Gutenberg (8.x-2.5) - en to fr translation catalogue (369 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Image size
fr: Taille de l'image

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Reset to defaults
fr: Revenir aux valeurs par défaut

en: Status
fr: État

en: Submit
fr: Soumettre

en: Content
fr: Contenu

en: Private
fr: Privé

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Read more
fr: Lire la suite

en: More
fr: Plus

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Categories
fr: Catégories

en: Find out more
fr: En savoir plus

en: File
fr: Fichier

en: Tag
fr: Étiquette

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: Quote
fr: Citer

en: Link
fr: Lien

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Back
fr: Précédent

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Image settings
fr: Paramètres d'image

en: Text Settings
fr: Paramètres du texte

en: Text Color
fr: Couleur de texte

en: Default
fr: Par défaut

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Insert
fr: Insérer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Move to
fr: Déplacer à

en: Top
fr: Haut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Schedule
fr: Planning

en: Time
fr: Heure

en: Add
fr: Ajouter

en: Number of items
fr: Nombre d'éléments

en: Remove item
fr: Retirer l'élément

en: Add item
fr: Ajouter un élément

en: Display Settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Text
fr: Texte

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Mise en page

en: Item added.
fr: Élément ajouté.

en: Upload
fr: Transférer

en: User
fr: Utilisateur

en: Date Format
fr: Format de date

en: Create
fr: Créer

en: Include
fr: Inclure

en: Exclude
fr: Exclure

en: No Title
fr: Aucun Titre

en: All
fr: Tout

en: Year
fr: Année

en: Area
fr: Zone

en: Block
fr: Bloc

en: Add block
fr: Ajouter un bloc

en: Bottom
fr: Bas

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Selected
fr: Sélectionné

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Term
fr: Terme

en: Contains
fr: Contient

en: Gallery
fr: Galerie

en: Heading
fr: Entête

en: Full Size
fr: Taille originale

en: Gallery settings
fr: Paramètres de la galerie

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Advanced
fr: Avancé

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Linear
fr: Linéaire

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Medium
fr: Moyen

en: download
fr: télécharger

en: Media
fr: Média

en: Month
fr: Mois

en: Details
fr: Détails

en: Current
fr: Actuel

en: Terms
fr: Termes

en: By
fr: Par

en: General
fr: Général

en: Border
fr: Bordure

en: Day
fr: Jour

en: Table
fr: Tableau

en: List view
fr: Vue Liste

en: January
fr: janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: mars

en: April
fr: avril

en: May
fr: mai

en: June
fr: juin

en: July
fr: juillet

en: August
fr: août

en: September
fr: septembre

en: October
fr: octobre

en: November
fr: novembre

en: December
fr: décembre

en: Align
fr: Aligner

en: Loop
fr: Boucle

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Color
fr: Couleur

en: Appearance
fr: Apparence

en: Padding
fr: Remplissage

en: Kind
fr: Type

en: Square
fr: Carré

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Install
fr: Installer

en: List View
fr: Vue au Format Liste

en: Does Not Contain
fr: Ne contient pas

en: Tools
fr: Outils

en: Filters
fr: Filtres

en: Order
fr: Ordre

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Uncategorized
fr: Non catégorisé

en: Template
fr: Gabarit

en: Delete template
fr: Supprimer le gabarit

en: Close
fr: Fermer

en: Additional
fr: Supplément

en: Sort by
fr: Trier par

en: Root
fr: Racine

en: block
fr: bloc

en: English
fr: Anglais

en: Clear
fr: Vider

en: Undo
fr: Annuler

en: Search results
fr: Résultats de la recherche

en: Replace
fr: Remplacer

en: Delete menu
fr: Supprimer le menu

en: Font size
fr: Taille de police

en: Configure block
fr: Configurer le bloc

en: Period
fr: Point

en: Posts
fr: Contributions

en: Link label
fr: Libellé du lien

en: Empty
fr: Vide

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: No results found.
fr: Aucun résultat n'a été trouvé.

en: Immediately
fr: Immédiatement

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Hours
fr: Heures

en: White
fr: Blanc

en: Circular
fr: Circulaire

en: Convert
fr: Convertir

en: Categories settings
fr: Paramètres des catégories

en: RSS settings
fr: Paramètres RSS

en: Video
fr: Vidéo

en: Superscript
fr: Exposant

en: Installed
fr: Installé

en: Metadata
fr: Metadonnées

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Templates
fr: Modèles

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: Diagonal
fr: En diagonale

en: New
fr: Nouveau

en: More options
fr: Plus d'options

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Image dimensions
fr: Dimensions de l'image

en: Percentage (%)
fr: Pourcentage (%)

en: Headers
fr: Entêtes

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Examples
fr: Exemples

en: Bold
fr: Gras

en: Copy
fr: Copier

en: Blocks
fr: Blocs

en: Permalink
fr: Permalien

en: Publish
fr: Publier

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Solid
fr: Solide

en: Move down
fr: Descendre

en: Move up
fr: Monter

en: Redo
fr: Refaire

en: Italic
fr: Italique

en: Editor
fr: Éditeur

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Menu name
fr: Nom du menu

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Plugin settings
fr: Paramètres des plugins

en: Subscript
fr: Sous-script

en: Indent
fr: Retrait négatif

en: Outdent
fr: Retrait positif

en: Unlink
fr: Supprimer le lien

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Popular
fr: Populaire

en: Order by
fr: Trier par

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: No posts found.
fr: Aucune contribution n'a été trouvée

en: Border color
fr: Couleur de la bordure

en: video
fr: vidéo

en: Overlay
fr: Premier plan (overlay)

en: Skip
fr: Passer

en: Loading
fr: En cours de chargement

en: Blockquote
fr: Citation

en: Author Settings
fr: Paramètres de l'auteur

en: Shadow
fr: Ombre

en: Term description.
fr: Description du terme.

en: Unordered
fr: Non ordonné

en: Ordered
fr: Ordonné

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Columns
fr: Colonnes

en: Sidebars
fr: Barres

en: Offset
fr: Décalage

en: Black
fr: Noir

en: Page Link
fr: Lien vers une page

en: Field mapping
fr: Correspondance de champ

en: import
fr: importer

en: Border style
fr: Style de bordure

en: Finish
fr: Finir

en: Number of comments
fr: Nombre de commentaires

en: Custom fields
fr: Champs personnalisés

en: Underline
fr: Souligner

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Font family
fr: Police de caractères

en: Remove link
fr: Retirer le lien

en: About
fr: À propos

en: Block Settings
fr: Configurations du bloc

en: Block Options
fr: Options de bloc

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Preferences
fr: Préférences

en: Margin
fr: Marge

en: Menu Item
fr: Élément de menu

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Choose
fr: Choisir

en: Opacity
fr: Opacité

en: Crop
fr: Recadrer

en: Insert Image
fr: Insérer une image

en: Landscape
fr: Paysage

en: No comments
fr: Aucun commentaire

en: Patterns
fr: Motifs

en: Button text
fr: Texte du bouton

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: Next Page
fr: Page suivante

en: Remove image
fr: Supprimer l'image

en: Video settings
fr: Paramètres vidéo

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr: En bas à droite

en: An unknown error occurred.
fr: Une erreur inconnue est survenue.

en: Format settings
fr: Paramètres de formatage

en: Tagline
fr: Slogan

en: Words
fr: Mots

en: Characters
fr: Caractères

en: Column settings
fr: Paramètres de la colonne

en: Add Link
fr: Ajouter un lien

en: Top Left
fr: En haut à gauche

en: Top Right
fr: En haut à droite

en: Table settings
fr: Paramètres de tableau

en: Light
fr: Léger

en: Image width
fr: Largeur de l'image

en: Cover
fr: Couverture

en: Comma
fr: Virgule

en: Display author name
fr: Afficher le nom de l'auteur

en: Text settings
fr: Paramètres du texte

en: Chat
fr: Discussion

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Full width
fr: Pleine largeur

en: PDF settings
fr: Paramètres de PDF

en: Link title
fr: Titre du lien

en: Editor settings
fr: Paramètres de l'éditeur

en: Draft
fr: Brouillon

en: Border radius
fr: Rayon de la bordure

en: Only
fr: Seulement

en: Link settings
fr: Paramètres du lien

en: Numbered list
fr: Liste ordonnée

en: Not set
fr: Non défini

en: Site Logo
fr: Logo du site

en: Parent Term
fr: Terme Parent

en: post
fr: contribution

en: Source language
fr: Langue d'origine

en: Media settings
fr: Paramètres Media

en: Providers
fr: Fournisseurs

en: Edit link
fr: Lien de modification

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: Align left
fr: Aligner à gauche

en: Align center
fr: Centrer

en: Align right
fr: Aligner à droite

en: Justify
fr: Justifier

en: Font style
fr: Style de police

en: Search Terms
fr: Termes de recherche

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Add a block
fr: Ajouter un bloc

en: Desktop
fr: Ordinateur de bureau

en: Link to
fr: Lien vers

en: Default Style
fr: Style par défaut

en: Rotate
fr: Rotation

en: Move right
fr: Déplacer vers la droite

en: Move left
fr: Déplacer vers la gauche

en: Add Template
fr: Ajouter un gabarit

en: Saving
fr: Enregistrement

en: Search block
fr: Bloc de recherche

en: (no title)
fr: (pas de titre)

en: Typography
fr: Typographie

en: Line height
fr: Hauteur de ligne

en: Font weight
fr: Épaisseur de la police

en: Formatter settings
fr: Paramétrage de l'outil de mise en forme

en: Edit URL
fr: Modifier l'URL

en: Page break
fr: Saut de page

en: Slug
fr: identifiant machine

en: Label text
fr: Texte de l'étiquette

en: media
fr: média

en: Edit media
fr: Modifier le média

en: Site Title
fr: Titre du Site

en: Remove block
fr: Retirer le bloc

en: Classic
fr: Classique

en: Decoration
fr: Décoration

en: Capitalize
fr: Mettre en majuscules

en: Rounded Corners
fr: Coins arrondis

en: Saved
fr: Enregistré

en: Add Media
fr: Ajouter un Média

en: Preload
fr: Préchargement

en: Reusable
fr: Réutilisable

en: Spacing
fr: Espacement

en: Release Date
fr: Date de version

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: HTML anchor
fr: Ancre HTML

en: HTML element
fr: Élément HTML

en: Uninstalled
fr: Non installé

en: One column
fr: Une colonne

en: Content only
fr: Seulement le contenu

en: Master
fr: Principal

en: Column count
fr: Nombre de colonnes

en: Headings
fr: Titres

en: Aspect Ratio
fr: Ratio de l'image

en: Wide
fr: Large

en: Simple text
fr: Texte simple

en: Insert link
fr: Insérer un lien

en: Change Date
fr: Modifier la date

en: Responsive
fr: Adaptatif

en: Tablet
fr: Tablette

en: Captions
fr: Légendes

en: Loading…
fr: Chargement...

en: Title attribute
fr: Attribut Title

en: percent
fr: pourcent

en: Strikethrough
fr: Barré

en: Edit Image
fr: Modifier l'image

en: Muted
fr: Muet

en: No preview available.
fr: Aucun récapitulatif n'est disponible.

en: <span class="visually-hidden">Show </span>@title<span class="visually-hidden"> media</span><span class="active-tab visually-hidden"> (selected)</span>
fr: <span class="visually-hidden">Afficher le média  </span>@title<span class="active-tab visually-hidden"> (sélectionné)</span>

en: <span class="visually-hidden">Show </span>@title<span class="visually-hidden"> media</span>
fr: <span class="visually-hidden">Afficher le média </span>@title
