DruStack (8.x-4.1) - en to de translation catalogue (525 entries)

en: Home
de: Startseite

en: Title
de: Titel

en: Body
de: Textkörper

en: Register
de: Registrieren

en: Submit
de: Absenden

en: Operations
de: Aktionen

en: Content
de: Inhalt

en: Username
de: Benutzername

en: Email address
de: E-Mail-Adresse

en: Development
de: Entwicklung

en: Author
de: Autor

en: List
de: Liste

en: Subject
de: Betreff

en: Email notification
de: E-Mail-Benachrichtigung

en: Subscribe
de: Abonnieren

en: Description
de: Beschreibung

en: Language
de: Sprache

en: more
de: mehr

en: Article
de: Artikel

en: Administration
de: Verwaltung

en: Comments
de: Kommentare

en: More
de: Weitere

en: On
de: An

en: Homepage
de: Startseite

en: Size
de: Größe

en: Search
de: Suche

en: Reset
de: Zurücksetzen

en: None
de: Keine

en: Image
de: Bild

en: Feed
de: Newsfeed

en: Taxonomy term
de: Taxonomie-Begriff

en: Preview
de: Vorschau

en: Help
de: Hilfe

en: Default
de: Standard

en: Background
de: Hintergrund

en: Summary
de: Zusammenfassung

en: Blank
de: Leer

en: Archive
de: Archiv

en: View
de: Ansicht

en: hidden
de: ausgeblendet

en: Teaser
de: Anrisstext

en: Updated
de: Aktualisiert

en: Attachment
de: Anhang

en: Issue
de: Ausgabe

en: Picture
de: Bild

en: Titles
de: Titel

en: User
de: Benutzer

en: Content type
de: Inhaltstyp

en: Email
de: E-Mail

en: User ID
de: Benutzer-ID

en: Contact
de: Kontakt

en: Created
de: Erstellt

en: All
de: Alle

en: Active
de: Aktiv

en: Add content
de: Inhalt hinzufügen

en: Page title
de: Seitentitel

en: Page
de: Seite

en: Off
de: Aus

en: Footer
de: Fußzeile

en: Roles
de: Rollen

en: Comment
de: Kommentar

en: Published
de: Veröffentlicht

en: Promoted to front page
de: Auf der Startseite anzeigen

en: URL alias
de: URL-Alias

en: Last access
de: Letzter Zugriff

en: Fields
de: Felder

en: OPML feed
de: OPML-Newsfeed

en: Last update
de: Letzte Aktualisierung

en: Authored by
de: Geschrieben von

en: Width
de: Breite

en: Tiny
de: Sehr klein

en: Medium
de: Mittel

en: Plain text
de: Klartext

en: Desc
de: Absteigend

en: Payment
de: Zahlung

en: Content queue
de: Inhaltswarteschlange

en: General
de: Allgemein

en: Start
de: Beginn

en: Role
de: Rolle

en: User login
de: Benutzeranmeldung

en: Users
de: Benutzer

en: Anonymous
de: Gast

en: Tools
de: Werkzeuge

en: Sort Criteria
de: Sortierkriterium

en: Sort by
de: Sortieren nach

en: Full
de: Vollständig

en: Gender
de: Geschlecht

en: Authored on
de: Geschrieben am

en: Attachments
de: Anhänge

en: Sources
de: Quellen

en: Member for
de: Mitglied seit

en: Front page
de: Startseite

en: Languages
de: Sprachen

en: author
de: Autor

en: PHP code
de: PHP-Code

en: Days
de: Tage

en: Months
de: Monate

en: Your message has been sent.
de: Ihre Nachricht wurde gesendet.

en: People
de: Benutzer

en: Blocked
de: Gesperrt

en: Carousel
de: Karussell

en: Glossary
de: Glossar

en: Donation
de: Spende

en: Email confirmation
de: Bestätigung via E-Mail

en: Changed
de: Geändert

en: User Profile
de: Benutzerprofil

en: Relationship
de: Beziehung

en: ‹ Previous
de: ‹ Zurück

en: Next ›
de: Weiter ›

en: Unpublished
de: Nicht veröffentlicht

en: Output format
de: Ausgabeformat

en: Webform
de: Webformular

en: Next Page >
de: Nächste Seite >

en: < Previous Page
de: < Vorherige Seite

en: Anonymous user
de: Gast

en: Apply
de: Anwenden

en: Translation language
de: Übersetzungssprache

en: Simple
de: Einfach

en: Block description
de: Blockbeschreibung

en: Translation
de: Übersetzung

en: simple
de: einfach

en: Publish
de: Veröffentlichen

en: Permission
de: Berechtigung

en: Blog posts
de: Blog Beiträge

en: < Previous
de: < Zurück

en: Language code
de: Sprachkürzel

en: Authenticated user
de: Angemeldeter Benutzer

en: 5 Seconds
de: 5 Sekunden

en: Restore
de: Wiederherstellen

en: Feedback
de: Rückmeldung

en: Offset
de: Versatz

en: Thank you for registering.
de: Vielen Dank, dass Sie sich angemeldet haben.

en: Paragraph
de: Seitenabschnitt

en: Translate
de: Übersetzen

en: Block type
de: Blocktyp

en: User account
de: Benutzerkonto

en: Main navigation
de: Hauptnavigation

en: Registration
de: Registrierung

en: No content available.
de: Kein Inhalt verfügbar.

en: All articles
de: Alle Artikel

en: Primary tabs
de: Primäre Reiter

en: Secondary tabs
de: Sekundäre Reiter

en: Frontpage
de: Startseite

en: Email Notification
de: E-Mail-Benachrichtigung

en: Search index
de: Suchindex

en: Draft
de: Entwurf

en: Save Draft
de: Entwurf speichern

en: Yes/No
de: Ja/Nein

en: Thank you for your feedback.
de: Vielen Dank für Ihr Feedback.

en: Education
de: Bildung

en: Accordion
de: Akkordeon

en: Unrestricted
de: Unbeschränkt

en: Items per page
de: Elemente pro Seite

en: - All -
de: - Alle -

en: Compact
de: Kompakt

en: Recent blog posts
de: Neueste Blogeinträge

en: Language name
de: Sprachname

en: Select language
de: Sprache auswählen

en: Installing @drupal
de: @drupal wird installiert

en: The installation has encountered an error.
de: Bei der Installation ist ein Fehler aufgetreten.

en: Chinese, Simplified
de: Einfaches Chinesisch

en: Chinese, Traditional
de: Traditionelles Chinesisch

en: Blog entry
de: Blogeintrag

en: Personal contact form
de: Persönliches Kontaktformular

en: Powered by Drupal
de: Angetrieben durch Drupal

en: Date and time
de: Datum und Uhrzeit

en: « First
de: « Erste

en: Last »
de: Letzte »

en: Your virtual face or picture.
de: Ihr virtuelles Gesicht oder Bild.

en: Breadcrumbs
de: Pfadnavigation

en: Status messages
de: Status-Nachrichten

en: Marital status
de: Familienstand

en: All content
de: Alle Inhalte

en: Moderation state
de: Moderationsstatus

en: Published status
de: Veröffentlichungsstatus

en: Monthly archive
de: Monatliches Archiv

en: Archived
de: Archiviert

en: Main page content
de: Hauptinhalt der Seite

en: Full comment
de: Vollständiger Kommentar

en: Full content
de: Vollständiger Inhalt

en: No front page content has been created yet.
de: Es wurde noch kein Inhalt für die Startseite erstellt.

en: Find and manage content.
de: Inhalte finden und verwalten.

en: Time zones
de: Zeitzonen

en: Taxonomy term page
de: Seite des Taxonomiebegriffs

en: No people available.
de: Keine Personen verfügbar.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
de: Ein Admin hat einen Account für dich angelegt auf [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
de: Personen finden und verwalten, die mit Ihrer Website interagieren.

en: Basic page
de: Einfache Seite

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
de: <em>Einfache Seiten</em> sind für statischen Inhalt gedacht, z. B. eine „Über uns“-Seite.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
de: Verwenden Sie Schlagwörter, um Artikel zu ähnlichen Themen in Kategorien zusammenzufassen.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
de: Benutzen Sie <em>Artikel</em> für zeitkritische Inhalte wie Nachrichten, Pressemeldungen oder Blogeinträge.

en: Geographic
de: Geografisch

en: Bulk update
de: Massenaktualisierung

en: Contact Us
de: Kontaktieren Sie uns

en: Job Application
de: Job-Bewerbung

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
de: Verwalten von Benutzerkonten, Rollen und Zugriffsrechten.

en: The comment author's name.
de: Der Name des Kommentarautors.

en: Footer menu
de: Footer-Menü

en: Asc
de: Aufsteigend

en: All blog posts
de: Alle Blog-Artikel

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
de: Eingabe gespeichert. Sie können später zu diesem Formular zurückkehren und die aktuellen Werte wiederherstellen.

en: Industry
de: Industrie

en: Master
de: Standard

en: 404 page not found
de: 404 Seite nicht gefunden

en: Wide
de: Breit

en: Language direction
de: Sprachlaufrichtung

en: Full HTML
de: Vollständiges HTML

en: Country codes
de: Länderkürzel

en: Modal Title
de: Modal-Titel

en: The admin name is not valid.
de: Der Name für den Administrator ist ungültig.

en: DruStack Core
de: DruStack-Kernsystem

en: DruStack WYSIWYG
de: DruStack-WYSIWYG

en: DruStack WYSIWYG management
de: DruStack-WYSIWYG-Verwaltung

en: DruStack Devel
de: DruStack-Devel

en: DruStack Performance
de: DruStack-Leistung

en: DruStack SEO
de: DruStack-SEO

en: DruStack SEO management
de: DruStack-SEO-Verwaltung

en: Development environment for DruStack
de: Entwicklungsumgebung für DruStack

en: User interface translation
de: Benutzeroberfläche übersetzen

en: The user ID of the comment author.
de: Die Benutzer-ID des Kommentar-Autors.

en: The comment author's home page address.
de: Die Homepage-Adresse des Kommentarautors.

en: The comment author's hostname.
de: Der Hostname des Kommentarautors.

en: The time that the comment was created.
de: Der Zeitpunkt, zu dem der Kommentar erstellt wurde.

en: The time that the comment was last edited.
de: Der Zeitpunkt, zu dem der Kommentar zuletzt bearbeitet wurde.

en: Full Screen
de: Vollbild

en: DruStack Article
de: DruStack Artikel

en: Slide Content
de: Diaschauinhalt

en: Banner Image
de: Banner-Bild

en: Custom block library
de: Bibliothek benutzerdefinierter Blöcke

en: The time that the custom block was last edited.
de: Der Zeitpunkt zu dem der benutzerdefinierte Block zuletzt bearbeitet wurde.

en: The time that the term was last edited.
de: Der Zeitpunkt an dem der Begriff zuletzt bearbeitet wurde.

en: Fallback date format
de: Ersatz-Datumsformat

en: Toggle navigation
de: Navigation aktivieren/deaktivieren

en: 403 access denied
de: 403 Zugriff verweigert

en: Thank you for subscribing.
de: Vielen Dank fürs Abonnieren.

en: Site branding
de: Branding der Website

en: A brief description of your block.
de: Eine kurze Beschreibung des Blocks.

en: The comment author's email address.
de: Die E-Mail-Adresse des Kommentarautors.

en: Adding languages
de: Sprachen hinzufügen

en: Default comments
de: Standardkommentare

en: Allows commenting on content
de: Kommentieren des Inhalts erlauben

en: The time that the user was last edited.
de: Der Zeitpunkt, zu dem der Benutzer zuletzt bearbeitet wurde.

en: Search result highlighting input
de: Suchergebnis mit Hervorhebung

en: Column Style
de: Spaltenstil

en: The user ID of the paragraphs author.
de: Die Benutzer-ID des Seitenabschnittsautors.

en: The time that the Paragraph was created.
de: Der Zeitpunkt, zu dem der Seitenabschnittstyp erstellt wurde.

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
de: Es wurde ein teilweise ausgefülltes Formular gefunden. Bitte füllen Sie die restlichen Teile aus.

en: Primary admin actions
de: Primäre Verwaltungsaktionen

en: Large (480×480)
de: Groß (480x480)

en: Medium (220×220)
de: Mittel (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
de: Miniaturansicht (100x100)

en: HTML Date
de: Datum (HTML)

en: HTML Datetime
de: HTML Datum und Zeit

en: HTML Month
de: Monat (HTML)

en: HTML Time
de: Zeit (HTML)

en: HTML Week
de: Woche (HTML)

en: HTML Year
de: Jahr (HTML)

en: HTML Yearless date
de: Datum ohne Jahr (HTML)

en: Default long date
de: Standard-Datum lang

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
de: l, j. F Y - H:i

en: Default medium date
de: Standard-Datum mittellang

en: Default short date
de: Standard-Datum kurz

en: User account menu
de: Benutzermenü

en: Basic block
de: Normaler Block

en: A basic block contains a title and a body.
de: Ein normaler Block enthält einen Titel und einen Textkörper.

en: Website feedback
de: Feedback zur Website

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
de: Geben Sie eine kommagetrennte Liste an, z.B.: Amsterdam, Mexico City, "Frankfurt, Hessen"

en: Basic HTML
de: Einfaches HTML

en: Restricted HTML
de: Eingeschränktes HTML

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
de: Du möchtest deinen Account [user:display-name] auf [site:name] löschen?

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
de: Du hast dein Passwort für [site:name] vergessen?

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
de: Willkommen [user:display-name] auf [site:name]!

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
de: Freischaltung des Accounts [user:display-name] auf [site:name] erforderlich

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
de: Dein Account [user:display-name] auf [site:name] wurde freigeschaltet!

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
de: Dein Account [user:display-name] auf [site:name] wurde gesperrt!

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
de: Dein Account [user:display-name] auf [site:name] wurde gelöscht

en: Several special characters are allowed, including space, period (.), hyphen (-), apostrophe ('), underscore (_), and the @ sign.
de: Einige Sonderzeichen sind erlaubt, z. B. Leerzeichen, Punkt (.), Bindestrich (-), Apostroph ('), Unterstrich (_) und das @-Zeichen.

en: Links related to the active user account
de: Links im Bezug auf das aktive Benutzerkonto

en: Administrative task links
de: Links für administrative Aufgaben

en: Site information links
de: Links zu Website-Informationen

en: Site section links
de: Das Hauptmenü mit mindestens allen Einstiegsseiten

en: User tool links, often added by modules
de: Links zu Benutzerwerkzeugen, meist von Modulen hinzugefügt

en: Aggregator sources
de: Aggregator-Quellen

en: Find and manage custom blocks.
de: Benutzerdefinierte Blöcke finden und verwalten.

en: Editing languages
de: Sprachen bearbeiten

en: All content, by month.
de: Gesamter Inhalt, nach Monaten

en: All content promoted to the front page.
de: Inhalt, der auf der Startseite veröffentlicht ist.

en: All content, by letter.
de: Gesamter Inhalt, alphabetisch

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
de: Inhalt, der zu einem bestimmten Taxonomie-Begriff gehört.

en: View edit page
de: Bearbeiten-Seite anzeigen

en: Max 1300x1300
de: Max. 1300x1300

en: Max 2600x2600
de: Max. 2600x2600

en: Max 325x325
de: Max. 325x325

en: Max 650x650
de: Max. 650x650

en: Narrow
de: Schmal

en: There are no custom blocks available.
de: Es sind keine benutzerdefinierten Blöcke verfügbar.

en: <p>This page provides the ability to add common languages to your site.</p><p>If the desired language is not available, you can add a custom language.</p>
de: <p>Diese Seite bietet die Möglichkeit verbreitete Sprachen zur Website hinzuzufügen.</p><p>Falls die gewünschte Sprache nicht verfügbar ist, kann eine benutzerdefinierte Sprache hinzugefügt werden.</p>

en: <p>Choose a language from the list, or choose "Custom language..." at the end of the list.</p><p>Click the "Add language" button when you are done choosing your language.</p><p>When adding a custom language, you will get an additional form where you can provide the name, code, and direction of the language.</p>
de: <p>Eine Sprache aus der Liste oder „Benutzerdefinierte Sprache...“ am Ende der selben auswählen.</p><p>Wenn die Sprache ausgewählt wurde, den „Sprache hinzufügen“-Button klicken.</p><p>Beim Hinzufügen einer benutzerdefinierten Sprache, wird ein zusätzliches Formular angezeigt. In diesem kann der Name, das Sprachkürzel sowie die Leserichtung der Sprache angeben werden.</p>

en: Continuing on
de: Fortsetzung unter

en: <p>This page provides the ability to edit a language on your site, including custom languages.</p>
de: <p>Diese Seite bietet die Möglichkeit, eine Sprache auf Ihrer Website zu bearbeiten, einschließlich benutzerdefinierter Sprachen.</p>

en: <p>You cannot change the code of a language on the site, since it is used by the system to keep track of the language.</p>
de: <p>Das Sprachkürzel einer Sprache kann auf der Website nicht geändert werde, da es vom System zum Identifizieren der Sprache genutzt wird.</p>

en: <p>The language name is used throughout the site for all users and is written in English. Names of built-in languages can be translated using the Interface Translation module, and names of both built-in and custom languages can be translated using the Configuration Translation module.</p>
de: <p>Der Name der Sprache wird für alle Benutzer der Website in Englisch angezeigt. Die Namen von mitgelieferten Sprachen können mit dem Interface-Translation-Modul und Namen von mitgelieferten sowie benutzerdefinierten Sprache können mit dem Configuration-Translation-Modul übersetzt werden.</p>

en: <p>Choose if the language is a "Left to right" or "Right to left" language.</p><p>Note that not all themes support "Right to left" layouts, so test your theme if you are using "Right to left".</p>
de: <p>Auswählen ob es sich um eine „Links-nach-rechts“ oder „Rechts-nach-links“ Sprache handelt.</p><p>Bitte beachten, dass nicht alle Themes „Rechts-nach-links“-Layouts unterstützen. Sollte „Rechts-nach-links“ ausgewählt sein, sollte das verwendete Theme im Hinblick darauf getestet werden.</p>

en: <p>The "Languages" page allows you to add, edit, delete, and reorder languages for the site.</p>
de: <p>Die Seite „Sprachen“ erlaubt es, Sprachen zur Website hinzuzufügen, zu bearbeiten, zu löschen und neu zu ordnen.</p>

en: <p>To add more languages to your site, click the "Add language" button.</p><p>Added languages will be displayed in the language list and can then be edited or deleted.</p>
de: <p>Um weitere Sprachen zu dieser Website hinzuzufügen, den <em>Sprache hinzufügen</em> Button klicken.</p><p>Hinzugefügte Sprachen werden in der nachfolgenden Liste angezeigt und können dort bearbeitet oder gelöscht werden.</p>

en: Reordering languages
de: Sprachen neu anordnen

en: <p>To reorder the languages on your site, use the drag icons next to each language.</p><p>The order shown here is the display order for language lists on the site such as in the language switcher blocks provided by the Interface Translation and Content Translation modules.</p><p>When you are done with reordering the languages, click the "Save configuration" button for the changes to take effect.</p>
de: <p>Um die Priorität der Sprachen auf der Website neu festzulegen nutzen Sie das Symbol neben der jeweiligen Sprache um diese an die gewünschte Position zu ziehen.</p><p>Die hier angegebene Reihenfolge ist die Vorgabe für alle Sprachbezogenen Listen auf der Seite wie beispielsweise die Sprachblöcke, die vom Modul zum Übersetzen der Benutzeroberfläche und vom Modul zur Übersetzung der Inhalte der Website bereitgestellt werden.</p>

en: Set a language as default
de: Eine Sprache als Standard setzen

en: <p>You can change the default language of the site by choosing one of your configured languages as default. The site will use the default language in situations where no choice is made but a language should be set, for example as the language of the displayed interface.</p>
de: <p>Die Standardsprache der Website kann durch die Auswahl einer der eingerichteten Sprachen als neuen Standard geändert werden. Die Website verwendet die Standardsprache im Fall, dass keine Auswahl getroffen wurde, aber eine Sprache angegeben sein sollte, zum Beispiel die Sprache der angezeigten Benutzeroberfläche.</p>

en: Modifying languages
de: Sprachen anpassen

en: <p>Operations are provided for editing and deleting your languages.</p><p>You can edit the name and the direction of the language.</p><p>Deleted languages can be added back at a later time. Deleting a language will remove all interface translations associated with it, and content in this language will be set to be language neutral. Note that you cannot delete the default language of the site.</p>
de: <p>Es werden Aktionen für das Bearbeiten und Löschen einer Sprache bereit gestellt.</p><p>Der Name und die Schreibrichtung der Sprache kann bearbeitet werden.</p><p>Gelöschte Sprachen können zu einem späteren Zeitpunkt wieder hinzugefügt werden. Beim Löschen einer Sprache werden sämtliche Übersetzungen der Benutzeroberfläche entfernt und Inhalte in dieser Sprache werden auf eine neutrale Sprache zurückgesetzt. Bitte beachten, dass sich die Standardsprache einer Website nicht löschen lässt.</p>

en: Choose the language you want to translate.
de: Die Sprache, die übersetzt werden soll, auswählen.

en: Enter the specific word or sentence you want to translate, you can also write just a part of a word.
de: Ein bestimmtes Wort oder einen Satz eingeben, der übersetzt werden soll. Es kann auch nur der Teil eines Wortes angegeben werden.

en: Filter the search
de: Die Suche eingrenzen

en: You can search for untranslated strings if you want to translate something that isn't translated yet. If you want to modify an existing translation, you might want to search only for translated strings.
de: Es kann nach nicht übersetzten Zeichenketten gesucht werden, um etwas zu übersetzen, was bisher noch nicht übersetzt worden ist. Falls eine bereits bestehende Übersetzung abgeändert werden soll, sollte besser nur nach bereits übersetzten Zeichenketten gesucht werden.

en: Apply your search criteria
de: Suchkriterien anwenden

en: To apply your search criteria, click on the <em>Filter</em> button.
de: Um die Suchkriterien anzuwenden, auf den <em>Filter</em>-Button klicken.

en: You can write your own translation in the text fields of the right column. Try to figure out in which context the text will be used in order to translate it in the appropriate way.
de: Die eigene Übersetzung kann in die Textfelder in der rechten Spalte eingegeben werden. Es sollte versucht werden herauszufinden in welchem Kontext der Text verwendet werden soll, um ihn sachgemäß zu übersetzen.

en: Validate the translation
de: Die Übersetzungen prüfen und speichern

en: When you have finished your translations, click on the <em>Save translations</em> button. You must save your translations, each time before changing the page or making a new search.
de: Sobald die Übersetzungen abgeschlossen sind, werden diese über einen Klick auf den Button </em>Übersetzungen speichern</em> abgespeichert. Die Übersetzungen müssen immer abgespeichert werden, bevor Änderungen an der Seite vorgenommen werden oder eine neue Suche durchgeführt wird. Andernfalls gehen die vorgenommenen Änderungen verloren.

en: Find and manage content
de: Inhalte finden und verwalten

en: Welcome to [site:name]
de: Willkommen bei [site:name]

en: Name or email contains
de: Name oder E-Mail-Adresse enthält

en: Manage view settings
de: Ansichtseinstellungen verwalten

en: View or edit the configuration.
de: Konfiguration anzeigen oder bearbeiten.

en: Displays in this view
de: Anzeigen in dieser Ansicht

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
de: Eine Anzeige ist eine Möglichkeit, die Ergebnisse auszugeben, z. B. als Seite oder Block. Eine Ansicht kann mehrere Anzeigen enthalten, die hier aufgelistet sind. Die aktive Anzeige wird hervorgehoben.

en: View administration
de: Ansichtverwaltung

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
de: Führen Sie Verwaltungsaufgaben aus, einschließlich dem Hinzufügen einer Beschreibung und dem Duplizieren einer Ansicht. Klicken Sie auf den Dropdown-Button, um die verfügbaren Optionen anzuzeigen.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
de: Wählen Sie, wie die Ergebnisse ausgegeben werden sollen. Wählen Sie z. B. <em>Inhalt</em>, um jedes Element vollständig auszugeben, wobei Sie Ihre konfigurierten Anzeigeeinstellungen verwenden. Oder wählen Sie <em>Felder</em>, um nur bestimmte Felder für jedes Ergebnis auszugeben. Zusätzliche Formate können durch die Installation von Modulen, die Drupal's Basisfunktionalität <em>erweitern</em>, hinzugefügt werden.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
de: Wenn diese Ansicht Felder verwendet, werden diese hier aufgelistet. Sie können auf ein Feld klicken, um es zu konfigurieren.

en: Filter your view
de: Ansicht filtern

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
de: Fügen Sie Filter hinzu, um die Ergebnisse in der Ausgabe einzuschränken. Um z. B. nur Inhalte anzuzeigen, die <em>veröffentlicht</em> sind, würden Sie einen Filter für <em>Veröffentlicht</em> hinzufügen und <em>Ja</em> auswählen.

en: Filter actions
de: Filteraktionen

en: Add, rearrange or remove filters.
de: Filter hinzufügen, umsortieren oder entfernen.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
de: Die Reihenfolge steuern, in der die Ergebnisse ausgegeben werden. Auf eine aktive Sortierregel klicken, um diese zu konfigurieren.

en: Sort actions
de: Sortieraktionen

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
de: Sortierregeln hinzufügen, umsortieren oder entfernen.

en: Show a preview of the view output.
de: Eine Vorschau der Ansicht anzeigen.

en: Back to form
de: Zurück zum Formular

en: Country names
de: Ländernamen

en: State codes
de: Kürzel des Bundeslandes

en: State names
de: Name des Bundeslandes

en: State/Province codes
de: Landes-/Bezirkskürzel

en: State/Province names
de: Staat/Provinz Namen

en: The moderation state of this piece of content.
de: Der Moderationsstatus dieses Inhalts.

en: Create New Draft
de: Neuen Entwurf erstellen

en: Sorry...This form is closed to new submissions.
de: Entschuldigung ... Dieses Formular ist für neue Eingaben geschlossen.

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
de: Bitte überprüfen Sie Ihre Eingabe. Ihre Eingabe ist erst abgeschlossen, wenn Sie die Taste „Absenden“ gedrückt haben!

en: No more submissions are permitted.
de: Weitere Eingaben sind nicht zulässig.

en: Thank you for applying.
de: Vielen Dank für Ihre Bewerbung.

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
de: Sonntag: Sonntag
    Montag: Montag
    Dienstag: Dienstag
    Mittwoch: Mittwoch
    Donnerstag: Donnerstag
    Freitag: Freitag
    Samstag: Samstag

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PA: Pennsylvania
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
de: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    CA: Kalifornien
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PA: Pennsylvania
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming

en: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    California: California
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    Florida: Florida
    Georgia: Georgia
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming
de: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    Kalifornien: Kalifornien
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    Florida: Florida
    Georgia: Georgia
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming

en: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: 'American Samoa'
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: 'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East'
    AA: 'Armed Forces Americas'
    AP: 'Armed Forces Pacific'
    CA: California
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FM: 'Federate States of Micronesia'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IA: Iowa
    KS: Kansas
    KY: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MH: 'Marshall Islands'
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    MP: 'Northern Mariana Islands'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvania
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: 'Virgin Islands'
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WY: Wyoming
de: AL: Alabama
    AK: Alaska
    AS: 'Amerikanisch-Samoa'
    AZ: Arizona
    AR: Arkansas
    AE: 'Streitkräfte (Kanada, Europa, Afrika oder Naher Osten'
    AA: 'Armed Forces Americas'
    AP: 'Armed Forces Pacific'
    CA: Kalifornien
    CO: Colorado
    CT: Connecticut
    DE: Delaware
    DC: 'District of Columbia'
    FM: 'Föderierte Staaten von Mikronesien'
    FL: Florida
    GA: Georgia
    GU: Guam
    HI: Hawaii
    ID: Idaho
    IL: Illinois
    IN: Indiana
    IE: Iowa
    KS: Kansas
    KJ: Kentucky
    LA: Louisiana
    ME: Maine
    MH: 'Marshallinseln'
    MD: Maryland
    MA: Massachusetts
    MI: Michigan
    MN: Minnesota
    MS: Mississippi
    MO: Missouri
    MT: Montana
    NE: Nebraska
    NV: Nevada
    NH: 'New Hampshire'
    NJ: 'New Jersey'
    NM: 'New Mexico'
    NY: 'New York'
    NC: 'North Carolina'
    ND: 'North Dakota'
    MP: 'Nördliche Marianen'
    OH: Ohio
    OK: Oklahoma
    OR: Oregon
    PW: Palau
    PA: Pennsylvania
    PR: 'Puerto Rico'
    RI: 'Rhode Island'
    SC: 'South Carolina'
    SD: 'South Dakota'
    TN: Tennessee
    TX: Texas
    UT: Utah
    VT: Vermont
    VI: 'Virgin Islands'
    VA: Virginia
    WA: Washington
    WV: 'West Virginia'
    WI: Wisconsin
    WJ: Wyoming

en: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    'American Samoa': 'American Samoa'
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East': 'Armed Forces (Canada, Europe, Africa, or Middle East'
    'Armed Forces Americas': 'Armed Forces Americas'
    'Armed Forces Pacific': 'Armed Forces Pacific'
    California: California
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    'Federate States of Micronesia': 'Federate States of Micronesia'
    Florida: Florida
    Georgia: Georgia
    Guam: Guam
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    'Marshall Islands': 'Marshall Islands'
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota: Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey': 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    'Northern Mariana Islands': 'Northern Mariana Islands'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Palau: Palau
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Puerto Rico': 'Puerto Rico'
    'Rhode Island': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    'Virgin Islands': 'Virgin Islands'
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming
de: Alabama: Alabama
    Alaska: Alaska
    American Samoa': 'Amerikanisch Samoa'
    Arizona: Arizona
    Arkansas: Arkansas
    Armed Forces (Kanada, Europa, Afrika oder Naher Osten': 'Armed Forces (Kanada, Europa , Afrika oder Mittlerer Osten'
    'Armed Americas': 'Streitkräfte Americas'
    'Armed Forces Pacific': 'Armed Forces Pacific'
    Kalifornien: Kalifornien
    Colorado: Colorado
    Connecticut: Connecticut
    Delaware: Delaware
    'District of Columbia': 'District of Columbia'
    'Federate Staaten von Mikronesien': 'Federate Staaten von Mikronesien'
    Florida: Florida
    Georgia: Georgia
    Guam: Guam
    Hawaii: Hawaii
    Idaho: Idaho
    Illinois: Illinois
    Indiana: Indiana
    Iowa: Iowa
    Kansas: Kansas
    Kentucky: Kentucky
    Louisiana: Louisiana
    Maine: Maine
    'Marshall Islands': 'Marshall Islands'
    Maryland: Maryland
    Massachusetts: Massachusetts
    Michigan: Michigan
    Minnesota : Minnesota
    Mississippi: Mississippi
    Missouri: Missouri
    Montana: Montana
    Nebraska: Nebraska
    Nevada: Nevada
    'New Hampshire': 'New Hampshire'
    'New Jersey' : 'New Jersey'
    'New Mexico': 'New Mexico'
    'New York': 'New York'
    'North Carolina': 'North Carolina'
    'North Dakota': 'North Dakota'
    'Northern Marianen': 'Northern Marianen'
    Ohio: Ohio
    Oklahoma: Oklahoma
    Oregon: Oregon
    Palau: Palau
    Pennsylvania: Pennsylvania
    'Puerto Rico': 'Puerto Rico'
    'Rhode Insel': 'Rhode Island'
    'South Carolina': 'South Carolina'
    'South Dakota': 'South Dakota'
    Tennessee: Tennessee
    Texas: Texas
    Utah: Utah
    Vermont: Vermont
    'Virgin Islands ':' Virgin Islands
    Virginia: Virginia
    Washington: Washington
    'West Virginia': 'West Virginia'
    Wisconsin: Wisconsin
    Wyoming: Wyoming

en: Miss: Miss
    Ms: Ms
    Mr: Mr
    Mrs: Mrs
    Dr: Dr
de: Fräulein: Fräulein
    Frau: Frau
    Herr: Herr
    Mrs: Mrs
    Dr: Dr

en: Yes: Yes
    No: No
de: Ja: Ja
    Nein: Nein

en: Provides core components required by other features.
de: Enthält Core-Komponenten, die für andere Features erforderlich sind.

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
de: Dieses Formular ist vertraulich. Sie müssen sich <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">abmelden</a>, um es abzuschicken.

en: Likert: Agreement
de: Likert: Vereinbarung

en: 1: Much Worse
    2: Somewhat Worse
    3: About the Same
    4: Somewhat Better
    5: Much Better
de: 1: Deutlich schlechter
    2: Etwas schlechter
    3: Ungefähr gleich
    4: Etwas besser
    5: Deutlich besser

en: Likert: Comparison
de: Likert: Vergleich

en: 1: Strongly Disagree
    2: Disagree
    3: Neutral
    4: Agree
    5: Strongly Agree
de: 1: Stimme überhaupt nicht zu
    2: Stimme nicht zu
    3: Neutral
    4: Stimme zu
    5: Stimme stark zu

en: Likert: Importance
de: Likert: Wichtigkeit

en: 1: Not at all Important
    2: Somewhat Important
    3: Neutral
    4: Important
    5: Very Important
de: 1: Überhaupt nicht wichtig
    2: Etwas Wichtig
    3: Neutral
    4: Wichtig
    5: Sehr wichtig

en: Likert: Satisfaction
de: Likert: Zufriedenheit

en: 1: Very Unsatisfied
    2: Unsatisfied
    3: Neutral
    4: Satisfied
    5: Very Satisfied
de: 1: Sehr unzufrieden
    2: Unzufrieden
    3: Neutral
    4: Zufrieden
    5: Sehr zufrieden

en: Likert: Ten Scale
de: Likert: Zehnerskala

en: Likert: Would You
de: Likert: Würden Sie

en: 1: Definitely Not
    2: Probably Not
    3: Not Sure
    4: Probably
    5: Definitely
de: 1: Definitiv Nicht
    2: Wahrscheinlich nicht
    3: Nicht sicher
    4: Wahrscheinlich
    5: Definitiv

en: Credit card codes
de: Kreditkartencodes

en: VI: 'Visa'
    MC: 'Mastercard'
    AE: 'American Express'
    DC: 'Discover'
de: VI: ,Visa’
    MC: ,Mastercard’
    AE: ,American Express’
    DC: ,Discover’

en: Provides Article content type and related configuration. Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
de: Stellt den Inhaltstyp des Artikels und die zugehörige Konfiguration bereit. Verwenden Sie <em>Artikel</em> für zeitkritische Inhalte wie Nachrichten, Pressemitteilungen oder Blogbeiträge.

en: Provides Basic page content type and related configuration. Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
de: Stellt den grundlegenden Seiteninhaltstyp und die zugehörige Konfiguration bereit. Verwenden Sie <em>einfache Seiten</em> für Ihren statischen Inhalt, beispielsweise eine „Über uns“-Seite.

en: Banner Description
de: Banner-Beschreibung

en: Comments against a blog post.
de: Diesen Blog-Beitrag kommentieren

en: Tags to help categorize blog post.
de: Tags die helfen, den Blog-Beitrag zu kategorisieren.

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
de: Hallo [user:display-name],
    
    Du hast dein Passwort für [site:name] vergessen und möchtest ein neues festlegen? Kein Problem!
    
    Nutze dafür folgenden Link:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Der Link ist nur einmalig gültig, anschließend kannst Du dich unter [site:login-url] mit folgenden Daten einloggen:
    
    Username: [user:name]
    Password: das von dir festgelegte Passwort
    
    Falls Du kein neues Passwort angefordert hast, kannst Du diese Mail ignorieren, der Link wird nach einem Tag ungültig. Solltest Du Fragen haben oder Unterstützung benötigen, kannst Du dich auch an folgende Mailadresse wenden: [site:mail].
    
    Liebe Grüße, 
    dein [site:name] Team

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
de: Hallo [user:display-name],
    
    wir haben auf [site:name] einen Account für dich angelegt. 
    Um deinen Account zu nutzen, musst Du noch dein Passwort festlegen. Dies machst Du, über folgenden Link:
    
    [user:one-time-login-url]    
    
    Der Link ist nur einmalig gültig, anschließend kannst Du dich unter [site:login-url] mit folgenden Daten einloggen:
    
    Username: [user:name]
    Password: das von dir festgelegte Passwort
    
    Liebe Grüße, 
    dein [site:name] Team

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
de: Hallo [user:display-name],
    
    danke, dass Du dich auf [site:name] registriert hast. 
    Um deinen Account zu nutzen, musst Du noch dein Passwort festlegen. Dies machst Du, über folgenden Link:
    
    [user:one-time-login-url]    
    
    Der Link ist nur einmalig gültig, anschließend kannst Du dich unter [site:login-url] mit folgenden Daten einloggen:
    
    Username: [user:name]
    Password: das von dir festgelegte Passwort
    
    Liebe Grüße, 
    dein [site:name] Team

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
de: Hallo [current-user:display-name],
    
    der User [user:display-name] hat einen Account angelegt und bittet darum, diesen freizuschalten.
    
    Klicke hierfür den folgenden Link an:
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
de: Hallo [user:display-name],
    
    dein Account auf [site:name] wurde freigeschaltet!
    
    Um deinen Account zu nutzen, musst Du noch dein Passwort festlegen. Dies machst Du, über folgenden Link:
    
    [user:one-time-login-url]    
    
    Der Link ist nur einmalig gültig, anschließend kannst Du dich unter [site:login-url] mit folgenden Daten einloggen:
    
    Username: [user:name]
    Password: das von dir festgelegte Passwort
    
    Liebe Grüße, 
    dein [site:name] Team

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
de: Hallo [user:display-name],
    
    dein Account auf [site:name] wurde durch unsere Admins gesperrt.
    
    Wenn Du mit unseren Admins Kontakt aufnehmen willst, nutze bitte folgende Mailadresse:
    [site:mail]
    
    Liebe Grüße, 
    dein [site:name] Team

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
de: Hallo [user:display-name],
    
    dein Account auf [site:name] wurde gelöscht.
    
    Danke, dass Du [site:name] genutzt hast! Solltest Du Fragen haben oder Unterstützung benötigen, kannst Du dich auch an folgende Mailadresse wenden: [site:mail].
    
    Liebe Grüße, 
    dein [site:name] Team

en: All user blog posts
de: Blog-Beiträge aller Benutzer

en: All blog posts feed
de: Feed aller Blog-Beiträge

en: Drupal blog posts
de: Drupal-Blog-Beiträge

en: All user blog posts feed
de: Feed mit Blog-Beiträgen aller Benutzer

en: High School: High School
    Associate Degree: Associate Degree
    Associate Degree: Associate Degree
    Graduate or Professional Degree: Graduate or Professional Degree
    Some College: Some College
de: High School: High School
    Associate Degree: Associate Degree
    Associate Degree: Associate Degree
    Graduate oder Professional Degree: Graduate oder Professional Degree
    Eine Hochschule: Eine Hochschule

en: Accounting/Finance: Accounting/Finance
    Advertising/Public Relations: Advertising/Public Relations
    Aerospace/Aviation: Aerospace/Aviation
    Arts/Entertainment/Publishing: Arts/Entertainment/Publishing
    Automotive: Automotive
    Banking/Mortgage: Banking/Mortgage
    Business Development: Business Development
    Business Opportunity: Business Opportunity
    Clerical/Administrative: Clerical/Administrative
    Construction/Facilities: Construction/Facilities
    Consumer Goods: Consumer Goods
    Customer Service: Customer Service
    Education/Training: Education/Training
    Energy/Utilities: Energy/Utilities
    Engineering: Engineering
    Government/Military: Government/Military
    Healthcare: Healthcare
    Hospitality/Travel: Hospitality/Travel
    Human Resources: Human Resources
    Installation/Maintenance: Installation/Maintenance
    Insurance: Insurance
    Internet: Internet
    Law Enforcement/Security: Law Enforcement/Security
    Legal: Legal
    Management/Executive: Management/Executive
    Manufacturing/Operations: Manufacturing/Operations
    Marketing: Marketing
    Non-Profit/Volunteer: Non-Profit/Volunteer
    Pharmaceutical/Biotech: Pharmaceutical/Biotech
    Professional Services: Professional Services
    Real Estate: Real Estate
    Restaurant/Food Service: Restaurant/Food Service
    Retail: Retail
    Sales: Sales
    Science/Research: Science/Research
    Skilled Labor: Skilled Labor
    Technology: Technology
    Telecommunications: Telecommunications
    Transportation/Logistics: Transportation/Logistics
de: Rechnungswesen/Finanzen: Rechnungswesen/Finanzen
    Werbung/Public Relations: Werbung/Public Relations
    Luft- und Raumfahrt: Luft- und Raumfahrt
    Kunst/Unterhaltung/Verlag: Kunst/Unterhaltung/Verlag
    Automobil: Automobil
    Bankwesen/Hypothek: Bankwesen/Hypothek
    Geschäftsentwicklung: Geschäftsentwicklung
    Geschäftschance: Geschäftschance
    Sachbearbeiter/Verwalter: Sachbearbeiter/Verwalter
    Bauen/Einrichtungen: Bauen/Einrichtungen
    Konsumgüter: Konsumgüter
    Kundenservice: Kundenservice
    Bildung/Ausbildung: Bildung/Ausbildung
    Energie/Versorger: Energie/Versorger
    Ingenieurwesen: Ingenieurwesen
    Regierung/Militär: Regierung/Militär
    Gesundheitswesen: Gesundheitswesen
    Gastfreundschaft/Reisen: Gastfreundschaft/Reisen
    Personalwesen: Personalwesen
    Installation/Instandhaltung: Installation/Instandhaltung
    Versicherung: Versicherung
    Internet: Internet
    Strafverfolgung/Sicherheit: Strafverfolgung/Sicherheit
    Recht: Recht
    Management/Führungskräfte: Management/Führungskräfte
    Fertigung/Betrieb: Fertigung/Betrieb
    Marketing: Marketing
    Gemeinnützig/Freiwillige: Gemeinnützig/Freiwillige
    Pharmazeutik/Biotech: Pharmazeutik/Biotech
    Professionelle Dienstleistungen: Professionelle Dienstleistungen
    Immobilien: Immobilien
    Restaurant/Lebensmittel-Service: Restaurant/Lebensmittel-Service
    Einzelhandel: Einzelhandel
    Vertrieb: Vertrieb
    Wissenschaft/Forschung: Wissenschaft/Forschung
    Facharbeit: Facharbeit
    Technologie: Technologie
    Telekommunikation: Telekommunikation
    Transportation/Logistik: Transportation/Logistik

en: Single: Single
    Married: Married
    Divorced: Divorced
    Widowed: Widowed
de: Single: Single
    Verheiratet: verheiratet
    geschieden: geschieden
    verwitwet: verwitwet

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
de: Januar: Januar
    Februar: Februar
    März: März
    April: April
    Mai: Mai
    Juni: Juni
    Juli: Juli
    August: August
    September: September
    Oktober: Oktober
    November: November
    Dezember: Dezember

en: Extra Small: Extra Small
    Small: Small
    Medium: Medium
    Large: Large
    Extra Large: Extra Large
de: Extra klein: Extra klein
    Klein: Klein
    Mittel: Mittel
    Groß: Groß
    Extra groß: Extra groß

en: Employment status
de: Arbeitsverhältnis

en: 'Full Time': 'Full Time'
    'Part Time': 'Part Time'
    'Military': 'Military'
    Unemployed: Unemployed
    Retired: Retired
de: Vollzeit: Vollzeit
    Teilzeit: Teilzeit
    Militär: Militär
    Arbeitslos: Arbeitslos
    'Im Ruhestand': 'Im Ruhestand'

en: Ethnicity
de: Volkszugehörigkeit

en: Caucasian: Caucasian
    'Latino/Hispanic': 'Latino/Hispanic'
    'Middle Eastern': 'Middle Eastern'
    African: African
    Caribbean: Caribbean
    'South Asian': 'South Asian'
    'East Asian': 'East Asian'
    Mixed: Mixed
de: Kaukasisch: Kaukasisch
    'Latino/Hispanisch': 'Latino/Hispanisch'
    'Nahöstlich': 'Nahöstlich'
    Afrikanisch: Afrikanisch
    Karibisch: Karibisch
    'Südasiatisch':'Südasiatisch'
    'Ostasiatisch': 'Ostasiatisch'
    Gemischt: Gemischt

en: Parent: Parent
    'Significant Other': 'Significant Other'
    Sibling: Sibling
    Child: Child
    Friend: Friend
de: Eltern: Eltern
    Bezugsperson: 'Bezugsperson'
    Geschwister: Geschwister
    Kind: Kind
    Freunde: Freunde

en: <p>Now that you have an overview of the "Add languages" feature, you can continue by:<ul><li>Adding a language</li><li>Adding a custom language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
de: <p>Jetzt, da Sie einen Überblick über die Funktion „Sprachen hinzufügen“ haben, können Sie fortfahren mit:<ul><li>Eine Sprache hinzufügen</li><li>Eine benutzerdefinierte Sprache hinzufügen</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Eingerichtete Sprachen anzeigen</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Edit language" feature, you can continue by:<ul><li>Editing a language</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Viewing configured languages</a></li></ul></p>
de: <p>Jetzt, da Sie einen Überblick über die Funktion „Sprache bearbeiten“ haben, können Sie fortfahren mit:<ul><li>Eine Sprache bearbeiten</li><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language">Eingerichtete Sprachen anzeigen</a></li></ul></p>

en: <p>Now that you have an overview of the "Languages" page, you can continue by:<ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Adding a language</a></li><li>Reordering languages</li><li>Editing a language</li><li>Deleting a language</li></ul></p>
de: Nun, da Sie einen Überblick über die Seite Sprachen haben, können Sie fortfahren, indem Sie <ul><li><a href="[site:url]admin/config/regional/language/add">Eine Sprache hinzufügen</a></li><li>Sprachen neu anordnen</li><li>Eine Sprache bearbeiten</li><li>Eine Sprache löschen</li></ul></p>

en: This page allows you to translate the user interface or modify existing translations. If you have installed your site initially in English, you must first add another language on the <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Languages page</a>, in order to use this page.
de: Diese Seite erlaubt es die Benutzeroberfläche zu übersetzen oder bestehende Übersetzungen abzuändern. Falls die Website eingangs in Englisch installiert wurde, muss zuerst eine weitere Sprache auf der Seite <a href="[site:url]admin/config/regional/language">Sprachen</a> hinzugefügt werden, um diese Seite nutzen zu können.

en: The translations you have made here will be used on your site's user interface. If you want to use them on another site or modify them on an external translation editor, you can <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">export them</a> to a .po file and <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">import them</a> later.
de: Hier erstellte Übersetzungen werden in der Benutzeroberfläche der vorliegenden Website verwendet. Sollen diese auf einer weiteren Website verwendet oder in einem externen Übersetzungseditor abgeändert werden, kann eine .po Datei 
    <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/export">exportiert</a> und im Anschluss <a href="[site:url]admin/config/regional/translate/import">importiert</a> werden.

en: Male: Male
    Female: Female
    Transgender: Transgender
de: Männlich: Männlich
    Weiblich: Weiblich
    Transgender: Transgender

en: Likert: Quality
de: Likert: Qualität

en: 1: Poor
    2: Fair
    3: Good
    4: Very good
    5: Excellent
de: 1: Sehr schlecht
    2: Schlecht
    3: Neutral 
    4: Gut
    5: Sehr gut

en: Employee Evaluation
de: Mitarbeiter-Evaluation

en: Job Seeker Profile
de: Bewerberprofil

en: Session Evaluation
de: Evaluation einer Veranstaltung

en: <h2>Thank you!!!</h2>
    <p>Your donation was processed successfully!</p>
de: <h2>Vielen Dank!!!</h2>
    <p>Ihre Spende wurde erfolgreich entgegengenommen!</p>

en: Unable to display this webform. Please contact the site administrator.
de: Dieses Webformular kann nicht angezeigt werden. Bitte wenden Sie sich an den Administrator der Website.

en: New submission added to [webform:title].
de: Neue Eingabe zu [webform:title] hinzugefügt.

en: Basic email contact webform.
de: Einfaches E-Mail-Kontaktformular.

en: A basic contact webform template.
de: Einfache Kontaktformular-Vorlage als Webformular.

en: A donation webform template.
de: Spendenformular-Vorlage als Webformular.

en: An employee evaluation webform template.
de: Vorlage zur Evaluation von Mitarbeitern als Webformular.

en: An issue webform template.
de: Vorlage für einen neuen Problembericht innerhalb eines Ticketsystems als Webformular.

en: A job application webform template.
de: Vorlage für das Hochladen von Bewerbungsunterlagen als Webformular.

en: A job seeker profile webform template.
de: Vorlage für ein Bewerberprofil als Webformular.

en: A registration webform template.
de: Registrierungs-Vorlage als Webformular.

en: A session evaluation webform template.
de: Vorlage für die Bewertung einer Veranstaltung als Webformular.

en: A subscribe to mailing list webform template.
de: Vorlage zum Abonnieren eines Newsletters als Webformular.

en: A user profile webform template.
de: Vorlage für ein Benutzerprofil als Webformular.

en: Webform submission from: [webform_submission:source-entity]
de: Webformular-Eingabe von: [webform_submission:source-entity]

en: Submitted on [webform_submission:created]
    Submitted by: [webform_submission:user]
    
    Submitted values are:
    [webform_submission:values]
de: Eingegeben am [webform_submission:created]
    Eingegeben von: [webform_submission:user]
    
    Eingegebene Werte sind:
    [webform_submission:values]

en: <p>Submitted on [webform_submission:created]</p>
    <p>Submitted by: [webform_submission:user]</p>
    <p>Submitted values are:</p>
    [webform_submission:values]
de: <p>Eingegeben am [webform_submission:created]</p>
    <p>Eingegeben von: [webform_submission:user]</p>
    <p>Eingegebene Werte sind:</p>
    [webform_submission:values]

en: Accordion Section
de: Akkordeonabschnitt

en: Accordion Section Body
de: Akkordeonabschnittstextkörper

en: Accordion Section Title
de: Akkordeonabschnittstitel

en: Slide Interval
de: Diaschauintervall

en: Column Content
de: Spalteninhalt

en: Modal Body
de: Modal-Textkörper

en: Modal Button Text
de: Modal-Button-Text

en: Modal Footer
de: Modal-Fußzeile

en: Tab Body
de: Reitertextkörper

en: Tab Name
de: Reitername

en: Black slight
de: Schwarz - schwach

en: Black light
de: Schwarz - hell

en: Black strong
de: Schwarz - kräftig

en: Blue slight
de: Blau - schwach

en: Blue light
de: Blau - hell

en: Blue strong
de: Blau - kräftig

en: Bluegrey slight
de: Blaugrau - schwach

en: Bluegrey light
de: Blaugrau - hell

en: Bluegrey strong
de: Blaugrau - kräftig

en: Brown slight
de: Braun - schwach

en: Brown light
de: Braun - hell

en: Brown strong
de: Braun - kräftig

en: Cyan slight
de: Zyan - schwach

en: Cyan light
de: Zyan - hell

en: Cyan strong
de: Zyan - kräftig

en: Green slight
de: Grün - schwach

en: Green light
de: Grün - hell

en: Green strong
de: Grün - kräftig

en: Grey slight
de: Grau - schwach

en: Grey light
de: Grau - hell

en: Grey strong
de: Grau - kräftig

en: Indigo slight
de: Indigoblau - schwach

en: Indigo light
de: Indigoblau - hell

en: Indigo strong
de: Indigoblau - kräftig

en: Lime slight
de: Hellgrün - schwach

en: Lime light
de: Hellgrün - hell

en: Lime strong
de: Hellgrün - kräftig

en: Orange slight
de: Orange - schwach

en: Orange light
de: Orange - hell

en: Orange strong
de: Orange - dunkel

en: Pink slight
de: Rosa - schwach

en: Pink light
de: Rosa - hell

en: Pink strong
de: Rosa - kräftig

en: Purple slight
de: Lila - schwach

en: Purple light
de: Lila - hell

en: Purple strong
de: Lila - kräftig

en: Red slight
de: Rot - schwach

en: Red light
de: Rot - hell

en: Red strong
de: Rot - kräftig

en: Stylish slight
de: Stilistisch - schwach

en: Stylish light
de: Stilistisch - hell

en: Stylish strong
de: Stilistisch - kräftig

en: Teal slight
de: Blaugrün - schwach

en: Teal light
de: Blaugrün - hell

en: Teal strong
de: Aquamarin - kräftig

en: White slight
de: Weiß - schwach

en: White light
de: Weiß - hell

en: White strong
de: Weiß - kräftig

en: Yellow slight
de: Gelb - schwach

en: Yellow light
de: Gelb - hell

en: Yellow strong
de: Gelb - kräftig

en: Brand Primary Color
de: Markenfarbe - primär

en: Brand Secondary Color
de: Markenfarbe - sekundär

en: Brand Success Color
de: Markenfarbe - erfolgreich

en: Brand Info Color
de: Markenfarbe - Information

en: Brand Warning Color
de: Markenfarbe - Warnung

en: Brand Danger Color
de: Markenfarbe - Gefahr

en: 1 Second
de: 1 Sekunde

en: 2 Seconds
de: 2 Sekunden

en: 3 Seconds
de: 3 Sekunden

en: 4 Seconds
de: 4 Sekunden

en: 6 Seconds
de: 6 Sekunden

en: 7 Seconds
de: 7 Sekunden

en: Drupal Block
de: Drupal-Block

en: Columns (Equal)
de: Spalten (gleichmäßig verteilt)

en: Columns (Three Uneven)
de: Spalten (Dreimal ungleichmäßig verteilt)

en: Columns (Two Uneven)
de: Spalten (Zweimal ungleichmäßig verteilt)

en: Tab Section
de: Reiterabschnitt

en: Restore to Draft
de: Auf Entwurf zurücksetzen

en: meta_data_details:
      '#title': 'Issue Meta Data'
      '#type': details
      '#open': true
      meta_data_01:
        '#type': webform_flexbox
        title:
          '#type': textfield
          '#title': Title
          '#required': true
        project:
          '#type': select
          '#title': Project
          '#required': true
          '#options':
            'Project I': 'Project I'
            'Project II': 'Project II'
            'Project III': 'Project III'
      meta_data_02:
        '#type': webform_flexbox
        category:
          '#type': select
          '#title': Category
          '#required': true
          '#options':
            'Bug report': 'Bug report'
            Task: Task
            'Feature request': 'Feature request'
            'Support request': 'Support request'
            Plan: Plan
        priority:
          '#type': select
          '#title': Priority
          '#required': true
          '#options':
            4: Critical
            3: Major
            2: Normal
            1: Minor
        status:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Status
          '#required': true
          '#options':
            Active: Active
            'Needs work': 'Needs work'
            'Needs review': 'Needs review'
            'Reviewed & tested by the community': 'Reviewed & tested by the community'
            'Patch (to be ported)': 'Patch (to be ported)'
            Fixed: Fixed
            Postponed: Postponed
            'Postponed (maintainer needs more info)': 'Postponed (maintainer needs more info)'
            'Closed (duplicate)': 'Closed (duplicate)'
            'Closed (won''t fix)': 'Closed (won''t fix)'
            'Closed (works as designed)': 'Closed (works as designed)'
            'Closed (cannot reproduce)': 'Closed (cannot reproduce)'
            'Closed (outdated)': 'Closed (outdated)'
        version:
          '#type': webform_autocomplete
          '#title': Version
          '#required': true
          '#autocomplete_existing': true
        component:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Component
          '#required': true
          '#options':
            Code: Code
            Documentation: Documentation
            Miscellaneous: Miscellaneous
            'User interface': 'User interface'
        assigned:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': Assigned
          '#target_type': user
          '#selection_handler': 'default:user'
          '#selection_settings':
            include_anonymous: false
      meta_data_03:
        '#type': webform_flexbox
        tags:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': 'Issue Tags'
          '#description': 'Do <strong>NOT</strong> use tags for adding random keywords or duplicating any other fields.  Separate terms with a comma, not a space.'
          '#tags': true
          '#target_type': taxonomy_term
          '#selection_handler': 'default:taxonomy_term'
          '#selection_settings':
            target_bundles:
              tags: tags
            auto_create: 1
            auto_create_bundle: tags
    summary_and_relationshsips_details:
      '#title': 'Issue Summary'
      '#type': details
      '#open': true
      summary:
        '#type': text_format
        '#title': Summary
        '#description': 'An issue summary is a concise overview of a full issue report. Issue summaries need to be written if the issue has more than a few comments and/or an average developer cannot understand the subject matter after a few minutes of study. These summaries are key sources of information for core developers, patch reviewers and users who need to skim large amounts of issues and information quickly.'
    files_details:
      '#title': Files
      '#type': details
      '#open': true
      files:
        '#type': managed_file
        '#title': Files
        '#multiple': true
de: meta_data_details:
      '#title': 'Meta-Daten zum Problem'
      '#type': details
      '#open': true
      meta_data_01:
        '#type': webform_flexbox
        title:
          '#type': textfield
          '#title': Titel
          '#required': true
        project:
          '#type': select
          '#title': Projekt
          '#required': true
          '#options':
            'Project I': 'Projekt I'
            'Project II': 'Projekt II'
            'Project III': 'Projekt III'
      meta_data_02:
        '#type': webform_flexbox
        category:
          '#type': select
          '#title': Kategorie
          '#required': true
          '#options':
            'Bug report': 'Bug-Report'
            Task: Task
            'Feature request': 'Feature-Anfrage'
            'Support request': 'Support-Anfrage'
            Plan: Plan
        priority:
          '#type': select
          '#title': Priorität
          '#required': true
          '#options':
            4: Kritisch
            3: Wichtig
            2: Normal
            1: 'Weniger wichtig'
        status:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Status
          '#required': true
          '#options':
            Active: Aktiv
            'Needs work': 'Maßnahmen erforderlich'
            'Needs review': 'Prüfung erforderlich'
            'Reviewed & tested by the community': 'Durch die Community geprüft und getestet'
            'Patch (to be ported)': 'Patch (zu portieren)'
            Fixed: Behoben
            Postponed: Zurückgestellt
            'Postponed (maintainer needs more info)': 'Zurückgestellt (Betreuer braucht mehr Info)'
            'Closed (duplicate)': 'Geschlossen (Duplikat)'
            'Closed (won''t fix)': 'Geschlossen (wird nicht behoben)'
            'Closed (works as designed)': 'Geschlossen (funktioniert wie vorgesehen)'
            'Closed (cannot reproduce)': 'Geschlossen (nicht reproduzierbar)'
            'Closed (outdated)': 'Geschlossen (veraltet)'
        version:
          '#type': webform_autocomplete
          '#title': Version
          '#required': true
          '#autocomplete_existing': true
        component:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Komponente
          '#required': true
          '#options':
            Code: Code
            Documentation: Dokumentation
            Miscellaneous: Verschiedenes
            'User interface': 'Benutzerschnittstelle'
        assigned:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': Zugewiesen
          '#target_type': user
          '#selection_handler': 'default:user'
          '#selection_settings':
            include_anonymous: false
      meta_data_03:
        '#type': webform_flexbox
        tags:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': 'Problem-Tags'
          '#description': 'Tags <strong>NICHT</strong> für hinzuzufügen zufälliger Schlüsselwörter oder Duplizieren anderer Felder verwenden.  Begriffe mit Kommata trennen, nicht mit Leerzeichen.'
          '#tags': true
          '#target_type': taxonomy_term
          '#selection_handler': 'default:taxonomy_term'
          '#selection_settings':
            target_bundles:
              tags: tags
            auto_create: 1
            auto_create_bundle: tags
    summary_and_relationshsips_details:
      '#title': 'Problemzusammenfassung'
      '#type': details
      '#open': true
      summary:
        '#type': text_format
        '#title': Zusammenfassung
        '#description': 'Eine Problemzusammenfassung ist eine kurze Übersicht zu einem ausführlichem Problembericht. Problemzusammenfassungen müssen erstellt werden, wenn das Problem mehr als nur einige Kommentare hat bzw. ein durchschnittlicher Entwickler das Thema nicht in wenigen Minuten erfassen kann. Diese Zusammenfassungen sind für Core-Entwickler, Überprüfer von Patches und Benutzer, die große Mengen an Problemen und Informationen rasch überfliegen müssen, wichtige Informationsquellen.'
    files_details:
      '#title': Dateien
      '#type': details
      '#open': true
      files:
        '#type': managed_file
        '#title': Dateien
        '#multiple': true

en: introduction:
      '#markup': |
        <p>Creating a job seeker profile will help companies find you:</p>
        <ul>
        <li>Upload a resume</li>
        <li>Providing more information gives a better picture to employers</li>
        <li>Salary requirements, location preferences and skill level are all important factors in the hiring decision</li>
        </ul>
    information:
      '#title': 'Job Seeker Information'
      '#type': fieldset
      first_name:
        '#title': 'First Name'
        '#type': textfield
        '#required': true
      last_name:
        '#title': 'Last Name'
        '#type': textfield
        '#required': true
      address:
        '#type': webform_address
        '#required': true
      current_title:
        '#type': textfield
        '#title': 'Current Job Title'
      current_organization:
        '#type': textfield
        '#title': 'Current Place of Occupation'
      positions:
        '#type': textfield
        '#title': 'Position you are looking for'
      relocation:
        '#type': checkbox
        '#title': 'Willing to relocate'
      salary:
        '#title': 'Salary Minimum'
        '#type': textfield
        '#description': 'Add currency sign/currency code if desired. e.g. 500,000 USD, 500,000 CAD, ¥ 100,000'
      skill:
        '#title': 'Skill Level'
        '#type': radios
        '#options_display': two_columns
        '#options':
          Novice/Beginner: Novice/Beginner
          Intermediate/Proficient: Intermediate/Proficient
          Expert/Advanced: Expert/Advanced
      categories:
        '#title': 'Job Categories'
        '#type': checkboxes
        '#options_display': two_columns
        '#options':
          'Account Manager': 'Account Manager'
          Back-End: Back-End
          Designer: Designer
          DevOps: DevOps
          Front-End: Front-End
          'Project Manager': 'Project Manager'
          Sales: Sales
          'Site Builder': 'Site Builder'
          Themer: Themer
      resume:
        '#type': managed_file
        '#title': Resume
      url:
        '#type': url
        '#title': Website
        '#description': 'Enter your existing profile/resume/portfolio link.'
de: introduction:
      '#markup': |
        <p>Ein Bewerberprofil zu erstellen hilft Unternehmen, Sie zu finden:</p>
        <ul>
        <li>Laden Sie einen Lebenslauf hoch</li>
        <li>Weitere Informationen geben Arbeitgebern ein besseres Bild von Ihnen</li>
        <li>Gehaltsvorstellungen, Standortpräferenzen und Erfahrungsstufe sind wichtige Faktoren bei der Einstellungsentscheidung</li>
        </ul>
    information:
      '#title': 'Informationen zum Bewerber'
      '#type': fieldset
      first_name:
        '#title': 'Vorname'
        '#type': textfield
        '#required': true
      last_name:
        '#title': 'Nachname'
        '#type': textfield
        '#required': true
      address:
        '#type': webform_address
        '#required': true
      current_title:
        '#type': textfield
        '#title': 'Aktuelle Berufsbezeichnung'
      current_organization:
        '#type': textfield
        '#title': 'Aktueller Arbeitsplatz'
      positions:
        '#type': textfield
        '#title': 'Gesuchte Position'
      relocation:
        '#type': checkbox
        '#title': 'Umzugsbereitschaft'
      salary:
        '#title': 'Mindestgehalt'
        '#type': textfield
        '#description': 'Fügen Sie bei Bedarf ein Währungssymbol/einen Währungscode hinzu, z. B. 500.000 USD, 500.000 CAD, ¥ 100.000'
      skill:
        '#title': 'Erfahrungsstufe'
        '#type': radios
        '#options_display': two_columns
        '#options':
          Novice/Beginner: Anfänger
          Intermediate/Proficient: Fortgeschritten
          Expert/Advanced: Experte
      categories:
        '#title': 'Berufskategorien'
        '#type': checkboxes
        '#options_display': two_columns
        '#options':
          'Account Manager': Kundenbetreuer
          Back-End: Back-End
          Designer: Designer
          DevOps: DevOps
          Front-End: Front-End
          'Project Manager': Projektmanager
          Sales: Vertrieb
          'Site Builder': 'Site Builder'
          Themer: Themer
      resume:
        '#type': managed_file
        '#title': Lebenslauf
      url:
        '#type': url
        '#title': Website
        '#description': 'Geben Sie den Link zu Ihrem bestehenden Profil/Lebenslauf/Portfolio ein.'

en: overall:
      '#type': radios
      '#title': 'How was the session overall?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options': likert_quality
      '#required': true
    speaker:
      '#type': webform_likert
      '#title': 'Please rate the speaker''s...'
      '#questions':
        mastery: 'Mastery of this topic'
        presentation: 'Presentation skills'
        quality: 'Quality of slides and visual aids'
      '#answers': likert_quality
      '#na_answer': true
      '#required': true
    learn:
      '#type': radios
      '#title': 'Did you learn something in this session you can use in real life?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options':
        'Yes': 'Yes'
        'No': 'No'
        N/A: N/A
      '#required': true
    comments:
      '#type': textarea
      '#title': Comments
      '#description': 'What did you like most? What would you change? Advice for the speaker to make this session better?'
de: Gesamteindruck:
      '#type': radios
      '#title': 'Wie hat Ihnen die Veranstaltung insgesamt gefallen'
      '#options_display': side_by_side
      '#options': likert_quality
      '#required': true
    Redner:
      '#type': likert
      '#title': 'Bitte bewerten Sie den Redner bezüglich...'
      '#questions':
        Expertise: Expertise im Themenbereich
        Präsentation: Präsentation
        Qualität: Nutzen und Qualität der Diashow
      '#answers': likert_quality
      '#na_answer': true
      '#required': true
    Lernen:
      '#type': radios
      '#title': 'Haben Sie etwas in dieser Veranstaltung gelernt, was Ihnen in Zukunft weiterhelfen wird?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options':
        Yes: Ja
        No: Nein
        N/A: Weiß nicht
      '#required': true
    Kommentare:
      '#type': textarea
      '#title': 'Kommentare'
      '#description': 'Was hat Ihnen am besten gefallen? Was hat Ihnen nicht gefallen? Wie kann der Redner sich bei zukünftigen Veranstaltungen verbessern?'

en: Phone type
de: Telefontyp

en: Home: Home
    Office: Office
    Cell: Cell
de: Zuhause: Zuhause
    Arbeit: Arbeit
    Mobil: Mobil

en: This form has not yet been opened to submissions.
de: Dieses Formular ist noch nicht für Eingaben geöffnet.

en: Demographic
de: Demographisch

en: Links related to Devel module.
de: Mit dem Modul Devel verbundene Links.

en: [webform:title]: Preview
de: [webform:title]: Vorschau

en: name:
      '#title': 'Your Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#default_value': '[webform-authenticated-user:display-name]'
    email:
      '#title': 'Your Email'
      '#type': email
      '#required': true
      '#default_value': '[webform-authenticated-user:mail]'
    subject:
      '#title': Subject
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#test': 'Testing contact webform from [site:name]'
    message:
      '#title': Message
      '#type': textarea
      '#required': true
      '#test': 'Please ignore this email.'
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': 'Send message'
de: name:
      '#title': 'Ihr Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#default_value': '[webform-authenticated-user:display-name]'
    email:
      '#title': 'Ihre E-Mail-Adresse'
      '#type': email
      '#required': true
      '#default_value': '[webform-authenticated-user:mail]'
    subject:
      '#title': Subject
      '#type': textfield
      '#required': true
      '#test': 'Test-Kontakformular von [site:name]'
    message:
      '#title': Message
      '#type': textarea
      '#required': true
      '#test': 'Bitte ignorieren Sie diese E-Mail.'
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Absenden-Button(s)'
      '#submit__label': 'Nachricht absenden'

en: Select the webform that you would like to attach to this node.
de: Das an den Inhalt anzufügende Webformular auswählen.

en: Column Wrapper Content
de: Spalten-Wrapper-Inhalt

en: Column Wrapper
de: Spalten-Wrapper

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
de: [webform_submission:submitted-to]: Eingabe #[webform_submission:serial]

en: {Empty}
de: {Leer}

en: name:
      '#title': 'Your Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': 'Your Email'
      '#type': email
      '#required': true
    subject:
      '#title': Subject
      '#type': textfield
      '#required': true
    message:
      '#title': Message
      '#type': textarea
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': 'Send message'
de: name:
      '#title': 'Ihr Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': 'Ihre E-Mail'
      '#type': email
      '#required': true
    subject:
      '#title': Betreff
      '#type': textfield
      '#required': true
    message:
      '#title': Nachricht
      '#type': textarea
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Absende-Button(s)'
      '#submit__label': 'Nachricht senden'

en: A basic feedback template.
de: Eine grundlegende Feedback-Vorlage.

en: type:
      '#title': 'Type of Feedback'
      '#type': webform_radios_other
      '#required': true
      '#options':
        Comments: Comments
        'Report a Bug': 'Report a Bug'
        Questions: Questions
      '#options_display': side_by_side
    comments:
      '#title': 'Your Feedback'
      '#type': textarea
      '#required': true
    name:
      '#title': 'Your Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': 'Your Email'
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': 'Submit feedback'
de: type:
      '#title': 'Art des Feedbacks'
      '#type': webform_radios_other
      '#required': true
      '#options':
        Comments: Kommentare
        'Report a Bug': 'Einen Bug melden'
        Questions: Fragen
      '#options_display': side_by_side
    comments:
      '#title': 'Ihr Feedback'
      '#type': textarea
      '#required': true
    name:
      '#title': 'Ihr Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': 'Ihre E-Mail'
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Absende-Button(s)'
      '#submit__label': 'Feedback senden'

en: first_name:
      '#title': 'First Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    last_name:
      '#title': 'Last Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': Email
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': Subscribe
de: first_name:
      '#title': 'Vorname'
      '#type': textfield
      '#required': true
    last_name:
      '#title': 'Nachname'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': E-Mail
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Absende-Button(s)'
      '#submit__label': Abonnieren
