EKAN (1.0.0) - en to sv translation catalogue (252 entries)

en: tags
sv: etiketter

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: title
sv: titel

en: Register
sv: Registrera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Groups
sv: Grupper

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: more
sv: mer

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: Tags
sv: Etiketter

en: Resources
sv: Resurser

en: Download
sv: Ladda ned

en: view
sv: visa

en: File date
sv: Datum för fil

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: Use count
sv: Antal använd

en: Message
sv: Meddelande

en: No log messages available.
sv: Inga loggmeddelanden tillgängliga.

en: Image
sv: Bild

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Field
sv: Fält

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Default
sv: Förvald

en: Archive
sv: Arkiv

en: Icon
sv: Ikon

en: View
sv: Visa

en: Path
sv: Sökväg

en: Filename
sv: Filnamn

en: Teaser
sv: Ingress

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Content Types
sv: Innehållstyper

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Picture
sv: Bild

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Files
sv: Filer

en: Created
sv: Skapad

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Search box
sv: Sökruta

en: Off
sv: Av

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Roles
sv: Roller

en: Published
sv: Publicerad

en: Filter
sv: Filtrera

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Severity
sv: Grad

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: Nodes
sv: Noder

en: Authored by
sv: Författad av

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Plain text
sv: Ren text

en: Desc
sv: Fallande

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Members
sv: Medlemmar

en: node
sv: nod

en: Events
sv: Aktiviteter

en: Role
sv: Roll

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Tools
sv: Verktyg

en: Filters
sv: Filter

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Modified
sv: Modifierad

en: Group members
sv: Gruppmedlemmar

en: English
sv: Engelska

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Member for
sv: Medlem i

en: Topics
sv: Ämnen

en: Topic
sv: Ämne

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: author
sv: författare

en: Entity
sv: Objekt

en: People
sv: Personer

en: Last run
sv: Kördes senast

en: Blocked
sv: Spärrad

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Changed
sv: Ändrad

en: Allowed file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: Edit member
sv: Redigera medlem

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Tabs
sv: Flikar

en: Upload File
sv: Ladda upp fil

en: Anonymous user
sv: Anonym användare

en: Apply
sv: Applicera

en: Used in
sv: Används i

en: Permission
sv: Behörighet

en: Editor
sv: Redaktör

en: Authenticated user
sv: Inloggad användare

en: Maximum upload size
sv: Största uppladdningsstorlek

en: Administrator
sv: Administratör

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
sv: En användare anses vara inloggad så här länge efter att de senast tittat på en sida.

en: Edit node
sv: Redigera

en: Offset
sv: Kompensera

en: Joined
sv: Medlem

en: About
sv: Om

en: Delete node
sv: Radera nod

en: File directory
sv: Filkatalog

en: Errors
sv: Fel

en: Dataset
sv: Datauppsättning

en: Related Content
sv: Relaterat innehåll

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: User account
sv: Användarkonto

en: Main navigation
sv: Huvudmeny

en: Mime type
sv: Typ av MIME

en: Delete relation
sv: Radera relation

en: Not applicable
sv: Ej tillämpligt

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: Temporary
sv: Temporär

en: No files available.
sv: Inga filer tillgängliga.

en: Frontpage
sv: Startsida

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Search index
sv: Sökindex

en: Group nodes
sv: Gruppnoder

en: Contact Name
sv: Kontakt namn

en: @interval ago
sv: @interval sedan

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Who's new
sv: Vilka är nya?

en: Resource
sv: Resurs

en: Who's online
sv: Vilka är inloggade

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Show more
sv: Visa fler

en: Breadcrumbs
sv: Länkstigar

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: Upload destination
sv: Destination för uppladdning

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
sv: Välj var slutgiltiga filer skall lagras. Privat fillagring är avsevärt mer prestandakrävande än offentliga filer, men ger möjlighet till begränsad åtkomst till filer i detta fält.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
sv: Valbar underkatalog för den plats där filen kommer att lagras. Inkludera ej snedstreck i början eller slutet av katalognamnet.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
sv: Ange ett värde som "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) eller "50 MB" (megabytes) för att begränsa tillåten filstorlek. Om detta lämnas tomt kommer filstorleken endast att begränsas av PHP:s största post- och filuppladdningsstorlek (nuvarande begränsning är <strong>%limit</strong>).

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: Recent content
sv: Nyligen uppdaterat innehåll

en: Find and manage content.
sv: Hitta och hantera innehåll.

en: Taxonomy term page
sv: Sida för taxonomitermer

en: No people available.
sv: Inga personer tillgängliga.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
sv: En administratör har skapat ett konto åt dig på [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
sv: Hitta och hantera personer som använder din webbplats.

en: Machine Name
sv: Maskinläsbart namn

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
sv: Separera filändelser med mellanslag eller kommatecken och ta ej med en inledande punkt.

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
sv: Hantera användarkonton, roller och behörigheter.

en: Changed date
sv: Datum för ändring

en: Group content
sv: Gruppinnehåll

en: Asc
sv: Stigande

en: Not specified
sv: Ej angivet

en: timestamp
sv: tidsstämpel

en: Master
sv: Huvud

en: Full HTML
sv: Fullständig HTML

en: Default translation
sv: Förvald översättning

en: Install demo content
sv: Installera innehåll på prov.

en: @type %info has been created.
sv: @type %info har skapats.

en: @type %info has been updated.
sv: @type %info har uppdaterats.

en: @type: added %info.
sv: @type: lades till %info.

en: @type: updated %info.
sv: @type: uppdaterades %info.

en: Registering module
sv: Registrerar modul

en: Fallback date format
sv: Datumformat i reserv

en: File usage
sv: Filanvändning

en: Site branding
sv: Webbplatsens varumärke

en: Search result highlighting input
sv: Sökresultat framhäver inmatning

en: A flag indicating whether this is the default translation.
sv: En flagga som indikerar huruvida detta är den förvalda översättningen eller ej.

en: The time that the entity was created.
sv: Tiden då objektet skapades.

en: The time that the entity was last edited.
sv: Tiden då objektet senast redigerades.

en: Primary admin actions
sv: Primära administratörsåtgärder

en: Large (480×480)
sv: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
sv: Mellan (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
sv: Miniatyr (100×100)

en: HTML Date
sv: HTML datum

en: HTML Datetime
sv: HTML tidsdatum

en: HTML Month
sv: HTML månad

en: HTML Time
sv: HTML tid

en: HTML Week
sv: HTML vecka

en: HTML Year
sv: HTML år

en: HTML Yearless date
sv: HTML datum utan år

en: Default long date
sv: Förvalt långt datum

en: Default medium date
sv: Förvalt mellanlångt datum

en: Default short date
sv: Förvalt kort datum

en: User account menu
sv: Meny för användarkonto

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Det har gjorts en begäran om att ta bort ditt konto på [site:name].
    
    Du kan nu ta bort ditt konto på [site:url-brief] genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    [user:cancel-url]
    
    OBSERVERA: Borttagandet av ditt konto kan inte ångras.
    
    Den här länken  är giltig en dag och inget händer om den inte används.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
sv: Begäran om avslutande av konto för [user:display-name] på [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
sv: Ersättande inloggningsuppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (väntar på godkännande av administratör)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
sv: [user:display-name] har ansökt om ett konto.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:name] har aktiverats.
    
    Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller genom att kopiera den till din webbläsare:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan enbart användas en gång och kommer att leda dig till en sida där du kan ange ditt lösenord.
    
    Efter att du angett ett lösenord kommer du i framtiden att kunna logga in på [site:login-url] genom att använda:
    
    användarnamn: [user:account-name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    -- Administratörerna på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
sv: Kontodetaljer för [user:display-name] på [site:name] (godkänd)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (spärrad)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:name] har tagits bort.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
sv: Kontouppgifter för [user:display-name] på [site:name] (borttagen)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    En begäran om att återställa lösenordet för ditt kontot har gjorts på [site:name].
    
    Du kan nu logga in genom att klicka på länken eller kopiera och klistra in den i din webbläsare.
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan bara användas en gång och kommer ta dig till en sida där du kan ange ditt lösenord. Denna länk upphör efter en dag och inget kommer hända om du inte använder den.
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    En administratör på [site:name] har skapat ett konto åt dig. Du kan nu logga in genom att klicka på länken eller kopiera och klistra in den i din webbläsare.
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Denna länk kan bara användas en gång och kommer ta dig till en sida där du kan ange ditt lösenord.
    
    Efter att du angivit ditt lösenord kan du i framtiden logga in på [site:login-url] genom att använda:
    
    användarnamn: [user:name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Tack för att du har registrerat dig på [site:name]. Du kan nu logga in genom att klicka på denna länk eller genom att klippa ut och klistra in den i din webbläsare:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Detta är en engångsinloggning, så den kan bara användas en gång och kommer att leda dig till en sida där du kan välja ett eget lösenord.
    
    Efter detta kommer du kunna logga in på [site:login-url] med följande uppgifter:
    
    användarnamn: [user:name]
    lösenord: Ditt lösenord
    
    --  Administratörerna på [site:name]

en: Find and manage files.
sv: Hitta och hantera filer.

en: All content, by month.
sv: Allt innehåll, månadsvis.

en: Recent content.
sv: Nytt innehåll.

en: All content promoted to the front page.
sv: Allt innehåll som visas på startsidan.

en: All content, by letter.
sv: All innehåll, i bokstavsordning.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
sv: Innehåll som hör till en viss taxonomiterm.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
sv: Visar en lista över de senast användarkontona på webbplatsen.

en: Who's online block
sv: Block för vilka som är inloggade

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
sv: Visar de användarnamnen för de senast aktiva användarna samt de totalt antal aktiva användare.

en: Files overview
sv: Översikt av filer

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
sv: Information om filanvändande för {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
sv: Hitta och hantera innehåll

en: Welcome to [site:name]
sv: Välkommen till [site:name]

en: Name or email contains
sv: Namn eller e-post innehåller

en: A list of new users
sv: En lista på nya användare

en: There are currently @total users online.
sv: För närvarande är @total användare inloggade.

en: There are currently 0 users online.
sv: För närvarande är 0 användare inloggade.

en: A list of users that are currently logged in.
sv: En lista på användare som för närvarande är inloggade.

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Ditt konto på [site:name] har spärrats.
    
    --  Administratörerna  på [site:name]

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
sv: Inget innehåll för framsidan har skapats ännu.<br />Följ <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">användarguiden</a> för att börja bygga din webbplats.

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    --  [site:name] team
sv: [user:display-name],
    
    Tack för att du registrerade dig på [site:name]. Din ansökan om ett konto väntar för närvarande på godkännande. När den har godkänts kommer du att få ytterligare ett e-postmeddelande med information om hur du loggar in, ställer in ditt lösenord och andra detaljer.
    
    -- Administratörerna på [site:name]

en: @interval hence
sv: @interval därav

en: Wide (1090)
sv: Bred (1090)
