
da: Der opstod en fejl ved behandling af %error_operation med argumenterne: @arguments

en: Base table
da: Grundtabel

en: Administrator role
da: Administratorrolle

en: Inherit pager
da: Nedarv sideskifter

en: Render pager
da: Rendér sideskfiter

en: Render
da: Rendéring

en: Image scale
da: Billedskalering

en: languages
da: sprog

en: No revision
da: Ingen version

en: Requires a title
da: Kræver en titel

en: Formatter settings
da: Indstillinger for formatering

en: Filter value
da: Filter værdi

en: Private files
da: Private filer

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: Operations links
da: Redigeringslinks

en: Choose a block
da: Vælg en blok

en: Toolbar buttons
da: Værktøjslinjeknapper

en: Book ID
da: Bog ID

en: The unique ID of the comment.
da: Kommentarens unikke ID.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
da: IP-adressen på computeren som kommentaren blev indsendt fra.

en: The email address left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: The home page URL left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens hjemmeside-URL.

en: The formatted content of the comment itself.
da: Det formatterede indhold af selve kommentaren.

en: The URL of the comment.
da: Kommentarens URL.

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: The URL of the comment's edit page.
da: URLen til kommentarens redigeringsside.

en: The date the comment was posted.
da: Kommentarens oprettelsesdato.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
da: Den overordnede kommentar hvis trådning er aktiveret.

en: New comment count
da: Antal nye kommentarer

en: The unique ID of the node's latest revision.
da: Det unikke ID på indholdselementets seneste version.

en: The human-readable name of the node type.
da: Indholdstypens læsbare navn.

en: The URL of the node.
da: Indholdselements URL.

en: The URL of the node's edit page.
da: URLen til indholdselementets redigeringsside.

en: Date changed
da: Dato ændret

en: The date the node was most recently updated.
da: Datoen hvor indholdselementet senest blev opdateret.

en: The number of visitors who have read the node.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet.

en: The number of visitors who have read the node today.
da: Antallet af besøgende som har læst indholdselementet i dag.

en: Last view
da: Seneste visning

en: The date on which a visitor last read the node.
da: Datoen hvor en beøgende sidst læste indholdselementet.

en: The slogan of the site.
da: Sitets slogan.

en: The administrative email address for the site.
da: Sitets administrative e-mail-adresse.

en: The URL of the site's front page.
da: URLen til sitets forside.

en: Login page
da: Login-side

en: The URL of the site's login page.
da: URLen til sitets login-side.

en: The unique ID of the uploaded file.
da: Unikt ID for den uploadede fil.

en: The name of the file on disk.
da: Filens navn på disken.

en: The web-accessible URL for the file.
da: Filens webtilgængelige URL.

en: The date the file was most recently changed.
da: Datoen hvor filen senest blev ændret.

en: The user who originally uploaded the file.
da: Brugeren som oprindeligt uploadede filen.

en: The unique ID of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens unikke ID.

en: The name of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens navn.

en: The optional description of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens valgfri beskrivelse.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
da: Antallet af indholdselementer tagget med termen.

en: The URL of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens URL.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Ordforrådet som taksonomitermen tilhører.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
da: Termens overordnede term, hvis den eksisterer.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets unikke ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets navn.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
da: Den valgfri beskrivelse af ordforrådet.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
da: Antallet af noder tagget med termer fra ordforrådet.

en: Term count
da: Antal termer

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
da: Antallet af termer i ordforrådet.

en: The unique ID of the user account.
da: Brugerkontoens unikke ID.

en: The login name of the user account.
da: Brugerkontoens login-navn.

en: The email address of the user account.
da: Brugerkontoens e-mail-adresse.

en: The URL of the account profile page.
da: URLen til kontoens profilside.

en: The date the user last logged in to the site.
da: Datoen hvor brugeren seneste loggede ind på sitet.

en: The date the user account was created.
da: Datoen hvor brugerkontoen blev oprettet.

en: Review log
da: Gennemse log

en: Sender name
da: Afsendernavn

en: Sender email
da: Afsenderadresse

en: Field types
da: Felttyper

en: Time zone settings
da: Indstillinger for tidszone

en: Total rows
da: Samlet antal rækker

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Content Moderation
da: Indholdsgodkendelse

en: You are not allowed to access this page.
da: Du har ikke adgang til denne side.

en: Authorize file system changes
da: Godkend ændringer af filsystem

en: It appears you have reached this page in error.
da: Det ser ud til, at du er nået til denne side ved en fejl.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
da: Cron kunne ikke køre, fordi der blev brugt en ugyldig nøgle.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
da: Cron kunne ikke køre, fordi sitet er i vedligeholdelsestilstand.

en: Default country
da: Standard land

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
da: I din %settings_file-fil har du konfigureret @drupal til at bruge en %driver-server, men din PHP-installation understøtter pt. ikke denne databasetype.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
da: Vi kunne ikke finde nogen installationsprofiler. Installationsprofiler bestemmer hvilke moduler, der skal aktiveres, og hvilket skema, der skal installeres i databasen. En profil er nødvendig for at kunne fortsætte med installationen.

en: Congratulations, you installed @drupal!
da: Tillykke, du har nu installeret @drupal!

en: Settings file
da: Settings-fil

en: Site maintenance account
da: Administratorkonto

en: No pending updates.
da: Ingen opdateringer venter.

en: 1 pending update | @count pending updates
da[0]: 1 opdatering venter
da[1]: @count opdateringer venter

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
da: Kan ikke fortsætte, ingen tilgængelige filoverførselsmetoder

en: To continue, provide your server connection details
da: Angiv dine forbindelsesinformationer til serveren for at fortsætte

en: Connection method
da: Forbindelsesmetode

en: Enter connection settings
da: Indtast forbindelsesindstillinger

en: @backend connection settings
da: @backend forbindelsesindstillinger

en: Change connection type
da: Skift forbindelsestype

en: No active batch.
da: Ingen aktiv batch.

en: Site under maintenance
da: Site under opdatering

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
da: Filen %source kan ikke uploades, fordi der allerede findes en fil med dette navn i mappen %directory.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
da: Filnavnet overskrider grænsen på 240 tegn. Omdøb venligst filen og prøv igen.

en: The file permissions could not be set on %uri.
da: Filtilladelser kunne ikke sættes på %uri.

en: Completed @current of @total.
da: @current af @total fuldført.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
da: Kunne ikke udføre alle handlinger på databaseserveren. Handlingen %task blev ikke fundet.

en: Required modules
da: Påkrævede moduler

en: Required modules not found.
da: Påkrævede moduler ikke fundet.

en: %module module uninstalled.
da: Modulet %module afinstalleret.

en: No strings available.
da: Ingen tilgængelige tekststrenge.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
da: Javascript oversættelsesfilen %file.js gik tabt.

en: (active tab)
da: (aktiv fane)

en: Operating in maintenance mode.
da: Arbejder i vedligeholdstilstand.

en: Status message
da: Statusmeddelelse

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
da: Kunne ikke oprette %directory på grund af: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
da: Der opstod en AJAX HTTP-fejl.

en: HTTP Result Code: !status
da: HTTP resultatkode: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
da: En AJAX HTTP-forespørgsel afsluttede på unormal vis.

en: Debugging information follows.
da: Information til fejlsøgning følger.

en: Path: !uri
da: Sti: !uri

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
da: Upload en OPML-fil med en liste af feeds som skal importeres.

en: OPML Remote URL
da: OPML-URL

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
da: Indtast URLen til en OPML-fil. Filen bliver først downloadet og behandlet, når formularen indsendes.

en: No new feed has been added.
da: Ingen nye feeds tilføjet.

en: The URL %url is invalid.
da: URLen %url er ugyldig.

en: A feed named %title already exists.
da: Der findes allerede et feed med navnet %title.

en: A feed with the URL %url already exists.
da: Der findes allerede et feed med URLen %url.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
da: Hentere downloader data fra en ekstern kilde. Vælg en henter, som passer til den eksterne kilde, du vil downloade fra.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
da: Fortolkere laver standardstrukturer ud af de downloadede data . Vælg en fortolker, som passer til de feeds du vil indsamle.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
da: Behandlere arbejder med de fortolkede feed-date, for eksempel ved at gemme feed-elementer. Vælg de behandlere som passer til din opgave.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
da: Standardindstillingerne er tilstrækkelige til de fleste aggregeringsopgaver.

en: Default fetcher
da: Standardhenter

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
da: Downloader data fra en URL vha. Drupals HTTP-funktioner.

en: Default parser
da: Standardfortolker

en: Default processor
da: Standardbehandler

en: Creates lightweight records from feed items.
da: Opretter letvægts-records fra feed-elementer.

en: Default processor settings
da: Indstillinger for standardbehandler

en: Number of items shown in listing pages
da: Antal elementer på oversigtssider

en: Length of trimmed description
da: Længde af beskåret beskrivelse

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
da: Det maksimale antal tegn som bruges i den beskårne udgave af indholdet.

en: Viewing feeds
da: Vis feeds

en: Adding, editing, and deleting feeds
da: Tilføj, redigér og slet feed

en: Configuring cron
da: Indstilling af cron

en: Administer news feeds
da: Administrér feed

en: View news feeds
da: Vis nyheds-feeds

en: Controlling visibility
da: Tilpasning af synlighed

en: Creating custom blocks
da: Opret brugerdefinerede blokke

en: Demonstrate block regions (@theme)
da: Demonstrér blokregioner (@theme)

en: Administer blocks
da: Administrér blokke

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
da: Kontrollerer de visuelle byggeklodser en side består af. Blokke er kasser med indhold som renderes i et bestemt område eller en bestemt region på en webside.

en: Restricted to certain pages
da: Begrænset til bestemte sider

en: The block cannot be placed in this region.
da: Blokken kan ikke placeres i denne region.

en: No books available.
da: Der er ingen bøger at vise.

en: Content types allowed in book outlines
da: Indholdstyper som kan placeres i bøger

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
da: Brugere med tilladelsen %outline-perm kan tilføje alle indholdstyper.

en: Administer book outlines
da: Administrér indholdsfortegnelser

en: Adding and managing book content
da: Tilføj og håndtér bogindhold

en: Printing books
da: Udskrivning af bøger

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
da: Brugere med tilladelsen, <em>Vis udskriftsvenlige bøger</em> kan ved at klikke på linket <em>udskriftsvenlige version</em> i bunden af en bogsides indhold lave en udskriftsvenlig version af den aktuelle bogside og alle dens underafsnit.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
da: Book-modulet gør det muligt at samle beslægtede sider i en bog. Der vises automatisk links til omliggende sider, som gør det nemt at oprette og navigere struktureret indhold.

en: Create new books
da: Opret nye bøger

en: View printer-friendly books
da: Vis udskriftsvenlige bøger

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
da: Se en bogside og alle dens underafsnit som et enkelt udskriftsvenligt dokument. Kan være temmeligt ydelseskrævende.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
da: <em>Bøger</em> har en indbygget hierarkisk navigation. Kan bl.a. bruges til håndbøger og opslagsværk.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
da: Tillad brugere at oprette og organisere relateret indhold i en indholdsfortegnelse.

en: Changing colors
da: Skift af farver

en: Select one or more comments to perform the update on.
da: Vælg venligst en eller flere kommentarer til opdatering.

en: Deleted comment @cid and its replies.
da: Slettede kommentaren @cid og dens svar.

en: Comment approved.
da: Kommentar godkendt.

en: Tokens for comments posted on the site.
da: Tokens for kommentarer på sitet.

en: Full comment
da: Fuld kommentar

en: Unapproved comments (@count)
da: Ikke-godkendte kommentarer (@count)

en: Administer comments and comment settings
da: Administrér kommentarer og kommentarindstillinger

en: Edit own comments
da: Redigér egne kommentarer

en: Threading
da: Trådning

en: Show comment replies in a threaded list.
da: Vis kommentarer i en trådet liste.

en: Allow comment title
da: Tillad kommentartitel

en: Show reply form on the same page as comments
da: Vis kommentarformularen på samme side som kommentarerne

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
da: Brugere med tilladelsen "Skriv kommentarer" kan skrive kommentarer.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
da: Brugere kan ikke skrive kommentarer, men eksisterende kommentarer bliver vist.

en: Comments are hidden from view.
da: Kommentarer er skjult.

en: Users cannot post comments.
da: Brugere kan ikke indsende kommentarer.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
da: Din kommentar er sat i kø til bedømmelse af sitets administratorer og bliver offentligtgjort, når den er godkendt.

en: Your comment has been posted.
da: Din kommentar er blevet udgivet.

en: Save comment
da: Gem kommentar

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
da: Kommentaren skjules hvis den indeholder et af udtrykkene ovenfor. Indtast en kommasepareret liste af udtryk. F.eks.: sjovt, trampolinspring, "Firma A/S"

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
da: Vis og redigér kommentarer og godkendelseskøen.

en: Unapproved comments
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
da: Du kan ikke sende flere end %limit beskeder pr. @interval. Prøv igen senere.

en: Contact @username
da: Kontakt @username

en: Administer contact forms and contact form settings
da: Administrér kontaktformularer og indstillinger for kontaktformularer

en: Use the site-wide contact form
da: Brug sitets kontaktformular

en: Use users' personal contact forms
da: Brug brugeres personlige kontaktformularer

en: Changing this setting will not affect existing users.
da: Ændring af denne indstilling påvirker ikke eksisterende brugere.

en: Displaying contextual links
da: Viser kontekstuelle links

en: Use contextual links
da: Brug kontekstuelle links

en: Contextual links
da: Kontekstuelle links

en: Database log cleared.
da: Databaselog ryddet.

en: Monitoring your site
da: Overvåg dit site

en: Debugging site problems
da: Fejlfinding

en: List (text)
da: Liste (tekst)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
da: Tilladte HTML-tags i etiketter: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
da: Feltets værdi fastsættes af funktionen %function og kan ikke ændres.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
da: Liste af tilladte værdier: hver nøgle skal være et gyldigt heltal eller kommatal.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
da: Liste af tilladte værdier: hver nøgle skal være en tekststreng på maksimalt 255 tegn.

en: Allowed values list: keys must be integers.
da: Liste af tilladte værdier: nøgler skal være heltal.

en: This field stores a number in the database as an integer.
da: Dette felt gemmer et tal i databasen som et heltal.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
da: Dette felt gemer et tal i databasen i et fast kommaformat.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
da: Dette felt gemmer et tal i databasen i et flydende kommaformat.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
da: Den mindste tilladte værdi af dette felt. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et minimum.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
da: Den højeste tilladte værdi af dette felt. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et maksimum.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
da: Angiv en tekststreng som skal vises før værdien, som f.eks. '$' eller '&euro;'. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at vise en tekststreng før værdien. Adskil ental og flertal med en lodret streg ('krone|kroner').

en: Summary input
da: Resumé input

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
da: Dette gør det muligt for forfattere at indtaste et særskilt resumé, som vises i stedet for den automatisk beskårne tekst, når du bruger fremvisningen "Resumé eller beskåret".

en: Summary or trimmed
da: Resumé eller beskåret

en: Text area with a summary
da: Tekstområde med resumé

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
da: Lad stå tomt for at bruge den beskårne udgave af brødteksten som resumé.

en: Hide summary
da: Skjul resumé

en: Edit summary
da: Redigér resumé

en: Edit field settings.
da: Redigér feltindstillinger.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
da: Disse indstillinger gælder alle steder hvor feltet %field bruges. Indstillingerne påvirker hvordan data gemmes i databasen og kan ikke ændres efter der er blevet oprettet data.

en: Updated field %label field settings.
da: Opdaterede feltindstillinger for feltet %label.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
da: Forsøg på at opdatere feltet %label mislykkedes: %message.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
da: Feltet %field er blevet slettet fra indholdstypen %type.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
da: Der opstod et problem ved fjernelse af %field fra indholdstypen %type.

en: Required field
da: Obligatorisk felt

en: The default value for this field, used when creating new content.
da: Standardværdien af dette felt, bruges ved oprettelse af indhold.

en: Saved %label configuration.
da: Indstillinger for %label gemt.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
da: Denne liste viser de felter, som er i brug i øjeblikket.

en: Field list
da: Feltliste

en: Manage display
da: Håndtér visning

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
da: Dette felt gemmer IDet på en fil som et heltal.

en: Enable <em>Display</em> field
da: Aktivér feltet <em>Visning</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
da: Visningsindstillingen lader brugerne vælge om en fil skal vises sammen med indholdet.

en: Files displayed by default
da: Filer vises som standard

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
da: Denne indstilling træder kun i kraft hvis visning er slået til.

en: Upload destination
da: Uploadmappe

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
da: Vælg hvor filerne skal gemmes. Privat lagring har højere omkostninger end offentlige filer, men gør det muligt at begrænse adgangen til filer i dette felt.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
da: Valgfri undermappe hvor uploadede filer gemmes. Medtag ikke indledende og afsluttende skråstreger.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
da: Indtast en værdi som "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) eller "50 MB" (megabytes) for at begrænse den tilladte filstørrelse. Hvis du lader feltet stå tomt, vil filstørrelser kun være begrænset af PHP's grænser (aktuel grænse <strong>%limit</strong>).

en: Enable <em>Description</em> field
da: Aktivér feltet <em>Beskrivelse</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
da: Beskrivelsesfeltet lader brugerne indtaste en beskrivelse af den uploadede fil.

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
da: Listen af tilladte filtyper er ugyldig. Du skal udelade punktummer og adskille filtyperne med komma eller mellemrum.

en: Generic file
da: Generisk fil

en: Table of files
da: Filtabel

en: Add a new file
da: Tilføj en ny fil

en: Include file in display
da: Vis fil

en: The description may be used as the label of the link to the file.
da: Beskrivelsen kan bruges som etiket på linket til filen.

en: All roles may use this format
da: Alle roller kan bruge formatet

en: The text format ordering has been saved.
da: Rækkefølgen af tekstformater er blevet gemt.

en: Add text format
da: Tilføj tekstformat

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
da: Alle roller for dette tekstformat skal være aktive og kan ikke ændres.

en: Filter processing order
da: Rækkefølge af filtre

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
da: Navne på tekstformater skal være unikke. Der findes allerede et format med navnet %name.

en: Added text format %format.
da: Tilføjede tekstformat %format.

en: The text format %format has been updated.
da: Tekstformatet %format er blevet opdateret.

en: Text formats
da: Tekstformater

en: Choosing a text format
da: Vælg et tekstformat

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
da: Advarsel: Denne tilladelse kan have sikkerhedsmæssige implikationer afhængigt af, hvordan tekstformatet er indstillet.

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
da: Konvertér linjeskift til HTML (dvs. <code>&lt;br&gt;</code> og <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
da: Konvertér URLer til links

en: Correct faulty and chopped off HTML
da: Korrigér mangelfuld HTML

en: Display any HTML as plain text
da: Vis HTML som ren tekst

en: Display basic HTML help in long filter tips
da: Viser grundlæggende HTML-hjælp i lange filtertips

en: Add rel="nofollow" to all links
da: Tilføj rel="nofollow" til alle links

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
da: Dette site tillader HTML-indhold. Mens det kan være overvældende at lære alt om HTML, er det ret let at lære at bruge et meget lille antal af de mest grundlæggende HTML "tags". Denne tabel viser eksempler på hvert af de tags, der er aktiveret på dette site.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
da: De fleste usædvanlige tegn kan indtastes direkte uden problemer.

en: No HTML tags allowed.
da: Ingen HTML-tags tilladt.

en: Filters content in preparation for display.
da: Filtrerer indhold før det vises.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
da: Hvor mange indlæg der skal være i et emne, før det bliver betragtet som populært.

en: Starting a discussion
da: Start en diskussion

en: Moving forum topics
da: Flyt forumemner

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
da: Et forumemne (og alle dets kommentarer) kan flyttes mellem forummer ved at vælge et andet forum under redigering af emnet. Når et emne flyttes mellem forummer vil indstillingen <em>efterlad kopi</em> oprette et link i det oprindelige forum som peger på den nye placering.

en: Locking and disabling comments
da: Lås og deaktivér kommentarer

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
da: Vælg <em>Lukket</em> under <em>Indstillinger for kommentarer</em> under redigering af et forum for at lukke tråden (og dermed forhindre nye kommentarer). Vælg <em>Skjult</em> under <em>Indstillinger for kommentarer</em> under redigering af et forum for at skjule alle eksisterende kommentarer i tråden og forhindre nye kommentarer.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
da: Forummer indeholder forumemner. Brug beholdere til at gruppere relaterede forummer.

en: Use containers to group related forums.
da: Brug beholdere til at gruppere relaterede forummer.

en: A forum holds related forum topics.
da: Et forum indeholder beslægtede forumemner.

en: Add new @node_type
da: Tilføj ny @node_type

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
da: Elementet %forum bruges til gruppering af andre forummer. Vælg venligst et af de underliggende forummer i stedet.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
da: Et <em>forumemne</em> starter en ny diskussionstråd i et forum.

en: Control forum hierarchy settings.
da: Håndtér indstillinger for forumhierarki.

en: Forum navigation vocabulary
da: Ordforråd til forumnavigation

en: Provides discussion forums.
da: Tilbyder diskussionsforummer.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
da: Følg disse trin for at indstille og begynde at bruge dit website:

en: Providing a help reference
da: Tilbyder online-hjælp

en: Image style name
da: Formatnavn

en: Select a new effect
da: Vælg en ny effekt

en: Select an effect to add.
da: Vælg den effekt du ønsker at tilføje.

en: The image effect was successfully applied.
da: Billedeffekten blev taget i anvendelse.

en: Style name
da: Formatnavn

en: Create new style
da: Opret nyt format

en: Style %name was created.
da: Format %name oprettet.

en: Replacement style
da: Erstatningsformat

en: Optionally select a style before deleting %style
da: Vælg et format (valgfrit) før du sletter %style

en: Edit %label effect
da: Redigér %label-effekt

en: Add %label effect
da: Tilføj %label-effekt

en: Update effect
da: Opdatér effekt

en: Add effect
da: Tilføj effekt

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette effekten @effect fra formatet %style?

en: The image effect %name has been deleted.
da: Billedeffekten %name er blevet slettet.

en: Width and height can not both be blank.
da: Bredde og højde kan ikke begge være blanke.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
da: Udsnittet af billedet som beholdes efter beskæringen.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
da: Baggrundsfarven som bruges til blotlagte områder af billedet. Brug web-farver (#FFFFFF for hvid, #000000 for sort). Lad feltet stå tomt for at anvende transparens i billedtyper som understøtter det.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
da: Der er ingen effekter i dette format. Tilføj en ny effekt ved at vælge en mulighed nedenfor.

en: view actual size
da: vis faktisk størrelse

en: Sample original image
da: Eksempel på originalt billede

en: Sample modified image
da: Eksempel på modificeret billede

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
da: Ændring af størrelsen vil give billedet disse eksakte dimensioner. Det kan betyde at billedet bliver strukket eller formindsket uforholdsmæssigt.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
da: Skalering bevarer billedets højde-bredde-forhold. Hvis kun den ene dimension angives vil den anden blive beregnet.

en: Scale and crop
da: Skalér og beskær

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
da: Skalering og beskæring bevarer billedets højde-bredde-forhold og beskærer derefter den største dimension. Det er nyttigt til at generere kvadratiske thumbnails uden at forvrænge billedet.

en: Desaturate
da: Afmæt

en: Desaturate converts an image to grayscale.
da: Afmæt konverterer et billede til gråtoner.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
da: Rotering af et billede kan resultere i, at dimensionerne øges for at passe til diagonalen.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Ændring af billedstørrelse med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Skalering med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Beskæring med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Skalering og beskæring med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Afmætning med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
da: Rotering med værktøjet %toolkit på %path mislykkedes (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
da: Dette felt gemmer IDet på en billedfil som et heltal.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
da: Hvis der ikke uploades et billede vises dette billede i stedet.

en: Minimum image resolution
da: Minimum billedopløsning

en: Enable <em>Alt</em> field
da: Aktivér <em>Alt</em>-felt

en: Enable <em>Title</em> field
da: Aktivér <em>Titel</em>-feltet

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: Preview image style
da: Vis eksempel på format

en: no preview
da: intet eksempel

en: The preview image will be shown while editing the content.
da: Eksempelbilledet vises ved redigering af indholdet.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
da: Billedformater laver normalt thumbnails ved at skalere og beskære billeder, men de kan også tilføje forskellige effekter før et billede vises. Når et billede vises med en style oprettes der en ny fil og det originale billede efterlades uændret.

en: Administer image styles
da: Administrér billedformater

en: No defined styles
da: Intet format defineret

en: Error generating image.
da: Fejl ved generering af billede.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
da: Kan ikke generere det afledte billede på %path.

en: Failed to create style directory: %directory
da: Kunne ikke oprette formatmappen: %directory

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
da: Den cachede billedfil %destination eksisterer allerede. Der er muligvis et problem med din rewrite-konfiguration.

en: Image styles
da: Billedformater

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
da: Konfigurér styles som kan bruges til at skalere eller justere billeder ved visning.

en: Edit image effect
da: Redigér billedeffekt

en: Delete image effect
da: Slet billedeffekt

en: Add image effect
da: Tilføj billedeffekt

en: Detection method
da: Detektionsmetode

en: Part of the URL that determines language
da: Del af URLen som angiver sproget

en: Request/session parameter
da: Forspørgsel/session-parameter

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
da: Navnet på den forespørgsels-/session-parameter som bruges til at bestemme det ønskede sprog.

en: Filter translatable strings
da: Filtrér tekststrenge som kan oversættes

en: Date type
da: Datotype

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
da: Fastslå sproget fra en request/session-parameter. Eksempel: "http://example.com?language=de" sætter sproget til tysk baseret på brugen af "de" i "language"-parameteren.

en: Administer languages
da: Administrér sprog

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
da: Rækkefølgen af sprogvalgsmetoder for grænsefladetekst. Hvis der findes en oversættelse af grænsefladesproget på det fastlagte sprog, vil den blive vist.

en: Follow the user's language preference.
da: Følg brugerens sprogvalg.

en: Language switcher (@type)
da: Sprogskifter (@type)

en: Detection and selection
da: Detektion og valg

en: URL language detection configuration
da: Indstillinger for URL-detektion af sprog

en: Session language detection configuration
da: Indstillinger for sessions-detektion af sprog

[ctx: Long month name]
en: January
da: januar

[ctx: Long month name]
en: February
da: februar

[ctx: Long month name]
en: March
da: marts

[ctx: Long month name]
en: April
da: april

[ctx: Long month name]
en: May
da: maj

[ctx: Long month name]
en: June
da: juni

[ctx: Long month name]
en: July
da: juli

[ctx: Long month name]
en: August
da: august

[ctx: Long month name]
en: September
da: september

[ctx: Long month name]
en: October
da: oktober

[ctx: Long month name]
en: November
da: november

[ctx: Long month name]
en: December
da: december

en: The text to be used for this link in the menu.
da: Teksten der bruges til dette link i menuen.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
da: Menu-link, der ikke er aktiveret, vises ikke i nogen menuer.

en: Show as expanded
da: Vis udvidet

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
da: Hvis dette er valgt og dette menulink har underpunkter, vil menuen altid være udvidet.

en: Parent link
da: Overordnet link

en: The menu link %title has been deleted.
da: Menu-linket %title slettet.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne standardværdierne for linket %item?

en: The menu link was reset to its default settings.
da: Menulinkets standardindstillinger er blevet gendannet.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
da: Slet den brugerdefinerede menu %titel og alle dens links.

en: Managing menus
da: Håndtering af menuer

en: Displaying menus
da: Visning af menuer

en: Provide a menu link
da: Tilbyder et menu-link

en: Available menus
da: Tilgængelige menuer

en: The menus available to place links in for this content type.
da: Menuer som links for denne indholdstype kan placeres i.

en: Edit menu link
da: Redigér menu-link

en: Reset menu link
da: Gendan menu-link

en: Delete menu link
da: Slet menu-link

en: Preview before submitting
da: Gennemse før udgivelse

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
da: Denne tekst vises øverst på siden ved oprettelse og redigering af indhold af denne type.

en: Author username and publish date will be displayed.
da: Forfatterens brugernavn og publiceringsdatoen vil blive vist.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
da: Ugyldigt maskinlæsbart navn. Indtast et andet navn end %invalid.

en: Promote selected content to front page
da: Vis det valgte indhold på forsiden

en: Demote selected content from front page
da: Fjern det valgte indhold fra forsiden

en: Make selected content sticky
da: Gør det valgte indhold klæbrigt

en: Make selected content not sticky
da: Fjern klæbrighed fra det valgte indhold

en: <em>Edit @type</em> @title
da: <em>Redigér @type</em> @title

en: Revision log message
da: Logbesked

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
da: Tokens i tilknytning til individuelle indholdselementer, eller "nodes".

en: The unique ID of the content item, or "node".
da: Den unikke ID for indholdselementet eller "noden".

en: The main body text of the node.
da: Indholdselementets brødtekst.

en: The summary of the node's main body text.
da: Resuméet af indholdselementets brødtekst.

en: Creating content
da: Opretter indhold

en: Creating custom content types
da: Opret brugerdefinerede indholdstyper

en: Administering content
da: Administrér indhold

en: Creating revisions
da: Opret versioner

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
da: Node-modulet giver dig adgang til at oprette forskellige versioner af alt indhold. Derudover har du mulighed for at gå tilbage til tidligere versioner ved brug af indstillingerne for <em>versioner</em>.

en: User permissions
da: Brugertilladelser

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
da: Individuelle indholdstyper kan knyttes til forskellige felter, opførsler og tilladelser.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
da: Indholdselementer kan vises i forskellige tilstande: Teaser, komplet indhold, udskrift, RSS, osv. <em>Teaser</em> er et kortfattet format som typisk bruges i lister af indholdselementer. <em>Komplet indhold</em> bruges typisk når indholdet vises på sin egen side.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
da: Her kan du definere hvilke felter der vises og skjules når %type-indhold præsenteres i hver visningstilstand samt definere hvordan felterne vises i hver visningstilstand.

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Administer content types
da: Administrér indholdstyper

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
da: Advarsel: Giv kun til betroede roller; denne tilladelse har sikkerhedsmæssige implikationer.

en: View published content
da: Vis udgivet indhold

en: Bypass content access control
da: Tilsidesæt adgangskontrollen

en: View own unpublished content
da: Vis eget ikke-udgivet indhold

en: Content is sticky at top of lists
da: Indhold er klæbrigt i toppen af lister

en: Content is promoted to the front page
da: Indhold vises på forsiden

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: No front page content has been created yet.
da: Der er ikke blevet oprettet forsideindhold endnu.

en: Unpublish content
da: Afpublicér indhold

en: Make content sticky
da: Gør indhold klæbrigt

en: Make content unsticky
da: Fjern klæbrighed

en: Promote content to front page
da: Vis indhold på forsiden

en: Remove content from front page
da: Fjern indhold fra forsiden

en: Change the author of content
da: Skift forfatter af indhold

en: Save content
da: Gem indhold

en: Unpublish content containing keyword(s)
da: Afpublicér indhold som indeholder nøgleord

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
da: Indlægget skjules hvis det indeholder et af udtrykkene ovenfor. Brug en kommasepareret liste af udtryk. F.eks. sjov, trampolinspring, "Firma A/S"

en: Node Access Permissions
da: Indholdselementtilladelser

en: One permission in use | @count permissions in use
da[0]: Én tilladelse i brug
da[1]: @count tilladelser i brug

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: Don't display post information
da: Vis ikke information om indlægget

en: Creating aliases
da: Opretter aliaser

en: Managing aliases
da: Håndterer aliaser

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
da: Et alias definerer et nyt navn på en eksisterende URL-sti – f.eks. aliaset 'om' for URL-stien 'node/1'. Én URL-sti kan have flere aliaser.

en: Administer URL aliases
da: Administrér URL-aliaser

en: Create and edit URL aliases
da: Opret og redigér URL-aliaser

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
da: Beriger dit indhold med metadata så andre applikationer (f.eks. søgemaskiner og aggregatorer) bedre kan forstå dets sammenhænge og relationer.

en: Searched %type for %keys.
da: Søgte efter %keys i %type.

en: Administer search
da: Administrér søgning

en: Use search
da: Brug søgning

en: Use advanced search
da: Brug avanceret søgning

en: Choose a set of shortcuts to use
da: Vælg en gruppe af genveje

en: Choose a set of shortcuts for this user
da: Vælg en genvejsgruppe til denne bruger

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
da: %user bruger nu en ny genvejsgruppe med navnet %set_name. Du kan redigere den på denne side.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
da: Du bruger nu genvejsgruppen %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
da: %user bruger nu genvejsgruppen %set_name.

en: Change set
da: Skift gruppe

en: The shortcut set has been updated.
da: Genvejsgruppen er blevet opdateret.

en: The name of the shortcut.
da: Genvejens navn.

en: The shortcut %link has been updated.
da: Genvejen %link er blevet opdateret.

en: Added a shortcut for %title.
da: Tilføjede en genvej til %title.

en: The shortcut %title has been deleted.
da: Genvejen %title er blevet slettet.

en: Unable to add a shortcut for %title.
da: Kunne ikke tilføje en genvej til %title.

en: Adding and removing shortcuts
da: Tilføj og fjern genveje

en: Displaying shortcuts
da: Vis genveje

en: Administer shortcuts
da: Administrér genveje

en: Add to %shortcut_set shortcuts
da: Tilføj til %shortcut_set-genveje

en: Add to shortcuts
da: Tilføj til genveje

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
da: Fjern fra %shortcut_set-genveje

en: Remove from shortcuts
da: Fjern fra genveje

en: Edit shortcuts
da: Redigér genveje

en: Add shortcut
da: Tilføj genvej

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
da: Lader brugerne vedligeholde en tilpasset liste af genveje.

en: Displaying popular content
da: Vis populært indhold

en: Page view counter
da: Sidevisningstæller

en: Administer statistics
da: Administrér statistik

en: View content hits
da: Vis hits

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
da: Logning på UNIX, Linux og Mac OS X

en: Logging for Microsoft Windows
da: Logning på Microsoft Windows

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
da: På Microsoft Windows bliver meddelelserne altid sendt til hændelsesloggen med koden <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
da: Syslog-facilitet

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
da: Afhængigt af systemindstillingerne kan Syslog og andre log-værktøjer bruge denne kode til at identificere eller filtrere meddelelser fra den samlede system-log.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
da: Billedet %file kunne ikke roteres fordi funktionen imagerotate() ikke er tilgængelig i denne PHP-installation.

en: default theme
da: standardtema

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
da: Vælg "Standardtema" for altid at bruge det samme tema som resten af sitet.

en: Use the administration theme when editing or creating content
da: Brug administrationstemaet ved redigering eller tilføjelse af nyt indhold

en: The %theme theme was not found.
da: Temaet %theme blev ikke fundet.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
da: Bemærk at administrationstemaet stadig er sat til %admin_theme-temaet. Det betyder at temaet på denne side forbliver uændret. Alle ikke-administrative sider på sitet viser det valgte tema %selected_theme som standard.

en: %theme is now the default theme.
da: %theme er nu standardtema.

en: User verification status in comments
da: Bruger godkendelsesstatus i kommentarer

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
da: Disse indstillinger findes kun for temaer baseret på %engine temamotoren.

en: The custom logo path is invalid.
da: Stien til det brugerdefinerede logo er ugyldig.

en: The custom favicon path is invalid.
da: Stien til det brugerdefinerede favicon er ugyldig.

en: Would you like to continue with the above?
da: Ønsker du at fortsætte med ovennævnte?

en: Enter a valid IP address.
da: Indtast en gyldig IP-adresse.

en: The IP address %ip was deleted.
da: IP-adressen %ip blev slettet.

en: How this is used depends on your site's theme.
da: Brugen af dette afhænger af sitets tema.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
da: Denne side vises, når den nuværende bruger nægtes adgang til det efterspurgte dokument. Lad den forblive tom for at vise en generisk "adgang nægtet"-side.

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
da: Denne side vises, når intet andet indhold matcher det efterspurgte dokument. Lad den forblive tom for at vise en generisk "side ikke fundet"-side.

en: Errors and warnings
da: Fejl og advarsler

en: Clear all caches
da: Ryd alle cacher

en: Bandwidth optimization
da: Båndbreddeoptimering

en: Public file system path
da: Offentlig filsystemsti

en: Private file system path
da: Privat filsystemsti

en: Default download method
da: Standard download-metode

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
da: Denne indstilling bruges som den foretrukne downloadmetode. Brugen af offentlige filer er mere effektiv men giver ingen adgangskontrol.

en: Description of your site, included in each feed.
da: Beskrivelse af dit site. Inkluderes i hvert feed.

en: Time zones
da: Tidszoner

en: Only applied if users may set their own time zone.
da: Anvendes kun, hvis brugerne kan angive deres egen tidszone.

en: Time zone for new users
da: Tidszone for nye brugere

en: Put site into maintenance mode
da: Sæt sitet i vedligeholdelsestilstand

en: Displayed as %date
da: Vises som %date

en: Save format
da: Gem format

en: Custom date format updated.
da: Brugferdefineret datoformat opdateret.

en: Custom date format added.
da: Brugferdefineret datoformat tilføjet.

en: Available actions:
da: Tilgængelige handlinger:

en: Create an advanced action
da: Opret en avanceret handling

en: Deleted %ip
da: Slettede %ip

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
da[0]: Du skal aktivere @required-modulet for at installere @module.
da[1]: Du skal aktivere @required modulerne for at installere @module.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
da: Symboler for overordnede indstillinger og anden global information.

en: Tokens related to times and dates.
da: Symboler relateret til tidspunkter og datoer.

en: Tokens related to uploaded files.
da: Symboler relateret til uploadede filer.

en: URL (brief)
da: URL (kort)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
da: URLen til sitets forside uden protokollen.

en: Short format
da: Kort format

en: A date in 'short' format. (%date)
da: En dato i 'kort' format (%date)

en: Medium format
da: Mellem format

en: A date in 'medium' format. (%date)
da: En dato i 'mellem' format (%date)

en: Long format
da: Langt format

en: A date in 'long' format. (%date)
da: En dato i 'langt' format (%date)

en: Time-since
da: Tid siden

en: Raw timestamp
da: Råt timestamp

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
da: En dato i UNIX timestamp-format (%date)

en: Managing modules
da: Håndtér moduler

en: Managing themes
da: Håndtér temaer

en: Configuring basic site settings
da: Tilpas grundlæggende indstillinger

en: Administer modules
da: Administrér moduler

en: Administer site configuration
da: Administrér site-indstillinger

en: Administer themes
da: Administrér temaer

en: Administer actions
da: Administrér handlinger

en: Use the administration pages and help
da: Brug administrationssider og hjælp

en: Use the site in maintenance mode
da: Brug sitet i vedligeholdelsestilstand

en: View site reports
da: Vis site-rapporter

en: Public files
da: Offentlige filer

en: Public local files served by the webserver.
da: Offentlige lokale filer overført af webserveren.

en: Private local files served by Drupal.
da: Private lokale filer overføres via Drupal.

en: Temporary files
da: Midlertidige filer

en: Temporary local files for upload and previews.
da: Midlertidige lokale filer til upload og eksempelvisninger.

en: Update modules
da: Opdatér moduler

en: Update themes
da: Opdatér temaer

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
da: Din adgangskode gemmes ikke i databasen og bruges kun til at etablere en forbindelse.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
da: Forbindelsen oprettes mellem din webserver og maskinen hvor webserverens filer ligger. I langt de fleste tilfælde er det den samme maskine og indstillingen "localhost" er korrekt.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
da: Vælg den ønskede lokale tid og tidszone. Datoer og tidspunkter på sitet vises med den valgte tidszone.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
da: Mappen %directory eksisterer ikke og kunne ikke oprettes.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
da: Mappen %directory eksisterer men er ikke skrivbar og kunne ikke gøres skrivbar.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
da: Administrér blokke, indholdstyper, menuer, osv.

en: Delete IP address
da: Slet IP-adresse

en: Maintenance mode
da: Vedligeholdstilstand

en: Logging and errors
da: Logning og fejl

en: Regional and language
da: Region og sprog

en: Edit date format
da: Redigér datoformat

en: Search and metadata
da: Søgning og metadata

en: Content authoring
da: Oprettelse af indhold

en: more information
da: mere information

en: Tokens related to taxonomy terms.
da: Symboler relateret til taksonomitermer.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
da: Symboler relateret til ordforråd.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
da: Taksonomier bruges til kategorisering af indhold. Termer er grupperet i ordforråd. F.eks. kan et ordforråd kaldet "Frugt" indeholde termerne "Æble" og "Banan".

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
da: Du kan omorganisere termerne i %capital_name ved at bruge træk-og-slip-håndtagene og gruppere termerne ved at trække dem ind under og til højre for de overordnede termer.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
da: %capital_name indeholder termer grupperet under overordnede termer. Du kan omorganisere termerne i %capital_name ved at bruge deres træk-og-slip-håndtag.

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
da: %capital_name indeholder termer med flere overordnede termer. Træk-og-slip af termer med flere overordnede termer er ikke understøttet, men du kan genaktivere træk-og-slip ved at redigere hver term så den kun har én overordnet term.

en: Administer vocabularies and terms
da: Administrér ordforråd og termer

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: Tracking new and updated site content
da: Følger nyt og opdateret indhold

en: Tracking user-specific content
da: Sporing af brugerspecifikt indhold

en: My recent content
da: Mit seneste indhold

en: Enables tracking of recent content for users.
da: Aktiverer sporing af brugernes seneste indhold.

en: Translating content
da: Oversæt indhold

en: Installing updates
da: Installerer opdateringer

en: Preparing to update your site
da: Forbereder opdatering af dit site

en: Installing %project
da: Installerer %project

en: Preparing to install
da: Forbereder installation

en: Error installing / updating
da: Fejl under installation / opdatering

en: Installed %project_name successfully
da: %project_name installeret

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
da: Opdateringen lykkedes. Dit site er ikke længere i vedligeholdelsestilstand.

en: Update was completed successfully.
da: Opdateringen lykkedes.

en: Update failed! See the log below for more information.
da: Opdateringen mislykkedes! Se loggen nedenfor for mere information.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
da: Opdateringen mislykkedes! Se loggen nedenfor for mere information. Dit site er stadig i vedligeholdelsestilstand.

en: Installation was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
da: Installationen lykkedes. Dit site er ikke længere i vedligeholdelsestilstand.

en: Installation was completed successfully.
da: Installationen lykkedes.

en: Installation failed! See the log below for more information.
da: Installationen mislykkedes. Se loggen nedenfor for mere information,

en: Installation failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
da: Installationen mislykkedes! Se loggen nedenfor for mere information. Dit site er stadig i vedligeholdelsestilstand.

en: Failed to get available update data.
da: Kunne ikke hente opdateringsdata.

en: No available update data
da: Ingen tilgængelige opdateringsdata

en: Checking available update data
da: Kontrollerer tilgængelige opdateringsdata

en: Trying to check available update data ...
da: Forsøger at kontrollere tilgængelige opdateringsdata …

en: Error checking available update data.
da: Fejl under kontrol af tilgængelige opdateringsdata.

en: Checking available update data ...
da: Kontrollerer tilgængelige opdateringsdata…

en: Checked available update data for %title.
da: Kontrollerede opdateringsstatus for %title.

en: Failed to check available update data for %title.
da: Kunne ikke kontrollere tilgængelige opdateringsdata for %title.

en: An error occurred trying to get available update data.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at hente tilgængelige opdateringsdata.

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
da[0]: Kontrollerede opdateringsstatus for ét projekt.
da[1]: Kontrollerede opdateringsstatus for @count projekter.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
da[0]: Kunne ikke hente tilgængelige opdateringsdata for ét projekt.
da[1]: Kunne ikke hente tilgængelige opdateringsdata for @count projekter.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
da: Der opstod et problem ved hentning af opdateringsinformation. Prøv igen senere.

en: (Theme)
da: (Tema)

en: (Security update)
da: (Sikkerhedsopdatering)

en: (Unsupported)
da: (Ikke understøttet)

en: All of your projects are up to date.
da: Alle dine projekter er ajourført.

en: Download these updates
da: Download disse opdateringer

en: Manual updates required
da: Manuelle opdateringer påkrævet

en: You must select at least one project to update.
da: Du skal vælge mindst ét projekt for at opdatere.

en: Downloading updates
da: Download opdateringer

en: Preparing to download selected updates
da: Forbereder download af de valgte opdateringer

en: Downloading updates failed:
da: Download af opdateringer mislykkedes:

en: Updates downloaded successfully.
da: Opdateringer downloadet.

en: Fatal error trying to download.
da: Fatal fejl ved forsøg på download.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
da: Sæt sitet i vedligeholdelsestilstand under opdateringer (anbefales kraftigt)

en: Install from a URL
da: Installér fra en URL

en: For example: %url
da: For eksempel: %url

en: Upload a module or theme archive to install
da: Upload et modul- eller tema-arkiv for at installere

en: For example: %filename from your local computer
da: For eksempel: %filename fra din egen computer

en: You must either provide a URL or upload an archive file to install.
da: Du skal enten angive en URL eller uploade et arkiv som skal installeres.

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
da: Kan ikke hente Drupal-projekt fra %url.

en: Provided archive contains no files.
da: Det angivne arkiv indeholder ingen filer.

en: Unable to determine %project name.
da: Kan ikke fastslå %project navn.

en: %project is already installed.
da: %project er allerede installeret.

en: Downloading %project
da: Downloader %project

en: Failed to download %project from %url
da: Kan ikke downloade %project fra %url

en: Includes:
da: Indeholder:

en: Enabled: %includes
da: Aktiveret: %includes

en: Disabled: %disabled
da: Deaktiveret: %disabled

en: Checking for available updates
da: Søger efter opdateringer

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
da: Du kan installere manglende opdateringer automatisk vha. Update manager:

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
da: Den installerede version af mindst ét af dine moduler eller temaer er ikke længere understøttet. Det anbefales kraftigt at opgradere eller deaktivere. Se projektets hjemmeside for yderligere information.

en: Ready to update
da: Klar til at opdatere

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
da: Leder efter tilgængelige opdateringer og kan installere eller opdatere moduler og temaer via et web-interface.

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
da: Denne rolle tildeles automatisk nye tilladelser når et modul aktiveres. Ændring af denne indstilling påvirker ikke eksisterende tilladelser.

en: Registration and cancellation
da: Registrering og opsigelse

en: Who can register accounts?
da: Hvem kan oprette en konto?

en: Administrators only
da: Kun administratorer

en: Visitors, but administrator approval is required
da: Besøgende, men administratorgodkendelse er nødvendig

en: When cancelling a user account
da: Når en brugerkonto opsiges

en: Select method for cancelling account
da: Vælg metode til opsigelse af konto

en: Administer users
da: Administrér brugere

en: Welcome (new user created by administrator)
da: Velkomst (ny bruger oprettet af administrator)

en: Welcome (awaiting approval)
da: Velkomst (afventer godkendelse)

en: Welcome (no approval required)
da: Velkomst (ingen godkendelse nødvendig)

en: Password recovery
da: Genudsendelse af adgangskode

en: Account activation
da: Kontoaktivering

en: Account cancellation confirmation
da: Bekræftelse af opsigelse

en: Account canceled
da: Konto opsagt

en: The one-time login link you clicked is invalid.
da: Engangs-login-linket, som du klikke på, er ugyldigt.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
da: Du har netop brugt dit engangs-login-link. Det er ikke længere nødvendigt at bruge dette link til at logge ind. Skift venligst din adgangskode.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
da: <p>Dette er et engangs-login for %user_name som udløber den %expiration_date.</p><p>Klik på denne knap for at logge ind på sitet og skifte din adgangskode.</p>

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge et engangs-login-link, som enten er blevet brugt eller ikke længere er gyldigt. Brug formularen herunder til at anmode om et nyt.

en: When cancelling your account
da: Når du opsiger din konto

en: When cancelling the account
da: Når kontoen opsiges

en: Are you sure you want to cancel your account?
da: Er du sikker på, at du ønsker at opsige din konto?

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at opsige kontoen %name?

en: Select the method to cancel the account above.
da: Vælg kontoopsigelsesmetoden ovenfor.

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
da: Din konto vil blive blokeret og du vil ikke længere kunne logge ind. Alt det indhold, du har lavet, bliver skjult og vil kun kunne ses af administratorer.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
da: Din konto bliver fjernet og al kontoinformation slettet. Alt dit indhold overdrages til den anonyme bruger.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
da: Din konto bliver fjernet og al kontoinformation slettet. Alt dit indhold bliver slettet.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
da: Du har forsøgt at bruge et opsigelses-link som er udløbet. Brug formularen herunder til at anmode om et nyt.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
da: Sendte opsigelsesforespørgsel til %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
da: Symboler relateret til individuelle brugerkonti.

en: Tokens related to the currently logged in user.
da: Symboler relateret til den aktuelle bruger.

en: Creating and managing users
da: Opret og håndtér brugere

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
da: Denne formular lader administratorer indstille hvordan felterne skal vises på brugernes profilside.

en: Change own username
da: Skift eget brugernavn

en: Cancel own user account
da: Opsig egen brugerkonto

en: Cancelling account
da: Opsig konto

en: Cancelling user account
da: Opsig brugerkonto

en: %name has been disabled.
da: %name er blevet deaktiveret.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
da: En administrator har oprettet en konto til dig på [site:name]

en: Cancel the selected user accounts
da: Opsig de valgte brugerkonti

en: When cancelling these accounts
da: Når disse konti opsiges

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
da: Er du sikker på, at du ønsker at opsige disse kontoer?

en: Cancel accounts
da: Opsig konti

en: Add lowercase letters
da: Tilføj små bogstaver

en: Add uppercase letters
da: Tilføj store bogstaver

en: Add numbers
da: Tilføj tal

en: Add punctuation
da: Tilføj specialtegn

en: Make it different from your username
da: Bør være forskelligt fra dit brugernavn

en: Weak
da: Svagt

en: Fair
da: Nogenlunde

en: Blocked user: %name %email.
da: Blokeret bruger: %name %email.

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: Confirm account cancellation
da: Bekræft kontoopsigelse

en: Basic page
da: Simpel side

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
da: Brug <em>simple sider</em> til dit statiske indhold, som f.eks. en "om os"-side.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
da: Brug tags til at gruppere artikler om samme emne.

en: Install with commonly used features pre-configured.
da: Installér med hyppigt brugte funktioner prækonfigureret.

en: Contact forms
da: Kontaktformularer

en: Flood control
da: Håndtering af misbrug

en: Image style
da: Billedformat

en: Exposed
da: Eksponeret

en: Remove this display
da: Fjern dette display

en: Operator to use on all groups
da: Operand til brug for alle grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
da: Enten "gruppe 0 OG gruppe 1 OG gruppe 2" eller "gruppe 0 ELLER gruppe 1 ELLER gruppe 2" etc

en: Remove group @group
da: Fjern gruppen @group

en: Default group
da: Standardgruppe

en: Group @group
da: Gruppe @group

en: Ungroupable filters
da: Filtre som ikke kan grupperes

en: Basic exposed form
da: Basal blotlagt formular

en: Input required
da: Input påkrævet

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
da: En blotlagt formular som kun renderer et view hvis formularen indeholder input fra brugeren.

en: Display all items
da: Vis alle elementer

en: Display a specified number of items
da: Vis et bestemt antal elementer

en: Display a limited number items that this view might find.
da: Vis et begrænset antal elementer som dette view kan tænkes at finde.

en: Paged output, full pager
da: Sideinddelt output, stor pager

en: Paged output, full Drupal style
da: Sideinddelt output, Drupal-pager

en: Paged output, mini pager
da: Sideinddelt output, mini-pager

en: Name (raw)
da: Navn (rå data)

en: Provide markup text for the area.
da: Brug markup-tekst til dette tekstområde.

en: Machine Name
da: Maskinnavn

en: Change the machine name of this display.
da: Skift maskinnavnet på dette display.

en: Change settings for this pager type.
da: Skift indstillinger for denne pager-type.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
da: Tillad gruppering og aggregering (beregning) af felter.

en: Exposed form style
da: Udseende af blotlagt formular

en: Select the kind of exposed filter to use.
da: Vælg hvilken type af blotlagt filter, der skal anvendes.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
da: Indstillinger for blotlagte formularer med denne style.

en: The machine name of this display
da: Displayets maskinlæsbare navn

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
da: Visse felter kan blive utilgængelige. Alle grupperede felter bliver slået sammen til én række for hver unik værdi. Funktionen vil blive anvendt på alle andre sammenlagte felter. Du kan for eksempel gruppere indholdselementer efter titel og tælle antallet af nids for at få en liste af dublerede titler.

en: Exposed Form
da: Eksponeret formular

en: Exposed form options
da: Indstillinger for blotlagt formular

en: Pager options
da: Indstillinger for pager

en: Display id should be unique.
da: Display ID skal være unikt.

en: Include reset button
da: Inkludér reset-knap

en: Reset button label
da: Label på reset-knap

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
da: Teksten der vises på reset-knappen i den blotlagte formular.

en: Exposed sorts label
da: Label til blotlagt sortering

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: Text on demand
da: Tekst efter behov

en: Exposed options
da: Blotlagte valgmuligheder

en: Items per page label
da: Label for elementer pr. side

en: Exposed items per page options
da: Indstillinger for elementer pr. side

en: Expose Offset
da: Blotlæg forskydning

en: Offset label
da: Label på forskydning

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
da[0]: Mini pager, @count element, ignorér @skip
da[1]: Mini pager, @count elementer, ignorér @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
da[0]: Mini pager, @count element
da[1]: Mini pager, @count elementer

en: All items, skip @skip
da: Alle elementer, spring over @skip

en: All items
da: Alle elementer

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
da[0]: @count element, spring over @skip
da[1]: @count elementer, spring over @skip

en: @count item | @count items
da[0]: @count element
da[1]: @count elementer

en: Group results together
da: Gruppér resultater

en: Unlock
da: Lås op

en: Add custom block
da: Tilføj brugerdefineret blok

en: Administrative label
da: Administrativ etiket

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
da[0]: 1 opdatering venter (@number_applied skal installeres, @number_incompatible ignoreret)
da[1]: @count opdateringer venter (@number_applied skal installeres, @number_incompatible ignoreret)

en: Author textfield
da: Forfatter tekstfelt

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
da: Field API som kan tilføje felter til entiteter som indholdselementer og brugere.

en: Overview of fields on all entity types.
da: Oversigt over felter på alle entity-typer.

en: Collapse
da: Klap sammen

en: Error messages to display
da: Fejlmeddelelser der vises

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
da: Det anbefales at sites i produktionsmiljøer ikke viser fejl.

en: Current password
da: Nuværende adgangskode

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
da: Din nuværende adgangskode mangler eller er ugyldig; den er nødvendig for at ændre %name.

en: Configure user accounts.
da: Tilpas brugerkonti.

en: Terminology
da: Terminologi

en: Inline Form Errors
da: Indlejrede formularfejl

en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

en: Last access timestamp
da: Timestamp for seneste adgang

en: Last login timestamp
da: Timestamp for seneste login

en: Severity level
da: Alvorlighedsgrad

en: Forum settings
da: Indstillinger for forum

en: Maximize
da: Maksimér

en: Update preview
da: Opdatér preview

en: No media available.
da: Ingen tilgængelige media.

en: Administer media
da: Administrér media

en: View media
da: Vis media

en: Edit media
da: Redigér media

en: Remove block
da: Fjern blok

en: all languages
da: alle sprog

en: %module module installed.
da: Modulet %module installeret.

en: Administer text formats and filters
da: Administrér tekstformater og filtre

en: @type language detection
da: @type sprogdetektion

en: Use the detected interface language.
da: Brug det detekterede indholdssprog.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
da: Du bruger i øjeblikket genvejsgruppen %set-name.

en: Create new set
da: Opret ny gruppe

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
da: Genvejsgruppen %set_name er blevet oprettet. Du kan redigere den på denne side.

en: Updated set name to %set-name.
da: Gruppenavn opdateret til %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
da: Hvis du har valgt denne genvejsgruppe som standard for nogle eller alle brugere, kan de også blive påvirket hvis du sletter det.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
da[0]: 1 bruger har valgt eller fået tildelt denne genvejsgruppe.
da[1]: @count brugere har valgt eller fået tildelt denne genvejsgruppe.

en: Administering shortcuts
da: Administration af genveje

en: Choosing shortcut sets
da: Valg af genvejsgrupper

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
da: Brugere med tilladelse til at skifte genvejsgrupper kan vælge en genvejsgruppe fra fanen Genveje på deres brugerprofil.

en: Edit current shortcut set
da: Redigér aktuelle genvejsgruppe

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
da: Ændringer i den aktive genvejsgruppe påvirker andre brugere hvis gruppen er blevet tildelt til dem eller hvis de selv har valgt den. Gives tilladelsen "Vælg enhver genvejsgruppe" sammen med denne tilladelse vil brugeren kunne redigere alle genvejsgrupper.

en: Select any shortcut set
da: Vælg enhver genvejsgruppe

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
da: Angiv én af genvejsgrupperne som den aktive gruppe. Uden denne tilladelse vælger en administrator genvejsgrupper for brugerne.

en: Add and modify shortcut sets.
da: Tilføj og tilpas genvejsgrupper.

en: Add shortcut set
da: Tilføj genvejsgruppe

en: Edit set name
da: Redigér gruppenavn

en: Delete shortcut set
da: Slet genvejsgruppe

en: @remote could not be saved to @path.
da: @remote kunne ikke gemmes til @path.

en: Database support
da: Databaseunderstøttelse

en: Get Started
da: Kom i gang

en: Cache type
da: Cache-type

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: Use absolute link (begins with "http://")
da: Brug absolut link (begynder med "http://")

en: Output machine name
da: Vis maskinlæsbart navn

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
da: Angiv CSS-klasserne som vil blive tilføjet til dette display.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
da: CSS-klasser må kun indeholde alfanumeriske tegn og bindestreger.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
da: Angiv hvilke værdier brugeren kan vælge imellem ved valg af antal elementer pr. side. Adskilt af komma.

en: Update @name
da: Opdatér @name

en: Add a new recipe to the site.
da: Tilføj en ny opskrift til sitet.

en: Link field
da: Link-felt

en: Attachment before
da: Vedhæftning før

en: Attachment after
da: Vedhæftning efter

en: Feed icon
da: Feed-ikon

en: visible
da: synlig

en: Content moderation states
da: Godkendelsestilstande for indhold

en: Transitions
da: Overgange

en: Cache configuration
da: Indstillinger for cache

en: Editing
da: Redigering

en: GD library PNG support
da: GD bibliotek PNG-understøttelse

en: The date the comment was most recently updated.
da: Datoen hvor kommentaren senest blev opdateret.

en: Comment posted: %subject.
da: Kommentar oprettet: %subject.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
da: Feltet er blevet deaktiveret fordi du ikke har tilstrækkelige rettigheder til at redigere det.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
da: Vis, redigér og slet alt indhold uanset tilladelser.

en: Syslog format
da: Syslog-format

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
da: Eksterne ressourcer kan optimeres automatisk, hvilket kan reducere både størrelsen og antallet af forespørgsler til dit website.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
da: En dato i 'tid siden' format. (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
da: Filens placering i forhold til Drupal-roden.

en: Your modules have been downloaded and updated.
da: Dine moduler er blevet downloadet og opdateret.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
da: Brug <em>artikler</em> til tidsfølsomt indhold som nyheder, pressemeddelelser eller blogindlæg.

en: Translation update status
da: Status for opdatering

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
da: Den valgte fil %filename kan ikke uploades. Kun filer med følgende filendelser er tilladt: %extensions.

en: Filter modules
da: Filtrér moduler

en: Vocabulary machine name
da: Ordforrådets maskinnavn

en: Current page
da: Nuværende side

en: Highlighted
da: Fremhævet

en: Main background
da: Baggrund

en: Sidebar background
da: Sidebar baggrund

en: Sidebar borders
da: Sidebar rammer

en: Footer background
da: Footer baggrund

en: Plum
da: Blommefarvet

en: Title link
da: Titel-link

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
da: En liste med tilladte HTML-koder (tags) adskilt af mellemrum. Alle andre koder fjernes fra indholdet.

en: %field cannot contain any markup.
da: %field kan ikke indeholde markup.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
da: Disse indstillinger styrer visnings-indstillingerne for temaet %name. Når dit site vises med dette tema, vil disse indstillinger blive brugt.

en: Administer software updates
da: Administrér softwareopdateringer

en: @required_name (Missing)
da: @required_name (Mangler)

en: @required_name (Version @compatibility required)
da: @required_name (Version @compatibility påkrævet)

en: Unresolved dependency
da: Uafklaret afhængighed

en: @name requires this module.
da: @name kræver dette modul.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
da: @name kræver dette modul og denne version. I øjeblikket anvendes @required_name i version @version

en: Media Library
da: Mediebibliotek

en: Previous page
da: Forrige side

en: Fetch settings
da: Hent indstillinger

en: Site details
da: Site-information

en: Subscribe to @title
da: Tilmelding til @title

en: The email address %mail is not valid.
da: E-mail-adressen %mail er ikke gyldig.

en: Add media
da: Tilføj media

en: Interfaces
da: Grænseflader

en: Title and slogan
da: Titel og slogan

en: Firehouse
da: Brandstation

en: Ice
da: Is

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
da: Det indtastede tabelpræfiks, %prefix, er ugyldigt. Tabelpræfikset kan kun indeholde alfanumeriske tegn, punktummer og understregninger.

en: Default settings file
da: Standard settings-fil

en: The default settings file does not exist.
da: Standard settings-filen eksisterer ikke.

en: Show row weights
da: Vis rækkevægte

en: Hide row weights
da: Skjul rækkevægte

en: %name: the value may be no less than %min.
da: %name: værdien må ikke være mindre en %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
da: %name: værdien må ikke være større end %max.

en: Custom display settings
da: Tilpassede indstillinger for visning

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
da: Adskil endelser med mellemrum eller komma og udelad punktummet.

en: Node module element
da: Node-modul-element

en: not yet assigned
da: ikke tildelt endnu

en: not yet created
da: ikke oprettet endnu

en: Comment type
da: Kommentartype

en: Edit permissions
da: Redigér tilladelser

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: Reusable
da: Genanvendelig

en: Configuration files
da: Konfigurationsfiler

en: Row class
da: Rækkeklasse

en: Latest version
da: Seneste version

en: The URL of the account edit page.
da: URLen på profilredigeringssiden.

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Edit translations
da: Redigér oversættelser

en: - Use default -
da: - Brug standard -

en: Query type
da: Forespørgselstype

en: Search page
da: Søgeside

en: Search pages
da: Søgesider

en: Add search page
da: Tilføj søgeside

en: Redirect path
da: Omdirigér sti

en: Unknown content type
da: Ukendt indholdstype

en: Drupal Upgrade
da: Drupal opgradering

en: Summary options
da: Resumé

en: Back to site
da: Tilbage til site

en: Never (manually)
da: Aldrig (manuelt)

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
da: Data kunne ikke gemmes fordi destinationen %destination er ugyldig. Det kan skyldes forkert brug af file_save_data() eller en manglende stream wrapper.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
da: Kunne ikke oprette forbindelse til din databaseserver. Serveren gav følgende fejlmeddelelse: %error.<ul><li>Kører databaseserveren?</li><li>Eksisterer databasen, og har du indtastet det korrekte databasenavn?</li><li>Har du indtastet den korrekte kombination af brugernavn og adgangskode?</li><li>Har du indtastet det korrekte databaseværtsnavn?</li></ul>

en: Exit block region demonstration
da: Forlad demonstration af blokregioner

en: Database log messages to keep
da: Databaselog-beskeder som gemmes

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
da: Indtast en tekststreng som skal vises efter værdien, f.eks. 'm' eller 'kb/s'. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at vise en enhed eller endelse. Adskil entals- og flertalsværdier med en lodret streg ('byte|bytes').

en: Thousand marker
da: Tusindadskiller

en: Display prefix and suffix.
da: Vis præfiks og suffiks.

en: Display with prefix and suffix.
da: Vis med præfiks og suffiks.

en: - Select a value -
da: - Vælg en værdi -

en: Trim length
da: Beskær længde

en: No field is displayed.
da: Intet felt vises.

en: No field is hidden.
da: Intet felt er skjult.

en: Format settings:
da: Formatindstillinger:

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
da: Tekstformater vises på redigeringsformularen i den rækkefølge som de er defineret på denne side. Det første format som er tilgængeligt for en bruger bliver valgt som standard.

en: Link image to
da: Link billede til

en: Image style: @style
da: Billedformat: @style

en: Linked to content
da: Linket til indhold

en: Linked to file
da: Linket til fil

en: Shown when hovering over the menu link.
da: Vises når musen holdes over menu-linket.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
da: Format: %time. Datoformatet er YYYY-MM-DD og %timezone er tidszoneforskydelsen fra UTC. Lad feltet stå tomt for at bruge oprettelsestidspunktet.

en: Syslog identity
da: Syslog-identitet

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
da: En tekststreng som sættes foran hver meddelelse som skrives til Syslog. Hvis du har flere sites som skriver til den samme Syslog-fil kan en unik identitet pr. site gøre det nemmere at skille loglinjerne fra hinanden.

en: Error pages
da: Fejlsider

en: Run cron every
da: Kør cron hver

en: Manage automatic site maintenance tasks.
da: Håndtér automatiske vedligeholdelsesopgaver.

en: Weight for added term
da: Vægt af tilføjet term

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
da: Minimal profil til kørsel af tests. Indeholder kun absolut nødvendige moduler.

en: Preset ID
da: Forvalgs-ID

en: Administrative name
da: Administrativt navn

en: Add a new custom block
da: Tilføj en ny brugerdefineret blok

en: Weight for @block block
da: Vægten af blokken @block

en: Region for @block block
da: Region for blokken @block

en: Post comments
da: Skriv kommentarer

en: Skip comment approval
da: Ignorér kommentargodkendelse

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
da: Er du sikker på, at du ønsker at deaktivere tekstformatet %format?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
da: Deaktiverede tekstformater fjernes fuldstændigt fra den administrative grænseflade, og indhold gemt i de pågældende formater bliver ikke vist. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Disabled text format %format.
da: Tekstformat %format deaktiveret.

en: Text Formats
da: Tekstformater

en: Disable text format
da: Deaktivér tekstformat

en: Hot topic, new comments
da: Populært emne, nye kommentarer

en: Hot topic
da: Populært emne

en: Normal topic
da: Normalt emne

en: Closed topic
da: Lukket emne

en: Reference for usage, configuration, and modules.
da: Reference til brug, konfiguration og moduler.

en: Configure @module permissions
da: Konfigurér tilladelser for @module

en: Administer settings.
da: Administrér indstillinger.

en: View reports, updates, and errors.
da: Se rapporter, opdateringer og fejlmeddelelser.

en: Install new module or theme
da: Installér nyt modul eller tema

en: Install new module
da: Installér nyt modul

en: Install new theme
da: Installér nyt tema

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Nothing
da: Intet

en: Update @title
da: Opdatér @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Et unikt, maskinlæsbart navn. Må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
da: Det maskinlæsbare navn skal indeholde unikke tegn.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
da: Det maskinlæsbare navn må kun indeholde små bogstaver, tal og bindestreger.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
da: Dette maskinlæsbare navn er allerede i brug. Det skal være unikt.

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Weight for row @number
da: Vægt af række @number

en: Label display for @title
da: Etiketvisning for @title

en: Formatter for @title
da: Formattering af @title

en: Parents for @title
da: Overordnede elementer for @title

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
da: Databasen indeholder data fra dette felt. Indstillingerne for felt kan ikke længere ændres.

en: Weight for new file
da: Vægt af ny fil

en: Choose a file
da: Vælg en fil

en: Weight for new effect
da: Vægt af ny effekt

en: Enable @title menu link
da: Aktivér @title menu-link

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
da: Et unikt navn til at bygge menuens URL. Det må kun indeholde små bogstaver, tal og bindestreger.

en: Schema version
da: Schema-version

en: Number of servings
da: Antal serveringer

en: Theme name
da: Theme-navn

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
da: Brug et allerede detekteret sprog til URLer hvis der ikke findes et sprog.

en: %type_name: Create new content
da: %type_name: Opret nyt indhold

en: %type_name: Edit own content
da: %type_name: Redigér eget indhold

en: %type_name: Edit any content
da: %type_name: Redigér alt indhold

en: %type_name: Delete own content
da: %type_name: Slet eget indhold

en: %type_name: Delete any content
da: %type_name: Slet alt indhold

en: New object was not saved, no error provided
da: Nyt objekt blev ikke gemt, ingen fejl angivet

en: The author's host name.
da: Forfatterens værtsnavn.

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
da: Udgivelsesstatus for en kommentar. (0 = Udgivet, 1 = Ikke udgivet)

en: The comment author's name.
da: Forfatterens navn.

en: Next steps
da: Næste skridt

en: @driver_name settings
da: Indstillinger for @driver_name

en: Database file
da: Databasefil

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
da: Den absolutte sti til filen hvor @drupal data gemmes. Webserveren skal kunne skrive til filen og filen skal ligge udenfor webroden.

en: No fields are present yet.
da: Der er ingen felter til stede endnu.

[ctx: Font weight]
en: Strong
da: Fremhævet

en: Uninstall @module module
da: Afinstallér @module-modulet

en: Enable newly added modules
da: Aktivér netop tilføjede moduler

en: View the administration theme
da: Se administrationstemaet

en: Database system
da: Databasesystem

en: Database system version
da: Databasesystemversion

en: Indexed %count content items for tracking.
da: %count indholdselementer indekseret til sporing.

en: Release notes for @project_title
da: Udgivelsesnoter for @project_title

en: The role settings have been updated.
da: Rolleindstillingerne er blevet opdateret.

en: Disable the account and keep its content.
da: Déaktiver kontoen og behold dens indhold.

en: Disable the account and unpublish its content.
da: Déaktiver kontoen og afpublicér dens indhold.

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user.
da: Slet kontoen og overdrag dens indhold til brugeren %anonymous-name.

en: Delete the account and its content.
da: Slet kontoen og dens indhold.

en: Drupal system listing compatible test
da: Test kompatibel med drupal_system_listing()

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
da: Support-modul som tester funktionen drupal_system_listing().

en: Fixed value
da: Fast værdi

en: String settings
da: Indstillinger for tekststrenge

en: Use field label instead of the "On value" as label
da: Brug feltets etiket i stedet for "Til-værdi" som etiket

en: List (integer)
da: Liste (heltal)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
da: Dette felt gemmer heltalsværdier fra en liste af tilladte 'værdi => etiket'-par, f.eks. 'Levetid i dage': 1 => 1 dag, 7 => 1 uge, 31 => 1 måned.

en: List (float)
da: Liste (kommatal)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
da: Dette felt gemmer kommatalsværdier fra en liste af tilladte 'værdi => etiket'-par, f.eks. 'Brøkdel': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
da: Dette felt gemmer tekstværdier fra en liste af tilladte 'værdi => etiket'-par, f.eks. 'Amerikanske stater': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
da: Værdierne som dette felt kan indeholde. Indtast én værdi pr. linje på formen nøgle|værdi.

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
da: Nøglen er den værdi, som gemmes i databasen. Nøglen ska være numerisk. Etiketten bruges ved visning og i redigeringsformularer.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
da: Etiketten er valgfri: Hvis en linje kun indeholder ét tal, vil det blive brugt både som nøgle og etiket.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
da: Lister af etiketter accepteres også (én etiket pr. linje), men kun hvis feltet endnu ikke indeholder værdier. Numeriske nøgler genereres automatisk udfra placeringerne i listen.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
da: Nøglen er den værdi, som gemmes i databasen. Etiketten bruges ved visning og i redigeringsformularer.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
da: Etiketten er valgfri: Hvis en linje kun indeholder én tekststreng, vil det blive brugt både som nøgle og etiket.

en: Allowed values list: invalid input.
da: Liste af tilladte værdier: Ugyldigt input.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
da: Liste af tilladte værdier: Nogle værdier bliver fjernet mens de er i brug.

en: Object ID
da: Objekt ID

en: The entity type.
da: Entity-typen.

en: Footer menu
da: Footer-menu

en: Center left
da: Center venstre

en: Center right
da: Center højre

en: Asc
da: Stigende

en: Custom blocks
da: Brugerdefinerede blokke

en: HTML element
da: HTML-element

en: Label HTML element
da: Label HTML-element

en: Place a colon after the label
da: Vis et kolon efter etiketten

en: Wrapper HTML element
da: Wrapper HTML-element

en: Wrapper class
da: Wrapper-klasse

en: Add default classes
da: Tilføj standardklasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
da: Brug standard Views-klasser til at identificere feltet, feltnavnet og feltindholdet.

en: Use absolute path
da: Brug absolut sti

en: Rel Text
da: Rel tekst

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
da: Inkludér attributten Rel til brug for lightbox2 eller andre  JavaScript-funktioner.

en: Preserve certain tags
da: Bevar bestemte tags

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
da: Angiv de tags som skal bevares under stripping-processen. For eksempel &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; som bevarer alle P- og BR-elementer

en: Format plural
da: Flertalsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
da: Brug speciel håndtering af flertal.

en: Singular form
da: Entalsform

en: Plural form
da: Flertalsform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
da: Tekst der skal bruges som flertalsform, @count erstattes med værdien.

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Et internt navn til dette view. Må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: Weight for @display
da: Vægt af @display

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
da: Denne titel vises på views-redigeringssiden i stedet for standardtitlen. Det kan være nyttigt hvis du bruger det samme element flere gange.

en: The unique ID of the aggregator item.
da: Det unikke ID på aggregator-elementet.

en: The guid of the original imported item.
da: Guid for det oprindelige import-element.

en: Date and time of when the comment was created.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev oprettet.

en: Date and time of when the comment was last updated.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev opdateret.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
da: Hvorvidt kommentaren er godkent (eller stadig står i kø til godkendelse).

en: Last comment CID
da: Sidste kommentar CID

en: Last Comment
da: Seneste kommentar

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
da: Visse roller har ikke adgang til at se indhold, men displayet %display har ingen adgangskontrol.

en: The extension of the file.
da: Filens endelse.

en: File Usage
da: Filbrug

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
da: En fil som er knyttet til dette indholdselement, typisk fordi den er i et felt på indholdselementet.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
da: En bruger som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på brugeren.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
da: En fil som er knyttet til denne bruger, typisk fordi den er i et felt på brugeren.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
da: En kommentar som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på kommentaren.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
da: En fil som er knyttet til denne kommentar, typisk fordi den er i et felt på kommentaren.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
da: En term som er knyttet til denne fil, typisk fordi denne fil er i et felt på termen.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
da: En fil som er knyttet til denne term, typisk fordi den er i et felt på termen.

en: The module managing this file relationship.
da: Modulet som håndterer denne fil-forbindelse.

en: The type of entity that is related to the file.
da: Entity-typen som er relateret til filen.

en: The number of times the file is used by this entity.
da: Antallet af gange filen bruges af denne entity.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
da: Bruges af style: Tabel som bestemmer hvilken kolonne der sorteres på. Standardværdien er for det meste fin.

en: Group column
da: Grupperingskolonne

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
da: Vælg kolonnen fra dette felt som skal bruges i grupperingsfunktionen som er valgt ovenfor.

en: Group columns (additional)
da: Grupperingskolonner (yderligere)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
da: Vælg yderligere kolonner fra dette felt som skal medtages i forespørgslen og anvendes til gruppering.

en: Display download path instead of file storage URI
da: Vis download-sti i stedet for lagrings-URI

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
da: Maskinnavnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Display error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: Comment or document this display.
da: Kommentér eller dokumentér dette display.

en: Query settings
da: Indstillinger for forespørgsel

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
da: Gør det muligt at tilpasse avancerede indstillinger for denne forespørgsels-plugin

en: The name and the description of this display
da: Navnet og beskrivelsen af dette display

en: Query options
da: Forespørgselsvalg

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve pager-værdier fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
da: Skal dette display rendere pager-værdier? Giver kun mening hvis en pager er nedarvet.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
da: Optræder som blokkens navn under administration > opbygning > blokke.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
da: Teksten der vises i stedet for resultater indtil brugeren vælger og anvender et blotlagt filter.

en: Include all items option
da: Medtag muligheden 'alle elementer'

en: All items label
da: Label for alle elementer

en: Disable SQL rewriting
da: Déaktiver omskrivning af SQL

en: The class to provide on each row.
da: Klassen på hver række.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
da: Du kan bruge felt-token i "Erstatningsmønstre" som de bruges i "Omskriv output fra dette felt".

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
da: Klasse (class) der skal bruges til at omgive listen.

en: List class
da: Listeklasse

en: The class to provide on the list element itself.
da: Klasse (class) der skal bruges på selve listeelementet.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
da: Angiv basisstien for links i dette resumé-view, dvs. http://example.com/<strong>din_view_sti/arkiv</strong>. Medtag hverken den indledende eller afsluttende skråstreg. Hvis værdien er tom bruger views den først fundne sti som basissti for side-displays eller / hvis der ikke kan findes en sti.

en: files
da: filer

en: Not specified
da: Ikke angivet

en: Content access
da: Indholdsadgang

en: Convert line breaks into HTML
da: Omdan linjeskift til HTML <br> tags

en: RSS category
da: RSS-kategori

en: RSS enclosure
da: RSS-indpakning

en: Paste your configuration here
da: Indsæt din konfiguration her

en: Import configuration
da: Importér konfiguration

en: 5 minute
da: 5 minutter

en: 15 minute
da: 15 minutter

en: Default view mode
da: Standard view mode

en: URL to image
da: URL til billede

en: Content revisions
da: Indholdsversioner

en: Custom block
da: Brugerdefineret blok

en: Recipient ID
da: Modtager ID

en: %time hence
da: %time siden

en: Language selection
da: Sprogvalg

en: Delete all translations
da: Slet alle oversættelser

en: No Access
da: Ingen adgang

en: Manage layout
da: Administrér layout

en: text formats
da: tekstformater

en: Default moderation state
da: Standard godkendelsestilstand

en: Search page path
da: Sti til søgeside

en: Many to one
da: Mange til én

en: Save layout
da: Gem layout

en: All Day
da: Hele dagen

en: Upscale
da: Skalér op

en: Logo settings
da: Indstillinger for logo

en: Delete field.
da: Slet felt.

en: No results behavior
da: Opførsel ved ingen resultater

en: Edit @section
da: Redigér @section

en: View to insert
da: View som skal indsættes

en: The view to insert into this area.
da: Viewet som skal indsættes i dette område.

en: Inherit contextual filters
da: Arv kontekstuelle filtre

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
da: Brug de samme kontekstuelle filtre som det overordnede view.

en: Recursion detected in view @view display @display.
da: Rekursion opdaget i view @view display @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
da: Når filterværdien <em>IKKE</em> er i URLen

en: Exception value
da: Undtagelsesværdi

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages ignoreres filtret; f.eks. "alle værdier"

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
da: Når filterværdien <em>er</em> i URLen eller der er angivet en standardværdi

en: Provide title
da: Angiv titel

en: Specify validation criteria
da: Angiv valideringskriterie

en: Action to take if filter value does not validate
da: Handling hvis filterværdien ikke validerer

en: Display all results for the specified field
da: Vis alle resultater for det angivne felt

en: Provide default value
da: Angiv standardværdi

en: Show "Page not found"
da: Vis "Siden ikke fundet"

en: Display a summary
da: Vis et resumé

en: Display contents of "No results found"
da: Vis indholdet af "Ingen resultater fundet"

en: Skip default argument for view URL
da: Tilsidesæt standardargumentet for view-URLen

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
da: Angiv om dette standardargument skal inkluderes ved opbygning af URLen til dette view. Af og til kan det være nyttigt at springe standardargumenterne, f.eks. i forbindelse med feeds.

en: Number of records
da: Antal rækker

[ctx: Sort order]
en: Default sort
da: Standardsortering

[ctx: Sort order]
en: Date
da: Dato

[ctx: Sort order]
en: Numerical
da: Numerisk

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
da: Flere instanser af dette filter kan arbejde sammen, som hvis der blev givet flere værdier til det samme filter. Denne indstilling er ikke kompatibel med indstillingen "Reducér dubletter".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
da: De indtastede tal for dette filter bliver ekskluderet i stedet for at begrænse viewet.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
da: Ordlistetilstand sætter en grænse for antallet af tegn i filterværdien, hvilket får resuméet til at virke som en en ordliste (også kaldet et glossary).

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
da: Hvor mange tegn filterværdien der skal filtreres efter. Hvis du vælger 1 vil filtret matche alle felter som starter med det første bogstav i filterværdien.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
da: Hvordan store og små bogstaver skal håndteres ved udskrivning af titel og resumé.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
da: Alfabetisk

en: Create a label
da: Opret en label

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
da: Indlæs feltet som et skjult felt. Bruges til at gruppere felter eller til at bruge et felt som makro i et andet felt.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
da: Vælg HTML-elementet som dette felt skal pakkes ind i, f.eks. H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
da: Opretter en CSS-klasse

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
da: Vælg HTML-elementet som denne label skal pakkes ind i, f.eks. H1, H2, etc.

en: Rewrite results
da: Omskriv resultater

en: Replace spaces with dashes
da: Erstat mellemrum med bindestreger

en: External server URL
da: URL på ekstern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
da: Linker til en ekstern server med en fuld URL: f.eks. 'http://www.example.com' eller 'www.example.com'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
da: Omdan linjeskift til HTML &lt;br&gt; tags

en: No results text
da: Intet resultat tekst

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
da: Vi "intet resultat" teksten hvis feltet indeholder tallet 0.

en: Time hence
da: Tid siden

en: Time hence (with "hence" appended)
da: Tid siden (med "siden" til sidst)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
da: Tid siden (fremtidige datoer har "-" foran)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
da: Tid

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
da: Hvordan serialiseret data skal vises. Du kan vælge en brugerdefineret array/objekt-nøgle eller en print_r af det fulde output.

en: Full data (unserialized)
da: Alle data (ikke serialiseret)

en: Full data (serialized)
da: Alle data (serialiseret)

en: A certain key
da: En bestemt nøgle

en: Which key should be displayed
da: Hvilken nøgle der skal vises

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
da: Du er nødt til at indtaste en nøgle hvis du ønsker at vise en nøgle for data.

en: How many different units to display in the string.
da: Hvor mange forskellige enheder der skal vises i tekststrengen.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
da: Dette filter er ikke eksponeret. Eksponér det for at lade brugerne ændre det.

en: Expose filter
da: Blotlæg filter

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
da: Dette filter er eksponeret. Hvis du skjuler det, kan brugerne ikke ændre det.

en: Hide filter
da: Skjul filter

en: Expose operator
da: Blotlæg operand

en: Allow the user to choose the operator.
da: Lad brugerne vælge operatoren.

en: Allow multiple selections
da: Tillad flere valg

en: Enable to allow users to select multiple items.
da: Gør det muligt for brugerne at vælge flere elementer.

en: Remember the last selection
da: Husk det seneste valg

en: Enable to remember the last selection made by the user.
da: Husk brugerens sidste valg.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
da: Du skal vælge en værdi medmindre dette eksponerede filter ikke er påkrævet.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
da: Skjul elementer som ikke indeholder dette forhold

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
da: Denne sortering er ikke eksponeret. Eksponér den for at lade brugerne ændre den.

en: Expose sort
da: Blotlæg sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
da: Denne sortering er eksponeret. Hvis du skjuler det, kan brugerne ikke ændre det.

en: Hide sort
da: Skjul sortering

en: Provide description
da: Tilbyd beskrivelse

en: Update "@title" choice
da: Opdatér "@title" valg

en: Update "@title" choice (@number)
da: Opdatér "@title" valg (@number)

en: Auto preview
da: Automatisk preview

en: Preview with contextual filters:
da: Preview med kontekstuelle filtre:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
da: Adskil kontekstuelle filterværdier med en "/". For eksempel %example.

en: Apply and continue
da: Anvend og fortsæt

en: @current of @total
da: @current af @total

en: All displays (except overridden)
da: Alle displays (undtagen tilsidesatte)

en: All displays
da: Alle displays

en: This @display_type (override)
da: Denne @display_type (tilsidesæt)

en: Create new filter group
da: Opret ny filtergruppe

en: No filters have been added.
da: Ingen filtre er blevet tilføjet.

en: Drag to add filters.
da: Træk for at tilføje filtre.

en: Add and configure @types
da: Tilføj og konfigurér @types

en: Configure @type: @item
da: Konfigurér @type: @item

en: Always show advanced display settings
da: Vis altid avancerede indstillinger for display

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
da: Label for "Enhver"-værdien i eksponerede enkeltvalgsfiltre som ikke er påkrævede

en: Live preview settings
da: Indstillinger for live preview

en: Automatically update preview on changes
da: Opdatér previewet automatisk ved ændringer

en: Show information and statistics about the view during live preview
da: Vis information og statistik om viewet ved preview

en: Above the preview
da: Over previewet

en: Below the preview
da: Under previewet

en: Show the SQL query
da: Vis SQL-forespørgslen

en: Show performance statistics
da: Vis performance-statistik

en: Unformatted list
da: Uformatteret liste

en: Contextual filters
da: Kontekstuelle filtre

en: contextual filters
da: kontekstuelle filtre

en: Contextual filter
da: Kontekstuelt filter

en: contextual filter
da: kontekstuelt filter

en: filter criteria
da: filterkriterier

en: Filter criterion
da: Filterkriterie

en: filter criterion
da: filterkriterie

en: no results behavior
da: opførsel når der ikke er resultater

en: The node ID.
da: Node IDet.

en: The content title.
da: Indholdets titel.

en: The date the content was posted.
da: Datoen hvor indholdet blev oprettet.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
da: Skjuler ikke-udgivet indhold hvis den aktuelle bruger ikke har adgang til at se det.

en: Whether or not the content is sticky.
da: Hvorvidt indholdet er markeret som sticky.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
da: Hvorvidt indholdet er markeret som sticky. For at vise sticky indhold først skal du sætte dette til faldende.

en: Relate content to the user who created it.
da: Relatér indhold til brugeren som oprettede det.

en: User has a revision
da: Bruger har en version

en: All nodes where a certain user has a revision
da: Alle indholdselementer hvor en bestemt bruger har en version

en: Content revision is a history of changes to content.
da: Indholdsversioner er en historik af ændringer i indholdet.

en: Get the actual content from a content revision.
da: Hent indholdet fra en indholdsversion.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
da: Opret et simpelt link til at slette indholdsversionen.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
da: Filtrér indhold efter view-adgang. <strong>Ikke nødvendigt hvis du bruger node som din basistabel.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
da: Vis en markør hvis indholdet er nyt eller opdateret.

en: Show only content that is new or updated.
da: Vis kun indhold som er nyt eller opdateret.

en: Display the content with standard node view.
da: Brug den almindelige indholdsvisning til at vise indholdet.

en: Content ID from URL
da: Indholds-ID fra URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
da: Indhold som er knyttet til denne fil, typisk fordi filen er et felt på indholdet.

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
da: Gør det muligt at tilpasse "dybden" af Taksonomi: Term ID (med dybde) med en ekstra kontekstuel filterværdi.

en: Content authored
da: Forfatter

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
da: Relatér indhold til brugeren som oprettede det. Denne relation.

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
da: Tillad at en kontekstuel filterværdi ignoreres. Forespørgslen bliver ikke ændret af denne kontekstuelle filterværdi. Kan bruges når kontekstuelle filterværdier kommer fra URLen, og det er nødvendigt at ignorere en del af URLen.

en: View area
da: View-område

en: Insert a view inside an area.
da: Indsæt et view i et område.

en: Enable to override this field's links.
da: Tilsidesæt feltets links.

en: Use field template
da: Brug feltskabelon

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
da: Markér dette for at ignorere grupperne Display-type og separatorværdier.

en: Multiple field settings
da: Indstillinger for flere værdier

en: Display all values in the same row
da: Vis alle værdier i den samme række

en: Display @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: Raw @column
da: Rå @column

en: Link this field to the original piece of content
da: Link feltet til det originale indhold

en: Access operation to check
da: Adgangshandling der skal kontrolleres

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
da: Brugerne kan indtaste flere værdier på formen 1+2+3. På grund af antallet af JOINs, som det ville kræve, bliver OG behandlet som ELLER af dette filter.

en: Load default filter from term page
da: Indlæs standardfilter fra term-side

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
da: Omdan bindestreger i URL til mellemrum i term-navn filterværdier

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
da: Bemærk: Du har ikke tilladelse til at ændre dette. Hvis du ændrer standardfiltertypen vil denne indstilling gå tabt, og det vil IKKE være muligt at genskabe den.

en: Change the way content is formatted.
da: Skift hvordan indhold formatteres.

en: Change settings for this format
da: Skift indstillinger for dette format

en: Change the way each row in the view is styled.
da: Skift udseendet på hver række i viewet.

en: Hide attachments in summary
da: Skjul vedhæftninger i resumé

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
da: Angiv hvorvidt vedhæftninger skal vises ved visning af et kontekstuelt filterresumé.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
da: Skjul vedhæftninger ved visning af et kontekstuelt filterresumé

en: Attachment position
da: Placering af vedhæftning

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve dets kontekstuelle filterværider fra det overordnede display, som det er knyttet til?

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
da: Viewet vises ved at gå til denne sti på dit site. Det anbefales at stien er på formen "path/%/%/feed" eller "path/%/%/rss.xml", med et % i stien for hvert kontekstuelt filter som du har defineret i viewet.

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
da: Displayet @display bruger en menu, men menuens link-tekst er ikke angivet.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
da: Displayet @display bruger en over-menu, men over-menuens link-tekst er ikke angivet.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
da[0]: @count element, spring over @skip
da[1]: Sideinddelt, @count elementer, spring over @skip

en: @count item | Paged, @count items
da[0]: @count element
da[1]: Sideinddelt, @count elementer

en: Create a page
da: Opret en side

en: Create a menu link
da: Opret et menu-link

en: Include an RSS feed
da: Inkludér et RSS feed

en: Feed path
da: Feed-sti

en: Feed row style
da: Feed række-style

en: Create a block
da: Opret en blok

en: of fields
da: af felter

en: of type
da: af typen

en: tagged with
da: tagget med

en: full posts
da: fulde indlæg

en: titles
da: titler

en: titles (linked)
da: titler (links)

en: Sorts
da: Sortering

en: HTTP method
da: HTTP metode

en: Hide view
da: Skjul view

en: @group (historical data)
da: @group (historiske data)

en: User limit
da: Brugergrænse

en: Use path alias
da: Brug sti-alias

en: Field mappings
da: Feltkoblinger

en: Cooking time
da: Tilberedelsestid

en: View any unpublished content
da: Se upubliceret indhold

en: Relative default value
da: Relativ standardværdi

en: The comment UUID.
da: Kommentar UUID.

en: The file UUID.
da: Fil UUID.

en: The term UUID.
da: Term UUID.

en: The user UUID.
da: Bruger UUID.

en: Field item
da: Felt-element

en: Edit shortcut set
da: Rediger genvejssæt

en: Appearance settings
da: Udseende

en: Close message
da: Luk-besked

en: Delete translation
da: Slet oversættelse

en: Unsorted
da: Ikke sorteret

en: Changes to the style have been saved.
da: Ændringerne i style er blevet gemt.

en: Aggregation type
da: Aggregeringstype

en: Mapping type
da: Koblingstype

en: Create media
da: Opret media

en: Use replacement tokens from the first row
da: Brug erstatnings-tokens fra den første række

en: Allow multiple filter values to work together
da: Tillad flere filterværdier at samarbejde

en: Customize field HTML
da: Tilpas felt-HTML

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
da: Du kan bruge tokens fra rewriting-sektionen i denne klasse.

en: Customize label HTML
da: Tilpas label-HTML

en: Customize field and label wrapper HTML
da: Tilpas wrapper HTML for felt og label

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
da: Vælg det HTML-element der skal fungere som wrapper for feltet og dets label, f.eks. H1, H2, osv. Kan ikke bruges hvis feltet og dets label ikke renderes sammen, som f.eks. i en tabel.

en: Remove whitespace
da: Fjern blanktegn

en: Hide rewriting if empty
da: Skjul omskrivning hvis tom

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
da: Vis ikke omskrevet indhold hvis feltet er tomt.

en: Thousands marker
da: Tusindadskiller

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
da: Vis dette filter til brugerne så de kan ændre det

en: Representative sort order
da: Repræsentativ sorteringsrækkefølge

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
da: Avanceret. Indtast et namespace for subqueryen som bruges i denne relation.

en: Representative view
da: Repræsentativt view

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
da: Avanceret. Brug et andet view til at generere relationens subquery. Det gør det muligt at bruge filtrering og mere end én sortering. Hvis du vælger et view her ignoreres sorteringen ovenfor. Dit view skal have IDet på sin basistabel som sit eneste felt, og skal bruge en form for sortering.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
da: Regenererer subqueryen for denne relation hver gang viewet køres, i stedet for kun hver gang disse indstillinger gemmes. Brug mens du tester hvis du laver ændringer andre stedet. ADVARSEL: forringer ydelsen betydeligt.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
da: Vis denne sortering til brugerne så de kan ændre den

en: This display is disabled.
da: Dette display er deaktiveret.

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
da: Fejl: Displayet @display refererer til pluginnen '@plugin', men den pågældende plugin er ikke tilgængelig.

en: Aggregation settings
da: Indstillinger for aggregering

en: Select extensions of the views interface.
da: Vælg udvidelser  til views-interfacet.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
da: Du har konfigureret displayet %display med en sit der samtidig er en alternativ URL. Det kan føre til uønskede resultater, så det er bedre at bruge en intern sti.

en: Configure aggregation settings for @type %item
da: Tilpas aggregeringsindstillinger for @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
da: Vælg hvilken aggregeringsfunktion der skal bruges på dette felt.

en: Empty display extender
da: Tom display extender

en: Raw value from URL
da: Rå værdi fra URL

en: Apply (all displays)
da: Anvend (alle displays)

en: Apply (this display)
da: Anvend (dette display)

en: The date of the most recent new content on the feed.
da: Datoen for det seneste indhold i feedet.

en: Appears in: @bundles.
da: Optræder i: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
da: Dette er et alias for @group: @field.

en: @group (historical data): @field
da: @group (historiske data): @field

en: Delta - Appears in: @bundles.
da: Delta - optræder i: @bundles.

en: User who uploaded
da: Bruge som uploadede

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
da: Taksonomiterm valgt fra autocomplete- eller select-widget.

en: Representative node
da: Repræsentativ node

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
da: Henter et enkelt repræsentativt indholdselement for hver term baseret på et givet sorteringskriterie.

en: Content with term
da: Indhold med term

en: Relate all content tagged with a term.
da: Sammenknyt alt indhold tagget med en term.

en: Has taxonomy term ID
da: Har taksonomiterm ID

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer.

en: Has taxonomy term
da: Har taksonomiterm

en: Taxonomy terms on node
da: Taksonomitermer på node

en: All taxonomy terms
da: Alle taksonomitermer

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
da: Vis indhold hvis det har de valgte taksonomitermer eller termer under de valgte termer. På grund af den øgede kompleksitet er der færre valgmuligheder end i versionen uden dybde.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
da: Har taksonomiterm ID (med dybde)

en: Has taxonomy terms (with depth)
da: Har taksonomitermer (med dybde)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
da: Har taksonomiterm ID dybdemodifikator

en: @entity using @field
da: @entity som bruger @field

en: Taxonomy term ID from URL
da: Taksonomiterm ID fra URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
da: Henter et enkelt repræsentativt indholdselement for hver bruger baseret på et givet sorteringskriterie.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
da: Markér dette for at vise flere værdier for dette felt på den samme række. Ellers vil hver værdi i dette felt resultere i en ny række. Hvis du bruger gruppering skal du sikre dig at du grupperer på "Entity ID" for at denne indstilling kan have nogen virkning.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
da: Vis et ikon som repræsenterer filtypen i stedet for MIME-teksten (som f.eks. "image/jpeg")

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
da: Indlæs standardfilter fra indholdselementsiden, godt til relaterede taksonomiblokke

en: Path component
da: Sti komponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
da: Nummereringen starter fra 1, f.eks. er "types" den tredje komponent i admin/structure/types.

en: Use aggregation
da: Brug aggregering

en: Display title may not be empty.
da: Displayets titel må ikke være tom.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
da: Når filterværdien <em>IKKE</em> er tilgængelig

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
da: Når filterværdien <em>ER</em> tilgængelig eller der er sat en standardværdi

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
da: Dette display har ikke en kilde til kontekstuelle filtre, så der vil ikke være en kontekstuel filterværdi til rådighed med mindre du vælger 'Angiv standardværdi'.

en: Query Comment
da: Forespørgselskommentar

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
da: Denne kommentar indlejres i forespørgslen og sendes til SQL-serveren. Kan være nyttigt til logging eller debugging.

en: Count DISTINCT
da: Tæl DISTINCT

en: Provide default field wrapper elements
da: Standard felt-wrapper-elementer

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
da: Indlejrede felter vises ved siden af hinanden i stedet for efter hinanden. Bemærk at visse felter ignorerer denne indstilling hvis de er blokelementer, f.eks. brødtekstfelter og anden formatteret HTML.

en: Show the empty text in the table
da: Vis den tomme tekst i tabellen

en: The block could not be saved.
da: Blokken kunne ikke gemmes.

en: Language (fr, en, ...)
da: Sprog (fr, en, …)

en: Link attributes
da: Link-attributter

en: Max age
da: Maksimal alder

en: Last Cron Run
da: Sidste Cron Kørsel

en: The user ID.
da: Bruger ID.

en: Latest revision
da: Seneste revidering

en: Responsive image
da: Responsivt billede

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-titel for hver række.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-beskrivelse for hver række.

en: Creator field
da: Oprettet af

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
da: Feltet der bruges som RSS-creator for hver række.

en: Publication date field
da: Publiceringsdatofelt

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
da: Row style-plugin kræver at du angiver hvilke iews-felter der skal bruges i RSS-elementet.

en: Unique watchdog event ID.
da: Unik watchdog hændelses-ID.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
da: Angiver hvor alvorlig hændelsen er; går fra 0 (Emergency) til 7 (Debug).

en: Logo image
da: Logo billede

en: Manage view modes
da: Håndtér brugerdefinerede view modes.

en: The layout has been saved.
da: Layoutet er blevet gemt.

en: JavaScript settings
da: Indstillinger for JavaScript

en: An autocomplete text field.
da: Et tekstfelt med autofuldførelse.

en: Display the label of the referenced entities.
da: Vis label for de refererede entities.

en: Rendered entity
da: Renderet entity

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
da: Vis de refererede entities renderet af entity_view().

en: Link label to the referenced entity
da: Link label til den refererede entity

en: Link to the referenced entity
da: Link til den refererede entity

en: Rendered as @mode
da: Renderet som @mode

en: Language types
da: Sprogtyper

en: Add view mode
da: Tilføje view mode

en: Edit view mode
da: Redigér view mode

en: Filter HTML
da: Filtrér HTML

en: Revision log
da: Revideringslog

en: Default date
da: Standarddato

en: Default end date
da: Standard slutdato

en: Time increments
da: Tidsintervaller

en: 10 minute
da: 10 minutter

en: 30 minute
da: 30 minutter

en: Date value
da: Datoværdi

en: Text of the auto-reply message.
da: Auto-svarets indhold.

en: Entity reference
da: Entityreference

en: @name field is required.
da: Feltet @name er påkrævet.

en: Fields pending deletion
da: Felter der afventer sletning

en: Section @section
da: Sektion @section

en: No translatable fields
da: Ingen felter der kan oversættes

en: Translations of %label
da: Oversættelser af %label

en: This translation is published
da: Denne oversættelse er udgivet

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette den @language oversættelse af %label?

en: Shown
da: Vist

en: Translate any entity
da: Oversæt alle entiteter

en: Hide empty columns
da: Skjul tomme kolonner

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
da: ID for indholdselement som en bruger oprettede eller kommenterede på. Du skal bruge et argument eller et UID-filter for at undgå misvisende resultater fra dette felt.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
da: ID for en bruger som har rørt indholdselementet (enten oprettet det eller kommenteret på det).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret eller kommenteret. Du skal bruge et argument eller et UID-filter for at undgå misvisende resultater fra dette felt.

en: Database settings
da: Database indstillinger

en: Entity types
da: Enheds typer

en: Change handler
da: Skift handler

en: Autocomplete (Tags style)
da: Autocomplete (tags-style)

en: Mail system
da: Mail-system

en: Hide empty column
da: Skjul tom kolonne

en: Restrict images to this site
da: Begræns billeder til dette site

en: Disallows usage of &lt;img&gt; tag sources that are not hosted on this site by replacing them with a placeholder image.
da: Afviser brugen af &lt;img&gt;-tag-kilder, som ikke er hostet på dette site, ved at erstatte dem med et placeholder-billede.

en: Maximum dimensions
da: Maksimale dimensioner

en: Fallback image style
da: Standard billed-style

en: Wide
da: Bred

en: The operator is invalid on filter: @filter.
da: Operatoren er ugyldig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
da: Ingen gyldige værdier fundet for filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
da: Værdien @value er ikke et array til @operator på filter: @filter

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Felter, som ikke er konfigureret til at tilpasse deres HTML-elementer, får ingen wrappers til deres felter, label og felt+label wrappers. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup som viewet leverer som standard, men det vil gøre det sværere at bruge CSS.

en: banned IP addresses
da: bandlyste IP-adresser

en: The IP address %ip has been banned.
da: IP-adressen %ip er blevet bandlyst.

en: CKEditor settings
da: Indstillinger for CKEditor

en: The field name.
da: Feltnavnet.

en: Validate options
da: Kontrollér valgmuligheder

en: Whether the user is active or blocked.
da: Hvorvidt brugeren er aktiv eller blokeret.

en: Views query
da: Views-forespørgsel

en: Language direction
da: Sprogretning

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
da: Throbber-visningen viser ikke status for uploads, men bruger mindre plads. Statuslinjen er nyttig til at overvåge store uploads.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
da: Cron tager sig af at køre periodiske opgaver som f.eks. at søge efter opdatering og at indeksere indhold til søgning.

en: User name and password
da: Brugernavn og adgangskode

en: User module account form elements.
da: Kontoformularelementer fra User-modulet.

en: Manage form display
da: Håndtér visning af formular

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
da: En Drupal-sti eller en ekstern URL som mere-linket peger på. Bemærk at dette tilsidesætter indstillingen ovenfor.

en: <em>Alt</em> field required
da: <em>Alt</em>-feltet er påkrævet

en: <em>Title</em> field required
da: <em>Title</em>-feltet er påkrævet

en: Link to entity
da: Link til entity

en: Bypass access checks
da: Tilsidesæt adgangskontrol

en: Media type
da: Medie type

en: Transform the case
da: Omdan store/små bogstaver

en: Representative sort criteria
da: Repræsentativt sorteringskriterie

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
da: Sorteringskriteriet anvendes på data fra relationen for at bestemme hvordan der kan skaffes et repræsentativt element for hver række. For eksempel kan du vælge 'Indhold: Opdateringsdato' for at vise det seneste indholdselement for hver bruger.

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
da: Sorteringen som bruges til det ovenfor valgte sorteringskriterie.

en: Revert to default
da: Gendan til standard

en: No fields have been used in views yet.
da: Der er ikke blevet brugt felter i views endnu.

en: Provide a simple link to approve the comment.
da: Et simpelt link til at godkende kommentaren.

en: Author uid
da: Forfatter uid

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
da: Knyt hver @entity hvor @field er sat til filen.

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
da: Knyt hver @entity hvor @field er sat til billedet.

en: The tid of a taxonomy term.
da: Taksonomitermens tid.

en: The user permissions.
da: Brugertilladelserne.

en: First and last only
da: Kun første og sidste

en: Multiple-value handling
da: Håndtering af flere værdier

en: Filter to items that share all terms
da: Filtrér efter elementer som deler alle termer

en: Filter to items that share any term
da: Filtrér efter elementer som deler enhver term

en: Use a pager
da: Brug en pager

en: Logo path
da: Logosti

en: Responsive
da: Responsivt

en: View own unpublished media
da: Vis egne ikke-udgivne medier

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Tokens related to views.
da: Tokens relateret til views.

en: The description of the view.
da: Viewets beskrivelse.

en: The title of current display of the view.
da: Titlen på viewets aktuelle display.

en: The URL of the view.
da: Viewets URL.

en: -Select-
da: -Vælg-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
da: Tekst der skal bruges som "title"-tekst, som de fleste browsere viser som et tooltip når musen holdes over linket.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
da: Skjul feltet hvis det er tomt. Bemærk at feltets label eller omskrevne output stadig kan blive vist. For at skjule labels skal du ændre indstillingerne for tomme felter i den relevante style eller row style. For at skjule omskrevet indhold skal du afkrydse feltet "Skjul omskrivning hvis tom".

en: Apostrophe
da: Apostrof

en: Date in the form of CCYYMMDD.
da: Dato på formen CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
da: Dato på formen YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
da: Dato på formen YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
da: Dato på formen MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
da: Dato på formen DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
da: Dato på formen WW (01 - 53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
da: Hvis du har behov for flere felter end UID kan du tilføje sammenhængen kommentar: forfatter

en: Last comment uid
da: Uid på sidste kommentar

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
da: Brugeren som har oprettet indholdet. Hvis du har behov for flere felter end UID kan du tilføje sammenhængen indhold: forfatter

en: Convert spaces in term names to hyphens
da: Konvertér mellemrum i term-navne til bindestreger

en: Use rendered output to group rows
da: Brug renderet output til at gruppere rækker

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
da: Anvender det renderede output af grupperingsfeltet til at gruppere rækkerne.

en: @label has been removed.
da: @label er blevet fjernet.

en: Block count
da: Blokantal

en: Limit to vocabulary
da: Begræns til ordforråd

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
da: Du kan bruge HTML-kode i dette felt. De følgende tokens er understøttet:

en: Result summary
da: Resumé af resultat

en: Shows result summary, for example the items per page.
da: Vis et resumé af resultatet, f.eks. antallet af elementer pr. side.

en: Use site default RSS settings
da: Brug sitets standardindstillinger for RSS

en: Display list value as human readable
da: Vis læsbare listeværdier

en: Displays the link in contextual links
da: Vis linket i kontekstuelle links

en: Grouping field Nr.@number
da: Grupperingsfelt nr. @number

en: Original language
da: Originalt sprog

en: Response status code
da: Respons statuskode

en: Callback function
da: Callback-funktion

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
da: Din søgning brugte for mange OG/ELLER udtryk. Kun de @count første termer blev medtaget i denne søgning.

en: Other…
da: Anden…

en: The selected selection handler is broken.
da: Den valgte selection handler er i stykker.

en: Performance settings
da: Indstillinger for ydelse

en: Hide description
da: Skjul beskrivelse

en: Display field as machine name.
da: Vis felt som maskinnavn.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
da: Et display som kan indlejres ved hjælp af Views APIet.

en: Only has the 'authenticated user' role
da: Har kun rollen 'godkendt bruger'

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
da: Har roller udover 'godkendt bruger'

en: Remove tags from rendered output
da: Fjern tags fra det renderede output

en: Fields to be included as contextual links.
da: Felter der skal inkluderes som kontekstuelle links.

en: Include destination
da: Medtag destination

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
da: Medtage en "destination"-parameter i linket som sender brugeren retur til det originale view når den kontekstuelle handling er udført.

en: Contextual Links
da: Kontekstuelle links

en: Display fields in a contextual links menu.
da: Vis felter i en kontekstuel link-menu.

en: Upload directory
da: Upload-mappe

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
da: Filen %file kunne ikke gemmes fordi upload-processen ikke blev færdig.

en: Last page
da: Sidste side

en: Authentication provider
da: Godkendelse

en: Maximum attempts
da: Maksimalt antal forsøg

en: Allowed values function
da: Funktion til tilladte værdier

en: Select media
da: Vælg medie

en: Third party settings
da: Tredjepartsindstillinger

en: Date/time format
da: Dato-/tidsformat

en: Enable translation
da: Aktivér oversættelse

en: Default translation
da: Standardoversættelse

en: Powered by
da: Drevet af

en: This field supports tokens.
da: Feltet understøtter tokens.

en: Search score
da: Søge-score

en: Add transition
da: Tilføj overgang

en: Export options
da: Eksportindstillinger

en: There was a problem creating field %label: @message
da: Der opstod et problem under oprettelse af feltet %label: @message

en: No content selected.
da: Intet indhold valgt.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
da: Et unikt systemnavn som indeholder bogstaver, tal og understregninger.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
da: Hvis der ikke er uploadet et billede, vises dette billede i stedet og tilsidesætter feltets standardbillede.

en: No blocked IP addresses available.
da: Ingen blokerede IP-adresser tilgængelige.

en: The menu name. Primary key.
da: Menuens navn. Primær nøgle.

en: The human-readable name of the menu.
da: Menuens læsbare navn.

en: A description of the menu
da: En beskrivelse af menuen

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
da: Menues navn. Alle links med det samme menunavn (f.eks. 'navigation') er del af den samme menu.

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
da: Menulink-IDet (mlid) er den primære heltalsnøgle.

en: The parent link ID (plid) is the mlid of the link above in the hierarchy, or zero if the link is at the top level in its menu.
da: Det overordnede link-ID (plid) er mlid af linket ovenover i hierarkiet, eller nul hvis linket er på menuens topniveau.

en: The Drupal path or external path this link points to.
da: Drupal-stien eller den eksterne sti som linket peger på.

en: For links corresponding to a Drupal path (external = 0), this connects the link to a {menu_router}.path for joins.
da: For links som svarer til en Drupal-sti (external = 0), knytter dette linket til en {menu_router}.path til brug ved joins.

en: The text displayed for the link, which may be modified by a title callback stored in {menu_router}.
da: Linkteksten som kan ændres af et title callback som gemmes i {menu_router}.

en: The name of the module that generated this link.
da: Navnet på modulet som genererede dette link.

en: A flag to indicate if the link points to a full URL starting with a protocol, like http:// (1 = external, 0 = internal).
da: Et flag som angiver om linket peger på en fuld URL som starter med en protokol som f.eks. http:// (1 = ekstern, 0 = intern).

en: Flag indicating whether any links have this link as a parent (1 = children exist, 0 = no children).
da: Flag som indikerer hvorvidt andre links har dette link som overordnet link (1 = der findes underordnede links, 0 = ingen underordnede links).

en: Flag for whether this link should be rendered as expanded in menus - expanded links always have their child links displayed, instead of only when the link is in the active trail (1 = expanded, 0 = not expanded)
da: Flag som angiver om linket skal vises som udvidet i menuer – udvidede links viser altid deres underordnede links, i stedet for kun når linket er i den aktive sti (1 = udvidet, 0 = ikke udvidet)

en: Link weight among links in the same menu at the same depth.
da: Linkets vægt blandt links på den samme dybde i den samme menu.

en: The depth relative to the top level. A link with plid == 0 will have depth == 1.
da: Dybden i relation til det øverste niveau. Et link med plid == 0 har depth == 1.

en: A flag to indicate that the user has manually created or edited the link (1 = customized, 0 = not customized).
da: Flag som angiver om brugeren har oprettet eller redigeret linket manuelt (1 = brugerdefineret, 0 = ikke brugerdefineret).

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the plid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
da: Den første mlid i den materialiserede sti. Hvis N = depth så skal pN være lig med mlid. Hvis depth > 1 skal p(N-1) være lig med plid. Alle pX hvor X > depth skal være lig nul. Kolonnerne p1 .. p9 kaldes også forældre.

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
da: Den anden mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
da: Den tredje mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
da: Den fjerde mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
da: Den femte mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
da: Den sjette mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
da: Den syvende mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
da: Den ottende mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
da: Den niende mlid i den materialiserede sti. Se p1.

en: Flag that indicates that this link was generated during the update from Drupal 5.
da: Flag som indikerer at dette link blev oprettet under opgraderingen fra Drupal 5.

en: blocks
da: blokke

en: Bulk operation
da: Handling

en: View used to select the entities
da: View som bruges til at udvælge entiteter

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
da: Vælg viewet og displayet som udvælger de entities, der kan henvises til. Kun views med et display af typen "Entity-rereference" kan bruges.

en: Views: Filter by an entity reference view
da: Views: Filtrér efter et entity-reference view

en: Entity Reference Source
da: Entity-referencekilde

en: Entity Reference list
da: Entity-referenceliste

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
da: Displayet "@display" skal have et søgefelt for at virke korrekt. Se indstillingerne for entity-reference listeformatet.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
da: Displayet "@display" bruger feltet %field som søgefelt, men feltet er ikke længere tilgængeligt. Se indstillingerne for entity-reference listeformatet.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
da: <strong>Bemærk:</strong> I 'Entity Reference' displays bliver alle felter vist inline medmindre der foretages et eksplicit valg af felter her.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
da: Vælg de felter som autocomplete widget skal søge i.

en: Comment Statistics
da: Kommentarstatistik

en: In-place content editing.
da: In-place-redigering af indhold.

en: You have unsaved changes
da: Du har ændringer, som ikke er blevet gemt

en: Loading…
da: Indlæser…

en: Resource title
da: Ressource titel

en: Translation for @language
da: Oversættelse til @language

en: Use site name
da: Brug site-navn

en: Use site slogan
da: Brug site-slogan

en: File status
da: Filstatus

en: Reduce
da: Reducér

en: Easy
da: Nem

en: Displaying @start - @end of @total
da: Viser @start - @end af @total

en: Needs to be updated
da: Skal opdateres

en: Does not need to be updated
da: Behøver ikke at blive opdateret

en: Edit comment @subject
da: Redigér kommentar @subject

en: Only this translation is published. You must publish at least one more translation to unpublish this one.
da: Kun denne oversættelse er udgivet. Du skal udgive mindst én oversættelse til for at kunne afpublicere denne.

en: Time interval
da: Tidsinterval

en: Used in views
da: Bruges i views

en: Overview of plugins used in all views.
da: Oversigt over plugins som bruges i alle views.

en: Display "Access Denied"
da: Vis "adgang nægtet"

en: Timezone to be used for date output.
da: Tidszonen som bruges til dato-output.

en: - Default site/user timezone -
da: - Standard site/bruger-tidszone -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
da: Grupperede filtre gør det muligt at vælge mellem foruddefinerede nøgle|værdi-par.

en: Filter type to expose
da: Filter type at eksponere

en: Single filter
da: Enkelt filter

en: Grouped filters
da: Grupperede filtre

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
da: Husk kun blotlagte valg for de valgte roller. Hvis du ikke vælger mindst én rolle vil de blotlagte data aldrig blive gemt.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
da: Vælg hvilken type widget der skal bruges til at vise gruppen af filtre

en: grouped
da: grupperet

en: Choose fields to combine for filtering
da: Vælg felter som skal kombineres til brug ved filtrering

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
da: Dette filter virker ikke med meget specielle field handlers.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
da: Du skal tilføje nogle felter for at kunne bruge dette filter.

en: @entity types
da: @entity-typer

en: There is no lock on view %name to break.
da: Der er ingen lås at bryde på viewet %name.

en: &lt;Any&gt;
da: &lt;Enhver&gt;

en: There are no enabled views.
da: Der er ingen aktive views.

en: Display fields as RSS items.
da: Vis felter som RSS-elementer.

en: - No value -
da: - Ingen værdi -

en: Provide a simple link to the revision.
da: Vis et simpelt link til versionen.

en: The ID of the entity that is related to the file.
da: IDet på den entity som er knyttet til filen.

en: The raw numeric user ID.
da: Det numeriske bruger-ID.

en: Unfiltered text
da: Ufiltreret tekst

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
da: Tilføj brugerdefineret tekst eller markup. Svarer til det brugerdefinerede tekstfelt.

en: Combine fields filter
da: Kombinér felter filter

en: Column used for click sorting
da: Kolonne til brug for kliksortering

en: Use path alias instead of internal path.
da: Brug URL alias i stedet for intern sti.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultatet af en forespørgsel skal caches, i sekunder.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches, i sekunder.

en: Custom time values must be numeric.
da: Brugerdefinerede tidsangivelser skal være numeriske.

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
da: Angiv hvorvidt kontekstuelle links skal vises for dette view.

en: Display 'more' link only if there is more content
da: Vis kun 'mere' link hvis der er mere indhold

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
da: Blotlagte filtre i blok-displays kræver "Brug AJAX" for at virke korrekt.

en: Number of pager links visible
da: Antallet af synlige pager-links

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
da: Angiv antallet af links der skal vises i pageren.

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
da: Disse tags tilføjes til forespørgslen, og kan bruges til at identificere den i et modul. Dette kan være nyttigt ved modifikation af forespørgsler.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
da: Query tags må kun indeholde små bogstaver og understregninger.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
da: Feltet der skal bruges som RSS pubDate for hver række. Skal være i RFC 2822 format.

en: GUID settings
da: Indstillinger for GUID

en: GUID field
da: GUID-felt

en: The globally unique identifier of the RSS item.
da: Den globale, unikke identifikator af RSS-elementet.

en: GUID is permalink
da: GUID er permalink

en: The RSS item GUID is a permalink.
da: RSS-elementets GUID er et permalink.

en: Add views row classes
da: Tilføj klasser på rækker

en: Force using fields
da: Gennemtving brug af felter

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
da: Hvis hverken række- eller style-pluginnen understøtter felter, kan du bruge dette felt til at aktivere dem, så du for eksempel kan bruge groupby.

en: File storage
da: Fillagring

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
da: Et fleksibelt tema med mange regioner, nem tilpasning af farver og et responsivt, mobile-first layout.

en: Enter 0 for no limit.
da: Indtast 0 for ingen grænse.

en: The @type %title has been deleted.
da: @type %title slettet.

en: The URL %url is not valid.
da: URLen %url er ikke gyldig.

en: Layout options
da: Layout indstillinger

en: All messages, with backtrace information
da: Alle meddelelser, med backtrace information

en: The views entity selection mode requires a view.
da: Views entity selection mode kræver et view.

en: Revision user
da: Revidér bruger

en: Unknown (@langcode)
da: Ukendt (@langcode)

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
da: Filen %file kan ikke gemmes, fordi den overskrider %maxsize, som er den maksimale tilladte størrelse for overførte filer.

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
da: Filen kunne ikke uploades, fordi destinationen %destination er ugyldig.

en: The file %path was not deleted because it does not exist.
da: Filen %path blev ikke slettet, fordi den ikke eksisterer.

en: %name field is not in the right format.
da: Feltet %name har ikke det korrekte format.

en: %name is not a valid number.
da: %name er ikke et gyldigt tal.

en: %name must be a valid color.
da: %name skal være en gyldig farve.

en: Theme hook %hook not found.
da: Theme hook %hook ikke fundet.

en: Boolean value
da: Boolsk værdi

en: The referenced entity
da: Link til den refererede entity

en: Integer value
da: Heltalsværdi

en: Language object
da: Sprogobjekt

en: Text value
da: Tekstværdi

en: Show all columns
da: Vis alle kolonner

en: Show table cells that were hidden to make the table fit within a small screen.
da: Vis tabelceller som var skjult for at få tabellen til at passe på en lille skærm.

en: List additional actions
da: Vis yderligere handlinger

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions.
da: En unik label til denne avancerede handling. Denne label vises i interfacet for moduler som integrerer med actions.

en: Aggregator refresh
da: Genopfrisk aggregator

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
da: Feedet fra %site virker ikke, pga. fejlen "%error".

en: This IP address is already banned.
da: Denne IP-adresse er allerede bandlyst.

en: You may not ban your own IP address.
da: Du kan ikke bandlyse din egen IP-adresse.

en: Banning IP addresses
da: Bandlysning af IP-adresser

en: IP addresses listed here are banned from your site. Banned addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
da: De viste IP-adresser er bandlyst fra dit site. Bandlyste adresser har ingen adgang til sitet, og ser i stedet en kort besked, der forklarer situationen.

en: Ban IP addresses
da: Bandlys IP-adresser

en: IP address bans
da: Bandlyste IP-adresser

en: Language type
da: Sprogtype

en: No book content available.
da: Intet tilgængeligt bogindhold.

en: You must enter a valid hexadecimal color value for %name.
da: Du skal indtaste en gyldig hexadecimal farveværdi for %name.

en: Database Logging
da: Databaselogning

en: Trim link text length
da: Beskær link-tekstens længde

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
da: Lad feltet stå tomt for at tillade link-tekster med ubegrænset længde.

en: URL only
da: Kun URL

en: Show URL as plain text
da: Vis URL som ren tekst

en: Add rel="nofollow" to links
da: Tilføj rel="nofollow" til links

en: Link text trimmed to @limit characters
da: Linktekst beskåret til @limit tegn

en: Link text not trimmed
da: Linktekst ikke beskåret

en: Show URL only as plain-text
da: Vis URL som ren tekst

en: Show URL only
da: Vis kun URL

en: Add rel="@rel"
da: Tilføj rel="@rel"

en: Provides a simple link field type.
da: En simpel link-felttype.

en: Thin space
da: Tyndt mellemrum

en: Processed text
da: Behandlet tekst

en: Re-use existing field: you need to provide a label.
da: Genbrug eksisterende felt: du skal angive en label.

en: The specified file %file could not be copied because the destination is invalid. More information is available in the system log.
da: Filen %file kunne ikke kopieres fordi destinationen er ugyldig. Mere information er tilgængelig i system-loggen.

en: The specified file %file could not be moved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
da: Filen %file kunne ikke flyttes fordi destinationen er ugyldig. Mere information er tilgængelig i system-loggen.

en: The data could not be saved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
da: Data kunne ikke gemmes fordi destinationen er ugyldig. Mere information er tilgængelig i system-loggen.

en: File %file (%realpath) could not be copied because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
da: Filen %file (%realpath) kunne ikke kopieres fordi destinationen %destination er ugyldig. Det skyldes ofte forkert brug af file_copy() eller en manglende stream wrapper.

en: File %file could not be copied because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
da: Filen %file kunne ikke kopieres fordi destinationen %destination er ugyldig. Dette skyldes ofte forkert brug af file_copy() eller en manglende stream wrapper.

en: File %file (%realpath) could not be moved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
da: Filen %file (%realpath) kunne ikke flyttes fordi destinationen %destination er ugyldig. Det kan skyldes forkert brug af file_move() eller en manglende stream wrapper.

en: File %file could not be moved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
da: Filen %file kunne ikke flyttes fordi destinationen %destination er ugyldig. Dette skyldes ofte forkert brug af file_move() eller en manglende stream wrapper.

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection because it is in use by the following modules: %modules.
da: Den midlertidige fil "%path" blev ikke slettet under garbage collection fordi den bruges af følgende moduler: %modules.

en: Are you sure you want to delete the forum %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette forummet %label?

en: Edit style %name
da: Redigér style %name

en: Error generating image, missing source file.
da: Fejl ved generering af billede, manglende originalfil.

en: Set @title as default
da: Sæt @title som standard

en: Custom language...
da: Brugerdefineret sprog...

en: Fill in the language details and save the language with <em>Add custom language</em>.
da: Udfyld sprogdetaljerne og gem sproget med <em>Tilføj brugerdefineret sprog</em>.

en: The language %language (%langcode) already exists.
da: Sproget %language (%langcode) findes allerede.

en: Use the <em>Add language</em> button to save a predefined language.
da: Brug knappen <em>Tilføj sprog<-em> for at gemme et foruddefineret sprog.

en: The language %language has been created and can now be used.
da: Sproget %language er blevet oprettet og kan nu tages i brug.

en: The %language (%langcode) language has been removed.
da: Sproget %language (%code) fjernet.

en: Path prefix configuration
da: Indstillinger for stipræfiks

en: Domain configuration
da: Domænekonfiguration

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
da: %language (%langcode) stipræfiks (standardsprog)

en: %language (%langcode) path prefix
da: %language (%langcode) stipræfiks

en: %language (%langcode) domain
da: %language (%langcode) domæne

en: The prefix may not contain a slash.
da: Præfikset kan ikke indeholde skråstreger.

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
da: Præfikset for %language, %value, er ikke unikt.

en: The domain for %language, %value, is not unique.
da: Domænet for %language, %value, er ikke unikt.

en: Existing languages
da: Eksisterende sprog

en: Add a new mapping
da: Tilføj en ny mapping

en: Browser language code
da: Browser sprogkode

en: Browser language codes must be unique.
da: Browser sprogkoder skal være unikke.

en: Browser language codes can only contain lowercase letters and a hyphen(-).
da: Browser sprogkoder kan kun indeholde små bogstaver og bindestreger (-).

en: Are you sure you want to delete %browser_langcode?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %browser_langcode?

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available, pick <em>Custom language...</em> at the end and provide a language code and other details manually.
da: Tilføj et sprog som skal understøttes på dit site. Hvis det ønskede sprog ikke er tilgængeligt, kan du vælge <em>Brugerdefineret sprog…</em> i bunden af listen og selv indtaste sprogkoden og andre informationer manuelt.

en: Language from the URL (Path prefix or domain).
da: Sprog URLen (stipræfiks eller domæne).

en: Language from a request/session parameter.
da: Sprog fra request/session-parameter.

en: Language from the browser's language settings.
da: Sprog fra browser sprogindstillinger.

en: Account administration pages
da: Kontoadministrationssider

en: Account administration pages language setting.
da: Sprogindstilling for kontoadministrationssider.

en: The %language (%langcode) language has been created.
da: Sproget %language (%langcode) oprettet.

en: The %language (%langcode) language has been updated.
da: Sproget %language (%langcode) opdateret.

en: Browser language detection configuration
da: Indstillinger for browser-sprogvalg

en: A Gettext Portable Object file.
da: En Gettext Portable Object fil.

en: Treat imported strings as custom translations
da: Opfat importerede tekststrenge som brugerdefinerede oversættelser

en: Overwrite non-customized translations
da: Overskriv ikke-brugerdefinerede oversættelser

en: Overwrite existing customized translations
da: Overskriv eksisterende brugerdefinerede oversættelser

en: No language available. The export will only contain source strings.
da: Ingen sprog tilgængelige. Eksporten vil kun indeholde originalteksterne.

en: Source text only, no translations
da: Kun originaltekst, ingen oversættelser

en: Include non-customized translations
da: Medtag ikke-brugerdefinerede oversættelser

en: Include customized translations
da: Medtag brugerdefinerede oversættelser

en: Include untranslated text
da: Medtag ikke-oversat indhold

en: @count disallowed HTML string(s) in files: @files.
da: @count forbudte HTML-streng(e) i filer: %files.

en: Translation type
da: Oversættelsestype

en: Non-customized translation
da: Ikke-brugerdefineret oversættelse

en: Customized translation
da: Brugerdefineret oversættelse

en: The strings have been saved.
da: Tekststrengene er blevet gemt.

en: In Context
da: I Context

en: First plural form | @count. plural form
da[0]: Første flertalsform
da[1]: @count flertalsform

en: Interface translation
da: Interface-oversættelse

en: not applicable
da: ikke relevant

en: Enable interface translation to English
da: Aktivér interface-oversættelse til Engelsk

en: Interface translations directory
da: Mappe til interface-oversættelse

en: Removed JavaScript translation file for the language %language because no translations currently exist for that language.
da: JavaScript-oversættelse til sproget %language slettet, da der ikke findes nogen oversættelser til sproget.

en: User interface translation
da: Oversættelse af brugergrænseflade

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
da: Sprang over import af tekststrengen "%string" på grund af forbudt eller misdannet HTML.

en: logged in users only
da: kun indloggede brugere

en: Author's preferred language
da: Forfatterens foretrukne sprog

en: %type is used by 1 piece of content on your site. You can not remove this content type until you have removed all of the %type content. | %type is used by @count pieces of content on your site. You may not remove %type until you have removed all of the %type content.
da[0]: %type bruges af ét stykke indhold på dit site. Du kan ikke fjerne denne indholdstype før du har fjernet alt indhold af typen %type.
da[1]: %type bruges af @count stykker indhold på dit site. Du kan ikke fjerne denne indholdstype før du har fjernet alt indhold af typen %type.

en: The language code of the language the node is written in.
da: Sprogkoden for sproget som indholdselementet er skrevet på.

en: Briefly describe the changes you have made.
da: Giv en kort beskrivelse af dine ændringer.

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
da: Brug themets genvejsikon

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
da: Eksempler: <code>@implicit-public-file</code> (for en fil i det offentlige filsystem), <code>@explicit-file</code> eller <code>@local-file</code>.

en: Message to display when in maintenance mode
da: Beskeden der vises når sitet er i vedligeholdelsestilstand

en: This theme requires the base theme @base_theme to operate correctly.
da: Dette theme kræver basis-themet @base_theme for at fungere korrekt.

en: This theme requires the theme engine @theme_engine to operate correctly.
da: Dette theme kræver theme engine @theme_engine for at fungere korrekt.

en: Use maintenance mode when making major updates, particularly if the updates could disrupt visitors or the update process. Examples include upgrading, importing or exporting content, modifying a theme, modifying content types, and making backups.
da: Benyt vedligeholdelsestilstand ved større opdateringer. Eksempelvis ved opgradering, import eller eksport af indhold, ændring af tema eller ved backup.

en: A language object.
da: Et sprogobjekt.

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
da: Alle typer af entities, f.eks. indholdselementer, kommentarer eller brugere.

en: An entity field containing a boolean value.
da: Et entity-felt som indeholder en boolsk værdi.

en: An entity field referencing a language.
da: Et entity-felt som henviser til et sprog.

en: An entity field containing an entity reference.
da: Et entity-felt som indeholder en entity-reference.

en: Add and enable modules to extend site functionality.
da: Tilføj og aktivér moduler for at udvide sitets funktionalitet.

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
da: Mappen %file er ikke beskyttet mod ændringer og udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre mappens tilladelser så der ikke kan skrives til den.

en: Apply pending updates
da: Installerer udestående opdateringer

en: Translation is not supported if language is always one of: @locked_languages
da: Oversættelse er ikke understøttet hvid sproget altid er ét af: @locked_languages

en: HTTP request to @url failed with error: @error.
da: HTTP-forespørgsel til @url mislykkedes med fejlen: @error.

en: Update Manager
da: Update manager

en: The name for this role. Example: "Moderator", "Editorial board", "Site architect".
da: Rollens navn. Eksempel: "godkender", "redaktør", "udvikler".

en: User module 'member for' view element.
da: User-modulets historik-element.

en: This is also assumed to be the primary language of this account's profile information.
da: Dette formodes også at være det primære sprog for denne kontos profilinformation.

en: Administration pages language
da: Sprog for administrationssider

en: Build a custom site without pre-configured functionality. Suitable for advanced users.
da: Byg et site uden prækonfigureret funktionalitet. Egnet til avancerede brugere.

en: Header background top
da: Sidehovede baggrund top

en: Header background bottom
da: Sidehovede baggrund bund

en: Site's default language (@lang_name)
da: Sitets standardsprog (@lang_name)

en: Installation profile
da: Installationsprofil

en: Selected language
da: Valgt sprog

en: Expose sort order
da: Blotlæg sorteringsrækkefølge

en: Use a custom %field_name
da: Anvend et brugerdefineret %field_name

en: Validation settings
da: Valideringsindstillinger

en: Language Code
da: Sprog

en: @dir can not be opened
da: @dir kan ikke åbnes

en: Breakpoints can be organized into groups. Modules and themes should use groups to separate out breakpoints that are meant to be used for different purposes, such as breakpoints for layouts or breakpoints for image sizing.
da: Breakpoints kan organiseres i grupper. Moduler og temaer bruger grupper til at adskille breakpoints som anvendes til forskellige formål, som f.eks. breakpoints til layout eller breakpoints til skalering af billeder.

en: Parent permalink
da: Overordnet permalink

en: Save and manage fields
da: Gem og håndtér felter

en: Image removed.
da: Billede fjernet.

en: This image has been removed. For security reasons, only images from the local domain are allowed.
da: Dette billede er blevet fjernet. Af sikkerhedsgrunde er det kun tilladt at bruge billeder fra det lokale domæne.

en: Only images hosted on this site may be used in &lt;img&gt; tags.
da: Kun billeder hostet på dette site må bruges i &lt;img&gt;-tags.

en: An error occurred trying to check available interface translation updates.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at finde opdateringer til grænsefladeoversættelsen.

en: Checked available interface translation updates for one project. | Checked available interface translation updates for @count projects.
da[0]: Kontrollerede tilgængelige grænsefladeoversættelser for ét projekt.
da[1]: Kontrollerede tilgængelige grænsefladeoversættelser for @count projekter.

en: Available translation updates
da: Tilgængelige opdateringer til oversættelser

en: Get a status report about available interface translations for your installed modules and themes.
da: Få en statusrapport om tilgængelige oversættelser til installerede moduler og temaer.

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page. Leave blank to display the default front page.
da: Angiv en relativ URL der skal vises som forsiden (valgfrit). Lad feltet stå tomt for at bruge standardforsiden.

en: Vocabulary language
da: Ordforrådets sprog

en: View profile
da: Vis brugerprofil

en: User account actions
da: Brugerkonto-handlinger

en: The role machine-name of the role.
da: Rollens maskinlæsbare navn.

en: The base table used for this view.
da: Viewets basistabel.

en: Base field
da: Basisfelt

en: The base field used for this view.
da: Basisfeltet for dette view.

en: The total amount of results returned from the view. The current display will be used.
da: Det totale antal resultater som viewet returnerer. Anvender det aktuelle display.

en: The number of items per page.
da: Antallet af elementer pr. side.

en: The current page of results the view is on.
da: Den aktuelle resultatside som viewet er på.

en: The total page count.
da: Det totale antal sider.

en: Override the default view title for this view. This is useful to display an alternative title when a view is empty.
da: Tilsidesætter viewets standardtitel. Det er nyttigt til at vise en alternativ titel når viewet er tomt.

en: Overridden title
da: Tilsidesat titel

en: Manage customized lists of content.
da: Håndtér brugerdefinerede lister af indhold.

en: Tracker - User
da: Tracker - Bruger

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
da: Hvorvidt indholdselementet er udgivet. Du skal bruge et argument eller et UID-filter for at undgå misvisende resultater fra dette felt.

en: Additional resources
da: Yderligere ressourcer

en: The translation authoring username %name does not exist.
da: Brugeren %name, som har lavet oversættelsen, eksisterer ikke.

en: You have to specify a valid translation authoring date.
da: Du skal angive en gyldig dato for oprettelsen af oversættelsen.

en: Database %database not found. The server reports the following message when attempting to create the database: %error.
da: Database %database ikke fundet. Serveren returnerede følgende meddelelse ved forsøget på at oprette databasen: %error.

en: Install another module
da: Installér et andet modul

en: Are you sure you want to unblock %ip?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjenrre blokeringen af %ip?

en: Import all
da: Importér alle

en: Another request may be synchronizing configuration already.
da: En anden forespørgsel er muligvis allerede i gang med at synkronisere konfigurationen.

en: The configuration was imported successfully.
da: Konfigurationen blev importeret.

en: @count new | @count new
da[0]: @count ny
da[1]: @count nye

en: @count changed | @count changed
da[0]: @count ændret
da[1]: @count ændret

en: @count removed | @count removed
da[0]: @count fjernet
da[1]: @count fjernet

en: Synchronize configuration
da: Synkronisér konfiguration

en: Flag other translations as outdated
da: Markér andre oversættelser som forældede

en: Do not flag other translations as outdated
da: Markér ikke andre oversættelser som forældede

en: Provides an image formatter and breakpoint mappings to output responsive images using the HTML5 picture tag.
da: Billedformattering og breakpoint mappings som gør det muligt at vise responsive billeder med HTML5s picture-tag.

en: Example: 'Hero image' or 'Author image'.
da: Eksempel: 'Heltebillede' eller 'Forfatterbillede'.

en: Breakpoint group
da: Breakpoint-gruppe

en: Select an image style for this breakpoint.
da: Vælg en billed-style til dette breakpoint.

en: Exposes entities and other resources as RESTful web API
da: Udstiller entiteter og andre ressourcer som et RESTful web-API

en: Access @method on %label resource
da: Tilgå @method på %label resource

en: User-defined shortcuts
da: Brugerdefinerede genveje

en: Displayed as %date_format
da: Vises som %date_format

en: opened
da: åbnet

en: Enabling translation
da: Aktiverer oversættelse

en: Create %language translation of %title
da: Opret %language oversættelse af %title

en: Source language: @language
da: Originalsprog: @language

en: If you made a significant change, which means the other translations should be updated, you can flag all translations of this content as outdated. This will not change any other property of them, like whether they are published or not.
da: Hvis du har foretaget en stor ændring, som betyder at oversættelsen skal opdateres, kan du markere alle oversættelser af dette indlæg som forældet. Det ændrer ikke ved andre af oversættelsernes egenskaber, som f.eks. deres udgivelsesstatus.

en: When this option is checked, this translation needs to be updated. Uncheck when the translation is up to date again.
da: Afkryds dette felt for at markere at denne oversættelse trænger til en opdatering. Fjern krydset når oversættelsen igen er ajour.

en: Source language set to: %language
da: Originalsprog sat til: %language

en: This will delete all the translations of %label.
da: Dette sletter alle oversættelser af %label.

en: No path is set
da: Ingen sti angivet

en: View differences
da: Vis forskelle

en: Menu language
da: Menusprog

en: Block types
da: Bloktyper

en: media item
da: medie element

en: media items
da: medie elementer

en: Client error
da: Klientfejl

en: Access in-place editing
da: Tilgå in-place-redigering

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
da: Feltet %field-name opdateret vha. in-place redigering.

en: No item selected.
da: Intet element valgt.

en: Modified timestamp
da: Modificeret timestamp

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette @entity-type %label?

en: The @entity-type %label has been deleted.
da: @entity-type %label slettet.

en: Edit %label
da: Redigér %label

en: Add @bundle
da: Tilføj @bundle

en: Reference type
da: Referencetype

en: Delete state
da: Slet tilstand

en: Horizontal orientation
da: Horisontal placering

en: Vertical orientation
da: Vertikal placering

en: Tray orientation changed to @orientation.
da: Bakkeplacering ændret til @orientation.

en: Publish taxonomy term
da: Publicér taksonomiterm

en: Unpublish taxonomy term
da: Afpublicér taksonomiterm

en: South Sudan
da: Sydsudan

en: Custom output for TRUE
da: Brugerdefineret output for TRUE

en: Custom output for FALSE
da: Brugerdefineret output for FALSE

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your email address.
da: Tak for din ansøgning om en konto. Din konto afventer godkendelse af en administrator.<br />I mellemtiden er yderligere instruktioner blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: An unrecoverable error has occurred. You can find the error message below. It is advised to copy it to the clipboard for reference.
da: Der opstod en uoprettelig fejl. Du kan finde fejlmeddelelsen nedenfor. Det tilrådes at kopiere den til fremtidig reference.

en: Place block
da: Placér blok

en: Port number
da: Portnummer

en: Revision timestamp
da: Version timestamp

en: Field map
da: Felt mapning

en: Administer account settings
da: Administrér kontoindsillinger

en: Entity language
da: Entity-sprog

en: search page
da: Søgeside

en: Hide empty
da: Skjul tomme

en: Quick Edit
da: Hurtig redigering

en: Revision Log message
da: Versionslogbesked

en: The translation set id for this node
da: Oversættelsesgruppe-ID for dette indholdselement

en: Registered timestamp
da: Timestamp for oprettelse

en: Signature format
da: Signaturformat

en: Update form
da: Opdatér formular

en: Storage settings
da: Indstillinger for lagring

en: File added
da: Fil tilføjet

en: File removed
da: Fil fjernet

en: Translate configuration
da: Oversæt konfiguration

en: Translations directory
da: Oversættelsesmappe

en: The translations directory does not exist.
da: Oversættelsesmappen eksisterer ikke.

en: The translations directory is not readable.
da: Oversættelsesmappen er ikke læsbar.

en: The translations directory is not writable.
da: Oversættelsesmappen er ikke skrivbar.

en: The translations directory is writable.
da: Oversættelsesmappen er skrivbar.

en: The translation server is offline.
da: Oversættelsesserveren er offline.

en: The translation server is online.
da: Oversættelsesserveren er online.

en: The %language translation is not available.
da: Oversættelsen %language er ikke tilgængelig.

en: The %language translation is available.
da: Oversættelsen %language er tilgængelig.

en: The %language translation could not be downloaded.
da: Oversættelsen til %language kunne ikke downloades.

en: Not blank
da: Ikke blank

en: You have unsaved changes.
da: Du har ændringer, som ikke er blevet gemt.

en: Allows users to apply an action to one or more items.
da: Lader brugerne anvende en handling på ét eller flere elementer.

en: A unique name for this action. It must only contain lowercase letters, numbers and underscores.
da: Handlingens unikke navn. Det må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger.

en: All actions, except selected
da: Alle handlinger, undtagen de valgte

en: Only selected actions
da: Kun de valgte handlinger

en: Selected actions
da: Valgte handlinger

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
da[0]: %action blev anvendt på @count element.
da[1]: %action blev anvendt på @count elementer.

en: The feed language code.
da: Feedets sprogkode.

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
da: Tidspunktet hvor feedet blev sat i kø til opdatering, 0 hvis det ikke er sat i kø.

en: The link of the feed.
da: Feedets link.

en: Calculated hash of the feed data, used for validating cache.
da: Beregnes hash af feedets data, bruges til validering af cachen.

en: The ID of the aggregator feed.
da: Feedets ID.

en: The title of the feed item.
da: Feed-elementets titel.

en: The feed item language code.
da: Feed-elementets sprogkode.

en: The link of the feed item.
da: Feed-elementets link.

en: The author of the feed item.
da: Feed-elementets forfatter.

en: The body of the feed item.
da: Feed-elementets brødtekst.

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
da: Feed-elementets udgivelsestidspunkt, som et Unix timestamp.

en: Failed to download OPML file due to "%error".
da: Kunne ikke downloade OPML-fil på grund af "@error".

en: Edit custom block %label
da: Redigér brugerdefineret blok %label

en: Custom block types
da: Brugerdefinerede bloktyper

en: Add custom block type
da: Tilføj brugerdefineret bloktype

en: @type %info has been created.
da: @type %info oprettet.

en: @type %info has been updated.
da: @type %info opdateret.

en: @type: added %info.
da: @type: tilføjede %info.

en: @type: updated %info.
da: @type: opdaterede %info.

en: The custom block ID.
da: ID for brugerdefineret blok.

en: The custom block UUID.
da: UUID for brugerdefineret blok.

en: The revision ID.
da: Versions-ID.

en: The comment language code.
da: Kommentarens sprogkode.

en: The block type.
da: Bloktypen.

en: Provide a label for this block type to help identify it in the administration pages.
da: Angiv en label for denne bloktype for at gøre den nemmere at identificere på administrationssiderne.

en: Enter a description for this block type.
da: Indtast en beskrivelse af denne bloktype.

en: Create a new revision by default for this block type.
da: Opret en ny revision som standard for denne bloktype.

en: Custom block type %label has been updated.
da: Brugerdefineret bloktype %label opdateret.

en: Custom block type %label has been added.
da: Brugerdefineret bloktype %label oprettet.

en: Add %type custom block
da: Tilføj %type brugerdefineret blok

en: %label is used by 1 custom block on your site. You can not remove this block type until you have removed all of the %label blocks. | %label is used by @count custom blocks on your site. You may not remove %label until you have removed all of the %label custom blocks.
da[0]: %label bruges af 1 brugerdefineret blok på dit site. Du kan ikke fjerne denne bloktype før du har fjernet alle %label-blokke.
da[1]: %label bruges af @count brugerdefinerede blok på dit site. Du kan ikke fjerne %label før du har fjernet alle brugerdefinerede %label-blokke.

en: Output the block in this view mode.
da: Udskriv blokken i denne view mode.

en: Select the region where this block should be displayed.
da: Vælg regionen hvor denne blok skal vises.

en: - Create a new book -
da: - Opret en ny bog -

en: Edit order and titles
da: Redigér rækkefølge og titler

en: Toolbar configuration
da: Indstilinger for værktøjslinje

en: Available buttons
da: TIlgængelige knapper

en: Active toolbar
da: Aktiv værktøjslinje

en: No styles configured
da: Ingen styles konfigureret

en: @count styles configured
da: @count styles konfigureret

en: Button separator
da: Knapseparator

en: The provided list of styles is syntactically incorrect.
da: Den angivne liste af styles er ikke syntaktisk korrekt.

en: You must configure the selected text editor.
da: Du skal konfigurere den valgte teksteditor.

en: Approved status
da: Godkendt status

en: Approved comment status
da: Godkendt kommentarstatus

en: Link to approve comment
da: Link til at godkende kommentar

en: Link to reply-to comment
da: Link til at svare på kommentar

en: The parent comment ID if this is a reply to a comment.
da: Kommentar-ID for den overordnede kommentar hvis dette er et svar på en kommentar.

en: The user ID of the comment author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: The comment author's home page address.
da: Kommentarforfatterens hjemmesideadresse.

en: The comment author's hostname.
da: Kommentarforfatterens værtsnavn.

en: The time that the comment was created.
da: Tidspunktet hvor kommentaren blev oprettet.

en: The time that the comment was last edited.
da: Tidspunktet hvor kommentaren sidst blev redigeret.

en: Thread place
da: Placering i tråd

en: The alphadecimal representation of the comment's place in a thread, consisting of a base 36 string prefixed by an integer indicating its length.
da: Den alfadecimale repræsentation af kommentarens placering i tråden, bestående af en tekststreng i base 36 og et heltal som indikerer dens længde.

en: View changes of @config_file
da: Vis ændringer i @config_file

en: Send copy to sender
da: Send kopi til afsender

en: Contact module form element.
da: Formularelement fra Contact-modulet.

en: Selected user
da: Valgte bruger

en: The sender's name
da: Afsenderens navn

en: The name of the person that is sending the contact message.
da: Navnet på personen der sender kontaktmeddelelsen.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
da: Hvorvidt der skal sendes en kopi af meddelelsen til afsenderen.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
da: IDet på modtageren af personlige kontaktmeddelelser.

en: @action @title configuration options
da: Indstillinger for @action @title

en: Tabbing is no longer constrained by the Contextual module.
da: Tabbing er ikke længere begrænset af Contextual-modulet.

en: Tabbing is constrained to a set of @contextualsCount and the edit mode toggle.
da: Tabbing er begrænset af @contextualsCount og redigeringstilstanden.

en: Press the esc key to exit.
da: Tryk på esc for at afslutte.

en: @count contextual link | @count contextual links
da[0]: @count kontekstuelt link
da[1]: @count kontekstuellle links

en: Create and store date values.
da: Opret og gem dataværdier.

en: Choose the type of date to create.
da: Vælg typen af dato der skal oprettes.

en: Date only
da: Kun dato

en: Set a default value for this date.
da: Angiv en standardværdi for denne dato.

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
da: Datoen %field er påkrævet. Indtast venligst en dato på formen %format.

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
da: Datoen %field er ugyldig. Indtast venligst en dato på formen %format.

en: The %field date is required.
da: Datoen %field er påkrævet.

en: The %field date is invalid.
da: Datoen %field er ugyldig.

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
da: Format: %format. Lad feltet stå tomt for at bruge oprettelsestidspunktet.

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
da: Vælg et format til visning af datoen. Husk at vælge et format som svarer til feltet, lad f.eks. være med at vise tiden for et felt som kun indeholder en dato.

en: Date part order
da: Rækkefølge af datoelementer

en: Month/Day/Year
da: Måned/Dag/År

en: Day/Month/Year
da: Dag/Måned/År

en: Year/Month/Day
da: År/Måned/Dag

en: Time type
da: Tidstype

en: 24 hour time
da: 24 timer

en: 12 hour time
da: 12 timer

en: Text editor
da: Teksteditor

en: This option is disabled because no modules that provide a text editor are currently enabled.
da: Denne valgmulighed er deaktiveret fordi ingen af de aktive moduler stiller en teksteditor til rådighed.

en: Text formats and editors
da: Tekstformater og editors

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
da: Teksten som vises inden i feltet indtil der indtastes en værdi. Det kan være en eksempelværdi eller en kort beskrivelse af det forventede format.

en: Type of item to reference
da: Typen af element der skal refereres til

en: Reference method
da: Referencemetode

en: @entity_type selection
da: @entity_type valg

en: There are no entities matching "%value".
da: Ingen entities matcher "%value".

en: Many entities are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
da: Mange entities kaldes %value. Angiv den som du ønsker ved at tilføje IDet i parentes, som "@value (@id)".

en: Multiple entities match this reference; "%multiple". Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
da: Flere entities matcher denne reference; "%mulitple". Angiv hvilken én du er interesseret i ved at angive et ID i parentes, som f.eks. "@value (@id)".

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
da: Vælg metoden der skal bruges til at hente autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusindvis af entities.

en: If checked, field api classes will be added by field templates. This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
da: Field API klasser tilføjes af feltskabeloner. Anbefales ikke med mindre din CSS afhænger af disse klasser. Hvis feltet ikke er markeret bliver skabelonen ikke brugt.

en: %entity_label: Administer fields
da: %entity_label: Administrér felter

en: %entity_label: Administer display
da: %entity_label: Administér display

en: Allowed number of values
da: Tilladt antal værdier

en: Number of values is required.
da: Antallet af værdier er påkrævet.

en: Field %field can only hold @max values but there were @count uploaded. The following files have been omitted as a result: %list.
da: Feltet %field kan kun indeholde @max værdier, men der blev uploadet @count. Derfor er følgende filer blevet udeladt: %list.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
da: Der kan uploades et ubegrænset antal filer til dette felt.

en: The file ID.
da: Filens ID.

en: The file language code.
da: Filens sprogkode.

en: The user ID of the file.
da: Filens bruger-ID.

en: Name of the file with no path components.
da: Filens navn uden stikomponenter.

en: The URI to access the file (either local or remote).
da: URI til at tilgå filen (enten lokal eller remote).

en: The time that the node was created.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet blev oprettet.

en: Detect if tar is part of the extension
da: Find ud af om tar er den del af endelsen

en: This format is shown when no other formats are available
da: Formater vises når der ikke er andre tilgængelige formater

en: Based on the text editor configuration, these tags have automatically been added: <strong>@tag-list</strong>.
da: Disse tags er blevet tilføjet automatisk på basis af indstillingerne for tekst-editoren: <strong>@tag-list</strong>.

en: Forum content
da: Forumindhold

en: The content ID of the forum index entry.
da: Indholds-ID for forumindekselementet.

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in forum %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in forum %title</span>
da[0]: 1 nyt indlæg<span class="visually-hidden"> i forummet %title</span>
da[1]: @count nye indlæg<span class="visually-hidden"> i forummet %title</span>

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in topic %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in topic %title</span>
da[0]: 1 nyt indlæg<span class="visually-hidden"> i emnet %title</span>
da[1]: @count nye indlæg<span class="visually-hidden"> i emnet %title</span>

en: The forum %label and all sub-forums have been deleted.
da: Forummet %label samt alle underforummer er blevet slettet.

en: forum: deleted %label and all its sub-forums.
da: forum: %label samt alle underforummer slettet.

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
da: Originalbilledet på %source_image_path kunne ikke findes under forsøget på at generere et afledt billede på %derivative_path.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
da: Billedets alternativtekst, til brug i billedets 'alt'-attribut.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
da: Billedets titeltekst, til brug i billedets 'title'-attribut.

en: The width of the image in pixels.
da: Billedets bredde i pixels.

en: The height of the image in pixels.
da: Billedets højde i pixels.

en: Custom language settings
da: Brugerdefinerede sprogindstillinger

en: Settings successfully updated.
da: Indstillinger opdateret.

en: Change language settings for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>user profiles</em>, or any other supported element on your site. By default, language settings hide the language selector and the language is the site's default language.
da: Skift sprogindstillinger for <em>indholdstyper</em>, <em>ordforråd</em>, <em>brugerprofiler</em> og alle andre understøttede elementer på dit site. Som standard er sprogvælgeren skjult af sprogindstillingerne, og sproget er sat til sitets standardsprog.

en: Show language selector on create and edit pages
da: Vis sprogvælger ved oprettelse og redigering af indhold

en: Select languages to enforce. If none are selected, all languages will be allowed.
da: Vælg sprog som skal håndhæves. Hvis ingen er valgt vil alle sprog være tilladt.

en: The language is not @languages.
da: Sproget er ikke @languages.

en: The language is @languages.
da: Sproget er @languages.

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
da: Gemmer en URL-streng med en valgfri link-tekst og en valgfri blob af attributter til konstruktion af et link.

en: Allow link text
da: Tillad linktekst

en: Placeholder for URL
da: Placeholder til URL

en: Placeholder for link text
da: Placerholder til linktekst

en: Nothing to check.
da: Ingenting at kontrollere.

en: Translation file not found: @uri.
da: Oversættelsesfil ikke fundet: @uri.

en: Unable to download translation file @uri.
da: Kan ikke downloade oversættelsesfil @uri.

en: One translation files could not be checked. See the log for details. | @count translation files could not be checked. See the log for details.
da[0]: Én oversættelsesfil kunne ikke kontrolleres. Se loggen for detaljer.
da[1]: @count oversættelsesfiler kunne ikke kontrolleres. Se loggen for detaljer.

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
da: Importerer oversættelsesfil: %filename (@percent%)

en: Translations imported.
da: Oversættelser importeret.

en: Updating configuration translations
da: Opdaterer konfigurationsoversættelser

en: Starting configuration update
da: Starter konfigurationsopdatering

en: Error updating configuration translations
da: Fejl under opdatering af konfigurationsoversættelser

en: The configuration was successfully updated. There are %number configuration objects updated.
da: Konfigurationen blev opdateret. %number konfigurationsobjekter opdateret.

en: No configuration objects have been updated.
da: Ingen konfigurationsobjekter opdateret.

en: Unable to import translations file: @file
da: Kan ikke importere oversættelsesfil: @file

en: Translations imported: %number added, %update updated, %delete removed.
da: Oversættelser importeret: %number tilføjet, %update opdateret, %delete fjernet.

en: The configuration was successfully updated. %number configuration objects updated.
da: Konfigurationen blev opdateret. %number konfigurationsobjekter opdateret.

en: One translation file imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed. | @count translation files imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed.
da[0]: Oversættelsesfilen blev importeret. %number oversættelser blev tilføjet, %update oversættelser blev opdateret og %delete oversættelser blev slettet.
da[1]: @count oversættelsesfiler blev importeret. %number oversættelser blev tilføjet, %update oversættelser blev opdateret og %delete oversættelser blev slettet.

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details.
da[0]: En streng blev ikke oversat da den indeholder ikke tilladt eller ukorrekt HTML. Se loggen for flere detajler.
da[1]: @count strenge blev ikke oversat da de indeholder ikke tilladt eller ukorrekt HTML. Se loggen for flere detajler.

en: Checking translations
da: Kontrollerer oversættelser

en: Error checking translation updates.
da: Fejl ved kontrol af opdateringer til oversættelser.

en: Updating translations
da: Opdaterer oversættelser

en: Error importing translation files
da: Fejl under import af oversættelsesfiler

en: Updating translations.
da: Opdaterer oversættelser.

en: Source string (@language)
da: Originalstreng (@language)

en: Built-in English
da: Indbygget Engelsk

en: Translated string (@language)
da: Oversat streng (@language)

en: All translations up to date.
da: Alle oversættelser er up-to-date.

en: Select a language to update.
da: Vælg et sprog at opdatere.

en: File not found at %remote_path nor at %local_path
da: Filen hverken fundet på %remote_path eller %local_path

en: File not found at %local_path
da: Fil ikke fundet på %local_path

en: Translation file location could not be determined.
da: Oversættelsesfilens placering kunne ikke fastslås.

en: Missing translations for:
da: Mangler oversættelser af :

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
da[0]: Mangler oversættelser til ét projekt
da[1]: Mangler oversættelser til @count projekter

en: A local file system path where interface translation files will be stored.
da: En lokal sti hvor oversættelsesfiler til brugergrænsefladen gemmes.

en: Updates available
da: Opdateringer tilgængelige

en: Missing translations
da: Manglende oversættelser

en: Translation source
da: Oversættelseskilde

en: Drupal translation server and local files
da: Drupal oversættelsesserver og lokale filer

en: Local files only
da: Kun lokale filer

en: The source of translation files for automatic interface translation.
da: Kilden til oversættelsesfiler til brug ved automatisk oversættelse af brugergrænsefladen.

en: Don't overwrite existing translations.
da: Overskriv ikke eksisterende oversættelser.

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
da: Overskriv kun importerede oversættelser, brugerdefinerede oversættelser bibeholdes.

en: Overwrite existing translations.
da: Overskriv eksisterende oversættelser.

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
da: Hvordan skal eksisterende oversættelser behandles ved automatisk opdatering af grænsefladeoversættelserne.

en: Edit menu %label
da: Redigér menu %label

en: Add menu link
da: Tilføj menulink

en: Administrative summary
da: Administrativt resumé

en: Menu %label has been updated.
da: Menu %label opdateret.

en: Menu %label has been added.
da: Menu %label tilføjet.

en: The menu link has been saved.
da: Menulink gemt.

en: Published status or admin user
da: Publiceringsstatus eller administrator

en: Promoted to front page status
da: Forfremmet til forside status

en: Node operations bulk form
da: Formular til bulk-handlinger på indholdselementer

en: Add a form element that lets you run operations on multiple nodes.
da: Tilføj et formularelement som gør det muligt at udføre handlinger på flere indholdselementer ad gangen.

en: Empty Node Frontpage behavior
da: Opførsel ved tom forside

en: Provides a link to the node add overview page.
da: Giver et link til oversigtssiden for tilføjelse af indhold.

en: Link to revision
da: Link til version

en: Link to revert revision
da: Link til at gendanne version

en: Link to delete revision
da: Link til at slette version

en: Access the Content overview page
da: Tilgå indholdsoversigten

en: View all revisions
da: Vis alle versioner

en: Revert all revisions
da: Gendan alle versioner

en: %type_name: View revisions
da: %type_name: Vis versioner

en: %type_name: Revert revisions
da: %type_name: Gendan versioner

en: %type_name: Delete revisions
da: %type_name: Slet versioner

en: Promotion options
da: Indstillinger for forfremmelse

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
da: Læs mere<span class="visually-hidden"> om @title</span>

en: The node revision ID.
da: Indholdselementets versions-ID.

en: The time that the node was last edited.
da: Tidspunktet hvor indholdselementet sidst blev redigeret.

en: The time that the current revision was created.
da: Tidspunktet hvor den aktuelle version blev opdateret.

en: The user ID of the author of the current revision.
da: Bruger-IDet på forfatteren af den aktuelle version.

en: The node bundle is @bundles or @last
da: Node-bundle er @bundles eller @last

en: The node bundle is @bundle
da: Indholdselementets bundle er @bundle

en: Float value
da: Float-værdi

en: An entity field containing a path alias and related data.
da: Et entity-felt som indeholder en alternativ sti og relaterede data.

en: Path id
da: Sti ID

en: Created entity %type with ID %id.
da: Entity af typen %type med ID %id oprettet.

en: Updated entity %type with ID %id.
da: Entity af typen %type med ID %id opdateret.

en: Deleted entity %type with ID %id.
da: Entity af typen %type med ID %id slettet.

en: Raw output
da: Råt output

en: You have no fields. Add some to your view.
da: Du har ingen felter. Tilføj nogle til dit view.

en: The machine-readable name must contain only letters, numbers, dashes and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn må kun indeholde bogstaver, tal, bindestreger og understregninger.

en: All field aliases must be unique
da: Alle feltaliaser skal være unikke

en: Accepted request formats
da: Accepterede request-formater

en: Request formats that will be allowed in responses. If none are selected all formats will be allowed.
da: Forespørgselsformater som er tilladt i svar. Hvis ingen er valgt vil alle formater være tilladt.

en: The new set label is required.
da: Det nye gruppenavn er påkrævet.

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, you will find the configuration in the file <em>/etc/syslog.conf</em>, or in <em>/etc/rsyslog.conf</em> or in the directory <em>/etc/rsyslog.d</em>. These files define the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em> or <em>rsyslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> or <em>rsyslog.conf</em> manual page on your command line.
da: På UNIX, Linux og Mac OS X finder du konfigurationen i filen <em>/etc/syslog.conf</em>, i <em>/etc/rsyslog.conf</em> eller i mappen <em>/etc/rsyslog.d</em>. Disse filer definerer routing-indstillingerne. Meddelelser kan markeres med koder fra <code>LOG_LOCAL0</code> til <code>LOG_LOCAL7</code>. For mere information om Syslog-facilities, logniveauer og hvordan du konfigurerer <em>syslog.conf</em> eller <em>rsyslog.conf</em> kan du læse manualen til <em>syslog.conf</em> eller <em>rsyslog.conf</em> på din kommandolinje.

en: Any data
da: Alle data

en: An entity field containing a UUID.
da: Et entity-felt som indeholder en UUID.

en: Failed to fetch file due to error "%error"
da: Kunne ikke hente filen på grund af fejlen "%error"

en: Date and time formats
da: Dato- og tidsformater

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the @settings_name value in your settings.php back to FALSE.
da: Scriptet update.php er tilgængeligt for alle uden godkendelse, hvilket udgør en sikkerhedsrisiko. Du skal ændre værdien af @settings_name i settings.php til FALSE.

en: Name of the date format
da: Datoformatets navn

en: @toolkit settings
da: Indstillinger for @toolkit

en: Update this item
da: Opdatér dette element

en: This value should not be null.
da: Denne værdi skal være null.

en: This value should be %limit or more.
da: Denne værdi skal være %limit eller mere.

en: The term ID.
da: Term IDet.

en: The term language code.
da: Term sprogkode.

en: Term Parents
da: Overordnede termer

en: The parents of this term.
da: Denne terms overordnede termer.

en: Create referenced entities if they don't already exist
da: Opretter refererede entities hvis de ikke allerede eksisterer

en: Telephone number
da: Telefonnummer

en: This field stores a telephone number in the database.
da: Feltet gemmer et telefonnummer i databasen.

en: Link using text: @title
da: Link med tekst: @title

en: Link using provided telephone number.
da: Link med det angivne telefonnummer.

en: Toolbar items
da: Værktøjslinjelementer

en: !tour_item of !total
da: !tour_item af !total

en: End tour
da: Slut tour

en: Translatable elements
da: Elementer der kan oversættes

en: At least one field needs to be translatable to enable %bundle for translation.
da: Mindst ét felt skal kunne oversættes for at kunne aktivere oversættelse af %bundle.

en: <strong>@language_name (Original language)</strong>
da: <strong>@language_name (originalt sprog)</strong>

en: Administer translation settings
da: Administrér indstillinger for oversættelse

en: Create translations
da: Opret oversættelser

en: Delete translations
da: Slet oversættelser

en: Translate %bundle_label @entity_label
da: Oversæt %bundle_label @entity_label

en: Translate @entity_label
da: Oversæt @entity_label

en: "Show language selector" is not compatible with translating content that has default language: %choice. Either do not hide the language selector or pick a specific language.
da: "Vis sprogvælger" er ikke kompatibel med oversættelse af indhold som har et standardsprog: %choice. Enten skal du undlade at skjule sprogvælgeren eller vælge et specifikt sprog.

en: An unpublished translation will not be visible without translation permissions.
da: En ikke-udgivet oversættelse vil ikke være synlig uden oversættelsestilladelser.

en: %archive_file does not contain any .info.yml files.
da: %archive_file indeholder ikke nogen .info.yml-filer.

en: <p>This is a one-time login for %user_name.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
da: <p>Dette er et engangs-login for %user_name</p><p>Klik på denne knap for at logge ind på sitet og skifte din adgangskode.</p>

en: Provides access to the user data service.
da: Giver adgang til brugerdatatjenesten.

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
da: Tilføj et formularelement som gør det muligt at udføre handlinger på flere brugere ad gangen.

en: User module form element.
da: User-modul formularelement.

en: System module form element.
da: System-modul formularelement.

en: Edit user account
da: Redigér brugerkonto

en: Login attempt failed from %ip.
da: Login-forsøg mislykkedes fra %ip.

en: Cancel user
da: Opsig bruger

en: Enable password strength indicator
da: Aktivér visning af password-kvalitet

en: Admin (user awaiting approval)
da: Admin (bruger afventer godkendelse)

en: Role %label has been updated.
da: Rollen %label opdateret.

en: Role %label has been added.
da: Rollen %label tilføjet.

en: The user language code.
da: Brugerens sprogkode.

en: The time that the user last accessed the site.
da: Tidspunktet hvor brugeren sidst tilgik sitet.

en: The time that the user last logged in.
da: Tidspunktet hvor brugeren sidst loggede ind.

en: The email address used for initial account creation.
da: E-mail-adressen som brugen brugte til at oprette kontoen.

en: The roles the user has.
da: Brugerens rolle.

en: Update the user %name
da: Opdatér brugeren %name

en: The module which sets this user data.
da: Modulet som angiver disse brugerdata.

en: The name of the data key.
da: Datanøglens navn.

en: The label of the view.
da: Viewets label.

en: The machine-readable ID of the view.
da: Viewets maskinlæsbare navn.

en: Dropbutton
da: Dropknap

en: Display fields in a dropbutton.
da: Vis felter i en dropdown-knap.

en: Rendered entity - @label
da: Renderet entity - @label

en: Displays a rendered @label entity in an area.
da: Viser en renderet @label-entity i et område.

en: Display the @label
da: Viser @label

en: Available global token replacements
da: Globale tokens

en: Override the title of this view when it is empty. The available global tokens below can be used here.
da: Tilsidesæt titlen af dette view når det er tomt. De tilgængelige globale tokens findes nedenfor.

en: Administrative comment
da: Administrativ kommentar

en: Machine name of the display
da: Displayets maskinlæsbare navn

en: This description will only be seen within the administrative interface and can be used to document this display.
da: Denne beskrivelse vises kun i brugerfladen til administration, og kan anvendes til at dokumentere denne visning.

en: CSS class name(s)
da: CSS klassenavn(e)

en: Show contextual links on this view.
da: Vis kontekstuelle links på dette view.

en: Show contextual links
da: Vis kontekstuelle links

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
da: I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: Allow people to choose the sort order
da: Lad brugerne vælge sorteringsrækkefølgen

en: If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
da: Hvis sorteringsrækkefølgen ikke vises, bestemmer sorteringskriterierne for hver sortering rækkefølgen.

en: Label for ascending sort
da: Label til stigende sortering

en: Label for descending sort
da: Label til faldende sortering

en: Override the output of this field with custom text
da: Erstat outputtet fra dette felt med brugerdefineret tekst

en: Output this field as a custom link
da: Udskriv dette felt som et brugerdefineret link

en: Trim this field to a maximum number of characters
da: Beskær feltet til et maksimalt antal tegn

en: More link label
da: Label til mere-link

en: You may use the "Replacement patterns" above.
da: Du kan bruge "erstatningsmønstre" ovenfor.

en: An HTML corrector will be run to ensure HTML tags are properly closed after trimming.
da: Der køres en HTML-retter for at sikre at tags er lukket korrekt efter beskæring.

en: Fields to be included as links.
da: Felter der skal inkluderes som links.

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
da: Medtag en "destination"-parameter i linket som sender brugeren retur til det originale view når den link-handlingen er udført.

en: First page link text
da: Tekst på "første side"-link

en: Last page link text
da: Tekst til "sidste side"-link

en: Offset (number of items to skip)
da: Offset (antal elementer der skal springes over)

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
da: Sæt for eksempel dette til 3 for at skjule de 3 første elementer.

en: Pager link labels
da: Pager link-etiketter

en: Previous page link text
da: Tekst til "forrige side"-link

en: Next page link text
da: Tekst til "næste side"-link

en: Insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
da: Indtast en liste af numeriske værdier adskilt af kommaer, f.eks.: 10, 20, 50, 100

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Use this option only if you understand and accept this security risk.
da: ADVARSEL: Deaktivering af SQL-omskrivning betyder at node access-sikkerhed deaktiveres. Det kan give brugerne adgang til at se data som de ikke burde kunne se hvis dit view ikke er konfigureret korrekt. Brug kun denne mulighed hvis du forstår og accepterer denne sikkerhedsrisiko.

en: No view mode selected
da: Ingen view mode valgt

en: Caption for the table
da: Beskrivelse af tabellen

en: Table details
da: Tabeldetaljer

en: Summary title
da: Resumétitel

en: Table description
da: Tabelbeskrivelse

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
da: Giv yderligere oplysninger om tabellen for at øge tilgængeligheden.

en: Enable @display_title
da: Aktivér @display_title

en: Delete @display_title
da: Slet @display_title

en: Undo delete of @display_title
da: Fortryd sletning af @display_title

en: Disable @display_title
da: Deaktivér @display_title

en: Edit view name/description
da: Redigér viewets navn/beskrivelse

en: Analyze view
da: Analysér view

en: Reorder displays
da: Sortér displays

en: Revert view
da: Gendan view

en: Add <span class="visually-hidden">@type</span>
da: Tilføj <span class="visually-hidden">@type</span>

en: And/Or Rearrange <span class="visually-hidden">filter criteria</span>
da: Omorganisér <span class="visually-hidden">filterkriterier</span>

en: Rearrange <span class="visually-hidden">@type</span>
da: Omorganisér <span class="visually-hidden">@type</span>

en: This display has one or more validation errors.
da: Dette display har én eller flere valideringsfejl.

en: There are no disabled views.
da: Der er ingen deaktiverede views.

en: Do you want to break the lock on view %name?
da: Ønsker du at bryde låsen på viewet %name?

en: View language
da: View-sprog

en: Language of labels and other textual elements in this view.
da: Sprog for labels og andre tekster i dette view.

en: No displays available.
da: Ingen tilgængelige displays.

en: Last saved
da: Sidst gemt

en: Not saved yet
da: Ikke gemt endnu

en: Hard
da: Svær

en: Book Page
da: Bogside

en: Aggregator feed item
da: Aggregator feed-element

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
da: Standard-parser for RSS-, Atom- og RDF-feeds.

en: Custom Block
da: Brugerdefineret blok

en: Custom block type
da: Brugerdefineret bloktype

en: Comment selection
da: Kommentarvalg

en: Contact message
da: Kontaktbesked

en: My Editor
da: Min editor

en: Entity form display
da: Entity-formularvisning

en: Display the ID of the referenced entities.
da: Vis ID for de refererede entiteter.

en: Selects referenceable entities for an entity reference field.
da: Vælger referérbare entities til et entity-referencefelt.

en: Entity Reference inline fields
da: Entity Reference inline-felter

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
da: Returnerer resultater som en PHP-array af labels og renderede rækker.

en: File selection
da: Filvalg

en: Separate link text and URL
da: Separat linktekst og URL

en: Node Bundle
da: Node-bundle

en: Node selection
da: Valg af indholdselement

en: Watchdog database log
da: Watchdog databaselog

en: REST export
da: REST eksport

en: Create a REST export resource.
da: Opret en REST eksportressource.

en: Use entities as row data.
da: Brug entities som rækkedata.

en: Use fields as row data.
da: Brug felter som rækkedata.

en: Serializes views row data using the Serializer component.
da: Serialiserer views-rækkedata vha. Serializer-komponenten.

en: Shortcut set
da: Tilføj genvejsgruppe

en: Handles .tar files.
da: Håndterer .tar-filer.

en: Handles zip files.
da: Håndterer .zip-filer.

en: Taxonomy Term selection
da: Valg af taksonomiord

en: Display reference to taxonomy term in RSS.
da: Vis reference til taksonomiterm i RSS.

en: Telephone link
da: Telefon-link

en: User selection
da: Valg af bruger

en: Views Exposed Filter Block
da: Views Exposed Filter blok

en:  - Basic validation -
da:  - Simpel validering -

en: A simple pager containing previous and next links.
da: En simpel pager med forrige- og næste-links.

en: Display all items that this view might find.
da: Vis alle elementer som dette view kan finde.

en: Displays rows as HTML list.
da: Vis rækker som HTML-liste.

en: Language detection and selection
da: Detektion og valg af sprog

en: menus
da: menuer

en: Toolkit
da: Værktøjskasse

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site.
da: Indstillinger for den statistiske information som Drupal indsamler om dit site.

en: Autoplay: %autoplay
da: Automatisk afspilning: %autoplay

en: Loop: %loop
da: Løkke: %loop

en: Muted: %muted
da: Dæmpet: %muted

en: Display of multiple files
da: Visning af flere filer

en: Configuration Translation
da: Oversættelse af konfiguration

en: - empty image -
da: - tomt billede -

en: Field formatters
da: Formateringsenheder for felter

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
da: Markér dette for ikke at kontrollere tilladelser ved rendering af en entity.

en: Save and select
da: Gem og vælg

en: Editorial
da: Redaktionel

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor.
da: WYSIWYG-redigering af rich text-felter vha. CKEditor.

en: Protocol version
da: Protokolversion

en: The directory %translations_directory exists.
da: Mappen %translations_directory eksisterer.

en: MySQL, MariaDB, Percona Server, or equivalent
da: MySQL, MariaDB, Percona Server eller tilsvarende

en: The referenced language
da: Det refererede sprog

en: Language reference
da: Sprogreference

en: URI value
da: URI-værdi

en: An entity field containing a URI.
da: Et entity-felt som indeholder en URI.

en: Caribbean Netherlands
da: Caribiske Nederlande

en: Congo - Kinshasa
da: Congo (Kinshasa

en: Congo - Brazzaville
da: Congo (Brazzaville

en: Côte d’Ivoire
da: Elfenbenskysten

en: Clipperton Island
da: Bouvetø

en: Hong Kong SAR China
da: Hong Kong

en: Canary Islands
da: Cookøerne

en: Palestinian Territories
da: Palæstinensiske territorier

en: Time span in seconds
da: Tidsperiode i sekunder

en: Using simple actions
da: Brug simple handlinger

en: Creating and configuring advanced actions
da: Opret og konfigurér avancerede handlinger

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
da: En unikt navn på denne blokinstans. Skal være alfanumerisk og adskilt med understregninger.

en: Filter by block name
da: Filtrér efter bloknavn

en: Enter a part of the block name to filter by.
da: Indtast en del af bloknavnet at filtrere efter.

en: Allow settings in the block configuration
da: Tillad indstillinger i blokkonfigurationen

en: Items per block
da: Elementer pr. blok

en: @count (default setting)
da: @count (standardindstilling)

en: Enabling CKEditor for individual text formats
da: Aktivér CKEditor for individuelle tekstformater

en: Configuring the toolbar
da: Tilpasning af værktøjslinjen

en: When CKEditor is chosen from the <em>Text editor</em> drop-down menu, its toolbar configuration is displayed. You can add and remove buttons from the <em>Active toolbar</em> by dragging and dropping them, and additional rows can be added to organize the buttons.
da: Når CKEditor vælges fra <em>Teksteditor</em> dropdown-menuen, vises instillingerne for dens værktøjslinje. Du kan tilføje og fjerne knapper fra den <em>aktive værktøjslinje</em> ved at trække og slippe dem. Du kan tilføje flere rækker for at organisere knapperne.

en: Formatting content
da: Formatering af indhold

en: Toggling between formatted text and HTML source
da: Skift mellem formatteret tekst og HTML-kilde

en: If the <em>Source</em> button is available in the toolbar, users can click this button to disable the visual editor and edit the HTML source directly. After toggling back, the visual editor uses the allowed HTML tags to format the text — independent of whether buttons for these tags are available in the toolbar. If the text format is set to <em>limit the use of HTML tags</em>, then all excluded tags will be stripped out of the HTML source when the user toggles back to the text editor.
da: Hvis knappen <em>Source</em> er tilgængelig i værktøjslinjen, kan brugerne klikke på den for at deaktivere den visuelle editor og redigere HTML-kilden direkte. Når der klikkes på knappen igen bruger den den visuelle editor de tilladte HTML-tags til at formatere teksten – uafhængigt af, om der findes knapper til disse tags i værktøjslinjen. Hvis tekstformatet er konfigureret til at <em>begrænse brugen af HTML-tags</em>, vil alle udelukkede tags vil blive fjernet fra HTML-kilden, når brugeren skifter tilbage til teksteditoren.

en: Uploads disabled
da: Uploads deaktiveret

en: Uploads enabled, max size: @size @dimensions
da: Uploads er aktiveret, maksimal størrelse: @size @dimensions

en: Edit Image
da: Redigér billede

en: Drupal link
da: Drupal-link

en: CKEditor plugin settings
da: Indstillinger for CKEditor plugin

en: Could not extract the contents of the tar file. The error message is <em>@message</em>
da: Kunne ikke udtrække indholdet af tar-filen. Fejlmeddelelsen er <em>@message</em>

en: Discard changes?
da: Fortryd ændringer?

en: Enable image uploads
da: Aktivér upload af billeder

en: Storage: @name
da: Lager: @name

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
da: En mappe relativt til Drupals files-mappe hvor uploadede filer gemmes.

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
da: Hvis dette felt er tomt vil filstørrelsen være begrænset af PHPs maksimale uploadstørrelse på @size.

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
da: Billeder som er større end disse dimensioner bliver skaleret ned.

en: Installing text editors
da: Installerer tekst-editors

en: Enabling a text editor for a text format
da: Aktivering af teksteditor for et tekstformat

en: Configuring a text editor
da: Konfiguration af en teksteditor

en: Once a text editor is associated with a text format, you can configure it by clicking on the <em>Configure</em> link for this format. Depending on the specific text editor, you can configure it for example by adding buttons to its toolbar. Typically these buttons provide formatting or editing tools, and they often insert HTML tags into the field source. For details, see the help page of the specific text editor.
da: Når en teksreditor er knyttet til et tekstformat, kan du konfigurere det ved at klikke på formatets <em>Konfigurér</em>-link. Afhængigt af den specifikke teksteditor, kan du konfigurere det ved for eksempel at tilføje knapper til værktøjslinjen. Typisk giver disse knapper adgang til formaterings- eller redigeringsværktøjer, og de indsætter ofte HTML-tags i feltets kilde. Se hjælpesiden for den specifikke teksteditor for mere information.

en: Using different text editors and formats
da: Brug forskellige teksteditorer og formater

en: If you change the text format on a text field, the text editor will change as well because the text editor configuration is associated with the individual text format. This allows the use of the same text editor with different options for different text formats. It also allows users to choose between text formats with different text editors if they are installed.
da: Hvis du ændrer tekstformatet på et tekstfelt, vil teksteditoren også ændre sig, fordi editor-konfigurationen er forbundet med det enkelte tekstformat. Det gør det muligt at bruge den samme teksteditor med forskellige indstillinger for forskellige tekstformater. Det giver også brugerne mulighed for at vælge mellem tekstformater med forskellige teksteditorer, hvis de er installeret.

en: No placeholder
da: Ingen placeholder

en: Add, edit, and delete custom display modes.
da: Tilføj, redigér og slet brugerdefinerede display modes.

en: Configure what displays are available for your content and forms.
da: Indstil hvilke display er tilgængelige for dit indhold og dine formularer.

en: Manage custom view modes.
da: Håndtér brugerdefinerede view modes.

en: Manage custom form modes.
da: Håndtér brugerdefinerede form modes.

en: Add form mode
da: Tilføj form mode

en: Edit form mode
da: Redigér form mode

en: Choose view mode entity type
da: Vælg view mode entity-type

en: Choose form mode entity type
da: Vælg formular-mode entity-type

en: Deleting a @entity-type will cause any output still requesting to use that @entity-type to use the default display settings.
da: Slettes en @entity-type vil alt output som ønsker at bruge @entity-type i stedet bruge standardindstillingerne for visning.

en: Saved the %label @entity-type.
da: %label @entity-type gemt.

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
da: Den refererede entity (%type: %id) eksisterer ikke.

[ctx: Sort order]
en: Order
da: Rækkefølge

en: %entity_label: Administer form display
da: %entity_label: Administrér formularvisning

en: @type (module: @module)
da: @type (modul: @module)

en: Widget settings:
da: Indstillinger for widget:

en: The label of the entity that is related to the file.
da: Etiketten på den entity som er relateret til filen.

en: Access the Files overview page
da: Tilgå filoversigten

en: Progress indicator: @progress_indicator
da: Fremdriftsindikator: @progress_indicator

en: The %filter filter is missing, and will be removed once this format is saved.
da: Filteret %filter mangler og vil blive fjernet når dette format gemmes.

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple of blank lines.
da: Linjer og afsnit genkendes automatisk. Linjeskift-tag &lt;br/&gt; samt  afsnits-tags &lt;p&gt; og &lt;/p&gt; indsættes automatisk. Hvis afsnit ikke genkendes skal du blot indsætte et par tomme linjer.

en: Missing filter. All text is removed
da: Filter mangler. Al tekst fjernet

en: Missing filter plugin: %filter.
da: Filter-plugin mangler: %filter.

en: Provides a fallback for missing filters. Do not use.
da: Et fallback for manglende filtre. Må ikke bruges.

en: Updated @type %term.
da: @type %term opdateret.

en: Add image style
da: Tilføj image style

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
da: Sletter du sproget slettes alle oversættelser af brugergrænsefladen, og alle indlæg på dette sprog bliver markeret som sprogneutrale. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: No placeholders
da: Ingen placeholders

en: Title placeholder: @placeholder_title
da: Titel placeholder: @placeholder_title

en: Note that importing large .po files may take several minutes.
da: Bemærk at import af store .po filer kan tage flere minutter.

en: Content items can be edited using different form modes. Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is edited in each form mode, and define how the field form widgets are displayed in each form mode.
da: Indholdselementer kan redigeres vha. forskellige formular-modes. Her kan du definere hvilke felter der vises eller skjules når %type-indhold redigeres i hver formular-mode, sam definere hvordan de forskellige felt-widgets vises i hver formular-mode.

en: Edit %label content type
da: Redigér indholdstypen %label

en: The content has either been modified by another user, or you have already submitted modifications. As a result, your changes cannot be saved.
da: Indholdet er enten blevet ændret af en anden bruger, eller du har allerede indsendt ændringer. Det er derfor ikke muligt at gemme dine ændringer.

en: Use field label: @display_label
da: Bruge felt-label: @display_label

en: Provides a row plugin to display search results.
da: Tilbyder en række-plugin til visning af søgeresultater.

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. This must be changed in settings.php
da: En lokal sti hvor offentlige filer gemmes. Mappen skal eksistere og Drupal skal kunne skrive til den. Mappen skal være relativ til Drupals installationsmappe og skal kunne tilgås via web. Dette skal ændres i settings.php

en: %name: the telephone number may not be longer than @max characters.
da: %name: telefonnummeret må ikke være længere end @max tegn.

en: %name: the text may not be longer than @max characters.
da: %name: teksten må ikke være længere end @max tegn.

en: Summary rows
da: Resumérækker

en: The toolbar cannot be set to a horizontal orientation when it is locked.
da: Værktøjslinjen kan ikke sættes til horisontal orientering når den er låst.

en: This form lets administrators add and edit fields for storing user data.
da: Denne formular lader administratorer tilføje og redigere felter til lagring af brugerdata.

en: This form lets administrators configure how form fields should be displayed when editing a user profile.
da: Denne formular lader administratorer indstille hvordan felterne skal vises ved redigering af en brugerprofil.

en: Alter the HTTP response status code used by this view, mostly helpful for empty results.
da: Skift HTTP statuskoden for dette view, mest nyttigt ved tomme resultater.

en: HTTP status code
da: HTTP statuskode

en: Always display the more link
da: Vis altid "mere"-linket

en: Check this to display the more link even if there are no more items to display.
da: Markér dette for at vise "mere"-linket selv om der ikke er flere elementer at vise.

en: Make entity label a link to entity page.
da: Brug entity-label som link til entity-side.

en: You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
da: Du skal tilføje yderligere felter til denne visning før dette felt kan bruges. Disse felter kan markeres som <em>Ekskludér fra visning</em> hvis du ønsker det. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.

en: Automatic width
da: Automatisk bredde

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
da: Bredden af ​​hver kolonne beregnes automatisk baseret på antallet af tilgængelige kolonner. Hvis der tilføjes yderligere klasser eller et tema indsætter klasser på basis af et grid-system, kan det være nyttigt at deaktivere denne indstilling.

en: Default column classes
da: Standard kolonneklasser

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Tilføj standard kolonneklasser som f.eks. views-col, col-1 og clearfix til outputtet. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup i outputtet men det betyder at det bliver mere besværligt at anvende CSS.

en: Custom column class
da: Brugerdefineret kolonneklasse

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
da: Yderligere klasser på hver kolonne. Adskilt af mellemrum.

en: Default row classes
da: Standard rækkeklasser

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Tilføj standard rækkeklasser som f.eks. views-row, row-1 og clearfix til outputtet. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup i outputtet men det betyder at det bliver mere besværligt at anvende CSS.

en: Custom row class
da: Brugerdefineret rækkeklasse

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
da: Yderligere klasser på hver række. Adskilt af mellemrum.

en: Default wizard
da: Standard-wizard

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
da: Alle forespørgsler genereret af Views vil indeholde navnet på det aktuelle view og display 'view-name:display-name' som en tekststreng i slutningen af SELECT-sætningen. Det gør det nemmere at identificere Views-baserede forespørgsler i databaseloggen, men bør kun bruges under fejlfinding.

en: Selected:
da: Valgt:

en: Additional data
da: Yderligere data

[ctx: Validation]
en: Allowed values
da: Tilladte værdier

en: You must select at least %limit choice. | You must select at least %limit choices.
da[0]: Du skal vælge mindst %limit.
da[1]: Du skal vælge mindst %limit.

en: You must select at most %limit choice. | You must select at most %limit choices.
da[0]: Du må maksimalt vælge %limit.
da[1]: Du må maksimalt vælge %limit.

en: The entity must be of bundle %bundle.
da: Entiteten skal stamme fra bundlet %bundle.

[ctx: Validation]
en: Complex data
da: Komplekse data

[ctx: Validation]
en: Count
da: Antal

en: This collection should contain %limit element or more. | This collection should contain %limit elements or more.
da[0]: Denne samling skal indeholde %limit element eller flere.
da[1]: Denne samling skal indeholde %limit elementer eller flere.

en: This collection should contain %limit element or less. | This collection should contain %limit elements or less.
da[0]: Denne samling skal indeholde %limit element eller færre.
da[1]: Denne samling skal indeholde %limit elementer eller færre.

en: This collection should contain exactly %limit element. | This collection should contain exactly %limit elements.
da[0]: Denne samling skal indeholde præcis %limit element.
da[1]: Denne samling skal indeholde præcis %limit elementer.

[ctx: Validation]
en: Entity type
da: Entity-type

en: The entity must be of type %type.
da: Entity skal være af typen %type.

[ctx: Validation]
en: Length
da: Længde

en: This value is too long. It should have %limit character or less. | This value is too long. It should have %limit characters or less.
da[0]: Værdien er for lang. Den må højst indeholde %limit eller færre tegn.
da[1]: Værdien er for lang. Den må højst indeholde %limit eller færre tegn.

en: This value is too short. It should have %limit character or more. | This value is too short. It should have %limit characters or more.
da[0]: Værdien er for kort. Den skal indholde %limit eller flere tegn.
da[1]: Værdien er for kort. Den skal indholde %limit eller flere tegn.

en: This value should have exactly %limit character. | This value should have exactly %limit characters.
da[0]: Værdien skal være præcis %limit tegn.
da[1]: Værdien skal være præcis %limit tegn.

[ctx: Validation]
en: Primitive type
da: Primitiv type

en: This value should be of the correct primitive type.
da: Denne værdi skal være af den korrekte primitive type.

[ctx: Validation]
en: Range
da: Interval

en: This value should be %limit or less.
da: Værdien skal være %limit eller mindre.

[ctx: Validation]
en: Entity Reference valid reference
da: Gyldig entity-reference i kontekst: Validering

[ctx: Validation]
en: User name
da: Brugernavn

[ctx: Validation]
en: User name unique
da: Unikt brugernavn

en: %name must be higher than or equal to %min.
da: %name skal være større end eller lig med %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
da: %name skal være mindre end eller lig med %max.

[ctx: Validation]
en: Entity changed
da: Entity ændret

en: Select the feed that should be displayed
da: Vælg feedet som skal vises

en: Block layout
da: Blok-layout

en: Creating and managing custom block types
da: Opret og håndtér brugerdefinerede bloktyper

en: Custom block library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: The custom block language code.
da: Sprogkoden for den brugerdefinerede blok.

en: The time that the custom block was last edited.
da: Tidspunktet hvor den brugerdefinerede blok sidst blev redigeret.

en: Block category
da: Blokkategori

en: Hide block if the view output is empty
da: Skjul blok hvis viewets output er tomt

en: Block empty settings
da: Indstillinger for tom blok

en: Hide block if no result/empty text
da: Skjul blok hvis intet resultat/tom tekst

en: Hide the block if there is no result and no empty text and no header/footer which is shown on empty result
da: Skjul blokken hvis der ikke er noget resultat og der ikke findes en header/footer eller en "ingen resultater"tekst

en: Enter caption here
da: Indtast billedtekst her

en: Drupal image caption widget
da: Drupal billedtekst-widget

en: The number of comments posted on an entity.
da: Antallet af kommentarer til en entity.

en: The number of comments posted on an entity since the reader last viewed it.
da: Antallet af kommentarer til et indlæg siden læseren sidst så det.

en: The entity the comment was posted to.
da: Den entity som kommentaren er knyttet til.

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
da: @entity_type som kommentaren er et svar til.

en: The number of comments an entity has.
da: Antallet af kommentarer til en entity.

en: The most recent of last comment posted or entity updated time.
da: Den seneste kommentardato eller entitetens opdateringstidspunkt.

en: Display the last comment of an entity
da: Viser den seneste kommentar til en entity

en: The last comment of an entity.
da: Den seneste kommentar på en entity.

en: The User ID of the author of the last comment of an entity.
da: Bruger-IDet på forfatteren af den seneste kommentar til en entitet.

en: The entity type to which the comment is a reply to.
da: Entity-typen som kommentaren er et svar til.

en: Display the standard add comment link used on regular @entity_type, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
da: Viser standard "tilføj kommentar"-linket fra almindelige @entity_type, som kun vises hvis brugeren har adgang til at skrive kommentarer.

en: Display nodes only if a user posted the @entity_type or commented on the @entity_type.
da: Viser kun indholdselementer hvis brugeren oprettede @entity_type eller kommenterede på @entity_type.

en: Comments of the @entity_type using field: @field_name
da: Kommentarer af @entity_type bruger felt: @field_name

en: Relate all comments on the @entity_type. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
da: Tilknyt alle kommentarer på @entity_type. Det resulterer i 1 dubleret række for hver kommentar. Hvis du har brug for denne funktionalitet er det normalt bedre at oprette et kommentar-view.

en: Edit comment %title
da: Redigér kommentar %title

en: The ID of the entity of which this comment is a reply.
da: Entity-IDet som kommentaren er et svar på.

en: The entity type to which this comment is attached.
da: Entity-typen som kommentaren er knyttet til.

en: Comment field name
da: Kommentarfeltnavn

en: The field name through which this comment was added.
da: Feltnavnet som blev brugt til at tilføje denne kommentar.

en: Last comment ID
da: Seneste kommentar ID

en: Last comment timestamp
da: Seneste kommentar

en: The time that the last comment was created.
da: Tidspunktet hvor den seneste kommentar blev oprettet.

en: Last comment name
da: Seneste kommentarforfatter

en: The name of the user posting the last comment.
da: Navnet på forfatteren til den senest indsendte kommentar.

en: Last comment user ID
da: Seneste kommenter bruger ID

en: The number of comments.
da: Antallet af kommentarer.

en: This field manages configuration and presentation of comments on an entity.
da: Dette felt håndterer konfiguration og præsentation af kommentarer på en entitet.

en: Comment list
da: Kommentarliste

en: Show the comment link in the form used on standard entity teasers, rather than the full entity form.
da: Vis kommentarlinket i formularen som bruges på teasere i stedet for den fulde redigeringsformular.

en: Content language and translation
da: Sprog og oversættelse

en: Configure language and translation support for content.
da: Vælg sprog og indstillinger for oversættelse af indhold.

en: Select source language
da: Kildesprog

en: Computed date
da: Beregnet dato

en: The computed DateTime object.
da: Det beregnede Datetime-objekt.

en: Log entries
da: Loglinjer

en: Contains a list of log entries.
da: Indeholder en liste af loglinjer.

en: The user on which the log entry as written.
da: Brugeren som genererede loglinjen.

en: The actual message of the log entry.
da: Loglinjens egentlige meddelelse.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
da: Loglinjens variable i et serialiseret format.

en: Operation links for the event.
da: Handlings-links til hændelsen.

en: URL of the previous page.
da: URL på den forrige side.

en: Date when the event occurred.
da: Dato hvor hændelsen opstod.

en: Replace variables
da: Erstat variable

en: One file only. | Maximum @count files.
da[0]: Kun én fil.
da[1]: Højst @count filer.

en: Delete forum
da: Slet forum

en: Configure language support for content.
da: Tilpas sprogunderstøttelse for indhold.

en: Managing and displaying link fields
da: Håndtering og visning af link-felter

en: Adding link text
da: Tilføjer linktekst

en: In the field settings you can define additional link text to be <em>optional</em> or <em>required</em> in any link field.
da: Under feltets indstillinger kan du angive om link-teksten skal være <em>valgfri</em> eller <em>påkrævet</em> i hvert link-felt.

en: Displaying link text
da: Viser linktekst

en: If link text has been submitted for a URL, then by default this link text is displayed as a link to the URL. If you want to display both the link text <em>and</em> the URL, choose the appropriate link format from the drop-down menu in the <em>Manage display</em> page. If you only want to display the URL even if link text has been submitted, choose <em>Link</em> as the format, and then change its <em>Format settings</em> to display <em>URL only</em>.
da: Hvis linktekst er sendt til en URL-adresse, vises denne linktekst som standard som et link til URL-adressen. Hvis du vil have vist både linkteksten <em>og</em> URL-adressen, skal du vælge det relevante linkformat i rullemenuen <em>på siden Administrer visning.</em> Hvis du kun vil have vist URL-adressen, selvom linkteksten er sendt, skal du vælge <em>Link</em> som format og derefter ændre <em>formatindstillingerne,</em> så der kun vises <em>URL-adresse</em>.

en: Adding attributes to links
da: Tilføjer attributter til links

en: You can add attributes to links, by changing the <em>Format settings</em> in the <em>Manage display</em> page. Adding <em>rel="nofollow"</em> notifies search engines that links should not be followed.
da: Du kan tilføje attributter til links, ved at ændre <em>Format</em> på siden <em>Håndtér visning</em>. Tilføj <em>rel="nofollow"</em> for at fortælle søgemaskiner om links, der ikke skal følges.

en: Validating URLs
da: Validering af URLer

en: Number (decimal)
da: Tal (decimal)

en: Number (float)
da: Tal (float)

en: Number (integer)
da: Tal (heltal)

en: Raw output for @id
da: Råt output for @id

en: The Serialization module provides a service for serializing and deserializing data to and from formats such as JSON and XML.
da: Serialization-modulet tilbyder en service som kan serialisere og deseialisere data til og fra formater som JSON og XML.

en: Serialization is the process of converting data structures like arrays and objects into a string. This allows the data to be represented in a way that is easy to exchange and store (for example, for transmission over the Internet or for storage in a local file system). These representations can then be deserialized to get back to the original data structures.
da: Serialisering er en process der konverterer datastrukturer som arrays og objekter til en streng. Det gør det muligt at repræsentere data på en måde, der er let at udveksle og lagre (f.eks. til transmission over internettet eller til lagring i et lokalt filsystem). Disse repræsentationer kan derefter deserialiseres for at komme tilbage til de oprindelige datastrukturer.

en: The serializer splits this process into two parts. Normalization converts an object to a normalized array structure. Encoding takes that array and converts it to a string.
da: Serializer deler denne proces i to dele. Normalisering konverterer et objekt til en normaliseret array-struktur. Kodning tager arrayet og konverterer det til en streng.

en: The uninstall process removes all data related to a module.
da: Afinstalleringsprocessen fjerner alle data knyttet til et modul.

en: The date the term was last updated.
da: Datoen hvor termen senest blev opdateret.

en: The time that the term was last edited.
da: Datoen hvor termen senest blev redigeret.

en: Managing and displaying telephone fields
da: Håndtering og visning af telefonfelter

en: Displaying telephone numbers as links
da: Viser telefonnumre som links

en: The user account %name cannot be canceled.
da: Brugerkontoen %name kan ikke opsiges.

en: The handler for this item is broken or missing. The following details are available:
da: Handleren for dette element mangler eller er i stykker. Følgende detaljer er tilgængelige:

en: Default actions
da: Standardhandlinger

en: Grouping @id
da: Gruppering @id

en: Columns for @field
da: Kolonner for @field

en: Sortable for @field
da: Sortering for @field

en: Default sort order for @field
da: Standardsorteringsrækkefølge for @field

en: Default sort for @field
da: Standardsortering for @field

en: Alignment for @field
da: Justering af @field

en: Hide empty column for @field
da: Skjul tom kolonne for @fields

en: Responsive setting for @field
da: Responsive indstillinger for @field

en: No default sort
da: Ingen standardsortering

en: Page display settings
da: Indstillinger for sidevisning

en: Block display settings
da: Indstillinger for blokvisning

en: View basic information
da: Grundlæggende information om view

en: Allow embedded displays
da: Tillad indlejrede displays

en: Embedded displays can be used in code via views_embed_view().
da: Indlejrede displays kan bruges i kode via views_embed_view().

en: Show SQL query
da: Vis SQL-forespørgsel

en: Remove @title
da: Fjern @title

en: Weight for @id
da: Vægt for @id

en: Group for @id
da: Gruppe for @id

en: Remove @id
da: Fjern @id

en: PHP date format
da: PHP datoformat

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Media types
da: Medietyper

en: Not fully protected
da: Ikke fuldstændigt beskyttet

en: Could not load the form for <q>@field-label</q>, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
da: Kunne ikke indlæse formularen for <q>@field-label</q>, enten på grund af et problem med websitet eller et netværksproblem.<br>Forsøg venligst igen.

en: Your changes to <q>@entity-title</q> could not be saved, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
da: Dine ændringer til <q>@entity-title</q> kunne ikke gemmes, enten på grund af et problem med websitet eller et netværksproblem.<br>Forsøg venligst igen.

en: Reset your password
da: Nulstil din adgangskode

en: Number of new comments
da: Antallet af nye kommentarer

en: Lists (Views)
da: Lister (Views)

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
da: Flyt en knap til en <em>aktiv værktøjslinje</em> for at aktivere den, eller til <em>listen af knapper</em> for at deaktivere den. Knapper kan flyttes med musen eller piletasterne. Værktøjslinjegruppenavne kan bruges til at understøtte skærmlæsere. Tomme værktøjslinjegrupper fjernes når du gemmer.

en: Button divider
da: Knapadskiller

en: CKEditor toolbar and button configuration.
da: Indstilinger for CKEditors værktøjslinje og knapper.

en: Hide group names
da: Skjul gruppenavne

en: Show group names
da: Vis gruppenavne

en: @groupName button group in position @position of @positionCount in row @row of @rowCount.
da: Knapgruppe @groupName på position @position af @positionCount på række @row af @rowCount.

en: Press the down arrow key to create a new row.
da: Tryk pil ned for at oprette en ny række.

en: Press the down arrow key to activate.
da: Tryk pil ned for at aktivere.

en: @name @type in position @position of @positionCount in @groupName button group in row @row of @rowCount.
da: @name @type på position @position af @positionCount i knapgruppen @groupName på række @row af @rowCount.

en: Press the down arrow key to create a new button group in a new row.
da: Tryk pil ned for at oprette en ny knapgruppe i en ny række.

en: This is the last group. Move the button forward to create a new group.
da: Dette er den sidste gruppe. Flyt knappen frem for at oprette en ny gruppe.

en: The "@name" button is currently enabled.
da: Knappen @name er i øjebliket aktiveret.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this button.
da: Brug piletasterne på tastatures for at ændre knappens position.

en: Press the up arrow key on the top row to disable the button.
da: Tryk på pil-op i den øverste række for at deaktivere knappen.

en: Use the down arrow key to move this button into the active toolbar.
da: Brug pil-ned for at flytte denne knap til den aktive værktøjslinje.

en: This @name is currently enabled.
da: Dette @name er i øjebliket deaktiveret.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this separator.
da: Brug piletasterne på tastaturet for at ændre skillelinjens position.

en: Separators are used to visually split individual buttons.
da: Skillelinjer bruger til at adskille individuelle knapper visuelt.

en: This @name is currently disabled.
da: Dette @name er i øjebliket deaktiveret.

en: Use the down arrow key to move this separator into the active toolbar.
da: Brug pil-ned for at flytte denne skillelinje til den aktive værktøjslinje.

en: You may add multiple separators to each button group.
da: Du kan tilføje flere skillelinjer til hver knapgruppe.

en: Please provide a name for the button group.
da: Angive venligst et navn på knapgruppen.

en: Button group name
da: Navn på knapgruppe

en: Editing the name of the new button group in a dialog.
da: Redigér navnet på den nye knapgruppe i en dialogboks.

en: Editing the name of the "@groupName" button group in a dialog.
da: Redigér navnet på knapgruppen "@groupName" i en dialogboks.

en: Place a button to create a new button group.
da: Placér en knap for at oprette en ny knapgruppe.

en: Add a CKEditor button group to the end of this row.
da: Tilføj en CKEditor knapgruppe i slutningen af denne række.

en: Simple configuration
da: Simpel konfiguration

en: Configuration type
da: Konfigurationstype

en: Here is your configuration:
da: Her er din konfiguration:

en: Are you sure you want to update the %name @type?
da: Er du sikker på, at du ønsker at opdatere %name @type?

en: Missing ID key "@id_key" for this @entity_type import.
da: Mangler ID nøgle "@id_key" for denne @entity_type import.

en: An entity with this machine name already exists but the import did not specify a UUID.
da: Der findes allerede en entity med dette maskinlæsbare navn, men importen angav ikke et UUID.

en: An entity with this machine name already exists but the UUID does not match.
da: Der findes allerede en entity med dette maskinlæsbare navn, men UUIDet stemmer ikke overens.

en: An entity with this UUID already exists but the machine name does not match.
da: Der findes allerede en entity med dette UUID, men det maskinlæsbare navn stemmer ikke overens.

en: Fallback date format
da: Reservedatoformat

en: Configuration translation
da: Oversættelse af konfiguration

en: Translate the configuration.
da: Oversæt konfigurationen.

en: @label fields
da: @label felter

en: Enter block, theme or category
da: Indtast blok, theme eller kategori

en: Enter a part of the block, theme or category to filter by.
da: Indtast en del af blok, tema eller kategori at filtrere efter.

en: Translations for %label
da: Oversættelser af %label

en: Enter label
da: Indtast label

en: Enter a part of the label or description to filter by.
da: Indtast en del af etiket eller beskrivelse at filtrere efter.

en: Enter field or @bundle
da: Indtast felt eller @bundle

en: Enter a part of the field or @bundle to filter by.
da: Indtast en del af felt eller @bundle at filtrere efter.

en: Add @language translation for %label
da: Tilføj @language oversættelse af %label

en: Successfully saved @language translation.
da: @language oversættelse gemt.

en: @language translation of %label was deleted
da: @language oversættelse af %label slettet

en: Edit @language translation for %label
da: Redigér @language oversættelse af %label

en: Successfully updated @language translation.
da: @language oversættelse opdateret.

en: (Empty)
da: (Tom)

en: Feed channel
da: Feed-kanal

en: About text formats
da: Om tekstformater

en: Are you sure you want to apply the updated %name image effect to all images?
da: Er du sikker på, at du ønsker at anvende den opdaterede %name billedeffekt på alle billeder?

en: This operation does not change the original images but the copies created for this style will be recreated.
da: Denne handling ændrer ikke originalbillederne, men de afledte billeder for denne style bliver regenereret.

en: The image style %name has been flushed.
da: Billedeffekten %name er blevet ryddet.

en: Image to be shown if no image is uploaded.
da: Billede der vises hvis der ikke er uploadet et billede.

en: Action title
da: Handlingstitel

en: The title shown above the actions dropdown.
da: Titlen som vises over handlingsmenuen.

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
da: Det maskinlæsbare navn skal være unikt, og det må kun indeholde små bogstaver, tal og understregninger. Desuden kan navnet ikke være det reserverede ord "custom".

en: - Restricted access -
da: - Begrænset adgang -

en: Workflow type
da: Type af arbjedsgang

en: Display block title
da: Vis blokkens titel

en: List of items
da: Liste af elementer

en: The ID of the feed item.
da: Feed-elementets ID.

en: Placing and moving blocks
da: Placering og flytning

en: Demonstrating block regions for a theme
da: Demonstrerer blokregioner i et tema

en: Toggling between different themes
da: Skifter mellem forskellige themes

en: Configuring block settings
da: Tilpas blokindstillinger

en: You can control the visibility of a block by restricting it to specific pages, content types, and/or roles by setting the appropriate options under <em>Visibility settings</em> of the block configuration.
da: Du kan kontrollere synligheden af en blok ved at begrænse den til specifikke sider, indholdstyper, og/eller roller ved at foretage de relevante valg i sektionen <em>synlighed</em> under indstillingerne for blokken.

en: Adding custom blocks
da: Tilføj brugerdefinerede blokke

en: Custom block ID
da: Brugerdefineret blok ID

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
da: Medmindre du oplever problemer med sideinddeling i relation til dette view bør du lade dette stå til 0. Hvis du bruger flere sideskiftere på en side kan det være nødvendigt at sætte dette tal til en højere værdi for at undgå konflikt med ?page=-arrayet. Store værdier tilføjer en masse kommaer til dine URLer, så prøv at undgå det hvis det er muligt.

en: Pager ID: @id
da: Sideskifter ID: @id

en: Enter the name of the configuration file without the <em>.yml</em> extension. (e.g. <em>system.site</em>)
da: Indtast konfigurationsfilens navn uden <em>.yml</em>-endelsen. (f.eks. <em>system.site</em>)

en: The sender's email
da: Afsenderens e-mail-adresse

en: The email of the person that is sending the contact message.
da: E-mail på personen der sender kontaktmeddelelsen.

en: Relate file entities to their usage.
da: Knyt fil-entiteter til deres anvendelse.

en: Managing and displaying file fields
da: Håndtering og visning af filfelter

en: Allowing file extensions
da: Tillad filendelser

en: In the field settings, you can define the allowed file extensions (for example <em>pdf docx psd</em>) for the files that will be uploaded with the file field.
da: Under indtillingerne for feltet kan du angive de tilladte filtyper (f.eks. <em>pdf docx psd</em>) på de filer, der uploades med filfeltet.

en: Restricting the maximum file size
da: Begrænsning af den maksimale filstørrelse

en: The maximum file size that users can upload is limited by PHP settings of the server, but you can restrict by entering the desired value as the <em>Maximum upload size</em> setting. The maximum file size is automatically displayed to users in the help text of the file field.
da: Den maksimale filstørrelse, som brugerne kan uploade, er begrænset af serverens PHP-indstillinger, men du kan begrænse den ved at indtaste den ønskede værdi under <em>maksimal upload-størrelse</em>. Den maksimale filstørrelse vises automatisk til brugerne i hjælpeteksten under feltet.

en: Displaying files and descriptions
da: Visning af filer og beskrivelser

en: Flag to control whether this file should be displayed when viewing content
da: Flag som angiver om denne fil skal vises ved visning af indhold

en: The log entry explaining the changes in this revision.
da: Logbeskeden som beskriver ændringerne i denne version.

en: At least one authentication provider must be defined for resource @id
da: Der skal defineres mindst én godkendelsesudbyder for ressourcen @id

en: At least one format must be defined for resource @id
da: Der skal defineres mindst ét format for ressourcen @id

en: The ID of the shortcut.
da: Genvejens ID.

en: The UUID of the shortcut.
da: Genvejens UUID.

en: The bundle of the shortcut.
da: Genvejens bundle.

en: Weight among shortcuts in the same shortcut set.
da: Vægt mellem genveje i den samme genvejsgruppe.

en: Route name
da: Rutenavn

en: The language code of the shortcut.
da: Genvejens sprogkode.

en: Shortcut link
da: Genvejslink

en: Rebuild access
da: Genopbyg adgangskontrol

en: The rebuild_access setting is enabled in settings.php. It is recommended to have this setting disabled unless you are performing a rebuild.
da: Indstillingen rebuild_access er slået til i settings.php. Det anbefales at denne indstilling er slået fra, medmindre du er i gang med en genopbygning.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
da: Knyt indholdselementer til taksonomitermer og angiv hvilke ordforråd, der skal anvendes. Denne kobling vil resultere i duplikerede rækker hvis der er flere termer.

en: Taxonomy term ID
da: Taksonomiterm-ID

en: Taxonomy term name
da: Navn på taksonomiterm

en: Return to site content
da: Tilbage til sitets indhold

en: Preferred admin language code
da: Foretrukken sprogkode til administration

en: The user's preferred language code for receiving emails and viewing the site.
da: Brugerens foretrukne sprog for modtagelse af mail og visning af sitet.

en: Preferred language code
da: Foretrukken sprogkode

en: The user's preferred language code for viewing administration pages.
da: Brugerens foretrukne sprog for visning af administrationssider.

en: The name of this user.
da: Brugerens navn.

en: The password of this user (hashed).
da: Brugerens password (hash)

en: The email of this user.
da: Brugerens e-mail.

en: The timezone of this user.
da: Brugerens tidszone.

en: The time that the user was created.
da: Tidspunktet hvor brugeren blev oprettet.

en: Initial email
da: Første e-mail

en: User ID from route context
da: Bruger-ID fra route-kontekst

en: The Views module provides a back end to fetch information from content, user accounts, taxonomy terms, and other entities from the database and present it to the user as a grid, HTML list, table, unformatted list, etc. The resulting displays are known generally as <em>views</em>.
da: Views-modulet tilbyder en backend til at hente informationer fra indhold, brugerkonti, taksonomitermer samt andre entities fra databasen og præsentere dem til brugeren i et grid, en HTML-liste, en tabel, en uformatteret liste, osv. De resulterende visninger kaldes normalt for <em>views</em>.

en: Adding functionality to administrative pages
da: Tilføj funktionalitet til administrationssider

en: The Views module adds functionality to some core administration pages. For example, <em>admin/content</em> uses Views to filter and sort content. With Views uninstalled, <em>admin/content</em> is more limited.
da: Views-modulet tilføjer funktionalitet til en række centrale administrationssider. For eksempel bruger <em>admin/content</em> Views til at filtrere og sortere indhold. Uden Views installeret er <em>admin/content</em> mere begrænset.

en: Expanding Views functionality
da: Udvid views-funktionalitet

en: Changing the title here means it cannot be dynamically altered anymore.
da: Skiftes titlen her kan den ikke længere skiftes dynamisk.

en: Validate @label
da: Validér @label

en: Validate user has access to the %name
da: Kontrollér om brugeren har adgang til %name

en: Multiple arguments
da: Flere argumenter

en: Single ID
da: Enkelt ID

en: One or more IDs separated by , or +
da: Et eller flere IDer adskilt med , eller +

en: Tag based
da: Tag-baseret

en: Tag based caching of data. Caches will persist until any related cache tags are invalidated.
da: Tag-baseret caching af data. Cacher lever indtil et relatreret cache-tag invalideres.

en: Name and description
da: Navn og beskrivelse

en: Enter a comma-separated list of words to describe your view.
da: Indtast en kommasepareret liste af ord som beskriver dit view.

en: Click <em>Save</em>.
da: Klik <em>Gem</em>.

en: Defines a field type for telephone numbers.
da: Definerer en felttype til telefonnumre.

en: The aggregator feed UUID.
da: Aggregator feed UUID.

en: simple configuration
da: simpel konfiguration

en: The staged configuration cannot be imported, because it originates from a different site than this site. You can only synchronize configuration between cloned instances of this site.
da: Konfigurationen i staging kan ikke importeres fordi den stammer fra et andet site end det aktuelle site. Du kan kun synkronisere konfigurationen mellem klonede instanser af dette site.

en: The date the file created.
da: Filens oprettelsesdato.

en: The timestamp that the file was created.
da: Hvornår filen blev oprettet.

en: The timestamp that the file was last changed.
da: Hvornår filen sidst blev ændret.

en: No image toolkit is configured on the site. Check PHP installed extensions or add a contributed toolkit that doesn't require a PHP extension. Make sure that at least one valid image toolkit is enabled.
da: Der er ikke konfigureret et billedværktøj på sitet. Kontrollér de installerede PHP-udvidelser eller tilføj et tredjepartsværktøj som ikke kræver en PHP-udvidelse. Sørg for, at mindst ét gyldigt billedværktøj er slået til.

en: Language based on a selected language.
da: Sprog baseret på et valgt sprog.

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
da: Menu-links med lavere vægt vises før links med højere vægt.

en: The name of the user role.
da: Brugerrollens navn.

en: Influence
da: Indflydelse

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
da: Indflydelse er et tal som bruges ved sortering af søgeresultater. Et højere tal betyder at den tilhørende faktor har større indflydelse på søgeresultater; nul betyder at faktoren ignoreres. Det er ikke nødvendigt at genopbygge søgeindekset når tallene ændres. Ændringer slår igennem med det samme.

en: Search page type
da: Søgesidetype

en: - Choose page type -
da: - Vælg sidetype -

en: No search pages have been configured.
da: Der er ikke konfigureret nogen søgesider.

en: You must select the new search page type.
da: Du skal vælge den nye søgesidetype.

en: Edit %label search page
da: Redigér %label søgeside

en: The %label search page has been enabled.
da: Søgesiden %label er blevet aktiveret.

en: The %label search page has been disabled.
da: Søgesiden %label er blevet deaktiveret.

en: The default search page is now %label. Be sure to check the ordering of your search pages.
da: Standardsøgesiden er nu %label. Husk at kontrollere rækkefølgen af dine søgesider.

en: The %label search page has been added.
da: Søgesiden %label er blevet tilføjet.

en: Save search page
da: Gem søgeside

en: The %label search page has been updated.
da: Søgesiden %label er blevet opdateret.

en: The label for this search page.
da: Label for denne søgeside.

en: The search page path must be unique.
da: Stien til søgesiden skal være unik.

en: Managing and displaying text fields
da: Håndtering og visning af tekstfelter

en: Creating short text fields
da: Oprettelse af korte tekstfelter

en: Creating long text fields
da: Oprettelse af lange tekstfelter

en: Trimming the text length
da: Beskæring af tekst

en: On the <em>Manage display</em> page you can choose to display a trimmed version of the text, and if so, where to cut off the text.
da: På siden <em>håndtér visning</em> kan du vælge at få vist en beskåret version af teksten, og i så fald bestemme hvor teksten skal deles.

en: Displaying summaries instead of trimmed text
da: Visning af resuméer i stedet for beskåret tekst

en: Using text formats and editors
da: Brug af tekstformater og editors

[ctx: Text alignment]
en: Left
da: Venstre

[ctx: Text alignment]
en: Center
da: Centreret

[ctx: Text alignment]
en: Right
da: Højre

en: State label
da: Tilstands-label

en: %name: may not be longer than @max characters.
da: %name: må ikke være længere end @max tegn.

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> integration
da: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr>-integration

en: A breakpoint separates the height or width of viewports (screens, printers, and other media output types) into steps. For instance, a width breakpoint of 40em creates two steps: one for widths up to 40em and one for widths above 40em. Breakpoints can be used to define when layouts should shift from one form to another, when images should be resized, and other changes that need to respond to changes in viewport height or width.
da: Et pausepunkt adskiller højden eller bredden af visningsporte (skærme, printere og andre medieoutputtyper) i trin. For eksempel opretter et breddepausepunkt på 40em to trin: et for bredder op til 40em og et for bredder over 40em. Pausepunkter kan bruges til at definere, hvornår layout skal skifte fra en formular til en anden, hvornår størrelsen på billeder skal ændres, og andre ændringer, der skal reagere på ændringer i visningsportens højde eller bredde.

en: Resolution multipliers are a measure of the viewport's device resolution, defined to be the ratio between the physical pixel size of the active device and the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">device-independent pixel</a> size. The Breakpoint module defines multipliers of 1, 1.5, and 2; when defining breakpoints, modules and themes can define which multipliers apply to each breakpoint.
da: Opløsningsmultiplikatorer er et mål for visningsportens enhedsopløsning, der er defineret til at være forholdet mellem den aktive enheds fysiske pixelstørrelse og <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">enhedens uafhængige pixelstørrelse.</a> Breakpoint-modulet definerer multiplikatorer på 1, 1,5 og 2. Når der defineres pausepunkter, kan moduler og temaer definere, hvilke multiplikatorer der gælder for hvert pausepunkt.

en: Defining breakpoints and breakpoint groups
da: Opsætning af breakpoints og breakpoint-grupper

en: Modules and themes can use the API provided by the Breakpoint module to define breakpoints and breakpoint groups, and to assign resolution multipliers to breakpoints.
da: Moduler og temaer kan bruge Breakpoint-modulets API til at definere breakpoints og breakpoint-grupper, og til at tildele resolution multipliers til breakpoints.

[ctx: Validation]
en: Comment author name
da: Kommentarforfatterens navn

en: Changing the text format to %text_format will permanently remove content that is not allowed in that text format.<br><br>Save your changes before switching the text format to avoid losing data.
da: Ændre tekstformatet til %text_format vil permanent fjerne indhold, der ikke er tilladt i denne tekstformat.<br><br>Gemme ændringerne før du skifter til en tekstformat for at undgå at miste data.

en: Change text format?
da: Skift tekstformat?

en: Entity view display
da: Visning af entitets-view

en: Managing and displaying entity reference fields
da: Håndtering og visning af entitetsreferencefelter

en: Selecting reference type
da: Valg af referencetype

en: In the field settings you can select which entity type you want to create a reference to.
da: I feltindstillingerne kan du vælge hvilken entity-type du ønsker at oprette en reference til.

en: Filtering and sorting reference fields
da: Filtrering og sortering af referencefelter

en: Displaying a reference
da: Visning af en reference

en: An entity reference can be displayed as a simple label with or without a link to the entity. Alternatively, the referenced entity can be displayed as a teaser (or any other available view mode) inside the referencing entity.
da: En objektreference kan vises som en simpel etiket med eller uden et link til objektet. Alternativt kan den enhed, der refereres til, vises som en teaser (eller en anden tilgængelig visningstilstand) i den refererende enhed.

en: Managing text formats
da: Håndtering af tekstformater

en: Assigning roles to text formats
da: Tilknytning af roller til tekstformater

en: Selecting filters
da: Valg af filter

en: Each filter can have additional configuration options. For example, for the "Limit allowed HTML tags" filter you need to define the list of HTML tags that the filter leaves in the text.
da: Hvert filter kan have yderligere konfigurationsindstillinger. I filteret "Begræns tilladte HTML-koder" skal du f.eks. definere listen af HTML-koder som filteret tillader i teksten.

en: When creating or editing data in a field that has text formats enabled, users can select the format under the field from the Text format select list.
da: Når du opretter eller redigerer data i et felt, hvor tekstformater er aktiveret, kan brugerne vælge formatet under feltet på listen Tekstformatvalg.

en: Import behavior
da: Opførsel ved import

en: The keywords to search for.
da: Nøgleordene der skal søges efter.

en: Managing and displaying list fields
da: Håndtering og visning af listefelter

en: Defining option keys and labels
da: Definér valgmuligheder og labels

en: When you define the list options you can define a key and a label for each option in the list. The label will be shown to the users while the key gets stored in the database.
da: Når du definerer listeindstillingerne, kan du definere en nøgle og en etiket for hver indstilling på listen. Etiketten vises til brugerne, mens nøglen gemmes i databasen.

en: Choosing list field type
da: Vælger listefelttype

en: There are three types of list fields, which store different types of data: <em>float</em>, <em>integer</em> or, <em>text</em>. The <em>float</em> type allows storing approximate decimal values. The <em>integer</em> type allows storing whole numbers, such as years (for example, 2012) or values (for example, 1, 2, 5, 305). The <em>text</em> list field type allows storing text values. No matter which type of list field you choose, you can define whatever labels you wish for data entry.
da: Der findes tre typer listefelter, som gemmer forskellige typer data: <em>flydende</em>, <em>heltal</em> eller <em>tekst</em>. <em>Flydende</em> type tillader lagring af omtrentlige decimalværdier. <em>Heltalstypen</em> tillader lagring af hele tal, f.eks. år (for eksempel, 2012) eller værdier (for eksempel,1, 2, 5, 305). <em>Tekst</em> listefelttypen tillader lagring af tekstværdier. Uanset hvilken type listefelt du vælger, kan du definere de etiketter, du ønsker til indtastning af data.

en: Dependency of required module @module
da: Kræves af @module

en: Some of the pending updates cannot be applied because their dependencies were not met.
da: Nogle af de udestående opdateringer kunne ikke anvendes fordi deres afhængigheder ikke blev mødt.

en: The vocabulary to which the term is assigned.
da: Ordforrådet som termen er knyttet til.

en: Viewing tours
da: Visning af rundvisninger

en: Creating tours
da: Oprettelse af rundvisninger

en: Managing user account fields
da: Håndtering af brugerkontofelter

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been last updated.
da: Et entity-felt som indeholder et UNIX-timestamp for hvornår den pågældende entity sidst blev opdateret.

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been created.
da: Et entity-felt som indeholder et UNIX-timestamp for hvornår den pågældende entity blev oprettet.

en: An entity field for storing a serialized array of values.
da: Et entity-felt til lagring af et serialiseret array af værdier.

en: Timestamp value
da: Tidsstempelværdi

en: An entity field containing a UNIX timestamp value.
da: Et entity-felt som indeholder et UNIX timestamp.

en: Default PHP mailer
da: Standard PHP-mail-funktion

en: Sends the message as plain text, using PHP's native mail() function.
da: Sender meddelelsen som ren tekst ved hjælp af PHPs indbyggede mail()-funktion.

en: Mail collector
da: Mail-indsamler

en: Does not send the message, but stores it in Drupal within the state system. Used for testing.
da: Sender ikke meddelelsen men gemmer den i Drupals tilstandslager. Bruges til test.

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents.
da: Bøger kan laves i fællesskab, da de gør det muligt for brugere med de nødvendige rettigheder at tilføje sider til eksisterende bøger, og tilføje disse sider til en brugerdefineret indholdsfortegnelse.

en: Synchronizing configuration
da: Synkronisering af konfiguration

en: Starting configuration synchronization.
da: Starter synkronisering af konfiguration.

en: Configuration synchronization has encountered an error.
da: Synkronisering af konfiguration stødte på en fejl.

en: Nothing to export.
da: Intet at eksportere.

en: Administer responsive images
da: Administrér responsive billeder

en: Defined on the Appearance or Theme Settings page. You do not have the appropriate permissions to change the site logo.
da: Angivet under Udseende eller temaets indstillinger. Du har ikke de nødvendige tilladelser til at ændre sitets logo.

en: Defined on the Site Information page. You do not have the appropriate permissions to change the site logo.
da: Angives på siden med indstillinger for sitet. Du har ikke de nødvendige rettigheder til at ændre sitets logo.

en: Toggle branding elements
da: Slå branding-elementer til og fra

en: Choose which branding elements you want to show in this block instance.
da: Vælg hvilke branding-elementer du ønsker at vise i denne blokinstans.

en: Rendering language
da: Sprog til rendering

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
da: "@name"-valget skal indeholde en gyldig værdi. Du kan enten lade tekstfeltet stå tomt eller indtaste en tekststreng som f.eks. "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) eller "50 MB" (megabytes).

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
da: Build-id mismatch fundet ved forsøg på at gemme en formular i cachen.

en: Synchronizing configuration: @op @name.
da: Synkroniserer konfiguration: @op @name.

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
da: Uventet fejl under import ved handlingen @op for @name: @message

en: Deleted and replaced configuration "@name"
da: Slettede og erstattede konfigurationen "@name"

en: Update target "@name" is missing.
da: Opdateringsmål "@name" mangler.

en: The config name @config_name is invalid.
da: Konfigurationsnavnet @config_name er ugyldigt.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
da: %name: Tallet skal være større end eller lig med %min.

en: Size of URI field
da: Længde af URI-felt

en: URI field
da: URI-felt

en: Are you sure you want to delete all items from the feed %feed?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette alle elementer fra feedet %feed?

en: The news items from %site have been deleted.
da: Nyheder fra %site slettet.

en: A brief description of your block.
da: En kort beskrivelse af din blok.

en: no caching
da: ingen caching

en: Custom Entity ID
da: Brugerdefineret entitets-ID

en: Specify a custom entity ID. This will override the entity ID in the configuration above.
da: Angiv en brugerdefineret entity-ID. Dette tilsidesætter entity-IDet i ovenstående konfiguration.

en: Completed @current step of @total.
da: Trin @current af @total afsluttet.

en: The configuration synchronization failed validation.
da: Kunne ikke validere synkronisering af konfigurationen.

en: @count renamed | @count renamed
da[0]: @count omdøbt
da[1]: @count omdøbt

en: The configuration was imported with errors.
da: Konfigurationen blev importeret med fejl.

en: All links are validated after a link field is filled in. They can include anchors or query strings.
da: Alle links valideres efter et link-felt udfyldes. De kan indeholde anchors og query-strenge.

en: Allowed link type
da: Tilladt link-type

en: Internal links only
da: Kun interne links

en: Both internal and external links
da: Både interne og eksterne links

[ctx: Validation]
en: Link data valid for link type.
da: Link-data gyldigt for link-type.

en: Importing translation files
da: Import af oversættelsesfiler

en: Checking the translation status
da: Kontrol af oversættelsesstatus

en: Translating individual strings
da: Oversættelse af individuelle tekststrenge

en: Could not save to map table due to missing destination id values
da: Kunne ikke gemme ændringer til mapping-tabellen pga. manglende destinations-ID-værdier

en: Format ID.
da: Format-ID.

en: (this translation)
da: (denne oversættelse)

en: (all translations)
da: (alle oversættelser)

en: Search is currently disabled
da: Søgning er deaktiveret i øjeblikket

en: No screenshot
da: Intet screenshot

en: This import is empty and if applied would delete all of your configuration, so has been rejected.
da: Denne import er tom og hvis den blev anvendt ville den slette hele din konfiguration, så den er blevet afvist.

en: Site UUID in source storage does not match the target storage.
da: Site UUID i kildelagring matcher ikke destinationslagring.

en: Configuration deletions
da: Konfiguration der slettes

en: The listed configuration will be deleted.
da: Den viste konfiguration bliver slettet.

en: User's roles
da: Brugerens roller

en: Single name
da: Enkelt navn

en: One or more names separated by , or +
da: Ét eller flere navne adskilt af , eller +

en: If none are selected, all are allowed.
da: Hvis ingen er valgt, er alle tilladt.

en: Missing row plugin
da: Mangler række-plugin

en: Tab options
da: Fanevalg

en: Enable menu link
da: Aktivér menu-link

en: Allowed HTML
da: Tilladt HTML

en: Contact messages
da: Kontaktbeskeder

en: Providing module
da: Udbydes af modul

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
da: Synkroniserer konfiguration: @op @name in @collection.

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
da: Slettede og erstattede konfigurationsentitet "@name"

[ctx: Entity type group]
en: Content
da: Indhold

[ctx: Entity type group]
en: Other
da: Andet

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
da: Konfiguration

en: Action ID
da: Handlings-ID

en: Action configuration
da: Handlingskonfiguration

en: Action description
da: Handlingsbeskrivelse

en: The feed ID.
da: Feed IDet.

en: Refresh frequency in seconds.
da: Opdateringsfrekvens i sekunder.

en: Last-checked unix timestamp.
da: Sidst kontrolleret Unix timestamp.

en: Entity tag HTTP response header.
da: Entity-tag HTTP respons-header.

en: When the feed was last modified.
da: Hvornår feedet sidst blev ændret.

en: Number of items to display in the feed's block.
da: Antallet af elementer der skal vises i feedets blok.

en: The {aggregator_feed}.fid to which this item belongs.
da: {aggregator_feed}.fid som dette element tilhører.

en: The block numeric identifier.
da: Blokkens numeriske identifikator.

en: The module providing the block.
da: Modulet som stiller blokken til rådighed.

en: The block's delta.
da: Blokkens delta.

en: Which theme the block is placed in.
da: Hvilket theme denne blok er placeret i.

en: Whether or not the block is enabled.
da: Hvorvidt blokken er aktiv eller ej.

en: Weight of the block for ordering within regions.
da: Blokkens vægt til sortering i regioner.

en: Region the block is placed in.
da: Regionen som blokken er placeret i.

en: Visibility expression.
da: Synlighedsudtryk.

en: Pages list.
da: Sideliste.

en: Cache rule.
da: Cache-regel.

en: The numeric identifier of the block/box
da: Blokkens/boksens numeriske identifikator

en: The block/box content
da: Indholdet af blokken/boksen

en: Admin title of the block/box.
da: Blokkens/boksens administratortitel.

en: Input format of the custom block/box content.
da: Inputformat for indhold i den brugerdefinerede blok/boks.

en: The primary identifier for this version.
da: Den primære identifikator for denne version.

en: Comment ID.
da: Kommentar-ID.

en: Parent comment ID. If set to 0, this comment is not a reply to an existing comment.
da: ID på overordnet kommentar. Hvis sat til 0 er denne kommentar ikke et svar til en eksisterende kommentar.

en: The {node}.nid to which this comment is a reply.
da: {node}.nid som denne kommentar er et svar på.

en: The {users}.uid who authored the comment. If set to 0, this comment was created by an anonymous user.
da: {users}.uid som skrev kommentaren. Hvis sat til 0 blev denne kommentar oprettet af en anonym bruger.

en: The comment title.
da: Kommentartitlen.

en: The time that the comment was created, or last edited by its author, as a Unix timestamp.
da: Tidspunktet hvor kommentaren blev oprettet eller sidst redigere af sin forfatter, som et Unix timestamp.

en: The {filter_formats}.format of the comment body.
da: Kommentarbrødtekstens {filter_formats}.format.

en: The vancode representation of the comment's place in a thread.
da: Vancode-repræsentationen af kommentarens placering i tråden.

en: The comment author's name. Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.
da: Kommentarforfatterens navn. Bruger {users}.name hvis brugeren er logget ind, ellers bruges den værdi som blev indtastet i kommentarformularen.

en: The comment author's home page address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
da: Kommentarforfatterens hjemmeside fra kommentarformularen, hvis brugeren er anonym og indstillingen 'Anonyme brugere kan/skal indtaste kontaktinformation' er slået til.

en: The {node}.type to which this comment is a reply.
da: {node}.type som denne kommentar er et svar på.

en: The node type
da: Indholdstypen

en: Primary Key: Unique category ID.
da: Primær nøgle: Unik kategori-ID.

en: Category name.
da: Kategorinavn.

en: The category's weight.
da: Kategoriens vægt.

en: Flag to indicate whether or not category is selected by default. (1 = Yes, 0 = No)
da: Flag som angiver om en kategori er valgt som standard. (1 = ja, 0 = nej)

en: Type (text, integer, ....)
da: Type (text, heltal, …)

en: Global settings. Shared with every field instance.
da: Globale indstillinger. Deles med hver eneste feltinstans.

en: DB storage
da: DB lagring

en: DB Columns
da: KolonnerDB kolonner

en: The machine name of field.
da: Feltets maskinlæsbare navn.

en: Weight.
da: Vægt.

en: A name to show.
da: Et navn der vises.

en: Widget type.
da: Widget-type.

en: Serialize data with widget settings.
da: Serialisér data med indstillinger for widget.

en: Serialize data with display settings.
da: Serialisér data med indstillinger for visning.

en: A description of field.
da: Feltbeskrivelse.

en: Module that implements widget.
da: Modul som implementerer widget.

en: Status of widget
da: Widget status

en: The module that provides the field.
da: Modulet som stiller dette felt til rådighed.

en: Content type where this field is used.
da: Indholdstype hvor dette felt bruges.

en: The {users}.uid who added the file. If set to 0, this file was added by an anonymous user.
da: {users}.uid som tilføjede filen. Hvis sat til 0 blev filen tilføjet af en anonym bruger.

en: The published status of a file.
da: Filens udgivelsesstatus.

en: The time that the file was added.
da: Tidspunktet hvor filen blev tilføjet.

en: The Drupal files path.
da: Drupals filsti.

en: TRUE if the files directory is public otherwise FALSE.
da: TRUE hvis files-mappen er offentlig, ellers FALSE.

en: Machine name of the node type.
da: Indholdstypens maskinlæsbare navn.

en: Human name of the node type.
da: Indholdstypens læsevenlige navn.

en: The module providing the node type.
da: Modulet som stiller indholdstypen til rådighed.

en: Description of the node type.
da: Beskrivelse af indholdstypen.

en: Help text for the node type.
da: Hjælpetekst til indholdstypen.

en: Title label.
da: Navn på titelfelt.

en: Flag indicating the node type has a body field.
da: Flag som angiver om indholdstypen har et brødtekstfelt.

en: Body label.
da: Navn på brødtekstfelt.

en: Minimum word count for the body field.
da: Minimum antal ord i brødtekstfeltet.

en: Flag.
da: Markér.

en: The original type.
da: Den oprindelige type.

en: Primary Key: Unique profile field ID.
da: Primær nøgle: Unik profilfelt-ID.

en: Title of the field shown to the end user.
da: Feltets titel som vises til slutbrugeren.

en: Internal name of the field used in the form HTML and URLs.
da: Feltets interne navn som bruges i formular-HTML og URLer.

en: Explanation of the field to end users.
da: Forklaring af feltet til slutbrugerne.

en: Profile category that the field will be grouped under.
da: Profilfeltkategori som feltet bliver grupperet under.

en: Title of page used for browsing by the field's value
da: Titlen på siden som bruges til at browse efter et felts værdi

en: Type of form field.
da: Formularfeltets type.

en: Weight of field in relation to other profile fields.
da: Feltets vægt i forhold til andre profilfelter.

en: Whether the user is required to enter a value. (0 = no, 1 = yes)
da: Hvorvidt det er påkrævet at brugeren indtaster en værdi. (0 = nej, 1 = ja)

en: Whether the field is visible in the user registration form. (1 = yes, 0 = no)
da: Hvorvidt feltet er synligt på brugerregistreringsformularen. (1 = ja, 0 = nej)

en: The level of visibility for the field. (0 = hidden, 1 = private, 2 = public on profile but not member list pages, 3 = public on profile and list pages)
da: Feltets synlighed. (0 = skjult, 1 = privat, 2 = offentlig på profilen men ikke på medlemsliste, 3 = offentligt på profilen og på medlemslister)

en: Whether form auto-completion is enabled. (0 = disabled, 1 = enabled)
da: Hvorvidt autofuldførelse er aktiveret. (0 = deaktiveret, 1 = aktiveret)

en: List of options to be used in a list selection field.
da: LIste af valgmuligheder som bruges i listevalgsfeltet.

en: Unique profile field ID.
da: Unik profil-ID.

en: The user Id.
da: Bruger IDet.

en: Existing term VID
da: VID for eksisterende term

en: The term description.
da: Termbeskrivelsen.

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
da: Drupal term-IDer på termens forældre.

en: The file Id.
da: Fil-ID.

en: The node Id.
da: Indholdselement ID.

en: The version Id.
da: Versions-IDet.

en: The file description.
da: En beskrivelse af filen.

en: Whether the list should be visible on the node page.
da: Hvorvidt listen skal være synlig på indholdselementsiden.

en: The file weight.
da: Filens vægt.

en: Max filesize
da: Maksimal filstørrelse

en: The numeric identifier of the path alias.
da: Den numeriske identifikator af stialiaset.

en: Timezone (Date)
da: Tidszone (Dato)

en: Timezone (Event)
da: Tidszone (Hændelse)

en: The vocabulary ID.
da: Ordforrådets ID.

en: The name of the vocabulary.
da: Ordforrådets navn.

en: The description of the vocabulary.
da: Ordforrådets beskrivelse.

en: The names of the node types the vocabulary may be used with.
da: Navne på indholdstyper som ordforrådet kan bruges med.

en: Displays messages in an area.
da: Viser meddelelse i et område.

en: Menu selection requires the activation of Menu UI module.
da: Valg af menu kræver at Menu UI-modulet er aktiveret.

en: Numeric placeholders may not be used. Please use plain placeholders (%).
da: Numeriske placeholders må ikke anvendes. Brug venligst almindelige placeholders (%).

en: This synchronization will delete data from the field %fields. | This synchronization will delete data from the fields: %fields.
da[0]: Denne synkronisering vil slette data fra feltet %fields.
da[1]: Denne synkronisering vil slette data fra felterne: %fields.

en: Route Name
da: Rutenavn

en: Route Params
da: Ruteparametre

en: Configuration dependencies
da: Konfigurationsafhængigheder

en: Theme dependencies
da: Afhængigheder

en: Extension settings
da: Udvidelse

en: Redirect to URL configuration
da: Omdirigér til URL

en: Display a message to the user configuration
da: Vis en meddelelse til brugeren

en: Bulk form
da: Masseopdatering

en: Aggregator settings
da: Aggregator

en: Aggregator item row
da: Aggregator elementrække

en: Admin info
da: Administratorinfo

en: Block display options
da: Indstillinger for blokvisning

en: Custom block type settings
da: Indstillinger for brugerdefinerede bloktyper

en: Book settings
da: Bog

en: Button groups
da: Grupper

en: Button group
da: Knapgruppeseparator

en: List of styles
da: Liste af styles

en: Color theme settings
da: Farvelægning af tema

en: Palette settings
da: Palette

en: Comment display format settings
da: Indstillinger for formater

en: Unpublish comment containing keyword(s) configuration
da: Afpublicér konfigurationen for afpublicering kommentarer med bestemte nøgleord

en: Commented user ID
da: Kommentator bruger-ID

en: Comment depth
da: Kommentardybde

en: Comment link
da: Kommentar-link

en: Last comment date
da: Dato for seneste kommentar

en: Comment approve link
da: Link til at godkende kommentar

en: Comment reply link
da: Link til at svare på kommentar

en: Name of last comment poster
da: Navnet på forfatteren til den senest indsendte kommentar

en: Newer of last comment / node updated
da: Seneste af seneste kommentar / indholdselement opdateret

en: Comment node status
da: Indholdselement status

en: Node user posted comment
da: Indholdselementet som kommentaren er knyttet til

en: Entity options
da: Entity-valg

en: Newer of last comment / entity updated
da: Tidspunkt for seneste kommenter eller hvornår indholdet blev opdateret

en: Single import
da: Enkelt import

en: Single export
da: Enkelt eksport

en: Translate @type_name
da: Oversæt @type_name

en: Personal contact form enabled by default
da: Aktivér den personlige kontaktformular som standard

en: Link to user contact page
da: Link til brugerens kontaktside

en: Content translation link
da: Oversættelseslink

en: Contextual link
da: Kontekstuelt link

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
da: Definerer datetime-formularelementer og en datetime-felttype.

en: Datetime settings
da: Datetime

en: Datetime default display format settings
da: Datetime standard visningsformat

en: Datetime plain display format settings
da: Datetime rent visningsformat

en: Datetime select list display format settings
da: Datetime rulleliste visningsformat

en: Database logging settings
da: Databaselogning

en: Log event message
da: Logbesked

en: Operation link markup
da: Markup til handlingslink

en: Provides a means to associate text formats with text editor libraries such as WYSIWYGs or toolbars.
da: Gør det muligt at knytte tekstformater til teksteditorbiblioteker som f.eks. WYSIWYGs eller værktøjslinjer.

en: Image upload settings
da: Upload billede

en: Delete view mode
da: Slet view mode

en: Delete form mode
da: Slet form mode

en: Entity view mode settings
da: Entitets view mode

en: Target entity type
da: Entitetstypemål

en: Entity form mode settings
da: Formulartilstand

en: View or form mode machine name
da: Maskinlæsbart navn på view eller form mode

en: Field display setting
da: Feltvisning

en: Text field display format settings
da: Indstillinger for visning af tekstfelt

en: Sort settings
da: Sortering

en: Search field
da: Søgefelt

en: Maximum number of field data records to purge
da: Maksimalt antal feltdatarækker der skal fjernes

en: Maximum number of values users can enter
da: Maksimalt antal værdier brugerne kan indtaste

en: - Hidden - format settings
da: - Hidden - format

en: Integer settings
da: Heltal

en: Decimal settings
da: Decimaltal

en: Float settings
da: Kommatal

en: Number decimal display format settings
da: Indstillinger for visning af kommatal

en: Number unformatted display format settings
da: Nummer ikke-formateret visningsformat

en: Number default display format settings
da: Nummer standard visningsformat

en: Reverse entity reference
da: Omvendt entitetsreference

en: Field UI settings
da: Field UI

en: The prefix for new fields created via Field UI
da: Præfikset for nye felter oprettet med Field UI

en: Enable Display field
da: Aktivér feltet Visning

en: Enable Description field
da: Aktivér feltet Beskrivelse

en: Generic file format settings
da: Generisk formatering af filer

en: RSS enclosure format settings
da: RSS enclosure-format

en: Table of files format settings
da: Filtabel

en: URL to file format settings
da: URL til fil

en: File format settings
da: Filformater

en: File URI
da: Fil-URI

en: Fallback text format
da: Fallback tekstformat

en: Always show fallback choice
da: Vis altid fallback-mulighed

en: HTML help
da: HTML-hjælp

en: Filter URL
da: Filter-URL

en: URL length
da: URL-længde

en: Forum blocks
da: Forumblokke

en: Active forum block
da: Aktiv forumblok

en: Active forum Count
da: Antal aktive forummer

en: New forum Count
da: Antal nye forummer

en: Forum topics block
da: Forumemneblok

en: Forum default topic order
da: Standard emnerækkefølge i forum

en: Forum vocabulary ID
da: Forum ordforråd-ID

en: Serializes entities using Hypertext Application Language.
da: Serialiserer entiteter vha. Hypertext Application Language.

en: Records which user has read which content.
da: Registrerer hvilke bruger har læst hvilket indhold.

en: History user
da: Brugerhistorik

en: Image resize
da: Skalér billede

en: Image rotate
da: Rotér billede

en: Image scale and crop
da: Skalér og beskær billede

en: Allow insecure image derivatives
da: Tillad usikre afledte billeder

en: Suppress the itok query string for image derivatives
da: Undertryk itok-forespørgselsparameter for afledte billeder

en: Enable Alt field
da: Aktivér Alt-felt

en: Alt field required
da: Alt-feltet er påkrævet

en: Enable Title field
da: Aktivér Titel-feltet

en: Title field required
da: Title-feltet er påkrævet

en: Image field display format settings
da: Indstillinger for visning af billedfelt

en: Delete language
da: Slet sprog

en: Language negotiation per type setting
da: Sprogforhandling efter type

en: Enabled negotiators
da: Aktive forhandlere

en: Negotiator weights
da: Forhandlervægte

en: All language types
da: Alle sprogtyper

en: Configurable language types
da: Konfigurérbare sprogtyper

en: Language negotiation per type settings
da: Sprogforhandling efter type

en: Language detection methods
da: Metoder til sprogdetektion

en: Language mapping
da: Sprog-mapping

en: Link format settings
da: Link-format

en: Interface Translation
da: Grænsefladeoversættelse

en: Translates the built-in user interface.
da: Oversæt den indbyggede brugergrænseflade.

en: Translate interface settings
da: Oversæt indstillinger for brugergrænsefladen

en: Cache strings
da: Cache tekster

en: Enable English translation
da: Aktivér Engelsk oversættelse

en: Translation directory
da: Oversættelsesmappe

en: Default translation filename pattern
da: Standard filnavnsmønster for oversættelse

en: Default translation server pattern
da: Standard servernavnsmønster for oversættelse

en: Overwrite customized translations
da: Overskriv brugerdefinerede oversættelser

en: Overwrite non customized translations
da: Overskriv ikke-brugerdefinerede oversættelser

en: Import enabled
da: Import aktiveret

en: Updates for: @module_list
da: Opdateringer til: @module-list

en: Override parent selector
da: Tilsidesæt valg af overordnet element

en: Per-content type menu settings
da: Menu pr. indholdstype

en: Menu machine name
da: Internt navn

en: Handles migrations
da: Håndterer migrering

en: Migrate Drupal
da: Migrér Drupal

en: Contains migrations from older Drupal versions.
da: Indeholder migreringer fra tidligere udgaver af Drupal.

en: Display setting for author and date Submitted by post information
da: Indstillinger for visning af forfatter- og datoinformation

en: Change the author of content configuration
da: Skift forfatter af indholdskonfiguration

en: Demote selected content from front page configuration
da: Konfiguration af fjern valgt indhold fra forsiden

en: Promote selected content from front page configuration
da: Konfiguration af forfrem valgt indhold fra forsiden

en: Make selected content sticky configuration
da: Konfiguration af gør det valgte indhold klæbrigt

en: Make selected content unsticky configuration
da: Konfiguration af gør det valgte indhold ikke-klæbrigt

en: Unpublish content containing keyword(s) configuration
da: Konfiguration af afpublicér indhold med bestemte nøgleord

en: Node user ID
da: Indholdselement bruger-ID

en: Node bulk form
da: Masseopdatering

en: Node path
da: Indholdselementsti

en: Link to a node revision
da: Link til en version af et indholdselement

en: Link to delete a node revision
da: Link til at slette en version af et indholdselement

en: Link to revert a node to a revision
da: Link til at gendanne en version af et indholdselement

en: Node revisions of an user
da: Indholdselementversioner af en bruger

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
da: Du har ikke oprettet nogen indholdstyper. Gå til siden <a href="@create-content">opret indholdstype</a> for at tilføje en ny indholdstype.

en: List (integer) settings
da: Liste (heltal)

en: List (float) settings
da: Liste (kommatal)

en: List (text) settings
da: Liste (tekst)

en: Options list default display settings
da: Valgliste standard visningsformat

en: Key format settings
da: Nøgleformat

en: Check boxes/radio buttons format settings
da: Afkrydsningfelter/radioknapper

en: Single on/off checkbox format settings
da: Enkelt til/fra afkrydsningsfelt

en: Select list format settings
da: Valgliste

en: Responsive Image
da: Responsivt billede

en: Responsive image list format settings
da: Responsivt billede listeformat

en: RESTful Web Services
da: REST-baserede web-services

en: GET method settings
da: GET-metode

en: POST method settings
da: POST-metode

en: PATCH method settings
da: PATCH-metode

en: DELETE method settings
da: DELETE-metode

en: Supported format
da: Understøttet format

en: Supported authentication
da: Understøttet bekræftelse af identitet

en: REST display options
da: REST-visning

en: Field row
da: Feltrække

en: Raw output for ID
da: Råt output for ID

en: Serialized output format
da: Serialiseret output-format

en: Configure search pages and search indexing options.
da: Tilpas søgesider og søgeindeksering.

en: Add new search page
da: Tilføj ny søgeside

en: AND/OR combination limit
da: Grænse for OG/ELLER-kombination

en: Default search page
da: Standard søgeside

en: HTML tags weight
da: Vægt af HTML-tags

en: Tag h1 weight
da: Vægt af h1-tag

en: Tag h2 weight
da: Vægt af h2-tag

en: Tag h3 weight
da: Vægt af h3-tag

en: Tag h4 weight
da: Vægt af h4-tag

en: Tag h5 weight
da: Vægt af h5-tag

en: Tag h6 weight
da: Vægt af h6-tag

en: Tag u weight
da: Vægt af u-tag

en: Tag b weight
da: Vægt af b-tag

en: Tag i weight
da: Vægt af i-tag

en: Tag strong weight
da: Vægt af strong-tag

en: Tag em weight
da: Vægt af em-tag

en: Tag a weight
da: Vægt af a-tag

en: Query key
da: Forespørgselsnøgle

en: Source link
da: Kildelink

en: Serialization
da: Serialisering

en: Shortcut settings
da: Indstillinger for genvej

en: Logs content statistics for your site.
da: Logger indholdsstatistik på dit site.

en: Statistics settings
da: Indstillinger for statstik

en: Syslog settings
da: Syslog

en: Add date format
da: Tilføj datoformat

[ctx: With components]
en: Extend
da: Udvid

en: Set as default theme
da: Angiv som standard-theme

en: Weight element maximum value
da: Maksimal værdi for vægtelement

en: Authorize settings
da: Autorisering

en: Default file transfer protocol
da: Standardprotokol til filoverførsel

en: Requirements warning period
da: Varslingsperiode for krav

en: Requirements error period
da: Varslingsperiode for fejl

en: Users may set their own time zone
da: Brugere kan angive deres egen tidszone

en: Remind users at login if their time zone is not set
da: Giv brugere besked ved login hvis de ikke har valgt en tidszone

en: Logging settings
da: Logning

en: CSS performance settings
da: CSS-ydelse

en: Aggregate CSS files
da: Saml CSS-filer

en: Compress CSS files
da: Komprimér CSS-filer

en: Fast 404 settings
da: Hurtig 404

en: Fast 404 enabled
da: Fast 404 aktiveret

en: Regular expression to match
da: Regulært udtryk der matcher

en: Regular expression to not match
da: Regulært udtryk der ikke matcher

en: Fast 404 page html
da: Hurtig 404 HTML

en: JavaScript performance settings
da: JavaScript-ydelse

en: Compress JavaScript files.
da: Komprimér JavaScript-filer.

en: Stale file threshold
da: Grænse for uaktuelle filer

en: Feed item limit
da: Grænse for feed-element

en: Menu description
da: Menubeskrivelse

en: System action
da: Systemhandling

en: Allow insecure uploads
da: Tillad usikre uploads

en: Maximum age for temporary files
da: Maksimal alder for midlertidige filer

en: Theme global settings
da: Globale indstillinger for theme

en: Maintain index table
da: Vedligehold indekstabel

en: Override selector
da: Tilsidesæt selector

en: Number of terms per page
da: Antallet af termer pr. side

en: Taxonomy format settings
da: Taksonomiformat

en: Use taxonomy term path
da: Brug taksonomitermssti

en: Taxonomy depth modifier
da: Taksonomidybdeændring

en: Taxonomy language
da: Taksonomisprog

en: Taxonomy term ID with depth
da: Taksonomiterm ID med dybde

en: Telephone link format settings
da: Telefon-link-format

en: Telephone default format settings
da: Telefon standardformat

en: Default summary length
da: Standard resumélængde

en: Trimmed text display format settings
da: Beskåret tekst visningsformat

en: Text area (multiple rows) display format settings
da: Indstillinger for visning af tekstområde (flere linjer)

en: Text area with a summary display format settings
da: Indstillinger for visning af tekstområde med resumé

en: Number of summary rows
da: Antal resumérækker

en: Tour settings
da: Tour

en: Route settings
da: Rute

en: Tour tip
da: Tour-tip

en: Textual tour tip
da: Teksttip

en: Tracker settings
da: Tracker

en: Cron index limit
da: Grænse for cron-indeksering

en: Nodes user posted/commented on
da: Indholdselementer som brugeren har kommenteret

en: UID of a nodes user posted/commented on
da: UID på et indholdselement som brugeren oprettede eller kommenterede

en: Days since last check
da: Dage siden seneste kontrol

en: URL for fetching available update data
da: URL til hentning af tilgængelige opdateringsdata

en: Timeout in seconds
da: Timeout i sekunder

en: Notify user when password reset
da: Giv bruger besked når adgangskoden nulstilles

en: Password reset timeout
da: Timeout for nulstilling af adgangskode

en: Account created by administrator
da: Konto oprettet af administrator

en: Registration confirmation (No approval required)
da: Bekræftelse af registrering (Ingen godkendelse påkrævet)

en: Registration confirmation (Pending approval)
da: Bekræftelse af registrering (Afventer godkendelse)

en: Account cancelled
da: Konto annulleret

en: User flood settings
da: Bruger-flood

en: UID only identifier
da: Kun UID identifikator

en: IP limit
da: IP-grænse

en: IP window
da: IP-vindue

en: User window
da: Brugervindue

en: User role settings
da: Brugerrolle

en: User role weight
da: Brugerrollevægt

en: Configuration for the add role action
da: Konfiguration af handlingen tilføj rolle

en: The ID of the role to add
da: ID på rollen der skal tilføjes

en: Block the selected users configuration
da: Konfiguration af blokér valgte brugere

en: Cancel the selected user accounts configuration
da: Konfiguration af annullér de valgte brugerkonti

en: Configuration for the remove role action
da: Konfiguration handlingen fjern rolle

en: The ID of the role to remove
da: IDet på rollen der skal fjernes

en: Unblock the selected users configuration
da: Konfiguration af fjern blokering af de valgte brugere

en: List of permission
da: Liste af tilladelser

en: List of roles
da: Rolleliste

en: User operations bulk form
da: Formular til masseredigering af brugere

en: Default area
da: Standardområde

en: Should replacement tokens be used from the first row
da: Anvend erstatnings-tokens fra den første række

en: The shown text of the area
da: Teksten der vises i området

en: Text custom
da: Brugerdefineret tekst

en: The shown text of the result summary area
da: Teksten der vises i resultatresuméområdet

en: The title which will be overridden for the page
da: Titlen som bliver tilsidesat på siden

en: Node Creation Time
da: Indholdselementets oprettelsestidspunkt

en: Node Update Time
da: Indholdselementets opdateringstidspunkt

en: Day Date
da: Dag

en: Formula
da: Formel

en: Place Holder
da: Pladsholder

en: Formula Used
da: Anvendt formel

en: Full Date
da: Fuld dato

en: Group by Numeric
da: Gruppér numerisk

en: Month Date
da: Måned

en: Week Date
da: Uge

en: Year Date
da: År

en: YearMonthDate
da: ÅrMånedDato

en: Date Year month
da: År og måned

en: Basic validation
da: Basal validering

en: Tag based caching
da: Tag-baseret caching

en: Time based caching
da: Tidsbaseret caching

en: Exposed form type
da: Type af blotlagt formular

en: Row type
da: Rækketype

en: Filter groups
da: Filtergrupper

en: Display comment
da: Vis kommentar

en: Should the area be displayed on empty results.
da: Skal dette område vises ved tomme resultater.

en: A unique ID per handler type
da: Et unkit ID pr. handler-type

en: The views_data table for this handler
da: views_data tabellen for denne handler

en: The views_data field for this handler
da: views_data feltet for denne handler

en: The ID of the relationship instance used by this handler
da: IDet på relationship-instansen som bruges af denne handler

en: A sql aggregation type
da: En sql aggregeringstype

en: A string to identify the handler instance in the admin UI.
da: En tekststreng til at identificere handler-instansen i den administrative grænseflade.

en: When the filter value is NOT available
da: Når filterværdien IKKE er tilgængelig

en: Default argument options
da: Standardargument

en: Convert newlines to HTML <br> tags
da: Omdan linjeskift til HTML <br> tags

en: Grouping field number %i
da: Grupperingsfelt nummer %i

en: Group items
da: Gruppér elementer

en: Group item
da: Gruppér element

en: Query comment
da: Forespørgselskommentar

en: Default display options
da: Indstillinger for standardvisning

en: Page display options
da: Indstillinger for sidevisning

en: Embed display options
da: Indstillinger for indlejring af display

en: Attachment display options
da: Indstillinger for vedhæftning af display

en: Text on demand format
da: Format af tekst efter behov

en: Default field
da: Standardfelt

en: Drop button
da: Drop-knap

en: Default filter
da: Standardfilter

en: Boolean string
da: Boolsk tekststreng

en: Group by numeric
da: Numerisk gruppering

en: IN operator
da: IN operand

en: Equality
da: Lighed

en: Reduce duplicate
da: Reducér dubletter

en: Default pager
da: Standard pager

en: Groupwise max
da: Gruppevist maksimum

en: Generate subquery each time view is run
da: Generér subquery hver gang viewet køres

en: RSS field options
da: Indstillinger for RSS-felt

en: Guid settings
da: Indstillinger for GUID

en: Field rewrite elements
da: Omskriv feltelementer

en: Boolean sort
da: Boolsk sortering

en: Date sort
da: Datosortering

en: Boolean sort expose settings
da: Blotlæg indstillinger for boolsk sortering

en: Date sort expose settings
da: Blotlæg indstillinger for datosortering

en: Standard sort expose settings
da: Blotlæg indstillinger for standardsortering

en: Random sort expose settings
da: Blotlæg indstillinger for tilfældig sortering

en: Custom row classes
da: Brugerdefinerede rækkeklasser

en: Default views row classes
da: Standard views rækkeklasser

en: Custom column classes
da: Brugerdefinerede kolonneklasser

en: Default views column classes
da: Standard views kolonneklasser

en: Columns name
da: Kolonnenavn

en: Columns info
da: Kolonneinfo

en: Column info
da: Kolonneinfo

en: Preview view
da: Gennemse view

en: Bartik settings
da: Bartik indstillinger

en: Seven settings
da: Seven indstillinger

en: Stark settings
da: Stark indstillinger

en: Visibility Conditions
da: Synlighedsbetingelser

en: Visibility Condition
da: Synlighedsbetingelse

en: Context assignments
da: Konteksttildeling

en: Display variant
da: Display-variant

en: Requirements review
da: Gennemse systemkrav

en: Unable to send email. Contact the site administrator if the problem persists.
da: Kan ikke sende e-mail. Kontakt sitets administrator hvis problemet fortsætter.

en: Error sending email (from %from to %to with reply-to %reply).
da: Fejl ved afsendelse af e-mail (fra %from til %to med reply-to %reply).

en: The label for this display variant.
da: Label for denne display-variant.

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
da: %name: e-mail-adressen kan ikke være længere end @max tegn.

en: An entity field containing an email value.
da: Et entity-felt som indeholder en e-mail-værdi.

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
da: Automatiske e-mails, som f.eks. oprettelsesinformation, sendes fra denne adresse. Brug en adresse på sitets domæne for at forhindre at meddelelserne bliver markeret som spam.

en: Receive email notifications
da: Modtag e-mail-notifikationer

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration and are listed here automatically. Advanced actions need to be created and configured before they can be used because they have options that need to be specified; for example, sending an email to a specified address or unpublishing content containing certain words. To create an advanced action, select the action from the drop-down list in the advanced action section below and click the <em>Create</em> button.
da: Der er to typer af handlinger: Simple og avancerede. Simple handlinger kræver ikke yderligere indstillinger og vises automatisk her. Avancerede handlinger skal oprettes og konfigureres før de kan tages i brug fordi de har forskellige valgmuligheder, som skal tilpasses; f.eks. afsendelse af en e-mail til en bestemt adresse eller afpublicering af indhold som indeholder bestemte ord. For at oprette en avanceret handling skal du vælge den fra listen herunder og klikke på knappen <em>Opret</em>.

en: Send email configuration
da: Send e-mail

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse eller brug en token-adresse som f.eks. %author.

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> is an XML format for exchanging feeds between aggregators. A single OPML document may contain many feeds. Aggregator uses this file to import all feeds at once. Upload a file from your computer or enter a URL where the OPML file can be downloaded.
da: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> er et XML-format til udveksling af feeds mellem aggregatorer. Et enkelt OPML-dokument kan indeholde mange feeds. Aggregator bruger denne fil til at importere alle feeds på én gang. Upload en fil fra din computer eller indtast en URL hvor OPML-filen kan downloades.

en: Aggregator feed block
da: Feed

en: <em>Either</em> upload a file or enter a URL.
da: Du skal <em>enten</em> uploade en fil eller indtaste en URL.

en: Show for the listed pages
da: Vis på de angivne sider

en: Hide for the listed pages
da: Skjul på de angivne sider

en: Duplicate @display_title
da: Duplikér @display_title

en: Book navigation block
da: Bognavigationsblok

en: Block display mode
da: Blok display mode

en: Book outline for @book.title
da: Indholdsfortegnelse for @book.title

en: Book traversal links for
da: Bognavigations-links for

en: The field name from which the comment originated.
da: Feltnavnet som kommentaren stammer fra.

en: Overriding default settings
da: Tilsidesæt standardindstillinger

en: Approving and managing comments
da: Godkendelse og håndtering af kommentarer

en: This page provides a list of all comment types on the site and allows you to manage the fields, form and display settings for each.
da: Denne side viser en liste af alle sitets kommentartyper og lader dig håndtere felter, formularer og præsentation for hver type.

en: Administer comment types and settings
da: Administrér kommentartyper og -indstillinger

en: Comment types
da: Kommentartyper

en: Comment type settings
da: Kommentartype

en: Target Entity Type ID
da: Target entitetstype ID

en: Comment type %label has been updated.
da: Kommentartype %label opdateret.

en: Comment type %label has been added.
da: Kommentartype %label tilføjet.

en: The comment author's email address.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: Comment Type
da: Kommentartype

en: The comment type.
da: Kommentartypen.

en: %label is used by the %field field on your site. You can not remove this comment type until you have removed the field.
da: %label bruges af feltet %field på dit site. Du kan ikke fjerne denne kommentartype før du har fjernet feltet.

en: %label is used by 1 comment on your site. You can not remove this comment type until you have removed all of the %label comments. | %label is used by @count comments on your site. You may not remove %label until you have removed all of the %label comments.
da[0]: %label bruges af 1 kommentar på dit site. Du kan ikke fjerne denne kommentartype før du har fjernet alle %label-kommentarer.
da[1]: %label bruges af @count kommentarer på dit site. Du kan ikke fjerne denne kommentartype før du har fjernet alle %label-kommentarer.

en: Translating configuration text
da: Oversæt konfigurationstekst

en: Translating date formats
da: Oversæt datoformater

en: This page lists all configuration items on your site that have translatable text, like your site name, role names, etc.
da: Denne side viser alle de konfigurationselementer som kan oversættes, som f.eks. sitets navn, rollenavne, etc.

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
da: Lad andre brugere kontakte dig gennem en personlig kontaktformular som holder din e-mail-adresse skjult. Bemærk at brugere med særlige tilladelser, som f.eks. administratorer stadig kan kontakte dig, selvom du deaktiverer denne funktionalitet.

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each email address with a comma.
da: Eksempel: 'webmaster@example.com' eller 'salg@example.com,support@example.com'. For at angive flere modtagere skal du adskille e-mail-adresserne med komma.

en: %recipient is an invalid email address.
da: %recipient er en ugyldig e-mail-adresse.

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an email.
da: %sender-name (@sender-from) sendte %recipient-name en e-mail.

en: Enabling field translation
da: Aktivérer oversættelse af felter

en: You can define which fields of a content entity can be translated. For example, you might want to translate the title and body field while leaving the image field untranslated. If you exclude a field from being translated, it will still show up in the content editing form, but any changes made to that field will be applied to <em>all</em> translations of that content.
da: Du kan definere, hvilke felter i et indholdsobjekt der kan oversættes. Det kan f.eks. være, at du vil oversætte titel- og brødtekstfeltet, mens billedfeltet ikke er oversat. Hvis du udelukker et felt fra at blive oversat, vises det stadig i indholdsredigeringsformularen, men eventuelle ændringer af det pågældende felt anvendes på <em>alle</em> oversættelser af det pågældende indhold.

en: If translation is enabled you can translate a content entity via the Translate tab (or Translate link). The Translations page of a content entity gives an overview of the translation status for the current content and lets you add, edit, and delete its translations. This process is similar for every translatable content entity on your site.
da: Hvis oversættelse er aktiveret, kan du oversætte et indholdsobjekt via fanen Oversæt (eller Oversæt link). Siden Oversættelser i et indholdsobjekt giver et overblik over oversættelsesstatus for det aktuelle indhold og giver dig mulighed for at tilføje, redigere og slette dets oversættelser. Denne proces er den samme for alle indholdsobjekter, der kan oversættes, på dit website.

en: Changing the source language for a translation
da: Skifter original-sproget på en oversættelse

en: When you add a new translation, the original text you are translating is displayed in the edit form as the <em>source</em>. If at least one translation of the original content already exists when you add a new translation, you can choose either the original content (default) or one of the other translations as the source, using the select list in the Source language section. After saving the translation, the chosen source language is then listed on the Translate tab of the content.
da: Når du tilføjer en ny oversættelse, vises den oprindelige tekst, du oversætter, i redigeringsformularen som <em>kilden</em>. Hvis der allerede findes mindst én oversættelse af det oprindelige indhold, når du tilføjer en ny oversættelse, kan du vælge enten det oprindelige indhold (standard) eller en af de andre oversættelser som kilde ved hjælp af valglisten i afsnittet Kildesprog. Når oversættelsen er gemt, vises det valgte kildesprog under fanen Oversæt i indholdet.

en: Setting status of translations
da: Angiver status på oversættelser

en: If you edit a translation in one language you may want to set the status of the other translations as <em>out-of-date</em>. You can set this status by selecting the <em>Flag other translations as outdated</em> checkbox in the Translation section of the content editing form. The status will be visible on the Translations page.
da: Hvis du redigerer en oversættelse på ét sprog, kan du angive status for de andre oversættelser som <em>forældet</em>. Du kan angive denne status ved at markere afkrydsningsfeltet <em>Markér andre oversættelser som forældede</em> i afsnittet Oversættelse i indholdsredigeringsformularen. Status vil være synlig på siden Oversættelser.

en: Managing and displaying date fields
da: Håndtering og visning af datofelter

en: Displaying dates
da: Viser datoer

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
da: jan

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
da: feb

[ctx: Abbreviated month name]
en: Mar
da: mar

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
da: apr

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
da: maj

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
da: jun

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
da: jul

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
da: aug

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
da: sep

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
da: okt

[ctx: Abbreviated month name]
en: Nov
da: nov

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
da: dec

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
da: Søn

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
da: Man

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
da: Tir

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
da: Ons

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
da: Tor

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
da: Fre

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
da: Lør

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
da: Sø

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
da: Ma

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
da: Ti

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
da: On

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
da: To

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
da: Lø

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
da: O

en: Track images uploaded via a Text Editor
da: Spor billeder som uploades gennem en teksteditor

en: Ensures that the latest versions of images uploaded via a Text Editor are displayed.
da: Sikrer visning af de seneste udgaver af billeder uploadet gennem en teksteditor.

en: The image exceeds the maximum allowed dimensions and an attempt to resize it failed.
da: Billedet overskrider den tilladte maksimumstørrelse og det lykkedes ikke at skalere det.

en: The status of the file, temporary (FALSE) and permanent (TRUE).
da: Filens status, midlertidig (FALSE) og permanent (TRUE)

en: Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
da: Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.

en: Active forum topics block
da: Aktive emner

en: New forum topics block
da: Nye emner

en: Background color must be a hexadecimal color value.
da: Baggrundsfarven skal være en hexadecimal farveværdi.

en: (upscaling allowed)
da: (opskalering tilladt)

en: Adding languages
da: Tilføjelse af sprog

en: Adding custom languages
da: Tilføj brugerdefinerede sprog

en: You can add a language that is not provided in the drop-down list by choosing <em>Custom language</em> at the end of the list. You then have to configure its language code, name, and direction in the form provided.
da: Du kan tilføje et sprog, der ikke findes på rullelisten, ved at vælge <em>Brugerdefineret sprog</em> i slutningen af listen. Derefter skal du konfigurere sprogkoden, navnet og retningen i den angivne formular.

en: Configuring content languages
da: Konfigurér indholdssprog

en: Adding a language switcher block
da: Tilføj en sprogvælger

en: Making a block visible per language
da: Gør en blok synlig på basis af sproget

en: Choosing user languages
da: Vælg brugersprog

en: Users can choose a <em>Site language</em> on their profile page. This language is used for email messages, and can be used by modules to determine a user's language. It can also be used for interface text, if the <em>User</em> method is enabled as a <em>Detection and selection</em> method (see below). Administrative users can choose a separate <em>Administration pages language</em> for the interface text on administration pages. This configuration is only available on the user's profile page if the <em>Account administration pages</em> method is enabled (see below).
da: Brugerne kan vælge et <em>webstedssprog</em> på deres profilside. Dette sprog bruges til e-mails og kan bruges af moduler til at bestemme en brugers sprog. Den kan også bruges til grænsefladetekst, hvis <em>brugermetoden</em> er aktiveret som <em>en registrerings- og udvælgelsesmetode</em> (se nedenfor). Administrative brugere kan vælge et separat <em>administrationssidesprog</em> til grænsefladeteksten på administrationssider. Denne konfiguration er kun tilgængelig på brugerens profilside, hvis metoden <em>kontoadministrationssider</em> er aktiveret (se nedenfor).

en: <em>User</em> follows the language configuration set on the user's profile page.
da: <em>Bruger</em> følger sprogindstillingen på brugerens profilside.

en: <em>Selected language</em> allows you to specify the site's default language or a specific language as the fall-back language. This method should be listed last.
da: <em>Valgte sprog</em> lader dig angive sitets standardsprog eller et specifikt sprog som fallback-sprog. Denne metode bør ligge i bunden af listen.

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
da: Kommasepareret liste af modtagernes e-mail-adresser.

en: Promote, change ownership, edit revisions, and perform other tasks across all content types.
da: Hæv, skift ejerskab, rediger ændringer, og udfør andre opgaver på tværs af alle indholdstyper.

en: Syndicate block
da: Syndikér

en: Editing content in-place
da: Redigér indhold på stedet

en: Use shortcuts
da: Brug genveje

en: Diff settings
da: Diff

en: Number of leading lines in a diff
da: Antal indledende linjer i en diff

en: Number of trailing lines in a diff
da: Antal afsluttende linjer i en diff

en: Branding block
da: Branding-blok

en: Use site logo
da: Brug sitets logo

en: The current theme is not @theme
da: Det aktuelle tema er ikke @theme

en: The current theme is @theme
da: Det aktuelle tema er @theme

en: Do not return true on the following pages: @pages
da: Returnér ikke TRUE på følgende sider: @pages

en: Return true on the following pages: @pages
da: Returnér TRUE på følgende sider: @pages

en: Request Path
da: Forespørgselssti

en: Username or email address
da: Brugernavn eller e-mail-adresse

en: Email addresses to notify when updates are available
da: E-mail-adresser, der underrettes, når opdateringer er tilgængelige

en: Email notification threshold
da: E-mail tærskel

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via email. Put each address on a separate line. If blank, no emails will be sent.
da: Når dit site leder efter opdateringer og finder nye udgivelser, kan det give besked pr. e-mail til en række brugere. Indtast hver adresse på en separat linje. Hvis feltet er tomt sendes der ingen e-mail.

en: %email is not a valid email address.
da: %email er ikke en gyldig e-mail-adresse.

en: %emails are not valid email addresses.
da: %emails er ikke gyldige e-mail-adresser.

en: Configuring user roles
da: Brugerroller

en: Setting permissions
da: Angiv tilladelser

en: Managing account settings
da: Kontoindstillinger

en: This web page allows administrators to register new users. Users' email addresses and usernames must be unique.
da: Administratorer kan oprette nye brugere manuelt. Brugeres e-mail-adresser og brugernavne skal være unikke.

en: A valid email address. All emails from the system will be sent to this address. The email address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by email.
da: En gyldig e-mail-adresse. Alle e-mails fra systemet sendes til denne adresse. E-mail-adressen bliver ikke offentliggjort og bruges kun hvis du ønsker at modtage en ny adgangskode eller hvis du ønsker at få bestemte notifikationer via e-mail.

en: This account's preferred language for emails and site presentation.
da: Kontoens foretrukne sprog for e-mails og præsentation.

en: This account's preferred language for emails.
da: Kontoens foretrukne sprog for e-mails.

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
da: Nye brugere skal bekræfte deres e-mail-adresse før de kan logge ind på sitet og tildeles en automatisk genereret adgangskode, som de senere kan ændre. Hvis denne mulighed slås fra, bliver nye brugere logget ind umiddelbart efter registrering, og vil selv kunne vælge deres adgangskode under registreringen.

en: Notification email address
da: E-mail-adresse til notifikationer

en: Edit the welcome email messages sent to new member accounts created by an administrator.
da: Redigér velkomstbeskeden der sendes til nye medlemmer oprettet af en administrator.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
da: Redigér velkomstbeskeden der sendes til nye medlemmer, når godkendelse fra administrator er påkrævet.

en: Edit the email notifying the site administrator that there are new members awaiting administrative approval.
da: Redigér den mail, der sendes til sitets administrator for at fortælle at der er nye medlemmer som afventer administrativ godkendelse.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
da: Redigér velkomstbeskeden der sendes til nye medlemmer, når godkendelse fra administrator ikke er påkrævet.

en: Edit the email messages sent to users who request a new password.
da: Redigér e-mail-beskeder som sendes til brugere, som beder om en ny adgangskode.

en: Enable and edit email messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
da: Aktivér og redigér e-mail-beskeder som sendes til brugerne når en konto aktiveres (når en administrator aktiverer kontoen for en bruger, som allerede er tilmeldt, på et site hvor administratorens godkendelse er påkrævet).

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are blocked.
da: Aktivér og redigér e-mail-beskeder som sendes til brugerne, når deres konto blokeres.

en: Edit the email messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
da: Redigér e-mail-meddelelserne, som sendes til brugerne, når de forsøger at opsige deres konti.

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are canceled.
da: Aktivér og redigér e-mail-beskeder, som sendes til brugerne, når deres konto opsiges.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your email address.
da: En besked med yderligere vejledning er blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via email.
da: Brugeren skal bekræfte opsigelsen af kontoen via e-mail.

en: When enabled, the user will receive an email notification after the account has been canceled.
da: Brugeren modtager en e-mail-notifikation når kontoen er blevet opsagt.

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your email address.
da: En bekræftelse på opsigelsen af din konto er blevet sendt til din e-mail-adresse.

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the email.
da: Instruktioner om hvordan adgangskoden skiftes er sendt til %email. Du skal logge ud for at bruge det tilsendte link.

en: Further instructions have been sent to your email address.
da: Yderligere instruktioner er sendt til din e-mail-adresse.

en: When the user has the following roles
da: Når brugeren har følgende roller

en: If you select no roles, the condition will evaluate to TRUE for all users.
da: Hvis du ikke vælger nogne roller, vil betingelsen evaluere til TRUE for alle brugere.

en: The user is not a member of @roles
da: Brugeren er ikke medlem af @roles

en: The user is a member of @roles
da: Brugeren er medlem af @roles

[ctx: Validation]
en: User email unique
da: E-mail-adresse er unik

en: Use Replica Server
da: Brug replikaserver

en: Query parameter
da: Forespørgselsparameter

en: The query parameter to use.
da: Forespørgselsparameter som skal bruges.

en: Fallback value
da: Fallback-værdi

en: The fallback value to use when the above query parameter is not present.
da: Fallback-værdi som skal bruges når ovenstående query-parameter ikke er tilstede.

en: Conjunction to use when handling multiple values. E.g. "?value[0]=a&value[1]=b".
da: Bindeord som anvendes ved håndtering af flere værdier. F.eks. "?value[0]=a&value[1]=b".

en: Use Secondary Server
da: Brug sekundær server

en: This will make the query attempt to connect to a replica server if available.  If no replica server is defined or available, it will fall back to the default server.
da: Forespørgslen vil forsøge at forbinde til en replikaserver. Hvis der ikke er defineret en replikaserver, eller hvis replikaserveren ikke er tilgængelig, bruges standardserveren.

en: Type attribute
da: Type-attribut

en: The type of this row.
da: Typen af denne række.

en: Text attribute
da: Tekstattribut

en: The field that is going to be used as the OPML text attribute for each row.
da: Feltet der bruges som OPML-tekst-attribut for hver række.

en: Created attribute
da: Oprettet-attribut

en: The field that is going to be used as the OPML created attribute for each row.
da: Feltet der bruges som OPML-oprettet-attribut for hver række.

en: Description attribute
da: Beskrivelse-attribut

en: The field that is going to be used as the OPML description attribute for each row.
da: Feltet der bruges som OPML-beskrivelsen for hver række.

en: HTML URL attribute
da: HTML URL-attribut

en: The field that is going to be used as the OPML htmlUrl attribute for each row.
da: Feltet der bruges som OPML-htmlUrl-attribut for hver række.

en: Language attribute
da: Sprog-attribut

en: The field that is going to be used as the OPML language attribute for each row.
da: Feltet der bruges som OPML-sprog-attribut for hver række.

en: XML URL attribute
da: XML URL-attribut

en: URL attribute
da: URL-attribut

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for OPML text attribute.
da: Ros style plugin kræver angivelse af hvilke views-felter der skal bruges til OPML-tekstatributten.

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for XML URL attribute.
da: Ros style plugin kræver angivelse af hvilke views-felter der skal bruges til XML URL-atributten.

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for URL attribute.
da: Ros style plugin kræver angivelse af hvilke views-felter der skal bruges til URL-atributten.

en: OPML fields
da: OPML-felter

en: Display fields as OPML items.
da: Vis felter som OPML-elementer.

en: OPML Feed
da: OPML-feed

en: Generates an OPML feed from a view.
da: Opretter et OPML-feed fra et view.

en: Duplicate view
da: Duplikér view

en: Duplicate of @label
da: Duplikat af @label

en: The default administration theme for Drupal 8 was designed with clean lines, simple blocks, and sans-serif font to emphasize the tools and tasks at hand.
da: Standard administrationstemaet for Drupal 8 er designet med rene linjer, simple blokke og en skrifttype uden seriffer for at fremhæve værktøjer og arbejdsgange.

en: Authentication methods
da: Godkendelsesmetoder

en: "On" label
da: "Til"-etiket

en: "Off" label
da: "Fra"-etiket

en: The selected image handling toolkit '@toolkit' can not process operation '@operation'.
da: Det valgte billedværktøj '@toolkit' kan ikke udføre '@operation'.

en: Edit menu link %title
da: Redigér menu-link %title

en: This link is provided by the @name module. The title and path cannot be edited.
da: Dette link stilles til rådighed af modulet @name. Titlen og stien kan ikke redigeres.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den maksimale dybde for et link og alle dets underliggende links er fastsat på forhånd. Nogle menupunkter kan ikke bruges som overordnede menupunkter fordi det vil overskride grænsen.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
da: Linkvægt mellem links i samme dybde i den samme menu. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: Add comment type
da: Tilføj kommentartype

en: Manage form and displays settings of comments.
da: Håndtér formular- og visningsindstillinger for kommentarer.

en: Can not uninstall the Configuration module as part of a configuration synchronization through the user interface.
da: Kan ikke afinstallere Configuration-modulet som en del af en konfigurationssynkronisering gennem brugergrænsefladen.

en: The message UUID.
da: Meddelelsens UUID.

en: Confirm delete recent log messages
da: Bekræft sletning af loglinjer

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette loglinjerne?

en: Format type machine name
da: Maskinlæsbart navn på formattype

en: @label referenced from @field_name
da: @label refereret fra @field_name

en: Boolean settings
da: Boolsk

en: On label
da: Til

en: Off label
da: Fra

en: Visually Hidden
da: Skjult visuelt

en: Updating translations for JavaScript and default configuration.
da: Opdaterer oversættelser for JavaScript og standardkonfiguration.

en: Updating default configuration (@percent%).
da: Opdaterer standardkonfiguration (@percent%).

en: Updated default configuration.
da: Opdaterede standardkonfigurationen.

en: The Custom Menu Links module allows users to create menu links. These links can be translated if multiple languages are used for the site.
da: Modulet Custom Menu LInks lader brugerne oprette menu-links. Disse links kan voersættes hvis sitet bruger flere sprog.

en: Custom Menu Links
da: Brugerdefinerede menu-links

en: The entity ID for this menu link content entity.
da: Entity-ID for denne menu-link indholdsentitet.

en: The content menu link UUID.
da: Indholdsmenu link-UUID.

en: The content menu link bundle.
da: Indholdsmenu link-bundle.

en: The menu name. All links with the same menu name (such as "tools") are part of the same menu.
da: Navnet på menuen. Alle links med det samme menunavn ("værktøjer") er del af den samme menu.

en: Parent plugin ID
da: Overordnet plugin ID

en: The ID of the parent menu link plugin, or empty string when at the top level of the hierarchy.
da: IDen på det overordnede menupunkts link-plugin, eller en tom streng i det øverste niveau af hierarkiet.

en: Custom menu link
da: Brugerdefineret menu-link

en: Default comments
da: Standardkommentarer

en: Allows commenting on content
da: Tillader kommentarer på indhold

en: The value for this field.
da: Feltets værdi.

en: The language of the content or translation.
da: Sproget på indholdet eller oversættelsen.

en: The language the original content is in.
da: Sproget som det originale indhold er skrevet i.

en: Allowed value with label
da: Tilladt værdi med etiket

en: Data type callback
da: Datatype-callback

en: Callable
da: Kan kaldes

en: Interaction type
da: Interaktionstype

en: Enabling REST support for an entity type
da: Aktivering af REST-understøttelse på en entitetstype

en: Configuring search pages
da: Tilpas søgesider

en: Managing the search index
da: Håndtér søgeindekset

en: Displaying the Search block
da: Vis søgeblokken

en: Searching your site
da: Søg på dit site

en: Extending the Search module
da: Udvid søgemodulet

en: Search index progress
da: Søgeindeks fremdrift

en: @percent% (@remaining remaining)
da: @percent% (mangler @remaining)

en: Indexing progress
da: Indekseringsfremdrift

en: %num_indexed of %num_total indexed
da: %num_indexed af %num_total indekseret

en: Does not use index
da: Bruger ikke indeks

en: If checked, all searches will be logged. Uncheck to skip logging. Logging may affect performance.
da: Markér for at logge alle søgninger. Fjern markeringen for at deaktivere loggen. Logning kan påvirke ydelsen.

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
da: Beskærer et billede til et rektangel svarende til de givne dimensioner.

en: The image '@file' could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
da: Billedet '@file' kunne ikke afmættes fordi funktionen imagefilter() ikke er tilgængelig i denne PHP-installation.

en: Converts an image to grayscale.
da: Konverterer et billede til gråtoner.

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
da: Skalerer et billede til de givne dimensioner (ignorerer højde-bredde-forhold).

en: Rotates an image by the given number of degrees.
da: Roterer et billede det angivne antal grader.

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
da: Skalerer et billede, samtidig med at højde-bredde-forholdet bevares. Det resulterende billede kan være mindre for en eller begge måldimensioner.

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
da: Skalerer et billede til den nøjagtige bredde og højde, der er angivet. Dette plugin opnår målstørrelsesforholdet ved at beskære det originale billede ligeligt på begge sider eller lige på toppen og bunden. Denne funktion er nyttig til at skabe ensartet størrelse avatarer fra større billeder.

en: Site administration toolbar
da: Administratorværktøjslinje

en: To follow a specific user's new and updated content, select the <em>Activity</em> tab from the user's profile page.
da: Vælg fanebladet <em>Følg</em> på en brugers profilside for at følge nyt og opdateret indhold fra den pågældende bruger.

en: Activity Tracker
da: Aktivitet

en: View user information
da: Vis brugerinformation

en: Add "…" at the end of trimmed text
da: Tilføj "..." i slutningen af beskåret tekst

en: This link is provided by the Views module from view %label.
da: Dette link stammer fra Views-modulet fra viewet %label.

en: Change to
da: Skift til

en: - Not specified -
da: Ikke angivet

en: @path is not a valid path.
da: @path er ikke en gyldig sti.

en: First page
da: Første side

en: Base field bundle override
da: Tilsidesættelse af bundle for basisfelt

en: Datetime timestamp display format settings
da: Datetime tidsstempel visningsformat

en: Boolean checkbox display format settings
da: Boolsk afkrydsningsfelt visningsformat

en: Installed themes
da: Installerede temaer

en: The %file does not exist.
da: Filen %file eksisterer ikke.

en: The %file exists.
da: %file eksisterer.

en: The %file is not readable.
da: %file kan ikke læses.

en: The %file is not writable.
da: %file er ikke skrivbar.

en: The @file is writable.
da: @file er skrivbar.

en: The @file is owned by the web server.
da: @file er ejet af webserveren.

en: Negate the condition
da: Modvirk betingelsen

en: Finalizing configuration synchronization.
da: Afslutter synkronisering af konfigurations.

en: Datetime Timestamp
da: Datetime tidsstempel

en: %theme theme installed.
da: theme %theme installeret.

en: Base field override
da: Tilsidesættelse af basisfelt

en: Display prefix and suffix
da: Vis præfiks og suffiks

en: Text (plain)
da: Tekst (ren)

en: A field containing a plain string value.
da: Et felt som indeholder en tekststreng.

en: Text (plain, long)
da: Tekst (ren, lang)

en: A field containing a long string value.
da: Et felt som indeholder en lang tekststreng.

en: You cannot use an external URL, please enter a relative path.
da: Du kan ikke bruge en ekstern URL, indtast venligst en relativ sti.

en: This path does not exist or you do not have permission to link to %path.
da: Denne sti eksisterer ikke, eller også har du ikke tilladelse til at linke til %path.

en: Install newly added themes
da: Installér netop tilføjede themes

en: Blocks are placed and configured specifically for each theme. The Block layout page opens with the default theme, but you can toggle to other installed themes.
da: Blokke placeres og konfigureres specifikt for hvert tema. Bloklayoutsiden åbner med standardtemaet, men du kan skifte til andre installerede temaer.

en: Comment operation links
da: Links til kommentarhandlinger

en: The target entity type can not be changed after the comment type has been created.
da: Målentitetstypen kan ikke ændres efter kommentartypen er blevet oprettet.

en: There are no configuration changes to import.
da: Der er ingen konfigurationsændringer at importere.

en: Enable the personal contact form by default for new users
da: Aktivér den personlige kontaktformular som standard for nye brugere

en: Add contact form
da: Tilføj kontaktformular

en: Create and manage contact forms.
da: Opret og håndtér kontaktformularer.

en: Edit contact form
da: Redigér kontaktformular

en: Default form identifier
da: Standard formularidentifikator

en: Make this the default form
da: Gør dette til standardformularen

en: Contact form %label has been updated.
da: Kontakformular %label opdateret.

en: Contact form %label has been added.
da: Kontakformular %label tilføjet.

en: Send yourself a copy
da: Send en kopi til dig selv

en: %sender-name (@sender-from) sent an email regarding %contact_form.
da: %sender-name (@sender-from) sendte en e-mail om %contact_form.

en: The ID of the associated form.
da: IDet på den tilknyttede formular.

en: Users may translate this field
da: Brugere kan oversætte dette felt

en: Content translation field settings
da: Indstillinger for oversættelse

en: Field properties for which to synchronize translations
da: Feltegenskaber hvor oversættelser skal synkroniseres

en: Field column for which to synchronize translations
da: Feltkolonner hvor oversættelser skal synkroniseres

en: Once the contextual links button for the area of interest is visible, click the button to display the links.
da: Når knappen kontekstafhængige hyperlinks for interesseområdet er synlig, skal du klikke på knappen for at få vist linkene.

en: The relative date value entered is invalid.
da: Den indtastede relative datoværdi er ugyldig.

en: Add new field: you need to provide a machine name for the field.
da: Tilføj nyt felt: Du skal angive et maskinlæsbart navn på feltet.

en: Allowed types: @extensions.
da: Tilladte typer: @extensions.

en: Back to content editing
da: Tilbage til redigering af indhold

en: 
            <p>You can align images, videos, blockquotes and so on to the left, right or center. Examples:</p>
            <ul>
              <li>Align an image to the left: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the center: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the right: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>… and you can apply this to other elements as well: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>
da: 
            <p>Du kan justere billeder, videoer, citater og så videre til venstre, til højre, eller centreret. Eksempler:</p>
            <ul>
              <li>Venstrejustér et billede: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>Centrér et billede: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>Højrejustér et billede: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>… og du kan også gøre det med andre elementer: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>

en: Align images
da: Justér billeder

en: Uses a <code>data-align</code> attribute on <code>&lt;img&gt;</code> tags to align images.
da: Bruger en <code>data-align</code>-attribut på <code>&lt;img&gt;</code>-tags til at justere billeder.

en: 
            <p>You can caption images, videos, blockquotes, and so on. Examples:</p>
            <ul>
                <li><code>&lt;img src="" data-caption="This is a caption" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;video src="" data-caption="The Drupal Dance" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;blockquote data-caption="Dries Buytaert"&gt;Drupal is awesome!&lt;/blockquote&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;code data-caption="Hello world in JavaScript."&gt;alert("Hello world!");&lt;/code&gt;</code></li>
            </ul>
da: 
            <p>Du kan tilføje billedtekster til billeder, videoer, citater, osv. Eksempler:</p>
            <ul>
                <li><code>&lt;img src="" data-caption="Dette er en billedtekst" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;video src="" data-caption="Drupal-dansen" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;blockquote data-caption="Dries Buytaert"&gt;Drupal er fantastisk!&lt;/blockquote&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;code data-caption="Hello world i JavaScript."&gt;alert("Hello world!");&lt;/code&gt;</code></li>
            </ul>

en: Caption images
da: Billedtekster

en: Uses a <code>data-caption</code> attribute on <code>&lt;img&gt;</code> tags to caption images.
da: Bruger en <code>data-caption</code>-attribut på <code>&lt;img&gt;</code>-tags for at tilføje billedtekster til billeder.

en: One translation file could not be imported. See the log for details. | @count translation files could not be imported. See the log for details.
da[0]: Én oversættelsesfil kunne ikke importeres. Se loggen for mere information.
da[1]: @count oversættelsesfiler kunne ikke importeres. Se loggen for mere information.

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
da: Et flag som angiver om linket skal være aktivt i menuer eller skjult.

en: The time that the menu link was last edited.
da: Tidspunktet hvor menu-linket sidst blev redigeret.

en: Migration @id did not meet the requirements. @message @requirements
da: Migrering af @id opfyldte ikke kravene. @message @requirements

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
da: Tidspunktet hvor den seneste version af dette indholdselement blev oprettet.

en: Recently created
da: Nyligt oprettet

en: Whether a new revision should be created by default
da: Hvorvidt der som standard skal oprettes en ny version

en: Display author and date information
da: Vis forfatter- og datoinformation

en: Unable to delete the shortcut for %title.
da: Kunne ikke slette genvejen til %title.

en: Drupal database update
da: Drupal databaseopdatering

en: Maximum number of levels
da: Maksimalt antal niveauer

en: Use this utility to update your database whenever a new release of Drupal or a module is installed.
da: Brug dette værktøj til at opdatere din database når du installerer en ny version af Drupal eller et modul.

en: <strong>Back up your code</strong>. Hint: when backing up module code, do not leave that backup in the 'modules' or 'sites/*/modules' directories as this may confuse Drupal's auto-discovery mechanism.
da: <strong>Tag backup af din kode</strong>. Tip: Når du tager backup af din kode skal du ikke gemme backuppen i mapperne 'modulet' eller 'sites/*/modules' da det kan forvirre Drupals auto-discovery-mekanisme.

en: <strong>Back up your database</strong>. This process will change your database values and in case of emergency you may need to revert to a backup.
da: <strong>Tag backup af din database</strong>. Denne proces ændrer dine databaseværdier og i nødstilfælde kan du have brug for at gendanne fra en backup.

en: Install your new files in the appropriate location, as described in the handbook.
da: Installér dine nye filer i den korrekte mappe, som beskrevet i håndbogen.

en: When you have performed the steps above, you may proceed.
da: Du kan fortsætte når du har udført ovenstående trin.

en: This update will been skipped due to the following missing dependencies:
da: Denne opdatering bliver sprunget over pga. følgende manglende afhængigheder:

en: This update will be skipped due to an error in the module's code.
da: Denne opdatering bliver sprunget over pga. en fejl i modulets kode.

en: The version of Drupal you are updating from has been automatically detected.
da: Versionen af Drupal, som du opdaterer fra, er blevet detekteret automatisk.

en: All errors have been logged.
da: Alle fejl er blevet logget.

en: The update process was aborted prematurely while running <strong>update #@version in @module.module</strong>.
da: Opdateringsprocessen blev afbrudt i utide under kørslen af <strong>opdatering #@version i @module.module</strong>.

en: You may need to check the <code>watchdog</code> database table manually.
da: Det kan være nødvendigt at kontrollere <code>watchdog</code>-tabellen i databasen manuelt.

en: <strong>Reminder: don't forget to set the <code>$settings['update_free_access']</code> value in your <code>settings.php</code> file back to <code>FALSE</code>.</strong>
da: <strong>Påmindelse: husk at sætte værdien <code>$settings['update_free_access']</code> i din <code>settings.php</code>-fil tilbage til <code>FALSE</code>.</strong>

en: Failed:
da: Mislykket:

en: Update #@count
da: Opdatering #@count

en: The following updates returned messages:
da: Følgende opdateringer returnerede meddelelser:

en: Review updates
da: Gennemse opdateringer

en: Starting updates
da: Starter opdateringer

en: Install and set as default
da: Installér og angiv som standard

en: Installed theme | Installed themes
da[0]: Installeret tema
da[1]: Installerede temaer

en: Uninstalled theme | Uninstalled themes
da[0]: Afinstalleret tema
da[1]: Afinstallerede temaer

en: %theme is the default theme and cannot be uninstalled.
da: %theme er standardtemaet og kan ikke afinstalleres.

en: The %theme theme has been uninstalled.
da: Temaet %theme er blevet afinstalleret.

en: The %theme theme has been installed.
da: Temaet %theme er blevet installeret.

en: Empty time zone
da: Tom tidszone

en: Users may set their own time zone at registration
da: Brugere kan angive deres tidszone, når de opretter en konto

en: Menu levels
da: Menu-niveauer

en: Whether or not the content related to a term is sticky.
da: Hvorvidt indholdet knyttet til en term er markeret som sticky.

en: Whether or not the content related to a term is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
da: Hvorvidt indholdet knyttet til en term er markeret som sticky. For at vise sticky indhold først skal du sætte dette til faldende.

en: The date the content related to a term was posted.
da: Datoen hvor indholdet knyttet til en term blev oprettet.

en: Title to replace basic numeric telephone number display
da: Titel til erstatning for den basale telefonnummervisning

en: Text (formatted) settings
da: Indstillinger for Tekst (formateret)

en: Text (formatted, long) settings
da: Tekst (formateret, lang)

en: Text (formatted, long, with summary) settings
da: Tekst (formateret, lang, med resumé)

en: Formatted text default display format settings
da: Indstillinger for standardvisning af formateret tekst

en: Summary or trimmed formatted text display format settings
da: Indstillinger for visning af resumé eller beskåret formateret tekst

en: Text (formatted)
da: Tekst (formateret)

en: This field stores a text with a text format.
da: Dette felt gemmer formateret tekst.

en: Text (formatted, long)
da: Tekst (formateret, lang)

en: This field stores a long text with a text format.
da: Dette felt gemmer lang formateret tekst.

en: Text (formatted, long, with summary)
da: Tekst (formateret, lang, med resumé)

en: This field stores long text with a format and an optional summary.
da: Dette felt gemmer lang formateret tekst og et eventuelt resumé.

en: Require email verification when a visitor creates an account
da: Kræv e-mail-bekræftelse når en besøgende opretter en konto

en: - No preference -
da: - Ingen præference -

en: Notify user when account is canceled
da: Giv brugeren besked når konto opsiges

en: The time that the user was last edited.
da: Tidspunktet hvor brugeren sidst blev redigeret.

en: Require email confirmation to cancel account
da: Kræv e-mail-bekræftelse ved opsigelse af konto

en: Display the referenced author user entity.
da: Vis den refererede forfatter-entity.

en: Add a read-more link if output is trimmed
da: Tilføj et "læs mere"-link hvis output er beskåret

en: @entity_type revision
da: @entity_type version

en: @entity_type revisions
da: @entity_type versioner

en: Include reset button (resets all applied exposed filters)
da: Tilføj en knap som gør det muligt at nulstille alle blotlagte filtre

en: The <em>Exposed items per page</em> field's options must include the value from the <em>Items per page</em> field (@items_per_page).
da: Indstillingerne for feltet <em>blotlagte elementer pr. side</em> skal indeholde værdien fra feltet <em>elementer pr. side</em> (@items_per_page).

en: REST export settings
da: Indstillinger for REST-eksport

en: Provide a REST export
da: Tilbyder REST-eksport

en: REST export path
da: REST-eksportsti

en: Primary tabs display toggle
da: Omskifter til primære faneblade

en: Default value callback
da: Callback for standardværdi

en: URI as link display format settings
da: URI link visningsformat

en: Timestamp ago display format settings
da: Timestamp tid siden visningsformat

en: Link to URI
da: Link til URI

en: Items associated with this feed
da: Elementer knyttet til dette feed

en: The feed image
da: Feed-billedet

en: The description of this feed
da: Beskrivelsen af dette feed

en: A more link to the feed detail page
da: Et "mere"-link til feedets detaljevisningsside

en: The description of this feed item
da: Beskrivelsen af dette feed-element

en: More<span class="visually-hidden"> posts about @title</span>
da: Læs mere<span class="visually-hidden"> om @title</span>

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
da: Hvor lang tid der skal gå mellem feed-opdateringer. Kræver at cron er indstillet korrekt.

en: Source feed
da: Kilde-feed

en: The aggregator feed entity associated with this item.
da: Aggregator feed-entity knyttet til dette element.

en: Field storage
da: Feltlagring

en: Edit storage settings.
da: Redigér indstillinger for lagring.

en: %field settings for %bundle
da: %field indstillinger for %bundle

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
da: Den mindste tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDE×HØJDE (f.eks. 640×480). Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker nogen begrænsning. Hvis der uploades et mindre billede, bliver det afvist.

en: Disabling drag-and-drop functionality
da: Deaktivering af drag-and-drop funktionalitet

en: Improving table accessibility
da: Forbedrer tilgængelighed af tabeller

en: Views tables include semantic markup to improve accessibility. Data cells are automatically associated with header cells through id and header attributes. To improve the accessibility of your tables you can add descriptive elements within the Views table settings. The <em>caption</em> element can introduce context for a table, making it easier to understand. The <em>summary</em> element can provide an overview of how the data has been organized and how to navigate the table. Both the caption and summary are visible by default and also implemented according to HTML5 guidelines.
da: Visningstabeller indeholder semantisk markering for at forbedre tilgængeligheden. Dataceller knyttes automatisk til overskriftsceller via id- og headerattributter. Hvis du vil forbedre tabellernes tilgængelighed, kan du tilføje beskrivende elementer i tabelindstillingerne for visninger. <em>Billedtekstelementet</em> kan introducere kontekst for en tabel, hvilket gør det lettere at forstå. <em>Oversigtselementet</em> kan give et overblik over, hvordan dataene er organiseret, og hvordan du navigerer i tabellen. Både billedteksten og resuméet er synlige som standard og implementeres også i henhold til HTML5-retningslinjer.

en: OPML field options
da: Indstillinger for OPML felt

en: Minimal profile for running tests with a multilingual installer.
da: Minimal profil til afvikling af tests med flersproget installationsprogram.

en: Muted
da: Dæmpet

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
da: Denne blok er defekt eller manglende. Du kan mangle indhold eller også kræves der, at du aktiverer det oprindelige modul.

en: Broken/Missing
da: Defekt/Mangler

[ctx: Validation]
en: Entity Reference reference access
da: Adgang til Entity Reference

en: You do not have access to the referenced entity (%type: %id).
da: Du har ikke adgang til den refererede entity (%type: %id).

[ctx: Validation]
en: Email
da: E-mail

en: Many sites publish their headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. The aggregator supports <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Rss">RSS</a>, <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework">RDF</a>, and <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29">Atom</a>.
da: Mange websteder udgiver deres overskrifter og indlæg i feeds ved hjælp af en række standardiserede XML-baserede formater. Aggregatoren understøtter <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Rss">RSS</a>, <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework">RDF</a>og <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29">Atom</a>.

en: Comments are responses to content.
da: Kommentarer er reaktioner på indhold.

en: Filename: %name
da: Filnavn: %name

en: Recipient username
da: Modtagers brugernavn

en: You can align images (<code>data-align="center"</code>), but also videos, blockquotes, and so on.
da: Du kan justere billeder (<code>data-align="center"</code>), men også videoer, citater, m.m.

en: You can caption images (<code>data-caption="Text"</code>), but also videos, blockquotes, and so on.
da: Du tilføje billedtekster til billeder (<code>data-align="center"</code>), men også til videoer, citater, m.m.

en: Making this field required is recommended.
da: Det anbefales at gøre dette felt påkrævet.

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
da: Titelattributten bruges som værktøjstip, når musen føres hen over billedet. Det anbefales ikke at aktivere dette felt, da det kan give problemer med skærmlæsere.

en: Image convert failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype)
da: Konvertering af billede mislykkedes med værktøjet %toolkit på %path (%mimetype)

en: Converts an image between extensions (e.g. from PNG to JPEG).
da: Ændrer billedets filformat (f.eks. fra PNG til JPEG).

en: The domain may not be left blank for %language.
da: Domænet må ikke være tomt for %language.

en: Leave preview?
da: Forlad forhåndsvisning?

en: Leave preview
da: Forlad forhåndsvisning

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
da: Hvis du forlader forhåndsvisningen, vil ændringer, som ikke er gemt, gå tabt. Er du sikker på, at du vil forlade forhåndsvisningen?

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add content</em> page. This name must be unique.
da: Indholdstypens læsbare navn. Teksten vises som en del af listen på siden <em>Tilføj indhold</em>. Navnet skal være unikt.

en: Search for @keywords
da: Søg efter @keywords

en: Instructs the toolkit to save the image with a specified extension.
da: Beder billedværktøjet om at gemme billede med en specifik udvidelse.

en: Set a new image
da: Angiv et nyt billede

en: Creates a new transparent resource and sets it for the image.
da: Opretter en ny transparent resource og sætter den på billedet.

en: The text with the text format applied.
da: Teksten formatteret med det valgte tekstformat.

en: Processed summary
da: Behandlet resumé

en: The summary text with the text format applied.
da: Resuméteksten formatteret med det valgte tekstformat.

en: Tabs are buttons, displayed in a bar across the top of the screen. Some tabs execute an action (such as starting Edit mode), while other tabs toggle which tray is open.
da: Faner er knapper, der vises på en linje øverst på skærmen. Nogle faner udfører en handling (f.eks. start af redigeringstilstand), mens andre faner skifter, hvilken bakke der er åben.

en: Trays
da: Bakker

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your username.
da: Din konto bliver blokeret og du vil ikke længere kunne logge ind. Alt dit indhold vil stadig være knyttet til dit brugernavn.

en: Original language of the user information
da: Sproget som brugerinformationen oprindeligt er skrevet i

en: Language of the translation of user information
da: Sproget som brugerinformationen er oversat til

en: Preferred language of the user
da: Brugerens foretrukne sprog

en: Preferred admin language
da: Foretrukne administratorsprog

en: Preferred administrative language of the user
da: Brugerens foretrukne administrationssprog

en: Cache metadata
da: Cache-metadata

en: Cache contexts
da: Cache-kontekster

en: Path is empty.
da: Sti er tom.

en: No query allowed.
da: Ingen forespørgsel tilladt.

en: Invalid path. Valid characters are alphanumerics as well as "-", ".", "_" and "~".
da: Ugyldig sti. Der kan benyttes alfanumerisk tegnsæt samt "-", ".", "_" og "~".

en: Layout Builder
da: Layout Bygger

en: Select a @context value:
da: Vælg en @context værdi:

en: Number of plural indexes in this language.
da: Antallet af flertalsindekser i sproget.

en: Domain to use for this language.
da: Domæne som skal bruges til dette sprog.

en: Search result highlighting input
da: Søgeresultat med fremhævelse af input

en: Configuration entity dependencies
da: Konfigurationentitetafhængigheder

en: Content entity dependencies
da: Afhængigheder til indholdsentiteter

en: Enforced configuration dependencies
da: Tvungne afhængigheder til konfiguration

en: String (long) settings
da: Indstillinger for strenge (lange)

en: URI settings
da: URI-indstillinger

en: Created timestamp settings
da: Indstillinger for oprettelsestidspunkt

en: Changed timestamp settings
da: Indstillinger for ændringstidspunkt

en: If more than one application will be sharing this database, a unique table name prefix – such as %prefix – will prevent collisions.
da: Hvis databasen bruges af mere end én applikation kan du bruge et præfiks – som f.eks. %prefix – for at undgå kollisioner.

en: The author name of the comment.
da: Kommentarforfatterens navn.

en: contextual links button
da: kontekstuel link-knap

en: No browser language mappings available.
da: Ingen tilgængelige browser sprog-mappings.

en: The mapping for the %browser browser language code has been deleted.
da: Mapping af %browser browser-sprogkode slettet.

en: The browser language detection mapping for the %browser browser language code has been deleted.
da: Tilknytningen til registrering af browsersprog for sprogkoden %browser er blevet slettet.

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not use autocomplete.
da: Brugerens eller forfatterens navn. Filtret kontrollerer ikke om brugeren eksisterer og tillader delvise træffere. Bruger ikke autocomplete.

en: Page @items.current
da: Side @items.current

en: The selected style or row format does not use fields.
da: Den valgte style eller rækkeformat bruger ikke felter.

en: The selected display type does not use @type plugins
da: Den valgte display-type bruger ikke @type-plugins

en: The entity type
da: Entity-typen

en: Drupal Logo
da: Drupal logo

en: Configure Image Styles
da: Tilpas Image Styles

en: Database storage size
da: Størrelse på databaselager

en: Text with text format
da: Tekst med tekstformat

en: Field widgets
da: Feltwidgets

en: Field widget
da: Feltwidget

en: Widget type machine name
da: Maskinnavn for widgettype

en: Textarea display format settings
da: Formatindstillinger for textarea-visning

en: Email field display format settings
da: Formatindstilling for feltvisning af e-mail

en: Link to the entity
da: Link til entity

en: Synchronizing extensions: @op @name.
da: Synkroniserer udvidelser: @op @name.

en: Link to the @entity_label
da: Link til @entity_label

en: Linked to the @entity_label
da: Linket til @entity_label

en: Simple page
da: Simple side

en: Page with blocks
da: Side med blokke

en: Jump to the first comment.
da: Gå til den første kommentar.

en: Jump to the first new comment.
da: Gå til den første nye kommentar.

en: Share your thoughts and opinions.
da: Del dine tanker og holdninger.

en: Content translation content settings
da: Indstillinger for oversættelse af indhold

en: Content translation enabled
da: Oversættelse af indhold aktiveret

en: Default date type
da: Standard datotype

en: Default date value
da: Standard datoværdi

en: Persist field storage with no fields
da: Vedvarende feltlagring uden felter

en: Group by column
da: Gruppér efter kolonne

en: Group by columns
da: Gruppér efter kolonner

en: Re-use an existing field
da: Genbrug eksisterende felt

en: You need to select a field type or an existing field.
da: Du skal vælge en felttype eller et eksisterende felt.

en: Adding a new field and re-using an existing field at the same time is not allowed.
da: Det er ikke tilladt at tilføje et nyt felt og genbruge et eksisterende felt på samme tid.

en: Provides a filter plugin that is in use in the following filter formats: %formats
da: Et filter-plugin som bruges i følgende filterformater: %formats

en: Log in to post new content in the forum.
da: Log ind for at oprette nyt indhold i forummet.

en: Providing page-specific help
da: Giver side-specifik hjælp

en: Effect settings
da: Effekt

en: Content Language Settings
da: Sprogindstillinger for indhold

en: Allow to alter the language
da: Tillad at ændre sproget

en: Influence of '@title'
da: Indflydelse af '@title'

en: Installing supporting modules
da: Installerer hjælpemoduler

en: Default indexing settings
da: Indeksering

en: The default search index will be rebuilt.
da: Standardindekset bliver genopbygget.

en: This will re-index content in the search indexes of all active search pages. Searching will continue to work, but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
da: Dette vil indeksere indhold i søgeindekser af alle aktive søgesider. Søgning vil fortsætte med at arbejde, men nyt indhold vil ikke blive indekseret, indtil alt eksisterende indhold har været re-indekseret. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: All search indexes will be rebuilt.
da: Alle søgeindekser bliver genopbygget.

en: Add shortcut link
da: Tilføj genvejslink

en: Popular content block settings
da: Blok med populært indhold

en: Number of day\s top views to display
da: Antal af topindlæg der skal vises

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. This must be changed in settings.php
da: En eksisterende sti i det lokale filsystem til lagring af private file. Drupal skal kunne skrive til den og den må ikke være tilgængelig via web. Dette skal ændres i settings.php

en: Publish status
da: Udgivelsesstatus

en: Whether or not the content related to a term is published.
da: Hvorvidt indholdet knyttet til en term er udgivet.

en: Tray "@tray" @action.
da: Bakke "@tray" @action.

en: Tray @action.
da: Bakke @action.

en: Major upgrade warning
da: Advarsel om stor opgradering

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version. It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
da: Denne opdatering er en større versions-opdatering, hvilket betyder at den muligvis ikke er bagudkompatibel med din nuværende version. Det anbefales at du læser udgivelsesnoterne og fortsætter på egen risiko.

en: User data field
da: Brugerdatafelt

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display.
da: Kun brugere med den angivne tilladelse kan tilgå dette display.

en: Only the checked roles will be able to access this display.
da: Dette display kan kun tilgås af de markerede roller.

en: The formatted text of the area
da: Områdets formatterede tekst

en: The corresponding entity field
da: Det tilsvarende entity-felt

en: The plugin ID
da: Plugin ID

en: Row options
da: Rækkevalg

en: Display extender settings
da: Indstillinger for Display Extender

en: View block
da: Vis blok

en: Number integer display format settings
da: Indstillinger for visning af heltal

en: Static menu link overrides
da: Tilsidesatte statiske menu-links

en: Entities exist of type %entity_type and %bundle_label %bundle. These entities need to be deleted before importing.
da: Der findes entities af typen %entity_type og %bundle_label %bundle. Disse entities skal slettes før importen.

[ctx: Validation]
en: Feed title
da: Feed-titel

en: A feed named %value already exists. Enter a unique title.
da: Der findes allerede et feed med navnet %value. Indtast en unik titel.

en: A feed with this URL %value already exists. Enter a unique URL.
da: Der findes allerede et feed med URLen %value. Indtast en unik URL.

[ctx: Plural]
en: Disabled
da: Deaktiverede

en: The language code of the language the comment is written in.
da: Sprogkoden for sproget som kommentaren er skrevet på.

en: The message language code.
da: Beskedens sprogkode.

en: The source language from which this translation was created.
da: Kildesproget som danner basis for denne oversættelse.

en: Translation outdated
da: Forældet oversættelse

en: Translation author
da: Forfatter

en: The author of this translation.
da: Forfatteren af denne oversættelse.

en: A boolean indicating whether the translation is visible to non-translators.
da: En boolsk værdi som angiver om oversættelsen er synlig for ikke-oversættere.

en: Translation created time
da: Oversættelsens oprettelsestidspunkt

en: The Unix timestamp when the translation was created.
da: Unix timestamp for hvornår oversættelsen blev oprettet.

en: Translation changed time
da: Oversættelsens opdateringstidspunkt

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
da: Unix timestamp hvor oversættelsen sidst blev gemt.

en: Alternative text is required.<br />(Only in rare cases should this be left empty. To create empty alternative text, enter <code>""</code> — two double quotes without any content).
da: Alternativ tekst er påkrævet.<br>(Kun i sjældne tilfælde bør det stå tomt. Hvis du vil oprette tomme alternative tekster, indtast <code>""</code> — to dobbelte anførselstegn uden indhold).

en: Entities and entity types
da: Entities og entity-typer

en: Entity sub-types
da: Entity undertyper

en: Fields and field types
da: Felter og felttyper

en: Formatters and view modes
da: Formatters og view modes

en: Content entity types and sub-types can have one or more <em>view modes</em>, used for displaying the entity items. For instance, a content item could be viewed in full content mode on its own page, teaser mode in a list, or RSS mode in a feed. In each view mode, each field can be hidden or displayed, and if it is displayed, you can choose and configure the <em>formatter</em> that is used to display the field. For instance, a long text field can be displayed trimmed or full-length, and taxonomy term reference fields can be displayed in plain text or linked to the taxonomy term page.
da: Indholdsobjekttyper og undertyper kan have en eller flere <em>visningstilstande</em>, der bruges til at vise objektelementerne. For eksempel kan et indholdselement ses i fuld indholdstilstand på sin egen side, teasertilstand på en liste eller RSS-tilstand i et feed. I hver visningstilstand kan hvert felt skjules eller vises, og hvis det vises, kan du vælge og konfigurere den <em>formatering,</em> der bruges til at få vist feltet. Et langt tekstfelt kan f.eks.

en: Widgets and form modes
da: Widgets og formulartilstande

en: Enabling field types, widgets, and formatters
da: Aktivérer felttyper, widgets og formatters

en: Creating a field
da: Opret en felt

en: Re-using fields
da: Genbrug af felter

en: Configuring field editing
da: Tilpas redigering af felter

en: Configuring field display
da: Tilpas visning af felter

en: On the <em>Manage display</em> page of your entity type or sub-type, you can configure how each field is displayed by default and in each view mode. If your entity type has multiple view modes, you can toggle between the view modes at the top of the page, and you can toggle whether each view mode uses the default settings or custom settings in the <em>Custom display settings</em> section. For each field in each view mode, you can choose whether and how to display the label of the field from the <em>Label</em> drop-down list. You can also select the formatter to use for display; some formatters have configuration options, which you can edit using the Edit button (which looks like a wheel). You can also change the display order of fields. You can exclude a field from a specific view mode by choosing <em>Hidden</em> from the formatter drop-down list, or by dragging it into the <em>Disabled</em> section.
da: På <em>siden Administrer visning</em> af objekttypen eller undertypen kan du konfigurere, hvordan hvert felt vises som standard og i hver visningstilstand. Hvis objekttypen har flere visningstilstande, kan du skifte mellem visningstilstandene øverst på siden, og du kan skifte mellem, om hver visningstilstand bruger standardindstillingerne eller de brugerdefinerede indstillinger i sektionen <em>Brugerdefinerede skærmindstillinger.</em> For hvert felt i hver visningstilstand kan du vælge, om og hvordan feltets etiket skal vises på rullelisten <em>Etiket.</em> Du kan også vælge den formateringsfunktion, der skal bruges til visning. Nogle formateringsformater har konfigurationsindstillinger, som du kan redigere ved hjælp af knappen Rediger (som ligner et hjul). Du kan også ændre visningsrækkefølgen for felter. Du kan udelade et felt fra en bestemt visningstilstand ved at vælge <em>Skjult</em> på rullelisten formatter eller ved at trække det til sektionen <em>Deaktiveret.</em>

en: Configuring view and form modes
da: Tilpas views og form-modes

en: Listing fields
da: Visning af felter

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
da: Billeder skal være præcis <strong>@size</strong> pixels.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
da: Billeder skal være større end <strong>@min</strong> pixels. Billeder, der er større end <strong>@max</strong> pixels, vil blive nedskaleret.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
da: Billeder skal være større end <strong>@min</strong> pixels.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
da: Billeder større end <strong>@max</strong> pixels skaleres.

en: Define how text is handled by combining filters into text formats.
da: Vælg hvordan tekst håndteres ved at kombinere filtre til tekstformater.

[ctx: Validation]
en: Forum leaf
da: Forumblad

en: The menu link language code.
da: Menu-linkets sprogkode.

en: Node authored by (uid)
da: Skrevet af (uid)

en: Revision authored by (uid)
da: Version skrevet af (uid)

en: Content access view grants
da: Content access visningsrettigheder

en: The location this shortcut points to.
da: Stedet som denne genvej peger på.

en: Trusted Host Settings
da: Trusted Host

en: The trusted_host_patterns setting is set to allow %trusted_host_patterns
da: Indstillingen trusted_host_patterns tillader %trusted_host_patterns

en: Change site name, email address, slogan, default front page, and error pages.
da: Skift sitets navn, e-mail-adresse, slogan, standardforside og fejlsider.

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the Appearance page.
da: Dette bruges kun når sitet er konfigureret til at bruge et separat administrationstema under Udseende.

en: Link to any page
da: Link til side

en: This allows to bypass access checking when linking to internal paths.
da: Gør det muligt at omgå rettighedskontrol på links til interne stier.

en: Unable to install @extension, %config_names already exists in active configuration. | Unable to install @extension, %config_names already exist in active configuration.
da[0]: Kan ikke installere @extension, %config_names findes allerede i den aktive konfiguration.
da[1]: Kan ikke installere @extension, %config_names findes allerede i den aktive konfiguration.

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
da: Ikke adgang til at afvikle %action på @entity_type_label %entity_label.

en: narrow
da: smal

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the anonymous user depending on the configured user settings.
da: Bemærk: indholdet kan bibeholdes, afpublicere, slettes eller overføres til den anonyme bruger afhængigt af indstillingerne.

en: The reference view %view_name cannot be found.
da: Reference-viewet %view_name findes ikke.

[ctx: Plural]
en: Enabled
da: Aktiverede

en: Active menu trail
da: Aktivt menuspor

en: Configuration updates
da: Konfigurationsopdateringer

en: The listed configuration will be updated.
da: De viste konfigurationer bliver opdateret.

en: An entity field containing a password value.
da: Et entity-felt som indeholder en adgangskodeværdi.

en: An autocomplete text field with tagging support.
da: Et tekstfelt med autofuldførelse som understøtter tagging.

en: The feed %label has been deleted.
da: Feed %label slettet.

en: Block Content revision is a history of changes to block content.
da: Blokindholdsversioner er en historik af ændringer i blokindholdet.

en: Get the actual block content from a block content revision.
da: Hent blokindholdet fra en specifik blokindholdsversion.

en: The Color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. If you make any manual changes to your theme's stylesheet, <em>you must save your color settings again, even if you haven't changed the colors</em>. This step is required because the module stylesheets in the files directory need to be recreated to reflect your changes.
da: Color-modulet gemmer en tilpasset kopi af et eller flere af temaets stylesheets i files-mappen. Det betyder, at du, hvis du laver manuelle ændringer i temaets stylesheet, skal du gemme farveindstilllingerne igen – også selvom de ikke er blevet ændret. Dette er nødvendigt fordi stylesheetet i files-mappen skal genskabes for at afspejle dine ændringer.

en: Responsive image style %label saved.
da: Responsivt billedformat %label gemt.

en: Field, widget, and formatter information
da: Information om felt, widget og formatter

en: Provided by modules
da: Stillet til rådighed af moduler

en: Here is a list of the currently enabled field, formatter, and widget modules:
da: Her er en liste af de field-, formatter- og widget-moduler, som er aktive i øjeblikket:

en: Provided by Drupal core
da: Leveres af Drupal-kernen

en: As mentioned previously, some field types, widgets, and formatters are provided by Drupal core. Here are some notes on how to use some of these:
da: Som før nævnt bliver visse felttyper, widget og formatters leveret af Drupal-kernen. Her er nogle noter om hvordan de bruges:

en: Defining image styles
da: Oprettelse af billedformater

en: Naming image styles
da: Navngivning af af billedformater

en: Configuring image fields
da: Konfiguration af billedfelter

en: Configuring displays and form displays
da: Konfiguration af displays og formular-displays

en: On the <em>Manage display</em> page, you can choose the image formatter, which determines the image style used to display the image in each display mode and whether or not to display the image as a link. On the <em>Manage form display</em> page, you can configure the image upload widget, including setting the preview image style shown on the entity edit form.
da: På <em>siden Administrer visning</em> kan du vælge billedformatering, som bestemmer den billedtypografi, der bruges til at vise billedet i hver visningstilstand, og om billedet skal vises som et link. På <em>siden Administrer formularvisning</em> kan du konfigurere widgetten til billedoverførsel, herunder angive den eksempelbilledtypografi, der vises i objektredigeringsformularen.

en: Selected language configuration
da: Konfiguration af sprogvalg

en: Selected default language no longer exists.
da: Det valgte standardsprog eksisterer ikke længere.

en: Language detection configuration saved.
da: Indstillinger for sprogvalg gemt.

[ctx: Validation]
en: Link URI can be accessed by the user.
da: Link-URI kan tilgås af brugeren.

en: The path '@uri' is inaccessible.
da: Stien '@uri' er ikke tilgængelig.

en: The path '@uri' is invalid.
da: Stien '@uri' er ugyldig.

en: The location this menu link points to.
da: Placeringen som dette menu-link peger på.

en: Indicates whether the menu link should be rediscovered
da: Indikerer hvorvidt menu-linket skal genopdages

en: @title [%language translation]
da: @title [%language oversættelse]

en: The username of the content author.
da: Forfatterens brugernavn.

en: Defining responsive image styles
da: Konfiguration af responsive billedformater

en: Using responsive image styles in Image fields
da: Brug responsive billedformater i Image-felter

en: A responsive image style associates an image style with each breakpoint defined by your theme.
da: En responsiv billedtypografi knytter en billedtypografi til hvert pausepunkt, der er defineret af dit tema.

en: Responsive image styles
da: Responsive billedformater

en: Edit responsive image style
da: Redigér responsivt billedformat

en: Duplicate responsive image style
da: Duplikér responsivt billedformat

en: Add responsive image style
da: Tilføj responsivt billedformat

en: Responsive image style
da: Responsivt billedformat

en: Image style mappings
da: Mappings af billedformater

en: Image style mapping
da: Mapping af billedformat

en: Responsive image mapping type
da: Mapping-type for responsivt billedformat

en: Sizes attribute
da: Størrelsesattribut

en: Image styles to be used when using the 'sizes' attribute
da: Image styles der skal bruges når du bruger sizes-attributten

en: <em>Duplicate responsive image style</em> @label
da: <em>Duplikér responsivt billedformat</em> @label

en: <em>Edit responsive image style</em> @label
da: <em>Redigér responsivt billedformat</em> @label

en: Responsive image style @label saved.
da: Responsivt billedformat @label gemt.

en: Responsive image style: @responsive_image_style
da: Responsivt billedformat: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
da: Vælg et responsivt billedformat.

en: Using maintenance mode
da: Bruger vedligeholdstilstand

en: Configuring the file system
da: Konfiguration af filsystemet

en: Configuring the image toolkit
da: Konfiguration af billedværktøjet

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette formatet %name : %format?

en: Managing vocabularies
da: Håndtering af ordforråd

en: Managing terms
da: Håndtering af termer

en: Classifying entity content
da: Klassificering af indhold

en: Adding new terms during content creation
da: Tilføjer nye termer under oprettelse af indhold

[ctx: Validation]
en: User email required
da: Bruger-e-mail påkrævet

en: The target entity
da: Destinations-entity

en: Append a destination query string to operation links.
da: Tilføjer en destinationsparameter til handlingslinks.

en: Provides links to perform entity operations.
da: Viser et link til at foretage entity-handlinger.

en: Content language of view row
da: View-rækkens indholdssprog

en: Original language of content in view row
da: Originalsprog for view-rækkens indhold

en: Rendering Language
da: Sprog til rendering

en: All content that supports translations will be displayed in the selected language.
da: Alt indhold, som understøtter oversættelser, vises på det valgte sprog.

en: The contextual filter values are provided by the URL.
da: De kontekstuelle filterværdier tages fra URLen.

en: Entity reference field storage settings
da: Indstillinger for entity-reference-feltlagring

en: Entity reference field settings
da: Indstillinger for entity-reference-felt

en: Entity reference selection plugin settings
da: Indstillinger for entity-reference-valg-plugin

en: Display in native language
da: Vis i oprindeligt sprog

en: HTTP cookies
da: HTTP-cookies

en: HTTP headers
da: HTTP-hoveder

en: Is super user
da: Er superbruger

en: Query arguments
da: Forespørgselsargumenter

en: Request format
da: Forespørgselsformat

en: A flag indicating whether this is the default translation.
da: Et flag som angiver om dette er standardoversættelsen.

en: Field settings (@on_label / @off_label)
da: Feltindstillinger (@on_label / @off_label)

en: Displayed in native language
da: Vises på det lokale sprog

en: Hide lower priority columns
da: Skjul kolonner med lav prioritet

en: Submitted by @username on @datetime
da: Indsendt af @username den @datetime

en: By @author @time ago
da: Af @author for @time siden

en: With multiple languages configured, registered users can select their preferred language and authors can assign a specific language to content.
da: Med flere aktive sprog kan registrerede brugere vælge deres foretrukne sprog og forfattere kan knytte et bestemt sprog til deres indhold.

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
da: Denne side indeholder også en oversigt over, hvor meget af webstedets grænseflade der er oversat for hvert konfigureret sprog.

en: If the Interface Translation module is enabled, this page will provide an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
da: Hvis modulet Grænsefladeoversættelse er aktiveret, giver denne side et overblik over, hvor meget af webstedets grænseflade der er oversat for hvert konfigureret sprog.

en: This must be an external URL such as %url.
da: Skal være en ekstern URL som f.eks. %url.

[ctx: Validation]
en: No dangerous external protocols
da: Ingen farlige eksterne protokoller

[ctx: Validation]
en: No broken internal links
da: Ingen brudte interne links

en: Submitted by @author_name on @date
da: Indsendt af @author_name den @date

en: Search looks for exact, case-insensitive keywords; keywords shorter than a minimum length are ignored.
da: Søgning leder efter nøjagtige nøgleord uden forskel på store og små bogstaver; nøgleord, der er kortere end en minimumslængde, ignoreres.

en: Use upper-case OR to get more results. Example: cat OR dog (content contains either "cat" or "dog").
da: Brug OR med store bogstaver for at få flere resultater. Eksempel: kat ELLER hund (indholdet indeholder enten "kat" eller "hund").

en: You can use upper-case AND to require all words, but this is the same as the default behavior. Example: cat AND dog (same as cat dog, content must contain both "cat" and "dog").
da: Du kan bruge AND med store bogstaver for at kræve alle ord er til stede, men det er det samme som standardadfærden. Eksempel: kat AND hund (det samme som kat hund, indholdet skal indeholde både "kat" og "hund").

en: Use quotes to search for a phrase. Example: "the cat eats mice".
da: Brug anførselstegn for at søge efter en sætning. Eksempel: "katten spiser mus".

en: You can precede keywords by - to exclude them; you must still have at least one "positive" keyword. Example: cat -dog (content must contain cat and cannot contain dog).
da: Du kan bruge - foran søgeord for at ekskludere dem, men du skal stadig have mindst ét "positivt" søgeord. Eksempel: kat -hund (resultatet skal indeholde kat og skal ikke indeholde hund).

en: User is admin
da: Bruger er administrator

en: Include the anonymous user in the matched entities.
da: Inkludér den anonyme bruger i de matchede entities.

en: Include the anonymous user.
da: Inkludér den anonyme bruger.

en: User search looks for user names and partial user names. Example: mar would match usernames mar, delmar, and maryjane.
da: Brugersøgning søger efter brugernavne og delvise brugernavne. Eksempel: mar ville matche brugernavne mar, delmar og maryjane.

en: You can use * as a wildcard within your keyword. Example: m*r would match user names mar, delmar, and elementary.
da: Du kan bruge * som et jokertegn i dit søgeord. Eksempel: m*r svarer til brugernavne mar, delmar og elementær.

en: No eligible views were found.
da: Ingen brugbare views fundet.

en: The view is not based on a translatable entity type or the site is not multilingual.
da: Viewet er ikke baseret på en entity-type, der kan oversættes, eller sitet er ikke flersproget.

en: Display "@display" uses a "more" link but there are no displays it can link to. You need to specify a custom URL.
da: Displayet "@display" bruger et "mere"-link, men der er ingen displays det kan linke til. Du skal angive en brugerdefineret URL.

en: Testing config overrides
da: Tester tilsidesat konfiguration

en: Minimal profile for running tests with config overrides in a profile.
da: Minimal profil til afvikling af tests med tilsidesat konfiguration i en profil.

en: Account's permissions
da: Kontoens tilladelser

en: The hashed password
da: Adgangskoden (hash)

en: Existing password
da: Nuværende adgangskode

en: Filter output for aggregator items
da: Filtrér output af aggregator-element

en: Display the author name.
da: Vis forfatterens navn.

en: Are you sure you want to create a new %name @type?
da: Er du sikker på, at du ønsker at oprette en ny %name @type?

en: Using the personal contact form
da: Den personlige kontaktformular

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a site visitor is viewing a user profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form. The personal contact link is not shown when you are viewing your own profile, and users must have both <em>View user information</em> (to see user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> permission to see the link. The user whose profile is being viewed must also have their personal contact form enabled (this is a user account setting); viewers with <em>Administer users</em> permission can bypass this setting.
da: Besøgende på webstedet kan sende registrerede brugere via e-mail på dit websted ved hjælp af formularen til personlig kontakt uden at kende eller lære modtagerens e-mail-adresse at kende. Når en besøgende får vist en brugerprofil, får fremviseren vist fanen Eller linket <em>Kontakt,</em> som fører til formularen med personlige kontaktpersoner. Linket til den personlige kontaktperson vises ikke, når du får vist din egen profil, og brugerne skal have både <em>Vis brugeroplysninger</em> (for at se brugerprofiler) og <em>Brug brugernes tilladelse</em> til at se linket. Den bruger, hvis profil vises, skal også have aktiveret sin personlige kontaktpersonformular (dette er en indstilling for brugerkontoen). Brugere med <em>tilladelsen Administrer brugere</em> kan springe denne indstilling over.

en: Configuring contact forms
da: Konfiguration af kontaktformularer

en: Linking to contact forms
da: Links til kontaktformularer

en: Adding content to contact forms
da: Tilføj indhold til kontaktformularer

en: @label (Translation is not supported).
da: @label (Oversættelse ikke understøttet).

en: @entity using @field_name
da: @entity som bruger @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
da: Knyt hver @entity hvor @field_name er sat til @label.

en: Configuring form displays
da: Konfiguration af formularer

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php or PHP-FPM and not as FastCGI.
da: Din server kan ikke vise upload-fremdrift. Upload-fremdrift kræver at PHP kører med mod_php eller PHP-FPM og ikke som FastCGI.

en: Display download path
da: Vis download-sti

en: Display the filemime as icon
da: Vis filtypen som ikon

en: Detect tar
da: Genkend tar

en: Link this field to the file download URL
da: Link dette felt til filens download-URL

en: File link
da: Link til fil

en: Include tar in extension
da: Inkludér tar i udvidelsen

en: Display the file download URI
da: Vis files download-URI

en: Display an icon
da: Vis som ikon

en: The icon is representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
da: Ikonet repræsenterer filtypen i stedet for MIME-teksten (som f.eks. "image/jpeg")

en: Using text fields with text formats
da: Tekstfelter og tekstformater

en: Setting the allowed link type
da: Vælg den tilladte link-type

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
da: Med versioner kan du se forskellene mellem flere udgaver af dit indhold og gendanne tidligere versioner.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
da: @type %title er blevet rullet tilbage til versionen fra %revision-date.

en: Speeding up your site
da: Gør dit site hurtigere

en: Site default language code
da: Sitets standardsprogkode

en: Page caching
da: Caching af sider

en: Please log in to access this page.
da: Log ind for at se denne side.

en: The Update Manager also allows administrators to update and install modules and themes through the administration interface.
da: Update Manager gør det også muligt for administratorer at installere og opdatere moduler og temaer ved hjælp af administrationsgrænsefladen.

en: Performing updates through the Update page
da: Udfør opdateringer gennem brugergrænsefladen

en: Installing new modules and themes through the Install page
da: Installér nye moduler og temaer via brugergrænsefladen

en: Link to the user
da: Link til brugeren

en: Display the user or author name.
da: Vis bruger- eller forfatternavnet.

[ctx: Validation]
en: Password required for protected field change
da: Adgangskoden er påkrævet for at ændre et beskyttet felt

en: Text to use for this variant, @count will be replaced with the value.
da: Tekst der skal bruges til denne variant, @count erstattes med værdien.

en: Text to use for the singular form, @count will be replaced with the value.
da: Tekst der skal bruges som entalsform, @count erstattes med værdien.

en: Testing multilingual with English
da: Tester flersprogethed med engelsk

en: Contains US ASCII characters only
da: Indeholder udelukkende US ASCII-tegn

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
da: Checkout fuldført! Tak for dit køb.

en: Resolving missing content
da: Løser problem med manglende indhold

en: The following @entity-type translations will be deleted:
da: Følgende oversættelser af @entity-type slettes:

en: Delete @language translation
da: Slet @language oversættelse

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
da: @language-oversættelsen af @entity-type %label slettet.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette @language-oversættelsen af @entity-type %label?

en: The core.extension configuration does not exist.
da: Konfigurationen core.extension eksisterer ikke.

en: Unable to install the %module module since it does not exist.
da: Kan ikke installere modulet %module fordi det ikke eksisterer.

en: Unable to uninstall the %module module since the %dependent_module module is installed.
da: Kan ikke afinstallere modulet %module fordi modulet %dependent_module er installeret.

en: Unable to install the %theme theme since it does not exist.
da: Kan ikke installere themet %theme fordi det ikke eksisterer.

en: Unable to install the %theme theme since it requires the %required_theme theme.
da: Kan ikke installere themet %theme fordi det kræver themet %required_theme.

en: Unable to uninstall the %theme theme since the %dependent_theme theme is installed.
da: Kan ikke afinstallere themet %theme for themet %dependent_theme er installeret.

en: Configuration %name depends on the %owner module that will not be installed after import.
da: Konfiguration %name afhænger af %owner-modulet, der ikke vil være installeret efter import.

en: Configuration %name depends on the %owner theme that will not be installed after import.
da: Konfiguration %name afhænger af %owner-themet, der ikke vil være installeret efter import.

en: Configuration %name depends on the %owner extension that will not be installed after import.
da: Konfiguration %name afhænger af %owner udvidelsen, der ikke vil være installeret efter import.

en: Interface text
da: Grænsefladetekst

en: Order of language detection methods for interface text. If a translation of interface text is available in the detected language, it will be displayed.
da: Rækkefølgen af sprogvalgsmetoder for grænsefladetekst. Hvis der findes en oversættelse af grænsefladesproget på det fastlagte sprog, bliver den vist.

en: Inaccessible
da: Utilgængelig

en: Aggregator title
da: Aggregator-titel

en: Formats an aggregator item or feed title with an optional link.
da: Formatterer et aggregatorelement eller en feed-titel med et valgfrit link.

en: Empty block library behavior
da: Opførsel når blokbiblioteket er tomt

en: Provides a link to add a new block.
da: Et link til at tilføje en ny blok.

en: Configuring content types for books
da: Konfiguration af indholdstyper til bøger

en: Content type for the <em>Add child page</em> link
da: Indholdstype til linket <em>Tilføje underside</em>

en: The configuration cannot be imported because it failed validation for the following reasons:
da: Konfigurationen kan ikke importeres, fordi det mislykkede valideringen af følgende grunde:

en: Link to translate @entity_type_label
da: Link til  oversættelse af @entity_type_label

en: Provide a translation link to the @entity_type_label.
da: Tilføjer et link til at oversætte @entity_type_label.

en: A forum is represented by a hierarchical structure, consisting of:
da: Et forum er repræsenteret ved en hierarkisk struktur der består af:

en: <em>Forum topics</em> submitted by users (for example, <em>How to cook potatoes</em>), which start discussions.
da: <em>Forumemner</em> indsendt af brugerne (for eksempel <em>Hvordan koger man kartofler</em>), som starter diskussioner.

en: Setting up the forum structure
da: Opsætning af forumstruktur

en: Navigating in the forum
da: Forumnavigation

en: Interface text language selected for page
da: Sidens valgte grænsefladesprog

en: The domain for %language may only contain the domain name, not a trailing slash, protocol and/or port.
da: Domænet for %language må kun indeholde domænenavnet, ikke en afsluttende skråstreg, protokol og/eller port.

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
da: @language-oversættelsen af @type %label slettet.

en: Domain of the relation
da: Relationens domæne

en: Xdebug settings
da: Indstillinger for Xdebug

en: xdebug.max_nesting_level is set to %value.
da: xdebug.max_nesting_level er sat til %value.

en: Trimmed limit
da: Beskæringsgrænse

en: Trimmed limit: @trim_length characters
da: Beskæringsgrænse: @trim_limit tegn

en: %name is blocked or has not been activated yet.
da: name er blokeret eller er ikke blevet aktiveret endnu.

en: Working with multilingual views
da: Flersprogede views

en: Because each result row contains a specific translation of each entity, field-level filters are also relative to these entity translations. For example, if your view has a filter that specifies that the entity title should contain a particular English word, you will presumably filter out all rows containing Chinese translations, since they will not contain the English word. If your view also has a second filter specifying that the title should contain a particular Chinese word, and if you are using "And" logic for filtering, you will presumably end up with no results in the view, because there are probably not any entity translations containing both the English and Chinese words in the title.
da: Da hver resultatrække indeholder en bestemt oversættelse af hvert objekt, er filtre på feltniveau også relative i forhold til disse enhedsoversættelser. Hvis visningen f.eks. har et filter, der angiver, at objekttitlen skal indeholde et bestemt engelsk ord, filtrerer du formentlig alle rækker, der indeholder kinesiske oversættelser, fra, da de ikke indeholder det engelske ord. Hvis din visning også har et andet filter, der angiver, at titlen skal indeholde et bestemt kinesisk ord, og hvis du bruger "Og" logik til filtrering, vil du formentlig ende med ingen resultater i visningen, fordi der sandsynligvis ikke er nogen enhedsoversættelser, der indeholder både de engelske og kinesiske ord i titlen.

en: Independent of filtering, you can choose the display language (the language used to display the entities and their fields) via a setting on the display. Your language choices are the same as the filter language choices, with an additional choice of "Content language of view row" and "Original language of content in view row", which means to display each entity in the result row using the language that entity has or in which it was originally created. In theory, this would give you the flexibility to filter to French translations, for instance, and then display the results in Spanish. The more usual choices would be to use the same language choices for the display language and each entity filter in the view, or to use the Row language setting for the display.
da: Uafhængigt af filtrering kan du vælge grænsefladesproget (det sprog, der bruges til at vise objekterne og deres felter) via en indstilling på displayet. Dine sprogvalg er de samme som indstillingerne for filtersprog med et ekstra valg af "Visningsrække for indholdssprog" og "Originalsproget for indhold i visningsrækken", hvilket betyder, at hvert objekt skal vises i resultatrækken ved hjælp af det sprog, objektet har, eller som det oprindeligt blev oprettet på. I teorien ville dette give dig fleksibilitet til at filtrere til franske oversættelser, for eksempel, og derefter vise resultaterne på spansk. Jo mere almindelige valgmuligheder ville være at bruge de samme sprogvalg for grænsefladesproget og hvert objektfilter i visningen eller at bruge indstillingen Rækkesprog til visningen.

en: Entity link
da: Link til entity

en: Entity delete link
da: Link til at slette entity

en: Entity edit link
da: Link til at redigere entity

en: Link to @entity_type_label
da: Link til @entity_type_label

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
da: Tilføjer et link til at vise @entity_type_label.

en: Link to edit @entity_type_label
da: Link til at redigere @entity_type_label

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
da: Tilføjer et link til at redigere @entity_type_label.

en: Link to delete @entity_type_label
da: Link til at slette @entity_type_label

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
da: Tilføjer et link til at slette @entity_type_label.

en: Options such as paging, table sorting, and exposed filters will not initiate a page refresh.
da: Valgmuligheder som sideinddeling, tabelsortering og filtrering resulterer ikke i en genindlæsning af siden.

en: Select pager
da: Vælg sideskifter

en: This can be an internal Drupal path such as node/add or an external URL such as "https://www.drupal.org". You may use the "Replacement patterns" above.
da: Dette kan være en intern Drupal-sti som node/add eller en ekstern URL som f.eks. "https://www.drupal.org/". Du kan bruger "Erstatningsmønstre" ovenfor.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is possible to show an empty table with the text in it.
da: Som standard er tabellen skjult, hvis viewet er tomt. Med denne indstilling er det muligt at vise en tom tabel med den angivne tekst indeni.

en: Timestamp display format settings
da: Indstillinger for visning af tidsstempel

en: Future format
da: Fremtidigt format

en: Past format
da: Fortidigt format

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
da: @requirements_message (Bruger nu @item version @version)

en: The MyISAM storage engine is not supported.
da: MyISAM-lagringsmetoden er ikke understøttet.

en: 0 seconds
da: 0 sekunder

en: The validation failed because the value conflicts with the value in %field_name, which you cannot access.
da: Valideringen mislykkedes, fordi værdien er i konflikt med værdien i %field_name, som du ikke kan få adgang til.

en: Unable to uninstall the %profile profile since it is the install profile.
da: Kan ikke afinstallere profilen %profile fordi det er installationsprofilen.

en: The @module module is required
da: Modulet @module er påkrævet

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
da: Brug <em>@interval</em> dér hvor du ønsker at den formatterede intervaltekst skal optræde.

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
da: Hvor mange tidsintervalenheder der skal vises i det formatterede output.

en: Future date: %display
da: Fremtidsdato: %display

en: Past date: %display
da: Fortidsdato: %display

en: - Default site/user time zone -
da: - Standard site/bruger tidszone -

en: Date format: @date_format
da: Datoformat: @date_format

en: Custom date format: @custom_date_format
da: Brugerdefineret datoformat: @custom_date_format

en: Time zone: @timezone
da: Tidszone: @timezone

en: Revision translation affected
da: Oversættelse af version påvirket

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
da: Angiver om den seneste ændring af en oversættelse hører til den aktuelle version.

en: To uninstall Book, delete all content that is part of a book
da: For at afinstallere Book-modulet skal du slette alt indhold

en: To uninstall Book, delete all content that has the Book content type
da: For at afinstallere Book-modulet skal du slette alt indhold af typen Book

en: Configuration archive
da: Konfigurationsarkiv

en: Your configuration files were successfully uploaded and are ready for import.
da: Dine konfigurationsfiler er blevet uploadet og er klar til import.

en: Translate any configuration including those shipped with modules and themes.
da: Oversæt alle konfigurationer inklusiv dem som kommer med moduler og temaer.

en: Time zone override
da: Tilsidesæt tidszone

en: Datetime custom display format settings
da: Indstillinger for brugerdefineret datetime-visning

en: Datetime time ago display format settings
da: Indstillinger for "tid siden" datetime-visning

en: The time zone selected here will always be used
da: Tidszonen som vælges her bruges altid

[ctx: Validation]
en: File URI
da: Fil-URI

en: To uninstall Forum, first delete all <em>Forum</em> content
da: For at afinstallere Forum-modulet skal du først slette alt <em>Forum</em>-indhold

en: To uninstall Forum, first delete all %vocabulary terms
da: For at afinstallere Forum-modulet skal du først slette alle ord fra %vocabulary

en: Translate interface text
da: Oversæt grænsefladetekst

en: Translate any interface text including configuration shipped with modules and themes.
da: Oversæt grænsefladetekst inklusiv konfiguration af moduler og temaer.

en: Configuring the internal page cache
da: Konfiguration af den interne cache

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: /node/28, /forum/1, /taxonomy/term/1.
da: Angiv den eksisterende sti som du ønsker at give et alias. F.eks.: /node/28, /forum/1, /taxonomy/term/1.

en: Configuring for performance
da: Konfiguration for bedre ydelse

en: Last run: %time ago.
da: Sidst kørt: %time siden.

en: The selected modules could not be uninstalled, either due to a website problem or due to the uninstall confirmation form timing out. Please try again.
da: De valgte moduler kunne ikke afinstalleres, enten på grund af et problem med sitet eller fordi det tog for lang tid at indsende afinstallationsformularen. Prøv venligst igen.

en: The path '%path' has to start with a slash.
da: Stien '%path' skal starte med en skråstreg.

en: Allow user to control selected display options for this view.
da: Lad brugeren tilpasse visse indstillinger i dette view.

en: Allow user to control the number of items displayed in this view
da: Lad brugeren bestemme antallet af viste elementer i viewet

en: Allow user to specify number of items skipped from beginning of this view.
da: Lad brugeren bestemme hvor mange elementer der skal springes over i starten af dette view.

en: Testing config import
da: Tester import af konfiguration

en: Tests install profiles in the config importer.
da: Tester installationsprofiler i konfigurationsimporten.

en: Media library
da: Medie bibliotek

en: Plural variants
da: Flertalsformer

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
da: Placér blokken <span class="visually-hidden">i regionen %region</span>

en: No blocks available.
da: Ingen blokke tilgængelige.

en: Exporting the full configuration
da: Eksporterer den komplette konfiguration

en: Importing a full configuration
da: Importerer en komplette konfiguration

en: Exporting a single configuration item
da: Eksporterer et enkelt konfigurationselement

en: Importing a single configuration item
da: Importerer et enkelt konfigurationselement

en: Configuration synchronization
da: Synkronisering af konfiguration

en: Import and export your configuration.
da: Importér og eksportér din konfiguration.

en: @date by @username
da: @date af @username

en: Manage responsive image styles.
da: Håndtér responsive billedformater.

en: This theme is missing a 'content' region.
da: Temaet mangler en 'content'-region.

en: Apache version
da: Apache-version

en: Due to the settings for ServerTokens in httpd.conf, it is impossible to accurately determine the version of Apache running on this server. The reported value is @reported, to run Drupal without mod_rewrite, a minimum version of 2.2.16 is needed.
da: På grund af indstillingerne for ServerTokens i httpd.conf er det ikke muligt præcist at afgøre hvilken version af Apache der kører på denne server. Den rapporterede værdi er @reported. For at køre Drupal uden mod_rewrite skal du som minimum bruge version 2.2.16.

en: !modules modules are available in the modified list.
da: !modules moduler er tilgængelige i den modificerede liste.

en: Module %name has been enabled. | @count modules have been enabled: %names.
da[0]: Modulet %name aktiveret.
da[1]: @count moduler aktiveret: %names.

en: Filter by name or description
da: Filtrér efter navn eller beskrivelse

en: Enter a part of the module name or description
da: Indtast en del af modulnavnet eller beskrivelsen

en: The response failed verification so will not be processed.
da: Svaret kunne ikke verficeres, så det bliver ikke behandlet.

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
da: Callback-URLen er ikke lokal og er ikke troværdig: !url

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
da: %type: @message i %function (linje %line af %file).

en: Container cannot be saved to cache.
da: Containeren kan ikke gemmes i cache.

en: The MySQLnd driver version %version is less than the minimum required version. Upgrade to MySQLnd version %mysqlnd_minimum_version or up, or alternatively switch mysql drivers to libmysqlclient version %libmysqlclient_minimum_version or up.
da: MySQLnd-driverversionen %version er ældre end den krævede version. Opgradér til MySQLnd version %mysqlnd_minimum_version eller nyere, eller skift mysql-drivere til libmysqlclient-version %libmysqlclient_minimum_version eller nyere.

en: The libmysqlclient driver version %version is less than the minimum required version. Upgrade to libmysqlclient version %libmysqlclient_minimum_version or up, or alternatively switch mysql drivers to MySQLnd version %mysqlnd_minimum_version or up.
da: Libmysqlclient-driverversionen %version er ældre end den krævede version. Opgradér til libmysqlclient-version %libmysqlclient_minimum_version eller nyere, eller skift mysql-drivere til MySQLnd-version %mysqlnd_minimum_version eller nyere.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database due to the following error: @error.
da: Drupal kunne ikke konfigureres korrekt med den eksisterende database på grund af følgende fejl: @error.

en: The database server version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
da: Databaseversionen %version er mindre end den påkrævede minimumsversion %minimum_version.

en: A value must be selected for %part.
da: Der skal vælges en værdi til %part.

en: @title (value @number)
da: @title (værdi @number)

en: 1 error has been found:  | @count errors have been found:
da[0]: 1 fejl fundet:
da[1]: @count fejl fundet:

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Shown tabs
da: Viste faner

en: Select tabs being shown in the block
da: Vælg tabs som vises i blokken

en: Show primary tabs
da: Vis primære faneblade

en: Show secondary tabs
da: Vis sekundære faneblade

en: imminently
da: overhængende

en: The blocked IP address.
da: Den blokerede IP-adresse.

en: Generating accessible content
da: Opret tilgængeligt indhold

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
da: Tidspunktet hvor kommentaren blev oprettet, som et Unix timestamp.

en: The time that the comment was edited by its author, as a Unix timestamp.
da: Tidspunktet hvor kommentaren blev oprettet eller sidst redigeret af sin forfatter, som et Unix timestamp.

en: The module that implements the field type.
da: Modulet som implementerer denne felttype.

en: The entity bundle.
da: Entity bundle.

en: The original machine name of the view mode.
da: Visningens oprindelige maskinlæsbare navn.

en: The view mode ID.
da: Visningens ID.

en: The name of the format.
da: Formatets navn.

en: Whether the format is cacheable.
da: Hvorvidt formatet kan caches.

en: The role IDs which can use the format.
da: Rolle-IDer som kan bruge formatet.

en: The filters configured for the format.
da: Filtre konfigureret for formatet.

en: The status of the format
da: Formatets status

en: The weight of the format
da: Formatets vægt

en: Weight for @title language detection method
da: Vægt for sprogvalgsmetoden @title

en: Enable @title language detection method
da: Aktivér sprogvalgsmetoden @title

en: Core (Experimental)
da: Kerne

en: Migration @id is busy with another operation: @status
da: Migrationen @id har travlt med en anden handling: @status

en: Flag indicating the node type is enable
da: Flag som angiver om indholdstypen er aktiv

en: base node.
da: basisindholdselement.

en: Breakpoint groups: viewport sizing vs art direction
da: Breakpoint-grupper: viewport-størrelse vs. art direction

en: Breakpoint settings: sizes vs image styles
da: Breakpoint-indstillinger: størrelse vs. image styles

en: Sizes field
da: Størrelsesfelt

en: Image styles for sizes
da: Billedformater til størrelser

en: Failed to load responsive image style: “@style“ while displaying responsive image.
da: Kunne ikke indlæse den responsive image style: “@style“ ved visning af responsivt billede.

en: Viewport Sizing
da: Viewport sizing

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules.
da: Vælg en breakpoint-gruppe fra de installerede temaer og moduler.

en: Select multiple image styles and use the sizes attribute.
da: Vælg flere billed-styles og brug sizes-attributten.

en: Select a single image style.
da: Vælg et enkelt billedformat.

en: Do not use this breakpoint.
da: Brug ikke på dette breakpoint.

en: Experimental modules enabled
da: Eksperimentelle moduler aktiveret

en: Entity/field definitions
da: Entity-/field-definitioner

en: Tabs block
da: Faneblok

en: Whether primary tabs are shown
da: Hvorvidt primære faner vises

en: Whether secondary tabs are shown
da: Hvorvidt sekundære faner vises

en: The existing format/name combination has not been altered.
da: Den eksisterende kombination af format og navn er ikke blevet ændret.

en: Run database updates
da: Kør databaseopdateringer

en: The weight of the role.
da: Rollens vægt.

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
da: En titel som er semantisk knyttet til din tabel for at øge tilgængeligheden.

en: Default comment field
da: Standard kommentarfelt

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: Default long date
da: Standard lang dato

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: Default short date
da: Standard kort dato

en: User account menu
da: Brugerkontomenu

en: Block the selected user(s)
da: Blokér de(n) valgte bruger(e)

en: Cancel the selected user account(s)
da: Opsig de valgte brugerkonti

en: Unblock the selected user(s)
da: Fjern blokering af de(n) valgte bruger(e)

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Website feedback
da: Site feedback

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
da: Skriv en kommasepareret liste. F.eks: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Overridden block the selected user(s)
da: Tilsidesat, blokér de(n) valgte bruger(e)

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <pre><code>@htaccess</code></pre>
da: Sikkerhedsadvarsel: Kunne ikke skrive til filen .htaccess. Opret venligst en .htaccess-fil i mappen %directory, som indeholder følgende linier: <pre><code>@htaccess</code></pre>

en: Please continue to <a href=":error_url">the error page</a>
da: Fortsæt venligst til <a href=":error_url">fejlsiden</a>

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
da: Installationsværktøjet  kræver at du opretter en oversættelsesmappe, som en del af installationsprocessen. Opret mappen %translations_directory . Flere oplysninger om installation af Drupal er tilgængelige i <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
da: Installationsværktøjet kræver læseadgang til %translations_directory under hele forløbet. Dokumentationens afsnit <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> byder på hjælp til dette og andre emner.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
da: Installationsværktøjet kræver skriveadgang til %translations_directory under installationsforløbet. Dokumentationens afsnit <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> byder på hjælp til dette og andre emner.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
da: Installationsværktøjet kræver adgang til oversættelsesserveren, for at hente en oversættelsesfil. Tjek din internetforbindelse og verificér at din hjemmeside kan kontakte oversættelsesserveren på <a href=":server_url">@server_url</a>.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
da: Oversættelsesfilen for %language er ikke tilgængelig på oversættelsesserveren. <a href=":url">Vælg et andet sprog</a> eller vælg engelsk, og oversæt din hjemmeside senere.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
da: Oversættelsesfilen for %language kunne ikke hentes. <a href=":url">Vælg et andet sprog</a> eller vælg engelsk, og oversæt din hjemmeside senere.

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
da: @drupal-installationsværktøjet kræver, at du laver en %file som en del af installationen. Kopiér filen %default_file til %file. Du kan finde mere information om installation af Drupal i filen <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
da: @drupal kræver læseadgang til %file under hele forløbet. Se håndbogens afsnit om <a href=":handbook_url">webhosting-problemer</a> for mere information.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
da: @drupal-installationsværktøjet kræver skriveadgang til %file under installationsforløbet. Se håndbogens afsnit om <a href=":handbook_url">webhosting-problemer</a> for mere information.

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
da: Installationsprogrammet til @drupal kunne ikke oprette en %file-fil med korrekt filejerskab. Log på webserveren, fjern den eksisterende %file-fil, og opret en ny ved at kopiere %default_file-filen til %file. Du kan finde flere oplysninger om installation af Drupal i <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. Dokumentationens afsnit om <a href=":handbook_url">webhostingproblemer</a> giver hjælp til dette og andre emner.

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
da: Gennemse meddelelserne og <a href=":retry">prøv igen</a>, eller du kan vælge at <a href=":cont">fortsætte alligevel</a>.

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
da: Læs beskederne og <a href=":url">prøv igen</a>.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
da: Følgende moduler er påkrævet men blev ikke fundet. Flyt dem til den relevante modul-mappe, som f.eks. <em>/modules</em>. Manglende moduler: @modules

en: Updating @module
da: Opdaterer @module

en: Post updating @module
da: Efter opdatering af @module

en: Entity type mismatch on rename. @old_type not equal to @new_type for existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
da: Uoverensstemmelse mellem entity-typer ved omdøbning. @old_type er ikke lig med @new_type for eksisterende konfigurations @old_name og planlagt konfiguration @new_name.

en: Rename operation for simple configuration. Existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
da: Omdøbning af simpel konfiguration. Eksisterende konfiguration @old_name og planlagt konfiguration @new_name.

en: Your MySQL server and PHP MySQL driver must support utf8mb4 character encoding. Make sure to use a database system that supports this (such as MySQL/MariaDB/Percona 5.5.3 and up), and that the utf8mb4 character set is compiled in. See the <a href=":documentation" target="_blank">MySQL documentation</a> for more information.
da: MySQL-serveren og PHP MySQL-driveren skal understøtte utf8mb4-tegnkodning. Sørg for at bruge et databasesystem, der understøtter dette (f.eks. MySQL/MariaDB/Percona 5.5.3 eller nyere). Se <a href=":documentation" target="_blank">MySQL-dokumentationen</a> for yderligere information.

en: The %driver database must use %encoding encoding to work with Drupal. Recreate the database with %encoding encoding. See <a href="INSTALL.pgsql.txt">INSTALL.pgsql.txt</a> for more details.
da: Databasen %driver skal bruge %encoding-kodning for at virke med Drupal. Genopret databasen med %encoding-kodning. Se <a href="INSTALL.pgsql.txt">INSTALL.pgsql.txt.</a> for mere information.

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: <code>@query</code>
da: Indstillingen %setting er i øjeblikket sat til '%current_value', men skal være '%needed_value'. Skift indstillingen ved at køre følgende forespørgsel: <code>@query</code>

en: Date (e.g. @format)
da: Dato (f.eks. @format)

en: Time (e.g. @format)
da: Tid (f.eks. @format)

en: Operating in maintenance mode. <a href=":url">Go online.</a>
da: Kører i vedligeholdstilstand. <a href=":url">Sæt online.</a>

en: Textfield size: @size
da: Størrelse på tekstfelt: @size

en: Number of rows: @rows
da: Antal rækker: @rows

en: URI field size: @size
da: URI feltstørrelse: @size

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href=":https-link">Learn more</a>.
da: ADVARSEL: Du bruger en ikke-krypteret forbindelse, så din adgangskode bliver sendt som ren tekst. <a href=":https-link">Lær mere</a>.

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: <p class="error">@message</p> For more help installing or updating code on your server, see the <a href=":handbook_url">handbook</a>.
da: Kunne ikke forbinde til serveren. Serveren returnerede følgende meddelelse: <p class="error">@message</p> Se <a href=":handbook_url">håndbogen</a> for mere information om hvordan du installere eller opdaterer kode på din server.

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
da: @name er på %length tegn, men må ikke være længere end %max tegn.

en: <ul>
    <li>To start over, you must empty your existing database and copy <em>default.settings.php</em> over <em>settings.php</em>.</li>
    <li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href=":update-url">update script</a>.</li>
    <li>View your <a href=":base-url">existing site</a>.</li>
    </ul>
da: <ul>
    <li>For at starte forfra skal du tømme din eksisterende database og kopiere <em>default.settings.php</em> til <em>settings.php</em>.</li>
    <li>For at opgradere en eksisterende installation skal du køre <a href=":update-url">update-scriptet</a>.</li>
    <li>Se dit <a href=":base-url">eksisterende site</a>.</li>
    </ul>

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
da: Alle nødvendige ændringer af %dir og %file er blevet foretaget, så du bør skrivebeskytte dem nu for at undgå sikkerhedsproblemer. Hvis du er usikker på hvordan det gøres, kan du søge råd i <a href=":handbook_url">onlinehåndbogen</a>.

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
da: Unik feltbegrænsning

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
da: Der findes allerede en @entity_type med @field_name %value.

en: The Actions module provides tasks that can be executed by the site such as unpublishing content, sending email messages, or blocking a user. Other modules can trigger these actions when specific system events happen; for example, when new content is posted or when a user logs in. Modules can also provide additional actions. For more information, see the <a href=":documentation">online documentation for the Actions module</a>.
da: Actions-modulet indeholder opgaver, der kan udføres af sitet, som f.eks afpublicering af indhold, afsendelse af mail eller blokering af brugere. Andre moduler kan udløse disse handlinger ved bestemte systemhændelser, f.eks. når der oprettes nyt indhold eller når en bruger logger ind. Moduler kan også tilbyde flere handlinger. Se håndbogens afsnit om <a href=":documentation">Actions-modulet</a> for mere information.

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
da: Meddelelsen, der skal sendes. Du kan medtage pladsholdere som [node:titel], [bruger:kontonavn], [bruger:displaynavn] og [kommentar:brødtekst] for at repræsentere data, der ændrer sig, hver gang meddelelsen sendes. Ikke alle pladsholdere er tilgængelige i alle sammenhænge.

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
da: Meddelelse der vises til den aktuelle bruger. Du kan medtage pladsholdere som [node:titel], [bruger:kontonavn], [bruger:displaynavn] og [kommentar:brødtekst] for at repræsentere data, der ændrer sig, hver gang meddelelsen sendes. Ikke alle pladsholdere er tilgængelige i alle sammenhænge.

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the <a href=":aggregator-module">online documentation for the Aggregator module</a>.
da: Aggregator-modulet er en site-baseret feed-læser, der indsamler og fremviser nyt indhold fra RSS-, RDF-, og Atom-feeds på nettet. Tusindvis af websites (især nyhedssites og blogs) udgiver deres seneste overskrifter i feeds i forskellige standard XML-formater. Se håndbogens afsnit om <a href=":aggregator-module">Aggregator-modulet</a> for mere information.

en: Configuring the display of feed items
da: Konfigurér visning af feed-elementer

en: Discarding old feed items
da: Kassér gamle feed-elementer

en: A <a href=":aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href=":import-opml">imported via an OPML file</a>.
da: En <a href=":aggregator-opml">maskinlæsbar OPML-fil</a> af alle feeds er tilgængelig. OPML er et XML-baseret filformat, som bliver brugt til at dele strukturerede informationer f. eks. lister af RSS feeds. Feeds kan også <a href=":import-opml">importeres via en OPML-fil</a>.

en: A working <a href=":cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
da: En korrekt konfigureret <a href=":cron">cron</a> er nødvendig for at feeds opdateres automatisk.

en: Current feeds are listed below, and <a href=":addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href=":block">blocks administration page</a>.
da: Aktuelle feeds vises herunder og <a href=":addfeed">nye feeds kan tilføjes</a>. For hvert feed eller feed-kategori kan blokken <em>seneste elementer</em> <a href=":block">aktiveres</a>.

en: No feeds available. <a href=":link">Add feed</a>.
da: Ingen tilgængelige feeds. <a href=":link">Tilføj feed</a>.

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
da: Hvor lang tid der skal gå mellem feed-opdateringer. Kræver at <a href=":cron">cron er indstillet korrekt</a>.

en: Requires a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
da: Kræver at <a href=":cron">cron er indstillet korrekt</a>.

en: Administrators can enter IP addresses to ban on the <a href=":bans">IP address bans</a> page.
da: Administratorer kan indtaste bandlyste IP-adresser på siden <a href=":bans">Bandlyste IP-adresser</a>.

en: Edit %label custom block type
da: Redigér brugerdefineret bloktype %label

en: You have not created any block types yet. Go to the <a href=":url">block type creation page</a> to add a new block type.
da: Du har ikke oprettet nogen bloktyper. Gå til siden <a href="@create-content">opret bloktype</a> for at tilføje en ny bloktype.

en: Block with uuid %uuid does not exist. <a href=":url">Add custom block</a>.
da: Blokken med uuid %uuid eksisterer ikke. <a href=":url">Tilføj brugerdefineret blok</a>.

en: Add a <a href=":url">custom block</a>.
da: Tilføj en <a href=":url">brugerdefineret blok</a>.

en: You can assign separate permissions for <em>creating new books</em> as well as <em>creating</em>, <em>editing</em> and <em>deleting</em> book content. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href=":admin-book">Book list page</a>.
da: Du kan tildele separate tilladelser til <em>at oprette nye bøger</em> samt <em>oprette</em>, <em>redigere</em> og <em>slette</em> bogindhold. Brugere med tilladelsen <em>Administrer bogdispositioner</em> kan føje <em>alle</em> typer indhold til en bog ved at vælge den relevante bogdisposition, mens de redigerer indholdet. De kan også få vist en liste over alle bøger og redigere og omarrangere sektionstitler på <a href=":admin-book">listesiden Bog</a>.

en: Users with the <em>Add content and child pages to books</em> permission will see a link to <em>Add child page</em> when viewing a content item that is part of a book outline. This link will allow users to create a new content item of the content type you select on the <a href=":admin-settings">Book settings page</a>. By default this is the <em>Book page</em> content type.
da: Brugere med tilladelsen <em>Tilføj indhold og underordnede sider til bøger</em> kan se et link til Tilføj <em>underordnet side,</em> når de får vist et indholdselement, der er en del af en bogdisposition. Dette link giver brugerne mulighed for at oprette et nyt indholdselement af den indholdstype, du vælger på <a href=":admin-settings">siden Bogindstillinger</a>. Dette er som standard indholdstypen <em>Bogside.</em>

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href=':admin-block'>Blocks layout page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
da: Sider i en bog kan tildeles en navigationsblok, som er specifik for netop denne bog. Denne navigationsblok indeholder links, som fører til forrige og næste side i bogen eller til niveauet over det aktuelle niveau i bogens struktur. Blokken kan slåes til på <a href=':admin-block'>blokadministrationssiden</a>. For at bogsider dukker op i navigationen, skal de tilføjes til indholdsfortegnelsen.

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href=":book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href=":book-admin">reorder an entire book</a>.
da: Brug indholdsfortegnelser til at tilføje indhold til <a href=":book">boghierarkiet</a>, flytte det rundt i hierarkiet, eller <a href=":book-admin">omorganisere en hel bog</a>.

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is @maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
da: Den overordnede side i bogen. Den maksimale dybde for bogen og alle dens undersider er @maxdepth. Sider, der overskrider grænsen, kan ikke vælges som overordnede sider.

en: The Breakpoint module keeps track of the height, width, and resolution breakpoints where a responsive design needs to change in order to respond to different devices being used to view the site. This module does not have a user interface. For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Breakpoint module</a>.
da: Breakpoint-modulet holder styr på højde-, bredde- og opløsningspausepunkter, hvor et responsivt design skal ændres for at reagere på forskellige enheder, der bruges til at få vist webstedet. Dette modul har ikke en brugergrænseflade. Yderligere oplysninger finder du i <a href=":docs">onlinedokumentationen til Breakpoint-modulet</a>.

en: The Comment module allows users to comment on site content, set commenting defaults and permissions, and moderate comments. For more information, see the <a href=":comment">online documentation for the Comment module</a>.
da: Med Comment-modulet kan brugerne skrive kommentarer til sitets indhold, vælge standardindstillinger og tilladelser, samt godkende kommentarer. Se håndbogens afsnit om <a href=":comment">Comment-modulet</a> for mere information.

en: Enabling commenting
da: Aktivér kommentarer

en: Configuring commenting settings
da: Konfiguration af kommentarer

en: In reply to @parent_title by @parent_username
da: Som svar til @parent_title af @parent_username

en: Name for @anonymous
da: Navn på @anonymous

en: <a href=":login">Log in</a> or <a href=":register">register</a> to post comments
da: <a href=":login">Log ind</a> eller <a href=":register">opret en konto</a> for at skrive kommentarer

en: <a href=":login">Log in</a> to post comments
da: <a href=":login">Log ind</a> for at skrive kommentarer

en: Select the Comment type to use for this comment field. Manage the comment types from the <a href=":url">administration overview page</a>.
da: Vælg den bemærkningstype, der skal bruges til dette bemærkningsfelt. Administrer kommentartyperne fra <a href=":url">siden administrationsoversigt</a>.

en: You can review differences between the active configuration and an imported configuration archive on the <a href=":synchronize">Synchronize</a> page to ensure that the changes are as expected, before finalizing the import. The Synchronize page also shows configuration items that would be added or removed.
da: Du kan gennemse forskellene mellem den aktive konfiguration og et importeret konfigurationsarkiv på siden <a href=":synchronize">Synkroniser</a> for at sikre, at ændringerne er som forventet, før importen afsluttes. På siden Synkroniser vises også konfigurationselementer, der tilføjes eller fjernes.

en: Choose a configuration item to display its YAML structure.
da: Vælg et konfigurationselelement for at vise dets YAML-struktur.

en: Import a single configuration item by pasting its YAML structure into the text field.
da: Importér et enkelt konfiurationselement ved at indsætte dets YAML-struktur i tekstfeltet.

en: Full archive
da: Komplet arkiv

en: Single item
da: Enkelt element

en: @collection configuration collection
da: Konfigurationssamling @collection

en: @source_name to @target_name
da: @source_name til @target_name

en: Users with the <em>Translate user edited configuration</em> permission can access the configuration translation overview, and manage translations for specific languages. The <a href=":translation-page">Configuration translation</a> page shows a list of all configuration text that can be translated, either as individual items or as lists. After you click on <em>Translate</em>, you are provided with a list of all languages. You can <em>add</em> or <em>edit</em> a translation for a specific language. Users with specific configuration permissions can also <em>edit</em> the text for the site's default language. For some configuration text items (for example for the site information), the specific translation pages can also be accessed directly from their configuration pages.
da: Brugere med <em>konfigurationstilladelsen Oversæt bruger redigeret</em> kan få adgang til oversigten over konfigurationsoversættelse og administrere oversættelser for bestemte sprog. Siden <a href=":translation-page">Konfigurationsoversættelse</a> viser en liste over al konfigurationstekst, der kan oversættes, enten som individuelle elementer eller som lister. Når du har klikket på <em>Oversæt</em>, får du vist en liste over alle sprog. Du kan <em>tilføje</em> eller <em>redigere</em> en oversættelse for et bestemt sprog. Brugere med bestemte konfigurationstilladelser kan også <em>redigere</em> teksten til webstedets standardsprog. For nogle konfigurationstekstelementer (f.eks. til webstedsoplysninger) kan du også få adgang til de specifikke oversættelsessider direkte fra deres konfigurationssider.

en: @sender-name (@sender-url) sent a message using the contact form at @form-url.
da: @sender-name (@sender-url) sendte en besked via kontaktformularen på @form-url.

en: Hello @recipient-name,
da: Hej @recipient-name,

en: @sender-name (@sender-url) has sent you a message via your contact form at @site-name.
da: @sender-name (@sender-url) har sendt dig en besked via din kontaktformular på @site-name.

en: If you don't want to receive such emails, you can change your settings at @recipient-edit-url.
da: Hvis du ikke ønsker at modtage e-mails som denne, kan du ændre indstillingerne på @recipient-edit-url.

en: @name (not verified)
da: @name (ikke efterprøvet)

en: The contact form has not been configured. <a href=":add">Add one or more forms</a> .
da: Konktaktformularen er ikke blevet sat op. <a href=":add">Tilføj én eller flere formularer</a>.

en: Date part order: @order
da: Rækkefølge af datoelementer: @order

en: Time type: @time_type
da: Tidstype: @time_type

en: Time increments: @increment
da: Tidsintervaller: @increment

en: The Database Logging module logs system events in the Drupal database. For more information, see the <a href=":dblog">online documentation for the Database Logging module</a>.
da: Database :ogging-modulet logger systembegivenheder i Drupals database. Se håndbogens afsnit om <a href=":dblog">Database Logging-modulet</a> for mere information.

en: The Database Logging module allows you to view an event log on the <a href=":dblog">Recent log messages</a> page. The log is a chronological list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the log on a regular basis to ensure their site is working properly.
da: Med Database Logging-modulet kan du se en hændelseslog på siden <a href=":dblog">Seneste loglinjer</a>. Loggen er en kronologisk liste af hændelser, som indeholder brugsdata, performance-data, fejl, advarsler og driftsinformation. Administratorer bør kontrollere loggen regelmæssigt for at sikre at sitet fungerer korrekt.

en: In case of errors or problems with the site, the <a href=":dblog">Recent log messages</a> page can be useful for debugging, since it shows the sequence of events. The log messages include usage information, warnings, and errors.
da: I tilfælde af fejl eller problemer med sitet kan siden <a href=":dblog">Seneste loglinjer</a> være nyttig til debugging, da den viser de seneste hændelser. Logmeddelelserne indeholder anvendelsesinformation, advarsler og fejlmeddelelser.

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
da: Det maksimale antal meddelelser som gemmes i databaseloggen. Kræver et <a href=":cron">cron job</a>.

en: No eligible views were found. <a href=":create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href=":existing">existing view</a>.
da: Ingen kvalificerede views fundet. <a href=":create">Opret et view</a> med et <em>Entity Reference</em>-display, eller tilføj et sådant display til et <a href=":existing">eksisterende view</a>.

en: You can add, edit, and delete view modes for entities on the <a href=":view_modes">View modes page</a>, and you can add, edit, and delete form modes for entities on the <a href=":form_modes">Form modes page</a>. Once you have defined a view mode or form mode for an entity type, it will be available on the Manage display or Manage form display page for each sub-type of that entity.
da: Du kan tilføje, redigere og slette visningstilstande for objekter på <a href=":view_modes">siden Visningstilstande</a>, og du kan tilføje, redigere og slette formulartilstande for objekter på <a href=":form_modes">siden Formulartilstande</a>. Når du har defineret en visningstilstand eller formulartilstand for en objekttype, vil den være tilgængelig på visningssiden Administrer eller Administrer formular for hver undertype af det pågældende objekt.

en: There are two reports available that list the fields defined on your site. The <a href=":entity-list" title="Entities field list report">Entities</a> report lists all your fields, showing the field machine names, types, and the entity types or sub-types they are used on (each sub-type links to the Manage fields page). If the <a href=":views">Views</a> and <a href=":views-ui">Views UI</a> modules are enabled, the <a href=":views-list" title="Used in views field list report">Used in views</a> report lists each field that is used in a view, with a link to edit that view.
da: Der findes to rapporter med en liste over de felter, der er defineret på webstedet. Rapporten <a href=":entity-list" title="Entities field list report">Objekter</a> viser alle felterne og viser feltmaskinens navne, typer og de objekttyper eller undertyper, de bruges på (hver undertype er kædet sammen med siden Administrer felter). Hvis modulerne <a href=":views">Visninger</a> og <a href=":views-ui">Visninger</a> er aktiveret, viser rapporten <a href=":views-list" title="Used in views field list report">Brugt i visninger</a> hvert felt, der bruges i en visning, med et link til at redigere visningen.

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href=":link">Manage fields</a> page.
da: Der er endnu ikke tilføjet felter. Du kan tilføje nye felter på siden <a href=":link">Håndtér felter</a>.

en: The %display_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href=":url">configure them</a>.
da: %display_mode-mode bruger nu separate indstillinger for visning. Det er en god idé at <a href=":url">tilpasse dem</a>.

en: @size limit.
da: @size grænse.

en: file from @field_name
da: fil fra @field_name

en: The file used in the @name field may not be referenced.
da: Der kan ikke henvises til filen, som bruges i @name-feltet.

en: The file referenced by the @name field does not exist.
da: Filen, der henvises til i @name-feltet, eksisterer ikke.

en: Use the <a href=":url">@label</a> text format
da: Brug tekstformatet <a href=":url">@label</a>

en: For more information see W3C's <a href=":html-specifications">HTML Specifications</a> or use your favorite search engine to find other sites that explain HTML.
da: Se W3Cs <a href=":html-specifications">HTML-specifikationer</a> for mere information eller brug din foretrukne søgemaskine til at finde andre sites som forklarer HTML.

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href=":html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
da: Hvis du støder på problemer kan du prøve at bruge HTML character entities. Et typisk eksempel er at bruge &amp;amp; i stedet for ampersand-tegnet &amp;. Se HTMLs <a href=":html-entities">entities</a>-side for en komplet liste af entities:

en: Limit allowed HTML tags and correct faulty HTML
da: Begræns tilladte HTML-tags og ret fejlbehæftet HTML

en: For more information, see the <a href=":forum">online documentation for the Forum module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href=":forum">forummer</a> for mere information.

en: Visit the <a href=":forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
da: Gå til <a href=":forums">Forumsiden</a> for at oprette beholdere og forummer til holde styr på dine diskussionsemner.

en: The <a href=":create-topic">Forum topic</a> link on the <a href=":content-add">Add content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
da: Linket <a href=":create-topic">Forumemne</a> på siden <a href=":content-add">Opret indhold</a> opretter det første indlæg i en ny diskussion.

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href=":forum-structure">forum structure page</a>.
da: Tilpas visningen af dine forumemner. Organisér dine forummer på <a href=":forum-structure">forum struktursiden</a>.

en: To uninstall Forum, first delete all <a href=":url">%vocabulary</a> terms
da: For at afinstallere Forum-modulet skal du først slette alle ord i <a href=":url">%vocabulary</a>.

en: No containers or forums available. <a href=":container">Add container</a> or <a href=":forum">Add forum</a>.
da: Ingen beholdere eller forummer til rådighed. <a href=":container">Tilføj en beholder</a> eller <a href=":forum">tilføj et forum</a>.

en: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> is a format that supports the linking required for hypermedia APIs.
da: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> er et format som understøtter de links, som er nødvendige for hypermedia APIer.

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href=":admin">Administration page</a>, where you may <a href=":config">customize and configure</a> all aspects of your website.
da: <strong>Konfigurér dit site</strong> Når du er logget ind kan du gå til <a href=":admin">administrationssiden</a> hvor du kan <a href=":config">indstille og tilpasse</a> alle aspekter af dit site.

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you may <a href=":content">add new content</a> to your website.
da: <strong>Begynd at oprette indhold</strong> Til sidst kan du <a href=":content">tilføje indhold</a> til dit website.

en: The Help module displays explanations for using each module listed on the main <a href=":help">Help reference page</a>.
da: Help-modulet viser forklaringer om brugen af hvert modul på <a href=":help">hjælpesiden</a>.

en: The History module keeps track of which content a user has read. It marks content as <em>new</em> or <em>updated</em> depending on the last time the user viewed it. History records that are older than one month are removed during cron, which means that content older than one month is always considered <em>read</em>. The History module does not have a user interface but it provides a filter to <a href=":views-help">Views</a> to show new or updated content. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the History module</a>.
da: Oversigtsmodulet holder styr på, hvilket indhold en bruger har læst. Det markerer indhold som <em>nyt</em> eller <em>opdateret,</em> afhængigt af sidste gang brugeren har set det. Historikposter, der er ældre end en måned, fjernes under cron, hvilket betyder, at indhold, der er ældre end en måned, altid betragtes som <em>læst</em>. Oversigtsmodulet har ikke en brugergrænseflade, men det indeholder et filter til <a href=":views-help">Visninger</a> for at vise nyt eller opdateret indhold. Yderligere oplysninger finder du i <a href=":url">onlinedokumentationen til oversigtsmodulet</a>.

en: image from @field_name
da: billede fra @field_name

en: There are currently no styles. <a href=":url">Add a new one</a>.
da: Der er i øjeblikket ingen formater. <a href=":url">Tilføj et nyt format</a>.

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
da: Der skal angives både en højde og en bredde i @name-feltet.

en: The primary identifier for an image style.
da: Den primære identifikator for dette billedformat.

en: The style machine name.
da: Billedformatets maskinlæsbare navn.

en: The style administrative name.
da: Billedformatets administrative navn.

en: Reorder the configured languages to set their order in the language switcher block and, when editing content, in the list of selectable languages. This ordering does not impact <a href=":detection">detection and selection</a>.
da: Konfigurerede prioritetsrækkefølgen for at angive deres rækkefølge i sprovælger-blokken, og når du redigerer indhold, på listen over valgbare sprog. Denne bestilling påvirker ikke <a href=":detection">detektion og udvælgelse</a>.

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Be aware that some language detection methods are unreliable under certain conditions, such as browser detection when page-caching is enabled and a user is not currently logged in. Define the order of evaluation of language detection methods on this page. The default language can be changed in the <a href=":admin-change-language">list of languages</a>.
da: Definer, hvordan du beslutter, hvilket sprog der skal bruges til at vise sideelementer (primært tekst fra moduler, f.eks. feltetiketter og hjælpetekst). Denne beslutning træffes ved at evaluere en række detektionsmetoder for sprog; Den første registreringsmetode, der får et resultat, bestemmer, hvilket sprog der bruges til den pågældende type tekst. Vær opmærksom på, at nogle sprogregistreringsmetoder er upålidelige under visse forhold, f.eks. Definer evalueringsrækkefølgen for metoder til registrering af sprog på denne side. Standardsproget kan ændres på <a href=":admin-change-language">listen over sprog</a>.

en: Site's default language (@language)
da: Sitets standardsprog (@language)

en: Interface translations are automatically imported when a language is added, or when new modules or themes are enabled. The report <a href=":update">Available translation updates</a> shows the status. Interface text can be customized in the <a href=":translate">user interface translation</a> page.
da: Brugerflade oversættelser importeres automatisk, når et sprog er tilføjet, eller når nye moduler eller temaer er aktiveret. Rapporten <a href=":update">tilgængelig oversættelse opdateringer</a> viser status. brugerfladens tekst kan tilpasses på siden <a href=":translate">user interface oversættelse</a> .

en: Updates available for: @languages. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
da: Der er opdateringer til: @languages. Se siden med <a href=":updates">tilgængelige opdateringer</a> for mere information.

en: Missing translations for: @languages. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
da: Manger oversættelser til: @languages. Se siden med <a href=":updates">tilgængelige opdateringer</a> for mere information.

en: No translation status is available. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
da: Ingen tilgængelig oversættelsesstatus. Se siden med <a href=":updates">tilgængelige opdateringer</a> for mere information.

en: Interface translation settings
da: Grænsefladeoversættelse

en: Interface translation import
da: Import af grænsefladeoversættelse

en: Interface translation export
da: Eksport af grænsefladeoversættelse

en: Select how frequently you want to check for new interface translations for your currently installed modules and themes. <a href=":url">Check updates now</a>.
da: Vælg hvor ofte der skal søges efter opdaterede oversættelser til de installerede moduler og temaer. <a href=":url">Søg efter opdateringer nu</a>.

en: No translatable languages available. <a href=":add_language">Add a language</a> first.
da: Ingen tilgængelige sprog at oversætte. <a href=":add_language">Tilføj et sprog</a> først.

en: No translation status available. <a href=":check">Check manually</a>.
da: Ingen oversættelsesstatus tilgængelig. <a href=":check">Kontrollér manuelt</a>.

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
da: Du kan aktivere den nyoprettede blok for denne menu på <a href=":blocks">bloksiden</a>.

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
da: Hver menu har en tilsvarende blok, som håndteres på <a href=":blocks">bloksiden</a>.

en: There are no menu links yet. <a href=":url">Add link</a>.
da: Der er endnu ingen menu-links. <a href=":url">Tilføj link</a>.

en: Memory usage is @usage (@pct% of limit @limit), reclaiming memory.
da: Hukommelsesforbruget er nu @usage (@pct% af grænsen på @limit), genvinder hukommelse.

en: Memory usage is now @usage (@pct% of limit @limit), not enough reclaimed, starting new batch
da: Hukommelsesforbruget er nu @usage (@pct% af grænsen på @limit), kan ikke genvinde nok hukommelse, starter et nyt batch

en: Memory usage is now @usage (@pct% of limit @limit), reclaimed enough, continuing
da: Hukommelsesforbruget er nu @usage (@pct% af grænsen på @limit), har genvundet nok hukommelse, fortsætter

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href=":node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
da: Adgangstilladelserne for indhold skal genopbygges. <a href=":node_access_rebuild">Genopbyg tilladelser</a>.

en: The Node module manages the creation, editing, deletion, settings, and display of the main site content. Content items managed by the Node module are typically displayed as pages on your site, and include a title, some meta-data (author, creation time, content type, etc.), and optional fields containing text or other data (fields are managed by the <a href=":field">Field module</a>). For more information, see the <a href=":node">online documentation for the Node module</a>.
da: Node-modulet håndterer oprettelse, redigering, sletning, indstillinger for og visning af sitets indhold. Indholdselementer håndteret af Node-modulet vises typisk som sider på dit site, og indeholder en titel, metadata (forfatter, oprettelsestidspunkt, indholdstype, osv.) og valgfri felter med tekst eller andet data (felter håndteres af <a href=":field">Field-modulet</a>). Se håndbogens afsnit om <a href=":node">Node-modulet</a> for mere information.

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href=":content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href=":content-type">type of content</a> on your site.
da: Når der oprettes nyt indhold holder Node-modulet styr på basal information som forfatter, oprettelsesdato og <a href=":content-type">Indholdstype</a>. Det holder også styr på <em>indstillingerne for udgivelse</em>, som bestemmer hvorvidt indholdet er udgivet, forfremmet til forsiden eller vises i toppen af lister. Standardindstillingerne kan angives for hver <a href=":content-type">indholdstype</a> på dit site.

en: The Node module gives users with the <em>Administer content types</em> permission the ability to <a href=":content-new">create new content types</a> in addition to the default ones already configured. Creating custom content types gives you the flexibility to add <a href=":field">fields</a> and configure default settings that suit the differing needs of various site content.
da: Node-modulet giver brugere med tilladelsen <em>Administrér indholdstyper</em> adgang til at <a href=":content-new">oprette nye indholdstyper</a> ud over dem som allerede er defineret. Brugerdefinerede indholdstyper giver dig fleksibilitet til at tilføje <a href=":field">felter</a> og angive standardindstillinger som passer til forskellige typer af indhold.

en: The Node module makes a number of permissions available for each content type, which can be set by role on the <a href=":permissions">permissions page</a>.
da: Node-modulet giver dig adgang til en række tilladelser for hver indholdstype, som kan angives pr. rolle på siden <a href=":permissions">tilladelser</a>.

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
da: Teksten som vises på siden <em>tilføj nyt indhold</em>.

en: No content types available. <a href=":link">Add content type</a>.
da: Ingen tilgængelige indholdstyper. <a href=":link">Tilføj indholdstype</a>.

en: Node from URL
da: Indholdselement fra URL

en: The Path module allows you to specify an alias, or custom URL, for any existing internal system path. Aliases should not be confused with URL redirects, which allow you to forward a changed or inactive URL to a new URL. In addition to making URLs more readable, aliases also help search engines index content more effectively. Multiple aliases may be used for a single internal system path. To automate the aliasing of paths, you can install the contributed module <a href=":pathauto">Pathauto</a>. For more information, see the <a href=":path">online documentation for the Path module</a>.
da: Med Path-modulet kan du angive et alias eller en tilpasset URL for alle eksisterende interne systemstier. Aliaser skal ikke forveksles med URL redirects som lader dig viderestille en ændret eller inaktiv URL til en ny URL. Udover at gøre URLer mere læsbare hjælper aliaser også søgemaskiner med at indeksere indholdet mere effektivt. Der kan oprettes flere aliaser for den samme systemsti. For at automatisere oprettelsen af stier kan du installere tredjepartsmodulet <a href=":pathauto">Pathauto</a>. Se håndbogens afsnit om <a href=":path">Path-modulet</a> for mere information.

en: The Path module provides a way to search and view a <a href=":aliases">list of all aliases</a> that are in use on your website. Aliases can be added, edited and deleted through this list.
da: Path-modulet gøre det muligt at se og søge i en <a href=":aliases">liste af alle aliaser</a> som er i brug på dit site. Listen kan bruges til at tilføje, redigere og slette aliaser.

en: The internal system path.
da: Den interne systemsti.

en: The path alias.
da: Stialiaset.

en: The RDF module enriches your content with metadata to let other applications (e.g., search engines, aggregators, and so on) better understand its relationships and attributes. This semantically enriched, machine-readable output for your website uses the <a href=":rdfa">RDFa specification</a>, which allows RDF data to be embedded in HTML markup. Other modules can define mappings of their data to RDF terms, and the RDF module makes this RDF data available to the theme. The core modules define RDF mappings for their data model, and the core themes output this RDF metadata information along with the human-readable visual information. For more information, see the <a href=":rdf">online documentation for the RDF module</a>.
da: RDF-modulet beriger dit indhold med metadata som gør det lettere for andre applikationer (f.eks. søgemaskiner, aggregatorer, osv.) at forstå dets sammenhænge og egenskaber. Dette semantisk berigede, maskinlæsbare output fra Drupal-sites bruger <a href=":rdfa">RDFa specifikationen</a> som gør det muligt at indlejre RDF-data i HTML-markup. Andre moduler kan definere en mapping af deres data til RDF-termer og RDF-modulet stiller disse RDF-data til rådighed for det aktive tema. Modulerne i Drupal-kernen definerer RDF-mappings af deres datamodel og temaerne i kernen udskriver disse RDF-metadata sammen med den læsbare, visuelle information. Se håndbogens afsnit om <a href=":rdf">RDF-modulet</a> for mere information.

en: By creating responsive image styles you define which options the browser has in selecting which image file to display. In most cases this means providing different image sizes based on the viewport size. On the <a href=":responsive_image_style">Responsive image styles</a> page, click <em>Add responsive image style</em> to create a new style. First choose a label, a fallback image style and a breakpoint group and click Save.
da: Ved at oprette responsive billedformater definerer du, hvilke indstillinger browseren har for at vælge, hvilken billedfil der skal vises. I de fleste tilfælde betyder det, at der skal angives forskellige billedstørrelser baseret på visningsstørrelsen. Klik på <em>Tilføj responsiv billedtypografi</em> på siden <a href=":responsive_image_style">Responsive image styles</a> for at oprette en ny typografi. Vælg først en etiket, en reservebilledtype og en pausepunktsgruppe, og klik på Gem.

en: Configure Responsive Image Styles
da: Konfiguration af responsive billedformater

en: Users with <a href=":search_permission">Use search</a> permission can use the Search block and <a href=":search">Search page</a>. Users with the <a href=":node_permission">View published content</a> permission can use configured search pages of type <em>Content</em> to search for content containing exact keywords; in addition, users with <a href=":search_permission">Use advanced search</a> permission can use more complex search filtering. Users with the <a href=":user_permission">View user information</a> permission can use configured search pages of type <em>Users</em> to search for active users containing the keyword anywhere in the username, and users with the <a href=":user_permission">Administer users</a> permission can search for active and blocked users, by email address or username keyword.
da: Brugere med <a href=":search_permission">tilladelsen Brug af søgning</a> kan bruge søgeblokken og <a href=":search">søgesiden</a>. Brugere med tilladelsen <a href=":node_permission">Vis udgivet indhold</a> kan bruge konfigurerede søgesider af typen <em>Indhold</em> til at søge efter indhold, der indeholder nøjagtige nøgleord. Desuden kan brugere med <a href=":search_permission">brug af avanceret søgetilladelse</a> bruge mere kompleks søgefiltrering. Brugere med tilladelsen <a href=":user_permission">Vis brugeroplysninger</a> kan bruge konfigurerede søgesider af typen <em>Brugere</em> til at søge efter aktive brugere, der indeholder nøgleordet hvor som helst i brugernavnet, og brugere med tilladelsen <a href=":user_permission">Administrere brugere</a> kan søge efter aktive og blokerede brugere via e-mail-adresse eller brugernavnsnøgleord.

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the <a href=":shortcut">online documentation for the Shortcut module</a>.
da: Med Shortcut-modulet kan brugerne oprette grupper af <em>genveje</em> til hyppigt besøgte sider på sitet. Genveje håndteres i <em>grupper</em>. Alle brugere med tilladelsen <em>Vælg enhver genvejsgruppe</em> kan vælge en genvejsgruppe oprettet af enhver anden bruger på sitet. Se håndbogens afsnit om <a href=":shortcut">Shortcut-modulet</a> for mere information.

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href=":shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
da: Brugere med tilladelsen <em>Administrér genveje</em> kan håndtere genvejsgrupper og redigere genveje i grupper på <a href=":shortcuts">genvejsadministrationssiden</a>.

en: Define which shortcut set you are using on the <a href=":shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
da: Vælg hvilken genvejsgruppe du ønsker at bruge på fanen <a href=":shortcut-link">Genveje</a> på din brugerprofil.

en: No shortcuts available. <a href=":link">Add a shortcut</a>
da: Ingen tilgængelige genveje. <a href=":link">Tilføj en genvej</a>

en: You are now using the new %set_name shortcut set. You can edit it from this page or <a href=":switch-url">switch back to a different one.</a>
da: Du bruger nu den nye genvejsgruppe %set_name. Du kan redigere den fra denne side eller <a href=":switch-url">skifte til en anden gruppe</a>

en: The link for this shortcut.
da: Genvejens link.

en: The title for this shortcut.
da: Genvejens titel.

en: The weight for this shortcut
da: Genvejens vægt

en: The title of the set.
da: Gruppens titel.

en: The users.uid for this set.
da: Gruppens users.uid.

en: The shortcut_set.set_name that will be displayed for this user.
da: Det shortcut_set.set_name som vises til brugeren.

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href=":statistics-settings">Statistics page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
da: Modulet tilbyder blokken <em>Populært indhold</em> som viser dagens mest sete indhold, det mest sete indhold gennem tiden, og det senest sete indhold. For at bruge blokken skal du aktivere indstillingen <em>Tæl indholdsvisninger</em> på <a href=":statistics-settings">statistiksiden</a>. Herefter kan du aktivere og konfigurere blokken på siden <a href=":blocks">bloksiden</a>.

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href=":statistics-settings">Statistics page</a>, and set the necessary <a href=":permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
da: Statistics-modulet indeholder en tæller for hver side, som forøges hver gang siden vises. For at bruge tælleren skal du aktivere <em>Tæl indholdsvisninger</em> på <a href=":statistics-settings">statistiksiden</a> og tildele de rette <a href=":permissions">tilladelser</a> (<em>Vis antal hits</em>) så tælleren er synlig for brugerne.

en: How long any statistics may be cached, i.e. the refresh interval
da: Hvor lang tid statistik kan caches, dvs. opdateringsintervallet

en: Requires: @module-list
da: Kræver: @module-list

en: Required by: @module-list
da: Kræves af: @module-list

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version @php_version.
da: Temaet kræver PHP-version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP-version @php_version.

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href=":themes">themes</a> are available.
da: Vælg og konfigurér sitets standardtemae. Alternative <a href=":themes">temaer</a> er tilgængelige.

en: Download additional <a href=":modules">contributed modules</a> to extend your site's functionality.
da: Download <a href=":modules">tredjepartsmoduler</a> for at udvide sitets funktionalitet.

en: Configure your <a href=":user-edit">account time zone setting</a>.
da: Tilpas din kontos <a href=":user-edit">tidszoneindstilling</a>.

en: @phpversion (<a href=":url">more information</a>)
da: @phpversion (<a href=":url">mere information</a>)

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href=":phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
da: Af hensyn til sikkerheden er phpinfo()-funktionen blevet deaktiveret. For at se serverens phpinfo()-information skal du ændre PHP-indstillingerne eller kontakte serverens administrator. Se håndbogens afsnit om <a href=":phpinfo">aktivering og deaktivering af phpinfo()</a> for mere information.

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href=":system_requirements">system requirements page</a> for more information):
da: Drupal kræver at du aktiverer følgende PHP-udvidelser (se siden med <a href=":system_requirements">systemkrav</a> for mere information):

en: PHP OPcode caching
da: PHP OPcode-caching

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href=":link">system requirements</a> page for more information.
da: Det ser ud til, at din webserver ikke understøtter PDO (PHP Data Objects). Spørg din hosting-udbyder om de understøtter den indbyggede PDO-udvidelse. Se siden med <a href=":link">systemkrav</a> for mere information.

en: Your web server does not appear to support any common PDO database extensions. Check with your hosting provider to see if they support PDO (PHP Data Objects) and offer any databases that <a href=":drupal-databases">Drupal supports</a>.
da: Din webserver ser ikke ud til at understøtte almindelige PDO databaseudvidelser. Kontrollér om din hosting-udbyder understøtter PDO (PHP Data Objects) og tilbyder databaser som <a href=":drupal-databases">Drupal understøtter</a>.

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Drupal requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href=":link">system requirements</a> page for more information.
da: Det ser ud til at din webserver har den forkerte version af PDO installeret. Drupal kræver PDO-udvidelsen fra PHP-kernen. Dette system bruger den gamle PECL-udgave. Se siden med <a href="@link">systemkrav</a> for mere information.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href=":memory-limit">increasing the PHP memory limit</a>.
da: Se håndbogens afsnit om <a href=":memory-limit">forøgelse af PHPs hukommelsesgrænse</a> for mere information.

en: See <a href=":url">@url</a> for information about the recommended .htaccess file which should be added to the %directory directory to help protect against arbitrary code execution.
da: Se <a href=":url">@url</a> for information om den anbefalede .htaccess-fil som skal tilføjes til %directory for at beskytte mod afvikling af vilkårlig kode.

en: Last run @time ago
da: Sidst kørt for @time siden

en: For more information, see the online handbook entry for <a href=":cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href=":cron-handbook">cron</a> for mere information.

en: You may need to set the correct directory at the <a href=":admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
da: Du skal muligvis vælge den rigtige mappe under <a href=":admin-file-system">indstillinger for filsystem</a> eller ændre tilladelserne for den aktuelle mappe så der kan skrives til den.

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
da: Forsøget på at oprette mappen mislykkedes, sikkert på grund af manglende tilladelser. For at fortsætte installationen skal du enten oprette mappen og rette dens tilladelser manuelt, eller sikre dig at webserveren har tilladelse til at oprette den automatisk. Se INSTALL.txt eller <a href=":handbook_url">håndbogen</a> for mere information.

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href=":update">database update script</a> immediately.
da: Et eller flere moduler har skemaopdateringer til databasen. Du bør køre <a href=":update">opdaterings-scriptet</a> med det samme.

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the Update Manager module from the <a href=":module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href=":update">Update status handbook page</a>.
da: Opdateringsbeskeder er ikke slået til. Det anbefales <strong>kraftigt</strong> at du aktiverer Update Manager-modulet på <a href=":module">modulsiden</a> for at få besked om nye udgivelser. Se håndbogens afsnit om <a href=":update">Update status</a> for mere information.

en: All errors have been <a href=":url">logged</a>.
da: Alle fejl er blevet <a href=":url">logget</a>.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href=":status">status report</a> for more information.
da: Der er et eller flere problemer med din Drupal-installation. Se <a href=":status">statusrapporten</a> for mere information.

en: Screenshot for @theme theme
da: Screenshot af @theme-temaet

en: Settings for @theme theme
da: Indstillinger for @theme-temaet

en: Uninstall @theme theme
da: Afinstallér @theme-temaet

en: Set @theme as default theme
da: Sæt @theme som standardtema

en: Install @theme theme
da: Installér tema @theme

en: Install @theme as default theme
da: Installér @theme som standardtema

en: More information about setting up scheduled tasks can be found by <a href=":url">reading the cron tutorial on drupal.org</a>.
da: Mere information om opsætning af planlagte opgaver kan findes ved at <a href=":url">læse cron-vejledningen på drupal.org</a>.

en: This version is not compatible with Drupal @core_version and should be replaced.
da: Denne version er ikke kompatibel med Drupal @core_version og bør erstattes.

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version @php_version.
da: Modulet kræver PHP version @php_required og er ikke kompatibelt med PHP version @php_version.

en: <strong class="error">Set up the <a href=":file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.</strong>
da: <strong class="error">Konfigurér den <a href=":file-system">offentlige mappe</a> for at gøre disse forbedringer tilgængelige.</strong>

en: Powered by <a href=":poweredby">Drupal</a>
da: Kører på <a href=":poweredby">Drupal</a>

en: Installation tasks
da: Opgaver

en: For more information, see the <a href=":taxonomy">online documentation for the Taxonomy module</a>.
da: Se håndbogens afsnit om <a href=":taxonomy">Taxonomy-modulet</a> for mere information.

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
da: Ingen tilgængelige ordforråd. <a href=":link">Tilføj ordforråd</a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
da: Ingen tilgængelige termer. <a href=":link">Tilføj term</a>.

en: Format of the term description.
da: Beskrivelsesformat.

en: Module responsible for the vocabulary.
da: Modulet som er ansvarligt for dette ordforråd.

en: Number of summary rows: @rows
da: Antal sammenfattende rækker: @rows

en: @tour_item of @total
da: @tour_item af @total

en: The Activity Tracker module displays the most recently added and updated content on your site, and allows you to follow new content created by each user. This module has no configuration options. For more information, see the <a href=":tracker">online documentation for the Activity Tracker module</a>.
da: Activity Tracker-modulet viser det senest oprettede og redigerede indhold på dit site, og gør det muligt at følge nyt indhold oprettet af hver enkelt bruger. Se håndbogens afsnit om <a href="!tracker">Activity Tracker-modulet</a> for mere information.

en: The <a href=":recent">Recent content</a> page shows new and updated content in reverse chronological order, listing the content type, title, author's name, number of comments, and time of last update. Content is considered updated when changes occur in the text, or when new comments are added. The <em>My recent content</em> tab limits the list to the currently logged-in user.
da: Siden <a href=":recent">seneste indhold</a> viser nyt og opdateret indhold i omvendt kronologisk rækkefølge med angivelse af indholdstype, titel, forfatter, antal kommentarer og tidspunkt for seneste opdatering. Indhold anses for opdateret når der sker ændringer i teksten eller når der tilføjes kommentarer. Fanen <em>Mit seneste indhold</em> begrænser listen til den aktuelle bruger.

en: The {node}.nid this record tracks.
da: Det {node}.nid denne record følger.

en: Boolean indicating whether the node is published.
da: En boolsk variabel som angiver hvorvidt indholdselementets er udgivet.

en: The Unix timestamp when the node was most recently saved or commented on.
da: Unix timestamp hvor oversættelsen sidst blev gemt eller kommenteret.

en: The {user}.nid this record tracks.
da: Det {user}.uid som denne post følger.

en: The Unix timestamp when the user was most recently saved or commented on.
da: Unix timestamp hvor oversættelsen sidst blev gemt eller kommenteret.

en: Uninstalled modules
da: Ikke-installerede moduler

en: Uninstalled themes
da: Afinstallerede temaer

en: Regularly review and install <a href=":updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href=":update-php">update script</a> each time a module is updated.
da: Gennemgå og installér <a href=":updates">tilgængelige opdateringer</a> med jævne mellemrum for at opretholde et sikkert og opdateret site. Kør altid <a href=":update-php">opdaterings-scriptet</a> hver gang et modul opdateres.

en: Regularly review <a href=":updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href=":update-php">update script</a> each time a module is updated.
da: Gennemgå og installér <a href=":updates">tilgængelige opdateringer</a> med jævne mellemrum for at opretholde et sikkert og opdateret site. Kør altid <a href=":update-php">opdaterings-scriptet</a> hver gang et modul opdateres.

en: No update information available. <a href=":run_cron">Run cron</a> or <a href=":check_manually">check manually</a>.
da: Ingen tilgængelig opdateringsinformation. <a href=":run_cron">Kør cron</a> eller <a href=":check_manually">kontrollér manuelt</a>.

en: New release(s) available for @site_name
da: Nye opdateringer tilgængelige for @site_name

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, @url.
da: Dit site er i øjeblikket indstillet til at sende disse e-mails, når opdateringer er tilgængelige. For kun at blive informeret ved sikkerhedsopdateringer, @url.

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, @url.
da: Dit site er i øjeblikket indstillet til kun at sende disse e-mails, når sikkerhedsopdateringer er tilgængelige. For at blive informeret ved alle tilgængelige opdateringer, @url.

en: There was a problem checking <a href=":update-report">available updates</a> for Drupal.
da: Der opstod et problem under kontrollen for <a href=":update-report">tilgængelige opdateringer</a> til Drupal.

en: There was a problem checking <a href=":update-report">available updates</a> for your modules or themes.
da: Der opstod et problem under kontrollen for <a href=":update-report">tilgængelige opdateringer</a> til dine moduler eller temaer.

en: Automatic updating of Drupal core is not supported. See the <a href=":upgrade-guide">upgrade guide</a> for information on how to update Drupal core manually.
da: Automatisk opdatering af Drupal-kernen er ikke understøttet. Se <a href=":upgrade-guide">opgraderingsguiden</a> for mere information om manuel opgradering af Drupal.

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Drupal @version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Drupal @version: %names
da[0]: Denne version er ikke kompatibel med Drupal @core_version og bør erstattes.
da[1]: Denne version er ikke kompatibel med Drupal @core_version og bør erstattes.

en: See the <a href=":available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
da: Se siden med <a href=":available_updates">tilgængelige opdateringer</a> for at få mere information og installere de manglende opdateringer.

en: See the <a href=":available_updates">available updates</a> page for more information.
da: Se siden med <a href=":available_updates">tilgængelige opdateringer</a> for mere information.

en: Update Manager settings
da: Update Manager

en: Check for updates of uninstalled modules and themes
da: Søg efter opdateringer til deaktiverede moduler og temaer

en: You can choose to send email only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href=":status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
da: Du kan vælge kun at sende e-mail når en sikkerhedsopdatering er tilgængelig eller at blive underrettet om alle nye versioner. Hvis der er opdateringer til Drupal-kernen eller et af dine installerede moduler eller temaer vil dit site altid skrive en besked i <a href=":status_report">statusrapporten</a>, og det vil også vise en fejlmeddelelse på administrationssiden hvis der er en sikkerhedsopdatering.

en: You can find <a href=":module_url">modules</a> and <a href=":theme_url">themes</a> on <a href=":drupal_org_url">drupal.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
da: Du kan finde <a href=":module_url">moduler</a> og <a href=":theme_url">temaer</a> på <a href=":drupal_org_url">drupal.org</a>. De følgende filendelser er understøttet: %extensions.

en: Back up your database and site before you continue. <a href=":backup_url">Learn how</a>.
da: Tag backup af sitet og databasen før du fortsætter. <a href=":backup_url">Lær hvordan</a>.

en: Deprecated: User Name
da: Forældet: Brugernavn

en: Deprecated: Use account-name or display-name instead.
da: Forældet: Brug account-name eller display-name i stedet.

en: The display name of the user account.
da: Brugerkontoens login-navn.

en: Make it at least 12 characters
da: Mindst 12 tegn

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href=":permissions-url">permissions</a> can override this default method.
da: Brugere med <a href=":permissions-url">tilladelserne</a> %select-cancel-method eller %administer-users kan tilsidesætte denne standardmetode.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
da: Tilgængelige variable: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Created a new user account for <a href=":url">%name</a>. No email has been sent.
da: Ny konto oprettet for <a href=":url">%name</a>. Ingen e-mail sendt.

en: The new user <a href=":url">%name</a> was created without an email address, so no welcome message was sent.
da: Den nye bruger <a href=":url">%name</a> blev oprettet uden en e-mail-adresse, så der blev ikke sendt en velkomst-mail.

en: A welcome message with further instructions has been emailed to the new user <a href=":url">%name</a>.
da: En besked med yderligere vejledning er blevet sendt til den nye bruger <a href=":url">%name</a>.

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
da: Link til at nulstille dit kodeord vil blive sendt til din e-mail-adresse.

en: Send password reset instructions via email.
da: Instruktioner om nulstilling af adgangskode sendt via e-mail.

en: Also known as:
da: Også kaldet:

en: For more information, see the <a href=":views">online documentation for the Views module</a>.
da: Læs håndbogens afsnit om <a href=":views">Views-modulet</a> for mere information.

en: In order to create and modify your own views using the administration and configuration user interface, you will need to enable either the Views UI module in core or a contributed module that provides a user interface for Views. See the <a href=":views-ui">Views UI module help page</a> for more information.
da: Hvis du vil oprette og ændre dine egne visninger ved hjælp af brugergrænsefladen til administration og konfiguration, skal du enten aktivere modulet Visninger i kernemodulet eller et bidraget modul, der giver en brugergrænseflade til visninger. Yderligere oplysninger finder du på <a href=":views-ui">hjælp-siden til modulet Visninger.</a>

en: Changing the title here means it cannot be dynamically altered anymore. (Try changing it directly in <a href=":url">@name</a>.)
da: Hvis titlen angive her kan den ikke længere ændres dynamisk. (Prøv at ændre den direkte i <a href=":url">@name</a>.)

en: This link is provided by the Views module. The path can be changed by editing the view <a href=":url">@label</a>
da: Dette link stammer fra Views-modulet. Stien kan ændres ved at redigere viewet <a href=":url">@label</a>

en: @type language selected for page
da: @type sprog valgt til side

en: Will not be accessible.
da: Vil ikke være tilgængelig.

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
da: Følgende tokens er tilgængelige. Du kan bruge Twig-syntaks i dette felt.

en: Override the view and other argument titles. You may use Twig syntax in this field as well as the "arguments" and "raw_arguments" arrays.
da: Tilsidesætte visningen og andre argumenttitler. Du kan bruge Twig-syntaksen i dette felt samt matrixerne "argumenter" og "raw_arguments".

en: Override the view and other argument titles. You may use Twig syntax in this field.
da: Følgende tokens er tilgængelige. Du kan bruge Twig-syntaks i dette felt.

en: The following replacement tokens are available for this argument.
da: Følgende tokens er tilgængelige for dette argument.

en: The category this block will appear under on the <a href=":href">blocks placement page</a>.
da: Kategorien som denne blok vises under på <a href=":href">bloksiden</a>.

en: Separate multiple classes by spaces.
da: Adskil klasser med mellemrum.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected access restriction.
da: Du kan også tilpasse @settings for den valgte adgangsbegrænsning.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected cache mechanism.
da: Du kan også tilpasse @settings for den valgte caching-mekanisme.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected style.
da: Du kan også tilpasse @settings for det valgte udseende.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected row style.
da: Du kan også tilpasse @settings for det valgte rækkeudseende.

en: The following tokens are available for this link. You may use Twig syntax in this field.
da: Følgende tokens er tilgængelige i dette link. Du kan bruge Twit syntaks i dette felt.

en: You may also adjust the @settings for the currently selected pager.
da: Du kan også tilpasse @settings for den valgte sideskifter.

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
da: Relativt til det aktuelle tidspunkt, f.eks. "@example1" eller "@example2"

en: Views can be enabled or disabled from the <a href=":list">Views list page</a>. To enable a view, find the view within the "Disabled" list and select the "Enable" operation. To disable a view find the view within the "Enabled" list and select the "Disable" operation.
da: Visninger kan aktiveres eller deaktiveres fra <a href=":list">listesiden Visninger</a>. Hvis du vil aktivere en visning, skal du finde visningen på listen "Deaktiveret" og vælge handlingen "Aktiver". Hvis du vil deaktivere en visning, skal du finde visningen på listen "Aktiveret" og vælge handlingen "Deaktiver".

en: Views can be exported and imported as configuration files by using the <a href=":config">Configuration Manager module</a>.
da: Views kan eksporteres og importeres som konfigurationsfiler ved hjælp af <a href=":config">Configuration Manager-modulet</a>.

en: Advanced Views settings
da: Avancerede indstillinger

en: View @display_title
da: Vis @display_title

en: Duplicate as @type
da: Duplikér som @type

en: Add @display
da: Tilføj @display

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
da: Bryder du låsen mister @user alle ændringer, som ikke er blevet gemt.

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Vi har modtaget en forespørgsel om at lukke din konto på [site:name].
    
    Du kan lukke din konto på [site:url-brief] ved at klikke på linket eller ved at kopiere det og indsætte det i din browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    BEMÆRK: Du kan ikke fortyde lukningen af din konto.
    
    Linket udløber om én dag og der sker ikke noget hvis det ikke bruges.
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
da: Anmodning om opsigelse af konto for [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
da: Ny login-information for [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
da: Kontoinformation for [user:display-name] på [site:name] (afventer godkendelse af administrator)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
da: [user:display-name] har anmodet om en konto.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet aktiveret.
    
    Du kan logge ind ved at klikke på følgende link eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Linket kan kun bruges én gang, og det fører dig til en side, hvor du kan vælge din adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du fremover logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:account-name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (godkendt)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (blokeret)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet lukket.
    
    --  [site:name] holdet

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
da: Kontoinformationer for [user:display-name] på [site:name] (opsagt)

en: @display '@id': Component '@name' was disabled because its settings depend on removed dependencies.
da: @display '@id': Komponenten '@name' blev deaktiveret, fordi dens indstillinger afhænger af fjernede afhængigheder.

en: No widget available for: %type.
da: Ingen widget tilgængelig for: %type.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
da: Adskillige specialtegn er tilladt, herunder mellemrum, punktum (.), bindestreg (-), apostrof ('), lav bindestreg (_) samt snabel-a (@).

en: This value is not valid.
da: Denne værdi er ikke en gyldig.

en: Create tasks that the system can execute.
da: Opret opgaver som systemet kan udføre.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
da: URLen som brugeren viderestilles til. Kan være en intern URL som /node/1234 eller en ekstern URL som @url.

en: Configuring Automated Cron
da: Indstilling af automatiseret cron

en: Disabling Automated Cron
da: Deaktivering af automatiseret cron

en: Automated Cron
da: Automatiseret cron

en: Automated cron settings
da: Indstillinger for automatiseret cron

en: Ban visits from specific IP addresses.
da: Bloker besøg fra specifik IP-adresse.

en: Adding comment types
da: Tilføjer kommentartyper

en: Deprecated. All the functionality has been moved to Core.
da: Forældet. Al denne funktionalitet er flyttet til Core.

en: Enable custom storage
da: Aktivér brugerdefineret lagring

en: An instance-specific widget type
da: En instans-specifik widget-type

en: A text format contains filters that change the display of user input; for example, stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Filters are executed from top to bottom and the order is important, since one filter may prevent another filter from doing its job. For example, when URLs are converted into links before disallowed HTML tags are removed, all links may be removed. When this happens, the order of filters may need to be rearranged.
da: Et tekstformat indeholder filtre som ændrer visningen af brugernes input. Det kan f.eks. fjerne skadelig HTML eller gøre URLer klikbare. Filtre udføres fra toppen til bunden, og rækkefølgen er vigtig, siden ét filter kan forhindre et andet filter i at udføre sin opgave. Hvis URLer f.eks. omdannes til links før ikke-godkendte HTML-tags fjernes, kan det ske at alle links fjernes. Når det sker kan det være nødvendigt at ændre rækkefølgen af filtrene.

en: Configure languages for content, interface, and configuration.
da: Konfigurér sproget for indhold, interface og indstillinger.

en: Overriding default English strings
da: Tilsidesætter engelske standardtekster

en: Configure the import of translation files, and add or customize interface translations.
da: Konfigurerer import af oversættelsesfiler, og tilføj eller tilpas grænsefladens oversættelser.

en: Manage menus and menu links.
da: Administrér menuer og menupunkter.

en: <q>Log in</q> for anonymous users
da: <q>Login</q> for anonyme brugere

en: Revert to earlier revision of a translation
da: Gendan en tidligere version af en oversættelse

en: @langname revisions for %title
da: @langname versioner af %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne @language-oversættelsen af versionen fra %revision-date?

en: Revert content shared among translations
da: Gendan indholds som deles mellem oversættelser

en: Add custom URLs to existing paths.
da: Tilføj brugerdefinerede URLer til eksisterende stier.

en: Network problem!
da: Netværksproblem!

en: - None (original image) -
da: - Ingen (originalt billede) -

en: Configure the logging of content statistics.
da: Konfigurér logning af indholdsstatistik.

en: Checking site status
da: Kontrollerer sitets status

en: Enable the <em>Automated Cron</em> module to allow cron execution at the end of a server response.
da: Aktivér modulet <em>Automatic Cron</em> for at køre cron i slutning af hver request.

en: Public file base URL
da: Basis-URL for offentlige filer

en: The base URL that will be used for public file URLs. This can be changed in settings.php
da: Basis-URLen som bruges til offentligt fil-URLer. Den kan ændres i settings.php

en: Configure <span class="visually-hidden">the @module module</span>
da: Konfigurér <span class="visually-hidden">@module-modulet</span>

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
da: Maskinlæsbart navn: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
da[0]: Følgende grunder forhindrer at @module.module_name kan afinstalleres:
da[1]: Følgende grunder forhindrer at @module.module_name kan afinstalleres:

en: Configure default user account settings, including fields, registration requirements, and email messages.
da: Tilpas standardindstillinger for brugerkonti, inklusive felter, krav ved oprettelse og e-mail-beskeder.

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
da: Der har været for mange mislykkede login-forsøg fra din IP-adresse. Denne adresse er midlertidigt blokeret. Prøv igen senere eller <a href=":url">bestil en ny adgangskode</a>.

en: %name is not recognized as a username or an email address.
da: %name findes ikke som brugernavn eller e-mail-adresse.

en: Cache maximum age
da: Maksimal cache-levetid

en: Creating and managing views
da: Oprettelse og håndtering af views

en: Enabling and disabling views
da: Aktivering og deaktivering af views

en: Exporting and importing views
da: Eksport og import af views

en: Links related to the active user account
da: Links relateret til den aktive brugerkonto

en: Administrative task links
da: Links til administrative opgaver

en: Site information links
da: Links til informationen om sitet

en: Site section links
da: Links til sitets sektioner

en: User tool links, often added by modules
da: Bruger værktøjslinks, som typisk tilføjes af moduler

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Der er lavet en forespørgsel om at nulstille adgangskoden til din konto på [site:name].
    
    Du kan logge ind nu ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind én gang, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode. Linket udløber efter én dag og der sker ikke noget hvis det ikke bruges.
    
    -- Holdet bag [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    En administrator på [site:name] har oprettet en konto til dig. Du kan logge ind ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Tak fordi du har oprettet dig som bruger på [site:name]. Du kan nu logge ind ved at klikke på linket eller ved at kopiere og indsætte det i din browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Dette link kan kun bruges til at logge ind, og det sender dig til en side hvor du kan vælge en adgangskode.
    
    Når du har valgt en adgangskode kan du logge ind på [site:login-url] med:
    
    Brugernavn: [user:name]
    Adgangskode: Din adgangskode
    
    --  Holdet bag [site:name]

en: The language code.
da: Sprogkoden.

en: Delete %label
da: Slet %label

en: Allow user to display all items
da: Lad brugeren vise alle elementer

en: Select and configure text editors, and how content is filtered when displayed.
da: Vælg og konfigurér tekst-editors, og hvordan indhold filtreres når det vises.

en: Aggregator RSS feed
da: RSS feed

en: Aggregator sources
da: Kilder

en: Find and manage custom blocks.
da: Find og håndtér brugerdefinerede blokke.

en: Recent comments.
da: Seneste kommentarer.

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: Editing languages
da: Redigering af sprog

en: All content, by month.
da: Alt indhold, efter måned.

en: Recent content.
da: Seneste indhold.

en: All content promoted to the front page.
da: Alt indhold som vises på forsiden.

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
da: Indhold som er knyttet til en bestemt term.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
da: Viser en liste af de nyeste brugerkonti på sitet.

en: Who's online block
da: Hvem er online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
da: Viser navnene på de brugere, der senste har været aktive, og det totale antal af aktive brugere.

en: View edit page
da: Redigeringsside

en: Max 1300x1300
da: Maks. 1300x1300

en: Max 2600x2600
da: Maks. 2600x2600

en: Max 325x325
da: Maks. 325x325

en: Max 650x650
da: Maks. 650x650

en: Narrow
da: Smal

en: Config override test
da: Test tilsidesat konfiguration

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
da: <p>På denne side kan du tilføje de fleste almindelige sprog til dit site.</p><p>Hvis det ønskede sprog ikke er tilgængeligt, kan du tilføje et brugerdefineret sprog.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
da: <p>Vælg et sprog på listen, eller vælg "Brugerdefineret sprog..." i slutningen af listen.</p><p>Klik på knappen "Tilføj sprog", når du har valgt et sprog.</p><p>Hvis du tilføjer et brugerdefineret sprog, får du en ekstra form, hvor du kan angive navn, kode og retning af sproget.</p>

en: Continuing on
da: Fortsætter på

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
da: <p>På denne side kan du redigere sitets sprog, inklusive brugerdefinerede sprog.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
da: <p>Du kan ikke ændre en sprogkode på sitet. Det skyldes at systemet bruger koden til at holde styr på sproget.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
da: <p>Sprognavnet bruges på hele webstedet for alle brugere og er skrevet på engelsk. Navnene på indbyggede sprog kan oversættes ved hjælp af oversættelse modulet, og navnene på både indbyggede og brugerdefinerede sprog kan oversættes ved hjælp af konfiguration oversættelse modulet.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
da: <p>Vælg om det er et  "venstre mod højre" eller "højre mod venstre" sprog.</p><p>Bemærk, at ikke alle temaer støtte "højre mod venstre" layout, så test dit tema, hvis du skal bruge dette.</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
da: <p>På siden "sprog" kan du tilføje, redigere, slette og sortere sitets sprog.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
da: <p>For at tilføje flere sprog til sitet skal du klikke på knappen "Tilføj sprog".</p><p>Tilføjede sprog vises på sproglisten og kan derefter redigeres eller slettes.</p>

en: Reordering languages
da: Omorganisering af sprog

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
da: <p>Hvis du vil omarrangere sprogene på webstedet, skal du bruge ikonerne ud for hvert sprog.</p><p>Den rækkefølge, der vises her, er visningsrækkefølgen for sproglister på webstedet, f.eks. de blokke til sprogskift, som Translation- og Content Translation-modulerne tilbyder.</p><p>Når du er færdig med at omarrangere sprogene, skal du klikke på knappen "Gem konfiguration", for at ændringerne kan træde i kraft.</p>

en: Set a language as default
da: Vælg standardsprog

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
da: <p>Du kan ændre standardsproget for webstedet ved at vælge et af dine konfigurerede sprog som standard. Webstedet vil bruge standardsproget i situationer, hvor ingen valg er truffet, men et sprog bør vælges som standard brug, da dette bland andet bliver brugt i administrations delen.</p>

en: Modifying languages
da: Tilpasning af sprog

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
da: <p>Operationer er tilgængelige til redigering og sletning af dine sprog.</p><p>Du kan redigere navnet og retning af sproget.</p><p>Slettede sprog kan tilføjes igen på et senere tidspunkt. Sletning af et sprog vil fjerne alle interface oversættelser forbundet med det, og indhold i dette sprog angives at være sprogneutral. Bemærk at du ikke kan slette standardsproget for webstedet.</p>

en: Choose the language you want to translate.
da: Vælg det sprog, som du ønsker at oversætte.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
da: Indtast det specifikke ord eller den specifikke sætning, som du ønsker at oversætte. Du kan også nøjes med at skrive en del af et ord.

en: Filter the search
da: Filtrér søgningen

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
da: Du kan søge efter ikke-oversatte strenge, hvis du ønsker at oversætte noget, som ikke er oversat endnu.

en: Apply your search criteria
da: Anvend dine søgekriterier

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
da: Klik på <em>Filtrér</em>-knappen for at anvende dine søgekriterier.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
da: Du kan skrive din egen oversættelse i tekstfelterne i højre spalte. Prøv at finde ud af i hvilken kontekst teksten vil blive brugt for at sikre at den bliver oversat korrekt.

en: Validate the translation
da: Kontrollér oversættelsen

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
da: Når du er færdig med dine oversættelser skal du klikke på knappen <em>Gem oversættelser</em>. Du skal gemme dine oversættelser før du skifter side eller laver en ny søgning.

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Welcome to [site:name]
da: Velkommen til [site:name]

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: A list of new users
da: En liste af nye brugere

en: There are currently @total users online.
da: Der er i øjeblikket @total brugere online.

en: There are currently 0 users online.
da: Der er i øjeblikket 0 brugere online.

en: A list of users that are currently logged in.
da: En liste af indloggede brugere.

en: Manage view settings
da: Håndtér indstillinger for views

en: View or edit the configuration.
da: Vis eller redigér konfigurationen.

en: Displays in this view
da: Vises i dette view

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
da: Et display er en metode til at vise resultaterne, f.eks. som en side eller en blok. Et view kan indeholde flere displays, som vises her. Det aktive display er fremhævet.

en: View administration
da: Vis administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
da: Udfør administrative opgaver, som f.eks. at tilføje en beskrivelse eller oprette en kopi. Klik på dropdown-menuen for at se de tilgængelige muligheder.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
da: Vælg hvordan resultaterne skal vises. Vælg f.eks. <em>Indhold</em> for at vise en komplet version af hvert resultat baseret på dine præsentationsindstillinger. Eller vælg <em>Felter</em> som gør det muligt kun at vise specifikke felter for hvert resultat. Yderligere formater kan tilføjes ved installere moduler som <em>udvider</em> Drupals kernefunktionalitet.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
da: Hvis denne visning bruger filtre er de opstillet her. Du kan klikke på et felt for at konfigurere det.

en: Filter your view
da: Filtrer din visning

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
da: Tilføj filtre for at begrænse mængden af resultater i dit output. Hvis du f.eks. kun ønsker at vise indhold, der er <em>udgivet</em>, kan du tilføje filtret <em>Udgivet</em> og vælge <em>Ja</em>.

en: Filter actions
da: Filtrer handlinger

en: Add, rearrange or remove filters.
da: Tilføj, omarranger eller fjern filtre.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
da: Tilpas rækkefølgen af resultaterne. Klik på den aktive sorteingsregel for at konfigurere den.

en: Sort actions
da: Sorteringshandlinger

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
da: Tilføj, omfordel eller fjern sorteringsregler.

en: Show a preview of the view output.
da: Vis et preview.

en: A list of classes that will be provided in the "Styles" dropdown. Enter one or more classes on each line in the format: element.classA.classB|Label. Example: h1.title|Title. Advanced example: h1.fancy.title|Fancy title.<br />These styles should be available in your theme's CSS file.
da: En liste af klasser som vises i "Styles"-menuen. Indtast én eller flere klasser på hver linje på formen: element.classA.classB|Label. Eksempel: h1.title|Title. Avanceret eksempel: h1.fancy.title|Fancy title.<br />De nye styles skal være defineret i temaets CSS-fil.

en: The English name of the language.
da: Sprogets engelske navn.

en: The native name of the language.
da: Sprogets lokale navn.

en: The language direction. (0 = LTR, 1 = RTL)
da: Sprogretnignen. (0 = LTR, 1 = RTL)

en: Whether the language is enabled.
da: Hvorvidt sproget er aktivt.

en: PHP formula to get plural indexes.
da: PHP-formel til at få flertalsindekser.

en: Path prefix used for this language.
da: Sprogets stipræfiks.

en: The language weight when listed.
da: Sprogets vægt i lister.

en: Location of the JavaScript translation file.
da: Placeringen af JavaScript-oversættelsesfilen.

en: Mismatched entity and/or field definitions
da: Uoverensstemmelse mellem entity- og/eller feltdefinitioner

en: Fallback sort expose settings
da: Standardindstillinger for blotlagt sortering

en: width @data.width
da: bredde @data.width

en: height @data.height
da: højde @data.height

en: Administer workflows
da: Administrér arbejdsgange

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
da: Der kan ikke henvises til denne entity (%type: %label).

en: This entity (%type: %id) cannot be referenced.
da: Der kan ikke henvises til denne entity (%type: %id).

en: Content type where this field is in use.
da: Indholdstype hvor dette felt er i brug.

[ctx: Validation]
en: File Validation
da: Filvalidering

en: Determines the content language from a request parameter.
da: Fastslår sproget ud fra en forespørgselsparameter.

en: The alias %alias could not be added because it is already in use in this language with different capitalization: %stored_alias.
da: Aliaset %alias kan ikke tilføjes fordi det allerede er i brug på dette sprog med en anden fordeling af store og små bogstaver" %stores_alias.

en: A default base theme using Drupal 8.0.0's core markup and CSS.
da: Et standard basistema som bruger Drupal 8.0.0s kerne-markup og CSS.

en: There are no changes to import.
da: Der er ingen ændringer at importere.

en: Another request may be importing configuration already.
da: En anden forespørgsel er muligvis allerede i gang med at importere konfigurationen.

en: Importing configuration
da: Importerer konfiguration

en: Starting configuration import.
da: Starter import af konfiguration.

en: Configuration import has encountered an error.
da: Import af konfiguration stødte på en fejl.

en: The configuration import failed for the following reasons:
da: Konfigurationsimporten fejlede af følgende grunde:

en: Current workspace
da: Aktuelt workspace

en: Workspace switcher
da: Skift workspace

en: Delete transition
da: Slet overgang

en: Update any media
da: Opdatér alle medier

en: Delete media
da: Slet medie

en: Delete any media
da: Slet alle medier

en: Install configuration
da: Installér konfiguration

en: The following changes were detected in the entity type and field definitions. @updates
da: Følgende ændringer blev opdaget i entitets type og felt definitioner. @updates

en: Show &mdash; @configuration.label
da: Vis &mdash; @configuration.label

en: Hide &mdash; @configuration.label
da: Skjul &mdash; @configuration.label

en: Session exists
da: Session eksisterer

en: Add workspace
da: Tilføj workspace

en: Workspaces
da: Arbejdsområder

en: Create and manage workspaces.
da: Opret og håndtér workspaces.

en: Administer workspaces
da: Administrér workspaces

en: Edit workspace %label
da: Redigér workspace %label

en: Workspace %info has been created.
da: Workspace %info oprettet.

en: Workspace %info has been updated.
da: Workspace %info opdateret.

en: The workspace could not be saved.
da: Workspace kunne ikke gemmes.

en: The workspace ID.
da: Workspace IDet.

en: text format
da: tekstformat

en: Default configuration hash
da: Standard konfigurationshash

en: Label of the action
da: Handlingens etiket

en: Authored on @date
da: Skrevet den @date

en: Unique machine name of the vocabulary.
da: Ordforrådets unikke, maskinlæsbare navn.

en: Field %field set in %filter is not usable for this filter type. Combined field filter only works for simple fields.
da: Feltet %field i %filter kan ikke bruges i denne filtertype. Filtrer på kombinerede felter virker kun med simple felter.

en: Renders an entity in a view mode.
da: Renderer en entity i en view mode.

en: Add @entity-type
da: Tilføj @entity-type

en: Revision create time
da: Revidering oprettet

en: Is default revision
da: Er standard version

en: Revisions must be required when moderation is enabled.
da: Versioner skal være påkrævet, når moderation er aktiveret.

en: Revisions are required.
da: Versioner er påkrævet.

en: The moderation state has been updated.
da: Moderationstilstanden er blevet opdateret.

en: When content reaches this state it should be published.
da: Hvorvidt indhold skal publiceres, når det når denne tilstand.

en: Default revision
da: Standard revidering

[ctx: Validation]
en: Valid moderation state
da: Gyldig moderationstilstand

[ctx: decimal places]
en: Scale
da: Skalér

en: Antigua & Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Size of email field
da: Størrelse på e-mail-felt

en: Default argument validator
da: Standard argumentvalidator

en: The %handler_type %handler uses a relationship that has been removed.
da: %handler_type %handler bruger et forhold som er blevet fjernet.

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
da: Strengoperationer på Unicode-strenge efterlignes så godt som muligt. Installér PHPs <a href="http://php.net/mbstring">mbstring-udvidelse</a> for bedre Unicode-understøttelse.

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Overdefinering af multibyte tekstfunktioner i PHP er aktivt og skal deaktiveres. Kontrollér indstillingen <em>mbstring.func_overload</em> i php.ini. Se PHPs <a href="http://php.net/mbstring">mbstring dokumentation</a> for mere information.

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
da: Konvertering af multibyte input i PHP er aktivt og skal deaktiveres. Kontrollér indstillingen <em>mbstring.encoding_translation</em> i php.ini. Se PHPs <a href="http://php.net/mbstring">mbstring dokumentation</a> for mere information.

en: The %entity_type entity type needs to be installed.
da: Entity-typen %entity_type skal installeres.

en: The %entity_type entity type needs to be updated.
da: %entity_type entity typen skal opdateres.

en: The %field_name field needs to be installed.
da: %field_name feltet behøver at blive installeret.

en: The %field_name field needs to be updated.
da: %field_name feltet skal opdateres.

en: The %field_name field needs to be uninstalled.
da: %field_name feltet skal afinstalleres.

en: Custom text: @true_label / @false_label
da: Skræddersyet tekst: @true_label / @false_label

en: Display: @true_label / @false_label
da: Vis: @true_label / @false_label

en: An icon that links to the feed URL
da: Et ikon som linker til feed-URLen

en: Parent website of the feed.
da: Feedets overordnede website.

en: Parent website's description of the feed.
da: Det overordnede websites' beskrivelse af feedet.

en: Check my spelling as I type
da: Kontrollér min stavning, imens jeg taster

en: Language list ID
da: Sprog liste ID

en: United Nations' official languages
da: De Forenede Nationers officielle sprog

en: All @count languages
da: Alle @count sprog

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP documentation</a> for more information.
da: PHP har ikke nok hukommelse til at ændre dette farveskema. Du skal bruge mindst %size mere. Se <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP dokumentationen</a> for mere information.

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Check the <a href="http://php.net/manual/ref.image.php">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
da: PHP's GD-bibliotek er aktiveret, men det er kompileret uden PNG-understøttelse. Læs <a href="http://php.net/manual/ref.image.php">PHP-dokumentationen</a> for at lære hvordan du kan rette op på det.

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="http://php.net/manual/book.image.php">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
da: PHP's GD-bibliotek er for gammelt eller findes ikke. Læs <a href="http://php.net/manual/book.image.php">PHP-dokumentationen</a> for at lære hvordan du kan rette op på det.

en: Completed step @current of @total.
da: @current trin af @total afsluttet.

en: File MIME Type
da: Fil MIME-type

en: Review the detailed upgrade log
da: Gennemse opgradering

en: Put this site into <a href=":url">maintenance mode</a>.
da: Sæt dette site i <a href=":url">vedligeholdstilstand</a>.

en: Review upgrade
da: Gennemse opgradering

en: Perform upgrade
da: Udfør opgradering

en: Running upgrade
da: Kører opgradering

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
da: Kontroller, hvilke roller der kan "Få vist administrationstemaet" på <a href=":permissions">siden Tilladelser</a>.

en: The language code of the URL alias.
da: Sprogkoden for den alternative URL.

en: Experimental modules
da: Eksperimentelle moduler

en: Are you sure you wish to enable experimental modules?
da: Er du sikker på, at du ønsker at aktivere eksperimentelle moduler?

en: The following modules are experimental: @modules
da: Følgende moduler er eksperimentelle: @modules

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
da: PHPs GD-bibliotek er aktiveret, men er kompileret uden understøttelse af funktioner til roterings- af afmætningseffekterne Det blev sikkert kompileret med det officielle GD-bibliotek fra http://www.libgd.org i stedet  for det GD-bibliotek, som er inkluderet med PHP. Du bør rekompilere PHP --with-gd for at bruge det indbyggede GD-bibliotek. Se <a href="http://php.net/manual/book.image.php">PHP-manualen</a>.

en: Name (autocomplete)
da: Navn (autocomplete)

en: When printing URL paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
da: Hvordan der skiftes mellem store og små bogstaver i filterværdien ved udskrivning af URLer. Bør ikke bruges med Postgres da den skelner mellem store og små bogstaver.

en: Specify which display or custom URL this display will link to.
da: Angiv hvilket display eller hvilken brugerdefineret URL dette display linker til.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under pager. You can override the URL at the link display setting.
da: Tilføjer et "mere"-link til bunden af dette view, som linker til side-viewet. Hvis du har mere end ét side-view, peger linket på det display, som du angiver i sektionen 'Link-visning' under indstillingerne for sideskifteren. Du kan tilsidesætte URLen under indstillingerne for link-visningen.

en: When printing URL paths, how to transform the case of the filter value.
da: Hvordan store og små bogstaver i filterværdien skal håndteres ved udskrivning af URL-stier.

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank. Only letters, digits and the dot ("."), hyphen ("-"), underscore ("_"), and tilde ("~") characters are allowed.
da: Optræder efter ? i URLen for at identificere dette filter. De eneste tilladte tegn er bogstaver, tal, punktum ("."), bindestreg ("-"), understregning ("_") og tilde ("~").

en: This identifier has illegal characters.
da: Denne identifikator indeholder ulovlige tegn.

en: The field that is going to be used as the OPML URL attribute for each row.
da: Feltet der skal bruges som OPML URL-attribut for hver række.

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
da: [user:display-name],
    
    Din konto på [site:name] er blevet blokeret.
    
    --  [site:name] team

en: workspace
da: arbejdsområde

en: Activate Workspace
da: Aktivér workspace

en: Would you like to activate the %workspace workspace?
da: Ønsker du at aktivere workspacet %workspace?

en: The workspace name.
da: Workspace navnet.

en: The workspace owner.
da: Workspace ejer.

en: The time that the workspace was last edited.
da: Tidspunktet hvor dette workspace sidst blev redigeret.

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
da: Bundle som er knyttet til de auto-oprettede entities.

en: Add a new @entity_type.
da: Tilføj ny @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
da: Der er ingen @entity_type endnu. @add_link

en: Store new items in
da: Gem nye enheder i

en: Each block type has its own fields and display settings. Create blocks of each type on the <a href=":block-library">Blocks</a> page in the custom block library.
da: Hver bloktype har sine egne felter og visningsindstillinger. Opret blokke af hver type på siden <a href=":block-library">Blokke</a> i det brugerdefinerede blokbibliotek.

en: Describe this comment type. The text will be displayed on the <em>Comment types</em> administration overview page.
da: Beskriv denne kommentartype. Teksten vises på siden Oversigt over administration af <em>kommentartyper.</em>

en: There is currently nothing in this section.
da: Der er i øjeblikket ingenting i denne sektion.

en: Module overviews
da: Moduloversigter

en: Module overviews are provided by modules. Overviews available for your installed modules:
da: Moduloversigter leveres af moduler. Oversigter, der er tilgængelige for dine installerede moduler:

en: Basic site settings
da: Grundlæggende indstillinger

en: Configure the location of uploaded files and how they are accessed.
da: Konfigurere placeringen af uploadede filer og hvordan de tilgås.

en: Configure the site description, the number of items per feed, and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
da: Konfigurere webstedsbeskrivelse, antallet af varer pr. feed, og hvorvidt feedet skal være titler/teasere/fuld-tekst.

en: Configure and use development tools.
da: Konfigurerer og brug udviklingsværktøjer.

en: Configure regional settings, localization, and translation.
da: Konfigurerer internationale indstillinger, lokalisering og oversættelse.

en: Configure the locale and timezone settings.
da: Konfigurerer indstillingerne for landestandard og tidszone.

en: Configure how dates and times are displayed.
da: Konfigurerer, hvordan datoer og klokkeslæt vises.

en: Configure basic site settings, actions, and cron.
da: Konfigurere grundlæggende indstillinger, handlinger og cron.

en: Manage the content workflow.
da: Administrere indholdsarbejdsprocessen.

en: Configure content formatting and authoring.
da: Konfigurere indholds formatering og redigering.

en: Delete @entity_type
da: Slet @entity_type

en: View the latest version
da: Se den seneste version

[ctx: Entity type label]
en: @count @label | @count @label entities
da[0]: @count @label
da[1]: @count @label entiteter

en: Changed year + month
da: Opdateret år + måned

en: Changed year
da: Opdateret år

en: Changed month
da: Opdateret måned

en: Changed day
da: Opdateret day

en: Changed week
da: Opdateret uge

en: content item
da: indholdselement

en: content items
da: indholdselementer

en: Create a new workspace
da: Opret et nyt workspace

en: View own workspace
da: Vis eget workspace

en: View any workspace
da: Vis alle workspaces

en: Edit own workspace
da: Redigér eget workspace

en: Edit any workspace
da: Redigere alle workspaces

en: Delete own workspace
da: Slet eget workspace

en: Delete any workspace
da: Slet alle workspaces

en: Restrict the view to only revisions that are the latest revision of their entity.
da: Begræns visningen til kun at være revisioner, der er den seneste revision af deres enhed.

en: Provides a user interface for migrating from older Drupal versions.
da: Levere en brugergrænseflade til at migrere fra ældre Drupal versioner.

en: Save media
da: Gem medie

en: Parent path
da: Overordnet sti

en: Selected combination of day and month is not valid.
da: Den valgte kombination af dag og måned er ikke korrekt.

en: Use multiple @tag tags, each with a single source.
da: Brug flere @tag-tags, hver med en enkelt kilde.

en: Use multiple sources within a single @tag tag.
da: Brug flere kilder i et enkelt @tag-tag.

en: Size: %width x %height pixels
da: Størrelse: %width × %height pixels

en: Numeric values from the statistics module
da: Numeriske værdier fra statistikmodulet

en: The most recent time the node has been viewed
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet blev vist

en: Publish media
da: Udgiv medie

en: Unpublish media
da: Afpublicér medie

en: Determines if a password needs hashing
da: Afgør om en adgangskode trænger til hashing

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
da: %type: @message i %function (linje %line af %file) @backtrace_string.

en: Starting execution of @module_cron().
da: Begynder udførelse af @module_cron().

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
da: Starter kørsel af @module_cron(), kørsel af @module_previous_cron() tog @time.

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
da: Udførelsen af @module_previous_cron() tog @time.

en: There is content for the entity type: @entity_type. <a href=":url">Remove @entity_type_plural</a>.
da: Der er indhold til entity-typen: @entity_type. <a href=":url">Fjern @entity_type_plural</a>.

en: Place Blocks
da: Placér Blokke

en: The book page node.
da: Bogside indholdselement.

en: Book Parent
da: Overordnet bog

en: Page has Children
da: Siden har undersider

en: Flag indicating whether this book page has children
da: Flag som angiver om bogsiden har undersider.

en: Has Children
da: Har undersider

en: 1st parent
da: 1. overordnede element

en: 2nd parent
da: 2. overordnede element

en: 3rd parent
da: 3. overordnede element

en: 4th parent
da: 4. overordnede element

en: 5th parent
da: 5. overordnede element

en: 6th parent
da: 6. overordnede element

en: 7th parent
da: 7. overordnede element

en: 8th parent
da: 8. overordnede element

en: 9th parent
da: 9. overordnede element

en: The @parent of book node.
da: @parent af bog noden.

en: Book @parent
da: Bog @parent

en: Top Level Book from current node
da: Bog på øverste niveau fra det aktuelle indholdselement

en: Each style must have a unique label.
da: Hver stil skal have et unikt navn.

en: View display '@id': Comment field formatter '@name' was disabled because it is using the comment view display '@display' (@mode) that was just disabled.
da: Vis visningen '@id': Kommentarfeltformatat '@name' blev deaktiveret, fordi den bruger kommentarvisningsvisningen '@display' (@mode), der lige er deaktiveret.

en: The comment entity view mode to be used in this formatter
da: Den overordnede kommentar hvis trådning er aktiveret.

en: Comments view mode
da: Kommentar view mode

en: Comment view mode: @mode
da: Kommentar view mode: @mode

en: The path should start with /.
da: Stien skal starte med /.

en: Storing files
da: Lagring af filer

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "/about" when writing an about page.
da: Angiv en alternativ sti, som disse data kan åbnes med. Skriv f.eks. "/om" for en side der beskriver hjemmesiden.

en: Recommendations to make your password stronger:
da: Sådan laver du en mere sikker adgangskode:

en: A label is required for the specified operator.
da: En etiket er obligatorisk for operatoren.

en: A label is required if the value for this item is defined.
da: En etiket er obligatorisk hvis værdien for denne enhed er defineret.

en: A value is required if the label for this item is defined.
da: En værdi er obligatorisk hvis etiketten for denne enhed er defineret.

en: Add the default row classes like @classes to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Tilføj standard rækkeklasser som f.eks. views-row, row-1 og clearfix til outputtet. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup i outputtet men det betyder at det bliver mere besværligt at anvende CSS.

en: Views can be created from the <a href=":list">Views list page</a> by using the "Add view" action. Existing views can be managed from the <a href=":list">Views list page</a> by locating the view in the "Enabled" or "Disabled" list and selecting the desired operation action, for example "Edit".
da: Visninger kan oprettes fra <a href=":list">listesiden Visninger</a> ved hjælp af handlingen "Tilføj visning". Eksisterende visninger kan administreres fra <a href=":list">listesiden Visninger</a> ved at finde visningen på listen "Aktiveret" eller "Deaktiveret" og vælge den ønskede handlingshandling, f.eks.

en: Content moderation state
da: Indholdsmoderationstilstand

en: content moderation state
da: indholdsmoderationstilstand

en: content moderation states
da: indholdsmoderationstilstande

en: Invalid state transition from %from to %to
da: Ugyldig tilstandsovergang fra %from til %to

en: Datetime Range
da: Datetime interval

en: Provides the ability to store end dates.
da: Gør det muligt at gemme slutdatoer.

en: Date range settings
da: Indstillinger for datointerval

en: Default start date type
da: Standard startdatotype

en: Default start date value
da: Standard startdatoværdi

en: Default end date type
da: Standard slutdatotype

en: Default end date value
da: Standard slutdatoværdi

en: Date separator
da: Datoseparator

en: Default start date
da: Standard startdato

en: Set a default value for the start date.
da: Angiv en standardværdi for startdatoen.

en: Set a default value for the end date.
da: Angiv en standardværdi for slutdatoen

en: Start date value
da: Startdatoværdi

en: Computed start date
da: Beregnet startdato

en: The computed start DateTime object.
da: Det beregnede start-Datetime-objekt.

en: End date value
da: Slutdatoværdi

en: Computed end date
da: Beregnet slutdato

en: The computed end DateTime object.
da: Det beregnede slut-Datetime-objekt.

en: Create and store date ranges.
da: Opret og gem datointervaller.

en: Date and time range
da: Dato- og tidsintervaller

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href=":feededit">Aggregator administration page</a>.
da: På <a href=":feededit">Feed administrationssiden</a> kan administratorer tilføje, redigere og slette feeds, samt vælge hvor tit hvert feed skal opdateres.

en: Administrators can choose how many items are displayed in the listing pages, which HTML tags are allowed in the content of feed items, and whether they should be trimmed to a maximum number of characters on the <a href=":settings">Aggregator settings page</a>.
da: Administratorer kan vælge, hvor mange elementer der skal vises på listesiderne, hvilke HTML-koder der er tilladt i indholdet af feedelementer, og om de skal beskæres til et maksimalt antal tegn på <a href=":settings">indstillinger for Aggregator</a>.

en: Administrators can choose whether to discard feed items that are older than a specified period of time on the <a href=":settings">Aggregator settings page</a>. This requires a correctly configured cron maintenance task (see below).
da: På siden <a href=":settings">indstillinger for Aggregator</a> kan administratorer kan vælge, om feedelementer, der er ældre end en given tidsperiode skal kasseres. Dette kræver en korrekt konfigureret cron-vedligeholdsopgave (se nedenfor).

en: Block Layout
da: Blok-layout

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
da: <p>Nu hvor du har overblik over funktionen "Tilføj sprog", kan du fortsætte ved at:<ul><li>Tilføje et sprog</li><li>Tilføjelse af en brugerdefineret sprog</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Vis et konfigureret sprog</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
da: <p>Nu hvor du har overblik over funktionen "Rediger sprog", kan du fortsætte ved at:<ul><li>Redigering et sprog</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Vis konfigureret sprog</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
da: <p>Nu hvor du har et overblik på siden "Sprog", kan du fortsætte ved at:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Tilføje et sprog</a></li><li>Ændre rækkefølge af sprog</li><li>Redigere et sprog</li><li>Slette et sprog</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
da: Denne side giver dig mulighed at oversætte brugerfladen eller ændre eksisterende oversættelser. Hvis du har installeret dit websted oprindeligt på engelsk, skal du først tilføje et andet sprog på <a href="[site:url]admin/config/regional/language">sprog side</a>.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
da: De oversættelser, du har lavet her vil blive brugt på dit websteds brugergrænseflade. Hvis du ønsker at bruge dem på et andet websted eller ændre dem på et ekstern oversættelse program, kan du <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">eksportere dem</a> til en PO-fil og <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">importere dem</a> senere.

en: Find and manage media.
da: Find og håndtér mediefiler.

en: Media thumbnail field display format settings
da: Formatindstilling for feltvisning af miniaturebillede

en: The field ID.
da: Feltets ID.

en: Is front page
da: Er forside

en: Recipient email address
da: Modtager e-mail-adresse

en: You may also use tokens: [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. Separate recipients with a comma.
da: Du kan også bruge tokens: [node:author:mail], [comment:author:mail], osv. Adskil modtagere med et komma.

en: @label (disabled)
da: @label (deaktiveret)

en: Are you sure you want to remove the @entity-type %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne @entity-type %label?

en: The @entity-type %label has been removed.
da: @entity-type %label fjernet.

en: comment type
da: kommentar type

en: comment types
da: kommentar typer

en: Preview sender message
da: Eksempelbillede

en: Per-view-mode field layout settings
da: Indstillinger for visning af billedfelt

en: Drop file here or click to upload
da: Slip filen her, eller klik for at uploade

en: These are the supported authentication providers for this view. When this view is requested, the client will be forced to authenticate with one of the selected providers. Make sure you set the appropriate requirements at the <em>Access</em> section since the Authentication System will fallback to the anonymous user if it fails to authenticate. For example: require Access: Role | Authenticated User.
da: Dette er de understøttede godkendelsesprovidere for denne visning. Når der anmodes om denne visning, tvinges klienten til at godkende med en af de valgte providere. Sørg for at angive de relevante krav i <em>access-sektionen,</em> da godkendelsessystemet falder tilbage til den anonyme bruger, hvis det ikke godkendes. Kræver f.eks.: kræver adgang: Rolle | Godkendt bruger.

en: Enter a part of the view name, machine name, description, or display path to filter by.
da: Indtast en del af etiket eller beskrivelse at filtrere efter.

en: Configure workflows.
da: Konfigurér arbejdsgange.

en: Create and edit workflows.
da: Opret og redigér arbejdsgange.

en: Edit state
da: Redigér tilstand

en: Edit transition
da: Redigér overgang

en: From state IDs
da: Fra tilstands-IDer

en: From state ID
da: Fra tilstands-ID

en: To state ID
da: Til tilstands-ID

en: Workflow %label deleted.
da: Workflow %label slettet.

en: There are no states yet.
da: Der er ingen tilstande endnu.

en: Add a new state
da: Tilføj en ny tilstand

en: There are no transitions yet.
da: Der er ingen overgange endnu.

en: Add a new transition
da: Tilføj en ny overgang

en: Saved the %label Workflow.
da: Workflow %label gemt.

en: Created %label state.
da: Tilstand %label oprettet.

en: Are you sure you want to delete %state from %workflow?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %state fra %workflow?

en: State %label deleted.
da: Tilstand %label slettet.

en: Saved %label state.
da: Tilstand %label gemt.

en: The transition from %from to %to already exists.
da: Overgangen fra %from til %to findes allerede.

en: Created %label transition.
da: Overgang %label oprettet.

en: Are you sure you want to delete %transition from %workflow?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %transition fra %workflow?

en: %transition transition deleted.
da: Overgang %transition slettet.

en: Saved %label transition.
da: Overgang %label gemt.

en: Warnings found
da: Advarsler fundet

en: Errors found
da: Fejl fundet

en: Profile field ID.
da: Profil felt ID.

en: Language for this field.
da: Sprog for dette felt.

en: Created the %label Workflow.
da: Workflow %label oprettet.

en: There are no transitions to or from this state yet.
da: Der er ingen overgange til eller fra denne tilstand endnu.

en: HAL settings
da: Indstillinger for HAL

en: Reviewing the upgrade log
da: Gennemse opgradering

en: You can review a <a href=":log">log of upgrade messages</a> by clicking the link in the message provided after the upgrade or by filtering the messages for the type <em>migrate_drupal_ui</em> on the <a href=":messages">Recent log messages</a> page.
da: Du kan gennemse en <a href=":log">log over opgraderingsmeddelelser</a> ved at klikke på hyperlinket i den meddelelse, der blev vist efter opgraderingen, eller ved at filtrere meddelelserne for den <em>type, migrate_drupal_ui</em> på siden <a href=":messages">Seneste logmeddelelser.</a>

en: An intentionally plain theme with no styling to demonstrate default Drupal’s HTML and CSS. Learn how to build a custom theme from Stark in the <a href="https://www.drupal.org/docs/8/theming">Theming Guide</a>.
da: Et simpelt tema uden styling, som demonstrerer Drupals standard-HTML og -CSS. Læs vores <a href="https://www.drupal.org/docs/8/theming">Theming Guide</a> for at lære hvordan du bygger et theme på basis af Stark.

en: A base theme with sensible default CSS classes added. Learn how to use Classy as a base theme in the <a href="https://www.drupal.org/docs/8/theming">Drupal 8 Theming Guide</a>.
da: Et basis-theme med fornuftige standard CSS-klasser. Lær at bruge Classy som et basis-theme i <a href="https://www.drupal.org/docs/8/theming">Drupal 8 Theming Guide</a>.

en: There are no @label yet.
da: Der er endnu ingen @label.

en: Merge content
da: Merge indhold

en: Upgrade log
da: Opgraderingslogfil

en: View the upgrade log.
da: Gennemse opgradering

en: Object type for this string
da: Objekttypen for denne streng

en: Featured Articles
da: Fremhævede artikler

en: The %field date is incomplete.
da: %field dato er ufuldstændigt.

en: Include locked languages such as <em>Not specified</em> and <em>Not applicable</em>
da: Medtag låste sprog, som f.eks. <em>Ikke angivet</em> og <em>Ikke relevant</em>

[ctx: Validation]
en: Book outline.
da: Indholdsfortegnelse.

en: Comment bulk form
da: Masseopdatering af kommentarer

en: Commented entity
da: Kommenteret entitet

en: Comment operations bulk form
da: Formular til masseredigering af kommentarer

en: Comment Permalink
da: Kommentar Permalink

en: All @entity_type types
da: Alle @entity_type typer

en: All @entity_type_plural_label
da: Alle @entity_type_plural_label

en: This workflow applies to:
da: Dette workflow gælder for:

en: There are no entity types.
da: Der er ingen entity-typer.

en: @bundle types
da: @bundle typer

en: State %state does not exist on %workflow workflow
da: Tilstand %state findes ikke i workflow %workflow

en: The field type.
da: Feltets type

en: The field status.
da: Feltets status

en: The field storage type.
da: Feltets lagringstype.

en: The field storage status.
da: Feltets lagringsstatus.

en: The field data.
da: Feltets data.

en: The field instances.
da: Feltets instanser.

en: Creating media items
da: Opretter medieeleementer

en: Add media type
da: Tilføj medietype

en: Manage media types.
da: Håndtér medietyper.

en: Administer media types
da: Administrér medietyper

en: Update own media
da: Opdatér egne medier

en: Delete own media
da: Slet egne medier

en: View all media revisions
da: Vis alle medieversioner

en: Full URI to a folder where the media icons will be installed
da: Fuld URI til en mappe, hvor medieikonerne installeres

en: Whether the thumbnail downloads should be queued
da: Hvorvidt overførsler af miniaturebilleder skal sættes i kø

en: Media source settings
da: Indstillinger for mediekilder

en: To view a revision, you also need permission to view the content item.
da: Hvis du vil have vist en revision, skal du også have tilladelse til at få vist indholdselementet.

[ctx: Validation]
en: Path alias.
da: Sti-alias

en: Automatic updates of Drupal core are not supported at this time.
da: Automatisk opdatering af Drupal er ikke understøttet ikke på nuværende tidspunkt.

en: Edit %label workflow
da: Redigér workflow %label

en: This workflow state is in use. You cannot remove this workflow state until you have removed all content using it.
da: Denne workflow-tilstand er i brug. Du kan ikke fjerne denne workflow-tilstand før, du har fjernet alt indhold, som bruger den.

en: Find and manage comments.
da: Find og administrér kommentarer.

en: The approved comments listing.
da: Liste over godkendte kommentarer.

en: Comments published
da: Publicerede kommentarer

en: The unapproved comments listing.
da: Listen af ikke-godkendte kommentarer.

en: Comments unapproved
da: Ikke-godkendte kommentarer

en: Entity reference selection handler settings
da: Indstillinger for entity-reference-valg-plugin

en: Default selection handler settings
da: Standard selection handler

en: The field instance ID.
da: Feltets instans-ID.

en: The field instance data.
da: Feltets instansdata.

en: The field type
da: Felttypen

en: The field definition.
da: Feltdifinitionen.

en: Czechia
da: Tjekkiet

en: Are you sure you want to remove the %label block?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne blokken %label?

en: Access media overview
da: Tilgå medieoversigten

en: Users with this permission can access the media overview page.
da: Brugere med denne tilladelse kan tilgå medieoversigten.

en: Requires the "View any unpublished content" or "View own unpublished content" permission
da: Kræver tilladelsen "Få vist ikke-udgivet indhold" eller "Vis eget ikke-udgivet indhold"

en: Compatible
da: Kompatibel

en: Moderation state filter
da: Godkendelsestilstand filter

en: Cannot change the install profile from %profile to %new_profile once Drupal is installed.
da: Installationsprofilen kan ikke ændres fra %profil til %new_profile når Drupal er installeret.

en: Disclaimer block
da: Ansvarsfraskrivelsesblok

en: Entity action
da: Entity handling

en: Use field label instead of the "On" label as the label.
da: Brug feltets etiket i stedet for "Til"-værdi som etiket.

en: Cannot remove field @field_name because the entity type is unknown: %entity_type
da: Kan ikke fjerne feltet @field_name fordi entity-typen er ukendt: %entity_type

en: Show playback controls
da: Vis afspilningskontroller

en: Replace the file name by its description when available
da: Erstat filnavnet med beskrivelsen når den er tilgængelig

en: Use description as link text
da: Brug beskrivelse som link-tekst

en: Display the file using an HTML5 audio tag.
da: Vis filtypen som ikonVis filen med et HTML5 audio-tag.

en: Playback controls: %controls
da: Afspilningskontroller: %controls

en: Multiple file display: Multiple HTML tags
da: Visning af flere filer: Flere HTML-tags

en: Multiple file display: One HTML tag with multiple sources
da: Visning af flere filer: Ét HTML-tag med flere kilder

en: Display the file using an HTML5 video tag.
da: Vis filen med et HTML5 video-tag.

en: Root-relative file URL
da: Fil-URL relativ til roden

en: Listing media items
da: Vis medieelementer

en: Enforce a <code>destination</code> parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action. Most operations include a destination by default and this setting is no longer needed.
da: Medtage en "destination"-parameter i linket som sender brugeren retur til det originale view når den kontekstuelle handling er udført.

en: Transition label
da: Overgangs-label

en: There are no custom blocks available.
da: Der er ingen tilpassede blokke tilgængeligt.

en: Find and moderate content.
da: Find og moderér indhold.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
da: Der er ikke noget modereret indhold tilgængeligt. Her vises kun ikke-udgivet indhold som f.eks. kladder.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
da: Der er ikke oprettet noget indhold på forsiden endnu.<br />Læs <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">manualen</a> for at komme i gang med at bygge din hjemmeside.

en: A locally hosted audio file.
da: En lokal lydfil.

en: A locally hosted video file.
da: En lokal videofil.

en: Workspace name
da: Workspace navn

en: Name (A-Z)
da: Navn (A-Z)

en: Name (Z-A)
da: Navn (Z-A)

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
da: Et flag som angiver om dette var standardversionen da den blev gemt.

[ctx: Validation]
en: Entity untranslatable fields
da: Entity-felter der ikke kan oversættes

en: This profile is intended for demonstration purposes only.
da: Denne profil er kun beregnet til demonstrationsformål.

en: The Content Moderation module allows you to expand on Drupal's "unpublished" and "published" states for content. It allows you to have a published version that is live, but have a separate working copy that is undergoing review before it is published. This is achieved by using <a href=":workflows">Workflows</a> to apply different states and transitions to entities as needed. For more information, see the <a href=":content_moderation">online documentation for the Content Moderation module</a>.
da: Content Moderation-modulet giver dig mulighed for at udvide Drupals "ikke-offentliggjorte" og "offentliggjorte" tilstande for indhold. Det giver dig mulighed for at have en offentliggjort version, der er live, men har en separat arbejdskopi, der gennemgås, før den udgives. Dette opnås ved at bruge <a href=":workflows">arbejdsprocesser</a> til at anvende forskellige tilstande og overgange på objekter efter behov. Du kan finde flere oplysninger i <a href=":content_moderation">onlinedokumentationen til modulet Indholdsmoderation</a>.

en: You can view a list of content awaiting moderation on the <a href=":moderated">moderated content page</a>. This will show any content in an unpublished state, such as Draft or Archived, to help surface content that requires more work from content editors.
da: Du kan få vist en liste over indhold, der afventer moderation på siden <a href=":moderated">med modereret indhold</a>. Dette viser alt indhold i en ikke-udgivet tilstand, f.eks.

en: Provides moderation states for content.
da: Tilbyder godkendelsestilstande til indhold.

en: Hide non translatable fields on translation forms
da: Skjul felter, der ikke kan oversættes, i oversættelsesformularer

en: The node language.
da: Indholdselementets sprog.

en: Configure any layout
da: Konfigurér alle layouts

en: Configure section
da: Konfigurér sektion

en: Allow a customized layout
da: Tillad et brugerdefineret layout

en: Layout section
da: Layoutsektion

en: Edit layout for %label
da: Redigér layout af %label

en: The changes to the layout have been discarded.
da: Ændringerne til layoutet er blevet kasseret.

en: @entity being viewed
da: @entity som vises

en: Allow each @entity to have its layout customized.
da: Tillad at hver @entity får sit layout tilpasset.

en: Are you sure you want to revert this to defaults?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne standardindstillingerne?

en: The layout has been reverted back to defaults.
da: Layoutets standardindstillinger er blevet gendannet.

en: Layout Section
da: Layoutsektion

en: A layout section
da: En layoutsektion

en: The next page provides an overview of the modules that will be upgraded and those that will not be upgraded, before you proceed to perform the upgrade.
da: Den næste side indeholder en oversigt over de moduler, der opgraderes, og de moduler, der ikke opgraderes, før du fortsætter med at udføre opgraderingen.

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section above.
da: Angiv tekst, der skal vises, hvis feltet indeholder et tomt resultat. Du kan medtage HTML. Du kan indtaste data fra denne visning i henhold til "Erstatningsmønstre" i afsnittet "Omskrive resultater" ovenfor.

en: Umami demo: Content
da: Umami-demo: Indhold

en: Imports the content for the Umami demo.
da: Importerer Umami-demoens indhold.

en: Search by keyword, ingredient, dish
da: Søge efter nøgleord, ingrediens, ret

en: The theme used for the Umami food magazine demonstration site.
da: Theme til demonstrations-sitet Umami.

en: Go to the search page
da: Gå til søgesiden

en: <span class="by-author">by @author_name</span> @created_date
da: <span class="by-author">af @author_name</span> @created_date

en: Tell us what you think
da: Fortæl os, hvad du synes

en: Banner block
da: Bannerblok

en: A banner block contains a title, summary, link to content and a background image. The background image is scaled to fill the browser's width.
da: En bannerblok indeholder en titel, et resumé, link til indhold og et baggrundsbillede. Baggrundsbilledet skaleres, så det fylder browservinduets bredde.

en: A disclaimer block contains disclaimer and copyright text.
da: En ansvarsfraskrivelsesblok indeholder en ansvarsfraskrivelse og en copyright-tekst.

en: Footer promo block
da: Footer henvisningsblok

en: A footer promo block contains a title, promo text, and a "find out more" link.
da: En sidefodspromoveringsblok indeholder en titel, promo-tekst og et "læs mere"-link.

en: Recipe Name
da: Opskrift navn

en: Umami dates
da: Umami datoer

en: Content Link
da: Indholdslink

en: Find out more link
da: "Læs mere"-link

en: Promo text
da: Kampange tekst

en: Promo title
da: Henvisningstitel

en: List the ingredients required for this recipe, one per item.
da: Indtast ingredienserne som skal bruges til opskriften, én per linje.

en: Recipe category
da: Opskriftskategori

en: Recipe instruction
da: Opskriftsanvisninger

en: Provide a short overview of this recipe.
da: En kort beskrivelse af opskriften.

en: Large 21:9 (1440x620)
da: Stor 21:9 (1440x620)

en: Large 21:9 2x (2880x1240)
da: Stor 21:9 2x (2880x1240)

en: Large 3:2 2x (1536x1024)
da: Stor 3:2 2x (1536x1024)

en: Large 3:2 (768x512)
da: Stor 3:2 (768x512)

en: Medium 21:9 (1024x440)
da: Mellem 21:9 (1024×440)

en: Medium 3:2 2x (1200x800)
da: Mellem 3:2 2x (1200x800)

en: Medium 3:2 (600x400)
da: Mellem 3:2 (600 x 400)

en: Medium 8:7 (266x236)
da: Mellem 8:7 (266x236)

en: Scale crop 7:3 large
da: Skalér og beskær 7:3 stor

en: Small 21:9 (768x330)
da: Lille 21:9 (768x330)

en: Square Large
da: Stort kvadrat

en: Square Medium
da: Medium kvadrat

en: Square Small
da: Lille kvadrat

en: 3:2 Image
da: 3:2 Billede

en: Hero or Banner
da: Hero eller banner

en: Articles aside
da: Artikel aside

en: More featured articles
da: Flere fremhævede artikler

en: A view to create a list of featured articles from the Umami website.
da: Et view som bygger en liste af fremhævede artikler på Umami-sitet.

en: Promoted Items
da: Promoverede elementer

en: A view to list the items promoted to the top of the homepage.
da: Et view som viser promoverede elementer øverst på forsiden.

en: Promoted Items Double
da: Promoverede elementer – Dobbelt

en: Attachment: Promoted Items Double
da: Vedhæftning: Promoverede elementer – Dobbelt

en: Block: Promoted Items - Single
da: Blok: Promoverede elementer – Enkelt

en: Recipes listing
da: Opskriftsoversigt

en: Umami Recipes Banner
da: Umami opskriftsbanner

en: Umami disclaimer
da: Umami ansvarsfraskrivelse

en: Non-translatable fields can only be changed when updating the current revision.
da: Felter, der ikke kan oversættes, kan kun ændres, når den aktuelle version opdateres.

en: Non-translatable fields can only be changed when updating the original language.
da: Felter, der ikke kan oversættes, kan kun ændres, når originalsproget opdateres.

en: @label (Original translation) - <em>The following @entity_type translations will be deleted:</em>
da: @label (Original oversættelse) - <em>Følgende @entity_type oversættelser slettes:</em>

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at slette @item?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at slette @items?

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
da[0]: Slettet @count enhed.
da[1]: Slettet @count enheder.

en: Insert selected
da: Indsæt det valgte

en: A color variable for a theme.
da: En farve variabel for et theme.

en: The value of a color variable.
da: En farve variabels værdi.

en: The field "%field" failed to render with the error of "%error".
da: Feltet "%field" kunne ikke gengives med fejlen "%error".

en: The configuration ID
da: Konfigurations-IDet

en: The target bundle
da: Target bundle

en: The default language
da: Standardsproget

en: Configuration validation
da: Validering af konfiguration

en: The "%plugin_id" was not found
da: "%plugin_id" blev ikke fundet

en: You must have the pdo_sqlite PHP extension installed. See core/INSTALL.sqlite.txt for instructions.
da: PHP-udvidelsen pdo_sqlite skal være installeret. Se core/INSTALL.sqlite.txt for mere information.

en: Unable to automatically determine a port. Use the --port to hardcode an available port.
da: Det er ikke muligt automatisk at bestemme en port. Brug --port til at angive en tilgængelig port.

en: No installation found. Use the 'install' command.
da: Ingen installation. Brug 'installations' kommandoen.

en: Error while opening up a one time login URL
da: Fejl ved åbning af engangs-login URL

[ctx: Validation]
en: Entity has field
da: Entity har felt

en: The entity must have the %field_name field.
da: Entity skal have feltet %field_name.

en: The entity does not support fields.
da: Enheden understøtter ikke felter.

en: The selected installation profile %install_profile does not match the profile stored in configuration %config_profile.
da: Den valgte installationsprofil %install_profile stemmer ikke overens med den profil, der er gemt i konfigurationen %config_profile.

en: Use existing configuration
da: Brug eksisterende indstilling

en: Install %name using existing configuration.
da: Installér %name med eksisterende konfiguration.

en: The configuration from the directory %sync_directory will be used.
da: Bruger konfigurationen fra mappen %sync_directory.

en: Aggregator feeds
da: Feeds

en: aggregator feed
da: feed

en: aggregator feeds
da: feeds

en: Aggregator feed items
da: Feed-elementer

en: aggregator feed item
da: Feed-element

en: aggregator feed items
da: feed-element

en: The i18n_blocks block numeric identifier.
da: Blokkens numeriske identifikator.

en: The default theme.
da: Standard theme.

en: custom block
da: tilpasset blok

en: custom blocks
da: tilpassede blokke

en: custom block type
da: tilpasset bloktype

en: custom block types
da: tilpassede bloktyper

en: i18n_string table id
da: i18n_string tabel-id

en: Block property
da: Blok egenskab

en: The translation of the value of "property".
da: Oversættelsen af egenskabens værdi.

en: Block title translation.
da: Bloktitel oversættelse

en: Block body.
da: Bloktekst.

en: Block body translation.
da: Bloktekst oversættelse.

en: Deleted @count comment. | Deleted @count comments.
da[0]: Slettet @count kommentar.
da[1]: Slettet @count kommentarer.

en: contact forms
da: kontaktformular

en: contact message
da: kontaktbesked

en: contact messages
da: kontaktbeskeder

en: Text Editors
da: Teksteditorer

en: text editor
da: teksteditor

en: text editors
da: teksteditorer

en: Field storages
da: Feltlagringer

en: field storage
da: feltlagring

en: field storages
da: feltlagringer

en: Input data could not be read
da: Input-data kunne ikke læses

en: Manage media settings.
da: Håndtér indstillinger for medier.

en: Domain from which to serve oEmbed content in an iframe
da: Domæne hvorfra der skal serveres oEmbed-indhold i en iframe

en: The URL of the oEmbed providers database in JSON format
da: URLen til oEmbed-udbyderdatabasen i JSON-format

en: oEmbed display format settings
da: Indstillinger for oEmbed visningsformat

en: oEmbed widget format settings
da: Indstillinger for oEmbed widget-format

en: Thumbnails location
da: Små billeder placering

[ctx: View entity type]
en: view
da: vis

[ctx: View entity type]
en: views
da: visninger

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
da: [bruger:vist navn],
    
    Tak for din tilmelding på [site:name]. Din ansøgning om en konto afventer i øjeblikket godkendelse. Når den er godkendt, modtager du en anden e-mail med oplysninger om, hvordan du logger ind, angiver din adgangskode og andre detaljer.
    
    -- [site:name] holdet

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
da: En ekstern video fra Youtube eller Vimeo.

en: A boolean indicating whether this block is reusable.
da: En boolsk værdi som angiver om blokken kan genbruges.

en: Whether the Layout Builder is enabled for this display
da: Om Layout Builder er slået til på denne visning

en: Are you sure you want to disable Layout Builder?
da: Er du sikker på, at du ønsker at deaktivere Layout Builder?

en: All customizations will be removed. This action cannot be undone.
da: Alle tilpasninger vil gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Layout Builder has been disabled.
da: Layout Builder er blevet deaktiveret.

en: Use Layout Builder
da: Brug Layout Builder

en: Provides a field for selecting media entities in our media library view
da: Indeholder et felt til valg af medieobjekter i vores mediebiblioteksvisning

en: One media item remaining. | @count media items remaining.
da[0]: Der er et medieelement tilbage.
da[1]: @count tilbage af medieelementerne.

en: Switch workspace
da: Skift workspace

en: Deploy Workspace
da: Deploy workspace

en: This form can only be submitted in the default workspace.
da: Denne formular kan kun indsendes i standard-workspacet.

en: Switch to @workspace
da: Skift til @workspace

en: Deploy content
da: Deploy indhold

en: Current workspace:
da: Aktuelt workspace:

en: Denied access to view workspace %workspace_label for user %uid
da: Adgang nægtet til workspace %workspace_label for bruger %uid

en: Activate the %workspace workspace.
da: Aktiver workspacet %workspace.

en: %workspace_label is now the active workspace.
da: %workspace_label er nu det aktive workspace.

en: You do not have access to activate the %workspace_label workspace.
da: Du har ikke adgang til at aktivere workspacet %workspace_label.

en: The following will also be deleted:
da: Følgende bliver også slettet:

en: 1 @label revision. | @count @label revisions.
da[0]: 1 @label version.
da[1]: @count @label versioner.

en: Successful deployment.
da: Deployment lykkedes.

en: Deployment failed. All errors have been logged.
da: Deployment mislykkedes. Alle fejl er blevet logget.

en: Deploy @count item to @target | Deploy @count items to @target
da[0]: Deploy @count element til @target
da[1]: Deploy @count elementer til @target

en: Select workspace
da: Vælg workspace

[ctx: Validation]
en: Deleted workspace
da: Workspace slettet

en: Card common
da: Almindeligt kort

en: Card common alt
da: Almindeligt kort, alternativ

en: Inline block
da: Indlejret blok

en: Block revision ID
da: Blok versions-ID

en: Serialized block
da: Serialiseret blok

en: The view mode in which to render the block.
da: Visningstilstanden som bruges til at gengive blokken.

en: Inline blocks
da: Indlejrede blokke

en: The entity type this translation relates to
da: Entity-typen som denne oversættelse relaterer til.

en: Edit {{ name }}
da: Redigér {{ name }}

en: The comment language.
da: Kommentarsproget.

en: Type (article, page, ....)
da: Type (artikel, side, …)

en: Integer value of Object ID
da: Heltalsværdi af objekt-ID

en: The input format used by this string
da: Input-formatet som bruges af denne tekststreng

en: Translation of the option
da: Oversættelse af valgmuligheden

en: Parent lid
da: Overordnet lid

en: Allows users to stage content or preview a full site by using multiple workspaces on a single site.
da: Giver brugerne mulighed for at iscenesætte indhold eller få vist et helt websted ved hjælp af flere arbejdsområder på et enkelt websted.

en: Create @entity_type
da: Opret @entity_type

en: Block enabled status
da: Blokstatus

en: Block weight within region
da: Blokvægt i region

en: Theme region within which the block is set
da: Temaregion, hvor blokken er angivet

en: Multilingual mode
da: Flersproget tilstand

en: Language string ID
da: Sprog-tekststreng ID

en: A module defined group of translations
da: En gruppe af oversættelser defineret af et modul

en: Full string ID for quick search: type:objectid:property.
da: Fuldt streng-ID til hurtig søgning: type:objectid:property.

en: Object property for this string
da: Objektegenskab for denne streng

en: The {filter_format}.format of the string
da: Strengens {filter_format}.format

en: Plural index number
da: Flertalsindeksnummer

en: @entity fields
da: @entity felter

en: The time that the workspace was created.
da: Tidspunktet hvor dette workspace blev oprettet.

en: Umami Home Banner
da: Umami forsidebanner

en: The specified file '%source' could not be copied to '%destination'.
da: Den angivne file '%source' kunne ikke kopieres til '%destination'.

en: Failed to unlink file '%path'.
da: Kunne ikke slette filen '%path'.

en: Cannot delete '%path' because it is a directory. Use deleteRecursive() instead.
da: Kan ikke slette '%path', fordi det er en mappe. Brug deleteRecursive() i stedet.

en: The file '%path' is not of a recognized type so it was not deleted.
da: Filen '%path' er ikke af en kendt type, så den blev ikke slettet.

en: The specified file '%source' could not be moved to '%destination'.
da: Den angivne fil '%source' kunne ikke flyttes til '%destination'.

en: The source file '%source' could not be unlinked after copying to '%destination'.
da: Filen '%source' kunne ikke slettes efter kopiering til '%destination'.

en: File '%original_source' ('%realpath') could not be copied because it does not exist.
da: Filen '%original_source' ('%realpath') kunne ikke kopieres, fordi den ikke eksisterer.

en: File '%original_source' could not be copied because it does not exist.
da: Filen '%original_source' kunne ikke kopieres, fordi den ikke eksisterer.

en: File '%original_source' could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory ('%destination').
da: Filen '%original_source' kunne ikke kopieres, fordi der allerede findes en fil med samme navn i destinationsmappen ('%destination').

en: File '%source' could not be copied because it would overwrite itself.
da: Filen '%source' kunne ikke kopieres, fordi den ville overskrive sig selv.

en: Temporary file '%temp_name' could not be created.
da: Den midlertidige fil '%temp_name' kunne ikke oprettes.

en: When checking for updates, anonymous information about your site is sent to <a href="@drupal">Drupal.org</a>.
da: Når du søger efter opdateringer sendes anonymiserede oplysninger om dit site til <a href="@drupal">Drupal.org</a>.

en: Resolve all issues below to continue the installation. For help configuring your database server, see the <a href="https://www.drupal.org/docs/8/install">installation handbook</a>, or contact your hosting provider.
da: Løs alle problemer nedenfor for at fortsætte installationen. For at få hjælp til at konfigurere databaseserveren, kan du læse <a href="https://www.drupal.org/docs/8/install">installationshåndbogen</a> eller kontakte din udbyder.

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded. This option may be overridden for the entire menu tree when placing a menu block.
da: Hvis dette er valgt og dette menulink har underpunkter, vil menuen altid være udvidet. Denne valgmulighed kan tilsidesættes for hele menutræet ved placering i en menublok.

[ctx: Examined]
en: Checked
da: Markeret

en: This @label is being edited by user @user, and is therefore locked from editing by others. This lock is @age old. Click here to <a href=":url">break this lock</a>.
da: Denne @label redigeres af brugeren @user og er derfor låst mod redigering af andre. Låsen er @age gammel. Klik her for at <a href=":url">bryde denne lås</a>.

en: This will also remove 1 placed block instance. This action cannot be undone. | This will also remove @count placed block instances. This action cannot be undone.
da[0]: Dette vil også fjerne 1 placeret blokinstans. Handlingen kan ikke fortrydes.
da[1]: Dette vil også fjerne @count placerede blokinstans. Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Whether to log IP addresses with comments or not.
da: Skal IP-adresser logges med  kommentarer eller ej.

en: Select the state that new content will be assigned. This state will appear as the default in content forms and the available target states will be based on the transitions available from this state.
da: Vælg den tilstand, som nyt indhold skal tildeles. Tilstanden vises som standard i indholdsformularer, og de tilgængelige tilstande baseres på de overgange, der er tilgængelige fra denne tilstand.

en: Choose a layout for this section
da: Vælg layout for denne sektion

en: Column widths
da: Kolonnebredder

en: All available blocks are listed.
da: Viser alle tilgængelige blokke.

en: Are you sure you want to discard your layout changes?
da: Er du sikker på, at du ønsker at kassere dine layout-ændringer?

en: Are you sure you want to remove section @section?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne sektionen @section?

en: A field widget for Layout Builder.
da: En felt-widget til Layout Builder.

en: Choose the column widths for this layout.
da: Vælg kolonnebredden for dette layout.

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
da: Håndterer oprettelse, konfiguration og visning af medieelementer.

en: Allow media items to be viewed standalone at /media/{id}
da: Tillad at medieelementer vises separat på /media/{id}

en: Media Library form and view displays have been created for the %type media type.
da: Der er oprettet mediebiblioteksformularer og visningsvisninger for medietypen %type.

en: Loading grid view.
da: Indlæser gittervisning.

en: Add or select media
da: Vælg medie

en: Add file | Add files
da[0]: Tilføj fil
da[1]: Tilføj felt

en: No media items are selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: Displays a link to a path-based display of this view while keeping the filter criteria, sort criteria, pager settings and contextual filters.
da: Viser et hyperlink til en kurvebaseret visning af denne visning, samtidig med at filterkriterierne, sorteringskriterierne, sideindstillingerne og kontekstfiltrene bevares.

en: Restrict the view to only revisions that are the latest translation affected revision of their entity.
da: Begræns visningen til kun at være revisioner, der er den seneste oversættelse, der påvirkes af revisionen af deres enhed.

en: The text to display for this field. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below. You may include <a href="@twig_docs">Twig</a> or the following allowed HTML tags: <code>@tags</code>
da: Den tekst, der skal vises for dette felt. Du kan indtaste data fra denne visning i henhold til "Erstatningsmønstrene" nedenfor. Du kan medtage <a href="@twig_docs">kvist</a> eller følgende tilladte HTML-koder: <code>@tags</code>

en: Welcome to the Umami Drupal demo
da: Velkommen til Umami Drupal-demoen

en: Drupal is a powerful open source content management system and this demo, based on a fictional food magazine called Umami, will introduce you to some of Drupal's concepts and features.
da: Drupal er et kraftfuldt open source-indholdsstyringssystem, og denne demo, baseret på et fiktivt madmagasin kaldet Umami, introducerer dig til nogle af Drupals koncepter og funktioner.

en: Drupal's core capabilities
da: Drupals kernefunktioner

en: Drupal provides many of the features you need to start building powerful websites right out-of-the-box. The features presented in this demo are based entirely on Drupal 8's core functionality.
da: Drupal tilbyder mange af de funktioner, du har brug for, for at begynde at bygge kraftfulde websites lige ud af boksen. Funktionerne i denne demo er udelukkende baseret på Drupal 8's kernefunktionalitet.

en: This is the main navigation menu for the Umami website. It is simple to create and administer menus and you can create as many menus as your site requires. For example, this site provides this main navigation as well as the user navigation displayed above.
da: Dette er den primære navigationsmenu til Umami-sitet. Det er nemt at oprette og administrere menuer, og du kan oprette så mange menuer, som dit site kræver. For eksempel tilbyder dette site både denne hovednavigation såvel som den brugernavigation, der vises ovenfor.

en: The Umami theme
da: Umami themet

en: This website uses the custom Umami theme to style its appearance. This theme has been created using CSS and by customizing Drupal's HTML templates that are built using the popular Twig templating system. Themes are also available for download and installation.
da: Dette site bruger det brugerdefinerede Umami-theme til at style sit udseende. Dette theme er oprettet ved hjælp af CSS og ved at tilpasse Drupal's HTML-skabeloner, der er bygget ved hjælp af den populære Twig templating-system. Themes kan også downloades og installeres.

en: Managing content
da: Indholdshåndtering

en: This example website provides a collection of articles and recipes that demonstrate how content can easily be managed in a flexible and structured way.
da: Dette eksempel-site giver en samling af artikler og opskrifter, der viser, hvordan indhold nemt kan forvaltes på en fleksibel og struktureret måde.

en: Configuring content display
da: Tilpas visning af indhold

en: Display modes can be configured to provide different presentations of content. These promoted articles and recipes use the display modes feature to format the images with different ratios.
da: Visningstilstande kan konfigureres til at levere forskellige præsentationer af indhold. Disse promoverede artikler og opskrifter bruger visningstilstande til at formatere billederne med forskellige opløsninger.

en: Displaying content with Views
da: Indholdsvisning med Views

en: Drupal makes it simple to create lists of filtered content and control how the content is displayed using the Views feature. This latest recipes example uses a view to fetch the most recent four recipes, displays the view as a block that is positioned on the front page with the block system.
da: Drupal gør det nemt at oprette lister af filtreret indhold og styre hvordan indholdet vises ved hjælp af Views. Dette eksempel med de seneste opskrifter bruger et view til at hente de seneste fire opskrifter og vise dem som en blok, der er placeret på forsiden vha. bloksystemet.

en: Continue exploring Drupal
da: Fortsæt med at udforske Drupal

en: The front page tour is now over. Feel free to click around and continue exploring Drupal.
da: Forsiderundvisningen er forbi. Du er velkommen til at klikke rundt og fortsætte med at udforske Drupal.

en: Save and insert
da: Gem og indsæt

en: The media item has been created but has not yet been saved. Fill in any required fields and save to add it to the media library. | The media items have been created but have not yet been saved. Fill in any required fields and save to add them to the media library.
da[0]: Medieelementet er oprettet, men er endnu ikke gemt. Udfyld alle obligatoriske felter, og gem for at føje dem til mediebiblioteket.
da[1]: Medieelementerne er oprettet, men er endnu ikke gemt. Udfyld alle obligatoriske felter, og gem for at føje dem til mediebiblioteket.

en: Enter a comma-separated list. For example: Vegetarian, Chocolate brownies, Appetizers
da: Indtast en kommasepareret liste. F.eks: Vegetarisk, brownies, forretter

en: Use this taxonomy to group recipes of the same type together.
da: Brug denne taksonomi til at gruppere opskrifter af samme type.

en: Recipe Collections
da: Opskriftssamlinger

en: Recipe collections
da: Opskriftssamlinger

en: "@block" block
da: "@block" blok

en: Create and edit custom blocks
da: Opret og redigér brugerdefinerede blokke

en: Block previews are visible. Block labels are hidden.
da: Blokeksempler er synlige. Bloketiketter er skjult.

en: Block previews are hidden. Block labels are visible.
da: Blokeksempler er skjult. Bloketiketter er synlige.

en: The field "%field" failed to render.
da: Feltet "%field" kunne ikke renderes.

en: Placeholder for the @preview_fallback
da: Pladsholder for @preview_fallback

en: You are editing the layout template for all @bundle @plural_label.
da: Du redigerer layoutskabelonen for alle @bundle @plural_label.

en: You are editing the layout template for all @plural_label.
da: Du redigerer layoutskabelonen for alle @plural_label.

en: Section: @delta
da: Sektion: @delta

en: @label (current)
da: @label (aktuel)

en: Move the @block_label block
da: Flyt blokken @block_label

en: Show content preview
da: Vis indholdspreview

en: "@field" field
da: "@field" felt

en: "@view" views block
da: "@view" vis blok

en: Add new @entity-type %label
da: Tilføj ny @entity_type %label

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
da: Arkiveret

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde

[ctx: Workflow state label]
en: Published
da: Udgivet

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
da: Arkivér

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
da: Gendan som kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
da: Gendan

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
da: Opret ny kladde

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
da: Udgiv

en: Layout Builder tools
da: Værktøjer til Layout Builder

en: Claro settings
da: Indstillinger for Claro

en: Tabs display toggle
da: Omskifter til faneblade

en: The %view_id view could not be updated automatically while processing an entity schema update for the %entity_type_id entity type.
da: Visningen %view_id kunne ikke opdateres automatisk under behandling af en objektskemaopdatering for enhedstypen %entity_type_id.

en: Commenting settings can be configured by editing the <em>Comments</em> field on the <em>Manage fields page</em> of an entity type if the <em>Field UI module</em> is enabled. Configuration includes the label of the comments field, the number of comments to be displayed, and whether they are shown in threaded list. Commenting can be configured as: <em>Open</em> to allow new comments, <em>Closed</em> to view existing comments, but prevent new comments, or <em>Hidden</em> to hide existing comments and prevent new comments. Changing this configuration for an entity type will not change existing entity items.
da: Indstillinger for kommentarer kan konfigureres ved at redigere feltet <em>Kommentarer</em> på <em>siden Administrer felter</em> af en objekttype, hvis <em>modulet Feltbrugergrænseflade</em> er aktiveret. Konfigurationen indeholder kommentarfeltets etiket, antallet af kommentarer, der skal vises, og om de vises på en sammenkædet liste. Kommentarer kan konfigureres som: <em>Åbn</em> for at tillade nye kommentarer, <em>Lukket</em> for at få vist eksisterende kommentarer, men forhindre nye kommentarer eller <em>Skjult</em> for at skjule eksisterende kommentarer og forhindre nye kommentarer. Hvis du ændrer denne konfiguration for en objekttype, ændres eksisterende objektelementer ikke.

en: Filter the contents of the %view_title view
da: Filtrér indholdet af viewet %view_title.

en: Additional Resources
da: Yderligere ressourcer

en: A clean, accessible, and powerful Drupal administration theme.
da: Et stilrent, tilgængeligt og kraftfuldt Drupal-administrationstema.

en: Status Details
da: Statusdetaljer

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
da: Maksimalt antal autocomplete-forslag.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist or does the database user have sufficient privileges to create the database?</li><li>Have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname and port number?</li></ul>
da: Kunne ikke oprette forbindelse til din databaseserver. Serveren gav følgende fejlmeddelelse: %error.<ul><li>Kører databaseserveren?</li><li>Eksisterer databasen, eller har du tilstrækkelige privilegier til at oprette databasen?</li><li>Har du indtastet det korrekte databasenavn?</li><li>Har du indtastet den korrekte kombination af brugernavn og adgangskode?</li><li>Har du indtastet det korrekte hostnavn og portnummer?</li></ul>

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname and port number?</li></ul>
da: Kunne ikke oprette forbindelse til din databaseserver. Serveren gav følgende fejlmeddelelse: %error.<ul><li>Kører databaseserveren?</li><li>Eksisterer databasen, og har du indtastet det korrekte databasenavn?</li><li>Har du indtastet den korrekte kombination af brugernavn og adgangskode?</li><li>Har du indtastet det korrekte hostnavn og portnummer?</li></ul>

en: Failed to open or create database file %database. The database engine reports the following message when attempting to create the database: %error.
da: Kunne ikke åbne eller oprette databasen %database. Serveren returnerede følgende meddelelse ved forsøget på at oprette databasen: %error.

en: Failed to connect to database. The database engine reports the following message: %error.<ul><li>Does the database file exist?</li><li>Does web server have permission to write to the database file?</li>Does the web server have permission to write to the directory the database file should be created in?</li></ul>
da: Kunne ikke oprette forbindelse til din databaseserver. Serveren gav følgende fejlmeddelelse: %error.<ul><li>Eksisterer databasefilen?</li><li>Har webserveren adgang til at skrive til databasefilen?</li><li>Har webserveren adgang til at skrive til den mappe, hvor databasefilen skal oprettes?</li></ul>

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
da: Antallet af forslag der vises. Brug <em>0</em> for at fjerne grænsen.

en: Autocomplete suggestion list size: @size
da: Størrelse på liste af autocomplete-forslag: @size

en: Bosnia & Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Ceuta & Melilla
da: Ceuta og Melilla

en: South Georgia & South Sandwich Islands
da: South Georgia og South Sandwich-øerne

en: Heard & McDonald Islands
da: Heard- og McDonald øerne

en: St. Kitts & Nevis
da: St. Kitts-Nevis

en: North Macedonia
da: Nordmakedonien

en: Macao SAR China
da: Macao

en: St. Pierre & Miquelon
da: St. Pierre og Miquelon

en: Svalbard & Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

en: São Tomé & Príncipe
da: Saõ Tomé og Príncipe

en: Turks & Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

en: Trinidad & Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: St. Vincent & Grenadines
da: St. Vincent og Grenadinerne

en: Wallis & Futuna
da: Wallis og Futuna

[ctx: Validation]
en: Unique path alias.
da: Unikt URL-alias

[ctx: Validation]
en: Valid path.
da: Gyldig sti.

en: Either the path '%link_path' is invalid or you do not have access to it.
da: Enten er stien '%link_path' ugyldig, eller du har ikke adgang til den.

en: Moderation state sort
da: Godkendelsestilstand sortering

en: Moderation state field
da: Godkendelsestilstand felt

en: Add block <span class="visually-hidden">in @section, @region region</span>
da: Tilføj blok <span class="visually-hidden">i @section, @region region</span>

en: @region region in @section
da: @region region i @section

en: Remove @section
da: Fjern @section

en: Configure @section
da: Konfigurér @section

en: Block label
da: Bloketiket

en: Are you sure you want to remove @section?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne @section?

en: An error occurred while trying to preview the media. Please save your work and reload this page.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at finde opdateringer til grænsefladeoversættelsen.

en: View modes selectable in the 'Edit media' dialog
da: Visningstilstande, der kan vælges i dialogboksen 'Rediger medie'

en: If two or more view modes are selected, users will be able to update the view mode that an embedded media item should be displayed in after it has been embedded.  If less than two view modes are selected, media will be embedded using the default view mode and no view mode options will appear after a media item has been embedded.
da: Hvis der er valgt to eller flere visningstilstande, kan brugerne opdatere den visningstilstand, som et integreret medieelement skal vises i, når det er blevet integreret.  Hvis der er valgt mindre end to visningstilstande, integreres medier ved hjælp af standardvisningstilstanden, og der vises ingen indstillinger for visningstilstand, når et medieelement er blevet integreret.

en: 
          <p>You can embed media items:</p>
          <ul>
            <li>Choose which media item to embed: <code>&lt;drupal-media data-entity-uuid="07bf3a2e-1941-4a44-9b02-2d1d7a41ec0e" /&gt;</code></li>
            <li>Optionally also choose a view mode: <code>data-view-mode="tiny_embed"</code>, otherwise the default view mode is used.</li>
            <li>The <code>data-entity-type="media"</code> attribute is required for consistency.</li>
          </ul>
da: 
          <p>Du kan integrere medieelementer:</p>
          <ul>
            <li>Vælg, hvilket medieelement der skal integreres: <code>&lt;drupal-media data-entity-uuid="07bf3a2e-1941-4a44-9b02-2d1d7a41ec0e" /&gt;</code></li>
            <li>Du kan også vælge en visningstilstand: <code>data-view-mode="tiny_embed"</code> , ellers bruges standardvisningstilstanden.</li>
            <li><code>data-entity-type="media"</code>Attributten er nødvendig for konsistens.</li>
          </ul>

en: During rendering of embedded media: the view mode "@view-mode-id" does not exist.
da: Under gengivelse af integrerede medier: Visningstilstanden "@view-mode-id" findes ikke.

en: To learn more about media management, begin by reviewing the <a href=":media-help">documentation for the Media module</a>. For more information about the media library and related functionality, see the <a href=":media-library-handbook">online documentation for the Media Library module</a>.
da: Hvis du vil vide mere om mediestyring, skal du starte med at gennemse <a href=":media-help">dokumentationen til mediemodulet</a>. Yderligere oplysninger om mediebiblioteket og relaterede funktioner finder du i <a href=":media-library-handbook">onlinedokumentationen til modulet Mediebibliotek</a>.

en: Both the table-style and grid-style interfaces are regular views and can be customized via the Views UI, including sorting and filtering. This is the case for both the administration page and the modal dialog.
da: Både grænsefladerne i tabelformat og gitterformat er almindelige visninger og kan tilpasses via brugergrænsefladen Visninger, herunder sortering og filtrering. Dette er tilfældet for både administrationssiden og modaldialogboksen.

en: The new site is missing modules corresponding to the old site's modules. Unless they are installed prior to the upgrade, configuration and/or content needed by them will not be available on your new site. <a href=':review'>Read the checklist</a> to help decide what to do.
da: Det nye websted mangler moduler svarende til det gamle websteds moduler. Medmindre de installeres før opgraderingen, vil konfiguration og/eller indhold, som de skal bruge, ikke være tilgængeligt på det nye websted. <a href=':review'>Læs tjeklisten</a> for at finde ud af, hvad du skal gøre.

en: A path alias set for a specific language will always be used when displaying this page in that language, and takes precedence over path aliases set as <em>- Not specified -</em>.
da: Et stialias, der er angivet for et bestemt sprog, bruges altid, når denne side vises på det pågældende sprog, og har forrang for stialiaser, der er angivet som <em>- Ikke angivet -</em>.

en: No path aliases available. <a href=":link">Add URL alias</a>.
da: Ingen tilgængelige URL-aliaser. <a href=":link">Tilføj URL-alias</a>.

en: Configuration sync directory
da: Synkroniseringsmappe for konfiguration

en: Indicates the workspace that this revision belongs to.
da: Angiver workspacet som denne revision tilhører.

en: Switch to Live
da: Skift til live

en: Would you like to switch to the live version of the site?
da: Ønsker du at skifte til live-versionen af sitet?

en: Switch to the live version of the site.
da: Skift til live-udgaven af sitet.

en: You are now viewing the live version of the site.
da: Du ser nu live-udgaven af sitet.

en: Nightwatch Testing
da: Nightwatch Test

en: Media Library thumbnail (220×220)
da: Media Library miniaturebillede (220×220)

en: Delete {{ name }}
da: Slet {{ name }}

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
da: En uploadet fil eller dokument, f.eks. en PDF.

en: The Help Topics module adds module- and theme-provided help topics to the module overviews from the core Help module. If the core Search module is enabled, these topics are also searchable. For more information, see the <a href=":online">online documentation for the Help Topics module</a>.
da: Modulet Emner i Hjælp føjer modul- og temabaserede hjælpemner til moduloversigterne fra det centrale Hjælp-modul. Hvis kernesøgemodulet er aktiveret, kan der også søges i disse emner. Yderligere oplysninger finder du i <a href=":online">onlinedokumentationen til modulet Emner i Hjælp</a>.

en: Viewing help topics
da: Visning af hjælp

en: The top-level help topics are listed on the main <a href=":help_page">Help page</a>. Links to other topics, including non-top-level help topics, can be found under the "Related" heading when viewing a topic page.
da: Hjælp-emnerne på øverste niveau vises på <a href=":help_page">hovedsiden</a>i Hjælp . Links til andre emner, herunder hjælpeemner på ikke-topniveau, findes under overskriften "Relaterede", når du får vist en emneside.

en: Translating help topics
da: Oversættelse af hjælp

en: The title and body text of help topics provided by contributed modules and themes are translatable using the <a href=":locale_help">Interface Translation module</a>. Topics provided by custom modules and themes are also translatable if they have been viewed at least once in a non-English language, which triggers putting their translatable text into the translation database.
da: Titel og brødtekst i hjælp-emner, der leveres af bidragsbaserede moduler og temaer, kan oversættes ved hjælp af <a href=":locale_help">interfaceoversættelsesmodulet</a>. Emner, der leveres af brugerdefinerede moduler og temaer, kan også oversættes, hvis de er blevet set mindst én gang på et ikke-engelsk sprog, hvilket udløser, at de lægger deres omsættelige tekst i oversættelsesdatabasen.

en: See the <a href=":help_page">Help page</a> for more topics.
da: Se <a href=":available_updates">hjælp</a> for flere emner.

en: Help Topics
da: Emner

en: Click <em>Save block</em>.
da: Klik <em>Gem blok</em>.

en: What are blocks?
da: Hvad er blokke?

en: What are custom blocks?
da: Hvad er brugerdefinerede blokke?

en: What is the block description?
da: Hvad er blokbeskrivelsen?

en: What is the block title?
da: Hvad er bloktitlen?

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/blocks-chapter.html">Blocks chapter of the User Guide</a>
da: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/blocks-chapter.html">Blok-afsnittet i brugervejledningen</a>

en: Place a block into a theme's region.
da: Placér en blok i en theme-region.

en: Define a custom block type and its fields.
da: Opret en brugerdefineret bloktype og dens felter.

en: <em>Contextual links</em> give users with the <em>Use contextual links</em> permission quick access to administrative tasks related to areas of non-administrative pages. For example, if a page on your site displays a block, the block would have a contextual link that would allow users with permission to configure the block. If the block contains a menu or a view, it would also have a contextual link for editing the menu links or the view. Clicking a contextual link takes you to the related administrative page directly, without needing to navigate through the administrative menu system.
da: <em>Kontekstafhængige links</em> giver brugere med tilladelsen <em>Brug kontekstuelle links</em> hurtig adgang til administrative opgaver, der er relateret til områder på ikke-administrative sider. Hvis en side på webstedet f.eks. Hvis blokken indeholder en menu eller en visning, har den også et kontekstafhængigt link til redigering af menulinkene eller visningen. Hvis du klikker på et kontekstafhængigt link, kommer du direkte til den relaterede administrative side uden at skulle navigere gennem det administrative menusystem.

en: The core Help module displays help topics, and provides a Help block that can be placed on administrative pages to provide an overview of their functionality.
da: I det centrale Hjælp-modul vises emner i Hjælp, og der vises en Hjælp-blok, der kan placeres på administrative sider for at give et overblik over deres funktionalitet.

en: Create, view, and use a set of shortcuts to access administrative pages.
da: Opret, vis og brug en samling af genveje til at tilgå administrationssider.

en: What are shortcuts?
da: Hvad er genveje?

en: Navigate to an administrative page that you want in your shortcut list.
da: Gå til en administrationsside som du vil tilføje til genvejslisten.

en: Click the shortcut link to add the page to your shortcut list -- in the core Seven administrative theme, the link looks like a star, and is displayed next to the page title. However, if the page is already in your shortcut set, clicking the shortcut link will remove it from your shortcut set.
da: Klik på genvejslinket for at føje siden til genvejslisten – i Seven-themet ligner linket en stjerne og vises ved siden af sidetitlen. Hvis siden allerede findes i genvejslisten, fjernes den fra listen, hvis du klikker på genvejslinket.

en: Repeat until all the desired links have been added to your shortcut set.
da: Gentag indtil alle de ønskede links er føjet til genvejslisten.

en: Click <em>Shortcuts</em> in the toolbar to display your shortcuts, and verify that the list is complete.
da: Klik på <em>Genveje</em> i værktøjslinjen for at få vist genvejene, og kontrollér at listen er færdig.

en: Optionally, click <em>Edit shortcuts</em> at the right end of the shortcut list (left end in right-to-left languages), to remove links or change their order.
da: Du kan også klikke på <em>Redigér genveje</em> i højre side af genvejslisten (venstre ende på RTL-sprog) for at fjerne links eller ændre rækkefølgen.

en: Click any link in the shortcut bar to go directly to the administrative page.
da: Klik på et link i genvejslisten for at gå direkte til administrationssiden.

en: Both the table-style and grid-style interfaces are regular views and can be customized via the <a href=":views-ui">Views UI</a>, including sorting and filtering. This is the case for both the administration page and the modal dialog.
da: Både grænsefladerne i tabelformat og gitterformat er almindelige visninger og kan tilpasses via <a href=":views-ui">brugergrænsefladen Visninger</a>, herunder sortering og filtrering. Dette er tilfældet for både administrationssiden og modaldialogboksen.

en: In the grid-style interface, the fields that are displayed (including which image style is used for images) can be customized by configuring the "Media library" view mode for each of your <a href=":media-types">media types</a>. The thumbnail images in the grid-style interface can be customized by configuring the "Media Library thumbnail (220×220)" image style.
da: I gitterformatgrænsefladen kan de felter, der vises (herunder hvilken billedtypografi der bruges til billeder), tilpasses ved at konfigurere visningstilstanden "Mediebibliotek" for hver af <a href=":media-types">medietyperne</a>. Miniaturebillederne i gittergrænsefladen kan tilpasses ved at konfigurere billedformatet "Mediebiblioteksminiature (220×220)".

en: The parent workspace.
da: Det overordnede workspace.

en: Only top-level workspaces can be published.
da: Kun workspaces på øverste niveau kan udgives.

en: Merge into @target_label
da: Merge til @target_label

en: Merge workspace contents.
da: Foren workspace-indhold.

en: Workspace selection
da: Vælg workspace

en: Responsive 3x2
da: Responsiv 3x2

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id entity. Aborting rendering.
da: Rekursiv gengivelse, der registreres ved gengivelse af objektet %entity_type: %entity_id ved hjælp af feltet %field_name på objektet %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id. Afbryder gengivelsen.

en: The user who created the revision.
da: Brugeren som oprettede versionen.

en: The @drupal installer requires that the %default-file file must not be deleted or modified from the original download.
da: Installationsprogrammet til @drupal kræver, at filen med %default-filen ikke slettes eller ændres fra den oprindelige overførsel.

en: Enter the date using the format @placeholder_date (e.g., @date_format).
da: Angiv datoen ved hjælp af formatet @placeholder_date (f.eks. @date_format).

en: Enter the time using the format @placeholder_time (e.g., @time_format).
da: Angiv klokkeslættet ved hjælp af formatet @placeholder_time (f.eks. @time_format).

en: Manage workspace
da: Håndtér workspace

en: Other workspaces:
da: Andre workspaces:

en: View all workspaces
da: Vis alle workspaces

en: Not compatible
da: Ikke kompatibel

en: Requires Drupal core:
da: Kræver Drupal core:

en: Gathers and displays syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds) from external sources.
da: Indsamler og viser syndikeret indhold (RSS-, RDF- og Atom-feeds) fra eksterne kilder.

en: Allows administrators to ban visits from specific IP addresses.
da: Giver administratorer mulighed for at blokere besøg fra specifikke IP-adresser.

en: Supplies an HTTP Basic authentication provider.
da: HTTP Basic Authentication.

en: Allows the creation of custom blocks and block types.
da: Gør det muligt at oprette brugerdefinerede blokke og bloktyper.

en: Manages breakpoints and breakpoint groups for responsive designs.
da: Håndterer breakpoints og breakpoint-grupper til responsive designs.

en: Allows users to comment on content.
da: Tillader brugere at kommentere på indhold.

en: Allows users to translate content.
da: Lader brugere oversætte indhold.

en: Entity Reference: Deprecated
da: Entity Reference: Forældet

en: Entity Reference is deprecated, all functionality has been moved to Core.
da: Entity Reference er forældet, al funktionalitet er blevet flyttet til Core.

en: Provides a user interface for creating and managing views.
da: Oprettelse og håndtering af views

en: <p class="text-align-center">Explore recipes across every type of occasion, ingredient, and skill level.</p>
da: <p class="text-align-center">Udforsk opskrifter på tværs af anledninger, ingredienser og færdighedsniveau.</p>

en: <p class="text-align-center">Explore recipes across every type of occasion, ingredient, and skill level</p>
da: <p class="text-align-center">Udforsk opskrifter på tværs af anledninger, ingredienser og færdighedsniveau</p>

en: MySQL, Percona Server, or equivalent
da: MySQL, Percona Server eller lignende

en: Required by the theme: @theme_names | Required by the themes: @theme_names
da[0]: Kræves af theme: @theme_names
da[1]: Kræves af themes: @theme_names

en: A base theme using Drupal 9.0.0's core markup and CSS.
da: Et basistema som bruger Drupal 9.0.0s kerne-markup og CSS.

en: <p>This is a test.</p>
da: <p>Dette er en test.</p>

en: Ban visitors from one or more IP addresses from accessing and viewing your site.
da: Forbyd besøgende fra en eller flere IP-adresser at få adgang til og se dit websted.

en: What types of data does a site have?
da: Hvilke typer data har et websted?

en: What is a content entity?
da: Hvad er en indholdsentitet?

en: What is a field?
da: Hvad er et felt?

en: What is a reference field?
da: Hvad er et referencefelt?

en: What field types are available?
da: Hvilke felttyper er til rådighed?

en: Link (Link module): Stores URLs and link text
da: Link (Link-modulet): Gemmer URLer og linktekst

en: Telephone (Telephone module): Stores telephone numbers
da: Telefon (Telephone-modulet): Gemmer telefonnumre

en: What is a formatter?
da: Hvad er en formatter?

en: What is a widget?
da: Hvad er en widget?

en: What are cron tasks?
da: Hvad er cron-opgaver?

en: What options are available for running cron?
da: Hvilke muligheder er der for at køre cron?

en: What is a module?
da: Hvad er et modul?

en: What is an Experimental module?
da: Hvad er et eksperimentelt modul?

en: What are installing and uninstalling?
da: Hvad er installation og afinstallation?

en: Maintaining and troubleshooting overview
da: Oversigt over vedligeholdelse og fejlsøgning

en: Test the display for your entity sub-type by viewing an entity. If needed, return to these steps to further refine the display.
da: Test visningen for objektundertypen ved at få vist et objekt. Hvis det er nødvendigt, skal du vende tilbage til disse trin for yderligere at finjustere visningen.

en: Clear the data in the site cache.
da: Ryd data fra sitets cache.

en: What is the cache?
da: Hvad er cachen?

en: What is maintenance mode?
da: Hvad er vedligeholdstilstand?

en: Review the permissions for the role, paying particular attention to the permissions marked with <em>Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.</em> Uncheck permissions that this role should not have, in the row of the permission and the column of the role; check permissions that this role should have.
da: Gennemse tilladelserne for rollen, idet du er særlig opmærksom på de tilladelser, der er markeret med <em>Advarsel: Giv kun roller, der er tillid til.</em> Fjern markeringen af de tilladelser, som denne rolle ikke bør have, i rækken med tilladelsen og kolonnen i rollen. kontrollere de tilladelser, som denne rolle skal have.

en: Olivero Utilities
da: Olivero Hjælpefunktioner

en: Enable mobile menu at all widths
da: Aktivér mobilmenu på alle bredder

en: Header site branding background color
da: Sidehovede branding baggrundsfarve

en: Search by keyword or phrase.
da: Søg efter nøgleord eller sætning.

en: olivero settings
da: indstillinger for olivero

en: Toggle Search Form
da: Slå søgeformularen til og fra

en: Toggle Main Menu
da: Slå hovedmenuen til og fra

en: Schema information for module %module was missing from the database. You should manually review the module updates and your database to check if any updates have been skipped up to, and including, %last_update_hook.
da: Skemaoplysningerne for modulet %modulet manglede i databasen. Du bør gennemse modulopdateringerne og databasen manuelt for at kontrollere, om opdateringer er blevet sprunget over, til og med %last_update_hook.

en: Path: @uri. %type: @message in %function (line %line of %file).
da: Sti: @uri. %type: @message i %function (linje %line af %file).

en: What is a feed?
da: Hvad er et feed?

en: What is OPML?
da: Hvad er OPML?

en: What are the options for updating feed items?
da: Hvilke muligheder er der for opdatering af feed-elementer?

en: What are the options for displaying feeds?
da: Hvilke muligheder er der for at vise feeds?

en: Verify that permissions are correct for your site's roles, including the generic <em>Anonymous user</em> and <em>Authenticated user</em>. In order to use personal contact forms, users need both <em>View user information</em> (in the <em>User</em> section, which enables them to view user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> (in the <em>Contact</em> section, which enables them to use contact forms if they can view user profiles).
da: Kontroller, at tilladelserne er korrekte for webstedets roller, herunder den <em>generiske anonyme bruger</em> og <em>den godkendte bruger</em>. For at kunne bruge personlige kontaktformularer har brugerne brug for både <em>Vis brugeroplysninger</em> (i afsnittet <em>Bruger,</em> som gør det muligt for dem at få vist brugerprofiler) og <em>Brug brugernes personlige kontaktformularer</em> (i afsnittet <em>Kontakt,</em> som gør det muligt for dem at bruge kontaktformularer, hvis de kan få vist brugerprofiler).

en: Click <em>Save</em>. You should see your new contact form in the table, along with a link to view it.
da: Klik på <em>Gem</em>. Du bør kunne se den nye kontaktpersonformular i tabellen sammen med et hyperlink for at få den vist.

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a user with the correct permissions is viewing another user's profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form if the user whose profile is being viewed has their personal contact form enabled (this is a user account setting).
da: Besøgende på webstedet kan sende registrerede brugere via e-mail på dit websted ved hjælp af formularen til personlig kontakt uden at kende eller lære modtagerens e-mail-adresse at kende. Når en bruger med de korrekte tilladelser får vist en anden brugers profil, vil fremviseren se fanen Eller linket <em>Kontakt,</em> som fører til formularen til personlig kontaktperson, hvis den bruger, hvis profil vises, har aktiveret sin personlige kontaktformular (dette er en brugerkontoindstilling).

en: The core History module tracks how recently users have viewed content items, and provides a Views field and filter that can be used to show users content that they haven't yet seen.
da: Kernemodulet Oversigt sporer, hvor nylig brugerne har set indholdselementer, og indeholder et felt og filter for visninger, der kan bruges til at vise brugerne indhold, som de endnu ikke har set.

en: What are the options for displaying popularity tracking?
da: Hvad er mulighederne for at vise popularitetssporing?

en: Downloaded %langcode translation for %project.
da: Hentede %langcode oversættelse af %project.

en: Importing %langcode translation for %project.
da: Importerer %langcode oversættelse af %project.

en: Imported %langcode translation for %project.
da: %langcode oversættelse af %project importeret.

en: Module %name has an entry in the system.schema key/value storage, but is missing from your site. <a href=":url">More information about this error</a>.
da: Module %name har en post i system.schema-lageret, men mangler på webstedet. <a href=":url">Mere information om denne fejl</a>.

en: Module %name has an entry in the system.schema key/value storage, but is not installed. <a href=":url">More information about this error</a>.
da: Modulet %name har en post i system.schema-lageret, men er ikke installeret. <a href=":url">Mere information om denne fejl</a>.

en: Missing required data for configuration: %config
da: Mangler påkrævede data til konfiguration: %config

en: Search form (narrow)
da: Søgeformular (smal)

en: Search form (wide)
da: Søgeformular (bred)

en: What is a book?
da: Hvad er en bog?

en: What are the permissions for books?
da: Hvilke tilladelser findes der til bøger?

en: Allows users to add <em>any</em> type of content to a book, use the book overview administration page, and rearrange the pages of a book from the book outline page.
da: Giver brugerne mulighed for at føje <em>alle</em> typer indhold til en bog, bruge administrationssiden for bogoversigten og omarrangere siderne i en bog fra bogens dispositionsside.

en: Managing books
da: Håndtér bøger

en: Add a page to an existing book.
da: Tilføj en side til en eksisterende bog.

en: Configure settings related to books.
da: Konfigurér bog-relaterede indstillinger.

en: Create a new book.
da: Opret en ny bog

en: Click <em>Save</em> to create the book.
da: Klik <em>Gem</em> for at oprette bogen.

en: Change the order and titles of pages within a book.
da: Skift rækkefølge og titel på siderne i en bog.

en: Breakpoints are the point at which your site's content will respond to provide the user with the best possible layout to consume the information. A breakpoint separates the height or width of viewports (screens, printers, and other media output types) into steps. For instance, a width breakpoint of 40em creates two steps: one for widths up to 40em and one for widths above 40em. Breakpoints can be used to define when layouts should shift from one form to another, when images should be resized, and other changes that need to respond to changes in viewport height or width.
da: Pausepunkter er det punkt, hvor dit websteds indhold vil reagere for at give brugeren det bedst mulige layout til at forbruge oplysningerne. Et pausepunkt adskiller højden eller bredden af visningsporte (skærme, printere og andre medieoutputtyper) i trin. For eksempel opretter et breddepausepunkt på 40em to trin: et for bredder op til 40em og et for bredder over 40em. Pausepunkter kan bruges til at definere, hvornår layout skal skifte fra en formular til en anden, hvornår størrelsen på billeder skal ændres, og andre ændringer, der skal reagere på ændringer i visningsportens højde eller bredde.

en: Managing breakpoints and breakpoint groups overview
da: Opsætning af breakpoints og breakpoint-grupper

en: Color module overview
da: Color-modulet

en: Changing site appearance overview
da: Oversigt over ændring af webstedets udseende

en: The form has become outdated. Press the back button, copy any unsaved work in the form, and then reload the page.
da: Formularen er forældet. Tryk på tilbage-knappen, kopier eventuelt ikke-gemt arbejde i formularen, og indlæs derefter siden igen.

en: Configure one or more search pages.
da: Konfigurér én eller flere søgesider

en: What is the search index?
da: Hvad er søgeindekset?

en: What are search pages?
da: Hvad er søgesider?

en: What modules provide site search?
da: Hvilke moduler tilbyder søgning?

en: The Node module, for searching content pages
da: Node-modulet til søgning i indhold

en: The User module, for searching user profiles
da: User-modulet til søgning i brugerprofiler

en: The Help module, for searching help topics
da: Help-modulet til søgning i manualen

en: What are the limitations of the core Search module?
da: Hvad er begrænsningerne af den indbyggede søgefunktion?

en: What are the search permissions?
da: Hvilke tilladelser er knyttet til søgning?

en: Enables the mobile menu toggle at all widths.
da: Aktivér mobilmenuens omskifter på alle bredder.

en: Creating a feed
da: Opret et feed

en: Importing syndicated content
da: Import af syndikeret indhold

en: Managing blocks
da: Håndtering af blokke

en: Placing a block
da: Placér blok

en: Creating a custom block
da: Opret en brugerdefineret blok

en: Defining a custom block type
da: Opret en brugerdefineret bloktype

en: Adding content to a book
da: Tilføj indhold til en bog

en: Configuring books
da: Konfigurér bøger

en: Creating a book
da: Opret en bog

en: Changing the outline of a book
da: Opdatér bogens indholdsfortegnelsse

en: Managing content structure
da: Håndtering af indholdsstruktur

en: Maintaining and troubleshooting your site
da: Vedligehold og fejlsøg dit site

en: Configuring site search
da: Konfigurér søgning

en: Creating and using shortcut administrative links
da: Opret og brug administrative genveje

en: Tracking and displaying popular content
da: Sporing og visning af populært indhold

en: Clearing the site cache
da: Ryd sitets cache

en: Changing basic site settings
da: Tilpas grundlæggende indstillinger

en: Enabling and disabling maintenance mode
da: Aktivering og deaktivering af vedligeholdstilstand

en: Module Link
da: Modul-link

en: Mobile menu all widths
da: Mobilmenu alle bredder

en: Site branding background color
da: Site branding baggrundsfarve

en: <em>You haven’t created any frontpage content yet.</em>
da: <em>Du har ikke oprettet noget forsideindhold endnu.</em>

en: Congratulations and welcome to the Drupal community!
da: Tillykke og velkommen til Drupal-fællesskabet!

en: Drupal is an open source platform for building amazing digital experiences. It’s made, used, taught, documented, and marketed by the <a href="@drupal_community">Drupal community</a>. Our community is made up of people from around the world with a shared set of <a href="@drupal_values">values</a>, collaborating together in a respectful manner. As we like to say:
da: Drupal er en open source-platform til opbygning af fantastiske digitale oplevelser. Det er lavet, brugt, undervist, dokumenteret og markedsført af <a href="@drupal_community">Drupal-samfundet.</a> Vores samfund består af mennesker fra hele verden med et fælles sæt <a href="@drupal_values">af værdier</a>, der samarbejder på en respektfuld måde. Som vi plejer at sige:

en: Come for the code, stay for the community.
da: Kom efter koden, bliv for fællesskabet.

en: There are a few ways to get started with Drupal:
da: Der er flere måder at komme i gang med Drupal på:

en: Bookmark these links to our active Drupal community groups and support resources.
da: Gem disse links til vores aktive Drupal-brugergrupper og support-materialer.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use Layout Builder.
da: Visning %display har angivet stien til node/% as. Dette vil ikke producere, hvad du ønsker. Hvis du vil have flere versioner af nodevisningen, skal du bruge Layoutgenerator.

en: See <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
da: Se <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">dokumentationen af PHP datoformater</a>.

en: The specified file '%original_source' could not be copied because the destination directory '%destination_directory' is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions.
da: Filen '%original_source' kunne ikke kopieres fordi destinationen '%destination' ikke er konfigureret korrekt. Det kan skyldes et problem med fil- eller mappetilladelser.

en: The Aggregator module requires the <a href="https://secure.php.net/manual/en/curl.setup.php">PHP cURL library</a>. For more information, see the <a href="https://www.drupal.org/docs/system-requirements/php-requirements#curl">online information on installing the PHP cURL extension</a>.
da: Aggregator-modulet kræver <a href="https://secure.php.net/manual/en/curl.setup.php">PHPs cURL-bibliotek</a>. Se håndbogens afsnit om <a href="https://www.drupal.org/docs/system-requirements/php-requirements#curl">installation af PHPs cURL-udvidelse</a> for mere information.

en: List (Options module): Stores values chosen from pre-defined lists, where the values can be numbers or text; see section below for more on list fields.
da: Liste (Options-modulet): Gemmer værdier, der er valgt fra foruddefinerede lister, hvor værdierne kan være tal eller tekst. Se afsnittet nedenfor for at få mere at vide om listefelter.

en: Reference (core system): Stores entity references; see section above
da: Reference (Core): Gemmer entity-referencer; se afsnittet ovenfor

en: Text (Text module): Stores formatted and unformatted text; see section below for more on text fields.
da: Tekst (Text-modulet): Gemmer formateret og uformateret tekst; se afsnittet nedenfor for at få mere at vide om tekstfelter.

en: What settings are available for List field types?
da: Hvilke indstillinger er tilgængelige for listefelttyper?

en: What types of Text fields are available?
da: Hvilke typer af tekstfelter er til rådighed?

en: Managing menus overview
da: Håndtering af menuer

en: Managing and using forums overview
da: Håndtering og visning af forum oversigt

en: Create the forums that you want in your forum hierarchy, starting at the top level. To create a forum, click <em>Add forum</em> and enter the forum name. If your hierarchy has this forum inside a container or another forum, select the parent forum/container in the <em>Parent</em> field. Review and/or edit the other settings, and click <em>Save</em>.
da: Opret de fora, du ønsker i dit forum hierarki, der starter på øverste niveau. Hvis du vil oprette et forum, skal du klikke på <em>Tilføj forum</em> og indtaste forumnavnet. Hvis dit hierarki har dette forum inde i en container eller et andet forum, skal du vælge det overordnede forum / beholder i <em>parent-feltet.</em> Gennemse og/eller rediger de andre indstillinger, og klik på <em>Gem</em>.

en: Review and/or edit the permissions related to forums. The administrative permission for editing the forum settings is in the <em>Forum</em> module section of the permissions page, and administrative permissions for editing the forum hierarchy are in the <em>Taxonomy</em> module section. The user permissions for creating forum topics are in the <em>Node</em> module section, and for commenting on topics are in the <em>Comment</em> module section.
da: Gennemse og/eller rediger tilladelserne i forbindelse med fora. Den administrative tilladelse til at redigere forumindstillingerne findes i afsnittet <em>Forummodul</em> på tilladelsessiden, og de administrative tilladelser til redigering af forumhierarkiet findes i afsnittet <em>Taksonomimodul.</em> Brugertilladelserne til oprettelse af forumemner findes i afsnittet <em>Node-modul,</em> og for at kommentere emner findes i afsnittet <em>Kommentarmodul.</em>

en: Locate the topic within the forum, and click on the title to view the topic.
da: Find emnet i forummet, og klik på titlen for at se emnet.

en: A <em>view</em> is a listing of items on your site; for example, a block showing the most recent comments, a page listing news items, or a list of registered users. The listings can be formatted in a table, grid, list, calendar, RSS feed, and other formats (some output formats may require you to install additional contributed modules).
da: En <em>visning</em> er en liste over elementer på dit websted. en blok, der viser de seneste kommentarer, en side med nyheder eller en liste over registrerede brugere. Listerne kan formateres i en tabel, et gitter, en liste, en kalender, et RSS-feed og andre formater (nogle outputformater kan kræve, at du installerer yderligere ekstramoduler).

en: What are the components of a view?
da: Hvad er komponenterne i en visning?

en: When you first create a view, you will specify what type of <em>base data</em> is being displayed in the view, which cannot be changed. After choosing a base data type, you can edit the following components, which allow you to specify which data to output, in what order, and in what format:
da: Første gang du opretter en visning, skal du angive, hvilken type <em>stamdata</em> der skal vises i visningen, som ikke kan ændres. Når du har valgt en stamdatatype, kan du redigere følgende komponenter, som giver dig mulighed for at angive, hvilke data der skal udskrives, i hvilken rækkefølge og i hvilket format:

en: <em>Displays</em>: whether the output goes to a page, block, feed, etc.; a single view can have multiple displays, each with different settings.
da: <em>Viser:</em>om outputtet går til en side, blok, feed osv.; En enkelt visning kan have flere skærme, hver med forskellige indstillinger.

en: <em>Header</em> and <em>Footer</em>: content to display at the top or bottom of the view display.
da: <em>Sidehoved</em> og <em>sidefod</em>: indhold, der skal vises øverst eller nederst i visningsvisningen.

en: <em>Advanced</em> &gt; <em>Contextual filters</em>: like regular filters, except the criteria come from the <em>context</em>, such as the current date, page the view is displayed on, etc.
da: <em>Avancerede</em> &gt; <em>Kontekstafhængige filtre</em>: som almindelige filtre, bortset fra at kriterierne kommer fra <em>konteksten</em>, f.eks.

en: Click <em>Add view</em>.
da: Klik på <em>Tilføj visning</em>.

en: In the <em>View name</em> field, enter a name for the view, which is how it will be listed in the administrative interface.
da: Angiv et navn til visningen i feltet <em>Vis navn,</em> og sådan vises den i den administrative grænseflade.

en: In <em>View settings</em> &gt; <em>Show</em>, select the base data type to display in your view. This cannot be changed later.
da: Vælg den stamdatatype, der skal vises i visningen, i <em>Vis indstillinger</em> &gt; <em>Vis</em>. Dette kan ikke ændres senere.

en: Click <em>Save and edit</em>. Your view will be created; edit it following the steps in the related topics below.
da: Klik på <em>Gem og rediger</em>. Visningen oprettes. redigere den ved at følge trinnene i de relaterede emner nedenfor.

en: Edit an existing view display, to modify what data is displayed or how it is displayed.
da: Rediger en eksisterende visningsvisning for at ændre, hvilke data der vises, eller hvordan de vises.

en: When you have finished changing all the settings, verify that the display is correct by clicking <em>Update preview</em>. Return to editing settings if necessary.
da: Når du er færdig med at ændre alle indstillingerne, skal du kontrollere, at visningen er korrekt, ved at klikke på <em>Opdater eksempel</em>. Vend om nødvendigt tilbage til redigeringsindstillingerne.

en: Views cannot create normal menu links for paths with a % in them.
da: Visninger kan ikke oprette normale menulinks til kurver med et % in dem.

en: Primary Branding Color
da: Primær brandfarve

en: A clean, accessible, and flexible Drupal front-end theme.
da: Et stilrent, tilgængeligt og fleksibelt Drupal frontend-theme.

en: Block Layout Page
da: Blok-layout side

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page that can be displayed in regions (such as footer or sidebar) on your page.
da: Blokke er bokse med indhold, der vises i et område eller en region på sitet, f.eks. en sidefod eller et sidepanel.

en: Any custom or contributed block can be added to a particular region by clicking on a button Place block. A new block can also be created by clicking on Place Block
da: Enhver brugerdefineret eller tredjeparts blok kan føjes til en bestemt region ved at klikke på knappen Placér blok. En ny blok kan også oprettes ved at klikke på Placér blok

en: Assign or change the region of a block by clicking here. A dropdown list with all the regions will appear.You can place one block in multiple regions.
da: Tildel eller skift blokkens region ved at klikke her. Der vises en rulleliste med alle regioner. Du kan placere den samme blok i flere regioner.

en: By Clicking on "Configure" you can go ahead and edit the contents of the block, deal with the visibility settings and even change the placement of where it is on your theme.
da: Ved at klikke på "Konfigurér" kan du redigere blokkens indhold, ændre synlighedsindstillingerne og endda ændre placeringen af, hvor den vises i dit theme.

en: Custom Block Library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: The block management screen also has an another tab on the top which is used to add Custom blocks. The name of the tab is "Custom block library". This tab ultimately provides a link to add custom blocks.
da: Skærmen til blokstyring har også en anden fane øverst, som bruges til at tilføje brugerdefinerede blokke. Navnet på fanen er "Brugerdefineret blokbibliotek". Denne fane indeholder i sidste ende et link til tilføjelse af brugerdefinerede blokke.

en: Wide (1090)
da: Bred (1090)

en: Testing theme with optional blocks
da: Test-theme med valgfri blokke

en: Testing theme with required blocks
da: Test-theme med påkrævede blokke

en: Testing theme without blocks
da: Test-theme uden blokke

en: Exporting your complete site configuration
da: Eksporterer den komplette konfiguration

en: Review the differences between your uploaded configuration and the active configuration, if any, and click <em>Import all</em> to import the changes.
da: Gennemse forskellene mellem den overførte konfiguration og den eventuelle aktive konfiguration, og klik på <em>Importer alle</em> for at importere ændringerne.

en: Click <em>Import</em>.
da: Klik på <em>Importér</em>.

en: Configuration data describes settings that define how your site behaves or is displayed. For example, when a site administrator updates settings using an administrative form, these settings are stored as configuration data. Configuration data describes settings as simple as a site name and as complex as a view or image style.
da: Konfigurationsdata beskriver indstillinger, der definerer, hvordan webstedet fungerer eller vises. Når en webstedsadministrator f.eks. Konfigurationsdata beskriver indstillinger så enkle som et webstedsnavn og lige så komplekse som en visning eller billedtypografi.

en: Configuration entities are user-defined configuration items grouped by type, such as views, image styles, and content types. Each configuration entity within a type has a similar structure.
da: Konfigurationsenheder er brugerdefinerede konfigurationselementer grupperet efter type, f.eks. Hvert konfigurationsobjekt i en type har en lignende struktur.

en: Exported configuration
da: Eksporteret konfiguration

en: Imported configuration
da: Importeret konfiguration

en: Managing media
da: Håndtering af medier

en: What are media items?
da: Hvad er medieelementer?

en: What is the media library?
da: Hvad er mediebiblioteket?

en: What is an image style?
da: Hvad er en image style?

en: Overview of managing media
da: Håndtering af medier

en: Click <em>Save</em>
da: Klik <em>Gem</em>
