OpenideaL - ideas and innovation management system (3.0.7) - en to fr translation catalogue (346 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Moderated content
fr: Contenu modéré

en: Value
fr: Valeur

en: Totals
fr: Totaux

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Manager
fr: Gestionnaire

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Categories
fr: Catégories

en: Login
fr: Identifiant

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: No log messages available.
fr: Aucune entrée du journal n'est disponible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Category
fr: Catégorie

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Preview
fr: Aperçu

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Open
fr: Ouvert

en: Archive
fr: Archiver

en: Icon
fr: Icône

en: Views
fr: Vues

en: Main
fr: Principal

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Teaser
fr: Accroche

en: Updated
fr: Mis à jour

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Attachment
fr: Élément joint

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: User ID
fr: Identifiant (ID) utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Block
fr: Bloc

en: Site name
fr: Nom du site

en: Footer
fr: Pied de page

en: To
fr: À

en: From
fr: A partir de

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Message text
fr: Texte du message

en: Severity
fr: Importance

en: Fields
fr: Champs

en: Vote
fr: Voter

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Send
fr: Envoyer

en: Members
fr: Membres

en: Role
fr: Rôle

en: Log in
fr: Se connecter

en: Users
fr: Utilisateurs

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
fr: @site est en cours de maintenance. Nous serons de retour très bientôt. Merci de votre patience.

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Tools
fr: Outils

en: Sort Criteria
fr: Critère de tri

en: Recent comments
fr: Commentaires récents

en: Random
fr: Au hasard

en: Template
fr: Gabarit

en: Close
fr: Fermer

en: Operation
fr: Opération

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Sort by
fr: Trier par

en: Gender
fr: Sexe

en: Male
fr: Homme

en: Female
fr: Femme

en: Share
fr: Partager

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Group members
fr: Membres du groupe

en: Browse
fr: Parcourir

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Community
fr: Communauté

en: Refine
fr: Affiner

en: Member for
fr: Membre depuis

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Activity
fr: Activité

en: From date
fr: Date de début

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: Log out
fr: Se déconnecter

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: White
fr: Blanc

en: People
fr: Personnes

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Author Name
fr: Nom de l'auteur

en: Voter
fr: Votant

en: Changed
fr: Modifié

en: 301 Moved Permanently
fr: 301 Redirection Permanente

en: 307 Temporary Redirect
fr: 307 Redirection Temporaire

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: signup
fr: inscription

en: User page
fr: Page d'utilisateur

en: Edit member
fr: Modifier le membre

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Published comments
fr: Commentaires publiés

en: News
fr: Nouvelles

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Anonymous user
fr: Utilisateur anonyme

en: Apply
fr: Appliquer

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Permission
fr: Droit

en: 300 Multiple Choices
fr: 300 Choix Multiples

en: 302 Found
fr: 302 Trouvé

en: 303 See Other
fr: 303 Voir Ailleurs

en: 304 Not Modified
fr: 304 Non Modifié

en: 305 Use Proxy
fr: 305 Utilise un Proxy

en: Hide
fr: Masquer

en: Authenticated user
fr: Utilisateur authentifié

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Edit details
fr: Modifier les détails

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Skip
fr: Passer

en: No comments available.
fr: Aucun commentaire disponible.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
fr: Durée pendant laquelle on considère qu'un utilisateur est en ligne après qu'il ait vu une page pour la dernière fois.

en: Add comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Edit node
fr: Modifier le nœud

en: Offset
fr: Décalage

en: Send message
fr: Envoyer le message

en: Rejected
fr: Rejeté

en: Joined
fr: A rejoint

en: Any
fr: Tout

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Number of comments
fr: Nombre de commentaires

en: Transaction type
fr: Type de transaction

en: Go back
fr: Retour

en: Reports
fr: Rapports

en: Delete node
fr: Supprimer le nœud

en: Fid
fr: Identifiant (FID)

en: Publish content
fr: Publier un contenu

en: Unpublish comment
fr: Dépublier le commentaire

en: Block type
fr: Type de bloc

en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Select images
fr: Sélectionner les images

en: 1 month | @count months
fr[0]: @count mois
fr[1]: @count mois

en: Delete relation
fr: Supprimer la relation

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Light
fr: Léger

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: Frontpage
fr: Page d'accueil

en: Current user
fr: Utilisateur courant

en: Delete comment
fr: Supprimer le commentaire

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Posted in
fr: Posté sur

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: More info
fr: En savoir plus

en: Primary
fr: Primaire

en: Group nodes
fr: Nœud de groupe

en: Publish comment
fr: Publier un commentaire

en: Followers
fr: Abonnés

en: Idea
fr: Idée

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Discuss
fr: Discuter

en: Post date
fr: Date de publication

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Who's new
fr: Nouveaux membres

en: Delete redirect
fr: Supprimer une redirection

en: Like
fr: J'aime

en: Follow
fr: Suivre

en: Unfollow
fr: Ne plus suivre

en: Personal contact form
fr: Formulaire de contact personnel

en: Who's online
fr: Utilisateurs en ligne

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Normal vote
fr: Vote normal

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Published date
fr: Date de publication

en: Status code
fr: Code du statut

en: Delete content
fr: Supprimer le contenu

en: Moderation state
fr: État de modération

en: Save preferences
fr: Enregistrer les préférences

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Message template
fr: Gabarit de message

en: Monthly archive
fr: Archive mensuelle

en: Save comment
fr: Enregistrer le commentaire

en: Unapproved comments
fr: Commentaires non approuvés

en: Image styles
fr: Styles d'images

en: Date type
fr: Type de date

en: Recent content
fr: Contenu récent

en: Unpublish content
fr: Dépublier un contenu

en: Make content sticky
fr: Épingler un contenu en haut des listes

en: Make content unsticky
fr: Retirer un contenu du haut des listes

en: Promote content to front page
fr: Promouvoir le contenu en page d'accueil

en: Remove content from front page
fr: Retirer un contenu de la page d'accueil

en: Save content
fr: Enregistrer un contenu

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: Find and manage people interacting with your site.
fr: Trouver et gérer les personnes interagissant avec votre site.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: Specifies the entity for which to evaluate the condition.
fr: Spécifie l'entité pour laquelle évaluer la condition.

en: Sidebar first width
fr: Largeur de la première colonne

en: Recent log messages
fr: Entrées récentes du journal

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fr: Gérer les comptes utilisateurs, les rôles et les droits.

en: Changed date
fr: Date de modification

en: Dark
fr: Sombre

en: Message ID
fr: Identifiant (ID) du message

en: Group content
fr: Contenu de groupe

en: Select files
fr: Sélectionner des fichiers

en: Ideas
fr: Idées

en: Entity bundle
fr: Sous-type de l'entité

en: Master
fr: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis sa version.

en: Hide label
fr: Cacher l'étiquette

en: 404 page not found
fr: Page 404 non trouvée

en: Log blocked form submissions
fr: Journaliser les soumissions de formulaires bloquées

en: Forgot your password?
fr: Vous avez perdu votre mot de passe ?

en: Icon set
fr: Jeu d'icônes

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: Original language
fr: Langue initiale

en: Privacy settings
fr: Paramètres de confidentialité

en: Powered by
fr: Propulsé par

en: <h2>Thank you for accepting cookies</h2><p>You can now hide this message or find out more about cookies.</p>
fr: <h2>Merci d'avoir accepté les cookies</h2><p>Vous pouvez désormais masquer ce message ou en apprendre plus à propos des cookies.</p>

en: Publish taxonomy term
fr: Publier le terme de taxonomie

en: Unpublish taxonomy term
fr: Dépublier le terme de taxonomie

en: Edit relation
fr: Modifier la relation

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: Custom block library
fr: Bibliothèque de blocs personnalisés

en: Registering module
fr: Enregistrement du module

en: Lists (Views)
fr: Listes (Views)

en: File usage
fr: Utilisation du fichier

en: 403 access denied
fr: page 403 accès refusé

en: Default button size
fr: Taille de bouton par défaut

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Protect all forms
fr: Protéger tous les formulaires

en: Medium (220×220)
fr: Moyen (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
fr: Vignette (100x100)

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Block the selected user(s)
fr: Bloquer le(s) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Cancel the selected user account(s)
fr: Annuler l'(les) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Unblock the selected user(s)
fr: Débloquer le(s) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Basic block
fr: Bloc simple

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Website feedback
fr: Retours utilisateurs sur le site web

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Links related to the active user account
fr: Liens associés au compte utilisateur courant

en: Administrative task links
fr: Liens des tâches d'administration

en: Site information links
fr: Liens d'informations sur le site

en: Site section links
fr: Liens de section du site

en: User tool links, often added by modules
fr: Liens outils de l'utilisateur, souvent ajoutés par des modules

en: Find and manage custom blocks.
fr: Trouver et gérer les blocs personnalisés.

en: Recent comments.
fr: Commentaires récents.

en: Find and manage files.
fr: Trouver et gérer les fichiers.

en: All content, by month.
fr: Tous les contenus, triés par mois.

en: Recent content.
fr: Contenu récent.

en: All content promoted to the front page.
fr: Tout le contenu promu en page d'accueil.

en: All content, by letter.
fr: Tous les contenus, triés par lettre.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
fr: Contenu associé à un terme de taxonomie donné.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
fr: Affiche la liste des utilisateurs les plus récents sur le site.

en: Who's online block
fr: Bloc "Qui est connecté"

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
fr: Affiche les noms des utilisateurs les plus actifs récemment et le nombre total d'utilisateurs actifs.

en: View edit page
fr: Voir la page de modification

en: Files overview
fr: Vue d'ensemble des fichiers

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
fr: Information d'utilisation du fichier {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Welcome to [site:name]
fr: Bienvenue sur [site:name]

en: Name or email contains
fr: Nom ou courriel contenant

en: A list of new users
fr: Une liste des nouveaux utilisateurs

en: There are currently @total users online.
fr: Il y a actuellement @total utilisateurs en ligne.

en: There are currently 0 users online.
fr: Il y a actuellement 0 utilisateurs en ligne.

en: A list of users that are currently logged in.
fr: Une liste d'utilisateurs actuellement connectés.

en: Manage view settings
fr: Gérer les paramètres d'affichage

en: View or edit the configuration.
fr: Voir ou modifier la configuration.

en: Displays in this view
fr: S'affiche dans cette vue

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
fr: Un affichage est une façon de rendre les résultats, par exemple comme une page ou un bloc. Une vue peut contenir plusieurs affichages, qui sont listés ici. L'affichage actif est mis en évidence.

en: View administration
fr: Voir l'administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
fr: Réaliser des tâches d'administration, comme ajouter une description et créer un clone. Cliquer sur le bouton déroulant pour voir les options disponibles.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
fr: Choisir comment afficher les résultats. Par ex., choisir <em>Contenu</em> pour afficher chaque élément dans son intégralité, utilisant vos paramètres d'affichage. Ou choississez <em>Champs</em>, qui permet de n'afficher que les champs sélectionnés pour chaque résultat. Des formats supplémentaires peuvent être ajoutés en installant des modules qui <em>étendent</em> les fonctionnalités de base de Drupal.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
fr: Si cette vue utilise des champs, alors ils sont listés ici. Vous pouvez cliquer sur un champ pour le configurer.

en: Filter your view
fr: Filtrer votre vue

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
fr: Ajouter des filtres pour limiter le nombre de résultats affichés. Par ex., pour ne montrer que le contenu <em>publié</em>, il faudrait ajouter le filtrer <em>Publié</em> et selectionner <em>Oui</em>.

en: Filter actions
fr: Filtrer les actions

en: Add, rearrange or remove filters.
fr: Ajouter, réarranger ou supprimer les filtres.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
fr: Contrôler l'ordre dans lequel les résultats sont affichés. Cliquer sur une une règle de tri active pour la configurer.

en: Sort actions
fr: Trier les actions

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
fr: Ajouter, réarranger ou supprimer les règles de tri.

en: Show a preview of the view output.
fr: Afficher un aperçu du résultat de la vue.

en: Protecting all the forms is the easiest way to quickly cut down on spam on your site, but doing this disables Drupal's caching for every page where a form is displayed.
    
    Note: If you have the honeypot time limit enabled, this option may cause issues with Drupal Commerce product forms or similarly-sparse forms that are able to be completed in a very short time.
fr: Protéger tous les formulaires est la manière la plus facile et rapide pour couper court aux spam (pourriels) sur votre site, mais activer une telle protection désactive le cache de Drupal pour chaque page où un formulaire est affiché.
    
    Note: Si la limite de temps du pot de miel (honeypot) est activée, cette option pourrait causer des problèmes avec les formulaires de Drupal Commerce, ou pour des formulaires aussi courts qui peuvent être remplis dans des temps très courts.

en: Honeypot Element Name
fr: Nom de l'élément Honeypot

en: Honeypot Time Limit
fr: Délai de Honeypot

en: If you enter a positive value, Honeypot will require that all protected forms take at least that many seconds long to fill out. Most forms take at least 5-10 seconds to complete (if you're a human), so setting this to a value < 5 will help protect against spam bots. Set to 0 to disable.
fr: Si vous spécifiez une valeur positive, Honeypot requerra que tous les formulaires protégés prennent au minimum tant de secondes pour être remplis. La plupart des formulaires prennent au moins 5 à 10 secondes pour être complétés (si du moins vous êtes un humain), donc spécifier une valeur au moins égale à 5 aidera à vous protéger de la plupart des  robots de pourriels (spam). Pour une désactivation, mettre la valeur à 0.

en: Honeypot form-specific settings
fr: Paramètres de Honeypot spécifiques au formulaire

en: If you would like to choose particular forms to be protected by Honeypot, check the forms you wish to protect in this section. Most common types of forms are available for protection.
fr: Si vous souhaitez faire protéger par Honeypot des formulaires spécifiques, sélectionnez ces formulaires à protéger dans cette section. La plupart des types usuels de formulaires sont prêts à être protégés.

en: Name (autocomplete)
fr: Nom (autocomplétion)

en: List of redirects
fr: Liste des redirections

en: There is no redirect yet.
fr: Il n'y a pas encore de redirection.

en: Vote type
fr: Type de vote

en: Remove member link
fr: Lien de retrait du membre

en: Member account
fr: Compte membre

en: Find and manage comments.
fr: Trouver et gérer les commentaires.

en: The approved comments listing.
fr: La liste des commentaires approuvés.

en: Comments published
fr: Commentaires publiés

en: The unapproved comments listing.
fr: La liste des commentaires non-approuvés.

en: Comments unapproved
fr: Commentaires non-approuvés

en: There are no custom blocks available.
fr: Il n'y a pas de bloc personnalisé disponible.

en: Find and moderate content.
fr: Trouver et modérer du contenu.

en: No moderated content available. Only pending versions of content, such as drafts, are listed here.
fr: Aucun contenu modéré disponible. Seules les versions de contenu en attente, telles que 'Brouillon', sont listées ici.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
fr: Aucun contenu de page d'accueil n'a été créé pour l'instant. Suivre le <a href="https://www.drupal.org/fr/docs/user_guide/fr/index.html">Guide utilisateur</a> pour démarrer la construction de votre site.

en: Withdraw consent
fr: Retirer le consentement

en: Group content User
fr: Contenu de l'utilisateur pour le groupe

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

en: Accept all cookies
fr: Accepter tous les cookies

en: <h2>We use cookies on this site to enhance your user experience</h2><p>By clicking the Accept button, you agree to us doing so.</p>
fr: <h2>Sur ce site, nous améliorons votre expérience d'utilisation à l'aide de cookies</h2><p>En cliquant sur le bouton Accepter, vous nous autorisez à utiliser ces cookies.</p>
