Multipurpose Corporate Profile (8.x-1.0-beta5) - en to fr translation catalogue (233 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Author
fr: Auteur

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Language
fr: Langue

en: more
fr: plus

en: Comments
fr: Commentaires

en: More
fr: Plus

en: On
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: view
fr: voir

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Use count
fr: Nombre d'utilisations

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Preview
fr: Aperçu

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Archive
fr: Archiver

en: View
fr: Voir

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: Teaser
fr: Accroche

en: Updated
fr: Mis à jour

en: <none>
fr: --aucun--

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Picture
fr: Image

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Email
fr: Courriel

en: Files
fr: Fichiers

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Submitted
fr: Soumis

en: Page title
fr: Titre de page

en: Block
fr: Bloc

en: Off
fr: Désactivé

en: Footer
fr: Pied de page

en: Your name
fr: Votre nom

en: Roles
fr: Rôles

en: Comment
fr: Commentaire

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Fields
fr: Champs

en: Items
fr: Éléments

en: Last update
fr: Dernière mise à jour

en: Plain text
fr: Texte brut

en: next
fr: suivant

en: Basic
fr: Basique

en: Role
fr: Rôle

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Tools
fr: Outils

en: Sort Criteria
fr: Critère de tri

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full
fr: Complet

en: Share
fr: Partager

en: prev
fr: préc

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Member for
fr: Membre depuis

en: Your Name
fr: Votre Nom

en: author
fr: auteur

en: Entity
fr: Entité

en: Fade
fr: Fondu

en: People
fr: Personnes

en: Blocked
fr: Bloqué

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: News
fr: Nouvelles

en: Tabs
fr: Onglets

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Apply
fr: Appliquer

en: Block description
fr: Description du bloc

en: Used in
fr: Utilisé dans

en: Permission
fr: Droit

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Your Email Address
fr: Votre adresse de courriel

en: Offset
fr: Décalage

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: About
fr: À propos

en: Fid
fr: Identifiant (FID)

en: Publish content
fr: Publier un contenu

en: Unpublish comment
fr: Dépublier le commentaire

en: Block type
fr: Type de bloc

en: Web services
fr: Services Web

en: Embed
fr: Intégré

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Temporary
fr: Temporaire

en: No files available.
fr: Aucun fichier disponible.

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Upload date
fr: Date de transfert

en: Search index
fr: Index de recherche

en: Publish comment
fr: Publier un commentaire

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Background image
fr: Image d'arrière-plan

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Popular tags
fr: Mots clés populaires

en: Blog entry
fr: Billet de blog

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Delete content
fr: Supprimer le contenu

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Monthly archive
fr: Archive mensuelle

en: User menu
fr: Menu utilisateur

en: View project
fr: Voir le projet

en: Save comment
fr: Enregistrer le commentaire

en: The <em>Navigation</em> menu contains links intended for site visitors. Links are added to the <em>Navigation</em> menu automatically by some modules.
fr: Le <em>menu Navigation</em> contient les liens destinés aux visiteurs du site. Des liens sont automatiquement ajoutés à ce menu par certains modules.

en: The <em>User</em> menu contains links related to the user's account, as well as the 'Log out' link.
fr: Le menu <em>Utilisateur</em> contient les liens du compte utilisateur, comme le lien "Déconnexion"

en: The <em>Management</em> menu contains links for administrative tasks.
fr: Le menu <em>Gestion</em> contient les liens des tâches administratives

en: The <em>Main</em> menu is used on many sites to show the major sections of the site, often in a top navigation bar.
fr: Le <em>menu Principal</em> est fréquemment utilisé pour afficher les sections importantes du site, souvent dans la barre de navigation de haut de page.

en: Recent content
fr: Contenu récent

en: Unpublish content
fr: Dépublier un contenu

en: Make content sticky
fr: Épingler un contenu en haut des listes

en: Make content unsticky
fr: Retirer un contenu du haut des listes

en: Promote content to front page
fr: Promouvoir le contenu en page d'accueil

en: Remove content from front page
fr: Retirer un contenu de la page d'accueil

en: Save content
fr: Enregistrer un contenu

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Taxonomy term page
fr: Page d'un terme de taxonomie

en: No people available.
fr: Personne n'est disponible.

en: Find and manage people interacting with your site.
fr: Trouver et gérer les personnes interagissant avec votre site.

en: Basic page
fr: Page de base

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fr: Utilisez les <em>pages de base</em> pour votre contenu statique, tel que la page 'Qui sommes-nous'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fr: Utilisez les étiquettes pour regrouper les articles sur des sujets similaires dans des catégories.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
fr: Saisissez une liste de mots séparés par des virgules pour décrire votre contenu.

en: Image style
fr: Style d'image

en: Submitter
fr: Auteur

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fr: Utilisez les <em>articles</em> pour des contenus possédant une temporalité tels que des actualités, des communiqués de presse ou des billets de blog.

en: None (original image)
fr: Aucun (image d'origine)

en: Update URL alias
fr: Mettre à jour l'alias d'URL

en: Bulk update
fr: Mise à jour en masse

en: Link image to
fr: Lier l'image à

en: Upload an image to go with this article.
fr: Transférer une image pour accompagner cet article.

en: Learn more
fr: En savoir plus

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fr: Gérer les comptes utilisateurs, les rôles et les droits.

en: Changed date
fr: Date de modification

en: Nothing
fr: Rien

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: Master
fr: Principal

en: Submission
fr: Soumission

en: Management
fr: Gestion

en: Responsive
fr: Adaptatif

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: With selection
fr: Pour la sélection

en: Custom block library
fr: Bibliothèque de blocs personnalisés

en: 1 place | @count places
fr[0]: @count emplacement
fr[1]: @count emplacements

en: Registering module
fr: Enregistrement du module

en: Fallback date format
fr: Format de date de repli

en: File usage
fr: Utilisation du fichier

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Site header
fr: Entête du site

en: Default comments
fr: Commentaires par défaut

en: Allows commenting on content
fr: Autorise à commenter le contenu

en: Search result highlighting input
fr: Résultat de recherche mettant en évidence la saisie

en: Configure Image Styles
fr: Configurer les styles d'images

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
fr: D d/m/Y - H:i

en: HTML Date
fr: Date HTML

en: HTML Datetime
fr: Date et heure HTML

en: HTML Month
fr: Mois HTML

en: HTML Time
fr: Heure HTML

en: HTML Week
fr: Semaine HTML

en: HTML Year
fr: Année HTML

en: HTML Yearless date
fr: Date HTML sans année

en: Default long date
fr: Date longue par défaut

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
fr: l j F Y - H:i

en: Default medium date
fr: Date moyenne par défaut

en: Default short date
fr: Date courte par défaut

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
fr: d/m/Y - H:i

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Block the selected user(s)
fr: Bloquer le(s) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Cancel the selected user account(s)
fr: Annuler l'(les) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: Unblock the selected user(s)
fr: Débloquer le(s) utilisateur(s) sélectionné(s)

en: A basic block contains a title and a body.
fr: Un bloc simple contient un titre et un corps.

en: Basic HTML
fr: HTML simple

en: Restricted HTML
fr: HTML restreint

en: Links related to the active user account
fr: Liens associés au compte utilisateur courant

en: Administrative task links
fr: Liens des tâches d'administration

en: Site information links
fr: Liens d'informations sur le site

en: Site section links
fr: Liens de section du site

en: User tool links, often added by modules
fr: Liens outils de l'utilisateur, souvent ajoutés par des modules

en: Find and manage custom blocks.
fr: Trouver et gérer les blocs personnalisés.

en: Find and manage files.
fr: Trouver et gérer les fichiers.

en: All content, by month.
fr: Tous les contenus, triés par mois.

en: Recent content.
fr: Contenu récent.

en: All content, by letter.
fr: Tous les contenus, triés par lettre.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
fr: Contenu associé à un terme de taxonomie donné.

en: View edit page
fr: Voir la page de modification

en: There are no custom blocks available.
fr: Aucun bloc personnalisé n'est disponible.

en: Files overview
fr: Vue d'ensemble des fichiers

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
fr: Information d'utilisation du fichier {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Name or email contains
fr: Nom ou courriel contenant

en: Manage view settings
fr: Gérer les paramètres d'affichage

en: View or edit the configuration.
fr: Voir ou modifier la configuration.

en: Displays in this view
fr: S'affiche dans cette vue

en: A display is a way of outputting the results, e.g., as a page or a block. A view can contain multiple displays, which are listed here. The active display is highlighted.
fr: Un affichage est une façon de rendre les résultats, par exemple comme une page ou un bloc. Une vue peut contenir plusieurs affichages, qui sont listés ici. L'affichage actif est mis en évidence.

en: View administration
fr: Voir l'administration

en: Perform administrative tasks, including adding a description and creating a clone. Click the drop-down button to view the available options.
fr: Réaliser des tâches d'administration, comme ajouter une description et créer un clone. Cliquer sur le bouton déroulant pour voir les options disponibles.

en: Choose how to output results. E.g., choose <em>Content</em> to output each item completely, using your configured display settings. Or choose <em>Fields</em>, which allows you to output only specific fields for each result. Additional formats can be added by installing modules to <em>extend</em> Drupal's base functionality.
fr: Choisir comment afficher les résultats. Par ex., choisir <em>Contenu</em> pour afficher chaque élément dans son intégralité, utilisant vos paramètres d'affichage. Ou choississez <em>Champs</em>, qui permet de n'afficher que les champs sélectionnés pour chaque résultat. Des formats supplémentaires peuvent être ajoutés en installant des modules qui <em>étendent</em> les fonctionnalités de base de Drupal.

en: If this view uses fields, they are listed here. You can click on a field to configure it.
fr: Si cette vue utilise des champs, alors ils sont listés ici. Vous pouvez cliquer sur un champ pour le configurer.

en: Filter your view
fr: Filtrer votre vue

en: Add filters to limit the results in the output. E.g., to only show content that is <em>published</em>, you would add a filter for <em>Published</em> and select <em>Yes</em>.
fr: Ajouter des filtres pour limiter le nombre de résultats affichés. Par ex., pour ne montrer que le contenu <em>publié</em>, il faudrait ajouter le filtrer <em>Publié</em> et selectionner <em>Oui</em>.

en: Filter actions
fr: Filtrer les actions

en: Add, rearrange or remove filters.
fr: Ajouter, réarranger ou supprimer les filtres.

en: Control the order in which the results are output. Click on an active sort rule to configure it.
fr: Contrôler l'ordre dans lequel les résultats sont affichés. Cliquer sur une une règle de tri active pour la configurer.

en: Sort actions
fr: Trier les actions

en: Add, rearrange or remove sorting rules.
fr: Ajouter, réarranger ou supprimer les règles de tri.

en: Show a preview of the view output.
fr: Afficher un aperçu du résultat de la vue.

en: owl
fr: hibou
