Open Y (8.x-1.0) - en to uk translation catalogue (272 entries)

en: Forms
uk: Форми

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Images
uk: Зображення

en: Previous
uk: Попередній

en: Next
uk: Наступний

en: select
uk: вибір

en: Delete
uk: Видалити

en: Content
uk: Вміст

en: Type
uk: Тип

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: On
uk: Увімкнено

en: Overview
uk: Огляд

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Category
uk: Категорія

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Go to previous page
uk: На попередню сторінку

en: Go to next page
uk: До наступної сторінки

en: Label
uk: Мітка

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Help
uk: Довідка

en: Summary
uk: Резюме

en: Sunday
uk: неділя

en: Monday
uk: понеділок

en: Tuesday
uk: вівторок

en: Wednesday
uk: середа

en: Thursday
uk: четвер

en: Friday
uk: п'ятниця

en: Saturday
uk: субота

en: Program
uk: Програма

en: Icon
uk: Піктограма

en: Time
uk: Час

en: View
uk: Перегляд

en: Teaser
uk: Анонс

en: Text
uk: Текст

en: Layout
uk: Макет

en: Continue
uk: Продовжити

en: Email
uk: Електронна пошта

en: Files
uk: Файли

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Add content
uk: Додати вміст

en: Area
uk: Область

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Logo
uk: Логотип

en: Off
uk: Вимкнено

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Footer
uk: Нижній колонтитул

en: Location
uk: Місце розташування

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Gallery
uk: Галерея

en: Authored by
uk: Автор

en: home
uk: головна

en: Prev
uk: Попередній

en: Phone
uk: Телефон

en: Fax
uk: Факс

en: Address
uk: Адреса

en: Desc
uk: Спад

en: Background color
uk: Колір тла

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Color
uk: Колір

en: User login
uk: Вхід

en: Blog
uk: Блоґ

en: Class
uk: Клас

en: Banner
uk: Банер

en: Filters
uk: Фільтри

en: Save settings
uk: Зберегти налаштування

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Full
uk: Повністю

en: Gender
uk: Стать

en: Male
uk: Чоловіча

en: Female
uk: Жіноча

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: Activity
uk: Активність

en: month
uk: місяць

en: Caption
uk: Підпис

en: Days
uk: Дні(в)

en: Reference
uk: Посилання

en: Video
uk: Відео

en: Style
uk: Стиль

en: Diff
uk: Різниця

en: Session
uk: Сеанс

en: Branch
uk: Гілка

en: Membership
uk: Членство

en: Link color
uk: Колір посилання

en: No results found
uk: Нічого не знайдено

en: Changed
uk: Змінено

en: Image Link
uk: Посилання на зображення

en: Document
uk: Документ

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Related content
uk: Схожий матеріал

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Membership Type
uk: Тип Вашої участі

en: Next page
uk: Наступна сторінка

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Google Maps API key
uk: Ключ API Карт Google

en: Distance
uk: Відстань

en: Blog Posts
uk: Дописи блогу

en: Editor
uk: Редактор

en: Language code
uk: Код мови

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Menu link title
uk: Назва посилання меню

en: Mapping
uk: Відповідність

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Headline
uk: Заголовок

en: Data
uk: Дані

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Favicon
uk: Іконка favicon

en: About
uk: Про модуль

en: 10 miles
uk: 10 миль

en: 50 miles
uk: 50 миль

en: 100 miles
uk: 100 миль

en: Add a vocabulary
uk: Додати словник

en: Welcome to
uk: Ласкаво просимо до

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Video ID
uk: Ідентифікатор відео

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Directions
uk: Напрямки

en: Locations
uk: Місця розташування

en: Alerts
uk: Увага!

en: Menu links
uk: Посилання меню

en: Button color
uk: Колір кнопки

en: Placement
uk: Розташування

en: mobile
uk: мобільний

en: Branches
uk: Гілки

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Pagination
uk: Розбивка на сторінки

en: Powered by Drupal
uk: Працює на Drupal

en: All Images
uk: Усі зображення

en: Alert
uk: Застереження

en: Blog Post
uk: Допис блоґу

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Facility
uk: Засіб

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: One Column
uk: Один стовпчик

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Menu title
uk: Заголовок меню

en: Video URL
uk: URL відео

en: Main background
uk: Основне тло

en: Footer background
uk: Тло нижнього колонтитулу

en: Term Description
uk: Опис терміна

en: Header background
uk: Фон верхнього колонтитулу

en: Previous page
uk: Попередня сторінка

en: Contributor
uk: Співвиконавець

en: Image name
uk: Назва зображення

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Asc
uk: Зрост

en: A valid Google Analytics Web Property ID is case sensitive and formatted like UA-xxxxxxx-yy.
uk: Правильний ідентифікатор Google Analytics чутливий до регістру і має формат у вигляді UA-xxxxxxx-yy.

en: desktop
uk: робочий стіл

en: Latest blog posts
uk: Останні дописи блоґу

en: Half
uk: Половина

en: Master
uk: Головне

en: Term Name
uk: Назва терміна

en: Neighborhood
uk: Мікрорайон

en: Mapping type
uk: Тип відповідності

en: Entity Reference
uk: Посилання на сутність

en: Save Link
uk: Зберегти посилання

en: Facilities
uk: Будівлі

en: Date & Time
uk: Дата та час

en: Registration link
uk: Посилання на реєстрацію

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Mime Type
uk: Тип Mime

en: Max Age
uk: Макс.вік

en: Import demo content
uk: Імпортувати демо-вміст

en: Header content
uk: Вміст заголовка

en: View changes of @config_file
uk: Переглянути зміни @config_file

en: Administrative summary
uk: Адміністративна інформація

en: Simple content
uk: Простий вміст

en: 5 miles
uk: 5 миль

en: Video link
uk: Посилання на відео

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: tablet
uk: планшет

en: Session Time
uk: Час сеансу

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: The time that the entity was created.
uk: Час створення сутності.

en: The time that the entity was last edited.
uk: Час останнього редагування сутності.

en: File link
uk: Посилання файла

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Basic block
uk: Простий блок

en: Icon Class
uk: Клас значка

en: content @type: deleted @label.
uk: матеріал @type: видалено @label.

en: Staged
uk: Тестова

en: Site section links
uk: Посилання розділів сайту

en: Media name
uk: Назва медіа

en: Entity browser
uk: Оглядач сутностей

en: This ID is unique to each site you want to track separately, and is in the form of UA-xxxxxxx-yy. To get a Web Property ID, <a href=":analytics">register your site with Google Analytics</a>, or if you already have registered your site, go to your Google Analytics Settings page to see the ID next to every site profile. <a href=":webpropertyid">Find more information in the documentation</a>.
uk: Даний ID є унікальним для кожного сайту, статистику відвідувань якого необхідно відстежити. Він надається у форматі UA-xxxxxxx-yy. Щоб отримати ідентифікатор акаунту, <a href=":analytics">зареєструйте сайт в Google Analytics</a>. Якщо сайт вже зареєстровано, перейдіть на сторінку налаштувань Google Analytics і знайдіть ID сайту, розташований поруч з його профілем сайту. Більш детальну інформацію можна знайти в <a href=":webpropertyid">документації</a>.

en: Photo Card
uk: Картка фото

en: Parent menu link
uk: Посилання батьківського меню

en: Dropdown widget
uk: Спадний віджет

en: Open Y Drupal distribution.
uk: Drupal-дистрибутив Open Y.

en: Latest blog posts.
uk: Останні блоги.

en: Paragraph Blocks
uk: Блоки параграфів

en: WELCOME TO THE
uk: ЛАСКАВО ПРОСИМО ДО

en: PHONE
uk: ТЕЛЕФОН

en: Temporary URL
uk: Тимчасовий URL

en: Camp
uk: Табір

en: Sidebar content
uk: Вміст бічної панелі

en: Images Library
uk: Бібліотека зображень

en: Videos Library
uk: Бібліотека відео

en: Menu management page
uk: Сторінка керування меню

en: Add new menu item
uk: Додати новий пункт меню

en: Two Column
uk: Два стовпчики

en: Min Age
uk: Мін.вік

en: Physical Location
uk: Фізичне розташування

en: Provide a "Font Awesome" icon name, e.g. flag, car, info. Overrides image Icon.
uk: Вкажіть ім'я значка "Awesome", наприклад,  flag, car, info. Перевизначає значок зображення.

en: Small Banner
uk: Малий банер

en: Save taxonomy term
uk: Зберегти термін таксономії

en: 3rd party services
uk: Сторонні сервіси

en: Provides basic Daxko integration.
uk: Забезпечує основну інтеграцію з Daxko.

en: Camps
uk: Табори

en: Location Finder
uk: Пошуковик локацій

en: Locations page functionality
uk: Функціональність сторінки локацій

en: Location finder
uk: Пошуковик локацій

en: Location finder filters
uk: Фільтри пошуковика локацій

en: All locations
uk: Всі локації

en: 30 miles
uk: 30 миль

en: Complete registration
uk: Завершити реєстрацію

en: Unfortunately, selected branch doesn`t provide needed membership type. Please select other membership type or branch.
uk: Нажаль, обрана філія не надає необхідного типу членства. Будь-ласка, виберіть інший тип членства або філію.

en: Membership Calculator Block
uk: Блок калькулятора членства

en: Find the Membership That’s Best For You
uk: Знайдіть членство, що найбільше вам пасує

en: Your selected branch
uk: Вибрана вами філія

en: Your selected membership
uk: Вибране вами членство

en: Membership price:
uk: Вартість членства:

en: one time joining fee
uk: одноразова вступна платня

en: Example: 9am - 10pm
uk: Приклад: 9am - 10pm

en: Example: Thanksgiving Day
uk: Приклад: День подяки

en: Here is where you specify a branded colour schema for website.
uk: Тут ви можете обрати брендовану схему кольорів для веб-сайту.

en: Here is where you can see a preview of your new colour schema.
uk: Тут ви можете побачити попередній перегляд вашої нової схеми кольорів.

en: Provides custom entity for logging.
uk: Надає власну сутність для журналювання.

en: Logger Entity
uk: Сутність журналювальника

en: Add Logger Entity
uk: Додати журналювальну сутність

en: Add Logger Entity type
uk: Додати журналювальний тип сутності

en: Logger Entity list
uk: Список сутностей журналювальника

en: Logger Entity type
uk: Тип сутності журналювальника

en: List Logger Entity entities
uk: Перерахувати сутності журналювальника

en: List Logger Entity type (bundles)
uk: Перерахувати типи сутності Журналювальника (пакети)

en: Create new Logger Entity entities
uk: Створити нові сутності журналювальника

en: Administer Logger Entity entities
uk: Адміністрування сутностей журналювальника

en: Allow to access the administration form to configure Logger Entity entities.
uk: Надає доступ до адміністративної форми для налаштування сутностей журналювальника.

en: Delete Logger Entity entities
uk: Видалення сутностей журналювальника

en: Edit Logger Entity entities
uk: Редагування сутностей журналювальника

en: Access the Logger Entity overview page
uk: Доступ до оглядової сторінки сутностей журналювальника

en: View published Logger Entity entities
uk: Перегляд опублікованих сутностей журналювальника

en: View unpublished Logger Entity entities
uk: Перегляд неопублікованих сутностей журналювальника

en: Logger Entity type config
uk: Конфігурація типу сутності журналювальника

en: Logger Entity ID
uk: Ідентифікатор сутності журналювальника

en: The user ID of author of the Logger Entity entity.
uk: Ідентифікатор користувача, що є автором сутності журналювальника.

en: The name of the Logger Entity entity.
uk: Назва сутності журналювальника.

en: A boolean indicating whether the Logger Entity is published.
uk: Булева інформація, що вказує, чи опублікована сутність журналювальника.

en: Serialized data.
uk: Серіалізовані дані.

en: Please set location
uk: Будь ласка, встановіть локацію

en: Your membership gives you access to all YMCA branch locations!
uk: Ваше членство надає доступ до усіх філій YMCA!

en: 3rd Party Services
uk: Сторонні сервіси

en: Access admin structure page
uk: Доступ до адміністративної сторінки Структура

en: Grants access to structure page.
uk: Надання доступу до сторінки структури.
