Matomo Analytics (8.x-1.19) - en to tr translation catalogue (67 entries)

en: Pages
tr: Sayfalar

en: enabled
tr: etkin

en: Status
tr: Durum

en: Value
tr: Değer

en: disabled
tr: etkin değil

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Search
tr: Ara

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Variable
tr: Değişken

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Category
tr: Kategori

en: Add container
tr: Kapsayıcı ekle

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Default
tr: Varsayılan

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Page
tr: Sayfa

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Roles
tr: Roller

en: Message type
tr: İleti türü

en: Downloads
tr: İndirmeler

en: Role
tr: Rol

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: Messages
tr: İletiler

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Not configured
tr: Yapılandırılmadı

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Domains
tr: Alan adları

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
tr: @module (<span class="admin-enabled">etkin</span>)

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Add tracking to specific pages
tr: Belirli sayfaları takip et

en: Warning message
tr: Uyarı mesajı

en: Add tracking for specific roles
tr: Belirli rollere takip ekle

en: Track internal search
tr: İç aramaları takip et

en: Custom JavaScript code
tr: Özel JavaScript kodu

en: Code snippet (before)
tr: Kod parçası (önce)

en: Code snippet (after)
tr: Kod parçası (sonra)

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
tr: Kullanıcılar varsayılan olarak takip ediliyor, fakat siz vazgeçebilirsiniz.

en: Enable user tracking
tr: Kullanıcı takibini etkinleştir

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
tr: Kullanıcılar öntanımlı olarak takip edil<em>mi</em>yor, fakat siz takip edilmeyi seçebilirsiniz.

en: Not restricted
tr: Kısıtlı değil

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Sayfaları yollarıyla belirtin. Her satıra birer yol girin. Yıldız ("*") joker karakterdir. Örnek yollar: blog sayfası için %blog ve her kişisel blog için %blog-joker karakter. %front, ön sayfadır.

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
tr: PHP kodunun <code>DOĞRU</code> döndürdüğü sayfalar (uzman kullanıcılar için)

en: Pages or PHP code
tr: Sayfalar veya PHP kodu

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
tr: PHP seçeneği seçiliyse, PHP kodunu %php arasına girin. Unutmayın, hatalı PHP kodu çalıştırmak sitenizi çalışmaz hale getirebilir.

en: Not customizable
tr: Özelleştirilemez

en: Restricted to certain pages
tr: Belli sayfalara kısıtlı

en: This field has been disabled because you do not have sufficient permissions to edit it.
tr: Değiştirme için yeterli yetkiniz bulunmadığından bu alan etkisizleştirilmiştir.

en: Every page except the listed pages
tr: Listelenen sayfalar haricindeki tüm sayfalar

en: The listed pages only
tr: Yalnızca listelenen sayfalar

en: User role names
tr: Kullanıcı rolü isimleri

en: User role ids
tr: Kullanıcı rolü id'leri

en: What are you tracking?
tr: Neyi izliyorsunuz?

en: A single domain (default)
tr: Tek bir alan adı (öntanımlı)

en: Domain: @domain
tr: Alan adı: @domain

en: One domain with multiple subdomains
tr: Alt alanlar içeren bir alan

en: Examples: @domains
tr: Örnekler: @domains

en: Add to the selected roles only
tr: Sadece seçili rollere ekle

en: Add to every role except the selected ones
tr: Seçilenler hariç tüm rollere ekle

en: If none of the roles are selected, all users will be tracked. If a user has any of the roles checked, that user will be tracked (or excluded, depending on the setting above).
tr: Eğer hiç rol seçilmezse tüm kullanıcılar izlenir. Eğer bir kullanıcı seçili role sahipse, o kullanıcı izlenir (ya da seçtiğiniz ayara göre, izlenmez).

en: Add @entity-type
tr: @entity-type ekle
