Romello Skuggs (8.x-1.1) - en to pt translation catalogue (399 entries)

en: Title
pt: Título

en: Register
pt: Registro

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Email notification
pt: Notificação de email

en: Subscribe
pt: Assinar

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: Administration
pt: Administração

en: More
pt: Mais

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: view
pt: ver

en: File
pt: Arquivo

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Redefinir

en: Use count
pt: Usar contador

en: Message
pt: Mensagem

en: No log messages available.
pt: Nenhuma mensagem de registro disponível.

en: Image
pt: Imagem

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Help
pt: Ajuda

en: True
pt: Verdadeiro

en: Default
pt: Padrão

en: Summary
pt: Resumo

en: Archive
pt: Arquivar

en: Icon
pt: Ícone

en: Audio
pt: Áudio

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Teaser
pt: Chamada

en: Updated
pt: Atualizado

en: Attachment
pt: Anexo

en: Issue
pt: Ocorrência

en: Titles
pt: Títulos

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Files
pt: Arquivos

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Footer
pt: Rodapé

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Roles
pt: Papéis

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Last access
pt: Último acesso

en: Severity
pt: Severidade

en: Last update
pt: Última atualização

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Media
pt: Mídia

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Desc
pt: Decrescente

en: General
pt: Geral

en: Table
pt: Tabela

en: Start
pt: Iniciar

en: Role
pt: Papel

en: User login
pt: Login do usuário

en: Users
pt: Usuários

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pt: O site @site está em manutenção no momento. Voltamos daqui a pouco. Obrigado por sua compreensão.

en: Redirect
pt: Redirecionar

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Provider
pt: Provedor

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: Gender
pt: Gênero

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Member for
pt: Membro há

en: Front page
pt: Página inicial

en: Languages
pt: Idiomas

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: Days
pt: Dias

en: Months
pt: Meses

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: People
pt: Pessoas

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Glossary
pt: Glossário

en: Email confirmation
pt: E-mail de confirmação

en: Changed
pt: Alterado

en: Completed
pt: Concluído

en: 301 Moved Permanently
pt: 301 Movido Permanentemente

en: 307 Temporary Redirect
pt: 307 Temporariamente Redirecionado

en: User Profile
pt: Perfil de usuário

en: Relationship
pt: Relação

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Translations
pt: Traduções

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Sticky
pt: Destacado

en: Tabs
pt: Abas

en: Complete
pt: Concluído

en: Next Page >
pt: Próxima Página >

en: < Previous Page
pt: < Página Anterior

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Select
pt: Selecionar

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Used in
pt: Usado em

en: Permission
pt: Permissão

en: Grid
pt: Grade

en: 300 Multiple Choices
pt: 300 Múltiplas Escolhas

en: 302 Found
pt: 302 Encontrado

en: 303 See Other
pt: 303 Veja Outro

en: 304 Not Modified
pt: 304 Não Modificado

en: 305 Use Proxy
pt: 305 Usar Proxy

en: < Previous
pt: < Anterior

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Used
pt: Usado

en: Administrator
pt: Administrador

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
pt: Um usuário é considerado "online" pelo seguinte intervalo de tempo após última visita a uma página.

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Thank you for registering.
pt: Obrigado por se registrar.

en: Thank You
pt: Obrigado

en: Publish content
pt: Publicar conteúdo

en: Newest first
pt: Mais recente primeiro

en: Block type
pt: Tipo de bloco

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Upload new image
pt: Carregar nova imagem

en: Registration
pt: Registro

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Webform submissions
pt: Submissões do webform

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: No files available.
pt: Nenhum arquivo disponível.

en: Frontpage
pt: Página Inicial

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Upload date
pt: Data de envio

en: Email Notification
pt: Notificação por Email

en: Search index
pt: Índice de busca

en: Draft
pt: Rascunho

en: Save Draft
pt: Salvar rascunho

en: Yes/No
pt: Sim/Não

en: Thank you for your feedback.
pt: Obrigado pelo feedback.

en: Education
pt: Educação

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Who's new
pt: Novos membros

en: Delete redirect
pt: Remover um redirecionamento

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Who's online
pt: Quem está online

en: Apply filters
pt: Aplicar filtros

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Marital status
pt: Estado civil

en: Delete content
pt: Apagar conteúdo

en: Published status
pt: Status

en: Monthly archive
pt: Arquivamento mensal

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Recent content
pt: Conteúdo recente

en: Unpublish content
pt: Despublicar conteúdo

en: Make content sticky
pt: Destacar conteúdo

en: Make content unsticky
pt: Remover destaque do conteúdo

en: Promote content to front page
pt: Promover conteúdo para a página inicial

en: Remove content from front page
pt: Remover conteúdo da página inicial

en: Save content
pt: Salvar conteúdo

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerenciar conteúdo.

en: Time zones
pt: Fusos horários

en: Taxonomy term page
pt: Página de termo de taxonomia

en: No people available.
pt: Ninguém disponível.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
pt: Um administrador criou uma conta para você no site [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerenciar pessoas interagindo com seu site.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: No media available.
pt: Nenhuma mídia disponível.

en: Media browser
pt: Navegador de mídia

en: Geographic
pt: Geográfico

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Contact Us
pt: Contate-nos

en: Recent log messages
pt: Mensagens recentes do registro

en: Job Application
pt: Candidatura a Emprego

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerenciar contas de usuário, papéis e permissões.

en: Changed date
pt: Data de alteração

en: Asc
pt: Ascendente

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
pt: Submissão salva. Você pode retornar a esse formulário posteriormente e ele irá restaurar os valores atuais.

en: Industry
pt: Indústria

en: Master
pt: Principal

en: Animals
pt: Animais

en: 404 page not found
pt: 404 página não encontrada

en: Wide
pt: Largo

en: Media type
pt: Tipo de mídia

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: Original language
pt: Idioma original

en: Country codes
pt: Códigos de países

en: Select media
pt: Selecionar mídia

en: No submissions available.
pt: Nenhuma submissão disponível.

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end de @total

en: With selection
pt: Selecione a ação

en: Custom block library
pt: Biblioteca de blocos personalizados

en: Registering module
pt: Registrando módulo

en: Fallback date format
pt: Formato de data padrão

en: File usage
pt: Uso de arquivo

en: Thank you for subscribing.
pt: Obrigado por se inscrever.

en: Search result highlighting input
pt: Resultado da pesquisa destacando a entrada

en: A partially-completed form was found. Please complete the remaining portions.
pt: Um formulário parcialmente completo foi encontrado. Por favor, complete as partes restantes.

en: Media library
pt: Biblioteca de mídia

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
pt: Médio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
pt: D, d/m/Y - H:i

en: HTML Date
pt: Data HTML

en: HTML Datetime
pt: Data e hora HTML

en: HTML Month
pt: Mês HTML

en: HTML Time
pt: Hora HTML

en: HTML Week
pt: Semana HTML

en: HTML Year
pt: Ano HTML

en: HTML Yearless date
pt: Data HTML sem ano

en: Default long date
pt: Data longa padrão

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
pt: l, j \d\e F \d\e Y - H:i

en: Default medium date
pt: Data média padrão

en: Default short date
pt: Data curta padrão

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
pt: d/m/Y - H:i

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Block the selected user(s)
pt: Bloquear o(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Cancel the selected user account(s)
pt: Cancelar as contas dos usuários selecionados

en: Unblock the selected user(s)
pt: Desbloquear o(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
pt: Solicitação de cancelamento de conta para [user:display-name] em [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
pt: Novas informações de autenticação para [user:display-name] em [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
pt: Detalhes de conta para [user:display-name] em [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
pt: Detalhes de conta para [user:display-name] em [site:name] (aguardando aprovação de um administrador)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (aprovada)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (bloqueada)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (cancelada)

en: Links related to the active user account
pt: Links relacionados à conta do usuário ativo

en: Administrative task links
pt: Links de tarefas administrativas

en: Site information links
pt: Links de informações do site

en: Site section links
pt: Links de seções do site

en: User tool links, often added by modules
pt: Links de ferramentas de usuários, geralmente adicionados por módulos

en: Find and manage custom blocks.
pt: Encontre e gerencie blocos customizados.

en: Find and manage files.
pt: Encontrar e gerenciar arquivos.

en: All content, by month.
pt: Todo conteúdo, por mês.

en: Recent content.
pt: Conteúdo recente.

en: All content promoted to the front page.
pt: Todo o conteúdo promovido à página inicial.

en: All content, by letter.
pt: Todo conteúdo, por letra.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
pt: Conteúdo pertencente a um certo termo de taxonomia.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
pt: Mostrar uma lista das novas contas de usuários no site.

en: Who's online block
pt: Bloco Quem está online

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
pt: Mostra os nomes dos usuários ativos mais recentemente, e o número total de usuários ativos.

en: Max 1300x1300
pt: Máx 1300x1300

en: Max 2600x2600
pt: Máx 2600x2600

en: Max 325x325
pt: Máx 325x325

en: Max 650x650
pt: Máx 650x650

en: Narrow
pt: Estreito

en: Files overview
pt: Visão geral de arquivos

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
pt: Informação de uso de arquivo para {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
pt: Buscar e gerenciar conteúdo

en: Welcome to [site:name]
pt: Bem-vindo a [site:name]

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém

en: A list of new users
pt: Uma lista de novos usuários

en: There are currently @total users online.
pt: Atualmente há @total usuários online.

en: There are currently 0 users online.
pt: Atualmente há 0 usuários online.

en: A list of users that are currently logged in.
pt: Uma lista de usuários que estão autenticados atualmente.

en: Delete media
pt: Apagar mídia

en: Media name
pt: Nome da mídia

en: Entity browser
pt: Navegador de entidade

en: Back to form
pt: Voltar ao formulário

en: Country names
pt: Nomes de países

en: State codes
pt: Códigos de estado

en: State names
pt: Nomes de estados

en: State/Province codes
pt: Códigos de Estado/Província

en: State/Province names
pt: Nomes de Estados/Províncias

en: Is draft
pt: É rascunho

en: Please review your submission. Your submission is not complete until you press the "Submit" button!
pt: Por favor, revise a sua submissão. Sua submissão não estará completa até você pressionar o botão "Enviar"!

en: No more submissions are permitted.
pt: Não são permitidas novas submissões.

en: Thank you for applying.
pt: Obrigado por se inscrever.

en: Sunday: Sunday
    Monday: Monday
    Tuesday: Tuesday
    Wednesday: Wednesday
    Thursday: Thursday
    Friday: Friday
    Saturday: Saturday
pt: Domingo: Domingo
    Segunda: Segunda
    Terça: Terça
    Quarta: Quarta
    Quinta: Quinta
    Sexta: Sexta
    Sábado: Sábado

en: Male: Male
    Female: Female
pt: Masculino: Masculino
    Feminino: Feminino

en: Save media
pt: Salvar mídia

en: This form is confidential. You must <a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Log out</a> to submit it.
pt: Este formulário é confidencial. Você deve<a href="[site:login-url]/logout?destination=[current-page:url:relative]">Fazer log out</a> para poder enviar.

en: Likert: Agreement
pt: Likert: Acordo

en: Likert: Comparison
pt: Likert: Comparações

en: 1: Strongly Disagree
    2: Disagree
    3: Neutral
    4: Agree
    5: Strongly Agree
pt: 1: Discordo fortemente
    2: Discordo
    3: Nem concordo nem discordo
    4: Concordo
    5: Concordo fortemente

en: Likert: Importance
pt: Likert: Importância

en: 1: Not at all Important
    2: Somewhat Important
    3: Neutral
    4: Important
    5: Very Important
pt: 1: Nem um pouco importante
    2: Um pouco importante
    3: Neutro
    4: Importante
    5: Muito Importante

en: Likert: Satisfaction
pt: Likert: Satisfação

en: Likert: Ten Scale
pt: Likert: Escala de dez

en: 1: Definitely Not
    2: Probably Not
    3: Not Sure
    4: Probably
    5: Definitely
pt: 1: Certamente não
    2: Provavelmente não
    3: Talvez
    4: Provavelmente
    5: Certamente

en: Focal point
pt: Ponto Focal

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Sua conta em [site:name] foi ativada.
    
    Você pode efetuar o login clicando neste link, ou copiando e colando-o no seu navegador:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Este link pode ser usado apenas uma única vez, para efetuar o login e o levará para uma página onde você poderá definir sua senha.
    
    Depois de definir sua senha, você poderá fazer o login em [site:login-url] usando:
    
    Usuário: [user:account-name]
    Senha: Sua senha
    
    --  Equipe [site:name]

en: Publish media
pt: Publicar mídia

en: Unpublish media
pt: Despublicar mídia

en: January: January
    February: February
    March: March
    April: April
    May: May
    June: June
    July: July
    August: August
    September: September
    October: October
    November: November
    December: December
pt: Janeiro: Janeiro
    Fevereiro: Fevereiro
    Março: Março
    Abril: Abril
    Maio: Maio
    Junho: Junho
    Julho: Julho
    Agosto: Agosto
    Setembro: Setembro
    Outubro: Outubro
    Novembro: Novembro
    Dezembro: Dezembro

en: Employment status
pt: Situação de emprego

en: 'Full Time': 'Full Time'
    'Part Time': 'Part Time'
    'Military': 'Military'
    Unemployed: Unemployed
    Retired: Retired
pt: 'Tempo Integral': 'Tempo Integral'
    'Tempo Parcial': 'Tempo Parcial'
    'Militar': 'Militar'
    Desempregado: Desempregado
    Aposentado: Aposentado

en: Ethnicity
pt: Etnia

en: Likert: Quality
pt: Likert: Qualidade

en: 1: Poor
    2: Fair
    3: Good
    4: Very good
    5: Excellent
pt: 1: Ruim
    2: Razoável
    3: Bom
    4: Muito bom
    5: Excelente

en: Employee Evaluation
pt: Avaliação de Empregado

en: Job Seeker Profile
pt: Perfil de Candidato

en: Session Evaluation
pt: Avaliação da Sessão

en: Media Entity Browser
pt: Navegador de Entidade de Mídia

en: Unable to display this webform. Please contact the site administrator.
pt: Não foi possível exibir este webform. Por favor entre em contato com o administrador do site.

en: New submission added to [webform:title].
pt: Novas submissões foram adicionadas ao [webform:title].

en: A basic contact webform template.
pt: Um modelo de formulário de contato básico.

en: An employee evaluation webform template.
pt: Um webform modelo para avaliação de empregado.

en: An issue webform template.
pt: Um modelo de webform para ocorrência.

en: A job seeker profile webform template.
pt: Um modelo de webform para candidato a emprego.

en: A registration webform template.
pt: Um modelo de webform de registro.

en: A session evaluation webform template.
pt: Um modelo de formulário para avaliação de sessão.

en: A subscribe to mailing list webform template.
pt: Um modelo de webform para assinar lista de email.

en: A user profile webform template.
pt: Um template de webform para perfil de usuário.

en: Submitted on [webform_submission:created]
    Submitted by: [webform_submission:user]
    
    Submitted values are:
    [webform_submission:values]
pt: Submetido em [webform_submission:created]
    Submetido por: [webform_submission:user]
    
    Valores submetidos são:
    [webform_submission:values]

en: <p>Submitted on [webform_submission:created]</p>
    <p>Submitted by: [webform_submission:user]</p>
    <p>Submitted values are:</p>
    [webform_submission:values]
pt: <p>Submetido em [webform_submission:created]</p>
    <p>Submetido por: [webform_submission:user]</p>
    <p>Valores submetidos são:</p>
    [webform_submission:values]

en: Webform submission operations bulk form
pt: Formulário de operações em massa de submissões de webform

en: Delete submission
pt: Apagar submissão

en: meta_data_details:
      '#title': 'Issue Meta Data'
      '#type': details
      '#open': true
      meta_data_01:
        '#type': webform_flexbox
        title:
          '#type': textfield
          '#title': Title
          '#required': true
        project:
          '#type': select
          '#title': Project
          '#required': true
          '#options':
            'Project I': 'Project I'
            'Project II': 'Project II'
            'Project III': 'Project III'
      meta_data_02:
        '#type': webform_flexbox
        category:
          '#type': select
          '#title': Category
          '#required': true
          '#options':
            'Bug report': 'Bug report'
            Task: Task
            'Feature request': 'Feature request'
            'Support request': 'Support request'
            Plan: Plan
        priority:
          '#type': select
          '#title': Priority
          '#required': true
          '#options':
            4: Critical
            3: Major
            2: Normal
            1: Minor
        status:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Status
          '#required': true
          '#options':
            Active: Active
            'Needs work': 'Needs work'
            'Needs review': 'Needs review'
            'Reviewed & tested by the community': 'Reviewed & tested by the community'
            'Patch (to be ported)': 'Patch (to be ported)'
            Fixed: Fixed
            Postponed: Postponed
            'Postponed (maintainer needs more info)': 'Postponed (maintainer needs more info)'
            'Closed (duplicate)': 'Closed (duplicate)'
            'Closed (won''t fix)': 'Closed (won''t fix)'
            'Closed (works as designed)': 'Closed (works as designed)'
            'Closed (cannot reproduce)': 'Closed (cannot reproduce)'
            'Closed (outdated)': 'Closed (outdated)'
        version:
          '#type': webform_autocomplete
          '#title': Version
          '#required': true
          '#autocomplete_existing': true
        component:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Component
          '#required': true
          '#options':
            Code: Code
            Documentation: Documentation
            Miscellaneous: Miscellaneous
            'User interface': 'User interface'
        assigned:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': Assigned
          '#target_type': user
          '#selection_handler': 'default:user'
          '#selection_settings':
            include_anonymous: false
      meta_data_03:
        '#type': webform_flexbox
        tags:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': 'Issue Tags'
          '#description': 'Do <strong>NOT</strong> use tags for adding random keywords or duplicating any other fields.  Separate terms with a comma, not a space.'
          '#tags': true
          '#target_type': taxonomy_term
          '#selection_handler': 'default:taxonomy_term'
          '#selection_settings':
            target_bundles:
              tags: tags
            auto_create: 1
            auto_create_bundle: tags
    summary_and_relationshsips_details:
      '#title': 'Issue Summary'
      '#type': details
      '#open': true
      summary:
        '#type': text_format
        '#title': Summary
        '#description': 'An issue summary is a concise overview of a full issue report. Issue summaries need to be written if the issue has more than a few comments and/or an average developer cannot understand the subject matter after a few minutes of study. These summaries are key sources of information for core developers, patch reviewers and users who need to skim large amounts of issues and information quickly.'
    files_details:
      '#title': Files
      '#type': details
      '#open': true
      files:
        '#type': managed_file
        '#title': Files
        '#multiple': true
pt: meta_data_details:
      '#title': 'Informações da ocorrência'
      '#type': details
      '#open': true
      meta_data_01:
        '#type': webform_flexbox
        title:
          '#type': textfield
          '#title': Título
          '#required': true
        project:
          '#type': select
          '#title': Projeto
          '#required': true
          '#options':
            'Projeto I': 'Projeto I'
            'Projeto II': 'Projeto II'
            'Projeto III': 'Projeto III'
      meta_data_02:
        '#type': webform_flexbox
        category:
          '#type': select
          '#title': Categoria
          '#required': true
          '#options':
            'Relatório de Bugs': 'Relatório de Bugs'
            Task: Task
            'Solicitação de funcionalidade': 'Solicitação de funcionalidade'
            'Solicitação de suporte': 'Solicitação de suporte'
            Plano: Plano
        priority:
          '#type': select
          '#title': Prioridade
          '#required': true
          '#options':
            4: Crítica
            3: Major
            2: Normal
            1: Menor
        status:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Situação
          '#required': true
          '#options':
            Active: Ativo
            'Necessita trabalho': 'Necessita trabalho'
            'Necessita revisão': 'Necessita revisão'
            'Revisto e testado pela comunidade': 'Revisto e testado pela comunidade'
            'Patch (a ser portado)': 'Patch (a ser portado)'
            Corrigido: Corrigido
            Adiado: Adiado
            'Adiado (mantenedor necessita mais informações)': 'Adiado (mantenedor necessita mais informações)'
            'Fechado (duplicado)': 'Fechado (duplicado)'
            'Fechado (não corrigir)': 'Fechado (não corrigir)'
            'Fechado (funciona como especificado)': 'Fechado (funciona como especificado)'
            'Fechado (não pôde reproduzir)': 'Fechado (não pôde reproduzir)'
            'Fechado (desatualizado)': 'Fechado (desatualizado)'
        version:
          '#type': webform_autocomplete
          '#title': Versão
          '#required': true
          '#autocomplete_existing': true
        component:
          '#type': webform_select_other
          '#title': Component
          '#required': true
          '#options':
            Código: Código
            Documentação: Documentação
            Miscelâneo: Miscelâneo
            'User interface': 'Interface de Usuário'
        assigned:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': Atribuído
          '#target_type': user
          '#selection_handler': 'default:user'
          '#selection_settings':
            include_anonymous: false
      meta_data_03:
        '#type': webform_flexbox
        tags:
          '#type': entity_autocomplete
          '#title': 'Tags de Ocorrências'
          '#description': '<strong>Não</strong> use para palavras aleatórias ou para duplicar outros campos. Separe termos com vírgula, não espaço.'
          '#tags': true
          '#target_type': taxonomy_term
          '#selection_handler': 'default:taxonomy_term'
          '#selection_settings':
            target_bundles:
              tags: tags
            auto_create: 1
            auto_create_bundle: tags
    summary_and_relationshsips_details:
      '#title': 'Sumário da ocorrência'
      '#type': details
      '#open': true
      summary:
        '#type': text_format
        '#title': Sumário
        '#description': 'Um sumário de ocorrência é uma visão geral da ocorrência.Deve ser escrito se a ocorrência tem mais de alguns comentários e/ou um desenvolvedor médio não pode entender o assunto após alguns minutos de estudoEstes sumários são fontes inportantes de informações para desenvolvedores revisores e usuários que precisam passar por grandes volumes de ocorrências e informações rapidamente.'
    files_details:
      '#title': Arquivos
      '#type': details
      '#open': true
      files:
        '#type': managed_file
        '#title': Files
        '#multiple': true

en: Phone type
pt: Tipo de telefone

en: Home: Home
    Office: Office
    Cell: Cell
pt: Residencial: Residencial
    Trabalho: Trabalho
    Celular: Celular

en: This form has not yet been opened to submissions.
pt: Este formulário ainda não está aberto a submissões.

en: Demographic
pt: Demográfico

en: Star/Flag submission
pt: Incluir estrela/marcação na submissão

en: Unstar/unflag submission
pt: Remover estrela/marcação de submissão

en: Links related to Devel module.
pt: Links relacionados ao módulo Devel.

en: [webform:title]: Preview
pt: [webform:title]: Pré-visualização

en: Crop type used by Focal point module.
pt: Tipo de corte usado pelo módulo Focal point.

en: Please login to access the uploaded file.
pt: Por favor, autentique-se para acessar o arquivo carregado.

en: [webform_submission:submitted-to]: Submission #[webform_submission:serial]
pt: [webform_submission:submitted-to]: Submissão #[webform_submission:serial]

en: Use local files for reusable media.
pt: Use arquivos locais para mídia reutilizável.

en: Use local images for reusable media.
pt: Use imagens locais como mídias reutilizáveis.

en: A basic feedback template.
pt: Um modelo de feedback básico.

en: type:
      '#title': 'Type of Feedback'
      '#type': webform_radios_other
      '#required': true
      '#options':
        Comments: Comments
        'Report a Bug': 'Report a Bug'
        Questions: Questions
      '#options_display': side_by_side
    comments:
      '#title': 'Your Feedback'
      '#type': textarea
      '#required': true
    name:
      '#title': 'Your Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': 'Your Email'
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': 'Submit feedback'
pt: type:
      '#title': 'Tipo de feedback'
      '#type': webform_radios_other
      '#required': true
      '#options':
        Comments: Comentários
        'Reportar um bug': 'Reportar um bug'
        Questions: Questões
      '#options_display': side_by_side
    comments:
      '#title': 'Seu feedback'
      '#type': textarea
      '#required': true
    name:
      '#title': 'Nome'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': 'Your Email'
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Botões de envio'
      '#submit__label': 'Enviar feedback'

en: first_name:
      '#title': 'First Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    last_name:
      '#title': 'Last Name'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': Email
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Submit button(s)'
      '#submit__label': Subscribe
pt: first_name:
      '#title': 'Primeiro Nome'
      '#type': textfield
      '#required': true
    last_name:
      '#title': 'Sobrenome'
      '#type': textfield
      '#required': true
    email:
      '#title': Email
      '#type': email
      '#required': true
    actions:
      '#type': webform_actions
      '#title': 'Botões de enviar'
      '#submit__label': Subscribe

en: Please login to access this submission.
pt: Por favor, autentique-se para acessar esta submissão.

en: Unable to process this submission. Please contact the site administrator.
pt: Não foi possível processar esta submissão. Por favor, contate o administrador do site.

en: 1: 'Much Worse'
    2: 'Somewhat Worse'
    3: 'About the Same'
    4: 'Somewhat Better'
    5: 'Much Better'
pt: 1: 'Muito pior'
    2: 'Um pouco pior'
    3: 'Mais ou menos o mesmo'
    4: 'Um pouco melhor'
    5: 'Muito melhor'

en: There are no custom blocks available.
pt: Não existem blocos personalizados disponíveis.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
pt: Ainda não foi criado nenhum conteúdo para a página inicial.
    <br /> Siga o <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Guia do Usuário</a> para começar a construir seu site.

en: A locally hosted audio file.
pt: Um arquivo de áudio hospedado localmente.

en: A locally hosted video file.
pt: Um arquivo de vídeo hospedado localmente.

en: Name (A-Z)
pt: Nome (A-Z)

en: Name (Z-A)
pt: Nome (Z-A)

en: Please login to access this form.
pt: Por favor, autentique-se para acessar este formulário.

en: Indicates required field
pt: Indica campo requerido

en: This submission has been locked.
pt: Esta submissão pode ter sido travada.

en: This submission has been autofilled with your previous submission.
pt: Esta submissão foi preenchida automaticamente com sua submissão anterior.

en: High School: High School
    Associate Degree: Associate Degree
    Graduate or Professional Degree: Graduate or Professional Degree
    Some College: Some College
pt: Segundo grau: Segundo grau
    Profissionalizante: Profissionalizante
    Graduação: Graduação
    Especialização: Especialização
    Mestrado: Mestrado
    Doutorado: Doutorado

en: Cute Kittens
pt: Gatinhos fofinhos

en: Media Entity Browser thumbnail
pt: Navegador de entidade de miniaturas de mídia

en: No library items available.
pt: Não há itens de biblioteca disponíveis.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submission</a>.
pt: Você já submeteu este webform. <a href="#">Veja suas submissões anteriores</a>.

en: You have already submitted this webform. <a href="#">View your previous submissions</a>.
pt: Você já submeteu este webform. <a href="#">Veja suas submissões anteriores</a>.

en: Add the Administrator role to the selected user(s)
pt: Adicionar a função de Administrador ao(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Remove the Administrator role from the selected user(s)
pt: Remover a função de Administrador do(s) usuário(s) selecionado(s)

en: Remote video
pt: Vídeo remoto

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pt: Um vídeo hospedado remotamente no YouTube ou Vimeo.

en: Default webform submissions views.
pt: Views padrão de submissões de webform.

en: Embed: Default
pt: Embutir: Padrão

en: Display submissions.
pt: Exibir submissões.

en: Embed: Administer
pt: Embutir: Administrar

en: Administer submissions.
pt: Administrar submissões.

en: Embed: Manage
pt: Embutir: Gerenciar

en: Manage submissions.
pt: Gerenciar submissões.

en: Embed: Review
pt: Embutir: Revisão

en: Review submissions.
pt: Rever submissões.

en: overall:
      '#type': radios
      '#title': 'How was the session overall?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options': likert_quality
      '#required': true
    speaker:
      '#type': webform_likert
      '#title': 'Please rate the speaker''s…'
      '#questions':
        mastery: 'Mastery of this topic'
        presentation: 'Presentation skills'
        quality: 'Quality of slides and visual aids'
      '#answers': likert_quality
      '#na_answer': true
      '#required': true
    learn:
      '#type': radios
      '#title': 'Did you learn something in this session you can use in real life?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options':
        'Yes': 'Yes'
        'No': 'No'
        N/A: N/A
      '#required': true
    comments:
      '#type': textarea
      '#title': Comments
      '#description': 'What did you like most? What would you change? Advice for the speaker to make this session better?'
pt: overall:
      '#type': radios
      '#title': 'Como foi a sessão no geral?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options': likert_quality
      '#required': true
    speaker:
      '#type': webform_likert
      '#title': 'Sobre o palestrante, avalie…'
      '#questions':
        mastery: 'Domínio do assunto'
        presentation: 'Habilidade de apresentação'
        quality: 'Qualidade de slides e auxílios visuais'
      '#answers': likert_quality
      '#na_answer': true
      '#required': true
    learn:
      '#type': radios
      '#title': 'Você aprendeu alguma coisa nessa sessão que pode usar na vida real?'
      '#options_display': side_by_side
      '#options':
        'Sim': 'Sim'
        'Não': 'Não'
        N/A: N/A
      '#required': true
    comments:
      '#type': textarea
      '#title': Comments
      '#description': 'O que você mais gostou? O que mudaria? Que conselhos tem para o apresentador tornar essa sessão melhor?'

en: Lock submission
pt: Travar submissão

en: Unlock submission
pt: Destravar submissão

en: Widget (table)
pt: Widget (tabela)

en: Sorry… This form is closed to new submissions.
pt: Desculpe… Este formulário está fechado para novas submissões.

en: You have a pending draft for this webform. <a href="#">Load your pending draft</a>.
pt: Você tem um rascunho pendente para este webform. <a href="#">Carregar seu rascunho</a>.

en: You have pending drafts for this webform. <a href="#">View your pending drafts</a>.
pt: Você tem rascunhos pendentes para este formulário. <a href="#">Veja seus rascunhos pendentes</a>.

en: Choose existing media
pt: Escolher mídia existente

en: Media Entity Browser (Modal)
pt: Navegador de Entidade de Mídia (modal)

en: Request a Medical Appointment
pt: Solicitar Consulta Médica

en: A medical appointment request webform template.
pt: Um modelo para solicitação de consulta médica.
