Smart IP (all releases) - en to uk translation catalogue (3686 entries)

en: Delta
uk: Дельта

en: Location
uk: Місце розташування

en: Store
uk: Магазин

en: South Australia
uk: Південна Австралія

en: Down
uk: Вниз

en: Belize
uk: Беліз

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Mali
uk: Малі

en: Mexico
uk: Мексика

en: Monaco
uk: Монако

en: Niger
uk: Нігер

en: Panama
uk: Панама

en: San Marino
uk: Сан-Марино

en: Male
uk: Чоловіча

en: Saint Helena
uk: Острів Святої Єлени

en: Abkhazia
uk: Абхазія

en: Ajaria
uk: Аджарія

en: Bari
uk: Барі

en: Hokkaido
uk: Хоккайдо

en: Aomori
uk: Аоморі

en: Iwate
uk: Івате

en: Miyagi
uk: Міягі

en: Akita
uk: Акіта

en: Yamagata
uk: Ямаґата

en: Saitama
uk: Сайтама

en: Kanagawa
uk: Канагава

en: Niigata
uk: Нііґата

en: Toyama
uk: Тояма

en: Nagano
uk: Наґано

en: Mie
uk: Міє

en: Kyoto
uk: Кіото

en: Osaka
uk: Осака

en: Hyogo
uk: Хього

en: Nara
uk: Нара

en: Wakayama
uk: Вакаяма

en: Okayama
uk: Окаяма

en: Kagawa
uk: Каґава

en: Ehime
uk: Ехіме

en: Saga
uk: Саґа

en: Nagasaki
uk: Наґасакі

en: Kumamoto
uk: Кумамото

en: Oita
uk: Ойта

en: Miyazaki
uk: Міядзакі

en: Okinawa
uk: Окінава

en: Johor
uk: Джохор

en: Kedah
uk: Кедах

en: Kelantan
uk: Келантан

en: Kuala Lumpur
uk: Куала-Лумпур

en: Negeri Sembilan
uk: Неґері-Сембілан

en: Pahang
uk: Паханґ

en: Perak
uk: Перак

en: Perlis
uk: Перліс

en: Selangor
uk: Селанґор

en: Terengganu
uk: Теренггану

en: Labuan
uk: Лабуан

en: Sabah
uk: Сабах

en: Sarawak
uk: Саравак

en: Drenthe
uk: Дренте

en: Flevoland
uk: Флеволанд

en: Friesland
uk: Фрисландія

en: Gelderland
uk: Гелдерланд

en: Groningen
uk: Гронінген

en: Limburg
uk: Лімбург

en: Overijssel
uk: Оверейсел

en: Utrecht
uk: Утрехт

en: Zeeland
uk: Зеландія

en: Barking and Dagenham
uk: Баркінґ і Даґенгем

en: Barnet
uk: Барнет

en: Barnsley
uk: Барнслі

en: Bath and North East Somerset
uk: Бет і Північно-Східний Сомерсет

en: Bedfordshire
uk: Бедфордшир

en: Bexley
uk: Бекслі

en: Birmingham
uk: Бірмінгем

en: Blackburn with Darwen
uk: Блекберн і Дарвен

en: Blackpool
uk: Блекпул

en: Bolton
uk: Болтон

en: Bournemouth
uk: Борнмут

en: Bracknell Forest
uk: Брекнелл Форест

en: Bradford
uk: Бредфорд

en: Brent
uk: Брент

en: Brighton and Hove
uk: Брайтон і Гоув

en: Bromley
uk: Бромлі

en: Buckinghamshire
uk: Бакінгемшир

en: Bury
uk: Бері

en: Calderdale
uk: Калдердейл

en: Cambridgeshire
uk: Кембриджшир

en: Camden
uk: Кемден

en: Cheshire
uk: Чешир

en: Cornwall
uk: Корнуол

en: Croydon
uk: Кройдон

en: Cumbria
uk: Камбрія

en: Darlington
uk: Дарлінґтон

en: Derby
uk: Дербі

en: Derbyshire
uk: Дербішир

en: Devon
uk: Девон

en: Doncaster
uk: Донкастер

en: Dorset
uk: Дорсет

en: Durham
uk: Дарем

en: Ealing
uk: Ілінґ

en: East Riding of Yorkshire
uk: Східний Йоркширський Райдінг

en: East Sussex
uk: Східний Сассекс

en: Enfield
uk: Енфілд

en: Essex
uk: Ессекс

en: Gloucestershire
uk: Ґлостершир

en: Greenwich
uk: Грінвіч

en: Hackney
uk: Гекні

en: Halton
uk: Галтон

en: Hammersmith and Fulham
uk: Гамерсміт і Фулем

en: Hampshire
uk: Гемпшир

en: Haringey
uk: Герінґей

en: Harrow
uk: Гарроу

en: Hartlepool
uk: Гартлпул

en: Havering
uk: Гейверінґ

en: Hillingdon
uk: Гіллінґдон

en: Hounslow
uk: Гаунслоу

en: Isle of Wight
uk: Острів Вайт

en: Islington
uk: Ізлінґтон

en: Kensington and Chelsea
uk: Кенсінґтон і Челсі

en: Kent
uk: Кент

en: Kingston upon Thames
uk: Кінґстон-на-Темзі

en: Kirklees
uk: Керкліс

en: Knowsley
uk: Ноуслі

en: Lambeth
uk: Ламбет

en: Lancashire
uk: Ланкашир

en: Leeds
uk: Лідс

en: Leicester
uk: Лестер

en: Leicestershire
uk: Лестершир

en: Lewisham
uk: Луїшем

en: Lincolnshire
uk: Лінкольншир

en: Liverpool
uk: Ліверпуль

en: Luton
uk: Лутон

en: Manchester
uk: Манчестер

en: Medway
uk: Медвей

en: Merton
uk: Мертон

en: Middlesbrough
uk: Мідлсборо

en: Milton Keynes
uk: Мілтон-Кінз

en: Newcastle upon Tyne
uk: Ньюкасл-апон-Тайн

en: Newham
uk: Ньюем

en: Norfolk
uk: Норфолк

en: North East Lincolnshire
uk: Північно-східний Лінкольншир

en: North Lincolnshire
uk: Північний Лінкольншир

en: North Somerset
uk: Північний Сомерсет

en: North Tyneside
uk: Північний Тайнсайд

en: North Yorkshire
uk: Північний Йоркшир

en: Northamptonshire
uk: Нортгемптоншир

en: Northumberland
uk: Нортумберленд

en: Nottingham
uk: Ноттінгем

en: Nottinghamshire
uk: Ноттінгемшир

en: Oldham
uk: Олдем

en: Oxfordshire
uk: Оксфордшир

en: Peterborough
uk: Пітерборо

en: Plymouth
uk: Плімут

en: Poole
uk: Пул

en: Portsmouth
uk: Портсмут

en: Reading
uk: Редінг

en: Redbridge
uk: Редбрідж

en: Redcar and Cleveland
uk: Редкар і Клівленд

en: Richmond upon Thames
uk: Річмонд-на-Темзі

en: Rochdale
uk: Рочдейл

en: Rotherham
uk: Ротергем

en: Rutland
uk: Рутленд

en: Salford
uk: Солфорд

en: Sandwell
uk: Сендвелл

en: Sefton
uk: Сефтон

en: Sheffield
uk: Шеффілд

en: Shropshire
uk: Шропшир

en: Slough
uk: Слау

en: Solihull
uk: Солігалл

en: Somerset
uk: Сомерсет

en: South Gloucestershire
uk: Південний Ґлостершир

en: South Tyneside
uk: Південний Тайнсайд

en: Southampton
uk: Саутгемптон

en: Southend-on-Sea
uk: Саутенд-он-Сі

en: Southwark
uk: Саутерк

en: Staffordshire
uk: Стаффордшир

en: Stockport
uk: Стокпорт

en: Stockton-on-Tees
uk: Стоктон-он-Тіз

en: Stoke-on-Trent
uk: Сток-он-Трент

en: Suffolk
uk: Саффолк

en: Sunderland
uk: Сандерленд

en: Surrey
uk: Сюррей

en: Sutton
uk: Саттон

en: Swindon
uk: Свіндон

en: Tameside
uk: Теймсайд

en: Telford and Wrekin
uk: Телфорд і Рекін

en: Thurrock
uk: Таррек

en: Torbay
uk: Торбей

en: Tower Hamlets
uk: Тауер-Гамлетс

en: Trafford
uk: Траффорд

en: Wakefield
uk: Вейкфилд

en: Walsall
uk: Волсолл

en: Waltham Forest
uk: Волтем-Форест

en: Wandsworth
uk: Вондзворт

en: Warrington
uk: Воррінґтон

en: Warwickshire
uk: Ворікшир

en: West Berkshire
uk: Західний Беркшир

en: West Sussex
uk: Західний Сассекс

en: Westminster
uk: Вестмінстер

en: Wigan
uk: Віґан

en: Wiltshire
uk: Вілтшир

en: Windsor and Maidenhead
uk: Віндзор і Мейденгед

en: Wirral
uk: Віррел

en: Wokingham
uk: Вокінгем

en: Wolverhampton
uk: Вулвергемптон

en: Worcestershire
uk: Вустершир

en: York
uk: Йорк

en: Antrim
uk: Антрім

en: Ards
uk: Ардс

en: Armagh
uk: Арма

en: Ballymena
uk: Беллімена

en: Ballymoney
uk: Беллімані

en: Banbridge
uk: Бенбрідж

en: Belfast
uk: Белфаст

en: Carrickfergus
uk: Керрікфергюс

en: Castlereagh
uk: Каслрі

en: Coleraine
uk: Колрейн

en: Cookstown
uk: Кукстаун

en: Craigavon
uk: Крейґавон

en: Derry
uk: Деррі

en: Fermanagh
uk: Фермана

en: Larne
uk: Ларн

en: Limavady
uk: Лімаведі

en: Lisburn
uk: Лісбурн

en: Magherafelt
uk: Марафелт

en: Moyle
uk: Мойл

en: Newry and Mourne
uk: Ньюрі-і-Мурн

en: Newtownabbey
uk: Ньютаунаббі

en: North Down
uk: Північний Даун

en: Omagh
uk: Ома

en: Strabane
uk: Страбен

en: Aberdeenshire
uk: Абердіншир

en: Angus
uk: Ангус

en: Argyll and Bute
uk: Аргайл і Бьют

en: Clackmannanshire
uk: Клакманнаншир

en: Dumfries and Galloway
uk: Дамфріс і Галловей

en: East Ayrshire
uk: Східний Ершир

en: East Dunbartonshire
uk: Східний Данбартоншир

en: East Lothian
uk: Східний Лотіан

en: East Renfrewshire
uk: Східний Ренфрюшир

en: Eilean Siar
uk: Зовнішні Гебриди

en: Falkirk
uk: Фолкерк

en: Fife
uk: Файф

en: Highland
uk: Гайленд

en: Inverclyde
uk: Інверклайд

en: North Ayrshire
uk: Північний Ершир

en: North Lanarkshire
uk: Північний Ланаркшир

en: Perth and Kinross
uk: Перт-і-Кінросс

en: Midlothian
uk: Середній Лотіан

en: Moray
uk: Морей

en: Renfrewshire
uk: Ренфрюшир

en: Shetland Islands
uk: Шетландські Острови

en: South Ayrshire
uk: Південний Ершир

en: South Lanarkshire
uk: Південний Ланаркшир

en: Stirling
uk: Стерлінґ

en: West Dunbartonshire
uk: Західний Данбартоншир

en: West Lothian
uk: Західний Лотіан

en: Blaenau Gwent
uk: Блайнай-Ґвент

en: Bridgend
uk: Брідженд

en: Caerphilly
uk: Карфіллі

en: Cardiff
uk: Кардіфф

en: Carmarthenshire
uk: Кармартеншир

en: Ceredigion
uk: Кередігіон

en: Conwy
uk: Конві

en: Denbighshire
uk: Денбігшир

en: Flintshire
uk: Флінтшир

en: Gwynedd
uk: Гвінед

en: Isle of Anglesey
uk: Анґлсі, Острів

en: Merthyr Tydfil
uk: Мертір-Тідвіл

en: Monmouthshire
uk: Монмутшир

en: Neath Port Talbot
uk: Ніт-Порт-Толбот

en: Newport
uk: Ньюпорт

en: Pembrokeshire
uk: Пембрукшир

en: Powys
uk: Повіс

en: Swansea
uk: Свонсі

en: Torfaen
uk: Торван

en: Wrexham
uk: Рексем

en: Macau
uk: Макао

en: Maryland
uk: Меріленд

en: Montana
uk: Монтана

en: Western
uk: Західне

en: Mono
uk: Моно

en: Alberta
uk: Альберта

en: British Columbia
uk: Британська Колумбія

en: Manitoba
uk: Манітоба

en: New Brunswick
uk: Нью-Брансвїк

en: Northwest Territories
uk: Північно-західні території

en: Nova Scotia
uk: Нова Шотландія

en: Nunavut
uk: Нунавут

en: Ontario
uk: Онтаріо

en: Prince Edward Island
uk: Острів Принца Едварда

en: Quebec
uk: Квебек

en: Saskatchewan
uk: Саскачевань

en: Yukon Territory
uk: Територія Юкон

en: Andorra la Vella
uk: Андорра-ла-Велья

en: Canillo
uk: Канільйо

en: Encamp
uk: Енкамп

en: Escaldes-Engordany
uk: Ескальдес-Енгордань

en: La Massana
uk: Ла-Массана

en: Ordino
uk: Ордіно

en: Sant Julia de Loria
uk: Сант-Жулія-де-Лорія

en: Saint George
uk: Сент-Джордж

en: Saint John
uk: Сент-Джон

en: Saint Mary
uk: Санта-Марія

en: Saint Paul
uk: Сент-Пол

en: Saint Peter
uk: Сент-Пітер

en: Saint Philip
uk: Сент-Філіп

en: Barbuda
uk: Барбуда

en: Berat
uk: Берат

en: Diber
uk: Дібер

en: Durres
uk: Дуррес

en: Elbasan
uk: Ельбасан

en: Fier
uk: Фієрі

en: Gjirokaster
uk: Гірокастра

en: Korce
uk: Корча

en: Kukes
uk: Кукес

en: Lezhe
uk: Леже

en: Shkoder
uk: Шкодер

en: Tirane
uk: Тирана

en: Vlore
uk: Вльора

en: Aragatsotn
uk: Араґацотн

en: Ararat
uk: Арарат

en: Armavir
uk: Армавір

en: Geghark'unik'
uk: Ґегаркунік

en: Kotayk'
uk: Котайк

en: Lorri
uk: Лорі

en: Shirak
uk: Ширак

en: Syunik'
uk: Сюнік

en: Tavush
uk: Тавуш

en: Vayots' Dzor
uk: Вайоц-Дзор

en: Yerevan
uk: Єреван

en: Bengo
uk: Бенго

en: Bie
uk: Біє

en: Cabinda
uk: Кабінда

en: Cuanza Norte
uk: Північна Кванза

en: Cuanza Sul
uk: Південна Кванза

en: Cunene
uk: Кунене

en: Luanda
uk: Луанда

en: Lunda Norte
uk: Північна Лунда

en: Lunda Sul
uk: Південна Лунда

en: Moxico
uk: Мошико

en: Namibe
uk: Намібе

en: Uige
uk: Уїже

en: Zaire
uk: Заїре

en: Salta
uk: Сальта

en: Distrito Federal
uk: Федеральний округ

en: San Luis
uk: Сан-Луїс

en: Entre Rios
uk: Ентре-Ріос

en: La Rioja
uk: Ла-Ріоха

en: Santiago del Estero
uk: Сантьяго-дель-Естеро

en: Chaco
uk: Чако

en: San Juan
uk: Сан-Хуан

en: Catamarca
uk: Катамарка

en: La Pampa
uk: Ла-Пампа

en: Mendoza
uk: Мендоса

en: Misiones
uk: Місьйонес

en: Formosa
uk: Формоса

en: Neuquen
uk: Неукен

en: Rio Negro
uk: Ріо-Негро

en: Santa Fe
uk: Санта-Фе

en: Tucuman
uk: Тукуман

en: Chubut
uk: Чубут

en: Tierra del Fuego
uk: Вогняна Земля

en: Corrientes
uk: Коррієнтес

en: Cordoba
uk: Кордова

en: Jujuy
uk: Жужуй

en: Santa Cruz
uk: Санта-Круз

en: Eastern
uk: Східна

en: Burgenland
uk: Бургенланд

en: Karnten
uk: Каринтія

en: Niederosterreich
uk: Нижня Австрія

en: Oberosterreich
uk: Верхня Австрія

en: Salzburg
uk: Зальцбург

en: Steiermark
uk: Штирія

en: Tirol
uk: Тіроль

en: Vorarlberg
uk: Форарльберг

en: Wien
uk: Відень

en: Australian Capital Territory
uk: Австралійська столична територія

en: New South Wales
uk: Новий Південний Уельс

en: Northern Territory
uk: Північні території

en: Queensland
uk: Квінсленд

en: Tasmania
uk: Тасманія

en: Victoria
uk: Вікторія

en: Western Australia
uk: Західна Австралія

en: Ali Bayramli
uk: Ширван (Алі-Байрамли)

en: Abseron
uk: Апшеронський район

en: Agdam
uk: Агдамський район

en: Agstafa
uk: Агстафинський район

en: Agsu
uk: Агсуйський район

en: Astara
uk: Астаринський район

en: Baki
uk: Баку

en: Beylaqan
uk: Бейлаґанський район

en: Bilasuvar
uk: Білясуварський район

en: Cabrayil
uk: Джебраїльський район

en: Daskasan
uk: Дашкесанський район

en: Davaci
uk: Шабранський район (кол.Девічі)

en: Fuzuli
uk: Фізулинський район

en: Ganca
uk: Гянджа

en: Gadabay
uk: Кедабекський район

en: Goranboy
uk: Геранбойський район

en: Goycay
uk: Гейчайський район

en: Haciqabul
uk: Аджикабульский район

en: Imisli
uk: Імішлінський район

en: Ismayilli
uk: Ісмаїллинський район

en: Kalbacar
uk: Кельбаджарський район

en: Kurdamir
uk: Кюрдамирський район

en: Lankaran
uk: Ленкоранський район

en: Lacin
uk: Лачинський район

en: Lerik
uk: Лерікський район

en: Masalli
uk: Масаллинський район

en: Mingacevir
uk: Мінгечаур

en: Naftalan
uk: Нафталан

en: Neftcala
uk: Нефтечалинський район

en: Oguz
uk: Огузький район

en: Qabala
uk: Ґабалинський район

en: Qax
uk: Ґахський район

en: Qazax
uk: Ґазаський район

en: Qobustan
uk: Ґобустанський район

en: Quba
uk: Ґубинський район

en: Qubadli
uk: Кубатлинський район

en: Qusar
uk: Ґусарський район

en: Saki
uk: Шекінський район

en: Saatli
uk: Саатлинський район

en: Sabirabad
uk: Сабірабадський район

en: Salyan
uk: Сальянський район

en: Sumqayit
uk: Сумгаїт

en: Samaxi
uk: Самухський район

en: Samkir
uk: Шамкірський район

en: Samux
uk: Самухський район

en: Siyazan
uk: Сіазанський район

en: Susa
uk: Шушинський район

en: Tartar
uk: Тертерський район

en: Tovuz
uk: Товузький район

en: Ucar
uk: Уджарський район

en: Xankandi
uk: Ханкенді

en: Xacmaz
uk: Хачмазький район

en: Xanlar
uk: Гейгельський район (кол.Шамлар)

en: Xizi
uk: Хизинський район

en: Xocali
uk: Ходжалинський район

en: Xocavand
uk: Ходжавендський район

en: Yardimli
uk: Ярдимлинський район

en: Yevlax
uk: Євлахський район

en: Zangilan
uk: Зангеланський район

en: Zaqatala
uk: Загатальський район

en: Zardab
uk: Зардобський район

en: Naxcivan
uk: Нахічевань

en: Christ Church
uk: Крайст-Черч

en: Saint Andrew
uk: Сент-Ендрю

en: Saint James
uk: Сент-Джеймс

en: Saint Joseph
uk: Сент-Джозеф

en: Saint Lucy
uk: Сент-Люсі

en: Saint Michael
uk: Сент-Майкл

en: Saint Thomas
uk: Сент-Томас

en: Barisal
uk: Барісал

en: Chittagong
uk: Чіттаґонґ

en: Dhaka
uk: Дака

en: Khulna
uk: Кхулна

en: Rajshahi
uk: Раджшахі

en: Sylhet
uk: Сілет

en: Antwerpen
uk: Антверпен

en: Oost-Vlaanderen
uk: Східна Фландрія

en: West-Vlaanderen
uk: Західна Фландрія

en: Brabant Wallon
uk: Валлонський Брабант

en: Hainaut
uk: Ено

en: Liege
uk: Льєж

en: Namur
uk: Намюр

en: Bale
uk: Бале

en: Bam
uk: Бам

en: Banwa
uk: Банва

en: Bazega
uk: Базега

en: Bougouriba
uk: Бугуріба

en: Boulgou
uk: Булгу

en: Boulkiemde
uk: Булькіємде

en: Ganzourgou
uk: Ганзургу

en: Gnagna
uk: Няня

en: Gourma
uk: Ґурма

en: Houet
uk: Уе

en: Ioba
uk: Іоба

en: Kadiogo
uk: Кадіого

en: Kenedougou
uk: Кенедугу

en: Komondjari
uk: Комонджарі

en: Kompienga
uk: Комп'єнга

en: Kossi
uk: Коссі

en: Koulpelogo
uk: Кульпелого

en: Kouritenga
uk: Курітенга

en: Kourweogo
uk: Курвеого

en: Leraba
uk: Лераба

en: Loroum
uk: Лорум

en: Mouhoun
uk: Мухун

en: Namentenga
uk: Наментенга

en: Nayala
uk: Наяла

en: Noumbiel
uk: Нумб'єль

en: Oubritenga
uk: Убрітенга

en: Oudalan
uk: Удалан

en: Passore
uk: Пассоре

en: Poni
uk: Поні

en: Sanguie
uk: Сангіє

en: Sanmatenga
uk: Санматенга

en: Seno
uk: Сено

en: Sissili
uk: Сиссілі

en: Soum
uk: Сум

en: Sourou
uk: Суру

en: Tapoa
uk: Тапоа

en: Tuy
uk: Тюї

en: Yagha
uk: Яга

en: Yatenga
uk: Ятенга

en: Ziro
uk: Зіро

en: Zondoma
uk: Зондома

en: Zoundweogo
uk: Зундвеого

en: Blagoevgrad
uk: Благоєвградська область

en: Burgas
uk: Бургаська область

en: Varna
uk: Варненська область

en: Veliko Turnovo
uk: Великотирновська область

en: Vidin
uk: Видинська область

en: Vratsa
uk: Врачанська область

en: Gabrovo
uk: Габровська область

en: Dobrich
uk: Добричська область

en: Kurdzhali
uk: Кирджалійська область

en: Kyustendil
uk: Кюстендильська область

en: Lovech
uk: Ловечська область

en: Pazardzhik
uk: Пазарджицька область

en: Pernik
uk: Перницька область

en: Pleven
uk: Плевенська область

en: Plovdiv
uk: Пловдивська область

en: Razgrad
uk: Разградська область

en: Ruse
uk: Русенська область

en: Silistra
uk: Силістрійська область

en: Sliven
uk: Слівенська область

en: Smolyan
uk: Смолянська область

en: Stara Zagora
uk: Старозагорська область

en: Turgovishte
uk: Тирговиштська область

en: Khaskovo
uk: Хасковська область

en: Shumen
uk: Шуменська область

en: Yambol
uk: Ямбольська область

en: Central
uk: Центральний округ

en: Northern
uk: Північна

en: Southern
uk: Південний

en: Bubanza
uk: Бубанза

en: Bujumbura
uk: Бужумбура

en: Bururi
uk: Бурурі

en: Cankuzo
uk: Канкузо

en: Cibitoke
uk: Кібітоке

en: Gitega
uk: Гітега

en: Karuzi
uk: Карузі

en: Kayanza
uk: Кайанза

en: Kirundo
uk: Кірундо

en: Makamba
uk: Макамба

en: Muramvya
uk: Мурамвія

en: Muyinga
uk: Муйінга

en: Mwaro
uk: Мваро

en: Ngozi
uk: Нгозі

en: Rutana
uk: Рутана

en: Ruyigi
uk: Руїгі

en: Alibori
uk: Аліборі

en: Atakora
uk: Атакора

en: Atlantique
uk: Атлантичний департамент

en: Borgou
uk: Боргу

en: Collines
uk: Коллін

en: Donga
uk: Донга

en: Kouffo
uk: Куффо

en: Littoral
uk: Літораль

en: Oueme
uk: Веме

en: Plateau
uk: Плато

en: Zou
uk: Зу

en: Devonshire
uk: Девоншир

en: Hamilton
uk: Гамільтон

en: Paget
uk: Пейджет

en: Pembroke
uk: Пембрук

en: Saint George's
uk: Сент-Джорджс

en: Sandys
uk: Сендіс

en: Warwick
uk: Ворік

en: Belait
uk: Белайт

en: Brunei and Muara
uk: Бруней-Муара

en: Temburong
uk: Тембуронг

en: Tutong
uk: Тутонг

en: Acre
uk: Акре

en: Alagoas
uk: Алагоас

en: Amazonas
uk: Амазонас

en: Amapa
uk: Амапа

en: Bahia
uk: Баїя

en: Ceara
uk: Сеара

en: Espirito Santo
uk: Еспіріту-Санту

en: Goias
uk: Гояс

en: Maranhao
uk: Мараньян

en: Minas Gerais
uk: Мінас-Жерайс

en: Mato Grosso do Sul
uk: Мату-Гросу-ду-Сул

en: Mato Grosso
uk: Мату-Гросу

en: Para
uk: Пара

en: Paraiba
uk: Параїба

en: Pernambuco
uk: Пернамбуко

en: Piaui
uk: Піауї

en: Parana
uk: Парана

en: Rio de Janeiro
uk: Ріо-де-Жанейро

en: Rio Grande do Norte
uk: Ріу-Гранде-ду-Норті

en: Rondonia
uk: Рондонія

en: Roraima
uk: Рораїма

en: Rio Grande do Sul
uk: Ріу-Гранде-ду-Сул

en: Santa Catarina
uk: Санта-Катаріна

en: Sergipe
uk: Сержипі

en: Sao Paulo
uk: Сан-Паулу

en: Tocantins
uk: Токантінс

en: Bimini
uk: Біміні

en: Cat Island
uk: Острів Кет

en: Exuma
uk: Ексума

en: Harbour Island
uk: Острів Гарбор

en: Inagua
uk: Інагуа

en: Long Island
uk: Лонг-Айленд

en: Mayaguana
uk: Маягуана

en: Ragged Island
uk: Острів Реггід

en: San Salvador
uk: Сан-Сальвадор

en: Bumthang
uk: Бумтанг

en: Mongar
uk: Монгар

en: Paro
uk: Паро

en: Punakha
uk: Пунакха

en: Thimphu
uk: Тхімпху

en: Ghanzi
uk: Ганзі

en: Kgalagadi
uk: Кгалагаді

en: Kgatleng
uk: Кгатленг

en: Kweneng
uk: Квененг

en: Bas-Congo
uk: Бас-Конго

en: Bandundu
uk: Бандунду

en: Equateur
uk: Екваторіальна провінція

en: Katanga
uk: Катанга

en: Kasai-Oriental
uk: Східне Касаї

en: Kinshasa
uk: Кіншаса

en: Maniema
uk: Манієма

en: Nord-Kivu
uk: Північне Ківу

en: Orientale
uk: Орієнтале

en: Sud-Kivu
uk: Південне Ківу

en: Bamingui-Bangoran
uk: Бамінгуї-Бангоран

en: Basse-Kotto
uk: Нижнє Котто

en: Haute-Kotto
uk: Верхнє Котто

en: Haut-Mbomou
uk: Верхнє Мбому

en: Kemo
uk: Кемо

en: Lobaye
uk: Лобає

en: Mbomou
uk: Мбому

en: Nana-Mambere
uk: Нана-Мамбере

en: Ouaka
uk: Уака

en: Ouham
uk: Уам

en: Ouham-Pende
uk: Уам-Пенде

en: Nana-Grebizi
uk: Нана-Гребізі

en: Sangha-Mbaere
uk: Санга-Мбаере

en: Bangui
uk: Бангі

en: Bouenza
uk: Буенза

en: Brazzaville
uk: Браззавіль

en: Cuvette
uk: Кювет

en: Cuvette-Ouest
uk: Західний Кювет

en: Kouilou
uk: Куїлу

en: Lekoumou
uk: Лекуму

en: Likouala
uk: Лікоуала

en: Niari
uk: Ніарі

en: Plateaux
uk: Плато

en: Pool
uk: Пул

en: Sangha
uk: Санга

en: Zurich
uk: Цюріх

en: Bern
uk: Берн

en: Uri
uk: Адреса ресурсу

en: Schwyz
uk: Швіц

en: Obwalden
uk: Обвальден

en: Nidwalden
uk: Нідвальден

en: Glarus
uk: Гларус

en: Zug
uk: Цуг

en: Fribourg
uk: Фрібург

en: Solothurn
uk: Золотурн

en: Basel-Stadt
uk: Базель-Штадт

en: Basel-Landschaft
uk: Базель-Ланд

en: Schaffhausen
uk: Шаффгаузен

en: Graubunden
uk: Граубюнден

en: Aargau
uk: Ааргау

en: Thurgau
uk: Тургау

en: Ticino
uk: Тічіно

en: Vaud
uk: Во

en: Valais
uk: Вале

en: Jura
uk: Юра

en: Abidjan
uk: Абіджан

en: Sassandra
uk: Сасандра

en: Beijing
uk: Пекін

en: Tianjin
uk: Тяньцзінь

en: Hebei
uk: Хебей

en: Shanxi
uk: Шаньсі

en: Nei Mongol
uk: Внутрішня Монголія

en: Liaoning
uk: Ляонін

en: Jilin
uk: Цзілінь

en: Heilongjiang
uk: Хейлунцзян

en: Shanghai
uk: Шанхай

en: Jiangsu
uk: Цзянсу

en: Zhejiang
uk: Чжецзян

en: Anhui
uk: Аньхой

en: Fujian
uk: Фуцзянь

en: Jiangxi
uk: Цзянсі

en: Shandong
uk: Шаньдун

en: Henan
uk: Хенань

en: Hubei
uk: Хубей

en: Hunan
uk: Хунань

en: Guangdong
uk: Гуандун

en: Guangxi
uk: Гуаньсі-Чжуанський автономний район

en: Hainan
uk: Хайнань

en: Sichuan
uk: Сичуань

en: Guizhou
uk: Гуйчжоу

en: Yunnan
uk: Юнань

en: Shaanxi
uk: Шеньсі

en: Gansu
uk: Ганьсу

en: Qinghai
uk: Цінхай

en: Ningxia
uk: Нінся-Хуейський автономний округ

en: Xinjiang
uk: Сінцзянь-Уйгурський автономний округ

en: Chongqing
uk: Чунцін

en: Antioquia
uk: Антіокія

en: Arauca
uk: Араука

en: Atlantico
uk: Атлантіко

en: Bolivar
uk: Болівар

en: Boyaca
uk: Бояка

en: Caldas
uk: Кальдас

en: Caqueta
uk: Какета

en: Casanare
uk: Касанаре

en: Cauca
uk: Каука

en: Cesar
uk: Сесар

en: Choco
uk: Чоко

en: Cundinamarca
uk: Кундінамарка

en: Guainia
uk: Гуайнія

en: Guaviare
uk: Гуав'яре

en: Huila
uk: Уїла

en: Magdalena
uk: Магдалена

en: Meta
uk: Мета

en: Narino
uk: Наріньо

en: Norte de Santander
uk: Норте-де-Сантандер

en: Putumayo
uk: Путумайо

en: Quindio
uk: Кіндіо

en: Risaralda
uk: Рісаральда

en: San Andres y Providencia
uk: Сан-Андрес-і-Провіденсія

en: Santander
uk: Сантандер

en: Sucre
uk: Сукре

en: Tolima
uk: Толіма

en: Valle del Cauca
uk: Вальє-дель-Каука

en: Vaupes
uk: Ваупес

en: Vichada
uk: Вічада

en: Alajuela
uk: Алагуела

en: Cartago
uk: Картаго

en: Guanacaste
uk: Гуанакасте

en: Heredia
uk: Гередія

en: Limon
uk: Лимон

en: Puntarenas
uk: Пунтаренас

en: San Jose
uk: Сан-Хосе

en: Kosovo
uk: Косово

en: Vojvodina
uk: Воєводіна

en: Isla de la Juventud
uk: Ісла-де-ла-Хувентуд

en: Pinar del Rio
uk: Пінар-дель-Ріо

en: La Habana
uk: Гавана

en: Matanzas
uk: Матанзас

en: Cienfuegos
uk: Сьєнфуегос

en: Villa Clara
uk: Вілья-Клара

en: Sancti Spiritus
uk: Санкті-Спірітус

en: Ciego de Avila
uk: Сьєго-де-Авіла

en: Camaguey
uk: Камагуей

en: Las Tunas
uk: Лас-Тунас

en: Granma
uk: Гранма

en: Holguin
uk: Ольгін

en: Santiago de Cuba
uk: Сантьяго-де-Куба

en: Guantanamo
uk: Гуантанамо

en: Boa Vista
uk: Боавішта

en: Brava
uk: Брава

en: Maio
uk: Майо

en: Mosteiros
uk: Мостейрос

en: Paul
uk: Паул

en: Praia
uk: Прая

en: Ribeira Grande
uk: Рібейра-Гранде

en: Sal
uk: Сал

en: Sao Domingos
uk: Сан-Домінгос

en: Sao Filipe
uk: Сан-Філіпе

en: Sao Nicolau
uk: Сан-Ніколау

en: Sao Vicente
uk: Сан-Вісенті

en: Tarrafal
uk: Таррафал

en: Famagusta
uk: Фамагуста

en: Kyrenia
uk: Кіренія

en: Larnaca
uk: Ларнака

en: Limassol
uk: Лімасол

en: Nicosia
uk: Нікосія

en: Paphos
uk: Пафос

en: Brandenburg
uk: Бранденбург

en: Berlin
uk: Берлін

en: Bayern
uk: Баварія

en: Bremen
uk: Бремен

en: Hessen
uk: Гессен

en: Hamburg
uk: Гамбург

en: Mecklenburg-Vorpommern
uk: Мекленбург-Західна Померанія

en: Niedersachsen
uk: Нижня Саксонія

en: Nordrhein-Westfalen
uk: Північна Рейн-Вестфалія

en: Rheinland-Pfalz
uk: Рейнланд-Пфальц

en: Schleswig-Holstein
uk: Шлезвіг-Гольштейн

en: Saarland
uk: Саар

en: Sachsen
uk: Саксонія

en: Sachsen-Anhalt
uk: Саксонія-Ангальт

en: Dikhil
uk: Дікіль

en: Obock
uk: Обок

en: Tadjoura
uk: Таджура

en: Frederiksborg
uk: Фредеріксборг

en: Roskilde
uk: Роскілле

en: Storstrom
uk: Сторстрьом

en: Ribe
uk: Рібе

en: Vejle
uk: Вайле

en: Viborg
uk: Віборг

en: Arhus
uk: Орхус

en: Bornholm
uk: Борнгольм

en: Distrito Nacional
uk: Національний округ

en: Azua
uk: Асуа

en: Baoruco
uk: Баоруко

en: Barahona
uk: Бараона

en: Dajabon
uk: Дахабон

en: Duarte
uk: Дуарте

en: Elias Pina
uk: Еліас-Пінья

en: Espaillat
uk: Еспаят

en: Hato Mayor
uk: Ато-Майор

en: Independencia
uk: Індепенденсія

en: La Altagracia
uk: Ла-Алтаграсія

en: La Romana
uk: Ла-Романа

en: La Vega
uk: Ла-Вега

en: Maria Trinidad Sanchez
uk: Марія-Тринідад-Санчез

en: Monsenor Nouel
uk: Монсеньйор-Новель

en: Monte Cristi
uk: Монте-Кристі

en: Monte Plata
uk: Монте-Плата

en: Pedernales
uk: Педерналес

en: Puerto Plata
uk: Пуерто-Плата

en: Salcedo
uk: Салкедо

en: Samana
uk: Самана

en: Sanchez Ramirez
uk: Санчес-Рамірес

en: San Cristobal
uk: Сан-Крістобаль

en: San Jose de Ocoa
uk: Сан-Хосе-де-Окоа

en: Santiago
uk: Сантьяго

en: Santiago Rodriguez
uk: Сантьяго-Родрігес

en: Santo Domingo
uk: Санто-Домінго

en: Valverde
uk: Вальверде

en: Adrar
uk: Адрар

en: Ain Defla
uk: Айн-Дефля

en: Ain Temouchent
uk: Айн-Темушент

en: Alger
uk: Алжир

en: Annaba
uk: Аннаба

en: Batna
uk: Батна

en: Bechar
uk: Бешар

en: Bejaia
uk: Беджая

en: Biskra
uk: Біскра

en: Blida
uk: Бліда

en: Bordj Bou Arreridj
uk: Бордж-Бу-Аррерідж

en: Bouira
uk: Буїра

en: Boumerdes
uk: Бумердес

en: Chlef
uk: Шлеф

en: Constantine
uk: Константіна

en: Djelfa
uk: Джельфа

en: El Bayadh
uk: Ель-Баяд

en: El Oued
uk: Ель-Уед

en: El Tarf
uk: Ат-Тарф

en: Ghardaia
uk: Гардая

en: Guelma
uk: Гельма

en: Illizi
uk: Іллізі

en: Jijel
uk: Джиджель

en: Khenchela
uk: Хеншела

en: Laghouat
uk: Лагуат

en: Medea
uk: Медея

en: Mila
uk: Міла

en: Mostaganem
uk: Мостаганем

en: Naama
uk: Наама

en: Oran
uk: Оран

en: Ouargla
uk: Уаргла

en: Relizane
uk: Релізана

en: Saida
uk: Саїда

en: Setif
uk: Сетіф

en: Sidi Bel Abbes
uk: Сіді-Бель-Аббес

en: Skikda
uk: Скікда

en: Souk Ahras
uk: Сук-Ахрас

en: Tamanghasset
uk: Таманрассет

en: Tebessa
uk: Тебесса

en: Tiaret
uk: Тіарет

en: Tindouf
uk: Тіндуф

en: Tipaza
uk: Тіпаза

en: Tissemsilt
uk: Тиссемсілт

en: Tizi Ouzou
uk: Тізі-Узу

en: Tlemcen
uk: Тлемсен

en: Azuay
uk: Асуай

en: Carchi
uk: Карчі

en: Orellana
uk: Орельяна

en: Esmeraldas
uk: Есмеральдас

en: Canar
uk: Каньяр

en: Guayas
uk: Гуаяс

en: Chimborazo
uk: Чимборасо

en: Imbabura
uk: Імбабура

en: Loja
uk: Лоха

en: Manabi
uk: Манабі

en: Napo
uk: Напо

en: El Oro
uk: Ель-Оро

en: Pichincha
uk: Пічінча

en: Los Rios
uk: Лос-Ріос

en: Morona-Santiago
uk: Морона-Сантьяго

en: Tungurahua
uk: Тунґурагуа

en: Sucumbios
uk: Сукумбіос

en: Galapagos
uk: Галапагос

en: Cotopaxi
uk: Котопахі

en: Pastaza
uk: Пастаза

en: Zamora-Chinchipe
uk: Самора-Чінчіпе

en: Ad Daqahliyah
uk: Дакахлія

en: Al Bahr al Ahmar
uk: Червоне Море

en: Al Buhayrah
uk: Бухейра

en: Al Fayyum
uk: Файюм

en: Al Gharbiyah
uk: Гарбія

en: Al Iskandariyah
uk: Александрія

en: Al Isma'iliyah
uk: Ісмаїлія

en: Al Jizah
uk: Гіза

en: Al Minufiyah
uk: Мінуфія

en: Al Minya
uk: Ель-Мінья

en: Al Qahirah
uk: Каїр

en: Al Qalyubiyah
uk: Кальюбія

en: Al Wadi al Jadid
uk: Нова Долина

en: Ash Sharqiyah
uk: Еш-Шаркійя

en: As Suways
uk: Суец

en: Aswan
uk: Асуан

en: Asyut
uk: Асьют

en: Bani Suwayf
uk: Бені-Суейф

en: Bur Sa'id
uk: Порт-Саїд

en: Dumyat
uk: Дум'ят

en: Janub Sina'
uk: Південний Синай

en: Kafr ash Shaykh
uk: Кафр-еш-Шейх

en: Matruh
uk: Матрух

en: Qina
uk: Кена

en: Shamal Sina'
uk: Північний Синай

en: Suhaj
uk: Согаґ

en: Asturias
uk: Астурія

en: Cantabria
uk: Кантабрія

en: Granada
uk: Гранада

en: Leon
uk: Леон

en: Madrid
uk: Мадрид

en: Murcia
uk: Мурсія

en: Navarra
uk: Наварра

en: Toledo
uk: Толедо

en: Afar
uk: Афар

en: Amhara
uk: Амхара

en: Somali
uk: Сомалі

en: Tigray
uk: Тиграй

en: Dire Dawa
uk: Дире-Дауа

en: Rotuma
uk: Ротума

en: Chuuk
uk: Чуук

en: Kosrae
uk: Косре

en: Pohnpei
uk: Понпеї

en: Yap
uk: Яп

en: Nord
uk: Північний регіон

en: Estuaire
uk: Естуер

en: Haut-Ogooue
uk: Верхнє Огове

en: Moyen-Ogooue
uk: Середнє Огове

en: Ngounie
uk: Нгуні

en: Nyanga
uk: Ньянга

en: Ogooue-Ivindo
uk: Огове-Івіндо

en: Ogooue-Lolo
uk: Огове-Лоло

en: Ogooue-Maritime
uk: Огове-Марітім

en: Woleu-Ntem
uk: Волю-Нтем

en: Saint David
uk: Сент-Девід

en: Saint Mark
uk: Сент-Марк

en: Saint Patrick
uk: Сент-Патрік

en: Banjul
uk: Банджул

en: Lower River
uk: Нижня Ріка

en: Central River
uk: Центральна Ріка

en: North Bank
uk: Північний Берег

en: Upper River
uk: Верхня Ріка

en: Conakry
uk: Конакрі

en: Beyla
uk: Бейла

en: Boffa
uk: Боффа

en: Boke
uk: Боке

en: Coyah
uk: Коя

en: Dabola
uk: Дабола

en: Dalaba
uk: Далаба

en: Dinguiraye
uk: Дінгуїрає

en: Dubreka
uk: Дюбрека

en: Faranah
uk: Фарана

en: Forecariah
uk: Форекарія

en: Fria
uk: Фрія

en: Gaoual
uk: Гауаль

en: Gueckedou
uk: Гекеду

en: Kankan
uk: Канкан

en: Kerouane
uk: Керуане

en: Kindia
uk: Кіндія

en: Kissidougou
uk: Кіссідугу

en: Koubia
uk: Кубья

en: Koundara
uk: Кундара

en: Kouroussa
uk: Курусса

en: Labe
uk: Лабе

en: Lelouma
uk: Лелума

en: Lola
uk: Лола

en: Macenta
uk: Масента

en: Mamou
uk: Маму

en: Mandiana
uk: Мандіана

en: Nzerekore
uk: Нзерекоре

en: Pita
uk: Піта

en: Siguiri
uk: Сігуїрі

en: Telimele
uk: Телімеле

en: Tougue
uk: Туге

en: Yomou
uk: Йому

en: Alta Verapaz
uk: Альта-Верапас

en: Baja Verapaz
uk: Баха-Верапас

en: Chimaltenango
uk: Чимальтенанго

en: Chiquimula
uk: Чикімула

en: El Progreso
uk: Ель-Прогресо

en: Escuintla
uk: Ескуінтла

en: Huehuetenango
uk: Уеуетенанго

en: Izabal
uk: Ісабаль

en: Jalapa
uk: Халапа

en: Jutiapa
uk: Хутьяпа

en: Quetzaltenango
uk: Кесальтенанго

en: Retalhuleu
uk: Реталулеу

en: Sacatepequez
uk: Сакатепекес

en: San Marcos
uk: Сан-Маркос

en: Santa Rosa
uk: Санта-Роза

en: Solola
uk: Солола

en: Suchitepequez
uk: Сучитепекес

en: Totonicapan
uk: Тотонікапан

en: Zacapa
uk: Закапа

en: Barima-Waini
uk: Барима-Ваїні

en: Cuyuni-Mazaruni
uk: Каюні-Мазаруні

en: Demerara-Mahaica
uk: Демерара-Махаїка

en: East Berbice-Corentyne
uk: Східна Бербіс-Корентіна

en: Essequibo Islands-West Demerara
uk: Острови Ессекібо-Західна Демерара

en: Mahaica-Berbice
uk: Махаїка-Бербіс

en: Pomeroon-Supenaam
uk: Померун-Супенаам

en: Potaro-Siparuni
uk: Потаро-Сіпаруні

en: Upper Demerara-Berbice
uk: Верхня Демерара-Бербіс

en: Upper Takutu-Upper Essequibo
uk: Верхнє Такуту-Верхнє Ессекібо

en: Atlantida
uk: Атлантида

en: Choluteca
uk: Чолутека

en: Colon
uk: Двокрапка

en: Comayagua
uk: Комаягуа

en: Copan
uk: Копан

en: Cortes
uk: Кортес

en: El Paraiso
uk: Ель-Параїсо

en: Francisco Morazan
uk: Франсіско Морасан

en: Gracias a Dios
uk: Грасіас-а-Дьос

en: Intibuca
uk: Інтібука

en: La Paz
uk: Ла-Пас

en: Lempira
uk: Лемпіра

en: Ocotepeque
uk: Окотепеке

en: Olancho
uk: Оланчо

en: Santa Barbara
uk: Санта-Барбара

en: Valle
uk: Вальє

en: Yoro
uk: Йоро

en: Artibonite
uk: Артибоніт

en: Centre
uk: Центральний регіон

en: Nord-Est
uk: Північно-східний департамент

en: Nord-Ouest
uk: Північно-західний регіон

en: Ouest
uk: Західний регіон

en: Sud
uk: Південний регіон

en: Sud-Est
uk: Південно-східний департамент

en: Budapest
uk: Будапешт

en: Debrecen
uk: Дебрецен

en: Eger
uk: Еґер

en: Miskolc
uk: Мішкольц

en: Nagykanizsa
uk: Надьканіжа

en: Sopron
uk: Шопрон

en: Szeged
uk: Сегед

en: Szolnok
uk: Солнок

en: Szombathely
uk: Сомбатгей

en: Tatabanya
uk: Татабанья

en: Zalaegerszeg
uk: Залаеґерсеґ

en: Baranya
uk: Баранья

en: Heves
uk: Гевеш

en: Jasz-Nagykun-Szolnok
uk: Яс-Надькун-Солнок

en: Pest
uk: Пешт

en: Somogy
uk: Шомодь

en: Tolna
uk: Толна

en: Vas
uk: Ваш

en: Zala
uk: Зала

en: Bali
uk: Балі

en: Banten
uk: Бантен

en: Bengkulu
uk: Бенгкулу

en: Gorontalo
uk: Горонтало

en: Jambi
uk: Джамбі

en: Jawa Barat
uk: Західна Ява

en: Jawa Tengah
uk: Центральна Ява

en: Jawa Timur
uk: Східна Ява

en: Kalimantan Barat
uk: Західний Калімантан

en: Kalimantan Selatan
uk: Південний Калімантан

en: Kalimantan Tengah
uk: Центральний Калімантан

en: Kalimantan Timur
uk: Східний Калімантан

en: Lampung
uk: Лампунг

en: Maluku
uk: Малуку

en: Maluku Utara
uk: Північний Молукку

en: Nusa Tenggara Barat
uk: Західна Нуса-Тенггара

en: Nusa Tenggara Timur
uk: Східна Нуса-Тенггара

en: Papua
uk: Папуа

en: Riau
uk: Ріау

en: Sulawesi Selatan
uk: Південне Сулавесі

en: Sulawesi Tengah
uk: Центральне Сулавесі

en: Sulawesi Tenggara
uk: Південно-східне Сулавесі

en: Sulawesi Utara
uk: Північне Сулавесі

en: Sumatera Barat
uk: Західна Суматра

en: Sumatera Selatan
uk: Південна Суматра

en: Sumatera Utara
uk: Північна Суматра

en: Jakarta Raya
uk: Особливий столичний регіон Джакарта

en: Aceh
uk: Ачех

en: Yogyakarta
uk: Джок'якарта

en: Dublin
uk: Дублін

en: Wicklow
uk: Віклов

en: Wexford
uk: Вексфорд

en: Carlow
uk: Карлоу

en: Kildare
uk: Кілдер

en: Meath
uk: Міт

en: Louth
uk: Лаут

en: Monaghan
uk: Монаган

en: Cavan
uk: Каван

en: Longford
uk: Лонгфорд

en: Westmeath
uk: Вестміт

en: Offaly
uk: Оффалі

en: Laois
uk: Лііш

en: Kilkenny
uk: Кілкенні

en: Waterford
uk: Вотерфорд

en: Cork
uk: Корк

en: Kerry
uk: Керрі

en: Limerick
uk: Лімерік

en: Tipperary
uk: Тіпперері

en: Clare
uk: Клер

en: Galway
uk: Голвей

en: Mayo
uk: Майо

en: Roscommon
uk: Роскоммон

en: Sligo
uk: Сліго

en: Leitrim
uk: Літрім

en: Donegal
uk: Донегал

en: Tel Aviv
uk: Тель-Авів

en: Andhra Pradesh
uk: Андгра-Прадеш

en: Arunachal Pradesh
uk: Аруначал-Прадеш

en: Assam
uk: Ассам

en: Bihar
uk: Біхар

en: Chhattisgarh
uk: Чхаттісґарх

en: Goa
uk: Гоя

en: Gujarat
uk: Гуджарат

en: Haryana
uk: Хар’яна

en: Himachal Pradesh
uk: Хімачал-Прадеш

en: Jammu and Kashmir
uk: Джамму і Кашмір

en: Jharkhand
uk: Джарханд

en: Karnataka
uk: Карнатака

en: Kerala
uk: Керала

en: Madhya Pradesh
uk: Мадх'я-Прадеш

en: Maharashtra
uk: Магараштра

en: Manipur
uk: Маніпур

en: Meghalaya
uk: Меґхалая

en: Mizoram
uk: Мізорам

en: Nagaland
uk: Нагаланд

en: Orissa
uk: Орісса

en: Punjab
uk: Пенджаб

en: Rajasthan
uk: Раджастан

en: Sikkim
uk: Сіккім

en: Tamil Nadu
uk: Тамілнаду

en: Tripura
uk: Тріпура

en: Uttar Pradesh
uk: Уттар-Прадеш

en: West Bengal
uk: Західна Бенгалія

en: Andaman and Nicobar Islands
uk: Андаманські і Нікобарські острови

en: Chandigarh
uk: Чандігарх

en: Dadra and Nagar Haveli
uk: Дадра і Нагар-Хавелі

en: Daman and Diu
uk: Даман і Діу

en: Delhi
uk: Делі

en: Lakshadweep
uk: Лакшадвіп

en: Baghdad
uk: Багдад

en: Salah ad Din
uk: Салах-ед-Дін

en: Diyala
uk: Діяла

en: Wasit
uk: Васіт

en: Maysan
uk: Майсан

en: Al Basrah
uk: Басра

en: Dhi Qar
uk: Ді-Кар

en: Al Muthanna
uk: Мутанна

en: Babil
uk: Бабіль

en: An Najaf
uk: Ан-Наджаф

en: Al Anbar
uk: Анбар

en: Ninawa
uk: Найнава

en: Dahuk
uk: Дахук

en: Arbil
uk: Ербіль

en: At Ta'mim
uk: Тамім

en: As Sulaymaniyah
uk: Сулейманія

en: Tehran
uk: Тегеран

en: Qom
uk: Кум

en: Markazi
uk: Меркезі

en: Gilan
uk: Гілян

en: Zanjan
uk: Зенджан

en: East Azarbaijan
uk: Східний Азербайджан

en: Hamadan
uk: Гамадан

en: Ilam
uk: Ілам

en: Lorestan
uk: Лурестан

en: Khuzestan
uk: Хузестан

en: Bushehr
uk: Бушер

en: Fars
uk: Фарс

en: Hormozgan
uk: Хормозґан

en: Kerman
uk: Керман

en: Yazd
uk: Єзд

en: Esfahan
uk: Исфахан

en: Semnan
uk: Семнан

en: Mazandaran
uk: Мазендеран

en: Golestan
uk: Ґолестан

en: Suourland
uk: Сюдюрланд

en: Suournes
uk: Сюдюрнес

en: Vestfiroir
uk: Вестфірдір

en: Vesturland
uk: Вестюрланд

en: Al Balqa'
uk: Ель-Балка

en: Al Karak
uk: Ель-Карак

en: Al Mafraq
uk: Ель-Мафрак

en: At Tafilah
uk: Ет-Тафіла

en: Irbid
uk: Ірбід

en: Ibaraki
uk: Ібаракі

en: Tokyo
uk: Токіо

en: Tottori
uk: Тотторі

en: Coast
uk: Берег

en: Nairobi Area
uk: Найробі, провінція

en: Nyanza
uk: Ньянза

en: Rift Valley
uk: Рифт-Валлі

en: Bishkek
uk: Бішкек

en: Batken
uk: Баткенська область

en: Jalal-Abad
uk: Джелалабадська область

en: Naryn
uk: Наринська область

en: Osh
uk: Ошська область

en: Talas
uk: Таласька область

en: Ysyk-Kol
uk: Іссик-Кульська область

en: Pailin
uk: Пайлін

en: Banteay Meanchey
uk: Бантеаймеантьєй

en: Kampong Cham
uk: Кампонгтям

en: Kampong Chhnang
uk: Кампонгчнанг

en: Kampong Speu
uk: Кампонгспі

en: Kampot
uk: Кампот

en: Kandal
uk: Кандал

en: Pursat
uk: Поусат

en: Preah Vihear
uk: Преахвіхеа

en: Prey Veng
uk: Прейвенг

en: Stung Treng
uk: Стингтраенг

en: Svay Rieng
uk: Свайріенг

en: Takeo
uk: Такео

en: Grande Comore
uk: Великий Комор

en: Anjouan
uk: Анжуан

en: Moheli
uk: Мвалі

en: Christ Church Nichola Town
uk: Крайст-Черч-Нікола-Таун

en: Saint Anne Sandy Point
uk: Сент-Енн-Сенді-Пойнт

en: Saint George Basseterre
uk: Сент-Джордж-Бастер

en: Saint George Gingerland
uk: Сент-Джордж-Джинджерленд

en: Saint James Windward
uk: Сент-Джеймс-Віндворд

en: Saint John Figtree
uk: Сент-Джон-Фігтрі

en: Saint Mary Cayon
uk: Сент-Мері-Кайон

en: Saint Paul Charlestown
uk: Сент-Пол-Чарлстаун

en: Saint Peter Basseterre
uk: Сент-Пітер-Бастер

en: Saint Thomas Lowland
uk: Сент-Томас-Лоуленд

en: Saint Thomas Middle Island
uk: Сент-Томас-Мідл-Айленд

en: Trinity Palmetto Point
uk: Трініті-Палметто-Пойнт

en: Chagang-do
uk: Чагандо

en: Hamgyong-bukto
uk: Хамгьон-букто

en: Hamgyong-namdo
uk: Хамгьон-намдо

en: Hwanghae-bukto
uk: Хванхе-пукто

en: Hwanghae-namdo
uk: Хванхе-намдо

en: Kangwon-do
uk: Канвон

en: P'yongan-bukto
uk: Пхьонан-букто

en: P'yongan-namdo
uk: Пхьонан-намдо

en: Al Ahmadi
uk: Ель-Ахмаді

en: Al Farwaniyah
uk: Ель-Фарванія

en: Al Asimah
uk: Аль-Асіма

en: Al Jahra
uk: Ель-Джахра

en: Hawalli
uk: Хаваллі

en: Creek
uk: Крік

en: Midland
uk: Мідленд

en: South Town
uk: Сауз Таун

en: Spot Bay
uk: Спот Бей

en: Stake Bay
uk: Стейк Бей

en: West End
uk: Вест Енд

en: Almaty
uk: Алматинська область

en: Astana
uk: Астана

en: Aqmola
uk: Акмолинська область

en: Aqtobe
uk: Актюбинська область

en: Atyrau
uk: Атирауська область

en: Mangghystau
uk: Мангістауська область

en: Qaraghandy
uk: Карагандинська область

en: Qyzylorda
uk: Кизилординська область

en: Zhambyl
uk: Жамбилська область

en: Vientiane
uk: В'єнтьян

en: Attapu
uk: Аттапи

en: Champasak
uk: Тямпасак

en: Houaphan
uk: Хуапхан

en: Khammouan
uk: Кхаммуан

en: Louang Namtha
uk: Луангнамтха

en: Oudomxai
uk: Удомсай

en: Phongsali
uk: Пхонгсалі

en: Savannakhet
uk: Саваннакхет

en: Xiangkhoang
uk: Сіангкхуанг

en: Anse-la-Raye
uk: Анс-Лавуа

en: Castries
uk: Кастрі

en: Choiseul
uk: Шуазель

en: Dauphin
uk: Дофін

en: Dennery
uk: Деннер

en: Gros-Islet
uk: Грос-Айлет

en: Laborie
uk: Лабори

en: Micoud
uk: Мікуд

en: Praslin
uk: Преслін

en: Soufriere
uk: Суфрієр

en: Vieux-Fort
uk: Вйо-Фор

en: Vaduz
uk: Вадуц

en: Schaan
uk: Шаан

en: Balzers
uk: Бальцерс

en: Triesen
uk: Трізен

en: Eschen
uk: Ешен

en: Mauren
uk: Маурен

en: Triesenberg
uk: Трізенберг

en: Ruggell
uk: Руггель

en: Gamprin
uk: Гампрін

en: Schellenberg
uk: Шелленберг

en: Planken
uk: Планкен

en: North Central
uk: Північно-Центральна

en: North Western
uk: Північно-Західна

en: Sabaragamuwa
uk: Сабарагамува

en: Uva
uk: Ува

en: Bong
uk: Бонг

en: Grand Bassa
uk: Гранд-Басса

en: Grand Cape Mount
uk: Гранд-Кейп-Маунт

en: Grand Gedeh
uk: Гранд-Геде

en: Lofa
uk: Лофа

en: Margibi
uk: Маргібі

en: Montserrado
uk: Монтсеррадо

en: Nimba
uk: Німба

en: River Cess
uk: Рівер-Сесс

en: Berea
uk: Береа

en: Butha-Buthe
uk: Бута-Буте

en: Leribe
uk: Лерібе

en: Mafeteng
uk: Мафетенг

en: Maseru
uk: Масеру

en: Mokhotlong
uk: Мокотлонг

en: Quthing
uk: Цгутінг

en: Thaba-Tseka
uk: Таба-Цека

en: Diekirch
uk: Дікірх

en: Grevenmacher
uk: Ґревенмахер

en: Daugavpils
uk: Даугавпілський район

en: Jelgava
uk: Єлгава

en: Jurmala
uk: Юрмала

en: Liepaja
uk: Лієпая

en: Rezekne
uk: Резекне

en: Riga
uk: Рига

en: Ventspils
uk: Вентспілський район

en: Ajdabiya
uk: Адждабія

en: Al Fatih
uk: Ель-Фатіх

en: Al Jabal al Akhdar
uk: Эль-Джебал-Эль-Ахдар

en: Al Jufrah
uk: Ель-Джуфра

en: Al Khums
uk: Аль-Хумс

en: Al Kufrah
uk: Ель-Куфра

en: An Nuqat al Khams
uk: Ен-Нугат-ель-Хумс

en: Ash Shati'
uk: Ваді-еш-Шаті

en: Awbari
uk: Аубарі

en: Az Zawiyah
uk: Ез-Завія

en: Banghazi
uk: Бенгазі

en: Darnah
uk: Дерна

en: Ghadamis
uk: Гадамес

en: Gharyan
uk: Гар'ян

en: Misratah
uk: Місурата

en: Murzuq
uk: Марзук

en: Sabha
uk: Сабха

en: Sawfajjin
uk: Севфаджін

en: Surt
uk: Сурт

en: Tarhunah
uk: Тархуна

en: Tubruq
uk: Тобрук

en: Yafran
uk: Яфран

en: Zlitan
uk: Злітен

en: Agadir
uk: Агадір

en: Al Hoceima
uk: Аль-Хосейма

en: Azilal
uk: Азілаль

en: Beni Mellal
uk: Бені-Меллал

en: Ben Slimane
uk: Бен-Сліман

en: Boulemane
uk: Бульман

en: Casablanca
uk: Касабланка

en: Chaouen
uk: Чефчауен

en: El Jadida
uk: Ель-Джадіда

en: Er Rachidia
uk: Еррачидіа

en: Essaouira
uk: Ес-Сувейра

en: Fes
uk: Фес

en: Figuig
uk: Фігуїг

en: Guelmim
uk: Гулімін

en: Ifrane
uk: Іфран

en: Kenitra
uk: Кенітра

en: Khemisset
uk: Хемісет

en: Khenifra
uk: Хеніфра

en: Khouribga
uk: Хурібжа

en: Laayoune
uk: Ель-Аюн

en: Larache
uk: Лараш

en: Marrakech
uk: Марракеш

en: Meknes
uk: Мекнес

en: Nador
uk: Надор

en: Ouarzazate
uk: Варзазат

en: Oujda
uk: Уджда

en: Rabat-Sale
uk: Рабат-Сале

en: Safi
uk: Сафі

en: Settat
uk: Сеттат

en: Sidi Kacem
uk: Сіді-Касем

en: Tan-Tan
uk: Тан-Тан

en: Taounate
uk: Таунат

en: Taroudannt
uk: Тарудант

en: Tata
uk: Тата

en: Taza
uk: Таза

en: Tetouan
uk: Тетуан

en: Tiznit
uk: Тізніт

en: La Condamine
uk: Ла-Кондамін

en: Monte-Carlo
uk: Монте-Карло

en: Gagauzia
uk: Ґаґаузія

en: Chisinau
uk: Кишинів

en: Balti
uk: Більці

en: Cahul
uk: Кагул

en: Edinet
uk: Єдінец

en: Lapusna
uk: Лепушна

en: Orhei
uk: Оргей

en: Soroca
uk: Сорока

en: Tighina
uk: Тягиня

en: Ungheni
uk: Унгень

en: Gao
uk: Гао

en: Kayes
uk: Каєс

en: Kidal
uk: Кідаль

en: Koulikoro
uk: Кулікоро

en: Mopti
uk: Мопті

en: Segou
uk: Сегу

en: Sikasso
uk: Сікасо

en: Tombouctou
uk: Тімбукту

en: Mandalay
uk: Мандалай

en: Sagaing
uk: Сагайн

en: Yangon
uk: Янгон

en: Chin State
uk: Чин

en: Kachin State
uk: Качин

en: Kayah State
uk: Кая

en: Mon State
uk: Мон

en: Rakhine State
uk: Ракхайн

en: Shan State
uk: Шан

en: Orhon
uk: Орхон

en: Hentiy
uk: Хентій

en: Hovsgol
uk: Хувсгел

en: Hovd
uk: Говд

en: Uvs
uk: Увс

en: Tov
uk: Туве

en: Selenge
uk: Селенге

en: Suhbaatar
uk: Сухе-Батор

en: Omnogovi
uk: Умнеговь

en: Ovorhangay
uk: Уверхангай

en: Dzavhan
uk: Завхан

en: Dornod
uk: Дорнод

en: Govi-Altay
uk: Говь-Алтай

en: Bulgan
uk: Булган

en: Bayanhongor
uk: Баянхонгор

en: Bayan-Olgiy
uk: Баян-Улгий

en: Arhangay
uk: Архангай

en: Assaba
uk: Ассаба

en: Brakna
uk: Бракна

en: Dakhlet Nouadhibou
uk: Дахлет-Нуадібу

en: Gorgol
uk: Горгол

en: Guidimaka
uk: Кудімага

en: Hodh Ech Chargui
uk: Ход-Еш-Шаркі

en: Hodh El Gharbi
uk: Ход-ель-Гарбі

en: Inchiri
uk: Інширі

en: Tagant
uk: Тагант

en: Tiris Zemmour
uk: Тіріс-Земмур

en: Trarza
uk: Трарза

en: Saint Anthony
uk: Сент-Антони

en: Saint Georges
uk: Сент-Джордж

en: Port Louis
uk: Порт-Луї

en: Agalega Islands
uk: Острови Агалега

en: Rodrigues
uk: Родрігес, острів

en: Black River
uk: Рівьер-Нуар

en: Flacq
uk: Флак

en: Grand Port
uk: Гранд-Порт

en: Moka
uk: Мока

en: Pamplemousses
uk: Памплемус

en: Plaines Wilhems
uk: Плен-Вілем

en: Riviere du Rempart
uk: Рів'єр-дю-Рампар

en: Savanne
uk: Саван

en: Balaka
uk: Балака

en: Blantyre
uk: Блантира

en: Chikwawa
uk: Чиквава

en: Chiradzulu
uk: Чирадзулу

en: Chitipa
uk: Читіпа

en: Dedza
uk: Дедза

en: Dowa
uk: Дова

en: Karonga
uk: Каронга

en: Kasungu
uk: Касунгу

en: Likoma
uk: Лікома

en: Lilongwe
uk: Лілонгве

en: Machinga
uk: Мачінга

en: Mangochi
uk: Мангочі

en: Mchinji
uk: Мчиньї

en: Mulanje
uk: Муланьє

en: Mwanza
uk: Мванза

en: Mzimba
uk: Мзімба

en: Ntcheu
uk: Нтчеу

en: Nkhata Bay
uk: Затока Нкхата

en: Nkhotakota
uk: Нкхотакота

en: Nsanje
uk: Нсаньє

en: Ntchisi
uk: Нтчісі

en: Phalombe
uk: Фаломбе

en: Rumphi
uk: Румфі

en: Salima
uk: Саліма

en: Thyolo
uk: Тйоло

en: Zomba
uk: Зомба

en: Aguascalientes
uk: Аґуаскальєнтес

en: Baja California
uk: Баха-Каліфорнія

en: Baja California Sur
uk: Баха-Каліфорнія-Сюр

en: Campeche
uk: Кампече

en: Chiapas
uk: Чіапас

en: Chihuahua
uk: Чиуауа

en: Colima
uk: Коліма

en: Durango
uk: Дуранґо

en: Guanajuato
uk: Ґуанахуато

en: Guerrero
uk: Ґерреро

en: Hidalgo
uk: Ідальґо

en: Jalisco
uk: Халіско

en: Morelos
uk: Морелос

en: Nayarit
uk: Наяріт

en: Nuevo Leon
uk: Нуево-Леон

en: Oaxaca
uk: Оахака

en: Puebla
uk: Пуебла

en: Quintana Roo
uk: Кінтана-Роо

en: San Luis Potosi
uk: Сан-Луїс-Потосі

en: Sinaloa
uk: Сіналоа

en: Sonora
uk: Сонора

en: Tabasco
uk: Табаско

en: Tamaulipas
uk: Тамауліпас

en: Tlaxcala
uk: Тлашкала

en: Yucatan
uk: Юкатан

en: Zacatecas
uk: Сакатекас

en: Cabo Delgado
uk: Кабу-Делгаду

en: Gaza
uk: Газа

en: Inhambane
uk: Іньямбане

en: Manica
uk: Маніка

en: Maputo
uk: Мапуту

en: Niassa
uk: Ньяса

en: Sofala
uk: Софала

en: Tete
uk: Тете

en: Zambezia
uk: Замбезія

en: Caprivi
uk: Капріві

en: Erongo
uk: Еронго

en: Hardap
uk: Хардап

en: Karas
uk: Карас

en: Kavango
uk: Каванго

en: Kunene
uk: Кунене

en: Ohangwena
uk: Охангвена

en: Omaheke
uk: Омахеке

en: Omusati
uk: Омусаті

en: Oshana
uk: Ошана

en: Oshikoto
uk: Ошикото

en: Otjozondjupa
uk: Очосондьюпа

en: Abia
uk: Абія

en: Adamawa
uk: Адамава

en: Akwa Ibom
uk: Аква-Ібом

en: Anambra
uk: Анамбра

en: Bauchi
uk: Баучі

en: Bayelsa
uk: Баєлса

en: Benue
uk: Бенуе

en: Borno
uk: Борно

en: Cross River
uk: Кросс-Рівер

en: Ebonyi
uk: Ебоньї

en: Edo
uk: Едо

en: Ekiti
uk: Екіті

en: Enugu
uk: Енугу

en: Federal Capital Territory
uk: Федеральна столична територія

en: Gombe
uk: Гомбе

en: Imo
uk: Імо

en: Jigawa
uk: Джігава

en: Kaduna
uk: Кадуна

en: Kano
uk: Кано

en: Katsina
uk: Кацина

en: Kebbi
uk: Кеббі

en: Kogi
uk: Когі

en: Kwara
uk: Квара

en: Lagos
uk: Лагос

en: Nassarawa
uk: Нассарава

en: Ogun
uk: Огун

en: Ondo
uk: Ондо

en: Osun
uk: Осун

en: Oyo
uk: Ойо

en: Rivers
uk: Ріверс

en: Sokoto
uk: Сокото

en: Taraba
uk: Тараба

en: Yobe
uk: Йобе

en: Zamfara
uk: Замфара

en: Boaco
uk: Боако

en: Carazo
uk: Карасо

en: Chinandega
uk: Чінандега

en: Chontales
uk: Чонталес

en: Esteli
uk: Естелі

en: Jinotega
uk: Хінотега

en: Madriz
uk: Мадрис

en: Managua
uk: Манагуа

en: Masaya
uk: Масая

en: Matagalpa
uk: Матагальпа

en: Nueva Segovia
uk: Нуева-Сеговія

en: Rivas
uk: Рівас

en: Rio San Juan
uk: Ріо-Сан-Хуан

en: Akershus
uk: Акершус

en: Aust-Agder
uk: Східний Агдер

en: Buskerud
uk: Бускеруд

en: Finnmark
uk: Фіннмарк

en: Hedmark
uk: Хедмарк

en: Hordaland
uk: Хордаланд

en: Nordland
uk: Нурланд

en: Nord-Trondelag
uk: Нур-Тренделаг

en: Oppland
uk: Уппланд

en: Oslo
uk: Осло

en: Ostfold
uk: Естфол

en: Rogaland
uk: Ругаланд

en: Sogn og Fjordane
uk: Согн-ог-Ф'юране

en: Sor-Trondelag
uk: Сер-Тренделаг

en: Telemark
uk: Телемарк

en: Troms
uk: Тромс

en: Vest-Agder
uk: Вест-Агдер

en: Vestfold
uk: Вестфолд

en: Bagmati
uk: Багматі

en: Bheri
uk: Бхері

en: Dhawalagiri
uk: Дхавалагірі

en: Gandaki
uk: Гандакі

en: Janakpur
uk: Джанакпур

en: Karnali
uk: Карналі

en: Kosi
uk: Косі

en: Lumbini
uk: Лумбіні

en: Mahakali
uk: Махакалі

en: Mechi
uk: Мечі

en: Narayani
uk: Нараяні

en: Rapti
uk: Рапті

en: Sagarmatha
uk: Сагарматха

en: Seti
uk: Сетхі

en: Aiwo
uk: Айво

en: Anabar
uk: Анабар

en: Anetan
uk: Анетан

en: Anibare
uk: Анібар

en: Baiti
uk: Баїті

en: Boe
uk: Бое

en: Buada
uk: Буада

en: Denigomodu
uk: Денігомоду

en: Ewa
uk: Ева

en: Ijuw
uk: Іюв

en: Meneng
uk: Мененг

en: Nibok
uk: Нібок

en: Uaboe
uk: Уабо

en: Yaren
uk: Ярен

en: Auckland
uk: Окленд

en: Bay of Plenty
uk: Бей-оф-Пленті

en: Canterbury
uk: Кентербері

en: Gisborne
uk: Гісборн

en: Hawke's Bay
uk: Гоукіс-Бей

en: Marlborough
uk: Марлборо

en: Manawatu-Wanganui
uk: Манавату-Вангануї

en: Nelson
uk: Нельсон

en: Northland
uk: Нортленд

en: Otago
uk: Отаго

en: Southland
uk: Саутленд

en: Taranaki
uk: Таранакі

en: Wellington
uk: Веллінгтон

en: Waikato
uk: Уайкато

en: West Coast
uk: Вест-Кост

en: Ad Dakhiliyah
uk: Ед-Дахілія

en: Al Batinah
uk: Ель-Батіна

en: Al Wusta
uk: Аль-Вуста

en: Az Zahirah
uk: Ез-Захіра

en: Masqat
uk: Маскат

en: Musandam
uk: Мусандам

en: Zufar
uk: Дофар

en: Bocas del Toro
uk: Бокас-дель-Торо

en: Chiriqui
uk: Чирики

en: Cocle
uk: Кокле

en: Darien
uk: Дар'єн

en: Herrera
uk: Еррера

en: Los Santos
uk: Лос-Сантос

en: San Blas
uk: Сан-Блас

en: Veraguas
uk: Верагас

en: Ancash
uk: Анкаш

en: Apurimac
uk: Апурімак

en: Arequipa
uk: Арекіпа

en: Ayacucho
uk: Аякучо

en: Cajamarca
uk: Кахамарка

en: Callao
uk: Каяо

en: Cusco
uk: Куско

en: Huancavelica
uk: Уанкавеліка

en: Huanuco
uk: Уануко

en: Ica
uk: Іка

en: Junin
uk: Хунін

en: La Libertad
uk: Ла-Лібертад

en: Lambayeque
uk: Ламбаеке

en: Lima
uk: Ліма

en: Loreto
uk: Лорето

en: Madre de Dios
uk: Мадре-де-Діос

en: Moquegua
uk: Мокегуа

en: Pasco
uk: Паско

en: Piura
uk: П'юра

en: Puno
uk: Пуно

en: San Martin
uk: Сан-Мартин

en: Tacna
uk: Такна

en: Tumbes
uk: Тумбес

en: Ucayali
uk: Укаялі

en: Chimbu
uk: Чімбу

en: Eastern Highlands
uk: Східний Гайлендс

en: East New Britain
uk: Східна Нова Британія

en: East Sepik
uk: Східний Сепік

en: Enga
uk: Енга

en: Gulf
uk: Галф

en: Madang
uk: Маданг

en: Manus
uk: Манус

en: Milne Bay
uk: Мілн-Бей

en: Morobe
uk: Моробе

en: National Capital
uk: Національний столичний округ

en: New Ireland
uk: Нова Ірландія

en: Sandaun
uk: Сандаун

en: Southern Highlands
uk: Південний Гайлендс

en: Western Highlands
uk: Західний Гайлендс

en: West New Britain
uk: Західна Нова Британія

en: La Union
uk: Ла-Уніон

en: Mountain Province
uk: Гірська провінція

en: Balochistan
uk: Белуджистан

en: Federally Administered Tribal Areas
uk: Федерально керовані племінні території

en: Sindh
uk: Сінд

en: Dolnoslaskie
uk: Нижньосілезьке воєводство

en: Kujawsko-Pomorskie
uk: Куявсько-Поморське воєводство

en: Lodzkie
uk: Лодзинське воєводство

en: Lubelskie
uk: Люблінське воєводство

en: Lubuskie
uk: Любуське воєводство

en: Malopolskie
uk: Малопольське воєводство

en: Mazowieckie
uk: Мазовецьке воєводство

en: Opolskie
uk: Опольське воєводство

en: Podkarpackie
uk: Підкарпатське воєводство

en: Podlaskie
uk: Підляське воєводство

en: Pomorskie
uk: Поморське воєводство

en: Slaskie
uk: Сілезьке воєводство

en: Swietokrzyskie
uk: Свентокшиське воєводство

en: Warminsko-Mazurskie
uk: Вармінсько-Мазурське воєводство

en: Wielkopolskie
uk: Великопольське воєводство

en: Zachodniopomorskie
uk: Західнопоморське воєводство

en: Aveiro
uk: Авейро

en: Beja
uk: Бежа

en: Braga
uk: Брага

en: Braganca
uk: Браганса

en: Castelo Branco
uk: Каштелу-Бранку

en: Coimbra
uk: Коїмбра

en: Evora
uk: Евора

en: Faro
uk: Фаро

en: Guarda
uk: Гуарда

en: Leiria
uk: Лейрія

en: Lisboa
uk: Лісабон

en: Madeira
uk: Мадейра

en: Portalegre
uk: Порталегре

en: Porto
uk: Порту

en: Santarem
uk: Сантарен

en: Setubal
uk: Сетубал

en: Viana do Castelo
uk: Віана-ду-Каштелу

en: Vila Real
uk: Вілья-Реал

en: Viseu
uk: Візеу

en: Alto Paraguay
uk: Альто-Парагвай

en: Alto Parana
uk: Альто-Парана

en: Amambay
uk: Амамбай

en: Boqueron
uk: Бокерон

en: Caaguazu
uk: Кааґуасу

en: Caazapa
uk: Каасапа

en: Canindeyu
uk: Каніндею

en: Concepcion
uk: Консепсьйон

en: Cordillera
uk: Кордильєра

en: Guaira
uk: Ґуайра

en: Itapua
uk: Ітапуа

en: Neembucu
uk: Ньєембуку

en: Paraguari
uk: Параґуарі

en: Presidente Hayes
uk: Пресіденте-Аєс

en: San Pedro
uk: Сан-Педро

en: Ad Dawhah
uk: Ед-Доха

en: Al Khawr
uk: Аль-Хор

en: Al Wakrah
uk: Аль-Вакра

en: Ar Rayyan
uk: Ар-Раян

en: Umm Sa'id
uk: Месаїід

en: Umm Salal
uk: Умм-Салаль

en: Alba
uk: Алба

en: Arad
uk: Арад

en: Arges
uk: Арджеш

en: Bacau
uk: Бакеу

en: Bihor
uk: Біхор

en: Bistrita-Nasaud
uk: Бистриця-Несеуд

en: Botosani
uk: Ботошань

en: Braila
uk: Бреїла

en: Brasov
uk: Брашов

en: Bucuresti
uk: Бухарест

en: Buzau
uk: Бузеу

en: Calarasi
uk: Калараш

en: Caras-Severin
uk: Караш-Северін

en: Cluj
uk: Клуж

en: Constanta
uk: Констанца

en: Covasna
uk: Ковасна

en: Dambovita
uk: Димбовіца

en: Dolj
uk: Долж

en: Galati
uk: Галац

en: Giurgiu
uk: Джурджу

en: Gorj
uk: Горж

en: Harghita
uk: Харгіта

en: Hunedoara
uk: Хунедоара

en: Ialomita
uk: Яломіца

en: Iasi
uk: Ясси

en: Ilfov
uk: Ілфов

en: Maramures
uk: Марамуреш

en: Mehedinti
uk: Мехедінць

en: Mures
uk: Муреш

en: Neamt
uk: Нямц

en: Olt
uk: Олт

en: Prahova
uk: Прахова

en: Salaj
uk: Селаж

en: Satu Mare
uk: Сату-Маре

en: Sibiu
uk: Сибіу

en: Suceava
uk: Сучава

en: Teleorman
uk: Телеорман

en: Timis
uk: Тіміш

en: Tulcea
uk: Тульча

en: Vaslui
uk: Васлуй

en: Valcea
uk: Вилчя

en: Vrancea
uk: Вранча

en: Bashkortostan
uk: Башкортостан

en: Dagestan
uk: Дагестан

en: Karelia
uk: Карелія

en: Komi
uk: Комі

en: Mordovia
uk: Мордовія

en: Sakha
uk: Саха

en: North Ossetia
uk: Північна Осетія

en: Tatarstan
uk: Татарстан

en: Tuva
uk: Тува

en: Chechnya
uk: Чечня

en: Chuvashia
uk: Чувашия

en: Krasnodar
uk: Краснодарський край

en: Krasnoyarsk
uk: Красноярський край

en: Khabarovsk
uk: Хабаровський край

en: Amur
uk: Амурська область

en: Belgorod
uk: Бєлгородська область

en: Bryansk
uk: Брянська область

en: Vladimir
uk: Владімірська область

en: Volgograd
uk: Волгоградська область

en: Vologda
uk: Вологодська область

en: Voronezh
uk: Воронізька область

en: Ivanovo
uk: Івановська область

en: Irkutsk
uk: Іркутська область

en: Kaliningrad
uk: Калінінградська область

en: Kaluga
uk: Калузька область

en: Kamchatka
uk: Камчатка

en: Kemerovo
uk: Кемеровська область

en: Kirov
uk: Кіровська область

en: Kostroma
uk: Костромська область

en: Kurgan
uk: Курганська область

en: Kursk
uk: Курська область

en: Leningrad
uk: Ленінградська область

en: Lipetsk
uk: Липецька область

en: Magadan
uk: Магаданська область

en: Murmansk
uk: Мурманська область

en: Novgorod
uk: Новгородська область

en: Novosibirsk
uk: Новосибірська область

en: Omsk
uk: Омська область

en: Orenburg
uk: Оренбурзька область

en: Penza
uk: Пензенська область

en: Pskov
uk: Псковська область

en: Rostov
uk: Ростовська область

en: Samara
uk: Самарська область

en: Saratov
uk: Саратовська область

en: Sakhalin
uk: Сахалінська область

en: Sverdlovsk
uk: Свердловська область

en: Smolensk
uk: Смоленська область

en: Tomsk
uk: Томська область

en: Tula
uk: Тульська область

en: Chelyabinsk
uk: Челябінська область

en: Chita
uk: Читинська область

en: Butare
uk: Бутаре

en: Gitarama
uk: Гітарама

en: Kibungo
uk: Кібунго

en: Al Bahah
uk: Ель-Баха

en: Al Hudud ash Shamaliyah
uk: Ель-Худуд еш-Шамалійя

en: Al Jawf
uk: Ель-Джауф

en: Al Madinah
uk: Ель-Мадіна

en: Al Qasim
uk: Ель-Касим

en: Ar Riyad
uk: Ер-Ріяд

en: Ha'il
uk: Хаїль

en: Jizan
uk: Джизан

en: Makkah
uk: Мекка

en: Najran
uk: Наджран

en: Tabuk
uk: Табук

en: Guadalcanal
uk: Гуадалканал

en: Isabel
uk: Ізабель

en: Makira
uk: Макіра

en: Malaita
uk: Малаїта

en: Rennell and Bellona
uk: Реннелл і Беллона

en: Temotu
uk: Темоту

en: Anse aux Pins
uk: Анз-о-Пен

en: Anse Boileau
uk: Анс-Буало

en: Anse Etoile
uk: Анс-Етуаль

en: Anse Louis
uk: Анс-Луї

en: Anse Royale
uk: Анс-Руаяль

en: Baie Lazare
uk: Бе-Лязар

en: Baie Sainte Anne
uk: Бе-Сент-Анн

en: Beau Vallon
uk: Бо-Валлон

en: Bel Air
uk: Бель-Ер

en: Bel Ombre
uk: Бель-Омбр

en: Cascade
uk: Каскад

en: Glacis
uk: Глясі

en: La Digue
uk: Ля-Діг

en: La Riviere Anglaise
uk: Ля-Рив'єр-Англез

en: Mont Buxton
uk: Мон-Бюкстон

en: Mont Fleuri
uk: Мон-Флері

en: Plaisance
uk: Плезанс

en: Pointe La Rue
uk: Пуент-ля-Рю

en: Port Glaud
uk: Порт-Гло

en: Saint Louis
uk: Сен-Луї

en: Takamaka
uk: Такамака

en: Al Khartum
uk: Аль-Хартум

en: Ash Shamaliyah
uk: Аш-Шамалія

en: Ascension
uk: Острів Вознесіння

en: Tristan da Cunha
uk: Тристан-да-Кунья

en: Acquaviva
uk: Аккуавіва

en: Borgo Maggiore
uk: Борго-Маджоре

en: Chiesanuova
uk: К'єзануова

en: Domagnano
uk: Доманьяно

en: Faetano
uk: Фаетано

en: Fiorentino
uk: Фйорентіно

en: Serravalle
uk: Серравалле

en: Dakar
uk: Дакар

en: Diourbel
uk: Діурбель

en: Fatick
uk: Фатік

en: Kaolack
uk: Каолак

en: Kolda
uk: Колда

en: Louga
uk: Луга

en: Matam
uk: Матам

en: Saint-Louis
uk: Сен-Луї

en: Tambacounda
uk: Тамбакунда

en: Thies
uk: Тієс

en: Ziguinchor
uk: Зигіншор

en: Awdal
uk: Авдал

en: Bakool
uk: Баколь

en: Banaadir
uk: Бенадір

en: Bay
uk: Бей

en: Galguduud
uk: Галгудуд

en: Gedo
uk: Гедо

en: Hiiraan
uk: Хіран

en: Jubbada Dhexe
uk: Середня Джубба

en: Jubbada Hoose
uk: Нижня Джубба

en: Mudug
uk: Мудуг

en: Nugaal
uk: Нугал

en: Sanaag
uk: Санааг

en: Shabeellaha Dhexe
uk: Середня Шабелле

en: Shabeellaha Hoose
uk: Нижня Шабелле

en: Sool
uk: Сул

en: Togdheer
uk: Тогдер

en: Woqooyi Galbeed
uk: Вокуй-Гальбід

en: Brokopondo
uk: Брокопондо

en: Commewijne
uk: Коммевейне

en: Coronie
uk: Короні

en: Marowijne
uk: Маровейне

en: Nickerie
uk: Ніккері

en: Paramaribo
uk: Парамарибо

en: Saramacca
uk: Сарамакка

en: Sipaliwini
uk: Сіпалівіні

en: Wanica
uk: Ваніка

en: Sao Tome
uk: Сан-Томе

en: Principe
uk: Принсіпі

en: Ahuachapan
uk: Ауачапан

en: Cabanas
uk: Кабаньас

en: Chalatenango
uk: Чалатенанґо

en: Cuscatlan
uk: Кускатлан

en: Morazan
uk: Моразан

en: San Miguel
uk: Сан-Мігель

en: Santa Ana
uk: Санта-Ана

en: San Vicente
uk: Сан-Вінсенте

en: Sonsonate
uk: Сонсонате

en: Usulutan
uk: Усулутан

en: Al Hasakah
uk: Аль-Хасаке

en: Al Ladhiqiyah
uk: Латакія

en: Al Qunaytirah
uk: Ель-Кунейтра

en: Ar Raqqah
uk: Ар-Ракка

en: Dayr az Zawr
uk: Дейр-ез-Зор

en: Dimashq
uk: Дамаск

en: Halab
uk: Алеппо

en: Hamah
uk: Хама

en: Hims
uk: Хомс

en: Idlib
uk: Ідліб

en: Rif Dimashq
uk: Дамаск, провінція

en: Tartus
uk: Тартус

en: Hhohho
uk: Хохо

en: Lubombo
uk: Лубомбо

en: Manzini
uk: Манзіні

en: Batha
uk: Батха

en: Biltine
uk: Більтин

en: Borkou-Ennedi-Tibesti
uk: Борку-Еннеді-Тібесті

en: Chari-Baguirmi
uk: Шарі-Багірмі

en: Guera
uk: Гера

en: Kanem
uk: Канем

en: Lac
uk: Лак

en: Logone Occidental
uk: Західний Логон

en: Logone Oriental
uk: Східний Логон

en: Mayo-Kebbi
uk: Майо-Кебі

en: Moyen-Chari
uk: Середнє Шарі

en: Ouaddai
uk: Вадаї

en: Salamat
uk: Саламат

en: Tandjile
uk: Танджиле

en: Kara
uk: Кара

en: Savanes
uk: Саван

en: Centrale
uk: Центральний

en: Maritime
uk: Марітіме

en: Samut Prakan
uk: Самутпракан

en: Nonthaburi
uk: Нонтхабурі

en: Pathum Thani
uk: Патхумтхані

en: Phra Nakhon Si Ayutthaya
uk: Аюттхая

en: Ang Thong
uk: Ангтхонг

en: Lop Buri
uk: Лопбурі

en: Sing Buri
uk: Сінгбурі

en: Chai Nat
uk: Чайнат

en: Saraburi
uk: Сарабурі

en: Chon Buri
uk: Чонбурі (Паттая)

en: Rayong
uk: Районг

en: Chanthaburi
uk: Чантхабурі

en: Trat
uk: Трат

en: Chachoengsao
uk: Чаченгсау

en: Prachin Buri
uk: Прачинбурі

en: Nakhon Nayok
uk: Накхоннайок

en: Sa Kaeo
uk: Сакеу

en: Nakhon Ratchasima
uk: Накхонратчасима

en: Surin
uk: Сурін

en: Ubon Ratchathani
uk: Убонратчатхані

en: Yasothon
uk: Ясотхон

en: Chaiyaphum
uk: Чайяпхум

en: Amnat Charoen
uk: Амнатчарен

en: Khon Kaen
uk: Кхонкен

en: Udon Thani
uk: Удонтхані

en: Loei
uk: Лей

en: Nong Khai
uk: Нонгкай

en: Maha Sarakham
uk: Махасаракхам

en: Roi Et
uk: Ройет

en: Kalasin
uk: Каласін

en: Sakon Nakhon
uk: Саконнакхон

en: Nakhon Phanom
uk: Накхонпханом

en: Mukdahan
uk: Мукдахан

en: Chiang Mai
uk: Чіангмай

en: Lamphun
uk: Лампхун

en: Lampang
uk: Лампанг

en: Uttaradit
uk: Уттарадіт

en: Phrae
uk: Пхре

en: Nan
uk: Нан

en: Phayao
uk: Пхаяу

en: Chiang Rai
uk: Чіанграй

en: Mae Hong Son
uk: Мехонгсон

en: Nakhon Sawan
uk: Накхонсаван

en: Uthai Thani
uk: Утхайтхані

en: Kamphaeng Phet
uk: Кампхенгпхет

en: Tak
uk: Так

en: Sukhothai
uk: Сукхотхай

en: Phitsanulok
uk: Пхітсанулок

en: Phichit
uk: Пхічит

en: Ratchaburi
uk: Ратчабурі

en: Kanchanaburi
uk: Канчанабурі

en: Nakhon Pathom
uk: Накхонпатхом

en: Samut Sakhon
uk: Самутсакхон

en: Samut Songkhram
uk: Самутсонгкхрам

en: Phetchabun
uk: Пхетчабун

en: Phetchaburi
uk: Пхетбурі

en: Prachuap Khiri Khan
uk: Прачуапкхірікхан

en: Nakhon Si Thammarat
uk: Накхонсітхаммарат

en: Krabi
uk: Крабі

en: Phuket
uk: Пхукет

en: Surat Thani
uk: Сураттхані

en: Ranong
uk: Ранонг

en: Songkhla
uk: Сонгкла

en: Satun
uk: Сатун

en: Trang
uk: Транг

en: Pattani
uk: Паттані

en: Yala
uk: Яла

en: Narathiwat
uk: Наратхіват

en: Khatlon
uk: Хатлонська область

en: Sughd
uk: Согдійська область

en: Ariana
uk: Аріана

en: Ben Arous
uk: Бен-Арус

en: Bizerte
uk: Бізерта

en: Gabes
uk: Габес

en: Gafsa
uk: Гафса

en: Jendouba
uk: Джендуба

en: Kairouan
uk: Кайруан

en: Kasserine
uk: Касерін

en: Kebili
uk: Кебілі

en: Nabeul
uk: Набуль

en: Sfax
uk: Сфакс

en: Siliana
uk: Сіліана

en: Sousse
uk: Сус

en: Tataouine
uk: Татауїн

en: Tozeur
uk: Таузар

en: Tunis
uk: Туніс

en: Zaghouan
uk: Загуан

en: Tongatapu
uk: Тонгатапу

en: Adana
uk: Адана

en: Adiyaman
uk: Адияман

en: Afyonkarahisar
uk: Афьон-Карахісар

en: Agri
uk: Агри

en: Aksaray
uk: Аксарай

en: Amasya
uk: Амасья

en: Ankara
uk: Анкара

en: Antalya
uk: Анталья

en: Ardahan
uk: Ардахан

en: Artvin
uk: Артвін

en: Aydin
uk: Айдин

en: Balikesir
uk: Баликесір

en: Bartin
uk: Бартин

en: Batman
uk: Батман

en: Bayburt
uk: Байбурт

en: Bilecik
uk: Біледжик

en: Bingol
uk: Бінґьоль

en: Bitlis
uk: Бітліс

en: Bolu
uk: Болу

en: Burdur
uk: Бурдур

en: Bursa
uk: Бурса

en: Canakkale
uk: Чанаккале

en: Cankiri
uk: Чанкири

en: Corum
uk: Чорум

en: Denizli
uk: Денізлі

en: Diyarbakir
uk: Діярбакир

en: Duzce
uk: Дюздже

en: Edirne
uk: Едірне

en: Elazig
uk: Елязиг

en: Erzincan
uk: Ерзінджан

en: Erzurum
uk: Ерзурум

en: Eskisehir
uk: Ескішехір

en: Gaziantep
uk: Газіантеп

en: Giresun
uk: Ґіресун

en: Gumushane
uk: Ґюмюшхане

en: Hakkari
uk: Хаккярі

en: Hatay
uk: Хатай

en: Igdir
uk: Игдир

en: Isparta
uk: Испарта

en: Istanbul
uk: Стамбул

en: Izmir
uk: Ізмір

en: Kahramanmaras
uk: Кахраманмараш

en: Karabuk
uk: Карабюк

en: Karaman
uk: Караман

en: Kars
uk: Карс

en: Kastamonu
uk: Кастамону

en: Kayseri
uk: Кайсері

en: Kilis
uk: Кіліс

en: Kirikkale
uk: Кириккале

en: Kirklareli
uk: Киркларелі

en: Kirsehir
uk: Киршехір

en: Kocaeli
uk: Коджаелі

en: Konya
uk: Конья

en: Kutahya
uk: Кютах'я

en: Malatya
uk: Малатья

en: Manisa
uk: Маніса

en: Mardin
uk: Мардін

en: Mugla
uk: Мугла

en: Mus
uk: Муш

en: Nevsehir
uk: Невшехір

en: Nigde
uk: Нігде

en: Ordu
uk: Орду

en: Osmaniye
uk: Османіє

en: Rize
uk: Різе

en: Sakarya
uk: Сакарья

en: Samsun
uk: Самсун

en: Sanliurfa
uk: Шанлиурфа

en: Siirt
uk: Сіїрт

en: Sinop
uk: Синоп

en: Sirnak
uk: Ширнак

en: Sivas
uk: Сивас

en: Tekirdag
uk: Текірдаг

en: Tokat
uk: Токат

en: Trabzon
uk: Трабзон

en: Tunceli
uk: Тунджелі

en: Usak
uk: Ушак

en: Van
uk: Ван

en: Yalova
uk: Ялова

en: Yozgat
uk: Йозгат

en: Zonguldak
uk: Зонгулдак

en: San Fernando
uk: Сан-Фернандо

en: Arima
uk: Аріма

en: Tobago
uk: Тобаго

en: Dodoma
uk: Додома

en: Iringa
uk: Ірінґа

en: Pwani
uk: Пвані

en: Ingush
uk: Інгушетія

en: Udmurt
uk: Удмуртія

en: Abu Dhabi
uk: Абу-Дабі

en: Ajman
uk: Аджман

en: Dubai
uk: Дубай

en: Fujairah
uk: Фуджейра

en: Ras Al Khaimah
uk: Рас Аль Хайма

en: Sharjah
uk: Шарджа

en: Umm Al Quwain
uk: Аль Кувейн Умм

en: Badakhshan
uk: Бадахшан

en: Badghis
uk: Бадгіс

en: Baghlan
uk: Баглан

en: Bamian
uk: Баміан

en: Farah
uk: Фарах

en: Faryab
uk: Фарьяб

en: Ghazni
uk: Газні

en: Ghowr
uk: Гор

en: Helmand
uk: Гільменд

en: Herat
uk: Герат

en: Kabol
uk: Кабул

en: Kapisa
uk: Капіса

en: Konar
uk: Кунар

en: Laghman
uk: Лагман

en: Lowgar
uk: Логар

en: Nangarhar
uk: Нангархар

en: Nimruz
uk: Німруз

en: Paktia
uk: Пактія

en: Parvan
uk: Парван

en: Kandahar
uk: Кандагар

en: Kondoz
uk: Кундуз

en: Takhar
uk: Тахар

en: Vardak
uk: Вардак

en: Zabol
uk: Забуль

en: Paktika
uk: Пактика

en: Balkh
uk: Балх

en: Jowzjan
uk: Джаузджан

en: Samangan
uk: Саманган

en: Sar-e Pol
uk: Сарі-Пуль

en: Khowst
uk: Хост

en: Nurestan
uk: Нуристан

en: Oruzgan
uk: Урузган

en: Daykondi
uk: Дайкунді

en: Panjshir
uk: Панджшер

en: Benguela
uk: Бенгела

en: Cuando Cubango
uk: Квандо-Кубанго

en: Huambo
uk: Уамбо

en: Malanje
uk: Маланже

en: Buenos Aires
uk: Буенос-Айрес

en: Agcabadi
uk: Агжабединський район

en: Agdas
uk: Агдаський район

en: Balakan
uk: Балаканський район

en: Barda
uk: Бардинський район

en: Calilabad
uk: Джалілабадський район

en: Federation of Bosnia and Herzegovina
uk: Федерація Боснія і Герцеговина

en: Republika Srpska
uk: Республіка Сербська

en: Bandarban
uk: Бандарбан

en: Comilla
uk: Комілла

en: Mymensingh
uk: Міменсінгх

en: Noakhali
uk: Ноакхалі

en: Patuakhali
uk: Патуакхалі

en: Bagerhat
uk: Багерхат

en: Bhola
uk: Бхола

en: Bogra
uk: Богра

en: Barguna
uk: Баргуна

en: Brahmanbaria
uk: Брахманбарія

en: Chandpur
uk: Чандпур

en: Chapai Nawabganj
uk: Чапай-Навабгандж

en: Chattagram
uk: Читтаґонґ

en: Chuadanga
uk: Чуаданга

en: Cox's Bazar
uk: Кокс-Базар

en: Dinajpur
uk: Дінаджпур

en: Faridpur
uk: Фарідпур

en: Feni
uk: Фені

en: Gaibandha
uk: Гайбандха

en: Gazipur
uk: Газіпур

en: Gopalganj
uk: Гопалгандж

en: Habiganj
uk: Хабігандж

en: Jaipurhat
uk: Джайпурхат

en: Jamalpur
uk: Джамалпур

en: Jessore
uk: Джесоре

en: Jhalakati
uk: Джхалакаті

en: Jhenaidah
uk: Джхенайда

en: Khagrachari
uk: Кхаграчхарі

en: Kishorganj
uk: Кішоргандж

en: Kurigram
uk: Куріграм

en: Kushtia
uk: Куштія

en: Laksmipur
uk: Лаксміпур

en: Lalmonirhat
uk: Лалмонірхат

en: Madaripur
uk: Мадаріпур

en: Magura
uk: Магура

en: Manikganj
uk: Манікгандж

en: Meherpur
uk: Мехерпур

en: Moulavibazar
uk: Маулвібазар

en: Munshiganj
uk: Муншигандж

en: Naogaon
uk: Наогаон

en: Narail
uk: Нараїл

en: Narayanganj
uk: Нараянгандж

en: Narsingdi
uk: Нарсінгді

en: Nator
uk: Натор

en: Netrakona
uk: Нетрокона

en: Nilphamari
uk: Нілпхамарі

en: Pabna
uk: Пабна

en: Panchagar
uk: Пангчарх

en: Parbattya Chattagram
uk: Читтаґонґзький гірський район

en: Pirojpur
uk: Піроджпур

en: Rajbari
uk: Раджабарі

en: Rangpur
uk: Рангпур

en: Satkhira
uk: Саткхіра

en: Shariyatpur
uk: Шаріятпур

en: Sherpur
uk: Шерпур

en: Sirajganj
uk: Сіраджгандж

en: Sunamganj
uk: Сунамгандж

en: Tangail
uk: Тангайл

en: Thakurgaon
uk: Тхакургаон

en: Brabant
uk: Брабант

en: Brussels Hoofdstedelijk Gewest
uk: Брюссельський столичний регіон

en: Vlaams-Brabant
uk: Фламандський Брабант

en: Komoe
uk: Комое

en: Naouri
uk: Наурі

en: Mikhaylovgrad
uk: Михайловградська область

en: Grad Sofiya
uk: Міська область Софія

en: Sofiya
uk: Софійська область

en: Al Hadd
uk: Аль-Хадд

en: Al Manamah
uk: Аль-Манама

en: Al Muharraq
uk: Аль-Мухаррак

en: Jidd Hafs
uk: Джидд Хафс

en: Sitrah
uk: Сітра

en: Ar Rifa' wa al Mintaqah al Janubiyah
uk: Ар-Ріфа ва аль-Мінтака аль-Джанубія

en: Al Mintaqah al Gharbiyah
uk: Аль-Мінтака аль-Гарбія

en: Mintaqat Juzur Hawar
uk: Мінтака Джузур Хавар

en: Al Mintaqah ash Shamaliyah
uk: Аль-Мінтака аш-Шамалія

en: Al Mintaqah al Wusta
uk: Аль-Мінтака аль-Вуста

en: Madinat
uk: Мадінат

en: Ar Rifa
uk: Ар-Ріфа

en: Madinat Hamad
uk: Мадінат Хамад

en: Al Janubiyah
uk: Аль-Янубіа

en: Atlanyique
uk: Атлантичний

en: Smiths
uk: Сміт

en: Chuquisaca
uk: Чукуісака

en: Cochabamba
uk: Кочабамба

en: El Beni
uk: Бені

en: Oruro
uk: Оруро

en: Pando
uk: Пандо

en: Potosi
uk: Потосі

en: Tarija
uk: Таріха

en: New Providence
uk: Нью-Провіденс

en: Acklins and Crooked Islands
uk: Аклінс та острови Крукед-Айленд

en: Freeport
uk: Фріпорт

en: Fresh Creek
uk: Фреш-Крік

en: Governor's Harbour
uk: Говернорс-Харбор

en: Green Turtle Cay
uk: Грін-Тартл-Кі

en: High Rock
uk: Хай-Рок

en: Kemps Bay
uk: Кемпс-Бей

en: Marsh Harbour
uk: Марш-Харбор

en: Nichollstown and Berry Islands
uk: Ніколс-Таун та острови Беррі

en: Rock Sound
uk: Рок-Саунд

en: Sandy Point
uk: Сенді-Пойнт

en: San Salvador and Rum Cay
uk: Сан-Сальвадор та Рам-Кі

en: Chhukha
uk: Чукха

en: Chirang
uk: Ціранг

en: Daga
uk: Дагана

en: Geylegphug
uk: Гелепху

en: Ha
uk: Хаа

en: Lhuntshi
uk: Лхунце

en: Pemagatsel
uk: Пемагацел

en: Samchi
uk: Самце

en: Samdrup
uk: Самдруп

en: Shemgang
uk: Жемганг

en: Tashigang
uk: Трашіганг

en: Tongsa
uk: Тронгса

en: Wangdi Phodrang
uk: Вангді-Пходранг

en: North-East
uk: Північно-східний

en: South-East
uk: Південно-східний

en: North-West
uk: Північно-західний

en: Brestskaya Voblasts'
uk: Брестська область

en: Homyel'skaya Voblasts'
uk: Гомельська область

en: Hrodzyenskaya Voblasts'
uk: Гродненська область

en: Minsk
uk: Мінська область

en: Minskaya Voblasts'
uk: Мінська область

en: Mahilyowskaya Voblasts'
uk: Могильовська область

en: Vitsyebskaya Voblasts'
uk: Вітебська область

en: Cayo
uk: Кайо

en: Corozal
uk: Коросаль

en: Orange Walk
uk: Орендж-Волк

en: Stann Creek
uk: Стен-Крік

en: Newfoundland
uk: Ньюфаундленд

en: Kivu
uk: Ківу

en: Mambere-Kadei
uk: Мамбере-Кадеї

en: Ombella-Mpoko
uk: Омбела-Мпоко

en: Ausser-Rhoden
uk: Ауссерроден

en: Geneve
uk: Женева

en: Inner-Rhoden
uk: Іннерроден

en: Luzern
uk: Люцерн

en: Neuchatel
uk: Невшатель

en: Sankt Gallen
uk: Санкт-Галлен

en: Atacama
uk: Атакама

en: Biobio
uk: Біобіо

en: Agneby
uk: Агнебі

en: Bafing
uk: Бафінг

en: Bas-Sassandra
uk: Нижня Сасандра

en: Denguele
uk: Денгеле

en: Dix-Huit Montagnes
uk: Дізюїт-Монтань

en: Fromager
uk: Фромаже

en: Haut-Sassandra
uk: Верхня Сасандра

en: Lacs
uk: Лак

en: Lagunes
uk: Лагюн

en: Marahoue
uk: Марауе

en: Moyen-Cavally
uk: Середня Каваллі

en: Moyen-Comoe
uk: Середня Комое

en: N'zi-Comoe
uk: Нзі-Комое

en: Sud-Bandama
uk: Південна Бандама

en: Sud-Comoe
uk: Південна Комое

en: Vallee du Bandama
uk: Валле-Дю-Бандама

en: Worodougou
uk: Вородугу

en: Zanzan
uk: Занзан

en: Valparaiso
uk: Вальпараїсо

en: Aisen del General Carlos Ibanez del Campo
uk: Айсен-дель-Хенераль-Карлос-Ібан'єс-дель-Кампо

en: Antofagasta
uk: Антофагаста

en: Araucania
uk: Арауканія

en: Bio-Bio
uk: Біо-Біо

en: Coquimbo
uk: Кокуїмбо

en: Libertador General Bernardo O'Higgins
uk: Лібертадор-Хенераль-Бернардо-О'Хіггінс

en: Los Lagos
uk: Лос-Лагос

en: Magallanes y de la Antartica Chilena
uk: Магальянес і Чилійська Антарктика

en: Maule
uk: Мауле

en: Region Metropolitana
uk: Столичний регіон

en: Tarapaca
uk: Тарапака

en: Est
uk: Східний регіон

en: Sud-Ouest
uk: Південно-західний регіон

en: Adamaoua
uk: Адамава

en: Extreme-Nord
uk: Крайній північний регіон

en: Xizang
uk: Тибетський автономний округ

en: Bolivar Department
uk: Болівар (департамент)

en: Boyaca Department
uk: Бояка (департамент)

en: Caldas Department
uk: Кальдас (департамент)

en: La Guajira
uk: Ла-Гуахіра

en: Magdalena Department
uk: Магдалена (департамент)

en: Distrito Especial
uk: Особливий округ

en: Ciudad de la Habana
uk: Гавана

en: Sao Miguel
uk: Сан-Мігел

en: Blansko
uk: Бланско

en: Breclav
uk: Бржецлав

en: Hradec Kralove
uk: Градець-Кралове

en: Jablonec nad Nisou
uk: Яблонец-над-Нісою

en: Jicin
uk: Їчин

en: Jihlava
uk: Їглава

en: Kolin
uk: Колін

en: Liberec
uk: Ліберец

en: Melnik
uk: Мельник

en: Mlada Boleslav
uk: Млада-Болеслав

en: Nachod
uk: Наход

en: Nymburk
uk: Німбурк

en: Pardubice
uk: Пардубіце

en: Hlavni mesto Praha
uk: Столичний регіон Прага

en: Semily
uk: Семілі

en: Trutnov
uk: Трутнов

en: Jihomoravsky kraj
uk: Південноморавський край

en: Jihocesky kraj
uk: Південночеський край

en: Vysocina
uk: Край Височина

en: Karlovarsky kraj
uk: Карловарський край

en: Kralovehradecky kraj
uk: Краловоградецький край

en: Liberecky kraj
uk: Ліберецький край

en: Olomoucky kraj
uk: Оломоуцький край

en: Moravskoslezsky kraj
uk: Мораво-Сілезький край

en: Pardubicky kraj
uk: Пардубицький край

en: Plzensky kraj
uk: Плзенський край

en: Stredocesky kraj
uk: Центральночеський край

en: Ustecky kraj
uk: Устецький край

en: Zlinsky kraj
uk: Злінський край

en: Baden-Wurttemberg
uk: Баден-Вюртемберг

en: Thuringen
uk: Тюрингія

en: Ali Sabieh
uk: Аль-Сабіх

en: Arta
uk: Арта

en: Fyn
uk: Фюн

en: Kobenhavn
uk: Копенгаген

en: Staden Kobenhavn
uk: Місто Копенгаген

en: Nordjylland
uk: Північна Ютландія

en: Ringkobing
uk: Рінгкебінг

en: Sonderjylland
uk: Південна Ютландія

en: Vestsjalland
uk: Західна Зеландія

en: Hovedstaden
uk: Ховедстаден

en: Midtjyllen
uk: Центральна Ютландія

en: Sjelland
uk: Зеландія

en: Syddanmark
uk: Південна Данія

en: Saint Luke
uk: Сент-Люк

en: Peravia
uk: Перавія

en: San Pedro De Macoris
uk: Сан-Педро-де-Макоріс

en: El Seibo
uk: Ель-Сейбо

en: Mascara
uk: Маскара

en: M'sila
uk: Мсіла

en: Oum el Bouaghi
uk: Ум-ель-Буакі

en: Harjumaa
uk: Гар'юмаа

en: Hiiumaa
uk: Хіюмаа

en: Ida-Virumaa
uk: Іда-Вірумаа

en: Jarvamaa
uk: Ярвамаа

en: Jogevamaa
uk: Йигевамаа

en: Kohtla-Jarve
uk: Кохтла-Ярве

en: Laanemaa
uk: Ляянемаа

en: Laane-Virumaa
uk: Ляяне-Вірумаа

en: Narva
uk: Нарва

en: Parnu
uk: Пярну

en: Parnumaa
uk: Пярнумаа

en: Polvamaa
uk: Пилвамаа

en: Raplamaa
uk: Рапламаа

en: Saaremaa
uk: Сааремаа

en: Sillamae
uk: Сілламяе

en: Tallinn
uk: Таллінн

en: Tartu
uk: Тарту

en: Tartumaa
uk: Тартумаа

en: Valgamaa
uk: Валгамаа

en: Viljandimaa
uk: Вільяндімаа

en: Vorumaa
uk: Вирумаа

en: Anseba
uk: Ансеба

en: Debub
uk: Дебуб

en: Debubawi K'eyih Bahri
uk: Дебубаві-Кей-Бахрі

en: Gash Barka
uk: Гаш-Барка

en: Ma'akel
uk: Маекел

en: Semenawi K'eyih Bahri
uk: Семенаві-Кей-Бахрі

en: Islas Baleares
uk: Балеарські острови

en: Andalucia
uk: Андалусія

en: Aragon
uk: Арагон

en: Canarias
uk: Канарські острови

en: Castilla-La Mancha
uk: Кастилія-Ля-Манча

en: Castilla y Leon
uk: Кастилія-і-Леон

en: Catalonia
uk: Каталонія

en: Extremadura
uk: Естремадура

en: Galicia
uk: Галісія

en: Pais Vasco
uk: Країна Басків

en: Comunidad Valenciana
uk: Валенсія

en: Gambella
uk: Гамбела

en: Addis Abeba
uk: Аддіс-Абеба

en: Benishangul
uk: Бенішангул

en: Adis Abeba
uk: Аддис-Абеба

en: Amara
uk: Амхара

en: Binshangul Gumuz
uk: Бенішангул-Гумуз

en: Gambela Hizboch
uk: Гамбела

en: Hareri Hizb
uk: Харарі

en: Oromiya
uk: Оромія

en: Sumale
uk: Сомалі

en: YeDebub Biheroch Bihereseboch na Hizboch
uk: Регіон Народів і народностей півдня

en: Aland
uk: Аландські острови

en: Lapland
uk: Лапландія

en: Oulu
uk: Оулу

en: Southern Finland
uk: Південна Фінляндія

en: Eastern Finland
uk: Східна Фінляндія

en: Western Finland
uk: Західна Фінляндія

en: Aquitaine
uk: Аквітанія

en: Auvergne
uk: Овернь

en: Basse-Normandie
uk: Нижня Нормандія

en: Bourgogne
uk: Бургундія

en: Bretagne
uk: Бретань

en: Champagne-Ardenne
uk: Шампань-Арденни

en: Corse
uk: Корсика

en: Franche-Comte
uk: Франш-Конте

en: Haute-Normandie
uk: Верхня Нормандія

en: Ile-de-France
uk: Іль-де-Франс

en: Languedoc-Roussillon
uk: Лангедок-Руссільйон

en: Limousin
uk: Лімузен

en: Lorraine
uk: Лотарінгія

en: Midi-Pyrenees
uk: Південь-Піренеї

en: Nord-Pas-de-Calais
uk: Нор-Па-де-Кале

en: Pays de la Loire
uk: Пеї-де-ла-Луар

en: Picardie
uk: Пікардія

en: Poitou-Charentes
uk: Пуату-Шаранта

en: Provence-Alpes-Cote d'Azur
uk: Прованс-Альпи-Лазурний берег

en: Rhone-Alpes
uk: Рона-Альпи

en: Alsace
uk: Ельзас

en: Avon
uk: Ейвон

en: Berkshire
uk: Беркшир

en: Cleveland
uk: Клівленд

en: Greater London
uk: Великий Лондон

en: Greater Manchester
uk: Великий Манчестер

en: Hereford and Worcester
uk: Герефорд-енд-Вустер

en: Humberside
uk: Гамберсайд

en: Merseyside
uk: Мерсісайд

en: South Yorkshire
uk: Південний Йоркшир

en: Tyne and Wear
uk: Тайн і Вір

en: West Midlands
uk: Західний Мідленд

en: West Yorkshire
uk: Західний Йоркшир

en: Grampian
uk: Грампіан

en: Lothian
uk: Лотіан

en: Strathclyde
uk: Стратклайд

en: Tayside
uk: Тайсайд

en: Clwyd
uk: Клуїд

en: Dyfed
uk: Дівед

en: Gwent
uk: Гвент

en: Mid Glamorgan
uk: Середній Гламорган

en: South Glamorgan
uk: Південний Гламорган

en: West Glamorgan
uk: Західний Гламорган

en: Bristol, City of
uk: Брістоль

en: Coventry
uk: Ковентрі

en: Dudley
uk: Дадлі

en: Gateshead
uk: Ґейтсгед

en: Herefordshire
uk: Герефордшир

en: Hertford
uk: Гартфорд

en: Kingston upon Hull, City of
uk: Кінґстон-апон-Галл, місто

en: London, City of
uk: Лондон

en: St. Helens
uk: Сент-Геленс

en: Dungannon
uk: Дунґаннон

en: Aberdeen City
uk: Абердін

en: Scottish Borders, The
uk: Шотландські кордони

en: Dundee City
uk: Данді

en: Edinburgh, City of
uk: Едінбург

en: Glasgow City
uk: Глазго

en: Orkney
uk: Оркнейські острови

en: Rhondda Cynon Taff
uk: Ронта-Кінон-Тав

en: Vale of Glamorgan, The
uk: Долина Гламорган

en: Abashis Raioni
uk: Абашський район

en: Adigenis Raioni
uk: Адигенський район

en: Akhalgoris Raioni
uk: Ахалгорський район

en: Akhalk'alak'is Raioni
uk: Ахалкалакський район

en: Akhalts'ikhis Raioni
uk: Ахалцихський район

en: Akhmetis Raioni
uk: Ахметський район

en: Ambrolauris Raioni
uk: Амбролаурський район

en: Aspindzis Raioni
uk: Аспіндзійський район

en: Baghdat'is Raioni
uk: Багдатський район

en: Bolnisis Raioni
uk: Болніський район

en: Borjomis Raioni
uk: Боржомський район

en: Chiat'ura
uk: Чиатура

en: Ch'khorotsqus Raioni
uk: Чхороцкуський район

en: Ch'okhatauris Raioni
uk: Чохатаурський район

en: Dedop'listsqaros Raioni
uk: Дедоплісцкарський район

en: Dmanisis Raioni
uk: Дманиський район

en: Dushet'is Raioni
uk: Душетський район

en: Gardabanis Raioni
uk: Гардабанський район

en: Gori
uk: Горі

en: Goris Raioni
uk: Горійський район

en: Gurjaanis Raioni
uk: Гурджаанський район

en: Javis Raioni
uk: Джавський район

en: K'arelis Raioni
uk: Карельський район

en: Kaspis Raioni
uk: Каспський район

en: Kharagaulis Raioni
uk: Харагаульський район

en: Khashuris Raioni
uk: Хашурський район

en: Khobis Raioni
uk: Хобський район

en: Khonis Raioni
uk: Хонійський район

en: K'ut'aisi
uk: Кутаїсі

en: Lagodekhis Raioni
uk: Лагодехський район

en: Lanch'khut'is Raioni
uk: Ланчхутський район

en: Lentekhis Raioni
uk: Лентехський район

en: Marneulis Raioni
uk: Марнеульський район

en: Martvilis Raioni
uk: Мартвільський район

en: Mestiis Raioni
uk: Местійський район

en: Mts'khet'is Raioni
uk: Мцхетський район

en: Ninotsmindis Raioni
uk: Ніноцміндійський район

en: Onis Raioni
uk: Онський район

en: Ozurget'is Raioni
uk: Озурґетський район

en: P'ot'i
uk: Поті

en: Qazbegis Raioni
uk: Казбеґський район

en: Qvarlis Raioni
uk: Карельський район

en: Rust'avi
uk: Руставі

en: Sach'kheris Raioni
uk: Сачхерський район

en: Sagarejos Raioni
uk: Саґареджійський район

en: Samtrediis Raioni
uk: Самтредійський район

en: Senakis Raioni
uk: Сенацький район

en: Sighnaghis Raioni
uk: Сігнагський район

en: T'bilisi
uk: Тбілісі

en: T'elavis Raioni
uk: Телавський район

en: T'erjolis Raioni
uk: Терджольський район

en: T'et'ritsqaros Raioni
uk: Тетріцкарський район

en: T'ianet'is Raioni
uk: Тіанетський район

en: Tqibuli
uk: Ткібулі

en: Ts'ageris Raioni
uk: Цаґерський район

en: Tsalenjikhis Raioni
uk: Цаленджиський район

en: Tsalkis Raioni
uk: Цалкійський район

en: Tsqaltubo
uk: Цхалтубо

en: Vanis Raioni
uk: Ванійський район

en: Zestap'onis Raioni
uk: Зестафонський район

en: Zugdidi
uk: Зугдіді

en: Zugdidis Raioni
uk: Зуґдідійський район

en: Greater Accra
uk: Велика Аккра

en: Ashanti
uk: Ашанті

en: Brong-Ahafo
uk: Бронг-Ахафо

en: Volta
uk: Вольта

en: Upper East
uk: Верхній Східний

en: Upper West
uk: Верхній Західний

en: Nordgronland
uk: Північна Гренландія

en: Ostgronland
uk: Східна Гренландія

en: Vestgronland
uk: Західна Гренландія

en: Annobon
uk: Аннобон

en: Bioko Norte
uk: Бйоко Норте

en: Bioko Sur
uk: Бйоко-Сур

en: Centro Sur
uk: Сентро-Сур

en: Kie-Ntem
uk: Ке-Нтем

en: Litoral
uk: Літорал

en: Wele-Nzas
uk: Веле-Нзас

en: Evros
uk: Еврос

en: Rodhopi
uk: Родопі

en: Xanthi
uk: Ксанті

en: Drama
uk: Драма

en: Serrai
uk: Серрес

en: Kilkis
uk: Кілкіс

en: Pella
uk: Пелла

en: Florina
uk: Флоріна

en: Kastoria
uk: Касторія

en: Grevena
uk: Гревена

en: Kozani
uk: Козані

en: Imathia
uk: Іматія

en: Thessaloniki
uk: Салоніки

en: Kavala
uk: Кавала

en: Khalkidhiki
uk: Халкідіки

en: Pieria
uk: Пієрія

en: Ioannina
uk: Яніна

en: Thesprotia
uk: Теспротія

en: Preveza
uk: Превеза

en: Larisa
uk: Лариса

en: Trikala
uk: Трікала

en: Kardhitsa
uk: Кардиця

en: Magnisia
uk: Магнісія

en: Kerkira
uk: Керкіра

en: Levkas
uk: Лефкада

en: Kefallinia
uk: Кефалонія

en: Zakinthos
uk: Закінтос

en: Fthiotis
uk: Фтіотида

en: Evritania
uk: Евританія

en: Aitolia kai Akarnania
uk: Етолія і Акарнанія

en: Fokis
uk: Фокіда

en: Voiotia
uk: Беотія

en: Evvoia
uk: Евбея

en: Attiki
uk: Аттика

en: Argolis
uk: Арголіда

en: Korinthia
uk: Коринфія

en: Akhaia
uk: Ахая

en: Ilia
uk: Еліда

en: Messinia
uk: Мессінія

en: Arkadhia
uk: Аркадія

en: Lakonia
uk: Лаконія

en: Khania
uk: Ханья

en: Rethimni
uk: Ретимно

en: Iraklion
uk: Іракліон

en: Lasithi
uk: Ласітіон

en: Dhodhekanisos
uk: Додеканес

en: Samos
uk: Самос

en: Kikladhes
uk: Кіклади

en: Khios
uk: Хіос

en: Lesvos
uk: Лесбос

en: Peten
uk: Петен

en: Quiche
uk: Петен

en: Bafata
uk: Бафата

en: Quinara
uk: Кінара

en: Oio
uk: Ойо

en: Bolama
uk: Болама

en: Cacheu
uk: Кашеу

en: Tombali
uk: Томбалі

en: Gabu
uk: Габу

en: Bissau
uk: Бісау

en: Biombo
uk: Біомбо

en: Islas de la Bahia
uk: Іслас-де-ла-Байя

en: Bjelovarsko-Bilogorska
uk: Беловарсько-Білогорська жупанія

en: Brodsko-Posavska
uk: Бродсько-Посавська жупанія

en: Dubrovacko-Neretvanska
uk: Дубровницько-Неретванська жупанія

en: Istarska
uk: Істрійська жупанія

en: Karlovacka
uk: Карловацька жупанія

en: Koprivnicko-Krizevacka
uk: Копривницько-Крижевецька жупанія

en: Krapinsko-Zagorska
uk: Крапинсько-Загорська жупанія

en: Licko-Senjska
uk: Ліцько-Сенська жупанія

en: Medimurska
uk: Меджимурська жупанія

en: Osjecko-Baranjska
uk: Осієцько-Баранська жупанія

en: Pozesko-Slavonska
uk: Пожезько-Славонська жупанія

en: Primorsko-Goranska
uk: Приморсько-Ґоранська жупанія

en: Sibensko-Kninska
uk: Шибеницько-Кнінська жупанія

en: Sisacko-Moslavacka
uk: Сісацько-Мославінська жупанія

en: Splitsko-Dalmatinska
uk: Сплітсько-Далматинська жупанія

en: Varazdinska
uk: Вараждинська жупанія

en: Viroviticko-Podravska
uk: Вировитицько-Подравська жупанія

en: Vukovarsko-Srijemska
uk: Вуковарсько-Сремська жупанія

en: Zadarska
uk: Задарська жупанія

en: Zagrebacka
uk: Загребська жупанія

en: Grad Zagreb
uk: Загреб

en: Grand' Anse
uk: Гранд-Анс

en: Nippes
uk: Ніп

en: Bacs-Kiskun
uk: Бач-Кішкун

en: Bekes
uk: Бекеш

en: Borsod-Abauj-Zemplen
uk: Боршод-Абауй-Земплен

en: Csongrad
uk: Чонград

en: Fejer
uk: Феєр

en: Gyor-Moson-Sopron
uk: Дьйор-Мошон-Шопрон

en: Hajdu-Bihar
uk: Гайду-Бігар

en: Komarom-Esztergom
uk: Комаром-Естерґом

en: Nograd
uk: Ноґрад

en: Pecs
uk: Печ

en: Szabolcs-Szatmar-Bereg
uk: Саболч-Сатмар-Береґ

en: Veszprem
uk: Веспрем

en: Gyor
uk: Дьйор

en: Bekescsaba
uk: Бекешчаба

en: Dunaujvaros
uk: Дунауйварош

en: Hodmezovasarhely
uk: Годмезевашаргей

en: Kaposvar
uk: Капошвар

en: Kecskemet
uk: Кечкемет

en: Nyiregyhaza
uk: Ньїредьгаза

en: Szekesfehervar
uk: Секешфегервар

en: Salgotarjan
uk: Шалґотар'ян

en: Szekszard
uk: Сексард

en: Kepulauan Bangka Belitung
uk: Острови Банка-Белітунг

en: Irian Jaya Barat
uk: Західне Папуа

en: Kepulauan Riau
uk: Острови Ріау

en: Sulawesi Barat
uk: Західне Сулавесі

en: HaDarom
uk: Південний округ

en: HaMerkaz
uk: Центральний округ

en: HaZafon
uk: Північний округ

en: Hefa
uk: Хайфа

en: Yerushalayim
uk: Єрусалим

en: Puducherry
uk: Пондішері

en: Uttarakhand
uk: Уттаркханд

en: Al Qadisiyah
uk: Кадісія

en: Karbala'
uk: Кербела

en: Azarbayjan-e Bakhtari
uk: Західний Азербайджан

en: Azarbayjan-e Khavari
uk: Східний Азербайджан

en: Chahar Mahall va Bakhtiari
uk: Чегармехаль і Бахтиарія

en: Sistan va Baluchestan
uk: Систан і Белуджистан

en: Kohkiluyeh va Buyer Ahmadi
uk: Кохґілує і Боєрахмед

en: Bakhtaran
uk: Бахтаран

en: Kordestan
uk: Курдистан

en: Semnan Province
uk: Семнан

en: Khorasan
uk: Хорасан

en: Khorasan-e Janubi
uk: Південний Хорасан

en: Khorasan-e Razavi
uk: Хорасан-Резаві

en: Khorasan-e Shemali
uk: Північний Хорасан

en: Arnessysla
uk: Аурнес

en: Austur-Hunavatnssysla
uk: Ейстюр-Хунаватн

en: Austur-Skaftafellssysla
uk: Ейстюр-Скафтаведль

en: Borgarfjardarsysla
uk: Боргарф'ярдар

en: Eyjafjardarsysla
uk: Ейяф'ярдар

en: Gullbringusysla
uk: Гюдльбрінгю

en: Kjosarsysla
uk: Кьоусар

en: Myrasysla
uk: Міра

en: Nordur-Mulasysla
uk: Нордюр-Мула

en: Nordur-Tingeyjarsysla
uk: Нордюр-Тингеяр

en: Rangarvallasysla
uk: Рангаурвадла

en: Skagafjardarsysla
uk: Скагаф'ярдар

en: Snafellsnes- og Hnappadalssysla
uk: Снайведльснес-ог Хнаппадаль

en: Strandasysla
uk: Странда

en: Sudur-Mulasysla
uk: Сюдюр-Мула

en: Sudur-Tingeyjarsysla
uk: Сюдюр-Тингеяр

en: Vestur-Bardastrandarsysla
uk: Вестюр-Бардарстрандар

en: Vestur-Hunavatnssysla
uk: Вестюр-Хунаватн

en: Vestur-Isafjardarsysla
uk: Вестюр-Ісаф'ярдар

en: Vestur-Skaftafellssysla
uk: Вестюр-Скафтаведль

en: Norourland Eystra
uk: Нордюрланд-Вестра

en: Norourland Vestra
uk: Нордюрланд-Ейстра

en: Abruzzi
uk: Абруццо

en: Basilicata
uk: Базиліката

en: Calabria
uk: Калабрія

en: Campania
uk: Кампанія

en: Emilia-Romagna
uk: Емілія-Романья

en: Friuli-Venezia Giulia
uk: Фріулі-Венеція-Джулія

en: Lazio
uk: Лаціо

en: Liguria
uk: Лігурія

en: Lombardia
uk: Ломбардія

en: Marche
uk: Марке

en: Molise
uk: Молізе

en: Piemonte
uk: П’ємонт

en: Puglia
uk: Апулія

en: Sardegna
uk: Сардинія

en: Sicilia
uk: Сицилія

en: Toscana
uk: Тоскана

en: Trentino-Alto Adige
uk: Трентіно-Альто-Адідже

en: Umbria
uk: Умбрія

en: Valle d'Aosta
uk: Валле-д'Аоста

en: Veneto
uk: Венеція

en: Clarendon
uk: Кларендон

en: Hanover
uk: Гановер

en: Portland
uk: Портланд

en: Saint Ann
uk: Санта-Анна

en: Saint Catherine
uk: Санта-Катерина

en: Saint Elizabeth
uk: Санта-Елізабет

en: Trelawny
uk: Трелоні

en: Westmoreland
uk: Вестморленд

en: Kingston
uk: Кінгстон

en: Ma
uk: Маан

en: Amman Governorate
uk: Амман

en: Az Zarqa
uk: Ез-Зарка

en: Amman
uk: Амман

en: Aichi
uk: Айті

en: Chiba
uk: Тіба

en: Fukui
uk: Фукуї

en: Fukuoka
uk: Фукуока

en: Fukushima
uk: Фукусіма

en: Gifu
uk: Гіфу

en: Gumma
uk: Ґумма

en: Hiroshima
uk: Хіросіма

en: Ishikawa
uk: Ісікава

en: Kagoshima
uk: Кагосіма

en: Kochi
uk: Кочі

en: Shiga
uk: Сіґа

en: Shimane
uk: Сімане

en: Shizuoka
uk: Сідзуока

en: Tochigi
uk: Тотігі

en: Tokushima
uk: Токусіма

en: Yamaguchi
uk: Ямаґуті

en: Yamanashi
uk: Яманасі

en: North-Eastern
uk: Північно-східна провінція

en: Chuy
uk: Чуйська область

en: Batdambang
uk: Баттамбанг

en: Kampong Thum
uk: Кампонгтхом

en: Koh Kong
uk: Кахконг

en: Kracheh
uk: Кратьєх

en: Mondulkiri
uk: Мондолькірі

en: Phnum Penh
uk: Пномпень

en: Ratanakiri Kiri
uk: Ратанакірі

en: Siem Reap
uk: Сіемреап

en: Gilbert Islands
uk: Острови Гільберта

en: Line Islands
uk: Острови Лайн

en: Phoenix Islands
uk: Острови Фенікс

en: Saint John Capisterre
uk: Сент-Джон-Капістер

en: Saint Paul Capisterre
uk: Сент-Пол-Капістер

en: Kaesong-si
uk: Кесон

en: P'yongyang-si
uk: Пхеньян

en: Yanggang-do
uk: Янгандо

en: Namp'o-si
uk: Нампхо

en: Najin Sonbong-si
uk: Раджин-Сонбон

en: Cheju-do
uk: Чеджу

en: Cholla-bukto
uk: Чолла-Пукто

en: Ch'ungch'ong-bukto
uk: Чхунчхон-Пукто

en: Pusan-jikhalsi
uk: Пусан

en: Seoul-t'ukpyolsi
uk: Сеул

en: Inch'on-jikhalsi
uk: Інчхон

en: Kyonggi-do
uk: Кванджу

en: Kyongsang-bukto
uk: Кьонсан-Пукто

en: Taegu-jikhalsi
uk: Тегу (агломерація)

en: Cholla-namdo
uk: Чолла-Намдо

en: Ch'ungch'ong-namdo
uk: Чхунчхон-Намдо

en: Kwangju-jikhalsi
uk: Кванджу

en: Taejon-jikhalsi
uk: Теджон

en: Kyongsang-namdo
uk: Кьонсан-намдо

en: Ulsan-gwangyoksi
uk: Ульсан

en: Al Kuwayt
uk: Ель-Кувейт

en: Mubarak al Kabir
uk: Мубарак-аль-Кабір

en: Almaty City
uk: Алмати

en: West Kazakhstan
uk: Західно-Казахстанська область

en: Bayqonyr
uk: Байконур

en: South Kazakhstan
uk: Південно-Казахстанська область

en: Pavlodar
uk: Павлодарська область

en: Qostanay
uk: Костанайська область

en: East Kazakhstan
uk: Східно-Казахстанська область

en: North Kazakhstan
uk: Північно-Казахстанська область

en: Saravan
uk: Сараван

en: Xaignabouri
uk: Сайнябулі

en: Louangphrabang
uk: Луанг-Прабанг

en: Beqaa
uk: Бекаа

en: Al Janub
uk: Південний Ліван

en: Liban-Nord
uk: Північний Ліван

en: Beyrouth
uk: Бейрут

en: Mont-Liban
uk: Гірський Ліван

en: Liban-Sud
uk: Південний Ліван

en: Nabatiye
uk: Набатія

en: Aakk,r
uk: Аккар

en: Baalbek-Hermel
uk: Баальбек-Хермель

en: Gbarpolu
uk: Гбарполу

en: River Gee
uk: Рівер-Гі

en: Amparai
uk: Ампара

en: Anuradhapura
uk: Анурадхапура

en: Badulla
uk: Бадулла

en: Batticaloa
uk: Баттікалоа

en: Galle
uk: Ґалле

en: Hambantota
uk: Гамбантота

en: Kalutara
uk: Калутара

en: Kandy
uk: Канді

en: Kegalla
uk: Кегалле

en: Kurunegala
uk: Курунеґала

en: Matale
uk: Матале

en: Matara
uk: Матара

en: Moneragala
uk: Монерагала

en: Nuwara Eliya
uk: Нувара Елія

en: Polonnaruwa
uk: Полоннарува

en: Puttalam
uk: Путталам

en: Ratnapura
uk: Ратнапура

en: Trincomalee
uk: Трінкомалі

en: Colombo
uk: Коломбо

en: Gampaha
uk: Гампаха

en: Jaffna
uk: Джафна

en: Mannar
uk: Маннар

en: Mullaittivu
uk: Муллайтіву

en: Vavuniya
uk: Вавунія

en: Monrovia
uk: Монровія

en: Sino
uk: Сіное

en: Mohales Hoek
uk: Мохалес-Хук

en: Qachas Nek
uk: Цгачас-Нек

en: Alytaus Apskritis
uk: Алітуський повіт

en: Kauno Apskritis
uk: Каунаський повіт

en: Klaipedos Apskritis
uk: Клайпедський повіт

en: Marijampoles Apskritis
uk: Маріямпольський повіт

en: Panevezio Apskritis
uk: Паневежиський повіт

en: Siauliu Apskritis
uk: Шяуляйський повіт

en: Taurages Apskritis
uk: Тауразький повіт

en: Telsiu Apskritis
uk: Тельшяйський повіт

en: Utenos Apskritis
uk: Утенський повіт

en: Vilniaus Apskritis
uk: Вільнюський повіт

en: Aizkraukles
uk: Айзкраукльський район

en: Aluksnes
uk: Алуксненський район

en: Balvu
uk: Балвський район

en: Bauskas
uk: Бауський район

en: Cesu
uk: Цесіський район

en: Dobeles
uk: Добельський район

en: Gulbenes
uk: Гулбенський район

en: Jekabpils
uk: Єкабпілський район

en: Jelgavas
uk: Єлгавський район

en: Kraslavas
uk: Краславський район

en: Kuldigas
uk: Кулдізький район

en: Liepajas
uk: Лієпайський район

en: Limbazu
uk: Лімбазький район

en: Ludzas
uk: Лудзенський район

en: Madonas
uk: Мадонський район

en: Ogres
uk: Огрський район

en: Preilu
uk: Прейльський район

en: Rezeknes
uk: Резекненський район

en: Rigas
uk: Ризький район

en: Saldus
uk: Салдуський район

en: Talsu
uk: Талсійський район

en: Tukuma
uk: Тукумський район

en: Valkas
uk: Валкський район

en: Valmieras
uk: Валмієрський район

en: Al Aziziyah
uk: Ель-Азізія

en: Tarabulus
uk: Триполі

en: El Kelaa des Srarhna
uk: Ель-Келаа-Дес-Срагна

en: Tanger
uk: Танжер

en: Grand Casablanca
uk: Велика Касабланка

en: Fes-Boulemane
uk: Фес-Бульман

en: Marrakech-Tensift-Al Haouz
uk: Марракеш-Тенсіфт-Ель-Хауз

en: Meknes-Tafilalet
uk: Мекнес-Тафілалет

en: Rabat-Sale-Zemmour-Zaer
uk: Рабат-Сале-Заммур-Заер

en: Chaouia-Ouardigha
uk: Шауя-Урдіга

en: Doukkala-Abda
uk: Дуккала-Абда

en: Gharb-Chrarda-Beni Hssen
uk: Габр-Шрарда-Бені-Хсен

en: Guelmim-Es Smara
uk: Гулімім-Ес-Смара

en: Oriental
uk: Східна область

en: Souss-Massa-Dr,a
uk: Сус-Масса-Драа

en: Tadla-Azilal
uk: Тадла-Азілал

en: Tanger-Tetouan
uk: Танжер-Тетуан

en: Taza-Al Hoceima-Taounate
uk: Таза-Ель-Хосейма-Таунат

en: La,youne-Boujdour-Sakia El Hamra
uk: Ель-Аюн—Буждур—Сегіет-ель-Хамра

en: Stinga Nistrului
uk: Придністров'я

en: Anenii Noi
uk: Аненій-Ной

en: Basarabeasca
uk: Бесарабяска

en: Bender
uk: Бендери

en: Briceni
uk: Брічень

en: Cantemir
uk: Кантемір

en: Causeni
uk: Каушень

en: Cimislia
uk: Чимішлія

en: Criuleni
uk: Кріулень

en: Donduseni
uk: Дондушень

en: Drochia
uk: Дрокія

en: Dubasari
uk: Дубасарь

en: Falesti
uk: Фалешть

en: Floresti
uk: Флорешть

en: Glodeni
uk: Ґлодень

en: Hincesti
uk: Гинчешть

en: Ialoveni
uk: Яловень

en: Leova
uk: Леова

en: Nisporeni
uk: Ніспорень

en: Ocnita
uk: Окніца

en: Rezina
uk: Резіна

en: Riscani
uk: Ришкань

en: Singerei
uk: Синджерей

en: Soldanesti
uk: Шолданешть

en: Stefan-Voda
uk: Штефан-Вода

en: Straseni
uk: Страшень

en: Taraclia
uk: Тараклія

en: Telenesti
uk: Теленешть

en: Antsiranana
uk: Антширанана

en: Fianarantsoa
uk: Фіанарантсоа

en: Mahajanga
uk: Махаджанга

en: Toamasina
uk: Туамасіна

en: Antananarivo
uk: Антананаріву

en: Toliara
uk: Туліара

en: Aracinovo
uk: Арачиново

en: Bac
uk: Бач

en: Belcista
uk: Белчишта

en: Berovo
uk: Берово

en: Bistrica
uk: Бистриця

en: Bitola
uk: Бітола

en: Blatec
uk: Блатець

en: Bogdanci
uk: Богданці

en: Bogomila
uk: Богомила

en: Bogovinje
uk: Боговіньє

en: Bosilovo
uk: Босілово

en: Brvenica
uk: Брвєніца

en: Cair
uk: Чаїр

en: Capari
uk: Цапарі

en: Caska
uk: Чашка

en: Cegrane
uk: Чегране

en: Centar
uk: Центар

en: Centar Zupa
uk: Центар-Жупа

en: Cesinovo
uk: Чешиново

en: Cucer-Sandevo
uk: Чучер-Сандево

en: Debar
uk: Дебар

en: Delcevo
uk: Делчево

en: Delogozdi
uk: Делогожди

en: Demir Hisar
uk: Демір-Хісар

en: Demir Kapija
uk: Демір-Капія

en: Dobrusevo
uk: Добрушево

en: Dolna Banjica
uk: Долна-Баніца

en: Dolneni
uk: Долнені

en: Dorce Petrov
uk: Горче-Петров

en: Drugovo
uk: Другово

en: Dzepciste
uk: Джепчишче

en: Gazi Baba
uk: Газі-Баба

en: Gevgelija
uk: Гевгелія

en: Gostivar
uk: Гостівар

en: Gradsko
uk: Градско

en: Ilinden
uk: Ілінден

en: Izvor
uk: Ізвор

en: Jegunovce
uk: Єгуновце

en: Kamenjane
uk: Каменьяне

en: Karbinci
uk: Карбінці

en: Karpos
uk: Карпос

en: Kavadarci
uk: Кавадарці

en: Kicevo
uk: Кичево

en: Kisela Voda
uk: Кісєла Вода

en: Klecevce
uk: Клєчевце

en: Kocani
uk: Кочани

en: Konce
uk: Конче

en: Kondovo
uk: Кондово

en: Konopiste
uk: Конопиште

en: Kosel
uk: Косел

en: Kratovo
uk: Кратово

en: Kriva Palanka
uk: Кріва Паланка

en: Krivogastani
uk: Кривогаштани

en: Krusevo
uk: Крушево

en: Kuklis
uk: Кукліш

en: Kukurecani
uk: Кукуречані

en: Kumanovo
uk: Куманово

en: Labunista
uk: Лабунішта

en: Lipkovo
uk: Ліпково

en: Lozovo
uk: Лозово

en: Lukovo
uk: Луково

en: Makedonska Kamenica
uk: Македонска Каменіца

en: Makedonski Brod
uk: Македонскі Брод

en: Mavrovi Anovi
uk: Маврові Анові

en: Meseista
uk: Мешеішта

en: Miravci
uk: Міравці

en: Mogila
uk: Могіла

en: Murtino
uk: Муртіно

en: Negotino
uk: Неготіно

en: Negotino-Polosko
uk: Неготіно-Полошко

en: Novaci
uk: Новаці

en: Novo Selo
uk: Ново Село

en: Oblesevo
uk: Облешево

en: Ohrid
uk: Охрід

en: Orasac
uk: Орашаць

en: Orizari
uk: Оризарі

en: Oslomej
uk: Осломей

en: Pehcevo
uk: Пехчево

en: Petrovec
uk: Петровец

en: Plasnica
uk: Пласніца

en: Podares
uk: Подареш

en: Prilep
uk: Прілєп

en: Probistip
uk: Пробиштип

en: Radovis
uk: Радовиш

en: Rankovce
uk: Ранковце

en: Resen
uk: Ресен

en: Rosoman
uk: Росоман

en: Rostusa
uk: Ростушe

en: Samokov
uk: Самоков

en: Saraj
uk: Сарай

en: Sipkovica
uk: Шипковіца

en: Sopiste
uk: Сопіште

en: Sopotnica
uk: Сопотніца

en: Srbinovo
uk: Србиново

en: Staravina
uk: Старавіна

en: Star Dojran
uk: Стар-Дойран

en: Staro Nagoricane
uk: Старо-Нагоричане

en: Stip
uk: Стіп

en: Struga
uk: Струга

en: Strumica
uk: Струміца

en: Studenicani
uk: Студенічани

en: Suto Orizari
uk: Шуто-Оризарі

en: Sveti Nikole
uk: Светі Ніколе

en: Tearce
uk: Теарце

en: Tetovo
uk: Тетово

en: Topolcani
uk: Тополчани

en: Valandovo
uk: Валандово

en: Vasilevo
uk: Васілево

en: Veles
uk: Велес

en: Velesta
uk: Велешта

en: Vevcani
uk: Вевчани

en: Vinica
uk: Виниця

en: Vitoliste
uk: Вітоліште

en: Vranestica
uk: Вранештиця

en: Vrapciste
uk: Врапчиште

en: Vratnica
uk: Вратніца

en: Vrutok
uk: Вруток

en: Zajas
uk: Заяс

en: Zelenikovo
uk: Зеленіково

en: Zelino
uk: Желіно

en: Zitose
uk: Житоше

en: Zletovo
uk: Злетово

en: Zrnovci
uk: Зрновці

en: Bamako
uk: Бамако

en: Irrawaddy
uk: Іраваді

en: Karan State
uk: Карен

en: Magwe
uk: Магуе

en: Pegu
uk: Пегу

en: Tenasserim
uk: Танінтаї

en: Rangoon
uk: Рангун

en: Darhan
uk: Дархан-Уул

en: Dornogovi
uk: Дорноговь

en: Dundgovi
uk: Дундговь

en: Ulaanbaatar
uk: Улан-Батор

en: Erdenet
uk: Ерденет

en: Darhan-Uul
uk: Дархан-Уул

en: Govisumber
uk: Говь-Сумбер

en: Ilhas
uk: Острови

en: Cargados Carajos
uk: Каргадос-Карахос

en: Seenu
uk: Сіїну

en: Aliff
uk: Аліфу

en: Laviyani
uk: Лавіїані

en: Waavu
uk: Фааву

en: Laamu
uk: Лааму

en: Haa Aliff
uk: Хаа-Алифу

en: Thaa
uk: Тхаа

en: Meemu
uk: Міїму

en: Raa
uk: Раа

en: Faafu
uk: Фааву

en: Daalu
uk: Дхаалу

en: Baa
uk: Баа

en: Haa Daalu
uk: Хаа-Дхаалу

en: Shaviyani
uk: Шавіїані

en: Noonu
uk: Нуну

en: Kaafu
uk: Каафу

en: Gaafu Aliff
uk: Гаафу-Аліфу

en: Gaafu Daalu
uk: Гаафу-Джаалу

en: Naviyani
uk: Гнавіїані

en: Coahuila de Zaragoza
uk: Коауїла

en: Michoacan de Ocampo
uk: Мічоакан

en: Queretaro de Arteaga
uk: Керетаро

en: Veracruz-Llave
uk: Веракрус

en: Melaka
uk: Мелака

en: Pulau Pinang
uk: Пенанг

en: Putrajaya
uk: Путраджая

en: Bethanien
uk: Бетані

en: Caprivi Oos
uk: Східний Капрів

en: Boesmanland
uk: Бушменленд

en: Gobabis
uk: Гобабіс

en: Grootfontein
uk: Грутфонтейн

en: Kaokoland
uk: Каоколенд

en: Karibib
uk: Карібіб

en: Keetmanshoop
uk: Кітмансхуп

en: Luderitz
uk: Людеріц

en: Maltahohe
uk: Мальтахьое

en: Okahandja
uk: Окаханджа

en: Omaruru
uk: Омаруру

en: Otjiwarongo
uk: Очиваронго

en: Outjo
uk: Оучо

en: Owambo
uk: Овамбо

en: Rehoboth
uk: Рехобот

en: Swakopmund
uk: Свакопмунд

en: Tsumeb
uk: Цумеб

en: Karasburg
uk: Карасбург

en: Windhoek
uk: Віндгук

en: Damaraland
uk: Дамараленд

en: Hereroland Oos
uk: Герероленд Ос

en: Hereroland Wes
uk: Герероленд Вес

en: Mariental
uk: Марієнталь

en: Namaland
uk: Намаленд

en: Okavango
uk: Окаванго

en: Agadez
uk: Агадез

en: Diffa
uk: Діффа

en: Dosso
uk: Доссо

en: Maradi
uk: Мараді

en: Niamey
uk: Ніамей

en: Tahoua
uk: Тахуа

en: Zinder
uk: Зіндер

en: Gongola
uk: Гонгола

en: Zelaya
uk: Селайя

en: Autonoma Atlantico Norte
uk: Автономний Регіон Північної Атлантики

en: Region Autonoma Atlantico Sur
uk: Автономний Регіон Північної Атлантики

en: Noord-Brabant
uk: Північний Брабант

en: Noord-Holland
uk: Північна Голландія

en: Zuid-Holland
uk: Південна Голландія

en: Dronten
uk: Дронтен

en: Zuidelijke IJsselmeerpolders
uk: Південний Ейсселмерпольдерс

en: Lelystad
uk: Лелістад

en: More og Romsdal
uk: Мере-ог-Ромсдал

en: Chatham Islands
uk: Острови Чатем

en: North Solomons
uk: Північні Соломонові Острови

en: North-West Frontier
uk: Північно-західна прикордонна провінція

en: Azad Kashmir
uk: Азад Кашмір

en: Northern Areas
uk: Північні Території

en: Islamabad
uk: Ісламабад

en: Biala Podlaska
uk: Біла Підляська

en: Bialystok
uk: Білосток

en: Bielsko
uk: Бельсько

en: Bydgoszcz
uk: Бидгощ

en: Chelm
uk: Холм

en: Ciechanow
uk: Цеханув

en: Czestochowa
uk: Ченстохова

en: Elblag
uk: Ельблонг

en: Gdansk
uk: Гданськ

en: Gorzow
uk: Ґожув

en: Jelenia Gora
uk: Єленя-Ґура

en: Kalisz
uk: Каліш

en: Katowice
uk: Катовіце

en: Kielce
uk: Кельце

en: Konin
uk: Конін

en: Koszalin
uk: Кошалін

en: Krakow
uk: Краков

en: Krosno
uk: Кросно

en: Legnica
uk: Легніца

en: Leszno
uk: Лешно

en: Lodz
uk: Лодзь

en: Lomza
uk: Ломжа

en: Lublin
uk: Люблін

en: Nowy Sacz
uk: Новий Сонч

en: Olsztyn
uk: Ольштин

en: Opole
uk: Ополе

en: Ostroleka
uk: Остроленка

en: Pila
uk: Пила

en: Piotrkow
uk: Пйотркув

en: Plock
uk: Плоцьк

en: Poznan
uk: Познань

en: Przemysl
uk: Пшемисль

en: Radom
uk: Радом

en: Rzeszow
uk: Жешув

en: Siedlce
uk: Седльце

en: Sieradz
uk: Серадз

en: Skierniewice
uk: Ськерневіце

en: Slupsk
uk: Слупськ

en: Suwalki
uk: Сувалки

en: Szczecin
uk: Щецин

en: Tarnobrzeg
uk: Тарнобжег

en: Tarnow
uk: Тарнов

en: Torun
uk: Торунь

en: Walbrzych
uk: Валбжих

en: Warszawa
uk: Варшава

en: Wloclawek
uk: Влоцлавек

en: Wroclaw
uk: Вроцлав

en: Zamosc
uk: Замостя

en: Zielona Gora
uk: Зелена Гура

en: West Bank
uk: Західний берег

en: Azores
uk: Азорські острови

en: Nueva Asuncion
uk: Нуева-Асунсьйон

en: Al Ghuwariyah
uk: Аль-Гуварія

en: Al Jumaliyah
uk: Аль-Джумалія

en: Al Wakrah Municipality
uk: Аль-Вакра

en: Madinat ach Shamal
uk: Аш-Шамаль

en: Jariyan al Batnah
uk: Джаріян-аль-Батна

en: Adygeya, Republic of
uk: Адигея, Республіка

en: Aginsky Buryatsky AO
uk: Агінський Бурятський АО

en: Gorno-Altay
uk: Горний Алтай

en: Altaisky krai
uk: Алтайський край

en: Arkhangel'sk
uk: Архангельська область

en: Astrakhan'
uk: Астраханська область

en: Buryat
uk: Бурятія

en: Chukot
uk: Чукотка

en: Evenk
uk: Евенкійський АО

en: Kabardin-Balkar
uk: Кабардино-Балкарія

en: Kalmyk
uk: Калмикія

en: Karachay-Cherkess
uk: Карачаєво-Черкесія

en: Khakass
uk: Хакасія

en: Khanty-Mansiy
uk: Ханти-Мансійський АО

en: Komi-Permyak
uk: Комі-Пермякський АО

en: Koryak
uk: Коряцький АО

en: Mariy-El
uk: Марій-Ел

en: Moskva
uk: Московська область

en: Moscow City
uk: Москва, місто

en: Nenets
uk: Ненецький АО

en: Nizhegorod
uk: Нижегородська область

en: Orel
uk: Орловська область

en: Perm'
uk: Пермський край

en: Primor'ye
uk: Приморський край

en: Ryazan'
uk: Рязанська область

en: Saint Petersburg City
uk: Санкт-Петербург, місто

en: Stavropol'
uk: Ставропольський край

en: Tambovskaya oblast
uk: Тамбовська область

en: Taymyr
uk: Таймир

en: Tver'
uk: Тверська область

en: Tyumen'
uk: Тюменська область

en: Ul'yanovsk
uk: Ульянівська область

en: Ust-Orda Buryat
uk: Усть-Ординський Бурятський АО

en: Yamal-Nenets
uk: Ямало-Ненецький АО

en: Yaroslavl'
uk: Ярославська область

en: Yevrey
uk: Єврейська автономна область

en: Permskiy Kray
uk: Пермський край

en: Krasnoyarskiy Kray
uk: Красноярський край

en: Chechnya Republic
uk: Чеченська республіка

en: Kigali
uk: Кігалі

en: Al Qurayyat
uk: Ель-Кураят

en: Al Istiwa'iyah
uk: Ель-Істівайя

en: Bahr al Ghazal
uk: Бахр-ель-Газаль

en: Darfur
uk: Дарфур

en: Kurdufan
uk: Кордофан

en: Upper Nile
uk: Верхній Ніл

en: Al Wahadah State
uk: Ель-Вахда

en: Central Equatoria State
uk: Центральна Екваторія

en: Alvsborgs Lan
uk: Ельвсборґ

en: Blekinge Lan
uk: Блекінґе

en: Gavleborgs Lan
uk: Євлеборґ

en: Goteborgs och Bohus Lan
uk: Ґетеборґ і Богус

en: Gotlands Lan
uk: Ґотланд

en: Hallands Lan
uk: Галланд

en: Jamtlands Lan
uk: Ємтланд

en: Jonkopings Lan
uk: Єнчепінґ

en: Kalmar Lan
uk: Кальмар

en: Dalarnas Lan
uk: Даларна

en: Kristianstads Lan
uk: Крістіанстад

en: Kronobergs Lan
uk: Крунуберґ

en: Malmohus Lan
uk: Мальмегус

en: Norrbottens Lan
uk: Норрботтен

en: Orebro Lan
uk: Еребру

en: Ostergotlands Lan
uk: Естерйотланд

en: Skaraborgs Lan
uk: Скараборґ

en: Sodermanlands Lan
uk: Седерманланд

en: Uppsala Lan
uk: Уппсала

en: Varmlands Lan
uk: Вермланд

en: Vasterbottens Lan
uk: Вестерботтен

en: Vasternorrlands Lan
uk: Вестерноррланд

en: Vastmanlands Lan
uk: Вестманланд

en: Stockholms Lan
uk: Стокгольм

en: Skane Lan
uk: Сконе

en: Vastra Gotaland
uk: Вестра-Йоталанд

en: Ajdovscina
uk: Айдовщина

en: Beltinci
uk: Белтинці

en: Bled
uk: Блед

en: Bohinj
uk: Бохінь

en: Borovnica
uk: Боровниця

en: Bovec
uk: Бовец

en: Brda
uk: Брда

en: Brezice
uk: Брежице

en: Brezovica
uk: Брезовиця

en: Celje
uk: Цельє

en: Cerklje na Gorenjskem
uk: Церклє-на-Гореньскем

en: Cerknica
uk: Церкниця

en: Cerkno
uk: Церкно

en: Crensovci
uk: Чреншовці

en: Crna na Koroskem
uk: Чрна-на-Корошкем

en: Crnomelj
uk: Чрномель

en: Divaca
uk: Дівача

en: Dobrepolje
uk: Добреполє

en: Dol pri Ljubljani
uk: Дол-при-Любляні

en: Dornava
uk: Дорнава

en: Dravograd
uk: Дравоград

en: Duplek
uk: Дуплек

en: Gorenja Vas-Poljane
uk: Гореня Вас-Поляне

en: Gorisnica
uk: Горишниця

en: Gornja Radgona
uk: Горня Радгона

en: Gornji Grad
uk: Горній Град

en: Gornji Petrovci
uk: Горні Петровці

en: Grosuplje
uk: Гросуплє

en: Hrastnik
uk: Храстник

en: Hrpelje-Kozina
uk: Хрпелє-Козіна

en: Idrija
uk: Ідрія

en: Ig
uk: Іг

en: Ilirska Bistrica
uk: Ілірська Бистриця

en: Ivancna Gorica
uk: Іванчна Гориця

en: Izola-Isola
uk: Ізола

en: Jursinci
uk: Юршинці

en: Kanal
uk: Канал

en: Kidricevo
uk: Кидричево

en: Kobarid
uk: Кобарід

en: Kobilje
uk: Кобилє

en: Komen
uk: Комен

en: Koper-Capodistria
uk: Копер

en: Kozje
uk: Козє

en: Kranj
uk: Крань

en: Kranjska Gora
uk: Краньска Гора

en: Krsko
uk: Кршко

en: Kungota
uk: Кунгота

en: Lasko
uk: Лашко

en: Ljubljana
uk: Любляна

en: Ljubno
uk: Любно

en: Logatec
uk: Логатець

en: Loski Potok
uk: Лошкий Поток

en: Lukovica
uk: Луковиця

en: Medvode
uk: Медводе

en: Menges
uk: Менгеш

en: Metlika
uk: Метлика

en: Mezica
uk: Межиця

en: Mislinja
uk: Мислиня

en: Moravce
uk: Моравче

en: Moravske Toplice
uk: Моравське Топлице

en: Mozirje
uk: Мозирє

en: Murska Sobota
uk: Мурска-Собота

en: Muta
uk: Мута

en: Naklo
uk: Накло

en: Nazarje
uk: Назарє

en: Nova Gorica
uk: Нова Гориця

en: Odranci
uk: Одранці

en: Ormoz
uk: Ормож

en: Osilnica
uk: Осилниця

en: Pesnica
uk: Песниця

en: Pivka
uk: Півка

en: Podcetrtek
uk: Подчетртек

en: Postojna
uk: Постойна

en: Puconci
uk: Пуцонці

en: Racam
uk: Раче

en: Radece
uk: Радече

en: Radenci
uk: Раденці

en: Radlje ob Dravi
uk: Радлє-об-Драві

en: Radovljica
uk: Радовлиця

en: Rogasovci
uk: Рогашовці

en: Rogaska Slatina
uk: Рогашка Слатина

en: Rogatec
uk: Рогатець

en: Semic
uk: Семич

en: Sencur
uk: Шенчур

en: Sentilj
uk: Шентиль

en: Sentjernej
uk: Шентєрней

en: Sevnica
uk: Севниця

en: Sezana
uk: Сежана

en: Skocjan
uk: Шкоцян

en: Skofja Loka
uk: Шкофя Лока

en: Skofljica
uk: Шкофліца

en: Slovenj Gradec
uk: Словень Градець

en: Slovenske Konjice
uk: Словенське Коніце

en: Smarje pri Jelsah
uk: Шмарє-при-Єлшах

en: Smartno ob Paki
uk: Шмартно-об-Пакі

en: Sostanj
uk: Шоштань

en: Starse
uk: Старше

en: Sveti Jurij
uk: Светий Юрій

en: Tolmin
uk: Толмін

en: Trbovlje
uk: Трбовлє

en: Trebnje
uk: Требнє

en: Trzic
uk: Тржич

en: Turnisce
uk: Тржич

en: Velenje
uk: Веленє

en: Velike Lasce
uk: Велике Лаще

en: Vipava
uk: Віпава

en: Vitanje
uk: Витанє

en: Vodice
uk: Водіце

en: Vrhnika
uk: Врхника

en: Vuzenica
uk: Вузениця

en: Zagorje ob Savi
uk: Загорє-об-Саві

en: Zavrc
uk: Заврч

en: Zelezniki
uk: Железнікі

en: Ziri
uk: Жири

en: Zrece
uk: Зрече

en: Dobrova-Horjul-Polhov Gradec
uk: Доброва-Полхов Градець

en: Domzale
uk: Домжале

en: Jesenice
uk: Єсеніце

en: Kamnik
uk: Камник

en: Kocevje
uk: Кочев'є

en: Kuzma
uk: Кузма

en: Lenart
uk: Ленарт

en: Litija
uk: Літія

en: Ljutomer
uk: Лютомер

en: Loska Dolina
uk: Лошка Долина

en: Luce
uk: Луче

en: Majsperk
uk: Майшперк

en: Maribor
uk: Марібор

en: Miren-Kostanjevica
uk: Мірен-Костанєвіца

en: Novo Mesto
uk: Ново Место

en: Piran
uk: Піран

en: Preddvor
uk: Преддвор

en: Ptuj
uk: Птуй

en: Ribnica
uk: Рибниця

en: Sentjur pri Celju
uk: Шентюр

en: Slovenska Bistrica
uk: Словенська Бистриця

en: Videm
uk: Відем

en: Vojnik
uk: Войник

en: Zalec
uk: Жалець

en: Banska Bystrica
uk: Банськобистрицький край

en: Bratislava
uk: Братиславський край

en: Kosice
uk: Кошицький край

en: Nitra
uk: Нітранський край

en: Presov
uk: Пряшівський край

en: Trencin
uk: Тренчинський край

en: Trnava
uk: Трнавський край

en: Zilina
uk: Жилінський край

en: Western Area
uk: Західна область

en: Monte Giardino
uk: Монтеджардіно

en: As Suwayda'
uk: Ас-Сувейда

en: Dar
uk: Дара

en: Shiselweni
uk: Шиселвені

en: Lama-Kara
uk: Лама-Кара

en: Tsevie
uk: Цевіє

en: Buriram
uk: Бурірам

en: Sisaket
uk: Сісакет

en: Krung Thep
uk: Бангкок

en: Suphan Buri
uk: Супханбурі

en: Chumphon
uk: Чумпхон

en: Phangnga
uk: Пхангнга

en: Phatthalung
uk: Пхаттхалунг

en: Nong Bua Lamphu
uk: Нонгбуа Ламфу

en: Kuhistoni Badakhshon
uk: Горно-Бадахшанська автономна область

en: Ahal
uk: Ахальський велаят

en: Balkan
uk: Балканський велаят

en: Dashoguz
uk: Дашогузький велаят

en: Lebap
uk: Лебапський велаят

en: Mary
uk: Марийський велаят

en: El Kef
uk: Ель-Кеф

en: Al Mahdia
uk: Махдія

en: Al Munastir
uk: Монастір

en: Bajah
uk: Беджа

en: Madanin
uk: Меденін

en: Sidi Bou Zid
uk: Сіді-Бузід

en: Vava
uk: Вавау

en: Icel
uk: Ічель

en: Caroni
uk: Кароні

en: Mayaro
uk: Маяро

en: Nariva
uk: Наріва

en: Port-of-Spain
uk: Порт-оф-Спейн

en: Fu-chien
uk: Фуцзянь

en: Kao-hsiung
uk: Гаосюн

en: T'ai-pei
uk: Тайбей

en: T'ai-wan
uk: Тайвань

en: Abra Province
uk: Абра

en: Agusan del Norte Province
uk: Північний Агусан

en: Agusan del Sur Province
uk: Південний Агусан

en: Aklan Province
uk: Аклан

en: Albay Province
uk: Албай

en: Antique Province
uk: Антіке

en: Bataan Province
uk: Батаан

en: Batanes Province
uk: Батанес

en: Batangas Province
uk: Батангас

en: Benguet Province
uk: Бенгет

en: Bohol Province
uk: Бохоль

en: Bukidnon Province
uk: Букіднон

en: Bulacan Province
uk: Булакан

en: Cagayan Province
uk: Кагаян

en: Camarines Norte Province
uk: Північний Камарінес

en: Camarines Sur Province
uk: Південний Камарінес

en: Camiguin Province
uk: Камігін

en: Capiz Province
uk: Капіс

en: Catanduanes Province
uk: Катандуанес

en: Cavite Province
uk: Кавіте

en: Cebu Province
uk: Себу

en: Basilan Province
uk: Басілан

en: Eastern Samar Province
uk: Східний Самар

en: Davao Province
uk: Давао

en: Davao del Sur Province
uk: Південний Давао

en: Davao Oriental Province
uk: Східний Давао

en: Ifugao Province
uk: Іфугао

en: Ilocos Norte Province
uk: Північний Ілокос

en: Ilocos Sur Province
uk: Південний Ілокос

en: Iloilo Province
uk: Ілоіло

en: Isabela Province
uk: Ісабела

en: Kalinga-Apayao Province
uk: Калінга-Апаяо

en: Laguna Province
uk: Лагуна

en: Lanao del Norte Province
uk: Північний Ланао

en: Lanao del Sur Province
uk: Південний Ланао

en: La Union Province
uk: Ла-Уніон

en: Leyte Province
uk: Лейте

en: Marinduque Province
uk: Маріндуке

en: Masbate Province
uk: Масбате

en: Mindoro Occidental Province
uk: Західний Міндоро

en: Mindoro Oriental Province
uk: Східний Міндоро

en: Misamis Occidental Province
uk: Західний Місаміс

en: Misamis Oriental Province
uk: Східний Місаміс

en: Negros Occidental Province
uk: Західний Негрос

en: Negros Oriental Province
uk: Східний Негрос

en: Nueva Ecija Province
uk: Нуева-Есіха

en: Nueva Vizcaya Province
uk: Нуева-Віская

en: Palawan Province
uk: Палаван

en: Pampanga Province
uk: Пампанга

en: Pangasinan Province
uk: Пангасінан

en: Rizal Province
uk: Рісаль

en: Romblon Province
uk: Ромблон

en: Samar Province
uk: Самар

en: Maguindanao Province
uk: Магинданао

en: North Cotabato Province
uk: Північна Котабато

en: Sorsogon Province
uk: Сорсогон

en: Southern Leyte Province
uk: Південний Лейте

en: Sulu Province
uk: Сулу

en: Surigao del Norte Province
uk: Північний Сурігао

en: Surigao del Sur Province
uk: Південний Сурігао

en: Tarlac Province
uk: Тарлак

en: Zambales Province
uk: Самбалес

en: Zamboanga del Norte Province
uk: Північна Замбоанга

en: Zamboanga del Sur Province
uk: Південна Замбоанга

en: Northern Samar Province
uk: Північний Самар

en: Quirino Province
uk: Кіріно

en: Siquijor Province
uk: Сікіхор

en: South Cotabato Province
uk: Південний Котабато

en: Sultan Kudarat Province
uk: Султан-Кударат

en: Tawitawi Province
uk: Таві-Таві

en: Angeles Chartered City
uk: Анхелес, незалежне місто

en: Bacolod Chartered City
uk: Баколод, незалежне місто

en: Bago Chartered City
uk: Баго, незалежне місто

en: Baguio Chartered City
uk: Багіо, незалежне місто

en: Bais Chartered City
uk: Баїс, незалежне місто

en: Basilan City Chartered City
uk: Басілан, незалежне місто

en: Batangas City Chartered City
uk: Батангас, незалежне місто

en: Butuan Chartered City
uk: Бутуан, незалежне місто

en: Cabanatuan Chartered City
uk: Кабанатуан, незалежне місто

en: Cadiz Chartered City
uk: Кадіс, незалежне місто

en: Cagayan de Oro Chartered City
uk: Кагаян-де-Оро, незалежне місто

en: Calbayog Chartered City
uk: Калбейог, незалежне місто

en: Caloocan Chartered City
uk: Калоокан, незалежне місто

en: Canlaon Chartered City
uk: Канлаон, незалежне місто

en: Cavite City Chartered City
uk: Кабіте, незалежне місто

en: Cebu City Chartered City
uk: Себу, незалежне місто

en: Cotabato Chartered City
uk: Котабато, незалежне місто

en: Dagupan Chartered City
uk: Дагупан, незалежне місто

en: Danao Chartered City
uk: Данао, незалежне місто

en: Dapitan Chartered City
uk: Дапітан, незалежне місто

en: Davao City Chartered City
uk: Давао, незалежне місто

en: Dipolog Chartered City
uk: Діполого, незалежне місто

en: Dumaguete Chartered City
uk: Думагете, незалежне місто

en: General Santos Chartered City
uk: Генерал-Сантос, незалежне місто

en: Gingoog Chartered City
uk: Гінгуг, незалежне місто

en: Iligan Chartered City
uk: Іліган, незалежне місто

en: Iloilo City Chartered City
uk: Ілоіло, незалежне місто

en: Iriga Chartered City
uk: Іріга, незалежне місто

en: La Carlota Chartered City
uk: Ла-Карлота, незалежне місто

en: Laoag Chartered City
uk: Лаоак, незалежне місто

en: Lapu-Lapu Chartered City
uk: Лапу-Лапу, незалежне місто

en: Legaspi Chartered City
uk: Легаспі, незалежне місто

en: Lipa Chartered City
uk: Липа, незалежне місто

en: Lucena Chartered City
uk: Лусена, незалежне місто

en: Mandaue Chartered City
uk: Мандауе, незалежне місто

en: Manila Chartered City
uk: Маніла, незалежне місто

en: Marawi Chartered City
uk: Мараві, незалежне місто

en: Naga Chartered City
uk: Нага, незалежне місто

en: Olongapo Chartered City
uk: Олонгапо, незалежне місто

en: Ormoc Chartered City
uk: Ормок, незалежне місто

en: Oroquieta Chartered City
uk: Орок'єта, незалежне місто

en: Ozamis Chartered City
uk: Озаміс, незалежне місто

en: Pagadian Chartered City
uk: Пагадіан, незалежне місто

en: Palayan Chartered City
uk: Палаян, незалежне місто

en: Pasay Chartered City
uk: Пасай, незалежне місто

en: Puerto Princesa Chartered City
uk: Пуерто-Принцеса, незалежне місто

en: Quezon City Chartered City
uk: Кесон, незалежне місто

en: Roxas Chartered City
uk: Рохас, незалежне місто

en: San Carlos, Negros Occidental Chartered City
uk: Сан-Карлос, незалежне місто Західного Негросу

en: San Carlos, Pangasinan Chartered City
uk: Сан-Карлос, незалежне місто Пангасінану

en: San Jose Chartered City
uk: Сан-Хосе, незалежне місто

en: San Pablo Chartered City
uk: Сан-Пабло, незалежне місто

en: Silay Chartered City
uk: Сілай, незалежне місто

en: Surigao Chartered City
uk: Сурігао, незалежне місто

en: Tacloban Chartered City
uk: Таклобан, незалежне місто

en: Tagaytay Chartered City
uk: Тагайтай, незалежне місто

en: Tagbilaran Chartered City
uk: Тагбіларан, незалежне місто

en: Tangub Chartered City
uk: Тангуб, незалежне місто

en: Toledo Chartered City
uk: Толедо, незалежне місто

en: Trece Martires Chartered City
uk: Тресе-Мартірес, незалежне місто

en: Zamboanga Chartered City
uk: Замбоанга, незалежне місто

en: Aurora Province
uk: Аурора, провінція

en: Quezon Province
uk: Кесон, провінція

en: Negros Occidental Chartered City
uk: Західний Негрос, незалежне місто
