Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha12) - en to uk translation catalogue (1092 entries)

en: photos
uk: фотографії

en: sets
uk: встановлення

en: list
uk: список

en: tags
uk: теґи

en: cloud
uk: хмара

en: Forms
uk: Форми

en: Focus
uk: Фокус

en: Home
uk: Головна

en: Slideshow
uk: Слайд-шоу

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Images
uk: Зображення

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: user
uk: користувач

en: toolbar
uk: панель інструментів

en: plugins
uk: плаґіни

en: select
uk: вибір

en: Pages
uk: Сторінки

en: function
uk: функція

en: enabled
uk: увімкнено

en: weight
uk: вага

en: plugin
uk: додаток

en: enable
uk: увімкнути

en: context
uk: контекст

en: delete
uk: видалити

en: title
uk: назва

en: size
uk: розмір

en: value
uk: значення

en: Status
uk: Стан

en: Administer
uk: Адміністрування

en: Register
uk: Реєстрація

en: Markup
uk: Розмітка

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: approve
uk: схвалити

en: E-mail
uk: Електронна пошта

en: Approve
uk: Схвалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: approval
uk: підтвердження

en: denial
uk: відхилення

en: Attribute
uk: Атрибут

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Gross
uk: Валовий дохід

en: Item
uk: Елемент

en: Payer
uk: Платник

en: Transactions
uk: Трансакції

en: By
uk: Автор:

en: Private
uk: Приватне

en: Accents
uk: Акценти

en: content
uk: матеріал

en: Development
uk: Розробка

en: Groups
uk: Групи

en: Is
uk: Є

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Replies
uk: Відповіді

en: Closed
uk: Закрито

en: subscribe
uk: підписатися

en: yes
uk: так

en: Subscribers
uk: Читачі

en: List
uk: Список

en: Faces
uk: Особи

en: Subject
uk: Тема

en: closed
uk: закрите

en: Actions
uk: Дії

en: disabled
uk: вимкнено

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Subscribe
uk: Підписатися

en: Unsubscribe
uk: Відписатися

en: manager
uk: менеджер

en: administrator
uk: адміністратор

en: unsubscribe
uk: відписатися

en: deny
uk: заборонене

en: admin
uk: адміністрування

en: Manager
uk: Керівник

en: Age
uk: Вік

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Public
uk: Загально-доступний

en: Audience
uk: Аудиторія

en: Log
uk: Журнал

en: feed
uk: потік

en: page
uk: сторінка

en: more
uk: ще

en: Manager:
uk: Менеджер:

en: website
uk: вебсайт

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disable
uk: Вимкнути

en: optional
uk: необов'язково

en: required
uk: обов’язкове

en: Article
uk: Стаття

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Articles
uk: Статті

en: Administration
uk: Адміністрування

en: footer
uk: нижній колонтитул

en: Comments
uk: Коментарі

en: Wishlist
uk: Список побажань

en: Currency
uk: Валюта

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Wishlists
uk: Списки побажань

en: More
uk: Ще

en: Action
uk: Дія

en: Cost
uk: Вартість

en: Quantity
uk: Кількість

en: URLs
uk: URL-адреси

en: Purchaser
uk: Покупець

en: On
uk: Увімкнено

en: For
uk: Для

en: unknown
uk: невідомо

en: Requested
uk: Потрібно

en: Purchased
uk: Придбаний

en: new
uk: новий

en: See
uk: Подивитися

en: wishlist
uk: список бажань

en: error
uk: помилка

en: Tags
uk: Теґи

en: random
uk: випадкове

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: drupal
uk: друпал

en: Logging
uk: Журналювання

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: cron
uk: крон

en: Ash
uk: Попіл

en: ERROR
uk: ПОМИЛКА

en: Servers
uk: Сервери

en: Homepage
uk: Головна сторінка

en: Documentation
uk: Документація

en: License
uk: Ліцензія

en: Screenshots
uk: Знімки екрану

en: Changelog
uk: Журнал змін

en: Resources
uk: Ресурси

en: Support
uk: Підтримка

en: Developers
uk: Розробники

en: project
uk: проект

en: Projects
uk: Проекти

en: Project
uk: Проект

en: Categories
uk: Категорії

en: Download
uk: Завантаження

en: Version
uk: Версія

en: Go
uk: Перехід

en: core
uk: ядро

en: contrib
uk: contrib (залежить від non-free)

en: view
uk: переглянути

en: unpublished
uk: неопубліковане

en: updated
uk: оновлено

en: created
uk: створений

en: Releases
uk: Версії

en: Overview
uk: Огляд

en: all
uk: все

en: Major
uk: Важлива

en: Minor
uk: Незначна

en: Patch-level
uk: Патч-рівень

en: File
uk: Файл

en: Tag
uk: Теґ

en: register
uk: зареєструватися

en: Login
uk: Вхід

en: version
uk: версія

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Links
uk: Посилання

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Hourly
uk: Щогодини

en: Daily
uk: Щодня

en: Weekly
uk: Щотижня

en: Monthly
uk: Щомісяця

en: Schemes
uk: Схеми

en: None
uk: Немає

en: Scheme
uk: Схема

en: default
uk: замовчування

en: breadcrumb
uk: навіґаційний рядок

en: logo
uk: логотип

en: mission
uk: місія

en: Test
uk: Тест

en: Logs
uk: Журнали

en: Number
uk: Число

en: Message
uk: Повідомлення

en: Response
uk: Відповідь

en: Password
uk: Пароль

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weather
uk: Погода

en: Country
uk: Країна

en: Place
uk: Місце

en: metric
uk: метричні

en: imperial
uk: англійська

en: Weight
uk: Вага

en: Overcast
uk: Хмарно

en: rain
uk: дощ

en: Calm
uk: Безвітряно

en: North
uk: Північний

en: Northeast
uk: Північно-східний

en: East
uk: Схід

en: Southeast
uk: Південно-східний

en: South
uk: Південь

en: Southwest
uk: Південно-західний

en: West
uk: Захід

en: Northwest
uk: Північно-західний

en: Variable
uk: Змінна

en: Quote
uk: Цитувати

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Break
uk: Зупинити

en: Center
uk: По центру

en: Container
uk: Контейнер

en: Types
uk: Типи

en: Hierarchy
uk: Ієрархія

en: Single
uk: Єдиний

en: Multiple
uk: Декілька значень

en: Synonyms
uk: Синоніми

en: Required
uk: Обов’язкове

en: root
uk: корінь

en: Parent
uk: Батько

en: Parents
uk: Батьки

en: Depth
uk: Глибина

en: none
uk: немає

en: Category
uk: Категорія

en: Containers
uk: Контейнери

en: Settings
uk: Налаштування

en: Feed
uk: Канал

en: One
uk: Один

en: Note:
uk: Примітка:

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: installed
uk: встановлено

en: uninstalled
uk: вилучена

en: up
uk: вгору

en: Import
uk: Імпортувати

en: Book
uk: Книга

en: Export
uk: Експортувати

en: settings
uk: налаштування

en: Back
uk: Назад

en: categories
uk: категорії

en: containers
uk: контейнери

en: Group(s)
uk: Група(і)

en: Field
uk: Поле

en: (none)
uk: (немає)

en: category
uk: категорія

en: container
uk: контейнер

en: Outline
uk: Підшивка

en: Orphans
uk: Завислі

en: [container]
uk: [контейнер]

en: header
uk: верхній колонтитул

en: Legal
uk: Правила сайту

en: Label
uk: Мітка

en: Changes
uk: Зміни

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: username
uk: ім’я користувача

en: password
uk: пароль

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Default:
uk: Типово:

en: Font
uk: Шрифт

en: Default
uk: Базово

en: UPPERCASE
uk: ПРОПИСНІ

en: lowercase
uk: нижній регістр

en: Background
uk: Тло

en: Summary
uk: Резюме

en: px
uk: пікс

en: Move
uk: Перенесення

en: Insert
uk: Вставити

en: Update
uk: Оновити

en: Open
uk: Відкрито

en: Partial
uk: Часткова

en: Blank
uk: Порожньо

en: Self
uk: Власний

en: Top
uk: Зверху

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Relevancy
uk: Релевантність

en: midnight
uk: північ

en: noon
uk: полудень

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Station
uk: Станція

en: Core
uk: Ядро

en: station
uk: станція

en: Times
uk: Терміни

en: Time
uk: Час

en: week
uk: тиждень

en: Views
uk: Види

en: remove
uk: видалити

en: View
uk: Перегляд

en: Format
uk: Формат

en: History
uk: Історія

en: tag
uk: тег

en: autocomplete
uk: автодоповнення

en: URL
uk: URL-адреса

en: Dimensions
uk: Розміри

en: Modules
uk: Модулі

en: Section
uk: Розділ

en: forum
uk: форум

en: forums
uk: форуми

en: key
uk: ключ

en: link
uk: посилання

en: Display
uk: Показ

en: Menu
uk: Меню

en: search
uk: пошук

en: Teaser
uk: Анонс

en: never
uk: ніколи

en: Notes
uk: Примітки

en: mail
uk: пошта

en: Updated
uk: Оновлено

en: actions
uk: дії

en: Text
uk: Текст

en: Theme
uk: Тема

en: Layout
uk: Макет

en: style
uk: стиль

en: format
uk: формат

en: name
uk: ім'я

en: aggregator
uk: агрегатор

en: blogs
uk: блоги

en: books
uk: книги

en: articles
uk: статті

en: theme
uk: тема

en: Updates
uk: Оновлення

en: Component
uk: Компонент

en: Versions
uk: Версії

en: Components
uk: Компоненти

en: Priorities
uk: Пріоритети

en: Statistics
uk: Статистика

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Titles
uk: Заголовки

en: blog
uk: блоґ

en: type
uk: тип

en: subscribers
uk: підписники

en: Mail
uk: Пошта

en: User
uk: Користувач

en: action
uk: дія

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Files
uk: Файли

en: Imported
uk: Імпортовано

en: imported
uk: імпортовано

en: file
uk: файл

en: errors
uk: помилки

en: status
uk: стан

en: Error
uk: Помилка

en: Options
uk: Опції

en: no
uk: ні

en: Created
uk: Створено

en: Node
uk: Матеріал

en: Activated
uk: Активовано

en: Expanded
uk: Розгорнуте

en: outline
uk: підшивка

en: administer
uk: адмініструвати

en: All
uk: Все

en: hours
uk: годин(и)

en: days
uk: дні(в)

en: submit
uk: надіслати

en: Post
uk: Допис

en: Year
uk: Рік

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Breadcrumb
uk: Рядок навіґації

en: Logo
uk: Логотип

en: Mission
uk: Місія

en: Site
uk: Сайт

en: Database
uk: База даних

en: Module
uk: Модуль

en: Extensions
uk: Додатки

en: Host
uk: Хост

en: Never
uk: Ніколи

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Hostname
uk: Назва хоста

en: Published
uk: Опубліковано

en: Cacheable
uk: Доступне для кешування

en: Filter
uk: Фільтр

en: Locale
uk: Мова

en: Fields
uk: Поля

en: Contains
uk: Містить

en: Photos
uk: Фотографії

en: item
uk: елемент

en: items
uk: елементи

en: configure
uk: налаштувати

en: Items
uk: Елементи

en: Nodes
uk: Матеріали

en: sources
uk: джерела

en: Up
uk: Вгору

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Maximum
uk: Максимум

en: download
uk: завантаження

en: dimensions
uk: розміри

en: help
uk: довідка

en: home
uk: головна

en: login
uk: увійти

en: Month
uk: Місяць

en: Widget
uk: Віджет

en: overview
uk: огляд

en: groups
uk: групи

en: Domain
uk: Домен

en: cart
uk: кошик

en: Address
uk: Адреса

en: email
uk: електронна пошта

en: Code
uk: Код

en: code
uk: код

en: operations
uk: операції

en: By
uk: від

en: Manufacturer
uk: Виробник

en: quote
uk: цитувати

en: Quotes
uk: Цитати

en: next
uk: наступний

en: back
uk: ззаду

en: preview
uk: попередній перегляд

en: Members
uk: Учасники

en: node
uk: матеріал

en: directory
uk: каталог

en: Directory
uk: Каталог

en: Avatars
uk: Зображення

en: group
uk: група

en: Week
uk: Тиждень

en: Day
uk: День

en: Start
uk: Початок

en: Verbose
uk: Подробиці

en: Downloads
uk: Завантаження

en: Forum
uk: Форум

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Note
uk: Примітка

en: Integration
uk: Інтеграція

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Role
uk: Роль

en: Deny
uk: Заборонити

en: Messaging
uk: Повідомлення

en: months
uk: місяців

en: Blog
uk: Блоґ

en: reset
uk: скинути

en: links
uk: посилання

en: Class
uk: Клас

en: String
uk: Рядок

en: Users
uk: Користувачі

en: Leaderboard
uk: Повний банер

en: Clicks
uk: Переходи

en: Cache
uk: Кеш

en: Argument
uk: Аргумент

en: Anonymous
uk: Анонім

en: Checkout
uk: Оформлення

en: description
uk: опис

en: Provider
uk: Постачальник

en: Install
uk: Встановити

en: Tools
uk: Інструменти

en: Tab
uk: Вкладка

en: Option
uk: Параметр

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Operator
uk: Оператор

en: Filters
uk: Фільтри

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Random
uk: Випадково

en: class
uk: клас

en: input
uk: уведення

en: Template
uk: Шаблон

en: template
uk: шаблон

en: false
uk: хибність

en: true
uk: істина

en: top
uk: зверху

en: center
uk: по центру

en: Profile
uk: Профіль

en: module
uk: модуль

en: text
uk: текст

en: Static
uk: Статичне

en: Process
uk: Обробити

en: anonymous
uk: анонім

en: Expires
uk: Дійсне до

en: expired
uk: просрочене

en: expires
uk: прострочений

en: filters
uk: фільтри

en: fields
uk: поля

en: Flag
uk: Встановити прапор

en: Operation
uk: Дія

en: reply
uk: відповісти

en: Metrics
uk: Метрика

en: Function
uk: Функція

en: Weeks
uk: Тижні

en: Defaults
uk: Умовчання

en: Additional
uk: Додатково

en: Collapsed
uk: Згорнуте

en: Labels
uk: Мітки

en: Folders
uk: Теки

en: Folder
uk: Тека

en: comments
uk: коментарі

en: Confirmation
uk: Підтвердження

en: duplicate
uk: дублікат

en: Approval
uk: Підтвердження

en: Avatar
uk: Аватар

en: Dimension
uk: Розмір

en: Root
uk: Корінь

en: second
uk: друге

en: seconds
uk: секунд(и)

en: minute
uk: хвилина

en: minutes
uk: хвилин(и)

en: Key
uk: Ключ

en: install
uk: встановити

en: block
uk: блок

en: Change
uk: Змінити

en: message
uk: повідомлення

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Tokens
uk: Замінники

en: Token
uk: Замінник

en: source
uk: джерело

en: Teasers
uk: Анонси

en: Countries
uk: Країни

en: Feeds
uk: Потоки

en: Sources
uk: Джерела

en: 1 item | @count items
uk[0]: @count елемент
uk[1]: @count елемента
uk[2]: @count елементів

en: menu
uk: меню

en: next ›
uk: наступна ›

en: update
uk: оновити

en: Source
uk: Джерело

en: published
uk: опубліковано

en: Undo
uk: Скасувати

en: tokens
uk: замінники

en: Expired
uk: Термін дії вичерпано

en: site
uk: сайт

en: checkout
uk: розрахунки

en: Languages
uk: Мови

en: Features
uk: Властивості

en: Feature
uk: Властивість

en: Functions
uk: Функції

en: Activity
uk: Активність

en: Distribution
uk: Комплект

en: Lists
uk: Списки

en: Limit
uk: Обмежувати

en: Query
uk: Запит

en: one
uk: один

en: two
uk: два

en: three
uk: три

en: four
uk: чотири

en: five
uk: п'ять

en: six
uk: шість

en: seven
uk: сім

en: eight
uk: вісім

en: nine
uk: дев'ять

en: ten
uk: десять

en: times
uk: рази по

en: captcha
uk: капча

en: day
uk: день

en: month
uk: місяць

en: year
uk: рік

en: hour
uk: година

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Second
uk: Другий

en: body
uk: тіло

en: Posts
uk: Дописи

en: Controls
uk: Елементи керування

en: author
uk: автор

en: Entity
uk: Сутність

en: Empty
uk: Порожньо

en: Configurations
uk: Конфігурації

en: any
uk: будь-який

en: Days
uk: Дні(в)

en: Months
uk: Місяці

en: Selector
uk: Вибір

en: views
uk: види

en: Extend
uk: Розширення

en: Expire
uk: Закінчується дія

en: Chessboard
uk: Шахова дошка

en: profile
uk: профіль

en: Hours
uk: Годин(и)

en: Seconds
uk: Секунди

en: role
uk: роль

en: unavailable
uk: недоступно

en: minor
uk: незначна

en: private
uk: приватно

en: open
uk: відкрито

en: Binary
uk: Двійковий

en: Blogs
uk: Блоґи

en: Books
uk: Книги

en: Style
uk: Стиль

en: change
uk: зміна

en: Forums
uk: Форуми

en: posts
uk: Матеріали

en: public
uk: загальнодоступні

en: Website
uk: Веб-сайт

en: Session
uk: Сеанс

en: Permissions
uk: Повноваження

en: e-mail
uk: ел.адреса

en: roles
uk: ролі

en: Cron
uk: Крон

en: Installed
uk: Встановлено

en: permission
uk: повноваження

en: Membership
uk: Членство

en: on
uk: увімкнено

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Duplicate
uk: Продублювати

en: address
uk: адреса

en: options
uk: варіанти вибору

en: Cart
uk: Кошик

en: Transaction
uk: Транзакція

en: Calculation
uk: Підрахунки

en: Subtotal
uk: Підсумок

en: Completed
uk: Завершено

en: names
uk: назви

en: Testing
uk: Тестування

en: Unauthorized
uk: Не дозволено

en: shipped
uk: відвантажене

en: canceled
uk: скасовано

en: completed
uk: завершене

en: activated
uk: увімкнено

en: configuration
uk: Конфігурація

en: Authentication
uk: Автентифікація

en: Templates
uk: Шаблони

en: Gray
uk: Сірий

en: Purple
uk: Пурпуровий

en: width
uk: ширина

en: height
uk: висота

en: encoding
uk: кодування

en: Formats
uk: Формати

en: previous
uk: попередній

en: New
uk: Нові

en: summary
uk: резюме

en: flag
uk: прапор

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: image
uk: зображення

en: images
uk: зображення

en: Quota
uk: Квота

en: Environment
uk: Середовище

en: Facets
uk: Фасети

en: Facet
uk: Фасет

en: Themes
uk: Теми

en: Translations
uk: Переклади

en: Developer
uk: Розробник

en: Story
uk: Історія

en: Minutes
uk: Хвилини

en: Workspace
uk: Робоча область

en: comment
uk: коментар

en: Join
uk: Увійти

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: by
uk: за авторством

en: publish
uk: опублікувати

en: Intersection
uk: Перетин

en: Texts
uk: Тексти

en: News
uk: Новини

en: hits
uk: відвідування

en: Hits
uk: Перегляди

en: sticky
uk: прикріплене

en: Sticky
uk: Прикріплені

en: cancel
uk: скасувати

en: users
uk: користувачі

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Salt
uk: Сіль

en: logs
uk: журнали

en: disable
uk: вимкнути

en: date
uk: дата

en: Limits
uk: Межі

en: Photo
uk: Фото

en: Sets
uk: Установки

en: Cloud
uk: Хмара

en: responses
uk: відповідей

en: Headers
uk: Заголовки

en: Select
uk: Вибір

en: is
uk: буде

en: log
uk: журнал

en: small
uk: малий

en: large
uk: великий

en: Administrators
uk: Адміністратори

en: Information
uk: Відомості

en: Variables
uk: Змінні

en: Plugins
uk: Плаґіни

en: Descriptions
uk: Описи

en: Sites
uk: Сайти

en: Hostnames
uk: Назви хостів

en: Authors
uk: Автори

en: Input
uk: Ввід

en: Strings
uk: Рядки

en: Synchronization
uk: Синхронізація

en: translation
uk: переклад

en: Translation
uk: Переклад

en: Blocks
uk: Блоки

en: Menus
uk: Меню

en: Pink
uk: Рожевий

en: fieldset
uk: група полів

en: collapsed
uk: згорнуто

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Form
uk: Форма

en: Manufacturers
uk: Виробники

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Canceled
uk: Скасовано

en: years
uk: років

en: weeks
uk: тижні

en: Permission
uk: Повноваження

en: Hook
uk: Серп

en: Next >
uk: Далі >

en: test
uk: тест

en: parent
uk: батько

en: Two
uk: Два

en: Three
uk: Три

en: Autocompleted
uk: Автодоповнено

en: arguments
uk: аргументи

en: Green
uk: Зелений

en: Sections
uk: Розділи

en: Profiles
uk: Профілі

en: Classes
uk: Класи

en: Reply
uk: Відповісти

en: Licenses
uk: Ліцензії

en: Mapping
uk: Відповідність

en: Installation
uk: Встановлення

en: Grey
uk: Сірий

en: Orange
uk: Помаранчевий

en: Uppercase
uk: Верхній регістр

en: Directories
uk: Каталоги

en: Extension
uk: Розширення

en: Server
uk: Сервер

en: Deploy
uk: Розгорнути

en: services
uk: Сервіси:

en: Services
uk: Служби

en: Keys
uk: Ключі

en: Service
uk: Служба

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: Screenshot
uk: Знімок екрану

en: Databases
uk: Бази даних

en: Drafts
uk: Чернетки

en: Expand
uk: Розкрити

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Brand
uk: Фірма

en: Available
uk: Доступно

en: Contexts
uk: Контексти

en: Aggregate
uk: Збирати

en: Set
uk: Встановлення

en: Sizes
uk: Розміри

en: Addresses
uk: Адреси

en: empty
uk: порожньо

en: authentication
uk: автентифікація

en: Interests
uk: Інтереси

en: Encoding
uk: Кодування

en: taxonomy
uk: таксономія

en: Aggregator
uk: Агрегатор

en: Duplicates
uk: Дублікати

en: Values
uk: Значення

en: Build
uk: Збірка

en: Years
uk: Роки

en: Subscriber
uk: Читач

en: country
uk: країна

en: Context
uk: Контекст

en: Pager
uk: Сторінковий навіґатор

en: argument
uk: аргумент

en: Featured
uk: Пов’язане

en: contains
uk: містить

en: Screen
uk: Екран

en: quotes
uk: цитати

en: import
uk: імпортувати

en: types
uk: типи

en: passwords
uk: паролі

en: Any
uk: Байдуже

en: modules
uk: модулі

en: themes
uk: дизайни

en: setting
uk: налаштування

en: Accessibility
uk: Спеціальні можливості

en: daily
uk: щодня

en: weekly
uk: щотижня

en: Emails
uk: Повідомлення електронної пошти

en: Authorization
uk: Уповноваження

en: Patches
uk: Латки

en: Alphabet
uk: Абетка

en: Setting
uk: Параметр

en: Domains
uk: Домени

en: string
uk: рядок

en: Cardinality
uk: Кардинальність

en: Popup
uk: Спливні

en: for
uk: для

en: Suggestions
uk: Пропозиції

en: custom
uk: інший

en: Member
uk: Учасник

en: Synchronize
uk: Синхронізація

en: Untranslated
uk: Не перекладено

en: Errors
uk: Помилки

en: patches
uk: латки

en: field
uk: поле

en: nodes
uk: матеріали

en: Zoom
uk: Збільшення

en: Formatter
uk: Форматер

en: Metric
uk: Метрична

en: Release
uk: Версія

en: Suggestion
uk: Пропозиція

en: Decline
uk: Відхилити

en: database
uk: база даних

en: Element
uk: Елемент

en: prefix
uk: префікс

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Currencies
uk: Валюти

en: Activities
uk: Діяльності

en: Enter
uk: Введення

en: VAT
uk: ПДВ

en: Importing
uk: Імпортування

en: start
uk: початок

en: Dates
uk: Дати

en: Validators
uk: Валідатори

en: Validator
uk: Критерій перевірки

en: Admins
uk: Адміністратори

en: Gets
uk: Отримає

en: Previews
uk: Перегляди

en: Subtotal:
uk: Підсумок:

en: gross
uk: загальна сума

en: addresses
uk: адреси

en: quantity
uk: кількість

en: number
uk: цифра

en: note
uk: примітка

en: monthly
uk: щомісяця

en: Widgets
uk: Віджети

en: expanded
uk: розкрито

en: export
uk: експорт

en: sunday
uk: неділя

en: monday
uk: понеділок

en: Instances
uk: Екземпляри

en: operation
uk: операція

en: Sessions
uk: Сеанси

en: Environments
uk: Середовища

en: Flags
uk: Прапори

en: Admin
uk: Адмін

en: tuesday
uk: вівторок

en: wednesday
uk: середа

en: thursday
uk: четвер

en: friday
uk: п'ятниця

en: saturday
uk: субота

en: permissions
uk: повноваження

en: Control
uk: Керування

en: Ranges
uk: Діапазони

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Boolean
uk: Булева змінна

en: Bundles
uk: Пакети

en: Bundle
uk: Пакет

en: host
uk: хост

en: Click
uk: Клац

en: Contributors
uk: Учасники

en: Websites
uk: Веб-сайти

en: Toolbar
uk: Панель інструментів

en: hourly
uk: погодинно

en: contain
uk: містить

en: priority
uk: пріоритет

en: Project:
uk: Проект:

en: Alerts
uk: Увага!

en: blank
uk: порожній

en: Slideshows
uk: Слайд-шоу

en: Confirmed
uk: Підтверджено

en: messaging
uk: повідомлення

en: Localization
uk: Переклади

en: locale
uk: мова

en: Uptime
uk: Час роботи

en: patch
uk: латка

en: Draft
uk: Чернетка

en: Tests
uk: Тести

en: Mappings
uk: Співставлення

en: Downloading
uk: Завантаження

en: notes
uk: примітки

en: label
uk: мітка

en: click
uk: натисніть

en: Patch
uk: Латка

en: post
uk: допис

en: Initializing.
uk: Ініціалізація.

en: Providers
uk: Провайдери

en: form
uk: форма

en: alert
uk: тривога

en: green
uk: зелений

en: layout
uk: розкладка

en: Callback
uk: Зворотний виклик

en: Lowercase
uk: Нижній регістр

en: synchronization
uk: синхронізація

en: background
uk: тло

en: Education
uk: Освіта

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Verify
uk: Перевірити

en: Platform
uk: Платформа

en: Displays
uk: Відображення

en: filter
uk: фільтр

en: Usernames
uk: Імена користувачів

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Cookie
uk: Куки

en: Compact
uk: Компактний

en: Fieldset
uk: Набір полів

en: Dependency
uk: Залежність

en: insert
uk: вставка

en: Resource
uk: Ресурс

en: Unconfirmed
uk: Не підтверджено

en: Mask
uk: Маска

en: single
uk: одиниця

en: Quotas
uk: Обмеження

en: Midnight
uk: Північ

en: folder
uk: папка

en: language
uk: мова

en: Locales
uk: Мови

en: book
uk: книга

en: Transliterate
uk: Транслітерувати

en: Names
uk: Імена

en: Styles
uk: Стилі

en: available
uk: доступно

en: transaction
uk: операція

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Serialized
uk: Серіалізовано

en: support
uk: підтримка

en: Agreement
uk: Угода

en: downloads
uk: завантаження

en: Alert
uk: Застереження

en: Authorizations
uk: Уповноваження

en: Authorized
uk: Авторизовано

en: Numbers
uk: Числа

en: updates
uk: оновлення

en: Hosts
uk: Вузли

en: Hint
uk: Підказка

en: Contents
uk: Вміст

en: self
uk: поточний

en: projects
uk: проекти

en: cache
uk: кеш

en: time
uk: час

en: Queries
uk: Запити

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Elements
uk: Елементи

en: Facility
uk: Засіб

en: currency
uk: валюта

en: Searches
uk: Пошуки

en: Library
uk: Бібліотека

en: Fulfillment
uk: Виконання

en: tabs
uk: вкладки

en: Progress
uk: Поступ

en: set
uk: встановлено

en: features
uk: властивості

en: dependencies
uk: залежності

en: hash
uk: хеш

en: interface
uk: інтерфейс

en: Unique
uk: Унікальне

en: Weights
uk: Вага

en: overcast
uk: суцільна хмарність

en: boolean
uk: логічні

en: members
uk: учасники

en: token
uk: замінник

en: Statuses
uk: Стани

en: styles
uk: стилі

en: templates
uk: шаблони

en: Stream
uk: Потік

en: domain
uk: домен

en: Libraries
uk: Бібліотеки

en: feeds
uk: потоки

en: Dependencies
uk: Залежності

en: display
uk: дисплей

en: release
uk: звільнена

en: photo
uk: світлина

en: languages
uk: мови

en: profiles
uk: профілі

en: messages
uk: повідомлень

en: Entities
uk: Сутності

en: attribute
uk: атрибут

en: suffix
uk: суфікс

en: variables
uk: змінні

en: E-mails
uk: Електронні листи

en: Shop
uk: Магазин

en: static
uk: статично

en: Initializing
uk: Ініціалізація

en: Energy
uk: Енергія

en: draft
uk: чернетка

en: Logos
uk: Логотипи

en: subject
uk: тема

en: documentation
uk: документації

en: hostname
uk: ім'я хоста

en: Shipped
uk: Доставлене

en: item | items
uk[0]: штука
uk[1]: штуки
uk[2]: штук

en: Four
uk: Чотири

en: Five
uk: П'ять

en: Imperial
uk: Англійська

en: confirm
uk: підтвердити

en: Initializing...
uk: Ініціалізація...

en: Connector
uk: Лінія з'єднання

en: Connectors
uk: З’єднання

en: save
uk: зберегти

en: Pane
uk: Панель

en: Cookies
uk: Куки

en: Endpoint
uk: Кінцева точка

en: Get
uk: Отримати

en: Interfaces
uk: Інтерфейси

en: weather
uk: погода

en: range
uk: діапазон

en: statistics
uk: статистика

en: layouts
uk: макети

en: progress
uk: поступ

en: contexts
uk: контексти

en: Contributor
uk: Співвиконавець

en: pages
uk: сторінок

en: Checklist
uk: Список перевірки

en: orange
uk: жовтогарячий

en: gray
uk: сірий

en: purple
uk: пурпурний

en: Hit
uk: З кешу

en: elements
uk: елементи

en: Hints
uk: Гінти

en: Places
uk: Місця

en: Hash
uk: Геш

en: attributes
uk: атрибути

en: Board
uk: Дошка

en: files
uk: файли

en: Display:
uk: Показ:

en: Uninstalled
uk: Деінстальовано

en: binary
uk: двійковий

en: Panes
uk: Фрагменти панелей

en: multiple
uk: декілька

en: Industry
uk: Галузь

en: Toolbars
uk: Панелі інструментів

en: teasers
uk: анонси

en: titles
uk: заголовки

en: Gateway
uk: Шлюз

en: popup
uk: контекстне вікно

en: entity
uk: сутність

en: Sanitize
uk: Очистка

en: Clouds
uk: Хмари

en: Inputs
uk: Входи

en: platform
uk: платформа

en: Instance
uk: Екземпляр

en: Material
uk: Матеріал

en: Checklists
uk: Списки перевірки

en: limit
uk: значення обмеження

en: currencies
uk: валюти

en: Start:
uk: Початок:

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Viewport
uk: Область перегляду

en: environment
uk: визначена у середовищі

en: Processes
uk: Процеси

en: Facilities
uk: Будівлі

en: Noon
uk: Полудень

en: keyboard
uk: клавіатура

en: section
uk: розділ

en: variable
uk: змінна

en: Operators
uk: Оператори

en: Placeholders
uk: Заповнювачі

en: Memberships
uk: Участі

en: values
uk: значення

en: entities
uk: сутності

en: depth
uk: глибина

en: viewport
uk: область перегляду

en: blocks
uk: блоків

en: Reduce
uk: Зменшити

en: Breakpoint
uk: Точка переходу

en: Breakpoints
uk: Точки переходу

en: minimum
uk: мінімум

en: Cores
uk: Ядра

en: Materials
uk: Матеріали

en: Hero
uk: Герой

en: Confirmations
uk: Підтвердження

en: Exported
uk: Експортовано

en: development
uk: розробка

en: pink
uk: рожевий

en: Init
uk: Розпочати

en: Screens
uk: Екрани

en: Dropbutton
uk: Кнопка розкривання

en: Deprecated
uk: Застаріло

en: Serializer
uk: Серіалізатор

en: menus
uk: меню

en: Toolkit
uk: Інструмент обробки

en: Rain
uk: Дощ

[ctx: Validation]
en: Range
uk: Діапазон

en: bundles
uk: зв’язки

en: classes
uk: класи

en: tab
uk: табуляція

en: Registers
uk: Регістри

en: get
uk: взяти

en: Serialization
uk: Серіалізація

[ctx: With components]
en: Extend
uk: Розширення

en: Formula
uk: Формула

en: Passwords
uk: Паролі

en: element
uk: елемент

en: pager
uk: пейджер

en: resources
uk: ресурси

en: Exits
uk: Виходи

en: Fuzzy
uk: Неточно

en: font
uk: шрифт

en: option
uk: варіант

en: Integrations
uk: Інтеграції

en: Workspaces
uk: Робочі області

en: Carts
uk: Кошики

en: complex
uk: складений

en: workspace
uk: робоча область

en: widget
uk: віджет

en: Six
uk: Шість

en: workspaces
uk: робочі області

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка
