Page Manager (8.x-4.0-rc2) - en to pt translation catalogue (55 entries)

en: Pages
pt: Páginas

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Type
pt: Tipo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Edit
pt: Editar

en: Weight
pt: Peso

en: Required
pt: Obrigatório

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Update
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: Add page
pt: Adicionar página

en: Page title
pt: Título da página

en: Add block
pt: Adicionar bloco

en: Page
pt: Página

en: General
pt: Geral

en: Optional
pt: Opcional

en: Add new page
pt: Adicionar nova página

en: Blocks
pt: Blocos

en: Delete block
pt: Eliminar bloco

en: Contexts
pt: Contextos

en: Path is required.
pt: O caminho é obrigatório.

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Page path
pt: Caminho da página

en: Context type
pt: Tipo de contexto

en: Variants
pt: Variações

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: No blocks in this region
pt: Sem blocos nesta região

en: Add variant
pt: Adicionar variante

en: Reorder variants
pt: Reordenar variantes

en: Variant type
pt: Tipo de variante

en: Optional features
pt: Funcionalidades opcionais

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
pt: Verifique todos os recursos opcionais necessários para que sejam apresentados os formulários para configurá-los. Se não os marcar aqui, ainda poderá utilizar esses recursos assim que a nova página for criada. Se não tiver a certeza, deixe-os desmarcados.

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: No context selected
pt: Nenhum contexto selecionado

en: Variant
pt: Variante

en: Update and save
pt: Actualizar e guardar

en: Weight for @block block
pt: Peso do bloco @block

en: The layout has been saved.
pt: O layout foi salvo.

en: Selection criteria
pt: Critério de seleção

en: Administer pages
pt: Administrar páginas

en: HTTP status code
pt: Código de estado HTTP

en: Manage pages.
pt: Gerir páginas.

en: Plugin ID
pt: ID do plugin

en: Context assignments
pt: Atribuições de contexto

en: Display variant
pt: Exibir variante

en: Selection logic
pt: Lógica de seleção

en: Add new context
pt: Adicionar novo contexto

en: Label of the context
pt: Legenda do contexto

en: Configure Required Context
pt: Configurar contexto obrigatório

en: Selection condition
pt: Condição da seleção
