Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to id translation catalogue (566 entries)

en: photos
id: foto

en: sets
id: set

en: list
id: daftar

en: Forms
id: Formulir

en: Focus
id: Fokus

en: Home
id: Beranda

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: user
id: anggota

en: toolbar
id: bilah alat

en: plugins
id: plugin

en: select
id: Pilih

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: function
id: fungsi

en: enabled
id: hidup

en: weight
id: bobot

en: plugin
id: pengaya

en: enable
id: hidupkan

en: context
id: konteks

en: delete
id: hapus

en: title
id: judul

en: size
id: ukuran

en: value
id: nilai

en: Administer
id: Kelola

en: Register
id: Daftar

en: Markup
id: Penanda

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: approve
id: setujui

en: E-mail
id: Email

en: Approve
id: Setujui

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: approval
id: persetujuan

en: denial
id: penolakan

en: Attribute
id: Atribut

en: Value
id: Nilai

en: Totals
id: Jumlah

en: Username
id: Nama pengguna

en: Gross
id: Kotor

en: Item
id: Barang

en: Payer
id: Pembayar

en: Transactions
id: Transaksi

en: By
id: oleh

en: Private
id: Privat

en: Accents
id: Aksen

en: content
id: konten

en: Development
id: Pengembangan

en: Groups
id: Grup-grup

en: Is
id: Adalah

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Replies
id: Balasan-balasan

en: Closed
id: Ditutup

en: subscribe
id: Berlangganan

en: yes
id: ya

en: Subscribers
id: Pelanggan

en: List
id: Daftar

en: Faces
id: Wajah

en: Subject
id: Judul

en: closed
id: ditutup

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: disabled
id: nonaktifkan

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Unsubscribe
id: Berhenti berlangganan

en: unsubscribe
id: berhenti berlangganan

en: deny
id: tolak

en: Age
id: Usia

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Public
id: Publik

en: Audience
id: Pemirsa

en: page
id: halaman

en: more
id: selengkapnya

en: website
id: situs

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disable
id: Non-fungsikan

en: optional
id: opsional

en: required
id: dibutuhkan

en: Article
id: Artikel

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Articles
id: Artikel

en: Administration
id: Administrasi

en: footer
id: catatan kaki

en: Comments
id: Komentar

en: Wishlist
id: Daftar harapan

en: Currency
id: Mata uang

en: Priority
id: Prioritas

en: Wishlists
id: Daftar keinginan

en: More
id: Selengkapnya

en: Action
id: Tindakan

en: Cost
id: Biaya

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Purchaser
id: Pembeli

en: On
id: Pada

en: For
id: Untuk

en: Requested
id: Dipesan

en: Purchased
id: Terbeli

en: new
id: baru

en: See
id: Lihat

en: Tags
id: Tag

en: random
id: acak

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Logging
id: Pengelogan

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Bluemarine
id: Biru laut

en: ERROR
id: Kesalahan

en: Homepage
id: Laman beranda

en: Resources
id: Sumber Pustaka

en: Projects
id: Proyek

en: Project
id: Proyek

en: Categories
id: Kategori

en: Download
id: Unduh

en: Version
id: Versi

en: Go
id: Cari

en: core
id: inti

en: view
id: tampilan

en: unpublished
id: belum ditayangkan

en: updated
id: diperbarui

en: Overview
id: Sekilas

en: all
id: semua

en: register
id: registrasi

en: Login
id: Masuk

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Size
id: Ukuran

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Monthly
id: Bulanan

en: None
id: Tiada

en: Scheme
id: Skema

en: default
id: standar

en: Test
id: uji

en: Logs
id: Catatan

en: Number
id: Angka

en: Message
id: Pesan

en: Response
id: Jawaban

en: Password
id: Sandi

en: - None -
id: - Tiada -

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Variable
id: Variabel

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Container
id: Kontainer

en: Types
id: Jenis-jenis

en: Hierarchy
id: Hierarki

en: Single
id: Sendiri

en: Multiple
id: Banyak

en: Synonyms
id: Sinonim

en: Required
id: Wajib

en: root
id: akar

en: Parent
id: Induk

en: Parents
id: Induk

en: Depth
id: Kedalaman

en: none
id: tidak ada

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Umpan

en: Name
id: Nama

en: up
id: ke atas

en: Import
id: Impor

en: Book
id: Buku

en: Export
id: Ekspor

en: settings
id: pengaturan

en: Back
id: Kembali

en: categories
id: kategori

en: Field
id: Bidang

en: (none)
id: (tidak ada)

en: category
id: kategori

en: container
id: wadah

en: Outline
id: Kerangka

en: header
id: Header

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Help
id: Bantuan

en: username
id: namaanggota

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Font
id: fonta

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Move
id: Pindah

en: Update
id: Perbarui

en: Open
id: Buka

en: Blank
id: Kosong

en: Top
id: Atas

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Core
id: Inti

en: High
id: Tinggi

en: Low
id: Rendah

en: Archive
id: Arsip

en: Archives
id: Arsip

en: Catalog
id: Katalog

en: Artist
id: Artis

en: Icon
id: Ikon

en: Time
id: Waktu

en: Views
id: View

en: Access
id: Akses

en: Add
id: Tambah

en: remove
id: buang

en: View
id: Lihat

en: Length
id: Panjang

en: History
id: Riwayat

en: tag
id: Label

en: hidden
id: tersembunyi

en: Path
id: Jalur

en: Dimensions
id: Dimensi

en: Filename
id: Nama berkas

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Modules
id: Modul

en: Manage
id: Kelola

en: forums
id: Forum

en: Refresh
id: Segarkan

en: Region
id: Wilayah

en: Visible
id: Terlihat

en: link
id: tautan

en: Anchor
id: Jangkar

en: Display
id: Tampilan

en: results
id: hasil

en: search
id: cari

en: Teaser
id: Ringkasan

en: never
id: tidak pernah

en: Event
id: Acara

en: Updated
id: Diperbaharui

en: actions
id: aksi

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: Layout
id: Tata letak

en: name
id: nama

en: aggregator
id: agregator

en: theme
id: tema

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: Keywords
id: Kata kunci

en: <none>
id: <nihil>

en: Component
id: Komponen

en: Unassign
id: Cabut

en: Components
id: Komponen

en: <all>
id: <semua>

en: Statistics
id: Statistik

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Attachment
id: Lampiran

en: type
id: tipe

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: action
id: aksi

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Files
id: Berkas

en: Error
id: Kesalahan

en: Options
id: Opsi

en: no
id: tidak

en: Created
id: Dibuat

en: vocabularies
id: kosa kata

en: Expanded
id: Diluaskan

en: outline
id: kerangka

en: All
id: Semua

en: days
id: hari

en: Post
id: Pos

en: Year
id: Tahun

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Mission
id: Misi

en: Site
id: Situs

en: Module
id: Modul

en: Extensions
id: Ekstensi

en: Never
id: Tidak pernah

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Custom
id: Tersuai

en: Roles
id: Peran

en: Comment
id: Komentar

en: Hostname
id: Nama host

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Cacheable
id: Bisa di-cache

en: Filter
id: Saring

en: Locale
id: Lokal

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Fields
id: Bidang isian

en: Contains
id: Mengandung

en: items
id: item

en: configure
id: konfigurasi

en: Items
id: Item

en: Nodes
id: Node

en: Up
id: Ke atas

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Maximum
id: Maksimum

en: help
id: panduan

en: login
id: masuk log

en: Month
id: Bulan

en: Widget
id: Piranti

en: groups
id: Grup

en: Address
id: Alamat

en: Code
id: Kode

en: By
id: Oleh

en: next
id: selanjutnya

en: Members
id: Anggota

en: Directory
id: Direktori

en: group
id: grup

en: Week
id: Pekan

en: Day
id: Hari

en: Events
id: Acara

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Verbose
id: Terperinci

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Attributes
id: Atribut-atribut

en: Role
id: Peran

en: Deny
id: Tolak

en: Class
id: Kelas

en: String
id: Untai

en: Users
id: Pengguna

en: Leaderboard
id: Papan peringkat

en: Cache
id: Tembolokan

en: Argument
id: Argumen

en: Anonymous
id: Anonim

en: Provider
id: Penyedia

en: Install
id: Pasang

en: Tools
id: Alat

en: Option
id: Opsi

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Filters
id: Filter

en: Optional
id: Pilihan

en: Random
id: Acak

en: class
id: kelas

en: top
id: atas

en: Profile
id: Profil

en: module
id: modul

en: text
id: teks

en: Static
id: Statik

en: Process
id: Proses

en: Expires
id: Kadaluarsa

en: expires
id: kadaluarsa

en: filters
id: filter

en: Task
id: Perintah

en: fields
id: Bidang-bidang

en: Operation
id: Operasi

en: reply
id: balas

en: Function
id: Fungsi

en: Defaults
id: Bawaan

en: Additional
id: Tambahan

en: Collapsed
id: Dikempiskan

en: comments
id: komentar

en: Hidden
id: Tersembunyi

en: Attachments
id: Sisipan

en: Root
id: Akar utama

en: second
id: detik

en: minute
id: menit

en: Key
id: Kunci

en: block
id: blok

en: Change
id: ubah

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Tokens
id: Token

en: Sources
id: Sumber

en: 1 item | @count items
id[0]: 1 item
id[1]: @count item

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Result
id: Hasil

en: Source
id: Sumber

en: published
id: diterbitkan

en: Undo
id: Batalkan

en: site
id: situs

en: Languages
id: Bahasa-bahasa

en: Features
id: Fitur

en: Feature
id: Fitur

en: Activity
id: Aktifitas

en: Lists
id: Daftar

en: Limit
id: Batas

en: Query
id: Kueri

en: day
id: hari

en: month
id: bulan

en: year
id: tahun

en: hour
id: jam

en: Hour
id: Jam

en: Minute
id: Menit

en: Second
id: Detik

en: body
id: isi

en: Posts
id: Pos

en: author
id: penulis

en: Entity
id: Entitas

en: Empty
id: Kosong

en: any
id: apapun

en: Selector
id: Pemilih

en: Extend
id: Mengembangkan

en: profile
id: profil

en: Seconds
id: Detik

en: role
id: pemeran

en: archive
id: arsip

en: Results
id: Hasil

en: open
id: terbuka

en: Binary
id: Biner

en: Blogs
id: Blog

en: Books
id: Buku-buku

en: Style
id: Gaya

en: Forums
id: Forum-forum

en: posts
id: Pos

en: public
id: publik

en: Session
id: Sesi

en: Track
id: Telusuri

en: Permissions
id: Izin

en: e-mail
id: email

en: roles
id: peran

en: Installed
id: Terinstal

en: permission
id: kewenangan

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Cart
id: Keranjang

en: Subtotal
id: Sub total

en: Completed
id: Selesai

en: Testing
id: Pengujian

en: Unauthorized
id: Tak dikenal

en: Authentication
id: Autentikasi

en: Templates
id: Templat

en: Gray
id: Abu-abu

en: width
id: lebar

en: height
id: tinggi

en: Formats
id: Format

en: New
id: Baru

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: image
id: gambar

en: Themes
id: Tema

en: Translations
id: Terjemahan

en: Story
id: Berita/Artikel

en: Workspace
id: Ruang kerja

en: comment
id: komentar

en: Join
id: Bergabung

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: by
id: oleh

en: News
id: Berita

en: sticky
id: diataskan

en: Sticky
id: Menempel

en: Review
id: Periksa

en: cancel
id: batal

en: users
id: pengguna

en: Tabs
id: Tab

en: disable
id: dimatikan

en: date
id: tanggal

en: Photo
id: Foto

en: responses
id: Respon

en: low
id: rendah

en: high
id: terang

en: Select
id: Pilih

en: is
id: adalah

en: log
id: Catat

en: small
id: kecil

en: large
id: besar

en: Information
id: Informasi

en: Variables
id: Variabel

en: Tasks
id: Tugas

en: Plugins
id: Plugin

en: translation
id: terjemahan

en: Translation
id: Terjemahan

en: Blocks
id: Blok

en: Menus
id: Menu

en: Form
id: Formulir

en: Publish
id: Tampilkan

en: Canceled
id: Dibatalkan

en: Permission
id: Kewenangan

en: parent
id: induk

en: Green
id: Hijau

en: Profiles
id: Profil

en: Reply
id: Balas

en: Mapping
id: Pemetaan

en: Installation
id: Pemasangan

en: Grey
id: Abu-abu

en: Orange
id: Oranye

en: Extension
id: Ekstension

en: Services
id: Layanan

en: Keys
id: Kunci

en: Unavailable
id: Tidak tersedia

en: Screenshot
id: Contoh tampilan

en: Expand
id: Perluas

en: Available
id: Ketersediaan

en: Aggregate
id: Pemampatan

en: Sizes
id: Ukuran

en: empty
id: kosong

en: taxonomy
id: taksonomi

en: Aggregator
id: Agregator

en: Values
id: Nilai

en: Context
id: Kontek

en: Pager
id: Pembuat halaman

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Featured
id: Pilihan

en: contains
id: mengandung

en: types
id: jenis

en: Any
id: Setiap

en: setting
id: atur

en: Emails
id: Surel

en: Setting
id: Konfigurasi

en: Domains
id: Domain

en: Cardinality
id: Kardinalitas

en: and
id: dan

en: unassign
id: cabut

en: Synchronize
id: Singkronkan

en: Errors
id: Kesalahan

en: field
id: Bidang

en: nodes
id: node

en: Formatter
id: Pengformat

en: Element
id: Elemen

en: Currencies
id: Mata uang

en: Dates
id: Tanggal

en: sunday
id: minggu

en: Admin
id: Administrator

en: permissions
id: Izin

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Bundles
id: Bundel

en: Bundle
id: Bundel

en: Alerts
id: Peringatan

en: Draft
id: Konsep

en: Tests
id: Pengujian

en: label
id: etiket

en: post
id: pos

en: Initializing.
id: Memulai.

en: alert
id: perhatian

en: Callback
id: Panggil kembali

en: Platform
id: Perangkat

en: And
id: Dan

en: ends
id: diakhiri

en: Displays
id: Tampilan

en: filter
id: saringan

en: Usernames
id: Nama pengguna

en: Compact
id: Tersusun rapat

en: Mask
id: <em>Mask</em>

en: language
id: bahasa

en: Locales
id: Lokal

en: book
id: buku

en: Styles
id: Gaya

en: Interface
id: Antarmuka

en: Alert
id: Peringatan

en: Facility
id: Fasilitas

en: currency
id: mata uang

en: Library
id: Pustaka

en: Seven
id: Tujuh

en: Stream
id: Status

en: Libraries
id: Pustaka

en: Dependencies
id: Dependensi

en: languages
id: bahasa-bahasa

en: schedules
id: jadwal-jadwal

en: Entities
id: Entitas

en: E-mails
id: E-mail

en: Interfaces
id: Antarmuka

en: titles
id: judul

en: currencies
id: mata uang

en: events
id: acara

[ctx: With components]
en: Extend
id: Mengembangkan

en: Carts
id: Keranjang
