Drupal core (9.3.12) - en to el translation catalogue (4592 entries)

en: Forms
el: Φόρμες

en: Home
el: Αρχική

en: User interface
el: Διεπαφή χρήστη

en: Title
el: Τίτλος

en: Body
el: Κυρίως κείμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: user
el: χρήστης

en: Pages
el: Σελίδες

en: Save configuration
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: delete
el: διαγραφή

en: Status
el: Κατάσταση

en: Register
el: Εγγραφή

en: Create a new user account.
el: Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό χρήστη.

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Suffix
el: Επίθεμα

en: Approve
el: Έγκριση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Submit
el: Υποβολή

en: Operations
el: Λειτουργίες

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Attribute
el: Ιδιότητες

en: Value
el: Αξία

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Email address
el: Διεύθυνση e-mail

en: Development
el: Ανάπτυξη

en: Groups
el: Ομάδες

en: Group
el: Ομάδα

en: Type
el: Τύπος

en: Author
el: Συντάκτης

en: Replies
el: Απαντήσεις

en: Closed
el: Έχει κλείσει

en: yes
el: ναι

en: List
el: Λίστα

en: Subject
el: Θέμα

en: Send email
el: Στείλε email

en: closed
el: έχει κλείσει

en: Actions
el: Ενέργειες

en: disabled
el: απενεργοποιημένο

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Last comment
el: Τελευταίο Σχόλιο

en: Description
el: Περιγραφή

en: Language
el: Γλώσσα

en: RSS feed
el: Ροή RSS

en: more
el: περισσότερα

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Explanation or submission guidelines
el: Εξήγηση ή οδηγίες υποβολής

en: Email settings
el: Ρυθμίσεις email

en: Article
el: Άρθρο

en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Articles
el: Αρθρα

en: Administration
el: Διαχείριση

en: footer
el: υποσέλιδο

en: Comments
el: Σχόλια

en: More
el: Περισσότερα

en: not verified
el: χωρίς επαλήθευση

en: Action
el: Ενέργεια

en: Last updated
el: Τελευταία ενημέρωση

en: On
el: Ανοικτό

en: For
el: Για

en: new
el: νέο

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Block title
el: Τίτλος μπλοκ

en: The title of the block as shown to the user.
el: Ο τίτλος του μπλοκ όπως εμφανίζεται στο χρήστη.

en: Taxonomy
el: Ταξινόμηση

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Content types
el: Τύποι περιεχομένου

en: Homepage
el: Ιστοσελίδα

en: Home page
el: Αρχική σελίδα

en: Download
el: Λήψη

en: Version
el: Έκδοση

en: view
el: προβολή

en: updated
el: ενημερώθηκε

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: File information
el: Πληροφορίες αρχείου

en: File
el: Αρχείο

en: Tag
el: Ετικέτα

en: File path
el: Διαδρομή αρχείου

en: Advanced options
el: Προχωρημένες επιλογές

en: Release notes
el: Σημειώσεις έκδοσης

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Daily
el: Καθημερινά

en: Weekly
el: Εβδομαδιαία

en: Monthly
el: Μηνιαία

en: None
el: Κανένα

en: Display settings
el: Ρυθμίσεις εμφάνισης

en: This action cannot be undone.
el: Η ενέργεια αυτή δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Test
el: Δοκιμή

en: Number
el: Αριθμός

en: Message
el: Μήνυμα

en: No log messages available.
el: Δεν υπάρχουν μηνύματα στο ημερολόγιο συστήματος.

en: Account Name
el: Όνομα Λογαριασμού

en: Password
el: Συνθηματικό

en: Block settings
el: Ρυθμίσεις μπλοκ

en: - None -
el: - Κανένα -

en: Country
el: Χώρα

en: Weight
el: Βάρος

en: The configuration options have been saved.
el: Οι επιλογές διευθέτησης αποθηκεύτηκαν.

en: Variable
el: Μεταβλητή

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Image
el: Εικόνα

en: Center
el: Κέντρο

en: Help text
el: Κείμενο βοήθειας

en: Types
el: Τύποι

en: Multiple
el: Πολλαπλή

en: Free tagging
el: Ελεύθερη σήμανση

en: Required
el: Υποχρεωτικό

en: root
el: ρίζα

en: Parent
el: Γονέας

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
el: Οι σελίδες ενός δεδομένου επιπέδου ταξινομούνται πρώτα κατά βάρος και έπειτα κατά τίτλο.

en: Depth
el: Βάθος

en: none
el: κανένα

en: Category
el: Κατηγορία

en: Add container
el: Προσθήκη φακέλου

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Feed
el: Ροή

en: Name
el: Όνομα

en: edit container
el: επεξεργασία φακέλου

en: edit
el: επεξεργασία

en: Go to previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Go to parent page
el: Μετάβαση στη γονική σελίδα

en: Go to next page
el: Επόμενη σελίδα

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Book
el: Βιβλίο

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Taxonomy term
el: Όρος ταξινόμισης

en: Description field
el: Πεδίο περιγραφής

en: settings
el: ρυθμίσεις

en: Back
el: Πίσω

en: Node ID
el: ID κόμβου

en: Field
el: Πεδίο

en: Outline
el: Διάρθρωση

en: header
el: κεφαλίδα

en: Label
el: Ετικέτα

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Session opened for %name.
el: Άνοιξε σύνοδος για το λογαριασμό %name.

en: Help
el: Βοήθεια

en: True
el: Αληθής

en: False
el: Ψευδής

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Summary
el: Περίληψη

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Open
el: Ανοιχτά

en: Blank
el: Κενό

en: Small
el: Μικρό

en: Large
el: Μεγάλο

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Monday
el: Δευτέρα

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Core
el: Πυρήνας

en: High
el: Υψηλό

en: Low
el: Χαμηλό

en: Archive
el: Αρχειοθετημένο αρχείο

en: Album
el: Άλμπουμ

en: Artist
el: Καλλιτέχνης

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Add new
el: Προσθήκη νέου

en: Time
el: Ώρα

en: Access
el: Πρόσβαση

en: Add
el: Προσθήκη

en: View
el: Προβολή

en: Length
el: Μήκος

en: Format
el: Μορφή

en: History
el: Ιστορικό

en: hidden
el: κρυφό

en: Path
el: Διαδρομή

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: File extensions
el: Επεκτάσεις αρχείων

en: Vocabularies
el: Λεξιλόγια

en: Modules
el: Μονάδες

en: Form ID
el: ID φόρμας

en: Clear index
el: Εκκαθάριση ευρετηρίου

en: General discussion
el: Γενική συζήτηση

en: edit forum
el: επεξεργασία φόρουμ

en: Forum name
el: Όνομα φόρουμ

en: forum
el: φόρουμ

en: Manage
el: Διαχείριση

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Region
el: Περιοχή

en: link
el: σύνδεσμος

en: Anchor
el: Αγκύρωση

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Node type
el: Τύπος κόμβου

en: Menu
el: Μενού

en: Advanced settings
el: Ρυθμίσεις για προχωρημένους

en: Teaser
el: Περικομμένη μορφή

en: never
el: ποτέ

en: Updated
el: Ενημερώθηκε

en: actions
el: ενέργειες

en: Text
el: Κείμενο

en: Theme
el: Θέμα

en: Layout
el: Εμφάνιση

en: aggregator
el: συλλέκτης

en: Update interval
el: Συχνότητα ενημέρωσης

en: The fully-qualified URL of the feed.
el: Η πλήρης διεύθυνση URL της ροής.

en: Add forum
el: Προσθήκη φόρουμ

en: Add term
el: Προσθήκη όρου

en: Search keywords
el: Αναζήτηση λέξεις κλειδιών

en: Timestamp
el: Χρονική σήμανση

en: Keywords
el: Λέξεις κλειδιά

en: Search Keywords
el: Αναζήτηση Λέξεις κλειδιών

en: Preview comment
el: Προεπισκόπηση σχολίου

en: Component
el: Συστατικό

en: Components
el: Συστατικά

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Advanced search
el: Σύνθετη αναζήτηση

en: You are not authorized to access this page.
el: Δεν έχετε δικαίωμα πρόσβασης σε αυτή τη σελίδα.

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Attachment
el: Συνημμένο

en: n/a
el: δ/υ

en: Upload
el: Αποστολή

en: Picture
el: Εικόνα

en: Upload image
el: Αποστολή εικόνας

en: Taxonomy settings
el: Ρυθμίσεις ταξινόμησης

en: Mail
el: Ηλεκτρονικό μήνυμα

en: Before
el: Πριν

en: After
el: Μετά

en: Database type
el: Τύπος βάσης δεδομένων

en: User
el: Χρήστης

en: Content type
el: Τύπος περιεχομένου

en: action
el: Ενέργεια

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Configure
el: Διευθέτηση

en: Files
el: Αρχεία

en: file
el: αρχείο

en: User ID
el: Αναγνωριστικό χρήστη

en: Error
el: Σφάλμα

en: Options
el: Επιλογές

en: Contact
el: Επικοινωνία

en: no
el: όχι

en: New user: %name %email.
el: Νέος χρήστης: %name %email.

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Node
el: Κόμβος

en: Sent email to %recipient
el: Στάλθηκε e-mail στον %recipient

en: The subject of the message.
el: Το κείμενο του μηνύματος.

en: Number of columns
el: Αριθμός στηλών

en: Data type
el: Τύπος δεδομένων

en: Create
el: Δημιουργία

en: Separator
el: Διαχωριστής

en: Exclude
el: Εξαίρεση

en: Horizontal
el: Οριζόντιο

en: Vertical
el: Κάθετο

en: Open link in new window
el: Άνοιγμα του συνδέσμου σε νέο παράθυρο

en: term
el: όρος

en: Expanded
el: Σε ανάπτυξη

en: Parent item
el: Γονικό στοιχείο

en: Add child page
el: Προσθήκη θυγατρικής σελίδας

en: Printer-friendly version
el: Εκτυπώσιμη μορφή

en: Content type for child pages
el: Τύπος περιεχομένου για τις θυγατρικές σελίδες

en: Update options
el: Επιλογές ενημέρωσης

en: Remove from outline
el: Αφαίρεση από τη διάρθρωση βιβλίου

en: Unknown export format.
el: Άγνωστος μορφότυπος εξαγωγής.

en: All
el: Όλες

en: Active
el: Ενεργό

en: Last post
el: Τελευταία δημοσίευση

en: Access denied
el: Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση

en: Year
el: Έτος

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Add content
el: Προσθήκη περιεχομένου

en: Page title
el: Τίτλος σελίδας

en: Block
el: Μπλοκ

en: Add block
el: Προσθήκη μπλοκ

en: Override title
el: Παράκαμψη τίτλου

en: CSS class
el: Κλάση CSS

en: Page
el: Σελίδα

en: Pager ID
el: Μοναδικό αναγνωριστικό σελιδομετρητή

en: Bottom
el: Πυθμένας

en: 1 minute | @count minutes
el[0]: 1 λεπτό
el[1]: @count λεπτά

en: 1 hour | @count hours
el[0]: 1 ώρα
el[1]: @count ώρες

en: 1 day | @count days
el[0]: 1ημέρα
el[1]: @count ημέρες

en: Configuration saved.
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν.

en: Taxonomy terms
el: Όροι ταξινόμησης

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Site name
el: Όνομα ιστοτόπου

en: Site slogan
el: Σύνθημα του ιστοτόπου

en: Good
el: Καλό

en: Node types
el: Τύποι ύλης

en: User settings
el: Ρυθμίσεις χρήστη

en: Site
el: Ιστοσελίδα

en: Module
el: Μονάδα

en: Off
el: Κλειστό

en: Host
el: Υπολογιστής βάσης

en: Available updates
el: Διαθέσιμες ενημερώσεις

en: Manual update check
el: Χειροκίνητος έλεγχος για ενημερώσεις

en: Never
el: Ποτέ

en: Check manually
el: Χειροκίνητος έλεγχος

en: Up to date
el: Ενημερωμένο

en: Update available
el: Διαθέσιμη ενημέρωση

en: Drupal core update status
el: Αναφορά κατάστασης του πυρήνα του Drupal

en: Out of date
el: Μη ενημερωμένο

en: Header
el: Κεφαλίδα

en: Left sidebar
el: Αριστερή πλευρική ζώνη

en: Right sidebar
el: Δεξιά πλευρική ζώνη

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Inline
el: Ενσωματωμένο

en: Recipients
el: Παραλήπτες

en: Selected
el: Επιλεγμένο

en: Your name
el: Το όνομά σας

en: Menu link
el: Σύνδεσμος μενού

en: To
el: Προς

en: From
el: Από

en: Aggregator feed
el: Ροή συλλέκτη

en: Aggregator feed ID
el: ID ροής συλλέκτη

en: Aggregator item
el: Αντικείμενο συλλέκτη

en: Aggregator item ID
el: ID αντικειμένου συλλέκτη

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Throttle
el: Απόπνιξη

en: Visibility
el: Ορατότητα

en: Roles
el: Ρόλοι

en: Revision ID
el: ID αναθεώρησης

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Comment ID
el: ID σχολίου

en: Hostname
el: Όνομα υπολογιστή

en: Score
el: Βαθμολογία

en: Published
el: Δημοσιευμένο

en: Signature
el: Υπογραφή

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Source string
el: Συμβολοσειρά προέλευσης

en: Locale
el: Γλωσσική προσαρμογή

en: Title field label
el: Ετικέτα του πεδίου τίτλου

en: Promoted to front page
el: Προβιβασμένο στην πρώτη σελίδα

en: Sticky at top of lists
el: Καρφιτσωμένο στην κορυφή στις λίστες

en: Revisions
el: Αναθεωρήσεις

en: Log message
el: Μήνυμα ημερολογίου

en: URL alias
el: Ψευδώνυμο URL

en: File ID
el: ID αρχείου

en: File name
el: Όνομα αρχείου

en: File MIME type
el: MIME τύπος του αρχείου

en: File size
el: Μέγεθος αρχείου

en: Node revision ID
el: ID αναθεώρησης κόμβου

en: Vocabulary
el: Λεξιλόγιο

en: Vocabulary ID
el: ID λεξιλογίου

en: Vocabulary name
el: Όνομα λεξιλογίου

en: Term
el: Όρος

en: Term ID
el: ID όρου

en: User role
el: Ρόλος χρήστη

en: Role name
el: Όνομα ρόλου

en: Last access
el: Τελευταία προσπέλαση

en: Last login
el: Τελευταία σύνδεση

en: Time zone
el: Ζώνη ώρας

en: Severity
el: Σοβαρότητα

en: Field name
el: Όνομα πεδίου

en: Field type
el: Τύπος πεδίου

en: Global settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Multiple values
el: Πολλαπλές τιμές

en: Fields
el: Πεδία

en: Widget type
el: Τύπος γραφικού συστατικού

en: Contains
el: Περιέχει

en: Does not contain
el: Δεν περιέχει

en: Is less than
el: Είναι μικρότερο/η από

en: Is less than or equal to
el: Είναι μικρότερο/η ή ίσο/η με

en: Is equal to
el: Είναι ίση/ο με

en: Is greater than or equal to
el: Είναι μεγαλύτερο/η ή ίσο/η με

en: Is greater than
el: Είναι μεγαλύτερο/η από

en: Is not equal to
el: Δεν είναι ίσο/η με

en: Average
el: Μέσος όρος

en: Count
el: Αρίθμηση

en: Overridden
el: Έχει παρακαμφθεί

en: Add action
el: Προσθήκη ενέργειας

en: Set name
el: Όνομα σετ

en: Original image
el: Αρχική εικόνα

en: Link to URL
el: Σύνδεσμος στο URL

en: Heading
el: Επικεφαλίδα

en: Watchdog
el: Φύλακας

en: Search settings
el: Επιλογές αναζήτησης

en: Mode
el: Τρόπος

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: blocked
el: αποκλεισμένος

en: active
el: ενεργός

en: N/A
el: Μ/Δ

en: OK
el: ΟΚ

en: OPML feed
el: Ροή OPML

en: Number of news items in block
el: Αριθμός ειδήσεων στο μπλοκ

en: View this feed's recent news.
el: Εμφάνιση των πρόσφατων ειδήσεων αυτής της ροής.

en: Feed overview
el: Επισκόπηση ροής

en: Items
el: Αντικείμενα

en: Last update
el: Τελευταία ενημέρωση

en: Next update
el: Επόμενη ενημέρωση

en: %time ago
el: %time πριν

en: %time left
el: απομένουν %time

en: Nodes
el: Κόμβοι

en: Authored by
el: Συντάχθηκε από

en: Advanced
el: Προχωρημένο

en: Processor
el: Επεξεργαστής

en: The feed %feed has been updated.
el: Η ροή %feed ενημερώθηκε.

en: Feed %feed added.
el: Η ροή %feed προστέθηκε.

en: The feed %feed has been added.
el: Η ροή %feed προστέθηκε.

en: Sort order
el: Σειρά ταξινόμησης

en: Up
el: Επάνω

en: Performance
el: Απόδοση

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: Textfield
el: Πεδίο κειμένου

en: Display options
el: Επιλογές προβολής

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Scale
el: Κλιμάκωση

en: Thumbnail
el: Μικρογραφία

en: Medium
el: Μέσο

en: Media
el: Μέσα

en: Plain text
el: Απλό κείμενο

en: standard
el: βασικό

en: Caching
el: Λανθάνουσα μνήμη

en: Month
el: Μήνας

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Widget
el: Γραφικό συστατικό

en: Last reply
el: Τελευταία απάντηση

en: System
el: Σύστημα

en: Domain
el: Όνομα χώρου

en: Processors
el: Επεξεργαστές

en: Unlimited
el: Απεριόριστο

en: Current
el: Τρέχοντα

en: State
el: Κατάσταση

en: Desc
el: Φθί

en: Filter by
el: Φιλτράρισμα κατά

en: Enter a valid username.
el: Εισάγετε ένα έγκυρο όνομα χρήστη.

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Recipient
el: Παραλήπτης

en: By
el: Από

en: OR
el: Ή

en: Add a role to the selected users
el: Προσθήκη ρόλου στους επιλεγμένους χρήστες

en: Remove a role from the selected users
el: Άρση ρόλου από τους επιλεγμένους χρήστες

en: node
el: κόμβος

en: Administer content
el: Διαχείριση περιεχομένου

en: General
el: Γενικά

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: Namibia
el: Ναμίμπια

en: Israel
el: Ισραήλ

en: Iran
el: Ιράν

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: Cuba
el: Κούβα

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: Chile
el: Χιλή

en: Paraguay
el: Παραγουάη

en: Jamaica
el: Τζαμάικα

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Libya
el: Λιβύη

en: Poland
el: Πολωνία

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

en: Turkey
el: Τουρκία

en: Day
el: Ημέρα

en: Table
el: Πίνακας

en: Mon
el: Δευ

en: Tue
el: Τρί

en: Wed
el: Τετ

en: Thu
el: Πέμ

en: Fri
el: Παρ

en: Sat
el: Σάβ

en: Sun
el: Κυρ

en: May
el: Μάιος

en: am
el: πμ

en: pm
el: μμ

en: Start date
el: Ημερομηνία έναρξης

en: End date
el: Ημερομηνία λήξης

en: Forum
el: Φόρουμ

en: Configuration
el: Παραμετροποίηση

en: Other
el: Άλλο

en: Align
el: Στοίχιση

en: Display title
el: Εμφάνιση τίτλου

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Text color
el: Χρώμα κειμένου

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Basic
el: Βασική

en: Color
el: Χρώμα

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Link URL
el: URL συνδέσμου

en: List type
el: Τύπος λίστας

en: Attributes
el: Χαρακτηριστικά

en: Role
el: Ρόλος

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Allow
el: Επιτρέπεται

en: Ignore
el: Παράβλεψη

en: User data
el: Δεδομένα χρήστη

en: User login
el: Είσοδος

en: Log in
el: Είσοδος

en: Updated URL for feed %title to %url.
el: Η διεύθυνση URL για τη ροή %title ενημερώθηκε, η νέα διεύθυνση είναι: %url.

en: Link text
el: Σύνδεσμος κειμένου

en: Add new comment
el: Προσθήκη νέου σχολίου

en: No terms available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι όροι.

en: String
el: Φράση

en: Case
el: Πεζά/κεφαλαία

en: External
el: Εξωτερικό

en: Users
el: Χρήστες

en: Not installed
el: Μη εγκατεστημένο

en: Referrer
el: Παραπέμφθηκε από

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
el: Το @site είναι αυτή τη στιγμή κλειστό για συντήρηση. Θα επανέλθουμε σύντομα. Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

en: Default front page
el: Προεπιλεγμένη αρχική σελίδα

en: Button
el: Κουμπί

en: Both
el: Και τα δύο

en: Maximum length
el: Μέγιστο μήκος

en: Rows
el: Γραμμές

en: Cache
el: Λανθάνουσα μνήμη

en: Argument
el: Παράμετρος

en: Anonymous
el: Ανώνυμος

en: Provider
el: Πάροχος

en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

en: Install
el: Εγκατάσταση

en: Save and edit
el: Αποθήκευση και επεξεργασία

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Edit view
el: Επεξεργασία view

en: Administer views
el: Διαχείριση views

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Option
el: Επιλογή

en: Arguments
el: Παράμετροι

en: Operator
el: Τελεστής

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Optional
el: Προαιρετικό

en: Exposed Filters
el: Εκτεθειμένα Φίλτρα

en: Sort Criteria
el: Κριτήρια Ταξινόμησης

en: Views UI
el: Διεπαφή χρήστη Views

en: Recent comments
el: Πρόσφατα σχόλια

en: Random
el: Τυχαία

en: Uncategorized
el: Χωρίς κατηγορία

en: Plain
el: Απλό

en: Position
el: Θέση

en: Integer
el: Ακέραιος αριθμός

en: IP Address
el: Διεύθυνση IP

en: Pattern
el: Πρότυπο

en: The comment and all its replies have been deleted.
el: Το σχόλιο και όλες οι απαντήσεις του διαγράφηκαν.

en: Cron settings
el: Ρυθμίσεις Cron

en: Preformatted
el: Προ-μορφοποιημένο

en: Anonymous users
el: Ανώνυμοι χρήστες

en: Clear cache
el: Διαγραφή των δεδομένων λανθάνουσας μνήμης

en: Close
el: Κλείσιμο

en: fields
el: πεδία

en: Add group
el: Προσθήκη ομάδας

en: Save settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Duration
el: Διάρκεια

en: Multiplier
el: Πολλαπλασιαστής

en: Session closed for %name.
el: Έκλεισε σύνοδος για το λογαριασμό %name.

en: Tracker
el: Ανιχνευτής

en: Defaults
el: Προεπιλεγμένα

en: Your search yielded no results.
el: Η αναζήτησή σας δεν έδωσε αποτελέσματα.

en: Germany
el: Γερμανία

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Created date
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Updated date
el: Ημερομηνία ενημέρωσης

en: comments
el: σχόλια

en: Full
el: Πλήρες

en: 1 new | @count new
el[0]: 1 νέο
el[1]: @count νέα

en: Default language
el: Προκαθορισμένη γλώσσα

en: Condition
el: Συνθήκη

en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

en: Albania
el: Αλβανία

en: Algeria
el: Αλγερία

en: American Samoa
el: Αμερικανική Σαμόα

en: Andorra
el: Ανδόρρα

en: Angola
el: Αγκόλα

en: Anguilla
el: Ανγκουίλα

en: Antarctica
el: Ανταρκτική

en: Argentina
el: Αργεντινή

en: Armenia
el: Αρμενία

en: Aruba
el: Αρούμπα

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Austria
el: Αυστρία

en: Azerbaijan
el: Αζερμπαϊτζάν

en: Bahamas
el: Μπαχάμες

en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

en: Bangladesh
el: Μπανγκλαντές

en: Barbados
el: Μπαρμπάντος

en: Belarus
el: Λευκορωσία

en: Belgium
el: Βέλγιο

en: Belize
el: Μπελίζε

en: Benin
el: Μπενίν

en: Bermuda
el: Βερμούδες

en: Bhutan
el: Μπουτάν

en: Bolivia
el: Βολιβία

en: Botswana
el: Μποτσουάνα

en: Bouvet Island
el: Νησί Μπουβέ

en: Brunei
el: Μπρουνέι

en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

en: Burundi
el: Μπουρούντι

en: Cambodia
el: Καμπότζη

en: Cameroon
el: Καμερούν

en: Canada
el: Καναδάς

en: Cape Verde
el: Πράσινο Ακρωτήριο

en: Cayman Islands
el: Νησιά Καϋμάν

en: Central African Republic
el: Κεντροαφρικανική Δημοκρατία

en: Chad
el: Τσαντ

en: China
el: Κίνα

en: Christmas Island
el: Νησί των Χριστουγέννων

en: Cocos (Keeling) Islands
el: Νησιά Κόκος (Κήλινγκ)

en: Colombia
el: Κολομβία

en: Comoros
el: Κομόρες

en: Cook Islands
el: Νήσοι Κουκ

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Cyprus
el: Κύπρος

en: Denmark
el: Δανία

en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

en: Dominica
el: Ντομίνικα

en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

en: Ecuador
el: Ισημερινός

en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

en: Equatorial Guinea
el: Ισημερινή Γουινέα

en: Eritrea
el: Ερυθραία

en: Estonia
el: Εσθονία

en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

en: Faroe Islands
el: Νήσοι Φερόες

en: Finland
el: Φινλανδία

en: France
el: Γαλλία

en: French Guiana
el: Γαλλική Γουιάνα

en: French Polynesia
el: Γαλλική Πολυνησία

en: Gabon
el: Γκαμπόν

en: Gambia
el: Γκάμπια

en: Georgia
el: Γεωργία

en: Ghana
el: Γκάνα

en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

en: Greece
el: Ελλάδα

en: Greenland
el: Γροιλανδία

en: Grenada
el: Γρενάδα

en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

en: Guam
el: Γκουαχάν

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Guinea
el: Γουινέα

en: Guinea-Bissau
el: Γουινέα-Μπισσάου

en: Guyana
el: Γουιάνα

en: Haiti
el: Αϊτή

en: Honduras
el: Ονδούρα

en: Hungary
el: Ουγγαρία

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: India
el: Ινδία

en: Indonesia
el: Ινδονησία

en: Iraq
el: Ιράκ

en: Ireland
el: Ιρλανδία

en: Italy
el: Ιταλία

en: Jordan
el: Ιορδανία

en: Kazakhstan
el: Καζακστάν

en: Kenya
el: Κένυα

en: Kiribati
el: Κιριμπάτι

en: Kuwait
el: Κουβέιτ

en: Kyrgyzstan
el: Κιργιζία

en: Laos
el: Λάος

en: Latvia
el: Λεττονία

en: Lebanon
el: Λίβανος

en: Lesotho
el: Λεσότο

en: Liberia
el: Λιβερία

en: Liechtenstein
el: Λιχτενστάιν

en: Lithuania
el: Λιθουανία

en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

en: Malawi
el: Μαλάουι

en: Malaysia
el: Μαλαισία

en: Maldives
el: Μαλδίβες

en: Mali
el: Μάλι

en: Malta
el: Μάλτα

en: Marshall Islands
el: Νήσοι Μάρσαλ

en: Martinique
el: Μαρτινίκα

en: Mauritania
el: Μαυριτανία

en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

en: Mayotte
el: Μαγιότ

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Micronesia
el: Μικρονησία

en: Moldova
el: Μολδαβία

en: Monaco
el: Μονακό

en: Mongolia
el: Μογγολία

en: Montserrat
el: Μοντσερράτ

en: Morocco
el: Μαρόκο

en: Mozambique
el: Μοζαμβίκη

en: Nepal
el: Νεπάλ

en: Netherlands
el: Ολλανδία

en: Netherlands Antilles
el: Ολλανδικές Αντίλλες

en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

en: Niger
el: Νίγηρας

en: Nigeria
el: Νιγηρία

en: Niue
el: Νιούε

en: Norfolk Island
el: Νησί Νόρφολκ

en: North Korea
el: Βόρεια Κορέα

en: Northern Mariana Islands
el: Βόρειες Μαριάνες Νήσοι

en: Norway
el: Νορβηγία

en: Oman
el: Ομάν

en: Pakistan
el: Πακιστάν

en: Palau
el: Παλάου

en: Panama
el: Παναμάς

en: Papua New Guinea
el: Παπούα Νέα Γουινέα

en: Peru
el: Περού

en: Philippines
el: Φιλιππίνες

en: Pitcairn Islands
el: Νήσοι Πίτκερν

en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Romania
el: Ρουμανία

en: Russia
el: Ρωσία

en: Rwanda
el: Ρουάντα

en: Samoa
el: Σαμόα

en: San Marino
el: Άγιος Μαρίνος

en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

en: Senegal
el: Σενεγάλη

en: Seychelles
el: Σεϋχέλλες

en: Sierra Leone
el: Σιέρα Λεόνε

en: Slovakia
el: Σλοβακία

en: Slovenia
el: Σλοβενία

en: Solomon Islands
el: Νήσοι Σολομώντα

en: Somalia
el: Σομαλία

en: South Africa
el: Νότια Αφρική

en: Spain
el: Ισπανία

en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

en: Sudan
el: Σουδάν

en: Suriname
el: Σουρινάμ

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Switzerland
el: Ελβετία

en: Syria
el: Συρία

en: Taiwan
el: Ταϊβάν

en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

en: Tanzania
el: Τανζανία

en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

en: Togo
el: Τόγκο

en: Tokelau
el: Τοκελάου

en: Tunisia
el: Τυνησία

en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

en: Tuvalu
el: Τουβαλού

en: Uganda
el: Ουγκάντα

en: Ukraine
el: Ουκρανία

en: United Arab Emirates
el: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής

en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

en: Vanuatu
el: Βανουάτου

en: Vatican City
el: Βατικανό

en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

en: Yemen
el: Υεμένη

en: Zambia
el: Ζάμπια

en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

en: Identity
el: Ταυτότητα

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Database username
el: Όνομα χρήστη βάσης δεδομένων

en: Database password
el: Κωδικός βάσης δεδομένων

en: Database name
el: Όνομα βάσης δεδομένων

en: Add user
el: Προσθήκη χρήστη

en: Port
el: Θύρα

en: Regular expression
el: Κανονική έκφραση

en: Size of textfield
el: Μέγεθος του πεδίου κειμένου

en: Authoring information
el: Πληροφορίες σύνταξης

en: Authored on
el: Συντάχθηκε στις

en: Leave blank for %anonymous.
el: Αφήστε το κενό για να μείνει το %anonymous.

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Are you sure you want to delete %name?
el: Είστε σίγουρος πως θέλετε να διαγράψετε το %name;

en: Undefined
el: Απροσδιόριστο

en: Queued
el: Σε αναμονή

en: Default configuration
el: Προκαθορισμένη παραμετροποίηση

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Other queries
el: Άλλα ερωτήματα

en: Key
el: Κλειδί

en: Link to node
el: Σύνδεσμος προς τον κόμβο

en: File Upload
el: Αποστολή αρχείου

en: Site language
el: Γλώσσα ιστοτόπου

en: Change
el: Αλλαγή

en: in
el: σε

en: Messages
el: Μηνύματα

en: Edit term
el: Τροποποίηση όρου

en: Import OPML
el: Εισαγωγή OPML

en: OPML File
el: Αρχείο OPML

en: Allowed HTML tags
el: Επιτρεπτές ετικέτες HTML

en: Sources
el: Πηγές

en: 1 item | @count items
el[0]: 1 αντικείμενο
el[1]: @count αντικείμενα

en: Add menu
el: Προσθήκη μενού

en: menu
el: μενού

en: ‹ previous
el: ‹ προηγούμενη

en: next ›
el: επόμενη ›

en: No items selected.
el: Δεν επιλέχθηκε κανένα στοιχείο.

en: The update has been performed.
el: Η ενημέρωση έγινε.

en: Result
el: Αποτέλεσμα

en: Browser
el: Περιηγητής

en: View user profile.
el: Προβολή προσωπικού προφίλ.

en: Titles only
el: Μόνο τίτλοι

en: Full text
el: Πλήρες κείμενο

en: Feed settings
el: Ρυθμίσεις ροής

en: Source
el: Πηγή

en: published
el: δημοσιευμένο

en: The changes have been saved.
el: Οι αλλαγές αποθηκεύτηκαν.

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Member for
el: Μέλος για

en: @time ago
el: πριν από @time

en: No users selected.
el: Κανένας επιλεγμένος χρήστης.

en: Select all rows in this table
el: Επιλογή όλων των γραμμών σε αυτόν τον πίνακα

en: Deselect all rows in this table
el: Αποεπιλογή όλων των γραμμών σε αυτό τον πίνακα

en: User search
el: Αναζήτηση χρήστη

en: Search results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Please enter some keywords.
el: Πληκτρολογήστε κάποιες λέξεις-κλειδιά.

en: Front page
el: Αρχική σελίδα

en: unlimited
el: Απεριόριστο

en: Replacement patterns
el: Πρότυπα αντικατάστασης

en: Deleted
el: Διαγραμμένο

en: Display name
el: Εμφάνιση ονόματος

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Topics
el: Θέματα

en: Topic
el: Θέμα

en: Definition
el: Ορισμός

en: Allowed values list
el: Λίστα επιτρεπόμενων τιμών

en: Textfield size
el: Μέγεθος πεδίου κειμένου

en: Activity
el: Δραστηριότητα

en: Edit menu
el: Επεξεργασία μενού

en: Delete menu
el: Διαγραφή μενού

en: Publishing options
el: Επιλογές δημοσίευσης

en: Create new revision
el: Δημιουργία νέας αναθεώρησης

en: Lists
el: Λίστες

en: Limit
el: Όριο

en: Minimum height
el: Ελάχιστο ύψος

en: Minimum width
el: Ελάχιστο πλάτος

en: Query
el: Ερώτημα

en: Locale settings
el: Τοπικές ρυθμίσεις

en: Search fields
el: Αναζήτηση πεδίων

en: Configure block
el: Ρύθμιση μπλοκ

en: How many content items to display in "day" list.
el: Πόσα στοιχεία περιεχομένου θα εμφανίζονται στην λίστα "διαβάστηκαν σήμερα".

en: Jan
el: Ιαν

en: Feb
el: Φεβ

en: Mar
el: Μαρ

en: Apr
el: Απρ

en: Jun
el: Ιουν

en: Jul
el: Ιουλ

en: Aug
el: Αυγ

en: Sep
el: Σεπ

en: Oct
el: Οκτ

en: Nov
el: Νοε

en: Dec
el: Δεκ

en: Hour
el: Ώρα

en: Minute
el: Λεπτό

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: Select list
el: Λίστα επιλογής

en: Text field
el: Πεδίο κειμένου

en: Granularity
el: Διακριτότητα

en: Posts
el: Καταχωρίσεις

en: Map
el: Χάρτης

en: Node settings
el: Ρυθμίσεις κόμβου

en: Alignment
el: Στοίχιση

en: Configure permissions
el: Ρύθμιση αδειών πρόσβασης

en: Workflow
el: Ροή εργασίας

en: Randomize
el: Τυχαία

en: author
el: συγγραφέας

en: Entity
el: Οντότητα

en: AND
el: ΚΑΙ

en: Fixed
el: Σταθερό

en: Revert
el: Επαναφορά

en: Negate
el: Αναίρεση

en: Empty
el: Κενό

en: Path alias
el: Ψευδώνυμο διαδρομής

en: Greater than
el: Μεγαλύτερο του

en: Less than
el: Μικρότερο του

en: Notice
el: Ειδοποίηση

en: Caption
el: Λεζάντα

en: Buttons
el: Κουμπιά

en: Sidebar
el: Πλευρική ζώνη

en: Log out
el: Αποσύνδεση

en: Number of day's top views to display
el: Μέγιστος αριθμός εμφανίσεων ανά ημέρα για προβολή

en: Number of all time views to display
el: Μέγιστος αριθμός όλων των εμφανίσεων για προβολή

en: Number of most recent views to display
el: Μέγιστος αριθμός των τελευταίων εμφανίσεων για προβολή

en: Extend
el: Επεκτάσεις

en: characters
el: χαρακτήρες

en: First day of week
el: Πρώτη ημέρα της εβδομάδας

en: Post comment
el: Υποβολή σχολίου

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Your message has been sent.
el: Το μήνυμά σας στάλθηκε.

en: Create new account
el: Δημιουργία νέου λογαριασμού

en: Seconds
el: Δευτερόλεπτα

en: role
el: ρόλος

en: Info
el: Πληροφορίες

en: White
el: Λευκό

en: People
el: Χρήστες

en: Created new term %term.
el: Ο νέος όρος %term δημιουργήθηκε.

en: Deleted term %name.
el: Ο όρος %name διαγράφηκε.

en: Site information
el: Πληροφορίες ιστοτόπου

en: Blocked
el: Αποκλεισμένος

en: Reference
el: Αναφορά

en: Enabled filters
el: Ενεργοποιημένα φίλτρα

en: or
el: ή

en: Getting Started
el: Ξεκινώντας

en: Binary
el: Δυαδικό

en: List terms
el: Λίστα όρων

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
el: Με τη διαγραφή ενός όρου διαγράφονται όλοι οι θυγατρικοί του, αν υπάρχουν. Η ενέργεια αυτή είναι μη αντιστρέψιμη.

en: Parent term
el: Γονικός όρος

en: Parent terms
el: Γονικοί όροι

en: Syndicate
el: Για ανεξάρτητη κυκλοφορία

en: Books
el: Βιβλία

en: Style
el: Στυλ

en: Forums
el: Φόρουμ

en: Glossary
el: Γλωσσάρι

en: Superscript
el: Εκθέτης

en: Revisions for %title
el: Αναθεωρήσεις του %title

en: Revision
el: Αναθεώρηση

en: The specified passwords do not match.
el: Οι κωδικοί που δόθηκαν δεν είναι ίδιοι.

en: Session
el: Σύνοδος

en: No forums defined
el: Δεν έχει οριστεί κανένα φόρουμ

en: This topic has been moved
el: Αυτό το θέμα έχει μετακινηθεί

en: Permissions
el: Άδειες

en: Your settings have been saved.
el: Οι ρυθμίσεις σας αποθηκεύτηκαν.

en: Installed
el: Εγκαταστάθηκε

en: Plugin
el: Πρόσθετο

en: Link color
el: Χρώμα συνδέσμου

en: Duplicate
el: Αντίγραφο

en: Display label
el: Ετικέτα πεδίου

en: Reversed
el: Ανεστραμμένος

en: Changed
el: Τροποποιημένο

en: Date created
el: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Reverse
el: Αντιστροφή

en: Testing
el: Δοκιμές

en: Unauthorized
el: Μη εξουσιοδοτημένο

en: Standard
el: Βασικό

en: Interval
el: Περίοδος

en: Ascension Island
el: Νήσος της Αναλήψεως

en: Falkland Islands
el: Νήσοι Φώκλαντ

en: South Korea
el: Νότια Κορέα

en: French Southern Territories
el: Γαλλικά Νότια Εδάφη

en: British Virgin Islands
el: Βρετανικές Παρθένοι Νήσοι

en: U.S. Virgin Islands
el: Αμερικανικές Παρθένοι Νήσοι

en: Vietnam
el: Βιετνάμ

en: Guernsey
el: Γκέρνσεϊ

en: Jersey
el: Τζέρσεϊ

en: User name
el: Όνομα χρήστη

en: Authentication
el: Πιστοποίηση

en: Not published
el: Μη δημοσιευμένο

en: File settings
el: Ρυθμίσεις αρχείου

en: Menu settings
el: Ρυθμίσεις μενού

en: Color scheme
el: Χρωματικός συνδυασμός

en: Gray
el: Γκρι

en: width
el: πλάτος

en: height
el: ύψος

en: Unformatted
el: Μη μορφοποιημένο

en: Formats
el: Μορφοποιήσεις

en: @type: deleted %title.
el: @type: διαγράφηκε το %title.

en: RSS Feed
el: Ροή RSS

en: Allowed file extensions
el: Επιτρεπόμενες επεκτάσεις αρχείων

en: New comments
el: Νέα μηνύματα

en: New
el: Δημιουργία

en: Redirect to URL
el: Ανακατεύθυνση σε URL

en: Top left
el: Πάνω αριστερά

en: Top right
el: Πάνω δεξιά

en: Bottom right
el: Κάτω δεξιά

en: Bottom left
el: Κάτω αριστερά

en: Relationships
el: Συσχετίσεις

en: Relationship
el: Συσχέτιση

en: relationships
el: συσχετίσεις

en: The username %name has not been activated or is blocked.
el: Ο λογαριασμός χρήστη %name δεν έχει ενεργοποιηθεί ή έχει αποκλειστεί.

en: Login attempt failed for %user.
el: Απέτυχε η απόπειρα εισόδου για το λογαριασμό %user.

en: ‹ Previous
el: ‹ Προηγούμενο

en: Next ›
el: Επόμενο ›

en: Oldest first
el: Τα παλαιότερα πρώτα

en: Sort criteria
el: Κριτήρια ταξινόμησης

en: Revision of %title from %date
el: Αναθεώρηση του %title της %date

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
el: Το όνομα λογαριασμού του χρήστη στον οποίο θέλετε να μεταβιβάσετε την ιδιοκτησία.

en: Delete action
el: Διαγραφή ενέργειας

en: The action has been successfully saved.
el: Η ενέργεια αποθηκεύτηκε.

en: Themes
el: Θεματικές παραλλαγές

en: Multilingual
el: Πολύγλωσσο

en: JPEG quality
el: Ποιότητα JPEG

en: comment
el: σχόλιο

en: Unpublished
el: Μη δημοσιευμένο

en: Last changed
el: Τελευταία τροποποίηση:

en: not published
el: μη δημοσιευμένο

en: Published comments
el: Δημοσιευμένα σχόλια

en: Loading...
el: Φορτώνει...

en: Protected
el: Προστατευμένο

en: Comment settings
el: Ρυθμίσεις σχολίων

en: Sticky
el: Καρφιτσωμένο

en: Default options
el: Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις

en: Ok
el: Eντάξει

en: Contact settings
el: Ρυθμίσεις επικοινωνίας

en: Ban
el: Αποκλεισμός

en: users
el: χρήστες

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Reset password
el: Αρχικοποίηση κωδικού πρόσβασης

en: Processing
el: Επεξεργασία

en: Output format
el: Μορφή εξόδου

en: Temporary directory
el: Προσωρινός κατάλογος αρχείων

en: File upload error. Could not move uploaded file.
el: Σφάλμα στην αποστολή του αρχείου. Δεν ήταν δυνατή η μετακίνηση του απεσταλμένου αρχείου.

en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

en: Default value
el: Προεπιλεγμένη τιμή

en: Timezone
el: Ζώνη ώρας

en: Password strength:
el: Αντοχή συνθηματικού:

en: Passwords match:
el: Τα συνθηματικά ταιριάζουν:

en: Slogan
el: Σύνθημα

en: Anonymous user
el: Ανώνυμος χρήστης

en: The name used to indicate anonymous users.
el: Το όνομα που χρησιμοποιείται για να υποδηλώνει τους ανώνυμους χρήστες.

en: Alternate text
el: Εναλλακτικό κείμενο

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Enabled modules
el: Ενεργοποιημένες μονάδες

en: Translation language
el: Γλώσσα μετάφρασης

en: Please wait...
el: Παρακαλώ περιμένετε...

en: Not translated
el: Χωρίς μετάφραση

en: Select
el: Επιλογή

en: Translatable
el: Μεταφράσιμο

en: Location of comment submission form
el: Θέση της φόρμας υποβολής σχολίου

en: Show blocks
el: Εμφάνιση μπλοκ

en: Go to first page
el: Πρώτη σελίδα

en: Go to last page
el: Τελευταία σελίδα

en: Enter the terms you wish to search for.
el: Πληκτρολογήστε τους όρους που θέλετε να αναζητήσετε.

en: Bold
el: Έντονα

en: Underlined
el: Υπογραμμισμένα

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Variables
el: Μεταβλητές

en: Tasks
el: Εργασίες

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Delete role
el: Διαγραφή ρόλου

en: PHP Code
el: Κώδικας PHP

en: Basic configuration
el: Βασική ρύθμιση

en: Recipe
el: Συνταγή

en: Preparation time
el: Χρόνος προετοιμασίας

en: Ingredients
el: Υλικά

en: Recipes
el: Συνταγές

en: British Indian Ocean Territory
el: Βρετανικό Έδαφος Ινδικού Ωκεανού

en: Croatia
el: Κροατία

en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

en: Language switcher
el: Αλλαγή γλώσσας

en: Block description
el: Περιγραφή του μπλοκ

en: Translation
el: Μετάφραση

en: Translation status
el: Κατάσταση μετάφρασης

en: Blocks
el: Μπλοκ

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
el: Προσδιορισμός του περιεχομένου των μπλοκ που θα εμφανίζεται στις πλευρικές μπάρες του ιστοτόπου σας και στις διάφορες περιοχές της ιστοσελίδας.

en: Save blocks
el: Αποθήκευση μπλοκ

en: The block settings have been updated.
el: Οι ρυθμίσεις των μπλοκ ενημερώθηκαν.

en: Save block
el: Αποθήκευση του μπλοκ

en: The block configuration has been saved.
el: Οι ρυθμίσεις του μπλοκ αποθηκεύτηκαν.

en: Menus
el: Μενού

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
el: Οποιεσδήποτε προσαρμογές θα χαθούν. Η ενέργεια αυτή είναι μη αναστρέψιμη.

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
el: Επιτρέπει στους διαχειριστές να προσαρμόζουν το μενού πλοήγησης του ιστοτόπου.

en: Add vocabulary
el: Προσθήκη λεξιλογίου

en: Edit vocabulary
el: Τροποποίηση λεξιλογίου

en: Created new vocabulary %name.
el: Το νέο λεξιλόγιο %name δημιουργήθηκε.

en: Updated vocabulary %name.
el: Το λεξιλόγιο %name ενημερώθηκε.

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε το λεξιλόγιο %title;

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
el: Με τη διαγραφή ενός λεξιλογίου διαγράφονται όλοι οι όροι που περιέχει. Η ενέργεια αυτή είναι μη αντιστρέψιμη.

en: Deleted vocabulary %name.
el: Το λεξιλόγιο %name διαγράφηκε.

en: Above
el: Από πάνω

en: @min and @max
el: @min και @max

en: Default time zone
el: Προεπιλεγμένη ζώνη ώρας

en: Add another item
el: Προσθήκη ενός ακόμα αντικειμένου

en: Manage fields
el: Διαχείριση πεδίων

en: Add field
el: Προσθήκη πεδίου

en: Trimmed
el: Περικομμένο

en: Used in
el: Χρησιμοποιείται σε

en: Add a new field
el: Προσθήκη ενός νέου πεδίου

en: Save field settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων πεδίου

en: The update has encountered an error.
el: Η ενημέρωση εντόπισε ένα σφάλμα.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
el[0]: Επιτυχής επεξεργασία 1 αντικειμένου:
el[1]: Επιτυχής επεξεργασία @count αντικειμένων:

en: Decimal
el: Δεκαδικός αριθμός

en: Float
el: Αριθμός κινητής υποδιαστολής

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Precision
el: Ακρίβεια

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
el: Ο συνολικός αριθμός ψηφίων που θα αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων, συμπεριλαμβανομένων εκείνων στα δεξιά της υποδιαστολής.

en: The number of digits to the right of the decimal.
el: Ο αριθμός των ψηφίων στα δεξιά της υποδιαστολής.

en: Decimal marker
el: Χαρακτήρας υποδιαστολής

en: Check boxes/radio buttons
el: Κουτιά επιλογής/Κουμπιά επιλογής

en: Single on/off checkbox
el: Απλό κουτάκι επιλογής Ενεργό/Ανενεργό

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
el: Ορίζει γραφικά συστατικά  επιλογής, πεδίου επιλογών και κουμπί επιλογής για τους τύπους κειμένου και αριθμού.

en: Text area (multiple rows)
el: Πλαίσιο κειμένου (πολλές γραμμές)

en: Defines simple text field types.
el: Ορίζει τύπους πεδίου απλού κειμένου.

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Permalink
el: Μόνιμος σύνδεσμος

en: Theme-engine-specific settings
el: Ρυθμίσεις για τη συγκεκριμένη θεματική παραλλαγή

en: Form
el: Φόρμα

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Exceptions
el: Εξαιρέσεις

en: Publish
el: Δημοσίευση

en: Unpublish
el: Άρση δημοσίευσης

en: The parent comment
el: Το γονικό σχόλιο

en: 1 minute
el: 1 λεπτό

en: Permission
el: Άδεια

en: @module module
el: μονάδα @module

en: More information
el: Περισσότερες πληροφορίες

en: Grid
el: Πλέγμα

en: Redo
el: Ακύρωση αναίρεσης

en: Italic
el: Πλάγια

en: Text Editor
el: Επεξεργαστής Κειμένου

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Anonymous commenting
el: Σχολιασμός από ανώνυμους χρήστες

en: Anonymous posters may not enter their contact information
el: Οι ανώνυμοι συντάκτες δεν μπορούν να αφήνουν πληροφορίες επικοινωνίας

en: Anonymous posters may leave their contact information
el: Οι ανώνυμοι συντάκτες μπορούν να αφήνουν πληροφορίες επικοινωνίας

en: Anonymous posters must leave their contact information
el: Οι ανώνυμοι συντάκτες πρέπει να αφήνουν πληροφορίες επικοινωνίας

en: Default comment setting
el: Προεπιλεγμένη ρύθμιση σχολίου

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
el: Το περιεχόμενο αυτού του πεδίου παραμένει ιδιωτικό και δε θα εμφανίζεται δημόσια.

en: parent
el: γονέας

en: Date - newest first
el: Ημερομηνία - πρώτα τα νεώτερα

en: Date - oldest first
el: Ημερομηνία - πρώτα τα παλιότερα

en: 1 comment | @count comments
el[0]: 1 σχόλιο
el[1]: @count σχόλια

en: 1 new comment | @count new comments
el[0]: 1 νέο σχόλιο
el[1]: @count νέα σχόλια

en: Save content type
el: Αποθήκευση τύπου περιεχομένου

en: Global
el: Καθολικό

en: Show descriptions
el: Εμφάνιση περιγραφών

en: Subtitle
el: Υπότιτλος

en: Language code
el: Κωδικός γλώσσας

en: Not present
el: Δεν είναι παρόν

en: Authenticated user
el: Πιστοποιημένος χρήστης

en: Source code
el: Πηγαίος κώδικας

en: Menu link title
el: Τίτλος παραπομπής μενού

en: Menu name
el: Όνομα μενού

en: 1 second | @count seconds
el[0]: 1 δευτερόλεπτο
el[1]: @count δευτερόλεπτα

en: Edit profile
el: Επεξεργασία προφίλ

en: Edit container
el: Επεξεργασία φακέλου

en: Indent
el: Αύξηση εσοχής

en: Outdent
el: Μείωση εσοχής

en: Unlink
el: Αφαίρεση συνδέσμου

en: Thread
el: Νήμα

en: Reply
el: Απάντηση

en: Hot topic threshold
el: Όριο χαρακτηρισμού ενός θέματος σαν "καυτό"

en: Topics per page
el: Θέματα ανά σελίδα

en: Posts - most active first
el: Καταχωρίσεις - πρώτα τα περισσότερο ενεργά θέματα

en: Posts - least active first
el: Καταχωρίσεις - πρώτα τα λιγότερο ενεργά θέματα

en: URL path settings
el: Ρυθμίσεις διαδρομής URL

en: Title text
el: Κείμενο τίτλου

en: Mapping
el: Αντιστοίχιση

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
el: Θέλετε σίγουρα να επαναφέρετε την αναθεώρηση από %revision-date;

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε την αναθεώρηση από %revision-date;

en: Distinct
el: Ξεχωριστό

en: Maximum upload size
el: Μέγιστο μέγεθος υποβολής

en: Extension
el: Επέκταση

en: Space
el: Διάστημα

en: New forum topics
el: Νέα θέματα συζήτησης

en: @type: deleted %title revision %revision.
el: @type: διαγράφηκε το %title, αναθεώρηση %revision.

en: Page not found
el: Η σελίδα δε βρέθηκε

en: More help
el: Περισσότερη βοήθεια

en: Bullet list
el: Λίστα κουκίδων

en: Account blocked
el: Ο λογαριασμός αποκλείστηκε

en: Administrator
el: Διαχειριστής

en: Provided by
el: Παρέχεται από

en: Sizes
el: Μεγέθη

en: Add terms
el: Προσθήκη όρων

en: « first
el: « πρώτη

en: last »
el: τελευταία »

en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

en: The directory %directory does not exist.
el: Ο φάκελος %directory δεν υπάρχει.

en: Blockquote
el: Παράθεση

en: No comments available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα σχόλια.

en: empty
el: κενό

en: Rebuild permissions
el: Επαναδημιουργία αδειών

en: @type: updated %title.
el: @type: ενημερώθηκε %title.

en: @type: added %title.
el: @type: προστέθηκε το %title.

en: Add role
el: Προσθήκη ρόλου

en: Path to custom logo
el: Διαδρομή αρχείου για το προσαρμοσμένο λογότυπο

en: Updated term %term.
el: Ο όρος %term ενημερώθηκε.

en: - None selected -
el: - Δεν επιλέχθηκε κανένα στοιχείο -

en: Parser
el: Αναλυτής

en: Discard items older than
el: Να διαγράφονται αντικείμενα που είναι παλιότερα από

en: Aggregator
el: Συλλέκτης

en: There is no new syndicated content from %site.
el: Δεν υπάρχει νέο ανεξάρτητο περιεχόμενο από το %site.

en: There is new syndicated content from %site.
el: Υπάρχει νέο ανεξάρτητο περιεχόμενο από το %site.

en: URL to the feed.
el: URL προς τη ροή.

en: An image representing the feed.
el: Μια εικόνα που αναπαριστά τη ροή.

en: Primary Key: Unique ID for feed item.
el: Πρωτεύον Κλειδί: Μοναδικό ID για αντικείμενο ροής.

en: Title of the feed item.
el: Τίτλος του αντικειμένου ροής.

en: Link to the feed item.
el: Σύνδεσμος στο αντικείμενο ροής.

en: Author of the feed item.
el: Συγγραφέας του αντικειμένου ροής.

en: Body of the feed item.
el: Κυρίως αντικείμενο του αντικειμένου ροής.

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
el: Ημερομηνία δημοσίευσης του αντικειμένου ροής, ως Unix timestamp.

en: Unique identifier for the feed item.
el: Μοναδικό αναγνωριστικό για το αντικείμενο ροής.

en: Alias
el: Ψευδώνυμο

en: Account settings
el: Ρυθμίσεις λογαριασμού

en: Enter your keywords
el: Εισάγετε τις λέξεις-κλειδιά

en: Clean URLs
el: Καθαρές διευθύνσεις URLs

en: My account
el: Ο λογαριασμός μου

en: Number of topics
el: Αριθμός θεμάτων

en: Active forum topics
el: Ενεργά θέματα συζήτησης

en: Read the latest forum topics.
el: Ανάγνωση των τελευταίων θεμάτων συζήτησης.

en: GD library
el: Βιβλιοθήκη GD

en: Attach to
el: Επισύναψη στο

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
el: Ένας χρήστης θεωρείται παρών για τόσο χρόνο από την τελευταία φορά που άνοιξε μια σελίδα.

en: Context
el: Πλαίσιο

en: Book navigation
el: Πλοήγηση βιβλίου

en: Pager
el: Πλοήγηση

en: Identifier
el: Αναγνωριστικό

en: Taxonomy vocabulary
el: Λεξιλόγιο ταξινομίας

en: Remove this item
el: Αφαίρεση αντικειμένου

en: Keyword
el: Λέξη κλειδί

en: 1 year | @count years
el[0]: 1 έτος
el[1]: @count έτη

en: 1 week | @count weeks
el[0]: 1 εβδομάδα
el[1]: @count εβδομάδες

en: 1 min | @count min
el[0]: 1 λεπτό
el[1]: @count λεπτά

en: 1 sec | @count sec
el[0]: 1 δευτερόλεπτο
el[1]: @count δευτερόλεπτα

en: Module name
el: Όνομα μονάδας

en: Layout settings
el: Ρυθμίσεις διάταξης

en: Page settings
el: Ρυθμίσεις σελίδας

en: Use pager
el: Χρήση σελιδομετρητή

en: Offset
el: Αντιστάθμιση

en: More link
el: Σύνδεσμος περισσοτέρων

en: Link to file
el: Σύνδεσμος σε αρχείο

en: contains
el: περιέχει

en: Send message
el: Αποστολή μηνύματος

en: Machine name
el: Όνομα μηχανής

en: Allow Upscaling
el: Να επιτρέπεται υπερ-κλιμάκωση

en: Rotation angle
el: Γωνία περιστροφής

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
el: Ο αριθμός των μοιρών που θα περιστραφεί η εικόνα. Θετικές τιμές σημαίνουν δεξιόστροφη περιστροφή, αρνητικές τιμές σημαίνουν αριστερόστροφη.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
el: Τυχαία περιστροφή για κάθε εικόνα. Η τιμή που ορίζεται παραπάνω χρησιμοποιείται ως μέγιστη.

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Locked
el: Κλειδωμένο

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
el: Οδηγίες για την ανανέωση του κωδικού πρόσβασης έχουν σταλεί στο λογαριασμό %name στη διεύθυνση %email.

en: types
el: τύποι

en: Data
el: Δεδομένα

en: Selection type
el: Τύπος επιλογής

en: Check for updates
el: Έλεγχος για ενημερώσεις

en: All newer versions
el: Όλες οι νεώτερες εκδόσεις

en: Only security updates
el: Μόνο ενημερώσεις ασφαλείας

en: No update data available
el: Δεν υπάρχουν στοιχεία ενημέρωσης

en: Not secure!
el: Μη ασφαλές!

en: Revoked!
el: Ανακλήθηκε!

en: Unsupported release
el: Έκδοση που δεν υποστηρίζεται

en: Can not determine status
el: Δεν είναι δυνατός ο προσδιορισμός της κατάστασης

en: (version @version available)
el: (η έκδοση @version είναι διαθέσιμη)

en: See the available updates page for more information:
el: Δείτε τη σελίδα των διαθέσιμων ενημερώσεων για περισσότερες πληροφορίες:

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
el: Υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση ασφαλείας για την έκδοση του Drupal σας. Για την ασφάλεια του διακομιστή σας, θα πρέπει να προβείτε σε ενημέρωση άμεσα!

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
el: Η έκδοση του Drupal σας έχει ανακληθεί και δεν είναι πλέον διαθέσιμη για λήψη. Συνιστάται η άμεση αναβάθμιση!

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
el: Η εγκατεστημένη έκδοση τουλάχιστον μίας μονάδας ή θεματικής παραλλαγής έχει ανακληθεί και δεν είναι πλέον διαθέσιμη για λήψη. Συνιστάται η άμεση αναβάθμιση ή απενεργοποίηση!

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
el: Η εγκατεστημένη έκδοση του Drupal σας δεν υποστηρίζεται πλέον. Συνιστάται η αναβάθμιση!

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
el: Υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις για την έκδοση του Drupal σας. Για τη σωστή λειτουργία του ιστοτόπου σας, θα πρέπει να προβείτε σε ενημέρωση το συντομότερο δυνατόν.

en: Project not secure
el: Έργο μη ασφαλές!

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
el: Το έργο έχει χαρακτηριστεί ως μη ασφαλές από την ομάδα ασφαλείας του Drupal και δεν είναι πλέον διαθέσιμο για λήψη. Συνιστάται η άμεση απενεργοποίηση οτιδήποτε περιλαμβάνει το έργο αυτό!

en: Project revoked
el: Το έργο έχει ανακληθεί

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
el: Το έργο έχει ανακληθεί και δεν είναι πλέον διαθέσιμο για λήψη. Συνιστάται η άμεση απενεργοποίηση οτιδήποτε περιλαμβάνει το έργο αυτό!

en: Project not supported
el: Το έργο δεν υποστηρίζεται

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
el: Το έργο δεν υποστηρίζεται πλέον και δεν είναι διαθέσιμο για λήψη. Συνιστάται η άμεση απενεργοποίηση οτιδήποτε περιλαμβάνει το έργο αυτό!

en: No available releases found
el: Δε βρέθηκαν διαθέσιμες εκδόσεις

en: Release revoked
el: Η έκδοση ανακλήθηκε

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
el: Η τρέχουσα έκδοση που έχετε εγκατεστημένη έχει ανακληθεί και δεν είναι πλέον διαθέσιμη για λήψη. Συνιστάται η άμεση απενεργοποίηση οτιδήποτε περιλαμβάνει η έκδοση αυτή ή η αναβάθμισή της!

en: Release not supported
el: Η έκδοση δεν υποστηρίζεται

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
el: Η τρέχουσα έκδοση που έχετε εγκατεστημένη δεν υποστηρίζεται τώρα και δεν είναι πλέον διαθέσιμη για λήψη. Συνιστάται η άμεση απενεργοποίηση οτιδήποτε περιλαμβάνει η έκδοση αυτή ή η αναβάθμισή της!

en: Invalid info
el: Μη έγκυρες πληροφορίες

en: Security update required!
el: Απαραίτητη η ενημέρωση ασφαλείας!

en: Not supported!
el: Δεν υποστηρίζεται!

en: Recommended version:
el: Προτεινόμενη έκδοση:

en: Security update:
el: Ενημέρωση ασφαλείας:

en: Latest version:
el: Τελευταία έκδοση:

en: Development version:
el: Έκδοση υπό ανάπτυξη:

en: Also available:
el: Επίσης διαθέσιμα:

en: No name
el: Χωρίς όνομα

en: Node count
el: Μετρητής κόμβων

en: Search help
el: Αναζήτηση βοήθειας

en: Field settings
el: Ρυθμίσεις πεδίου

en: Skip to main content
el: Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο

en: Edit forum
el: Επεξεργασία φόρουμ

en: Default order
el: Προεπιλεγμένη σειρά

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
el: Αυτό είναι το προκαθορισμένο λεξιλόγιο των φόρουμ. Μερικές από τις κανονικές επιλογές των λεξιλογίων έχουν αφαιρεθεί.

en: Leave shadow copy
el: Να παραμείνει σκιώδες αντίγραφο

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
el: Αν μετακινήσετε αυτό το θέμα, μπορείτε να αφήσετε στο παλιό φόρουμ μια παραπομπή προς το νέο.

en: Container name
el: Όνομα φακέλου

en: forum container
el: φάκελος φόρουμ

en: Created new @type %term.
el: Δημιουργήθηκε @type, %term.

en: The @type %term has been updated.
el: Το @type %term: ενημερώθηκε.

en: Containing any of the words
el: Να περιέχει οποιαδήποτε από τις λέξεις

en: Containing the phrase
el: Να περιέχει τη φράση

en: Containing none of the words
el: Να μην περιέχει καμία από τις λέξεις

en: Only of the type(s)
el: Μόνο των τύπων

en: Content ranking
el: Βαθμολογία ύλης

en: Keyword relevance
el: Συνάφεια λέξεων-κλειδιών

en: Number of comments
el: Αριθμός σχολίων

en: Number of views
el: Αριθμός αναγνώσεων

en: Factor
el: Συντελεστής

en: Content search
el: Αναζήτηση σε περιεχόμενο

en: Expand layout to include descriptions.
el: Επέκταση της διάταξης για τη συμπερίληψη των περιγραφών.

en: Hide descriptions
el: Απόκρυψη περιγραφών

en: Compress layout by hiding descriptions.
el: Συμπύκνωση της διάταξης με την απόκρυψη των περιγραφών.

en: Or
el: Ή

en: Color set
el: Σύνολο χρωμάτων

en: Content ID
el: ID περιεχομένου

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: About
el: Περί

en: Case sensitive
el: Με διάκριση πεζών-κεφαλαίων

en: Maximum link text length
el: Μέγιστο μέγεθος κειμένου συνδέσμου

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
el: Διευθύνσεις URL μεγαλύτερες από αυτό τον αριθμό χαρακτήρων θα αποκόβονται για να αποφευχθούν οι μεγάλες γραμμές που θα χαλάσουν τη μορφοποίηση. Η παραπομπή θα παραμένει αυτούσια, μόνο το κείμενό της θα αποκόβεται.

en: Reports
el: Αναφορές

en: Setting
el: Ρύθμιση

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
el: Αν δεν έχετε άμεση πρόσβαση στο σύστημα αρχείων του διακομιστή, χρησιμοποιήστε αυτό το πεδίο για να ανεβάσετε το λογότυπό σας.

en: Link class
el: Κλάση συνδέσμου

en: Install profile
el: Εγκαταστήστε προφίλ

en: %percentage of the site has been indexed.
el: %percentage του ιστοτόπου έχει ευρετηριαστεί.

en: File directory
el: Κατάλογος αρχείων

en: Default theme
el: Προεπιλεγμένη θεματική παραλλαγή

en: not set
el: μη ορισμένο

en: Web server
el: Διακομιστής ιστοσελίδων

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
el[0]: 1 στοιχείο απομένει για εισαγωγή στο ευρετήριο.
el[1]: @count στοιχεία απομένουν για εισαγωγή στο ευρετήριο.

en: The content access permissions have been rebuilt.
el: Οι άδειες πρόσβασης για το περιεχόμενο έχουν επαναδημιουργηθεί.

en: Column
el: Στήλη

en: sort by @s
el: ταξινόμηση κατά @s

en: Publish content
el: Δημοσίευση περιεχομένου

en: and
el: και

en: Manage actions
el: Διαχείριση ενεργειών

en: Action type
el: Τύπος ενέργειας

en: Display a message to the user
el: Εμφάνιση μηνύματος στο χρήστη

en: Unpublish comment
el: Άρση δημοσίευσης σχολίου

en: Unpublish comment containing keyword(s)
el: Άρση δημοσίευσης σχολίου που περιέχει τις λέξεις κλειδί

en: - Select -
el: - Επιλέξτε -

en: Content language
el: Γλώσσα περιεχομένου

en: Enables the categorization of content.
el: Επιτρέπει την κατηγοριοποίηση του περιεχομένου.

en: Path prefix
el: Πρόθεμα διαδρομής

en: Auto-reply
el: Αυτόματη απάντηση

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
el: Προαιρετική αυτόματη απάντηση. Αφήστε την κενή αν δεν θέλετε να αποστέλλεται στο χρήστη μήνυμα αυτόματης απάντησης.

en: Add @type
el: Προσθήκη @type

en: Synchronize
el: Συγχρονισμός

en: Set as default
el: Ορισμός ως προεπιλογή

en: Not promoted
el: Μη προβιβασμένο

en: Not sticky
el: Μη καρφιτσωμένο

en: Parent comment
el: Γονικό σχόλιο

en: Author's website
el: Ιστοσελίδα του Συγγραφέα

en: Text to display
el: Κείμενο που θα εμφανίζεται

en: Newest first
el: Τα νεότερα πρώτα

en: field
el: πεδίο

en: Some required modules must be enabled
el: Κάποιες απαιτούμενες μονάδες πρέπει να ενεργοποιηθούν

en: New posts
el: Νέα μηνύματα

en: Week @week
el: Εβδομάδα @week

en: Delete view
el: Διαγραφή view

en: Accessibility features
el: Δυνατότητες προσβασιμότητας

en: Translate
el: Μετάφραση

en: File to import not found.
el: Το αρχείο προς εισαγωγή δεν βρέθηκε.

en: Save translations
el: Αποθήκευση μεταφράσεων

en: Cache options
el: Επιλογές λανθάνουσας μνήμης

en: Target
el: Στόχος

en: Time ago
el: Πριν από

en: Admin menu
el: Μενού διαχείρισης

en: Create @name
el: Δημιουργία @name

en: Crop
el: Περικοπή

en: Not enabled
el: Απενεργοποιημένο

en: Insert Image
el: Εισαγωγή εικόνας

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
el: Οδηγίες που θα παρουσιάζονται στο χρήστη κάτω από αυτό το πεδίο στη φόρμα επεξεργασίας.<br />Επιτρεπόμενες ετικέτες HTML: @tags

en: Sort direction
el: Κατεύθυνση ταξινόμησης

en: Block type
el: Τύπος μπλοκ

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
el: @module (<span class="admin-disabled">απενεργοποιημένο</span>)

en: Web services
el: Υπηρεσίες ιστού

en: Save permissions
el: Αποθήκευση αδειών

en: Effect
el: Εφέ

en: Route
el: Διαδρομή

en: Sequence
el: Ακολουθία

en: Error message
el: Μήνυμα σφάλματος

en: Change book (update list of parents)
el: Αλλαγή βιβλίου (ανανέωση της λίστας των γονικών σελίδων)

en: Manage your site's book outlines.
el: Διαχείριση της διάρθρωσης των βιβλίων.

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
el: Για λόγους ασφαλείας το απεσταλμένο αρχείο σας έχει μετονομαστεί σε %filename.

en: Entity type
el: Τύπος οντότητας

en: Installed version
el: Εγκατεστημένη έκδοση

en: Recommended version
el: Προτεινόμενη έκδοση

en: User roles
el: Ρόλοι χρηστών

en: User account
el: Λογαριασμός χρήστη

en: Acronym
el: Ακρώνυμο

en: More link path
el: Διαδρομή συνδέσμου περισσοτέρων

en: No vocabularies available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα λεξιλόγια.

en: original
el: πρωτότυπο

en: Main navigation
el: Κεντρική πλοήγηση

en: Title only
el: Μόνο τίτλο

en: Notification settings
el: Ρυθμίσεις ειδοποιήσεων

en: Dates
el: Ημερομηνίες

en: Not defined
el: Δεν ορίστηκε

en: Validator
el: Ελεγκτής εγκυρότητας

en: Debugging
el: Αποσφαλμάτωση

en: Inherit
el: Κληρονομικότητα

en: Use default
el: Χρήση προεπιλογής

en: 1 month | @count months
el[0]: 1 μήνας
el[1]: @count μήνες

en: done
el: έγινε

en: Display format
el: Εμφάνιση τύπου αποθήκευσης

en: Custom format
el: Προσαρμοσμένη μορφή

en: The date the node was last updated.
el: Η ημερομηνία που ενημερώθηκε ο κόμβος.

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Drupal core
el: Πυρήνας του Drupal

en: Book navigation block display
el: Εμφάνιση μπλοκ πλοήγησης βιβλίου

en: Relations
el: Σχέσεις

en: Invalid display id @display
el: Λανθασμένο id εμφάνισης @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
el: Σφάλμα: ο χειριστής για το @table > @field δεν υπάρχει!

en: Password field is required.
el: Το πεδίο του κωδικού είναι υποχρεωτικό.

en: Display type
el: Τύπος εμφάνισης

en: Confirm password
el: Επιβεβαίωση συνθηματικού

en: button
el: κουμπί

en: Not applicable
el: Μη εφαρμόσιμο

en: No content available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη ύλη.

en: Administration theme
el: Θεματική παραλλαγή της διαχείρισης

en: The cache has been cleared.
el: Τα δεδομένα λανθάνουσας μνήμης έχουν διαγραφεί.

en: Isle of Man
el: Νήσος του Μαν

en: Montenegro
el: Μαυροβούνιο

en: Serbia
el: Σερβία

en: Kosovo
el: Κόσοβο

en: Diego Garcia
el: Ντιέγκο Γκαρσία

en: Tristan da Cunha
el: Τριστάν ντα Κούνια

en: Run cron
el: Εκτέλεση του cron

en: Warning message
el: Μήνυμα προειδοποίησης

en: of
el: από

en: Title field
el: Τίτλος πεδίου

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση του αρχείου %file. Παρουσιάστηκε άγνωστο σφάλμα.

en: The specified file %name could not be uploaded.
el: Η αποστολή του επιλεγμένου αρχείου %name δεν ήταν δυνατή.

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
el: Το όνομα του αρχείου είναι κενό. Παρακαλώ δώστε ένα όνομα στο αρχείο.

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
el: Μόνο αρχεία με τις ακόλουθες επεκτάσεις επιτρέπονται: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
el: Το αρχείο είναι %filesize και ξεπερνά το μέγιστο επιτρεπτό μέγεθος αρχείου %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
el: Το αρχείο είναι %filesize με το οποίο θα υπερβείτε την ποσόστωση του δίσκου σας του %quota.

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
el: Σφάλμα στην αποστολή του αρχείου. Δεν ήταν δυνατή η αποστολή του αρχείου %file στον προορισμό %destination.

en: Add to book outline
el: Προσθήκη στη διάρθρωση βιβλίου

en: New set
el: Νέο σετ

en: No link
el: Χωρίς σύνδεσμο

en: Add Link
el: Προσθήκη Link

en: Edit Link
el: Επεξεργασία Συνδέσμου

en: outdated
el: ετεροχρονισμένο

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
el: Διαχείριση της διαδικασίας ορισμού ετικετών, κατηγοριοποίησης και ταξινόμησης του περιεχομένου σας.

en: Re-index site
el: Επανευρετηρίαση του ιστοτόπου

en: Are you sure you want to re-index the site?
el: Θέλετε σίγουρα να ανακατασκευάσετε το ευρετήριο του ιστοτόπου;

en: Save and continue
el: Αποθήκευση και συνέχεια

en: Row
el: Γραμμή

en: Table name prefix
el: Πρόθεμα στο όνομα πίνακα

en: IP address
el: διεύθυνση IP

en: Maximum height
el: Μέγιστο ύψος

en: Maximum width
el: Μέγιστο πλάτος

en: Autocomplete matching
el: Ταύτιση αυτόματης συμπλήρωσης

en: Starts with
el: Αρχίζει με

en: Åland Islands
el: Νήσοι Ώλαντ

en: Primary tabs
el: Πρωτεύουσες καρτέλες

en: Secondary tabs
el: Δευτερεύουσες καρτέλες

en: Cached
el: Αποθηκευμένο στη λανθάνουσα μνήμη

en: Autocomplete
el: Αυτόματη συμπλήρωση

en: Boolean
el: Δυαδική τιμή

en: Maximum image resolution
el: Μέγιστη ανάλυση εικόνας

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
el: Μια μη έγκυρη επιλογή εντοπίστηκε. Απευθυνθείτε στο διαχειριστή του ιστοτόπου.

en: Tips
el: Συμβουλές

en: First sidebar
el: Πρώτη πλευρική ζώνη

en: Status report
el: Αναφορά κατάστασης

en: Not writable
el: Μη εγγράψιμο

en: Bundle
el: Ομάδα

en: Decimal point
el: Υποδιαστολή

en: Permanent
el: Μόνιμο

en: Temporary
el: Προσωρινό

en: Configuration name
el: Όνομα ρυθμίσεων

en: No files available.
el: Δεν υπάρχουν αρχεία.

en: Custom date format
el: Προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας

en: Book outline
el: Διάρθρωση βιβλίου

en: This will be the top-level page in this book.
el: Αυτή θα είναι η αρχική σελίδα (γονική όλων) του βιβλίου.

en: Revision information
el: Πληροφορίες αναθεώρησης

en: Notify user of new account
el: Να ειδοποιηθεί ο χρήστης για το νέο λογαριασμό

en: Is one of
el: Είναι ένα από

en: Form mode
el: Τρόπος φόρμας

en: View comment
el: Προβολή σχολίου

en: Decimal value
el: Δεκαδική τιμή

en: Comma
el: Κόμμα

en: Show All
el: Εμφάνιση Όλων

en: Uses
el: Χρήσεις

en: Path to custom icon
el: Διαδρομή αρχείου για το προσαρμοσμένο εικονίδιο

en: Your email address
el: Η διεύθυνση email σας

en: Frontpage
el: Αρχική σελίδα

en: ‹
el: <

en: ›
el: >

en: Users who have created accounts on your site.
el: Οι χρήστες που έχουν δημιουργήσει λογαριασμούς στον ιστοτόπο σας.

en: Current user
el: Τρέχων χρήστης

en: Delete comment
el: Διαγραφή σχολίου

en: Reply to comment
el: Απάντηση στο σχόλιο

en: Default display mode
el: Προεπιλεγμένος τρόπος προβολής

en: Default comments per page
el: Προεπιλογή για σχόλια ανά σελίδα

en: Comment subject field
el: Πεδίο θέματος σχολίου

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
el: Όλες οι απαντήσεις στο σχόλιο θα χαθούν. Η ενέργεια αυτή είναι μη αναστρέψιμη.

en: Publish the selected comments
el: Δημοσίευση των επιλεγμένων σχολίων

en: Unpublish the selected comments
el: Να αρθεί η δημοσίευση των επιλεγμένων σχολίων

en: (No subject)
el: (Δεν υπάρχει θέμα)

en: Is empty (NULL)
el: Είναι κενό (NULL)

en: not empty
el: δεν είναι κενό

en: Access type
el: Τύπος πρόσβασης

en: Default image
el: Προεπιλεγμένη εικόνα

en: Add feed
el: Προσθήκη ροής

en: List links
el: Λίστα στοιχείων

en: MIME type
el: MIME τύπος

en: File system
el: Σύστημα αρχείων

en: Ends with
el: Τελειώνει σε

en: Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων

en: Enter your @s username.
el: Εισάγετε το όνομα λογαριασμού σας για το @s.

en: Posted in
el: Αναρτήθηκε στο

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
el: Σχόλιο: υποβλήθηκε σχόλιο χωρίς εξουσιοδότηση ή σε κόμβο που έχει κλείσει: %subject.

en: Upload date
el: Ημερομηνία αποστολής

en: Parent ID
el: Γονικό ID

en: The node ID of the node.
el: Το node ID του κόμβου.

en: Delete all revisions
el: Διαγραφή όλων των αναθεωρήσεων

en: No role
el: Χωρίς ρόλο

en: Block title.
el: Τίτλος μπλοκ.

en: Search index
el: Ευρετήριο αναζήτησης

en: 1 view | @count views
el[0]: 1 προβολή
el[1]: @count προβολές

en: The size of the file.
el: Το μέγεθος του αρχείου.

en: The MIME type of the file.
el: Ο τύπος MIME του αρχείου.

en: @type %title has been created.
el: Ο τύπος @type με τίτλο %title δημιουργήθηκε.

en: @type %title has been updated.
el: Ο τύπος @type με τίτλο %title ενημερώθηκε.

en: The post could not be saved.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση της δημοσίευσης.

en: Menu link ID
el: ID συνδέσμου μενού

en: 1 character | @count characters
el[0]: 1 χαρακτήρας
el[1]: @count χαρακτήρες

en: Filter settings
el: Ρυθμίσεις φίλτρου

en: You do not have any administrative items.
el: Δεν έχετε διαχειριστικά αντικείμενα.

en: No help is available for module %module.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια για τη μονάδα %module.

en: @module administration pages
el: Σελίδες διαχείρισης της μονάδας @module

en: Save translation
el: Αποθήκευση μετάφρασης

en: Add language
el: Προσθήκη γλώσσας

en: AM
el: ΠΜ

en: PM
el: ΜΜ

en: PHP extensions
el: Επεκτάσεις PHP

en: Comments per page
el: Σχόλια ανά σελίδα

en: Publish comment
el: Δημοσίευση σχολίου

en: The file could not be uploaded.
el: Η αποστολή του αρχείου δεν ήταν δυνατή.

en: Export configuration
el: Εξαγωγή ρυθμίσεων

en: Collaboration
el: Συνεργασία

en: Administration pages
el: Σελίδες διαχείρισης

en: Capitalize first letter
el: Κεφαλαίο το πρώτο γράμμα

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
el: Η ιστοσελίδα αντιμετώπισε ένα αναπάντεχο σφάλμα. Παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα.

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
el: Ο χρήστης %name χρησιμοποίησε σύνδεσμο εισόδου μίας χρήσης, τη χρονική στιγμή %timestamp.

en: Registration successful. You are now logged in.
el: Η εγγραφή ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Είστε τώρα συνδεδεμένοι στο σύστημα.

en: Custom text
el: Προσαρμοσμένο κείμενο

en: Sum
el: Άθροισμα

en: The comment body.
el: Το σώμα του σχολίου.

en: Default argument
el: Προκαθορισμένη παράμετρος

en: sorted by
el: ταξινομημένα ανά

en: Available actions
el: Διαθέσιμες ενέργειες

en: Remove group
el: Διαγραφή ομάδας

en: The comment ID.
el: Το ID του σχολίου.

en: Add link
el: Προσθήκη στοιχείου

en: Numbered list
el: Αριθμημένη λίστα

en: View comments
el: Προβολή σχολίων

en: Set password
el: Ορισμός κωδικού πρόσβασης

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
el: %name: αυτό το πεδίο δεν μπορεί να έχει περισσότερες από @count τιμές.

en: No fields available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πεδία.

en: Content author
el: Συντάκτης περιεχομένου

en: Vertical Tabs
el: Κατακόρυφες καρτέλες

en: Not in book
el: Όχι σε βιβλίο

en: New book
el: Νέο βιβλίο

en: By @name on @date
el: Από @name στις @date

en: By @name
el: Από @name

en: Not in menu
el: Όχι σε μενού

en: Alias: @alias
el: Ψευδώνυμο: @alias

en: No alias
el: Χωρίς ψευδώνυμο

en: Source language
el: Γλώσσα προέλευσης

en: Initializing.
el: Αρχικοποίηση.

en: An error has occurred.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα.

en: Your page will be a part of the selected book.
el: Αυτή η δημοσίευσή σας θα γίνει μέρος του επιλεγμένου βιβλίου.

en: Numeric
el: Αριθμητικά

en: mobile
el: Κινητό

en: Custom URL
el: Προσαρμογή URL

en: 0 sec
el: 0 δευτ

en: Submit button text
el: Κείμενο πλήκτρου υποβολής

en: Filter log messages
el: Φιλτράρισε μηνύματα ημερολογίου

en: You must select something to filter by.
el: Πρέπει να επιλέξετε κάτι ως το κριτήριο φίλτρου.

en: New revision
el: Νέα αναθεώρηση

en: Callback
el: Επιστροφή κλήσης

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
el: Για να αλλάξετε τον τρέχοντα κωδικό πρόσβασης για τον λογαριασμό σας, εισάγετε τον νέο κωδικό και στα δύο πεδία.

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
el: Επιχειρήσατε να χρησιμοποιήσετε έναν σύνδεσμο εισόδου μίας χρήσης που έχει λήξει. Ζητήστε καινούργιο χρησιμοποιώντας την παρακάτω φόρμα.

en: This login can be used only once.
el: Αυτή η παραπομπή εισόδου μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μία φορά.

en: Add comment link
el: Προσθέστε το σχόλιό συνδέσμου

en: Strike-through
el: Διακριτή διαγραφή

en: Align left
el: Στοίχιση αριστερά

en: Align center
el: Στοίχιση στο κέντρο

en: Align right
el: Στοίχιση δεξιά

en: Justify
el: Πλήρης στοίχιση

en: Horizontal rule
el: Οριζόντια γραμμή

en: Paste Text
el: Επικόλληση κειμένου

en: Paste from Word
el: Επικόλληση από το Word

en: Remove format
el: Αφαίρεση μορφοποίησης

en: Character map
el: Πίνακας χαρακτήρων

en: HTML block format
el: Μορφοποίηση HTML μπλοκ

en: Font style
el: Στυλ γραμματοσειράς

en: Abbreviation
el: Συντομογραφία

en: Inserted
el: Παρεμβολή

en: Provide a password for the new account in both fields.
el: Εισάγετε έναν κωδικό πρόσβασης για το νέο λογαριασμό και στα δύο πεδία.

en: Changes cannot be made to a locked view.
el: Δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές σε ένα κλειδωμένο view.

en: Create customized lists and queries from your database.
el: Δημιουργήστε προσαρμοσμένες λίστες και ερωτήματα στη βάση δεδομένων σας.

en: Broken/missing handler
el: Ελαττωματικός/απών χειριστής

en: Current date
el: Τρέχουσα ημερομηνία

en: Exclude from display
el: Εξαίρεση από την προβολή

en: Link path
el: Διαδρομή συνδέσμου

en: Prefix text
el: Κείμενο προθέματος

en: Suffix text
el: Κείμενο επιθέματος

en: Strip HTML tags
el: Aφαίρεση HTML tags

en: Field can contain HTML
el: Το πεδίο μπορεί να περιέχει HTML

en: Simple separator
el: Απλός διαχωριστής

en: Display as link
el: Εμφάνιση ως σύνδεσμος

en: - Any -
el: - Οποιοδήποτε -

en: Is between
el: Είναι μεταξύ

en: between
el: ανάμεσα σε

en: Is not between
el: Δεν είναι μεταξύ

en: not between
el: όχι ανάμεσα σε

en: These queries were run during view rendering:
el: Κατά τη διάρκεια απόδοσης αυτής της προβολής έγιναν αυτά τα ερωτήματα:

en: This display has no path.
el: Αυτή η προβολή δεν έχει διαδρομή.

en: Query build time
el: Χρόνος δημιουργίας ερωτήματος

en: Query execute time
el: Χρόνος εκτέλεσης ερωτήματος

en: View render time
el: Χρόνος απόδοσης Προβολής

en: No query was run
el: Δεν εκτελέστηκε κανένα ερώτημα

en: Unable to preview due to validation errors.
el: Αδύνατη η προεπισκόπηση λόγω σφαλμάτων επαλήθευσης.

en: Break lock
el: Σπάσιμο κλειδώματος

en: Go to the real page for this display
el: Πηγαίνετε στην πραγματική σελίδα για αυτή την προβολή

en: View analysis
el: Προβολή ανάλυσης

en: Rearrange @type
el: Αναδιάταξη @type

en: Broken field @id
el: Πεδίο σε ρήξη @id

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
el: Αυτό το view έχει μόνο την προεπιλεγμένη εμφάνιση και συνεπώς δεν θα εμφανιστεί πουθενά στον ιστότοπό σας· ίσως θέλετε να προσθέσετε μια εμφάνιση τύπου “σελίδα” ή “μπλοκ”.

en: Reduce duplicates
el: Μείωση διπλότυπων

en: Displays rows in a grid.
el: Εμφανίζει τις σειρές σε ένα πλέγμα.

en: Displays the default summary as a list.
el: Εμφάνιση της προκαθορισμένης περίληψης ως λίστα.

en: Generates an RSS feed from a view.
el: Παράγει μια ροή RSS από ένα view.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
el: Θα δοθεί πρόσβαση στους χρήστες που ανηκουν σε οποιονδήποτε από τους επιλεγμένους ρόλους.

en: The title of the aggregator item.
el: Ο τίτλος του αντικειμένου συλλέκτη.

en: The author of the original imported item.
el: Ο συντάκτης του αρχικού εισαγόμενου στοιχείου.

en: The actual content of the imported item.
el: Το πραγματικό περιεχόμενο του εισαγόμενου στοιχείου.

en: Feed ID
el: ID ροής

en: The unique ID of the aggregator feed.
el: Το μοναδικό ID της ροής συλλέκτη.

en: The title of the aggregator feed.
el: Ο τίτλος της ροής συλλέκτη.

en: The link to the source URL of the feed.
el: Ο σύνδεσμος του URL της πηγής της ροής.

en: The date the feed was last checked for new content.
el: Η ημερομηνία που έγινε ο τελευταίος έλεγχος της ροής για νέο περιεχόμενο.

en: The description of the aggregator feed.
el: Η περιγραφή της ροής συλλέκτη.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
el: Εμφάνιση του αντικειμένου συλλέκτη χρησιμοποιώντας τα δεδομένα από την αρχική πηγή.

en: The title of the comment.
el: Ο τίτλος του σχολίου.

en: Post date
el: Ημερομηνία δημοσίευσης

en: Last comment time
el: Ώρα τελευταίου σχολίου

en: Date and time of when the last comment was posted.
el: Ημερομηνία και ώρα που το τελευταίο σχόλιο δημοσιοποιήθηκε

en: Last comment author
el: Συγγραφέας τελευταίου σχολίου

en: The name of the author of the last posted comment.
el: Το όνομα του συντάκτη του τελευταίου δημοσιευμένου σχολίου.

en: Comment count
el: Μετρητής σχολίων

en: The number of new comments on the node.
el: Ο αριθμός των νέων σχολίων στον κόμβο.

en: Comment status
el: Κατάσταση σχολίου

en: User posted or commented
el: Ο χρήστης δημοσίευσε ή σχολίασε

en: Display the comment as RSS.
el: Εμφάνιση του σχολίου ως RSS.

en: Created year + month
el: Δημιουργήθηκε έτος + μήνα

en: Created year
el: Δημιουργήθηκε το έτος

en: Created month
el: Δημιουργήθηκε το μήνα

en: Updated month
el: Μήνας ανανέωσης

en: Updated day
el: Ημέρα ανανέωσης

en: Updated week
el: Εβδομάδα ανανέωσης

en: Has new content
el: Έχει νέο περιεχόμενο

en: Total views
el: Σύνολο προβολών

en: The total number of times the node has been viewed.
el: Το σύνολο των φορών που έχει προβληθεί ένας κόμβος.

en: Views today
el: Εμφανίσεις σήμερα

en: The total number of times the node has been viewed today.
el: Το σύνολο των φορών που έχει προβληθεί σήμερα ένας κόμβος.

en: Most recent view
el: Πιο πρόσφατη προβολή

en: The most recent time the node has been viewed.
el: Η πιο πρόσφατη φορά που προβλήθηκε ο κόμβος.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
el: Οι όροι ταξινόμησης επισυνάπτονται σε κόμβους.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
el: Εμφάνιση όλων των όρων ταξινόμησης που σχετίζονται με έναν κόμβο από καθορισμένα λεξιλόγια.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
el: Ο γονικός όρος του όρου. Αυτό μπορεί να δημιουργήσει διπλότυπες καταχωρήσεις αν χρησιμοποιείτε ένα λεξιλόγιο που επιτρέπει πολλαπλούς γονικού όρους.

en: The user ID
el: Το μοναδικό αναγνωριστικό του χρήστη

en: The user or author name.
el: Το όνομα του χρήστη ή του συγγραφέα.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
el: Διεύθυνση email ενός χρήστη. Αυτό το πεδίο κανονικά δεν εμφανίζεται στους χρήστες, γι αυτό να είστε προσεκτικοί όταν το χρησιμοποιείτε.

en: User ID from URL
el: Μοναδικό αναγνωριστικό χρήστη από τη διεύθυνση URL

en: User ID from logged in user
el: Μοναδικό αναγνωριστικό χρήστη από τον συνδεδεμένο χρήστη

en: Randomize the display order.
el: Τυχαιοποίησε την σειρά εμφάνισης.

en: Provide custom text or link.
el: Εισάγετε ένα προσαρμοσμένο κείμενο ή σύνδεσμο.

en: View result counter
el: Προβολή μετρητή αποτελεσμάτων

en: Displays the actual position of the view result
el: Εμφανίζει την πραγματική θέση του αποτελέσματος του view.

en: No user
el: Δεν υπάρχει χρήστης

en: Link this field to new comments
el: Συνδέστε αυτό το πεδίο για τα νέα σχόλια

en: contact
el: επικοινωνία

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
el: Αναζήτηση για έναν από τους δύο όρους χρησιμοποιώντας το <strong>OR</strong> σε κεφαλαία. Για παράδειγμα, <strong>γάτες OR σκύλοι</strong>.

en: Select terms from vocabulary @voc
el: Επιλογή όρων απο το λεξιλόγιο @voc

en: Select terms
el: Επιλογή όρων

en: Is the logged in user
el: Είναι ο συνδεδεμένος χρήστης

en: Enter a comma separated list of user names.
el: Εισάγετε μια λίστα ονομάτων χρηστών διαχωρισμένα με κόμμα.

en: Restrict user based on role
el: Περιορισμός χρήστη βάσει ρόλου

en: Restrict to the selected roles
el: Περιορισμός στους επιλεγμένους ρόλους

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
el: Εάν δεν επιλεχθούν ρόλοι, θα επιτρέπονται χρήστες με οποιονδήποτε ρόλο.

en: Unrestricted
el: Χωρίς περιορισμό

en: No role(s) selected
el: Δεν επιλέχθηκε κανένας ρόλος

en: Multiple roles
el: Πολλαπλοί ρόλοι

en: You must select at least one role if type is "by role"
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον έναν ρόλο αν ό τύπος είνα "ανά ρόλο"

en: Use AJAX
el: Χρήση AJAX

en: Mini
el: Μικρό

en: Items per page
el: Είδη ανά σελίδα

en: Create more link
el: Δημιουργία συνδέσμου περισσοτέρων

en: The text to display for the more link.
el: Το κείμενο που εμφανίζεται για το σύνδεσμο περισσοτέρων.

en: Access restrictions
el: Περιορισμοί πρόσβασης

en: Access options
el: Επιλογές πρόσβασης

en: Caching options
el: Επιλογές λανθάνουσας μνήμης

en: Display even if view has no result
el: Προβολή ακόμα και αν το view δεν έχει αποτελέσματα.

en: Attachment settings
el: Ρυθμίσεις επισύναψης

en: Normal: @title
el: Κανονικά: @title

en: Tab: @title
el: Καρτέλα: @title

en: Menu tab
el: Καρτέλα πλοήγηγης

en: Already exists
el: Υπάρχει ήδη

en: Title is required for this menu type.
el: Ο τίτλος είναι υποχρεωτικός για αυτόν τον τύπο μενού.

en: This will appear in the RSS feed itself.
el: Αυτό θα εμφανιστεί στην ίδια τη ροή RSS.

en: Parent link ID
el: ID γονικού συνδέσμου

en: Administration menu
el: Μενού διαχείρισης

en: Placeholder
el: Σύμβολο υποκατάστασης

en: Language settings
el: Ρυθμίσεις γλώσσας

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
el: Γίνεται προσπάθεια για επανεκτέλεση του cron ενώ εκτελείται ήδη.

en: Cron run completed.
el: Η εκτέλεση του cron ολοκληρώθηκε.

en: - All -
el: - Όλα -

en: Visitors
el: Επισκέπτες

en: Compact
el: Συμπαγής

en: The maximum length of the field in characters.
el: Το μέγιστο μήκος του πεδίου σε χαρακτήρες.

en: Machine-readable name
el: Μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα

en: Module dependencies
el: Εξαρτήσεις μονάδων

en: Update translations
el: Ενημέρωση μεταφράσεων

en: Publishing status
el: Κατάσταση δημοσίευσης

en: Who's new
el: Ποιοι γράφτηκαν τελευταία

en: Language name
el: Όνομα γλώσσας

en: Edit language
el: Επεξεργασία γλώσσας

en: External links only
el: Εξωτερικοί σύνδεσμοι μόνο

en: The content type %name has been updated.
el: Ο τύπος περιεχομένου %name ενημερώθηκε.

en: The content type %name has been added.
el: Ο τύπος περιεχομένου %name προστέθηκε.

en: Contact form
el: Φόρμα επικοινωνίας

en: Drag to re-order
el: Μετακινήστε για ανακατάταξη

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
el: Οι αλλαγές που γίνονται σ' αυτόν τον πίνακα δεν θα αποθηκευτούν έως ότου η φόρμα υποβληθεί.

en: Pagination
el: Σελιδοποίηση

en: Block Content
el: Περιεχόμενο Μπλοκ

en: Blue Lagoon (default)
el: Blue Lagoon (προκαθορισμένο)

en: The requested page could not be found.
el: Η σελίδα που ζητήσατε δεν μπόρεσε να βρεθεί.

en: The user account %id does not exist.
el: Ο λογαριασμός χρήστη %id δεν υπάρχει.

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
el: Έγινε απόπειρα ακύρωσης λογαριασμού χρήστη που δεν υπάρχει: %id.

en: Requirements problem
el: Πρόβλημα σχετικά με τις απαιτήσεις

en: Database configuration
el: Ρυθμίσεις βάσης δεδομένων

en: Select an installation profile
el: Επιλέξτε ένα προφίλ εγκατάστασης

en: Choose language
el: Επιλέξτε γλώσσα

en: Select language
el: Επιλέξτε γλώσσα

en: No profiles available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα προφίλ

en: Drupal already installed
el: Το Drupal έχει ήδη εγκατασταθεί

en: Installing @drupal
el: Εγκαθιστούμε το @drupal

en: The installation has encountered an error.
el: Σφάλμα εγκατάστασης.

en: Configure site
el: Ρυθμίστε τον ιστότοπο

en: Installed %module module.
el: Εγκαταστάθηκε η μονάδα %module.

en: Choose profile
el: Επιλέξτε προφίλ

en: Verify requirements
el: Επαληθεύστε τις απαιτήσεις

en: Set up database
el: Ρυθμίστε τη βάση δεδομένων

en: Set up translations
el: Ρυθμίστε τις μεταφράσεις

en: Install site
el: Εγκατάσταση ιστοτόπου

en: Finish translations
el: Ολοκληρώστε τις μεταφράσεις

en: Update notifications
el: Ειδοποιήσεις ενημερώσεων

en: Check for updates automatically
el: Αυτόματος έλεγχος ενημερώσεων

en: Illegal choice %choice in %name element.
el: Μη επιτρεπτή επιλογή %choice στο στοιχείο %name.

en: GD2 image manipulation toolkit
el: Εργαλειοθήκη επεξεργασίας εικόνας GD2

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
el: Προσδιορισμός της ποιότητας εικόνων για τον χειρισμό JPEG. Επιλογή από το 0 ως το 100. Μεγαλύτερες τιμές σημαίνουν καλύτερη ποιότητα εικόνας αλλά και μεγαλύτερα αρχεία.

en: Right to left
el: Δεξιά προς αριστερά

en: Left to right
el: Αριστερά προς δεξιά

en: Add custom language
el: Προσθήκη προσαρμοσμένης γλώσσας

en: Save language
el: Αποθήκευση γλώσσας

en: Direction that text in this language is presented.
el: Η κατεύθυνση στην οποία παρουσιάζεται το κείμενο της γλώσσας.

en: String contains
el: Η φράση περιέχει

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
el: Αφήστε το κενό για να εμφανιστούν όλες οι φράσεις. Η αναζήτηση κάνει διάκριση κεφαλαίων-πεζών.

en: Search in
el: Αναζήτηση σε

en: Both translated and untranslated strings
el: Μεταφρασμένες και αμετάφραστες φράσεις

en: Only translated strings
el: Μόνο μεταφρασμένες φράσεις

en: Only untranslated strings
el: Μόνο αμετάφραστες φράσεις

en: Languages not yet added
el: Γλώσσες που δεν προστέθηκαν ακόμη

en: The language %language has been created.
el: Η γλώσσα %language δημιουργήθηκε.

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
el: Το υποβληθέν αλφαριθμητικό περιέχει μη επιτρεπόμενο κώδικα HTML: %string

en: Importing interface translations
el: Εισαγωγή μεταφράσεων διεπαφής

en: Error importing interface translations
el: Σφάλμα κατά την εισαγωγή των μεταφράσεων διεπαφής

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
el: Υπήρξε προσπάθεια υποβολής αλφαριθμητικού μετάφρασης με μη επιτρεπόμενο κώδικα HTML: %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
el: Το αρχείο μετάφρασης JavaScript για τη γλώσσα %language ενημερώθηκε.

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
el: Το αρχείο μετάφρασης JavaScript για τη γλώσσα %language δημιουργήθηκε.

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία του αρχείου μετάφρασης JavaScript για τη γλώσσα %language.

en: Standard PHP
el: Πρότυπο PHP

en: PHP Mbstring Extension
el: Επέκταση PHP Mbstring

en: Unicode library
el: Βιβλιοθήκη Unicode

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
el: Το όνομα της ροής· (ή το όνομα του ιστοτόπου από τον οποίο παρέχεται η ροή).

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
el: Προσθέτει μια ροή σε μορφότυπο RSS, RDF ή ATOM. Κάθε ροή μπορεί να έχει μόνο μια καταχώρηση.

en: Update items
el: Ενημέρωση αντικειμένων

en: No blocks in this region
el: Δεν υπάρχουν μπλοκ σε αυτή την περιοχή

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
el: Το μπλοκ %info ορίστηκε στη λανθασμένη περιοχή %region και έχει απενεργοποιηθεί.

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
el: Ο τύπος περιεχομένου που θα συνδεθεί με το %add-child πρέπει να ανήκει στους επιτρεπόμενους τύπους περιεχομένου της διάρθρωσης του βιβλίου.

en: Save book pages
el: Αποθήκευση σελίδων βιβλίου

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
el: Το βιβλίο έχει τροποποιηθεί από άλλο χρήστη, οι μεταβολές δεν ήταν δυνατό να αποθηκευτούν.

en: Title changed from %original to %current.
el: Ο τίτλος άλλαξε από %original σε %current.

en: Updated book %title.
el: Ενημερώθηκε το βιβλίο %title.

en: book: updated %title.
el: μονάδα βιβλίου: ενημερώθηκε η δημοσίευση με τίτλο %title.

en: Update book outline
el: Ενημέρωση της διάρθρωσης βιβλίου

en: Remove from book outline
el: Αφαίρεση από τη διάρθρωση βιβλίου

en: No changes were made
el: Δεν έγινε καμία αλλαγή

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
el: Η δημοσίευση έχει προστεθεί στο επιλεγμένο βιβλίο. Τώρα μπορείτε να την τοποθετήσετε στη σωστή θέση σε σχέση με τις άλλες σελίδες.

en: The book outline has been updated.
el: Η διάρθρωση του βιβλίου ενημερώθηκε.

en: There was an error adding the post to the book.
el: Υπήρξε πρόβλημα στην προσθήκη της δημοσίευσης στο βιβλίο.

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
el: Η δημοσίευση με τίτλο %title έχει θυγατρικές σελίδες, που θα μεταφερθούν αυτόματα για να διατηρήσουν τη σύνδεσή του με το βιβλίο. Για να ανακατασκευάσετε την ιεραρχία (όπως ήταν πριν την αφαίρεση της σελίδας), η δημοσίευση με τίτλο %title μπορεί να ξαναπροστεθεί από την καρτέλα Διάρθρωσης, αλλά οι θυγατρικές σελίδες θα πρέπει να προστεθούν πάλι μία προς μία.

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
el: Η δημοσίευση με τίτλο %title μπορεί να προστεθεί στην ιεραρχία χρησιμοποιώντας την καρτέλα Διάρθρωσης.

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε τη δημοσίευση με τίτλο %title από τα περιεχόμενα του βιβλίου;

en: The post has been removed from the book.
el: Η δημοσίευση αφαιρέθηκε από το βιβλίο.

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
el: Προβολή αυτής της σελίδας και των θυγατρικών της σε μορφή κατάλληλη για εκτύπωση.

en: Show block on all pages
el: Το μπλοκ να εμφανίζεται σε όλες τις σελίδες

en: Show block only on book pages
el: Το μπλοκ να εμφανίζεται μόνο σε σελίδες βιβλίου

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
el: Αν επιλέξετε <em>Εμφάνιση του μπλοκ πλοήγησης σε όλες τις σελίδες</em>, το μπλοκ θα περιέχει αυτομάτως μενού για όλα τα βιβλία του ιστοτόπου. Αν επιλέξετε <em>Εμφάνιση του μπλοκ μόνο σε σελίδες βιβλίου</em>, το μπλοκ θα περιέχει μόνο το μενού που αντιστοιχεί στη συγκεκριμένη σελίδα βιβλίου. Σε αυτήν την περίπτωση, αν η σελίδα δεν είναι σελίδα βιβλίου, το μπλοκ δεν θα εμφανιστεί καθόλου. Οι <em>Ρυθμίσεις εμφάνισης σελίδας βιβλίου</em> και άλλες ρυθμίσεις εμφάνισης μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε συνδυασμό.

en: This is the top-level page in this book.
el: Αυτή είναι η αρχική σελίδα (γονική όλων) του βιβλίου.

en: No book selected.
el: Δεν επιλέχθηκε κανένα βιβλίο.

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
el: Η δημοσίευση με τίτλο %title είναι μέρος της διάρθρωσης ενός βιβλίου και έχει θυγατρικές σελίδες. Αν επιβεβαιώσετε την διαγραφή οι θυγατρικές σελίδες θα μεταφερθούν αυτόματα.

en: Re-order book pages and change titles
el: Αναδιάταξη σελίδων βιβλίου και επεξεργασία τίτλων

en: Book page
el: Σελίδα βιβλίου

en: Delete the selected comments
el: Διαγραφή των επιλεγμένων σχολίων

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
el: Παράδειγμα: 'παρατηρήσεις για τον ιστότοπο' ή 'πληροφορίες προϊόντων'.

en: Personal contact form
el: Προσωπική φόρμα επικοινωνίας

en: View events that have recently been logged.
el: Προβολή γεγονότων που καταγράφηκαν πρόσφατα.

en: Top 'page not found' errors
el: Συχνότερα σφάλματα τύπου 'η σελίδα δεν βρέθηκε'

en: View 'page not found' errors (404s).
el: Προβολή σφαλμάτων τύπου 'η σελίδα δεν βρέθηκε' (404).

en: Top 'access denied' errors
el: Συχνότερα σφάλματα τύπου 'δεν επιτρέπεται η πρόσβαση'

en: View 'access denied' errors (403s).
el: Προβολή σφαλμάτων τύπου 'δεν επιτρέπεται η πρόσβαση' (403).

en: No roles may use this format
el: Κανένας ρόλος δεν μπορεί να χρησιμοποιεί αυτόν το μορφότυπο

en: Allowed HTML tags: @tags
el: Επιτρεπόμενες ετικέτες HTML: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
el: Οι άγκυρες χρησιμοποιούνται για τη δημιουργία παραπομπών σε άλλες σελίδες.

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
el: Κανονικά, ετικέτες αλλαγής γραμμής προστίθενται αυτόματα, γι' αυτό χρησιμοποιείτε αυτή την ετικέτα για να προσθέσετε περισσότερες. Η χρήση αυτής της ετικέτας διαφέρει στο ότι δε χρησιμοποιείται σε ζεύγη ανοίγματος/κλεισίματος όπως όλες οι άλλες. Χρησιμοποιείτε το πρόσθετο " /" μέσα στην ετικέτα για να διατηρήσετε τη συμβατότητα με το πρότυπο XHTML 1.0.

en: Text with <br />line break
el: Κείμενο με αλλαγή γραμμής <br />

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
el: Κανονικά, ετικέτες παραγράφων προστίθενται αυτόματα, γι' αυτό χρησιμοποιείτε αυτή την ετικέτα για να προσθέσετε περισσότερες.

en: Paragraph one.
el: Παράγραφος ένα.

en: Paragraph two.
el: Παράγραφος δύο.

en: Strong
el: Ισχυρά

en: Emphasized
el: Με έμφαση

en: Cited
el: Αναφορά πηγής

en: Coded text used to show programming source code
el: Κείμενο κώδικα, για την παρουσίαση πηγαίου κώδικα προγραμμάτων

en: Coded
el: Κώδικας προγράμματος

en: Bolded
el: Έντονα

en: Italicized
el: Πλάγια

en: Superscripted
el: Σε εκθέτη

en: <sup>Super</sup>scripted
el: Σε<sup>εκθέτη</sup>

en: Subscripted
el: Σε δείκτη

en: <sub>Sub</sub>scripted
el: Σε<sub>δείκτη</sub>

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
el: <abbr title="Συντομογραφία">Συντμ.</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
el: <acronym title="Ακρώνυμο Τριών Γραμμάτων">ΑΤΓ</acronym>

en: Block quoted
el: Απόσπασμα

en: Quoted inline
el: Ενσωματωμένο απόσπασμα

en: Table header
el: Κεφαλίδα πίνακα

en: Table cell
el: Κελί πίνακα

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
el: Αριθμημένη λίστα - χρησιμοποιείτε το &lt;li&gt; για να αρχίσετε κάθε στοιχείο

en: First item
el: Πρώτο στοιχείο

en: Second item
el: Δεύτερο στοιχείο

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
el: Μη αριθμημένη λίστα - χρησιμοποιείτε το &lt;li&gt; για να αρχίσετε κάθε στοιχείο

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
el: Οι λίστες ορισμών είναι παρόμοιες με τις άλλες λίστες της HTML. Το &lt;dl&gt; αρχίζει τη λίστα ορισμών, το &lt;dt&gt; αρχίζει τον όρο ενός ορισμού και το &lt;dd&gt; αρχίζει την περιγραφή του ορισμού.

en: First term
el: Πρώτος όρος

en: First definition
el: Πρώτος ορισμός

en: Second term
el: Δεύτερος όρος

en: Second definition
el: Δεύτερος ορισμός

en: Subtitle three
el: Υπότιτλος τρία

en: Subtitle four
el: Υπότιτλος τέσσερα

en: Subtitle five
el: Υπότιτλος πέντε

en: Subtitle six
el: Υπότιτλος έξι

en: Tag Description
el: Περιγραφή ετικέτας

en: You Type
el: Πληκτρολογείτε

en: You Get
el: Παίρνετε

en: No help provided for tag %tag.
el: Δεν υπάρχουν οδηγίες για την ετικέτα %tag.

en: Ampersand
el: Σύμβολο "&"

en: Quotation mark
el: Εισαγωγικό

en: Character Description
el: Περιγραφή χαρακτήρα

en: Lines and paragraphs break automatically.
el: Αυτόματες αλλαγές γραμμών και παραγράφων.

en: Compose tips
el: Συμβουλές σύνθεσης

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
el: Σύντομο αλλά περιεκτικό όνομα για αυτές τις σχετικές συζητήσεις.

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
el: Περιγραφή και οδηγίες για τις συζητήσεις σε αυτό το φόρουμ.

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
el: Σύντομο αλλά περιεκτικό όνομα για τον προσδιορισμό σχετιζόμενων φόρουμ.

en: Default number of forum topics displayed per page.
el: Ο προεπιλεγμένος αριθμός των στοιχείων που θα περιλαμβάνονται σε μια σελίδα.

en: Default display order for topics.
el: Προεπιλεγμένη σειρά παρουσίασης των θεμάτων.

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
el: Οι φάκελοι τοποθετούνται συνήθως στο επίπεδο της κορυφής (ρίζα), αλλά μπορούν επίσης να τοποθετηθούν μέσα σε άλλους φακέλους ή φόρουμ.

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
el: Τα φόρουμ μπορούν να τοποθετούνται στο επίπεδο της κορυφής (ρίζα), ή μέσα σε άλλα container ή φόρουμ.

en: Forum topic
el: Θέμα φόρουμ

en: You are not allowed to post new content in the forum.
el: Δεν έχετε το δικαίωμα να δημοσιεύσετε νέο περιεχόμενο στο φόρουμ.

en: Manages the display of online help.
el: Διαχειρίζεται την εμφάνιση βοήθειας.

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
el: Η σελίδα εξάγει τις μεταφρασμένες φράσεις που χρησιμοποιεί ο ιστοτόπος σας. Ένα αρχείο εξαγωγής μπορεί να είναι σε μορφή Gettext Portable Object (<em>.po</em>), που περιέχει τόσο την πρωτότυπη φράση όσο και τη μετάφραση (που χρησιμοποιείται για το μοίρασμα με άλλους), ή σε μορφή προτύπου Gettext Portable Object (<em>.pot</em>), που περιέχει μόνο τις πρωτότυπες φράσεις (που χρησιμοποιείται για τη δημιουργία νέων μεταφράσεων με ένα επεξεργαστή μεταφράσεων Gettext).

en: Submission form settings
el: Ρυθμίσεις φόρμας υποβολής

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα πρέπει να περιέχει μόνο μικρά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: Added content type %name.
el: Προστέθηκε ο τύπος περιεχομένου %name.

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
el[0]: Έγινε αλλαγή του τύπου περιεχομένου 1 δημοσίευσης από %old-type σε %type.
el[1]: Έγινε αλλαγή του τύπου περιεχομένου @count δημοσιεύσεων από %old-type σε %type.

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
el: Θέλετε σίγουρα να επαναδημιουργήσετε τις άδειες στο περιεχόμενο του ιστοτόπου;

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
el: Η ενέργεια αυτή επαναδημιουργεί ολες τις άδειες στο περιεχόμενο του ιστοτόπου και μπορεί να διαρκέσει αρκετά. Η ενέργεια δεν είναι αναστρέψιμη.

en: language
el: γλώσσα

en: An error occurred and processing did not complete.
el: Συνέβη ένα σφάλμα και η διεργασία δεν ολοκληρώθηκε.

en: Copy of the revision from %date.
el: Αντίγραφο της αναθεώρησης της %date.

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
el: Η αναθεώρηση από %revision-date του τύπου @type με τίτλο %title διαγράφηκε.

en: @type: reverted %title revision %revision.
el: @type: έγινε επαναφορά του %title, αναθεώρηση %revision.

en: The content access permissions need to be rebuilt.
el: Οι άδειες πρόσβασης για το περιεχόμενο χρειάζεται να επαναδημιουργηθούν.

en: Rebuilding content access permissions
el: Επαναδημιουργία δικαιωμάτων πρόσβασης για το περιεχόμενο

en: Content permissions have been rebuilt.
el: Οι άδειες πρόσβασης για το περιεχόμενο επαναδημιουργήθηκαν.

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
el: Οι άδειες πρόσβασης για το περιεχόμενο δεν έχουν επαναδημιουργηθεί σωστά.

en: Add content type
el: Προσθήκη τύπου περιεχομένου

en: Revert to earlier revision
el: Επαναφορά σε προηγούμενη αναθεώρηση

en: Delete earlier revision
el: Διαγραφή προηγούμενης αναθεώρησης

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
el: Επιτρέπει να υποβάλλεται περιεχόμενο στον ιστοτόπο και να εμφανίζεται στις σελίδες.

en: The alias %alias is already in use in this language.
el: Το ψευδώνυμο %alias χρησιμοποιείται ήδη για αυτή τη γλώσσα.

en: The alias has been saved.
el: Το ψευδώνυμο αποθηκεύτηκε.

en: Filter aliases
el: Φιλτράρισμα ψευδώνυμων

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
el: Εισάγετε τη διαδρομή για την οποία θέλετε να δημιουργήσετε το ψευδώνυμο και έπειτα το όνομα του νέου ψευδωνύμου.

en: URL aliases
el: Ψευδώνυμα URL

en: Add alias
el: Νέο ψευδώνυμο

en: Allows users to rename URLs.
el: Επιτρέπει στους χρήστες να μετονομάζουν διευθύνσεις URL.

en: Indexing throttle
el: Απόπνιξη ευρετηρίασης

en: Number of items to index per cron run
el: Αριθμός των αντικειμένων που θα εισάγονται περιοδικά στο ευρετήριο (με βάση το cron).

en: Indexing settings
el: Ρυθμίσεις ευρετηρίου

en: Minimum word length to index
el: Ελάχιστο μήκος λέξης για εισαγωγή στο ευρετήριο

en: Simple CJK handling
el: Απλός χειρισμός CJK

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
el: Αν θα χρησιμοποιείται ένας απλός διαχωριστής συμβόλων για την Κινέζικη/Ιαπωνική/Κορεάτικη γλώσσα που βασίζεται σε επικαλυπτόμενες ακολουθίες. Απενεργοποιήστε το αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε έναν εξωτερικό επεξεργαστή. Δεν επηρεάζει τις άλλες γλώσσες.

en: Search form
el: Φόρμα αναζήτησης

en: Top search phrases
el: Συχνότερες φράσεις αναζήτησης

en: View most popular search phrases.
el: Προβολή συχνότερων φράσεων αναζήτησης.

en: Content viewing counter settings
el: Ρυθμίσεις του μετρητή επισκέψεων περιεχομένου

en: Count content views
el: Καταμέτρηση αναγνώσεων του περιεχομένου

en: Increment a counter each time content is viewed.
el: Να αυξάνεται ένας μετρητής κάθε φορά που διαβάζεται περιεχόμενο.

en: Popular content
el: Δημοφιλές περιεχόμενο

en: How many content items to display in "all time" list.
el: Πόσα στοιχεία περιεχομένου θα εμφανίζονται στη λίστα "πάντα δημοφιλή".

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
el: Πόσα στοιχεία περιεχομένου θα εμφανίζονται στη λίστα "διαβάστηκαν πρόσφατα".

en: Today's:
el: Σημερινά:

en: All time:
el: Όλες οι εμφανίσεις:

en: Last viewed:
el: Τελευταίες επισκέψεις:

en: Logs and records system events to syslog.
el: Καταγράφει και αποθηκεύει συμβάντα του συστήματος στο syslog.

en: User pictures in posts
el: Εικόνες χρηστών στις καταχωρίσεις

en: User pictures in comments
el: Εικόνες χρηστών στα σχόλια

en: Shortcut icon
el: Εικονίδιο συντόμευσης

en: Upload logo image
el: Ανέβασμα εικόνας λογοτύπου

en: Shortcut icon settings
el: Ρυθμίσεις εικονιδίου συντόμευσης

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
el: Αν δεν έχετε άμεση πρόσβαση στο σύστημα αρχείων του διακομιστή, χρησιμοποιήστε αυτό το πεδίο για να ανεβάσετε το εικονίδιο συντόμευσής σας.

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
el: Οι ακόλουθες μονάδες θα απεγκατασταθούν από τον ιστοτόπο σας και <em>όλα τα δεδομένα των μονάδων θα χαθούν</em>!

en: Confirm uninstall
el: Επιβεβαίωση απεγκατάστασης

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
el: Θέλετε να συνεχίσετε με την απεγκατάσταση των παραπάνω;

en: No modules selected.
el: Καμία μονάδα δεν επιλέχθηκε.

en: The selected modules have been uninstalled.
el: Οι επιλεγμένες μονάδες απεγκαταστάθηκαν.

en: Default 403 (access denied) page
el: Προεπιλεγμένη σελίδα 403 (δεν επιτρέπεται η πρόσβαση)

en: Default 404 (not found) page
el: Προεπιλεγμένη σελίδα 404 (δε βρέθηκε)

en: Caches cleared.
el: Τα περιεχόμενα των λανθάνουσων μνημών διαγράφηκαν.

en: Select an image processing toolkit
el: Επιλέξτε εργαλειοθήκη επεξεργασίας εικόνων

en: Feed content
el: Περιεχόμενο ροής

en: Titles plus teaser
el: Τίτλοι και περίληψη

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
el: Καθολική ρύθμιση για την εξ' ορισμού εμφάνιση των αντικειμένων περιεχομένου σε κάθε ροή.

en: Formatting
el: Μορφοποίηση

en: Cron ran successfully.
el: Η εκτέλεση του cron έγινε με επιτυχία.

en: Cron run failed.
el: Η εκτέλεση του cron απέτυχε.

en: No modules are available to uninstall.
el: Καμία μονάδα δεν μπορεί να απεγκατασταθεί.

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
el: Αυτή η σελίδα σας δείχνει όλες τις διαθέσιμες εργασίες διαχείρισης για κάθε μονάδα.

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
el: Το <em>Βασισμένο στο Drupal</em> μπλοκ είναι ένας προαιρετικός σύνδεσμος που οδηγεί στην κεντρική ιστοσελίδα του έργου του Drupal. Παρόλο που δεν υπάρχει απολύτως καμία απαίτηση οι ιστοτόποι να φέρουν αυτό το σύνδεσμο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να υποστηρίζει το Drupal.

en: Powered by Drupal
el: Βασισμένο στο Drupal

en: Compact mode
el: Συμπτυγμένη μορφή

en: Image toolkit
el: Εργαλειοθήκη εικόνων

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
el: Επιλογή της εργαλειοθήκης εικόνων που θα χρησιμοποιηθεί αν είναι εγκατεστημένες εναλλακτικές εργαλειοθήκες.

en: RSS publishing
el: Δημοσίευση RSS

en: Date and time
el: Ημερομηνία και ώρα

en: -1 (Unlimited)
el: -1 (Άπειρα)

en: PHP memory limit
el: Όριο μνήμης PHP

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
el: Εξετάστε το ενδεχόμενο αύξησης του ορίου μνήμης της PHP σας σε %memory_minimum_limit για να αποφύγετε πιθανά σφάλματα κατά τη διάρκεια της διαδικασίας εγκατάστασης.

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
el: Εξετάστε το ενδεχόμενο αύξησης του ορίου μνήμης της PHP σας σε %memory_minimum_limit για να αποφύγετε πιθανά σφάλματα κατά τη διάρκεια της διαδικασίας ενημέρωσης.

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
el: Ανάλογα με τις ρυθμίσεις, το Drupal μπορεί να εκτελείται με ένα όριο μνήμης %memory_limit της PHP. Ωστόσο, προτείνεται ένα όριο της τάξης %memory_minimum_limit για το όριο μνήμης της PHP, ειδικότερα αν ο ιστοτόπος σας χρησιμοποιεί πρόσθετες προσαρμοσμένες ή παρεχόμενες από την κοινότητα μονάδες.

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
el: Αυξήστε το όριο μνήμης μέσω επεξεργασίας της παραμέτρου memory_limit στο αρχείο %configuration-file και μετά επανεκκινήστε τον διακομιστή ιστοσελίδων σας (ή επικοινωνήστε με το διαχειριστή συστήματος ή παροχέα φιλοξενίας ιστοσελίδων σας για βοήθεια).

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
el: Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή συστήματος ή παροχέα φιλοξενίας ιστοσελίδων σας για βοήθεια περί αύξησης του ορίου μνήμης PHP.

en: Not protected
el: Μη προστατευμένο

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
el: Το αρχείο %file δεν είναι προστατευμένο από αλλαγές και αποτελεί κενό ασφάλειας. Πρέπει να αλλάξετε τις άδειες του αρχείου ώστε να είναι μη εγγράψιμο.

en: Cron has not run recently.
el: Το cron δεν έχει εκτελεστεί πρόσφατα.

en: Cron maintenance tasks
el: Λειτουργίες συντήρησης του cron

en: The directory %directory is not writable.
el: Ο κατάλογος %directory δεν είναι εγγράψιμος.

en: Writable (<em>public</em> download method)
el: Εγγράψιμο (<em>δημόσια</em> μέθοδος λήψης)

en: Writable (<em>private</em> download method)
el: Εγγράψιμο (<em>ιδιωτική</em> μέθοδος λήψης)

en: Database updates
el: Ενημέρωση βάσης δεδομένων

en: Access to update.php
el: Πρόσβαση στο update.php

en: Handles general site configuration for administrators.
el: Χειρίζεται τις γενικές ρυθμίσεις του ιστοτόπου για τους διαχειριστές.

en: Reset to alphabetical
el: Επαναφορά στην αλφαβητική ταξινόμηση

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
el: Οι όροι κατατάσσονται με αύξουσα σειρά με βάση το βάρος τους.

en: Weight value must be numeric.
el: Η τιμή του βάρους πρέπει να είναι αριθμητική.

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε την αλφαβητική κατάταξη του λεξιλογίου %title;

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
el: Η επαναφορά ενός λεξιλογίου διαγράφει την υπάρχουσα κατάταξη των όρων και τους παρουσιάζει αλφαβητικά.

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
el: Επαναφορά της αλφαβητικής κατάταξης του λεξιλογίου %name.

en: Translation settings
el: Ρυθμίσεις μετάφρασης

en: This translation needs to be updated
el: Η μετάφραση χρειάζεται να ενημερωθεί

en: Unknown release date
el: Άγνωστη ημερομηνία έκδοσης

en: Last checked: @time ago
el: Τελευταίος έλεγχος: πριν @time

en: Last checked: never
el: Τελευταίος έλεγχος: ποτέ

en: Includes: %includes
el: Περιλαμβάνει: %includes

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
el: Επιλέξτε πόσο συχνά θέλετε να γίνεται αυτόματος έλεγχος για νέες εκδόσεις των μονάδων και θεματικών παραλλαγών που έχετε εγκατεστημένες αυτή τη στιγμή.

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
el: Εδώ θα βρείτε πληροφορίες σχετικά με διαθέσιμες ενημερώσεις για τις εγκατεστημένες μονάδες και θεματικές παραλλαγές σας. Πρέπει να σημειωθεί ότι κάθε μονάδα ή θεματική παραλλαγή είναι τμήμα ενός "έργου", που μπορεί να έχει το ίδιο ή διαφορετικό όνομα και να περιλαμβάνει πολλαπλές μονάδες ή θεματικές παραλλαγές μέσα του.

en: Module and theme update status
el: Κατάσταση ενημέρωσης μονάδας και θεματικής παραλλαγής

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
el: Υπάρχει διαθέσιμη ενημέρωση ασφαλείας για μία ή περισσότερες μονάδες ή θεματικές παραλλαγές σας. Για την ασφάλεια του διακομιστή σας, θα πρέπει να προβείτε σε ενημέρωση άμεσα!

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
el: Υπάρχουν διαθέσιμες ενημερώσεις για μία ή περισσότερες μονάδες σας και θεματικές παραλλαγές σας. Για τη σωστή λειτουργία του ιστοτόπου σας, θα πρέπει να προβείτε σε ενημέρωση το συντομότερο δυνατόν.

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
el: Λήψη αναφοράς κατάστασης σχετικά με διαθέσιμες ενημερώσεις για τις εγκατεστημένες μονάδες και θεματικές παραλλαγές.

en: You must enter a username.
el: Πρέπει να δώσετε όνομα λογαριασμού.

en: The username cannot begin with a space.
el: Το όνομα λογαριασμού δεν μπορεί να αρχίζει με διάστημα.

en: The username cannot end with a space.
el: Το όνομα λογαριασμού δεν μπορεί να τελειώνει με διάστημα.

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
el: Το όνομα λογαριασμού δεν μπορεί να περιέχει πολλά συνεχόμενα διαστήματα.

en: The username contains an illegal character.
el: Το όνομα λογαριασμού περιέχει χαρακτήρα που δεν επιτρέπεται.

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
el: Το όνομα λογαριασμού %name είναι πολύ μεγάλο: πρέπει να είναι %max χαρακτήρες ή λιγότερους.

en: Who's online
el: Ποιοι είναι εδώ

en: Enter the password that accompanies your username.
el: Εισάγετε τον κωδικό πρόσβασης που συνοδεύει το όνομα λογαριασμού σας.

en: Unblock the selected users
el: Άρση αποκλεισμού για τους επιλεγμένους χρήστες

en: Block the selected users
el: Αποκλεισμός επιλεγμένων χρηστών

en: Deleted user: %name %email.
el: Διαγράφηκε ο χρήστης: %name %email.

en: Edit role
el: Επεξεργασία ρόλου

en: Manages the user registration and login system.
el: Διαχειρίζεται το σύστημα εγγραφής και εισόδου χρηστών.

en: Language list
el: Λίστα γλωσσών

en: File extension
el: Κατάληξη αρχείου

en: wide
el: πλατύ

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
el: Ο τίτλος εμφανίζεται σαν συμβουλή όταν ο χρήστης καταδείξει την εικόνα με το ποντίκι.

en: Progress indicator
el: Δείκτης προόδου

en: Bar with progress meter
el: Μπάρα με δείκτη προόδου

en: Throbber
el: Δείκτης προόδου Throbber

en: Path settings
el: Ρυθμίσεις διαδρομής

en: The file upload failed. %upload
el: Η αποστολή του αρχείου απέτυχε. %upload

en: URL to file
el: URL προς το αρχείο

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
el: Προέκυψε ένα ανεπανόρθωτο σφάλμα.Το απεσταλμένο αρχείο φαίνεται ότι υπερβαίνει το μέγιστο μέγεθος αρχείου (@size) που υποστηρίζει αυτός ο διακομιστής.

en: Starting upload...
el: Έναρξη αποστολής...

en: Uploading... (@current of @total)
el: Αποστολή... (@current από @total)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
el: Ενεργοποιήθηκε (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
el: Πρόοδος αποστολής

en: Number field
el: Πεδίο αριθμού

en: Styles
el: Στυλ

en: Item ID
el: ID αντικειμένου

en: Posted on
el: Δημοσιεύθηκε στις

en: Page count
el: Πλήθος σελίδων

en: The size of the file in bytes.
el: Το μέγεθος του αρχείου σε bytes.

en: Interface
el: Διεπαφή

en: All messages
el: Όλα τα μηνύματα

en: Text format
el: Μορφότυπος κειμένου

en: No new posts
el: Χωρίς νέα μηνύματα

en: Sticky topic
el: Καρφιτσωμένο θέμα

en: Emergency
el: Έκτακτη ανάγκη

en: Your virtual face or picture.
el: Το εικονικό σας πρόσωπο ή εικόνα.

en: The name of the site.
el: Το όνομα του ιστοτόπου

en: The name of the term.
el: Το όνομα του όρου.

en: Footer Bottom
el: Υποσέλιδο κάτω

en: Optional features
el: Προαιρετικά χαρακτηριστικά

en: Administrative title
el: Διαχειριστικός τίτλος

en: Title override
el: Παράκαμψη τίτλου

en: Style settings
el: Ρυθμίσεις στυλ

en: Show description
el: Εμφάνιση περιγραφής

en: Alert
el: Συναγερμός

en: Critical
el: Κρίσιμο

en: Top center
el: Κορυφή κέντρο

en: Bottom center
el: Κάτω μέρος κέντρο

en: Content Translation
el: Μετάφραση Περιεχομένου

en: Format string
el: Κείμενο μορφοποίησης

en: Add format
el: Προσθήκη μορφότυπου

en: Delete date format
el: Διαγραφή μορφής ημερομηνίας

en: Content type name
el: Όνομα τύπου περιεχομένου

en: Taxonomy Term
el: Όρος ταξινόμησης

en: Author name
el: Όνομα συγγραφέα

en: @field_name (Locked)
el: @field_name (Κλειδωμένο)

en: - Select a field type -
el: - Επιλέξτε έναν τύπο πεδίου -

en: - Select an existing field -
el: - Επιλέξτε ένα υπάρχον πεδίο -

en: Add new field: you need to provide a label.
el: Προσθήκη νέου πεδίου: πρέπει να εισάγετε μία ετικέτα.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
el: Το πεδίο %field είναι κλειδωμένο και η επεξεργασία του δεν είναι δυνατή.

en: %name must be a number.
el: Το %name πρέπει να είναι ένας αριθμός.

en: Field formatter
el: Μορφοποιητής πεδίου

en: (first item is 0)
el: (το πρώτο στοιχείο είναι 0)

en: New group
el: Νέα ομάδα

en: Regional settings
el: Τοπικές ρυθμίσεις

en: Unsigned
el: Χωρίς πρόσημο

en: Number of pages
el: Αριθμός σελίδων

en: The weight of this term in relation to other terms.
el: Το βάρος του όρου σε σχέση με άλλους όρους.

en: Help text to display for the vocabulary.
el: Επεξηγηματικό κείμενο για αυτό το λεξιλόγιο.

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
el: Ελέγχει αν σχετικοί όροι είναι ενεργοί σε αυτό το λεξιλόγιο. (0 = ανενεργό, 1 = ενεργό)

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
el: Ελέγχει τον τύπο της ιεραρχίας σε αυτό το λεξιλόγιο. (0 = ανενεργό, 1 = απλή, 2 = πολλαπλή)

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
el: Ελέγχει αν πολλαπλοί όροι μπορούν να συνδεθούν σε μια δημοσίευση. (0 = ανενεργό, 1 = ενεργό)

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
el: Ελέγχει αν οι όροι από αυτό το λεξιλόγιο είναι υποχρεωτικοί για τις δημοσιεύσεις. (0 = ανενεργό, 1 = ενεργό)

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
el: Ελέγχει αν το λεξιλόγιο επιτρέπει ελεύθερη σήμανση με ετικέτες ή όχι. (0 = ανενεργό, 1 = ενεργό)

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
el: Το βάρος του λεξιλογίου σε σχέση με τα άλλα λεξιλόγια.

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Page top
el: Κορυφή σελίδας

en: Page bottom
el: Βάση σελίδας

en: Show links
el: Προβολή συνδέσμων

en: Lock
el: Κλείδωμα

en: Status messages
el: Μηνύματα κατάστασης

en: Sidebar first
el: Πρώτη πλευρική ζώνη

en: Delete content
el: Διαγραφή περιεχομένου

en: Limited
el: Περιορισμένο

en: Current revision
el: Τρέχουσα αναθεώρηση

en: Definitions
el: Ορισμοί

en: Database is encoded in UTF-8
el: Η βάση δεδομένων έχει κωδικοποίηση UTF-8.

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
el: To Drupal δε μπόρεσε να προσδιορίσει εάν η κωδικοποίηση της βάσης δεδομένων είναι UTF-8

en: PostgreSQL has initialized itself.
el: Η PostgreSQL αρχικοποιήθηκε.

en: Structure
el: Δομή

en: Default values
el: Προκαθορισμένες τιμές

en: Saving
el: Αποθήκευση

en: Search block
el: Μπλοκ αναζήτησης

en: Node status
el: Κατάσταση κόμβου

en: Edit style
el: Επεξεργασία στυλ

en: All content
el: Όλο το περιεχόμενο

en: Maximum file size
el: Μέγιστο μέγεθος αρχείου

en: Machine name:
el: Όνομα μηχανής:

en: Content statistics
el: Στατιστικά περιεχομένου

en: Translation files
el: Αρχεία μετάφρασης

en: Delete items
el: Διαγραφή αντικειμένων

en: Fetcher
el: Λήπτης

en: Published status
el: Κατάσταση δημοσίευσης

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
el: Αυτή η άδεια κληρονομήθηκε από τον ρόλο πιστοποιημένος χρήστης.

en: Pager type
el: Τύπος σελιδομετρητή

en: @argument title
el: @argument τίτλος

en: @argument input
el: @argument εισαγωγή

en: Count the number 0 as empty
el: Μέτρηση του αριθμού 0 ως άδειο

en: Hide if empty
el: Απόκρυψη αν είναι άδειο

en: Starting value
el: Αρχική τιμή

en: Does not start with
el: Δεν αρχίζει με

en: Does not end with
el: Δεν τελειώνει με

en: The view %name has been saved.
el: Το view %name έχει αποθηκευτεί.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
el: Email του χρήστη που υπέβαλε το σχόλιο. Θα είναι κενό αν ο συντάκτης είναι εγγεγραμμένος χρήστης.

en: The name of the role.
el: Το όνομα του ρόλου.

en: Hide empty fields
el: Απόκρυψη κενών πεδίων

en: Title of the feed.
el: Τίτλος της ροής.

en: Monthly archive
el: Μηνιαίο αρχείο

en: Language select
el: Επιλογή γλώσσας

en: Site email address
el: Διεύθυνση email ιστοτόπου

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
el: Η διεύθυνση <em>Αποστολέα</em> σε αυτόματα emails που στέλνονται κατά τη διάρκεια της εγγραφής, αίτησης νέου κωδικού και άλλων ειδοποιήσεων. (Χρησιμοποιήστε μια διεύθυνση που καταλήγει στο domain του ιστοτόπου σας προς αποφυγή σήμανσης των e-mail ως spam.)

en: Administer forums
el: Διαχείριση φόρουμ

en: Length is shorter than
el: Το μήκος είναι μικρότερο από

en: shorter than
el: μικρότερο από

en: Length is longer than
el: Το μήκος είναι μεγαλύτερο από

en: longer than
el: μεγαλύτερο από

en: Cancel account
el: Απενεργοποίηση λογαριασμού

en: Secondary menu
el: Δευτερεύον μενού

en: Maximum number of characters
el: Μέγιστος αριθμός χαρακτήρων

en: Dependencies
el: Εξαρτήσεις

en: Administrator role
el: Ρόλος διαχειριστή

en: Image scale
el: Κλίμακα εικόνας

en: No revision
el: Χωρίς αναθεώρηση

en: Requires a title
el: Απαιτείται ένας τίτλος

en: Entities
el: Οντότητες

en: Private files
el: Ιδιωτικά αρχεία

en: Not restricted
el: Χωρίς περιορισμό

en: Toolbar buttons
el: Κουμπιά γραμμής εργαλείων

en: Book ID
el: ID βιβλίου

en: The unique ID of the comment.
el: Το μοναδικό ID του σχολίου.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
el: H διεύθυνση IP του υπολογιστή από τον οποίο έγινε η δημοσίευση του σχολίου.

en: The email address left by the comment author.
el: Η διεύθυνση e-mail που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The home page URL left by the comment author.
el: Το URL της ιστοσελίδας που δήλωσε ο συντάκτης του σχολίου.

en: The formatted content of the comment itself.
el: Το διαμορφωμένο περιεχόμενο του ίδιου του σχολίου.

en: The URL of the comment.
el: Το URL του σχολίου.

en: Edit URL
el: Επεξεργασία URL

en: The URL of the comment's edit page.
el: Το URL της σελίδας επεξεργασίας του σχολίου.

en: The date the comment was posted.
el: Η ημερομηνία που δημοσιεύθηκε το σχόλιο.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
el: Ο γονέας του σχολίου, αν είναι ενεργοποιημένα το νήματα.

en: New comment count
el: Μετρητής νέων σχολίων

en: The unique ID of the node's latest revision.
el: Το μοναδικό αναγνωριστικό (ID) της τελευταίας αναθεώρησης του κόμβου.

en: The human-readable name of the node type.
el: Η αναγνώσιμη από τον άνθρωπο ονομασία του τύπου του κόμβου.

en: The URL of the node.
el: Η διεύθυνση URL του κόμβου.

en: The URL of the node's edit page.
el: Η διεύθυνση URL της σελίδας επεξεργασίας του κόμβου.

en: Date changed
el: Ημερομηνία τροποποίησης

en: The date the node was most recently updated.
el: Η πιο πρόσφατη ημερομηνία που ενημερώθηκε ο κόμβας.

en: The number of visitors who have read the node.
el: Ο αριθμός των επισκεπτών που έχουν διαβάσει τον κόμβο.

en: The number of visitors who have read the node today.
el: Ο αριθμός των επισκεπτών που έχουν διαβάσει τον κόμβο σήμερα.

en: Last view
el: Τελευταία προβολή

en: The date on which a visitor last read the node.
el: Η ημερομηνία που ένας επισκέπτης διάβασε τον κόμβο τελευταία.

en: The slogan of the site.
el: Το σύνθημα του ιστοτόπου.

en: The administrative email address for the site.
el: Η διεύθυνση e-mail της διαχείρισης του ιστοτόπου.

en: The URL of the site's front page.
el: Η διεύθυνση URL της αρχικής σελίδας του ιστοτόπου.

en: Login page
el: Σελίδα εισόδου

en: The URL of the site's login page.
el: Η διεύθυνση URL της σελίδας σύνδεσης χρήστη, του ιστοτόπου.

en: The unique ID of the uploaded file.
el: Το μοναδικό ID του απεσταλμένου αρχείου.

en: The name of the file on disk.
el: Το όνομα του αρχείου στο δίσκο.

en: The web-accessible URL for the file.
el: Η διεύθυνση URL με την οποία είναι προσβάσιμο το αρχείο από τον ιστό.

en: The date the file was most recently changed.
el: Η πιο πρόσφατη ημερομηνία αλλαγής του αρχείου.

en: The user who originally uploaded the file.
el: Ο χρήστης που αρχικά έστειλε το αρχείο.

en: The unique ID of the taxonomy term.
el: Το μοναδικό ID του όρου ταξινόμησης.

en: The name of the taxonomy term.
el: Το όνομα του όρου ταξινόμησης.

en: The optional description of the taxonomy term.
el: Η προαιρετική περιγραφή του όρου ταξινόμησης.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
el: Ο αριθμός των κόμβων που έχουν σημανθεί με αυτό τον όρο ταξινόμησης.

en: The URL of the taxonomy term.
el: Το URL του όρου ταξινόμησης.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
el: To λεξιλόγιο στο οποίο ανήκει ο όρος.

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
el: Ο γονικός όρος ενός όρου ταξινόμησης, αν υπάρχει τέτοιος.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
el: Το μοναδικό ID του λεξιλογίου ταξινόμησης.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
el: Το όνομα του λεξιλογίου ταξινόμησης.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
el: Η προαιρετική περιγραφή του λεξιλογίου ταξινόμησης.

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
el: Ο αριθμός το κόμβων που έχουν σημανθεί με τους όρους που ανήκουν στο λεξιλόγιο ταξινόμησης.

en: Term count
el: Σύνολο όρων

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
el: Ο αριθμός των όρων που ανήκουν στο λεξιλόγιο ταξινόμησης.

en: The unique ID of the user account.
el: Το μοναδικό ID του λογαριασμού χρήστη.

en: The login name of the user account.
el: Το όνομα σύνδεσης του λογαριασμού χρήστη.

en: The email address of the user account.
el: Η διεύθυνση e-mail του λογαριασμού χρήστη.

en: The URL of the account profile page.
el: Το URL της σελίδας προφίλ του λογαριασμού.

en: The date the user last logged in to the site.
el: Η ημερομηνία που ο χρήστης συνδέθηκε τελευταία στον ιστοτόπο.

en: The date the user account was created.
el: Ημερομηνία που δημιουργήθηκε ο χρήστης.

en: Sender name
el: Όνομα αποστολέα

en: Sender email
el: ￼￼Email αποστολέα

en: Field types
el: Τύποι πεδίων

en: Total rows
el: Σύνολο σειρών

en: Main page content
el: Περιεχόμενο κεντρικής σελίδας

en: You are not allowed to access this page.
el: Δεν έχετε δικαίωμα πρόσβασης σε αυτή τη σελίδα.

en: Authorize file system changes
el: Η εξουσιοδότηση του συστήματος αρχείων αλλάζει

en: It appears you have reached this page in error.
el: Φαίνεται ότι φτάσατε σε αυτή τη σελίδα κατά λάθος.

en: Cron could not run because an invalid key was used.
el: Αδύνατη η εκτέλεση του cron λόγω της χρήσης ενός μη έγκυρου κλειδιού.

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
el: Η εκτέλεση του cron δεν ήταν δυνατή επειδή ο ιστότοπος βρίσκεται σε λειτουργία συντήρησης.

en: Default country
el: Προεπιλεγμένη χώρα

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
el: Στο αρχείο ρυθμίσεων %settings_file έχετε επιλέξει το @drupal να χρησιμοποιήσει διακομιστή %driver, ωστόσο η τρέχουσα εγκατάσταση της PHP δεν υποστηρίζει αυτόν τον τύπο βάσης δεδομένων.

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση οποιωνδήποτε προφίλ εγκατάστασης. Τα προφίλ εγκατάστασης πληροφορούν για το ποιες μονάδες πρέπει να ενεργοποιηθούν και ποιο σχήμα βάσης να εγκατασταθεί στη βάση δεδομένων. Απαιτείται ένα προφίλ για τη συνέχεια της διαδικασίας της εγκατάστασης.

en: Congratulations, you installed @drupal!
el: Συγχαρητήρια, εγκαταστήσατε το @drupal!

en: Settings file
el: Αρχείο ρυθμίσεων

en: Site maintenance account
el: Λογαριασμός συντήρησης ιστοτόπου

en: No pending updates.
el: Δεν υπάρχουν εκκρεμείς ενημερώσεις.

en: 1 pending update | @count pending updates
el[0]: 1 ενημέρωση σε εκκρεμότητα
el[1]: @count ενημερώσεις σε εκκρεμότητα

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
el: Αδύνατη η συνέχεια, δεν υπάρχει διαθέσιμη μέθοδος μεταφοράς αρχείων

en: To continue, provide your server connection details
el: Για να συνεχίσετε, εισάγετε τις λεπτομέρειες σύνδεσης του διακομιστή σας

en: Connection method
el: Μέθοδος σύνδεσης

en: Enter connection settings
el: Εισάγετε τις ρυθμίσεις σύνδεσης

en: @backend connection settings
el: Ρυθμίσεις σύνδεσης @backend

en: Change connection type
el: Αλλαγή τύπου σύνδεσης

en: No active batch.
el: Καμία ενεργή δέσμη.

en: Site under maintenance
el: Ιστότοπος σε κατάσταση συντήρησης

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
el: Το αρχείο %source δεν μπόρεσε να αποσταλεί επειδή στον φάκελο προορισμού %directory υπάρχει ήδη ένα αρχείο με το ίδιο όνομα.

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
el: Το όνομα του αρχείου έχει ξεπεράσει το όριο των 240 χαρακτήρων. Παρακαλούμε μετονομάστε το αρχείο και προσπαθήστε ξανά.

en: The file permissions could not be set on %uri.
el: Δεν μπόρεσε να γίνει καθορισμός των δικαιωμάτων αρχείων στο %uri.

en: Completed @current of @total.
el: Ολοκληρώθηκαν @current από @total.

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
el: Η εκτέλεση όλων των διεργασιών για τον διακομιστή βάσης δεδομένων απέτυχε. Η διεργασία %task δεν βρέθηκε.

en: Required modules
el: Απαιτούμενες μονάδες

en: Required modules not found.
el: Απαιτούμενες μονάδες δεν βρέθηκαν.

en: %module module uninstalled.
el: Η μονάδα %module απεγκαταστάθηκε.

en: No strings available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες συμβολοσειρές.

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
el: Το αρχείο μετάφρασης JavaScript %file.js χάθηκε.

en: (active tab)
el: (ενεργή καρτέλα)

en: Operating in maintenance mode.
el: Σε λειτουργία συντήρησης.

en: Status message
el: Μήνυμα κατάστασης

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
el: Αδύνατη η δημιουργία του φακέλου %directory για τον παρακάτω λόγο: %reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
el: Παρουσιάστηκε AJAX HTTP σφάλμα.

en: HTTP Result Code: !status
el: Κωδικός αποτελέσματος HTTP: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
el: Μια AJAX HTTP αίτηση δεν περατώθηκε φυσιολογικά.

en: Debugging information follows.
el: Ακολουθούν πληροφορίες αποσφαλμάτωσης.

en: Path: !uri
el: Διαδρομή: !uri

en: StatusText: !statusText
el: Κείμενο Κατάστασης: !statusText

en: ResponseText: !responseText
el: Κείμενο Απόκρισης: !responseText

en: ReadyState: !readyState
el: Κατάσταση Έτοιμο: !readyState

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
el: Αποστολή αρχείου OPML που περιέχει μια λίστα με ροές για εισαγωγή.

en: OPML Remote URL
el: Aπομακρυσμένη OPML διεύθυνση URL

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
el: Εισάγετε το URL ενός αρχείου OPML. Το αρχείο θα ληφθεί και θα επεξεργαστεί μόνο μία φορά στην υποβολή της φόρμας.

en: No new feed has been added.
el: Δεν έχει προστεθεί καμία νέα ροή.

en: The URL %url is invalid.
el: Η διεύθυνση URL %url δεν είναι έγκυρη.

en: A feed named %title already exists.
el: Μία ροή με το όνομα %title υπάρχει ήδη.

en: A feed with the URL %url already exists.
el: Μία ροή με το URL %url υπάρχει ήδη.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
el: Οι λήπτες λαμβάνουν δεδομένα από μία εξωτερική πηγή. Επιλέξτε έναν λήπτη κατάλληλο για την εξωτερική πηγή από την οποία θέλετε να κάνετε λήψη.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
el: Οι αναλυτές μετασχηματίζουν τα δεδομένα που λήφθηκαν σε τυποποιημένες δομές. Επιλέξτε τον αναλυτή που είναι κατάλληλος για τον τύπο των ροών που θα θέλατε να συλλέξετε.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
el: Οι επεξεργαστές ενεργούν στα δεδομένα των ροών που έχουν αναλυθεί, για παράδειγμα αποθηκεύουν αντικείμενα ροών. Επιλέξτε τους επεξεργαστές που είναι κατάλληλοι για την εργασία σας.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
el: Για τις περισσότερες εργασίες συλλογής, οι προεπιλεγμένες ρυθμίσεις είναι καλές.

en: Default fetcher
el: Προεπιλεγμένος λήπτης

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
el: Λαμβάνει δεδομένα από ένα URL χρησιμοποιώντας τον χειριστή αιτήσεων HTTP του Drupal.

en: Default parser
el: Προεπιλεγμένος αναλυτής

en: Default processor
el: Προεπιλεγμένος επεξεργαστής

en: Creates lightweight records from feed items.
el: Δημιουργεί ελαφριά αρχεία από αντικείμενα ροής.

en: Default processor settings
el: Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις επεξεργαστή

en: Number of items shown in listing pages
el: Αντικείμενα που θα εμφανίζονται στις σελίδες των πηγών και των κατηγοριών

en: Length of trimmed description
el: Μήκος σύντομων περιγραφων

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
el: Ο μέγιστος αριθμός χαρακτήρων που χρησιμοποιούνται στην περικομμένη μορφή μιας καταχώρησης.

en: Viewing feeds
el: Προβολή ροών

en: Adding, editing, and deleting feeds
el: Προσθήκη, επεξεργασία και διαγραφή ροών

en: Configuring cron
el: Ρυθμίσεις cron

en: Administer news feeds
el: Διαχείριση ροών ειδήσεων

en: View news feeds
el: Πρόσβαση σε ροές ειδήσεων

en: Controlling visibility
el: Έλεγχος ορατότητας

en: Creating custom blocks
el: Δημιουργία προσαρμοσμένων μπλοκ

en: Demonstrate block regions (@theme)
el: Επίδειξη των περιοχών των μπλοκ (@theme)

en: Administer blocks
el: Διαχείριση των μπλοκ

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
el: Ελέγχει τα οπτικά μπλοκ με τα οποία είναι δομημένη μία σελίδα. Τα μπλοκ είναι "κουτιά" με περιεχόμενο που εμφανίζονται σε μια περιοχή ή ζώνη μιας ιστοσελίδας.

en: Restricted to certain pages
el: Περιορίζεται σε ορισμένες σελίδες

en: The block cannot be placed in this region.
el: Το μπλοκ δεν μπορεί να τοποθετηθεί σε αυτή την περιοχή.

en: No books available.
el: Δεν υπάρχουν βιβλία διαθέσιμα

en: Content types allowed in book outlines
el: Επιτρεπόμενοι τύποι περιεχομένου στη διάρθρωση βιβλίων

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
el: Οι χρήστες με την άδεια %outline-perm μπορούν να προσθέτουν όλους τους τύπους περιεχομένου.

en: Administer book outlines
el: Διαχείριση διάρθρωσης βιβλίου

en: Adding and managing book content
el: Προσθήκη και διαχείριση ύλης βιβλίων

en: Printing books
el: Εκτύπωση βιβλίων

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
el: Οι χρήστες με την άδεια <em>Πρόσβαση βιβλίων στην εκτυπώσιμη μορφή</em> μπορούν να επιλέξουν την παραπομπή <em>Εκτυπώσιμη μορφή</em>, που είναι ορατή στο κάτω μέρος της σελίδας με το περιεχόμενο του βιβλίου, για να δημιουργήσουν μία σελίδα βιβλίου μαζί με όλες τις υποενότητες που διαθέτει, σε μορφή κατάλληλη για εκτύπωση.

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
el: Η μονάδα βιβλίου προσφέρει τη δυνατότητα οργάνωσης μιας ομάδας σελίδων περιεχομένου που σχετίζονται, και συλλογικά, θεωρούνται μέρη ενός βιβλίου. Όταν προβάλλεται αυτό το περιεχόμενο, γίνεται αυτόματη προσθήκη παραπομπών στις παρακείμενες σελίδες του βιβλίου, παρέχοντας ένα απλό σύστημα πλοήγησης για τη δημιουργία και επεξεργασία δομημένου περιεχομένου.

en: Create new books
el: Δημιουργία νέων βιβλίων

en: View printer-friendly books
el: Πρόσβαση βιβλίων στην εκτυπώσιμη μορφή

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
el: Προβολή μιας σελίδας βιβλίου και όλων των θυγατρικών της ως ένα απλό κείμενο για ευκολία στην εκτύπωση. Μπορεί να υπάρξει μειωμένη απόδοση.

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
el: Τα <em>Βιβλία</em> έχουν ενσωματωμένη ιεραρχική πλοήγηση. Χρησιμοποιήστε τα βιβλία για εγχειρίδια ή συστήματα εκμάθησης.

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
el: Επιτρέπει τους χρήστες να δημιουργούν και να οργανώνουν σχετιζόμενο περιεχόμενο σε μια σύνοψη.

en: Changing colors
el: Αλλαγή χρωμάτων

en: Select one or more comments to perform the update on.
el: Επιλέξτε ένα ή περισσότερα σχόλια στα οποία θα γίνει η ενημέρωση.

en: Deleted comment @cid and its replies.
el: Το σχόλιο @cid και οι απαντήσεις του διαγράφηκαν.

en: Comment approved.
el: Το σχόλιο εγκρίθηκε.

en: Tokens for comments posted on the site.
el: Διακριτικά σύμβολα για τα σχόλια που δημοσιεύονται στον ιστοτόπο.

en: Full comment
el: Πλήρες σχόλιο

en: Unapproved comments (@count)
el: Σχόλια προς έγκριση (@count)

en: Administer comments and comment settings
el: Διαχείριση σχολίων και ρυθμίσεων σχολίων

en: Edit own comments
el: Τροποποίηση δικών τους σχολίων

en: Threading
el: Νήματα

en: Show comment replies in a threaded list.
el: Εμφάνιση απαντήσεων των σχολίων ως λίστα νημάτων.

en: Allow comment title
el: Να επιτρέπεται τίτλος στα σχόλια

en: Show reply form on the same page as comments
el: Εμφάνιση της φόρμας υποβολής στην ίδια σελίδα με τα σχόλια

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
el: Οι χρήστες με την άδεια "Δημοσίευση σχολίων" μπορούν να υποβάλουν σχόλια.

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
el: Οι χρήστες δεν μπορούν να υποβάλουν σχόλια, αλλά τα σχόλια που υπάρχουν θα εμφανίζονται.

en: Comments are hidden from view.
el: Τα σχόλια αποκρύπτονται από την παρουσίαση.

en: Users cannot post comments.
el: Οι χρήστες δεν μπορούν να υποβάλουν σχόλια.

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
el: Το σχόλιό σας είναι στην ουρά για επιμέλεια από τη διαχείριση του ιστοτόπου και θα δημοσιευτεί αφού εγκριθεί.

en: Your comment has been posted.
el: Το σχόλιο σας δημοσιεύτηκε.

en: Save comment
el: Αποθήκευση σχολίου

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
el: Θα γίνει άρση δημοσίευσης του σχολίου εάν περιέχει κάποια από τις παραπάνω φράσεις. Χρησιμοποιήστε μια λίστα φράσεων με διάκριση πεζών - κεφαλαίων, διαχωρισμένη με κόμματα. Για παράδειγμα: αστείο, άλμα με σκοινί, "Εταιρία Α.Ε.".

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
el: Λίστα και επεξεργασία των δημοσιευμένων σχολίων και των σχολίων προς έγκριση.

en: Unapproved comments
el: Σχόλια προς έγκριση

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
el: Δεν επιτρέπεται να στέλνετε περισσότερα από %limit μηνύματα μέσα σε @interval. Ξαναδοκιμάστε αργότερα.

en: Contact @username
el: Επικοινωνία με @username

en: Administer contact forms and contact form settings
el: Διαχειρίσου τις φόρμες επικοινωνίας και τις ρυθμίσεις αυτών

en: Use the site-wide contact form
el: Χρήση της κεντρικής φόρμας επικοινωνίας του ιστότοπου

en: Use users' personal contact forms
el: Χρήση προσωπικής φόρμας επικοινωνίας των χρηστών

en: Changing this setting will not affect existing users.
el: Με την αλλαγή αυτής της ρύθμισης δεν θα επηρεαστούν οι υπάρχοντες χρήστες.

en: Displaying contextual links
el: Εμφάνιση συναφών συνδέσμων

en: Use contextual links
el: Χρησιμοποίηση συναφών συνδέσμων

en: Contextual links
el: Συναφείς σύνδεσμοι

en: Database log cleared.
el: Το ημερολόγιο της βάσης δεδομένων εκκαθαρίστηκε.

en: Monitoring your site
el: Παρακολούθηση του ιστοτόπου σας

en: Debugging site problems
el: Διερεύνηση προβλημάτων του ιστοτόπου

en: List (text)
el: Λίστα (κείμενο)

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
el: Επιτρεπόμενες ετικέτες HTML στις ετικέτες: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
el: Η τιμή για αυτό το πεδίο καθορίζεται από τη συνάρτηση %function και δεν μπορεί να αλλάξει.

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
el: Επιτρεπόμενες τιμές λίστας: κάθε κλειδί πρέπει να είναι ένας έγκυρος ακέραιος ή δεκαδικός αριθμός.

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
el: Επιτρεπόμενες τιμές λίστας: κάθε κλειδί πρέπει να είναι ένα αλφαριθμητικό με μήκος το πολύ 255 χαρακτήρες.

en: Allowed values list: keys must be integers.
el: Επιτρεπόμενες τιμές λίστας: τα κλειδιά πρέπει να είναι ακέραιοι.

en: This field stores a number in the database as an integer.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει έναν αριθμό στη βάση δεδομένων ως ακέραιο.

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει έναν αριθμό στη βάση δεδομένων ως ένα δεκαδικό αριθμό με σταθερό αριθμό δεκαδικών ψηφίων.

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει έναν αριθμό στη βάση δεδομένων στη μορφή κινητής υποδιαστολής.

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
el: Η ελάχιστη τιμή που θα επιτρέπεται για αυτό το πεδίο. Αφήστε το κενό για να μην υπάρχει ελάχιστο.

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
el: Η μέγιστη τιμή που θα επιτρέπεται για αυτό το πεδίο. Αφήστε το κενό για να μην υπάρχει μέγιστο.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
el: Καθορίστε μια συμβολοσειρά που θα τίθεται ως πρόθεμα πριν από την τιμή, όπως '$ ' ή '&euro; '. Αφήστε το κενό για να μην υπάρχει πρόθεμα. Ξεχωρίστε τις τιμές για τον ενικό και τον πληθυντικό με τον χαρακτήρα "|", π.χ. ('λίρα|λίρες').

en: Summary input
el: Εισαγωγή περίληψης

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
el: Αυτό επιτρέπει στους συντάκτες να εισάγουν μια σαφή περίληψη, που θα εμφανίζεται αντί της αυτόματα περικομμένης μορφής του κειμένου όταν χρησιμοποιείται ο τύπος εμφάνισης "Περίληψη ή περικομμένη"

en: Summary or trimmed
el: Περίληψη ή περικομμένο

en: Text area with a summary
el: Πλαίσιο κειμένου με μία περίληψη

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
el: Αφήστε το κενό για να χρησιμοποιηθεί η περικομμένη μορφή του πλήρους κειμένου ως περίληψη.

en: Hide summary
el: Απόκρυψη περίληψης

en: Edit summary
el: Επεξεργασία περίληψης

en: Edit field settings.
el: Επεξεργασία των ρυθμίσεων πεδίου.

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
el: Αυτές οι ρυθμίσεις εφαρμόζονται στο πεδίο %field οπουδήποτε χρησιμοποιείται. Οι ρυθμίσεις αυτές επιδρούν στον τρόπο με τον οποίο αποθηκεύονται τα δεδομένα στη βάση δεδομένων και δεν μπορούν να αλλάξουν από τη στιγμή που θα δημιουργηθούν δεδομένα.

en: Updated field %label field settings.
el: Οι ρυθμίσεις του πεδίου %label ενημερώθηκαν.

en: Attempt to update field %label failed: %message.
el: Η απόπειρα ενημέρωσης του πεδίου %label απέτυχε: %message.

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
el: Το πεδίο %field διαγράφηκε από τον τύπο περιεχομένου %type.

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
el: Προέκυψε ένα πρόβλημα κατά την αφαίρεση του πεδίου %field από τον τύπο περιεχομένου %type.

en: Required field
el: Απαιτούμενο πεδίο

en: The default value for this field, used when creating new content.
el: Η προεπιλεγμένη τιμή για αυτό το πεδίο, όταν δημιουργείται νέο περιεχόμενο.

en: Saved %label configuration.
el: Οι ρυθμίσεις παραμέτρων για το %label αποθηκεύτηκαν.

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
el: Αυτή η λίστα εμφανίζει όλα τα πεδία που χρησιμοποιούνται αυτή τη στιγμή για εύκολη αναφορά.

en: Field list
el: Λίστα πεδίων

en: Manage display
el: Διαχείριση εμφάνισης

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει στη βάση δεδομένων το ID ενός αρχείου ως έναν ακέραιο αριθμό.

en: Enable <em>Display</em> field
el: Ενεργοποίηση του πεδίου  <em>Εμφάνιση</em>

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
el: Η επιλογή εμφάνιση επιτρέπει στους χρήστες να επιλέξουν αν θα φαίνεται το αρχείο κατά την προβολή του περιεχομένου.

en: Files displayed by default
el: Τα αρχεία εμφανίζονται από προεπιλογή.

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
el: Η ρύθμιση αυτή έχει αποτελέσματα μόνο εάν η επιλογή Εμφάνιση είναι ενεργοποιημένη.

en: Upload destination
el: Προορισμός αποστολής

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
el: Επιλέξτε πού θα αποθηκεύονται τα τελικά αρχεία. Τα ιδιωτικά αρχεία έχουν σημαντικά μεγαλύτερη επιβάρυνση στην απόδοση από ότι τα δημόσια αρχεία, αλλά σας επιτρέπουν να περιορίζετε την πρόσβαση σε αρχεία μέσα σε αυτό το πεδίο.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
el: Προαιρετικός υποκατάλογος μέσα στον κατάλογο προορισμού όπου θα αποθηκεύονται τα αρχεία. Μην συμπεριλαμβάνετε καθέτους που προηγούνται ή έπονται.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
el: Εισάγετε μια τιμή όπως "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) ή "50 MB" (megabytes) με σκοπό να περιορίσετε το επιτρεπόμενο μέγεθος αρχείου. Αν το αφήσετε κενό, τα μεγέθη των αρχείων θα περιορίζονται μόνο από τα μεγέθη που ορίζονται στις ρυθμίσεις της PHP maximum post και file upload (τρέχον όριο <strong>%limit</strong>).

en: Enable <em>Description</em> field
el: Ενεργοποίηση του πεδίου <em>Περιγραφή</em>

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
el: Το πεδίο της περιγραφής επιτρέπει στους χρήστες να δίνουν μια περιγραφή για το αρχείο που στέλνουν.

en: Generic file
el: Γενικό αρχείο

en: Table of files
el: Πίνακας αρχείων

en: Add a new file
el: Προσθήκη νέου αρχείου

en: Include file in display
el: Το αρχείο να συμπεριλαμβάνεται στην εμφάνιση

en: The description may be used as the label of the link to the file.
el: Η περιγραφή μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ετικέτα για το σύνδεσμο προς το αρχείο.

en: All roles may use this format
el: Όλοι οι ρόλοι μπορούν να χρησιμοποιούν αυτόν το μορφότυπο

en: The text format ordering has been saved.
el: Η διάταξη των μορφότυπων κειμένου αποθηκεύτηκε.

en: Add text format
el: Προσθήκη μορφότυπου κειμένου

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
el: Όλοι οι ρόλοι πρέπει να είναι ενεργοποιημένοι για αυτόν το μορφότυπο κειμένου και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει.

en: Filter processing order
el: Σειρά επεξεργασίας φίλτρων.

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
el: Τα ονόματα των μορφότυπων κειμένου πρέπει να είναι μοναδικά. Υπάρχει ήδη μορφότυπος με το όνομα %name.

en: Added text format %format.
el: Ο μορφότυπος κειμένου %format προστέθηκε.

en: The text format %format has been updated.
el: Ο μορφότυπος κειμένου %format ενημερώθηκε.

en: Text formats
el: Μορφότυποι κειμένου

en: Choosing a text format
el: Επιλογή ενός μορφότυπου κειμένου

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
el: Προειδοποίηση: Αυτή η άδεια μπορεί να έχει συνέπειες σχετικά με την ασφάλεια ανάλογα με το πώς έχει ρυθμιστεί ο μορφότυπος κειμένου.

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
el: Μετατρέπει τις αλλαγές γραμμών σε HTML (δηλ. σε ετικέτες <code>&lt;br&gt;</code> και <code>&lt;p&gt;</code>)

en: Convert URLs into links
el: Μετατροπή των URLs σε παραπομπές

en: Correct faulty and chopped off HTML
el: Διορθώνει λανθασμένη και αποκομμένη HTML στις καταχωρήσεις

en: Display any HTML as plain text
el: Εμφάνιση οποιασδήποτε HTML ως απλό κείμενο

en: Display basic HTML help in long filter tips
el: Προβολή βασικής βοήθειας για την HTML στις εκτεταμένες συμβουλές φίλτρων

en: Add rel="nofollow" to all links
el: Πρόσθεση rel="nofollow" σε όλους τους συνδέσμους

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
el: Ο ιστοτόπος αυτός επιτρέπει να υποβάλετε περιεχόμενο σε μορφή κώδικα HTML. Αν και το να μάθετε τα πάντα για την HTML μπορεί να είναι επίπονο, είναι πολύ εύκολο να μάθετε να χρησιμοποιείτε λίγες από τις πιο βασικές "ετικέτες" HTML. Αυτός ο πίνακας παρουσιάζει παραδείγματα για κάθε ετικέτα HTML που επιτρέπεται να χρησιμοποιείτε σε αυτόν τον ιστοτόπο.

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
el: Οι περισσότεροι ασυνήθιστοι χαρακτήρες μπορούν να πληκτρολογούνται απευθείας χωρίς πρόβλημα.

en: No HTML tags allowed.
el: Δεν επιτρέπονται ετικέτες HTML.

en: Filters content in preparation for display.
el: Φιλτράρει την ύλη στην προετοιμασία για την εμφάνισή της.

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
el: Ο αριθμός των απαντήσεων που πρέπει να έχει ένα θέμα για να θεωρηθεί "καυτό".

en: Starting a discussion
el: Εκκίνηση συζήτησης

en: Moving forum topics
el: Μετακίνηση θεμάτων φόρουμ

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
el: Ένα θέμα του φόρουμ (καθώς και όλα τα σχόλιά του) μπορούν να μετακινηθούν από φόρουμ σε φόρουμ επιλέγοντας ένα διαφορετικό φόρουμ από την σελίδα επεξεργασίας του θέματος του φόρουμ. Όταν μετακινείτε ένα θέμα, η επιλογή <em>Αφήστε σκιώδες αντίγραφο</em> δημιουργεί έναν σύνδεσμο από το αρχικό φόρουμ στην νέα τοποθεσία.

en: Locking and disabling comments
el: Κλείδωμα και απενεργοποίηση σχολίων

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
el: Η επιλογή του <em>Κλειστό</em> στις <em>Ρυθμίσεις σχολίων</em> κατά την επεξεργασία μιας συζήτησης στο φόρουμ θα κλειδώσει (θα αποτρέπει τη δημιουργία νέων σχολίων) το θέμα. Η επιλογή του <em>Κρυφό</em> στις <em>Ρυθμίσεις σχολίων</em> κατά την επεξεργασία μιας συζήτησης στο φόρουμ θα κρύψει όλα τα υπάρχοντα σχόλια στο θέμα και θα αποτρέψει τη δημιουργία νέων.

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
el: Τα φόρουμ περιέχουν θέματα συζήτησης. Χρησιμοποιήστε φακέλους για να ομαδοποιήσετε φόρουμ που σχετίζονται.

en: Use containers to group related forums.
el: Χρησιμοποιήστε φακέλους για να ομαδοποιήσετε φόρουμ που σχετίζονται.

en: A forum holds related forum topics.
el: Ένα φόρουμ περιέχει σχετιζόμενα θέματα συζητήσεων.

en: Add new @node_type
el: Πρόσθεσε νέο @node_type

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
el: Το αντικείμενο %forum είναι φάκελος και όχι φόρουμ. Μπορείτε να επιλέξετε ένα από τα φόρουμ παρακάτω.

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
el: Ένα <em>θέμα συζήτησης</em> ξεκινά μια νέα συζήτηση με τη μορφή νημάτων μέσα σε ένα φόρουμ.

en: Control forum hierarchy settings.
el: Έλεγχος ρυθμίσεων της ιεραρχίας του φόρουμ.

en: Forum navigation vocabulary
el: Λεξιλόγιο πλοήγησης φόρουμ

en: Provides discussion forums.
el: Παρέχει φόρουμ συζητήσεων.

en: Follow these steps to set up and start using your website:
el: Ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα για να στήσετε και να αρχίσετε να χρησιμοποιείτε τον ιστοτόπο σας:

en: Providing a help reference
el: Παρέχει παραπομπές βοήθειας

en: Image style name
el: Όνομα στυλ εικόνας

en: Select a new effect
el: Επιλέξτε νέο εφέ

en: Select an effect to add.
el: Επιλέξτε ένα εφέ για προσθήκη.

en: The image effect was successfully applied.
el: Το εφέ της εικόνας εφαρμόστηκε επιτυχώς.

en: Style name
el: Όνομα στυλ

en: Create new style
el: Δημιουργία νέου στυλ

en: Style %name was created.
el: Το νέο στυλ %name δημιουργήθηκε.

en: Replacement style
el: Στυλ αντικατάστασης

en: Optionally select a style before deleting %style
el: Προαιρετικά επιλέξτε ένα στυλ πριν τη διαγραφή του %style

en: Edit %label effect
el: Επεξεργασία εφέ %label

en: Add %label effect
el: Προσθήκη του εφέ %label

en: Update effect
el: Ενημέρωση εφέ

en: Add effect
el: Προσθήκη εφέ

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να διαγράψετε το εφέ @effect από το στυλ εικόνας %style;

en: The image effect %name has been deleted.
el: Το εφέ εικόνας %name διαγράφηκε.

en: Width and height can not both be blank.
el: Το πλάτος και το ύψος δεν μπορούν να είναι και τα δύο κενά.

en: The part of the image that will be retained during the crop.
el: Το τμήμα της εικόνας που θα διατηρηθεί κατά την περικοπή.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
el: Το χρώμα παρασκηνίου που θα χρησιμοποιηθεί στις περιοχές της εικόνας που θα εκτεθούν μετά την περιστροφή. Χρησιμοποιήστε δεκαεξαδικές τιμές χρώματος που χρησιμοποιούνται στον ιστό (#FFFFFF για το λευκό, #000000 για το μαύρο). Αφήστε το κενό για διαφάνεια στις εικόνες που την υποστηρίζουν.

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
el: Δεν υπάρχουν εφέ για αυτό το στυλ. Προσθέστε ένα, επιλέγοντας από την αναδυόμενη λίστα παρακάτω.

en: view actual size
el: δες το πραγματικό μέγεθος

en: Sample original image
el: Δείγμα αρχικής εικόνας

en: Sample modified image
el: Δείγμα τροποποιημένης εικόνας

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
el: Η αλλαγή μεγέθους θα δημιουργήσει μια εικόνα με ακριβείς διαστάσεις. Αυτό μπορεί να προκαλέσει παραμορφώσεις όπως δυσανάλογη έκταση (τράβηγμα) ή συρρίκνωση της εικόνας.

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
el: Η κλιμάκωση θα διατηρήσει τις αναλογίες της πρωτότυπης εικόνας. Αν καθοριστεί μόνο η μία διάσταση, η άλλη διάσταση θα υπολογιστεί.

en: Scale and crop
el: Κλιμάκωση και περικοπή

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
el: Η κλιμάκωση και περικοπή θα διατηρήσει τις αναλογίες της πρωτότυπης εικόνας, και μετά θα κάνει αποκοπή στη μεγαλύτερη διάστασή της. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο για τη δημιουργία τετράγωνων μικρογραφιών, χωρίς να γίνει παραμόρφωση με έκταση της εικόνας.

en: Desaturate
el: Αποχρωματισμός

en: Desaturate converts an image to grayscale.
el: Ο αποχρωματισμός μετατρέπει μια εικόνα σε κλίμακα του γκρι.

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
el: Η περιστροφή μιας εικόνας μπορεί να προκαλέσει αύξηση των διαστάσεών της για να χωρέσει διαγωνίως.

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η αλλαγή μεγέθους της εικόνας απέτυχε χρησιμοποιώντας την εργαλειοθήκη %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η κλιμάκωση της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η περικοπή της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η κλιμάκωση και περικοπή της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Ο αποχρωματισμός της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
el: Η περιστροφή της εικόνας απέτυχε με τη χρήση της εργαλειοθήκης %toolkit στο %path (%mimetype, %dimensions)

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
el: Αυτό το πεδίο αποθηκεύει στη βάση δεδομένων το ID ενός αρχείου εικόνας ως έναν ακέραιο αριθμό.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
el: Αν δεν αποσταλεί καμία εικόνα, θα εμφανίζεται αυτή η εικόνα.

en: Minimum image resolution
el: Ελάχιστη ανάλυση εικόνας

en: Enable <em>Alt</em> field
el: Ενεργοποίηση του πεδίου <em>Alt</em>

en: Enable <em>Title</em> field
el: Ενεργοποίηση του πεδίου <em>Title</em>

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
el: Η ιδιότητα title χρησιμοποιείται σαν περιγραφή όταν το ποντίκι σύρεται πάνω από την εικόνα.

en: Preview image style
el: Στυλ εικόνας στην προεπισκόπιση

en: no preview
el: χωρίς προεπισκόπηση

en: The preview image will be shown while editing the content.
el: Η εικόνα προεπισκόπισης θα φαίνεται κατά την επεξεργασία του περιεχομένου.

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
el: Τα στυλ εικόνων συνήθως παρέχουν διάφορα μεγέθη μικρογραφίας με κλιμάκωση και περικοπή μιας εικόνας, αλλά επίσης και τη δυνατότητα να προσθέσετε διάφορα εφέ πριν από την εμφάνισή της. Όταν μια εικόνα εμφανίζεται με ένα στυλ, δημιουργείται ένα νέο αρχείο ενώ η αρχική πρωτότυπη εικόνα παραμένει αμετάβλητη.

en: Administer image styles
el: Διαχείριση στυλ εικόνων

en: No defined styles
el: Δεν έχουν οριστεί στυλ

en: Error generating image.
el: Σφάλμα κατά τη δημιουργία της εικόνας.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία της παράγωγης εικόνας που βρίσκεται στο %path.

en: Failed to create style directory: %directory
el: Απέτυχε η δημιουργία του καταλόγου:  %directory των στυλ

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
el: Το προσωρινά αποθηκευμένο αρχείο εικόνας %destination υπάρχει ήδη. Ενδεχομένως να υπάρχουν προβλήματα με την διευθέτηση επανεγγραφής (rewrite).

en: Image styles
el: Στυλ εικόνων

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
el: Ρύθμιση παραμέτρων των στυλ που χρησιμοποιούνται στις εικόνες όπως η αλλαγή μεγέθους και άλλα εφέ κατά την εμφάνισή τους.

en: Edit image effect
el: Επεξεργασία εφέ εικόνας

en: Delete image effect
el: Διαγραφή εφέ εικόνας

en: Add image effect
el: Προσθήκη εφέ εικόνας

en: Detection method
el: Μέθοδος ανίχνευσης

en: Part of the URL that determines language
el: Τμήμα της διεύθυνσης URL που καθορίζει τη γλώσσα

en: Request/session parameter
el: Παράμετρος αίτησης/συνόδου

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
el: Όνομα της παραμέτρου αίτησης/συνόδου που χρησιμοποιείται για τον προσδιορισμό της επιθυμητής γλώσσας.

en: Filter translatable strings
el: Φιλτράρετε τις μεταφράσιμες συμβολοσειρές

en: Date type
el: Τύπος ημερομηνίας

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
el: Καθορίστε τη γλώσσα από μία παράμετρο αίτησης/συνόδου. Παράδειγμα: "http://example.com?language=el" ορίζει τη γλώσσα στα Ελληνικά βάσει της χρήσης του "el" μέσα στην παράμετρο "language".

en: Administer languages
el: Διαχείριση γλωσσών

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
el: Η σειρά των μεθόδων ανίχνευσης γλώσσας για το περιεχόμενο. Αν μια έκδοση περιεχομένου είναι διαθέσιμη στην ανιχνευθείσα γλώσσα, θα προβληθεί.

en: Follow the user's language preference.
el: Ακολούθησε την προτίμηση γλώσσας του χρήστη

en: Language switcher (@type)
el: Εναλλαγή γλώσσας (@type)

en: Detection and selection
el: Ανίχνευση και επιλογή

en: URL language detection configuration
el: Ρυθμίσεις ανίχνευσης γλώσσας από τη διεύθυνση URL

en: Session language detection configuration
el: Ρυθμίσεις ανίχνευσης γλώσσας με τη σύνοδο.

[ctx: Long month name]
en: January
el: Ιανουάριος

[ctx: Long month name]
en: February
el: Φεβρουάριος

[ctx: Long month name]
en: March
el: Μάρτιος

[ctx: Long month name]
en: April
el: Απρίλιος

[ctx: Long month name]
en: May
el: Μάιος

[ctx: Long month name]
en: June
el: Ιούνιος

[ctx: Long month name]
en: July
el: Ιούλιος

[ctx: Long month name]
en: August
el: Αύγουστος

[ctx: Long month name]
en: September
el: Σεπτέμβριος

[ctx: Long month name]
en: October
el: Οκτώβριος

[ctx: Long month name]
en: November
el: Νοέμβριος

[ctx: Long month name]
en: December
el: Δεκέμβριος

en: The text to be used for this link in the menu.
el: Το κείμενο που θα εμφανίζεται για αυτή την παραπομπή μέσα στο μενού.

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
el: Οι παραπομπές του μενού που δεν είναι ενεργοποιημένες δεν θα εμφανίζονται σε κανένα μενού.

en: Show as expanded
el: Σε ανάπτυξη

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
el: Αν το επιλέξετε και αυτό το στοιχείο μενού έχει θυγατρικά, το μενού θα εμφανίζεται πάντα σε ανάπτυξη.

en: Parent link
el: Γονικό στοιχείο

en: The menu link %title has been deleted.
el: Το στοιχείο μενού %title διαγράφηκε.

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να επαναφέρετε το σύνδεσμο %item στις προκαθορισμένες τιμές του;

en: The menu link was reset to its default settings.
el: Το στοιχείο μενού επανήλθε στις αρχικές του ρυθμίσεις.

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
el: Το προσαρμοσμένο μενού %title και όλα τα υπο-μενού του διαγράφηκαν.

en: Managing menus
el: Διαχείριση μενού

en: Displaying menus
el: Εμφάνιση μενού

en: Provide a menu link
el: Προσθήκη στοιχείου μενού

en: Available menus
el: Διαθέσιμα μενού

en: The menus available to place links in for this content type.
el: Τα μενού που θα είναι διαθέσιμα με δυνατότητα τοποθέτησης συνδέσμων μέσα σε αυτά, για αυτόν τον τύπο περιεχομένου.

en: Edit menu link
el: Επεξεργασία στοιχείου μενού

en: Reset menu link
el: Επαναφορά στοιχείου μενού

en: Delete menu link
el: Διαγραφή στοιχείου μενού

en: Preview before submitting
el: Προεπισκόπηση πριν από την υποβολή

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
el: Αυτό το κείμενο θα εμφανίζεται στην κορυφή της σελίδας κατά τη δημιουργία ή την επεξεργασία περιεχομένου αυτού του τύπου.

en: Author username and publish date will be displayed.
el: Εμφάνιση του ονόματος χρήστη του συντάκτη και της ημερομηνίας δημοσίευσης.

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
el: Μη έγκυρο μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα. Εισάγετε ένα όνομα διαφορετικό του %invalid.

en: Promote selected content to front page
el: Προβιβασμός επιλεγμένου περιεχομένου στην αρχική σελίδα

en: Demote selected content from front page
el: Αφαίρεση επιλεγμένου περιεχομένου από την αρχική σελίδα

en: Make selected content sticky
el: Κάνετε το επιλεγμένο περιεχόμενο καρφιτσωμένο

en: Make selected content not sticky
el: Κάνετε το επιλεγμένο περιεχόμενο μη καρφιτσωμένο

en: <em>Edit @type</em> @title
el: <em>Επεξεργασία @type</em> @title

en: Revision log message
el: Μήνυμα καταγραφής αναθεωρήσεων

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
el: Διακριτικά σύμβολα που σχετίζονται με μεμονωμένα στοιχεία περιεχομένου, ή "κόμβους".

en: The unique ID of the content item, or "node".
el: Το μοναδικό ID του στοιχείου περιεχομένου ή "κόμβος".

en: The main body text of the node.
el: Το κύριο σώμα κειμένου του κόμβου.

en: The summary of the node's main body text.
el: Η περίληψη του κύριου σώματος κειμένου του κόμβου.

en: Creating content
el: Δημιουργία περιεχομένου

en: Creating custom content types
el: Δημιουργία προσαρμοσμένων τύπων περιεχομένου

en: Administering content
el: Διαχείριση περιεχομένου

en: Creating revisions
el: Δημιουργία αναθεωρήσεων

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
el: Η μονάδα Node επίσης επιτρέπει τη δημιουργία πολλών εκδόσεων οποιουδήποτε περιεχομένου και την επιστροφή σε παλιότερες εκδόσεις χρησιμοποιώντας τις ρυθμίσεις <em>Πληροφορίες αναθεώρησης</em>.

en: User permissions
el: Άδειες χρήστη

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
el: Μεμονωμένοι τύποι περιεχομένου μπορούν να έχουν διαφορετικά πεδία, διαφορετική συμπεριφορά, και να τους εκχωρηθούν διαφορετικές άδειες.

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
el: Τα στοιχεία του περιεχομένου μπορούν να εμφανίζονται με διαφορετικούς τρόπους προβολής: Περικομμένη μορφή, Πλήρες περιεχόμενο, Εκτύπωση, RSS, κ.λ.π. Η <em>Περικομμένη μορφή</em> είναι μία σύντομη μορφή και συνήθως χρησιμοποιείται σε λίστες με πολλαπλά στοιχεία περιεχομένου. Το <em>Πλήρες περιεχόμενο</em> χρησιμοποιείται συνήθως όταν το περιεχόμενο εμφανίζεται στη δική του σελίδα.

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
el: Εδώ, μπορείτε να ορίσετε ποια πεδία εμφανίζονται και ποιά θα είναι κρυφά, όταν εμφανίζεται το περιεχόμενο του τύπου περιεχομένου %type σε κάθε τρόπο προβολής, αλλά και να ορίσετε το πώς θα εμφανίζονται τα πεδία σε κάθε τρόπο προβολής.

en: Full content
el: Πλήρες περιεχόμενο

en: Administer content types
el: Διαχείριση τύπων περιεχομένου

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
el: Προειδοποίηση: Δώστε την μόνο σε αξιόπιστους ρόλους, αυτή η άδεια έχει επιπτώσεις στην ασφάλεια.

en: View published content
el: Προβολή δημοσιευμένου περιεχομένου

en: Bypass content access control
el: Παράκαμψη ελέγχου πρόσβασης στο περιεχόμενο

en: View own unpublished content
el: Προβολή δικού τους μη δημοσιευμένου περιεχομένου

en: Content is sticky at top of lists
el: Το περιεχόμενο είναι καρφιτσωμένο στην κορυφή στις λίστες

en: Content is promoted to the front page
el: Το περιεχόμενο προβιβάζεται στην αρχική σελίδα

en: Recent content
el: Πρόσφατο περιεχόμενο

en: No front page content has been created yet.
el: Δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα περιεχόμενο για την αρχική σελίδα.

en: Unpublish content
el: Αναίρεση δημοσίευσης περιεχομένου

en: Make content sticky
el: Κάνετε το περιεχόμενο καρφιτσωμένο

en: Make content unsticky
el: Κάνετε το περιεχόμενο μη καρφιτσωμένο

en: Promote content to front page
el: Προβιβασμός περιεχομένου στην αρχική σελίδα

en: Remove content from front page
el: Αφαίρεση περιεχομένου από την αρχική σελίδα

en: Change the author of content
el: Αλλαγή συγγραφέα της καταχώρησης

en: Save content
el: Αποθήκευση περιεχομένου

en: Unpublish content containing keyword(s)
el: Άρση δημοσίευσης περιεχομένου που περιέχει τις λέξεις κλειδιά

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
el: Το περιεχόμενο θα βγει εκτός δημοσίευσης αν περιέχει οποιαδήποτε από τις παραπάνω φράσεις. Χρησιμοποιήστε μια λίστα φράσεων χωρισμένες με  κόμμα. Παραδείγματα: αστείος, μπάντζι τζάμπινγκ, "Εταιρία ΑΕ". Οι φράσεις κάνουν διάκριση σε κεφαλαία-πεζά.

en: Node Access Permissions
el: Άδειες πρόσβασης κόμβου

en: One permission in use | @count permissions in use
el[0]: Μία άδεια σε χρήση
el[1]: @count άδειες σε χρήση

en: Find and manage content.
el: Εύρεση και διαχείριση περιεχομένου

en: Don't display post information
el: Να μην εμφανίζονται οι πληροφορίες καταχώρησης

en: Creating aliases
el: Δημιουργία ψευδωνύμων

en: Managing aliases
el: Διαχείριση ψευδωνύμων

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
el: Ένα ψευδώνυμο παρέχει ένα διαφορετικό όνομα για μια υπάρχουσα διαδρομή URL - για παράδειγμα, το ψευδώνυμο 'about' για τη διαδρομή 'node/1'. Μια διαδρομή URL μπορεί να έχει πολλά ψευδώνυμα.

en: Administer URL aliases
el: Διαχείριση ψευδώνυμων URL

en: Create and edit URL aliases
el: Δημιουργία και επεξεργασία ψευδώνυμων URL

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
el: Εμπλουτίζει το περιεχόμενο σας με μεταδεδομένα για να επιτρέπει στις άλλες εφαρμογές (π.χ. μηχανές αναζήτησης, συλλέκτες) να καταλαβαίνουν καλύτερα τις σχέσεις και τα χαρακτηριστικά του.

en: Searched %type for %keys.
el: Έγινε αναζήτηση στο %type για %keys.

en: Administer search
el: Διαχείριση αναζήτησης

en: Use search
el: Χρήση αναζήτησης

en: Use advanced search
el: Χρήση προχωρημένης αναζήτησης

en: Choose a set of shortcuts to use
el: Επιλέξτε το σετ συντομεύσεων που θα χρησιμοποιήσετε

en: Choose a set of shortcuts for this user
el: Επιλέξτε ένα σετ συντομεύσεων για αυτόν το χρήστη

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
el: O χρήστης %user τώρα χρησιμοποιεί ένα νέο σετ συντομεύσεων που ονομάζεται %set_name. Μπορείτε να το επεξεργαστείτε από αυτή τη σελίδα.

en: You are now using the %set_name shortcut set.
el: Τώρα χρησιμοποιείτε το σετ συντομεύσεων %set_name.

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
el: Ο χρήστης %user τώρα χρησιμοποιεί το σετ συντομεύσεων %set_name.

en: Change set
el: Αλλαγή σετ

en: The shortcut set has been updated.
el: Το σετ συντομεύσεων ενημερώθηκε.

en: The name of the shortcut.
el: Το όνομα της συντόμευσης.

en: The shortcut %link has been updated.
el: Η συντόμευση %link ενημερώθηκε.

en: Added a shortcut for %title.
el: Προστέθηκε μία συντόμευση για το %title.

en: The shortcut %title has been deleted.
el: Η συντόμευση %title διαγράφηκε.

en: Unable to add a shortcut for %title.
el: Αδύνατη η προσθήκη συντόμευσης για το %title.

en: Adding and removing shortcuts
el: Προσθήκη και αφαίρεση συντομεύσεων

en: Displaying shortcuts
el: Εμφάνιση συντομεύσεων

en: Administer shortcuts
el: Διαχείριση συντομεύσεων

en: Add to %shortcut_set shortcuts
el: Προσθήκη συντόμευσης στο %shortcut_set

en: Add to shortcuts
el: Προσθήκη στις συντομεύσεις

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
el: Αφαίρεση από το %shortcut_set

en: Remove from shortcuts
el: Αφαίρεση από τις συντομεύσεις

en: Edit shortcuts
el: Επεξεργασία συντομεύσεων

en: Add shortcut
el: Προσθήκη συντόμευσης

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
el: Επιτρέπει στους χρήστες να διαχειρίζονται προσαρμοζόμενες λίστες με συντομεύσεις συνδέσμων.

en: Displaying popular content
el: Εμφάνιση δημοφιλούς περιεχομένου

en: Page view counter
el: Μετρητής επισκέψεων σελίδας

en: Administer statistics
el: Διαχείριση στατιστικών

en: View content hits
el: Προβολή επισκέψεων περιεχομένου

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
el: Καταγραφή συμβάντων για UNIX, Linux, και Mac OS X

en: Logging for Microsoft Windows
el: Καταγραφή συμβάντων για τα Windows της Microsoft

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
el: Στα Windows της Microsoft, τα μηνύματα στο ημερολόγιο συμβάντων στέλνονται πάντα με τη χρήση του κώδικα <code>LOG_USER</code>.

en: Syslog facility
el: Λειτουργία syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
el: Ανάλογα με την παραμετροποίηση του συστήματος, το Syslog και άλλα εργαλεία καταγραφής χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο κώδικα για να αναγνωρίσουν ή φιλτράρουν μηνύματα από όλο το ημερολόγιο καταγραφής συστήματος.

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
el: Η περιστροφή της εικόνας %file δεν μπόρεσε να γίνει γιατί η συνάρτηση imagerotate() δεν είναι διαθέσιμη σε αυτή την εγκατάσταση της PHP.

en: default theme
el: προεπιλεγμένη θεματική παραλλαγή

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
el: Επιλέξτε "Προεπιλεγμένη θεματική παραλλαγή" για να χρησιμοποιείται πάντα η ίδια θεματική παραλλαγή όπως αυτή στον υπόλοιπο ιστοτόπο.

en: Use the administration theme when editing or creating content
el: Χρήση της θεματικής παραλλαγής της διαχείρισης κατά την επεξεργασία ή τη δημιουργία περιεχομένου

en: The %theme theme was not found.
el: Η θεματική παραλλαγή %theme δεν βρέθηκε.

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
el: Προσέξτε ότι η θεματική παραλλαγή της διαχείρισης είναι ακόμα ορισμένη στην παραλλαγή %admin_theme· με συνέπεια η εμφάνιση αυτών των σελίδων να παραμείνει αναλλοίωτη. Όλες οι υπόλοιπες σελίδες όμως θα έχουν ως προεπιλογή την παραλλαγή %selected_theme.

en: %theme is now the default theme.
el: Τώρα, προεπιλεγμένη θεματική παραλλαγή είναι η %theme.

en: User verification status in comments
el: Καθεστώς επαλήθευσης χρήστη στα σχόλια

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
el: Οι ρυθμίσεις αυτές υπάρχουν μόνο για τις θεματικές παραλλαγές που βασίζονται σε  %engine .

en: The custom logo path is invalid.
el: Η διαδρομή του προσαρμοσμένου λογότυπου δεν είναι έγκυρη.

en: The custom favicon path is invalid.
el: Η διαδρομή του προσαρμοσμένου εικονιδίου συντόμευσης δεν είναι έγκυρη.

en: Would you like to continue with the above?
el: Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Enter a valid IP address.
el: Εισάγετε μια έγκυρη διεύθυνση IP.

en: The IP address %ip was deleted.
el: Η διεύθυνση IP %ip διαγράφηκε.

en: How this is used depends on your site's theme.
el: Το πώς αυτό χρησιμοποιείται, εξαρτάται από τη θεματική παραλλαγή του ιστοτόπου.

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
el: Η σελίδα αυτή εμφανίζεται όταν δεν επιτρέπεται η πρόσβαση του συγκεκριμένου χρήστη στο έγγραφο που ζητήθηκε. Αφήστε το κενό για να προβληθεί μία γενική σελίδα "Δεν επιτρέπεται η πρόσβαση".

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
el: Η σελίδα αυτή εμφανίζεται όταν κανένα άλλο περιεχόμενο δεν ταιριάζει με το έγγραφο που ζητήθηκε. Αφήστε το κενό για να προβληθεί μία γενική σελίδα "η σελίδα δεν βρέθηκε".

en: Errors and warnings
el: Σφάλματα και προειδοποιήσεις

en: Clear all caches
el: Διαγραφή όλων των μνημών

en: Bandwidth optimization
el: Βελτιώσεις εύρους ζώνης του δικτύου

en: Public file system path
el: Διαδρομή συστήματος αρχείων για τα δημόσια αρχεία

en: Private file system path
el: Διαδρομή συστήματος αρχείων για τα ιδιωτικά αρχεία

en: Default download method
el: Προεπιλεγμένη μέθοδος λήψης

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
el: Αυτή η ρύθμιση χρησιμοποιείται ως η προτιμώμενη μέθοδος λήψης αρχείων. Η χρήση δημόσιων αρχείων είναι πιο αποτελεσματική αλλά δεν παρέχει κανένα έλεγχο πρόσβασης.

en: Time zones
el: Ζώνες ώρας

en: Only applied if users may set their own time zone.
el: Εφαρμόζεται μόνο όταν οι χρήστες μπορούν να θέτουν τη δική τους ζώνη ώρας.

en: Time zone for new users
el: Ζώνη ώρας για τους νέους χρήστες

en: Put site into maintenance mode
el: Θέστε τον ιστότοπο σε λειτουργία συντήρησης

en: Displayed as %date
el: Εμφανίζεται ως %date

en: Save format
el: Αποθήκευση μορφής

en: Custom date format updated.
el: Η προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας ενημερώθηκε.

en: Custom date format added.
el: Η προσαρμοσμένη μορφή ημερομηνίας προστέθηκε.

en: Available actions:
el: Ενέργειες διαθέσιμες:

en: Create an advanced action
el: Δημιουργία μιας προχωρημένης ενέργειας

en: Deleted %ip
el: Η %ip διαγράφηκε

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
el[0]: Πρέπει να ενεργοποιήσετε τη μονάδα @required για να εγκαταστήσετε τη μονάδα @module.
el[1]: Πρέπει να ενεργοποιήσετε τις μονάδες @required για να εγκαταστήσετε τη μονάδα @module.

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
el: Διακριτικά σύμβολα για κεντρικές ρυθμίσεις του ιστοτόπου και άλλες καθολικές πληροφορίες.

en: Tokens related to times and dates.
el: Διακριτικά σύμβολα σχετικά με χρόνο και ημερομηνίες.

en: Tokens related to uploaded files.
el: Διακριτικά σύμβολα σχετικά με τα αποστελλόμενα αρχεία.

en: URL (brief)
el: URL (σύντομ.)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
el: Η διεύθυνση URL της αρχικής σελίδας του ιστοτόπου χωρίς το πρωτόκολλο.

en: Short format
el: Σύντομη μορφή

en: A date in 'short' format. (%date)
el: Μια ημερομηνία σε 'σύντομη' μορφή. (%date)

en: Medium format
el: Μεσαία μορφή

en: A date in 'medium' format. (%date)
el: Μια ημερομηνία σε 'μεσαία' μορφή. (%date)

en: Long format
el: Αναλυτική μορφή

en: A date in 'long' format. (%date)
el: Μια ημερομηνία σε 'αναλυτική' μορφή. (%date)

en: Time-since
el: Πριν από

en: Raw timestamp
el: Ανεπεξέργαστη χρονική σήμανση

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
el: Μια ημερομηνία σε μορφή χρονικής σήμανσης UNIX (%date)

en: Managing modules
el: Διαχείριση μονάδων

en: Managing themes
el: Διαχείριση θεματικών παραλλαγών

en: Configuring basic site settings
el: Διευθέτηση βασικών ρυθμίσεων του ιστοτόπου

en: Configuring actions
el: Ρύθμιση παραμέτρων των ενεργειών

en: Administer modules
el: Διαχείριση μονάδων

en: Administer site configuration
el: Διαχείριση διευθέτησης ιστοτόπου

en: Administer themes
el: Διαχείριση θεματικών παραλλαγών

en: Administer actions
el: Διαχείριση ενεργειών

en: Use the administration pages and help
el: Χρήση σελίδων διαχείρισης και βοήθειας

en: Use the site in maintenance mode
el: Πρόσβαση στον ιστοτόπο όταν βρίσκεται σε λειτουργία συντήρησης

en: View site reports
el: Πρόσβαση στις αναφορές του ιστοτόπου

en: Public files
el: Δημόσια αρχεία

en: Public local files served by the webserver.
el: Δημόσια τοπικά αρχεία που μεταφέρονται από τον διακομιστή ιστοσελίδων.

en: Private local files served by Drupal.
el: Ιδιωτικά αρχεία που μεταφέρονται από το Drupal.

en: Temporary files
el: Προσωρινά αρχεία

en: Temporary local files for upload and previews.
el: Προσωρινά τοπικά αρχεία για αποστολή και προεπισκόπηση.

en: Update modules
el: Ενημέρωση μονάδων

en: Update themes
el: Ενημέρωση θεματικών παραλλαγών

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
el: Ο κωδικός σας δεν αποθηκεύεται στη βάση δεδομένων και χρησιμοποιείται μόνο για να δημιουργήσει μια σύνδεση.

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
el: Η σύνδεση θα δημιουργηθεί μεταξύ του διακομιστή ιστοσελίδων και του υπολογιστή που φιλοξενεί τα αρχεία του διακομιστή ιστοσελίδων. Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, αυτός είναι ο ίδιος υπολογιστής, έτσι το "localhost" είναι σωστό.

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
el: Επιλέξτε την επιθυμητή τοπική ώρα και ζώνη ώρας. Οι ημερομηνίες και η ώρα παντού σε αυτό τον ιστοτόπο θα εμφανίζονται με αυτή τη ζώνη ώρας.

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
el: Ο κατάλογος %directory δεν υπάρχει και δεν μπορούσε να δημιουργηθεί.

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
el: Ο κατάλογος %directory υπάρχει αλλά δεν είναι εγγράψιμος ούτε μπορούσε να γίνει εγγράψιμος.

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
el: Διαχείριση μπλοκ, τύπων περιεχομένου, μενού κ.λ.π.

en: Delete IP address
el: Διαγραφή διεύθυνσης IP

en: Maintenance mode
el: Λειτουργία συντήρησης

en: Logging and errors
el: Καταγραφές και σφάλματα

en: Regional and language
el: Τοπικές ρυθμίσεις και γλώσσα

en: Edit date format
el: Επεξεργασία μορφής ημερομηνίας

en: Search and metadata
el: Αναζήτηση και μετα-δεδομένα

en: Content authoring
el: Σύνταξη ύλης

en: more information
el: (περισσότερες πληροφορίες)

en: Tokens related to taxonomy terms.
el: Διακριτικά σύμβολα που σχετίζονται με όρους ταξινόμησης.

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
el: Διακριτικά σύμβολα που σχετίζονται με λεξιλόγια ταξινόμησης.

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
el: Η ταξινόμηση χρησιμοποιείται για την κατηγοριοποίηση του περιεχομένου. Οι όροι ομαδοποιούνται σε λεξιλόγια. Για παράδειγμα, το λεξιλόγιο με όνομα "Φρούτο" θα μπορούσε να περιέχει τους όρους "Μήλο" και "Μπανάνα".

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
el: Μπορείτε να αναδιοργανώσετε τους όρους στο %capital_name και να τους ομαδοποιήσετε χρησιμοποιώντας τις λαβές σύρε και άσε, τοποθετώντας τους κάτω, και με ολίσθηση προς τα δεξιά, από έναν γονικό.

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
el: To %capital_name περιέχει όρους ομαδοποιημένους κάτω από γονικούς όρους. Μπορείτε να αναδιοργανώσετε τους όρους στο %capital_name χρησιμοποιώντας τις λαβές "σύρε και άσε".

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
el: Ο όρος %capital_name περιλαμβάνει όρους με πολλαπλούς γονικούς. Η λειτουργία σύρε και άσε των όρων με πολλαπλούς γονικούς δεν υποστηρίζεται, αλλά μπορείτε να επανενεργοποιήσετε την υποστήριξη για λειτουργία σύρε και άσε αν επεξεργαστείτε κάθε όρο ώστε να περιλαμβάνει μόνο έναν γονικό.

en: Administer vocabularies and terms
el: Διαχείριση λεξιλογίων και όρων

en: Taxonomy term page
el: Σελίδα όρων ταξινόμησης

en: Tracking new and updated site content
el: Παρακολούθηση του νέου και του ενημερωμένου περιεχομένου του ιστοτόπου

en: Tracking user-specific content
el: Παρακολούθηση περιεχομένου συγκεκριμένου χρήστη

en: My recent content
el: Δικό μου πρόσφατο περιεχόμενο

en: Enables tracking of recent content for users.
el: Επιτρέπει την παρακολούθηση πρόσφατων καταχωρίσεων των χρηστών.

en: Translating content
el: Μετάφραση περιεχομένου

en: Installing updates
el: Εγκατάσταση ενημερώσεων

en: Preparing to update your site
el: Προετοιμασία για την ενημέρωση του ιστοτόπου σας

en: Preparing to install
el: Προετοιμασία για εγκατάσταση

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
el: Η ενημέρωση ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Ο ιστότοπός σας έπαψε να βρίσκεται σε λειτουργία συντήρησης.

en: Update was completed successfully.
el: Η ενημέρωση ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

en: Update failed! See the log below for more information.
el: Η ενημέρωση απέτυχε! Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την καταγραφή παρακάτω.

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
el: Η ενημέρωση απέτυχε! Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την καταγραφή παρακάτω. Ο ιστότοπός σας παραμένει σε λειτουργία συντήρησης.

en: Failed to get available update data.
el: Η λήψη διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης απέτυχε.

en: No available update data
el: Δεν υπάρχουν στοιχεία ενημέρωσης

en: Checking available update data
el: Έλεγχος διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης

en: Trying to check available update data ...
el: Γίνεται προσπάθεια ελέγχου διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης ...

en: Error checking available update data.
el: Σφάλμα κατά τον έλεγχο διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης.

en: Checking available update data ...
el: Έλεγχος διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης ...

en: Checked available update data for %title.
el: Έγινε έλεγχος διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης για το %title.

en: Failed to check available update data for %title.
el: Ο έλεγχος διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης για το %title απέτυχε.

en: An error occurred trying to get available update data.
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την προσπάθεια λήψης διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης.

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
el[0]: Έγινε έλεγχος διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης για ένα έργο.
el[1]: Έγινε έλεγχος διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης για @count έργα.

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
el[0]: Απέτυχε η λήψη διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης για ένα έργο.
el[1]: Απέτυχε η λήψη διαθέσιμων στοιχείων ενημέρωσης για @count έργα.

en: There was a problem getting update information. Try again later.
el: Προέκυψε κάποιο πρόβλημα στη λήψη πληροφοριών ενημέρωσης. Δοκιμάστε πάλι αργότερα.

en: (Theme)
el: (Θεματική παραλλαγή)

en: (Security update)
el: (Ενημέρωση ασφαλείας)

en: (Unsupported)
el: (Δεν υποστηρίζεται)

en: All of your projects are up to date.
el: Όλα σας τα έργα είναι ενημερωμένα.

en: Download these updates
el: Λήψη αυτών των ενημερώσεων

en: Manual updates required
el: Απαιτούνται χειροκίνητες ενημερώσεις

en: You must select at least one project to update.
el: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον ένα έργο για ενημέρωση.

en: Downloading updates
el: Λήψη ενημερώσεων

en: Preparing to download selected updates
el: Προετοιμασία για τη λήψη των επιλεγμένων ενημερώσεων.

en: Downloading updates failed:
el: Η λήψη των ενημερώσεων απέτυχε:

en: Updates downloaded successfully.
el: Οι ενημερώσεις λήφθηκαν με επιτυχία.

en: Fatal error trying to download.
el: Ανεπανόρθωτο σφάλμα κατά την προσπάθεια λήψης.

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
el: Εκτέλεση ενημερώσεων με τον ιστοτόπο σε λειτουργία συντήρησης (συνιστάται εντόνως)

en: For example: %url
el: Για παράδειγμα: %url

en: For example: %filename from your local computer
el: Για παράδειγμα: %filename από τον τοπικό σας υπολογιστή

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
el: Δεν είναι δυνατή η ανάκτηση του έργου Drupal από το %url.

en: Provided archive contains no files.
el: To αρχειοθετημένο αρχείο που δόθηκε δεν περιέχει αρχεία.

en: Unable to determine %project name.
el: Αδύνατος ο καθορισμός του ονόματος του %project.

en: Downloading %project
el: Γίνεται λήψη %project

en: Failed to download %project from %url
el: Απέτυχε η λήψη %project from %url

en: Includes:
el: Περιλαμβάνει:

en: Enabled: %includes
el: Ενεργοποιημένο: %includes

en: Disabled: %disabled
el: Απενεργοποιημένη: %disabled

en: Checking for available updates
el: Έλεγχος για διαθέσιμες ενημερώσεις

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
el: Μπορείτε αυτόματα να εγκαταστήσετε τις ενημερώσεις που λείπουν με τη χρήση του Διαχειριστή ενημερώσεων:

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
el: Η εγκατεστημένη έκδοση τουλάχιστον μιας μονάδας ή θεματικής παραλλαγής σας δεν υποστηρίζεται πλέον. Συνιστάται να την αναβαθμίσετε ή να την απενεργοποιήσετε. Για περισσότερες λεπτομέρειες ανατρέξτε στην ιστοσελίδα του έργου.

en: Ready to update
el: Έτοιμο για ενημέρωση

en: Update manager
el: Διαχειριστής ενημερώσεων

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
el: Ελέγχει για διαθέσιμες ενημερώσεις, και μπορεί με ασφάλεια να εγκαταστήσει ή να ενημερώσει μονάδες και θεματικές παραλλαγές μέσω του περιβάλλοντος του περιηγητή ιστοσελίδων.

en: No people available.
el: Κανένας διαθέσιμος χρήστης.

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
el: Σε αυτόν το ρόλο θα παραχωρούνται αυτόματα νέες άδειες κάθε φορά που ενεργοποιείται μια μονάδα. Αλλαγή αυτής της ρύθμισης δεν θα επηρεάσει τις άδειες που ήδη υπάρχουν.

en: Registration and cancellation
el: Εγγραφή και ακύρωση λογαριασμών

en: Who can register accounts?
el: Ποιος μπορεί να κάνει εγγραφή για λογαριασμό;

en: Administrators only
el: Διαχειριστές μόνο

en: Visitors, but administrator approval is required
el: Επισκέπτες, αλλά απαιτείται έγκριση από τον διαχειριστή

en: When cancelling a user account
el: Όταν ακυρώνεται ένας λογαριασμός χρήστη

en: Select method for cancelling account
el: Επιλογή της μεθόδου για ακύρωση λογαριασμού

en: Administer users
el: Διαχείριση χρηστών

en: Welcome (new user created by administrator)
el: Καλωσορίσατε (νέος χρήστης δημιουργήθηκε από διαχειριστή)

en: Welcome (awaiting approval)
el: Καλωσορίσατε (αναμονή έγκρισης)

en: Welcome (no approval required)
el: Καλωσορίσατε (δεν είναι απαραίτητη η έγκριση)

en: Password recovery
el: Ανάκτηση κωδικού πρόσβασης

en: Account activation
el: Ενεργοποίηση λογαριασμού

en: Account cancellation confirmation
el: Επιβεβαίωση ακύρωσης λογαριασμού

en: Account canceled
el: Ο λογαριασμός ακυρώθηκε

en: The one-time login link you clicked is invalid.
el: Η παραπομπή εισόδου μιας χρήσης που χρησιμοποιήσατε δεν είναι έγκυρη.

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
el: Μόλις χρησιμοποιήσατε μία παραπομπή εισόδου μιας χρήσης. Δεν είναι πλέον αναγκαίο να χρησιμοποιείτε αυτό το σύνδεσμο για να συνδεθείτε. Παρακαλούμε να αλλάξετε τον κωδικό σας.

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
el: <p>Αυτή είναι μια διαδικασία σύνδεσης για μία μόνο φορά για το χρήστη %user_name και θα λήξει την %expiration_date.</p><p>Πατήστε σε αυτό το κουμπί για να συνδεθείτε στον ιστοτόπο και να αλλάξετε τον κωδικό σας.</p>

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
el: Επιχειρήσατε να χρησιμοποιήσετε μια παραπομπή εισόδου μίας χρήσης που είτε έχει ξαναχρησιμοποιηθεί είτε δεν ισχύει πια. Ζητήστε καινούργια χρησιμοποιώντας την παρακάτω φόρμα.

en: When cancelling your account
el: Όταν ακυρώνετε το λογαριασμό σας

en: Are you sure you want to cancel your account?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να ακυρώσετε το λογαριασμό σας;

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
el: Θέλετε σίγουρα να ακυρώσετε το λογαριασμό %name;

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
el: Ο λογαριασμός σας θα αποκλειστεί και δεν θα μπορείτε πλέον να συνδεθείτε. Όλο σας το περιεχόμενο θα είναι κρυφό από όλους εκτός από τους διαχειριστές.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
el: Ο λογαριασμός σας θα αφαιρεθεί και όλες οι πληροφορίες του λογαριασμού θα διαγραφούν. Όλο σας το περιεχόμενο θα αποδοθεί στο χρήστη %anonymous-name.

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
el: Ο λογαριασμός σας θα αφαιρεθεί και όλες οι πληροφορίες του λογαριασμού θα διαγραφούν. Όλο σας το περιεχόμενο θα διαγραφεί επίσης.

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
el: Επιχειρήσατε να χρησιμοποιήσετε έναν σύνδεσμο ακύρωσης λογαριασμού μίας χρήσης που έχει λήξει. Ζητήστε καινούργιο χρησιμοποιώντας την παρακάτω φόρμα.

en: Sent account cancellation request to %name %email.
el: Το αίτημα ακύρωσης λογαριασμού εστάλη στον %name %email.

en: Tokens related to individual user accounts.
el: Διακριτικά σύμβολα που σχετίζονται με μεμονωμένους λογαριασμούς χρηστών.

en: Tokens related to the currently logged in user.
el: Διακριτικά σύμβολα που σχετίζονται με τον τρέχοντα  συνδεδεμένο χρήστη.

en: Creating and managing users
el: Προσθήκη και επεξεργασία χρηστών.

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
el: Σε αυτή τη φόρμα οι διαχειριστές μπορούν να ρυθμίσουν πώς θα εμφανίζονται τα πεδία κατά την προβολή της σελίδας του προφίλ του χρήστη.

en: Change own username
el: Αλλαγή του δικού τους ονόματος χρήστη

en: Cancel own user account
el: Ακύρωση δικών τους λογαριασμών

en: Cancelling account
el: Ακύρωση λογαριασμού

en: Cancelling user account
el: Ακύρωση λογαριασμού χρήστη

en: An administrator created an account for you at [site:name]
el: Ένας διαχειριστής δημιούργησε ένα λογαριασμό για εσάς στο [site:name]

en: Cancel the selected user accounts
el: Ακύρωση λογαριασμού για τους επιλεγμένους χρήστες

en: When cancelling these accounts
el: Όταν ακυρώνονται αυτοί οι λογαριασμοί

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να ακυρώσετε αυτούς τους λογαριασμούς χρήστη;

en: Add lowercase letters
el: Προσθέστε πεζούς χαρακτήρες

en: Add uppercase letters
el: Προσθέστε κεφαλαίους χαρακτήρες

en: Add numbers
el: Προσθέστε αριθμούς

en: Add punctuation
el: Προσθέστε σημεία στίξης

en: Make it different from your username
el: Να είναι διαφορετικό από τον όνομα χρήστη

en: Weak
el: Επισφαλές

en: Fair
el: Μέτριο

en: Blocked user: %name %email.
el: Αποκλείστηκε ο χρήστης: %name %email.

en: Find and manage people interacting with your site.
el: Εύρεση και διαχείριση χρηστών που αλληλεπιδρούν με τον ιστοτόπο σας.

en: Confirm account cancellation
el: Επιβεβαίωση ακύρωσης λογαριασμού

en: Minimal
el: Ελάχιστη

en: Basic page
el: Βασική σελίδα

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
el: Χρησιμοποιήστε τις <em>βασικές σελίδες</em> για το στατικό σας περιεχόμενο, όπως μια σελίδα 'Σχετικά'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
el: Χρησιμοποιήστε ετικέτες για να ομαδοποιήσετε τα άρθρα σε κατηγορίες με παρόμοιο θέμα.

en: Install with commonly used features pre-configured.
el: Εγκατάσταση με προ-ρυθμισμένες τις κοινά χρησιμοποιούμενες λειτουργίες.

en: Contact forms
el: Φόρμες επικοινωνίας

en: Entity ID
el: ID οντότητας

en: Image style
el: Στυλ εικόνας

en: Remove this display
el: Αφαίρεση αυτής της οθόνης

en: Operator to use on all groups
el: Τελεστής για χρήση σε όλες τις ομάδες

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
el: Είτε "ομάδα 0 -ΚΑΙ- ομάδα 1 -ΚΑΙ- ομάδα 2" ή "ομάδα 0 -Ή- ομάδα 1 -Ή- ομάδα 2" κ.τ.λ.

en: Remove group @group
el: Αφαίρεση ομάδας @group

en: Default group
el: Προκαθορισμένη ομάδα

en: Group @group
el: Ομάδα @group

en: Ungroupable filters
el: Μη ομαδοποιημένα φίλτρα

en: Include reset button
el: Να συμπεριληφθεί κουμπί επαναφοράς

en: Reset button label
el: Ετικέτα κουμπιού επαναφοράς

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
el[0]: Μικρός σελιδομετρητής, @count αντικείμενο, παραλείπονται @skip
el[1]: Μικρός σελιδομετρητής, @count αντικείμενα, παραλείπονται @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
el[0]: Μικρός σελιδομετρητής, @count αντικείμενο
el[1]: Μικρός σελιδομετρητής, @count αντικείμενα

en: All items, skip @skip
el: Όλα τα αντικείμενα, παραλείπονται @skip

en: All items
el: Όλα τα αντικείμενα

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
el[0]: @count αντικείμενο, παραλείπονται @skip
el[1]: @count αντικείμενα, παραλείπονται @skip

en: @count item | @count items
el[0]: @count αντικείμενο
el[1]: @count αντικείμενα

en: Group results together
el: Ομαδοποίηση των αποτελεσμάτων μαζί

en: Unlock
el: Ξεκλείδωμα

en: Add custom block
el: Προσθήκη προσαρμοσμένου μπλοκ

en: Internet
el: Διαδίκτυο

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
el[0]: 1 ενημέρωση σε εκκρεμότητα (@number_applied για εφαρμογή, @number_incompatible παραλείφθηκαν)
el[1]: @count ενημερώσεις σε εκκρεμότητα (@number_applied για εφαρμογή, @number_incompatible παραλείφθηκαν)

en: Author textfield
el: Πεδίο κειμένου συντάκτη

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
el: Field API για την προσθήκη πεδίων σε οντότητες όπως κόμβοι και χρήστες.

en: Overview of fields on all entity types.
el: Επισκόπηση των πεδίων σε όλους τους τύπους οντότητας.

en: Collapse
el: Σύμπτυξη

en: Error messages to display
el: Μηνύματα σφάλματος που θα εμφανίζονται

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
el: Συνιστάται σε ιστοτόπους σε περιβάλλον production να μην εμφανίζονται καθόλου σφάλματα.

en: Current password
el: Τρέχοντας κωδικός

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
el: Το τρέχον συνθηματικό σας λείπει ή είναι εσφαλμένο· απαιτείται να αλλάξετε το %name.

en: Configure user accounts.
el: Ρυθμίσεις λογαριασμών χρήστη.

en: Terminology
el: Ορολογία

en: Last access timestamp
el: Χρονική σήμανση τελευταίας πρόσβασης

en: Last login timestamp
el: Χρονική σήμανση τελευταίας σύνδεσης

en: Severity level
el: Επίπεδο σοβαρότητας

en: Maximize
el: Μεγιστοποίηση

en: Update preview
el: Ενημέρωση προεπισκόπησης

en: all languages
el: όλες οι γλώσσες

en: %module module installed.
el: Η μονάδα %module εγκαταστάθηκε.

en: Administer text formats and filters
el: Διαχείριση μορφότυπων κειμένου και φίλτρων

en: @type language detection
el: @type ανίχνευση γλώσσας

en: Use the detected interface language.
el: Χρήση της γλώσσας διεπαφής που εντοπίστηκε.

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
el: Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείτε το σετ συντομεύσεων %set-name.

en: Create new set
el: Δημιουργία νέου σετ

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
el: Δημιουργήθηκε το σετ συντομεύσεων %set_name. Μπορείτε να το επεξεργαστείτε σε αυτή τη σελίδα.

en: Updated set name to %set-name.
el: Το όνομα σετ ενημερώθηκε σε %set-name.

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
el: Αν έχετε επιλέξει αυτό το σετ συντομεύσεων ως προεπιλεγμένο για μερικούς ή όλους τους χρήστες, θα επηρεαστούν και αυτοί αν το διαγράψετε.

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
el[0]: 1 χρήστης έχει επιλέξει ή του εκχωρήθηκε αυτό το σετ συντομεύσεων.
el[1]: @count χρήστες έχουν επιλέξει ή τους εκχωρήθηκε αυτό το σετ συντομεύσεων.

en: Administering shortcuts
el: Διαχείριση συντομεύσεων

en: Choosing shortcut sets
el: Επιλέγοντας σετ συντομεύσεων

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
el: Οι χρήστες με την άδεια να εναλλάσσουν σετ συντομεύσεων, μπορούν να επιλέξουν ένα σετ συντομεύσεων για χρήση από την καρτέλα Συντομεύσεις στη σελίδα του λογαριασμού τους.

en: Edit current shortcut set
el: Επεξεργασία τρέχοντος σετ συντομεύσεων

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
el: Η επεξεργασία του τρέχοντος σετ συντομεύσεων θα επηρεάσει άλλους χρήστες εφόσον αυτό το σετ είναι εκχωρημένο σε αυτούς ή αν το έχουν επιλέξει. Με την παραχώρηση της άδειας "Επιλογή οποιουδήποτε σετ συντομεύσεων" παράλληλα με αυτή την άδεια θα παραχωρηθεί το δικαίωμα επεξεργασίας οποιουδήποτε σετ συντομεύσεων.

en: Select any shortcut set
el: Επιλογή οποιουδήποτε σετ συντομεύσεων

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
el: Από όλα τα σετ συντομεύσεων, επιλογή ενός που θα είναι το δικό τους ενεργό σετ. Χωρίς αυτή την άδεια, μόνο ο διαχειριστής θα επιλέγει τα σετ συντομεύσεων για τους χρήστες.

en: Add and modify shortcut sets.
el: Προσθήκη και τροποποίηση σετ συντομεύσεων.

en: Add shortcut set
el: Προσθήκη σετ συντομεύσεων

en: Edit set name
el: Επεξεργασία ονόματος σετ

en: Delete shortcut set
el: Διαγραφή σετ συντομεύσεων

en: @remote could not be saved to @path.
el: Το @remote δεν μπόρεσε να αποθηκευτεί στο @path.

en: Database support
el: Υποστήριξη βάσης δεδομένων

en: Is not empty (NOT NULL)
el: Δεν είναι κενό/ή (NOT NULL)

en: Add a new recipe to the site.
el: Προσθέστε μια νέα συνταγή στην σελίδα

en: Link field
el: Πεδίο συνδέσμου

en: Attachment before
el: Συνημμένο πριν

en: Attachment after
el: Συνημμένο μετά

en: Feed icon
el: Εικονίδιο ροής

en: GD library PNG support
el: Βιβλιοθήκη GD με υποστήριξη PNG

en: The date the comment was most recently updated.
el: Η πιο πρόσφατη ημερομηνία ενημέρωσης του σχολίου.

en: Comment posted: %subject.
el: Καταχωρήθηκε το σχόλιο: %subject.

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
el: Αυτό το πεδίο είναι απενεργοποιημένο επειδή δεν έχετε τις κατάλληλες άδειες για να το επεξεργαστείτε.

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
el: Προβολή, επεξεργασία και διαγραφή όλου του περιεχομένου ανεξάρτητα από περιορισμούς στις άδειες.

en: Syslog format
el: Μορφοποίηση syslog

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
el: Οι εξωτερικές πηγές μπορούν να βελτιστοποιούνται αυτόματα, γεγονός που θα μειώσει τόσο το μέγεθος όσο και τον αριθμό των αιτήσεων προς τον ιστοτόπο σας.

en: A date in 'time-since' format. (%date)
el: Μια ημερομηνία στη μορφή 'πριν από'. (%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
el: Η τοποθεσία του αρχείο σε σχέση με τον ριζικό φάκελο του Drupal.

en: Your modules have been downloaded and updated.
el: Οι μονάδες σας ελήφθησαν και ενημερώθηκαν.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
el: Χρησιμοποιήστε τα <em>άρθρα</em> για ευαίσθητο στο χρόνο περιεχόμενο όπως νέα, δελτία τύπου ή ιστολογήματα.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
el: Το επιλεγμένο αρχείο %filename δεν μπόρεσε να απεσταλλεί. Μόνο αρχεία από τους παρακάτω τύπους αρχείων επιτρέπονται: %extensions.

en: Filter modules
el: Φιλτράρισμα μονάδων

en: Current page
el: Τρέχουσα σελίδα

en: Highlighted
el: Ζώνη ενδεδειγμένων

en: Sidebar second
el: Δεύτερη πλευρική ζώνη

en: Main background
el: Κυρίως φόντο

en: Sidebar background
el: Φόντο πλευρικής στήλης

en: Sidebar borders
el: Πλαίσια πλευρικής στήλης

en: Footer background
el: Φόντο υποσέλιδου

en: Site logo
el: Λογότυπο ιστοτόπου

en: Title link
el: Σύνδεσμος τίτλου

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
el: Λίστα με ετικέτες της HTML (διαχωρισμένες με κενά) που επιτρέπονται στο περιεχόμενο των αντικειμένων ροής. Οι ετικέτες που δεν επιτρέπονται θα αφαιρούνται από το περιεχόμενο.

en: %field cannot contain any markup.
el: Το %field δεν μπορεί να περιέχει οποιαδήποτε σήμανση.

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
el: Αυτές οι επιλογές ελέγχουν την εμφάνιση της θεματικής παραλλαγής %name. Κατά την προβολή του ιστοτόπου σας με τη χρήση αυτής της θεματικής παραλλαγής, θα χρησιμοποιηθούν αυτές οι ρυθμίσεις.

en: Administer software updates
el: Διαχείριση ενημερώσεων λογισμικού

en: @required_name (Missing)
el: @required_name (Απουσιάζει)

en: @required_name (Version @compatibility required)
el: @required_name (Απαιτείται έκδοση @compatibility)

en: Unresolved dependency
el: Εξάρτηση που δεν επιλύθηκε

en: @name requires this module.
el: η @name απαιτεί αυτή τη μονάδα.

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
el: η @name απαιτεί αυτή τη μονάδα και έκδοση. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιείται η @required_name έκδοση @version

en: Previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Footer Top
el: Υποσέλιδο πάνω

en: Site details
el: Λεπτομέρειες ιστοτόπου

en: The email address %mail is not valid.
el: Η διεύθυνση email %mail δεν είναι έγκυρη.

en: Title and slogan
el: Τίτλος και σλόγκαν

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
el: Το πρόθεμα του πίνακα της βάσης δεδομένων που έχετε εισάγει, %prefix, δεν είναι έγκυρο. Το πρόθεμα του πίνακα μπορεί να περιέχει μόνο αλφαριθμητικούς χαρακτήρες, τελείες και κάτω παύλες.

en: Default settings file
el: Προεπιλεγμένο αρχείο ρυθμίσεων.

en: The default settings file does not exist.
el: Το προεπιλεγμένο αρχείο ρυθμίσεων δεν υπάρχει.

en: Show row weights
el: Εμφάνιση των βαρυτήτων γραμμών

en: Hide row weights
el: Απόκρυψη των βαρυτήτων γραμμών

en: %name: the value may be no less than %min.
el: %name: η τιμή δεν μπορεί να είναι μικρότερη aπό %min.

en: %name: the value may be no greater than %max.
el: %name: η τιμή μπορεί να είναι όχι μεγαλύτερη από %max.

en: Custom display settings
el: Προσαρμοσμένες ρυθμίσεις εμφάνισης

en: Node module element
el: Στοιχείο της μονάδας Κόμβου

en: not yet assigned
el: δεν έχει ακόμα ανατεθεί

en: not yet created
el: δεν έχει ακόμα δημιουργηθεί

en: Comment type
el: Τύπος σχολίου

en: Edit permissions
el: Επεξεργασία αδειών

en: None (original image)
el: Κανένα (αρχική εικόνα)

en: Configuration files
el: Αρχεία παραμετροποίησης

en: The URL of the account edit page.
el: Το URL της σελίδας επεξεργασίας του λογαριασμού.

en: Bulk update
el: Μαζική ενημέρωση

en: Edit translations
el: Επεξεργασία μεταφράσεων

en: - Use default -
el: - Χρήση προεπιλογής -

en: Query type
el: Τύπος ερωτήματος

en: Search page
el: Σελίδα αναζήτησης

en: Search pages
el: Σελίδες αναζήτησης

en: Add search page
el: Προσθήκη σελίδας αναζήτησης

en: Unknown content type
el: Άγνωστος τύπος περιεχομένου

en: Summary options
el: Επιλογές περίληψης

en: Back to site
el: Πίσω στον ιστότοπο

en: Never (manually)
el: Ποτέ (χειροκίνητα)

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
el: Τα δεδομένα δεν ήταν δυνατό να αποθηκευθούν, γιατί ο προορισμός %destination είναι μη έγκυρος. Αυτό συχνά προκαλείται από ακατάλληλη χρήση της file_save_data() ή λόγω έλλειψης ενός προγράμματος περιτύλιξης ροής.

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
el: Αποτυχία στη σύνδεση με το διακομιστή βάσης δεδομένων. Ο διακομιστής αναφέρει το παρακάτω μήνυμα: %error.<ul><li>Ο διακομιστής εκτελείται;</li><li>Υπάρχει η βάση δεδομένων και έχετε εισάγει το σωστό όνομα για αυτήν;</li><li>Έχετε εισάγει το σωστό όνομα χρήστη και κωδικό;</li><li>Έχετε εισάγει το σωστό όνομα υπολογιστή για το διακομιστή;</li></ul>

en: Exit block region demonstration
el: Έξοδος από την επίδειξη των περιοχών των μπλοκ

en: Database log messages to keep
el: Μηνύματα που θα διατηρούνται στο ημερολόγιο της βάσης δεδομένων

en: Recent log messages
el: Πρόσφατα μηνύματα ημερολογίου καταγραφής

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
el: Ορίστε μία συμβολοσειρά η οποία θα χρησιμοποιηθεί σαν επίθεμα στην τιμή, όπως 'μ', 'kb/s'. Αφήστε το κενό για κανένα επίθεμα. Ξεχωρίστε τον ενικό και τον πληθυντικό με έναν χαρακτήρα καθέτου ('λίρα|λίρες').

en: Thousand marker
el: Διαχωριστής χιλιάδας

en: Display prefix and suffix.
el: Εμφάνιση προθέματος και επιθέματος.

en: Display with prefix and suffix.
el: Εμφάνιση με πρόθεμα και επίθεμα.

en: - Select a value -
el: - Επιλέξτε μία τιμή -

en: Trim length
el: Μήκος αποκοπής

en: No field is displayed.
el: Δεν εμφανίζεται κανένα πεδίο.

en: No field is hidden.
el: Κανένα πεδίο δεν είναι κρυφό.

en: Format settings:
el: Ρυθμίσεις μορφής:

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
el: Οι μορφότυποι κειμένου εμφανίζονται στις σελίδες επεξεργασίας περιεχομένου με τη σειρά που ορίζεται σε αυτή τη σελίδα. Ο πρώτος μορφότυπος κειμένου που είναι διαθέσιμος για κάποιον χρήστη θα είναι και ο προεπιλεγμένος.

en: Link image to
el: Σύνδεσμος εικόνας στο

en: Image style: @style
el: Στυλ εικόνας: @style

en: Linked to content
el: Σύνδεσμος στο περιεχόμενο

en: Linked to file
el: Σύνδεσμος στο αρχείο

en: Shown when hovering over the menu link.
el: Προβάλλεται όταν ο κέρσορας βρίσκεται πάνω από τον σύνδεσμο του μενού.

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
el: Μορφότυπος: %time. Ο μορφότυπος ημερομηνίας είναι YYYY-MM-DD και %timezone είναι η απόκλιση ώρας από τη ζώνη UTC. Αφήστε κενό εάν θέλετε να χρησιμοποιήσετε την ώρα υποβολής της φόρμας.

en: Syslog identity
el: Ταυτότητα Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
el: Μια συμβολοσειρά που θα προηγείται σε κάθε μήνυμα που καταγράφεται στο Syslog. Εάν έχετε πολλούς ιστοτόπους να καταγράφουν στο ίδιο αρχείο καταγραφής Syslog, μια μοναδική ταυτότητα για κάθε ιστοτόπο καθιστά εύκολο το διαχωρισμό των εγγραφών ημερολογίου.

en: Error pages
el: Σελίδες σφαλμάτων

en: Run cron every
el: Εκτέλεση του cron κάθε

en: Manage automatic site maintenance tasks.
el: Διαχείριση αυτοματοποιημένων εργασιών συντήρησης του ιστοτόπου.

en: Weight for added term
el: Βάρος προστιθέμενου όρου

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
el: Ελαχιστοποιημένο προφίλ για εκτέλεση δοκιμών. Περιλαμβάνει μόνο τις απολύτως αναγκαίες μονάδες.

en: View mode
el: Τρόπος προβολής

en: Weight for @block block
el: Βαρύτητα για το μπλοκ @block

en: Region for @block block
el: Περιοχή για το μπλοκ @block

en: Post comments
el: Δημοσίευση σχολίων

en: Skip comment approval
el: Παράβλεψη έγκρισης σχολίων

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να απενεργοποιήσετε το μορφότυπο κειμένου %format?

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
el: Οι απενεργοποιημένοι μορφότυποι κειμένου αφαιρούνται εντελώς από την διεπαφή διαχείρισης και όλο το περιεχόμενο που χρησιμοποιεί αυτόν τον μορφότυπο δεν θα εμφανίζεται. Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί.

en: Disabled text format %format.
el: Ο μορφότυπος κειμένου %format απενεργοποιήθηκε.

en: Text Formats
el: Μορφότυποι κειμένου

en: Disable text format
el: Απενεργοποίηση μορφότυπου κειμένου

en: Hot topic, new comments
el: Καυτό θέμα, νέα μηνύματα

en: Hot topic
el: Καυτό θέμα

en: Normal topic
el: Κανονικό θέμα

en: Closed topic
el: Κλειδωμένο θέμα

en: Reference for usage, configuration, and modules.
el: Αναφορές που αφορούν τη χρήση, παραμετροποιήσεις και τις μονάδες.

en: Configure @module permissions
el: Ρύθμιση αδειών της μονάδας @module

en: Administer settings.
el: Διαχείριση ρυθμίσεων.

en: View reports, updates, and errors.
el: Δείτε αναφορές, ενημερώσεις και σφάλματα.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
el: Διαχείριση λογαριασμών χρηστών, ρόλων και αδειών

en: Changed date
el: Αλλαγμένη ημερομηνία

en: Nothing
el: Τίποτα

en: Update @title
el: Ενημέρωση @title

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
el: Ένα μοναδικό μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα. Μπορεί να περιέχει μόνο μικρά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: The machine-readable name must contain unique characters.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα πρέπει να περιέχει μοναδικούς χαρακτήρες.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα πρέπει να περιέχει μόνο μικρά γράμματα, αριθμούς και παύλες.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
el: Το μηχανικώς αναγνώσιμο όνομα είναι ήδη σε χρήση. Πρέπει να είναι μοναδικό.

en: Weight for @title
el: Βάρος για τον @title

en: Weight for row @number
el: Βάρος για τη γραμμή @number

en: Label display for @title
el: Εμφάνιση ετικέτας για το @title

en: Formatter for @title
el: Μορφοποιητής για το @title

en: Parents for @title
el: Γονείς για το @title

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
el: Για αυτό το πεδίο υπάρχουν δεδομένα στη βάση δεδομένων. Οι ρυθμίσεις του πεδίου δεν μπορούν πλέον να αλλάξουν.

en: Weight for new file
el: Βάρος νέου αρχείου

en: Choose a file
el: Επιλέξτε αρχείο

en: Weight for new effect
el: Βάρος για το νέο εφέ

en: Enable @title menu link
el: Ενεργοποιήστε το σύνδεσμο του μενού @title

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
el: Ένα μοναδικό όνομα για τη δημιουργία του URL για το μενού. Πρέπει να περιέχει αποκλειστικά μικρά γράμματα, αριθμούς και παύλες.

en: Theme name
el: Όνομα θεματικής παραλλαγής

en: URL fallback
el: Εφεδρική διεύθυνση URL

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
el: Χρησιμοποιήστε μία ήδη ανιχνευμένη γλώσσα για τα URL εάν δεν βρεθεί καμία γλώσσα.

en: %type_name: Create new content
el: %type_name: Δημιουργήστε νέο περιεχόμενο

en: %type_name: Edit own content
el: %type_name: Επεξεργαστείτε το δικό σας περιεχόμενο

en: %type_name: Edit any content
el: %type_name: Επεξεργαστείτε οποιοδήποτε περιεχόμενο

en: %type_name: Delete own content
el: %type_name: Διαγράψτε το δικό σας περιεχόμενο

en: %type_name: Delete any content
el: %type_name: Διαγραφή οποιουδήποτε περιεχομένου

en: The comment author's name.
el: Το όνομα του συντάκτη του σχολίου.

en: Next steps
el: Επόμενα βήματα

en: @driver_name settings
el: Ρυθμίσεις @driver_name

en: Database file
el: Αρχείο βάσης δεδομένων

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
el: Η απόλυτη διαδρομή φακέλου για το αρχείο που θα αποθηκεύονται τα @drupal δεδομένα. Αυτό θα πρέπει να είναι εγγράψιμο από το διακομιστή ιστοσελίδων και θα πρέπει να βρίσκεται εκτός της φακέλου ρίζας των αρχείων ιστού.

en: No fields are present yet.
el: Δεν υπάρχουν ακόμα πεδία.

[ctx: Font weight]
en: Strong
el: Ισχυρό
    στο πλαίσιο: Βαρύτητα γραμματοσειράς

en: Uninstall @module module
el: Απεγκατάσταση της μονάδας @module

en: Enable newly added modules
el: Ενεργοποίηση των μονάδων που προστέθηκαν πρόσφατα

en: View the administration theme
el: Εμφάνιση της θεματικής παραλλαγής διαχείρισης

en: Database system
el: Σύστημα βάσης δεδομένων

en: Database system version
el: Έκδοση συστήματος βάσης δεδομένων

en: Indexed %count content items for tracking.
el: Έγινε δεικτοδότηση %count αντικειμένων περιεχομένου για παρακολούθηση.

en: Release notes for @project_title
el: Σημειώσεις έκδοσης για το @project_title

en: The role settings have been updated.
el: Οι ρυθμίσεις των ρόλων έχουν ενημερωθεί.

en: Disable the account and keep its content.
el: Απενεργοποίηση του λογαριασμού και διατήρηση του περιεχομένου του.

en: Disable the account and unpublish its content.
el: Απενεργοποίηση του λογαριασμού και άρση δημοσίευσης του περιεχομένου του.

en: Drupal system listing compatible test
el: Έλεγχος συμβατότητας συστημάτων του Drupal

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
el: Μονάδα υποστήριξης για τον έλεγχο της λειτουργίας drupal_system_listing.

en: Hash
el: Κατακερματισμός

en: Fixed value
el: Σταθερή τιμή

en: String settings
el: Ρυθμίσεις αλφαριθμητικού

en: Use field label instead of the "On value" as label
el: Χρήση της ετικέτας του πεδίου αντί για το "Στην τιμή" ως ετικέτα

en: List (integer)
el: Λίστα (ακέραιος)

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
el: Το πεδίο αποθηκεύει τιμές ακεραίων από μια λίστα επιτρεπόμενων ζευγών τιμών τύπου 'τιμή => ετικέτα', πχ. 'Περίοδος σε μέρες': 1 => 1 ημέρα, 7 => 1 εβδομάδα, 31 => 1 μήνας.

en: List (float)
el: Λίστα (αριθμός κινητής υποδιαστολής)

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
el: Το πεδίο αποθηκεύει τιμές αριθμών κινητής υποδιαστολής από μια λίστα επιτρεπόμενων ζευγών τιμών τύπου 'τιμή => ετικέτα', πχ. 'Κλάσμα': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
el: Το πεδίο αποθηκεύει τιμές κειμένου από μια λίστα επιτρεπόμενων ζευγών τύπου 'τιμή => ετικέτα', πχ. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
el: Οι δυνατές τιμές που θα περιέχει το πεδίο. Εισάγετε μία τιμή σε κάθε γραμμή, στη μορφή κλειδί|ετικέτα.

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
el: Το κλειδί είναι η αποθηκευμένη τιμή και πρέπει να είναι αριθμητικό. Η ετικέτα χρησιμοποιείται για την εμφάνιση των τιμών και την επεξεργασία των φορμών.

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
el: Η ετικέτα είναι προαιρετική: αν μια γραμμή περιέχει ένα αριθμό μόνο, θα χρησιμοποιηθεί και ως κλειδί και ως ετικέτα.

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
el: Λίστες ετικετών είναι επίσης δεχτές (μία ετικέτα ανά γραμμή), μόνο αν το πεδίο δεν περιέχει ήδη κάποιες τιμές. Θα δημιουργηθούν αυτόματα αριθμητικά κλειδιά από τις θέσεις στη λίστα.

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
el: Το κλειδί είναι η τιμή που αποθηκεύεται. Η ετικέτα χρησιμοποιείται για την εμφάνιση των τιμών και την επεξεργασία των φορμών.

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
el: Η ετικέτα είναι προαιρετική: Αν μια γραμμή περιέχει μια μοναδική φράση, θα χρησιμοποιηθεί και ως κλειδί και ως ετικέτα.

en: Allowed values list: invalid input.
el: Λίστα επιτρεπτών τιμών: μη έγκυρη είσοδος.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
el: Λίστα επιτρεπτών τιμών: ορισμένες τιμές διαγράφονται ενώ είναι σε χρήση.

en: Footer menu
el: Μενού υποσέλιδου

en: Center left
el: Κέντρο αριστερά

en: Center right
el: Κέντρο δεξιά

en: Asc
el: Αύξ

en: HTML element
el: Στοιχείο HTML

en: Add default classes
el: Προσθήκη προκαθορισμένων κλάσεων

en: Use absolute path
el: Χρήση απόλυτης διαδρομής

en: Rel Text
el: Κείμενο rel

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
el: Ένα μοναδικό όνομα αναγνώσιμο από τη μηχανή για αυτό το View. Πρέπει να περιέχει μόνο πεζά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: Weight for @display
el: Βάρος για @display

en: The unique ID of the aggregator item.
el: Το μοναδικό ID του αντικειμένου συλλέκτη.

en: The guid of the original imported item.
el: Το guid του αρχικού εισαγόμενου στοιχείου.

en: Date and time of when the comment was created.
el: Ημερομηνία και ώρα που το σχόλιο δημιουργήθηκε.

en: Date and time of when the comment was last updated.
el: Ημερομηνία και ώρα που το σχόλιο ενημερώθηκε για τελευταία φορά.

en: Last comment CID
el: CID τελευταίου σχολίου

en: Last Comment
el: Τελευταίο σχόλιο

en: The extension of the file.
el: Η επέκταση του αρχείου.

en: Group column
el: Ομάδα στήλης

en: Query options
el: Επιλογές ερωτήματος

en: The class to provide on each row.
el: Η κλάση που παρέχεται σε κάθε σειρά.

en: The class to provide on the list element itself.
el: Η κλάση που παρέχεται στο ίδιο το στοιχείο λίστας.

en: Not specified
el: Δεν προσδιορίζεται

[ctx: ampm]
en: am
el: πμ

[ctx: ampm]
en: pm
el: μμ

en: RSS category
el: Κατηγορία RSS

en: Paste your configuration here
el: Επικολήστε τις ρυθμίσεις σας εδώ

en: Import configuration
el: Εισαγωγή ρυθμίσεων

en: 5 minute
el: 5 λεπτά

en: 15 minute
el: 15 λεπτά

en: Custom block
el: Προσαρμοσμένο μπλοκ

en: Recipient ID
el: ID παραλήπτη

en: Language selection
el: Επιλογή γλώσσας

en: Delete all translations
el: Διαγραφή όλων των μεταφράσεων

en: Many to one
el: Πολλά προς ένα

en: Logo settings
el: Ρυθμίσεις λογότυπου

en: Delete field.
el: Διαγραφή πεδίου.

en: No results behavior
el: Συμπεριφορά όταν δεν υπάρχουν αποτελέσματα

en: Edit @section
el: Επεξεργασία @section

en: View to insert
el: View που θα εισαχθεί

en: The view to insert into this area.
el: Το view που θα εισαχθεί σε αυτή την περιοχή.

en: Inherit contextual filters
el: Κληρονόμηση συναφών φίλτρων

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
el: Αν επιλεχθεί, αυτό το view θα λάβει τα ίδια συναφή φίλτρα με τον γονέα του.

en: Recursion detected in view @view display @display.
el: Εντοπίστηκε αναδρομή στο view @view απεικόνιση @display.

en: Exception value
el: Τιμή εξαίρεσης

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
el: Εάν ληφθεί αυτή η τιμή, το φίλτρο θα αγνοηθεί˙ π.χ., "όλες οι τιμές"

en: Provide title
el: Παροχή τίτλου

en: Action to take if filter value does not validate
el: Ενέργεια που πρέπει να γίνει αν η τιμή φίλτρου δεν επαληθεύεται

en: Display all results for the specified field
el: Παρουσίαση όλων των αποτελεσμάτων για το συγκεκριμένο πεδίο

en: Show "Page not found"
el: Εμφάνιση "Η σελίδα δεν βρέθηκε"

en: Number of records
el: Αριθμός εγγραφών

[ctx: Sort order]
en: Numerical
el: Αριθμητικό

en: Rewrite results
el: Επανεγγραφή αποτελεσμάτων

en: Replace spaces with dashes
el: Αντικατάσταση κενών με παύλες

en: External server URL
el: URL εξωτερικού διακομιστή

en: No results text
el: Κείμενο όταν δεν υπάρχουν αποτελέσματα

en: Enable to allow users to select multiple items.
el: Ενεργοποιήστε το ώστε να επιτρέπετε στους χρήστες να επιλέγουν πολλαπλά στοιχεία.

en: Enable to remember the last selection made by the user.
el: Ενεργοποιήστε το ώστε να θυμάται την τελευταία επιλογή που έγινε από τον χρήστη.

en: Provide description
el: Εισάγετε περιγραφή

en: Update "@title" choice (@number)
el: Ενημέρωση επιλογής "@title" (@number)

en: Auto preview
el: Αυτόματη προεπισκόπηση

en: Preview with contextual filters:
el: Προεπισκόπηση με συναφή φίλτρα:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
el: Διαχωρίστε τις τιμές των συναφών φίλτρων με ένα "/". Για παράδειγμα, %example.

en: Apply and continue
el: Εφαρμογή και συνέχεια

en: @current of @total
el: @current από @total

en: All displays (except overridden)
el: Όλες οι προβολές (εκτός αυτών που έχουν παρακαμφθεί)

en: All displays
el: Όλες οι εμφανίσεις

en: This @display_type (override)
el: Αυτό το @display_type (παράκαμψη)

en: Create new filter group
el: Δημιουργία νέας ομάδας φίλτρων

en: No filters have been added.
el: Δεν έχουν προστεθεί φίλτρα.

en: Drag to add filters.
el: Σύρετε για να προσθέσετε φίλτρα.

en: Add and configure @types
el: Προσθήκη και παραμετροποίηση @types

en: Configure @type: @item
el: Παραμετροποίηση @type: @item

en: Display | Displays
el[0]: Προβολή
el[1]: Προβολές

en: The node ID.
el: Μοναδικό αναγνωριστικό του κόμβου.

en: The content title.
el: Ο τίτλος του περιεχομένου.

en: The date the content was posted.
el: Η ημερομηνία που δημοσιεύτηκε το περιεχόμενο.

en: User has a revision
el: Ο χρήστης έχει μία αναθεώρηση

en: Content revision is a history of changes to content.
el: Η αναθεώρηση περιεχομένου είναι ένα ιστορικό των αλλαγών στο περιεχόμενο.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
el: Παραθέστε έναν απλό σύνδεσμο για τη διαγραφή της αναθεώρησης του περιεχομένου.

en: Content ID from URL
el: Μοναδικό αναγνωριστικό του περιεχομένου από το URL

en: Hide attachments in summary
el: Απόκρυψη συνημμένων στην περίληψη

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
el[0]: Σελιδομετρημένο, @count αντικείμενο, παραλείπονται @skip
el[1]: Σελιδομετρημένο, @count αντικείμενα, παραλείπονται @skip

en: @count item | Paged, @count items
el[0]: @count αντικείμενο
el[1]: Σελιδομετρημένο, @count αντικείμενα

en: Create a page
el: Δημιουργήστε μια σελίδα

en: Create a menu link
el: Δημιουργία συνδέσμου μενού

en: Include an RSS feed
el: Συμπερίληψη μιας ροής RSS

en: Feed path
el: Διαδρομή ροής

en: Feed row style
el: Στυλ γραμμής ροής

en: Create a block
el: Δημιουργία μπλοκ

en: of fields
el: από πεδία

en: of type
el: του τύπου

en: tagged with
el: με ετικέτα

en: teasers
el: περιλήψεις

en: full posts
el: πλήρεις δημοσιεύσεις

en: titles
el: τίτλοι

en: titles (linked)
el: τίτλοι (με σύνδεσμο)

en: @group (historical data)
el: @group (ιστορικά δεδομένα)

en: Use path alias
el: Χρήση ψευδωνύμου διαδρομής

en: The comment UUID.
el: Το UUID του σχολίου.

en: The file UUID.
el: Το UUID του αρχείου.

en: The term UUID.
el: Το UUID του όρου.

en: Field item
el: Στοιχείο πεδίου

en: Edit shortcut set
el: Επεξεργασία σετ συντομεύσεων

en: Appearance settings
el: Ρυθμίσεις εμφάνισης

en: Delete translation
el: Διαγραφή μετάφρασης

en: Unsorted
el: Αταξινόμητα

en: Changes to the style have been saved.
el: Οι τροποποιήσεις στο στυλ αποθηκεύτηκαν.

en: Media query
el: Ερώτημα πολυμέσων (media query)

en: Use replacement tokens from the first row
el: Χρησιμοποιήστε σύμβολα (token) αντικατάστασης από την πρώτη γραμμή

en: Remove whitespace
el: Αφαίρεση κενού χαρακτήρα (whitespace)

en: This display is disabled.
el: Αυτή η εμφάνιση είναι απενεργοποιημένη.

en: Apply (all displays)
el: Εφαρμογή (όλες οι προβολές)

en: Apply (this display)
el: Εφαρμογή (αυτή η προβολή)

en: The date of the most recent new content on the feed.
el: Η ημερομηνία του πιο πρόσφατου νέου περιεχομένου στη ροή.

en: Appears in: @bundles.
el: Εμφανίζεται σε: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
el: Αυτό είναι ένα ψευδώνυμο του @group: @field.

en: @group (historical data): @field
el: @group (ιστορικά δεδομένα): @field

en: Relate all content tagged with a term.
el: Συσχετισμός όλου του περιεχομένου με έναν όρο.

en: Has taxonomy term ID
el: Έχει μοναδικό αναγνωριστικό όρου ταξινόμησης

en: Query Comment
el: Σχόλιο Ερωτήματος

en: The block could not be saved.
el: Δεν ήταν δυνατό να αποθηκευτεί το μπλοκ.

en: Datetime
el: Ημερομηνία και Ώρα

en: Language (fr, en, ...)
el: Γλώσσα (fr, en, ...)

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
el: Το πεδίο που θα χρησιμοποιηθεί ως τίτλος του αντικειμένου RSS για κάθε σειρά.

en: Creator field
el: Πεδίο δημιουργού

en: Curaçao
el: Κουρασάο

en: Réunion
el: Ρεϋνιόν

en: Sint Maarten
el: Άγιος Μαρτίνος

en: An autocomplete text field.
el: Ένα αυτοσυμπληρούμενο πεδίο κειμένου.

en: Display the label of the referenced entities.
el: Εμφανίζει την ετικέτα των αναφερόμενων οντοτήτων.

en: Rendered entity
el: Απεικονιζόμενη οντότητα

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
el: Εμφάνιση των αναφερόμενων οντοτήτων που απεικονίζονται από την entity_view().

en: Link label to the referenced entity
el: Σύνδεση ετικέτας με την αναφερόμενη οντότητα

en: Link to the referenced entity
el: Σύνδεση με την αναφερόμενη οντότητα

en: Rendered as @mode
el: Απεικονίζεται ως @mode

en: Language types
el: Τύποι γλώσσας

en: Add view mode
el: Προσθήκη τρόπου προβολής

en: Default date
el: Προκαθορισμένη ημερομηνία

en: 10 minute
el: 10 λεπτά

en: 30 minute
el: 30 λεπτά

en: Date value
el: Τιμή ημερομηνίας

en: Entity reference
el: Αναφορά οντότητας

en: @name field is required.
el: Το πεδίο @name είναι απαραίτητο.

en: Fields pending deletion
el: Πεδία προς αναμονή διαγραφής

en: Translations of %label
el: Μεταφράσεις του %label

en: This translation is published
el: Αυτή η μετάφραση είναι δημοσιευμένη

en: Translate any entity
el: Μετάφραση οποιασδήποτε οντότητας

en: Hide empty columns
el: Απόκρυψη κενών στηλών

en: Database settings
el: Ρυθμίσεις βάσης δεδομένων

en: Change handler
el: Αλλαγή χειριστή

en: Autocomplete (Tags style)
el: Αυτόματη συμπλήρωση (Στυλ ετικετών)

en: Hide empty column
el: Απόκρυψη κενής στήλης

en: Restrict images to this site
el: Περιορισμός εικόνων σε αυτόν τον ιστότοπο

en: Maximum dimensions
el: Μέγιστες διαστάσεις

en: Wide
el: Πλατύ

en: banned IP addresses
el: αποκλεισμένες διευθύνσεις IP

en: The IP address %ip has been banned.
el: Η διεύθυνση IP %ip έχει αποκλειστεί.

en: CKEditor settings
el: Ρυθμίσεις CKEditor

en: Whether the user is active or blocked.
el: Εάν ο χρήστης είναι ενεργός ή αποκλεισμένος.

en: Language direction
el: Κατεύθυνση γλώσσας

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
el: Ο δείκτης προόδου "throbber" δε δείχνει την πρόοδο της αποστολής αλλά καταλαμβάνει λιγότερο χώρο. Η μπάρα προόδου είναι χρήσιμη για την παρακολούθηση αποστολής μεγάλων αρχείων.

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
el: Το Cron φροντίζει για την εκτέλεση περιοδικών εργασιών όπως ο έλεγχος για ενημερώσεις και η ευρετηριοποίηση του περιεχομένου για αναζήτηση.

en: User name and password
el: Όνομα χρήστη και κωδικός

en: User module account form elements.
el: Τα στοιχεία της φόρμας του λογαριασμού της μονάδας Χρήστη.

en: Manage form display
el: Διαχείριση εμφάνισης φόρμας

en: <em>Title</em> field required
el: Το πεδίο <em>Τίτλος</em> είναι απαραίτητο

en: View: @view - Display: @display
el: View: @view - Απεικόνιση: @display

en: Revert to default
el: Επαναφορά στο προκαθορισμένο

en: No fields have been used in views yet.
el: Δεν έχουν χρησιμοποιηθεί πεδία στα views ακόμα.

en: Author uid
el: Uid συντάκτη

en: The user permissions.
el: Οι άδειες του χρήστη.

en: Use a pager
el: Χρήση ενός πλοηγού

en: Logo path
el: Διαδρομή λογότυπου

en: Full HTML
el: Πλήρης HTML

en: Tokens related to views.
el: Σύμβολο (token) αντικατάστασης που σχετίζεται με τα views.

en: The description of the view.
el: Η περιγραφή του view.

en: The title of current display of the view.
el: Ο τίτλος της τρέχουσας απεικόνισης του view.

en: The URL of the view.
el: Η διεύθυνση URL του view.

en: -Select-
el: -Επιλέξτε-

en: Apostrophe
el: Απόστροφος

en: Date in the form of CCYYMMDD.
el: Ημερομηνία στη μορφή CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
el: Ημερομηνία στη μορφή YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
el: Ημερομηνία στη μορφή YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
el: Ημερομηνία στη μορφή ΜΜ (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
el: Ημερομηνία στη μορφή DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
el: Ημερομηνία στη μορφή WW (01 - 53).

en: Last comment uid
el: Uid τελευταίου σχολίου

en: Block count
el: Πλήθος μπλοκ

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε HTML κώδικα σε αυτό το πεδίο. Τα παρακάτω σύμβολα (token) αντικατάστασης υποστηρίζονται:

en: Result summary
el: Περίληψη αποτελέσματος

en: Callback function
el: Συνάρτηση επιστροφής κλήσης

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
el: Η αναζήτησή σας χρησιμοποίησε υπερβολικά πολλές εκφράσεις AND/OR. Μόνο οι αρχικοί @count όροι συμπεριλήφθηκαν στην αναζήτηση.

en: The selected selection handler is broken.
el: Ο επιλεγμένος χειριστής επιλογής είναι χαλασμένος.

en: Contextual Links
el: Συναφείς σύνδεσμοι

en: Display fields in a contextual links menu.
el: Εμφάνιση των πεδίων σε μενού συναφών συνδέσμων.

en: Third party settings
el: Ρυθμίσεις τρίτων

en: Date/time format
el: Μορφότυπος ημερομηνίας/ώρας

en: Enable translation
el: Ενεργοποίηση μετάφρασης

en: Default translation
el: Προκαθορισμενη μετάφραση

en: This field supports tokens.
el: Το πεδίο υποστηρίζει τα σύμβολα αντικατάστασης.

en: Search score
el: Σκορ αναζήτησης

en: There was a problem creating field %label: @message
el: Παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα στη δημιουργία του πεδίου %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
el: Ένα μηχανικώς αναγνώσιμο από τη μηχανή όνομα που να περιέχει γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
el: Αν δεν αποσταλεί εικόνα, αυτή η εικόνα θα εμφανίζεται στην οθόνη και θα υπερισχύει της προκαθορισμένης εικόνας του πεδίου.

en: No blocked IP addresses available.
el: Δεν υπάρχουν μπλοκαρισμένες διευθύνσεις IP.

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
el: Το δεύτερο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
el: Το τρίτο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
el: Το τέταρτο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
el: Το πέμπτο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
el: Το έκτο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
el: Το έβδομο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
el: Το όγδοο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
el: Το ένατο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Δείτε το p1.

en: Primary menu
el: Κύριο μενού

en: Bulk operation
el: Μαζική ενέργεια

en: Comment Statistics
el: Στατιστικά σχολίων

en: Translation for @language
el: Μετάφραση για @language

en: Breakpoint
el: Σημείο διακοπής

en: Needs to be updated
el: Χρειάζεται ενημέρωση

en: Does not need to be updated
el: Δε χρειάζεται ενημέρωση

en: Edit comment @subject
el: Επεξεργασία σχολίου @subject

en: Used in views
el: Χρησιμοποιείται στα views

en: Overview of plugins used in all views.
el: Επισκόπηση των plugins που χρησιμοποιούνται σε όλα τα views.

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
el: Απομνημόνευση της εκτεθειμένης επιλογής μόνο για τους επιλεγμένους ρόλους χρηστών. Αν δεν επιλέξετε ρόλο, τα εκτεθειμένα δεδομένα δε θα αποθηκευτούν ποτέ.

en: &lt;Any&gt;
el: &lt;Οποιοδήποτε&gt;

en: There are no enabled views.
el: Δεν υπάρχουν ενεργοποιημένα views.

en: - No value -
el: - Καμία τιμή -

en: Unfiltered text
el: Αφιλτράριστο κείμενο

en: Combine fields filter
el: Συνδυασμός φίλτρου πεδίων

en: Display 'more' link only if there is more content
el: Προβολή συνδέσμου 'περισσότερα' μόνο αν υπάρχει περισσότερο περιεχόμενο

en: GUID settings
el: Ρυθμίσεις GUID

en: GUID field
el: Πεδίο GUID

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
el: Μια ευέλικτη θεματική παραλλαγή με πολλές ζώνες, δυνατότητα αλλαγής των χρωματικών συνδυασμών και responsive, mobile-first διάταξη.

en: The URL %url is not valid.
el: Το URL %url δεν είναι έγκυρο.

en: All messages, with backtrace information
el: Όλα τα μηνύματα, με πληροφορίες backtrace

en: Revision user
el: Χρήστης αναθεώρησης

en: Unknown (@langcode)
el: Άγνωστο (@langcode)

en: The file %path was not deleted because it does not exist.
el: Το αρχείο %path δεν διαγράφηκε γιατί δεν υπάρχει.

en: %name field is not in the right format.
el: Το πεδίο %name δεν έχει τη σωστή μορφοποίηση.

en: %name is not a valid number.
el: Το %name δεν είναι έγκυρος αριθμός.

en: %name must be a valid color.
el: Το %name πρέπει να είναι ένα έγκυρο χρώμα.

en: Theme hook %hook not found.
el: Η άγκυρα %hook για τη θεματική παραλλαγή δε βρέθηκε.

en: Boolean value
el: Τιμή Boolean

en: The referenced entity
el: Η αναφερόμενη οντότητα

en: Integer value
el: Ακέραια τιμή

en: Language object
el: Αντικείμενο γλώσσας

en: Text value
el: Τιμή κειμένου

en: Show all columns
el: Εμφάνιση όλων των στηλών

en: Show table cells that were hidden to make the table fit within a small screen.
el: Εμφάνιση των κελιών πίνακα που αποκρύφθηκαν ώστε να χωράει ο πίνακας σε μικρότερη οθόνη.

en: List additional actions
el: Λίστα πρόσθετων ενεργειών

en: Aggregator refresh
el: Ανανέωση συλλέκτη

en: This IP address is already banned.
el: Αυτή η διεύθυνση IP έχει ήδη αποκλειστεί.

en: You may not ban your own IP address.
el: Δεν επιτρέπεται να αποκλείσετε τη δική σας διεύθυνση IP.

en: Banning IP addresses
el: Αποκλεισμός διευθύνσεων IP

en: IP addresses listed here are banned from your site. Banned addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
el: Οι διευθύνσεις IP που καταγράφονται εδώ έχουν αποκλειστεί από τον ιστότοπό σας. Στις αποκλεισμένες διευθύνσεις έχει απαγορευθεί εντελώς η πρόσβαση στον ιστότοπο και αντί αυτού βλέπουν ένα σύντομο μήνυμα που εξηγεί την κατάσταση.

en: Ban IP addresses
el: Αποκλεισμός διευθύνσεων IP

en: IP address bans
el: Αποκλείσμοί διευθύνσεων IP

en: No book content available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο περιεχόμενο βιβλίου.

en: You must enter a valid hexadecimal color value for %name.
el: Πρέπει να εισάγετε μια έγκυρη δεκαεξαδική τιμή χρώματος για το %name.

en: Add rel="nofollow" to links
el: Προσθήκη rel="nofollow" στους συνδέσμους

en: Show URL only
el: Προβολή URL μόνο

en: Add rel="@rel"
el: Προσθήκη rel="@rel"

en: Thin space
el: Λεπτό κενό

en: Edit style %name
el: Επεξεργασία στυλ %name

en: Overwrite non-customized translations
el: Αντικατάσταση των μη προσαμοσμένων μεταφράσεων

en: Overwrite existing customized translations
el: Αντικατάσταση των υφιστάμενων προσαρμοσμένων μεταφράσεων.

en: Source text only, no translations
el: Μόνο κείμενο προέλευσης, χωρίς μεταφράσεις

en: User interface translation
el: Μετάφραση διεπαφής χρήστη

en: logged in users only
el: μόνο χρήστες που έχουν κάνει είσοδο

en: Author's preferred language
el: Γλώσσα προτίμησης του συγγραφέα

en: Briefly describe the changes you have made.
el: Συνοπτικά περιγράψτε τις αλλαγές που κάνατε.

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
el: Χρήση του προκαθορισμένου εικονιδίου συντόμευσης που παρέχεται από την θεματική παραλλαγή

en: Message to display when in maintenance mode
el: Το μήνυμα που θα εμφανίζεται όταν ο ιστότοπος θα βρίσκεται σε λειτουργία συντήρησης

en: A language object.
el: Ένα αντικείμενο γλώσσας.

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
el: Όλων των ειδών οι οντότητες, π.χ. κόμβοι, σχόλια ή χρήστες.

en: An entity field containing a boolean value.
el: Ένα πεδίο οντότητας που περιέχει μια boolean τιμή.

en: An entity field referencing a language.
el: Ένα πεδίο οντότητας αναφερόμενο σε μια γλώσσα.

en: An entity field containing an entity reference.
el: Ένα πεδίο οντότητας που περιέχει μια αναφορά οντότητας.

en: Add and enable modules to extend site functionality.
el: Προσθέστε και ενεργοποιήστε μονάδες για να επεκτείνετε τη λειτουργικότητα του ιστοτόπου.

en: This is also assumed to be the primary language of this account's profile information.
el: Αυτή επίσης θεωρείται πως είναι η κύρια γλώσσα για τις πληροφορίες  λογαριασμού αυτού του προφίλ.

en: Administration pages language
el: Γλώσσα σελίδων διαχείρισης

en: Build a custom site without pre-configured functionality. Suitable for advanced users.
el: Δημιουργία προσαρμοσμένου ιστότοπου χωρίς προ-ρυθμισμένες λειτουργίες. Κατάλληλο για προχωρημένους χρήστες.

en: Site's default language (@lang_name)
el: Προεπιλεγμένη γλώσσα του ιστότοπου (@lang_name)

en: Installation profile
el: Προφίλ εγκατάστασης

en: Use a custom %field_name
el: Χρησιμοποιήστε ένα προσαρμοσμένο %field_name

en: Validation settings
el: Ρυθμίσεις επαλήθευσης

en: @dir can not be opened
el: το @dir δεν μπορεί να ανοιχθεί

en: Breakpoints can be organized into groups. Modules and themes should use groups to separate out breakpoints that are meant to be used for different purposes, such as breakpoints for layouts or breakpoints for image sizing.
el: Τα breakpoints μπορούν να οργανώνονται σε ομάδες. Οι μονάδες και οι θεματικές παραλλαγές πρέπει να χρησιμοποιούν ομάδες για τον διαχωρισμό των breakpoints που προορίζονται να χρησιμοποιηθούν για διαφορετικούς σκοπούς, όπως είναι τα breakpoints για διατάξεις ή τα breakpoints για μεγέθη εικόνων.

en: Save and manage fields
el: Αποθήκευση και συνέχεια στη διαχείριση πεδίων

en: Checked available interface translation updates for one project. | Checked available interface translation updates for @count projects.
el[0]: Ελέγχθηκαν οι διαθέσιμες ενημερώσεις μεταφράσεων διεπαφής για ένα έργο.
el[1]: Ελέγχθηκαν οι διαθέσιμες ενημερώσεις μεταφράσεων διεπαφής για @count έργα.

en: Available translation updates
el: Διαθέσιμες ενημερώσεις μεταφράσεων

en: Get a status report about available interface translations for your installed modules and themes.
el: Λήψη αναφοράς κατάστασης σχετικά με διαθέσιμες ενημερώσεις μεταφράσεων διεπαφής για τις εγκατεστημένες μονάδες και θεματικές παραλλαγές.

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page. Leave blank to display the default front page.
el: Προαιρετικά, ορίστε μια σχετική διεύθυνση URL για να εμφανιστεί ως αρχική σελίδα. Αφήστε το κενό για να εμφανιστεί η προεπιλεγμένη αρχική σελίδα.

en: View profile
el: Προβολή προφίλ

en: User account actions
el: Ενέργειες λογαριασμού χρήστη

en: The base table used for this view.
el: Ο πίνακας βάσης που χρησιμοποιείται σε αυτό το view.

en: Base field
el: Βασικό πεδίο

en: The base field used for this view.
el: Το βασικό πεδίο που χρησιμοποιείται σε αυτό το view.

en: The total amount of results returned from the view. The current display will be used.
el: Το σύνολο των αποτελεσμάτων που επιστρέφει το view. Θα χρησιμοποιηθεί η τρέχουσα εμφάνιση.

en: The number of items per page.
el: Ο αριθμός των αντικειμένων ανά σελίδα.

en: The current page of results the view is on.
el: Η τρέχουσα σελίδα αποτελεσμάτων στην οποία βρίσκεται το view.

en: The total page count.
el: Το συνολικό πλήθος σελίδων.

en: Manage customized lists of content.
el: Διαχείριση προσαρμοσμένων λιστών περιεχομένου.

en: Database %database not found. The server reports the following message when attempting to create the database: %error.
el: Η βάση δεδομένων %database δε βρέθηκε. Ο διακομιστής αναφέρει το ακόλουθο μήνυμα όταν προσπαθεί να δημιουργήσει τη βάση δεδομένων: %error.

en: Are you sure you want to unblock %ip?
el: Θέλετε να άρετε τον αποκλεισμό της %ip;

en: Another request may be synchronizing configuration already.
el: Μια άλλη αίτηση μπορεί ήδη να συγχρονίζει τις ρυθμίσεις.

en: The configuration was imported successfully.
el: Η ρύθμιση εισήχθη με επιτυχία.

en: @count new | @count new
el[0]: @count νέο
el[1]: @count νέα

en: @count changed | @count changed
el[0]: @count διαφοροποιημένο
el[1]: @count διαφοροποιημένα

en: @count removed | @count removed
el[0]: @count αφαιρεμένο
el[1]: @count αφαιρεμένα

en: Synchronize configuration
el: Συγχρονισμός ρυθμίσεων

en: Example: 'Hero image' or 'Author image'.
el: Παράδειγμα: 'Κύρια εικόνα' ή 'Φωτογραφία συγγραφέα'.

en: Breakpoint group
el: Ομάδα σημείων διακοπής

en: Access @method on %label resource
el: Πρόσβαση της μεθόδου @method στον πόρο %label

en: No path is set
el: Δεν έχει οριστεί διαδρομή

en: Block types
el: Τύποι μπλοκ

en: Client error
el: Σφάλμα πελάτη

en: No item selected.
el: Δεν έχει επιλεγεί κανένα στοιχείο.

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε την ετικέτα %label του τύπου οντότητας @entity-type;

en: The @entity-type %label has been deleted.
el: Η ετικέτα %label του τύπου οντότητας @entity-type έχει διαγραφεί.

en: Edit %label
el: Επεξεργασία %label

en: Add @bundle
el: Προσθήκη @bundle

en: Reference type
el: Τύπος αναφοράς

en: Horizontal orientation
el: Οριζόντιος προσανατολισμός

en: Vertical orientation
el: Κάθετος προσανατολισμός

en: South Sudan
el: Νότιο Σουδάν

en: Custom output for TRUE
el: Προσαρμοσμένη εμφάνιση για TRUE

en: Custom output for FALSE
el: Προσαρμοσμένη εμφάνιση για FALSE

en: Place block
el: Τοποθέτηση μπλοκ

en: Port number
el: Αριθμός πόρτας

en: Administer account settings
el: Διαχείριση των ρυθμίσεων λογαριασμού

en: Entity language
el: Γλώσσα οντότητας

en: Registered timestamp
el: Καταγεγραμμένη χρονική σήμανση

en: Signature format
el: Μορφή υπογραφής

en: Update form
el: Φόρμα ενημέρωσης

en: HTTP Basic Authentication
el: HTTP Βασική Πιστοποίηση

en: File added
el: Το αρχείο προστέθηκε

en: File removed
el: Το αρχείο αφαιρέθηκε

en: Translate configuration
el: Επιλογές μετάφρασης

en: Translations directory
el: Κατάλογος μεταφράσεων

en: The translations directory does not exist.
el: Ο κατάλογος μεταφράσεων δεν υπάρχει.

en: The translations directory is not readable.
el: Ο κατάλογος μεταφράσεων δεν είναι αναγνώσιμος.

en: The translations directory is not writable.
el: Ο κατάλογος μεταφράσεων δεν είναι εγγράψιμος.

en: The translations directory is writable.
el: Ο κατάλογος μεταφράσεων είναι εγγράψιμος.

en: The translation server is offline.
el: Ο διακομιστής μεταφράσεων είναι εκτός σύνδεσης.

en: The translation server is online.
el: Ο διακομιστής μεταφράσεων είναι σε σύνδεση.

en: The %language translation is not available.
el: Η %language μετάφραση δεν είναι διαθέσιμη.

en: The %language translation is available.
el: Η %language μετάφραση είναι διαθέσιμη.

en: The %language translation could not be downloaded.
el: Η %language μετάφραση δεν μπορεί να μεταφορτωθεί.

en: Not blank
el: Όχι κενό

en: You have unsaved changes.
el: Έχετε αλλαγές που δεν έχουν αποθηκευτεί.

en: Allows users to apply an action to one or more items.
el: Επιτρέπει στους χρήστες να εφαρμόσουν μια δράση σε ένα ή περισσότερα αντικείμενα.

en: A unique name for this action. It must only contain lowercase letters, numbers and underscores.
el: Ένα μοναδικό όνομα για αυτή την ενέργεια. Πρέπει να περιέχει μόνο πεζά γράμματα, αριθμούς και κάτω παύλες.

en: The feed language code.
el: Ο κωδικός γλώσσας της ροής.

en: The link of the feed.
el: Ο σύνδεσμος της ροής.

en: The ID of the aggregator feed.
el: Το ID της ροής συλλέκτη.

en: The title of the feed item.
el: Ο τίτλος του αντικειμένου ροής.

en: The feed item language code.
el: Ο κωδικός γλώσσας του αντικειμένου ροής.

en: The link of the feed item.
el: Ο σύνδεσμος του αντικειμένου ροής.

en: The author of the feed item.
el: Ο συγγραφέας του αντικειμένου ροής.

en: The body of the feed item.
el: Το κυρίως κείμενο του αντικειμένου ροής.

en: Failed to download OPML file due to "%error".
el: Το OPML αρχείο απέτυχε να κατέβει λόγω "%error".

en: Edit custom block %label
el: Επεξεργασία ετικέτας %label του προσαρμοσμένου μπλοκ

en: Custom block types
el: Τύποι προσαρμοσμένου μπλοκ

en: Add custom block type
el: Προσθήκη προσαρμοσμένου τύπου μπλοκ

en: @type %info has been created.
el: Το %info του @type δημιουργήθηκε.

en: @type %info has been updated.
el: Το %info του @type ενημερώθηκε.

en: @type: added %info.
el: @type: προστέθηκε %info.

en: @type: updated %info.
el: @type: ενημερώθηκε %info.

en: The custom block ID.
el: Το ID του προσαρμοσμένου μπλοκ.

en: The custom block UUID.
el: Το UUID του προσαρμοσμένου μπλοκ.

en: The revision ID.
el: Το ID της αναθεώρησης.

en: The comment language code.
el: Ο κωδικός γλώσσας του σχολίου.

en: The block type.
el: Ο τύπος του μπλοκ.

en: Provide a label for this block type to help identify it in the administration pages.
el: Παρέχετε μια ετικέτα για αυτό τον τύπο μπλοκ για να βοηθήσετε να ταυτοποιηθεί στις σελίδες διαχείρισης.

en: Enter a description for this block type.
el: Εισάγετε μια περιγραφή για αυτό τον τύπο μπλοκ.

en: Custom block type %label has been updated.
el: Το %label του προσαρμοσμένου τύπου μπλοκ έχει ενημερωθεί.

en: Custom block type %label has been added.
el: Ο προσαρμοσμένος τύπος μπλοκ %label έχει προστεθεί.

en: Add %type custom block
el: Προσθήκη προσαρμοσμένου μπλοκ τύπου %type

en: Output the block in this view mode.
el: Εμφάνιση του μπλοκ με αυτό τον τρόπο προβολής.

en: Select the region where this block should be displayed.
el: Επιλέξτε την περιοχή όπου θα πρέπει να εμφανίζεται αυτό το μπλοκ.

en: - Create a new book -
el: - Προσθήκη νέου βιβλίου -

en: Edit order and titles
el: Επεξεργασία σειράς και τίτλων

en: Toolbar configuration
el: Ρυθμίσεις εργαλειοθήκης

en: Available buttons
el: Διαθέσιμα κουμπιά

en: Active toolbar
el: Ενεργή γραμμή εργαλείων

en: No styles configured
el: Δεν έχουν ρυθμιστεί στυλ

en: Button separator
el: Κουμπί διαχωριστή

en: The provided list of styles is syntactically incorrect.
el: Η παρεχόμενη λίστα των στυλ είναι συντακτικά λανθασμένη.

en: The comment author's home page address.
el: Η διεύθυνση της αρχικής σελίδας του συντάκτη του σχολίου.

en: The time that the comment was created.
el: Η ώρα που το σχόλιο δημιουργήθηκε.

en: The time that the comment was last edited.
el: Η ώρα που το σχόλιο επεξεργάστηκε τελευταία φορά.

en: Send copy to sender
el: Στείλε αντίγραφο στον αποστολέα

en: Selected user
el: Επιλεγμένος χρήστης

en: The sender's name
el: Το όνομα του αποστολέα

en: The name of the person that is sending the contact message.
el: Το όνομα του προσώπου που στέλνει το μήνυμα επικοινωνίας.

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
el: Να σταλεί αντίγραφο του μηνύματος στον αποστολέα.

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
el: Το ID του παραλήπτη για προσωπικά μηνύματα επικοινωνίας.

en: Create and store date values.
el: Δημιουργία και αποθήκευση τιμών ημερομηνίας.

en: Choose the type of date to create.
el: Επιλέξτε τον τύπο ημερομηνίας που θα δημιουργηθεί.

en: Date only
el: Μόνο ημερομηνία

en: Set a default value for this date.
el: Ορίστε μια προκαθορισμένη τιμή για αυτή την ημερομηνία.

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
el: Το πεδίο %field ημερομηνίας είναι απαραίτητο. Εισάγετε μια ημερομηνία με τη μορφή %format.

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
el: Το πεδίο %field ημερομηνίας δεν είναι έγκυρο. Εισάγετε μια ημερομηνία με τη μορφή %format.

en: AM/PM
el: ΠΜ/ΜΜ

en: The %field date is required.
el: Το πεδίο %field ημερομηνίας είναι απαραίτητο.

en: The %field date is invalid.
el: Το πεδίο %field ημερομηνίας δεν είναι έγκυρο.

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
el: Μορφότυπος: %format. Αφήστε κενό εάν θέλετε να χρησιμοποιήσετε την ώρα υποβολής της φόρμας.

en: Format: @display
el: Μορφότυπος: @display

en: Month/Day/Year
el: Μήνας/Ημέρα/Έτος

en: Day/Month/Year
el: Ημέρα/Μήνας/Έτος

en: Year/Month/Day
el: Έτος/Μήνας/Ημέρα

en: Time type
el: Τύπος ώρας

en: Text formats and editors
el: Μορφότυποι και επεξεργαστές κειμένου

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
el: Το κείμενο που θα εμφανίζεται μέσα στο πεδίο μέχρι να εισαχθεί μία τιμή. Αυτό το βοηθητικό στοιχείο είναι συνήθως παράδειγμα αναμενόμενης τιμής ή σύντομη περιγραφή της αναμενόμενου μορφότυπου.

en: Type of item to reference
el: Πληκτρολογήστε το στοιχείο αναφοράς

en: Reference method
el: Μέθοδος αναφοράς

en: @entity_type selection
el: Επιλογή @entity_type

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
el: Επιλέξτε τη μέθοδο που χρησιμοποιείται για τη συλλογή προτάσεων αυτόματης συμπλήρωσης. Σημειώστε ότι το <em>Περιέχει</em> μπορεί να προκαλέσει θέματα απόδοσης σε ιστοτόπους με χιλιάδες οντότητες.

en: %entity_label: Administer fields
el: %entity_label: Διαχείριση πεδίων

en: %entity_label: Administer display
el: %entity_label: Διαχείριση εμφάνισης

en: Allowed number of values
el: Επιτρεπόμενος αριθμός τιμών

en: Number of values is required.
el: Το πλήθος των τιμών είναι απαραίτητο.

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
el: Απεριόριστος αριθμός αρχείων μπορεί να αποσταλεί σε αυτό το πεδίο.

en: The file ID.
el: Το ID του αρχείου.

en: The file language code.
el: Ο κωδικός γλώσσας του αρχείου.

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
el: Δε βρέθηκε η πηγαία εικόνα στη διαδρομή %source_image_path κατά την προσπάθεια δημιουργίας παράγωγων εικόνων στη διαδρομή %derivative_path.

en: Show language selector on create and edit pages
el: Κάνε ορατό τον επιλογέα γλώσσας στις σελίδες δημιουργίας και επεξεργασίας.

en: The language is not @languages.
el: Η γλώσσα δεν είναι @languages.

en: The language is @languages.
el: Η γλώσσα είναι @languages.

en: Translation file not found: @uri.
el: Δε βρέθηκε το αρχείο μετάφρασης: @uri.

en: Unable to download translation file @uri.
el: Δεν είναι δυνατή η λήψη του αρχείου μετάφρασης @uri.

en: One translation files could not be checked. See the log for details. | @count translation files could not be checked. See the log for details.
el[0]: Ένα αρχείο μετάφρασης δεν ήταν δυνατό να ελεγχθεί. Για λεπτομέρεις δείτε την καταγραφή συμβάντων.
el[1]: @count αρχεία μεταφράσεων δεν ήταν δυνατό να ελεγχθούν. Για λεπτομέρεις δείτε την καταγραφή συμβάντων.

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
el: Εισαγωγή αρχείου μετάφρασης: %filename (@percent%).

en: The configuration was successfully updated. There are %number configuration objects updated.
el: Η παραμετροποίηση ενημερώθηκε με επιτυχία. Ενημερώθηκαν %number αντικείμενα παραμετροποίησης.

en: Translations imported: %number added, %update updated, %delete removed.
el: Εισήχθησαν μεταφράσεις: %number προστέθηκαν, %update ενημερώθηκαν, %delete αφαιρέθηκαν.

en: The configuration was successfully updated. %number configuration objects updated.
el: Η παραμετροποίηση ενημερώθηκε με επιτυχία. Ενημερώθηκαν %number αντικείμενα παραμετροποίησης.

en: One translation file imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed. | @count translation files imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed.
el[0]: Εισήχθει ένα αρχείο μετάφρασης. %number μεταφράσεις προστέθηκαν, %update μεταφράσεις ενημερώθηκαν και %delete μεταφράσεις διαγράφηκαν.
el[1]: @count αρχεία μεταφράσεων εισήχθησαν. %number  μεταφράσεις προστέθηκαν, %update μεταφράσεις ενημερώθηκαν και %delete μεταφράσεις διαγράφηκαν.

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details.
el[0]: Μια μετάφραση παραλείφθηκε λόγω μη επιτρεπόμενης ή ακατάλληλης HTML. Κοιτάξτε στο log για λεπτομέρειες.
el[1]: @count μεταφράσεις παραλείφθηκαν λόγω μη επιτρεπόμενης ή ακατάλληλης HTML. Κοιτάξτε στο log για λεπτομέρειες.

en: Checking translations
el: Έλεγχος μεταφράσεων

en: Updating translations
el: Ενημέρωση μεταφράσεων

en: Error importing translation files
el: Σφάλμα στην εισαγωγή αρχείων μετάφρασης

en: Updating translations.
el: Ενημέρωση μετραφράσεων.

en: All translations up to date.
el: Όλες οι μεταφράσεις είναι επικαιροποιημένες.

en: Translation file location could not be determined.
el: Η τοποθεσία του αρχείου μετάφρασης δεν ήταν δυνατό να προσδιοριστεί.

en: Translation source
el: Προέλευση μετάφρασης

en: Drupal translation server and local files
el: Διακομιστής μεταφράσων του Drupal και τοπικά αρχεία

en: Local files only
el: Μόνο τοπικά αρχεία

en: The source of translation files for automatic interface translation.
el: Η πηγή των αρχείων μετάφρασης για την αυτόματη μετάφραση διεπαφών.

en: Don't overwrite existing translations.
el: Να μην παρακάμπτονται οι υπάρχουσες μεταφράσεις.

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
el: Να παρακάμπτονται μόνο οι εισαγόμενες μεταφράσεις, οι προσαρμοσμένες μεταφράσεις παραμένουν.

en: Overwrite existing translations.
el: Να παρακάμπτονται οι υπάρχουσες μεταφράσεις.

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
el: Χειρισμός των υπαρχουσών μεταφράσεων κατά την αυτόματη ενημέρωση των μεταφράσεων διεπαφής.

en: Add menu link
el: Προσθήκη στοιχείου μενού

en: Menu %label has been added.
el: Το μενού %label έχει προστεθεί.

en: Promoted to front page status
el: Κατάσταση προβιβασμού στην αρχική σελίδα

en: Access the Content overview page
el: Πρόσβαση στη σελίδα επισκόπησης περιεχομένου

en: View all revisions
el: Προβολή όλων των αναθεωρήσεων

en: Revert all revisions
el: Επαναφορά όλων των αναθεωρήσεων

en: %type_name: View revisions
el: %type_name: Προβολή αναθεωρήσεων

en: %type_name: Revert revisions
el: %type_name: Επαναφορά αναθεωρήσεων

en: %type_name: Delete revisions
el: %type_name: Διαγραφή αναθεωρήσεων

en: Promotion options
el: Επιλογές προώθησης

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
el: Διαβάστε περισσότερα<span class="visually-hidden"> για το @title</span>

en: The time that the current revision was created.
el: Η ώρα που η τρέχουσα αναθεώρηση δημιουργήθηκε.

en: The user ID of the author of the current revision.
el: Το μοναδικό αναγνωριστικό χρήστη του συντάκτη της τρέχουσας αναθεώρησης.

en: Any data
el: Οποιαδήποτε δεδομένα

en: An entity field containing a UUID.
el: Ένα πεδίο οντότητας που περιέχει ένα UUID.

en: Date and time formats
el: Μορφοποιήσεις ημερομηνίας και ώρας

en: Name of the date format
el: Όνομα της μορφοποίησης ημερομηνίας

en: This value should not be null.
el: Αυτή η τιμή δε θα έπρεπε να είναι null.

en: This value should be %limit or more.
el: Αυτή η τιμή θα πρέπει να είναι %limit ή περισσότερο.

en: The term ID.
el: Το ID του όρου.

en: The term language code.
el: Ο κωδικός γλώσσας του όρου.

en: Term Parents
el: Γονικοί όροι

en: The parents of this term.
el: Οι γονείς αυτού του όρου.

en: Create referenced entities if they don't already exist
el: Δημιουργήστε αναφερόμενες οντότητες αν δεν υπάρχουν ήδη

en: Administer translation settings
el: Διαχείριση ρυθμίσεων μετάφρασης

en: Create translations
el: Δημιουργία μεταφράσεων

en: Delete translations
el: Διαγραφή μεταφράσεων

en: An unpublished translation will not be visible without translation permissions.
el: Μια αδημοσίευτη μετάφραση δεν είναι ορατή χωρίς δικαιώματα μετάφρασης.

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
el: Προσθήκη ενός στοιχείου στη φόρμα που επιτρέπει να εκτελούνται λειτουργίες σε πολλαπλούς χρήστες.

en: Edit user account
el: Επεξεργασία λογαριασμού χρήστη

en: Enable password strength indicator
el: Ενεργοποιήση της ένδειξης ισχύος του κωδικού πρόσβασης

en: The roles the user has.
el: Οι ρόλοι που έχει ο χρήστης.

en: Update the user %name
el: Ενημέρωση του χρήστη %name

en: The label of the view.
el: Η ετικέτα του view.

en: Rendered entity - @label
el: Απεικονιζόμενη οντότητα - @label

en: @name format: @date
el: Μορφοποίηση @name: @date

en: Output this field as a custom link
el: Εμφάνιση αυτού του πεδίου ως προσαρμοσμένο σύνδεσμο

en: Trim this field to a maximum number of characters
el: Περικοπή αυτού του πεδίου σε ένα μέγιστο αριθμό χαρακτήρων

en: More link label
el: Ετικέτα συνδέσμου περισσοτέρων

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
el: Για παράδειγμα, θέστε αυτό στη τιμή 3 και τα πρώτα 3 αντικείμενα δεν θα προβάλλονται.

en: Insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
el: Εισάγετε μια λίστα από ακέραιες αριθμητικές τιμές διαχωρισμένες με κόμμα: π.χ: 10, 20, 50, 100

en: No view mode selected
el: Δεν έχει επιλεγεί τρόπος προβολής

en: Table details
el: Λεπτομέρειες πίνακα

en: Summary title
el: Τίτλος περίληψης

en: Table description
el: Περιγραφή πίνακα

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
el: Παρέχετε πρόσθετα στοιχεία σχετικά με τον πίνακα για να αυξήσετε την προσβασιμότητα.

en: Enable @display_title
el: Ενεργοποίηση @display_title

en: Delete @display_title
el: Διαγραφή @display_title

en: Undo delete of @display_title
el: Αναίρεση διαγραφής του @display_title

en: Disable @display_title
el: Απενεργοποίηση @display_title

en: Edit view name/description
el: Επεξεργασία ονόματος/περιγραφής Προβολής

en: Analyze view
el: Ανάλυση view

en: Reorder displays
el: Αναδιάταξη εμφανίσεων

en: Revert view
el: Επαναφορά view

en: Add <span class="visually-hidden">@type</span>
el: Προσθήκη <span class="visually-hidden">@type</span>

en: Rearrange <span class="visually-hidden">@type</span>
el: Αναδιάταξη <span class="visually-hidden">@type</span>

en: This display has one or more validation errors.
el: Αυτή η εμφάνιση έχει ένα ή περισσότερα σφάλματα επαλήθευσης.

en: There are no disabled views.
el: Δεν υπάρχουν απενεργοποιημένα views.

en: View language
el: Προβολή γλώσσας

en: Language of labels and other textual elements in this view.
el: Γλώσσα για τις ετικέτες και άλλα στοιχεία κειμένου σε αυτή την προβολή.

en: No displays available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες προβολές.

en: Last saved
el: Τελευταία αποθήκευση

en: Not saved yet
el: Δεν αποθηκεύθηκε ακόμα

en: Aggregator feed item
el: Αντικείμενο ροής συλλέκτη

en: Custom Block
el: Προσαρμοσμένο Μπλοκ

en: Custom block type
el: Τύπος προσαρμοσμένου μπλοκ

en: CKEditor core
el: πυρήνας του CKEditor

en: Comment selection
el: Επιλογή σχολίου

en: Contact message
el: Μήνυμα επικοινωνίας

en: Entity display
el: Παρουσίαση οντότητας

en: Entity form display
el: Εμφάνιση φόρμας οντότητας

en: Display the ID of the referenced entities.
el: Εμφάνιση των ID των αναφερόμενων οντοτήτων.

en: File selection
el: Επιλογή αρχείου

en: Handles .tar files.
el: Χειρίζεται αρχεία .tar.

en: Handles zip files.
el: Χειρίζεται αρχεία zip.

en: Displays rows as HTML list.
el: Εμφανίζει τις σειρές ως λίστα HTML.

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site.
el: Ρυθμίσεις για τις στατιστικές πληροφορίες που θα κρατήσει το Drupal για τον ιστότοπο.

en: Field formatters
el: Μορφοποιητές πεδίου

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor.
el: Παραμετροποίηση WYSIWYG για πεδία εμπλουτισμένου κειμένου με χρήση του CKEditor.

en: The directory %translations_directory exists.
el: Ο κατάλογος %translations_directory υπάρχει.

en: MySQL, MariaDB, Percona Server, or equivalent
el: MySQL, MariaDB, Percona Server, ή παρόμοια.

en: The referenced language
el: Η αναφερόμενη γλώσσα

en: Language reference
el: Αναφορά γλώσσας

en: URI value
el: Τιμή URI

en: An entity field containing a URI.
el: Ένα πεδίο οντότητας που περιέχει ένα URI.

en: Caribbean Netherlands
el: Νησιά BES

en: Congo - Kinshasa
el: Κονγκό - Κινσάσα

en: Congo - Brazzaville
el: Κονγκό - Brazzaville

en: Côte d’Ivoire
el: Ακτή Ελεφαντοστού

en: Clipperton Island
el: Νήσος Clipperton

en: Hong Kong SAR China
el: Χονγκ Κονγκ ΕΔΠ Κίνα

en: Canary Islands
el: Κανάριες Νήσοι

en: Palestinian Territories
el: Παλαιστινιακά Εδάφη

en: Outlying Oceania
el: Απομακρυσμένη Ωκεανία

en: Time span in seconds
el: Έυρος χρόνου σε δευτερόλεπτα

en: Using simple actions
el: Χρήση απλών ενεργειών

en: Creating and configuring advanced actions
el: Δημιουργία και διευθέτηση προχωρημένων ενεργειών

en: Filter by block name
el: Φιλτράρισμα ανά όνομα μπλοκ

en: Enter a part of the block name to filter by.
el: Εισάγετε ένα μέρος του ονόματος του μπλοκ με το οποίο να γίνει το φιλτράρισμα.

en: Enabling CKEditor for individual text formats
el: Γίνεται ενεργοποίηση του CKeditor για μεμονωμένους μορφότυπους κειμένου.

en: Configuring the toolbar
el: Διαμόρφωση της γραμμής εργαλείων

en: Toggling between formatted text and HTML source
el: Εναλλαγή μεταξύ μορφοποιημένου κείμενου και HTML κώδικα

en: Uploads disabled
el: Οι αποστολές απενεργοποιήθηκαν

en: Uploads enabled, max size: @size @dimensions
el: Ενεργοποιημένες αποστολές, μέγιστο μέγεθος: @size @dimensions

en: Edit Image
el: Επεξεργασία εικόνας

en: Drupal link
el: Drupal σύνδεσμος

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
el: Εικόνες με διαστάσεις μεγαλύτερες από αυτές θα κλιμακώνονται σε μικρότερες διαστάσεις.

en: Installing text editors
el: Εγκαθιστούμε επεξεργαστές κειμένου

en: Placeholder: @placeholder
el: Σύμβολο κράτησης θέσης: @placeholder

en: No placeholder
el: Χωρίς σύμβολο κράτησης θέσης

en: Add, edit, and delete custom display modes.
el: Προσθήκη, επεξεργασία και διαγραφή προσαρμοσμένων τρόπων προβολής.

en: Display modes
el: Τρόποι προβολής

en: Autocomplete matching: @match_operator
el: Ταύτιση αυτόματης συμπλήρωσης: @match_operator

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
el: Η αναφερόμενη οντότητα (%type: %id) δεν υπάρχει.

[ctx: Sort order]
en: Order
el: Σειρά

en: %entity_label: Administer form display
el: %entity_label: Διαχείριση εμφάνισης φόρμας

en: Access the Files overview page
el: Πρόσβαση στη σελίδα επισκόπησης αρχείων.

en: Add image style
el: Προσθήκη στυλ εικόνας

en: Note that importing large .po files may take several minutes.
el: Πρέπει να σημειωθεί ότι η εισαγωγή μεγάλων αρχείων .po μπορεί να διαρκέσει αρκετά λεπτά.

en: The content has either been modified by another user, or you have already submitted modifications. As a result, your changes cannot be saved.
el: Το περιεχόμενο είτε τροποποιήθηκε από άλλο χρήστη, είτε έχετε ήδη υποβάλλει τροποποιήσεις. Ως εκ τούτου, οι αλλαγές σας δεν μπορούν να αποθηκευτούν.

en: Use field label: @display_label
el: Χρήση ετικέτας πεδίου: @display_label

en: Summary rows
el: Σειρές περίληψης

en: This form lets administrators add and edit fields for storing user data.
el: Αυτή η φόρμα επιτρέπει στους διαχειριστές να προσθέτουν και να επεξεργάζονται πεδία που αποθηκεύουν δεδομένα χρηστών.

en: This form lets administrators configure how form fields should be displayed when editing a user profile.
el: Η φόρμα αυτή επιτρέπει στους διαχειριστές να ρυθμίζουν το πώς θα εμφανίζονται τα πεδία της φόρμας όταν επεξεργαζόμαστε τα προφίλ χρηστών.

en: Default column classes
el: Προκαθορισμένες κλάσεις στήλης

en: Custom column class
el: Προσαρμοσμένη κλάση στήλης

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
el: Πρόσθετες κλάσεις για την κάθε στήλη. Χωρισμένες με ένα κενό.

en: Default row classes
el: Προκαθορισμένες κλάσεις σειράς

en: Custom row class
el: Προσαρμοσμένη κλάση σειράς

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
el: Πρόσθετες κλάσεις που θα παρέχονται σε κάθε σειρά. Διαχωρισμένες με ένα κενό.

en: Selected:
el: Επιλεγμένο:

[ctx: Validation]
en: Allowed values
el: Επιτρεπόμενες τιμές

en: You must select at least %limit choice. | You must select at least %limit choices.
el[0]: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον %limit επιλογή.
el[1]: Πρέπει να επιλέξετε τουλάχιστον %limit επιλογές.

en: You must select at most %limit choice. | You must select at most %limit choices.
el[0]: Πρέπει να επιλέξετε το πολύ %limit επιλογή.
el[1]: Πρέπει να επιλέξετε το πολύ %limit επιλογές.

[ctx: Validation]
en: Bundle
el: Δέσμη στο πλαίσιο: Επαλήθευση

en: The entity must be of bundle %bundle.
el: Η οντότητα πρέπει να είναι του bunde %bundle.

[ctx: Validation]
en: Complex data
el: Σύνθετα δεδομένα

[ctx: Validation]
en: Count
el: Πλήθος

en: This collection should contain %limit element or more. | This collection should contain %limit elements or more.
el[0]: Αυτή η συλλογή πρέπει να περιέχει %limit στοιχείο ή περισσότερα.
el[1]: Αυτή η συλλογή πρέπει να περιέχει %limit στοιχεία ή περισσότερα.

en: This collection should contain %limit element or less. | This collection should contain %limit elements or less.
el[0]: Αυτή η συλλογή πρέπει να περιέχει %limit στοιχείο ή λιγότερα.
el[1]: Αυτή η συλλογή πρέπει να περιέχει %limit στοιχεία ή λιγότερα.

en: This collection should contain exactly %limit element. | This collection should contain exactly %limit elements.
el[0]: Αυτή η συλλογή πρέπει να περιέχει ακριβώς %limit στοιχείο.
el[1]: Αυτή η συλλογή πρέπει να περιέχει ακριβώς %limit στοιχεία.

[ctx: Validation]
en: Entity type
el: Τύπος οντότητας

en: The entity must be of type %type.
el: Η οντότητα πρέπει να είναι τύπου %type.

[ctx: Validation]
en: Length
el: Μήκος

en: This value is too long. It should have %limit character or less. | This value is too long. It should have %limit characters or less.
el[0]: Αυτή η τιμή είναι πολύ μεγάλη. Θα πρέπει να έχει %limit χαρακτήρα ή λιγότερο.
el[1]: Αυτή η τιμή είναι πολύ μεγάλη. Θα πρέπει να έχει %limit χαρακτήρες ή λιγότερους.

en: This value is too short. It should have %limit character or more. | This value is too short. It should have %limit characters or more.
el[0]: Αυτή η τιμή είναι πολύ μικρή. Θα πρέπει να έχει %limit χαρακτήρα ή περισσότερο.
el[1]: Αυτή η τιμή είναι πολύ μικρή. Θα πρέπει να έχει %limit χαρακτήρες ή περισσότερους.

en: This value should have exactly %limit character. | This value should have exactly %limit characters.
el[0]: Αυτή η τιμή θα πρέπει να έχει ακριβώς %limit χαρακτήρα.
el[1]: Αυτή η τιμή θα πρέπει να έχει ακριβώς %limit χαρακτήρες.

[ctx: Validation]
en: Primitive type
el: Στοιχειώδης τύπος

en: This value should be of the correct primitive type.
el: Αυτή η τιμή θα πρέπει να είναι σωστού πρωταρχικού τύπου.

[ctx: Validation]
en: Range
el: Έυρος

en: This value should be %limit or less.
el: Αυτή η τιμή θα πρέπει να είναι %limit ή λιγότερο.

[ctx: Validation]
en: Entity Reference valid reference
el: Έγκυρη αναφορά Αναφοράς Οντότητας
    στο πλαίσιο: Επικύρωση

en: %name must be higher than or equal to %min.
el: Το %name πρέπει να είναι μεγαλύτερο ή ίσο με %min.

en: %name must be lower than or equal to %max.
el: Το %name πρέπει να είναι μικρότερο ή ίσο με %max.

[ctx: Validation]
en: Entity changed
el: Η οντότητα τροποποιήθηκε
    στο πλαίσιο: Επικύρωση

en: Select the feed that should be displayed
el: Επιλέξτε τη ροή που θα πρέπει να εμφανίζεται

en: Block layout
el: Διάταξη μπλοκ

en: Creating and managing custom block types
el: Δημιουργία και διαχείριση προσαρμοσμένων τύπων μπλοκ

en: Custom block library
el: Βιβλιοθήκη προσαρμοσμένου μπλοκ

en: The custom block language code.
el: Ο κωδικός γλώσσας του προσαρμοσμένου μπλοκ.

en: The time that the custom block was last edited.
el: Η ώρα που έγινε η τελευταία επεξεργασία στο προσαρμοσμένο μπλοκ.

en: Enter caption here
el: Εισάγετε λεζάντα εδώ

en: The number of comments posted on an entity.
el: Ο αριθμός των δημοσιευμένων σχολίων σε μια οντότητα.

en: The number of comments posted on an entity since the reader last viewed it.
el: Ο αριθμός των δημοσιευμένων σχολίων σε μια οντότητα από την τελευταία φορά που αναγνώστηκε από τον χρήστη.

en: The entity the comment was posted to.
el: Η οντότητα στην οποία το σχόλιο δημοσιεύτηκε.

en: The number of comments an entity has.
el: Ο αριθμός σχολίων που έχει μια οντότητα.

en: Display the last comment of an entity
el: Προβολή του τελευταίου σχολίου μιας οντότητας

en: The last comment of an entity.
el: Το τελευταίο σχόλιο μια οντότητας.

en: The User ID of the author of the last comment of an entity.
el: Το ID χρήστη του συντάκτη του τελευταίου σχολίου μιας οντότητας.

en: The entity type to which the comment is a reply to.
el: Ο τύπος οντότητας στον οποίο το σχόλιο αποτελεί απάντηση.

en: Display nodes only if a user posted the @entity_type or commented on the @entity_type.
el: Απεικόνιση κόμβων μόνο εάν κάποιος χρήστης δημοσίευσε τον @entity_type ή σχολίασε τον @entity_type.

en: Comments of the @entity_type using field: @field_name
el: Σχόλια του  @entity_type που χρησιμοποιεί το πεδίο: @field_name

en: Edit comment %title
el: Επεξεργασία σχολίου %title

en: Comment field name
el: Όνομα πεδίου σχολίου

en: The field name through which this comment was added.
el: Το όνομα πεδίου μέσω του οποίου προστέθηκε αυτό το σχόλιο.

en: Last comment ID
el: Τελευταίο ID σχολίου

en: Last comment timestamp
el: Τελευταία χρονική σήμανση σχόλιου

en: The time that the last comment was created.
el: Η ώρα που το τελευταίο σχόλιο δημιουργήθηκε.

en: The name of the user posting the last comment.
el: Το όνομα του χρήστη που δημοσίευσε το τελευταίο σχόλιο.

en: The number of comments.
el: Ο αριθμός από σχόλια.

en: Comment list
el: Λίστα σχολίων

en: Content language and translation
el: Γλώσσα περιεχομένου και μετάφραση

en: Configure language and translation support for content.
el: Ρυθμίστε την υποστήριξη γλωσσών και μετάφρασης του περιεχομένου.

en: One file only. | Maximum @count files.
el[0]: Μόνο ένα αρχείο.
el[1]: Μέγιστο πλήθος αρχείων: @count.

en: Configure language support for content.
el: Ρύθμιση της γλωσσικής υποστήριξης του περιεχομένου.

en: Managing and displaying link fields
el: Διαχείριση και προβολή των πεδίων συνδέσμου

en: Adding link text
el: Προσθήκη κειμένου συνδέσμου

en: Displaying link text
el: Προβολή κειμένου συνδέσμου

en: Number (decimal)
el: Νούμερο (δεκαδικό)

en: Number (float)
el: Αριθμός (κινητής υποδιαστολής)

en: Number (integer)
el: Αριθμός (ακέραιος)

en: The uninstall process removes all data related to a module.
el: Η διαδικασία απεγκατάστασης διαγράφει όλα τα δεδομένα τα οποία σχετίζονται με τη μονάδα.

en: The time that the term was last edited.
el: Πότε επεξεργάστηκε τελευταία φορά ο όρος.

en: Managing and displaying telephone fields
el: Διαχείριση και εμφάνιση τηλεφωνικών πεδίων

en: The user account %name cannot be canceled.
el: Ο λογαριασμός του χρήστη %name δεν μπορεί να ακυρωθεί.

en: Columns for @field
el: Στήλες για το @field

en: Page display settings
el: Ρυθμίσεις προβολής σελίδας

en: Block display settings
el: Ρυθμίσεις προβολής μπλοκ

en: View basic information
el: Προβολή βασικών πληροφοριών

en: Remove @title
el: Αφαίρεση @title

en: Weight for @id
el: Βαρύτητα για το @id

en: Group for @id
el: Ομάδα για το @id

en: Remove @id
el: Αφαίρεση του @id

en: PHP date format
el: PHP μορφή ημερομηνίας

en: Registering module
el: Καταχώρηση μονάδας

en: Not fully protected
el: Όχι πλήρως προστατευμένο

en: Reset your password
el: Επαναφορά του κωδικού σας

en: Number of new comments
el: Αριθμός νέων σχολίων

en: Lists (Views)
el: Λίστες (Views)

en: Button divider
el: διαχωριστικό κουμπί

en: Hide group names
el: Απόκρυψη ονομάτων ομάδας

en: Show group names
el: Εμφάνιση ονομάτων ομάδας

en: Press the down arrow key to create a new row.
el: Πατήστε το κάτω βέλος για να δημιουργήσετε μια νέα γραμμή.

en: Press the down arrow key to activate.
el: Πατήστε το κάτω βέλος για να ενεργοποιήσετε.

en: Press the down arrow key to create a new button group in a new row.
el: Πατήστε το κάτω βέλος για να δημιουργήσετε μια νέα ομάδα κουμπιού σε μια νέα γραμμή.

en: This is the last group. Move the button forward to create a new group.
el: Αυτή είναι η τελευταία ομάδα. Μετακινήστε το κουμπί προς τα εμπρός για να δημιουργήσετε μια νέα ομάδα.

en: The "@name" button is currently enabled.
el: Το κουμπί  "@name" είναι αυτήν τη στιγμή ενεργοποιημένο.

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this button.
el: Χρησιμοποιήστε τα βελάκια του πληκτρολογίου για να αλλάξετε τη θέση του κουμπιού αυτού.

en: Press the up arrow key on the top row to disable the button.
el: Πατήστε το επάνω βέλος στην επάνω γραμμή για να απενεργοποιήσετε το κουμπί

en: The "@name" button is currently disabled.
el: Το κουμπί  "@name" είναι προς το παρόν απενεργοποιημένο.

en: Use the down arrow key to move this button into the active toolbar.
el: Χρησιμοποιήστε το κάτω βέλος για να μετακινήσετε αυτό το κουμπί στην ενεργή γραμμή εργαλείων.

en: This @name is currently enabled.
el: Το @name είναι προς το παρόν ενεργοποιημένο.

en: This @name is currently disabled.
el: Αυτό το  @name είναι προσωρινά απενεργοποιημένο.

en: You may add multiple separators to each button group.
el: Μπορείτε να προσθέσετε πολλαπλούς διαχωριστές σε κάθε ομάδα κουμπιών.

en: Please provide a name for the button group.
el: Παρακαλώ δώστε ένα όνομα για την ομάδα των κουμπιών.

en: Button group name
el: Όνομα της ομάδας κουμπιών

en: Editing the name of the new button group in a dialog.
el: Αλλαγή του ονόματος της νέας ομάδας κουμπιού σε ένα παράθυρο διαλόγου.

en: Place a button to create a new button group.
el: Τοποθετήστε ένα κουμπί για να δημιουργήσετε μια νέα ομάδα κουμπιού.

en: Add a CKEditor button group to the end of this row.
el: Προσθήκη μιας ομάδας κουμπιού του ckeditor στο τέλος αυτής της σειράς.

en: Simple configuration
el: Μεμονωμένη ρύθμιση

en: Configuration type
el: Τύπος ρυθμίσεων

en: Here is your configuration:
el: Εδώ είναι η ρύθμιση σας:

en: Translate the configuration.
el: Μετάφραση των ρυθμίσεων.

en: About text formats
el: Σχετικά με τους μορφότυπους κειμένου

en: Image to be shown if no image is uploaded.
el: Εικόνα προς προβολή αν δεν έχει μεταφορτωθεί εικόνα.

en: Action title
el: Τίτλος ενέργειας

en: - Restricted access -
el: - Περιορισμένη πρόσβαση -

en: List of items
el: Λίστα αντικειμένων

en: The ID of the feed item.
el: Το ID του αντικειμένου ροής.

en: Placing and moving blocks
el: Τοποθέτηση και μετακίνηση μπλοκ

en: Demonstrating block regions for a theme
el: Επίδειξη των περιοχών των μπλοκ για μια θεματική παραλλαγή

en: Toggling between different themes
el: Εναλλαγή ανάμεσα σε διαφορετικές θεματικές παραλλαγές

en: Configuring block settings
el: Διευθέτηση ρυθμίσεων μπλοκ

en: You can control the visibility of a block by restricting it to specific pages, content types, and/or roles by setting the appropriate options under <em>Visibility settings</em> of the block configuration.
el: Μπορείτε να ελέγξετε την ορατότητα ενός μπλοκ περιορίζοντας την σε συγκεκριμένες σελίδες, τύπους περιεχομένου και/ή ρόλους, ρυθμίζοντας τις κατάλληλες επιλογές από τις <em>Ρυθμίσεις Ορατότητας</em> των ρυθμίσεων του μπλοκ.

en: Adding custom blocks
el: Προσθήκη προσαρμοσμένων μπλοκ

en: Custom block ID
el: ID προσαρμοσμένου μπλοκ

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
el: Αφήστε το στο 0 εκτός εάν εντοπίζετε προβλήματα με τους σελιδομετρητές που σχετίζονται με αυτό το πεδίο. Εάν χρησιμοποιείτε πολλαπλούς σελιδομετρητές σε μια σελίδα ίσως χρειαστεί να ορίσετε αυτό τον αριθμό σε υψηλότερη τιμή ώστε να μην αλληλεπιδρά με το ?page= array. Οι μεγάλες τιμές θα προσθέσουν πολλά κόμματα στα URL σας, οπότε αποφύγετέ το όσο είναι δυνατό.

en: Pager ID: @id
el: ID σελιδομετρητή: @id

en: The sender's email
el: Το e-mail του αποστολέα

en: The email of the person that is sending the contact message.
el: Το e-mail του προσώπου που στέλνει το μήνυμα επικοινωνίας.

en: The ID of the shortcut.
el: Το ID της συντόμευσης.

en: The UUID of the shortcut.
el: Το UUID της συντόμευσης.

en: Route name
el: Όνομα διαδρομής

en: The language code of the shortcut.
el: Ο κωδικός γλώσσας της συντόμευσης.

en: Shortcut link
el: Σύνδεσμος συντόμευσης

en: Rebuild access
el: Επαναδημιουργία πρόσβασης

en: Return to site content
el: Επιστροφή στο περιεχόμενο του ιστοτόπου

en: The name of this user.
el: Το όνομα αυτού του χρήστη.

en: The email of this user.
el: Το email αυτού του χρήστη.

en: The time that the user was created.
el: Ο χρόνος που δημιουργήθηκε ο χρήστης.

en: Adding functionality to administrative pages
el: Προσθήκη λειτουργικότητας στις διαχειριστικές σελίδες

en: Multiple arguments
el: Πολλαπλές παράμετροι

en: Name and description
el: Όνομα και περιγραφή

en: Administrative tags
el: Διαχειριστικές ετικέτες

en: Enter a comma-separated list of words to describe your view.
el: Δώστε μία λίστα λέξεων, χωρισμένων με κόμματα, που περιγράφουν την προβολή σας.

en: Defines a field type for telephone numbers.
el: Ορίζει ένα τύπο πεδίου για τηλεφωνικούς αριθμούς

en: The aggregator feed UUID.
el: Το UUID της ροής συλλέκτη.

en: simple configuration
el: απλή ρύθμιση

en: Language based on a selected language.
el: Γλώσσα βασισμένη σε μια επιλεγμένη γλώσσα.

en: Influence
el: Επιρροή

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
el: Η επιρροή είναι ένας αριθμητικός πολλαπλασιαστής που χρησιμοποιείται στην ταξινόμηση των αποτελεσμάτων αναζήτησης. Μεγάλος αριθμός σημαίνει ότι ο αντίστοιχος συντελεστής έχει περισσότερη επιρροή στα αποτελέσματα αναζήτησης. Μηδέν σημαίνει ότι ο συντελεστής δεν λαμβάνεται υπόψη. Η αλλαγή αυτών των αριθμών δεν απαιτεί την επαναδημιουργία του ευρετηρίου αναζήτησης. Οι αλλαγές λαμβάνουν χώρα άμεσα.

en: No search pages have been configured.
el: Δεν έχουν ρυθμιστεί σελίδες αναζήτησης.

en: The %label search page has been added.
el: Η σελίδα αναζήτησης %label έχει προστεθεί.

en: The label for this search page.
el: Ετικέτα για αυτή τη σελίδα αναζήτησης.

en: Managing and displaying text fields
el: Διαχείριση και εμφάνιση πεδίων κειμένου

en: Creating short text fields
el: Δημιουργία πεδίων σύντομου κειμένου

en: Creating long text fields
el: Δημιουργία πεδίων μακριού κειμένου

en: Trimming the text length
el: Περικοπή του μήκους κειμένου

en: Displaying summaries instead of trimmed text
el: Εμφάνιση περίληψης αντί της περικομμένης μορφής κειμένου

en: Using text formats and editors
el: Χρήση μορφότυπων και επεξεργαστών κειμένου

en: %name: may not be longer than @max characters.
el: Το %name: δεν πρέπει να υπερβαίνει τους @max χαρακτήρες.

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> integration
el: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> ενσωμάτωση

en: A breakpoint separates the height or width of viewports (screens, printers, and other media output types) into steps. For instance, a width breakpoint of 40em creates two steps: one for widths up to 40em and one for widths above 40em. Breakpoints can be used to define when layouts should shift from one form to another, when images should be resized, and other changes that need to respond to changes in viewport height or width.
el: Ένα breakpoint διαχωρίζει το ύψος ή το πλάτος των παραθύρων (οθoνών, εκτυπωτών, και άλλων τύπων media) σε βήματα. Για παράδειγμα ένα breakpoint πλάτους 40em δημιουργεί δύο βήματα: ένα για πλάτη έως 40em και ένα για πλάτη πάνω από 40em. Τα breakpoints μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να προσδιορίσουν πότε η διάταξη θα πρέπει να μεταβληθεί από μία μορφή σε μία άλλη, πότε οι εικόνες θα πρέπει να αλλάξουν μέγεθος καθώς και άλλες αλλαγές που χρειάζονται για να ανταποκρίνονται στις αλλαγές του ύψους και του πλάτους του παραθύρου.

en: Resolution multiplier
el: Πολλαπλασιαστής ανάλυσης

en: Resolution multipliers are a measure of the viewport's device resolution, defined to be the ratio between the physical pixel size of the active device and the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">device-independent pixel</a> size. The Breakpoint module defines multipliers of 1, 1.5, and 2; when defining breakpoints, modules and themes can define which multipliers apply to each breakpoint.
el: Οι πολλαπλασιαστές ανάλυσης είναι ένα μέτρο υπολογισμού της ανάλυσης του παράθυρου της συσκευής (viewport) οριζόμενο ως o λόγος του μεγέθους των φυσικών εικονοστοιχείων της ενεργούς συσκευής και του μεγέθους των "<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">ανεξάρτητων εικονοστοιχείων συσκευής</a>". Η μονάδα Breakpoint καθορίζει πολλαπλασιαστές 1, 1.5 και 2. Kατά τον καθορισμό των σημείων διακοπής (breakpoints) μονάδες και θεματικές παραλλαγές μπορούν να ορίσουν ποιοι πολλαπλασιαστές θα εφαρμοστούν στο κάθε σημείο διακοπής.

en: Modules and themes can use the API provided by the Breakpoint module to define breakpoints and breakpoint groups, and to assign resolution multipliers to breakpoints.
el: Οι μονάδες και οι θεματικές παραλλαγές μπορούν να χρησιμοποιούν το API που παρέχεται από τη μονάδα του Breakpoint για τον προσδιορισμό των breakpoints και των ομάδων των breakpoinst και να αναθέτουν πολλαπλασιαστές ανάλυσης στα breakpoints.

[ctx: Validation]
en: Comment author name
el: Όνομα συντάκτη σχολίου

en: Entity view display
el: Εμφάνιση οντότητας του view

en: Selecting filters
el: Επιλογή φίλτρων

en: Import behavior
el: Συμπεριφορά εισαγωγής

en: The vocabulary to which the term is assigned.
el: Το λεξιλόγιο στο οποίο ανήκει ο όρος.

en: Managing user account fields
el: Διαχείριση πεδίων λογαριασμού χρήστη

en: Timestamp value
el: Τιμή χρονικής σήμανσης

en: Default PHP mailer
el: Προεπιλεγμένος PHP mailer

en: Sends the message as plain text, using PHP's native mail() function.
el: Στέλνει το μήνυμα ως απλό κείμενο, χρησιμοποιώντας τη μητρική συνάρτηση mail() της PHP.

en: Mail collector
el: Συλλέκτης mail

en: Does not send the message, but stores it in Drupal within the state system. Used for testing.
el: Δεν στέλνει το μήνυμα, αλλά το αποθηκεύει στο σύστημα κατάστασης του Drupal. Χρησιμοποιείται για δοκιμαστικά.

en: Synchronizing configuration
el: Συγχρονισμός ρυθμίσεων

en: Starting configuration synchronization.
el: Έναρξη συγχρονισμού παραμετροποίησης.

en: Configuration synchronization has encountered an error.
el: Ο συγχρονισμός παραμετροποίησης παρουσίασε ένα σφάλμα.

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
el: Εντοπίστηκε ασυμφωνία του build-id φόρμας κατά την προσπάθεια αποθήκευσης μιας φόρμας στην λανθάνουσα μνήμη.

en: Synchronizing configuration: @op @name.
el: Συγχρονισμός διαμόρφωσης : @op @name

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
el: Απρόβλεπτο λάθος κατά την εισαγωγή στην λειτουργία @op για @name:@message

en: Deleted and replaced configuration "@name"
el: Η διευθέτηση "@name" διαγράφηκε και αντικαταστάθηκε

en: Update target "@name" is missing.
el: O στόχος ενημέρωσης "@name" λείπει.

en: The config name @config_name is invalid.
el: Η ονομασία ρύθμισης @config_name είναι άκυρη.

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
el: %name: Ο ακέραιος πρέπει να είναι μεγαλύτερος ή ίσος από %min.

en: Size of URI field
el: Μέγεθος πεδίου URI

en: URI field
el: Πεδίο URI

en: Are you sure you want to delete all items from the feed %feed?
el: Θέλετε να διαγραφούν όλα τα αντικείμενα από τη ροή %feed;

en: The news items from %site have been deleted.
el: Τα αντικείμενα νέων έχουν διαγραφεί από τον ιστότοπο %site.

en: A brief description of your block.
el: Μια σύντομη περιγραφή του μπλοκ σας.

en: Completed @current step of @total.
el: Ολοκληρώθηκε @current βήμα από @total.

en: The configuration synchronization failed validation.
el: Απέτυχε η επικύρωση συγχρονισμού διαμόρφωσης.

en: @count renamed | @count renamed
el[0]: @count μετονομασμένο
el[1]: @count μετονομασμένα

en: The configuration was imported with errors.
el: Η ρύθμιση εισήχθη με λάθη.

en: Importing translation files
el: Εισαγωγή αρχείων μετάφρασης

en: Configuration deletions
el: Διαγραφές ρυθμίσεων

en: The listed configuration will be deleted.
el: Η ρύθμιση που παρατέθηκε θα διαγραφεί

en: User's roles
el: Ρόλοι χρήστη

en: Single name
el: Μεμονωμένο όνομα

en: One or more names separated by , or +
el: Ένα ή περισσότερα ονόματα διαχωρισμένα από , ή +

en: Enable menu link
el: Ενεργοποίση συνδέσμου μενού

en: @label entities
el: @label οντότητες

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
el: Συγχρονισμός διαμόρφωσης : @op @name από @collection.

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
el: Η οντότητα διευθέτησης "@name" διαγράφηκε και αντικαταστάθηκε

[ctx: Entity type group]
en: Content
el: Περιεχόμενο

[ctx: Entity type group]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
el: Διευθέτηση στο πλαίσιο: Ομάδα τύπου οντότητας

en: Action ID
el: ID ενέργειας

en: Action configuration
el: Διευθέτηση ενέργειας

en: Action description
el: Περιγραφή ενέργειας

en: The feed ID.
el: Το ID της ροής.

en: Refresh frequency in seconds.
el: Συχνότητα ανανέωσης σε δευτερόλεπτα.

en: When the feed was last modified.
el: Πότε τροποποιήθηκε τελευταία φορά η ροή.

en: Number of items to display in the feed's block.
el: Αριθμός αντικειμένων που εμφανίζονται στο μπλοκ της ροής.

en: The {aggregator_feed}.fid to which this item belongs.
el: Το {aggregator_feed}.fid στο οποίο ανήκει αυτό το αντικείμενο.

en: The block numeric identifier.
el: Το αριθμητικό αναγνωριστικό του μπλοκ.

en: The module providing the block.
el: Η μονάδα που παρέχει το μπλοκ.

en: Which theme the block is placed in.
el: Σε ποια θεματική παραλλαγή τοποθετείται το μπλοκ.

en: Whether or not the block is enabled.
el: Εάν το μπλοκ είναι ενεργοποιημένο ή όχι.

en: Weight of the block for ordering within regions.
el: Βαρος του μπλοκ για τη σειρά εντός των περιοχών.

en: Region the block is placed in.
el: Περιοχή στην οποία έχει τοποθετηθεί το μπλοκ.

en: Visibility expression.
el: Έκφραση ορατότητας.

en: Pages list.
el: Λίστα σελίδων.

en: Cache rule.
el: Κανόνας λανθάνουσας μνήμης.

en: The numeric identifier of the block/box
el: Το αριθμητικό αναγνωριστικό του μπλοκ/κουτιού

en: The block/box content
el: Το περιεχόμενο του μπλοκ/κουτιού

en: Admin title of the block/box.
el: Διαχειριστικός τίτλος του μπλοκ/κουτιού.

en: Input format of the custom block/box content.
el: Μορφότυπος πεδίου εισόδου για το προσαρμοσμένο περιεχόμενο του μπλοκ/πλαισίου.

en: Comment ID.
el: ID σχολίου.

en: The comment title.
el: Ο τίτλος του σχολίου.

en: The node type
el: Ο τύπος κόμβου

en: The published status of a file.
el: Η κατάσταση δημοσίευσης ενός αρχείου.

en: The time that the file was added.
el: Ο χρόνος που προστέθηκε το αρχείο.

en: Flag.
el: Σημαία.

en: Timezone (Date)
el: Ζώνη ώρας (Ημερομηνία)

en: Displays messages in an area.
el: Προβάλει μηνύματα σε μια περιοχή.

en: Route Name
el: Όνομα διαδρομής

en: Route Params
el: Παράμετροι διαδρομής

en: Param
el: Παράμετρος

en: Configuration dependencies
el: Εξαρτήσεις παραμετροποίησης

en: Theme dependencies
el: Εξαρτήσεις θεματικών παραλλαγών

en: Extension settings
el: Ρυθμίσεις επέκτασης

en: Redirect to URL configuration
el: Ανακατεύθυνση στη διευθέτηση URL

en: Display a message to the user configuration
el: Εμφάνιση μηνύματος στην παραμετροποίηση χρήστη

en: Aggregator settings
el: Ρυθμίσεις συλλέκτη

en: Aggregator XSS
el: XSS συλλέκτης

en: Aggregator item row
el: Σειρά αντικειμένου συλλέκτη

en: Admin info
el: Πληροφορίες διαχειριστή

en: Custom block type settings
el: Ρυθμίσεις προσαρμοσμένου τύπου μπλοκ

en: Book settings
el: Ρυθμίσεις βιβλίου

en: Button groups
el: Ομάδες κουμπιών

en: Button group
el: Ομάδα κουμπιού

en: List of styles
el: Λίστα στυλ

en: Color theme settings
el: Ρυθμίσεις  χρώματος του θέματος

en: Palette settings
el: Ρυθμίσεις παλέτας

en: Comment display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για σχόλια

en: Comment depth
el: Βάθος σχολίου

en: Comment link
el: Σύνδεσμος σχολίου

en: Last comment date
el: Ημερομηνία τελευταίου σχολίου

en: Single import
el: Μεμονωμένη εισαγωγή

en: Single export
el: Μεμονωμένη εξαγωγή

en: Content translation link
el: Σύνδεσμος μετάφρασης περιεχομένου

en: Datetime settings
el: Ρυθμίσεις ημερομηνίας και ώρας

en: Entity view mode settings
el: Ρυθμίσεις τρόπου προβολής οντότητας

en: Target entity type
el: Τύπος οντότητας προορισμού

en: Entity form mode settings
el: Ρυθμίσεις τρόπου φόρμας οντότητας

en: View or form mode machine name
el: Όνομα μηχανής τρόπου προβολής ή φόρμας

en: Field display setting
el: Ρύθμιση εμφάνισης πεδίου

en: Text field display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για πεδία κειμένου

en: Sort settings
el: Ρυθμίσεις ταξινόμησης

en: Entity reference rendered entity display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης απεικονιζόμενης οντότητας αναφοράς οντότητας

en: Entity reference entity ID display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για ID οντότητας σε παραπομπή οντότητας

en: Entity reference label display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης ετικέτας αναφοράς οντότητας

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης αυτόματης συμπλήρωσης αναφοράς οντότητας (στυλ Tags)

en: Entity reference autocomplete display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για παραπομπή οντότητας

en: - Hidden - format settings
el: - Κρυφό - ρυθμίσεις μορφής

en: Integer settings
el: Ρυθμίσεις Integer

en: Decimal settings
el: Ρυθμίσεις Decimal

en: Float settings
el: Ρυθμίσεις Float

en: Number decimal display format settings
el: Επιλογές απεικόνισης δεκαδικού αριθμού

en: Number unformatted display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για μη μορφοποιημένους αριθμούς

en: Number default display format settings
el: Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης αριθμού

en: Records which user has read which content.
el: Καταγράφει ποιός χρήστης έχει διαβάσει ποιό περιεχόμενο.

en: Image field display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για πεδίο εικόνας

en: Translates the built-in user interface.
el: Μεταφράζει την ενσωματωμένη διεπαφή χρήστη.

en: Updates for: @module_list
el: Ενημερώσεις για: @module_list

en: HTML tags weight
el: Βάρος ετικετών HTML

en: Tag h1 weight
el: Βάρος ετικέτας h1

en: Tag h2 weight
el: Βάρος ετικέτας h2

en: Tag h3 weight
el: Βάρος ετικέτας h3

en: Tag h4 weight
el: Βάρος ετικέτας h4

en: Tag h5 weight
el: Βάρος ετικέτας h5

en: Tag h6 weight
el: Βάρος ετικέτας h6

en: Tag u weight
el: Βάρος ετικέτας u

en: Tag b weight
el: Βάρος ετικέτας b

en: Tag i weight
el: Βάρος ετικέτας i

en: Tag strong weight
el: Βάρος ετικέτας strong

en: Tag em weight
el: Βάρος ετικέτας em

en: Tag a weight
el: Βάρος ετικέτας a

en: Query key
el: Κλειδί ερωτήματος

en: Source link
el: Πηγαίος σύνδεσμος

en: Shortcut settings
el: Ρυθμίσεις συντόμευσης

en: Statistics settings
el: Ρυθμίσεις Στατιστικών

en: Syslog settings
el: Ρυθμίσεις Syslog

en: Add date format
el: Προσθέστε τύπο ημερομηνίας

en: Set as default theme
el: Ορισμός ως προκαθορισμένη θεματική παραλλαγή

en: Site UUID
el: UUID ιστοτόπου

en: Weight element maximum value
el: Μέγιστη τιμή βάρους στοιχείου

en: CSS performance settings
el: Ρυθμίσεις απόδοσης CSS

en: Compress CSS files
el: Συμπίεση αρχείων CSS

en: Fast 404 settings
el: Ρυθμίσεις Fast 404

en: Fast 404 enabled
el: Fast 404 ενεργή

en: Fast 404 page html
el: Κώδικας html Fast 404

en: JavaScript performance settings
el: Ρύθμισεις απόδοσης javascript

en: JavaScript preprocess
el: Προεπεξεργασία JavaScript

en: Menu description
el: Περιγραφή μενού

en: System action
el: Ενέργεια συστήματος

en: Maximum age for temporary files
el: Μέγιστος χρόνος αποθήκευσης προσωρινών αρχείων

en: Number of terms per page
el: Αριθμός όρων ανά σελίδα

en: Trimmed text display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για περικομμένο κείμενο

en: Account created by administrator
el: Ο λογαριασμός δημιουργήθηκε από διαχειριστή

en: User role settings
el: Ρυθμίσεις ρόλων χρηστών

en: User role weight
el: Βάρος ρόλων χρηστών

en: Configuration for the add role action
el: Ρύθμιση για την δράση προσθήκης ρόλου

en: The ID of the role to add
el: Το ID του ρόλου που θα προστεθεί

en: Block the selected users configuration
el: Αποκλεισμός της παραμετροποίησης χρήστη των επιλεγμένων χρηστών

en: Cancel the selected user accounts configuration
el: Ακύρωση των ρυθμίσεων των επιλεγμένων λογαριασμών χρηστών.

en: Configuration for the remove role action
el: Ρύθμιση για την δράση αφαίρεσης ρόλου

en: Unblock the selected users configuration
el: Άρση αποκλεισμού της παραμετροποίησης χρήστη των επιλεγμένων χρηστών

en: Default area
el: Προκαθορισμένη περιοχή

en: Node Update Time
el: Ώρα Ανανέωσης Κόμβου

en: Day Date
el: Ημέρα Ημερομηνίας

en: Full Date
el: Πλήρης Ημερομηνία

en: Month Date
el: Μήνας Ημερομηνίας

en: Week Date
el: Εβδομάδα Ημερομηνίας

en: Year Date
el: Έτος Ημερομηνίας

en: Basic validation
el: Βασική επαλήθευση

en: Row type
el: Τύπος σειράς

en: A unique ID per handler type
el: Ένα μοναδικό ID ανά τύπο χειριστή

en: The views_data table for this handler
el: Ο πίνακας του views_data για αυτό το χειριστή

en: The views_data field for this handler
el: Το πεδίο του views_data για αυτό το χειριστή

en: When the filter value is NOT available
el: Όταν η τιμή φίλτρου ΔΕΝ είναι διαθέσιμη

en: Reduce duplicate
el: Μείωση διπλότυπου

en: Preview view
el: Προεπισκόπηση view

en: Bartik settings
el: Ρυθμίσεις Bartik

en: Seven settings
el: Ρυθμίσεις Seven

en: Stark settings
el: Ρυθμίσεις Stark

en: Visibility Conditions
el: Συνθήκες Ορατότητας

en: Visibility Condition
el: Συνθήκη Ορατότητας

en: Context assignments
el: Αναθέσεις πλαίσιου

en: Display variant
el: Παραλλαγή εμφάνισης

en: Requirements review
el: Ανασκόπηση απαιτήσεων

en: Unable to send email. Contact the site administrator if the problem persists.
el: Δεν ήταν δυνατή η αποστολή email. Επικοινωνήστε με το διαχειριστή του ιστοτόπου εάν το πρόβλημα συνεχίζεται.

en: Error sending email (from %from to %to with reply-to %reply).
el: Σφάλμα κατά την αποστολή email (από %from προς %to με απάντηση-προς %reply).

en: The label for this display variant.
el: Η ετικέτα για αυτήν την παραλλαγή της προβολής.

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
el: %name: η διεύθυνση email δεν μπορεί να έχει περισσότερους από @max χαρακτήρες.

en: An entity field containing an email value.
el: Ένα πεδίο οντότητας που περιέχει μια τιμή τύπου email.

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
el: Τα αυτοματοποιημένα email, όπως οι πληροφορίες εγγραφής, θα αποστέλλονται από αυτή την διεύθυνση. Χρησιμοποιείστε μια διεύθυνση με κατάληξη το όνομα χώρου της ιστοσελίδας σας για να αποφύγετε την σημείωση των μηνυμάτων αυτών ως ανεπιθύμητη αλληλογραφία.

en: Receive email notifications
el: Λήψη ειδοποιήσεων μέσω e-mail

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration and are listed here automatically. Advanced actions need to be created and configured before they can be used because they have options that need to be specified; for example, sending an email to a specified address or unpublishing content containing certain words. To create an advanced action, select the action from the drop-down list in the advanced action section below and click the <em>Create</em> button.
el: Υπάρχουν δύο είδη ενεργειών: οι απλές και οι προχωρημένες. Οι απλές ενέργειες δεν απαιτούν πρόσθετη παραμετροποίηση και εμφανίζονται αυτόματα στην παρούσα λίστα. Οι προχωρημένες ενέργειες πρέπει πρώτα να δημιουργηθούν και να παραμετροποιηθούν προτού χρησιμοποιηθούν, διότι περιέχουν επιλογές που πρέπει να διευκρινιστούν· για παράδειγμα, να στείλουν ένα e-mail σε μια συγκεκριμένη διεύθυνση, ή να άρουν τη δημοσίευση περιεχομένου που περιέχει συγκεκριμένες λέξεις. Για να δημιουργήσετε μια προχωρημένη ενέργεια, επιλέξτε παρακάτω την ενέργεια από την αναδυόμενη λίστα και πατήστε στο πλήκτρο <em>Δημιουργία</em>.

en: Send email configuration
el: Αποστολή ρυθμίσεων email

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
el: Χρησιμοποιήστε μια έγκυρη διεύθυνση email ή χρησιμοποιήστε μια διεύθυνση email που περιλαμβάνει tokens όπως %author.

en: Aggregator feed block
el: Μπλοκ ροής συλλέκτη

en: <em>Either</em> upload a file or enter a URL.
el: <em>Είτε</em> ανεβάστε ένα αρχείο ή εισάγετε ένα URL.

en: Show for the listed pages
el: Εμφάνιση για τις επιλεγμένες σελίδες

en: Hide for the listed pages
el: Απόκρυψη για τις επιλεγμένες σελίδες

en: Duplicate @display_title
el: Αντίγραψε @display_title

en: Book navigation block
el: Μπλοκ πλοήγησης βιβλίου

en: Block display mode
el: Τρόπος προβολής μπλοκ

en: Book outline for @book.title
el: Book outline για το @book.title

en: The field name from which the comment originated.
el: Το όνομα του πεδίου από το οποίο προήλθε το σχόλιο.

en: Overriding default settings
el: Αντικατάσταση των προεπιλεγμένων ρυθμίσεων

en: Approving and managing comments
el: Έγκριση και διαχείριση σχολίων

en: Administer comment types and settings
el: Διαχείριση τύπων και ρυθμίσεων σχολίων

en: Comment types
el: Tύποι σχολίων

en: Comment type settings
el: Ρυθμίσεις τύπων σχολίων

en: Target Entity Type ID
el: ID Τύπου Οντότητας προορισμού

en: Comment type %label has been updated.
el: Ο τύπος σχολίου %label έχει ενημερωθεί.

en: Comment type %label has been added.
el: Ο τύπος σχολίων %label έχει προστεθεί.

en: The comment author's email address.
el: Η διεύθυνση email του συντάκτη του σχολίου.

en: Comment Type
el: Τύπος Σχολίου

en: The comment type.
el: Ο τύπος σχολίου.

en: Translating configuration text
el: Μετάφραση κειμένου ρυθμίσεων

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
el: Να επιτρέπεται σε άλλους χρήστες να επικοινωνήσουν μαζί σας μέσω φόρμας προσωπικής επικοινωνίας η οποία διατηρεί κρυφό το email σας. Λάβετε υπ' όψιν πως ορισμένοι χρήστες με παραπάνω δικαιώματα όπως οι διαχειρίστριες του ιστοτόπου θα μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί σας ακόμα και αν επιλέξετε να απενεργοποιήσετε αυτή την λειτουργία.

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each email address with a comma.
el: Παράδειγμα: 'webmaster@example.com' ή 'sales@example.com,support@example.com' . Για να ορίσετε πολλαπλούς παραλήπτες, διαχωρίστε την κάθε διεύθυνση email με κόμμα.

en: %recipient is an invalid email address.
el: %recipient είναι μια μη έγκυρη διεύθυνση email.

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
el: Ιαν

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
el: Φεβ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Mar
el: Μαρ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
el: Απρ

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
el: Μαι

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
el: Ιουν

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
el: Ιουλ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
el: Αυγ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
el: Σεπ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
el: Οκτ

[ctx: Abbreviated month name]
en: Nov
el: Νοε

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
el: Δεκ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
el: Κυρ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
el: Δευ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
el: Τρι

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
el: Τετ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
el: Πεμ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
el: Παρ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
el: Σαβ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
el: Κυ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
el: Δε

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
el: Τρ

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
el: Τε

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
el: Πε

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
el: Πα

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
el: Σα

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
el: Κ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
el: Δ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
el: Τ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
el: Τ

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
el: Π

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
el: Π

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
el: Σ

en: Ensures that the latest versions of images uploaded via a Text Editor are displayed.
el: Εξασφαλίζει ότι οι τελευταίες εικόνες που έχουν αποσταλεί μέσω του Text Editor προβάλλονται.

en: Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
el: Οι διευθύνσεις ιστοσελίδων και οι διευθύνσεις email μετετρέπονται σε συνδέσμους αυτόματα.

en: Adding languages
el: Προσθήκη γλωσσών

en: Configuring content languages
el: Ρύθμιση γλωσσών περιεχομένου

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
el: Λίστα διευθύνσεων email παραληπτών διαχωρισμένη με κόμματα.

en: Promote, change ownership, edit revisions, and perform other tasks across all content types.
el: Προβιβασμός, αλλαγή ιδιοκτησίας, επεξεργασία αναθεωρήσεων και εκτέλεση άλλων ενεργειών σε όλους τους τύπου περιεχομένου.

en: Use shortcuts
el: Χρήση συντομεύσεων

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via email. Put each address on a separate line. If blank, no emails will be sent.
el: Κάθε φορά που η σελίδα αναζητεί διαθέσιμες αναβαθμίσεις και βρίσκει νέες εκδόσεις, μπορεί να ειδοποιήσει μια λίστα από χρήστες μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Τοποθετήστε κάθε διεύθυνση σε ξεχωριστή γραμμή. Αν αφεθεί κενό, δεν θα σταλθεί κανένα μήνυμα.

en: This web page allows administrators to register new users. Users' email addresses and usernames must be unique.
el: Αυτή η σελίδα επιτρέπει στους διαχειριστές να εγγράψουν νέους χρήστες. Οι διευθύνσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και τα ονόματα χρήστη αυτών θα πρέπει να είναι μοναδικά.

en: A valid email address. All emails from the system will be sent to this address. The email address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by email.
el: Μία έγκυρη διεύθυνση email. Όλα τα emails του συστήματος θα αποστέλλονται σε αυτή τη διεύθυνση. Η διεύθυνση email δε δημοσιοποιείται και θα χρησιμοποιηθεί μόνο αν επιθυμείτε να λάβετε νέο κωδικό πρόσβασης ή επιθυμείτε να λάβετε μέσω email συγκεκριμένα νέα ή ειδοποιήσεις.

en: This account's preferred language for emails and site presentation.
el: Η προτιμώμενη γλώσσα αυτού του λογαριασμού για τους λογαριασμούς email και για την παρουσίαση του ιστοτόπου

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
el: Θα απαιτείται από τους νέους χρήστες να επιβεβαιώσουν τη διεύθυνση email τους προτού συνδεθούν στον ιστότοπο, και τους δωθεί ένας παραγόμενος από το σύστημα κωδικός. Με τη ρύθμιση αυτή απενεργοποιημένη, οι χρήστες θα συνδεόνται αμέσως αφού εγγραφούν, και θα μπορούν να ορίσουν τον κωδικό τους κατά τη εγγραφή.

en: Notification email address
el: Διεύθυνση email ειδοποιήσεων.

en: The email address to be used as the 'from' address for all account notifications listed below. If <em>'Visitors, but administrator approval is required'</em> is selected above, a notification email will also be sent to this address for any new registrations. Leave empty to use the default system email address <em>(%site-email).</em>
el: Η διεύθυνση email που θα χρησιμοποιηθεί ως η διεύθυνση αποστολέα για όλες τις ειδοποιήσεις λογαριασμών που περιλαμβάνονται στην λίστα παρακάτω. Εάν παραπάνω επιλεχθή η επιλογή <em>'Επισκέπτες, αλλά απαιτείται έγκριση από τον διαχειριστή'</em>, θα σταλεί επίσης ένα mail ειδοποίησης σε αυτή τη διεύθυνση για οποιαδήποτε νέα εγγραφή. Αφήστε το κενό για να χρησιμοποιηθεί η προεπιλεγμένη διεύθυνση email του συστήματος <em>(%site-email).</em>

en: Edit the welcome email messages sent to new member accounts created by an administrator.
el: Επεξεργασία των μηνυμάτων καλωσορίσματος email που αποστέλλονται σε νέους χρήστες, των οποίων ο λογαριασμός δημιουργήθηκε από μια διαχειρίστρια.

en: Edit the email notifying the site administrator that there are new members awaiting administrative approval.
el: Επεξεργασία του μηνύματος email που ενημερώνει την διαχειρίστρια του ιστοτόπου πως υπάρχουν νέα μέλη για τα οποία εκκρεμεί έγκριση.

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
el: Επεξεργασία των μηνυμάτων καλωσορίσματος email που αποστέλλονται σε νέους χρήστες με την εγγραφή τους, όταν δεν απαιτείται έγκριση από την διαχείριση.

en: A welcome message with further instructions has been sent to your email address.
el: Ένα μήνυμα καλωσορίσματος με περισσότερες οδηγίες έχει αποσταλεί στην διεύθυνση email σας.

en: When the user has the following roles
el: Όταν ο χρήστης έχει τους ακόλουθους ρόλους

en: If you select no roles, the condition will evaluate to TRUE for all users.
el: Εάν δεν επιλέξετε ρόλους, η συνθήκη θα αξιολογείται ως TRUE για όλους τους χρήστες.

en: The user is not a member of @roles
el: Ο χρήστης δεν ανήκει στους ρόλους @roles

en: Use Secondary Server
el: Χρήση Δευτερεύοντος Διακομιστή

en: OPML fields
el: Πεδία OPML

en: Display fields as OPML items.
el: Προβολή πεδίων ως αντικείμενα OPML.

en: OPML Feed
el: Ροή OPML

en: Generates an OPML feed from a view.
el: Παράγει μια ροή OPML από ένα view.

en: Duplicate view
el: Διπλότυπο view

en: Duplicate of @label
el: Διπλότυπο του @label

en: The default administration theme for Drupal 8 was designed with clean lines, simple blocks, and sans-serif font to emphasize the tools and tasks at hand.
el: Η θεματική παραλλαγή της διαχείρισης για το Drupal 8 σχεδιάστηκε με καθαρές γραμμές, απλά μπλοκ, και γραμματοσειρά sans-serif για να τονίσει τα εργαλεία και να κάνει την εργασία προσιτή.

en: "On" label
el: Ετικέτα "on"

en: "Off" label
el: Ετικέτα "ανενεργό"

en: Edit menu link %title
el: Επεξεργασία συνδέσμου μενού %title

en: This link is provided by the @name module. The title and path cannot be edited.
el: Αυτός ο σύνδεσμος παρέχεται από τη μονάδα @name. Δεν είναι δυνατή η επεξεργασία του τίτλου και της διαδρομής.

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
el: Το μέγιστο βάθος ενός συνδέσμου και των παιδιών του είναι καθορισμένο. Ορισμένοι σύνδεσμοι του μενού ενδέχεται να μην είναι διαθέσιμοι ως γονικοί εάν η επιλογή τους ξεπερνάει αυτό το όριο.

en: Add comment type
el: Προσθήκη τύπου σχολίων

en: Manage form and displays settings of comments.
el: Διαχειρίση της φόρμας και των ρυθμίσεων εμφάνισης των σχολίων.

en: Can not uninstall the Configuration module as part of a configuration synchronization through the user interface.
el: Δεν μπορεί να απεγκατασταθεί η μονάδα Configuration ως μέρος του συγχρονισμού παραμετροποίησης μέσα από την διεπαφή χρήστη.

en: The message UUID.
el: Το UUID του μηνύματος.

en: Format type machine name
el: Μορφότυπος ονόματος μηχανής

en: @label referenced from @field_name
el: @label αναφερόμενο από @field_name

en: Boolean settings
el: Ρυθμίσεις Boolean

en: On label
el: Ετικέτα On

en: Off label
el: Ετικέτα Off

en: Visually Hidden
el: Οπτικά Κρυμμένο

en: Updating default configuration (@percent%).
el: Ενημέρωση προεπιλεγμένης παραμετροποίησης (@percent%).

en: The entity ID for this menu link content entity.
el: Το ID της οντότητας για τον σύνδεσμο μενού της οντότητας περιεχομένου.

en: The content menu link UUID.
el: UUID του μενού συνδέσμου περιεχομένου.

en: The content menu link bundle.
el: Η ομάδα του μενού συνδέσμου περιεχομένου.

en: Parent plugin ID
el: ID γονικού plugin

en: Custom menu link
el: Προσαρμοσμένος σύνδεσμος μενού

en: Default comments
el: Προεπιλεγμένα σχόλια

en: Allows commenting on content
el: Επιτρέπει τον σχολιασμό στο περιεχόμενο

en: Configuring search pages
el: Ρύθμιση σελίδων αναζήτησης

en: @percent% (@remaining remaining)
el: @percent% (@remaining απομένουν)

en: View user information
el: Προβολή πληροφοριών χρήστη

en: Add "…" at the end of trimmed text
el: Προσθήκη "…" στο τέλος του περικομμένου κειμένου

en: Datetime timestamp display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για πεδία ημερομηνίας και ώρας

en: Boolean checkbox display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για κουτιά επιλογής (checkbox)

en: Installed themes
el: Εγκατεστημένες θεματικές παραλλαγές

en: The %file does not exist.
el: Το αρχείο %file δεν υπάρχει.

en: The %file exists.
el: Το αρχείο %file υπάρχει.

en: The %file is not readable.
el: Το αρχείο %file δεν μπορεί να αναγνωστεί.

en: The %file is not writable.
el: Το αρχείο %file δεν είναι εγγράψιμο.

en: The @file is writable.
el: Το αρχείο @file είναι εγγράψιμο.

en: The @file is owned by the web server.
el: Το @file έχει ως ιδιοκτήτη τον διακομιστή web.

en: Negate the condition
el: Αναίρεση της συνθήκης

en: Finalizing configuration synchronization.
el: Oριστικοποίειται ο συγχρονισμός διαμόρφωσης.

en: Datetime Timestamp
el: Χρονική σήμανση ημερομηνίας και ώρας

en: %theme theme installed.
el: Η θεματική παραλλαγή %theme εγκαταστάθηκε.

en: Base field override
el: Παράκαμψη πεδίου βάσης

en: Display prefix and suffix
el: Εμφάνιση προθέματος και επιθέματος

en: Text (plain)
el: Κείμενο (απλό)

en: A field containing a plain string value.
el: Ένα πεδίο που περιέχει μια τιμή απλής συμβολοσειράς.

en: Text (plain, long)
el: Κείμενο (απλό, μακρύ)

en: A field containing a long string value.
el: Ένα πεδίο που περιέχει μια τιμή μακράς συμβολοσειράς.

en: You cannot use an external URL, please enter a relative path.
el: Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε εξωτερικό URL, εισάγετε μια σχετική διαδρομή.

en: This path does not exist or you do not have permission to link to %path.
el: Αυτή η διαδρομή δεν υπάρχει ή δεν έχετε δικαίωμα να δημιουργήσετε σύνδεσμο προς το %path.

en: Install newly added themes
el: Εγκατάσταση θεματικών παραλλαγών που έχουν προστεθεί πρόσφατα.

en: Blocks are placed and configured specifically for each theme. The Block layout page opens with the default theme, but you can toggle to other installed themes.
el: Τα μπλοκ τοποθετούνται και ρυθμίζονται για κάθε θεματική παραλλαγή. Η σελίδα διάταξης Μπλοκ ανοίγει με την προκαθορισμένη θεματική παραλλαγή, αλλά μπορείτε να την αλλάξετε σε άλλες εγκατεστημένες θεματικές παραλλαγές.

en: The target entity type can not be changed after the comment type has been created.
el: Ο τύπος οντότητας προορισμού δεν μπορεί να αλλάξει αφότου ο τύπος σχολίου δημιουργηθεί.

en: There are no configuration changes to import.
el: Δεν υπάρχουν αλλαγές παραμετροποίησης για να εισαχθούν.

en: Enable the personal contact form by default for new users
el: Ενεργοποίηση προσωπικής φόρμας επικοινωνίας ως προεπιλογή για τους νέους χρήστες

en: Add contact form
el: Προσθήκη φόρμας επικοινωνίας

en: Create and manage contact forms.
el: Δημιουργία και διαχείριση των φορμών επικοινωνίας.

en: Contact form %label has been added.
el: Η φόρμα επικοινωνίας %label έχει προστεθεί.

en: The ID of the associated form.
el: Το ID της συσχετιζόμενης φόρμας.

en: Contextual links for an area on a page are displayed using a contextual links button. There are two ways to make the contextual links button visible:
el: Οι συναφείς σύνδεσμοι για μία περιοχή μίας σελίδας εμφανίζονται με τη χρήση ενός κουμιού συναφών συνδέσμων. Υπάρχουν δύο τρόποι για να γίνει ορατό το κουμπί συναφών συνδέσμων:

en: Once the contextual links button for the area of interest is visible, click the button to display the links.
el: Όταν το κουμπί συναφών συνδέσμων για την περιοχή ενδιαφέροντος της σελίδας γίνει ορατό, κάντε κλικ στο κουμπί για να εμφανιστούν οι σύνδεσμοι.

en: Allowed types: @extensions.
el: Επιτρεπόμενοι τύποι αρχείων: @extensions.

en: Back to content editing
el: Επιστροφή στην επεξεργασία περιεχομένου

en: Align images
el: Στοίχιση εικόνων

en: One translation file could not be imported. See the log for details. | @count translation files could not be imported. See the log for details.
el[0]: Ένα αρχείο μετάφρασης δεν ήταν δυνατό να εισαχθεί. Για λεπτομέρεις δείτε την καταγραφή συμβάντων.
el[1]: @count αρχεία μεταφράσεων δεν ήταν δυνατό να εισαχθούν. Για λεπτομέρεις δείτε την καταγραφή συμβάντων.

en: Recently created
el: Δημιουργήθηκαν πρόσφατα

en: Unable to delete the shortcut for %title.
el: Δεν ήταν δυνατό να διαγραφεί η συντόμευση για το %title.

en: Review updates
el: Αναθεώρηση ενημερώσεων

en: The %theme theme has been uninstalled.
el: Η θεματική παραλλαγή %theme απεγκαταστάθηκε.

en: The %theme theme has been installed.
el: Η θεματική παραλλαγή %theme έχει εγκατασταθεί.

en: Menu levels
el: Επίπεδα μενού

en: Whether or not the content related to a term is sticky.
el: Αν το περιεχόμενο που σχετίζεται με έναν όρο είναι καρφιτσωμένο ή όχι.

en: Text (formatted, long, with summary)
el: Κείμενο (μορφοποιημένο, μεγάλο, με περίληψη)

en: Require email verification when a visitor creates an account
el: Να απαιτείται επαλήθευση του email όταν ένας επισκέπτης δημιουργεί ένα λογαριασμό

en: Add a read-more link if output is trimmed
el: Προσθήκη συνδέσμου 'δείτε περισσότερα' εάν το αποτέλεσμα έχει περικοπεί

en: Default value callback
el: Επιστροφή κλήσης προκαθορισμένης τιμής

en: URI as link display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για URL ως σύνδεσμο

en: Link to URI
el: Σύνδεσμος σε URI

en: Items associated with this feed
el: Αντικείμενα σχετικά με αυτή τη ροή

en: The feed image
el: Η εικόνα ροής

en: The description of this feed
el: Η περιγραφή αυτής της ροής

en: A more link to the feed detail page
el: Σύνδεσμος περισσοτέρων στη σελίδα λεπτομερειών ροής

en: The description of this feed item
el: Η περιγραφή αυτού του αντικειμένου ροής

en: More<span class="visually-hidden"> posts about @title</span>
el: Περισσότερες<span class="visually-hidden"> δημοσιεύσεις σχετικά με @title</span>

en: Source feed
el: Ροή πηγής

en: The aggregator feed entity associated with this item.
el: Η οντότητα ροής συλλέκτη που σχετίζεται με αυτό το αντικείμενο.

en: Field storage
el: Πεδίου

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
el: Το μέγιστο επιτρεπτό μέγεθος εικόνας εκφρασμένο ως ΥΨΟΣ×ΠΛΑΤΟΣ (π.χ. 640×480). Αφήστε κενό για κανέναν περιορισμό. Αν μεταφορτωθεί μικρότερη εικόνα, θα απορριφθεί.

en: Improving table accessibility
el: Βελτίωση της προσβασιμότητας πίνακα

en: Testing multilingual
el: Δοκιμή πολυγλωσσίας

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
el: Αυτό το μπλοκ λείπει ή είναι χαλασμένο. Μπορεί να λείπει το περιεχόμενο ή ίσως χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την μονάδα που το ορίζει.

en: Broken/Missing
el: Χαλασμένο/Λείπει

[ctx: Validation]
en: Entity Reference reference access
el: Αναφορά πρόσβασης Αναφοράς Οντότητας
    στο πλαίσιο: Επικύρωση

en: You do not have access to the referenced entity (%type: %id).
el: Δεν έχετε πρόσβαση στην αναφερόμενη οντότητα (%type: %id).

en: Comments are responses to content.
el: Τα σχόλια είναι απαντήσεις στο περιεχόμενο.

en: Filename: %name
el: Όνομα αρχείου: %name

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add content</em> page. This name must be unique.
el: Το ανθρωπίνως αναγνώσιμο όνομα αυτού του τύπου περιεχομένου. Αυτό το κείμενο θα παρουσιάζεται ως κομμάτι της λίστας στη σελίδα <em>Προσθήκη περιεχομένου</em>. Το όνομα αυτό πρέπει να είναι μοναδικό.

en: Path is empty.
el: Η διαδρομή είναι άδεια.

en: Select a @context value:
el: Επιλέξτε μια τιμή @context:

en: Search result highlighting input
el: Αποτέλεσμα αναζήτησης με επισήμανση της εισόδου

en: Configuration entity dependencies
el: Διαμόρφωση εξαρτήσεων οντότητας

en: Content entity dependencies
el: Εξαρτήσεις οντότητας περιεχομένου

en: Enforced configuration dependencies
el: Αναγκαστικές εξαρτήσεις διαμόρφωσης

en: String (long) settings
el: Ρυθμίσεις (μεγάλης) συμβολοσειράς

en: URI settings
el: Ρυθμίσεις URI

en: Created timestamp settings
el: Ρυθμίσεις ημερομηνίας δημιουργίας

en: Changed timestamp settings
el: Ρυθμίσεις ημερομηνίας τελευταίας αλλαγής

en: If more than one application will be sharing this database, a unique table name prefix – such as %prefix – will prevent collisions.
el: Αν περισσότερες από μία εφαρμογές μοιράζονται αυτήν την βάση δεδομένων, ένα μοναδικό πρόθεμα – όπως %prefix – θα αποτρέψει διενέξεις.

en: The author name of the comment.
el: Το όνομα του συντάκτη του σχολίου.

en: contextual links button
el: κουμπί συναφών συνδέσμων

en: The entity type
el: Ο τύπος οντότητας

en: Database storage size
el: Χωρητικότητα βάσης δεδομένων

en: Text with text format
el: Κείμενο με μορφότυπο κειμένου

en: Field widgets
el: Γραφικά συστατικά πεδίου

en: Field widget
el: Γραφικό συστατικό πεδίου

en: Widget type machine name
el: Όνομα μηχανής του τύπου του γραφικού συστατικού

en: Textarea display format settings
el: Ρυθμισεις μορφοποίησης προβολής περιοχής κειμένου

en: Email field display format settings
el: Ρυθμισεις μορφοποίησης προβολής πεδίου email

en: Link to the entity
el: Σύνδεσμος στην οντότητα

en: Synchronizing extensions: @op @name.
el: Συγχρονισμός επεκτάσεων: @op @name

en: Link to the @entity_label
el: Σύνδεσμος στην ετικέτα οντότητας @entity_label

en: Linked to the @entity_label
el: Σύνδεσμος στην ετικέτα οντότητας @entity_label

en: Simple page
el: Απλή σελίδα

en: Page with blocks
el: Σελίδα με μπλοκ

en: Jump to the first comment.
el: Μετάβαση στο πρώτο σχόλιο.

en: Jump to the first new comment.
el: Μετάβαση στο πρώτο νέο σχόλιο.

en: Share your thoughts and opinions.
el: Μοιραστείτε τις σκέψεις και τις απόψεις σας.

en: Default date type
el: Τύπος προκαθορισμένης ημερομηνίας

en: Default date value
el: Τιμή προκαθορισμένης ημερομηνίας

en: Log in to post new content in the forum.
el: Εισέλθετε στο σύστημα για να δημοσιεύσετε νέο περιεχόμενο στο φόρουμ.

en: Content Language Settings
el: Ρυθμίσεις Γλώσσας Περιεχομένου

en: Add shortcut link
el: Προσθήκη συνδέσμου συντόμευσης

en: Only the checked roles will be able to access this display.
el: Μόνο οι επιλεγμένοι ρόλοι θα έχουν πρόσβαση σε αυτή την εμφάνιση

en: The formatted text of the area
el: Το μορφοποιημένο κείμενο της περιοχής

en: Number integer display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για ακέραιους αριθμούς

en: Static menu link overrides
el: Παρακάμψεις συνδέσμου στατικού μενού

en: Entities exist of type %entity_type and %bundle_label %bundle. These entities need to be deleted before importing.
el: Υπάρχουν οντότητες τύπου %entity_type και %bundle_label %bundle. Αυτές οι οντότητες πρέπει να διαγραφούν πριν από την εισαγωγή.

[ctx: Validation]
en: Feed title
el: Τίτλος ροής
    στο πλαίσιο: Επικύρωση

en: A feed named %value already exists. Enter a unique title.
el: Μια ροή με το όνομα %value υπάρχει ήδη. Εισάγετε ένα μοναδικό τίτλο.

[ctx: Validation]
en: Feed URL
el: URL ροής
    στο πλαίσιο: Επικύρωση

en: A feed with this URL %value already exists. Enter a unique URL.
el: Μια ροή με το URL %value υπάρχει ήδη. Εισάγετε ένα μοναδικό URL.

en: The language code of the language the comment is written in.
el: Ο κωδικός γλώσσας της γλώσσας στην οποία το σχόλιο είναι γραμμένο.

en: The message language code.
el: Ο κωδικός γλώσσας του μηνύματος.

en: Fields and field types
el: Πεδία και τύποι πεδίων

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
el: Οι εικόνες πρέπει να είναι ακριβώς <strong>@size</strong> pixel.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
el: Οι εικόνες πρέπει να είναι μεγαλύτερες από <strong>@min</strong> pixel. Θα αλλάζει η διάσταση των εικόνων που είναι μεγαλύτερες από <strong>@max</strong> pixel.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
el: Οι εικόνες πρέπει να είναι μεγαλύτερες από <strong>@min</strong> pixel.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
el: Θα αλλάζει η διάσταση των εικόνων που είναι μεγαλύτερες από <strong>@max</strong> pixel.

en: The trusted_host_patterns setting is set to allow %trusted_host_patterns
el: Η ρύθμιση trusted_host_patterns έχει οριστεί να επιτρέπει τα %trusted_host_patterns

en: Change site name, email address, slogan, default front page, and error pages.
el: Αλλαγή ονόματος του ιστοτόπου, διεύθυνσης email, συνθήματος, προεπιλεγμένης αρχικής σελίδας, και σελίδων λάθους.

en: Link to any page
el: Σύνδεση σε οποιαδήποτε σελίδα

en: narrow
el: στενό

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the anonymous user depending on the configured user settings.
el: Σημείωση: το περιεχόμενο μπορεί να διατηρηθεί, αποδημοσιευτεί, διαγραφεί ή μεταφερθεί στον ανώνυμο χρήστη ανάλογα με τις ρυθμίσεις λογαριασμού χρήστη.

en: Active menu trail
el: Ενεργό μονοπάτι μενού

en: Configuration updates
el: Ενημέρωση ρυθμίσεων

en: The listed configuration will be updated.
el: Η ρύθμιση που παρατέθηκε θα ενημερωθεί

en: An entity field containing a password value.
el: Ένα πεδίο οντότητας που περιέχει μια τιμή τύπου κωδικός πρόσβασης.

en: An autocomplete text field with tagging support.
el: Ένα πεδίου κειμένου αυτόματης συμπλήρωσης με υποστήριξη ετικετών.

en: The feed %label has been deleted.
el: Η ετικέτα %label ροής έχει διαγραφεί.

en: Defining image styles
el: Ορισμός στυλ εικόνων

en: The username of the content author.
el: Το όνομα χρήστη του συντάκτη περιεχομένου.

en: Defining responsive image styles
el: Ορισμός responsive στυλ εικόνων

en: A responsive image style associates an image style with each breakpoint defined by your theme.
el: Ένα responsive στυλ εικόνας συσχετίζει ένα στυλ εικόνας με κάθε breakpoint το οποίο ορίζεται από τη θεματική σας παραλλαγή.

en: Responsive image styles
el: Responsive στυλ εικόνων

en: Add responsive image style
el: Προσθήκη responsive στυλ εικόνας.

en: Using maintenance mode
el: Χρησιμοποιείτε την λειτουργία συντήρησης

en: All content that supports translations will be displayed in the selected language.
el: Όλο το περιεχόμενο το οποίο υποστηρίζει μεταφράσεις θα εμφανίζεται στην επιλεγμένη γλώσσα.

en: Entity reference field storage settings
el: Ρυθμίσεις αποθήκευσης πεδίου αναφοράς οντότητας

en: Entity reference field settings
el: Ρυθμίσεις πεδίου αναφοράς οντότητας

en: Entity reference selection plugin settings
el: Ρυθμίσεις πρόσθετου επιλογής αναφοράς οντότητας

en: Display in native language
el: Προβολή στην μητρική γλώσσα

en: HTTP headers
el: Κεφαλίδες HTTP

en: Is super user
el: Είναι υπερ-χρήστης

en: Query arguments
el: Παράμετροι ερωτήματος

en: Request format
el: Ανάκτηση μορφοποίησης

en: A flag indicating whether this is the default translation.
el: Μια σημαία που υποδεικνύει αν αυτή είναι η προκαθορισμενη μετάφραση.

en: Field settings (@on_label / @off_label)
el: Ρυθμίσεις πεδίου (@on_label / @off_label)

en: Displayed in native language
el: Εμφανίζεται στη μητρική γλώσσα

en: Hide lower priority columns
el: Απόκρυψη στηλών μικρότερης προτεραιότητας

en: Submitted by @username on @datetime
el: Υποβλήθηκε από @username. Ημερομηνία: @datetime

en: By @author @time ago
el: Από @author πριν @time

en: User is admin
el: Ο χρήστης είναι διαχειριστής

en: Account's permissions
el: Δικαιώματα λογαριασμού

en: The hashed password
el: Ο κατακερματισμένος κωδικός

en: Existing password
el: Υπάρχοντας κωδικός πρόσβασης

en: Filter output for aggregator items
el: Φιλτράρισμα εξόδου για αντικείμενα συλλέκτη

en: Display the author name.
el: Εμφάνιση του ονόματος του συντάκτη.

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a site visitor is viewing a user profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form. The personal contact link is not shown when you are viewing your own profile, and users must have both <em>View user information</em> (to see user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> permission to see the link. The user whose profile is being viewed must also have their personal contact form enabled (this is a user account setting); viewers with <em>Administer users</em> permission can bypass this setting.
el: Οι επισκέπτες του ιστοτόπου μπορούν να στείλουν email στους εγγεγραμμένους χρήστες χρησιμοποιώντας την προσωπική φόρμα επικοινωνίας, χωρίς να γνωρίζουν ή να μάθουν τη διεύθυνση email του παραλήπτη. Όταν ένας επισκέπτης βρίσκεται στην σελίδα του προφίλ ενός χρήστη, βλέπει την καρτέλα ή τον σύνδεσμο <em>Επικοινωνία</em> που οδηγεί στην προσωπική φόρμα επικοινωνίας. Ο σύνδεσμος για την προσωπική φόρμα επικοινωνίας δεν εμφανίζεται όταν βλέπετε το δικό σας προφιλ, και οι χρήστες πρέπει να έχουν τα δικαιώματα <em>Προβολή πληροφοριών χρήστη</em> (για να βλέπει τα προφίλ των χρηστών) και <em>Χρήση προσωπικής φόρμας επικοινωνίας των χρηστών</em> για να βλέπει το σύνδεσμο. Ο χρήστης του οποίου το προφίλ προβάλλεται, πρέπει επίσης να έχει ενεργοποιημένη την προσωπική του φόρμα επικοινωνίας (είναι ρύθμιση λογαριασμού χρήστη). Οι χρήστες με το δικαίωμα "Διαχείριση χρηστών" μπορούν να παρακάμψουν τη ρύθμιση αυτή.

en: @entity using @field_name
el: @entity που χρησιμοποιεί @field_name

en: Speeding up your site
el: Επιταχύνοντας τον ιστότοπό σας

en: Contains US ASCII characters only
el: Περιέχει μόνο US ASCII χαρακτήρες

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
el: Η παραγγελία ολοκληρώθηκε! Ευχαριστούμε για την αγορά σας.

en: Resolving missing content
el: Επίλυση ελλειψης περιεχομένου

en: The following @entity-type translations will be deleted:
el: Οι ακόλουθες μεταφράσεις @entity-type θα διαγραφούν:

en: Delete @language translation
el: Διαγραφή μετάφρασης στα @language

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
el: Η μετάφραση στα @language του %label του @entity-type διαγράφηκε.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
el: Θέλετε να διαγράψετε τη μετάφραση στα @language του %label του @entity-type;

en: Unable to install the %module module since it does not exist.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγκατάσταση της μονάδας %module καθώς δεν υπάρχει.

en: Unable to uninstall the %module module since the %dependent_module module is installed.
el: Δεν ήταν δυνατή η απεγκατάσταση της μονάδας %module καθώς η μονάδα %dependent_module έχει εγκατασταθεί.

en: Unable to install the %theme theme since it does not exist.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγκατάσταση της θεματικής παραλλαγής %theme καθώς δεν υπάρχει.

en: Unable to install the %theme theme since it requires the %required_theme theme.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγκατάσταση της θεματικής παραλλαγής %theme καθώς απαιτεί τη θεματική παραλλαγή %required_theme.

en: Unable to uninstall the %theme theme since the %dependent_theme theme is installed.
el: Δεν ήταν δυνατή η απεγκατάσταση της θεματικής παραλλαγής %theme καθώς η θεματική παραλλαγή %dependent_theme είναι εγκατεστημένη.

en: Configuration %name depends on the %owner module that will not be installed after import.
el: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από τη μονάδα %owner που δεν θα εγκατασταθεί μετά από την εισαγωγή.

en: Configuration %name depends on the %owner theme that will not be installed after import.
el: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από τη θεματική παραλλαγή %owner που δεν θα εγκατασταθεί μετά από την εισαγωγή.

en: Configuration %name depends on the %owner extension that will not be installed after import.
el: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από την επέκταση %owner που δεν θα εγκατασταθεί μετά από την εισαγωγή.

en: Unable to install the %module module since it requires the %required_module module. | Unable to install the %module module since it requires the %required_module modules.
el[0]: Δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση της μονάδας %module δεδομένου ότι απαιτεί η μονάδα %required_module.
el[1]: Δεν είναι δυνατή η εγκατάσταση της μονάδας %module δεδομένου ότι απαιτούνται οι μονάδες %required_module.

en: Configuration %name depends on the %module module that will not be installed after import. | Configuration %name depends on modules (%module) that will not be installed after import.
el[0]: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από τη μονάδα %module που δεν θα εγκατασταθεί μετά από την εισαγωγή.
el[1]: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από μονάδες (%module) που δεν θα εγκατασταθούν μετά από την εισαγωγή.

en: Configuration %name depends on the %theme theme that will not be installed after import. | Configuration %name depends on themes (%theme) that will not be installed after import.
el[0]: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από τη θεματική παραλλαγή %theme που δεν θα εγκατασταθεί μετά από την εισαγωγή.
el[1]: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από θεματικές παραλλαγές (%theme) που δεν θα εγκατασταθούν μετά από την εισαγωγή.

en: Configuration %name depends on the %config configuration that will not exist after import. | Configuration %name depends on configuration (%config) that will not exist after import.
el[0]: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από τη διαμόρφωση %config που δεν θα υπάρχει μετά από την εισαγωγή.
el[1]: Η διαμόρφωση %name εξαρτάται από διαμορφώσεις (%config) που δεν θα υπάρχουν μετά από την εισαγωγή.

en: Interface text
el: Κείμενο επιφάνειας εργασίας

en: Inaccessible
el: Απρόσιτο

en: Aggregator title
el: Τίτλος συλλέκτη

en: Formats an aggregator item or feed title with an optional link.
el: Μορφοποιεί ένα αντικείμενο συλλέκτη ή τίτλο ροής με έναν προαιρετικό σύνδεσμο.

en: Provides a link to add a new block.
el: Παρέχει ένα σύνδεσμο για να προσθέσετε ένα νέο μπλοκ.

en: Books have a hierarchical structure, called a <em>book outline</em>. Each book outline can have nested pages up to nine levels deep. Multiple content types can be configured to behave as a book outline. From the content edit form, it is possible to add a page to a book outline or create a new book.
el: Τα Books έχουν ιεραρχική δομή που ονομάζεται <em>book outline</em>. Κάθε book outline μπορεί να έχει ένθετες σελίδες με έως και εννιά (9) επίπεδα βάθος. Πολλαπλοί τύποι περιεχομένου μπορούν να ρυθμιστούν ώστε να συμπεριφέρονται ως book outline. Από την φόρμα επεξεργασίας περιεχομένου είναι εφικτό να προσθέσετε μία σελίδα σε ένα book outline ή να δημιουργήσετε ενα νέο book.

en: Configuring content types for books
el: Διαμόρφωση τύπων περιεχομένων για τα βιβλία

en: Content type for the <em>Add child page</em> link
el: Τύπος περιεχομένου για το σύνδεσμο <em>Προσθήκη θυγατρικής σελίδας</em>

en: The configuration cannot be imported because it failed validation for the following reasons:
el: Η ρύθμιση δεν μπορεί να εισαχθεί καθώς  η επαλήθευση απέτυχε για τους παρακάτω λόγους:

en: Interface text language selected for page
el: Γλώσσα κειμένων διεπαφής επιλεγμένη για τη σελίδα

en: xdebug.max_nesting_level is set to %value.
el: Το xdebug.max_nesting_level έχει τιμή %value.

en: Trimmed limit
el: Όριο περικοπής

en: Trimmed limit: @trim_length characters
el: Όριο περικοπής: @trim_length χαρακτήρες

en: Timestamp display format settings
el: Ρυθμίσεις μορφοποίησης εμφάνισης για ημερομηνία/ώρα

en: Future format
el: Μελλοντική μορφή

en: Past format
el: Παρελθοντική μορφή

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
el: @requirements_message (Επί του παρόντος χρησιμοποιεί @item έκδοση @version)

en: The MyISAM storage engine is not supported.
el: Η μηχανή αποθήκευσης MyISAM δεν υποστηρίζεται.

en: 0 seconds
el: 0 δευτερόλεπτα

en: The validation failed because the value conflicts with the value in %field_name, which you cannot access.
el: Η επικύρωση απέτυχε επειδή η τιμή είναι σε αντίθεση με την τιμή στο %field_name, στο οποίο δεν έχετε πρόσβαση.

en: Unable to uninstall the %profile profile since it is the install profile.
el: Δεν ήταν δυνατή η απεγκατάσταση του προφίλ %profile καθώς είναι το προφίλ εγκατάστησης.

en: The @module module is required
el: Η μονάδα @module είναι απαραίτητη

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
el: Χρησιμοποιήστε <em>@interval</em> όπου θέλετε να εμφανίζεται το κείμενο του μορφοποιημένου διαστήματος.

en: Future date: %display
el: Μελλοντική ημερομηνία: %display

en: Past date: %display
el: Παρελθοντική ημερομηνία: %display

en: - Default site/user time zone -
el: Προεπιλεγμένη ζώνη ώρας του χρήστη/ιστότοπου

en: Date format: @date_format
el: Μορφοποίηση ημερομηνίας: @date_format

en: Custom date format: @custom_date_format
el: Προσαρμοσμένη μορφοποίηση ημερομηνίας: @custom_date_format

en: Time zone: @timezone
el: Ζώνη ώρας: @timezone

en: To uninstall Book, delete all content that is part of a book
el: Για να απεγκαταστήσετε το Book, διαγράψτε όλο το περιεχόμενο που είναι μέρος ενός βιβλίου

en: To uninstall Book, delete all content that has the Book content type
el: Για να απεγκαταστήσετε το Book, διαγράψτε όλο το περιεχόμενο το οποίο ανήκει στον τύπο περιεχομένου Book

en: Configuration archive
el: Αρχειοθετημένο αρχείο παραμετροποίησης

en: Your configuration files were successfully uploaded and are ready for import.
el: Τα αρχεία παραμετροποίησης σας απεστάλησαν με επιτυχία και είναι έτοιμα για εισαγωγή.

en: Translate interface text
el: Μετάφραση κειμένων διεπαφής

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: /node/28, /forum/1, /taxonomy/term/1.
el: Ορίστε την υπάρχουσα διαδρομή για την οποία θέλετε να δημιουργήσετε ψευδώνυμο. Για παράδειγμα: /node/28, /forum/1, /taxonomy/term/1.

en: Last run: %time ago.
el: Τελευταία εκτέλεση: πριν από %time.

en: Allow user to control selected display options for this view.
el: Να επιτρέπεται στο χρήστη να ελέγχει επιλεγμένες επιλογές προβολής για αυτό το view.

en: Allow user to control the number of items displayed in this view
el: Να επιτρέπεται στο χρήστη να ελέγχει το πλήθος των αντικειμένων που εμφανίζονται σε αυτό το view

en: Plural variants
el: Πολλαπλές παραλλαγές

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
el: Τοποθέτηση μπλοκ <span class="visually-hidden">στην περιοχή %region</span>

en: No blocks available.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα μπλοκ.

en: Exporting the full configuration
el: Εξαγωγή όλων των ρυθμίσεων

en: Importing a full configuration
el: Εισαγωγή όλων των ρυθμίσεων

en: Configuration synchronization
el: Συγχρονισμός παραμετροποίησης

en: Import and export your configuration.
el: Εισαγωγή και εξαγωγή των ρυθμίσεων σας.

en: Manage responsive image styles.
el: Διαχείριση responsive στυλ εικόνων

en: Filter by name or description
el: Φιλτράρισμα ανά όνομα ή περιγραφή

en: Enter a part of the module name or description
el: Εισάγετε ένα μέρος του ονόματος ή της περιγραφής της μονάδας

en: The response failed verification so will not be processed.
el: Η απόκριση απέτυχε την επιβεβαίωση και δεν θα γίνει επεξεργασία της.

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
el: Η διεύθυνση URL επανάκλησης είναι μη τοπική και μη έμπιστη: !url

en: CustomMessage: !customMessage
el: Προσαρμοσμένο μήνυμα: !customMessage

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
el: %type: @message στην %function (γραμμή %line από %file).

en: The MySQLnd driver version %version is less than the minimum required version. Upgrade to MySQLnd version %mysqlnd_minimum_version or up, or alternatively switch mysql drivers to libmysqlclient version %libmysqlclient_minimum_version or up.
el: Η έκδοση %version του οδηγού MySQLnd είναι μικρότερη από την ελάχιστη απαιτούμενη έκδοση. Αναβαθμίστε τον οδηγό στην έκδοση %mysqlnd_minimum_version ή νεώτερη, ή εναλλακτικά αλλάξτε τον οδηγό mysql σε libmysqlclient έκδοσης %libmysqlclient_minimum_version ή νεώτερο.

en: The libmysqlclient driver version %version is less than the minimum required version. Upgrade to libmysqlclient version %libmysqlclient_minimum_version or up, or alternatively switch mysql drivers to MySQLnd version %mysqlnd_minimum_version or up.
el: Η έκδοση %version του οδηγού libmysqlclient είναι μικρότερη από την ελάχιστη απαιτούμενη έκδοση. Αναβαθμίστε τον οδηγό στην έκδοση %libmysqlclient_minimum_version ή νεώτερη, ή εναλλακτικά αλλάξτε τον οδηγό mysql σε MySQLnd έκδοσης %mysqlnd_minimum_version ή νεώτερο.

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database due to the following error: @error.
el: To Drupal δεν μπόρεσε να ρυθμιστεί σωστά με την υπάρχουσα βάση δεδομένων λόγω του ακόλουθου σφάλματος: @error.

en: The database server version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
el: Η έκδοση %version της βάσης δεδομένων είναι μικρότερη από την ελάχιστα απαιτούμενη έκδοση %minimum_version.

en: A value must be selected for %part.
el: Πρέπει να επιλεχθεί μια τιμή για το %part.

en: @title (value @number)
el: @title (τιμή @number)

en: Primary admin actions
el: Πρωτεύουσες ενέργειες διαχείρισης

en: Shown tabs
el: Εμφανείς Καρτέλες

en: Select tabs being shown in the block
el: Επιλέξτε καρτέλες που εμφανίζονται στο μπλοκ

en: Show primary tabs
el: Εμφάνιση πρωτευουσών καρτελών

en: Show secondary tabs
el: Εμφάνιση δευτερευουσών καρτελών

en: imminently
el: προσεχώς

en: The blocked IP address.
el: Η μπλοκαρισμένη διεύθυνση IP.

en: Generating accessible content
el: Δημιουργία προσβάσιμου περιεχομένου

en: Core (Experimental)
el: Πυρήνας (Πειραματικός)

en: The weight of the role.
el: Το βάρος του ρόλου.

en: Default comment field
el: Προεπιλεγμένο πεδίο σχολίου

en: Large (480×480)
el: Μεγάλο (480x480)

en: Medium (220×220)
el: Μεσαίο (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
el: Μικρογραφία (100x100)

en: HTML Date
el: HTML Ημερομηνία

en: HTML Month
el: HTML Μήνας

en: HTML Time
el: HTML Ώρα

en: HTML Week
el: HTML Εβδομάδα

en: HTML Year
el: HTML Έτος

en: Default long date
el: Προκαθορισμένη πλήρης ημερομηνία

en: Default medium date
el: Προεπιλoγή μεσαίας ημερομηνίας

en: Default short date
el: Προεπιλoγή σύντομης ημερομηνίας

en: User account menu
el: Μενού λογαριασμού χρήστη

en: Block the selected user(s)
el: Αποκλεισμός επιλεγμένων χρηστών

en: Cancel the selected user account(s)
el: Ακύρωση επιλεγμένων λογαριασμών χρηστών

en: Unblock the selected user(s)
el: Άρση αποκλεισμού για τον(υς) επιλεγμένο(υς) χρήστη(ες)

en: Basic block
el: Βασικό μπλοκ

en: A basic block contains a title and a body.
el: Ένα βασικό μπλοκ περιέχει έναν τίτλο και ένα κυρίως κείμενο.

en: Website feedback
el: Σχόλια για τον ιστότοπο

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
el: Εισάγετε μία λίστα λέξεων διαχωρισμένων με κόμματα. Για παράδειγμα: Άμστερνταμ, Μεξικό, "Κλίβελαντ, Οχάιο"

en: Basic HTML
el: Βασική HTML

en: Restricted HTML
el: HTML με περιορισμούς

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <pre><code>@htaccess</code></pre>
el: Ειδοποίηση ασφαλείας: Δεν μπορούσε να γραφτεί το αρχείο .htaccess. Παρακαλούμε δημιουργήστε ένα αρχείο .htaccess στη διαδρομή σας %directory που να περιέχει τις επόμενες γραμμές: <pre><code>@htaccess</code></pre>

en: Please continue to <a href=":error_url">the error page</a>
el: Συνεχίστε στη <a href=":error_url">σελίδα λάθους</a>

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
el: Η διαδικασία εγκατάστασης απαιτεί να δημιουργήσετε ένα φάκελο μεταφράσεων ως κομμάτι της διαδικασίας εγκατάστασης. Δημιουργήστε το φάκελο %translations_directory. Περισσότερες λεπτομέρειες για την εγκατάσταση του Drupal είναι διαθέσιμες στο αρχείο <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
el: Η διαδικασία εγκατάστασης απαιτεί συνεχή δυνατότητα ανάγνωσης του %translations_directory. Το τμήμα των οδηγιών <a href=":handbook_url">θέματα φιλοξενίας στο web</a>, περιέχει βοήθεια για αυτό και για άλλα θέματα.

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
el: Η διαδικασία εγκατάστασης απαιτεί δυνατότητα εγγραφής στο %translations_directory κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης. Το τμήμα των οδηγιών <a href=":handbook_url">θέματα φιλοξενίας στο web</a>, περιέχει βοήθεια για αυτό και για άλλα θέματα.

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
el: Η εγκατάσταση απαιτεί τη σύνδεση στον διακομιστή μεταφράσεων για να κατεβάσει ένα αρχείο μετάφρασης. Ελέγξτε τη σύνδεσή σας στο διαδίκτυο και βεβαιωθείτε ότι ο ιστότοπός σας μπορεί να συνδεθεί με τον διακομιστή μεταφράσεων στο <a href=":server_url">@server_url</a>.

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
el: Το %language αρχείο μετάφρασης δεν είναι διαθέσιμο στον διακομιστή των μεταφράσεων. <a href=":url">Διαλέξτε μια άλλη γλώσσα</a> ή επιλέξτε Αγγλικά και μεταφράστε την ιστοσελίδα σας αργότερα.

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
el: Το %language αρχείο μετάφρασης δεν μπόρεσε να κατέβει. <a href=":url">Διαλέξτε μια άλλη γλώσσα</a> ή επιλέξτε Αγγλικά και μεταφράστε την ιστοσελίδα σας αργότερα.

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
el: Η διαδικασία εγκατάστασης του @drupal απαιτεί να δημιουργήσετε το %file ως κομμάτι της διαδικασίας εγκατάστασης. Αντιγράψτε το %default_file αρχείο στο %file. Περισσότερες λεπτομέρειες για την εγκατάσταση του Drupal είναι διαθέσιμες στο αρχείο <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
el: Το @drupal απαιτεί συνεχή δυνατότητα αναγνωσης του αρχείου %file. Το τμήμα των οδηγιών <a href=":handbook_url">θέματα φιλοξενίας στο web</a>, περιέχει βοήθεια για αυτό και για άλλα θέματα.

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
el: Η διαδικασία εγκατάστασης του @drupal απαιτεί δυνατότητα εγγραφής στο %file αρχείο κατά την εγκατάσταση. Το τμήμα των οδηγιών <a href=":handbook_url">θέματα φιλοξενίας στο web</a>, περιέχει βοήθεια για αυτό και για άλλα θέματα.

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
el: Το πρόγραμμα εγκατάστασης @drupal απέτυχε να δημιουργήσει το αρχείο %file με την κατάλληλη ιδιοκτησία. Συνδεθείτε στον διακομιστή σας, διαγράψτε το υπάρχον αρχείο %file και δημιουργήστε ένα νέο αντιγράφοντας το %default_file αρχείο στο %file αρχείο. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την εγκατάσταση του Drupal υπάρχουν στο αρχείο <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. Το τμήμα των οδηγιών <a href=":handbook_url">θέματα φιλοξενίας στο web</a>, περιέχει βοήθεια για αυτό και για άλλα θέματα.

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
el: Ελέγξτε τα μηνύματα και <a href=":retry">ξαναπροσπαθείστε</a>, ή επιλέξτε να <a href=":cont">παρ' όλα αυτά συνεχίσετε</a>.

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
el: Ελέγξτε τα μηνύματα και <a href=":url">δοκιμάστε ξανά</a>.

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
el: Οι ακόλουθες μονάδες είναι απαραίτητες αλλά δεν βρέθηκαν. Τοποθετήστε τες στον κατάλληλο υποφάκελο των μονάδων, π.χ. <em>/modules</em>. Μονάδες που δεν βρέθηκαν: @modules

en: Updating @module
el: Ενημέρωση @module

en: Post updating @module
el: Μετά την ενημέρωση του @module

en: The %driver database must use %encoding encoding to work with Drupal. Recreate the database with %encoding encoding. See <a href="INSTALL.pgsql.txt">INSTALL.pgsql.txt</a> for more details.
el: Ο %driver οδηγός της βάσης δεδομένων πρέπει να χρησημοποιεί την κωδικοποίηση %encoding για να συνεργαστεί με το Drupal. Δημιουργείστε εκ νέου τη βάση δεδομένων με κωδικοποίηση %encoding. Για περισσότερες λεπτομέρειες δείτε το αρχείο <a href="INSTALL.pgsql.txt">INSTALL.pgsql.txt</a>.

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: <code>@query</code>
el: Η ρύθμιση %setting αυτή τη στιγμή έχει την τιμή '%current_value', αλλά πρέπει να έχει την τιμή '%needed_value'. Μπορείτε να αλλάξετε την τιμή τρέχοντας το εξής ερώτημα: <code>@query</code>

en: Date (e.g. @format)
el: Ημερομηνία (π.χ. @format)

en: Time (e.g. @format)
el: Ώρα (π.χ. @format)

en: Operating in maintenance mode. <a href=":url">Go online.</a>
el: Σε λειτουργία συντήρησης.  <a href=":url">Επαναφορά στην κανονική λειτουργία</a>.

en: Textfield size: @size
el: Μέγεθος πεδίου κειμένου: @size

en: Number of rows: @rows
el: Αριθμός σειρών: @rows

en: URI field size: @size
el: Μέγεθος πεδίου URI: @size

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href=":https-link">Learn more</a>.
el: ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν χρησιμοποιείται κρυπτογραφημένη σύνδεση, οπότε ο κωδικός σας θα αποσταλθεί ως απλό κείμενο. <a href=":https-link">Μάθετε περισσότερα</a>.

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
el: Το @name δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από %max χαρακτήρες, αλλά αυτή τη στιγμή έχει %length χαρακτήρες.

en: <ul>
    <li>To start over, you must empty your existing database and copy <em>default.settings.php</em> over <em>settings.php</em>.</li>
    <li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href=":update-url">update script</a>.</li>
    <li>View your <a href=":base-url">existing site</a>.</li>
    </ul>
el: <ul>
    <li>Για να ξεκινήσετε από την αρχή πρέπει να αδειάσετε την υπάρχουσα βάση δεδομένων σας και να αντιγράψετε το αρχείο <em>default.settings.php</em> αντικαθιστώντας το <em>settings.php</em>.</li>
    <li>Για να αναβαθμίσετε μια υπάρχουσα εγκατάσταση προχωρήστε στο <a href=":update-url">σενάριο αναβάθμισης</a>.</li>
    <li>Δείτε τον <a href=":base-url">υπάρχοντα ιστότοπό σας</a>.</li>
    </ul>

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
el: Όλες οι απαραίτητες αλλαγές στο φάκελο %dir και στο αρχείο %file ολοκληρώθηκαν, οπότε πρέπει να αφαιρέσετε τη δυνατότητα εγγραφής σε αυτά ώστε να αποφευχθούν τυχόν κενά ασφάλειας. Εάν δεν είστε σίγουροι για το πώς γίνεται αυτό, συμβουλευτείτε το <a href=":handbook_url">online εγχειρίδιο</a>.

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
el: Περιορισμός μοναδικού πεδίου
    στο πλαίσιο: Επικύρωση

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
el: Ένα @entity_type με @field_name %value υπάρχει ήδη.

en: <em>Simple actions</em> do not require configuration and are listed automatically as available on the <a href=":actions">Actions page</a>.
el: Οι <em>απλές ενέργειες</em> δεν απαιτούν διευθέτηση και εμφανίζονται αυτόματα ως διαθέσιμες στη <a href=":actions">Σελίδα Ενεργειών</a>.

en: <em>Advanced actions</em> are user-created and have to be configured individually. Create an advanced action on the <a href=":actions">Actions page</a> by selecting an action type from the drop-down list. Then configure your action, for example by specifying the recipient of an automated email message.
el: Οι <em>προχωρημένες ενέργειες</em> δημιουργούνται από το χρήστη και πρέπει να διευθετηθούν ξεχωριστά. Δημιουργήστε μια προχωρημένη ενέργεια στη <a href=":actions">Σελίδα Ενεργειών</a> επιλέγοντας έναν τύπο ενέργειας από την αναδυόμενη λίστα. Στη συνέχεια παραμετροποιήστε την ενέργειά σας, για παράδειγμα προσδιορίζοντας τον παραλήπτη ενός αυτοματοποιημένου μηνύματος email.

en: Configuring the display of feed items
el: Ρύθμιση της εμφάνισης των αντικειμένων ροής

en: Discarding old feed items
el: Διαγραφή παλιών αντικειμένων ροής

en: @title feed
el: Ροή @title

en: No feeds available. <a href=":link">Add feed</a>.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ροές. <a href=":link">Προσθήκη ροής</a>.

en: Administrators can enter IP addresses to ban on the <a href=":bans">IP address bans</a> page.
el: Οι διαχειριστές μπορούν να εισάγουν διευθύνσεις IP για αποκλεισμό στη σελίδα <a href=":bans">Αποκλεισμός διευθύνσεων IP</a>.

en: The Block module allows you to place blocks in regions of your installed themes, and configure block settings. For more information, see the <a href=":blocks-documentation">online documentation for the Block module</a>.
el: Η μονάδα Block σας επιτρέπει να τοποθετείτε μπλοκ σε περιοχές των εγκατεστημένων θεματικών παραλλαγών σας και να παραμετροποιείτε τις ρυθμίσεις των μπλοκ. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε την <a href=":blocks-documentation">online τεκμηρίωση για τη μονάδα Block</a>.

en: You can see where the regions are for the current theme by clicking the <em>Demonstrate block regions</em> link on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. Regions are specific to each theme.
el: Μπορείτε να δείτε που βρίσκονται οι περιοχές της τρέχουσας θεματικής παραλλαγής, κάνοντας κλικ στον σύνδεσμο <em>Επίδειξη των περιοχών των μπλοκ</em> στη <a href=":blocks">σελίδα διάταξης Μπλοκ</a>. Οι περιοχές είναι συγκεκριμένες για κάθε θεματική παραλλαγή.

en: To change the settings of an individual block click on the <em>Configure</em> link on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. The available options vary depending on the module that provides the block. For all blocks you can change the block title and toggle whether to display it.
el: Για να αλλάξετε τις ρυθμίσεις ενός αυτόνομου μπλοκ κάνετε κλικ στο σύνδεσμο <em>Ρύθμιση</em> στη <a href=":blocks">Σελίδα διάταξης Μπλοκ</a>. Οι διαθέσιμες επιλογές ποικίλλουν ανάλογα με τη μονάδα που παρέχει το μπλοκ. Σε όλα τα μπλοκ μπορείτε να αλλάξετε τον τίτλο τους και να ενεργοποιήσετε εάν θα τον εμφανίζετε.

en: You can add custom blocks, if the <em>Custom Block</em> module is installed. For more information, see the <a href=":blockcontent-help">Custom Block help page</a>.
el: Μπορείτε να προσθέσετε προσαρμοσμένα μπλοκ, εάν η μονάδα <em>Custom Block</em> είναι εγκατεστημένη. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε τη <a href=":blockcontent-help">σελίδα βοήθειας του Custom Block</a>.

en: Edit %label custom block type
el: Επεξεργασία της ετικέτας %label του τύπου του προσαρμοσμένου μπλοκ

en: Block with uuid %uuid does not exist. <a href=":url">Add custom block</a>.
el: Το μπλοκ με uuid %uuid δεν υπάρχει. <a href=":url">Προσθήκη προσαρμοσμένου μπλοκ</a>.

en: Add a <a href=":url">custom block</a>.
el: Προσθήκη <a href=":url">προσαρμοσμένου μπλοκ</a>.

en: The Book module is used for creating structured, multi-page content, such as site resource guides, manuals, and wikis. It allows you to create content that has chapters, sections, subsections, or any similarly-tiered structure. Enabling the module creates a new content type <em>Book page</em>. For more information, see the <a href=":book">online documentation for the Book module</a>.
el: Η μονάδα Book χρησιμοποιείται για την δημιουργία δομημένου, πολυσέλιδου περιεχομένου όπως είναι οδηγοί, εγχειρίδια και συνεργατικές εγκυκλοπαίδειες (wiki). Επιτρέπει τη δημιουργία περιεχομένου που είναι δομημένο με κεφάλαια, ενότητες, υποενότητες ή οποιοδήποτε άλλη παρόμοια δομή. Με την ενεργοποίηση της μονάδας δημιουργείται ένας νέος τύπος περιεχομένου το <em>Book page</em>. Για περισσότερες πληροφορίες ανατρέξτε στην <a href=":book">online τεκμηρίωση για την μονάδα Book</a>.

en: The <em>Book page</em> content type is the initial content type enabled for book outlines. On the <a href=":admin-settings">Book settings page</a> you can configure content types that can used in book outlines.
el: Ο τύπος περιεχομένου <em>Book page</em> είναι ο αρχικός τύπος περιεχομένου για τα Book Outlines. Στην <a href=":admin-settings">σελίδα ρυθμίσεων του Book</a> μπορείτε να ορίσετε ποια είδη περιεχομένου μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως book outlines.

en: The Breakpoint module keeps track of the height, width, and resolution breakpoints where a responsive design needs to change in order to respond to different devices being used to view the site. This module does not have a user interface. For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Breakpoint module</a>.
el: Η μονάδα Breakpoint παρακολουθεί τα breakpoints για το ύψος, πλάτος και την ανάλυση που πρέπει να αλλάξει ο responsive σχεδιασμός ώστε να ανταποκριθεί στις διαφορετικές συσκευές που θα οπτικοποιήσουν την σελίδα. Η μονάδα δεν παρέχει διεπαφή χρήστη. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε την <a href=":docs">online τεκμηρίωση της μονάδας Breakpoint</a>.

en: <a href=":w3">Media  queries</a> are a formal way to encode breakpoints. For instance, a width breakpoint at 40em would be written as the media query "(min-width: 40em)". Breakpoints are really just media queries with some additional meta-data, such as a name and multiplier information.
el: Τα<a href=":w3">Media  queries</a> είναι ένας επίσημος τρόπος κωδικοποίησης των breakpoints. Για παράδειγμα ένα breakpoint πλάτους 40em θα πρέπει να είναι γραμμένο σαν το media query "(min-width: 40em)". Τα breakpoints είναι στην πραγματικότητα media queries μαζί με κάποια επιπλέον μετάδεδομένα, όπως ένα όνομα και πολλαπλασιαστής.

en: The built in WYSIWYG editor (CKEditor) comes with a number of <a href=":features">accessibility features</a>. CKEditor comes with built in <a href=":shortcuts">keyboard shortcuts</a>, which can be beneficial for both power users and keyboard only users.
el: Ο ενσωματωμένος επεξεργαστής WYSIWYG (CKEditor) συνοδεύεται από διάφορες <a href=":features">δυνατότητες προσβασιμότητας</a>. Ο CKEditor συνοδεύεται από διάφορες <a href=":shortcuts">συντομεύσεις πληκτρολογίου</a>, οι οποίες μπορούν να ωφελήσουν τόσο έμπειρους χρήστες όσο και χρήστες που χρησιμοποιούν μόνο πληκτρολόγιο.

en: The Color module allows users with the <em>Administer site configuration</em> permission to change the color scheme (color of links, backgrounds, text, and other theme elements) of compatible themes. For more information, see the <a href=":color_do">online documentation for the Color module</a>.
el: Η μονάδα Color επιτρέπει στους χρήστες με <em>Administer site configuration</em> δικαιώματα να αλλάξουν χρωματικά σχέδια (το χρώμα που έχουν οι σύνδεσμοι, το φόντο, το κείμενο και άλλα στοιχεία της θεματικής παραλλαγής) των συμβατών θεματικών παραλλαγών. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε  <a href=":color_do">online τεκμηρίωση για την μονάδα Color </a>

en: To change the color settings, select the <em>Settings</em> link for your theme on the <a href=":appearance">Appearance</a> page. If the color picker does not appear then the theme is not compatible with the Color module.
el: Για να αλλάξεις τις ρυθμίσεις χρώματος, επέλεξε τον σύνδεσμο <em>Settings</em> για την θεματική παραλλαγή στην σελίδα href=":appearance">Appearance</a>. Εάν ο επιλογέας χρώματος δεν εμφανίζεται, τότε η θεματική παραλλαγή δεν είναι συμβατή με την μονάδα Color.

en: Enabling commenting
el: Ενεργοποίηση σχολιασμού

en: Comment functionality can be enabled for any entity sub-type (for example, a <a href=":content-type">content type</a>) by adding a <em>Comments</em> field on its <em>Manage fields page</em>. Adding or removing commenting for an entity through the user interface requires the <a href=":field_ui">Field UI</a> module to be enabled, even though the commenting functionality works without it. For more information on fields and entities, see the <a href=":field">Field module help page</a>.
el: Η λειτουργικότητα σχολιασμού μπορεί να ενεργοποιηθεί για κάθε υπο-τύπο οντότητας (όπως οι <a href=":content-type">τύποι περιεχομένων</a>), προσθέτοντας ένα πεδίο <em>Σχολίων</em> από την σελίδα <em>Διαχείριση πεδίων</em>. Για να προστεθεί ή να αφαιρεθεί ο σχολιασμός για μια οντότητα μέσω της διεπαφής χρήστη, είναι απαραίτητο να έχει ενεργοποιηθεί η μονάδα <a href=":field_ui">Field UI</a>, αν και η λειτουργικότητα σχολιασμού λειτουργεί και με την μονάδα απενεργοποιημένη. Για περισσότερες πληροφορίες πάνω στα πεδία και τις οντότητες, δείτε την <a href=":field">σελίδα βοήθειας για την μονάδα Field</a>.

en: In reply to @parent_title by @parent_username
el: Σε απάντηση του @parent_title  από @parent_username

en: Name for @anonymous
el: Όνομα για @anonymous

en: <a href=":login">Log in</a> or <a href=":register">register</a> to post comments
el: <a href=":login">Εισέλθετε στο σύστημα</a> ή <a href=":register">εγγραφείτε</a> για να υποβάλετε σχόλια

en: <a href=":login">Log in</a> to post comments
el: <a href=":login">Εισέλθετε στο σύστημα</a> για να υποβάλετε σχόλια

en: The Configuration Manager module provides a user interface for importing and exporting configuration changes between installations of your website in different environments. Configuration is stored in YAML format. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the Configuration Manager module</a>.
el: Η μονάδα Configuration Manager παρέχει μια διεπαφή χρήστη για την εισαγωγή και εξαγωγή αλλαγών στις ρυθμίσεις ανάμεσα σε εγκαταστάσεις της ιστοσελίδας σας σε διαφορετικά περιβάλλοντα. Οι ρυθμίσεις αποθηκεύονται σε μορφή YAML. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε την <a href=":url">online τεκμηρίωση για την μονάδα Configuration Manager</a>.

en: Export and download the full configuration of this site as a gzipped tar file.
el: Εξάγετε και κατεβάστε την πλήρη παραμετροποίηση του ιστοτόπου ως ένα gzipped tar αρχείο.

en: Single item
el: Μεμονωμένο αντικείμενο

en: The contact form has not been configured. <a href=":add">Add one or more forms</a> .
el: Η φόρμα επικοινωνίας δεν έχει παραμετροποιηθεί. <a href=":add">Προσθήκη μιας ή περισσότερων φορμών</a> .

en: Before you can translate content, there must be at least two languages added on the <a href=":url">languages administration</a> page.
el: Για να αποκτήσετε τη δυνατότητα μετάφρασης περιεχομένου, πρέπει να έχουν προστεθεί τουλάχιστον δύο γλώσσες στη σελίδα <a href=":url">διαχείρισης μεταφράσεων</a>.

en: Time type: @time_type
el: Τύπος ώρας: @time_type

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
el: Ο μέγιστος αριθμός των μηνυμάτων που διατηρούνται στο ημερολόγιο της βάσης δεδομένων. Απαιτεί μία<a href=":cron">εργασία συντήρησης cron</a>.

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (see below). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href=":field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the <a href=":field">online documentation for the Field module</a>.
el: Η μονάδα Field επιτρέπει να οριστούν προσαρμοσμένα πεδία δεδομένων για τύπους <em>οντοτήτων</em> (δείτε παρακάτω). Η μονάδα Field αναλαμβάνει να αποθηκεύσει, να φορτώσει, να επεξεργαστεί και να εμφανίσει τα δεδομένα των πεδίων. Οι περισσότεροι χρήστες δεν θα αλληλεπιδράσουν άμεσα με την μονάδα Field, αλλά θα χρησιμοποιήσουν την διεπαφή που παρέχει η μονάδα <a href=":field-ui-help">Field UI</a>. Όσοι αναπτύσσουν μονάδες μπορούν να χρησιμοποιήσουν το Field API για να δώσουν την δυνατότητα προσθήκης πεδίων στις νέες οντότητές τους. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την <a href=":field">online τεκμηρίωση για την μονάδα Field</a>.

en: The Field UI module provides an administrative user interface (UI) for managing and displaying fields. Fields can be attached to most content entity sub-types. Different field types, widgets, and formatters are provided by the modules enabled on your site, and managed by the Field module. For background information and terminology related to fields and entities, see the <a href=":field">Field module help page</a>. For more information about the Field UI, see the <a href=":field_ui_docs">online documentation for the Field UI module</a>.
el: Η μονάδα Field UI παρέχει μια διαχειριστική διεπαφή (UI) για την διαχείριση και εμφάνιση πεδίων. Τα πεδία μπορούν να προστεθούν στους περισσότερους υπο-τύπους οντοτήτων. Οι διαφορετικοί τύποι πεδίων, γραφικών στοιχείων (widgets) και formatters προσφέρονται από τις μονάδες που είναι ενεργοποιημένες στην σελίδα σας, και μπορείτε να τις διαχειριστείτε μέσω της μονάδας Field. Για περισσότερες πληροφορίες και ορολογία που αφορά στα πεδία και τις οντότητες, δείτε την <a href="">σελίδα βοήθειας της μονάδας Field</a>. Για περισσότερες πληροφορίες για την μονάδα Field UI, δείτε την <a href=":field_ui_docs">online τεκμηρίωση της μονάδας Field UI</a>.

en: @size limit.
el: Όριο @size.

en: file from @field_name
el: αρχείο από @field_name

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href=":admin">Administration page</a>, where you may <a href=":config">customize and configure</a> all aspects of your website.
el: <strong>Διευθετήστε τον ιστότοπό σας</strong> Αφού εισέλθετε στο σύστημα, επισκεφθείτε τη <a href=":admin">Σελίδα διαχείρισης</a>, όπου μπορείτε <a href=":config">να προσαρμόσετε και να διευθετήσετε</a> τον ιστοτόπο σας από όλες τις απόψεις.

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href=":modules">Extend page</a> and enable modules that suit your specific needs. You can find additional modules at the <a href=":download_modules">Drupal.org modules page</a>.
el: <strong>Ενεργοποιήστε πρόσθετες λειτουργείες</strong> Στη συνέχεια, πηγαίνετε στη <a href=":modules">Σελίδα επεκτάσεων</a> και ενεργοποιήστε τις μονάδες που ανταποκρίνονται στις συγκεκριμένες ανάγκες σας. Μπορείτε να βρείτε επιπλέον μονάδες στη <a href=":download_modules">σελίδα των μονάδων του Drupal.org</a>.

en: There are currently no styles. <a href=":url">Add a new one</a>.
el: Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή στυλ. <a href=":url">Προσθήκη ενός νέου</a>.

en: One translation file could not be checked. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be checked. <a href=":url">See the log</a> for details.
el[0]: Ένα αρχείο μετάφρασης δεν ήταν δυνατό να ελεγχθεί. Για λεπτομέρεις <a href=":url">δείτε την καταγραφή συμβάντων</a>.
el[1]: @count αρχεία μεταφράσεων δεν ήταν δυνατό να ελεγχθούν. Για λεπτομέρεις <a href=":url">δείτε την καταγραφή συμβάντων</a>.

en: One translation file could not be imported. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be imported. <a href=":url">See the log</a> for details.
el[0]: Ένα αρχείο μετάφρασης δεν ήταν δυνατό να εισαχθεί. Για λεπτομέρεις <a href=":url">δείτε την καταγραφή συμβάντων</a>.
el[1]: @count αρχεία μεταφράσεων δεν ήταν δυνατό να εισαχθούν. Για λεπτομέρεις <a href=":url">δείτε την καταγραφή συμβάντων</a>.

en: Interface translations are automatically imported when a language is added, or when new modules or themes are enabled. The report <a href=":update">Available translation updates</a> shows the status. Interface text can be customized in the <a href=":translate">user interface translation</a> page.
el: Οι μεταφράσεις των διεπαφών εισάγονται αυτόματα όταν προστίθεται μια γλώσσα, ή όταν ενεργοποιούνται νέες μονάδες ή θεματικές παραλλαγές. Η αναφορά με τις <a href=":update">Διαθέσιμες ανανεώσεις μετάφρασης</a> δείχνει την τρέχουσα κατάσταση. Μπορείτε να αλλάξετε τα κείμενα των διεπαφών στην σελίδα <a href=":translate">Μετάφραση διεπαφής</a>.

en: Translation files are automatically downloaded and imported when <a title="Languages" href=":language">languages</a> are added, or when modules or themes are enabled.
el: Τα αρχεία μεταφράσεων λαμβάνονται και εισάγονται αυτόματα όταν προστίθενται <a href=":language">γλώσσες</a> ή όταν ενεργοποιούνται μονάδες ή θεματικές παραλλαγές.

en: Interface translation import
el: Εισαγωγή μεταφράσεων διεπαφής

en: Interface translation export
el: Εξαγωγή μεταφράσεων διεπαφής

en: Select how frequently you want to check for new interface translations for your currently installed modules and themes. <a href=":url">Check updates now</a>.
el: Επιλέξτε πόσο συχνά θέλετε να γίνεται έλεγχος για νέες μεταφράσεις διεπαφής για τις εγκατεστημένες μονάδες και θεματικές παραλλαγές. <a href=":url">Ελέγξτε για ενημερώσεις τώρα</a>.

en: You have selected local translation source, but no <a href=":url">Interface translation directory</a> was configured.
el: Έχετε επιλέξει τοπική προέλευση μεταφράσης, αλλά κανένας <a href=":url">Φάκελος μεταφράσης διεπαφής</a> δεν έχει ρυθμιστεί.

en: There are no menu links yet. <a href=":url">Add link</a>.
el: Δεν υπάρχουν ακόμη στοιχεία μενού. <a href=":url">Προσθήκη στοιχείου</a>.

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href=":node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
el: Οι άδειες πρόσβασης περιεχομένου χρειάζεται να επαναδημιουργηθούν. <a href=":node_access_rebuild">Επαναδημιουργία αδειών</a>.

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions. <a href=":rebuild">Rebuild permissions</a>
el: Αν ο ιστοτόπος αντιμετωπίζει προβλήματα με τις άδειες πρόσβασης στο περιεχόμενο, μπορεί να χρειαστεί επαναδημιουργία της λανθάνουσας μνήμης των αδειών. Η επαναδημιουργία θα αφαιρέσει όλες τις άδειες για το περιεχόμενο και θα τις αντικαταστήσει βάση των αδειών των υπαρχόντων μονάδων και ρυθμίσεων. Η επαναδημιουργία μπορεί να πάρει κάποιο χρόνο αν έχετε αρκετό περιεχόμενο ή πολύπλοκες ρυθμίσεις αδειών. Μετά την ολοκλήρωση της επαναδημιουργίας, το περιεχόμενο θα χρησιμοποιήσει αυτόματα τις νέες άδειες πρόσβασης. <a href=":rebuild">Επαναδημιουργία αδειών</a>

en: No content types available. <a href=":link">Add content type</a>.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι τύποι περιεχομένου. <a href=":link">Προσθήκη τύπου περιεχομένου</a>.

en: Configure Responsive Image Styles
el: Ρύθμιση Responsive Στυλ Εικόνων

en: Define which shortcut set you are using on the <a href=":shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
el: Ορίστε ποιο σετ συντομεύσεων θα  χρησιμοποιείτε στη <a href=":shortcut-link">Καρτέλα συντομεύσεων</a> της σελίδας του λογαριασμού σας.

en: No shortcuts available. <a href=":link">Add a shortcut</a>
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες συντομεύσεις. <a href=":link">Προσθήκη συντόμευσης</a>

en: The link for this shortcut.
el: Ο σύνδεσμος για αυτή τη συντόμευση.

en: The title for this shortcut.
el: Ο τίτλος αυτής της συντόμευσης.

en: The weight for this shortcut
el: Το βάρος αυτής της συντόμευσης

en: You can place blocks for each theme on the <a href=":blocks">block layout</a> page.
el: Μπορείτε να τοποθετήσετε μπλοκ για κάθε θεματική παραλλαγή στην σελίδα <a href=":blocks">διάταξης μπλοκ</a>.

en: Regularly review available updates to maintain a secure and current site. Always run the <a href=":update-php">update script</a> each time a module is updated. Enable the <a href=":update-manager">Update Manager module</a> to update and install modules and themes.
el: Εξετάστε τακτικά τις διαθέσιμες ενημερώσεις για να διατηρείτε τον ιστότοπό σας ασφαλή και ενημερωμένο.  Εκτελείτε πάντα το <a href=":update-php">σενάριο αναβάθμισης</a> κάθε φορά που ενημερώνετε μια μονάδα. Ενεργοποιήστε την <a href=":update-manager">μονάδα Update Manager</a> για να ενημερώνετε και να εγκαθιστάτε μονάδες και θεματικές παραλλαγές.

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on Drupal.org's support forums and project issue queues. Before filing a support request, ensure that your web server meets the <a href=":system-requirements">system requirements.</a>
el: Εδώ μπορείτε να βρείτε μια μικρή επισκόπηση των παραμέτρων του ιστοτόπου σας καθώς και τα προβλήματα που εντοπίστηκαν στην εγκατάσταση σας. Πιθανώς να είναι χρήσιμο να αντιγράψετε & επικολλήσετε αυτές τις πληροφορίες στα αιτήματα υποστήριξης που υποβάλλονται στα φόρουμ υποστήριξης του Drupal.org και στα issue queues των έργων. Προτού υποβάλλετε αίτημα υποστήριξης, βεβαιωθείτε ότι ο διακομιστής σας ικανοποιεί τις <a href=":system-requirements">απαιτήσεις συστήματος.</a>

en: @phpversion (<a href=":url">more information</a>)
el: @phpversion (<a href=":url">περισσότερες πληροφορίες</a>)

en: Last run @time ago
el: Τελευταία εκτέλεση πριν από @time

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href=":update">database update script</a> immediately.
el: Μερικές μονάδες περιέχουν ενημερώσεις στo σχήμα της βάσης δεδομένων. Πρέπει να εκτελέσετε το <a href=":update">σενάριο ενημέρωσης της βάσης δεδομένων</a> άμεσα.

en: The trusted_host_patterns setting is not configured in settings.php. This can lead to security vulnerabilities. It is <strong>highly recommended</strong> that you configure this. See <a href=":url">Protecting against HTTP HOST Header attacks</a> for more information.
el: Η ρύθμιση trusted_host_patterns δεν έχει οριστεί στο settings.php. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε κενά ασφαλείας. <strong>Συνιστάται ιδιαίτερα</strong> να την ορίσετε. Για περισσότερες πληροφορίες δείτε το <a href=":url">Προστασία ενάντια στις επιθέσεις HTTP HOST Header</a>.

en: Put your site into <a href=":url">maintenance mode</a>.
el: Θέστε τον ιστότοπό σας σε <a href=":url">λειτουργία συντήρησης</a>.

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href=":status">status report</a> for more information.
el: Ένα ή περισσότερα προβλήματα εντοπίστηκαν στην εγκατάσταση του Drupal. Για περισσότερες πληροφορίες ελέγξτε την <a href=":status">αναφορά κατάστασης</a>.

en: Screenshot for @theme theme
el: Δείγμα της θεματικής παραλλαγής @theme

en: Settings for @theme theme
el: Ρυθμίσεις για τη θεματική παραλλαγή @theme

en: Uninstall @theme theme
el: Απεγκατάσταση της θεματικής παραλλαγής @theme

en: Set @theme as default theme
el: Ορισμός του @theme ως προκαθορισμένη θεματική παραλλαγή

en: Install @theme theme
el: Εγκατάσταση της θεματικής παραλλαγής @theme

en: This version is not compatible with Drupal @core_version and should be replaced.
el: Αυτή η έκδοση δεν είναι συμβατή με το Drupal @core_version και θα πρέπει να αντικατασταθεί.

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version @php_version.
el: Αυτή η μονάδα απαιτεί έκδοση PHP @php_required και δεν είναι συμβατή με την έκδοση PHP @php_version.

en: Number of summary rows: @rows
el: Αριθμός σειρών περίληψης: @rows

en: @tour_item of @total
el: @tour_item από @total

en: The Unix timestamp when the node was most recently saved or commented on.
el: Η ημερομηνία σε χρονική σήμανση UNIX της τελευταίας αποθήκευσης ή σχολιασμού του κόμβου.

en: Uninstalled modules
el: Απεγκατεστημένες μονάδες

en: Regularly review and install <a href=":updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href=":update-php">update script</a> each time a module is updated.
el: Εξετάστε τακτικά και εγκαταστήστε τις <a href=":updates">διαθέσιμες ενημερώσεις</a> για να διατηρείτε τον ιστότοπό σας ασφαλή και ενημερωμένο. Εκτελείται πάντα το <a href=":update-php">script ενημέρωσης</a> κάθε φορά που μια μονάδα ενημερώνεται.

en: Regularly review <a href=":updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href=":update-php">update script</a> each time a module is updated.
el: Συνιστάται να ελέγχετε τακτικά τις <a href=":updates">διαθέσιμες αναβαθμίσεις</a> για να διατηρείτε την ιστοσελίδα σας σύγχρονη και ασφαλή. Εκτελείτε πάντα το <a href=":update-php">σενάριο ενημέρωσης</a> κάθε φορά που μια μονάδα ενημερώνεται.

en: See the <a href=":available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
el: Για περισσότερες πληροφορίες και για την εγκατάσταση των ενημερώσεων που λείπουν, δείτε τη σελίδα <a href=":available_updates">διαθέσιμων ενημερώσεων</a>.

en: Check for updates of uninstalled modules and themes
el: Έλεγχος για ενημερώσεις από απεγκατεστημένες μονάδες και θεματικές παραλλαγές.

en: You can choose to send email only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href=":status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
el: Μπορείτε να επιλέξετε να στέλνετε μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου μονο όταν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση ασφάλειας ή να ειδοποιείστε για όλες τις νεότερες εκδόσεις. Αν υπάρχουν διαθέσιμεςαναβαθμίσεις για τον πυρήνα του Drupal ή για οποιοδήποτε από τις εγκατεστημένες μονάδες και θέματά σας, η σελίδα σας θα προβάλλει πάντα ένα μήνυμα στην <a href=":status_report">αναφορά κατάστασης</a> και θα εμφανίζει ένα μήνυμα λάθους στις σελίδες διαχείρισης αν υπάρχει αναβάθμιση ασφαλείας.

en: The display name of the user account.
el: Το όνομα εμφάνισης του λογαριασμού χρήστη.

en: Through the <a href=":people">People administration page</a> you can add and cancel user accounts and assign users to roles. By editing one particular user you can change their username, email address, password, and information in other fields.
el: Μέσω της σελίδας <a href=":people">Διαχείρισης χρηστών</a> μπορείτε να προσθέσετε και να ακυρώσετε λογαριασμούς χρηστών και να αναθέσετε ρόλους σε χρήστες. Επεξεργάζοντας έναν συγκεκριμένο χρήστη μπορείτε να αλλάξετε το όνομα χρήστη, τη διεύθυνση email, τον κωδικό, και πληροφορίες του σε άλλα πεδία.

en: Permissions let you control what users can do and see on your site. You can define a specific set of permissions for each role. (See the <a href=":role">Roles</a> page to create a role.) Any permissions granted to the Authenticated user role will be given to any user who is logged in to your site. From the <a href=":settings">Account settings</a> page, you can make any role into an Administrator role for the site, meaning that role will be granted all new permissions automatically. You should be careful to ensure that only trusted users are given this access and level of control of your site.
el: Οι άδειες σας επιτρέπουν να ελέγχετε τι μπορούν να κάνουν και να δουν οι χρήστες του ιστοτόπου σας. Μπορείτε να προσδιορίσετε έναν συγκεκριμένο σύνολο αδειών για κάθε ρόλο. (Δείτε την σελίδα <a href=":role">Ρόλων</a> για να δημιουργήσετε έναν ρόλο.) Οποιαδήποτε άδεια χορηγηθεί στον Πιστοποιημένο ρόλο χρήστη θα δίνεται σε οποιονδήποτε χρήστη είναι συνδεδεμένος στον ιστότοπό σας. Από τη σελίδα <a href=":settings">Ρυθμίσεων λογαριασμού</a> μπορείτε να μετατρέψετε οποιονδήποτε ρόλο σε Διαχειριστικό ρόλο του ιστοτόπου σας, δίνοντάς του όλες τις νέες άδειες αυτόματα. Θα πρέπει να είστε προσεκτικοί ώστε να διαφυλάξετε ότι μόνο έμπιστοι χρήστες θα έχουν τέτοιου είδους πρόσβαση και επίπεδο ελέγχου στον ιστότοπό σας.

en: A role defines a group of users that have certain privileges. These privileges are defined on the <a href=":permissions">Permissions page</a>. Here, you can define the names and the display sort order of the roles on your site. It is recommended to order roles from least permissive (for example, Anonymous user) to most permissive (for example, Administrator user). Users who are not logged in have the Anonymous user role. Users who are logged in have the Authenticated user role, plus any other roles granted to their user account.
el: Ένας ρόλος είναι μια ομάδα χρηστών που έχει συγκεκριμένα δικαιώματα. Αυτά τα δικαιώματα ορίζονται στην <a href=":permissions">σελίδα Δικαιωμάτων</a>. Εδώ, μπορείτε να ορίσετε τα ονομάτα και την σειρά εμφάνισης των ρόλων στην ιστοσελίδα σας. Προτείνεται να έχετε τους ρόλους ταξινομημένους από εκείνους με τα λιγότερα δικαιώματα (για παράδειγμα τους ανώνυμους χρήστες) σε εκείνους με τα περισσότερα (για να παράδειγμα τον Διαχειριστή). Οι χρήστες που δεν είναι συνδεδεμένοι έχουν τον ρόλο του Ανώνυμου χρήστη. Οι χρήστες που είναι συνδεδεμένοι έχουν τον ρόλο του Πιστοποιημένου χρήστη και όποιους άλλους ρόλους έχουν χορηγηθεί στον λογαριασμό τους.

en: Make it at least 12 characters
el: Να περιέχει τουλάχιστον 12 χαρακτήρες

en: Manage all user accounts. This includes editing all user information, changes of email addresses and passwords, issuing emails to users and blocking and deleting user accounts.
el: Διαχείριση όλων των λογαριασμών χρηστών. Αυτό περιλαμβάνει την επεξεργασία όλων των πληροφοριών των χρηστών, τις διευθύνσεις email και τους κωδικούς τους, αποστολή email στους χρήστες και μπλοκάρισμα ή διαγραφή λογαριασμών χρηστών.

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. <a href=":request_new_url" title="Send password reset instructions via email.">Reset your password</a>.
el: Υποχρεωτικό αν θέλετε να αλλάξετε το %mail ή το %pass παρακάτω. <a href=":request_new_url" title="Αποστολή οδηγιών για ανάκτηση κωδικού πρόσβασης μέσω email.">Επαναφορά του κωδικού</a>.

en: Created a new user account for <a href=":url">%name</a>. No email has been sent.
el: Δημιουργήθηκε ένας νέος λογαριασμός χρήστη για τον/την <a href=":url">%name</a>. Δεν στάλθηκε email.

en: The new user <a href=":url">%name</a> was created without an email address, so no welcome message was sent.
el: Ο νέος χρήστης <a href=":url">%name</a> δημιουργήθηκε χωρίς διεύθυνση email, οπότε δεν αποστάλθηκε μήνυμα καλωσορίσματος.

en: Also known as:
el: Γνωστό επίσης ως:

en: The Views UI module provides an interface for managing views for the <a href=":views">Views module</a>. For more information, see the <a href=":handbook">online documentation for the Views UI module</a>.
el: Η μονάδα Views UI παρέχει γραφικό περιβάλλον για τη διαχείριση των views της <a href=":views">μονάδας Views</a>.Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την <a href=":handbook">οnline τεκμηρίωση για τη μονάδα Views UI</a>.

en: Views can be exported and imported as configuration files by using the <a href=":config">Configuration Manager module</a>.
el: Τα views μπορούν να εξαχθούν και να εισαχθούν ως παραμετροποιημένα αρχεία χρησιμοποιώντας τη μονάδα <a href=":config">Configuration Manager</a>.

en: View @display_title
el: Προβολή @display_title

en: Duplicate as @type
el: Διπλότυπο ως @type

en: Add @display
el: Προσθήκη @display

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
el: Αίτηση ακύρωσης λογαριασμού για το λογαριασμό [user:display-name] στον ιστοτόπο [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
el: Αντικατάσταση πληροφοριών εισόδου για το λογαριασμό [user:display-name]  στον ιστοτόπο [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
el: Λεπτομέρειες του λογαριασμού [user:display-name] στον ιστοτόπο [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
el: Λεπτομέρειες του λογαριασμού [user:display-name] στον ιστοτόπο [site:name] (σε αναμονή έγκρισης από τη διαχείριση)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
el: Ο χρήστης [user:display-name] έχει κάνει αίτηση για λογαριασμό.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
el: [user:display-name],
    
    Ο λογαριασμός σας στο [site:name] εγκρίθηκε.
    
    Μπορείτε τώρα να συνδεθείτε κάνοντας κλικ σε αυτό το σύνδεσμο ή με αντιγραφή και επικόλλησή του στον περιηγητή σας:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Αυτός ο σύνδεσμος μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μια φορά για να συνδεθείτε και θα σας οδηγήσει σε μια σελίδα όπου μπορείτε να ορίσετε τον κωδικό σας.
    
    Αφού ορίσετε τον κωδικό σας, θα μπορείτε στο μέλλον να συνδέεστε στο [site:login-url] χρησιμοποιώντας το:
    
    όνομα χρήστη: [user:account-name]
    κωδικός: Ο κωδικός σας
    
    --  Η ομάδα του [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
el: Λεπτομέρειες για το λογαριασμό [user:display-name] στον ιστοτόπο [site:name] (εγκρίθηκε)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
el: Λεπτομέρειες για το λογαριασμό [user:display-name] στον ιστοτόπο [site:name] (αποκλείστηκε)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
el: [user:display-name],
    
    Ο λογαριασμός σας στον ιστοτόπο [site:name] έχει ακυρωθεί.
    
    --  Η ομάδα του [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
el: Λεπτομέρειες για το λογαριασμό [user:display-name] στον ιστοτόπο [site:name] (ακυρώθηκε)

en: @display '@id': Component '@name' was disabled because its settings depend on removed dependencies.
el: @display '@id': Το συστατικό '@name' απενεργοποιήθηκε γιατί οι ρυθμίσεις του έχουν εξαρτήσεις που έχουν αφαιρεθεί.

en: No widget available for: %type.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο γραφικό συστατικό για: %type.

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
el: Επιτρέπονται αρκετοί ειδικοί χαρακτήρες, όπως το κενό, η τελεία (.), η παύλα (-), η απόστροφος ('), η κάτω παύλα (_) και το παπάκι (@).

en: This value is not valid.
el: Αυτή η τιμή δεν είναι έγκυρη.

en: Create tasks that the system can execute.
el: Δημιουργία εργασιών που μπορεί να εκτελέσει το σύστημα.

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
el: Το URL στο οποίο θα πρέπει να ανακατευθύνεται ο χρήστης. Αυτό μπορεί να είναι ένα εσωτερικό URL όπως /node/1234 ή ένα εξωτερικό URL όπως @url.

en: Configuring Automated Cron
el: Διευθέτηση Αυτοματοποιημένου Cron

en: Disabling Automated Cron
el: Απενεργοποίηση Αυτοματοποιημένου Cron

en: Automated Cron
el: Αυτοματοποιημένο Cron

en: Provides an automated way to run cron jobs, by executing them at the end of a server response.
el: Παρέχει έναν αυτοματοποιημένο τρόπο να τρέχουν οι cron εργασίες, εκτελώντας τες στο τέλος μιας απόκρισης διακομιστή.

en: Automated cron settings
el: Ρυθμίσεις αυτοματοποιημένου cron

en: Ban visits from specific IP addresses.
el: Αποκλεισμός επισκέψεων από συγκεκριμένες διευθύνσεις IP.

en: You can place a new block in a region by selecting <em>Place block</em> on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. Once a block is placed, it can be moved to a different region by drag-and-drop or by using the <em>Region</em> drop-down list, and then clicking <em>Save blocks</em>.
el: Μπορείτε να τοποθετήσετε ένα νέο μπλοκ σε μία περιοχή, επιλέγοντας<em>Τοποθέτηση μπλοκ</em> στην <a href=":blocks">σελίδα διάταξης Μπλοκ</a>. Αφού ένα μπλοκ έχει τοποθετηθεί, μπορεί να μετακινηθεί σε μία διαφορετική περιοχή μέσω του μηχανισμού σύρε και άσε ή χρησιμοποιώντας την αναπτυσσόμενη λίστα των <em>Περιοχών</em> και μετά κλικάροντας την <em>Αποθήκευση μπλοκ</em>.

en: Adding comment types
el: Προσθήκη τύπων σχολίων

en: Compare the configuration uploaded to your sync directory with the active configuration before completing the import.
el: Συγκρίνετε την παραμετροποίηση που αποστάλθηκε στον φάκελο συγχρονισμού με την τρέχουσα παραμετροποίηση πριν ολοκληρωθεί η εισαγωγή.

en: Upload a full site configuration archive to the sync directory. It can then be compared and imported on the Synchronize page.
el: Αποστείλετε ένα πλήρες αρχειοθετημένο αρχείο παραμετροποίησης του ιστοτόπου στον φάκελο συγχρονισμού. Θα μπορεί τότε να συγκριθεί και να εισαχθεί στην σελίδα συγχρονισμού.

en: Configure languages for content, interface, and configuration.
el: Ρυθμίστε τις γλώσσες για το περιεχόμενο, τη διεπαφή και τις ρυθμίσεις.

en: If translation is enabled for English, you can <em>override</em> the default English interface text strings in your site with other English text strings on the <a href=":translate">User interface translation</a> page. Translation is off by default for English, but you can turn it on by visiting the <em>Edit language</em> page for <em>English</em> from the <a href=":languages">Languages</a> page.
el: Εάν η μετάφραση είναι ενεργοποιημένη για τα αγγλικά, μπορείτε να <em>αντικαταστήσετε</em> το προεπιλεγμένο αγγλικό κείμενο των διεπαφών με άλλα αγγλικά κείμενα στην σελίδα <a href=":translate">Μετάφραση διεπαφής</a>. Η μετάφραση της αγγλικής γλώσσας είναι αρχικά απενεργοποιημένη, αλλά μπορείτε να την ενεργοποιήσετε πηγαίνοντας στην σελίδα <em>Επεξεργασία γλώσσας</em> για τα <em>Αγγλικά</em> στην σελίδα <a href=":languages">Γλώσσες</a>.

en: Configure the import of translation files, and add or customize interface translations.
el: Ρυθμίστε την εισαγωγή των αρχείων μετάφρασης, και προσθέστε ή προσαρμόστε τις μεταφράσεις διεπαφής.

en: Manage menus and menu links.
el: Διαχείριση μενού και συνδέσμων μενού.

en: Add custom URLs to existing paths.
el: Προσθήκη προσαρμοσμένων διευθύνσεων URL στις υπάρχουσες διαδρομές.

en: The minimum character length for a word to be added to the index. Searches must include a keyword of at least this length.
el: Το ελάχιστο πλήθος χαρακτήρων που πρέπει να έχει μια λέξη για να προστεθεί στο ευρετήριο. Οι αναζητήσεις πρέπει να περιέχουν μια λέξη κλειδί τουλάχιστον αυτού του πλήθους χαρακτήρων.

en: Configure <span class="visually-hidden">the @module module</span>
el: Παραμετροποίηση <span class="visually-hidden">της μονάδας @module</span>

en: Configure default user account settings, including fields, registration requirements, and email messages.
el: Ορίστε τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις λογαριασμού χρήστη, συμπεριλαμβανομένων των πεδίων, των απαιτήσεων εγγραφής και των μηνύματων email.

en: Creating and managing views
el: Δημιουργία και διαχείριση των views

en: Enabling and disabling views
el: Ενεργοποίηση και απενεργοποίηση των views

en: Exporting and importing views
el: Εξαγωγή και εισαγωγή των views

en: Stable
el: Σταθερό

en: Links related to the active user account
el: Σύνδεσμοι σχετικοί με τον ενεργό λογαριασμό χρήστη

en: Site information links
el: Σύνδεσμοι πληροφοριών ιστοτόπου

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
el: [user:display-name]
    
    Οι διαχειριστές του [site:name] σας δημιούργησαν ένα λογαριασμό. Μπορείτε τώρα να εισέλθετε πατώντας σε αυτή την παραπομπή ή αντιγράφοντας και επικολλώντας τη στον περιηγητή σας:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Η παραπομπή αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για μία είσοδο και θα σας οδηγήσει σε μία σελίδα όπου θα ορίσετε τον κωδικό σας.
    
    Μετά τον ορισμό του κωδικού σας, θα μπορείτε να εισέλθετε στο [site:login-url]  στο μέλλον χρησιμοποιώντας τα:
    
    όνομα χρήστη: [user:name]
    κωδικός: ο κωδικός σας
    
    --  Η ομάδα του [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
el: [user:display-name],
    
    Σας ευχαριστούμε που εγγραφήκατε στην ιστοσελίδα [site:name]. Μπορείτε πλέον να συνδεθείτε κάνοντας κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο, ή αντιγράφοντας και επικολλώντας τον στον περιηγητή σας:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Αυτός ο σύνδεσμος μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μια φορά και θα σας οδηγήσει σε μια σελίδα όπου μπορείτε να ορίσετε τον κωδικό πρόσβασής σας. 
    
    Αφότου ορίσετε τον κωδικό πρόσβασης, θα μπορείτε να συνδέεστε στην ιστοσελίδα [site:login-url] χρησιμοποιώντας:
    
    όνομα χρήστη: [user:name]
    κωδικός: Ο κωδικός σας
    
    --  Η ομάδα του [site:name]

en: The language code.
el: Ο κωδικός γλώσσας.

en: Delete %label
el: Διαγραφή %label

en: Allow user to display all items
el: Να επιτρέπεται στο χρήστη να εμφανίζει όλα τα αντικείμενα

en: Select and configure text editors, and how content is filtered when displayed.
el: Επιλογή και διαμόρφωση επεξεργαστών κειμένου και φιλτραρίσματος περιεχόμενου όταν αυτό εμφανίζεται.

en: Recent comments.
el: Πρόσφατα σχόλια.

en: Editing languages
el: Επεξεργασία γλωσσών

en: All content, by month.
el: Όλο το περιεχόμενο, ανά μήνα.

en: Recent content.
el: Πρόσφατο περιεχόμενο.

en: All content promoted to the front page.
el: Όλο το περιεχόμενο που είναι προωθημένο στην αρχική σελίδα.

en: All content, by letter.
el: Όλο το περιεχόμενο, ανά γράμμα.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
el: Περιεχόμενο που ανήκει σε ένα συγκεκριμένο όρο ταξινόμησης.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
el: Εμφανίζει μια λίστα με τους πιο νέους λογαριασμούς χρηστών του ιστοτόπου.

en: Who's online block
el: Μπλοκ "Ποιός είναι online"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
el: Δείχνει τα ονόματα χρηστών από τους πιο πρόσφατα ενεργούς χρήστες όπως και τον συνολικό αριθμό ενεργών χρηστών.

en: View edit page
el: Δείτε την σελίδα επεξεργασίας

en: Max 1300x1300
el: Μέγιστη διάσταση 1300x1300

en: Max 2600x2600
el: Μέγιστη διάσταση 2600x2600

en: Max 325x325
el: Μέγιστη διάσταση 325x325

en: Max 650x650
el: Μέγιστη διάσταση 650x650

en: Narrow
el: Στενό

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
el: <p>Αυτή η σελίδα παρέχει τη δυνατότητα επεξεργασίας μιας γλώσσας στον ιστότοπό σας, συμπεριλαμβανομένων προσαρμοσμένων γλωσσών.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
el: <p>Δεν μπορείτε να αλλάξετε τον κωδικό μιας γλώσσας στον ιστότοπο, εφόσον χρησιμοποιείται από το σύστημα για τον έλεγχο της γλώσσας.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
el: <p>Επιλέξτε εάν η κατεύθυνση της γλώσσας είναι “Αριστερά προς δεξιά” ή “Δεξιά προς αριστερά”.</p><p>Προσέξτε ότι δεν υποστηρίζουν όλες οι θεματικές παραλλαγές διάταξη “Δεξιά προς αριστερά”, οπότε ελέγξτε τη θεματική σας παραλλαγή εάν χρησιμοποιείτε τέτοια διάταξη.</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
el: <p>Η σελίδα "Γλώσσες" σας επιτρέπει να προσθέσετε, επεξεργαστείτε, διαγράψετε και να αναδιατάξετε γλώσσες για τον ιστότοπο.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
el: <p>Για να προσθέσετε περισσότερες γλώσσες στον ιστοτόπο σας, πατήστε το κουμπί "Προσθήκη γλώσσας".</p><p>Οι γλώσσες που έχουν προστεθεί θα εμφανιστούν στη λίστα γλωσσών και στη συνέχεια είναι δυνατή η επεξεργασία ή η διαγραφή τους.</p>

en: Reordering languages
el: Αναδιάταξη γλωσσών

en: Set a language as default
el: Ορισμός μιας γλώσσας ως προεπιλεγμένη

en: Modifying languages
el: Τροποποίηση γλωσσών

en: Choose the language you want to translate.
el: Επιλέξτε τη γλώσσα που θέλετε να μεταφράσετε.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
el: Εισάγετε την ακριβή λέξη ή πρόταση που θέλετε να μεταφράσετε, μπορείτε επίσης να γράψετε μόνο ένα μέρος μιας λέξης.

en: Filter the search
el: Φιλτράρισμα της αναζήτησης

en: Apply your search criteria
el: Εφαρμογή των κριτηρίων αναζήτησής σας

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
el: Για να εφαρμόσετε τα κριτήρια αναζήτησής σας, πατήστε το κουμπί <em>Φίλτρο</em>.

en: Validate the translation
el: Επαληθεύστε τη μετάφραση

en: Find and manage content
el: Αναζήτηση και διαχείριση περιεχομένου

en: Welcome to [site:name]
el: Καλώς ορίσατε στο [site:name]

en: Name or email contains
el: Το όνομα ή το επίθετο περιέχει

en: A list of new users
el: Μια λίστα νέων χρηστών

en: There are currently @total users online.
el: Υπάρχουν συνολικά @total χρήστες συνδεδεμένοι.

en: There are currently 0 users online.
el: Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν συνδεδεμένοι χρήστες

en: A list of users that are currently logged in.
el: Μια λίστα από χρήστες που είναι συνδεδεμένοι αυτή τη στιγμή.

en: Manage view settings
el: Επεξεργαστείτε τις ρυθμίσεις προβολής

en: View or edit the configuration.
el: Δείτε ή επεξεργαστείτε τις ρυθμίσεις.

en: Displays in this view
el: Εμφανίσεις σε αυτό το view

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
el: Μια εμφάνιση είναι ένας τρόπος να προβάλλουμε τα αποτελέσματα, πχ σαν μια σελίδα ή ένα μπλοκ. Ένα view μπορεί να εμπεριέχει πολλαπλές εμφανίσεις , οι οποίες παρουσιάζονται εδώ. Η ενεργή εμφάνιση έχει επισημανθεί.

en: View administration
el: Προβολή διαχείρισης

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
el: Εκτελέστε διαχειριστικές εργασίες, συμπεριλαμβανομένων της προσθήκης περιγραφής και της δημιουργίας ενός κλόνου. Πατήστε το κουμπί της αναδυόμενης λίστας για να δείτε τις διαθέσιμες επιλογές.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
el: Εάν αυτό το view χρησιμοποιεί πεδία, παραθέτονται εδώ. Μπορείτε να πατήσετε σε ένα πεδίο για να το παραμετροποιήσετε.

en: Filter your view
el: Φιλτράρετε το view σας

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
el: Προσθέτει φίλτρα για να περιορίσει τα αποτελέσματα. Για παράδειγμα, εάν θέλετε να δείξετε περιεχόμενο που είναι <em>δημοσιευμένο</em>, προσθέστε ένα φίλτρο για <em>Δημοσιευμένο</em> και επιλέξτε <em>Ναι</em>.

en: Filter actions
el: Φιλτράρισμα ενεργειών

en: Add, rearrange or remove filters.
el: Προσθήκη, αναδιάρθρωση ή διαγραφή φίλτρων.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
el: Ελέγξτε τη σειρά με την οποία προβάλονται τα αποτελέσματα. Πατήστε σε έναν ενεργό κανόνα διάταξης για να την παραμετροποιήσετε.

en: Sort actions
el: Ταξινόμηση ενεργειών

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
el: Προσθήκη, αναδιάρθρωση ή διαγραφή κανόνων ταξινόμησης.

en: Show a preview of the view output.
el: Προβολή προεπισκόπησης του αποτελέσματος του view.

en: The English name of the language.
el: Το αγγλικό όνομα της γλώσσας.

en: The native name of the language.
el: Το εγγενές όνομα της γλώσσας.

en: The language direction. (0 = LTR, 1 = RTL)
el: Η κατεύθυνση της γλώσσας. (0 = LTR, 1 = RTL)

en: Whether the language is enabled.
el: Αν η γλώσσα είναι ενεργοποιημένη.

en: Path prefix used for this language.
el: Το πρόθεμα της διαδρομής που χρησιμοποιείται για αυτή τη γλώσσα.

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
el: Η παραπομπή στην οντότητα (%type: %label) δεν είναι εφικτή.

en: This entity (%type: %id) cannot be referenced.
el: Η παραπομπή στην οντότητα (%type: %id) δεν είναι εφικτή.

en: Importing configuration
el: Εισαγωγή διαμόρφωσης

en: Starting configuration import.
el: Έναρξη εισαγωγής διαμόρφωσης

en: Configuration import has encountered an error.
el: Η εισαγωγή διαμόρφωσης αντιμετώπισε ένα σφάλμα.

en: Show &mdash; @configuration.label
el: Εμφάνιση &mdash; @configuration.label

en: Hide &mdash; @configuration.label
el: Απόκρυψη &mdash; @configuration.label

en: BigPipe no-JS check
el: BigPipe έλεγχος για no-JS

en: Session exists
el: Υπάρχει σύνοδος

en: Default configuration hash
el: Προεπιλεγμένο hash ρυθμίσεων

en: Label of the action
el: Ετικέτα  της δράσης

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the parent link mlid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
el: Το πρώτο mlid στην υλοποιημένη διαδρομή. Αν N = βάθος, τότε το pN πρέπει να ισούται με το mlid. Αν το βάθος > 1 τότε το p(N-1) πρέπει να ισούται με το mlid του γονικού συνδέσμου. Όλα τα pX που το X > βάθος πρέπει να ισούνται με μηδέν. Οι στήλες p1 .. p9 ονομάζονται επίσης οι γονείς.

en: Add @entity-type
el: Προσθήκη @entity-type

en: Revision create time
el: Ώρα δημιουργίας αναθεώρησης

[ctx: decimal places]
en: Scale
el: Κλίμακα
    στο πλαίσιο: δεκαδικά ψηφία

en: The BigPipe module sends pages with dynamic content in a way that allows browsers to show them much faster. For more information, see the <a href=":big_pipe-documentation">online documentation for the BigPipe module</a>.
el: Το BigPipe αποστέλνει σελίδες με δυναμικό περιεχόμενο με τρόπο που επιτρέπει στους browsers να τις παρουσιάσουν πολύ πιο γρήγορα. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε την <a href=":big_pipe-documentation">τεκμηρίωση για το BigPipe στο διαδίκτυο</a>.

en: Size of email field
el: Μέγεθος πεδίου ηλεκτρονικού ταχυδρομείου

en: The %entity_type entity type needs to be installed.
el: Ο τύπος οντότητας %entity_type πρέπει να εγκατασταθεί.

en: The %entity_type entity type needs to be updated.
el: Ο τύπος οντότητας %entity_type πρέπει να ενημερωθεί.

en: The %field_name field needs to be installed.
el: Το πεδίο %field_name πρέπει να εγκατασταθεί.

en: The %field_name field needs to be updated.
el: Το πεδίο %field_name πρέπει να ενημερωθεί.

en: The %field_name field needs to be uninstalled.
el: Το πεδίο %field_name πρέπει να απεγκατασταθεί.

en: Custom text: @true_label / @false_label
el: Προσαρμοσμένο κείμενο: @true_label / @false_label

en: Display: @true_label / @false_label
el: Εμφάνιση: @true_label / @false_label

en: Check my spelling as I type
el: Ελέγξε την ορθογραφία μου κατά την πληκτρολόγηση.

en: All @count languages
el: Όλες οι @count γλώσσες

en: Completed step @current of @total.
el: Ολοκληρώθηκε το βήμα @current από @total.

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
el: [user:display-name],
    
    Ο λογαριασμός σας στον ιστότοπο [site:name] έχει μπλοκαριστεί.
    
    -- Η ομάδα του [site:name]

en: Add a new @entity_type.
el: Προσθέστε ένα νέο @entity_type.

en: There is no @entity_type yet. @add_link
el: Δεν υπάρχει ακόμη @entity_type. @add_link

en: Store new items in
el: Αποθηκεύστε νέα στοιχεία

en: Delete @entity_type
el: Διαγραφή @entity_type

[ctx: Entity type label]
en: @count @label | @count @label entities
el[0]: @count @label
el[1]: @count @label οντότητες
    στο πλαίσιο: Ετικέτα τύπου οντότητας

en: Changed year + month
el: Τροποποιήθηκε έτος + μήνας

en: Changed year
el: Τροποποιήθηκε έτος

en: Changed month
el: Τροποποιήθηκε μήνας

en: Changed day
el: Τροποποιήθηκε ημέρα

en: Changed week
el: Τροποποιήθηκε εβδομάδα

en: Sends pages using the BigPipe technique that allows browsers to show them much faster.
el: Μεταφέρει τις σελίδες χρησιμοποιώντας την τεχνική BigPipe που επιτρέπει στους περιηγητές να τις εμφανίζουν πολύ πιο γρήγορα.

en: Parent path
el: Γονική διαδρομή

en: Selected combination of day and month is not valid.
el: Ο επιλεγμένος συνδυασμός ημέρας και μήνα δεν είναι έγκυρος.

en: The import failed with the following message: %message
el: Η εισαγωγή απέτυχε με το ακόλουθο μήνυμα: %message

en: Starting execution of @module_cron().
el: Ξεκινώντας την εκτέλεση του @module_cron().

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
el: Ξεκινώντας την εκτέλεση του @module_cron(), η εκτέλεση του @module_previous_cron() πήρε @time.

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
el: Η εκτέλεση του @module_previous_cron() πήρε @time.

en: Each style must have a unique label.
el: Κάθε στυλ πρέπει να έχει μοναδική ετικέτα.

en: Is front page
el: Είναι η αρχική σελίδα

en: @label (disabled)
el: @label (απενεργοποιημένο)

en: Warnings found
el: Βρέθηκαν προειδοποιήσεις

en: Errors found
el: Βρέθηκαν σφάλματα

en: Entity action
el: Ενέργεια για την οντότητα

en: Configuration validation
el: Επικύρωση διαμόρφωσης

en: The "%plugin_id" was not found
el: Το "%plugin_id" δεν βρέθηκε

en: Enter the date using the format @placeholder_date (e.g., @date_format).
el: Εισάγετε την ημερομηνία χρησιμοποιώντας τον μορφότυπο @placeholder_date (π.χ., @date_format).

en: Enter the time using the format @placeholder_time (e.g., @time_format).
el: Εισάγετε την ώρα χρησιμοποιώντας το μορφότυπο@placeholder_time (π.χ., @time_format).
