Drupal core (9.3.21) - en to ja translation catalogue (9046 entries)

en: Forms
ja: フォーム

en: Home
ja: ホーム

en: User interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Next
ja: 次へ

en: user
ja: ユーザー

en: Pages
ja: ページ

en: Save configuration
ja: 構成を保存

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Create a new user account.
ja: ユーザーアカウントの作成

en: Markup
ja: マークアップ

en: Prefix
ja: 接頭語

en: Suffix
ja: 接尾語

en: Approve
ja: 承認

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Moderated content
ja: モデレート中のコンテンツ

en: Attribute
ja: 属性

en: Value
ja: 値

en: Username
ja: ユーザー名

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Development
ja: 開発

en: Groups
ja: グループ

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Replies
ja: 返信

en: Closed
ja: クローズド

en: yes
ja: はい

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Send email
ja: メール送信

en: closed
ja: クローズド

en: Actions
ja: アクション

en: disabled
ja: 無効

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Last comment
ja: 最新のコメント

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: RSS feed
ja: RSSフィード

en: more
ja: 続き

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: Explanation or submission guidelines
ja: 説明や投稿のガイドライン

en: Email settings
ja: メール設定

en: Article
ja: 記事

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Articles
ja: 記事

en: Administration
ja: 管理

en: footer
ja: フッター

en: Comments
ja: コメント

en: More
ja: 続き

en: not verified
ja: 未認証ユーザー

en: Action
ja: アクション

en: Last updated
ja: 最終更新

en: On
ja: オン

en: For
ja: 対象

en: new
ja: 新規

en: Tags
ja: タグ

en: Block title
ja: ブロックのタイトル

en: The title of the block as shown to the user.
ja: ユーザーに提示するブロックのタイトルを入力してください。

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Logging
ja: ログ記録

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Home page
ja: ホームページ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Version
ja: バージョン

en: view
ja: ビュー

en: unpublished
ja: 未掲載

en: updated
ja: 更新

en: Overview
ja: 概観

en: File information
ja: ファイル情報

en: File
ja: ファイル

en: Tag
ja: タグ

en: File path
ja: ファイルパス

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: Release notes
ja: リリースノート

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Links
ja: リンク

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: None
ja: なし

en: Use count
ja: 使用回数

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: Test
ja: テスト

en: Number
ja: 数値

en: Message
ja: メッセージ

en: No log messages available.
ja: ログメッセージはありません。

en: Account Name
ja: アカウント名

en: Password
ja: パスワード

en: Block settings
ja: ブロックの設定

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Variable
ja: 変数

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Container
ja: コンテナー

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Types
ja: タイプ

en: Multiple
ja: 複数

en: Free tagging
ja: フリータギング

en: Required
ja: 必須

en: root
ja: ルート

en: Parent
ja: 親

en: Pages at a given level are ordered first by weight and then by title.
ja: 同じ階層にあるページ間での表示順位を決める、ウェイトを指定してください。ウェイトの数値が小さいほど上部に、大きいほど下部に配置されます。 同じ場合には、タイトルのアルファベット順に配置されます。

en: Depth
ja: 深さ

en: none
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Add container
ja: コンテナーを追加

en: Settings
ja: 設定

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: edit container
ja: コンテナーの編集

en: edit
ja: 編集

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to parent page
ja: 親ページへ移動

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Import
ja: インポート

en: Book
ja: ブック

en: Export
ja: エクスポート

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Description field
ja: 説明フィールド

en: settings
ja: 設定

en: Back
ja: 戻る

en: Node ID
ja: ノードID

en: Field
ja: フィールド

en: Outline
ja: アウトライン

en: header
ja: ヘッダー

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: Session opened for %name.
ja: %name さんのセッションが開始されました。

en: Help
ja: ヘルプ

en: Image settings
ja: 画像の設定

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Preset Name
ja: プリセット名

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Move
ja: 移動

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Blank
ja: 空白

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Core
ja: コア

en: High
ja: 高い

en: Low
ja: 低い

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Album
ja: アルバム

en: Artist
ja: アーティスト

en: Icon
ja: アイコン

en: Add new
ja: 新規追加

en: Time
ja: 時間

en: Views
ja: ビュー

en: Access
ja: アクセス

en: Add
ja: 追加

en: View
ja: ビュー

en: Length
ja: 長さ

en: Format
ja: フォーマット

en: Audio
ja: オーディオ

en: History
ja: 履歴

en: tag
ja: タグ

en: hidden
ja: 非表示

en: Path
ja: パス

en: Filename
ja: ファイル名

en: File extensions
ja: ファイル拡張子

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Modules
ja: モジュール

en: Form ID
ja: フォームID

en: Clear index
ja: インデックスのクリアー

en: General discussion
ja: 一般的なディスカッション

en: edit forum
ja: フォーラムの編集

en: Forum name
ja: フォーラム名

en: forum
ja: フォーラム

en: Manage
ja: 管理

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Region
ja: リージョン

en: link
ja: リンク

en: Anchor
ja: アンカー

en: Display
ja: 表示

en: Node type
ja: ノードタイプ

en: Menu
ja: メニュー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Teaser
ja: ティーザー

en: never
ja: なし

en: Updated
ja: 更新

en: actions
ja: アクション

en: Text
ja: テキスト

en: Theme
ja: テーマ

en: Layout
ja: レイアウト

en: Select a layout
ja: レイアウトを選択

en: aggregator
ja: アグリゲーター

en: Update interval
ja: 更新間隔

en: The fully-qualified URL of the feed.
ja: このフィードのURLを、http:// から省略せずに入力してください。

en: Add forum
ja: フォーラムを追加

en: Add term
ja: タームを追加

en: Search keywords
ja: 検索キーワード

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Keywords
ja: キーワード

en: Search Keywords
ja: 検索キーワード

en: Preview comment
ja: コメントのプレビュー

en: Component
ja: コンポーネント

en: Components
ja: コンポーネント

en: Statistics
ja: 統計

en: Advanced search
ja: 高度な検索

en: You are not authorized to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: Unknown
ja: 不明

en: Attachment
ja: 添付

en: States
ja: 状態

en: n/a
ja: 利用不可

en: Upload
ja: アップロード

en: Picture
ja: 写真

en: Upload image
ja: 画像アップロード

en: Taxonomy settings
ja: タクソノミーの設定

en: content types
ja: コンテンツタイプ

en: content type
ja: コンテンツタイプ

en: Mail
ja: メール

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: Database type
ja: データベースのタイプ

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: action
ja: アクション

en: Continue
ja: 継続

en: Configure
ja: 設定

en: Email
ja: メール

en: Files
ja: ファイル

en: file
ja: ファイル

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Error
ja: エラー

en: Options
ja: オプション

en: Contact
ja: コンタクト

en: no
ja: いいえ

en: New user: %name %email.
ja: 新規ユーザー: %name %email

en: Created
ja: 作成

en: Node
ja: ノード

en: Sent email to %recipient
ja: %recipient へメールが送信されました

en: The subject of the message.
ja: メッセージの件名を入力してください。

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Data type
ja: データ型

en: Create
ja: 作成

en: Separator
ja: セパレーター

en: Include
ja: 含む

en: Exclude
ja: 除外

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Revert to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Open link in new window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く

en: vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: term
ja: ターム

en: Expanded
ja: 展開

en: Parent item
ja: 上位の項目

en: Add child page
ja: 下位ページの追加

en: Printer-friendly version
ja: 印刷用ページ

en: Content type for child pages
ja: 下位ページ用コンテンツタイプ

en: Update options
ja: 更新オプション

en: Remove from outline
ja: アウトラインからの除去

en: Unknown export format.
ja: 未知のエクスポート形式です。

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Last post
ja: 最終投稿

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Year
ja: 年

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Area
ja: エリア

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Add block
ja: ブロックを追加

en: Override title
ja: タイトルをオーバーライド

en: CSS class
ja: CSSクラス

en: Add view
ja: ビューを追加

en: Page
ja: ページ

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: View arguments
ja: ビューの引数

en: Bottom
ja: ボトム

en: 1 minute | @count minutes
ja[0]: 1分
ja[1]: @count 分

en: 1 hour | @count hours
ja[0]: 1時間
ja[1]: @count時間

en: 1 day | @count days
ja[0]: 1日
ja[1]: @count日

en: Configuration saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Logo
ja: ロゴ

en: Site name
ja: サイト名

en: Site slogan
ja: サイトスローガン

en: Good
ja: 良い

en: Node types
ja: ノードタイプ

en: User settings
ja: ユーザーの設定

en: Site
ja: サイト

en: Web Server
ja: ウェブサーバー

en: Database
ja: データベース

en: Module
ja: モジュール

en: Off
ja: オフ

en: Host
ja: ホスト

en: Available updates
ja: 利用可能なアップデート

en: Manual update check
ja: 手動更新確認

en: Never
ja: なし

en: Check manually
ja: 手動で確認

en: Up to date
ja: 最新

en: Update available
ja: アップデートが利用可能です

en: Drupal core update status
ja: Drupalコアの更新状況

en: Out of date
ja: 期限切れ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Left sidebar
ja: 左サイドバー

en: Right sidebar
ja: 右サイドバー

en: Footer
ja: フッター

en: Inline
ja: インライン

en: Recipients
ja: 受信者

en: Selected
ja: 選択済み

en: Your name
ja: 名前

en: Menu link
ja: メニューリンク

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Aggregator feed
ja: アグリゲーターフィード

en: Aggregator feed ID
ja: アグリゲータフィードID

en: Aggregator item
ja: アグリゲーターアイテム

en: Aggregator item ID
ja: アグリゲーターアイテムID

en: Custom
ja: カスタム

en: Throttle
ja: スロットル

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: Roles
ja: 役割

en: Role ID
ja: 役割ID

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Comment
ja: コメント

en: Comment ID
ja: コメントID

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Score
ja: 得点

en: Published
ja: 掲載

en: Signature
ja: 署名

en: Cacheable
ja: キャッシュ可能

en: Filter
ja: フィルター

en: Source string ID
ja: ソースのID文字列

en: Location
ja: 場所

en: Source string
ja: ソース文字列

en: Locale
ja: ロケール

en: System path
ja: システムパス

en: Title field label
ja: タイトルフィールドのラベル

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: URL alias
ja: URLエイリアス

en: File ID
ja: ファイルID

en: File name
ja: ファイル名

en: File MIME type
ja: ファイルMIMEタイプ

en: File size
ja: ファイルサイズ

en: Node revision ID
ja: ノードリビジョンID

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Vocabulary name
ja: ボキャブラリーの名称

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: User role
ja: 役割

en: Role name
ja: 役割名

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Last login
ja: 最終ログイン

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Severity
ja: 重大度

en: Field name
ja: フィールド名

en: Field type
ja: フィールドタイプ

en: Global settings
ja: 共通の設定

en: Multiple values
ja: 複数の値

en: Fields
ja: フィールド

en: Widget type
ja: ウィジェットタイプ

en: Contains
ja: 含む

en: Does not contain
ja: 含まない

en: Is less than
ja: より小さい

en: Is less than or equal to
ja: ～以下

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is greater than or equal to
ja: ～以上

en: Is greater than
ja: より大きい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Average
ja: 平均

en: Count
ja: カウント

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Add action
ja: アクションを追加

en: Set name
ja: セット名

en: Original image
ja: オリジナル画像

en: Link to URL
ja: URL へのリンク

en: Heading
ja: 見出し1

en: Watchdog
ja: システム監視

en: Search settings
ja: 検索の設定

en: Mode
ja: モード

en: Warning
ja: 警告

en: blocked
ja: ブロック

en: active
ja: アクティブ

en: OPML feed
ja: OPML フィード

en: Number of news items in block
ja: ブロックに表示するニュース記事数

en: View this feed's recent news.
ja: このフィードの最新ニュースを見る

en: Feed overview
ja: フィード概要

en: Items
ja: アイテム

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Next update
ja: 次回の更新

en: %time ago
ja: %time 前

en: %time left
ja: %time 後

en: Nodes
ja: ノード

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Advanced
ja: 高度

en: Processor
ja: プロセッサー

en: The feed %feed has been updated.
ja: フィード %feed が更新されました。

en: Feed %feed added.
ja: フィード %feed が追加されました。

en: The feed %feed has been added.
ja: フィード %feed が追加されました。

en: Disclaimer
ja: 免責事項

en: Sort order
ja: 並び順

en: Up
ja: 上へ

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Textfield
ja: テキストフィールド

en: Display options
ja: ディスプレイオプション

en: Maximum
ja: 最大

en: Scale
ja: スケール

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Medium
ja: 中程度

en: Media
ja: メディア

en: Sortable
ja: 並び替え可能

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: standard
ja: 標準

en: Caching
ja: キャッシュ

en: Month
ja: 月

en: Details
ja: 詳細

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Last reply
ja: 最終返信

en: System
ja: システム

en: Domain
ja: ドメイン

en: Processors
ja: プロセッサー

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Current
ja: 現在

en: State
ja: 状態

en: Desc
ja: 降順

en: Filter by
ja: フィルター

en: Enter a valid username.
ja: 有効なユーザー名を入力してください。

en: Owner
ja: 所有者

en: Recipient
ja: 受信者

en: Add a role to the selected users
ja: 選択されたユーザーに役割を追加

en: Remove a role from the selected users
ja: 選択されたユーザーから役割を削除

en: node
ja: ノード

en: Administer content
ja: コンテンツの管理

en: General
ja: 全般

en: Directory
ja: ディレクトリー

en: Egypt
ja: エジプト

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Israel
ja: イスラエル

en: Iran
ja: イラン

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: Tonga
ja: トンガ語

en: Cuba
ja: キューバ

en: Brazil
ja: ブラジル

en: Chile
ja: チリ

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Libya
ja: リビア

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Turkey
ja: トルコ

en: Day
ja: 日

en: Table
ja: テーブル

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 日

en: May
ja: 5月

en: am
ja: 午前

en: pm
ja: 午後

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: Forum
ja: フォーラム

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Security
ja: セキュリティー

en: Other
ja: その他

en: Align
ja: 配置

en: Loop
ja: ループ

en: Display title
ja: タイトルを表示

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Basic
ja: 基本

en: Color
ja: 色

en: Appearance
ja: テーマ

en: Link URL
ja: リンク URL

en: List type
ja: リスト形式

en: Attributes
ja: 属性

en: Role
ja: 役割

en: Select all
ja: 全て選択

en: Allow
ja: 許可

en: Ignore
ja: 無視

en: User data
ja: ユーザーデータ

en: Goal
ja: 目的

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Log in
ja: ログイン

en: Updated URL for feed %title to %url.
ja: フィード %title のURLを %url に更新しました。

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Add new comment
ja: コメントを追加

en: No terms available.
ja: 利用できるタームはありません。

en: Counter
ja: カウンター

en: String
ja: 文字列

en: Case
ja: 大文字小文字

en: External
ja: 外部

en: Users
ja: ユーザー

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Referrer
ja: リファラ

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ja: @site は現在メンテナンス中です。まもなく再開しますので、しばらくお待ちください。

en: Default front page
ja: デフォルトのフロントページ

en: Button
ja: ボタン

en: Square
ja: 正方形

en: Both
ja: 両方

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Rows
ja: 行数

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Argument
ja: 引数

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Install
ja: インストール

en: Save and edit
ja: 保存して編集

en: Tools
ja: ツール

en: Edit view
ja: ビューを編集

en: Administer views
ja: ビューの管理

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Expose
ja: 外部設置

en: Option
ja: オプション

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Filters
ja: フィルター

en: Optional
ja: 任意

en: Exposed Filters
ja: 外部設置フィルター

en: Sort Criteria
ja: 条件をソート

en: Recent comments
ja: 最近のコメント

en: Random
ja: ランダム

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Plain
ja: プレーン

en: Position
ja: ポジション

en: Integer
ja: 整数

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Pattern
ja: パターン

en: The comment and all its replies have been deleted.
ja: コメントとすべての返信が削除されました

en: Cron settings
ja: Cron の設定

en: Preformatted
ja: 整形済みテキスト

en: Anonymous users
ja: 匿名ユーザー

en: Clear cache
ja: キャッシュをクリア

en: Close
ja: 閉じる

en: Page Title
ja: ページタイトル

en: fields
ja: フィールド

en: Add group
ja: グループの追加

en: Save settings
ja: 設定の保存

en: UID
ja: ユーザーID

en: Duration
ja: 期間

en: Multiplier
ja: 乗数

en: Session closed for %name.
ja: %name さんのセッションが終了しました。

en: Tracker
ja: トラッカー

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Your search yielded no results.
ja: 検索に一致する結果はありません。

en: Germany
ja: ドイツ

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Created date
ja: 作成日時

en: Updated date
ja: 更新日時

en: comments
ja: コメント

en: Full
ja: すべて

en: 1 new | @count new
ja[0]: 新規 1
ja[1]: 新規 @count

en: Default language
ja: デフォルトの言語

en: Condition
ja: コンディション

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アングィラ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Aruba
ja: アルバ

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン共和国

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーヴェ島

en: Brunei
ja: ブルネイ

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ共和国

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ共和国

en: Cayman Islands
ja: 英領ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: China
ja: 中国

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Comoros
ja: コモロ連合

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ国

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Faroe Islands
ja: デンマーク領フェロー諸島

en: Finland
ja: フィンランド

en: France
ja: フランス

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: Georgia
ja: グルジア

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: 英領ジブラルタル

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: デンマーク領グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: 仏領グアドループ

en: Guam
ja: 米領グアム島

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: India
ja: インド

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Italy
ja: イタリア

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギス

en: Laos
ja: ラオス

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Malawi
ja: マラウィ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: 仏領マルティニーク島

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: 仏領マヨット島

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Micronesia
ja: ミクロネシア連邦

en: Moldova
ja: モルドバ

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montserrat
ja: 英領モントセラト島

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: Nauru
ja: ナウル語

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル諸島

en: New Caledonia
ja: 仏領ニューカレドニア島

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ島

en: Norfolk Island
ja: オーストラリア領ノーフォーク島

en: North Korea
ja: 朝鮮民主主義人民共和国

en: Northern Mariana Islands
ja: 米領北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Oman
ja: オマーン

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Pitcairn Islands
ja: ピトケアン諸島

en: Puerto Rico
ja: 米領プエルトリコ島

en: Qatar
ja: カタール

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Russia
ja: ロシア連邦

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Samoa
ja: サモア独立国

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Senegal
ja: セネガル

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Slovakia
ja: スロバキア

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: Spain
ja: スペイン

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: St. Helena
ja: 英領セントヘレナ島

en: St. Lucia
ja: セントルシア

en: Sudan
ja: スーダン

en: Suriname
ja: スリナム

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syria
ja: シリア

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tanzania
ja: タンザニア

en: Thailand
ja: タイ

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: ニュージーランド領トケラウ諸島

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: 英国

en: United States
ja: 米国

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Vatican City
ja: バチカン市国

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Yemen
ja: イエメン

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: Identity
ja: アイデンティティ

en: Modified
ja: 変更済み

en: Database username
ja: データベースのユーザー名

en: Database password
ja: データベースのパスワード

en: Database name
ja: データベース名

en: Add user
ja: ユーザーを追加

en: Port
ja: ポート

en: Regular expression
ja: 正規表現

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Leave blank for %anonymous.
ja: 投稿者の名前を入力してください。 空欄にすると %anonymous の投稿として扱われます。

en: Hidden
ja: 非表示

en: Display Name
ja: 表示名

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Undefined
ja: 未定義

en: Queued
ja: 待機

en: contact form
ja: お問い合わせフォーム

en: Default configuration
ja: デフォルトの構成

en: Show
ja: 表示

en: Other queries
ja: その他のクエリー

en: Key
ja: キー

en: Link to node
ja: ノードへのリンク

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: block
ja: ブロック

en: Site language
ja: サイトの言語

en: Change
ja: 変更

en: English
ja: 英語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Messages
ja: メッセージ

en: Edit term
ja: タームの編集

en: Switch
ja: 切り替え

en: Import OPML
ja: OPMLのインポート

en: OPML File
ja: OPMLファイル

en: Allowed HTML tags
ja: 使用できるHTMLタグ

en: Sources
ja: ソース

en: 1 item | @count items
ja[0]: 1 項目
ja[1]: @count 項目

en: Feed items
ja: フィードアイテム

en: Add menu
ja: メニューの追加

en: menu
ja: メニュー

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: No items selected.
ja: 項目が選択されていません。

en: The update has been performed.
ja: 更新されました。

en: Node title
ja: ノードタイトル

en: Result
ja: 結果

en: Browser
ja: ブラウザー

en: View user profile.
ja: ユーザープロフィールの表示

en: Titles only
ja: タイトルのみ

en: Full text
ja: すべてのテキスト

en: Feed settings
ja: フィードの設定

en: Source
ja: ソース

en: published
ja: 掲載

en: The changes have been saved.
ja: 変更内容が保存されました。

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: @time ago
ja: @time 前

en: No users selected.
ja: ユーザーが選択されていません。

en: Select all rows in this table
ja: このテーブルのすべての列を選択する

en: Deselect all rows in this table
ja: このテーブルのすべての列を非選択にする

en: User search
ja: ユーザー検索

en: Search results
ja: 検索結果

en: Please enter some keywords.
ja: いくつかのキーワードを入力してください。

en: Front page
ja: フロントページ

en: Role settings
ja: 役割の設定

en: unlimited
ja: 無制限

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Deleted
ja: 削除済み

en: Successful
ja: 成功

en: Display name
ja: 表示名

en: Languages
ja: 言語

en: Topics
ja: トピック

en: Topic
ja: トピック

en: Definition
ja: 定義

en: Related topics
ja: 関連トピック

en: Allowed values list
ja: リストに利用可能な値

en: Textfield size
ja: テキストフィールドサイズ

en: Activity
ja: アクティビティ

en: Edit menu
ja: メニューの編集

en: Delete menu
ja: メニューの削除

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Lists
ja: リスト

en: Limit
ja: 制限

en: Minimum height
ja: 最小高さ

en: Minimum width
ja: 最小幅

en: Query
ja: クエリー

en: Locale settings
ja: ロケールの設定

en: Search fields
ja: 検索フィールド

en: Configure block
ja: ブロックの設定

en: Block name
ja: ブロック名

en: How many content items to display in "day" list.
ja: 「本日の上位」リストに表示するコンテンツ項目の数を指定してください。 無効にすると、この項目が表示されなくなります。

en: Jan
ja: 1月

en: Feb
ja: 2月

en: Mar
ja: 3月

en: Apr
ja: 4月

en: Jun
ja: 6月

en: Jul
ja: 7月

en: Aug
ja: 8月

en: Sep
ja: 9月

en: Oct
ja: 10月

en: Nov
ja: 11月

en: Dec
ja: 12月

en: Hour
ja: 時

en: Minute
ja: 分

en: Second
ja: 秒

en: Select list
ja: 選択リスト

en: Text field
ja: テキストフィールド

en: Granularity
ja: 処理単位

en: Posts
ja: 投稿

en: Map
ja: 地図

en: Node settings
ja: ノードの設定

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: Configure permissions
ja: 権限の設定

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Randomize
ja: ランダマイズ

en: Link label
ja: リンクラベル

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Fixed
ja: 固定

en: Revert
ja: 戻す

en: Negate
ja: 否定

en: Empty
ja: 空

en: Path alias
ja: パスエイリアス

en: Greater than
ja: 大なり記号(&gt;)

en: Less than
ja: 小なり記号(&lt;)

en: Notice
ja: 注意

en: Caption
ja: キャプション

en: Buttons
ja: ボタン

en: Selector
ja: セレクター

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Log out
ja: ログアウト

en: Number of day's top views to display
ja: 本日の参照上位コンテンツの表示数

en: Number of all time views to display
ja: 総合での参照上位コンテンツの表示数

en: Number of most recent views to display
ja: 最近参照されたコンテンツの表示数

en: Extend
ja: 機能拡張

en: characters
ja: 文字

en: First day of week
ja: 週の最初の曜日

en: Add workflow
ja: ワークフローの追加

en: Add state
ja: 状態を追加

en: Transition
ja: 遷移

en: workflow
ja: ワークフロー

en: Post comment
ja: コメントの投稿

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Your message has been sent.
ja: メッセージは送信されました

en: Create new account
ja: アカウントの作成

en: Seconds
ja: 秒

en: role
ja: 役割

en: User registration
ja: ユーザー登録

en: White
ja: 白

en: People
ja: ユーザー

en: Add section
ja: セクションを追加

en: Created new term %term.
ja: 新しいターム %term が作成されました。

en: Deleted term %name.
ja: ターム %name が削除されました。

en: Site information
ja: サイト情報

en: Notify user when account is activated
ja: アカウントがアクティブになるとユーザーへ通知する

en: Blocked
ja: ブロック

en: Notify user when account is blocked
ja: アカウントがブロックされるとユーザーへ通知

en: Author Name
ja: 著者名

en: Reference
ja: 参照

en: Enabled filters
ja: 有効なフィルター

en: Updating
ja: アップデート中

en: or
ja: または

en: Getting Started
ja: はじめに

en: Aggregate JavaScript files
ja: JavaScript ファイルを集約

en: Convert
ja: 変換

en: Binary
ja: バイナリ

en: Delete term
ja: タームの削除

en: List terms
ja: タームのリスト

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ja: タームを削除すると、下位に含まれるすべてのタームも削除されます。<br />この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Parent term
ja: 上位の分類用語

en: Parent terms
ja: 上位のターム

en: Syndicate
ja: 配信

en: Video
ja: ビデオ

en: Books
ja: ブック

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Style
ja: スタイル

en: Forums
ja: フォーラム

en: Glossary
ja: 用語集

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: The specified passwords do not match.
ja: 入力されたパスワードが一致しませんでした。

en: Session
ja: セッション

en: No forums defined
ja: フォーラムが定義されていません

en: This topic has been moved
ja: このトピックは移動しました

en: Permissions
ja: 権限

en: roles
ja: 役割

en: Your settings have been saved.
ja: 設定が保存されました。

en: Cron
ja: cron

en: Max
ja: 最大

en: Installed
ja: インストール済み

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Link color
ja: リンクの色

en: Duplicate
ja: 複製

en: Display label
ja: ディスプレイラベル

en: Reversed
ja: リバースされた

en: Changed
ja: 変更済

en: Date created
ja: 作成日時

en: Reverse
ja: 逆順

en: Testing
ja: テスト

en: Unauthorized
ja: 未承認

en: Standard
ja: 標準

en: Interval
ja: 間隔

en: Ascension Island
ja: アセンション島

en: Fiji
ja: フィジー語

en: Falkland Islands
ja: 英領フォークランド諸島

en: South Korea
ja: 大韓民国

en: Myanmar (Burma)
ja: ミャンマー（ビルマ）

en: French Southern Territories
ja: 仏領南方・南極地域

en: British Virgin Islands
ja: 英領ヴァージン諸島

en: U.S. Virgin Islands
ja: 米領ヴァージン諸島

en: Vietnam
ja: ベトナム

en: Guernsey
ja: 英領ガーンジー島

en: Jersey
ja: 英領ジャージー島

en: User name
ja: ユーザー名

en: Theme settings
ja: テーマの設定

en: Authentication
ja: 認証

en: Not published
ja: 非掲載

en: File settings
ja: ファイルの設定

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: Color scheme
ja: 配色

en: Gray
ja: グレー

en: width
ja: 横幅

en: height
ja: 高さ

en: Unformatted
ja: 未フォーマット

en: Document
ja: ドキュメント

en: Formats
ja: 書式

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: RSS Feed
ja: RSSフィード

en: Allowed file extensions
ja: 許可されている拡張子

en: New comments
ja: 新しいコメント

en: New
ja: 新

en: Redirect to URL
ja: URL にリダイレクト

en: Top left
ja: 左上

en: Top right
ja: 右上

en: Bottom right
ja: ボトム 右

en: Bottom left
ja: ボトム 左

en: Relationships
ja: リレーションシップ

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: relationships
ja: リレーションシップ

en: Migrate
ja: 移行

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ja: ユーザー名 %name はまだアクティブ化されていないか、ブロックされています。

en: Login attempt failed for %user.
ja: %user さんがログインに失敗しました。

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Oldest first
ja: 古い順

en: Sort criteria
ja: 並び替え基準

en: Base path
ja: ベースパス

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: The username of the user to which you would like to assign ownership.
ja: 所有権を割り当てたいユーザー名を指定してください。

en: Delete action
ja: アクションの削除

en: The action has been successfully saved.
ja: アクションが正常に保存されました。

en: Themes
ja: テーマ

en: Multilingual
ja: 多言語

en: JPEG quality
ja: JPEGの品質

en: Workspace
ja: ワークスペース

en: comment
ja: コメント

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Content options
ja: コンテンツのオプション

en: Last changed
ja: 最終変更

en: not published
ja: 非掲載

en: Published comments
ja: 掲載中のコメント

en: Loading...
ja: ロード中…

en: Protected
ja: 保護されています

en: Live
ja: ライブ

en: Comment settings
ja: コメントの設定

en: Sticky
ja: 固定

en: Default options
ja: デフォルトオプション

en: Ok
ja: OK

en: Contact settings
ja: コンタクトの設定

en: Ban
ja: 禁止

en: users
ja: ユーザ

en: Tabs
ja: タブ

en: Reset password
ja: パスワードのリセット

en: Processing
ja: 処理中

en: Output format
ja: 出力書式

en: Temporary directory
ja: テンポラリーディレクトリー

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ja: ファイルのアップロードエラー : アップロードされたファイルを移動することができませんでした。

en: User status
ja: ユーザーステータス

en: Next page
ja: 次ページ

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Password strength:
ja: パスワードの強度:

en: Passwords match:
ja: パスワードの一致:

en: Slogan
ja: スローガン

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: The name used to indicate anonymous users.
ja: 匿名ユーザーを示す名称を入力してください。

en: Alternate text
ja: 代替文字列

en: Image crop
ja: 画像切り抜き

en: Apply
ja: 適用

en: Enabled modules
ja: 有効なモジュール

en: Translation language
ja: 翻訳言語

en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください...

en: Not translated
ja: 未翻訳

en: Select
ja: 選択

en: Translatable
ja: 翻訳可能

en: Location of comment submission form
ja: コメント投稿フォームの位置

en: Show blocks
ja: ブロックを表示

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Enter the terms you wish to search for.
ja: 検索したいキーワードを入力してください。

en: Bold
ja: ボールド

en: Underlined
ja: 下線

en: Copy
ja: コピー

en: Variables
ja: 変数

en: Tasks
ja: タスク

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Delete role
ja: 役割の削除

en: PHP Code
ja: PHPコード

en: Basic configuration
ja: 基本設定

en: Recipe
ja: レシピ

en: Preparation time
ja: 準備時間

en: Ingredients
ja: 材料

en: Recipes
ja: レシピ

en: No caching
ja: キャッシュなし

en: British Indian Ocean Territory
ja: 英領インド洋地域

en: Croatia
ja: クロアチア

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: Language switcher
ja: 言語の切り替え

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Source field
ja: ソース フィルド

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation status
ja: 翻訳ステータス

en: Blocks
ja: ブロック

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
ja: サイトのサイドバーや他のリージョンに表示されるブロックコンテンツを設定します。

en: Save blocks
ja: ブロックの保存

en: The block settings have been updated.
ja: ブロックの設定が更新されました。

en: Save block
ja: ブロックの保存

en: The block configuration has been saved.
ja: ブロックの設定が保存されました。

en: Menus
ja: メニュー

en: Any customizations will be lost. This action cannot be undone.
ja: すべての変更は失われます。この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Allows administrators to customize the site navigation menu.
ja: 管理者にナビゲーション メニューのカスタマイズを許可します。

en: taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Add vocabulary
ja: ボキャブラリーを追加

en: Edit vocabulary
ja: ボキャブラリーの編集

en: Created new vocabulary %name.
ja: 新しいボキャブラリー %name が作成されました。

en: Updated vocabulary %name.
ja: ボキャブラリー %name が更新されました。

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ja: 本当に、ボキャブラリー %title を削除してもよろしいですか？

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ja: ボキャブラリーを削除すると、含まれるすべてのタームも削除されます。<br />この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Deleted vocabulary %name.
ja: ボキャブラリー %name が削除されました。

en: Above
ja: 上部

en: @min and @max
ja: @min と @max

en: Default time zone
ja: デフォルトのタイムゾーン

en: Add another item
ja: 別のアイテムを追加

en: Manage fields
ja: フィールドの管理

en: Add field
ja: フィールドの追加

en: Trimmed
ja: 切り詰め

en: Text area
ja: テキストエリア

en: Used in
ja: 利用場所

en: Add a new field
ja: 新しいフィールドの追加

en: Save field settings
ja: フィールド設定を保存

en: The update has encountered an error.
ja: アップデートはエラーに遭遇しました。

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ja[0]: 1 アイテムが正常に処理されました：
ja[1]: @count アイテムが正常に処理されました：

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ja: ビューへ渡す引数のリストをコンマ（,）で区切って設定してください。

en: Decimal
ja: 固定小数点数値

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Minimum
ja: 最小

en: Precision
ja: 精度

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ja: データベースに保存する数字の数。小数点の右側も含む。

en: The number of digits to the right of the decimal.
ja: 小数点の右側の数字の数。

en: Decimal marker
ja: 小数点記号

en: Check boxes/radio buttons
ja: チェックボックス/ラジオボタン

en: Single on/off checkbox
ja: 一つの on/off チェックボックス

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
ja: テキスト/数値フィールドの、ドロップダウン/チェックボックス/ラジオボタンを定義する。

en: Text area (multiple rows)
ja: テキストエリア(複数行)

en: Defines simple text field types.
ja: シンプルテキストフィールド型を定義。

en: Index
ja: インデックス

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: Theme-engine-specific settings
ja: テーマエンジン固有の設定

en: Form
ja: フォーム

en: Debug
ja: デバッグ

en: Exceptions
ja: 例外

en: Publish
ja: 掲載

en: Unpublish
ja: 非掲載にする

en: The parent comment
ja: 親コメント

en: 1 minute
ja: 1分

en: Permission
ja: 権限

en: @module module
ja: @module モジュール

en: More information
ja: 詳細情報

en: Grid
ja: グリッド

en: Redo
ja: やり直し

en: Italic
ja: イタリック

en: Text Editor
ja: テキストエディター

en: Editor
ja: エディタ

en: Hide
ja: 非表示

en: Date range
ja: 日付の範囲

en: Anonymous commenting
ja: 匿名ユーザーのコメント

en: Anonymous posters may not enter their contact information
ja: 連絡先の記入は不要

en: Anonymous posters may leave their contact information
ja: 連絡先の記入は任意

en: Anonymous posters must leave their contact information
ja: 連絡先の記入は必須

en: Default comment setting
ja: デフォルトのコメント設定

en: The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
ja: このフィールドの内容は作成者のみが確認でき、一般には公開されません。

en: parent
ja: 上位

en: Date - newest first
ja: 日付の新しい順

en: Date - oldest first
ja: 日付の古い順

en: 1 comment | @count comments
ja[0]: コメント数 @count
ja[1]: コメント数 @count

en: 1 new comment | @count new comments
ja[0]: 新規コメント(1)
ja[1]: 新規コメント(@count)

en: Save content type
ja: コンテンツタイプの保存

en: Global
ja: グローバル

en: Show descriptions
ja: 説明を表示

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Copyright
ja: 著作権

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Language code
ja: 言語コード

en: Not present
ja: 存在しません

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Convert to
ja: 変換する

en: Source code
ja: ソースコード

en: Contact link
ja: コンタクトリンク

en: Menu link title
ja: メニューリンクのタイトル

en: Menu name
ja: メニューの名前

en: Autoplay
ja: 自動再生

en: 1 second | @count seconds
ja[0]: 1 秒
ja[1]: @count 秒

en: Edit profile
ja: プロフィールを編集

en: Edit container
ja: コンテナーの編集

en: Plugin settings
ja: プラグイン設定

en: Subscript
ja: 添字

en: Indent
ja: インデント

en: Outdent
ja: インデント解除

en: Unlink
ja: リンクしない

en: Thread
ja: スレッド

en: Reply
ja: 返信

en: Hot topic threshold
ja: ホットトピックのしきい値

en: Topics per page
ja: ページ単位のトピック数

en: Posts - most active first
ja: 投稿が活発な順

en: Posts - least active first
ja: 投稿が不活発な順

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Title text
ja: タイトルテキスト

en: Mapping
ja: マッピング

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Distinct
ja: 重複削除

en: Maximum upload size
ja: 最大アップロードサイズ

en: Extension
ja: 拡張子

en: Space
ja: スペース

en: New forum topics
ja: 新しいフォーラムトピック

en: @type: deleted %title revision %revision.
ja: @type: %titleのリビジョン%revisionが削除されました。

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: More help
ja: もっと詳しく

en: Bullet list
ja: 箇条書きリスト

en: Account blocked
ja: アカウントブロック

en: Administrator
ja: 管理者

en: Change layout
ja: レイアウトの変更

en: Provided by
ja: 提供

en: Aggregate
ja: 集約

en: Node access
ja: ノードアクセス

en: Sizes
ja: サイズ

en: Add terms
ja: タームを追加

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Resize
ja: リサイズ

en: Zip
ja: ZIP圧縮

en: The directory %directory does not exist.
ja: ディレクトリー %directory が存在しません。

en: Blockquote
ja: ブロック引用

en: No comments available.
ja: コメントはありません。

en: Activate
ja: 有効化

en: empty
ja: 空

en: Rebuild permissions
ja: アクセス権の再構築

en: @type: updated %title.
ja: @type: %titleが更新されました。

en: @type: added %title.
ja: @type: %titleが追加されました。

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Add role
ja: 役割の追加

en: Path to custom logo
ja: カスタムロゴへのパス

en: Supported formats
ja: サポートされている形式

en: Updated term %term.
ja: ターム %term が更新されました。

en: - None selected -
ja: - 選択されていません -

en: Parser
ja: パーサー

en: Discard items older than
ja: 古い項目を破棄するまでの期間

en: There is no new syndicated content from %site.
ja: %site から新しく配信されたコンテンツはありません。

en: There is new syndicated content from %site.
ja: %site から新しく配信されたコンテンツがあります。

en: URL to the feed.
ja: フィードのURL。

en: Last time feed was checked for new items, as Unix timestamp.
ja: 前回フィードは、Unixのタイムスタンプとして、新しいアイテムをチェックした。

en: An image representing the feed.
ja: フィードを表す画像。

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
ja: キャッシュを検証するために使用する、エンティティタグのHTTPレスポンスヘッダーです。

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
ja: Unix のタイムスタンプとしてフイードが最後に修正された時。

en: Primary Key: Unique ID for feed item.
ja: 主キー: フィードアイテムのユニークID。

en: Title of the feed item.
ja: フィード項目のタイトル

en: Link to the feed item.
ja: フィードアイテムへのリンク。

en: Author of the feed item.
ja: フィードアイテムの投稿者。

en: Body of the feed item.
ja: フィードアイテムの本文。

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
ja: フィードアイテムの投稿日時（UNIXタイムスタンプ）。

en: Unique identifier for the feed item.
ja: フィード項目のユニークな識別子。

en: Alias
ja: エイリアス

en: Values
ja: 値

en: Account settings
ja: アカウントの設定

en: Enter your keywords
ja: 検索キーワードを入力してください

en: Clean URLs
ja: クリーン URL

en: My account
ja: アカウント情報

en: Number of topics
ja: トピック数

en: Active forum topics
ja: 活発なフォーラムトピック

en: Read the latest forum topics.
ja: 最新のフォーラムトピックを読む

en: GD library
ja: GDライブラリー

en: Attach to
ja: 添付先

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ja: ユーザーがオンラインであると見なす時間を指定してください。 最後にページを表示してからこの時間が経過するまで、そのユーザーはオンラインであると見なされます。

en: Context
ja: コンテキスト

en: Book navigation
ja: ブックナビゲーション

en: Pager
ja: ページャー

en: Identifier
ja: 識別子

en: Taxonomy vocabulary
ja: タクソノミーボキャブラリー

en: Remove this item
ja: このアイテムを除去

en: Keyword
ja: キーワード

en: 1 year | @count years
ja[0]: 1年
ja[1]: @count年

en: 1 week | @count weeks
ja[0]: 1週
ja[1]: @count週

en: 1 min | @count min
ja[0]: 1分
ja[1]: @count分

en: 1 sec | @count sec
ja[0]: 1秒
ja[1]: @count秒

en: Columns
ja: カラム

en: Module name
ja: モジュール名

en: Layout settings
ja: レイアウトの設定

en: Page settings
ja: ページの設定

en: Use pager
ja: ページャーを使用

en: Items to display
ja: 表示件数

en: Offset
ja: オフセット

en: More link
ja: 続きへのリンク

en: More link text
ja: 続きへのリンクのテキスト

en: Top level book
ja: トップレベルのブック

en: German
ja: ドイツ語

en: Link to file
ja: ファイルへのリンク

en: contains
ja: 含む

en: Send message
ja: メッセージを送信

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Allow Upscaling
ja: 拡大を許可

en: Rotation angle
ja: 回転角度

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ja: 画像が回転される角度。正の値は時計回り、負の値は反時計回りを意味します。

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ja: 画像ごとにランダムな角度で回転する。上の数値は最大の回転角として使われます。

en: Flush
ja: 消去

en: Print
ja: 印刷

en: Field mapping
ja: フィールドマッピング

en: Locked
ja: ロック

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ja: %name (%email) さんにパスワード初期化用の案内メールが送信されました。

en: types
ja: タイプ

en: Data
ja: データ

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: Check for updates
ja: 最新版の確認

en: All newer versions
ja: すべての最新バージョン

en: Only security updates
ja: セキュリティーアップデートのみ

en: No update data available
ja: 更新データがありません

en: Not secure!
ja: 安全ではありません！

en: Revoked!
ja: 廃止されました！

en: Unsupported release
ja: サポートされていないリリース

en: Can not determine status
ja: 状況を確定できません

en: (version @version available)
ja: (バージョン @version を入手できます)

en: See the available updates page for more information:
ja: 詳細は利用可能なアップデートのページを参照してください:

en: There is a security update available for your version of Drupal. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ja: 利用中のDrupalバージョンのセキュリティーアップデートが入手可能です。 サーバーの安全性を確保するために、早急に更新するべきです！

en: Your version of Drupal has been revoked and is no longer available for download. Upgrading is strongly recommended!
ja: 利用中のDrupalバージョンは廃止され、もはやダウンロードはできません。 アップグレードすることを強く推奨します！

en: The installed version of at least one of your modules or themes has been revoked and is no longer available for download. Upgrading or disabling is strongly recommended!
ja: 少なくとも1つのモジュールやテーマのインストール済みバージョンは廃止され、もはやダウンロードはできません。 アップグレードするか、無効にすることを強く推奨します！

en: Your version of Drupal is no longer supported. Upgrading is strongly recommended!
ja: 利用中のDrupalバージョンは、もはやサポートされていません。 アップグレードすることを強く推奨します！

en: There are updates available for your version of Drupal. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ja: 利用中の Drupal バージョンのアップデートを入手できます。サイトを適切に機能させ続けるために、できるだけ早く更新すべきです。

en: Project not secure
ja: 安全ではないプロジェクト

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
ja: このプロジェクトはDrupalセキュリティーチームによって安全でないと標示され、もはやダウンロードはできません。 このプロジェクトに含まれたすべてを早急に無効にすることを、強く推奨します！

en: Project revoked
ja: 廃止されたプロジェクト

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ja: このプロジェクトは廃止され、もはやダウンロードはできません。 このプロジェクトに含まれたすべてを無効にすることを、強く推奨します！

en: Project not supported
ja: サポートされていないプロジェクト

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
ja: このプロジェクトはもはやサポートされず、もはやダウンロードはできません。 このプロジェクトに含まれたすべてを無効にすることを、強く推奨します！

en: No available releases found
ja: 入手可能なリリースが見つかりません

en: Release revoked
ja: 廃止されたリリース

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ja: 現在インストールされているリリースは廃止され、もはやダウンロードはできません。 このリリースに含まれたすべてを無効にするか、アップグレードすることを強く推奨します！

en: Release not supported
ja: サポートされていないリリース

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
ja: 現在インストールされているリリースはサポートされず、もはやダウンロードはできません。 このリリースに含まれたすべてを無効にするか、アップグレードすることを強く推奨します！

en: Invalid info
ja: 無効な情報

en: Security update required!
ja: セキュリティーアップデートが必要です!

en: Not supported!
ja: サポートされません！

en: Recommended version:
ja: 推奨バージョン:

en: Security update:
ja: セキュリティーアップデート：

en: Latest version:
ja: 最新バージョン:

en: Development version:
ja: 開発バージョン:

en: Also available:
ja: 同じく入手可能:

en: No name
ja: 名前なし

en: Node count
ja: ノード数

en: File MIME
ja: ファイルMIME

en: User Role
ja: ユーザーの役割

en: Search help
ja: 検索のしかた

en: Field settings
ja: フィールドの設定

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Edit forum
ja: フォーラムの編集

en: Default order
ja: デフォルトの並び順

en: This is the designated forum vocabulary. Some of the normal vocabulary options have been removed.
ja: このボキャブラリーはフォーラムで使用するためのものです。 そのため、通常のボキャブラリーに存在するオプションのいくつかは取り除かれています。

en: Leave shadow copy
ja: シャドーコピーを残す

en: If you move this topic, you can leave a link in the old forum to the new forum.
ja: シャドーコピーを残すかどうかを指定してください。 チェックを入れると、このトピックを移動する際、移動前のフォーラムに移動先へのリンクを残すことができます。

en: Container name
ja: コンテナー名

en: forum container
ja: フォーラムコンテナー

en: Created new @type %term.
ja: 新しい @type %term が作成されました。

en: The @type %term has been updated.
ja: @type %term が更新されました。

en: Emails
ja: メールアドレス

en: Favicon
ja: お気に入りアイコン

en: Containing any of the words
ja: 以下のいずれかのワードを含む

en: Containing the phrase
ja: 以下のフレーズを含む

en: Containing none of the words
ja: 以下のいずれのワードも含まない

en: Only of the type(s)
ja: コンテンツタイプを限定

en: Content ranking
ja: コンテンツの順位

en: Keyword relevance
ja: キーワードの適合率

en: Number of comments
ja: コメント数

en: Number of views
ja: 参照回数

en: Factor
ja: 要素

en: Content search
ja: コンテンツ検索

en: Expand layout to include descriptions.
ja: 説明を含めるためにレイアウトを展開する

en: Hide descriptions
ja: 説明を非表示にする

en: Compress layout by hiding descriptions.
ja: 説明を隠してレイアウトを縮める

en: Or
ja: または

en: Color set
ja: カラーセット

en: Content ID
ja: コンテンツID

en: Underline
ja: 下線

en: Cut
ja: カット

en: Paste
ja: 貼付け

en: Ordered list
ja: 順序付きリスト

en: Unordered list
ja: 順序なしリスト

en: About
ja: アバウト

en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字の識別

en: Maximum link text length
ja: リンクテキストの最長文字数

en: URLs longer than this number of characters will be truncated to prevent long strings that break formatting. The link itself will be retained; just the text portion of the link will be truncated.
ja: リンクテキストとして使用できる文字数の上限を入力してください。 ここで指定された文字数より長いテキストは、体裁を崩すのを防ぐために切り落とされます。 ただし、この文字数はリンクテキスト部にのみ影響し、リンク (URL 文字列) 自体には影響を与えません。

en: Reports
ja: レポート

en: Setting
ja: 設定

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ja: 独自のロゴをアップロードしたい場合は、ローカルの画像ファイルへのパスを入力してください。

en: Link class
ja: リンクのクラス

en: Install profile
ja: インストールプロフィール

en: %percentage of the site has been indexed.
ja: サイトの %percentage がインデックス付けされました。

en: File directory
ja: ファイルディレクトリー

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: Teaser length
ja: ティーザーの長さ

en: not set
ja: セットされていません

en: Web server
ja: ウェブサーバー

en: Memory limit
ja: メモリの制限

en: regex
ja: 正規表現

en: Indexes
ja: インデックス

en: Cardinality
ja: カーディナリティ

en: Fid
ja: FID

en: There is 1 item left to index. | There are @count items left to index.
ja[0]: 1 アイテムがインデックス付けされていません。
ja[1]: @count アイテムがインデックス付けされていません。

en: The content access permissions have been rebuilt.
ja: コンテンツのアクセス権が再構築されました。

en: Configure Block
ja: ブロックの構成

en: Column
ja: カラム

en: Default sort
ja: デフォルトの並び順

en: sort by @s
ja: @s で並び替え

en: Publish content
ja: コンテンツを掲載

en: and
ja: かつ

en: Manage actions
ja: アクションの管理

en: Action type
ja: アクションの種類

en: Display a message to the user
ja: ユーザーへメッセージを表示

en: Unpublish comment
ja: コメントを非公開にする

en: Unpublish comment containing keyword(s)
ja: キーワードを含むコメントを非公開にする

en: Page path
ja: ページパス

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Content language
ja: コンテンツの言語

en: Enables the categorization of content.
ja: コンテンツのカテゴリー分類を可能にする

en: Path prefix
ja: パス接頭語

en: Search Form
ja: 検索フォーム

en: Auto-reply
ja: 自動返信

en: Optional auto-reply. Leave empty if you do not want to send the user an auto-reply message.
ja: 利用者に自動返信したい場合は、そのメッセージを記入してください。 自動返信メッセージを送りたくない場合は、空欄にしてください。

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Synchronize
ja: 同期

en: Number of results
ja: 結果の数

en: Set as default
ja: デフォルトに設定

en: Not promoted
ja: フロントページにはありません

en: Not sticky
ja: 固定されていない

en: Errors
ja: エラー

en: Nid
ja: ノードID

en: Parent comment
ja: 親コメント

en: Author's website
ja: 投稿者のウェブサイト

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ja: スレッド化される場合のコメントの深さを表示します。

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ja: スレッド化の順番で並べ替えます。これは子コメントをそれらの親コメントと共に保存します。

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ja: コメントに返信するためのリンクを出力します。

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: UI settings
ja: UI設定

en: Newest first
ja: 新しい順

en: field
ja: フィールド

en: Update settings
ja: アップデート設定

en: nodes
ja: ノード

en: Formatter
ja: フォーマッター

en: Some required modules must be enabled
ja: いくつかの必須モジュールを有効にする必要があります

en: New posts
ja: 新しい投稿

en: View settings
ja: ビューの設定

en: Week @week
ja: 第 @week 週

en: Delete view
ja: ビューを削除

en: Accessibility features
ja: アクセシビリティの機能

en: Translate
ja: 翻訳

en: Translation file
ja: 翻訳ファイル

en: File to import not found.
ja: インポートするファイルが見つかりませんでした。

en: Save translations
ja: 翻訳文字列の保存

en: Cache options
ja: キャッシュオプション

en: Target
ja: ターゲット

en: Time ago
ja: 現在からの時間

en: Admin menu
ja: 管理用メニュー

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Crop
ja: トリミング

en: Not enabled
ja: 無効

en: Insert Image
ja: 画像を挿入

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ja: 編集画面のこのフィールドの下に表示したい説明。<br />利用可能なHTMLタグ: @tags

en: Sort direction
ja: 並べ替えの向き

en: Steps
ja: ステップ

en: Element
ja: 要素

en: Radios
ja: ラジオボタン

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ja: @module (<span class="admin-disabled">無効</span>)

en: Web services
ja: ウェブサービス

en: Field options
ja: フィールドのオプション

en: Save permissions
ja: 権限の保存

en: Effect
ja: 効果

en: Route
ja: ルート

en: Sequence
ja: シーケンス

en: starting from @count
ja: @count から開始

en: Embed
ja: エンベッド

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Menu block
ja: メニューブロック

en: Quick edit
ja: クイック編集

en: Change book (update list of parents)
ja: ブックの変更 (上位一覧の更新)

en: Manage your site's book outlines.
ja: サイトのブックアウトラインを管理します。

en: For security reasons, your upload has been renamed to %filename.
ja: セキュリティー上の理由から、アップロードされたファイルは %filename にリネームされました。

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Installed version
ja: インストール済みバージョン

en: Recommended version
ja: 推奨バージョン

en: User roles
ja: ユーザーの役割

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Acronym
ja: 頭字語

en: More link path
ja: 続きへのリンクのパス

en: No vocabularies available.
ja: 利用できるボキャブラリーはありません。

en: original
ja: オリジナル

en: Main navigation
ja: メインナビゲーション

en: Starting level
ja: 開始階層

en: Title only
ja: タイトルのみ

en: Notification settings
ja: 通知の設定

en: Dates
ja: 日付

en: Not defined
ja: 未定義

en: Validator
ja: バリデーター

en: Debugging
ja: デバッグ処理

en: Inherit
ja: 継承

en: No preview
ja: プレビューなし

en: Save as
ja: 保存

en: Preview image
ja: 画像をプレビュー

en: pixels
ja: ピクセル

en: Use default
ja: デフォルトを使用

en: 1 month | @count months
ja[0]: 1ヶ月
ja[1]: @countヶ月

en: Parameter
ja: パラメーター

en: done
ja: 完了

en: Image Upload
ja: イメージアップロード

en: Display format
ja: ディスプレイフォーマット

en: Custom format
ja: カスタムフォーマット

en: Current state
ja: 現在の状態

en: The date the node was last updated.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: Direction
ja: 方向

en: Drupal core
ja: Drupal コア

en: Book navigation block display
ja: ブックナビゲーションブロックの表示

en: Relations
ja: 関連

en: Invalid display id @display
ja: 不正なディスプレイID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ja: エラー: @table > @field のハンドラーは存在しません！

en: Do not use a relationship
ja: リレーションシップを使用しない

en: Password field is required.
ja: パスワードフィールドの入力は必須です。

en: Display type
ja: 表示形式

en: Confirm password
ja: パスワードの確認

en: button
ja: ボタン

en: Not applicable
ja: 適用不可

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Administration theme
ja: 管理用テーマ

en: The cache has been cleared.
ja: キャッシュをクリアーしました。

en: Isle of Man
ja: 英領マン島

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Serbia
ja: セルビア

en: Kosovo
ja: コソボ

en: Diego Garcia
ja: ディエゴガルシア島

en: Tristan da Cunha
ja: トリスタンダクーニャ

en: Role ID.
ja: 役割ID。

en: Run cron
ja: cron を実行

en: Run updates
ja: アップデートを実行

en: Warning message
ja: 警告メッセージ

en: Combine
ja: 結合

en: of
ja: の

en: Tour
ja: ツアー

en: Title field
ja: タイトルフィールド

en: The file %file could not be saved. An unknown error has occurred.
ja: 未知のエラーが発生したため、ファイル %file を保存できませんでした。

en: The specified file %name could not be uploaded.
ja: 指定されたファイル %name をアップロードできませんでした。

en: The file's name is empty. Please give a name to the file.
ja: ファイル名が付けられていません。ファイルに名前をつけてください。

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ja: 次の拡張子のファイルのみが許可されます: %files-allowed

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ja: ファイル (%filesize) は、ファイルサイズの上限である %maxsize を超過しています。

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ja: ファイル (%filesize) は、割り当てディスク容量の %quota を超過しています。

en: Upload error. Could not move uploaded file %file to destination %destination.
ja: ファイルアップロードエラー: アップロードされたファイル %file を保存先 %destination へ移動できませんでした。

en: Add to book outline
ja: ブックアウトラインへ追加

en: New set
ja: 新規セット

en: No link
ja: リンクなし

en: Add Link
ja: リンクを追加

en: Edit Link
ja: リンクの編集

en: outdated
ja: 期限切れ

en: Is not one of
ja: の一つではない

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ja: コンテンツのタグ付けや分類を管理します。

en: Re-index site
ja: サイトインデックスの再構築

en: Log searches
ja: 検索した内容を記録

en: Are you sure you want to re-index the site?
ja: 本当に、サイト内のインデックスを再構築しますか？

en: Save and continue
ja: 保存して次へ

en: Row
ja: 行

en: Date settings
ja: 日付の設定

en: Table name prefix
ja: テーブル名プレフィックス

en: Migration
ja: マイグレーション

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Maximum height
ja: 最大高さ

en: Maximum width
ja: 最大幅

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Link options
ja: リンクのオプション

en: Timor-Leste
ja: 東ティモール

en: Åland Islands
ja: オーランド諸島

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Properties
ja: プロパティー

en: Cached
ja: キャッシュ済み

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Difficulty
ja: 難易度

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Maximum image resolution
ja: 最大画像解像度

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ja: 不正な選択が見つかりました。サイト管理者に連絡してください。

en: First sidebar
ja: 第1サイドバー

en: Bundles
ja: バンドル

en: Status report
ja: サイトの状態

en: Not writable
ja: 書き込み不能

en: Bundle
ja: バンドル

en: Decimal point
ja: 小数点

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: Configuration name
ja: 構成名

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: Book outline
ja: ブックアウトライン

en: This will be the top-level page in this book.
ja: このページがこのブック内の最上位ページとなります。

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: Notify user of new account
ja: 新規アカウントをユーザーへ通知する

en: Created timestamp
ja: 生成時のタイムスタンプ

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Form mode
ja: フォームモード

en: View comment
ja: コメントを表示

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ja: 指定した権限を持つユーザーへアクセス権限を付与します。

en: Decimal value
ja: 小数値

en: Comma
ja: コンマ

en: Show All
ja: すべて表示

en: Uses
ja: 機能

en: Path to custom icon
ja: カスタムアイコンへのパス

en: Your email address
ja: あなたのメールアドレス

en: Frontpage
ja: フロントページ

en: Users who have created accounts on your site.
ja: サイトにアカウント登録のあるユーザー。

en: Edit action
ja: アクションの編集

en: Current user
ja: 現在のユーザー

en: Delete comment
ja: コメントの削除

en: Reply to comment
ja: コメントに返信

en: Default display mode
ja: デフォルトの表示モード

en: Default comments per page
ja: デフォルトのページ単位のコメント数

en: Comment subject field
ja: コメントの件名欄

en: Any replies to this comment will be lost. This action cannot be undone.
ja: このコメントに対するすべての返信は失われます。 この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Publish the selected comments
ja: 選択されたコメントを掲載する

en: Unpublish the selected comments
ja: 選択されたコメントを非掲載にする

en: (No subject)
ja: (件名なし)

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Access type
ja: アクセスタイプ

en: Default image
ja: デフォルト画像

en: Add feed
ja: フィードの追加

en: List links
ja: リンクの一覧

en: Text settings
ja: テキストの設定

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: File system
ja: ファイル システム

en: Ends with
ja: ～で終わる

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Enter your @s username.
ja: @sでのユーザー名を入力してください。

en: Posted in
ja: 投稿先

en: Comment: unauthorized comment submitted or comment submitted to a closed post %subject.
ja: コメント: 権限のないコメント投稿か、クローズされた投稿 %subject へコメントが投稿されました。

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Link this field to its user
ja: このフィールドをユーザーにリンク

en: Display link
ja: リンクを表示

en: RDF mapping
ja: RDF マッピング

en: Parent ID
ja: 上位コメントのID

en: Default style
ja: デフォルトスタイル

en: The node ID of the node.
ja: ノードIDです。

en: Tab weight
ja: タブのウェイト

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: No role
ja: 役割なし

en: Block title.
ja: ブロックのタイトル。

en: Search index
ja: 検索インデックス

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: 1 view | @count views
ja[0]: 閲覧数 1
ja[1]: 閲覧数 @count

en: The file's MIME type.
ja: ファイルのMIMEタイプ。

en: The size of the file.
ja: ファイルのサイズ。

en: The MIME type of the file.
ja: ファイルの MIME タイプ

en: @type %title has been created.
ja: @type %title が作成されました。

en: @type %title has been updated.
ja: @type %title が更新されました。

en: The post could not be saved.
ja: 投稿が保存できませんでした。

en: Menu link ID
ja: メニューリンクID

en: 1 character | @count characters
ja[0]: 1文字
ja[1]: @count 文字

en: Filter settings
ja: フィルター設定

en: You do not have any administrative items.
ja: 管理上の項目がありません。

en: No help is available for module %module.
ja: %module モジュール用のヘルプはありません。

en: @module administration pages
ja: @module 管理ページ

en: Thumbnail width
ja: サムネイルの幅

en: Thumbnail height
ja: サムネイルの高さ

en: Filter the view to the currently logged in user.
ja: 現在ログイン状態にあるユーザーでビューを絞り込みます。

en: Save translation
ja: 翻訳を保存

en: Add language
ja: 言語を追加

en: AM
ja: 午前

en: PM
ja: 午後

en: PHP extensions
ja: PHP拡張

en: Comments per page
ja: 1ページあたりのコメント数

en: Publish comment
ja: コメントを公開する

en: The file could not be uploaded.
ja: ファイルがアップロードできませんでした。

en: Export configuration
ja: 構成をエクスポート

en: Collaboration
ja: コラボレーション

en: Administration pages
ja: 管理画面のページ

en: Capitalize first letter
ja: 頭文字を大文字に変更

en: The website encountered an unexpected error. Please try again later.
ja: サイトに予期せぬエラーが起こりました。しばらくたってから再度お試しください。

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
ja: %name さんが %timestamp にワンタイムログインリンクを使用しました。

en: Registration successful. You are now logged in.
ja: 正常に登録されました。 あなたは現在、ログインしています。

en: Uid
ja: ユーザーID

en: Custom text
ja: 独自のテキスト

en: Sum
ja: 合計

en: The comment body.
ja: コメントの本文

en: Default argument
ja: デフォルトの引数

en: sorted by
ja: 並び順

en: Feed display options
ja: フィードディスプレイのオプション

en: Available actions
ja: 利用可能なアクション

en: Remove group
ja: グループを削除

en: The comment ID.
ja: コメントID。

en: Add link
ja: リンクの追加

en: Link settings
ja: リンク設定

en: Numbered list
ja: 番号付きリスト

en: View comments
ja: コメントの閲覧

en: Not set
ja: 未設定

en: Set password
ja: パスワードを設定

en: Workflow Settings
ja: ワークフローの設定

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ja: %name: このフィールドは @count 以上の値を持つことができません。

en: No fields available.
ja: 利用できるフィールドがありません。

en: Content author
ja: コンテンツの投稿者

en: Vertical Tabs
ja: 垂直タブ

en: Not in book
ja: ブックに含まれない

en: New book
ja: 新しいブック

en: By @name on @date
ja: 日付 @date 　　投稿者 @name

en: By @name
ja: @name 作成

en: Not in menu
ja: メニューには表示されていません。

en: Alias: @alias
ja: エイリアス: @alias

en: No alias
ja: エイリアスなし

en: Source language
ja: 元言語

en: Initializing.
ja: 初期化中。

en: An error has occurred.
ja: エラーが発生しました。

en: Your page will be a part of the selected book.
ja: アウトラインに加えたいブックを選択してください。 「新しいブックを作成」を選択すると、このページをブックの最上位ページにできます。

en: Numeric
ja: 数値

en: mobile
ja: モバイル

en: Media settings
ja: メディア設定

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: Notify user
ja: ユーザーへの通知

en: 0 sec
ja: 0秒

en: Submit button text
ja: 送信ボタンのテキスト

en: Card
ja: カード

en: Is published
ja: 公開されている

en: Configure @block
ja: @blockを設定

en: Filter log messages
ja: ログメッセージの絞り込み

en: You must select something to filter by.
ja: 絞り込み対象を選択する必要があります。

en: New revision
ja: 新規リビジョン

en: Callback
ja: コールバック

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
ja: 現在のパスワードを変更したい場合は、両方のフィールドに新しいパスワードを入力してください。

en: You have tried to use a one-time login link that has expired. Please request a new one using the form below.
ja: このワンタイムログインリンクは、すでに期限が切れています。<br />再度の発行を希望する場合は、以下のフォームからリクエストしてください。

en: This login can be used only once.
ja: このログインを使用できるのは1回限りです。

en: Add comment link
ja: コメント追加リンク

en: Strike-through
ja: 取り消し線

en: Align left
ja: 左揃え

en: Align center
ja: 中央寄せ

en: Align right
ja: 右揃え

en: Justify
ja: 正当化する

en: Horizontal rule
ja: 水平の罫線

en: Paste Text
ja: テキスト貼付け

en: Paste from Word
ja: Microsoft Word からの貼付け

en: Remove format
ja: 書式を削除する

en: Character map
ja: 文字コード表

en: HTML block format
ja: HTMLブロック形式

en: Font style
ja: フォントスタイル

en: Abbreviation
ja: 略語

en: Inserted
ja: 挿入

en: Experimental
ja: 試験的

en: Provide a password for the new account in both fields.
ja: 上の両方のフィールドに新しいアカウントのパスワードを入力してください。

en: @interval ago
ja: @interval 前

en: Changes cannot be made to a locked view.
ja: ロックされた表示は変更することはできません

en: Create customized lists and queries from your database.
ja: カスタマイズされた一覧とクエリーをデータベースから作成する

en: Broken/missing handler
ja: 壊れている、もしくは消失しているハンドラー

en: Current date
ja: 現在の日時

en: Current node's creation time
ja: 現在のノードの作成日時

en: Current node's update time
ja: 現在のノードの更新日時

en: Do not display items with no value in summary
ja: 値がない項目を概要に表示しない

en: Invalid input
ja: 不正な入力

en: Fail basic validation if any argument is given
ja: 余分な引数が与えられたら検証を失敗にする

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ja: このオプションを有効にすると、必要なものより多くの引数がビューに与えられた場合に検証を失敗させることができます。

en: Glossary mode
ja: 辞典モード

en: Character limit
ja: 文字数制限

en: No transform
ja: 変換なし

en: Upper case
ja: 大文字

en: Lower case
ja: 小文字

en: Capitalize each word
ja: 単語の頭文字を大文字にする

en: Case in path
ja: パスでの大文字小文字

en: Transform spaces to dashes in URL
ja: URLに含まれている空白をダッシュに変換

en: Exclude from display
ja: 表示から除外

en: Link path
ja: リンクパス

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ja: このリンクのDrupal内部パスまたは絶対URL。下記の「置換パターン」を利用して、このビューのデータを入力することができます。

en: The CSS class to apply to the link.
ja: このリンクに適用するCSSクラス。

en: Prefix text
ja: 接頭語文字列

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ja: このリンクの前に表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: Suffix text
ja: 接尾語文字列

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ja: このリンクの後ろに表示する文字列。HTMLを含めることができます。

en: Trim only on a word boundary
ja: 単語の区切りでトリミング

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ja: このオプションを有効にすると、単語の区切りでフィールドがトリミングされて表示されます。最大文字数を超えることはありません。単語の区切りが無ければ、フィールドは何も表示しません。

en: Strip HTML tags
ja: HTMLタグを除去

en: Field can contain HTML
ja: フィールドに HTML を含める

en: File size display
ja: ファイルサイズの表示

en: Formatted (in KB or MB)
ja: フォーマット済み（KBまたはMB）

en: Raw bytes
ja: バイト数そのまま

en: If checked, true will be displayed as false.
ja: このオプションを有効にすると、trueの場合にfalseを返します。

en: Time ago (with "ago" appended)
ja: 現在からの時間（「～前」を付加）

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ja: 経過時間（「～前 / ～後」を付加）

en: Round
ja: 端数切り捨て

en: If checked, the number will be rounded.
ja: チェックがあれば、端数を切り捨てます。

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ja: 小数点第何位まで表示するか指定してください。

en: What single character to use as a decimal point.
ja: 小数点として使用する文字を指定してください。

en: What single character to use as the thousands separator.
ja: 千単位の区切り文字として使用する文字を指定してください。

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の前に置く文字列。

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ja: 通貨記号等の、数字の後に置く文字列

en: Simple separator
ja: 単純なセパレーター

en: Display as link
ja: リンクとして表示

en: Operator identifier
ja: オペレーターの識別子

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ja: URLで ? の後ろに現れ、このオペレーターを区別できるようにします。

en: Filter identifier
ja: フィルターの識別子

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ja: この外部設置フィルターへの入力は任意で、値のないオプションが追加されます。

en: Remember
ja: 記憶

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ja: ユーザーがこのフィルターに行った最終の設定を記憶します。

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ja: フィルターを外部設置する場合は識別子を入力してください。

en: This identifier is not allowed.
ja: この識別子は許可されていません。

en: - Any -
ja: - すべて -

en: exposed
ja: 表示

en: Value type
ja: 値のタイプ

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ja: システム内部で使用する書式で日時を入力します。CCYY-MM-DD HH:MM:SS といった書式が適当でしょう。

en: Invalid date format.
ja: 日時の書式に誤りがあります。

en: Limit list to selected items
ja: 選択した項目だけをリストに表示

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ja: このオプションを有効にすると、ここで選択することができるのはユーザーに表示される項目だけとなります。

en: not in
ja: 含まれない

en: Is all of
ja: ～のすべて

en: Is none of
ja: ～のどれでもない

en: not
ja: ～でない

en: <
ja: より小さい

en: <=
ja: 同じかより小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: between
ja: 範囲内

en: Is not between
ja: 範囲外にある

en: not between
ja: 範囲外

en: Min
ja: 最小

en: And max
ja: および最大

en: And
ja: および

en: Contains any word
ja: いずれかの単語を含む

en: has word
ja: 単語がある

en: Contains all words
ja: すべての単語を含む

en: has all
ja: すべてを持つ

en: begins
ja: ～で始まる

en: ends
ja: ～で終わる

en: Require this relationship
ja: このリレーションシップを必須とする

en: asc
ja: 昇順

en: desc
ja: 降順

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ja: 粒度はふたつの日時が同じかどうかを決定する際に用いる最小単位です。例えば、粒度が「年」の場合にすべての日時が1999年であれば、それぞれ1999年のいつであるかに関わらず、同じ日時として扱います。

en: Broken
ja: 壊れている

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: These queries were run during view rendering:
ja: ビューのレンダリング中に以下のクエリーが実行されました:

en: This display has no path.
ja: このディスプレイにはパスがありません。

en: Query build time
ja: クエリー構築時間

en: Query execute time
ja: クエリー処理時間

en: View render time
ja: ビューの描画時間

en: No query was run
ja: 実行されたクエリーはありません

en: Unable to preview due to validation errors.
ja: 検証エラーのため、プレビュー出来ません。

en: View name
ja: ビューの名前

en: Break lock
ja: ロックを解除

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ja: ロックが解除されました。このビューは編集可能です。

en: Go to the real page for this display
ja: このディスプレイの実際のページへ移動

en: Missing style plugin
ja: 失われたスタイルプラグイン

en: Change settings for this style
ja: このスタイルの設定を変更

en: View analysis
ja: ビューの分析

en: Rearrange @type
ja: @type の並べ替え

en: Broken field @id
ja: 壊れているフィールド @id

en: There are no @types available to add.
ja: 追加できる@typesがありません。

en: Configure extra settings for @type %item
ja: @typeの%itemに関するその他の設定を行う

en: Clear Views' cache
ja: ビューのキャッシュをクリアー

en: Add Views signature to all SQL queries
ja: すべてのSQLクエリーにViewsのシグニチャーを追加

en: Disable views data caching
ja: ビューのキャッシュの無効化

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ja: ビューは、テーブルやモジュールおよび利用可能なビューのデータをキャッシュして、パフォーマンスを向上させます。 このチェックボックスにチェックを入れると、そのキャッシュを省略し、必要な時に常にデータを再構築するようになります。 これはサイトのパフォーマンスに重大な影響を及ぼします。

en: Show other queries run during render during live preview
ja: ライブプレビューを生成中に実行された他のクエリーを表示

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ja: Drupalには、ビューを生成中にも多くのクエリーを実行する能力があります。このオプションを有効にすると、ライブプレビューのビューを生成中に実行したすべてのクエリーを表示します。

en: View analysis can find nothing to report.
ja: ビューの分析では、報告すべき点が見つかりませんでした。

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ja: このビューにはデフォルトのディスプレイしかなく、そのためサイトのどこにも配置できません。ページやブロックのディスプレイを追加してください。

en: Reduce duplicates
ja: 重複を減らす

en: Default settings for this view.
ja: このビューのデフォルト設定

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ja: URLとメニューリンクがあるページとしてビューを表示します。

en: Display the view as a block.
ja: ブロックとしてビューを表示します。

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ja: 他のディスプレイに添付することで、ひとつのビューに複数のビューを表示することができます。

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ja: RSSフィードのようなフィードとしてビューを表示します。

en: Displays rows one after another.
ja: 1行ずつ表示。

en: HTML List
ja: HTMLリスト

en: Displays rows in a grid.
ja: グリッド形式で行を表示します。

en: Displays rows in a table.
ja: テーブル形式で行を表示します。

en: Displays the default summary as a list.
ja: デフォルトのサマリーをリスト形式で表示。

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ja: 行で区切るかインラインかを選択して、形式なしでサマリーを表示

en: Generates an RSS feed from a view.
ja: ビューからRSSフィードを生成します。

en: Displays the fields with an optional template.
ja: 任意のテンプレートでフィールドを表示します。

en: Will be available to all users.
ja: すべてのユーザーが利用可能。

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ja: 指定した役割のいずれかを持つユーザーにアクセス権限が付与されます。

en: No caching of Views data.
ja: Views のデータをキャッシュしません。

en: Time-based
ja: 時間基準

en: Simple time-based caching of data.
ja: 単純に時間を基準としてデータをキャッシュします。

en: sort criteria
ja: 並び替え基準

en: Sort criterion
ja: 並び替え基準

en: sort criterion
ja: 並び替え基準

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ja: アグリゲーターアイテムは外部のRSSやAtomニュースフィードからインポートされます。

en: The title of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムのタイトル。

en: The link to the original source URL of the item.
ja: アイテムのオリジナルソースのURLへのリンク。

en: The author of the original imported item.
ja: インポート元の項目の作成者。

en: The actual content of the imported item.
ja: インポートした項目の実際のコンテンツ。

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ja: 元のフィードアイテムが投稿された日時。（インポートされた日時となるフィードもあります）

en: Feed ID
ja: フィードID

en: The unique ID of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの固有のID。

en: The title of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードのタイトル。

en: The link to the source URL of the feed.
ja: フィードのソースURLへのリンク。

en: The date the feed was last checked for new content.
ja: 最後にフィードをチェックした日時。

en: The description of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードの説明。

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ja: 元のソースに含まれているデータでアグリゲーターの項目を表示します。

en: The book the node is in.
ja: ノードが属しているブック。

en: The weight of the book page.
ja: ブックページのウェイト。

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ja: ブックページの階層の深さ。トップレベルのブックは階層が 1 です。

en: The parent book node.
ja: 親ブックノード。

en: The title of the comment.
ja: コメントのタイトル

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ja: コメント投稿者の名前。投稿者のホームページへのリンクとして出力可能です。

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメント投稿者のウェブサイトアドレス。リンクとして出力可能です。投稿者が登録済みユーザーの場合は値がありません。

en: Post date
ja: 投稿日

en: Node link
ja: ノードリンク

en: The User ID of the comment's author.
ja: コメント投稿者のユーザーID。

en: Parent CID
ja: 親CID

en: Last comment time
ja: 最新コメント日時

en: Date and time of when the last comment was posted.
ja: 最後にコメントが投稿された日時。

en: Last comment author
ja: 最新コメント投稿者

en: The name of the author of the last posted comment.
ja: 最後に投稿されたコメントの投稿者名。

en: Comment count
ja: コメント数

en: The number of comments a node has.
ja: ノードに寄せられたコメント数。

en: Updated/commented date
ja: 更新またはコメント日時

en: The number of new comments on the node.
ja: ノードに寄せられた新着コメント数。

en: Comment status
ja: コメントステータス

en: User posted or commented
ja: ユーザーが投稿またはコメント

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
ja: ユーザーが投稿したりコメントしたノードだけを表示します。

en: Display the comment as RSS.
ja: RSSとしてコメントを表示します。

en: Provide a simple link to the user contact page.
ja: ユーザーのコンタクトページへの単純なリンクを出力します。

en: Whether or not the node is published.
ja: ノードが掲載されているかどうか。

en: Created year + month
ja: 作成年月

en: Created year
ja: 作成年

en: Created month
ja: 作成月

en: Created day
ja: 作成日

en: Created week
ja: 作成週

en: Updated year + month
ja: 更新年月

en: Updated year
ja: 更新年

en: Updated month
ja: 更新月

en: Updated day
ja: 更新日

en: Updated week
ja: 更新週

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ja: リビジョンを戻す単純なリンクを出力します。

en: Filter by access.
ja: アクセス権限で絞り込み。

en: Has new content
ja: 新着コンテンツがある

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ja: ディスプレイ %display にはアクセス制御の指定がなく、掲載済みのノードだけに絞り込むフィルターもありません。

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
ja: 検索にマッチした数。検索フィルターが出力されない場合はこちらも表示されません。

en: Total views
ja: 総閲覧数

en: The total number of times the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された回数の合計。

en: Views today
ja: 本日のアクセス数

en: The total number of times the node has been viewed today.
ja: ノードが本日閲覧された回数の合計。

en: Most recent view
ja: 最新の閲覧

en: The most recent time the node has been viewed.
ja: ノードが閲覧された最新の日時。

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ja: Drupalや様々なモジュールによって管理されているファイル。

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ja: タクソノミータームはノードに関連付けられています。

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ja: 特定のボキャブラリーで「タクソノミー: ターム」の結果を絞り込みます。

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ja: ノードに関連付けられているタームのうち、指定のボキャブラリーのものをすべて表示します。

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ja: タームの親ターム。複数の親タームを指定できるボキャブラリーを使用している場合は、エントリーが重複して出力されることもあります。

en: The user ID
ja: ユーザーID

en: The user or author name.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前。

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ja: ユーザーのメールアドレス。通常、このフィールドはユーザーに対して表示されないので、注意して使用してください。

en: User ID from URL
ja: URL から取得したユーザーID

en: User ID from logged in user
ja: ログインユーザーのユーザーID

en: Randomize the display order.
ja: 表示順序をランダムにします。

en: Provide custom text or link.
ja: カスタムテキストまたはリンクを提供します。

en: View result counter
ja: 結果のカウンターを表示

en: Displays the actual position of the view result
ja: ビューの結果内での位置を表示します。

en: No user
ja: ユーザーはいません

en: Show teaser-style link
ja: ティーザー形式のリンクを表示

en: Link this field to new comments
ja: このフィールドを新しいコメントへリンク

en: contact
ja: コンタクト

en: Contact %user
ja: %userにコンタクトを取る

en: Unknown language
ja: 不明な言語

en: Check for new comments as well
ja: 新しいコメントもチェック

en: Alternative sort
ja: 代替の並び順

en: Alternate sort order
ja: 代替の並び順

en: On empty input
ja: 未入力時

en: Show None
ja: 何も表示しない

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ja: 2つのキーワードのいずれかを検索するには、大文字の <strong>OR</strong> を使用してください。<br />例: <strong>動物園 OR 水族館</strong>

en: Display score
ja: 件数を表示

en: Link this field to download the file
ja: ファイルをダウンロードするリンクとしてこのフィールドを表示

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: No vocabulary
ja: ボキャブラリーなし

en: Link this field to its term page
ja: このフィールドをタームページへリンク

en: Limit terms by vocabulary
ja: ボキャブラリーでタームを制限

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ja: 通常のオプションでタームを表示するボキャブラリーを選択してください。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Show hierarchy in dropdown
ja: ドロップダウンに階層を表示

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Is the logged in user
ja: ログインユーザーである

en: Usernames
ja: ユーザー名

en: Enter a comma separated list of user names.
ja: ユーザー名の一欄をカンマ区切りで入力してください。

en: Also look for a node and use the node author
ja: ノードを調べてノードの作成者を使用する

en: Restrict user based on role
ja: 役割でユーザーを制限

en: Restrict to the selected roles
ja: 選択した役割にユーザーを制限

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ja: 役割が選択されていなければ、すべての役割のユーザーが許可されます。

en: Unrestricted
ja: 無制限

en: No role(s) selected
ja: 役割が選択されていません

en: Multiple roles
ja: 複数の役割

en: You must select at least one role if type is "by role"
ja: タイプが「 by role 」の場合は少なくとも 1 つの役割を選ばなくてはいけません

en: PHP validate code
ja: PHP検証コード

en: Never cache
ja: キャッシュしない

en: Query results
ja: クエリー結果

en: The length of time raw query results should be cached.
ja: クエリーをキャッシュする時間の長さ。

en: Rendered output
ja: 生成された出力

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ja: 生成された HTML の出力をキャッシュする時間の長さ。

en: Broken field
ja: 壊れているフィールド

en: Change the title that this display will use.
ja: このディスプレイで使用するタイトルの変更。

en: Use AJAX
ja: AJAXを利用

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ja: このディスプレイで AJAX を使用するかどうか指定してください。

en: Mini
ja: ミニ

en: Change this display's pager setting.
ja: このディスプレイのページャー設定を変更。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ja: このディスプレイで続きへのリンクを提供するかどうかを指定

en: Specify access control type for this display.
ja: このディスプレイのアクセス制御タイプを指定してください。

en: Change settings for this access type.
ja: このアクセス制御タイプの設定を変更。

en: Specify caching type for this display.
ja: このディスプレイのキャッシュタイプを指定してください。

en: Change settings for this caching type.
ja: このキャッシュタイプの設定を変更してください。

en: Link display
ja: ディスプレイにリンク

en: Exposed form in block
ja: 外部設置フォームをブロックで提供

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ja: 外部設置フォームをビューの中に表示する代わりに、ブロックとして表示します。

en: The title of this view
ja: このビューのタイトル

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ja: 通常どこにタイトルを表示しても、このタイトルはビューとともに表示されます。 例) ページのタイトル、ブロックのタイトル等

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ja: このビューに関係したページャーに問題がなければ、この値を 0 のままにしておいてください。ひとつのページに複数のページャーを使用している場合は、「?page=」の配列で衝突が生じないようにするため、より大きな値をセットする必要があります。大きな値をセットすると URL にたくさんのカンマが加わりますので、できる限り避けてください。

en: Add a more link to the bottom of the display.
ja: ディスプレイの最後尾に続きへのリンクを追加。

en: Create more link
ja: 続きへのリンクを作成

en: The text to display for the more link.
ja: 続きへのリンクに表示するテキスト

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ja: このオプションを有効にすると、別々の項目しか表示されなくなります。完全に同一の項目が複数ある場合は、同じ項目は一度ずつしか表示されません。ビューから重複を取り除くのに使用できますが、いつも上手く動作するとは限りません。このオプションはクエリーの処理を遅くするので、使用に注意が必要です。

en: Access restrictions
ja: アクセス制限

en: Access options
ja: アクセス権限のオプション

en: Caching options
ja: キャッシュのオプション

en: Display even if view has no result
ja: ビューの結果が0件でも表示

en: How should this view be styled
ja: このビューのスタイル

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
ja: 選択したスタイルに設定項目がある場合は、ビューのサマリーで隣に表示される設定ボタンをクリックして確認してください。

en: Style options
ja: スタイルのオプション

en: Row style options
ja: 行スタイルのオプション

en: How should each row in this view be styled
ja: このビューの各行のスタイル

en: Which display to use for path
ja: パスに使用するディスプレイ

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
ja: サマリー、 rss フィード、もっと読むなどの中から、このディスプレイのパスとして使うディスプレイ。

en: Put the exposed form in a block
ja: 外部設置フォームをブロックで表示

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
ja: このオプションを有効にすると、外部設置フィルターのフォームはビューに現れません。代わりに、Drupal ブロック管理システムでブロックを利用可能となり、外部設置フォームはそこに表示されます。このブロックは手動で有効にする必要があり、Views が自動で有効にするのではないことに注意してください。

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ja: ディスプレイ「@display」はフィールドを使用しますが、設定されていないかまたはすべて除外されています。

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ja: ディスプレイ「@display」はパスを使用しますが設定されていません。

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ja: ディスプレイ「@display」には不正なスタイルプラグインがあります。

en: Exposed form: @view-@display_id
ja: 外部設置フォーム： @view-@display_id

en: Attachment settings
ja: 添付の設定

en: Inherit exposed filters
ja: 外部設置フィルターを継承

en: Multiple displays
ja: 複数ディスプレイ

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイに外部設置フィルターの値を継承させますか？

en: Attach before or after the parent display?
ja: 親ディスプレイの前後に添付しますか？

en: Select which display or displays this should attach to.
ja: このディスプレイを添付するディスプレイを選択してください。

en: Block admin description
ja: ブロック管理用の説明

en: Using the site name
ja: サイト名を使用

en: Use the site name for the title
ja: サイト名をタイトルに使用

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ja: 選択したディスプレイでのみ、フィードアイコンを利用可能です。

en: No menu
ja: メニューなし

en: Normal: @title
ja: 通常: @title

en: Tab: @title
ja: タブ: @title

en: Change settings for the parent menu
ja: 親メニューの設定を変更

en: The menu path or URL of this view
ja: このビューのメニューパスまたはURL

en: No menu entry
ja: メニューエントリーなし

en: Normal menu entry
ja: 通常のメニューエントリー

en: Menu tab
ja: メニュータブ

en: Default menu tab
ja: デフォルトのメニュータブ

en: Default tab options
ja: デフォルトのタブオプション

en: Already exists
ja: 既存

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ja: "%"をパスの先頭に使用することはできません。

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ja: % で終わるパスのディスプレイをタブにすることはできません。

en: Title is required for this menu type.
ja: このメニュータイプにはタイトルが必要です。

en: Inline fields
ja: インラインフィールド

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ja: セパレーターはインラインフィールドの間に置かれ、フィールド同士がごちゃごちゃになるのを防ぎます。このフィールドに HTML を使用することができます。

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ja: その値でレコードをグループに分けるフィールドを指定することができます（任意）。空欄にするとグループ分けは行われません。

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ja: スタイル @style には行スタイルが必要ですが、行プラグインが不正です。

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ja: 水平方向の位置揃えは、左上から始まって右に向かってアイテムを配置します。垂直方向の位置揃えは、左上から始まって下に向かってアイテムを配置します。

en: RSS description
ja: RSSの説明

en: This will appear in the RSS feed itself.
ja: RSSフィードの中に出力されます。

en: Display record count with link
ja: リンクに件数を表示

en: Override number of items to display
ja: 表示する項目数を上書き

en: Display items inline
ja: 項目をインラインで表示

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ja: テーブルの設定を行う前に、フィールドを追加してください。

en: Override normal sorting if click sorting is used
ja: クリックでの並び替えが行われると通常の並び順を上書き

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ja: （固定のヘッダーは下記のプレビューでは動作せず、実際の出力でのみ動作します。）

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ja: フィールドをカラムに配置します。複数のフィールドを同じカラムに組み合わせることができます。そうした場合、カラムのセパレーターがフィールドを分けるのに使用されます。並び替え可能のチェックボックスにチェックを入れると、カラムをクリックで並び替えられるようになり、デフォルトの並び順のラジオボタンにチェックを入れると、デフォルトでどのカラムを基準に並び替えるかが決定されます。フィールドの欄で、カラムの並び順とフィールドのラベルを制御できます。

en: Next Steps
ja: 次のステップ

en: Parent link ID
ja: 上位リンクID

en: Administration menu
ja: アドミニストレーションメニュー

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: Attempting to re-run cron while it is already running.
ja: cronが重複して実行されました。

en: Cron run completed.
ja: cron の実行が完了しました。

en: - All -
ja: - 全て -

en: Visitors
ja: 訪問者

en: Compact
ja: コンパクト

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Module dependencies
ja: モジュールの依存関係

en: Update translations
ja: 翻訳を更新

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
ja: この翻訳に更新が必要かどうかを表す真偽値。

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Who's new
ja: 新しいユーザー

en: Language name
ja: 言語名

en: Edit language
ja: 言語を編集

en: External links only
ja: 外部リンクのみ

en: Filter criteria
ja: フィルターの条件

en: The content type %name has been updated.
ja: コンテンツタイプ %name が更新されました。

en: The content type %name has been added.
ja: コンテンツタイプ %name が追加されました。

en: Contact form
ja: コンタクトフォーム

en: Drag to re-order
ja: ドラッグして並べ替え

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ja: フォームが送信されるまで、このテーブルでの変更は保存されません。

en: Pagination
ja: ページ送り

en: Block Content
ja: ブロックコンテンツ

en: Blue Lagoon (default)
ja: Blue Lagoon (デフォルト)

en: The requested page could not be found.
ja: リクエストされたページが見つかりません。

en: Standard deviation
ja: 標準偏差

en: The user account %id does not exist.
ja: ユーザーアカウント %id は存在しません。

en: Attempted to cancel non-existing user account: %id.
ja: 存在しないユーザーアカウントを無効にしようとしました。: %id.

en: Requirements problem
ja: 要件が満たされていません

en: Database configuration
ja: データベースの構成

en: Select an installation profile
ja: インストールプロフィールを選んでください

en: Choose language
ja: 言語の選択

en: Select language
ja: 言語の選択

en: No profiles available
ja: 利用できるプロフィールがありません

en: Drupal already installed
ja: Drupal はすでにインストールされています

en: Installing @drupal
ja: @drupalのインストール

en: The installation has encountered an error.
ja: インストール中にエラーが発生しました。

en: Configure site
ja: サイトの環境設定

en: Installed %module module.
ja: %moduleをインストールしました。

en: Choose profile
ja: プロフィールの選択

en: Verify requirements
ja: 必要条件の検証

en: Set up database
ja: データベースのセットアップ

en: Set up translations
ja: 翻訳のセットアップ

en: Install site
ja: サイトのインストール

en: Finish translations
ja: 翻訳の完了

en: Update notifications
ja: 更新の通知

en: Check for updates automatically
ja: 自動的にアップデートを確認

en: 1 byte | @count bytes
ja[0]: 1 バイト
ja[1]: @count バイト

en: Illegal choice %choice in %name element.
ja: %name 要素では %choice を選択できません。

en: GD2 image manipulation toolkit
ja: GD2イメージ操作ツールキット

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality but bigger files.
ja: JPEG操作での画質を 0 ～ 100 の範囲で入力してください。 数値が高いほど画質は良くなりますが、それに比例してファイルサイズが増大します。

en: Right to left
ja: 右から左へ

en: Left to right
ja: 左から右へ

en: Add custom language
ja: カスタム言語の追加

en: Save language
ja: 言語を保存

en: Direction that text in this language is presented.
ja: この言語でのテキストの提示方向を指定してください。 例えば日本語の場合は「左から右へ」となります。

en: String contains
ja: 含まれる文字列

en: Leave blank to show all strings. The search is case sensitive.
ja: 検索したい文字列を入力してください。 大文字と小文字は区別されますので注意してください。 空欄のまま検索すると、すべての文字列を表示します。

en: Search in
ja: 検索範囲

en: Both translated and untranslated strings
ja: 翻訳済み・未翻訳の文字列の両方

en: Only translated strings
ja: 翻訳済みの文字列のみ

en: Only untranslated strings
ja: 未翻訳の文字列のみ

en: Languages not yet added
ja: 未追加の言語

en: The language %language has been created.
ja: 言語 %language が作成されました。

en: The submitted string contains disallowed HTML: %string
ja: 送信された文字列に許可されていないHTMLが含まれています: %string

en: Importing interface translations
ja: インターフェース翻訳文字列のインポート

en: Error importing interface translations
ja: インターフェース翻訳文字列インポート中のエラー

en: Attempted submission of a translation string with disallowed HTML: %string
ja: 許可されていないHTMLで翻訳文字列の送信が試行されました: %string

en: Updated JavaScript translation file for the language %language.
ja: %language用のJavaScript翻訳ファイルが更新されました。

en: Created JavaScript translation file for the language %language.
ja: %language 用のJavaScript翻訳ファイルが作成されました。

en: An error occurred during creation of the JavaScript translation file for the language %language.
ja: %language 用JavaScript翻訳ファイルを作成中にエラーが発生しました。

en: Standard PHP
ja: 標準 PHP

en: PHP Mbstring Extension
ja: PHP マルチバイト文字列 (mbstring) 拡張

en: Unicode library
ja: Unicode ライブラリー

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
ja: フィードの名前やフィードを配信しているサイト名を入力してください。

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
ja: RSS・RDF・Atom形式でのフィードを追加してください。

en: Update items
ja: 項目の更新

en: No blocks in this region
ja: このリージョンにブロックはありません

en: The block %info was assigned to the invalid region %region and has been disabled.
ja: ブロック %info は無効なリージョン %region に割り当てられ、無効にされました。

en: The content type for the %add-child link must be one of those selected as an allowed book outline type.
ja: %add-child リンクから追加されるコンテンツタイプを指定してください。 %add-child リンク用のコンテンツタイプは、「ブックアウトラインを許可するタイプ」で選択されたうちの1つである必要があります。

en: Save book pages
ja: ブックページの保存

en: This book has been modified by another user, the changes could not be saved.
ja: このブックは別のユーザーによって変更されたため、変更を保存することができませんでした。

en: Title changed from %original to %current.
ja: タイトルが %original から %current に変更されました。

en: Updated book %title.
ja: ブック %title が更新されました。

en: book: updated %title.
ja: ブック: %title が更新されました。

en: Update book outline
ja: ブックアウトラインの更新

en: Remove from book outline
ja: ブックアウトラインから取り外す

en: No changes were made
ja: 変更されませんでした

en: The post has been added to the selected book. You may now position it relative to other pages.
ja: 投稿は選択されたブックに加えられました。 すぐに他のページと相対的に配置することができます。

en: The book outline has been updated.
ja: ブックアウトラインが更新されました。

en: There was an error adding the post to the book.
ja: ブックに投稿を加える際にエラーが発生しました。

en: %title has associated child pages, which will be relocated automatically to maintain their connection to the book. To recreate the hierarchy (as it was before removing this page), %title may be added again using the Outline tab, and each of its former child pages will need to be relocated manually.
ja: %title には下位ページが関連付けられていますが、それらはブックへの結びつきを維持するために自動的に再配置されます。 アウトラインタブを使用して %title を再度加えることで、このページを取り外す以前のように階層構造を再現できますが、その場合は各下位ページを手作業で再配置する必要があります。

en: %title may be added to hierarchy again using the Outline tab.
ja: アウトラインタブを使用して %title を再び階層構造に加えることもできます。

en: Are you sure you want to remove %title from the book hierarchy?
ja: 本当に、%title をブックの階層構造から取り外してもよろしいですか？

en: The post has been removed from the book.
ja: 投稿がブックから取り外されました。

en: Show a printer-friendly version of this book page and its sub-pages.
ja: 下位ページも含めた印刷用ページを表示

en: Show block on all pages
ja: すべてのページにブロックを表示

en: Show block only on book pages
ja: ブックページにのみブロックを表示

en: If <em>Show block on all pages</em> is selected, the block will contain the automatically generated menus for all of the site's books. If <em>Show block only on book pages</em> is selected, the block will contain only the one menu corresponding to the current page's book. In this case, if the current page is not in a book, no block will be displayed. The <em>Page specific visibility settings</em> or other visibility settings can be used in addition to selectively display this block.
ja: ブックナビゲーションブロックを表示するページを指定してください。 「すべてのページにブロックを表示」を選んだ場合、サイトの全ブック用の自動生成されたメニューがブロックに含まれます。 「ブックページにのみブロックを表示」を選んだ場合、現在のページのブックに対応した1つのメニューのみがブロックに含まれます。 この場合、現在のページがブックにはない場合、ブロックは表示されません。 「ページ固有の表示設定」や他の表示設定は、このブロックのさらに選択的な表示のために使用することができます。

en: This is the top-level page in this book.
ja: このページはこのブック内の最上位ページです。

en: No book selected.
ja: ブックが選択されていません。

en: %title is part of a book outline, and has associated child pages. If you proceed with deletion, the child pages will be relocated automatically.
ja: %title はブックアウトラインの一部で、下位ページが関連付けられています。 削除を続行した場合、下位ページは自動的に再配置されます。

en: Re-order book pages and change titles
ja: ブックページの並べ替えとタイトルの変更

en: Book page
ja: ブックページ

en: Delete the selected comments
ja: 選択されたコメントを削除する

en: Example: 'website feedback' or 'product information'.
ja: 利用者に分かり易いカテゴリーの名称を入力してください。<br />例： 「サイトへのご意見」「製品情報のご請求」

en: Personal contact form
ja: パーソナルコンタクトフォーム

en: View events that have recently been logged.
ja: 最近記録されたイベントを表示します。

en: Top 'page not found' errors
ja: 「ページが見つかりません」エラーの上位

en: View 'page not found' errors (404s).
ja: 「ページが見つかりません」エラー (404) を表示します。

en: Top 'access denied' errors
ja: 「アクセスは拒否されました」エラーの上位

en: View 'access denied' errors (403s).
ja: 「アクセスは拒否されました」エラー (403) を表示します。

en: No roles may use this format
ja: この書式を利用できる役割はありません

en: Allowed HTML tags: @tags
ja: 使用できるHTMLタグ: @tags

en: Anchors are used to make links to other pages.
ja: アンカーは他ページへのリンク作成に使用します。

en: By default line break tags are automatically added, so use this tag to add additional ones. Use of this tag is different because it is not used with an open/close pair like all the others. Use the extra " /" inside the tag to maintain XHTML 1.0 compatibility
ja: デフォルトで改行タグは自動的に付加されますので、このタグは改行を追加したい場合に使用してください。 このタグはその他のほとんどのタグとは異なり、開始タグと終了タグのペアでは使いません。 「XHTML 1.0」との互換性を保つために、タグの中に余分な " /" を入れてください。

en: Text with <br />line break
ja: このテキストは<br />改行されます

en: By default paragraph tags are automatically added, so use this tag to add additional ones.
ja: デフォルトで段落タグは自動的に付加されますので、このタグは段落タグを追加したい場合に使用してください。

en: Paragraph one.
ja: 段落1

en: Paragraph two.
ja: 段落2

en: Strong
ja: 強

en: Emphasized
ja: 強調

en: Cited
ja: 引用

en: Coded text used to show programming source code
ja: テキストをプログラムのソースコードとして明示するために使われます。

en: Coded
ja: コード

en: Bolded
ja: 太字

en: Italicized
ja: 斜体

en: Superscripted
ja: 上付き文字

en: <sup>Super</sup>scripted
ja: <sup>上付き</sup>文字

en: Subscripted
ja: 下付き文字

en: <sub>Sub</sub>scripted
ja: <sub>下付き</sub>文字

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
ja: <abbr title="デモンストレーション">デモ</abbr>

en: <acronym title="Three-Letter Acronym">TLA</acronym>
ja: <acronym title="Contents Management System">CMS</acronym>

en: Block quoted
ja: ブロック引用

en: Quoted inline
ja: インライン引用

en: Table header
ja: テーブルヘッダー

en: Table cell
ja: テーブル セル

en: Ordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ja: 順序付きリスト - 各リスト項目を &lt;li&gt;&lt;/li&gt; で囲み、全体を &lt;ol&gt;&lt;/ol&gt; で囲みます。

en: First item
ja: 1番目の項目

en: Second item
ja: 2番目の項目

en: Unordered list - use the &lt;li&gt; to begin each list item
ja: 順序なしリスト - 各リスト項目を &lt;li&gt;&lt;/li&gt; で囲み、全体を &lt;ul&gt;&lt;/ul&gt; で囲みます。

en: Definition lists are similar to other HTML lists. &lt;dl&gt; begins the definition list, &lt;dt&gt; begins the definition term and &lt;dd&gt; begins the definition description.
ja: 定義リストは他の HTML リストと似ています。 定義用語を &lt;dt&gt;&lt;/dt&gt; 、その用語の説明を&lt;dd&gt;&lt;/dd&gt; で囲み、全体を &lt;dl&gt;&lt;/dl&gt; で囲みます。

en: First term
ja: 1番目の用語

en: First definition
ja: 1番目の定義

en: Second term
ja: 2番目の用語

en: Second definition
ja: 2番目の定義

en: Subtitle three
ja: 見出し3

en: Subtitle four
ja: 見出し4

en: Subtitle five
ja: 見出し5

en: Subtitle six
ja: 見出し6

en: Tag Description
ja: タグの説明

en: You Type
ja: 入力文

en: You Get
ja: 表示例

en: No help provided for tag %tag.
ja: %tag タグのヘルプはありません。

en: Ampersand
ja: アンパサンド(&amp;)

en: Quotation mark
ja: 引用符(&quot;)

en: Character Description
ja: 文字の説明

en: Lines and paragraphs break automatically.
ja: 行と段落は自動的に折り返されます。

en: Compose tips
ja: コンテンツ作成のヒント

en: Short but meaningful name for this collection of threaded discussions.
ja: 簡潔で意味のあるフォーラムの名前を入力してください。

en: Description and guidelines for discussions within this forum.
ja: フォーラム内の議論に関する説明とガイドラインを入力してください。

en: Short but meaningful name for this collection of related forums.
ja: 簡潔で意味のあるコンテナーの名前を入力してください。

en: Default number of forum topics displayed per page.
ja: 各ページに表示するデフォルトのフォーラムトピック数を指定してください。

en: Default display order for topics.
ja: デフォルトのトピックの表示順を指定してください。

en: Containers are usually placed at the top (root) level, but may also be placed inside another container or forum.
ja: コンテナーを配置する階層を指定してください。 一般にコンテナーは最上位に配置しますが、他のコンテナーやフォーラムの内部に配置することもできます。

en: Forums may be placed at the top (root) level, or inside another container or forum.
ja: フォーラムを配置する階層を指定してください。 フォーラムは、最上位または他のコンテナーやフォーラムの内部に配置することができます。

en: Forum topic
ja: フォーラムトピック

en: You are not allowed to post new content in the forum.
ja: フォーラムに新しいコンテンツを投稿する権限がありません。

en: Manages the display of online help.
ja: オンラインヘルプの表示を管理する。

en: This page exports the translated strings used by your site. An export file may be in Gettext Portable Object (<em>.po</em>) form, which includes both the original string and the translation (used to share translations with others), or in Gettext Portable Object Template (<em>.pot</em>) form, which includes the original strings only (used to create new translations with a Gettext translation editor).
ja: このページは、サイトで使用されている翻訳済みの文字列をエクスポートします。 エクスポートされるファイルは、オリジナルの文字列と翻訳が含まれる「Gettext Portable Object（<em>.po</em>）形式（他の人と翻訳を共有するために使用）」か、オリジナルの文字列のみが含まれる「Gettext Portable Object Template（<em>.pot</em>）形式（Gettext翻訳エディターで新しい翻訳を作成するのに使用）」のいずれかになります。

en: Submission form settings
ja: 投稿フォームの設定

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称は、英小文字、数字、アンダーバー(_)だけを利用してください。

en: Added content type %name.
ja: コンテンツタイプ %name が追加されました。

en: Changed the content type of 1 post from %old-type to %type. | Changed the content type of @count posts from %old-type to %type.
ja[0]: 1 投稿のコンテンツタイプが、%old-type から %type に変更されました。
ja[1]: @count 投稿のコンテンツタイプが、%old-type から %type に変更されました。

en: Are you sure you want to rebuild the permissions on site content?
ja: 本当に、サイトコンテンツの権限を再構築してもよろしいですか？

en: This action rebuilds all permissions on site content, and may be a lengthy process. This action cannot be undone.
ja: この操作はサイトコンテンツのすべての権限を再構築し、処理に時間がかかる場合もあります。 この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: language
ja: 言語

en: An error occurred and processing did not complete.
ja: エラーが発生し、処理は完了しませんでした。

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: Revision from %revision-date of @type %title has been deleted.
ja: @type %title の %revision-date 時点のリビジョンが削除されました。

en: @type: reverted %title revision %revision.
ja: @type: %titleがリビジョン%revisionに戻されました。

en: The content access permissions need to be rebuilt.
ja: コンテンツのアクセス権を再構築する必要があります。

en: Rebuilding content access permissions
ja: コンテンツのアクセス権の再構築

en: Content permissions have been rebuilt.
ja: コンテンツの権限が再構築されました。

en: The content access permissions have not been properly rebuilt.
ja: コンテンツのアクセス権が適切に再構築されませんでした。

en: Add content type
ja: コンテンツタイプの追加

en: Revert to earlier revision
ja: 以前のリビジョンに戻す

en: Delete earlier revision
ja: 以前のリビジョンを削除

en: Allows content to be submitted to the site and displayed on pages.
ja: コンテンツを投稿し、サイト上に表示させることを許可。

en: The alias %alias is already in use in this language.
ja: エイリアス %alias はすでにこの言語で使用中です。

en: The alias has been saved.
ja: エイリアスが保存されました。

en: Filter aliases
ja: エイリアスの絞り込み

en: Enter the path you wish to create the alias for, followed by the name of the new alias.
ja: エイリアスを作成したい既存パスと、エイリアスに付ける名前を、以下のフィールドにそれぞれ入力してください。

en: URL aliases
ja: URL エイリアス

en: Add alias
ja: エイリアスの追加

en: Allows users to rename URLs.
ja: ユーザーに URL のリネームを許可する

en: Indexing throttle
ja: インデックス付け処理の抑制

en: Number of items to index per cron run
ja: cron実行ごとのインデックス付けアイテム数

en: Indexing settings
ja: インデックス付けの設定

en: Minimum word length to index
ja: インデックス付けをする単語の最小文字数

en: Simple CJK handling
ja: 簡易CJK処理

en: Whether to apply a simple Chinese/Japanese/Korean tokenizer based on overlapping sequences. Turn this off if you want to use an external preprocessor for this instead. Does not affect other languages.
ja: 日本語・中国語・韓国語 (CJK) に対して、簡易的な文字列の分割処理を行うかどうかを指定してください。 チェックを入れると、インデックス付けの際にこれらの言語で書かれた文章を連続して重なり合う文字列へ分割し、それらを1つの単語と見なすように処理します。 例えば、上の「単語の最少文字数」設定が <b>3</b> の場合、「こんにちは」という文章は「こんに」「んにち」「にちは」のように分割され、インデックス付けされます。 この処理は英語のように空白文字による単語の分かち書きを行わない、日中韓国語への補助的な対応です。 これらへの対応に外部のプリプロセッサ (前処理プログラム) を使用する場合、この機能を使用しないようにチェックを外してください。 なお、この機能は他の言語には影響を与えません。

en: Search form
ja: 検索フォーム

en: Top search phrases
ja: 検索フレーズの上位

en: View most popular search phrases.
ja: 最も人気のある検索フレーズを表示します。

en: Content viewing counter settings
ja: コンテンツ表示カウンタの設定

en: Count content views
ja: コンテンツ表示のカウント

en: Increment a counter each time content is viewed.
ja: コンテンツの表示回数をカウントするかどうかを指定してください。 有効にすると、コンテンツが表示されるごとにカウントが加算されます。 また、表示回数をコンテンツに表示することもできるようになります。

en: Popular content
ja: 人気のあるコンテンツ

en: How many content items to display in "all time" list.
ja: 「総合の上位」リストに表示するコンテンツ項目の数を指定してください。 無効にすると、この項目が表示されなくなります。

en: How many content items to display in "recently viewed" list.
ja: 「最近の参照」リストに表示するコンテンツ項目の数を指定してください。 無効にすると、この項目が表示されなくなります。

en: Today's:
ja: 本日:

en: All time:
ja: 全期間:

en: Last viewed:
ja: 最近の参照:

en: Logs and records system events to syslog.
ja: syslog にログを記録。

en: User pictures in posts
ja: 投稿でのユーザーアバター

en: User pictures in comments
ja: コメントでのユーザーアバター

en: Shortcut icon
ja: ショートカットアイコン

en: Upload logo image
ja: ロゴ画像のアップロード

en: Shortcut icon settings
ja: ショートカットアイコンの設定

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
ja: 独自のショートカットアイコンをアップロードしたい場合は、ローカルの画像ファイルへのパスを入力してください。

en: The following modules will be completely uninstalled from your site, and <em>all data from these modules will be lost</em>!
ja: 以下のモジュールはサイトから完全にアンインストールされ、<b>これらのモジュールによる全データは失われます</b>！

en: Confirm uninstall
ja: アンインストールの確認

en: Would you like to continue with uninstalling the above?
ja: 上記モジュールのアンインストールを継続しますか？

en: No modules selected.
ja: モジュールが選択されていません。

en: The selected modules have been uninstalled.
ja: 選択されたモジュールがアンインストールされました。

en: Default 403 (access denied) page
ja: デフォルトの 403 (アクセス拒否) ページ

en: Default 404 (not found) page
ja: デフォルトの 404 (見つかりません) ページ

en: Caches cleared.
ja: キャッシュがクリアーされました。

en: Select an image processing toolkit
ja: 画像処理ツールキットの選択

en: Feed content
ja: フィードの内容

en: Titles plus teaser
ja: タイトルとティーザー

en: Global setting for the default display of content items in each feed.
ja: 各フィードのアイテムにデフォルトで表示する内容を指定してください。 この設定はサイト全般で使用されます。

en: Formatting
ja: 書式の設定

en: Cron ran successfully.
ja: cronが正常に実行されました。

en: Cron run failed.
ja: cronの実行に失敗しました。

en: No modules are available to uninstall.
ja: アンインストールできるモジュールはありません。

en: This page shows you all available administration tasks for each module.
ja: このページは、各モジュールで利用できるすべての管理タスクを表示します。

en: The <em>Powered by Drupal</em> block is an optional link to the home page of the Drupal project. While there is absolutely no requirement that sites feature this link, it may be used to show support for Drupal.
ja: <em>Powered by Drupal</em> ブロックは、Drupalプロジェクトサイトへの任意のリンクです。 このリンクは絶対的な必要条件ではありませんが、Drupalのサポートを示すために使用することができます。

en: Compact mode
ja: コンパクトモード

en: Image toolkit
ja: 画像ツールキット

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
ja: 任意のツールキットをインストールした場合、利用する画像ツールキットを選択します。

en: RSS publishing
ja: RSS 配信

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: -1 (Unlimited)
ja: -1 (無制限)

en: PHP memory limit
ja: PHP メモリ制限

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the installation process.
ja: インストール処理でのエラーを防ぐために、PHPメモリ制限を %memory_minimum_limit に増やすことを検討してください。

en: Consider increasing your PHP memory limit to %memory_minimum_limit to help prevent errors in the update process.
ja: アップデート処理でのエラーを防ぐために、PHPメモリ制限を %memory_minimum_limit に増やすことを検討してください。

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a %memory_limit PHP memory limit. However, a %memory_minimum_limit PHP memory limit or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
ja: 設定次第では、Drupalは %memory_limit のPHPメモリ制限で稼働できますが、%memory_minimum_limit 以上のPHPメモリ制限を推奨します。 特に追加の拡張モジュールを使用する場合、より多くのメモリを必要とするでしょう。

en: Increase the memory limit by editing the memory_limit parameter in the file %configuration-file and then restart your web server (or contact your system administrator or hosting provider for assistance).
ja: ファイル %configuration-file 内の memory_limit パラメーターを編集して、メモリ制限を増やしてから、ウェブサーバーを再起動してください。 （または、システム管理者やホスティングプロバイダーに問い合わせてください）

en: Contact your system administrator or hosting provider for assistance with increasing your PHP memory limit.
ja: PHPメモリー制限を増やすために、システム管理者やホスティングプロバイダーに問い合わせてください。

en: Not protected
ja: 保護されていません

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
ja: ファイル %file は変更に対して保護されていないため、セキュリティー上の危険性があります。 ファイルのパーミッションを書き込み禁止に変更してください。

en: Cron has not run recently.
ja: cronがしばらく実行されていません。

en: Cron maintenance tasks
ja: cron メンテナンス タスク

en: The directory %directory is not writable.
ja: ディレクトリー %directory が書き込み可能ではありません。

en: Writable (<em>public</em> download method)
ja: 書き込み可能 (<em>公開された</em>ダウンロード方法)

en: Writable (<em>private</em> download method)
ja: 書き込み可能 (ダウンロード方法: <em>プライベート</em>)

en: Database updates
ja: データベース更新

en: Access to update.php
ja: update.php へのアクセス

en: Handles general site configuration for administrators.
ja: サイトの一般的な構成方法(管理者用)。

en: Reset to alphabetical
ja: アルファベット順にリセット

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ja: タームはウェイトの軽い順に表示されます。

en: Weight value must be numeric.
ja: ウェイトは数値である必要があります。

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
ja: 本当に、ボキャブラリー %title をアルファベット順にリセットしてもよろしいですか？

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
ja: ボキャブラリーをリセットすると独自の順序付けはすべて破棄され、アイテムはアルファベット順に並べ替えられます。

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ja: ボキャブラリー %name はアルファベット順にリセットされました。

en: Translation settings
ja: 翻訳の設定

en: This translation needs to be updated
ja: 翻訳の更新が必要

en: Unknown release date
ja: 未知のリリース日付

en: Last checked: @time ago
ja: 前回の確認: @time前

en: Last checked: never
ja: 前回の確認: 未実行

en: Includes: %includes
ja: 以下を含みます： %includes

en: Select how frequently you want to automatically check for new releases of your currently installed modules and themes.
ja: 更新を確認する頻度を指定してください。 現在インストールされているモジュールやテーマの新しいリリースを、選択された頻度で自動的に確認します。

en: Here you can find information about available updates for your installed modules and themes. Note that each module or theme is part of a "project", which may or may not have the same name, and might include multiple modules or themes within it.
ja: インストール済みモジュールやテーマの入手可能な最新版に関する情報を、ここで確認することができます。 それぞれのモジュールやテーマは、名前が重複する場合や、複数のモジュールやテーマを含むこともある、「プロジェクト」の一部であることに注意してください。

en: Module and theme update status
ja: モジュールとテーマの更新状況

en: There are security updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the security of your server, you should update immediately!
ja: 利用中のモジュールやテーマのセキュリティーアップデートが入手可能です。 サーバーの安全性を確保するために、早急に更新するべきです！

en: There are updates available for one or more of your modules or themes. To ensure the proper functioning of your site, you should update as soon as possible.
ja: 利用中の1つ以上のモジュールやテーマの最新版が入手可能です。 サイトを適切に機能させ続けるために、できるだけ早く更新するべきです。

en: Get a status report about available updates for your installed modules and themes.
ja: インストールされているモジュールやテーマに対して、最新アップデートが存在するかを確認します。

en: You must enter a username.
ja: ユーザー名の入力は必須です。

en: The username cannot begin with a space.
ja: ユーザー名の先頭に空白文字は使えません。

en: The username cannot end with a space.
ja: ユーザー名の末尾に空白文字は使えません。

en: The username cannot contain multiple spaces in a row.
ja: ユーザー名に連続した複数の空白文字を含めることはできません。

en: The username contains an illegal character.
ja: ユーザー名に不正な文字が含まれています。

en: The username %name is too long: it must be %max characters or less.
ja: ユーザー名 %name は長すぎます： %max文字以下である必要があります。

en: Who's online
ja: オンライン状況

en: Enter the password that accompanies your username.
ja: パスワードを入力してください。

en: Unblock the selected users
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Block the selected users
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Deleted user: %name %email.
ja: ユーザーが削除されました： %name さん (%email)

en: Edit role
ja: 役割の編集

en: Manages the user registration and login system.
ja: ユーザー登録とログイン機能を管理する。

en: Language list
ja: 言語リスト

en: File extension
ja: ファイル拡張子

en: wide
ja: 広

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ja: このタイトルは画像の上にマウスを置いた時、ツールチップに表示されます。

en: Progress indicator
ja: 進捗状況の表示

en: Bar with progress meter
ja: メーターつき進捗バー

en: Throbber
ja: アニメーションアイコン

en: Path settings
ja: パス設定

en: The file upload failed. %upload
ja: ファイルのアップロードに失敗しました。 %upload

en: URL to file
ja: ファイルのURL

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ja: 修復不可能なエラーが発生しました。アップロードされたファイルは、このサーバーで許される最大ファイルサイズ(@size)を超えているようです。

en: Starting upload...
ja: アップロード開始…

en: Uploading... (@current of @total)
ja: アップロード中 (@total 中 @current )

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ja: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>) 有効

en: Upload progress
ja: アップロード進捗状況

en: Preferred language
ja: 選択言語

en: Number field
ja: 数値フィールド

en: Styles
ja: スタイル

en: Apply filters
ja: フィルターを適用

en: Item ID
ja: 項目ID

en: Posted on
ja: 投稿日

en: Page count
ja: ページ数

en: The size of the file in bytes.
ja: ファイルのサイズ（バイト）。

en: Interface
ja: インターフェース

en: Thresholds
ja: しきい値

en: All messages
ja: 全てのメッセージ

en: Serialized
ja: シリアライズド

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Discard changes
ja: 変更を破棄

en: Text format
ja: テキストフォーマット

en: No new posts
ja: 新しい投稿はありません。

en: Sticky topic
ja: リスト上部に固定されたトピック

en: Emergency
ja: 緊急

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: The name of the site.
ja: サイト名

en: The name of the term.
ja: ターム名。

en: Optional features
ja: オプション機能

en: Administrative title
ja: 管理用タイトル

en: Administrative description
ja: 管理用の説明

en: Allow settings
ja: 設定を許可

en: Title override
ja: タイトル上書き

en: Style settings
ja: スタイルの設定

en: Views Block
ja: ビューズブロック

en: Show description
ja: 説明を表示

en: Alert
ja: 警告

en: Critical
ja: 重大な

en: Top center
ja: トップ 中央

en: Bottom center
ja: ボトム 中央

en: Content Translation
ja: コンテンツの翻訳

en: Translation needs update
ja: 翻訳の更新が必要

en: Warnings
ja: 警告

en: Format string
ja: 書式文字列

en: Add format
ja: 書式を追加

en: Delete date format
ja: 日付書式を削除

en: Content type name
ja: コンテンツタイプ名

en: Taxonomy Term
ja: タクソノミーターム

en: Slate
ja: スレート

en: Author name
ja: 投稿者名

en: Check settings
ja: 設定を確認

en: @field_name (Locked)
ja: @field_name (削除不可)

en: - Select a field type -
ja: - フィールドタイプを選択 -

en: - Select an existing field -
ja: - 既存のフィールドを選択 -

en: Add new field: you need to provide a label.
ja: フィールドを追加: ラベルを入力してください。

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ja: フィールド %field はロックされており、編集できません。

en: %name must be a number.
ja: %name は数字でなければなりません。

en: Field formatter
ja: フィールドフォーマッター

en: (first item is 0)
ja: （最初のアイテムは 0）

en: (start from last values)
ja: （最後の値から開始）

en: New group
ja: 新しいグループ

en: Regional settings
ja: 地域の設定

en: Content moderation
ja: コンテンツモデレーション

en: Unsigned
ja: 符号なし

en: Number of pages
ja: ページ数

en: Breadcrumbs
ja: パンくず

en: The weight of this term in relation to other terms.
ja: 他のタームとの相対的なこのタームのウェイト。

en: Help text to display for the vocabulary.
ja: ボキャブラリーに表示するヘルプテキスト。

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ja: 関連するタームがボキャブラリーで有効かどうか。（0 = 無効、1 = 有効）

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
ja: ボキャブラリーで許されている階層のタイプ（0 = 無効、1 = 単一、2 = 複数）

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
ja: ひとつのノードに対してこのボキャブラリーから複数のタームを指定可能かどうか（0 = 無効、1 = 有効）

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ja: このボキャブラリーのタームがノードに必須かどうか（0 = 無効、1 = 有効）

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ja: ボキャブラリーで自由タグ入力が有効かどうか。（0 = 無効、1 = 有効）

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
ja: 他のボキャブラリーとの相対的なボキャブラリーのウェイト。

en: Views settings
ja: Views設定

en: Rotate
ja: 回転

en: Relative date
ja: 相対日時

en: Remove selected
ja: 選択したものを削除

en: Facility
ja: ファシリティ

en: Page top
ja: ページの先頭

en: Page bottom
ja: ページの最後

en: Show links
ja: リンクを表示

en: Lock
ja: ロック

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Sidebar first
ja: 第１サイドバー

en: Block Region
ja: ブロックリージョン

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Limited
ja: 制限

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en:  minutes
ja:  分

en: Definitions
ja: 定義

en: URL of the origin of the event.
ja: イベントの元々のURL。

en: Referer
ja: リファラー

en: Hostname of the user who triggered the event.
ja: イベントを引き起こしたユーザーのホスト名。

en: Database is encoded in UTF-8
ja: データベースのエンコードはUTF-8です

en: Drupal could not determine the encoding of the database was set to UTF-8
ja: データベースのエンコーディングがUTF-8に設定されているかどうかを判定できませんでした

en: PostgreSQL has initialized itself.
ja: PostgreSQLが初期化を行いました。

en: Structure
ja: サイト構築

en: Workflows
ja: ワークフロー

en: Default values
ja: デフォルト値

en: Saving
ja: 保存中

en: Search block
ja: 検索ブロック

en: Node status
ja: ノードステータス

en: Edit style
ja: スタイルの編集

en: All content
ja: すべてのコンテンツ

en: Provider name
ja: プロバイダー名

en: Moderation state
ja: モデレーション状態

en: Allow resize
ja: リサイズを許可する

en: Maximum file size
ja: 最大ファイルサイズ

en: Machine name:
ja: システム内部名称:

en: Content statistics
ja: コンテンツ統計

en: Translation files
ja: 翻訳ファイル

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Delete items
ja: アイテムを削除

en: Fetcher
ja: フェッチャー

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: This permission is inherited from the authenticated user role.
ja: この権限は、ログイン中ユーザーの役割から継承されます。

en: Alternative text
ja: 代替テキスト

en: Filter format
ja: フィルターフォーマット

en: Pager type
ja: ページャーのタイプ

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ja: _blankや_parentまたはiframe名といったリンクのターゲット。このフィールドが使われるのはまれです。

en: @argument title
ja: @argument タイトル

en: @argument input
ja: @argument インプット

en: Count the number 0 as empty
ja: 数値が0のものを空として数える

en: Hide if empty
ja: 空の場合は非表示

en: Starting value
ja: 開始値

en: Specify the number the counter should start at.
ja: カウンターを開始する数値を指定してください。

en: Does not start with
ja: 次で始まらない

en: Does not end with
ja: 次で終わらない

en: The view %name has been saved.
ja: ビュー %name を保存しました。

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ja: このフィルターは、選択のオプションが選択されたアイテムを重複として表示することがあります。このフィルターにより、重複として表示された場合、このチェックボックスをチェックして重複を減らすことができます。しかし、検索する語句が増えるにつれ、クエリのパフォーマンスが低下します。このためこの設定を使用するときは注意が必要です。単一の値のフィールドには設定しないでください。対応していないフィールドに設定してしまうと、フィールドが表示されなくなります。

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ja: コメントを投稿したユーザーのメールアドレス。投稿者が登録済みユーザーの場合は空となります。

en: The taxonomy term ID for the term.
ja: タクソノミータームID。

en: The taxonomy term name for the term.
ja: タクソノミーターム名。

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ja: 関連付けるボキャブラリーを選択してください。見つかるタームごとに新しいレコードを作成するので、各ノードに対してひとつのタームがあるボキャブラリーひとつだけに、このリレーションシップを使用することが多いということを覚えておいてください。

en: The name of the role.
ja: 役割の名称。

en: Hide empty fields
ja: 空のフィールドを非表示

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ja: 内容が含まれていないフィールドを、ラベルやマークアップも含めて表示しません。

en: Title of the feed.
ja: フィードのタイトル。

en: Monthly archive
ja: マンスリーアーカイブ

en: Language select
ja: 言語選択

en: Site email address
ja: サイトのメールアドレス

en: The <em>From</em> address in automated emails sent during registration and new password requests, and other notifications. (Use an address ending in your site's domain to help prevent this email being flagged as spam.)
ja: ユーザー登録やパスワード再発行等で送信される自動メールの<em>差出人</em>アドレス。（これらのメールがスパムとして判定されるのを防ぐために、サイトのドメインで終わるメールアドレスを使用してください。）

en: Administer forums
ja: フォーラムの管理

en: This identifier is used by another handler.
ja: この識別子は別のハンドラーによって使用されています。

en: Length is shorter than
ja: 長さが以下より短い

en: shorter than
ja: より短い

en: Length is longer than
ja: 長さが以下より長い

en: longer than
ja: より長い

en: SQL Query
ja: SQLクエリー

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
ja: クエリが生成され、Drupal  のデータベースAPI を用いて実行されます。

en: revision user
ja: リビジョンのユーザー

en: Exposed form
ja: 外部設置フォーム

en: Cancel account
ja: アカウントをキャンセル

en: Secondary menu
ja: セカンダリーメニュー

en: Maximum number of characters
ja: 文字の最大数

en: Current Theme
ja: 現在のテーマ

en: Dependencies
ja: 依存関係

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments

en: Base table
ja: ベーステーブル

en: Administrator role
ja: 管理者用の役割

en: Inherit pager
ja: ページャーを継承

en: Render pager
ja: ページャーを出力

en: Render
ja: 出力

en: Image scale
ja: 画像拡縮

en: languages
ja: 言語

en: No revision
ja: リビジョンなし

en: Requires a title
ja: タイトルが必要です

en: Formatter settings
ja: フォーマッター設定

en: Filter value
ja: フィルター値

en: Entities
ja: エンティティ

en: Private files
ja: プライベートファイル

en: Not restricted
ja: 制限なし

en: Operations links
ja: 管理リンク

en: Choose a block
ja: ブロックを選択

en: attribute
ja: 属性

en: Toolbar buttons
ja: ツールバーのボタン

en: Book ID
ja: ブックID

en: The unique ID of the comment.
ja: コメントに付与される固有のID

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
ja: コメント投稿元のコンピューターのIPアドレス。

en: The email address left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したメールアドレス

en: The home page URL left by the comment author.
ja: コメント投稿者が入力したホームページのURL

en: The formatted content of the comment itself.
ja: フォーマット適用されたコメントのコンテンツそのもの。

en: The URL of the comment.
ja: コメントのURL

en: Edit URL
ja: URLの編集

en: The URL of the comment's edit page.
ja: コメント編集ページのURL

en: The date the comment was posted.
ja: コメントが投稿された日時。

en: The comment's parent, if comment threading is active.
ja: 上位コメント（スレッド形式が有効になっている場合のみ）

en: New comment count
ja: 新しいコメントの数

en: The unique ID of the node's latest revision.
ja: このノードの最新リビジョンのユニークID。

en: The human-readable name of the node type.
ja: ノードのコンテンツタイプの人間用の名称。

en: The URL of the node.
ja: ノードのURL。

en: The URL of the node's edit page.
ja: ノードの編集ページのURL。

en: Date changed
ja: 更新日付

en: The date the node was most recently updated.
ja: ノードの最終更新日付。

en: The number of visitors who have read the node.
ja: このノードをアクセスした訪問者数

en: The number of visitors who have read the node today.
ja: このノードを今日アクセスした問者数。

en: Last view
ja: 最終アクセス

en: The date on which a visitor last read the node.
ja: このノードを最後に訪問者がアクセスした日時。

en: The slogan of the site.
ja: サイトのスローガン。

en: The administrative email address for the site.
ja: サイトの管理用メールアドレス。

en: The URL of the site's front page.
ja: このサイトのトップページのURL

en: Login page
ja: ログインページ

en: The URL of the site's login page.
ja: サイトログインページURL

en: The unique ID of the uploaded file.
ja: アップロードされたファイルのユニークID

en: The name of the file on disk.
ja: 保存されたファイルの名前

en: The web-accessible URL for the file.
ja: Web がアクセス可能なファイルのURL

en: The date the file was most recently changed.
ja: ファイルの最終更新日時

en: The user who originally uploaded the file.
ja: 最初にファイルをアップロードしたユーザー

en: The unique ID of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのユニークID

en: The name of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの名前

en: The optional description of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームの説明（任意）

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
ja: タクソノミータームでタグ付けされたノード数

en: The URL of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのURL

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
ja: タクソノミータームが属するボキャブラリー

en: The parent term of the taxonomy term, if one exists.
ja: タクソノミータームの上位のターム（存在する場合）

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーのユニークID

en: The name of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの名前

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーの説明（任意）

en: The number of nodes tagged with terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーに属するタームでタグ付けされたノード数

en: Term count
ja: タームの数

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
ja: タクソノミーのボキャブラリーに属するタームの数

en: The unique ID of the user account.
ja: ユーザーアカウント固有のID

en: The login name of the user account.
ja: ユーザーアカウントのログイン名

en: The email address of the user account.
ja: ユーザーアカウントのメールアドレス

en: The URL of the account profile page.
ja: アカウントプロフィールページのURL

en: The date the user last logged in to the site.
ja: ユーザーの最終ログイン日時

en: The date the user account was created.
ja: ユーザーアカウントが作成された日時

en: Review log
ja: ログを確認

en: Sender name
ja: 差出人名

en: Sender email
ja: 差出人メールアドレス

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Time zone settings
ja: タイムゾーンの設定

en: Total rows
ja: 総行数

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Content Moderation
ja: コンテンツモデレーション

en: You are not allowed to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: Authorize file system changes
ja: ファイルシステムへの変更を許可する

en: It appears you have reached this page in error.
ja: 間違ってこのページに到達したようです。

en: Cron could not run because an invalid key was used.
ja: 不正なキーが使用されたためCron が実行できませんでした。

en: Cron could not run because the site is in maintenance mode.
ja: サイトがメンテナンスモードのため、Cron が実行できませんでした。

en: Default country
ja: デフォルトの国

en: In your %settings_file file you have configured @drupal to use a %driver server, however your PHP installation currently does not support this database type.
ja: あなたは @drupal を使うために %settings_file ファイルで %driver サーバーを選択しましたが、あなたのPHPはこのタイプのデータベースを利用できません。

en: We were unable to find any installation profiles. Installation profiles tell us what modules to enable and what schema to install in the database. A profile is necessary to continue with the installation process.
ja: インストールプロフィールが見つかりません。インストールプロフィールは有効にするモジュールやデータベースにインストールするスキーマを指定します。インストールを続行するにはプロフィールが必要です。

en: Congratulations, you installed @drupal!
ja: おめでとうございます。@drupal のインストールが完了しました。

en: Settings file
ja: 設定ファイル

en: Site maintenance account
ja: サイトメンテナンスのアカウント

en: No pending updates.
ja: 承認待ちのアップデートはありません。

en: 1 pending update | @count pending updates
ja[0]: 承認待ちのアップデートが1つあります
ja[1]: 承認待ちのアップデートが @count 個あります

en: Unable to continue, no available methods of file transfer
ja: ファイル転送するための有効な手段が見つかりません。処理を継続できません。

en: To continue, provide your server connection details
ja: サーバー接続に関する詳細設定をしてから、続けてください。

en: Connection method
ja: 接続方法

en: Enter connection settings
ja: 接続設定を入力してください。

en: @backend connection settings
ja: @backend 接続設定

en: Change connection type
ja: 接続のタイプを変更

en: No active batch.
ja: アクティブなバッチがありません。

en: Site under maintenance
ja: サイトはメンテナンス中です

en: The file %source could not be uploaded because a file by that name already exists in the destination %directory.
ja: 保存先 %directory に同じ名前のファイルが存在するため、ファイル %source をアップロードできませんでした。

en: The file's name exceeds the 240 characters limit. Please rename the file and try again.
ja: ファイル名が上限である240文字を越えています。ファイル名を変更してから再度トライしてください。

en: The file permissions could not be set on %uri.
ja: %uri のファイルのパーミッションを設定できませんでした。

en: Completed @current of @total.
ja: @total 中 @current 完了。

en: Failed to run all tasks against the database server. The task %task wasn't found.
ja: データベースに対し全てのタスクを走らせることができませんでした。 タスク名 %task が見つかりません。

en: Required modules
ja: 必要なモジュール

en: Required modules not found.
ja: 必要なモジュールが見つかりません。

en: %module module uninstalled.
ja: %moduleモジュールをアンインストールしました。

en: No strings available.
ja: 文字列がありません。

en: JavaScript translation file %file.js was lost.
ja: JavaScript翻訳ファイル %file.js が見つかりません。

en: (active tab)
ja: (アクティブなタブ)

en: Operating in maintenance mode.
ja: メンテナンスモードにて稼働中です。

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: Unable to create %directory due to the following: %reason
ja: ディレクトリー %directory を作成することができませんでした。理由: !reason

en: An AJAX HTTP error occurred.
ja: AJAX HTTPエラーが発生しました。

en: HTTP Result Code: !status
ja: HTTP リザルトコード: !status

en: An AJAX HTTP request terminated abnormally.
ja: AJAX HTTPリクエストが異常終了しました。

en: Debugging information follows.
ja: デバッグ用情報は以下の通りです。

en: Path: !uri
ja: パス: !uri

en: StatusText: !statusText
ja: ステータステキスト: !statusText

en: ResponseText: !responseText
ja: レスポンステキスト:  !responseText

en: ReadyState: !readyState
ja: レディーステート: !readyState

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
ja: インポートしたいフィード一覧を含むOPMLファイルをアップロードする。

en: OPML Remote URL
ja: OPMLのリモートURL

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
ja: OPMLファイルのURLを入力してください。このファイルは、フォームが送信された後にダウンロードされ、処理されます。

en: No new feed has been added.
ja: 追加されたフィードはありません。

en: The URL %url is invalid.
ja: URL %url は無効です。

en: A feed named %title already exists.
ja: フィード名 %title は既に存在します。

en: A feed with the URL %url already exists.
ja: URL %url は既に登録されています。

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
ja: フェッチャーはフィードのデータをダウンロードしてきます。お望みの外部ソースに合うフェッチャーを選択してください。

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
ja: パーサーはダウンロードしたフィードのデータを一般的な形式に解析します。お望みの解析に合うパーサーを選択してください。

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
ja: プロセッサーはパース（解析）されたフィードのデータの処理 - 例えばフィードアイテムの保存など - を行います。お望みの処理に合うプロセッサーを選択してください。

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
ja: ほとんどのアグリゲーションタスクはデフォルト設定で問題なく機能します。

en: Default fetcher
ja: デフォルトのフェッチャー

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
ja: DrupalのHTTPリクエストハンドラーを使ってデータをダウンロードします

en: Default parser
ja: デフォルトのパーサー

en: Default processor
ja: デフォルトのプロセッサー

en: Creates lightweight records from feed items.
ja: フィードアイテムから容量の軽いレコードを作成します

en: Default processor settings
ja: デフォルトプロセッサーの設定

en: Number of items shown in listing pages
ja: 一覧ページに表示されるアイテム数

en: Length of trimmed description
ja: 説明の文字数 (トリム処理後)

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
ja: コンテンツを省略して表示する際に利用する最大文字数。

en: Viewing feeds
ja: フィードの閲覧

en: Adding, editing, and deleting feeds
ja: フィードの追加／編集／削除

en: Configuring cron
ja: cronの設定

en: Administer news feeds
ja: ニュースフィードの管理

en: View news feeds
ja: ニュースフィードの閲覧

en: Controlling visibility
ja: 表示設定

en: Creating custom blocks
ja: カスタムブロックの作成

en: Demonstrate block regions (@theme)
ja: ブロックリージョンを仮表示する

en: Administer blocks
ja: ブロックを管理

en: Controls the visual building blocks a page is constructed with. Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page.
ja: ページを構成するブロックの配置を制御する。ブロックとは内部にコンテンツを含み、ページの特定の場所に置く事が出来るものです。

en: Restricted to certain pages
ja: 特定のページに制限

en: The block cannot be placed in this region.
ja: そのブロックはこのリージョンに設置できません。

en: No books available.
ja: ブックはありません。

en: Content types allowed in book outlines
ja: ブックアウトラインに加えることのできるコンテンツタイプ

en: Users with the %outline-perm permission can add all content types.
ja: %outline-perm の権限を持つユーザーは、全てのコンテンツタイプをアウトラインに追加できます。

en: Administer book outlines
ja: ブックアウトラインの管理

en: Adding and managing book content
ja: ブックコンテンツの追加と編集

en: Printing books
ja: ブックの印刷

en: Users with the <em>View printer-friendly books</em> permission can select the <em>printer-friendly version</em> link visible at the bottom of a book page's content to generate a printer-friendly display of the page and all of its subsections.
ja: <em>印刷用ブックを表示</em> する権限を持つユーザーは、ブックページのコンテンツの下部に表示される、 そのページや下位の全てのページの印刷用ページを生成する<em>印刷用ページ</em> を選択できます。

en: The book module offers a means to organize a collection of related content pages, collectively known as a book. When viewed, this content automatically displays links to adjacent book pages, providing a simple navigation system for creating and reviewing structured content.
ja: Bookモジュールを使うことで、関連するコンテンツ整理し、ブックという形式にまとめることができます。閲覧の際には、自動的に前後のブックページへのリンクが表示されます。このシンプルなナビゲーションシステムは、コンテンツの体系化やそのレビューのために利用できます。

en: Create new books
ja: 新しいブックの作成

en: View printer-friendly books
ja: 印刷用に最適化されたブックの表示

en: View a book page and all of its sub-pages as a single document for ease of printing. Can be performance heavy.
ja: ブックページと全ての下位ページを印刷用に最適化するため、ひとつの文書として表示します。動作が重くなることがあります。

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
ja: <em>ブック</em>には階層化されたナビゲーションが付属しており、ハンドブックやチュートリアルなどの用途に適しています。

en: Allows users to create and organize related content in an outline.
ja: ユーザーにコンテンツのアウトライン作成と管理を許可する

en: Changing colors
ja: 配色を変更する

en: Select one or more comments to perform the update on.
ja: アップデート処理の対象となるコメントを選択してください。

en: Deleted comment @cid and its replies.
ja: コメントID @cid と、それに対する返信を削除しました。

en: Comment approved.
ja: コメントが承認されました。

en: Tokens for comments posted on the site.
ja: サイトに掲載されたコメントのトークン

en: Full comment
ja: コメント全文

en: Unapproved comments (@count)
ja: 承認待ちのコメント (@count 個)

en: Administer comments and comment settings
ja: コメントの管理および設定

en: Edit own comments
ja: 自分のコメントの編集

en: Threading
ja: スレッド形式

en: Show comment replies in a threaded list.
ja: スレッド形式でコメントを表示

en: Allow comment title
ja: コメントにタイトルを付けられるようにする

en: Show reply form on the same page as comments
ja: コメントへの返信フォームを、コメントと同じページ内に表示する

en: Users with the "Post comments" permission can post comments.
ja: 「コメントの投稿」権限を持つユーザーは、コメントを投稿することができます。

en: Users cannot post comments, but existing comments will be displayed.
ja: ユーザーはコメントを投稿できませんが、既存のコメントは表示されます。

en: Comments are hidden from view.
ja: コメントは表示されません。

en: Users cannot post comments.
ja: ユーザーはコメントを投稿できません。

en: Your comment has been queued for review by site administrators and will be published after approval.
ja: 投稿されたコメントは承認待ちリストに加えられました。サイト管理者による承認後に公開されます。

en: Your comment has been posted.
ja: コメントが投稿されました。

en: Save comment
ja: コメントの保存

en: The comment will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
ja: 上にある語句のどれかを含むコメントは非公開になります。複数の語句を登録する場合はコンマで区切り、アルファベットによる語句の場合は大文字・小文字を区別する必要があります。例：funny, bungee jumping, "Company, Inc."

en: List and edit site comments and the comment approval queue.
ja: サイト上に公開されている、または承認待ちのコメントの一覧表示と編集をします。

en: Unapproved comments
ja: 承認待ちのコメント

en: You cannot send more than %limit messages in @interval. Try again later.
ja: %limit 通以上のメールを @interval 以内に送信することはできません。しばらく経ってからもう一度試してください。

en: Contact @username
ja: @username にコンタクト

en: Administer contact forms and contact form settings
ja: コンタクトフォームの管理および設定

en: Use the site-wide contact form
ja: サイト用コンタクトフォームの利用

en: Use users' personal contact forms
ja: ユーザーコンタクトフォームを利用する

en: Changing this setting will not affect existing users.
ja: この設定の変更は、既存のユーザーの設定には影響しません。

en: Displaying contextual links
ja: コンテクスチュアルリンクを表示する

en: Use contextual links
ja: コンテクスチュアルリンクを使用する

en: Contextual links
ja: コンテンツ上のリンク

en: Database log cleared.
ja: データベースログは削除されました。

en: Monitoring your site
ja: サイトを監視する

en: Debugging site problems
ja: サイトの不具合を修正する

en: List (text)
ja: リスト（テキスト）

en: Allowed HTML tags in labels: @tags
ja: ラベルに許可されているHTMLタグ: @tags

en: The value of this field is being determined by the %function function and may not be changed.
ja: このフィールドの値は、関数 %function で決められており、変更できません。

en: Allowed values list: each key must be a valid integer or decimal.
ja: リストに利用可能な値：それぞれのキーは正しい整数か小数でなければなりません。

en: Allowed values list: each key must be a string at most 255 characters long.
ja: リストに利用可能な値：それぞれのキーは255文字以下の文字列でなければなりません。

en: Allowed values list: keys must be integers.
ja: リストに利用可能な値：キーは整数でなければなりません。

en: This field stores a number in the database as an integer.
ja: このフィールドはデータベースに整数として保存される数値を入力します。

en: This field stores a number in the database in a fixed decimal format.
ja: このフィールドは、データベースに固定小数点フォーマットで保存する数値を入力します。

en: This field stores a number in the database in a floating point format.
ja: このフィールドは、データベースに浮動小数点フォーマットで保存する数値を入力します。

en: The minimum value that should be allowed in this field. Leave blank for no minimum.
ja: このフィールドで入力が許可される最小値。空白にすると最小値はなくなります。

en: The maximum value that should be allowed in this field. Leave blank for no maximum.
ja: このフィールドで入力が許可される最大値。空白にすると最大値はなくなります。

en: Define a string that should be prefixed to the value, like '$ ' or '&euro; '. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ja: '$' や '&euro;' のように、値の前に付加する文字列を設定。空白にすると付加文字はなくなります。単数形と複数形は縦棒で区切ってください。('pound|pounds')

en: Summary input
ja: 概要入力

en: This allows authors to input an explicit summary, to be displayed instead of the automatically trimmed text when using the "Summary or trimmed" display type.
ja: "概要か切り詰め" 表示タイプを使うと、自動的に切り詰められたテキストの換わりに、別の概要を入力することができるようになります。

en: Summary or trimmed
ja: 概要か切り詰め

en: Text area with a summary
ja: テキストエリアと概要

en: Leave blank to use trimmed value of full text as the summary.
ja: 空白にすると、本文を切り詰めたものを概要とします。

en: Hide summary
ja: 概要を隠す

en: Edit summary
ja: 概要を編集

en: Edit field settings.
ja: フィールド設定の編集。

en: These settings apply to the %field field everywhere it is used. These settings impact the way that data is stored in the database and cannot be changed once data has been created.
ja: これらの設定は使用しているすべての%fieldフィールドに適用されます。これらの設定はデータベースのデータ格納方法に影響があるため、データを作成した後は変更することができません。

en: Updated field %label field settings.
ja: フィールド %label の設定を更新しました。

en: Attempt to update field %label failed: %message.
ja: フィールド %label への変更に失敗しました。%message

en: The field %field has been deleted from the %type content type.
ja: フィールド %field は、コンテンツタイプ %type から削除されました。

en: There was a problem removing the %field from the %type content type.
ja: フィールド %field をコンテンツタイプ %type から削除する際、エラーが発生しました。

en: Required field
ja: 必須フィールド

en: The default value for this field, used when creating new content.
ja: このフィールドのデフォルト値です。コンテンツの新規作成時に利用されます。

en: Saved %label configuration.
ja: %label 設定を保存しました。

en: This list shows all fields currently in use for easy reference.
ja: このリストで現在利用中の全フィールド一覧が簡単に確認できます。

en: Field list
ja: フィールド一覧

en: Manage display
ja: 表示管理

en: Field UI
ja: フィールドUI

en: This field stores the ID of a file as an integer value.
ja: このフィールドはファイルのIDを整数値として保存します。

en: Enable <em>Display</em> field
ja: <strong>表示</strong>フィールドを有効にする

en: The display option allows users to choose if a file should be shown when viewing the content.
ja: 表示オプションを使うと、コンテンツを表示する際、ファイルが表示されるかどうかをユーザーが選択できます。

en: Files displayed by default
ja: デフォルトでファイル表示

en: This setting only has an effect if the display option is enabled.
ja: この設定は表示オプションが有効の時のみ意味があります。

en: Upload destination
ja: アップロード先

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
ja: ファイルが最終的に保存される場所を選択する。プライベートファイル保存は、パブリック保存に比べてはるかに大きなオーバーヘッドがありますが、このフィールド内ファイルへのアクセス制限を行うことができます。

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ja: アップロードされたファイルが保存されるサブディレクトリー(オプション)。前後にスラッシュをつけないようにしてください。

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ja: アップロードファイルサイズを制限するため、"512" (バイト), "80 KB" (キロバイト) or "50 MB" (メガバイト)のような数値を入力してください。空白にしておくと、PHP設定の maximum post and file upload size(現在の設定では<strong>%limit</strong>)が利用されます。

en: Enable <em>Description</em> field
ja: <strong>説明</strong>フィールドを有効にする。

en: The description field allows users to enter a description about the uploaded file.
ja: 説明フィールドを有効にすると、ユーザーがアップロードしたファイルの説明を入力できます。

en: Generic file
ja: 一般のファイル

en: Table of files
ja: ファイル一覧

en: Add a new file
ja: ファイルを追加

en: Include file in display
ja: 添付ファイルとして画面表示

en: The description may be used as the label of the link to the file.
ja: この説明はファイルリンクへのラベルとして利用される場合があります。

en: All roles may use this format
ja: このフォーマットは、全ての役割で利用できます

en: The text format ordering has been saved.
ja: テキストフォーマットの順序が保存されました。

en: Add text format
ja: テキストフォーマットを追加

en: All roles for this text format must be enabled and cannot be changed.
ja: このテキストフォーマットは全員に有効にすべきフォーマットで、変更できません。

en: Filter processing order
ja: フィルターの処理順序

en: Text format names must be unique. A format named %name already exists.
ja: テキストフォーマット名は重複できません。フォーマット名 %name はすでに使われています。

en: Added text format %format.
ja: テキストフォーマット %format が追加されました。

en: The text format %format has been updated.
ja: テキストフォーマット %format が更新されました。

en: Text formats
ja: テキストフォーマット

en: Choosing a text format
ja: テキストフォーマットを選択

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
ja: 【警告】これを許可すると、テキストフォーマットの設定方法によっては、セキュリティー上の危険が発生する可能性があります。

en: Convert line breaks into HTML (i.e. <code>&lt;br&gt;</code> and <code>&lt;p&gt;</code>)
ja: 改行をHTMLに変換(たとえば、<code>&lt;br&gt;</code> や <code>&lt;p&gt;</code>などに)

en: Convert URLs into links
ja: URLをリンクに変換

en: Correct faulty and chopped off HTML
ja: HTMLの誤りを修正し削除する

en: Display any HTML as plain text
ja: すべてのHTML文書をプレーンテキストで表示

en: Display basic HTML help in long filter tips
ja: HTMLの基本的な解説をフィルターの説明で表示

en: Add rel="nofollow" to all links
ja: rel="nofollow" をすべてのリンクに追加

en: This site allows HTML content. While learning all of HTML may feel intimidating, learning how to use a very small number of the most basic HTML "tags" is very easy. This table provides examples for each tag that is enabled on this site.
ja: このサイトでは、HTML文書を入力することができます。すべてのHTML構文を学習するのは大変に感じるかもしれませんが、ごく少数の基本的なHTMLタグを利用するのは非常に簡単です。この表に入力可能なタグの例があります。

en: Most unusual characters can be directly entered without any problems.
ja: ほとんどの特殊文字は問題なく入力できます。

en: No HTML tags allowed.
ja: HTMLタグは利用できません。

en: Filters content in preparation for display.
ja: 表示のために利用するフィルター

en: The number of replies a topic must have to be considered "hot".
ja: 記事が"活発"と評価される返信数。

en: Starting a discussion
ja: ディスカッションを開始

en: Moving forum topics
ja: フォーラムトピックの移動

en: A forum topic (and all of its comments) may be moved between forums by selecting a different forum while editing a forum topic. When moving a forum topic between forums, the <em>Leave shadow copy</em> option creates a link in the original forum pointing to the new location.
ja: フォーラム記事(とそのコメントすべて)は、フォーラム記事を編集中に別のフォーラムを選択することで、移動することが可能です。記事を別のフォーラムに移動した時、<strong>シャドーコピーを残す</strong>オプションを使うと、元のフォーラムに新しいフォーラムへのリンクを作成することができます。

en: Locking and disabling comments
ja: コメントのロックと無効化

en: Selecting <em>Closed</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will lock (prevent new comments on) the thread. Selecting <em>Hidden</em> under <em>Comment settings</em> while editing a forum topic will hide all existing comments on the thread, and prevent new ones.
ja: フォーラム記事の修正画面にある、<strong>コメント設定</strong>の下にある<strong>閉鎖</strong>を選択すると、その記事にはロック(新規コメントがつけられなくなる)されます。フォーラム記事の修正画面にある<strong>コメント設定</strong>の下にある<strong>非表示</strong>を選択すると、コメントはすべて非表示になり、新規コメントも投稿できなくなります。

en: Forums contain forum topics. Use containers to group related forums.
ja: フォーラムはフォーラム用記事を格納します。関連するフォーラムをグループ分けするにはコンテナーを利用してください。

en: Use containers to group related forums.
ja: 関連するフォーラムをグループ化するためにコンテナーを利用。

en: A forum holds related forum topics.
ja: フォーラムには関連する複数の記事が含まれます。

en: Add new @node_type
ja: @node_type を追加

en: The item %forum is a forum container, not a forum. Select one of the forums below instead.
ja: アイテム %forum は単なるフォーラムのコンテナーで、フォーラムではありません。その配下にあるフォーラムのひとつを選択してください。

en: A <em>forum topic</em> starts a new discussion thread within a forum.
ja: <strong>フォーラム記事</strong>はフォーラム内で新しいディスカッションを開始するものです。

en: Control forum hierarchy settings.
ja: フォーラムの階層を設定します。

en: Forum navigation vocabulary
ja: フォーラムナビゲーション用語集

en: Provides discussion forums.
ja: フォーラムを提供する。

en: Follow these steps to set up and start using your website:
ja: ウェブサイトを設定して利用を開始するために、次の手順を実行してください。

en: Providing a help reference
ja: ヘルプリファレンスを用意

en: Image style name
ja: 画像スタイル名称

en: Select a new effect
ja: 新しいエフェクトを選択

en: Select an effect to add.
ja: 追加するエフェクトを選択。

en: The image effect was successfully applied.
ja: 画像エフェクトは正常に適用されました。

en: Style name
ja: スタイル名

en: Create new style
ja: 新しいスタイルを作成

en: Style %name was created.
ja: スタイル %name が作成されました。

en: Replacement style
ja: 置換スタイル

en: Optionally select a style before deleting %style
ja: %style を削除する前に適用するスタイルを選択(任意)

en: Edit %label effect
ja: エフェクト %label を更新

en: Add %label effect
ja: エフェクト %label を追加

en: Update effect
ja: エフェクトの更新

en: Add effect
ja: エフェクトの追加

en: Are you sure you want to delete the @effect effect from the %style style?
ja: スタイル %style から、エフェクト @effect を削除してかまいませんか？

en: The image effect %name has been deleted.
ja: 画像エフェクト %name が削除されました。

en: Width and height can not both be blank.
ja: 幅と高さはどちらも空白にはできません。

en: The part of the image that will be retained during the crop.
ja: この部分の画像がトリミング後に残されます。

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). Leave blank for transparency on image types that support it.
ja: 画像の空白分の背景色。HTMLで利用する16進数を利用した色を指定してください(白は#FFFFFF、黒は#000000)　空白にしておくと、画像タイプがサポートしていれば透明になります。

en: There are currently no effects in this style. Add one by selecting an option below.
ja: このスタイルには現在何もエフェクトが設定されていません。下のオプションから一つ選択してください。

en: view actual size
ja: 実サイズで表示

en: Sample original image
ja: 元画像サンプル

en: Sample modified image
ja: 適用後画像サンプル

en: Resizing will make images an exact set of dimensions. This may cause images to be stretched or shrunk disproportionately.
ja: リサイズをすると、画像は正確に指定された解像度に変更されます。これは、画像が拡張・縮小される際に縦横比が変更される可能性がある事を意味します。

en: Scaling will maintain the aspect-ratio of the original image. If only a single dimension is specified, the other dimension will be calculated.
ja: 拡縮は元画像の縦横比を保持します。もし、片方の解像度が指定されると、もう一方は自動的に計算されます。

en: Scale and crop
ja: 拡縮とトリミング

en: Scale and crop will maintain the aspect-ratio of the original image, then crop the larger dimension. This is most useful for creating perfectly square thumbnails without stretching the image.
ja: 拡縮とトリミングは元画像の縦横比を維持し、大きい側をトリミングします。この方法は、画像を引き延ばすことなく正方形のサムネイルを作成するのに非常に有効です。

en: Desaturate
ja: グレースケール化

en: Desaturate converts an image to grayscale.
ja: クレースケール化は画像から色を取り除きます。

en: Rotating an image may cause the dimensions of an image to increase to fit the diagonal.
ja: 画像の回転を行うと、結果画像を収めるために画像の解像度が大きくなる可能性があります。

en: Image resize failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像のリサイズに失敗しました。

en: Image scale failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像の拡縮に失敗しました。

en: Image crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像のトリミングに失敗しました。

en: Image scale and crop failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像の拡縮・トリミングに失敗しました。

en: Image desaturate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像のグレースケール化に失敗しました。

en: Image rotate failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype, %dimensions)
ja: %path (%mimetype, %dimensions) に、ツールキット %toolkit を適用する際、画像の回転に失敗しました。

en: This field stores the ID of an image file as an integer value.
ja: このフィールドは画像ファイルを整数で表現したIDを格納します。

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display.
ja: 画像がアップロードされていない場合、この画像が表示されます。

en: Minimum image resolution
ja: 最小画像解像度

en: Enable <em>Alt</em> field
ja: <strong>Alt</strong>フィールドを有効にする

en: Enable <em>Title</em> field
ja: <em>Title</em> フィールドを有効にする

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ja: title 属性は、画像の上にマウスが置かれた時、ツールチップに表示されます。

en: Preview image style
ja: 画像スタイルのプレビュー

en: no preview
ja: プレビューなし

en: The preview image will be shown while editing the content.
ja: コンテンツを編集中にプレビュー画像が表示されます。

en: Image styles commonly provide thumbnail sizes by scaling and cropping images, but can also add various effects before an image is displayed. When an image is displayed with a style, a new file is created and the original image is left unchanged.
ja: 拡縮とトリミングを使った一般的にサムネイルに利用される画像スタイルですが、画像が表示される前に様々なエフェクトを追加することも可能です。スタイルを適用された画像が表示される時、新しいファイルが生成され、元の画像はそのままの形で残ります。

en: Administer image styles
ja: イメージスタイルの管理

en: No defined styles
ja: 定義されたスタイルなし

en: Error generating image.
ja: 画像生成エラー。

en: Unable to generate the derived image located at %path.
ja: %path に派生画像ファイルを生成できません。

en: Failed to create style directory: %directory
ja: スタイルディレクトリー %directory の作成に失敗しました

en: Cached image file %destination already exists. There may be an issue with your rewrite configuration.
ja: キャッシュされた画像ファイル %destination がすでに存在します。 これは、現在の上書き設定に起因する問題かもしれません。

en: Image styles
ja: 画像スタイル

en: Configure styles that can be used for resizing or adjusting images on display.
ja: 画像のリサイズや表示域に適合させるために利用できるスタイルを設定。

en: Edit image effect
ja: 画像エフェクトを編集

en: Delete image effect
ja: 画像エフェクトを削除

en: Add image effect
ja: 画像エフェクトを追加

en: Detection method
ja: 検出方法

en: Part of the URL that determines language
ja: 言語判定用のURL部分

en: Request/session parameter
ja: Request/sessionパラメーター

en: Name of the request/session parameter used to determine the desired language.
ja: 目的の言語の判定に利用されるrequest/sessionパラメーターの名称。

en: Filter translatable strings
ja: フィルターで翻訳可能な文字列

en: Date type
ja: 日付型

en: Determine the language from a request/session parameter. Example: "http://example.com?language=de" sets language to German based on the use of "de" within the "language" parameter.
ja: request/sessionパラメーターから言語を判定する。【例】"http://example.com?language=jp"というURLは、"language"パラメーターが "jp"にセットされているので、日本語が使われます。

en: Administer languages
ja: 言語の管理

en: Order of language detection methods for content. If a version of content is available in the detected language, it will be displayed.
ja: コンテンツの言語を検出する方法を並び。検出された言語のコンテンツ翻訳が可能な場合、その翻訳が表示されます。

en: Follow the user's language preference.
ja: ユーザーの優先言語に従う。

en: Language switcher (@type)
ja: 言語の切り替え(@type)

en: Detection and selection
ja: 判定と選択

en: URL language detection configuration
ja: URL言語判定設定

en: Session language detection configuration
ja: セッション言語判定設定

[ctx: Long month name]
en: January
ja: 1月

[ctx: Long month name]
en: February
ja: 2月

[ctx: Long month name]
en: March
ja: 3月

[ctx: Long month name]
en: April
ja: 4月

[ctx: Long month name]
en: May
ja: 5月

[ctx: Long month name]
en: June
ja: 6月

[ctx: Long month name]
en: July
ja: 7月

[ctx: Long month name]
en: August
ja: 8月

[ctx: Long month name]
en: September
ja: 9月

[ctx: Long month name]
en: October
ja: 10月

[ctx: Long month name]
en: November
ja: 11月

[ctx: Long month name]
en: December
ja: 12月

en: The text to be used for this link in the menu.
ja: メニュー内でこのリンクを使う時に利用される文字列。

en: Menu links that are not enabled will not be listed in any menu.
ja: 有効にされていないメニューリンクはどのメニュー一覧にも表示されません。

en: Show as expanded
ja: 展開して表示

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded.
ja: 子メニューがあるメニューリンクで有効にすると、メニューは常に展開された状態で表示されます。

en: Parent link
ja: 親リンク

en: The menu link %title has been deleted.
ja: メニューリンク %title が削除されました。

en: Are you sure you want to reset the link %item to its default values?
ja: リンク %item をデフォルト値にリセットしてよろしいですか？

en: The menu link was reset to its default settings.
ja: メニューリンクはデフォルト設定にリセットされました。

en: Deleted custom menu %title and all its menu links.
ja: カスタムメニュー %title とその中のメニューリンクがすべて削除されました。

en: Managing menus
ja: メニューの管理

en: Displaying menus
ja: メニューの表示

en: Provide a menu link
ja: メニューリンクを生成

en: Available menus
ja: 利用可能なメニュー

en: The menus available to place links in for this content type.
ja: このコンテンツタイプ用のリンクとして利用可能なメニュー。

en: Edit menu link
ja: メニューリンクの編集

en: Reset menu link
ja: メニューリンクのリセット

en: Delete menu link
ja: メニューリンクの削除

en: Preview before submitting
ja: 投稿前にプレビュー

en: This text will be displayed at the top of the page when creating or editing content of this type.
ja: このタイプのコンテンツを作成・編集する際、この文字がページの上部に表示されます。

en: Author username and publish date will be displayed.
ja: 作成者のユーザー名と公開日付が表示されます。

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ja: システム内部名称が不正です。%invalid 以外の名称を入力してください。

en: Promote selected content to front page
ja: 選択されたコンテンツをフロントページに掲載する

en: Demote selected content from front page
ja: 選択されたコンテンツをフロントページから撤去する

en: Make selected content sticky
ja: 選択されたコンテンツをリスト上部に固定する

en: Make selected content not sticky
ja: 選択されたコンテンツのリスト上部への固定を解除する

en: <em>Edit @type</em> @title
ja: <strong>@type</strong> @title の編集

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Tokens related to individual content items, or "nodes".
ja: コンテンツ(ノード)関係のトークン。

en: The unique ID of the content item, or "node".
ja: コンテンツ(ノード)のユニークID。

en: The main body text of the node.
ja: ノードの本文。

en: The summary of the node's main body text.
ja: ノードの本文の要約。

en: Creating content
ja: コンテンツの作成

en: Creating custom content types
ja: カスタムコンテンツタイプを作成

en: Administering content
ja: コンテンツの管理

en: Creating revisions
ja: リビジョンの作成

en: The Node module also enables you to create multiple versions of any content, and revert to older versions using the <em>Revision information</em> settings.
ja: <strong>リビジョン情報</strong>の設定で、どのようなコンテンツでも複数のバージョンを持ち、過去のバージョンに復帰させることができるようになります。

en: User permissions
ja: ユーザーの権限

en: Individual content types can have different fields, behaviors, and permissions assigned to them.
ja: 各コンテンツタイプはそれぞれ別のフィールド・動作・権限を設定することができます。

en: Content items can be displayed using different view modes: Teaser, Full content, Print, RSS, etc. <em>Teaser</em> is a short format that is typically used in lists of multiple content items. <em>Full content</em> is typically used when the content is displayed on its own page.
ja: コンテンツタイプは、概要・全文・印字用・RSSなど様々な様式で表示されます。<strong>概要</strong>は、複数のコンテンツを一覧する際に使われる、短い形式です。<strong>全文</strong>は、通常そのコンテンツのみが一ページに表示されます。

en: Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is displayed in each view mode, and define how the fields are displayed in each view mode.
ja: ここで、コンテンツタイプ %type のコンテンツが、それぞれの表示モードで表示された際、どのフィールドを表示しどのフィールドを非表示にするか、どのような表示形式で表示されるかを指定できます。

en: Full content
ja: 全文

en: Administer content types
ja: コンテンツタイプの管理

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ja: 警告: 信頼できる役割のみに与えてください。この権限はセキュリティへの影響があります。

en: View published content
ja: 公開されたコンテンツを読む

en: Bypass content access control
ja: コンテンツアクセス制御を迂回する

en: View own unpublished content
ja: 自分の非掲載コンテンツを表示

en: Content is sticky at top of lists
ja: リストの上部に固定されたコンテンツ

en: Content is promoted to the front page
ja: トップページに表示されているコンテンツ

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: No front page content has been created yet.
ja: フロントページ向けコンテンツはまだ作成されていません。

en: Unpublish content
ja: コンテンツを非公開にする

en: Make content sticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定

en: Make content unsticky
ja: コンテンツをリスト上部に固定しない

en: Promote content to front page
ja: コンテンツをトップページに表示する

en: Remove content from front page
ja: コンテンツをフロント ページから削除

en: Change the author of content
ja: コンテンツの作成者を変更

en: Save content
ja: コンテンツの保存

en: Unpublish content containing keyword(s)
ja: キーワードを含むコンテンツを非公開にする

en: The content will be unpublished if it contains any of the phrases above. Use a case-sensitive, comma-separated list of phrases. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc."
ja: 上記の単語が一つでも含まれるコンテンツが非公開になります。大文字小文字は別のものとして認識されます。複数の単語はカンマで区切ってください。【例】funny, bungee jumping, "Company, Inc."

en: Node Access Permissions
ja: ノードアクセス権限

en: One permission in use | @count permissions in use
ja[0]: 1個のパーミッションが利用されています
ja[1]: @count 個のパーミッションが利用されています

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Don't display post information
ja: 投稿情報を表示しない

en: Creating aliases
ja: エイリアスの作成

en: Managing aliases
ja: エイリアスの管理

en: An alias defines a different name for an existing URL path - for example, the alias 'about' for the URL path 'node/1'. A URL path can have multiple aliases.
ja: エイリアスは既存のURLパスに別のパスを定義します。例えば、'about'は'node/1'というURLパスのエイリアスという具合です。ひとつのURLに複数のエイリアスを設定できます。

en: Administer URL aliases
ja: URLエイリアスの管理

en: Create and edit URL aliases
ja: URLエイリアスの作成と編集

en: Enriches your content with metadata to let other applications (e.g. search engines, aggregators) better understand its relationships and attributes.
ja: 検索エンジンやアグリゲーターなどの外部アプリケーションに、コンテンツの相互関係や属性を伝えるための補助手段として metadataを利用する。

en: Searched %type for %keys.
ja: %typeから%keysを検索しました。

en: Administer search
ja: 検索の管理

en: Use search
ja: 検索を利用する

en: Use advanced search
ja: 高度な検索を利用する

en: Choose a set of shortcuts to use
ja: 使用するショートカットセットを選択

en: Choose a set of shortcuts for this user
ja: このユーザーのショートカットセットを選択

en: %user is now using a new shortcut set called %set_name. You can edit it from this page.
ja: 現在ユーザー %user は %set_name という名前の新規ショートカットを利用中です。このページでそのセットをカスタマイズできます。

en: You are now using the %set_name shortcut set.
ja: 現在、ショートカットセット %set_name を利用中です。

en: %user is now using the %set_name shortcut set.
ja: ユーザー %user は現在ショートカットセット %set_name を利用中です。

en: Change set
ja: セットの変更

en: The shortcut set has been updated.
ja: ショートカットセットを更新しました。

en: The name of the shortcut.
ja: ショートカットの名前。

en: The shortcut %link has been updated.
ja: ショートカット %link を更新しました。

en: Added a shortcut for %title.
ja: %title 用のショートカットを追加。

en: The shortcut %title has been deleted.
ja: ショートカット %title を削除しました。

en: Unable to add a shortcut for %title.
ja: %title 用のショートカットを追加できません。

en: Adding and removing shortcuts
ja: ショートカットの追加と削除

en: Displaying shortcuts
ja: ショートカットセットの表示

en: Administer shortcuts
ja: ショートカットの管理

en: Add to %shortcut_set shortcuts
ja: ショートカットセット %shortcut_set に追加

en: Add to shortcuts
ja: ショートカットに追加

en: Remove from %shortcut_set shortcuts
ja: ショートカットセット %shortcut_set から削除

en: Remove from shortcuts
ja: ショートカットから除去

en: Edit shortcuts
ja: ショートカットを編集

en: Add shortcut
ja: ショートカットを追加

en: Allows users to manage customizable lists of shortcut links.
ja: ショートカットリンクの一覧(カスタマイズ可能なもの)の管理をユーザーに許可する

en: Displaying popular content
ja: 人気のあるコンテンツを表示

en: Page view counter
ja: ページアクセスカウンター

en: Administer statistics
ja: 統計の管理

en: View content hits
ja: コンテンツのアクセス数を表示

en: Logging for UNIX, Linux, and Mac OS X
ja: UNIX, Linux, Mac OS X にログをとる

en: Logging for Microsoft Windows
ja: Microsoft Windowsにログをとる

en: On Microsoft Windows, messages are always sent to the Event Log using the code <code>LOG_USER</code>.
ja: Microsoft Windows では、メッセージは常にコード <code>LOG_USER</code> を使ってイベントログに転送されます。

en: Syslog facility
ja: Syslogファシリティー

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ja: システム設定により、Syslogやほかのログ記録ツールはこのコードを使ってシステムログ全体の中から特定のメッセージを指定したりフィルタリングしたりします。

en: The image %file could not be rotated because the imagerotate() function is not available in this PHP installation.
ja: 現在のPHP設定では、imagerotate()関数が利用できないため、画像ファイル '%file' はローテートできませんでした。

en: default theme
ja: デフォルトテーマ

en: Choose "Default theme" to always use the same theme as the rest of the site.
ja: "デフォルトのテーマ"を選ぶとこのサイトでは常に同じテーマが使われます。

en: Use the administration theme when editing or creating content
ja: コンテンツの作成・編集時に管理テーマを利用する

en: The %theme theme was not found.
ja: テーマ %theme が見つかりませんでした。

en: Please note that the administration theme is still set to the %admin_theme theme; consequently, the theme on this page remains unchanged. All non-administrative sections of the site, however, will show the selected %selected_theme theme by default.
ja: 管理テーマがまだ %admin_theme に設定されているため、このページのテーマが変更されていないことに注意してください。しかし、このサイト上の他の非管理ページはデフォルトですべて選択された %selected_theme が使われています。

en: %theme is now the default theme.
ja: %theme がデフォルトのテーマになりました。

en: User verification status in comments
ja: コメントの承認状況

en: These settings only exist for the themes based on the %engine theme engine.
ja: この設定は、テーマエンジン %engine を利用しているテーマ専用です。

en: The custom logo path is invalid.
ja: カスタムロゴのパスが無効です。

en: The custom favicon path is invalid.
ja: カスタム favicon のパスが無効です。

en: Would you like to continue with the above?
ja: 上記の設定で継続しますか？

en: Enter a valid IP address.
ja: 正しいIPアドレスを入力してください。

en: The IP address %ip was deleted.
ja: IPアドレス %ip が削除されました。

en: How this is used depends on your site's theme.
ja: サイトで利用するテーマによって、使われる方法が変わります。

en: This page is displayed when the requested document is denied to the current user. Leave blank to display a generic "access denied" page.
ja: このページは、ページへのユーザーアクセスが拒否された際に表示されるページです。空白にすると、標準の"アクセスが拒否されました"ページが表示されます。

en: This page is displayed when no other content matches the requested document. Leave blank to display a generic "page not found" page.
ja: このページは、要求された文書に該当する文書がない場合に表示されます。空白にすると、標準の "ページが見つかりませんでした"ページが表示されます。

en: Errors and warnings
ja: エラー・警告

en: Clear all caches
ja: すべてのキャッシュをクリアー

en: Bandwidth optimization
ja: 帯域幅最適化

en: Public file system path
ja: パブリックファイルシステムパス

en: Private file system path
ja: プライベートファイルシステムパス

en: Default download method
ja: 標準のダウンロード方法

en: This setting is used as the preferred download method. The use of public files is more efficient, but does not provide any access control.
ja: この設定はダウンロード方法を選択するためのものです。パブリックファイルは効率的ですが、アクセス制御は一切できません。

en: Time zones
ja: タイムゾーン

en: Only applied if users may set their own time zone.
ja: ユーザーが自分のタイムゾーンを設定できる場合のみに適用

en: Time zone for new users
ja: 新規ユーザーのタイムゾーン

en: Put site into maintenance mode
ja: サイトをメンテナンスモードにする

en: Displayed as %date
ja: %date として表示

en: Save format
ja: フォーマットの保存

en: Custom date format updated.
ja: カスタム日付フォーマットが更新されました。

en: Custom date format added.
ja: カスタム日付フォーマットが追加されました。

en: Available actions:
ja: 有効なアクション:

en: Create an advanced action
ja: 高度なアクションを作成

en: Deleted %ip
ja: IPアドレス %ip が削除されました。

en: You must enable the @required module to install @module. | You must enable the @required modules to install @module.
ja[0]: モジュール @module をインストールするには、依存する @required モジュールを有効にしなければなりません。
ja[1]: モジュール @module をインストールするには、依存する @required モジュールを有効にしなければなりません。

en: Tokens for site-wide settings and other global information.
ja: サイト全体の情報トークン。

en: Tokens related to times and dates.
ja: 時刻と日付関係のトークン。

en: Tokens related to uploaded files.
ja: アップロードされたファイル関係のトークン。

en: URL (brief)
ja: URL(短)

en: The URL of the site's front page without the protocol.
ja: サイトのスキーム(http://など)抜きのトップページURL

en: Short format
ja: 日時（短い書式）

en: A date in 'short' format. (%date)
ja: 短い日付書式の日時 (%date)

en: Medium format
ja: 日時（中程度の書式）

en: A date in 'medium' format. (%date)
ja: 中程度の日付書式の日時 (%date)

en: Long format
ja: 日時（長い書式）

en: A date in 'long' format. (%date)
ja: 長い形式の日付フォーマット(%date)

en: Time-since
ja: 日時（経過時間）

en: Raw timestamp
ja: 日時（Unix timestamp 書式）

en: A date in UNIX timestamp format (%date)
ja: Unix timestamp 書式の日付 (%date)

en: Managing modules
ja: モジュールの管理

en: Managing themes
ja: テーマの管理

en: Configuring basic site settings
ja: 基本サイト設定

en: Configuring actions
ja: アクション設定

en: Administer modules
ja: モジュールの管理

en: Administer site configuration
ja: サイト設定の管理

en: Administer themes
ja: テーマの管理

en: Administer actions
ja: アクションの管理

en: Use the administration pages and help
ja: 管理ページとヘルプを利用

en: Use the site in maintenance mode
ja: メンテナンスモードのサイトにアクセス

en: View site reports
ja: サイトのレポートを表示

en: Public files
ja: パブリックファイル

en: Public local files served by the webserver.
ja: ファイルをWebサーバーで公開する。

en: Private local files served by Drupal.
ja: プライベートファイル。Drupal が取り扱う。

en: Temporary files
ja: 一時ファイル

en: Temporary local files for upload and previews.
ja: アップロード・プレビュー用の一時フォルダー

en: Update modules
ja: モジュールをアップデート

en: Update themes
ja: テーマをアップデート

en: Your password is not saved in the database and is only used to establish a connection.
ja: パスワードはデータベースに保存されず、接続を確立させるためだけに利用されます。

en: The connection will be created between your web server and the machine hosting the web server files. In the vast majority of cases, this will be the same machine, and "localhost" is correct.
ja: webサーバーとwebサーバーファイルの間の通信に利用されるコネクション。たいていの場合、同じサーバー上で稼動しているので "localhost"の設定が適切です。

en: Select the desired local time and time zone. Dates and times throughout this site will be displayed using this time zone.
ja: 利用したいローカルタイムとタイムゾーンを選択してください。サイト全体の日付と時刻は、このタイムゾーンを利用して表示されます。

en: The directory %directory does not exist and could not be created.
ja: ディレクトリー %directory は存在せず、作成もできませんでした。

en: The directory %directory exists but is not writable and could not be made writable.
ja: ディレクトリー %directory は存在していますが、書き込み可能ではなくアクセス権変更もできませんでした。

en: Administer blocks, content types, menus, etc.
ja: ブロック・コンテンツタイプ・メニューなどの管理

en: Delete IP address
ja: IPアドレスを削除

en: Maintenance mode
ja: メンテナンスモード

en: Logging and errors
ja: ログとエラーメッセージ

en: Regional and language
ja: 地域と言語

en: Edit date format
ja: 日付フォーマットを編集

en: Search and metadata
ja: 検索とメタデータ

en: Content authoring
ja: コンテンツ作成

en: more information
ja: 詳細な情報

en: Tokens related to taxonomy terms.
ja: タクソノミータームを表すトークン

en: Tokens related to taxonomy vocabularies.
ja: タクソノミーのボキャブラリーを表すトークン

en: Taxonomy is for categorizing content. Terms are grouped into vocabularies. For example, a vocabulary called "Fruit" would contain the terms "Apple" and "Banana".
ja: タクソノミーはコンテンツを分類します。タームはボキャブラリーで分類されます。例えば、「フルーツ」というボキャブラリーには、「リンゴ」や「バナナ」というタームが含まれます。

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
ja: ドラッグ&ドロップハンドルで、%capital_name のタームを再構成できます。親タームの下や親タームより右へスライドさせるとタームを親タームに分類できます。

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
ja: %capital_name は親タームに分類されたタームを含みます。ドラッグ＆ドロップハンドルで、 %capital_name のタームを再構成できます。

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
ja: %capital_name は複数の親を持つタームです。複数の親を持つタームのドラッグ＆ドロップはサポートされていませんが、単一の親にのみ含まれるようにすれば、ドラッグ＆ドロップを再度有効にすることができます。

en: Administer vocabularies and terms
ja: ボキャブラリーとタームの管理

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: Tracking new and updated site content
ja: サイトの新規・更新コンテンツを追跡

en: Tracking user-specific content
ja: ユーザー単位のコンテンツの追跡

en: My recent content
ja: 自分の最新コンテンツ

en: Enables tracking of recent content for users.
ja: ユーザーが最近のコンテンツ履歴を利用できるようにする

en: Translating content
ja: コンテンツを翻訳

en: Installing updates
ja: アップデートをインストール中

en: Preparing to update your site
ja: サイトのアップデートを準備中

en: Preparing to install
ja: インストールの準備中

en: Update was completed successfully. Your site has been taken out of maintenance mode.
ja: アップデートは正常に終了しました。メンテナンスモードは解除されました。

en: Update was completed successfully.
ja: アップデートは正常に終了しました。

en: Update failed! See the log below for more information.
ja: アップデートは失敗しました。より詳しい情報は以下のログを参照してください。

en: Update failed! See the log below for more information. Your site is still in maintenance mode.
ja: アップデートは失敗しました。より詳しい情報は以下のログを参照してください。サイトはメンテナンスモードのままです。

en: Failed to get available update data.
ja: 利用可能なアップデートの取得に失敗しました。

en: No available update data
ja: 利用可能なアップデートはありません。

en: Checking available update data
ja: 利用可能なアップデートを確認中

en: Trying to check available update data ...
ja: 利用可能なアップデートを確認しています ...

en: Error checking available update data.
ja: 利用可能なアップデートの確認のエラーです。

en: Checking available update data ...
ja: 利用可能なアップデートを確認中...

en: Checked available update data for %title.
ja: %title の利用可能なアップデートを確認しました。

en: Failed to check available update data for %title.
ja: %title の利用可能なアップデートの確認に失敗しました。

en: An error occurred trying to get available update data.
ja: 利用可能なアップデートの確認中にエラーが発生しました。

en: Checked available update data for one project. | Checked available update data for @count projects.
ja[0]: 1つのプロジェクトの利用可能なアップデートを確認しました。
ja[1]: @count 個のプロジェクトの利用可能なアップデートを確認しました。

en: Failed to get available update data for one project. | Failed to get available update data for @count projects.
ja[0]: 一つのプロジェクトの利用可能なアップデートの取得に失敗しました。
ja[1]: @count 個のプロジェクトの利用可能なアップデートの取得に失敗しました。

en: There was a problem getting update information. Try again later.
ja: アップデートの取得に問題があります。しばらく後で再試行してください。

en: (Theme)
ja: (テーマ)

en: (Security update)
ja: (セキュリティーアップデート)

en: (Unsupported)
ja: (サポートなし)

en: All of your projects are up to date.
ja: 全てのプロジェクトは最新です。

en: Download these updates
ja: アップデートをダウンロード

en: Manual updates required
ja: 手動アップデートが必要です

en: You must select at least one project to update.
ja: アップデートするプロジェクトを少なくとも1つ選択してください。

en: Downloading updates
ja: アップデートをダウンロード中

en: Preparing to download selected updates
ja: 選択されたアップデートのダウンロードを準備中

en: Downloading updates failed:
ja: アップデートのダウンロードが失敗しました。

en: Updates downloaded successfully.
ja: アップデートのダウンロードが成功しました。

en: Fatal error trying to download.
ja: ダウンロード中に致命的なエラー

en: Perform updates with site in maintenance mode (strongly recommended)
ja: メンテナンスモードでアップデートを実行 (強く推奨)

en: For example: %filename from your local computer
ja: 例：ローカルコンピューター上の %filename

en: Unable to retrieve Drupal project from %url.
ja: %url からDrupalのプロジェクトを検出することができません。

en: Provided archive contains no files.
ja: 提供されたアーカイブにはファイルがありません。

en: Unable to determine %project name.
ja: %project 名を特定できません。

en: Downloading %project
ja: %project をダウンロード中

en: Failed to download %project from %url
ja: %url からの %project のダウンロードに失敗。

en: Includes:
ja: 次を含みます:

en: Enabled: %includes
ja: 有効: %includes

en: Disabled: %disabled
ja: 無効: %disabled

en: Checking for available updates
ja: 利用可能な最新版を確認中

en: You can automatically install your missing updates using the Update manager:
ja: アップデートマネージャーを利用して、未適用のアップデートを自動的にインストールすることができます:

en: The installed version of at least one of your modules or themes is no longer supported. Upgrading or disabling is strongly recommended. See the project homepage for more details.
ja: インストールされた少なくとも1つのモジュールやテーマがサポートされなくなりました。 アップグレードするか、無効にすることを強く推奨します！ 詳細はプロジェクトのホームページを参照してください。

en: Ready to update
ja: アップデート準備完了

en: Update manager
ja: 更新マネージャー

en: Checks for available updates, and can securely install or update modules and themes via a web interface.
ja: 利用可能な更新を確認し、モジュールやテーマをwebからインストール/アップデートできるようにする。

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: This role will be automatically assigned new permissions whenever a module is enabled. Changing this setting will not affect existing permissions.
ja: この役割にはモジュールが有効になった時に新たに追加された権限が自動的に割り当てられます。この設定を変更しても既存の権限に影響を与えることはありません。

en: Registration and cancellation
ja: 登録と削除

en: Who can register accounts?
ja: 誰がアカウントを登録できますか？

en: Administrators only
ja: 管理者のみ

en: Visitors, but administrator approval is required
ja: 訪問者が作成できるが管理者の承認が必要。

en: When cancelling a user account
ja: ユーザーアカウントが無効になるときに

en: Select method for cancelling account
ja: アカウント無効化の方法を選択

en: Administer users
ja: ユーザーの管理

en: Welcome (new user created by administrator)
ja: ウェルカム（管理者作成のユーザー）

en: Welcome (awaiting approval)
ja: ウェルカム（承認待ち）

en: Welcome (no approval required)
ja: ウェルカム（承認不要）

en: Password recovery
ja: パスワード再発行

en: Account activation
ja: アカウントの有効化

en: Account cancellation confirmation
ja: アカウント無効化の確認

en: Account canceled
ja: アカウント無効化

en: The one-time login link you clicked is invalid.
ja: ワンタイムログインのリンクは無効です。

en: You have just used your one-time login link. It is no longer necessary to use this link to log in. Please change your password.
ja: ワンタイムログインリンクを使用しました。このリンクはもう使用することができませんので、パスワードを設定してください。

en: <p>This is a one-time login for %user_name and will expire on %expiration_date.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
ja: <p>これは %user_name さんのための、%expiration_date まで有効な一度だけ使用できるログインフォームです。</p><p>ボタンをクリックしてサイトへログインし、パスワードを変更してください。</p>

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
ja: このワンタイムログインリンクはすでに使用済みか、期限が切れています。再度の発行を希望する場合は、以下のフォームからリクエストしてください。

en: When cancelling your account
ja: あなたのアカウントをキャンセルする時に

en: Are you sure you want to cancel your account?
ja: あなたのアカウントをキャンセルしてよろしいですか？

en: Are you sure you want to cancel the account %name?
ja: %name のアカウントをキャンセルしてよろしいですか？

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will be hidden from everyone but administrators.
ja: あなたのアカウントはブロックされ、ログインすることができなくなります。あなたが投稿したコンテンツは管理者以外は閲覧することができなくなります。

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will be assigned to the %anonymous-name user.
ja: あなたのアカウントは取り除かれ、全てのアカウント情報は削除されるでしょう。あなたのコンテンツは %anonymous-name のものとされます。

en: Your account will be removed and all account information deleted. All of your content will also be deleted.
ja: あなたのアカウントは取り除かれ、全てのアカウント情報は削除されるでしょう。あなたのコンテンツも同様に削除されるでしょう。

en: You have tried to use an account cancellation link that has expired. Please request a new one using the form below.
ja: このアカウント無効化リンクは、すでに期限が切れています。再度の発行を希望する場合は、以下のフォームからリクエストしてください。

en: Sent account cancellation request to %name %email.
ja: %name（%email）さんへアカウント無効化リクエストが送信されました。

en: Tokens related to individual user accounts.
ja: 個々のユーザーアカウントを表すトークン

en: Tokens related to the currently logged in user.
ja: 現在のログインユーザーを表すトークン

en: Creating and managing users
ja: ユーザーの作成と管理

en: This form lets administrators configure how fields should be displayed when rendering a user profile page.
ja: 管理者はユーザープロフィールページが描画される際、フィールドがどのように表示されるか設定することができます。

en: Change own username
ja: 自分のユーザー名の変更

en: Cancel own user account
ja: 自分のアカウントを抹消

en: Cancelling account
ja: アカウントを無効化しています

en: Cancelling user account
ja: ユーザーアカウントの無効化

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ja: [site:name]でのアカウントが管理者によって発行されました。

en: Cancel the selected user accounts
ja: 選択したユーザーアカウントを無効化

en: When cancelling these accounts
ja: これらのアカウントが無効になるとき

en: Are you sure you want to cancel these user accounts?
ja: これらのアカウントをキャンセルしてよろしいですか？

en: Add lowercase letters
ja: 小文字を追加してください

en: Add uppercase letters
ja: 大文字を追加

en: Add numbers
ja: 番号を追加

en: Add punctuation
ja: 句読点を追加

en: Make it different from your username
ja: ユーザー名と同じにしないでください

en: Weak
ja: 弱い

en: Fair
ja: 適正

en: Blocked user: %name %email.
ja: ブロックされているユーザー: %name %email.

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: Confirm account cancellation
ja: アカウントの確認と取消

en: Minimal
ja: 最少

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Install with commonly used features pre-configured.
ja: 開始時点から、一般的な機能を利用できる形でインストールします。

en: Contact forms
ja: コンタクトフォーム

en: Flood control
ja: フラッドコントロール

en: Entity ID
ja: エンティティID

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Exposed
ja: 外部設置

en: Remove this display
ja: このディスプレイを除去

en: Operator to use on all groups
ja: すべてのグループに使用するオペレーター

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
ja: 例えば「グループ 0 AND グループ 1 AND グループ 2」とするか、「グループ 0 OR グループ 1 OR グループ 2」とするか

en: Remove group @group
ja: グループ @group を除去

en: Default group
ja: デフォルトのグループ

en: Group @group
ja: グループ @group

en: Ungroupable filters
ja: グループ化不可フィルター

en: Basic exposed form
ja: 基本の外部設置フォーム

en: Input required
ja: 入力必須

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
ja: ユーザーがフォームを入力するとビューを生成するだけの外部設置フォーム。

en: Display all items
ja: すべての件数を表示

en: Display a specified number of items
ja: 表示件数を指定

en: Display a limited number items that this view might find.
ja: このビューで探し出せる限られた数のアイテムを表示。

en: Paged output, full pager
ja: ページ分けして出力、フルページャー

en: Paged output, full Drupal style
ja: ページ分けして出力、Drupal スタイル

en: Paged output, mini pager
ja: ページ分けして出力、ミニページャー

en: Name (raw)
ja: 名前（未加工）

en: Machine Name
ja: システム内部名称

en: Change the machine name of this display.
ja: このディスプレイのシステム内部名称を変更。

en: Change settings for this pager type.
ja: このページャーのタイプを変更

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
ja: フィールドのグルーピングと集約 (計算) を許可する。

en: Exposed form style
ja: 外部設置フォームのスタイル

en: Select the kind of exposed filter to use.
ja: 使用する外部設置フィルターの種類を選択してください。

en: Exposed form settings for this exposed form style.
ja: 外部設置フォーム

en: The machine name of this display
ja: このディスプレイのシステム内部名称

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
ja: 有効にすると、利用できなくなるフィールドがあるかもしれません。グループ分けで選択されたすべてのフィールドは、異なる値ごとにひとつの行でまとめられます。その上で、アグリゲーションで選択されたその他のフィールドが機能を実行します。例えば、タイトルでノードをグループ分けしてノードIDを集計することで、重複したタイトルの一覧を得ることができます。

en: Exposed Form
ja: 外部設置フォーム

en: Exposed form options
ja: 外部設置フォームの選択肢

en: Pager options
ja: ページャーオプション

en: Display id should be unique.
ja: ディスプレイIDは固有で重複しないものを指定してください。

en: Include reset button
ja: リセットボタンを含む

en: Reset button label
ja: リセットボタンのラベル

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
ja: 外部設置フォームのリセットボタンに表示する文字列。

en: Exposed sorts label
ja: 並び替えセレクトボックスのラベル

en: Select any filter and click on Apply to see results
ja: フィルターを選択して適用をクリックし、結果を表示

en: Text on demand
ja: 要求に応じたテキスト

en: Exposed options
ja: 選択肢を外部設置

en: Items per page label
ja: ページあたり項目数のラベル

en: Exposed items per page options
ja: ページあたり項目数の選択肢

en: Expose Offset
ja: 開始位置を外部設置

en: Offset label
ja: オフセットのラベル

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ、 @skip 件スキップ

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
ja[0]: ミニページャー、 @count 件ずつ
ja[1]: ミニページャー、 @count 件ずつ

en: All items, skip @skip
ja: すべての項目、@skip 件をスキップ

en: All items
ja: すべての項目

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
ja[0]: @count 項目、@skip 件をスキップ
ja[1]: @count 項目、@skip 件をスキップ

en: @count item | @count items
ja[0]: @count 項目
ja[1]: @count 項目

en: Group results together
ja: 結果をグループにまとめる

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Bundle ID
ja: バンドル ID

en: Add custom block
ja: カスタムブロックを追加

en: Internet
ja: インターネット

en: Administrative label
ja: 管理用のラベル

en: 1 pending update (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped) | @count pending updates (@number_applied to be applied, @number_incompatible skipped)
ja[0]: 承認待ちのアップデートが1つあります(@number_applied 個は適用済み、@number_incompatible 個は省略)
ja[1]: 承認待ちのアップデートが @count 個あります(@number_applied 個は適用済み、@number_incompatible 個は省略)

en: Author textfield
ja: 投稿者のフィールド

en: Field API to add fields to entities like nodes and users.
ja: ノードやユーザーのようなオブジェクトにフィールドを追加するフィールドAPI

en: Overview of fields on all entity types.
ja: 全エンティティータイプに設定されているフィールドの概要です。

en: Collapse
ja: 折りたたむ

en: Error messages to display
ja: 表示するエラーメッセージ

en: It is recommended that sites running on production environments do not display any errors.
ja: 本番環境のサーバーではエラーを表示させないようにすることをお勧めします。

en: Current password
ja: 現在のパスワード

en: Your current password is missing or incorrect; it's required to change the %name.
ja: 現在のパスワードが入力されていないか正しくありません。%nameの変更に必要です。

en: Configure user accounts.
ja: ユーザーアカウントの設定

en: Terminology
ja: 用語

en: Inline Form Errors
ja: インラインフォームエラー

en: Read-only
ja: 読み取りのみ

en: Last access timestamp
ja: 最終アクセス日時のタイムスタンプ

en: Last login timestamp
ja: 最終ログイン日時のタイムスタンプ

en: Severity level
ja: 重大度

en: Forum settings
ja: フォーラムの設定

en: Maximize
ja: 最大化する

en: Update preview
ja: プレビューの更新

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: Administer media
ja: メディアの管理

en: View media
ja: メディアを表示

en: Edit media
ja: メディアを編集

en: Remove block
ja: ブロックを削除

en: all languages
ja: 全ての言語

en: %module module installed.
ja: %moduleをインストールしました。

en: Administer text formats and filters
ja: テキストフォーマットとフィルターを管理

en: @type language detection
ja: @type 言語の判定

en: Use the detected interface language.
ja: 検出されたインターフェースを使う。

en: You are currently using the %set-name shortcut set.
ja: あなたは現在、%set-name ショートカットセットを使用しています。

en: Create new set
ja: 新しいセットを作成

en: The %set_name shortcut set has been created. You can edit it from this page.
ja: ショートカットセット%set_nameが作成されました。このページにて編集できます。

en: Updated set name to %set-name.
ja: セット名を %set-name に更新しました。

en: If you have chosen this shortcut set as the default for some or all users, they may also be affected by deleting it.
ja: このショートカットセットを一部または全ユーザーのデフォルトに指定していた場合、このセットの削除はそれらのユーザーを影響します。

en: 1 user has chosen or been assigned to this shortcut set. | @count users have chosen or been assigned to this shortcut set.
ja[0]: @count 名のユーザーがこのショートカットセットに割り当てられたか、これを選択しました。

en: Administering shortcuts
ja: ショートカットの管理

en: Choosing shortcut sets
ja: ショートカットセットの選択

en: Users with permission to switch shortcut sets can choose a shortcut set to use from the Shortcuts tab of their user account page.
ja: ショートカットセットの切り替え権限を持つユーザーは、ユーザーアカウントページのショートカットタブにて利用したいショートカットを選択することができます。

en: Edit current shortcut set
ja: 使用中のショートカットセットを編集

en: Editing the current shortcut set will affect other users if that set has been assigned to or selected by other users. Granting "Select any shortcut set" permission along with this permission will grant permission to edit any shortcut set.
ja: 現在のショートカットを編集すると、そのセットが他のユーザーにも割り当てられていたり他のユーザーが使用していたりする場合に、それらのユーザーに影響を与えます。この権限と一緒に“あらゆるショートカットセットを選択”権限を与えることで、あらゆるショートカットセットを編集できるようになります。

en: Select any shortcut set
ja: あらゆるショートカットセットを選択

en: From all shortcut sets, select one to be own active set. Without this permission, an administrator selects shortcut sets for users.
ja: 全ショートカットセットから一つを自分のセットとして選択できます。この権限がないユーザーには、管理者がショートカットセットを選びます。

en: Add and modify shortcut sets.
ja: ショートカットセットの追加や変更を行います。

en: Add shortcut set
ja: ショートカットセットを追加

en: Edit set name
ja: セット名を編集

en: Delete shortcut set
ja: ショートカットセットを削除

en: @remote could not be saved to @path.
ja: @remote を @path に保存できませんでした。

en: Database support
ja: データベースサポート

en: Get Started
ja: 使い始めましょう

en: Cache type
ja: キャッシュタイプ

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: Use absolute link (begins with "http://")
ja: 絶対リンクを使用（「http://」で始まる）

en: Output machine name
ja: システム内部名称を出力

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ja: このディスプレイに追加される CSS のクラス名を変更します。

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ja: CSS のクラスには半角英数字とダッシュだけを使用することができます。

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
ja: ユーザーが選択できるページあたり項目数の種類をカンマ区切りで指定してください。

en: Update @name
ja: @name を更新

en: Add a new recipe to the site.
ja: サイトにレシピを追加します。

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Link field
ja: リンクフィールド

en: Attachment before
ja: 前に添付

en: Attachment after
ja: 後に添付

en: Feed icon
ja: フィードアイコン

en: Password settings
ja: パスワードの設定

en: Content moderation states
ja: コンテンツ節度状態

en: Transitions
ja: 推移

en: Cache configuration
ja: キャッシュの構成

en: Editing
ja: 編集

en: GD library PNG support
ja: GD ライブラリーの PNG サポート

en: The date the comment was most recently updated.
ja: 最後にコメントが追加された日。

en: Comment posted: %subject.
ja: コメントが投稿されました: %subject。

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
ja: このフィールドを編集するための権限がないため、このフィールドは無効化されました。

en: View, edit and delete all content regardless of permission restrictions.
ja: 権限による制限を無視して全てのコンテンツの閲覧、編集、削除をする。

en: Syslog format
ja: システムログのフォーマット

en: External resources can be optimized automatically, which can reduce both the size and number of requests made to your website.
ja: 外部リソースは自動的に最適化することができ、これによりあなたのウェブサイトに対するリクエスト数およびサイズの両方を削減できます。

en: A date in 'time-since' format. (%date)
ja: 経過時間での日時の表示。(%date)

en: The location of the file relative to Drupal root.
ja: ファイルの場所。Drupalのルートからの相対パスです。

en: Your modules have been downloaded and updated.
ja: モジュールをダウンロードして更新しました。

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Translation update status
ja: 翻訳の更新の状態

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ja: 指定したファイル %filename はアップロードできません。許可されているファイルの拡張子は次の通りです: %extensions。

en: Filter modules
ja: モジュールをフィルター

en: Vocabulary machine name
ja: ボキャブラリーのシステム内部名称

en: Current page
ja: カレントページ

en: Highlighted
ja: ハイライト

en: Sidebar second
ja: 第２サイドバー

en: Main background
ja: メインバックグラウンド

en: Sidebar background
ja: サイドバーの背景

en: Sidebar borders
ja: サイドバーボーダー

en: Footer background
ja: フッターの背景

en: Plum
ja: プラム

en: Site logo
ja: サイトロゴ

en: Title link
ja: タイトルリンク

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
ja: フィードアイテムのコンテンツに利用可能なHTMLタグの一覧をスペース区切りで表示しています。許可されていないタグはコンテンツから取り除かれます。

en: %field cannot contain any markup.
ja: %fieldへはマークアップを含めることができません。

en: These options control the display settings for the %name theme. When your site is displayed using this theme, these settings will be used.
ja: これらのオプションで %name テーマの表示設定をコントロールできます。サイトがこのテーマを使っている際にこの設定が使われます。

en: Administer software updates
ja: ソフトウェアアップデートの管理

en: @required_name (Missing)
ja: @required_name (不足)

en: @required_name (Version @compatibility required)
ja: @required_name (必須バージョン @compatibility)

en: Unresolved dependency
ja: 未解決の依存

en: @name requires this module.
ja: @name を使用するには、このモジュールが必要です。

en: @name requires this module and version. Currently using @required_name version @version
ja: @name を使用するには、このモジュールとバージョンが必要です。現在は @required_name のバージョン @version を使用しています。

en: Media Library
ja: メディアライブラリー

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Require email confirmation
ja: メールでの確認が必要

en: Fetch settings
ja: フェッチ設定

en: Site details
ja: サイトの詳細

en: Subscribe to @title
ja: @title を購読

en: The email address %mail is not valid.
ja: メールアドレス %mail は正しくありません。

en: Add media
ja: メディアを追加

en: Interfaces
ja: インターフェース

en: Title and slogan
ja: タイトルとスローガン

en: Firehouse
ja: ファイヤーハウス

en: Ice
ja: アイス

en: The database table prefix you have entered, %prefix, is invalid. The table prefix can only contain alphanumeric characters, periods, or underscores.
ja: 入力されたデータベーステーブルのプリフィックス %prefix は正しくありません。テーブルプリフィックスには英数字、ピリオド、アンダースコアのみが利用できます。

en: Default settings file
ja: デフォルトの設定ファイル

en: The default settings file does not exist.
ja: デフォルト設定ファイルが存在しません。

en: Show row weights
ja: 行のウェイトを表示する

en: Hide row weights
ja: 行のウェイトを隠す

en: %name: the value may be no less than %min.
ja: %name:値は %min 以下に指定することはできません。

en: %name: the value may be no greater than %max.
ja: %name:値は%max 以上に指定することはできません。

en: Custom display settings
ja: カスタムの表示設定

en: Node module element
ja: Nodeモジュールの要素

en: not yet created
ja: 未作成

en: Comment type
ja: コメントタイプ

en: Edit permissions
ja: 権限の編集

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Reusable
ja: 再利用可能

en: Configuration files
ja: 構成ファイル

en: Row class
ja: 行のクラス

en: Latest version
ja: 最新バージョン

en: The URL of the account edit page.
ja: アカウント編集ページのURL

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Edit translations
ja: 翻訳項目を編集する

en: - Use default -
ja: - デフォルトを使用 -

en: Query type
ja: クエリのタイプ

en: Search page
ja: 検索ページ

en: Search pages
ja: 検索ページ

en: Add search page
ja: 検索ページを追加

en: Redirect path
ja: リダイレクトパス

en: Unknown content type
ja: 不明なコンテンツタイプ

en: Drupal Upgrade
ja: Drupal アップグレード

en: Summary options
ja: 概要のオプション

en: Back to site
ja: サイトへ戻る

en: Never (manually)
ja: なにもしない（手動更新）

en: The data could not be saved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_save_data() or a missing stream wrapper.
ja: データの転送先 %destination にデータを保存できませんでした。これは file_save_data() の不適切な使用によるものか、またはストリームラッパーが見つからないことが原因かもしれません。

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname?</li></ul>
ja: 指定されたデータベースに接続できませんでした。サーバーは次のメッセージを返しました：%error.<ul><li>データベースサーバーは稼働していますか？</li><li>指定したデータベースは存在しますか？データベース名は正しく入力しましたか？</li><li>正しいユーザー名とパスワードを入力しましたか？</li><li>正しいデータベースホスト名を入力しましたか？</li></ul>

en: Exit block region demonstration
ja: ブロックリージョンの表示を終了する

en: Database log messages to keep
ja: 保存しておくデータベースログメッセージ

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: Define a string that should be suffixed to the value, like ' m', ' kb/s'. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe ('pound|pounds').
ja: 値の後に続く文字列を定義してください (例: 'cm' や 'kg' など )。不要な場合は空白のままにしてください。単数と複数で異なる場合はパイプ '|' で区切ってください (例: 'point|points' )。

en: Thousand marker
ja: 千の位の印

en: Display prefix and suffix.
ja: 接頭語と接尾語を表示します。

en: Display with prefix and suffix.
ja: 接頭語、接尾語と一緒に表示。

en: - Select a value -
ja: - 値を選択してください -

en: Trim length
ja: 長さを整える。

en: No field is displayed.
ja: 表示されるフィールドはありません。

en: No field is hidden.
ja: 非表示のフィールドはありません。

en: Format settings:
ja: フォーマットのセッティング。

en: Text formats are presented on content editing pages in the order defined on this page. The first format available to a user will be selected by default.
ja: テキストフォーマットは、ここで指定した順でコンテンツ編集画面に表示されます。ユーザーが利用可能な最初のフォーマットがデフォルトとして選択されます。

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Image style: @style
ja: 画像のスタイル: @style

en: Linked to content
ja: コンテンツへリンクされている

en: Linked to file
ja: ファイルへリンクされている

en: Shown when hovering over the menu link.
ja: メニューリンクの上をマウスがホバーしたときに表示されます。

en: Format: %time. The date format is YYYY-MM-DD and %timezone is the time zone offset from UTC. Leave blank to use the time of form submission.
ja: フォーマットは： %time です。日付形式には YYYY-MM-DD を用い、  %timezone は UTC を基準とした時間帯の補正に用います。保存時の時間を使いたい場合は空白のままにしてください。

en: Syslog identity
ja: Syslogの識別ID

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ja: 全ての Syslog のメッセージの先頭に付け加えられる文字列です。複数のサイトが同じ Syslog のログファイルに記録をする場合に、サイトごとに識別IDを割り当てることで、ログの書き込み元を判別しやすくなります。

en: Error pages
ja: エラーページ

en: Run cron every
ja: 次の間隔で Cron を実行

en: Manage automatic site maintenance tasks.
ja: 自動的なサイトのメンテナンス作業を管理します。

en: Weight for added term
ja: 追加されたタームのウェイト

en: Minimal profile for running tests. Includes absolutely required modules only.
ja: テストを走らせるためのミニマルなプロファイル。必要最低限なモジュールのみを含みます。

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Preset ID
ja: プリセット ID

en: Administrative name
ja: 管理用名称

en: Add a new custom block
ja: カスタムブロックの追加

en: Weight for @block block
ja: ブロック @block のウェイト

en: Region for @block block
ja: ブロック @block のリージョン

en: Post comments
ja: コメントを投稿

en: Skip comment approval
ja: コメントの承認を省略

en: Are you sure you want to disable the text format %format?
ja: 本当にテキストフォーマット %format を無効にしますか？

en: Disabled text formats are completely removed from the administrative interface, and any content stored with that format will not be displayed. This action cannot be undone.
ja: 無効になったテキストフォーマットは管理画面から完全に削除され、このフォーマットが適用されているコンテンツは表示されなくなります。この操作は取り消すことができません。

en: Disabled text format %format.
ja: テキストフォーマット %format を無効にしました。

en: Text Formats
ja: テキストフォーマット

en: Disable text format
ja: テキストフォーマットを無効にする

en: Hot topic, new comments
ja: 注目のトピック、新しいコメント

en: Hot topic
ja: 注目のトピック

en: Normal topic
ja: 一般のトピック

en: Closed topic
ja: 終了したトピック

en: Reference for usage, configuration, and modules.
ja: 利用、設定、モジュールに関するリファレンスを提供します。

en: Configure @module permissions
ja: @module モジュールの権限の設定

en: Administer settings.
ja: 設定の管理をします。

en: View reports, updates, and errors.
ja: レポート、アップデート、エラーの閲覧をします。

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Nothing
ja: なし

en: Update @title
ja: @title を更新

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: 固有のシステム内部名称。半角英数字とアンダースコアのみ利用できます。

en: The machine-readable name must contain unique characters.
ja: システム内部名称にはTokenで置き換えられないオリジナルな文字列が含まれている必要があります。

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and hyphens.
ja: このシステム内部名称には半角英数字とハイフンのみ利用できます。

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ja: このシステム内部名称は既に利用されています。固有の名前を指定してください。

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: Weight for row @number
ja: 行 @row のウェイト

en: Label display for @title
ja: @title のラベル表示

en: Formatter for @title
ja: @title のフォーマッター

en: Parents for @title
ja: @ の親（複数）

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
ja: このフィールドに対する値が既にデータベース内に格納されています。フィールドの設定を変更することはできません。

en: Weight for new file
ja: 新しいファイルのウィジェット

en: Choose a file
ja: ファイルを選択してください

en: Weight for new effect
ja: 新しい効果のウィジェット

en: Enable @title menu link
ja: @title メニューリンクを有効にする

en: A unique name to construct the URL for the menu. It must only contain lowercase letters, numbers and hyphens.
ja: メニューの URL を構成するための固有名。半角英数字とハイフンのみ利用できます。

en: Schema version
ja: スキーマバージョン

en: Number of servings
ja: 何人前

en: Theme name
ja: テーマ名

en: URL fallback
ja: URL フォールバック

en: Use an already detected language for URLs if none is found.
ja: 指定がない場合は、URLにすでに使われている言語を使用します。

en: %type_name: Create new content
ja: %type_name: 新しいコンテンツを作成

en: %type_name: Edit own content
ja: %type_name: 自身が作成したコンテンツの編集

en: %type_name: Edit any content
ja: %type_name: 任意のコンテンツを編集

en: %type_name: Delete own content
ja: %type_name: 自分が作成したコンテンツを削除

en: %type_name: Delete any content
ja: %type_name: 任意のコンテンツを削除

en: New object was not saved, no error provided
ja: 新しいオブジェクトは保存されませんでした。エラーはありません。

en: The author's host name.
ja: 投稿者のホスト名。

en: The published status of a comment. (0 = Published, 1 = Not Published)
ja: コメントの掲載状態 (0 = 掲載, 1 = 非掲載)

en: The comment author's name.
ja: コメント投稿者の名前。

en: Next steps
ja: 次のステップ

en: @driver_name settings
ja: @driver_name の設定

en: Database file
ja: データベースファイル

en: The absolute path to the file where @drupal data will be stored. This must be writable by the web server and should exist outside of the web root.
ja: @drupal データ格納先への絶対パスを指定してください。これはウェブサーバーにより書き込みできるよう設定されている必要があり、ウェブルート外であることが望ましいです。

en: No fields are present yet.
ja: フィールドが存在しません。

[ctx: Font weight]
en: Strong
ja: 強調

en: Uninstall @module module
ja: @module モジュールをアンインストールする

en: Enable newly added modules
ja: 新しく追加されたモジュールを有効にします

en: View the administration theme
ja: 管理用テーマの表示

en: Database system
ja: データベース／システム

en: Database system version
ja: データベースシステムのバージョン

en: Indexed %count content items for tracking.
ja: トラッキングのため、%count個のコンテンツアイテムがインデックスされました。

en: Release notes for @project_title
ja: @project_titleのリリースノート

en: The role settings have been updated.
ja: 役割の設定を更新しました。

en: Disable the account and keep its content.
ja: 作成されたコンテンツを保持したままアカウントを無効にする。

en: Disable the account and unpublish its content.
ja: 作成されたコンテンツを非公開にしてアカウントを無効にする。

en: Drupal system listing compatible test
ja: Drupalシステム互換テストリスト

en: Support module for testing the drupal_system_listing function.
ja: drupal_system_listing関数をテストするサポートモジュール

en: Hash
ja: ハッシュ

en: Fixed value
ja: 固定値

en: String settings
ja: 文字列の設定

en: Use field label instead of the "On value" as label
ja: ラベルとして"On value" の値ではなく、フィールドのラベルを使う。

en: List (integer)
ja: リスト（整数）

en: This field stores integer values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Lifetime in days': 1 => 1 day, 7 => 1 week, 31 => 1 month.
ja: このフィールドは、利用可能な '値 => ラベル' の対のリストから選択された整数値を、データベースに格納します。例. '期間(日数)': 1 => 1日, 7 => 1週間, 31 => 1ヶ月

en: List (float)
ja: リスト（浮動小数点型）

en: This field stores float values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'Fraction': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1.
ja: このフィールドは、利用可能な '値 => ラベル' の対のリストから選択された浮動小数点数値を、データベースに格納します。例. '分数': 0 => 0, .25 => 1/4, .75 => 3/4, 1 => 1

en: This field stores text values from a list of allowed 'value => label' pairs, i.e. 'US States': IL => Illinois, IA => Iowa, IN => Indiana.
ja: このフィールドは、利用可能な '値 => ラベル' の対のリストから選択されたテキストを、データベースに格納します。例. 'アメリカ合衆国': IL => イリノイ州, IA => アイオワ州, IN => インディアナ州

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label.
ja: このフィールドに保存可能な値。一つの値を一行ごとに、キー|ラベルのフォーマットで入力してください。

en: The key is the stored value, and must be numeric. The label will be used in displayed values and edit forms.
ja: キーはデータベースに保存される値で、数値でなければなりません。ラベルは表示される値と編集フォームで使用されます。

en: The label is optional: if a line contains a single number, it will be used as key and label.
ja: ラベルは任意です：1行にひとつの値だけを入力した場合は、キーとラベルの両方に使用されます。

en: Lists of labels are also accepted (one label per line), only if the field does not hold any values yet. Numeric keys will be automatically generated from the positions in the list.
ja: フィールドが未入力の場合、ラベルの列記でも入力可能です。(1行に1ラベル)
    その際、数値のキーは行数から自動的に生成されます。

en: The key is the stored value. The label will be used in displayed values and edit forms.
ja: キーはデータベースに保存される値です。ラベルは表示される値と編集フォームで使用されます。

en: The label is optional: if a line contains a single string, it will be used as key and label.
ja: ラベルは任意です：1行にひとつの文字列だけを入力した場合は、キーとラベルの両方に使用されます。

en: Allowed values list: invalid input.
ja: リストに利用可能な値：無効な入力です。

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
ja: リストに利用可能な値：現在使用中の値を削除しようとしています。

en: Object ID
ja: オブジェクトID

en: The entity type.
ja: エンティエィタイプ。

en: Footer menu
ja: フッターメニュー

en: Center left
ja: センター 左

en: Center right
ja: センター 右

en: Asc
ja: 昇順

en: Custom blocks
ja: カスタムブロック

en: HTML element
ja: HTML要素

en: Label HTML element
ja: HTML要素のラベル

en: Place a colon after the label
ja: ラベルの後ろにコロンを置く

en: Wrapper HTML element
ja: ラッパーHTML要素

en: Wrapper class
ja: ラッパーのクラス

en: Add default classes
ja: デフォルトのクラスを追加

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
ja: フィールドやフィールドのラベル、フィールドのコンテンツを識別するために Views のデフォルトのクラスを使用。

en: Use absolute path
ja: 絶対パスを使用

en: Rel Text
ja: Rel テキスト

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
ja: lightbox2 やその他の javascript ユーティリティに使用する Rel 属性を含める。

en: Preserve certain tags
ja: 特定のタグを保持する

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
ja: ストリップ処理の中で維持すべきタグを列挙してください。例: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; 。この場合すべての p 要素と br 要素が維持されます。

en: Format plural
ja: 複数形

en: If checked, special handling will be used for plurality.
ja: チェックを入れると、複数形に対して特別な扱いを行います。

en: Singular form
ja: 単数形

en: Plural form
ja: 複数形

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
ja: 複数形に使用するテキスト。@count は値に置き換えられます。

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ja: このビュー固有のシステム内部名称。小文字の半角英数字と下線（_）のみを使用することができます。

en: Weight for @display
ja: @displayのウェイト

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
ja: このタイトルは、デフォルトのものに代わってビューの編集ページに表示されます。同じ項目を何回も使用する場合に役立ちます。

en: The unique ID of the aggregator item.
ja: アグリゲーターアイテムに固有の重複しないID。

en: The guid of the original imported item.
ja: 元のグローバル一意識別子は項目を意味します。

en: Date and time of when the comment was created.
ja: コメントが登録された日時。

en: Date and time of when the comment was last updated.
ja: コメントが最後に更新された日時。

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
ja: コメントが承認されている（または承認待ちリストにまだある）かどうか。

en: Last comment CID
ja: 最新コメントのCID

en: Last Comment
ja: 最新コメント

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
ja: コンテンツへのアクセス権限がない役割もありますが、ディスプレイ %display はアクセス制限を行いません。

en: The extension of the file.
ja: ファイルの拡張子。

en: File Usage
ja: ファイルの用途

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
ja: このノードに関連するファイル。通常、ノードのフィールドにあるため。

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
ja: このファイルに関連するユーザー。通常、このファイルはユーザーのフィールドにあるため。

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
ja: このユーザーに関連するファイル。通常、ユーザーのフィールドにあるため。

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
ja: このファイルに関連するコメント。通常、このファイルはコメントのフィールドにあるため。

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
ja: このコメントに関連するファイル。通常、コメントのフィールドにあるため。

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
ja: このファイルに関連するタクソノミーターム。通常、このファイルはタクソノミータームのフィールドにあるため。

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
ja: このタクソノミータームに関連するファイル。通常、タクソノミータームのフィールドにあるため。

en: The module managing this file relationship.
ja: このファイルとの関連付けを管理しているモジュール。

en: The type of entity that is related to the file.
ja: ファイルに関連付けられたエンティティーのタイプ。

en: The number of times the file is used by this entity.
ja: このエンティティーを通じてファイルが使用された回数。

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
ja: スタイルで使用: フィールドをクリックでソートするための実際の列を決定するテーブル。通常はデフォルト値が適切です。

en: Group column
ja: グループカラム

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
ja: 上記で選択したグループ化機能を適用する、このフィールドのカラムを選択してください。

en: Group columns (additional)
ja: グループカラム（追加）

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
ja: クエリーに含めてグループにまとめる、このフィールドの追加のカラムを選択してください。

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリーのシステム内部名称。

en: Display error message
ja: エラーメッセージを表示

en: Comment or document this display.
ja: このディスプレイのコメントもしくはドキュメント。

en: Query settings
ja: クエリーの設定

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
ja: クエリープラグインの高度な設定を行えるようにします。

en: The name and the description of this display
ja: このディスプレイの名前と説明

en: Query options
ja: クエリーオプション

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイにページャーを継承させますか？

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
ja: このディスプレイでページャーの値を出力しますか？この設定はページャーを継承している場合にだけ意味があります。

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
ja: 管理 >> サイト構築 >> ブロックレイアウト で表示されるこのブロックの名前。

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
ja: ユーザーが外部設置フィルターを選択して適用するまで、結果の代わりに表示する文字列。

en: Include all items option
ja: 「すべての項目」オプションを含める

en: All items label
ja: 「すべての項目」のラベル

en: Disable SQL rewriting
ja: SQL書き換えを無効化

en: The class to provide on each row.
ja: 各行に与えられるクラス。

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
ja: "このフィールドの出力を書き換え" 欄で使用されている "置換パターン" に従って、すべてのフィールドに対してフィールドトークンを使用可能です。

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
ja: リストを包むラッパーに付与するクラス。

en: List class
ja: リストのクラス

en: The class to provide on the list element itself.
ja: リスト要素に与えられるクラス。

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
ja: このサマリービューのリンクのベースパスを定義します。これは例えば http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong> というものになります。
    先頭と末尾のスラッシュは含めないでください。この値が空の場合、ビューズは最初に見つかったパスをページディスプレイにおけるベースパスとして使用します。パスが見つからなければ / を使用します。

en: files
ja: ファイル

en: Not specified
ja: 未指定

en: Content access
ja: コンテンツへのアクセス権限

[ctx: ampm]
en: am
ja: 午前

[ctx: ampm]
en: pm
ja: 午後

en: Convert line breaks into HTML
ja: 改行をHTMLに変換する

en: Sticky status
ja: 固定状況

en: RSS category
ja: RSS カテゴリー

en: RSS enclosure
ja: RSS エンクロージャー

en: Paste your configuration here
ja: 構成をここにペーストしてください

en: Import configuration
ja: 構成をインポート

en: 5 minute
ja: 5分

en: 15 minute
ja: 15分

en: Default view mode
ja: デフォルトのビューモード

en: URL to image
ja: 画像のURL

en: Content revisions
ja: コンテンツリビジョン

en: Custom block
ja: カスタムブロック

en: Recipient ID
ja: 受取人ID

en: %time hence
ja: %time 後

en: Language selection
ja: 言語選択

en: Delete all translations
ja: すべての翻訳を削除

en: No Access
ja: アクセスがありません

en: Manage layout
ja: レイアウト管理

en: text formats
ja: テキストフォーマット

en: Default moderation state
ja: デフォルトのモデレーションの状態

en: Search page path
ja: 検索ページのパス

en: Many to one
ja: 多対一

en: Save layout
ja: レイアウトを保存

en: All Day
ja: 全日

en: Upscale
ja: アップスケール

en: Entity bundle
ja: エンティティバンドル

en: Logo settings
ja: ロゴ設定

en: Delete field.
ja: フィールドを削除。

en: No results behavior
ja: 結果が返されなかった場合の動作

en: Edit @section
ja: @section を編集

en: View to insert
ja: 追加するビュー

en: The view to insert into this area.
ja: このエリアに追加するビュー。

en: Inherit contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルターを継承する

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
ja: チェックが入っている場合、このビューには親と同じコンテクスチュアルフィルターが与えられます。

en: Recursion detected in view @view display @display.
ja: ビュー @view の ディスプレイ @display に再帰が検出されました。

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
ja: フィルターの値がURLに<em>含まれていない</em>場合

en: Exception value
ja: 例外の場合の値

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
ja: もしこの値を受け取った場合、フィルターは無視され、"すべての値"が適用されます

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
ja: フィルターの値がURLに<em>含まれている</em>、あるいはデフォルトの値が与えられている場合

en: Provide title
ja: タイトルを設定

en: Specify validation criteria
ja: 検証の条件を指定

en: Action to take if filter value does not validate
ja: 入力された値が検証に失敗した際に実行するアクション

en: Display all results for the specified field
ja: 指定されたフィールドの結果を全て表示する

en: Provide default value
ja: デフォルト値を指定

en: Show "Page not found"
ja: "ページが見つかりません" を表示

en: Display a summary
ja: 要約を表示

en: Display contents of "No results found"
ja: "結果がありません" の内容を表示

en: Skip default argument for view URL
ja: ビューの URL のデフォルトの引数を無視する

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
ja: このビューの URL を構築する際に、このデフォルトの引数を含むかどうかを選択できます。デフォルトの引数を無視するのは、フィードなどの場合に役立ちます。

en: Number of records
ja: レコード数

[ctx: Sort order]
en: Default sort
ja: コンテキスト内のデフォルトの並べ替え：並べ替え順

[ctx: Sort order]
en: Date
ja: コンテキスト内の日付：並べかえ順

[ctx: Sort order]
en: Numerical
ja: 数値

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ja: 選択された場合、ユーザーは複数の値を入力できます。'OR' の際には1+2+3、'AND' の場合は 1,2,3 となります。

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ja: 選択すると、このフィルターの複数のインスタンスは、まるで複数の値を同じフィルターに与えたように、一緒に動作することができます。この設定は "重複を減らす" 設定と互換性がありません。

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
ja: 選択すると、フィルターに入力した数字がビューを制限することなく、むしろ除外されます。

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
ja: グロッサリーモードはフィルターの値で使われる文字数に制限を設けます。これにより、サマリービューがグロッサリーとして動作することができます。

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
ja: フィルターの値を何文字にするか。 1 に設定すると最初の文字がフィルターの値で始まるすべてのフィールドがマッチします。

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
ja: タイトルやサマリーを出力する際、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
ja: コンテキスト内のアルファベット順：並び替え順

en: Create a label
ja: ラベルの作成

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
ja: このフィールドを非表示でロード可能にします。グループフィールドや他のフィールドでトークンとして使用するのによく用いられます。

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
ja: このフィールドに適用するHTML要素（例 H1、 H2など）を選択してください。

en: Create a CSS class
ja: CSS クラスの作成

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
ja: このラベルに適用するHTML要素（例 H1、 H2など）を選択してください。

en: Rewrite results
ja: 結果の書き換え

en: Replace spaces with dashes
ja: スペースをダッシュに置き換える。

en: External server URL
ja: 外部サーバーURL

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
ja: 完全な URL を用いた外部サーバーへのリンク。例: 'http://www.example.com' あるいは 'www.example.com'

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
ja: 改行を HTML &lt;br&gt; タグに変換

en: No results text
ja: 結果なしのテキスト

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
ja: フィールドが数字の 0 を含む場合は「結果テキストなし」と表示できるようにする

en: Time hence
ja: 経過時間

en: Time hence (with "hence" appended)
ja: 経過時間 ("経過"を追加)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
ja: 経過時間（未来の日時には前に "-" を付加）

en: Time span (past dates have "-" prepended)
ja: 経過時間（過去の日時には前に "-" を付加）

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
ja: 一連のデータがどのように表示されるか。カスタムアレイ／オブジェクトキーや print_r などが選択できます。

en: Full data (unserialized)
ja: 全てのデータ (シリアライズ無)

en: Full data (serialized)
ja: 全てのデータ (シリアライズ済)

en: A certain key
ja: 特定のキー

en: Which key should be displayed
ja: 表示するキー

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
ja: データのキーを表示したければ、キーを入力する必要があります。

en: How many different units to display in the string.
ja: 文字列内の違いの数を表示

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ja: このフィルターは外部設置されていません。外部設置すると、ユーザーが変更できるようになります。

en: Expose filter
ja: フィルターを外部設置

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ja: このフィルターは外部設置されています。もしも非表示にすると、ユーザーが変更できなくなります。

en: Hide filter
ja: フィルターを非表示

en: Expose operator
ja: オペレーターを外部設置

en: Allow the user to choose the operator.
ja: ユーザーがオペレーターを選択できるようにします。

en: Allow multiple selections
ja: 複数選択可能にする

en: Enable to allow users to select multiple items.
ja: ユーザーが複数項目の選択を可能にする

en: Remember the last selection
ja: 最後の選択を記憶する

en: Enable to remember the last selection made by the user.
ja: ユーザーの最後の選択を記憶できるようにする

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
ja: このフィルターが任意の外部設置フィルターでなければ、値を選択しなければなりません。

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
ja: このリレーションシップを含まないアイテムの非表示を有効化

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
ja: ソートは公開されていません。ユーザーが変更できるようにソートを公開します。

en: Expose sort
ja: ソートを公開する

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
ja: このソートは公開されています。非公開にするとユーザーが変更できなくなります。

en: Hide sort
ja: ソートを非公開にする

en: Provide description
ja: 説明を提供

en: Update "@title" choice
ja: "@title" の選択を更新

en: Update "@title" choice (@number)
ja: "@title" の選択を更新（@number）

en: Auto preview
ja: 自動プレビュー

en: Preview with contextual filters:
ja: コンテクスチュアルフィルターでプレビュー:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
ja: コンテクスチュアルフィルターの値を「 / 」で分割してください。例: %example 。

en: Apply and continue
ja: 適用して続ける

en: @current of @total
ja: @total 中の @current

en: All displays (except overridden)
ja: すべてのディスプレイ （上書きを除く）

en: All displays
ja: すべてのディスプレイ

en: This @display_type (override)
ja: この@display_type （上書き）

en: Create new filter group
ja: 新しくフィルターグループを作成

en: No filters have been added.
ja: フィルタが追加されていません。

en: Drag to add filters.
ja: ドラッグしてフィルターに追加してください。

en: Add and configure @types
ja: @typesを追加して設定

en: Configure @type: @item
ja: 設定 @type: @item

en: Always show advanced display settings
ja: 高度な表示設定を常に表示

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
ja: 任意かつ単一選択の外部設置フィルターの「すべて」の値のラベル

en: Live preview settings
ja: ライブプレビューの設定

en: Automatically update preview on changes
ja: 自動的に変更のプレビューを更新

en: Show information and statistics about the view during live preview
ja: ライブプレビューでビューの情報と統計を表示

en: Above the preview
ja: プレビューの上

en: Below the preview
ja: プレビューの下

en: Show the SQL query
ja: SQLクエリーを表示

en: Show performance statistics
ja: パフォーマンス統計を表示

en: Display | Displays
ja[0]: ディスプレイ
ja[1]: ディスプレイ

en: Unformatted list
ja: フォーマットなしの一覧

en: Contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: contextual filters
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: Contextual filter
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: contextual filter
ja: コンテクスチュアルフィルター

en: filter criteria
ja: フィルター条件

en: Filter criterion
ja: フィルター条件

en: filter criterion
ja: フィルター条件

en: no results behavior
ja: 結果がないときの挙動

en: The node ID.
ja: ノードID。

en: The content title.
ja: コンテンツのタイトル。

en: The date the content was posted.
ja: コンテンツが投稿された日付。

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
ja: 現在のユーザーに閲覧権限が無ければ、非掲載のコンテンツを除外します。

en: Whether or not the content is sticky.
ja: コンテンツが固定されているかどうか。

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ja: コンテンツが固定されているかどうか。固定されているコンテンツを一覧の始めにもってくるなら、降順を選択してください。

en: Relate content to the user who created it.
ja: コンテンツを投稿したユーザーにコンテンツを関連付けます。

en: User has a revision
ja: ユーザーがリビジョンを所有

en: All nodes where a certain user has a revision
ja: 特定のユーザーがリビジョンを所有しているすべてのコンテンツ

en: Content revision is a history of changes to content.
ja: コンテンツリビジョンは、コンテンツの変更の歴史です。

en: Get the actual content from a content revision.
ja: コンテンツリビジョンから実際のコンテンツを取得します。

en: Provide a simple link to delete the content revision.
ja: コンテンツリビジョンを削除する単純なリンクを提供します。

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
ja: 閲覧権限でコンテンツをフィルタリングします。<strong>ベーステーブルに node を使用している場合は、必要ではありません。</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
ja: コンテンツが新着または更新されていればマーカーを表示。

en: Show only content that is new or updated.
ja: 新着または更新されたコンテンツだけを表示。

en: Display the content with standard node view.
ja: 通常のノードビューでコンテンツを表示します。

en: Content ID from URL
ja: URL から取得したコンテンツ ID

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
ja: このファイルに関連するコンテンツ。通常、このファイルはコンテンツのフィールドにあるため。

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
ja: タクソノミーの「深さ」を許容する: 追加のコンテクスチュアルフィルターの値を通して修正されたターム ID （深さ付き）

en: Content authored
ja: 著者つきコンテンツ

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
ja: 作成したユーザーにコンテンツを関連付けます。このリレーションシップは、ユーザーが作成したコンテンツアイテムごとにひとつのレコードを作成します。

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
ja: コンテクスチュアルフィルターの値を無視できるようにします。このコンテクスチュアルフィルターの値によっては、クエリーに変更を加えません。コンテクスチュアルフィルターの値が URL によって指定されていて、URL の一部を無視する必要がある場合に、使用することができます。

en: View area
ja: ビューエリア

en: Insert a view inside an area.
ja: エリアの内側にビューを挿入。

en: Enable to override this field's links.
ja: このフィールドのリンクの上書きを許可する。

en: Use field template
ja: フィールドテンプレートを使用

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
ja: このオプションにチェックを入れると Display Type と Separator グループの値が無視されることがあります。

en: Multiple field settings
ja: 複数フィールドの設定

en: Display all values in the same row
ja: すべての値を一行で表示

en: Display @count value(s)
ja: @count 個の値を表示

en: Raw @column
ja: 未加工の@column

en: Link this field to the original piece of content
ja: このフィールドを元のコンテンツへリンクさせる

en: Access operation to check
ja: アクセス動作をチェック

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ja: 選択すると、1+2+3 の形式で複数の値を入力できます。必要となる JOIN の数のために、AND はこのフィルターを持つ OR として扱われます。

en: Load default filter from term page
ja: タームページからデフォルトのフィルターを読み込み

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ja: ターム名フィルター値の URL に含まれるダッシュを空白に変換

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
ja: 注意: あなたはこれを変更する権限をもっていません。もしもデフォルトのフィルタータイプを変更すると、この設定は失われ、もとに戻すことはできません。

en: Change the way content is formatted.
ja: コンテンツの表示方法を変更する。

en: Change settings for this format
ja: このフォーマットの設定を変更

en: Change the way each row in the view is styled.
ja: ビューの各行の体裁を整える方法を変更します。

en: Hide attachments in summary
ja: サマリーの添付を隠す

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
ja: コンテクスチュアルフィルターのサマリーを表示する際に、添付を表示するかどうかを変更します。

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
ja: コンテクスチュアルフィルターのサマリーを表示する際に添付を非表示

en: Attachment position
ja: 添付位置

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
ja: このディスプレイが添付されている親ディスプレイから、このディスプレイにコンテクスチュアル・フィルターの値を継承させますか？

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
ja: このビューはサイトのこのパスにアクセスすると表示されます。パスは「 path/%/%/feed 」や「 path/%/%/rss.xml 」のようなものにするのがおすすめです。ビューで定義した各コンテクスチュアルフィルターに対して % をひとつずつ入れましょう。

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
ja: ディスプレイ @display はメニューを使用する設定となっていますが、メニューリンクのテキストが入力されていません。

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
ja: ディスプレイ @display は親メニューを使用する設定となっていますが、親メニューのリンクテキストが入力されていません。

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
ja[0]: @count 件のアイテム、@skip 件をスキップ
ja[1]: ページ分け、@count 件のアイテム、@skip 件をスキップ

en: @count item | Paged, @count items
ja[0]: @count 件のアイテム
ja[1]: ページ分け、@count 件のアイテム

en: Create a page
ja: ページを作成する

en: Create a menu link
ja: メニューリンクを作成

en: Include an RSS feed
ja: RSSフィードを含む

en: Feed path
ja: フィードパス

en: Feed row style
ja: フィード行スタイル

en: Create a block
ja: ブロックを作成

en: of fields
ja: フィールドのもの

en: of type
ja: タイプ指定

en: tagged with
ja: タグ付

en: teasers
ja: ティーザー

en: full posts
ja: 記事全体

en: titles
ja: タイトル

en: titles (linked)
ja: タイトル（リンク付き）

en: Sorts
ja: 並び順

en: HTTP method
ja: HTTP メソッド

en: Hide view
ja: ビューを非表示にする

en: @group (historical data)
ja: @group （履歴データ）

en: User limit
ja: ユーザー制限

en: Use path alias
ja: パスエイリアスを使用

en: Field mappings
ja: フィールドマッピング

en: Cooking time
ja: 調理時間

en: View any unpublished content
ja: 全ての未公開のコンテンツを表示

en: Relative default value
ja: デフォルトの相対日時

en: Headings
ja: 見出し

en: The comment UUID.
ja: コメントのUUID

en: The file UUID.
ja: ファイルのUUID。

en: The term UUID.
ja: タームのUUID。

en: The user UUID.
ja: ユーザーのUUID。

en: Field item
ja: フィールド項目

en: Edit shortcut set
ja: ショートカットセットを編集

en: Appearance settings
ja: テーマの設定

en: Close message
ja: メッセージを閉じる

en: Delete translation
ja: 翻訳の削除

en: Unsorted
ja: 未ソート

en: Changes to the style have been saved.
ja: スタイルの変更は保存されました。

en: Media query
ja: メディアクエリ

en: Aggregation type
ja: アグリゲーションタイプ

en: Mapping type
ja: マッピングタイプ

en: Create media
ja: メディアの作成

en: Use replacement tokens from the first row
ja: 1行目の置換トークンを使用

en: Allow multiple filter values to work together
ja: 複数のフィルター値が一緒に動作可能とする

en: Customize field HTML
ja: フィールドの HTML のカスタマイズ

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
ja: 書き換え欄のトークン置換をこのクラスに使用可能です。

en: Customize label HTML
ja: ラベルの HTML のカスタマイズ

en: Customize field and label wrapper HTML
ja: フィールドとラベルのラッパー HTML をカスタマイズ

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
ja: このフィールドとラベルを包む HTML エレメント（H1、H2 等）を選択してください。テーブルのように、フィールドとラベルが一緒にレンダリングされない場合は使用されない可能性があります。

en: Remove whitespace
ja: 空白を削除

en: Hide rewriting if empty
ja: 空の場合はリライトを非表示

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
ja: このフィールドが空の場合は、書き換えられたコンテンツを表示しません。

en: Thousands marker
ja: 3桁区切りの記号

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
ja: このフィルターを訪問者へ表示し、変更できるようにする

en: Representative sort order
ja: 代表的な並び順

en: Subquery namespace
ja: サブクエリの名前空間

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
ja: 高度。このリレーションシップが使用するサブクエリのネームスペースを入力してください。

en: Representative view
ja: 代表的なビュー

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
ja: 高度。リレーションシップのサブクエリーを生成するのに、他のビューを使用します。これにより、フィルタリングやひとつ以上の並び替えが可能となります。ここでビューを選択すると、上記の並び替えのオプションは無効となります。ビューには、ベーステーブルの ID を唯一のフィールドとして持たせる必要があり、何種類化の並び順を持たせなくてはなりません。

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
ja: これらのオプションを保存した時だけではなく、ビューを実行する度に、このリレーションシップのサブクエリーを再生成します。ビューに様々な変更を加える際のテストにだけ使用してください。警告: パフォーマンスを著しく低下させます。

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
ja: この並び順を訪問者に表示し、値を変更できるようにする

en: This display is disabled.
ja: この表示は無効です

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
ja: エラー: ディスプレイ @display は '@plugin' という名前のプラグインを参照していますが、そのプラグインは利用できません。

en: Aggregation settings
ja: アグリゲーションの設定

en: Display extenders
ja: ディスプレイエクステンダー

en: Select extensions of the views interface.
ja: Views のインターフェースの拡張機能を選択してください。

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
ja: あなたはパスエイリアスのあるディスプレイ %display の設定を行いました。これは望まない影響を生む可能性があるため内部パスを使ってください。

en: Configure aggregation settings for @type %item
ja: @type %item のアグリゲーションを設定

en: Select the aggregation function to use on this field.
ja: このフィールドで使用するアグリゲーション機能を選択してください。

en: Empty display extender
ja: 表示の拡張を空にする

en: Raw value from URL
ja: URL から取得して未処理の値

en: Apply (all displays)
ja: 適用 (すべてのディスプレイ)

en: Apply (this display)
ja: 適用 (このディスプレイ)

en: The date of the most recent new content on the feed.
ja: フィード内で最新のコンテンツの日付。

en: Appears in: @bundles.
ja: 使用: @bundles

en: This is an alias of @group: @field.
ja: @group: @field のエイリアス。

en: @group (historical data): @field
ja: @group （履歴データ）: @field

en: @label:delta
ja: @label:デルタ

en: Delta - Appears in: @bundles.
ja: デルタ - @bundles にあります。

en: User who uploaded
ja: アップロードしたユーザー

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
ja: 自動補完もしくはセレクトウィジェットで選択されたタクソノミーターム。

en: Representative node
ja: 代表的なノード

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
ja: 選択されたソート基準にそって、各タームに対する代表的なノードをひとつ取得します。

en: Content with term
ja: ターム付きのコンテンツ

en: Relate all content tagged with a term.
ja: タームでタグ付けされたすべてのコンテンツに関連します。

en: Has taxonomy term ID
ja: タクソノミータームIDを含む

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
ja: 選択したタクソノミータームを含んでいればコンテンツを表示します。

en: Has taxonomy term
ja: タクソノミータームを含む

en: Taxonomy terms on node
ja: ノードのタクソノミーターム

en: All taxonomy terms
ja: すべてのタクソノミーターム

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
ja: 選択したタクソノミータームやその子が含まれている場合に、コンテンツを表示します。より複雑なため、階層のないバージョンよりオプションは少ないです。

en: Has taxonomy term ID (with depth)
ja: タクソノミータームIDを持つ（階層指定あり）

en: Has taxonomy terms (with depth)
ja: タクソノミータームを持つ（階層指定あり）

en: Has taxonomy term ID depth modifier
ja: 階層指定付きのタクソノミータームIDを持つ

en: @entity using @field
ja: @fieldを使用している@entity

en: Taxonomy term ID from URL
ja: URL から取得するタクソノミーターム ID

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
ja: 選択した並び替えの基準に従って、各ユーザーの代表的なノードをそれぞれひとつ取得します。

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
ja: チェックを入れると、このフィールドの複数の値を同じ行に表示します。チェックがなければ、このフィールドの各値はそれぞれ別々の行に表示されます。グループ分けを使用する場合、この設定を活かすためには "エンティティID" によるグループ分けを行うようにしてください。

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
ja: デフォルトのフィルターをノードページから読み込みます。関連するタクソノミーブロックに便利です。

en: Path component
ja: パスコンポーネント

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
ja: 番号は 1 から始まります。すなわち、ページ admin/structure/types であれば、3 番目のパスコンポーネントは "types" となります。

en: Use aggregation
ja: アグリゲーションを使用

en: Display title may not be empty.
ja: ディスプレイのタイトルを空にはできません。

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
ja: フィルター値が<em>利用可能でない</em>時

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
ja: フィルター値が<em>利用可能</em>あるいはデフォルトが与えられている時

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
ja: このディスプレイはコンテクスチュアルフィルターへのソースを持ちません。よって、「デフォルトを提供」を選択しないかぎりコンテクシュアルフィルターの値は利用できません。

en: Query Comment
ja: クエリコメント

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
ja: セットされた場合このコメントはクエリに埋め込まれ SQL サーバーに渡されます。これはログやデバッグに役立ちます。

en: Count DISTINCT
ja: DISTINCT を数える

en: Provide default field wrapper elements
ja: デフォルトのフィールドラッパー要素を提供

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
ja: インラインのフィールドは、ひとつひとつ区切るのではなく、隣合わせで表示されます。ブロックエレメント、特に本文フィールドやその他フォーマット適用のHTMLのように、この設定が効かないフィールドもあることに注意してください。

en: Show the empty text in the table
ja: 空メッセージをテーブル内に表示

en: The block could not be saved.
ja: ブロックが保存出来ませんでした。

en: Datetime
ja: 日時

en: Language (fr, en, ...)
ja: 言語（fr、en、...）

en: Link attributes
ja: リンクの属性

en: Max age
ja: 有効期間

en: Layout ID
ja: レイアウト ID

en: Footer first
ja: 第1フッター

en: Footer second
ja: 第2フッター

en: Footer third
ja: 第3フッター

en: Last Cron Run
ja: 最後の Cron 実行

en: The user ID.
ja: ユーザーID。

en: Latest revision
ja: 最新のリビジョン

en: Responsive image
ja: レスポンシブ画像

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
ja: 各行のRSSアイテムタイトルとして使用されるフィールド。

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
ja: 各行のRSSアイテムディスクリプションとして使用されるフィールド。

en: Creator field
ja: 作成者フィールド

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
ja: 各行のRSSアイテム作成者として使用されるフィールド。

en: Publication date field
ja: 掲載日時フィールド

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
ja: RSS アイテムに使用するフィールドの指定が、行スタイルプラグインに必要です。

en: Unique watchdog event ID.
ja: システム監視イベント固有のID。

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
ja: イベントの重大度: 0（緊急）から 7（デバッグ）まで。

en: Logo image
ja: ロゴ画像

en: Curaçao
ja: キュラソー島

en: Réunion
ja: レユニオン

en: Sint Maarten
ja: セント・マーチン島

en: Manage view modes
ja: ビューモードの管理

en: The layout has been saved.
ja: レイアウトを保存しました。

en: JavaScript settings
ja: JavaScript 設定

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: An autocomplete text field.
ja: 自動補完されるテキストフィールド。

en: Display the label of the referenced entities.
ja: 参照先エンティティのラベルを表示します。

en: Rendered entity
ja: 描画されたエンティティ

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ja: entity_view() によって描画されている参照先エンティティを表示します。

en: Link label to the referenced entity
ja: ラベルを参照先エンティティへリンク

en: Link to the referenced entity
ja: 参照先エンティティへのリンク

en: Rendered as @mode
ja: @mode として描画されています

en: Language types
ja: 言語タイプ

en: Add view mode
ja: ビューモードの追加

en: Edit view mode
ja: ビューモードの編集

en: Filter HTML
ja: HTML をフィルター処理

en: Configuration Manager
ja: 構成の管理

en: The text of the link.
ja: リンクの文字列。

en: Revision log
ja: リビジョンログ

en: Default date
ja: デフォルトの日付

en: Default end date
ja: デフォルトの終了日

en: Time increments
ja: 時間の間隔

en: 10 minute
ja: 10分

en: 30 minute
ja: 30分

en: Date value
ja: 日付値

en: Text of the auto-reply message.
ja: 自動返信メッセージのテキスト。

en: Entity reference
ja: エンティティ参照

en: @name field is required.
ja: @name フィールドは必須項目です。

en: Fields pending deletion
ja: 削除承認待ちのフィールド

en: Section @section
ja: セクション @section

en: No translatable fields
ja: 翻訳可能なフィールドはありません

en: Translations of %label
ja: %labelの翻訳

en: This translation is published
ja: この翻訳を掲載

en: Are you sure you want to delete the @language translation of %label?
ja: %labelの@language翻訳を本当に削除しますか？

en: Shown
ja: 表示

en: Translate any entity
ja: 任意のエンティティを翻訳する

en: Hide empty columns
ja: 空のカラムを非表示

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ja: ユーザーが作成したりコメントしたノードのノードID。引数やフィルターで UID を使用しなければ、このフィールドを使用することで予期せぬ結果となります。

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
ja: ノードに関係する（作成したかコメントした）ユーザーのユーザーID。

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ja: ノードが最後に更新された、あるいはコメントが残された日時。引数やフィルターで UID を使用しなければ、このフィールドを使用することで予期せぬ結果となります。

en: Database settings
ja: データベースの設定

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: Change handler
ja: ハンドラーの変更

en: Autocomplete (Tags style)
ja: 自動補完（タグスタイル）

en: Mail system
ja: メールシステム

en: Hide empty column
ja: 空の列を隠す

en: Restrict images to this site
ja: このサイトにある画像に制限する

en: Disallows usage of &lt;img&gt; tag sources that are not hosted on this site by replacing them with a placeholder image.
ja: このサイトにホストされていない画像を &lt;img&gt; タグのソースとして使用することは禁止され、プレースホルダー画像に差し替えられます。

en: Maximum dimensions
ja: 最大画像サイズ

en: Fallback image style
ja: 予備の画像スタイル

en: Wide
ja: ワイド

en: The operator is invalid on filter: @filter.
ja: フィルターのオペレーターが不正です: @filter。

en: No valid values found on filter: @filter.
ja: 不正な値が見つかりました: @filter。

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
ja: 値@valueはフィルター: @filterに対する@operatorの配列ではありません。

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ja: チェックがついていない箇所では、HTML要素を個別でカスタマイズしていないフィールドにはwrapperやラベル、あるいはその両方が適用されません。この項目を使用して、デフォルトでの表示になっているビューを減らし、CSSがより適用されるようにできます。

en: banned IP addresses
ja: 禁止されたIPアドレス

en: The IP address %ip has been banned.
ja: IPアドレス %ip はすでに禁止されています。

en: CKEditor settings
ja: CKEditor の設定

en: The field name.
ja: フィールド名です。

en: Validate options
ja: 検証オプション

en: Whether the user is active or blocked.
ja: ユーザーがアクティブかブロックされているか。

en: Views query
ja: Views のクエリー

en: Language direction
ja: 言語の検出

en: The throbber display does not show the status of uploads but takes up less space. The progress bar is helpful for monitoring progress on large uploads.
ja: アニメーションアイコンはアップロードの進捗状況を表示しませんが、わずかなスペースしか使いません。進捗バーは大きなファイルのアップロード状況を知るのに役立ちます。

en: Cron takes care of running periodic tasks like checking for updates and indexing content for search.
ja: Cron はアップデートの確認や検索のためのインデックスの作成など、定期的な処理を行います。

en: User name and password
ja: ユーザー名とパスワード

en: User module account form elements.
ja: ユーザーモジュールのアカウントフォームのエレメントです。

en: Manage form display
ja: フォームの表示管理

en: View modes
ja: ビューモード

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
ja: 続きへのリンクが指している Drupal 内部パスあるいは外部 URL。この設定は、上記のリンク表示設定を上書きすることに注意してください。

en: Resource type
ja: リソースタイプ

en: <em>Alt</em> field required
ja: <em>Alt</em> フィールドは入力必須

en: <em>Title</em> field required
ja: <em>Title</em> フィールドは入力必須

en: Link to entity
ja: エンティティへリンク

en: Bypass access checks
ja: アクセス権限チェックをパス

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: View: @view - Display: @display
ja: ビュー： @view - ディスプレイ： @display

en: Transform the case
ja: 大文字・小文字を変換

en: Representative sort criteria
ja: 代表的な並び替えの基準

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
ja: 並び替え基準は、各行で代表的なアイテムをどのように得るか決定するため、リレーションシップによって持ち込まれるデータに適用されます。例えば、ユーザーごとに最新のノードを表示するには、「コンテンツ: 更新日時」を選択します。

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
ja: 上記で選択した並び替えの基準を使用する順番。

en: Revert to default
ja: デフォルトに戻す

en: No fields have been used in views yet.
ja: ビューで使用されているフィールドがまだありません。

en: Provide a simple link to approve the comment.
ja: コメントを承認する単純なリンクを提供します。

en: Author uid
ja: 投稿者 uid

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
ja: @fieldセットのある@entityをファイルに関連付けます。

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
ja: 各 @entity を画像にセットされた @field に関連付ける。

en: The tid of a taxonomy term.
ja: タクソノミータームのID。

en: The user permissions.
ja: ユーザー権限。

en: First and last only
ja: 最初と最後のみ

en: Multiple-value handling
ja: 複数の値の取り扱い

en: Filter to items that share all terms
ja: すべてのタームを共有するアイテムに絞り込む

en: Filter to items that share any term
ja: いずれかのアイテムを共有するアイテムに絞り込む

en: Use a pager
ja: ページャーを使用する

en: Logo path
ja: ロゴのパス

en: Responsive
ja: レスポンシブ

en: View own unpublished media
ja: 自分の非掲載メディアを表示

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Tokens related to views.
ja: ビューに関連しているトークン。

en: The description of the view.
ja: ビューについての説明。

en: The title of current display of the view.
ja: ビューの現在のディスプレイのタイトル。

en: The URL of the view.
ja: ビューの URL。

en: -Select-
ja: - 選択してください -

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ja: リンクにカーソルを重ねた際に多くのブラウザーがツールチップとして表示する "title" のテキストに配置するテキスト。

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
ja: ここが空の時、フィールドを隠すことができます。フィールドラベルや、書き直された内容は表示されますので注意が必要です。ラベルを隠すにはスタイルや行スタイルの設定を空のフィールドにしてください。書きなおされたコンテンツを隠すには、「空の場合はリライトを非表示」にチェックを入れます。

en: Apostrophe
ja: アポストロフィー（'）

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01 - 31）の日付形式。

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01 - 53）の日付形式。

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
ja: ユーザーID以外のフィールドが必要なら、コメント: 投稿者のリレーションシップを追加してください。

en: Last comment uid
ja: 最新コメントuid

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
ja: コンテンツを投稿したユーザー。ユーザーID以外のフィールドが必要であれば、コンテンツ:投稿者のリレーションシップを追加してください。

en: Convert spaces in term names to hyphens
ja: ターム名に含まれるスペースをハイフンに変換

en: Use rendered output to group rows
ja: レンダリング結果をグループの行に使用

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
ja: 有効化されるとグルーピングフィールドのレンダーアウトプットが行のグルーピングに使用されます。

en: @label has been removed.
ja: @label を削除しました。

en: Block count
ja: ブロックカウント

en: Limit to vocabulary
ja: ボキャブラリーの制限

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
ja: このフィールド内で HTML コードを使用できます。以下のトークンを利用可能です:

en: Result summary
ja: 結果サマリー

en: Shows result summary, for example the items per page.
ja: ページのアイテム数といった、結果のサマリーを表示します。

en: Use site default RSS settings
ja: サイトデフォルトの RSS 設定を使用する

en: Display list value as human readable
ja: 可読形式でリストの値を表示

en: Displays the link in contextual links
ja: コンテクスチュアルリンクにリンクを表示

en: Grouping field Nr.@number
ja: フィールド Nr.@number のグルーピング

en: Original language
ja: 元の言語

en: Response status code
ja: レスポンスのステータスコード

en: Callback function
ja: コールバック関数

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
ja: 検索に含まれる AND/OR が多すぎます。最初の @count 単語のみがこの検索に使用されました。

en: Other…
ja: その他 ...

en: The selected selection handler is broken.
ja: 選択されたセレクションハンドラーは壊れています。

en: Performance settings
ja: パフォーマンスの設定

en: Hide description
ja: 説明を非表示

en: Display field as machine name.
ja: システム内部名称でフィールドを表示。

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
ja: Views API を用いて埋め込み可能なディスプレイを提供します。

en: Only has the 'authenticated user' role
ja: ’認証済みユーザー’の役割だけを保有

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
ja: ’認証済みユーザー’に加えて役割を保有

en: Remove tags from rendered output
ja: レンダリング結果からタグを削除

en: Fields to be included as contextual links.
ja: コンテクスチュアルリンクとして含むフィールド

en: Include destination
ja: 行き先を含む

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
ja: リンクに”destination”パラメーターを付与することにより、コンテクスチュアルアクションが完了した後で、ユーザーを元のビューへ戻すことができます。

en: Contextual Links
ja: コンテクスチュアルリンク

en: Display fields in a contextual links menu.
ja: コンテクスチュアルリンクメニューにフィールドを表示します。

en: Upload directory
ja: アップロードディレクトリ

en: The file %file could not be saved because the upload did not complete.
ja: アップロードが不完全なため、ファイル %file を保存できませんでした。

en: Last page
ja: 最終ページ

en: Authentication provider
ja: 認証プロバイダー

en: Maximum attempts
ja: 最大試行数

en: Allowed values function
ja: 利用可能な値の関数

en: Select media
ja: メディアを選択

en: Third party settings
ja: サードパーティ設定

en: Date/time format
ja: 日時フォーマット

en: Enable translation
ja: 翻訳を有効化

en: Drupal Version
ja: Drupal バージョン

en: Default translation
ja: デフォルトの翻訳

en: This field supports tokens.
ja: このフィールドはトークンをサポートしています。

en: Search score
ja: 検索スコア

en: Add transition
ja: 遷移の追加

en: Export options
ja: エクスポートオプション

en: There was a problem creating field %label: @message
ja: フィールド %label の作成に問題が発生しました: @message

en: No content selected.
ja: コンテンツが選択されていません。

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ja: システム内部名称。半角英数字とアンダースコアにより構成されます。

en: If no image is uploaded, this image will be shown on display and will override the field's default image.
ja: もしイメージがアップロードされない場合、フィールドのデフォルトイメージよりもこのイメージが優先的に表示されます。

en: No blocked IP addresses available.
ja: ブロックされている IP はありません。

en: The menu name. Primary key.
ja: メニュー名。主キー。

en: The human-readable name of the menu.
ja: メニューの可読名称。

en: A description of the menu
ja: メニューの説明

en: The menu name. All links with the same menu name (such as 'navigation') are part of the same menu.
ja: メニュー名。同じメニュー名（例えば 'ナビゲーション'）を持つすべてのメニューは、同じメニューの一部です。

en: The menu link ID (mlid) is the integer primary key.
ja: メニューリンクID（mlid）は整数の主キーです。

en: The parent link ID (plid) is the mlid of the link above in the hierarchy, or zero if the link is at the top level in its menu.
ja: 親リンクID（plid）は、階層で上位にあるリンクの mlid で、リンクがメニュー内で再上位の場合は 0 となります。

en: The Drupal path or external path this link points to.
ja: このリンクが指している Drupal 内部パスあるいは外部パス。

en: For links corresponding to a Drupal path (external = 0), this connects the link to a {menu_router}.path for joins.
ja: Drupal パスに一致するリンク（ external = 0 ）に対して、これはリンクを {menu_router}.path に join のために接続します。

en: The text displayed for the link, which may be modified by a title callback stored in {menu_router}.
ja: リンクに表示されるテキスト。 {menu_router} に保存されたタイトルコールバックによって変更される可能性があります。

en: The name of the module that generated this link.
ja: このリンクを生成したモジュールの名前。

en: A flag to indicate if the link points to a full URL starting with a protocol, like http:// (1 = external, 0 = internal).
ja: リンクが http:// といったプロトコルから始まる完全なURLを指しているかどうかを示すフラグ。

en: Flag indicating whether any links have this link as a parent (1 = children exist, 0 = no children).
ja: このリンクを親とするリンクがあるかどうかを示すフラグ（1 = 子有り、 0 = 子無し）。

en: Flag for whether this link should be rendered as expanded in menus - expanded links always have their child links displayed, instead of only when the link is in the active trail (1 = expanded, 0 = not expanded)
ja: このリンクがメニューで展開された状態で表示されるかどうかを示すフラグ - 展開されたリンクは、そのリンクがアクティブな場合だけでなく、常に子リンクが表示されます（1 = 展開、 0 = 展開なし）

en: Link weight among links in the same menu at the same depth.
ja: 同じメニューの同じ階層内のリンク間のウェイト。

en: The depth relative to the top level. A link with plid == 0 will have depth == 1.
ja: 階層の深さ。plid が 0 のリンクは階層が 1 となります。

en: A flag to indicate that the user has manually created or edited the link (1 = customized, 0 = not customized).
ja: ユーザーがリンクを手動で作成または編集したかどうかを示すフラグ（1 = カスタマイズ有り、0 = カスタマイズ無し）。

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the plid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
ja: マテリアライズドパス内の1番目のmlid。N = depth の場合、pN は mlid に等しくなります。depth > 1 なら p(N-1) は plid に等しくなります。X > depth の場合、pX はすべてゼロとなります。p1 から p9 のカラムは親とも呼ばれます。

en: The second mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の2番目のmlid。p1を参照してください。

en: The third mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の3番目のmlid。p1を参照してください。

en: The fourth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の4番目のmlid。p1を参照してください。

en: The fifth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の5番目のmlid。p1を参照してください。

en: The sixth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の6番目のmlid。p1を参照してください。

en: The seventh mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の7番目のmlid。p1を参照してください。

en: The eighth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の8番目のmlid。p1を参照してください。

en: The ninth mlid in the materialized path. See p1.
ja: マテリアライズドパス内の9番目のmlid。p1を参照してください。

en: Flag that indicates that this link was generated during the update from Drupal 5.
ja: このリンクが Drupal 5 からのアップデートの際に生成されたものかどうかを示すフラグ。

en: Primary menu
ja: プライマリーメニュー

en: blocks
ja: ブロック

en: Bulk operation
ja: バルクオペレーション

en: View used to select the entities
ja: エンティティの選択に使用するビュー

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
ja: 参照可能なエンティティを選択するビューとディスプレイを選択してください。<br />「エンティティ参照」タイプのディスプレイがあるビューだけが適しています。

en: Views: Filter by an entity reference view
ja: Views: エンティティ参照ビューによるフィルター

en: Entity Reference Source
ja: エンティティ 参照元

en: Entity Reference list
ja: エンティティ参照リスト

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
ja: ディスプレイ "@display" が正しく動作するには、選択した検索フィールドが必要です。エンティティ参照リストのフォーマット設定を確認してください。

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
ja: ディスプレイ "@display" はフィールド %field を検索フィールドとして使用しますが、フィールドは表示されなくなります。エンティティ参照リストのフォーマット設定を確認してください。

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
ja: <strong>注意:</strong> インラインフィールドの選択をここで明確に行わない限り、'エンティティ参照' のディスプレイにおいてはすべてのフィールドをインラインで表示します。

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
ja: 自動補完ウィジェットを使用する場合に検索するフィールドを選択してください。

en: Footer fourth
ja: 第4フッター

en: Comment Statistics
ja: コメント統計

en: In-place content editing.
ja: その場で行うコンテンツ編集。

en: You have unsaved changes
ja: 保存されていない変更があります

en: Loading…
ja: 読込中...

en: Resource title
ja: リソースタイトル

en: Translation for @language
ja: @languageへの翻訳

en: Use site name
ja: サイト名を使用する

en: Use site slogan
ja: サイトスローガンを使用する

en: File status
ja: ファイルのステータス

en: Reduce
ja: 減らす

en: Easy
ja: かんたん

en: Breakpoint
ja: ブレークポイント

en: Displaying @start - @end of @total
ja: @total 件中の @start 件目～ @end 件目を表示

en: Needs to be updated
ja: 更新する必要があります

en: Does not need to be updated
ja: 更新する必要はありません

en: Edit comment @subject
ja: コメント @subject を編集

en: Only this translation is published. You must publish at least one more translation to unpublish this one.
ja: この翻訳だけが掲載済みです。この翻訳を非掲載とするには、少なくともあと1つの翻訳を掲載済みにしなくてはなりません。

en: Time interval
ja: 間隔

en: Used in views
ja: ビューで使用

en: Views plugins
ja: Views プラグイン

en: Overview of plugins used in all views.
ja: すべてのビューで使用されているプラグイン一覧。

en: Display "Access Denied"
ja: "アクセスは許可されていません" を表示

en: Timezone to be used for date output.
ja: 日時の出力に使用するタイムゾーン。

en: - Default site/user timezone -
ja: - デフォルトのサイト・ユーザータイムゾーン -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
ja: グループフィルタにより、ペアとして定義されたオペレータ／値の選択ができます。

en: Filter type to expose
ja: 外部設置するフィルターのタイプ

en: Single filter
ja: シングルフィルター

en: Grouped filters
ja: グループフィルター

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
ja: 選択したロールのユーザーのみ外部設置選択を記憶。ロールを選択しない場合、外部データは保持されません。

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
ja: フィルターのグループをレンダリングするのに、どの種類のウィジェットを使用するか選択してください

en: grouped
ja: グループ化

en: Choose fields to combine for filtering
ja: フィルタリングと組み合わせるフィールドを選択してください

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
ja: 特殊なフィールドハンドラーではこのフィルターは動作しません。

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
ja: このフィルターを使用するには、いくつかのフィールドを追加する必要があります。

en: @entity types
ja: @entityタイプ

en: There is no lock on view %name to break.
ja: ビュー %name には解除するロックがありません。

en: &lt;Any&gt;
ja: &lt;すべて&gt;

en: There are no enabled views.
ja: 有効なビューがありません。

en: Display fields as RSS items.
ja: RSSのアイテムとしてフィールドを表示

en: - No value -
ja: - 値なし -

en: Provide a simple link to the revision.
ja: リビジョンへの単純なリンクを提供します。

en: The ID of the entity that is related to the file.
ja: ファイルに関連付けられているエンティティのID。

en: The raw numeric user ID.
ja: 未加工で数字のユーザーID。

en: Unfiltered text
ja: フィルター未処理のテキスト

en: Combine fields filter
ja: フィールド結合フィルター

en: Column used for click sorting
ja: クリックでの並び替えに使用するカラム

en: Use path alias instead of internal path.
ja: 内部パスの代わりにパスエイリアスを使用。

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
ja: 未加工のクエリ結果をキャッシュする時間（秒）。

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
ja: レンダリングされたHTML出力をキャッシュする時間（秒）。

en: Custom time values must be numeric.
ja: カスタムの時間の値は数値でなくてはなりません。

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
ja: このビューのコンテクスチュアルリンクを表示するかどうかを変更します。

en: Display 'more' link only if there is more content
ja: さらなるコンテンツがある場合にだけ「もっと見る」リンクを表示

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
ja: ブロックに表示した外部設置フィルターを正しく動作させるには「AJAX を使用」が必要です。

en: Number of pager links visible
ja: 表示するページャーのリンクの数

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
ja: ページャーで表示するページヘのリンク数を指定してください。

en: Query Tags
ja: クエリーダグ

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
ja: 設定すると、これらのタグがクエリーに追加され、モジュールがクエリーを判別するのに使用されます。クエリーに変更を加えるのに役立ちます。

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
ja: クエリータグには、小文字の半角英字とアンダースコアのみを含めることができます。

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
ja: 各業のRSSアイテム掲載日時として使用されるフィールド。RFC 2822 形式である必要があります。

en: GUID settings
ja: GUID 設定

en: GUID field
ja: GUIDフィールド

en: The globally unique identifier of the RSS item.
ja: サイト全体でユニークな RSS アイテムの識別子。

en: GUID is permalink
ja: GUIDがパーマリンク

en: The RSS item GUID is a permalink.
ja: RSSアイテムの GUID はパーマリンクです。

en: Add views row classes
ja: Views の行クラスを追加

en: Force using fields
ja: フィールドの使用を強制

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
ja: 行もスタイルプラグインもフィールドをサポートしていなければ、このフィールドによってそれらを有効にすることができるので、例えば groupby を使用することができます。

en: File storage
ja: ファイル保存場所

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
ja: 多くのリージョンを持ったレスポンシブでモバイルファーストなレイアウトの色設定が可能な柔軟なテーマ

en: Enter 0 for no limit.
ja: 無制限の場合0を入力

en: Entity label
ja: エンティティラベル

en: The @type %title has been deleted.
ja: @type %title を削除しました。

en: The URL %url is not valid.
ja: そのURL %url は有効ではありません

en: Layout options
ja: レイアウトのオプション

en: All messages, with backtrace information
ja: すべてのメッセージ（バックトレース情報付き）

en: The views entity selection mode requires a view.
ja: ビューズエントリ選択モードには、ビューが必要です。

en: Revision user
ja: リビジョンユーザー

en: Unknown (@langcode)
ja: 未定(@langcode)

en: The file %file could not be saved because it exceeds %maxsize, the maximum allowed size for uploads.
ja: アップロードの最大許容サイズ %maxsize を超えるため、ファイル %file を保存できませんでした。

en: The file could not be uploaded because the destination %destination is invalid.
ja: 保存先 %destination が無効なため、ファイルをアップロードできませんでした。

en: The file %path was not deleted because it does not exist.
ja: ファイル%pathは保存しないため、削除されませんでした。

en: %name field is not in the right format.
ja: %nameフィルドは有効なフォーマットではありません。

en: %name is not a valid number.
ja: %nameは有効な数値ではありません。

en: %name must be a valid color.
ja: %name は有効なカラーではありません

en: Theme hook %hook not found.
ja: テーマフック %hook が見つかりません。

en: Boolean value
ja: ブール値

en: The referenced entity
ja: 参照されているエンティティ

en: Integer value
ja: 整数値

en: Language object
ja: 言語オブジェクト

en: Text value
ja: テキスト値

en: Show all columns
ja: 全てのカラムを表示

en: Show table cells that were hidden to make the table fit within a small screen.
ja: 小さな画面に合わせるために隠されていたテーブルのセルを表示します。

en: List additional actions
ja: 追加のアクション一覧

en: A unique label for this advanced action. This label will be displayed in the interface of modules that integrate with actions.
ja: この高度なアクションに固有のラベル。このラベルは、アクションと組み合わされるモジュールのインターフェースに表示されます。

en: Aggregator refresh
ja: アグリゲータをリフレッシュ

en: The feed from %site seems to be broken because of error "%error".
ja: ％site のフィードは、エラー "%error" が発生したため、破損しているようです。

en: This IP address is already banned.
ja: このIPアドレスは、既に禁止されています。

en: You may not ban your own IP address.
ja: 自分のIPアドレスを禁止してはいけません。

en: Banning IP addresses
ja: IPアドレスを禁止する

en: IP addresses listed here are banned from your site. Banned addresses are completely forbidden from accessing the site and instead see a brief message explaining the situation.
ja: ここに記載されているIPアドレスは、サイトから禁止されています。禁止されているアドレスは、完全にサイトへのアクセスを禁じられ、代わりに状況を説明する簡単なメッセージが表示されています。

en: Ban IP addresses
ja: IPアドレスを禁止する

en: IP address bans
ja: 禁止されたIPアドレス

en: Language type
ja: 言語タイプ

en: No book content available.
ja: ブックコンテンツがありません。

en: You must enter a valid hexadecimal color value for %name.
ja: %name には、有効な16進数カラー値を入力する必要があります。

en: Database Logging
ja: データベースログ記録

en: Trim link text length
ja: リンクテキストをトリミングする文字数

en: Leave blank to allow unlimited link text lengths.
ja: リンクテキストの長さを無制限にする場合は空欄にします。

en: URL only
ja: URLのみ

en: Show URL as plain text
ja: プレーンなテキストでURLを表示

en: Add rel="nofollow" to links
ja: リンクに rel="nofollow" を追加

en: Link text trimmed to @limit characters
ja: @limit 文字にトリミングされたリンクテキスト

en: Link text not trimmed
ja: トリミングなしのリンクテキスト

en: Show URL only as plain-text
ja: プレーンなテキストとしてのみURLを表示

en: Show URL only
ja: URLのみ表示

en: Add rel="@rel"
ja: rel="@rel" を追加

en: Provides a simple link field type.
ja: シンプルなリンクのフィールドタイプを提供します。

en: Thin space
ja: 細い空白

en: Processed text
ja: 処理済みテキスト

en: Re-use existing field: you need to provide a label.
ja: 既存のフィールドを再利用: ラベルを指定する必要があります。

en: The specified file %file could not be copied because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ja: 保存先が不正なため、ファイル %file を複製できませんでした。より詳しい情報は、システムログを参照してください。

en: The specified file %file could not be moved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ja: 保存先が不正なため、ファイル %file を移動できませんでした。より詳しい情報は、システムログを参照してください。

en: The data could not be saved because the destination is invalid. More information is available in the system log.
ja: 格納先が不正なためデータを保存しませんでした。より詳しい情報は、システムログを参照してください。

en: File %file (%realpath) could not be copied because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
ja: 保存先  %destination が無効なため、ファイル %file (%realpath) をコピーできませんでした。これは多くの場合、file_copy() の不適切な使用やストリームラッパーが見つからないことが原因です。

en: File %file could not be copied because the destination %destination is invalid. This is often caused by improper use of file_copy() or a missing stream wrapper.
ja: 保存先  %destination が無効なため、ファイル %file をコピーできませんでした。これは多くの場合、file_copy() の不適切な使用やストリームラッパーが見つからないことが原因です。

en: File %file (%realpath) could not be moved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
ja: 保存先 %destination が不正なため、ファイル %file（%realpath）を移動できませんでした。これは、インポーターが file_move() を使用したか、あるいはストリームラッパーが見つからない場合に起こることがあります。

en: File %file could not be moved because the destination %destination is invalid. This may be caused by improper use of file_move() or a missing stream wrapper.
ja: 保存先 %destination が不正なため、ファイル %file を移動できませんでした。これは file_move() の不適切な使用によるものか、またはストリームラッパーが見つからないことが原因かもしれません。

en: Did not delete temporary file "%path" during garbage collection because it is in use by the following modules: %modules.
ja: 以下のモジュールが一時ファイル "%path" を使用しているため、ガーベジコレクションで削除できませんでした: %modules

en: Are you sure you want to delete the forum %label?
ja: フォーラム %label を本当に削除しますか？

en: Edit style %name
ja: スタイル %name を編集

en: Error generating image, missing source file.
ja: 画像生成でのエラー。元ファイルがありません。

en: Set @title as default
ja: @titleをデフォルトにする

en: Custom language...
ja: カスタム言語...

en: Fill in the language details and save the language with <em>Add custom language</em>.
ja: 言語の詳細を入力し、<em>カスタム言語の追加</em>で保存してください。

en: The language %language (%langcode) already exists.
ja: 言語 %language (%langcode) は既に存在します。

en: Use the <em>Add language</em> button to save a predefined language.
ja: 定義済みの言語を保存するには<em>言語を追加</em>ボタンを使用してください。

en: The language %language has been created and can now be used.
ja: 言語 %language を作成し、利用できるようになりました。

en: The %language (%langcode) language has been removed.
ja: %language (%langcode) を削除しました。

en: Path prefix configuration
ja: パスプレフィックス設定

en: Domain configuration
ja: ドメインの設定

en: %language (%langcode) path prefix (Default language)
ja: %language （%langcode）パスプリフィックス（デフォルト言語）

en: %language (%langcode) path prefix
ja: %language（%langcode）パスプレフィクス

en: %language (%langcode) domain
ja: %language（%langcode）ドメイン

en: The prefix may not contain a slash.
ja: プレフィクスにはスラッシュを含めないでください。

en: The prefix for %language, %value, is not unique.
ja: %languageのプレフィクス「%value」がすでに存在します。

en: The domain for %language, %value, is not unique.
ja: %language のドメイン（%value）が一意ではありません。

en: Existing languages
ja: 既存の言語

en: Add a new mapping
ja: 新しいマッピングを追加

en: Browser language code
ja: ブラウザーの言語コード

en: Browser language codes must be unique.
ja: ブラウザー言語コードは一意でなければなりません。

en: Browser language codes can only contain lowercase letters and a hyphen(-).
ja: ブラウザー言語コードには、小文字の半角英数字とハイフン（-）のみを含めることができます。

en: Are you sure you want to delete %browser_langcode?
ja: %browser_langcode を本当に削除しますか？

en: Add a language to be supported by your site. If your desired language is not available, pick <em>Custom language...</em> at the end and provide a language code and other details manually.
ja: サイトがサポートする言語を追加します。希望する言語が利用可能でなければ、最後にある<em>カスタム言語 ...</em> を選択して、言語コードとその他の詳細を手動で登録してください。

en: Language from the URL (Path prefix or domain).
ja: URLによる言語判別（パスプリフィックスまたはドメイン）。

en: Language from a request/session parameter.
ja: リクエストまたはセッションパラメーターから言語判別。

en: Language from the browser's language settings.
ja: ブラウザの言語設定。

en: Account administration pages
ja: アカウント管理ページ

en: Account administration pages language setting.
ja: アカウント管理ページの言語設定。

en: The %language (%langcode) language has been created.
ja: %language（%langcode） 言語を作成しました。

en: The %language (%langcode) language has been updated.
ja: %language（%langcode）言語を更新しました。

en: Browser language detection configuration
ja: ブラウザー言語判別設定

en: A Gettext Portable Object file.
ja: Gettext Portable Object ファイル。

en: Treat imported strings as custom translations
ja: インポートした文字列をカスタム翻訳として扱う

en: Overwrite non-customized translations
ja: カスタマイズされていない翻訳を上書き

en: Overwrite existing customized translations
ja: 既存のカスタマイズされている翻訳を上書き

en: No language available. The export will only contain source strings.
ja: 利用可能な言語がありません。エクスポートにはソースの文字列だけが含まれます。

en: Source text only, no translations
ja: ソーステキストのみ、翻訳なし

en: Include non-customized translations
ja: カスタマイズされていない翻訳を含む

en: Include customized translations
ja: カスタマイズされている翻訳を含む

en: Include untranslated text
ja: 未翻訳のテキストを含める

en: @count disallowed HTML string(s) in files: @files.
ja: 許可されていないHTML文字列がファイルに @count 個ありました: @files

en: Translation type
ja: 翻訳タイプ

en: Non-customized translation
ja: カスタマイズ無しの翻訳

en: Customized translation
ja: カスタマイズ有りの翻訳

en: The strings have been saved.
ja: 文字列を保存しました。

en: In Context
ja: コンテクスト内

en: First plural form | @count. plural form
ja[0]: 1 複数形
ja[1]: @count 複数形

en: Interface translation
ja: インターフェースの翻訳

en: @translated/@total (@ratio%)
ja: @translated／@total （@ratio％）

en: not applicable
ja: 適用不可

en: Enable interface translation to English
ja: 英語へのインターフェースの翻訳を有効化

en: Interface translations directory
ja: インターフェースの翻訳のディレクトリー

en: Removed JavaScript translation file for the language %language because no translations currently exist for that language.
ja: 言語 %language の翻訳が存在しないため、該当言語の JavaScript 翻訳ファイルを削除しました。

en: User interface translation
ja: ユーザーインタフェースの翻訳

en: Import of string "%string" was skipped because of disallowed or malformed HTML.
ja: 許可されていないか危険な HTML が含まれているため、文字列 "%string" のインポートをスキップしました。

en: logged in users only
ja: ログイン中ユーザーのみ

en: Author's preferred language
ja: 投稿者の指定言語

en: %type is used by 1 piece of content on your site. You can not remove this content type until you have removed all of the %type content. | %type is used by @count pieces of content on your site. You may not remove %type until you have removed all of the %type content.
ja[0]: サイト上で 1 件のコンテンツが %type を使用しています。%type のコンテンツをすべて削除するまでは、このコンテンツタイプを削除できません。
ja[1]: サイト上で @count 件のコンテンツが %type を使用しています。%type のコンテンツをすべて削除するまでは、%type を削除できません。

en: The language code of the language the node is written in.
ja: ノードが書かれている言語の言語コード。

en: Briefly describe the changes you have made.
ja: 行った変更について簡単に説明します。

en: Use the default shortcut icon supplied by the theme
ja: テーマが提供するデフォルトのショートカットアイコンを使用する

en: Examples: <code>@implicit-public-file</code> (for a file in the public filesystem), <code>@explicit-file</code>, or <code>@local-file</code>.
ja: 例: <code>@implicit-public-file</code> （パブリックのファイルシステムにあるファイル用）、あるいは <code>@explicit-file</code>、もしくは <code>@local-file</code>.

en: Message to display when in maintenance mode
ja: メンテナンスモードの際に表示するメッセージ

en: This theme requires the base theme @base_theme to operate correctly.
ja: このテーマが正しく動作するためには、ベーステーマ @base_theme が必要です。

en: This theme requires the theme engine @theme_engine to operate correctly.
ja: このテーマが正しく動作するためには、テーマエンジン @theme_engine が必要です。

en: Use maintenance mode when making major updates, particularly if the updates could disrupt visitors or the update process. Examples include upgrading, importing or exporting content, modifying a theme, modifying content types, and making backups.
ja: 重要な更新を行う際にはメンテナンスモードを使用してください。
    例えばコンテンツの更新、インポートやエクスポート、テーマの修正、コンテンツタイプの修正、バックアップの作成など、特にその更新がサイト訪問者や更新処理を混乱させる可能性がある場合に使用してください。

en: A language object.
ja: 言語オブジェクト

en: All kind of entities, e.g. nodes, comments or users.
ja: エンティティのすべての種類、例えば、ノード、コメントやユーザ。

en: An entity field containing a boolean value.
ja: ブール値を含むエンティティ・フィールド

en: An entity field referencing a language.
ja: 実体フィールドが言語を参照する。

en: An entity field containing an entity reference.
ja: エンティティ・リファレンスを含むエンティティ・フィールド

en: Add and enable modules to extend site functionality.
ja: モジュールを追加して有効にすることで、サイトの機能を拡張します。

en: The directory %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the directory's permissions to be non-writable.
ja: ディレクトリ %file は変更に対して保護されておらずセキュリティリスクを持っています。ディレクトリのパーミッションを書き込み不可能に変更しなくてはいけません。

en: Apply pending updates
ja: 保留中のアップデートを適用する

en: Translation is not supported if language is always one of: @locked_languages
ja: 言語が以下に含まれている場合、翻訳はサポートされていません: @locked_languages

en: HTTP request to @url failed with error: @error.
ja: @url へのHTTPリクエストがエラーで失敗しました: @error。

en: Update Manager
ja: アップデートマネージャー

en: The name for this role. Example: "Moderator", "Editorial board", "Site architect".
ja: この役割の名前。例) "モデレーター"、"編集委員"、"サイトアーキテクト"

en: User module 'member for' view element.
ja: User モジュールの '～のメンバー' ビューのエレメント。

en: This is also assumed to be the primary language of this account's profile information.
ja: このアカウントの第一言語としてもみなされます。

en: Administration pages language
ja: 管理ページの言語

en: Build a custom site without pre-configured functionality. Suitable for advanced users.
ja: あらかじめ設定された機能を使わずにカスタムサイトを構築します。上級者向けです。

en: Header background top
ja: ヘッダー バックうラウンド トップ

en: Header background bottom
ja: ヘッダー バックグラウンド ボトム

en: Site's default language (@lang_name)
ja: サイトのデフォルト言語(@lang_name)

en: Installation profile
ja: インストール・プロファイル

en: Selected language
ja: 選択された言語

en: Expose sort order
ja: 並び替えを外部設置

en: Use a custom %field_name
ja: カスタム %field_name を使用

en: Validation settings
ja: 検証の設定

en: Language Code
ja: 言語コード

en: @dir can not be opened
ja: @dir は開くことができません

en: Breakpoints can be organized into groups. Modules and themes should use groups to separate out breakpoints that are meant to be used for different purposes, such as breakpoints for layouts or breakpoints for image sizing.
ja: ブレークポイントをグループ分けすることができます。レイアウト用のブレークポイントや画像サイズ用のブレークポイントのように、異なる目的に使用するブレークポイントを切り分けるために、モジュールとテーマはグループを使うべきです。

en: Parent permalink
ja: 親パーマリンク

en: Save and manage fields
ja: 保存してフィールドを管理

en: Image removed.
ja: 画像を削除しました。

en: This image has been removed. For security reasons, only images from the local domain are allowed.
ja: この画像を削除しました。セキュリティ上の理由により、ローカルドメインからの画像だけを許可しています。

en: Only images hosted on this site may be used in &lt;img&gt; tags.
ja: このサイトにホストされている画像だけを &lt;img&gt; タグに使用することができます。

en: An error occurred trying to check available interface translation updates.
ja: 利用可能な翻訳の更新を確認しようとしてエラーが発生しました。

en: Checked available interface translation updates for one project. | Checked available interface translation updates for @count projects.
ja[0]: 1 件のプロジェクトに関する、インターフェースの翻訳の利用可能な更新を確認しました。
ja[1]: @count 件のプロジェクトに関する、インターフェースの翻訳の利用可能な更新を確認しました。

en: Available translation updates
ja: 利用可能な翻訳の更新

en: Get a status report about available interface translations for your installed modules and themes.
ja: インストールしているモジュールやテーマに利用可能なインターフェースの翻訳に関するステータスレポートを取得。

en: Optionally, specify a relative URL to display as the front page. Leave blank to display the default front page.
ja: フロントページとして表示する相対URLを指定してください（任意）。空欄の場合は、デフォルトのフロントページを表示します。

en: Vocabulary language
ja: ボキャブラリーの言語

en: View profile
ja: プロフィールを表示

en: User account actions
ja: ユーザーアカウントのアクション

en: The role machine-name of the role.
ja: 役割のシステム内部名称。

en: The base table used for this view.
ja: このビューで使用するベーステーブル。

en: Base field
ja: ベースフィールド

en: The base field used for this view.
ja: このビューで使用するベースフィールド。

en: The total amount of results returned from the view. The current display will be used.
ja: ビューから返ってくる結果の総数。現在のディスプレイを使用します。

en: The number of items per page.
ja: 1ページあたりのアイテム数。

en: The current page of results the view is on.
ja: このビューが表示されている現在の結果ページ。

en: The total page count.
ja: 総ページ数。

en: Override the default view title for this view. This is useful to display an alternative title when a view is empty.
ja: デフォルトビューのタイトルをこのビューで上書きします。ビューがからの場合に代わりのタイトルを表示するのに役立ちます。

en: Overridden title
ja: 上書きされたタイトル

en: Manage customized lists of content.
ja: コンテンツのカスタマイズされたリストを管理します。

en: Tracker - User
ja: トラッカー - ユーザー

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
ja: ノードが掲載されているかどうか。引数やフィルターで UID を使用しなければ、このフィールドを使用することで予期せぬ結果となります。

en: Additional resources
ja: その他の情報

en: The translation authoring username %name does not exist.
ja: 翻訳投稿者のユーザー名 %name は存在しません。

en: You have to specify a valid translation authoring date.
ja: 翻訳投稿日時を正しく指定してください。

en: Database %database not found. The server reports the following message when attempting to create the database: %error.
ja: データベース %databaseが見つかりません。サーバーがデータベース作成を試みた際に、次のようなメッセージを報告しています: %error

en: Are you sure you want to unblock %ip?
ja: %ip のブロックを解除してもよいですか？

en: Import all
ja: すべてインポート

en: Another request may be synchronizing configuration already.
ja: 他のリクエストがすでに構成を同期させている可能性があります。

en: The configuration was imported successfully.
ja: 構成のインポートに成功しました。

en: @count new | @count new
ja[0]: @count 新規
ja[1]: @count 新規

en: @count changed | @count changed
ja[0]: @count 変更
ja[1]: @count 変更

en: @count removed | @count removed
ja[0]: @count 削除
ja[1]: @count 削除

en: Synchronize configuration
ja: 構成を同期

en: Flag other translations as outdated
ja: 他のコンテンツに期限切れのフラグを立てる

en: Do not flag other translations as outdated
ja: 他のコンテンツに期限切れのフラグを立てない

en: Provides an image formatter and breakpoint mappings to output responsive images using the HTML5 picture tag.
ja: HTML5 の picture タグで使用するレスポンシブ画像を出力するための画像フォーマッターとブレークポイントマッピングを提供します。

en: Example: 'Hero image' or 'Author image'.
ja: 例: 'ヒーロー画像' あるいは '投稿者画像'

en: Breakpoint group
ja: ブレークポイントグループ

en: Select an image style for this breakpoint.
ja: このブレークポイントの画像スタイルを選択してください。

en: Exposes entities and other resources as RESTful web API
ja: RESTful ウェブ API としてエンティティやその他のリソースを公開します。

en: Access @method on %label resource
ja: %label リソースの @method にアクセス

en: User-defined shortcuts
ja: ユーザー定義ショートカット

en: Displayed as %date_format
ja: %date_formatで表示

en: opened
ja: 開きました

en: Enabling translation
ja: 翻訳を可能にする

en: Create %language translation of %title
ja: %titleの%language翻訳を作成

en: Source language: @language
ja: ソースの言語: @language

en: If you made a significant change, which means the other translations should be updated, you can flag all translations of this content as outdated. This will not change any other property of them, like whether they are published or not.
ja: 他の翻訳を更新するべきなほど重大な変更を加える場合は、このコンテンツのすべての翻訳に期限切れのフラグを建てることができます。その他の要素への影響はありませんし、翻訳を掲載するかどうかも自由です。

en: When this option is checked, this translation needs to be updated. Uncheck when the translation is up to date again.
ja: このオプションにチェックを入れると、この翻訳には更新が必要となります。その後、翻訳が最新になればチェックを外してください。

en: Source language set to: %language
ja: ソースの言語を右記にセット: %language

en: This will delete all the translations of %label.
ja: %labelの翻訳がすべて削除されます。

en: No path is set
ja: パスがセットされていません。

en: View differences
ja: 差分を表示

en: Menu language
ja: メニューの言語

en: Block types
ja: ブロックタイプ

en: media item
ja: メディアアイテム

en: media items
ja: メディアアイテム

en: Access in-place editing
ja: インプレース編集へのアクセス

en: Updated the %field-name field through in-place editing.
ja: インプレース編集から %field-name フィールドを更新しました。

en: No item selected.
ja: 項目が選択されていません

en: Modified timestamp
ja: 変更日時のタイムスタンプ

en: Are you sure you want to delete the @entity-type %label?
ja: @entity-type %label を本当に削除しますか？

en: The @entity-type %label has been deleted.
ja: @entity-type %label を削除しました。

en: Edit %label
ja: %label を編集

en: Add @bundle
ja: @bundle を追加

en: Reference type
ja: 参照タイプ

en: Delete state
ja: 状態の削除

en: Horizontal orientation
ja: 水平方向

en: Vertical orientation
ja: 垂直方向

en: Tray orientation changed to @orientation.
ja: トレーの方向を@orientationに変更しました。

en: Publish taxonomy term
ja: タクソノミータームを掲載

en: Unpublish taxonomy term
ja: タクソノミータームを非掲載

en: South Sudan
ja: 南スーダン

en: Custom output for TRUE
ja: TRUEの場合のカスタム出力

en: Custom output for FALSE
ja: FALSEの場合のカスタム出力

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your email address.
ja: アカウントを申請いただきありがとうございます。現在、あなたのアカウントはサイト管理者による承認待ちとなっています。<br />ひとまず、案内を含んだ歓迎メッセージをあなたのメールアドレスに送信しています。

en: An unrecoverable error has occurred. You can find the error message below. It is advised to copy it to the clipboard for reference.
ja: 復旧不可能なエラーが発生しました。下記のエラーメッセージを確認してください。クリップボードにコピーすることをおすすめします。

en: Place block
ja: ブロックを配置

en: Port number
ja: ポート番号

en: Revision timestamp
ja: リビジョンのタイムスタンプ

en: Administer account settings
ja: 管理者アカウントの設定

en: Entity language
ja: エンティティの言語

en: search page
ja: 検索ページ

en: Hide empty
ja: 空の場合は非表示

en: Quick Edit
ja: クイック編集

en: Revision Log message
ja: リビジョンのログメッセージ

en: The translation set id for this node
ja: このノードの翻訳セットID

en: Registered timestamp
ja: 会員登録日時のタイムスタンプ

en: Signature format
ja: 署名のフォーマット

en: Init
ja: 整数

en: Media Image
ja: メディア画像

en: Update form
ja: 更新フォーム

en: HTTP Basic Authentication
ja: Basic認証

en: Storage settings
ja: ストレージ設定

en: File added
ja: ファイルが追加されました

en: File removed
ja: 削除されたファイル

en: Translate configuration
ja: 翻訳設定

en: Translations directory
ja: 翻訳ディレクトリー

en: The translations directory does not exist.
ja: 翻訳ディレクトリが存在しません。

en: The translations directory is not readable.
ja: 翻訳ディレクトリに読込み権限がありません。

en: The translations directory is not writable.
ja: 翻訳ディレクトリに書き込み権限がありません。

en: The translations directory is writable.
ja: 翻訳ディレクトリに書き込み権限がありました。

en: The translation server is offline.
ja: 翻訳サーバーはオフラインです。

en: The translation server is online.
ja: 翻訳サーバーはオンラインです。

en: The %language translation is not available.
ja: %language の翻訳は有効になっていません。

en: The %language translation is available.
ja: %language翻訳は有効です。

en: The %language translation could not be downloaded.
ja: %language 翻訳はダウンロードできません。

en: Not blank
ja: ブランクではない

en: You have unsaved changes.
ja: 変更はまだ保存されていません。

en: Allows users to apply an action to one or more items.
ja: 一つ以上のアクションの適用を許可する。

en: A unique name for this action. It must only contain lowercase letters, numbers and underscores.
ja: これは高度なアクションのためのユニークラベルです。
    このラベルは、アクションと統合モジュールのインターフェイスで表示されます。

en: All actions, except selected
ja: 選択したものを除くすべてのアクション

en: Only selected actions
ja: 選択したアクションのみ

en: Selected actions
ja: 選択したアクション

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
ja[0]: %action は @count 個のアイテムに適用されています。
ja[1]: %action は @count 個のアイテムに適用されています。

en: The feed language code.
ja: フィードの言語コード。

en: Time when this feed was queued for refresh, 0 if not queued.
ja: このフィードが更新待ちとなった時間。更新待ちでない場合は 0 となります。

en: The link of the feed.
ja: フィードのリンク。

en: Calculated hash of the feed data, used for validating cache.
ja: キャッシュを検証するために使用する、計算されたフィードデータのハッシュです。

en: Etag
ja: Eタグ

en: The ID of the aggregator feed.
ja: アグリゲーターフィードのIDです。

en: The title of the feed item.
ja: フィード項目のタイトルです。

en: The feed item language code.
ja: フィードアイテムの言語コード。

en: The link of the feed item.
ja: フィードアイテムのリンク。

en: The author of the feed item.
ja: フィードアイテムの作者。

en: The body of the feed item.
ja: フィードアイテムの本文。

en: Posted date of the feed item, as a Unix timestamp.
ja: フィードの投稿日（Unix日時）

en: Failed to download OPML file due to "%error".
ja: "%error" のエラーが原因でOPMLファイルのダウンロードに失敗しました。

en: Edit custom block %label
ja: カスタム・ブロック %label の編集

en: Custom block types
ja: カスタムブロックタイプ

en: Add custom block type
ja: カスタムブロックタイプを追加

en: @type %info has been created.
ja: @type %info が作成されました。

en: @type %info has been updated.
ja: @type %info が更新されました。

en: @type: added %info.
ja: @type:%infoが追加されました

en: @type: updated %info.
ja: @type: %infoが更新されました

en: The custom block ID.
ja: カスタムブロックID。

en: The custom block UUID.
ja: カスタム・ブロックUUID

en: The revision ID.
ja: リビジョンID。

en: The comment language code.
ja: コメントの言語コード

en: The block type.
ja: ブロック・タイプ

en: Provide a label for this block type to help identify it in the administration pages.
ja: 管理ページで識別しやすくするために、ブロック・タイプのラベルを提示します。

en: Enter a description for this block type.
ja: ブロック・タイプの説明を入力。

en: Create a new revision by default for this block type.
ja: このブロックタイプのデフォルトで新しいリビジョンを作成します。

en: Custom block type %label has been updated.
ja: カスタムブロックタイプ %label が更新されました。

en: Custom block type %label has been added.
ja: カスタム・ブロック・タイプ %label が追加されました。

en: Add %type custom block
ja: %typeのカスタムブロックを追加

en: %label is used by 1 custom block on your site. You can not remove this block type until you have removed all of the %label blocks. | %label is used by @count custom blocks on your site. You may not remove %label until you have removed all of the %label custom blocks.
ja[0]: %label は、サイトに1カスタムブロック使用されています。すべての %label ブロックを削除するまで、このブロックタイプを削除することは出来ません。
ja[1]: %label は、サイトに@count カスタムブロック使用されています。すべての %label ブロックを削除するまで、%label を削除することは出来ません。

en: Output the block in this view mode.
ja: この表示モードでブロックを出力します。

en: Select the region where this block should be displayed.
ja: このブロックを表示するリージョンを選択してください。

en: - Create a new book -
ja: 新規ブックを作成

en: Edit order and titles
ja: 順序やタイトルを編集する

en: Toolbar configuration
ja: ツールバーの構成

en: Available buttons
ja: 利用可能なボタン

en: Active toolbar
ja: アクティブツールバー

en: No styles configured
ja: 設定されたスタイルがありません

en: @count styles configured
ja: @count スタイルを設定

en: Button separator
ja: ボタンの区切り

en: The provided list of styles is syntactically incorrect.
ja: 指定したリストのスタイルは、構文的に間違っています。

en: You must configure the selected text editor.
ja: 選択したテキストエディタを設定する必要があります。

en: Approved status
ja: 承認されたステータス

en: Approved comment status
ja: 承認されたコメントのステータス

en: Link to approve comment
ja: 承認コメントにリンク

en: Link to reply-to comment
ja: 返信するコメントへのリンク

en: The parent comment ID if this is a reply to a comment.
ja: このコメントが他のコメントへの返信の場合、親コメントID。

en: The user ID of the comment author.
ja: コメント投稿者のユーザーID。

en: The comment author's home page address.
ja: コメント投稿者のホームページアドレス。

en: The comment author's hostname.
ja: コメント投稿者のホスト名。

en: The time that the comment was created.
ja: コメントが作成された時間。

en: The time that the comment was last edited.
ja: コメントが最後に編集された時間。

en: Thread place
ja: スレッド位置

en: The alphadecimal representation of the comment's place in a thread, consisting of a base 36 string prefixed by an integer indicating its length.
ja: 長さを表す整数を前においた36文字からなる英数字で表される、スレッド内でのコメントの位置。

en: View changes of @config_file
ja: @config_file の変更箇所を表示

en: Send copy to sender
ja: 差出人にコピーを送信

en: Contact module form element.
ja: Contact モジュールのフォームエレメント

en: Selected user
ja: 選択したユーザー

en: The sender's name
ja: 差出人名

en: The name of the person that is sending the contact message.
ja: コンタクトメッセージを送信した人物の名前。

en: Whether to send a copy of the message to the sender.
ja: 差出人にメッセージのコピーを送信するかどうか。

en: The ID of the recipient user for personal contact messages.
ja: 個人コンタクトメッセージを受け取るユーザーのID

en: @action @title configuration options
ja: @action @title 構成オプション

en: Tabbing is no longer constrained by the Contextual module.
ja: Contextual モジュールによるタブ化の制限はもはやなされていません。

en: Tabbing is constrained to a set of @contextualsCount and the edit mode toggle.
ja: タブ化は、ひと組の@contextualsCountと編集モードのトグルに限定されています。

en: Press the esc key to exit.
ja: esc キーを押すと戻ります。

en: @count contextual link | @count contextual links
ja[0]: @count 個のコンテクスチュアルリンク
ja[1]: @count 個のコンテクスチュアルリンク

en: Create and store date values.
ja: 日時の値を作成して保管します。

en: Choose the type of date to create.
ja: 作成する日時のタイプを選択してください。

en: Date only
ja: 日付のみ

en: Set a default value for this date.
ja: この日時のデフォルト値を設定してください。

en: The %field date is required. Please enter a date in the format %format.
ja: %field の日付は必須です。 %format のフォーマットで日付を入力してください。

en: The %field date is invalid. Please enter a date in the format %format.
ja: %field の日付が正しくありません。 %format のフォーマットで日付を入力してください。

en: AM/PM
ja: 午前/午後

en: The %field date is required.
ja: %field の日付は必須です。

en: The %field date is invalid.
ja: %field の日付が正しくありません。

en: Format: %format. Leave blank to use the time of form submission.
ja: フォーマット: %format 。フォーム送信時間を使用する場合は空にしてください。

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
ja: 日時を表示する書式を選択してください。フィールドに適した書式を設定するようにしてください。例えば、日付だけのフィールドであれば時間を省きます。

en: Format: @display
ja: 書式: @display

en: Date part order
ja: 日付部分の並び順

en: Month/Day/Year
ja: 月/日/年

en: Day/Month/Year
ja: 日/月/年

en: Year/Month/Day
ja: 年/月/日

en: Time type
ja: 時間のタイプ

en: 24 hour time
ja: 24時間

en: 12 hour time
ja: 12時間

en: Text editor
ja: テキストエディター

en: This option is disabled because no modules that provide a text editor are currently enabled.
ja: テキストエディターを提供するモジュールで有効になっているものがないので、このオプションを利用できません。

en: Text formats and editors
ja: テキストフォーマットとエディター

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Type of item to reference
ja: 参照するアイテムのタイプ

en: Reference method
ja: 参照方法

en: @entity_type selection
ja: @entity_type 選択

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ja: 自動補完の候補を集める方法を選択してください。サイトに何千ものエンティティが存在する場合は、<em>含む</em>だとパフォーマンス上の問題が生じることに注意が必要です。

en: If checked, field api classes will be added by field templates. This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
ja: チェックが有れば、フィールドのテンプレートがフィールド API のクラスを追加します。CSS がこれらのクラスに依存しているのでない限り、おすすめしません。チェックがなければ、テンプレートは使用されません。

en: %entity_label: Administer fields
ja: %entity_label: フィールドの管理

en: %entity_label: Administer display
ja: %entity_label: ディスプレイの管理

en: Allowed number of values
ja: 許容する値の数

en: Number of values is required.
ja: 値の数は必ず入力してください。

en: Field %field can only hold @max values but there were @count uploaded. The following files have been omitted as a result: %list.
ja: フィールド %field は @max 個の値しか保持できませんが、@count 個のアップロードがあります。結果として、次のファイルが除外されます: %list

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ja: このフィールドにアップロードできるファイルの数に制限はありません。

en: The file ID.
ja: ファイルのID。

en: The file language code.
ja: ファイルの言語コード。

en: The user ID of the file.
ja: ファイルのユーザーID。

en: Name of the file with no path components.
ja: パスを含まないファイル名。

en: The URI to access the file (either local or remote).
ja: ファイルにアクセスするURI（ローカルとリモート両方）。

en: The time that the node was created.
ja: ノードが作成された日時。

en: This format is shown when no other formats are available
ja: このフォーマットは、他に利用可能なフォーマットが無い場合に表示されます。

en: Based on the text editor configuration, these tags have automatically been added: <strong>@tag-list</strong>.
ja: テキストエディターの設定により、下記のタグが自動的に追加されます: <strong>@tag-list</strong>

en: Forum content
ja: フォーラムコンテンツ

en: The content ID of the forum index entry.
ja: フォーラムのインデックスエントリーのコンテンツID。

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in forum %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in forum %title</span>
ja[0]: <span class="visually-hidden">フォーラム %title への</span>新しい投稿 1 件
ja[1]: <span class="visually-hidden">フォーラム %title への</span>新しい投稿 @count 件

en: 1 new post<span class="visually-hidden"> in topic %title</span> | @count new posts<span class="visually-hidden"> in topic %title</span>
ja[0]: <span class="visually-hidden">トピック %title への</span>新しい投稿 1 件
ja[1]: <span class="visually-hidden">トピック %title への</span>新しい投稿 @count 件

en: The forum %label and all sub-forums have been deleted.
ja: フォーラム %label とすべてのサブフォーラムを削除しました。

en: forum: deleted %label and all its sub-forums.
ja: フォーラム: %label およびすべてのサブフォーラムを削除しました。

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
ja: %derivative_path に画像を生成しようとしましたが、元の画像が %source_image_path にありません。

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
ja: 画像の alt 属性に使用される、画像の代替テキスト。

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
ja: 画像の title 属性に使用される、画像のタイトル。

en: The width of the image in pixels.
ja: 画像の横幅（ピクセル）。

en: The height of the image in pixels.
ja: 画像の高さ（ピクセル）。

en: Custom language settings
ja: 言語のカスタム設定

en: Settings successfully updated.
ja: 設定を更新しました。

en: Change language settings for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>user profiles</em>, or any other supported element on your site. By default, language settings hide the language selector and the language is the site's default language.
ja: <em>コンテンツタイプ</em>や<em>タクソノミーボキャブラリー</em>、<em>ユーザープロフィール</em>、その他の対応するエレメントの言語設定を変更します。デフォルトでは、言語セレクターは非表示で、言語はサイトのデフォルト言語です。

en: Show language selector on create and edit pages
ja: 作成・編集ページに言語セレクターを表示

en: Select languages to enforce. If none are selected, all languages will be allowed.
ja: 強制する言語を選択してください。何も選択しない場合は、すべての言語が利用可能となります。

en: The language is not @languages.
ja: 言語は@languagesではありません。

en: The language is @languages.
ja: 言語は@languagesです。

en: Stores a URL string, optional varchar link text, and optional blob of attributes to assemble a link.
ja: リンクを構成する URL 文字列と、オプションとしての varchar リンクテキスト、 attribute の blob などを保存します。

en: Allow link text
ja: リンクテキストを許可

en: Placeholder for URL
ja: URL用のプレースホルダー

en: Placeholder for link text
ja: リンクテキスト用のプレースホルダー

en: Nothing to check.
ja: 確認するものはありません。

en: Translation file not found: @uri.
ja: 翻訳ファイルが見つかりません: @uri

en: Unable to download translation file @uri.
ja: 翻訳ファイル @uri をダウンロードできませんでした。

en: One translation files could not be checked. See the log for details. | @count translation files could not be checked. See the log for details.
ja[0]: 1 個の翻訳ファイルを確認できませんでした。より詳しい情報は、ログを参照してください。
ja[1]: @count 個の翻訳ファイルを確認できませんでした。より詳しい情報は、ログを参照してください。

en: Importing translation file: %filename (@percent%).
ja: 翻訳ファイルをインポートしています: %filename （@percent％）。

en: Translations imported.
ja: 翻訳をインポートしました。

en: Updating configuration translations
ja: 構成の翻訳を更新しています

en: Starting configuration update
ja: 構成の更新を開始しています

en: Error updating configuration translations
ja: 構成の翻訳の更新でエラーが発生しました

en: The configuration was successfully updated. There are %number configuration objects updated.
ja: 構成を更新できました。%number 個の構成オブジェクトが更新されました。

en: No configuration objects have been updated.
ja: 更新された構成オブジェクトはありません。

en: Unable to import translations file: @file
ja: 翻訳ファイルをインポートできませんでした: @file

en: Translations imported: %number added, %update updated, %delete removed.
ja: 翻訳をインポートしました: 追加 %number、更新 %update、削除 %delete

en: The configuration was successfully updated. %number configuration objects updated.
ja: 構成を更新しました。%number 個の構成オブジェクトが更新されました。

en: One translation file imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed. | @count translation files imported. %number translations were added, %update translations were updated and %delete translations were removed.
ja[0]: 1 個の翻訳ファイルをインポートしました。%number 個の翻訳を追加し、%update 個の翻訳を更新、%delete 個の翻訳を削除しました。
ja[1]: @count 個の翻訳ファイルをインポートしました。%number 個の翻訳を追加し、%update 個の翻訳を更新、%delete 個の翻訳を削除しました。

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. See the log for details.
ja[0]: 許可されていないか悪意のある HTML が含まれているため、1 個の翻訳文字列をスキップしました。より詳しい情報は、ログを参照してください。
ja[1]: 許可されていないか悪意のある HTML が含まれているため、@count 個の翻訳文字列をスキップしました。より詳しい情報は、ログを参照してください。

en: Checking translations
ja: 翻訳のチェック

en: Error checking translation updates.
ja: 翻訳の更新の確認でエラーが発生しました。

en: Updating translations
ja: 翻訳の更新

en: Error importing translation files
ja: 翻訳ファイルのインポートエラー

en: Updating translations.
ja: 翻訳の更新。

en: Source string (@language)
ja: ソース文字列（@language）

en: Built-in English
ja: コード組み込みの英語

en: Translated string (@language)
ja: 翻訳後の文字列（@language）

en: All translations up to date.
ja: 翻訳はすべて最新です。

en: Select a language to update.
ja: 更新する言語を選択してください。

en: File not found at %remote_path nor at %local_path
ja: %remote_path または %local_path にファイルは見つかりません。

en: File not found at %local_path
ja: %local_path にファイルは見つかりません。

en: Translation file location could not be determined.
ja: 翻訳ファイルの位置を特定できませんでした。

en: Missing translations for:
ja: 見つからない翻訳:

en: Missing translations for one project | Missing translations for @count projects
ja[0]: 1 件のプロジェクトの翻訳が見つかりません
ja[1]: @count 件のプロジェクトの翻訳が見つかりません

en: A local file system path where interface translation files will be stored.
ja: インターフェースの翻訳ファイルを保存する、ローカルのファイルシステムパス。

en: Updates available
ja: 利用可能な更新があります

en: Missing translations
ja: 消失した翻訳

en: Translation source
ja: 翻訳ソース

en: Drupal translation server and local files
ja: Drupal 翻訳サーバーとローカルファイル

en: Local files only
ja: ローカルファイルのみ

en: The source of translation files for automatic interface translation.
ja: インターフェースの自動翻訳に使用する翻訳ファイルのソース。

en: Don't overwrite existing translations.
ja: 既存の翻訳を上書きしない。

en: Only overwrite imported translations, customized translations are kept.
ja: インポートした翻訳のみ上書きし、カスタマイズした翻訳は維持します。

en: Overwrite existing translations.
ja: 既存の翻訳を上書きします。

en: How to treat existing translations when automatically updating the interface translations.
ja: 自動的にインターフェイスの翻訳を更新する際の、既存の翻訳の扱い方です。

en: Edit menu %label
ja: メニュー %label を編集

en: Add menu link
ja: メニューリンクを追加

en: Administrative summary
ja: 管理用の概要

en: Menu %label has been updated.
ja: メニュー %label を更新しました。

en: Menu %label has been added.
ja: メニュー %label を追加しました。

en: The menu link has been saved.
ja: メニューリンクを保存しました。

en: Published status or admin user
ja: 公開状況あるいは管理ユーザー

en: Promoted to front page status
ja: フロントページに掲載のステータス

en: Node operations bulk form
ja: ノード一括操作フォーム

en: Add a form element that lets you run operations on multiple nodes.
ja: 複数のノードに対して処理を行えるフォームエレメントを追加します。

en: Empty Node Frontpage behavior
ja: ノードが空の場合のフロントページの動作

en: Provides a link to the node add overview page.
ja: ノード追加の概要ページにリンクを提供します。

en: Link to revision
ja: リビジョンへのリンク

en: Link to revert revision
ja: リビジョンを戻すリンク

en: Link to delete revision
ja: リビジョンを削除するリンク

en: Access the Content overview page
ja: コンテンツ概要ページへアクセス

en: View all revisions
ja: すべてのリビジョンを表示

en: Revert all revisions
ja: すべてのリビジョンを戻す

en: %type_name: View revisions
ja: %type_name: リビジョンを表示

en: %type_name: Revert revisions
ja: %type_name: リビジョンを戻す

en: %type_name: Delete revisions
ja: %type_name: リビジョンを削除

en: Promotion options
ja: プロモーションオプション

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
ja: <span class="visually-hidden">@title の</span>続きを見る

en: The node revision ID.
ja: ノードリビジョンID。

en: The time that the node was last edited.
ja: ノードが最後に更新された日時。

en: The time that the current revision was created.
ja: 現在のリビジョンが作成された日時。

en: The user ID of the author of the current revision.
ja: 現在のリビジョンの投稿者のユーザーID。

en: The node bundle is @bundles or @last
ja: ノードバンドルは@bundlesあるいは@last

en: The node bundle is @bundle
ja: ノードバンドルは@bundle

en: Float value
ja: フロート値

en: An entity field containing a path alias and related data.
ja: パスエイリアスと関連するデータを含むエンティティフィールド。

en: Path id
ja: パスID

en: Created entity %type with ID %id.
ja: ID %id のエンティティ %type を作成しました。

en: Updated entity %type with ID %id.
ja: ID %id のエンティティ %type を更新しました。

en: Deleted entity %type with ID %id.
ja: ID %id のエンティティ %type を削除しました。

en: Raw output
ja: 未加工の出力

en: You have no fields. Add some to your view.
ja: フィールドがありません。ビューに追加してください。

en: The machine-readable name must contain only letters, numbers, dashes and underscores.
ja: システム内部名称には、半角英数字とハイフン、アンダースコアのみ利用できます。

en: All field aliases must be unique
ja: すべてのフィールドエイリアスはユニークでなければなりません

en: Accepted request formats
ja: 受け付けるリクエスト形式

en: Request formats that will be allowed in responses. If none are selected all formats will be allowed.
ja: レスポンスを許可するリクエスト形式。何も選択されていなければ、すべての形式を許可します。

en: The new set label is required.
ja: 新しいセットのラベルは必須です。

en: On UNIX, Linux, and Mac OS X, you will find the configuration in the file <em>/etc/syslog.conf</em>, or in <em>/etc/rsyslog.conf</em> or in the directory <em>/etc/rsyslog.d</em>. These files define the routing configuration. Messages can be flagged with the codes <code>LOG_LOCAL0</code> through <code>LOG_LOCAL7</code>. For information on Syslog facilities, severity levels, and how to set up <em>syslog.conf</em> or <em>rsyslog.conf</em>, see the <em>syslog.conf</em> or <em>rsyslog.conf</em> manual page on your command line.
ja: UNIX や Linux、Mac OS X であれば、<em>/etc/syslog.conf</em> ファイルや <em>/etc/rsyslog.conf</em> ファイル、あるいは <em>/etc/rsyslog.d</em> ディレクトリーで設定を見ることができます。これらのファイルではルーティングの設定が行われています。メッセージにはコード <code>LOG_LOCAL0</code> から <code>LOG_LOCAL7</code> までのフラグが割り振られます。Syslog ファシリティや重大度レベルについての情報、<em>syslog.conf</em> や <em>rsyslog.conf</em> の設定方法については、コマンドラインで <em>syslog.conf</em> もしくは <em>rsyslog.conf</em> のマニュアルページを参照してください。

en: Any data
ja: 任意のデータ

en: An entity field containing a UUID.
ja: 実体フィールドがUUIDを含有する。

en: Failed to fetch file due to error "%error"
ja: エラー「 %error 」のためにファイルのフェッチに失敗しました

en: Date and time formats
ja: 日付と時間のフォーマット

en: The update.php script is accessible to everyone without authentication check, which is a security risk. You must change the @settings_name value in your settings.php back to FALSE.
ja: update.php スクリプトには認証チェックなしに誰からもアクセス可能で、これはセキュリティリスクです。settings.php にある @settings_name の値を FALSE に戻してください。

en: Name of the date format
ja: 日付フォーマットの名前

en: @toolkit settings
ja: @toolkitの設定

en: Update this item
ja: このアイテムを更新

en: This value should not be null.
ja: null 値にはできません。

en: This value should be %limit or more.
ja: この値は、%limit 以上である必要があります。

en: The term ID.
ja: タームID。

en: The term language code.
ja: タームの言語コード。

en: Term Parents
ja: 親ターム

en: The parents of this term.
ja: このタームの親。

en: Create referenced entities if they don't already exist
ja: 参照先のエンティティが存在しなければ作成する

en: Telephone number
ja: 電話番号

en: This field stores a telephone number in the database.
ja: このフィールドは電話番号をデータベースに登録します。

en: Link using text: @title
ja: テキスト使用リンク: @title

en: Link using provided telephone number.
ja: 与えられた電話番号を使用するリンク。

en: Toolbar items
ja: ツールバーアイテム

en: !tour_item of !total
ja: !tour_item / !total

en: End tour
ja: ツアーを終える

en: Translatable elements
ja: 翻訳可能なエレメント

en: At least one field needs to be translatable to enable %bundle for translation.
ja: %bundleで翻訳を有効にするには、少なくともひとつのフィールドを翻訳可能にする必要があります。

en: <strong>@language_name (Original language)</strong>
ja: <strong>@language_name（元言語）</strong>

en: Administer translation settings
ja: 管理者の翻訳に関する設定

en: Create translations
ja: 翻訳項目を生成する

en: Delete translations
ja: 翻訳項目を削除する

en: Translate %bundle_label @entity_label
ja: %bundle_labelの@entity_labelを翻訳

en: Translate @entity_label
ja: @entity_labelを翻訳

en: "Show language selector" is not compatible with translating content that has default language: %choice. Either do not hide the language selector or pick a specific language.
ja: "言語セレクターを表示" は、デフォルトの言語（%choice）があるコンテンツの翻訳と互換性がありません。言語セレクターを非表示にしないか、あるいは特定の言語を指定するか、のいずれかとなります。

en: An unpublished translation will not be visible without translation permissions.
ja: 翻訳の権限を持たないユーザーには、非掲載の翻訳は表示されません。

en: %archive_file does not contain any .info.yml files.
ja: %archive_file には .info.yml ファイルが何も含まれていません。

en: <p>This is a one-time login for %user_name.</p><p>Click on this button to log in to the site and change your password.</p>
ja: <p>これは %user_name のワンタイムログインです。</p><p>このボタンをクリックしてサイトにログインし、パスワードを変更してください。</p>

en: Provides access to the user data service.
ja: ユーザーデータサービスへのアクセスを提供します。

en: Add a form element that lets you run operations on multiple users.
ja: 複数のユーザーに対して処理を行えるフォームエレメントを追加します。

en: User module form element.
ja: フォーム要素のユーザーモジュール

en: System module form element.
ja: システムモジュールのフォームエレメント

en: Edit user account
ja: ユーザーアカウントを編集する

en: Login attempt failed from %ip.
ja: %ip からのログイン失敗。

en: Cancel user
ja: ユーザーを取り消す

en: Enable password strength indicator
ja: パスワード強度インジケータを有効にする

en: Admin (user awaiting approval)
ja: 管理者（ユーザー承認待ち）

en: Role %label has been updated.
ja: 役割 %label を更新しました。

en: Role %label has been added.
ja: 役割 %label を追加しました。

en: The user language code.
ja: ユーザーの言語コード。

en: The time that the user last accessed the site.
ja: 該当ユーザーのサイトの最終アクセス時間

en: The time that the user last logged in.
ja: 該当ユーザーの最終ログイン時間

en: The email address used for initial account creation.
ja: アカウント作成時に登録された最初のメールアドレス。

en: The roles the user has.
ja: ユーザーの役割。

en: Update the user %name
ja: ユーザー %name を更新

en: The module which sets this user data.
ja: このユーザーデータをセットしたモジュール。

en: The name of the data key.
ja: データキーの名称。

en: The label of the view.
ja: ビューのラベル。

en: The machine-readable ID of the view.
ja: ビューのシステム内部名称。

en: Dropbutton
ja: ドロップボタン

en: Display fields in a dropbutton.
ja: フィールドをドロップボタンで表示します。

en: Rendered entity - @label
ja: レンダリング済みエンティティ - @label

en: Displays a rendered @label entity in an area.
ja: レンダリングした @label エンティティをエリアに表示します。

en: Display the @label
ja: @label を表示

en: Available global token replacements
ja: 利用可能な共通のトークン置換

en: Override the title of this view when it is empty. The available global tokens below can be used here.
ja: 結果が空の場合はタイトルを上書き。下記の利用可能な共通のトークンを使用できます。

en: Administrative comment
ja: 管理用コメント

en: Machine name of the display
ja: ディスプレイのシステム内部名称

en: This description will only be seen within the administrative interface and can be used to document this display.
ja: この説明分は管理インターフェースにのみ表示され、このディスプレイを表すのに使用されます。

en: CSS class name(s)
ja: CSSクラス名

en: Show contextual links on this view.
ja: このビューにコンテクスチュアルリンクを表示。

en: Show contextual links
ja: コンテクスチュアルリンクを表示

en: In the menu, the heavier links will sink and the lighter links will be positioned nearer the top.
ja: メニュー内で、より重いリンクがより下となり、より軽いリンクがより上になります。

en: Allow people to choose the sort order
ja: ユーザーが並び順を選択できるようにする

en: If sort order is not exposed, the sort criteria settings for each sort will determine its order.
ja: 並び順が外部設置でない場合、各並び順の設定は上から順に決定されます。

en: Label for ascending sort
ja: 昇順のラベル

en: Label for descending sort
ja: 降順のラベル

en: @name format: @date
ja: @name フォーマット: @date

en: Override the output of this field with custom text
ja: このフィールドの出力を、指定の文字列で上書き

en: Output this field as a custom link
ja: このフィールドを指定のリンクとして出力

en: Trim this field to a maximum number of characters
ja: 最大文字数でこのフィールドをトリミング

en: More link label
ja: 続きへのリンクのラベル

en: You may use the "Replacement patterns" above.
ja: 上の「置換パターン」を使用することができます。

en: An HTML corrector will be run to ensure HTML tags are properly closed after trimming.
ja: HTMLコレクターは、HTMLタグがトリミング後に適切に閉じられていることを確認するために実行されます。

en: Fields to be included as links.
ja: リンクとして含めるフィールド。

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the link action.
ja: リンクに ”destination” パラメーターを付与することで、リンクアクションが完了した後で、ユーザーを元のビューへ戻すことができます。

en: First page link text
ja: 最初のページへのリンクの文言

en: Last page link text
ja: 最後のページヘのリンクの文言

en: Offset (number of items to skip)
ja: オフセット（スキップするアイテム数）

en: For example, set this to 3 and the first 3 items will not be displayed.
ja: 例えば、ここを 3 に設定すると、最初の 3 アイテムが表示されません。

en: Pager link labels
ja: ページャーリンクのラベル

en: Previous page link text
ja: 前ページへのリンクテキスト

en: Next page link text
ja: 次ページへのリンクテキスト

en: Insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
ja: カンマ区切りで整数値を入れてください: 例: 10, 20, 50, 100

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Use this option only if you understand and accept this security risk.
ja: 警告: SQL の書き換えを無効にすることは、ノードのアクセス権限のセキュリティが無効になることを意味します。これにより、もしもビューの設定が間違っていた場合、ユーザーが本来閲覧できてはいけないものを閲覧できるようになる可能性があります。このセキュリティリスクを理解し、受け入れる場合にだけ、このオプションを使用してください。

en: No view mode selected
ja: ビューモードが選択されていません

en: Caption for the table
ja: テーブルのキャプション

en: Table details
ja: テーブル詳細

en: Summary title
ja: 概要のタイトル

en: Table description
ja: テーブルの説明

en: Provide additional details about the table to increase accessibility.
ja: アクセシビリティを高めるため、テーブルについてのさらなる詳細を追加します。

en: Enable @display_title
ja: @display_titleを有効化

en: Delete @display_title
ja: @display_titleを削除

en: Undo delete of @display_title
ja: @display_title の削除を元に戻す

en: Disable @display_title
ja: @display_titleを無効化

en: Edit view name/description
ja: ビューの名前 / 説明の編集

en: Analyze view
ja: ビューを分析

en: Reorder displays
ja: ディスプレイを並び替え

en: Revert view
ja: ビューを元に戻す

en: Add <span class="visually-hidden">@type</span>
ja: <span class="visually-hidden">@typeを</span>追加

en: And/Or Rearrange <span class="visually-hidden">filter criteria</span>
ja: And/Or 並べ替え <span class="visually-hidden">フィルター条件</span>

en: Rearrange <span class="visually-hidden">@type</span>
ja: <span class="visually-hidden">@typeを</span>並べ替え

en: This display has one or more validation errors.
ja: この表示には一つ以上のバリデーションエラーがあります。

en: There are no disabled views.
ja: 無効なビューがありません。

en: [@time ms] @query
ja: ［@time ミリ秒］ @query

en: Do you want to break the lock on view %name?
ja: ビュー %name のロックを解除しますか？

en: View language
ja: ビューの言語

en: Language of labels and other textual elements in this view.
ja: このビューのラベルその他のテキスト要素の言語

en: No displays available.
ja: 利用可能な表示はありません

en: Last saved
ja: 最終更新

en: Not saved yet
ja: 未保存

en: Book Page
ja: ブックページ

en: Aggregator feed item
ja: アグリゲーター フィード項目

en: Default parser for RSS, Atom and RDF feeds.
ja: RSSのデフォルトパーサで、AtomとRDFフィードです。

en: Custom Block
ja: カスタム・ブロック

en: Custom block type
ja: カスタムブロックタイプ

en: CKEditor core
ja: CKEditorコア

en: Styles dropdown
ja: ドロップダウンのスタイル

en: Comment selection
ja: コメントセレクション

en: Contact message
ja: コンタクトメッセージ

en: My Editor
ja: マイエディター

en: Entity display
ja: エンティティのディスプレイ

en: Entity form display
ja: エンティティフォームディスプレイ

en: Display the ID of the referenced entities.
ja: 参照されたエンティティの ID を表示する。

en: Selects referenceable entities for an entity reference field.
ja: エンティティ参照フィールドで参照可能なエンティティを選択してください。

en: Entity Reference inline fields
ja: エンティティ参照インラインフィールド

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
ja: ラベルとレンダリングされた行の PHP 配列として結果を返します。

en: File selection
ja: ファイルセレクション

en: Separate link text and URL
ja: リンクテキストとURLを分ける

en: Node selection
ja: ノードの選択

en: Watchdog database log
ja: システム監視データベースログ

en: REST export
ja: REST エクスポート

en: Create a REST export resource.
ja: REST出力のリソースを作成します。

en: Use entities as row data.
ja: エンティティを行データとして使用します。

en: Use fields as row data.
ja: 行のデータとしてフィールドを使用。

en: Serializer
ja: シリアライザー

en: Serializes views row data using the Serializer component.
ja: Serializer コンポーネントを使用して、ビューの行データをシリアライズします。

en: Shortcut set
ja: ショートカットセット

en: Tar
ja: TAR

en: Handles .tar files.
ja: .tar ファイルを扱います。

en: Handles zip files.
ja: zip ファイルを扱います。

en: Taxonomy Term selection
ja: タクソノミータームセレクション

en: Display reference to taxonomy term in RSS.
ja: RSS にタクソノミータームへの参照を表示します。

en: Telephone link
ja: 電話番号リンク

en: User selection
ja: ユーザーセレクション

en: Views Exposed Filter Block
ja: Views 外部設置フィルターブロック

en:  - Basic validation -
ja:  - 基本的な検証 -

en: A simple pager containing previous and next links.
ja: 「前へ」と「次へ」のリンクを含む単純なページャー。

en: Display all items that this view might find.
ja: このビューで探し出せるすべてのアイテムを表示。

en: Displays rows as HTML list.
ja: HTMLリストとして行を表示。

en: Language detection and selection
ja: 言語の判別と選択

en: menus
ja: メニュー

en: Toolkit
ja: ツールキット

en: Settings for the statistical information that Drupal will keep about the site.
ja: Drupal が保持する、サイトに関する統計情報の設定。

en: Autoplay: %autoplay
ja: 自動再生: %autoplay

en: Loop: %loop
ja: ループ: %loop

en: Muted: %muted
ja: ミュート: %muted

en: Display of multiple files
ja: 複数のファイルを表示

en: Configuration Translation
ja: 構成の翻訳

en: - empty image -
ja: - 空画像 -

en: Field formatters
ja: フィールドフォーマッター

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
ja: 有効にすると、エンティティのレンダリングにおいてアクセス権限のチェックは行われません。

en: Save and select
ja: 保存して選択

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor.
ja: CKEditor を使用したリッチテキストフィールドでの WYSIWYG な編集。

en: Protocol version
ja: プロトコルのバージョン

en: The directory %translations_directory exists.
ja: %translations_directory ディレクトリが存在しました。

en: MySQL, MariaDB, Percona Server, or equivalent
ja: MySQL, MariaDB, Percona Server または同等のもの

en: The referenced language
ja: 参照された言語

en: Language reference
ja: 言語リファレンス

en: URI value
ja: URI値

en: An entity field containing a URI.
ja: URI値を含むエンティティ・フィールド

en: Caribbean Netherlands
ja: (ボネール、シント・ユースタティウス、サバ) の総称

en: Congo - Kinshasa
ja: コンゴ - キンシャサ

en: Congo - Brazzaville
ja: コンゴ - ブラザビル

en: Côte d’Ivoire
ja: コートジボワール

en: Clipperton Island
ja: クリッパートン島

en: Hong Kong SAR China
ja: 中国返還後の香港

en: Canary Islands
ja: カナリア諸島

en: Palestinian Territories
ja: パレスチナ自治区

en: Outlying Oceania
ja: オセアニア

en: U.S. Outlying Islands
ja: 合衆国領有小離島

en: Time span in seconds
ja: 秒単位の時間間隔

en: Using simple actions
ja: シンプルなアクションを使う

en: Creating and configuring advanced actions
ja: 高度なアクションの作成と設定

en: A unique name for this block instance. Must be alpha-numeric and underscore separated.
ja: このブロックインスタンスに固有の名称。半角英数字とアンダースコアのみを使用することができます。

en: Filter by block name
ja: ブロック名で絞り込み

en: Enter a part of the block name to filter by.
ja: 絞り込むブロック名の一部を入力してください。

en: Allow settings in the block configuration
ja: ブロック設定での構成を許可する

en: Items per block
ja: ブロックごとの項目

en: @count (default setting)
ja: @count (デフォルト設定)

en: Enabling CKEditor for individual text formats
ja: 個々のテキスト形式のためCKEditorの有効化

en: Configuring the toolbar
ja: ツールバーの設定

en: When CKEditor is chosen from the <em>Text editor</em> drop-down menu, its toolbar configuration is displayed. You can add and remove buttons from the <em>Active toolbar</em> by dragging and dropping them, and additional rows can be added to organize the buttons.
ja: <em>テキストエディター</em>のドロップダウンメニューから CKEditor を選択すると、ツールバーの設定項目が表示されます。ドラッグアンドドロップすることでボタンを、またボタンをまとめるための行を、<em>アクティブツールバー</em>に追加・削除することができます。

en: Formatting content
ja: 書式設定の内容

en: Toggling between formatted text and HTML source
ja: フォーマットされたテキストやHTMLソースを切り替えます

en: If the <em>Source</em> button is available in the toolbar, users can click this button to disable the visual editor and edit the HTML source directly. After toggling back, the visual editor uses the allowed HTML tags to format the text — independent of whether buttons for these tags are available in the toolbar. If the text format is set to <em>limit the use of HTML tags</em>, then all excluded tags will be stripped out of the HTML source when the user toggles back to the text editor.
ja: ツールバーで<em>ソース</em>ボタンが利用可能であれば、このボタンをクリックしてビジュアルエディターを無効にし、HTML ソースを直接編集することができます。エディターを元に戻すと、ビジュアルエディターは許可されている HTML タグを使用して — タグに対応するボタンがツールバーで利用可能かどうかに関わらず — テキストを整形します。テキストフォーマットが<em>HTML タグの仕様を制限</em>する設定になっている場合、ユーザーがエディターを元に戻すと、すべての除外タグが HTML ソースから取り除かれます。

en: Uploads disabled
ja: アップロード不可

en: Uploads enabled, max size: @size @dimensions
ja: アップロードが有効です。最大サイズ： @size @dimensions

en: Edit Image
ja: 画像編集

en: Drupal link
ja: Drupalのリンク

en: CKEditor plugin settings
ja: CKEditorのプラグイン設定

en: Could not extract the contents of the tar file. The error message is <em>@message</em>
ja: tar ファイルのコンテンツを展開できませんでした。エラーメッセージは以下の通りです: <em>@message</em>

en: Discard changes?
ja: 変更を破棄しますか？

en: Enable image uploads
ja: 画像アップロードを有効にする

en: Storage: @name
ja: 保存場所: @name

en: A directory relative to Drupal's files directory where uploaded images will be stored.
ja: アップロードされた画像を格納するディレクトリを、Drupal の files ディレクトリからの相対パスで指定してください。

en: If this is left empty, then the file size will be limited by the PHP maximum upload size of @size.
ja: 空欄の場合は、PHPの最大アップロードサイズである @size が限度となります。

en: Images larger than these dimensions will be scaled down.
ja: この画像サイズより大きな画像は縮小されます。

en: Installing text editors
ja: テキストエディターをインストール

en: Enabling a text editor for a text format
ja: テキストフォーマットに対してテキストエディターを有効化

en: Configuring a text editor
ja: テキストエディターの設定

en: Once a text editor is associated with a text format, you can configure it by clicking on the <em>Configure</em> link for this format. Depending on the specific text editor, you can configure it for example by adding buttons to its toolbar. Typically these buttons provide formatting or editing tools, and they often insert HTML tags into the field source. For details, see the help page of the specific text editor.
ja: テキストエディターをテキストフォーマットに関連付けると、そのフォーマットの<em>設定</em>リンクをクリックすることで設定できるようになります。指定したテキストエディターによっては、例えばツールバーにボタンを追加するといった設定を行うことができます。一般にこれらのボタンは整形や編集のツールを提供し、多くはフィールドのソースに HTML タグを挿入します。詳細については、指定したテキストエディターのヘルプページを参照してください。

en: Using different text editors and formats
ja: 異なるテキストエディターとフォーマットを使用

en: If you change the text format on a text field, the text editor will change as well because the text editor configuration is associated with the individual text format. This allows the use of the same text editor with different options for different text formats. It also allows users to choose between text formats with different text editors if they are installed.
ja: テキストフィールドのテキストフォーマットを変更すると、テキストエディターの設定はそれぞれのテキストフォーマットに関連付けられているため、テキストエディターもまた変更されます。これにより、異なるテキストフォーマットで同じテキストエディターを異なる設定で使用できるようになります。また、複数のテキストエディターがインストールされていれば、テキストエディターが異なるテキストフォーマットを選択することもできるようになります。

en: Placeholder: @placeholder
ja: プレースホルダー: @placeholder

en: No placeholder
ja: プレースホルダー無し

en: Add, edit, and delete custom display modes.
ja: カスタム表示モードの追加・編集・削除。

en: Display modes
ja: ディスプレイモード

en: Configure what displays are available for your content and forms.
ja: コンテンツとフォームに対してどの表示が利用できるかを設定します。

en: Manage custom view modes.
ja: カスタムビューモードの管理。

en: Form modes
ja: フォームモード

en: Manage custom form modes.
ja: カスタムフォームモードの管理。

en: Add form mode
ja: フォームモードの追加

en: Edit form mode
ja: フォームモードの編集

en: Choose view mode entity type
ja: ビューモードのエンティティタイプを選択

en: Choose form mode entity type
ja: フォームモードのエンティティタイプを選択

en: Deleting a @entity-type will cause any output still requesting to use that @entity-type to use the default display settings.
ja: @entity-typeを削除すると、その@entity-typeの使用を要求するすべての出力がデフォルトのディスプレイ設定を使用することになります。

en: Saved the %label @entity-type.
ja: %label @entity-type を保存。

en: Autocomplete matching: @match_operator
ja: 自動補完マッチング: @match_operator

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
ja: 参照されたエンティティ(%type: %id)は存在しません。

[ctx: Sort order]
en: Order
ja: 順序

en: %entity_label: Administer form display
ja: %entity_label: フォームディスプレイの管理

en: Plugin for @title
ja: @title のプラグイン

en: @type (module: @module)
ja: @type （モジュール: @module）

en: Widget settings:
ja: ウィジェット設定:

en: The label of the entity that is related to the file.
ja: ファイルに関連付けられているエンティティのラベル。

en: Access the Files overview page
ja: ファイル概要ページヘのアクセス

en: Progress indicator: @progress_indicator
ja: 進捗表示方法: @progress_indicator

en: The %filter filter is missing, and will be removed once this format is saved.
ja: %filter フィルターが見当たりません。このフォーマットを保存すると、フィルターは削除されます。

en: Lines and paragraphs are automatically recognized. The &lt;br /&gt; line break, &lt;p&gt; paragraph and &lt;/p&gt; close paragraph tags are inserted automatically. If paragraphs are not recognized simply add a couple of blank lines.
ja: 改行と段落を自動で認識します。&lt;br /&gt; 改行タグおよび &lt;p&gt; 段落タグと &lt;/p&gt; 段落の終了タグが自動で挿入されます。段落が認識されなければ、単純に空白行の組を追加します。

en: Missing filter. All text is removed
ja: フィルターが見付かりません。すべてのテキストが除去されます。

en: Missing filter plugin: %filter.
ja: 見つからないフィルタープラグイン: %filter。

en: Provides a fallback for missing filters. Do not use.
ja: 見つからないフィルターの予備を提供します。使用しないでください。

en: Updated @type %term.
ja: @type %term を更新しました。

en: Add image style
ja: 画像スタイルを追加

en: Preview image style: @style
ja: 画像スタイルのプレビュー: @style

en: Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. This action cannot be undone.
ja: 言語を削除することにより、その言語に関連するインターフェースの翻訳のすべてが削除され、その言語のコンテンツは言語ニュートラルに設定されます。このアクションは元に戻すことができません。

en: No placeholders
ja: プレースホルダーなし

en: Title placeholder: @placeholder_title
ja: タイトルプレースホルダー: @placeholder_title

en: URL placeholder: @placeholder_url
ja: URL プレースホルダー: @placeholder_url

en: Note that importing large .po files may take several minutes.
ja: サイズの大きな .po ファイルのインポートには数分かかることに注意してください。

en: Content items can be edited using different form modes. Here, you can define which fields are shown and hidden when %type content is edited in each form mode, and define how the field form widgets are displayed in each form mode.
ja: 異なるフォームモードでコンテンツアイテムを編集することができます。ここでは、%type のコンテンツを各フォームモードで編集する際に、どのフィールドを表示・非表示にするか、またフィールドのウィジェットをどのように表示するかを定義できます。

en: Edit %label content type
ja: %label コンテンツタイプを編集

en: The content has either been modified by another user, or you have already submitted modifications. As a result, your changes cannot be saved.
ja: コンテンツが他のユーザーに編集されているか、あなたが既に編集を保存しています。そのため、変更内容は保存できません。

en: Use field label: @display_label
ja: フィールドラベル: @display_label を使用

en: Provides a row plugin to display search results.
ja: 検索結果を表示する行プラグインを提供します。

en: A local file system path where public files will be stored. This directory must exist and be writable by Drupal. This directory must be relative to the Drupal installation directory and be accessible over the web. This must be changed in settings.php
ja: パブリックファイルを格納する、ローカルのファイルシステムパス。このディレクトリーは存在していて、Drupal から書き込み可能でなくてはなりません。このディレクトリーは Drupal のインストール環境から相対的な位置にあり、ウェブからアクセス可能でなくてはなりません。settings.php で変更する必要があります。

en: %name: the telephone number may not be longer than @max characters.
ja: %name: 電話番号は @max 文字を超えないようにしてください。

en: %name: the text may not be longer than @max characters.
ja: %name: テキストは @max 文字以上にはできません。

en: Summary rows
ja: 概要行数

en: The toolbar cannot be set to a horizontal orientation when it is locked.
ja: ツールバーがロックされている場合、水平方向に設定することはできません。

en: This form lets administrators add and edit fields for storing user data.
ja: このフォームでは管理者がユーザーデーターを保存するためのフィールドの追加や編集をすることができます。

en: This form lets administrators configure how form fields should be displayed when editing a user profile.
ja: このフォームで、ユーザープロフィールの編集時にフォームフィールドをどのように表示するかを管理者が設定できます。

en: Alter the HTTP response status code used by this view, mostly helpful for empty results.
ja: このビューで使用される HTTP レスポンスコードを変更し、主に結果が空の場合に役立ちます。

en: HTTP status code
ja: HTTPステータスコード

en: Always display the more link
ja: 続きへのリンクを常に表示

en: Check this to display the more link even if there are no more items to display.
ja: チェックを入れると、これ以上表示するアイテムがなくても続きへのリンクを表示します。

en: Make entity label a link to entity page.
ja: エンティティのラベルをエンティティページへのリンクにする。

en: You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
ja: このフィールドを使用する前にこのディスプレイにいくつかフィールドを追加しなくてはなりません。これらのフィールドはお好みにより <em>表示から除外</em>にチェックが入っていても大丈夫です。表示順序によりこのフィールドよりも後ろにあるフィールドを使用することはできません。ここにあがっていないフィールドが必要な場合はフィールドの並べ替えを行ってください。

en: Automatic width
ja: 幅自動設定

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
ja: 各カラムの横幅を、カラムの数に基づいて自動で計算します。追加のクラスを指定したり、テーマがグリッドシステムのクラスに介入する場合に、このオプションを無効にすることが有用であると分かるかもしれません。

en: Default column classes
ja: デフォルトのカラムクラス

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ja: views-col や col-1、clearfix といった、Views のデフォルトのカラムクラスを出力します。それにより、ビューのマークアップ量を簡単に減らすことができ、その分だけ凝ったスタイルに労力を割くことができます。

en: Custom column class
ja: カラムのカスタムクラス

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
ja: 各カラムに出力する追加のクラス。スペース区切りで入力します。

en: Default row classes
ja: デフォルトの行クラス

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ja: views-row や row-1、clearfix といった、Views のデフォルトの行クラスを出力します。それにより、ビューのマークアップ量を簡単に減らすことができ、その分だけ凝ったスタイルに労力を割くことができます。

en: Custom row class
ja: カスタム行クラス

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
ja: 各行に出力する追加のクラス。スペース区切りで入力します。

en: Default wizard
ja: デフォルトウィザート

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ja: Views が生成するすべてのクエリーには、ビューとディスプレイの名前 'view-name:display-name' が文字列としてSELECT 句の末尾に含まれます。これによって、データベースサーバーのログで Views のクエリーを区別するのが簡単になりますが、トラブルシューティングにだけ使用するべきです。

en: Selected:
ja: 選択済み:

en: Additional data
ja: その他のデータ

[ctx: Validation]
en: Allowed values
ja: 許可された値

en: You must select at least %limit choice. | You must select at least %limit choices.
ja[0]: 少なくとも %limit の選択肢を選ぶ必要があります

en: You must select at most %limit choice. | You must select at most %limit choices.
ja[0]: 少なくとも %limit 個を選択してください。
ja[1]: 少なくとも %limit 個を選択してください。

[ctx: Validation]
en: Bundle
ja: バンドル

en: The entity must be of bundle %bundle.
ja: エンティティはバンドル %bundle でなければなりません。

[ctx: Validation]
en: Complex data
ja: コンテキストの複素数データ：検証

[ctx: Validation]
en: Count
ja: カウント

en: This collection should contain %limit element or more. | This collection should contain %limit elements or more.
ja[0]: このコレクションには %limit 個以上のエレメントを含めてください。
ja[1]: このコレクションには %limit 個以上のエレメントを含めてください。

en: This collection should contain %limit element or less. | This collection should contain %limit elements or less.
ja[0]: このコレクションには %limit 個以下のエレメントを含めてください。
ja[1]: このコレクションには %limit 個以下のエレメントを含めてください。

en: This collection should contain exactly %limit element. | This collection should contain exactly %limit elements.
ja[0]: このコレクションには正確に %limit 個のエレメントを含めてください。
ja[1]: このコレクションには正確に %limit 個のエレメントを含めてください。

[ctx: Validation]
en: Entity type
ja: エンティティ・タイプ

en: The entity must be of type %type.
ja: エンティティは、タイプ %typeでなければなりません。

[ctx: Validation]
en: Length
ja: 長さ

en: This value is too long. It should have %limit character or less. | This value is too long. It should have %limit characters or less.
ja[0]: 値が長すぎます。 %limit 文字以内にしてください。
ja[1]: 値が長すぎます。 %limit 文字以内にしてください。

en: This value is too short. It should have %limit character or more. | This value is too short. It should have %limit characters or more.
ja[0]: 値が短すぎます。%limit 文字以上にしてください。
ja[1]: 値が短すぎます。%limit 文字以上にしてください。

en: This value should have exactly %limit character. | This value should have exactly %limit characters.
ja[0]: ちょうど %limit 文字にしてください。
ja[1]: ちょうど %limit 文字にしてください。

[ctx: Validation]
en: Primitive type
ja: コンテキストのプリミティブ型：検証

en: This value should be of the correct primitive type.
ja: この値は、適切なプリミティブ型でなければならない。

[ctx: Validation]
en: Range
ja: 範囲

en: This value should be %limit or less.
ja: この値は、%limit 以下である必要があります。

[ctx: Validation]
en: Entity Reference valid reference
ja: 有効な参照があるエンティティ・リファレンス

[ctx: Validation]
en: User name
ja: ユーザー名

[ctx: Validation]
en: User name unique
ja: ユーザー名が固有

en: %name must be higher than or equal to %min.
ja: %name は%min以上でなくてはなりません。

en: %name must be lower than or equal to %max.
ja: %name は%max以下でなければなりません。

[ctx: Validation]
en: Entity changed
ja: 変更されたエンティティ

en: Select the feed that should be displayed
ja: 表示したフィードを選択してください

en: Block layout
ja: ブロックレイアウト

en: Creating and managing custom block types
ja: カスタムブロックタイプの作成と管理

en: Custom block library
ja: カスタムブロックライブラリ

en: The custom block language code.
ja: カスタム・ブロックの言語コード

en: The time that the custom block was last edited.
ja: カスタムブロックが最後に編集された時間。

en: Block category
ja: ブロック・カテゴリー

en: Hide block if the view output is empty
ja: ビューの内容がない場合はブロックを隠す

en: Block empty settings
ja: ブロックが空の場合の設定

en: Hide block if no result/empty text
ja: 結果がなくテキストが空の時はブロックを隠す

en: Hide the block if there is no result and no empty text and no header/footer which is shown on empty result
ja: テキストが空で、結果が無く、結果が無い時のヘッダーとフッターが無い際はブロックを非表示にします

en: Enter caption here
ja: ここにキャプションを入力してください

en: Drupal image caption widget
ja: Drupal イメージ・キャプション・ウィジェット

en: The number of comments posted on an entity.
ja: エンティティに投稿されたコメント数

en: The number of comments posted on an entity since the reader last viewed it.
ja: 読者が最後に閲覧してからエンティティに投稿されたコメント数

en: The entity the comment was posted to.
ja: コメントが投稿されたエンティティ

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
ja: コメントが返信される @entity_type

en: The number of comments an entity has.
ja: エンティティが保持するコメント数

en: The most recent of last comment posted or entity updated time.
ja: 最新のコメントまたはエンティティの更新日時

en: Display the last comment of an entity
ja: エンティティの最新コメントを表示

en: The last comment of an entity.
ja: エンティティの最新コメント

en: The User ID of the author of the last comment of an entity.
ja: エンティティへの最新コメントの投稿者ユーザーID

en: The entity type to which the comment is a reply to.
ja: コメントが付けられた対象のエンティティタイプ。

en: Display the standard add comment link used on regular @entity_type, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
ja: 閲覧ユーザーにコメントを追加する権限がある場合にだけ、@entity_type で通常用いられているスタンダードなコメント追加リンクを表示。

en: Display nodes only if a user posted the @entity_type or commented on the @entity_type.
ja: ユーザーが @entity_type を投稿するか、あるいは @entity_type にコメントするかした場合にだけノードを表示。

en: Comments of the @entity_type using field: @field_name
ja: フィールドを使用した@entity_type のコメント: @field_name

en: Relate all comments on the @entity_type. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
ja: @entity_type のすべてのコメントを関連付けます。この設定によって、コメントごとに 1 つの重複レコードが作成されてしまいます。通常、この設定が必要な場合は、コメントビューを作成したほうが良いでしょう。

en: Edit comment %title
ja: コメント %title を編集

en: The ID of the entity of which this comment is a reply.
ja: このコメントが付けられた対象のエンティティID。

en: The entity type to which this comment is attached.
ja: このコメントが付けられた対象のエンティティタイプ。

en: Comment field name
ja: コメントフィールド名

en: The field name through which this comment was added.
ja: コメントの追加に使用されたフィールド名。

en: Last comment ID
ja: 最新コメントID

en: Last comment timestamp
ja: 最新コメントのタイムスタンプ

en: The time that the last comment was created.
ja: 最新のコメントが作成された時間。

en: Last comment name
ja: 最新コメントの名前

en: The name of the user posting the last comment.
ja: 最新のコメントを投稿したユーザーの名前。

en: Last comment user ID
ja: 最新コメントのユーザーID

en: The number of comments.
ja: コメント数。

en: This field manages configuration and presentation of comments on an entity.
ja: このフィールドはエンティティのコメントの設定や見た目を管理します。

en: Comment list
ja: コメントリスト

en: Show the comment link in the form used on standard entity teasers, rather than the full entity form.
ja: フルエンティティフォームではなく、標準的なエンティティティーザーに使われるフォームへのコメントリンクを表示します。

en: Content language and translation
ja: コンテンツの言語と翻訳

en: Configure language and translation support for content.
ja: コンテンツの言語と翻訳のサポートの設定を行います。

en: Select source language
ja: ソースの言語を選択

en: Computed date
ja: 計算された日付

en: The computed DateTime object.
ja: 計算された DateTime オブジェクト。

en: Log entries
ja: ログエントリー

en: Contains a list of log entries.
ja: ログエントリーの一覧が含まれています。

en: The user on which the log entry as written.
ja: ログエントリーが記録された際のユーザー。

en: The actual message of the log entry.
ja: ログエントリーの実際のメッセージ。

en: The variables of the log entry in a serialized format.
ja: シリアライズされたログエントリーの変数。

en: Operation links for the event.
ja: イベントの操作リンク。

en: URL of the previous page.
ja: 前のページのURL。

en: Date when the event occurred.
ja: イベントが発生した日時。

en: Replace variables
ja: 置換変数

en: One file only. | Maximum @count files.
ja[0]: 1ファイルのみ。
ja[1]: 最大@countファイル。

en: Delete forum
ja: フォーラムを削除

en: Configure language support for content.
ja: コンテンツへの言語サポートを構成します。

en: Managing and displaying link fields
ja: リンクフィールドの管理と表示

en: Adding link text
ja: リンクテキストの追加

en: In the field settings you can define additional link text to be <em>optional</em> or <em>required</em> in any link field.
ja: フィールドの設定で、各リンクフィールドに対して追加のリンクテキストが<em>任意</em>か<em>必須</em>かを定義することができます。

en: Displaying link text
ja: リンクテキストの表示

en: If link text has been submitted for a URL, then by default this link text is displayed as a link to the URL. If you want to display both the link text <em>and</em> the URL, choose the appropriate link format from the drop-down menu in the <em>Manage display</em> page. If you only want to display the URL even if link text has been submitted, choose <em>Link</em> as the format, and then change its <em>Format settings</em> to display <em>URL only</em>.
ja: URL に対してリンクテキストが登録されると、デフォルトでは URL へのリンクとしてそのリンクテキストを表示します。もしもリンクテキスト<em>および</em> URL の両方を表示したければ、<em>表示管理</em>ページのドロップダウンメニューから適当なリンクフォーマットを選択してください。もしもリンクテキストが登録されていても URL だけを表示したければ、フォーマットに<em>リンク</em>を選択し、それから <em>URL のみ</em>を表示するように<em>フォーマット設定</em>を変更してください。

en: Adding attributes to links
ja: リンクに属性を追加

en: You can add attributes to links, by changing the <em>Format settings</em> in the <em>Manage display</em> page. Adding <em>rel="nofollow"</em> notifies search engines that links should not be followed.
ja: <em>表示管理</em>ページで<em>フォーマット設定</em>を変更することで、リンクに属性を追加することができます。<em>rel="nofollow"</em> を追加すると、そのリンクをたどらないよう検索エンジンに知らせます。

en: Validating URLs
ja: URL のバリデーション

en: Number (decimal)
ja: 数値 (小数点型)

en: Number (float)
ja: 数値 (浮動小数点型)

en: Number (integer)
ja: 数値 (整数型)

en: Alias for @id
ja: @id のエイリアス

en: Raw output for @id
ja: @idの未加工の出力

en: The Serialization module provides a service for serializing and deserializing data to and from formats such as JSON and XML.
ja: Serialization モジュールは、データを JSON や XML のような形式にシリアライズしたりデシリアライズ (復元) するサービスを提供します。

en: Serialization is the process of converting data structures like arrays and objects into a string. This allows the data to be represented in a way that is easy to exchange and store (for example, for transmission over the Internet or for storage in a local file system). These representations can then be deserialized to get back to the original data structures.
ja: シリアライズは、配列やオブジェクトといったデータ構造を文字列に変換する処理です。これにより、交換や格納 (例えば、インターネットを介した送信やローカルファイルへの格納) をしやすい方法でデータを表すことができます。その後で、これらの表現を元のデータ構造に復元することができます。

en: The serializer splits this process into two parts. Normalization converts an object to a normalized array structure. Encoding takes that array and converts it to a string.
ja: シリアライザ―はこの処理をふたつの段階に分けます。正規化はオブジェクトを正規化された配列構造に変換します。エンコーディングがその配列を受け取り、文字列に変換します。

en: The uninstall process removes all data related to a module.
ja: アンインストールプロセスはモジュールに関連したすべてのデータを削除します。

en: The date the term was last updated.
ja: タームの最終更新日時。

en: The time that the term was last edited.
ja: タームが最後に編集された日時。

en: Managing and displaying telephone fields
ja: 電話番号フィールドの管理と表示

en: Displaying telephone numbers as links
ja: リンクとして電話番号を表示

en: The user account %name cannot be canceled.
ja: ユーザーアカウント %name をキャンセルできません。

en: The handler for this item is broken or missing. The following details are available:
ja: このフィールドのハンドラーは壊れているか失われています。詳細は以下の通り:

en: Default actions
ja: デフォルトのアクション

en: Grouping @id
ja: グループ化 @id

en: Columns for @field
ja: @fieldのカラム

en: Sortable for @field
ja: @fieldで並び替え可能

en: Default sort order for @field
ja: @field のデフォルトの並び順

en: Default sort for @field
ja: @field のデフォルトの並び方

en: Alignment for @field
ja: @fieldの文字寄せ

en: Separator for @field
ja: @field のセパレーター

en: Hide empty column for @field
ja: @field の空のカラムを非表示

en: Responsive setting for @field
ja: @field のレスポンシブ設定

en: No default sort
ja: デフォルトの並び順なし

en: Page display settings
ja: ページの表示設定

en: Block display settings
ja: ブロックの表示設定

en: View basic information
ja: ビューの基本情報

en: Allow embedded displays
ja: 埋め込みディスプレイを許可

en: Embedded displays can be used in code via views_embed_view().
ja: コードに views_embed_view() を記述することで埋め込みのディスプレイを使用することができます。

en: Show SQL query
ja: SQLクエリを見る

en: Remove @title
ja: @titleを削除

en: Weight for @id
ja: @idのウェイト

en: Group for @id
ja: @idのグループ

en: Remove @id
ja: @idを削除

en: PHP date format
ja: PHP 日付フォーマット

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Media types
ja: メディアタイプ

en: Not fully protected
ja: 完全には保護されていません

en: Could not load the form for <q>@field-label</q>, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
ja: ウェブサイトもしくはネットワークの接続に問題があるため、<q>@field-label</q>のフォームを読み込めませんでした。<br>再度行なってください。

en: Your changes to <q>@entity-title</q> could not be saved, either due to a website problem or a network connection problem.<br>Please try again.
ja: ウェブサイトもしくはネットワークの接続に問題があるため、<q>@entity-title</q>への変更を保存できませんでした。<br>再度行なってください。

en: Reset your password
ja: パスワードを再設定

en: Number of new comments
ja: 新着コメント数

en: Lists (Views)
ja: リスト (Views)

en: Move a button into the <em>Active toolbar</em> to enable it, or into the list of <em>Available buttons</em> to disable it. Buttons may be moved with the mouse or keyboard arrow keys. Toolbar group names are provided to support screen reader users. Empty toolbar groups will be removed upon save.
ja: ボタンを<em>アクティブツールバー</em>へ移動させると有効になり、<em>利用可能なボタン</em>へ移動させると無効になります。マウスやキーボードの矢印キーでボタンを移動させることができます。ツールバーグループの名前は、スクリーンリーダー利用者のサポートのために提供します。空のツールバーグループは、保存の際に削除されます。

en: Button divider
ja: ボタンディバイダー

en: CKEditor toolbar and button configuration.
ja: CKEditor ツールバーとボタンの設定。

en: Hide group names
ja: グループ名を非表示

en: Show group names
ja: グループ名を表示

en: @groupName button group in position @position of @positionCount in row @row of @rowCount.
ja: @rowCount 行中の @row 行目にある @positionCount 個中の @position 個目に位置する @groupName ボタングループ

en: Press the down arrow key to create a new row.
ja: 新しい行を作成するには下矢印キーを押してください。

en: @name @type.
ja: @name @type。

en: Press the down arrow key to activate.
ja: 有効化するには下矢印キーを押してください。

en: @name @type in position @position of @positionCount in @groupName button group in row @row of @rowCount.
ja: @rowCount 行中の @row 行目にある @groupName ボタングループの @positionCount 個中の @position 個目に位置する @name @type。

en: Press the down arrow key to create a new button group in a new row.
ja: 新しい行に新しいボタングループを作成するには下矢印キーを押してください。

en: This is the last group. Move the button forward to create a new group.
ja: これは最後のグループです。新しいグループを作成するにはボタンを前に進めてください。

en: The "@name" button is currently enabled.
ja: 「 @name 」ボタンは現在有効です。

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this button.
ja: このボタンの位置を変更するにはキーボードの矢印キーを押してください。

en: Press the up arrow key on the top row to disable the button.
ja: ボタンを無効化するには一番上の行で上矢印キーを押してください。

en: The "@name" button is currently disabled.
ja: 現在、"@name" ボタンは無効です。

en: Use the down arrow key to move this button into the active toolbar.
ja: このボタンをアクティブなツールバーに移動するには下矢印キーを押してください。

en: This @name is currently enabled.
ja: この @name は現在有効です。

en: Use the keyboard arrow keys to change the position of this separator.
ja: このセパレーターの位置を変更するにはキーボードの矢印キーを押してください。

en: Separators are used to visually split individual buttons.
ja: セパレーターは各ボタンを視覚的に分割するために使用することができます。

en: This @name is currently disabled.
ja: この @name は現在無効です。

en: Use the down arrow key to move this separator into the active toolbar.
ja: このセパレーターをアクティブツールバーへ移動させるには、下矢印キーを使用してください。

en: You may add multiple separators to each button group.
ja: ボタングループそれぞれに対して、複数のセパレーターを追加することができます。

en: Please provide a name for the button group.
ja: ボタングループの名前を入力してください。

en: Button group name
ja: ボタングループ名

en: Editing the name of the new button group in a dialog.
ja: 新しいボタングループの名前をダイアログで編集しています。

en: Editing the name of the "@groupName" button group in a dialog.
ja: "@groupName" ボタングループの名前をダイアログで編集しています。

en: Place a button to create a new button group.
ja: ボタンを配置して新しいボタングループを作成してください。

en: Add a CKEditor button group to the end of this row.
ja: この行の最後に CKEditor のボタングループを追加。

en: Simple configuration
ja: 簡易構成

en: Configuration type
ja: 構成タイプ

en: Here is your configuration:
ja: あなたの構成は下記のとおりです:

en: Are you sure you want to update the %name @type?
ja: %name @type を本当に更新しますか？

en: Missing ID key "@id_key" for this @entity_type import.
ja: この @entity_type インポートにキー "@id_key" が見当たりません。

en: An entity with this machine name already exists but the import did not specify a UUID.
ja: このシステム内部名称を持つエンティティは既に存在しますが、インポートでUUID が指定されていません。

en: An entity with this machine name already exists but the UUID does not match.
ja: このシステム内部名称を持つエンティティは既に存在しますが、UUID が一致しません。

en: An entity with this UUID already exists but the machine name does not match.
ja: この UUID を持つエンティティは既に存在しますが、システム内部名称が一致しません。

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: Configuration translation
ja: 構成の翻訳

en: Translate the configuration.
ja: 構成を翻訳します。

en: @label fields
ja: @label フィールド

en: Enter block, theme or category
ja: ブロックまたはテーマ、カテゴリーを入力

en: Enter a part of the block, theme or category to filter by.
ja: フィルターにかけるブロックまたはテーマ、カテゴリーの一部を入力してください。

en: Translations for %label
ja: %labelの翻訳

en: @language (original)
ja: @language (オリジナル)

en: Enter label
ja: ラベルを入力

en: Enter a part of the label or description to filter by.
ja: フィルターにかけるラベルまたは説明の一部を入力してください。

en: Enter field or @bundle
ja: フィールドまたは@bundleを入力

en: Enter a part of the field or @bundle to filter by.
ja: フィルターにかけるフィールドまたは@bundleの一部を入力してください。

en: Add @language translation for %label
ja: %labelの@language翻訳を追加

en: Successfully saved @language translation.
ja: @languageの翻訳を保存しました。

en: @language translation of %label was deleted
ja: %labelの@language翻訳を削除しました。

en: Edit @language translation for %label
ja: %labelの@language翻訳を編集

en: Successfully updated @language translation.
ja: @language翻訳を更新しました。

en: (Empty)
ja: (空)

en: About text formats
ja: テキストフォーマットについて

en: Are you sure you want to apply the updated %name image effect to all images?
ja: 更新された %name 画像エフェクトをすべての画像に本当に適用しますか？

en: This operation does not change the original images but the copies created for this style will be recreated.
ja: この操作は、元の画像を変更しませんが、このスタイルで作成されたコピーは再生成されます。

en: The image style %name has been flushed.
ja: 画像スタイル %name を消去しました。

en: Image to be shown if no image is uploaded.
ja: アップロードされた画像が無い場合に表示する画像。

en: Action title
ja: アクションのタイトル

en: The title shown above the actions dropdown.
ja: アクションのドロップダウンリストの上に表示されるタイトル。

en: The machine-readable name must be unique, and can only contain lowercase letters, numbers, and underscores. Additionally, it can not be the reserved word "custom".
ja: システム内部名称は固有のものでなくてはならず、小文字の半角英数字とアンダースコアのみを含めることができます。加えて、予約語である "custom" を含めることはできません。

en: - Restricted access -
ja: - 制限されたアクセス -

en: Workflow type
ja: ワークフロー・タイプ

en: Display block title
ja: ブロック・タイトルの表示

en: List of items
ja: アイテムリスト

en: The ID of the feed item.
ja: フィードアイテムのID。

en: Placing and moving blocks
ja: ブロックの配置と移動

en: Demonstrating block regions for a theme
ja: テーマのブロックリージョンを表示

en: Toggling between different themes
ja: テーマを切り替え

en: Configuring block settings
ja: ブロックの設定

en: You can control the visibility of a block by restricting it to specific pages, content types, and/or roles by setting the appropriate options under <em>Visibility settings</em> of the block configuration.
ja: ブロック設定の<em>表示設定</em>で適当なオプションを設定することで、ブロックの表示を特定のページやコンテンツタイプ、役割に制御することができます。

en: Adding custom blocks
ja: カスタムブロックの追加

en: Custom block ID
ja: カスタムブロックID

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this field, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ja: このフィールドに関係するページャーで問題がある場合を除き、この値は 0 のままにすべきです。ひとつのページで複数のページャーを使用する場合は、?page= の配列での衝突を防ぐために、この数字をより大きな値に設定する必要があるかもしれません。値を大きくすると、URL にカンマが多く追加されるため、なるべく避けてください。

en: Pager ID: @id
ja: ページャーID: @id

en: Enter the name of the configuration file without the <em>.yml</em> extension. (e.g. <em>system.site</em>)
ja: <em>.yml</em> 拡張子を除いた構成ファイルの名前を入力してください。 (例: <em>system.site</em>)

en: The sender's email
ja: 差出人メールアドレス

en: The email of the person that is sending the contact message.
ja: コンタクトメッセージを送信した人物のメールアドレス。

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: Relate file entities to their usage.
ja: ファイルのエンティティを用途に関連付けます。

en: Managing and displaying file fields
ja: ファイルフィールドの管理と表示

en: Allowing file extensions
ja: ファイル拡張子の許可

en: In the field settings, you can define the allowed file extensions (for example <em>pdf docx psd</em>) for the files that will be uploaded with the file field.
ja: フィールドの設定にて、そのフィールドからアップロードされるファイルの拡張子 (例: <em>pdf docx psd</em>) で許可するものを指定することができます。

en: Restricting the maximum file size
ja: 最大ファイルサイズの制限

en: The maximum file size that users can upload is limited by PHP settings of the server, but you can restrict by entering the desired value as the <em>Maximum upload size</em> setting. The maximum file size is automatically displayed to users in the help text of the file field.
ja: ユーザーがアップロード可能な最大ファイルサイズは、サーバーの PHP 設定による上限はありますが、<em>最大アップロードサイズ</em>の設定に希望の値を入力することで制限を設けることができます。最大ファイルサイズは、ファイルフィールドのヘルプテキストに自動的に表示されます。

en: Displaying files and descriptions
ja: ファイルと説明の表示

en: In the field settings, you can allow users to toggle whether individual files are displayed. In the display settings, you can then choose one of the following formats: <ul><li><em>Generic file</em> displays links to the files and adds icons that symbolize the file extensions. If <em>descriptions</em> are enabled and have been submitted, then the description is displayed instead of the file name.</li><li><em>URL to file</em> displays the full path to the file as plain text.</li><li><em>Table of files</em> lists links to the files and the file sizes in a table.</li><li><em>RSS enclosure</em> only displays the first file, and only in a RSS feed, formatted according to the RSS 2.0 syntax for enclosures.</li></ul> A file can still be linked to directly by its URI even if it is not displayed.
ja: フィールドの設定で、個々のファイルを表示するかどうかをユーザーが切り替えられるようにすることができます。その後、表示設定で下記のフォーマットからひとつを選択できます: <ul><li><em>一般的なファイル</em>は、ファイルへのリンクを表示し、ファイルの拡張子を象徴するアイコンを追加します。もしも、<em>説明</em>が有効かつ登録されていれば、ファイル名の代わりに説明が表示されます。</li><li><em>ファイルへの URL</em>は、ファイルのフルパスをプレーンテキストで表示します。</li><li><em>ファイル一覧</em>は、ファイルへのリンクとファイルサイズをテーブルに並べます。</li><li><em>RSS エンクロージャー</em>は、最初のファイルだけを表示し、RSS 2.0 の書式に従って整形された RSS フィードだけを出力します。</li></ul> ファイルを表示しなかったとしても、その URI からファイルに直接アクセスすることは可能です。

en: Flag to control whether this file should be displayed when viewing content
ja: コンテンツを閲覧する際に、このファイルを表示するかどうかを制御するフラグ

en: The log entry explaining the changes in this revision.
ja: このリビジョンでの変更点を説明するログエントリー。

en: At least one authentication provider must be defined for resource @id
ja: リソース @id に対して、少なくともひとつの認証プロバイダーを定義する必要があります。

en: At least one format must be defined for resource @id
ja: リソース @id に対して、少なくともひとつのフォーマットを定義する必要があります。

en: The ID of the shortcut.
ja: ショートカットのID。

en: The UUID of the shortcut.
ja: ショートカットのUUID。

en: The bundle of the shortcut.
ja: ショートカットのバンドル。

en: Weight among shortcuts in the same shortcut set.
ja: 同じショートカットセット内でのショートカットのウェイト。

en: Route name
ja: ルート名

en: The language code of the shortcut.
ja: ショートカットの言語コード。

en: Shortcut link
ja: ショートカットリンク

en: Rebuild access
ja: アクセス権限の再構築

en: The rebuild_access setting is enabled in settings.php. It is recommended to have this setting disabled unless you are performing a rebuild.
ja: settings.php で rebuild_access の設定が有効になっています。再構築をする必要がない場合は、この設定を無効にすることをお勧めします。

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
ja: どのボキャブラリーを使用するか指定して、ノードとタクソノミータームを関連付けます。このリレーションシップは、複数のタームがある場合にはレコードの重複を引き起こします。

en: Taxonomy term ID
ja: タクソノミータームID

en: Taxonomy term name
ja: タクソノミーターム名

en: Return to site content
ja: サイトコンテンツへ戻る

en: Preferred admin language code
ja: 選択している管理用言語コード

en: The user's preferred language code for receiving emails and viewing the site.
ja: ユーザーがメールの受信やサイトの閲覧で選択している言語コード。

en: Preferred language code
ja: 選択されている言語コード

en: The user's preferred language code for viewing administration pages.
ja: ユーザーが管理ページを閲覧するのに選択している言語コード。

en: The name of this user.
ja: このユーザーの名前。

en: The password of this user (hashed).
ja: このユーザーのパスワード (ハッシュ)。

en: The email of this user.
ja: このユーザーのメールアドレス。

en: The timezone of this user.
ja: このユーザーのタイムゾーン。

en: The time that the user was created.
ja: ユーザーの登録日時。

en: Initial email
ja: 初期メールアドレス

en: User ID from route context
ja: ルートコンテクストから取得するユーザー ID

en: The Views module provides a back end to fetch information from content, user accounts, taxonomy terms, and other entities from the database and present it to the user as a grid, HTML list, table, unformatted list, etc. The resulting displays are known generally as <em>views</em>.
ja: Views モジュールは、コンテンツやユーザーアカウント、タクソノミーターム、その他のエンティティから情報を取得して、それらをグリッドやHTMLリスト、表、書式なしのリスト等の形で表示するための、バックエンドを提供します。結果として生じるディスプレイは、<em>ビュー</em>として一般に知られています。

en: Adding functionality to administrative pages
ja: 管理ページへの機能追加

en: The Views module adds functionality to some core administration pages. For example, <em>admin/content</em> uses Views to filter and sort content. With Views uninstalled, <em>admin/content</em> is more limited.
ja: Views モジュールは、コアの管理ページのいくつかに機能を追加します。例えば、<em>admin/content</em> ではコンテンツをフィルタリングしたり並び替えるのに Views を使用しています。Views がアンインストールされた状態では、<em>admin/content</em> の機能はより制限されます。

en: Expanding Views functionality
ja: Views の機能を拡張

en: Changing the title here means it cannot be dynamically altered anymore.
ja: ここでタイトルを変えることは、もはや動的に変更されないことを意味します。

en: Validate @label
ja: @label をバリデート

en: Validate user has access to the %name
ja: ユーザーが %name へのアクセス権限を持っているかどうか検証

en: Multiple arguments
ja: 複数の引数

en: Single ID
ja: 単一のID

en: One or more IDs separated by , or +
ja: ,  (カンマ) あるいは + (プラス) で区切られたひとつ以上のID

en: Tag based
ja: タグベース

en: Tag based caching of data. Caches will persist until any related cache tags are invalidated.
ja: タグベースのデータキャッシング。キャッシュは関連するキャッシュタグのいずれかが無効になるまで有効となります。

en: Name and description
ja: 名前と説明

en: Administrative tags
ja: 管理用タグ

en: Enter a comma-separated list of words to describe your view.
ja: ビューを説明する単語をカンマ区切りで入力してください。

en: Click <em>Save</em>.
ja: <em>保存</em>をクリックします。

en: Defines a field type for telephone numbers.
ja: 電話番号のフィールドタイプを定義します。

en: The aggregator feed UUID.
ja: アグリゲーターフィードのUUID。

en: simple configuration
ja: 簡易構成

en: The staged configuration cannot be imported, because it originates from a different site than this site. You can only synchronize configuration between cloned instances of this site.
ja: このサイトとは異なるサイトを元にしたものであったため、段階的な構成をインポートできませんでした。このサイトの複製されたインスタンス間でのみ、構成を同期させることができます。

en: The date the file created.
ja: ファイルの作成日時。

en: The timestamp that the file was created.
ja: ファイルが作成された日時のタイムスタンプ。

en: The timestamp that the file was last changed.
ja: ファイルが最後に更新された日時のタイムスタンプ。

en: No image toolkit is configured on the site. Check PHP installed extensions or add a contributed toolkit that doesn't require a PHP extension. Make sure that at least one valid image toolkit is enabled.
ja: 画像ツールキットがサイトに設定されていません。インストールされているPHP拡張モジュールを確認するか、あるいはPHP拡張モジュールを必要としないツールキットを追加してください。適切な画像ツールキットが少なくともひとつは有効であることを確認してください。

en: Language based on a selected language.
ja: ユーザーが選択した言語。

en: Menu links with lower weights are displayed before links with higher weights.
ja: ウェイトの軽いメニューリンクは、よりウェイトの重いリンクの前に表示されます。

en: The name of the user role.
ja: ユーザーの役割名。

en: Influence
ja: インフルエンス

en: Influence is a numeric multiplier used in ordering search results. A higher number means the corresponding factor has more influence on search results; zero means the factor is ignored. Changing these numbers does not require the search index to be rebuilt. Changes take effect immediately.
ja: インフルエンスは検索結果の順序を決めるための数字による重み付けです。大きな数字は検索結果への影響が大きいことを表します。 0 はその要素が無視されることを表します。これらの数値の変更には検索インデックスの再構築は必要ありません。変更するとすぐに反映されます。

en: Search page type
ja: 検索ページのタイプ

en: - Choose page type -
ja: - ページタイプを選択してください -

en: No search pages have been configured.
ja: 設定済みの検索ページはありません。

en: You must select the new search page type.
ja: 新しい検索ページのタイプを選択してください。

en: Edit %label search page
ja: %label 検索ページを編集

en: The %label search page has been enabled.
ja: %label 検索ページを有効にしました。

en: The %label search page has been disabled.
ja: %label 検索ページを無効にしました。

en: The default search page is now %label. Be sure to check the ordering of your search pages.
ja: 現在、デフォルトの検索ページは %label です。検索ページの並び順を確認してください。

en: The %label search page has been added.
ja: %label 検索ページを追加しました。

en: Save search page
ja: 検索ページを保存

en: The %label search page has been updated.
ja: %label 検索ページを更新しました。

en: The label for this search page.
ja: この検索ページのラベル。

en: The search page path must be unique.
ja: 検索ページのパスはユニークでなければなりません。

en: Managing and displaying text fields
ja: テキストフィールドの管理と表示

en: Creating short text fields
ja: 短い文章のフィールドを作成

en: Creating long text fields
ja: 長い文章のフィールドを作成

en: Trimming the text length
ja: 文章の長さをトリミング

en: On the <em>Manage display</em> page you can choose to display a trimmed version of the text, and if so, where to cut off the text.
ja: <em>表示管理</em>ページで、トリミングされた文章を表示するか選択でき、またその場合はどこで文章を切るかを選択できます。

en: Displaying summaries instead of trimmed text
ja: 切り詰められた文章の代わりに概要を表示

en: Using text formats and editors
ja: テキストフォーマットとエディターを使用

[ctx: Text alignment]
en: Left
ja: 左寄せ

[ctx: Text alignment]
en: Center
ja: 中央寄せ

[ctx: Text alignment]
en: Right
ja: 右寄せ

en: State label
ja: 状態のラベル

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> integration
ja: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr>統合

en: A breakpoint separates the height or width of viewports (screens, printers, and other media output types) into steps. For instance, a width breakpoint of 40em creates two steps: one for widths up to 40em and one for widths above 40em. Breakpoints can be used to define when layouts should shift from one form to another, when images should be resized, and other changes that need to respond to changes in viewport height or width.
ja: ブレークポイントは、ビューポート (スクリーン、プリンター、その他のメディア出力タイプ) の高さ、あるいは横幅をステップに分けます。例えば、横幅のブレークポイントが 40em であれば、ステップが2つになります。ひとつは 40em までの横幅で、もうひとつは 40em を超える横幅です。レイアウトをいつ変更するのか、画像をいつリサイズするのか、その他ビューポートの高さや横幅の変更に対応する必要のある変更を決定するのに、ブレークポイントを使用することができます。

en: Resolution multiplier
ja: 解像度マルチプライヤー

en: Resolution multipliers are a measure of the viewport's device resolution, defined to be the ratio between the physical pixel size of the active device and the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">device-independent pixel</a> size. The Breakpoint module defines multipliers of 1, 1.5, and 2; when defining breakpoints, modules and themes can define which multipliers apply to each breakpoint.
ja: 解像度マルチプライヤーは、稼働しているデバイスの物理的なピクセルのサイズと<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Device_independent_pixel">デバイス非依存ピクセル</a>のサイズとの比率で求められる、ビューポートのデバイス解像度の縮尺です。Breakpoint モジュールは、1／1.5／2 のマルチプライヤーを定義します。ブレークポイントを定義する際、各ブレークポイントに対してどのマルチプライヤーを適用するか、モジュールとテーマは定義することができます。

en: Defining breakpoints and breakpoint groups
ja: ブレークポイントとそのグループを定義

en: Modules and themes can use the API provided by the Breakpoint module to define breakpoints and breakpoint groups, and to assign resolution multipliers to breakpoints.
ja: モジュールとテーマは、Breakpoint モジュールから提供されている API を用いて、ブレークポイントおよびブレークポイントグループを定義したり、ブレークポイントに解像度マルチプライヤーを割り当てることができます。

[ctx: Validation]
en: Comment author name
ja: コメント投稿者名

en: Changing the text format to %text_format will permanently remove content that is not allowed in that text format.<br><br>Save your changes before switching the text format to avoid losing data.
ja: テキストフォーマットを %text_format に変更すると、そのテキストフォーマットでは許可されていないコンテンツが完全に削除されます。<br /><br />データの消失を避けるため、テキストフォーマットを切り替える前に変更を保存してください。

en: Change text format?
ja: テキストフォーマットを変更しますか？

en: Entity view display
ja: エンティティビューディスプレイ

en: Managing and displaying entity reference fields
ja: エンティティ参照フィールドの管理と表示

en: Selecting reference type
ja: 参照タイプの選択

en: In the field settings you can select which entity type you want to create a reference to.
ja: フィールドの設定で、参照先のエンティティタイプを選択することができます。

en: Filtering and sorting reference fields
ja: 参照フィールドの絞り込みと並び替え

en: Depending on the chosen entity type, additional filtering and sorting options are available for the list of entities that can be referred to, in the field settings. For example, the list of users can be filtered by role and sorted by name or ID.
ja: 選択したエンティティタイプによっては、エンティティのリストを絞り込んだり並び替えるオプションがフィールドの設定で利用可能となります。例えば、ユーザーのリストを役割で絞り込んだり、名前やIDで並び替えることができます。

en: Displaying a reference
ja: 参照先の表示

en: An entity reference can be displayed as a simple label with or without a link to the entity. Alternatively, the referenced entity can be displayed as a teaser (or any other available view mode) inside the referencing entity.
ja: エンティティ参照は、エンティティへのリンクを含む、あるいは含まない、シンプルなラベルとして表示することができます。もしくは、参照先エンティティをティーザー (あるいは他の利用可能な表示形式) として、参照元エンティティの中に表示することもできます。

en: Managing text formats
ja: テキストフォーマットの管理

en: Assigning roles to text formats
ja: テキストフォーマットに役割を割り当て

en: Selecting filters
ja: フィルターを選択

en: Each filter can have additional configuration options. For example, for the "Limit allowed HTML tags" filter you need to define the list of HTML tags that the filter leaves in the text.
ja: 各フィルターには追加の設定オプションがあることがあります。例えば、"許可されるHTMLタグを制限" フィルターでは、フィルターがテキストに残す HTML タグのリストを決定する必要があります。

en: When creating or editing data in a field that has text formats enabled, users can select the format under the field from the Text format select list.
ja: テキストフォーマットが有効なフィールドでデータを作成したり編集する際、フィールドの下にあるテキストフォーマットのセレクトリストでフォーマットを選択することができます。

en: Import behavior
ja: インポートの動作

en: The keywords to search for.
ja: 検索に使用されたキーワード。

en: Managing and displaying list fields
ja: リストフィールドの管理と表示

en: Defining option keys and labels
ja: オプションのキーとラベルを定義

en: When you define the list options you can define a key and a label for each option in the list. The label will be shown to the users while the key gets stored in the database.
ja: リストのオプションを定義する際、オプションごとにキーとラベルを定義することができます。ラベルはユーザーに対して表示され、キーはデータベースに格納されます。

en: Choosing list field type
ja: リストフィールドのタイプを選択

en: There are three types of list fields, which store different types of data: <em>float</em>, <em>integer</em> or, <em>text</em>. The <em>float</em> type allows storing approximate decimal values. The <em>integer</em> type allows storing whole numbers, such as years (for example, 2012) or values (for example, 1, 2, 5, 305). The <em>text</em> list field type allows storing text values. No matter which type of list field you choose, you can define whatever labels you wish for data entry.
ja: リストフィールドには、<em>浮動小数点型</em>・<em>整数</em>・<em>テキスト</em>の3つのタイプが有り、それぞれ異なるデータを格納します。<em>浮動小数点型</em>では、 おおよその10進数を格納できます。<em>整数</em>タイプでは、年数 (例: 2012) や値 (例: 1、2、5、305) のような整数を格納できます。<em>テキスト</em>リストフィールドタイプでは、テキストの値を格納します。どのタイプのリストフィールドを選択しても、データエントリーに対してどんなラベルでも定義することができます。

en: Dependency of required module @module
ja: 要求されたモジュール @module の依存関係

en: Some of the pending updates cannot be applied because their dependencies were not met.
ja: 保留中のアップデートの中には依存関係が満たされていないため適用できないものがあります。

en: The vocabulary to which the term is assigned.
ja: ワームが属しているボキャブラリー。

en: Viewing tours
ja: ツアーの表示

en: If a tour is available on a page, a <em>Tour</em> button will be visible in the toolbar. If you click this button the first tip of the tour will appear. The tour continues after clicking the <em>Next</em> button in the tip. To see a tour users must have the permission <em>Access tour</em> and JavaScript must be enabled in the browser
ja: ツアーが利用可能なページでは、ツールバーに<em>ツアー</em>ボタンが表示されます。このボタンをクリックすると、ツアーの最初のチップスが現れます。チップスにある<em>次へ</em>ボタンをクリックすると続きます。ツアーを閲覧するには、ユーザーが<em>ツアーへアクセス</em>の権限を持ち、ブラウザーの JavaScript が有効になっていなくてはなりません。

en: Creating tours
ja: ツアーの作成

en: Managing user account fields
ja: ユーザーアカウントのフィールドを管理

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been last updated.
ja: エンティティが最後に更新された時刻の UNIX タイムスタンプを格納したエンティティフィールド。

en: An entity field containing a UNIX timestamp of when the entity has been created.
ja: エンティティが作成された時刻の UNIX タイムスタンプを格納したエンティティフィールド。

en: An entity field for storing a serialized array of values.
ja: シリアライズした配列を格納するエンティティフィールド。

en: Timestamp value
ja: タイムスタンプ値

en: An entity field containing a UNIX timestamp value.
ja: UNIXタイムスタンプ値を含むエンティティフィールド。

en: Default PHP mailer
ja: デフォルトの PHP メーラー

en: Sends the message as plain text, using PHP's native mail() function.
ja: PHP ネイティブの mail() 関数を使用して、プレーンテキストのメッセージを送信。

en: Mail collector
ja: メールコレクター

en: Does not send the message, but stores it in Drupal within the state system. Used for testing.
ja: メールを送信しませんが、Drupal のステートシステムに格納します。テストで使用します。

en: Books can be created collaboratively, as they allow users with appropriate permissions to add pages into existing books, and add those pages to a custom table of contents.
ja: 既存のブックにページを追加し、それらを目次へ追加する適切な権限をユーザーが持っていれば、ブックを共同で作成することができます。

en: Synchronizing configuration
ja: 構成の同期

en: Starting configuration synchronization.
ja: 構成の同期を開始しています。

en: Configuration synchronization has encountered an error.
ja: 構成の同期でエラーが発生しました。

en: Nothing to export.
ja: エクスポートするものがありません。

en: Administer responsive images
ja: レスポンシブ画像の管理

en: Defined on the Appearance or Theme Settings page. You do not have the appropriate permissions to change the site logo.
ja: テーマもしくはテーマ設定ページで定義。あなたにはサイトロゴを変更する権限がありません。

en: Defined on the Site Information page. You do not have the appropriate permissions to change the site logo.
ja: サイト情報ページにて設定。あなたはサイトのロゴを変更する権限を持っていません。

en: Toggle branding elements
ja: ブランディング要素の表示／非表示

en: Choose which branding elements you want to show in this block instance.
ja: このブロックにどのブランディング要素を表示するか選択してください。

en: Site branding
ja: サイトブランディング

en: Rendering language
ja: レンダリング言語

en: The "@name" option must contain a valid value. You may either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes).
ja: "@name" オプションに正しい値を入力する必要があります。空白のままにしておくか、"512" (バイト), "80 KB" (キロバイト) , "50 MB" (メガバイト)のような文字列を入力してください。

en: Form build-id mismatch detected while attempting to store a form in the cache.
ja: フォームをキャッシュに格納しようとしたところ、フォームのビルドIDの不一致を検知しました。

en: Synchronizing configuration: @op @name.
ja: 構成の同期中: @op @name

en: Unexpected error during import with operation @op for @name: @message
ja: @name に対する処理 @op を伴うインポート中に予期せぬエラーが発生しました: @message

en: Deleted and replaced configuration "@name"
ja: 構成 "@name" を削除して置き換えました

en: Update target "@name" is missing.
ja: 更新対象の「 @name 」が見つかりません。

en: The config name @config_name is invalid.
ja: 設定名 @config_name は正しくありません。

en: %name: The integer must be larger or equal to %min.
ja: @name: 整数は %min 以上でなくてはいけません。

en: Size of URI field
ja: URIフィールドのサイズ

en: URI field
ja: URIフィールド

en: Are you sure you want to delete all items from the feed %feed?
ja: フィード %feed のすべてのアイテムを本当に削除しますか？

en: The news items from %site have been deleted.
ja: %site の新着情報を削除しました。

en: A brief description of your block.
ja: ブロックの簡潔な説明。

en: no caching
ja: キャッシングなし

en: Custom Entity ID
ja: カスタムエンティティID

en: Specify a custom entity ID. This will override the entity ID in the configuration above.
ja: カスタムエンティティIDを指定してください。上記の設定にあるエンティティIDをこの値で上書きします。

en: Completed @current step of @total.
ja: 計 @total ステップ中の @current ステップが完了。

en: The configuration synchronization failed validation.
ja: 構成の同期の検証に失敗しました。

en: @count renamed | @count renamed
ja[0]: @count 名称変更
ja[1]: @count 名称変更

en: The configuration was imported with errors.
ja: 構成をインポートしましたが、エラーが発生しました。

en: All links are validated after a link field is filled in. They can include anchors or query strings.
ja: リンクフィールドに入力があれば、すべてのリンクが検証されます。アンカーやクエリー文字列を含めることができます。

en: Allowed link type
ja: 許可するリンクタイプ

en: Internal links only
ja: 内部リンクのみ

en: Both internal and external links
ja: 内部と外部リンクの両方

[ctx: Validation]
en: Link data valid for link type.
ja: リンクタイプに有効なリンクデータ。

en: Importing translation files
ja: 翻訳ファイルをインポートします

en: Checking the translation status
ja: 翻訳ステータスをチェックします

en: Translating individual strings
ja: 個別の文字列を翻訳します

en: Could not save to map table due to missing destination id values
ja: 行き先のIDが見当たらないため、マップテーブルに保存できませんでした。

en: Format ID.
ja: フォーマットID。

en: (this translation)
ja: (この翻訳)

en: (all translations)
ja: (すべての翻訳)

en: Search is currently disabled
ja: 検索は現在無効です

en: No screenshot
ja: スクリーンショットなし

en: This import is empty and if applied would delete all of your configuration, so has been rejected.
ja: このインポートは空で、もし適用するとすべての構成を削除してしまうため、拒否されました。

en: Site UUID in source storage does not match the target storage.
ja: ソースのストレージにあるサイトのUUIDが、対象のストレージに一致しません。

en: Configuration deletions
ja: 設定の削除

en: The listed configuration will be deleted.
ja: 以下の設定は削除されます。

en: User's roles
ja: ユーザーの役割

en: Single name
ja: 単一の名前

en: One or more names separated by , or +
ja: ,  (カンマ) や + で区切られた複数の名前

en: If none are selected, all are allowed.
ja: 何も選択されていなければ、すべてが許可されます。

en: Missing row plugin
ja: 行プラグインが不足

en: Tab options
ja: タブオプション

en: Enable menu link
ja: メニューリンクを有効にする

en: Allowed HTML
ja: 許可する HTML

en: Contact messages
ja: コンタクトメッセージ

en: Providing module
ja: 提供モジュール

en: @label entities
ja: @label エンティティ

en: Synchronizing configuration: @op @name in @collection.
ja: 構成の同期中: @collection 内の @op @name

en: Deleted and replaced configuration entity "@name"
ja: 構成エンティティ "@name" を削除して置き換えました

[ctx: Entity type group]
en: Content
ja: コンテンツ

[ctx: Entity type group]
en: Other
ja: その他

[ctx: Entity type group]
en: Configuration
ja: コンフィギュレーション

en: Action ID
ja: アクションID

en: Action configuration
ja: アクション設定

en: Action description
ja: アクションの説明。

en: The feed ID.
ja: フィードID。

en: Refresh frequency in seconds.
ja: 更新頻度 (秒)

en: Last-checked unix timestamp.
ja: 最終確認時のUNIXタイムスタンプ。

en: Entity tag HTTP response header.
ja: HTTPレスポンスヘッダーのエンティティタグ。

en: When the feed was last modified.
ja: フィードの最終更新日時。

en: Number of items to display in the feed's block.
ja: フィードブロックに表示するアイテム数。

en: The {aggregator_feed}.fid to which this item belongs.
ja: このアイテムが属する {aggregator_feed}.fid。

en: The block numeric identifier.
ja: ブロックの数値ID。

en: The module providing the block.
ja: ブロックを提供しているモジュール。

en: The block's delta.
ja: ブロックのデルタ。

en: Which theme the block is placed in.
ja: ブロックが配置されているテーマ。

en: Whether or not the block is enabled.
ja: ブロックが有効かどうか。

en: Weight of the block for ordering within regions.
ja: リージョン内で並び替える際のブロックのウェイト。

en: Region the block is placed in.
ja: ブロックが配置されているリージョン。

en: Visibility expression.
ja: 視覚表現。

en: Pages list.
ja: ページの一覧。

en: Cache rule.
ja: キャッシュのルール。

en: The numeric identifier of the block/box
ja: ブロック／ボックスの数字の識別子

en: The block/box content
ja: ブロック／ボックスのコンテンツ

en: Admin title of the block/box.
ja: ブロック／ボックスの管理用タイトル

en: Input format of the custom block/box content.
ja: カスタムブロック／ボックスコンテンツの入力フォーマット

en: The primary identifier for this version.
ja: このバージョンの主な識別子。

en: Comment ID.
ja: コメントID。

en: Parent comment ID. If set to 0, this comment is not a reply to an existing comment.
ja: 親コメントID。0の場合は、このコメントが既存のコメントへの変身ではないことを表します。

en: The {node}.nid to which this comment is a reply.
ja: このコメントの返信先 {node}.nid。

en: The {users}.uid who authored the comment. If set to 0, this comment was created by an anonymous user.
ja: コメント投稿者の {users}.uid。0の場合は、このコメントが匿名ユーザーによるものであることを表します。

en: The comment title.
ja: コメントのタイトル。

en: The time that the comment was created, or last edited by its author, as a Unix timestamp.
ja: コメント投稿日時、あるいはコメント投稿者によって最後に編集された日時のUNIXタイムスタンプ値。

en: The {filter_formats}.format of the comment body.
ja: コメント本文の {filter_formats}.format。

en: The vancode representation of the comment's place in a thread.
ja: コメントがスレッドのどこに位置するかを表す vancode。

en: The comment author's name. Uses {users}.name if the user is logged in, otherwise uses the value typed into the comment form.
ja: コメント投稿者の名前。ログインユーザーの場合は {users}.name が使用され、そうでない場合はコメントフォームに入力された値が使用されます。

en: The comment author's home page address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
ja: ユーザーが匿名ユーザーで、かつ '匿名ユーザーはコンタクト情報を残すことが可能／必須' の設定が有効の場合に、コメントフォームに入力されたコメント投稿者のホームページアドレス。

en: The {node}.type to which this comment is a reply.
ja: このコメントの返信先  {node}.type。

en: The node type
ja: ノードタイプ

en: Primary Key: Unique category ID.
ja: 主キー: 固有のカテゴリーID。

en: Category name.
ja: カテゴリー名。

en: The category's weight.
ja: カテゴリーのウェイト。

en: Flag to indicate whether or not category is selected by default. (1 = Yes, 0 = No)
ja: カテゴリーがデフォルトで選択されているかどうかを示すフラグ。 (1 = Yes, 0 = No)

en: Type (text, integer, ....)
ja: タイプ (テキスト、整数、…)

en: Global settings. Shared with every field instance.
ja: 共通の設定。すべてのフィールドインスタンスで共有します。

en: DB storage
ja: データベースストレージ

en: DB Columns
ja: データベースカラム

en: The machine name of field.
ja: フィールドのシステム内部名称。

en: Weight.
ja: ウェイト。

en: A name to show.
ja: 表示名称。

en: Widget type.
ja: ウィジェットタイプ。

en: Serialize data with widget settings.
ja: ウィジェット設定を含むシリアライズ化されたデータ。

en: Serialize data with display settings.
ja: 表示設定を含むシリアライズ化されたデータ。

en: A description of field.
ja: フィールドの説明。

en: Module that implements widget.
ja: このウィジェットを実装しているモジュール。

en: Status of widget
ja: ウィジェットのステータス

en: The module that provides the field.
ja: このフィールドを提供しているモジュール。

en: Content type where this field is used.
ja: このフィールドが使用されているコンテンツタイプ。

en: The {users}.uid who added the file. If set to 0, this file was added by an anonymous user.
ja: ファイルを追加したユーザーの {users}.uid。0の場合は、このファイルが匿名ユーザーによって追加されたことを表します。

en: The published status of a file.
ja: ファイルの公開状況

en: The time that the file was added.
ja: ファイルが追加された日時。

en: The Drupal files path.
ja: Drupal のファイルパス。

en: TRUE if the files directory is public otherwise FALSE.
ja: ファイルディレクトリーがパブリックの場合はTRUE、その他の場合はFALSE。

en: Machine name of the node type.
ja: ノードタイプのシステム内部名称。

en: Human name of the node type.
ja: ノードタイプの可読名称。

en: The module providing the node type.
ja: ノードタイプを定義しているモジュール。

en: Description of the node type.
ja: ノードタイプの説明。

en: Help text for the node type.
ja: ノードタイプのヘルプテキスト。

en: Title label.
ja: タイトルのラベル。

en: Flag indicating the node type has a body field.
ja: ノードタイプに本文フィールドがあるかどうかを表すフラグ。

en: Body label.
ja: 本文のラベル。

en: Minimum word count for the body field.
ja: 本文フィールドの最小単語数。

en: Flag.
ja: フラグ。

en: The original type.
ja: オリジナルタイプ。

en: Primary Key: Unique profile field ID.
ja: プライマリーキー: プロフィールフィールドに固有のID。

en: Title of the field shown to the end user.
ja: エンドユーザーに表示されるフィールドのタイトル。

en: Internal name of the field used in the form HTML and URLs.
ja: フォームのHTMLやURLに使用されるフィールドの内部名称。

en: Explanation of the field to end users.
ja: エンドユーザーに向けたフィールドの説明。

en: Profile category that the field will be grouped under.
ja: フィールドがグループ分けされているプロフィールカテゴリー。

en: Title of page used for browsing by the field's value
ja: フィールド値による閲覧時のページタイトル

en: Type of form field.
ja: フォームフィールドのタイプ。

en: Weight of field in relation to other profile fields.
ja: 他のフィールドとの相対位置を示すウェイト。

en: Whether the user is required to enter a value. (0 = no, 1 = yes)
ja: 値の入力を求められているかどうか。 (0 = no, 1 = yes)

en: Whether the field is visible in the user registration form. (1 = yes, 0 = no)
ja: フィールドがユーザー登録フォームに表示されるかどうか。 (1 = yes, 0 = no)

en: The level of visibility for the field. (0 = hidden, 1 = private, 2 = public on profile but not member list pages, 3 = public on profile and list pages)
ja: フィールドの露出レベル。 (0 = 非表示、1 = プライベート、2 = プロフィールで公開しつつもメンバーリストページでは非公開、3 = プロフィールおよびリストページで公開)

en: Whether form auto-completion is enabled. (0 = disabled, 1 = enabled)
ja: フォームの自動補完が有効かどうか。 (0 = 無効、1 = 有効)

en: List of options to be used in a list selection field.
ja: リスト選択フィールドで使用されるオプションのリスト。

en: Unique profile field ID.
ja: プロフィールフィールドに固有のID。

en: The user Id.
ja: ユーザーID。

en: Existing term VID
ja: 既存のタームVID

en: The term description.
ja: タームの説明。

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
ja: 親タームのタームID。

en: The file Id.
ja: ファイルID。

en: The node Id.
ja: ノードID。

en: The version Id.
ja: バージョンID。

en: The file description.
ja: ファイルの説明。

en: Whether the list should be visible on the node page.
ja: ノードページにリストを表示するかどうか。

en: The file weight.
ja: ファイルのウェイト。

en: Max filesize
ja: 最大ファイルサイズ

en: The numeric identifier of the path alias.
ja: パスエイリアスの数字の識別子。

en: Timezone (Date)
ja: タイムゾーン (日時)

en: Timezone (Event)
ja: タイムゾーン (イベント)

en: The vocabulary ID.
ja: ボキャブラリーID。

en: The name of the vocabulary.
ja: ボキャブラリーの名前。

en: The description of the vocabulary.
ja: ボキャブラリーの説明。

en: The names of the node types the vocabulary may be used with.
ja: ボキャブラリーを使用しているノードタイプ名。

en: Displays messages in an area.
ja: エリアにメッセージを表示。

en: Numeric placeholders may not be used. Please use plain placeholders (%).
ja: 数値のプレースホルダーは使用できません。プレーンのプレースホルダー (%) を使用してください。

en: This synchronization will delete data from the field %fields. | This synchronization will delete data from the fields: %fields.
ja[0]: 同期によって、フィールド %fields のデータが削除されます。
ja[1]: 同期によって、次のフィールドのデータが削除されます: %fields

en: Route Name
ja: ルート名

en: Route Params
ja: ルートパラメータ

en: Param
ja: パラメータ

en: Configuration dependencies
ja: 構成の依存関係

en: Theme dependencies
ja: テーマの依存関係

en: Extension settings
ja: エクステンションの設定

en: Redirect to URL configuration
ja: URLリダイレクトの構成

en: Display a message to the user configuration
ja: ユーザーへのメッセージ表示の構成

en: Bulk form
ja: 一括フォーム

en: Aggregator settings
ja: アグリゲーターの設定

en: Aggregator XSS
ja: アグリゲーターXSS

en: Aggregator item row
ja: アグリゲーターアイテム行

en: Admin info
ja: 管理者情報

en: Block display options
ja: ブロックディスプレイのオプション

en: Custom block type settings
ja: カスタムブロックタイプの設定

en: Book settings
ja: ブックの設定

en: Button groups
ja: ボタングループ

en: Button group
ja: ボタングループ

en: List of styles
ja: スタイルの一覧

en: Color theme settings
ja: カラーテーマ設定

en: Palette settings
ja: パレット設定

en: Comment display format settings
ja: コメントのディスプレイフォーマット設定

en: Unpublish comment containing keyword(s) configuration
ja: 「キーワードを含むコメントを非掲載」の構成

en: Commented user ID
ja: コメントしたユーザーID

en: Comment depth
ja: コメントの階層

en: Comment link
ja: コメントリンク

en: Last comment date
ja: 最新コメントの日時

en: Comment approve link
ja: コメント承認リンク

en: Comment reply link
ja: コメント返信リンク

en: Name of last comment poster
ja: 最新コメントの投稿者名

en: Newer of last comment / node updated
ja: 最新のコメントまたはノードの更新日時

en: Comment node status
ja: ノードのコメントステータス

en: Node user posted comment
ja: ユーザーがコメントしたノード

en: Entity options
ja: エンティティのオプション

en: Newer of last comment / entity updated
ja: 新着コメントもしくはエンティティ更新

en: Single import
ja: 単一の構成項目のインポート

en: Single export
ja: 単一の構成項目のエクスポート

en: Translate @type_name
ja: @type_nameを翻訳

en: Personal contact form enabled by default
ja: 個人用コンタクトフォームがデフォルトで有効

en: Link to user contact page
ja: ユーザーのコンタクトページへのリンク

en: Content translation link
ja: コンテンツ翻訳リンク

en: Contextual link
ja: コンテクスチュアルリンク

en: Defines datetime form elements and a datetime field type.
ja: 日時のフォーム要素と日時のフィールドタイプを定義します。

en: Datetime settings
ja: 日時の設定

en: Datetime default display format settings
ja: 日時のデフォルトの表示フォーマット設定

en: Datetime plain display format settings
ja: 日時のプレーンの表示フォーマット設定

en: Datetime select list display format settings
ja: 日時の選択リストの表示フォーマット設定

en: Database logging settings
ja: データベースログ記録の設定

en: Log event message
ja: ログイベントのメッセージ

en: Operation link markup
ja: 操作リンクのマークアップ

en: Provides a means to associate text formats with text editor libraries such as WYSIWYGs or toolbars.
ja: テキストフォーマットと WYSIWYG などのテキストエディタライブラリやツールバーを関連づける方法を提供します。

en: Image upload settings
ja: 画像アップロード設定

en: Delete view mode
ja: ビューモードの削除

en: Delete form mode
ja: フォームモードを削除

en: Entity view mode settings
ja: エンティティ表示モードの設定

en: The human-readable name of the view mode
ja: 表示モードの人間向けの名前

en: Target entity type
ja: 対象エンティティタイプ

en: Entity form mode settings
ja: エンティティのフォームモード設定

en: View or form mode machine name
ja: ビューまたはフォームモードのシステム内部名称

en: Field display setting
ja: フィールドディスプレイ設定

en: Text field display format settings
ja: テキストフィールドの表示フォーマット設定

en: Sort settings
ja: 並び順の設定

en: Entity reference rendered entity display format settings
ja: エンティティ参照のレンダリング済みエンティティのディスプレイフォーマット設定

en: Entity reference entity ID display format settings
ja: エンティティ参照のエンティティIDのディスプレイフォーマット設定

en: Entity reference label display format settings
ja: エンティティ参照のラベルのディスプレイフォーマット設定

en: Entity reference autocomplete (Tags style) display format settings
ja: エンティティ参照における自動補完 (タグスタイル) のディスプレイフォーマット設定

en: Entity reference autocomplete display format settings
ja: エンティティ参照における自動補完のディスプレイフォーマット設定

en: Search field
ja: 検索フィールド

en: Maximum number of field data records to purge
ja: 消去するフィールドデータの最大件数

en: Maximum number of values users can enter
ja: ユーザーが入力可能な値の最大数

en: - Hidden - format settings
ja: - 非表示 - フォーマット設定

en: Integer settings
ja: 整数の設定

en: Decimal settings
ja: 小数の設定

en: Float settings
ja: 浮動小数点数の設定

en: Number decimal display format settings
ja: 数値 (小数点) のディスプレイフォーマット設定

en: Number unformatted display format settings
ja: 数値 (フォーマットなし) のディスプレイフォーマット設定

en: Number default display format settings
ja: 数値のデフォルトのディスプレイフォーマット設定

en: Reverse entity reference
ja: 逆向きのエンティティリファレンス

en: Field UI settings
ja: Field UI の設定

en: The prefix for new fields created via Field UI
ja: Field UI を通して作成される新しいフィールドのプリフィックス

en: Enable Display field
ja: ディスプレイフィールドを有効にする

en: Enable Description field
ja: 説明フィールドを有効にする

en: Generic file format settings
ja: 一般的なファイルのフォーマット設定

en: RSS enclosure format settings
ja: RSS エンクロージャーのフォーマット設定

en: Table of files format settings
ja: ファイル一覧のフォーマット設定

en: URL to file format settings
ja: ファイルの URL のフォーマット設定

en: File format settings
ja: ファイルフォーマットの設定

en: File URI
ja: ファイルのURI

en: Fallback text format
ja: 予備のテキストフォーマット

en: Always show fallback choice
ja: 予備の選択を常に表示

en: HTML help
ja: HTML のヘルプ

en: HTML nofollow
ja: nofollow 属性

en: Filter URL
ja: URL をフィルター処理

en: URL length
ja: URLの長さ

en: Forum blocks
ja: フォーラムブロック

en: Active forum block
ja: アクティブフォーラムブロック

en: Active forum Count
ja: アクティブフォーラム件数

en: New forum Count
ja: 新規フォーラム件数

en: Forum topics block
ja: フォーラムトピックブロック

en: Forum default topic order
ja: フォーラムトピックのデフォルトの並び順

en: Forum vocabulary ID
ja: フォーラムのボキャブラリーID

en: Serializes entities using Hypertext Application Language.
ja: Hypertext Application Language を使用しているエンティティをシリアライズしたもの。

en: Records which user has read which content.
ja: どのユーザーがどのコンテンツを閲覧したかの記録。

en: History user
ja: 履歴のユーザー

en: Image resize
ja: 画像リサイズ

en: Image rotate
ja: 画像回転

en: Image scale and crop
ja: 画像拡縮と切り抜き

en: Allow insecure image derivatives
ja: 安全でない画像生成を許可

en: Suppress the itok query string for image derivatives
ja: 画像生成の itok クエリを制限

en: Enable Alt field
ja: alt フィールドの有効化

en: Alt field required
ja: alt フィールドは入力必須

en: Enable Title field
ja: タイトルフィールドの有効化

en: Title field required
ja: タイトルフィールドは入力必須

en: Image field display format settings
ja: 画像フィールドのディスプレイフォーマット設定

en: Delete language
ja: 言語を削除

en: Language negotiation per type setting
ja: タイプ別言語ネゴシエーション設定

en: Enabled negotiators
ja: 有効なネゴシエイター

en: Negotiator weights
ja: ネゴシエイターのウェイト

en: All language types
ja: すべての言語タイプ

en: Configurable language types
ja: 設定可能な言語タイプ

en: Language negotiation per type settings
ja: タイプ別言語ネゴシエーション設定

en: Language detection methods
ja: 言語判別方法

en: Language mapping
ja: 言語マッピング

en: Link format settings
ja: リンクフォーマットの設定

en: Interface Translation
ja: インタフェース翻訳

en: Translates the built-in user interface.
ja: ビルトインのインタフェースを翻訳する。

en: Translate interface settings
ja: 翻訳インターフェースの設定

en: Cache strings
ja: 文字列をキャッシュ

en: Enable English translation
ja: 英語の翻訳を有効化

en: Translation directory
ja: 翻訳ディレクトリー

en: Default translation filename pattern
ja: デフォルトの翻訳ファイル名パターン

en: Default translation server pattern
ja: デフォルトの翻訳サーバーパターン

en: Overwrite customized translations
ja: カスタマイズされている翻訳を上書き

en: Overwrite non customized translations
ja: カスタマイズされていない翻訳を上書き

en: Import enabled
ja: Import が有効

en: Updates for: @module_list
ja: 下記の更新: @module_list

en: Menu UI
ja: メニューUI

en: Override parent selector
ja: 親セレクターを上書き

en: Per-content type menu settings
ja: コンテンツタイプ別のメニュー設定

en: Menu machine name
ja: メニューのシステム内部名称

en: Handles migrations
ja: 移行の処理

en: Migrate Drupal
ja: Drupal を移行

en: Contains migrations from older Drupal versions.
ja: Drupal の古いバージョンからの移行を含みます。

en: Display setting for author and date Submitted by post information
ja: 投稿者や投稿日時の表示設定

en: Change the author of content configuration
ja: 「コンテンツの投稿者を変更」の構成

en: Demote selected content from front page configuration
ja: 「選択したコンテンツをフロントページから撤去」の構成

en: Promote selected content from front page configuration
ja: 「選択したコンテンツをフロントページヘ掲載」の構成

en: Make selected content sticky configuration
ja: 「選択したコンテンツをリスト上部に固定」の構成

en: Make selected content unsticky configuration
ja: 「選択したコンテンツのリスト上部への固定を解除」の構成

en: Unpublish content containing keyword(s) configuration
ja: 「キーワードを含むコンテンツを非掲載」の構成

en: Node user ID
ja: ノードのユーザーID

en: Node bulk form
ja: ノード一括フォーム

en: Node path
ja: ノードパス

en: Link to a node revision
ja: ノードリビジョンへのリンク

en: Link to delete a node revision
ja: ノードリビジョンを削除するリンク

en: Link to revert a node to a revision
ja: ノードを特定のリビジョンに戻すリンク

en: Node revisions of an user
ja: ユーザーのノードリビジョン

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ja: コンテンツタイプがまだ作成されていません。<a href="@create_content">コンテンツタイプ作成ページ</a>で新しいコンテンツタイプを追加してください。

en: List (integer) settings
ja: リスト (整数) の設定

en: List (float) settings
ja: リスト (浮動小数点型) の設定

en: List (text) settings
ja: リスト (テキスト) の設定

en: Options list default display settings
ja: 選択肢のデフォルト表示設定

en: Key format settings
ja: キーのフォーマット設定

en: Check boxes/radio buttons format settings
ja: チェックボックス／ラジオボタンのフォーマット設定

en: Single on/off checkbox format settings
ja: 一つの on/off チェックボックスのフォーマット設定

en: Select list format settings
ja: セレクトリストのフォーマット設定

en: Responsive Image
ja: レスポンシブ画像

en: Responsive image list format settings
ja: レスポンシブ画像のリストフォーマット設定

en: RESTful Web Services
ja: RESTful ウェブサービス

en: GET method settings
ja: GET メソッドの設定

en: POST method settings
ja: POST メソッドの設定

en: PATCH method settings
ja: PATCH メソッドの設定

en: DELETE method settings
ja: DELETE メソッドの設定

en: Supported format
ja: サポートしているフォーマット

en: Supported authentication
ja: サポートしている認証

en: REST display options
ja: REST ディスプレイのオプション

en: Field row
ja: フィールド行

en: Alias for ID
ja: IDのエイリアス

en: Raw output for ID
ja: IDの未加工の出力

en: Serialized output format
ja: シリアル化の出力フォーマット

en: Configure search pages and search indexing options.
ja: 検索ページと検索インデックスのオプションを設定します。

en: Add new search page
ja: 検索ページを新規追加

en: AND/OR combination limit
ja: AND/OR の組み合わせ上限

en: Default search page
ja: デフォルトの検索ページ

en: HTML tags weight
ja: HTMLタグのウェイト

en: Tag h1 weight
ja: h1 タグのウェイト

en: Tag h2 weight
ja: h2 タグのウェイト

en: Tag h3 weight
ja: h3 タグのウェイト

en: Tag h4 weight
ja: h4 タグのウェイト

en: Tag h5 weight
ja: h5 タグのウェイト

en: Tag h6 weight
ja: h6 タグのウェイト

en: Tag u weight
ja: u タグのウェイト

en: Tag b weight
ja: b タグのウェイト

en: Tag i weight
ja: i タグのウェイト

en: Tag strong weight
ja: strong タグのウェイト

en: Tag em weight
ja: em タグのウェイト

en: Tag a weight
ja: a タグのウェイト

en: Query key
ja: クエリのキー

en: Source link
ja: ソースへのリンク

en: Serialization
ja: シリアライズ

en: Shortcut settings
ja: ショートカットの設定

en: Logs content statistics for your site.
ja: サイトのコンテンツの統計を記録します。

en: Statistics settings
ja: 統計の設定

en: Syslog settings
ja: Syslog の設定

en: Add date format
ja: 日時のフォーマットを追加

[ctx: With components]
en: Extend
ja: 拡張

en: Set as default theme
ja: デフォルトのテーマに設定

en: Site UUID
ja: サイトのUUID

en: Weight element maximum value
ja: ウェイト要素の最大値

en: Requirements warning period
ja: 要件の警告期間

en: Requirements error period
ja: 要件のエラー期間

en: Users may set their own time zone
ja: ユーザーは各自のタイムゾーンを設定可能

en: Remind users at login if their time zone is not set
ja: タイムゾーンが設定されていない場合はログイン時に通知する

en: Logging settings
ja: ログの設定

en: CSS performance settings
ja: CSSパフォーマンスの設定

en: Aggregate CSS files
ja: CSSファイルを結合する

en: Compress CSS files
ja: CSSファイルを圧縮する

en: Fast 404 settings
ja: Fast 404 設定

en: Fast 404 enabled
ja: Fast 404 は有効化されています

en: Regular expression to match
ja: マッチする正規表現

en: Regular expression to not match
ja: 一致させない正規表現

en: Fast 404 page html
ja: 軽量 404 ページHTML

en: JavaScript performance settings
ja: JavaScript パフォーマンス設定

en: JavaScript preprocess
ja: JavaScript プリプロセス

en: Compress JavaScript files.
ja: JavaScriptファイルを圧縮する。

en: Stale file threshold
ja: 古くなったファイルのしきい値

en: Menu description
ja: メニューの説明

en: System action
ja: システムのアクション

en: Allow insecure uploads
ja: 安全でないアップロードを許可

en: Maximum age for temporary files
ja: 一時ファイルの有効期限

en: Theme global settings
ja: テーマ共通の設定

en: Maintain index table
ja: インデックステーブルをメンテナンス

en: Override selector
ja: セレクターを上書き

en: Number of terms per page
ja: 1ページあたりのターム数

en: Taxonomy format settings
ja: タクソノミー書式設定

en: Use taxonomy term path
ja: タクソノミータームパスを使用

en: Taxonomy depth modifier
ja: タクソノミーの階層修飾子

en: Taxonomy language
ja: タクソノミーの言語

en: Taxonomy term ID with depth
ja: タクソノミータームID (階層指定あり)

en: Telephone link format settings
ja: 電話番号リンクフォーマット設定

en: Telephone default format settings
ja: 電話番号のデフォルトフォーマット設定

en: Default summary length
ja: 概要のデフォルトの長さ

en: Trimmed text display format settings
ja: トリミングされた文章のディスプレイフォーマット設定

en: Text area (multiple rows) display format settings
ja: テキストエリア (複数行) のディスプレイフォーマット設定

en: Text area with a summary display format settings
ja: 概要付きのテキストエリアのディスプレイフォーマット設定

en: Number of summary rows
ja: 概要の行数

en: Tour settings
ja: ツアーの設定

en: Route settings
ja: ルートの設定

en: Tour tip
ja: ツアーチップ

en: Textual tour tip
ja: 文字のツアーチップ

en: Tracker settings
ja: トラッカーの設定

en: Cron index limit
ja: cron でのインデックス作成上限

en: Nodes user posted/commented on
ja: ユーザーが投稿あるいはコメントしたノード

en: UID of a nodes user posted/commented on
ja: ユーザーが投稿あるいはコメントしたノードのノードID

en: Days since last check
ja: 最後に確認してからの日数

en: URL for fetching available update data
ja: 利用可能な更新データをフェッチするための URL

en: Timeout in seconds
ja: タイムアウト秒数

en: Notify user when password reset
ja: パスワードの再設定でユーザーへ通知する

en: Password reset timeout
ja: パスワード再設定のタイムアウト

en: Account created by administrator
ja: 管理者が作成したアカウント

en: Registration confirmation (No approval required)
ja: 登録の確認 (承認不要)

en: Registration confirmation (Pending approval)
ja: 登録の確認 (承認待ち)

en: Account cancelled
ja: アカウント取り消し

en: User flood settings
ja: ユーザーフラッド設定

en: UID only identifier
ja: UID のみの識別子

en: IP limit
ja: IP 制限

en: IP window
ja: IP ウィンドウ

en: User window
ja: ユーザーウィンドウ

en: User role settings
ja: ユーザーの役割の設定

en: User role weight
ja: ユーザーの役割のウェイト

en: Configuration for the add role action
ja: 役割追加アクションの構成

en: The ID of the role to add
ja: 追加する役割のID

en: Block the selected users configuration
ja: 「選択したユーザーをブロック」の構成

en: Cancel the selected user accounts configuration
ja: 「選択したユーザーアカウントを取り消し」の構成

en: Configuration for the remove role action
ja: 役割削除アクションの構成

en: The ID of the role to remove
ja: 削除する役割のID

en: Unblock the selected users configuration
ja: 「選択したユーザーのブロックを解除」の構成

en: List of permission
ja: 権限の一覧

en: List of roles
ja: 役割リスト

en: User operations bulk form
ja: ユーザー一括操作フォーム

en: Default area
ja: デフォルトのエリア

en: Should replacement tokens be used from the first row
ja: 置換トークンは最初の行から使われます

en: The shown text of the area
ja: エリアに表示されているテキスト

en: Text custom
ja: テキストカスタム

en: The shown text of the result summary area
ja: 結果のサマリーエリアに表示するテキスト

en: The title which will be overridden for the page
ja: 上書きするページタイトル

en: Node Creation Time
ja: ノード作成日時

en: Node Update Time
ja: ノード更新日時

en: Day Date
ja: 日

en: Formula
ja: 書式

en: Place Holder
ja: プレースホルダー

en: Formula Used
ja: 使用されている書式

en: Full Date
ja: 完全な日時

en: Group by Numeric
ja: 数字でグループ分け

en: Month Date
ja: 月

en: Week Date
ja: 曜日

en: Year Date
ja: 年

en: YearMonthDate
ja: 年月日

en: Date Year month
ja: 日年月

en: Basic validation
ja: 基本的な検証

en: Tag based caching
ja: タグ基準のキャッシュ

en: Time based caching
ja: 時間基準のキャッシュ

en: Exposed form type
ja: 外部設置フォームのタイプ

en: Row type
ja: 行のタイプ

en: Filter groups
ja: フィルターグループ

en: Display comment
ja: コメントを表示

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: A string to identify the area instance in the admin UI.
ja: 管理用UIでエリアインスタンスを区別するための文字列。

en: Should the area be displayed on empty results.
ja: 結果が空の場合にエリアを表示するかどうか。

en: A unique ID per handler type
ja: ハンドラータイプに固有のID

en: The views_data table for this handler
ja: このハンドラーの views_data テーブル

en: The views_data field for this handler
ja: このハンドラーの views_data フィールド

en: The ID of the relationship instance used by this handler
ja: このハンドラーが使用するリレーションシップインスタンスのID

en: A sql aggregation type
ja: SQLアグリゲーションタイプ

en: A string to identify the handler instance in the admin UI.
ja: 管理用UIでハンドラーインスタンスを区別するための文字列。

en: When the filter value is NOT available
ja: フィルターの値を利用<strong>できない</strong>場合

en: Default argument options
ja: デフォルトの引数のオプション

en: Convert newlines to HTML <br> tags
ja: 改行をHTMLの<br>タグに変換

en: SQL pager
ja: SQLページャー

en: Grouping field number %i
ja: フィールド番号 %i をグルーピング

en: Group items
ja: グループアイテム

en: Group item
ja: グループアイテム

en: Query comment
ja: クエリのコメント

en: Default display options
ja: デフォルトのディスプレイオプション

en: Page display options
ja: ページディスプレイのオプション

en: Embed display options
ja: 埋め込み表示のオプション

en: Attachment display options
ja: 添付ディスプレイのオプション

en: Text on demand format
ja: 要求フォーマットのテキスト

en: Default field
ja: デフォルトフィールド

en: Drop button
ja: 削除ボタン

en: Default filter
ja: デフォルトのフィルター

en: Boolean string
ja: trueまたはfalse

en: Group by numeric
ja: 数値でグループ分け

en: IN operator
ja: INオペレーター

en: Equality
ja: 同一

en: Reduce duplicate
ja: 重複を減らす

en: Default pager
ja: デフォルトのページャー

en: Groupwise max
ja: Groupwise 最大数

en: Generate subquery each time view is run
ja: ビューの実行される度にサブクエリを生成

en: RSS field options
ja: RSSフィールドのオプション

en: Guid settings
ja: GUIDの設定

en: Display extender
ja: ディスプレイ拡張

en: Field rewrite elements
ja: フィールドリライト要素

en: Display plugin
ja: ディスプレイプラグイン

en: Boolean sort
ja: ブール値による並び替え

en: Date sort
ja: 日時による並び替え

en: Boolean sort expose settings
ja: ブール値による並び替えの外部設置設定

en: Date sort expose settings
ja: 日時による並び替えの外部設置設定

en: Standard sort expose settings
ja: 通常の並び替えの外部設置設定

en: Random sort expose settings
ja: ランダムの並び替えの外部設置設定

en: Custom row classes
ja: カスタム行クラス

en: Default views row classes
ja: デフォルトのビュー行クラス

en: Custom column classes
ja: カスタムカラムクラス

en: Default views column classes
ja: デフォルトカラムクラス

en: Columns name
ja: カラム名

en: Columns info
ja: カラムの情報

en: Column info
ja: カラムの情報

en: Preview view
ja: ビューをプレビュー

en: Bartik settings
ja: Bartik の設定

en: Seven settings
ja: Seven の設定

en: Stark settings
ja: Stark の設定

en: Visibility Conditions
ja: 表示条件

en: Visibility Condition
ja: 表示条件

en: Context assignments
ja: コンテクストの割り当て

en: Display variant
ja: ディスプレイ変数

en: Requirements review
ja: 要件レビュー

en: Unable to send email. Contact the site administrator if the problem persists.
ja: メールを送信できません。問題が続く場合は、サイト管理者に連絡してください。

en: Error sending email (from %from to %to with reply-to %reply).
ja: メール送信エラー (差出人: %from 宛先: %to 返信先: %reply)。

en: The label for this display variant.
ja: このディスプレイ変数のラベル。

en: %name: the email address can not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長いメールアドレスを使用することはできません。

en: An entity field containing an email value.
ja: メールアドレスを含むエンティティフィールド。

en: Automated emails, such as registration information, will be sent from this address. Use an address ending in your site's domain to help prevent these emails from being flagged as spam.
ja: ユーザー登録完了等の自動送信メールは、このアドレスから送信されます。メールがスパムと判定されるのを防ぐために、サイトのドメインで終わるアドレスを使用してください。

en: Receive email notifications
ja: メール通知を受け取る

en: There are two types of actions: simple and advanced. Simple actions do not require any additional configuration and are listed here automatically. Advanced actions need to be created and configured before they can be used because they have options that need to be specified; for example, sending an email to a specified address or unpublishing content containing certain words. To create an advanced action, select the action from the drop-down list in the advanced action section below and click the <em>Create</em> button.
ja: アクションには、シンプルと高度の2つのタイプがあります。シンプルアクションは設定を必要とせず、ここに自動で並びます。高度なアクションは、オプションを指定する必要があるため、使用の前に作成と設定を行わなくてはなりません。例えば、指定のアドレスにメールを送信したり、特定の文言を含むコンテンツを非掲載にしたり、等です。高度なアクションを作成するには、下記のドロップダウンリストからアクションを選択し、<em>作成</em>ボタンをクリックします。

en: Send email configuration
ja: メール送信の構成

en: Enter a valid email address or use a token email address such as %author.
ja: 適切なメールアドレスを入力するか、もしくは %author のようなメールアドレスのトークンを使用してください。

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> is an XML format for exchanging feeds between aggregators. A single OPML document may contain many feeds. Aggregator uses this file to import all feeds at once. Upload a file from your computer or enter a URL where the OPML file can be downloaded.
ja: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> は、アグリゲーター間でフィードを交換するための XML 形式です。ひとつの OPML ドキュメントに複数のフィードが含まれていることもあります。アグリゲーターは、すべてのフィードを一度にインポートするためにこのファイルを使用します。コンピューターからファイルをアップロードするか、あるいは OPML のダウンロード URL を入力してください。

en: Aggregator feed block
ja: アグリゲーターフィードブロック

en: <em>Either</em> upload a file or enter a URL.
ja: ファイルをアップロードするか、URLを入力するか、の<em>いずれか</em>。

en: Show for the listed pages
ja: 一覧にあるページで表示

en: Hide for the listed pages
ja: 一覧にあるページで非表示

en: Duplicate @display_title
ja: @display_title を複製

en: Book navigation block
ja: ブックナビゲーションブロック

en: Block display mode
ja: ブロックの表示モード

en: Book outline for @book.title
ja: @book.title のブックアウトライン

en: Book traversal links for
ja: ブック横断リンク:

en: The field name from which the comment originated.
ja: コメントを発生させたフィールド名。

en: Overriding default settings
ja: デフォルトの設定を上書き

en: Approving and managing comments
ja: コメントの承認と管理

en: This page provides a list of all comment types on the site and allows you to manage the fields, form and display settings for each.
ja: このページはサイト上のすべてのコメントタイプをリスト表示します。各コメントタイプのフィールドやフォーム、表示設定を管理することができます。

en: Administer comment types and settings
ja: コメントのタイプと設定を管理

en: Comment types
ja: コメントタイプ

en: Comment type settings
ja: コメントタイプ設定

en: Target Entity Type ID
ja: 対象のエンティティタイプID

en: Comment type %label has been updated.
ja: コメントタイプ %label を更新しました。

en: Comment type %label has been added.
ja: コメントタイプ %label を追加しました。

en: The comment author's email address.
ja: コメント投稿者のメールアドレス。

en: Comment Type
ja: コメントタイプ

en: The comment type.
ja: コメントのタイプ。

en: %label is used by the %field field on your site. You can not remove this comment type until you have removed the field.
ja: サイトの %field フィールドが %label を使用しています。フィールドを削除するまでは、このコメントタイプを削除できません。

en: %label is used by 1 comment on your site. You can not remove this comment type until you have removed all of the %label comments. | %label is used by @count comments on your site. You may not remove %label until you have removed all of the %label comments.
ja[0]: サイトの 1 件のコメントが %label を使用しています。%label のコメントをすべて削除するまでは、このコメントタイプを削除できません。
ja[1]: サイトの @count 件のコメントが %label を使用しています。%label のコメントをすべて削除するまでは、このコメントタイプを削除できません。

en: Translating configuration text
ja: 構成に含まれる文字列を翻訳

en: Translating date formats
ja: 日時フォーマットの翻訳

en: This page lists all configuration items on your site that have translatable text, like your site name, role names, etc.
ja: このページは、サイト名や役割名といった、翻訳可能な文字列を含むサイトの構成アイテムを一覧で表示しています。

en: Allow other users to contact you via a personal contact form which keeps your email address hidden. Note that some privileged users such as site administrators are still able to contact you even if you choose to disable this feature.
ja: あなたのメールアドレスを隠したまま、個人用コンタクトフォームを通じて他のユーザーがあなたに連絡を取ることができるようになります。この機能を無効にしたとしても、サイト管理者のような権限を持つユーザーは、あなたに連絡を取ることができることに注意してください。

en: Example: 'webmaster@example.com' or 'sales@example.com,support@example.com' . To specify multiple recipients, separate each email address with a comma.
ja: 例: 'webmaster@example.com' あるいは 'sales@example.com,support@example.com'。複数の宛先を指定するには、メールアドレスをカンマ区切りで入力してください。

en: %recipient is an invalid email address.
ja: %recipient は不正なメールアドレスです。

en: %sender-name (@sender-from) sent %recipient-name an email.
ja: %sender-name (@sender-from) が %recipient-name へメールを送信しました。

en: Enabling field translation
ja: フィールドの翻訳を有効化

en: You can define which fields of a content entity can be translated. For example, you might want to translate the title and body field while leaving the image field untranslated. If you exclude a field from being translated, it will still show up in the content editing form, but any changes made to that field will be applied to <em>all</em> translations of that content.
ja: コンテンツエンティティのどのフィールドを翻訳可能とするか選択することができます。例えば、タイトルと本文のフィールドを翻訳可能として、画像フィールドは翻訳未対応のままとすることができます。フィールドを翻訳の対象から除外すると、そのフィールドはなおもコンテンツの編集フォームに表示されますが、そのフィールドに加えた変更は、そのコンテンツの<em>すべての</em>翻訳に適用されます。

en: If translation is enabled you can translate a content entity via the Translate tab (or Translate link). The Translations page of a content entity gives an overview of the translation status for the current content and lets you add, edit, and delete its translations. This process is similar for every translatable content entity on your site.
ja: 翻訳が有効であれば、翻訳タプ (あるいは翻訳リンク) からコンテンツエンティティを翻訳することができます。コンテンツエンティティの翻訳ページでは、そのコンテンツの翻訳ステータスの概要が表示され、翻訳の追加や編集、削除を行うことができます。このプロセスは、サイト上の翻訳可能ないずれのコンテンツエンティティでも同じです。

en: Changing the source language for a translation
ja: 翻訳のソース言語を変更

en: When you add a new translation, the original text you are translating is displayed in the edit form as the <em>source</em>. If at least one translation of the original content already exists when you add a new translation, you can choose either the original content (default) or one of the other translations as the source, using the select list in the Source language section. After saving the translation, the chosen source language is then listed on the Translate tab of the content.
ja: 新しく翻訳を追加する際には、翻訳元のテキストが<em>ソース</em>として編集フォームに表示されます。オリジナルのコンテンツに少なくとも1つの翻訳がすでに存在する場合は、「ソースの言語」のセレクトリストから、オリジナルのコンテンツ (デフォルト) あるいは翻訳の中の1つをソースとして選択することができます。

en: Setting status of translations
ja: 翻訳のステータスを設定

en: If you edit a translation in one language you may want to set the status of the other translations as <em>out-of-date</em>. You can set this status by selecting the <em>Flag other translations as outdated</em> checkbox in the Translation section of the content editing form. The status will be visible on the Translations page.
ja: ある言語の翻訳を編集すると、その他の翻訳のステータスを<em>期限切れ</em>に設定したいと思うかもしれません。その場合は、コンテンツ編集フォームの翻訳セクションにある<em>他のコンテンツに期限切れのフラグを立てる</em>チェックボックスを選択することで、ステータスを設定することができます。ステータスは翻訳ページに表示されます。

en: Managing and displaying date fields
ja: 日時フィールドの管理と表示

en: Displaying dates
ja: 日時の表示

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jan
ja: 1月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Feb
ja: 2月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Mar
ja: 3月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Apr
ja: 4月

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
ja: 5月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jun
ja: 6月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Jul
ja: 7月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Aug
ja: 8月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Sep
ja: 9月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Oct
ja: 10月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Nov
ja: 11月

[ctx: Abbreviated month name]
en: Dec
ja: 12月

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sun
ja: 日

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mon
ja: 月

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tue
ja: 火

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Wed
ja: 水

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Thu
ja: 木

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fri
ja: 金

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sat
ja: 土

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Su
ja: 日

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Mo
ja: 月

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Tu
ja: 火

[ctx: Abbreviated weekday]
en: We
ja: 水

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Th
ja: 木

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Fr
ja: 金

[ctx: Abbreviated weekday]
en: Sa
ja: 土

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Sunday]
en: S
ja: 日

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Monday]
en: M
ja: 月

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Tuesday]
en: T
ja: 火

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Wednesday]
en: W
ja: 水

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Thursday]
en: T
ja: 木

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Friday]
en: F
ja: 金

[ctx: Abbreviated 1 letter weekday Saturday]
en: S
ja: 土

en: Track images uploaded via a Text Editor
ja: テキストエディターでアップロードされた画像を追跡

en: Ensures that the latest versions of images uploaded via a Text Editor are displayed.
ja: テキストエディターを使用してアップロードされた画像の最新バージョンが表示されていることを保証します。

en: The image exceeds the maximum allowed dimensions and an attempt to resize it failed.
ja: 画像が許容される最大寸法を超えており、リサイズしようとしましたが失敗しました。

en: The status of the file, temporary (FALSE) and permanent (TRUE).
ja: ファイルのステータス。一時的 (FALSE) あるいは恒久的 (TRUE)。

en: Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
ja: ウェブページのアドレスとメールアドレスは自動的にリンクに変換されます。

en: Active forum topics block
ja: アクティブなフォーラムトピックブロック

en: New forum topics block
ja: 新しいフォーラムトピックブロック

en: Background color must be a hexadecimal color value.
ja: 背景色は16進数カラーで指定してください。

en: (upscaling allowed)
ja: (アップスケール許可)

en: Adding languages
ja: 言語を追加

en: Adding custom languages
ja: カスタム言語を追加

en: You can add a language that is not provided in the drop-down list by choosing <em>Custom language</em> at the end of the list. You then have to configure its language code, name, and direction in the form provided.
ja: リストの最後にある<em>カスタム言語</em>を選択することで、ドロップダウンリストにない言語を追加することができます。その後に現れるフォームで、言語コードや名前、ディレクションを設定する必要があります。

en: Configuring content languages
ja: コンテンツの言語を設定

en: Adding a language switcher block
ja: 言語切り替えブロックを追加

en: Making a block visible per language
ja: 言語毎にブロックを表示

en: Choosing user languages
ja: ユーザーの言語を選択

en: Users can choose a <em>Site language</em> on their profile page. This language is used for email messages, and can be used by modules to determine a user's language. It can also be used for interface text, if the <em>User</em> method is enabled as a <em>Detection and selection</em> method (see below). Administrative users can choose a separate <em>Administration pages language</em> for the interface text on administration pages. This configuration is only available on the user's profile page if the <em>Account administration pages</em> method is enabled (see below).
ja: ユーザーは自身のプロフィールページで<em>サイトの言語</em>を選択することができます。この言語はメールメッセージに使用され、モジュールがユーザーの言語を判別するのに使用されることがあります。<em>判別と選択</em>の方法で<em>ユーザー</em>が有効であれば、インターフェース言語にも使用されます (下記参照)。管理ユーザーは、管理ページのインターフェーステキストに異なる<em>管理ページの言語</em>を選択することもできます。この設定は、<em>アカウント管理ページ</em>の方法が有効な場合にのみ、ユーザープロフィールページで利用可能です (下記参照)。

en: <em>URL</em> sets the interface language based on a path prefix or domain (for example specifying <em>de</em> for German would result in URLs like <em>example.com/de/contact</em>). The default language does not require a path prefix, but can have one assigned as well. If the language detection is done by domain name, a domain needs to be specified for each language.
ja: <em>URL</em> の場合は、パスプレフィックスもしくはドメインによってインターフェース言語をセットします (例えば、<em>example.com/de/contact</em> といった URL の場合はドイツ語の <em>de</em> が指定されます)。デフォルトの言語にパスプレフィックスは不要ですが、同じように指定することもできます。言語の判別をドメインによって行う場合は、各言語に対してドメインを指定する必要があります。

en: <em>Session</em> determines the interface language from a request or session parameter (for example <em>example.com?language=de</em> would set the interface language to German based on the use of <em>de</em> as the <em>language</em> parameter).
ja: <em>セッション</em>の場合は、リクエストやセッションのパラメーターによってインターフェース言語が決定されます (例えば、<em>example.com?language=de</em> というリクエストであれば、<em>language</em> パラメーターの <em>de</em> からインターフェース言語がドイツ語にセットされます)。

en: <em>User</em> follows the language configuration set on the user's profile page.
ja: <em>ユーザー</em>の場合は、ユーザープロフィールページでの言語設定に従います。

en: <em>Account administration pages</em> follows the configuration set as <em>Administration pages language</em> on the profile page of an administrative user. This method is similar to the <em>User</em> method, but only sets the interface text language on administration pages, independent of the interface text language on other pages.
ja: <em>アカウント管理ページ</em>は、管理ユーザーのプロフィールページにある<em>管理ページの言語</em>設定に従います。この方法は<em>ユーザー</em>の方法と同じですが、その他のページとは独立して、管理ページのインターフェース言語だけに影響します。

en: <em>Selected language</em> allows you to specify the site's default language or a specific language as the fall-back language. This method should be listed last.
ja: <em>選択言語</em>の場合は、サイトのデフォルト言語や予備の言語を指定できるようになります。この方法はリストの最後にするべきです。

en: The comment author's email address from the comment form, if user is anonymous, and the 'Anonymous users may/must leave their contact information' setting is turned on.
ja: ユーザーが匿名ユーザーで、かつ '匿名ユーザーはコンタクト情報を残すことが可能／必須' の設定が有効の場合に、コメントフォームに入力されたコメント投稿者のメールアドレス。

en: Comma-separated list of recipient email addresses.
ja: 受取人メールアドレスのリスト(カンマ区切り)。

en: Promote, change ownership, edit revisions, and perform other tasks across all content types.
ja: フロントページ掲載、所有権の変更、リビジョンの編集などの種々のタスクを全てのコンテンツタイプに実行します。

en: Syndicate block
ja: ブロックを配置

en: Editing content in-place
ja: コンテンツをその場で編集

en: Once quick edit mode is activated, you will be able to edit the individual fields of your content. In the default theme, with a JavaScript-enabled browser and a mouse, the output of different fields in your content is outlined in blue, a pop-up gives the field name as you hover over the field output, and clicking on a field activates the editor. Closing the pop-up window ends quick edit mode.
ja: クイック編集モードをアクティブにすると、コンテンツの個々のフィールドを編集できるようになります。デフォルトのテーマでは、JavaScript が有効なブラウザーとマウスで閲覧すると、コンテンツにあるそれぞれのフィールドは青で枠取りされ、フィールドにマウスカーソルを重ねるとフィールド名がポップアップで表示され、フィールドをクリックするとエディターが起動します。ポップアップウィンドウを閉じるとクイック編集モードが終了します。

en: Use shortcuts
ja: ショートカットを使用

en: Diff settings
ja: Diff 設定

en: Number of leading lines in a diff
ja: 差異の冒頭の行数

en: Number of trailing lines in a diff
ja: 差異の末尾の行数

en: Branding block
ja: ブランディングブロック

en: Use site logo
ja: サイトロゴを使用する

en: The current theme is not @theme
ja: 現在のテーマは @theme ではありません。

en: The current theme is @theme
ja: 現在のテーマは @theme です。

en: Do not return true on the following pages: @pages
ja: 下記のページでは TRUE を返しません: @pages

en: Return true on the following pages: @pages
ja: 以下のページでは true を返す: @pages

en: Request Path
ja: リクエストパス

en: Username or email address
ja: ユーザー名またはメールアドレス

en: Email addresses to notify when updates are available
ja: アップデートが利用可能な場合に通知するメールアドレス

en: Email notification threshold
ja: メール通知のしきい値

en: Whenever your site checks for available updates and finds new releases, it can notify a list of users via email. Put each address on a separate line. If blank, no emails will be sent.
ja: 利用可能なアップデートを確認して新しいリリースがある度に、ユーザーの一覧にメールで通知します。1行につき1つのメールアドレスを入力してください。空欄の場合は、メールを送信しません。

en: %email is not a valid email address.
ja: %email は適切なメールアドレスではありません。

en: %emails are not valid email addresses.
ja: %emails は適切なメールアドレスではありません。

en: Configuring user roles
ja: ユーザーの役割の構成

en: Setting permissions
ja: 権限の設定

en: Managing account settings
ja: アカウント設定の管理

en: This web page allows administrators to register new users. Users' email addresses and usernames must be unique.
ja: このウェブページでは管理者が新しいユーザーを登録することができます。ユーザーのメールアドレスとユーザー名はユニークでなくてはいけません。

en: A valid email address. All emails from the system will be sent to this address. The email address is not made public and will only be used if you wish to receive a new password or wish to receive certain news or notifications by email.
ja: 適切なメールアドレス。システムが送信するすべてのメールは、このアドレスに送られます。メールアドレスは非公開となり、新しいパスワードを受け取ったり、特定のニュースやお知らせをメールで受け取ることを希望した場合にだけ使用されます。

en: This account's preferred language for emails and site presentation.
ja: メールやサイト表示でこのアカウントが使用する言語。

en: This account's preferred language for emails.
ja: このアカウントがメールで使用する言語。

en: New users will be required to validate their email address prior to logging into the site, and will be assigned a system-generated password. With this setting disabled, users will be logged in immediately upon registering, and may select their own passwords during registration.
ja: 新しいユーザーは、サイトへログインする前にメールアドレスの確認が必要で、システムが生成したパスワードを割り当てられています。この設定を無効にすると、ユーザーは登録と同時にログイン状態となり、登録時に自分のパスワードを選ぶことができます。

en: Notification email address
ja: 通知メールアドレス

en: The email address to be used as the 'from' address for all account notifications listed below. If <em>'Visitors, but administrator approval is required'</em> is selected above, a notification email will also be sent to this address for any new registrations. Leave empty to use the default system email address <em>(%site-email).</em>
ja: 下記のすべてのアカウント通知メールで「差出人」として使用するメールアドレス。上記で<em>「訪問者が作成できるが管理者の承認が必要。」</em>を選択している場合は、新しいユーザー登録の通知メールがこのアドレスに送信されます。サイトのメールアドレス <em>(%site-email)</em> を使用する場合は空欄にしてください。

en: Edit the welcome email messages sent to new member accounts created by an administrator.
ja: 管理者によって作成された新しいメンバーへ送信する歓迎メールを編集します。

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when administrative approval is required.
ja: 管理者の承認が必要な場合に、新しいメンバーへ登録時に送信する歓迎メールを編集します。

en: Edit the email notifying the site administrator that there are new members awaiting administrative approval.
ja: 新しいメンバーが承認待ちであることを管理者に通知するメールを編集します。

en: Edit the welcome email messages sent to new members upon registering, when no administrator approval is required.
ja: 管理者の承認が不要な場合に、新しいメンバーへ登録時に送信する歓迎メールを編集します。

en: Edit the email messages sent to users who request a new password.
ja: 新しいパスワードを要求したユーザーへ送信するメールを編集します。

en: Enable and edit email messages sent to users upon account activation (when an administrator activates an account of a user who has already registered, on a site where administrative approval is required).
ja: アカウント有効化の際 (管理者による承認が必要な場合に、登録されたユーザーアカウントを管理者が有効にした時) にユーザーへ送信するメールを有効にして編集します。

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are blocked.
ja: アカウントがブロックされた際にユーザーへ送信するメールを有効にして編集します。

en: Edit the email messages sent to users when they attempt to cancel their accounts.
ja: 自分のアカウントを取り消そうとした際にユーザーへ送信するメールを編集します。

en: Enable and edit email messages sent to users when their accounts are canceled.
ja: アカウントが取り消された際にユーザーへ送信するメールを有効にして編集します。

en: A welcome message with further instructions has been sent to your email address.
ja: 案内を含んだ歓迎メッセージを、あなたにメールで送信しました。

en: When enabled, the user must confirm the account cancellation via email.
ja: 有効にすると、アカウントの取り消しをメールでユーザーが確認する必要があります。

en: When enabled, the user will receive an email notification after the account has been canceled.
ja: 有効にすると、アカウントを取り消した後に通知メールをユーザーに送信します。

en: A confirmation request to cancel your account has been sent to your email address.
ja: あなたのアカウントを取り消すための確認要求を、あなたのメールアドレスに送信しました。

en: Password reset instructions will be mailed to %email. You must log out to use the password reset link in the email.
ja: パスワードリセットの案内を %email 宛にメールで送信します。メール本文中のパスワードリセットリンクを使用するには、ログアウトが必要です。

en: When the user has the following roles
ja: ユーザーが以下の役割を持っている場合

en: If you select no roles, the condition will evaluate to TRUE for all users.
ja: 役割を何も選択しない場合は、すべてのユーザーでTRUEと判断されます。

en: The user is not a member of @roles
ja: ユーザーは@rolesのメンバーではありません。

en: The user is a member of @roles
ja: ユーザーは@rolesのメンバーです。

[ctx: Validation]
en: User email unique
ja: ユーザーのメールアドレスが固有

en: Use Replica Server
ja: レプリカサーバーを使用

en: Query parameter
ja: クエリパラメーター

en: The query parameter to use.
ja: 使用するクエリパラメータ―。

en: Fallback value
ja: 予備の値

en: The fallback value to use when the above query parameter is not present.
ja: 上記のクエリーパラメーターが存在しない場合に使用する予備の値。

en: Conjunction to use when handling multiple values. E.g. "?value[0]=a&value[1]=b".
ja: 複数の値を扱うときに使う結合子。例: 「 ?value[0]=a&value[1]=b" 」。

en: Use Secondary Server
ja: セカンダリーサーバーを使用

en: This will make the query attempt to connect to a replica server if available.  If no replica server is defined or available, it will fall back to the default server.
ja: これにより、クエリーは利用可能であればレプリカサーバーへの接続を試行します。レプリカサーバーの定義がないか利用可能でなければ、デフォルトサーバーにフォールバックします。

en: Type attribute
ja: アトリビュートタイプ

en: The type of this row.
ja: この行のタイプ。

en: Text attribute
ja: text 属性

en: The field that is going to be used as the OPML text attribute for each row.
ja: 各行で OPML の text 属性として使用されるフィールド。

en: Created attribute
ja: created 属性

en: The field that is going to be used as the OPML created attribute for each row.
ja: 各行で OPML の created 属性として使用されるフィールド。

en: Description attribute
ja: description 属性

en: The field that is going to be used as the OPML description attribute for each row.
ja: 各行で OPML の description 属性として使用されるフィールド。

en: HTML URL attribute
ja: htmlUrl 属性

en: The field that is going to be used as the OPML htmlUrl attribute for each row.
ja: 各行で OPML の htmlUrl 属性として使用されるフィールド。

en: Language attribute
ja: 言語 属性

en: The field that is going to be used as the OPML language attribute for each row.
ja: 各行で OPML の language 属性として使用されるフィールド。

en: XML URL attribute
ja: xmlUrl 属性

en: URL attribute
ja: url 属性

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for OPML text attribute.
ja: OPML の text 属性に使用するフィールドの指定が、行スタイルプラグインに必要です。

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for XML URL attribute.
ja: XML の URL 属性に使用するフィールドの指定が、行スタイルプラグインに必要です。

en: Row style plugin requires specifying which views field to use for URL attribute.
ja: URL 属性に使用するフィールドの指定が、行スタイルプラグインに必要です。

en: OPML fields
ja: OPMLフィールド

en: Display fields as OPML items.
ja: OPMLアイテムとしてフィールドを表示します。

en: OPML Feed
ja: OPML フィード

en: Generates an OPML feed from a view.
ja: ビューから OPML フィードを生成します。

en: Duplicate view
ja: ビューを複製

en: Duplicate of @label
ja: @labelの複製

en: The default administration theme for Drupal 8 was designed with clean lines, simple blocks, and sans-serif font to emphasize the tools and tasks at hand.
ja: Drupal 8 のデフォルトの管理者用テーマで、クリーンなコードとシンプルブロック、サンセリフフォントを備えています。ツールやタスクを利用しやすい形に目立たせます。

en: Toolbar item
ja: ツールバーアイテム

en: Authentication methods
ja: 認証メソッド

en: "On" label
ja: 「オン」ラベル

en: "Off" label
ja: 「オフ」ラベル

en: The selected image handling toolkit '@toolkit' can not process operation '@operation'.
ja: 選択されている画像ツールキット '@toolkit' は、オペレーション '@operation' を処理することができません。

en: Edit menu link %title
ja: メニューリンク %title を編集

en: This link is provided by the @name module. The title and path cannot be edited.
ja: このリンクは @name モジュールによって提供されています。タイトルとパスは変更することができません。

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ja: リンクとそのすべての子の、階層の深さの最大値は固定されています。その上限を超えてしまうために、親として選択できないメニューリンクもあります。

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
ja: 同じメニューの同じ階層にあるリンク内でのウェイト。重いウェイトのリンクがより下になり、軽いウェイトのリンクがより上になります。

en: Add comment type
ja: コメントタイプの追加

en: Manage form and displays settings of comments.
ja: コメントのフォームとディスプレイの設定を行います。

en: Can not uninstall the Configuration module as part of a configuration synchronization through the user interface.
ja: ユーザーインターフェースを通した構成の同期で、Configuration モジュールをアンインストールすることはできません。

en: The message UUID.
ja: メッセージのUUID。

en: Confirm delete recent log messages
ja: 最近のログメッセージを削除するかの確認

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
ja: 最近のログを本当に削除しますか？

en: Format type machine name
ja: フォーマットタイプのシステム内部名称

en: Label setting machine name
ja: ラベル設定のシステム内部名称

en: @label referenced from @field_name
ja: @field_nameから参照されている@label

en: Boolean settings
ja: 真偽値の設定

en: On label
ja: On ラベル

en: Off label
ja: Off ラベル

en: Visually Hidden
ja: 視覚的非表示

en: Updating translations for JavaScript and default configuration.
ja: JavaScript の翻訳とデフォルトの構成を更新しています。

en: Updating default configuration (@percent%).
ja: デフォルトの構成を更新しています (@percent％)。

en: Updated default configuration.
ja: デフォルトの構成を更新しました。

en: The Custom Menu Links module allows users to create menu links. These links can be translated if multiple languages are used for the site.
ja: Custom Menu Links モジュールによって、メニューリンクを作成できるようになります。サイトで複数の言語が使用されていれば、これらのリンクを翻訳することができます。

en: Custom Menu Links
ja: カスタムメニューリンク

en: The entity ID for this menu link content entity.
ja: このメニューリンクのコンテンツエンティティのエンティティID。

en: The content menu link UUID.
ja: コンテンツメニューリンクのUUID。

en: The content menu link bundle.
ja: コンテンツメニューリンクのバンドル。

en: The menu name. All links with the same menu name (such as "tools") are part of the same menu.
ja: メニュー名。同じメニュー名 ("tools" 等) を持つすべてのリンクは、同じメニューの一部です。

en: Parent plugin ID
ja: 親プラグインID

en: The ID of the parent menu link plugin, or empty string when at the top level of the hierarchy.
ja: 親メニューリンクプラグインのID、あるいは階層の最上位の場合は空の文字列。

en: Custom menu link
ja: カスタムメニューリンク

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: The value for this field.
ja: このフィールドの値。

en: The language of the content or translation.
ja: コンテンツあるいは翻訳の言語

en: The language the original content is in.
ja: オリジナルコンテンツの言語。

en: Allowed value with label
ja: ラベル付きの利用可能な値

en: Data type callback
ja: 日時タイプのコールバック

en: Callable
ja: 呼び出し可能

en: Interaction type
ja: インタラクションタイプ

en: Enabling REST support for an entity type
ja: エンティティタイプに対する REST サポートの有効化

en: You will also need to grant anonymous users permission to perform each of the REST operations you want to be available, and set up authentication properly to authorize web requests.
ja: 利用可能にする REST オペレーションを実行する権限を匿名ユーザーに付与して、ウェブリクエストの認証を正しく設定する必要があります。

en: Configuring search pages
ja: 検索ページの構成

en: Managing the search index
ja: 検索インデックスの管理

en: Displaying the Search block
ja: 検索ブロックを表示

en: Searching your site
ja: あなたのサイトを検索

en: Extending the Search module
ja: Search モジュールの拡張

en: Search index progress
ja: 検索インデックスの進捗状況

en: @percent% (@remaining remaining)
ja: @percent％ (残り @remaining)

en: Indexing progress
ja: インデックスの作成状況

en: %num_indexed of %num_total indexed
ja: %num_total 件中 %num_indexed 件のインデックスを作成

en: Does not use index
ja: インデックスを使用しない

en: If checked, all searches will be logged. Uncheck to skip logging. Logging may affect performance.
ja: チェックを入れると、すべての検索をログに記録します。チェックを外すとログの記録をスキップします。ログの記録はパフォーマンスに影響します。

en: Crops an image to a rectangle specified by the given dimensions.
ja: 指定した寸法の四角形に画像を切り抜きます。

en: The image '@file' could not be desaturated because the imagefilter() function is not available in this PHP installation.
ja: この PHP 環境では imagefilter() 関数が利用できないため、画像 '@file' の彩度を下げることができません。

en: Converts an image to grayscale.
ja: 画像をグレースケールに変換します。

en: Resizes an image to the given dimensions (ignoring aspect ratio).
ja: 指定した寸法に画像をリサイズします (縦横比を無視)。

en: Rotates an image by the given number of degrees.
ja: 指定した角度で画像を回転します。

en: Scales an image while maintaining aspect ratio. The resulting image can be smaller for one or both target dimensions.
ja: 縦横比を維持したまま画像を拡縮します。その結果、縦または横もしくはその両方が指定した寸法より小さくなることもあります。

en: Scales an image to the exact width and height given. This plugin achieves the target aspect ratio by cropping the original image equally on both sides, or equally on the top and bottom. This function is useful to create uniform sized avatars from larger images.
ja: 指定した横幅と高さに正確に画像を拡大縮小します。このプラグインは、元の画像の左右もしくは上下を等しく切り取ることで、目標の縦横比を実現します。この機能は、大きな画像から規定のサイズのアバターを作成するのに役立ちます。

en: Site administration toolbar
ja: サイト管理ツールバー

en: To follow a specific user's new and updated content, select the <em>Activity</em> tab from the user's profile page.
ja: 特定のユーザーの新しいコンテンツや更新されたコンテンツを追うには、ユーザーのプロフィールページで <em>アクティビティ</em> タブを選択してください。

en: Activity Tracker
ja: アクティビティトラッカー

en: View user information
ja: ユーザー情報を表示

en: Add "…" at the end of trimmed text
ja: トリミングされたテキストの最後に「…」を追加

en: This link is provided by the Views module from view %label.
ja: このリンクは Views モジュールによってビュー %label から提供されています。

en: Change to
ja: 次に変更

en: Region for @title
ja: @titleのリージョン

en: @path is not a valid path.
ja: @path は適切なパスではありません。

en: Alignments
ja: アライメント

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Base field bundle override
ja: ベースフィールドバンドルのオーバーライド

en: Datetime timestamp display format settings
ja: 日時タイムスタンプディスプレイフォーマット設定

en: Boolean checkbox display format settings
ja: 真偽値チェックボックスのディスプレイフォーマット設定

en: Installed themes
ja: インストール済みテーマ

en: The %file does not exist.
ja: %file は存在しません。

en: The %file exists.
ja: %file が存在します。

en: The %file is not readable.
ja: %file は読み込み可能ではありません。

en: The %file is not writable.
ja: %file は書き込み可能ではありません。

en: The @file is writable.
ja: @file は書き込み可能です。

en: The @file is owned by the web server.
ja: @file はウェブサーバが所有しています。

en: Negate the condition
ja: 条件を反転する

en: Finalizing configuration synchronization.
ja: 構成の同期を完了します。

en: Datetime Timestamp
ja: 日時タイムスタンプ

en: %theme theme installed.
ja: %theme テーマがインストールされました。

en: Base field override
ja: ベースフィールドオーバーライド

en: Display prefix and suffix
ja: プレフィクスとサフィックスを表示

en: Text (plain)
ja: テキスト (プレーン)

en: A field containing a plain string value.
ja: プレーンな文字列を含むフィールド。

en: Text (plain, long)
ja: テキスト (プレーン, 長文)

en: A field containing a long string value.
ja: 長い文字列を含むフィールド。

en: You cannot use an external URL, please enter a relative path.
ja: 外部URLは使用できません。相対パスを入力してください。

en: This path does not exist or you do not have permission to link to %path.
ja: このパスが存在しないか、あるいは %path へのリンクに対する権限がありません。

en: Install newly added themes
ja: 新しく追加されたテーマをインストールする

en: Blocks are placed and configured specifically for each theme. The Block layout page opens with the default theme, but you can toggle to other installed themes.
ja: ブロックは、テーマごとに配置と設定を行うことができます。ブロックレイアウトページを開くと、はじめはデフォルトのテーマとなっていますが、インストールされている別のテーマに切り替えることができます。

en: Comment operation links
ja: コメント操作リンク

en: The target entity type can not be changed after the comment type has been created.
ja: コメントタイプを作成すると、対象のエンティティタイプは変更できなくなります。

en: There are no configuration changes to import.
ja: インポートする構成の変更がありません。

en: Enable the personal contact form by default for new users
ja: 新しいユーザーの個人用コンタクトフォームをデフォルトで有効にする

en: Add contact form
ja: コンタクトフォームの追加

en: Create and manage contact forms.
ja: コンタクトフォームの作成や管理を行います。

en: Edit contact form
ja: コンタクトフォームを編集

en: Default form identifier
ja: デフォルトのフォーム識別子

en: When listing forms, those with lighter (smaller) weights get listed before forms with heavier (larger) weights. Forms with equal weights are sorted alphabetically.
ja: フォームの並び順は、ウェイトの軽い (小さい) ものからウェイトの重い (大きい) ものへの順になります。ウェイトが同じ場合は、アルファベット順となります。

en: Make this the default form
ja: デフォルトのフォームにする

en: Contact form %label has been updated.
ja: コンタクトフォーム %label を更新しました。

en: Contact form %label has been added.
ja: コンタクトフォーム %label を追加しました。

en: Send yourself a copy
ja: コピーをあなた自身に送信

en: %sender-name (@sender-from) sent an email regarding %contact_form.
ja: %sender-name (@sender-from) が %contact_form についてメールを送信しました。

en: The ID of the associated form.
ja: 関連するフォームのID。

en: Users may translate this field
ja: ユーザーはこのフィールドを翻訳可能

en: Content translation field settings
ja: コンテンツ翻訳のフィールド設定

en: Field properties for which to synchronize translations
ja: 翻訳を同期させる対象のフィールドプロパティー

en: Field column for which to synchronize translations
ja: 翻訳を同期させる対象のフィールドカラム

en: Contextual links for an area on a page are displayed using a contextual links button. There are two ways to make the contextual links button visible:
ja: ページのとあるエリアにあるコンテクスチュアルリンクは、コンテクスチュアルリンクボタンを用いて表示されます。コンテクスチュアルリンクボタンの表示方法は二通りあります:

en: Once the contextual links button for the area of interest is visible, click the button to display the links.
ja: エリアのコンテクスチュアルリンクボタンが表示されたら、ボタンをクリックしてリンクを表示してください。

en: The relative date value entered is invalid.
ja: 入力された相対日時の値が不正です。

en: Add new field: you need to provide a machine name for the field.
ja: 新しいフィールドを追加: フィールドのシステム内部名称を指定する必要があります。

en: Allowed types: @extensions.
ja: 許可されたタイプ: @extensions 。

en: Back to content editing
ja: コンテンツの編集に戻る

en: 
            <p>You can align images, videos, blockquotes and so on to the left, right or center. Examples:</p>
            <ul>
              <li>Align an image to the left: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the center: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>Align an image to the right: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>… and you can apply this to other elements as well: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>
ja: 
            <p>画像や動画、引用等を左・右・中央に整列させることができます。例:</p>
            <ul>
              <li>画像を左に整列: <code>&lt;img src="" data-align="left" /&gt;</code></li>
              <li>画像を中央に整列: <code>&lt;img src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
              <li>画像を右に整列: <code>&lt;img src="" data-align="right" /&gt;</code></li>
              <li>その他のエレメントにも同様に適用できます: <code>&lt;video src="" data-align="center" /&gt;</code></li>
            </ul>

en: Align images
ja: 画像の配置

en: Uses a <code>data-align</code> attribute on <code>&lt;img&gt;</code> tags to align images.
ja: 画像の配置に <code>&lt;img&gt;</code> タグの <code>data-align</code>属性を使用します。

en: 
            <p>You can caption images, videos, blockquotes, and so on. Examples:</p>
            <ul>
                <li><code>&lt;img src="" data-caption="This is a caption" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;video src="" data-caption="The Drupal Dance" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;blockquote data-caption="Dries Buytaert"&gt;Drupal is awesome!&lt;/blockquote&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;code data-caption="Hello world in JavaScript."&gt;alert("Hello world!");&lt;/code&gt;</code></li>
            </ul>
ja: 
            <p>画像や動画、引用等にキャプションを付けることができます。例:</p>
            <ul>
                <li><code>&lt;img src="" data-caption="これはキャプションです" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;video src="" data-caption="Drupal ダンス" /&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;blockquote data-caption="Dries Buytaert"&gt;Drupal は素晴らしい！&lt;/blockquote&gt;</code></li>
                <li><code>&lt;code data-caption="JavaScript で Hello world。"&gt;alert("Hello world!");&lt;/code&gt;</code></li>
            </ul>

en: Caption images
ja: キャプション画像

en: Uses a <code>data-caption</code> attribute on <code>&lt;img&gt;</code> tags to caption images.
ja: 画像にキャプションを付けるために、<code>&lt;img&gt;</code> タグの <code>data-caption</code> 属性を使用します。

en: One translation file could not be imported. See the log for details. | @count translation files could not be imported. See the log for details.
ja[0]: 1 個の翻訳ファイルをインポートできませんでした。より詳しい情報は、ログを参照してください。
ja[1]: @count 個の翻訳ファイルをインポートできませんでした。より詳しい情報は、ログを参照してください。

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
ja: リンクがメニューで有効になっているか、非表示になっているかを示すフラグ。

en: The time that the menu link was last edited.
ja: メニューリンクが最後に編集された時間。

en: Migration @id did not meet the requirements. @message @requirements
ja: マイグレーション @id は要件を満たしませんでした。 @message @requirements

en: The timestamp the latest revision of this node was created.
ja: このノードの最新のリビジョンが作成された日時のタイムスタンプ。

en: Recently created
ja: 最近の投稿

en: Whether a new revision should be created by default
ja: 新しいリビジョンをデフォルトで作成するかどうか

en: Display author and date information
ja: 投稿者と日付の情報を表示

en: Breakpoint ID
ja: ブレークポイントID

en: Unable to delete the shortcut for %title.
ja: %title へのショートカットを削除できません。

en: Drupal database update
ja: Drupal データベース更新

en: Maximum number of levels
ja: 最大レベル数

en: Use this utility to update your database whenever a new release of Drupal or a module is installed.
ja: Drupal やモジュールの新しいリリースがインストールされたときは必ずデータベースをアップデートするためにこのユーティリティを利用する。

en: <strong>Back up your code</strong>. Hint: when backing up module code, do not leave that backup in the 'modules' or 'sites/*/modules' directories as this may confuse Drupal's auto-discovery mechanism.
ja: <strong>コードをバックアップしてください</strong>。ヒント: コードをバックアップする際、Drupal の自動判別メカニズムを混乱させることがあるので、そのバックアップを 'modules' ディレクトリーや 'sites/*/modules' ディレクトリーに残さないでください。

en: <strong>Back up your database</strong>. This process will change your database values and in case of emergency you may need to revert to a backup.
ja: <strong>データベースをバックアップしてください</strong>。このプロセスではデータベースの値を変更します。緊急の場合はバックアップから復元する必要があるかもしれません。

en: Install your new files in the appropriate location, as described in the handbook.
ja: ハンドブックに記述されているとおり、新しいファイルを適切な場所にインストールします。

en: When you have performed the steps above, you may proceed.
ja: 上記のステップを実行したら次へ進むことができます。

en: This update will been skipped due to the following missing dependencies:
ja: 下記の依存が欠如しているため、このアップデートをスキップします:

en: This update will be skipped due to an error in the module's code.
ja: モジュールのコードにエラーがあるため、このアップデートをスキップします。

en: The version of Drupal you are updating from has been automatically detected.
ja: アップデートを適用する先の Drupal のバージョンを自動で判別しました。

en: All errors have been logged.
ja: すべてのエラーをログに記録しました。

en: The update process was aborted prematurely while running <strong>update #@version in @module.module</strong>.
ja: <strong>@module.module の #@version を更新</strong>している最中に、更新プロセスが打ち切られました。

en: You may need to check the <code>watchdog</code> database table manually.
ja: <code>watchdog</code> データベーステーブルを手動で確認する必要があるかもしれません。

en: <strong>Reminder: don't forget to set the <code>$settings['update_free_access']</code> value in your <code>settings.php</code> file back to <code>FALSE</code>.</strong>
ja: <strong>リマインダー: <code>settings.php</code> ファイルの <code>$settings['update_free_access']</code> の値を <code>FALSE</code> に戻すことを忘れないでください。</strong>

en: Failed:
ja: 失敗:

en: Update #@count
ja: アップデート #@count

en: The following updates returned messages:
ja: 以下のアップデートがメッセージを返しました:

en: Review updates
ja: 更新をレビュー

en: Starting updates
ja: アップデートを開始しています

en: Install and set as default
ja: インストールしてデフォルトに設定

en: Installed theme | Installed themes
ja[0]: インストール済みテーマ
ja[1]: インストール済みテーマ

en: Uninstalled theme | Uninstalled themes
ja[0]: アンインストール済みテーマ
ja[1]: アンインストール済みテーマ

en: %theme is the default theme and cannot be uninstalled.
ja: %theme はデフォルトテーマのため、アンインストールできません。

en: The %theme theme has been uninstalled.
ja: %theme テーマをアンインストールしました。

en: The %theme theme has been installed.
ja: %theme テーマをインストールしました。

en: Empty time zone
ja: タイムゾーン指定なし

en: Users may set their own time zone at registration
ja: ユーザーは登録時に自分のタイムゾーンを指定可能

en: Menu levels
ja: メニューの階層

en: Whether or not the content related to a term is sticky.
ja: タームに関連付けられたコンテンツが固定されているかどうか。

en: Whether or not the content related to a term is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
ja: タームに関連付けられたコンテンツが固定されているかどうか。固定されているコンテンツをリストの上部に表示するには、降順に設定します。

en: The date the content related to a term was posted.
ja: タームに関連付けられたコンテンツの投稿日時。

en: Telephone numbers can be displayed as links with the scheme name <em>tel:</em> by choosing the <em>Telephone</em> display format on the <em>Manage display</em> page. Any spaces will be stripped out of the link text. This semantic markup improves the user experience on mobile and assistive technology devices.
ja: <em>表示管理</em>ページで<em>電話番号</em>のディスプレイフォーマットを選択することで、スキーム名 <em>tel:</em> のついたリンクとして電話番号を表示することができます。 リンクテキストからはすべての空白が取り除かれます。このセマンティックマークアップは、モバイルや支援技術デバイスでのユーザーエクスペリエンスを改善させます。

en: Title to replace basic numeric telephone number display
ja: タイトルを一般的な電話番号表示に置換

en: Text (formatted) settings
ja: テキスト (フォーマット適用) の設定

en: Text (formatted, long) settings
ja: テキスト (フォーマット付き, 長文) の設定

en: Text (formatted, long, with summary) settings
ja: テキスト (フォーマット付き, 長文, 概要あり) の設定

en: Formatted text default display format settings
ja: フォーマット済み文章のデフォルトのディスプレイフォーマット設定

en: Summary or trimmed formatted text display format settings
ja: サマリーもしくはトリミングされたフォーマット済み文章のディスプレイフォーマット設定

en: Text (formatted)
ja: テキスト (フォーマット付き)

en: This field stores a text with a text format.
ja: このフィールドはテキストフォーマットありのテキストを格納します。

en: Text (formatted, long)
ja: テキスト (フォーマット付き, 長文)

en: This field stores a long text with a text format.
ja: このフィールドはテキストフォーマットありの長い文章を格納します。

en: Text (formatted, long, with summary)
ja: テキスト (フォーマット付き, 長文, 概要あり)

en: This field stores long text with a format and an optional summary.
ja: このフィールドにはテキスト（フォーマット付き、長文）と概要（任意）が入ります。

en: Require email verification when a visitor creates an account
ja: 訪問者がアカウントを作成する際、メールでの確認を必要とする

en: - No preference -
ja: - 選択なし -

en: Notify user when account is canceled
ja: アカウントが取り消されるとユーザーへ通知

en: The time that the user was last edited.
ja: ユーザーの最終更新日時。

en: Display the referenced author user entity.
ja: 参照した投稿者ユーザーのエンティティを表示します。

en: Add a read-more link if output is trimmed
ja: 出力がトリミングされた場合は、続きへのリンクを追加

en: @entity_type revision
ja: @entity_typeのリビジョン

en: @entity_type revisions
ja: @entity_typeのリビジョン

en: Include reset button (resets all applied exposed filters)
ja: リセットボタンを含む (すべての適用済み外部設置フィルターをリセット)

en: The <em>Exposed items per page</em> field's options must include the value from the <em>Items per page</em> field (@items_per_page).
ja: <em>ページごとの外部設置アイテム</em>のフィールドオプションは<em>ページごとのアイテム</em>フィールド (@items_per_page) の値を含む必要があります。

en: REST export settings
ja: REST エクスポート設定

en: Provide a REST export
ja: REST出力を提供する

en: REST export path
ja: REST エクスポートパス

en: Primary tabs display toggle
ja: プライマリータブの表示切り替え

en: Default value callback
ja: デフォルトのバリューコールバック

en: URI as link display format settings
ja: リンク形式の URI のディスプレイフォーマット設定

en: Timestamp ago display format settings
ja: 現在からの時間のディスプレイフォーマット設定

en: Link to URI
ja: URI へのリンク

en: Items associated with this feed
ja: このフィードに関連するアイテム

en: The feed image
ja: フィード画像

en: The description of this feed
ja: このフィードの説明

en: A more link to the feed detail page
ja: フィードの詳細ページへのリンク

en: The description of this feed item
ja: このフィードアイテムの説明

en: More<span class="visually-hidden"> posts about @title</span>
ja: <span class="visually-hidden">@titleに関する記事の</span>続き

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured cron maintenance task.
ja: フィードの更新間隔。cron メンテナンスタスクが正しく設定されている必要があります。

en: Source feed
ja: ソースフィード

en: The aggregator feed entity associated with this item.
ja: このアイテムに関連付けられているアグリゲーターフィードエンティティ。

en: Field storage
ja: フィールドのストレージ

en: Edit storage settings.
ja: ストレージ設定を編集。

en: %field settings for %bundle
ja: %bundle の %field 設定

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a smaller image is uploaded, it will be rejected.
ja: 横幅x高さ (例: 640x480) で表される、許可する最小の画像サイズ。空欄にすると無制限となります。この値より小さな画像がアップロードされると、その画像は拒否されます。

en: Disabling drag-and-drop functionality
ja: ドラッグアンドドロップ機能の無効化

en: Improving table accessibility
ja: テーブルのアクセシビリティを改善

en: Views tables include semantic markup to improve accessibility. Data cells are automatically associated with header cells through id and header attributes. To improve the accessibility of your tables you can add descriptive elements within the Views table settings. The <em>caption</em> element can introduce context for a table, making it easier to understand. The <em>summary</em> element can provide an overview of how the data has been organized and how to navigate the table. Both the caption and summary are visible by default and also implemented according to HTML5 guidelines.
ja: Views の表には、アクセシビリティを改善するセマンティックマークアップが含まれています。データセルは、ID とヘッダーの属性によって、自動的にヘッダーセルに関連付けられます。テーブルのアクセシビリティを改善するために、説明のためのエレメントを Views のテーブル設定に追加することができます。<em>caption</em> エレメントによってテーブルにコンテクストを導入することができ、理解しやすくなります。<em>summary</em> エレメントは、データがどのように生成され、テーブルがどのように続くのかといった概要を提供することができます。caption と summary のいずれも、デフォルトで出力され、また HTML5 のガイドラインに従って実施されます。

en: OPML field options
ja: OPMLフィールドのオプション

en: Testing multilingual
ja: 多言語のテスト

en: Minimal profile for running tests with a multilingual installer.
ja: 複数言語対応のインストーラーでテストを実行する最小限のプロファイル。

en: Muted
ja: ミュート

en: This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.
ja: このブロックは壊れているか見つかりません。コンテンツが存在しないまたはオリジナルのモジュールを有効化する必要があります。

en: Broken/Missing
ja: 壊れている/見つからない

[ctx: Validation]
en: Entity Reference reference access
ja: エンティティ参照: 参照先へのアクセス

en: You do not have access to the referenced entity (%type: %id).
ja: 参照されたエンティティ (%type: %id) へのアクセス権限がありません。

[ctx: Validation]
en: Email
ja: メール

en: Many sites publish their headlines and posts in feeds, using a number of standardized XML-based formats. The aggregator supports <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Rss">RSS</a>, <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework">RDF</a>, and <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29">Atom</a>.
ja: 多くのサイトが、いくつかの標準化された XML 形式の書式を用いたフィードで、ヘッドラインや記事を公開しています。アグリゲーターは <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Rss">RSS</a> および <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework">RDF</a>、<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Atom_%28standard%29">Atom</a> をサポートしています。

en: Rich Text Editor, !label field
ja: リッチテキストエディタ―、!label フィールド

en: Comments are responses to content.
ja: コメントはコンテンツに対する反応です。

en: Filename: %name
ja: ファイル名: %name

en: Recipient username
ja: 受取人ユーザー名

en: You can align images (<code>data-align="center"</code>), but also videos, blockquotes, and so on.
ja: 画像だけでなく動画や blockquote の配置を行うことができます (<code>data-align="center"</code>)。

en: You can caption images (<code>data-caption="Text"</code>), but also videos, blockquotes, and so on.
ja: 画像だけでなく動画や blockquote 等にもキャプションを付けることができます (<code>data-caption="テキスト"</code>)。

en: Making this field required is recommended.
ja: このフィールドを入力必須にすることをおすすめします。

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
ja: title 属性は、画像にマウスカーソルを重ねた際のツールチップとして使用されます。スクリーンリーダー利用者に混乱を生じさせることがあるので、このフィールドを有効にするのはおすすめしません。

en: Image convert failed using the %toolkit toolkit on %path (%mimetype)
ja: %toolkit ツールキットを用いた %path (%mimetype) の画像変換に失敗しました。

en: The domain may not be left blank for %language.
ja: %language のドメインを空欄にはできません。

en: Leave preview?
ja: プレビューから離れますか？

en: Leave preview
ja: プレビューから離れる

en: Leaving the preview will cause unsaved changes to be lost. Are you sure you want to leave the preview?
ja: プレビューから離れると、保存していない変更が失われます。本当にプレビューから離れますか？

en: CTRL+Left click will prevent this dialog from showing and proceed to the clicked link.
ja: CTRLキーを押した状態でクリックすると、このダイアログを表示せずに、リンクに移動します。

en: The human-readable name of this content type. This text will be displayed as part of the list on the <em>Add content</em> page. This name must be unique.
ja: このコンテンツタイプの可読名称。この文字列は、<em>コンテンツ追加</em>ページでリストに表示されます。この名前は一意でなければなりません。

en: Search for @keywords
ja: 「@keywords」の検索

en: Instructs the toolkit to save the image with a specified extension.
ja: 指定された拡張子で画像を保存するようにツールキットに指示します。

en: Set a new image
ja: 新しい画像をセット

en: Creates a new transparent resource and sets it for the image.
ja: 透明リソースを新しく作成して、画像にセットします。

en: The text with the text format applied.
ja: テキストフォーマットが適用されたテキスト。

en: Processed summary
ja: 処理済みサマリー

en: The summary text with the text format applied.
ja: テキストフォーマットが適用されたサマリーテキスト。

en: Tabs are buttons, displayed in a bar across the top of the screen. Some tabs execute an action (such as starting Edit mode), while other tabs toggle which tray is open.
ja: タブは、画面上部のバーに表示されるボタンです。アクション (編集モードを開始する等) を実行するタブもありますが、その他のタブはトレーの開閉を切り替えます。

en: Trays
ja: トレー

en: Trays are usually lists of links, which can be hierarchical like a menu. If a tray has been toggled open, it is displayed either vertically or horizontally below the tab bar, depending on the browser width. Only one tray may be open at a time. If you click another tab, that tray will replace the tray being displayed. In wide browser widths, the user has the ability to toggle from vertical to horizontal, using a link at the bottom or right of the tray. Hierarchical menus only have open/close behavior in vertical mode; if you display a tray containing a hierarchical menu horizontally, only the top-level links will be available.
ja: トレーは一般にリンクの一覧で、メニューのような階層構造とすることもできます。トレーを開くと、ブラウザーの横幅によって、水平あるいは垂直にタブバーの下に表示されます。同時にひとつのトレーしか開くことはできません。他のタブをクリックすると、そのトレーがいままで表示されていたトレーに差し替えられます。ブラウザーの横幅が広ければ、トレーの下あるいは右にあるリンクを使って、トレーの開く方向を水平と垂直で切り替えることができます。階層構造のメニューは、垂直方向の場合にだけ、開閉動作を行うことができます。階層構造のメニューを含むトレーを水平方向に表示する場合、第1階層のメニューだけが利用可能となります。

en: Your account will be blocked and you will no longer be able to log in. All of your content will remain attributed to your username.
ja: あなたのアカウントはブロックされ、ログインすることができなくなります。あなたが投稿した全てのコンテンツはあなたのユーザー名が残ったままとなります。

en: Original language of the user information
ja: ユーザー情報の元言語

en: Language of the translation of user information
ja: ユーザー情報の翻訳言語

en: Preferred language of the user
ja: ユーザーの選択言語

en: Preferred admin language
ja: 管理用選択言語

en: Preferred administrative language of the user
ja: ユーザーが管理画面で使用する言語

en: Cache metadata
ja: キャッシュのメタデータ

en: Cache contexts
ja: キャッシュのコンテクスト

en: Path is empty.
ja: パスが空です。

en: No query allowed.
ja: クエリーは許可されていません。

en: Invalid path. Valid characters are alphanumerics as well as "-", ".", "_" and "~".
ja: 不正なパスです。利用可能な文字は半角英数字と"-"および"."、"_"、"~"です。

en: Wrapping
ja: 折り返し

en: tour
ja: ツアー

en: tours
ja: ツアー

en: Layout Builder
ja: レイアウトビルダー

en: Select a @context value:
ja: @context の値を選択:

en: Number of plural indexes in this language.
ja: この言語の複数形のインデックス数。

en: Domain to use for this language.
ja: この言語に使用するドメイン。

en: Search result highlighting input
ja: 入力文字をハイライトした検索結果

en: Configuration entity dependencies
ja: 構成エンティティの依存性

en: Content entity dependencies
ja: コンテンツエンティティの依存関係

en: Enforced configuration dependencies
ja: 強制的な構成の依存関係

en: String (long) settings
ja: 文字列 (長文) の設定

en: URI settings
ja: URI 設定

en: Created timestamp settings
ja: 作成日時のタイムスタンプ設定

en: Changed timestamp settings
ja: 変更日時のタイムスタンプ設定

en: If more than one application will be sharing this database, a unique table name prefix – such as %prefix – will prevent collisions.
ja: 複数のアプリケーションがこのデータベースを共有している場合、テーブル名に %prefix のような固有のプリフィックスをつけることで、衝突を防ぎます。

en: The author name of the comment.
ja: コメント投稿者の名前。

en: contextual links button
ja: コンテクスチュアルリンクボタン

en: No browser language mappings available.
ja: 利用可能なブラウザーの言語マッピングはありません。

en: The mapping for the %browser browser language code has been deleted.
ja: %browser ブラウザー言語コードのマッピングを削除しました。

en: The browser language detection mapping for the %browser browser language code has been deleted.
ja: %browser ブラウザー言語コードのブラウザー言語判別マッピングを削除しました。

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not use autocomplete.
ja: ユーザー名または投稿者名。このフィルターはユーザーが存在するかはチェックせず、部分一致が有効です。自動補完はされません。

en: Page @items.current
ja: @items.current ページ

en: The selected style or row format does not use fields.
ja: 選択されたスタイルまたは行フォーマットはフィールドを使用していません。

en: The selected display type does not use @type plugins
ja: 選択されたディスプレイタイプは @type プラグインを使用していません。

en: The entity type
ja: エンティティタイプ

en: Entity Type ID
ja: エンティティタイプID

[ctx: Validation]
en: Regex
ja: 正規表現

en: Configure Image Styles
ja: 画像スタイルの設定

en: Database storage size
ja: データベース容量

en: Text with text format
ja: テキストフォーマットのあるテキスト

en: Field widgets
ja: フィールドウィジェット

en: Field widget
ja: フィールドウィジェット

en: Widget type machine name
ja: ウィジェットタイプのシステム内部名称

en: Textarea display format settings
ja: テキストエリアの表示フォーマット設定

en: Email field display format settings
ja: E メールフィールドディスプレイフォーマット設定

en: Link to the entity
ja: エンティティへのリンク

en: Synchronizing extensions: @op @name.
ja: 拡張の同期中: @op @name

en: Link to the @entity_label
ja: @entity_labelへのリンク

en: Linked to the @entity_label
ja: @entity_label にリンクされています

en: Simple page
ja: シンプルページ

en: Page with blocks
ja: ブロックを含むページ

en: Jump to the first comment.
ja: 最初のコメントへ移動

en: Jump to the first new comment.
ja: 最初の新着コメントへ移動

en: Share your thoughts and opinions.
ja: あなたの考えや意見を共有します。

en: Content translation content settings
ja: コンテンツ翻訳のコンテンツ設定

en: Content translation enabled
ja: コンテンツ翻訳が有効

en: Default date type
ja: デフォルトの日時タイプ

en: Default date value
ja: 日時のデフォルト値

en: Persist field storage with no fields
ja: フィールドのないフィールドストレージを保持

en: Group by column
ja: カラムでグループ分け

en: Group by columns
ja: カラムでグループ分け

en: Re-use an existing field
ja: 既存のフィールドを再利用

en: You need to select a field type or an existing field.
ja: フィールドタイプあるいは既存のフィールドを選択してください。

en: Adding a new field and re-using an existing field at the same time is not allowed.
ja: 新しいフィールドの追加と既存のフィールドの再利用を、同時に行うことはできません。

en: Provides a filter plugin that is in use in the following filter formats: %formats
ja: 下記のフィルターフォーマットで使用中のフィルタープラグインを提供しています: %formats

en: Log in to post new content in the forum.
ja: フォーラムに新しく投稿するにはログインしてください。

en: Providing page-specific help
ja: ページ固有のヘルプを提供

en: Effect settings
ja: エフェクトの設定

en: Content Language Settings
ja: コンテンツの言語設定

en: Allow to alter the language
ja: 言語の変更を許可

en: Influence of '@title'
ja: '@title' の影響

en: Installing supporting modules
ja: サポートモジュールのインストール

en: Default indexing settings
ja: デフォルトのインデックス設定

en: <p>Search pages that use an index may use the default index provided by the Search module, or they may use a different indexing mechanism. These settings are for the default index. <em>Changing these settings will cause the default search index to be rebuilt to reflect the new settings. Searching will continue to work, based on the existing index, but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed.</em></p><p><em>The default settings should be appropriate for the majority of sites.</em></p>
ja: <p>インデックスを使用する検索ページは、Search モジュールが提供するデフォルトのインデックスを使用するか、あるいは異なるインデックスメカニズムを使用します。これらの設定はデフォルトのインデックス用です。<em>これらの設定を変更すると、新しい設定を反映するために、デフォルトの検索インデックスの再構築が行われます。既存のインデックスを基にして引き続き検索は動作しますが、既存コンテンツのインデックス再作成が完了するまでは新しいコンテンのインデックスが作成されません。</em></p><p><em>デフォルトの設定は、サイトの大部分にとって適切でなければなりません。</em></p>

en: The default search index will be rebuilt.
ja: デフォルトの検索インデックスが再構築されます。

en: This will re-index content in the search indexes of all active search pages. Searching will continue to work, but new content won't be indexed until all existing content has been re-indexed. This action cannot be undone.
ja: すべてのアクティブな検索ページの検索インデックスを再構築します。検索は引き続き動作しますが、既存のコンテンツのインデックスが再作成されるまで、新しいコンテンツはインデックスされません。このアクションは取り消すことができません。

en: All search indexes will be rebuilt.
ja: すべての検索インデックスが再構築されます。

en: Add shortcut link
ja: ショートカットリンクを追加

en: Popular content block settings
ja: 「人気のあるコンテンツ」ブロックの設定

en: Number of day\s top views to display
ja: トップビューを表示する日数

en: An existing local file system path for storing private files. It should be writable by Drupal and not accessible over the web. This must be changed in settings.php
ja: プライベートファイルを格納する、既存のローカルファイルシステムパス。Drupal から書き込み可能で、ウェブからアクセス不可能でなくてはなりません。settings.php で変更する必要があります。

en: Publish status
ja: 公開状況

en: Whether or not the content related to a term is published.
ja: タームに関連付けられたコンテンツが掲載されているかどうか。

en: Tray "@tray" @action.
ja: トレー "@tray" を@action。

en: Tray @action.
ja: トレーを@action。

en: Major upgrade warning
ja: メジャーアップグレードの警告

en: This update is a major version update which means that it may not be backwards compatible with your currently running version. It is recommended that you read the release notes and proceed at your own risk.
ja: この更新は、現在運用しているバージョンと下位互換性を持たない可能性があることを意味するメジャーバージョンアップです。リリースノートをよく読み、自己責任のうえで行ってください。

en: User data field
ja: ユーザーデータフィールド

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display.
ja: 選択された権限のフラグを持つユーザーだけがこのディスプレイにアクセスできます。

en: Only the checked roles will be able to access this display.
ja: チェックを入れた役割だけがこのディスプレイにアクセスできます。

en: The formatted text of the area
ja: エリアのフォーマット済みテキスト

en: The corresponding entity field
ja: 一致するエンティティフィールド

en: The plugin ID
ja: プラグインID

en: Row options
ja: 行のオプション

en: Display extender settings
ja: ディスプレイエクステンダーの設定

en: View block
ja: ブロックを表示

en: Number integer display format settings
ja: 数値 (整数) のディスプレイフォーマット設定

en: Static menu link overrides
ja: 静的メニューリンクのオーバーライド

en: Entities exist of type %entity_type and %bundle_label %bundle. These entities need to be deleted before importing.
ja: %entity_type タイプの %bundle_label %bundle のエンティティが存在します。これらのエンティティはインポート前に削除する必要があります。

[ctx: Validation]
en: Feed title
ja: フィードタイトル

en: A feed named %value already exists. Enter a unique title.
ja: %value というフィードは既に存在します。他のフィードと重複しない固有のタイトルを入力してください。

[ctx: Validation]
en: Feed URL
ja: フィードURL

en: A feed with this URL %value already exists. Enter a unique URL.
ja: URL %value のフィードは既に存在します。他のフィードと重複しない固有のURLを入力してください。

[ctx: Plural]
en: Disabled
ja: 無効

en: The language code of the language the comment is written in.
ja: コメントが入力された言語の言語コード。

en: The message language code.
ja: メッセージの言語コード。

en: The source language from which this translation was created.
ja: この翻訳の作成元となったソースの言語。

en: Translation outdated
ja: 翻訳期限切れ

en: Translation author
ja: 翻訳投稿者

en: The author of this translation.
ja: この翻訳の投稿者。

en: A boolean indicating whether the translation is visible to non-translators.
ja: 翻訳者以外が翻訳を閲覧可能かどうかを表す真偽値。

en: Translation created time
ja: 翻訳作成日時

en: The Unix timestamp when the translation was created.
ja: 翻訳作成日時のUNIXタイムスタンプ。

en: Translation changed time
ja: 翻訳更新日時

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
ja: 翻訳の最終更新日時のUNIXタイムスタンプ。

en: Alternative text is required.<br />(Only in rare cases should this be left empty. To create empty alternative text, enter <code>""</code> — two double quotes without any content).
ja: 代替テキストは必須項目です。<br />(空欄にするのは稀なケースです。空の代替テキストを登録するには、<code>""</code> — ダブルクォーテーション2つだけを入力します。)

en: Entities and entity types
ja: エンティティとエンティティタイプ

en: The website's content and configuration is managed using <em>entities</em>, which are grouped into <em>entity types</em>. <em>Content entity types</em> are the entity types for site content (such as the main site content, comments, custom blocks, taxonomy terms, and user accounts). <em>Configuration entity types</em> are used to store configuration information for your site, such as individual views in the Views module, and settings for your main site content types.
ja: ウェブサイトのコンテンツや設定は、<em>エンティティ</em>を用いて管理され、それらは<em>エンティティタイプ</em>でグループ分けされています。<em>コンテンツエンティティタイプ</em>は、メインのコンテンツやコメント、カスタムブロック、タクソノミーターム、ユーザーアカウントといった、サイトのコンテンツのエンティティタイプです。 <em>構成エンティティタイプ</em>は、Viewsモジュールの各ビューやサイトコンテンツの設定といった、サイトの構成情報を格納するのに使用されます。

en: Entity sub-types
ja: エンティティのサブタイプ

en: Some content entity types are further grouped into sub-types (for example, you could have article and page content types within the main site content entity type, and tag and category vocabularies within the taxonomy term entity type); other entity types, such as user accounts, do not have sub-types. Programmers use the term <em>bundle</em> for entity sub-types.
ja: さらにサブタイプにグループ分けされているコンテンツエンティティタイプもあります (例えば、メインサイトコンテンツのエンティティタイプの下に記事と基本ページがあったり、タクソノミータームのエンティティタイプの下にタグやカテゴリーのボキャブラリーがあります)。ユーザーアカウント等、その他のエンティティタイプにはサブタイプがありません。開発者は、エンティティのサブタイプに対して<em>バンドル</em>という言葉を使用しています。

en: Fields and field types
ja: フィールドとフィールドタイプ

en: Content entity types and sub-types store most of their text, file, and other information in <em>fields</em>. Fields are grouped by <em>field type</em>; field types define what type of data can be stored in that field, such as text, images, or taxonomy term references.
ja: コンテンツエンティティタイプとサブタイプは、テキストやファイル、その他の情報の多くを<em>フィールド</em>に格納しています。フィールドは<em>フィールドタイプ</em>にグループ分けされています。フィールドタイプは、そのフィールドにどのようなデータ (テキスト、画像、ターム参照等) を格納できるかを定義しています。

en: Formatters and view modes
ja: フォーマッターとビューモード

en: Content entity types and sub-types can have one or more <em>view modes</em>, used for displaying the entity items. For instance, a content item could be viewed in full content mode on its own page, teaser mode in a list, or RSS mode in a feed. In each view mode, each field can be hidden or displayed, and if it is displayed, you can choose and configure the <em>formatter</em> that is used to display the field. For instance, a long text field can be displayed trimmed or full-length, and taxonomy term reference fields can be displayed in plain text or linked to the taxonomy term page.
ja: コンテンツのエンティティタイプとサブタイプには、エンティティアイテムの表示に使用される<em>ビューモード</em>をひとつ以上持たせることができます。例えば、コンテンツのページでは全文モードで、一覧ではティーザーモードで、フィードでは RSS モードで、アイテムが表示されます。各ビューモードにおいて、フィールドごとに表示・非表示を設定でき、もしも表示する場合は、フィールドの表示に使用する<em>フォーマッター</em>を選択して設定することができます。例えば、長い文章のフィールドをトリミングして表示あるいは全文表示、タクソノミーターム参照フィールドをプレーンテキストで表示あるいはタクソノミータームページヘのリンクで表示、といった具合です。

en: Widgets and form modes
ja: ウィジェットとフォームモード

en: Content entity types and sub-types can have one or more <em>form modes</em>, used for editing. For instance, a content item could be edited in a compact format with only some fields editable, or a full format that allows all fields to be edited. In each form mode, each field can be hidden or displayed, and if it is displayed, you can choose and configure the <em>widget</em> that is used to edit the field. For instance, a taxonomy term reference field can be edited using a select list, radio buttons, or an autocomplete widget.
ja: コンテンツのエンティティタイプとサブタイプには、編集に使用される<em>フォームモード</em>をひとつ以上持たせることができます。例えば、いくつかのフィールドだけが編集可能なコンパクトフォーマット、あるいはすべてのフィールドが編集可能なフルフォーマットでコンテンツアイテムを編集することができます。各フォームモードにおいて、フィールドごとに表示・非表示を設定でき、もしも表示される場合は、フィールドの編集に使用する<em>ウィジェット</em>を選択して設定することができます。例えば、タクソノミーターム参照フィールドは、セレクトリストあるいはラジオボタン、自動補完ウィジェットを使用して編集することができます。

en: Enabling field types, widgets, and formatters
ja: フィールドタイプ、ウィジェット、フォーマッターを有効化

en: Views entity field handler
ja: Views エンティティフィールドハンドラー

en: Creating a field
ja: フィールドの作成

en: On the <em>Manage fields</em> page for your entity type or sub-type, you can add, configure, and delete fields for that entity type or sub-type. Each field has a <em>machine name</em>, which is used internally to identify the field and must be unique across an entity type; once a field is created, you cannot change the machine name. Most fields have two types of settings. The field-level settings depend on the field type, and affect how the data in the field is stored. Once they are set, they can no longer be changed; examples include how many data values are allowed for the field and where files are stored. The sub-type-level settings are specific to each entity sub-type the field is used on, and they can be changed later; examples include the field label, help text, default value, and whether the field is required or not. You can return to these settings by choosing the <em>Edit</em> link for the field from the <em>Manage fields</em> page.
ja: エンティティタイプやサブタイプの<em>フィールドの管理</em>ページで、フィールドの追加・設定・削除を行うことができます。それぞれのフィールドには、システム内部でのフィールドの識別に使用される<em>システム内部名称</em>があり、エンティティタイプ全体で固有でなければなりません。ひとたびフィールドを作成すると、システム内部名称を変更することはできません。多くのフィールドには2つのタイプの設定項目があります。フィールドレベルの設定はフィールドタイプに依存し、フィールドデータの格納方法に影響します。ひとたびそれらを設定すると、もはや変更できなくなります。値の数やファイルの格納場所がその例です。サブタイプレベルの設定は、そのフィールドが使用されるサブタイプごとに指定されるもので、後から変更できます。フィールドのラベルやヘルプテキスト、デフォルトの値やフィールドが入力必須かどうかがその例です。<em>フィールドの管理</em>ページでフィールドの<em>編集</em>リンクを選択することにより、これらの設定画面に戻ることができます。

en: Re-using fields
ja: フィールドの再利用

en: Once you have created a field, you can use it again in other sub-types of the same entity type. For instance, if you create a field for the article content type, you can also use it for the page content type, but you cannot use it for custom blocks or taxonomy terms. If there are fields available for re-use, after clicking <em>Add field</em> from the <em>Manage fields</em> page, you will see a list of available fields for re-use. After selecting a field for re-use, you can configure the sub-type-level settings.
ja: いったんフィールドを作成すると、同じエンティティタイプの異なるサブタイプで、そのフィールドを再び使用することができます。例えば、記事コンテンツタイプでフィールドを作成すると、基本ページのコンテンツタイプでそのフィールドを使用することができますが、カスタムブロックやタクソノミータームで使用することはできません。<em>フィールド管理</em>ページで<em>フィールドを追加</em>をクリックした後、再利用可能なフィールドがある場合は、再利用可能なフィールドのリストが表示されます。再利用するフィールドを選択すると、サブタイプごとの設定を行うことができます。

en: Configuring field editing
ja: フィールドの編集の設定

en: On the <em>Manage form display</em> page of your entity type or sub-type, you can configure how the field data is edited by default and in each form mode. If your entity type has multiple form modes (on most sites, most entities do not), you can toggle between the form modes at the top of the page, and you can toggle whether each form mode uses the default settings or custom settings in the <em>Custom display settings</em> section. For each field in each form mode, you can select the widget to use for editing; some widgets have additional configuration options, such as the size for a text field, and these can be edited using the Edit button (which looks like a wheel). You can also change the order of the fields on the form. You can exclude a field from a form by choosing <em>Hidden</em> from the widget drop-down list, or by dragging it into the <em>Disabled</em> section.
ja: エンティティタイプやサブタイプの<em>フォームディスプレイの管理</em>ページにおいて、デフォルトや各フォームモードでフィールドをどのように編集するか設定することができます。エンティティタイプに複数のフォームモードがある場合 (モードがひとつのサイトが多い)、ページの最上部でフォームモードを切り替えることができ、<em>カスタムディスプレイ設定</em>の欄で各フォームモードがデフォルトの設定かカスタム設定のいずれを使用するか選択することができます。各フォームモードのそれぞれのフィールドに対して、編集に使用するウィジェットを選択できます。テキストフィールドのサイズといった追加の設定オプションがあるウィジェットもあり、編集ボタン (歯車) を使用することでそれらの設定を編集することができます。また、フォームでのフィールドの並び順を変更することもできます。ウィジェットのドロップダウンリストから<em>非表示</em>を選択するか、あるいは<em>無効</em>欄にドラッグすることで、フォームからフィールドを除外することができます。

en: Configuring field display
ja: フィールドの表示設定

en: On the <em>Manage display</em> page of your entity type or sub-type, you can configure how each field is displayed by default and in each view mode. If your entity type has multiple view modes, you can toggle between the view modes at the top of the page, and you can toggle whether each view mode uses the default settings or custom settings in the <em>Custom display settings</em> section. For each field in each view mode, you can choose whether and how to display the label of the field from the <em>Label</em> drop-down list. You can also select the formatter to use for display; some formatters have configuration options, which you can edit using the Edit button (which looks like a wheel). You can also change the display order of fields. You can exclude a field from a specific view mode by choosing <em>Hidden</em> from the formatter drop-down list, or by dragging it into the <em>Disabled</em> section.
ja: エンティティタイプやサブタイプの<em>表示管理</em>ページにおいて デフォルトや各ビューモードでフィールドをどのように表示するか設定することができます。エンティティタイプに複数のビューモードがある場合、ページの最上部でビューモードを切り替えることができ、<em>カスタムディスプレイ設定</em>欄で各ビューモードがデフォルトの設定かカスタム設定のいずれを使用するか選択できます。各ビューモードのそれぞれのフィールドに対して、<em>ラベル</em>ドロップダウンリストからフィールドのラベルとその表示方法を選択することができます。また、表示に使用するフォーマッターも選択できます。設定オプションがあるフォーマッターもあり、編集ボタン (歯車) を使用して編集することができます。また、フィールドの表示順を変更することもできます。フォーマッターのドロップダウンリストから<em>非表示</em>を選択するか、あるいは<em>無効</em>欄にドラッグすることで、指定のビューモードからフィールドを除外することができます。

en: Configuring view and form modes
ja: ビューおよびフォームモードの設定

en: Listing fields
ja: リストフィールド

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
ja: 画像は正確に <strong>@size</strong> ピクセルでなければなりません。

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ja: 画像は <strong>@min</strong> ピクセルより大きくなくてはなりません。<strong>@max</strong> ピクセルより大きな画像はリサイズされます。

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
ja: 画像は<strong>@min</strong> ピクセルより大きくなくてはなりません。

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ja: <strong>@max</strong> ピクセルより大きな画像はリサイズされます。

en: Define how text is handled by combining filters into text formats.
ja: フィルターとテキストフォーマットを組み合わせてテキストをどのように処理するかを定義します。

[ctx: Validation]
en: Forum leaf
ja: フォーラムの枝葉

en: The menu link language code.
ja: メニューリンクの言語コード。

en: Node authored by (uid)
ja: ノード投稿者 (uid)

en: Revision authored by (uid)
ja: リビジョン投稿者 (uid)

en: Content access view grants
ja: view が与えるコンテンツアクセス

en: The location this shortcut points to.
ja: このショートカットが示す位置。

en: Trusted Host Settings
ja: 信頼の置けるホストの設定

en: The trusted_host_patterns setting is set to allow %trusted_host_patterns
ja: trusted_host_patterns では、%trusted_host_patterns を許可するように設定されています。

en: Change site name, email address, slogan, default front page, and error pages.
ja: サイト名やメールアドレス、スローガン、デフォルトのフロントページ、エラーページを変更します。

en: This is only used when the site is configured to use a separate administration theme on the Appearance page.
ja: テーマページで管理用のテーマを別途使用する設定としている場合にだけ使用します。

en: Link to any page
ja: すべてのページヘのリンク

en: This allows to bypass access checking when linking to internal paths.
ja: 内部パスへのリンクの場合は、アクセスチェックを回避できるようになります。

en: Unable to install @extension, %config_names already exists in active configuration. | Unable to install @extension, %config_names already exist in active configuration.
ja[0]: アクティブな構成の %config_names が存在するため、 @extension をインストールできませんでした。
ja[1]: アクティブな構成の %config_names が存在するため、 @extension をインストールできませんでした。

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
ja: @entity_type_label  %entity_label に対して %action を実行する権限がありません。

en: narrow
ja: 狭小

en: Note: content may be kept, unpublished, deleted or transferred to the anonymous user depending on the configured user settings.
ja: 注意: ユーザー設定により、コンテンツは保持されたり、あるいは非掲載になったり、削除されたり、匿名ユーザーのものとなったりします。

en: The reference view %view_name cannot be found.
ja: 参照ビュー %view_name が見つかりません。

[ctx: Plural]
en: Enabled
ja: 有効

en: Active menu trail
ja: アクティブなメニュートレイル

en: Configuration updates
ja: 構成の更新

en: The listed configuration will be updated.
ja: リストの構成は更新されます。

en: An entity field containing a password value.
ja: パスワードを格納したエンティティフィールド。

en: An autocomplete text field with tagging support.
ja: タグづけのサポートによる自動補完テキストフィールド。

en: The feed %label has been deleted.
ja: フィード %label を削除しました。

en: Block Content revision is a history of changes to block content.
ja: ブロックコンテンツのリビジョンは、ブロックコンテンツの変更の履歴です。

en: Get the actual block content from a block content revision.
ja: ブロックコンテンツのリビジョンから、実際のブロックコンテンツを取得します。

en: The Color module saves a modified copy of the theme's specified stylesheets in the files directory. If you make any manual changes to your theme's stylesheet, <em>you must save your color settings again, even if you haven't changed the colors</em>. This step is required because the module stylesheets in the files directory need to be recreated to reflect your changes.
ja: Color モジュールは、テーマ指定のスタイルシートに変更を加えたものを files ディレクトリーに保存します。テーマのスタイルシートに手動で変更を加えた場合は、<em>たとえカラーを変更していなくても、カラー設定を再び保存しなくてはなりません</em>。あなたが加えた変更を files ディレクトリーにあるモジュールのスタイルシートに反映するためには再生成が必要なので、このステップが必要となります。

en: Responsive image style %label saved.
ja: レスポンシブ画像スタイル %label を保存しました。

en: Field, widget, and formatter information
ja: フィールドとウィジェット、フォーマッターの情報

en: Provided by modules
ja: モジュールからの提供

en: Here is a list of the currently enabled field, formatter, and widget modules:
ja: 下記は現在有効なフィールドとフォーマッター、ウィジェットのモジュールの一覧です:

en: Provided by Drupal core
ja: Drupal コアからの提供

en: As mentioned previously, some field types, widgets, and formatters are provided by Drupal core. Here are some notes on how to use some of these:
ja: 前述の通り、Drupal コアから提供されるフィールドタイプやウィジェット、フォーマッターがあります。それらの使用についての注意書きがいくつかあります。

en: <strong>Number fields</strong>: When you add a number field you can choose from three types: <em>decimal</em>, <em>float</em>, and <em>integer</em>. The <em>decimal</em> number field type allows users to enter exact decimal values, with fixed numbers of decimal places. The <em>float</em> number field type allows users to enter approximate decimal values. The <em>integer</em> number field type allows users to enter whole numbers, such as years (for example, 2012) or values (for example, 1, 2, 5, 305). It does not allow decimals.
ja: <strong>数値フィールド</strong>: 数値フィールドを追加する際、<em>小数点型</em>・<em>浮動小数点型</em>・<em>整数型</em>の3つのタイプから選択できます。<em>小数点型</em>の数値フィールドタイプでは、小数点以下の桁数が固定された小数を入力できます。<em>浮動小数点型</em>の数値フィールドタイプでは、小数点以下の桁数が固定されていない小数を入力できます。<em>整数型</em>の数値フィールドタイプでは、年数 (例: 2012) や値 (例: １、2、5、305) といった、きれいな数を入力でき、小数は入力できません。

en: Defining image styles
ja: 画像スタイルの定義

en: Naming image styles
ja: 画像スタイルに名前をつける

en: When you define an image style, you will need to choose a displayed name and a machine name. The displayed name is shown in administrative pages, and the machine name is used to generate the URL for accessing an image processed in that style. There are two common approaches to naming image styles: either based on the effects being applied (for example, <em>Square 85x85</em>), or based on where you plan to use it (for example, <em>Profile picture</em>).
ja: 画像スタイルを定義する際、表示名とシステム内部名称を選択する必要があります。表示名は管理用ページでの表示に使用され、システム内部名称はそのスタイルで処理された画像にアクセスするための URL 生成に使用されます。画像スタイルの名付け方には、適用するエフェクトを元にするもの (例: <em>正方形 85x85</em>) と、使用する箇所を元にするもの (例: <em>プロフィール画像</em>) の、2つの一般的な方法があります。

en: Configuring image fields
ja: 画像フィールドの設定

en: A few of the settings for image fields are defined once when you create the field and cannot be changed later; these include the choice of public or private file storage and the number of images that can be stored in the field. The rest of the settings can be edited later; these settings include the field label, help text, allowed file extensions, image resolution restrictions, and the subdirectory in the public or private file storage where the images will be stored. The editable settings can also have different values for different entity sub-types; for instance, if your image field is used on both Page and Article content types, you can store the files in a different subdirectory for the two content types.
ja: 画像フィールドの設定のいくつかは、フィールド作成時に一度だけ設定し、後から変更することはできません。これらの設定には、ファイルの格納場所をパブリックまたはプライベートとする選択や、フィールドに登録可能な画像の数が含まれます。残りの設定は後から編集することができます。それらの設定には、フィールドのラベルやヘルプテキスト、許可するファイル拡張子、画像解像度の制限、画像を格納するパブリックまたはプライベートなファイルストレージのサブディレクトリーが含まれます。また、編集可能な設定はエンティティサブタイプごとに異なる値とすることができます。例えば、基本ページと記事の両方で画像フィールドが使用されている場合、ふたつのコンテンツタイプで別々のサブディレクトリーにファイルを格納することができます。

en: The maximum file size that can be uploaded is limited by PHP settings of the server, but you can restrict it further by configuring a <em>Maximum upload size</em> in the field settings (this setting can be changed later). The maximum file size, either from PHP server settings or field configuration, is automatically displayed to users in the help text of the image field.
ja: アップロード可能な最大ファイルサイズは、サーバーの PHP 設定による上限はありますが、フィールド設定の<em>最大アップロードサイズ</em>(この設定は後で変更可能) を設定することで制限することができます。サーバーの PHP 設定のものであれフィールドの設定であれ、最大ファイルサイズは画像フィールドのヘルプテキストの中に自動的に表示されます。

en: You can also configure a default image that will be used if no image is uploaded in an image field. This default can be defined for all instances of the field in the field storage settings when you create a field, and the setting can be overridden for each entity sub-type that uses the field.
ja: 画像フィールドに画像がアップロードされなかった場合に使用されるデフォルトの画像を設定することもできます。フィールドを作成する際に、フィールドストレージ設定にあるフィールドのすべてのインスタンスに対してデフォルトを指定でき、フィールドを使用するエンティティサブタイプごとに設定を上書きすることができます。

en: Configuring displays and form displays
ja: 表示とフォームディスプレイの設定

en: On the <em>Manage display</em> page, you can choose the image formatter, which determines the image style used to display the image in each display mode and whether or not to display the image as a link. On the <em>Manage form display</em> page, you can configure the image upload widget, including setting the preview image style shown on the entity edit form.
ja: <em>表示設定</em>ページで、画像の表示に使用する画像スタイルを決定づけるディスプレイごとの画像フォーマッターと、リンクとして画像を表示するかどうかを選択できます。<em>フォームディスプレイの管理</em>ページで、エンティティ編集フォームに表示されるプレビューの画像スタイルを含めて、画像アップロードウィジェットを設定できます。

en: Selected language configuration
ja: 選択した言語設定

en: Selected default language no longer exists.
ja: 選択されているデフォルトの言語はもはや存在しません。

en: Language detection configuration saved.
ja: 言語判別設定を保存しました。

en: Language codes or other custom text to use as a path prefix for URL language detection. For the selected fallback language, this value may be left blank. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "deutsch" as the path prefix code for German results in URLs like "example.com/deutsch/contact".
ja: URL による言語判別でパスプレフィクスとして使用する言語コードあるいはその他の文字列。選択した予備言語とする場合は、この値を空欄にします。<strong>この値に変更を加えると、既存の URL が動作しなくなります。運用中のサイトでは注意してください。</strong> 例: ドイツ語のパスプレフィクスコードに "deutsch" を指定すると、URL は "example.com/deutsch/contact" のようになります。

[ctx: Validation]
en: Link URI can be accessed by the user.
ja: リンクの URI がユーザーからアクセス可能です。

en: The path '@uri' is inaccessible.
ja: パス '@uri' はアクセス不可です。

en: The path '@uri' is invalid.
ja: パス '@uri' が不正です。

en: The location this menu link points to.
ja: このメニューリンクが指している位置。

en: Indicates whether the menu link should be rediscovered
ja: メニューリンクが再発見されるべきかどうかを指定します

en: @title [%language translation]
ja: @title [%language 翻訳]

en: The username of the content author.
ja: コンテンツ投稿者のユーザー名。

en: Defining responsive image styles
ja: レスポンシブイメージスタイルの定義

en: Using responsive image styles in Image fields
ja: 画像フィールドでレスポンシブ画像スタイルを使用

en: A responsive image style associates an image style with each breakpoint defined by your theme.
ja: レスポンシブ画像スタイルは、テーマで定義されているブレークポイントと画像スタイルを関連付けます。

en: Responsive image styles
ja: レスポンシブ画像スタイル

en: Edit responsive image style
ja: レスポンシブ画像スタイルを編集

en: Duplicate responsive image style
ja: レスポンシブ画像スタイルを複製

en: Add responsive image style
ja: レスポンシブ画像スタイルを追加

en: Responsive image style
ja: レスポンシブ画像スタイル

en: Image style mappings
ja: 画像スタイルマッピング

en: Image style mapping
ja: 画像スタイルマッピング

en: Responsive image mapping type
ja: レスポンシブ画像スタイルマッピング

en: Sizes attribute
ja: サイズ属性

en: Image styles to be used when using the 'sizes' attribute
ja: 'sizes' 属性を使用する際の画像スタイル

en: <em>Duplicate responsive image style</em> @label
ja: <em>重複したレスポンシブイメージスタイル</em> @label

en: <em>Edit responsive image style</em> @label
ja: <em>レスポンシブ画像スタイル @label を編集</em>

en: Responsive image style @label saved.
ja: レスポンシブ画像スタイル @label を保存しました。

en: Responsive image style: @responsive_image_style
ja: レスポンシブ画像スタイル: @responsive_image_style

en: Select a responsive image style.
ja: レスポンシブ画像スタイルを選択してください。

en: The default drag-and-drop user interface for ordering tables in the administrative interface presents a challenge for some users, including users of screen readers and other assistive technology. The drag-and-drop interface can be disabled in a table by clicking a link labeled "Show row weights" above the table. The replacement interface allows users to order the table by choosing numerical weights instead of dragging table rows.
ja: 管理用インターフェースでテーブルの並び替えに用いられるデフォルトのドラッグアンドドロップによるユーザーインターフェースは、スクリーンリーダーやその他の補助技術の利用者を含む、一部のユーザーにとっては試練となります。「行のウェイトを表示」と表記されているリンクをクリックすることで、テーブルのドラッグアンドドロップによるインターフェースを無効にできます。代替のインターフェースでは、テーブルの行をドラッグする代わりに数字のウェイトを選択することで、テーブルを並び替えることができます。

en: Using maintenance mode
ja: メンテナンスモードを利用

en: Configuring the file system
ja: ファイルシステムの設定

en: Configuring the image toolkit
ja: イメージツールキットの設定

en: Are you sure you want to delete the format %name : %format?
ja: フォーマット %name : %format を本当に削除しますか？

en: Managing vocabularies
ja: ボキャブラリーの管理

en: Managing terms
ja: タームの管理

en: Classifying entity content
ja: エンティティコンテンツの分類

en: Adding new terms during content creation
ja: コンテンツ作成時に新しい用語を追加

[ctx: Validation]
en: User email required
ja: ユーザーのメールアドレスが必須

en: The target entity
ja: 対象のエンティティ

en: Append a destination query string to operation links.
ja: 操作リンクに行き先のクエリー文字列を追加します。

en: Provides links to perform entity operations.
ja: エンティティの操作を行うリンクを提供します。

en: Content language of view row
ja: ビューの行のコンテンツ言語

en: Original language of content in view row
ja: ビューの行のコンテンツのオリジナル言語

en: Rendering Language
ja: レンダリング言語

en: All content that supports translations will be displayed in the selected language.
ja: 翻訳に対応するすべてのコンテンツが、選択した言語で表示されます。

en: The contextual filter values are provided by the URL.
ja: コンテクスチュアルフィルターは URL によって与えられます。

en: The following replacement tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
ja: このフィールドには以下の置換トークンが利用できます。描画順序のためにこのフィールドの後に出現するフィールドは使うことができません。ここにリストされていないフィールドが必要なときはフィールドを並べ替えてください。

en: Featured top
ja: フィーチャートップ

en: Featured bottom first
ja: フィーチャーボトムファースト

en: Featured bottom second
ja: フィーチャーボトムセカンド

en: Featured bottom third
ja: フィーチャーボトムサード

en: Footer fifth
ja: 第5フッター

en: Entity reference field storage settings
ja: エンティティ参照フィールドのストレージ設定

en: Entity reference field settings
ja: エンティティ参照フィールドの設定

en: Entity reference selection plugin settings
ja: エンティティ参照選択プラグインの設定

en: Display in native language
ja: 本来の言語で表示

en: HTTP cookies
ja: HTTP クッキー

en: HTTP headers
ja: HTTP ヘッダー

en: Is super user
ja: スーパーユーザーである

en: Query arguments
ja: クエリーの引数

en: Request format
ja: リクエストのフォーマット

en: A flag indicating whether this is the default translation.
ja: デフォルトの翻訳かどうかを示すフラグ。

en: Field settings (@on_label / @off_label)
ja: フィールドの設定 (@on_label ／ @off_label)

en: @on_label / @off_label
ja: @on_label ／ @off_label

en: Displayed in native language
ja: ネイティブの言語で表示されます

en: Hide lower priority columns
ja: 優先度の低いカラムを非表示

en: Submitted by @username on @datetime
ja: @username が @datetime に投稿

en: By @author @time ago
ja: @author が @time 前に投稿

en: With multiple languages configured, registered users can select their preferred language and authors can assign a specific language to content.
ja: 複数の言語が設定されている場合は、登録ユーザーは自身が好む言語を選択でき、投稿者はコンテンツに対して言語を指定できます。

en: This page also provides an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
ja: 設定済みの各言語に対してサイトのインターフェースがどれだけ翻訳されているかの概要がこのページに表示されます。

en: If the Interface Translation module is enabled, this page will provide an overview of how much of the site's interface has been translated for each configured language.
ja: Interface Translation モジュールが有効であれば、設定済みの各言語に対してサイトのインターフェースがどれだけ翻訳されているかの概要がこのページに表示されます。

en: Depending on your site features, additional modules that you might want to enable are:
ja: あなたのサイトの機能に応じて、有効にする可能性がある追加モジュール:

en: This must be an external URL such as %url.
ja: %url のような外部 URL でなくてはなりません。

[ctx: Validation]
en: No dangerous external protocols
ja: 危険な外部プロトコルではない

[ctx: Validation]
en: No broken internal links
ja: 壊れている内部リンクではない

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Search looks for exact, case-insensitive keywords; keywords shorter than a minimum length are ignored.
ja: キーワードそのままで、大文字小文字の区別なく検索を行います。最小文字数より短いキーワードは無視されます。

en: Use upper-case OR to get more results. Example: cat OR dog (content contains either "cat" or "dog").
ja: より多くの結果を得るには大文字の OR を使用してください。例: 猫 OR 犬  (「猫」または「犬」のいずれかを含むコンテンツ)

en: You can use upper-case AND to require all words, but this is the same as the default behavior. Example: cat AND dog (same as cat dog, content must contain both "cat" and "dog").
ja: すべての語句を含むようにするには大文字の AND を使用しますが、これはデフォルトの動作と同じです。例: 猫 AND 犬  (「猫 犬」と同じ、「猫」と「犬」の両方を含むコンテンツ)

en: Use quotes to search for a phrase. Example: "the cat eats mice".
ja: ひとかたまりの文章を検索する場合はクォーテーションを使用してください。例: "猫がネズミを食べる"

en: You can precede keywords by - to exclude them; you must still have at least one "positive" keyword. Example: cat -dog (content must contain cat and cannot contain dog).
ja: キーワードの前に - をつけることでそれらを除外することができます。少なくともひとつの "ポジティブな" キーワードを含めなくてはいけません。例: 猫 -犬  (猫を含みつつ、犬を含まないコンテンツ)

en: User is admin
ja: ユーザーは管理者

en: Include the anonymous user in the matched entities.
ja: 一致させるエンティティに匿名ユーザーを含める。

en: Include the anonymous user.
ja: 匿名ユーザーを含む。

en: User search looks for user names and partial user names. Example: mar would match usernames mar, delmar, and maryjane.
ja: ユーザー検索では、指定した文字列がユーザー名に含まれているかを判別します。例: mar は mar、delmar、maryjane に一致します。

en: You can use * as a wildcard within your keyword. Example: m*r would match user names mar, delmar, and elementary.
ja: ワイルドカードとして * をキーワードに利用できます。
    例： m*r は、ユーザ名 mar, delmar や elementary にマッチします。

en: No eligible views were found.
ja: 適切な view が見つかりませんでした。

en: The view is not based on a translatable entity type or the site is not multilingual.
ja: ビューが翻訳対応のエンティティタイプを基にしていないか、あるいはサイトが多言語対応ではありません。

en: Display "@display" uses a "more" link but there are no displays it can link to. You need to specify a custom URL.
ja: ディスプレイ「 @display 」は「もっと読む」リンクを使用しますが、リンクできるディスプレイがありません。カスタム URL を指定する必要があります。

en: Disabling SQL rewriting will omit all query tags, i. e. disable node access checks as well as override hook_query_alter() implementations in other modules.
ja: SQL の書き換えを無効にすると、すべてのクエリータグを除外します。すなわち、他のモジュールからの hook_query_alter() による上書きと同様に、ノードのアクセスチェックも無効になります。

en: Testing config overrides
ja: 構成の上書きのテスト

en: Minimal profile for running tests with config overrides in a profile.
ja: プロファイルの構成を上書きするテストを実行する最小限のプロファイル。

en: Account's permissions
ja: アカウントの権限

en: The hashed password
ja: ハッシュ化パスワード

en: Existing password
ja: 既存のパスワード

en: Filter output for aggregator items
ja: アグリゲーターのアイテムの出力にフィルター処理

en: Display the author name.
ja: 投稿者名を表示します。

en: Are you sure you want to create a new %name @type?
ja: 本当に %name @type を新規作成しますか？

en: Using the personal contact form
ja: 個人用コンタクトフォームの使用

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a site visitor is viewing a user profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form. The personal contact link is not shown when you are viewing your own profile, and users must have both <em>View user information</em> (to see user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> permission to see the link. The user whose profile is being viewed must also have their personal contact form enabled (this is a user account setting); viewers with <em>Administer users</em> permission can bypass this setting.
ja: サイトの訪問者は、個人用コンタクトフォームを使って、宛先のメールアドレスを知ること無く登録ユーザーにメールを送信できます。サイトの訪問者がユーザープロフィールを閲覧すると、<em>コンタクト</em>タブまたはリンクが表示され、個人用コンタクトフォームにつながります。個人用コンタクトのリンクは自分のプロフィールを閲覧している際には表示されず、ユーザーにリンクが表示されるには<em>ユーザー情報を表示</em> (ユーザープロフィールを表示するため) および<em>ユーザーコンタクトフォームを使用する</em>の両方の権限をユーザーが持っている必要があります。プロフィールを閲覧されている側のユーザーもまた、自分の個人用コンタクトフォームを有効にしている必要があります (ユーザーアカウントの設定項目です)。閲覧者が<em>ユーザーの管理</em>権限を持っている場合は、この設定が無視されます。

en: Configuring contact forms
ja: コンタクトフォームの設定

en: Linking to contact forms
ja: コンタクトフォームへリンク

en: Adding content to contact forms
ja: コンタクトフォームにコンテンツを追加

en: @label (Translation is not supported).
ja: @label (翻訳には非対応)

en: @entity using @field_name
ja: @field_name を使用している @entity

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ja: 各 @entity を @label にセットされた @field_name に関連付ける。

en: Configuring form displays
ja: フォームディスプレイの設定

en: Reference fields have several widgets available on the <em>Manage form display</em> page:
ja: 参照フィールドには、<em>フォームディスプレイの管理</em>ページで利用可能なウィジェットがいくつかあります。

en: The <em>Check boxes/radio buttons</em> widget displays the existing entities for the entity type as check boxes or radio buttons based on the <em>Allowed number of values</em> set for the field.
ja: <em>チェックボックス／ラジオボタン</em>のウィジェットは、フィールドの<em>値の許容範囲</em>にもとづいて、チェックボックスあるいはラジオボタンで既存のエンティティを表示します。

en: The <em>Select list</em> widget displays the existing entities in a drop-down list or scrolling list box based on the <em>Allowed number of values</em> setting for the field.
ja: <em>セレクトリスト</em>のウィジェットは、フィールドの<em>値の許容範囲</em>にもとづいて、ドロップダウンリストあるいはスクロールリストボックスで既存のエンティティを表示します。

en: The <em>Autocomplete</em> widget displays text fields in which users can type entity labels based on the <em>Allowed number of values</em>. The widget can be configured to display all entities that contain the typed characters or restricted to those starting with those characters.
ja: <em>自動補完</em>のウィジェットは、<em>値の許容範囲</em>にもとづいて入力可能な、テキストフィールドを表示します。入力した文字を含むすべてのエンティティを表示するか、あるいは入力した文字から始まるエンティティだけに制限するように、ウィジェットを設定することができます。

en: The <em>Autocomplete (Tags style)</em> widget displays a multi-text field in which users can type in a comma-separated list of entity labels.
ja: <em>自動補完 (タグスタイル)</em>のウィジェットは、エンティティのラベルのリストをカンマ区切りで入力可能な、テキストフィールドを表示します。

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires an Apache server running PHP with mod_php or Nginx with PHP-FPM.
ja: このサーバーではファイルのアップロード状況を表示できません。ファイルのアップロード状況には、mod_php で PHP を実行しているApache サーバーか、あるいは PHP-FPM で PHP を実行している Nginx が必要となります。

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php or PHP-FPM and not as FastCGI.
ja: このサーバーではファイルのアップロード状況を表示できません。ファイルのアップロード状況には、PHP が FastCGI としてではなく mod_php あるいは PHP-FPM を使用して実行されている必要があります。

en: Display download path
ja: ダウンロードパスを表示

en: Display the filemime as icon
ja: ファイルの MIME タイプをアイコンで表示

en: Detect tar
ja: tar を検知

en: Link this field to the file download URL
ja: フィールドをダウンロードURLへリンク

en: File link
ja: ファイルリンク

en: Include tar in extension
ja: 拡張子に tar を含める

en: If the part of the filename just before the extension is '.tar', include this in the extension output.
ja: ファイル名の拡張子の直前が「.tar」であれば、出力する拡張子にこれを含めます。

en: Display the file download URI
ja: ファイルのダウンロード URI を表示

en: Display an icon
ja: アイコンを表示

en: The icon is representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
ja: アイコンは、MIME テキスト ("image/jpeg" 等) の代わりにファイルタイプを表します。

en: Using text fields with text formats
ja: テキストフォーマット付きのテキストフィールドを使用

en: Text fields that allow text formats are those with "formatted" in the description. These are <em>Text (formatted, long, with summary)</em>, <em>Text (formatted)</em>, and <em>Text (formatted, long)</em>. You cannot change the type of field once a field has been created.
ja: テキストフォーマットを許可しているテキストフィールドは、説明に「フォーマット適用」とあるものです。<em>テキスト (フォーマット適用・長文・概要付き)</em>や<em>テキスト (フォーマット適用)</em>、<em>テキスト (フォーマット適用・長文)</em>があります。いったんフィールドを作成すると、フィールドのタイプを変更できません。

en: Setting the allowed link type
ja: 許可するリンクタイプを設定

en: In the field settings you can define the allowed link type to be <em>internal links only</em>, <em>external links only</em>, or <em>both internal and external links</em>. <em>Internal links only</em> and <em>both internal and external links</em> options enable an autocomplete widget for internal links, so a user does not have to copy or remember a URL.
ja: フィールドの設定で、許可するリンクタイプを<em>内部リンクのみ</em>あるいは<em>外部リンクのみ</em>もしくは<em>内部リンク・外部リンク双方</em>とすることができます。<em>内部リンクのみ</em>および<em>内部リンク・外部リンク双方</em>のオプションでは、内部リンクの自動補完ウィジェットが有効となるので、ユーザーが URL をコピーしたり記憶する必要がありません。

en: Revisions allow you to track differences between multiple versions of your content, and revert to older versions.
ja: リビジョンによって、コンテンツの複数のバージョンの差異を記録することができ、また古いバージョンに戻すことができます。

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
ja: @type の %title を、%revision-date からのリビジョンに戻しました。

en: Speeding up your site
ja: サイトのスピードアップ

en: Site default language code
ja: サイトのデフォルト言語コード

en: Page caching
ja: ページキャッシュ

en: Please log in to access this page.
ja: このページへアクセスするにはログインしてください。

en: Allowing users to add new terms gradually builds a vocabulary as content is added and edited. Users can add new terms if either of the two <em>Autocomplete</em> widgets is chosen for the Taxonomy term reference field in the <em>Manage form display</em> page for the field. You will also need to enable the <em>Create referenced entities if they don't already exist</em> option, and restrict the field to one vocabulary.
ja: ユーザーが新しいタームを次々と追加できるようにすることで、コンテンツが追加・編集されるときにボキャブラリーが作り出されるようになります。フィールドの<em>フォーム表示を管理</em>ページでふたつの<em>自動補完</em>ウィジェットのうちどちらかがタクソノミーターム参照フィールドで選択されたときには、ユーザーは新しいタームを追加することができます。<em>参照されたエンティティが存在しない場合は作成する</em>のオプションを有効にし、フィールドをひとつのボキャブラリーに制限することも必要です。

en: If you choose <em>Text (plain)</em> or <em>Text (formatted)</em> as the field type on the <em>Manage fields</em> page, then a field with a single row is displayed. You can change the maximum text length in the <em>Field settings</em> when you set up the field.
ja: <em>フィールド管理</em>ページで<em>テキスト (フォーマット無し)</em>または<em>テキスト (フォーマットあり)</em>フィールドタイプを選択すると、一行のフィールドが表示されます。<em>フィールド設定</em>で設定する時に、テキストの長さを制限することができます。

en: If you choose <em>Text (plain, long)</em>, <em>Text (formatted, long)</em>, or <em>Text (formatted, long, with summary)</em> on the <em>Manage fields</em> page, then users can insert text of unlimited length. On the <em>Manage form display</em> page, you can set the number of rows that are displayed to users.
ja: <em>フィールド管理</em>ページで、<em>テキスト (フォーマット無し, 長い)</em>、<em>テキスト (フォーマットあり, 長い)</em>あるいは<em>テキスト (フォーマットあり, 長い, 抜粋あり)</em>を選択すると、テキストの長さは制限されません。表示されるテキストエリアの行数は設定することができます。

en: As an alternative to using a trimmed version of the text, you can enter a separate summary by choosing the <em>Text (formatted, long, with summary)</em> field type on the <em>Manage fields</em> page. Even when <em>Summary input</em> is enabled, and summaries are provided, you can display <em>trimmed</em> text nonetheless by choosing the appropriate format on the <em>Manage display</em> page.
ja: テキストを切り取ったものを使用する他に、<em>フィールド管理</em>ページで、<em>テキスト (フォーマットあり, 長い, 抜粋あり)</em>フィールドタイプを選択することにより、テキストとは別に抜粋を入力することができます。<em>抜粋入力</em>が有効になっていて、抜粋が入力されている場合でも、<em>表示管理</em>ページで適切なフォーマットを選ぶことにより、<em>切り取られた</em>テキストを表示することができます。

en: Performing updates through the Update page
ja: 更新ページから更新を実施

en: Link to the user
ja: ユーザーへのリンク

en: Display the user or author name.
ja: ユーザーまたは投稿者の名前を表示します。

[ctx: Validation]
en: Password required for protected field change
ja: 保護されたフィールドの変更に必要なパスワード

en: Text to use for this variant, @count will be replaced with the value.
ja: この変数に使用するテキスト。@count は値に置換されます。

en: Text to use for the singular form, @count will be replaced with the value.
ja: 単数形に使用するテキスト。@count は値に置換されます。

en: Testing multilingual with English
ja: 英語で多言語をテスト

en: Contains US ASCII characters only
ja: US ASCII 文字のみを含む

en: Checkout complete! Thank you for your purchase.
ja: 決済が完了しました！お買い上げいただきありがとうございます。

en: Resolving missing content
ja: 見つからないコンテンツの解決

en: The following @entity-type translations will be deleted:
ja: 次の @entity-type の翻訳が削除されます:

en: Delete @language translation
ja: @language の翻訳を削除

en: The @entity-type %label @language translation has been deleted.
ja: @entity-type %label の @language の翻訳が削除されました。

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
ja: @entity-type %label の @language 翻訳を本当に削除しますか？

en: The core.extension configuration does not exist.
ja: core.extention の設定は存在しません。

en: Unable to install the %module module since it does not exist.
ja: %module モジュールが存在しないため、インストールできません。

en: Unable to uninstall the %module module since the %dependent_module module is installed.
ja: %dependent_module モジュールがインストールされているため、%module モジュールをアンインストールできません。

en: Unable to install the %theme theme since it does not exist.
ja: %theme テーマが存在しないため、インストールできません。

en: Unable to install the %theme theme since it requires the %required_theme theme.
ja: %required_theme テーマを必要とするため、%theme テーマをインストールできません。

en: Unable to uninstall the %theme theme since the %dependent_theme theme is installed.
ja: %dependent_theme テーマがインストールされているため、%theme テーマをアンインストールできません。

en: Configuration %name depends on the %owner module that will not be installed after import.
ja: %name 設定はインポート後にインストールされない %owner モジュールに依存しています。

en: Configuration %name depends on the %owner theme that will not be installed after import.
ja: %name 設定はインポート後にインストールされない %owner テーマに依存しています。

en: Configuration %name depends on the %owner extension that will not be installed after import.
ja: %name 設定はインポート後にインストールされない %owner エクステンションに依存しています。

en: Unable to install the %module module since it requires the %required_module module. | Unable to install the %module module since it requires the %required_module modules.
ja[0]: %module モジュールは %required_module モジュールを必要とするためインストールすることができません。
ja[1]: %module モジュールは %required_module モジュールを必要とするためインストールすることができません。

en: Configuration %name depends on the %module module that will not be installed after import. | Configuration %name depends on modules (%module) that will not be installed after import.
ja[0]: %name 設定はインポート後にインストールされない %module モジュールに依存しています。
ja[1]: %name 設定はインポート後にインストールされないモジュール（ %module ）モジュールに依存しています。

en: Configuration %name depends on the %theme theme that will not be installed after import. | Configuration %name depends on themes (%theme) that will not be installed after import.
ja[0]: 設定 %name はインポート後にインストールされていないテーマ %theme に依存しています。
ja[1]: 設定 %name はインポート後にインストールされていないテーマ（ %theme ）に依存しています。

en: Configuration %name depends on the %config configuration that will not exist after import. | Configuration %name depends on configuration (%config) that will not exist after import.
ja[0]: 設定 %name はインポート後に存在しない設定 %config に依存しています。
ja[1]: 設定 %name はインポート後に存在しない設定（ %config ）に依存しています。

en: Interface text
ja: インタフェーステキスト

en: Order of language detection methods for interface text. If a translation of interface text is available in the detected language, it will be displayed.
ja: インタフェーステキストの言語検出メソッドの順序。検出された言語でインタフェーステキストの翻訳が利用できる場合にはそれが表示されます。

en: Inaccessible
ja: アクセス不可

en: Aggregator title
ja: アグリゲーターのタイトル

en: Formats an aggregator item or feed title with an optional link.
ja: オプションでリンクの付いたアグリゲーターアイテムやフィードタイトルにフォーマットを付けます。

en: Empty block library behavior
ja: 空のブロックライブラリーのふるまい

en: Provides a link to add a new block.
ja: 新しくブロックを追加するリンクを提供します。

en: Books have a hierarchical structure, called a <em>book outline</em>. Each book outline can have nested pages up to nine levels deep. Multiple content types can be configured to behave as a book outline. From the content edit form, it is possible to add a page to a book outline or create a new book.
ja: Book は <em>book アウトライン</em> という階層的な構造を持っています。ひとつの book outline は最大 9 階層の深さまで入れ子にしたページを持つことができます。 book アウトラインを実現するために複数のコンテンツタイプを設定することができます。コンテンツ編集フォームから book アウトラインにページを追加したり新しい本を作成したりすることができます。

en: Configuring content types for books
ja: 本のためのコンテンツタイプの設定

en: Content type for the <em>Add child page</em> link
ja: <em>子ページを追加</em>リンクのためのコンテンツタイプ

en: The configuration cannot be imported because it failed validation for the following reasons:
ja: 下記の理由で検証に失敗したため、構成をインポートできませんでした:

en: Link to translate @entity_type_label
ja: @entity_type_label翻訳のためのリンク

en: Provide a translation link to the @entity_type_label.
ja: @entity_type_labelの翻訳リンクを提供します。

en: The Forum module lets you create threaded discussion forums with functionality similar to other message board systems. In a forum, users post topics and threads in nested hierarchies, allowing discussions to be categorized and grouped.
ja: Forum モジュールを使うと、他のメッセージボードシステムに似た機能を持つスレッド形式のディスカッションフォーラムを作成できます。フォーラムでは、ユーザーは入れ子構造でトピックとスレッドを投稿することができます。ディスカッションは分類やグルーピングが可能です。

en: A forum is represented by a hierarchical structure, consisting of:
ja: フォーラムは階層構造で表現することができます。構成要素:

en: <em>Forums</em> (for example, <em>Recipes for cooking vegetables</em>)
ja: <em>フォーラム</em> (例: <em>野菜調理のためのレシピ</em>)

en: <em>Forum topics</em> submitted by users (for example, <em>How to cook potatoes</em>), which start discussions.
ja: ユーザーが投稿した<em>フォーラムトピック</em> (例: <em>ポテトの調理方法</em>)。議論の始まりとなるものです。

en: Threaded <em>comments</em> submitted by users (for example, <em>You wash the potatoes first and then...</em>).
ja: ユーザーによって投稿された<em>コメント</em>スレッド (例えば、<em>まず芋を洗ってそれから・・・</em>)。

en: Optional <em>containers</em>, used to group similar forums. Forums can be placed inside containers, and vice versa.
ja: オプションの<em>コンテナー</em>。よく似たフォーラムのグルーピングに使用します。フォーラムはコンテナーの中に、また、コンテナーはフォーラムの中に配置することができます。

en: Setting up the forum structure
ja: フォーラム構造の設定

en: Navigating in the forum
ja: フォーラムへのナビゲーション

en: Interface text language selected for page
ja: ページに対して選択されたインタフェーステキスト言語

en: Customize %language_name language detection to differ from Interface text language detection settings
ja: インタフェーステキスト言語検出設定とは異なる %language_name 言語検出をカスタマイズします

en: The domain for %language may only contain the domain name, not a trailing slash, protocol and/or port.
ja: %language のドメインにはドメイン名のみを含めることができます。末尾のスラッシュやプロトコル、ポートは含むことができません。

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
ja: @type %label の @language 翻訳を削除しました。

en: Domain of the relation
ja: リレーションのドメイン

en: Xdebug settings
ja: Xdebug 設定

en: xdebug.max_nesting_level is set to %value.
ja: xdebug.max_nesting_level は %value に設定されています。

en: Set <code>xdebug.max_nesting_level=@level</code> in your PHP configuration as some pages in your Drupal site will not work when this setting is too low.
ja: PHP の設定で <code>xdebug.max_nesting_level=@level</code> をセットしてください。この設定が低すぎると Drupal サイトのページのいくつかはうまく動作しません。

en: Trimmed limit
ja: トリム制限

en: If the summary is not set, the trimmed %label field will end at the last full sentence before this character limit.
ja: 概要がセットされていない場合、最後の文字数制限の前の最後の文章まで %label フィールドは切り詰められます。

en: Trimmed limit: @trim_length characters
ja: トリム制限: @trim_length 字

en: Working with multilingual views
ja: 多言語ビューで動作

en: If your site has multiple languages and translated entities, each result row in a view will contain one translation of each involved entity (a view can involve multiple entities if it uses relationships). You can use a filter to restrict your view to one language: without filtering, if an entity has three translations it will add three rows to the results; if you filter by language, at most one result will appear (it could be zero if that particular entity does not have a translation matching your language filter choice). If a view uses relationships, each entity in the relationship needs to be filtered separately. You can filter a view to a fixed language choice, such as English or Spanish, or to the language selected by the page the view is displayed on (the language that is selected for the page by the language detection settings either for Content or User interface).
ja: サイトに複数の言語があり翻訳されたエンティティがある場合はビューの各結果行は関連する各エンティティの翻訳をひとつ含みます (ビューが関連を持つ場合は複数のエンティティが関わってきます)。フィルターを使ってビューをひとつの言語に制限することができます。フィルタリングがない場合は、エンティティに 3 つの翻訳があるとき結果には 3 つの行が含まれます。言語でフィルターした場合、最大で 1 つの結果が現れます (そのエンティティが選択した言語のフィルターにマッチしない場合は 0 になることもあります)。ビューが関連を持つ場合、関連の各エンティティは別々にフィルターされる必要があります。ビューを英語やスペイン語のような固定された言語にフィルターすることもできますし、ビューが表示されているページで選択された言語 (コンテンツやユーザーインタフェースに対する言語判定設定によってそのページで選択された言語) によってフィルターすることもできます。

en: Because each result row contains a specific translation of each entity, field-level filters are also relative to these entity translations. For example, if your view has a filter that specifies that the entity title should contain a particular English word, you will presumably filter out all rows containing Chinese translations, since they will not contain the English word. If your view also has a second filter specifying that the title should contain a particular Chinese word, and if you are using "And" logic for filtering, you will presumably end up with no results in the view, because there are probably not any entity translations containing both the English and Chinese words in the title.
ja: 各結果行には各エンティティの特定の翻訳が含まれているため、フィールドレベルのフィルタはこれらのエンティティの翻訳にも関連しています。 たとえば、エンティティのタイトルに特定の英単語を含めるように指定するフィルタがある場合は、英語の単語が含まれていないため、中国語の翻訳が含まれているすべての行が除外されます。 あなたのビューにもタイトルに特定の中国語が含まれるように指定する2番目のフィルタがあり、フィルタリングに "And"ロジックを使用している場合はおそらくビューに結果がないことになります。 タイトルに英語と中国語の両方を含む翻訳はたぶんないでしょうから。

en: Independent of filtering, you can choose the display language (the language used to display the entities and their fields) via a setting on the display. Your language choices are the same as the filter language choices, with an additional choice of "Content language of view row" and "Original language of content in view row", which means to display each entity in the result row using the language that entity has or in which it was originally created. In theory, this would give you the flexibility to filter to French translations, for instance, and then display the results in Spanish. The more usual choices would be to use the same language choices for the display language and each entity filter in the view, or to use the Row language setting for the display.
ja: フィルタリングとは別に、ディスプレイの設定からディスプレイ言語 (エンティティとそのフィールドを表示するのに使われる言語) を選択することができます。言語の選択はフィルター言語の選択と同じで「ビュー行のコンテンツ言語」や「ビュー行のコンテンツのオリジナル言語」を追加で選ぶことができます。これは、結果の行の各エンティティの表示をエンティティの言語を使って表示するかオリジナルの作成言語で表示するかという意味です。このことにより、たとえば、理屈上は「フランス語翻訳だけというフィルターをかけて結果はスペイン語で表示する」といった柔軟性が生まれます。通常の選択としては、表示言語とビューの各エンティティフィルターを同じ言語としたり、ディスプレイの行の言語設定を使用したりする形になります。

en: Entity link
ja: エンティティリンク

en: Entity delete link
ja: エンティティ削除リンク

en: Entity edit link
ja: エンティティ編集リンク

en: Link to @entity_type_label
ja: @entity_type_labelへのリンク

en: Provide a view link to the @entity_type_label.
ja: @entity_type_labelへの表示リンクを提供します。

en: Link to edit @entity_type_label
ja: @entity_type_label編集へのリンク

en: Provide an edit link to the @entity_type_label.
ja: @entity_type_labelへの編集リンクを提供します。

en: Link to delete @entity_type_label
ja: @entity_type_label削除へのリンク

en: Provide a delete link to the @entity_type_label.
ja: @entity_type_labelへの削除リンクを提供します。

[ctx: View entity type]
en: View
ja: ビュー

en: Options such as paging, table sorting, and exposed filters will not initiate a page refresh.
ja: ページングやテーブルのソート、エクスポーズドフィルターなどのオプションはページリフレッシュを行いません。

en: Select pager
ja: ページャを選択

en: This can be an internal Drupal path such as node/add or an external URL such as "https://www.drupal.org". You may use the "Replacement patterns" above.
ja: これは node/add のような Drupal の内部パスや「 https://www.drupal.org 」のような外部 URL にすることができます。上記の「置換パターン」を使うこともできます。

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is possible to show an empty table with the text in it.
ja: デフォルトでは、空のビューの場合テーブルは非表示となります。このオプションで、テキストが入った空のテーブルを表示することができます。

en: Cache tags
ja: タグをキャッシュ

en: Timestamp display format settings
ja: タイムスタンプのディスプレイフォーマット設定

en: Future format
ja: 未来形

en: Past format
ja: 過去形

en: @requirements_message (Currently using @item version @version)
ja: @requirements_message (現在 @item バージョン @version を使用しています)

en: The MyISAM storage engine is not supported.
ja: MyISAM ストレージエンジンはサポートされていません。

en: 0 seconds
ja: 0 秒

en: The validation failed because the value conflicts with the value in %field_name, which you cannot access.
ja: アクセス権を持たない %field_name の値と値がコンフリクトするためバリデーションが失敗しました。

en: Unable to uninstall the %profile profile since it is the install profile.
ja: インストールに使用したプロファイルのため、%profile プロファイルをアンインストールできません。

en: The @module module is required
ja: @module モジュールが必要

en: Use <em>@interval</em> where you want the formatted interval text to appear.
ja: フォーマットされたインターバルテキストとして表示したいところで  <em>@interval</em> を使用します。

en: How many time interval units should be shown in the formatted output.
ja: フォーマット済の出力で時間間隔の単位がいくつ表示されるか。

en: Future date: %display
ja: 未来の日付: %display

en: Past date: %display
ja: 過去の日付: %display

en: - Default site/user time zone -
ja: - デフォルトサイト・ユーザータイムゾーン -

en: Date format: @date_format
ja: 日付フォーマット: @date_format

en: Custom date format: @custom_date_format
ja: カスタム日付フォーマット: @custom_date_format

en: Time zone: @timezone
ja: タイムゾーン: @timezone

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: To uninstall Book, delete all content that is part of a book
ja: Book をアンインストールするにはブックの一部となっているコンテンツをすべて削除してください。

en: To uninstall Book, delete all content that has the Book content type
ja: Book をアンインストールするには Book コンテンツタイプのコンテンツをすべて削除してください。

en: Configuration archive
ja: 構成アーカイブ

en: Your configuration files were successfully uploaded and are ready for import.
ja: 構成ファイルはアップロードされ、インポートできる状態にあります。

en: Translate any configuration including those shipped with modules and themes.
ja: モジュールやテーマに同梱のものを含めて設定を翻訳します。

en: Time zone override
ja: タイムゾーンオーバーライド

en: Datetime custom display format settings
ja: 日時のカスタム表示フォーマットの設定

en: Datetime time ago display format settings
ja: 日時の過去の表示フォーマットの設定

en: The time zone selected here will always be used
ja: ここで選択されたタイムゾーンが常に使用されます

[ctx: Validation]
en: File URI
ja: ファイルの URI

en: To uninstall Forum, first delete all <em>Forum</em> content
ja: Forum をアンインストールするにはまず<em>フォーラム</em>コンテンツをすべて削除してください

en: To uninstall Forum, first delete all %vocabulary terms
ja: Forum をアンインストールするにはまず %vocabulary タームをすべて削除してください

en: Translate interface text
ja: インタフェーステキストを翻訳

en: Translate any interface text including configuration shipped with modules and themes.
ja: モジュールやテーマに同梱された設定を含むインタフェーステキストを翻訳します。

en: Pages requested by anonymous users are stored the first time they are requested and then are reused. Depending on your site configuration and the amount of your web traffic tied to anonymous visitors, the caching system may significantly increase the speed of your site.
ja: 匿名ユーザーがリクエストしたページは初回のリクエスト時に保存され再利用されます。サイトの設定と匿名訪問者に関連したウェブトラフィックによっては、キャッシュシステムはサイトのスピードを著しく向上させてくれます。

en: Configuring the internal page cache
ja: 内部ページキャッシュの設定

en: Internal Page Cache
ja: 内部ページキャッシュ

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: /node/28, /forum/1, /taxonomy/term/1.
ja: エイリアスを加えたい既存のパスを指定してください。例えば /node/28 、 /forum/1 、 /taxonomy/term/1 などです。

en: Configuring for performance
ja: パフォーマンスのための設定

en: Last run: %time ago.
ja: 最終実行時間: %time 前。

en: The selected modules could not be uninstalled, either due to a website problem or due to the uninstall confirmation form timing out. Please try again.
ja: 選択されたモジュールはアンインストールすることができません。原因はウェブサイトの問題かアンインストール確認フォームのタイムアウトです。もう一度試してください。

en: The path '%path' has to start with a slash.
ja: パス「 %path 」はスラッシュ始まりでなくてはなりません。

en: Allow user to control selected display options for this view.
ja: ユーザーにこのビューのディスプレイオプションの選択を管理することを許可します。

en: Allow user to control the number of items displayed in this view
ja: ユーザーにこのビューにいくつのアイテムが表示されるかを管理することを許可します。

en: Allow user to specify number of items skipped from beginning of this view.
ja: このビューの最初からいくつのアイテムをスキップするかという数の指定をユーザーに許可します。

en: Testing config import
ja: テスト設定インポート

en: Tests install profiles in the config importer.
ja: テストは設定インポーターのプロファイルをインストールします。

en: Media library
ja: メディアライブラリー

en: Plural variants
ja: 複数のvariants

en: Place block <span class="visually-hidden">in the %region region</span>
ja: ブロックを配置<span class="visually-hidden"> ( %region リージョン)</span>

en: No blocks available.
ja: 利用可能なブロックはありません。

en: Exporting the full configuration
ja: すべての設定をエクスポートしています

en: Importing a full configuration
ja: 設定をすべてインポートしています

en: Exporting a single configuration item
ja: 単一の設定項目をエクスポートしています

en: Importing a single configuration item
ja: 単一の設定項目をインポート中

en: Configuration synchronization
ja: 構成の同期

en: Import and export your configuration.
ja: 構成のインポートとエクスポート。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: You must include at least one keyword to match in the content, and punctuation is ignored. | You must include at least one keyword to match in the content. Keywords must be at least @count characters, and punctuation is ignored.
ja[0]: コンテンツにマッチするキーワードを少なくともひとつ含めなくてはなりません。句読点は無視されます。
ja[1]: コンテンツにマッチするキーワードを少なくともひとつ含めなくてはなりません。キーワードは少なくとも @count 文字以上にしなくてはなりません。句読点は無視されます。

en: Manage responsive image styles.
ja: レスポンシブな画像スタイルを管理する。

en: This theme is missing a 'content' region.
ja: このテーマには「コンテンツ」リージョンが見つかりません。

en: Apache version
ja: Apache バージョン

en: Due to the settings for ServerTokens in httpd.conf, it is impossible to accurately determine the version of Apache running on this server. The reported value is @reported, to run Drupal without mod_rewrite, a minimum version of 2.2.16 is needed.
ja: httpd.conf の ServerTokens の設定からは、このサーバーで動いている Apache のバージョンを正確に決定することができません。報告された値は @reported であり、 mode_rewrite なしで Drupal を走らせるためには最低でも 2.2.16 のバージョンが必要です。

en: !modules modules are available in the modified list.
ja: 修正されたリストにおいて !modules モジュールが利用できます。

en: Module %name has been enabled. | @count modules have been enabled: %names.
ja[0]: モジュール %name が有効化されました。
ja[1]: @count 個のモジュールが有効化されました: %names 。

en: Filter by name or description
ja: 名前と説明でフィルター

en: Enter a part of the module name or description
ja: モジュール名とデスクリプションの一部を入力

en: The response failed verification so will not be processed.
ja: レスポンスが検証に失敗したため処理されません。

en: The callback URL is not local and not trusted: !url
ja: コールバック URL はローカルのものではなく信頼できません: !url

en: CustomMessage: !customMessage
ja: カスタムメッセージ: !customMessage

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
ja: %type: @message (%file の %line 行目 %function 内)

en: Container cannot be saved to cache.
ja: コンテナーをキャッシュに保存することができません。

en: The MySQLnd driver version %version is less than the minimum required version. Upgrade to MySQLnd version %mysqlnd_minimum_version or up, or alternatively switch mysql drivers to libmysqlclient version %libmysqlclient_minimum_version or up.
ja: MySQLnd ドライバーのバージョン %version は必要最低限の場ジョンよりも低いバージョンです。 libmysqlcilent のバージョン %mysqlnd_minimum_version 以上にアップグレードするか mysql ドライバーを libmysqlclient のバージョン %libmysqlclient_minimum_version 以上に切り替えてください。

en: The libmysqlclient driver version %version is less than the minimum required version. Upgrade to libmysqlclient version %libmysqlclient_minimum_version or up, or alternatively switch mysql drivers to MySQLnd version %mysqlnd_minimum_version or up.
ja: libmysqlclient ドライバーのバージョン %version は必要最低限の場ジョンよりも低いバージョンです。 libmysqlcilent のバージョン %libmysqlclient_minimum_version 以上にアップグレードするか mysql ドライバーを MySQLnd のバージョン %mysqlnd_minimum_version 以上に切り替えてください。

en: Drupal could not be correctly setup with the existing database due to the following error: @error.
ja: 次のエラーにより Drupal を既存のデータベースで正しくセットアップすることができませんでした: @error 。

en: The database server version %version is less than the minimum required version %minimum_version.
ja: データベースサーバーのバージョン %version は最低限必要なバージョン %minimum_version よりも低いです。

en: A value must be selected for %part.
ja: %part の値を選択してください。

en: @title (value @number)
ja: @title (値 @number)

en: 1 error has been found:  | @count errors have been found:
ja[0]: 1個のエラーが発見されました:
ja[1]: @count個のエラーが発見されました:

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Shown tabs
ja: 表示されるタブ

en: Select tabs being shown in the block
ja: ブロック内に表示される選択用タブ

en: Show primary tabs
ja: プライマリータブを表示

en: Show secondary tabs
ja: セカンダリータブを表示

en: imminently
ja: 切迫

en: The blocked IP address.
ja: ブロックされた IP アドレス。

en: Generating accessible content
ja: アクセス可能なコンテンツを生成しています

en: The time that the comment was created, as a Unix timestamp.
ja: コメントが作成された時間。 Unix タイムスタンプ形式。

en: The time that the comment was edited by its author, as a Unix timestamp.
ja: コメントが作成者によって編集された時間。 Unix タイムスタンプ形式。

en: The module that implements the field type.
ja: フィールドタイプを実装しているモジュール。

en: The entity bundle.
ja: エンティティバンドル。

en: The original machine name of the view mode.
ja: ビューモードのオリジナルのシステム内部名称。

en: The view mode ID.
ja: ビューモード ID 。

en: The name of the format.
ja: フォーマットの名前。

en: Whether the format is cacheable.
ja: フォーマットがキャッシュ可能かどうか。

en: The role IDs which can use the format.
ja: フォーマットを利用できる役割 ID 。

en: The filters configured for the format.
ja: フォーマットに対して設定されたフィルター。

en: The status of the format
ja: フォーマットのステータス

en: The weight of the format
ja: フォーマットのウェイト

en: Weight for @title language detection method
ja: @title 言語判定方式のウェイト

en: Enable @title language detection method
ja: @title 言語判定方式を有効化

en: Core (Experimental)
ja: コア (試験的)

en: Migration @id is busy with another operation: @status
ja: マイグレーション @id は他の操作によってビジー状態にあります: @status

en: Flag indicating the node type is enable
ja: ノードタイプが有効化されていることを示すフラグ

en: base node.
ja: ベースノード

en: Breakpoint groups: viewport sizing vs art direction
ja: ブレークポイントグループ: ビューポートサイズ設定とアートディレクション

en: Breakpoint settings: sizes vs image styles
ja: ブレークポイント設定: サイズと画像スタイル

en: Sizes field
ja: サイズフィールド

en: Image styles for sizes
ja: サイズに対する画像スタイル

en: Failed to load responsive image style: “@style“ while displaying responsive image.
ja: レスポンシブ画像を表示する間にレスポンシブ画像スタイル「 @style 」の読み込みに失敗しました。

en: Viewport Sizing
ja: ビューポートのサイズ設定

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules. Below you can select which breakpoints to use from this group. You can also select which image style or styles to use for each breakpoint you use.
ja: インストールされたテーマとモジュールからブレークポイントグループを選択してください。下のグループからどのどのブレークポイントを使用するかを選択することができます。また、使用する各ブレークポイントに対してどの画像スタイルを使用するかを選択することができます。

en: Warning: if you change the breakpoint group you lose all your image style selections for each breakpoint.
ja: 警告: ブレークポイントグループを変更すると各ブレークポイントに対する画像スタイルの選択内容をすべて失うことになります。

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules.
ja: インストールされたテーマとモジュールのブレークポイントグループを選択してください。

en: Enable the Help module for more information on the sizes attribute.
ja: サイズ属性について詳しくは Help モジュールを有効化してください。

en: Select multiple image styles and use the sizes attribute.
ja: 複数のイメージスタイルを選択し、sizes 属性を使用します。

en: Select a single image style.
ja: 一つのイメージスタイルを選択します。

en: Do not use this breakpoint.
ja: このブレークポイントは使用しません。

en: Select image styles with widths that range from the smallest amount of space this image will take up in the layout to the largest, bearing in mind that high resolution screens will need images 1.5x to 2x larger.
ja: このイメージがレイアウトで占有する最小スペースから最大スペースまでの幅を指定するイメージ・スタイルを選択します。その場合、高解像度画面では 1.5 倍から 2 倍の大きさのイメージが必要となることを念頭に置いてください。

en: Select the smallest image style you expect to appear in this space. The fallback image style should only appear on the site if an error occurs.
ja: このスペースに表示したい最小のイメージスタイルを選択します。フォールバックイメージスタイルは、エラーが発生した場合にのみサイトに表示されます。

en: Experimental modules enabled
ja: 実験用モジュールが有効

en: Entity/field definitions
ja: エンティティー・フィールド定義

en: Tabs block
ja: タブブロック

en: Whether primary tabs are shown
ja: プライマリータブが表示されるか

en: Whether secondary tabs are shown
ja: セカンダリータブが表示されるか

en: The existing format/name combination has not been altered.
ja: 既存のフォーマット/名前の組み合わせは変更されていません。

en: Run database updates
ja: データベースのアップデートを実行

en: The weight of the role.
ja: 役割のウェイト。

en: A title semantically associated with your table for increased accessibility.
ja: アクセシビリティーを高めるためにテーブルに意味的に関連付けられたタイトル。

en: Default comment field
ja: デフォルトのコメントフィールド

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: User account menu
ja: ユーザーアカウントメニュー

en: Block the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーをブロック

en: Cancel the selected user account(s)
ja: 選択されたユーザーアカウントをキャンセル

en: Unblock the selected user(s)
ja: 選択されたユーザーのブロックを解除

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Website feedback
ja: ウェブサイトフィードバック

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
ja: コンマ区切りのリストを入力してください。例: アムステルダム, メキシコシティ, "クリーブランド, オハイオ"

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Overridden block the selected user(s)
ja: 選択したユーザーのブロックを上書き

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <pre><code>@htaccess</code></pre>
ja: セキュリティ警告: .htaccess ファイルへの書き込みに失敗しました。%directory ディレクトリ内に .htaccess ファイルを作成し、以下の行を追加してください:<pre><code>@htaccess</code></pre>

en: Please continue to <a href=":error_url">the error page</a>
ja: <a href=":error_url">エラーページ</a>に進んでください

en: The installer requires that you create a translations directory as part of the installation process. Create the directory %translations_directory . More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
ja: インストーラーはインストールプロセスの中で翻訳ディレクトリを作成できる必要があります。%translations_directory ディレクトリを作成してください。 Drupal のインストールについてのより詳しい情報は <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a> でご確認いただけます。

en: The installer requires read permissions to %translations_directory at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ja: インストーラーは常時 %translations_directory 読み出し権限を必要とします。これに関するヘルプやその他のトピックがオンラインドキュメント (英語) の<a href=":handbook_url"> ホスティングサーバー上の問題</a>の章に記載されています。

en: The installer requires write permissions to %translations_directory during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ja: インストーラーはインストール時に %translations_directory への書き込み権限を必要とします。これに関するヘルプやその他のトピックがオンラインドキュメント (英語) の<a href=":handbook_url"> ホスティングサーバー上の問題</a>の章に記載されています。

en: The installer requires to contact the translation server to download a translation file. Check your internet connection and verify that your website can reach the translation server at <a href=":server_url">@server_url</a>.
ja: 翻訳ファイルをダウンロードするためには、インストーラーが翻訳サーバーに接続する必要があります。インターネットの接続状況をチェックし、このウェブサイトが以下 URL の翻訳サーバーに接続できることを確認してください: <a href=":server_url">@server_url</a>

en: The %language translation file is not available at the translation server. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
ja: 翻訳サーバで %language 翻訳ファイルは利用することができません。<a href=":url">他の言語を選択する</a>、または英語を選択して後ほど自分のウェブサイトを翻訳するかしてください。

en: The %language translation file could not be downloaded. <a href=":url">Choose a different language</a> or select English and translate your website later.
ja: %language 翻訳ファイルをダウンロードすることができませんでした。<a href=":url">他の言語を選択する</a>、または英語を選択して後ほど自分のウェブサイトを翻訳するかしてください。

en: The @drupal installer requires that you create a %file as part of the installation process. Copy the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>.
ja: @drupal インストーラーはインストールプロセスの中で %file を作成できることを必要としています。 %default_file を %file にコピーしてください。 Drupal のインストールについてのより詳しい情報は <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a> でご確認いただけます。

en: @drupal requires read permissions to %file at all times. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ja: @drupal は常時 %file への読み出し権限を必要とします。 これに関するヘルプやその他のトピックがオンラインドキュメント (英語) の<a href=":handbook_url"> ホスティングサーバー上の問題</a>の章に記載されています。

en: The @drupal installer requires write permissions to %file during the installation process. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ja: @drupal インストーラーはインストール時 %file への書き込み権限を必要とします。これに関するヘルプやその他のトピックがオンラインドキュメント (英語) の<a href=":handbook_url"> ホスティングサーバー上の問題</a>の章に記載されています

en: The @drupal installer failed to create a %file file with proper file ownership. Log on to your web server, remove the existing %file file, and create a new one by copying the %default_file file to %file. More details about installing Drupal are available in <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a>. The <a href=":handbook_url">webhosting issues</a> documentation section offers help on this and other topics.
ja: @drupal インストーラーが %file ファイルを作成した際、所有者の設定を正しく行うことができませんでした。ウェブサーバーへログインして既存の %file ファイルを削除し、%default_file をコピーして %file ファイルを作成してください。Drupal のインストールに関する詳細は <a href=":install_txt">INSTALL.txt</a> (英語) を参照してください。また、これに関するヘルプやその他のトピックがオンラインドキュメント(英語) の<a href=":handbook_url"> ホスティングサーバー上の問題</a>の章に記載されています。

en: Check the messages and <a href=":retry">retry</a>, or you may choose to <a href=":cont">continue anyway</a>.
ja: メッセージを確認し<a href=":retry">リトライする</a>か<a href=":cont">とりあえず進む</a>か選択してください。

en: Check the messages and <a href=":url">try again</a>.
ja: メッセージを確認の後、<a href=":url">再度トライしてください</a>。

en: The following modules are required but were not found. Move them into the appropriate modules subdirectory, such as <em>/modules</em>. Missing modules: @modules
ja: 以下の必須モジュールが見つかりません。<em>/modules</em> など、適切なモジュール用サブディレクトリにファイルを移動してください。存在しないモジュール: @modules

en: Updating @module
ja: @module 更新中

en: Post updating @module
ja: @module の更新後

en: Entity type mismatch on rename. @old_type not equal to @new_type for existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
ja: リネームのエンティティタイプが一致していません。既存の設定の @old_name とステージングされた設定の @new_name に対して @old_type は @new_type と一致しません。

en: Rename operation for simple configuration. Existing configuration @old_name and staged configuration @new_name.
ja: シンプルな設定の操作をリネームします。既存の設定は @old_name でありステージされた設定は @new_name です。

en: Your MySQL server and PHP MySQL driver must support utf8mb4 character encoding. Make sure to use a database system that supports this (such as MySQL/MariaDB/Percona 5.5.3 and up), and that the utf8mb4 character set is compiled in. See the <a href=":documentation" target="_blank">MySQL documentation</a> for more information.
ja: SQL サーバーと PHP の MySQL ドライバー両方が utf8mb4 文字コードをサポートしている必要があります。これをサポートしているデータベースシステム(例えば MySQL/MariaDB/Percona 5.5.3 以上) を使用し、コンパイル時にutf8mb4 が含まれていることを確かめてください。詳しくは<a href=":documentation" target="_blank">MySQL ドキュメンテーション</a>を参照してください。

en: The %driver database must use %encoding encoding to work with Drupal. Recreate the database with %encoding encoding. See <a href="INSTALL.pgsql.txt">INSTALL.pgsql.txt</a> for more details.
ja: %driver データベースが Drupal で動作するには %encoding エンコーディングを利用する必要があります。 %encoding エンコーディングでデータベースを再作成してください。詳細は <a href="INSTALL.pgsql.txt">INSTALL.pgsql.txt</a> をご覧ください。

en: The %setting setting is currently set to '%current_value', but needs to be '%needed_value'. Change this by running the following query: <code>@query</code>
ja: %setting の設定は現在 '%current_value' にセットされていますが、 '%needed_value' である必要があります。次のクエリを実行してこれを変更してください: <code>@query</code> 。

en: Date (e.g. @format)
ja: 日付 (例 @format)

en: Time (e.g. @format)
ja: 時刻 (例 @format)

en: Operating in maintenance mode. <a href=":url">Go online.</a>
ja: メンテナンスモードで動作しています。<a href=":url">オンラインにする。</a>

en: Textfield size: @size
ja: テキストフィールドサイズ: @size

en: Number of rows: @rows
ja: 行数: @rows

en: URI field size: @size
ja: URL フィールドのサイズ: @size

en: WARNING: You are not using an encrypted connection, so your password will be sent in plain text. <a href=":https-link">Learn more</a>.
ja: 警告: 暗号化された接続を利用してません。パスワードは平文で送信されます。<a href=":https-link">詳しく</a>。

en: @name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ja: @name は %max 文字を超えることはできません。現在 %length 文字です。

en: <ul>
    <li>To start over, you must empty your existing database and copy <em>default.settings.php</em> over <em>settings.php</em>.</li>
    <li>To upgrade an existing installation, proceed to the <a href=":update-url">update script</a>.</li>
    <li>View your <a href=":base-url">existing site</a>.</li>
    </ul>
ja: <ul>
    <li>最初からやり直す場合、必ずデータベースを空にし、<em>default.settings.php</em> をコピーして <em>settings.php</em>に名前を変更してください。</li>
    <li>既存のサイトをアップグレードする場合、<a href=":update-url">アップデートスクリプト</a>を利用してください。</li>
    <li><a href=":base-url">既存のサイト</a>を見る。</li>
    </ul>

en: All necessary changes to %dir and %file have been made, so you should remove write permissions to them now in order to avoid security risks. If you are unsure how to do so, consult the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ja: %dir and %file に必要な全ての変更が終了しました。セキュリティリスクを回避するため、これらへの書き込み権限を取り消してください。方法が分からない場合は<a href=":handbook_url">オンラインハンドブック</a>(英語) を参照してください。

[ctx: Validation]
en: Unique field constraint
ja: ユニークフィールド制限

en: A @entity_type with @field_name %value already exists.
ja: @field_name が %value の @entity_type は既に存在します。

en: The Actions module provides tasks that can be executed by the site such as unpublishing content, sending email messages, or blocking a user. Other modules can trigger these actions when specific system events happen; for example, when new content is posted or when a user logs in. Modules can also provide additional actions. For more information, see the <a href=":documentation">online documentation for the Actions module</a>.
ja: Actions モジュールはサイトにて実行可能なタスクを備えています: 例えばコンテンツを非掲載にする、メールの送信、ユーザーのブロックなどがそれに当たります。他のモジュールは特定のシステムイベントに伴い、これらのアクションを動作させることが可能です。イベントの例としては、新しいコンテンツの投稿やユーザーのログインなどが挙げられます。また、他のモジュールが新たなアクションを追加することも可能です。詳しくは<a href=":documentation">Actions モジュールに関するドキュメンテーション</a>を参照してください。

en: <em>Simple actions</em> do not require configuration and are listed automatically as available on the <a href=":actions">Actions page</a>.
ja: <em>シンプルアクション</em>は設定が不要で、 利用可能なものは自動的に一覧として<a href=":actions">Actions ページに</a>に表示されます。

en: <em>Advanced actions</em> are user-created and have to be configured individually. Create an advanced action on the <a href=":actions">Actions page</a> by selecting an action type from the drop-down list. Then configure your action, for example by specifying the recipient of an automated email message.
ja: <em>アドバンスアクション</em> はユーザーが作成したもので個別に設定されています。アドバンスアクションを作成するには <a href=":actions">アクションページ</a>でドロップダウンリストかあらアクションタイプを選択してください。続いてアクションの設定を行ってください。例えば自動送信メールのメッセージの送信先を指定します。

en: The message that should be sent. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ja: 送信されるメッセージ。送信ごとに異なるメッセージを送信するために [node:title] や [user:account-name] 、 [user:display-name] 、 [comment:body] などのプレースホルダーを使うことができます。すべてのコンテクストですべてのプレースホルダーが利用できるわけではありません。

en: The message to be displayed to the current user. You may include placeholders like [node:title], [user:account-name], [user:display-name] and [comment:body] to represent data that will be different each time message is sent. Not all placeholders will be available in all contexts.
ja: 各ユーザーに表示されるメッセージ。送付されるメッセージごとに異なるデータを扱う場合、次のようなプレースホルダーを追加することも可能です: [node:title]、[user:account-name]、 [user:display-name]、[comment:body] 。コンテキストによっては使用できないプレースホルダーもあります。

en: The Aggregator module is an on-site syndicator and news reader that gathers and displays fresh content from RSS-, RDF-, and Atom-based feeds made available across the web. Thousands of sites (particularly news sites and blogs) publish their latest headlines in feeds, using a number of standardized XML-based formats. For more information, see the <a href=":aggregator-module">online documentation for the Aggregator module</a>.
ja: Aggregator モジュールはサイト上で機能するシンジケーターおよびニュースリーダーで、ウェブ上の RSS / RDF 及び Atom ベースのフィードから最新コンテンツを集めて表示します。何千ものサイト (特にニュースやブログ) が最新の見出しをフィードで公開しており、これは規格化された XML をベースにしています。詳しくは <a href=":aggregator-module">Aggregator モジュールのオンラインドキュメント</a> (英語) を参照してください。

en: Users view feed content in the <a href=":aggregator">main aggregator display</a>, or by <a href=":aggregator-sources">their source</a> (usually via an RSS feed reader). The most recent content in a feed can be displayed as a block through the <a href=":admin-block">Blocks administration page</a>.
ja: ユーザーがフィードのコンテンツを閲覧する際には<a href=":aggregator">メインのアグリゲーターディスプレイ</a>か、<a href=":aggregator-sources">各自のソース</a> (通常 RSS フィードリーダー) が用いられます。フィード内の最新コンテンツは<a href=":admin-block">Blocks 管理ページ</a>のブロックを通して表示することができます。

en: Configuring the display of feed items
ja: フィードアイテムの表示を設定する

en: Discarding old feed items
ja: 古いフィードアイテムを破棄する

en: A <a href=":aggregator-opml">machine-readable OPML file</a> of all feeds is available. OPML is an XML-based file format used to share outline-structured information such as a list of RSS feeds. Feeds can also be <a href=":import-opml">imported via an OPML file</a>.
ja: 全てのフィードに対し<a href=":aggregator-opml">奇怪読み取り可能な OPML ファイル</a>が利用可能です。OPML は RSS フィードなどのアウトライン構造の情報を共有するための XML ベースのファイルフォーマットです。フィードは<a href=":import-opml">OPML ファイルからインポート</a>することも可能です。

en: A working <a href=":cron">cron maintenance task</a> is required to update feeds automatically.
ja: フィードを自動的に更新するために、正常に動いている<a href=":cron">クローンメンテナンスタスク</a>が必要です。

en: Current feeds are listed below, and <a href=":addfeed">new feeds may be added</a>. For each feed, the <em>latest items</em> block may be enabled at the <a href=":block">blocks administration page</a>.
ja: 以下は現在のフィードの一覧で、<a href=":addfeed">フィードを新規に追加</a>することが可能です。<a href=":block">ブロック管理ページ</a>にてフィードごとに<em>最新アイテム</em>ブロックを有効にすることもできます。

en: @title feed
ja: @title フィード

en: No feeds available. <a href=":link">Add feed</a>.
ja: 利用できるフィードがありません。<a href=":lik">フィードを追加</a>。

en: The parent website's description that comes from the @description element in the feed.
ja: フィードの @description 要素にある親ウェブサイトの説明。

en: The length of time between feed updates. Requires a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
ja: フィードの更新の間の時間の長さ。<a href=":cron">クロンメンテンナンスタスク</a>が正しく設定されていることが必要です。

en: Requires a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
ja: 正しく設定された<a href=":cron">クロンメンテナンスタスク</a>が必要です。

en: The Ban module allows administrators to ban visits to their site from individual IP addresses. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the Ban module</a>.
ja: Ban モジュールを使うと管理者は個別の IP アドレスからの訪問を禁止することができるようになります。詳しい情報は<a href=":url">Ban モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: Administrators can enter IP addresses to ban on the <a href=":bans">IP address bans</a> page.
ja: 管理者は <a href=":bans">IP アドレス拒否</a>ページで拒否する IP アドレスを入力することができます。

en: The HTTP Basic Authentication module supplies an <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Basic_access_authentication">HTTP Basic authentication</a> provider for web service requests. This authentication provider authenticates requests using the HTTP Basic Authentication username and password, as an alternative to using Drupal's standard cookie-based authentication system. It is only useful if your site provides web services configured to use this type of authentication (for instance, the <a href=":rest_help">RESTful Web Services module</a>). For more information, see the <a href=":hba_do">online documentation for the HTTP Basic Authentication module</a>.
ja: HTTP Basic Authentication モジュールは、ウェブサービスのリクエストに<a href="https://ja.wikipedia.org/wiki/Basic%E8%AA%8D%E8%A8%BC">Basic認証</a>プロバイダーを提供します。この認証プロバイダーは、Cookie を用いる Drupal の通常の認証システムの代わりに、Basic認証のユーザー名とパスワードで認証を行います。Basic認証を用いるように構成されたウェブサービス (例: <a href=":rest_help">RESTful Web Services モジュール</a>) を提供する場合にだけ役に立ちます。より詳しい情報は、<a href=":hba_do">HTTP Basic Authentication モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The Block module allows you to place blocks in regions of your installed themes, and configure block settings. For more information, see the <a href=":blocks-documentation">online documentation for the Block module</a>.
ja: Block モジュールによって、インストール済みテーマのリージョンにブロックを配置し、ブロックを設定できるようになります。より詳しい情報は、<a href=":blocks-documentation">Block モジュールのオンラインドキュメント</a>

en: You can see where the regions are for the current theme by clicking the <em>Demonstrate block regions</em> link on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. Regions are specific to each theme.
ja: <a href=":blocks">ブロックレイアウトページ</a>の<em>ブロックリージョンのデモを見る</em>のリンクをクリックすると、現在のテーマにおいてリージョンがどこにあるのかを確認することができます。リージョンは各テーマに固有です。

en: To change the settings of an individual block click on the <em>Configure</em> link on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. The available options vary depending on the module that provides the block. For all blocks you can change the block title and toggle whether to display it.
ja: 個々のブロックの設定を変更するには、<a href=":blocks">ブロックレイアウトページ</a>の<em>設定</em>リンクをクリックします。利用可能なオプションは、ブロックを提供しているモジュールによって異なります。ブロックのタイトルの変更やブロックの表示制御は、すべてのブロックで行うことができます。

en: You can add custom blocks, if the <em>Custom Block</em> module is installed. For more information, see the <a href=":blockcontent-help">Custom Block help page</a>.
ja: <em>Custom Block</em> モジュールがインストールされていえばカスタムブロックを追加することができます。詳しくは <a href=":blockcontent-help">Custom Block ヘルプページ</a>をご覧ください。

en: Edit %label custom block type
ja: %label カスタムブロックタイプを編集する

en: You have not created any block types yet. Go to the <a href=":url">block type creation page</a> to add a new block type.
ja: ブロックタイプをまだ作成していません。新しいブロックタイプを追加するには<a href=":url">ブロックタイプ作成ページ</a>を利用してください。

en: Block with uuid %uuid does not exist. <a href=":url">Add custom block</a>.
ja: uuid %uuid のブロックは存在しません。<a href=":url">カスタムブロックを追加</a>。

en: Add a <a href=":url">custom block</a>.
ja: <a href=":url">カスタムブロック</a>を追加する

en: The Book module is used for creating structured, multi-page content, such as site resource guides, manuals, and wikis. It allows you to create content that has chapters, sections, subsections, or any similarly-tiered structure. Enabling the module creates a new content type <em>Book page</em>. For more information, see the <a href=":book">online documentation for the Book module</a>.
ja: Book モジュールは、サイトリソースガイドやマニュアル、ウィキのような構造的な複数ページのコンテンツを作成するために使うものです。このモジュールを使えば章や節・小節、その他よく似た構造のコンテンツを作ることができます。モジュールを有効化すると <em>Book page</em> という新しいコンテンツタイプが作られます。詳しくは <a href=":book">Book モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: You can assign separate permissions for <em>creating new books</em> as well as <em>creating</em>, <em>editing</em> and <em>deleting</em> book content. Users with the <em>Administer book outlines</em> permission can add <em>any</em> type of content to a book by selecting the appropriate book outline while editing the content. They can also view a list of all books, and edit and rearrange section titles on the <a href=":admin-book">Book list page</a>.
ja: <em>新しいブックの作成</em>とブックコンテンツの<em>作成</em>、<em>編集</em>、<em>削除</em>のパーミッションを分割して割り当てることができます。<em>ブックアウトラインを管理</em>のパーミッションを持っているユーザーは、コンテンツの編集中に適切なブックアウトラインを選択することで<em>あらゆる</em>タイプのコンテンツをブックに追加することができます。また、<a href=":admin-book">ブックの一覧ページ</a>のセクションタイトルを編集、並べ替えを行うことができます。

en: The <em>Book page</em> content type is the initial content type enabled for book outlines. On the <a href=":admin-settings">Book settings page</a> you can configure content types that can used in book outlines.
ja: <em>Book ページ</em>コンテンツタイプはブックアウトラインのために有効化される最初のコンテンツタイプです。 <a href=":admin-settings">Book 設定ページ</a>でブックアウトラインに使えるコンテンツタイプを設定することができます。

en: Users with the <em>Add content and child pages to books</em> permission will see a link to <em>Add child page</em> when viewing a content item that is part of a book outline. This link will allow users to create a new content item of the content type you select on the <a href=":admin-settings">Book settings page</a>. By default this is the <em>Book page</em> content type.
ja: <em>ブックにコンテンツと子ページを追加</em>のパーミッションを持っているユーザーはブックアウトラインの一部であるコンテンツアイテムを閲覧中に<em>子ページを追加</em>のリンクが表示されます。このリンクを通じてユーザーはあなたが<a href=":admin-settings">ブックの設定ページ</a>で選択したコンテンツタイプの新しいコンテンツを作成することができます。デフォルトではこれは<em>ブックページ</em>コンテンツタイプです。

en: Book pages have a default book-specific navigation block. This navigation block contains links that lead to the previous and next pages in the book, and to the level above the current page in the book's structure. This block can be enabled on the <a href=':admin-block'>Blocks layout page</a>. For book pages to show up in the book navigation, they must be added to a book outline.
ja: Bookのページには、book-specificなナビゲーション ブロックが、デフォルトで、ついています。このナビゲーション ブロックには、そのbookの中の、前のページと次のページへのリンクと、そのbookのstructureの中での上のレベルへのリンクが、含まれています。<a href=":admin-block">Blocks layout page</a>で、このブロックを、enableできます。bookのページを、そのナビゲーションに、あらわせるには、bookのページを、book outlineに、加えないと、いけません。

en: The outline feature allows you to include pages in the <a href=":book">Book hierarchy</a>, as well as move them within the hierarchy or to <a href=":book-admin">reorder an entire book</a>.
ja: アウトライン機能によって、ページを<a href=":book">ブックの階層構造</a>に追加したり、階層内でページを移動させたり、<a href=":book-admin">ブック全体を並び替え</a>たりできます。

en: The parent page in the book. The maximum depth for a book and all child pages is @maxdepth. Some pages in the selected book may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ja: ブック内での上位となるページを指定してください。 ブックと全下位ページの階層の最大深度は @maxdepth です。 選択されたブック内で最大深度にあるページは、上位ページとして利用できません。

en: The Breakpoint module keeps track of the height, width, and resolution breakpoints where a responsive design needs to change in order to respond to different devices being used to view the site. This module does not have a user interface. For more information, see the <a href=":docs">online documentation for the Breakpoint module</a>.
ja: Breakpoint モジュールは、高さや横幅、そしてサイトの閲覧に使用されている多様なデバイスに適応するための変更に必要な解像度ブレークポイントを監視しています。このモジュールにはユーザーインターフェースがありません。より詳しい情報は、<a href=":docs">Breakpoint モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: <a href=":w3">Media  queries</a> are a formal way to encode breakpoints. For instance, a width breakpoint at 40em would be written as the media query "(min-width: 40em)". Breakpoints are really just media queries with some additional meta-data, such as a name and multiplier information.
ja: <a href=":w3">メディアクエリー</a>は、ブレークポイントをエンコードする正式な方法です。例えば、横幅のブレークポイントが 40em であれば、"(min-width: 40em)" というメディアクエリーで表記します。ブレークポイントは、名前やマルチプライヤーの情報といった追加のメタデータをいくつか含んだ正真正銘のメディアクエリーです。

en: The CKEditor module provides a highly-accessible, highly-usable visual text editor and adds a toolbar to text fields. Users can use buttons to format content and to create semantically correct and valid HTML. The CKEditor module uses the framework provided by the <a href=":text_editor">Text Editor module</a>. It requires JavaScript to be enabled in the browser. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the CKEditor module</a> and the <a href=":cke_url">CKEditor website</a>.
ja: CKEditor モジュールは、アクセスしやすく使いやすいビジュアル・テキスト・エディターを提供し、テキスト・フィールドにツールバーを追加します。ユーザーは、ボタンを使用して、コンテンツのフォーマットを設定したり、意味的に正しく有効な HTML を作成したりすることができます。CKEditor モジュールは、<a href=":text_editor">テキスト・エディター・モジュール</a>によって提供されるフレームワークを使用します。このフレームワークでは、ブラウザーで JavaScript を有効にする必要があります。詳しくは、<a href=":doc_url">CKEditor モジュールのオンライン資料</a>および <a href=":cke_url">CKEditor の Web サイト</a>を参照してください。

en: CKEditor has to be enabled and configured separately for individual text formats from the <a href=":formats">Text formats and editors page</a> because the filter settings for each text format can be different. For more information, see the <a href=":text_editor">Text Editor help page</a> and <a href=":filter">Filter help page</a>.
ja: テキストフォーマットごとにフィルターの設定が異なりますので、<a href=":formats">テキストフォーマットとエディターページ</a>でテキストフォーマットごとに CKEditor を有効にして設定しなければなりません。より詳しい情報は、<a href=":text_editor">Text Editor のヘルプページ</a>および<a href=":filter">Filter のヘルプページ</a>を参照してください。

en: CKEditor only allow users to format content in accordance with the filter configuration of the specific text format. If a text format excludes certain HTML tags, the corresponding toolbar buttons are not displayed to users when they edit a text field in this format. For more information see the <a href=":filter">Filter help page</a>.
ja: CKEditor では、指定のテキストフォーマットのフィルター設定に従って、コンテンツの体裁を整えられるだけです。テキストフォーマットが特定の HTML タグを除外する場合、このフォーマットでテキストフィールドを編集する際、対応するツールバーボタンは表示されません。より詳しい情報は、<a href=":filter">Filter のヘルプページ</a>を参照してください。

en: The built in WYSIWYG editor (CKEditor) comes with a number of <a href=":features">accessibility features</a>. CKEditor comes with built in <a href=":shortcuts">keyboard shortcuts</a>, which can be beneficial for both power users and keyboard only users.
ja: 組み込みの WYSIWYG エディター ( CKEditor ) には<a href=":features">アクセシビリティ機能</a>がたくさんあります。 CKEditor には組み込みの<a href=":shortcuts">キーボードショートカット</a>があり、パワーユーザーとキーボードのみを使用するユーザーの両方の役に立ちます。

en: The Color module allows users with the <em>Administer site configuration</em> permission to change the color scheme (color of links, backgrounds, text, and other theme elements) of compatible themes. For more information, see the <a href=":color_do">online documentation for the Color module</a>.
ja: Color モジュールを使用すると、<em>サイト設定を管理</em>の権限を持つユーザーが Color モジュールに対応したテーマのカラースキーム (リンクや背景、テキストその他のテーマ要素の色) を変更することができます。詳しくは <a href=":color_do">Color モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: To change the color settings, select the <em>Settings</em> link for your theme on the <a href=":appearance">Appearance</a> page. If the color picker does not appear then the theme is not compatible with the Color module.
ja: カラー設定を変更するには、<a href=":appearance">テーマ</a>ページでテーマの<em>設定</em>リンクを選択します。もしもカラーピッカーが表示されなければ、そのテーマは Color モジュールに対応していません。

en: The Comment module allows users to comment on site content, set commenting defaults and permissions, and moderate comments. For more information, see the <a href=":comment">online documentation for the Comment module</a>.
ja: Comment モジュールによって、サイトのコンテンツにコメントを残したり、コメントのデフォルトや権限を設定したり、コメントを承認したりすることができます。より詳しい情報は、<a href=":comment">Comment モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Enabling commenting
ja: コメントを有効にする

en: Comment functionality can be enabled for any entity sub-type (for example, a <a href=":content-type">content type</a>) by adding a <em>Comments</em> field on its <em>Manage fields page</em>. Adding or removing commenting for an entity through the user interface requires the <a href=":field_ui">Field UI</a> module to be enabled, even though the commenting functionality works without it. For more information on fields and entities, see the <a href=":field">Field module help page</a>.
ja: エンティティー・サブタイプ (<a href=":content-type">コンテンツ・タイプ</a>など) に対してコメント機能を有効にするには、その<em>「フィールドの管理」ページ</em> に<em>「コメント」</em> フィールドを追加します。ユーザー・インターフェースからエンティティーに対してコメントを追加または削除するには、<a href=":field_ui">フィールド UI</a> モジュールを有効にする必要があります (ただしコメント機能はこのモジュールがなくても動作します)。フィールドとエンティティーについて詳しくは、<a href=":field">フィールド・モジュールのヘルプ・ページ</a>を参照してください。

en: Configuring commenting settings
ja: コメントの設定の変更

en: Users with the appropriate permissions can override the default commenting settings of an entity type when they create an item of that type.
ja: 適切な権限を持つユーザーは、エンティティタイプのアイテムの作成時にそのエンティティタイプのデフォルトのコメント設定を上書きすることができます。

en: Comments from users who have the <em>Skip comment approval</em> permission are published immediately. All other comments are placed in the <a href=":comment-approval">Unapproved comments</a> queue, until a user who has permission to <em>Administer comments and comment settings</em> publishes or deletes them. Published comments can be bulk managed on the <a href=":admin-comment">Published comments</a> administration page. When a comment has no replies, it remains editable by its author, as long as the author has <em>Edit own comments</em> permission.
ja: <em>コメントの承認をスキップ</em>権限を持つユーザーが残したコメントは即座に掲載されます。その他のすべてのコメントは、<em>コメントの管理および設定</em>権限を持つユーザーが掲載するか削除するまで、<a href=":comment-approval">承認待ちのコメント</a>に入れられます。掲載済みのコメントは、<a href=":admin-comment">掲載中のコメント</a>管理ページで一括管理することができます。コメントに返信がないうちは、<em>自分のコメントを編集</em>権限を持つ投稿者に限り、コメントを編集することができます。

en: In reply to @parent_title by @parent_username
ja: @parent_username による「@parent_title」への返信

en: Name for @anonymous
ja: @anonymous の名前

en: <a href=":login">Log in</a> or <a href=":register">register</a> to post comments
ja: コメントを投稿するには<a href=":login">ログイン</a>または<a href=":register">登録</a>をしてください

en: <a href=":login">Log in</a> to post comments
ja: コメントを投稿するには<a href=":login">ログイン</a>してください

en: Select the Comment type to use for this comment field. Manage the comment types from the <a href=":url">administration overview page</a>.
ja: このコメントフィールドで使用するコメントタイプを選択してください。コメントタイプの管理は<a href=":url">管理オーバービューページ</a>で行います。

en: The Configuration Manager module provides a user interface for importing and exporting configuration changes between installations of your website in different environments. Configuration is stored in YAML format. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the Configuration Manager module</a>.
ja: Configuration Manager モジュールは、異なる環境のウェブサイトインスタレーションの間で設定変更をインポート、エクスポートするためのユーザーインタフェースを提供します。設定は YAML フォーマットで保存されます。詳しくは <a href=":url">Configuration Manager モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: You can create and download an archive consisting of all your site's configuration exported as <em>*.yml</em> files on the <a href=":url">Export</a> page.
ja: <a href=":url">エクスポート</a>ページでは、エクスポートされたサイトの全設定を格納したアーカイブを <em>*.yml</em> ファイルとして作成・ダウンロードすることができます。

en: You can upload a full site configuration from an archive file on the <a href=":url">Import</a> page. When importing data from a different environment, the site and import files must have matching configuration values for UUID in the <em>system.site</em> configuration item. That means that your other environments should initially be set up as clones of the target site. Migrations are not supported.
ja: <a href=":url">インポート</a>ページでアーカイブファイルから完全なサイト設定をアップロードすることができます。異なる環境からデータをインポートするときは、サイトとインポートファイルの間で設定項目 <em>system.site</em> の設定の UUID 値が一致している必要があります。つまり、対象のサイトの複製サイトとして他の環境が最初にセットアップされている必要があります。マイグレーションはサポートされていません。

en: You can review differences between the active configuration and an imported configuration archive on the <a href=":synchronize">Synchronize</a> page to ensure that the changes are as expected, before finalizing the import. The Synchronize page also shows configuration items that would be added or removed.
ja: <a href=":synchronize">同期</a>ページで現在有効な設定とインポートされた設定アーカイブの間のちがいを確認し、変更内容が期待通りのものかインポート完了前に確認することができます。また、同期ページには追加・削除される設定項目が表示されます。

en: You can export a single configuration item by selecting a <em>Configuration type</em> and <em>Configuration name</em> on the <a href=":single-export">Single export</a> page. The configuration and its corresponding <em>*.yml file name</em> are then displayed on the page for you to copy.
ja: <a href=":single-export">シングルエクスポート</a>ページで<em>設定タイプ</em>と<em>設定名</em>を選択することで単一の設定項目をエクスポートすることができます。コピーできるように、設定とそれに対応した <em>*.yml ファイル名</em>がページに表示されます。

en: You can import a single configuration item by pasting it in YAML format into the form on the <a href=":single-import">Single import</a> page.
ja: <a href=":single-import">シングルインポート</a>ページのフォームに YAML フォーマットを貼り付けることで単一の設定項目をインポートすることができます。

en: Export and download the full configuration of this site as a gzipped tar file.
ja: このサイトのすべての設定を gzip された tar ファイルとしてエクスポートしダウンロードします。

en: Choose a configuration item to display its YAML structure.
ja: YAML 構造を表示する設定アイテムを選択します。

en: Import a single configuration item by pasting its YAML structure into the text field.
ja: YAML 構造をテキストフィールドに貼り付けて単一の設定項目をインポートします。

en: Full archive
ja: フルアーカイブ

en: Single item
ja: シングルアイテム

en: Staged
ja: ステージ済み

en: The following items in your active configuration have changes since the last import that may be lost on the next import.
ja: 現在有効な設定のうち以下のアイテムには最終インポート時からの変更点があります。これらは次回のインポート時に失われる可能性があります。

en: @collection configuration collection
ja: @collection 設定コレクション

en: @source_name to @target_name
ja: @source_name から @target_name へ

en: The Configuration Translation module allows you to translate configuration text; for example, the site name, vocabularies, menus, or date formats. Together with the modules <a href=":language">Language</a>, <a href=":content-translation">Content Translation</a>, and <a href=":locale">Interface Translation</a>, it allows you to build multilingual websites. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the Configuration Translation module</a>.
ja: Configuration Translation モジュールによって、構成に含まれる文字列 (例: サイト名、ボキャブラリー、メニュー、日時フォーマット) を翻訳することができます。<a href=":language">Language</a>や<a href=":content-translation">Content Translation</a>、<a href=":locale">Interface Translation</a>モジュールと組わせることで、多言語のウェブサイトを構築できるようになります。より詳しい情報は、<a href=":doc_url">Configuration Translation モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: In order to translate configuration, the website must have at least two <a href=":url">languages</a>.
ja: 設定を翻訳するには、ウェブサイトは少なくとも 2 つの<a href=":url">言語</a>を持つ必要があります。

en: Users with the <em>Translate user edited configuration</em> permission can access the configuration translation overview, and manage translations for specific languages. The <a href=":translation-page">Configuration translation</a> page shows a list of all configuration text that can be translated, either as individual items or as lists. After you click on <em>Translate</em>, you are provided with a list of all languages. You can <em>add</em> or <em>edit</em> a translation for a specific language. Users with specific configuration permissions can also <em>edit</em> the text for the site's default language. For some configuration text items (for example for the site information), the specific translation pages can also be accessed directly from their configuration pages.
ja: <em>ユーザーが編集した構成を翻訳</em>権限を持つユーザーは、 構成の翻訳の概要にアクセスすることができ、指定の言語の翻訳を管理することができます。<a href=":translation-page">構成の翻訳</a> ページでは、構成に含まれる文字列がすべて表示され、個々にあるいは一覧で翻訳することができます。<em>翻訳</em>をクリックすると、すべての言語の一覧が表示されます。特定の言語の翻訳を<em>追加</em>あるいは<em>編集</em>することができます。また、特定の権限を持つユーザーは、サイトのデフォルト言語の文字列を<em>編集</em>することもできます。構成ページから翻訳ページに直接アクセスする文字列もあります (サイト情報など)。

en: You can choose to translate date formats on the <a href=":translation-page">Configuration translation</a> page. This allows you not only to translate the label text, but also to set a language-specific <em>PHP date format</em>.
ja: <a href=":translation-page">設定翻訳</a>ページで日付フォーマットを翻訳が行えます。ラベルのテキストの翻訳だけでなく、言語固有の PHP 日付フォーマットの設定もできます。

en: The Contact module allows visitors to contact registered users on your site, using the personal contact form, and also allows you to set up site-wide contact forms. For more information, see the <a href=":contact">online documentation for the Contact module</a>.
ja: Contact モジュールを使うと、サイトの訪問者は個人のコンタクトフォームを使って登録ユーザーにコンタクトを取ることができます。また、サイト全体のコンタクフォームをセットアップすることもできるようになります。詳しい情報は <a href=":contact">Contact モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: On the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields and display of the personal contact form, and you can set up one or more site-wide contact forms. Each site-wide contact form has a machine name, a label, and one or more defined recipients; when a site visitor submits the form, the field values are sent to those recipients.
ja: <a href=":contact_admin">コンタクトフォームページ</a>で、個人用コンタクトフォームのフィールドと表示を設定でき、ひとつ以上のサイト用コンタクトフォームを設定できます。サイト用コンタクトフォームのそれぞれには、システム内部名称とラベル、および1人以上の受取人を指定します。サイトの訪問者がフォームを送信すると、フィールドの値がそれら受取人に送信されます。

en: One site-wide contact form can be designated as the default contact form. If you choose to designate a default form, the <em>Contact</em> menu link in the <em>Footer</em> menu will link to it. You can modify this link from the <a href=":menu-settings">Menus page</a> if you have the Menu UI module installed. You can also create links to other contact forms; the URL for each form you have set up has format <em>contact/machine_name_of_form</em>.
ja: サイト用コンタクトフォームのひとつをデフォルトのコンタクトフォームとして指定することができます。デフォルトのフォームを指定すると、<em>フッター</em>メニューにある<em>コンタクト</em>メニューリンクがそのフォームにリンクします。Menu UI モジュールをインストールしていれば、<a href=":menu-settings">メニューページ</a>でこのリンクを変更できます。他のコンタクトフォームへのリンクを作成することもできます。設定した各フォームの URL は、<em>contact/machine_name_of_form</em> の形式となります。

en: From the <a href=":contact_admin">Contact forms page</a>, you can configure the fields to be shown on contact forms, including their labels and help text. If you would like other content (such as text or images) to appear on a contact form, use a block. You can create and edit blocks on the <a href=":blocks">Block layout page</a>, if the Block module is installed.
ja: <a href=":contact_admin">コンタクトフォームページ</a>で、コンタクトフォームに表示するフィールドを、ラベルとヘルプテキストを含めて設定することができます。コンタクトフォームにその他のコンテンツ (テキストや画像など) を表示したければ、ブロックを使用してください。Block モジュールをインストールしていれば、<a href=":blocks">ブロックレイアウトページ</a>でブロックの作成や編集を行えます。

en: @sender-name (@sender-url) sent a message using the contact form at @form-url.
ja: @sender-name (@sender-url) が @form-url のコンタクトフォームを使用してメッセージを送りました。

en: Hello @recipient-name,
ja: こんにちは @recipient-name 様

en: @sender-name (@sender-url) has sent you a message via your contact form at @site-name.
ja: @site-name のあなたのコンタクトフォームから、@sender-name (@sender-url) があなたにメッセージを送信しました。

en: If you don't want to receive such emails, you can change your settings at @recipient-edit-url.
ja: このようなEメールを受け取りたくない場合、@recipient-edit-url で設定を変更できます。

en: @name (not verified)
ja: @name (未検証)

en: The contact form has not been configured. <a href=":add">Add one or more forms</a> .
ja: コンタクトフォームは設定がされていません。<a href=":add">ひとつ以上のフォームを追加してください</a>。

en: The Content Translation module allows you to translate content, comments, custom blocks, taxonomy terms, users and other <a href=":field_help" title="Field module help, with background on content entities">content entities</a>. Together with the modules <a href=":language">Language</a>, <a href=":config-trans">Configuration Translation</a>, and <a href=":locale">Interface Translation</a>, it allows you to build multilingual websites. For more information, see the <a href=":translation-entity">online documentation for the Content Translation module</a>.
ja: コンテンツ翻訳モジュールでは、コンテンツ、コメント、カスタム・ブロック、タクソノミー用語、ユーザー、およびその他の<a href=":field_help" title="Field module help, with background on content entities">コンテンツ・エンティティー</a>を翻訳することができます。このモジュールを <a href=":language">言語</a>、<a href=":config-trans">構成翻訳</a>、<a href=":locale">インターフェース翻訳</a>の各モジュールと併用することで、多言語 Web サイトを構築できます。より詳しい情報は、<a href=":translation-entity">Content Translation モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: In order to translate content, the website must have at least two <a href=":url">languages</a>. When that is the case, you can enable translation for the desired content entities on the <a href=":translation-entity">Content language</a> page. When enabling translation you can choose the default language for content and decide whether to show the language selection field on the content editing forms.
ja: コンテンツを翻訳するためには、ウェブサイトは少なくとも 2 つの<a href=":url">言語</a>を持つ必要があります。 2 つ以上の言語がある場合、翻訳したいコンテンツエンティティの翻訳は<a href=":translation-entity">コンテンツ言語</a>ページで有効にすることができます。翻訳を有効にするときに、コンテンツのデフォルト言語の選択とコンテンツ編集フォームに言語選択フィールドを表示するかどうかの決定を行うことができます。

en: Before you can translate content, there must be at least two languages added on the <a href=":url">languages administration</a> page.
ja: コンテンツを翻訳するには少なくとも 2 つの言語が <a href=":url">言語管理</a>ページで追加されている必要があります。

en: To configure translation for this field, <a href=":language-settings-url">enable language support</a> for this type.
ja: このフィールドの翻訳の設定を行うにはこのタイプの<a href=":language-settings-url">言語サポートを有効化</a>してください。

en: <a href=":settings_url">Enable translation</a> for <em>content types</em>, <em>taxonomy vocabularies</em>, <em>accounts</em>, or any other element you wish to translate.
ja: <em>コンテンツタイプ</em>や<em>タクソノミーボキャブラリー</em>、<em>アカウント</em>その他の翻訳したい要素の<a href=":settings_url">翻訳を有効化</a>します。

en: The Contextual links module gives users with the <em>Use contextual links</em> permission quick access to tasks associated with certain areas of pages on your site. For example, a menu displayed as a block has links to edit the menu and configure the block. For more information, see the <a href=":contextual">online documentation for the Contextual Links module</a>.
ja: Contextual links モジュールは<em>コンテクスチュアルリンクを利用</em>の権限を持つユーザーに対してサイトの特定のエリアに関連したタスクへの素早いアクセスを可能とします。例えば、ブロックとして表示されたメニューには、メニューの編集とブロックの設定のためのリンクがつきます。詳しくは <a href=":contextual">Contextual Links モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: Hovering over the area of interest will temporarily make the contextual links button visible (which looks like a pencil in most themes, and is normally displayed in the upper right corner of the area). The icon typically looks like this: @picture
ja: エリアにマウスカーソルを重ねると、コンテクスチュアルリンクボタンが一時的に表示されます (多くのテーマでは鉛筆の形をしており、通常はエリアの右上角に表示されます)。アイコンは一般的に次のように見えます: @picture

en: If you have the <a href=":toolbar">Toolbar module</a> enabled, clicking the contextual links button in the toolbar (which looks like a pencil) will make all contextual links buttons on the page visible. Clicking this button again will toggle them to invisible.
ja: <a href=":toolbar">Toolbar モジュール</a>が有効になっていれば、ツールバーのコンテクスチュアルリンクボタン (鉛筆) をクリックすることで、そのページのすべてのコンテクスチュアルリンクボタンを表示することができます。このボタンを再度クリックすると、コンテクスチュアルボタンは非表示になります。

en: The Datetime module provides a Date field that stores dates and times. It also provides the Form API elements <em>datetime</em> and <em>datelist</em> for use in programming modules. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI module help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":datetime_do">online documentation for the Datetime module</a>.
ja: Datetime モジュールは、日付と時間を格納する日時フィールドを提供します。また、モジュールのプログラム作成で使用可能な Form API のエレメント <em>datetime</em> および <em>datelist</em> も提供します。フィールドに関する一般的な情報やフィールドの作成および管理方法については、<a href=":field">Field モジュールのヘルプページ</a>および<a href=":field_ui">Field UI モジュールのヘルプページ</a>を参照してください。より詳しい情報は、<a href=":datetime_do">Datetime モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the Date field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ja: 日時フィールドの<em>設定</em>と<em>表示</em>は、別々に管理することができます。フィールドの管理と表示についてのより詳しい情報は、<a href=":field_ui">Field UI のヘルプ</a>を参照してください。

en: Dates can be displayed using the <em>Plain</em> or the <em>Default</em> formatter. The <em>Plain</em> formatter displays the date in the <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_8601">ISO 8601</a> format. If you choose the <em>Default</em> formatter, you can choose a format from a predefined list that can be managed on the <a href=":date_format_list">Date and time formats</a> page.
ja: <em>プレーン</em>もしくは<em>デフォルト</em>のフォーマッターを使用して、日時を表示することができます。<em>プレーン</em>フォーマッターは、<a href="http://ja.wikipedia.org/wiki/ISO_8601">ISO 8601</a>の書式で日時を表示します。<em>デフォルト</em>フォーマッターを選択すると、<a href=":date_format_list">日付と時間のフォーマット</a>ページで管理可能な定義済みリストから選択することができます。

en: Date part order: @order
ja: 日付部分の並び順: @order

en: Time type: @time_type
ja: 時間のタイプ: @time_type

en: Time increments: @increment
ja: 時間の間隔: @increment

en: The Database Logging module logs system events in the Drupal database. For more information, see the <a href=":dblog">online documentation for the Database Logging module</a>.
ja: Database logging モジュールはシステムイベントを Drupal データベースに記録します。詳しくは<a href=":dblog">Database logging モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: The Database Logging module allows you to view an event log on the <a href=":dblog">Recent log messages</a> page. The log is a chronological list of recorded events containing usage data, performance data, errors, warnings and operational information. Administrators should check the log on a regular basis to ensure their site is working properly.
ja: Database Logging モジュールによって、<a href=":dblog">最近のログメッセージ</a>ページでイベントログを閲覧することができます。ログは記録されたイベントの時系列に沿った一覧で、利用状況やパフォーマンスのデータ、エラーや警告、操作に関する情報を含んでいます。管理者は、サイトがきちんと働いていることを確認するために、定期的にログをチェックしなければなりません。

en: In case of errors or problems with the site, the <a href=":dblog">Recent log messages</a> page can be useful for debugging, since it shows the sequence of events. The log messages include usage information, warnings, and errors.
ja: サイトでエラーや問題が発生した場合に、<a href=":dblog">最近のログメッセージ</a>ページではイベントの一連の流れを確認できるため、デバッグの役に立ちます。ログメッセージには、利用状況や警告、エラーが含まれています。

en: The maximum number of messages to keep in the database log. Requires a <a href=":cron">cron maintenance task</a>.
ja: データベースログに残しておくメッセージの最大数。 <a href=":cron">クロンによるメンテナンスタスク</a>

en: Pages which are suitable for caching are cached the first time they are requested, then the cached version is served for all later requests. Dynamic content is handled automatically so that both cache correctness and hit ratio is maintained.
ja: キャッシュに適したページは初回のリクエスト時にキャッシュされ、その後のリクエストにはキャッシュされたものが提供されます。動的なコンテンツは自動的に処理され、キャッシュの正当性とヒット率の両方が管理されます。

en: Internal Dynamic Page Cache
ja: 内部の動的ページキャッシュ

en: The Text Editor module provides a framework that other modules (such as <a href=":ckeditor">CKEditor module</a>) can use to provide toolbars and other functionality that allow users to format text more easily than typing HTML tags directly. For more information, see the <a href=":documentation">online documentation for the Text Editor module</a>.
ja: Text Editor モジュールは、HTML タグを直接入力するより簡単にユーザーがテキストを整形できるように、ツールバーやその他の機能を提供するのに他のモジュール (<a href=":ckeditor">CKEditor モジュール</a>等) から利用可能な、フレームワークを提供します。より詳しい情報は、<a href=":documentation">Text Editor モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The Text Editor module provides a framework for managing editors. To use it, you also need to enable a text editor. This can either be the core <a href=":ckeditor">CKEditor module</a>, which can be enabled on the <a href=":extend">Extend page</a>, or a contributed module for any other text editor. When installing a contributed text editor module, be sure to check the installation instructions, because you will most likely need to download and install an external library as well as the Drupal module.
ja: Text Editor モジュールは、エディターを管理するためのフレームワークを提供します。使用には、テキストエディターを有効にすることも必要となります。テキストエディターには、<a href=":extend">拡張ページ</a>で有効にすることが可能なコアの<a href=":ckeditor">CKEditor モジュール</a>や、あるいは他のテキストエディターの拡張モジュールもあります。テキストエディターの拡張モジュールをインストールする際には、Drupal のモジュールだけでなく外部のライブラリーもダウンロードしてインストールする必要があるでしょうから、インストールの案内をよく確認してください。

en: On the <a href=":formats">Text formats and editors page</a> you can see which text editor is associated with each text format. You can change this by clicking on the <em>Configure</em> link, and then choosing a text editor or <em>none</em> from the <em>Text editor</em> drop-down list. The text editor will then be displayed with any text field for which this text format is chosen.
ja: <a href=":formats">テキストフォーマットとエディターページ</a>で、 どのテキストエディターがどのテキストフォーマットに関連づいているかを確認することができます。<em>設定</em>リンクをクリックすることで変更でき、<em>テキストエディター</em>ドロップダウンリストからテキストエディターもしくは<em>なし</em>を選択することができます。その後は、このテキストフォーマットが選択されているどのテキストフィールドに対してもテキストエディターが表示されます。

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the entity reference field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ja: エンティティ参照フィールドの<em>設定</em>と<em>表示</em>は、別々に管理することができます。フィールドとその表示の管理方法についてのより詳しい情報は、<a href=":field_ui">Field UI のヘルプ</a>を参照してください。

en: No eligible views were found. <a href=":create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href=":existing">existing view</a>.
ja: 適したビューが見つかりません。<em>エンティティ参照</em>ディスプレイのある<a href=":create">ビューを作成</a>するか、<a href=":existing">既存のビュー</a>にディスプレイを追加してください。

en: The Field module allows custom data fields to be defined for <em>entity</em> types (see below). The Field module takes care of storing, loading, editing, and rendering field data. Most users will not interact with the Field module directly, but will instead use the <a href=":field-ui-help">Field UI module</a> user interface. Module developers can use the Field API to make new entity types "fieldable" and thus allow fields to be attached to them. For more information, see the <a href=":field">online documentation for the Field module</a>.
ja: Field モジュールによって、<em>エンティティ</em>タイプ (下記参照) に対して独自のデータフィールドを定義することができます。 Field モジュールはフィールドデータの格納、読み込み、編集、レンダリングを扱っています。ユーザーが Field モジュールに直接係ることはほとんどなく、代わりに<a href=":field-ui-help">Field UI モジュール</a>のユーザーインターフェースを使用します。モジュール開発者は Field API を使用して、"fieldable" なエンティティを作成することができ、そうすることでフィールドを付加することができるようになります。より詳しい情報は、<a href=":field">Field モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The Field module provides the infrastructure for fields; the field types, formatters, and widgets are provided by Drupal core or additional modules. Some of the modules are required; the optional modules can be enabled from the <a href=":modules">Extend administration page</a>. Additional fields, formatters, and widgets may be provided by contributed modules, which you can find in the <a href=":contrib">contributed module section of Drupal.org</a>.
ja: Field モジュールはフィールドの基盤を提供します。それにより、Drupal コアや拡張モジュールが、フィールドタイプやフォーマッター、ウィジェットを提供できるようになります。いくつかのモジュールが必要で、<a href=":modules">拡張管理ページ</a>でモジュールを選択して有効にします。<a href=":contrib">Drupal.org の寄与モジュールセクション</a>で探すことのできる拡張モジュールが提供するフィールドやフォーマッター、ウィジェットを追加することができます。

en: The Field UI module provides an administrative user interface (UI) for managing and displaying fields. Fields can be attached to most content entity sub-types. Different field types, widgets, and formatters are provided by the modules enabled on your site, and managed by the Field module. For background information and terminology related to fields and entities, see the <a href=":field">Field module help page</a>. For more information about the Field UI, see the <a href=":field_ui_docs">online documentation for the Field UI module</a>.
ja: フィールド UI モジュールでは、管理ユーザー・インターフェース (UI) からフィールドを管理し、表示することができます。フィールドはほとんどのコンテンツ・エンティティー・サブタイプに付加できます。サイトで有効になっているモジュールから各種のフィールド・タイプ、ウィジェット、フォーマッターが提供されており、フィールド・モジュールで管理されています。フィールドとエンティティーに関する背景情報や用語については、<a href=":field">フィールド・モジュールのヘルプ・ページ</a>を参照してください。フィールド UI について詳しくは、<a href=":field_ui_docs">フィールド UI モジュールのオンライン資料</a>を参照してください。

en: You can add, edit, and delete view modes for entities on the <a href=":view_modes">View modes page</a>, and you can add, edit, and delete form modes for entities on the <a href=":form_modes">Form modes page</a>. Once you have defined a view mode or form mode for an entity type, it will be available on the Manage display or Manage form display page for each sub-type of that entity.
ja: <a href=":view_modes">ビューモードページ</a>でエンティティに対してビューモードを追加・編集・削除することができ、<a href=":form_modes">フォームモードページ</a>でエンティティに対してフォームモードを追加・編集・削除することができます。エンティティに対してビューモードやフォームモードを定義すると、各エンティティサブタイプの表示設定やフォームディスプレイ管理ページでそれらを利用可能になります。

en: There are two reports available that list the fields defined on your site. The <a href=":entity-list" title="Entities field list report">Entities</a> report lists all your fields, showing the field machine names, types, and the entity types or sub-types they are used on (each sub-type links to the Manage fields page). If the <a href=":views">Views</a> and <a href=":views-ui">Views UI</a> modules are enabled, the <a href=":views-list" title="Used in views field list report">Used in views</a> report lists each field that is used in a view, with a link to edit that view.
ja: サイトで定義されているフィールドが並んでいる、ふたつの利用可能なレポートがあります。<a href=":entity-list" title="Entities field list report">エンティティ</a>のレポートにはすべてのフィールドが並んでおり、フィールドのシステム内部名称とタイプ、それらが使用されているエンティティタイプもしくはサブタイプ (サブタイプはそれぞれフィールド管理ページにリンクしています) が表示されています。<a href=":views">Views</a> および <a href=":views-ui">Views UI</a> モジュールが有効であれば、<a href=":views-list" title="Used in views field list report">ビューで使用</a>のレポートには、ビューで使用されているフィールドが、そのビューを編集するリンクとともに並びます。

en: There are no fields yet added. You can add new fields on the <a href=":link">Manage fields</a> page.
ja: まだフィールドが追加されていません。<a href=":link">フィールド管理</a>ページで新しいフィールドを追加することができます。

en: The %display_mode mode now uses custom display settings. You might want to <a href=":url">configure them</a>.
ja: %display_mode モードは現在カスタム表示設定を使用しています。<a href=":url">設定変更</a>が可能です。

en: @size limit.
ja: @size 制限。

en: file from @field_name
ja: @field_name のファイル

en: The File module allows you to create fields that contain files. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":file_documentation">online documentation for the File module</a>.
ja: File モジュールによって、ファイルを扱うフィールドを作成できます。フィールドについての一般的な情報とそれらの作成・管理方法については、<a href=":field">Field モジュールのヘルプ</a>や<a href=":field_ui">Field UI のヘルプ</a>ページを参照してください。 より詳しい情報は、<a href=":file_documentation">File モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the file field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ja: ファイルフィールドの<em>設定</em>と<em>表示</em>は別々に設定することができます。フィールドとその表示の管理について詳しくは<a href=":field_ui">Field UI ヘルプ</a>をご覧ください。

en: Uploaded files can either be stored as <em>public</em> or <em>private</em>, depending on the <a href=":file-system">File system settings</a>. For more information, see the <a href=":system-help">System module help page</a>.
ja: アップロードされたファイルは<a href=":file-system">ファイルシステム設定</a>に従って<em>パブリック</em>か<em>プライベート</em>のいずれかで保存されます。詳しくは <a href=":system-help">System モジュールヘルプページ</a>をご覧ください。

en: The file used in the @name field may not be referenced.
ja: @name フィールドで使用されているファイルは参照できません。

en: The file referenced by the @name field does not exist.
ja: @name フィールドで参照されているファイルは存在しません。

en: You can create and edit text formats on the <a href=":formats">Text formats page</a> (if the Text Editor module is enabled, this page is named Text formats and editors). One text format is included by default: Plain text (which removes all HTML tags). Additional text formats may be created during installation. You can create a text format by clicking "<a href=":add_format">Add text format</a>".
ja: <a href=":formats">テキストフォーマットページ</a> (Text Editor モジュールが有効な場合は「テキストフォーマットとエディター」) でテキストフォーマットの作成と編集を行うことができます。デフォルトでは、プレーンテキスト (すべての HTML タグを除去します) というテキストフォーマットがひとつ用意されています。インストールの際に、追加のテキストフォーマットが作成されることもあります。"<a href=":add_format">テキストフォーマットを追加</a>" をクリックすることでテキストフォーマットを作成できます。

en: Use the <a href=":url">@label</a> text format
ja: <a href=":url">@label</a> テキストフォーマットを使用

en: If you do encounter problems, try using HTML character entities. A common example looks like &amp;amp; for an ampersand &amp; character. For a full list of entities see HTML's <a href=":html-entities">entities</a> page. Some of the available characters include:
ja: もし表示がおかしくなった場合は、HTML文字実体参照を試してみてください。たとえば、アンパサンド &amp; を &amp;amp; と入力します。文字実体参照の完全なリストは、HTMLの <a href=":html-entities">実体参照</a>ページをご覧ください。

en: Limit allowed HTML tags and correct faulty HTML
ja: 許可する HTML タグを制限し HTML のまちがいを修正する

en: The Forum module adds and uses a content type called <em>Forum topic</em>. For background information on content types, see the <a href=":node_help">Node module help page</a>.
ja: Forum モジュールは <em>Forum topic</em> というコンテンツタイプを追加し利用します。コンテンツタイプの背景情報については <a href=":node_help">Node モジュールのヘルプページ</a>をご覧ください。

en: For more information, see the <a href=":forum">online documentation for the Forum module</a>.
ja: 詳しい情報は <a href=":forum">Forum モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: Visit the <a href=":forums">Forums page</a> to set up containers and forums to hold your discussion topics.
ja: ディスカッショントピックを展開できるコンテナーやフォーラムをセットアップするには <a href=":forums">Forum ページ</a>を開いてください。

en: The <a href=":create-topic">Forum topic</a> link on the <a href=":content-add">Add content</a> page creates the first post of a new threaded discussion, or thread.
ja: <a href=":content-add">コンテンツ追加</a>ページにある<a href=":create-topic">フォーラムトピック</a>リンクで、最初の議題またはスレッドを作成します。

en: Adjust the display of your forum topics. Organize the forums on the <a href=":forum-structure">forum structure page</a>.
ja: フォーラムトピックの表示を調整してください。<a href=":forum-structure">フォーラム構造ページ</a>でフォーラムを構築します。

en: To uninstall Forum, first delete all <a href=":url">%vocabulary</a> terms
ja: Forum をアンインストールするにはまず <a href=":url">%vocabulary</a> タームをすべて削除してください

en: No containers or forums available. <a href=":container">Add container</a> or <a href=":forum">Add forum</a>.
ja: コンテナーまたはフォーラムがありません。<a href=":container">コンテナーを追加する</a> または <a href=":forum">フォーラムを追加する</a>。

en: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> is a format that supports the linking required for hypermedia APIs.
ja: <a href=":hal_spec">Hypertext Application Language (HAL)</a> は、ハイパーメディアAPIに必要なリンクをサポートしているフォーマットです。

en: This module adds support for serializing entities (such as content items, taxonomy terms, etc.) to the JSON version of HAL. For more information, see the <a href=":hal_do">online documentation for the HAL module</a>.
ja: このモジュールでは、エンティティー (コンテンツ項目やタクソノミー用語など) を JSON バージョンの HAL にシリアライズすることができます。より詳しい情報は、<a href=":hal_do">HAL モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href=":admin">Administration page</a>, where you may <a href=":config">customize and configure</a> all aspects of your website.
ja: <strong>ウェブサイトの構成</strong> ログインしたら、<a href=":admin">管理ページ</a>へ移動してください。そこでは、ウェブサイトのあらゆる側面を<a href=":config">カスタマイズしたり設定する</a>ことができます。

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href=":modules">Extend page</a> and enable modules that suit your specific needs. You can find additional modules at the <a href=":download_modules">Drupal.org modules page</a>.
ja: <strong>追加の機能を有効化</strong> 次に、<a href=":modules">拡張機能ページ</a>へ移動し、必要に応じてモジュールを有効化してください。<a href=":download_modules">Drupal.org のモジュールページ</a>で、その他のモジュールを探すこともできます。

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href=":themes">Appearance page</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href=":download_themes">Drupal.org themes page</a>.
ja: <strong>ウェブサイトのデザインをカスタマイズ</strong> ウェブサイトの "ルックアンドフィール" を変更するには、<a href=":themes">テーマページ</a>へ移動します。組み込み済みのテーマからひとつ選ぶか、あるいは <a href=":download_themes">Drupal.org のテーマページ</a>から追加のテーマをダウンロードすることができます。

en: <strong>Start posting content</strong> Finally, you may <a href=":content">add new content</a> to your website.
ja: <strong>コンテンツの投稿を開始</strong> いよいよ、ウェブサイトへ<a href=":content">新しいコンテンツを追加</a>することができます。

en: The Help module generates <a href=":help-page">Help reference pages</a> to guide you through the use and configuration of modules, and provides a Help block with page-level help. The reference pages are a starting point for <a href=":handbook">Drupal.org online documentation</a> pages that contain more extensive and up-to-date information, are annotated with user-contributed comments, and serve as the definitive reference point for all Drupal documentation. For more information, see the <a href=":help">online documentation for the Help module</a>.
ja: Help モジュールは、モジュールの使用方法や設定方法を解説する<a href=":help-page">ヘルプリファレンスページ</a>を生成し、ページレベルのヘルプを持ったヘルプブロックを提供します。リファレンスページは、より広範囲かつ最新の情報が含まれていて、ユーザーから寄せられたコメントで注釈が付けられており、Drupal に関するすべてのドキュメントのための権威あるリファレンスとしての役目を果たしている <a href=":handbook">Drupal.org オンラインドキュメント</a>ページへの出発点です。より詳しい情報は、<a href=":help">Help モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The Help module displays explanations for using each module listed on the main <a href=":help">Help reference page</a>.
ja: Help モジュールは、メインの<a href=":help">ヘルプ参照ページ</a>に並んでいる各モジュールの使用説明を表示します。

en: Page-specific help text provided by modules is displayed in the Help block. This block can be placed and configured on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ja: モジュールによって提供されるページ固有のヘルプテキストは、ヘルプブロックに表示されます。<a href=":blocks">ブロックレイアウトページ</a>でこのブロックの配置や設定を行うことができます。

en: The History module keeps track of which content a user has read. It marks content as <em>new</em> or <em>updated</em> depending on the last time the user viewed it. History records that are older than one month are removed during cron, which means that content older than one month is always considered <em>read</em>. The History module does not have a user interface but it provides a filter to <a href=":views-help">Views</a> to show new or updated content. For more information, see the <a href=":url">online documentation for the History module</a>.
ja: History モジュールは、ユーザーがどのコンテンツを閲覧したかの記録を残します。ユーザーが最後に閲覧した時間によって、<em>新着</em>あるいは<em>更新</em>の印をコンテンツに付けます。1ヶ月よりまえの履歴は cron タスクで削除され、それは1ヶ月より古いコンテンツは常に<em>既読</em>となることを意味します。History モジュールにはユーザーインターフェースがありませんが、新着または更新されたコンテンツを表示するフィルターを <a href=":views-help">Views</a> に提供します。より詳しい情報は、<a href=":url">History モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: image from @field_name
ja: @field_nameの画像

en: The Image module allows you to create fields that contain image files and to configure <a href=":image_styles">Image styles</a> that can be used to manipulate the display of images. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for terminology and general information on entities, fields, and how to create and manage fields. For more information, see the <a href=":image_documentation">online documentation for the Image module</a>.
ja: Image モジュールによって、画像ファイルを含むフィールドを作成したり、画像の表示を操作するのに使用する<a href=":image_styles">画像スタイル</a>を設定することができるようになります。エンティティやフィールドの一般的な情報や用語、およびフィールドの作成・管理方法については、<a href=":field">Field モジュールのヘルプページ</a>や <a href=":field_ui">Field UI モジュールのヘルプページ</a>を参照してください。より詳しい情報は、<a href=":image_documentation">Image モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The concept of image styles is that you can upload a single image but display it in several ways; each display variation, or <em>image style</em>, is the result of applying one or more <em>effects</em> to the original image. As an example, you might upload a high-resolution image with a 4:3 aspect ratio, and display it scaled down, square cropped, or black-and-white (or any combination of these effects). The Image module provides a way to do this efficiently: you configure an image style with the desired effects on the <a href=":image">Image styles page</a>, and the first time a particular image is requested in that style, the effects are applied. The resulting image is saved, and the next time that same style is requested, the saved image is retrieved without the need to recalculate the effects. Drupal core provides several effects that you can use to define styles; others may be provided by contributed modules.
ja: 画像スタイルのコンセプトは、アップロードしたひとつの画像を様々な方法で表示する、というものです。各表示バリエーション (<em>画像スタイル</em>) は、ひとつ以上の<em>エフェクト</em>を元の画像に適用した結果です。例えば、縦横比 4:3 の高解像度画像をアップロードしたとして、それを縮小したものや、正方形に切り抜いたもの、モノクロ (あるいはこれらのエフェクトを組み合わせたもの) で表示することができます。Image モジュールは、これらを効率的に行う方法を提供します。<a href=":image">画像スタイルページ</a>で、お望みのエフェクトを持った画像スタイルを定義します。そして、画像がそのスタイルで最初に呼び出された際、エフェクトが適用されます。結果の画像は保存され、次に同じスタイルが呼び出された際には、エフェクトを再計算することなく保存された画像が表示されます。Drupal コアにはスタイルの定義に使用可能なエフェクトがいくつも用意されていますが、拡張モジュールによって増やすこともできます。

en: When you create an image field, you will need to choose whether the uploaded images will be stored in the public or private file directory defined in your settings.php file and shown on the <a href=":file-system">File system page</a>. This choice cannot be changed later. You can also configure your field to store files in a subdirectory of the public or private directory; this setting can be changed later and can be different for each entity sub-type using the field. For more information on file storage, see the <a href=":system-help">System module help page</a>.
ja: 画像フィールドを作成する際、settings.php ファイルで設定され<a href=":file-system">ファイルシステムページ</a>に表示されるパブリックとプライベートのファイルディレクトリーのどちらにアップロードした画像を保存するか、選択する必要があります。この選択は後で変更できません。また、パブリックまたはプライベートディレクトリーのサブディレクトリーにファイルを格納するようにフィールドを設定することもできます。この設定は後で変更でき、フィールドを使用するサブタイプごとに異なる設定とすることもできます。ファイルストレージについてのより詳しい情報は、<a href=":system-help">System モジュールのヘルプページ</a>を参照してください。

en: There are currently no styles. <a href=":url">Add a new one</a>.
ja: 現在スタイルがありません。<a href=":url">新しく追加する</a>。

en: Both a height and width value must be specified in the @name field.
ja: @name フィールドの高さと幅の値を両方とも設定しなければなりません。

en: The primary identifier for an image style.
ja: イメージスタイルのプライマリ識別子。

en: The style machine name.
ja: スタイルの機械名。

en: The style administrative name.
ja: 管理用のスタイル名。

en: You can add languages on the <a href=":language_list">Languages</a> page by selecting <em>Add language</em> and choosing a language from the drop-down menu. This language is then displayed in the languages list, where it can be configured further. If the <a href=":interface">Interface translation module</a> is enabled, and the <em>translation server</em> is set as a translation source, then the interface translation for this language is automatically downloaded as well.
ja: <a href=":language_list">言語</a>ページで<em>言語を追加</em>を選択し、ドロップダウンメニューから言語を選択することで、言語を追加することができます。その後、この言語は言語一覧に表示され、さらなる設定を行うことができます。<a href=":interface">インターフェース翻訳モジュール</a>が有効で、かつ<em>翻訳サーバー</em>が翻訳ソースとして設定されていれば、インターフェースのこの言語の翻訳は自動的にダウンロードされます。

en: By default, content is created in the site's default language and no language selector is displayed on content creation pages. On the <a href=":content_language">Content language</a> page you can customize the language configuration for any supported content entity on your site (for example for content types or menu links). After choosing an entity, you are provided with a drop-down menu to set the default language and a check-box to display language selectors.
ja: デフォルトで、サイトのデフォルトの言語でコンテンツは作成され、コンテンツ作成ページに言語セレクターは表示されません。<a href=":content_language">コンテンツの言語</a>ページで、対応するコンテンツエンティティ (例: コンテンツタイプやメニューリンク) の言語設定をカスタマイズすることができます。エンティティを選択すると、デフォルトの言語を設定するドロップダウンメニューと、言語セレクターを表示するためのチェックボックスが現れます。

en: If the Block module is enabled, then you can add a language switcher block on the <a href=":blocks">Block layout</a> page to allow users to switch between languages.
ja: Block モジュールが有効であれば、言語を切り替えることができる言語スイッチャーブロックを<a href=":blocks">ブロックレイアウト</a>ページで追加できます。

en: If the Block module is enabled, then the Language module allows you to set the visibility of a block based on selected languages on the <a href=":blocks">Block layout</a> page.
ja: Block モジュールが有効であれば、Language モジュールは<a href=":blocks">ブロックレイアウト</a>ページで言語を選択することによるブロックの表示設定を可能にします。

en: The <a href=":detection">Detection and selection</a> page provides several methods for deciding which language is used for displaying interface text. When a method detects and selects an interface language, then the following methods in the list are not applied. You can order them by importance, with your preferred method at the top of the list, followed by one or several fall-back methods.
ja: <a href=":detection">判別と選択</a>ページでは、インターフェースの文字列にどの言語を使用するか決定する方法がいくつか提供されます。ある方法でインターフェース言語の判別と選択が行われると、リストでそれより下にある方法は適用されません。重要度に応じて方法を並び替えることができ、あなたが好む方法をリストの最も上に、そして予備の方法がそれに続きます。

en: <em>Browser</em> sets the interface language based on the browser's language settings. Since browsers use different language codes to refer to the same languages, you can add and edit languages codes to map the browser language codes to the <a href=":language_list">language codes</a> used on your site.
ja: <em>ブラウザー</em>の場合は、ブラウザーの言語設定によってインターフェース言語がセットされます。同じ言語を参照するのにブラウザーは異なる言語コードを使用するので、ブラウザーの言語コードとサイトで使用される<a href=":language_list">言語コード</a>を対応させるため、言語コードの追加と編集を行うことができます。

en: Reorder the configured languages to set their order in the language switcher block and, when editing content, in the list of selectable languages. This ordering does not impact <a href=":detection">detection and selection</a>.
ja: 設定済みの言語を並び替えると、言語スイッチャーブロックやコンテンツ編集時の選択可能言語リストでの並び順に反映されます。この並び順は<a href=":detection">判別と選択</a>には影響しません。

en: The site default language can also be set. It is not recommended to change the default language on a working site. <a href=":language-detection">Configure the Selected language</a> setting on the detection and selection page to change the fallback language for language selection.
ja: サイトのデフォルト言語をセットすることもできます。稼働中のサイトでデフォルトの言語を変更するのはおすすめしません。言語の判別に使用する予備の言語を変更するには、判別と選択ページで<a href=":language-detection">選択言語を設定</a>してください。

en: Define how to decide which language is used to display page elements (primarily text provided by modules, such as field labels and help text). This decision is made by evaluating a series of detection methods for languages; the first detection method that gets a result will determine which language is used for that type of text. Be aware that some language detection methods are unreliable under certain conditions, such as browser detection when page-caching is enabled and a user is not currently logged in. Define the order of evaluation of language detection methods on this page. The default language can be changed in the <a href=":admin-change-language">list of languages</a>.
ja: ページのエレメント (主に、フィールドのラベルやヘルプテキスト等の、モジュールが提供するテキスト) を表示するのにどの言語を用いるのか決定する方法を定義してください。一連の言語の判別方法を評価することでこの定義はなされます。結果を得た最初の判別方法が、そのタイプのテキストにどの言語を使用するのか決定します。ページのキャッシュが有効でありつつユーザーがログインしていない場合のブラウザーによる判別等、特定の条件では動作しない言語判別方法があることに注意してください。このページで、言語判別方法の評価順を定義します。<a href=":admin-change-language">言語一覧</a>で、デフォルトの言語を変更することができます。

en: Browsers use different language codes to refer to the same languages. Internally, a best effort is made to determine the correct language based on the code that the browser sends. You can add and edit additional mappings from browser language codes to <a href=":configure-languages">site languages</a>.
ja: ブラウザーは、同じ言語を参照するのに異なる言語コードを使用しています。内部的に、ブラウザーが送信する言語コードに基づいて正しい言語を決定する努力がなされています。ブラウザーの言語コードから<a href=":configure-languages">サイトの言語</a>へのマッピングを追加したり編集することができます。

en: Changing the selected language here (and leaving this option as the last among the detection and selection options) is the easiest way to change the fallback language for the website, if you need to change how your site works by default (e.g., when using an empty path prefix or using the default domain). <a href=":admin-change-language">Changing the site's default language</a> itself might have other undesired side effects.
ja: サイトのデフォルトの動作を変更する必要がある (すなわち、空のプリフィックスを使用するかデフォルトのドメインを使用する場合) なら、ここで選択言語を変更する (そしてこのオプションを判別方法の最後にもってくる) のが、ウェブサイトの予備言語を変更する最も簡単な方法です。<a href=":admin-change-language">サイトのデフォルト言語を変更する</a>と、予期せぬ影響を引き起こす可能性があります。

en: Explanation of the language options is found on the <a href=":languages_list_page">languages list page</a>.
ja: 言語オプションの解説は、<a href=":languages_list_page">言語一覧ページ</a>で見ることができます。

en: Site's default language (@language)
ja: サイトのデフォルトの言語 (@language)

en: Use one of the language switcher blocks to allow site visitors to switch between languages. You can enable these blocks on the <a href=":block-admin">block administration page</a>.
ja: サイトの訪問者が言語を切り替えられるようにするには、言語スイッチャーブロックを使用してください。<a href=":block-admin">ブロック管理ページ</a>でこれらのブロックを有効にできます。

en: Use language codes as <a href=":w3ctags">defined by the W3C</a> for interoperability. <em>Examples: "en", "en-gb" and "zh-hant".</em>
ja: 相互運用性のために、<a href=":w3ctags">W3C によって定義されている</a>言語コードを使用してください。<em>例: "en"、"en-gb"、"zh-hant"。</em>

en: %field must be a valid language tag as <a href=":url">defined by the W3C</a>.
ja: %field は、<a href=":url">W3C によって定められている</a>適切な言語タグでなければなりません。

en: The prefix may only be left blank for the <a href=":url">selected detection fallback language.</a>
ja: プリフィックスは<a href=":url">選択された検出フォールバック言語</a>の場合のみ空白にすることができます。

en: The Link module allows you to create fields that contain internal or external URLs and optional link text. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":link_documentation">online documentation for the Link module</a>.
ja: Link モジュールによって、内部／外部 URL および任意のリンクテキストを含むフィールドを作成できるようになります。フィールドに関する一般的な情報や、フィールドの作成および管理方法については、<a href=":field">Field モジュールのヘルプ</a>や <a href=":field_ui">Field UI のヘルプ</a>ページを参照してください。より詳しい情報は、<a href=":link_documentation">Link モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the link field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ja: リンクフィールドの<em>設定</em>と<em>表示</em>は、別々に管理することができます。フィールドの管理と表示についてのより詳しい情報は、<a href=":field_ui">Field UI のヘルプ</a>を参照してください。

en: One translation file could not be checked. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be checked. <a href=":url">See the log</a> for details.
ja[0]: 1 個の翻訳ファイルを確認できませんでした。より詳しい情報は、<a href=":url">ログを参照</a>してください。
ja[1]: @count 個の翻訳ファイルを確認できませんでした。より詳しい情報は、<a href=":url">ログを参照</a>してください。

en: @message (@percent%).
ja: @message (@percent%)。

en: One translation file could not be imported. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation files could not be imported. <a href=":url">See the log</a> for details.
ja[0]: 1 個の翻訳ファイルをインポートできませんでした。より詳しい情報は、<a href=":url">ログを参照</a>してください。
ja[1]: @count 個の翻訳ファイルをインポートできませんでした。より詳しい情報は、<a href=":url">ログを参照</a>してください。

en: One translation string was skipped because of disallowed or malformed HTML. <a href=":url">See the log</a> for details. | @count translation strings were skipped because of disallowed or malformed HTML. <a href=":url">See the log</a> for details.
ja[0]: 許可されていないか、あるいは崩れたHTMLを含んでいるため、ひとつの翻訳文字列をスキップしました。詳細は<a href=":url">ログを参照</a>してください。
ja[1]: 許可されていないか、あるいは崩れたHTMLを含んでいるため、@count 個の翻訳文字列をスキップしました。詳細はログを参照してください。

en: The Interface Translation module allows you to translate interface text (<em>strings</em>) into different languages, and to switch between them for the display of interface text. It uses the functionality provided by the <a href=":language">Language module</a>. For more information, see the <a href=":doc-url">online documentation for the Interface Translation module</a>.
ja: Interface Translation モジュールによって、インターフェースのテキスト (<em>文字列</em>) を異なる言語に翻訳でき、またインターフェーステキストの表示を言語間で切り替えることができるようになります。<a href=":language">Language モジュール</a>が提供する機能を使用しています。より詳しい情報は、<a href=":doc-url">Interface Translation モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Translation files with translated interface text are imported automatically when languages are added on the <a href=":languages">Languages</a> page, or when modules or themes are enabled. On the <a href=":locale-settings">Interface translation settings</a> page, the <em>Translation source</em> can be restricted to local files only, or to include the <a href=":server">Drupal translation server</a>. Although modules and themes may not be fully translated in all languages, new translations become available frequently. You can specify whether and how often to check for translation file updates and whether to overwrite existing translations on the <a href=":locale-settings">Interface translation settings</a> page. You can also manually import a translation file on the <a href=":import">Interface translation import</a> page.
ja: <a href=":languages">「言語」</a>ページで言語を追加するか、モジュールまたはテーマを有効にすると、翻訳済みのインターフェース・テキストを含んだ翻訳ファイルが自動的にインポートされます。<a href=":locale-settings">「インターフェース翻訳の設定」</a>ページで、<em>翻訳ソース</em> をローカル・ファイルに限定したり、<a href=":server">Drupal 翻訳サーバー</a>を組み込んだりすることができます。モジュールとテーマがすべての言語で完全に翻訳されていなくても、新たな翻訳が頻繁に提供されます。翻訳ファイルの更新の有無をチェックするかどうか、チェックする頻度、既存の翻訳を上書きするかどうかを、<a href=":locale-settings">「インターフェース翻訳設定」</a>ページで指定できます。また、<a href=":import">「インターフェース翻訳インポート」</a>ページから翻訳ファイルを手動でインポートすることもできます。

en: You can check how much of the interface on your site is translated into which language on the <a href=":languages">Languages</a> page. On the <a href=":translation-updates">Available translation updates</a> page, you can check whether interface translation updates are available on the <a href=":server">Drupal translation server</a>.
ja: インターフェースが<a href=":languages">言語</a>ページのどの言語にどれだけ翻訳されているかを確認できます。<a href=":translation-updates">利用可能な翻訳の更新</a>ページでは、インターフェースの翻訳の更新が<a href=":server">Drupal 翻訳サーバー</a>で利用可能かどうかを確認できます。

en: You can translate individual strings directly on the <a href=":translate">User interface translation</a> page, or download the currently-used translation file for a specific language on the <a href=":export">Interface translation export</a> page. Once you have edited the translation file, you can then import it again on the <a href=":import">Interface translation import</a> page.
ja: <a href=":translate">「ユーザー・インターフェース翻訳」</a>ページで個々のストリングを直接翻訳することも、現在使用している特定言語の翻訳ファイルを<a href=":export">「インターフェース翻訳エクスポート」</a>ページからダウンロードすることもできます。翻訳ファイルの編集が完了したら、<a href=":import">「インターフェース翻訳インポート」</a>ページで再度そのファイルをインポートできます。

en: Interface translations are automatically imported when a language is added, or when new modules or themes are enabled. The report <a href=":update">Available translation updates</a> shows the status. Interface text can be customized in the <a href=":translate">user interface translation</a> page.
ja: 言語が追加されたり、新しいモジュールやテーマが有効になると、インターフェースの翻訳を自動でインポートします。<a href=":update">利用可能な翻訳の更新</a>のレポートにステータスが表示されています。<a href=":translate">ユーザーインターフェースの翻訳</a>ページでインターフェースの文字列をカスタマイズすることができます。

en: This page allows a translator to search for specific translated and untranslated strings, and is used when creating or editing translations. (Note: Because translation tasks involve many strings, it may be more convenient to <a title="User interface translation export" href=":export">export</a> strings for offline editing in a desktop Gettext translation editor.) Searches may be limited to strings in a specific language.
ja: このページでは、翻訳済みおよび未翻訳の文字列を検索でき、また翻訳の作成や編集に使用することができます。 (注意: 翻訳作業には多くの文字列が関係するため、文字列を<a title="User interface translation export" href=":export">エクスポート</a>してデスクトップの Gettext 翻訳エディターでオフラインの編集を行うほうが便利です。) 検索は指定する言語の文字列に制限されます。

en: Translation files are automatically downloaded and imported when <a title="Languages" href=":language">languages</a> are added, or when modules or themes are enabled.
ja: <a title="Languages" href=":language">言語</a>が追加されたり、モジュールやテーマが有効になれば、翻訳ファイルを自動でダウンロードしてインポートします。

en: This page allows translators to manually import translated strings contained in a Gettext Portable Object (.po) file. Manual import may be used for customized translations or for the translation of custom modules and themes. To customize translations you can download a translation file from the <a href=":url">Drupal translation server</a> or <a title="User interface translation export" href=":export">export</a> translations from the site, customize the translations using a Gettext translation editor, and import the result using this page.
ja: このページでは、Gettext Portable Object (.po) ファイルに含まれている翻訳済み文字列を手動でインポートすることができます。翻訳に変更を加えたり、独自のモジュールやテーマの翻訳に、手動のインポートを使用することもできます。翻訳をカスタマイズするには、<a href=":url">Drupal 翻訳サーバー</a>から翻訳ファイルをダウンロードするかサイトから翻訳を<a title="User interface translation export" href=":export">エクスポート</a>して、Gettext 翻訳エディターを使用して翻訳に変更を加え、その結果をこのページでインポートします。

en: Updates available for: @languages. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
ja: 更新を利用可能な言語: @languages より詳しい情報は、<a href=":updates">利用可能な翻訳の更新</a>ページを参照してください。

en: Missing translations for: @languages. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
ja: @languages の翻訳が見つかりません。より詳しい情報は、<a href=":updates">利用可能な翻訳の更新</a>ページを参照してください。

en: No translation status is available. See the <a href=":updates">Available translation updates</a> page for more information.
ja: 利用可能な翻訳ステータスはありません。より詳しい情報は、<a href=":updates">利用可能な翻訳の更新</a>ページを参照してください。

en: Interface translation settings
ja: インタフェース翻訳設定

en: Interface translation import
ja: インタフェース翻訳インポート

en: Interface translation export
ja: インタフェース翻訳エクスポート

en: Select how frequently you want to check for new interface translations for your currently installed modules and themes. <a href=":url">Check updates now</a>.
ja: 現在インストールしてあるモジュールやテーマの新しい翻訳を、どのくらいの頻度でチェックしたいですか。<a href=":url">今更新をチェックします</a>。

en: Translation files are stored locally in the  %path directory. You can change this directory on the <a href=":url">File system</a> configuration page.
ja: 翻訳ファイルは %path ディレクトリーに保存されます。<a href=":url">ファイルシステム</a>設定ページでこのディレクトリーを変更することができます。

en: Translation files will not be stored locally. Change the Interface translation directory on the <a href=":url">File system configuration</a> page.
ja: 翻訳ファイルはサーバーに保存されません。<a href=":url">ファイルシステム設定</a>ページでインターフェース翻訳ディレクトリーを変更してください。

en: You have selected local translation source, but no <a href=":url">Interface translation directory</a> was configured.
ja: ローカルの翻訳ソースを選択しましたが、<a href=":url">インターフェース翻訳ディレクトリー</a>が設定されていません。

en: No translatable languages available. <a href=":add_language">Add a language</a> first.
ja: 翻訳が利用できません。まず初めに<a href=":add_language">言語を追加</a>してください。

en: No translation status available. <a href=":check">Check manually</a>.
ja: 翻訳状況が利用できません。<a href=":check">手動でチェックします</a>。

en: It is required by the Menu UI module, which provides an interface for managing menus and menu links. For more information, see the <a href=":menu-help">Menu UI module help page</a> and the <a href=":drupal-org-help">online documentation for the Custom Menu Links module</a>.
ja: これは Menu UI モジュールにとって必要で、メニューとメニューリンクの管理のためにインタフェースを提供します。詳しい情報は <a href=":menu-help">Menu UI モジュールのヘルプページ</a>や <a href=":drupal-org-help">Custom Menu Links モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: For more information, see the <a href=":drupal-org-help">online documentation for the Custom Menu Links module</a>. If you enable the Menu UI module, it provides an interface for managing menus and menu links.
ja: 詳しい情報は<a href=":drupal-org-help">Custom Menu Links モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。 Menu UI モジュールを有効化するとメニューとメニューリンクの管理用インタフェースを利用できます。

en: The Menu UI module provides an interface for managing menus. A menu is a hierarchical collection of links, which can be within or external to the site, generally used for navigation. For more information, see the <a href=":menu">online documentation for the Menu UI module</a>.
ja: Menu UI モジュールは、メニューを管理するためのインターフェースを提供します。メニューは階層構造を持ったリンクのコレクションで、リンクはサイトの内部・外部を問わず、一般にナビゲーションに用いられます。より詳しい情報は、<a href=":menu">Menu UI モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: If you have the Block module enabled, then each menu that you create is rendered in a block that you enable and position on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. In some <a href=":themes">themes</a>, the main menu and possibly the secondary menu will be output automatically; you may be able to disable this behavior on the <a href=":themes">theme's settings page</a>.
ja: Block モジュールを有効にすると、作成したメニューがそれぞれブロックとして出力され、<a href=":blocks">ブロックレイアウトページ</a>で有効にして配置することができます。<a href=":themes">テーマ</a>によっては、メインメニューおよびおそらくセカンドメニューも自動で出力されます。<a href=":themes">テーマの設定ページ</a>で、この動作を無効にできます。

en: You can enable the newly-created block for this menu on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ja: <a href=":blocks">ブロックレイアウトページ</a>で、このメニューのために新しく作成されたブロックを有効にできます。

en: Each menu has a corresponding block that is managed on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ja: 各メニューには対応するブロックがあり、<a href=":blocks">Blockレイアウトページ</a>で管理します。

en: There are no menu links yet. <a href=":url">Add link</a>.
ja: メニューリンクがありません。<a href=":url">リンクを追加する</a>。

en: The Migrate module provides a framework for migrating data, usually from an external source into your site. It does not provide a user interface. For more information, see the <a href=":migrate">online documentation for the Migrate module</a>.
ja: Migrate モジュールは、一般に外部のソースからデータをマイグレーションするフレームワークを提供します。ユーザーインターフェースは提供されません。より詳しい情報は、<a href=":migrate">Migrate モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Memory usage is @usage (@pct% of limit @limit), reclaiming memory.
ja: メモリー使用量が @usage (最大 @limit 中 @pct% ) です。メモリを確保しています。

en: Memory usage is now @usage (@pct% of limit @limit), not enough reclaimed, starting new batch
ja: メモリー使用量が @usage (最大 @limit 中 @pct% ) です。十分に確保されていないため新しいバッチをスタートしています

en: Memory usage is now @usage (@pct% of limit @limit), reclaimed enough, continuing
ja: メモリー使用量が @usage (最大 @limit 中 @pct% ) です。十分に確保されているので継続します

en: The Migrate Drupal module provides a framework based on the <a href=":migrate">Migrate module</a> to facilitate migration from a Drupal (6, 7, or 8) site to your website. It does not provide a user interface. For more information, see the <a href=":migrate_drupal">online documentation for the Migrate Drupal module</a>.
ja: Migrate Drupal モジュールは、Drupal (6/7/8) サイトからのマイグレーションを容易にする、<a href=":migrate">Migrate モジュール</a>を基にしたフレームワークを提供します。ユーザーインターフェースは提供されません。より詳しい情報は、<a href=":migrate_drupal">Migrate Drupal モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The content access permissions need to be rebuilt. <a href=":node_access_rebuild">Rebuild permissions</a>.
ja: コンテンツアクセス権の再構築が必要です。<a href=":node_access_rebuild">アクセス権の再構築ページ</a>を開いてください。

en: The Node module manages the creation, editing, deletion, settings, and display of the main site content. Content items managed by the Node module are typically displayed as pages on your site, and include a title, some meta-data (author, creation time, content type, etc.), and optional fields containing text or other data (fields are managed by the <a href=":field">Field module</a>). For more information, see the <a href=":node">online documentation for the Node module</a>.
ja: ノード・モジュールは、メインのサイト・コンテンツの作成、編集、削除、設定、および表示を管理します。ノード・モジュールで管理されるコンテンツ項目は、一般にはサイトでページとして表示されるもので、タイトル、メタデータ (作成者、作成日時、コンテンツ・タイプなど)、テキストなどのデータを含むオプションのフィールドなどがあります (フィールドは <a href=":field">フィールド・モジュール</a>で管理されます)。より詳しい情報は、<a href=":node">Node モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: When new content is created, the Node module records basic information about the content, including the author, date of creation, and the <a href=":content-type">Content type</a>. It also manages the <em>publishing options</em>, which define whether or not the content is published, promoted to the front page of the site, and/or sticky at the top of content lists. Default settings can be configured for each <a href=":content-type">type of content</a> on your site.
ja: 新しいコンテンツが作成される際、投稿者や作成日時、<a href=":content-type">コンテンツタイプ</a>を含む、コンテンツに関する基本的な情報を Node モジュールは記録します。また、コンテンツを掲載するかどうか、フロントページに表示するかどうか、コンテンツリストの上部に固定するかどうかを決定する、<em>掲載オプション</em>も管理します。<a href=":content-type">コンテンツタイプ</a>ごとにデフォルトの設定を指定することができます。

en: The Node module gives users with the <em>Administer content types</em> permission the ability to <a href=":content-new">create new content types</a> in addition to the default ones already configured. Creating custom content types gives you the flexibility to add <a href=":field">fields</a> and configure default settings that suit the differing needs of various site content.
ja: Node モジュールは、<em>コンテンツタイプの管理</em>権限を持つユーザーに対して、すでに設定されているデフォルトのものに加えて<a href=":content-new">新しいコンテンツタイプを作成</a>する能力を与えます。独自のコンテンツタイプを作成することにより、様々なサイトコンテンツの異なる必要性を満たす<a href=":field">フィールド</a>を追加したりデフォルトの設定を構成する柔軟性が得られます。

en: The <a href=":content">Content</a> page lists your content, allowing you add new content, filter, edit or delete existing content, or perform bulk operations on existing content.
ja: <a href=":content">コンテンツ</a>ページではコンテンツが並び、新しいコンテンツを追加したり、既存のコンテンツのフィルタリングや編集・削除、あるいは既存コンテンツの一括操作を行うことができます。

en: The Node module makes a number of permissions available for each content type, which can be set by role on the <a href=":permissions">permissions page</a>.
ja: Node モジュールは、<a href=":permissions">権限ページ</a>で役割ごとに設定可能な多くの権限を、各コンテンツタイプで利用可能にします。

en: If the site is experiencing problems with permissions to content, you may have to rebuild the permissions cache. Rebuilding will remove all privileges to content and replace them with permissions based on the current modules and settings. Rebuilding may take some time if there is a lot of content or complex permission settings. After rebuilding has completed, content will automatically use the new permissions. <a href=":rebuild">Rebuild permissions</a>
ja: もしもコンテンツの権限についてサイトに問題が発生しているなら、権限キャッシュの再構築を行う必要があるかもしれません。再構築を行うと、コンテンツに関するすべての権限が削除され、現在のモジュールや設定に基づいた権限に差し替えられます。多くのコンテンツや複雑な権限設定がある場合は、再構築に時間がかかることがあります。再構築が完了すると、コンテンツは自動的に新しい権限を使用します。<a href=":rebuild">権限の再構築</a>

en: Maintain the types of content available and the fields that are associated with those types.
ja: 利用可能なコンテンツタイプとそれらに関連付けられたフィールドを管理します。

en: This text will be displayed on the <em>Add new content</em> page.
ja: このテキストは<em>新しいコンテンツを追加</em>ページに表示されます。

en: No content types available. <a href=":link">Add content type</a>.
ja: コンテンツタイプがありません。<a href=":link">コンテンツタイプを追加する</a>。

en: Node from URL
ja: URLからのノード

en: The Options module allows you to create fields where data values are selected from a fixed list of options. Usually these items are entered through a select list, checkboxes, or radio buttons. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":options_do">online documentation for the Options module</a>.
ja: Options モジュールによって、決まったオプションの一覧から値を選択するフィールドを作成できるようになります。通常、これらのアイテムはセレクトリストやチェックボックス、ラジオボタンの形式で選択されます。フィールドについての一般的な情報と、それらの作成および管理方法については、<a href=":field">Field モジュールのヘルプ</a>と<a href=":field_ui">Field UI モジュールのヘルプ</a>ページを参照してください。より詳しい情報は、<a href=":options_do">Options モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the list fields can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ja: リストフィールドの<em>設定</em>および<em>表示</em>は、別々に管理することができます。フィールドとその表示の管理についてのより詳しい情報は、<a href=":field_ui">Field UI のヘルプ</a>を参照してください。

en: The Internal Page Cache module caches pages for anonymous users in the database. For more information, see the <a href=":pagecache-documentation">online documentation for the Internal Page Cache module</a>.
ja: Internal Page Cache モジュールは匿名ユーザー向けのページをデータベースにキャッシュします。詳しい情報は<a href=":pagecache-documentation">Internal Page Cache モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: Pages are usually identical for all anonymous users, while they can be personalized for each authenticated user. This is why entire pages can be cached for anonymous users, whereas they will have to be rebuilt for every authenticated user.
ja: すべての匿名ユーザーには通常同じページが表示されますが、認証済みユーザーに対してはページが個別にパーソナライズされている可能性があります。このため、匿名ユーザーに対してはページ全体をキャッシュできますが、認証済みユーザーに対しては個別にページを再作成する必要があります。

en: To speed up your site for authenticated users, see the <a href=":dynamic_page_cache-help">Dynamic Page Cache module</a>.
ja: 承認済みユーザーに対してサイトのスピードが向上します。<a href=":dynamic_page_cache-help">Dynamic Page Cache モジュール</a>をご覧ください。

en: The Path module allows you to specify an alias, or custom URL, for any existing internal system path. Aliases should not be confused with URL redirects, which allow you to forward a changed or inactive URL to a new URL. In addition to making URLs more readable, aliases also help search engines index content more effectively. Multiple aliases may be used for a single internal system path. To automate the aliasing of paths, you can install the contributed module <a href=":pathauto">Pathauto</a>. For more information, see the <a href=":path">online documentation for the Path module</a>.
ja: Path モジュールによって、既存の内部システムパスに対してエイリアスや独自の URL を指定することができます。エイリアスを URL リダイレクトと混同しないでください。エイリアスによって、変更されたりアクティブでない URL を新しい URL 向けることができます。URL を読みやすくすることに加えて、検索エンジンがコンテンツをより効果的にインデックスするのにも役立ちます。ひとつの内部システムパスに対して、複数のエイリアスを使用することもできます。自動でパスにエイリアスを付与するには、拡張モジュールの<a href=":pathauto">Pathauto</a>をインストールします。より詳しい情報は、<a href=":path">Path モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: If you create or edit a taxonomy term you can add an alias (for example <em>music/jazz</em>) in the field "URL alias". When creating or editing content you can add an alias (for example <em>about-us/team</em>) under the section "URL path settings" in the field "URL alias". Aliases for any other path can be added through the page <a href=":aliases">URL aliases</a>. To add aliases a user needs the permission <a href=":permissions">Create and edit URL aliases</a>.
ja: タクソノミータームを作成したり編集する際、"URL エイリアス" フィールドでエイリアスを追加することができます (例: <em>music/jazz</em>)。コンテンツを作成したり編集する際、"URL エイリアス" フィールドの "URL パス設定" セクションでエイリアスを追加することができます (例: <em>about-us/team</em>)。その他のパスに対するエイリアスは、<a href=":aliases">URL エイリアス</a>ページで追加することができます。エイリアスを追加するには、<a href=":permissions">URL エイリアスの作成および編集</a>権限が必要です。

en: The Path module provides a way to search and view a <a href=":aliases">list of all aliases</a> that are in use on your website. Aliases can be added, edited and deleted through this list.
ja: Path モジュールは、ウェブサイトで使用されている<a href=":aliases">すべてのエイリアスの一覧</a>を検索したり表示する方法を提供します。この一覧を通じて、エイリアスを追加したり、編集したり、削除することができます。

en: The internal system path.
ja: 内部システムパス。

en: The path alias.
ja: パスのエイリアス。

en: The Quick Edit module allows users with the <a href=":quickedit_permission">Access in-place editing</a> and <a href=":contextual_permission">Use contextual links</a> permissions to edit field content without visiting a separate page. For more information, see the <a href=":handbook_url">online documentation for the Quick Edit module</a>.
ja: Quick Edit モジュールによって、<a href=":quickedit_permission">インプレース編集にアクセス</a>と<a href=":contextual_permission">コンテクスチュアルリンクの使用</a>権限を持つユーザーはフィールドのコンテンツを別ページに移動すること無く編集できるようになります。より詳しい情報は、<a href=":handbook_url">Quick Edit モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: To edit content in place, you need to activate quick edit mode for a content item. Activate quick edit mode by choosing Quick edit from the contextual links for an area displaying the content (see the <a href=":contextual">Contextual Links module help</a> for more information about how to use contextual links).
ja: コンテンツをその場で編集するには、コンテンツアイテムでクイック編集モードをアクティブにする必要があります。コンテンツが表示されているエリアのコンテクスチュアルリンクからクイック編集を選択することで、クイック編集モードをアクティブにします (コンテクスチュアルリンクの使用法についてのより詳しい情報は、<a href=":contextual">Contextual Links モジュールのヘルプ</a>を参照してください)。

en: The RDF module enriches your content with metadata to let other applications (e.g., search engines, aggregators, and so on) better understand its relationships and attributes. This semantically enriched, machine-readable output for your website uses the <a href=":rdfa">RDFa specification</a>, which allows RDF data to be embedded in HTML markup. Other modules can define mappings of their data to RDF terms, and the RDF module makes this RDF data available to the theme. The core modules define RDF mappings for their data model, and the core themes output this RDF metadata information along with the human-readable visual information. For more information, see the <a href=":rdf">online documentation for the RDF module</a>.
ja: RDF モジュールは、メタデータでコンテンツをリッチにし、その関係性や属性を他のアプリケーション (例: 検索エンジンやアグリゲーター等) が理解しやすいようにします。この意味論的にリッチな機械可読の出力は、RDF データを HTML マークアップに埋め込めるようにする、<a href=":rdfa">RDFa の仕様</a>を使用します。他のモジュールはデータから RDF タームへのマッピングを定義することができ、RDF モジュールはこの RDF データをテーマで利用可能にします。コアのモジュールはそれぞれデータモデルの RDF マッピングを定義しており、コアのテーマは人間が読み取れる視覚の情報とともにこの RDF メタデータ情報を出力します。より詳しい情報は、<a href=":rdf">RDF モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The Responsive Image module provides an image formatter that allows browsers to select which image file to display based on media queries or which image file types the browser supports, using the HTML 5 picture and source elements and/or the sizes, srcset and type attributes. For more information, see the <a href=":responsive_image">online documentation for the Responsive Image module</a>.
ja: Responsive Image モジュールはイメージフォーマッターを提供します。イメージフォーマッターは HTML5 の picture と source 要素と sizes 、 srcset 、 type 属性を使って、ブラウザがサポートする画像ファイルタイプやメディアクエリによってどの画像ファイルを表示するのかをブラウザが選択できるようにします。詳しい情報は <a href=":responsive_image">Responsive Imageモジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: By creating responsive image styles you define which options the browser has in selecting which image file to display. In most cases this means providing different image sizes based on the viewport size. On the <a href=":responsive_image_style">Responsive image styles</a> page, click <em>Add responsive image style</em> to create a new style. First choose a label, a fallback image style and a breakpoint group and click Save.
ja: レスポンシブな画像スタイルを作成すると、どの画像ファイルを表示するかを選ぶ際にブラウザが持つオプションを定義することになります。ほとんどの場合これはビューポートのサイズに応じて異なる画像サイズを提供することを意味します。新しいスタイルを作成するには、<a href=":responsive_image_style">レスポンシブ画像スタイル</a>のページで<em>レスポンシブ画像スタイルを追加</em>をクリックしてください。まずラベルとフォールバック画像スタイルとブレークポイントグループを選択し保存をクリックしてください。

en: The breakpoint group typically only needs a single breakpoint with an empty media query in order to do <em>viewport sizing.</em> Multiple breakpoints are used for changing the crop or aspect ratio of images at different viewport sizes, which is often referred to as <em>art direction.</em> Once you select a breakpoint group, you can choose which breakpoints to use for the responsive image style. By default, the option <em>do not use this breakpoint</em> is selected for each breakpoint. See the <a href=":breakpoint_help">help page of the Breakpoint module</a> for more information.
ja: 通常<em>ビューポートサイズ設定</em>を行うためには、空のメディアクエリを持ったブレークポイントがブレークポイントグループにひとつ必要となります。複数のブレークポイントはビューポートサイズが異なる場合に画像の切り抜きやアスペクト比を変更するために使用します。これらはよく<em>アートディレクション</em>と呼ばれます。ブレークポイントグループを選ぶと、レスポンシブ画像スタイルに使用するブレークポイントを選択できるようになります。デフォルトでは各ブレークポイントに対して<em>このブレークポイントを使用しない</em>というオプションが選択されています。詳細は<a href=":breakpoint_help">Breakpoint モジュールのヘルプページ</a>をご覧ください。

en: Below the Sizes field you can choose multiple image styles so the browser can choose the best image file size to fill the space defined in the Sizes field. Typically you will want to use image styles that resize your image to have options that range from the smallest px width possible for the space the image will appear in to the largest px width possible, with a variety of widths in between. You may want to provide image styles with widths that are 1.5x to 2x the space available in the layout to account for high resolution screens. Image styles can be defined on the <a href=":image_styles">Image styles page</a> that is provided by the <a href=":image_help">Image module</a>.
ja: 「サイズ」フィールドの下で複数のイメージ・スタイルを選択すると、「サイズ」フィールドで定義されたスペースを埋める最適なイメージ・ファイル・サイズをブラウザーが選択できるようになります。一般に、イメージのサイズを変更するイメージ・スタイルを使用するのは、イメージが表示されるスペースでの最小限の px 幅から最大限の px 幅までのさまざまな幅を選択できるようにするためです。高解像度画面に対応する場合は、レイアウトで使用できるスペースの 1.5 倍から 2 倍の幅を指定するイメージ・スタイルを提供する必要があります。イメージ・スタイルは、<a href=":image_help">イメージ・モジュール</a>で提供される<a href=":image_styles">「イメージ・スタイル」ページ</a>で定義できます。

en: After defining responsive image styles, you can use them in the display settings for your Image fields, so that the site displays responsive images using the HTML5 picture tag. Open the Manage display page for the entity type (content type, taxonomy vocabulary, etc.) that the Image field is attached to. Choose the format <em>Responsive image</em>, click the Edit icon, and select one of the responsive image styles that you have created. For general information on how to manage fields and their display see the <a href=":field_ui">Field UI module help page</a>. For background information about entities and fields see the <a href=":field_help">Field module help page</a>.
ja: レスポンシブ画像スタイルを定義した後は、画像フィールドの表示設定でそれらを使用できるので、サイトは HTML5 の picture タグを用いてレスポンシブ画像を表示します。画像フィールドが添付されているエンティティタイプ (コンテンツタイプやタクソノミーボキャブラリー等) の表示管理ページを開いてください。フォーマットに<em>レスポンシブ画像</em>を選び、編集アイコンをクリックして、作成したレスポンシブ画像スタイルの中からひとつ選びます。フィールドとその表示の管理に関する一般的な情報については、<a href=":field_ui">Field UI モジュールのヘルプページ</a>を参照してください。エンティティとフィールドに関する背景情報については、<a href=":field_help">Field モジュールのヘルプページ</a>を参照してください。

en: See the <a href=":responsive_image_help">Responsive Image help page</a> for information on the sizes attribute.
ja: サイズ属性について詳しくは <a href=":responsive_image_help">Responsive Image ヘルプページ</a>をご覧ください。

en: Configure Responsive Image Styles
ja: レスポンシブイメージスタイルの設定

en: The Search module provides the ability to set up search pages based on plugins provided by other modules. In Drupal core, there are two page-type plugins: the Content page type provides keyword searching for content managed by the Node module, and the Users page type provides keyword searching for registered users. Contributed modules may provide other page-type plugins. For more information, see the <a href=":search-module">online documentation for the Search module</a>.
ja: 検索モジュールでは、他のモジュールが提供するプラグインに基づいて検索ページをセットアップできます。Drupal コアには、ページ・タイプのプラグインが 2 種類あります。その 1 つであるコンテンツ・ページ・タイプでは、Node モジュールで管理されているコンテンツをキーワード検索でき、もう 1 つの「ユーザー」ページ・タイプでは登録されているユーザーをキーワード検索できます。提供モジュールからその他のページ・タイプ・プラグインが提供される場合もあります。より詳しい情報は、<a href=":search-module">Search モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: To configure search pages, visit the <a href=":search-settings">Search pages page</a>. In the Search pages section, you can add a new search page, edit the configuration of existing search pages, enable and disable search pages, and choose the default search page. Each enabled search page has a URL path starting with <em>search</em>, and each will appear as a tab or local task link on the <a href=":search-url">search page</a>; you can configure the text that is shown in the tab. In addition, some search page plugins have additional settings that you can configure for each search page.
ja: 検索ページを設定するには、<a href=":search-settings">「検索ページ」ページ</a>にアクセスします。そこでは、新しい検索ページの追加や既存の検索ページの設定の編集、検索ページの有効化／無効化、デフォルトの検索ページの選択を行うことができます。有効な検索ページはそれぞれ <em>search</em> から始まる URL パスを持ち、それぞれ<a href=":search-url">検索ページ</a>のタブやローカルタスクリンクとして表示されます。タブに表示される文字列は編集できます。加えて、検索ページ毎に設定可能な追加の設定項目がある検索ページプラグインもあります。

en: Some search page plugins, such as the core Content search page, index searchable text using the Drupal core search index, and will not work unless content is indexed. Indexing is done during <em>cron</em> runs, so it requires a <a href=":cron">cron maintenance task</a> to be set up. There are also several settings affecting indexing that can be configured on the <a href=":search-settings">Search pages page</a>: the number of items to index per cron run, the minimum word length to index, and how to handle Chinese, Japanese, and Korean characters.
ja: コアのコンテンツ検索ページのように、Drupal コアの検索インデックスを用いて検索可能な文字列のインデックスを作成し、コンテンツがインデックスに登録されない限りは動作しない、検索ページプラグインもあります。インデックスの作成は <em>cron</em> の実行中に行われるため、<a href=":cron">cron メンテナンスタスク</a>を設定する必要があります。cron の実行毎にインデックスを作成するアイテム数やインデックスの最小文字数、中国語・日本語・韓国語の文字の扱いといった、インデックスの作成に影響する様々な設定があり、<a href=":search-settings">「検索ページ」ページ</a>で設定することができます。

en: Modules providing search page plugins generally ensure that content-related actions on your site (creating, editing, or deleting content and comments) automatically cause affected content items to be marked for indexing or reindexing at the next cron run. When content is marked for reindexing, the previous content remains in the index until cron runs, at which time it is replaced by the new content. However, there are some actions related to the structure of your site that do not cause affected content to be marked for reindexing. Examples of structure-related actions that affect content include deleting or editing taxonomy terms, enabling or disabling modules that add text to content (such as Taxonomy, Comment, and field-providing modules), and modifying the fields or display parameters of your content types. If you take one of these actions and you want to ensure that the search index is updated to reflect your changed site structure, you can mark all content for reindexing by clicking the "Re-index site" button on the <a href=":search-settings">Search pages page</a>. If you have a lot of content on your site, it may take several cron runs for the content to be reindexed.
ja: 一般に、検索ページプラグインを提供しているモジュールは、サイト上でのコンテンツに関連するアクション (コンテンツやコメントの登録・編集・削除) が自動的に影響して、コンテンツアイテムが次の cron 実行時にインデックス作成もしくは再作成の対象となるようにします。コンテンツがインデックス再作成の対象となると、以前のコンテンツは cron の実行までインデックスに残り、cron 実行時に新しいコンテンツに置き換わります。しかしながら、コンテンツがインデックス再作成の対象となるかどうかに影響しない、サイトの構造に関連するアクションもあります。構造に関連していてコンテンツに影響するアクションの例としては、タクソノミータームの削除や編集、コンテンツに文字列を追加するモジュール (Taxonomy や Comment、フィールドを提供するモジュール等) の有効化や無効化、コンテンツタイプのフィールドやディスプレイのパラメーターの変更が含まれます。もしもこれらのアクションを起こし、検索インデックスがサイト構造の変更を反映するように更新されたか確かめたければ、<a href=":search-settings">「検索ページ」ページ</a>で "サイトインデックスの再構築" ボタンをクリックすることで、すべてのコンテンツをインデックス再作成の対象とすることができます。サイトの多くのコンテンツがあれば、コンテンツのインデックスを再作成するのに cron の実行が何回か必要となるかもしれません。

en: The Search module includes a block, which can be enabled and configured on the <a href=":blocks">Block layout page</a>, if you have the Block module enabled; the default block title is Search, and it is the Search form block in the Forms category, if you wish to add another instance. The block is available to users with the <a href=":search_permission">Use search</a> permission, and it performs a search using the configured default search page.
ja: Search モジュールにはブロックが含まれており、Block モジュールが有効であれば、<a href=":blocks">ブロックレイアウトページ</a>で有効にして設定することができます。デフォルトのブロックタイトルは「検索」で、もしも別のインスタンスを追加したければ、フォームのカテゴリーでは検索フォームブロックです。<a href=":search_permission">検索を使用</a>の権限を持つユーザーはブロックを利用可能で、設定したデフォルトの検索ページを使用して検索を行います。

en: Users with <a href=":search_permission">Use search</a> permission can use the Search block and <a href=":search">Search page</a>. Users with the <a href=":node_permission">View published content</a> permission can use configured search pages of type <em>Content</em> to search for content containing exact keywords; in addition, users with <a href=":search_permission">Use advanced search</a> permission can use more complex search filtering. Users with the <a href=":user_permission">View user information</a> permission can use configured search pages of type <em>Users</em> to search for active users containing the keyword anywhere in the username, and users with the <a href=":user_permission">Administer users</a> permission can search for active and blocked users, by email address or username keyword.
ja: <a href=":search_permission">検索を使用する</a>権限を持つユーザーは、検索ブロックと<a href=":search">検索ページ</a>を使用することができます。<a href=":node_permission">公開されたコンテンツを読む</a>権限を持つユーザーは、タイプが<em>コンテンツ</em>の定義済み検索ページを使用して、キーワードを含むコンテンツを検索できます。加えて、<a href=":search_permission">高度な検索を利用する</a>権限を持つユーザーは、より複雑な検索フィルターを使用できます。<a href=":user_permission">ユーザー情報を表示</a>権限を持つユーザーは、タイプが<em>ユーザー</em>の定義済み検索ページを使用して、ユーザー名にキーワードを含むアクティブユーザーを検索でき、<a href=":user_permission">ユーザーの管理</a>権限を持つユーザーは、メールアドレスやユーザー名のキーワードでアクティブユーザーとブロックされているユーザーを検索することができます。

en: By default, the Search module only supports exact keyword matching in content searches. You can modify this behavior by installing a language-specific stemming module for your language (such as <a href=":porterstemmer_url">Porter Stemmer</a> for American English), which allows words such as walk, walking, and walked to be matched in the Search module. Another approach is to use a third-party search technology with stemming or partial word matching features built in, such as <a href=":solr_url">Apache Solr</a> or <a href=":sphinx_url">Sphinx</a>. There are also contributed modules that provide additional search pages. These and other <a href=":contrib-search">search-related contributed modules</a> can be downloaded by visiting Drupal.org.
ja: デフォルトでは、Search モジュールはコンテンツ検索で厳密なキーワード一致にだけ対応しています。言語固有の語幹処理モジュール (アメリカ英語用の<a href=":porterstemmer_url">Porter Stemmer</a>等) をインストールすることでこの動作を変更することができ、Search モジュールで walk や walking や walked といった単語を一致させることができます。その他のアプローチは、<a href=":solr_url">Apache Solr</a> や <a href=":sphinx_url">Sphinx</a> といった、語幹処理や部分一致の機能が組み込まれたサードパーティの検索技術を使用することです。また、追加の検索ページを提供する拡張モジュールもあります。これらやその他の<a href=":contrib-search">検索関連の拡張モジュール</a>は、Drupal.org からダウンロードできます。

en: This module does not have a user interface. It is used by other modules which need to serialize data, such as <a href=":rest">REST</a>.
ja: このモジュールにはユーザーインターフェースがありません。<a href=":rest">REST</a> のように、データをシリアライズする必要がある他のモジュールによって使用されます。

en: For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the Serialization module</a>.
ja: より詳しい情報は、<a href=":doc_url">Serialization モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The Shortcut module allows users to create sets of <em>shortcut</em> links to commonly-visited pages of the site. Shortcuts are contained within <em>sets</em>. Each user with <em>Select any shortcut set</em> permission can select a shortcut set created by anyone at the site. For more information, see the <a href=":shortcut">online documentation for the Shortcut module</a>.
ja: Shortcut モジュールによって、サイトでよく訪れるページへの<em>ショートカット</em>リンクのセットを、ユーザーが作成できるようになります。ショートカットは<em>セット</em>の中に含まれます。<em>あらゆるショートカットセットを選択</em>権限を持つユーザーは、サイトのどのユーザーが作成したショートカットセットでも選択できます。より詳しい情報は、<a href=":shortcut">Shortcut モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Users with the <em>Administer shortcuts</em> permission can manage shortcut sets and edit the shortcuts within sets from the <a href=":shortcuts">Shortcuts administration page</a>.
ja: <em>ショートカットの管理</em>権限を持つユーザーは、<a href=":shortcuts">ショートカット管理ページ</a>で、ショートカットセットの管理とセットに含まれるショートカットの編集を行うことができます。

en: Define which shortcut set you are using on the <a href=":shortcut-link">Shortcuts tab</a> of your account page.
ja: アカウントページの<a href=":shortcut-link">ショートカットタブ</a>に、どのショートカットセットを使用するか設定してください。

en: No shortcuts available. <a href=":link">Add a shortcut</a>
ja: 利用可能なショートカットはありません。<a href=":link">ショートカットを追加</a>

en: You are now using the new %set_name shortcut set. You can edit it from this page or <a href=":switch-url">switch back to a different one.</a>
ja: 現在新規の%set_nameショートカットセットを利用しています。 このページか、<a href=":switch-url">別のセットに戻す</a>でカスタマイズできます。

en: The link for this shortcut.
ja: ショートカットのリンク

en: The title for this shortcut.
ja: ショートカットのタイトル。

en: The weight for this shortcut
ja: ショートカットのウェイト

en: The name under which the set's links are stored.
ja: セットのリンクが格納される名前。

en: The title of the set.
ja: 設定されているタイトル。

en: The users.uid for this set.
ja: セットの users.uid

en: The shortcut_set.set_name that will be displayed for this user.
ja: このユーザーに表示される shortcut_set.set_name。

en: The Statistics module shows you how often content is viewed. This is useful in determining which pages of your site are most popular. For more information, see the <a href=":statistics_do">online documentation for the Statistics module</a>.
ja: 統計モジュールでは、コンテンツが参照される頻度を確認できます。これは、サイトで最も人気のあるページを特定するのに役立ちます。より詳しい情報は、<a href=":statistics_do">Statistics モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The module includes a <em>Popular content</em> block that displays the most viewed pages today and for all time, and the last content viewed. To use the block, enable <em>Count content views</em> on the <a href=":statistics-settings">Statistics page</a>, and then you can enable and configure the block on the <a href=":blocks">Block layout page</a>.
ja: モジュールには、本日と全期間で最も閲覧されたページおよび最近閲覧されたコンテンツを表示する<em>人気のあるコンテンツ</em>ブロックが含まれます。ブロックを使用するには、<a href=":statistics-settings">統計ページ</a>で<em>コンテンツ表示のカウント</em>を有効にし、その後<a href=":blocks">ブロックレイアウトページ</a>でブロックを有効にして設定します。

en: The Statistics module includes a counter for each page that increases whenever the page is viewed. To use the counter, enable <em>Count content views</em> on the <a href=":statistics-settings">Statistics page</a>, and set the necessary <a href=":permissions">permissions</a> (<em>View content hits</em>) so that the counter is visible to the users.
ja: Statistics モジュールには、ページを閲覧する毎に数が増えるページ毎のカウンターが含まれています。カウンターを使用するには、<a href=":statistics-settings">統計ページ</a>で<em>コンテンツ表示のカウント</em>を有効にし、必要な<a href=":permissions">権限</a>(<em>コンテンツのアクセス数を表示</em>)を設定するとカウンターがユーザーに表示されます。

en: How long any statistics may be cached, i.e. the refresh interval
ja: 統計情報をキャッシュする時間 (更新の間隔)

en: Version: @module-version
ja: バージョン: @module-version

en: Requires: @module-list
ja: @module-list が必要

en: Required by: @module-list
ja: @module-list に必要

en: This theme requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version @php_version.
ja: このテーマはPHPバージョン @php_required を必要とし、PHPバージョン @php_version との互換性がありません。

en: The System module is integral to the site: it provides user interfaces for many core systems and settings, as well as the basic administrative menu structure. For more information, see the <a href=":system">online documentation for the System module</a>.
ja: System モジュールはサイトに必要不可欠なものです。コアシステムのインターフェースや設定のみならず、基本的な管理用メニュー構造も提供します。より詳しい情報は、<a href=":system">System モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Users with appropriate permission can install and uninstall modules from the <a href=":modules">Extend page</a>. Depending on which distribution or installation profile you choose when you install your site, several modules are installed and others are provided but not installed. Each module provides a discrete set of features; modules may be installed or uninstalled depending on the needs of the site. Many additional modules contributed by members of the Drupal community are available for download from the <a href=":drupal-modules">Drupal.org module page</a>. Note that uninstalling a module is a destructive action: when you uninstall a module, you will permanently lose all data connected to the module.
ja: 適切な権限を持つユーザーは、<a href=":modules">拡張機能ページ</a>でモジュールをインストールしたりアンインストールすることができます。サイトのインストール時に選択したディストリビューションもしくはインストールプロフィールによって、いくつかのモジュールはインストールされており、その他は提供されながらも未インストールです。モジュールはそれぞれ特徴的な機能のセットを提供します。サイトの必要に応じて、モジュールをインストールしたりアンインストールしてください。Drupal コミュニティのメンバーによって寄与された追加モジュールの多くは、<a href=":drupal-modules">Drupal.org のモジュールページ</a>からダウンロードできます。モジュールのアンインストールは破壊的なアクションであることに注意してください。モジュールをアンインストールすると、モジュールにつながるデータを永久に失います。

en: Users with appropriate permission can install and uninstall themes on the <a href=":themes">Appearance page</a>. Themes determine the design and presentation of your site. Depending on which distribution or installation profile you choose when you install your site, a default theme is installed, and possibly a different theme for administration pages. Other themes are provided but not installed, and additional contributed themes are available at the <a href=":drupal-themes">Drupal.org theme page</a>.
ja: 適切な権限を持つユーザーは、<a href=":themes">テーマページ</a>でテーマをインストールしたりアンインストールすることができます。テーマはサイトのデザインと演出を決定します。サイトのインストール時に選択したディストリビューションもしくはインストールプロフィールによって、デフォルトのテーマがインストールされており、また管理用テーマに異なるテーマがインストールされていることもあります。その他のテーマは提供されながらも未インストールで、追加の寄与テーマは<a href=":drupal-themes">Drupal.org のテーマページ</a>で利用可能です。

en: When you are performing site maintenance, you can prevent non-administrative users (including anonymous visitors) from viewing your site by putting it in <a href=":maintenance-mode">Maintenance mode</a>. This will prevent unauthorized users from making changes to the site while you are performing maintenance, or from seeing a broken site while updates are in progress.
ja: サイトのメンテナンスを行う際、サイトを<a href=":maintenance-mode">メンテナンスモード</a>にすることで、管理者でないユーザー (匿名ユーザーを含む) からの閲覧を防ぐことができます。これにより、メンテナンスを行っている間に権限のないユーザーがサイトに変更を加えられないようにし、更新の途中で不具合のあるサイトを閲覧できないようにします。

en: On the <a href=":performance-page">Performance page</a>, the site can be configured to aggregate CSS and JavaScript files, making the total request size smaller. Note that, for small- to medium-sized websites, the <a href=":page-cache">Internal Page Cache module</a> should be installed so that pages are efficiently cached and reused for anonymous users. Finally, for websites of all sizes, the <a href=":dynamic-page-cache">Dynamic Page Cache module</a> should also be installed so that the non-personalized parts of pages are efficiently cached (for all users).
ja: <a href=":performance-page">「パフォーマンス)」ページ</a>では、CSS ファイルと JavaScript ファイルを集約して総要求サイズを減らすようにサイトを構成できます。小規模から中規模の Web サイトでは、<a href=":page-cache">内部ページ・キャッシュ・モジュール</a>をインストールして、匿名ユーザーに対してページが効率よくキャッシュされて再利用されるようにする必要があります。また、どの規模の Web サイトでも、<a href=":dynamic-page-cache">動的ページ・キャッシュ・モジュール</a>をインストールして、(すべてのユーザーを対象に) ページのパーソナライズされていない部分が効率よくキャッシュされるようにする必要があります。

en: Your site has several file directories, which are used to store and process uploaded and generated files. The <em>public</em> file directory, which is configured in your settings.php file, is the default place for storing uploaded files. Links to files in this directory contain the direct file URL, so when the files are requested, the web server will send them directly without invoking your site code. This means that the files can be downloaded by anyone with the file URL, so requests are not access-controlled but they are efficient. The <em>private</em> file directory, also configured in your settings.php file and ideally located outside the site web root, is access controlled. Links to files in this directory are not direct, so requests to these files are mediated by your site code. This means that your site can check file access permission for each file before deciding to fulfill the request, so the requests are more secure, but less efficient. You should only use the private storage for files that need access control, not for files like your site logo and background images used on every page. The <em>temporary</em> file directory is used internally by your site code for various operations, and is configured on the <a href=":file-system">File system settings</a> page. You can also see the configured public and private file directories on this page, and choose whether public or private should be the default for uploaded files.
ja: サイトはいくつかのファイルディレクトリ持っています。これらはアップロードファイルや生成されたファイルを保存したり処理したりするためのものです。<em>パブリック</em>ファイルディレクトリはアップロードされたファイルを保存するためのデフォルトの場所です。こちらは settings.php ファイルで設定することができます。このディレクトリのファイルへのリンクは直接のファイル URL となるため、ファイルがリクエストされたときにウェブサーバーはサイトのコードを実行せずにファイルを直接送信します。つまり、それらのファイルはファイル URL によって誰にでもダウンロードすることができるようになります。この場合、リクエストのアクセス制御は行われませんが効率的です。<em>プライベート</em>ファイルディレクトリも settings.php で設定することができ、理想としてはサイトのウェブルートの外側に配置されるべきものます。こちらに対してはアクセス制御が行われます。このディレクトリのファイルへのリンクは直接のものではないため、それらへのリクエストはサイトのコードが仲介を行うます。つまり、あなたのサイトはリクエストに応えるという決定を行う前に各ファイルへのアクセス権限をチェックすることができます。そのため、リクエストはより安全ですが効率的ではありません。プライベートストレージはアクセス制御が必要なファイルにのみ使うようにしましょう。すべてページに使われるサイトのロゴや背景画像のようなファイルには使うべきでありません。<em>テンポラリー</em>ファイルディレクトリはサイトコードがさまざまな処理を行うために内部的に使用されるものです。こちらは <a href=":file-system">フィルシステム設定</a>ページで設定することができます。このページではパブリック、プライベートファイルディレクトリの設定を確認することもできます。アップロードファイルのデフォルトの保存先をパブリックにするかプライベートにするかという設定も行えます。

en: On the <a href=":toolkit">Image toolkit page</a>, you can select and configure the PHP toolkit used to manipulate images. Depending on which distribution or installation profile you choose when you install your site, the GD2 toolkit and possibly others are included; other toolkits may be provided by contributed modules.
ja: <a href=":toolkit">画像ツールキット</a>ページで、画像の操作に使用する PHP ツールキットを選択して設定することができます。サイトのインストール時に選択したディストリビューションもしくはインストールプロフィールによって、GD2 やその他のツールキットが含まれます。拡張モジュールによって、その他のツールキットが提供されることもあります。

en: Set and configure the default theme for your website.  Alternative <a href=":themes">themes</a> are available.
ja: あなたのウェブサイトのデフォルトテーマを設定してください。別の <a href=":themes">テーマ</a> が利用可能です。

en: You can place blocks for each theme on the <a href=":blocks">block layout</a> page.
ja: <a href=":blocks">ブロックレイアウト</a>ページにて、テーマごとにブロックを配置することができます。

en: Regularly review available updates to maintain a secure and current site. Always run the <a href=":update-php">update script</a> each time a module is updated. Enable the <a href=":update-manager">Update Manager module</a> to update and install modules and themes.
ja: サイトを安全な最新の状態に保つため定期的に利用可能な更新をチェックします。モジュールが更新されたときは必ず<a href=":update-php">更新スクリプト</a>を実行しましょう。 <a href=":update-manager">Update Manager モジュール</a>を有効にしモジュールとテーマを更新・インストールしましょう。

en: Here you can find a short overview of your site's parameters as well as any problems detected with your installation. It may be useful to copy and paste this information into support requests filed on Drupal.org's support forums and project issue queues. Before filing a support request, ensure that your web server meets the <a href=":system-requirements">system requirements.</a>
ja: ここでは、システムで見つかったすべての問題と同時に、サイトのパラメーターの簡潔な概要を見ることができます。Drupal.org のサポートフォーラムやブロジェクトのイシューキューに、この情報をコピーアンドペーストして入力するのに役立つでしょう。サポートリクエストを入力する前に、ウェブサーバーが<a href=":system-requirements">システム要件</a>を満たしているかを確認してください。

en: Configure your <a href=":user-edit">account time zone setting</a>.
ja: <a href=":user-edit">アカウントタイムゾーン設定</a>から、自分のタイムゾーンを設定してください。

en: The minimum version of Apache needed to run Drupal without mod_rewrite enabled is 2.2.16. See the <a href=":link">enabling clean URLs</a> page for more information on mod_rewrite.
ja: mod_rewrite が有効でない状態で Drupal を動かすために必要な Apache のミニマムバージョンは 2.2.16 です。 mod_rewrite について詳しくは <a href=":link">クリーン URL の有効化</a>のページをご覧ください。

en: Your server is capable of using clean URLs, but it is not enabled. Using clean URLs gives an improved user experience and is recommended. <a href=":link">Enable clean URLs</a>
ja: お使いのサーバーではクリーン URL が利用可能ですが、有効化されていません。クリーン URL を使うとユーザー・エクスペリエンスが改善されるためおすすめです。<a href=":link">クリーン URL を有効にする</a>

en: @phpversion (<a href=":url">more information</a>)
ja: @phpversion (<a href=":url">もっと詳しく</a>)

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. To see your server's phpinfo() information, change your PHP settings or contact your server administrator. For more information, <a href=":phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
ja: セキュリティー上の理由により、phpinfo()関数は無効となっています。phpinfo()によるサーバーの情報を閲覧するには、PHPの設定を変更するか、またはサーバー管理者に連絡してください。より詳しい情報は、ハンドブックの「<a href=":phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a>」ページ (英文) を参照してください。

en: Drupal requires you to enable the PHP extensions in the following list (see the <a href=":system_requirements">system requirements page</a> for more information):
ja: Drupalを使用するには、以下のPHP拡張を有効にしてください (詳しくは <a href=":system_requirements">システム要件ページ</a>を参照してください):

en: PHP OPcode caching
ja: PHP Opcode キャッシング

en: Your web server does not appear to support PDO (PHP Data Objects). Ask your hosting provider if they support the native PDO extension. See the <a href=":link">system requirements</a> page for more information.
ja: WebサーバーがPDO(PHP Data Objects)をサポートしていないようです。ホスティングプロバイダーにネイティブPDO拡張をサポートしているか訊ねてください。 <a href=":link">システム要件ページ</a> を参照してください。

en: Your web server does not appear to support any common PDO database extensions. Check with your hosting provider to see if they support PDO (PHP Data Objects) and offer any databases that <a href=":drupal-databases">Drupal supports</a>.
ja: 指定したデータベースサーバーには共通したPDOデータベースエクステンションが存在しないようです。DrupalがサポートしているPDO(PHP Data Objects)がサポートされているかをホスティングプロバイダーに確認してください。

en: Your web server seems to have the wrong version of PDO installed. Drupal requires the PDO extension from PHP core. This system has the older PECL version. See the <a href=":link">system requirements</a> page for more information.
ja: あなたのウェブサーバーは間違ったバージョンの PDO をインストールしているようです。 Drupal は PHP コアの PDO 拡張を必要とします。このシステムは古い PECL バージョンを持っています。より詳しい情報は <a href=":link">システム要件</a> をご覧ください。

en: For more information, see the online handbook entry for <a href=":memory-limit">increasing the PHP memory limit</a>.
ja: より詳しい情報は、オンラインハンドブックの「<a href=":memory-limit">PHP のメモリの上限を増やす</a>」を参照してください。

en: See <a href=":url">@url</a> for information about the recommended .htaccess file which should be added to the %directory directory to help protect against arbitrary code execution.
ja: 推奨情報として <a href=":url">@url</a> を参照ください。任意のコードの実行を防ぐのを助けるために %directory ディレクトリーに .htaccess ファイルを追加するべきです。

en: Last run @time ago
ja: 前回の実行 @time前

en: For more information, see the online handbook entry for <a href=":cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
ja: より詳しい情報は、オンラインハンドブックの <a href=":cron-handbook">configuring cron jobs (英文)</a>を参照してください。

en: You may need to set the correct directory at the <a href=":admin-file-system">file system settings page</a> or change the current directory's permissions so that it is writable.
ja: <a href=":admin-file-system">ファイルシステムの設定ページ</a>で適切なディレクトリを設定するか、現在のディレクトリーのパーミッションを書き込み可能にする必要があります。

en: An automated attempt to create this directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ja: 自動的にこのディレクトリーを作ろうとしましたが、失敗しました。おそらく権限設定の問題と思われます。インストールを続行するには、手動でディレクトリーを作成し権限設定を行うか、インストーラーが自動的に作成できる権限があるかを確認する必要があります。詳細は、<a href=":handbook_url">オンラインハンドブック</a>の INSTALL.txt をご覧ください。

en: Some modules have database schema updates to install. You should run the <a href=":update">database update script</a> immediately.
ja: いくつかのモジュールには、インストールが必要なデータベーススキーマの更新があります。 直ちに<a href=":update">データベースのアップデートスクリプト</a>を実行してください。

en: Update notifications are not enabled. It is <strong>highly recommended</strong> that you enable the Update Manager module from the <a href=":module">module administration page</a> in order to stay up-to-date on new releases. For more information, <a href=":update">Update status handbook page</a>.
ja: 更新の通知が有効になっていません。新しいリリースに対して最新の状態を保つために、<a href=":module">モジュール管理ページ</a>で Update Manager モジュールを有効にすることを<strong>強くおすすめします</strong>。より詳しい情報は、<a href=":update">更新ステータスのハンドブックページ</a>を参照してください。

en: The trusted_host_patterns setting is not configured in settings.php. This can lead to security vulnerabilities. It is <strong>highly recommended</strong> that you configure this. See <a href=":url">Protecting against HTTP HOST Header attacks</a> for more information.
ja: settings.php の trusted_host_patterns が設定されていません。セキュリティ面で脆弱となる恐れがあるため、設定することを<strong>強くおすすめ</strong>します。詳しい情報は <a href=":url">HTTP HOST ヘッダー攻撃への防御</a>を参照してください。

en: Put your site into <a href=":url">maintenance mode</a>.
ja: サイトを <a href=":url">メンテナンスモード</a> にする。

en: All errors have been <a href=":url">logged</a>.
ja: すべてのエラーを<a href=":url">ログ</a>に記録しました。

en: Updates were attempted. If you see no failures below, you may proceed happily back to your <a href=":url">site</a>. Otherwise, you may need to update your database manually.
ja: アップデートが試みられました。以下に失敗したものがない場合、あなたは幸せに<a href=":url">サイト</a>に戻ることができます。そうでない場合、データベースを手動でアップデートする必要があるかもしれません。

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href=":status">status report</a> for more information.
ja: 稼働中のDrupalで多少の問題点が検出されました。 <a href=":status">サイトの状態</a>ページで詳細を確認してください。

en: Screenshot for @theme theme
ja: @theme テーマのスクリーンショット

en: Settings for @theme theme
ja: @theme テーマの設定

en: Uninstall @theme theme
ja: @theme テーマのアンインストール

en: Set @theme as default theme
ja: @theme をデフォルトのテーマに設定する

en: Install @theme theme
ja: @theme テーマをインストール

en: Install @theme as default theme
ja: @theme をデフォルトテーマとしてインストール

en: The phpinfo() function has been disabled for security reasons. For more information, visit <a href=":phpinfo">Enabling and disabling phpinfo()</a> handbook page.
ja: セキュリティ上の理由により、phpinfo() 関数を無効にしています。より詳しい情報は、<a href=":phpinfo">phpinfo() の有効化と無効化</a>についてのハンドブックページを参照してください。

en: More information about setting up scheduled tasks can be found by <a href=":url">reading the cron tutorial on drupal.org</a>.
ja: タスクの設定について、詳しくは <a href=":url">drupal.org の cron チュートリアル (英語)</a>を参照してください。

en: This version is not compatible with Drupal @core_version and should be replaced.
ja: このバージョンはDrupalコア @core_version と互換性がありませんので、削除するべきです。

en: This module requires PHP version @php_required and is incompatible with PHP version @php_version.
ja: このモジュールはPHPバージョン @php_required を必要とし、PHPバージョン @php_version との互換性がありません。

en: <strong class="error">Set up the <a href=":file-system">public files directory</a> to make these optimizations available.</strong>
ja: <strong class="error">これらの最適化を有効にするには、<a href=":file-system">パブリックファイルディレクトリー</a>を設定してください。</strong>

en: Defined on the <a href=":information">Site Information</a> page.
ja: <a href=":information">サイト情報</a>ページにて設定。

en: Installation tasks
ja: インストールタスク

en: The Taxonomy module allows users who have permission to create and edit content to categorize (tag) content of that type. Users who have the <em>Administer vocabularies and terms</em> <a href=":permissions" title="Taxonomy module permissions">permission</a> can add <em>vocabularies</em> that contain a set of related <em>terms</em>. The terms in a vocabulary can either be pre-set by an administrator or built gradually as content is added and edited. Terms may be organized hierarchically if desired.
ja: Taxonomy モジュールによって、コンテンツの作成や編集の権限を持つユーザーはそのタイプのコンテンツをカテゴリー分け (タグ付け) できるようになります。<em>ボキャブラリーとタームの管理</em> <a href=":permissions" title="Taxonomy module permissions">権限</a>を持つユーザーは、ひと組の関連する<em>ターム</em>を含んだ<em>ボキャブラリー</em>を追加することができます。ボキャブラリーのタームは、管理者が予め設定することもできますし、コンテンツの追加や編集と同時に徐々に構築することもできます。望むならば、タームに階層構造を持たせられます。

en: For more information, see the <a href=":taxonomy">online documentation for the Taxonomy module</a>.
ja: より詳しい情報は <a href=":taxonomy">Taxonomy モジュールのオンラインドキュメント</a> をご覧ください。

en: Users who have the <em>Administer vocabularies and terms</em> permission can add and edit vocabularies from the <a href=":taxonomy_admin">Taxonomy administration page</a>. Vocabularies can be deleted from their <em>Edit vocabulary</em> page. Users with the <em>Taxonomy term: Administer fields</em> permission may add additional fields for terms in that vocabulary using the <a href=":field_ui">Field UI module</a>.
ja: <em>ボキャブラリーとタームの管理</em>権限を持つユーザーは、<a href=":taxonomy_admin">タクソノミー管理ページ</a>でボキャブラリーの追加や編集を行うことができます。ボキャブラリーは、その<em>ボキャブラリーの編集</em>ページで削除できます。<em>タクソノミーターム: フィールドの管理</em>権限を持つユーザーは、<a href=":field_ui">Field UI モジュール</a>を使用して、そのボキャブラリーのタームにフィールドを追加できます。

en: Users who have the <em>Administer vocabularies and terms</em> permission or the <em>Edit terms</em> permission for a particular vocabulary can add, edit, and organize the terms in a vocabulary from a vocabulary's term listing page, which can be accessed by going to the <a href=":taxonomy_admin">Taxonomy administration page</a> and clicking <em>List terms</em> in the <em>Operations</em> column. Users must have the <em>Administer vocabularies and terms</em> permission or the <em>Delete terms</em> permission for a particular vocabulary to delete terms.
ja: <em>ボキャブラリーとタームを管理セクション</em>か特定のボキャブラリーの<em>タームを編集</em>許可さらたユーザーはボキャブラリーのタームのリストページからボキャブラリーの中に追加や編集や選択することができます。このボキャブラリーのタームのリストページが<a href=":taxonomy_admin">タクソノミー管理ページ</a>から<em>操作</em> 縦隊 <em>のタームリスト</em>にクリックするとアクセスすることができます。特定なボキャブラリーの<em>ボキャブラリーとタームを管理セクション</em>許可か<em>ターム削除</em>許可されたユーザーしかタームを削除できません。

en: A user with the <em>Administer fields</em> permission for a certain entity type may add <em>Taxonomy term</em> reference fields to the entity type, which will allow entities to be classified using taxonomy terms. See the <a href=":entity_reference">Entity Reference help</a> for more information about reference fields. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them.
ja: 特定のエンティティタイプの<em>フィールドの管理</em>権限を持つユーザーは<em>タクソノミーターム</em>リファレンスフィールドをそのエンティティタイプに追加することができます。このことによりタクソノミータームによってエンティティを分類することが可能となります。リファレンスフィールドについて詳しくは <a href=":entity_reference">Entity Reference ヘルプ</a>をご覧ください。フィールドに関する一般的な情報、フィールドの作成や管理の方法については <a href=":field">Field モジュールヘルプ</a>や <a href=":field_ui">Field UI ヘルプ</a>をご覧ください。

en: See the <a href=":entity_reference">Entity Reference help</a> page for the field widgets and formatters that can be configured for any reference field on the <em>Manage display</em> and <em>Manage form display</em> pages. Taxonomy additionally provides an <em>RSS category</em> formatter that displays nothing when the entity item is displayed as HTML, but displays an RSS category instead of a list when the entity item is displayed in an RSS feed.
ja: <em>表示管理</em>や<em>フォーム表示管理</em>のページでリファレンスフィールドに対して設定可能なフィールドウィジェットとフォーマッターについては<a href=":entity_reference">Entity Reference ヘルプ</a>ページをご覧ください。加えて、タクソノミーは <em>RSS カテゴリー</em> フォーマッターを提供します。これはエンティティアイテムが HTML として表示されたときには何も表示せず、エンティティが RSS フィードで表示されるときにはリストのかわりに RSS カテゴリーを表示するものです。

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
ja: 利用できるボキャブラリーはありません。 <a href=":link">ボキャブラリーを追加</a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
ja: 利用できるタームはありません。 <a href=":link">タームを追加</a>.

en: Format of the term description.
ja: チームの説明のフォーマット

en: Module responsible for the vocabulary.
ja: ボキャブラリーを処理するモジュール。

en: The Telephone module allows you to create fields that contain telephone numbers. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":telephone_documentation">online documentation for the Telephone module</a>.
ja: Telephone モジュールによって、電話番号を格納するフィールドを作成することができます。フィールドに関する共通の情報や、それらを作成して管理する方法については、<a href=":field">Field モジュールのヘルプ</a>や <a href=":field_ui">Field UI のヘルプ</a>を参照してください。より詳しい情報は、<a href=":telephone_documentation">Telephone モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the telephone field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ja: 電話番号フィールドの<em>設定</em>と<em>表示</em>は別々に管理することができます。フィールドとその表示の管理についてのより詳しい情報は、<a href=":field_ui">Field UI のヘルプ</a>を参照してください。

en: The Text module allows you to create short and long text fields with optional summaries. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":text_documentation">online documentation for the Text module</a>.
ja: Text モジュールによって短文と長文 (オプションで概要あり) のフィールドを作成することができます。フィールドとその作成・管理方法については <a href=":field">Field モジュールヘルプ</a>や <a href=":field_ui">Field UI ヘルプ</a>のページをご覧ください。詳しくは <a href=":text_documentation">Text モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: The <em>settings</em> and <em>display</em> of the text field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
ja: テキストフィールドの<em>設定</em>と<em>表示</em>は、別々に管理することができます。フィールドの管理と表示についてのより詳しい情報は、<a href=":field_ui">Field UI のヘルプ</a>を参照してください。

en: If you choose <em>Text (plain)</em> or <em>Text (plain, long)</em> you restrict the input to <em>Plain text</em> only. If you choose <em>Text (formatted)</em>, <em>Text (formatted, long)</em>, or <em>Text (formatted, long with summary)</em> you allow users to write formatted text. Which options are available to individual users depends on the settings on the <a href=":formats">Text formats and editors page</a>.
ja: <em>テキスト (フォーマット無し)</em>または<em>テキスト (フォーマット無し, 長い)</em>を選択すると、入力文字列を<em>プレーンテキスト</em>のみに制限します。<em>テキスト (フォーマットあり)</em>、<em>テキスト (フォーマットあり, 長い)</em>または<em>テキスト (フォーマットあり, 長い, 抜粋あり)</em>を選択すると、ユーザーはフォーマットありのテキストを書くことができます。<a href=":formats">テキストフォーマットとエディターページ</a>の設定により、利用可能なオプションがユーザー毎に異なります。

en: Number of summary rows: @rows
ja: 概要の行数: @rows

en: The Toolbar module provides a toolbar for site administrators, which displays tabs and trays provided by the Toolbar module itself and other modules. For more information, see the <a href=":toolbar_docs">online documentation for the Toolbar module</a>.
ja: Toolbar モジュールはサイト管理者にツールバーを提供し、そこには Toolbar モジュール自身やその他のモジュールから提供されるタブやトレーが表示されます。より詳しい情報は、<a href=":toolbar_docs">Toolbar モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The Tour module provides users with guided tours of the site interface. Each tour consists of several tips that highlight elements of the user interface, guide the user through a workflow, or explain key concepts of the website. For more information, see the <a href=':tour'>online documentation for the Tour module</a>.
ja: ツアー・モジュールは、ユーザー向けにサイト・インターフェースのガイド・ツアーを提供します。各ツアーでは、ユーザー・インターフェースのエレメントに関するヒントが示されるほか、ワークフローや Web サイトの重要な概念などが説明されます。より詳しい情報は、<a href=':tour'>Tour モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Tours can be written as YAML-documents with a text editor, or using the contributed <a href=':tour_ui'>Tour UI</a> module. For more information, see <a href=':doc_url'>the online documentation for writing tours</a>.
ja: ツアーを作成するには、テキストエディタを使って YAML ドキュメントを書くか、あるいは <a href=':tour_ui'>Tour UI</a> 拡張モジュールを使用します。より詳しい情報は、<a href=':doc_url'>ツアー作成のオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: @tour_item of @total
ja: @tour_item / @total

en: The Activity Tracker module displays the most recently added and updated content on your site, and allows you to follow new content created by each user. This module has no configuration options. For more information, see the <a href=":tracker">online documentation for the Activity Tracker module</a>.
ja: アクティビティー・トラッカー・モジュールでは、サイトで最後に追加および更新されたコンテンツが表示され、各ユーザーが作成した新規コンテンツをフォローすることができます。このモジュールには構成オプションがありません。より詳しい情報は、<a href=":tracker">Activity Tracker モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The <a href=":recent">Recent content</a> page shows new and updated content in reverse chronological order, listing the content type, title, author's name, number of comments, and time of last update. Content is considered updated when changes occur in the text, or when new comments are added. The <em>My recent content</em> tab limits the list to the currently logged-in user.
ja: <a href=":recent">最近のコンテンツ</a>ページでは、新しく追加されたり更新されたコンテンツが新しい順に表示され、コンテンツタイプやタイトル、投稿者名、コメント数、最終更新日時が項目として並びます。文章に変更が加えられたり新しいコメントが追加されると、コンテンツが更新されたとみなされます。<em>自分の最新コンテンツ</em>タブは、現在ログイン中のユーザーに一覧を絞り込みます。

en: The {node}.nid this record tracks.
ja: このレコードが追跡する {node}.nid。

en: Boolean indicating whether the node is published.
ja: ノードが公開されているかどうかを示す真偽値です。

en: The Unix timestamp when the node was most recently saved or commented on.
ja: 最後にノードが保存された時またはコメントされた時の Unix タイムスタンプです。

en: The {user}.nid this record tracks.
ja: このレコードが追跡する {user}.nid。

en: The {users}.uid of the node author or commenter.
ja: ノードの作成者またはコメント入力者の {users}.uid。

en: The Unix timestamp when the user was most recently saved or commented on.
ja: 最後にユーザーが保存された時またはコメントされた時の Unix タイムスタンプです。

en: Uninstalled modules
ja: アンインストールされたモジュール

en: Uninstalled themes
ja: アンインストールされたテーマ

en: The Update Manager module periodically checks for new versions of your site's software (including contributed modules and themes), and alerts administrators to available updates. The Update Manager system is also used by some other modules to manage updates and downloads; for example, the Interface Translation module uses the Update Manager to download translations from the localization server. Note that whenever the Update Manager system is used, anonymous usage statistics are sent to Drupal.org. If desired, you may disable the Update Manager module from the <a href=":modules">Extend page</a>; if you do so, functionality that depends on the Update Manager system will not work. For more information, see the <a href=":update">online documentation for the Update Manager module</a>.
ja: アップデート・マネージャー・モジュールは、サイトのソフトウェア (提供モジュールとテーマを含む) に新しいバージョンがないかを定期的にチェックし、更新がある場合は管理者に通知します。このモジュールは、他のモジュールが更新とダウンロードを管理する場合にも使用されます。例えば、インターフェース翻訳モジュールは、アップデート・マネージャーを使用してローカライズ・サーバーから翻訳をダウンロードします。アップデート・マネージャー・システムが使用されると、匿名の使用統計が Drupal.org に送信されるので注意してください。必要に応じて、<a href=":modules">「拡張」ページ</a>からアップデート・マネージャー・モジュールを無効にできます。これを行うと、アップデート・マネージャー・システムに依存する機能が動作しなくなります。より詳しい情報は、<a href=":update">Update Manager モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: The <a href=":update-report">Available updates report</a> displays core, contributed modules, and themes for which there are new releases available for download. On the report page, you can also check manually for updates. You can configure the frequency of update checks, which are performed during cron runs, and whether notifications are sent on the <a href=":update-settings">Update Manager settings page</a>.
ja: <a href=":update-report">利用可能な更新のレポート</a>では、ダウンロード可能な新しいリリースがある、コアや拡張モジュールおよびテーマが表示されます。レポートページで、更新を手動で確認することもできます。<a href=":update-settings">アップデートマネージャーの設定ページ</a>で、cron 実行の際に行われる更新チェックの頻度や、通知を送信するかどうかを設定できます。

en: The Update Manager module allows administrators to perform updates directly from the <a href=":update-page">Update page</a>. It lists all available updates, and you can confirm whether you want to download them. If you don't have sufficient access rights to your web server, you could be prompted for your FTP/SSH password. Afterwards the files are transferred into your site installation, overwriting your old files. Direct links to the Update page are also displayed on the <a href=":modules_page">Extend page</a> and the <a href=":themes_page">Appearance page</a>.
ja: Update Manager モジュールによって、管理者は<a href=":update-page">更新ページ</a>から直接更新を実施することができるようになります。すべての利用可能な更新が一覧に並び、それらをダウンロードするかどうかを確認できます。ウェブサーバーへの充分なアクセス権限がない場合は、FTP または SSH のパスワード入力を求められます。それからサイトのインストール環境へファイルが転送され、古いファイルを上書きします。更新ページへのダイレクトリンクは、<a href=":modules_page">拡張機能ページ</a> および<a href=":themes_page">テーマページ</a>にも表示されます。

en: Regularly review and install <a href=":updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href=":update-php">update script</a> each time a module is updated.
ja: サイトを安全かつ最新の状態に保つために、<a href=":updates">利用可能な更新</a>を定期的に確認してインストールしてください。モジュールを更新した時は必ず、<a href=":update-php">更新スクリプト</a>を実行してください。

en: Regularly review <a href=":updates">available updates</a> to maintain a secure and current site. Always run the <a href=":update-php">update script</a> each time a module is updated.
ja: サイトを安全かつ最新の状態に保つために、<a href=":updates">利用可能な更新</a>を定期的に確認してください。モジュールを更新した際は常に<a href=":update-php">更新スクリプト</a>を実行してください。

en: No update information available. <a href=":run_cron">Run cron</a> or <a href=":check_manually">check manually</a>.
ja: アップデートに関する情報はありません。<a href=":run_cron">cronを実行</a>するか<a href=":check_manually">手動で確認してください</a>。

en: New release(s) available for @site_name
ja: @site_name で利用可能な新しいリリース

en: Your site is currently configured to send these emails when any updates are available. To get notified only for security updates, @url.
ja: アップデートが利用可能になった時、これらのメールを送信するよう設定されています。セキュリティー更新プログラムのみ受け取るには、@url から変更できます。

en: Your site is currently configured to send these emails only when security updates are available. To get notified for any available updates, @url.
ja: あなたのサイトは現在セキュリティーアップデートが利用可能になった時のみメールを送信するよう設定されています。その他の利用可能なアップデートの通知を受け取りたい場合は、次のURLから変更してください。 @url

en: There was a problem checking <a href=":update-report">available updates</a> for Drupal.
ja: Drupal の<a href=":update-report">利用可能なアップデート</a>を確認する際に問題が発生しました。

en: There was a problem checking <a href=":update-report">available updates</a> for your modules or themes.
ja: モジュールまたはテーマの<a href=":update-report">利用可能なアップデート</a>を確認する際に問題が発生しました。

en: %archive_file contains a version of %names that is not compatible with Drupal @version. | %archive_file contains versions of modules or themes that are not compatible with Drupal @version: %names
ja[0]: %archive_fileにはDrupal @versionと互換性のないバージョンの%namesが含まれています。
ja[1]: %archive_fileにはDrupal @versionと互換性のないバージョンのモジュールとテーマが含まれています: %names

en: See the <a href=":available_updates">available updates</a> page for more information and to install your missing updates.
ja: <a href=":available_updates">利用可能なアップデート</a>ページで詳細情報と未適用のアップデートを確認してください。

en: See the <a href=":available_updates">available updates</a> page for more information.
ja: より詳しい情報は<a href=":available_updates">入手可能な最新版</a>ページを参照してください。

en: Update Manager settings
ja: 管理者の設定を更新

en: Check for updates of uninstalled modules and themes
ja: アンインストールされているモジュールとテーマのアップデートを確認

en: You can choose to send email only if a security update is available, or to be notified about all newer versions. If there are updates available of Drupal core or any of your installed modules and themes, your site will always print a message on the <a href=":status_report">status report</a> page, and will also display an error message on administration pages if there is a security update.
ja: セキュリティアップデートが利用可能な場合にだけメールを送信する、あるいはすべての最新バージョンについて通知するように選択することができます。Drupalコアあるいはインストール済みのモジュールやテーマに利用可能なアップデートがあれば、<a href=":status_report">サイトの状態</a>ページに常にメッセージが表示され、セキュリティアップデートがあれば管理ページにエラーメッセージが常に表示されます。

en: You can find <a href=":module_url">modules</a> and <a href=":theme_url">themes</a> on <a href=":drupal_org_url">drupal.org</a>. The following file extensions are supported: %extensions.
ja: <a href=":drupal_org_url">drupal.org</a> から <a href=":module_url">モジュール</a> と <a href=":theme_url">テーマ</a> を見つけることができます。次のファイル拡張子がサポートされています: %extensions

en: Back up your database and site before you continue. <a href=":backup_url">Learn how</a>.
ja: 続ける前にデータベースとサイトをバックアップしてください。 <a href=":backup_url">方法を学ぶ</a>.

en: Deprecated: User Name
ja: 非推薦: ユーザー名

en: Deprecated: Use account-name or display-name instead.
ja: 非推奨: 代わりにアカウント名または表示名を使用してください。

en: The display name of the user account.
ja: ユーザーアカウントの表示名です。

en: The User module allows users to register, log in, and log out. It also allows users with proper permissions to manage user roles and permissions. For more information, see the <a href=":user_docs">online documentation for the User module</a>.
ja: User モジュールによって、ユーザー登録やログイン、ログアウトを行うことができます。また、適切な権限を有するユーザーが、ユーザーの役割や権限を管理することもできます。より詳しい情報は、<a href=":user_docs">User モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Through the <a href=":people">People administration page</a> you can add and cancel user accounts and assign users to roles. By editing one particular user you can change their username, email address, password, and information in other fields.
ja: <a href=":people">ユーザー管理ページ</a>にて、ユーザーアカウントを追加したり、キャンセルしたり、役割を付与することができます。ユーザーを編集することで、ユーザー名やメールアドレス、パスワード、その他のフィールドの情報を変更することができます。

en: <em>Roles</em> are used to group and classify users; each user can be assigned one or more roles. Typically there are two pre-defined roles: <em>Anonymous user</em> (users that are not logged in), and <em>Authenticated user</em> (users that are registered and logged in). Depending on how your site was set up, an <em>Administrator</em> role may also be available: users with this role will automatically be assigned any new permissions whenever a module is enabled. You can create additional roles on the <a href=":roles">Roles administration page</a>.
ja: <em>役割</em>は、ユーザーをグループ分けしたり、分類分けするのに使用します。各ユーザーは、ひとつ以上の役割に割り当てられています。通常は、<em>匿名ユーザー</em> (未ログインユーザー) と<em>登録済みユーザー</em> (登録済みでログイン済み) という、ふたつの定義済み役割があります。サイトの設定によっては、<em>管理者</em>の役割も利用可能です。この役割を持つユーザーには、モジュールが有効になると新しい権限がすべて自動で付与されます。<a href=":roles">役割管理ページ</a>で、新しい役割を追加することができます。

en: After creating roles, you can set permissions for each role on the <a href=":permissions_user">Permissions page</a>. Granting a permission allows users who have been assigned a particular role to perform an action on the site, such as viewing content, editing or creating  a particular type of content, administering settings for a particular module, or using a particular function of the site (such as search).
ja: 役割を作成した後は、<a href=":permissions_user">権限ページ</a>で各役割に権限を設定することができます。権限を付与することで、その役割に割り当てられているユーザーは、コンテンツの閲覧や編集、所定のタイプのコンテンツの作成、所定のモジュールの設定の管理といったアクション、あるいは所定の機能の使用を実行することができます。

en: The <a href=":accounts">Account settings page</a> allows you to manage settings for the displayed name of the Anonymous user role, personal contact forms, user registration settings, and account cancellation settings. On this page you can also manage settings for account personalization, and adapt the text for the email messages that users receive when they register or request a password recovery. You may also set which role is automatically assigned new permissions whenever a module is enabled (the Administrator role).
ja: <a href=":accounts">アカウント設定ページ</a>で、匿名ユーザー権限の表示名、ユーザー別コンタクトフォーム、ユーザー登録設定、アカウント停止設定を管理することができます。また、アカウントパーソナライゼーション設定を管理し、ユーザーが登録したりパスワードリカバリーを要求した時に通知されるメールのテキストを設定できます。さらに、モジュールが有効な場合に、自動的に割り当てられるパーミッションを設定することができます。(管理者権限)

en: Because User accounts are an entity type, you can extend them by adding fields through the Manage fields tab on the <a href=":accounts">Account settings page</a>. By adding fields for e.g., a picture, a biography, or address, you can a create a custom profile for the users of the website. For background information on entities and fields, see the <a href=":field_help">Field module help page</a>.
ja: ユーザーアカウントはエンティティタイプなので、<a href=":accounts">アカウント設定ページ</a>のフィールド管理タブからフォールドを追加し拡張することができます。たとえば、画像やプロフィール、住所などのフィールドを追加することによって、ウェブサイトのユーザーのカスタムプロフィールを作成することができます。エンティティとフィールドの背景情報については<a href=":field_help">Field モジュールのヘルプページ</a>をご覧ください。

en: Permissions let you control what users can do and see on your site. You can define a specific set of permissions for each role. (See the <a href=":role">Roles</a> page to create a role.) Any permissions granted to the Authenticated user role will be given to any user who is logged in to your site. From the <a href=":settings">Account settings</a> page, you can make any role into an Administrator role for the site, meaning that role will be granted all new permissions automatically. You should be careful to ensure that only trusted users are given this access and level of control of your site.
ja: 権限によってユーザーがサイト上でできることや見れるものをコントロールすることができます。各役割に対して特定の権限セットを定義することができます。 (役割を作成するには<a href=":role">役割</a>のページをご覧ください。) 認証ユーザーの役割に与えられた権限はすべてサイトにログインしたすべてのユーザーに与えられます。<a href=":settings">アカウント設定</a>ページから、どんな役割でもサイトの管理者の役割にすることができます。このことは、その役割は新しい権限をすべて自動的に付与されることを意味します。信頼できるユーザーだけがこのアクセスとコントロールレベルを与えられるよう注意する必要があります。

en: A role defines a group of users that have certain privileges. These privileges are defined on the <a href=":permissions">Permissions page</a>. Here, you can define the names and the display sort order of the roles on your site. It is recommended to order roles from least permissive (for example, Anonymous user) to most permissive (for example, Administrator user). Users who are not logged in have the Anonymous user role. Users who are logged in have the Authenticated user role, plus any other roles granted to their user account.
ja: 役割は特定の権利を持つユーザーのグループを定義します。これらの権限は<a href=":permissions">権限ページ</a>で定義されています。こちらのページでは、サイト上での役割の名前と表示順序を定義することができます。役割の順序は最も権限の少ないもの (例えば匿名ユーザー) から最も権限の多いもの (例えば管理者ユーザー) までという形にするのが推奨されています。ログインしていないユーザーは匿名ユーザーの役割を持っています。ログインしているユーザーは認証ユーザーの役割を持っており、そのユーザーアカウントに与えられたその他の役割をプラスで持っています。

en: Make it at least 12 characters
ja: 12文字以上で作成

en: Configure site-wide settings and behavior for user accounts and registration. This includes account cancellation methods, the content of user emails and fields attached to users.
ja: ユーザー・アカウントと登録に関するサイト規模の設定と動作を構成します。これには、アカウントの取り消し方法、ユーザー E メールのコンテンツ、ユーザーに付加されるフィールドなどがあります。

en: Manage all user accounts. This includes editing all user information, changes of email addresses and passwords, issuing emails to users and blocking and deleting user accounts.
ja: すべてのユーザー・アカウントを管理します。これには、すべてのユーザー情報の編集、E メール・アドレスとパスワードの変更、ユーザーへの E メールの発行、ユーザー・アカウントのブロックと削除などの作業が含まれます。

en: Required if you want to change the %mail or %pass below. <a href=":request_new_url" title="Send password reset instructions via email.">Reset your password</a>.
ja: 以下の%mailまたは%passを変更する場合は必須です。<a href=":request_new_url" title="パスワードのリセット方法を送信">パスワードをリセット</a>。

en: Users with the %select-cancel-method or %administer-users <a href=":permissions-url">permissions</a> can override this default method.
ja: %select-cancel-method できるユーザーや %administer-users  の<a href=":permissions-url">権限は</a> この既定の設定を無視できます。

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ja: 使用可能な変数: [site:name]、[site:url]、[user:display-name]、[user:account-name]、[user:mail]、[site:login-url]、[site:url-brief]、[user:edit-url]、[user:one-time-login-url]、[user:cancel-url]

en: Created a new user account for <a href=":url">%name</a>. No email has been sent.
ja: 新しいユーザーアカウント <a href=":url">%name</a> を作成しました。メールは送信していません。

en: The new user <a href=":url">%name</a> was created without an email address, so no welcome message was sent.
ja: メールアドレス無しで新しいユーザー <a href=":url">%name</a> を作成しました。そのため、歓迎メッセージは送信していません。

en: A welcome message with further instructions has been emailed to the new user <a href=":url">%name</a>.
ja: 案内を含んだ歓迎メッセージを、新しいユーザー <a href=":url">%name</a> へメールで送信しました。

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
ja: パスワードリセットの案内を登録メールアドレスに送信します。

en: Send password reset instructions via email.
ja: メールでパスワードのリセット方法を送信します。

en: Also known as:
ja: 別名:

en: @label (@name:delta)
ja: @label (@name:デルタ)

en: For more information, see the <a href=":views">online documentation for the Views module</a>.
ja: より詳しい情報は、<a href=":views">Views モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: In order to create and modify your own views using the administration and configuration user interface, you will need to enable either the Views UI module in core or a contributed module that provides a user interface for Views. See the <a href=":views-ui">Views UI module help page</a> for more information.
ja: 管理もしくは構成ユーザーインターフェースを用いて独自のビューを作成および変更するには、コアの Views UI モジュールもしくは Views のユーザーインターフェースを提供する拡張モジュールのいずれかを有効にする必要があります。より詳しい情報は、<a href=":views-ui">Views UI モジュールのヘルプページ</a>を参照してください。

en: Contributed projects that support the Views module can be found in the <a href=":node">online documentation for Views-related contributed modules</a>.
ja: Views モジュールをサポートしているプロジェクトは、<a href=":node">Views に関連する拡張モジュールのオンラインドキュメント</a>で見つけることができます。

en: Changing the title here means it cannot be dynamically altered anymore. (Try changing it directly in <a href=":url">@name</a>.)
ja: ここでタイトルを変えることは、もはや動的に変更されないことを意味します。 (<a href=":url">@name</a>で直接変更してください。)

en: This link is provided by the Views module. The path can be changed by editing the view <a href=":url">@label</a>
ja: このリンクは Views モジュールによって提供されています。ビュー <a href=":url">@label</a> を編集することで、パスを変更することができます。

en: @type language selected for page
ja: ページで選択された@typeの言語

en: Will not be accessible.
ja: アクセスできなくなります

en: The following tokens are available. You may use Twig syntax in this field.
ja: 以下のトークが利用可能です。このフィールドでは Twig の構文を使用することができます。

en: Override the view and other argument titles. You may use Twig syntax in this field as well as the "arguments" and "raw_arguments" arrays.
ja: ビューと他の引数タイトルをオーバーライドします。このフィールドでは Twig 構文、および "arguments" 配列と "raw_arguments" 配列を使用できます。

en: Override the view and other argument titles. You may use Twig syntax in this field.
ja: ビューと他の引数タイトルをオーバーライドします。このフィールドでは Twig の構文を使用することができます。

en: The following replacement tokens are available for this argument.
ja: この引数では以下の置換用トークンが利用可能です。

en: The category this block will appear under on the <a href=":href">blocks placement page</a>.
ja: <a href=":href">ブロックレイアウトページ</a>でこのブロックが属するカテゴリー。

en: Separate multiple classes by spaces.
ja: 複数のクラスはスペースで分けます。

en: You may also adjust the @settings for the currently selected access restriction.
ja: 現在選択中のアクセス制限の@settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the @settings for the currently selected cache mechanism.
ja: 現在選択中のキャッシュメカニズムの@settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the @settings for the currently selected style.
ja: 現在選択しているスタイルの@settingsを調整することもできます。

en: You may also adjust the @settings for the currently selected row style.
ja: 現在選択している行スタイルの@settingsを調整することもできます。

en: The following tokens are available for this link. You may use Twig syntax in this field.
ja: このリンクでは次のトークンが利用可能です。このフィールドには Twig 構文を使用できます。

en: You may also adjust the @settings for the currently selected pager.
ja: 現在選択しているページャーの@settingsを調整することもできます。

en: An offset from the current time such as "@example1" or "@example2"
ja: "@example1" や "@example2" のような現在時からのオフセット

en: The Views UI module provides an interface for managing views for the <a href=":views">Views module</a>. For more information, see the <a href=":handbook">online documentation for the Views UI module</a>.
ja: Views UI モジュールは、<a href=":views">Views モジュール</a>によるビューを管理するインターフェースを提供します。より詳しい情報は、<a href=":handbook">Views UI モジュールのオンラインハンドブック</a>を参照してください。

en: Views can be enabled or disabled from the <a href=":list">Views list page</a>. To enable a view, find the view within the "Disabled" list and select the "Enable" operation. To disable a view find the view within the "Enabled" list and select the "Disable" operation.
ja: <a href=":list">ビューの一覧ページ</a>で、ビューを有効にしたり無効にすることができます。ビューを有効にするには、"無効" の一覧からビューを選び、"有効化" 操作を選択します。ビューを無効にするには、"有効" の一覧からビューを選び、"無効化" 操作を選択します。

en: Views can be exported and imported as configuration files by using the <a href=":config">Configuration Manager module</a>.
ja: ビューは <a href=":config">Configuration Manager モジュール</a> を使うことで設定ファイルとしてエクスポート・インポートすることができます。

en: Advanced Views settings
ja: Views の高度な設定

en: View @display_title
ja: @display_titleを表示

en: Duplicate as @type
ja: @typeとして複製

en: Add @display
ja: @display を追加

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
ja: ロックを解除すると、@user によって加えられた変更で保存されていないものはすべて失われます。

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] での [user:display-name] のアカウントキャンセルのリクエスト

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name]での[user:display-name]さんの代替ログイン情報

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ja: [site:name] の [user:display-name] のアカウント詳細 (管理者の承認待ち)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ja: [user:display-name] がアカウントの申請を行いました。
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name] でのあなたのアカウントが有効になりました。
    
    このリンクをクリックするかコピーしてブラウザに貼り付けるとログインすることができます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:account-name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (承認済)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ja: [user:display-name] の [site:name] の情報 (ブロック)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name] のあなたのアカウントがキャンセルされました。
    
    --  [site:name] チーム

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ja: [site:name] での [user:display-name] さんのアカウントの詳細 (キャンセル)

en: @display '@id': Component '@name' was disabled because its settings depend on removed dependencies.
ja: @display '@id': コンポーネント '@name' はその設定が削除された依存対象に依存するため無効化されました。

en: No widget available for: %type.
ja: 利用できるウィジェットがありません: %type

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
ja: いくつかの特殊文字は利用可能です。その中には空白、ピリオド ( . )、ハイフン ( - )、引用符 ( ' )、アンダースコア ( _ )、 @ 記号が含まれます。

en: This value is not valid.
ja: この値は不正です。

en: Create tasks that the system can execute.
ja: システムが実行できるタスクを作成します。

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like /node/1234 or an external URL like @url.
ja: ユーザーがリダイレクトされる先の URL 。 /node/1234 のような内部 URL にすることも @url のような外部 URL にすることもできます。

en: Add feeds or import OPMLs to gather external content and configure how often they are updated.
ja: フィードを追加、あるいは OPML をインポートしてください。外部のコンテンツを収集しどれぐらいの頻度で更新するかを設定することができます。

en: The Automated Cron module runs cron operations for your site using normal browser/page requests instead of having to set up a separate cron job. The Automated Cron module checks at the end of each server response when cron operation was last ran and, if it has been too long since last run, it executes the cron tasks after sending a server response. For more information, see the <a href=":automated_cron-documentation">online documentation for the Automated Cron module</a>.
ja: Automated Cron モジュールは サイトの cron 処理を cron ジョブに頼らず、ブラウザ・ページリクエストを使って実行します。Automated Cron モジュールはサーバーレスポンスの終わりごとに前回の cron 実行時間を調べ、一定以上の時間が経過している場合に、サーバーレスポンスを返した後に cron タスクを実行します。詳しくは、<a href=":automated_cron-documentation">Automated Cron モジュールのオンラインドキュメント</a> (英語) を参照してください。

en: Configuring Automated Cron
ja: 自動クローンの設定

en: On the <a href=":cron-settings">Cron page</a>, you can set the frequency (time interval) for running cron jobs.
ja: <a href=":cron-settings">クロンのページ</a>ではクロンジョブを実行する頻度 (時間間隔) を設定することができます。

en: Disabling Automated Cron
ja: 自動クローンの無効化

en: To disable automated cron, the recommended method is to uninstall the module, to reduce site overhead. If you only want to disable it temporarily, you can set the frequency to Never on the Cron page, and then change the frequency back when you want to start it up again.
ja: 自動の cron 処理を無効にする場合、サイトのオーバーヘッドを減らすためにモジュールをアンインストールすることを推奨します。もし一時的に無効にしたい場合は、Cron のページで頻度を「なし」に設定し、再開したいときに再び頻度を元通りにしてください。

en: Automated Cron
ja: 自動 Cron

en: Provides an automated way to run cron jobs, by executing them at the end of a server response.
ja: サーバーレスポンスの最後に cron を実行する形で cron ジョブを自動的に実行する方法を提供します。

en: Automated cron settings
ja: 自動 Cron 設定

en: Ban visits from specific IP addresses.
ja: 特定の IP アドレスからのアクセスを禁止。

en: You can place a new block in a region by selecting <em>Place block</em> on the <a href=":blocks">Block layout page</a>. Once a block is placed, it can be moved to a different region by drag-and-drop or by using the <em>Region</em> drop-down list, and then clicking <em>Save blocks</em>.
ja: <a href=":blocks">ブロックレイアウトページ</a>で<em>ブロックを配置</em>に並んでいるタイトルをクリックして、対象のリージョンを選択することで、新しいブロックを配置することができます。ひとたびブロックを配置すると、ドラッグしたり<em>リージョン</em>のドロップダウンリストを使用して、その後で<em>ブロックを保存</em>をクリックすることで、別のリージョンにブロックを移動させることができます。

en: Block placement is specific to each theme on your site. Changes will not be saved until you click <em>Save blocks</em> at the bottom of the page.
ja: ブロックの配置はサイトの各テーマに固有です。ページ下部の<em>ブロックを保存</em>をクリックするまで変更は保存されません。

en: Adding comment types
ja: コメントタイプの追加

en: Additional <em>comment types</em> can be created per entity sub-type and added on the <a href=":field">Comment types page</a>. If there are multiple comment types available you can select the appropriate one after adding a <em>Comments field</em>.
ja: 各エンティティサブタイプに対して追加の<em>コメントタイプ</em>を作成し<a href=":field">コメントタイプページ</a>に追加することができます。複数のコメントタイプが利用できる場合は<em>コメントフィールド</em>の追加後に適したものを選択することができます。

en: Compare the configuration uploaded to your sync directory with the active configuration before completing the import.
ja: インポート処理を完了する前にアップロードされた設定と現在有効な設定の入った同期ディレクトリを比較します。

en: Upload a full site configuration archive to the sync directory. It can then be compared and imported on the Synchronize page.
ja: サイトのすべての設定アーカイブをアップロードしてディレクトリを同期します。アップロードすると同期ページで比較とインポートができるようになります。

en: The Database Logging module logs system events in the Drupal database. Monitor your site or debug site problems on this page.
ja: Database logging モジュールはシステムイベントを Drupal データベースに記録します。このページではサイトの監視やサイトの問題のデバッグを行います。

en: The Internal Dynamic Page Cache module caches pages for all users in the database, handling dynamic content correctly. For more information, see the <a href=":dynamic_page_cache-documentation">online documentation for the Internal Dynamic Page Cache module</a>.
ja: Internal Dynamic Page Cache モジュールは動的なコンテンツを正しく扱いながらすべてのユーザーに対してページをデータベース内にキャッシュします。詳しくは<a href=":dynamic_page_cache-documentation">Internal Dynamic Page Cache モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: The module requires no configuration. Every part of the page contains metadata that allows Internal Dynamic Page Cache to figure this out on its own.
ja: このモジュールには設定がありません。ページのすべてのパーツにはメタデータがあり Internal Dynamic Page Cache は自動的にこれを理解します。

en: <strong>Entity Reference</strong> fields allow you to create fields that contain links to other entities (such as content items, taxonomy terms, etc.) within the site. This allows you, for example, to include a link to a user within a content item. For more information, see <a href=":er_do">the online documentation for the Entity Reference module</a>.
ja: <strong>エンティティリファレンス</strong>フィールドを使うと、本サイトの別のエンティティ (コンテンツアイテムやタクソノミータームなど) へのリンクを持ったフィールドを作成することができます。例えば、コンテンツアイテムの中にユーザーへのリンクを持たせることができます。詳しくは <a href=":er_do"> Entity Reference モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: Enable custom storage
ja: カスタムストレージを有効化

en: An instance-specific widget type
ja: インスタンス固有のウィジェットタイプ

en: Widget types @types are used in Drupal 6 field instances: widget type @selected_type applied to the Drupal 8 base field
ja: Drupal 6 のフィールド・インスタンスでウィジェット・タイプ @types が使用されています: Drupal 8 のベース・フィールドにはウィジェット・タイプ @selected_type が適用されています

en: You can define which users will be able to use each text format by selecting roles. To ensure security, anonymous and untrusted users should only have access to text formats that restrict them to either plain text or a safe set of HTML tags. This is because HTML tags can allow embedding malicious links or scripts in text. More trusted registered users may be granted permission to use less restrictive text formats in order to create rich text. <strong>Improper text format configuration is a security risk.</strong>
ja: 各テキスト・フォーマットをどのユーザーが使用できるかは、ロールを選択することで定義できます。セキュリティーを確保するために、匿名ユーザーと信頼できないユーザーについては、アクセスを制限してプレーン・テキストや安全な HTML タグ・セットに限定されたテキスト・フォーマットだけを使用できるようにする必要があります。これは、HTML タグを利用して悪質なリンクやスクリプトがテキストに埋め込まれるおそれがあるからです。信頼できる登録ユーザーには、リッチ・テキストを作成できるように、制限の少ないテキスト・フォーマットを使用する権限を付与できます。<strong>不適切なテキストフォーマット設定はセキュリティリスクとなります。</strong>

en: Each text format uses filters that add, remove, or transform elements within user-entered text. For example, one filter removes unapproved HTML tags, while another transforms URLs into clickable links. Filters are applied in a specific order. They do not change the <em>stored</em> content: they define how it is processed and displayed.
ja: 各テキスト・フォーマットでは、ユーザーが入力したテキスト内でエレメントの追加、削除、変換を行うフィルターが使用されます。例えば、承認されていない HTML タグを削除するフィルターや、URL をクリック可能なリンクに変換するフィルターなどです。フィルターは特定の順序で適用されます。フィルターはコンテンツの処理方法と表示方法を定義するものであり、<em>格納された</em> コンテンツを変更するものではありません。

en: Text formats define how text is filtered for output and how HTML tags and other text is displayed, replaced, or removed. <strong>Improper text format configuration is a security risk.</strong> Learn more on the <a href=":filter_help">Filter module help page</a>.
ja: テキストフォーマットは出力のためのテキストのフィルター方法と HTML タグとその他のテキストがどのように表示、置換、削除されるかを定義します。<strong>不適切なテキストフォーマット設定はセキュリティリスクとなります。</strong>詳しくは<a href=":filter_help">Filter モジュールのヘルプページ</a>をご覧ください。

en: A text format contains filters that change the display of user input; for example, stripping out malicious HTML or making URLs clickable. Filters are executed from top to bottom and the order is important, since one filter may prevent another filter from doing its job. For example, when URLs are converted into links before disallowed HTML tags are removed, all links may be removed. When this happens, the order of filters may need to be rearranged.
ja: テキスト・フォーマットには、ユーザー入力の表示を変更するフィルターが含まれています (例えば、悪質な HTML を取り除いたり、URL をクリック可能にしたりします)。フィルターは上から順に実行されます。1 つのフィルターが別のフィルターのジョブを妨げる可能性があるため、この順序は重要です。例えば、URL がリンクに変換された後に禁止されている HTML タグが削除されると、すべてのリンクが削除されます。このような場合は、フィルターの順序を再調整する必要があります。

en: Configure how content is filtered when displayed, including which HTML tags are rendered, and enable module-provided filters.
ja: どの HTML タグを描画するかといったことを含む、コンテンツが表示されるときに適用されるフィルターの設定を行います。また、モジュールが提供するフィルターを有効化します。

en: A list of HTML tags that can be used. By default only the <em>lang</em> and <em>dir</em> attributes are allowed for all HTML tags. Each HTML tag may have attributes which are treated as allowed attribute names for that HTML tag. Each attribute may allow all values, or only allow specific values. Attribute names or values may be written as a prefix and wildcard like <em>jump-*</em>. JavaScript event attributes, JavaScript URLs, and CSS are always stripped.
ja: 使用できるHTMLタグの一覧です。デフォルトでは全てのHTMLタグで <em>lang</em> と <em>dir</em> 属性を使用することができます。各HTMLタグに利用を許可する属性名を設定します。各属性は全ての値、または特定の値のみ許可します。属性名または属性値は <em>jump-*</em> のようにワイルドカードを使って記述することが可能です。JavaScriptのイベント属性と、JavaScriptのURL、CSSは常に削除されます。

en: Configure languages for content, interface, and configuration.
ja: コンテンツの言語とインターフェイスの設定。

en: Overriding default English strings
ja: 既定値の英文を上書き中

en: If translation is enabled for English, you can <em>override</em> the default English interface text strings in your site with other English text strings on the <a href=":translate">User interface translation</a> page. Translation is off by default for English, but you can turn it on by visiting the <em>Edit language</em> page for <em>English</em> from the <a href=":languages">Languages</a> page.
ja: 英語に対して翻訳が有効になっている場合は、<a href=":translate">「ユーザー・インターフェースの翻訳」</a>ページで、サイトのデフォルトの英語インターフェース・テキスト・ストリングを他の英語テキスト・ストリングで<em>オーバーライド</em> できます。英語に対してはデフォルトで翻訳がオフになっていますが、<a href=":languages">「言語」</a>ページから<em>英語</em> の<em>「言語を編集」</em> ページに移動して翻訳をオンにすることができます。

en: Configure the import of translation files, and add or customize interface translations.
ja: 翻訳ファイルのインポートの構成、翻訳インターフェイスの追加またはカスタマイズ。

en: Manage menus and menu links.
ja: メニューリンクとメニューの管理。

en: <q>Log in</q> for anonymous users
ja: 匿名ユーザーのための<q>ログイン</q>

en: Revert to earlier revision of a translation
ja: 前のリビジョンの翻訳に戻す

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: Add custom URLs to existing paths.
ja: 既存のパスにカスタムURLを追加。

en: Network problem!
ja: ネットワークの問題!

en: - None (original image) -
ja: - なし (オリジナル画像) -

en: Only items in the index will appear in search results. To build and maintain the index, a correctly configured <a href=":cron">cron maintenance task</a> is required.
ja: 検索結果にはインデックスされたアイテムのみが表示されます。インデックスを構築し維持するには <a href=":cron">cron メンテナンスタスク</a>を正しく設定する必要があります。

en: The maximum number of items indexed in each run of the <a href=":cron">cron maintenance task</a>. If necessary, reduce the number of items to prevent timeouts and memory errors while indexing. Some search page types may have their own setting for this.
ja: <a href=":cron">cron メンテナンスタスク</a>実行時にインデックスするアイテムの最大数。インデックス作成時にタイムアウトやメモリーエラーが発生する場合は、必要に応じてアイテムの数を減らしてください。いくつかの検索ページタイプは独自にこの設定をすることができます。

en: The minimum character length for a word to be added to the index. Searches must include a keyword of at least this length.
ja: インデックスに追加する最小の文字の長さ。検索時にはキーワードをこの設定値以上の長さにする必要があります。

en: Configure the logging of content statistics.
ja: コンテンツ統計情報のログの記録方法を設定します。

en: Checking site status
ja: サイトの状態を確認

en: The <a href=":status">Status report</a> provides an overview of the configuration, status, and health of your site. Review this report to make sure there are not any problems to address, and to find information about the software your site and web server are using.
ja: <a href=":status">「状況レポート」</a>には、サイトの構成、状況、正常性の概要が表示されます。このレポートを参照して、対応が必要な問題の有無や、サイトと Web サーバーで使用されているソフトウェアに関する情報を確認してください。

en: In order for the site and its modules to continue to operate well, a set of routine administrative operations must run on a regular basis; these operations are known as <em>cron</em> tasks. On the <a href=":cron">Cron page</a>, you can configure cron to run periodically as part of server responses by installing the <em>Automated Cron</em> module, or you can turn this off and trigger cron from an outside process on your web server. You can verify the status of cron tasks by visiting the <a href=":status">Status report page</a>. For more information, see the <a href=":handbook">online documentation for configuring cron jobs</a>.
ja: サイトとそのモジュールが問題なく動作を継続するためには、一連の決まった管理操作を定期的に実行する必要があります。このような操作を<em>クーロン</em>・タスクと呼びます。<a href=":cron">「cron」ページ</a>では、<em>自動 Cron</em> モジュールをインストールしてクーロンがサーバー応答の一部として定期的に実行されるように構成できます。あるいは、この機能をオフにしてクーロンを Web サーバー上の外部プロセスからトリガーすることができます。<a href=":status">「状況レポート」ページ</a>にアクセスして、クーロン・タスクの状況を確認することもできます。詳しくは、<a href=":handbook">クーロン・ジョブの構成に関するオンライン資料</a>を参照してください。

en: Enable the <em>Automated Cron</em> module to allow cron execution at the end of a server response.
ja: <em>Automated Cron</em>モジュールを有効にするとサーバーレスポンスの最後にcronを実行します。

en: Public file base URL
ja: パブリックファイルの基本URL

en: The base URL that will be used for public file URLs. This can be changed in settings.php
ja: 公開されるファイルのURLに使用されるベースURLです。settings.phpで変更することができます。

en: Configure <span class="visually-hidden">the @module module</span>
ja: <span class="visually-hidden">@moduleモジュールの</span>構成

en: Machine name: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>
ja: マシン名: <span dir="ltr" class="table-filter-text-source">@machine-name</span>

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
ja[0]: 以下の理由により @module.module_name をアンインストールすることができません:
ja[1]: 以下の理由により @module.module_name をアンインストールすることができません:

en: Configure default user account settings, including fields, registration requirements, and email messages.
ja: ユーザーアカウントのデフォルト設定、フィールド、登録条件、eメールのメッセージを構成。

en: Too many failed login attempts from your IP address. This IP address is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
ja: ご使用の IP アドレスからのログイン試行失敗回数が多すぎます。この IP アドレスは一時的にブロックされます。後でもう一度試すか、<a href=":url">新しいパスワードを要求</a>してください。

en: There has been more than one failed login attempt for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>. | There have been more than @count failed login attempts for this account. It is temporarily blocked. Try again later or <a href=":url">request a new password</a>.
ja[0]: このアカウントで複数回続けてログインに失敗したため、一時的にブロックしています。しばらくしてから改めてお試しいただくか、<a href=":url">パスワードを再発行</a>してください。
ja[1]: このアカウントで@count回続けてログインに失敗したため、一時的にブロックしています。しばらくしてから改めてお試しいただくか、<a href=":url">パスワードを再発行</a>してください。

en: Cache maximum age
ja: キャッシュの有効期間

en: Creating and managing views
ja: ビューの作成と管理

en: Enabling and disabling views
ja: ビューを表示と非表示

en: Exporting and importing views
ja: ビューのインポートとエクスポート

en: Stable
ja: 安定

en: Links related to the active user account
ja: アクティブなユーザーアカウントに関連したリンク

en: Administrative task links
ja: 管理タスクのリンク

en: Site information links
ja: サイト情報のリンク

en: Site section links
ja: サイトセクションのリンク

en: User tool links, often added by modules
ja: モジュールなどで追加されたユーザーツールリンク

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name]さん
    
    [site:name]で、あなたのアカウントのパスワードリセットが要求されました。
    
    このリンクをクリックするか、ブラウザにコピーと貼り付けをすることでサイトにログインすることができます。
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクからのログインは一回かぎり有効です。リンク先ではパスワードを設定することができます。使用されなければ一日で有効期限が切れ何も起こりません。
    
    --  [site:name] チーム

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    サイト[site:name]の管理者が[user:name]さんのアカウントを作成しました。以下のリンクをクリックするか、ブラウザーのアドレスバーにペーストすることでログインできます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name]へご登録くださりありがとうございます。以下のリンクをクリックするか、ブラウザーのアドレスバーにペーストすることでログインできます:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    このリンクは一度かぎり利用することができ、パスワードを設定できるページにつながっています。
    
    パスワードを設定したら次の内容で [site:login-url] からログインすることができるようになります
    
    ユーザー名: [user:name]
    パスワード: Your password
    
    --  [site:name] チーム

en: The language code.
ja: 言語コード。

en: Delete %label
ja: %label を削除

en: Allow user to display all items
ja: ユーザーに全てのアイテムを表示することを許可

en: Select and configure text editors, and how content is filtered when displayed.
ja: テキストエディターとコンテンツが表示されるときにどうフィルターされるかの選択と設定を行います。

en: Aggregator RSS feed
ja: アグリゲーターのRSSフィード

en: Aggregator sources
ja: アグリゲーターソース

en: Find and manage custom blocks.
ja: カスタムブロックの管理と検索

en: Recent comments.
ja: 最近のコメント。

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: Editing languages
ja: 言語を編集

en: All content, by month.
ja: 月ごとの全てのコンテンツ

en: Recent content.
ja: 最近のコンテンツ。

en: All content promoted to the front page.
ja: フロントページに掲載されている全てのコンテンツ

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ja: 特定のタクソノミータームに所属するコンテンツ。

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ja: サイト上の最新のユーザーの一覧を表示します。

en: Who's online block
ja: 現在オンラインのユーザーを表示するブロック

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ja: 最近のアクティブなユーザーの名前と全アクティブユーザーの数を表示します。

en: View edit page
ja: 編集ページを表示

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Narrow
ja: 幅狭

en: Config override test
ja: 設定のオーバーライドのテスト

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
ja: <p>このページはあなたのサイトに共通の言語を追加する能力を与えます。</p><p>もし望みの言語が利用できなければ、カスタム言語を追加する事ができます。</p>

en: Continuing on
ja: 続き

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
ja: <p>このページではあなたのサイトの言語 (カスタム言語も含む) を編集することができます。</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
ja: <p>「言語」ページではこのサイトの言語の追加と編集、削除、並び替えが行えます。</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
ja: <p>サイトに言語を追加するには「言語を追加」ボタンを押してください。</p><p>追加した言語は言語リストに表示され、編集や削除ができるようになります。</p>

en: Reordering languages
ja: 言語の順番を変更

en: Set a language as default
ja: デフォルト言語を設定

en: Modifying languages
ja: 言語を変更

en: Choose the language you want to translate.
ja: 翻訳したい言語を選択してください。

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
ja: 翻訳したい単語または文章を入力してください。単語の一部分のみを入力することも可能です。

en: Filter the search
ja: 検索フィルター

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
ja: まだ翻訳されていないものを翻訳したい場合は、未翻訳の文字列を検索することができます。既存の翻訳を修正したい場合は、翻訳された文字列だけを検索することもできます。

en: Apply your search criteria
ja: 検索条件を適用

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
ja: 検索条件を適用するには<em>フィルター</em>ボタンをクリックしてください。

en: Validate the translation
ja: 翻訳の検証

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Welcome to [site:name]
ja: [site:name]へようこそ

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: A list of new users
ja: 新規ユーザーの一覧

en: There are currently @total users online.
ja: 現在 @total 人のユーザーがオンラインです。

en: There are currently 0 users online.
ja: 現在オンラインのユーザーはいません。

en: A list of users that are currently logged in.
ja: 現在ログインしているユーザーの一覧。

en: Manage view settings
ja: ビューの設定を管理

en: View or edit the configuration.
ja: 設定を閲覧または編集。

en: Displays in this view
ja: このビュー内に表示

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
ja: ディスプレイは結果の表示手段で、例えばページまたはブロックなどです。一つのビューに複数のディスプレイを持たせることが可能で、それらはここにリストされています。

en: View administration
ja: ビューの管理

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
ja: 管理作業を行う - 詳細の追加やクローンの作成など。ドロップダウンボタンをクリックすると利用可能なオプションを見ることができます。

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
ja: どのように結果を出力するかを選択します。例えば、<em>コンテンツ</em>を選択すると、選択されている表示設定を用いて一つ一つのアイテムの全てをで出力できます。<em>フィールド</em>を選択すると、特定のフィールドのみを結果に出力することができます。モジュールをインストールすることで Drupal のベース機能を<em>拡張</em>し、様々なフォーマットを追加することができます。

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
ja: このビューがフィールドを使う場合はこちらにリストされます。フィールドをクリックして設定を変更することができます。

en: Filter your view
ja: ビューをフィルターする

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
ja: フィルターを追加して、出力される結果を制限できます。例えば、<em>掲載されている</em>コンテンツのみを表示する場合、<em>掲載</em>のフィルターを追加して<em>はい</em>を選択します。

en: Filter actions
ja: アクションをフィルターする

en: Add, rearrange or remove filters.
ja: フィルターを追加、並べ替えまたは削除。

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
ja: 結果の出力順序を制御します。設定を行うには有効な並び替えルールをクリックしてください。

en: Sort actions
ja: アクションをソート

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
ja: ソートのルールを追加、並べ替えまたは削除。

en: Show a preview of the view output.
ja: ビューアウトプットのプレビューを表示。

en: A list of classes that will be provided in the "Styles" dropdown. Enter one or more classes on each line in the format: element.classA.classB|Label. Example: h1.title|Title. Advanced example: h1.fancy.title|Fancy title.<br />These styles should be available in your theme's CSS file.
ja: このクラスリストは「スタイル」のドロップダウンに追加されます。行ごとに次のフォーマットで入力してください: element.classA.classB|Label。 例: h1.title|タイトル。 高度な例: h1.fancy.title|ファンシータイトル。<br />これらのスタイルはテーマのCSSファイルで使用できるようにする必要があります。

en: The English name of the language.
ja: 言語の英語名称。

en: The native name of the language.
ja: 言語のネイティブ名称。

en: The language direction. (0 = LTR, 1 = RTL)
ja: 言語の表記の方向 (0 = LTR, 1 = RTL)

en: Whether the language is enabled.
ja: 言語を有効にするかどうか。

en: PHP formula to get plural indexes.
ja: 複数形のインデックスを取得するための PHP 式。

en: Path prefix used for this language.
ja: この言語で使用されるパスの接頭辞。

en: The language weight when listed.
ja: 一覧中の言語のウェイト。

en: Location of the JavaScript translation file.
ja: JavaScript 翻訳ファイルの場所。

en: Mismatched entity and/or field definitions
ja: エンティティやフィールドの定義が不一致

en: Fallback sort expose settings
ja: フォールバック・ソートの公開設定

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
ja: すべての場合は空白にします。それ以外の場合は、最初に選択された用語ではなく「任意」がデフォルトになります。

en: width @data.width
ja: 横幅 @data.width

en: height @data.height
ja: 高さ @data.height

en: Administer workflows
ja: ワークフローの管理

en: This entity (%type: %label) cannot be referenced.
ja: エンティティ (%type: %label) を参照できません。

en: This entity (%type: %id) cannot be referenced.
ja: このエンティティ (%type: %id) は参照できません。

en: Content type where this field is in use.
ja: フィールドが使用されているコンテンツタイプ

[ctx: Validation]
en: File Validation
ja: ファイルバリデーション

en: The alias %alias could not be added because it is already in use in this language with different capitalization: %stored_alias.
ja: %alias のエイリアスはこの言語内で既に違う大文字・小文字の組み合わせで使用されているため追加することができませんでした: %stored_alias。

en: A default base theme using Drupal 8.0.0's core markup and CSS.
ja: Drupal 8.0.0 コアのマークアップとCSSを使用するデフォルトのベーステーマです。

en: There are no changes to import.
ja: インポートすべき変更はありません。

en: Another request may be importing configuration already.
ja: 別のリクエストがすでに設定をインストール中かもしれません。

en: Importing configuration
ja: 構成のインポート中

en: Starting configuration import.
ja: 構成のインポートを開始しています。

en: Configuration import has encountered an error.
ja: 構成のインポートでエラーが発生しました。

en: The configuration import failed for the following reasons:
ja: 構成のインポートは以下の理由で失敗しました。

en: Current workspace
ja: 現在のワークスペース

en: Workspace switcher
ja: ワークスペーススイッチャー

en: HEAD method settings
ja: HEAD メソッドの設定

en: PUT method settings
ja: PUT メソッドの設定

en: Delete transition
ja: 遷移の削除

en: Update any media
ja: 任意のメディアを更新

en: Delete media
ja: メディアを削除

en: Delete any media
ja: 任意のメディアを削除

en: Media name
ja: メディア名

en: Media revisions
ja: メディアのリビジョン

en: Install configuration
ja: 構成をインストール

en: The following changes were detected in the entity type and field definitions. @updates
ja: エンティティー・タイプおよびフィールドの定義で、次の変更が検出されました。@updates

en: Show &mdash; @configuration.label
ja: &mdash; @configuration.label を表示

en: Hide &mdash; @configuration.label
ja: &mdash; @configuration.label を非表示

en: BigPipe no-JS check
ja: BigPipe JS なしチェック

en: Session exists
ja: セッションが存在

en: Add workspace
ja: ワークスペースの追加

en: Workspaces
ja: ワークスペース

en: Edit workspace %label
ja: ワークスペース %label を編集

en: Workspace ID
ja: ワークスペースID

en: Workspace %info has been created.
ja: ワークスペース %info を作成しました。

en: The workspace could not be saved.
ja: ワークスペースを保存できませんでした。

en: The workspace ID.
ja: ワークスペースのID。

en: @bundle_type is @bundles or @last
ja: @bundle_type が @bundles または @last

en: @bundle_type is @bundle
ja: @bundle_type が @bundle

en: text format
ja: テキストフォーマット

en: Default configuration hash
ja: デフォルト構成ハッシュ

en: Label of the action
ja: アクションのラベル

en: The first mlid in the materialized path. If N = depth, then pN must equal the mlid. If depth > 1 then p(N-1) must equal the parent link mlid. All pX where X > depth must equal zero. The columns p1 .. p9 are also called the parents.
ja: マテリアライズドパス内の1番目のmlid。N = depth の場合、pN は mlid に等しくなります。depth > 1 の場合、p(N-1) は親リンクの mlid に等しくなります。X > depth の場合、pX はすべてゼロとなります。p1 から p9 のカラムは親とも呼ばれます。

en: Authored on @date
ja: 作成日 @date

en: Enter the value for the sizes attribute, for example: %example_sizes.
ja: サイズ属性の値を入力してください。例: %example_sizes 。

en: Unique machine name of the vocabulary.
ja: ボキャブラリのユニークなマシン名です。

en: Field %field set in %filter is not usable for this filter type. Combined field filter only works for simple fields.
ja: %filter に設定されているフィールド %field は、このフィルター・タイプには使用できません。結合フィールド・フィルターは、単純フィールドでのみ機能します。

en: Renders an entity in a view mode.
ja: ビューモードでエンティティを描画します。

en: Add @entity-type
ja: @entity-type を追加

en: Revision create time
ja: リビジョン作成時間

en: Is default revision
ja: デフォルトのリビジョンである

en: The moderation state of this piece of content.
ja: コンテンツのモデレーションの状態です。

en: Moderation control
ja: モデレーションの制御

en: Revisions must be required when moderation is enabled.
ja: モデレーションが有効である場合は、リビジョンが必要です。

en: Revisions are required.
ja: リビジョンは必須です。

en: The moderation state has been updated.
ja: モデレーションの状態を更新しました。

en: When content reaches this state it should be published.
ja: コンテンツがこの状態になると公開されます。

en: Default revision
ja: デフォルトのリビジョン

en: When content reaches this state it should be made the default revision; this is implied for published states.
ja: コンテンツは、この状態になるとデフォルト・リビジョンになります。公開済みの状態ではこれが暗黙的に想定されます。

[ctx: Validation]
en: Valid moderation state
ja: 有効なモデレーション状態

[ctx: decimal places]
en: Scale
ja: スケール

en: If this style is in use on the site, you may select another style to replace it. All images that have been generated for this style will be permanently deleted. If no replacement style is selected, the dependent configurations might need manual reconfiguration.
ja: このスタイルがサイトで使用されている場合は、別のスタイルを選択して置き換えることができます。このスタイル用に生成されたすべての画像は完全に削除されます。置換用のスタイルが選択されていない場合、これに依存した構成は手動で再構成する必要があります。

en: All images that have been generated for this style will be permanently deleted. The dependent configurations might need manual reconfiguration.
ja: このスタイル用に生成されたすべての画像は完全に削除されます。場合によっては、依存する構成を手動で再構成する必要があります。

en: - No replacement -
ja: - 置換なし -

en: Antigua & Barbuda
ja: アンティグア・バーブーダ

en: Divider
ja: 区切り線

en: The BigPipe module sends pages with dynamic content in a way that allows browsers to show them much faster. For more information, see the <a href=":big_pipe-documentation">online documentation for the BigPipe module</a>.
ja: BigPipe モジュールはブラウザのページ表示がずっと速くなる形で動的なコンテンツのあるページを送信します。詳しくは <a href=":big_pipe-documentation">BigPipe モジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: The module requires no configuration. Every part of the page contains metadata that allows BigPipe to figure this out on its own.
ja: このモジュールは設定が必要ありません。ページのすべてのパーツは BigPipe が理解できるメタ情報を含んでいます。

en: Size of email field
ja: メールアドレスフィールドの長さ

en: Did not save to map table due to NULL value for key field @field
ja: キー・フィールド @field に NULL 値が入っているためにマップ・テーブルが保存されませんでした

en: A boolean indicating whether the node is visible on the front page.
ja: ノードがフロントページに表示されるかどうかを示す真偽値。

en: A boolean indicating whether the node should sort to the top of content lists.
ja: ノードがコンテンツリストの上部に配置されるかどうかを示す真偽値。

en: Default argument validator
ja: デフォルトの引数バリデーター

en: The %handler_type %handler uses a relationship that has been removed.
ja: %handler_type %handler が、削除された関係を使用しています。

en: Operations on Unicode strings are emulated on a best-effort basis. Install the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring extension</a> for improved Unicode support.
ja: Unicode 文字列に対する操作はベストエフォートベースでエミュレートされます。 Unicode のサポートを改善するには <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring 拡張</a>をインストールしてください。

en: Multibyte string function overloading in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.func_overload</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ja: PHP のマルチバイト文字列関数のオーバーロードが有効になっています。これは無効にされなくてはなりません。 php.ini の <em>mbstring.func_overload</em> 設定を確認してください。詳しくは <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring ドキュメント</a> を参照してください。

en: Multibyte string input conversion in PHP is active and must be disabled. Check the php.ini <em>mbstring.encoding_translation</em> setting. Please refer to the <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring documentation</a> for more information.
ja: PHP のマルチバイト文字列入力変換が有効になっています。これは無効にされなくてはなりません。 php.ini の <em>mbstring. encoding_translation</em> 設定を確認してください。詳しくは <a href="http://php.net/mbstring">PHP mbstring ドキュメント</a> を参照してください。

en: The %entity_type entity type needs to be installed.
ja: エンティティタイプ %entity_type をインストールする必要があります。

en: The %entity_type entity type needs to be updated.
ja: エンティティタイプ %entity_type は更新が必要です。

en: The %field_name field needs to be installed.
ja: %field_name フィールドをインストールする必要があります。

en: The %field_name field needs to be updated.
ja: %field_name フィールドをアップデートする必要があります。

en: The %field_name field needs to be uninstalled.
ja: %field_name フィールドをアンインストールする必要があります。

en: Custom text: @true_label / @false_label
ja: カスタムテキスト: @true_label / @false_label

en: Display: @true_label / @false_label
ja: 表示: @true_label / @false_label

en: An icon that links to the feed URL
ja: フィード URL にリンクするアイコン

en: Parent website of the feed.
ja: フィードの親ウェブサイト。

en: Parent website's description of the feed.
ja: 親サイトのフィードの説明。

en: Check my spelling as I type
ja: 文字入力時にスペルをチェックする

en: By default, CKEditor is configured to leverage your browser's spell check capability. Make sure your browser's spell checker is enabled in your browser's settings. To access suggested corrections for misspelled words, it may be necessary to hold the <em>Control</em> or <em>command</em> (Mac) key while right-clicking the misspelling.
ja: デフォルトでは、CKEditor がブラウザーのスペル・チェック機能を利用するように構成されます。ブラウザーの設定でブラウザーのスペル・チェッカーが有効になっていることを確認してください。つづりが誤っている単語の修正候補を表示するには、<em>Ctrl</em> キーまたは<em>コマンド</em>・キー (Mac) を押しながら対象の単語を右クリックします。

en: Language list ID
ja: 言語リストID

en: United Nations' official languages
ja: 国連の公用語

en: All @count languages
ja: 全@count言語

en: The list of languages to show in the language dropdown. The basic list will only show the <a href=":url">six official languages of the UN</a>. The extended list will show all @count languages that are available in Drupal.
ja: 言語ドロップダウンに表示する言語のリスト。基本のリストには、<a href=":url">国連の 6 つの公用語</a>のみが表示されます。拡張リストには、Drupal で使用可能な @count 個の言語がすべて表示されます。

en: There is not enough memory available to PHP to change this theme's color scheme. You need at least %size more. Check the <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP documentation</a> for more information.
ja: このテーマのカラースキームを変更するのに十分なメモリを PHP が利用できません。少なくとも %size 以上のメモリが必要です。詳しくは <a href="http://php.net/manual/ini.core.php#ini.sect.resource-limits">PHP ドキュメント</a>をご覧ください。

en: The GD library for PHP is enabled, but was compiled without PNG support. Check the <a href="http://php.net/manual/ref.image.php">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ja: PHP の GD ライブラリが有効になっていますが、これは PNG サポートなしでコンパイルされています。これを修正するための情報は <a href="http://php.net/manual/ref.image.php">PHP image ドキュメント</a>をご覧ください。

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Check the <a href="http://php.net/manual/book.image.php">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ja: PHP の GD ライブラリが見つからないか古くなっています。これを修正するための情報は <a href="http://php.net/manual/book.image.php">PHP image ドキュメント</a>をご覧ください。

en: Completed step @current of @total.
ja: @total 中 @current ステップが完了。

en: This site has only a single language enabled. <a href=":language_url">Add at least one more language</a> in order to translate content.
ja: このサイトには有効化された言語がひとつだけあります。コンテンツを翻訳するには<a href=":language_url">少なくとも 1 つ以上の言語を追加してください</a>。

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See <a href="http://php.net/manual/function.strtotime.php">strtotime</a> for more details.
ja: 現在の日付に対する時間を記述してください。具体例は「 +90 days 」 (フィールドが作成された日から 90 日後) や「 +1 Saturday 」 (次の日曜日) です。詳しくは <a href="http://php.net/manual/function.strtotime.php">strtotime</a> をご覧ください。

en: The type of the log entry, for example "user" or "page not found".
ja: ログエントリーのタイプ。「ユーザー」や「ページが見つかりません」など。

en: The %field_type_label field type is used in the following field: @fields | The %field_type_label field type is used in the following fields: @fields
ja[0]: %field_type_label のフィールドタイプは次のフィールドに使用されています: @fields
ja[1]: %field_type_label のフィールドタイプは次のフィールドに使用されています: @fields

en: File MIME Type
ja: ファイル MIME タイプ

en: Hypermedia APIs are a style of Web API that uses URIs to identify resources and the <a href="http://wikipedia.org/wiki/Link_relation">link relations</a> between them, enabling API consumers to follow links to discover API functionality.
ja: ハイパーメディア API は、URI を使用してリソースやリソース間の<a href="http://wikipedia.org/wiki/Link_relation">リンク・リレーション</a>を特定する Web API のスタイルです。これにより、API 利用者はリンクをたどって API の機能を知ることができます。

en: This module is experimental. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
ja: このモジュールは試験的です。<a href=":url">試験的モジュール</a>はテスト目的のためだけに提供されています。自己責任の下に使用してください。

en: You can also configure a minimum and/or maximum resolution for uploaded images. Images that are too small will be rejected. Images that are to large will be resized. During the resizing the <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image will be lost.
ja: アップロードされたイメージの最小解像度と最大解像度を構成することもできます。小さすぎるイメージは拒否されます。大きすぎるイメージはサイズが変更されます。サイズ変更の際に、イメージ内の <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF データ</a>が失われます。

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTH×HEIGHT (e.g. 640×480). Leave blank for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height. Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
ja: 横幅x高さ (例: 640x480) で表される、許可する最大の画像サイズ。空欄にすると無制限となります。大きな画像がアップロードされると、画像はこの値で指定した横幅と高さにリサイズされます。アップロードした画像はリサイズされると<a href="https://ja.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF データ</a>が失われます。

en: The Language module allows you to configure the languages used on your site, and provides information for the <a href=":content">Content Translation</a>, <a href=":interface">Interface Translation</a>, and <a href=":configuration">Configuration Translation</a> modules, if they are enabled. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the Language module</a>.
ja: 言語モジュールは、サイトで使用される言語を設定することができ、彼らが有効な場合、<a href=":content">コンテンツの翻訳</a>、<a href=":interface">インターフェイスの翻訳</a>と<a href=":configuration">構成翻訳</a>モジュールを情報を提供します。詳細については、<a href=":doc_url">言語モジュールのオンライン マニュアル</a>を参照してください。

en: The domain names to use for these languages. <strong>Modifying this value may break existing URLs. Use with caution in a production environment.</strong> Example: Specifying "de.example.com" as language domain for German will result in a URL like "http://de.example.com/contact".
ja: これらの言語に使用するドメイン名。<strong>この値に変更を加えると、既存の URL が動作しなくなります。</strong> 例: ドイツ語の言語ドメインとして「de.example.com」を指定すると、URL は「http://de.example.com/contact」のようになります。

en: URL query key value pairs
ja: URL クエリーのキーと値のペア

en: URL fragment
ja: URL フラグメント

en: Operation stopped by request
ja: リクエストにより処理が停止しました

en: Operation on @migration failed
ja: @migration の処理が失敗しました

en: Operation on @migration skipped due to unfulfilled dependencies
ja: @migration の処理は依存が満たされていないためにスキップされました

en: Currently upgrading @migration (@current of @max total tasks)
ja: 現在 @migration をアップグレード中 ( @max 個のタスクのうち @current )

en: Upgrade process not completed
ja: アップグレードを完了できませんでした

en: Congratulations, you upgraded Drupal!
ja: アップグレードに成功しました！

en: Review the detailed upgrade log
ja: アップグレードログの詳細をレビュー

en: Source ID @source_id: @message
ja: ソース ID @source_id: @message

en: Completed 1 upgrade task successfully | Completed @count upgrade tasks successfully
ja[0]: 1つのアップグレードタスクが正常に完了しました。
ja[1]: @count個のアップグレードタスクが正常に完了しました。

en: 1 upgrade failed | @count upgrades failed
ja[0]: 1つのアップグレードに失敗
ja[1]: @countつのアップグレードに失敗

en: Put this site into <a href=":url">maintenance mode</a>.
ja: このサイトを<a href=":url">メンテナンスモード</a>にする。

en: Source database
ja: ソースデータベース

en: Provide credentials for the database of the Drupal site you want to upgrade.
ja: アップグレードする Drupal サイトのデータベースの資格情報を入力します。

en: Source files
ja: ソースファイル

en: Review upgrade
ja: アップグレードのレビュー

en: Perform upgrade
ja: アップグレードを実行

en: Running upgrade
ja: 実行中のアップグレード

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
ja: <a href=":permissions">権限のページ</a>で「管理用テーマを閲覧」できる役割を制御します。

en: Create and manage fields, forms, and display settings for your content.
ja: コンテンツのフィールドとフォーム、表示設定の作成と管理。

en: The language code of the URL alias.
ja: URL エイリアスの言語コード。

en: The Syslog module logs events by sending messages to the logging facility of your web server's operating system. Syslog is an operating system administrative logging tool that provides valuable information for use in system management and security auditing. Most suited to medium and large sites, Syslog provides filtering tools that allow messages to be routed by type and severity. For more information, see the <a href=":syslog">online documentation for the Syslog module</a>, as well as PHP's documentation pages for the <a href="http://php.net/manual/function.openlog.php">openlog</a> and <a href="http://php.net/manual/function.syslog.php">syslog</a> functions.
ja: Syslog モジュールは、Web サーバーのオペレーティング・システムのロギング機能にメッセージを送信することで、イベントをログに記録します。Syslog は、システム管理とセキュリティー監査に役立つ情報を提供する、オペレーティング・システムの管理ロギング・ツールです。中規模から大規模のサイトに適している Syslog は、メッセージをタイプと重大度によって振り分けることのできるフィルタリング・ツールとなります。詳しくは、<a href=":syslog">Syslog モジュールのオンライン資料</a>、および PHP の <a href="http://php.net/manual/function.openlog.php">openlog</a> 関数と <a href="http://php.net/manual/function.syslog.php">syslog</a> 関数に関する資料ページを参照してください。

en: Experimental modules found: %module_list. <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
ja: 実験用のジュールが見つかりました: %module_list。<a href=":url">実験用のモジュール</a>はテスト目的でのみ提供されています。自己責任で使用してください。

en: PHP OPcode caching can improve your site's performance considerably. It is <strong>highly recommended</strong> to have <a href="http://php.net/manual/opcache.installation.php" target="_blank">OPcache</a> installed on your server.
ja: PHP OPcode キャッシングはサイトのパフォーマンスを大幅に改善します。<a href="http://php.net/manual/ja/opcache.installation.php" target="_blank">OPcache</a> がサーバーにインストールされていることを<strong>お勧め</strong>します。

en: Protection disabled
ja: 保護が無効

en: Experimental modules
ja: 実験用モジュール

en: Are you sure you wish to enable experimental modules?
ja: 試験的モジュールを有効にしますか?

en: <a href=":url">Experimental modules</a> are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
ja: <a href=":url">試験的モジュール</a>はテスト目的のためだけに提供されています。自己責任で使用してください。

en: The following modules are experimental: @modules
ja: 実験的なモジュール: @modules

en: The GD Library for PHP is enabled, but was compiled without support for functions used by the rotate and desaturate effects. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://php.net/manual/book.image.php">the PHP manual</a>.
ja: PHP の GD ライブラリーが有効になっていますが、回転と彩度低減の効果で使用される関数のサポートなしでコンパイルされています。おそらく PHP にバンドルされている GD ライブラリーではなく、http://www.libgd.org からの公式な GD ライブラリーを使用してコンパイルされています。バンドルされている GD ライブラリーを使用し、--with-gd を指定して PHP を再コンパイルする必要があります。<a href="http://php.net/manual/book.image.php">PHP のマニュアル</a>を参照してください。

en: The vocabulary name.
ja: ボキャブラリーの名前。

en: Name (autocomplete)
ja: 名前 (自動補完)

en: The user or author name. Uses an autocomplete widget to find a user name, the actual filter uses the resulting user ID.
ja: ユーザー名または投稿者名。オートコンプリート・ウィジェットを使用してユーザー名が検出されます。実際のフィルターでは、結果として得られたユーザー ID が使用されます。

en: When printing URL paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ja: URL パスを出力する際に、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。大/小文字を区別する比較を行う Postgres を使用しない場合は、この設定を使用しないでください。

en: Specify which display or custom URL this display will link to.
ja: この表示のリンク先となる表示またはカスタム URL を指定します。

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under pager. You can override the URL at the link display setting.
ja: これにより、このビューの下にページ・ビューにリンクする詳細情報リンクが追加されます。ページ・ビューが複数ある場合は、ページャーの下の「表示にリンク」セクションで指定された表示がリンク先となります。表示にリンクする設定で URL をオーバーライドできます。

en: When printing URL paths, how to transform the case of the filter value.
ja: URL パスを出力する際に、フィルター値の大文字と小文字をどのように変換するか。

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank. Only letters, digits and the dot ("."), hyphen ("-"), underscore ("_"), and tilde ("~") characters are allowed.
ja: URLの ? の後ろに現れ、このフィルターの識別に利用されます。空白にすることはできません。英数字とドット(".")、ハイフン("-")、アンダースコア("_")、チルダ("~")のみ使用できます。

en: This identifier has illegal characters.
ja: この識別子には無効な文字が使用されています。

en: The field that is going to be used as the OPML URL attribute for each row.
ja: 各行で OPML の URL 属性として使用されるフィールド。

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name],
    
    あなたの[site:name]のアカウンがブロックされました。
    
    --  [site:name] team

en: Module Permissions
ja: モジュールの権限

en: workspace
ja: ワークスペース

en: Activate Workspace
ja: ワークスペースをアクティブにする

en: Would you like to activate the %workspace workspace?
ja: %workspace ワークスペースをアクティブにしますか？

en: The workspace name.
ja: ワークスペースの名前。

en: The workspace owner.
ja: ワークスペースの所有者。

en: Bundle assigned to the auto-created entities.
ja: 自動作成エンティティに割り当てられるバンドル。

en: Add a new @entity_type.
ja: 新しい @entity_type を追加。

en: There is no @entity_type yet. @add_link
ja: @entity_type はまだありません。 @add_link

en: Store new items in
ja: 新しいアイテムの保存先

en: Users with the <em>Administer blocks</em> permission can create and edit custom block types with fields and display settings, from the <a href=":types">Block types</a> page in the Custom block library. For more information about managing fields and display settings, see the <a href=":field-ui">Field UI module help</a>.
ja: <em>ブロックを管理</em>パーミッションを持つユーザーはカスタムブロックライブラリの<a href=":types">ブロックタイプ</a>のページからカスタムブロックタイプのフィールドと表示の設定を作成・変更することができます。フィールドと表示の設定の管理方法について詳しくは<a href=":field-ui">Field UI モジュールヘルプ</a>をご覧ください。

en: Users with the <em>Administer blocks</em> permission can create, edit, and delete custom blocks of each defined custom block type, from the <a href=":block-library">Blocks</a> page in the Custom block library. After creating a block, place it in a region from the <a href=":blocks">Block layout</a> page; see the <a href=":block_help">Block module help</a> for more information about placing blocks.
ja: <em>ブロックを管理</em>の権限を持つユーザーはカスタムブロックライブラリの<a href=":block-library">ブロック</a>ページから定義された各カスタムブロックタイプのカスタムブロックを作成、編集、削除することができます。ブロックの作成後に<a href=":blocks">ブロックレイアウト</a>ページでブロックをリージョンに配置してください。ブロックの配置について詳しくは<a href=":block_help">Block モジュールヘルプ</a>をご覧ください。

en: Blocks in the block library belong to <a href=":types">Custom block types</a>, each with its own fields and display settings. After creating a block, place it in a region from the <a href=":blocks">Block layout</a> page.
ja: ブロックライブラリのブロックは、固有のフィールドと表示設定を持つ<a href=":types">カスタムブロックタイプ</a>に所属します。ブロックの作成後に<a href=":blocks">ブロックレイアウト</a>ページでブロックをリージョンに配置してください。

en: Each block type has its own fields and display settings. Create blocks of each type on the <a href=":block-library">Blocks</a> page in the custom block library.
ja: 各ブロックタイプにはフィールドと表示の設定があります。カスタムブロックライブラリの<a href=":block-library">ブロック</a>ページでそれぞれのタイプのブロックを作成します。

en: Describe this comment type. The text will be displayed on the <em>Comment types</em> administration overview page.
ja: このコメントタイプを説明してください。このテキストは<em>コメントタイプ</em>管理の概要ページに表示されます。

en: For more information, refer to the help listed on this page or to the <a href=":docs">online documentation</a> and <a href=":support">support</a> pages at <a href=":drupal">drupal.org</a>.
ja: 詳しくは、このページのヘルプを参照するか、<a href=":drupal">drupal.org</a> で<a href=":docs">オンライン資料</a>や<a href=":support">サポート</a>・ページを参照してください。

en: There is currently nothing in this section.
ja: このセクションには現在何もありません。

en: Module overviews
ja: モジュールの概要

en: Module overviews are provided by modules. Overviews available for your installed modules:
ja: 各モジュールでモジュールの概要が提供されています。インストールされているモジュールで提供されている概要:

en: A serialized array of options to set on the URL, such as a query string or HTML attributes.
ja: URL で設定するオプションをシリアライズした配列 (照会ストリングや HTML 属性など)。

en: Source database does not contain a recognizable Drupal version.
ja: ソース・データベースに認識可能な Drupal バージョンが含まれていません。

en: The System module provides pages for managing basic site configuration, including <a href=":date-time-settings">Date and time formats</a> and <a href=":site-info">Basic site settings</a> (site name, email address to send mail from, home page, and error pages). Additional configuration pages are listed on the main <a href=":config">Configuration page</a>.
ja: システム・モジュールは、基本的なサイト構成を管理するためのページを提供します。これには、<a href=":date-time-settings">日付と時刻の形式</a>や<a href=":site-info">基本的なサイト設定</a> (サイト名、メール送信元の E メール・アドレス、ホーム・ページ、エラー・ページ) などが含まれます。追加の構成ページは、メインの<a href=":config">「構成」ページ</a>にリストされます。

en: Basic site settings
ja: サイトの基本設定

en: Select and configure themes.
ja: テーマの選択と設定をする。

en: Configure the location of uploaded files and how they are accessed.
ja: アップロードされたファイルの場所とアクセス方法の設定。

en: Configure the site description, the number of items per feed, and whether feeds should be titles/teasers/full-text.
ja: サイトの説明やフィードごとのアイテムの数、フィードをタイトル・ティーザー・フルテキストのどれにするかを設定します。

en: Configure and use development tools.
ja: 開発ツールの使用と設定をします。

en: Take the site offline for updates and other maintenance tasks.
ja: アップデートとその他のメンテナンス作業をするためにサイトをオフラインにします。

en: Configure caching and bandwidth optimization.
ja: キャッシュと帯域幅を最適化する設定を行ないます。

en: Configure the display of error messages and database logging.
ja: エラーメッセージやデータベースロギングの表示方法を設定します。

en: Configure regional settings, localization, and translation.
ja: 地域の設定、ローカライゼーション、および翻訳の設定をします。

en: Configure the locale and timezone settings.
ja: 場所とタイムゾーンの設定。

en: Configure how dates and times are displayed.
ja: 日付と時刻の表示方法を設定。

en: Configure site search, metadata, and search engine optimization.
ja: サイト内検索とメタデータ、検索エンジン最適化の設定をします。

en: Configure basic site settings, actions, and cron.
ja: サイトの基本設定、アクションとクロンを設定。

en: Configure the administrative user interface.
ja: 管理ユーザーインターフェイスを設定します。

en: Manage the content workflow.
ja: コンテンツのワークフローを管理します。

en: Configure content formatting and authoring.
ja: コンテンツのフォーマットと作成の設定をします。

en: Get a status report about your site's operation.
ja: サイトの稼働状態をレポートします。

en: Tours
ja: ツアー

en: Tours guide you through workflows or explain concepts on various user interface pages. The tours with links in this list are on user interface landing pages; the tours without links will show on individual pages (such as when editing a View using the Views UI module). Available tours:
ja: ツアーでは、ワークフローやユーザー・インターフェースの各ページに関する概念が説明されます。このリストに示すリンク付きのツアーは、ユーザー・インターフェースのランディング・ページに表示されます。リンク付きでないツアーは個々のページに表示されます (ビュー UI モジュールでビューを編集する場合など)。提供されているツアー:

en: Delete @entity_type
ja: @entity_type を削除する

en: View the latest version
ja: 最新バージョンを表示

en: Allowed Tags
ja: 許可するタグ

[ctx: Entity type label]
en: @count @label | @count @label entities
ja[0]: @count @label
ja[1]: @count @label エンティティ

en: Changed year + month
ja: 変更した年 + 月

en: Changed year
ja: 変更した年

en: Changed month
ja: 変更した月

en: Changed day
ja: 変更した日

en: Changed week
ja: 変更した週

en: content item
ja: コンテンツのアイテム

en: content items
ja: コンテンツのアイテム

en: Create a new workspace
ja: 新しいワークスペースを作成

en: View own workspace
ja: 自分のワークスペースを表示

en: View any workspace
ja: 任意のワークスペースを表示

en: Edit own workspace
ja: 自分のワークスペースを編集

en: Edit any workspace
ja: 任意のワークスペースを編集

en: Delete own workspace
ja: 自分のワークスペースを削除

en: Delete any workspace
ja: 任意のワークスペースを削除

en: Is Latest Revision
ja: 最新のリビジョン

en: Restrict the view to only revisions that are the latest revision of their entity.
ja: エンティティーの最新リビジョンであるリビジョンのみにビューを制限します。

en: Sends pages using the BigPipe technique that allows browsers to show them much faster.
ja: BigPipe 技術を使用してページを送信します。ブラウザでのページ表示が速くなります。

en: The Migrate Drupal UI module has been enabled. Proceed to the <a href=":url">upgrade form</a>.
ja: Migrate Drupal UI モジュールが有効化されました。<a href=":url">アップグレードフォーム</a>に進んでください。

en: Provides a user interface for migrating from older Drupal versions.
ja: 古いバージョンの Drupal からのマイグレーションのためのユーザー・インタフェースを提供します。

en: Save media
ja: メディアを保存

en: Parent path
ja: 親パス

en: Selected combination of day and month is not valid.
ja: 選択された月日の組み合わせは正しくありません。

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href=":logout">log out</a> and try using the link again.
ja: 別のユーザー (%other_user) がこのコンピューター上でサイトに既にログインしている一方で、ユーザー %resetting_user のワンタイム・リンクを使用しようとしました。<a href=":logout">ログアウト</a>し、リンクをもう一度使用してみてください。

en: The import failed with the following message: %message
ja: インポートは次のメッセージを出して失敗しました: %message

en: Size: %width x %height pixels
ja: サイズ: %width x %height ピクセル

en: Numeric values from the statistics module
ja: Statistics モジュールからの数値

en: The most recent time the node has been viewed
ja: ノードを最新見られたとき

en: Expand all menu links
ja: すべてのメニューリンクを展開

en: Publish media
ja: メディアを掲載

en: Unpublish media
ja: メディアを非掲載

en: Determines if a password needs hashing
ja: パスワードのハッシュ化が必要な場合に決める

en: There is @count entity with @delta or more values in this field. | There are @count entities with @delta or more values in this field.
ja[0]: このフィールドに @delta 個以上の値を持つ @count 個のエンティティがあります。
ja[1]: このフィールドに @delta 個以上の値を持つ @count 個のエンティティがあります。

en: The upload directory %directory for the file field %name could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
ja: ファイルフィールド%nameのアップロードディレクトリ %directory を作成できなかったか、またはアクセスできませんでした。そのため、新たにアップロードされたファイルをこのディレクトリに保存することができず、アップロードはキャンセルされました。

en: Multilingual support.
ja: 多言語サポート。

en: Lock language.
ja: 言語をロックします。

en: %type: @message in %function (line %line of %file) @backtrace_string.
ja: %type: %function 内 @message (%file の %line 行目) @backtrace_string.

en: Starting execution of @module_cron().
ja: @module_cron()の実行を開始します。

en: Starting execution of @module_cron(), execution of @module_previous_cron() took @time.
ja: @module_cron()の実行を開始、@module_previous_cron()の実行には@timeかかりました。

en: Execution of @module_previous_cron() took @time.
ja: @module_previous_cron()の実行には@timeかかりました。

en: There is content for the entity type: @entity_type. <a href=":url">Remove @entity_type_plural</a>.
ja: エンティティタイプ @entity_type のコンテンツが存在します。 <a href=":url">@entity_type_pluralを削除してください。</a>.

en: Place Blocks
ja: ブロックを配置

en: The book page node.
ja: ブックページのノード。

en: Book Parent
ja: 親ブック

en: Page has Children
ja: ページに子あり

en: Flag indicating whether this book page has children
ja: このブック・ページに子があるかどうかを示すフラグ

en: Has Children
ja: 子あり

en: 1st parent
ja: 1番目の親

en: 2nd parent
ja: 2番目の親

en: 3rd parent
ja: 3番目の親

en: 4th parent
ja: 4番目の親

en: 5th parent
ja: 5番目の親

en: 6th parent
ja: 6番目の親

en: 7th parent
ja: 7番目の親

en: 8th parent
ja: 8番目の親

en: 9th parent
ja: 9番目の親

en: The @parent of book node.
ja: ブック・ノードの @parent。

en: Book @parent
ja: ブックの @parent

en: Add content and child pages to books and manage their hierarchies.
ja: ブックにコンテンツと子ページを追加し、その階層を管理します。

en: Top Level Book from current node
ja: 現行ノードからの最上位ブック

en: Each style must have a unique label.
ja: 各スタイルはラベルがユニークである必要があります。

en: View display '@id': Comment field formatter '@name' was disabled because it is using the comment view display '@display' (@mode) that was just disabled.
ja: ビュー表示 '@id': コメント・フィールド・フォーマッター '@name' が使用しているコメント・ビュー表示 '@display' (@mode) が無効になったため、このフォーマッターが無効になりました。

en: The comment entity view mode to be used in this formatter
ja: このフォーマッターで使用されるコメント・エンティティー・ビュー・モード

en: Comments view mode
ja: コメントのビューモード

en: Select the view mode used to show the list of comments.
ja: コメントリストを表示するためにビューモードを選択してください。

en: Comment view mode: @mode
ja: コメントのビューモード: @mode

en: The configuration objects have different language codes so they cannot be translated:
ja: これらの構成オブジェクトは、言語コードが異なっているため翻訳できません:

en: Message displayed to user on submission
ja: 送信時にユーザーに表示されるメッセージ

en: Redirect path on submission
ja: 送信時のリダイレクトパス

en: The message to display to the user after submission of this form. Leave blank for no message.
ja: このフォームの送信後にユーザーに表示されるメッセージ。メッセージを表示しない場合はブランクのままにします。

en: Path to redirect the user to after submission of this form. For example, type "/about" to redirect to that page. Use a relative path with a slash in front.
ja: このフォームの送信後にユーザーがリダイレクトされるパス。例えば、「/about」と入力すると、そのページにリダイレクトされます。スラッシュで始まる相対パスを使用してください。

en: The path should start with /.
ja: パスは / で始める必要があります。

en: Use custom display settings for the following @display_context modes
ja: 次の @display_context モードにカスタムの表示設定を使用

en: Manage form modes
ja: フォームモードを管理

en: Storing files
ja: ファイルの格納中

en: Let scale make images larger than their original size.
ja: 元のサイズよりも画像を大きくスケールします。

en: To import files from your current Drupal site, enter a local file directory containing your site (e.g. /var/www/docroot), or your site address (for example http://example.com).
ja: 現在の Drupal サイトからファイルをインポートするには、サイトが含まれているローカル・ファイル・ディレクトリー (例: /var/www/docroot) またはサイトのアドレス (例: http://example.com) を入力します。

en: Use administration theme when editing or creating content
ja: コンテンツを作成または編集する時に管理用テーマを使用

en: Set as current revision
ja: 現在のリビジョンに設定

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "/about" when writing an about page.
ja: このデータにアクセスできる代替パスを指定してください。例えば、アバウトページには「 /about 」と入力します。

en: Administer REST resource configuration
ja: REST リソース構成の管理

en: Supported methods
ja: サポートされているメソッド

en: Supported authentication providers
ja: サポートされている認証プロバイダー

en: REST resource config
ja: REST リソース設定

en: REST resource config ID
ja: REST リソース設定 ID

en: REST resource plugin id
ja: REST リソースプラグイン ID

en: REST resource configuration granularity
ja: REST リソース構成の細分度

en: REST resource configuration
ja: REST リソース構成

en: Authentication Provider
ja: 認証プロバイダー

en: No authentication is set
ja: 認証が設定されていません

en: The supported authentication methods for this view
ja: このビューでサポートされる認証方式

en: Control default display settings for your site, across all themes. Use theme-specific settings to override these defaults.
ja: テーマ全体にわたってのデフォルトの表示設定をコントロールします。テーマごとの固有の設定で、これらの設デフォルトの設定をオーバーライドすることができます。

en: administration theme
ja: 管理用テーマ

en: Are you sure you want to delete all @entity_type_plural?
ja: @entity_type_plural をすべて削除しますか?

en: This action cannot be undone.<br />Make a backup of your database if you want to be able to restore these items.
ja: この処理を元に戻すことはできません。<br />これらの項目を復元できるようにする場合は、データベースのバックアップを作成してください。

en: Delete all @entity_type_plural
ja: すべての @entity_type_plural を削除します

en: There are 0 @entity_type_plural to delete.
ja: 削除する @entity_type_plural がありません。

en: Deleting @entity_type_plural
ja: 削除中 @entity_type_plural

en: Deleting items... Completed @percentage% (@current of @total).
ja: アイテムを削除中... @percentage% 完了 (@total中@current).

en: All @entity_type_plural have been deleted.
ja: 全ての @entity_type_plural を削除しました。

en: Page element display
ja: ページ要素の表示

en: Use the logo supplied by the theme
ja: テーマが提供するロゴを使用

en: Your shortcut icon, or favicon, is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
ja: ショートカットアイコンまたはお気に入りアイコンは、殆どのブラウザでアドレスバーとブックマークに表示されます。

en: Use the favicon supplied by the theme
ja: テーマが提供するお気に入りアイコンを使用

en: Upload favicon image
ja: お気に入りアイコン画像をアップロード

en: Apply to selected items
ja: 選択したアイテムに適用

en: Access tours
ja: アクセスツアー

en: Recommendations to make your password stronger:
ja: パスワードを強化するための推奨事項:

en: Unrecognized username or password. <a href=":password">Forgot your password?</a>
ja: ユーザー名またはパスワードを認識できません。<a href=":password">パスワードをお忘れですか?</a>

en: Combine multiple fields together and search by them.
ja: 複数のフィールドを結合し、それらのフィールドで検索します。

en: Field %field set in %filter is not set in display %display.
ja: %filter に設定されているフィールド %field が、表示 %display で設定されていません。

en: %display: %filter can only be used on displays that use fields. Set the style or row format for that display to one using fields to use the combine field filter.
ja: %display: %filter は、フィールドを使用する表示でのみ使用できます。結合フィールド・フィルターを使用するには、この表示に対してフィールドを使用するスタイルまたは行フォーマットを設定します。

en: A label is required for the specified operator.
ja: 指定されたオペレーターにはラベルが必要です。

en: A label is required if the value for this item is defined.
ja: この項目に値が定義されている場合は、ラベルが必要です。

en: A value is required if the label for this item is defined.
ja: この項目にラベルが定義されている場合は、値が必要です。

en: Leave empty to show all pages.
ja: 空にすると全てのページで表示されます。

en: Add the default row classes like @classes to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ja: @classes のようなデフォルトの行クラスを追加して出力します。デフォルトでビューが提供するマークアップの量をすばやく減らすことができますが、CSS を適用するのが難しくなります。

en: Views can be created from the <a href=":list">Views list page</a> by using the "Add view" action. Existing views can be managed from the <a href=":list">Views list page</a> by locating the view in the "Enabled" or "Disabled" list and selecting the desired operation action, for example "Edit".
ja: <a href=":list">ビューの一覧ページ</a>で「ビューを追加」アクションを使用してビューを作成できます。既存のビューを管理するには、<a href=":list">ビューの一覧ページ</a>の「有効」または「無効」リストでビューを特定し、目的の操作 (「編集」など) を選択します。

en: responsive image styles
ja: レスポンシブ画像スタイル

en: Status listing and form for the entity's moderation state.
ja: エンティティーのモデレーション状態の状況リストとフォーム。

en: The username of the entity creator.
ja: エンティティ作成者のユーザー名です。

en: The moderation state of the referenced content.
ja: 参照されているコンテンツのモデレーション状態。

en: Content entity type ID
ja: コンテンツのエンティティタイプID

en: The ID of the content entity type this moderation state is for.
ja: このモデレーション状態の対象であるコンテンツ・エンティティー・タイプの ID。

en: Content entity ID
ja: コンテンツのエンティティID

en: The ID of the content entity this moderation state is for.
ja: このモデレーション状態の対象であるコンテンツ・エンティティーの ID。

en: Content entity revision ID
ja: コンテンツのエンティティリビジョンID

en: The revision ID of the content entity this moderation state is for.
ja: このモデレーション状態の対象であるコンテンツ・エンティティーのリビジョン ID。

en: Content moderation state
ja: コンテンツモデレーションの状態

en: content moderation state
ja: コンテンツ・モデレーションの状態

en: content moderation states
ja: コンテンツ・モデレーションの状態

en: Invalid state transition from %from to %to
ja: %fromから%toの状態推移は無効です

en: An automated attempt to create the directory %directory failed, possibly due to a permissions problem. To proceed with the installation, either create the directory and modify its permissions manually or ensure that the installer has the permissions to create it automatically. For more information, see INSTALL.txt or the <a href=":handbook_url">online handbook</a>.
ja: 自動的にディレクトリー %directory を作ろうとしましたが、失敗しました。おそらく権限設定の問題と思われます。インストールを続行するには、手動でディレクトリーを作成し権限設定を行うか、インストーラーが自動的に作成できる権限があるかを確認する必要があります。詳細は、<a href=":handbook_url">オンラインハンドブック</a>の INSTALL.txt をご覧ください。

en: The Datetime Range module provides a Date field that stores start dates and times, as well as end dates and times. See the <a href=":field">Field module help</a> and the <a href=":field_ui">Field UI module help</a> pages for general information on fields and how to create and manage them. For more information, see the <a href=":datetime_do">online documentation for the Datetime Range module</a>.
ja: 日時範囲モジュールは、開始日時と終了日時を格納する日付フィールドを提供します。フィールドに関する一般的な情報やフィールドの作成および管理方法については、<a href=":field">Field モジュールのヘルプページ</a>および<a href=":field_ui">Field UI モジュールのヘルプページ</a>を参照してください。より詳しい情報は、<a href=":datetime_do">Datetime Range モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Datetime Range
ja: 日時の範囲

en: Provides the ability to store end dates.
ja: 終了日を入れる機能を提供します。

en: Date range settings
ja: 日付範囲の設定

en: Default start date type
ja: 開始日のデフォルトタイプ

en: Default start date value
ja: 開始日のデフォルト値

en: Default end date type
ja: 終了日のデフォルトタイプ

en: Default end date value
ja: 終了日のデフォルト値

en: Date range default display format settings
ja: 日付範囲のデフォルトの表示フォーマット設定

en: Date range plain display format settings
ja: 日付範囲のプレーンの表示フォーマット設定

en: Date range custom display format settings
ja: 日付範囲のカスタム表示フォーマットの設定

en: Date range select list display format settings
ja: 日付範囲の選択リストの表示フォーマット設定

en: Date separator
ja: 日付の区切り

en: The string to separate the start and end dates
ja: 開始日と終了日を区切る文字列

en: Separator: %separator
ja: 区切り: %separator

en: Default start date
ja: デフォルトの開始日

en: Set a default value for the start date.
ja: 開始日のデフォルト値を設定します。

en: Set a default value for the end date.
ja: 終了日のデフォルト値を設定します。

en: The relative start date value entered is invalid.
ja: 入力した相対開始日が無効です。

en: The relative end date value entered is invalid.
ja: 入力した相対終了日が無効です。

en: Start date value
ja: 開始日の値

en: Computed start date
ja: 計算された開始日

en: The computed start DateTime object.
ja: 計算された開始 DateTime オブジェクト

en: End date value
ja: 終了日の値

en: Computed end date
ja: 計算された終了日

en: The computed end DateTime object.
ja: 計算された終了日のオブジェクトです。

en: Create and store date ranges.
ja: 日付の範囲を作成して保存します。

en: Date and time range
ja: 日時の範囲

en: The @title end date cannot be before the start date
ja: @titleの終了日は開始日より前にできません

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
ja: ログ・データが壊れていてシリアライズ解除できません: @message

en: - Skip field -
ja: - フィールドをスキップ -

en: Administrators can add, edit, and delete feeds, and choose how often to check each feed for newly updated items on the <a href=":feededit">Aggregator administration page</a>.
ja: <a href=":feededit">アグリゲーター管理ページ</a>では、管理者がフィードの追加、編集、削除を実行できるほか、新たに更新された項目を各フィードでチェックする頻度を選択できます。

en: Administrators can choose how many items are displayed in the listing pages, which HTML tags are allowed in the content of feed items, and whether they should be trimmed to a maximum number of characters on the <a href=":settings">Aggregator settings page</a>.
ja: <a href=":settings">「アグリゲーターの設定」ページ</a>では、管理者が、リスト・ページに表示される項目の数、フィード項目のコンテンツで使用できる HTML タグの種類、および項目を最大文字数までトリミングする必要があるかどうかを選択できます。

en: Administrators can choose whether to discard feed items that are older than a specified period of time on the <a href=":settings">Aggregator settings page</a>. This requires a correctly configured cron maintenance task (see below).
ja: <a href=":settings">「アグリゲーターの設定」ページ</a>では、管理者が指定の期間を過ぎたフィード項目を破棄するかどうかを選択できます。これを選択するには、クーロン保守タスクが正しく構成されている必要があります (下を参照)。

en: Settings Tray
ja: 設定トレイ

en: Save @block
ja: @blockを保存

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. An example path is %user-wildcard for every user page. %front is the front page.
ja: パスでページを指定します。1行に1つのパスを入力してください。'*' の文字はワイルドカードです。%user-wildcard とした場合はすべてのユーザーページが対象となります。%front はフロントページを表します。

en: Configure Content Moderation permissions
ja: コンテンツモデレーションの権限を設定

en: Provides a way for modules or themes to register layouts.
ja: モジュールやテーマでレイアウトを登録できるようにします。

en: Error sending auto-reply, missing sender e-mail address in %contact_form
ja: 自動返信の送信でエラー。%contact_form に送信者の E メール・アドレスが指定されていません

en: random between -@degrees° and @degrees°
ja: -@degrees° から @degrees° の間でランダム

en: The config object collection.
ja: 構成オブジェクト・コレクション。

en: The config object name.
ja: 構成オブジェクト名。

en: Serialized configuration object data.
ja: シリアライズされた構成オブジェクト・データ。

en: Testing missing dependencies
ja: 不足している依存関係のテスト

en: Minimal profile for running a test when dependencies are listed but missing.
ja: 依存関係があるけれど不足している場合にテストを実行するための最小限のプロファイル。

en: Find and manage media.
ja: メディアを検索し管理します。

en: Media source
ja: メディアソース

en: The field ID.
ja: フィールドのIDです。

en: Last upgrade: @date
ja: 最後のアップグレード: @date

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a>.
ja: このサーバーはファイルをアップロードしている時に進行状況を表示できますが、必要なライブラリがありません。<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL アップロードプログレスライブラリ</a>をインストールすることをお勧めします。

en: Is front page
ja: フロントページである

en: Recipient email address
ja: 受信者メールアドレス

en: You may also use tokens: [node:author:mail], [comment:author:mail], etc. Separate recipients with a comma.
ja: 使用可能なトークン: [node:author:mail], [comment:author:mail]。カンマで区切ってください。

en: @label (disabled)
ja: @label (無効)

en: comment type
ja: コメントタイプ

en: comment types
ja: コメントタイプ

en: Preview sender message
ja: 送信者メッセージのプレビュー

en: Configuring workflows
ja: ワークフローの構成

en: The workflow the moderation state is in.
ja: モデレーション状態が含まれているワークフロー。

en: @bundle @label were skipped as they are under moderation and may not be directly published.
ja: @bundle @label は、モデレーション中であり、直接公開できないため、スキップされました。

en: @bundle @label were skipped as they are under moderation and may not be directly unpublished.
ja: @bundle @label は、モデレーション中であり、直接公開解除できないため、スキップされました。

en: The Field Layout module allows you to arrange fields into regions on forms and displays of entities such as nodes and users.
ja: フィールドレイアウトモジュールでは、フォーム上のリージョンにフィールドを配置し、ノードやユーザーなどのエンティティを表示できます。

en: For more information, see the <a href=":field-layout-documentation">online documentation for the Field Layout module</a>.
ja: 詳しくは<a href=":field-layout-documentation">フィールドレイアウトモジュールのオンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: Field Layout
ja: フィールドレイアウト

en: Per-view-mode field layout settings
ja: ビュー単位モード・フィールドのレイアウト設定

en: Image URL formatter settings
ja: 画像 URL フォーマットの設定

en: Drop file here or click to upload
ja: ファイルをここにドロップするかクリックしてアップロード

en: Uploading <i>@file</i>…
ja: <i>@file</i>をアップロード中…

en: A server error has occurred.
ja: サーバーエラーが発生しました。

en: The destination directory could not be created.
ja: 宛先ディレクトリを作成することができませんでした。

en: The image failed validation.
ja: 画像の検証に失敗しました。

en: Layout Discovery allows modules or themes to register layouts, and for other modules to list the available layouts and render them.
ja: レイアウト・ディスカバリー・モジュールは、モジュールやテーマでレイアウトを登録できるようにするとともに、他のモジュールが使用可能なレイアウトをリストしてレンダリングできるようにします。

en: For more information, see the <a href=":layout-discovery-documentation">online documentation for the Layout Discovery module</a>.
ja: より詳しい情報は、<a href=":layout-discovery-documentation">Layout Discovery モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Layout Discovery cannot be installed because the Layout Plugin module is installed and incompatible.
ja: レイアウト・プラグイン・モジュールがインストールされているため、このモジュールとの互換性がないレイアウト・ディスカバリーをインストールできません。

en: Layout Discovery
ja: レイアウト・ディスカバリー

en: Exited edit mode.
ja: 編集モードを終了しました。

en: RDF mapping item
ja: RDF マッピング項目

en: RDF mappings items
ja: RDF マッピング項目

en: The fallback image style is typically the smallest size image you expect to appear in this space. Because the responsive images module uses the Picturefill library so that responsive images can work in older browsers, the fallback image should only appear on a site if an error occurs.
ja: フォールバック・イメージ・スタイルは、通常このスペースに表示される想定の最小サイズのイメージです。レスポンシブ・イメージ・モジュールは、古いブラウザーでもレスポンシブ・イメージが機能するように Picturefill ライブラリーを使用するため、フォールバック・イメージはエラーが発生した場合にのみサイトに表示されます。

en: While you have the option to provide only one image style per breakpoint, the sizes option allows you to provide more options to browsers as to which image file it can display, even when using multiple breakpoints for art direction. Breakpoints are defined in the configuration files of the theme.
ja: 各ブレークポイントにイメージ・スタイルを 1 つずつ設定することもできますが、サイズ・オプションを使用すれば、ブラウザーで表示できるイメージ・ファイルの選択肢を増やすことができます。これは、アート・ディレクションの目的で複数のブレークポイントを使用する場合も同様です。ブレークポイントは、テーマの構成ファイルで定義されます。

en: Once the sizes option is selected, you can let the browser know the size of this image in relation to the site layout, using the <em>Sizes</em> field. For a hero image that always fills the entire screen, you could simply enter 100vw, which means 100% of the viewport width. For an image that fills 90% of the screen for small viewports, but only fills 40% of the screen when the viewport is larger than 40em (typically 640px), you could enter "(min-width: 40em) 40vw, 90vw" in the Sizes field. The last item in the comma-separated list is the smallest viewport size: other items in the comma-separated list should have a media condition paired with an image width. <em>Media conditions</em> are similar to a media query, often a min-width paired with a viewport width using em or px units: e.g. (min-width: 640px) or (min-width: 40em). This is paired with the <em>image width</em> at that viewport size using px, em or vw units. The vw unit is viewport width and is used instead of a percentage because the percentage always refers to the width of the entire viewport.
ja: サイズ・オプションを選択したら、「<em>サイズ</em>」フィールドを使用して、サイト・レイアウトに対するこのイメージのサイズをブラウザーに通知できます。常に画面いっぱいに表示されるヒーロー・イメージについては、単純に 100vw と入力します。これは、100% のビューポート幅を意味します。イメージが、小さなビューポートでは画面の 90% を埋め、40 em より大きなビューポート (通常は 640 px) では画面の 40% を埋める場合は、「サイズ」フィールドに「(min-width: 40em) 40vw, 90vw」と入力します。このコンマで区切ったリストの最後の項目には最小のビューポート・サイズを指定し、それ以外の項目にはメディア条件とイメージ幅のペアを指定します。<em>メディア条件</em> はメディア照会と似ており、ほとんどの場合 min-width と em 単位または px 単位のビューポート幅をペアで指定します (例: (min-width: 640px) や (min-width: 40em))。これは、px、em、vw のいずれかの単位を使用するビューポート・サイズでの<em>イメージ幅</em> とペアになります。vw 単位はビューポート幅であり、パーセンテージの代わりに使用されます。これは、パーセンテージが常にビューポート全体の幅を参照するためです。

en: These are the supported authentication providers for this view. When this view is requested, the client will be forced to authenticate with one of the selected providers. Make sure you set the appropriate requirements at the <em>Access</em> section since the Authentication System will fallback to the anonymous user if it fails to authenticate. For example: require Access: Role | Authenticated User.
ja: これらはこのビューでサポートされている認証プロバイダーです。このビューが要求されると、クライアントは選択されたプロバイダーのいずれかで認証を行うように強制されます。認証システムは認証に失敗すると匿名ユーザーにフォールバックするため、<em>「アクセス」</em> セクションで必ず適切な要件を設定してください。例えば、「アクセス: ロール | 認証済みユーザー」を要求します。

en: Random number generation
ja: 乱数生成

en: Drupal is unable to generate highly randomized numbers, which means certain security features like password reset URLs are not as secure as they should be. Instead, only a slow, less-secure fallback generator is available. The most likely cause is that open_basedir restrictions are in effect and /dev/urandom is not on the whitelist. See the <a href=":drupal-php">system requirements</a> page for more information. %exception_message
ja: Drupal では、高度にランダム化された数値を生成できません。つまり、パスワード・リセット URL のような一部のセキュリティー機能で求められる安全性を確保できません。代わりに、低速で安全性が低いフォールバック・ジェネレーターのみが使用可能です。最も考えられる理由は、open_basedir 制限が有効になっていることと、/dev/urandom がホワイトリストに登録されていないことです。より詳しい情報は <a href=":drupal-php">システム要件</a> をご覧ください。%exception_message

en: Drupal is unable to generate highly randomized numbers, which means certain security features like password reset URLs are not as secure as they should be. Instead, only a slow, less-secure fallback generator is available. See the <a href=":drupal-php">system requirements</a> page for more information. %exception_message
ja: Drupal では、高度にランダム化された数値を生成できません。つまり、パスワード・リセット URL のような一部のセキュリティー機能で求められる安全性を確保できません。代わりに、低速で安全性が低いフォールバック・ジェネレーターのみが使用可能です。より詳しい情報は <a href=":drupal-php">システム要件</a> をご覧ください。%exception_message

en: Less secure
ja: 安全性が劣る

en: Detailed cron logging
ja: 詳細な cron ログ

en: Visitors will only see the maintenance mode message. Only users with the "@permission-label" <a href=":permissions-url">permission</a> will be able to access the site. Authorized users can log in directly via the <a href=":user-login">user login</a> page.
ja: 訪問者には保守モード・メッセージのみが表示されます。"@permission-label" <a href=":permissions-url">権限</a>を持つユーザーだけがサイトにアクセスできます。許可されたユーザーは、<a href=":user-login">ユーザー・ログイン</a>・ページから直接ログインできます。

en: Initial visibility level
ja: 初期表示レベル

en: Number of levels to display
ja: 表示するレベル数

en: This maximum number includes the initial level.
ja: この最大数には初期レベルが含まれます。

en: Text editors (like CKEditor) may override this setting.
ja: テキスト・エディター (CKEditor など) がこの設定をオーバーライドする可能性があります。

en: Base default argument
ja: 基本のデフォルト引数

en: Filter by view name, machine name, description, or display path
ja: ビューの名前やマシン名、説明、ディスプレイパスでフィルター

en: Enter a part of the view name, machine name, description, or display path to filter by.
ja: フィルター基準となるビュー名、システム内部名称、説明、または表示パスの一部を入力します。

en: The Workflows module provides a UI and an API for creating workflows content. This lets site admins define workflows and their states, and then define transitions between those states. For more information, see the <a href=":workflow">online documentation for the Workflows module</a>.
ja: ワークフロー・モジュールは、ワークフロー・コンテンツを作成するための UI と API を提供します。これにより、サイト管理者はワークフローとその状態を定義し、さらに状態間の遷移を定義できます。より詳しい情報は、<a href=":workflow">Workflows モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Configure workflows.
ja: ワークフローを設定します。

en: Create and edit workflows.
ja: ワークフローを作成および編集します。

en: Edit state
ja: 状態の編集

en: Edit transition
ja: 遷移の編集

en: From state IDs
ja: 遷移前の状態の ID

en: From state ID
ja: 遷移前の状態の ID

en: To state ID
ja: 遷移後の状態の ID

en: Created the %label Workflow. In order for the workflow to be enabled there needs to be at least one state.
ja: %label ワークフローが作成されました。ワークフローを有効にするには、少なくとも 1 つの状態が必要です。

en: Workflow %label deleted.
ja: ワークフロー %label が削除されました。

en: There are no states yet.
ja: まだ状態がありません。

en: This workflow has no states and will be disabled until there is at least one, <a href=":add-state">add a new state.</a>
ja: このワークフローには状態がなく、少なくとも 1 つの状態が追加されるまで無効となるため、<a href=":add-state">新しい状態を追加</a>してください。

en: Add a new state
ja: 新しい状態を追加

en: There are no transitions yet.
ja: 遷移はまだありません。

en: Add a new transition
ja: 遷移を新規追加

en: Saved the %label Workflow.
ja: %label ワークフローが保存されました。

en: Created %label state.
ja: %label 状態が作成されました。

en: Are you sure you want to delete %state from %workflow?
ja: %workflow から %state を削除しますか?

en: State %label deleted.
ja: 状態 %label が削除されました。

en: Saved %label state.
ja: %label 状態が保存されました。

en: The transition from %from to %to already exists.
ja: %from から %to への遷移は既に存在します。

en: Created %label transition.
ja: %label 遷移が作成されました。

en: Are you sure you want to delete %transition from %workflow?
ja: %workflow から %transition を削除しますか?

en: %transition transition deleted.
ja: %transition 遷移が削除されました。

en: Saved %label transition.
ja: %label 遷移が保存されました。

en: Warnings found
ja: 見つかった警告

en: Errors found
ja: 見つかったエラー

en: Profile field ID.
ja: プロフィールフィールドID

en: Locales target language ID.
ja: ロケールターゲット言語ID

en: Language for this field.
ja: このフィールドの言語です。

en: Translation of either the title or explanation.
ja: タイトルまたは説明の翻訳。

en: Windows installation depth
ja: Windows でのインストール・パスの深さ

en: The public files directory path is %depth characters. Paths longer than 120 characters will cause problems on Windows.
ja: パブリック・ファイル・ディレクトリーのパスが %depth 文字です。Windows では、パスの長さが 120 文字を超えると問題が発生します。

en: General System Information
ja: システム全体の情報

en: Created the %label Workflow.
ja: %label ワークフローが作成されました。

en: There are no transitions to or from this state yet.
ja: この状態からの遷移とこの状態への遷移がまだありません。

en: HAL settings
ja: HAL 設定

en: The Migrate Drupal UI module provides a simple user interface to perform an upgrade from an earlier version of Drupal. For more information, see the <a href=":migrate">online documentation for the Migrate Drupal UI module</a>.
ja: Drupal マイグレーション UI モジュールは、シンプルなユーザー・インターフェースを通じて古いバージョンの Drupal をアップグレードできるようにします。より詳しい情報は、<a href=":migrate">Migrate Drupal UI モジュールのオンラインドキュメント</a>を参照してください。

en: Preparing the site
ja: サイトの準備

en: You need to enable all modules on this site that are enabled on the previous site. For example, if you have used the Book module on the previous site then you must enable the Book module on this site for that data to be available on this site.
ja: 前のサイトで有効になっていたモジュールをこのサイトでもすべて有効にする必要があります。例えば、前のサイトで Book モジュールを使用していた場合、このサイトでデータが利用できるようにするにはこのサイトでも Book モジュールを有効にする必要があります。

en: Performing the upgrade
ja: アップグレードの実行

en: On the <a href=":upgrade">Upgrade</a> page, you are guided through performing the upgrade in several steps.
ja: <a href=":upgrade">「アップグレード」</a>ページでは、案内に従っていくつかのステップでアップグレードを実行します。

en: Reviewing the upgrade log
ja: アップグレード・ログのレビュー

en: You can review a <a href=":log">log of upgrade messages</a> by clicking the link in the message provided after the upgrade or by filtering the messages for the type <em>migrate_drupal_ui</em> on the <a href=":messages">Recent log messages</a> page.
ja: <a href=":log">アップグレード・メッセージのログ</a>をレビューすることができます。そのためには、アップグレード後に表示されるメッセージのリンクをクリックするか、<a href=":messages">「最近のログ・メッセージ」</a>ページで <em>migrate_drupal_ui</em> タイプでメッセージをフィルタリングします。

en: Rolling back an upgrade
ja: アップグレードのロールバック

en: Rolling back an upgrade is not yet supported through the user interface.
ja: ユーザー・インターフェースからのアップグレードのロールバックは、まだサポートされていません。

en: An intentionally plain theme with no styling to demonstrate default Drupal’s HTML and CSS. Learn how to build a custom theme from Stark in the <a href="https://www.drupal.org/docs/8/theming">Theming Guide</a>.
ja: Drupal のデフォルトの HTML と CSS をデモするための、意図的にスタイリングを行っていないプレーンなテーマです。 Stark からカスタムテーマを構築する方法については<a href="https://www.drupal.org/docs/8/theming">テーマ作成ガイド</a>をご覧ください。

en: There are no @label yet.
ja: @labelはまだありません。

en: Merge content
ja: コンテンツをマージ

en: Upgrade log
ja: アップグレード・ログ

en: Upgrade content and configuration from either a Drupal 6 or a Drupal 7 site.
ja: Drupal 6 または Drupal 7 のサイトからコンテンツと構成をアップグレードします。

en: View the upgrade log.
ja: アップグレード・ログを表示します。

en: Quick edit settings
ja: 設定のクイック編集

en: TRACE method settings
ja: TRACE メソッドの設定

en: OPTIONS method settings
ja: OPTIONS メソッドの設定

en: CONNECT method settings
ja: CONNECT メソッドの設定

en: Theme settings variable for a theme.
ja: テーマのテーマ設定変数。

en: The theme settings variable value.
ja: テーマ設定変数の値

en: The user ID of the author.
ja: 作成者のユーザーID。

en: Object type for this string
ja: この文字列のオブジェクトタイプ

en: Drupal version of the source site
ja: ソース・サイトの Drupal バージョン

en: To import public files from your current Drupal site, enter a local file directory containing your site (e.g. /var/www/docroot), or your site address (for example http://example.com).
ja: 現在の Drupal サイトからパブリック・ファイルをインポートするには、サイトが含まれているローカル・ファイル・ディレクトリー (例: /var/www/docroot) またはサイトのアドレス (例: http://example.com) を入力します。

en: Source database is Drupal version @version but version @selected was selected.
ja: ソース・データベースは Drupal バージョン @version ですが、選択されたバージョンは @selected です。

en: The term language.
ja: 用語の言語。

en: Translation ID.
ja: 翻訳 ID。

en: Name of property being translated.
ja: 翻訳されるプロパティーの名前。

en: Featured Articles
ja: 特集記事

en: Advanced block options
ja: 拡張ブロック・オプション

en: The %field date is incomplete.
ja: %field 日付は未完了です。

en: Include locked languages such as <em>Not specified</em> and <em>Not applicable</em>
ja: <em>未指定</em>や<em>適用不可</em>といった、ロックされている言語を含む

en: The Custom Block module allows you to create and manage custom <em>block types</em> and <em>content-containing blocks</em> from the <a href=":block-library">Custom block library</a> page. Custom block types have fields; see the <a href=":field-help">Field module help</a> for more information. Once created, custom blocks can be placed in regions just like blocks provided by other modules; see the <a href=":blocks">Block module help</a> page for details. For more information, see the <a href=":online-help">online documentation for the Custom Block module</a>.
ja: カスタムブロックモジュールによって、<a href=":block-library">カスタムブロックライブラリー</a>ページで独自の<em>ブロックタイプ</em>や<em>コンテンツが含まれたブロック</em>を作成し管理することができます。カスタムブロックタイプにはフィールドがあります
    。詳しくは <a href=":field-help">Field モジュールのヘルプ</a>を参照してください。カスタムブロックを作成すると、他のモジュールによって提供されたブロックと同じように、リージョンに配置することができます。詳しくは <a href=":blocks">Block モジュールのヘルプ</a>ページを参照してください。その他の情報は、<a href=":online-help">Custom Block モジュールのオンラインドキュメント (英語) </a>を参照してください。

[ctx: Validation]
en: Book outline.
ja: ブックの概要です。

en: You can only change the book outline for the <em>published</em> version of this content.
ja: このコンテンツの<em>掲載</em>されたバージョンのブック アウトラインのみが変更可能です。

en: Comment bulk form
ja: コメント一括フォーム

en: Commented entity
ja: コメント済みのエンティティ

en: Comment operations bulk form
ja: コメント操作一括フォーム

en: Add a form element that lets you run operations on multiple comments.
ja: 複数のコメントに操作を実行できるフォーム項目を追加

en: Are you sure you want to delete this comment and all its children? | Are you sure you want to delete these comments and all their children?
ja[0]: このコメントとそのすべての子コメントを削除してもよろしいですか？
ja[1]: これらのコメントとそのすべての子コメントを削除してもよろしいですか？

en: Comment Permalink
ja: コメント パーマリンク

en: The moderation state @state_label is being used, but is not in the source storage.
ja: 節度状態 @state_label が利用されていて、ソースストレージには入っていません。

en: The workflow @workflow_label is being used, and cannot be deleted.
ja: @workflow_label ワークフローが利用されているため、削除できません

en: All @entity_type types
ja: すべての @entity_type タイプ

en: All @entity_type_plural_label
ja: すべての @entity_type_plural_label

en: This workflow applies to:
ja: このワークフローの適用先:

en: There are no entity types.
ja: エンティティタイプはありません。

en: @bundle types
ja: @bundle タイプ

en: State %state does not exist on %workflow workflow
ja: %state の状態が %workflow ワークフローに存在しません。

en: The field type.
ja: フィールドのタイプです。

en: The field status.
ja: フィールドの状態です。

en: The field storage type.
ja: フィールドストレージのタイプです。

en: The field storage status.
ja: フィールドストレージの状態です。

en: The field data.
ja: フィールドのデータです。

en: The field instances.
ja: フィールドのインスタンスです。

en: This field cardinality is set to unlimited and cannot be configured.
ja: このフィールドの個数は無制限となっており、変更できません。

en: This field cardinality is set to @cardinality and cannot be configured.
ja: このフィールドの個数は @cardinality 個となっており、変更できません。

en: Controls if unused files should be marked temporary
ja: 未使用のファイルを一時ファイルとするかどうかを制御します

en: Displaying error messages
ja: エラーメッセージを表示する

en: Places error messages adjacent to form inputs, for improved usability and accessibility.
ja: ユーザービリティとアクセシビリティを改善するため、入力フォームの隣にエラーメッセージを配置します。

en: Creating media items
ja: メディアアイテムの作成

en: Add media type
ja: メディアタイプを追加

en: Manage media types.
ja: メディアタイプを編集します。

en: Administer media types
ja: メディアタイプの管理

en: Media source settings
ja: メディアソースの設定

en: "File" media source configuration
ja: 「ファイル」メディアソースの設定

en: "Image" media source configuration
ja: 「画像」メディアソースの設定

en: - Create -
ja: - 作成-

en: %field_name field is used to store the essential information about the media item.
ja: メディアの基本的な情報を格納するのに %field_name フィールドが使われています。

en: The human-readable name of this media type.
ja: このメディア・タイプの人間が解読可能な名前。

en: A unique machine-readable name for this media type.
ja: このメディア・タイプのシステムが解読可能なユニークな名前。

en: Describe this media type. The text will be displayed on the <em>Add new media</em> page.
ja: このメディアタイプについての説明です。この文章は<em>メディアを追加</em>で表示されます。

en: Media source configuration
ja: メディアソース設定

en: Media sources can provide metadata fields such as title, caption, size information, credits, etc. Media can automatically save this metadata information to entity fields, which can be configured below. Information will only be mapped if the entity field is empty.
ja: メディアソースはタイトル、キャプション、サイズ情報、提供者情報などのメタデータのフィールドを持っています。メディアはそれらのメタデータ情報をエンティティのフィールドにそのまま保存することができます。以下のフォームではそれらの設定を行うことができます。ただし、エンティティのフィールドが空の場合のみマッピングが行われます。

en: Media will be automatically published when created.
ja: メディアを作成すると同時に公開します。

en: Automatically create new revisions. Users with the "Administer media" permission will be able to override this option.
ja: 新しいリビジョンを自動的に作成します。「メディアの管理」権限を持つユーザーはこのオプションを上書きすることができます。

en: The media type %name has been updated.
ja: メディア・タイプ %name が更新されました。

en: The media type %name has been added.
ja: メディア・タイプ %name が追加されました。

en: Added media type %name.
ja: メディア・タイプ %name が追加されました。

en: No media types available. <a href=":url">Add media type</a>.
ja: 利用可能なメディアタイプはありません。<a href=":url">メディアタイプを追加</a>.

en: The thumbnail of the media item.
ja: メディアアイテムのサムネイル。

en: The time the media item was created.
ja: メディアアイテムの作成日時。

en: The time the media item was last edited.
ja: メディアアイテムの最終更新日時。

en: media type
ja: メディアタイプ

en: media types
ja: メディアタイプ

en: Linked to media item
ja: メディアアイテムへのリンク

en: Use local files for reusable media.
ja: サーバー内に保存されたファイルを再利用可能なメディアとして使います。

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

[ctx: Validation]
en: Menu settings.
ja: メニューの設定。

en: You can only change the menu settings for the <em>published</em> version of this content.
ja: このコンテンツの<em>掲載</em>バージョンのメニュー設定だけを変更することができます。

en: To view a revision, you also need permission to view the content item.
ja: リビジョンを表示するには、コンテンツを表示する権限も必要です。

en: To revert a revision, you also need permission to edit the content item.
ja: 特定のリビジョンに巻き戻すには、そのコンテンツを編集する権限を持っている必要があります。

en: To delete a revision, you also need permission to delete the content item.
ja: リビジョンを削除するには、コンテンツを削除する権限も必要です。

en: A client error happened
ja: クライアントエラーが発生しました

en: To run cron from outside the site, go to <a href=":cron" class="system-cron-settings__link">@cron</a>
ja: サイト外部からCronを実行するなら、<a href=":cron" class="system-cron-settings__link">@cron</a>へ行ってください。

en: Run times of individual cron jobs will be written to watchdog
ja: 個々のcronジョブの実行時間をウォッチドッグに書き込む

en: Delete temporary files after
ja: 次の時間経過後一時ファイルを削除

en: Temporary files are not referenced, but are in the file system and therefore may show up in administrative lists. <strong>Warning:</strong> If enabled, temporary files will be permanently deleted and may not be recoverable.
ja: 一時ファイルは参照されませんが、ファイルシステム内にあるため管理用のリストに表示されることがあります。<strong>警告:</strong> 有効にした場合、一時ファイルは完全に削除され復元できなくなる可能性があります。

en: Automatic updates of Drupal core are not supported at this time.
ja: Drupalコアの自動アップデートは、現時点ではサポートされていません。

en: Add the @label role to the selected user(s)
ja: 選択したユーザーに@labelの役割を追加

en: Remove the @label role from the selected user(s)
ja: 選択したユーザーから @label の役割を削除

en: Enabling the appropriate module may solve this issue. Otherwise, check to see if there is a module update available.
ja: 適切なモジュールを有効にすれば、この問題が解決する場合があります。それ以外にはモジュールの更新が可能であるか確認してください。

en: Edit %label workflow
ja: %label ワークフローを編集

en: Find and manage comments.
ja: コメントを見つけ管理します。

en: The approved comments listing.
ja: 承認されたコメントのリスト。

en: Comments published
ja: 公開済みコメント

en: The unapproved comments listing.
ja: 未承認のコメントのリストです。

en: Comments unapproved
ja: 未承認のコメント。

en: Entity reference selection handler settings
ja: エンティティリファレンスセレクションハンドラー設定

en: Default selection handler settings
ja: デフォルトセレクションハンドラー設定

en: The field instance ID.
ja: フィールドインスタンスのIDです。

en: The field instance data.
ja: フィールドインスタンスのデータです。

en: The field type
ja: フィールドタイプ

en: The field definition.
ja: フィールドの定義です。

en: The formatter settings.
ja: フォーマッターの設定です。

en: File selection handler settings
ja: ファイル選択ハンドラの設定

en: Czechia
ja: チェキア

en: %workflow workflow: Use %transition transition.
ja: %workflow ワークフロー: %transitionの遷移を使用してください。

en: Select the @entity_type types for the @workflow workflow
ja: @workflow ワークフローに対する @entity_type タイプを選択

en: Select the @entity_type_plural_label for the @workflow workflow
ja: @workflow ワークフローに対する @entity_type_plural_label を選択

en: The upgrade can take a long time. It is better to upgrade from a local copy of your site instead of directly from your live site.
ja: アップグレードには時間がかかります。本番環境で直接行うよりも、ローカル環境にコピーしてからアップグレードするほうが良いでしょう。

en: "Audio" media source configuration
ja: 「音声」メディアソースの設定

en: "Video" media source configuration
ja: 「動画」メディアソースの設定

en: Requires the "View any unpublished content" or "View own unpublished content" permission
ja: 「すべての非掲載コンテンツを表示」あるいは「自分の非掲載コンテンツを表示」の権限が必要

en: Moderation state filter
ja: モデレーション状態のフィルタ

en: Cannot change the install profile from %profile to %new_profile once Drupal is installed.
ja: Drupalをインストールした後では、%profile から %new_profile once へインストールプロファイルを変更できません。

en: Entity action
ja: エンティティアクション

en: @type_label bundle
ja: @type_labelのバンドル

en: Use field label instead of the "On" label as the label.
ja: 「On」ラベルの代わりにフィールドのラベルを使用します。

en: Cannot remove field @field_name because the entity type is unknown: %entity_type
ja: %entity_typeのエンティティタイプが不明のため@field_nameフィールドを削除することができません。

en: The image file is invalid or the image type is not allowed. Allowed types: %types
ja: 画像ファイルが適切でないか、許可された画像タイプではありません。許可されたタイプ: %types

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels. The new dimensions of the resized image are %new_widthx%new_height pixels.
ja: 最大 %dimensions ピクセルの画像サイズに収まるよう、画像をリサイズしました。リサイズ後の新しい画像サイズは %new_widthx%new_height ピクセルです。

en: The image was resized to fit within the maximum allowed height of %height pixels. The new dimensions of the resized image are %new_widthx%new_height pixels.
ja: 最大 %height ピクセルの高さに収まるよう、画像をリサイズしました。リサイズ後の新しい画像サイズは %new_widthx%new_height ピクセルです。

en: The image was resized to fit within the maximum allowed width of %width pixels. The new dimensions of the resized image are %new_widthx%new_height pixels.
ja: 最大 %width ピクセルの幅に収まるよう、画像をリサイズしました。リサイズ後の新しい画像サイズは %new_widthx%new_height ピクセルです。

en: The image is too small. The minimum dimensions are %dimensions pixels and the image size is %widthx%height pixels.
ja: 画像が小さすぎます。最小の画像サイズは %dimensions ピクセルで、画像は %widthx%height ピクセルです。

en: One or more files could not be uploaded.
ja: アップロードできなかったファイルがあります。

en: Media display format settings
ja: メディア表示形式の設定

en: Show playback controls
ja: 再生コントロールを表示

en: Audio file display format settings
ja: 音声ファイルの表示フォーマット設定

en: Video file display format settings
ja: 動画ファイルの表示フォーマット設定

en: Use description as link text
ja: 説明をリンクテキストとして使用する

en: Display the file using an HTML5 audio tag.
ja: HTML5オーディオタグを使用してファイルを表示

en: Playback controls: %controls
ja: プレイバック制御: %controls

en: Multiple file display: Multiple HTML tags
ja: 複数ファイル表示: 複数のHTMLタグ

en: Display the file using an HTML5 video tag.
ja: HTML5 の video タグでファイルを表示します。

en: Root-relative file URL
ja: ファイルのルート相対URL

en: Media Name
ja: メディア名

en: %type_name: Create new media
ja: %type_name:  新しいメディアの作成

en: %type_name: Edit own media
ja: %type_name: 自分が作成したメディアの編集

en: %type_name: Edit any media
ja: %type_name: 任意のメディアの編集

en: %type_name: Delete own media
ja: %type_name: %type_name: 自分が作成したメディアの削除

en: %type_name: Delete any media
ja: %type_name: 任意のメディアの削除

en: <em>The media source cannot be changed after the media type is created.</em>
ja: <em>メディアタイプを作成した後にメディアソースを変更することは出来ません。</em>

en: Use audio files for reusable media.
ja: 音声ファイルを再利用可能なメディアとして使います。

en: Use video files for reusable media.
ja: 動画ファイルを再利用可能なメディアとして使います。

en: Old site
ja: 旧サイト

en: The site you want to upgrade.
ja: アップグレードするサイト。

en: New site
ja: 新サイト

en: %capital_name contains the following terms.
ja: %capital_name には次のタームが含まれています。

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms
ja: %capital_name には親タームでグループ分けされたタームが含まれています。

en: Access the taxonomy vocabulary overview page
ja: タクソノミーボキャブラリー概要ページへのアクセス

en: Get an overview of all taxonomy vocabularies.
ja: タクソノミーボキャブラリーすべての概要を取得します。

en: %vocabulary: Create terms
ja: %vocabulary: 新しいタームの作成

en: %vocabulary: Delete terms
ja: %vocabulary: タームの削除

en: %vocabulary: Edit terms
ja: %vocabulary: タームの編集

en: Output the URL as text
ja: URLを文字列として出力

en: Output an absolute link
ja: 絶対パスのリンクを出力

en: Min placeholder
ja: 最小のプレースホルダー

en: Max placeholder
ja: 最大のプレースホルダー

en: There are no custom blocks available.
ja: 利用出来るカスタムブロックはありません。

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
ja: モデレート中のコンテンツはありません。下書きなどの掲載を保留しているバージョンのみがここに表示されます。

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ja: フロントページのコンテンツはまだ作成されていません。<br>サイトを構築するには<a target="_blank" href="https://www.drupal.org/ja/docs/user_guide/ja/index.html">ユーザーガイド</a>を参照してください。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Workspace name
ja: ワークスペース名

en: Name (A-Z)
ja: 名前（昇順）

en: Name (Z-A)
ja: 名前（降順）

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
ja: 保存時のデフォルトリビジョンかどうかを示すフラグ。

[ctx: Validation]
en: Entity untranslatable fields
ja: エンティティの翻訳不可フィールド

en: The Content Moderation module allows you to expand on Drupal's "unpublished" and "published" states for content. It allows you to have a published version that is live, but have a separate working copy that is undergoing review before it is published. This is achieved by using <a href=":workflows">Workflows</a> to apply different states and transitions to entities as needed. For more information, see the <a href=":content_moderation">online documentation for the Content Moderation module</a>.
ja: Content Moderation モジュールによって、Drupalのコンテンツの「非掲載」と「掲載」の状態を拡張することができます。本番で公開されているバージョンとは別に、掲載前の確認中といった作業コピーを持つことができます。<a href=":workflows">ワークフロー</a>を使って、必要に応じた状態や推移をエンティティに当てはめることで、それができるようになります。詳しくは、<a href=":content_moderation">Content Moderation モジュールのオンラインドキュメント (英語) </a>を参照してください。

en: Applying workflows
ja: ワークフローの適用

en: Content Moderation allows you to apply <a href=":workflows">Workflows</a> to content, custom blocks, and other <a href=":field_help" title="Field module help, with background on content entities">content entities</a>, to provide more fine-grained publishing options. For example, a Basic page might have states such as Draft and Published, with allowed transitions such as Draft to Published (making the current revision "live"), and Published to Draft (making a new draft revision of published content).
ja: Content Moderation によって、コンテンツやカスタムブロック、その他の<a href=":field_help" title="Field モジュールのヘルプ。コンテンツエンティティについての説明があります">コンテンツエンティティ</a>に<a href=":workflows">ワークフロー</a>を当てはめ、より詳細な掲載オプションを提供できるようになります。例えば、基本ページに下書きと掲載の状態をもたせ、下書きから掲載へ（現在のリビジョンを「本番」とする）、掲載から下書きへ（掲載コンテンツの新しい下書きリビジョンを作成）といった推移を行えるようになります。

en: Moderating content
ja: モデレーティングコンテンツ

en: You can view a list of content awaiting moderation on the <a href=":moderated">moderated content page</a>. This will show any content in an unpublished state, such as Draft or Archived, to help surface content that requires more work from content editors.
ja: <a href=":moderated">モデレート中のコンテンツ</a>ページで承認待ちコンテンツの一覧が表示されます。ここには下書きやアーカイブ済みといった非掲載状態のコンテンツがすべて表示され、コンテンツの編集者による作業を必要とするコンテンツをはっきりさせるのに役立ちます。

en: Each transition is exposed as a permission. If a user has the permission for a transition, they can use the transition to change the state of the content item, from Draft to Published.
ja: それぞれの推移には権限が割り当てられます。推移の権限を持つユーザーは、下書きから掲載へといった、コンテンツの状態推移を行うことができます。

en: Provides moderation states for content.
ja: コンテンツにモデレーション状態を提供します。

en: Hide non translatable fields on translation forms
ja: 翻訳フォーム上で翻訳不可能なフィールドは隠す

en: Content translation bundle settings
ja: コンテンツ翻訳のバンドル設定

en: Bundle settings values
ja: バンドルの設定値

en: Fields that apply to all languages are hidden to avoid conflicting changes. <a href=":url">Edit them on the original language form</a>.
ja: すべての言語に反映されるフィールドは、変更の衝突を避けるため非表示となります。<a href=":url">元言語のフォームでそれらを編集してください</a>。

en: Non-translatable field elements can only be changed when updating the current revision.
ja: 翻訳不可のフィールドは、現在のリビジョンを更新するときにだけ変更することができます。

en: Non-translatable field elements can only be changed when updating the original language.
ja: 翻訳不可のフィールドは、元言語を更新するときにだけ変更することができます。

en: The node language.
ja: ノードの言語。

en: This layout builder tool allows you to configure the layout of the main content area.
ja: レイアウトビルダーツールではメインコンテンツエリアのレイアウトを設定できます。

en: To manage other areas of the page, use the <a href="@block-ui">block administration page</a>.
ja: ページの他のエリアの管理は、<a href="@block-ui">ブロックの管理ページ</a> を使用します。

en: Configure section
ja: セクションの設定

en: Per-view-mode Layout Builder settings
ja: プレビューモードのレイアウトビルダー設定

en: Allow a customized layout
ja: レイアウトのカスタマイズを許可

en: Layout section
ja: レイアウトセクション

en: Edit layout for %label
ja: %label のレイアウトを編集

en: The layout override has been saved.
ja: レイアウトのオーバーライドを保存しました。

en: The changes to the layout have been discarded.
ja: レイアウトに加えた変更を破棄しました。

en: Allow each @entity to have its layout customized.
ja: @entity のレイアウトをそれぞれカスタマイズできるようにする。

en: You must revert all customized layouts of this display before you can disable this option.
ja: このオプションを無効にするには、このディスプレイでカスタマイズしたレイアウトをすべて元に戻す必要があります。

en: Are you sure you want to revert this to defaults?
ja: 本当にデフォルトに戻しますか？

en: The layout has been reverted back to defaults.
ja: レイアウトをデフォルトに戻しました。

en: Use existing media
ja: 既存メディアを使用

en: Type part of the media name.
ja: メディア名の一部を入力してください。

en: Allowed media types: %types
ja: 許可されたメディアタイプ: %types

en: Media item
ja: メディアアイテム

en: Create new media
ja: メディアの作成

en: Import new configuration and content from old site
ja: 新しい構成やコンテンツを旧サイトからインポート

en: Modules that will not be upgraded
ja: アップグレードされないモジュール

en: Modules that will be upgraded
ja: アップグレードされるモジュール

en: What will be upgraded?
ja: 何がアップグレードされるのか？

en: Module will not be upgraded | Modules will not be upgraded
ja[0]: モジュールはアップグレードされません
ja[1]: モジュールはアップグレードされません

en: Module will be upgraded | Modules will be upgraded
ja[0]: モジュールはアップグレードされます
ja[1]: モジュールはアップグレードされます

en: Demo: Umami Food Magazine (Experimental)
ja: デモ: Umamiフードマガジン (試験的)

en: Install an example site that shows off some of Drupal’s capabilities.
ja: Drupalの性能がわかるサンプルサイトをインストールします。

en: Umami demo: Content
ja: Umami デモ: コンテンツ

en: Imports the content for the Umami demo.
ja: Umami サイトのコンテンツをインポートします。

en: The theme used for the Umami food magazine demonstration site.
ja: Umami 料理雑誌のデモサイトで使用されるテーマ。

en: Tell us what you think
ja: あなたのご意見をお聞かせください

en: Banner block
ja: バナーブロック

en: A banner block contains a title, summary, link to content and a background image. The background image is scaled to fill the browser's width.
ja: バナーブロックには、タイトル、概要、コンテンツへのリンク、背景画像が含まれます。背景画像はブラウザの幅に合わせて拡大縮小されます。

en: A disclaimer block contains disclaimer and copyright text.
ja: 免責事項ブロックには、免責事項と著作権の文字列が含まれます。

en: Footer promo block
ja: フッタープロモーションブロック

en: A footer promo block contains a title, promo text, and a "find out more" link.
ja: フッタープロモーションブロックには、タイトルとプロモーションの文字列、「詳細はこちら」リンクが含まれます。

en: Recipe Name
ja: レシピ名

en: Umami dates
ja: Umami 日付

en: Content Link
ja: コンテンツリンク

en: Find out more link
ja: 詳細はこちらリンク

en: Promo text
ja: プロモーションテキスト

en: Promo title
ja: プロモーションタイトル

en: List the ingredients required for this recipe, one per item.
ja: このレシピに必要な材料を、ひとつずつリストアップしてください。

en: Recipe category
ja: レシピのカテゴリー

en: Provide a short overview of this recipe.
ja: レシピの短い概要を入力してください。

en: Large 21:9 (1440x620)
ja: 大 21:9 (1440x620)

en: Large 21:9 2x (2880x1240)
ja: 大 21:9 2x (2880x1240)

en: Large 3:2 2x (1536x1024)
ja: 大 3:2 2x (1536x1024)

en: Large 3:2 (768x512)
ja: 大 3:2 (768x512)

en: Medium 21:9 (1024x440)
ja: 中 21:9 (1024x440)

en: Medium 3:2 2x (1200x800)
ja: 中 3:2 2x (1200x800)

en: Medium 3:2 (600x400)
ja: 中 3:2 (600x400)

en: Medium 8:7 (266x236)
ja: 中 8:7 (266x236)

en: Small 21:9 (768x330)
ja: 小 21:9 (768x330)

en: Square Large
ja: 正方形（大）

en: Square Medium
ja: 正方形（中）

en: Square Small
ja: 正方形（小）

en: 3:2 Image
ja: 3:2 画像

en: Hero or Banner
ja: ヒーローまたはバナー

en: More featured articles
ja: その他の特集記事

en: A view to create a list of featured articles from the Umami website.
ja: Umami サイトの特集記事一覧を作成するビュー。

en: A view to list the items promoted to the top of the homepage.
ja: ホームページのトップに掲載されているアイテム一覧のビュー。

en: Recipes listing
ja: レシピ一覧

en: Umami Recipes Banner
ja: Umami レシピバナー

en: Umami disclaimer
ja: Umami 免責事項

en: Umami footer promo
ja: Umami フッタープロモーション

en: Non-translatable fields can only be changed when updating the current revision.
ja: 翻訳不可能なフィールドは、現在のリビジョンを更新する場合のみ変更できます。

en: Non-translatable fields can only be changed when updating the original language.
ja: 翻訳不可のフィールドは、元の言語が更新された時にだけ変更されます。

en: Moderated content requires non-translatable fields to be edited in the original language form.
ja: モデレート中のコンテンツには、元言語のフォームで編集する翻訳不可のフィールドが必要です。

en: Translations cannot be flagged as outdated when content is moderated.
ja: コンテンツがモデレート中の場合は、翻訳を期限切れとすることはできません。

en: The "Delete translation" action is only available for published translations.
ja: 「翻訳の削除」アクションは、掲載状態の翻訳に対してのみ行うことができます。

en: @label (Original translation) - <em>The following @entity_type translations will be deleted:</em>
ja: @label（元言語） - <em>次の @entity_type の翻訳が削除されます:</em>

en: Are you sure you want to delete this @item? | Are you sure you want to delete these @items?
ja[0]: この@itemを本当に削除しますか？
ja[1]: これらの@itemsを本当に削除しますか？

en: Deleted @count item. | Deleted @count items.
ja[0]: @count 個のアイテムを削除しました。
ja[1]: @count 個のアイテムを削除しました。

en: @count item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
ja[0]: 必要な権限が無いため、@count 個のアイテムは削除されませんでした。
ja[1]: 必要な権限が無いため、@count 個のアイテムは削除されませんでした。

en: Insert selected
ja: 選択したものを挿入

en: A color variable for a theme.
ja: テーマのカラー変数です。

en: The value of a color variable.
ja: カラー変数の値です。

en: Language for this menu.
ja: このメニューの言語。

en: Menu link title translation.
ja: メニューリンクのタイトルの翻訳。

en: Menu link description translation.
ja: メニューリンクの説明の翻訳。

en: The configuration ID
ja: 構成ID

en: The target entity type ID
ja: 対象のエンティティタイプID

en: The target bundle
ja: 対象のバンドル

en: The default language
ja: デフォルト言語

en: Whether to show language selector on create and edit pages
ja: ページの作成および編集時に言語セレクターを表示するか

en: Whether to hide non translatable fields on translation forms
ja: 翻訳時に翻訳不可のフィールドを非表示とするか

en: Configuration validation
ja: 構成の検証

en: The "%plugin_id" was not found
ja: "%plugin_id" は見つかりませんでした。

en: You must have the pdo_sqlite PHP extension installed. See core/INSTALL.sqlite.txt for instructions.
ja: PHP拡張モジュールの pdo_sqlite をインストールする必要があります。インストール方法は core/INSTALL.sqlite.txt を参照してください。

en: Unable to automatically determine a port. Use the --port to hardcode an available port.
ja: ポートを自動で検出できません。利用可能なポートを --port で手入力してください。

en: No installation found. Use the 'install' command.
ja: インストールされていません。「install」コマンドを実行してください。

en: Error while opening up a one time login URL
ja: ワンタイムログインのURLへ接続中のエラー

[ctx: Validation]
en: Entity has field
ja: エンティティにはフィールドがあります

en: The entity must have the %field_name field.
ja: エンティティには %field_name フィールドが必要です。

en: The entity does not support fields.
ja: エンティティはフィールドをサポートしていません。

en: The selected installation profile %install_profile does not match the profile stored in configuration %config_profile.
ja: 選択されたインストールプロファイル %install_profile は、%config_profile の構成にあるプロファイルと一致しません。

en: Use existing configuration
ja: 既存の構成を使用

en: Install %name using existing configuration.
ja: %name を既存の構成を用いてインストールします。

en: The configuration from the directory %sync_directory will be used.
ja: %sync_directory の構成を使用します。

en: The default theme.
ja: デフォルトのテーマ。

en: custom block
ja: カスタムブロック

en: custom blocks
ja: カスタムブロック

en: custom block type
ja: カスタムブロックタイプ

en: custom block types
ja: カスタムブロックタイプ

en: Block property
ja: ブロックのプロパティ

en: The translation of the value of "property".
ja: 「プロパティ」の値の翻訳です。

en: Block title translation.
ja: ブロックタイトルの翻訳です。

en: Block body.
ja: ブロックの本文です。

en: Block body translation.
ja: ブロック本文の翻訳です。

en: Deleted @count comment. | Deleted @count comments.
ja[0]: @count件のコメントを削除しました。
ja[1]: @count件のコメントを削除しました。

en: @count comment has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count comments have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
ja[0]: 必要な権限が無いため、@count 個のコメントが削除されませんでした。
ja[1]: 必要な権限が無いため、@count 個のコメントが削除されませんでした。

en: contact forms
ja: コンタクトフォーム

en: contact message
ja: コンタクトメッセージ

en: contact messages
ja: コンタクトメッセージ

en: @entity_type_plural_label do not support publishing statuses. For example, even after transitioning from a published workflow state to an unpublished workflow state they will still be visible to site visitors.
ja: @entity_type_plural_labelは掲載状態に対応していません。つまり、ワークフローを掲載の状態から非掲載に推移させても、サイト訪問者に表示されます。

en: Text Editors
ja: テキストエディター

en: text editor
ja: テキストエディター

en: text editors
ja: テキストエディター

en: Field storages
ja: フィールドストレージ

en: field storage
ja: フィールドストレージ

en: field storages
ja: フィールドストレージ

en: Input data could not be read
ja: 入力されたデータを読み込めませんでした

en: Temporary file data for "%path" could not be written
ja: 一時ファイルのデータ「%path」に書き込みできませんでした

en: Temporary file "%path" could not be opened for file upload
ja: ファイルアップロードのための一時ファイル「%path」を開くことができませんでした

en: image style
ja: 画像スタイル

en: image styles
ja: 画像スタイル

en: content language setting
ja: コンテンツ言語設定

en: content languages settings
ja: コンテンツ言語設定

en: It is potentially insecure to display oEmbed content in a frame that is served from the same domain as your main Drupal site, as this may allow execution of third-party code. <a href=":url">You can specify a different domain for serving oEmbed content here</a>.
ja: oEmbedのコンテンツをDrupalサイトと同じドメインから提供されるフレーム内で表示すると、第三者のコードの実行を招く危険性があります。<a href=":url">こちらでoEmbedのコンテンツを提供するための別のドメインをこちらから設定することができます。</a>

en: Manage media settings.
ja: メディアの設定を編集します。

en: oEmbed media source configuration
ja: oEmbed メディアソースの設定

en: Allowed oEmbed providers
ja: 許可された oEmbed プロバイダー

en: Maximum size: %max_width x %max_height pixels
ja: 最大サイズ: %max_width x %max_height ピクセル

en: Maximum width: %max_width pixels
ja: 最大幅: %max_width ピクセル

en: Maximum height: %max_height pixels
ja: 最大高さ: %max_height ピクセル

en: oEmbed content
ja: oEmbed コンテンツ

en: You can link to media from the following services: @providers
ja: 次のサービスのメディアへリンクを設定することができます: @providers

[ctx: Validation]
en: oEmbed resource
ja: oEmbed リソース

en: The given URL does not match any known oEmbed providers.
ja: 入力されたURLはどの oEmbed プロバイダーとも一致しません。

en: Sorry, the @name provider is not allowed.
ja: 申し訳ありませんが、@name プロバイダーは許可されていません。

en: The provided URL does not represent a valid oEmbed resource.
ja: 提供された URL は有効な oEmbed リソースを表していません。

en: An error occurred while trying to retrieve the oEmbed provider database.
ja: oEmbed プロバイダーのデータベースを取得しようとしたときにエラーが発生しました。

en: Thumbnails location
ja: サムネイル保存先

en: Thumbnails will be fetched from the provider for local usage. This is the URI of the directory where they will be placed.
ja: サムネイルは、ローカルで使用するためにプロバイダから取得されます。これはサムネイルを保存するディレクトリのURIです。

en: Allowed providers
ja: 許可されたプロバイダー

en: Optionally select the allowed oEmbed providers for this media type. If left blank, all providers will be allowed.
ja: このメディアで許可する oEmbed プロバイダーをお好みで選択してください。空欄の場合は、すべてのプロバイダーが許可されます。

en: Could not prepare thumbnail destination directory @dir for oEmbed media.
ja: oEmbed メディアのサムネイル保存先ディレクトリ @dir を用意できませんでした。

en: oEmbed source
ja: oEmbed ソース

en: Use oEmbed URL for reusable media.
ja: oEmbedのURLを再利用可能なメディアとして使います。

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: Use remote video URL for reusable media.
ja: 外部の動画URLを再利用可能なメディアとして使います。

en: Custom menu links
ja: カスタムメニューリンク

en: custom menu link
ja: カスタムメニューリンク

en: custom menu links
ja: カスタムメニューリンク

en: Deleted @count content item. | Deleted @count content items.
ja[0]: @count 件のコンテンツを削除しました。
ja[1]: @count 件のコンテンツを削除しました。

en: @count content item has not been deleted because you do not have the necessary permissions. | @count content items have not been deleted because you do not have the necessary permissions.
ja[0]: 必要な権限が無いため、@count 件のコンテンツが削除されませんでした。
ja[1]: 必要な権限が無いため、@count 件のコンテンツが削除されませんでした。

en: responsive image style
ja: レスポンシブ画像スタイル

en: search pages
ja: 検索ページ

en: Shortcut links
ja: ショートカットリンク

en: shortcut link
ja: ショートカットリンク

en: shortcut links
ja: ショートカットリンク

en: Shortcut sets
ja: ショートカットセット

en: shortcut set
ja: ショートカットセット

en: shortcut sets
ja: ショートカットセット

en: This import does not contain system.site configuration, so has been rejected.
ja: このインポートには system.site の構成が含まれていないため、拒否されました。

en: Browser and proxy cache maximum age
ja: ブラウザとプロキシのキャッシュの有効期限

en: This is used as the value for max-age in Cache-Control headers.
ja: HTTPのCache-Controlヘッダーにおけるmax-ageプロパティの値として使用されます。

en: Drupal provides an <a href=":module_enable">Internal Page Cache module</a> that is recommended for small to medium-sized websites.
ja: Drupalでは<a href=":module_enable">Internal Page Cache モジュール</a>が提供されており、小規模から中規模のウェブサイトにおすすめです。

en: Term language
ja: タームの言語

en: workflows
ja: ワークフロー

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
ja: [user:display-name] 様
    
    [site:name]にご登録いただきありがとうございます。
    あなたのアカウント申請は現在承認待ちです。
    承認されると、ログイン方法やパスワードの設定方法などの情報が記載されたメールが送信されます。
    
    --  [site:name] チーム一同

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。

en: A boolean indicating whether this block is reusable.
ja: このブロックが再利用可能かどうかを示す真偽値。

en: Whether the Layout Builder is enabled for this display
ja: このディスプレイでレイアウトビルダーが有効かどうか

en: Use Layout Builder
ja: レイアウトビルダーを使用

en: Zero items selected
ja: アイテムが選択されていません

en: All @count items selected
ja: すべてのアイテム（@count 個）が選択されています

en: Select all media
ja: すべてのメディアを選択

en: Show media item weights
ja: メディアアイテムのウィジェットを表示

en: Hide media item weights
ja: メディアアイテムのウィジェットを非表示

en: A maximum of @count files can be uploaded.
ja: 最大 @count 個のファイルをアップロード可能です。

en: Update widget
ja: ウィジェットを更新

en: The media item "@label" is not of an accepted type. Allowed types: @types
ja: メディアアイテム『@label』のタイプは許可されていません。許可されているタイプ: @types

en: One media item remaining. | @count media items remaining.
ja[0]: 1個のメディアアイテムが残っています。
ja[1]: @count個のメディアアイテムが残っています。

en: Only one item can be selected. | Only @count items can be selected.
ja[0]: アイテムを1個だけ選択できます。
ja[1]: アイテムを@count個だけ選択できます。

en: Allows you to select items from the media library.
ja: メディアライブラリーからアイテムを選択できます。

en: Switch workspace
ja: ワークスペースの切り替え

en: Workspaces can not be installed when the contributed Workspace module is also installed. See the <a href=":link">upgrade path</a> page for more information on how to upgrade.
ja: 拡張モジュールの Workspace モジュールがインストールされていると、Workspaces モジュールをインストールできません。アップグレードの詳しい情報は、<a href=":link">アップグレードパス</a>ページを参照してください。

en: This form can only be submitted in the default workspace.
ja: デフォルトのワークスペースでのみ、このフォームを送信できます。

en: Switch to @workspace
ja: @workspace に切り替え

en: Current workspace:
ja: 現在のワークスペース:

en: workspaces
ja: ワークスペース

en: Activate the %workspace workspace.
ja: %workspace ワークスペースをアクティブにする。

en: %workspace_label is now the active workspace.
ja: %workspace_label がアクティブなワークスペースになりました。

en: You do not have access to activate the %workspace_label workspace.
ja: %workspace_label ワークスペースをアクティブにする権限がありません。

en: The following will also be deleted:
ja: 次が削除されます:

en: This action cannot be undone, and will also delete all content created in this workspace.
ja: この操作は元に戻すことができず、このワークスペースに作成されたすべてのコンテンツが削除されます。

en: 1 @label revision. | @count @label revisions.
ja[0]: 1 @label リビジョン。
ja[1]: @count @label リビジョン。

en: Select workspace
ja: ワークスペースを選択

en: Inline block
ja: インラインブロック

en: Block revision ID
ja: ブロックのリビジョンID

en: Inline blocks
ja: インラインブロック

en: The entity type this translation relates to
ja: この翻訳が関係するエンティティタイプ

en: The target language for this translation.
ja: この翻訳の対象言語。

en: Boolean indicating whether the translation is published (visible to non-administrators).
ja: この翻訳が掲載状態（管理者以外も閲覧可能）かどうかの真偽値。

en: Image Resize
ja: 画像のリサイズ

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. This is important for accessibility.
ja: この説明文は、スクリーンリーダーによる読み上げや、画像がロードされていないときに表示するために使われます。アクセシビリティを保つために重要です。

en: Short description of the image used by screen readers and displayed when the image is not loaded. Enabling this field is recommended.
ja: スクリーンリーダーが読み上げたり、画像が読み込めない場合に表示されたりする、画像の短い説明。このフィールドを有効にすることをおすすめします。

en: Edit {{ name }}
ja: {{ name }}を編集

en: The {node}.language to which this comment is a reply. Site default language is used as a fallback if node does not have a language.
ja: このコメントが残されたノードの言語。ノードに言語がなければ、サイトの言語が代わりとなります。

en: The comment language.
ja: コメントの言語。

en: The entity ID this translation relates to
ja: この翻訳が関係するエンティティID

en: The entity revision ID this translation relates to
ja: この翻訳が関係するエンティティリビジョンID

en: Type (article, page, ....)
ja: タイプ（記事、ページなど）

en: Option ID.
ja: オプションID。

en: Integer value of Object ID
ja: オブジェクトIDの整数値

en: The input format used by this string
ja: この文字列で使われている入力フォーマット

en: Translation of the option
ja: オプションの翻訳

en: Parent lid
ja: 親 lid

en: Plural index number in case of plural strings
ja: 複数形文字列の場合の複数形インデックス番号

en: The default language for new terms.
ja: 新しいタームのデフォルト言語。

en: Allows users to stage content or preview a full site by using multiple workspaces on a single site.
ja: ひとつのサイトで複数のワークスペースを使用することで、コンテンツを段階的に反映したり、サイト全体のプレビューを行ったりすることができます。

en: Create @entity_type
ja: @entity_type を作成

en: Block enabled status
ja: ブロックの有効状態

en: Block weight within region
ja: リージョン内でのブロックのウェイト

en: Theme region within which the block is set
ja: ブロックが配置されているテーマのリージョン

en: Multilingual mode
ja: 多言語モード

en: Language string ID
ja: 言語のID文字列

en: A module defined group of translations
ja: モジュールで定義された翻訳のグループ

en: Full string ID for quick search: type:objectid:property.
ja: クリック検索のための完全な文字列ID： type:objectid:property.

en: Object property for this string
ja: この文字列のオブジェクトプロパティ

en: The {filter_format}.format of the string
ja: 文字列の{filter_format}.formatです。

en: Plural index number
ja: 複数形インデックス番号

en: @entity fields
ja: @entityのフィールド

en: Language for this term.
ja: このタームの言語。

en: Term name translation.
ja: タームの名前の翻訳。

en: Term description translation.
ja: タームの説明の翻訳。

en: Media type ID
ja: メディアタイプIDの

en: Temporary file "%path" could not be opened for file upload.
ja: ファイルアップロードで一時ファイル「%path」を開けませんでした。

en: Remove @label
ja: @labelを削除

en: The time that the workspace was created.
ja: ワークスペースが作成された日時。

en: Umami Home Banner
ja: Umami ホームバナー

en: The specified file '%source' could not be copied to '%destination'.
ja: 指定されたファイル「%source」を「%destination」にコピーできませんでした。

en: Failed to unlink file '%path'.
ja: 「%path」の削除に失敗しました。

en: Cannot delete '%path' because it is a directory. Use deleteRecursive() instead.
ja: 「%path」はディレクトリーのため削除できません。代わりに deleteRecursive() を使用してください。

en: The file '%path' is not of a recognized type so it was not deleted.
ja: 「%path」のファイルタイプを認識できないため、削除できませんでした。

en: The specified file '%source' could not be moved to '%destination'.
ja: 指定されたファイル「%source」を「%destination」へ移動できませんでした。

en: The source file '%source' could not be unlinked after copying to '%destination'.
ja: ソースファイル「%source」を「%destination」にコピーしたあとで削除できませんでした。

en: File '%original_source' ('%realpath') could not be copied because it does not exist.
ja: ファイル「%original_source」 ( %realpath ) が存在しないため、コピーできませんでした。

en: File '%original_source' could not be copied because it does not exist.
ja: ファイル「%original_source」が存在しないため、コピーできませんでした。

en: File '%original_source' could not be copied because a file by that name already exists in the destination directory ('%destination').
ja: コピー先のディレクトリー (%destination) に同じ名前のファイルがすでに存在するため、ファイル「%original_source」をコピーできませんでした。

en: File '%source' could not be copied because it would overwrite itself.
ja: 自分自身を上書きすることになるため、ファイル「%source」をコピーできませんでした。

en: Temporary file '%temp_name' could not be created.
ja: 一時ファイル「%temp_name」を作成できませんでした。

en: When checking for updates, anonymous information about your site is sent to <a href="@drupal">Drupal.org</a>.
ja: 更新を確認する際に、あなたのサイトについての匿名の情報を <a href="@drupal">Drupal.org</a> へ送信します。

en: Resolve all issues below to continue the installation. For help configuring your database server, see the <a href="https://www.drupal.org/docs/8/install">installation handbook</a>, or contact your hosting provider.
ja: 次の問題点を解決してからインストールを続けてください。データベースサーバーの設定方法については、<a href="https://www.drupal.org/docs/8/install">インストールハンドブック (英語)</a>を参照するか、ホスティングプロバイダーにお問い合わせください。

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded. This option may be overridden for the entire menu tree when placing a menu block.
ja: この項目を選択すると、このメニューリンクに下位のメニューがある場合に、このメニューは常に展開された状態で表示されます。メニューブロックを配置する際に、メニューツリー全体の設定で、このオプションが上書きされることもあります。

[ctx: Examined]
en: Checked
ja: 確認済み

en: This @label is being edited by user @user, and is therefore locked from editing by others. This lock is @age old. Click here to <a href=":url">break this lock</a>.
ja: この @label はユーザー @user が編集中のため、他のユーザーが編集できないようにロックされています。このロックは @age 前からのものです。<a href=":url">ロックを解除する</a>場合はリンクをクリックしてください。

en: This will also remove 1 placed block instance. This action cannot be undone. | This will also remove @count placed block instances. This action cannot be undone.
ja[0]: 配置済みのブロックインスタンスがひとつ削除されます。この操作は元に戻すことができません。
ja[1]: 配置済みのブロックインスタンスが@count個削除されます。この操作は元に戻すことができません。

en: Whether to log IP addresses with comments or not.
ja: コメントにIPアドレスを記録するかどうか。

en: Select the state that new content will be assigned. This state will appear as the default in content forms and the available target states will be based on the transitions available from this state.
ja: 新しいコンテンツに割り当てる状態を選択してください。この状態はコンテンツフォームにデフォルトの値として表示され、この状態から推移することのできる状態が、推移先の状態として選択できるようになります。

en: Allows users to configure the display and form display by arranging fields in several columns.
ja: フィールドを複数のカラムに並べて、表示やフォームディスプレイを設定できるようになります。

en: Forms and links inside the content of the layout builder tool have been disabled.
ja: レイアウトビルダーツール上、コンテンツ内のフォームやリンクは無効になっています。

en: Allows users to add and arrange blocks and content fields directly on the content.
ja: ユーザーがコンテンツ上に直接ブロックやコンテンツフィールドを追加、配置できるようにします。

en: Choose a layout for this section
ja: このセクションのレイアウトを選択

en: Column widths
ja: カラム幅

en: Are you sure you want to discard your layout changes?
ja: レイアウトの変更を本当に破棄しますか？

en: Are you sure you want to remove section @section?
ja: セクション @section を本当に削除しますか？

en: Choose the column widths for this layout.
ja: レイアウトのカラム幅を選択してください。

en: Manually entered paths should start with one of the following characters: / ? #
ja: 手動で入力するパスは、次のいずれかの文字から始めなければいけません: / ? #

en: Manages the creation, configuration, and display of media items.
ja: メディアアイテムの作成、設定、表示を管理します。

en: Could not download remote thumbnail from {url}.
ja: リモートのサムネイルを {url} からダウンロードできませんでした。

en: Enhances the media list with additional features to more easily find and use existing media items.
ja: 既存のメディアアイテムをよりかんたんに探して使いやすくする、追加の機能でメディアリストを拡張します。

en: Media library widget settings
ja: メディアライブラリーウィジェットの設定

en: Loading grid view.
ja: グリッド表示を読み込んでいます。

en: Changed to grid view.
ja: グリッド表示に変更しました。

en: Loading table view.
ja: テープル表示を読み込んでいます。

en: Changed to table view.
ja: テーブル表示に変更しました。

en: @selected of @count item selected | @selected of @count items selected
ja[0]: @count 個中 @selected 個のアイテムを選択
ja[1]: @count 個中 @selected 個のアイテムを選択

en: 1 item selected | @count items selected
ja[0]: 1 個のアイテムが選択されています
ja[1]: @count 個のアイテムが選択されています

en: Add or select media
ja: メディアを追加あるいは選択

en: Add file | Add files
ja[0]: ファイルを追加
ja[1]: ファイルを追加

en: Add @type via URL
ja: URLから@typeを追加

en: Allowed providers: @providers.
ja: 許可されたプロバイダー: @providers

en: Tab order
ja: タブの並び順

en: Tab order: @order
ja: タブの並び順: @order

en: No media items are selected.
ja: 選択されたメディアアイテムはありません。

en: Opening media library.
ja: メディアライブラリーを開いています。

[ctx: Validation]
en: Menu tree hierarchy.
ja: メニューツリーの階層。

en: You can only change the hierarchy for the <em>published</em> version of this menu link.
ja: このメニューリンクの<em>掲載</em>バージョンの階層だけを変更することができます。

en: Allows users to directly edit the configuration of blocks on the current page.
ja: 現在のページでブロックの設定を直接編集できるようにします。

en: Failed to save file due to error "%error"
ja: エラー「%error」のため、ファイルの保存に失敗

en: Override the option found on each menu link used for expanding children and instead display the whole menu tree as expanded.
ja: 子の展開についての各メニューリンクのオプションを上書きし、代わりにメニューツリー全体を展開して表示します。

en: The terms with updated parents have been modified by another user, the changes could not be saved.
ja: 更新されたタームの下にあるタームが他のユーザーによって変更を加えられていますので、変更を保存できませんでした。

en: %capital_name contains 1 term with pending revisions. Drag and drop of terms with pending revisions is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by getting each term to a published state. | %capital_name contains @count terms with pending revisions. Drag and drop of terms with pending revisions is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by getting each term to a published state.
ja[0]: %capital_name には承認待ちのタームが 1 個含まれています。承認待ちのタームがあるとドラッグ・アンド・ドロップの機能は動作しません。タームをそれぞれ掲載状態にすると、再びドラッグ・アンド・ドロップできるようになります。
ja[1]: %capital_name には承認待ちのタームが @count 個含まれています。承認待ちのタームがあるとドラッグ・アンド・ドロップの機能は動作しません。タームをそれぞれ掲載状態にすると、再びドラッグ・アンド・ドロップできるようになります。

en: You can only change the hierarchy for the <em>published</em> version of this term.
ja: <em>掲載</em>されているタームの階層だけを変更することができます。

en: Use the toolbar
ja: ツールバーを使用

en: Is Latest Translation Affected Revision
ja: 最新の翻訳が影響するリビジョン

en: Restrict the view to only revisions that are the latest translation affected revision of their entity.
ja: エンティティのリビジョンのうち、最新の翻訳が影響を与えるものだけにビューを制限します。

en: Has a path.
ja: パスがある。

en: Has the same filter criteria.
ja: フィルター条件が同じ。

en: Has the same sort criteria.
ja: 並び替え基準が同じ。

en: Has the same pager settings.
ja: ページャー設定が同じ。

en: Has the same contextual filters.
ja: コンテクスチュアルフィルターが同じ。

en: There are no path-based displays available.
ja: パスベースのディスプレイがありません。

en: Welcome to the Umami Drupal demo
ja: Umami Drupal デモへようこそ

en: Drupal is a powerful open source content management system and this demo, based on a fictional food magazine called Umami, will introduce you to some of Drupal's concepts and features.
ja: Drupalは強力なオープンソースのコンテンツ管理システムです。このデモでは、Umamiという架空の料理雑誌をベースに、Drupalのコンセプトや機能の一部を紹介します。

en: Drupal's core capabilities
ja: Drupalのコア機能

en: Managing content
ja: コンテンツの管理

en: The file %filename could not be uploaded because the name is invalid.
ja: ファイル %filename の名前が適切でないため、アップロードできませんでした。

en: Removing @label.
ja: @labelを削除しています。

en: Select @name
ja: @nameを選択

en: Save and insert
ja: 保存して挿入

en: The media item %label has been removed.
ja: メディアアイテム %label を削除しました。

en: The media item has been created but has not yet been saved. Fill in any required fields and save to add it to the media library. | The media items have been created but have not yet been saved. Fill in any required fields and save to add them to the media library.
ja[0]: メディアアイテムは作成されましたが、まだ保存されていません。必要なフィールドを入力して保存すると、メディアライブラリーに追加されます。
ja[1]: メディアアイテムは作成されましたが、まだ保存されていません。必要なフィールドを入力して保存すると、メディアライブラリーに追加されます。

en: JSON:API multilingual support
ja: JSON:API 多言語対応

en: JSON:API revision support
ja: JSON:API リビジョン対応

en: Configure whether to allow only read operations or all operations.
ja: 読み取り操作のみを許可するか、すべての操作を許可するかを設定します。

en: JSON:API settings
ja: JSON:API 設定

en: Restrict JSON:API to only read operations
ja: JSON:API を読み取り操作だけに制限

en: Allowed operations
ja: 許可された操作

en: Accept only JSON:API read operations.
ja: JSON:API の読み取り操作だけを許可。

en: Accept all JSON:API create, read, update, and delete operations.
ja: JSON:API の作成・読み取り・更新・削除のすべての操作を許可。

en: Warning: Only enable all operations if the site requires it. <a href=":docs">Learn more about securing your site with JSON:API.</a>
ja: 警告: サイトが必要とする場合のみ、すべての操作を有効にしてください。<a href=":docs">JSON:APIを使用したサイトのセキュリティに関する詳細はこちらをご覧ください。</a>

en: Widget (table)
ja: ウィジェット（表）

en: Enter a comma-separated list. For example: Vegetarian, Chocolate brownies, Appetizers
ja: 半角カンマ区切りで入力してください。例: ベジタリアン, チョコレートブラウニー, アパタイザー

en: Use this taxonomy to group recipes of the same type together.
ja: このタクソノミーを使って、同じ種類のレシピをまとめてグループ化します。

en: Recipe Collections
ja: レシピ集

en: Recipe collections
ja: レシピ集

en: "@block" block
ja: "@block" ブロック

en: Create and edit custom blocks
ja: カスタムブロックの作成と編集

en: Block previews are visible. Block labels are hidden.
ja: ブロックプレビューは表示。ブロックラベルは非表示。

en: Block previews are hidden. Block labels are visible.
ja: ブロックプレビューは非表示。ブロックラベルは表示。

en: Layout Builder user interface
ja: レイアウトビルダーのユーザーインターフェース

en: Placeholder for the @preview_fallback
ja: @preview_fallback のプレースホルダー

en: You are editing the layout template for all @bundle @plural_label.
ja: すべての @bundle @plural_label のレイアウトテンプレートを編集しています。

en: You are editing the layout template for all @plural_label.
ja: すべての @plural_label のレイアウトテンプレートを編集しています。

en: Section: @delta
ja: セクション: @delta

en: Blocks in Section: @section, Region: @region
ja: リージョン: @region のセクション: @section にあるブロック

en: Move the @block_label block
ja: @block_label ブロックを移動

en: You are editing the layout for this @singular_label.
ja: この @singular_label のレイアウトを編集しています。

en: Show content preview
ja: コンテンツのプレビューを表示

en: "@field" field
ja: 「@field」フィールド

en: "@view" views block
ja: 「@view」ビューブロック

en: Add new @entity-type %label
ja: 新しい@entity-typeの%labelを追加

en: There are no allowed media types configured for this field. Edit the field settings to select the allowed media types.
ja: このフィールドで許可されているメディアタイプがありません。フィールドの設定を編集し、許可するメディアタイプを選択してください。

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ja: 掲載済み

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
ja: 下書きに戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
ja: 戻す

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ja: 掲載

en: Temporary file "%path" that was deleted during garbage collection did not exist on the filesystem. This could be caused by a missing stream wrapper.
ja: ガベージコレクションで削除された一時ファイル「%path」は、ファイルシステムに存在していませんでした。ストリーミングラッパーが無いことが原因である可能性があります。

en: Temporary file "%path" that was deleted during garbage collection did not exist on the filesystem.
ja: ガベージコレクションで削除された一時ファイル「%path」は、ファイルシステムに存在していませんでした。

en: Layout Builder tools
ja: レイアウトビルダーツール

en: Commenting settings can be configured by editing the <em>Comments</em> field on the <em>Manage fields page</em> of an entity type if the <em>Field UI module</em> is enabled. Configuration includes the label of the comments field, the number of comments to be displayed, and whether they are shown in threaded list. Commenting can be configured as: <em>Open</em> to allow new comments, <em>Closed</em> to view existing comments, but prevent new comments, or <em>Hidden</em> to hide existing comments and prevent new comments. Changing this configuration for an entity type will not change existing entity items.
ja: <em>Field UI モジュール</em>が有効になっていれば、エンティティタイプの<em>フィールド管理ページ</em>で<em>コメント</em>フィールドを編集することで、コメントの設定を変更することができます。設定には、コメントフィールドのラベルや表示するコメントの数、スレッド形式で表示するかどうか、といった項目があります。コメントの設定を<em>オープン</em>にすると新しいコメントを残すことができ、<em>クローズド</em>にすると既存のコメントを閲覧するだけで新しいコメントは残すことができず、<em>非表示</em>にすると既存のコメントを非表示にして新しいコメントも残せないようになります。エンティティタイプのこの設定を変更しても、既存のエンティティは影響を受けません。

en: Added one media item. | Added @count media items.
ja[0]: 1個のメディアアイテムを追加しました。
ja[1]: @count個のメディアアイテムを追加しました。

en: This theme is not compatible with Drupal @core_version. Check that the .info.yml file contains a compatible 'core' or 'core_version_requirement' value.
ja: このテーマは Drupal @core_version と互換性がありません。互換性がのある「core」あるいは「core_version_requirement」の値が含まれた  .info.yml ファイルを確認してください。

en: Drupal Core (@core_requirement) (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @core_version)
ja: Drupalコア（@core_requirement）（バージョン @core_version と<span class="admin-missing">非互換</span>）

en: Status Details
ja: 状態の詳細

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
ja: 自動補完による候補の最大数。

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist or does the database user have sufficient privileges to create the database?</li><li>Have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname and port number?</li></ul>
ja: データベースサーバーへの接続に失敗しました。サーバーからは次のメッセージが返ってきています: %error。<ul><li>データベースサーバーは動いていますか？</li><li>データベースが存在するか、あるいはデータベースのユーザーにデータベースを作成する権限がありますか？</li><li>データベース名は正しく入力されていますか？</li><li>ユーザー名とパスワードは正しく入力されていますか？</li><li>データベースのホスト名とポート番号は正しく入力されていますか？</li></ul>

en: Failed to connect to your database server. The server reports the following message: %error.<ul><li>Is the database server running?</li><li>Does the database exist, and have you entered the correct database name?</li><li>Have you entered the correct username and password?</li><li>Have you entered the correct database hostname and port number?</li></ul>
ja: データベースサーバーへの接続に失敗しました。サーバーからは次のメッセージが返ってきています: %error。<ul><li>データベースサーバーは動いていますか？</li><li>データベースが存在していて、その名前が正しく入力されていますか？</li><li>ユーザー名とパスワードは正しく入力されていますか？</li><li>データベースのホスト名とポート番号は正しく入力されていますか？</li></ul>

en: Failed to open or create database file %database. The database engine reports the following message when attempting to create the database: %error.
ja: データベースファイル %database を開く、あるいは作成するのに失敗しました。データベースを作成しようとすると、データベースエンジンからは次のメッセージが返ってきています: %error。

en: Failed to connect to database. The database engine reports the following message: %error.<ul><li>Does the database file exist?</li><li>Does web server have permission to write to the database file?</li>Does the web server have permission to write to the directory the database file should be created in?</li></ul>
ja: データベースへの接続に失敗しました。データベースエンジンからは次のメッセージが返ってきています: %error。<ul><li>データベースファイルは存在していますか？</li><li>データベースファイルへの書き込み権限がウェブサーバーにありますか？</li><li>データベースファイルを収めるディレクトリーへの書き込み権限がウェブサーバーにありますか？</li></ul>

en: The number of suggestions that will be listed. Use <em>0</em> to remove the limit.
ja: 一覧に表示される候補の数。<em>0</em> を設定すると無制限になります。

en: Autocomplete suggestion list size: @size
ja: 自動補完の候補リストサイズ: @size

en: Bosnia & Herzegovina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: St. Barthélemy
ja: サン・バルテルミー島

en: Ceuta & Melilla
ja: セウタとメリリャ

en: South Georgia & South Sandwich Islands
ja: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: Heard & McDonald Islands
ja: ハード島とマクドナルド諸島

en: St. Kitts & Nevis
ja: セントクリストファー・ネービス

en: St. Martin
ja: サン・マルタン島

en: North Macedonia
ja: 北マケドニア

en: Macao SAR China
ja: マカオ

en: St. Pierre & Miquelon
ja: サンピエール島・ミクロン島

en: Svalbard & Jan Mayen
ja: スヴァールバル諸島およびヤンマイエン島

en: São Tomé & Príncipe
ja: サントメ・プリンシペ

en: Eswatini
ja: エスワティニ

en: Turks & Caicos Islands
ja: タークス・カイコス諸島

en: Trinidad & Tobago
ja: トリニダード・ドバゴ

en: St. Vincent & Grenadines
ja: セントビンセント及びグレナディーン諸島

en: Wallis & Futuna
ja: ウォリス・フツナ

en: The path that this alias belongs to.
ja: このエイリアスが含まれるパス。

[ctx: Validation]
en: Unique path alias.
ja: 一意のパスエイリアス。

[ctx: Validation]
en: Valid path.
ja: 適切なパス。

en: Either the path '%link_path' is invalid or you do not have access to it.
ja: パス「%link_path」が適切でないか、アクセス権限がありません。

en: The @label workspace can not be published because it contains 1 item in an unpublished moderation state. | The @label workspace can not be published because it contains @count items in an unpublished moderation state.
ja[0]: 1個のアイテムが非掲載の承認状態にあるので、@label ワークスペースを掲載できません。
ja[1]: @count個のアイテムが非掲載の承認状態にあるので、@label ワークスペースを掲載できません。

en: Moderation state sort
ja: 承認状態の並び順

en: Moderation state field
ja: 承認状態フィールド

en: Full string ID
ja: 完全なID文字列

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated
ja: この翻訳の更新が必要かどうかを示す真偽値

en: JSON:API allowed operations
ja: JSON:API 許可された操作

en: All (create, read, update, delete)
ja: すべて（作成・読み取り・更新・削除）

en: Add section <span class="visually-hidden">at end of layout</span>
ja: <span class="visually-hidden">レイアウトの末尾に</span>セクションを追加

en: Add section <span class="visually-hidden">at start of layout</span>
ja: <span class="visually-hidden">レイアウトの先頭に</span>セクションを追加

en: Add section <span class="visually-hidden">between @first and @second</span>
ja: <span class="visually-hidden">@first と @second の間に</span>セクションを追加

en: Add block <span class="visually-hidden">in @section, @region region</span>
ja: <span class="visually-hidden">@region リージョンの @section に</span>ブロックを追加

en: @region region in @section
ja: @section の @region リージョン

en: Remove @section
ja: @section を削除

en: Configure @section
ja: @section の設定

en: @section, Region: @region
ja: リージョン: @region の @section

en: Block label
ja: ブロックのラベル

en: Are you sure you want to remove @section?
ja: @section を本当に削除しますか？

en: The view mode that is used by default
ja: デフォルトとして使用されるビューモード

en: Media types selectable in the Media Library
ja: メディアライブラリーで選択可能なメディアタイプ

en: View modes selectable in the "Edit media" dialog
ja: 「メディアを編集」ダイアログで選択可能なビューモード

en: An error occurred while trying to preview the media. Please save your work and reload this page.
ja: メディアのプレビューでエラーが発生しました。作業を保存してこのページを再読み込みしてください。

en: The view mode that an embedded media item should be displayed in by default. This can be overridden using the <code>data-view-mode</code> attribute.
ja: 埋め込みメディアを表示するデフォルトのビューモード。<code>data-view-mode</code> 属性を使って、この内容を上書きすることができます。

en: If none are selected, all will be allowed.
ja: 何も選択しなければ、すべてが許可されます。

en: View modes selectable in the 'Edit media' dialog
ja: 「メディアを編集」ダイアログで選択可能なビューモード

en: If two or more view modes are selected, users will be able to update the view mode that an embedded media item should be displayed in after it has been embedded.  If less than two view modes are selected, media will be embedded using the default view mode and no view mode options will appear after a media item has been embedded.
ja: 2つ以上のビューモードが選択されている場合、ユーザーは、メディアを埋め込んだ後に表示するビューモードを更新することができます。選択されたビューモードが2つ未満の場合、メディアはデフォルトのビューモードを使用して埋め込まれ、メディアアイテムが埋め込まれた後にビューモードのオプションは表示されません。

en: The referenced media source is missing and needs to be re-embedded.
ja: 参照しているメディアのソースが見つかりませんので、再埋め込みする必要があります。

en: The Media Library module provides a rich, visual interface for managing media, and allows media to be reused in entity reference fields or embedded into text content. It overrides the <a href=":media-collection">media administration page</a>, allowing users to toggle between the existing table-style interface and a new grid-style interface for browsing and performing administrative operations on media.
ja: Media Library モジュールは、メディアを管理するためのリッチで視覚的なインターフェイスを提供し、メディアをエンティティ参照フィールドで再利用したり、テキストコンテンツに埋め込んだりすることができます。<a href=":media-collection">メディア管理ページ</a>を上書きし、既存のテーブル形式のインターフェイスと新しいグリッド形式のインターフェイスを切り替えて、メディアの閲覧や管理操作を行うことができます。

en: To learn more about media management, begin by reviewing the <a href=":media-help">documentation for the Media module</a>. For more information about the media library and related functionality, see the <a href=":media-library-handbook">online documentation for the Media Library module</a>.
ja: メディア管理の詳細については、<a href=":media-help">Media モジュールのドキュメント</a>をご覧ください。メディアライブラリーと関連機能の詳細については、<a href=":media-library-handbook">Media Library モジュールのオンラインドキュメント (英語)</a>を参照してください。

en: Selection dialog
ja: 選択ダイアログ

en: When selecting media for an entity reference field or a text editor, Media Library opens a modal dialog to help users easily find and select media. The modal dialog can toggle between a grid-style and table-style interface, and new media items can be uploaded directly into it.
ja: エンティティ参照フィールドまたはテキストエディタでメディアを選択するとき、Media Library はモーダルダイアログを開き、ユーザーが簡単にメディアを見つけて選択できるようにします。モーダルダイアログは、グリッドスタイルとテーブルスタイルのインターフェイスを切り替えることができ、新しいメディアアイテムを直接アップロードすることができます。

en: Within the dialog, media items are divided up by type. If more than one media type can be selected by the user, the available types will be displayed as a set of vertical tabs. To users who have appropriate permissions, each media type may also present a short form allowing you to upload or create new media items of that type.
ja: ダイアログ内では、メディアアイテムはタイプ別に分かれています。ユーザーが複数のメディアタイプを選択できる場合、利用可能なタイプは垂直タブのセットとして表示されます。適切な権限を持つユーザーには、各メディアタイプは、そのタイプの新しいメディアアイテムをアップロードしたり作成したりするための短いフォームを表示することができます。

en: Grid-style vs. table-style interface
ja: グリッド形式対テーブル形式

en: The Media Library module provides a new grid-style interface for the media administration page that displays media as thumbnails, with minimal textual information, allowing users to visually browse media in their site. The existing table-style interface is better suited to displaying additional information about media items, in addition to being more accessible to users with assistive technology.
ja: Media Library モジュールは、メディア管理ページに新しいグリッド形式のインターフェイスを提供します。メディアをサムネイルとして表示し、テキスト情報を最小限に抑え、ユーザーがサイト内のメディアを視覚的に閲覧できるようにします。既存のテーブル形式のインターフェイスは、支援技術を持つユーザーがよりアクセスしやすくなるだけでなく、メディアアイテムに関する追加情報を表示するのに適しています。

en: Reusing media in entity reference fields
ja: エンティティ参照フィールドでメディアを再利用

en: Any entity reference field that references media can use the media library. To enable, configure the form display for the field to use the "Media library" widget.
ja: メディアを参照するどのエンティティ参照フィールドでも、メディアライブラリーを使用することができます。有効にするには、「メディアライブラリー」ウィジェットを使用するフィールドのフォームディスプレイを設定します。

en: Insert from Media Library
ja: メディアライブラリーから挿入

en: Media Library settings
ja: メディアライブラリーの設定

en: Manage Media Library settings.
ja: メディアライブラリーの設定を管理します。

en: Media library settings
ja: メディアライブラリーの設定

en: No path aliases available. <a href=":link">Add URL alias</a>.
ja: 利用可能なパスエイリアスがありません。<a href=":link">URLエイリアスを追加</a>してください。

en: Provides a service for (de)serializing data to/from formats such as JSON and XML.
ja: JSONやXMLなどの形式との間でデータをシリアライズ、デシリアライズするためのサービスを提供します。

en: Experimental themes found: %theme_list. Experimental themes are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
ja: 試験的テーマが見つかりました: %theme_list。試験的テーマはテスト目的でのみ提供されています。自己責任でご使用ください。

en: Configuration sync directory
ja: 構成同期ディレクトリー

en: Your %file file must define the %setting setting as a string containing the directory in which configuration files can be found.
ja: どのディレクトリーに構成ファイルが収められているかといった %setting の設定を、文字列で %file ファイルに記載する必要があります。

en: experimental theme
ja: 試験的テーマ

en: A local file system path where temporary files will be stored. This directory should not be accessible over the web. This must be changed in settings.php.
ja: 一時ファイルが保存されるローカルファイルシステムのパスです。このディレクトリにはWeb経由でアクセスできないようにしてください。これはsettings.phpで変更する必要があります。

en: Are you sure you wish to install an experimental theme?
ja: 試験的テーマを本当にインストールしますか？

en: Experimental themes are provided for testing purposes only. Use at your own risk.
ja: 試験的テーマはテスト目的でのみ提供されています。自己責任でご使用ください。

en: The following themes are experimental: @themes
ja: 次のテーマが試験的です: @themes

en: You must enable the @required theme to install @theme. | You must enable the @required themes to install @theme.
ja[0]: @theme をインストールするには @required テーマを有効にする必要があります。
ja[1]: @theme をインストールするには @required テーマを有効にする必要があります。

en: Internationalization mode.
ja: 多言語モード

en: Language from the taxonomy_vocabulary table.
ja: taxonomy_vocabulary テーブルにある言語。

en: Translation of either the name or the description.
ja: 名前または説明の翻訳。

en: Language code from locales_target table
ja: locales_target テーブルにある言語コード。

en: Require summary
ja: 概要が必須

en: Always show summary
ja: 概要を常に表示

en: The summary will also be visible when marked as required.
ja: 概要が必須であれば表示されます。

en: The summary field is required for @name
ja: @name に概要フィールドは必須です。

en: Always show the summary field
ja: 概要フィールドを常に表示

en: Summary field will always be visible
ja: 概要フィールドが常に表示されます。

en: Too many password recovery requests from your IP address. It is temporarily blocked. Try again later or contact the site administrator.
ja: あなたのIPアドレスから、パスワード再発行のリクエストがあまりに多くなされたため、一時的にブロックしています。しばらくしてから改めてお試しいただくか、サイト管理者へお問い合わせください。

en: Limit the available operators
ja: 利用可能なオペレーターを制限

en: List of available operators
ja: 利用可能なオペレーターのリスト

en: Limit the available operators to be shown on the exposed filter.
ja: 外部設置フィルターに表示する、利用可能なオペレーターを制限します。

en: Restrict operators to
ja: 次のオペレーターに制限:

en: Selecting none will make all of them available.
ja: 何も選択しなければ、すべてが利用可能となります。

en: You selected the "@operator" operator as the default value but is not included in the list of limited operators.
ja: 「@operator」オペレーターをデフォルトの値として選択していますが、制限されたオペレーターの一覧に含まれていません。

en: Provides an interface to create workflows with transitions between different states (for example publication or user status) provided by other modules.
ja: 他のモジュールによって提供される異なる状態（例えば公開やユーザーの状態）間の遷移を伴うワークフローを作成するためのインターフェースを提供します。

en: Indicates the workspace that this revision belongs to.
ja: このリビジョンが含まれているワークスペースを示しています。

en: Switch to Live
ja: 本番環境へ切り替え

en: Media Library thumbnail (220×220)
ja: メディアライブラリーのサムネイル (220×220)

en: Delete {{ name }}
ja: {{ name }}を削除

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ja: PDFなどのアップロード済みファイルやドキュメント。

en: Viewing help topics
ja: ヘルプトピックの表示

en: The top-level help topics are listed on the main <a href=":help_page">Help page</a>. Links to other topics, including non-top-level help topics, can be found under the "Related" heading when viewing a topic page.
ja: トップレベルのヘルプトピックは、メインの<a href=":help_page">ヘルプページ</a>に一覧で表示されます。トップレベルでないヘルプトピックを含む他のトピックへのリンクは、トピックページを閲覧中に "関連する" ヘッダーの下に表示されます。

en: Providing help topics
ja: ヘルプトピックの提供

en: Translating help topics
ja: ヘルプトピックの翻訳

en: The title and body text of help topics provided by contributed modules and themes are translatable using the <a href=":locale_help">Interface Translation module</a>. Topics provided by custom modules and themes are also translatable if they have been viewed at least once in a non-English language, which triggers putting their translatable text into the translation database.
ja: 拡張モジュールやテーマが提供するヘルプトピックのタイトルや本文は、<a href=":locale_help">Interface Translation モジュール</a>を使って翻訳することができます。カスタムモジュールやテーマのトピックもまた、英語以外の言語で一度でも閲覧されると翻訳できるようになります。それが翻訳対象の文字列を翻訳データベースに追加する引き金です。

en: Configuring help search
ja: ヘルプ検索の設定

en: See the <a href=":help_page">Help page</a> for more topics.
ja: その他のトピックは<a href=":help_page">ヘルプページ</a>を参照してください。

en: Help Topics
ja: ヘルプトピック

en: Displays help topics provided by themes and modules.
ja: テーマやモジュールによって提供されているヘルプトピックを表示します。

en: Help search
ja: ヘルプ検索

en: Configure the settings of a block that was previously placed in a region of a theme.
ja: テーマのリージョンに配置済みのブロックを設定します。

en: Click the name of the theme that contains the block.
ja: ブロックが含まれているテーマの名前をクリックします。

en: Optionally, click <em>Demonstrate block regions</em> to see the regions of the theme.
ja: <em>ブロックリージョンを借表示する</em>をクリックすると、テーマのリージョンを表示することができます。

en: If you only want to change the region where a block is located, or the ordering of blocks within a region, drag blocks to their desired positions and click <em>Save blocks</em>.
ja: ブロックを配置するリージョンを変更するだけ、あるいはリージョン内でのブロックの並び順を変更するだけならば、ブロックを望みの位置にドラッグして<em>ブロックの保存</em>をクリックします。

en: If you want to change additional settings, find the region where the block you want to update is currently located, and click <em>Configure</em> in the line of the block description.
ja: その他の設定を変更する場合は、ブロックが配置されているリージョンを探し、ブロックの説明と同じ行にある<em>設定</em>をクリックします。

en: Edit the block's settings. The available settings vary depending on the module that provides the block, but for all blocks you can change:
ja: ブロックの設定を編集します。利用可能な設定は、ブロックを提供しているモジュールによって様々ですが、すべてのブロックで次の項目を設定できます:

en: <em>Block title</em>: The heading for the block on your site -- for some blocks, you will need to check the <em>Override title</em> checkbox in order to enter a title
ja: <em>ブロックのタイトル</em>: ブロックの見出し。タイトルを入力するのに、<em>タイトルをオーバーライド</em>のチェックボックスにチェックを入れなければならないブロックもあります。

en: <em>Display title</em>: Check the box if you want the title displayed
ja: <em>タイトルを表示</em>: チェックを入れると、タイトルを表示します。

en: <em>Visibility</em>: Add conditions for when the block should be displayed
ja: <em>閲覧の制限</em>: ブロックを表示する条件を追加します。

en: <em>Region</em>: Change the theme region the block is displayed in
ja: <em>リージョン</em>: ブロックを表示するリージョンを選択します。

en: Click <em>Save block</em>.
ja: <em>ブロックの保存</em>をクリックします。

en: Blocks are boxes of content rendered into an area, or region, of a web page of your site. Blocks are placed and configured specifically for each theme.
ja: ブロックとは、サイトのウェブページの一区画あるいは一リージョンに出力される、コンテンツを収めた箱です。ブロックは、テーマごとに配置と設定を行うことができます。

en: The block description is an identification name for a block, which is shown in the administrative interface. It is not displayed on the site.
ja: ブロックの説明とは、管理用インターフェースに表示される、ブロックを区別するための名前です。公開画面には表示されません。

en: What is the block title?
ja: ブロックのタイトルって何？

en: The block title is the heading that is optionally shown to site visitors when the block is placed in a region.
ja: ブロックのタイトルとは、ブロックがリージョンに配置されている場合に、サイトの訪問者に対して表示される見出しです。

en: Place a block into a theme's region.
ja: テーマのリージョンへブロックを配置します。

en: Click the name of the theme that you want to place the block in.
ja: ブロックを配置するテーマの名前をクリックしてください。

en: Find the region where you want the block, and click <em>Place block</em> in that region. A modal dialog will pop up.
ja: ブロックを配置するリージョンを選び、そのリージョンで<em>ブロックを配置</em>をクリックします。モーダルダイアログが表示されます。

en: Find the block you want to place and click <em>Place block</em>. A <em>Configure block</em> modal dialog will pop up.
ja: 配置するブロックを選び、<em>ブロックを配置</em>をクリックします。<em>ブロックの設定</em>モーダルダイアログが表示されます。

en: Enter a description of your block (to be shown to administrators) and the body text for your block.
ja: ブロックの説明（管理者に表示されます）とブロックの本文を入力します。

en: Enter a label for this block type (shown in the administrative interface). Optionally, edit the automatically-generated machine name or the description.
ja: ブロックタイプのラベルを入力します（管理用インターフェースに表示されます）。任意で、自動的に生成されるシステム内部名称や説明を編集します。

en: Click <em>Save</em>. You will be returned to the <em>Block types</em> page.
ja: <em>保存</em>をクリックします。<em>ブロックタイプ</em>ページに戻ります。

en: Click <em>Manage fields</em> in the row of your new block type, and add the desired fields to your block type.
ja: 新しいブロックタイプと同じ行にある<em>フィールドの管理</em>をクリックして、お好みのフィールドをブロックタイプに追加してください。

en: Optionally, click <em>Manage form display</em> or <em>Manage display</em> to change the editing form or field display for your block type.
ja: お好みで、<em>フォームディスプレイの管理</em>をクリックしてブロックタイプの編集フォームを変更したり、<em>表示管理</em>でフィールドの表示を変更したりもできます。

en: Use contextual links to access administrative tasks without navigating the administrative menu.
ja: コンテクスチュアルリンクを使って、管理メニューをたどらずに管理タスクにアクセスします。

en: What are contextual links?
ja: コンテクスチュアルリンクって何？

en: <em>Contextual links</em> give users with the <em>Use contextual links</em> permission quick access to administrative tasks related to areas of non-administrative pages. For example, if a page on your site displays a block, the block would have a contextual link that would allow users with permission to configure the block. If the block contains a menu or a view, it would also have a contextual link for editing the menu links or the view. Clicking a contextual link takes you to the related administrative page directly, without needing to navigate through the administrative menu system.
ja: <em>コンテクスチュアルリンクを使用する</em>権限を持つユーザーは、<em>コンテクスチュアルリンク</em>を使うことで、管理画面でないエリアから管理タスクにかんたんにアクセスできるようになります。例えば、ページにブロックが表示されていると、そのブロックには権限を持つユーザーがブロックの設定を編集できるコンテクスチュアルリンクがあります。ブロックにメニューやビューが含まれていれば、それらにもまたメニューやビューを編集するためのコンテクスチュアルリンクがあります。コンテクスチュアルリンクをクリックすると、管理メニューをたどることなく、対応する管理画面に直接移動します。

en: Make sure that the core Contextual Links module is installed, and that you have a role with the <em>Use contextual links</em> permission. Optionally, make sure that a toolbar module is installed (either the core Toolbar module or a contributed module replacement).
ja: コアの Contextual Links モジュールがインストールされていて、<em>コンテクスチュアルリンクを使用する</em>権限がある役割に属しているか確認してください。必要に応じて、ツールバーのモジュール（コアの Toolbar モジュールあるいは代わりの拡張モジュール）がインストールされているか確認してください。

en: Visit a non-administrative page on your site, such as the home page.
ja: トップページのような、サイトの管理画面でないページに移動してください。

en: Locate a block or another area on the page that you want to edit or configure.
ja: 編集や設定を行うブロックやその他のエリアを選んでください。

en: Make the contextual links button visible by hovering your mouse over that area in the page. In most themes, this button looks like a pencil and is placed in the upper right corner of the page area (upper left for right-to-left languages), and hovering will also temporarily outline the affected area. Alternatively, click the contextual links toggle button on the right end of the toolbar (left end for right-to-left languages), which will make all contextual link buttons on the page visible until it is clicked again.
ja: ページ内のエリアにマウスを合わせると、コンテクスチュアルリンクのボタンが表示されます。ほとんどのテーマでは、このボタンは鉛筆のような形をしており、エリアの右上隅（右から左に読む言語の場合は左上）にあります。あるいは、ツールバーの右端（右から左に読む言語の場合は左端）にあるコンテクストリンクの切り替えボタンをクリックすると、再度クリックされるまでページ上のすべてのコンテクスチュアルリンクボタンが表示されます。

en: While the contextual links button for the area of interest is visible, click the button to display the list of links for that area. Click a link in the list to visit the corresponding administrative page.
ja: 操作したいエリアのコンテクスチュアルリンクボタンが表示されている間にボタンをクリックすると、そのエリアのリンクの一覧が表示されます。一覧のリンクをクリックすると、対応する管理画面に移動します。

en: Complete your administrative task and save your settings, or cancel the action. You should be returned to the page you started from.
ja: 管理タスクを完了したり設定を保存、あるいは作業をキャンセルしてください。そうすると、元のページに戻ります。

en: What are security updates?
ja: セキュリティアップデートって何？

en: Any software occasionally has bugs, and sometimes these bugs have security implications. When security bugs are fixed in the core software, modules, or themes that your site uses, they are released in a <em>security update</em>. You will need to apply security updates in order to keep your site secure.
ja: どんなソフトウェアにも時折バグがあり、そのバグがセキュリティに影響を与えることもあります。あなたのサイトが使用しているコアソフトウェア、モジュール、またはテーマのセキュリティバグが修正された場合、<em>セキュリティアップデート</em>としてリリースされます。あなたのサイトを安全に保つためには、セキュリティアップデートを適用する必要があります。

en: Security tasks
ja: セキュリティタスク

en: Keeping track of updates, updating the core software, and updating contributed modules and/or themes are all part of keeping your site secure. See the related topics listed below for specific tasks.
ja: アップデートの情報を把握し、コアのソフトウェアを更新し、拡張モジュールやテーマを更新することが、サイトを安全にするためのすべてです。特定の作業については、次の関連するトピックを参照してください。

en: Overview of accessibility
ja: アクセシビリティの概要

en: The default drag-and-drop user interface for ordering tables in the administrative interface presents a challenge for some users, including keyboard-only users and users of screen readers and other assistive technology. The drag-and-drop interface can be disabled in a table by clicking a link labeled <em>Show row weights</em> above the table. The replacement interface allows users to order the table by choosing numerical weights (with increasing numbers) instead of dragging table rows.
ja: 管理画面でテーブルを並び替えるデフォルトのドラッグ・アンド・ドロップのユーザーインターフェースは、キーボードだけを使用するユーザーやスクリーンリーダーその他の支援技術を使用しているユーザーといった一部のユーザーにとっては試練となります。テーブルの上にある<em>行のウェイトを表示する</em>リンクをクリックするとドラッグ・アンド・ドロップのインターフェースが無効になります。テーブルの行をドラッグする代わりに、ウェイト（昇順）を数字で選択することで、テーブルの並び替えを行えるようになります。

en: Administrative interface overview
ja: 管理画面の概要

en: A menu system, which you can navigate to find pages for administrative tasks. The core Toolbar module displays this menu on the top or left side of the page (right side in right-to-left languages). There are also contributed module replacements for the core Toolbar module, with additional features, such as the <a href="https://www.drupal.org/project/admin_toolbar">Admin Toolbar module</a>.
ja: 管理タスクを行うページに移動できるメニューシステムです。コアの Toolbar モジュールは、このメニューをページの上部または左側 (右から左へ読む言語では右側) に表示します。<a href="https://www.drupal.org/project/admin_toolbar">Admin Toolbar モジュール</a>など、コアの Toolbar モジュールの代わりとなるような、機能を追加した拡張モジュールもあります。

en: The core Shortcuts module enhances the toolbar with a configurable list of links to commonly-used tasks.
ja: コアの Shortcuts モジュールは、よく使用するタスクへのリンクを設定可能にしてツールバーを強化します。

en: If you install the core Contextual Links module, non-administrative pages will contain links leading to related administrative tasks.
ja: コアの Contextual Links モジュールをインストールすると、関連する管理タスクにつながるリンクが管理画面でないページに表示されます。

en: The core Help module displays help topics, and provides a Help block that can be placed on administrative pages to provide an overview of their functionality.
ja: コアの Help モジュールはヘルプトピックを表示します。また、管理画面に配置して機能の概要を表示することのできるヘルプブロックを提供します。

en: See the related topics listed below for specific tasks.
ja: 特定の作業については次の関連するトピックを参照してください。

en: Set up your site so that users can search for help.
ja: ユーザーがヘルプを検索できるようにサイトを設定します。

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Configuration</em> &gt; <em>Search and metadata</em> &gt; <em>Search pages</em>.
ja: 管理者メニューの<em>管理</em>から、<em>環境設定</em> &gt; <em>検索とメタデータ</em> &gt; <em>検索ページ</em> へと進みます。

en: Verify that a Help search page is listed in the <em>Search pages</em> section. If not, add a new page of type <em>Help</em>.
ja: <em>検索ページ</em>の欄に、ヘルプ検索ページがあるか確認してください。もしもなければ、<em>ヘルプ</em>のページタイプを追加してください。

en: Create, view, and use a set of shortcuts to access administrative pages.
ja: 管理ページにアクセスするためのショートカットのセットを作成、表示、および使用します。

en: What are shortcuts?
ja: ショートカットって何？

en: <em>Shortcuts</em> are quick links to administrative pages; they are managed by the core Shortcut module. A site can have one or more <em>shortcut sets</em>, which can be shared by one or more users (by default, there is only one set shared by all users); each set contains a limited number of shortcuts. Users need <em>Use shortcuts</em> permission to view shortcuts; <em>Edit current shortcut set</em> permission to add, delete, or edit the shortcuts in the set assigned to them; and <em>Select any shortcut set</em> permission to select a different shortcut set when editing their user profile. There is also an <em>Administer shortcuts</em> permission, which allows an administrator to do any of these actions, as well as select shortcut sets for other users.
ja: <em>ショートカット</em>は管理ページへのクイックリンクで、Shortcut モジュールによって管理されています。サイトは1つ以上の<em>ショートカットセット</em>を持つことができ、1人以上のユーザーが共有することができます(デフォルトでは、すべてのユーザーが共有するセットは1つだけです)。各セットには限られた数のショートカットが含まれています。ショートカットを表示するには、<em>ショートカットを使用</em>権限が必要です。また、<em>ショートカットの管理</em>権限もあり、管理者はこれらのアクションのいずれかを実行したり、他のユーザーのショートカット セットを選択したりすることができます。

en: Navigate to an administrative page that you want in your shortcut list.
ja: ショートカットのリストに加えたい管理ページへ進みます。

en: Repeat until all the desired links have been added to your shortcut set.
ja: 必要なすべてのリンクがショートカットセットに追加されるまで繰り返します。

en: Click <em>Shortcuts</em> in the toolbar to display your shortcuts, and verify that the list is complete.
ja: ツールバーの<em>ショートカット</em>をクリックしてショートカットを表示し、完全なリストになっていることを確認します。

en: Optionally, click <em>Edit shortcuts</em> at the right end of the shortcut list (left end in right-to-left languages), to remove links or change their order.
ja: ショートカットリストの右端（右から左へ読む言語の場合は左端）にある<em>ショートカットを編集</em>をクリックして、リンクを削除したり並び順を変更することもできます。

en: Click any link in the shortcut bar to go directly to the administrative page.
ja: ショートカットバーの任意のリンクをクリックすると、管理ページに直接移動します。

en: Configure the basic settings of your site, including the site name, slogan, main email address, default time zone, default country, and the date formats to use.
ja: サイト名、スローガン、メインのメールアドレス、デフォルトのタイムゾーン、デフォルトの国、使用する日付のフォーマットなど、サイトの基本的な設定を行います。

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Configuration</em> &gt; <em>System</em> &gt; <em><a href="@information_url">Basic site settings</a></em>.
ja: 管理者メニューの<em>管理</em>から、<em>環境設定</em> &gt; <em>システム</em> &gt; <em><a href="@information_url">サイトの基本設定</a></em> へと進みます。

en: Enter the site name, slogan, and main email address for your site.
ja: サイト名、スローガン、およびサイトのメインのメールアドレスを入力します。

en: Click <em>Save configuration</em>. You should see a message indicating that the settings were saved.
ja: <em>構成を保存</em>をクリックします。設定が保存されたことを示すメッセージが表示されるはずです。

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Configuration</em> &gt; <em>Regional and language</em> &gt; <em><a href="@regional_url">Regional settings</a></em>.
ja: 管理者メニューの<em>管理</em>から、<em>環境設定</em> &gt; <em>地域と言語</em> &gt; <em><a href="@regional_url">地域の設定</a></em> へと進みます。

en: Select the default country and default time zone for your site.
ja: サイトのデフォルトの国とデフォルトのタイムゾーンを選択します。

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Configuration</em> &gt; <em>Regional and language</em> &gt; <em><a href="@datetime_url">Date and time formats</a></em>.
ja: 管理者メニューの<em>管理</em>から、<em>環境設定</em> &gt; <em>地域と言語</em> &gt; <em><a href="@datetime_url">日付と時間のフォーマット</a></em> へと進みます。

en: Look at the <em>Patterns</em> for the Default long, medium, and short date formats. If any of them does not match the date format you want to use on your site, click <em>Edit</em> in that row to edit the format.
ja: デフォルトの長い・中くらい・短い日付フォーマットの<em>パターン</em>を見ます。サイトで使いたい日付フォーマットと異なる場合は、その行の<em>編集</em>をクリックしてフォーマットを編集します。

en: Adjust the <em>Format string</em> until the <em>Displayed</em> format matches what you want. (Date format strings are composed of PHP date format codes.)
ja: <em>表示されている</em>フォーマットが望みの形になるまで<em>書式文字列</em>を調整します。（日付の書式文字列はPHPの日付書式コードで構成されています。）

en: Click <em>Save format</em>. You should see a message indicating that the format was saved.
ja: <em>フォーマットの保存</em>をクリックします。フォーマットが保存されたことを示すメッセージが表示されるはずです。

en: Repeat the previous three steps for any other date formats that need to be changed.
ja: 変更が必要な日付フォーマットが他にあれば、上記の3ステップを繰り返します。

en: Set up your site to respond appropriately to site errors, including 403 and 404 page responses.
ja: 403 や 404 といったページレスポンスを含むサイトエラーに、適切に対応できるよう設定します。

en: What are 403 and 404 responses?
ja: 403 とか 404 のレスポンスって何？

en: When a user visits a web page, the web server sends a response code in addition to the page content. A normal, non-error response has code 200. If the page does not exist on the site, the response code is 404. If the page exists, but the user is not authorized to visit the page, the response code is 403. The core software provides default responses for both 403 and 404 codes, but if you prefer, you can create your own pages for each.
ja: ユーザがウェブページを訪問すると、ウェブサーバはページの内容に加えてレスポンスコードを送信します。エラーではない通常のレスポンスはコード 200 です。ページがサイト上に存在しない場合、レスポンスコードは 404 です。ページは存在するけれども、ユーザーがそのページの閲覧を許可されていない場合、レスポンスコードは 403 です。コアのソフトウェアは 403 と 404 の両方のコードに対してデフォルトのレスポンスを提供していますが、お望みならそれぞれに対応した独自のページを作成することができます。

en: What other errors can occur?
ja: 他にはどんなエラーが起きるの？

en: Under some situations, your site can generate error messages. These can be due to user errors (such as entering invalid values in a form, or incorrect configuration), PHP runtime errors, or software bugs. Some errors may result in a <em>white screen of death</em> (a totally blank web page response); less drastic errors will generate error messages. You can configure what happens when an error message is generated.
ja: 状況によっては、あなたのサイトでエラーメッセージが表示されることがあります。これは、ユーザーのエラー (フォームに無効な値を入力したり、設定が正しくないなど) や PHP 実行時のエラー、ソフトウェアのバグなどが原因である可能性があります。いくつかのエラーでは、<em>ホワイトスクリーン・オブ・デス</em> (ウェブページの応答が完全に真っ白になる) となることがありますが、それほど深刻ではないエラーではエラーメッセージを生成します。エラーメッセージが生成されたときの動作を設定することができます。

en: If desired, create pages to use for 403 and 404 responses. Note the URLs for these pages.
ja: 必要に応じて、403 および 404 レスポンスに使用するページを作成します。これらのページの URL をメモしておきます。

en: In the <em>Error pages</em> section, enter the URL for your 403/403 pages, starting after the site home page URL. For example, if your site URL is <em>https://example.com</em> and your 404 page is <em>https://example.com/not-found</em>, you would enter <em>/not-found</em>.
ja: <em>エラーページ</em>欄に、サイトのホームページURLの後から始まる 403・403 ページのURLを入力します。例えば、サイトのURLが <em>https://example.com</em> で 404 ページが <em>https://example.com/not-found</em> の場合は、<em>/not-found</em> と入力します。

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Configuration</em> &gt; <em>Development</em> &gt; <em><a href="@log_settings_url">Logging and errors</a></em>.
ja: 管理者メニューの<em>管理</em>から、<em>環境設定</em> &gt; <em>開発</em> &gt; <em><a href="@log_settings_url">ログとエラーメッセージ</a></em> へと進みます。

en: For a production site, select <em>None</em> under <em>Error messages to display</em>. For a site that is in development, select one of the other options, so that you are more aware of the errors the site is generating.
ja: 本番サイトでは、<em>表示するエラーメッセージ</em>の項目で<em>なし</em>を選択します。開発中のサイトでは、その他のオプションを選択すると、サイトが生成しているエラーをより多く知ることができるようになります。

en: Configure settings related to how user accounts are created and deleted.
ja: ユーザーアカウントをどのように作成するか、また削除するかについての設定を行います。

en: What are the settings related to user account creation and deletion?
ja: ユーザーアカウントの作成と削除についての設定って何？

en: You can make it possible for new users to register themselves for accounts, with or without email verification or administrative approval. Or, you can make it so only administrators with <em>Administer users</em> permission can register new users.
ja: メールによる確認や管理者の承認の有無に関わらず、新しいユーザーが自分でアカウントを登録できるようにすることができます。あるいは、<em>ユーザーの管理</em>権限を持つ管理者だけが、新しくユーザーを登録できるようにすることもできます。

en: You can configure what happens to content that a user created, if their account is <em>canceled</em> (deleted).
ja: アカウントが<em>取り消し</em>（削除）となった場合に、それらのユーザーが作成したコンテンツをどのように扱うかを設定することができます。

en: [site:login-url]: The URL where users can log in to your site.
ja: [site:login-url]: ユーザーがウェブサイトにログインできるURL。

en: [user:display-name]: The user's displayed name.
ja: [user:display-name]: ユーザーの表示名。

en: [user:mail]: The user's email alias.
ja: [user:mail]: ユーザーのメールアドレスエイリアス。

en: [user:one-time-login-url]: An expiring URL that a user can use to log in once, if they need to reset their password.
ja: [user:one-time-login-url]: ユーザーがパスワードの再発行をした際に、一度切りのログインを行える期限。

en: Optionally, edit the text of email messages related to user accounts.
ja: 必要に応じて、ユーザーアカウントに関するメールの文章を編集します。

en: Verify that the other settings are correct.
ja: その他の設定が正しいか確認します。

en: Provides the API allowing to rename URLs.
ja: URLを書き換えられるAPIを提供します。

en: The parent workspace.
ja: 親ワークスペース。

en: Merge workspace
ja: ワークスペースのマージ

en: Only top-level workspaces can be published.
ja: 最上位のワークスペースだけが公開されます。

en: Merge into @target_label
ja: @target_label へマージ

en: The %label workspace can not be deleted because it has child workspaces.
ja: 子ワークスペースが存在するため、%label ワークスペースを削除できません。

en: There are no changes that can be merged from %source_label to %target_label.
ja: %source_label から %target_label ではマージする変更点がありません。

en: Would you like to merge the contents of the %source_label workspace into %target_label?
ja: %source_label ワークスペースのコンテンツを %target_label へマージしますか？

en: Merge workspace contents.
ja: ワークスペースのコンテンツをマージ。

en: The contents of the %source_label workspace have been merged into %target_label.
ja: %source_label ワークスペースのコンテンツは %target_label にマージされました。

en: There is @count item that can be merged from %source_label to %target_label | There are @count items that can be merged from %source_label to %target_label
ja[0]: %source_label から %target_label へマージ可能なアイテムが @count 個あります。
ja[1]: %source_label から %target_label へマージ可能なアイテムが @count 個あります。

en: Medium 8:7
ja: 中 8:7

en: Responsive 3x2
ja: レスポンシブ 3x2

en: Recursive rendering detected when rendering entity %entity_type: %entity_id, using the %field_name field on the %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id entity. Aborting rendering.
ja: %parent_entity_type:%parent_bundle %parent_entity_id エンティティの %field_name フィールドを使用しているエンティティ %entity_type: %entity_id をレンダリング中に再帰的なレンダリングを検知しました。レンダリングを中断しています。

en: The user who created the revision.
ja: リビジョンを作成したユーザー。

en: Heading type
ja: 見出しの種類

en: The @drupal installer requires that the %default-file file must not be deleted or modified from the original download.
ja: @drupal のインストールでは、%default-file ファイルをダウンロードしたそのままの状態で、削除も変更も行ってはいけません。

en: Enter the date using the format @placeholder_date (e.g., @date_format).
ja: @placeholder_date のフォーマットで日付を入力してください (例 @date_format)。

en: Enter the time using the format @placeholder_time (e.g., @time_format).
ja: @placeholder_time のフォーマットで時刻を入力してください (例 @time_format)。

en: Temporary file could not be created for file upload.
ja: ファイルアップロードで一時ファイルを作成できませんでした。

en: Drupal 9 no longer uses the $settings['install_profile'] value in settings.php and it should be removed.
ja: Drupal 9 では settings.php 内の $settings['install_profile'] 設定値をもはや使用しませんので、削除すべきです。

en: @low_version_number to @high_version_number
ja: @low_version_number から @high_version_number へ

en: Visit the <a href=":url">release cycle overview</a> for more information on supported releases.
ja: サポートされているリリースの詳細については、<a href=":url">リリースサイクルの概要 (英語) </a>を参照してください。

en: Manage workspace
ja: ワークスペースの管理

en: Other workspaces:
ja: その他のワークスペース:

en: View all workspaces
ja: すべてのワークスペースを表示

en: Not compatible
ja: 非互換

en: <a href=":update_status_report">Update to @next_minor or higher</a> soon to continue receiving security updates.
ja: <a href=":update_status_report">@next_minor 以上のバージョンへのアップデート</a>をすぐに行って、セキュリティアップデートを継続的に受けられるようにしてください。

en: <a href=":update_status_report">Update to a supported minor</a> as soon as possible to continue receiving security updates.
ja: <a href=":update_status_report">サポートされているマイナーバージョンへのアップデート</a>をできる限り早く行って、セキュリティアップデートを継続的に受けられるようにしてください。

en: Allows configuration of tasks to be executed in response to events.
ja: イベントに対応して実行されるタスクを設定できるようになります。

en: Gathers and displays syndicated content (RSS, RDF, and Atom feeds) from external sources.
ja: 外部のソースから提供されているコンテンツ（RSSやRDF、ATOMフィード）を収集して表示します。

en: Allows administrators to ban visits from specific IP addresses.
ja: 指定するIPアドレスからのアクセスを、管理者は拒否できるようになります。

en: Supplies an HTTP Basic authentication provider.
ja: HTTP Basic 認証プロバイダーを提供します。

en: Allows the creation of custom blocks and block types.
ja: カスタムブロックとブロックタイプの作成を許可します。

en: Manages breakpoints and breakpoint groups for responsive designs.
ja: レスポンシブデザイン用のブレークポイントおよびブレークポイントグループを管理します。

en: Allows users to change the color scheme of compatible themes.
ja: 対応するテーマのカラースキーマを変更できるようになります。

en: Allows users to comment on content.
ja: コンテンツに対してコメントを残せるようになります。

en: Allows administrators to import and export configuration changes.
ja: 管理者が構成の変更をインポートおよびエクスポートできるようになります。

en: Allows users to translate configuration text.
ja: 構成テキストを翻訳できるようになります。

en: Provides site-wide contact forms and forms to contact individual users.
ja: サイト全体のコンタクトフォームとユーザーそれぞれへのコンタクトフォームを提供します。

en: Allows users to translate content.
ja: コンテンツの翻訳を許可します。

en: Provides contextual links to directly access tasks related to page elements.
ja: ページの要素に関連するタスクに直接アクセスする、コンテクスチュアルリンクを提供します。

en: Logs system events in the database.
ja: システムイベントをデータベースに記録します。

en: Caches pages, including those with dynamic content, for all users.
ja: 動的なコンテンツを含めて、すべてのユーザーを対象にページをキャッシュします。

en: Provides a user interface for the Field module.
ja: Field モジュールのユーザーインターフェースを提供します。

en: Defines a field type for files.
ja: ファイルのフィールドタイプを定義します。

en: Defines a field type for image media and provides display configuration tools.
ja: 画像メディアのフィールドタイプを定義し、表示設定ツールを提供します。

en: Allows users to configure available languages.
ja: 使用可能な言語を設定できます。

en: Allows users to create menu links.
ja: ユーザーがメニューリンクを作成できるようになります。

en: Users with sufficient access rights will be able to override these options.
ja: 十分な権限を持つユーザーは、これらのオプションを上書きすることができます。

en: Caches pages for anonymous users and can be used when external page cache is not available.
ja: 匿名ユーザーのページをキャッシュし、外部ページキャッシュが利用できない場合に使用できます。

en: Allows users to create search pages based on plugins provided by other modules.
ja: 他のモジュールが提供するプラグインを用いた検索ページを作成できるようになります。

en: PHP APCu caching
ja: PHP APCu キャッシュ

en: Enabled (@size)
ja: 有効 (@size)

en: Depending on your configuration, Drupal can run with a @apcu_size APCu limit. However, a @apcu_default_size APCu limit (the default) or above is recommended, especially if your site uses additional custom or contributed modules.
ja: 現在のサーバー構成によれば、APCu の最大値が @apcu_size の状態でDrupalを動作させることができます。しかしながら、カスタムモジュールや拡張モジュールを追加して使用する場合は特に、APCu の最大値を @apcu_default_size （標準）以上にすることをおすすめします。

en: Memory available: @available.
ja: 利用可能なメモリー: @available。

en: PHP APCu caching can improve your site's performance considerably. It is <strong>highly recommended</strong> to have <a href="https://www.php.net/manual/apcu.installation.php" target="_blank">APCu</a> installed on your server.
ja: PHP APCu のキャッシュ機能を使うことで、サイトのパフォーマンスをかなり改善することができます。サーバーに <a href="https://www.php.net/manual/apcu.installation.php" target="_blank">APCu</a> をインストールすることを<strong>強くおすすめします</strong>。

en: The version of Drupal you are trying to update from is too old
ja: アップデートを試みようとしているDrupalのバージョンが古すぎます。

en: Unsupported schema version: @module
ja: スキーマのバージョンがサポート外: @module

en: The installed version of the %module module is too old to update. Update to an intermediate version first (last removed version: @last_removed_version, installed version: @installed_version).
ja: インストールされている %module モジュールのバージョンが古すぎてアップデートできません。まずは途中のバージョンにアップデートしてください（最後に削除されたバージョン: @last_removed_version、インストールされているバージョン: @installed_version）。

en: Displays guided tours of the site interface.
ja: サイトインターフェースのガイドツアーを表示します。

en: Provides a user interface for creating and managing views.
ja: ビューを作成して管理するユーザーインターフェースを提供します。

en: <p class="text-align-center">Explore recipes across every type of occasion, ingredient, and skill level.</p>
ja: <p class="text-align-center">時と場合、食材、スキルに応じて、あらゆるタイプのレシピをご紹介します。</p>

en: <p class="text-align-center">Explore recipes across every type of occasion, ingredient, and skill level</p>
ja: <p class="text-align-center">時と場合、食材、スキルに応じて、あらゆるタイプのレシピをご紹介します</p>

en: MySQL, Percona Server, or equivalent
ja: MySQLやPercona Serverまたは同等のもの

en: Required by the theme: @theme_names | Required by the themes: @theme_names
ja[0]: テーマに必要: @theme_names
ja[1]: テーマに必要: @theme_names

en: @theme (theme) (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ja: @theme (テーマ) (<span class="admin-disabled">無効</span>)

en: This theme requires the listed modules to operate correctly.
ja: このテーマを正しく動作させるには、以下のモジュールが必要です。

en: Review the <a href=":url"> suggestions for resolving this incompatibility</a> to repair your installation, and then re-run update.php.
ja: <a href=":url">非互換性を解決するための提案</a>を確認してインストールを修復し、その後で update.php を改めて実行してください。

en: Missing updates for: @module
ja: アップデートが不明: @module

en: The following module is installed, but it is incompatible with Drupal @version: | The following modules are installed, but they are incompatible with Drupal @version:
ja[0]: 次のモジュールをインストールしましたが、Drupal @version とは互換性がありません:
ja[1]: 次のモジュールをインストールしましたが、Drupal @version とは互換性がありません:

en: Incompatible module | Incompatible modules
ja[0]: 互換性のないモジュール
ja[1]: 互換性のないモジュール

en: The following theme is installed, but it is incompatible with Drupal @version: | The following themes are installed, but they are incompatible with Drupal @version:
ja[0]: 次のテーマをインストールしましたが、Drupal @version とは互換性がありません:
ja[1]: 次のテーマをインストールしましたが、Drupal @version とは互換性がありません:

en: Incompatible theme | Incompatible themes
ja[0]: 互換性のないテーマ
ja[1]: 互換性のないテーマ

en: The following module is installed, but it is incompatible with PHP @version: | The following modules are installed, but they are incompatible with PHP @version:
ja[0]: 次のモジュールをインストールしましたが、PHP @version とは互換性がありません:
ja[1]: 次のモジュールをインストールしましたが、PHP @version とは互換性がありません:

en: The following theme is installed, but it is incompatible with PHP @version: | The following themes are installed, but they are incompatible with PHP @version:
ja[0]: 次のテーマをインストールしましたが、PHP @version とは互換性がありません:
ja[1]: 次のテーマをインストールしましたが、PHP @version とは互換性がありません:

en: The following module is marked as installed in the core.extension configuration, but it is missing: | The following modules are marked as installed in the core.extension configuration, but they are missing:
ja[0]: 次のモジュールは core.extension の構成でインストール済みとなっていますが見当たりません:
ja[1]: 次のモジュールは core.extension の構成でインストール済みとなっていますが見当たりません:

en: Missing or invalid module | Missing or invalid modules
ja[0]: 不明もしくは無効なモジュール
ja[1]: 不明もしくは無効なモジュール

en: The following theme is marked as installed in the core.extension configuration, but it is missing: | The following themes are marked as installed in the core.extension configuration, but they are missing:
ja[0]: 次のテーマは core.extension の構成でインストール済みとなっていますが見当たりません:
ja[1]: 次のテーマは core.extension の構成でインストール済みとなっていますが見当たりません:

en: Missing or invalid theme | Missing or invalid themes
ja[0]: 不明もしくは無効なテーマ
ja[1]: 不明もしくは無効なテーマ

en: The installed version of the %module module is too old to update. Update to a version prior to @versions first (missing updates: @missing_updates). | The installed version of the %module module is too old to update. Update first to a version prior to all of the following: @versions (missing updates: @missing_updates).
ja[0]: インストールされている %module モジュールのバージョンが古すぎてアップデートできません。まずは @versions より前のバージョンにアップデートしてください（不明なアップデート: @missing_updates）。
ja[1]: The installed version of the %module module is too old to update. Update first to a version prior to all of the following: @versions (missing updates: @missing_updates).

en: @module_name (<span class="admin-missing">missing</span>)
ja: @module_name（<span class="admin-missing">不明</span>）

en: @module_name (<span class="admin-missing">incompatible with</span> this version of Drupal core)
ja: @module_name（Drupalコアのバージョンと<span class="admin-missing">非互換</span>）

en: @module_name (<span class="admin-missing">incompatible with</span> version @version)
ja: @module_name（バージョン @version と<span class="admin-missing">非互換</span>）

en: @module_name (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
ja: @module_name（<span class="admin-disabled">無効</span>）

en: Unable to install @theme due to missing module dependencies.
ja: 必要なモジュールが見当たらないため @theme をインストールできません。

en: <p>This is a test.</p>
ja: <p>これはテストです。</p>

en: Ban visitors from one or more IP addresses from accessing and viewing your site.
ja: 特定のIPアドレスからの訪問者によるアクセスや閲覧を禁止します。

en: Enter an <em>IP address</em> and click <em>Add</em>.
ja: <em>IPアドレス</em>を入力して<em>追加</em>をクリックします。

en: You should see the IP address you entered listed under <em>Banned IP addresses</em>. Repeat the above steps to ban additional IP addresses.
ja: 入力したIPアドレスが<em>禁止されたIPアドレス</em>に表示されているか確認してください。さらにIPアドレスを禁止するには、上記のステップを繰り返します。

en: What types of data does a site have?
ja: サイトのデータにはどんなタイプがあるの？

en: What is a content entity?
ja: コンテンツエンティティとは？

en: What is a field?
ja: フィールドとは？

en: Within entity items, the data is stored in individual <em>fields</em>, each of which holds one type of data, such as formatted or plain text, images or other files, or dates. Fields can be added by an administrator on entity sub-types, so that all entity items of a given entity sub-type have the same collection of fields available, and they can be single-valued or multiple-valued. When you create or edit entity items, you are specifying the values for the fields on the entity item.
ja: エンティティアイテムにおいて、そのデータは<em>フィールド</em>に分かれて格納されており、それぞれのフィールドが、フォーマット済み文章やプレーンテキスト、画像ファイルやその他のファイル、日付といった、ひとつのデータタイプを持っています。管理者は、エンティティのサブタイプにフィールドを追加することができます。エンティティのサブタイプが同じエンティティアイテムは、どのフィールドが利用可能か、フィールドに入力可能な値はひとつか複数か、といった情報が同じになります。エンティティアイテムを作成したり編集する際には、エンティティアイテムのフィールドに値を入力することになります。

en: What is a reference field?
ja: 参照フィールドとは？

en: A <em>reference field</em> is a field that stores a relationship between an entity and one or more other entities, which may belong to the same or different entity type. For example, a <em>Content reference</em> field on a content type stores a relationship between one content item and one or more other content items.
ja: <em>参照フィールド</em>とは、エンティティと他のエンティティとの関連付けを格納するフィールドで、同じエンティティタイプ同士のこともあれば異なるもの同士のこともあります。例えば、<em>コンテンツ参照</em>フィールドは、コンテンツとその他のコンテンツとの関連付けを格納します。

en: What field types are available?
ja: どんなフィールドタイプを使えるの？

en: The following field types are provided by the core system and core modules (many more are provided by contributed modules):
ja: 次のフィールドタイプが、コアシステムとコアモジュールによって提供されています（その他の多くが拡張モジュールによって提供されます）:

en: Boolean, Number (provided by the core system): Stores true/false values and numbers
ja: 真偽値、数値（コアシステム）: 真または偽の値と数値を格納します。

en: Comment (provided by the core Comment module): Allows users to add comments to an entity
ja: コメント（Comment モジュール）: エンティティに対してコメントを追加できるようになります。

en: Date, Timestamp (Datetime module): Stores dates and times
ja: 日付、タイムスタンプ（Datetime モジュール）: 日付と時間を格納します。

en: Email (core system): Stores email addresses
ja: メール（コアシステム）: メールアドレスを格納します。

en: Link (Link module): Stores URLs and link text
ja: リンク（Link モジュール）: URLとリンクテキストを格納します。

en: Telephone (Telephone module): Stores telephone numbers
ja: 電話番号（Telephone モジュール）: 電話番号を格納します。

en: What is a formatter?
ja: フォーマッターとは？

en: A <em>formatter</em> is a way to display a field; most field types offer several types of formatters, and most formatters have settings that further define how the field is displayed. It is also possible to completely hide a field from display, and you have the option of showing or hiding the field's label when it is displayed.
ja: <em>フォーマッター</em>とは、フィールドの表示方法のことです。ほとんどのフィールドタイプにはいくつかのタイプのフォーマッターがあり、ほとんどのフォーマッターにはさらにフィールドの表示方法を設定する項目があります。フィールドを完全に非表示とすることもでき、ラベルを表示するか非表示とするかを選択することもできます。

en: What is a widget?
ja: ウィジェットとは？

en: A <em>widget</em> is a way to edit a field. Some field types, such as plain text single-line fields, have only one widget available (in this case, a single-line text input field). Other field types offer choices for the widget; for example, single-valued <em>List</em> fields can use a <em>Select</em> or <em>Radio button</em> widget for editing. Many widget types have settings that further define how the field can be edited.
ja: <em>ウィジェット</em>とは、フィールドの編集方法のことです。1行のプレーンテキストといったいくつかのフィールドタイプは、ひとつのウィジェットだけが使用できます（この場合、1行のテキスト入力フィールド）。その他のフィールドタイプではウィジェットを選択することができます。例えば、値がひとつの<em>リスト</em>フィールドでは<em>選択</em>または<em>ラジオボタン</em>のウィジェットを使用することができます。多くのウィジェットでは、フィールドをどのように編集できるかについてさらに設定する項目があります。

en: Managing content structure overview
ja: コンテンツ構造管理の概要

en: Besides the field modules listed in the previous section, there are additional core modules that you can use to manage your content structure:
ja: 前のセクションで挙げたフィールドモジュール以外にも、コンテンツ構造を管理するために使用できるコアモジュールがあります:

en: Configure your system so that cron will run automatically.
ja: cron が自動的に実行されるようにシステムを設定してください。

en: What are cron tasks?
ja: cron タスクって何？

en: To ensure that your site and its modules continue to function well, a group of administrative operations should be run periodically. These operations are called <em>cron</em> tasks, and running the tasks is known as <em>running cron</em>. Depending on how often content is updated on your site, you might need to run cron on a schedule ranging from hourly to weekly to keep your site running well.
ja: サイトとそのモジュールが正常に機能し続けるようにするためには、管理操作のグループを定期的に実行しなければなりません。これらの操作は <em>cron</em> タスクと呼ばれ、タスクを実行することは <em>cron の実行</em>として知られています。サイトのコンテンツの更新頻度にもよりますが、サイトの稼働し続けるには、1時間に1回から1週間に1回のようなスケジュールで cron を実行する必要があるかもしれません。

en: What options are available for running cron?
ja: cron の実行でどんなオプションが利用できるの？

en: If the core Automated Cron module is installed, your site will run cron periodically, on a schedule you can configure.
ja: コアの Automated Cron モジュールがインストールされていれば、あなたが選択するスケジュールでサイトは定期的に cron を実行します。

en: You can set up a task on your web server to visit the <em> cron URL</em>, which is unique to your site, on a schedule.
ja: Webサーバーにタスクを設定して、サイト固有の cron URL を定期的にアクセスさせることができます。

en: You can also run cron manually, but this is not the recommended way to make sure it is run periodically.
ja: cron を手動で実行することもできますが、定期的に実行する方法としてはおすすめできません。

en: If you want to run cron right now, click <em>Run cron</em> and wait for cron to finish.
ja: すぐに cron を実行したければ、<em>cron を実行</em>をクリックして、終了を待ちます。

en: If you have a way to configure tasks on your web server, copy the link where it says <em>To run cron from outside the site, go to</em>. Set up a task to visit that URL on your desired cron schedule, such as once an hour or once a week. (On Linux-like servers, you can use the <em>wget</em> command to visit a URL.) If you configure an outside task, you should uninstall the Automated Cron module.
ja: Webサーバーでタスクを設定する方法がある場合は、<em>サイト外部からCronを実行するなら</em>と書かれている部分のリンクをコピーしてください。1時間に1回や1週間に1回など、お好きなスケジュールでそのURLにアクセスするタスクを設定してください。（Linux ライクなサーバーであれば、URLにアクセスするのに <em>wget</em> コマンドを使用することができます）外部からのタスクを設定した場合は、Automated Cron モジュールをアンインストールする必要があります。

en: If you are not configuring an outside task, and you have the core Automated Cron module installed, select a schedule for automated cron runs in <em>Cron settings</em> &gt; <em>Run cron every</em>. Click <em>Save configuration</em>.
ja: 外部からのタスクを設定せず、コアの Automated Cron モジュールをインストールした場合は、<em>cron の設定</em> &gt; <em>次の間隔で cron を実行</em> で自動的に cron を実行するスケジュールを設定してください。<em>構成を保存</em>をクリックします。

en: What is a module?
ja: モジュールとは？

en: A <em>module</em> is a set of PHP, JavaScript, and/or CSS files that extends site features and adds functionality. A set of <em>Core modules</em> is distributed as part of the core software download. Additional <em>Contributed modules</em> can be downloaded separately from the <a href="https://www.drupal.org/project/project_module">Download &amp; Extend page on drupal.org</a>.
ja: <em>モジュール</em>とは、サイトの機能を拡張したり、機能を追加したりする PHP・JavaScript・CSS ファイルのセットです。<em>コアモジュール</em>は、コアソフトウェアをダウンロードする際にその一部として配布されています。追加の <em>拡張モジュール</em> は、別途 drupal.org の <a href="https://www.drupal.org/project/project_module">Download &amp; Extend ページ</a> からダウンロードすることができます。

en: What is an Experimental module?
ja: 試験的モジュールって何？

en: An <em>Experimental</em> module is a module that is still in development and is not yet stable. Using Experimental modules on production sites is not recommended.
ja: <em>試験的</em>モジュールとは、まだ開発中のモジュールで安定していません。試験的モジュールを本番環境で使用するのはおすすめできません。

en: What are installing and uninstalling?
ja: インストールとアンインストールって何？

en: Installing a core or downloaded contributed module means turning it on, so that you can use its features and functionality. Uninstalling means turning it off and removing all of its configuration. A module cannot be uninstalled if another installed module depends on it, or if you have created content on your site using the module -- you would need to delete the content and uninstall dependent modules first.
ja: コアモジュールやダウンロードした拡張モジュールをインストールするということは、モジュールを有効にして、その機能を使えるようにするということを意味します。アンインストールとは、モジュールを無効にして、設定をすべて削除するということを意味します。他にインストールしているモジュールが依存している場合や、モジュールを使って作成したコンテンツがサイトにある場合は、モジュールをアンインストールすることはできません。コンテンツや依存モジュールをまずは削除する必要があります。

en: Extending overview
ja: 機能拡張の概要

en: See the related topics listed below for help performing tasks related to extending the functionality of your site.
ja: サイトの機能を拡張する方法については、次のトピックを参照してください。

en: Maintaining and troubleshooting overview
ja: メンテナンスとトラブルシューティングの概要

en: Here are some tasks and hints related to maintaining your site, and troubleshooting problems that may come up on your site. See the related topics below for more information.
ja: ここでは、サイトのメンテナンスに関連したタスクやヒント、サイト上で発生する可能性のある問題のトラブルシューティングをご紹介します。詳しくは、次の関連トピックを参照してください。

en: Configure your site so that cron runs periodically.
ja: cron が定期的に実行されるようにサイトを設定してください。

en: If your site is not behaving as expected, clear the cache before trying to diagnose the problem.
ja: 期待した通りにサイトが動作しない場合は、問題を診断する前にキャッシュを削除してください。

en: There are several site reports that can help you diagnose problems with your site. There are also two core modules that can be used for error logging: Database Logging and Syslog.
ja: サイトの問題を診断するのに役立つサイトレポートがいくつかあります。また、エラーログに使用できる2つのコアモジュール Database Logging および Syslog もあります。

en: Find the particular sub-type that you want to add the field to, and click <em>Manage fields</em>.
ja: フィールドを追加するサブタイプを選び、<em>フィールドの管理</em>をクリックします。

en: Click <em>Add field</em>.
ja: <em>フィールドの追加</em>をクリックします。

en: The <em>Label</em> field should now be visible; enter a label for the field, which is used as the field label for both content editing and content display.
ja: <em>ラベル</em>フィールドが表示されるはずです。フィールドのラベルを入力してください。コンテンツの編集画面と表示画面の両方で使用されます。

en: Click <em>Save and continue</em>.
ja: <em>保存して次へ</em>をクリックします。

en: On the next screen, enter a value for <em>Allowed number of values</em>. You can limit the field to one value per entity item, a set number of values, or set it to have unlimited values. Click <em>Save field settings</em>.
ja: 次の画面では、<em>許容する値の数</em>を入力します。エンティティごとに値をひとつに制限することもできますし、複数の値あるいは無制限にすることもできます。<em>フィールド設定を保存</em>をクリックします。

en: On the next screen, optionally edit the settings for the field, which vary depending on what field type you are creating. For all fields, you can edit the <em>Label</em>, <em>Help text</em> (text to be displayed below the field on the content editing page), and <em>Required field</em> (to make it so a value must be entered in order to save the content when editing). You can also configure a default value for the field.
ja: 次の画面では、作成するフィールドタイプに応じた設定をお好みで編集します。すべてのフィールドで、<em>ラベル</em>および<em>ヘルプテキスト</em>（コンテンツ編集ページでフィールドの下に表示するテキスト）、<em>必須フィールド</em>（コンテンツを編集する際、値が入力されていなければ保存できなくする）を編集できます。フィールドのデフォルトの値を設定することもできます。

en: Find the particular sub-type that you want to configure the display of, and click <em>Manage display</em> in the <em>Operations</em> list.
ja: 表示を設定するサブタイプを選び、<em>操作</em>のリストにある<em>表示管理</em>をクリックします。

en: Use the drag arrows to order the fields in your preferred order.
ja: 矢印をドラッグしてフィールドを並び替えます。

en: Drag any fields that you do not wish to see in the display to the <em>Disabled</em> section.
ja: 表示したくないフィールドを、<em>無効</em>の欄にドラッグします。

en: In the <em>Label</em> column, select the position for each field label in the display, or <em>- Hidden -</em> to hide a label. You can also choose <em>- Visually Hidden-</em> if you want the label's text to appear in the HTML page, so that screen readers and search engines can read it, but it will not be visible.
ja: <em>ラベル</em>の列では、フィールドのラベルを表示する位置を選択するか、<em>- 非表示 -</em>を選択してラベルを非表示にします。<em>- 視覚的非表示 -</em>を選択すると、ラベルのテキストはHTMLページに出力され、スクリーンリーダーや検索エンジンからは読むことができるけれども、目には見えないようにすることができます。

en: In the <em>Format</em> column, select the formatter for displaying each field.
ja: <em>フォーマット</em>の列では、フィールドを表示するフォーマッターを選択します。

en: After selecting the desired formatters, click the settings gear in each row to change the settings for the formatter.
ja: フォーマッターを選択したら、その行にある歯車アイコンをクリックしてフォーマッターの設定を変更します。

en: When you are done making changes, click <em>Save</em>.
ja: 変更が完了したら<em>保存</em>をクリックします。

en: Test the display for your entity sub-type by viewing an entity. If needed, return to these steps to further refine the display.
ja: エンティティを閲覧してエンティティサブタイプの表示をテストします。必要であれば、上のステップに戻って表示を調整します。

en: Find the particular sub-type that you want to configure the editing form for, and click <em>Manage form display</em> in the <em>Operations</em> list.
ja: フォームの設定を変更するサブタイプを選んで、<em>操作</em>リストの<em>フォームの表示管理</em>をクリックします。

en: Drag any fields that you do not wish to see on the editing form to the <em>Disabled</em> section.
ja: フォームに表示したくないフィールドを<em>無効</em>欄にドラッグします。

en: In the <em>Widget</em> column, select the widget for editing each field.
ja: <em>ウィジェット</em>カラムでウィジェットを選択してフィールドを編集します。

en: After selecting the desired widgets, click the settings gear in each row to change the settings for the widget.
ja: ウィジェットを選択したら、その行にある歯車アイコンをクリックして、ウィジェットの設定を変更します。

en: Test the editing form for your entity sub-type by editing or creating an entity. If needed, return to these steps to further refine the form.
ja: エンティティを編集したり作成したりして、エンティティサブタイプの編集フォームをテストしてください。必要であれば、上のステップに戻って調整してください。

en: In <em>Add a new field</em>, select the type of reference field you want to add. The <em>Reference</em> section of the select list shows the most common types of reference field; choose <em>Other...</em> if the entity type you want to reference is not listed.
ja: <em>フィールドの追加</em>で、フィールドが参照するエンティティタイプを選択します。セレクトリストの<em>参照</em>欄には、最も一般的なタイプが並んでいます。参照したいエンティティが見当たらなければ、<em>その他 ...</em>を選択します。

en: On the next screen, verify that the type of entity you want to reference is shown in <em>Type of item to reference</em>, or select it if not. Enter a value for <em>Allowed number of values</em>. You can limit the field to one value per entity item, a set number of values, or set it to have unlimited values. Click <em>Save field settings</em>.
ja: 次の画面では、<em>参照するアイテムのタイプ</em>に参照したいエンティティタイプが表示されているか確認し、表示されていなければ選択します。エンティティごとに値をひとつに制限することもできますし、複数の値あるいは無制限にすることもできます。<em>フィールド設定を保存</em>をクリックします。

en: On the next screen, optionally edit the settings for <em>Label</em>, <em>Help text</em> (text to be displayed below the field on the content editing page), and <em>Required field</em> (to make it so a value must be entered in order to save the content when editing).
ja: 次の画面では、<em>ラベル</em>および<em>ヘルプテキスト</em>（コンテンツ編集ページでフィールドの下に表示するテキスト）、<em>必須フィールド</em>（コンテンツを編集する際、値が入力されていなければ保存できなくする）をお好みで編集します。

en: In the <em>Reference type</em> section, you will usually want to limit the entity sub-types that can be referenced; for example, if you are creating a <em>Content</em> reference, you can check one or two <em>Content type</em> choices. The choices will be easier for content editors to scan if you also choose a sort value (normally the entity title or label field).
ja: <em>参照タイプ</em>欄では、参照できるエンティティのサブタイプを制限することができます。例えば、<em>コンテンツ</em>参照フィールドを作成する場合、参照する<em>コンテンツタイプ</em>にチェックを入れます。並び順を選択していれば、コンテンツの編集者が選択しやすくなります。

en: Clear the data in the site cache.
ja: サイトのキャッシュデータをクリアします。

en: What is the cache?
ja: キャッシュとは何ですか？

en: Some of the calculations that are done when your site loads a page take a long time to run. To save time when these calculations would need to be done again, their results can be <em>cached</em> in your site's database. There are internal mechanisms to <em>clear</em> cached data when the conditions or assumptions that went into the calculation have changed, but you can also clear cached data manually. When your site is misbehaving, a good first step is to clear the cache and see if the problem goes away.
ja: サイトがページを読み込むときに行われる計算の中には、長い時間がかかるものがあります。これらの計算を再度行う必要がある場合に時間を節約するために、その結果をサイトのデータベースに<em>キャッシュ</em>することができます。計算に用いられた条件や前提が変更されたときにキャッシュされたデータを<em>クリア</em>する内部メカニズムがありますが、キャッシュされたデータを手動でクリアすることもできます。サイトの動作がおかしくなったとき、最初の良いステップはキャッシュをクリアして問題が解決するかどうかを確認することです。

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Configuration</em> &gt; <em>Development</em> &gt; <em><a href="@performance_url"><em>Performance</em></a></em>.
ja: 管理者メニューの<em>管理</em>から、<em>環境設定</em> &gt; <em>開発</em> &gt; <em><a href="@performance_url"><em>パフォーマンス</em></a></em> へと進みます。

en: Click <em>Clear all caches</em>. Your site's cached data will be cleared.
ja: <em>すべてのキャッシュをクリアー</em>をクリックします。サイトのキャッシュデータがクリアされます。

en: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/prevent-cache.html">Concept: Cache in the User Guide</a>
ja: <a href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/prevent-cache.html">ユーザーガイドの「コンセプト: キャッシュ」(英語)</a>

en: Put your site in maintenance mode to perform maintenance operations, and then return to normal mode when finished.
ja: サイトをメンテナンスモードにしてメンテナンス作業を行い、終了したら通常モードに戻します。

en: What is maintenance mode?
ja: メンテナンスモードって何？

en: When your site is in maintenance mode, most site visitors will see a simple maintenance mode message page, rather than being able to use the full functionality of the site. Users with <em>Use the site in maintenance mode</em> permission who are already logged in will be able to use the full site, and the log in page at <em>/user</em> will also be accessible to anyone.
ja: あなたのサイトがメンテナンスモードになっているとき、ほとんどのサイト訪問者はシンプルなメンテナンスモードのメッセージページを見ることになり、サイトの全機能を使用することができません。すでにログインしている<em>メンテナンスモードのサイトにアクセス</em>権限を持つユーザーは、サイト全体を使用することができます。また、<em>/user</em> のログインページは誰でもアクセスできます。

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Configuration</em> &gt; <em>Development</em> &gt; <a href="@maintenance_url"><em>Maintenance mode</em></a>.
ja: 管理者メニューの<em>管理</em>から、<em>環境設定</em> &gt; <em>開発</em> &gt; <a href="@maintenance_url"><em>メンテナンスモード</em></a> へと進みます。

en: Check <em>Put site into maintenance mode</em>, optionally change the <em>Message to display when in maintenance mode</em>, and click <em>Save configuration</em>. Your site will be in maintenance mode.
ja: <em>サイトをメンテナンスモードにする</em>にチェックを入れて、必要に応じて<em>メンテナンスモードの際に表示するメッセージ</em>を変更し、<em>構成を保存</em>をクリックします。サイトがメンテナンスモードになります。

en: Perform your maintenance operations.
ja: メンテナンス作業を行います。

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Configuration</em> &gt; <em>Development</em> &gt; <em><a href="@maintenance_url">Maintenance mode</a></em>.
ja: 管理者メニューの<em>管理</em>から、<em>環境設定</em> &gt; <em>開発</em> &gt; <em><a href="@maintenance_url">メンテナンスモード</a></em> へと進みます。

en: Uncheck <em>Put site into maintenance mode</em> and click <em>Save configuration</em>. Your site will be back in normal operation mode.
ja: <em>サイトをメンテナンスモードにする</em>のチェックを外し、<em>構成を保存</em>をクリックします。サイトが通常の動作モードに戻ります。

en: Install a core module, or a contributed module that has already been downloaded.
ja: コアのモジュールやダウンロード済みの拡張モジュールをインストールします。

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <a href="@extend_url"><em>Extend</em></a>.
ja: 管理者メニューの<em>管理</em>から、<a href="@extend_url"><em>機能拡張</em></a> へと進みます。

en: Enter a word from the module name or description into the filter box, to make the list of modules smaller. Locate the module you want to install.
ja: フィルターのテキストボックスにモジュールの名前や説明の一部を入植し、モジュールの一覧を絞り込みます。インストールするモジュールを見つけます。

en: Check the box next to the name of the module you want to install; you can also check more than one box to install multiple modules at the same time. If the checkbox is disabled for the module you are trying to install, expand the information to see why -- you may need to download an additional module that your module requires.
ja: インストールするモジュールの名前の横にあるチェックボックスにチェックを入れます。複数のチェックボックスにチェックを入れて、それらを同時にインストールすることもできます。インストールしたいモジュールのチェックボックスが無効になっていれば、情報を開いて何が原因なのかを確認します。そのモジュールが必要としている追加のモジュールをダウンロードする必要があるかもしれません。

en: Click <em>Install</em> at the bottom of the page. If you chose to install a module with dependencies that were not already installed, or if you chose an Experimental module, confirm your choice on the next page.
ja: ページの下にある<em>インストール</em>をクリックします。まだインストールされていないモジュールに依存するモジュールのインストールを選択するか、あるいは試験的モジュールを選択すると、次のページで確認を行います。

en: Wait for the module (or modules) to be installed. You should be returned to the <em>Extend</em> page with a message saying the module or modules were installed.
ja: モジュールがインストールされるのを待ちます。<em>機能拡張</em>ページに戻り、モジュールがインストールされたことを示すメッセージが表示されます。

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Extend</em> &gt; <a href="@uninstall_url"><em>Uninstall</em></a>.
ja: 管理者メニューの<em>管理</em>から、<em>機能拡張</em> &gt; <a href="@uninstall_url"><em>アンインストール</em></a> へと進みます。

en: Enter a word from the module name or description into the filter box, to make the list of modules smaller. Locate the module you want to uninstall.
ja: モジュールの名前や説明の一部をフィルターのテキストボックスに入力して、モジュールの一覧を絞り込みます。アンインストールするモジュールを見つけます。

en: In the <em>Description</em> column, see if there are reasons that this module cannot be uninstalled. For example, you may have created content using this module (which you would need to delete first), or there may be another module installed that requires this module to be installed (you would need to uninstall the other module first).
ja: このモジュールをアンインストールできない理由が<em>説明</em>カラムにあるかどうかを確認してください。例えば、このモジュールを使用してコンテンツを作成した場合（先に削除する必要があります）、またはこのモジュールをインストールする必要がある別のモジュールがインストールされている場合（先に別のモジュールをアンインストールする必要があります）などです。

en: If there are no reasons listed, the module can be uninstalled. Check the box in the <em>Uninstall</em> column, next to the module's name.
ja: 理由がなければモジュールをアンインストールできます。モジュール名の隣りにある<em>アンインストール</em>カラムのボックスにチェックを入れます。

en: Click <em>Uninstall</em> at the bottom of the page. Verify the list of modules to be uninstalled and configuration to be deleted on the confirmation page, and click <em>Uninstall</em>.
ja: ページの下にある<em>アンインストール</em>をクリックします。確認ページでアンインストールされるモジュールの一覧と削除される構成を確認し、<em>アンインストール</em>をクリックします。

en: Wait for the module to be uninstalled. You should be returned to the <em>Uninstall</em> page with a message saying the module was uninstalled.
ja: モジュールがアンインストールされるのを待ちます。<em>アンインストール</em>ページに戻り、モジュールがアンインストールされたことを示すメッセージが表示されます。

en: Create a new role.
ja: 新しい役割を作成します。

en: Click <em>Add role</em>.
ja: <em>役割の追加</em>をクリックします。

en: Enter the desired <em>Role name</em>. If desired, click <em>Edit</em> to change the <em>Machine name</em> for the role.
ja: お好みの<em>役割名</em>を入力します。<em>編集</em>をクリックすることで、役割の<em>システム内部名称</em>を変更することもできます。

en: Click <em>Save</em>. You should be returned to the <em>Roles</em> page and your new role should be in the role list.
ja: <em>保存</em>をクリックします。<em>役割</em>ページに戻り、新しい役割が一覧に表示されます。

en: What is a user?
ja: ユーザーとは？

en: A user is anyone accessing or viewing your site. <em>Anonymous</em> users are users who are not logged in, and <em>Authenticated</em> users are users who are logged in.
ja: ユーザーとは、あなたのサイトにアクセスしている人、またはサイトを閲覧している人のことです。<em>匿名</em> ユーザーはログインしていないユーザーで、<em>認証済み</em> ユーザーはログインしているユーザーです。

en: <em>Roles</em> are used to group and classify users; each user can be assigned one or more roles. There are also special roles for all anonymous and all authenticated users.
ja: <em>役割</em>とは、ユーザーをグループ分けして分類するために使用するものです。各ユーザーには1つまたは複数の役割を割り当てることができます。また、すべての匿名ユーザとすべての認証済みユーザのための特別な役割もあります。

en: What is a permission?
ja: 権限とは？

en: Granting a <em>permission</em> to a role allows users who have been assigned that role to perform an action on the site, such as viewing content, editing or creating  a particular type of content, administering settings for a particular module, or using a particular function of the site (such as search).
ja: ある役割に<em>権限</em>を付与することで、その役割に割り当てられたユーザーは、コンテンツの閲覧、特定のタイプのコンテンツの編集や作成、特定のモジュールの設定の管理、サイトの特定の機能（検索など）の使用など、サイト上でのアクションを実行することができます。

en: Click <em>Save permissions</em>.
ja: <em>権限の保存</em>をクリックします。

en: Search by keyword or phrase.
ja: キーワードまたは語句で検索します。

en: Schema information for module %module was missing from the database. You should manually review the module updates and your database to check if any updates have been skipped up to, and including, %last_update_hook.
ja: モジュール %module のスキーマ情報がデータベースに見つかりませんでした。モジュールの更新とデータベースを手動で確認して、%last_update_hook までの更新がスキップされていないかどうかを確認してください。

en: What is a feed?
ja: フィードとは？

en: Overview of aggregation
ja: アグリゲーションの概要

en: The core Aggregator module allows you to add, edit, and delete feeds, choose how often to import items from feeds, and display the feeds. See the related topics below for specific tasks.
ja: コアの Aggregator モジュールでは、フィードの追加、編集、削除、フィードからアイテムをインポートする頻度の選択、フィードの表示などを行うことができます。特定のタスクについては、以下の関連トピックを参照してください。

en: Add, remove, or rearrange the fields on personal and site-wide contact forms.
ja: 個人およびサイト全体のコンタクトフォームのフィールドを追加、削除、または再配置します。

en: What are the fields on contact forms?
ja: コンタクトフォームのフィールドって何？

en: Both personal and site-wide contact forms will always have <em>Subject</em> and <em>Message</em> fields. You can add additional fields for users to fill out if desired. Note that if you want to display other content on a form page, such as text or images, you can use a custom block.
ja: 個人およびサイト全体のコンタクトフォームには、<em>件名</em>と<em>メッセージ</em>のフィールドが常に存在します。お望みであれば、追加のフィールドを設置して、ユーザーに入力させることができます。テキストや画像など、フォームページに他のコンテンツを表示したい場合は、カスタムブロックを使用することに注意してください。

en: Click <em>Manage fields</em> for the form you want to change the fields of, and add or remove one or more fields on the form.
ja: フィールドを変更するフォームの<em>フィールドの管理</em>をクリックし、フォームにフィールドを追加あるいは削除します。

en: Click <em>Manage form display</em> to change the order or configuration of the fields on the form.
ja: <em>フォームの表示管理</em>をクリックして、フォームにおけるフィールドの並び順や設定を変更します。

en: Configure personal contact forms for registered users on the website.
ja: ウェブサイトの登録ユーザーのための個人用コンタクトフォームを設定します。

en: In the <em>Contact settings</em> section, check/uncheck the box to enable/disable the contact form for new user accounts.
ja: <em>コンタクトの設定</em>欄で、新しいユーザーアカウントでコンタクトフォームを有効にする場合はチェックを入れ、無効にする場合はチェックを外します。

en: Click <em>Save configuration</em>.
ja: <em>構成を保存</em>をクリックします。

en: Verify that permissions are correct for your site's roles, including the generic <em>Anonymous user</em> and <em>Authenticated user</em>. In order to use personal contact forms, users need both <em>View user information</em> (in the <em>User</em> section, which enables them to view user profiles) and <em>Use users' personal contact forms</em> (in the <em>Contact</em> section, which enables them to use contact forms if they can view user profiles).
ja: 一般的な<em>匿名ユーザー</em>と<em>認証済みユーザー</em>を含む、サイトの役割の権限が正しいことを確認してください。個人的なコンタクトフォームを使用するためには、ユーザーは<em>ユーザー情報を表示</em> (<em>ユーザー</em>セクションにあり、ユーザープロファイルを表示することができます) と<em>ユーザーコンタクトフォームを利用する</em> (<em>コンタクト</em>セクションにあり、ユーザープロファイルを表示することができればコンタクトフォームを使用することができます) の両方を必要とします。

en: Create a new site-wide contact form.
ja: サイト全体のコンタクトフォームを新しく作成します。

en: Click <em>Add contact form</em>.
ja: <em>コンタクトフォームの追加</em>をクリックします。

en: Fill in the <em>Label</em> (title) for the form, <em>Recipients</em>, and optionally the other settings.
ja: フォームの<em>ラベル</em>（タイトル）と<em>受信者</em>、そしてお好みでその他の設定を入力します。

en: Click <em>Save</em>. You should see your new contact form in the table, along with a link to view it.
ja: <em>保存</em>をクリックします。新しいコンタクトフォームが、それを表示するリンクといっしょに、テーブルに表示されます。

en: What are contact forms?
ja: コンタクトフォームとは

en: There are two different types of contact forms provided by the core Contact module: personal contact forms, which allow users to contact other users on the site, and site-wide contact forms, which allow users to contact site managers or administrators. A site can have more than one site-wide contact form; each has its own fields to fill out, recipients, and URL; you can also change the fields that are shown on personal contact forms.
ja: コアの Contact モジュールで提供されるコンタクトフォームには、ユーザーがサイト上の他のユーザーに連絡を取ることができる個人用コンタクトフォームと、ユーザーがサイト管理者に連絡を取ることができるサイト全体のコンタクトフォームの、2つの異なるタイプがあります。それぞれに入力するフィールド、受信者、URL があり、個人用コンタクトフォームに表示されるフィールドを変更することもできます。

en: Site visitors can email registered users on your site by using the personal contact form, without knowing or learning the email address of the recipient. When a user with the correct permissions is viewing another user's profile, the viewer will see a <em>Contact</em> tab or link, which leads to the personal contact form if the user whose profile is being viewed has their personal contact form enabled (this is a user account setting).
ja: サイト訪問者は、個人的なコンタクトフォームを使用することで、相手のメールアドレスを知ることなく、サイトの登録ユーザーにメールを送信することができます。正しい権限を持つユーザーが他のユーザーのプロフィールを閲覧している際に、閲覧者には <em>コンタクト</em> タブまたはリンクが表示されます。プロフィールを閲覧しているユーザーが個人的なコンタクトフォームを有効にしている場合は、そのフォームへと移動します（これはユーザーアカウントの設定です）。

en: Contact form management tasks
ja: コンタクトフォームの管理タスク

en: See the related topics below for specific tasks.
ja: 特定のタスクについては、次の関連するトピックを参照してください。

en: Click <em>Edit</em> for the site-wide form you want to be the default.
ja: デフォルトにするサイト全体のフォームの<em>編集</em>をクリックします。

en: Check <em>Make this the default form</em> and click <em>Save</em>.
ja: <em>デフォルトのフォームにする</em>にチェックを入れて、<em>保存</em>をクリックします。

en: Tracking overview
ja: トラッキングの概要

en: The core Activity Tracker module provides a <em>Recent content</em> page that shows new and updated content, and an <em>Activity</em> tab for user profiles that shows specific users' new and updated content.
ja: コアの Activity Tracker モジュールは、追加または更新されたコンテンツを表示する<em>最近のコンテンツ</em>ページを提供し、ユーザーが追加したり更新したコンテンツを表示する<em>アクティビティ</em>タブをユーザープロフィールに追加します。

en: The core History module tracks how recently users have viewed content items, and provides a Views field and filter that can be used to show users content that they haven't yet seen.
ja: コアの History モジュールは、ユーザーが最近コンテンツアイテムを見たかどうかを追跡し、ユーザーがまだ見ていないコンテンツを表示するために使用できる Views フィールドとフィルタを提供します。

en: The core Statistics module tracks how many times content items have been viewed, and provides a popular content block and a popularity counter for content item pages.
ja: コアの Statistics モジュールは、コンテンツアイテムが何回閲覧されたかを追跡し、コンテンツアイテムページの人気コンテンツブロックと人気カウンターを提供します。

en: If you have one or more tracking modules installed on your site, see the related topics listed below for specific tasks.
ja: サイトに1つ以上の追跡モジュールがインストールされている場合、特定のタスクについては、以下にリストアップされている関連トピックを参照してください。

en: Click <em>Save settings</em>. You should be returned to the <em>Manage fields</em> page, with your new field in the list.
ja: <em>設定の保存</em>をクリックします。<em>フィールドの管理</em>ページに戻り、新しいフィールドが一覧に表示されます。

en: What content visits are tracked?
ja: どんなコンテンツへの訪問が追跡されるの？

en: The core History module tracks when each logged-in user has most recently visited each content item page on the site. This allows content to be marked as <em>new</em> or <em>updated</em> for each user, meaning that it was newly created or has been updated since the last time they visited its page. These records are kept for one month, meaning that content older than one month is never marked as new or updated.
ja: コアの History モジュールは、ログイン済みユーザーがサイト上の各コンテンツページを最後に訪問した日時を追跡します。これにより、各ユーザーに対してコンテンツを <em>新規</em> または <em>更新</em> としてマークすることができます。これらの記録は1ヶ月間保存されます。つまり、1ヶ月以上前のコンテンツは新規または更新としてマークされることはありません。

en: What options are available for using this tracking information?
ja: 追跡情報を使用するのに、どんなオプションがあるの？

en: You can display the new/updated status of content by creating or editing a view. There is a <em>Has new content</em> field for <em>Content</em> views, which displays the new/updated marker. There is also a <em>Has new content</em> filter, which limits the view to new and updated content.
ja: ビューを作成または編集することで、コンテンツの新規・更新状況を表示することができます。<em>コンテンツ</em>ビューには、<em>新着コンテンツがある</em>フィールドがあり、新規・更新マーカーを表示します。また、<em>新着コンテンツがある</em>フィルターもあり、新しいコンテンツと更新されたコンテンツにビューを限定することができます。

en: Configure and display tracking of how many times content has been viewed on your site, assuming that the core Statistics module is currently installed.
ja: コアの Statistics モジュールが現在インストールされているとして、サイトのコンテンツがどれだけ閲覧されたかの追跡情報を設定して表示します。

en: What are the options for displaying popularity tracking?
ja: 人気度を表示するオプションには何がありますか？

en: You can display a <em>content hits</em> counter of how many times a content item has been viewed, at the bottom of content item pages. You can also place a <em>Popular content</em> block in a region of your theme, which shows a list of the most popular and most recently-viewed content.
ja: コンテンツアイテムのページの下部に、コンテンツアイテムが何回閲覧されたかを示す<em>コンテンツのアクセス数</em>カウンターを表示することができます。また、<em>人気のあるコンテンツ</em>ブロックをテーマのリージョンに設置して、最も人気のあるコンテンツや最近閲覧されたコンテンツのリストを表示することもできます。

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Configuration</em> &gt; <em>System</em> &gt; <a href="@statistics_settings"><em>Statistics</em></a>.
ja: 管理者メニューの<em>管理</em>から、<em>環境設定</em> &gt; <em>システム</em> &gt; <a href="@statistics_settings"><em>統計</em></a> へと進みます。

en: Check <em>Count content views</em> and click <em>Save configuration</em>.
ja: <em>コンテンツ表示のカウント</em>にチェックを入れ、<em>構成を保存</em>をクリックします。

en: In the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>People</em> &gt; <a href="@permissions"><em>Permissions</em></a>.
ja: 管理者メニューの<em>管理</em>から、<em>ユーザー</em> &gt; <a href="@permissions"><em>権限</em></a> へと進みます。

en: In the <em>Statistics</em> section, check or uncheck the <em>View content hits</em> permission for each role. Click <em>Save permissions</em>.
ja: <em>Statistics</em>欄で、各役割の<em>コンテンツのアクセス数を表示</em>権限にチェックを入れるか外します。<em>権限の保存</em>をクリックします。

en: Optionally, in the <em>Manage</em> administrative menu, navigate to <em>Structure</em> &gt; <em>Block layout</em>. Place the <em>Popular content</em> block in a region in your theme (you will need to have the core Block module installed; see related topic for more details on block placement).
ja: <em>人気のあるコンテンツ</em>ブロックをテーマのリージョンに配置することもできます（コアの Block モジュールがインストールされている必要があります。詳しくは、ブロック配置の関連トピックを参照してください）。管理者メニューの<em>管理</em>から、<em>サイト構築</em> &gt; <em>ブロックレイアウト</em> へと進みます。

en: Whether to force the output to be an absolute link (beginning with http: or https:)
ja: 絶対リンク（http: もしくは https: で始まる）での出力を強制するかどうか

en: Whether to force this URL to point to a secure location (beginning with https:)
ja: このURLが安全なロケーション（https: で始まる）を指すことを強制するかどうか

en: Checked %langcode translation for %project.
ja: %project 用の %langcode の翻訳を確認しました。

en: Downloaded %langcode translation for %project.
ja: %project 用の %langcode の翻訳をダウンロードしました。

en: Importing %langcode translation for %project.
ja: %project 用の %langcode の翻訳をインポートしています。

en: Imported %langcode translation for %project.
ja: %project 用の %langcode の翻訳をインポートしました。

en: An upgrade has already been performed on this site. To perform a new migration, create a clean and empty new install of Drupal @version. Rollbacks are not yet supported through the user interface. For more information, see the <a href=":url">upgrading handbook</a>.
ja: このサイトではすでにアップグレードが実行されています。新しい移行を実行するには、Drupal @version のクリーンで空のインストール環境を新しく作成してください。ユーザーインターフェースを通してのロールバックはまだサポートされていません。詳しくは、<a href=":url">アップグレードのハンドブック (英語)</a>を参照してください。

en: Upgrade a site by importing its files and the data from its database into a clean and empty new install of Drupal @version. See the <a href=":url">Drupal site upgrades handbook</a> for more information.
ja: ファイルやデータをクリーンで空の新しいDrupal @version のインストール環境にインポートすることで、サイトをアップグレードします。詳しくは、<a href=":url">Drupal サイトアップグレードのハンドブック (英語)</a>を参照してください。

en: This empty Drupal @version installation you will import the old site to.
ja: 旧サイトからインポートする空のDrupal @version インストール環境。

en: Display machine name must contain only lowercase letters, numbers, or underscores.
ja: ディスプレイのシステム内部名称には、半角小文字の英数字とアンダースコアだけを使用できます。

en: Module %name has an entry in the system.schema key/value storage, but is missing from your site. <a href=":url">More information about this error</a>.
ja: %name モジュールはKey/Valueストレージのsystem.schema内に登録されていますが、モジュールがサイト上に存在しません。詳しくは<a href=":url">こちら</a>を確認してください。

en: Module %name has an entry in the system.schema key/value storage, but is not installed. <a href=":url">More information about this error</a>.
ja: %name モジュールはKey/Valueストレージのsystem.schema内に登録されていますが、インストールされませんでした。詳しくは<a href=":url">こちら</a>を確認してください。

en: Missing required data for configuration: %config
ja: 設定 %config に必要なデータが不足しています

en: What is a theme?
ja: テーマとは？

en: What is a base theme?
ja: ベーステーマとは？

en: The form has become outdated. Press the back button, copy any unsaved work in the form, and then reload the page.
ja: フォームの有効期限が切れています。戻るボタンを押し、未保存の入力内容をコピーしてからページをリロードしてください。

en: Document root for public files
ja: パブリックファイルのドキュメントルート

en: Document root for private files
ja: プライベートファイルのドキュメントルート

en: <em>You haven’t created any frontpage content yet.</em>
ja: <em>フロントページのコンテンツがまだ作成されていません。</em>

en: Drupal is an open source platform for building amazing digital experiences. It’s made, used, taught, documented, and marketed by the <a href="@drupal_community">Drupal community</a>. Our community is made up of people from around the world with a shared set of <a href="@drupal_values">values</a>, collaborating together in a respectful manner. As we like to say:
ja: Drupalは素晴らしいデジタル体験を構築するためのオープンソースプラットフォームです。Drupalは<a href="@drupal_community">Drupalコミュニティ</a>によって作られ、使われ、教えられ、文書化され、提供されています。私たちのコミュニティは、<a href="@drupal_values">価値観</a>を共有する世界中の人々で構成されており、敬意を持って協力し合っています。私たちの好きな言葉は次のとおりです。

en: Come for the code, stay for the community.
ja: コードのために来たれ、コミュニティの一員でいつづけよ。

en: There are a few ways to get started with Drupal:
ja: Drupalを使い始めるには、以下の方法があります。

en: <a href="@drupal_user_guide">User Guide:</a> Includes installing, administering, site building, and maintaining the content of a Drupal website.
ja: <a href="@drupal_user_guide">ユーザーガイド：</a> Drupalウェブサイトのインストール、管理、サイトの構築、コンテンツの保守などについて記載されています。

en: <a href="@create_content">Create Content:</a> Want to get right to work? Start adding content. <strong>Note:</strong> the information on this page will go away once you add content to your site. Read on and bookmark resources of interest.
ja: <a href="@create_content">コンテンツの作成：</a>すぐに作業に取りかかりたいですか？早速コンテンツを追加しましょう。<strong>注意：</strong> このページの情報は、サイトにコンテンツを追加すると見えなくなります。先に続きを読み、興味のあるリソースをブックマークしてください。

en: <a href="@drupal_extend">Extend Drupal:</a> Drupal’s core software can be extended and customized in remarkable ways. Install additional functionality and change the look of your site using addons contributed by our community.
ja: <a href="@drupal_extend">Drupalの拡張：</a> Drupalのコアソフトウェアは、並外れた方法で機能拡張し、カスタマイズすることができます。コミュニティによって作成されたアドオンを使用して、追加機能をインストールしたり、サイトの見栄えを変更できます。

en: Bookmark these links to our active Drupal community groups and support resources.
ja: アクティブなDrupalコミュニティグループやサポートリソースへのリンクをブックマークしてください。

en: <a href="@drupal_global_training_days">Global Training Days:</a> Helpful information for evaluating Drupal as a framework and as a career path. Taught in your local language.
ja: <a href="@drupal_global_training_days">グローバルトレーニングデイ：</a>Drupalをフレームワークとして、またキャリアパスとして評価するための役立つ情報です。あなたのローカル言語で教わることができます。

en: <a href="@drupal_events">Upcoming Events:</a> Learn and connect with others at conferences and events held around the world.
ja: <a href="@drupal_events">開催予定のイベント：</a>世界各地で開催されるカンファレンスやイベントで、学んだり仲間とつながることができます。

en: <a href="@drupal_community">Community Page:</a> List of key Drupal community groups with their own content.
ja: <a href="@drupal_community">コミュニティのページ：</a>独自のコンテンツを提供する重要なDrupalコミュニティのリストです。

en: Get support and chat with the Drupal community on <a href="@drupal_slack">Slack</a> or <a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>. When you’re looking for a solution to a problem, go to <a href="@drupal_answers">Drupal Answers on Stack Exchange</a>.
ja: <a href="@drupal_slack">Slack</a>や<a href="@drupal_chat">DrupalChat</a>でDrupalコミュニティとチャットしたりサポートを受けられます。問題の解決方法を探している時は、<a href="@drupal_answers">Drupal Answers on Stack Exchange</a>にアクセスしましょう。

en: See <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
ja: <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">PHPの日付フォーマットに関するドキュメント</a>を確認してください。

en: The specified file '%original_source' could not be copied because the destination directory '%destination_directory' is not properly configured. This may be caused by a problem with file or directory permissions.
ja: 指定されたファイル '%original_source' はコピー先のディレクトリー '%destination_directory' が正しく設定されていないためコピーできませんでした。恐らくファイルまたはディレクトリーのパーミッションに原因があります。

en: What is a menu?
ja: メニューとは？

en: Start typing the title of a piece of content to select it. You can also enter an internal path such as %add-node or an external URL such as %url. Enter %front to link to the front page. Enter %nolink to display link text only. Enter %button to display keyboard-accessible link text only.
ja: 選択するにはコンテンツのタイトルをタイピングしてください。%add-node のような内部パスや %url のような外部パスを入力することもできます。フロントページにリンクするには %front と入力してください。リンクテキストのみを表示するには %nolink と入力してください。キーボードでアクセス可能なリンクテキストのみを表示するには %button と入力してください。

en: About searching
ja: 検索について

en: Provides a toolbar that shows the top-level administration menu links and links from other modules.
ja: トップレベルの管理メニューのリンクと他のモジュールからのリンクを表示するツールバーを提供します。

en: Menu link entry
ja: メニューリンクエントリー

en: If creating a parent menu link, enter the title of the link.
ja: 親メニューリンクを作成する場合は、リンクのタイトルを入力してください。

en: If creating a parent menu link, enter the description of the link.
ja: 親メニューリンクを作成する場合は、リンクの説明を入力してください。

en: If the parent menu link is a tab, enter the weight of the tab. Heavier tabs will sink and the lighter tabs will be positioned nearer to the first menu link.
ja: 親メニューリンクがタブの場合は、タブの重みを入力してください。より軽いタブが最初のメニューリンクのそばに配置され、より重いタブはより遠くになります。

en: If %identifier is a valid account, an email will be sent with instructions to reset your password.
ja: %identifier が有効なアカウントの場合、パスワードをリセットするための手順が記載されたメールが送信されます。

en: There are no @entity_type_plural matching "%value".
ja: "%value" に該当する @entity_type_plural はありません。

en: Many @entity_type_plural are called %value. Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
ja: %value に該当する @entity_type_plural が多数見つかりました。"@value (@id)" のように括弧でIDを指定してください。

en: Multiple @entity_type_plural match this reference; "%multiple". Specify the one you want by appending the id in parentheses, like "@value (@id)".
ja: 該当する @entity_type_plural が複数見つかりました(%multiple)。"@value (@id)" のように括弧でIDを指定してください。

en: The module '@module_name' is providing the database driver '@driver_name'.
ja: '@module_name' モジュールはデータベースドライバー '@driver_name'を提供しています。

en: Failed to connect to the server. The server reports the following message: <p class="error">@message</p> For more help adding or updating code on your server, see the <a href=":handbook_url">handbook</a>.
ja: サーバーへの接続に失敗しました。次のエラーメッセージが報告されています: <p class="error">@message</p> サーバー上のコードを追加または更新する際には<a href=":handbook_url">ハンドブック</a>もご覧ください。

en: Add another module
ja: 他のモジュールを追加

en: HTML tables can be created with table headers and caption/summary elements.
ja: HTMLテーブルはヘッダーと見出し、概要と併せて作成できます。

en: Alt text is required by default on images added through CKEditor (note that this can be overridden).
ja: altテキストはCKEditorで画像を追加する際にはデフォルトでは必須(任意にすることも可能)です。

en: Semantic HTML5 figure/figcaption are available to add captions to images.
ja: セマンティックHTML5のfigure/figcaptionにより画像にキャプションを追加することができます。

en: Add <a href=":modules">contributed modules</a> to extend your site's functionality.
ja: サイトの機能を拡張するには<a href=":modules">拡張モジュール</a>を追加してください。

en: Add new module
ja: モジュールを追加

en: Always show the default display
ja: デフォルトのディスプレイを常に表示

en: The label of the link.
ja: リンクのラベル

en: @bundle_type is not @bundles or @last
ja: @bundle_type が @bundles または @last 以外

en: @bundle_type is not @bundle
ja: @bundle_type が @bundle 以外

en: Are you sure you want to remove the @entity-type %label from the %region region?
ja: @entity-type %label を %region リージョンから削除してもよろしいですか？

en: This will remove the block placement. You will need to <a href=":url">place it again</a> in order to undo this action.
ja: ブロックの配置設定を削除します。元に戻すには<a href=":url"></a>再度配置</a>する必要があります。

en: The @entity-type %label has been removed from the %region region.
ja: @entity-type %label は %region リージョンから削除されました。

en: Module %name has been enabled. Configure <a href=":link">related permissions</a>. | @count modules have been enabled: %names. Configure <a href=":link">related permissions</a>.
ja[0]: モジュール %name が有効化されました。<a href=":link">関連する権限</a>を構成します。
ja[1]: @count 個のモジュールが有効化されました: %names 。 <a href=":link">関連する権限</a>を構成します。

en: Save and go to list
ja: 保存してリストに移動

en: Delete the account and make its content belong to the %anonymous-name user. This action cannot be undone.
ja: 作成されたコンテンツの所有者を%anonymous-nameにしてアカウントを削除する。この操作は元に戻すことができません。

en: Delete the account and its content. This action cannot be undone.
ja: 作成されたコンテンツとアカウントを削除する。この操作は元に戻すことができません。

en: Cancellation method
ja: キャンセル方法

en: The CKEditor 5 module provides a highly-accessible, highly-usable visual text editor and adds a toolbar to text fields. Users can use buttons to format content and to create semantically correct and valid HTML. The CKEditor module uses the framework provided by the <a href=":text_editor">Text Editor module</a>. It requires JavaScript to be enabled in the browser. For more information, see the <a href=":doc_url">online documentation for the CKEditor 5 module</a> and the <a href=":cke5_url">CKEditor 5 website</a>.
ja: CKEditor 5 モジュールはとても便利で使いやすいビジュアルテキストエディタとツールバーを提供します。ユーザーはボタンの操作でコンテンツの整形やセマンティックで正確なHTMLを作ることができます。CKEditor モジュールは<a href=":text_editor">テキストエディター モジュール</a>のフレームワークを使用します。動作にはブラウザーのJavaScriptが有効になっていることが必須です。詳しくは<a href=":doc_url">CKEditor 5 モジュールのオンラインドキュメント</a>や<a href=":cke5_url">CKEditor 5のウェブサイト</a>をご覧ください。

en: Enabling CKEditor 5 for individual text formats
ja: CKEditor 5を各テキストフォーマットで有効にするには

en: When CKEditor 5 is chosen from the <em>Text editor</em> drop-down menu, its toolbar configuration is displayed. You can add and remove buttons from the <em>Active toolbar</em> by dragging and dropping them. Separators and rows can be added to organize the buttons.
ja: <em>テキストエディター</em>のドロップダウンで CKEditor 5 を選択すると、ツールバーの設定が表示されます。<em>アクティブツールバー</em>欄でドラッグ＆ドロップによりボタンの追加と削除を行えます。セパレーターや折り返しを追加するとツールバーを整理できます。

en: Filtering HTML content
ja: HTMLコンテンツのフィルタリング

en: Unlike other text editors, plugin configuration determines the tags and attributes allowed in text formats using CKEditor 5. If using the <em>Limit allowed HTML tags and correct faulty HTML</em> filter, this filter's values will be automatically set based on enabled plugins and toolbar items.
ja: 他のテキストエディターとは異なり、プラグインの設定は CKEditor 5 を使用するテキストフォーマット内で許可するタグや属性に影響します。<em>許可する HTML タグを制限し HTML のまちがいを修正する</em> フィルターを使用する場合、このフィルターは有効なプラグインとツールバーのボタンに基づいて自動的に設定されます。

en: Developing CKEditor 5 plugins in Drupal
ja: Drupal での CKEditor 5 プラグイン開発

en: See the <a href=":dev_docs_url">online documentation</a> for detailed information on developing CKEditor 5 plugins for use in Drupal.
ja: Drupal で使用する CKEditor 5 プラグインの開発に関する詳細情報は<a href=":dev_docs_url">オンラインドキュメント</a>をご覧ください。

en: The built in WYSIWYG editor (CKEditor 5) comes with a number of accessibility features. CKEditor 5 comes with built in <a href=":shortcuts">keyboard shortcuts</a>, which can be beneficial for both power users and keyboard only users.
ja: ビルトインのWYSIWYGエディタ (CKEditor 5)には多数のアクセシビリティーに関する機能が搭載されています。CKEditor 5 は<a href=":shortcuts">キーボードショートカット</a>を内蔵しており、パワーユーザーやキーボードのみを使用するユーザーにも扱いやすくなっています。

en: To support multilingual page content, CKEditor 5 can be configured to include a language button in the toolbar.
ja: ページコンテンツの多言語化を行うには、CKEditor 5のツールバーに言語ボタンを追加します。

en: With CKEditor 5 this is a
              read-only field. The allowed HTML tags and attributes are determined
              by the CKEditor 5 configuration. Manually removing tags would break
              enabled functionality, and any manually added tags would be removed by
              CKEditor 5 on render.
ja: CKEditor 5ではこのフィールドは変更できません。許可するHTMLタグと属性はCKEditor 5の設定に応じて決定されます。これらのタグを手動で削除すると有効にした機能が正常に動作しなくなり、追加してもCKEditor 5のレンダリング時に削除されます。

en: WYSIWYG editing for rich text fields using CKEditor 5.
ja: CKEDitor 5を使用してリッチテキストフィールドにWYSIWYG編集機能を提供します。

en: Text Format plus Text Editor pair using CKEditor 5
ja: CKEditor 5を使用しているテキストフォーマットとテキストエディターのペア

en: CKEditor 5 settings
ja: CKEditor 5の設定

en: Enabled Headings
ja: 有効化された見出し

en: Source Editing
ja: ソースの編集

en: Allowed Tag
ja: 許可するタグ

en: Button @name has been copied to the active toolbar.
ja: @name ボタンがアクティブツールバーにコピーされました。

en: Button @name has been removed from the active toolbar.
ja: @name ボタンがアクティブツールバーから削除されました。

en: Preview failed
ja: プレビューに失敗しました

en: Drupal Media toolbar
ja: Drupalのメディア ツールバー

en: Link media
ja: リンクを追加

en: Media widget
ja: メディア ウィジェット

en: Override media image alternative text
ja: メディアの代替テキストを上書き

en: Enter media caption
ja: メディアのキャプションを入力

en: Toggle caption on
ja: キャプションを表示

en: Press the down arrow key to activate
ja: 下矢印キーでアクティブ化

en: Decorative image
ja: 装飾画像

en: Add missing alternative text
ja: 不足している代替テキストを追加

en: Change image alternative text
ja: 画像の代替テキストを変更

en: Allow reverse list
ja: 逆順のリストを許可する

en: Allow start index
ja: 開始番号の指定を許可する

en: Enabled Alignments
ja: 有効化されたアライメント

en: Alignment type
ja: アライメントの種類

en: Allow view mode override
ja: ビューモードのオーバーライドを許可する
