EKAN (2.0.0-beta1) - en to pt translation catalogue (244 entries)

en: Title
pt: Título

en: title
pt: título

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Administration
pt: Administração

en: More
pt: Mais

en: Action
pt: Ação

en: License
pt: Licença

en: Resources
pt: Recursos

en: view
pt: ver

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: Hourly
pt: Por hora

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: Monthly
pt: Mensalmente

en: Use count
pt: Usar contador

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Nenhuma mensagem de registro disponível.

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Field
pt: Campo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Default
pt: Padrão

en: Archive
pt: Arquivar

en: Icon
pt: Ícone

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Path
pt: Caminho

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Statistics
pt: Estatísticas

en: Attachment
pt: Anexo

en: Upload
pt: Carregar

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Files
pt: Arquivos

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Search box
pt: Caixa de busca

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Roles
pt: Papéis

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Last access
pt: Último acesso

en: Severity
pt: Severidade

en: Last update
pt: Última atualização

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Plain text
pt: Texto puro

en: YYYY-MM-DD
pt: AAAA-MM-DD

en: Desc
pt: Decrescente

en: Frequency
pt: Frequência

en: Members
pt: Membros

en: Events
pt: Eventos

en: Role
pt: Papel

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está em manutenção no momento. Voltamos daqui a pouco. Obrigado por sua compreensão.

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Filters
pt: Filtros

en: Defaults
pt: Padrões

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Modified
pt: Modificado

en: Group members
pt: Membros do grupo

en: English
pt: Inglês

en: Member for
pt: Membro há

en: Topics
pt: Tópicos

en: Topic
pt: Tópico

en: Granularity
pt: Granularidade

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: People
pt: Pessoas

en: Last run
pt: Última vez que rodou

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Glossary
pt: Glossário

en: Changed
pt: Alterado

en: Formats
pt: Formatos

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: Edit member
pt: Editar membro

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: @total results
pt: @total resultados

en: Content top
pt: Topo do conteúdo

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Upload File
pt: Enviar Arquivo

en: User Id
pt: ID do usuário

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Publisher
pt: Autor

en: Overrides
pt: Substitui

en: Used in
pt: Usado em

en: Permission
pt: Permissão

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Maximum upload size
pt: Tamanho máximo para upload

en: Administrator
pt: Administrador

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
pt: Um usuário é considerado "online" pelo seguinte intervalo de tempo após última visita a uma página.

en: Edit node
pt: Editar o node

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Joined
pt: Inscrito

en: Delete node
pt: Apagar post

en: File directory
pt: Diretório de arquivos

en: Publish content
pt: Publicar conteúdo

en: Errors
pt: Erros

en: Dataset
pt: Conjunto de dados

en: Related Content
pt: Conteúdo Relacionado

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Delete relation
pt: Excluir relação

en: Not applicable
pt: Não aplicável

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: No files available.
pt: Nenhum arquivo disponível.

en: Frontpage
pt: Página Inicial

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Upload date
pt: Data de envio

en: Dashboard
pt: Painel

en: Group nodes
pt: Nodes de grupo

en: Contact Name
pt: Nome do contato

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Who's new
pt: Novos membros

en: Resource
pt: Recurso

en: Who's online
pt: Quem está online

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Page bottom
pt: Fim da página

en: Delete content
pt: Apagar conteúdo

en: Published status
pt: Status

en: Monthly archive
pt: Arquivamento mensal

en: Upload destination
pt: Destino do upload

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
pt: Selecione onde os arquivos finais devem ser armazenados. O armazenamento de arquivos privados tem um custo computacional significativamente maior do que o de arquivos públicos, mas permite acesso restrito a arquivos neste campo.

en: Optional subdirectory within the upload destination where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
pt: Subpasta opcional dentro do destino de upload onde os arquivos serão armazenados. Não incluir barras anterior ou posterior.

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
pt: Insira valores como "512" (bytes), "880 KB" (kilobytes) ou "50 MB" (megabytes) para restringir os tamanhos dos arquivos. Se deixado em branco, o limite será definido pela capacidade máxima de upload do PHP (atualmente é <strong>%limit</strong>).

en: Recent content
pt: Conteúdo recente

en: Unpublish content
pt: Despublicar conteúdo

en: Make content sticky
pt: Destacar conteúdo

en: Make content unsticky
pt: Remover destaque do conteúdo

en: Promote content to front page
pt: Promover conteúdo para a página inicial

en: Remove content from front page
pt: Remover conteúdo da página inicial

en: Save content
pt: Salvar conteúdo

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerenciar conteúdo.

en: No people available.
pt: Ninguém disponível.

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerenciar pessoas interagindo com seu site.

en: Machine Name
pt: Nome de Máquina

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com espaço ou vírgula e não inclua ponto final.

en: Release Date
pt: Data de lançamento

en: Update URL alias
pt: Atualizar Apelido

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Recent log messages
pt: Mensagens recentes do registro

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerenciar contas de usuário, papéis e permissões.

en: Changed date
pt: Data de alteração

en: Group content
pt: O conteúdo do grupo

en: Asc
pt: Ascendente

en: Not specified
pt: Não especificado

en: Master
pt: Principal

en: Additional Info
pt: Informação adicional

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Datasets
pt: Conjuntos de dados

en: Default translation
pt: Tradução padrão

en: Data Dictionary
pt: Dicionário de Dados

en: Remove member
pt: Remover membro

en: Publish taxonomy term
pt: Publicar termo da taxonomia

en: Unpublish taxonomy term
pt: Despublicar termo da taxonomia

en: Edit relation
pt: Editar relação

en: Add Resource
pt: Adicionar Recurso

en: @type %info has been created.
pt: @type %info foi criado.

en: @type %info has been updated.
pt: @type %info foi atualizado.

en: @type: added %info.
pt: @type: %info adicionado.

en: @type: updated %info.
pt: @type: %info atualizado.

en: Public Access Level
pt: Nível de Acesso Público

en: eg. A descriptive title
pt: ex. Um título descritivo

en: eg. economy, mental health, government
pt: ex. economia, saúde mental, governo

en: Dataset that this resource is attached to.
pt: Conjunto de dados que este recurso está conectado.

en: eg. Some useful notes about the data
pt: eg. Algumas notas úteis sobre os dados

en: What are datasets?
pt: O que são conjuntos de dados?

en: What is data?
pt: O que são dados?

en: Datasets are simply used to group related pieces of data. These can then be found under a single url with a description and licensing information.
pt: Conjunto de dados são simplesmente usados para agrupar pedaços de dados relacionados. Estes podem ser encontrados sob uma URL única com uma descrição e informações de licenciamento.

en: Data can be any file or link to a file containing useful data.
pt: Dados podem ser qualquer arquivo ou link para um arquivo que contenham dados úteis.

en: Edit dataset
pt: Editar conjunto de dados

en: Back to dataset
pt: Voltar ao conjunto de dados

en: Spatial / Geographical Coverage Location
pt: Localização Espacial/cobertura geográfica

en: Temporal Coverage
pt: Cobertura temporal

en: This is the author of the dataset.
pt: Este é o autor de conjunto de dados.

en: Registering module
pt: Registrando módulo

en: File usage
pt: Uso de arquivo

en: A flag indicating whether this is the default translation.
pt: Um sinalizador indicando se esta é a tradução padrão.

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
pt: Médio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Block the selected user(s)
pt: Bloquear o(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Cancel the selected user account(s)
pt: Cancelar as contas dos usuários selecionados

en: Unblock the selected user(s)
pt: Desbloquear o(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Links related to the active user account
pt: Links relacionados à conta do usuário ativo

en: Administrative task links
pt: Links de tarefas administrativas

en: Site information links
pt: Links de informações do site

en: Site section links
pt: Links de seções do site

en: User tool links, often added by modules
pt: Links de ferramentas de usuários, geralmente adicionados por módulos

en: Find and manage files.
pt: Encontrar e gerenciar arquivos.

en: All content, by month.
pt: Todo conteúdo, por mês.

en: Recent content.
pt: Conteúdo recente.

en: All content promoted to the front page.
pt: Todo o conteúdo promovido à página inicial.

en: All content, by letter.
pt: Todo conteúdo, por letra.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
pt: Conteúdo pertencente a um certo termo de taxonomia.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
pt: Mostrar uma lista das novas contas de usuários no site.

en: Who's online block
pt: Bloco Quem está online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
pt: Mostra os nomes dos usuários ativos mais recentemente, e o número total de usuários ativos.

en: Files overview
pt: Visão geral de arquivos

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
pt: Informação de uso de arquivo para {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
pt: Buscar e gerenciar conteúdo

en: Welcome to [site:name]
pt: Bem-vindo a [site:name]

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém

en: A list of new users
pt: Uma lista de novos usuários

en: There are currently @total users online.
pt: Atualmente há @total usuários online.

en: There are currently 0 users online.
pt: Atualmente há 0 usuários online.

en: A list of users that are currently logged in.
pt: Uma lista de usuários que estão autenticados atualmente.

en: No members available.
pt: Nenhum membro inscrito

en: {{ arguments.gid|placeholder }} members
pt: {{ arguments.gid|placeholder }} membros

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
pt: Ainda não foi criado nenhum conteúdo para a página inicial.
    <br /> Siga o <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Guia do Usuário</a> para começar a construir seu site.

en: Add the Administrator role to the selected user(s)
pt: Adicionar a função de Administrador ao(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Remove the Administrator role from the selected user(s)
pt: Remover a função de Administrador do(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Wide (1090)
pt: Largo (1090)
