Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to da translation catalogue (781 entries)

en: photos
da: billeder

en: sets
da: sæt

en: list
da: liste

en: set:
da: sæt:

en: cloud
da: sky

en: Forms
da: Formularer

en: Focus
da: Fokus

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Images
da: Billeder

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: user
da: bruger

en: toolbar
da: værktøjslinje

en: select
da: vælg

en: Pages
da: Sider

en: function
da: funktion

en: enabled
da: aktiveret

en: weight
da: vægt

en: enable
da: aktiver

en: context
da: sammenhæng

en: delete
da: slet

en: title
da: titel

en: size
da: størrelse

en: value
da: værdi

en: Administer
da: Administration

en: Register
da: Opret konto

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: approve
da: godkend

en: Approve
da: Godkend

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: approval
da: godkendelse

en: denial
da: benægtelse

en: Attribute
da: Attribut

en: Value
da: Værdi

en: Totals
da: Total

en: Username
da: Brugernavn

en: Gross
da: Brutto

en: Item
da: Element

en: Payer
da: Betaler

en: Transactions
da: Transaktioner

en: By
da: Af

en: Private
da: Privat

en: Accents
da: Accenter

en: content
da: indhold

en: Development
da: Udvikling

en: Groups
da: Grupper

en: Is
da: Er

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Replies
da: Svar

en: Closed
da: Lukket

en: subscribe
da: abonnér

en: yes
da: ja

en: Subscribers
da: Abonnenter

en: List
da: Vis

en: Faces
da: Ansigter

en: Subject
da: Emne

en: closed
da: lukket

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Unsubscribe
da: Opsig abonnement

en: manager
da: administrator

en: unsubscribe
da: afmeld

en: deny
da: afvis

en: Manager
da: Administrator

en: Age
da: Alder

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Public
da: Offentlig

en: Audience
da: Publikum

en: page
da: side

en: more
da: mere

en: Manager:
da: Administrator:

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: optional
da: valgfri

en: required
da: obligatorisk

en: Article
da: Artikel

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Articles
da: Artikler

en: footer
da: sidefod

en: Comments
da: Kommentarer

en: Wishlist
da: Ønskeliste

en: Currency
da: Valuta

en: Priority
da: Prioritet

en: Wishlists
da: Ønskelister

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: Cost
da: Omkostning

en: Quantity
da: Mængde

en: URLs
da: URLer

en: Purchaser
da: Køber

en: On
da: Tilsluttet

en: unknown
da: ukendt

en: Requested
da: Efterspurgt

en: Purchased
da: Købt

en: new
da: ny

en: See
da: Se

en: wishlist
da: ønskeliste

en: error
da: fejl

en: random
da: tilfældig

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Logging
da: Logning

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Ash
da: Aske

en: Aquamarine
da: Havblå

en: Bluemarine
da: Blå

en: Greenbeam
da: Grøn stråle

en: Mediterrano
da: Middelhav

en: Mercury
da: Kviksølv

en: Nocturnal
da: Natlig

en: ERROR
da: FEJL

en: Servers
da: Servere

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Resources
da: Ressourcer

en: Developers
da: Udviklere

en: project
da: projekt

en: Projects
da: Projekter

en: Project
da: Projekt

en: Categories
da: Kategorier

en: Download
da: Hent

en: Go
da: Skift

en: view
da: vis

en: unpublished
da: afpubliceret

en: updated
da: opdateret

en: created
da: oprettet

en: Releases
da: Udgivelser

en: Overview
da: Overblik

en: all
da: alle

en: File
da: Fil

en: register
da: registrér

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: Hourly
da: En gang i timen

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Monthly
da: Månedligt

en: None
da: Ingen

en: Scheme
da: Skema

en: default
da: standard

en: breadcrumb
da: brødkrumme

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: Password
da: Adgangskode

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weather
da: Vejr

en: Country
da: Land

en: Place
da: Sted

en: metric
da: metrisk

en: imperial
da: britisk standard

en: Weight
da: Vægt

en: Overcast
da: Overskyet

en: rain
da: regn

en: Calm
da: Roligt

en: North
da: Nord

en: Northeast
da: Nordøst

en: East
da: Øst

en: Southeast
da: Sydøst

en: South
da: Syd

en: Southwest
da: Sydvest

en: West
da: Vest

en: Northwest
da: Nordvest

en: Variable
da: Variabel

en: Quote
da: Tilbud

en: Image
da: Billede

en: Break
da: Linjeskift

en: Center
da: Centreret

en: Container
da: Beholder

en: Types
da: Typer

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Single
da: Enkelt

en: Multiple
da: Flere

en: Synonyms
da: Synonymer

en: Required
da: Obligatorisk

en: root
da: rod

en: Parent
da: Overordnet element

en: Parents
da: Overordnede ord

en: Depth
da: Dybde

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Containers
da: Containere

en: Settings
da: Indstillinger

en: One
da: En

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: installed
da: installeret

en: uninstalled
da: afinstalleret

en: up
da: op

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: settings
da: indstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: categories
da: kategorier

en: Group(s)
da: Gruppe(r)

en: Field
da: Felt

en: (none)
da: (ingen)

en: category
da: kategori

en: Outline
da: Indholdsfortegnelse

en: Orphans
da: Forældreløse

en: On
da: Til

en: header
da: sidehovede

en: Label
da: Etiket

en: Changes
da: Ændringer

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: username
da: brugernavn

en: password
da: adgangskode

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Default:
da: Standard:

en: Font
da: Skrift

en: Default
da: Standard

en: UPPERCASE
da: Store bogstaver

en: lowercase
da: små bogstaver

en: Background
da: Baggrund

en: Summary
da: Resumé

en: Liquid
da: Flydende

en: Move
da: Flyt

en: Insert
da: Indsæt

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Relevancy
da: Relevans

en: midnight
da: midnat

en: noon
da: middag

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Core
da: Kerne

en: High
da: Høj

en: Low
da: Lav

en: Archive
da: Arkiv

en: Archives
da: Arkiver

en: Catalog
da: Katalog

en: Artist
da: Kunstner

en: Icon
da: Ikon

en: Schedule
da: Planlægning

en: Listen
da: Lyt

en: Times
da: Gange

en: Unscheduled
da: Ikke-planlagt

en: Starts
da: Begynder

en: Ends
da: Slutter

en: Time
da: Tid

en: week
da: uge

en: Access
da: Adgang

en: Setup
da: Indstillinger

en: Galleries
da: Gallerier

en: Add
da: Tilføj

en: remove
da: fjern

en: Main
da: Primær

en: View
da: Vis

en: Length
da: Længde

en: Audio
da: Lyd

en: Players
da: Afspillere

en: History
da: Historik

en: hidden
da: skjult

en: Path
da: Sti

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Filename
da: Filnavn

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Reviews
da: Inspektioner

en: Modules
da: Moduler

en: Section
da: Sektion

en: Manage
da: Administration

en: forums
da: forummer

en: Refresh
da: Opdatér

en: Visible
da: Synlig

en: key
da: nøgle

en: Anchor
da: Anker

en: results
da: resultater

en: search
da: søg

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: never
da: aldrig

en: Notes
da: Noter

en: Event
da: Begivenhed

en: Updated
da: Opdateret

en: actions
da: handlinger

en: Text
da: Tekst

en: Icons
da: Ikoner

en: Theme
da: Tema

en: name
da: navn

en: add
da: tilføj

en: aggregator
da: indsamler

en: path
da: sti

en: articles
da: artikler

en: theme
da: tema

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Updates
da: Opdateringer

en: <none>
da: - ingen -

en: Component
da: Komponent

en: Total
da: I alt

en: Unassign
da: Fjern

en: Unassigned
da: Ikke tildelt

en: Assigned
da: Tildelt

en: Issues
da: Udgaver

en: Versions
da: Versioner

en: Components
da: Komponenter

en: <all>
da: <alle>

en: Statistics
da: Statistik

en: Unknown
da: Ukendt

en: Attachment
da: Bilag

en: Issue
da: Udgave

en: Titles
da: Titler

en: Paths
da: Stier

en: subscribers
da: abonnenter

en: Mail
da: E-mail

en: searches
da: søgninger

en: User
da: Bruger

en: action
da: handling

en: Configure
da: Konfigurér

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: file
da: fil

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: no
da: nej

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Activated
da: Aktiveret

en: vocabularies
da: ordforråd

en: Expanded
da: Udvidet

en: outline
da: tilføj til bog

en: administer
da: administrer

en: All
da: Alle

en: hours
da: timer

en: days
da: dage

en: submit
da: send

en: Post
da: Indlæg

en: Year
da: År

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Mission
da: Formål

en: Module
da: Modul

en: Extensions
da: Udvidelser

en: Host
da: Værtsnavn

en: Never
da: Aldrig

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Published
da: Udgivet

en: Cacheable
da: Kan caches

en: Locale
da: Lokalitet

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Fields
da: Felter

en: Contains
da: Indeholder

en: Photos
da: Billeder

en: Gallery
da: Galleri

en: item
da: vare

en: items
da: elementer

en: configure
da: indstil

en: Items
da: Overskrifter

en: Nodes
da: Indhold

en: sources
da: kilder

en: Up
da: Op

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Maximum
da: Maksimum

en: dimensions
da: dimensioner

en: help
da: hjælp

en: home
da: hjem

en: login
da: log ind

en: Month
da: Måned

en: groups
da: grupper

en: Domain
da: Domæne

en: Address
da: Adresse

en: email
da: e-mail

en: Code
da: Kode

en: operations
da: handlinger

en: By
da: Af

en: quote
da: tilbud

en: next
da: næste

en: Members
da: Medlemmer

en: node
da: indholdselement

en: directory
da: mappe

en: Directory
da: Mappe

en: group
da: gruppe

en: Week
da: Uge

en: Day
da: Dag

en: Events
da: Begivenheder

en: End
da: Slut

en: Verbose
da: Udførlig rapport

en: Configuration
da: Indstillinger

en: Note
da: Bemærk

en: Attributes
da: Attributter

en: Role
da: Rolle

en: Deny
da: Afvis

en: Messaging
da: Beskeder

en: reset
da: gendan

en: Class
da: Klasse

en: String
da: Tekst

en: Users
da: Brugere

en: Clicks
da: Klik

en: Anonymous
da: Anonym

en: Checkout
da: Til kassen

en: description
da: beskrivelse

en: Provider
da: Udbyder

en: Install
da: Installér

en: Tools
da: Værktøjer

en: Tab
da: Fane

en: Option
da: Valgmulighed

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Filters
da: Filtre

en: Optional
da: Valgfrit

en: Random
da: Tilfældig

en: Template
da: Skabelon

en: template
da: skabelon

en: false
da: falsk

en: true
da: sand

en: center
da: centreret

en: Profile
da: Profil

en: module
da: modul

en: text
da: tekst

en: Static
da: Statisk

en: Process
da: Behandl

en: Expires
da: Udløber

en: filters
da: filtre

en: Task
da: Opgave

en: fields
da: felter

en: Operation
da: Handling

en: reply
da: svar

en: Function
da: Funktion

en: Weeks
da: Uger

en: Defaults
da: Standarder

en: Additional
da: Yderligere oplysninger

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: Labels
da: Etiketter

en: Folder
da: Mappe

en: comments
da: kommentarer

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Hidden
da: Skjult

en: Attachments
da: Bilag

en: Root
da: Rod

en: second
da: sekund

en: seconds
da: sekunder

en: minute
da: minut

en: minutes
da: minutter

en: Key
da: Nøgle

en: install
da: installér

en: block
da: blok

en: Change
da: Skift

en: message
da: meddelelse

en: Messages
da: Beskeder

en: Tokens
da: Symboler

en: Token
da: Symbol

en: source
da: kilde

en: Teasers
da: Smagsprøver

en: Countries
da: Lande

en: Sources
da: Kilder

en: 1 item | @count items
da[0]: 1 overskrift
da[1]: @count overskrifter

en: next ›
da: næste ›

en: update
da: opdatér

en: Result
da: Resultat

en: Source
da: Kilde

en: published
da: udgivet

en: Undo
da: Fortryd

en: tokens
da: symboler

en: Expired
da: Udløbet

en: checkout
da: reservér

en: Languages
da: Sprog

en: Activity
da: Aktivitet

en: Lists
da: Lister

en: Limit
da: Grænse

en: Query
da: Forespørgsel

en: one
da: én

en: day
da: dag

en: month
da: måned

en: year
da: år

en: hour
da: time

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: body
da: indhold

en: Posts
da: Indlæg

en: author
da: forfatter

en: Empty
da: Tom

en: any
da: alle

en: Days
da: Dage

en: Months
da: Måneder

en: Selector
da: Vælger

en: views
da: oversigter

en: Extend
da: Udvid

en: profile
da: profil

en: Hours
da: Timer

en: Seconds
da: Sekunder

en: role
da: rolle

en: Results
da: Resultater

en: open
da: åben

en: Binary
da: Binær

en: Books
da: Bøger

en: Style
da: Typografi

en: change
da: skift

en: Forums
da: Forummer

en: public
da: offentlig

en: Track
da: Følg

en: Permissions
da: Tilladelser

en: roles
da: roller

en: Installed
da: Installeret

en: permission
da: tilladelse

en: Membership
da: Medlemskab

en: on
da: til

en: Duplicate
da: Duplikér

en: address
da: adresse

en: options
da: valgmuligheder

en: Cart
da: Indkøbskurv

en: Transaction
da: Transaktion

en: Calculation
da: Beregning

en: filename
da: filnavn

en: Completed
da: Gennemført

en: Testing
da: Test

en: Unauthorized
da: Uautoriseret

en: completed
da: fuldført

en: configuration
da: konfiguration

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Templates
da: Skabeloner

en: Gray
da: Grå

en: Purple
da: Lilla

en: width
da: bredde

en: height
da: højde

en: Formats
da: Formater

en: previous
da: forrige

en: New
da: Ny

en: summary
da: resumé

en: Next ›
da: Næste ›

en: image
da: billede

en: images
da: billeder

en: Quota
da: Kvote

en: Facets
da: Facetter

en: Themes
da: Temaer

en: Translations
da: Oversættelser

en: Story
da: Artikel

en: Minutes
da: Minutter

en: Workspace
da: Arbejdsområde

en: comment
da: kommentar

en: Join
da: Tilmeld

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: by
da: af

en: News
da: Nyheder

en: Hits
da: Besøg

en: sticky
da: klæbrig

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Review
da: Gennemgå

en: cancel
da: fortryd

en: users
da: brugere

en: Tabs
da: Faner

en: disable
da: deaktivér

en: date
da: dato

en: Limits
da: Begrænsninger

en: Photo
da: Foto

en: responses
da: besvarelser

en: low
da: lav

en: high
da: høj

en: Select
da: Vælg

en: is
da: er

en: small
da: lille

en: large
da: stor

en: Administrators
da: Administratorer

en: Variables
da: Variable

en: Tasks
da: Opgaver

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: Authors
da: Forfattere

en: Strings
da: Tekststrenge

en: translation
da: oversættelse

en: Translation
da: Oversættelse

en: Blocks
da: Blokke

en: Menus
da: Menuer

en: fieldset
da: feltgruppe

en: collapsed
da: sammenklappet

en: Form
da: Formular

en: Publish
da: Udgiv

en: Canceled
da: Annulleret

en: years
da: år

en: weeks
da: uger

en: Permission
da: Tilladelse

en: Next >
da: Næste >

en: parent
da: forrige

en: Participants
da: Deltagere

en: Two
da: To

en: Three
da: Tre

en: arguments
da: argumenter

en: Green
da: Grøn

en: Sections
da: Sektioner

en: Profiles
da: Profiler

en: Classes
da: Klasser

en: Reply
da: Svar

en: Mapping
da: Kobling

en: Grey
da: Grå

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Directories
da: Mapper

en: Extension
da: Udvidelse

en: Deploy
da: Udrul

en: Keys
da: Nøgler

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: Screenshot
da: Skærmbillede

en: Drafts
da: Kladder

en: Expand
da: Udvid

en: Available
da: Tilgængelig

en: Contexts
da: Kontekster

en: Aggregate
da: Aggregér

en: Set
da: Sæt

en: Sizes
da: Størrelser

en: Addresses
da: Adresser

en: empty
da: tom

en: Interests
da: Interesser

en: taxonomy
da: taksonomi

en: Aggregator
da: Indsamler

en: Duplicates
da: Dubletter

en: Values
da: Værdier

en: Build
da: Byg

en: Years
da: År

en: Context
da: Kontekst

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Featured
da: Anbefalet

en: contains
da: indeholder

en: Headline
da: Overskrift

en: types
da: typer

en: Any
da: Nogen

en: modules
da: moduler

en: setting
da: indstilling

en: daily
da: dagligt

en: weekly
da: ugentligt

en: Emails
da: E-mails

en: Authorization
da: Godkendelse

en: Setting
da: Indstilling

en: Domains
da: Domæner

en: string
da: tekststreng

en: Cardinality
da: Kardinalitet

en: and
da: og

en: unassign
da: fjern

en: result
da: resultat

en: Suggestions
da: Forslag

en: custom
da: tilpasset

en: Member
da: Medlem

en: Synchronize
da: Synkronisér

en: Untranslated
da: Ikke oversat

en: Errors
da: Fejl

en: field
da: felt

en: nodes
da: indholdselementer

en: Formatter
da: Formatering

en: Metric
da: Metrisk

en: Regions
da: Regioner

en: Release
da: Udgivelse

en: Suggestion
da: Forslag

en: Decline
da: Afslå

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Activities
da: Aktiviteter

en: Enter
da: Indtast

en: vocabulary
da: ordforråd

en: event
da: begivenhed

en: codes
da: numre

en: Importing
da: IMport

en: Dates
da: Datoer

en: Admins
da: Administratorer

en: number
da: tal

en: monthly
da: månedligt

en: expanded
da: udvidet

en: export
da: eksportér

en: sunday
da: søndag

en: monday
da: mandag

en: Flags
da: Flag

en: Admin
da: Administration

en: tuesday
da: tirsdag

en: wednesday
da: onsdag

en: thursday
da: torsdag

en: friday
da: fredag

en: saturday
da: lørdag

en: permissions
da: tilladelser

en: Control
da: Kontrollér

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Boolean
da: Boolsk

en: host
da: værtsnavn

en: Contributors
da: Bidragydere

en: Toolbar
da: Værktøjsbjælke

en: priority
da: prioritet

en: blank
da: tom

en: messaging
da: beskeder

en: Localization
da: Lokalisering

en: locale
da: lokalitet

en: Draft
da: Kladde

en: label
da: etiket

en: unassigned
da: ikke tildelt

en: Initializing.
da: Initialiserer.

en: form
da: formular

en: forms
da: formularer

en: alert
da: alarm

en: Lowercase
da: Minuskler

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: And
da: Og

en: ends
da: ender

en: Usernames
da: Brugernavne

en: Compact
da: Kompakt

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Dependency
da: Afhængighed

en: Mask
da: Maske

en: folder
da: mappe

en: language
da: sprog

en: Locales
da: Sprog

en: book
da: bog

en: Transliterate
da: Translitterér

en: refresh
da: opdatér

en: available
da: tilgængelig

en: Interface
da: Grænseflade

en: Serialized
da: Serialiseret

en: access
da: adgang

en: Alert
da: Advarsel

en: updates
da: opdateringer

en: Breadcrumbs
da: Brødkrummer

en: Elements
da: Elementer

en: Facility
da: Facilitet

en: Library
da: Bibliotek

en: Fulfillment
da: Indfrielse

en: Progress
da: Fremdrift

en: set
da: angiv

en: Unique
da: Unik

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Dependencies
da: Afhængigheder

en: photo
da: foto

en: languages
da: sprog

en: profiles
da: profiler

en: schedules
da: tidsplaner

en: messages
da: meddelelser

en: variables
da: variabler

en: static
da: statisk

en: draft
da: kladde

en: visible
da: synlig

en: item | items
da[0]: element
da[1]: elementer

en: Four
da: Fire

en: Get
da: Hent

en: Interfaces
da: Grænseflader

en: weather
da: vejr

en: Contributor
da: Bidragyder

en: Hit
da: Hits

en: Places
da: Steder

en: Board
da: Forum

en: files
da: filer

en: Display:
da: Visning:

en: Uninstalled
da: Afinstalleret

en: titles
da: titler

en: Sanitize
da: Rens

en: keyboard
da: Tastatur

en: blocks
da: blokke

en: Reduce
da: Reducér

en: Dropbutton
da: Dropknap

en: menus
da: menuer

en: Toolkit
da: Værktøjskasse

en: events
da: begivenheder

[ctx: Validation]
en: Range
da: Interval

en: Serialization
da: Serialisering

[ctx: With components]
en: Extend
da: Udvid

en: Formula
da: Formel

en: Passwords
da: Adgangskoder

en: Workspaces
da: Arbejdsområder

en: workspace
da: arbejdsområde

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
da: Kladde
