Terminology (one-word long strings) (8.x-0.1-alpha13) - en to te translation catalogue (354 entries)

en: photos
te: ఫొటోలు

en: sets
te: సమితులు

en: list
te: జాబితా

en: set:
te: సమకూర్చు:

en: tags
te: వర్గాలు

en: cloud
te: మేఘం

en: tags:
te: వర్గాలు:

en: Forms
te: ఫారాలు

en: Home
te: ముంగిలి

en: Slideshow
te: స్లైడ్ ప్రదర్శన

en: Title
te: శీర్షిక

en: Body
te: వివరము

en: Images
te: బొమ్మలు

en: Previous
te: ముందు

en: Next
te: తరువాత

en: user
te: వాడుకరి

en: toolbar
te: పనిముట్ల పట్టా

en: plugins
te: జోడింపులు

en: select
te: ఎంచు

en: Pages
te: పేజీలు

en: enabled
te: చేతనం చేయబడింది

en: weight
te: భారం

en: plugin
te: జోడింపు

en: enable
te: చేతనం

en: context
te: సందర్భం

en: delete
te: తొలగించు

en: title
te: శీర్షిక

en: size
te: కొలత

en: value
te: విలువ

en: Status
te: స్థితి

en: Register
te: నమోదు చెయ్యు

en: Markup
te: మార్కప్

en: Prefix
te: ఉపసర్గ

en: Suffix
te: వెనుజేర్పు

en: approve
te: ఆమోదించు

en: E-mail
te: ఈమెయిలు

en: Approve
te: ఆమోదించు

en: Delete
te: తొలగించు

en: Submit
te: దాఖలు చెయ్యి

en: Operations
te: కార్యాలు

en: Content
te: సారము

en: approval
te: ఆమోదం

en: denial
te: నిరాకరణ

en: Attribute
te: లక్షణము

en: Value
te: విలువ

en: Totals
te: మొత్తం

en: Username
te: వాడుకరి పేరు

en: Gross
te: మొత్తం

en: Item
te: అంశం

en: Payer
te: చెల్లింపుదారు

en: Transactions
te: లావాదేవీలు

en: By
te: చేత

en: Private
te: వ్యక్తిగత

en: content
te: విషయం

en: Development
te: రూపకల్పన

en: Groups
te: సమూహాలు

en: Group
te: సమూహం

en: Type
te: రకం

en: Author
te: రచయిత

en: Replies
te: స్పందనలు

en: Closed
te: మూసి వెయ్యబడినది

en: yes
te: అవును

en: Subscribers
te: చందాదార్లు

en: List
te: జాబితా

en: Faces
te: ముఖాలు

en: Subject
te: విషయం

en: closed
te: మూసి వెయ్యబడినది

en: Actions
te: చర్యలు

en: disabled
te: అచేతనం

en: Confirm
te: నిర్ధారించు

en: Cancel
te: రద్దు చెయ్యు

en: Remove
te: తొలిగించు

en: manager
te: నిర్వాహకుడు

en: administrator
te: నిర్వాహకుడు

en: deny
te: తిరస్కరించు

en: Manager
te: నిర్వాహకుడు

en: Age
te: వయసు

en: Description
te: వివరణ

en: Language
te: భాష

en: Public
te: బహిరంగ

en: Audience
te: ప్రేక్షకులు

en: Log
te: చిట్టా

en: feed
te: ఫీడ్

en: page
te: పేజీ

en: more
te: మరిన్ని

en: Manager:
te: నిర్వాహకుడు

en: website
te: వెబ్ సైట్

en: optional
te: ఐచ్చికం

en: required
te: తప్పనిసరి

en: Article
te: వ్యాసం

en: Disabled
te: అచేతనం అయింది

en: Enabled
te: చేతనం అయింది

en: Articles
te: వ్యాసాలు

en: Administration
te: పరిపాలన

en: !username
te: వాడుకరి పేరు

en: Comments
te: వ్యాఖ్యలు

en: Currency
te: ద్రవ్యం

en: Priority
te: ప్రాధాన్యత

en: More
te: మరిన్ని

en: Action
te: చర్య

en: Cost
te: ధర

en: Quantity
te: పరిమాణం

en: Purchaser
te: కొనుగోలుదారు

en: unknown
te: తెలియని

en: new
te: కొత్త

en: error
te: సమస్య

en: Tags
te: ట్యాగులు

en: Taxonomy
te: వర్గీకరణ

en: Yes
te: అవును

en: No
te: కాదు

en: cron
te: క్రాన్

en: Aquamarine
te: ఆక్వామరైన్

en: Mercury
te: మెర్క్యురీ

en: Olivia
te: ఒలీవియా

en: License
te: అనుమతి పత్రం

en: Screenshots
te: తెర దృశ్యాలు

en: Resources
te: వనరులు

en: Support
te: తోడ్పాటు

en: Project
te: ప్రాజెక్టు

en: Categories
te: వర్గాలు

en: Version
te: సంచిక

en: Go
te: వెళ్ళు

en: view
te: వీక్షించు

en: unpublished
te: అప్రచురితం

en: updated
te: తాజాకరించబడినది

en: created
te: సృష్టించబడినది

en: Releases
te: విడుదలలు

en: Overview
te: అవలోకనం

en: all
te: అన్నీ

en: Major
te: పెద్ద

en: Minor
te: చిన్న

en: File
te: ఫైల్

en: Tag
te: ట్యాగు

en: register
te: నమోదు చెయ్యండి

en: Login
te: ప్రవేశించుము

en: Edit
te: మార్చు

en: Date
te: తేదీ

en: Size
te: కొలత

en: Links
te: లంకెలు

en: Search
te: వెతుకు

en: !date
te: తేదీ

en: Hourly
te: గంటల వారీ

en: Daily
te: రోజు వారీ

en: Weekly
te: వారం వారీ

en: Monthly
te: నెల వారీ

en: Schemes
te: పథకం

en: None
te: ఏమీలేదు

en: Scheme
te: పథకం

en: default
te: అప్రమేయం

en: Test
te: పరీక్ష

en: Logs
te: చిట్టాలు

en: Number
te: సంఖ్య

en: Message
te: సందేశం

en: Password
te: సంకేతపదం

en: - None -
te: - ఏమీలేదు -

en: Country
te: దేశం

en: Weight
te: భారం

en: North
te: ఉత్తర

en: Northeast
te: ఈశాన్య

en: East
te: తూర్పు

en: Southeast
te: ఆగ్నేయ

en: South
te: దక్షిణ

en: Southwest
te: నైరుతి

en: West
te: పశ్చిమ

en: Northwest
te: వాయువ్య

en: Link
te: లింకు

en: Image
te: బొమ్మ

en: Types
te: రకాలు

en: Multiple
te: బహుళ

en: Required
te: తప్పనిసరి

en: root
te: మూలం

en: Depth
te: లోతు

en: none
te: ఏమీలేవు

en: Category
te: వర్గం

en: Settings
te: అమరికలు

en: Feed
te: ఫీడ్

en: Name
te: పేరు

en: edit
te: మార్చు

en: Import
te: దిగుమతించు

en: Book
te: పుస్తకం

en: Export
te: ఎగుమతించు

en: settings
te: అమరికలు

en: Back
te: వెనక్కి

en: Field
te: ఖాళీ

en: category
te: వర్గం

en: Outline
te: ఆకృతి

en: header
te: శీర్షం

en: Label
te: లేబుల్

en: Preview
te: మునుజూపు

en: Save
te: భద్రపరచు

en: Help
te: సహాయం

en: username
te: వాడుకరి పేరు

en: True
te: సత్యం

en: False
te: అసత్యం

en: Default
te: అప్రమేయం

en: Summary
te: సారాశం

en: Move
te: తరలించు

en: Update
te: తాజాకరించు

en: Open
te: తెరువు

en: Top
te: పైన

en: Sunday
te: ఆదివారం

en: Monday
te: సోమవారం

en: Tuesday
te: మంగళవారం

en: Wednesday
te: బుధవారం

en: Thursday
te: గురువారం

en: Friday
te: శుక్రవారం

en: Saturday
te: శనివారం

en: High
te: ఎక్కువ

en: Low
te: తక్కువ

en: Icon
te: ప్రతీకం

en: Time
te: సమయం

en: week
te: వారం

en: Add
te: చేర్చు

en: View
te: చూడు

en: Format
te: ఆకృతి

en: History
te: చరితం

en: URL
te: యూఆరెల్

en: Vocabularies
te: పదజాలాలు

en: Region
te: ప్రాంతం

en: Display
te: చూపు

en: Menu
te: మెనూ

en: results
te: ఫలితాలు

en: search
te: వెతుకు

en: mail
te: మెయిల్

en: actions
te: చర్యలు

en: Text
te: పాఠ్యం

en: Theme
te: అలంకారం

en: Rename
te: పేరుమార్చు

en: aggregator
te: సంకలిని

en: theme
te: అలంకారం

en: Timestamp
te: కాలముద్ర

en: Keywords
te: కీపదాలు

en: <none>
te: <ఏమీలేదు>

en: Total
te: మొత్తం

en: Statistics
te: గణాంకాలు

en: Attachment
te: జోడింపు

en: Titles
te: శీర్షికలు

en: type
te: రకము

en: Mail
te: మెయిల్

en: User
te: వాడుకరి

en: action
te: చర్య

en: Configure
te: స్వరూపించు

en: Email
te: ఈమెయిలు

en: file
te: ఫైలు

en: status
te: స్థితి

en: Error
te: సమస్య

en: Options
te: ఎంపికలు

en: no
te: కాదు

en: Created
te: సృష్టితం

en: All
te: అన్నీ

en: days
te: రోజులు

en: Post
te: టపా

en: Year
te: సంవత్సరం

en: Page
te: పేజీ

en: Logo
te: చిహ్నం

en: Database
te: డేటాబేస్

en: Drupal
te: డ్రూపల్

en: Roles
te: పాత్రలు

en: Comment
te: వ్యాఖ్య

en: Filter
te: వడపోయి

en: Items
te: అంశాలు

en: Width
te: వెడల్పు

en: Height
te: ఎత్తు

en: Maximum
te: గరిష్ఠం

en: help
te: సహాయం

en: Month
te: నెల

en: Address
te: చిరునామా

en: Code
te: కోడ్

en: next
te: తదుపరి

en: Week
te: వారం

en: Day
te: రోజు

en: Forum
te: చర్చావేదిక

en: Deny
te: తిరస్కరించు

en: months
te: నెలలు

en: Blog
te: బ్లాగు

en: String
te: పదబంధం

en: Users
te: వాడుకరులు

en: Anonymous
te: అనామకం

en: Install
te: స్థాపించు

en: Tools
te: పనిముట్లు

en: Optional
te: ఐచ్చికం

en: anonymous
te: అజ్ఞాత

en: reply
te: స్పందించు

en: comments
te: వ్యాఖ్యలు

en: Attachments
te: జోడింపులు

en: Avatar
te: అవతారం

en: second
te: క్షణం

en: minute
te: నిమిషం

en: Change
te: మార్చు

en: Messages
te: సందేశాలు

en: Sources
te: మూలాలు

en: 1 item | @count items
te[0]: 1 అంశం
te[1]: @count అంశాలు

en: next ›
te: తదుపరి ›

en: Result
te: ఫలితం

en: Source
te: మూలం

en: published
te: ప్రచురితం

en: Languages
te: భాషలు

en: Features
te: విశేషాలు

en: day
te: రోజు

en: month
te: నెల

en: year
te: సంవత్సరం

en: hour
te: గంట

en: Hour
te: గంట

en: Minute
te: నిమిషం

en: Second
te: క్షణం

en: Posts
te: టపాలు

en: Months
te: నెలలు

en: role
te: పాత్ర

en: Results
te: ఫలితాలు

en: Blogs
te: బ్లాగులు

en: Books
te: పుస్తకాలు

en: Style
te: శైలి

en: Forums
te: చర్చావేదికలు

en: Track
te: గమనించు

en: Permissions
te: అనుమతులు

en: permission
te: అనుమతి

en: previous
te: గత

en: Next ›
te: తదుపరి ›

en: Themes
te: అలంకారాలు

en: Translations
te: అనువాదాలు

en: Story
te: కథనం

en: comment
te: వ్యాఖ్య

en: Unpublished
te: ప్రచురింపబడనివి

en: cancel
te: రద్దుచేయి

en: users
te: వాడుకరులు

en: date
te: తేదీ

en: responses
te: స్పందనలు

en: Select
te: ఎంచుకోండి

en: Information
te: సమాచారం

en: Translation
te: అనువాదం

en: Minimum
te: కనిష్ఠం

en: Permission
te: అనుమతి

en: Reply
te: స్పందించు

en: Screenshot
te: తెరపట్టు

en: Administrator
te: నిర్వాహకుడు

en: empty
te: ఖాళీ

en: Aggregator
te: సంకలిని

en: Context
te: సందర్భం

en: types
te: రకాలు

en: and
te: మరియు

en: Suggestions
te: సూచనలు

en: Untranslated
te: అనువాదంకాలేదు

en: Release
te: విడుదల

en: Suggestion
te: సూచన

en: Decline
te: తిరస్కరించు

en: Dates
te: తేదీలు

en: sunday
te: ఆదివారం

en: monday
te: సోమవారం

en: Localization
te: స్థానికీకరణ

en: Initializing.
te: సన్నాహం చేస్తున్నాం.

en: form
te: ఫారమ్

en: alert
te: హెచ్చరిక

en: And
te: మరియు

en: language
te: భాష
