YAML Form (8.x-1.0-beta8) - en to hu translation catalogue (363 entries)

en: Forms
hu: Űrlapok

en: Home
hu: Címlap

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: title
hu: cím

en: Status
hu: Állapot

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Markup
hu: Jelölő

en: Prefix
hu: Előtag

en: Suffix
hu: Utótag

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Attribute
hu: Attribútum

en: Value
hu: Érték

en: Item
hu: Tétel

en: Private
hu: Rejtett

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Closed
hu: Lezárt

en: List
hu: Lista

en: Subject
hu: Tárgy

en: Email notification
hu: Email értesítés

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Subscribe
hu: Feliratkozás

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: On
hu: Be

en: error
hu: hiba

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Download
hu: Letölt

en: updated
hu: frissült

en: created
hu: létrehozva

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Size
hu: Méret

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: default
hu: alapértelmezés

en: Test
hu: Teszt

en: Number
hu: Szám

en: Message
hu: Üzenet

en: Password
hu: Jelszó

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Container
hu: Tároló

en: Multiple
hu: Többszörös

en: Required
hu: Szükséges

en: Parent
hu: Szülő

en: Category
hu: Kategória

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Go to previous page
hu: Ugrás az előző oldalra

en: Go to next page
hu: Ugrás a következő oldalra

en: Export
hu: Exportálás

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Label
hu: Címke

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: Default:
hu: Alapértelmezett:

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Summary
hu: Összegzés

en: Update
hu: Frissítés

en: Open
hu: Nyitott

en: Access
hu: Hozzáférés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: Format
hu: Formátum

en: URL
hu: Webcím

en: File extensions
hu: Kiterjesztések

en: Manage
hu: Kezelés

en: Visible
hu: Látható

en: Teaser
hu: Bevezető

en: Notes
hu: Jegyzetek

en: Text
hu: Szöveg

en: Submitted by
hu: Beküldő

en: ID
hu: Azonosító

en: Titles
hu: Címek

en: Before
hu: Előtte

en: After
hu: Utána

en: User
hu: Felhasználó

en: Email
hu: E-mail

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Contact
hu: Kapcsolat

en: Created
hu: Létrehozva

en: Add page
hu: Oldal hozzáadása

en: All
hu: Mind

en: To:
hu: Címzett:

en: Submitted
hu: Beküldött

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: Submission information
hu: Beküldési információk

en: Off
hu: Ki

en: Ignored
hu: Mellőzve

en: To
hu: Hova

en: Preview message
hu: Üzenet előnézete

en: From
hu: Honnan

en: Source URL
hu: Forrás webcím

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Filter
hu: Szűrő

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: File ID
hu: Fájl azonosító

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Mode
hu: Mód

en: Authored by
hu: Szerző

en: Advanced
hu: Haladó

en: Range
hu: Tartomány

en: Plain text
hu: Egyszerű szöveg

en: Card Number
hu: Kártyaszám

en: Details
hu: Részletek

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Phone
hu: Telefon

en: Address
hu: Cím

en: State
hu: Állapot

en: Code
hu: Kód

en: Company
hu: Cég

en: Table
hu: Táblázat

en: Start
hu: Kezdete

en: Other
hu: Egyéb

en: (Disabled)
hu: (Letiltott)

en: Basic
hu: Alap

en: Color
hu: Szín

en: Role
hu: Szerepkör

en: Email subject
hu: Email tárgya

en: Users
hu: Felhasználók

en: Rows
hu: Sorok

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Empty text
hu: Üres szöveg

en: Handler
hu: Kezelő

en: Optional
hu: Nem kötelező

en: Pattern
hu: Minta

en: Send to
hu: Címzett

en: Latest
hu: Utolsó

en: Template
hu: Sablon

en: Save settings
hu: Beállítások mentése

en: Expiration Date
hu: Lejárat dátuma

en: Defaults
hu: Alapértelmezések

en: State/Province
hu: Állam/Megye

en: Gender
hu: Nem

en: Size of textfield
hu: A szövegmező mérete

en: Hidden
hu: Rejtett

en: Attachments
hu: Csatolmányok

en: Zip/Postal Code
hu: Irányítószám

en: Key
hu: Kulcs

en: submissions
hu: beküldések

en: Token
hu: Vezérjel

en: Clear
hu: Törlés

en: Source
hu: Forrás

en: Definition
hu: Magyarázat

en: Limit
hu: Korlát

en: Date/time
hu: Dátum/idő

en: Text field
hu: Szövegmező

en: Target type
hu: Cél típusa

en: lines
hu: vonalak

en: Days
hu: Napok

en: Purge
hu: Tisztítás

en: Maxlength
hu: Legnagyobb hosszúság

en: Your message has been sent.
hu: Az üzenet elküldve.

en: Email body
hu: E-mail törzse

en: property
hu: tulajdonság

en: Reference
hu: Referencia

en: Results
hu: Eredmények

en: Max
hu: Legfeljebb

en: Duplicate
hu: Megkettőzés

en: options
hu: lehetőségek

en: Email confirmation
hu: Megerősítés e-mailben

en: Confirmation URL
hu: Megerősítő webcím

en: From:
hu: Feladó:

en: Subject:
hu: Tárgy:

en: Changed
hu: Módosítva

en: Date created
hu: Létrehozás időpontja

en: Completed
hu: Teljesítve

en: Credit card number
hu: Bankkártyaszám

en: Templates
hu: Sablonok

en: File settings
hu: Fájl beállítások

en: Formats
hu: Formátumok

en: summary
hu: összegzés

en: Sticky
hu: Kiemelt

en: Limit to
hu: Szűkítés

en: Processed
hu: Feldolgozott

en: Complete
hu: Kész

en: Submissions
hu: Beküldések

en: Submitted values are
hu: A beküldött értékek

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
hu: Az űrlap megjelenésekor a mezőt leíró címke szövege.

en: Check this option if the user must enter a value.
hu: Be kell jelölni, ha a kitöltőnek kötelező megadnia egy értéket.

en: Previous submission
hu: Előző beküldés

en: Next submission
hu: Következő beküldés

en: Next Page >
hu: Következő oldal &gt;

en: < Previous Page
hu: &lt; Előző oldal

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
hu: Segítségével kérdőívek és űrlapok hozhatók létre.

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
hu: Ahhoz, hogy a felhasználó egyszerre több értéket is megjelölhessen, ezt az opciót be kell jelölni.

en: Enable debugging
hu: Hibakeresés engedélyezése

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Form
hu: Űrlap

en: Raw value
hu: Nyers érték

en: < Previous
hu: < Előző

en: Submission settings
hu: Beküldés beállításai

en: From name
hu: Feladó neve

en: Provided by
hu: Biztosítja:

en: Telephone
hu: Telefonszám

en: Values
hu: Értékek

en: Page settings
hu: Oldalbeállítások

en: Send message
hu: Üzenet küldése

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Resend
hu: Újraküldés

en: Thank you for registering.
hu: Köszönjük a regisztrációt.

en: Ordered list
hu: Sorszámozott lista

en: Unordered list
hu: Rendezetlen lista

en: Cardinality
hu: Számosság

en: and
hu: és

en: - Select -
hu: - Választás -

en: Translate
hu: Fordítás

en: Steps
hu: Lépések

en: Answers
hu: Válaszok

en: Element
hu: HTML elem

en: Radios
hu: Választógombok

en: Download CSV
hu: CSV letöltése

en: Test settings
hu: Teszt beállítások

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: notice
hu: megjegyzés

en: Credit card
hu: Bankkártya

en: Debugging
hu: Hibakeresés

en: Expiration Month
hu: Lejárati hónap

en: Expiration Year
hu: Lejárati év

en: Flagged
hu: Jelölt

en: Table settings
hu: Táblázat beállításai

en: Date settings
hu: Dátumbeállítások

en: IP address
hu: IP-cím

en: Autocomplete matching
hu: Automatikus kiegészítés módja

en: Starts with
hu: Ezzel kezdődik

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Autocomplete
hu: Automatikusan kiegészülő

en: Comma (,)
hu: Vessző (,)

en: Semicolon (;)
hu: Pontosvessző (;)

en: Colon (:)
hu: Kettőspont (:)

en: Pipe (|)
hu: Csővezeték jel (|)

en: Period (.)
hu: Pont (.)

en: Space ( )
hu: Szóköz ( )

en: Comma
hu: Vessző

en: Semicolon
hu: Pontosvessző

en: Email Notification
hu: E-mail figyelmeztetés

en: blank
hu: üres

en: Handlers
hu: Kezelők

en: Preview settings
hu: Előnézeti beállítások

en: Finished with an error.
hu: Hibával fejeződött be.

en: Save Draft
hu: Piszkozat mentése

en: answer
hu: válasz

en: Checkbox
hu: Jelölőnégyzet

en: Date year range
hu: Dátum évtartomány

en: Yes/No
hu: Igen / Nem

en: form
hu: űrlap

en: forms
hu: űrlapok

en: Leaving blank will use the default size.
hu: Ha üres, marad az alapértelmezett méret.

en: Min
hu: Legkisebb

en: And
hu: És

en: Placeholder
hu: Helykitöltő

en: User IDs
hu: Felhasználó azonosítók

en: Fieldset
hu: Mezőcsoport

en: Checkboxes
hu: Jelölőnégyzetek

en: Textarea
hu: Szövegdoboz

en: Author information
hu: A szerző adatai

en: File uploads
hu: Fájlfeltöltések

en: Address 2
hu: Cím 2

en: Text format
hu: Szövegformátum

en: Administrative description
hu: Adminisztratív leírás

en: Form settings
hu: Űrlap beállításai

en: Edit element
hu: Elem szerkesztése

en: Delete element
hu: Elem törlése

en: Elements
hu: Elemek

en: Add element
hu: Új elem

en: Field prefix
hu: Mező előtag

en: Field suffix
hu: Mező utótag

en: Structure
hu: Felépítés

en: Unique
hu: Egyedi

en: Maximum file size
hu: Legnagyobb fájlméret

en: (unknown)
hu: (ismeretlen)

en: Language select
hu: Nyelvválasztás

en: Minimum number of characters
hu: Karakterek legkisebb száma

en: Form validation
hu: Űrlap ellenőrzése

en: Date changed
hu: Módosítás dátuma

en: Custom settings
hu: Egyéni beállítások

en: Enter a value like "512" (bytes), "80 KB" (kilobytes) or "50 MB" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If left empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
hu: Meghatározza az egyes fájlokra érvényes méretkorlátot. Az engedélyezett fájlmérethez egy értéket kell megadni, például: „512” (bájt), „80K” (kilobájt) vagy „50M” (megabájt). Üresen hagyva a fájl méretét csak a PHP-ban beállított legnagyobb beküldési és fájl feltöltési méret (jelenleg <strong>%limit</strong>) korlátozza.

en: Entity ID
hu: Entitás azonosítója

en: Other description
hu: Egyéb leírás

en: Other...
hu: Egyéb...

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
hu: %title mező ezzel a tartalommal (%value) egyszer már be lett küldve. Vagy az űrlap lett már egyszer beküldve, vagy másik értéket kell használni.

en: Confirmation message
hu: Beküldés utáni üzenet

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
hu: Sikeres űrlapbeküldés esetén erre az URL-re lesz a felhasználó átirányítva.

en: Allow your users to save and finish the form later.
hu: Lehetőséget biztosít az űrlap mentésére és későbbi folytatására

en: Submission ID
hu: Kitöltés azonosítója

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
hu: A szétválasztható lehetőségek jobban alkalmazhatóak táblázatkezelő programokban kimutatásokhoz, grafikonokhoz és statisztikákhoz.

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
hu: A kompakt lehetőség jobb választás az adatok másik rendszerbe történő importálására.

en: draft
hu: vázlat

en: Add form
hu: Űrlap hozzáadása

en: %module module installed.
hu: <em>%module</em> modul telepítése megtörtént.

en: Autocomplete settings
hu: Automatikusan kiegészülő beállításai

en: Submitter
hu: Beküldő

en: Current page
hu: Jelenlegi oldal

en: The email address %mail is not valid.
hu: %mail e-mail cím érvénytelen.

en: Invisible
hu: láthatatlan

en: Include files as attachments
hu: Fájlok tartalmazása mellékletként

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
hu: Az űrlap lezárása megakadályozza, hogy a felhasználók további űrlapbeküldést hajtsanak végre.

en: Wizard
hu: Varázsló

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
hu: A beküldés mentése megtörtént. Későbbi látogatás során a jelenlegi értékeket fogja megjeleníteni.

en: Entity id
hu: Entitásazonosító

en: An autocomplete text field.
hu: Egy automatikus kiegészítést ellátó szövegmező.

en: @name field is required.
hu: @name mező szükséges.

en: Custom properties
hu: Egyéni tulajdonságok

en: Total submissions limit
hu: Eredmények teljes számának határa

en: Per user submission limit
hu: Felhasználónkénti beküldések korlátja

en: Country codes
hu: Országkódok

en: answers
hu: válaszok

en: Third party settings
hu: Külső modulok beállításai

en: @title settings
hu: @title beállítások

en: Handler settings
hu: Kezelő beállítások

en: Next page button label
hu: Következő oldal gombjának címkéje

en: Class hierarchy
hu: Osztály hierarchia

en: Save elements
hu: Elemek mentése

en: Wizard page
hu: Varázsló oldal

en: Download options
hu: Letöltési beállítások

en: Processed text
hu: Feldolgozott szöveg

en: Form status
hu: Űrlapállapot

en: Langcode
hu: Nyelvkód

en: Source entity
hu: Forrásentitás

en: Column header format
hu: Oszlop fejléc formátum

en: Choose whether to show the label or field key in each column header.
hu: Kiválasztható, hogy látszódjon-e a mező kulcs vagy címke az egyes oszlopok fejlécében.

en: Type of item to reference
hu: Hivatkozó elem típusa

en: Reference method
hu: Hivatkozási mód

en: Exporting submissions
hu: Eredmények exportálása

en: Creating export file
hu: Exportfájl létrehozása

en: The export file could not be created because an error occurred.
hu: Az exportfájl létrehozásakor hiba történt.

en: Exported @count of @total submissions...
hu: A @total összes beküldésből @count exportálva…

en: Drafts only
hu: Csak piszkozatok

en: Page @start of @end
hu: @start. oldal, @end összesen

en: Filter submissions
hu: Beküldések szűrése

en: submission
hu: beküldés

en: Previous page button label
hu: Előző oldal gomb címkéje

en: Enable preview page
hu: Előnézet oldal engedélyezése

en: Entity reference settings
hu: Entitáshivatkozás beállításai

en: element
hu: elem

en: Entity reference selection settings
hu: Entitáshivatkozás kiválasztási beállítások

en: option
hu: lehetőség

en: Add options
hu: Új lehetőségek

en: Form default settings
hu: Űrlap alapértelmezés szerinti beállításai

en: New submission added to %form.
hu: %form űrlap beküldése megtörtént.

en: Back to form
hu: Vissza az űrlaphoz

en: Delimiter text format
hu: Elválasztó szövegformátuma

en: Country names
hu: Országnevek

en: New submission added to [yamlform:title].
hu: [yamlform:title] űrlap beküldése megtörtént.

en: Export default settings
hu: Export alapértelmezett beállításai

en: Filter by title, description, or elements
hu: Szűrés cím, leírás vagy elemek szerint

en: Element titles (label)
hu: Szűrés elemnév alapján

en: Filter by element name
hu: Szűrés elemnév szerint

en: Filter by submitted data and/or notes
hu: Szűrés beküldött adat és/vagy megjegyzések szerint
